Об утверждении списка профессий, требующих предсменного медицинского освидетельствования
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 февраля 2005 года № 48. Зарегистрирован в Министерстве юстиции от 10 марта 2005 года № 3481. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от от 30 июня 2010 года № 476
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.06.2010 № 476.
В соответствии с пунктом 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О безопасности и охране труда", подпунктом 3) пункта 57 Перечня нормативных правовых актов, принятие которых необходимо в целях реализации законодательных актов Республики Казахстан, утвержденного распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 30 декабря 2004 года N 383-р,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый список профессий, требующих предсменного медицинского освидетельствования.
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Республики Казахстан (Байсеркин Б.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра, Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр
Утвержден приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 февраля 2005 года N 48
Список профессий, требующих предсменного
медицинского освидетельствования
1. Профессиями, требующими предсменного медицинского освидетельствования являются:
1) Аппаратчики технологических цехов (полимеризации, дистилляции, производства катализаторов, грануляции полипропилена, приготовления клеев).
2) Аппаратчики-гидрометаллурги, по разделению редкоземельных элементов, компрессорных установок азотно-кислородной станции.
3) Бригада пассажирского поезда (начальник поезда, проводники, поездной электромеханик).
4) Бригадиры и звеньевые добычных и проходческих бригад.
5) Взрывники.
6) Вулканизаторщики, обслуживающие сосуды, работающие под давлением.
7) Водители автотранспортных средств всех категорий (автобус, грузовая и легковая автомашины, троллейбус, трамвай, погрузчик, автокар, автогрейдер).

Ауысым алдында медициналық куәландыруды талап етуші мамандықтардың тізімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2005 жылғы 11 ақпандағы N 48 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 10 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3481. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 маусымдағы N 476 бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.06.30 N 476 бұйрығымен.
"Еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 4-тармағына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2004 жылғы 30 желтоқсандағы N 383-ө өкімімен бекітілген Қазақстан Республикасының заң актілерін іске асыру мақсатында қабылдау қажетті нормативтік құқықтық актілер тізбесі 57-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған ауысым алдында медициналық куәландыруды талап етуші мамандықтардың тізімі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Байсеркин Б.С.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Акрачкова Д.В.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін ресми жариялауға жіберсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі, Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері А.А.Белоногқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2005 жылғы 11 ақпандағы N 48
бұйрығымен бекітілген
Ауысым алдында медициналық куәландыруды талап етуші
мамандықтардың тізімі
1. Ауысым алдында медициналық куәландыруды талап етуші мамандықтар мыналар:
1) технологиялық цехтардың (полимеризациялау, дистилляциялау, катализаторларды өндіру, полипропиленді түйіршіктеу, желім дайындау) аппаратшылары.
2) сирек кездесетін элементтерді, компрессорлық азотты-оттек станциясы құрылғыларын орнату жөніндегі аппаратшы-гидрометаллургтар.
3) жолаушы поезд бригадасы (поезд бастығы, жолсеріктер, поезд электрмеханигі).
4) шығару және өткізу бригадаларының бригадирлері мен жетекшілері.
5) жарушылар.
6) қысыммен іске қосылатын заттармен жұмыс істеуші вулканизаторлар.
7) барлық санаттағы автокөлік құралдарының (автобус, жүк тасушы және жеңіл автомашиналар, троллейбус, трамвай, жүк тиеуші, автокар, автогрейдер) жүргізушілері.

8) Водолазы.
9) Дезактиваторщики.
10) Дозиметристы.
11) Диспетчеры организации воздушного и железнодорожного движения.
12) Мастера аффинажного производства.
13) Машинисты азотно-кислородной станции.
14) Машинисты и помощники машиниста буровой установки.
15) Машинисты и помощники машинистов башенных, козловых, мостовых, гусеничных, автомобильных, железнодорожных, портовых и плавающих кранов.
16) Машинисты и помощники машинистов локомотивов (электровозов, тепловозов, дизель- и электропоездов).
17) Машинисты путевых машин.
18) Машинисты добычных и проходческих комбайнов.
19) Машинисты, операторы котельных.
20) Машинисты подъемов.
21) Машинисты и помощники машинистов экскаваторов.
22) Машинисты мачтовых подъемников.
23) Машинисты шприцмашины.
24) Наполнители кислородных баллонов.
25) Начальники вахты шлюза.
26) Начальники отрядов контролеров, старшие контролеры и контролеры, специалисты-водители уголовно-исполнительной системы.
27) Операторы по подземному ремонту скважин и с правом ведения буровых работ.
28) Операторы добычи, поддержания пластового давления, подготовки и перекачки нефти.
29) Операторы, старшие мастера реакторной установки.
30) Операторы спецводоочистки.
31) Осмотрщики вагонов.
32) Персонал бригады в период подготовки к работе исследовательского атомного реактора, работы и остановки реактора (главный инженер проекта, начальник смены, инженер управления, инженер-физик, инженер-технолог, инженер по контрольно-измерительным приборам, инженер системы управления защитой, инженер-электрик, дежурные механик, электрик, слесарь-ремонтник и дозиметрист, стажеры всех профессий, другие профессии, участвующие в работе).
33) Персонал, обслуживающий действующие электроустановки с напряжением 127 Вольт и выше, производящий в них оперативные переключения и выполняющий наладочные, монтажные работы и высоковольтные испытания в этих электроустановках.
34) Регулировщики скорости движения вагонов.
35) Руководители, специалисты и рабочие, непосредственно выполняющие работы с ядерноопасными делящимися материалами на ядерноопасных участках.
36) Сменные мастера азотно-кислородной станции, спецводоочистки.
37) Составители и помощники составителя поездов.
38) Стволовые и рукоятчики людских подъемов.
39) Стрелки (работники ведомственной сторожевой охраны), которым разрешено ношение огнестрельного оружия и его применение.
40) Экипажи воздушных судов (пилоты, бортинженеры, бортпроводники).
41) Экипажи речных и морских судов (капитаны и их помощники, штурманы, механики, матросы, мотористы, электрики, радиоспециалисты).

8) суға сүңгушілер.
9) дезактиваторлар.
10) дозиметршілер.
11) әуе жолын ұйымдастырушы диспетчерлер.
12) аффинажды өндіріс шеберлері.
13) азотты-оттек станциясының машинистері.
14) бұрғы құрылғыларының машинистері мен көмекшілері.
15) мұнара, мінбе, көпір, шынжыр табанды, автомобиль, темір жолы, порт және жүзу крандарының машинистері мен машинистердің көмекшілері.
16) локомотивтердің (электровоздардың, тепловоздардың, дизель- және электрпоездарының) машинистері мен машинистердің көмекшілері.
17) сапардағы машиналардың машинистері.
18) өндіру және қайта өңдеу комбайндарының машинистері.
19) қазандықтардың машинистері, операторлары.
20) көтергіштердің машинистері.
21) экскаваторлардың машинистері мен машинистердің көмекшілері.
22) діңгек көтергіш машинистер.
23) шприцмашиналардың машинистері.
24) оттегі баллондарын толтырушылар.
25) шлюз вахталарының бастықтары.
26) қылмыстық-атқару жүйесі бақылаушылар жасақтарының бастықтары, аға бақылаушылары мен бақылаушылары, жүргізуші мамандары.
27) ұңғымаларды жерасты жөндеу жөніндегі және бұрғылау жұмыстарын жүргізу құқығы бар операторлар.
28) мұнай шығару, қабат қысымын қолдау, дайындау және айдау операторлары.
29) реакторлы құрылғылар операторлары, аға шеберлер.
30) арнайы су тазалау операторлары.
31) вагондарды бақылаушылар.
32) атом реакторын зерттеу, реакторларды іске қосу және тоқтату жұмыстарына дайындық кезеңіндегі бригадалардың персоналы (жобаның бас инженері, ауысым бастығы, басқару инженері, инженер физик, инженер технолог, бақылау-өлшеу приборлары инженері, қорғауды басқару жүйесінің инженері, инженер электрик, кезекші механик, электрик, слесарь-жөндеуші және дозиметрист, барлық мамандықтар бойынша стажерлар, жұмысқа қатысушы басқа да мамандықтар).
33) 127 және одан да астам вольт кернеуі бар жұмыс істейтін электр құрылғыларды күтіп-ұстаушы, оларды жедел іске қосу және тегістеуші, монтаждау жұмыстарын және осы электр құрылғыларында жоғары вольтты сынақтар өткізетін персонал.
34) вагондардың қозғалу жылдамдықтарын реттеушілер.
35) ядролық қауіпті учаскелерде ядролық қауіпті бөлшек материалдармен жұмысты тікелей орындаушы басшылар, мамандар мен жұмысшылар.
36) азотты-оттек станцияларының, арнайы су тазалау ауысымдарының шеберлері.
37) поездардың құраушылары және құраушылардың көмекшілері.
38) адамдарды көтеретін құрылғыларды іске қосушы жұмыскерлер.
39) қару-жарақ ұстаушы және оларды қолданушы жол көрсетушілер (ведомстволық күзеттегі жұмыскерлер).
40) әуе кемелерінің экипаждары (пилоттар, бортинженерлер, борттағы жолсеріктер).
41) өзен және теңіз кемелерінің экипаждары (капитандар мен олардың көмекшілері, штурмандар, механиктер, матростар, электриктер, радиомамандар).

2. Регистрация предсменного медицинского освидетельствования по профессиям, указанным в пункте 1 настоящего Списка, проводится медицинским работником по журналу, согласно приложению к Списку.
Приложение
к Списку профессий, требующих
предсменного медицинского
освидетельствования
Журнал регистрации предсменного медицинского
освидетельствования лиц, связанных с повышенной
опасностью, производственным оборудованием
N
п/п
Фамилия, имя,
отчество
Табельный
номер
Жалобы
Пульс
Темпе-
ратура
тела
Арте-
риальное
давление
продолжение таблицы
Проба на
наличие
алкоголя
Направления к
специалисту с
указанием
предполагаемого
диагноза
Подпись
медицинского
работника

2. Осы Тізімнің 1-тармағында көрсетілген мамандықтар бойынша ауысым алдында медициналық куәландыруды тіркеуді осы тізімге қосымшаға сәйкес журнал бойынша медицина қызметкері жүргізеді.
Ауысым алдында медициналық
куәландыруды талап етуші
мамандықтардың тізімін бекіту туралы
қосымша
Аса қауіптілікпен, өндірістік жабдықпен жұмыс істеуші
адамдарды ауысым алдында медициналық
куәландыруды тіркеу журналы
Р/с
N
Тегі,
аты-
жөні
Та-
бель-
дегі
нөмі-
рі
Ша-
ғымы
Пуль-
сі
Дене-
сінің
тем-
пера-
турасы
Арте-
рия-
лық
қысымы
Алко-
голь-
дің
болу-
ына
жаса-
латын
сынама
Болжам-
ды диаг-
нозын
көрсете
отырып
маманға
жолдама
беру
Меди-
цина
қыз-
мет-
кері-
нің
қолы