О Программе реформирования и развития здравоохранения города Астаны на 2005-2007 годы.
Решение Маслихата города Астаны от 24 декабря 2004 года N 106/15-III. Зарегистрировано Департаментом юстиции Республики Казахстан 24 января 2005 года N 373. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 12 декабря 2007 года N 29/6-IV
Рассмотрев представленную акиматом города Астаны Программу реформирования и развития здравоохранения города Астаны на 2005-2007 годы, руководствуясь  статьей 86  Конституции Республики Казахстан и  статьей 6  Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны  РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемую Программу реформирования и развития здравоохранения города Астаны на 2005-2007 годы.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                    Ж. Нуркенов
Секретарь маслихата
города Астаны                              В. Редкокашин
Лист согласования к Программе реформирования и развития
здравоохранения города Астаны на 2005-2007 годы.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан                 Е. Досаев
Директор Департамента
финансов                             А. Аскарова
Директор Департамента
экономики, торговли и
предпринимательства                  А. Керимбеков
Директор Департамента
государственного санитарно-
эпидемиологического надзора          Ж. Бекшин
Директор Департамента
коммунального имущества              А. Сухотин
Директор Департамента
образования                          А. Рахимжанов
Директор Департамента
труда, занятости и социальной
защиты населения                     А. Демеува
Директор Департамента
Министерства труда и
социальной защиты населения          С. Оразова
Директор Департамента юстиции        А. Акжанов
Главное управление
внутренних дел                       С. Досумов
Директор Департамента
здравоохранения                      М. Шайдаров
И.о. директора департамента
капитального строительства           Г.В. Маркштедер
Утверждена
решением маслихата
города Астаны
от 24  декабря 2004 года
N 106/15-III
ПРОГРАММА
РЕФОРМИРОВАНИЯ И РАЗВИТИЯ ЗДРАВООХРАНЕНИЯ
ГОРОДА АСТАНЫ НА 2005-2007 ГОДЫ
2004 год
1. Паспорт Программы
Наименование               Программа реформирования и развития
Программы                  здравоохранения города Астаны на
2005-2007 годы.
Основание для              Указ  Президента Республики Казахстан
разработки Программы       от 13 сентября 2004 года N 1438 "О
Государственной программе
реформирования и развития
здравоохранения Республики Казахстан
на 2005-2010 годы".
Постановление  Правительства Республики

"2005-2007 жылдарға арналған Астана қаласында денсаулық сақтауды дамыту және реформалау Бағдарламасы" туралы
Астана қаласы Мәслихатының 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 106/15-ІІІ шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2005 жылғы 24 қаңтарда N 373 тіркелді. Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 29/6-IV шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2007.12.12 N 29/6-IV шешімімен.
Қазақстан Республикасы  Конституциясының  86-бабын және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148-II "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы"  Заңының  6-бабын басшылыққа ала отырып, Астана қаласы әкiмдiгi ұсынған 2005-2007 жылдарға арналған Астана қаласының денсаулық сақтауды дамыту және қайта құру Бағдарламасын қарап, Астана қаласының мәслихаты  ШЕШТI:
1. "2005-2007 жылдарға арналған Астана қаласында денсаулық сақтауды дамыту және реформалау Бағдарламасы" бекiтiлсiн.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
2005-2007 жылдарға арналған Астана қаласында
денсаулық сақтауды дамыту және реформалау
бағдарламасына келісім
ПАРАҒЫ
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Қаржы департаментінің директоры
Экономика, caуда және
кәсіпкерлік департаментiнiң
директоры
Мемлекеттiк
санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау департаментiнiң
директоры
Коммуналдық мүлiк департаментiнiң
директоры
Бiлiм департаментiнiң директоры
Тұрғындарды әлеуметтiк қорғау
және еңбекпен қамту
департаментiнiң директоры
Тұрғындарды әлеуметтiк және
еңбекпен қорғау министрлiгi
Департаментiнiң директоры
Әдiлет департаментiнiң директоры
Iшкi iстер бас
басқармасының бастығы
Денсаулық сақтау департаментінің
директоры
Күрделi құрылыс департаментi
директорының м.а.
Астана қаласы мәслихатының
2004 жылғы 24 желтоқсандағы
N 106/15-III шешімімен бекітілген
2005-2007 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН
АСТАНА ҚАЛАСЫНДА ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУДЫ
ДАМЫТУ ЖӘНЕ РЕФОРМАЛАУ БАҒДАРЛАМАСЫ
1-тарау.   Бағдарлама төлқұжаты
Бағдарламаның атауы      2005-2007 жылдарға арналған Астана
қаласының денсаулық сақтауын дамыту және
реформалау бағдарламасы
Бағдарламаны әзірлеу     Қазақстан Республикасы Президентінің 2004
негізі                   жылғы 13 қыркүйектегі "Қазақстан
Республикасының денсаулық сақтау ісін
реформалау мен дамытудың 2005-2010
жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
туралы" N 1438  Жарлығы . Қазақстан

Казахстан от 13 октября 2004 года
N 1050 "Об утверждении Плана
мероприятий по реализации
Государственной программы
реформирования и развития
здравоохранения Республики Казахстан
на 2005-2010 годы".
Разработчик Программы      Акимат города Астаны.
Цель Программы             Улучшение здоровья населения города
Астаны путем создания эффективной
системы оказания медицинской помощи
гражданам.
Задачи Программы           Укрепление здоровья матери и ребенка.
Развитие службы первичной
медико-санитарной помощи (далее - ПМСП)
и обеспечение санитарно-эпидемиоло-
гического благополучия.
Качественное улучшение медицинской
помощи населению города, в первую
очередь больным с социально значимыми
заболеваниями.
Обеспечение доступности и качества
лекарственных средств.
Кадровое обеспечение и совершенство-
вание управления системой
здравоохранения города Астаны.
Укрепление материально-технической
базы организаций здравоохранения
города Астаны.
Сроки реализации           2005-2007 годы.
Программы
Необходимые                Финансирование Программы в 2005-2007
ресурсы и источники        годах будет осуществляться за счет
финансирования             средств местного и республиканского
Программы                  бюджетов и других не запрещенных
законодательством Республики
Казахстан источников.
Общие дополнительные затраты составят:
2005 год - 6081,2 млн. тенге;
2006 год - 9612,3 млн. тенге;
2007 год - 8310,4 млн. тенге.
Объем бюджетных средств, необходимых
для реализации Программы в 2005-2007
годах, ежегодно будет уточняться при
формировании бюджетов на
соответствующий финансовый год.
Ожидаемые результаты       В результате реализации Программы:
будет создана оптимальная система
оказания медицинской помощи,
удовлетворяющая потребности населения;
улучшится материально-техническая база
здравоохранения города, будут внедрены
современные технологии, что позволит
повысить качество и объем услуг
здравоохранения;
улучшится качество медицинских услуг в
рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи,
расширится комплекс оздоровительных
мероприятий на уровне ПМСП, что
повысит эффективность и качество
диспансеризации больных, снизит
уровень заболеваемости и инвалидности,
госпитализации на 15-20%, улучшит
раннее выявление заболеваемости;
расширение объема медицинской помощи
на уровне ПМСП позволит снизить
количество экстренных вызовов и
повысить качество оказания скорой
медицинской помощи;
в результате внедрения новых
технологий в области охраны здоровья
матери и ребенка повысится индекс
здоровья детей и женщин
репродуктивного возраста до 30%,
снизится показатель материнской

Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 13
қазандағы "Қазақстан Республикасының
денсаулық сақтау ісін реформалау мен
дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған
мемлекеттік бағдарламасын іске асыру
жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту
туралы" N 1050  қаулысы .
Бағдарламаны             Астана қаласының әкімдігі
әзірлеушілер
Бағдарламаның мақсаты    Азаматтарға медициналық көмек көрсетуде
тиімді жүйе құру жолымен Астана қаласы
тұрғындарының денсаулығын жақсарту
Бағдарламаның            Ана мен баланың денсаулығын нығайту
міндеттері               Алғашқы медициналық-санитарлық көмек
қызметін дамыту (бұдан әрі - АМСК) және
санитарлық эпидемиологиялық игіліктерді
қамтамасыз ету
Қала тұрғындарына, бірінші кезекте
әлеуметтік айрықша аурулармен
ауыратындарға медициналық көмектің сапасын
жақсарту
Дәрі-дәрмек құралдарының сапасын
және қол жетімділігін қамтамасыз ету
Астана қаласы денсаулық сақтау жүйесінің
басқармасын кадрлық қамтамасыз ету және
жетілдіру
Астана қаласы денсаулық сақтау
ұйымдарының материалдық-техникалық
базаларын нығайту
Бағдарламаны іске        2005-2007 жылдар
асыру мерзімі
Бағдарламаны             Бағдарламаны 2005-2007 жылдары қаржыландыру
қаржыландырудағы         жергілікті және республикалық бюджеттердің
қажетті ресурстар        қаражаттары есебінен және Қазақстан
мен көздер               Республикасының заңнамасымен тыйым
салынбаған басқа да көздермен іске
асырылады. Жалпы қосымша шығындар: 2005 жылы
- 6081,2 млн. теңге; 2006 жылы - 9612,3
млн. теңге; 2007 жылы - 8310,4 млн. теңгені
құрайды. Бағдарламаны 2005-2007 жылдары
іске асыруға қажетті бюджеттік қаражаттар
көлемі жыл сайын тиісті қаржылық жылдың
бюджетін қалыптастыру кезінде анықталады.
Күтілетін нәтижелер      Бағдарламаларды іске асырудағы күтілетін
нәтижелер:
тұрғындардың қажеттілігін
қанағаттандыратын медициналық көмек
көрсетудің оңтайлы жүйесі құрылады;
денсаулық сақтау қызметінің сапасы мен
көлемін көтеруге мүмкіндік беретін,
қазіргі заманғы технологиялары енгізіледі,
қалалық денсаулық сақтаудың
материалдық-техникалық базасы
жақсартылады;
тегін медициналық көмектің
кепілдендірілген көлемінің шеңберінде
медициналық қызметтің сапасы жақсартылады,
АМСК деңгейінде сауықтыру іс-шараларының
кешені ұлғайтылып, одан ауруларды
диспансерлеуде тиімділігі мен сапасы
көтеріліп, ауруларды ерте анықтау
жақсартылады, жатқызу деңгейі 15-20 %,
аурулар және мүгедектік деңгейі
төмендетіледі;
медициналық көмек көлемін АМСК деңгейіне
ұлғайту шұғыл шақыруларды төмендетуге және
жедел медициналық көмек көрсету сапасын
көтеруге мүмкіндік береді; ана мен бала
денсаулығын сақтау саласына жаңа
технологиялар енгізу нәтижесінде
өсімпаздық жастағы әйелдердің және балалар
денсаулығының индексі 30 % дейін

смертности до 40 на 100 тысяч
живорожденных, стабилизируется
показатель младенческой смертности
до уровня 14 на 1000 родившихся
живыми.
Снизится инфекционная заболеваемость
населения до спорадических случаев;
стабилизируется ситуация по социально
значимым заболеваниям, включая
туберкулез, инфекции, передаваемые
преимущественно половым путем.
Население получит доступ к основным
(жизненно важным) лекарственным
средствам;
к 2007 году организации ПМСП будут
доукомплектованы врачебным и средним
медицинским персоналом в соответствии
с утвержденными нормативами;
реализация программ подготовки и
переподготовки медицинских и
фармацевтических кадров, механизмов
закрепления кадров, увеличение приема
учащихся (студентов) в медицинские
колледжи решат проблему кадровой
обеспеченности учреждений
здравоохранения города;
за счет совершенствования
финансирования повысится эффективность
использования бюджетных средств;
будет обеспечен равный доступ граждан
к медицинской помощи и реализован
принцип солидарной ответственности
граждан за свое здоровье.
Глава 2. Введение
Одними из основных приоритетов  Послания  Президента страны народу Казахстана "К конкурентноспособному Казахстану, конкурентноспособной экономике, конкурентноспособной нации" от 19 марта 2004 года определены сохранение здоровья и обеспечение благополучия граждан. В этой связи и в соответствии с  Указом  Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2004 года N 1438 "О Государственной программе реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы",  постановления  Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2004 года N 1050 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы" разработана Программа реформирования и развития здравоохранения города Астаны на 2005-2007 годы.
Программа направлена на улучшение состояния здоровья населения с учетом актуальных проблем и приоритетов здравоохранения на данном этапе развития столицы Республики Казахстан, основными из которых являются:
охрана материнства и детства;
повышение качества медицинских услуг в городе Астане;
ввод в строй новых медицинских организаций, в первую очередь первичного звена.
Программа ориентирована на решение вопросов совершенствования управления, кадрового обеспечения, а также укрепление материально-технической базы здравоохранения Астаны и согласуется с действующими программами " Региональная программа  "Здоровье населения г.Астаны" на 2003-2005 годы", " Формирование здорового  образа жизни в г.Астане на 2002-2005 годы", " Программа по противодействию  эпидемии ВИЧ/СПИДа на территории г.Астаны на 2002-2005 годы".

көтеріліп, 100 мың тірі туғандардың 40 %
дейін аналар өлімінің көрсеткіші
төмендетіледі, нәрестелер өлімінің
көрсеткіш деңгейі 1000 тірі туылғандардың
14-ке дейін деңгейі тұрақтандырылады;
тұрғындардың жұқпалы аурулары шекті
жағдайларға дейін төмендейді;
жыныстық жолдармен берілетін аурулар,
жұқпалылар, туберкулез сияқты әлеуметтік
айрықша аурулар жөніндегі жағдайлар
тұрақтандырылады;
Тұрғындар (өмірге аса маңызды) дәрі-дәрмек
құралдарын алуға мүмкіндік алады.
2007 жылға АМСК бекітілген нормативтерге
сәйкес дәрігерлер және орта медициналық
қызметкерлермен қамтылатын болады;
бағдарламаны іске асыруда медициналық
кадрларды және фармацевтік кадрларды
дайындау және қайта дайындау, кадрларды
тұрақтандыру механизмдері, оқушыларды
(студенттерді) медициналық колледждерде
қабылдауды көбейту қалалық денсаулық
сақтауда кадрлармен қамтамасыз ету
мәселелерін шешеді;
қаржыландыруды жетілдіру есебінен
бюджеттік қаржыларды пайдалану тиімділігін
арттырады;
медициналық көмекке азаматтардың тең
мүмкіндіктері қамтамасыз етіліп және
азаматтардың өз денсаулығына деген
ортақтастық жауапкершілік қағидасы іске
асырылатын болады.
2-тарау. Кіріспе
Президенттің 2004 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан халқына жолдаған "Бәсекелестікке қабілетті Қазақстан бәсекелестікке қабілетті экономика, бәсекелестікке қабілетті ұлт"  Жолдауының  негізгі басымдықтарының бірі азаматтардың денсаулығын сақтау және салауаттылығын қамтамасыз ету болып табылады. Осыған байланысты және Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 13 қыркүйектегі "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" N 1438  Жарлығы , Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 13 қазандағы "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" N 1050  қаулысына  сәйкес 2005-2007 жылдары Астана қаласының денсаулық сақтауын дамыту және жетілдіру Бағдарламасы жасалды.
Бағдарлама халық денсаулығының жағдайын жақсартуға, қазіргі кезеңде Қазақстан Республикасының елордасын дамытуда көкейтесті мәселелер мен денсаулық сақтау басымдылықтарына бағытталған, оның негізгілері мыналар болып табылады:
аналар мен балаларды қорғау;
Астана қаласындағы медициналық қызметтің сапасын көтеру;
қатарға жаңа медициналық ұйымдарды, бірінші топты алғашқы кезекте енгізу.
Бағдарлама Астананың денсаулық сақтау базасын басқаруды жетілдіруге, кадрлық қамтамасыз етуге, сондай-ақ материалдық-техникалық нығайтуға бағытталып және қолданыстағы "2004-2005 жылдарға арналған "Астана қаласы халқының денсаулығы" аймақтық  бағдарламасы ,  "2002-2005  жылдарға арналған Астана қаласындағы салауатты өмір салтын қалыптастыру",  "2002-2005  жылдарға арналған Астана қаласының аумағында АҚТҚ/ЖҚТБ індеттеріне қарсы әрекет жөніндегі бағдарламасы" бағдарламаларымен келісілген.

Программа базируется на комплексной оценке реальной экономической и социальной обстановки города Астаны, составлена с учетом основных положений законодательных актов Республики Казахстан, нормативных документов Министерства здравоохранения Республики Казахстан и соответствует положениям  Государственной программы  реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы.
Глава 3. Анализ состояния здоровья населения и системы
здравоохранения города Астаны
Состояние здоровья населения города Астаны и динамика основных показателей соответствуют тенденциям, характерным для республики в целом.
Численность населения города Астаны составляет 510,3 тыс. человек, из них взрослого - 396,7 тыс. человек, в том числе подростков и студенческой молодежи - 54,1 детей - 105,1 тысячи, женщин фертильного возраста - 169,7 тыс. человек.
В Астане как и в целом по Казахстану улучшаются медико-демографические показатели. Отмечается рост рождаемости с 11,1 на 1000 человек населения в 2002 году до 12,6 на 1000 человек населения в 2003 году при республиканском показателе 17,2 в 2003 году. Показатель общей смертности стабилизировался на уровне 6,8 на 1000 человек населения в 2002 году и 6,6 на 1000 человек населения - в 2003 году. Естественный прирост населения составил в 2003 году 6 на 1000 человек населения против 4,3 на 1000 человек населения в 2002 году.
Первичная заболеваемость увеличилась в 2003 году и составила 51777,8 на 100 тыс. человек населения против 45512,3 в 2002 году.
Медицинскими организациями города проводится определенная работа по борьбе с социально значимыми и представляющими опасность для окружающих заболеваниями.
Однако эпидемиологическая ситуация по туберкулезу остается напряженной. Показатель смертности от туберкулеза выше республиканского (22,3) и составил 26,7 на 100 тыс. человек населения. Противотуберкулезный диспансер не имеет отделения для лечения больных с мультирезистентными формами из-за недостатка площадей. Отмечается тенденция роста заболеваемости психическими расстройствами, онкозаболеваниями, болезнями системы кровообращения. Показатель заболеваемости сахарным диабетом в Астане вырос с 79 на 100 тысяч человек населения в 2002 году до 102,9 - в 2003 году.
Интенсивный показатель первичного выхода на инвалидность в 2003 году составил 19 на 10 тысяч населения при республиканском показателе - 29,2. В структуре первичного выхода на инвалидность среди взрослого населения города на первом месте - инвалидность от злокачественных новообразований, на втором - от болезней системы кровообращения.
Территория города Астаны является регионом с высокой частотой анемий и повышенным уровнем заболеваний, вызванных дефицитом йода.

Бағдарлама Астана қаласының шынайы экономикалық және әлеуметтік тұрақтылықты кешенді бағалау негізінде жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің нормативтік құжаттарының негізгі жағдайын ескере отырып жасалған және Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік  бағдарламасы  жобасына сәйкес келеді.
3-тарау. Астана қаласы халқы денсаулығының
жағдайы және денсаулық сақтауын талдау
Астана қаласы халқының жағдайы және негізгі көрсеткіштердің динамикасы толығымен республикалық сипаттағы тенденцияға сәйкес келеді.
Астана қаласы халқының саны 510,3 мың адам, ересектер - 396,7 мың адам, оның ішінде - жасөспірімдер мен студент жастар 54,1 мың адам, балалар - 105,1 мың адам, босануға мүмкіндігі бар жастағы әйелдер - 169,7 мың адамды құрайды.
Астанада Қазақстан бойынша толығымен медико-демографиялық көрсеткіштер жақсарып келеді. Туу 2002 жылмен салыстырғанда 1000 адамнан 11,1-ге, халықтың 1000 адамнан 12,6-ға өсуі, 2003 жылмен салыстырғанда республикалық көрсеткіш бойынша 2003 жылы 17,2 адамға өскені байқалады. Жалпы өлімнің көрсеткіші 2002 жылы халықтың 1000 адамнан 6,8-ге тұрақтанды, 2003 жылы халықтың 1000 адамнан 6,6-ға тұрақтанды. Халықтың табиғи өсуі 2003 жылы 1000 адамнан 6,0-ге, 2002 жылы халық 1000 адамнан 4,3 адамды құрайды.
Алғашқы аурулар 2002 жылғы 45512,3 адаммен салыстырғанда 2003 жылы көбейіп және халықтың 1000 мың адамға 51777,8-ді құрады.
Астана қаласының медициналық ұйымдарымен әлеуметтік айрықша ауру және қоршаған ортаға ауру тарату қаупіне қарсы күрес жөніндегі мақсатқа сай жұмыстары жүргізіледі.
Бірақ, туберкулезге қарсы індет жағдайы қауіпті болып қала бермек. Туберкулезден қайтыс болу көрсеткіші республикалық көрсеткіштерден жоғары (22,3) және халықтың 100 мың адамнан 26,7 адамды құрады. Туберкулезге қарсы диспансерде алаңның жетіспеушілігінен мультирезистенттік нысанамен емдеуге арналған жеке бөлімдері жоқ. Психикалық ауытқулары бар, онкологиялық аурулар, қан айналу жүйесі ауруларының өсуі байқалады, Астана қаласында қант диабеті аурулары халықтың 2002 жылмен салыстырғанда 79-дан 100 мың адамға, 2003 жылы 102,9-ға дейін өскен.
Мүгедектікке алғашқы рет шығудың қарқынды көрсеткіші 10 мың тұрғынға 19-ды құрайды, республикалық көрсеткіште - 29,2.  Астана қаласының ересек тұрғындарының арасында мүгедектікке алғаш рет шығудың құрамында бірінші орында - зиянды жаңа қалыптасқан мүгедектік, екінші орында қан айналымы жүйесі аурулары.
Астана қаласының аумағында қан аздығы жиі кездеседі және йод тапшылығының салдарынан болған аурулардың деңгейі көтерілген аймақ болып табылады.

Индекс здоровья беременных женщин составляет 20%. Анемии у беременных встречаются в 53,9% случаев, заболевания почек - 32,8%, сердечно-сосудистой системы - 8,1%.
В динамике отмечается снижение числа абортов на 100 родившихся живыми и мертвыми с 182,8 в 2001 году до 107,4 в 2003 году при республиканском уровне 51,1.
За счет активных миграционных процессов ежегодно увеличивается число родов у иногородних беременных, не наблюдавшихся в женских консультациях города. Так, в 2003 году каждая восьмая родильница не состояла на учете по беременности (833 против 540 в 2002 году). Из числа взятых на учет в женских консультациях в 2002 году 11% прибыли из других регионов Республики, в 2003 году - 16,7%.
Уровень показателя материнской смертности по городу Астане не стабилен. Так, при уровне данного показателя в 1998 году - 115,8 на 100 тыс. живорожденных и в 2001 году - 20,6 показатель материнской смертности в 2003 году составил 90,7 на 100 тысяч живорожденных при республиканском уровне 42,1. В структуре материнской смертности превалируют акушерские кровотечения. Из 6 случаев материнской смертности в 2003 году 5 беременных не состояли на учете в женской консультации или поздно встали на учет. В трех случаях женщины прибыли из других регионов и за медицинской помощью ранее не обращались.
Показатель перинатальной смертности имеет четкую тенденцию к снижению с 21,5 в 1998 году до 12,9 в 2003 году на 1000 родившихся живыми и мертвыми при республиканском уровне 13,8. В структуре умерших от 0 до 6 суток жизни недоношенные новорожденные составили 60%.
В течение последних 5 лет показатель младенческой смертности по городу имеет тенденцию к снижению. Так, в 2001 году показатель младенческой смертности составлял 17,9 на 1000 родившихся живыми, в 2003 году - 14,6 при республиканском показателе - 15,3.
Показатель своевременности охвата прививками по городу составляет 97% в 2003 году при республиканском показателе 95%. Увеличился процент детей раннего возраста, находящихся на грудном вскармливании, с 82% в 2001 году до 87% в 2003 году, снизились заболеваемость и смертность от инфекционно-паразитарных заболеваний. В медицинских организациях проводится скрининг психофизических нарушений для выявления детей с ограниченными возможностями.
Медицинская помощь населению города оказывается 32 медицинскими организациями. Первичная медико-санитарная помощь населению города оказывается 4 самостоятельными поликлиниками для медицинского обслуживания взрослого населения, одной поликлиникой для подростков и студентов, 7 поликлиническими отделениями детских городских больниц N 1, 2 и 8 семейными врачебными амбулаториями, из которых - 3 частной формы собственности. Стационарную помощь оказывают городская больница N 1, детские больницы N 1, 2, два родильных дома, взрослая и детская инфекционные больницы, 5 специализированных стационаров (противотуберкулезный, психиатрический, онкологический, дерматовенерологический, наркологический) с коечной мощностью 2245 коек. Кроме того, в системе здравоохранения города функционируют станция скорой медицинской помощи, Центр профилактики и формирования здорового образа жизни, Центр медицины катастроф, Центр профилактики СПИД/ВИЧ, Центр крови, специализированный Дом ребенка, патологоанатомическое бюро и база спецмедснабжения.
Высокоспециализированная медицинская помощь жителям города Астаны оказывается в Национальном научном медицинском центре, Научно-исследовательском институте травматологии и ортопедии.

Аяғы ауыр әйелдердің денсаулық индексі 20% құрайды. Аяғы ауырларда қан аздығы 53,9% кездеседі, бүйрегі ауыратындар - 32,8%, жүрек-қан тамырлары жүйесі ауыратындар - 8,1%.
Түсік жасау санының серпіндік көрсеткішінде 100 өлі және тірі туғандарда 2001 жылы 182,8-ден 2003 жылы 107,4 дейін төмендеген, республикалық деңгейде - 51,1.
Көші-қонның белсенді үрдісі есебінде жыл сайын қала шетінде тұратын жүктілер қаладағы әйелдерге арналған кеңестерде болмай тууы көбеюде. Сонымен, 2003 жылы әрбір сегізінші босанушы жүктілігі жөнінде есепте тұрмаған (2002 жылы 540 салыстырмалы 833). 2002 жылы әйелдер консультациясында есепке алынғандардың қатарында 11 % республиканың басқа да аймақтарынан келген, 2003 жылы - 16,7 %.
Астана қаласында аналар өлімінің көрсеткіш деңгейі қалыпты жағдайда емес. Осы көрсеткіштер деңгейінде 1998 жылы - 100 мың тірі туғандарға 115,8 және 2001 жылы - 20,6, 2003 жылы аналар өлімінің көрсеткіші 100 тірі туғандарға 90,7 құраса, республикалық тірі туғандардың көрсеткіш деңгейінде - 42,1. Аналар өлімі құрылымында акушерлік қан кету алда тұр. 2003 жылғы 6 аналық өлімнің 5 жүкті, әйелдер консультациясы есебінде тұрмаған немесе кеш келіп тұрғандар. Үш жағдайдағы әйелдер басқа аймақтан келгендер және бұрын медициналық көмекке жүгінбеген.
Перинаталдық өлім көрсеткіштерінде төмендеудің айқын беталысы бар 1000 тірі және өлі туылғандарда, 1998 жылы 21,5-тен 2003 жылы 12,9 дейін, республикалық деңгейде - 13,8. Жетілмей жаңа туылғандар құрылымында 0-ден 6 тәулік өмірінде өлгендер 60 % құрайды.
Соңғы 5 жыл ішінде қала бойынша нәрестелер өлімінің төмендегені байқалады. 2001 жылы 1000 тірі жаңа туылғандарда нәрестелер өлімі 17,9 құрады, 2003 жылы - 14,6, республикалық көрсеткіште - 15,3.
Қала бойынша уақытылы егумен қамту көрсеткіші 2003 жылы 97 % құраса, республикалық көрсеткіште 95 %. Омыраумен емізудегі ерте жастағы балалар пайызы өскен, 2001 жылы 82 %-тен 2003 жылы 87 %-ке, жұқпалы-паразиттік аурулар өлімі мен аурулар төмендеді. Мүмкіндіктері шектеулі балалардың психофизикалық бұзылуын анықтау үшін медициналық ұйымдарда скрингинг жүргізіледі.
Астана қаласы тұрғындарына медициналық көмекті 32 медициналық ұйымдар көрсетеді. Ересек тұрғындарға медициналық қызмет көрсету үшін өз алдына 4 емханада, жасөспірімдер және студенттер үшін бір емханада, N 1, 2 қалалық балалар ауруханасының 7 емханалық бөлімі және 8 отбасылық дәрігерлік амбулаториясы, оның 3 - жеке меншік түрінде қала тұрғындарына алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсетіледі. Қалалық N 1 аурухана, N 1, 2 балалар ауруханасы, екі перзентхана үйі, ересектер мен балалардың жұқпалы аурулар ауруханасы, 5 мамандандырылған стационарлар (туберкулезге қарсы, психиатриялық, онкологиялық, дерматовенерологиялық, наркологиялық) төсек орны күштілігі 2245 төсек орынды стационарлар көмек көрсетеді. Осылардан басқа, қалалық денсаулық сақтау жүйесінде жедел медициналық көмек станциясы, салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы, ЖҚТБ/АҚТҚ алдын алу орталықтары, қан орталығы, мамандандырылған балалар үйі, патологоанатомиялық бюро және медициналық жабдықтау базасы қызмет істейді.
Астана қаласының тұрғындарына жоғарғы мамандандырылған медициналық көмек ұлттық ғылыми орталықта, травматология және ортопедия ғылыми-зерттеу институында көрсетіледі.

В городе Астане в 2000-2003 годах проведены полный и частичный капитальный ремонты на 22 объектах здравоохранения на общую сумму 668 млн. тенге. Вместе с тем в результате недостаточности финансовых возможностей часть медицинских организаций остается без капитального ремонта, на проведение которого требуется свыше 2 млрд. тенге.
Материально-техническая база амбулаторно-поликлинических организаций не в полной мере соответствует санитарным нормам. Практически все объекты ПМСП города, в том числе детские поликлинические отделения расположены в нетиповых, приспособленных помещениях на первых этажах пятиэтажных жилых домов или в арендуемых помещениях, не соответствующих санитарным нормам и правилам, с неудовлетворительной материально-технической базой, при отсутствии необходимого медицинского оборудования.
Мониторинг оснащения медицинских организаций показал, что используется морально и технически устаревшее оборудование, 30% из которого со сроком эксплуатации более 15 лет. Техническое состояние парка медицинского оборудования выглядит следующим образом: около 73% удовлетворительное (в 2002 году - 65%), 25% требует немедленной замены (в 2002 году - 32%), более 2% требует капитального ремонта или закупа расходных материалов (в 2002 году - 3%). Оснащенность медицинским оборудованием реанимационных отделений родовспомогательных и детских учреждений составляет 60-70%. Обеспеченность объектов ПМСП санитарным автотранспортом в соответствии с утвержденными нормативами составляет менее 50%.
К организациям ПМСП прикреплено 410,2 тыс. человек, в том числе подростков и студенческой молодежи - 54,1 тыс. человек, детей - 105,1 тыс. человек.
Нагрузка взрослых поликлиник превышает плановую в 2-3 раза, и при плановой мощности 944 посещения в смену фактически составляет 2289,5 посещения в смену. Из-за дефицита площадей имеет место ведение совмещенных приемов врачей. Дефицит терапевтических участков составляет 60.
Для оказания амбулаторно-поликлинической медицинской помощи женскому населению в настоящее время функционируют 20 участков в женских консультациях и 8 - в составе семейных врачебных амбулаторий при потребности 85 участков, т.е. дефицит составляет 57 участков.
Амбулаторно-поликлиническую помощь детскому населению города оказывают поликлинические отделения в составе объединенных детских городских больниц N 1 и 2 и 8 СВА. Количество педиатрических участков составляет 100 при потребности 132, дефицит - 32 участка. Число закрепленных детей на одном педиатрическом участке составляет 1050 - при нормативе 800. Дефицит площадей в медицинских организациях создает определенные трудности в оказании своевременной амбулаторной помощи детям. В настоящее время фактическая мощность детских поликлинических отделений в 3,6 раза превышает плановую.

Астана қаласында 2000-2003 жылдары жалпы сомасы 668 млн. теңгеге 22 денсаулық сақтау нысандарына күрделі және ішінаралық жөндеу жұмыстары жүргізілді. Онымен қатар, қаржыландыру мүмкіндіктерінің жетіспеушілігінен 2 млрд. теңгені қажет ететін, бірқатар медициналық ұйымдар күрделі жөндеусіз қалып отыр.
Амбулаториялық-емханалық ұйымдарының материалдық-техникалық базасы санитарлық нормаларға сәйкес келмейді. Астана қаласының АМСК нысандарының барлығы, оның ішінде балалар емханалық бөлімдері, қажетті медициналық жабдықтары жоқ, материалдық-техникалық базасы қанағаттанарлықсыз, санитарлық нормаларға сай емес, жалға алған немесе бес қабатты тұрғын үйлердің бірінші қабатында орналасқан.
Медициналық ұйымдардың жабдықталуын мониторингілеу көрсеткендей, моралды және техникалық тұрғыда ескірген жабдықтар пайдаланылады, 30 % пайдаланылған уақыты 15 жылдан артық мерзімде. Медициналық жабдықтар паркінің техникалық жағдайы: шамамен 73% - қанағаттанарлық (2002 жылы 65 %), 25 % тез арада ауыстыруды талап етеді (2002 жылы 32 %), 2 % күрделі жөндеуді немесе шығын материалдарын сатып алуды талап етеді (2002 жылы 3 %). Тууға көмек және балалар мекемелерінің реанимациялық бөлімінде медициналық жабдықтармен жабдықтау 60-70 % құрайды. АМСК нысандарын санитарлық автокөліктермен қамтамасыз ету бекітілген нормативтерге сәйкес 50 % кемін құрайды.
АМСК ұйымдарында 410,2 мың адам бекітілген, сонымен бірге жасөспірімдер мен студент жастар - 54,1 мың адам, балалар - 105,1 мың адам.
Ересектер емханасы жоспардан 2-3 есе артық жұмыс істейді, 944 жоспарлы жүктеме кезінде, ауысымда нақты жүктеме 2289,5 ауысылымды құрайды. Дәрігерлердің орын тапшылығынан аралас бірге қабылдау жүргізіледі. Терапевтік учаскелер тапшылығы 60 учаскелерді құрайды.
Қазіргі уақытта әйелдерге амбулаторлы-емханалық медициналық көмек көрсету үшін әйелдер консультациясының 20 учаскесі қызмет істейді және 8-отбасылық дәрігерлік амбулаторияда қажетінше 85 учаске, дегенмен жетіспеушілік 57 учаскені құрайды.
Қаланың балалар тұрғындарына амбулаториялық-емханалық көмектер N 1 және N 2 қалалық балалар ауруханаларының біріктірілген емханалық бөлімінің құрамында және 8 ОДА көрсетіледі. Педиатрлық учаскелер 100, қажет болған жағдайда 132-ні құрайды, тапшылығы - 32 учаске. Норматив бойынша - 800 болса, бір педиатрлық учаскеде бекітілген балалар саны 1050 құрайды. Жайлардың тапшылығынан балаларға уақытылы амбулаториялық көмек көрсетуде белгілі қиыншылықтар туындайды. Қазіргі уақытта балалар емханасы бөлімдерінде нақты күш түсімі жоспардан 3,6 есе асады.

В городе число студентов и учащихся ежегодно увеличивается на 2,5-3 тысячи человек. На сегодня обслуживание студентов и подростков осуществляется только городской поликлиникой N 3. При нормативной пропускной способности поликлиники 154 человека в день фактическая посещаемость составляет 869, что превышает норматив в 5,5 раза. На одного врача-терапевта при норме 1500 подростков приходится 2700-3000 человек. Отсутствие дополнительных кабинетов не позволяет осуществить разукрупнение врачебных участков.
В городе остро стоит вопрос оказания стоматологической помощи детскому населению, особенно детям с врожденными аномалиями развития челюстно-лицевой области. В 3 раза уменьшился объем профилактической помощи, процент охвата плановым осмотром детей в организованных коллективах снизился с 10% до 3%. Отсутствие в городе стоматологических поликлиник государственной формы собственности затрудняет оказание специализированной стоматологической помощи социально незащищенным слоям населения. В существующих кабинетах детских поликлинических отделений отсутствует должное медицинское оборудование, а имеющееся морально устарело; недостаточно специалистов, особенно в области ортодонтии. Стоматологическая помощь детям оказывается в структурных подразделениях государственных медицинских организаций всего шестью детскими врачами-стоматологами. До конца 2004 года напряженность ситуации несколько снизится вследствие открытия кабинетов с пятью стоматологическими установками в консультативно-диагностической поликлинике детской городской больницы N 2.
В настоящее время население города остро ощущает нехватку койко-мест, что создает переуплотнение в стационарах и способствует низкому качеству обслуживания. Обеспеченность населения койками на 10 тыс. населения за 2003 год составила 53,2 при республиканском показателе 67,7. Обеспеченность населения койками по основным профилям (4,1 на 10 тыс. населения) меньше в 2,1 раза республиканского показателя (9,6). На сегодня дефицит коек для взрослых составляет 620 коек, из них 365 терапевтических коек.
В городе Астане в результате передачи в республиканскую собственность зданий, сооружений и медицинского оборудования трех многопрофильных больниц с коечным фондом 680 коек осталась всего лишь одна многопрофильная больница для лечения взрослых (городская больница N 1 на 420 коек), которая не обеспечивает необходимый объем стационарной помощи населению. Материально-техническая база больницы не позволяет развернуть некоторые отделения терапевтического и хирургического профиля. В больнице отсутствуют профильные отделения, такие как ревматологическое, аллергологическое, гастроэнтерологическое, пульмонологическое, неврологическое.
Городская взрослая инфекционная больница на 150 коек располагается в приспособленных зданиях, имеет всего шесть боксов. Палаты большие, часть палат смежные, недостаточно санитарных узлов. Подъездные пути находятся в неудовлетворительном состоянии. Для приведения отделений больницы в соответствие с санитарными требованиями необходимо осуществить реконструкцию зданий больницы и строительство корпуса для бактериологической лаборатории.
Онкологический диспансер не имеет возможности для открытия отделений онкогематологии, химиотерапии, торакальной хирургии и вспомогательных подразделений, для которых необходимо построить типовой стационарный диагностический корпус.

Астана қаласында жыл сайын студенттер мен оқушылардың саны 2,5 - 3 мың адамға өсуде. Бүгінде студенттер мен жасөспірімдерге  жалғыз N 3 қалалық емхана қызмет көрсетеді. Емхананың қабылдау мүмкіндігінің нормативі күніне 154 адам болса, нақты келушілер 869 құрайды, нормативтен 5,5 есеге артады. Бір терапевт дәрігердің нормасына 1500 жасөспірім болса, оған 2700-3000 адам келеді. Қосымша кабинеттердің жоқтығынан дәрігерлердің учаскелерін ұлғайтуды іске асыруға мүмкіндік жоқ.
Қалада балаларға әсіресе жақ-беттің туа біткен анайылығына стоматологиялық көмек көрсету мәселесі қиындық туғызуда. 10 %-тен 3 %-ке дейін ұйымдастырылған ұжымдарда балаларды жоспарлы қарауды қамту пайызы кеміді, алдын алу көмек көлемі 3 есе кеміді. Қалада мемлекеттік меншік түріндегі стоматологиялық емхананың жоқтығы, халықтың әлеуметтік аз қамтылған тобына мамандандырылған стоматологиялық көмек көрсету мәселесі қиын. Балалар емханасы бөліміндегі кабинеттерде қажетті медициналық жабдықтар жоқ немесе бары моралды ескірген. Мамандардан әсіресе ортодонтиялық мамандар жетіспейді. Балаларға стоматологиялық көмекті мемлекеттік медициналық ұйымдар құрылымында барлығы алты стоматолог дәрігері көрсетеді. 2004 жылдың соңына дейін N 2 қалалық балалар ауруханасының консультативті-диагностикалық емханасында бес стоматологиялық қондырғы қойылатын кабинеттер ашқаннан соң ізінше ауыр жағдайлар бірнеше есе төмендейді.
Қазіргі уақытта қала тұрғындарына төсек орындардың жетіспеушілігі, одан стационарлардың біріктіріліп, қызмет көрсету сапасының төмендегені сезіледі. Тұрғындарды төсек орындармен қамтамсыз ету 10 мың тұрғынға 2003 жылы 53,2 құрады, республикалық көрсеткіште - 67,7, тұрғындарды негізгі бейінде төсек орындармен қамтамасыз ету (10 мың тұрғынға 4,1) республикалық көрсеткіштен (9,6) есе кем. Бүгінгі уақытта ересектер төсек орындарының тапшылығы 620 құрайды, оның - 365 терапевтік төсек орын.
Астана қаласында 680 төсек орынды қорымен үш көп салалы аурухананы көшіру нәтижесінде үймерет, жарақтар және медициналық жабдықтар республиканың меншігіне берілді, ересектерді емдеу үшін тек жалғыз көп салалы (420 төсек орынды N 1 қалалық аурухана) аурухана қалды, онда тұрғындарға стационарлық көмек көлем қажеттілігін қамтамасыз ете алмайды. Аурухананың материалдық-техникалық базасы бірқатар терапевтік және хирургиялық бейінді орналастыруға мүмкіндігі жоқ. Ауруханада ревматологиялық, аллергологиялық, гастроэнтерологиялық, пульманологиялық, неврологиялық бейінді бөлімдері жоқ.
Қалалық ересектер жұқпалы аурулар ауруханасында 150 төсек орны тәсілдендірілген үймеретте орналастырылған, тек алты бокс бар. Палаталар үлкен, кейбір палаталар біріктірілген, санитарлық құбырлар жетіспейді. Кіреберіс жолдары қанағаттанарлық жағдайда емес.  Аурухана бөлімдерін санитарлық нормаға келтіру үшін ауруханаға қайтадан жөндеу жүргізу және бактериологиялық зертхана үшін корпус құрылысын салу керек.
Онкодиспансерде онкогематология, химиятерапия, торкалды хирургия бөлімдері мен көмекші бөлімшелер ашу мүмкіндіктері жоқ, стационарлық диагностикалық корпус құрылысы да қажет.

В связи с ростом численности населения города число родов в родовспомогательных учреждениях в 2003 году увеличилось в 1,7 раза, по сравнению с 1999 годом. В настоящее время фактическое число акушерских коек составляет 270 коек, гинекологических - 95. Потребность в акушерских койках в городе составляет 450, т.е. дефицит - 180 коек. Потребность в гинекологических койках составляет 399 коек, т.е. дефицит - 304 койки, что привело к перегрузке и переуплотненности роддомов, превышению работы родильной койки на 15,8%. Имеющийся дефицит акушерско-гинекологических коек при продолжающемся росте численности населения и показателя рождаемости по городу требует открытия третьего родильного дома.
Стационарная помощь детям осуществляется на 505 койках при потребности 1008, дефицит педиатрических коек составляет 683. В динамике отмечается рост показателя обеспеченности детскими койками на 1000 детей в возрасте от 0 до 14 лет с 5,0 - в 2001 году до 5,2 - в 2003 году при республиканском показателе 4,4 (норматив - 8,3).
Обеспеченность врачами основных специальностей в 2003 году составила 14,8 на 10 тыс. населения против 14,2 - в 2002 году. Однако показатель обеспеченности терапевтами, хирургами, педиатрами остается низким и, по сравнению с 2002 годом, снизился с 7,1 на 10 тыс. населения до 6,7 на 10 тыс. населения, с 2,4 - до 2,0, с 5,3 - до 5,1 соответственно, что и обуславливает недостаток данных специальностей на территориальных участках. Укомплектованность врачебными кадрами в медицинских организациях города на сегодня составляет: врачами - 78,2%, средними медицинскими работниками - 74,4%. Отмечается нехватка кадров для станции скорой медицинской помощи, среднего медицинского персонала. В городе нет специалистов по аллергологии, иммунологии, проктологии, недостаточно врачей-генетиков, врачей-лаборантов, рентгенологов, торакальных хирургов, ангиохирургов, нейрохирургов, эндокринологов. Большая текучесть кадров отмечается в семейных врачебных амбулаториях. Не престижной стала работа участкового врача. Причинами этого являются низкая заработная плата, отсутствие санитарного автотранспорта для обслуживания на дому, отсутствие ведомственного жилья и другое.
Отсутствует нормативная правовая база, регламентирующая обязательное трудоустройство выпускников учебных заведений по месту распределения. В связи с этим даже при ежегодном увеличении приема студентов в медицинские академии и училища проблема укомплектованности кадрами остается. При этом имеется проблема недостаточного качества подготовки и переподготовки медицинских кадров.

Қала тұрғындары санының өсуіне байланысты тууға көмек көрсету мекемелерінде 1999 жылмен салыстырғанда туу 2003 жылы 1,7 есеге туу көбейді. Қазіргі уақытта акушерлік төсек орын нақты 270 құрайды, гинекологиялық төсек орын - 95. Қалада акушерлік төсек орын қажеттілігі 450 құрайды, тапшылығы - 180 төсек. Гинекологиялық төсек орын қажеттілігі 399 құрайды, тапшылығы 304 төсек, осыдан перзентханаларда жиынтықталу және күш түсімділігінің артуына әкеліп, туу төсек орындары жұмысын 15,8 % көтерді. Туу көрсеткіштерінің және тұрғындар сан жағынан өсуінің жалғасуынан, акушерлік-гинекологиялық төсек орындары тапшы болып Астана қаласында үшінші перзентхана үйін ашуды талап етуде.
Балаларға стационарлық 1008 төсек қажеттілігі кезінде көмек 505 төсек орында іске асырылады, педиатрлық төсек орын тапшылығы 683 құрайды. Балаларды төсек орынмен қамтамасыз ету көрсеткіші серпінінің өсуі, 0-ден 14 жасқа дейінгі 1000 балаға 2001 жылы 5,0, 2003 жылы 5,2 дейін, республикалық көрсеткіште - 4,4 (норматив 8,3).
Негізгі мамандық дәрігерлерімен қамтамасыз ету 2003 жылы 10 мың тұрғынға 14,8 құраса, салыстырмалы түрде 2002 жылы 14,2 құрады. Дегенмен терапевтермен, хирургтармен, педиатрлармен қамтамасыз ету көрсеткіші төмен күйде қалып отыр және 2002 жылмен салыстырғанда 10 мың тұрғынға 7,1-ден 10 мың тұрғынға 6,7 дейін төмендеді. 2,4-тен 2,0-ге дейін, 5,3-тен 5,1-ге дейін сәйкес, осындай себептерден аумақтық учаскелерде осы мамандықтар жетіспейді. Бүгінгі күнде қалалық медициналық ұйымдарда дәрігерлік кадрлармен қамтуда дәрігерлер 78,2 %, орта медициналық қызметкерлер 74,4 % құрайды. Жедел медициналық көмек станциясында кадрлардың, орта медициналық қызметкерлерінің жетіспеушілігі байқалады. Қалада аллергологиялық, иммунологиялық, патологиялық мамандықтар бойынша мамандар жеткіліксіз, дәрігер-генетиктер, дәрігер-зертханашылар, рентгенологтар, торкалды хирургтар, ангиохирургтар, нейрохирургтар, эндокринологтар жетіспейді. Оның себебі, төменгі еңбек ақы, үйлерге қызмет көрсететін санитарлық автокөліктердің, ведомстволық үйлердің жоқтығы, балабақшалардың жетіспеушілігі және т.с.
Оқу орындарының тәмәмдаушыларды бөлінген жер бойынша міндетті жұмысқа орналастыруда реттеуші, нормативтік-құқықтық база жоқ. Осыған байланысты медициналық академияда және медициналық колледждерде студенттерді жыл сайын қабылдау ұлғайтылса да, кадрлар қамту мәселесі қиын күйінде қалып отыр. Сонымен қатар, медициналық кадрлар артса да қайта оқыту сапасы жеткіліксіз болып тұр.

Бюджет здравоохранения города на 2004 год утвержден в сумме 3 млрд. 458 млн. тенге, что на 35% выше уточненного бюджета 2003 года. Из общего бюджета гарантированный объем бесплатной медицинской помощи составляет 2 млрд. 742 млн. тенге, или 79,3%, что на 32,6% выше уточненного плана 2003 года. Финансирование на одного жителя, в сравнении с 2003 годом, выросло на 25%. Несмотря на ежегодный рост финансирования системы здравоохранения города гарантированный объем бесплатной медицинской помощи населению обеспечен лишь на 80%.
Фармацевтический рынок города представлен государственными и частными аптечными организациями. Лекарственное обеспечение населения и медицинских организаций города осуществляют 335 объектов, имеющих лицензии на осуществление фармацевтической деятельности. Среднестатистический показатель обеспеченности розничными аптечными организациями на 10 тыс. человек в г. Астане составляет 5,7 (по республике - 4,6). Медицинские организации города в своей структуре имеют 15 аптек.
Основным источником финансирования закупа лекарственных средств в Астане является местный бюджет. Больные с социально значимыми заболеваниями обеспечены бесплатными лекарственными средствами на амбулаторном уровне лечения лишь на 30%. Не в полном объеме обеспечены лекарственными средствами больные при стационарном лечении. Выделяемые ассигнования не покрывают в полном объеме потребности в медикаментах по списку основных (жизненно важных) лекарственных средств. В стационарах города на одного больного в день медикаментов выделяется на сумму 583 тенге, что недостаточно для обеспечения гарантированного объема бесплатной медицинской помощи. На 2004 год в бюджете на лекарственное обеспечение медицинских организаций предусмотрено 709,4 млн. тенге против 363,9 млн. тенге в 2002 году, отдельных категорий граждан - 48,7 млн. тенге против 23,5 млн. тенге соответственно.
Наряду с вышеизложенным имеются проблемы, требующие приложения усилий со стороны других ведомств. Так, растет уровень уличного и дорожно-транспортного детского травматизма, что требует взаимодействия с организациями коммунального хозяйства. Не снижается частота врожденных пороков развития, что должно стать предметом рассмотрения органов экологического контроля. В городе имеются отдаленные дачные массивы, не в полной мере доступные для переписи силами медицинских организаций. Дети, проживающие на дачных участках, как правило, прибывают без медицинской документации и сведений о вакцинации. Активные миграционные процессы населения затрудняют раннюю постановку на учет и динамическое наблюдение за беременными. В новых микрорайонах отсутствуют нумерация домов, таблички с названиями улиц. Жильцы домов в микрорайонах устанавливают самодельные барьеры, что затягивает время прибытия бригад скорой медицинской помощи. На дачных массивах в зимнее время создается проблема прибытия к месту вызова из-за занесенных снегом дорог.

Қалалық денсаулық сақтауға 2004 жылғы бюджетте 3 млрд. 458 млн. теңге бекітілді, ол 2003 жылғы анықталған бюджеттен 35 % жоғары. Кепілдендірілген тегін медициналық көмек көлемінің жалпы бюджеті 2 млрд. 742 млн теңгені құрайды немесе 79,3 %, 2003 жылғы жоспарда бекітілген 32,6 % жоғары. Бір тұрғынға қаржыландыру 2003 жылмен салыстырғанда 25 %-ға өскен. Қалалық денсаулық сақтау жүйесін жыл сайын қаржыландыруын өсіруіне қарамастан, тұрғындарды кепілдендірілген тегін медициналық көмек көлемін қамтамасыз ету тек 80 % қамтылған.
Қаланың фармацевтік нарқы мемлекеттік және жеке меншік дәріханалық ұйымдарымен ұсынылған. Астана қаласында медициналық ұйымдар мен тұрғындарды дәрі-дәрмектермен қамтамасыз етуді, фармацевтік қызметіне лицензиясы бар, 335 заңды және жеке тұлғалар іске асырады. Дара дәріханалық қамтамасыз ету орта статистикалық көрсеткіш бойынша Астана қаласында 10 мың адамға 5,7 құрайды (республика бойынша - 4,6). Қаланың медициналық ұйымдарының құрылымында 15 дәріхана бар.
Астана қаласында дәрі-дәрмек құралдарын сатып алуды қаржыландырудың басты көзі жергілікті бюджет болып табылады. Әлеуметтік айрықша аурумен ауыратындарды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету амбулаториялық деңгейде емдеуге тек 30 % қамтылған. Стационарлық емдеу кезінде науқастар дәрі-дәрмекпен толық көлемде қамтылмаған.  Бөлінген қаржы (өмірде маңызды) медикаменттердің, дәрі-дәрмек құралдарының тізімі бойынша қажеттілігін толық көлемде жауып отырған жоқ. Қалалық стационарларда бір науқасқа күніне сомасы 583 теңгеге медикаменттер бөлінуде, ол кепілдендірілген тегін медициналық көмек көлемімен қамтамасыз ету үшін жеткіліксіз. Медициналық ұйымдарды дәрі-дәрмек құралдарымен қамтуға бюджеттен 2004 жылы 709,4 млн. теңге қарастырылған, салыстырмалы 2002 жылы 363,9 млн. теңге, жекелеген санаттағы азаматтарға - 48,7 млн. теңге салыстырмалы 23,5 млн. теңгеге сәйкес.
Жоғарғыда айтылған, бар мәселелерге басқа да ведомстволар тарапынан ықпалды талап етеді. Көшелік және көлік жолдарында балалардың жарақтану деңгейі өсуде, ол коммуналдық шаруашылық органының әрекетін талап етеді. Туылғанынан ақаудың даму жиілігі төмендемей отыр, ол экологиялық бақылау органдарының қарауындағы іс болуы керек. Қаладан шалғай орналасқан саяжайлар бар, оларға медициналық ұйымдардың санақ жүргізу үшін толық деңгейде күші жетпейді. Саяжайлық учаскелерде тұратын балалар екпе туралы мәліметінсіз және медициналық қағазсыз келеді. Тұрғындардың белсенді көші-қонынан жүктілерді бақылау және ерте есепке алып қою қиындауда. Жаңа шағын аудандарда үй нөмірлері, көше атаулары жазылмаған. Шағын аудандар тұрғандары өздері жасаған қоршаулар қояды, ол жедел медициналық көмек беруге кедергі келтіреді. Қысты күндері жолдарды қар алып қалатындықтан, шақырылған саяжай тұрақтарына жету мәселелерінде қиындықтар туындайды.

За последние годы за счет присоединения 5 сельских населенных пунктов значительно расширились границы города, резко выросла численность населения. С каждым годом увеличивается число объектов, подлежащих контролю, и в настоящее время достигает 7442 (1997 год - 3039). Число очагов инфекционных заболеваний, подлежащих обработке, увеличилось с 6300 - в 1997 году до 8460 - в 2004 году. Все это создает определенные трудности в осуществлении государственного санитарного надзора и требует расширения сети организаций, осуществляющих санитарно-эпидемиологический надзор в виде районных управлений госсанэпиднадзора и специализированной организации по проведению очаговой дезинфекции и контролю за объектами здравоохранения.
Одной из проблем в здравоохранении города является недостаточная оснащенность медицинских организаций компьютерами и программами к ним по мониторированию и оценке деятельности организаций и системы здравоохранения в целом. Отсутствие скоординированной политики в области информационного обеспечения здравоохранения приводит к снижению достоверности собираемой в отрасли информации, несвоевременному поступлению информаций из медицинских организаций в Департамент здравоохранения и далее в Министерство здравоохранения, невозможности сопоставления данных, поступающих из отдельных подсистем. Это, в конечном счете, приводит к снижению эффективности принимаемых на основе поступающей информации решений и нерациональному использованию ресурсов здравоохранения.
Полное решение этих проблем требует принятия комплексной программы, предусматривающей создание эффективно действующей системы здравоохранения, обеспечивающей улучшение состояния здоровья населения путем повышения уровня доступности качественной медицинской помощи для широких слоев населения, разработки эффективных механизмов повышения качества медицинских услуг, охраны материнства и детства, профилактики, лечения, реабилитации социально значимых заболеваний.
Глава 4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является улучшение здоровья населения города Астаны путем создания эффективной системы оказания медицинской помощи гражданам.
Основными задачами Программы являются: укрепление здоровья матери и ребенка; развитие службы ПМСП и обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия; качественное улучшение медицинской помощи населению города, в первую очередь больным с социально значимыми заболеваниями; обеспечение доступности и качества лекарственных средств; кадровое обеспечение и совершенствование управления системой здравоохранения города; укрепление материально-технической базы организаций здравоохранения.

Соңғы уақытта қалаға 5 тұрғын ауылдық жер қосылғандықтан қала ауқымы едәуір ұлғайып, халық саны күрт өсті. Жыл сайын бақылаудағы объектілердің де саны өсуде, қазіргі уақытта 7442 (1997 жылы - 3039) объекті бар. Өңдеуге жататын инфекциялық аурулардың ошағы 1997 жылы 6300 болса 2004 жылы 8460 өскен. Бұның бәрі мемлекеттік санитарлық қадағалауға едәуір қиындық туғызуда және санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды іске асыратын ұйымдарды, денсаулық сақтау нысандарын бақылау және ошақтарға дезинфекция жүргізу жөніндегі мамандандырылған ұйымдармен және мемсанэпиқадағалау аудандық басқарма түріндегі желісін ұлғайтуды талап етеді.
Қаланың денсаулық сақтауында мәселелердің бірі денсаулық сақтау жүйесін толығымен және ұйымдардың қызметтерін бағалау және мониторинг жүргізу жөніндегі компьютерлер және бағдарламалармен медициналық ұйымдарды жабдықтаудың жетіспеушілігі болып табылады. Денсаулық сақтауды ақпараттық қамтамасыз ету облысында үйлестіру саясатының жоқтығы, салалардан  жиналған ақпараттардың нақтылығын төмендетуге әкеп соғады, денсаулық сақтау департаментіне және одан әрі денсаулық сақтау министрлігіне медициналық ұйымдарынан ақпараттардың кешігіп түсетіндігінен, жекелеген қарасты жүйелерден алынатын деректерді салыстыру мүмкіндігі жоқ. Осыдан барып, соңғы нәтижесінде келіп түскен ақпараттардың негізінде шешім қабылдау тиімділігі төмендеп және денсаулық сақтау ресурстарын пайдалануға тиімсіздікке әкеп соғады.
Осы мәселелерді толық шешу үшін әлеуметтік айрықша ауруларды сауықтыруда, емдеуде, алдын алуда, аналар мен балаларды қорғауда, медициналық қызмет сапасын көтеру механизмдерінің тиімділігін жасаумен, тығыз орналасқан тұрғындар үшін сапалы медициналық көмек көрсетудің қолайлы деңгейін көтеру жолдарымен осы мәселелерді толық шешуде, тұрғындардың денсаулық жағдайын жақсартуды қамтамасыз ететін, тиімді әрекет ететін денсаулық сақтау жүйесін құруды қарастыратын, кешенді бағдарламаны қабылдауды талап етеді.
4-тарау. Бағдарламаның мақсаттары
мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты Астана қаласы халқының денсаулығын жақсартуда азаматтарға медициналық көмек көрсетудің тиімді жүйесін құру жолы болып табылады.
Бағдарламаның негізгі мақсаттары ана мен баланың денсаулығын нығайту; АМСК қызметін дамыту және санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету; қала халқына, бірінші кезекте әлеуметтік айрықша аурулармен ауыратын ауруларға берілетін медициналық көмектің сапасын жақсарту; дәрі-дәрмектердің сапасы және қол жетімділігін қамтамасыз ету; қаланың денсаулық сақтау жүйесін басқаруды жетілдіру және кадрлық қамтамасыз ету; денсаулық сақтау ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту болып табылады.

Проблемы,решаемые в рамках Программы, с учетом возможностей местного и республиканского бюджетов предполагают ее реализацию в течение 2005-2007 годов.
Глава 5. Основные направления реализации Программы
1. Укрепление здоровья матери и ребенка
Основными компонентами укрепления здоровья матери и ребенка являются совершенствование деятельности организаций здравоохранения в области охраны материнства и детства, повышение финансовых и человеческих ресурсов; улучшение качества оказываемой медицинской помощи, основанные на принципах доказательной медицины, эффективности и обоснованности медицинской практики, внедрения научных принципов ведения беременности и родов. Для этого предусматривается:
строительство шести детских поликлиник в составе амбулаторно-поликлинических комплексов;
укрепление материально-технической базы детских и родовспомогательных организаций, полное оснащение диагностической и лечебной аппаратурой;
повышение качества оказания медицинской помощи в Республиканском научном центре материнства и детства;
улучшение качества оказания реабилитационной помощи детям на базе Республиканского детского реабилитационного центра;
проведение ежегодных медицинских осмотров, диспансеризации и оздоровления детей и женщин репродуктивного возраста;
развитие и дальнейшее внедрение новых медицинских технологий, современных методов диагностики и лечения;
организация дородовой, перинатальной и постнатальной помощи, основанной на эффективных малозатратных технологиях;
реализация программ планирования семьи, интегрированного ведения болезней детского возраста, безопасной практики иммунизации, инфекционного контроля, мониторинга врожденных пороков развития, охраны, поддержки и содействия практики грудного вскармливания;
дальнейшее развитие медико-генетической службы, внедрение методов диагностики и профилактики врожденных и наследственных заболеваний;
обеспечение беременных женщин железо- и йодосодержащими препаратами, приобретение лекарственных препаратов, содержащих сурфактант, для снижения ранней неонатальной смертности среди недоношенных детей и препаратов, содержащих рекомбинантный активированный фактор коагуляции VII, за счет средств местного и республиканского бюджетов;
приобретение современных дезинфектантов, одноразового белья и инструментария;
внедрение стационарозамещающих технологий (дневных стационаров, стационара на дому, отделения дневного пребывания в стационаре);
расширение информационной работы с населением в целях пропаганды здорового образа жизни, рационального питания, достижения высокой санитарной культуры, повышения ответственности граждан за свое здоровье и здоровье подрастающего поколения;
открытие центров диетического питания для беременных группы риска и детей первого года жизни.

Бағдарлама шеңберінде шешілетін мәселелер жергілікті және республикалық бюджеттердің мүмкіндіктерін қоса алғанда оның іске асырылуы 2005-2007 жылдардың ішінде деп болжанып отыр.
5-тарау. Бағдарламаның іске асырудың
басты бағыттары 1. Ана мен баланың денсаулығын нығайту
Ана мен баланың денсаулығын нығайтудың негізгі компоненттері аналар мен балаларды қорғау саласындағы денсаулық сақтауды ұйымдастыру қызметін жетілдіру, қаржылық және адам ресурстарын көтеру болып табылады; дәлелді медицинаның қағидаттары негізінде, медициналық тәжірибенің тиімділігі мен негізділігін, аяғы ауырлық пен туудың ғылыми қағидаттарын енгізуге негізделген медициналық көмек көрсетудің сапасын арттыру. Осылар үшін қарастырылатындар:
құрамында амбулаториялық-емханалық кешендерімен, алты балалар емхана құрылысы;
балалардың және тууға көмектесуді ұйымдастырудың материалдық-техникалық базасын нығайтып, диагностикалық және емдеу аппаратураларын толық жарақтандыру;
Аналар мен балалар Республикалық ғылыми зерттеу орталығында сапалы медициналық көмек көрсетуді жақсарту;
Республикалық балаларды сауықтыру орталығының базасында балаларға сауықтыру көмегін көрсету сапасын жақсарту;
жыл сайын медициналық қараулар өткізу, өсімпаздық жастардағы балалар мен әйелдерді диспансерлеу және сауықтыру;
жаңа медициналық технологияларды, диагностиканың және емдеудің қазіргі заманға сай әдістерін дамыту және одан әрі енгізу;
тиімді, шығынды аз талап ететін технологиялар негізінде туар алдындағы, перинаталды және перинаталдылық көмек ұйымдастыру, бағдарламаны іске асыруда отбасын жоспарлау, бала жастағы бірлесу, иммунитеттеудің қауіпсіз тәжірибесі, жұқпалыларға бақылау жүргізу, дамудың, қорғаудың, қолдаудың, жаңа туған буынның мониторингі, емізу тәжірибесіне көмек көрсету;
медициналық-генетикалық қызметті одан әрі дамыту, диагностика және жаңа туғандар және тұқым қуалаушылық ауруларының алдын алу әдістерін енгізу;
жергілікті бюджеттегі қаржылар есебінен жүкті әйелдерді құрамында темірі бар және йоды бар препараттармен қамтамасыз ету, VII коагуляция белсендіріленген рекомбинантты факторлар және сурфактантты сатып алу;
бір реттік пайдаланбалы төсек орын тыстары және құралдар, қазіргі замандық дезинфектанттарды сатып алу;
стационарға келу технологияларын енгізу (күндізгі стационарлар, үйде стационарлау, стационарға күндізгі келу бөлімі);
салауатты өмір салтын насихаттау мақсатында тұрғындарды ақпараттандыру жұмысын арттыру, тиімді тағамдану, жоғарғы санитарлық мәдениетке жету, азаматтардың өз денсаулығына және өсіп келе жатқан буынның денсаулығының жауапкершілігін көтеру;
жүктілердің тәуекел топтарына және бір жастағы балалар үшін диеталық тағамдану орталықтарын ашу.

В Астане с учетом роста населения предусмотрено строительство шести территориальных детских поликлиник на 150 посещений в смену каждая. В 2005 году будет осуществлено строительство стоматологической поликлиники за счет инвестиций частного капитала. Требует решения вопрос открытия и укрепления медицинских кабинетов в высших и средних учебных заведениях города.
Родовспомогательные и детские учреждения необходимо оснастить современными мониторами, портативными рентгенаппаратами, аппаратами для проведения гемодиализа. Приобретение реанимобилей, оснащенных кювезом, для транспортировки новорожденных из учреждений родовспоможения в детские стационары позволит снизить неонатальную смертность. Обеспечение детских поликлинических отделений санитарным автотранспортом позволит оказывать своевременную медицинскую и консультативную помощь детскому населению города. Требует решения вопрос дооснащения стоматологических кабинетов, оказывающих специализированную помощь беременным и детям. Актуален вопрос о развитии эндоскопической диагностики и хирургии в детской и гинекологической практике.
В родовспомогательных учреждениях необходимо продолжить практику совместного пребывания матери и ребенка, раннего прикладывания к груди, поощрения, поддержки практики исключительно грудного вскармливания.
Внедрение скрининговых и верифицирующих методов диагностики врожденных аномалий предотвратит рождение детей с некорригируемыми пороками и улучшит перинатальные показатели. Скрининг на врожденные заболевания обмена, обеспечение детей и беременных женщин йодосодержащими препаратами за счет средств местного бюджета позволят снизить заболеваемость, раннюю необратимую инвалидизацию детей и младенческую смертность. Не менее актуальны скрининг беременных и новорожденных на внутриутробные инфекции и инфекции, передающиеся половым путем, скрининговая аттестация психофизических нарушений у детей от 0 до 3 лет жизни.
Частота преждевременных родов (5,0-5,5%) и рождение маловесных детей требуют применения сурфактанта, что позволит проводить профилактику и лечение дистресс-синдрома новорожденных. Требует решения вопрос закупа рекомбинантного активированного фактора коагуляции VII для недоношенных и детей с наследственной недостаточностью данного фактора при оперативных вмешательствах, а также для лечения акушерских кровотечений.
Для профилактики гнойно-септических заболеваний среди новорожденных и родильниц необходимо приобретение современных дезинфектантов, одноразового белья и инструментария, особенно для родильных, реанимационных и операционных блоков.
Таким образом, данная Программа должна способствовать активной поддержке здоровья, благополучия женщин и детей, обеспечению профессиональной медицинской помощи, внедрению в практику медицинских организаций материнства и детства новых современных технологий, укреплению материально-технической базы, созданию нормальных условий труда для медицинских работников, приведению функциональных нагрузок до нормативных, что является важнейшей задачей при дальнейшем развитии здравоохранения города Астаны.

Астана қаласында тұрғындардың өсуін есепке ала отырып әрқайсысы 150 ауысылымды аумақтық балалар емханасының құрылысы қарастырылған. 2005 жылы жеке меншік капиталдық инвестицияның есебінен стамотологиялық емхана құрылысы іске асырылатын болады. Қаланың жоғарғы және орта оқу орындарында медициналық кабинеттерді ашу және нығайту мәселелерін шешуді талап етуде.
Тууға көмек және балалар мекемелерін қазіргі заман мониторларымен, портативті рентгенаппараттарымен, гемодиализді жүргізу үшін аппараттармен жабдықтау қажет. Балалар стационарларынан және тууға көмек мекемелерінен жаңа туылғандарды тасымалдау үшін реанимобильмен, жабдықталған к ювезьд і сатып алу неонатальді өлімді төмендетуге көмек береді. Балалар емханалары бөлімдерін санитарлық автокөліктермен қамтамасыз ету балаларға қазіргі заманғы медициналық және консультативтік көмек көрсетуге мүмкіндік береді. Жүктілермен балаларға мамандандырылған көмек көрсететін стоматологиялық кабинеттерді жабдықтау мәселелерді шешуді талап етеді. Эндоскопиялық диагностикалар және балалар және гинекологиялық тәжірибедегі хирургияны дамыту мәселелері жоспардағы іс.
Тууға көмек көрсететін мекемелерде аналар мен балалардың біріге келуін, омырауға ерте үйрену, марапаттау, тек омыраумен емізу тәжірибесін қолдау үрдісін жалғастыру қажет.
Перинаталдық көрсеткіштерді жақсарту және туғанынан үйлесімсіз ақаумен туылатын балалар анайылығына скрининг және верифициралық әдістер диагностикасын енгізу. Туғанынан аурулар айырбасына скрининг, жергілікті бюджет қаржыларының есебінен балалар мен жүкті әйелдерді йоды бар препараттарымен қамтамасыз ету, нәрестелер өлімін және балалардың ерте түзелмейтін мүгедектік ауруларын төмендетуге мүмкіндіктер береді. ЖҚАБА және ішкі қуыс жұқпалыларына жүкті әйелдер мен балаларға скрининг, 0-ден 3 жасқа дейінгі балалардың психофизикалық бұзылуына скрининг мәселелері аз емес.
Алдын ала туу жиілігі (5,0-5,5 %) және салмағы кем болып туылған балаларға сурфактанттарды қолдану талабы, жаңа туылғандарға дистресс-синдромын емдеу және алдын алуды жүргізуге мүмкіндік береді. Акушерлік қан кетуді емдеу үшін сонымен қатар, жетілмеген және осы фактордағы тұқым қуалаушылық жетіспеуші балаларға шұғыл араласу үшін рекомбинантты белсенді VII коагулация факторын сатып алу мәселелерін шешу талап етілуде.
Жаңа туғандар мен туатындар арасында іріңді-септикалық аурулардың алдын алу үшін, әсіресе туатын, реанимациялық операциялық блоктарға бір рет пайдаланылатын төсек тыстарын және құралдарын, қазіргі заман дезинфектанттарын сатып алу қажет.
Осындай кейіпте, әйелдер мен балалардың игілігіне, кәсіптік медициналық көмекпен қамтамасыз етуге, аналар мен балалар медициналық ұйымдарына қазіргі заман технологияларды қолдануды тәжірибеге енгізуге, материалдық-техникалық базаны нығайтуға, медицина қызметкерлері үшін жұмыс орындарында қалыпты жағдайлар туғызуға, Астана қаласының денсаулық сақтауын бұдан әрі дамытудағы маңызды міндеттер болып табылатын, қызметтік күш түсімін нормативке дейін жеткізуге, денсаулықты белсенді қолдауға осы бағдарлама дәнекер болуы керек.

2. Реформирование и развитие службы ПМСП
В 2005-2007 годы развитие службы ПМСП в городе Астане как в Республике Казахстан в целом предполагает сохранение существующей сети амбулаторно-поликлинического обслуживания и подготовительные мероприятия по переходу к общей врачебной практике.
Для развития службы ПМСП в городе предусматриваются:
реструктуризация организаций амбулаторно-поликлинической помощи с созданием поликлиник смешанного типа, которые будут оказывать консультативно-диагностические услуги и медицинскую помощь по участковому принципу;
организационное и финансовое разделение поликлиник от стационаров;
строительство четырех взрослых поликлиник на 350 посещений в смену каждая в составе амбулаторно-поликлинических комплексов;
расширение объема медицинских услуг в ПМСП, включая лекарственное обеспечение при амбулаторном лечении отдельных категорий граждан, для снижения необоснованной госпитализации;
разукрупнение терапевтических участков в соответствии с нормативами (1800 - на 1 ставку участкового терапевта);
развитие скорой медицинской помощи, направленное на снижение необоснованных вызовов, повышение качества данного вида медицинской помощи;
проведение профилактических осмотров для декретированных групп населения;
внедрение клинических протоколов для ПМСП, основанных на принципах доказательной медицины, и обучение врачей ПМСП методологии доказательной медицины;
внедрение системы повышения качества оказанных услуг ПМСП;
дальнейшее внедрение новых медицинских технологий, основанных на принципах доказательной медицины, для профилактики, раннего выявления, лечения и реабилитации при социально значимых заболеваниях;
активное взаимодействие с заинтересованными ведомствами по обеспечению профилактики и дальнейшего снижения заболеваемости инфекциями, передаваемыми преимущественно половым путем, наркологическими расстройствами и ВИЧ-инфекцией;
переход к оценке деятельности по конечному результату;
дальнейшее развитие стационарозамещающих технологий с лекарственным обеспечением больных;
улучшение социально-бытовых условий медицинских работников столицы, в первую очередь обеспечение жильем;
привлечение специалистов высокой квалификации из других городов республики с предоставлением жилья.
3. Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия
Для решения задач по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия предусматриваются:
укрепление материально-технической базы, организация районных управлений госсанэпиднадзора;
оснащение современным лабораторным оборудованием, позволяющим на высоком качественном уровне и в короткие сроки проводить необходимые исследования;
увеличение объема ассигнований на проведение вакцинации населения против инфекционных заболеваний, не входящих в национальный календарь прививок;
полный охват детей и подростков прививками против вирусного гепатита В.
Профилактика внутрибольничных инфекций в медицинских организациях города будет осуществляться путем обеспечения в достаточном количестве одноразовым инструментарием и бельем, дезинфекционно-стерилизационным оборудованием, дезинфицирующими средствами нового поколения, а также за счет улучшения условий размещения больных в медицинских организациях и родовспомогательных учреждениях.

2. АМСК қызметтерін дамытуды реформалау
Қазақстан Республикасында, Астана қаласында АМСК қызметін 2005-2007 жылдары дамытуда, жалпы дәрігерлік тәжірибеге өту жөніндегі дайындалған іс-шаралар және қолданыстағы амбулаториялық-емханалық қызмет желісін сақтау күтілуде.
Астана қаласында АМСК қызметтерін дамыту үшін қарастырылған:
учаскелік қағидат бойынша медициналық және консультативті-диагностикалық қызметін көрсетуде болатын аралас түрдегі емхана құру, амбулаториялық-диагностикалық көмек ұйымдар құрылымын өзгерту;
стационарларда емханалар ұйымдастыру және қаржыландырудан бөлу;
әрқайсысы 350 ауысылымды алты ересектер емханасының құрылысы;
анықталмаған жатқызуларды төмендету үшін, жекелеген азаматтар санатын амбулаториялық емдеуге дәрі-дәрмектермен қамтамасыз етумен, АМСК-де медициналық қызмет көлеміне ұлғайту;
нормативтерге сәйкес терапевтік, педиатрлық учаскелерді кеңейту (1 учаскелік терапевтік ақыға 1800);
стационарлы медициналық көмек көрсетуде және АМСК қызметін тиімді және медициналық көмек түрлерінің сапасын көтеруде, анықталмаған шақыруларды төмендету бағытында жедел медициналық көмектерді дамыту;
тұрғындардың декреттендірілген топтары үшін алдын ала қарауларды жүргізу;
дәлелді медициналық әдістемелермен АМСК дәрігерлерін оқыту және дәлелді медицина принциптері негізінде, АМСК үшін клиникалық хаттамаларды енгізу;
АМСК-де көрсетілетін қызмет сапасын көтеру жүйесін енгізу;
әлеуметтік айрықша ауруларын сауықтыру және емдеу, ерте анықтау кезінде алдын алу үшін дәлелді медициналық принциптер негізінде, жаңа медициналық технологиясын бұдан әрі енгізу;
АҚТҚ-жұқпалыларын және наркологиялық бұзылулар, жыныстық қатынастар жолымен берілетін жұқпалы ауруларды төмендету және алдын алуды қамтамасыз етуге қатысты ведомствоаралық әрекет ету;
соңғы нәтижелер жөніндегі қызметтерді бағалауға өту;
ауруларды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етумен стационарға келу технологиясын бұдан әрі дамыту;
Астана медициналық қызметкерлерінің әлеуметтік-тұрмыстық жағдайларын жақсарту, бірінші кезекте үй-жаймен қамтамасыз ету;
үй-жай беру арқылы республиканың басқа да қалаларынан біліктілігі жоғары мамандарды тарту.
3. Санитарлық-эпидемиологиялық игіліктермен
қамтамасыз ету
Санитарлық-эпидемиологиялық игіліктермен қамтамасыз ету бойынша міндеттерді шешу үшін қарастырылатындар:
Материалдық-техникалық базаларды нығайту, мемсанэпидқадағалау аудандық басқармасын ұйымдастыру;
жоғары сапалы деңгейде мүмкіндік беретін және қысқа уақытта қажетті зерттеулер жүргізетін, қазіргі заман зертханалық жабдықтарымен жабдықтау;
ұлттық күнтізбеге енбейтін екпе, жұқпалы ауруларға қарсы тұрғындарға егу жүргізу ісіне қаржы бөлу көлемін ұлғайту;
вирустық В гепатитіне қарсы егуде жасөспірімдер мен балаларды толық қамту;
тууға көмек мекемелерінде және медициналық ұйымдарда ауруларды орналастыру жағдайын жақсарту, сонымен қатар, жаңа буынды дезинфекциялық құралдармен, дезинфекциялды-залалсыздандыру жабдықтарымен, төсек орын тыстары және бір реттік заттармен жеткілікті санда қамтамасыз ету жолымен қалалық медициналық ұйымдарда аурухана ішілік жұқпалылардың алдын алу іске асырылатын болады.

4. Качественное улучшение медицинской помощи населению города,
в первую очередь людям с социально значимыми заболеваниями
Качественное улучшение медицинской помощи населению города на всех этапах оказания предусматривает ввод новых объектов здравоохранения, создание условий для повышения качества и объемов медицинских услуг, внедрение новых методов диагностики и лечения заболеваний.
Совершенствование качества медицинских услуг, в первую очередь людям с социально значимыми заболеваниями, будет осуществляться на основе:
внедрения клинических протоколов, основанных на принципах доказательной медицины, и обучения врачей методологии доказательной медицины;
укрепления материально-технической базы медицинских организаций, что улучшит возможности диагностики и лечения, повысит имидж медицинских организаций и создаст моральную мотивацию для качественного труда медицинских работников;
оснащения медицинских организаций современным лечебно-диагностическим оборудованием;
приглашения высококвалифицированных медицинских специалистов из других городов республики;
профессиональной подготовки и повышения квалификации медицинских кадров в пределах республики и за рубежом;
проведения аттестации медицинских кадров на соответствие занимаемой должности и на предмет профессиональной компетентности;
внедрения механизмов внутрибольничной и независимой экспертизы качества;
дальнейшего внедрения новых медицинских технологий, основанных на принципах доказательной медицины, для профилактики и лечения больных сахарным диабетом, онкологическими заболеваниями, бронхиальной астмой, психическими заболеваниями.
Особое внимание будет уделено усилению борьбы с туберкулезом, направленной на улучшение эпидемиологической ситуации, снижение заболеваемости и смертности. В 2006 году планируется открытие отделения для лечения мультирезистентных форм туберкулеза на 30 коек.
Планируется строительство многопрофильной больницы для взрослых на 360 коек, лечебного корпуса онкодиспансера, а также реконструкция взрослой инфекционной больницы.
Медицинские организации города необходимо дооснастить современным медицинским оборудованием и автотранспортом.
Реализация поставленных задач позволит достичь улучшения качества медицинской помощи, эффективного использования бюджетных средств.
5. Повышение эффективности и государственного
регулирования сферы обращения лекарственных средств
В настоящее время для системы здравоохранения города становится важным обеспечение пациентов безопасными, эффективными и качественными лекарственными средствами в необходимом объеме и по доступным ценам.
Обеспечение медицинских организаций и населения лекарственными средствами предполагает: удовлетворение потребностей организаций здравоохранения города в основных (жизненно важных) лекарственных средствах для оказания бесплатного гарантированного объема медицинской помощи, медикаментах и специализированных продуктах детского и лечебного питания населения по видам заболеваний и отдельных категорий населения.
Для улучшения обеспечения медицинских организаций и населения лекарственными средствами предусматривается:
увеличение объема ассигнований, выделяемых местным бюджетом;
изучение потребностей организаций здравоохранения города в основных (жизненно важных) лекарственных средствах;
разработка и утверждение лекарственных формуляров на основе списка основных (жизненно важных) лекарственных средств;
дополнение видов заболеваний и отдельных категорий населения, при амбулаторном лечении которых лекарственные средства и специализированные продукты детского и лечебного питания отпускаются бесплатно и на льготных условиях, в перечень, утвержденный центральным уполномоченным исполнительным органом в области здравоохранения;
усиление контроля над назначением и выписыванием лекарственных средств в медицинских организациях;
создание условий работы аптек в составе медицинских организаций путем улучшения материальной базы, увеличения численности штатных единиц и введения новых должностей в связи с изменением функции фармацевтических работников;
определение потребности в кадрах по специальности "фармация" для медицинских организаций, проведение обучающих семинаров, согласование образовательных программ.

4. Қала тұрғындарына, бірінші кезекте
әлеуметтік айырықша аурулары бар адамдарға
медициналық көмектер көрсетуді сапалық жақсарту
Қала халқына медициналық көмек көрсету сапасын жақсартуда ауруларды емдеу және диагностикалаудың жаңа әдістерін енгізу, медициналық қызмет көлемі мен сапасын көтеруге жағдай туғызу, жаңа денсаулық сақтау нысандарын ашу барлық кезеңде қарастырылады.
Медициналық қызмет сапасын жетілдіру, бірінші кезекте әлеуметтік айрықша аурулармен ауыратындарға, төмендегідей негіздерде іске асырылатын болады:
дәлелді медицина әдістеріне дәрігерлерді оқыту және дәлелді медицина принциптерінің негізінде клиникалық хаттамаларды енгізу;
медициналық ұйымдардың материалдық-техникалық ұйымдар базаларын нығайту, емдеу және диагностика мүмкіндіктері жақсарып, медициналық қызметкерлер үшін еңбек сапасы артып, моралды мотивация құрылып және медицина ұйымдарының мәртебесін көтереді;
медициналық ұйымдарды қазіргі заман емдеу-диагностикалық жабдықтарымен жабдықтау;
республиканың басқа да қалаларынан жоғары білікті медициналық мамандарын шақыру;
республика көлемінде және шетелдерде медициналық кадрлардың біліктілігін көтеру және кәсіптік дайындау;
кәсіптік құзыреттілігіне және лауазымдық қызметі тиісінше медицина кадрларын аттестациялауды жүргізу;
сапаға тәуелсіз сараптау және аурухана ішілік механизмдерді енгізу;
психикалық ауруларды, бронхиалды астманы, онкологиялық ауруларды, қан диабетімен ауыратындарды емдеу-алдын алу үшін, дәлелді медициналық принциптерінің негізінде жаңа медициналық технологиялар енгізу.
Аурулар мен өлімді төмендету, эпидемиологиялық жағдайларды жақсартуға бағытталып, әсіресе туберкулезбен күресті күшейтуге ерекше көңіл бөлінеді. 2006 жылы туберкулездің мультирезистентік түрін емдеу үшін 30 төсек орынды бөлім ашу жоспарланған.
Ересектер үшін көп салалы 360 төсек орынды аурухана,  онкодиспансер корпусының құрылысы, сонымен қатар, ересектер жұқпалы аурулар ауруханасына қайта жөндеу жүргізу.
Автокөліктер және қазіргі заманға лайық медициналық жабдықтармен қалалық медициналық ұйымдарын жабдықтау.
Алға қойылған міндеттерді іске асыру, бюджеттік қаржыларды тиімді пайдалануға, сапалы медициналық көмек көрсетуді жақсартуға жетуге мүмкіндік береді.
5. Дәрі-дәрмек құралдарының айналымы саласын
мемлекеттік реттеу және тиімділігін көтеру
Қазіргі уақытта Астана қаласы денсаулық сақтау жүйесі үшін пациенттерді қауіпсіз, тиімді және сапалы дәрі-дәрмектер құралдарымен қажетті көлемде және тиімді бағамен қамтамасыз ету маңызды болып саналады.
Медициналық ұйымдарды және тұрғындарды дәрі-дәрмек құралдарымен қамтамасыз етуде күтілетіндер: қалалық денсаулық сақтау ұйымдарын кепілдендірілген тегін медициналық көмек көлемін көрсету үшін басты (өмірде маңызды) дәрі-дәрмек құралдары қажеттілігімен қамтамасыз ету; жекелеген санаттағы азаматтарды, жеңілдігі бар немесе ауру түрлері бойынша тұрғындарды емдік тағамдармен, балаларды мамандандырылған азықтармен, дәрі-дәрмектермен қамтамасыз ету.
Медициналық ұйымдар мен тұрғындарды дәрі-дәрмек құралдарымен қамтамасыз етуді жақсарту үшін қарастырылады:
медициналық ұйымдар мен тұрғындарды дәрі-дәрмек құралдарымен қамтамасыз ету үшін жергілікті бюджеттен бөлінетін қаржы бөлу көлемін ұлғайту;
қалалық денсаулық сақтау ұйымдарының басты (өмірлік маңызды) дәрі-дәрмек құралдарының қажеттілігімен танысу;
басты (өмірлік маңызды) дәрі-дәрмек құралдарын тізім бойынша дәрі-дәрмек формулярын жасап, бекіту;
денсаулық сақтау саласында орталықтың өкілетті атқарушы органдарымен бекітілген тізбе бойынша жеңілдік жағдайларында және тегін берілетін емдік тағамдар және балалардың мамандандырылған азығы және дәрі-дәрмек құралдарын амбулаториялық емдеуге қолдану кезінде жекелеген санаттағы тұрғындар және ауру түрлері тізбесін қамтамасыз ету;
медициналық ұйымдарында дәрі-дәрмек құралдарын тағайындалуына және босатылуына бақылауды күшейту;
медициналық ұйымдарының құрамындағы дәріханалардың материалдық-техникалық базаларын нығайту жолымен жағдай туғызу, фармацевтік жұмыскерлерінің қызметін өзгертілуіне байланысты жаңа қызметтер енгізу штаттық бірлік санын ұлғайту;
медициналық ұйымдар үшін "фармация" мамандығы бойынша кадрлар қажеттілігін анықтау, оқу семинарларын өткізу, білім беру бағдарламаларымен келісу.

6. Формирование здорового образа жизни
и профилактика заболеваний
Отход от системы здравоохранения, ориентированной на лечение заболеваний и внедрение интегрированного медицинского обслуживания, предполагает многостороннюю деятельность, направленную на решение комплекса проблем, связанных со здоровьем человека.
Реализация принципа солидарной ответственности граждан и государства за охрану здоровья будет осуществляться путем проведения профилактических мероприятий и формирования здорового образа жизни, обеспечения населения периодическими профилактическими медицинскими осмотрами с последующим динамическим наблюдением и оздоровлением.
Будут внедрены и реализованы программы общественного здравоохранения, такие, как пропаганда здоровья, профилактика инфекционных и неинфекционных заболеваний, укрепление здоровья матери и ребенка, внедрение принципов рационального питания, усиление физической активности, планирование семьи, профилактика наркомании, травм и несчастных случаев, ВИЧ/СПИДа, ИПППП, борьба с курением и злоупотреблением алкоголя. Реализация данных программ будет осуществляться при взаимодействии ПМСП, организаций, оказывающих специализированную медицинскую помощь, и санитарно-эпидемиологической службы.
На базе организаций ПМСП будут внедряться программы обучения населения здоровому образу жизни, реабилитации, проводиться школы для больных хроническими заболеваниями. Численность среднего медицинского персонала, ответственного за патронажную службу, пропаганду здорового образа жизни и санитарно-эпидемиологическое благополучие, будет увеличена путем пересмотра штатных нормативов для усиления профилактической направленности работы на каждом территориальном участке ПМСП. Особое внимание будет уделено проведению медицинских осмотров детей дошкольного и школьного возраста, учащихся и студентов. Для этого предполагается предусмотреть наличие и оснащение блоков (кабинетов) во всех открываемых образовательных организациях согласно санитарно-эпидемиологическим требованиям.
7.   Межсекторальный подход к охране здоровья населения
Для дальнейшего совершенствования межсекторального сотрудничества в области охраны здоровья населения города предусматривается:
создание городского координационного совета по охране здоровья населения при акимате города;
проведение активной демографической политики и регулирование демографических процессов при тесном сотрудничестве с органами по демографии и миграции;
взаимодействие с органами труда и социальной защиты населения по основным направлениям оказания профилактической, медико-социальной и реабилитационной помощи гражданам, а также по вопросам дифференцированной оплаты труда медицинских работников;
принятие совместных мер по вопросам охраны окружающей среды с соответствующими государственными органами;
взаимодействие в вопросах воспитания, обучения и охраны здоровья детей и подростков с государственными органами образования, внутренних дел, спорта, обороны, культуры и информации;
дальнейшая интеграция противотуберкулезной службы с правоохранительными и другими государственными органами;
усиление мер по развитию физической культуры и спорта среди широких слоев населения, координации деятельности с организациями физической культуры, спорта, туризма, мотивации и созданию условий для ведения здорового образа жизни и занятий спортом;
широкое использование средств массовой информации для пропаганды здорового образа жизни и предупреждения заболеваний;
координация действий со службами по чрезвычайным ситуациям при возможном возникновении стихийных бедствий природного и техногенного характера, а также вспышек инфекционных заболеваний;
развитие службы реабилитации с привлечением заинтересованных ведомств;
усилие сотрудничества со службами транспортно-коммуникационного комплекса по проблемам обеспечения безопасности движения, улучшения экологической обстановки.

6. Салауатты өмір салтын қалыптастыру және
аурулардың алдын алу
Жақындастырылған медициналық қызметтерді енгізу және бағдарланған ауруларды емдеуде, денсаулық сақтау жүйесінен шегініс жасап, адам денсаулығына байланысты кешенді мәселелерді шешуге бағытталған, көп жақты қызметтер болжанады.
Денсаулықты сақтауда мемлекеттің және азаматтардың ортақ жауапкершілігінің қағидасын іске асыруда, тұрғындарды кезеңді медициналық алдын ала қараумен одан әрі бақылау және сауықтырумен қамтамасыз етіп, салауатты өмір салтын қалыптастыру және алдын алу іс-шараларын өткізу жолымен жүзеге асырылатын болады.
Қоғамдық денсаулық сақтауда мынандай денсаулықты насихаттау, жұқпалы және жұқпалы емес аурулардың алдын алу, ана мен баланың денсаулығын нығайту, тиімді тағамдану қағидасын енгізу, дене белсенділігін күшейту, отбасын жоспарлау, нашақорлықтың алдын алу, жарақат және бақытсыз жағдайлары, АҚТҚ/ЖҚТБ, ЖҚАБАА, алкоголді шамадан тыс қабылдау және темекі шегумен күрес бағдарламалары енгізіліп және іске асырылатын болады.
АМСК базасында тұрғындарды салауатты өмір салтына, сауықтыру,  бағдарламалар енгізіліп, созылмалы аурулармен ауратындар үшін мектеп жұмыс істейді. Салауатты өмір салтын насихаттау және санитарлық-эпидемиологиялық игіліктердің патронаждық қызметіне жауапты орта медициналық жұмыскерлердің саны, әрбір АМСК аймақтық учаскелерінде алдын алуға бағытталған жұмыстарды күшейту үшін штаттық нормативтерді қайта қарау жолымен ұлғайтылатын болады. Әсіресе мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларға, оқушылар және студенттерге медициналық бақылау жүргізуде басты көңіл бөлінетін болады. Осы үшін барлық ашылатын білім беретін ұйымдарда блоктардың (кабинеттерді) бар болуы және жарақталған санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес қарастыру болжанған.
7. Тұрғындардың денсаулығын сақтауда
сектор аралық келу
Қала тұрғындарының денсаулығын сақтау облысында сектор аралық ынтымақтастықты бұдан әрі жетілдіру үшін қарастырылатындар:
қалалық әкімдіктің жанынан тұрғындардың денсаулығын сақтау жөніндегі қалалық үйлестіру кеңесін құру;
көші-қон және демография жөніндегі органдардың тығыз ынтымақтастығында демографиялық үрдісті реттеу және демографиялық саясатты белсенді жүргізу;
азаматтарға медициналық-әлеуметтік және сауықтыру көмегі, алдын алу, сонымен қатар медициналық жұмыскерлердің саралы еңбегін төлеу жөніндегі мәселелерінің басты бағыттары бойынша, тұрғындарды еңбекпен және әлеуметтік қорғау органдарының өзара әрекеттері;
сәйкес мемлекеттік органдармен қоршаған ортаны сақтау мәселелері жөніндегі біріккен шаралар қабылдау;
білім, ішкі істер, спорт, қорғаныс, мәдениет және ақпараттық мемлекеттік органдарымен балалар және жасөспірімдердің денсаулығын сақтау және оқыту, тәрбиелеу мәселелерінде бірігіп әрекет ету;
құқық қорғау және басқа да мемлекеттік органдарымен бұдан әрі туберкулезге қарсы қызметтерді жақындастыру;
дене шынықтыру, спорт, туризм ұйымдарының қызметтерін үйлестіру, спортпен айналысу және салауатты өмір салтын енгізу үшін жағдайлар туғызу және уәждемелеу, қалың жұртшылықтың арасында спорт және дене шынықтыруды дамыту жөніндегі шараларды қабылдау;
ауруларды ескерту және салауатты өмір салтын қалыптастыру үшін бұқаралық ақпарат құралдарын кеңінен пайдалану;
табиғи және техногендік маңыздағы туындаған нәубеттерде, сонымен қатар жұқпалы аурулардың ошағы пайда болғанда төтенше жағдайлар жөніндегі қызметтердің әрекетін үйлестіру;
қатысты ведомстволарды тарту арқылы сауықтыру қызметтерін дамыту;
экологиялық жағдайларды жақсарту, қозғалыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі көліктік-коммуникациялық кешенді қызметтерімен бірігіп жұмыс істеуді күшейту.

8. Кадровое обеспечение
С целью дальнейшего укомплектования, закрепления медицинских кадров, а также повышения уровня квалификации предусматривается:
увеличение государственного заказа на обучение средних медицинских работников в Акмолинском медицинском колледже и на факультете подготовки средних медицинских работников в Казахской государственной медицинской академии;
для закрепления кадров в медицинских организациях строительство ведомственных общежитий малосемейного типа, выделение квартир из коммунального жилья в первую очередь молодым специалистам, выдача ипотечного кредита с льготной ставкой банковского вознаграждения;
внесение предложений на рассмотрение Правительства Республики Казахстан о введении столичного коэффициента оплаты труда для медицинских работников;
разработка механизмов выделения средств из местного бюджета для материального стимулирования работников ПМСП;
выделение средств из местного бюджета на повышение квалификации и переподготовку медицинских и фармацевтических кадров на базе медицинских организаций образования и науки Республики Казахстан, стран ближнего и дальнего зарубежья;
направление специалистов по обмену опытом в лучшие клиники России и стран дальнего зарубежья;
проведение аттестации работников медицинских учреждений на соответствие занимаемой должности, независимо от форм собственности;
повышение квалификации и переподготовка врачей общей практики;
подготовка менеджеров в области здравоохранения.
9. Единая информационная система здравоохранения
В рамках информатизации Республики Казахстан в 2005-2007 годы медицинские организации города будут оснащены необходимой компьютерной техникой и подключены в единую информационную систему здравоохранения, основными направлениями которой будут:
разработка единой методики сбора, обработки и хранения информации о состоянии здоровья граждан, получения медицинской и лекарственной помощи;
анализ, обобщение и предоставление информации организациям здравоохранения и государственным органам;
создание информационно-справочной системы, центрального банка данных, позволяющих получать необходимую информацию от каждой лечебно-профилактической организации;
создание электронного паспорта здоровья граждан, электронной истории болезни, позволяющих осуществлять эффективный мониторинг комплекса медико-демографических показателей и объема потребления медицинской помощи гражданами;
применение единого идентификационного кода физического лица для персонифицированного учета больных, позволяющего обеспечить преемственность оказания медицинской помощи на уровне ПМСП, поликлиник, стационаров, а также учитывать в формате медицинские аспекты, социальные льготы и пособия, соблюдая конфиденциальность медицинской информации, в рамках государственной базы данных "Физические лица".
В целях развития информационного обеспечения здравоохранения в 2006 году будет создан информационно-аналитический центр города Астаны, подведомственный Департаменту здравоохранения.
Единая информационная система будет отвечать потребностям всех физических и юридических лиц в информации о состоянии здоровья населения города, потреблении медицинских услуг и о других параметрах.

8. Кадрлық қамтамасыз ету
Біліктілік деңгейін көтеру сонымен қатар, медициналық кадрларды бекіту, бұдан әрі жинақтау мақсатында:
Қазақ мемлекеттік медициналық академиясында орта қызметкерлерді дайындау факультетінде және Ақмола медициналық колледжінде медицина қызметкерлері арасында оқуға мемлекеттік тапсырысты ұлғайту;
кадрларды бекіту жөніндегі механизмін жасау, кіші отбасылық үлгідегі ведомостволық жатақханалар құрылысы, коммуналдық үйден пәтер бөлу, бірінші кезекте жас мамандарға және нөлдік ақыда банкілік марапаттау және басқа да ипотекалық несиелер беру;
медициналық қызметкерлер үшін астаналық еңбекақы коэффициентін енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына ұсыныс енгізу;
АМСК қызметкерлерін материалдық ынталандыру үшін жергілікті бюджеттен қаржы бөлу механизмін жасау;
Қазақстан Республикасы, жақын және алыс шет елдерде ғылыми және медициналық ұйымдарының базасында медициналық және фармацевтік кадрларды қайта дайындау және біліктілігін көтеруге жергілікті бюджеттен қаржы бөлу;
Ресейдің және алыс шетелдердің жақсы клиникаларында тәжірибе алмасу үшін мамандар жолдау;
меншік нысанына қарамастан лауазымдық қызметіне тиісінше фармацевтік қызметкерлерді және медициналық қызметкерлерге аттестация жүргізу;
жалпы тәжірибелік дәрігерлерді қайта дайындау және біліктілігін көтеру;
денсаулық сақтау облысында менеджерлерді дайындау.
9. Денсаулық сақтауда бір ақпараттық жүйе
2005-2007 жылдары Қазақстан Республикасында ақпараттандыру шеңберінде, қаланың денсаулық сақтау ұйымдары денсаулық сақтауда бір ақпараттық жүйеге қосылып және қажетті компьютерлік техникамен жарақаттандырылатын болады, ондағы басты бағыттар:
жинаудың бір әдісін жасау, азаматтардың денсаулық жағдайы туралы ақпаратты сақтау және өңдеу, медициналық және дәрілік көмек алу;
сараптама, мемлекеттік органдар мен денсаулық сақтау ұйымдарының ақпараттарын ұсыну және қорытындылау;
ақпараттық-анықтамалық жүйені құру, әрбір емдеу-алдын алу ұйымдарынан қажетті ақпараттарды алатын деректердің орталық банкі;
азаматтардың тұтынатын медициналық көмегінің көлемі және медициналық-демографиялық көрсеткіштердің тиімді мониторингі кешенін іске асыруға мүмкіндік беретін азаматтардың денсаулығының электрондық төлқұжаты, электрондық ауру тарихын құру;
стационарлардың, емханалардың, АМСК деңгейінде медициналық көмек көрсетуде сабақтастықты қамтамасыз етуге мүмкіндік жасайтын, сонымен қатар медициналық аспектідегі форматтарды есепке алып, әлеуметтік жеңілдіктер және төлемдер, медициналық ақпараттың құпиялығын сақтау, "Жеке тұлға" дерегінің мемлекеттік базасы шеңберінде науқасты дербес есепке алу үшін жеке тұлғаның сәйкестендірілген бір кодын қолдану.
Денсаулық сақтауды ақпараттық қамтамасыз етуді дамыту мақсатында Денсаулық сақтау департаментіне қарасты ведомстволардың, 2006 жылы Астана қаласындағы ақпараттық-сараптамалық орталығы құрылатын болады.
Медициналық қызметті тұтыну және басқа да қырларынан, қала тұрғындарының денсаулық жағдайы туралы ақпаратта жеке және заңды тұлғалардың барлық қажеттілігіне бір ақпараттық жүйе жауап береді.

10. Совершенствование управления системой здравоохранения города
В соответствии с Концепцией по разграничению полномочий, утвержденной  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года N 147, и  Бюджетным  кодексом Республики Казахстан в 2005 году будет осуществлена децентрализация функций и расходов центрального уполномоченного органа в области здравоохранения, что предполагает расширение полномочий местного органа государственного управления здравоохранением.
Департаментом здравоохранения города Астаны будут осуществляться:
централизованный закуп противодиабетических, онкологических, противотуберкулезных лекарственных средств и препаратов для больных с почечной недостаточностью;
процедуры лицензирования медицинской, врачебной деятельности, кроме республиканских организаций и организаций ведомственного подчинения, и фармацевтической деятельности, в том числе оптовая и розничная реализация лекарственных средств, а также деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
проведение квалификационного экзамена по присвоению второй и третьей квалификационных категорий.
Для совершенствования управления системой здравоохранения города предусматривается обучение работников Департамента здравоохранения и руководителей медицинских организаций ведению делопроизводства на государственном языке, свободному владению иностранным языком, компьютерной грамотности, практическому применению действующего законодательства, экономическому анализу и менеджменту. Для повышения культуры обслуживания в медицинских организациях предусматривается проведение семинаров по вопросам врачебной этики и деонтологии.
Предусматривается переход на финансирование поликлиник по подушевому принципу с учетом поло-возрастного коэффициента. Доля финансирования ПМСП должна быть не менее 20-25% от общего выделенного объема финансирования
Глава 6. Механизмы реализации Программы
Выполнение Программы будет осуществляться в соответствии с Планом мероприятий по ее реализации. Департаментом здравоохранения будет проводиться:
мониторинг и анализ хода выполнения Программы;
организационно-методологическое сопровождение Программы;
внедрение и использование передовых технологий сбора и анализа информации, позволяющих принимать оптимальные решения по вопросам реформирования и развития здравоохранения города;
оценка медицинской, экономической и социальной эффективности предпринимаемых мер по охране здоровья населения с учетом общепринятых в общественном здравоохранении подходов;
координация разъяснительной работы по реформированию отрасли среди медицинской общественности и населения.

10. Қалалық денсаулық сақтау жүйесінің
басқармасын жетілдіру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 10 ақпандағы
N 147 өкілеттікті шектеу жөніндегі  Тұжырымдамасы  және Қазақстан Республикасының бюджеттік  кодексіне  сәйкес, 2005 жылы денсаулық сақтау саласында орталық өкілетті органдарының шығындары мен қызметін орталықтандыру іске асырылады, бұнда мемлекеттік денсаулық сақтау басқарамасының жергілікті органының өкілеттілігін кеңейту қарастырылған.
Астана қаласы Денсаулық сақтау департаментімен іске асырылатындар:
бүйрек жетіспеушілігімен ауыратындар үшін препараттар, диабетке қарсы, онкологиялық, туберкулезге қарсы дәрі-дәрмек құралдарын орталықтандырып сатып алу;
прекурсорлар, психотроптық заттар, наркотикалық құралдар айналымына байланысты қызметтер сонымен қатар, дәрі-дәрмек құралдарын жеке түрде және толық іске асыру, фармацевтік қызметтерді ведомствоаралық бағынысты ұйымдар, республикалық ұйымдардан басқасын, медициналық, дәрігерлік қызметтерді лицензиялау тәртіптемесі;
екінші және үшінші біліктілік санатын беру жөніндегі біліктілік емтихандарын өткізу.
Қалалық денсаулық сақтау жүйесінің басқармасын жетілдіру үшін экономикалық сараптауға және менеджмент, қолданыстағы заңнамаларды тәжірибеде пайдалану, компьютерді толық игеруге, шет тілдерін еркін игеруге, мемлекеттік тілде іс жүргізуге медициналық ұйымдардың басшылары мен Денсаулық сақтау департаменті қызметкерлерін оқыту қарастырылуда. Медицина ұйымдарында қызмет көрсету мәдениетін көтеру үшін дәрігерлік этика және деонтология мәселелері жөніндегі семинарлар өткізу қарастырылған.
Жыныстық-жастық коэффициенті есебі принципінде жан басы бойынша емханаларды қаржыландыру қарастырылуда. АМСК қаржыландыру үлесі жалпы бөлінген қаржы көлемінен 20-25 % кем болмау керек.
6-тарау. Бағдарламаларды іске асыру механизмі
Бағдарламалардың орындалуы іс-шаралар жоспарын іске асырумен жүзеге асырылатын болады. Денсаулық сақтау департаментімен өткізілетін болады:
Бағдарламаның орындалуы барысына сараптама және мониторинг;
Бағдарламаны ұйымдастырушылық-әдістемелік жетекшілік ету;
қаланың денсаулық сақтауын дамыту және реформалау мәселелері жөніндегі оң шешімдерді қабылдауға мүмкіндік беретін, алдыңғы қатарлы ақпараттардың сараптамасы мен жинау технологиясын енгізу және пайдалану;
жалпы қабылданған және қоғамдық денсаулық сақтауға келу есебімен тұрғындардың денсаулық жағдайын сақтау жөніндегі қолданған шаралардың медициналық, әлеуметтік және экономикалық тиімділігін бағалау;
тұрғындар және медициналық қоғамдықтың арасында саланы реформалау жөніндегі түсіндірмелік жұмысты үйлестіру.

Министерством здравоохранения Республики Казахстан и акиматом города будет осуществляться контроль за ходом исполнения Плана мероприятий и достижением планируемых показателей Программы в 2005-2007 годы.
Глава 7. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Финансирование Программы будет осуществляться за счет средств местного, республиканского бюджетов и других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Государственной программой "Здоровье народа", утвержденной  Указом  Президента Республики Казахстан от 16 ноября 1998 года, на 2005 год предусмотрено финансовое обеспечение в сумме 999,2 млн.тенге на приобретение лекарственных средств для лечения соматических больных и на дополнительное финансирование организаций ПМСП.
Для обеспечения доступности и повышения качества медицинской помощи в 2005-2007 годах предусмотрено строительство 4 объектов за счет средств республиканского бюджета здравоохранения в сумме 5354 млн.тенге, в том числе строительство 2 амбулаторно-поликлинических комплексов мощностью 500 посещений в смену, в составе которых будут размещены взрослые и детские поликлиники, многопрофильный стационар на 360 коек и лечебный корпус онкологического диспансера. Прогнозная стоимость строительства оценена на основании технических заданий после разработки технико-экономического обоснования, проектно-сметной документации и заключений экспертизы. Стоимость инвестиционных проектов строительства будет уточнена.
Вышеназванные мероприятия будут финансироваться за счет средств республиканского бюджета через механизм целевых трансфертов.
Денежные средства местного бюджета будут направлены на реализацию мероприятий в сумме 17761,7 млн.тенге, в том числе на финансовое обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в сумме 12299,8 млн.тенге.
Инвестиционные проекты по городу Астане будут реализованы в 2005-2007 годах за счет средств местного бюджета в сумме 3145,1 млн.тенге, в том числе будет построено 2 амбулаторно-поликлинических комплекса, осуществлены реконструкция городской инфекционной больницы, а также строительство малосемейного общежития для медицинских работников.
Для обеспечения улучшения здоровья населения города Астаны предусматриваются соответствующие расходы в следующем объеме: 2005 год - 6081,2 млн. тенге (республиканский бюджет 1038,4 млн. тенге, местный бюджет 5042,8 млн. тенге), 2006 год - 9612,3 млн. тенге (республиканский бюджет 3272,7 млн. тенге, местный бюджет 6339,6 млн. тенге), 2007 год - 8310,4 млн. тенге (республиканский бюджет 1931,1 млн. тенге, местный бюджет 6379,3 млн. тенге). Итого за период 2005-2007 годы - 24003,9 млн. тенге (республиканский бюджет 6242,2 млн. тенге, местный бюджет 17761,7 млн. тенге).

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі және қалалық әкімдік 2005-2007 жылдарға арналған Бағдарламалардың жоспарланған көрсеткіштерге жетуге және іс-шаралар жоспарының орындалу барысына бақылауды іске асырады.
7-тарау. Қаржыландырудың қажетті
ресурстары мен көздері
Қазақстан Республикасының заңнамаларымен тыйым салынбаған, жергілікті және басқа да қаражаттармен бағдарламаны қаржыландыру іске асырылады.
ҚР Президентінің 1998 жылғы 16 қарашадағы Жарлығымен бекітілген "Халық денсаулығы" мемлекеттік бағдарламасында соматикалық (жалпы) ауруларды емдеуге дәрі-дәрмек сатып алу және АМСК ұйымдарын қосымша қаржыландыруға 2005 жылы қаржылық қамтамасыз етуге 999,2 млн. теңге қарастырылған.
Медициналық көмектің сапасын көтеруде және қолайлығын қамтамасыз ету үшін 2005-2007 жылдары денсаулық сақтаудың 4 нысаны құрылысына республикалық бюджет қаржысы есебінен 5354 млн. теңге, сонымен қатар қуаты 500 ауысылымдық құрамында ересектер және балалар емханалары бар 2  амбулаториялық-емханалық кешендері, 360 төсек орынды көп салалы стационар және онкологиялық диспансердің емдеу корпусының құрылысы қарастырылған. Құрылыстың болжанған құны техникалық-экономикалық анықтама жасалғаннан кейін, техникалық тапсырыс және жобалық-сметалық құжаттама және қорытынды сараптама негізінде бағаланды. Инвестициялық құрылыс жобасының құны анықталатын болады.
Жоғарыда аталған іс-шаралар мақсатты трансферттер арқылы республикалық бюджет қаржылары есебінен қаржыландырылатын болады.
Жергілікті бюджет қаржысынан сомасы 17761,7 млн. теңге іс-шараларды іске асыруға, сонымен қатар, кепілдендірілген медициналық көмектің тегін көлемін қаржылық қамтамасыз етуге сомасы 12299,8 млн. теңге бағытталатын болады.
Астана қаласы бойынша инвестициялық жобалар 2005-2007 жылдары сомасы 3145,1 млн. теңгеге жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылатын болады, сонымен бірге 2 амбулаториялық-емханалық кешендері, қалалық жұқпалылар ауруханасына қайта жөндеу іске асырылып, сонымен қатар медициналық қызметкерлер үшін кіші отбасылық  жатақхана құрылысы тұрғызылады.
Астана қаласы халқының денсаулығын жақсартуды қамтамасыз ету үшін келесі көлемде шығындарға сәйкес қарастырылған: 2005 жылы - 6081,2 млн. теңге (республикалық бюджет 1038,4 млн. теңге, жергілікті бюджет 5042,8 млн. теңге), 2006 жылы - 9612,3 млн. теңге (республикалық бюджет 3272,7 млн. теңге, жергілікті бюджет 6339,6 млн. теңге), 2007 жылы - 8310,4 млн. теңге (республикалық бюджет 1931,1 млн. теңге, жергілікті бюджет 6379,3 млн. теңге), 2005-2007 жылдар кезеңіндегі қорытынды - 24003,9 млн. теңге (республикалық бюджет 6242,2 млн. теңге, жергілікті бюджет 17761,7 млн. теңге).

Объем бюджетных средств, необходимый для реализации Программы в 2005-2007 годах, будет уточняться при формировании местного и республиканского бюджетов на соответствующий финансовый год.
Глава 8. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Выполнение Программы как приоритетного направления деятельности местных исполнительных органов на основе межотраслевого сотрудничества и координации действий на всех уровнях с участием самого населения позволит сохранить позитивные тенденции в состоянии здоровья населения города, а также создать эффективную действующую систему здравоохранения, обеспечивающую улучшение состояния здоровья граждан путем повышения уровня доступности качественной медицинской помощи для широких слоев населения.
Выполнение мероприятий по переходу от стационарных к амбулаторным принципам лечения, развитию ПМСП, усилению иммунопрофилактики, модернизации технологий медицинского обслуживания, преобразованию в управлении, подготовке и переподготовке кадров, улучшению ресурсного обеспечения здравоохранения, укреплению материально-технической базы, широкому внедрению здорового образа жизни даст реальную возможность достичь позитивных сдвигов в показателях здоровья, что в конечном итоге улучшит физическое и духовное здоровье населения города.
Укрепление материально-технической базы здравоохранения города и внедрение современных технологий позволят повысить уровень обеспеченности и качество услуг здравоохранения. Работникам системы здравоохранения будут созданы условия для повышения качества и объемов медицинской помощи. К 2005 году организации ПМСП будут доукомплектованы врачебным и средним медицинским персоналом, к 2007 году будут оснащены оборудованием и санитарным автотранспортом в соответствии с нормативами. Увеличится объем оздоровительных мероприятий на уровне ПМСП, повысятся эффективность и качество диспансеризации больных, снизится уровень заболеваемости и инвалидности, улучшится раннее выявление заболеваемости, снизится уровень госпитализации.
Будут проведены строительство 14 новых объектов системы здравоохранения, реконструкция двух и капитальный ремонт восьми объектов здравоохранения; приобретено современное лечебно-диагностическое оборудование, повысят квалификацию 1890 медицинских работников.
Уровень первичной заболеваемости к 2007 году снизится на 3%, показатель общей смертности - на 3,2%.
Расширение объема помощи на уровне ПМСП позволит снизить количество экстренных вызовов на 5-10% и повысить качество оказания скорой медицинской помощи. За счет развития и широкого использования стационарозамещающих технологий будет достигнуто смещение акцента стационарного сектора на амбулаторный. 65-70% больных будут получать лечение в амбулаторных условиях.

Бағдарламаның 2005-2007 жылдары іске асыруға қажетті бюджеттік қаржылармен қаржыландыру көлемі, жылдарға сәйкес жергілікті бюджетті қалыптастыру кезінде анықталады.
8-тарау. Бағдарламаны іске асырудан
күтілетін нәтижелер
Бағдарламаларды орындауда, тұрғындардың қатысуымен барлық деңгейдегі салааралық негізде қызметін біріктіруді үйлестіруде, жергілікті атқарушы органдардың қызметінің басымдық бағытында қаланың тығыз орналасқан тұрғындары үшін сапалы медициналық көмектердің қолайлы деңгейін көтеру жолымен азаматтардың денсаулық жағдайын жақсартуды қамтамасыз етіп, денсаулық сақтау жүйесінің тиімді әрекет етуін құру, сонымен қатар, қала халқының денсаулық жағдайы оңтайлы беталыстарын сақтауға мүмкіндік береді.
Салауатты өмір салтын кеңінен енгізу, материалдық-техникалық базаларды нығайту, денсаулық сақтауда ресурстық қамтамасыз етуді жақсарту, басқаруды қалыптастыру және кадрларды дайындау, медициналық қызмет көрсету технологияларын модернизациялау, иммунды алдын алуды күшейту, АМСК дамыту, стационарлықтан амбулаториялық емдеу принциптеріне өту жөніндегі іс-шараларды орындауда,  денсаулық көрсеткіштерінде оң жылжулар мүмкіндіктеріне шынайы қол жетуге мүмкіндік беріп, нәтиженің қорытындысы Астана қаласы тұрғындарының рухани және тәндік денсаулығын жақсарту.
Қалалық денсаулық сақтаудың материалдық-техникалық базасын нығайту және қазіргі заман технологияларын енгізу денсаулық сақтаудың қызметтік сапасын және деңгейін көтеруді қамтамасыз етуге мүмкіндіктер береді. Медициналық көмек көлемін және сапасын көтеру үшін денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлеріне жағдайлар жасалынатын болады. 2005 жылы АМСК ұйымдары дәрігерлермен және орта медициналық қызметкерлермен қамтылады, 2007 жылғы нормативтерге сәйкес санитарлық автокөліктермен және жабдықтармен жабдықталатын болады. АМСК деңгейінде сауықтыру іс-шаралар көлемі ұлғаяды,  науқастарды жатқызу сапасы және тиімділігі көтеріледі, мүгедектер мен аурулар деңгейі төмендейді, ауруларды ерте анықтау жақсартылады, жатқызу деңгейі төмендетіледі.
Денсаулық сақтау жүйесі нысандарының 14 жаңа құрылысы жүргізіліп, сегіз денсаулық сақтау нысандарына күрделі жөндеу және екі нысанды қайта жөндеу жүргізіліп, қазіргі заманғы емдеу-диагностикалау жабдықтары сатып алынады, 1890 медициналық қызметкерлердің біліктілігі көтерілетін болады.
2007 жылға алғашқы ауру деңгейлері 3 %, жалпы өлімнің көрсеткіштері 3,2 % төмендейді.
АМСК деңгейінде көмек көлемін ұлғайту шұғыл шақырулар санын 5-10 % төмендетіп және жедел медициналық көмек көрсету сапасын көтереді. Стационарлық орналастыру технологиясын кеңінен пайдалану және дамыту есебінен стационарлық секторлар акцентін амбулаториялыққа жақындастыруға қол жетеді. Амбулаториялық жағдайда 65-70 % науқас ем қабылдайтын болады.

В результате мер, направленных на охрану здоровья матери и ребенка, повысится индекс здоровья детей и женщин репродуктивного возраста до 30%, снизится показатель материнской смертности до уровня 40 на 100 тыс. живорожденных, стабилизируется показатель младенческой смертности до уровня 14 на 1000 родившихся живыми.
Снизится инфекционная заболеваемость населения до спорадических случаев.
Стабилизируется ситуация по социально значимым заболеваниям, включая туберкулез, инфекции, передаваемые преимущественно половым путем. Население получит доступ к основным (жизненно важным) лекарственным средствам.
Улучшение подготовки и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров в республике и в странах ближнего и дальнего зарубежья, механизмов закрепления кадров, увеличение приема в медицинские колледжи решат проблему кадровой обеспеченности здравоохранения города.
За счет совершенствования финансирования повысится эффективность использования бюджетных средств. Будет обеспечен равный доступ граждан к медицинской помощи и реализован принцип солидарной ответственности граждан за свое здоровье.
9. ПЛАН
мероприятий по реализации Программы реформирования и
развития здравоохранения города Астаны на 2005-2007 годы
N
п/п
Мероприятия
Форма
завер
шения
Ответс
твенные за испол-
нение
Срок  испол
нения
Предполагаемые расходы (млн.тенге)
Источ-
ники финан-
сиро-
вания
2005 г.
2006 г.
2007 г.
1. Укрепление здоровья матери и ребенка
1.1.
Обеспечить
учреждения родо-
вспоможения сурфактантомдля лечения и профилак-
тики дистре-
ссиндрома у недоношенных детей.
Инфор-
мация в
акимат
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния

Аналар мен балалар денсаулығын қорғау бағытындағы шаралар нәтижесінде, өсімпаздық жастағы әйелдердің және балалардың денсаулық индексі 30 % көтеріліп, 100 мың тірі туғандардың 40 деңгейіне дейін аналар өлімі көрсеткіші төмендеп, 1000 тірі туылғандарға 14 деңгейге дейін нәрестелер өлім көрсеткіші тұрақтандырылады.
Бір қалыпты жағдайға дейін халықтың жұқпалы аурулары төмендейді.
Әлеуметтік айрықша аурулармен туберкулез, жыныстық қатынастар арқылы берілетін жұқпалылар жөніндегі жағдайлар тұрақтандырылады. Тұрғындар (өмірге аса маңызды) дәрі-дәрмек құралдарын алуға мүмкіндік алады.
Медициналық және фармацевтік кадрларды республикада және жақын алыс шет елдерде дайындау және қайта дайындау, кадрларды тұрақтандыру механизмін жақсарту, медициналық колледжге қабылдауды ұлғайтуда қалалық денсаулық сақтаудың кадрлық мәселесін қамтамасыз ету шешіледі.
Қаржыландыруды жетілдіру есебінен бюджеттік қаржыларды тиімді пайдалану көтеріледі. Медициналық көмекке азаматтар тең қол жеткізіліп, азаматтардың өз денсаулығына жауапкершілігінің ұқыптылық принциптері іске асырылады.
Астана қаласында 2005-2007 жылдары денсаулық сақтауды
дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар
ЖОСПАРЫ
р/с
N
Іс-шара
лар
Аяқталу
нысаны
Орын-
дауға
жауап-
тылар
Орын-
далу
мерзі
мі
Болжамды
шығыстар
(млн.теңге)
Қар-
жы-
лан-
дыру
көз-
дері
2005 ж.
2006 ж.
2007
ж.
1. Ана мен бала денсаулығын нығайту
1.1.
Босануға
жәрдем
көрсететін
мекемелерді
шала туған балаларда
кездесетін
дистресс-
синдромның
алдын-алу
және емдеу
үшін сурфак
тантпен
қамтамасыз
ету
Әкім-
дікке
ақпарат
Ден-
саулық
сақтау
департа-
менті

2005-
2007 годы
50,0
52,5
55,0
Местный бюджет
1.2.
Обеспечить детей до
5-летнего возраста бесплатными лекарствен-
ными средст-
вами на амбулаторном уровне лечения в соответствии с утверж-
денным Перечнем.
Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2007 годы
33,6
35,3
37,0
Транс-
ферты респуб-
ликан-
ского бюджета
1.3.
Обеспечить детей и подростков, находящихся на диспан-
серном учете, лекарствен-
ными средствами при амбула-
торном лечении хронических заболеваний в соответ-
cтвии с утвержденным Перечнем.
Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2006-
2007 годы
32,4
34,0
Транс-
ферты респуб-
ликан-
ского бюджета
1.4.
Обеспечить льготными (50 - процентное возмещение) лекарствен-
ными средствами взрослых на амбулаторном уровне лечения в соответствии с утвержден-
ным Перечнем.
Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2006-
2007 годы
36,3
38,1
Транс-
ферты респуб-
ликан-
ского бюджета
1.5.
Проводить ежегодные профилак-
тические медицинские осмотры с последующим динамическим наблюдением и оздоров-
лением населения:
____________
женщин репродук-
тивного возраста   (15-19 лет);
____________
женщин репродук-
тивного возраста   (20-34 лет);
____________
женщин репродук-
тивного возраста (35-49 лет);
____________
декретиро-
ванного возраста детей до 18 лет.
Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2007 годы
40,6
____
____
40,6
____
____
140,0
_____
7,0
_____

2005-
2007
жыл-
дары
50,0
52,5
55,0
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
1.2.
Бекітілген
тізбеге
сәйкес
амбулато-
риялық
деңгейде
5 жасқа
дейінгі
балаларды
тегін
дәрі-дәр-
мектермен
қамтамасыз
ету
ДМ
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
департа-
менті
2005-
2007
жыл-
дары
33,6
35,3
37,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық
бюд-
жет-
тің
тран-
сфер-
тте-рі
1.3.
Бекітілген
тізбеге сәйкес созылмалы ауруларды амбулато- риялық емделу-
дегі, есепте тұрған жасөспі-
рімдер мен балаларды дәрі-дәр- мектермен қамтамасыз ету
ДМ ақпарат
Денсау-
лық сақтау департа-
менті
2006- 2007 жыл- дары
32,4
34,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық
бюд-
жет-
тің
тран-
сфер-
тте-
рі
1.4
Бекітілген тізбеге сәйкес амбулато- риялық деңгейде емделетін ересектер-
ді жеңіл-
дік дәрі-
дәрмектер-
мен қамта-
масыз ету (50% шығынды өтеу)
ДМ ақпарат
Денсау-
лық сақтау депар-
таменті
2006- 2007 жыл- дары
36,3
38,1
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық
бюд-
жет-
тің
тран-
сфер-
тте-
рі
1.5.
Тұрғындар- ды жыл сайын медициналық алдын ала қарау жалғасында серпінді бақылау және сауықтыру-
ды жүргізу
ДМ
ақпарат
Денсау-
лық сақтау департа-
менті
2005- 2007 жыл- дары
40,6
140,0
147,1
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық
бюд-
жет-
тің
тран-
сфер-
тте-
рі
өсімпаздық жастағы әйелдер (15-19)
7,0
7,4
өсімпаздық жастағы әйелдер (20-34)
40,6

42,6
_____
29,6
_____
60,8
147,1
____
7,4
____
44,8
____
31,1
____
63,8
Транс-
ферты респуб-
ликан-
ского бюджета
1.6.
Обеспечить беременных железо- и йодсодер-
жащими препаратами.
Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2007 годы
16,8
17,6
18,5
Транс-
ферты респуб-
ликан-
ского бюджета
1.7.
Совершенст-
вовать пренатальную (дородовую) диагностику и профилак-
тику наслед-
ственных и врожденных заболеваний у детей.
Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2007 год
27,2
Транс-
ферты респуб-
ликан-
ского бюджета
1.8.
Обеспечить детские и родовспомо-
гательные организации препаратом "VII фактор"
с целью лечения заболеваний крови и при крово-
течениях.
Инфор-
мация в акимат
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния

42,6
44,8
өсімпаздық жастағы әйелдер (35-49)
29,6
31,1
Балалардың 18 жасқа дейінгі жасы
60,8
63,8
1.6.
Жүктілерді құрамында темір жә-
не йод бар пре-
параттармен қамтамасыз ету
ДМ ақпарат
Денсау-
лық сақтау департа-
менті
2005-
2007 жыл-
дары
16,8
17,6
18,5
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық
бюд-
жет-
тің
тран-
сфер-
тте-рі
1.7.
Балалардың туа біт-
кен және перинатал-
ды (тууға дейін) тұқым қуа-
лаушылық ауруларының алдын алу
ДМ ақпарат
Денсау-
лық сақтау департа-
менті
2007 жыл
27,2
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық
бюд-
жет-
тің
тран-
сфер-
тте-
рі
1.8.
Балалар емдейтін және босануға жәрдем көрсететін ұйымдарды қан ауру- ларын және қан кетуді емдеу мақсатында "VII фактор" препара- тымен қамтамасыз ету
Әкім- дікке ақпарат
Денсау-
лық сақтау департа-
менті

2005-
2007 годы
15
15,7
16,5
Местный бюджет
1.9.
Обеспечить бельем разового использо-
вания организации родовспо-
можения.
Инфор-
мация в акимат
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2007 годы
38
40
42
Местный бюджет
1.10.
Приобрести портативные аппараты для гемодиа-
лиза в родо-
вспомога-
тельные учреждения и детского аппарата для гемоди-
ализа в детскую городскую больницу N 2.
Инфор-
мация в акимат
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2006 годы
11,9
5,6
Местный бюджет
1.11.
Приобрести лапароскопы в детские и гинеколо-
гические стационары для прове-
дения диаг-
ностики и оперативного лечения детей и женщин.
Инфор-
мация в акимат
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2006 год
16,8
Местный бюджет
1.12.
Продолжить практику совместного пребывания матери и ребенка в учреждениях родовспо-
можения.
Отчет
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2007 годы
Расходы не предполагаются
1.13.
Продолжить практику охраны, поощрения, поддержки исключи-
тельно грудного вскармли-
вания
Отчет
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2007 годы
Расходы не предполагаются
1.14.
Обеспечить детей в возрасте от 6 месяцев до 3 лет бесплатным молочным, детским и лечебным питанием.
Инфор-
мация в акимат
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2007 годы
23
24,1
25,3
Местный бюджет
1.15.
Открыть центры диетического питания для беременных группы риска
и детей первого года
жизни.
Решение акима города
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2006 год
Расходы не предполагаются
2. Развитие службы ПМСП и обеспечение
санитарно-эпидемиологического благополучия
2.1.
Укомплек-
товать медицинские организации ПМСП медицинскими кадрами в соответствии со штатными нормативами.
Поста-
новление акимата, Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2006-
2007 годы
18,9
18,9
Транс-
ферты респуб-
ликан-
ского бюджета
2.2.
Обеспечить государс-
твенные организации ПМСП, санитарным автотран-
спортом в соответс-
твии с нормативами.
Поста-
новление акимата, Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2007 год
10,4
Транс-
ферты респуб-
ликан-
ского бюджета
2.3.
Осуществить строительс-
тво амбула-
торно-поли-
клинического комплекса (взрослая поликлиника на 350  посещений в смену, детская поликлиника на 150 посещений в смену) Юго-Восток.
Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамен-
ты здра-
воох-
ране-
ния,
капи-
таль-
ного
строи-
тельс-
тва
2005-
2006 годы
400
502,5
Респуб-
ликан-
ский бюджет
2.4.
Осуществить строительс-
тво амбула-
торно-поли-
клинического комплекса (взрослая поликлиника на 350  посещений в смену, детская поликлиника на 150 посещений в смену) район
Слабодки
Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамен-
ты здра-
воох-
ране-
ния,
капи-
таль-
ного
строи-
тельс-
тва
2005-
2006 годы
400
502,5
Респуб-
ликан-
ский бюджет
2.5.
Осуществить строительс-
тво амбула-
торно-поли-
клинического комплекса (взрослая поликлиника на 350  посещений в смену, детская поликлиника на 150 посещений в смену) район Агрогородка
Инфор-
мация в акимат
Депар-
тамен-
ты здра-
воох-
ране-
ния,
капи-
таль-
ного
строи-
тельс-
тва
2007 год

2005-
2007 жыл-
дары
15
15,7
16,5
Жер-
гі-
лік-
ті бюд-
жет
1.9.
Босануға жәрдем көрсететін мекемелер- ді, бір ақ рет қолданатын төсек жабдықтар-
мен жабдықтау
Әкім- дікке ақпарат
Денсау-
лық сақтау департа-
менті
2005- 2007 жыл- дары
38
40
42
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
1.
10.
Босануға жәрдем көрсететін мекемелер үшін портативті гемодиализ құрылғысын және гемодиализ үшін қалалық N 2 балалар аурухана-
сына балалар құрылғысын сатып алу
Әкім- дікке ақпарат
Денсау-
лық сақтау департа-
менті
2005- 2006 жыл- дары
11,9
5,6
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
1.
11.
Балалар мен әйелдерді диагности- калау және жедел ем деу үшін балалар және гинеколо-
гиялық стационар- лар үшін лапаро- скоптар сатып алу
Әкім- дікке ақпарат
Денсау-
лық сақтау департа-
менті
2005- 2006 жыл- дары
16,8
Жер-
гі-
лік-
ті бюд-
жет
1.
12.
Аналар мен
балалардың босануға жәрдем көрсететін мекемелер-
ге бірге келуін тәжірибеге енгізу
Есеп
Денсау-
лық
сақтау департа-
менті
2005-
2007 жыл-
дары
Шығындар болжанбаған
1.
13.
Тек қана
омыраумен
тамақтан-
дыру тәжі-
рибесін
марапат-
тауды
жалғастыру
Есеп
Денсау-
лық сақтау
департа-
менті
2005-
2007 жыл-
дары
Шығындар болжанбаған
1.
14.
3-6 жас
арасындағы
балаларды
тегін
сүт,
балалар
және емдік тағамдар-
мен
қамтамасыз
ету
Әкім- дікке
ақпарат
Денсау-
лық сақтау
департа-
менті
2005-
2007 жыл-
дары
23
24,1
25,3
Жер-
гі-
лік-
ті бюд-
жет
1.
15.
Қауіпті топтағы
және бір
жастағы
балаларды
диеталық
тағамдар-
мен
жабдықтау
орталық-
тарын ашу
Қала
әкімінің
шешімі
Денсау-
лық
сақтау
департа-
менті
2006 жыл
Шығындар болжанбаған
2. АМСК қызметін дамыту және санитарлық-эпидемиологиялық игілікті қамтамасыз ету
2.1.
Норматив-
тік
штатқа
сәйкес
АМСК
медицина-
лық ұйымдарын
медицина-
лық кадрлармен
жабдықтау
Әкім-
діктің
қаулы-
сы, ДМ
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
департа-
менті
2006-
2007 жыл-
дары
18,9
18,9
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық
бюд-
жет-
тің
тран-
сфер-
тте-
рі
2.2.
Норматив-
терге сәй-
кес сани-
тарлық ав-
токөлік-
терімен
мемлекет-
тік АМСК
ұйымдарын
қамтамасыз
ету
Әкім-
діктің
қаулы-
сы, ДМ
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
департа-
менті
2007 жыл
10,4
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық
бюд-
жет-
тің
тран-
сфер-
тте-
рі
2.3.
Амбулато-
риялық-
емханалық
кешенді
құрылысы
(ауысымда
350 келу-
шіге
арналған
ересектер
емханасын,
150
ауысымды
балалар
емханасы)
Оңтүстік-
Шығыс
ДМ
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
және күрделі
құрылыс
департа-
менттері
2005-
2006
жыл-
дары
400
502,5
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық
бюд-
жет
2.4.
Амбулато-
риялық-
емханалық
кешенді
құрылысы
(ауысымда
350
келушіге
арналған
ересектер
емханасын,
150
ауысымды
балалар
емханасы)
Слободка
ауданы
ДМ
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
және
күрделі
құрылыс
департа-
менттері
2005-
2006
жыл-
дары
400
502,5
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық
бюд-
жет
2.5.
Амбулато-
риялық-
емханалық
кешенді
құрылысы
(ауысымда
350
келушіге
арналған
ересектер
емханасын,
150
ауысымды
балалар
емханасы)
Агроқала-
шық ауданы
Әкім-
дікке
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
және
күрделі
құрылыс
департа-
менттері
2006-
2007
жыл-
дары

902,5
Местный бюджет
2.6.
Осуществить строительс-
тво амбула-
торно-поли-
клинического комплекса (взрослая поликлиника на 350  посещений в смену, детская поликлиника на 150 посещений в смену) район Сембинова-
Ломоносова
Инфор-
мация в акимат
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния,
капи-
таль-
ного
строи-
тельс-
тва
2005-
2006 годы
347,5
555
Местный бюджет
2.7.
Создать в Астане районные управления госсанэпид-
надзора.
Поста-
новление акимата города
Депар-
тамент гос-
сан-
эпид-
над-
зора
2007 год
56,2
Местный бюджет
2.8.
Выделить помещения для районных
управлений госсанэпид-
надзора площадью по 300 кв. метров.
Решение акима города
Депар-
тамент ком-
муна-
льного имуще-ства,
Департамент
гос-
сан-
эпид-
над-
зора
2006 год
Расходы не предполагаются
2.9.
Оснастить Центр санэпид-
экспертизы автотран-
спортом, вспомога-
тельным лабораторным оборудо-
ванием.
Инфор-
мация в акимат города
Депар-
тамент гос-
сан-
эпид-
над-
зора

902,5
Жер-
гі-
лік-ті
бюд-
жет
2.6.
Амбулато-
риялық-
емханалық
кешенді
құрылысы
(ауысымда
350
келушіге
арналған
ересектер
емханасын,
150
ауысымды
балалар
емханасы)
Сембинов-
Ломоносов
ауданы
Әкім-
дікке
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
және
күрделі
құрылыс
департа-
менттері
2005-
2006
жыл-
дары
347,5
555
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
2.7.
Астана
қаласында
аудандық
мемсан-
эпидқада-
ғалау бас-
қармасын
құру
Қалалық
әкім-
діктің
қаулысы
Мемсан-
эпидқа-
дағалау
басқар-
масы
2007 жыл
56,2
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
2.8.
300 кв.м.
бойынша
аудандық
мемлекет-
тік
санитарлық
эпидемио-
логиялық
басқарма-
сына
орын-жай
үшін жер
бөлу
Қала
әкімінің
шешімі
Денсау-
лық
сақтау
және
күрделі
құрылыс
департа-
менттері
2006
жыл
Шығындар болжанбаған
2.9.
Санэпид-
талдау
орталығын
автокөлік-
термен,
көмекші
зертхана-
лық жаб-
дықтармен
жабдықтау
Әкім-
дікке
ақпарат
Мемсан-
эпидқа-
дағалау
департа-
менті

2005-
2007 годы
22,4
17,4
17,4
Местный бюджет
2.10.
Провести капитальный ремонт Департамента государст-
венного санитарно-
эпидеми-
ологического надзора г. Астаны
Инфор-
мация в акимат города
Депар-
тамент гос-
сан-
эпид-
над-
зора
2005-
2007 годы
7,6
15,5
15,5
Местный бюджет
2.11.
Провеcти  модернизацию центра санитарно-
эпидеми-
ологической экспертизы г. Астаны.
Поста-
новление акимата, Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент гос-
сан-
эпид-
над-
зора
2007 год
124,5
Транс-
ферты респуб-
ликан-
ского бюджета
2.12.
Обеспечить  100-процент-
ный охват вакцинацией детей из групп риска
против гриппа и против гепатита А.
Инфор-
мация в акимат города
Депар-
тамент
гос-
сан-
эпид-
над-
зора
2005-
2007 годы
23,8
28,26
31,6
Местный бюджет
3. Качественное улучшение медицинской помощи населению города, в первую очередь больным с социально значимыми заболеваниями
3.1.
Внедрить периоди-
ческие протоколы диагностики и лечения заболе-
ваний на амбулаторно-поликли-
ническом уровне и в стационарах.
Приказ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005 год
Расходы не предполагаются
3.2.
Принять меры по полному финансовому обеспечению гарантиро-
ванного объема бесплатной медицинской помощи
Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2007 годы
3997,8
4078,6
4223,4
Местный бюджет
3.3.
Открыть отделение для лечения мульти-
резистентных форм в противоту-
беркулезном диспансере на 30 коек.
Приказ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2006 год
9,48
Местный бюджет
3.4.
Осуществить строительс-
тво многопро-
фильного стационара на 360 коек.
Инфор-
мация в МЗ
Депар-
таменты здра-
воох-
ране-
ния,
капи-
таль-
ного
строи-
тельс-
тва
2005-
2007 годы
102,5
1200
1466,5
Респуб-
ликан-
ский бюджет
3.5.
Осуществить строительс-
тво корпуса и рекон-
струкцию городской ифекционной больницы.
Инфор-
мация в акимат города
Депар-
тамен-
ты здра-
воох-
ране-
ния,
капи-
таль-
ного
строи-
тельс-
тва
2007 год
370
Местный бюджет
3.6.
Осуществить строительс-
тво корпуса и рекон-
струкцию городского онкологи-
ческого диспансера.
Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамен-
ты здра-
воох-
ране-
ния,
капи-
таль-
ного
строи-
тельс-
тва

2005-
2007
жыл-
дары
22,4
17,4
17,4
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
2.
10.
Астана
қаласы
мемлекет-
тік сани-
тарлық-
эпидемио-
логиялық
департа-
ментіне
күрделі
жөндеу
жүргізу
Әкім-
дікке
ақпарат
Мемсан-
эпидқа-
дағалау
департа-
менті
2005-
2007
жыл-
дары
7,6
15,5
15,5
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
2.
11.
Астана
қаласы
санитар-
лық-эпиде-
миология-
лық
орталығына
модерниза-
циялау
жүргізу
Әкім-
діктің
қаулы-
сы, ДМ
ақпарат
Мемсан-
эпидқа-
дағалау
департа-
менті
2007
жыл
124,5
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық
бюд-
жетің
тран-
сфер-
тте-
рі
2.
12.
А гепатитіне және тұмауға
қарсы
тәуекел
тобын
және
балаларды
егуді
100% толық
қамту
Әкім-
дікке
ақпарат
Мемсан-
эпидқа-
дағалау
департа-
менті
2005-
2007
жыл-
дары
23,8
28,26
31,6
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
3. Қала тұрғындарына, бірінші кезекте әлеуметтік
айырықша ауруларға медициналық көмектер көрсетуді
сапалық жақсарту
3.1.
Амбулато-
риялық-
емханалық
және
стационар-
лық дең-
гейде-ау-
руларды
емдеу мен
диагнос-
тикалау
кезеңдік
хаттамасын
енгізу
Бұйрық
Денсау-
лық
сақтау
департа-
менті
2005
жыл
Шығындар
болжанбаған
3.2.
Кепілден-
дірілген
тегін
медицина-
лық көмек
көлемін
толық
қаржылық
қамтамасыз
ету
шараларын
қабылдау
ДМ
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
департа-
менті
2005-
2007
жыл-
дар
3997,8
4078,6
4223,4
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
3.3.
Туберку-
лезге қар-
сы диспан-
серде
мультире-
зистентті
түрдегі-
лерді
емдеуге
арналған
30 орын
ашу
Бұйрық
Денсау-
лық
сақтау
департа-
менті
2005-
2007
жыл-
дар
9,48
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
3.4.
360 төсек
орынды көп салалы
стационар
құрылысы
ДМ
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
және
күрделі
құрылыс
департа-
менттері
2005-
2007
жыл-
дары
102,5
1200
1466,5
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық
бюд-
жет
3.5.
Қалалық
жұқпалы
аурулар
аурухана-
сының
корпусын
салу және
күрделі
жөндеу
жүргізу
Әкім-
дікке
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
және
күрделі
құрылыс
департа-
менттері
2007
жыл
370
Жер-
гі-
лік-ті
бюд-
жет
3.6.
Қалалық
онколо-
гиялық
диспансер-
дің кор-
пусын
салу және
күрделі
жөндеу
жүргізу
ДМ
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
және
күрделі
құрылыс
департа-
менттері

2005-
2006 годы
30
750
Респуб-
ликан-
ский бюджет
3.7.
Осуществить капитальный ремонт организаций здраво-
охранения.
Поста-
новление акимата, инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2007 годы
368,7
395,6
445,2
Местный бюджет
3.8.
Осуществить укрепление материально-технической базы организаций здраво-
охранения
Поста-
новление акимата, инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2007 годы
127
125,1
178,7
Местный бюджет
3.9.
Создать Координа-
ционный совет по вопросам охраны здоровья населения при акимате города
Решение акима города
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
IV квартал 2004 года
Расходы не предполагаются
3.10.
Разработать совместные мероприятия по актуальным вопросам охраны здоровья, в том числе:
предупреж-
дению и снижению травматизма;
по преду-
преждению и распростра-
нению туберкулеза, венерических и других заболеваний, представ-
ляющих опасность для окружа-
ющих, в том числе, лицами  освобож-
денными из мест лишения
свободы;
по предупре-
ждению и снижению заболе-
ваемости глаукомой и миопией;
стоматоло-
гическими заболева-
ниями (кариес и др.); снижению заболе-
ваемости психическими поведенчес-
кими расстройст-
вами, в том числе, вызванными употребле-
нием психо-
активных веществ.
Совместные  приказы,
инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния,
депар-
тамент обра-
зова-
ния,
депар-
тамент
труда, заня-
тости
и со-
циаль-
ной
защиты насе-
ления, депар-
тамент юсти-
ции,
глав-
ное
управ-
ление
внут-
ренних дел
2005-
2007 годы
Расходы не предполагаются
3.11.
Усовершенс-
твовать службу реабилитации
Совместные  приказы,
инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния,
депар-
тамент
минис-
терс-
тва
труда
и со-
циаль-
ной
защиты насе-
ления
2005-
2007 годы
Расходы не предполагаются
3.12.
Предусмот-
реть наличие и оснащение медицинских блоков (кабинеты) во всех открываемых образова-
тельных организациях согласно санитарно- эпидемио-
логических требований.
Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент обра-
зова-
ния,
депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2007 годы
В пределах выделенных средств
Местный бюджет
3.13.
Организовать с заинте-
ресованными ведомствами проведение текущей переписи населения, активное выявление незарегист-
рированного населения, домов и улиц без условных обозначений, экологи-
ческий мониторинг врожденных заболеваний.
Решение акима города
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2007 годы
Расходы не предполагаются
4. Кадровое обеспечение и совершенствование управления системой здравоохранения
4.1.
Повысить квалификацию и перепод-
готовку врачей общей практики.
Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2007 годы
9,7
8,6
8,9
Транс-
ферты респуб-
ликан-
ского бюджета
4.2.
Увеличить прием по государс-
твенному заказу в Акмолинский государс-
твенный медицинский  колледж.
Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2007 годы
4,2
4,3
7,6
Транс-
ферты респуб-
ликан-
ского бюджета
4.3.
Провести аттестацию на соответс-
твие зани-
маемой должности врачей, провизоров и меди-
цинских сестер независимо от формы собствен-
ности медицинских организаций.
Приказ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2007 годы
Расходы не предполагаются
4.4.
Перепод-
готовить кадры по вопросам менеджмента в области здраво-
охранения, управления ресурсами и финанси-
рования отрасли.
Инфор-
мация в МЗ
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния
2005-
2007 годы
1
2,6
2,8
Транс-
ферты респуб-
ликан-
ского бюджета
4.5.
Осуществить строительс-
тво общежи-
тия малосе-
мейного типа для медицинских работников.
Инфор-
мация в акимат города
Депар-
тамен-
ты здра-
воох-
ране-
ния,
капи-
таль-
ного
строи-
тельс-
тва
2006 год

2005-
2006
жыл-
дары
30
750
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық
бюд-
жет
3.7.
Денсаулық
сақтау
ұйымдарына
күрделі
жөндеу
жүргізуді
іске асыру
Әкім-
діктің
қаулы-
сы, ДМ
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
депар-
таменті
2005-
2007
жыл-
дар
368,7
395,6
445,2
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
3.8.
Денсаулық
сақтау
ұйымдары-
ның мате-
риалдық-
техникалық
базасын
нығайтуды
іске асыру
Әкім-
діктің
қаулы-
сы, ДМ
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
депар-
таменті
2005-
2007
жыл-
дар
127
125,1
178,7
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
3.9.
Қалалық
әкімдіктің
жанынан
тұрғын-
дардың
денсаулық
жағдайын
сақтау
мәселелері
жөніндегі
Үйлестіру
кеңесін
құру
Қала
әкімінің
шешімі
Денсау-
лық
сақтау
депар-
таменті
2004
жылғы
IV
тоқ-
сан
Шығындар
болжанбаған
3.
10.
Денсаулық
сақтауда
көкейтесті
мәселелер
жөніндегі
біріккен
іс-шаралар
жоспарын
жасау,
сонымен
бірге:
жарақат-
тарды
ескерту
және
төмендету;
қоршаған
ортаға
қауіп
төндіретін
туберкулез
жыныстық
және басқа
да ауру-
лардың
таралуы
мен
ескерту
жөнінде,
сонымен
бірге бас
бостанды-
ғынан
айырылған
адамдарды;
глаукома
және
миопией
ауруларын,
стомото-
логиялық
(қанқұрт
және т.б.)
ауруларды
ескерту
және
төмендету
жөнінде;
мінез-құ-
лықтың
бұзылуы
аурулары,
сонымен
бірге
психобел-
сенді
заттардан
пайда
болған
ауруларды
төмендету.
Бірік-
кен бұйрық-
тар, ДМ
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
депар-
таменті,
Білім
депар-
таменті,
Тұрғын-
дарды
еңбекпен
қамту
және
әлеу-
меттік
қорғау
департа-
менті,
әділет
депар-
таменті,
Ішкі
күштер
бас бас-
қармасы
2005-
2007
жыл-
дар
Шығындар
болжанбаған
3.
11.
Сауықтыру
қызметін
жетілдіру
Бірік-
кен
бұйрық-
тар,ДМ
ақпарат
Денсау- лық сақ-
тау де-
парта-
менті,
Тұрын-
дарды
еңбекпен
қамту
және
әлеумет-
тік
қорғау
министр-
лігінің
департа-
менті
2005-
2007
жыл-
дар
Шығындар болжанбаған
3.
12.
Санитар-
лық-эпиде-
миология-
лық талап-
тарға сәйкес
барлық
ашылатын
білім бе-
ру ұйымда-
рында ме-
дициналық
блоктардың
(кабинет-
те) бар
болғанын
және жаб-
дықталғанын
қарастыру
ДМ
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
департа-
менті,
білім
департа-
менті
2005-
2007
жыл-
дар
Бөлінген қаржылар
шегінде
3.
13.
Қатысты
ведомство-
лармен
тұрғындар-
ға ағымдық
санақ
жүргізуді
ұйымдас-
тыру,
атаусыз
үйлер мен
көшелерде
тіркел-
меген,
тұрғындар-
ды белсен-
ділікпен
анықтау,
туындаған
ауруларға
экология-
лық мони-
торинг
Қала
әкімінің
шешімі
Денсау-
лық
сақтау
департа-
менті
2005-
2007
жыл-
дар
Шығындар болжанбаған
4. Кадрлық қамтамасыз ету және денсаулық сақтау
жүйесінің басқармасын  жетілдіру
4.1.
Жалпы тә-
жірибелік
дәрігер-
лікті қайта
дайындау
және
біліктілі-
гін көтеру
ДМ
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
департа-
менті
2005-
2007
жыл-
дар
9,7
8,6
8,9
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық
бюд-
жетің
тран-
сфер-
тте-рі
4.2.
Ақмола ме-
дициналық
колледжіне
мемлекет-
тік тап-
сырыс
бойынша
қабылдауды
ұлғайту
ДМ
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
департа-
менті
2005-
2007
жыл-
дар
4,2
4,3
7,6
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық
бюд-
жетің
тран-
сфер-
тте-
рі
4.3.
Меншік тү-
ріне қара-
мастан
медицина-
лық ұйым-
дардың
медбикеле-
ріне және
провизор-
ларына,
дәрігер-
леріне
қызметтік
сәйкесті-
гіне
аттестация
жүргізу
Бұйрық
Денсау-
лық
сақтау
департа-
менті
2005-
2007
жыл-
дар
Шығындар
болжанбаған
4.4.
Ресурстар-
ға бақы-
лау және
қаржылан-
дыру сала-
сында, денсаулық саласында менеджмент мәселелері жөніндегі кадрларды қайта дайындау
ДМ
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
департа-
менті
2005-
2007
жыл-
дар
1
2,6
2,8
4.5.
Медицина-
лық қыз-
меткерлер
үшін кіші
отбасылық
типтегі
жатақхана
құрылысы
Қалалық
әкім-
дікке
ақпарат
Денсау-
лық
сақтау
департа-
менті
2006
жыл