О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 февраля 2000 года № 25 "Об утверждении Правил составления консолидированной финансовой отчетности банками второго уровня Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 февраля 2005 года N 28. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2005 года N 3496. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 февраля 2007 года N 11
Сноска. Постановление Правления Нац. Банка РК от 14 февраля 2005 года N 28 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 5 февраля 2007 года  N 11  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
В целях приведения нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 февраля 2000 года № 25 "Об утверждении Правил составления консолидированной финансовой отчетности банками второго уровня Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 1170, опубликованное 19 июня - 2 июля 2000 года в печатных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкінін Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана"); с изменениями и дополнениями, внесенными  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2002 года № 107 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 1835), внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах составления консолидированной финансовой отчетности банками второго уровня Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан  " О банках и  банковской деятельности в Республике Казахстан",  " О бухгалтерском  учете и финансовой отчетности", международными стандартами финансовой отчетности, законодательством Республики Казахстан, в том числе нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).
Настоящие Правила определяют порядок составления консолидированной финансовой отчетности банками второго уровня Республики Казахстан.";
в пункте 1:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) консолидированная финансовая отчетность - это финансовая отчетность группы, представленная как единая финансовая отчетность;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) доля меньшинства - это часть чистых доходов (убытков) финансово-хозяйственной деятельности и чистых активов дочерней организации, приходящаяся на долю в ее капитале, которой родительский банк не владеет прямо или косвенно через дочерние организации;";
в подпункте 12) и далее по тексту слова "о результатах финансово-хозяйственной деятельности" заменить словами "о доходах и расходах";
в пункте 5:
в подпункте 1) слова "в ближайшем будущем (не более шести месяцев со дня приобретения)" заменить словами "в течение двенадцати месяцев";
подпункт 2) исключить;
в пункте 12 после слов "Национальным Банком" дополнить словами "по согласованию с уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган)";
в пункте 13 слова "в соответствии с требованиями и в порядке, установленном Национальным Банком" заменить словами "по формам и в сроки, установленные Национальным Банком по согласованию с уполномоченным органом";

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің шоғырландырылған қаржылық есебін жасау ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 11 ақпандағы N 25 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 14 ақпандағы N 28 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 17 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3496. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 5 ақпандағы N 11 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 5 ақпандағы   N 11   (қолданысқа енгізілу тәртібін  6-тармақтан  қараңыз)   қаулысымен .
___________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің шоғырландырылған қаржылық есебін жасау ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 11 ақпандағы N 25  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1170 тіркелген, 2000 жылғы 19 маусым - 2 шілдеде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" баспасөз басылымдарында жарияланған; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107  қаулысымен  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1835 тіркелген) бекітілген өзгерістерімен және толықтыруларымен қоса мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің шоғырландырылған қаржылық есебін жасау ережесінде:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы  банктер және банк қызметі  туралы", " Бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы " Қазақстан Республикасының заңдарына, қаржылық есептің халықаралық стандарттарына, Қазақстан Республикасының заңнамасына, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - Ұлттық Банк) нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
Осы Ереже Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің шоғырландырылған қаржылық есебін жасау тәртібін және ұсыну мерзімдерін айқындайды.";
1-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) шоғырландырылған қаржылық есеп беру - бұл топтың бірыңғай қаржылық есеп беру ретінде ұсынған қаржылық есеп беруі;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) азшылық үлесі - бұл еншілес ұйымның қаржы-шаруашылық қызметінің таза кірістерінің (шығындарының) және таза активтерінің оның капиталындағы үлесіне тиесілі, бас банк тікелей немесе еншілес ұйымдар арқылы жанама түрде иеленбейтін бөлігі;";
12) тармақшада және мәтін бойынша одан әрі "қаржы-шаруашылық қызмет қорытындылары туралы" деген сөздер "кірістер және шығыстар туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
1) тармақшадағы "жақын болашақта (алған күннен бастап алты айдан асырмай)" деген сөздер "он екі ай ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша алынып тасталсын;
12-тармақтағы "есеп беру" деген сөздерден кейін "қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен (бұдан былай - уәкілетті орган) келісім бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
13-тармақтағы "Ұлттық Банк белгілеген талаптар мен тәртіптерге сәйкес" деген сөздер "уәкілетті органмен келісім бойынша Ұлттық Банк белгіленген нысан бойынша және мерзімдерде" деген сөздермен ауыстырылсын;

пункт 18 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) отчет об изменениях в собственном капитале (Приложение 4);";
в пункте 36 слова "казахстанских стандартов бухгалтерского учета" заменить словами "международных стандартов финансовой отчетности";
раздел 3 исключить;
в пункте 45 слова "Национальный Банк" заменить словами "уполномоченный орган";
в приложении №1:
наименование статьи "Минус: Прочие провизии на покрытие убытков по классифицированным активам и дебиторской задолженности" заменить наименованием статьи "Отсроченное налоговое требование";
после статьи "Прочие обязательства" дополнить статьей "Отсроченное налоговое обязательство";
дополнить приложением 4 следующего содержания:
"Приложение 4
к Правилам составления
консолидированной
финансовой отчетности
банками второго уровня
Республики Казахстан
Форма № 4
Консолидированный отчет об изменениях в
собственном капитале группы за _______ год
В тысячах тенге
Наименование статьи
Уста-
вный
капи-тал
Эмис-
сион-
ный
доход
Изъ-
ятый
ка-
пи-
тал
Резер-
вный
капи-
тал
Прочие
резер-
вы
Нерас-
преде-
ленный
доход
(непо-
крытый
убы-
ток)
Итого
Сальдо на начало отчетного года
Изменения в учетной политике и корректировки фундаментальных ошибок
Пересчитанное сальдо на начало отчетного года
Дополнительно выпущенные (выкупленные) собственные акции в отчетном году
Дивиденды
Переоценка основных средств
Изменение стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи
Нераспределенный доход (убыток) отчетного года
Внутренние переводы
в том числе:
формирование резервного капитала
изменение накопленной переоценки основных средств
Прочие операции
Сальдо на конец отчетного года
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, а также банков второго уровня.
4. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абдулину Н.К.
Председатель
Национального Банка
" Согласовано"
Председатель
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
22 февраля 2005 г.

18-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) меншікті капиталдағы өзгерістер туралы есеп (4-қосымша);";
36-тармақтағы "қазақстандық бухгалтерлік есеп стандарттарына" деген сөздер "қаржылық есептің халықаралық стандарттарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-бөлім алынып тасталсын;
45-тармақтағы "Ұлттық Банк" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
N 1 қосымшада:
"Минус: Жіктелген активтер мен дебиторлық берешек бойынша шығынды жабуға арналған басқа да провизиялар" деген баптың атауы "Кейінге қалдырылған салық талабы" деген баптың атауымен ауыстырылсын;
"Басқа міндеттемелер" бабынан кейін "Кейінге қалдырылған салық талабы" деген баппен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-қосымшамен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының екінші
деңгейдегі банктерінің
шоғырландырылған қаржылық
есебін жасау ережесіне
4-қосымша
N 4-нысан
Топтың меншікті капиталындағы _______ жылғы
өзгерістер туралы шоғырландырылған есеп
Мың теңгемен
Баптардың атауы
Жар-
ғы-
лық
ка-
пи-
тал
Эм-
ис-
сия-
лық
кі-
ріс
Алын-
ған
капи-
тал
Ре-
зер-
втік
ка-
пи-
тал
Бас-
қа
да
ре-
зер-
втер
Бөлін-
беген
кіріс
(өтел-
меген
шығын)
Жиын-
тығы
Есепті кезең
басындағы сальдо
Есеп саясатындағы
өзгерістер және
түбірлі қателерді
түзету
Есепті кезең
басында қайта
саналған сальдо
Есепті кезеңде
қосымша шығарылған
(сатып алынған)
меншікті акциялар
Дивидендтер
Негізгі құрал-
жабдықтарды қайта
бағалау
Сатуға арналған
қолда бар бағалы
қағаздар құнының
өзгеруі
Есепті кезеңнің
бөлінбеген кірісі
(шығын)
Ішкі аударымдар
оның ішінде:
резервтік капиталды
қалыптастыру
негізгі құрал-
жабдықтардың
жинақталған қайта
бағалаудың өзгеруі
Басқа да операциялар
Есепті кезең
соңындағы сальдо
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күннен кейін қолданысқа енеді.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Н.Қ.Абдулинаға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының Қаржы
рыногын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігінің
Төрағасы
2005 жылғы "___"___________