О правилах благоустройства, охраны зеленых насаждений в городе Усть-Каменогорске
Решение VII сессии Усть-Каменогорского городского маслихата третьего созыва от 29 июля 2004 года N 7/6. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 10 августа 2004 года за N 1912. Утратило силу - решением V сессии Усть-Каменогорского городского маслихата от 24 мая 2012 года N 5/2-V
Сноска. Утратило силу - решением V сессии Усть-Каменогорского городского маслихата от 24.05.2012 N 5/2-V.
Сноска. Заголовок решения с изменением в соответствии с решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 30.12.2009 № 20/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях Усть-Каменогорский городской маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 30.12.2009 № 20/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
1. Утвердить "Правила благоустройства, охраны зеленых насаждений в городе Усть-Каменогорске".
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 30.12.2009 № 20/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
2. Решение вступает в силу со дня государственной регистрации в департаменте юстиции Восточно-Казахстанской области и вводится в действие с 1 августа 2004 года.
3. Признать утратившими силу решения Усть-Каменогорского городского маслихата от 8 января 1998 года "О правилах благоустройства, обеспечения санитарного состояния, охраны земель, водных ресурсов, зеленых насаждений в городе Усть-Каменогорске", и от 24 декабря 1998 года "О внесении дополнений в Правила благоустройства, обеспечения санитарного состояния, охраны земель, водных ресурсов, зеленых насаждений в г. Усть-Каменогорске".
Председатель сессии
Секретарь городского маслихата
Приложение к решению
городского маслихата
от 29.07.2004 года N 7/6
Сноска. Заголовок правила с изменением в соответствии с решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 30.12.2009 № 20/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
ПРАВИЛА
благоустройства, охраны
зеленых насаждений в городе Усть-Каменогорске
1. Основные понятия и определения
1. Благоустройство территории - комплекс работ и элементов, обеспечивающих удобную, комфортную жизнедеятельность человека на территории города.
2. Инженерные сети и сооружения - важнейшие элементы инженерного благоустройства города, предназначенные для обеспечения городского населения и предприятий теплом, водой, электроэнергией, а также для сбора и отвода поверхностных вод с территории города.

Өскемен қаласын көркейту, жасыл желектерді қорғау ережелері туралы
III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының VII сессиясының 2004 жылғы 29 шілдедегі N 7/6 шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2004 жылғы 10 тамызда N 1912 тіркелді. Күші жойылды - Өскемен қалалық мәслихатының V сессиясының 2012 жылғы 24 мамырдағы N 5/2-V шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Өскемен қалалық мәслихатының V сессиясының 2012.05.24 N 5/2-V шешімімен.
Ескерту. Шешімнің атауына өзгерістер енгізілді - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.12.30 № 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабына, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 3 бабының 2 тармағына сәйкес Өскемен қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.12.30 № 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
1. "Өскемен қаласын көркейту, жасыл желектерді қорғау ережелері" бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.12.30 № 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
2. Осы шешім өз күшіне Шығыс Қазақстан облыстық әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап заңды күшіне енеді және 2004 жылдың 1 тамызынан бастап іске асырылады.
3. Қалалық мәслихаттың 1998 жылғы 8 қаңтардағы "Өскемен қаласын көркейту, санитарлық жағдайын қамтамасыз ету, жерлер, су қорларын, жасыл желектерді қорғау ережелері туралы", және 1998 жылғы 24 желтоқсандағы "Өскемен қаласын көркейту, санитарлық жағдайын қамтамасыз ету, жерлер, су қорларын, жасыл желектерді қорғау Ережелеріне толықтырулар енгізу туралы" шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
Сессия төрағасы
Қалалық мәслихаттың хатшысы
2004 жылғы 29 шілдедегі
қалалық мәслихаттың
7/6 шешіміне қосымша
Ескерту. Ереженің атауына өзгерістер енгізілді - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.12.30 № 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
Өскемен қаласының көркейту, жасыл желектердi қорғау
ЕРЕЖЕСІ 1. Негiзгi түсiнiктер мен анықтамалар
1. Аумақтарды көркейту - қала аумақтарындағы адамдар өмiршеңдiгiн жайлы, қолайлы қамтамасыз ететiн, жұмыстар мен элементтер кешенi.
2. Инженерлiк желiлер мен құрылғылар - қала тұрғындары мен кәсiпорындарын жылумен, сумен, электр энергиясымен қамтамасыз ету, сондай-ақ, қала аумақтарынан жер бетi суын жинау мен бұру үшiн бағытталған, қаланың инженерлiк көркейтуiнiң маңызды элементтерi.

3. Зеленые насаждения - элементы планировочного решения города, обеспечивающие санитарно-гигиенические и экологические условия, повышение уровня благоустройства и архитектурно-ландшафтного оформления (газоны, цветники, деревья, кустарники).
4. Земляные работы - работы, связанные с разрытием территорий, отсыпкой насыпей, обратной засыпкой, разработкой котлованов.
5. Землепользователь - юридическое или физическое лицо, использующее земельные участки в городской черте, независимо от целей и форм собственности (предприятия, организации, коммерческие структуры, частные предприниматели, домовладельцы, арендаторы, кооперативы собственников квартир и другие).
6. Домовладелец - юридическое или физическое лицо, имеющее в частной собственности домостроение.
Уполномоченный орган - государственное учреждение, определенное решением исполнительного органа.
7. Отведенная территория - участок земли, переданный землепользователю в собственность или пользование в соответствии с решением уполномоченных органов для размещения принадлежащих ему объектов (зданий, сооружений, транспортных магистралей и других).
8. Закрепленная территория - участок земли, тяготеющий к отведенной юридическому или физическому лицу территории, используемый им, приписанный уполномоченным органом для ухода и обслуживания.
Закрепленными территориями в городской черте являются:
1) территория городских улиц (тротуары, газоны, и другие элементы благоустройства) в длину - на протяжении территории строения, в ширину-до середины проезжей части при двусторонней застройке, и на всю ширину-при односторонней застройке, а на улицах с трамвайным движением-до оси трамвайных путей;
2) внутридворовые территории, не отведенные кооперативам собственников квартир, кондоминиумам и другим (при наличии в одном дворе нескольких землепользователей, закрепленная территория определяется пропорционально границам отведенных территорий или по согласованию сторон);
3) территория на расстоянии 10 метров по периметру отведенной территории.
9. Улица - городская территория, на которой размещены проезжая часть, тротуары, зеленые насаждения, остановки, подземные и наземные инженерные сети.
10. Общественные места - зоны отдыха общего пользования, парки, скверы, площади, бульвары, пляжи и другие объекты.
11. Незастроенная территория - территория, на которой отсутствуют все виды наземной и подземной застройки, ограничивающие применение основных норм проектирования.
Сноска. В раздел 1 внесены изменения-решением XIII сессии Усть-Каменогорского городского маслихата от 14 апреля 2005 года N 13/4, решением XIV сессии Усть-Каменогорского городского маслихата от 6 июня 2005 года N 14/15.

3. Жасыл желектер - санитарлық-гигиеналық, экологиялық шарттарды және көркейту мен сәулет ландшафты ресiмдеу (көк шөп шығатын алаңдар, гүлзарлар, ағаштар, бұталар) деңгейiн арттыруды қамтамасыз ететiн, қаланың жобалау шешiмiнiң элементi.
4. Жер жұмыстары - аумақтарды қазу, үйiндiлердi жию, қайта жабу, қазаншұңқырларды өңдеуге байланысты жұмыстар.
5. Жер пайдаланушы - қала iшiндегi жер учаскелерiн пайдаланатын, мақсаттары мен меншiк түрiне қарамастан, заңды немесе жеке тұлға (кәсiпорындар, ұйымдар, коммерциялық құрылымдар, жеке кәсiпкерлер, үй иелерi, жалдаушылар, пәтерлер иелерiнiң кооперативтерi және басқалар).
6. Үй иесi - жеке меншiгiнде үй құрылысы бар заңды немесе жеке тұлға.
Уәкілетті орган - атқарушы органның шешімімен белгіленген мемлекеттік мекеме.
Ескерту. 6-тармақ толықтырылды - III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4 шешімімен.
7. Бөлiнген аумақ - жер пайдаланушыға меншiкке берiлген, жер учаскесi немесе оған қатысты нысандарды орналастыру үшiн өкiлеттi органның шешiмiне сай пайдалану (ғимараттар, құрылғылар, көлiк магистральдары және басқалар).
8. Бекiтiлген аумақ - заңды немесе жеке тұлғаға бөлiнген аумақтар жетегiндегi, олармен пайдаланылатын, күту және қызмет көрсету үшiн өкiлеттi органмен тiркелген жер учаскесi.
Қала iшiнде бекiтiлген аумақтар:
1) қала көшелерiнiң аумақтары (жаяусоқпақтар, көк шөп шығатын алаңдар және басқа да көркейту элементтерi ұзындығы бойынша - құрылыс аумағы көлемінде, енінен - екі жақта құрылыс жүрген кезде өту жолдың ортасына дейін және бүкіл ені бойынша құрылыс бір жақта жүрген кезде, ал трамвай қозғалысы бар көшелерде - трамвай жолдарының ортасына дейін);
2) пәтерлер иелерiнiң кооперативтерiне, кондоминиумдарға және басқаларға бөлiнбеген, аула iшiндегi аумақтар (бiр аулада бөлiнген аумақтар шекараларына теңбе-тең немесе тараптардың келiсiмi бойынша бекiтiлген, бiрнеше жер пайдаланушының болуы);
3) белгіленген аумақтың периметрі бойынша 10 метр қашықтықтағы аумақ.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерістер енгізілді- III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4; 2005 жылғы 6 маусымдағы  N 14/15 шешімдерімен.
9. Көше-жолдың жүретiн бөлiктерi, жаяусоқпақтар, жасыл желектер, аялдамалар, жер асты және жер үстi инженерлiк желiлер орналасқан қала аумақтары.
10. Қоғамдық орындар- жалпы пайдаланудағы демалыс аймақтары, парктер, саябақтар, алаңдар, жағажайлар және басқа нысандар.
11. Салынып бiтпеген аумақ- негiзгi жобалау нормасын қолдануды шектейтiн, жер үстi және жер асты құрылыстарының барлық түрi жоқ аумақ.

2. Общие положения
12. Целью настоящих Правил является определение порядка благоустройства, производства земляных работ и охраны зеленых насаждений в городе Усть-Каменогорске, обеспечивающих удобную, комфортную жизнедеятельность человека на территории города.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 30.12.2009 № 20/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
13. В целях поддержания постоянной чистоты и порядка считать обязательным участие коллективов предприятий, учреждений, общественных и кооперативных организаций, жильцов в уборке отведенных и закрепленных территорий и уходе за зелеными насаждениями.
14. Предприятия, независимо от форм собственности, частные домовладельцы в границах отведенных и закрепленных территорий обязаны содержать за свой счет согласно архитектурным и санитарным нормам:
1) жилые, культурно-бытовые, административные, промышленные и торговые здания, вокзалы, аэропорты, пристани, стадионы и другие объекты с прилегающими к ним территориями;
2) улицы, площади, проезды, дворовые территории, тротуары, пляжи, зоны отдыха и места массовых гуляний, рынки и рыночные площадки, городские кладбища с прилегающими территориями, стоянки автомототранспорта;
3) ограды, заборы, газонные ограждения, все виды рекламы и рекламные установки, установки по декоративной подсветке зданий и памятников, фонари уличного освещения, вывески, витрины, опорные столбы, уличные часы, мемориальные доски, указатели наименований улиц, домовые номерные знаки, садово-парковые скамейки, урны, тележки, лотки, посадочные площадки и павильоны на остановках пассажирского транспорта;
4) путепроводы, водопроводы, трансформаторные установки, дорожные покрытия улиц и площадей, знаки регулирования уличного движения, телефонные будки, радиотрансляционные устройства, антенны, будки-посты телефонной связи и метеорологических служб, переговорные устройства диспетчерских служб, лодочные, спасательные станции и другие гидротехнические, инженерно-технические и санитарные сооружения;
5) отведенные и закрепленные дворовые территории: их следует регулярно благоустраивать, ремонтировать, убирать, подметать, поливать, мыть, вывозить снег и мусор, посыпать песком, очищать водостоки и дренажи, не допускать сжигания мусора и листвы;
6) бережно сохранять зеленые насаждения в соответствии с действующим законодательством, так как зеленые насаждения, независимо от их ведомственной принадлежности, составляют неприкосновенный фонд и строго охраняются законом;
7) проводить полный комплекс агротехнических мероприятий: полив, обрезку, побелку стволов, удаление прикорневой поросли, внесение удобрений, рыхление приствольных кругов, дезинфекцию и замазку ран, заделку дупел, косьбу газонов;

2. Жалпы ережелер
12. Осы ережелердiң мақсаты қала аумақтарындағы адамдар өмiршеңдiгiн жайлы, қолайлы қамтамасыз ететiн, Өскемен қаласында көркейту тәртiбiн анықтау, жер жұмыстарын жүргiзу және жасыл желектердi қорғау болып табылады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерістер енгізілді - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.12.30 № 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
13. Үнемi тазалық пен тәртiптi қолдау мақсатында кәсiпорындар, мекемелер, қоғамдық және кооперативтiк ұйымдардың ұжымдары, тұрғындар бөлiнген және бекiтiлген аумақтар мен жасыл желектердi күтуге қатысуға мiндеттi болып саналсын.
14. Меншiк түрiне қарамастан, кәсiпорындар, жеке меншiк үй иелерi сәулет және санитарлық нормаға сай, бөлiнген және бекiтiлген аумақтар шекарасын өз есебiнен ұстауға мiндеттi:
1) тұрғын, мәдени-тұрмыстық, әкiмшiлiк, өнеркәсiптiк және сауда ғимараттары, вокзалдар, әуежайлар, кемежайлар, стадиондар мен басқа да олардың аумақтарының маңындағы нысандар;
2) көшелер, алаңдар, өтетiн жолдар, аула аумақтары, жаяусоқпақтар, жағажайлар, демалыс аймақтары мен көпшiлiк қыдыратын орындар, базарлар мен базар алаңдары, маңындағы аумақтармен қала зираттары, автокөлiк тұрақтары;
3) қоршаулар, шарбақтар, көк шөп шығатын алаңдар қоршаулары, жарнаманың және жарнама қондырғыларының барлық түрi, ғимараттар мен ескерткiштердi декоративтiк жарықтандыру бойынша қондырғылар, көшенi жарықтандыру шамдары, маңдайшадағы жазулар, сөрелер, тiрек бағандар, көшедегi сағаттар, ескерткiш тақталар, көше атауларының көрсеткiштерi, үйлердiң нөмiр белгiлерi, бақты-саябақ отырғыштары, урналар, арбалар, науалар, жолаушылар көлiгiнiң аялдамаларындағы отырғызатын алаңдар мен павильондар;
4) жол желiлерi, су құбырлары, трансформаторлық қондырғылар, көшелер мен алаңдардың жол төсемдерi, көше қозғалыстарын реттеу белгiлерi, телефон будкалары, радиотрансляциялық қондырғылар, антенналар, телефон байланыстарының будка-постылары және метеорологиялық қызметтер, диспетчерлiк қызметтердiң сөйлесетiн қондырғылары, қайық, құтқару стансалары және басқа да гидротехникалық, инженерлiк-техникалық және санитарлық құрылғылар;
5) бөлiнген және бекiтiлген аула аумақтары: оларды жүйелерi көркейту, жөндеу, жинау, сыпыру, суару, жуу, қарды шығару және құм шашу, су ағар мен кәрiздердi тазарту, қоқыс пен жапырақтарды жағуға жол бермеу;
6) қолданыстағы заңнамаға сай жасыл желектердi сақтау, себебi жасыл желектер олардың ведомстволық қатыстылығына қарамастан, жұмсалмайтын қор құрады және заңмен қатаң қорғалады;
7) толық кешендi агротехникалық iс-шаралар өткiзу: суару, шырпу, дiңдердi ағарту, тамырына жақын өскiндердi жұлу, тыңайтқыштар салу, дiңнiң айналасын қопсыту, улау және жараларын жабу, қуысын бiтеу, көк шөп шығатын алаңдар шөбiн шабу;

8) систематически проводить работу по уничтожению вредителей и карантинных сорняков (повилики, амброзии, конопли и др.) своими силами или по договорам со специализированными службами;
9) ежегодно в апреле-мае проводить месячники по благоустройству и санитарной очистке городских территорий;
11) владельцам подземных коммуникаций своевременно производить восстановление нарушенного благоустройства после производства ремонтных работ.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 30.12.2009 № 20/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
3. Порядок уборки городской территории
15. Предприятия (всех форм собственности), учреждения, общественные организации, кооперативы собственников квартир, кондоминиумы, физические лица, владеющие или арендующие помещения, граждане производят уборку отведенной и закрепленной территории складируют мусор в свои типовые контейнеры, установленные на оборудованных контейнерных площадках в специально отведенных местах и вывозят мусор на городскую свалку сами или содержат штат дворников, или выполняют эти работы на договорной основе со специализированными предприятиями.
Кроме уборки отведенных и закрепленных территорий, должны производиться полив и мойка улиц, площадей и других территорий.
16. Механизированная уборка проезжей части улиц и площадей, имеющих усовершенствованное покрытие, производится планово с 4 до 6 часов утра и в течение дня повторно по мере необходимости.
При уборке в ночное время (независимо от периода) должны приниматься меры, предупреждающие шум.
Мойка проезжей части улиц, тротуаров, площадей производится в плановом порядке, но не реже двух раз в неделю механизированными службами в период с 24 до 6 часов утра.
Полив улиц повышенной запыленности осуществляется ежедневно не реже двух раз, в том числе не менее одного раза днем.
17. Уборка дорожного полотна улиц, прилегающих газонов, тротуаров, откосов, перекрестков с движением общественного транспорта в границах "красной линии", карманов и посадочных площадок автобусных остановок, площадей, автодорожных мостов, путепроводов, подземных переходов, парков, скверов, бульваров, территорий кладбищ (кроме частных) производится за счет средств городского бюджета.
18. Железнодорожные пути и мосты, откосы, насыпи, переезды, проходы через пути, территория шириной 10 метров от крайних рельсов убираются силами и средствами железнодорожных организаций, эксплуатирующих данные сооружения.

8) зиянкестер мен арамшөптердi (арамсояу, амброзия, сора және басқа) жою жөнiнде өз күштерiмен немесе арнайы қызметтермен шарт бойынша жүйелi жұмыстар атқару;
9) жыл сайын сәуiр-мамыр айларында қала аумақтарын көркейту және санитарлық тазарту бойынша айлық өткiзу;
10) қала аумақтарын көркейту, көгалдандыру бойынша байқау-конкурстар өткiзу;
11) жер асты коммуникацияларының иелерi дер кезiнде жөндеу жұмыстарын жүргiзгеннен кейiн бұзылған көркейтудi қалпына келтiру.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерістер енгізілді - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.12.30 № 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
3. Қала аумақтарын жинау тәртiбi
15. Кәсiпорындар (барлық меншiк түрiндегi), кәсiпорындар, қоғамдық ұйымдар, жеке пәтер иеленуші кооперативтері, кондоминиумдар, үй-жайлар иелерi немесе жалдаушы жеке тұлғалар, азаматтар бөлiнген және бекiтiлген арнаулы белгіленген орындарда орнатылған контейнерлік алаңшаларда өздерінің қалыпты контейнерлеріне қоқысты жинайды, аумақтарды жинайды және қоқысты өздерi шығарады немесе штатта аула сыпырушыны ұстайды немесе бұл жұмыстарды арнайы кәсiпорындармен шарт негiзiнде орындайды.
Бөлiнген және бекiтiлген аумақтарды жинаудан басқа, суару мен көшелердi, алаңдарды және басқа да аумақтарды жууды орындалуы керек.
Ескерту. 15-тармақ толықтырылды- III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4 шешімімен.
16. Жетiлдiрiлген төсемi бар, көшелер мен алаңдардың жүретiн бөлiктерiн механикалық жинау жоспарлы түрде таңғы 4-тен 6-ға дейiн және қажет болған жағдайда күн ағымында қайта жиналады.
Түнгi уақытта жинау кезiнде (кезеңге қарамастан) шуды ескертетiн шаралар қолдану керек.
Көшелер, жаяусоқпақтар, алаңдардың жүретiн бөлiктерiн жуу жоспарлы түрде, бiрақ аптасына екi реттен кем емес механикалық қызметтермен сағат 24-тен таңғы 6-ға дейiн жүргiзiледi.
Шаңдануы көп болатын көшелердi суару күнделiктi екi реттен кем емес жүргiзiледi, соның iшiнде күндiз бiр реттен аз емес.
17. Көшелердiң жол төсемiн, маңайындағы көк шөп шығатын алаңдарын, жаяусоқпақтарды, еңiсiн, қоғамдық көлiк қозғалыстарының қиылыстары (қызыл сызық) шекарасында, автобус аялдамаларының қалташалары мен отырғызу алаңдарын, алаңдарды, автожол көпiрлерiн, жолжелiлерiн, жер асты өтетiн жерлердi, саябақтар, саяжолдар, бульварлар, зираттар аумақтарын жинау қала бюджетiнiң қаржысы есебiнен жүргiзiледi.
18. Темiржол жолы мен көпiрлер, еңiстер, үйiндiлер, өткелдер, жол арқылы өтетiн жер, рельстер шетiнен 10 метр ендiктегi аумақтар осы құрылғыларды пайдаланатын, темiржол ұйымдарының күшiмен және қаржысымен жиналады.

19. Содержание в надлежащем техническом и санитарном состоянии трамвайных путей, межрельсового покрытия, посадочных площадок на обособленном трамвайном пути, переездов и территорий, шириной 0,5 метра в обе стороны от крайних рельсов производится эксплуатирующей организацией или ведомством, в ведении которых они находятся.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 30.12.2009 № 20/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
20. Уборка и содержание автовокзалов, диспетчерских пунктов транспортного хозяйства, переговорных устройств с диспетчерскими службами и закрепленных за ними территорий осуществляются ведомствами транспортного хозяйства, на балансе которых они находятся.
21. Уборка и содержание прилегающих к инженерно-техническим и гидротехническим сооружениям территорий (газгольдеры, ТП и прочие) производится владельцами этих сооружений.
22. Торгующие организации, частные лица, имеющие торговые точки и другие пункты по оказанию услуг населению, а также арендаторы этих помещений поддерживают чистоту в течение всего дня и производят очистку от мусора и грязи после окончания работы в радиусе 10 метров собранный мусор складируют в свои контейнеры.
Запрещается у киосков, палаток, павильонов мелкорозничной торговли и магазинов складировать тару и запасы товаров, а также использовать для складирования закрепленные территории.
23. Полигоны твердых бытовых отходов и общественные туалеты содержатся в надлежащем состоянии субъектами собственности на договорной основе за счет средств городского бюджета.
24. Уборка территорий рынков с прилегающей рыночной площадью, очистка отходосборников и надлежащее их содержание производятся собственниками рынков. Территории рынков (в том числе хозяйственные, рыночные площади) должны иметь твердое покрытие (асфальт, плитка, булыжник и др.).
В теплый период года, помимо обязательного подметания, производится мойка территории рынка.
25. Территории пляжей, зон отдыха, мест массовых гуляний, согласно выполненным проектам благоустройства, должны иметь:
1) общественные туалеты из расчета одно место на 75 посетителей, на пляжах-на расстоянии не менее 200 метров до места купания;
2) урны на расстоянии между ними, не превышающем 40 метров;
3) мусоросборники из расчета один контейнер на 3500-4000 кв. метров площади, раздевалки, гардеробы;

19. Трамвай жолдарын, рельстер арасындағы төсемдерiн, жеке тұрған трамвай жолындағы отыру алаңшаларын, жол өтпелерi мен аумақтарын және рельстер шетiнен екi жағына 0,5 метр ендiктегi аумақтарды тиiстi техникалық және санитарлық қалпында ұстау, өздері қарамағындағы пайдаланушы ұйым немесе ведомство жүргiзедi.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерістер енгізілді- III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4; 2009.12.30 № 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен
20. Автобекеттердi, көлiк шаруашылығының диспетчерлiк пункттерiн, диспетчерлiк қызметтерiмен сөйлесу құрылғыларын және оларға бекiтiлген аумақтарды жинау мен ұстау олардың теңгерiмiнде болып табылатын, көлiк шаруашылығының ведомствосымен жүзеге асырылады.
21. Инженерлiк-техникалық және гидротехникалық құрылғыларға жататын аумақтар маңын жинау мен ұстау (газгольдерлер, ТП және басқалар) осы құрылғылар иелерiмен жүргiзiледi.
22. Халыққа қызмет көрсететiн, сауда нүктелерi бар, жеке тұлғалар және басқа пункттер, сондай-ақ осы үй-жайларды жалдаушылар күнi бойы тазалық сақтауы керек және жұмыс аяқталғаннан кейiн 10 метр радиусты жиналған қоқысты өздерінің контейнерлеріне жинайды қоқыс пен батпақтан тазартулары қажет.
Ұсақ бөлшек сауда сататын дүңгiршектер, палаткалар, павильондар мен дүкендер маңына босаған ыдыстар мен тауарлар қорын үюге, сондай-ақ бекiтiлген аумақтарға үюге тыйым салынады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерістер енгізілді- III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4 шешімімен.
23. Қоғамдық дәретханалар мен тұрмыстық қатты қалдықтар полигонын тиiстi жағдайда ұстау шарт негiзiнде, меншiк субъектiлермен қала бюджетiнiң қаржысы есебiнен жүргiзiледi.
24. Маңындағы базар алаңдарымен базар аумағын жинау, қалдықтар жинайтынды тазарту және оларды тиiстi ұстауды базардың меншiк иесi жүргiзедi. Базарлар аумақтарының (соңын iшiнде шаруашылық, базар алаңдары) қатты төсемдерi (асфальт, плитка, булыжник және басқа) болу керек.
Жылдың жылы кезiнде мiндеттi түрде сыпырудан басқа, базар аумақтарын жуу жүргiзiледi.
25. Көркейтудiң орындалған жобаларына сай, жағажайлар, демалыс аймақтары, көпшiлiк қыдыратын жерлер аумақтарында:
1) 75 келушiге бiр орын есебiмен, жағажайда-суға түсетiн жерге 200 метрден кем емес қашықтықта қоғамдық дәретханалар;
2) ара қашықтықтары 40 метрден аспайтын, 600 шаршы метрге бiр урнадан кем емес урналар;
3) 3500-4000 шаршы метр алаңға бiр контейнер есебiнен қалдықтар жинағыш, киiм шешетiн орын, гардероб болу керек;

4) на предприятиях общественного питания, открытых площадях, в шашлычных, киосках, торговых павильонах и т.д., где отсутствуют стационарные туалеты, обязательным условием является установка переносного туалета для персонала и посетителей;
5) на рынках без канализации общественные туалеты с непроницаемыми выгребами следует располагать на расстоянии не менее 50 м от места торговли. Число расчетных мест в них должно быть не менее одного на каждые 50 торговых мест.
26. Уборка территорий пляжей, зон отдыха и мест массовых гуляний, а также ежегодная подсыпка чистого песка или гальки, проведение механизированного рыхления поверхностного слоя песка с удалением собранных отходов производится организациями, за которыми закреплены эти территории в установленном законом порядке.
Технический персонал пляжа после его закрытия должен производить основную уборку берега, раздевалок, туалетов, зеленой зоны, мойку тары и дезинфекцию туалетов. Днем следует производить патрульную уборку. Вывозить собранные отходы разрешается до 8.00 часов утра.
27. Уборка торговых точек на пляжах, в парках, скверах, зонах отдыха и местах массовых гуляний производится торгующими организациями в течение всего дня с обязательным вывозом мусора.
28. Содержание и уборка стадионов, спортивных площадок осуществляется техническим персоналом балансодержателей.
29. Содержание и уборка отведенных и закрепленных территорий кооперативных гаражей, дачных, огородно-садоводческих обществ с зелеными насаждениями производится собственниками, кооперативами, обществами в радиусе 10 метров с наличием мусоросборников.
30. Запрещается установка внутри дворов жилых и общественных зданий металлических гаражей и погребов. Установленные самовольно гаражи и погреба подлежат сносу.
31. Территории кладбищ должны быть огорожены, в местах проезда иметь твердое покрытие, мусоросборники.
Сноска. В раздел 3 внесены изменения-решением XIII сессии Усть-Каменогорского городского маслихата третьего созыва от 14 апреля 2005 года N 13/4 , решением XIV сессии Усть-Каменогорского городского маслихата от 6 июня 2005 года N 14/15.
4. Порядок сбора и вывоза мусора и твердых бытовых отходов
32. Вывоз мусора и бытовых отходов на полигоны твердых бытовых отходов от жилых домов, предприятий торговли и общественного питания, детских учебных, лечебных учреждений, предприятий культуры, общественных организаций производится своими силами или по договорам со специализированными предприятиями.
При заключении договора со специализированным предприятием необходимо указывать места складирования ТБО до их вывоза на полигон ТБО. При вывозе ТБО собственным специализированным транспортом необходимо иметь квитанции о приеме ТБО на полигон ТБО в соответствии с существующими нормами накопления ТБО, пропорционально количеству жителей в жилом секторе.

4) стационарлық дәретханалар жоқ қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарда, ашық алаңдарда, кәуәп жасайтын орындарда, киоскілерде, сауда павильондарында және т.б. қызметкерлер мен келушілерге міндетті шарттың бірі көшірмелі дәретхана орнату болып табылады;
5) канализациясы жоқ рыноктарда - қоғамдық дәретханалар сауда орнынан 50 м кем емес қашықтықта орналастыру керек. Есептеу орынның саны әр 50 сауда орнына бірден аз болмау керек.
Ескерту. 25-тармақ толықтырылды - III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4 шешімімен.
26. Жағажайлар, демалыс аймақтары мен көпшiлiк қыдыратын орындар аумақтарын жинау, сондай-ақ күнделiктi таза құм немесе ұсақ тас себу, жиналған қалдықтарды алып, құмның үстiңгi қабатын механикалық қопсыту осы аумақтар бекiтiлген ұйымдармен белгiленген заң тәртiбiнде жүргiзiледi.
Жағажайдың техникалық жұмысшылары оны жапқаннан кейін жағаның, шешінетін орындардың, дәретханалардың, жасыл аймақтың негізгі жинауын, дәретханаларға дезинфекция жүргізу керек. Жиналған қоқыстарды шығаруға сағат 8.00-ге дейін рұқсат беріледі.
Ескерту. 26-тармақ толықтырылды - III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4 шешімімен.
27. Жағажайлардағы, саябақтар, саябаулар, демалыс аумақтары мен көпшiлiк қыдыратын орындардағы сауда нүктелерiн жинау, мiндеттi түрде қоқысты шығару, күн ағымында сауда сатқан мекемемен жүргiзiледi.
28. Стадиондар, спорт алаңдарын ұстау және жинау теңгерiмiнде ұсталатын техникалық персоналдармен жүзеге асырылады.
29. Кооперативтiк гараждың, саяжайлардың, жасыл желектермен бау-бақша қоғамдарының бөлiнген және бекiтiлген, радиусы 10 метр аумақтарын ұстау және жинау меншiк иелерiмен немесе осы кооперативтердiң қоғамдық ұйымдарымен және қоғамдармен атқарылады.
30. Тұрғын және қоғамдық ғимараттар ауласының iшiнде темiр гараждар мен жерқоймалар орнатуға тыйым салынады. Өз еркiмен орнатылған гараждар мен жерқоймалар бұзылады.
31. Бөлiнген және бекiтiлген зираттар аумақтарын ұстау мен жинау қала бюджетiнiң қаржысы есебiнен жүргiзiледi.
Зираттар аумақтары қоршалған болу керек, өтетiн жолдарда қатты жамылғылар болу керек.
4. Қоқыстар мен тұрмыстық қатты қалдықтарды
жинау және шығару тәртiбi
32. Тұрғын үйлерден, сауда және қоғамдық тамақтандыру кәсiпорындарынан, балалардың оқу, емделу мекемелерiнен, мәдени кәсiпорындардан, қоғамдық ұйымдардан тұрмыстық қатты қалдықтар полигонына қоқыстар мен тұрмыстық қалдықтарды шығару арнайы кәсiпорындармен шарт бойынша жүргiзiледi.
Арнайы кәсіпорынмен шарт жасаған кезде ҚТҚ полигонға жеткізу үшін, ҚТҚ жинаған орнын көрсету қажет. ҚТҚ өзінің арнайы көлігімен шығарған кезде қолданыстағы ҚТҚ жинау нормасына сәйкес, тұрғын үй секторындағы тұрғындардың санына пропорционалды қоқыс төгетін жерге қабылдағаны туралы ҚТҚ полигонының түбіртектері болу қажет.
Ескерту. 32-тармақ толықтырылды - III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4 шешімімен.

33. Установка контейнеров для сбора мусора и отходов осуществляется домовладельцами, предприятиями, организациями, учреждениями, частными лицами по договорам со специализированными предприятиями, имеющими контейнеры на своем балансе.
Каждое предприятие, общественная организация, КСК, кондоминиум и другие образования обязаны иметь на своем балансе контейнеры в отведенных местах.
34. Площадки для размещения контейнеров должны иметь водонепроницаемое твердое покрытие и подъездные пути, должны быть удалены от строений на расстояние не менее 20 метров, но не более 100 метров по согласованию с управлением архитектуры и градостроительства, органами госсанэпиднадзора и содержаться домовладельцами и другими землепользователями.
35. Контейнеры, мусоросборники, контейнерные площадки должны своевременно очищаться балансодержателями, содержаться в исправном состоянии и дезинфицироваться.
36. В городе используется планово-регулярная система сбора и удаления твердых бытовых отходов, предусматривающая регулярный их вывоз с территорий объектов-накопителей отходов без заявок с установленной периодичностью:
1) для жилых массивов-согласно графику, устанавливаемому домовладельцем, КСК по согласованию с обслуживающим специализированным предприятием в соответствии с требованиями СаНПиНа и исключающему накопление мусора и твердых бытовых отходов в контейнерах;
2) для объектов общественного и культурного назначения-по мере необходимости, но не менее 2-х раз в неделю;
3) для домовладений малоэтажных застройек-по мере необходимости, но не менее 1-го раза в неделю;
4) вывоз крупногабаритных твердых бытовых отходов, металлолома, веток, смета осуществляется по заявкам;
5) содержание камеры, мусоропровода, мусоросборников и территории, прилегающей к месту выгрузки отходов из камеры, осуществляется домовладельцами;
6) в отдельных случаях сбор и вывоз мусора и твердых бытовых отходов может производиться автотранспортом, переоборудованным под перевозку мусора с ручной погрузкой по жесткому часовому графику;
7) не канализованные объекты всех форм собственности должны иметь бетонированный выгреб и договор со специализированными предприятиями на вывоз жидких стоков;
8) обеспечение подъездов к туалетам, выгребным ямам и местам сбора ТБО осуществляется гражданами, имеющими домовладения и придомовые земельные участки на правах личной собственности.
37. Частные лица, предприятия, не охваченные обслуживанием специализированными предприятиями, вывоз мусора и твердых бытовых отходов производят своими силами и средствами на городскую свалку при условии наличия специально оборудованных транспортных средств.
Факт вывоза мусора на городскую свалку должен быть подтвержден соответствующим документом.
Сноска. В раздел 4 внесены изменения-решением XIII сессии Усть-Каменогорского городского маслихата третьего созыва от 14 апреля 2005 года N 13/4.

33. Қоқыс және қалдықтарды жинау үшiн контейнерлер орнату үй иелерiмен, кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер басшыларымен, жеке тұлғалармен шарт бойынша, баланстарында контейнерлер бар арнайы кәсiпорындармен жүзеге асырылады.
Әр кәсіпорынның, қоғамдық ұйымның, ЖПИК-нің, кондоминиумның және басқа құрылымдардың өз баланстарында бөлінген жерде контейнерлер міндетті түрде болу керек.
Ескерту. 33-тармақ толықтырылды - III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4 шешімімен.
34. Контейнерлер орнататын алаңдардың су өткiзбейтiн қатты жабуы және кiретiн жолдары болу керек, сәулет және қала құрылыстары басқармасымен, мемлекеттiк санитарлық қадағалау органдарымен келiсiм бойынша құрылыстардан 20 метр қашықтықта, бiрақ 100 метрден артпауы керек және үй иелерiмен және басқа да жер пайдаланушылармен ұсталады.
35. Контейнерлер, қоқыс жинайтын ыдыстар дер кезiнде баланс ұстаушылармен тазаланып, бүлiнбеген жағдайда ұстап және улау керек.
36. Қалада тұрмыстық-қатты қалдықтарды жинау мен төгудiң, оларды белгiленген кезеңмен тапсырыссыз қалдықтар жинайтын нысандар аумақтарынан шығарудың жүйелiлiгi қарастырылатын, жоспарлы-жүйесi пайдаланылады:
1) тұрғын үйлер кеңiстiктерi үшiн- үй иелерiмен бекiтiлген кестеге сай, контейнерлерде қоқыс және тұрмыстық қатты қалдықтардың үйiлiп қалуын болдырмау;
2) қоғамдық және мәдени бағыттағы нысандар үшiн- қажет болған жағдайда, бiрақ аптасына 2 реттен аз емес;
3) аз қабатты құрылысты үй иелерi үшiн- қажет болған жағдайда, бiрақ аптасына 1 реттен аз емес;
4) iрi көлемдi тұрмыстық қатты шығару тапсырыс бойынша жүзеге асырылады;
5) камералардан қалдықтарды шығару орнының маңындағы камераларды, қоқыс құбырларын, қоқыс жинайтынды және аумақтарды ұстау үй иелерiмен жүзеге асырылады;
6) жекелеген жағдайларда қоқыс және тұрмыстық қатты қалдықтар жинау және шығару қатаң сағат кестесiмен қолмен тиелiп, қоқысты тасымалдауға жабдықталған автокөлiкпен орындалуы мүмкiн;
7) қаладағы сұйық қалдықтар арнайы кәсiпорындармен шарт бойынша шығарылады;
8) дәретханалар және құбырлы шұңқырларға кiреберiстердi қамтамасыз ету жеке меншiк құқындағы үй иелерi мен маңындағы жер учаскелерi бар азаматтармен жүзеге асырылады.
37. Арнайы кәсiпорындармен қызмет көрсетуге қамтылған жеке тұлғалар, қоқыс және тұрмыстық қатты қалдықтарды шығаруды арнайы жабдықталған көлiк құралдары бар болған жағдайда, өз күшiмен және қаражатымен орындайды.
Қалалық қоқыс төгетiн орынға қоқыс шығару iсi тиiстi құжаттармен расталуы керек.

5. Уборка и содержание территории в зимних условиях
38. В период с 16 ноября по 15 апреля уборка территории города, вывоз мусора, снега, льда, грязи и песка должна производиться с 6 часов до 21 часа и по мере необходимости в течение всего дня.
В зависимости от погодных условий этот порядок уборки может быть изменен.
39. Уборка снега должна начинаться с начала снегопада и, во избежание наката, продолжаться непрерывно до окончания снегопада всеми субъектами собственности. Разрешается укладка свежевыпавшего снега в валы и кучи на всех улицах и площадях с последующим немедленным вывозом его после окончания снегопада.
Запрещается загромождение проездов и проходов, укладка снега и льда в газоны с посадками.
40. Очистка крыш от снега и удаление наростов на карнизах, крышах и водосточных трубах должны производиться систематически силами и средствами владельцев и арендаторов зданий и сооружений с обязательным соблюдением мер предосторожности во избежание несчастных случаев с пешеходами и повреждений воздушных сетей, светильников, зеленых насаждений.
Сброшенный с крыш снег должен быть немедленно вывезен. Вывоз снега, льда производится в специально отведенные места, определенные местными органами управления, исключающие последующее загрязнение водных объектов и территорий.
41. Механизированная очистка и посыпка песком проезжей части улиц, площадей, мостов и путепроводов, перекрестков, подъемов и спусков, тротуаров, пешеходных переходов, лестничных сходов, производится в плановом порядке специализированными предприятиями за счет средств городского бюджета.
42. Физические и юридические лица, независимо от форм собственности, могут заключать со специализированными предприятиями договоры на механизированную уборку от снега и посыпку песком тротуаров, переходов, площадок и других мест прохода и скопления людей, расположенных на отведенных и закрепленных территориях, или выполнять эти работы своими силами.
43. Землепользователи обязаны на отведенных и закрепленных территориях предусматривать противогололедные мероприятия (скалывание льда, снега, посыпку скользких мест инертными материалами).
44. Запрещаются стихийные стоянки автотранспорта на улицах города, мешающие расчистке улиц от снега.
6. Порядок пользования улицами, дорогами, дорожными
сооружениями,содержание и порядок их охраны
45. Улицы и дороги со всеми входящими в их состав сооружениями, являются государственной собственностью и предназначены для общего пользования. Пользование улицами, дорогами и дорожными сооружениями, содержание и порядок их охраны должны осуществляться с соблюдением настоящих Правил, принятых в соответствии с требованиями Правил дорожного движения.

5. Қыс жағдайында аумақтарды жинау және ұстау
38. 16 қарашадан 15 сәуiр аралығындағы кезеңде қала аумақтарын жинау, қоқыс, қар, мұз, балшық және құм шығару сағат 6-дан 21-ге дейiн және қажет болған жағдайда күнi бойы жүргiзiлуi керек.
Ауа райының жағдайларына байланысты бұл жинау тәртiбi өзгеруi мүмкiн.
39. Басылып қалмау үшiн қар күреу қар жауа бастаған кезден басталады және барлық меншiк субъектiлермен қар жауып болғанға дейiн үзiлiссiз жалғасады. Жаңа түскен қарды дуал және үйме етiп барлық көшелер мен алаңдарға жинап, қар жауып болғаннан кейiн тез арада жинап алуға рұқсат етiледi.
Өткелдер мен жолдарға үйiп тастауға, көк шөп шығатын алаңдарға қар мен мұзды жинауға тыйым салынады.
40. Төбелердегi қарды тазарту және төбелердегi, жиектер мен су ағатын құбырлардағы бұлтықтарды алу, жүргiншiлердiң бақытсыз жағдайда душар болуына жол бермейтiн және ауа желiлерi, шырақтар, жасыл желектерге нұқсан келтiрмеу шараларын мiндеттi түрде сақтап, ғимараттар мен құрылыстар иелерi мен жалдаушылар күшiмен және қаржысымен жүйелi түрде жүргiзiлуi керек.
Төбеден түсiрiлген қар тез арада шығарылуы керек. Қар, мұз шығару су нысандары мен аумақтарын ластандырмау үшiн жергiлiктi басқару органдары белгiлеген орынға апарылады.
41. Көшелер, алаңдар, көпiрлер мен жолжелiлерiнiң жүретiн бөлiктерiн, жол қиылыстары, өрлеу және еңiстер, жаяусоқпақтар, жүргiншiлер өткелдерiн, баспалдақтарды механикалық тазарту және құм себу жоспарлы түрде арнайы кәсiпорындармен қала бюджетiнiң есебiнен жүргiзiледi.
42. Меншiк түрiне қарамастан, жеке және заңды тұлғалар жаяусоқпақтар, өткелдер, алаңдар, бөлiнген және бекiтiлген аумақтарда орналасқан, басқа да адамдар көп жиналатын жерлер мен өткелдердi механикалық жинау құм себуге арнайы кәсiпорындармен шарт жасасуы мүмкiн немесе осы жұмыстарды өз күшiмен атқарады.
43. Жер пайдаланушылар бөлiнген және бекiтiлген аумақтарда тайғаққа қарсы iс-шаралар (мұз, қар, жару, тайғақ жерлерге инерттiк материалдар себу) қарастыруға мiндеттi.
44. Қардан қала көшелерiн тазартуға кедергi келтiретiн, қала көшелерiнде бей-берекет автокөлiктер қоюға тыйым салынады.
6. Көшелер, жолдар, жол құрылғыларын пайдалану
тәртiбi және оларды ұстау мен қорғау тәртiбi
45. Көшелер мен жолдар олардың құрамына кiретiн барлық құрылғылар мемлекет меншiгi болып табылады және жалпы қолдануға бағытталған. Көшелердi, жолдарды және құрылғыларын пайдалану, оларды ұстау мен қорғау тәртiбi жол қозғалысы Ережелерiнiң талаптарына сай қабылданған, осы Ережелердi сақтаумен жүзеге асырылуы қажет.

46. Обязанностью всех пользователей улиц, дорог с инженерными сооружениями является обеспечение бесперебойного движения транспортных средств, запрещается:
1) повреждение улиц, дорог и дорожных сооружений, знаков, средств регулирования дорожного движения, зеленых насаждений и другого дорожного обустройства;
2) заграждение или загромождение улиц и дорог какими-либо предметами, строительными материалами, машинами;
3) проведение работ сверх установленных границ;
4) покрытие землей и строительными материалами деревьев, кустарников, газонов, люков колодцев, водосточных решеток, лотков и кюветов, перепускных труб и дренажей;
5) спуск канализационных, промышленных и сточных вод на проезжую часть улиц и дорог, мытье машин;
6) производство работ, связанных с разрушением дорожного полотна, без согласования;
7) выпуск загрязненных транспортных средств, выносящих грязь на проезжую часть дорог;
8) проезд по улицам и дорогам транспортных средств, общие габариты, вес и нагрузка на ось которых превышает нормы, установленные ГОСТами или больше указанных на запрещающих знаках;
9) съезд и въезд транспортных средств и другой техники, проезд через улицы и дороги в не установленных местах и через бордюрные камни;
10) стоянка транспортных средств на тротуарах, пешеходных дорожках, разделительных полосах, на газонах, в местах общего пользования у жилых домов, магазинов, аптек, рынков, служебных зданий;
11) провоз сыпучих и других грузов без соответствующей упаковки, загрязняющих улицы и дороги;
12) проезд техники на гусеничном ходу, кроме исключительных случаев для очистки проезжей части улиц от снега и снежного наката.
47. Надзор за содержанием дорожного покрытия городских улиц и дорог осуществляется балансодержателем и отделом дорожной полиции городского управления внутренних дел путем постоянных наблюдений и регулярных обследований с целью:
1) обеспечения круглосуточного, бесперебойного, безопасного движения городского транспорта и пешеходов;
2) предохранения дорожного покрытия от преждевременного износа и разрушения;
3) систематического улучшения состояния городских дорог, в соответствии с требованиями развивающегося городского транспорта;
4) своевременного выявления отклонений от нормального состояния дорожного покрытия, обнаружение дефектов и повреждений для последующего их устранения, в отдельных случаях (провалы проезжей части, гололед, повреждение улиц и дорог при аварийной ситуации) ограничивать или запрещать движение транспорта на отдельных участках улиц для принятия оперативных мер по восстановлению нормальных условий движения.

46. Инженерлiк құрылғылармен көшелердi, жолдарды пайдаланушылардың барлығының мiндетi көлiк қозғалысының үзiлiссiздiгiн қамтамасыз ету болып табылады:
1) көшелер, жолдар мен жол құрылғыларына, жол қозғалыстарын реттейтiн белгiлер, құралдар, жасыл желектер мен басқа жол құрылымдарына нұқсан келтiруге;
2) көшелер мен жолдарды қандай-да бiр заттармен, құрылыс материалдарымен, машиналармен қоршап немесе үйiп тастауға;
3) белгiленген шекаралардан артық жұмыстар орындауға;
4) жердi және ағаштарды, бұталарды, көк шөп шығатын алаңдарды, құдықтар люктерiн, су ағатын торларды, науалар мен қыраттарды, су өткiзетiн құбырлар мен дренаждарды құрылыс материалдармен жабуға;
5) көшелер мен жолдардың өтетiн бөлiгiне кәрiздiк, өндiрiстiк және iркiлген суларды ағызуға;
6) жол төсемдерiн бұзуға байланысты жұмыстарды келiсiмiнсiз жүргiзуге;
7) жолдардың жүру бөлiгiне лас шығаратын көлiк құралдарын шығаруға;
8) МемСТ белгiлеген немесе тыйым салынатын белгiлерде көрсетiлген, жалпы габариті, бiлiкке салмағы мен жүк салмағы нормадан артатын көлiк құралдарының көшелер мен жолдардан өтуiне;
9) көшелер мен жолдардың белгiленбеген орындары арқылы және жиек тастар арқылы өтуге, көлiк құралдары мен басқа техникалардың кiруiне және шығуына;
10) жаяусоқпақтарда, жүргiншiлер жолдарында, бөлiк жолақтарында, көк шөп шығатын алаңдарда, тұрғын үйлер, дүкендер, дәрiханалар, базарлар, қызметтiк ғимараттар маңын жалпы қолдану орындарына көлiк құралдарын қоюға;
11) көшелер мен жолдарды ластайтын, тиiстi орауы жоқ төгiлетiн және басқа да жүктердi тасымалдауға;
12) қысқы уақытта қызыл судан өтетiн бөлiгiн тазарту үшiн айрықша жағдайдан басқа, шынжыр табанды техниканың өтуiне тыйым салынады.
47. Қала көшелерi мен жолдарының жол жабуын ұстауды қадағалау теңгерiмде ұстаушымен және iшкi iстер басқармасы жол полициясы бөлiмiмен үнемi қадағалау және жүйелi тексеру арқылы жүзеге асырылады, мақсаты:
1) қалалық көлiктер мен жүргiншiлердiң тәулiк бойы, үзiлiссiз, қауiпсiз қозғалысын қамтамасыз ету;
2) жол жабуларын ерте тозу мен бұзылудан сақтау;
3) қалалық көлiктi дамыту талаптарына сай, қала жолдарының жағдайын жүйелi жақсарту;
4) жол жабуларының қалыпты жағдайынан оларды жою үшiн дер кезiнде ақаулар мен бүлiнудi анықтау, жекелеген жағдайларда (жолдың жүретiн бөлiгiнiң құлаулы, көк тайғақ, апат жағдайында көшелер мен жолдардың бүлiнуi) қорғалыстың қалыпты жағдайларын қалпына келтiру бойынша шұғыл шаралар қабылдау үшiн көшелердiң жекелеген учаскелерiнде көлiк қозғалыстарын шектеу мен тыйым салу.

7. Порядок установки и содержания
малых архитектурных форм на территории города
48. Все элементы внешнего благоустройства, в том числе и отделка фасадов зданий, должны быть выполнены в соответствии с Правилами, определяющими порядок застройки территории города.
Предприятия, организации, учреждения, юридические и физические лица, имеющие на балансе строения, арендующие помещения, независимо от формы собственности, вправе выполнять работы по праздничному оформлению фасадов зданий, выходящих на улицы, площади, набережные и другие общественные места.
49. Строительство и установка оград, заборов, киосков, ларьков, палаток, павильонов, урн, садово-парковых скамеек, рекламных стендов, оформление вывесок, всякого рода наглядных и других устройств допускается только после согласования с городским управлением архитектуры и градостроительства.
50. Все элементы внешнего благоустройства должны содержаться в исправном состоянии, обновляться не реже одного раза в год.
51. На всех площадях и улицах, в садах, парках, на вокзалах, аэропортах, рынках, остановках городского транспорта и других местах должны быть выставлены в достаточном количестве урны на расстоянии друг от друга не более 40 метров в оживленных местах, в малолюдных-100 метров.
Обязательна установка урн в местах остановки городского транспорта, подземных переходах, у магазинов, ларьков, киосков, подъездов. На отведенных и закрепленных территориях урны устанавливаются землепользователями, на землях общего пользования за счет городского бюджета.
52. Допускается предельное заполнение урн на 3/4 объема. За установку, содержание урн в чистоте и исправном состоянии, их сохранность на отведенных и закрепленных территориях несут ответственность землепользователи, на землях общего пользования-предприятия, осуществляющие уборку этих территорий на договорных условиях за счет средств городского бюджета.
53. Владельцы жилых, служебных, производственных и прочих зданий, сооружений обязаны иметь вывески с названием предприятия на двух языках, номерные знаки и содержать их в исправном состоянии.
54. Рекламные установки, вывески и другие наглядные устройства должны быть выполнены владельцами красочно, в общем стиле, с необходимым минимумом информации.
Сноска. В раздел 7 внесены изменения-решением XIII сессии Усть-Каменогорского городского маслихата третьего созыва от 14 апреля 2005 года N 13/4; решением XIV сессии Усть-Каменогорского городского маслихата от 6 июня 2005 года N 14/15.
8. Порядок производства работ, связанных с разрушением
дорожных покрытий, тротуаров, газонов
и других объектов, элементов городского хозяйства

7. Қала аумақтарында кiшi сәулеттендiру түрлерiн
орнату мен ұстау тәртiбi
48. Сыртқы көркейтудiң барлық құрамы, соның iшiнде ғимараттардың қас бетiн жөндеу қала аумақтарының құрылыс тәртiбiн анықтайтын Ережелерге сәйкес орындалуы керек.
Балансында құрылымдары бар, үй жайларды жалға алатын меншік түрінен тәуелсіз кәсіпорындар, ұйымдар, мекемелер, заңды және жеке тұлғалар көшелер, алаңдар, жағалаулар мен басқа қоғамдық орындарға шығатын ғимараттардың қасбеттерін мерекелік әшекейлеу бойынша жұмыстарды орындауға ерікті.
Ескерту. 48-тармақ толықтырылды - III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4; өзгеріс енгізілді - 2005 жылғы 6 маусымдағы N 14/15 шешімдерімен.
49. Қоршаулар, қорғандар, дүңгiршектер, дүкеншелер, шатырлар, павильондар, урналар, баубақ-саябақ отырғыштары, жарнама стендтерi, маңдайшадағы көркемдеулер, әр түрлi көрнекi және басқа құрылғыларды орнату қалалық сәулет және қала құрылысы басқармасымен келiскеннен кейiн ғана салу мен орнатуға жол берiледi.
50. Сыртқы көркейтуден барлық құрамы дұрыс жағдайда ұсталып, жылына бiр реттен кем емес жаңартылуы керек.
51. Барлық алаңдар мен көшелерде, бақшалар, саябақтарда, бекеттер, әуежайлар, базарлар, қалалық көлiк аялдамалары мен басқа орындарда, кiсi көп жүретiн жерлерде 40 метрден, кiсi аз жүретiн жерлерде-100 метрден артық емес қашықтықта жеткiлiктi саны бар урналар қойылуы керек.
Қалалық көлiк аялдамаларында, жер асты өтетiн жерлерде, дүкендер, дүкеншелер, дүңгiршектер, кiреберiстер маңында урналар орнату мiндеттi. Жер пайдаланушыларға бөлiнген және бекiтiлген аумақтарда олардың өздерiмен, жалпы пайдаланатын жерлерде қала бюджетi есебiнен урналар орнатылады.
52. 3/4 көлемге урналардың толуына жол берiледi. Урналарды таза және дұрыс ұстау мен орнату, олардың сақталуына бөлiнген және бекiтiлген аумақтардағы жер пайдаланушылар, жалпы пайдаланатын жерлерде осы учаскелердi шарттық жағдайлармен қала есебiнен жинайтын кәсiпорындар жүзеге асырады.
53. Тұрғын, қызметтiк, өндiрiстiк және басқадай ғимараттардың иелерi екi тiлде кәсiпорын атауы бар маңдайшалардың болуына жауап бередi және оларды дұрыс жағдайда ұстауға мiндеттi.
54. Жарнама қондырғылары, маңдайшадағы жазулар және басқадай көрнекiлiк қондырғылар иелерiмен әдемi, жалпы стильде, қажеттi мөлшердегi ақпараттары бар болып орындалуы керек.
8. Жол жабуларын, жаяусоқпақтарды, көк шөп шығатын
алаңдар мен басқа да нысандарды, қалалық шаруашылық
элементтерiн бұзуға байланысты, жұмыстарды жүргiзу тәртiбi

55. Юридические и физические лица могут производить земляные работы, либо другие работы, связанные с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов городского хозяйства на территории города только при наличии письменного разрешения (ордера), выданного уполномоченным органом.
56. При авариях инженерных сетей, требующих безотлагательного производства восстановительных работ, вскрытие дорожных покрытий, разрытие улиц, площадей и других мест общего пользования необходимо вызвать на место представителей организаций, дающих согласование. К производству работ допускается приступить только после получения на месте разрешения (ордера) на производство работ. Юридические и физические лица, независимо от форм собственности, имеющие какой-либо складированный материал или какое-либо имущество в месте производства аварийных работ, обязаны по первому требованию немедленно своими силами освободить этот участок.
В исключительных случаях для обеспечения жизнедеятельности особо важных объектов города (ТЭЦ, больницы и другие), требующих немедленной ликвидации аварий, допускается приступить к устранению аварий без оформления разрешения (ордера) в присутствии представителей организаций, дающих согласие, с последующим оформлением разрешения (ордера) на производство работ в течение 24-х часов.
57. Все юридические и физические лица, планирующие работы по строительству или реконструкции инженерных сетей, дорог, тротуаров и т. п., обязаны до 15 ноября в предшествующем к планируемому году и повторно до 1 марта в планируемом году подать заявку в уполномоченный орган с указанием намеченных сроков производства работ, с приложением необходимых чертежей.
Организации, не представившие заявки, к производству земляных работ не допускаются.
58. Для увязывания времени производства работ по укладке, реконструкции подземных инженерных сетей с работами по строительству, реконструкции улиц, площадей и других мест общего пользования и во избежание вскрытия асфальтобетонных покрытий в год постройки и в последующие 5 лет, организации города, намечающие эти работы, обязаны не позднее 1 марта предшествующего к планируемому году представить в управление благоустройства заявки с указанием намеченных сроков производства работ с приложением трасс и адресных списков к ним.
59. При производстве работ на улицах в случаях, связанных с ограничением или закрытием движения транспорта, заказчик оформляет соответствующее распоряжение городского акимата на закрытие движения автотранспорта, а при необходимости изменения маршрута движения общественного транспорта-оповещает горожан через средства массовой информации.

55. Заңды және жеке тұлғалар қала аумақтарында жол жабуларын, жаяусоқпақтарды, көк шөп шығатын алаңдар мен басқа нысандарды, қалалық шаруашылық элементтерiн бұзуға байланысты, жер жұмыстарын, немесе басқадай жұмыстарды өкiлеттi органмен берiлген, жазбаша рұқсат берiлген кезде ғана жүргiзiледi.
56. Қалпына келтiру жұмыстарын кiдiрiссiз жүргiзудi талап ететiн, инженерлiк жүйелерде апат болған кезде, жол жабуларын ашуды, көшелер, алаңдарды және басқа да жалпы пайдаланудағы орындарды қазуға келiсу беретiн, ұйымдар өкiлдерiн сол орынға шақыру керек. Жұмыстар жүргiзуге сол орында рұқсат (ордер) алғаннан кейiн ғана жұмыстар жүргiзуге рұқсат етiледi. Апаттық жұмыстарды жүргiзу орнында қандай да бiр үйiлген немесе қандай да бiр мүлкi бар меншiк түрiне қарамастан, заңды және жеке тұлғалар осы учаскенi бiрiншi талап бойынша тез арада өз күшiмен босатуға мiндеттi.
Тез арада апатты жоюды қажет ететiн, қаланың өмiршеңдiгiн қамтамасыз ететiн қаланың маңызды нысандары үшiн ерекше жағдайда, келiсiм беретiн, ұйымдар өкiлдерiнiң қатысуымен рұқсат берудi (ордер) ресiмдеусiз, одан әрi 24 сағат iшiнде жұмыстарды жүргiзуге рұқсат берудi ресiмдеп, апатты жоюға кiрiсуге жол берiледi.
57. Инженерлiк желiлер, жолдар, жаяусоқпақтар құрылысын немесе қайта құру бойынша жұмыстарды жоспарлаған барлық заңды және жеке тұлғалар, жоспарланған жылдың алдында келетiн 15 қарашасына дейiн және екiншi рет жоспарланған жылдың 1 наурызында қажеттi сызбалар қосымшасымен жұмыстарды орындауға белгiленген мерзiмдi көрсетiп уәкiлеттi органға тапсырыс беруге мiндеттi.
Тапсырыс бермеген ұйымдарға жер жұмыстарын жүргiзуге жол берiлмейдi.
58. Көшелер, алаңдар және басқа да жалпы пайдаланудағы орындар құрылысы бойынша жұмыстармен жер асты инженерлiк желiлер төсеу жөнiндегi жұмыстар жүргiзу уақытын байланыстыру үшiн және салынған жылы асфальтбетонды жабуды қопауды болдырмауға және салынғаннан кейiн 5 жыл iшiнде, осы жұмыстарды белгiлеген қала ұйымдары ағымдағы жылдың алдында келетiн жылдың 1 наурызынан кеш емес, күрежол және мекен-жай тiзiмдерiн қоса, жұмыстарды орындау белгiленген мерзiмiн көрсетiп тапсырыс беруге мiндеттi.
59. Көлiк қозғалыстарын шектеуге немесе жабуға байланысты жағдайда көшелерде жұмыстар жүргiзу кезiнде, тапсырыс берушi автокөлiк қозғалысын жабуға қалалық әкiмдiкпен тиiстi өкiм ресiмдейдi, ал қоғамдық көлiк қозғалыстарының бағытын өзгертуге қажет болған жағдайда- бұқаралық ақпарат құралдары арқылы қала тұрғындарын хабардар етедi.

60. Объект, элемент городского хозяйства, должен быть приведен в надлежащее состояние к окончанию срока работ, указанному в ордере. Работы по просроченным ордерам считаются самовольным разрытием. Продление ордера осуществляется после привлечения виновных в нарушении настоящих Правил к ответственности.
61. Для принятия необходимых мер предосторожности и предупреждения повреждений инженерных сетей и сооружений производитель работ обязан не позднее, чем за сутки до начала работ вызвать на место представителей заинтересованных организаций, установить совместно с ними точное расположение существующих сетей и сооружений и принять меры к их полной сохранности.
62. Производитель работ обязан до начала работ выполнить следующее:
1) строительные площадки должны быть огорожены по всему периметру плотным забором установленного образца с предупреждающими знаками, благоустроены так, чтобы исключить засорение улиц выезжающим транспортом;
2) проезды, как правило, должны выходить на второстепенные улицы и оборудоваться шлагбаумами. В ограждениях должно быть минимальное количество проездов;
3) на период строительства или капитального ремонта за строительной организацией закрепляется участок дороги основной магистрали по длине 600 метров в ту и другую стороны от строящегося объекта для ежедневной очистки от грязи;
4) в местах движения пешеходов установить пешеходные мостики на расстоянии не более 200 метров друг от друга и обеспечить освещение участка строительства или капремонта в ночное время;
5) принять меры к обеспечению бесперебойной работы ливневой канализации;
6) при наличии зеленых насаждений в зоне работы механизмов оградить их глухими щитами, гарантирующими их сохранность;
7) при необходимости закрытия проездов или путей движения пешеходов подготовить объездные пути и ясно обозначить объезд соответствующими знаками.
63. Производство работ ведется согласно действующим нормам и правилам, а также указанным в ордере условиям.
64. Асфальт, снятый с покрытия, и грунт, непригодный для обратной засыпки, вывозятся в процессе работ в специально отведенные места. Бордюрный и тротуарный камень разбирается, складируется и сдается по акту для хранения и повторного использования. Запрещается заваливать землей и стройматериалами зеленые насаждения, водосточные решетки, лотки и т.п. Для защиты названных элементов сооружений должны применяться деревянные щиты и короба, обеспечивающие доступ к люкам и колодцам.
65. Ответственность за нарушения подземных сетей и сооружений, внешних элементов благоустройства несет организация-получатель ордера.
В каждом случае повреждения составляется акт при участии представителей заинтересованных организаций, где указывается причина повреждения, виновные, меры по ликвидации повреждения, стоимость и сроки восстановительных работ. При несоблюдении сроков и технических условий по ликвидации повреждений виновные лица возмещают всю стоимость восстановительных работ.
Восстановление нарушенных покрытий и элементов благоустройства должно быть начато не позднее чем через двое суток после окончания работ по обратной засыпке грунтом. Ответственность за качество восстановительных работ несет организация-получатель ордера.

60. Қалалық шаруашылық нысандары, элементтерi ордерде көрсетiлген жұмыс мерзiмiнiң соңында тиiстi жағдайға келтiрiлуi керек. Мерзiмi өтiп кеткен ордер бойынша жұмыстар жасау өз еркiмен қазу болып саналады. Ордердi ұзарту осы Ережелердi бұзушы кiнәлiлер жауапқа тартылғаннан кейiн жүзеге асырылады.
61. Инженерлiк жүйелер мен құрылғылардың зақымдануын ескерту және байқауға қажеттi шаралар қабылдау үшiн жұмыс жасаушы бiр тәулiктен кеш емес, жұмысты бастағанға дейiн сол орынға мүдделi ұйымдардың өкiлдерiн шақыруға мiндеттi. Солармен бiрлесе отырып, қолда бар жүйелер мен құрылғылардың нақты орналасқан жерiн анықтайды және олардың толық сақталуына шаралар қабылдайды.
62. Жұмыстарды жүргiзушi жұмысты бастағанға дейiн келесiдегiлердi орындауға мiндеттi:
1) құрылыс алаңдары барлық өлшемдер бойынша ескертетiн белгiлермен бекiтiлген үлгiмен қатты қоршаулармен қоршаулы керек, өтiп жатқан көлiктен көшенi ластамау үшiн қолайлы болу керек;
2) ереже бойынша өтетiн жолдар қосымша көшелерге шығып және шлагбауммен жабдықталуы керек. Қоршауларда өтетiн жолдар аз мөлшерде болу керек;
3) құрылыс ұйымдары үшiн құрылыс немесе күрделi жөндеу кезiнде балшықтан күнделiктi тазарту үшiн салынып жатқан нысанның осы және басқа жағында ұзындығы 600 метр негiзгi магистраль жолдың учаскесi бекiтiлiп берiледi;
4) жүргiншiлер жүретiн орындарда бiр бiрiнен 200 метрден аспайтын қашықтықта жүргiншiлер көпiрi орнатылады және түнгi уақытта құрылыс немесе күрделi жөндеу учаскесiн жарықпен қамтамасыз ету;
5) жаңбыр суы ағатын кәрiздердiң үзiлiссiз жұмысын қамтамасыз етуге шаралар қолдану;
6) жұмыс аймағында жасыл желектер бар болса, оларды қалқандармен қоршау, олардың сақталуына кепiлдiк беру;
7) өтетiн жолдар немесе жүргiншiлер қозғалысының жүйелерiн жабу қажеттiлiгi кезiнде айналма жолдар дайындау және айналма жолды тиiстi белгiлермен айқын белгiлеуге.
63. Жұмыстарды жүргiзу қолданыстағы нормалар мен ережелерде, сондай-ақ ордерде көрсетiлген шарттарға сай жүргiзiледi.
64. Жолдың алынған асфальтi мен топырағы, қайта салуға жарамсыз болғандықтан, жұмыс үрдiсiне шығарылады. Жиектер мен жаяусоқпақ тастары бөлшектелiнедi, үйiледi және сақтау мен қайта пайдалану үшiн акт бойынша өткiзiледi. Жасыл желектерге, су ағатын торларға, науаларға және т.б. топырақ пен құрылыс материалдарын үюге тыйым салынады. Аталған құрылғылардың элементтерiн қорғау үшiн люктер мен құдықтарға баруды қамтамасыз ететiн ағаш қалқандар мен қораптар қолданылуы керек.
65. Жер асты жүйелер мен құрылғыларға, сыртқы көркейту элементтерiн бұзғаны үшiн ордер алған ұйым жауап бередi. Зақым келтiрудiң әрбiр жағдайында мүдделi ұйымдар өкiлдерiнiң қатысуымен зақым келу себебi, кiнәлi адам, зақым келудi жою бойынша шаралар, қалпына келтiру құнының мерзiмдерi көрсетiлген, акт жасалады.
Зақым келудi жою бойынша мерзiмi мен техникалық шарттарды сақтамаса, кiнәлi адамдар барлық қалпына келтiру құнын өтейдi. Жабулар мен көркейту элементтерiн бұзуды қалпына келтiру топырақпен қайта жабу жұмыстарын аяқтағаннан кейiн екi тәулiктен кеш емес басталуы керек. Қалпына келтiру жұмыстарының сапасына ордер алған ұйым жауап бередi.

66. В случае производства работ по восстановлению разрушенных и поврежденных объектов городского хозяйства за счет городского бюджета все расходы компенсируются за счет организации-получателя ордера.
67. Сроки производства работ устанавливаются согласно календарному графику в соответствии с действующими нормами продолжительности строительства. При строительстве или ремонте подземных коммуникаций с продолжительностью работ более двух месяцев ордер выдается на участки по мере окончания всего комплекса работ на них.
68. Производство работ, связанное с разрушением дорожных покрытий дорог, тротуаров и площадей в течение пяти лет после устройства или капитального ремонта запрещается, кроме исключительных случаев по разрешению акима города.
69. Восстановление покрытий в местах разрытий разрешается только после приемки работ уполномоченным органом. Ответственность за качество восстановительных работ, за просадку и деформацию покрытий несет организация, которая производила разрытие.
70. В случае нарушения условий производства работ, некачественного восстановления или нарушения сроков восстановительных работ уполномоченный орган имеет право приостановить начатые работы, требовать устранения допущенных нарушений, взыскать убытки за причиненный ущерб, принимать меры по привлечению виновных лиц к административной и уголовной ответственности.
71. Качество выполнения восстановительных работ принимается уполномоченным органом.
72. Организации и предприятия, выполняющие работы по вскрытию дорожных покрытий и разрытию улиц, площадей и других мест общего пользования, на местах производства работ должны устанавливать информационные щиты.
9. Порядок содержания и защиты зеленых насаждений
73. Зеленые насаждения являются общенародным достоянием, важным оздоровительным фактором и украшением города. Их охрана и содержание-обязанность каждого юридического и физического лица.
74. Текущее содержание, сохранность и воспроизводство зеленых насаждений возлагается на владельцев, землепользователей, юридических и физических лиц, за которыми закреплены территории:
1) в жилых микрорайонах, на улицах перед жилыми домами от строений до тротуарной линии-кооперативы собственников квартир, владельцы жилого фонда;
2) на объектах общего пользования (парки, скверы, аллеи и т.д.) и вдоль улиц до тротуарной линии-предприятия, выполняющие работы на договорной основе за счет городского бюджета;
3) на территориях промышленных предприятий, организаций, учреждений и других объектов различных форм собственности, а также закрепленной за ними территории и санитарно-защитных зонах-руководители предприятий и владельцы этих объектов;

66. Қала бюджетi есебiнен бұзылған және зақымданған қалалық шаруашылық нысандарын қалпына келтiру бойынша жұмыстар жүргiзiлген жағдайда барлық шығындар ордер алушы- ұйым есебiнен өтеледi.
67. Жұмыстар жүргiзу мерзiмi қолданыстағы құрылыс ұзақтығының нормасына сай күнтiзбелiк кесте негiзiнде белгiленедi. Екi айдан астам жұмыс уақытымен құрылыс немесе жер асты коммуникацияларды жөндеу кезiнде, олардың барлық жұмыс кешенiнiң аяқталуына байланысты учаскелерiне ордер беріледi.
68. Жол төсемдерi, жаяусоқпақтар мен алаңдар орнатылғаннан немесе күрделi жөндеуден кейiн бес жыл iшiнде жол жабуларының бұзылуына байланысты жұмыстар жүргiзуге тыйым салынады, қала әкiмiнiң рұқсаты бойынша ерекше жағдайлардан басқа.
69. Өкiлеттi орган қазылған жерлердiң жабуын қалпына келтiруге жұмыстарды қабылданғаннан кейiн ғана рұқсат берiледi. Қалпына келтiру жұмыстарының сапасына, жабулардың шөгуiне және сынының бұзылуына осы жердi қазған ұйым жауап бередi.
70. Жұмыстарды орындау шарттарын бұзған жағдайда, қалпына келтiру сапасыз немесе қалпына келтiру мерзiмдерi бұзылса, өкiлеттi органның басталған жұмыстарды тоқтатуға, жiберiлген бұзушылықты жоюды талап етуге, келтiрiлген зиян шығынын өндiртiп алуға, кiнәлi адамдарды әкiмшiлiк және қылмыстық жауапкершiлiкке тартуға шаралар қолдануға құқылы.
71. Қалпына келтiру жұмыстарын орындаудың сапасы өкiлеттi органмен қабылданады.
72. Жол жабуларын қопару және көшелер, алаңдар мен жалпы пайдаланудағы басқа орындарды қазу бойынша жұмыстарды орындайтын ұйымдар мен кәсiпорындар жұмыс жүргiзетiн орындарға ақпарат қалқандарын орнатуы керек.
9. Жасыл желектердi ұстау мен қорғау тәртiбi
73. Жасыл желектер жалпы халықтық игiлiк, маңызды сауықтыру факторы және қаланың әшекейi болып табылады. Оларды қорғау мен сақтауға- әрбiр заңды және жеке тұлға мiндеттi.
74. Жасыл желектердi ағымдағы ұстау, қорғау мен өсiру жер пайдаланушылар иелерiне, заңды және жеке тұлғаларға аумақтарда бекітілген:
1) тұрғын шағын аудандардағы, тұрғын үйлер алдындағы көшелердегi құрылыстардан жаяусоқпақ сызығына дейiн- пәтерлер иелерiнiң кооперативтерiне, тұрғын үй қорының иелерiне;
2) жалпы пайдаланудағы нысандарда (саябақтар, саяжолдар, саябаулар және т.б.) және жаяусоқпақ сызығына дейiнгi көшелер бойы- қала бюджетiнiң есебiнен шарт негiзiнде жұмыстар атқаратын кәсiпорындарға;
3) өндiрiстiк кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер мен басқа да әртүрлi меншiк түрiндегi нысандар, сондай-ақ оларға бекiтiлген аумақтар мен санитарлық- қорғау аумақтары- кәсiпорындар басшыларына және осы нысандар иелерiне;

4) на территориях, отведенных под строительство, со дня начала работ-заказчик или по его доверенности генеральный подрядчик-строительная организация.
75. Снос и пересадка зеленых насаждений, попадающих под пятно застройки, прокладки подземных коммуникаций и инженерных сетей, допускается при наличии разрешения уполномоченного органа по согласованию с заинтересованными организациями. Возможность пересадки или сноса зеленых насаждений определяется комиссионно.
Сноска. Пункт 75 в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата от 30.12.2009 № 20/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
76. Исключен - решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 30.12.2009 № 20/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
77. В случае получения разрешения на снос зеленых насаждений заказчик оплачивает оценочную стоимость зеленых насаждений или производит равноценное восстановительное озеленение согласно условиям выданного разрешения с последующими уходными работами.
Проектным организациям при разработке проектов строительства и реконструкции объектов предусматривать максимальное сохранение зеленых насаждений.
Строительные и другие организации независимо от форм собственности, осуществляющие промышленное или иное строительство, связанное с нарушением почвенного покрова, обязаны снимать и хранить плодородный слой почвы для использования его в зеленом строительстве, а также восстанавливать за свой счет земляные участки и зеленые насаждения, нарушенные при производстве работ, немедленно после окончания строительства.
Сноска. Пункт 77 с изменением внесенным, решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 30.12.2009 № 20/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
78. За самовольный снос зеленых насаждений виновные несут ответственность по действующему законодательству.
79. При производстве работ юридические и физические лица обязаны:
1) ограждать зеленые насаждения от повреждений;
2) оставлять при замощении и асфальтировании городских дорог, тротуаров, проездов, площадей и т.п. приствольную лунку не менее 1 метра в диаметре, при необходимости установкой решетки, то есть предусматривать устройства для нормального роста зеленых насаждений.
80. Землепользователи на закрепленных территориях обязаны производить уход за зелеными насаждениями, в том числе:
1) уборку мусора, прочесывание газонов граблями, сбор сухих листьев, прополка сорняков, косьба газонов, стрижка кустарников;
2) рыхление почвы с устройством приствольных лунок деревьев;
3) полив зеленых насаждений, газонов, цветников;

4) жұмысты бастаған күннен бастап, құрылысқа бөлiнген аумақтарда тапсырыс берушi немесе оның сенiмiмен бас мердiгер- құрылыс ұйымына жүктеледі.
75. Құрылыс салатын жерлерге жататын жасыл желектердің кесуi мен көшiрiп отырғызуына, жер асты коммуникациялар мен инженерлiк жүйелердің салуына мүдделі ұйымдармен келісу бойынша өкілетті органның рұқсаты болған жағдайда жол беріледі. Жасыл желектердің көшiрiп отырғызуға жарамдылығын немесе кесудi комиссия анықтайды.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.12.30 № 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
76. Алынып тасталды - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.12.30  № 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
77. Жасыл желектерді кесуге рұқсат алған жағдайда тапсырыс беруші жасыл желектердің бағалау құнын төлейді немесе кейінгі күтіп-баптау жұмыстарымен берілген рұқсаттың шарттарына сәйкес тең бағалы қалпына келтіруші көгалдандыруды жүргізеді.
Меншік түрінен тәуелсіз, жер жамылғысының бұзылуына байланысты өндіріс немесе басқа құрылыспен айналысатын құрылыс және басқа ұйымдар жасыл құрылыста пайдалану үшін жердің құнарлы қабатын алу және сақтау, сонымен бірге жұмыстарды жүргізген кезде бұзылған жер телімдер мен жасыл желектерді құрылысты бітіргеннен кейін жедел өзінің қаражат есебінен қалпына келтіруге міндетті.
Ескерту. 77-тармақ толықтырылды - III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4; өзгерістер енгізілді 2009.12.30 № 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
78. Жасыл желектердi өз еркiмен кескен, кiнәлi адамдар қолданылып жүрген заңнама бойынша жауап бередi.
79. Жұмыстар жүргiзу кезiнде заңды және жеке тұлғалар:
1) зақымданудан жасыл желектердi қоршауға;
2) қала жолдарын, жаяусоқпақтар, өтетiн жерлер, алаңдар және т.б. салу және асфальт төсеу кезiнде диаметрi 1 метрден аз емес баған ұяларын қалдыру, орнату қажет болса, яғни жасыл желектердiң қалыпты өсуi үшiн қондырғыны қарастыруға міндетті.
80. Жер пайдаланушылар бекiтiлген аумақтарда жасыл желектердi күтуге мiндеттi, соның iшiнде:
1) қоқыс жинау, тырнауышпен көк шөп шығатын алаңдарды тарау, қураған жапырақтарды жинау, арамшөптердi жұлу, көк шөп шығатын алаңдардың шөбiн шабу, буталарды қырқуға;
2) ағаштардың баған түптерiнде ұялар жасап, топырақты қопсытуға;
3) жасыл желектер, көк шөп шығатын алаңдар, гүлзарларды суаруға;

4) обрезку крон деревьев, вырезка сухих ветвей, поросли, ломаных веток;
5) омоложение деревьев, кустарников (по консультации специалистов);
6) удаление больных и сухостойных деревьев (по актам комиссии);
7) ремонтные посадки деревьев и кустарников в существующем зеленом фонде;
8) систематически проводить борьбу с сельскохозяйственными вредителями и болезнями, карантинными сорняками своими силами или по договорам со станциями защиты растений.
Стоянка транспортных средств на газонах, в скверах и других местах зеленых насаждений запрещается;
9) в период листопада своевременно убирать опавшие листья. Собранные листья вывозить на специально отведенные участки, либо на поля компостирования. Сжигать листья на территории жилой застройки, в скверах и парках запрещается;
10) обеспечить сохранение зеленого фонда в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 80 с изменением внесенным, решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 30.12.2009 № 20/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
81. Надзор за сохранностью зеленого фонда и соблюдением правил содержания насаждений на территории любого подчинения осуществляется уполномоченным органом, землепользователями и арендаторами.
82. На территории зеленых насаждений запрещается:
1) складировать строительные материалы, землю, дрова, уголь и другие предметы;
2) засорять газоны, цветники, приствольные лунки;
3) ходить по газонам, ломать и надрезать деревья, кустарники, причинять другие механические повреждения;
4) осуществлять самовольные порубки деревьев и кустарников;
5) устраивать изгороди, рвать цветы, выкапывать клубни и луковицы многолетних цветов;
6) располагать автомототранспорт на газонах и цветниках;
7) сжигать листья, выращивать овощи на газонах, прикреплять к деревьям провода, проволоку, качели, веревки, рекламу и таблички, портить садово-парковый инвентарь;
8) пасти скот, птицу, выгуливать собак в местах общего пользования;
9) готовить цементный раствор или бетон на газонах и цветниках.
Сноска. В раздел 9 внесены изменения-решением XIII сессии Усть-Каменогорского городского маслихата третьего созыва от 14 апреля 2005 года N 13/4.
10. Порядок содержания инженерных сетей, сооружений и
коммуникаций
83. Инженерные сооружения и коммуникации ведомств, предприятий, частных лиц обслуживаются их владельцами.
84. Юридические и физические лица, в ведении которых находятся инженерные коммуникации и сооружения, обязаны регулярно следить за их техническим состоянием, которые могут вызвать нарушения благоустройства города, а именно:

4) ағаштар басын қию, құрғаған бұталарды, өскiндердi, қиылған буталарды кесуге;
5) ағаштарды, бұталарды жасарту (мамандар кеңесi бойынша);
6) ауыру және құрғаған ағаштарды кесуге (комиссия актiсi бойынша);
7) өсiп тұрған жасыл қордың ағаштары мен бұталарын жөндеп отырғызуға.
8) ауыл шаруашылық зиянкестер және аурулармен, карантиндік арамшөптермен өз күштерімен немесе өсімдіктерді қорғау станцияларымен шарт жасау бойынша жүйелі күрес жүргізілсін.
Көгалдарда, саябақтар мен басқа жасыл желектердің жерлерінде көлік құралдарын қоюға тыйым салынады;
9) жапырақтар түсу кезінде түскен жапырақтарды уақытылы жинау керек. Жиналған жапырақтар арнайы бөлінген телімдерге немесе компостау даласына шығарылсын. Тұрғын үй құрылысы аумағында, саябақтар мен парктерде жапырақтарды жағуға тыйым салынады;
10) қолданыстағы заңнамаға сәйкес жасыл қордың сақталуы қамтамасыз етілсін.
Ескерту. 80-тармақ толықтырылды - III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4 ; өзгерістер енгізілді 2009.12.30 № 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
81. Кез-келген бағыну аумағында жасыл қордың сақталуына және жасыл желектердi ұстау ережелерiн сақтауға бақылау жасау өкiлеттi органмен, жер пайдаланушылармен және жалдаушылармен жүзеге асырылады.
82. Жасыл желектер аумағында:
1) құрылыс материалдарын, топырақ, отын, көпiр және басқа заттарды үюге;
2) көк шөп шығатын алаңдарды, гүлзарларды, баған түбiндегi ұяларды ластауға;
3) көк шөп шығатын алаңмен жүруге, ағаштарды, бұталарды сындыру мен кесуге, басқа да механикалық зақым келтiруіне;
4) ағаштар мен бұталарды өз еркiмен кесуге;
5) қоршауға, гүлдердi жұлуға, көп жылғы гүлдердiң түбiрлерi мен баданаларын қазуға;
6) көк шөп шығатын алаңдар мен гүлзарларға автокөлiк қоюға;
7) жапырақтарды өртеу, көк шөп шығатын алаңдарда көкөнiс өсiруге, ағаштарға сым, алтыбақан, жiп, жарнама мен кестелер бекiтуге, баубақ-саябақ мүлкiн бұзуға;
8) жалпы қолданылатын жерлерде құстар мен малдарды бағуға, иттерді қыдыртуға;
9) көк шөп шығатын алаңдар мен гүлзарларға бетон немесе цемент ерітіндісін дайындауға тыйым салынады.
10. Инженерлiк жүйелер, құрылғылар мен коммуникацияларды
ұстау тәртiбi
83. Ведомстволардың, кәсiпорындардың инженерлiк құрылғылары мен коммуникацияларына олардың иелерiмен қызмет көрсетедi.
84. Қаланың көркейтуiн бұзуы мүмкiн, инженерлiк коммуникациялары мен құрылғылары бар заңды және жеке тұлғалар, олардың техникалық жағдайларын жүйелi бақылауға мiндеттi, атап айтқанда:

1) не допускать затопления территорий;
2) следить за санитарным состоянием отведенных и охранных зон;
3) следить, чтобы крышки люков, перекрытия колодцев и камер, решетки ливневых колодцев находились на уровне дорожного покрытия и постоянно содержались в исправном состоянии;
4) производить маркировку колодцев для быстрого определения их месторасположения в зимнее время;
5) следить за состоянием твердого или грунтового покрытия над подземными сетями, которые могут нарушиться вследствие несоблюдения правил монтажа, обратной засыпки и эксплуатации.
85. Прокладка инженерных подземных сетей и переустройство существующих должны производиться строго в соответствии с техническими условиями на производство работ.
86. Строительство, капитальный ремонт, реконструкция подземных коммуникаций должны производиться до начала реконструкции автодорог, площадей и других мест общего пользования.
Запрещается вскрытие дорожных покрытий, улиц и площадей в течение пяти лет после их устройства, капитального ремонта или реконструкции.
87. В случаях производства капитального ремонта или реконструкции территорий с твердым покрытием, доведение отметок люков колодцев инженерных сетей до требуемых, восстановление газонов, тротуаров, автодорог на ширину охранных зон коммуникаций производится за счет заказчика ремонта.
88. Уборка и очистка каналов, труб, дренажей, предназначенных для отвода поверхностных и грунтовых вод с улиц и дорог, очистка коллекторов и дождеприемных колодцев ливневой канализации, извлечение твердых осадков производится по мере необходимости с немедленным вывозом их на городскую свалку за счет средств городского бюджета. Во дворах и на других отведенных землепользователям территориях очистка водопропускных сооружений производится землепользователями.
Очистка коллекторов, дождеприемных колодцев ливневой канализации, проходящих по общегородской территории в пределах границ микрорайона, производится за счет средств городского бюджета.
89. Очистка территорий в радиусе 5 метров около водозаборных колонок города ото льда (в зимнее время) и мусора с их вывозом, содержание подходов к колонкам производится владельцем водозаборных колонок.
90. Атмосферные воды с площадок промышленных предприятий должны спускаться в хозфекальную канализацию. Спуск этих вод в городскую ливневую сеть не допускается.
11. Содержание установок наружного освещения
91. Содержание, обслуживание, текущий и капитальный ремонт установок наружного освещения на улицах, площадях, парках, скверах города осуществляется специализированными предприятиями за счет средств городского бюджета.

1) аумақтарды су басуға жол бермеу;
2) бөлiнген және күзетiлетiн аймақтардың санитарлық жағдайын бақылау;
3) люктердiң қақпақтары, құдықтар мен камералардың жабуы, жаңбыр суы ағатын кәрiздер торлары жол төсемдерiнiң деңгейiнде және үнемi дұрыс жағдайда ұсталуын бақылау;
4) оларды тез анықтау үшiн құдықтарға белгi жасау;
5) құру, қайта жабу мен пайдалану ережелерiн сақтамау салдарынан бұзылуы мүмкiн жер асты жүйелерiнiң қатты немесе топырақ жабуларының жағдайын бақылау.
85. Жер асты инженерлiк желiлерiн төсеу және қайта орнату жұмыстарының жүргiзу қолданыстағы техникалық шарттарға сай қатаң жүргiзiлу керек.
86. Автожолды, алаңдарды және жалпы пайдаланудағы басқа орындарды қайта құруды бастағанға дейiн жер асты коммуникацияларын салу, күрделi жөндеу, қайта құру жүргiзiлуi керек.
87. Қатты төсемдi аумақтарды күрделi жөндеу немесе қайта құру кезiнде талап етiлетiнге дейiн инженерлiк жүйелер құдықтарының люктерiн белгiлеудi жүргiзу, коммуникациялардың күзетiлетiн аймақтарының ендiгiне көк шөп шығатын алаңдарды, жаяусоқпақтарды, авиажолдарды қалпына келтiру жөндеуге тапсырыс берушi есебiнен жүргiзiледi.
88. Көшелер мен жолдардан жер бетi суын және ыза суларды қашыруға бағытталған арналар, құбырлар, кәрiздер жинау мен тазарту, қала бюджетi есебiнен қалалық қоқыс төгетiн орынға тез арада шығару қажеттiлiгiне байланысты қатты тұнбаларды шығару. Аулаларда және басқа да жер пайдаланушыларға бөлiнген және бекiтiлген аумақтарда су өткiзетiн құбырларды жер пайдаланушылар жүргiзедi.
Шағын аумақ шекарасы шегiнде жалпы қала аумағы бойымен өтетiн коллекторларды, жаңбыр суын қабылдағыштарды тазарту қала бюджетi есебiнен жүргiзiледi.
89. Қаланың сутартқы құдығының қасындағы радиусы 5 метр аумақты мұздан (қыс уақытында) және қоқыстан тазарту және оларды шығару, құдықтарға кiреберiс жолды ұстау сутартқы құдықтарының иелерiмен жүргiзiледi.
90. Өндiрiстiк кәсiпорындар алаңынан ауа сулары шаруашылық нәжiс кәрiздерiне түсу керек. Бұл суларды қалалық жаңбыр суы ағатын кәрiздерге жiберуге жол берiлмейдi.
11. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларын ұстау
91. Қала көшелерiнде, алаңдарында, саябақтарында, саяубауларында сыртқы жарықтандыру қондырғыларын ұстау, қызмет көрсету, ағымдағы және күрделi жөндеу қала бюджетiнiң қаржысы есебiнен арнайы кәсiпорындармен жүзеге асырылады.

92. В жилых районах и других местах общего пользования эти работы возлагаются на службы, в чьем ведомстве они находятся.
93. Содержание и обслуживание установок наружного освещения включает следующие мероприятия:
1) поддержание технически исправного состояния установок, при котором количественные и качественные показатели соответствуют заданным параметрам;
2) обеспечение регламентируемого режима работы установок, контроля своевременного включения и выключения по графику, утвержденному акимом города, частичного или полного отключения, выявление не горящих светильников, повреждений и прочее, неотложного устранения их.
94. Для выявления процента горения и состояния установок наружного освещения эксплуатирующими предприятиями проводятся контрольные проверки и составляются акты. Процент горения светильников должен быть не менее 95 %.
95. Металлические опоры, кронштейны и другие элементы установок наружного освещения окрашиваются в зависимости от состояния покрытия, но не реже одного раза в 3 года.
12. Порядок благоустройства территорий и оформления фасадов
предприятий торговли и пунктов по оказанию услуг населению
при размещении их в жилых зданиях
96. Для сохранения и улучшения архитектурного облика жилых, административных и других зданий и прилегающих к ним территорий, при размещении в них предприятий торговли, пунктов по оказанию услуг населению, офисов и прочих объектов, владельцы-юридические лица независимо от форм собственности и частные предприниматели должны выполнить комплекс мероприятий по оформлению фасада здания и благоустройства прилегающей территории согласно разработанного и согласованного ими проекта.
97. В комплекс мероприятий включается выполнение следующих работ в объемах, предусмотренных проектом:
1) отделка фасада (окраска, облицовка различными материалами и прочее);
2) устройство крылец, козырьков, соответствующих общему стилю здания;
3) выполнение работ по благоустройству территории, включающие устройство тротуаров, площадок для подъездов и стоянок автомашин, отмосток, газонов, зеленых насаждений и прочее;
4) установка скамеек, урн, ограждений и прочее;
5) устройство наружного освещения (световой рекламы), достаточного для освещения прилегающей к зданию территории и улицы до оси проезжей части автодороги устройство подсветки фасадов зданий, выходящих на улицы, площади и другие общественные места;
6) установка вывесок, выполненных красочно, в общем стиле, с необходимым минимумом информации.

92. Тұрғын аудандар мен басқа да жалпы пайдалану орындарында бұл жұмыстар, олар кiмнiң қызметiнде болып табылса, соларға жүктеледi.
93. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларын ұстау және қызмет көрсетуге келесi iс-шаралар кiредi:
1) берiлген параметрлерге сай келетiн саны мен сапа көрсеткiшi бар қондырғылардың техникалық дұрыс жағдайын ұстау;
2) қондырғылардың регламенттiк жұмыс тәртiбiн қамтамасыз ету, қала әкiмiмен бекiтiлген, кесте бойынша дер кезiнде қосу мен өшiрудi, iшiнара немесе толық өшiрудi бақылау, олардың жанбай қалған шамдарын шұғыл жою, зақымдану мен басқаларды анықтау.
94. Сыртқы жарықтандырудың жану пайызын және қондырғылар жағдайын анықтау үшiн пайдаланатын кәсiпорындармен бақылау тексерулер жүргiзiлiп, акт жасалады. Шамдардың жану пайызы 95% аз болмау керек.
95. Сыртқы жарықтандыру қондырығыларының металл тiректерi, кронштейндер мен басқа элементтерi сыртқы жағдайларына байланысты боялады, бiрақ 3 жылда бiр реттен кем емес.
12. Аумақтарды көркейту мен сауда кәсiпорындарының қас
беттерiн көркемдеу және халыққа қызмет көрсету жөнiндегi
пункттердi, оларды тұрғын ғимараттарға орналастыру
жағдайының тәртiбi
96. Тұрғын, әкiмшiлiк және басқа ғимараттардың оның маңындағы аумақтардың келбетiн сақтау мен жақсарту үшiн, оларға сауда кәсiпорындарын, халыққа қызмет көрсету жөнiндегi пункттердi, офистер және басқадай нысандар орналастыру кезiнде, иелерi- меншiк түрiне қарамастан заңды тұлғалар мен жеке кәсiпкерлер, олармен өңделген және келiсiлген жобаға сай ғимараттың қас бетiн көркемдеу және маңайындағы аумақтарды көркейту жөнiнде кешендi iс-шаралар атқару керек.
97. Кешендi iс-шараларға, жобамен қарастырылған, келесiдегiдей жұмыстар көлемiн орындау кiредi:
1) қас беттi әрлеу (бояу, әр түрлi материалдармен қаптау және басқадай);
2) ғимараттың жалпы стилiне сай келетiн, қанатшалар, маңдайшалар орнату;
3) жаяусоқпақтар, кiреберiстер мен автомашина тұрақтары үшiн алаңдар, төсенiштер, көк шөп шығатын алаңдар салу, жасыл желектер кiретiн аумақтарды көркейту бойынша жұмыстар атқару және басқадай;
4) отырғыштар, урналар қоршауларын орнату және басқадай;
5) ғимарат аумағының маңын және автожолдың жүретiн бөлiгiнiң көшелер, алаңдар мен басқа қоғамдық орындарға шығатын ғимараттардың қасбеттеріне көмескі жарық орнату белдiгiне дейiнгi көшелердi жарықтандыру үшiн жеткiлiктi сыртқы жарықтандыруды (жарықтандырылған жарнамалар) орнату;
6) жалпы стильде, қажеттi мөлшердегi ақпараттары бар, әдемi жасалған маңдайшадағы жазуларды орнату.
Ескерту. 97-тармақ толықтырылды - III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4 шешімімен.

98. В случае расположения в здании одного предприятия оформлению подлежит весь фасад или его часть (по согласованию с главным архитектором города), а также благоустройство и санитарная уборка всей территории от здания до "красной линии" улицы на всю ширину здания или ее части (по согласованию с главным архитектором города), с последующим возмещением затрат при появлении других владельцев или арендаторов. При наличии нескольких предприятий оформление фасада, благоустройство и санитарная уборка прилегающей территории производится ими в соответствующих долях с соблюдением единого архитектурно-художественного облика и одновременности выполнения работ.
Сноска. В раздел 12 внесены изменения-решением XIII сессии Усть-Каменогорского городского маслихата третьего созыва от 14 апреля 2005 года N 13/4.
13. Содержание платных автомобильных стоянок
99. Стоянки организуются только на основе разработанной и утвержденной проектно-сметной документации.
100. Стоянки транспортных средств должны иметь отдельную благоустроенную площадку с водонепроницаемым покрытием, карман, предусмотренные для парковки автомобилей, обозначенные дорожными знаками, ограждены, размечены, с системой водоотвода и очистными сооружениями, озеленены, благоустроены, освещены, с установкой диспетчерского павильона, средств пожаротушения, контейнерной площадкой для сбора и хранения отходов.
У въезда на стоянку необходимо предусмотреть название стоянки, режим работы.
101. Содержание, уборка стоянок автомототранспорта, автосервисных служб и прилегающих к ним территорий, складирование мусора только в контейнера осуществляется их собственниками.
14. Обязанности землепользователей и лиц, производящих
ремонтные и строительные работы на территории города
102. Землепользователь обязан:
1) поддерживать в надлежащем состоянии, определяемым действующими санитарными нормами, отведенные и закрепленные территории, инженерные сети и их элементы (колодцы, люки, решетки, опоры, насосные станции, тепловые пункты, трансформаторные подстанции и т.п.);
2) обеспечить вывоз и захоронение строительного мусора, твердых бытовых отходов на полигонах (городских свалках);
3) для сбора жидких отходов иметь выгребную яму, соответствующую санитарным нормам;
4) производить при необходимости дезинфекцию и дератизацию на своей территории (для уничтожения мух, тараканов, мышей, крыс).
103. Ремонтные и строительные организации, производящие на территории города работы, обязаны:
1) огораживать строительную площадку сплошным забором высотой не менее 2-х метров с устройством защитного козырька шириной не менее 1 метра для безопасного движения пешеходов;

98. Ғимаратта бiр кәсiпорын орналасқан жағдайда қас беттiң барлығы немесе оның бөлiгiн көркемдеу керек болса (қаланың бас сәулетшiсiнiң келiсiмi бойынша), сондай-ақ ғимараттың барлық ендiгiндегi көшелердi ғимараттан "қызыл сызыққа" дейiнгi немесе бөлiгiндегi барлық аумақтарды көркейту мен санитарлық жинастыру (қаланың бас сәулетшiсiнiң келiсiмi бойынша), басқа иелер немесе жалдаушылар пайда болған кезде, шығындары өтеледi. Бiрнеше кәсiпорындар болса, қасбеттi көркемдеу, маңындағы аумақтарды көркейту мен санитарлық жинастыру олармен тиiстi үлесiн бiрыңғай сәулет-көркемдiк келбетiн сақтау және жұмыстарды бiр уақытта орындау жүргiзiледi
13. Ақылы автомобиль тұрақтарын ұстау
99. Тұрақтар өңделген және бекiтiлген жобалық-сметалық құжаттар негiзiнде ғана ұйымдастырылады.
100. Көлiк құралдары тұрақтарының төсемi бар қолайлы жеке алаңдары су өткiзбейтiн жамылғысымен, жол белгiлерiмен белгiленген, автомобильдi қою үшiн қарастырылған қалтасы, қоршауы, су қайтарғы жүйелерi және тазарту құрылғыларының белгiлерi, көгалдандырылған, көркейтiлінген, жарықтандырылған, диспетчерлiк павильон орнатылған, өрт сөндiру құралдары, қалдықтарды жинау және салу үшiн контейнерлiк алаң болу керек.
Тұраққа кiре берiсте тұрақ атауын, жұмыс тәртiбiн қарастыру қажет.
101. Автокөлiк тұрақтарын, автосервис қызметтерi және олардың маңындағы аумақтарды ұстау, жинау, қоқыстарды тек контейнерлерге салу олардың меншiк иелерiмен жүзеге асырылады.
14. Жер пайдаланушылар мен қала аумақтарында
жөндеу және құрылыс жұмыстарын жүргiзетiн адамдардың
мiндеттерi
102. Жер пайдаланушы:
1) қолданыстағы санитарлық нормалармен анықталған, бөлiнген және бекiтiлген аумақтарды, инженерлiк жүйелер мен олардың элементтерiн тиiстi жағдайда ұстауға (құдықтар, люктер, толар, тiректер, насос стансалары, жылу пункттерi, трансформатор подстансалары және т.б.);
2) құрылыс қоқыстарын, тұрмыстық қатты қалдықтарды полигондарға (қалалық қоқыс төгетiн орындарға) шығару және көмудi қамтамасыз етуге;
3) санитарлық нормаларға сай сұйық қалдықтарды жинағыш тазаланатын шұңқыр болуға;
4) өз аумақтарында қажет болған жағдайда уландыру және зиянды кемiргiштердi жоюды жүргiзуге (шыбындар, тышқандар, егеу құйрықтарды жою үшiн) міндетті.
103. Қала аумақтарында жөндеу және құрылыс жұмыстарын жүргiзетiн ұйымдар мiндеттi:
1) құрылыс алаңын жүргiншiлер қозғалысының қауiпсiздiгi үшiн енi 1 метрден кем емес қорғаныш маңдайшасы бар биiктiгi 2 метрден аз емес тұтас шарбақпен қоршауға;

2) устраивать подъездные пути с твердым покрытием к строительным площадкам для исключения вывоза грязи на дороги;
3) в период строительства производить уборку автодороги на участке ее загрязнения колесами автотранспорта, выходящего со строительной площадки, и прилегающей к забору территории в пределах закрепленной территории;
4) хранение стройматериалов производить с соблюдением мер, исключающих их распыление и разнос пыли ветром.
Сноска. В раздел 14 внесены изменения-решением XIII сессии Усть-Каменогорского городского маслихата третьего созыва от 14 апреля 2005 года N 13/4, решением XIV сессии Усть-Каменогорского городского маслихата от 6 июня 2005 года N 14/15.
15. Обязанность уполномоченных органов и служб по санитарному
содержанию территорий населенных мест
Сноска. Раздел 15 исключен - решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 30.12.2009 № 20/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
16. Обеспечение рассмотрения дел об административных
правонарушениях при нарушении водителями транспортных средств
Правил благоустройства, обеспечения санитарного состояния,
охраны земель и зеленых насаждений в городе Усть-Каменогорске
Сноска. Раздел 16 утратил силу решением XIV сессии Усть-Каменогорского городского маслихата третьего созыва от 6 июня 2005 года N 14/15.
17. Действия, запрещенные настоящими Правилами
114. Исключен - решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 30.12.2009 № 20/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
115. На территории города запрещается:
1) сбрасывать мусор, грязь, нечистоты, скол льда, загрязненный снег в смотровые колодцы, реки и другие водоемы, на газоны, под деревья и кустарники, на проезжую часть улиц, тротуары и трамвайные пути;
2) сваливать всякого рода строительные, бытовые и пищевые отходы на улицах, пустырях, лесной зоне, вдоль дорог, рек и других водоемов и во всех других местах, не отведенных для этих целей;
3) мыть машины, тракторы на улицах, реках и других водоемах, у водопроводных кранов и колонок, во дворах жилых зданий;
4) оставлять не вывезенными на улицах, дворах и в других местах общего пользования торговые лотки, тару и другое передвижное торговое оборудование, доступное уборке после окончания торговли, собранный мусор, нечистоты, грязь, скол льда и снега, строительные и другие отходы;
5) складывать на улицах строительные материалы, дрова, уголь;
6) загрязнять реки и другие водоемы промышленными отходами;

2) жолдың балшықтануын болдырмау үшiн құрылыс алаңдарында қатты төсемдерi бар кiреберiс жол салуға;
3) құрылыс кезінде оның учаскелерінде құрылыс аумағынан шыққан автокөлік дөңгелектерімен ластанған автожолдарды және бекітілген аумақ шегіндегі қоршауға іргелес аумағында тазарту жұмыстарын жүргізу;
4) олардың шаңдануын және желмен шаң көтеруiн болдырмайтын шараларды сақтап, құрылыс материалдарын сақтауға міндетті.
Ескерту. 103-тармақ толықтырылды - III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4; өзгерістер енгізілді - 2005 жылғы 6 маусымдағы N 14/15 шешімдерімен.
15. Елді мекендерді санитарлық тазарту бойынша уәкілетті
органдар мен қызметтердің міндеттері
Ескерту. 15-бөлім алынып тасталды - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.12.30 № 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
16. Көлік құралдарының жүргізушілерімен Өскемен
қаласын көркейту, санитарлық жағдайын қамтамасыз ету, жерлер
мен жасыл желектерді қорғау Ережелерін бұзғаны үшін әкімшілік
құқық бұзушылық істерінің қаралуын қамтамасыз ету
Ескерту. 16-бөлім жаңа редакцияда - III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4; алынып тасталды - 2005 жылғы 6 маусымдағы N 14/15 шешімдерімен.
17. Осы Ережемен тыйым салынған іс-әрекеттер
Ескерту. 17-бөлім жаңа редакцияда - III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4 шешімімен.
114. Алынып тасталды - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.12.30  № 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
115. Қала аумақтарында:
1) қаралатын құдықтарға, өзендер мен басқа су айдындарына, көк шөп шығатын алаңдарға, ағаштар мен бұталар түбiне, көшелер, жаяусоқпақтар мен трамвай желiлерiнiң жүретiн бөлiгiне қоқыс, балшық, қалдықтар, мұз түйiршiктерiн, ластанған қарды тастауға;
2) көшеге, далаға, орманды аймақтарға, жол бойынша, өзендер мен басқа су айдындарына және бұл мақсаттарға бөлiнбеген барлық басқа жерлерге құрылыс, тұрмыс және тамақ қалдықтарын тастауға;
3) көшелерде, өзендер мен басқа су айдындарында, су құбыры мен құдықтар маңында, тұрғын ғимараттар аулаларында машина, трактор жууға;
4) көшелерде, аулалар мен басқада қозғалмалы сауда жабдықтарын, сауда аяқталған соң жинауға жататын, жиналған қоқыс, лас қалдықтар, балшық, мұз түйiршiктерi мен қар, құрылыс және басқа қалдықтарды шығармай қалтырып кетуге;
5) көшелерге құрылыс материалдарын, отын, көмiр үюге;
6) өндiрiстiк қалдықтармен өзендер және басқа суайдындарын ластауға;

7) устанавливать киоски, ларьки, павильоны в не отведенных местах;
8) вывешивать различного рода объявления на стенах домов, опорах уличного освещения, деревьях и в других не отведенных местах;
9) выливать помои, нечистоты на территорию дворов и улиц, сжигать мусор и листья;
10) сброс воды в зимний период в ливневую канализацию при ликвидации аварий водопроводов, теплосетей, канализации;
11) выезд на любом виде транспорта с неисправным кузовом, неправильно уложенным грузом, приводящий к загрязнению территории города;
12) перевозить сыпучие грузы, вторсырье и макулатуру в открытых кузовах, без чехлов;
13) устанавливать ограждения строительных площадок с выносом забора за "красную линию" улицы;
14) производить самовольные разрытия городских территорий;
15) производить засыпку мест разрытий после ликвидации аварий на инженерных сетях перенасыщенным сырым грунтом;
16) нарушать сроки проведения работ по санитарной очистке городской территории;
17) загружать контейнеры крупногабаритными предметами бытового назначения и строительными материалами, слив жидких нечистот в контейнеры, сжигание в них мусора;
18) производить отвод участков под застройку постоянного или временного характера в парках, скверах, на объектах, подлежащих государственной охране, без разрешения уполномоченных органов;
19) другие действия, наносящие вред экологии.
Сноска. Раздел 17 в редакции-решением XIII сессии Усть-Каменогорского городского маслихата третьего созыва от 14 апреля 2005 года N 13/4.
18. Ответственность за нарушения настоящих Правил
116. За нарушение настоящих Правил применяются санкции, предусмотренные административным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Раздел 18 в редакции-решением XIII сессии Усть-Каменогорского городского маслихата третьего созыва от 14 апреля 2005 года N 13/4.
Секретарь городского маслихата

7) бөлiнбеген жерлерге дүңгiршектер, дүкеншелер, павильондар орнатуға;
8) үйлердiң қабырғаларына, көшелердi жарықтандыру бағандарына, ағаштар мен басқа да бөлiнбеген жерлерге әр түрлi хабарландырулар iлуге;
9) аулалар мен көшелер аумақтарына жуынды, лас қалдықтар төгуге, қоқыс пен жапырақтарды өртеуге;
10) су құбырлары, жылу желiлерi, кәрiздер апатын жою кезiнде жаңбыр суы ағатын кәрiздерге қыс кезiнде су қашыртуға;
11) қала аумақтарын ластайтын, жүк дұрыс тиелмеген, шанағында ақауы бар көлiктiң жүруiне;
12) ашық шанақтарда қапсыз, төгiлетiн жүктердi, шикiзат пен макулатураны тасуға;
13) құрылыс алаңдарын қоршауда көшенiң "қызыл сызығына" шарбақты шығарып орнатуға;
14) қала аумақтарын өз еркiмен қазуға;
15) инженерлiк жүйелердегi апатты жойғаннан кейiн қазылған жерлердi топырақпен жабуға;
16) қала аумақтарын санитарлық тазарту бойынша жұмыстар атқарудың мерзiмiн бұзуға;
17) контейнерлерге тұрмыстық бағыттағы iрi көлемдi заттар және құрылыс материалдарын тастауға, контейнерлерге сұйық лас қалдықтарды төгуге, онда қоқыс өртеуге;
18) саябақтарда, саубауларда өкiлеттi органның рұқсатынсыз, мемлекеттiк қорғауға жататын нысандарда үнемi немесе уақытша құрылыс салуға учаскелер бөлуге;
19) экологияға зиян келтiретiн, басқа iс-әрекеттерге.
Ескерту. 104 тармақ Ережелері 115 тармаққа ауыстырылды - III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4 шешімімен.
18. Осы Ережелерді бұзғаны үшін жауапкершілік
Ескерту. 18-бөлім жаңа редакцияда - III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 13/4 шешімімен.
116. Осы Ережелерді бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының әкімшілік заңнамасымен қарастырылған, санкциялар қолданылады.
Қалалық мәслихаттың хатшысы