Об утверждении Инструкции по работе в сети авиационной фиксированной электрической связи
Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 сентября 2004 года № 180. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 22 октября 2004 года № 3168. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 июня 2011 года № 403
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 28.06.2011 № 403 (вводится в действие с 01.09.2011).
В соответствии с  Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании гражданской авиации",  Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, от 20 декабря 1995 года N 2697 "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по работе в сети авиационной фиксированной электрической связи.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Согласовано:
И. о. Председателя Агентства
Республики Казахстан
по информатизации и связи
24 сентября 2004г.
Утверждена приказом
Председателя Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан от 22 сентября
2004 года N 180 "Об утверждении
Инструкции по работе в сети авиационной
фиксированной электрической связи"
Инструкция
по работе в сети авиационной фиксированной электрической связи  Глава 1. Основные положения
1. Инструкция по работе в сети авиационной фиксированной электрической связи (далее - AFTN) Республики Казахстан (далее - Инструкция) разработана в соответствии с международными стандартами, рекомендуемой практикой и правилами аэронавигационного обслуживания, "Авиационная электросвязь, Приложение 10 том II к  Конвенции о международной гражданской авиации".
2. Инструкция определяет основные принципы организации и ведения связи в сети AFTN Республики Казахстан.
3. В Инструкции применяются следующие термины и определения:
1) абонент (пользователь сети) - организация, служба или должностное лицо, имеющие присвоенный номер и использующий в своей деятельности сеть AFTN;
2) авиационная воздушная электрическая связь - радиосвязь между бортовыми и авиационными станциями или между бортовыми станциями;
3) авиационная наземная электрическая связь - электрическая связь между определенными фиксированными пунктами, предназначенная главным образом для обеспечения безопасности аэронавигации, а также регулярности, эффективности и экономичности воздушных сообщений;

Тіркелген авиациялық электр байланысы желісіндегі жұмыс жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті Төрағасының 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 180 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 22 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3168. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2011 жылғы 28 маусымдағы № 403 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2011 жылғы 28 маусымдағы № 403 (3-тармақты қараңыз) бұйрығымен.
"Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы  Заңына , "Әуе кеңістігін пайдалану және Қазақстан Республикасы авиациясының қызметі туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы N 2697 заңдық күші бар Қазақстан Республикасы Президентінің  Жарлығына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымша беріліп отырған Тіркелген авиациялық электр байланысы желісіндегі жұмыс жөніндегі Нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
Төраға
Келісілген:
Қазақстан Республикасы
ақпараттандыру және
байланыс жөніндегі
Агенттігі төрағасының
міндетін атқарушы
________________________
2004 ж. 24 қыркүйек
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрлігі
Азаматтық авиация комитетінің
төрағасы бұйрығымен бекітілген
2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 180
"Тіркелген авиациялық электр
байланысы желісіндегі жұмыс
жөніндегі Нұсқаулықты бекіту
туралы"
Тіркелген авиациялық электр байланысы
желісіндегі жұмыс жөніндегі
Нұсқаулық 1 Тарау. Негізгі ережелер
1. Қазақстан Республикасы тіркелген авиациялық электр байланысы желісіндегі (бұдан әрі - AFTN) жұмыс жөніндегі Нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) аэронавигациялық қызмет көрсету практикасы және ережелерімен ұсынылған халықаралық стандарттарға сәйкес әзірленген, "Авиациялық электр байланысы, халықаралық азаматтық авиация туралы Конвенцияға 10 қосымша II том".
2. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы AFTN желісінде ұйымдастыру мен байланыс жүргізудің негізгі принциптерін анықтайды.
3. Осы Ережеде келесі терминдер мен анықтаулар қолданылады:
1) абонент (желіні пайдаланушы) - берілген индексі бар және өз қызметінде AFTN желісін пайдаланатын ұйым, қызмет немесе лауазымдық тұлға;
2) авиациялық әуе электр байланысы - борттық және авиациялық станциялар арасындағы немесе борттық станциялар арасындағы радиобайланыс;
3) авиациялық жерүсті электр байланысы - негізінен, аэронавигация қауіпсіздігін, сондай-ақ әуе қатынастарының тұрақтылығын, тиімділігін және үнемділігін қамтамасыз ету үшін арналған тіркелген белгілі пункттер арасындағы электр байланысы;

4) авиационная фиксированная станция - станция авиационной наземной электрической связи;
5) бедствие - состояние, при котором имеется серьезная и/или непосредственная опасность и требуется немедленная помощь;
6) бортовая станция - подвижная станция авиационной воздушной электрической связи, установленная на борту воздушного судна;
7) время ретрансляции - время с момента, когда сообщение полностью принято в этом центре до момента, когда оно полностью передано по исходящей связи;
8) время передачи в сеть - промежуток времени от момента поступления телеграммы на станцию AFTN до начала передачи сообщения в канал. Для станций AFTN, работающих по расписанию, время передачи в сеть исчисляется с начала сеанса связи;
9) время прохождения - время с момента подачи сообщения на станцию AFTN для передачи по сети, до момента поступления этого сообщения к адресату или абоненту;
10) входной и выходной пункты AFTN - центры, через которые в аэронавигационный регион Международной организации гражданской авиации (далее - ICAO) должен проходить входящий и исходящий трафик AFTN;
11) заданная цепь (маршрут), маршрутизация (AFTN) - выбранный путь прохождения сообщений от их приема до доставки;
12) индекс местоположения - четырехбуквенная кодовая группа, составленная в соответствии с правилами ICAO для обозначения местоположения авиационной фиксированной станции;
13) канал электрической связи (канал передачи) - совокупность технических устройств и среды распространения электрических сигналов и радиосигналов, являющаяся единственным средством прямой связи между двумя станциями электросвязи;
14) летно-эксплуатационное агентство - лицо, организация или предприятие, осуществляющее эксплуатацию воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области;
15) оконечная станция (ОС) - станция AFTN, обеспечивающая обработку входящих и исходящих сообщений;
16) орган авиационной электрической связи - орган, ответственный за эксплуатацию одной или нескольких станций службы авиационной электрической связи;
17) отправитель - должностное лицо, имеющее соответствующие полномочия и подписавшее телеграмму для передачи ее в сеть;
18) полномочный орган - назначаемая государством организация, ответственная за обеспечение того, чтобы международная служба авиационной электрической связи осуществляла свою работу в соответствии с правилами, изложенными в Приложении 10 том II к  Конвенции о международной гражданской авиации;
19) ретрансляционная установка с отрывной лентой - телетайпная установка, в которой сообщения принимаются и ретранслируются на телетайпной ленте, а все операции по ретрансляции сообщений являются результатом вмешательства оператора;

4) тіркелген авиациялық станция - авиациялық жерүсті электр байланысының станциясы;
5) апат - күрделі және/немесе тікелей қауіп бар күй және дереу көмек қажет;
6) борттық станция - әуе кемесінің бортында орнатылған авиациялық әуе электр байланысының жылжымалы станциясы;
7) қайта тарату уақыты - хабар толығымен осы орталықта қабылданған сәттен бастап, шығыс тізбек арқылы толық жіберілген сәтке дейінгі уақыт;
8) желіге жіберу уақыты - AFTN станциясына жеделхаттың түсу сәтінен хабарды арнаға жіберуді бастағанға дейінгі уақыт аралығы. Кесте бойынша жұмыс істейтін AFTN станциялары үшін желіге жіберу уақыты байланыс сеансының басталуынан саналады;
9) өту уақыты - желі арқылы жіберу үшін AFTN станциясына хабарды беру сәтінен бұл хабардың адресатқа түсу сәтіне дейінгі уақыт;
10) AFTN кіру және шығу пункттері - ИКАО-ның аэронавигациялық өңіріне AFTN кіру және шығу трафиктері өтуге тиіс орталықтар;
11) берілген тізбек (маршрут), маршруттану (AFTN) - қабылданғаннан жеткізгенге дейінгі хабарды жіберудің таңдалған жолы;
12) тұрған орынның индексі - тіркелген авиациялық станцияның тұрған орнын белгілеу үшін ИКАО ережелеріне сәйкес құрастырылған төрт әріпті коды бар топ;
13) электр байланысының арнасы (жіберу арнасы) - электр байланысының екі станциясы арасындағы тікелей байланыстың жалғыз құралы болып табылатын техникалық құралдар мен электрлік белгілер мен радиобелгілерді тарату ортасының жиынтығы;
14) ұшу-пайдалану агенттігі - әуе кемелерін пайдалануды жүзеге асыратын немесе осы салада өз қызметін ұсынатын тұлға, ұйым немесе кәсіпорын;
15) аяққы станция (АС) - тек кіріс және шығыс хабарларды өңдеуді қамтамасыз ететін AFTN станциясы;
16) авиациялық электр байланысы органы - авиациялық электр байланысы қызметінің бір немесе бірнеше станцияларын пайдалану үшін жауапты орган;
17) жөнелтуші - тиісті өкілеттігі бар және желіге жіберу үшін жеделхатқа қол қойған лауазымдық тұлға;
18) өкілетті орган - авиациялық электр байланысының халықаралық қызметі халықаралық азаматтық авиация туралы Конвенцияның 10 қосымшасы II томында көрсетілген ережелерге сәйкес өз жұмысын жүзеге асыруды қамтамасыз ету үшін жауапты мемлекет тағайындаған ұйым;
19) үзбелі таспасы бар қайта тарату қондырғысы - хабарлар телетайп таспасында қабылданатын және қайта таратылатын телетайп қондырғысы, ал хабарларды қайта тарату бойынша барлық операциялар оператордың кірісу нәтижесі болып табылады;

20) сообщение - информация, проходящая по сети и имеющая формат, определяемый данной сетью;
21) станция AFTN - станция, являющаяся частью AFTN и действующая как таковая с разрешения или под контролем государства;
22) станция назначения AFTN - станция AFTN, которой адресуются сообщения для местной доставки адресату;
23) станция отправления AFTN - станция AFTN, куда поступают телеграммы для передачи по сети AFTN;
24) сеть авиационной фиксированной электрической связи (AFTN) - всемирная система авиационных фиксированных цепей, являющаяся частью авиационной наземной электрической связи и предусматривающая обмен сообщениям и/или цифровыми данными между авиационными фиксированными станциями с аналогичными или совместимыми связными характеристиками;
25) телеграмма - документ, составленный отправителем по установленной форме и представленный на станцию авиационной электрической связи для передачи в сеть;
26) формат сообщения - принятый на основе международных договоров и процедур порядок обмена сообщениями в сети;
27) центр коммутации сообщений AFTN (ЦКС AFTN) - центр связи AFTN, включающий в себя аппаратные средства и программное обеспечение и предназначенный главным образом для ретрансляции сообщений;
28) центр связи AFTN - станция AFTN, основное назначение которой состоит в ретрансляции трафика AFTN от (или для) других связанных с ней станций AFTN;
29) цепь (маршрут) - система связи, включающая все прямые каналы AFTN между двумя станциями.
4. В сети авиационной фиксированной электрической связи обрабатываются следующие сообщения:
сообщения о бедствиях;
срочные сообщения;
сообщения, касающиеся безопасности полетов;
метеорологические сообщения;
сообщения, касающиеся регулярности полетов;
сообщения службы аэронавигационной информации (САИ);
авиационные административные сообщения;
служебные сообщения;
сообщения повышенной срочности.
5. Все станции службы авиационной электрической связи используют координированное всемирное время (далее - UTC). Концом суток считается полночь, т.е. 24.00, а началом - 00.00.
6. Группа "дата - время" состоит из шести цифр; первые две цифры означают число месяца, а последние четыре - часы и минуты (UTC).
Глава 2. Требования к сети авиационной фиксированной
электрической связи
7. Основные требования к сети AFTN:
высокая надежность и непрерывность работы;
обеспечение требуемой скорости передачи сообщений;
обеспечение максимальной достоверности передаваемой информации;
обеспечение максимальной экономичности и эффективности.
1) высокая надежность и непрерывность работы сети достигается:
правильной организацией сети с учетом возможных изменений обстановки в процессе ее эксплуатации;
созданием обходных направлений;
наличием и постоянной готовностью необходимого резервного оборудования;
соответствующей организацией технической эксплуатации оборудования;
специальной подготовкой личного состава, обслуживающего сеть.

20) хабар - желі бойынша өтетін және осы желімен анықталатын форматы бар ақпарат;
21) AFTN станциясы - AFTN-ның бөлігі болып табылатын және мемлекет рұқсатымен немесе бақылауымен осы сияқты қолданылатын станция;
22) AFTN-ның тағайындалған станциясы - хабарлар адресатқа жергілікті жеткізу үшін жолданатын AFTN станциясы;
23) AFTN-ның жөнелту станциясы - AFTN желісі бойынша жіберу үшін жеделхаттар түсетін AFTN станциясы;
24) тіркелген авиациялық электр байланыс желісі (AFTN) - авиациялық жерүсті электр байланысының бөлігі болып табылатын және ұқсас немесе бірге тіркесетін байланыс сипаттамалары бар тіркелген авиациялық станциялар арасында хабарлар және/немесе цифрлық мәліметтермен алмасуды көздейтін тіркелген авиациялық тізбектердің әлемдік жүйесі;
25) жеделхат - белгіленген нысан бойынша жөнелтуші құрастырған және желіге жіберу үшін авиациялық электр байланыс станциясына ұсынылған құжат;
26) хабар форматы - халықаралық шарттар мен рәсімдер негізінде қабылданған желіде хабарлармен алмасу тәртібі;
27) AFTN-ның хабарларды қатынастыру орталығы (AFTN ХҚО) аппарат құралдары мен бағдарламалық қамтамасыз етуді қамтитын AFTN байланыс орталығы және негізінен, хабарларды қайта тарату үшін арналған;
28) AFTN-ның байланыс орталығы - AFTN станциясы, оның негізгі мақсаты онымен байланысқан басқа AFTN станцияларынан AFTN трафигін қайта тарату болып табылады.
29) тізбек (маршрут) - екі станция арасында AFTN-ның барлық тікелей арналарын қамтитын байланыс жүйесі.
4. Тіркелген авиациялық электр байланыс желісінде келесі хабарлар өңделеді:
апат туралы хабарлар;
жедел хабарлар;
ұшу қауіпсіздігіне қатысты хабарлар;
метеорологиялық хабарлар;
ұшу тұрақтылығына қатысты хабарлар;
аэронавигациялық ақпарат қызметінің (ААҚ) хабарлары;
авиациялық әкімшілік хабарлары;
қызметтік хабарлар;
жеделділігі жоғары хабарлар.
5. Авиациялық электр байланыс қызметінің барлық станциялары үйлестірілген әлемдік уақытты (UTC) пайдаланады. Тәуліктің соңы болып түн ортасы, яғни 24.00, ал басы - 00.00 есептеледі.
6. "Күн - уақыт" тобы алты цифрдан тұрады; алғашқы екі цифр айдың күнін, ал соңғы төртеуі - сағат пен минутты (UTC) білдіреді.
2 Тарау. Тіркелген авиациялық электр
байланыс желісіне қойылатын талаптар
7. AFTN желісіне негізгі талаптар:
жұмыстың жоғары сенімділігі және үздіксіздігі;
хабарларды жіберудің қажетті жылдамдығын қамтамасыз ету;
жіберілетін ақпараттың ең жоғарғы анықтылығын қамтамасыз ету;
ең жоғарғы үнемділік пен тиімділікті қамтамасыз ету.
1) желі жұмысының жоғары сенімділігі мен үздіксіздігіне мыналар арқылы қол жеткізіледі:
оны пайдалану барысында жағдайдың мүмкін болатын өзгерістерін есепке алып желіні дұрыс ұйымдастыру;
айналма бағыттарды құру;
резервте қажетті жабдықтың болуы және әрдайым дайын болуы;
жабдықтың техникалық пайдаланылуын тиісті ұйымдастыру;
желіге қызмет көрсететін жеке құрамды арнайы дайындау;

2) обеспечение требуемой скорости передачи сообщений достигается:
оптимальной организацией сети;
оптимальной занятостью каналов;
применением быстродействующего и автоматизированного оборудования станций AFTN;
применением типовых (формализованных) документов.
3) обеспечение максимальной достоверности передаваемой информации достигается:
применением каналов связи высокого качества;
обработкой сообщений специалистами высокой квалификации;
применением специальной аппаратуры и программного обеспечения, обеспечивающих обнаружение и исправление ошибок при передаче сообщений.
4) обеспечение максимальной экономичности и эффективности сети достигается:
выбором оптимальных принципов построения сети;
внедрением автоматических центров коммутации сообщений и оконечных станций;
правильной технической эксплуатацией оборудования;
оптимальным резервированием оборудования и каналов.
8. Условием выполнения требований, предъявляемых к электрической связи гражданской авиации, является строгое соблюдение дисциплины связи.
Дисциплина связи в сети AFTN - это точное соблюдение правил и форматов, определяемых руководящими документами, выполнение указаний станций AFTN, определяющих порядок использования средств связи и маршрутизации в сети.
Глава 3. Организация и структура сети AFTN
9. Сеть AFTN предназначена, главным образом, для обеспечения безопасности аэронавигации и дополнительно для обеспечения регулярного, эффективного и экономичного функционирования воздушных сообщений.
10. Сеть должна быть построена в соответствии с "Руководством по планированию и технике сети авиационной фиксированной службы" (ICAO DOC 8259) на основе использования системы ретрансляционных станций AFTN.
11. Сеть авиационной фиксированной электрической связи Республики Казахстан организована по радиально-узловой схеме и состоит из:
главного центра коммутации сообщений (ГЦКС);
центров коммутации сообщений зон (ЦКСЗ);
центров коммутации сообщений районов (ЦКСР);
оконечных центров коммутации сообщений (ЦКСО);
оконечных станций AFTN (ОС).
12. Планирование, развитие, организацию и управление сетью осуществляет государственное предприятие по организации воздушного движения и эксплуатации радиотехнических средств обеспечения полетов и связи (далее - предприятие).
13. Оперативное управление сетью осуществляет ГЦКС предприятия.
14. Сеть имеет точки входа/выхода для международного трафика.
15. Для организации сети используются каналы общегосударственной сети электрической связи на правах аренды и собственные каналы электрической связи, организованные предприятием.

2) хабарларды жіберудің қажетті жылдамдығын қамтамасыз етуге мыналар арқылы қол жеткізіледі:
желіні оңтайлы ұйымдастыру;
арналардың оңтайлы бос еместігі;
AFTN станцияларының тез жұмыс істейтін және автоматтандырылған жабдығын қолдану;
3) жіберілетін ақпараттың ең жоғарғы анықтылығын қамтамасыз етуге мыналар арқылы қол жеткізіледі:
байланыстың жоғары сапалы арналарын қолдану;
хабарларды жоғары білікті мамандардың өңдеуі;
хабарларды жіберу кезінде қателерді табу мен түзетуді қамтамасыз ететін арнайы аппаратура мен бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану;
4) желінің ең жоғарғы үнемділігі мен тиімділігін қамтамасыз етуге мыналар арқылы қол жеткізіледі:
желіні құрудың оңтайлы принциптерін таңдау;
хабарларды қатынастырудың автоматты орталықтарын және соңғы станцияларды енгізу;
жабдықтың дұрыс техникалық пайдаланылуы;
жабдық пен арналарды оңтайлы резервтеу.
8. Байланыс тәртібін қатаң сақтау азаматтық авиацияның электр байланысына қойылатын талаптарды орындау шарты болып табылады.
AFTN желісінде байланыс тәртібі - бұл басшылыққа алатын құжаттармен анықталатын ережелер мен форматтарды дәл сақтау, байланыс құралдарын пайдалану және желідегі маршруттану тәртібін анықтайтын AFTN станцияларының нұсқауларын орындау.
3 Тарау. AFTN желісінің құрылымы және ұйымдастыру
9. AFTN желісі, негізінен, аэронавигация қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін және, қосымша, әуе қатынастарының тұрақты, тиімді және үнемді жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін арналған.
10. Желі AFTN-ның қайта тарату станцияларының жүйесін пайдалану негізінде "Жоспарлау және тіркелген авиациялық қызмет желісінің техникасы бойынша нұсқауға" (ИКАО DОC 8259) сәйкес тұрғызылуға тиіс.
11. Қазақстан Республикасының тіркелген авиациялық электр байланыс жүйесі тарамды-түйінді сұлба бойынша ұйымдастырылған және мыналардан тұрады:
хабарларды қатынастырудың бас орталығы (ХҚБО);
аймақтар хабарларын қатынастыру орталықтары (АХҚО);
аудандар хабарларын қатынастыру орталықтары (АХҚО);
хабарларды қатынастырудың аяққы орталықтары (ХҚАО);
AFTN-ның аяққы орталықтары (АО).
12. Желіні жоспарлау, дамыту, ұйымдастыру және басқаруды әуе қозғалысын ұйымдастыратын және ұшу мен байланысты қамтамасыз етудің радиотехникалық құралдарын пайдаланатын мемлекеттік кәсіпорын жүзеге асырады.
13. Желіні шұғыл басқаруды өкілетті органның Хабарларды қатынастыру бас орталығы жүзеге асырады.
14. Желінің халықаралық трафик үшін кіру/шығу нүктелері бар.
15. Желіні ұйымдастыру үшін жалдау құқығы негізінде электр байланысының жалпы мемлекеттік желі арналары және кәсіпорын ұйымдастырған электр байланысының меншік арналары пайдаланылады.

16. Вид и количество каналов (телеграфные или передачи данных) на каждом направлении связи определяются расчетом в зависимости от объемов информации, с учетом пропускной способности каналов и необходимости организации обходных путей.
17. Для резервирования прямых проводных или спутниковых каналов между станциями AFTN, должны использоваться все виды связи.
18. Сеть имеет стабильный характер, обеспеченный привязкой ЦКС и ОС к местам расположения филиалов предприятия.
19. Подключаемое к сети оборудование должно соответствовать стандартам и нормам, действующим в Республике Казахстан.
Глава 4. Составление и подача телеграмм на станцию AFTN 1. Виды сообщений
20. Сообщения, в зависимости от стадии их обработки (прохождения через станцию AFTN), подразделяются на:
исходящие - принятые от отправителей и передаваемые из данной станции AFTN в сеть;
транзитные - проходящие через данный центр связи AFTN и обрабатываемые на нем;
входящие - поступившие из сети на данную станцию AFTN и подлежащие доставке адресатам этой станции.
21. Сообщения в зависимости от составляемой отправителем адресной строки подразделяются на:
одноадресные - содержащие в адресной строке один индекс адресата;
многоадресные - содержащие в адресной строке два и более индекса адресатов или индекс адреса для предопределенной рассылки.
22. Сообщения, в зависимости от их текста и способа обработки, подразделяются на:
формализованные - текст которых составлен по строго установленной форме;
простые (смысловые).
2. Категории сообщений
23. В AFTN обрабатываются следующие категории сообщений:
1) сообщения о бедствиях (индекс срочности СС). К этой категории сообщений относятся сообщения подвижных станций, извещающих о том, что им грозит непосредственная опасность, а также все прочие сообщения, касающиеся немедленной помощи, которая требуется для подвижной станции, терпящей бедствие;
2) срочные сообщения (индекс срочности ДД). К этой категории сообщений относятся сообщения, касающиеся безопасности морского судна, воздушного судна, или других транспортных средств, или какого-либо лица на борту или в пределах видимости;
3) сообщения, касающиеся безопасности полетов (индекс срочности ФФ), включают:
сообщения, касающиеся движения и управления, как это определяется в документе ICAO PANS-ATM (Doc 4444);
сообщения, составленные летно-эксплуатационным агентством, которые имеют прямое отношение к воздушному судну, находящемуся в полете, или к воздушному судну, готовящемуся к вылету;
метеорологические сообщения, ограниченные информацией SIGMET, специальными донесениями с борта, сообщениями AIRMET, консультативной информацией о вулканическом пепле и тропических циклонах и уточненными прогнозами.

16. Байланыстың әр бағытындағы арналардың (телеграфтық немесе мәліметтерді жіберу) түрі мен саны, арналардың өткізу қабілеті мен айналма жолдарды ұйымдастыру қажеттігін ескеріп, ақпарат көлеміне байланысты есептеумен анықталады.
17. AFTN станциялары арасында тікелей сым немесе спутник арналарын резервтеу үшін байланыстың барлық түрлері пайдаланылуға тиіс.
18. Желі хабарларды қатынастырудың орталықтары (ХҚО) мен аяққы станцияларды (АС) кәсіпорын филиалдары орналасқан жерлерге байлаумен қамтамасыз етілген тұрақты сипатқа ие.
19. Желіге қосылатын жабдық Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген стандарттар мен нормаларға сәйкес келуі керек.
4 Тарау. Жеделхаттарды құру және AFTN
станциясына жіберу 1. Хабарлар түрлері
20. Хабарлар, оларды өңдеу сатысына байланысты (AFTN станциялары арқылы өту), мыналарға бөлінеді:
шығыс - жөнелтушілерден қабылданған және AFTN-ның осы станциясынан желіге жіберілген;
транзиттік - AFTN байланысының осы орталығы арқылы өтетін және сонда өңделетін;
кіріс - желіден AFTN-ның осы станциясына түскен және осы станцияның адресаттарына жеткізілуге тиіс.
21. Хабарлар, жөнелтуші құрған мекен-жай жолына байланысты, мыналарға бөлінеді:
бір мекен-жайлы - мекен-жай жолында адресаттың бір индексі бар;
көп мекен-жайлы - мекен-жай жолында адресаттың екі немесе одан көп индексі немесе алдын ала анықталған тарату үшін мекен-жай индексі бар.
22. Хабарлар, олардың мәтіндері мен өңдеу тәсіліне байланысты, мыналарға бөлінеді:
нысандалған - мәтіні қатаң белгіленген нысан бойынша құрастырылған;
жай (мағыналық).
2. Хабарлардың санаттары
23. Тіркелген авиациялық электр байланыс желісінде хабарлардың келесі санаттары өңделеді:
1) апаттар туралы хабарлар (СС жеделділік индексі). Хабарлардың бұл санатына жылжымалы станциялардың оларға тікелей қауіп төніп тұрғаны туралы мәлімдейтін хабарлары, сондай-ақ апатқа ұшыраған жылжымалы станция үшін талап етілетін жедел көмекке қатысты басқа хабарлар жатады;
2) жедел хабарлар (ДД жеделділік индексі). Хабарлардың бұл санатына теңіз кемесі, әуе кемесінің, немесе басқа көлік құралдарының қауіпсіздігіне немесе борттағы не көрінім шегіндегі қандай да бір тұлғаға қатысты хабарлар жатады;
3) ұшу қауіпсіздігіне (ФФ жеделділік индексі) қатысты хабарларға мыналар кіреді:
РАNS-АТМ (Dос 4444) құжатында анықталғандай қозғалыс пен басқаруға қатысты хабарлар;
ұшып бара жатқан әуе кемесіне, немесе ұшуға дайындалып жатқан әуе кемесіне тікелей қатысы бар ұшу-пайдалану агенттігі құрастырған хабарлар;
SIGМЕТ ақпаратымен, борттан арнайы хабарламалармен, АIRМЕТ хабарларымен, жанар тау күлі мен тропиктік циклондар туралы консультативтік ақпаратпен және анықталған болжамдармен шектелген метеорологиялық хабарлар;

4) метеорологические сообщения (индекс срочности ГГ), включают:
сообщения, касающиеся прогноза (прогнозы по аэродрому (TAF), районам, маршрутам);
сообщения, касающиеся наблюдений и донесений (METAR, SPESI).
5) сообщения, касающиеся регулярности полетов (индекс срочности ГГ), включают:
сообщения о загрузке воздушных судов, необходимые для вычисления весовых и центровых параметров;
сообщения, касающиеся изменений в графиках выполнения полетов воздушными судами;
сообщения, касающиеся обслуживания воздушных судов;
сообщения, касающиеся изменений в коллективных потребностях, связанных с пассажирами, экипажем и грузами, которые вызваны отклонениями от обычных расписаний;
сообщения, касающиеся незапланированных посадок;
сообщения, касающиеся предполетных мер в отношении аэронавигационного и эксплуатационного обслуживания нерегулярных полетов воздушных судов, в том числе запросы на получение разрешения на пролет;
сообщения, составленные летно-эксплуатационными агентствами, в которых указывается время прилета или вылета воздушного судна;
сообщения, касающиеся запасных частей и материалов, срочно необходимых для обеспечения полета воздушного судна.
6) сообщения службы аэронавигационной информации (САИ) (индекс срочности ГГ), включают:
сообщения, касающиеся NOTAM;
сообщения, касающиеся SNOWTAM.
7) авиационные административные сообщения (индекс срочности KK) включают:
сообщения в отношении эксплуатации или технического обслуживания средств, предназначенных для обеспечения безопасности, регулярности полетов воздушных судов;
сообщения, касающиеся функционирования службы аэронавигационной информации;
сообщения, которыми обмениваются полномочные органы гражданской авиации и которые касаются аэронавигационного обслуживания;
сообщения, которые по степени срочности не могут быть направлены авиапочтой или через другие сети.
8) служебные сообщения (с индексом срочности применительно к обстоятельствам). Это сообщения, которые составляются станциями AFTN с целью получения информации или подтверждения в отношении других сообщений, которые предположительно были неправильно переданы станцией AFTN, подтверждения номеров последовательности на каналах.
Служебным сообщениям присваиваются индексы срочности применительно к обстоятельствам.
Служебные сообщения, которые служат для исправления ошибок передачи, направляются всем адресатам, которые получили неправильное сообщение.
Ответ на служебное сообщение адресуется станции AFTN, которая составила первоначальное служебное сообщение.
Служебные сообщения, за исключением подтверждающих получение сообщений с индексом срочности СС (SS), обозначаются с помощью сокращения СЖЦ (SVC), как первая группа в тексте.
В служебном сообщении ссылка на полученное сообщение производится с помощью соответствующих групп обозначения передачи или источника.
Служебные сообщения, касающиеся установления причины задержки или неполучения сообщения, адресуются станциям AFTN, в которых обрабатывалось запрашиваемое сообщение в соответствии с требованиями приложения 11 к Инструкции.

4) метеорологиялық хабарларға (ГГ жеделділік индексі) мыналар кіреді:
болжамға қатысты хабарлар (ТАF әуеайлағы, аудандар, маршруттар және т.б. бойынша болжамдар);
бақылаулар мен хабарламаларға қатысты хабарлар (МЕТАR, SРЕSI және т.б.);
5) ұшу тұрақтылығына (ГГ жеделділік индексі) қатысты хабарларға мыналар кіреді:
салмақтық және орталық параметрлерін есептеуге қажетті әуе кемелеріне тиеу туралы хабарлар;
ұшу кемелері орындайтын ұшу графигіндегі өзгерістерге қатысты хабарлар;
әуе кемелеріне қызмет көрсетуге қатысты хабарлар;
жолаушылармен, экипажбен және жүкпен байланысты, әдеттегі кестеден ауытқудан туған ұжымдық қажеттіктердегі өзгерістерге қатысты хабарлар;
жоспарланбаған қонуларға қатысты хабарлар;
әуе кемелерінің тұрақсыз ұшуларына пайдалану және аэронавигациялық қызмет көрсету, соның ішінде ұшып өтуге рұқсат алуға сұраныс жөнінде ұшу алдындағы шараларға қатысты хабарлар;
ұшу-пайдалану агенттігі құрастырған әуе кемесінің ұшып келетін немесе ұшып кететін уақыты көрсетілетін хабарлар;
әуе кемесінің ұшуын қамтамасыз ету үшін жедел қажетті қосалқы бөлшектер мен материалдарға қатысты хабарлар;
6) аэронавигациялық ақпарат қызметінің (ААҚ) хабарларына (ГГ жеделділік индексі) мыналар кіреді:
NОТАМ қатысты хабарлар;
SNОWТАМ қатысты хабарлар;
7) авиациялық әкімшілік хабарларына (КК жеделділік индексі) мыналар кіреді:
әуе кемелері ұшуларының қауіпсіздігін, тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін арналған құралдарды пайдалану немесе техникалық қызмет көрсету жөніндегі хабарлар;
аэронавигациялық ақпарат қызметінің жұмыс істеуіне қатысты хабарлар;
азаматтық авиацияның өкілетті органдары алмасатын және аэронавигациялық қызмет көрсетуге қатысты хабарлар;
жеделділік деңгейі жағынан авиапочтамен немесе басқа желілер арқылы жіберіле алмайтын хабарлар;
8) қызметтік хабарлар (жағдайға қарай жеделділік индексі). Бұл ақпарат алу немесе AFTN станциясы хабарларды дұрыс емес жіберген деп болжанған басқа хабарларды растау, арналардағы бірізді нөмірлерді растау мақсатымен AFTN станциялары құрастырған хабарлар.
Қызметтік хабарларға жағдайға қарай жеделділік индекстері беріледі.
Хабардың қателерін түзету үшін қызмет ететін қызметтік хабарлар дұрыс емес хабар алған барлық адресаттарға жіберіледі.
Қызметтік хабарға жауап алғашқы қызметтік хабарды құрастырған AFTN станциясына жіберіледі.
Қызметтік хабарлар, СС (SS) жеделділік индексі бар хабарларды алғандығын растайтын хабарларды есептемегенде, мәтіндегі бірінші топ сияқты СЖЦ (SVC) қысқартуы арқылы белгіленеді.
Қызметтік хабарда алынған хабарға сілтеу хабарды немесе хабар көзін белгілеудің тиісті топтары көмегімен жүзеге асырылады.
Хабардың кідіру себептерін немесе алмағандығын анықтауға қатысты қызметтік хабарлар осы Ереженің 11-қосымшасының талаптарына сәйкес, сұратылған хабарды өңдеген AFTN станциясына жіберіледі.

3. Очередность передачи
24. Станции AFTN обеспечивают прохождение сообщений без искажений и в установленные сроки.
25. Для исходящих телеграмм, объемом до 160 знаков установлены следующие нормативы времени передачи в сеть:
с индексом срочности СС (SS) вне очереди, незамедлительно;
с индексами срочности ДД (DD), ФФ (FF) до 5 минут;
с индексами срочности ГГ (GG) до 10 минут;
с индексом срочности КК (KK) до 30 минут.
Время передачи телеграмм объемом более 160 знаков увеличивается на 1 минуту на каждые дополнительные 100 знаков.
26. Для транзитных сообщений на станциях AFTN определяется следующая очередность передачи (ретрансляции) сообщений:
Очередность                          Индекс
передачи                          срочности
1                                 СС
2                               ДД  ФФ
3                               ГГ  КК
Сообщения, имеющие одинаковый индекс срочности, передаются в том порядке, в котором они поступили на станцию AFTN.
4. Составление и подача телеграмм на станцию AFTN
27. Только те сообщения, которые подпадают под категории, указанные в пункте 24 Инструкции, принимаются для передачи службой авиационной электрической связи.
28. Определение приемлемости передачи сообщения в сеть и правильность написания текста возлагается на отправителя, составившего телеграмму. Работники станции AFTN не изменяют и не корректируют текст телеграммы, доставленной на станцию для передачи в сеть.
29. Телеграмма, предназначенная для передачи в сеть AFTN, должна составляться отправителем по установленной форме. Она должна содержать адресную строку, источник, текст и служебные сведения и соответствовать следующей форме:
00 ХХХХХХХХ
000000 YYYYYYYY
Т Е К С Т
________________________________________________________________
Должность, фамилия И.О. и  роспись должностного лица
Исп. Фамилия И.О.
N телефона (необязателен)
Дата (число, месяц, год)
где, 00 ХХХХХХХХ - адресная строка (00 - индекс срочности, ХХХХХХХХ - индекс адреса). Адресная строка может содержать несколько индексов адресатов;
000000 YYYYYYYY - источник (000000 - время подачи телеграммы, YYYYYYYY - индекс отправителя);
Т е к с т - текстовая часть телеграммы. Текстовая часть всегда разделяется от служебных сведений сплошной горизонтальной линией.
30. Телеграмма составляется:
на русском или латинском алфавите, если все индексы адресатов адресной строки начинаются с буквы У (U);
на латинском алфавите, если один из индексов адресатов адресной строки начинается с буквы отличной от У (U).
При необходимости написания в телеграмме русских слов латинскими буквами используется таблица соответствия, указанная в приложении 5 к Инструкции.

3. Хабардың кезектілігі
24. AFTN станциялары хабарлардың бұрмаланбай және белгіленген мерзімде өтуін қамтамасыз етуге тиіс.
25. Көлемі 160 белгіге дейінгі шығыс жеделхаттар үшін желіге жіберу уақытының келесі нормативтері белгіленген:
СС (SS) жеделділік индексі бар       кезектен тыс, шапшаң
ДД (DD), ФФ (FF) жеделділік          5 минутқа дейін
индекстері бар
ГГ (GG) жеделділік индексі бар       10 минутқа дейін
КК (КК) жеделділік индексі бар       30 минутқа дейін
Көлемі 160 белгіге дейінгі жеделхаттарды жіберу уақыты әр қосымша 100 белгіге 1 минутқа көбейтіледі.
26. AFTN станцияларында транзиттік хабарлар үшін хабарларды жіберудің (қайта таратудың) келесі кезектілігі анықталады:
Хабардың кезектілігі          Жеделділік индексі
1                              СС
2                              ДД ФФ
3                              ГГ КК
Жеделділік индексі бірдей хабарлар AFTN станциясына түскен тәртіпте жіберіледі.
4. Жеделхаттарды құрастыру және AFTN станциясына беру
27. Осы Нұсқаулықтың 24-тармағында көрсетілген санаттарға жататын хабарларды ғана авиациялық электр байланыс қызметі жіберу үшін қабылдайды.
28. Желіге жіберілген хабарды қабылдауға болатындығын анықтағаны және мәтіннің дұрыс жазылғандығы үшін жауапкершілік жеделхатты құрастырған жөнелтушіге жүктеледі. AFTN станциясының қызметкерлері желіге жіберу үшін станцияға жеткізілген жеделхаттың мәтінін өзгертпеуі және түзетпеуі керек.
29. AFTN станциясына жіберу үшін арналған жеделхатты белгіленген нысан бойынша жөнелтуші құрастыруға тиіс. Онда мекен-жай жолы, дерек, мәтін мен қызметтік мәліметтер болуы керек және келесі нысанға сәйкес келуі керек:
00 ХХХХХХХХ
000000 YYYYYYYY
М Ә Т І Н
________________________________________________________
_____________ Лауазымы, тегі А.Ж. және лауазымдық тұлғаның қолы
Орынд. Тегі А.Ж.
Телефон N (міндетті емес)
Күні (күні, айы, жылы
мұнда 00 ХХХХХХХХ - мекен-жай жолы (00 - жеделділік индексі, ХХХХХХХХ - мекен-жай индексі). Мекен-жай жолында адресаттардың бірнеше индекстері болуы мүмкін;
000000 YYYYYYYY - дерек (000000 - жеделхатты жіберу уақыты, YYYYYYYY - жөнелтуші индексі);
Мәтін - жеделхаттың мәтіндік бөлігі. Мәтіндік бөлік қызметтік мәліметтерден тұтас горизонталь сызықпен ажыратылады.
30. Жеделхат:
егер мекен-жай жолы адресаттарының барлық индекстері У (U) әрпінен басталса, орыс немесе латын әліпбиінде;
егер мекен-жай жолы адресаттарының бір индексі У-дан (U) басқа әріптен басталса, латын әліпбиінде құрастырылуға тиіс.
Жеделхатта орыс сөздерін латын әріптерімен жазу қажет болса, осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасында көрсетілген сәйкестік кестесі пайдаланылады.

31. Станция отправления AFTN принимает для передачи в сеть телеграммы, которые:
получены по цепи, разрешенной для использования в этих целях;
доставлены на станцию отправителем и соответствуют форме, указанной в пункте 29 Инструкции, на бумаге размером не менее половины писчего листа или на специально подготовленном бланке, четко написанными чернилами или пастой темных тонов от руки, либо напечатанными, и подписанными должностными лицами, которым предоставлено право подписи.
Подлинники списков должностных лиц, имеющих право подписи телеграмм с отметкой согласования с организацией гражданской авиации (филиалом), в ведении которой находится станция AFTN, хранятся на станции, через которую обслуживается отправитель (приложение 9 к Инструкции).
32. В служебных сведениях подпись должна соответствовать указанному на бланке телеграммы должностному лицу:
1) при временном отсутствии должностного лица, телеграмма, с разрешенной для него категорией срочности и индексом отправителя, может быть подписана лицом, исполняющим его обязанности. В данном случае на бланке телеграммы указывается временная должность лица, подписывающего телеграмму.
2) если на бланке телеграммы, в служебных сведениях указывается несколько должностных лиц, то должны быть подписи всех указанных лиц. В данном случае телеграмма принимается к передаче в сеть, только в том случае, если присутствующие в телеграмме категория срочности и индекс отправителя разрешены списком должностных лиц, имеющих право подписи телеграмм для одного из указанных должностных лиц.
33. Отправитель может производить исправления в телеграмме, делать дополнения, задерживать или отменять ее передачу. Все данные действия должны быть заверены подписью отправителя на данном бланке телеграммы. Если телеграмма передана, то для исправления, дополнения или ее аннулирования отправитель должен подать отдельную телеграмму.
34. Подлинники исходящих телеграмм и полные копии всех сообщений, переданных исходящей станцией AFTN хранятся на станции отправления AFTN в течение периода продолжительностью 30 дней.
35. Для передачи в сеть телеграммы представляются на станцию AFTN в одном экземпляре. Подлинники принятых к обработке на станциях AFTN телеграмм отправителям не возвращаются.
36. Составные части телеграммы:
1) адресная строка включает:
индекс срочности;
индекс адреса (адресатов).
Индекс срочности состоит из соответствующей двухбуквенной группы и указывается в первой строке адресов. Индекс срочности телеграммы в зависимости от еҰ содержания определяется лицом, подписавшим телеграмму.
Индекс адресата состоит из восьми букв и, за исключением индекса адреса для предопределенной рассылки, включает:
четырехбуквенный указатель местоположения пункта назначения;
условное двух или трехбуквенное обозначение, указывающее организацию/функциональное подразделение (авиационный полномочный орган, службу или летно-эксплуатационное агентство), которым адресуется сообщение;
дополнительную букву(ы), которая(ые) обозначает(ют) отдел, отделение или процесс в рамках организации/функционального подразделения, которым адресуется сообщение. Буква Ь (Х) или ЬЬ (ХХ) используется(ются) для завершения адреса в тех случаях, когда получатель определен семью или шестью буквами индекса адреса или не требуется точное обозначение.
Для каждого индекса адреса независимо от того, находится ли станция назначения AFTN в одном месте или в различных местах, используется отдельный индекс адресата.
Перечень индексов, используемых для формирования адреса, указан в:
"Сборнике указателей (индексов) местоположения, условных обозначений летно-эксплуатационных агентств, авиационных полномочных органов, служб, организаций и должностных лиц гражданской авиации, применяемых на территории Республики Казахстан";
сборниках индексов других государств;
Doc 7910 ICAO - "Указатели (индексы) местоположения";
Doc 8585 ICAO - "Условные обозначения летно-эксплуатационных агентств, авиационных полномочных органов и служб".
Если телеграмма посылается организации, которой не присвоено условное трехбуквенное обозначение или она не указана в сборниках индексов государств, то за индексом местоположения пункта назначения следует трехбуквенное условное обозначение ICAO ЫЫЫ (YYY) (или трехбуквенное условное обозначение ICAO ЫЬЫ (YXY), если имеется в виду военная служба/организация). Название организации - адресата в этом случае включается в первый элемент текста телеграммы. Восьмой буквой, которая следует за условным трехбуквенным обозначением ЫЫЫ (YYY) или ЫЬЫ (YXY), является буква заполнитель Ь (Х) (приложение 12 к Инструкции).
Если телеграмма должна быть адресована воздушному судну, находящемуся в полете, и поэтому часть заданного для него тракта передачи проходит через сеть AFTN до его ретрансляции по каналам авиационной воздушной электрической связи, после индекса местоположения авиационной станции, которая должна передать сообщение воздушному судну, следует условное трехбуквенное обозначение ICAO ЗЗЗ (ZZZ). Восьмой буквой является буква-заполнитель Ь (Х). В этом случае опознавательный индекс воздушного судна включается в начало текста телеграммы (приложение 12 к Инструкции).
При необходимости передачи телеграммы более семи адресатам необходимо руководствоваться правилами, изложенными в пункте 37 Инструкции.

31. AFTN-ның жөнелту станциясы желіге жіберу үшін мынадай жеделхаттарды қабылдайды:
осы мақсатта пайдалануға рұқсат етілген тізбек бойынша алынған жеделхаттарды;
осы Нұсқаулықтың 30-тармағында көрсетілген нысанға сәйкес келетін, жазу парағының кем дегенде жартысындай көлемдегі қағазда немесе арнайы дайындалған бланкте, қолмен сиямен немесе қоңырқай түсті пастамен анық жазылған, немесе басылған, және қол қою құқығы берілген лауазымдық тұлғалар қол қойған және станцияға жөнелтуші жеткізген жеделхаттарды.
Қарауында AFTN станциясы бар азаматтық авиация ұйымымен келісілгендігі жөнінде белгі қойып, жеделхаттарға қол қою құқығы бар лауазымдық тұлғалар тізімінің түпнұсқасы жөнелтушіге қызмет ететін станцияда сақталынады (осы Нұсқаулықтың 9 қосымшасы).
32. Қызметтік мәліметтерде қойылған қол жеделхат бланкісінде көрсетілген лауазымдық тұлғаға сәйкес келуі керек.
1) жеделхатқа, оған рұқсат етілген жеделділік санатымен және жөнелтуші индексімен, лауазымдық тұлға уақытша болмаған кезде, оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды. Бұл жағдайда жеделхат бланкісінде жеделхатқа қол қойған тұлғаның уақытша лауазымы көрсетіледі.
2) Егер жеделхат бланкісінде, қызметтік мәліметтерде бірнеше лауазымдық тұлғалар көрсетілсе, онда барлық көрсетілген тұлғалардың қолдары болуға тиіс. Бұл кезде жеделхаттағы жеделділік санаты мен жөнелтуші индексі, көрсетілген лауазымдық тұлғалардың біреуі үшін жеделхатқа қол қою құқығы бар лауазымдық тұлғалардың тізімімен рұқсат етілген жағдайда ғана жеделхат желіге жіберу үшін қабылданады.
33. Жөнелтуші жеделхатта түзетулер, толықтырулар жасауға, кідіртуге немесе оны жіберуден бас тарта алады. Барлық аталған іс-әрекеттер жеделхаттың осы бланкісінде жөнелтуші қолымен куәландырылуға тиіс. Егер жеделхат жіберілген болса, онда түзету, толықтыру немесе күшін жою үшін жөнелтуші жеке жеделхат беруі тиіс.
34. AFTN-ның шығыс станциясынан жіберілген шығыс жеделхаттарының түпнұсқалары және барлық хабарлардың толық көшірмелері AFTN-ның жөнелту станциясында ұзақтығы 30 күнге созылатын мерзім бойы сақталады.
35. Желіге жіберу үшін AFTN станциясына жеделхаттар бір данада ұсынылады. AFTN станцияларында өңдеуге қабылданған жеделхаттардың түпнұсқалары жөнелтушілерге қайтарылмайды.
36. Жеделхаттың құрама бөліктері:
1) мекен-жай жолы мыналарды қамтиды:
жеделділік индексі
мекен-жай (адресаттар) индексі.
Жеделділік индексі тиісті екі әріпті топтан тұрады және мекен-жайдың бірінші жолында көрсетіледі. Жеделхаттың жеделділік индексін оның мазмұнына байланысты анықтау және оның дұрыс берілуі жеделхатқа қол қойған тұлғаға жүктеледі.
Адресат индексі сегіз әріптен тұрады, алдын ала анықталынған тарату үшін мекен-жай индексін қоспағанда, және мыналарды қамтиды:
тағайындалған пункт орналасқан жердің төрт әріпті көрсеткіші;
хабар жіберілетін ұйымды/функционалдық бөлімшені (авиациялық өкілетті органды немесе ұшу-пайдалану агенттігін) көрсететін шартты екі немесе үш әріпті белгі;
хабар жіберілетін бөлімді, бөлімшені немесе ұйым/функционалдық бөлімше шеңберіндегі процесті белгілейтін қосымша әріп(тер). Ь (Х) немесе ЬЬ (ХХ) әрпі, алушы мекен-жай индексінің жеті немесе алты әрпімен анықталған немесе анық белгі талап етілмеген жағдайларда, мекен-жайды аяқтау үшін пайдаланылады.
AFTN-ның тағайындалған станциясы бір орында немесе әртүрлі орындарда орналасқандығына қарамастан, мекен-жайдың әр индексі үшін адресаттың жеке индексі пайдаланылады.
Мекен-жайды құрастыру үшін пайдаланылатын индекстердің тізбесі мыналарда көрсетілген:
Қазақстан Республикасы аумағында қолданылатын тұрған орнының (индекстерінің), ұшу-пайдалану агенттіктерінің шартты белгілерінің, авиациялық өкілетті органдардың, қызметтердің, ұйымдардың және азаматтық авиацияның лауазымдық тұлғалары көрсеткіштерінің жинағында;
басқа мемлекеттер индекстерінің жинағында;
Dос 7910 IСАО - "Тұрған орны (индекстер) көрсеткіштерінде".;
Dос 8585 IСАО - "Ұшу-пайдалану агенттіктерінің, авиациялық өкілетті органдар мен қызметтердің шартты белгілерінде".
Егер жеделхат шартты үш әріпті белгі берілмеген ұйымға жіберілсе немесе ол мемлекеттер индекстерінің жинағында көрсетілмесе, онда тағайындалған пункт орналасқан жердің индексінен кейін, егер әскери қызмет/ұйым туралы айтылса, IСАО ЫЫЫ (YYY) үш әріпті шартты белгісі (немесе IСАО ЫЬЫ (YХY) үш әріпті шартты белгісі) жүреді. Ұйым-адресат атауы бұл жағдайда жеделхат мәтінінің бірінші элементіне кіреді. Ь (Х) толтырушы әрпі ЫЫЫ (YYY) немесе ЫЬЫ (YХY) шартты үш әріпті белгісінен кейін жүретін сегізінші әріп болып табылады (осы Нұсқаулықтың 12-қосымшасы).
Егер жеделхат ұшып бара жатқан әуе кемесіне жіберілуге тиіс болса, сондықтан оған берілген хабар жолының бір бөлігі авиациялық әуе электр байланысы арналары бойынша оны қайта таратуға дейін AFTN желісі арқылы өтетіндіктен, әуе кемесіне хабарды жіберуге тиіс авиациялық станцияның тұрған орны индексінен кейін IСАО ЗЗЗ (ZZZ) шартты үш әріпті белгі жүреді. Сегізінші әріп Ь (Х) толтырушы-әрпі болып табылады. Бұл жағдайда әуе кемесінің тану индексі жеделхат мәтінінің басына қосылады (осы Нұсқаулықтың 12-қосымшасы).
Жеделхатты жетіден артық адресатқа жіберу қажеттігі болғанда, осы Нұсқаулықтың 39-тармағында айтылған ережелерді басшылыққа алу керек.

2) Источник включает:
время подачи телеграммы;
индекс отправителя;
дополнительный адрес (при необходимости).
Время подачи телеграммы включает группу из 6 цифр "дата-время", первые две цифры означают число месяца, а последние четыре - часы и минуты (UTC). Время обозначается в 24-часовом исчислении.
Работник станции AFTN проверяет соответствие времени подачи телеграммы, указанного на бланке, с реальным временем станции. При расхождении во времени, приводящего к невозможности выполнения требований пункта 25 Инструкции, работник станции AFTN извещает отправителя о необходимости изменения времени подачи телеграммы.
Разрешается подавать телеграммы на станцию AFTN без указания времени подачи телеграммы. В этом случае время подачи телеграммы вписывается работником станции AFTN и соответствует времени приема телеграммы.
Индекс отправителя, который следует непосредственно после позиции ПРОБЕЛ, состоит из восьми букв и включает:
четырехбуквенный указатель местоположения пункта, где было составлено сообщение;
условное двух или трехбуквенное обозначение, указывающее организацию/функциональное подразделение (авиационный полномочный орган, службу или летно-эксплуатационное агентство), которые составили телеграмму;
дополнительную букву(ы), которая(ые) обозначает(ют) отдел, отделение или процесс в рамках организации/функционального подразделения отправителя. Буква Ь (Х) или ЬЬ (ХХ) используется(ются) для завершения индекса отправителя в тех случаях, когда отправитель определен семью или шестью буквами индекса отправителя или не требуется точное обозначение.
Если телеграмма посылается организацией, которой не присвоено условное трехбуквенное обозначение ICAO, то за индексом местоположения пункта назначения следует условное трехбуквенное обозначение ICAO ЫЫЫ (YYY) (или условное трехбуквенное обозначение ICAO ЫЬЫ (YXY), если имеется в виду военная служба/организация). Название организации-отправителя в этом случае включается в первый элемент текста телеграммы. Восьмой буквой, которая следует за условным трехбуквенным обозначением ЫЫЫ (YYY) или ЫЬЫ (YXY), является буква заполнитель Ь (Х).
Если сообщение составлено на борту воздушного судна, находящегося в полете, имеет заданный тракт, частично проходящий через сеть AFTN до того как оно будет доставлено, то индекс отправителя включает индекс местоположения станции AFTN, которая обеспечивает передачу сообщения в сеть AFTN, сразу за которым следует условное трехбуквенное обозначение ICAO ЗЗЗ (ZZZ) и затем ставится буква заполнитель Ь (Х). В этом случае опознавательный индекс воздушного судна включается в начало текста телеграммы (приложение 12 к Инструкции).
В тех случаях, когда необходимо обеспечить обмен имеющейся в телеграмме информацией о дополнительном адресе между источником и станцией назначения, ее следует включать в поле необязательных данных (ODF). В данном случае, после индекса отправителя добавляется:
пробел, единица и точка (1.) - для обозначения кода параметра функции дополнительного адреса;
три знака модификатора (СЖЦ или SVC, в зависимости от алфавита, на котором написан индекс отправителя), за которым следует знак равенства (=) и назначенный 8-значный адрес ICAO; и
знак дефис (-) - для обозначения конца поля параметра дополнительного адреса.
Формат дополнительного адреса:

2) хабар көзіне мыналар кіреді:
жеделхатты беру уақыты;
жөнелтуші индексі;
қосымша мекен-жай (қажет болғанда).
Жеделхатты беру уақытына "күні-уақыты" деген 6 цифрдан тұратын топ кіреді, алғашқы екі цифр айдың күнін, ал соңғы төртеуі - сағат пен минутты (UТС) білдіреді. Уақыт 24-сағаттық санаумен белгіленеді.
AFTN станциясының қызметкері жеделхаттың бланкіде көрсетілген уақытының станцияның нақты уақытымен сәйкес келуін тексеруге тиіс. Осы Нұсқаулықтың 26-тармағының талаптарын орындауға мүмкін болмауына әкелетін уақыт бойынша айырмашылық болғанда, AFTN станциясының қызметкері жеделхатты беру уақытын өзгерту қажеттігі туралы жөнелтушіге хабарлау керек.
Жеделхаттарды AFTN станциясына жеделхатты жіберу уақытын көрсетпей беруге рұқсат етіледі. Бұл жағдайда жеделхатты беру уақыты AFTN станциясының қызметкерімен жазылады және жеделхатты қабылдау уақытына сәйкес келеді.
БОС ОРЫН позициясынан кейін тікелей жүретін жөнелтушінің индексі сегіз әріптен тұрады және оған мыналар кіреді:
хабар құрастырылған пункт орналасқан жердің төрт әріпті көрсеткіші;
жеделхатты құрастырған ұйымды/функционалдық бөлімшені (авиациялық өкілетті органды, қызметті немесе ұшу-пайдалану агенттігін) көрсететін шартты немесе үш әріпті белгі;
бөлімді, бөлімшені немесе жөнелтушінің ұйым/функционалдық бөлімше шеңберіндегі процесті белгілейтін қосымша әріп(тер). Ь (Х) немесе ЬЬ (ХХ) әрпі, жөнелтуші өз индексінің жеті немесе алты әрпімен анықталған немесе анық белгі талап етілмеген жағдайларда, жөнелтуші индексін аяқтау үшін пайдаланылады.
Егер жеделхатты IСАО-ның шартты үш әріпті белгісі берілмеген ұйым жіберсе, онда тағайындалған пункт орналасқан жердің индексінен кейін, егер әскери қызмет/ұйым туралы айтылса, IСАО ЫЫЫ (YYY) үш әріпті шартты белгісі (немесе IСАО ЫЬЫ (YХY) үш әріпті шартты белгісі) жүреді. Ұйым-жөнелтуші атауы бұл жағдайда жеделхат мәтінінің бірінші элементіне кіреді. Ь (Х) толтырушы әрпі ЫЫЫ (YYY) немесе ЫЬЫ (YХY) шартты үш әріпті белгісінен кейін жүретін сегізінші әріп болып табылады.
Егер хабар ұшып бара жатқан әуе кемесінің бортында құрастырылса, жеткізілгенге дейін AFTN желісі арқылы ішін-ара өтетін берілген жолы болса, онда жөнелтуші индексіне, AFTN желісіне хабарды жіберуді қамтамасыз ететін, AFTN станциясының тұрған орны индексі кіреді, одан кейін бірден IСАО ЗЗЗ (ZZZ) шартты үш әріпті белгісі жүреді, сосын Ь (Х) толтырушы әрпі қойылады. Бұл жағдайда әуе кемесінің тану белгісі жеделхат мәтінінің басына қосылады (осы Нұсқаулықтың 12-қосымшасы).
Жеделхаттағы қосымша мекен-жай туралы ақпаратпен хабар көзі мен тағайындалған станция арасындағы алмасуды қамтамасыз ету қажет болған жағдайларда, оны міндетті емес мәліметтер жолына (ОDF) қосу керек. Бұл жағдайда, жөнелтуші индексінен кейін (осы Нұсқаулықтың 13-қосымшасы) мыналар қосылады:
бос орын, бір және нүкте (1.) - қосымша мекен-жай функциясының параметрлер кодын белгілеу үшін;
модификатордың үш белгісі (жөнелтуші индексі жазылған әліпбиге байланысты СЖЦ немесе SVC), одан кейін (=) теңдік белгісі және ИКАО-ның тағайындалған 8-мәнді мекен-жайы көрсетіледі; және
(-) сызықша белгісі - қосымша мекен-жай параметрлер шетінің соңын белгілеу үшін.
Қосымша мекен-жай форматы:

121312 LGGGZTZX 1.SVC=UAAAOEGX-
Для возможности обеспечения прохождения данного сообщения через смежные станции AFTN, вставлять дополнительный адрес в строку отправителя разрешается только при согласовании со станцией отправления AFTN.
При передаче сообщений о бедствии с категорией срочности СС (SS) станция отправления AFTN в строке источника после индекса отправителя добавляет сигнал срочности в соответствии с подпунктом 5) пункта 47 Инструкции.
3) текст телеграммы составляется кратко, ясно, с применением простых общедоступных фраз, а также принятых сокращений.
В тексте телеграммы можно использовать русский или латинский алфавит, цифры и следующие знаки:
-  (дефис)
?  (вопросительный знак)
:  (двоеточие)
(  (открытая круглая скобка)
)  (закрытая круглая скобка)
.  (точка)
,  (запятая)
'  (апостроф)
=  (знак равенства)
/  (делительная косая черта)
+  (знак плюс)
В тексте не используются никакие другие знаки. В случае необходимости использования других знаков для понимания текста они даются в буквенном выражении, которое приводится полностью (% - ПРОЦЕНТ).
Текст телеграммы не должен содержать непрерывную последовательность сигналов:
ЗЦЗЦ
ZCZC
+:+:
НННН
NNNN
,,,,
При необходимости, указанной в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, в начало текста телеграммы включается название организации.
В сообщениях, в которых условное трехбуквенное обозначение(я) ICAO ЫЬЫ (YXY), ЫЫЫ (YYY) или ЗЗЗ (ZZZ) относятся к двум или более организациям, последовательность дальнейших обозначений в тексте соответствует полной последовательности обозначений, используемых для указания адреса и источника сообщения. В таких случаях каждый обозначенный адрес указывается в новой строке. Перед названием организации, составившей сообщение (ЫЬЫ YXY, ЫЫЫ, YYY, ЗЗЗ, ZZZ), включается слово ОТ (FROM). В конце этих обозначений перед остальной частью текста включается слово СТОП (STOP). Остальная часть текста телеграммы начинается с новой строки.
Текст сообщения, передаваемого по сети AFTN не должен превышать 1500 печатных знаков.
В тех случаях, когда необходимо, чтобы текст телеграммы, превышающий 1500 печатных знаков, передавался по сети AFTN, отправитель может составить несколько частей телеграммы (с одним источником), текст которых не должен превышать 1500 печатных знаков в соответствии с правилами, изложенными в настоящем подпункте.
Количество частей должно быть, возможно, минимальным. Каждая часть телеграммы должна иметь одинаковый адрес и источник и оформляется по следующей форме:
в последней строке текста каждой телеграммы должен указываться порядковый номер каждой части следующим образом:

121312 LGGGZTZX 1.SVC=UAAAOEGX-
Осы хабарлардың AFTN-ның іргелес станциялары арқылы өтуін қамтамасыз ету мүмкін болу үшін жөнелтуші жолына қосымша мекен-жайды ендіру AFTN-ның жөнелту станциясымен келісілген кезде ғана рұқсат етіледі.
СС (SS) жеделділік санатты апат туралы хабарды жіберу кезінде AFTN-ның жөнелту станциясы жөнелтуші индексінен кейін дерек жолында осы Нұсқаулықтың 47-тармағының 5)-тармақшасына сәйкес жеделділік белгісін қосады.
3) Жеделхат мәтіні көпшілік қолды жай сөздерді, сондай-ақ қабылданған қысқартуларды қолданып, қысқа, анық құрастырылуы керек.
Жеделхат мәтінінде орыс немесе латын әліпбиін, цифрларын және келесі белгілерді пайдалануға болады:
-  (сызықша)
?  (сұрақ белгісі)
:  (қос нүкте)
(  (ашық жақша)
)  (жабық жақша)
.  (нүкте)
,  (үтір)
'  (дәйекше)
=  (теңдік белгісі)
/  (бөлгіш қиғаш сызық)
+  (плюс белгісі)
Мәтінде басқа ешқандай белгілер пайдаланылмайды. Мәтінді түсіну үшін басқа белгілерді пайдалану қажет болған жағдайда олар толық келтіріліп, әріп арқылы беріледі (% - ПАЙЫЗ).
Жеделхат мәтінінде белгілердің үздіксіз бірізділігі болмауы керек:
ЗЦЗЦ
ZСZС
+:+:
НННН
NNNN
,,,,
Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген қажеттілік болғанда, жеделхат мәтінінің басына ұйым атау қосылады.
IСАО ЫЬЫ (YХY), ЫЫЫ (YYY) немесе ЗЗЗ (ZZZ) шартты үш әріпті белгісі (белгілері) екі немесе одан көп ұйымдарға қатысты хабарларда мәтіндегі одан арғы белгілердің бірізділігі мекен-жай мен хабар көзін көрсету үшін пайдаланылатын белгілердің толық бірізділігіне сәйкес келеді. Бұл жағдайларда әр белгіленген мекен-жай жаңа жолда көрсетіледі. (ЫЬЫ YХY, ЫЫЫ, YYY, ЗЗЗ, ZZZ) хабарын құрастырған ұйым атауының алдында (FRОМ) -НАН (-НЕН, ДАН/ДЕН, ТАН/ТЕН) жалғауы қосылады. Осы белгілердің соңында мәтіннің қалған бөлігінің алдында ТОҚТА (SТОР) сөзі қосылады. Жеделхат мәтінінің қалған бөлігі жаңа жолдан басталады.
AFTN желісі арқылы жіберілетін хабар мәтіні 1500 баспа белгісінен аспауға тиіс.
1500 баспа белгісінен асатын жеделхат мәтінін AFTN желісі арқылы жіберу қажет болған жағдайда, жөнелтуші, осы тармақшада айтылған ережелерге сәйкес мәтіні 1500 баспа белгісінен артпауға тиіс, жеделхаттың бірнеше бөлігін құрастыруына болады.
Бөлік саны, мүмкіндігінше, аз болуға тиіс. Жеделхаттың әр бөлігінде бірдей мекен-жай мен хабар көзі болуы керек және келесі нысан бойынша ресімделеді:
әр жеделхат мәтінінің соңғы жолында әр бөліктің реттік нөмірі төмендегідей көрсетілуге тиіс:

(конец первого сообщения)    //КОНЕЦ ЧАСТИ 01//  (//END OF PART 01//)
(конец второго сообщения)   //КОНЕЦ ЧАСТИ 02//  (//END OF PART 02//) ... и т. д.
(конец последнего сообщения) //КОНЕЦ ЧАСТИ ХХ/XX// (//END OF PART XX/ХХ//)
где XX - номер последней части, всего частей.
Разрешается отправителю представлять на станцию отправления AFTN одну телеграмму, текст которой превышает 1500 печатных знаков. В данном случае работник станции AFTN без согласования с отправителем самостоятельно составляет несколько сообщений с одним и тем же источником в соответствии с вышеизложенными требованиями настоящего подпункта.
Каждая составленная часть для станции отправления AFTN считается исходящей телеграммой. Время передачи каждой части определяется в соответствии с пунктами 25 и 37 Инструкции.
При заполнении текстовой части бланка телеграммы необходимо учитывать, что общее количество знаков в одной строке, включая пробелы между словами, не должно превышать 69.
Перенос в тексте на другую строку допускается только целыми группами (между двумя пробелами) без их разрыва.
4) служебные сведения включают:
должность и фамилию отправителя, удостоверяемые подписью отправителя;
фамилию и при необходимости, телефон исполнителя телеграммы;
дату подписи телеграммы (число, месяц, год);
при необходимости, подтверждение исправлений и подпись отправителя.
37. Многоадресная телеграмма, представленная на станцию отправления AFTN передается в сеть в соответствии с алгоритмом обработки сообщений смежной станции AFTN. Количество сообщений с одним источником, переданных станцией отправления AFTN, определяется количеством адресных указателей, обрабатываемых в одном сообщении смежной станцией AFTN (максимально семь или двадцать один). В данном случае:
1) работник станции AFTN без согласования с отправителем самостоятельно составляет минимально необходимое количество сообщений с одинаковым источником. При составлении сообщений, в одну адресную строку (адресную группу) каждого сообщения, индексы адресов вставляются в соответствии с действующей схемой организации сети.
2) для станции отправления AFTN все данные сообщения считаются исходящими телеграммами. Время передачи первого сообщения определяется в соответствии с пунктом 25 Инструкции, время передачи каждой последующей исходящей телеграммы увеличивается на пять минут по отношению к предыдущей.
Глава 5. Формат сообщений в сети AFTN 1. Общие положения
В сообщениях могут применяться следующие знаки:
1) для международного телеграфного кода N 2 (ITA-2):
на латинском регистре:
A B C D Е F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
на русском регистре:
А Б В Г Д Е Ж З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ы Ь Я

(бірінші хабардың соңы)    //01 БӨЛІКТІҢ СОҢЫ //     (//ЕND ОF РАRТ 01//)
(екінші хабардың соңы)    //02 БӨЛІКТІҢ СОҢЫ //      (//ЕND ОF РАRТ 02//) ... және т.с.с
соңы)    //ХХ/ХХ БӨЛІКТІҢ СОҢЫ //    (//ЕND ОF РАRТ ХХ/ХХ//)
мұнда ХХ - соңғы бөліктің нөмірі, бар бөлік.
Жөнелтушіге AFTN-ның жөнелту станциясына мәтіні 1500 баспа белгісінен асатын бір жеделхат ұсынуға рұқсат етіледі. Бұл жағдайда AFTN станциясының қызметкері, жөнелтушімен келіспей, осы тармақшаның айтылған талаптарына сәйкес бірдей хабар көзі бар бірнеше хабарды дербес құрастырады.
AFTN-ның жөнелту станциясы үшін құрастырылған әр бөлік шығыс жеделхат болып есептелінеді. Әр бөлікті жіберу уақыты осы Нұсқаулықтың 26 және 39-тармақтарына сәйкес анықталады.
Жеделхат бланкісінің мәтіндік бөлігін толтыру кезінде бір жолдағы белгінің жалпы саны, сөздер арасындағы бос орынды қосқанда, 69-дан артпау керектігін ескеру қажет.
Мәтіндегі басқа жолға ауыстыру бүтін топтармен ғана (екі бос орын арасында), оларды бөлмей, рұқсат етіледі.
4) Қызметтік мәліметтерге мыналар кіреді:
жөнелтуші қолымен расталған жөнелтушінің лауазымы мен тегі;
тегі және, қажет болғанда, жеделхат орындаушысының телефоны;
жеделхатқа қол қойылған күн (күні, айы, жылы);
қажет болғанда, түзетулерді растау және жөнелтушінің қолы.
37. AFTN-ның жөнелту станциясына ұсынылған көп мекен-жайлы жеделхат AFTN-ның іргелес станциясының хабарларын өңдеу алгоритміне сәйкес желіге жіберіледі. AFTN-ның жөнелту станциясына жіберілген бір хабар көзі бар хабарлар саны, AFTN-ның іргелес станциясының бір хабарында өңделетін, мекен-жай көрсеткіштерінің санымен анықталады (ең жоғары жеті немесе жиырма бір). Бұл жағдайда:
1) AFTN станциясының қызметкері, жөнелтушімен келіспей, бірдей хабар көзі бар хабарлардың қажетті ең аз санын дербес құрастырады. Хабарларды құрастыру кезінде, әр хабардың бір мекен-жай жолына (мекен-жай тобына), мекен-жайлардың индекстері желі ұйымдастырудың қолданылып жүрген сұлбасына сәйкес қойылады.
2) AFTN-ның жөнелту станциясы үшін осы барлық хабарлар шығыс жеделхаттар болып есептелінеді. Бірінші хабарды жіберу уақыты Нұсқаулықтың 26-тармағына сәйкес анықталады, әр келесі шығыс жеделхатты жіберу уақыты алдыңғыға қарағанда бес минутқа көбейтіледі.
5 Тарау. AFTN желісіндегі хабарлар форматы 1. Жалпы ережелер
38. Хабарларда келесі белгілер қолданылуы мүмкін:
1) N 2 халықаралық телеграф коды үшін (IТА-2):
латын регистрінде:
А В С D Е F G Н I J K L М N О Р Q R S Т U V W X Y Z
орыс регистрінде:
А Б В Г Д Е Ж З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ы Ь Я

на цифровом регистре: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0  Э Ю Щ Ш Ч
дополнительные знаки:     -     (дефис)
?     (вопросительный знак)
:     (двоеточие)
(     (открытая круглая скобка)
)     (закрытая круглая скобка)
.     (точка)
,     (запятая)
'     (апостроф)
=     (знак равенства)
/     (делительная косая черта)
+     (знак плюс)
следующие сигналы в соответствии с приложением 3 к Инструкции:
сигналы N 1 - 3     - в буквенном и цифровом регистрах;
сигнал N 4          - только на буквенном регистре;
сигналы N 5 - 32    - в буквенном и цифровом регистрах.
2) для международного кода N 5 (IA-5):
знаки 0/1 - 0/3, 07 - в сигнале срочности, 0/10, 0/11 - в окончании последовательности, 0/13, 0/14 и 0/15 - для выбора русского или латинского шрифта.
знаки 2/0, 2/8 - 2/9, 2/11 - 2/15.
знаки 3/0 - 3/10, 3/13, 3/15.
знак 7/15.
латинский шрифт (в соответствии с таблицей 7Н 0  приложения 4 к Инструкции)
знаки 4/1 - 4/15.
знаки 5/0 - 5/10.
русский шрифт (в соответствии с таблицей 7Н 1 , приложения 4 к Инструкции).
знаки 6/0 - 6/15.
знаки 7/0 - 7/14.
39. В сообщения не должны включаться:
1) для международного телеграфного кода N 2 (ITA-2):
любая непрерывная последовательность сигналов N 26, 3, 26, 3 (буквенный и цифровой регистры - ЗЦЗЦ +:+:) в указанном порядке, за исключением последовательности в заголовке;
любая непрерывная последовательность четырех сигналов N 14 (буквенный и цифровой регистры - НННН ,,,,), за исключением последовательности в окончании.
2) для международного кода N 5 (IA-5):
знак 0/1 (SOH), кроме использования его в заголовке телеграммы;
знак 0/2 (STX), кроме использования его в строке "источник";
знак 0/3 (ETX), кроме использования его в окончании телеграммы;
любая непрерывная последовательность знаков 5/10, 4/3, 5/10, 4/3 в таком порядке (ZCZC), в русском варианте 7/10, 6/3, 7/10, 6/3 (ЗЦЗЦ);
любая непрерывная последовательность знаков 2/11, 3/10, 2/11, 3/10 в таком порядке (+:+:);
любая непрерывная последовательность знака 4/14, повторенного четыре раза (NNNN), в русском варианте 6/14 (НННН);
любая непрерывная последовательность знака 2/12, повторенного четыре раза (,,,,).
40. Все сообщения, за исключением контрольных сообщений и контрольных канальных передач, включают компоненты, приведенные в приложении 1 к Инструкции для международного телеграфного кода N 2 (ITA-2) и в приложении 2 к Инструкции для международного кода N 5 (IA-5).
41. Сокращения и ненумерованные сигналы, применяемые в сообщениях сети AFTN, приведены в приложении 10 к Инструкции.
2. Международный телеграфный код N 2 (ITA-2)
42. Для указания функций, присвоенным некоторым сигналам в международном телеграфном коде N 2, используются следующие символы (в соответствии с приложением 3 Инструкции):
Символ           Значение
<     ВОЗВРАТ КАРЕТКИ (сигнал N 27)
=     ПЕРЕВОД СТРОКИ  (сигнал N 28)
|      ПЕРЕКЛЮЧЕНИЕ НА БУКВЕННЫЙ РЕГИСТР (сигнал N 29 - латынь;
сигнал N 32 - русский)
(Прим. РЦПИ: знак - "стрелка вниз")
|      ПЕРЕКЛЮЧЕНИЕ НА ЦИФРОВОЙ РЕГИСТР (сигнал N 30)
(Прим. РЦПИ: знак - "стрелка вверх")
-      ПРОБЕЛ (сигнал N 31)
(Прим. РЦПИ: знак - "стрелка вправо")
-----|      СИГНАЛ ПРОБЕЛА
(Прим. РЦПИ: знаки "-" - стрелка вправо, "|" - стрелка вниз)
<=     ФУНКЦИЯ ВЫРАВНИВАНИЯ

цифрлық регистрде: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0   Э Ю Щ Ш Ч
қосымша белгілер:  -  (сызықша)
?  (сұрақ белгісі)
:  (қос нүкте)
(  (ашық жақша)
)  (жабық жақша)
.  (нүкте)
,  (үтір)
'  (дәйекше)
=  (теңдік белгісі)
/  (бөлгіш қиғаш сызық)
+  (плюс белгісі)
осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес келесі белгілер:
N 1-3 белгілері  - әріптік және цифрлық регистрлерде;
N 4 белгісі      - тек әріптік регистрде;
N 5-32 белгілері - әріптік және цифрлық регистрлерде.
2) N 5 халықаралық код үшін        (IА-5):
0/1 - 0/3 белгілері, 07 - жеделділік белгісінде, 0/10, 0/11 - бірізділіктің аяқталғандығында, 0/13, 0/14 - 0/15 - орыс және латын шрифтін таңдау үшін.
2/0, 2/8 - 2/9, 2/11 - 2/15 белгілері.
3/0 - 3/10, 3/13, 3/15 белгілері
7/15 белгісі
латин шрифті (осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасының 7 Н 0 кестесіне сәйкес)
4/1 - 4/15 белгілері
5/0 - 5/10 белгілері
орыс шрифті (осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасының 7 Н 1 кестесіне сәйкес)
6/0 - 6/15 белгілері
4/0 - 7/14 белгілері.
39. Хабарларға мыналар кірмеуге тиіс:
1) N 2 халықаралық телеграф коды үшін (ITA-2):
белгіленген тәртіптегі N 26, 3, 26, 3 белгілерінің кез келген үздіксіз бірізділігі (әріп және цифр регистрлері - ЗЦЗЦ +:+), тақырыбындағы бірізділікті қоспағанда;
N 14 төрт белгінің кез келген үздіксіз бірізділігі (әріп және цифр регистрлері - НННН,,,,), соңындағы бірізділікті қоспағанда.
2) N 5 халықаралық коды үшін (IА-5):
(SOH) 0/1 белгісі, жеделхат тақырыбында оны пайдаланғаннан басқа;
(STX) 0/2 белгісі, "хабар көзі" жолында оны пайдаланғаннан басқа;
(ETX) 0/3 белгісі, жеделхат соңында оны пайдаланғаннан басқа;
(ZCZC) тәртіптегі 5/10, 4/3, 5/10, 4/3 белгілерінің кез келген үздіксіз бірізділігі, орыс нұсқасында 7/10, 6/3, 7/10, 6/3 (ЗЦЗЦ);
(+:+:) тәртіптегі 2/11, 3/10, 2/11, 3/10 белгілерінің кез келген үздіксіз бірізділігі;
(NNNN) төрт рет қайталанған 4/14 белгісінің кез келген үздіксіз бірізділігі, орыс нұсқасында 6/14 (НННН);
(,,,,) төрт рет қайталанған 2/12 белгісінің кез келген үздіксіз бірізділігі.
40. Бақылау хабарлары мен бақылау арналық хабарларды қоспағанда, барлық хабарларға N 2 халықаралық телеграф коды (ITA-2) үшін осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасында және N 5 халықаралық коды (IА-5) үшін осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасында келтірілген компоненттер кіреді.
41. AFTN желісінің хабарларында қолданылатын қысқартулар мен нөмірленбеген белгілер осы Нұсқаулықтың 10-қосымшасында келтірілген.
1. N 2 халықаралық телеграф коды (ITA-2)
42. N 2 халықаралық телеграф кодындағы кейбір белгілерге берілген функцияларды көрсету үшін келесі белгілер пайдаланылады (осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес):
Белгі                           Мағынасы
<                       КАРЕТКАНЫҢ ҚАЙТУЫ (N 27 белгі)
=                       ЖОЛДЫ АУЫСТЫРУ (N 28 белгі)
ӘРІПТІК РЕГИСТРГЕ АУЫСУ (N 29 белгі -
латын; N 32 белгі - орыс)
белгілердің нысанын         ЦИФРЛЫҚ РЕГИСТРГЕ АУЫСУ (N 32 белгі)
қағаз мәтінінен қараңыз    ® БОС ОРЫН (N 31 белгі)
®®®®®БОС ОРЫН БЕЛГІСІ
<=                      ТЕҢЕСТІРУ ФУНКЦИЯСЫ

=======  ПОДАЧА РУЛОНА НА ОДНУ СТРАНИЦУ (7 сигналов N 28)
||||||||||||  СИГНАЛ РАЗДЕЛЕНИЯ СООБЩЕНИЙ (12 сигналов N 29)
(Прим. РЦПИ: знак "|" - стрелка вниз)
43. Заголовок.
1) заголовок включает:
сигнал начала сообщения - знаки  ЗЦЗЦ (ZCZC);
обозначение передачи, включающее обозначение канала и канальный порядковый номер;
дополнительную служебную информацию (при необходимости), включающую одну позицию ПРОБЕЛ и данные, содержащую не более десяти знаков;
сигнал пробела.
2) сигналу начала сообщения должен предшествовать регистр, соответствующий алфавиту (русский, латынь), на котором написана телеграмма отправителем.
3) обозначение передачи состоит из трех букв, выбранных и присвоенных передающей станцией AFTN. Как правило, первая буква означает передающую сторону, вторая - приемную сторону цепи и третья - канал. При одном канале - это буква А, если каналов более одного, то следующие каналы - Б, В ... . В обозначении передачи не должны применяться буквы русского алфавита Ч, Ш, Щ, Э, Ю, а также сочетания ЗЦ (ZC), ЖЖ (VV) и НН (NN). На станциях AFTN не должно быть одинаковых обозначений каналов связи.
4) станции AFTN последовательно присваивают канальные порядковые номера, состоящие из трех цифр, от 001 до 000 (000 соответствует тысяче данной серии) всем сообщениям, переданным непосредственно от одной станции AFTN к другой. Каждому каналу присваиваются отдельные серии (001 до 000) данных номеров. Первая серия ежедневно начинаются в 00.00 часов.
5) при условии договоренности между двумя смежными станциями AFTN, между ними разрешается использование четырехзначных канальных порядковых номеров.
6) обозначение передачи посылается по цепи в следующей последовательности:
ПРОБЕЛ [ - ];
(Прим. РЦПИ: знак "-" - стрелка вправо)
буква, присвоенная передающей станции AFTN;
буква, присвоенная приемной станции AFTN;
буква обозначения канала;
ПЕРЕКЛЮЧЕНИЕ НА ЦИФРОВОЙ РЕГИСТР [ | ];
(Прим. РЦПИ: знак "|" - стрелка вверх)
канальный порядковый номер.
7) сразу после обозначения передачи, передается СИГНАЛ ПРОБЕЛА.
8) при условии договоренности между двумя смежными станциями AFTN, разрешается включать необязательную служебную информацию после обозначения передачи (время начала передачи, идентификатор повтора РПТ и т.п.). Такой дополнительной служебной информации предшествует позиция ПРОБЕЛ, за которым следует не более десяти знаков. После дополнительной служебной информации следует СИГНАЛ ПРОБЕЛА.
44. Адрес:
1) адрес включает:
функцию выравнивания [ <= ];
индекс срочности;
индекс адреса (адресатов);
функцию (функции) выравнивания [ <= ].

=======                   БІР БЕТКЕ РУЛОН БЕРУ (N 28 7 белгі)
ХАБАРЛАРДЫ БӨЛУ БЕЛГІСІ (N 29 12
белгі)
43. Тақырып.
1) тақырыпқа мыналар кіреді:
хабардың басталу белгісі - ЗЦЗЦ (ZСZС);
арна мен арналық реттік нөмірді белгілеуді қамтитын хабардың белгісі;
БОС ОРЫН бір позициясы және оннан артық емес белгіні қамтитын мәліметтер кіретін қосымша қызметтік ақпарат (қажет болғанда);
Бос орын белгісі.
2) хабардың басталу белгісінің алдында жөнелтуші жазған жеделхаттағы әліпбиге (орыс, латын) сәйкес келетін регистр болуы керек.
3) хабар белгісі AFTN-ның жіберуші станциясымен таңдалған және тағайындалған үш әріптен тұрады. Әдетте, бірінші әріп жіберіп жатқан жақты, екіншісі - тізбектің қабылдап жатқан жағын және үшіншісі - арнаны білдіреді. Бір арна кезінде - бұл А әрпі, егер арналар бірден көп болса, онда келесі арналар - Б, В .... Хабарды белгілеуде орыс әліпбиінің Ч, Ш, Щ, Э, Ю әріптері қолданылмауға тиіс, сондай-ақ ЗЦ (ZC), ЖЖ (VV) және НН (NN). AFTN станциясында байланыс арналарының бірдей белгілері болмауы керек.
4) AFTN станциясына үш цифрдан тұратын арналық реттік нөмірлер бірізді беріледі, AFTN-ның бір станциясынан екіншісіне тікелей жіберілетін хабарларға 001-ден 000-ге дейін (000 осы серияның мыңына сәйкес келеді) беріледі. Әр арнаға осы нөмірлердің жеке сериялары тағайындалады (001 000-ге дейін). Бірінші серия күнделікті сағат 00.00-де басталады.
5) AFTN-ның екі іргелес станциялары арасындағы келісушілік жай-күйі кезінде олардың арасында төрт мәнді арналық реттік нөмірлерді пайдалануға рұқсат етіледі.
6) Хабар белгісі тізбек бойынша келесі бірізділікте жіберіледі:
БОС ОРЫН [->];
AFTN-ның жіберуші станциясына берілген әріп;
AFTN-ның қабылдау станциясына берілген әріп;
Арнаны белгілеу әрпі;
ЦИФРЛЫҚ РЕГИСТРІНЕ АУЫСУ [ ];
Арналық реттік нөмір.
7) хабарды белгілегеннен кейін бірден БОС ОРЫН БЕЛГІСІ жіберіледі.
8) AFTN-ның екі іргелес станциялары арасындағы келісушілік жай-күйі кезінде хабарды белгілегеннен кейін (хабарды бастау уақыты, РПТ қайталау индификаторы және т.с.с.) міндетті емес қызметтік ақпаратты қосуға рұқсат етіледі. Мұндай қосымша қызметтік ақпараттың алдында БОС ОРЫН позициясы болуы керек, одан кейін оннан артық емес белгі болады. Қосымша қызметтік ақпараттан кейін БОС ОРЫН БЕЛГІСІ болады.
44. Мекен-жай:
1) мекен-жайға мыналар кіреді:
[ <= ] теңестіру функциясы;
жеделділік индексі;
мекен-жай (адресаттар) индексі;
[ <= ] теңестіру функциясы (функциялары);

2) индекс срочности состоит из соответствующей двухбуквенной группы, присвоенной отправителем сообщения или станцией AFTN при запросах (на русском регистре - СС, ДД, ФФ, ГГ, КК на латинском регистре - SS, DD, FF, GG, KK).
3) индекс адресата, который следует непосредственно после позиции ПРОБЕЛ за индексом срочности, за исключением случаев, когда он представляет собой первый индекс адресата во второй или третьей строке адресов, включает в себя восемь букв, определяемых подпунктом 1) пункта 38 Инструкции.
4) индексы адресатов разделяются ПРОБЕЛОМ и должны занимать в одном сообщении не более трех строк, отпечатанных рулонным (страничным) аппаратом (69 знаков в строке).
5) если приемная станция AFTN не может обработать три адресных строки, то на смежной станции AFTN или станции отправления AFTN такие сообщения до их передачи преобразуются в два или более, содержащих по одной адресной строке в соответствии с пунктом 37 Инструкции.
6) после каждой строки индексов адресов следует функция выравнивания [ <= ].
45. Источник:
1) источник включает:
время подачи сообщения;
индекс отправителя;
сигнал срочности (если необходимо);
поле необязательных данных (если необходимо);
функцию выравнивания [ <= ].
2) время подачи сообщения включает группу из 6 цифр "дата-время", указывающую дату и время (UTC) подачи сообщения для передачи в сеть. После времени подачи сообщения следует одна позиция ПЕРЕКЛЮЧЕНИЯ НА БУКВЕННЫЙ РЕГИСТР.
3) индекс отправителя, который следует непосредственно после позиции ПРОБЕЛ, включает в себя восемь букв, определяемых подпунктом 2 пункта 36 Инструкции.
4) для сообщений, передаваемых по AFTN, которые были составлены в других сетях, используется действующий индекс отправителя AFTN, который был согласован для применения при ретрансляции сообщений или осуществления функции межсетевого интерфейса AFTN с внешней сетью.
5) сигнал срочности используется только в сообщениях о бедствии. В случае его использования он состоит из следующих элементов, расположенных в указанном порядке:
ПЕРЕКЛЮЧЕНИЕ НА ЦИФРОВОЙ РЕГИСТР;
ПЯТЬ позиций сигнала N 10 (цифровой регистр);
ПЕРЕКЛЮЧЕНИЕ НА БУКВЕННЫЙ РЕГИСТР.
Цифровой регистр сигнала N 10 Международного телеграфного кода N 2 соответствует букве Ю на оборудовании с русским регистром и сигналу BEL на оборудовании без русского регистра.
6) при условии договоренности между двумя смежными станциями AFTN, разрешается включать дополнительные данные в строку источника при условии, что общее количество знаков не превышает 69. Присутствие поля дополнительных данных обозначается наличием одного знака ПРОБЕЛ и заканчивается функцией выравнивания.

2) жеделділік индексі, сұраныс кезінде хабарды жөнелтушімен немесе AFTN станциясымен берілген, тиісті екі әріпті топтан тұрады (орыс регистрінде - СС, ДД, ФФ, ОГГ, КК латын регистрінде - SS, DD, FF, GG, KK).
3) Жеделділік индексінен кейінгі БОС ОРЫН позициясының соңынан тікелей жүретін адресат индексіне, ол мекен-жайдың екінші немесе үшінші жолындағы адресаттың бірінші индексі болып табылатын жағдайды қоспағанда, осы Нұсқаулықтың 38-тармағы 1) тармақшасымен анықталатын сегіз әріп кіреді.
4) адресаттардың индекстері БОС ОРЫНМЕН ажыратылады және бір хабарда рулондық (парақтық) аппаратпен (жолда 69 белгі бар) басылған үштен артық емес жолды алуы керек.
5) егер AFTN-ның қабылдау станциясы үш мекен-жайлы жолды өңдей алмаса, онда AFTN-ның іргелес станциясында немесе AFTN-ның жөнелту станциясында мұндай хабарлар оларды жібергенге дейін осы Нұсқаулықтың 39-тармағына сәйкес бір мекен-жайлы жолдан тұратын екі немесе одан көп хабарларға өзгертіледі.
6) Мекен-жайлар индекстерінің әр жолынан кейін [ <= ] теңестіру функциясы болады.
45. Хабар көзі:
1) хабар көзіне мыналар кіреді:
хабарды беру уақыты;
жөнелтуші индексі;
жеделділік белгісі (егер қажет болса);
міндетті емес мәліметтер орны (егер қажет болса);
[ <= ] теңестіру функциясы.
2) хабарды беру уақытына, желіге жіберу үшін хабар берудің күні мен уақытын (UТС) көрсететін, "күні-уақыты" деген 6 цифрдан тұратын топ кіреді. Хабарды беру уақытынан кейін ӘРІПТІК РЕГИСТРГЕ АУЫСУ деген бір позиция болады.
3) БОС ОРЫН позициясынан кейін тікелей жөнелтуші индексі тұрады, оған осы Нұсқаулықтың 38-тармағы 2-тармақшасымен анықталатын сегіз әріп кіреді.
4) AFTN бойынша жіберілетін басқа желілерде құрастырылған хабарлар үшін, хабарларды тарату немесе сыртқы желілі AFTN-ның желіаралық интерфейс функцияларын жүзеге асыру кезінде қолдану үшін келісілген, AFTN-ның қолданылып жүрген жөнелтуші индексі пайдаланылады.
5) жеделділік белгісі тек апат туралы хабарларда пайдаланылады. Оны пайдалану жағдайында, ол белгіленген тәртіпте орналасқан келесі элементтерден тұрады:
ЦИФРЛЫҚ РЕГИСТРГЕ АУЫСУ;
N 10 белгісінің БЕС позициясы (цифрлық регистр);
ӘРІПТІК РЕГИСТРГЕ АУЫСУ.
N 2 Халықаралық телеграф коды N 10 белгісінің цифрлық регистрі орыс регистрі бар жабдықта Ю әрпіне және орыс регистрі жоқ жабдықта ВЕL белгісіне сәйкес келеді.
6) AFTN-ның екі іргелес станциялары арасындағы келісушілік жай-күйі кезінде, белгілердің жалпы саны 69-дан аспаған жағдайда, хабар көзі жолына қосымша мәліметтер қосуға рұқсат етіледі. Қосымша мәліметтер орнының болуы БОС ОРЫН деген бір белгінің болуымен анықталады және теңеу функциясымен аяқталады.

7) при условии договоренности между двумя смежными станциями AFTN, разрешается включать в строку источника дополнительный адрес, который передается в соответствии с форматом, изложенным в подпункте 2) пункта 36 Инструкции.
8) строка источника завершается функцией выравнивания [ <= ].
46. Текст:
1) в начале текста сообщения может указываться название организации согласно подпунктам 1) и 2) пункта 36 Инструкции.
2) в конце каждой печатной строки текста, за исключением последней строки, передается функция выравнивания.
3) в конце последней строки текста, передается следующий сигнал конца текста:
один СИГНАЛ ПЕРЕКЛЮЧЕНИЯ НА БУКВЕННЫЙ РЕГИСТР [ | ],
(Прим. РЦПИ: знак "|" - стрелка вниз)
ФУНКЦИЯ ВЫРАВНИВАНИЯ [ <= ].
4) когда желательно подтвердить часть текста сообщения, такое подтверждение отделяется от последней группы текста функцией выравнивания [ <= ] и обозначается CFM (ЦФМ) (сокращением английского слова confirmation - подтверждение), ПРОБЕЛ, подтверждаемая часть сообщения.
5) когда при передаче по телетайпным цепям обнаруживается, что в тексте допущена ошибка, исправление отделяется от последней группы текста или подтверждения, если оно имеется, функцией выравнивания [ <= ]. Затем следует COR (ЦОР) (сокращение английского слова correction - исправление), ПРОБЕЛ, исправленная часть текста.
6) станции AFTN делают все указанные исправления в тексте до того, как будет произведена передача.
47. Окончание:
1) окончание включает:
последовательность подачи рулона, состоящую из 7 позиций ПЕРЕВОДА СТРОКИ [ = = = = = = = ];
сигнал конца сообщения, состоящий из буквы Н (N) (буквенный регистр сигнал N 14), которая ЧЕТЫРЕ раза употребляется в непрерывной последовательности. Данный компонент передается в неизменной форме с момента первой передачи сообщения до окончательной доставки.
Кроме того, в случае передачи трафика сообщений ретрансляционным станциям AFTN, использующим установки с отрывной лентой - сигнал разделения сообщений, состоящий из позиции ПЕРЕКЛЮЧЕНИЕ НА БУКВЕННЫЙ РЕГИСТР (сигнал N 29), передаваемой 12 раз в непрерывной последовательности.
2) трафик сообщений между сигналом конца одного сообщения и сигналом начала следующего сообщения не должен включать ничего, кроме позиции ПЕРЕКЛЮЧЕНИЕ НА БУКВЕННЫЙ РЕГИСТР.
3) длина сообщений, поступающих от передающей станции AFTN, не должна превышать 2100 знаков. При подсчете знаков в сообщении учитываются все печатные знаки и знаки, не имеющие печатного представления, начиная с сигнала о начале сообщения (ЗЦЗЦ) и включая его, и до сигнала конца сообщения (НННН) включительно.

7) AFTN-ның екі іргелес станциялары арасындағы келісушілік жай-күйі кезінде, хабар көзі жолына қосымша мекен-жайды кіргізуге рұқсат етіледі, ол осы Нұсқаулықтың 38-тармағы 2)-тармақшасында айтылған форматқа сәйкес жіберіледі.
8) хабар көзі жолы [<=] теңестіру функциясымен аяқталады.
46. Мәтін:
1) хабар мәтінінің басында осы Нұсқаулықтың 38-тармағы 1)- және 2)-тармақшаларына сәйкес ұйым атауы көрсетілуі мүмкін.
2) мәтіннің әр баспа жолының аяғында, соңғы жолды қоспағанда, теңеу функциясы жіберіледі.
3) мәтіннің соңғы жолының аяғында мәтін аяқталғандығының келесі белгісі жіберіледі:
ӘРІПТІК РЕГИСТРГЕ АУЫСУ-дың бір БЕЛГІСІ [ү], ТЕҢЕСТІРУ ФУНКЦИЯСЫ [<=].
4) хабар мәтінінің бір бөлігін растау қажет болғанда, мұндай растау мәтіннің соңғы тобынан теңестіру функциясымен [<=] ажыратылады және СFМ (ЦФМ) (растау - confirmation ағылшын тілінің қысқартылуы), БОС ОРЫН, хабардың расталатын бөлігі белгіленеді.
5) телетайп тізбектері арқылы жіберу кезінде, мәтінде қате жіберілсе, түзету мәтіннің соңғы тобынан немесе растау, егер ол бар болса, теңестіру функциясымен [<=] ажыратылады. Содан кейін СОR (ЦОР) (түзету - соrreсtiоn ағылшын сөзінің қысқартылуы), БОС ОРЫН, мәтіннің түзетілген бөлігі болады.
6) AFTN станциялары жіберу жүргізілгенге дейін мәтіндегі барлық түзетулерді жасайды.
47. Соңы:
1) соңына мыналар кіреді:
[ = = = = = = = ] ЖОЛДЫ АУЫСТЫРУДЫҢ 7 позициясынан тұратын рулондарды беру бірізділігі;
Н (N) әрпінен (әріптік регистр N 14 белгі) тұратын хабар соңының белгісі, ол ТӨРТ рет үздіксіз бірізділікте қолданылады. Осы компонент хабарды бірінші жіберу сәтінен біржолата жеткізгенге дейін өзгертілмейтін нысанда жіберіледі.
Бұдан басқа, үзбелі таспасы бар қондырғыларды пайдаланатын AFTN-ның қайта тарату станцияларына хабар трафигін жіберу кезінде - үздіксіз бірізділікте 12 рет берілетін ӘРІПТІК РЕГИСТРГЕ АУЫСУ (N 29 белгі) позициясынан тұратын хабарларды бөлу белгісі.
2) бір хабардың аяқталу белгісі мен келесі хабардың басталу белгісі арасындағы хабарлар трафигі ӘРІПТІК РЕГИСТРГЕ АУЫСУ позициясынан басқа, ештеңені қоспауға тиіс.
3) AFTN-ның жіберу станциясынан түсетін хабарлар ұзындығы 2100 белгіден аспауы керек. Хабардағы белгілерді санау кезінде барлық баспа белгілері мен баспалық түрдегі емес белгілер, хабар басы (ЗЦЗЦ) туралы белгіден бастап, оны қоса есептеп, және хабардың аяқталу белгісіне (НННН) дейін ескеріледі.

48. Исправление ошибок во время составления сообщения:
1) при ошибке в какой-либо части сообщения, незаконченное сообщение аннулируется путем посылки последовательности  (Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант) , за которой следует полное окончание (см. пункт 49).
2) при ошибке в текстовой части сообщения исправление производится путем включения после ошибки группы -Е-Е-Е-  (Прим. РЦПИ: знак "-" - стрелка вправо) , а затем перепечатывается исправленное слово (или группа), после чего продолжается передача сообщения.
3) в тех случаях, когда допущенные в тексте ошибки замечены только в конце процесса составления сообщения, выполняются действия, описанные в подпункте 5) пункта 46.
Действия подпунктов 5) пункта 46 и 1), 2) настоящего пункта относятся только к работе на ретрансляционных установках с отрывной лентой.
4) если после того, как сообщение было полностью передано, станция AFTN обнаружит, что текст или источник сообщения был искажен или оказался неполным, она передает всем заинтересованным адресатам служебное сообщение со следующим текстом (если на этой станции AFTN имеется неискаженная копия данного сообщения):
СЖЦ ИСПРАВЛЕНИЕ (источник неправильного сообщения)
СТОП (после чего следует правильный текст)
На латинском регистре:
SVC CORRECTION (источник неправильного сообщения)
STOP (после чего следует правильный текст).
3. Международный код N 5 (IA-5)
49. Для указания функций, присвоенным некоторым сигналам в международном коде N 5, используются следующие символы (в соответствии с приложением 4 к Инструкции):
Символ              Значение
<          ВОЗВРАТ КАРЕТКИ (позиция знака 0/13)
=          ПЕРЕВОД СТРОКИ (позиция знака 0/10)
-           ПРОБЕЛ (позиция знака 2/0)
(Прим. РЦПИ: знак "-" - стрелка вправо)
SO         РУССКИЙ (позиция знака 0/14)
SI         ЛАТЫНЬ (позиция знака 0/15)
SOH        НАЧАЛО ЗАГОЛОВКА (позиция знака 0/1)
STX        НАЧАЛО ТЕКСТА (позиция знака 0/2)
ETX        КОНЕЦ ТЕКСТА (позиция знака 0/3)
BEL        СИГНАЛ СРОЧНОСТИ (позиция знака 0/7)
VT         ПОДАЧА НА ОДНУ СТРАНИЦУ (позиция знака 0/11)
50. Заголовок.
1) заголовок включает:
сигнал начала сообщения, содержащий знак "SO" или "SI", однозначно идентифицирующий тип сообщения (национальное или международное) и знак 0/1 начала заголовка (SOH);
обозначение передачи, включающее обозначение канала и канальный порядковый номер;
дополнительную служебную информацию (при необходимости), включающую одну позицию ПРОБЕЛ и данные, содержащую не более десяти знаков.
2) обозначение передачи и последовательность присвоения порядковых номеров определяются в соответствии с подпунктами 3) - 5) пункта 45 Инструкции.

48. Хабарды құрастыру кезіндегі қателерді түзету:
1) хабардың қандай да бір бөлігінде қате болған кезде, аяқталмаған хабар |<=Щ|ТА->Щ|ТА|<= (|<=QТА->QТА|<=) бірізділігін
v        v    v          v
жіберу жолымен жойылады, одан кейін толық аяқталады (49-тармақты қара).
2) хабардың мәтіндік бөлігінде қате болған кезде, түзету қатеден кейін ->Е->Е->Е-> тобын қосу жолымен жүзеге асырылады, сосын түзетілген сөз (немесе топ) қайта басылады, содан кейін хабарды жіберу жалғастырылады.
3) мәтінде жіберілген қателер хабарды құрастыру процесін аяқтағанда ғана байқалған жағдайларда, 48-тармақтың 5) тармақшасында сипатталған іс-әрекеттер орындалады.
48-тармақтың 5) тармақшасы мен осы тармақтың 1), 2) тармақшаларының іс-әрекеттері үзбелі таспасы бар қайта тарату қондырғыларындағы жұмысқа ғана қатысты.
4) хабар толық жіберілгеннен кейін, AFTN станциясы мәтіннің немесе хабар көзінің бұрмаланғандығын немесе толық емес болып шыққанын анықтаса, ол барлық мүдделі адресаттарға қызметтік хабарды келесі мәтінмен жібереді (AFTN-ның осы станциясында осы хабардың бұрмаланбаған көшірмесі бар болса):
СЖЦ ТҮЗЕТУ (дұрыс емес хабардың хабар көзі)
ТОҚТА (одан кейін дұрыс мәтін болады)
Латын регистрінде:
SVC CORREKTION (дұрыс емес хабардың хабар көзі)
STOP (одан кейін дұрыс мәтін болады).
3. N 5 Халықаралық коды (IА-5)
49. N 5 Халықаралық кодында (IА-5) кейбір белгілерге берілген функцияларды көрсету үшін келесі белгілер пайдаланылады (осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес):
Белгі                     Мағынасы
<           КАРЕТКАНЫҢ ҚАЙТАРЫЛУЫ (0/13 белгісінің позициясы)
=           ЖОЛДЫ АУЫСТЫРУ (0/10 белгісінің позициясы)
->          БОС ОРЫН (2/0 белгісінің позициясы)
SO          ОРЫС (0/14 белгісінің позициясы)
SI          ЛАТЫН (0/15 белгісінің позициясы)
SOH         ТАҚЫРЫП БАСЫ (0/1 белгісінің позициясы)
STX         МӘТІННІҢ БАСЫ (0/2 белгісінің позициясы)
ETX         МӘТІННІҢ СОҢЫ (0/3 белгісінің позициясы)
BEL         ЖЕДЕЛДІЛІК БЕЛГІСІ (0/7 белгісінің позициясы)
VT          БІР ПАРАҚҚА БЕРУ (0/11 белгісінің позициясы)
50. Тақырып.
1) тақырыпқа мыналар кіреді:
хабар түрін (ұлттық немесе халықаралық) және SOH тақырып басының 0/1 белгісін бір мағыналы сәйкестендіретін "SO" немесе "SI" белгісін қамтитын хабардың басталу белгісі;
арна белгісі мен арналық реттік нөмір кіретін хабар белгісі;
БОС ОРЫН деген бір позиция мен оннан көп емес белгіні қамтитын мәліметтер кіретін қосымша қызметтік ақпарат (қажет болғанда).
2) хабарды белгілеу және реттік нөмірлерді берудің бірізділігі осы Нұсқаулықтың 45-тармағы 3) - 5) тармақшаларына сәйкес анықталады.

3) обозначение передачи посылается по каналу в следующей последовательности:
сигнал ПРОБЕЛ [ - ];
(Прим. РЦПИ: знак "-" - стрелка вправо)
буква, присвоенная передающей станции AFTN;
буква, присвоенная приемной станции AFTN;
буква обозначения канала;
канальный порядковый номер.
4) при условии договоренности между двумя смежными станциями AFTN, между ними разрешается включать необязательную служебную информацию после обозначения передачи (такие как, время начала передачи и т.п.). Такой дополнительной служебной информации предшествует позиция ПРОБЕЛ, за которым следует не более десяти знаков.
51. Адрес составляется в соответствии с пунктом 44 Инструкции.
52. Источник:
1) источник включает:
время передачи сообщения;
индекс отправителя;
сигнал срочности (если необходимо);
поле необязательных данных;
функцию выравнивания [ <= ];
знак начала текста (знак (STX) 0/2).
2) время подачи сообщения включает группу из 6 цифр "дата-время", указывающую дату и время (UTC) подачи сообщения.
3) индекс отправителя (в соответствии с подпунктом 2) пункта 36 Инструкции).
4) для сообщений, передаваемых по AFTN, которые были составлены в других сетях, используется действующий индекс отправителя AFTN, который был согласован для применения при ретрансляции сообщений или осуществления функции межсетевого интерфейса AFTN с внешней сетью.
5) сигнал срочности используется только в сообщениях о бедствии. В случае его использования он состоит из пяти следующих один за другим знаков BEL (0/7).
6) поле необязательных данных (см. подпункты 6) и 7) пункта 45 Инструкции);
7) строка источника завершается функцией выравнивания [ <= ] и знаком начала текста (STX) (0/2).
53. Текст сообщения состоит из всех данных, расположенных между STX и ETX.
54. Окончание:
1) окончание включает:
функцию выравнивания [ <= ], следующую за последней строкой текста;
знак перевода страницы, знак 0/11 (VT);
знак окончания текста, знак 0/3 (ETX).
2) длина сообщений, поступающих от передающей станции AFTN, не должна превышать 2100 знаков. При подсчете знаков в сообщении учитываются все печатные знаки и знаки, не имеющие печатного представления, начиная со знака начала заголовка (SOH) и включая его, и до знака окончания текста (ETX) включая его.
4. Контрольные процедуры в каналах AFTN
55. Контрольные сообщения, передаваемые по каналам AFTN с целью проверки и ремонта линии передачи и приема, должны состоять из следующих элементов:
сигнал о начале сообщения;
сигнал процедуры QJH;
указателя отправителя;
три полных (69 знаков) строки последовательности знаков R и Y в ITA-2 или U(5/5) и *(2/10) в IA-5, отпечатанные рулонным (страничным) аппаратом;
сигнал конца сообщения.
Формат контрольных сообщений:
в коде ITA-2:
| ZCZC - QJH<=   (Прим. РЦПИ: знаки "|" - стрелка вниз, "-" - стрелка вправо)
UAAAYFYX<=
RYRY……………….RY<=
RYRY……………….RY<=
RYRY……………….RY<=
NNNN
в коде IA-5:
(SI)(SOH)QJH<=
UAAAYFYX<=
U*U*……………….U*<=
U*U*……………….U*<=
U*U*……………….U*<=
(VT)(ETX)

3) Хабар белгісі арна бойынша келесі бірізділікпен жіберіледі:
БОС ОРЫН белгісі [->];
AFTN-ның жіберу станциясымен берілген әріп;
AFTN-ның қабылдау станциясымен берілген әріп;
арнаны белгілеу әрпі;
арналық реттік нөмір.
4) AFTN-ның екі іргелес станциялары арасындағы келісушілік жай-күйі кезінде, олардың арасына хабарды белгілегеннен кейін (хабарды бастау уақыты сияқты және т.с.с.) міндетті емес қызметтік ақпаратты қосуға рұқсат етіледі. Мұндай қосымша қызметтік ақпараттың алдында БОС ОРЫН позициясы болады, одан кейін оннан артық емес белгі тұрады.
51. Мекен-жай Нұсқаулықтың 46-тармағына сәйкес құрастырылады.
52. Хабар көзі:
1) хабар көзіне мыналар кіреді:
хабарды жіберу уақыты;
жөнелтуші индексі;
жеделділік белгісі (егер қажет болса);
міндетті емес мәліметтер орны;
[ <= ] теңестіру функциясы;
мәтін басының белгісі (0/2 (STX) белгісі);
2) хабарды беру уақытына хабарды беру күні мен уақытын көрсететін (UTC) "күні-уақыты" деген 6 цифрдан тұратын топ кіреді;
3) жөнелтуші индексі (осы Нұсқаулықтың 38-тармағы 2) тармақшасын қара);
4) AFTN бойынша жіберілетін басқа желілерде құрастырылған хабарлар үшін, хабарларды тарату немесе сыртқы желілі AFTN-ның желіаралық интерфейс функцияларын жүзеге асыру кезінде қолдану үшін келісілген, AFTN-ның қолданылып жүрген жөнелтуші индексі пайдаланылады;
5) жеделділік белгісі тек апат туралы хабарларда пайдаланылады. Оны пайдалану жағдайында, ол бірінен соң бірі келетін бес ВЕL (0/7) белгісінен тұрады;
6) міндетті емес мәліметтер орны (осы Нұсқаулықтың 47-тармағы 6) және 7) тармақшаларын қара;
7) хабар көзі жолы теңестіру функциясымен [<=] және мәтін басының белгісімен (STX) (0/2) аяқталады.
53. Хабар мәтіні STX пен ETX арасында орналасқан барлық мәліметтерден тұрады.
54. Соңы.
1) соңына мыналар кіреді:
мәтіннің соңғы жолынан кейін жүретін теңестіру функциясы [<=];
бетті ауыстыру белгісі, 0/11 (VT) белгісі;
мәтіннің аяқталу белгісі, 0/3 (ETX) белгісі.
2) AFTN-ның жіберу станциясынан түсетін хабарлар ұзындығы 2100 белгіден аспауы керек. Хабардағы белгілерді санау кезінде барлық баспа белгілері мен баспалық түрдегі емес белгілер, (SОН) тақырып басы белгісінен бастап, оны қоса есептеп, және мәтіннің аяқталу белгісіне дейін, оны қоса есептеп, ескеріледі.
4. AFTN арналарындағы бақылау рәсімдері
55. Хабарлау және қабылдау желілерін тексеру және жөндеу мақсатында AFTN арналары бойынша берілетін бақылау хабарлары төмендегі элементтерден тұруға тиіс:
хабардың басталуы туралы белгі;
QJH рәсімінің белгісі;
жіберушінің сілтемесінен;
рулондық (беттік) аппаратта басылған R және Y ITA-2-дегі немесе IA-5-тегі U(5/5) және *(2/10) бірізді белгілердің толық үш (69 белгі) жолы;
хабар соңының белгісі.
Бақылау хабарларының форматы:
ITA-2 кодында:
|   ZCZC->QJH<=
v
UAAAYFYX<=
RYRY...................RY<=
RYRY...................RY<=
RYRY...................RY<=
NNNN
IA-5 кодында:
(SI)(SOH)QJH<=
UAAAYFYX<=
U*U*...................U*<=
U*U*...................U*<=
U*U*...................U*<=
(VT)(ETX)

56. При передаче контрольных сообщений передающая станция AFTN не увеличивает порядковые номера на передачу, а приемная станция AFTN не увеличивает порядковые по приему.
5. Контрольные канальные передачи
57. Для обеспечения контроля за исправным состоянием канала должны периодически вестись следующие передачи:
в коде ITA-2:
заголовок (в соответствии с пунктом 45 Инструкции);
функция выравнивания [ <= ];
процедурный сигнал ЦХ (СН);
если имеется договоренность смежных станций AFTN, то процедурный сигнал ЛР (LR) и обозначение передачи последнего принятого сообщения;
функция выравнивания [ <= ];
сигнал конца сообщения НННН (NNNN);
сигнал разделения сообщений - 12 сигналов N 29 (если требуется).
в коде IA-5:
строка заголовка (в соответствии с пунктом 45 Инструкции);
функция выравнивания [ <= ];
STX;
процедурный сигнал ЦХ (СН);
функция выравнивания [ <= ];
ETX.
Формат контрольных канальных передач:
в коде ITA-2:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
в коде IA-5:
(SO)(SOH)БАА163<=
(STX)ЦХ<=
(VT)(ETX)
* - [ ]необязательные данные.
58. Приемная станция AFTN должна проверить обозначение входящей передачи для того, чтобы удостовериться в правильной последовательности всех сообщений, полученных по этому входящему каналу, а при наличии в принятой канальной передаче процедурного сигнала ЛР - в правильной последовательности всех сообщений, переданных по исходящему каналу.
59. Если канал не занят, передача, указанная в пункте 57 Инструкции, должна осуществляться в 00, 20 и 40 минут каждого часа (допускаются отклонения в  +  2 минуты от контрольного времени).
60. Передача, указанная в пункте 57 Инструкции, может не осуществляться, если в контрольное время в канал передается сообщение.
61. В тех случаях, когда периодическая передача контроля канала или сообщение не получены в пределах времени, указанных в пункте 59 Инструкции, станция AFTN направляет служебное сообщение на станцию AFTN, от которой ожидается передача. Текст этого служебного сообщения включает:
сокращение СЖЦ (SVC);
процедурный сигнал МИС (MIS);
процедурный сигнал ЦХ (CH);
если имеется договоренность смежных станций AFTN, то время, когда ожидался прием;
процедурный сигнал ЛР (LR);
обозначение передачи последнего принятого сообщения;
сигнал конца текста.
Формат служебного сообщения:
в коде ITA-2:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
в коде IA-5:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
* - [ ]необязательные данные.
62. В случае выполнения пункта 61 Инструкции и неполучении ответа на служебное сообщение в течение 10 минут, станция AFTN выполняет действия в соответствии с разделом 11 настоящей главы.

56. Бақылау хабарларын жіберу кезінде AFTN жіберуші станциясы жіберуге арналған реттік нөмірлерді көбейтпейді, ал AFTN қабылдау станциясы қабылдау бойынша реттік нөмірлерді көбейтпейді.
5. Бақылау арналық жіберулер
57. Арнаның дұрыс жай-күйіне бақылауды қамтамасыз ету үшін кезеңді түрде төмендегі жіберулер жүргізіліп тұруға тиіс:
ITA-2 кодында:
тақырыбы (осы Нұсқаулықтың 45-тармағына сәйкес);
[<=] теңестіру функциясы;
ЦХ (СН) рәсімдік белгісі;
егер AFTN аралас станцияларының келісімі бар болса, онда ЛР (LR) рәсімдік белгісі және соңғы қабылданған хабарды жіберудің белгіленуі;
[<=] теңестіру функциясы;
НННН (NNNN) хабар соңының белгісі;
хабарларды бөлу белгісі - 12 белгі N 29 (егер талап етілсе).
IA-5 кодында:
тақырып жолы (осы Нұсқаулықтың 45-тармағына сәйкес);
[<=] теңестіру функциясы;
STX;
ЦХ (СН) рәсімдік белгісі;
[<=] теңестіру функциясы;
ETX.
Бақылау арналық жіберулердің форматы:
ITA-2 кодында:
|  ЗЦЗЦ->БАА|163|<=
v               v
ЦХ[->ЛР->АБА|120|]*<=
v
НННН[||||||||||||]
vvvvvvvvvvvv
IA-5 кодында:
(SO)(SOH)БАА163<=
(STX)ЦХ<=
(VT)(ETX)
* - [ ] міндетті емес мәліметтер.
58. AFTN қабылдау станциясы кіретін хабардың белгіленуін осы кіріс арнасы бойынша алынған барлық хабарлардың дұрыс бірізділігіне, ал қабылданатын арналық жіберуде ЛР рәсімдік белгісі бар болған кезде - шығыс арнасы бойынша жіберілген барлық хабарлардың дұрыс бірізділігіне көз жеткізу үшін тексеруге тиіс.
59. Егер арна бос болса, осы Нұсқаулықтың 59-тармағында көрсетілген хабар, әрбір сағаттың 00, 20 және 40 минуттарында жүзеге асырылуға тиіс (бақылау уақытынан +- 2 минут ауытқуларға рұқсат беріледі).
60. Осы Нұсқаулықтың 59-тармағында көрсетілген жіберу, егер бақылау уақытында арнаға хабар жіберіліп жатса, жүзеге аспауы мүмкін.
61. Арнаны бақылаудың кезеңдік жіберілуі немесе хабар осы Нұсқаулықтың 61-тармағында көрсетілген уақыт шегінде алынбаған жағдайда, AFTN станциясы жіберілу күтілетін AFTN станциясына қызметтік хабар жібереді. Бұл қызметтік хабардың мәтініне мыналар кіреді:
СЖЦ (SVC) қысқаруы;
МИС (MIS) рәсімдік белгісі;
ЦХ (CH) рәсімдік белгісі;
егер AFTN аралас станцияларының келісімі бар болса, онда қабылдау күтілген уақыт;
ЛР (LR) рәсімдік уақыты;
соңғы қабылданған хабарды жіберудің белгіленуі;
мәтін соңының белгісі.
Қызметтік хабардың форматы:
ITA-2 кодында:
СЖЦ->МИС->ЦХ[|1200 ->]*ЛР->АБА|120|<=
v
немесе
SVC->MIS->CH[1200 ->]*LR->АBА 120 <=
IA-5 кодында:
(STX) СЖЦ->МИС->ЦХ[1200->]*ЛР->АБА120<=
немесе
(STX)SVC->MIS->CH[1200->]*LR->АBА120<=
* - [ ] міндетті емес мәліметтер.
62. Осы Нұсқаулықтың 63-тармағы орындалған және қызметтік хабарға 10 минут ішінде жауап алынбаған жағдайда AFTN станциясы осы тараудың 11-бөліміне сәйкес іс-әрекеттерді орындауға тиіс.

66. В тех случаях, когда приемная станция AFTN обнаруживает, что сообщение имеет неправильно заданный маршрут (все указатели адресной строки должны быть переданы той станции AFTN, от которой принято данное сообщение), она отказывается принять сообщение с неправильно заданным маршрутом, и посылает служебное сообщение предыдущей станции AFTN. Текст сообщения включает сокращение СЖЦ (SVC), сигнал ЩТА (QTA), процедурный сигнал МСР (MSR), за которым следует обозначение передачи сообщения с неправильно заданным маршрутом и сигнал конца текста.
Формат служебного сообщения:
в коде ITA-2:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
в коде IA-5:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Передающая станция AFTN, получившая такое служебное сообщение, должна направить исходное сообщение по соответствующей цепи.
7. Действия при обнаружении на станции AFTN
искаженных сообщений или составленных в неправильном формате
67. Если станция AFTN обнаруживает, что сообщение было искажено или составлено в неправильном формате в каком-либо месте до сигнала конца сообщения и у нее есть все основания полагать, что это искажение произошло до того, как данное сообщение было принято предыдущей станцией AFTN, то она посылает служебное сообщение отправителю, который обозначается индексом отправителя, указанным в источнике искаженного или составленного в неправильном формате сообщения (данный индекс ставится в адресную строку), с просьбой повторить неправильно принятое сообщение.
Формат служебного сообщения:
в коде ITA-2:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
в коде IA-5:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
В этом случае отправитель повторяет исходное сообщение. Осуществляется следующая повторная обработка прежде, чем тому же адресату или адресатам во второй раз будет передан неискаженный вариант сообщения:
вводится новый заголовок;
исключается окончание сообщения;
вместо него вводится условный сигнал ДУПЕ (DUPE) (в коде IA-5 данному сигналу должна предшествовать функция выравнивания);
вводится новое окончание, которому в коде ITA-2 должна предшествовать функция выравнивания;
в коде ITA-2, если необходимо, вводится 12 ЛАТ.
68. Во всех случаях, когда запрос на повторение сообщения адресован станции AFTN, станция AFTN повторяет сообщение без включения условного сигнала ДУПЕ (DUPE).
69. Если до того, как была начата ретрансляция, ретрансляционная станция AFTN обнаруживает, что одно или несколько сообщений были искажены в каком либо месте до сигнала конца сообщения, и у нее есть основания полагать, что это искажение произошло во время или после передачи этого сообщения предыдущей станцией AFTN, она посылает служебное сообщение предыдущей станции AFTN, с уведомлением об отклонении передачи искаженного сообщения и просьбой повторить неправильно принятое сообщение.
Формат служебного сообщения:
в коде ITA-2:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
в коде IA-5 (при нескольких искаженных сообщениях):
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Станция AFTN принявшая данный запрос обеспечивает повторную передачу запрошенных сообщений.

66. AFTN-ның қабылдау станциясы хабардың дұрыс емес берілген маршрутын аңғарған жағдайларда (мекен-жай жолының барлық көрсеткіштері осы хабар қабылданған AFTN станциясына жіберілуге тиіс), ол дұрыс емес берілген маршруттағы хабарды қабылдаудан бас тартады және AFTN-ның алдыңғы станциясына қызметтік хабар жібереді. Хабар мәтініне СЖЦ (SVC) қысқартуы, ЩТА (QTA) белгісі, МСР (MSR) рәсімдік белгісі кіреді, содан кейін дұрыс емес маршрутта берілген хабар жіберудің белгіленуі мен мәтін соңының белгісі болады.
Қызметтік хабардың форматы:
ITA-2 кодында:
СЖЦ->|Щ|ТА->МСР->АБА|151|<=
v
немесе
SVC-> QTA->MSR->АBА 151 <=
IA-5 кодында:
(STX) СЖЦ->ЩТА->МСР->АБА151<=
немесе
(STX) SVC->QTA->MSR->АBА151<=
Мұндай қызметтік хабарды алған AFTN-ның жіберу станциясы шығыс хабарды тиісті тізбек бойынша бағыттауға тиіс.
7. AFTN станциясында бұрмаланған немесе дұрыс
емес форматта құрылған хабарларды аңғару кезіндегі
іс-әрекеттер
67. Егер АFTN станциясы хабардың бұрмаланғандығын немесе хабар соңы белгісіне дейін қандай да бір жерде дұрыс емес форматта құрылғандығын аңғарса және осы хабарды AFTN-ның алдыңғы станциясы қабылдағанға дейін бұрмалану болды деп ойлауға негіздер болса, онда ол дұрыс емес қабылданған хабарды қайталауды өтіну арқылы, жіберушіге бұрмаланған немесе дұрыс емес форматта құрылған хабар көзінде көрсетілген (бұл индекс мекен-жайлық жолға қойылады) жіберушінің индексімен белгіленетін қызметтік хабар жібереді.
Қызметтік хабардың форматы:
ITA-2 кодында:
СЖЦ->|Щ|ТА->РПТ->|140018->|УАААЫМЫЬ|<=
v                  v        v
немесе
SVC->QTA->RPT->|140018->|UAAAYMYX|<=
v        v
IA-5 кодында:
(STX) СЖЦ->ЩТА->РПТ->140018->УАААЫМЫЬ<=
немесе
(STX)SVC->QTA->RPT->140018->UAAAYMYX<=
Бұл жағдайда жіберуші шығыс хабарды қайталауға тиіс. Сол адресатқа немесе адресаттарға хабардың бұрмаланбаған нұсқасын екінші рет жіберу алдында келесі қайталамалы өңдеу жүзеге асырылады:
жаңа тақырып енгізіледі;
хабардың аяқталуы болмайды;
оның орнына ДУПЕ (DUPE) шартты белгісі енгізіледі (IA-5 кодында бұл сигналдың алдында теңестіру функциясы болуға тиіс);
жаңа аяқтау енгізіледі, ITA-2 кодында оның алдында теңестіру функциясы болуға тиіс;
ITA-2 кодында, егер қажет болса, 12 ЛАТ енгізіледі.
68. Хабарды қайталауға арналған сұраныс AFTN станциясына жолданған барлық жағдайларда, AFTN станциясы хабарды ДУПЕ (DUPE) шартты белгісін қоспай қайталайды.
69. Егер қайта тарату басталардан бұрын AFTN-ның қайта тарату станциясы хабар соңы белгісіне дейін қандай да бір жерде бір немесе бірнеше хабардың бұрмаланғанын аңғарса және оның бұл бұрмалану AFTN-ның алдыңғы станциясы бұл хабарды жіберу кезінде немесе жібергеннен кейін болды деп ойлауға негіздері болса, ол AFTN-ның алдыңғы станциясына бұрмаланған хабарды қабылдамау және дұрыс емес қабылданған хабарды қайталау туралы хабардар ете отырып, қызметтік хабар жібереді.
Қызметтік хабар форматы:
ITA-2 кодында:
СЖЦ->|Щ|ТА->РПТ->АБА|123|<=
v                v
немесе
SVC->QTA->RPT->АВА|123|<=
v
IA-5 кодында (бірнеше бұрмаланған хабарлар кезінде):
(STX)СЖЦ->ЩТА->РПТ->АБА123-126<=
немесе
(STX)SVC->QTA->RPT->АВА123-126<=
Бұл сұранысты қабылдаған AFTN станциясы сұратылған хабарлардың қайтадан жіберілуін қамтамасыз етеді.

70. Если после передачи текстовой части сообщения ретрансляционная станция AFTN обнаружила наличие неполного сигнала конца сообщения, но при этом она не обладает практическими средствами, чтобы установить, относится ли данный недостаток только к сигналу конца сообщения или он также может привести к потере первоначального текста, она ретранслирует сообщение, добавляя в конце текста следующую вставку:
<=ПРОВЕРИТЬ(ПРОВЕРЬТЕ)=ТЕКСТ=ДОБАВЛЕНО-НОВОЕ - ОКОНЧАНИЕ -
собственный индекс станции AFTN
Или
<=CHECK=TEXT=NEW - ENDING - ADDED - собственный индекс станции AFTN
(Прим. РЦПИ: знак "-" - стрелка вправо)
ITA-2
|| <=
(Прим. РЦПИ: знаки "|" - стрелка вверх, "|" - стрелка вниз)
ITA-2 и IA-5
правильное окончание.
1) ступенчатое расположение текста на копии, отпечатанной рулонным (страничным) аппаратом, предназначено для немедленного привлечения внимания адреса к данной вставке (приложение 12 к Инструкции).
2) служебное сообщение вида, указанного в настоящем пункте, может также формироваться в том случае, когда при передаче ретранслируемого сообщения, станция AFTN определила, что данное сообщение содержит более 2100 знаков. В данном случае станция AFTN ограничивает сообщение 2100 знаками, вставляет вставку, указанную в настоящем пункте, а на станцию AFTN, от которой пришло данное сообщение, может сформировать служебное сообщение в соответствии с пунктом 79 Инструкции.
71. В тех случаях, когда ретрансляционная станция AFTN обнаруживает, что сообщение было получено с полностью искаженной строкой адреса, она отклоняет передачу искаженного сообщения и направляет служебное сообщение на предыдущую станцию AFTN. Текст такого служебного сообщения включает:
сокращение СЖЦ (SVC);
процедурный сигнал ЩТА (QTA);
процедурный сигнал АДС (ADS);
обозначение передачи отклоненного сообщения;
обозначение ИСКАЖЕНО (CORRUPT);
сигнал конца сообщения.
Формат служебного сообщения:
в коде ITA-2:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
в коде IA-5:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Станция AFTN, принимающая такое служебное сообщение обеспечивает повторную передачу исходного сообщения с новым обозначением передачи и правильной строкой адреса.
72. В тех случаях, когда ретрансляционная станция AFTN обнаруживает полученное сообщение с недействительным (то есть длина не соответствует 8 буквам) или неизвестным индексом адресата (отсутствует в путевых списках станции), она ретранслирует сообщение тем действительным адресам, используя процедуры, изложенные в пункте 102 Инструкции.
1) для неизвестного индекса адресата и когда источник сообщения не имеет ошибки, станция AFTN направляет служебное сообщение отправителю. Текст такого служебного сообщения содержит:
сокращение СЖЦ (SVC);
процедурный сигнал АДС (ADS);
источник ошибочного сообщения;
функцию выравнивания;
строку адреса полученного сообщения;
функцию выравнивания;
обозначение НЕИЗВЕСТНО (UNKNOWN);
неизвестный индекс(ы) адресата;
сигнал конца сообщения текста.
Формат служебного сообщения:
в коде ITA-2:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
в коде IA-5:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Станция AFTN, принявшая такое служебное сообщение, получает правильный индекс адресата и повторяет сообщение адресату, используя процедуру отделенного адреса в соответствии с пунктом 102 Инструкции.
2) когда применяется правило пункта 72 Инструкции, за исключением случаев, предусмотренных в подпункте 1) настоящего пункта, станция AFTN направляет служебное сообщение на предыдущую станцию AFTN с запросом исправления ошибки.
3) Текст такого служебного сообщения содержит:
сокращение СЖЦ (SVC);
процедурный сигнал АДС (ADS);
обозначение передачи ошибочного сообщения;
функцию выравнивания;
строку адреса полученного сообщения;
функцию выравнивания;
одно из двух:
для недействительного индекса адресата - обозначение ПРОВЕРИТЬ (ПРОВЕРЬТЕ)(CHECK);
для неизвестного индекса адресата - обозначение НЕИЗВЕСТНО (UNKNOWN)
недействительный или неизвестный индекс(ы) адресата;
сигнал конца текста.
Формат служебного сообщения:
в коде ITA-2:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
в коде IA-5:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
После приема данного служебного сообщения, станция AFTN, при наличии правильного индекса адресата повторяет сообщение только этому адресату, используя процедуру отделенного адреса в соответствии с пунктом 102 Инструкции, или при отсутствии правильного индекса адресата действует в соответствии с подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

70. Егер хабардың мәтіндік бөлігін жіберген соң AFTN-ның қайта тарату станциясы хабар соңының толық емес белгісінің бар болуын аңғарса, бірақ оның бұл кемшіліктің хабар соңының белгісіне қатыстылығын немесе ол бастапқы мәтіннің жоғалуына әкеп соғатынын анықтауға практикалық құралдары болмаса, ол мәтін соңына мынадай ендірмені қоса отырып, хабарды қайта таратады:
<=ТЕКСЕРІЛСІН(ТЕКСЕРІҢІЗ)=МӘТІН=ҚОСЫЛДЫ->ЖАҢА->СОҢЫ->
AFTN станциясының меншік индексі
немесе
<=CHECK=TEXT=NEW->ENDING->ADDED->AFTN станциясының меншік индексі
ITA-2
||<=
v
ITA-2 және IA-5
дұрыс соңы.
1) Рулондық (беттік) аппаратпен басылған көшірмедегі мәтіннің сатылы орналасуы осы ендірмеге мекен-жай назарын тез арада аудару үшін арналған (осы Нұсқаулықтың 12-қосымшасы).
2) Осы тармақта көрсетілген қызметтік хабар түрі, сондай-ақ хабарды қайта таратуды жіберу кезінде AFTN станциясы бұл хабардың 2100-ден артық белгісі бар екендігін анықтаған жағдайда да қалыптасуы мүмкін. Бұл жағдайда AFTN станциясы хабарды 2100 белгімен шектейді, осы тармақта көрсетілген ендірмені қояды, ал осы хабар келген AFTN станциясына осы Нұсқаулықтың 81-тармағына сәйкес, қызметтік хабар қалыптастыруына болады.
71. AFTN-ның қайта тарату станциясы хабардың толық бұрмаланған мекен-жай жолымен алынуын аңғарған жағдайларда, ол бұрмаланған хабарды жіберуді тоқтатады және AFTN-ның алдыңғы станциясына қызметтік хабар жібереді. Мұндай қызметтік хабардың мәтініне мыналар кіреді:
СЖЦ (SVC) қысқартуы;
ЩТА (QTA) рәсімдік белгісі;
АДС (ADS) рәсімдік белгісі;
жіберуден бас тартылған хабарды жіберудің белгіленуі;
БҰРМАЛАНҒАН (CORRUPT) белгіленуі;
хабар соңының белгісі.
Қызметтік хабардың форматы:
ITA-2 кодында:
СЖЦ->|Щ|ТА->АДС->АБА|123->|БҰРМАЛАНДЫ|<=
v                  v          v
немесе
SVC->QTA->ADS->ABA|123->|CORRUPT|<=
v       v
IA-5 кодында:
(STX) СЖЦ->ДС->АБА123->БҰРМАЛАНДЫ<=
немесе
(STX) SVC->QTA->ADS->ABA123->CORRUPT<=
Мұндай қызметтік хабарды қабылдаған AFTN станциясы шығыс хабардың, жіберудің жаңа белгіленуімен және мекен-жайдың дұрыс жолымен, қайтадан жіберілуін қамтамасыз етеді.
72. AFTN-ның қайта тарату станциясы жарамсыз (яғни ұзындығы 8 әріпке сәйкес келмейтін) немесе адресаттың белгісіз индексімен (станцияның жолдық тізімінде жоқ) хабар алынғанын аңғарған жағдайларда, ол осы Нұсқаулықтың 104-тармағында көрсетілген рәсімдерді пайдалана отырып, хабарды қолданыстағы мекен-жайларға қайта таратады.
Адресаттың белгісіз индексі үшін және хабардың шығу көзінде қателік болмаса, AFTN станциясы жіберушіге қызметтік жазба жолдайды. Мұндай қызметтік жазбаның мәтініне мыналар кіреді:
СЖЦ (SVC) қысқартуы;
АДС (ADS) рәсімдік белгісі;
қате хабардың шығу көзі;
теңестіру функциясы;
алынған хабардың мекен-жай жолы;
теңестіру функциясы;
БЕЛГІСІЗ (UNKNOWN) белгіленуі;
адресаттың белгісіз индексі (тері);
хабар мәтіні соңының белгісі.
Қызметтік хабардың форматы:
ITA-2 кодында:
СЖЦ->АДС->|121320|->УАААЫМЫЬ<=
v
ГГ->УАТТЫМЫЬ->УАИИЫМЫЬ->УАППЫМЫЬ<=
БЕЛГІСІЗ->УАППЫМЫЬ|<=
v
немесе
SVC->ADS->|121320|->UAAAYMYX<=
v
GG->UATTYMYX->UAIIYMYX->UAPPYMYX<=
UNKNOWN->UAPPYMYX|<=
v
IA-5 кодында:
СЖЦ->АДС->121320->УАААЫМЫЬ<=
ГГ->УАТТЫМЫЬ->УАИИЫМЫЬ->УАППЫМЫЬ<=
БЕЛГІСІЗ->УАППЫМЫЬ<=
немесе
SVC->ADS->121320->UAAAYMYX<=
GG->UATTYMYX->UAIIYMYX->UAPPYMYX<=
UNKNOWN->UAPPYMYX<=
Мұндай қызметтік хабарды қабылдаған AFTN станциясы адресаттың дұрыс индексін алады және осы Нұсқаулықтың 104-тармағына сәйкес, жекеленген мекен-жай рәсімін пайдалана отырып, адресатқа хабарды қайталайды.
Осы Нұсқаулықтың 74-тармағындағы ереже қолданған кезде, осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген жағдайлардан басқа, AFTN станциясы AFTN-ның алдыңғы станциясына қатені түзетуді сұрау арқылы қызметтік хабар жолдайды. Мұндай қызметтік хабардың мәтініне мыналар кіреді:
СЖЦ (SVC) қысқартуы;
АДС (ADS) рәсімдік белгісі;
қате хабарды жіберудің белгіленуі;
теңестіру функциясы;
алынған хабардың мекен-жай жолы;
теңестіру функциясы;
екінің бірі:
адресаттың жарамсыз индексі үшін - ТЕКСЕРУ КЕРЕК (ТЕКСЕРІҢІЗ)(CHECK) белгіленуі;
адресаттың белгісіз индексі үшін - БЕЛГІСІЗ (UNKNOWN) белгілену;
адресаттың жарамсыз немесе белгісіз индексі (тері);
мәтін соңының белгісі.
Қызметтік хабардың соңы:
ITA-2 кодында:
СЖЦ->АДС->АБА|121|<=
v
ГГ->УАТТЫМЫЬ->УАИИЫМЫЬ->УАППЫМЫЬ*<=
БЕЛГІСІЗ->УАППЫМЫЬ|<=
v
* - УАППЫМЫЬ адресаттың индексі AFTN станциясының жолдық тізімінде жоқ.
немесе
SVC->ADS->ABA|123|<=
v
GG->UATTYMYX->UAIIYMY*<=
CHECK->UAIIYMY|<=
v
* - UAIIYMY адресат индексі жеті әріптен тұрады.
IA-5 кодында:
СЖЦ->АДС->АБА121<=
ГГ->УАТТЫМЫЬ->УАИИЫМЫЬ->УАППЫМЫЬ<=
БЕЛГІСІЗ->УАППЫМЫЬ<=
немесе
SVC->ADS->ABA123<=
GG->UATTYMYX->UAIIYMY<=
CHECK->UAIIYMY<=
Бұл қызметтік хабарды алған соң, AFTN станциясы, адресаттың дұрыс индексі болған кезде, осы Нұсқаулықтың 104-тармағына сәйкес, жекеленген мекен-жай рәсімін пайдалана отырып, тек осы адресатқа ғана хабарды қайталайды немесе адресаттың дұрыс индексі қолда болмаған кезде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларына сәйкес іс-әрекет жасайды.

10. Работа по расписанию
84. Перед прекращением работы станция AFTN уведомляет об этом все другие станции AFTN, с которыми она имеет каналы и сообщает о времени возобновления работы, если оно отличается от обычного начала работы. Текст такого сообщения определяется договоренностью смежных станций AFTN.
85. Станция AFTN, получившая сообщение о предстоящем прекращении работы от смежной станции AFTN, передает ей служебное сообщение, текст которого включает сокращение СЖЦ (SVC), процедурные сигналы ЛР (LR) ЛС (LS), за которыми следуют обозначения передачи и порядковые номера последних обработанных сообщений по каждому каналу. При наличии договоренности между смежными станциями AFTN, в данное сообщение разрешается вставлять дополнительный текст. После текста следует сигнал конца текста.
Формат служебного сообщения:
в коде ITA-2:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Дополнительный текст.
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Дополнительный текст.
в коде IA-5:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Дополнительный текст.
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Дополнительный текст.
86. Станция AFTN, приняв сообщение, составленным в соответствии с пунктом 85 Инструкции, сверяет порядковые номера и, при необходимости, выполняет действия по доставке сообщений. Станция AFTN, работающая по расписанию обеспечивает получение и отправку сообщений по каналам на момент закрытия станции.
87. Возобновление работы станции AFTN, работающей по расписанию, производится в соответствии с имеющимися договоренностями со смежными станциями.
11. Передача сообщений по обходным путям
88. В случае необходимости для ускорения движения трафика заранее предусматривается изменение назначенных трактов передачи сообщений. Каждая станция AFTN имеет перечни запасных трактов, согласованные с администрацией, эксплуатирующей соответствующие станции AFTN, и использует их в случае необходимости.
89. Если для какой-то цепи на станции AFTN не предусмотрен запасной тракт, то условия доставки сообщений при отказе цепи должны быть согласованы между администрациями данных двух станций AFTN.
90. Изменение назначенных трактов должно производиться в пределах 10-минутного периода.
91. В тех случаях, когда необходимо направить трафик по обходной цепи, изменение маршрутизации осуществляется после обмена специальными служебными сообщениями. Текст таких служебных сообщений включает:
сокращение SVC;
процедурный сигнал QSP;
если требуется, процедурный сигнал RQ, NO или CNL для запроса отказа или аннулирования изменения направления;
обозначение районов трактов, государств, территорий, местоположения или станций маршрутизации, на которые распространяется изменение направления;
сигнал конца текста.
Форматы служебных сообщений:
для запроса изменения трактов (посылается станции AFTN, через которую планируется направить трафик для станций UACC, UASP и UASK):
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
для приема изменения трактов (посылается станцией AFTN, которая готова обеспечить обход для станций UACC, UASP и UASK):
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
для отказа от изменения трактов (посылается станцией AFTN, которая не может обеспечить обход для станций UACC, UASP и UASK):
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
для аннулирования изменения трактов (посылается станции AFTN, через которую направлялся  трафик для станций UACC, UASP и UASK):
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)

10. Кесте бойынша жұмыс
84. Жұмысты аяқтаудан бұрын AFTN станциясы бұл жөнінде ортақ арналары бар барлық басқа AFTN станцияларын хабардар етеді және егер де ол әдеттегі жұмыс басталудан өзгеше болса, жұмысты қайта бастау уақыты жөнінде хабарлайды. Мұндай хабардың мәтіні AFTN-ның аралас станциялары арасындағы келісіммен анықталады.
85. AFTN-ның аралас станциясынан жұмысты алдағы уақытта тоқтату туралы хабар алған AFTN станциясы мәтіні СЖЦ (SVC) қысқартуынан, ЛР (LR) ЛС (LS) рәсімдік белгілерінен тұратын, олардан кейін хабардың белгіленуі және әрбір арна бойынша соңғы өңделген хабарлардың реттік нөмірлері болатын қызметтік хабар жіберуге тиіс. AFTN-ның аралас станциялары арасындағы келісім бар болса, бұл хабарға қосымша мәтін енгізуге рұқсат беріледі. Мәтіннен кейін мәтін соңының белгісі болады.
Қызметтік хабардың форматы:
ITA-2 кодында:
СЖЦ->ЛР->АБА|123|->ЛС->БАА|321|<=
v             v
Қосымша мәтін.
немесе
SVC->LR->АBА|123|->LS->BАА|321|<=
v             v
Қосымша мәтін.
IA-5 кодында:
(STX)СЖЦ->ЛР->АБА123->ЛС->БАА321<=
Қосымша мәтін.
немесе
(STX)SVC->LR->АBА123->LS->BАА321<=
Қосымша мәтін.
86. AFTN станциясы осы Нұсқаулықтың 87-тармағына сәйкес құрылған хабарды алған соң, реттік нөмірлерді тексереді және қажет болған кезде хабарларды жеткізу бойынша іс-әрекеттерді орындайды. Кесте бойынша жұмыс істейтін AFTN станциясы арналар бойынша хабарларды алуды және жіберуді станцияның жабылу сәті кезіне қамтамасыз етуге тиіс.
87. Кесте бойынша жұмыс істейтін AFTN станциясының жұмысын қайта жандандыру, аралас станциялармен бар келісімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
11. Айналма жолдар бойынша хабарларды жіберу
88. Трафик қозғалысын жеделдету үшін, қажет болған кезде, хабарларды жіберудің белгіленген жолын өзгерту алдын-ала қарастырылады. AFTN-ның әрбір станциясының AFTN-ның тиісті станцияларын пайдаланушы әкімшілікпен келісілген қосалқы жолдар тізбесі болады және оларды қажет болған жағдайда пайдаланады.
89. Егер AFTN станциясында қандай да бір тізбек үшін қосалқы жол қарастырылмаса, онда тізбектің бұзылуы кезінде хабарларды жеткізу жай-күйі AFTN-ның осы екі станциясының әкімшіліктері арасында келісілуге тиіс.
90. Белгіленген жолдарды өзгерту 10 минут уақыты ішінде жүзеге асырылуға тиіс.
91. Айналма тізбек бойынша трафикті жолдау қажеттігі болған жағдайларда, маршруттауды өзгерту арнайы қызметтік хабарлармен алмасудан кейін жүзеге асырылады. Мұндай қызметтік хабарлардың мәтіні мыналардан тұрады:
SVC қысқартуы;
QSP рәсімдік белгісі;
Егер қажет болса, RQ, NO немесе CNL рәсімдік белгісі бағытты өзгертуден бас тарту немесе күшін жою үшін;
оларға бағытты өзгерту таратылатын жол аудандарының, мемлекеттердің, аумақтардың, орналасқан жердің немесе маршруттау станциясының белгіленуі;
мәтін соңының белгісі.
Қызметтік хабарлардың форматы:
жолдардың өзгеруін сұрату үшін (ол арқылы UACC, UASP және UASK станциялары үшін трафикті жолдау жоспарланатын AFTN станциясына жіберіледі):
SVC->QSP->RQ->UACC->UASP->UASK|<=
v
жолдардың өзгеруін қабылдау үшін (UACC, UASP және UASK станциялары үшін айналманы қамтамасыз етуге дайын AFTN станциясына жіберіледі):
SVC->QSP->UACC->UASP->UASK|<=
v
жолдарды өзгертуден бас тарту үшін (UACC, UASP және UASK станциялары үшін айналманы қамтамасыз ете алмайтын AFTN станциясына жіберіледі):
SVC->QSP->NO->UACC->UASP->UASK|<=
v
жолдарды өзгертудің күшін жою үшін (UACC, UASP және UASK станциялары үшін олар арқылы трафик бағытталатын AFTN станциясына жіберіледі):
SVC->QSP->CNL->UACC->UASP->UASK|<=
v

92. Допускается осуществлять согласование на изменение направления трафика служебными сообщениями в произвольной форме понятно выражающими их сущность.
93. Сразу после начала обмена трафиком по обходной цепи, обе станции AFTN должны обменяться по обходным трактам последними принятыми и переданными канальными порядковыми номерами по каждому из прямых каналов отказавшей цепи. Такой обмен производится в виде полных служебных сообщений, текст которых включает сокращение СЖЦ (SVC), процедурные сигналы ЛР (LR) ЛС (LS), за которыми следуют обозначения передачи соответствующих сообщений и сигнал конца текста.
Формат служебного сообщения (обмен трафиком):
в коде ITA-2:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
в коде IA-5:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Сообщение данного формата также передаются по прямому каналу при необходимости корректировки порядковых номеров и при сверке порядковых номеров при работе станции AFTN по расписанию (раздел 10 настоящей главы).
Станция AFTN, получившая данное сообщение по обходной цепи, повторяет неполученные сообщения смежной станции AFTN и корректирует, в случае необходимости, порядковый номер по приему на данном канале (исключение запроса сообщений при возобновлении работы канала).
94. Как только становится очевидным, что будет невозможно пропустить трафик через сеть AFTN в течение допустимого периода и что трафик скапливается на станции AFTN, куда были поданы сообщения, производится консультация с отправителем сообщений в отношении дальнейших действий. Такого согласования не требуется, если между соответствующей станцией AFTN и отправителем сообщений имеется какая-либо предварительная договоренность в отношении действий в данной ситуации.
Глава 6. Обработка сообщений на станции AFTN
и доставка их адресатам  1. Общие положения
95. Станции AFTN предназначены для обеспечения обработки сообщений в процессе их прохождения от отправителя к получателю.
96. Количество работников и режим работы станций AFTN определяется степенью автоматизации и объемом обрабатываемых сообщений на данной станции AFTN.
97. Для повышения оперативности в передаче и приеме сообщений могут организовываться оконечные станции (ОС). Порядок работы и взаимодействие ОС с центром связи AFTN определяются Инструкцией. Технология работы на ОС определяется администрацией, за которой закреплена ОС.

92. Трафиктің бағытын өзгертуді келісуге олардың мәнін анық білдіретін ерікті нысандағы қызметтік хабарлармен жүзеге асыруға рұқсат беріледі.
93. Айналма тізбек бойынша трафикпен алмасу басталған соң, AFTN-ның екі станциясы бұзылған тізбектің әрбір тікелей арналары бойынша соңғы қабылданған және жіберілген арналық реттік нөмірлердің айналма жолдары арқылы алмасуға тиіс. Мұндай алмасу СЖЦ (SVC) қысқартуы, ЛР (LR) ЛС (LS) рәсімдік белгілері мәтініне кіретін, оның артынан тиісті хабарларды жіберудің белгіленуі және мәтін соңының белгісі болатын толық қызметтік хабарлар түрінде жүзеге асырылады.
Қызметтік хабардың форматы (трафикпен алмасу):
ITA-2 кодында:
СЖЦ->ЛР->АБА|123|->ЛС->БАА|321|<=
v             v
немесе
SVC->LR->АBА|123|->LS->BАА|321|<=
v             v
IA-5 кодында:
(STX)СЖЦ->ЛР->АБА123->ЛС->БАА321<=
немесе
(STX)SVC->LR->АBА123->LS->BАА321<=
Осы форматтағы хабар сондай-ақ, AFTN станциясының кесте бойынша жұмысы кезінде реттік нөмірлерді түзету және реттік нөмірлерді салыстыру қажеттілігі кезінде тікелей арна бойынша беріледі (осы тараудың 10-бөлімі).
Айналма тізбек бойынша осы хабарды алған AFTN станциясы AFTN аралас станциясының алынбаған хабарларын қайталайды және қажет болған жағдайда осы арнадағы қабылдау бойынша реттік нөмірді түзетеді (арна жұмысын қайта жандандыру кезінде хабарды сұратуды болдырмау үшін).
94. Рұқсат етілген уақыт ішінде AFTN желісі арқылы трафикті жіберу мүмкін болмайтыны және хабарлар берілген AFTN станциясында трафиктер жинақталғаны анық бола салысымен, алдағы іс-әрекеттерге қатысты хабарды жіберушімен кеңес алмасу жүзеге асырылады. Егер AFTN-ның тиісті станциясы мен хабарды жіберуші арасында осы жағдайдағы іс-әрекеттерге қатысты қандай да бір алдын-ала келісушілік бар болса, онда мұндай келісу талап етілмейді.
Тиісті трафик санатына немесе басқа жағдайларда хабарды жіберуші мен AFTN-ның тиісті станциясы арасында келісілген кез келген алдын-ала анықталған кезеңге қолданылатын өтудің кез келген белгіленген кезеңі ішінде трафик адресатқа жеткізілмейтіні күтілетін уақыт кезеңі - рұқсат етілген кезең болып табылады.
6-тарау. AFTN станциясында хабарлардың
өңделуі және оларды алушыларға жеткізу 1. Жалпы ережелер
95. АFTN станциялары хабарлардың, олардың жіберушіден алушыға өтуіне дейінгі процесінде, өңделуін қамтамасыз ету үшін арналған.
96. AFTN станциялары қызметкерлерінің саны мен жұмыс режимі AFTN-ның осы станциясындағы автоматтандыру дәрежесімен және өңделетін хабарлардың көлемімен анықталады.
97. Хабарларды жіберу және қабылдаудағы жеделділікті арттыру үшін аяққы станциялар (АС) ұйымдастырылуы мүмкін. АС-тың жұмыс тәртібі және AFTN байланыс орталығымен өзара іс-қимылы осы Нұсқаулықпен анықталады. АС-тағы жұмыс технологиясын АС бекітілген әкімшілік анықтайды.

98. Работники станций AFTN в своей деятельности руководствуются должностными инструкциями, которые разрабатываются руководителем станции AFTN с учетом особенностей ее работы.
99. Все работники станций AFTN сохраняют в тайне и не разглашают доверенные сведения, определенные соответствующими актами организации гражданской авиации (филиала).
2. Маршрутный справочник станции AFTN
100. Для направления трафика по цепям в соответствии с установленной ICAO процедурой необходимо использовать следующие элементы справочника по заданным цепям станции AFTN:
1) перечень, правильно указывающий исходящую цепь, которая должна быть использована для каждого индекса адресата, когда отсутствует нарушение работы цепи. Данный перечень называется "путевым списком станции" (перечень 1);
2) перечень обходных цепей (запасных трактов), указывающий исходящую цепь, которая должна быть использована в случае утраты обычной цепи (перечень 2);
3) перечень указателей за входящие цепи с учетом каждой входящей цепи, указывающий индексы адресатов, в отношении которых центр связи AFTN принимает и передает сообщения, принятые по этой цепи. Данный перечень называется "списком ответственности за прием сообщений" (перечень 3);
4) перечень индексов отправителей, разрешенных для приема по данной цепи.
Перечни, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, для станций AFTN согласовываются на региональной основе. В тех случаях, когда основная и обходная цепи неисправны, обход через третью станцию AFTN осуществляется в соответствии с требованиями раздела 11 главы 5 Инструкции.
Перечни, указанные в подпунктах 1)-4) настоящего пункта, должны составляться для каждой цепи станции AFTN.
3. Отделенный адрес и укороченная адресная строка
101. При необходимости ретрансляции принятого сообщения, станции AFTN используют процедуру отделения адреса, а при невозможности использования данной процедуры - процедуру укороченной адресной строки.
102. Отделенный адрес:
1) при необходимости ретрансляции принятого сообщения, станция AFTN исключает из адресной строки, принятого сообщения все индексы адресатов, за которые она не обрабатывает по входной цепи.
2) в цепь передается сообщение, содержащее в адресной(ых) строке(ах), только те индексы адресатов, которые предназначены для передачи в данную цепь.
103. Укороченная адресная строка:
1) при необходимости ретрансляции принятого сообщения, станция AFTN определяет в принятом сообщении те индексы адресатов, которые она обрабатывает о входной цепи.

98. AFTN станциясының қызметкерлері өз жұмысында жұмыс ерекшеліктерін ескере отырып, AFTN станциясының басшысы әзірлеген лауазымдық нұсқаулықтарды басшылыққа алады.
99. AFTN станциясының барлық қызметкерлері азаматтық авиация ұйымының (филиалының) тиісті кесімдерімен анықталған, сеніп тапсырылған мәліметтерді құпияда сақтауға және таратпауға тиіс.
2. AFTN станциясының маршруттық анықтамасы
100. ICAO белгілеген рәсімге сәйкес, тізбектер бойынша трафикті жолдау үшін AFTN станциясының берілген тізбектері бойынша анықтаманың төмендегі элементтерін пайдалану керек:
1) тізбек жұмысының бұзылуы болмаған кезде адресаттың әрбір индексі үшін пайдаланылуға тиісті шығыс тізбегін дұрыс көрсетуші тізілім. Бұл тізілім "станцияның жолдық тізімі" деп аталады (1-тізілім);
2) қарапайым тізбектің жоғалуы жағдайында пайдаланылуға тиісті, шығыс тізбегін көрсететін айналма тізбектердің (қосалқы жолдардың) тізілімі (2-тізілім);
3) әрбір кіріс тізбегін ескере отырып, адресаттар индексін көрсететін, оларға қатысты AFTN байланыс орталығы осы тізбек бойынша қабылдаған хабарларды қабылдауға және жіберуге тиіс кіріс тізбегі үшін жауапкершілік көрсеткіштерінің тізілімі. Бұл тізілім "хабарларды қабылдау үшін жауапкершілік тізімі" деп аталады (3-тізілім);
4) осы тізбек бойынша рұқсат етілген, жіберушілер индекстерінің тізілімі.
Осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген AFTN станциялары үшін тізілімдер өңірлік негізде келісіледі. Негізгі және айналма тізбектерде ақаулық болған жағдайларда, AFTN-ның үшінші станциясы арқылы айналма осы Нұсқаулықтың 5-тарауы 11-бөлімінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Осы тармақтың 1)-4) тармақшаларында көрсетілген тізілімдер AFTN станциясының әрбір тізбегі үшін құрылуға тиіс.
3. Бөлінген мекен-жай және қысқартылған
мекен-жай жолы
101. Қабылданған хабарды қайта тарату қажеттілігі кезінде AFTN станциялары мекен-жайды бөлу рәсімін, ал бұл рәсімді пайдалану мүмкін болмаған кезде - қысқартылған мекен-жай жолы рәсімін пайдалануға тиіс.
102. Бөлінген мекен-жай:
1) қабылданған хабарды қайта тарату қажеттілігі кезінде AFTN станциясы қабылданған хабардың мекен-жай жолынан кіру тізбегі бойынша олар үшін жауапты болмайтын адресаттардың барлық индекстерін алып тастайды;
2) тізбекке мекен-жай (лар) жолында (дарында) адресаттардың тек осы тізбекке ғана беруге арналған индекстері бар хабар беріледі.
103. Қысқартылған мекен-жай жолы:
1) қабылданған хабарды қайта тарату қажеттілігі кезінде AFTN станциясы қабылданған хабарда кіру тізбегі бойынша ол жауапты болатын адресаттар индексін анықтайды;

2) в цепь передается сообщение, содержащее:
вновь сформированную адресную строку (строки - при обработке трех адресных строк), которая(ые) содержит(ат) индексы адресатов, предназначены для передачи в данную цепь;
в последующей(их) строке(ах) - полная копия адресных строк, принятого сообщения.
4. Индекс обходной цепи
104. При передаче сообщений по обходной цепи, содержащих два или более индексов адресатов, которые присутствуют в перечнях, указанных в подпункте 3) пункта 100 Инструкции и либо в перечне, указанном в подпункте 2) пункта 100 Инструкции, либо в перечнях, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 100 Инструкции, необходимо в заголовок, сообщения, добавить индекс обхода ЖЖЖ (VVV), после чего следует 5 позиций ПРОБЕЛ и одна позиция ПЕРЕКЛЮЧЕНИЕ НА БУКВЕННЫЙ РЕГИСТР.
В сообщении AFTN процедурный сигнал ЖЖЖ (VVV) означает не принимать во внимание списки, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 100 и обеспечить ретрансляцию по всем адресам, указанным после первого индекса срочности.
105. При дальнейшей ретрансляции принятого с индексом обхода сообщения, процедурный сигнал ЖЖЖ изымается принимающей станцией AFTN. Дальнейшая ретрансляция такого сообщения осуществляется в соответствии с маршрутным справочником данной станции AFTN.
5. Обработка транзитных сообщений на станциях AFTN
106. На станциях AFTN хранятся в течение периода продолжительностью, по крайней мере, один час полные копии всех сообщений, переданных путем ретрансляции через данную станцию AFTN.
107. На станциях AFTN должна храниться в течение 30 дней запись, содержащая информацию, которая необходима для опознавания всех переданных путем ретрансляции сообщений и установления предпринятых по ним действий.
Положение относительно опознавания сообщений может выполняться с помощью записи тех частей сообщения, которые относятся к заголовку, адресу и источнику.
108. Очередность передачи транзитных сообщений осуществляется в соответствии с требованиями пункта 27 Инструкции. Время транзитной передачи сообщений с индексами срочности ДД(DD), ФФ(FF), ГГ(GG) и КК(KK) не должно превышать 10 минут. Сообщения с индексом срочности СС(SS) ретранслируются вне очереди.
109. Если становится очевидным, что сообщения не могут быть ретранслированы в соответствии с требованиями пункта 110 Инструкции, необходимо использовать обходные цепи.
110. Порядок маршрутизации станции AFTN:
1) индексы адресатов, которые могут обусловить необходимое действие, (то есть ретрансляцию соответствующим адресатам), включаются в адрес.
2) если первому знаку функции выравнивания предшествует процедурный сигнал ЖЖЖ, то сообщение следует ретранслировать с учетом всех индексов адресатов, указанным после первого индекса срочности.

2) Тізбекке мынадай мазмұндағы хабар беріледі:
жаңадан қалыптасқан мекен-жай жолы (жолдар - үш мекен-жай жолын өңдеу кезінде), онда (ларда) осы тізбекке беруге арналған адресаттар индекстері бар;
келесі жолда (дарда) - қабылданған хабар мекен-жай жолдарының толық көшірмесі.
4. Айналма тізбектің индексі
104. Осы Нұсқаулықтың 102-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген тізілімдерде немесе осы Нұсқаулықтың 102-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген тізілімдерде немесе осы Нұсқаулықтың 102-тармағы 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тізілімдерде екі немесе одан артық адресат индекстері бар айналма тізбек бойынша хабар жіберу кезінде хабардың тақырыбына ЖЖЖ (VVV) айналма индексін қосу керек, одан кейін БОС ОРЫННЫҢ 5 позициясы және ӘРІПТІК РЕГИСТРГЕ ҚАЙТА ҚОСУ-дың бір позициясы болады.
AFTN хабарындағы ЖЖЖ (VVV) рәсімдік белгісі 102-тармақ 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген тізімдерді назарға алмауды және бірінші жеделділік индексінен соң көрсетілген барлық мекен-жайлар бойынша қайта тарату үшін жауапкершілікті қабылдайды дегенді білдіреді.
105. Айналма индекспен қабылданған хабарды әрі қарай қайта тарату кезінде ЖЖЖ рәсімдік белгісін AFTN-ның қабылдаушы станциясы алып тастауға тиіс. Мұндай хабардың әрі қарай қайта таратылуы AFTN-ның осы станциясының маршруттық анықтамасына сәйкес жүзеге асырылуға тиіс.
5. AFTN станцияларында транзиттік хабарларды өңдеу
106. AFTN станцияларында AFTN-ның осы станциясы арқылы қайта тарату жолымен берілген барлық хабарлардың толық көшірмелері кезең бойына жоқ дегенде бір сағат ұзақтықпен сақталады.
107. AFTN станцияларында қайта тарату жолымен берілген барлық хабарларды тану үшін олар бойынша қолданған іс-әрекеттерді анықтау үшін қажетті ақпараты бар жазба 30 күн бойына сақталуға тиіс.
Хабарларды тануға қатысты ереже тақырыпқа, мекен-жайға және шығу көзіне қатысты хабарлардың бөлігін жазу көмегімен орындалуы мүмкін.
108. Транзиттік хабарларды жіберу кезегі осы Нұсқаулықтың 27-тармағының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. ДД(DD), ФФ(FF), ГГ(GG) және КК(KK) жеделділік индекстері бар хабарларды транзиттік жіберу уақыты 10 минуттан аспауға тиіс. СС(SS) жеделділік индексі бар хабарлар кезектен тыс қайта таратылады.
109. Егер хабарлар осы Нұсқаулықтың 110-тармағының талаптарына сәйкес қайта таратыла алмауы анықталса, айналма тізбектерді пайдалану керек.
110. AFTN станциясын маршруттау ережесі:
1) қажетті іс-әрекетке жағдай тудыра алатын адресаттар индекстері (яғни, тиісті адресаттарға қайта таратуға) мекен-жайға енгізіледі;
2) егер теңестіру функциясының бірінші белгісінің алдында ЖЖЖ рәсімдік белгісі болса, онда хабарды бірінші жеделділік индексінен соң көрсетілген адресаттардың барлық индекстерін ескеріп, қайта тарату керек;

3) сообщение не ретранслируется обратно той станции AFTN, от которой оно принято, без предварительного уведомления (в соответствии с пунктом 66 Инструкции).
4) одноадресное сообщение передается независимо от того, указан ли его индекс маршрутизации в перечне, указанном в подпункте 3) пункта 100 Инструкции, если сообщение может быть передано адресату только по обратному каналу цепи, по которой оно было принято, и в этом случае применяется правило подпункта 3) настоящего пункта. Сообщения с одинаковыми индексами местоположения ретранслируются так, как если бы они были одноадресного типа.
5) если первому знаку функции выравнивания не предшествует процедурный сигнал ЖЖЖ, многоадресное сообщение не передается с учетом индекса адреса, если последний не фигурирует в перечне в подпункте 3) пункта 100 Инструкции.
6) там, где ни один из индексов адресатов сообщения не фигурирует в перечне 3) пункта 100 Инструкции, сообщение ретранслируется всем адресатам, как если бы ему предшествовал процедурный сигнал ЖЖЖ (то есть в соответствии с правилом подпункта 2) настоящего пункта). Если по одному из адресов, сообщение может быть передано только по обратному каналу цепи, по которой оно было принято, то в этом случае применяется правило подпункта 3) настоящего пункта.
7) сообщение передается по заданным цепям в соответствии с перечнем назначаемых обычных маршрутов центра связи AFTN (то есть перечнем, указанном в подпункте 1) пункта 100 Инструкции), если отказ в цепи не вызывает необходимости использования обходного маршрута по другой цепи (в соответствии с перечнем, указанном в подпункте 2) пункта 100 Инструкции).
8) единственными изменениями, которые могут быть сделаны на станции AFTN в части сообщения, следующей за заголовком, является внесение укороченной адресной строки или применение процедуры отделения адреса.
9) сообщению, содержащему два или более индексов в отношении одной и той же выходной цепи, один из которых присутствует в перечне, указанном в подпункте 3) пункта 103 Инструкции, следует применить укороченную адресную строку или процедуру отделения адреса.
10) при использовании обходной цепи сообщение, которое содержит только индексы, предписывающие использование цепи, вышедшей из строя, и присутствующие в перечне, указанном в подпункте 3) пункта 100 Инструкции, может ретранслироваться без изменения (не имея ни ЖЖЖ, ни сокращенного адреса).
11) при использовании обходной цепи, любому сообщению, содержащему индексы, которые присутствуют в перечне, указанном в подпункте 1) пункта 100 Инструкции (один из которых присутствует в перечне, указанном в подпункте 3) пункта 100 Инструкции), в то время как другие отсутствуют как в перечне, указанной в подпункте 3), так и в перечне подпункта 2) пункта 100 Инструкции, следует применить процедуру укороченной адресной строки (но при этом не требуется  введение процедурного сигнала ЖЖЖ), или следует применить процедуру отделения адреса.

3) хабар алдын-ала ескертусіз, ол қабылданған AFTN станциясына, кері қайта таратылмауы керек;
4) бір мекен-жайлы хабар осы Нұсқаулықтың 102-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген тізілімде маршруттау индексі көрсетілгеніне қарамастан жіберілуге тиіс, егер хабар ол қабылданған тізбектің тек кері арнасы бойынша жіберілуі мүмкін болса, бұл жағдайда да осы тармақтың 3) тармақшасының ережесі қолданылады. Бірдей орналасу индексі бар хабарлар бір мекен-жайлы типтес ретінде қайта таратылуы керек;
5) егер теңестіру функциясының бірінші белгісінің алдында ЖЖЖ рәсімдік белгісі болмаса, көп мекен-жайлы хабар мекен-жай индексі ескеріліп жіберілуге тиіс емес, егер соңғысы кіріс тізбектері үшін жауапкершілік көрсеткіштері тізілімінде болмаса (яғни, осы Нұсқаулықтың 102-тармағы 3)-тармақшасында көрсетілген тізілімде);
6) осы Нұсқаулықтың 102-тармағы 3)-тармақшасының тізілімінде хабар адресаттарының бірде-біреуі болмаған жерде, хабар ЖЖЖ рәсімдік белгісі оның алдында тұрғандай болып барлық адресаттарға қайта таратылуға тиіс (яғни, осы тармақтың 2)-тармақшасының ережесіне сәйкес). Егер мекен-жайлардың біреуіне, ол қабылданған тізбектің тек кері арнасы бойынша хабар жіберілгені мүмкін болса, онда бұл жағдайда осы тармақтың 3)-тармақшасының ережесі қолданылатын болады;
7) егер тізбектің бұзылуы басқа тізбек бойынша айналма маршрутты пайдалануды қажет етпесе (яғни, осы Нұсқаулықтың 102-тармағы 1)-тармақшасында көрсетілген тізілімде), хабар AFTN байланыс орталығының белгіленген әдеттегі маршруттар тізіліміне сәйкес берілген тізбектер бойынша жіберілуге тиіс (осы Нұсқаулықтың 102-тармағы 2)-тармақшасында көрсетілген тізілімге сәйкес);
8) тақырыптан кейінгі хабарлар бөлігінде AFTN станциясында жасалуы мүмкін жалғыз өзгеріс қысқартылған мекен-жай жолы немесе мекен-жайды бөлу рәсімін қолдануды енгізу болып табылды;
9) осы Нұсқаулықтың 105-тармағы 3)-тармақшасында көрсетілген тізілімде біреуі бар, бірдей шығыс тізбегіне қатысты, екі немесе одан артық индексі бар хабарға қысқартылған мекен-жай жолын немесе мекен-жайды бөлу рәсімін қолдану керек;
10) айналма тізбекті пайдалану кезінде тек индекстері бар, қатардан шыққан тізбекті пайдалануды белгілеген және осы Нұсқаулықтың 102-тармағы 3)-тармақшасында көрсетілген тізілімде бар хабар өзгеріссіз қайта таратылуы мүмкін (ЖЖЖ, қысқартылған мекен-жай болмаса да);
11) айналма тізбекті пайдалану кезінде осы Нұсқаулықтың 102-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген тізілімде индекстері бар (олардың біреуі осы Нұсқаулықтың 102-тармағы 3)-тармақшасында көрсетілген тізілімде бар) кез келген хабарға, басқалары 3)-тармақшада көрсетілген тізілімде, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 102-тармағы 2)-тармақшасының тізілімінде жоқ болған кезде, қысқартылған мекен-жай жолы рәсімін (бірақ бұл жерде ЖЖЖ рәсімдік белгісін енгізу талап етілмейді) немесе мекен-жайды бөлу рәсімін қолдану керек;

12) при использовании обходной цепи сообщению, содержащему два или более индексов адресатов, которые присутствуют в перечнях подпункта 3) и либо в перечне подпункта 2), либо в перечнях подпунктов 1) и 2) пункта 100 Инструкции, должен быть придан индекс ЖЖЖ и укороченная адресная строка или следует применить процедуру отделения адреса.
6. Доставка сообщений адресату
111. Станции авиационной наземной электросвязи осуществляют доставку сообщений адресату (адресатам), расположенному(ым) в пределах границ аэродрома (аэродромов), обслуживаемых данной станцией, а за пределами этих границ - только такому адресату (адресатам), с которым заключено соответствующее соглашение.
112. Сообщения доставляются в виде письменной записи или другим, постоянно используемым методом, предписанным руководством организации гражданской авиации, в чьем ведении находится станция AFTN.
113. При приеме сообщения в коде ITA-2, при его доставке в виде письменной записи, в начале сообщения может присутствовать в непрерывной последовательности сигнал конца предыдущего сообщения (НННН[NNNN]) и сигнал начала данного сообщения (ЗЦЗЦ[ZCZC]). В конце доставляемого сообщения сигнал конца сообщения может отсутствовать.
114. Входящие сообщения, принятые станцией AFTN для адресатов этой станции, при получении их на станции непосредственно получателями, доставке экспедиторами или курьерами размножаются в строго необходимом количестве экземпляров для вручения их каждому адресату. Каждое из размноженных сообщений должно быть зарегистрировано на станции AFTN в журнале учета доставки сообщений (приложение 6 к Инструкции), в котором отображается расписка о вручении с указанием даты и времени. Сообщения, доставляемые другими методами (через ОС), в данном журнале не фиксируются.
115. В исключительных случаях содержание сообщений категории срочности СС(SS) и ДД(DD) адресату или должностному лицу, определенному соответствующим распоряжением, можно передавать по телефону, ГГС или FAX с последующей ее доставкой адресату. В данном случае в журнале учета доставки сообщений делается соответствующая запись.
116. Снятие копий и передача сообщений лицам, которым они не адресованы, запрещается.
117. Своевременная доставка сообщений адресатам возлагается на лиц, которым это вменяется в их должностные обязанности.
118. Работникам станции AFTN запрещается доставлять сообщения адресатам.
7. Система предопределенной рассылки сообщений AFTN
119. Когда между соответствующими администрациями достигнута договоренность в отношении использования системы предопределенной рассылки сообщений AFTN, применяется следующая система, описанная ниже.

12) 3)-тармақшаның тізілімдерінде және 2)-тармақшаның тізілімінде немесе осы Нұсқаулықтың 102-тармағы 1) және 2)-тармақшаларындағы тізілімдерде екі немесе одан артық адресаттар индекстері бар хабарға айналма тізбекті пайдалану кезінде ЖЖЖ индексі және қысқартылған мекен-жай жолы берілуге тиіс немесе мекен-жайды бөлу рәсімін қолдану керек.
6. Хабарларды адресатқа жеткізу
111. Халықаралық авиациялық жерүсті электр байланыс қызметінің станциялары осы станция қызмет көрсететін әуеайлақ (әуеайлақтар) шекарасы шегінде орналасқан адресатқа (адресаттарға), ал осы шекаралардың шегінен тыс жерде тек арнайы келісімдер негізінде анықталған адресатқа (адресаттарға) хабарларды жеткізуді жүзеге асырады.
112. Хабарлар жазбаша түрде немесе басқа, AFTN станциясы қарамағында болып табылатын азаматтық авиация ұйымының басшылығы белгілеген, үнемі пайдаланылатын әдіспен жеткізіледі.
113. ITA-2 кодында хабарды қабылдау кезінде, оны жазбаша түрде жеткізу кезінде хабардың басында үздіксіз бірізділікпен (НННН[NNNN]) алдыңғы хабар соңының белгісі және (ЗЦЗЦ[ZCZC]) осы хабар басталуының белгісі болады. Жеткізілетін хабар соңында хабар соңының белгісі болмауы мүмкін.
114. Осы станцияның адресаттары үшін AFTN станциясы қабылдаған кіріс хабарлары, оларды станцияларда тікелей алушылар алған кезде, экспедиторлар немесе курьерлер жеткізген кезде, оларды әрбір адресатқа тапсыру үшін қатаң қажетті сан данасымен көбейтіледі. Көбейтілген хабарлардың әрқайсысы AFTN станциясындағы хабарларды жеткізуді есепке алу журналында тіркелуге тиіс (осы Ереженің 6-қосымшасы), онда күні мен уақытын көрсету арқылы беру туралы жазба болады. Басқа әдістермен (АС) жеткізілетін хабарлар бұл журналда белгіленбейді.
115. Ерекше жағдайларда, СС(SS) және ДД(DD) жедел санатты хабарлардың мазмұны тиісті өкіммен анықталған адресатқа немесе лауазымдық тұлғаға, артынан оны адресатқа жеткізу арқылы, телефон, ГГС немесе FAX арқылы беруге болады. Бұл жағдайда хабарды жеткізуді есепке алу журналында тиісті жазба жасалады.
116. Арналып жіберілмеген тұлғаларға хабарлардың көшірмелерін түсіруге және хабарды жіберуге тиым салынады.
117. Адресаттарға хабарларды дер кезінде жеткізу үшін, оларға бұл лауазымдық міндеттермен жүктелетін тұлғалар жауапты болады.
118. АFTN станциясының қызметкерлеріне адресаттарға хабарларды жеткізуге тиым салынады.
7. AFTN хабарларын алдын ала анықталған тарату жүйесі
119. Тиісті әкімшіліктер арасында AFTN хабарларын алдын ала анықталған тарату жүйесін пайдалануға қатысты келісімге қол жеткізген кезде, төменде суреттелген мынадай жүйе қолданылады.

120. При передаче сообщений между государствами, которые согласились применять систему предопределенной рассылки, индекс адреса для предопределенной рассылки (PDAI) составляется следующим образом:
1) первая и вторая буквы:
первые две буквы индекса местоположения центра связи AFTN, согласившегося применять данную систему и получающего сообщения по цепи;
2) третья и четвертая буквы:
буквы ЗЗ (ZZ), указывающие на необходимость специальной рассылки;
3) пятая, шестая и седьмая буквы:
буквы, взятые из серии A-Z и обозначающие перечень (перечни) внутренней и/или международной рассылки, которые должны использоваться приемным центром связи AFTN;
"Н" (N) и "С" (S) резервируются в качестве пятой буквы для сообщений соответственно NOTAM и SNOTAM.
4) восьмая буква:
буква заполнитель "Ь"(X) или буква, взятая из серии A-Z, для дополнительного указания перечня внутренней и/или международной рассылки, которые должны использоваться приемным центром связи AFTN.
Для избежания путаницы с сигналами начала и конца сообщения AFTN комбинации букв "ЗЦ" (ZC) "ЦЗ" (CZ) "НН" (NN) не используются.
При межгосударственном использовании индексов предопределенной рассылки назначение индексов предопределенной рассылки и определение центров связи AFTN Республики Казахстан, выполняющих размножение данных индексов осуществляется Главным центром коммутации сообщений.
121. При межгосударственном использовании системы предопределенной рассылки, а также при внутригосударственном, когда задействованы несколько центров связи AFTN Республики Казахстан, назначение индексов предопределенной рассылки и определение центров связи AFTN Республики Казахстан, выполняющих размножение данных индексов осуществляется Главным центром коммутации сообщений.
122. При использовании системы предопределенной рассылки, станции AFTN направляют перечень отобранных ими индексов адресов для предопределенной рассылки вместе с соответствующими перечнями индексов адресатов:
станциям AFTN, от которых они будут получать сообщения AFTN для предопределенной рассылки, в целях обеспечения правильного применения индексов адресатов для предопределенной рассылки; и
отправителям, которые будут составлять сообщения AFTN для предопределенной рассылки, в целях упрощения обработки запросов о повторной передаче и оказания помощи отправителям в правильном использовании индексов адресатов для предопределенной рассылки.
Глава 7. Учет и отчетность
123. На всех оконечных станциях (ОС) и центрах коммутации сообщений (ЦКС) всех уровней организуется ведение и хранение учетной и эксплуатационной документации, которая определяется Инструкцией.

120. Алдын ала анықталған тарату жүйесін қолдануға келіскен мемлекеттер арасында хабарларды жіберу кезінде алдын ала анықталған тарату үшін мекен-жай индексі (PDAI) мынадай болып құрылады:
1) бірінші және екінші әріптер:
осы жүйені қолдануға келіскен және хабарларды жіберудің алдын ала анықталған жолы бойынша оның міндеттемесі бар тізбек бойынша хабар алатын AFTN байланыс орталығының орналасу орны индексінің бірінші екі әрпі;
2) үшінші және төртінші әріптер:
арнайы таратылу қажеттігін көрсететін ЗЗ (ZZ) әріптері;
3) бесінші, алтыншы және жетінші әріптер:
A-Z сериясынан алынған және ішкі және/немесе халықаралық тарату тізілімін (тізілімдерін) білдіретін әріптер, олар AFTN-ның қабылдау байланыс орталығымен пайдаланылуға тиіс;
"Н" (N) және "С" (S) NOTAM және SNOTAM хабарлары үшін бесінші әріп ретінде резервтеледі;
4) сегізінші әріп:
"Ь"(X) толтырушы әрпі немесе A-Z сериясынан ішкі және/немесе халықаралық тарату тізілімін қосымша көрсету үшін алынған әріп, олар AFTN-ның қабылдау байланыс орталығымен пайдаланылуға тиіс.
AFTN хабарларының басы мен аяғы белгілерін шатастыруды болдырмау үшін "ЗЦ" (ZC) "ЦЗ" (CZ) "НН" (NN) әріптерінің комбинациясы пайдаланылмайды.
Алдын ала анықталған тарату индекстерін мемлекетаралық пайдалану кезінде алдын ала анықталған тарату индекстерінің тағайындалуын және осы индекстердің көбейтілуін орындайтын Қазақстан Республикасының AFTN байланыс орталықтарын анықтауды Хабарларды қатынастыру бас орталығы жүзеге асырады.
121. Алдын ала анықталған тарату жүйесін халықаралық, сондай-ақ мемлекет ішінде пайдалану кезінде, Қазақстан Республикасының AFTN-ның бірнеше байланыс орталықтары жұмыс істеуі кезінде, алдын ала анықталған тарату индекстерін тағайындау және осы индекстердің көбеюін орындайтын Қазақстан Республикасының AFTN байланыс орталықтарын анықтауды Хабарларды қатынастыру бас орталығы жүзеге асырады.
122. Алдын ала анықталған тарату жүйесін пайдалану кезінде AFTN станциялары адресаттардың индекстері тізілімдеріне сәйкес алдын ала анықталған тарату үшін олар таңдап алған мекен-жайлар индекстерінің тізілімін жібереді:
адресаттар индекстерін дұрыс қолдануды қамтамасыз ету мақсатында алдын ала анықталған тарату үшін AFTN хабарларын алатын AFTN станцияларына; және
қайталай жіберу туралы сұратуларды өңдеуді жеңілдету мақсатында алдын ала анықталған тарату үшін және адресаттар индекстерін дұрыс пайдалануда жіберушілерге көмек көрсетуде алдын ала анықталған тарату үшін AFTN хабарларын құрайтын жіберушілерге.
7-тарау. Есепке алу және есеп беру
123. Барлық аяққы станцияларда (АС) және барлық деңгейдегі хабарларды қатынастыру орталықтарында (ХҚО) осы Нұсқаулықпен анықталатын есепке алу және пайдалану құжатнамасын жүргізу және сақтау ұйымдастырылуға тиіс.

124. К учетной и эксплуатационной документации для ОС относятся:
подлинники исходящих телеграмм;
журнал учета доставки сообщений (приложение 6 к Инструкции);
исходящие сообщения (рулоны бумаги или архивы АРМ);
списки должностных лиц, имеющих право подписи телеграмм (приложение 9 к настоящей Инструкции);
журнал проведения расследований причин задержек и неполучения сообщений (приложение 11 к Инструкции);
другие документы, определенные приказами или распоряжениями органа авиационной электросвязи или администрацией, ответственной за ОС.
125. К учетной и эксплуатационной документации для ЦКС всех уровней относятся:
подлинники исходящих телеграмм, при передаче их с ЦКС;
архивы сообщений, прошедших через ЦКС;
журнал работы ЦКС (приложение 7 к Инструкции);
журнал проведения расследований причин задержек и неполучения сообщений (приложение 11 к Инструкции), для сообщений переданных с ЦКС;
трафик сообщений по каналам ЦКС (приложение 8 к Инструкции);
другие документы, определенные приказами или распоряжениями органа авиационной электросвязи или администрацией, в чьем ведении находится ЦКС.
126. После передачи телеграммы работник станции AFTN делает на бланке отметку, содержащую:
обозначение и канальный порядковый номер переданного(ых) сообщения(ий);
время передачи сообщения(ий) в сеть;
подпись работника станции AFTN.
127. По окончанию суток работники станции AFTN брошюруют бланки исходящих и транзитных телеграмм, проставляется на них число, месяц, подпись работника станции и помещаются в специально определенное для архива место.
128. Организацию всех видов архивов, наличие, сохранность и состояние учетной и эксплуатационной документации обеспечивает руководитель станции AFTN.
129. Устанавливаются следующие сроки хранения документации:
подлинники исходящих телеграмм, контрольные рулоны или архивы АРМ, журналы транзитных сообщений, архивы ЦКС - 30 суток;
журналы учета доставки сообщений, учета работы ЦКС и журнал проведения расследований причин задержек и неполучения сообщений - 30 суток со дня последней записи;
трафик сообщений по каналам ЦКС (приложение 8 к Инструкции) - 12 месяцев со дня последней записи.
При необходимости, допускается установление на станции AFTN более длительных сроков хранения документации.
130. Уничтожение документации осуществляется в установленном порядке, определенном для данной станции AFTN.
Приложение 1
к Инструкции по работе в сети авиационной
фиксированной электрической связи,
утвержденной приказом Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 сентября 2004 года N 180
"Об утверждении Инструкции по работе в сети
авиационной фиксированной
электрической связи"
Формат сообщения ITA-2
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Часть сообщения
Компонент части сообщения
Элемент компонента
Телетайпный сигнал
ЗАГОЛОВОК
Сигнал начала сообщения
ZCZC (ЗЦЗЦ)
Обозначение   передачи
a) Одна позиция ПРОБЕЛ
b) Буква, присвоенная передающей станции
c) Буква, присвоенная приҰмной станции
d) Буква, служащая для обозначения канала
а) Одна позиция ПЕРЕКЛЮЧЕНИЕ на ЦИФР РЕГИСТР
f) Канальный порядковый номер (3 цифры)
- |
Пример:
NRA062
(В случае необходимости ) Дополнительный служебный сигнал
Одна позиция ПРОБЕЛ
( Пример:  270930 )
Не более 10 знаков
Сигнал пробела
Пять позиций ПРОБЕЛ
Одна позиция ПЕРЕКЛЮЧЕНИЕ на БУКВ РЕГИСТР
-----|
П
О
С
Т
О
Я
Н
Н
А
Я
Ч
А
С
Т
Ь
С
О
О
Б
Щ
Е
Н
И
Я
Функция выравнивания
Одна позиция ВОЗВРАТ  КАРЕТКИ и одна позиция ПЕРЕВОД СТРОКИ
<=
Индекс срочности
Соответствующая двухбуквенная группа
..
АДРЕС
Индекс (индексы) адресата
Одна  позиция ПРОБЕЛ
Восьмибуквенная группа
( Пример:  - EGLLZRZX - EGLLYKYX -   EGLLACAX )
Функция выравнивания
Одна позиция ВОЗВРАТ  КАРЕТКИ и одна позиция ПЕРЕВОД СТРОКИ
<=
Время подачи сообщения
Одна позиция ПЕРЕКЛЮЧЕНИЕ НА ЦИФ. РЕГИСТР
Шестицифровая группа "дата-время", указывающая  время подачи сообщения для передачи.
Одна позиция ПЕРЕКЛЮЧЕНИЕ на БУКВ. РЕГИСТР
| …… |
ИСТОЧНИК
Индекс составителя
Одна позиция ПРОБЕЛ
Восьмибуквенная группа, обозначающая составителя сообщения
-....
Сигнал срочности ( используется только при работе на телетайпе для сообщений о бедствии )
Одна позиция ПЕРЕКЛЮЧЕНИЕ НА ЦИФ. РЕГИСТР

124. АС үшін есепке алу және пайдалану құжатнамасына мыналар жатады:
шығыс жеделхаттардың түпнұсқалары;
хабарларды жеткізуді есепке алу журналы (осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасы);
шығыс хабарлар (қағаз рулондары немесе АРМ мұрағаттары);
жеделхаттарға қол қоюға құқықтары бар лауазымдық тұлғалардың тізімі (осы Нұсқаулықтың 9-қосымшасы);
хабарлардың кідірісі және алынбауы себептерін тексеруді өткізу журналы (осы Нұсқаулықтың 11-тармағы);
АС жауапты авиациялық электр байланысы органының немесе әкімшілігінің бұйрықтарымен немесе өкімдерімен анықталған басқа да құжаттар.
125. Барлық деңгейдегі ХҚО үшін есепке алу және пайдалану құжатнамасына мыналар жатады:
ХҚО оларды жіберу кезіндегі шығыс жеделхаттардың түпнұсқалары;
ХҚО арқылы өткен хабарлардың мұрағаттары;
ХҚО жұмысының журналы (осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасы);
ХҚО-нан жіберілген хабарлар үшін хабарлардың кідірісі мен алынбау себептерін тексеруді өткізу журналы (осы Нұсқаулықтың 11-қосымшасы);
ХҚО арналары бойынша хабарлар трафигі (осы Нұсқаулықтың 8-қосымшасы);
ХҚО қарамағында болып табылатын авиациялық электр байланысы органының немесе әкімшілігінің бұйрықтарымен немесе өкімдерімен анықталған басқа да құжаттар.
126. Жеделхатты жіберген соң AFTN станциясының қызметкері бланкте мынадай мазмұндағы белгілерді жасайды:
жіберілген хабардың (лардың) белгіленуі мен арналық реттік нөмірі;
хабарды (ларды) желіге жіберу уақыты;
AFTN станциясы қызметкерінің қолы.
127. Тәулік аяқталысымен AFTN станциясының қызметкерлері шығыс және транзиттік жеделхаттардың бланкілерін түптейді, оларға датасы, айы, станция қызметкерінің қолы қойылады және мұрағат үшін арнайы белгіленген жерге орналастырылады.
128. Мұрағаттардың барлық түрлерін ұйымдастыру, есепке алу және пайдалану құжатнамасының болуын, сақталуын және жай-күйін AFTN станциясының басшысы қамтамасыз етуге тиіс.
129. Құжатнаманы сақтаудың төмендегі мерзімі белгіленеді:
Шығыс жеделхаттардың түпнұсқалары, бақылау рулондары немесе АРМ мұрағаттары, транзиттік хабарлардың журналдары, ХҚО мұрағаттары - 30 тәулік;
Хабарларды жеткізуді есепке алу, ХҚО жұмысын есепке алу журналдары, хабарлардың кідірісі мен алынбауы себептерін тексеруді өткізу журналы - соңғы жазба күнінен бастап 30 тәулік;
ХҚО арналары бойынша хабарлар трафигі - соңғы жазба күнінен бастап 12 ай (осы Нұсқаулықтың 8-қосымшасы).
Қажет болған кезде AFTN станциясына неғұрлым ұзақ мерзімге сақталатын құжатнаманы орналастыруға рұқсат етіледі.
130. Құжатнаманы жою AFTN-ның осы станциясы үшін белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрлігі
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2004 жылғы 22 қыркүйектегі
N 180 бұйрығымен бекітілген
Авиациялық белгіленген электр
байланысы желісіндегі жұмыс
жөніндегі Нұсқаулыққа
1-қосымша
ITA-2 хабарының форматы
___________________________________________________________________
Хабар бөлігі| Хабар бөлігінің | Компоненттің элементі |  Телетайп
|    компоненті   |                       |  белгісі
___________________________________________________________________
Хабар басының     48-тармақ 2)-тармақшасын ZCZC (ЗЦЗЦ)
белгісі           қара
ТАҚЫРЫП     Хабардың          1) БОС ОРЫН бір
белгіленуі        позициясы
2) Жіберуші станцияға
берілген әріп
3) Қабылдаушы станцияға  ->...|...
берілген әріп
4) Арнаны белгілеу үшін  Мысал:
қызмет ететін әріп       NRA062
5) ЦИФРЛЫҚ РЕГИСТРГЕ
ҚОСУ бір позициясы
6) Арналық реттік
нөмір (3 цифр)
(Қажет болған     "БОС ОРЫН" бір позициясы Мысал:
кезде)            10 белгіден артық емес   270930
Қосымша қызметтік
белгі
Бос орын белгісі  БОС ОРЫННЫҢ бес
позициясы
ӘРІПТІК РЕГИСТРГЕ ҚОСУ
бір позициясы ®®®®®      ->->->->->
Теңестіру      КАРЕТКАНЫ ҚАЙТАРУ бір
функциясы      позициясы және           <=
ЖОЛДЫ АУЫСТЫРУ
бір позициясы
Жеделділік     Тиісті екі әріптік топ   ..
Х  индексі
МЕКЕН-ЖАЙ   А  Адресат        БОС ОРЫН бір позициясы
Б  индексі        Сегіз әріптік топ
А  (индекстері)
Р  Теңестіру      КАРЕТКАНЫ ҚАЙТАРУ бір    <=
Д  функциясы      позициясы және
Ы                 ЖОЛДЫ АУЫСТЫРУ
Ң                 бір позициясы
Хабарды жіберу ЦИФРЛЫҚ РЕГИСТРГЕ ҚОСУ   |......|
уақыты         бір позициясы            v
Жіберу үшін хабарды
беру уақытын көрсететін
алты цифрлық топ
"дата-уақыт".
ӘРІПТІК РЕГИСТРГЕ ҚОСУ
бір позициясы
Т  Жіберушінің    БОС ОРЫН бір позициясы   ->......
Ұ  индексі        Хабарды жіберушіні
Р                 білдіретін сегіз әріптік
А                 топ
ШЫҒУ КӨЗІ   Қ  Жеделділік     ЦИФРЛЫҚ РЕГИСТРГЕ ҚОСУ   Сигнал
Т  белгісі (апат  бір позициясы            (сигналы)

0/2      -      STX      -      НТ (начало текста);
0/3      -      ETX      -      КТ (конец текста);
0/7      -      BEL      -      ЗВ (сигнал срочности);
0/10      -      LF      -      ПС (перевод строки);
0/11      -      VT      -      ВТ (подача на одну страницу);
0/13      -      CR      -      ВК (возврат каретки);
0/14      -      SO      -      ВЫХ (работа с таблицей H 1 );
0/15      -      SI      -      ВХ (работа с таблицей H 0 ).
Приложение 5
к Инструкции по работе в сети авиационной
фиксированной электрической связи,
утвержденной приказом Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 сентября 2004 года N 180
"Об утверждении Инструкции по работе в сети
авиационной фиксированной
электрической связи"
СООТВЕТСТВИЕ РУССКОГО АЛФАВИТА ЛАТИНСКИМ БУКВАМ,
ИСПОЛЬЗУЕМЫХ В СООБЩЕНИЯХ ДЛЯ НАПИСАНИЯ РУССКИХ СЛОВ
ЛАТИНСКИМИ БУКВАМИ
Русские
Латинские
Русские
Латинские
Аа
Aa
Рр
Rr
Бб
Bb
Сс
Ss
Вв
Ww
Тт
Tt
Гг
Gg
Уу
Uu
Дд
Dd
Фф
Ff
Ее
Ee
Хх
Hh
Жж
Vv
Цц
Cc
Зз
Zz
Чч
CHch
Ии
Ii
Шш
SHsh
Йй
Jj
Щщ
Qq
Кк
Kk
Ыы
Yy
Лл
Ll
Ьь
Xx
Мм
Mm
Ээ
Ee
Нн
Nn
Юю
IUiu
Оо
Oo
Яя
IAia
Пп
Pp
Приложение 6
к Инструкции по работе в сети авиационной
фиксированной электрической связи,
утвержденной приказом Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 сентября 2004 года N 180
"Об утверждении Инструкции по работе в сети
авиационной фиксированной
электрической связи"
ЖУРНАЛ
УЧЕТА ДОСТАВКИ СООБЩЕНИЙ,
поступивших на станцию AFTN ______________________________________
(наименование предприятия)
Начат   "  " ______________ 20__ г.
Окончен "  " ______________ 20__ г.
Содержание журнала:
N
п/п
Источник принятого сообщения
Индекс адресата
Время вручения
Подпись получателя
1
2
3
4
5
В графе 1 производится запись номеров по порядку от 1 до … номера, показывающих количество поступивших сообщений на станцию в течение смены.
В графе 2 записывается источник принятого сообщения.
В графе 3 записывается индекс адресата, которому адресовано данное сообщение.
В особых случаях, в графе 5 делается запись "Передано по телефону (FAX)" и ставится подпись лица, осуществившего данную передачу.
Приложение 7
к Инструкции по работе в сети авиационной
фиксированной электрической связи,
утвержденной приказом Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 сентября 2004 года N 180
"Об утверждении Инструкции по работе в сети
авиационной фиксированной
электрической связи"
ЖУРНАЛ
работы ЦКС _________________________________________________
(наименование предприятия)
Начат   "  " ______________ 20__ г.
Окончен "  " ______________ 20__ г.
Содержание журнала:
Дата
Содержание
Подпись
1
2
3
Порядок ведения журнала
Журнал ведет диспетчер (телеграфист) ЦКС.
В журнале делаются записи:
о приеме дежурства, готовности ЦКС к работе, сдаче дежурства;
о времени включения, выключения и всех нарушениях в работе ЦКС;
о нарушениях в работе каналов ЦКС, действиях персонала при отсутствии канала;
об изменениях в маршрутном справочнике ЦКС, сохранении новой конфигурации;
об указаниях и распоряжениях, поступивших от должностных лиц во время дежурства;
результаты проверки должностными лицами.
Приложение 8
к Инструкции по работе в сети авиационной
фиксированной электрической связи,
утвержденной приказом Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 сентября 2004 года N 180
"Об утверждении Инструкции по работе в сети
авиационной фиксированной
электрической связи"
ТРАФИК
сообщений ЦКС ______________________________________________
(наименование предприятия)
за _____________ месяц  20____ г.
N
п/п
Канал
Принято (ЛР)
Передано (ЛС)
Общее количество
Из принятых
Общее количество
Из переданных
Неформ.
ЦХ
СЖЦ
ЦХ
1
2
3
4
5
6
7
8
ВСЕГО
Подпись лица, ответственного за эксплуатацию ЦКС _____________
Количество строк определяется количеством каналов, подключенных к ЦКС.
Таблица заполняется лицом, ответственным за эксплуатацию ЦКС по данным суточных статистик ЦКС.
Приложение 9
к Инструкции по работе в сети авиационной
фиксированной электрической связи,
утвержденной приказом Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 сентября 2004 года N 180
"Об утверждении Инструкции по работе в сети
авиационной фиксированной
электрической связи"
СПИСОК
должностных лиц, имеющих право подписи телеграмм.
N п/п
Должность, фамилия, имя, отчество
Индекс(ы) отправителя
Категории срочности
Образец подписи
1
2
3
4
5
Подпись руководителя предприятия, дата.
СОГЛАСОВАНО
(Должностное лицо, ответственное
за станцию AFTN предприятия)
Приложение 10
к Инструкции по работе в сети авиационной
фиксированной электрической связи,
утвержденной приказом Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 сентября 2004 года N 180
"Об утверждении Инструкции по работе в сети
авиационной фиксированной
электрической связи"
СОКРАЩЕНИЯ И НЕНУМЕРОВАННЫЕ СИГНАЛЫ,
ПРИМЕНЯЕМЫЕ В СООБЩЕНИЯХ СЕТИ AFTN
ADS (АДС)     - адрес;
DUPE (ДУПЕ)   - повторно;
EXP           - ожидался;
CFM (ЦФМ)     - подтверждение;
CH (ЦХ)       - проверка;
CNL           - отмена;
COR (ЦОР)     - исправление;
LC (ЛС)       - последний переданный;
LR (ЛР)       - последний принятый;
MIS (МИС)     - отсутствует;
MSR (МСР)     - заслано;
NNNN (НННН)   - сигнал конца сообщения;
NO            - нет;
OGN (ОГН)     - источник;
QJH           - проба;
QSP           - передать;
QTA (ЩТА)     - аннулировано;
R (Р)         - принято;
RPT (РПТ)     - повторите;
RQ            - просьба;
SVC (СЖЦ)     - служебное;
VVV (ЖЖЖ)     - сигнал обхода;
ZCZC (ЗЦЗЦ)   - начало сообщения.
Приложение 11
к Инструкции по работе в сети авиационной
фиксированной электрической связи,
утвержденной приказом Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 сентября 2004 года N 180
"Об утверждении Инструкции по работе в сети
авиационной фиксированной
электрической связи"
Т Е Х Н О Л О Г И Я
проведения расследования причин задержки или неполучения сообщений
Расследования проводятся на станциях AFTN в соответствии с одним из прилагаемых алгоритмов.
Сроки прохождения сообщений определяются станциями AFTN с учетом действующей схемы сети, пункт 24, подпункт 2) пункта 37 и пункт 108 настоящей Инструкции и режимов работы станций. Таким образом, при прохождении сообщения с индексом срочности КК объемом до 160 знаков через две ретрансляционные станции AFTN допустимое время прохождения сообщения составляет 50 минут.
Расследование причин задержек сообщений проводится на станции назначения AFTN по заявке получателя.
Расследование причин неполучения сообщений проводится на станции отправления AFTN по заявке отправителя.
Заявки на расследования причин задержек и неполучения сообщений оформляются в "Журнале проведения расследований причин задержек и неполучения сообщений", который хранится на станции AFTN.
Запросы на расследование и ответы по результатам расследования должны оформляться как служебные сообщения. В данных служебных сообщениях ссылка на расследуемое сообщение производится с помощью соответствующих групп обозначения передачи и источника.
Запрос на расследование должен начинаться с сокращения СЖЦ (SVC), за которым следует произвольный текст, понятно выражающий сущность запроса. Все станции, принимающие участие в расследовании, при необходимости, должны посылать запрос на третью станцию, а копию запроса - на станцию начавшую проведение расследования (адрес данной станции определяется из текста поступившего запроса - после слова КОПИЯ). Формат запроса:
КК УАААЫФЫЬ УАРРЫФЫЬ
121350 УАТТЫФЫЬ
КОПИЯ УАРРЫФЫЬ

0/2 - STX - МБ (мәтін басы);
0/3 - ETX - МС (мәтін соңы);
0/7 - BEL - ЗВ (жеделділік белгісі);
0/10 - LF - ЖА (жолды ауыстыру)
0/11 - VT - ВТ (бір бетке беру);
0/13 - CR - КҚ (каретканы қайтару)
0/14 - SO - ВЫХ (H1 кестесімен жұмыс);
0/15 - SI - ВХ (H0 кестесімен жұмыс ).
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрлігі
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2004 жылғы 22 қыркүйектегі
N 180 бұйрығымен бекітілген
Авиациялық белгіленген электр
байланысы желісіндегі жұмыс
жөніндегі Нұсқаулыққа
5-қосымша
ОРЫС СӨЗДЕРІН ЛАТЫН ӘРІПТЕРІМЕН ЖАЗУ ҮШІН
ХАБАРЛАРДА ПАЙДАЛАНЫЛАТЫН ОРЫС ӘЛІПБИІНІҢ
ЛАТЫН ӘРІПТЕРІНЕ СӘЙКЕС КЕЛУІ
____________________________________
Орысша | Латынша | Орысша | Латынша
____________________________________
Аа       Aa       Рр       Rr
Бб       Bb       Сс       Ss
Вв       Ww       Тт       Tt
Гг       Gg       Уу       Uu
Дд       Dd       Фф       Ff
Ее       Ee       Хх       Hh
Жж       Vv       Цц       Cc
Зз       Zz       Чч       CHch
Ии       Ii       Шш       SHsh
Йй       Jj       Щщ       Qq
Кк       Kk       Ыы       Yy
Лл       Ll       Ьь       Xx
Мм       Mm       Ээ       Ee
Нн       Nn       Юю       Iuiu
Оо       Oo       Яя       Iaia
Пп       Pp
____________________________________
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрлігі
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2004 жылғы 22 қыркүйектегі
N 180 бұйрығымен бекітілген
Авиациялық белгіленген электр
байланысы желісіндегі жұмыс
жөніндегі Нұсқаулыққа
6-қосымша
ХАБАРЛАРДЫ ЖЕТКІЗУДІ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫ
____________________________________
(кәсіпорын атауы)
AFTN станциясына келіп түскен
" "______________ 20__ ж. басталды
" "______________ 20__ ж. аяқталды
Журналдың мазмұны:
_________________________________________
р/с|Қабылданған|Адресат|Тапсыру|Алушының
N | хабар көзі|индексі|уақыты |  қолы
_________________________________________
1        2        3        4       5
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
1 графада ауысым бойына станцияға келіп түскен хабарлардың
санын көрсететін 1-ден ... нөміріне дейін тәртіп бойынша
нөмірлерді жазу жүзеге асырылады.
2 графада қабылданған хабардың шығу көзі жазылады.
3 графада осы хабар жолданған адресаттың индексі жазылады.
Ерекше жағдайларда 5 графада "Телефон (ҒАХ) бойынша
жіберілді" деген жазба жазылады және осы жіберуді жүзеге асырған
тұлғаның қолы қойылады.
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрлігі
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2004 жылғы 22 қыркүйектегі
N 180 бұйрығымен бекітілген
Авиациялық белгіленген электр
байланысы желісіндегі жұмыс
жөніндегі Нұсқаулыққа
7-қосымша
_____________________________________
(кәсіпорын атауы)
ХҚО жұмысының
ЖУРНАЛЫ
" "______________ 20__ ж. басталды
" "______________ 20__ ж. аяқталды
Журналдың мазмұны:
___________________________________________________________________
Күні        |            Мазмұны        |        Қолы
______________|___________________________|________________________
1          |              2            |         3
___________________________________________________________________
Журналды жүргізу тәртібі
Журналды ХҚО диспетчері (телеграфшысы) жүргізеді.
Журналда жазбалар жасалады:
кезекшілікті қабылдау, ХҚО жұмысқа дайындығы, кезекшілікті
тапсыру туралы;
қосылу, өшірілу және ХҚО жұмысындағы барлық тәртіп
бұзушылықтар туралы;
ХҚО арналарының жұмысындағы тәртіп бұзушылықтар, арна болмаған
кездегі персоналдың іс-әрекеттері туралы;
ХҚО маршруттық анықтамасындағы өзгерістер, жаңа конфигурацияны
сақтау туралы;
кезекшілік кезінде лауазымдық тұлғалардан келіп түскен
нұсқаулар және өкімдер туралы;
лауазымдық тұлғалардың тексеру нәтижелері.
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрлігі
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2004 жылғы 22 қыркүйектегі
N 180 бұйрығымен бекітілген
Авиациялық белгіленген электр
байланысы желісіндегі жұмыс
жөніндегі Нұсқаулыққа
8-қосымша
______________________________________
(кәсіпорын атауы)
ХҚО хабарларының
ТРАФИГІ
20____ ж. _____________ айы үшін
____________________________________________________________________
р/с|         |        Қабылданды (ЛР)  |     Жіберілді (ЛС)
N |   Арна  |_________________________|____________________________
|         |Жалпы саны|Қабылданғандар| Жалпы саны |Жіберілгендер
|         |          |______________|            |_______________
|         |          | Неформ.| ЦХ  |            |   СЖЦ |  ЦХ
___|_________|__________|________|_____|____________|_______|_______
1 |    2    |     3    |    4   |  5  |      6     |   7   |   8
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
БАРЛЫҒЫ
____________________________________________________________________
ХҚО пайдалану үшін жауапты тұлғаның қолы ____________________
Жолдар саны ХҚО қосылған арналар санымен анықталады.
Кестені ХҚО-ның тәуліктік статистикасы бойынша ХҚО пайдалану
үшін жауапты тұлға толтырады.
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрлігі
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2004 жылғы 22 қыркүйектегі
N 180 бұйрығымен бекітілген
Авиациялық белгіленген электр
байланысы желісіндегі жұмыс
жөніндегі Нұсқаулыққа
9-қосымша
Жеделхаттарға қол қою құқығы бар
лауазымдық тұлғалар
ТІЗІМІ
____________________________________________________________________
р/с |  Лауазымы, тегі,   |  Жіберушінің  |  Жеделділік  | Қол қою
N  | аты, әкесінің аты  |  индекс(тер)  |    санаты    |   үлгісі
____|____________________|_______________|______________|___________
1  |       2            |       3       |      4       |    5
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Кәсіпорын басшысының қолы, күні
КЕЛІСІЛДІ
(Кәсіпорынның AFTN станциясы
үшін жауапты тұлға)
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрлігі
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2004 жылғы 22 қыркүйектегі
N 180 бұйрығымен бекітілген
Авиациялық белгіленген электр
байланысы желісіндегі жұмыс
жөніндегі Нұсқаулыққа
10-қосымша
AFTN ЖЕЛІСІНІҢ ХАБАРЛАРЫНДА ҚОЛДАНЫЛАТЫН
ҚЫСҚАРТУЛАР МЕН НӨМІРЛЕНБЕГЕН БЕЛГІЛЕР
ADS (АДС) - мекен-жай;
DUPE (ДУПЕ) - қайталай;
EXP - күтілді;
CFM (ЦФМ) - растау;
CH (ЦХ) - тексеру;
CNL - болдырмау;
COR (ЦОР) - түзету;
LC (ЛС) - соңғы жіберілген;
LR (ЛР) - соңғы қабылданған;
MIS (МИС) - жоқ;
MSR (МСР) - жіберілді;
NNNN (НННН) - хабар соңының белгісі;
NO - жоқ;
OGN (ОГН) - шығу көзі;
QJH - байқау;
QSP - жіберу;
QTA (ЩТА) - күшін жою;
R (Р) - қабылданды;
RPT (РПТ) - қайталаңыз;
RQ - өтініш;
SVC (СЖЦ) - қызметтік;
VVV (ЖЖЖ) - айналма белгісі;
ZCZC (ЗЦЗЦ) - хабар басы.
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрлігі
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2004 жылғы 22 қыркүйектегі
N 180 бұйрығымен бекітілген
Авиациялық белгіленген электр
байланысы желісіндегі жұмыс
жөніндегі Нұсқаулыққа
11-қосымша
Хабарлардың кідіру немесе оларды алмау
себептерін тексеруді жүргізу
ТЕХНОЛОГИЯСЫ
Тексеру, қоса тіркелген алгоритмдердің біреуіне сәйкес, AFTN станцияларында жүргізіледі.
Хабарлардың өту мерзімін, желінің қолданылып жүрген сұлбасы мен станциялардың жұмыс тәртібін ескеріп, AFTN станциялары анықтайды, осы Нұсқаулықтың 26-тармағы, 2) тармақшасы, 39-тармағы 2) тармақшасы және 110-тармағы. Сөйтіп, КК жеделділік индексі бар көлемі 160 белгіге дейінгі хабарлардың AFTN-ның екі қайта тарату станциялары арқылы өтуі кезінде рұқсат етілген өту уақыты 50 минутты құрайды.
Хабарлардың кідіру себептерін тексеру алушының тапсырысы бойынша AFTN-ның тағайындалған станциясында жүргізіледі.
Хабарларды алмау себептерін тексеру жөнелтушінің тапсырысы бойынша AFTN-ның жөнелту станциясында жүргізіледі.
Хабарлардың кідіру немесе оларды алмау себептерін тексеруді жүргізуге тапсырыс, AFTN станциясында сақталатын, "Хабарлардың кідіру немесе оларды алмау себептерін тексеруді жүргізу журналында" ресімделеді.
Тексеруге сұраныс және тексеру нәтижесі бойынша жауаптар қызметтік хабарлар сияқты ресімделуге тиіс. Осындай қызметтік хабарларда тексерілетін хабарға сілтеу хабар мен хабар көзін белгілейтін тиісті топтар көмегімен жүргізіледі.
Тергеуге сұраныс СЖЦ (SVC) қысқартуынан басталуға тиіс, одан кейін сұраныс мәнін түсінікті білдіретін еркін түрдегі мәтін жүреді. Тексеруге қатысатын барлық станциялар, қажет болғанда, үшінші станцияға сұраныс, ал сұраныстың көшірмесін - тексеруді бастаған станцияға жіберуге тиіс (осы станцияның мекен-жайы түскен сұраныстың мәтінінен - КӨШІРМЕ сөзінен кейін анықталады). Сұраныс нысаны:
КК УАААЫФЫЬ УАРРЫФЫЬ
121350 УАТТЫФЫЬ
УАРРЫФЫЬ КӨШІРМЕСІ

СЖЦ 121100 УАААЗТЗЬ ПРИНЯТА АТА437 1345 ПЕРЕДАНА АРА223 1346
ДЛЯ АДРЕСАТА УАРРЗТЗЬ
ПРОШУ РАЗОБРАТЬСЯ ПРИЧИНАХ ЗАДЕРЖКИ
Текст ответа по расследованию должен начинаться с сокращения СЖЦ (SVC), за которым следует произвольный текст, понятно выражающий сущность причин нарушений в прохождении запрашиваемого сообщения. Формат ответа:
КК УАРРЫФЫЬ
121440 УАААЫФЫЬ
СЖЦ 121100 УАААЗТЗЬ ПРИНЯТА АДА112 1102 ПЕРЕДАНА АТА437 1345
ДЛЯ АДРЕСАТА УАРРЗТЗЬ
ПРИЧИНА ЗАДЕРЖКИ - НЕИСПРАВНОСТЬ ЦКС АЛМАТЫ
На станциях AFTN, получивших заявку, расследование должно начинаться немедленно.
На станциях AFTN расследование не должно превышать одного часа с момента поступления запроса.
Результаты расследования регистрируются в "Журнале проведения расследований причин задержек и неполучения сообщений" на станциях AFTN, куда поступили заявки на проведение расследования.
При необходимости, станция, на которую поступила заявка, может послать служебное сообщение на любую станцию по маршруту следования запрашиваемого сообщения.
Форма "Журнала проведения расследований
причин задержек и неполучения сообщений"
Дата и время подачи заявки
Содержание заявки, фами-лия и телефон подавшего ее
Должность и фамилия получившего заявку
Результат расследования
О результате сообщено:
Кому
когда (дата, время)
подпись сообщив-шего
Алгоритмы проведения расследования причин задержек
или неполучения сообщений
(Прим. РЦПИ: Алгоритм, см. бумажный вариант)
Приложение 12
к Инструкции по работе в сети авиационной
фиксированной электрической связи,
утвержденной приказом Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 сентября 2004 года N 180
"Об утверждении Инструкции по работе в сети
авиационной фиксированной
электрической связи"
ФОРМАТЫ СООБЩЕНИЙ
Возможные типы индексов адресов
(подпункт 1) пункт 36 Инструкции):
УАААЗТЗЬ     аэродромный диспетчерский пункт (ЗТЗ) в УААА
УАЦЦЫМЫА     секция (А) метеорологического органа (ЫМЫ) в УАЦЦ
УАТЕКЗКБ     отдел (Б) летно-эксплуатационного агентства КЗК в УАТЕ
УАААЫЫЫЬ     летно-эксплуатационное агентство в пункте УААА, название которого указано в начале текста сообщения
УАТТЗЗЗЬ     авиационная станция (УАТТ) должна ретранслировать данное сообщение с помощью авиационной подвижной службы на борт воздушного судна, опознавательный индекс которого указан в начале текста сообщения.
Условное трехбуквенное обозначение ICAO ЗЗЗ (ZZZ)
(подпункт 1) пункт 36 настоящей Инструкции)
Формат сообщения, адресованного воздушному судну GABCD через авиационную станцию UATT и исходящего из районного диспетчерского центра NZZC имеет следующий вид:
(Адрес)               FF UATTZZZX
(Источник)            031451 NZZCZRZX
(Текст)               GABCD CLR DES 5000FT HK NDB
Заголовок и конец сообщения, отпечатанного на телетайпе рулонного (страничного) типа, в данном случае не указаны.
Формат сообщения, передаваемого с борта воздушного судна

СЖЦ 121100 УАААЗТЗЬ ҚАБЫЛДАНДЫ АТА437 1345 ЖІБЕРІЛДІ АРА223 1346 УАРРЗТЗЬ АДРЕСАТЫ ҮШІН
КІДІРУ СЕБЕПТЕРІН ТЕКСЕРУДІ СҰРАЙМЫН
Тексеру бойынша жауап мәтіні СЖЦ (SVC) қысқартуынан басталуға тиіс, одан кейін сұратылған хабардың өтуіндегі бұзу себептерінің мәнін түсінікті білдіретін еркін түрдегі мәтін болады. Жауап нысаны:
КК УАРРЫФЫЬ
121440 УАААЫФЫЬ
СЖЦ 121100 УАААЗТЗЬ ҚАБЫЛДАНДЫ АДА112 1102 ЖІБЕРІЛДІ АТА437 1345 ДЛУАРРЗТЗЬ АДРЕСАТЫ ҮШІН
КІДІРУ СЕБЕБІ - АЛМАТЫ ЦКС БҰЗЫЛУЫ
Тапсырысты алған AFTN станцияларында тексеру дереу басталуы керек.
AFTN станцияларында тексеру, сұраныс түскен сәттен бастап, бір сағаттан аспауы керек.
Тексеру нәтижелері тексеруді жүргізуге тапсырыс түскен AFTN станцияларында "Хабарлардың кідіру немесе оларды алмау себептерін тексеруді жүргізу журналында" тіркеледі.
Қажет болғанда, тапсырыс түскен станция қызметтік хабарды сұратылған хабардың жүру маршруты бойынша кез келген станцияға жібере алады.
"Хабарлардың кідіру немесе оларды алмау себептерін
тексеруді жүргізу журналының" нысаны
__________________________________________________________________
Тапсы. | Тапсырыс   | Тапсырысты|         |   Нәтиже туралы
рысты  | мазмұны,   | алған     |         |    хабарланды:
беру   | оны берген | тұлғаның  | Тексеру |_______________________
күні   | тұлғаның   | лауазымы  | нәтижесі|Кімге|Қашан  |Хабарлаған
мен    | тегі және  | және тегі |         |     |(күні, |тұлғаның
уақыты | телефоны   |           |         |     |уақыты)|қолы
____________________________________________________________________
Хабарлардың кідіру немесе оларды алмау себептерін
тексеруді жүргізу алгоритмі
Кідірілген хабарлар бойынша             Алынбаған хабарлар бойынша
Схеманы қағаз мәтіннен қараңыз
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрлігі
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2004 жылғы 22 қыркүйектегі
N 180 бұйрығымен бекітілген
Авиациялық белгіленген электр
байланысы желісіндегі жұмыс
жөніндегі Нұсқаулыққа
12-қосымша
ХАБАРЛАР ФОРМАТТАРЫ
Мекен-жай индекстерінің мүмкін болатын түрлері
(Нұсқаулықтың 36-тармағы 1-тармақшасы)
УАААЗТЗЬ   УААА-дағы (ЗТЗ) әуеайлақтық диспетчерлік пункті
УАЦЦЫМЫА   УАЦЦ-дағы (ЫМЫ) метеорологиялық органның (А) секциясы
УАТЕКЗКБ   УАТЕ-дағы КЗК ұшу-пайдалану агенттігінің (Б) бөлімі
УАААЫЫЫЬ   атауы хабар мәтінінің басында көрсетілген УААА пунктіндегі ұшу-пайдалану агенттігі
УАТТЗЗЗЬ   (УАТТ) авиациялық станциясы авиациялық жылжымалы қызметтің көмегімен тану индексі хабар мәтінінің басында көрсетілген әуе кемесінің бортына осы хабарды қайта таратуға тиіс.
IСАО-ның шартты үш әріпті белгісі ЗЗЗ (ZZZ)
(осы Нұсқаулықтың 36-тармағы 1) тармақшасы):
GABCD әуе кемесіне UATT авиациялық станциясы арқылы жіберілген және NZZC аудандық диспетчерлік пунктінен шыққан хабардың форматы келесі түрде болады:
(Мекен-жай)    FF UATTZZZX
(Хабар көзі)   031451 NZZCZRZX
(Мәтін)        GABCD CLR DES 5000FT HK NDB
Рулондық (беттік) түрдегі телетайпта басылған хабардың тақырыбы мен соңы бұл жағдайда көрсетілмеген.
Әуе кемесі бортынан жіберілетін хабарлар форматы

(подпункт 2) пункт 36 Инструкции)
В случае передачи сообщения с борта воздушного судна KLM153, адресованного районному диспетчерскому центру в CZEG, через авиационную станцию UATT, то данное сообщение обрабатывается на этой станции и имеет следующий вид:
(Адрес)               FF CZEGZRZX
(Источник)            031821 UATTZZZX
(Текст)               KLM153 [остальной текст приводится в том виде, в каком он получен с борта воздушного судна].
Заголовок и конец сообщения, отпечатанного на телетайпе рулонного (страничного) типа, в данном случае не указаны.
Формат вставки
(см. пункт 70 Инструкции)
В коде ITA-2:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
В коде IA-5:
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Или
(Прим. РЦПИ: знаки, см. бумажный вариант)
Формат служебного сообщения произвольной формы
(см. пункт 77 Инструкции)
ФФ УАААЫФЫЬ
121314 УАРРЫФЫЬ
СЖЦ ПОВТОРИТЕ 140018 УАААЫМЫЬ ДЛЯ АДРЕСА УАРРЫМЫЬ
Или
FF UAAAYFYX
121314 UARRYFYX
SVC REPEAT 140018 UAAAYMYX FOR ADDRESS UARRYMYX

(Нұсқаулықтың 36-тармағы 2) тармақшасы)
UATT авиациялық станциясы арқылы CZEG-дегі аудандық диспетчерлік орталығына жолданған хабарды KLM153 әуе кемесі бортынан жіберген жағдайда, онда осы хабар осы станцияда өңделеді және мынандай түрде болады:
(Мекен-жай)    FF CZEGZRZX
(Хабар көзі)   031821 UATTZZZX
(Мәтін)        KLM153 [қалған мәтін әуе кемесінің бортынан қандай түрде алынса, сол түрде келтіріледі].
Рулондық (парақтық) телетайпта басылған хабардың тақырыбы мен соңы осы жағдайда көрсетілмеген.
Кірістірме форматы
(осы Нұсқаулықтың 70-тармағын қара)
ITA-2 кодында:
<=МӘТІН ТЕКСЕРІЛСІН (ТЕКСЕРІҢІЗ)
ҚОСЫЛДЫ->ЖАҢА->СОҢЫ->УАААЫФЫ||<=
v
=======НННН
Немесе
<=CHECK
TEXT
NEW->ENDING->ADDED->UAAAYFYX||<=
v
=======NNNN
IA-5 кодында:
<=МӘТІН ТЕКСЕРІЛСІН (ТЕКСЕРІҢІЗ)
ҚОСЫЛДЫ->ЖАҢА->СОҢЫ->УАААЫФЫЬ<=
(VT)(ETX)
Немесе
<=CHECK
TEXT
NEW->ENDING->ADDED->UAAAYFYX<=
(VT)(ETX)
Еркін нысандағы қызметтік хабардың форматы
(осы Нұсқаулықтың 77-тармағын қара)
ФФ УАААЫФЫЬ
121314 УАРРЫФЫЬ
СЖЦ ҚАЙТАЛАҢЫЗ 140018 УАААЫМЫЬ МЕКЕН-ЖАЙЫ ҮШІН
УАРРЫМЫЬ
Немесе
FF UAAAYFYX
121314 UARRYFYX
SVC REPEAT 140018 UAAAYMYX FOR ADDRESS UARRYMYX