Об утверждении Правил осуществления контроля за соблюдением перевозчиками Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2011 года № 799 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 31 августа 2004 года № 324-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2004 года № 3069. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 5 февраля 2015 года № 110
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 05.02.2015 № 110.
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 66 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления контроля за соблюдением перевозчиками Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2011 года № 799 «Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом».
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Мустафин К.С.) обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
Министр
Утверждены приказом Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 31 августа 2004 года N 324-I
"Об утверждении Правил осуществления
контроля за соблюдением перевозчиками
Правил перевозок пассажиров, багажа
и грузобагажа железнодорожным транспортом
Республики Казахстан", утвержденных
приказом Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 18 марта 2004 года N 122-I,
зарегистрированных за N 2810
Правила
осуществления контроля за соблюдением перевозчиками Правил
перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным
транспортом Республики Казахстан, утвержденных постановлением

"Жолаушыларды, багажды және жүк-багажды темір жол көлігімен тасымалдау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 шілдедегі № 799 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында темір жол көлігімен жолаушыларды, багажды және жүк-багажын тасымалдау қағидаларын тасымалдаушылардың сақтауын бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 31 тамыздағы N 324-І бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 16 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3069. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 5 ақпандағы № 110 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 05.02.2015 № 110 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 66-бабына сәйкес Бұйырамын:
1. Көрсетілген бұйрықпен «Жолаушыларды, багажды және жүк-багажды темір жол көлігімен тасымалдау қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 шілдедегі № 799 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында темір жол көлігімен жолаушыларды, багажды және жүк-багажын тасымалдау қағидаларын тасымалдаушылардың сақтауын бақылауды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті (Қ.С.Мұстафин) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрінің
2004 жылғы 18 наурыздағы
N 122-І бұйрығымен бекітілген,
N 2810 нөмірімен тіркелген,
Қазақстан Республикасында темір
жол көлігімен жолаушыларды, багажды
және жүк-багажын тасымалдау ережесін
тасымалдаушылардың сақтауын бақылауды
жүзеге асыру ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникациялар министрінің
2004 жылғы 31 тамыздағы
N 324-І бұйрығымен бекітілген
"Жолаушыларды, багажды және жүк-багажды темір жол көлігімен
тасымалдау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы

Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2011 года № 799
«Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа
железнодорожным транспортом»
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Правила осуществления контроля за соблюдением перевозчиками Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2011 года № 799 «Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом» (далее - Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года «О железнодорожном транспорте» (далее - Закон).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила определяют порядок осуществления контроля за соблюдением перевозчиками Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2011 года № 799 «Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом».
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Контроль осуществляется должностными лицами органов транспортного контроля (далее - должностные лица) в соответствии с требованиями Закона.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Должностные лица осуществляют контроль за соблюдением порядка продажиоформления и переоформления проездных документов, оформления и перевозки багажа и грузобагажа.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При проведении проверок должностные лица в пределах своей компетенции:
1) запрашивают информацию и сведения от физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность, связанную с организацией перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом;

Үкіметінің 2011 жылғы 14 шілдедегі № 799 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасында темір жол көлігімен жолаушыларды,
багажды және жүк-багажын тасымалдау қағидаларын
тасымалдаушылардың сақтауын бақылауды жүзеге
асыру қағидаларында
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
1. Жалпы ережелер
1. «Жолаушыларды, багажды және жүк-багажды темір жол көлігімен тасымалдау қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 шілдедегі № 799 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында темір жол көлігімен жолаушыларды, багажды және жүк-багажын тасымалдау қағидаларын тасымалдаушылардың сақтауын бақылауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының «Темір жол көлігі туралы» (бұдан әрі - Заң) 2001 жылғы 8 желтоқсандағы заңына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
2. Қағидалар тасымалдаушылардың «Темір жол көлігімен жолаушыларды, багажды және жүк-багажды тасымалдау қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 шілдедегі № 799 қаулысымен бекітілген қағидаларын сақтауға бақылауды жүзеге асыру тәртібін анықтайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
3. Бақылау Заң талаптарына сәйкес көліктік бақылау органдарының лауазымды тұлғалары (бұдан әрі - лауазымды тұлғалар) жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
4. Лауазымды тұлғалар жол жүру құжаттарын сату, ресімдеу және қайта ресімдеу, багажды және жүк-багажын ресімдеу мен тасымалдау тәртібінің шарттарының сақталуына бақылау жасауды жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
5. Тексерулер жүргізу кезінде лауазымды тұлғалар өз құзыреті шегінде:
1) жолаушыларды, багажды және жүк-багажын тасымалдауды ұйымдастырумен байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардан ақпарат пен мәліметтер сұрайды;

2) в соответствии с Законом выдают предписания об устранении выявленных нарушений в сфере организации перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом;
3) вносят в соответствующие органы предложения по привлечению к ответственности физических и юридических лиц за нарушение законодательных и иных нормативных правовых актов, регулирующих организацию перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. Исключен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок осуществления контроля перевозок пассажиров
Сноска. Наименование главы 2 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При осуществлении контроля за организацией перевозок пассажиров в местах реализации и оформления проездных документов, а также в пассажирских поездах подлежат к рассмотрению следующие вопросы:
1) соблюдение перевозчиками и организациями железнодорожного транспорта Правил перевозок пассажиров багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом;
2) организация продажи проездных документов, в том числе правильность выдачи и оформления перевозочных и проездных документов;
3) соблюдение правильности использования вагонов установленных категорий, согласно утвержденных организациями железнодорожного транспорта схем формирования пассажирских поездов;
4) соблюдение норм пожарной и санитарной безопасности, установленных для объектов железнодорожного транспорта;
5) обеспечение безопасности перевозок пассажиров;
6) обеспечение условий и мер предосторожности при перевозках опасных веществ;
7) исключен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
8) выявление и пресечение административных правонарушений, предусмотренных законодательством в области железнодорожного транспорта;
9) состояние внутреннего оборудования и съемного инвентаря, работоспособность системы отопления, освещения, вентиляции и кондиционирования вагонов;
10) учет расхода постельного белья;
11) наличие у пассажиров проездных документов (билетов), соответствие проездных документов, предъявленных пассажирами, категориям вагонов, в которых совершается проезд;

2) темір жол көлігімен жолаушыларды, багажды және жүк-багажын тасымалдауды ұйымдастыру саласында анықталған бұзушылықтарды жою туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес нұсқамалар береді;
3) темір жол көлігімен жолаушыларды, багажды және жүк-багажы тасымалдарын ұйымдастыруды реттейтін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық кесімдерді бұзғаны үшін заңды және жеке тұлғаларды жауапқа тарту жөнінде тиісті органдарға ұсыныстар енгізеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
5-1. Алынып тасталды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
2. Жолаушылар тасымалын бақылауды жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
6. Жолаушылар тасымалының ұйымдастырылуын бақылауды жүзеге асыру кезінде жол жүру құжаттарын сату және ресімдеу орындарында, темір жол станцияларының вокзалдарында және өзге де құрылыстарында, сондай-ақ жолаушы поездарында мынадай мәселелер қарауға жатады:
1) Темір жол көлігі тасымалдаушыларының және ұйымдарының жолаушыларды, багажды және жүк-багажды темір жол көлігімен тасымалдау  қағидаларын сақтау;;
2) жол жүру құжаттарын сатуды ұйымдастыру, соның ішінде тасымалдау және жол жүру құжаттарын беру және ресімдеу дұрыстылығы;
3) темір жол ұйымдары бекіткен жолаушы поездарын құрау сұлбасына сәйкес белгіленген санаттағы вагондарды пайдалану дұрыстығының сақталуы;
4) темір жол көлігі объектілері үшін белгіленген өрт және санитарлық қауіпсіздік нормаларының сақталуы;
5) жолаушылар тасымалының қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
6) қауіпті заттарды тасымалдау кезінде сақтық шарттары мен шараларын қамтамасыз ету;
7) Алынып тасталды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
8) темір жол көлігі саласында заңнамамен көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтарды анықтау және тыю;
9) ішкі жабдықтың және алмалы-салмалы мүкәммалдың жай-күйі, жылыту, жарықтандыру, желдету және салқындату жүйесінің жұмысқа қабілеттілігі;
10) төсек-орынның жұмсалуын есепке алу;
11) жолаушылардағы жол жүру құжаттарының (билеттердің), жолаушылар ұсынған жол жүру құжаттарының жол жүріп келе жатқан вагондардың санатына сәйкестігі;

12) соответствие данных проездных документов (билетов), документам, удостоверяющим личность пассажиров;
13) соответствие ручной клади, перевозимой пассажирами, установленным нормам провоза;
14) выполнение начальником, проводниками, а также приемосдатчиками вагонов пассажирского поезда установленных требований должностных инструкций и других нормативных актов.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Проверки пассажирских поездов проводятся согласно плана-графика проверок пассажирских поездов по форме согласно приложению 1 к Правилам, утверждаемого руководителем территориальных органов Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан или лицом, его замещающим.
Акт о назначении проверок по форме согласно приложению 2 к Правилам выдается руководителем Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан или его территориального органа.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Порядок проведения проверок должностными лицами пассажирских поездов осуществляется в следующей последовательности:
1) должностные лица перед началом проверки пассажирского поезда (пассажирского, багажного, почтово-багажного, почтового или служебного вагонов) предъявляют служебное удостоверение и Акт о назначении проверки данного поезда, при этом информируют начальника пассажирского поезда (приемосдатчика багажного, почтово-багажного, почтового или проводника служебного вагонов) о начале проверки;
2) к проверке проездных документов пассажиров в вагонах пассажирских поездов, должностные лица приступают после проследования станции отправления и/или формирования поезда;
3) проверка осуществляется во всех вагонах проверяемого состава пассажирского поезда, в части пресечения провоза безбилетного пассажира и неоформленного багажа и грузобагажа;
4) при обнаружении в пассажирских вагонах всех типов безбилетных пассажиров должностные лица составляют Акт о результатах проверки по форме согласно приложению 3 к Правилам;
5) все нарушения, обнаруженные в ходе проверки отражаются в рейсовом журнале поезда (вагона);
6) принимают меры по высадке пассажиров в соответствии с требованиями пункта 245 Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом.

12) осы жол жүру құжаттарының (билеттердің) жолаушылардың жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкестігі;
13) жолаушылар алып жүрген қол жүгін алып жүрудің белгіленген нормаларына сәйкестігі;
14) жолаушы поезы бастығының және вагон жолсеріктерінің лауазымдық нұсқаулық пен басқа да нормативтік кесімдердің белгіленген талаптарын орындауы.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
7.  Жолаушылар поездарын тексеру Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көліктік бақылау комитеті аумақтық органдарының басшысы немесе оның міндеттерін атқаратын тұлғамен бекітілетін осы қағиданың 1-қосымшасына сәйкес үлгі бойынша жүргізіледі.
Тексеруді тағайындау туралы актіні осы қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің немесе оның аумақтық органының басшысы береді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
8. Лауазымды тұлғалардың жолаушы поездарына тексеру жүргізу тәртібі мынадай ретпен жүзеге асырылады:
1) жолаушылар поезын (жолаушы, багаж, почта-багаж, почта немесе қызметтік вагондарды) тексеру алдында лауазымды тұлғалар қызметтік куәлігін және осы поезды тексеруді тағайындау туралы актіні көрсетеді, бұл ретте жолаушы поезының бастығын (жолаушы, багаж, почта-багаж, почта немесе қызметтік вагондардың қабылдаушы-тапсырушысын) тексерудің басталғаны туралы хабардар етеді;
2) поездардың жолаушы вагондарындағы жолаушылардың жол жүру құжаттарын тексеруді лауазымды тұлғалар поезд жөнелту және/немесе құрау станциясынан жүріп өткеннен кейін бастайды;
3) тексеру жолаушы поезының тексеріліп жатқан құрамының барлық вагондарында билетсіз жолаушының жүріп өтуін және рәсімделмеген багаж бен жүк-багажын алып жүруді болдырмау бөлігінде жүзеге асырылады;
4) жолаушылар вагондардың барлық үлгілерінде билетсіз жолаушылар анықталған кезде лауазымды адамдар осы қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша тексеру нәтижесі туралы акт жасайды;
5) тексеру барысында анықталған барлық бұзушылықтар поездың (вагонның) рейстік журналында бейнеленеді;
6) темір жол көлігімен жолаушыларды, багажды және жүк-багажды тасымалдау қағидаларының 245-тармағындағы талаптарына сәйкес жолаушыны көліктен түсіру бойынша шараларды қабылдайды.

Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Проверка наличия или отсутствия безбилетных пассажиров в пассажирских поездах в ночное время должна производиться с наименьшим беспокойством для пассажиров.
3. Порядок осуществления контроля перевозок багажа, грузобагажа
Сноска. Наименование главы 3 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При осуществлении контроля за организацией перевозок багажа и грузобагажа в пути следования пассажирских, багажных, почтово-багажных и почтовых вагонов, должностные лица:
1) проверяют наличие перевозимого багажа и грузобагажа на предмет их соответствия сопроводительным документам, а также предметов, являющихся опасными веществами и запрещенными к перевозкам в багажном или почтово-багажном вагоне;
2) при обнаружении в багажном, почтово-багажном и почтовом вагоне посторонних лиц (без документов, дающих право проезда) составляют акт о результатах проверки, в котором указывают данные приемосдатчика (или лица ответственного за перевозку) вагона, количество обнаруженных безбилетных пассажиров, взыскивают с них штраф. Привлекают приемосдатчика (или лица ответственного за перевозку) вагона за провоз безбилетных пассажиров к административной ответственности в соответствии с подпунктами 3) или 4) статьи 479 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях»;
3) при обнаружении багажа и грузобагажа, принятого к перевозке без соответствующего оформления, принимают меры по сдаче его для дальнейшего оформления в багажное отделение ближайшей железнодорожной станции, с оформлением записи о выявленном нарушении в рейсовом журнале багажного или почтово-багажного вагона;
4) проверяют соблюдение перевозчиками и организациями железнодорожного транспорта Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Проверка багажных, почтово-багажных и почтовых вагонов проводится должностными лицами на железнодорожных станциях и в пути следования поезда, при этом опечатанные кладовые багажных, почтово-багажных и почтовых вагонов проверяются на станциях в присутствии представителя отделения перевозки почты и администрации багажного отделения.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
9. Жолаушылар поездарында билетсіз жолаушылардың бар немесе жоқ екендігін түнгі уақытта тексеру жолаушыларды мазаламайтындай етіп жүргізілуі тиіс.
3. Багаж, жүк-багажы тасымалдарын бақылауды жүзеге асырудың
тәртібі
Ескерту. 3-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
10. Жолаушы, багаж, почта-багаж және почта вагондарының жол жүруі кезінде багаж, жүк-багажы тасымалдарының ұйымдастырылуын бақылауды жүзеге асырғанда лауазымды тұлғалар:
1) тасымалданатын багаждың және жүк-багажының ілеспе құжаттарға сәйкестігін, сондай-ақ қауіпті заттар және багаж немесе почта-багаж вагонында тасымалдауға тыйым салынған заттар болып табылатын бұйымдардың бар болуын тексереді;
2) багаж, почта-багаж және почта вагонында бөгде (жүріп өтуге құқық беретін құжаттарсыз) тұлғалар анықталған кезде акт (1-қосымша) жасайды, онда вагонды қабылдаушы-тапсырушының (немесе тасымалдауға жауапты тұлғаның) деректері, анықталған билетсіз жолаушылар саны көрсетіледі, олардан айыппұл өндіріп алынады. Вагонды қабылдаушы-тапсырушының (немесе тасымалдауға жауапты тұлғаны) билетсіз жолаушылар алып жүргені үшін Қазақстан Республикасы «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» кодексінің 479-бабының 3) немесе 4) тармақшаларына сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартады;
3) тиісті ресімдеусіз тасымалдауға қабылданған багажды және жүк-багажын анықтаған кезде анықталған бұзушылық туралы багаж немесе почта-багаж вагонының рейстік журналында жазу жазып, оны одан әрі ресімдеу үшін жақын арадағы темір жол станциясының багаж бөлімшесіне тапсыру жөнінде шаралар қабылдайды;
4) «Темір жол көлігімен жолаушыларды, багажды және жүк-багажды тасымалдау қағидаларын темір жол көлігі тасымалдаушылары мен ұйымдарының сақтауын тексереді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
11. Багаж, почта-багаж және почта вагондарын тексеруді лауазымды тұлғалар темір жол станцияларында және поездың жүру жолында жүргізеді, бұл ретте багаж, почта-багаж және почта вагондарының мөрленген қоймалары тек қана станцияларда почта тасымалдау бөлімшесінің және багаж бөлімшесінің әкімшілігі өкілінің қатысуымен тексеріледі.

4. Порядок осуществления контроля за специальными вагонами
Сноска. Наименование главы 4 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Организация контроля за специальными вагонами (вагоном-рестораном, купе-буфетом, туристским вагоном, служебным, служебно-техническим, арендованным), включенными в состав пассажирского поезда проводится на общих основаниях.
13. При проверке вагонов-ресторанов (купе-буфетов) на наличие или отсутствие безбилетных пассажиров, производится проверка у работников вагона-ресторана (купе-буфета) документов, устанавливающих право их проезда. В ходе проверки, с целью подтверждения факта проезда пассажиров по проездным документам (билетам), должностные лица требуют у пассажиров, находящихся в вагоне-ресторане (купе-буфете), указать номер вагона в составе поезда, в котором они совершают проезд. При этом начальник поезда по просьбе должностных лиц организовывает доставку проездного документа (билета) пассажиров, находящихся в вагоне-ресторане (купе-буфете). В случае обнаружения проезда безбилетных пассажиров и их провоза работниками вагона-ресторана, (купе-буфета) пассажиры и лица, допустившие провоз привлекаются к административной ответственности в установленном законодательными актами порядке.
14. При проверке служебного, служебно-технического вагонов, у пассажиров проверяется наличие документов, устанавливающих право использования вагона в составе пассажирского поезда и проезда в них. При обнаружении в вагоне посторонних лиц (без документов дающих право проезда) составляется акт о результатах проверки. Проводник (или лицо, ответственное за перевозку) вагона за провоз безбилетных пассажиров также привлекается к административной в соответствии с подпунктами 3) или 4) статьи 479 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При выявлении перевозки в специальных вагонах багажа или грузобагажа без соответствующего оформления лица, допустившие административное правонарушение привлекаются к ответственности в установленном законодательными актами порядке.
16. Физические и юридические лица, осуществляющие перевозочный процесс на железнодорожном транспорте, при проверке их деятельности должностными лицами:

4. Арнайы вагондарды тексеруді жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 4-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
12. Жолаушы поезының құрамына енгізілген арнайы вагондарды (вагон-мейманхана, купе-буфет, туристік вагондар, қызметтік, қызметтік-техникалық, жалға алынған) тексеруді ұйымдастыру жалпы негізде жүргізіледі.
13. Вагон-мейманханаларды (купе-буфеттерді) оларда билетсіз жолаушылар бар немесе жоқ екендігіне қатысты тексерген кезде вагон-мейманхана (купе-буфет) қызметкерлерінің олардың жол жүру құқығын растайтын құжаттары тексеріледі. Жолаушылардың жол жүру құжаттарымен (билеттерімен) жүру фактісін растау мақсатында тексеру барысында лауазымды тұлғалар вагон-мейманханадағы (купе-буфеттегі) жолаушылардан олар жол жүріп келе жатқан вагонның поезд құрамындағы нөмірін көрсетуін талап етеді. Бұл ретте, вагон-мейманханадағы (купе-буфеттегі) жолаушының жол жүру құжатын (билетін) жеткізуді лауазымды тұлғалардың өтініші бойынша поезд бастығы ұйымдастырады. Билетсіз жолаушылар және оларды вагон-мейманхананың (купе-буфеттің) қызметкерлері алып жүргендігі анықталған жағдайда жол жүруге рұқсат берген жолаушылар мен тұлғалар заңнамалық кесімдерде белгіленген тәртіппен әкімшілік жауапкершілікке тартылады.
14. Қызметтік, қызметтік-техникалық вагондарды тексеру кезінде жолаушыларда жолаушы поезы құрамындағы вагонды пайдалану және оларда жол жүру құқығын белгілейтін құжаттардың бар болуы тексеріледі.
Вагонда бөгде (жол жүруге құқық беретін құжаттарсыз) тұлғалар анықталған кезде тексеру актісі жасалады. Вагонның жолсерігі де (не тасымалдау үшін жауапты тұлға) билетсіз жолаушыларды алып жүргені үшін Қазақстан Республикасы «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» кодексінің 479-бабының 3) немесе 4) тармақшаларына сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
15. Арнайы вагондарда багажды немесе жүк-багажын тиісті ресімдеусіз тасымалдау анықталған кезде әкімшілік құқық бұзушылыққа жол берген тұлғалар заңнамалық кесімдерде белгіленген тәртіппен жауапкершілікке тартылады.
16. Темір жолында тасымалдау жасайтын жеке және заңды тұлғалар лауазымды тұлғалар тексеру кезінде:

1) требуют предъявления от осуществляющих проверку работников органов транспортного контроля соответствующих документов (служебного удостоверения, предписания на проведение проверки), подтверждающих их личность и полномочия;
2) ознакамливаются с результатами проведенной проверки.
5. Порядок оформления выявленных нарушений
17. Должностные лица в случае выявления нарушений Правил перевозок пассажиров багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом должны:
1) составить акт о результатах проверки;
2) в случае выявления нарушений выдать предписание об их устранении руководителю организации, по вине работников которого допущены нарушения;
3) при выявлении административных правонарушений на железнодорожном транспорте привлекать к административной ответственности виновных лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Акт проверки о провозе безбилетных пассажиров, багажа или грузобагажа без оплаты во всех категориях вагонов пассажирских поездов составляется в трех экземплярах с указанием факта провоза безбилетных пассажиров, багажа или грузобагажа без оплаты, в каждом из которых ставится подпись должностного лица, начальника, проводника либо приемосдатчика вагона пассажирского поезда. Первый экземпляр акта проверки направляется по месту работы должностных лиц железнодорожного транспорта, допустивших административное правонарушение, второй экземпляр вручается начальнику пассажирского поезда (приемосдатчику багажного, почтово-багажного, почтового вагонов) под роспись, третий экземпляр остается у должностного лица для контроля.
19. В случае отказа начальника, проводника вагона пассажирского поезда либо приемосдатчика багажного, почтово-багажного, почтового вагонов пассажирского поезда от подписи в акте проверки и/или дачи письменного объяснения по фактам выявленных нарушений, должностным лицом данный факт отражается в акте проверки и в рейсовом журнале.
19-1. Акт проверки и предписание на проведение проверки являются бланками установленного образца.
Сноска. Глава дополнена пунктом 19-1 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 14 декабря 2004 года  N 470-I ; с изменениями - приказом Министра транспортра и коммуникаций Республики Казахстан от 9 марта 2006 года N 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

1) көлік бақылау қызметкерлерден тексеру кезінде тиісті құжаттар сұрайды (тексеруге нұсқама, қызметтік куәлік);
2) тексеру қорытындысымен танысады.
5. Анықталған бұзушылықтарды ресімдеу тәртібі
17. Лауазымды адамдар жолаушыларды, багажды және жүк-багажын тасымалдау бұзушылықтарын анықтаған жағдайда:
1) тексеру актісін жасауы;;
2) бұзушылықтар анықталған жағдайда олардың қызметкерлерінің кінәсінен бұзушылықтарға жол берілген ұйымның басшысына бұзушылықтарды жою туралы нұсқама беруі;
3) темір жол көлігінде әкімшілік құқық бұзушылықтар анықталған кезде қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес кінәлі тұлғаларды әкімшілік жауапкершілікке тартуы тиіс.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
18. Жолаушы поездарының барлық санаттағы вагондарында төлемсіз жолаушыларды, багажды немесе жүк багажын алып жүргені туралы тексеру актісі билетсіз жолаушыны, төлем жасалмаған багажды немесе жүк-багажын алып жүру оқиғасы көрсетіліп, үш данада жасалады, олардың әрқайсысына лауазымды тұлға, жолаушы поезының бастығы, вагон жолсерігі не вагон қабылдаушы-тапсырушы қол қояды. Тексеру актісінің бірінші данасы әкімшілік құқық бұзушылыққа жол берген лауазымды тұлғалардың жұмыс орнына жіберіледі, екінші данасы жолаушы поезының бастығына (багаж, почта-багаж, почта вагондарының қабылдаушы-тапсырушысына) қол қойдырып, тапсырылады, үшінші данасы бақылау жасау үшін лауазымды тұлғада қалады.
19. Жолаушы поезының бастығы (багаж, почта-багаж, почта вагондарының қабылдаушы-тапсырушысы) немесе вагонның жолсерігі тексеру актісіне қол қоюдан және/немесе анықталған бұзушылықтар жөнінде жазбаша түсініктеме беруден бас тартқан жағдайда лауазымды тұлға бұл оқиғаны тексеру актісінде және рейстік журналда жазып көрсетеді.
19-1. Тексеру актісі (1-қосымша) және Тексеру жүргізуге арналған нұсқама (2-қосымша) белгіленген үлгі бланкілері болып табылады.
Ескерту: 19-1-тармақпен толықтырылды, өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 14 желтоқсандағы N 470-І бұйрығымен, 2006 жылғы 9 наурыздағы N 70 бұйрығымен.

6. Контроль за порядком перевозки опасных веществ
20. При организации контроля перевозок опасных веществ в багажных и почтово-багажных вагонах, должностным лицом производится проверка правильности их оформления, погрузки и крепления.
21. При обнаружении в багажных, почтово-багажных вагонах опасных веществ, не оформленных проездными документами, перевозимых без соблюдения условий транспортировки и без соблюдения установленных мер предосторожности, должностное лицо принимает меры по удалению из вагонов указанных веществ с передачей их в ближайшее багажное отделение для их дальнейшего оформления.
Приложение 1
к Правилам осуществления контроля за соблюдением
перевозчиками Правил перевозок пассажиров, багажа
и грузобагажа железнодорожным транспортом,
утвержденных постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 июля 2011 года № 799
форма
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
«Утверждаю»
Руководитель Инспекции
транспортного контроля
Комитета транспортного контроля
Министерства транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
План-график
проверки пассажирских поездов _______________________________
на _________ месяц 20 ___ года
Наименование мероприятия
Дата проверки
Ф.И.О.
Результаты
проверяющих проверок
проверок
Начальник отдела ____________________________________________________
Приложение 2
к Правилам осуществления контроля за соблюдением
перевозчиками Правил перевозок пассажиров, багажа
и грузобагажа железнодорожным транспортом,
утвержденных постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 июля 2011 года № 799
форма
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Акт о назначении проверок № __________
"___" _______ 20__ г.
Для проведения проверок пассажирских поездов (всех категорий)
следующих по территории Республики Казахстан или хозяйствующих
субъектов пассажирских перевозок (проверяемые объекты нужно
подчеркнуть) ______________________________________________________
(наименование контролирующего органа)
направляет ________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Ф.И.О. должностных лиц уполномоченного органа)
Дата _______________ N ___________ регистрации в журнале.
Наименование и местонахождение хозяйствующего субъекта или номера
пассажирского поезда на проверяемых участках станции (не нужное
вычеркнуть) ________________________________________________________
____________________________________________________________________
ИИН/БИН ____________________, вид проверки _________________________
вопросы проверки ___________________________________________________
Срок проведения проверки ___________________________________________
Период проведения проверки _________________________________________
Основание проведения проверки ______________________________________
_________________________________ ____________________________
(Ф.И.О. руководителя                    (подпись)
контролирующего органа)
Приложение 3
к Правилам осуществления контроля за соблюдением
перевозчиками Правил перевозок пассажиров, багажа
и грузобагажа железнодорожным транспортом,
утвержденных постановлением Правительства
Республики Казахстан

6. Қауіпті заттарды тасымалдау тәртібін бақылау
20. Қауіпті заттардың багаж және почта-багаж вагондарында тасымалдануын бақылауды ұйымдастыру кезінде лауазымды тұлға олардың ресімделу, тиелу және бекітілу дұрыстығына тексеру жүргізеді.
21. Багаж, почта-багаж вагондарында жол жүру құжаттары ресімделмеген, тасымалдау шарттары сақталмай және алдын алудың белгіленген шаралары сақталмай тасымалданатын қауіпті заттар анықталған кезде лауазымды тұлға көрсетілген заттарды одан әрі ресімдеу үшін ең жақын багаж бөлімшесіне бере отырып, олардың вагондардан алып тасталуы жөнінде шаралар қабылдайды.
«Жолаушыларды, багажды және
жүк-багажды темір жол көлігімен
тасымалдау қағидасын бекіту туралы»
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2011 жылғы 14 шілдедегі № 799 қаулысымен
бекітілген Қазақстан Республикасында
темір жол көлігімен жолаушыларды,
багажды және жүк-багажын тасымалдау
қағидаларын тасымалдаушылардың сақтауын
бақылауды жүзеге асыру қағидаларын
бекіту туралы» қағидаларына 1-қосымша
нысан
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
«Бекітемін»
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация министрлігі
Көліктік бақылау комитетінің
басшысы
____________________________жолаушы поездарын
тексерудің 20___жылғы ______ айына арналған
Жоспар-кестесі
Іс-шараның атауы
Тексеру күні
Тексерушілердің Т.А.Ә.
Тексеру нәтижелері
Бөлім бастығы
________________________________
«Жолаушыларды,багажды және
жүк-багажды темір жол көлігімен
тасымалдау қағидасын бекіту туралы»
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2011 жылғы 14 шілдедегі № 799 қаулысымен
бекітілген Қазақстан Республикасында
темір жол көлігімен жолаушыларды,
багажды және жүк-багажын тасымалдау
қағидаларын тасымалдаушылардың сақтауын
бақылауды жүзеге асыру қағидаларын
бекіту туралы» қағидаларына 2-қосымша
нысан
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
Тексеруді тағайындау туралы акті N_________
20____жылғы «____» ___________
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүретін жолаушылар
поездарына (барлық санаттарына) немесе жолаушылар тасымалдарының
шаруашылық жүргізуші субъектілеріне тексеру жүргізу үшін
(тексерілетін объектілердің астын сызу қажет)
_______________________________
_____________________________________________________________________
(бақылаушы органның атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(уәкілетті органның лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________ жібереді.
Журналда тіркелген күні ___________________________________
№_________________
Шаруашылық жүргізуші субъектілердің атауы мен тұрған жері
немесе станцияның тексерілетін учаскелеріндегі жолаушылар поезының
нөмірі (қажет емесі сызылып тасталынсын) ____________________________
ЖСН/БСН _____________, тексеру түрі _______________________, тексеру
_____________________________________________________________________
_______________________________________________мәселелері
Тексеру жүргізу мерзімі _______________________________________
Тексеру жүргізу кезеңі ________________________________________
Тексеру жүргізудің негізі _____________________________________
________________________________________                 ____________
(бақылаушы орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты)         (қолы)
«Жолаушыларды,багажды және
жүк-багажды темір жол көлігімен
тасымалдау қағидасын бекіту туралы»
Қазақстан Республикасы Үкіметінің

от 14 июля 2011 года № 799
форма
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.12.2012 № 856 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Акт о результатах проверки
№ _______
Составлен «___» __________________ 20____ года
должностными лицами _________________________________________________
(наименование органа)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, должность, № удостоверения)
в присутствии _______________________________________________________
(указать фамилию, имя, должность проверяемого,
№ удостоверения)
в том, что при проверке пассажирского поезда (вагона) № __ следующего
сообщением _____________________________________________ формирования
_____________________________________________________________________
в вагоне № __________( ), на участке ________________________________
_____________________________________________________________________
обнаружено:__________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. проверяющих и подписи)
Ознакомлен:
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. и подписи начальника поезда и проводника вагона)
Второй экземпляр получил ____________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)

2011 жылғы 14 шілдедегі № 799 қаулысымен
бекітілген Қазақстан Республикасында
темір жол көлігімен жолаушыларды,
багажды және жүк-багажын тасымалдау
қағидаларын тасымалдаушылардың сақтауын
бақылауды жүзеге асыру қағидаларын
бекіту туралы» қағидаларына 3-қосымша
нысан
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.12.07 № 856 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
Тексеру нәтижелері туралы акт №_____
20 ____ жылғы «___» _____________ мынадай лауазымды адамдардың
қатысуымен __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы, куәлік №)
_____________________________________________________________________
(тексерушінің тегі, аты, әкесінің аты, куәлік № көрсетілсін)
______________________________________________________ құрамындағы
____________________________________________________ қатынасындағы
№ _____________ жолаушы поезын (вагонын) тексеру барысында №
___________ вагонда (), учаскеде ____________________________ мыналар
анықталды:___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тексерушілердің Т.А.Ә. және қолдары)
ТАНЫСТЫМ:
______________________________________________________________
(поезд бастығының және вагон жолсерігінің Т.А.Ә. және қолдары)
Актінің екінші данасын алдым _________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)