Об утверждении Программы создания автоматизированной системы Государственного градостроительного кадастра Алматинской области на 2004-2009 годы
Решение Алматинского областного маслихата от 13 апреля 2004 года N 5-34. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 24 мая 2004 года за N 1633. Утратило силу - решением Алматинского областного маслихата от 14 января 2011 года N 41-234
Ескерту. Утратило силу - решением Алматинского областного маслихата от 14.01.2011 N 41-234
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", для обеспечения системной работы в архитектурно-градостроительной деятельности, рассмотрев программу создания автоматизированной системы Государственного градостроительного кадастра Алматинской области на 2004-2009 годы областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Программу создания автоматизированной системы государственного Градостроительного кадастра Алматинской области на 2004-2009 годы согласно приложения.
2. Контроль по обеспечению выполнения Программы создания автоматизированной системы Государственного градостроительного кадастра Алматинской области на 2004-2009 годы возложить на заместителя Акима области Баталова А.Г.
Председатель сессии
областного маслихата                       О. Туктибаев
Секретарь
областного маслихата                       М. Сыдык
Приложение к решению
областного маслихата
N 5-34 от 13 апреля 2004 г.
ПРОГРАММА
СОЗДАНИЯ АВТОМАТИЗИРОВАННОЙ СИСТЕМЫ ГОСУДАРСТВЕННОГО
ГРАДОСТРОИТЕЛЬНОГО КАДАСТРА АЛМАТИНСКОЙ ОБЛАСТИ
Г. ТАЛДЫКОРГАН
2004 г.
Паспорт
Наименование
Региональная программа создания и ведения Государственного градостроительного кадастра Алматинской области
Основание для разработки
Программа разработана на основанииПостановления Кабинета Министров
Республики Казахстан от 6 июля 1995г. N 931 "О Государственном градостроительном
кадастре"
Разработчик
Управление архитектуры и градостроительства Алматинской области
Место реали- зации проекта
Районы и города Алматинской области
Сроки реали- зации
2004 - 2009 г.г.
Статус проекта
Региональная Программа
Цель
Создание автоматизированной информационной базы для принятия оперативных решений исполнительного органа по регулированию градостроительной деятельности региональной организации и использованию территории, максимальному сохранению природной среды, по обеспечению эффективного вложения инвестиций и увеличению поступлений средств в бюджет области и местных исполнительных органов
Задачи
Поэтапное создание и ведение информационной системы ГГК области
Ожидаемые результаты
Сокращение затрат времени на анализ
рассматриваемой ситуации, подготовку исходной информации, качественная и объективная характеристика градостроительных и экологических условий, установление регламентов использования территорий, выбор размещения объекта с учетом комплексной оценки территории, улучшение качества среды для проживания населения
Источники фи- нансирования
Республиканский и местный бюджет
Введение
Управление развитием территории области, населенного пункта предполагает полное владение ситуацией, что означает наличие у Акима области достоверных сведений о состоянии и использовании территории. Только после такого овладения ситуацией исполнительный орган получает возможность правильного выбора действий.
Назрела необходимость создания комплексной информационной базы для оперативного регулирования процессами развития и организации территории, принятие решений по оформлению градостроительного пространства, экологически и социально благоприятной среды жизнедеятельности.
Такой многофункциональной, многоцелевой, информационной базой, включающей картографическую, статистическую и другую атрибутивную информацию, характеризующую организацию и использование территорий и является Государственный градостроительный кадастр.
Государственный градостроительный кадастр направлен на информационное обеспечение устойчивого развития территории, формирование экологически сбалансированной и безопасной территориальной среды и предназначен, как базовая основа, для контроля и регулирования использования территории и застройки городов, поселков и сельских населенных пунктов, межселенных территорий. В градостроительном кадастре регулируются градостроительные регламенты, устанавливаемые на основе комплексной экономической оценки, границы экономического районирования территории для установления дифференцированных ставок налога и платежей на землю и другую недвижимость. А это, в свою очередь, позволяет повысить качество использования территории и строительства, предотвратить негативные последствия, увеличить поступление налога в казну.
В отличие от аналогичных систем в странах СНГ градостроительный кадастр Республики Казахстан представляет собой единую систему, состоящей из трех уровней:
республиканский - территория Республики Казахстан;
областной - территории областей и городов республиканского значения;
базовый уровень - административные районы, областные центры и населенные пункты;
Градостроительный кадастр каждого уровня включает комплексную информацию:
данные геологического и гидрогеологического строения;
картографической съемки;
границы административно-территориальных образований и земельных участков;
кадастровое, экологическое, инженерно-геологическое, сейсмическое и иное районирование;
зонирование по градостроительной ценности территории;
атрибутные данные, планы и фасады зданий и сооружений;
параметры улично-дорожной сети, сведения о транспорте;
параметры сетей и сооружений водоснабжения, электроснабжения, газоснабжения, водоотведения и теплоснабжения;
проектные решения по перспективной организации территории;
сведения о проектной документации, разрешениях на строительство, актах контрольных проверок и приемки в эксплуатацию объектов;
законодательно-правовые акты, действующие на территории Республики.
Банк данных ГГК включает границы климатических, геологических, водоохранных, санитарно-защитных, сейсмических зон, особо охраняемых природных территорий, охранных зон памятников истории и архитектуры, планировочных, функциональных и строительных зон, на основе которых устанавливаются ограничения сервитуты и регламенты использования территорий.
Градостроительный кадастр является информационной основой при определении дифференцированных размеров платежей на землю и иную недвижимость с учетом градостроительной ценности территории.
Градостроительный кадастр позволяет по запросам государственных органов, юридических лиц и граждан, оперативно подготовить опорную и аналитическую информацию и представить ее в виде градостроительных паспортов, справок, отраслевых схем и фрагментов цифровой карты.
Регулирование градостроительной деятельности осуществляется на стадии отвода земельных участков для строительства, проектирования и экспертизы проекта, выдачи разрешения на строительство, контроля хода строительства и приемки законченного строительством объекта в эксплуатацию.
Создание и ведение системы Государственного градостроительного кадастра осуществляется в городах Алматы, Актау, Атырау, Астана, начаты работы по созданию Государственного градостроительного кадастра в Мангистауской, Западно-Казахстанской, Северо-Казахстанской, Южно-Казахстанской областях, разработан для Талгарского района и г. Талгар.
Создание автоматизированной системы градостроительного кадастра предполагает организацию службы ГГК, создание материально-технической базы, выполнение работ по разработке программного обеспечения и формирования информационной базы.
На стадии формирования Государственного градостроительного кадастра потребуется выделение средств из бюджета в течение 5 лет. Однако качество и оперативность выполнения работ по координации градостроительной деятельности, сохранение экологической ситуации, более строгий контроль за использованием и организацией территории позволяет получить значительную эффективность, а главное создать благоприятную среду обитания для жителей области.
Раздел 1. Анализ современного состояния проблемы
Согласно " Послания Президента народу Казахстана" составляется государственная программа развития сельских территорий. Цель этой программы - ускоренное социальное развитие села и оказание содействия в переселении и трудоустройстве населения из депрессивных, экологически и экономически не перспективных территорий.

2004-2009 жылдарға арналған Алматы облысы мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған жүйесін құру бағдарламасын бекіту туралы
Алматы облыстық Мәслихатының 2004 жылғы 13 сәуірдегі N 5-34 шешімі. Алматы облыстық Әділет департаментінде 2004 жылғы 24 мамырда N 1633 тіркелді. Күші жойылды - Алматы облыстық мәслихатының 2011 жылғы 14 қаңтардағы N 41-234 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облыстық мәслихатының 2011.01.14 N 41-234 шешімімен
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңына сәйкес сәулет, қала құрылысы қызметінің жүйелі жұмысын қамтамасыз ету үшін, 2004-2009 жылдарға арналған Алматы облысы Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған жүйесін құру бағдарламасын қарай келе, облыстық мәслихат ШЕШІМ қабылдады:
1. 2004-2009 жылдарға арналған Алматы облысы Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған жүйесін құру бағдарламасы қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. 2004-2009 жылдарға арналған Алматы облысы Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған жүйесін құру бағдарламасының орындалуын қамтамасыз етуді бақылау Алматы облысы әкімінің орынбасары А.Ғ.Баталовқа жүктелсін.
Облыстық мәслихат
сессиясының төрағасы
Облыстық мәслихаттың
хатшысы
Облыстық мәслихат
2004 жылғы 13 сәуірдегі
N 5-34 шешіміне
қосымша
АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ МЕМЛЕКЕТТІК ҚАЛА ҚҰРЫЛЫСЫ КАДАСТРЫНЫҢ
АВТОМАТТАНДЫРЫЛҒАН ЖҮЙЕСІН ҚҰРУ
БАҒДАРЛАМАСЫ
ТАЛДЫҚОРҒАН қ. 2004 ж.
БАҒДАРЛАМАНЫҢ ПАСПОРТЫ
Аталуы
Алматы облысының Мемлекеттік
қала құрылысы кадастрын құру және
жүргізу жөніндегі өңірлік бағдарлама
Әзірлеуге
негіздеме
Бағдарлама Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетінің 1995 жылғы 6
шілдедегі "Мемлекеттік қала құрылысы
кадастры туралы" N 931 N қаулысы
негізінде әзірленген
Әзірлеуші
Алматы облысының сәулет және
қалақұрылысы басқармасы
Жобаның жүзеге
асырылатын жері
Алматы облысының қалалары мен аудандары
Жүзеге асыру
мерзімі
2004-2009 ж.
Жобаның статусы
Өңірлік бағдарлама
Мақсаты
Өңірлік ұйымның қала құрылысы қызметін
және аумақтың пайдаланылуын ретке
келтіру, табиғи ортаны барынша сақтау,
инвестициялардың тиімді салынуын,
сондай-ақ облыс және жергілікті
атқарушы органдар бюджетіне түсетін
түсімдердің артуын қамтамасыз ету
жөнінде атқарушы органдардың жедел
шешім қабылдауы үшін
автоматтандырылған ақпараттық база
құру
Міндеті
Облыстың МҚК ақпараттық жүйесін
кезең-кезеңмен құру және жүргізу
Қаржыландыру
көздері
Республикалық және жергілікті бюджет
Күтілетін
нәтижелер
Қаралатын жағдайларды талдауға,
бастапқы ақпаратты дайындауға кететін
уақытты қысқарту, қалақұрылысы және
экологиялық жағдайларды сапалы және
әділ ақпараттық сипаттау, аумақты
пайдалану регламенттерін белгілеу,
аумақтың кешенді бағасын ескере
отырып, объектілердің орналастырылуын
таңдау, халық тұруға арналған ортаның
сапасын жақсарту
КІРІСПЕ
Облыстың, елді мекеннің аумағын дамытуды басқару ахуалдан толығымен хабардар болу деп болжанады. Бұл -аумақтың жай-күйі және оның пайдаланылуы туралы нақты деректердің облыс әкімінде болуы деген сөз. Ахуалдан осылайша хабардар болғанда ғана атқарушы орган дұрыс әрекет таңдап алуға мүмкіндік алады.
Аумақты дамыту және ұйымдастыру процестерін оперативті түрде реттеу, қалақұрылысы кеңістігін, экологиялық және әлеуметтік қолайлы тіршілік ортасын қалыптастыру жөнінде шешім қабылдау үшін кешенді ақпараттық база құру қажеттілігі туындады.
Аумақтық ұйымдастырылуы мен пайдалануын сипаттайтын картографиялық, статистикалық және басқа атрибутивтік ақпараттан тұратын көпфункционалды, көпмақсатты ақпараттық база дегеніміз Мемлекеттік қалақұрылысы кадастры.
Мемлекеттік қалақұрылысы кадастры аумақтың тұрақты дамуын ақпараттық қамтамасыз етуге, экологиялық теңдестірілген және қауіпсіз аумақтық ортаны қалыптастыруға бағытталған және қалаларда, поселкелерде, сондай-ақ селолық елді мекендерде, селолар арасындағы аумақтарда құрылыс жүргізуді және аумақтардың пайдалануын реттеу мен бақылау үшін базалық негіз ретінде белгіленген. Қалақұрылысы кадастрында кешенді экономикалық бағалау негізінде белгіленген қалақұрылысы регламенттері, жерге және басқа жылжымайтын мүлікке төленетін төлемдер мен салықтың дифференциалдық ставкаларын белгілеу үшін аумақты экономикалық аудандандыру шекаралары реттеледі. Ал бұл өз кезегінде - аумақты және құрылысты пайдалану сапасын арттыруға мүмкіндік береді.
ТМД елдеріндегі тура осындай жүйелерден өзгеше, Қазақстан Республикасының қала құрылысы кадастры төмендегідей үш деңгейден тұратын бірегей жүйе болып табылады:
республикалық - Қазақстан Респбликасының аумағы;
облыстық - республикалық мәні бар облыс және қала аумақтары;
базалық деңгей - әкімшілік аудандар.
Әр деңгейдің қалақұрылысы кадастрына төмендегі кешенді мәліметтер кіреді:
геология және гидрогеология құрылыстарының мәліметтері;
картографиялық көріністер;
жер учаскесінің және әкімшілік - аумақтық ұйымдардың шекаралары;
кадастрлық, экологиялық, инженерлі-геологиялық, сейсмикалық және басқа да аудандандыру;
қалақұрылысы бағалауы бойынша аумақты аймақтандыру;
атрибутты мәліметтер, ғимараттар мен құрылыстардың жоспары және келбеттері;
көше - жолдардың параметрлері, көлік туралы мәліметтер;
сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау, су бұрғыш және жылы бұрғыш құрылыстары мен жүйелерінің параметрлері;
аумақты келешекті ұйымдастыру жөніндегі жобалық шешімдер;
жобалау құжаттары, құрылыс салуға рұқсат, бақылау тексерістерінің актілері және объектілерді пайдалануға қабылдау туралы мәліметтер;
Республика аумағында әрекеті бар заң және құқық актілері.
МҚК-ның көрсеткіштеріне ауа райының, геологияның, суды қорғаудың, санитарлық - қорғаудың, сейсмикалық аумақтың, ерекше қорғаулы табиғи аймақтың, сәулет және тарих ескерткіштердің қорғаулы аймақтарының, жобалау, функционалды және құрылыс аймақтарының шекаралары кіреді, қайсысының негізінде аумақты пайдалану тәртіптері және сервитуттар шектері қойылады.
Қалақұрылыс кадастры аумақты қалақұрылыс бағалауын ескере және басқа жылжымайтын мүлікке дифференцияланған төлемдердің мөлшерін анықтау барысында мәліметтік негізі болады.
Қалақұрылысы кадастры мемлекеттік мекемелердің, заңды және жеке тұлғалардың сұрауы бойынша, тіректі және талдау мәліметтерін дайындап және оны қалақұрылысы паспорты, анықтама, салалық жүйе және цифрлы картаның фрагменттері түрінде ұсынуға мүмкіндік береді.
Құрылыс салу, жобалау және жобаны сараптау, құрылысқа рұқсат беру, құрылыс жұмыстарын бақылау және құрылысы біткен объектілерді іске қосып алу үшін жер учаскелерін бөлу кезеңінде қалақұрылысы жұмыстары реттелуі жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қалақұрылыс кадастры Алматы, Ақтау, Атырау, Астана қалаларында өңделіп жүргізіледі, Маңғыстау, батыс - Қазақстан, солтүстік - Қазақстан, оңтүстік - Қазақстан облыстарында Мемлекеттік қалақұрылыс кадастрын өңдеу жөніндегі жұмыстар басталды, кадастр Талғар ауданы және Талғар қаласына өңделген.
Қалақұрылыс кадастрының автоматтық жүйесін өңдеу МҚК қызметін ұйымдастыруды, материалдық-техникалық базасын өңдеуді, мәліметтік базасын құру және бағдарламалы қамтамасыздандыруды өңдеу жөніндегі жұмыстарын жасауды болжайды.
Мемлекеттік қалақұрылыс кадастрын қалыптастыру кезеңінде бюджеттен 5 жыл бойы қаржы бөліну керек болады. Бірақ қалақұрылыс қызметін үйлестіру жөніндегі жұмыстарының сапалы және жедел жасалуы, экологиялық жағдайының сақталуы, аумақты ұйымдастыру және пайдалануды қатал бақылау маңызды тиімділікке жол береді, ал ең басты облыс тұрғындары үшін қолайлы жағдайды құру.
1-Тарау. Мәселенің қазіргі хал жағдайының талдауы
"Президенттің Қазақстан халқына жолдауы" бойынша ауыл аумақтарын дамыту мемлекеттік бағдарламасы құрастырылады. Бұл бағдарламаның мақсаты - ауылды жедел әлеуметті дамыту және құлдыраған, экологиялық және экономикалық болашағы нашар аумақтарының тұрғындарына көшуге және жұмысқа орналасуға көмек көрсету.

В Алматинской области расположено 836 населенных пунктов. Площадь области 224,1 тыс. кв. км.
Анализ проведен по 300 поселкам. 417 населенных пунктов обеспечены генеральными планами, разработанными 1970-1980 гг. с расчетным сроком 1990-2000 гг. Все населенные пункты Алматинской области расположены в зоне высокой сейсмичности (8-9 баллов). В большинстве поселков сложившаяся планировочная структура хаотичная, без выраженного общественного центра. Четкое функциональное зонирование территории отсутствует. Объекты соцкультбыта в основном расположены в приспособленных зданиях и сооружениях. Жилые одноэтажные дома преимущественно старые, саманные, каркасно-камышитовые, деревянные. При разработке генпланов поселков проектировщиками не указана четкая проектируемая граница поселков, из-за чего участки, рекомендованные на дожитие продолжают застраиваться индивидуальными жилыми домами. Имеются случаи захвата сельскохозяйственных угодий под указанное строительство. Проектируемая сеть улиц наносится без учета сложившейся добротной индивидуальной застройки.
В связи с новым законодательством о земле необходимо пересмотреть приусадебный жилой фонд.
В пригородных населенных пунктах полностью исчерпан свободный земельный фонд под индивидуальное строительство. Инженерное оборудование и благоустройство населенных пунктов области на низком уровне. Обеспеченность водоснабжением 30-40 %, локальной канализацией - 20 %. Существующие улицы и тротуары требуют капитального ремонта.
Исходя из вышеизложенного необходима разработка генпланов населенных пунктов Алматинской области с привлечением творческих коллективов градостроительного профиля и это мероприятие ускорило бы создание и ведение градостроительного кадастра на территории области.
Кроме того, имеющиеся плано-картографические материалы, земельно-учетные документации, материалы планировочной сети устарели и затрудняют осуществление комплекса мер на государственном уровне по подготовке, созданию и внедрению кадастра на территории районов и городов. Необходимо определить заказчиков кадастра всех уровней (областного, районного и городского), а также конкретно определить процедуру внедрения с финансовым подкреплением.
На государственном уровне необходимо установить, что с момента эксплуатации автоматизированной системы Государственного градостроительного кадастра, решение или иные акты местных органов власти касающиеся предоставления земельных участков под любое строительство, куплю, продажу, аренду с находящейся на них недвижимостью, а также приемку в эксплуатацию законченных строительством объектов жилищно-гражданского строительства обязательно должны быть регистрированы в службе градостроительного кадастра в установленном порядке.
Алматинская область
Центр - город Талдыкорган

Алматы облысында 836 елді мекен орналасқан. Облыстың аумағы 224,1 мың шаршы метр.
Талдау 300 кенттер бойынша өткізілген. 417 елді мекен 1970-1980 жылдары 1990-2000 жылға дейінгі мерзімге арналып жасалған бас жоспарымен қамтамасыз етілген. Алматы облысының барлық елді мекендері жоғары сейсмикалық аумағында (8-9 бал) орналасқан. Көп елді мекендерде құрылған жобалау құрылымы жөнсіз, көрініс қоғамдық орталықсыз. Аумақтың анық функционалдық аумақтандыруы жоқ. Әлеуметтік мәдени тұрмыс объектілері көбінесе қайта жасақталған құрылыстар мен ғимараттарда орналасқан. Бір этажды тұрғын үйлердің басым көпшілігі ескі, саманнан, қамыс-каркастан, ағаштан салынған. Кенттердің бас жоспарын өңдегенде жобалаушылармен кенттердің анық жобалау шекаралары көрсетілмеген, сондықтан мерзімі аяқталған учаскелерде осы кезге дейін жеке тұрғын үйлері салынып жатыр. Көрсетілген құрылыстарға ауылшаруашылық жерін басып алу жағдайлары да болып жатыр. Жобаланған көшелердің жүйесі құралған жақсы жеке құрылысын ескермей түсірілген.
Аулалық тұрғын қорын жаңа жер туралы заңға байланысты қайтадан қарау керек.
Қала маңындағы елді мекендерде жеке құрылысқа арналған бос жер ресурстары түгел біткен. Облыс елді мекендерінің инженерлік жабдықтары мен көркейтілуі төмен деңгейде. Сумен жабдықталуы 30-40 %, жергілікті канализациямен - 20 %. Қазіргі бар көшелер мен тротуарларға күрделі құрылыс жүргізу керек.
Жоғарыдағыға сүйене отырып қалақұрылысына бағытталған шығармашылық ұжымдарын қатыстырып Алматы облысы елді мекендерінің бас жоспарларын жетілдіру керек және бұл шара облыс аумағында қалақұрылысы кадастрын өңдеу және енгізуін тездетеді.
Одан басқа, қолдағы жоспар - карталық материалдар, жер - есеп құжаттар, жоспарлау жүйелерінің материалдары ескірген және қалалар мен аудандардың аумағында кадастрды дайындау, өңдеу және енгізу жөніндегі кешенді шараларын мемлекеттік деңгейінде жасалуын ауырлатады. Барлық деңгейдегі (облыстық, қалалық және аудандық) кадастрдың тапсырыс берушісін анықтау керек, сонымен қатар қаржымен қуаттандырумен енгізу процедурасын дәл анықтау керек.
Мемлекеттік қалақұрылысы кадастрының автоматтық жүйесін пайдалану кезінде, құрылысқа, сатуға, алуға, жалға беруге арналған, жылжымайтын мүлігі мен бірге, жер учаскесін беруге сонымен қатар құрылысы біткен тұрғын - азаматтық құрылыс объектілерін пайдалануға қатысты жергілікті ұйымдардың шешімдері мен актілері белгіленген тәртіпте қалақұрылысы кадастрының қызметінде міндетті түрде тіркелу керектігі Мемлекеттік деңгейде белгілену керек.
Алматы облысы
Орталығы - Талдықорған қаласы
Облыстың құрылған датасы

Дата образования области - 10 марта 1932 года
Территория в тыс. кв. км - 224,1
Население - 1560485 человек
в том числе:
городское - 458977, сельское - 1101508
Расстояние от г.Астана до г.Талдыкорган - 1505 км.
Административно-территориальное устройство:
районов 16
населенных пунктов 836
в том числе:
городов областного подчинения 3
городов районного подчинения 7
поселков 15
сел (аулов) 811
акиматов 274
в том числе:
районных 16
городских 10
поселковых округов 14
сельских округов 234
Количество территориальных единиц по регионам области
Наименование районов и городов областного подчинения
Количество населенных пунктов
Всего
В том числе:
городских
сельских
город
поселок
село (аул)
г.Талдыкорган (га.)
10
1
-
9
Аксуский
55
-
3
52
Алакольский
60
1
1
58
Балхашский
34
-
-
34
Енбекшиказахский
80
1
-
79
Ескельдинский
38
-
1
37
Жамбылский
62
-
1
61
Илийский
33
-
4
29
Карасайский
67
1
-
66
Каратальский
50
1
-
49
Кербулакский
66
-
1
65
Коксуский
39
-
1
38
Панфиловский
45
1
-
44
Райымбекский
57
-
1
56
Саркандский
38
1
1
36
Талгарский
62
1
-
61
Уйгурский
26
-
-
26
г. Капчагай
12
1
-
11
г. Текели
2
1
1
-
Раздел 2. Цель и задачи программы
Главной целью создания Государственного градостроительного кадастра (ГГК) является формирование системы гармоничного регулирования архитектурно-градостроительной деятельности по созданию экологически безопасной, рациональной и удобной среды обитания и жизнедеятельности людей на территории населенных пунктов и за их пределами.
Главный принцип формирования информационной системы - бережное отношение ко всей информации сложившейся на территории, принципам их сбора и хранения, существующим программно-аппаратным и сетевым комплексам, базам данных, органичное вхождение в систему единого информационного пространства.
Роль системы ГГК состоит в комплексном управлении развитием территории за счет сформировавшихся земельных, природных, материальных, энергетических, людских, производственных, инфраструктурных, финансовых, информационных и других видов ресурсов, историко-культурного и социального потенциала.
Система информационного обеспечения ГГК предназначена для оперативного, полного и качественного удовлетворения запросов органов управления развитием территории в необходимой информации об объектах, субъектах и явлениях связанных с развитием области архитектурно-градостроительной деятельностью и всей среды обитания.
Градостроительное информационное обеспечение территории градостроительным регулированием осуществляется по единой государственной организационной, правовой и нормативно-технологической основе - системой Государственного градостроительного кадастра.
Предмет изучения системы ГГК - природно-техногенный комплекс территории Алматинской области, представляющий собой совокупность объектов хозяйственного комплекса ГГК (территориальных зон, земельных участков, зданий и сооружений, инженерных коммуникаций) и социально - экономических явлений, связанных с жизнедеятельностью территории области (экономика, экология, население, деятельность и тп).
Основные цели и задачи системы ГГК:
создать информационную базу для мониторинга и управления архитектурно-градостроительной деятельностью;
упорядочить и структурировать всю имеющуюся информацию на соответствующей территории на единой технологической основе; сгруппировать предприятия и учреждения, деятельность которых направлена на решение конкретных целевых задач по развитию территории, а в границах их компетенции организовать, при необходимости, совместную систему сбора, ведения баз данных;
определить систему подготовки предложений по рациональному и эффективному использованию бюджетных средств, направляемых на архитектурно-градостроительную деятельность;
включить в систему все органы и звенья территориального управления;
сформировать слой потребителей информации и информационных услуг;
создать общедоступное информационное пространство;
организовать сетевой доступ к банку данных и обмен информацией между учреждениями и организациями, непосредственно участвующих в управлении развитием территории области.
Раздел 3. Основные направления и механизм реализации Программы
Государственный градостроительный кадастр Алматинской области предназначен для решения следующих задач:
учета фактического состояния использования территории области;
учета и регистрации информации о градостроительной ценности территории области и градостроительных регламентах ее использования;
учета, нормативно-правовой и проектной документации по использованию и градостроительному регулированию территории;
учета и регистрации информации о юридических и физических лицах, имеющих права собственности, пользования и распоряжения территориальными элементами, объектами, коммуникациями, а также осуществляющих свои функции, связанные с развитием территории области;
доведения информации о градостроительных условиях развития территории и регламентах использования ее до исполнительных органов (органов местного самоуправления) области, а также юридических и физических лиц, ответственных за их соблюдение;
мониторинга соблюдения градостроительных условий и регламентов использования территории;
информационного обеспечения учета градостроительной ценности территории при установлении дифференцированного налогообложения недвижимого имущества и других обязательных сборов;
обеспечения исходной (опорной) информацией разработки градостроительной и проектно-сметной документации, бизнес-планов;
обоснования выполнения изыскательских, проектных и научно-исследовательских работ по использованию и развитию территории;
обоснования наложения санкций на юридические и физические лица за нарушение законодательства и нормативных требований при осуществлении архитектурно-градостроительной деятельности;
информационного обеспечения и поддержки установления правовых отношений, связанных с изменением состояния и использования территории;
информационного обеспечения органов исполнительной власти и судебных органов при разрешении конфликтов, связанных с нарушением или изменением градостроительных регламентов;
информационного обеспечения отраслевых кадастровых и иных информационных служб для учета градостроительных регламентов и градостроительной ценности территории.
Информация ГГК Алматинской области используется при:
регулировании использования и застройки территории области;
формировании заказов на разработку, составление архитектурно-планировочных заданий, согласование, утверждение градостроительных проектов и других документов, которыми определяется и устанавливается градостроительный регламент использования ее территориальных зон и объектов;
выдаче кадастровых документов градостроительного паспорта области, справок юридическим лицам и гражданам;
контроле за соблюдением регламентов, установленных в утвержденных градостроительных проектах.
Владельцем информационных фондов ГГК является Аким Алматинской области, орган самоуправления. Распорядителем информационных фондов ГГК по уполномочию их владельца является орган архитектуры и градостроительства.
Участниками системы ГГК Алматинской области могут быть:
организации и службы функциональная деятельность которых связана с развитием территории области;
центр по недвижимости, осуществляющий регистрацию прав на недвижимое имущество (правовой кадастр);
комитет по управлению земельными ресурсами, обеспечивающий ведение земельного кадастра и учет земельных участков;
управление охраны окружающей среды - блок направлений, определяющих основу экологического мониторинга;
учреждения жилищно-коммунального хозяйства - ведение базы данных о магистральных и распределительных инженерных сетях, благоустройстве и состоянии жилищного фонда;
предприятия транспорта и обслуживания улично-дорожной сети;
статистические органы, осуществляющие сбор статистической информации;
органы экономики, осуществляющие сбор информации о хозяйственно-экономическом состоянии и подготовку предложений по экономическому развитию территории области;
другие службы и организации, владеющие кадастровой информацией по развитию и использованию территории области.
Пользователями ГГК Алматинской области могут быть:
организации и службы, функциональная деятельность которых связана с развитием территории области;
исполнительные органы и органы самоуправления;
службы и органы области;
проектные и научно-исследовательские организации;
юридические лица и граждане Республики Казахстан, а также иностранные юридические лица и граждане.
Источниками информации, подлежащие занесению ГГК, являются:
службы картографии и территориальные изыскательские службы-картографические материалы по учетным единицам в виде электронных карт на бумажных носителях;
проектные и изыскательские организации-сведения о проведенных проектных и изыскательских работах, сведения об установленных, в утвержденной проектной документации, градостроительных ограничениях использования территории;
орган государственной статистики-сведения об отраслевой структуре и показателях состояния хозяйственно-экономического комплекса, населении, наличии и потреблении природных ресурсов и др;
орган по управлению земельными ресурсами -данные о границах земельных участков с установленными правами на них;
орган недвижимости-сведения о собственниках и состоянии недвижимого имущества;
коммунальные службы-сведения о состоянии инженерных коммуникаций и головных инженерных сооружениях и др.
Создание Государственного градостроительного кадастра Алматинской области проводится поэтапно:
подготовительный этап;
1-й этап;
2-й этап.
На подготовительном этапе выполняются следующие виды работ:

- 1932 жылғы 10 наурыз
Аумағы, мың шаршы метр
есебімен
- 224,1
Халық саны
- 1560485 адам
оның ішінде:
қалалық - 458977, селолық - 1101508
Астана және Талдықорған қалалары арасының қашықтығы - 1505 км
Әкімшілік-аумақтық құрылыс
Аудандар
16
елді мекендер
836
оның ішінде:
облыстық бағыныстағы қалалар
3
аудандық бағыныстағы қалалар
7
Поселкелер
15
селолар
811
әкімдіктер
274
оның ішінде:
аудандық
16
қалалық
10
поселкелік округтер
14
селолық округтер
234
Облыс өңірлері бойынша аумақтық бірлік саны
Облыстық
бағыныстағы
қалалар мен
аудандардың
аталуы
Елді мекендердің саны
барлығы
Оның ішінде:
қалалық
селолық
қала
поселке
село
Талдықорған қаласы
10
1
-
9
Ақсу
55
-
3
52
Алакөл
60
1
1
58
Балқаш
34
-
-
34
Еңбекшіқазақ
80
1
-
79
Ескелді
38
-
1
37
Жамбыл
62
-
1
61
Іле
33
-
4
29
Қарасай
67
1
-
66
Қаратал
50
1
-
49
Кербұлақ
66
-
1
65
Көксу
39
-
1
38
Панфилов
45
1
-
44
Райымбек
57
-
1
56
Сарқан
38
1
1
36
Талғар
62
1
-
61
Ұйғыр
26
-
-
26
Қапшағай қ.
12
1
-
11
Текелі қ.
2
1
1
-
2-Тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеті
Мемлекеттік қалақұрылысы кадастрын құрудың негізгі мақсаты елді мекендегі және одан шет жерлерде халықтың тіршілігімен тұрған ортасының ыңғайлығын және экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз етуді реттеуде сәулеттік-қалақұрылысы қызметінің үйлесімдігінің бір жүйеге келтіру болып табады.
Ақпарат жүйесін құрудың негізгі қағидасы - аумақты барлық жинақталған ақпараттардың сақталуын және жинақтаудың қағидаларын, қолда бар бағдарлама-ақпаратының және кешенді желілерді, базалық мәліметтерді ұқыптау; бірыңғай ақпараттық жүйенің кеңістігіне кіруді шектеу.
Мемлекеттік қалақұрылыс кадастры жүйесінің міндеті жер, табиғат, шикізат, энергетикалық, өндірістік, инфрақұрылымдық, қаражат, ақпараттық және басқа да қуаттардың жүйелерінің, тарихи-мәдениет және әлеуметтік концепциялардан жасақталған кешенді басқарудан турады.
Мемлекеттік қалақұрылыс кадастрын ақпаратпен қамтамасыз ету жүйесі басқару органдарының сұрамдарын қауырт, толық және сапалы қанағаттандыруға, сәулет-қалақұрылысы қызметінің даму құбылыстарына байланысты тұрған орта объектілер мен субъектілер, аумақтардың өркендеуі туралы қажетті ақпараттарымен қамтамасыз етуге арналған.
Аумақтың қалақұрылысы ақпаратымен қамтамасыз ету, бірыңғай мемлекеттік ұйымдастыру, құқықтық және нормативтік-технологиялық негізде Мемлекеттік қалақұрылысы кадастры жүйесімен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қалақұрылысы кадастры жүйесінің зерттейтін нәрсесі - Алматы облысы аумағында жер телімдері, ғимараттар мен құрылыстар, инженерлік байланыстарды құрайтын табиғи-техногендік кешендер, облыс аумағындағы тірліктермен әлеуметтік-экономикалық жағдайлар.
Мемлекеттік қалақұрылысы кадастрының негізгі мақсаттары мен міндеттері:
болжау жүйесі мен сәулеттік-қалақұрылысы қызметін басқару үшін ақпараттық база құру;
қолда бар ақпараттарды аумақтарға сәйкес бірыңғай технологиялық негізінде құрылымнан, тәртіпке келтіру;
аумақты өркендетуге бағытталған нақты міндеттерді шешу үшін кәсіпорындар мен мекемелердің қызметтік жинақтау, қажет болған жағдайда базалық деректерді жүргізуді, жинақтау жүйесін бірге отырып, олардың құзыреттілігіне байланысты ұйымдастыру;
сәулеттік-қалақұрылысы қызметіне бағытталған бюджеттік қаражаттарды тиімді және оңтайлы пайдалану үшін ұсыныс жасау жүйесін анықтау;
жүйеге барлық аумақтық басқару бұйымдары мен органдарын енгізу:
ақпараттық қызмет көрсету мен ақпарат тұтынушыларын жасақтау;
жалпы қолжеткізерлік ақпараттық кеңістік құру;
банктегі деректерге жүйелі қолжеткізуді, облыс аумағын дамытуды басқаруға қатысты мекемелер мен ұйымдардың арасында ақпараттық айырбасты ұйымдастыру.
3-Тарау. Бағдарламаның негізгі бағыттары мен жүзеге асыру
тетігі
Алматы облысы мемлекеттік қала құрылысы кадастры төмендегі мәселелерді шешуге арналады:
облыс аумағын пайдалану жағдайының нақты есебі;
қалақұрылысы регламентін пайдалану мен облыс аумағындағы қалақұрылысының құндылығы туралы ақпараттарды тіркеу және оның есебі;
қалақұрылысы аумақтарын реттеу мен жоба құжаттарын және нормативтік-құқықтарды пайдаланудың есебі;
облыс аумағын дамытуға байланысты аумақтық элементтерді, объектілерді, коммуникацияларды пайдалануға құқы бар заңды және жеке тұлғаларды тіркеу және оның есебі;
облыс атқарушы органдардың қалақұрылысы шарттарының аумақтық дамуы мен регламенттік пайдалануы туралы ақпаратты жеткізу сонымен бірге заңды және жеке тұлғалардың осыны сақтауға жауапкершілігі;
қалақұрылысы шарттарын сақтауды талдау жүйесі және аумақты пайдаланудың регламенті;
қозғалмайтын мүліктер мен басқа да міндетті алымдарға салық орнатуды зерделеу кезінде қалақұрылысы аумағы құндылығының ақпараттық есебін қамтамасыз етуі;
қалақұрылысы және жоба-сметалық құжаттарды, кәсіпкерлік жоспарларды жасауға бастапқы ақпаратымен қамтамасыз ету;
аумақтарды дамыту мен пайдалануға зерттеу, жобалық және ғылыми-зерттеу жұмыстарының орындалуын негіздеу;
сәулеттік-қалақұрылысы қызметін жүзеге асыруда заңдылықты және нормативтік талаптарды бұзған заңды және жеке тұлғаларға салатын шараларды (санкцияларды) негіздеу;
аумақты пайдаланудағы өзгерістерге байланысты жағдайларға құқықтық қорғау орнатуды және ақпараттармен қамтамасыз ету;
қалақұрылысы регламенттерінің өзгеруі мен бұзылуына байланысты жанжалдарды шешуге атқарушы өкімет органдары мен сот органдарын ақпараттармен қамтамасыз ету;
қалақұрылысы регламенттерін және қалақұрылысы аумағының құндылығын есепке алу үшін кадастрлық салалар мен басқада ақпараттық қызмет органдарын ақпаратпен қамтамасыз ету.
Алматы облысы Мемлекеттік қалақұрылысы кадастрының ақпараты мына жағдайларда пайдаланылады:
облыстың аумағын қосымша құрылыспен толтыруды және пайдалануды реттеу;
тапсырыстарды әзірлеуді құрастыру, сәулеттік-жоспарлау тапсырмаларын құру, аумақ өңірі мен объектілері мен оның қалақұрылысы регламенттерін анықтайтын және белгілейтін қалақұрылысы жобаларын және басқа да құжаттарды бекіту;
облыс қалақұрылысы кадастрының құжаттарын, заңды тұлғалар мен азаматтарға анықтама беру;
анықталып бекітілген қалақұрылысы проекттерінің регламентінің орындалуын бақылау.
Мемлекеттік қалақұрылысы кадастры қоры өзін-өзі басқару органы, оның иесі Алматы облысының әкімі болып табылады. Мемлекеттік қалақұрылысы кадастрының ақпараттық қорын реттеуші иесі сәулет-қалақұрылысы басқармасы болып табылады.
Алматы облысы Мемлекеттік қалақұрылысы кадастры жүйесіне қатыса алады:
қызмет ету аясы облыс аумағының дамуы мен байланысты ұйымдар мен қызмет орындары;
жылжымайтын мүліктердің құқығын тіркеуді жүзеге асыратын жылжымайтын мүлік орталығы;
жер телімдері мен жер кадастрін жүргізуді қамтамасыз ететін, жер ресурстарын басқару комитеті;
экологиялық жай-күйді бақылаудың негізін-блокты бағыттарын анықтайтын қоршаған ортаны қорғау басқармасы;
үйлестіруші инженерлік және магистральдық тораптардың, аумақты көркейту, тұрғын үй қорының жағдайының базалық деректерін жүргізетін тұрғын үй - коммуналдық-шаруашылық мекемесі;
көше-жолдары жүйесіне қызмет ететін көлік кәсіпорны;
статистикалық ақпараттарды жинауды жүзеге асыратын статистикалық органдар;
шаруашылық-экономикалық жағдайлар туралы ақпараттарды жинауды жүзеге асырушы және аумақтың экономикалық дамуына ұсыныстар енгізуші - экономикалық органдар;
облыс аумағын пайдалану мен дамуы туралы кадастрлық ақпараттарды жөніндегі басқа да мекемелер мен қызмет органдары.
Алматы облысы Мемлекеттік қалақұрылысы кадастрының пайдаланушылары болу мүмкін:
қызмет аясы облыс аумағының дамуымен байланысты мекемелер мен қызмет орындары;
атқарушы органдар мен өзін-өзі басқару органдары;
облыс мекемелер мен қызмет органдары;
жобалау және ғылыми-зерттеу мекемелері;
заңды тұлғалар мен Қазақстан Республикасының азаматтары, заңды тұлғалы және жеке тұлғалы шет ел азаматтары.
Мемлекеттік қалақұрылысы кадастрін кіргізуге жататын қаражат көздері:
картографиялық қызмет және аумақтың іздестіру қызмет, электронды түрде қағазбен жеткізуші жекеленген есепке алатын картографиялық материалдар;
жобалау және іздестіру мекемелері-жобалау және іздестіру жұмыстарының жүргізілгендігі туралы, бекітілген жобалық құжаттар туралы, аумақта пайдалануды қалақұрылыстың шектеулер туралы мағлұматтар;
жер ресурстарын басқару жөніндегі орган жер төлемдерінің шекаралары және оларға орнатылған құқықтар туралы мәліметтер;
қозғалмайтын мүлік органы-қозғалмайтын мүліктердің жай-күйі мен иелері туралы мағлұматтар;
коммуналдық қызмет - инженерлік коммуникациялар мен басты инженерлік құрылыстар және т.б. жай-күйі туралы мағлұматтар.
Алматы облысы қалақұрылысы кадастрын өңдеу кезеңмен жүргізіледі:
дайындық кезеңі;
1-ші кезең;
2-ші кезең.
Дайындық кезеңінде төмендегі жұмыстар жүргізіледі:

изучение и анализ имеющихся топогеодезических и картографических материалов М 1:500 - М 1:5000 города;
изучение состояния дел по ведению земельного, водного кадастров, регистров прав недвижимости, баз данных по инженерным сетям и улично-дорожной сети по территории соответствующего населенного пункта, включая программное обеспечение и техническое оборудование;
анализ имеющихся данных и материалов по природно - климатическим, инженерно - геологическим и экологическим условиям;
анализ имеющейся градостроительной документации: генеральных планов и проектов планировки и застройки населенных пунктов;
изучение материалов отводов земельных участков в пределах границ области;
изучение материалов инженерного обеспечения и благоустройства;
изучение и анализ технического и программного оснащения органа архитектуры и градостроительства, служб области.
По итогам работ подготовительного этапа:
готовится отчет о состоянии информационного обеспечения развития территории области;
определяется принципиальная структура взаимодействия служб области в обеспечении информации и данных;
готовится проект решения городского исполнительного органа об организации в составе органа архитектуры и градостроительства службы Государственного градостроительного кадастра с приложением "Положения о службе ГГК";
проект решения исполнительного органа о взаимодействии служб и организации, связанных с развитием территории, в области обмена информации и создании единого информационного пространства.
На первом этапе проводятся:
разработка программы создания и ведения автоматизированной системы ГГК;
уточнение границ области с нанесением координатной привязки на бумажную основу;
уточнение топонимического написания наименований улиц, наименование хозяйствующих субъектов, местности;
сбор и анализ данных по юридическим и физическим лицам - субъектам архитектурно-градостроительной деятельности;
формирование структуры банка данных автоматизированной системы ГГК;
определение форматов обмена информации со службами и организациями, тиражирование в необходимых объемах бланков градостроительных паспортов в соответствии с приложенными к Методическим указаниям РДС 07-01-97 формами;
анализ материалов инвентаризации объектов прошлых лет;
создание плана населенных пунктов в электронной форме;
работы по структурированию территории области для ведения ГГК и созданию электронного базисного структурного кадастрового плана города (на начальном этапе создание базисного структурного плана может осуществляться на бумажной основе);
работы по организации системы составления градостроительных паспортов земельных участков, зданий (сооружений), участков и узлов инженерных сетей и улично-дорожной сети по объектам имеющимся в архиве и поступающим на рассмотрение в исполнительный орган и орган архитектуры и градостроительства;
приобретение технических средств и программного обеспечения.
Результатами этапа являются:
перечень учетных структурно-территориальных единиц;
перечень учетных кадастровых единиц;
электронный план области;
базисный структурный план области;
перечень и состав недостающей информации, которая должна быть получена путем существующих изысканий, проектных разработок, замеров и других исследований;
программа работ по созданию автоматизированной системы ГГК.
На втором этапе выполняются работы:
по созданию баз данных по границам участков собственников земли и землепользователей, по зданиям и сооружениям, субъектам архитектурно-градостроительной деятельности, улично-дорожной и транспортной сети с оформлением графических и атрибутивно-аналитических (семантических) сведений;
по созданию градостроительных кадастров (дежурных) планов по области, с послойным нанесением на топографический план границы, инженерно-геологических и гидрогеологических условий, функционально-градостроительных зон, границ земель различных категорий, границ земельных участков их собственников и землепользователей, участков и узлов улично-дорожной сети и инженерного оборудования (на первом этапе на бумажных носителях, а в последующем в виде электронных карт);
формирование банка электронных топогеодезических карт различных масштабов в растровом и векторном изображении;
определяется система выдачи кадастровых документов.
Структурная схема организации банка данных
Государственного градостроительного кадастра
Схема
Примечание РЦПИ: Бумажный вариант схемы см. в РЦПИ г.Алматы.
Раздел 4. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Основными ресурсами и источниками финансирования является:

қаланың қолда бар топогеодезиялық және картографиялық материалдарын зерттеу және талдау М 1:500 - М 1:5000;
жер, су кадастрын, жылжымайтын мүлік құқығының регистрін жүргізу жөніндегі жұмыстардың жағдайын, инженерлік жүйелері мен көше-жолы жүйелері жөніндегі, сәйкес елді мекеннің аумағы жөніндегі ақпараттар базасын, программалық қамтамасыз ету мен техникалық жабдықты енгізіп талдау;
табиғат-ауа райы, инженерлік-геологиялық және экологиялық жағдайы жөніндегі қолда бар материалдар мен мәліметтерді талдау;
қолда бар қалақұрылысы құжаттарын талдау: елді мекендерде құрылыс салу және жоспарлау жобалары мен бас жоспарлары;
облыстың шекарасы көлемінде жер учаскелерін бөліп беру материалдарын қарау;
инженерлік қамтамасыз ету және қолайлау материалдарын қарау;
сәулет және қалақұрылысы мекемесін, облыс қызметтерін техникалық және программалық жабдықтауды сараптау және талдау.
Дайындық кезеңіндегі жұмыстарының қорытындысы бойынша:
облыс аумағын дамытуды мәліметпен қамтамасыз етудің жағдайы жөнінде есеп дайындалады;
ақпараттар мен мәліметтерді қамтамасыз ету жөнінде облыс қызметтерінің принципті әрекеттестік жүйесі анықталады;
сәулет және қалақұрылысы қызметінің құрамында "МҚК қызметі туралы Ережесі" мен бірге мемлекеттік қалақұрылысы кадастрын құру жөнінде қалалық атқарушы мекемесі шешімінің жобасы дайындалуда;
мәліметтерді алмасу және біртұтас мәліметтік кеңістігін құру саласында аумақты дамытуға байланысты қызметтер мен мекемелердің әрекеттестік жөнінде атқару органы шешімінің жобасы.
Бірінші кезеңде өткізіледі:
МҚК автоматтық жүйесін өңдеу және енгізу бағдарламасын құру;
қағаз негізіне координаттық байлауды қондыруымен бірге облыстың шекарасын анықтау;
көшелер аталуының, шаруашылық субъектілер мен алқаптар аталуының топономикалық жазылуын анықтау;
заңды және жеке тұлғалар - сәулет-қалақұрылысы қызметінің субъекттері жөніндегі мәліметтерді жинап талдау;
МҚК жүйесінің автоматтық мәліметтер банкісі құрылымын құру;
Мекемелермен және қызметтермен мәліметтерді алмасу көлемін анықтау, методикалық нұсқаулардың қосымша формаларына */**/* сәйкес қалақұрылысы паспорттарының бланкілерін керекті көлемде басып шығару;
өткен жылдардағы объектілерді түгендеу материалдарын талдау;
елді мекендердің жоспарын электронды түрінде жасау;
МҚК жүргізу және қаланың электронды базисті жүйелі кадастрлы жоспарын жасау үшін облыс аумағын жүйелеу жөніндегі жұмыстар (бастапқы кезеңде базистік жүйелі жоспарды дайындау қағазды негізінде құрылу мүмкін);
жер учаскесінің, ғимараттардың (құрылыстардың), аумақтардың және инженерлік жүйелерінің және көше-жолдары жүйелерінің мұрағатта бар объектілер жөнінде және атқарушы органдары мен сәулет және қалақұрылысы органдары қарауына келіп түскен объектілер жөнінде қалақұрылысы паспортын жасау жүйесін ұйымдастыру жөніндегі жұмыстар;
техникалық жабдықтар мен программамен қамсыздандыруды алу.
Кезеңнің қорытындысы боп төмендегілер саналады:
саналы жүйелі-аумақтық бірліктің тізімі;
саналы кадастрлы бірліктің тізімі;
облыстың электрондық жоспары;
облыстың базисті жүйелі жоспары;
қазіргі ізденістер, жобалауды дайындау, өлшеу және басқа да ізденістер арқылы алынған жетпейтін мәліметтердің құрамы мен тізімі;
МҚК автоматтық жүйесін жасау жөніндегі жұмыстардың бағдарламасы.
Екінші кезеңде төмендегі жұмыстар жасалады;
жерпайдаланушы мен жер жеке-меншіктері учаскесінің шекарасы бойынша, ғимараттар мен құрылыстар, сәулет-қалақұрылысы қызметінің субъектілері, графикалық және атрибуттық-талдау (семантикалық) мәліметтерін безендірумен бірге көше-жолдары мен көлік жүйесі жөнінде мәліметтер базасын құру;
инженерлік-геологиялық және гидрогеологиялық шарттарының, функционалды-қалақұрылысы аумақтарының, әр түрлі категориялы жердің шекараларының, жерпайдаланушы және жер жеке-меншіктерімен бірге жер учаскелер шекараларының, көше-жолдары жүйесі мен инженерлік жабдықтар түйіндері мен учаскелерінің шекараларын (бірінші кезеңде қағаз бұйымдарда, ал келесі кезде электронды карта түрінде) топографиялық жоспарға слоймен сызу мен бірге облыс бойынша қалақұрылысы кадастрын (кезекті жоспарын) құру;
расторлы және векторлы бейнелеу түрінде әр түрлі масштабта топогеодезиялық картасының электронды банкісін құру;
кадастр құжаттарын беру жүйесі анықталады
Мемлекеттік қалақұрылысы кадастрының мәліметтер банкін
ұйымдастырудың құрылымдық сызбасы
Схема
РҚАО-ның ескертуі: Қағаз нұсқадағы схеманы қараңыз.
4-Тарау. қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері
Қаржыландырудың негізгі ресурстары мен көздері төмендегі болып табылады:

средства из государственного бюджета. Для создания и ведения ГГК предусмотреть выделение необходимых средств из расчета (приложение N 1), (приложение N 2).
Раздел 5. Ожидаемые результаты от реализации программы
Реализация Технического проекта (программы) окажет существенное влияние на экономическую и социально-политическую стороны жизни Алматинской области. Планомерная градостроительная политика обеспечит Государственную информационно-правовую систему кадастров Республики Казахстан и содержащие сведения о предыдущем и современном физическом, юридическом и стоимостном состояниях объектов недвижимости, а также о градостроительном планировании развития и застройки территории и населенных пунктов, данные о принадлежности территории и объектов к соответствующим функциональным зонам, их настоящем и перспективном назначении, экологической, инженерно- геологической, гидрогеологической, геотехнической и сейсмической ситуациях, инженерной обеспеченности.
ПРОГРАММА
Мероприятий по созданию и ведению Государственного
градостроительного кадастра на территории

мемлекеттік бюджет қаржысы. Мемлекеттік қалақұрылысы кадастрын (МҚК) құру және енгізу үшін қажетті қаржыны есептеуден бөлу (N 1, 2 қосымшалар)
5-Тарау. Бағдарламаның іске асырылуынан күтілетін нәтижелер
Жоспарлы қалақұрылысы саясаты Қазақстан Республикасы кадастрларының Мемлекеттік ақпараттық-құқықтық және жылжымайтын мүлік объектілерінің бұрынғы мен қазіргі уақытқа сай заңды, физикалық және құнының жағдайы, сондай-ақ аумақ пен елді мекендерді дамытудың, оларда құрылыс жүргізудің қалақұрылыстық жоспарлау мәліметтері, аумақтар мен объектілердің тиісті функционалдық аймақтарға қатыстылығы, олардың қазіргі және перспективалық белгіленуі, экологиялық, инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық, геотехникалық және сейсмикалық жай-күйі, инженерлік қамтамасыз етілуі туралы деректер бар жүйесін қамтамасыз етеді.

Алматинской области на 2004-2009 годы
N п/п
Наименование работ
Сроки выполнения
Стоимость тыс. тенге
1
2
3
4
1.
Разработка программы мероприятий по созданию и ведению градостроительного Кадастра на территории Алматинской области поэтапно.
2003 г.
-
2.
Обеспечить отдел градкадастра, организационно-правовыми и нормативно-методическими рекомендациями по созданию и ведению градостроительного кадастра области.
2004 г.

Алматы облысының аумағында 2004-2009 жылдарға арналған
Мемлекеттік қалақұрылысы кадастрын құру және енгізу жөніндегі
іс-шаралар
БАҒДАРЛАМАСЫ
Р/с N
Жұмыстардың аталуы
Орындалу
мерзімі
құны
мың
теңге
1
2
3
4
1.
Алматы облысының аумағында
қалақұрылысы кадастрын
кезең-кезеңмен құру және енгізу
жөніндегі іс-шаралар бағдарламасын
әзірлеу
2003 ж.
-
2.
Қалакадастры бөлімін облыстың
қалақұрылысы кадастрын құру және
енгізу жөніндегі нормативтік-
әдістемелік және ұйымдастыру-
құқықтық нұсқаулықтармен
қамтамасыз ету
2004 ж.

1000
3
Разработка "Технического проекта создания и ведения градостроительного кадастра Алматинской области".
2004 г.
1400
4
Создание служб градостроительного кадастра базового уровня:
выделение помещений для размещения технических средств,
создание штатных единиц для отдела градостроительного кадастра,
оснащение компьютерной и множительной техникой и программным обеспечением,
обучение персонала работе на компьютерах,
приобретение литературы и пособий по работе с компьютерами.

1000
3.
"Алматы облысының қалақұрылысы
кадастрын құрудың және енгізудің
техникалық жобасын" әзірлеу
2004 ж.
1400
4.
Базалық деңгейдегі қалақұрылысы
кадастры қызметін құру:
техникалық құралдарды орналастыру
үшін үй-жай бөлу;
қалақұрылысы кадастры бөлімі үшін
штат бірліктерін жасау;
компьютерлік және көбейту
техникасымен жабдықтау және
бағдарламалық қамтамасыз ету;
қызметкерлерді компьютермен жұмыс
істеуге үйрету;
компьютермен жұмыс істеу жөніндегі
әдебиет пен әдістемелік құралдар
сатып алу.

2004-2005 гг.
25000
5
Мероприятия по топографическому обеспечению:
инвентаризация имеющегося топо-картографического материала, материалов исполнительной съемки;
приобретение недостающего топо-картографического материала, материалов исполнительной съемки;
приобретение недостающего топо- картографического материала М 1:25000, М1:2000
выполнение недостающей топографической съемки в объемах, требуемых для ведения кадастра;
обновление материалов топографических съемок М 1:2000

2004-2005 ж.ж.
25000
5.
Топографиялық қамтамасыз ету
жөніндегі шаралар:
қолда бар топографиялық
материалдарды, атқарушы түсірім
(съемка) материалдарын  түгендеу;
топо-картографиялық материалдарды
атқарушы түсірім (съемка)
материалдарын сатып алу;
жетпейтін топо-картографиялық
материалдарды сатып алу
М 1:25000, М 1:2000;
кадастрды жүргізуге қажет,
жетіспейтін топографиялық
түсірімді (съемка) кадастрды
жүргізуге керекті көлемде жасау;
топографиялық түсірім (съемка)
материалдарын жаңарту М 1:2000.

2004-2009 гг.
18000
6
Мероприятия по инвентаризации объектов:
инвентаризация земель и землепользователей, материалов отводов участков (уточнение границ землепользователей и их площадей), заполнение паспортов на земельные участки;
инвентаризация зданий и сооружений всех форм собственности (жилых, общественных, промышленных и объектов коммунального назначения), заполнение паспортов объектов;
инвентаризация инженерных сетей и сооружений, заполнение
паспортов объектов инженерных сетей;
инвентаризация транспортной инфраструктуры, заполнение паспорта объекта;
корректировка дежурных планов и анализ существующей градостроительной документации.
2004-2009 гг.
25600
7
Мероприятия по созданию информационно-графической базы данных:
создание кадастровой карты (картографической основы), ввод в базу данных картографической основы, ситуационного плана с отображением границ земельных участков, их линейные, площадные характеристики и пространственная фиксация объектов.
2005-2009 гг.
37000
8
Формирование банка данных территориальных зон района:
нанесение границ функциональных зон и их соответствующие характеристики;
нанесение инженерно-геологических границ с их соответствующими характеристиками;
нанесение экологических и санитарно-гигиенических зон с их характеристиками;
нанесение сейсмических зон и их характеристики;
нанесение градостроительных зон с их соответствующими характеристиками
2005-2009 гг.
27000
9
Разработка Комплексной социально - экономической оценки территории Алматинской области.
2007-2009 гг.
15000
Всего
150000
ПРОГРАММА
работ по созданию Государственного градостроительного
кадастра Карасайского района на 2004 год
N
Наименование темы
Сроки выполнения
Стоимость
тыс. тен
Формирование информационных ресурсов и разработка компьютерных программ по ведению ГГК Карасайского района
Подготовительный этап
1.
Формирование картографической основы и внесение уточнений в кадастровое районирование территории района.
II кв. 2004 г.

2004-2009 ж.ж.
18000
6.
Объектілерді түгендеу жөніндегі
шаралар:
жер және жер пайдаланушыларды,
учаскелерді бөлу материалдарын
(жер пайдаланушылардың шекарасын
және көлемін анықтау) түгендеу,
жер учаскелерінің паспортын
толтыру;
барлық меншік түрлеріндегі (тұрғын
үй, қоғамдық, өнеркәсіптік және
коммуналдық тұрғыдағы
объектілерді) құрылыстар мен
ғимараттарды түгендеу, объектілер
паспортын толтыру;
инженерлік жүйелер мен
ғимараттарды түгендеу, инженерлік
жүйелер объектілерінің
паспорттарын толтыру;
көлік инфрақұрылымын түгендеу,
объектінің паспортын толтыру;
кезекші жоспарларға түзету енгізу
және қолда бар қалақұрылысы
құжаттамаларын талдау.
2004-2009 гг.
25600
7.
Ақпараттық- графикалық мәліметтер
базасын құру жөніндегі шаралар:
кадастрлық картаны (картографиялық
негізді), картографиялық негіздің
мәліметтер базасына жер
учаскелерінің шекараларын көрсете
отырып, олардың  жай-күйі
жөніндегі жоспарды, алаңдық
сипаттамасын енгізу және
объектілердің кеңістігін бекіту
2005-2009 ж.ж.
37000
8.
Ауданның аумақтық аймақтандыру
банкін қалыптастыру:
функционалдық аймақтың шекараларын
және олардың тиісті сипаттамаларын
қондыру;
өздеріне лайық мінездемелерімен
инженерлік-геологиялық
шекараларды, олардың тиісті
сипаттамаларымен қоса қондыру;
экологиялық және
санитарлық-гигиеналық аймақтарды
олардың тиісті сипаттамаларымен
қоса қондыру;
сейсмикалық аймақтарды және
олардың сипаттамаларын қондыру;
өздеріне лайық мінездемелерімен
қалақұрылысы аумақтарын олардың
тиісті сипаттамаларымен қоса
қондыру.
2005-2009 ж.ж.
27000
9.
Алматы облысы аумағының Кешенді
әлеуметтік-экономикалық бағалауын
әзірлеу.
2007-2009 ж.ж.
15000
Барлығы: 150000
Қарасай ауданының 2004 жылға арналған Мемлекеттік
қалақұрылысы кадастрын құру жұмыстарының
БАҒДАРЛАМАСЫ
Тақырыптың аталуы
Орындалу
мерзімі
құны мың
теңге
Қарасай ауданының МҚК жүргізу жөніндегі ақпараттық ресурстарды қалыптастыру және компьютерлік бағдарламалар әзірлеу
Дайындық кезеңі
1
Картографиялық негізді
қалыптастыру және аудан аумағын
кадастрлық аудандандыруға
нақтылау енгізу
2004 ж.
II т.

150,0
Итого по 1-му этапу
820,0
2-й этап
Формирование базы данных "Улично-дорожная сеть".
I укв. 2004 г.
700,0
Уточнение и формирование семантической части банка данных ГГК города Капчагай.
I укв. 2004 г.
200,0
Разработка программы для связи графической и атрибутивной информации с разработкой инструкции.
I укв. 2004 г.
260,0
Итого по 2-му этапу
1160,0
ВСЕГО:
2900,0
Приложение N 2 к программе
создания автоматизированной
системы государственного
градостроительного кадастра
Алматинской области
СМЕТА
на проектные работы в 2004 году
Наименование предприятия, Техпаспорт создания ГГК
здания, сооружения Алматинской области
(областной уровень)
Стадия проектирования, этапа, Технический проект создания
и ведения ГГК областного
уровня (1-ый этап
Наименование проектной
(изыскательской) организации По результатам тендера
Наименование организации-заказчика Управление архитектуры и
градостроительства Алматинской области
N
п/п
Наименование
работ
Сборник цен на проектные работы для строительства, дополнения и изменения к ним
Расчет
стои-
мости
(тенге)
Стои-
мость
тыс.
тенге
без
НДС
1
2
3
4
5
Проектная разработка цифровой (электронной) картографической основы (растровая подложка).
1
Приобретение карт планшетов
Расценки Национального Картографического фонда.
58* 588
34,1
2
Сканирование планшетов в масштабе:
1:200 000;
1:500 000;
1:50 000;

150,0
1-ші кезең бойынша, жиынтығы: 820,0
2-ші кезең
8
"Көше-жол жүйелері" мәліметтер
базасын қалыптастыру
2004 ж.
VІ т.
700,0
9
Қапшағай қаласы МҚК мәліметтер
банкінің семантикалық бөлігін
нақтылау және қалыптастыру
2004 ж.
VІ т.
200,0
10
Нұсқауларды әзірлей отырып
графикалық және атрибуттық
ақпарат байланысы үшін бағдарлама
әзірлеу
2004 ж.
VІ т.
260,0
2-ші кезең бойынша, жиынтығы: 1160,0
БАРЛЫҒЫ: 2900,0
Алматы облысы мемлекеттік
қалақұрылысы кадастрының
автоматтандырылған жүйесін
құру бағдарламасына
1 қосымша
2004 жылғы жобалау жұмыстарының
СМЕТАСЫ
Кәсіпорынның, ғимараттың
ғимараттың аталуы
Алматы облысының МҚК-н
құрудың техпаспорты
(облыстық деңгей)
Кезеңді жобалау сатысы
Облыстық деңгейдегі МҚК
құрудың және енгізудің
техникалық жобасы (1-ші
кезең)
Жобалау (іздестіру) ұйымының
аталуы
Тендердің қорытындысы бойынша
Тапсырыс беруші ұйымның аталуы
Алматы облысы сәулет және
қалақұрылысы басқармасы
Р/с №
Жұмыстардың
аталуы
Құрылыс үшін жобалау
жұмыстарына арналған
бағалар жинағы,
оларға енгізілетін
өзгерістер мен
толықтырулар
Құнының
есебі
(теңге)
Құны
(мың
теңге
ҚҚС
(НДС)
қоспаған
да
1
2
3
4
5
Сандық (электрондық) картографиялық негіздің
(растрлық подложка) жобалық әзірлемесі
1
Планшеттер
картасын сатып алу
Ұлттық картография
қорының бағалары
58* 588
34,1
2
Планшеттердің
түпнұсқасын
түсіру масштабы:
1:200 000;
1:500 000;
1:50 000;

1:25 000;
58 планшетов (применительно)
2. Компьютерная прорисовка (векторизация) основных планировочных элементов градостроительного кадастрового плана (рельеф, гидрография, автомобильные дороги, железные дороги, населенные пункты, лесные массивы)
36,7
Компьютерная прорисовка (векторизация) основных планировочных элементов градостроительного кадастрового плана (рельеф, гидрография, автомобильные дороги, железные дороги, населенные пункты, лесные массивы).
3.
прорисовка планировочных элементов по слоям 380 кв. дм
5 слоев.
то же
для одного слоя-1 кв.дм

1:25 000;
58 планшет
ҚР Монополияны
реттеу жөніндегі
Комитеттің 1998
жылғы 14 желтоқсанда
бекіткен
жерқұрылыстары
жұмыстарын жүргізу
және қалақұрылысы
кадастр және
ақпарат бойынша
ақпараттық қызмет
көрсетуге төленетін
төлем ақының
прейскуранты, №1
кесте 1 планшет -
632,5 теңге
58* 632,5
36,7
Қалақұрылысы кадастры жоспарының (жер бедері, гидрография, көлік
жолдары, темір жолдар, елді мекендер, орман алаптары) негізгі
жоспарлау элементтерінің компьютерлік суреттемесі(векторизация)
3
4
Жоспарлау
элементтерінің
қаттамалар бойынша
суреттемесі 380
шаршы дм
5 қабат
Ақпараттық тура
сондай танаптарды
толтыру
Тура сондай бір
қаттама үшін-
1 шаршы. дм

2866,7 тенге
коэфф. объема работ-0,4
2866,7*
380*5* 0,4
2178,7
4.
Заполнение информационных полей
то же
коэфф. объема работ-0,15
2866,7*
380* 5 *
0,15
517,0
Разработка кадастрового плана (территориально-кадастрового деления) и системы классификаторов и кодов.
197,7
5.
Разработка кадастрового районирования территории, создание системы классификаторов и кодов для внесения информации в банк данных.
объект
Разработка программы ГГК областного уровня
6.
Технический проект создания ГГК области.
Пояснительная записка
190,0
Проект создания базы данных ГГК областного уровня:
"Деятельность" (хозяйствующие субъекты)
7.
Проект создания базы данных ГГК
областного уровня: "Деятельность"
Программный продукт
172,0
Проект создания баз данных ГГК "Природные условия" и "Планировочные ограничения"
8.
Сбор данных по природным, инженерно-геологическим, памятникам природы, истории, архитектуры, анализ и обработка, нанесение их на цифровой кадастровый план, заполнение информационных полей
Информационные ресурсы

2866,7 теңге
жұмыс көлемінің
коэффициенті - 0,4
жұмыс көлемінің
коэффициенті - 0,15
2866,7*
380*5*0,4
2866,7*
380* 5 *
0,15
2178,7
517,0
Кадастрлық жоспар (аумақтық-кадастрлық бөлу) және
классификаторлар мен кодтар жүйесін әзірлеу
5
Аумақтың кадастрлық
аудандандырылуын
әзірлеу, мәліметтер
банкіне ақпараттар
енгізу үшін
классификаторлар
мен кодтар жүйесін
құру
объект
197,7
Облыстық деңгейдегі МҚК бағдарламасын әзірлеу
6
Облыстың МҚК
құрудың техникалық
жобасы
Түсініктеме хат
190,0
Облыстық деңгейдегі МҚК мәліметтер базасын құру жобасы:
"Қызметі" (шаруашылық жүргізуші субъектілер)
7
Облыстық деңгейдегі
МҚК мәліметтер
базасын құру
жобасы: "Қызметі"
(шаруашылық
жүргізуші
субъектілер)
Программалық өнім
172,0
"Табиғат жағдайы" және "Жобалық шектеулер" МҚК мәліметтер
базасын құру жобасы
8
Табиғат,
инженерлік-геоло
гиялық, табиғи,
тарих, сәулет
ескерткіштері
жөніндегі
мәліметтер жинау
және оларды сандық
кадастрлық жоспарға
енгізіп, талдау
және өңдеу,
ақпараттық танапты
толтыру
Ақпарат ресурстары

1017,0
9.
Проект создания графической части базы данных "Природные условия"
Информационные ресурсы
180,0
10.
Проект создания графической части базы данных "Природные условия"
Информационные ресурсы
132,0
итого
4655,2
НДС-16%
744,8
Всего с НДС
5400,0
Всего по смете: Пять миллионов четыреста тысяч тенге
Приложение N 3 к программе
создания автоматизированной
системы государственного
градостроительного кадастра
Алматинской области
УКРУПНЕННЫЕ ТЕХНИКО-ЭКОНОМИЧЕСКИЕ ПОКАЗАТЕЛИ ПО СОЗДАНИЮ
ГОСУДАРСТВЕННОГО ГРАДОСТРОИТЕЛЬНОГО КАДАСТРА АЛМАТИНСКОЙ ОБЛАСТИ
Наименование работ
Показатели

1017,0
9
"Табиғат жағдайы"
мәліметтер
базасының
графикалық бөлімін
құру жобасы
Ақпараттық ресурстар
180,0
10
"Табиғат жағдайы"
мәліметтер
базасының
графикалық бөлімін
құру жобасы
Ақпараттық ресурстар
132,0
Жиынтығы:
4655,2
ҚҚС (НДС)-16 %
744,8
Барлығы, ҚҚС-пен
бірге:
5400,0
Барлығы (ҚҚС) смета бойынша: бес миллион төрт жүз мың теңге
Алматы облысы мемлекеттік
қалақұрылысы кадастрының
автоматтандырылған жүйесін
құру бағдарламасына
2 қосымша
АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ МЕМЛЕКЕТТІК ҚАЛАҚҰРЫЛЫСЫ
КАДАСТРЫН ҚҰРУ ЖӨНІНДЕГІ ҮЛКЕЙТІЛГЕН ТЕХНИКАЛЫҚ-ЭКОНОМИКАЛЫҚ
КӨРСЕТКІШТЕР
Жұмыстардың аталуы
Көрсеткіштер

1. Общий объем средств, необходимых для проведения работ по созданию ГГК Алматинской области в том числе:
объем ПИР
приобретение программно технических средств.
150000 тыс. тенге
107300 тыс. тенге
42700 тыс. тенге
2. Ориентировочные сроки основных работ по созданию ГГК.
5 ЛЕТ
3. Специалисты, необходимые для создания ГГК,
в том числе:
37 человек
1. геодезист
4 чел.
2. архитектор
9 чел.
3. экономист
4 чел
4. программист
3 чел
5. специалист по инженерным сетям
5 чел
6. специалист по транспорту
2 чел
7. специалист по экологии
2 чел
8. оператор для занесения данных
8 чел
4. Программно-техническое обеспечение, в том числе:
42700 тыс. тенге
компьютеры с периферией
12500 тыс тенге
сервера
1100 тыс. тенге
локальная сеть
1200 тыс тенге
программное обеспечение
12400 тыс. тенге
обучение, консультации специалистов зарубежных фирм
3500 тыс. тенге
сканер А0
1800 тыс. тенге
плоттеры А0, А2
2800 тыс. тенге
ламинатор А0 и др.
800 тыс. тенге
планшетный сканер А2-А3
400 тыс. тенге
электронное геодезическое оборудование
6200 тыс. тенге
Состав специалистов по этапам создания ГГК может уточняться.

1. Алматы облысының МҚК құру жұмысын
жүргізуге қажет қаражаттың жалпы
көлемі, оның ішінде:
ПиР-дың көлемі
Бағдарламалық техникалық құралдар
сатып алуға
150000 мың теңге
107300 мың. теңге
42700 мың. теңге
2. МҚК құру жөніндегі негізгі
жұмыстардың шамамен алынған
мерзімі
5 жыл
3. МҚК құруға керекті мамандар,
оның ішінде:
37 адам
1. геодезист
4 адам
2. сәулетші
9 адам
3. экономист
4 адам
4. программист
3 адам
5. Инженерлік жүйелер жөніндегі
маман
5 адам
6. Көлік жөніндегі маман
2 адам
7. Экология жөніндегі маман
2 адам
8. Мәліметтерді енгізу жөніндегі
оператор
8 адам
4. Бағдарламалық-техникалық
қамтамасыз ету,
оның ішінде:
42700 мың теңге
перифериясы бар компьютерлер
12500 мың теңге
сервер
1100 мың теңге
локальдық жүйе
1200 мың теңге
бағдарламалық қамтамасыз ету
12400 мың теңге
шетел фирмаларының мамандарын
оқыту, кеңес беру
3500 мың теңге
сканер А0
1800 мың теңге
плоттерлер А0, А2
2800 мың теңге
ламинатор А0 және басқа
800 мың теңге
планшетті сканер А2-А3
400 мың теңге
электрондық геодезиялық жабдық
6200 мың теңге
МҚК құру этаптары бойынша мамандардың құрамы анықталуы мүмкін