О внесении изменений в приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 "О декларировании товаров и транспортных средств"
Приказ Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан от 23 мая 2005 года N 199. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2005 года за N 3677. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2010 года № 474
Сноска. Утратил силу с 01.01.2011 приказом Министра финансов РК от 21.09.2010 № 474.
В соответствии со  статьями 360 ,  378 и   379 Таможенного  кодекса Республики Казахстан, в целях совершенствования таможенного оформления,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  приказ  Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 "О декларировании товаров и транспортных средств", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2355, опубликованный в "Официальной газете" от 27 сентября 2003 года N 39, с изменениями и дополнениями, внесенными приказами Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 1 декабря 2003 года  N 537 , от 10 июня 2004 года  N 261 , от 30 июля 2004 года  N 328  и  приказом  И.о. Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан от 7 января 2005 года N 6) следующие изменения:
в подпункте 1) пункта 1 после слова "товаров" дополнить словами "и транспортных средств";
Правила декларирования товаров, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в Правилах регистрации уведомления о совершении таможенных операций в зоне деятельности другого таможенного органа и его форма, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3 слова "отдела/службы таможенных режимов" исключить.
2. Управлению организации таможенного контроля Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Бейспеков O.K.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению организационной работы и контроля Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан Абдишева Б.Т.

"Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2005 жылғы 23 мамырдағы N 199 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 16 маусымда тіркелді. Тіркеу N 3677. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 21 қыркүйектегі № 474 Бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.21 № 474 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің  360 ,  378 және 379 баптарына сәйкес кедендік ресімдеуді жетілдіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219  бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 20 мамырда N 2355 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 1 желтоқсандағы  N 537 , 2004 жылғы 10 маусымдағы  N 261 , 2004 жылғы 30 шілдедегі  N 328 және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің төрағасы міндетін атқарушының 2005 жылғы 7 қаңтардағы N 6  бұйрықтарымен енгізілген өзгерістер және толықтырулармен 2003 жылғы 27 қыркүйекте N 39 "Ресми газетте" жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ 1) тармақшасында "тауарлар" деген сөзден кейін "және көлік құралдары" деген сөздермен толықтырылсын;
Аталған бұйрықпен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесі осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жазылсын.
аталған бұйрықпен бекітілген Кеден операцияларының басқа кеден органының қызмет аймағында жасалғандығы туралы хабарламаны тіркеу ережесінде және оның нысанында:
3-тармақтағы:
"кеден режимдері бөлімінің/қызметінің" деген сөздер алынып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы (Ө.К.Бейіспеков) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің Ұйымдастырушылық жұмыс және бақылау басқармасы осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті төрағасының орынбасары Б.Т.Әбдішевке жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении одного месяца со дня официального опубликования.
Вице-Министр финансов -
Председатель
Приложение к приказу
Вице-Министра финансов -
Председателя Комитета таможенного
контроля Министерства финансов
Республики Казахстан
от 23 мая 2005 года N 199
"О внесении изменений в приказ
Председателя Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 20 мая 2003 года N 219
"О декларировании товаров и
транспортных средств"
Утверждены приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 20 мая 2003 года N 219
"О декларировании товаров и
транспортных средств"
Правила
декларирования товаров и транспортных средств
1. Общие положения
1. Настоящие Правила декларирования товаров и транспортных средств (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьями  378  и  379  Таможенного кодекса Республики Казахстан (далее - Таможенный кодекс) и определяют форму, порядок заполнения грузовой таможенной декларации (далее - ГТД) и перечень сведений, заявляемых в ГТД для таможенных целей при декларировании в рамках выбранных таможенных режимов.
2. В соответствии со  статьей 373  Таможенного кодекса товары декларируются таможенному органу Республики Казахстан, в котором производится таможенное оформление товаров.
3. В соответствии со  статьей 379  Таможенного кодекса товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан, в отношении которых не применяются меры нетарифного регулирования, таможенная стоимость которых менее суммы, эквивалентной девяносто месячных расчетных показателей включительно, за исключением случаев перемещения товаров, предусмотренных статьями  275,   288  Таможенного кодекса, декларируются в письменной форме путем предоставления в таможенный орган Республики Казахстан заявления, составленного согласно установленного образца (Приложение 1) и оформления должностным лицом таможенного органа таможенного приходного ордера, являющегося бланком строгой отчетности.
4. В настоящих Правилах используются основные понятия в следующих значениях:
1) отправитель - лицо, сведения о котором указаны в транспортных документах, а при изменении таможенного режима товаров - лицо, сведения о котором указаны в графе 2 ГТД, в соответствии с которой такие товары ранее были помещены под таможенный режим, предшествующий заявляемому;
2) получатель - лицо, принимающее от собственного имени товары, сведения о котором указаны в товаросопроводительных документах, которому перевозчик обязан доставить товары, находящиеся под таможенным контролем, а при изменении таможенного режима товаров - лицо, обладающее на момент подачи ГТД полномочиями от собственного имени получить декларируемые товары после их таможенного оформления в свое владение, пользование и (или) распоряжение в соответствии с условиями заявляемого таможенного режима;

5. Осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін бір ай өткен соң күшіне енеді.
Қаржы вице-министрі -
Төраға
"Тауарлар мен көлік құралдарын
декларациялау туралы" Қазақстан
Республикасының Кедендік бақылау
агенттігі төрағасының
2003 жылғы 20 мамырдағы N 219
бұйрығына өзгерістер енгізу
туралы" Қазақстан Республикасы
Қаржы вице-министрі - Қаржы
министрлігінің Кедендік бақылау
комитеті төрағасының
2005 жылғы 23 мамырдағы
N 199 бұйрығына қосымша
"Тауарлар мен көлік құралдарын
декларациялау туралы" Қазақстан
Республикасының Кедендік
бақылау агенттігі төрағасының
2003 жылғы 20 мамырдағы
N 219 бұйрығымен бекітілген
Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің (бұдан әрі - Кеден кодексі)  378 және  379-баптарына сәйкес әзірленді және жүк кедендік декларацияның (бұдан әрі - ЖКД) нысанын, толтыру тәртібін және таңдап алынған кеден режимдерінің шеңберінде декларациялау кезінде кеден мақсаттары үшін ЖКД-да мәлімделген мәліметтердің тізбесін айқындайды.
2. Кеден кодексінің  373-бабына сәйкес тауарлар Қазақстан Республикасының тауарларды кедендік ресімдеу жүргізілетін кеден органына декларацияланады.
3. Кеден кодексінің  275 ,  288-баптарымен көзделген тауарларды өткізу жағдайларын қоспағанда Кеден кодексінің  379-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы заңды тұлғалар өткізетін оларға қатысты тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмайтын, кедендік құны тоқсан айлық есептік көрсеткішке балама сомадан аз болатын тауарлар Қазақстан Республикасының кеден органына белгіленген үлгіге сәйкес жасалған ( 1-қосымша ) беру және кеден органының лауазымды адамы қатаң есептілік бланкісі болып табылатын кедендік кіріс ордерін ресімдеу жолымен жазбаша нысанда декларацияланады.
4. Осы Ережеде мынадай мәндердегі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жөнелтуші - кедендік бақылаудағы тауарларды жеткізуге тасымалдаушы міндетті болатын, ол туралы көліктік құжаттарда мәліметтер көрсетілген, өз атынан тауар қабылдайтын тұлға, ал тауарлардың кеден режимі өзгерген жағдайда - оған сәйкес мұндай тауарлар бұрын мәлімделгеннің алдындағы кеден режиміне орналастырылған ЖКД-ның 2-бағанында мәліметтер көрсетілген тұлға;
2) алушы - оған өздері жасасқан шартқа сәйкес жүкті тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушы өзі тасымалдаған олар туралы мәліметтер көліктік құжаттарда көрсетілетін тауарларды беруі тиіс болатын тауарларды өз атынан қабылдап алушы тұлға, ал тауарлардың кеден режимі өзгерген жағдайда - ЖКД-ны беру сәтінде олар кедендік ресімделгеннен кейін мәлімделген кеден режимінің шарттарына сәйкес декларацияланған тауарларды өзінің иелігіне, пайдалануына және (немесе) билігіне өз атынан алу өкілеттіктеріне құқығы бар тұлға;

3) представитель декларанта - лицо (работник, находящийся в штате декларанта) непосредственно совершающее действия по декларированию товаров от имени декларанта на основании надлежаще оформленной доверенности. В случае, если декларантом является таможенный брокер, представителем декларанта может быть только специалист по таможенному оформлению, имеющий квалификационный аттестат;
4) смешанный договор - это договор, в котором содержатся элементы различных договоров, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
5) Места таможенного контроля товаров (далее - МТКТ), перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, - это места таможенного контроля электроэнергии, природного газа, перемещаемых трубопроводным транспортом через таможенную границу Республики Казахстан, места приема и таможенного контроля нефти, газового конденсата, нефтепродуктов, перемещаемых трубопроводным транспортом через таможенную границу Республики Казахстан, пункты приема-сдачи нефти, расположенные за пределами таможенной территории Республики Казахстан, на которых оформляются транспортные документы, содержащие сведения о количестве и качестве нефти, перемещенной через таможенную границу Республики Казахстан трубопроводным транспортом;
6) юридический адрес - место нахождение юридического лица, указанное в его учредительных документах с записью полного почтового адреса, внесенное в единый государственный регистр юридических лиц;
7) фактический адрес - адрес постоянного места жительства/фактического месторасположения лица на территории Республики Казахстан.
Значения иных понятий определяются в соответствии с Таможенным кодексом.
5. В одной ГТД могут быть заявлены сведения:
о товарах, отправляемых одним отправителем в адрес одного получателя по одному внешнеторговому договору, вывозимые через один и тот же пункт пропуска через таможенную границу Республики Казахстан одним видом транспорта, одновременно предъявленные к основному таможенному оформлению, независимо от количества транспортных средств и товаросопроводительных документов;
о товарах, направляемых в адрес одного получателя одним отправителем по одному внешнеторговому договору, ввозимые через один таможенный орган, в зоне деятельности которого расположены пункты пропуска через таможенную границу Республики Казахстан, одним видом транспорта, одновременно предъявленные к основному таможенному оформлению, независимо от количества транспортных средств и товаросопроводительных документов;
о товарах, направляемых в адрес одного получателя одним отправителем по одному внешнеторговому договору, ввозимые через один таможенный орган, в зоне деятельности которого расположены пункты пропуска через таможенную границу Республики Казахстан, одним видом транспорта, одновременно предъявленные к основному таможенному оформлению с использованием автоматизированной системы контроля доставки товаров и системы контейнерного сканирования "TC - SCAN FMG", перемещаемые не более чем на одном автотранспортном средстве, независимо от количества товаросопроводительных документов.
Указанные требования не препятствуют заявлению сведений о товарах в различных ГТД.

3) декларанттың өкілі - декларанттың атынан декларанттың штатында тұрған және декларант басшысы қол қоятын тиісті бұйрық шығару арқылы, сондай-ақ лайықты дәрежеде ресімделген сенімхаттың негізінде декларант белгілейтін тауарларды декларациялау бойынша тікелей әрекет жасайтын тұлға (декларанттың штатындағы қызметкер). Егер кеден брокері декларант болып табылған жағдайда, декларанттың өкілі тек біліктілік аттестаты бар кедендік ресімдеу жөніндегі маман ғана болуы тиіс;
4) аралас шарт - бұл Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген түрлi шарттардың элементтерi бар шарт;
5) құбыр тасымалымен және электр беру желілері арқылы өткізілетін тауарларды кедендік бақылау орындары (бұдан әрі - ТКБО), бұл Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы құбыр тасымалымен өткізілетін электр энергиясын, табиғи газды кедендік бақылау орындары, Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы құбыр тасымалымен өткізілетін мұнайды, газ конденсантын, мұнай өнімдерін қабылдау және кедендік бақылау орындары, Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы құбыр тасымалымен өткізілген мұнайдың мөлшері мен сапасы туралы мәліметтер жазылған көліктік құжаттар ресімделетін Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерде орналасқан мұнайды қабылдап алу-тапсыру пункттері тұрады;
6) заңды мекен-жайы - оның құрылтай құжаттарында почталық толық мекен-жайы жазылып көрсетiлген, заңды тұлғалардың бiрыңғай мемлекеттiк тiзiлiміне енгiзiлген заңды тұлғаның тұрған жері;
7) нақты мекен-жайы - тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында нақты орналасқан/тұрақты тұратын жерінің мекен-жайы.
Өзге ұғымдардың мәндері Кеден  кодексіне сәйкес айқындалады.
5. Бір ЖКД-да:
бір жөнелтуші бір алушының атына бір сыртқы сауда шарты бойынша Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы көлік құралдары мен тауарға ілеспе құжаттарының санына қарамастан, негізгі кедендік ресімдеуге бір мезгілде ұсынылған бір кеден режимінде мәлімделген бір көлік түрімен сол өткізу пункті арқылы әкетілетін тауарлар туралы;
бір жөнелтуші бір алушының атына бір сыртқы сауда шарты бойынша көлік құралдары мен тауарға ілеспе құжаттарының санына қарамастан, негізгі кедендік ресімдеуге бір мезгілде ұсынылған бір кеден режимінде мәлімделген бір көлік түрімен қызмет аймағында Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізу пункттері орналасқан бір кеден органы арқылы әкелінетін тауарлар туралы мәліметтер мәлімделуі тиіс;
бір алушының мекен-жайына бір жөнелтуші бір сыртқы сауда шарты бойынша жіберетін, қызмет аймағында Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттері орналасқан бір кеден органы арқылы тауарлардың жеткізілуін бақылаудың автоматтандырылған жүйесін және "ТС SCAN FMG" контейнерлік сканерлеу жүйесін пайдалана отырып негізгі кедендік ресімдеуге бір мезгілде ұсынылатын бір көлік түрімен әкелінетін, тауарға ілеспе құжаттардың санына қарамастан, бірден астам автокөлік құралдарымен тасымалданатын тауарлар туралы.
Көрсетілген талаптар әр түрлі ЖКД-дағы тауарлар туралы мәліметтер мәлімдеуге кедергі келтірмейді.

6. Декларирование товаров с использованием ГТД в случаях, определенных  статьей 379  Таможенного кодекса, осуществляется в формах письменного заявления сведений, необходимых для таможенных целей, на бланке ТД1 (далее - основной лист ГТД), а при необходимости дополнительно на бланке ТД2 (далее - добавочный лист), а также заявления этих же сведений в виде электронной копии ГТД. Формы основного и добавочного листа ГТД приведены в Приложении 2 настоящих Правил.
7. Основной лист ГТД и добавочные листы ГТД состоят из пяти экземпляров сброшюрованных листов, каждый из которых имеет собственное название (далее - бланки ГТД).
8. Как один товар могут декларироваться товары одного наименования, страна происхождения которых неизвестна либо происходящие из одной страны, относящиеся в соответствии с Основными правилами интерпретации  Товарной  номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕврАзЭС (далее - ТН ВЭД) к одному и тому же коду, при условии, что их совместное декларирование с учетом технических и основных коммерческих характеристик не повлечет за собой уменьшения суммы таможенных платежей и налогов по сравнению с суммами, которые подлежали бы уплате (начислению) при раздельном декларировании таких товаров, если иное не определено иными нормативными правовыми актами в сфере таможенного дела.
Товары, классифицируемые в товарных позициях 8702-8705 ТН ВЭД могут декларироваться как один товар при условии полного совпадения страны происхождения, страны отправления, марки, модели, типа кузова, объема двигателя.
В случае несоответствия одному из требований, изложенных в предыдущем абзаце, товары должны декларироваться отдельно (с использованием добавочных листов или в разных ГТД).
9. На одном добавочном листе могут быть заявлены сведения о трех наименованиях товаров, каждый из которых удовлетворяет условиям, изложенным в первом абзаце пункта 8 настоящих Правил.
В одной ГТД могут быть заявлены сведения не более, чем о 100 наименованиях товаров.
Правила заполнения добавочных листов аналогичны правилам заполнения соответствующих граф основного листа ГТД, за исключением графы А, которая на добавочных листах декларантом не заполняется.
10. В случае декларирования товаров по периодической таможенной декларации сведения, зависящие от количества товаров, указываются ориентировочно, с учетом предполагаемого к поставке количества товаров.
11. ГТД заполняется на государственном и/или русском языках на печатающем устройстве компьютера или пишущей машинке заглавными буквами.
Если в документах, необходимых для таможенных целей, встречается иностранное написание наименований организаций и предприятий, названий товаров и транспортных средств и т.д., при переводе которых возможно различное интерпретирование, то при заполнении ГТД необходимо указывать такие наименования и названия заглавными буквами латинского алфавита.
Например,
наименование юридического лица - в соответствии с учредительными документами - "СП PARADISE", "ТОО AGRO TRAIDING GROUP", "AMRO BANK";
наименование автотранспортного средства - в соответствии с паспортом технического средства или официальными справочниками - "TOYOTA LAND CRUISER", "MAZDA 626";
наименование лекарственного препарата - в соответствии с Государственным реестром лекарственных средств, утвержденным Министерством здравоохранения Республики Казахстан - "FESTAL", "SULPHAQUIN".
Сведения, перечисленные в одной графе ГТД, либо на оборотной стороне ГТД в продолжение одной графы ГТД, указываются через запятую. Для заполнения графы с указанием акцизных марок допускается использование при перечислении разделителя - точка с запятой. Использование иных разделителей при перечислении сведений не допускается.

6. Кеден кодексінің  379-бабында белгіленген жағдайда тауарларды ЖКД пайдалана отырып декларациялау кеден мақсаттары үшін қажетті мәліметтерді жазбаша мәлімдеу нысанында, КД 1 бланкісінде (бұдан әрі ЖКД-ның негізгі парағы), ал қажет болған жағдайда қосымша КД 2 бланкісінде (бұдан әрі - қосымша парақ), сондай-ақ осы мәліметтерді ЖКД-ның электронды көшірмесі түрінде мәлімдеу арқылы жүзеге асырылады. ЖКД-ның негізгі және қосымша парақтарының нысандары осы Ереженің  2-қосымшасында келтірілген.
7. ЖКД-ның негізгі парағы және ЖКД-ның қосымша парақтары (КД 2) әрқайсысының өз атауы бар брошюраланған парақтардың (бұдан әрі - ЖКД бланкілері) бес данасынан тұрады.
8. Бір тауар ретінде техникалық және негізгі коммерциялық сипаттамаларын ескере отырып оларды бірге декларациялау, егер кеден ісі саласындағы нормативтік құқықтық кесімдерде өзгедей белгіленбесе, мұндай тауарларды бөліп декларациялау кезінде төлеуге (есептеуге) жататын сомамен салыстырғанда кедендік төлемдер мен салықтары сомаларының азаюына әкеп соқтырмауы шартымен, шыққан елдері белгісіз не бір елден шығарылатын, ЕурАзЭҚ Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының негізгі түсінік беру ережелеріне сәйкес бір кодқа жататын бір атаудағы тауарлар декларациялануы мүмкін.
СЭҚ ТН 8702-8705 тауар позицияларында жіктелетін тауарлар шыққан елі, жөнелткен елі, маркасы, моделі, кузовының түрі, двигателінің көлемі толық сәйкес болуы шартымен бір тауар ретінде декларациялана алады.
Алдыңғы абзацта жазылған талаптардың бірі қанағаттандырылмаған жағдайда, тауарлар жеке декларациялануы тиіс (қосымша парақтарды немесе әр түрлі ЖКД пайдалану арқылы).
9. Бір қосымша парақта тауарлардың үш атауы туралы мәліметтердің мәлімделуі мүмкін, олардың әрқайсысы осы Ереженің 8-тармағының бірінші абзацында жазылған шарттарды қанағаттандырады.
Бір ЖКД-да 100-ден аспайтын тауарлардың атаулары туралы мәліметтер мәлімделуі мүмкін.
Қосымша беттерді толтыру ережесі қосымша беттерін декларант толтырмайтын А-бағанын қоспағанда, ЖКД-ның негізгі парағының тиісті бағандарын толтыру ережесіне ұқсас болады.
10. Тауарларды мерзімдік кедендік декларация бойынша декларациялаған жағдайда, тауарлардың санына байланысты мәліметтер тауарлардың жеткізілуі болжанған саны ескеріле отырып көрсетіледі.
11. ЖКД компьютердің басу құрылғысында және/немесе жазу машинкасімен мемлекеттік және орыс тілінде бас әріптерімен толтырылады.
Кеден мақсаттары үшін қажетті құжаттарда ұйымдар мен кәсіпорындардың атаулары, тауарлар мен көлік құралдарының және тағы басқалардың атаулары шет тілінде жазылса, онда ЖКД-ны толтыру кезінде осындай атаулар латын алфавитінің әріптерімен көрсетілу қажет.
Мысалы,
заңды тұлғаның атауы - құрылтай құжаттарына сәйкес - "СП PARADISE", "ТОО AGRO TRAIDING GROUP", "AMRO BANK";
автокөлік құралының атауы - техникалық жабдықтың төлқұжатына немесе ресми анықтамалықтарға сәйкес - "TOYOTA LAND CRUISER", "MAZDA 626";
дәрілік препараттың атауы - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі бекіткен Дәрілік заттардың мемлекеттік тізіліміне сәйкес - "FESTAL", "SULPHAQUIN".
ЖКД-ның бір бағанында не ЖКД-ның сыртқы жағында ЖКД-ның бір бағанының жалғасы ретінде санамаланған мәліметтер үтір арқылы көрсетіледі. Акциздік маркаларды көрсетіп бағанды толтыру үшін бөлгіштерді - үтірлі нүктені пайдалануға жол беріледі. Басқа бөлгіштерді пайдалануға рұқсат етілмейді.

12. ГТД должна быть заполнена разборчиво, не содержать подчисток и помарок. Допускается исправление опечаток, технических или грамматических ошибок (не более трех случаев), которые не изменяют содержащиеся в ГТД основные данные, влияющие на принятие решений таможенных органов при таможенном оформлении, по устному заявлению декларанта путем зачеркивания ошибочных данных или надписывания надлежащих сведений. Каждое такое исправление заверяется на каждом листе ГТД подписью и печатью декларанта.
Если декларантом является физическое лицо или лицо, занимающееся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, такое удостоверение осуществляется его подписью.
Если декларантом является юридическое лицо, такое удостоверение осуществляется подписью представителя декларанта, заполнившего ГТД, и печатью юридического лица.
13. В случае, если при заполнении какой-либо графы ГТД обнаруживается, что вносимые текстовые данные повторяют сведения, ранее заявленные в другой графе ГТД, то ссылки на такую графу в виде записи: "СМ. ГРАФУ N" не допускаются. При этом подобные ссылки не допускаются:
в отношении кодовых обозначений;
на добавочных листах;
в электронной копии ГТД.
14. Если в какой-либо графе ГТД недостаточно места для заявления сведений, допускается указание их на оборотной стороне основного листа ГТД и добавочных листов, а в соответствующей графе ГТД делать запись: "СМ. ОБОРОТ". Если и на оборотной стороне основного и добавочных листов ГТД недостаточно места для заявления сведений, в качестве оборотной стороны ГТД используется лист бумаги, на котором производится следующая запись: "ОБОРОТНАЯ СТОРОНА ГТД N". При этом на оборотной стороне основного листа ГТД и добавочных листов проставляется номер графы и далее в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, указываются сведения, заявляемые в этой графе. На оборотной стороне добавочных листов указывается порядковый номер декларируемого товара.
Например, при перемещении в адрес одного получателя шести автомашин с товарами трех наименований заполняются основной и добавочный листы следующим образом:
В графе 18 "Транспортное средство/МТКТ при отправлении" указывается:
"6: СМ. ОБОРОТ",
на оборотной стороне всех листов ТД-1 указывается:
"ПРОДОЛЖЕНИЕ ГРАФЫ 18:
А770АЕ, А771АЕ, А772АЕ, А774АЕ, А775АЕ, А776АЕ".
Такие сведения, указанные декларантом, удостоверяются в порядке, установленном пунктом 12 настоящих Правил, а указанные должностными лицами таможенных органов - подписями и личными номерными печатями таких должностных лиц.
В электронной копии в соответствующие графы должны быть внесены все сведения, указанные на лицевой и оборотной сторонах основного листа ГТД и добавочных листов. При этом на лицевой стороне ГТД не допускается указание сведений, включая запись "СМ. ОБОРОТ", превышающих по размерам формат электронной копии ГТД. Порядок формирования электронной копии определяется приказами и распоряжениями уполномоченного органа по вопросам таможенного дела.
В случае, когда указание сведений превышает по размерам формат поля электронной копии ГТД, графы заполняются в соответствии с Приложением 26.

12. ЖКД анық толтырылуы, тазартулар мен түзетулердің болмауы тиіс. ЖКД-дағы кедендік ресімдеу кезіндегі кеден органдарының шешімдерін қабылдауға ықпал ететін негізгі деректерді өзгертпейтін қателерді, техникалық немесе грамматикалық қателерді декларанттың ауызша мәлімдеуі бойынша қате деректерді сызу және тиісті мәліметтерді үстіне жазу жолымен түзетуге (үш реттен көп емес) рұқсат етіледі. Осындай әрбір түзету ЖКД-ның әрбір парағында және декларанттың мөрімен куәландырылады.
Егер декларант жеке тұлға немесе кәсіпкерлік қызметпен заңды тұлға құрмастан айналысатын тұлға болып табылса, мұндай куәландыру оның қол қоюы арқылы жүзеге асырылады.
Егер декларант заңды тұлға болып табылса, мұндай куәландыру декларанттың ЖКД-ны толтырған өкілінің қол қоюы және заңды тұлғаның мөр басуы арқылы жүзеге асырылады.
13. Егер ЖКД-ның қандай да бір бағанын толтыру кезінде енгізілетін мәтіндік деректер бұдан бұрын ЖКД-ның басқа бағанында мәлімделген мәліметтерді қайталайтын жағдайда, мұндай бағанға "N БАҒАНДЫ ҚАРАҢЫЗ" деген жазба түріндегі сілтемелерге жол берілмейді. Бұл ретте, ұқсас сілтемелерге:
код белгілеріне қатысты;
қосымша парақтарда;
ЖКД-ның электронды көшірмесінде жол берілмейді.
14. Егер ЖКД-ның қандай да бір бағанында мәліметтерді мәлімдеу үшін орын жеткіліксіз болса, оларды ЖКД-ның негізгі парағының және қосымша парақтарының сыртқы жағына көрсетуге, ал ЖКД-ның тиісті бағанына "СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" деген жазба жазуға рұқсат етіледі. Егер ЖКД-ның негізгі және қосымша парақтарының сыртқы жағында мәліметтерді мәлімдеу үшін орын жеткіліксіз болса, ЖКД-ның сыртқы жағы ретінде қағаздың парағы пайдаланылады, онда мынадай жазба жүргізіледі: "ЖКД-ның СЫРТҚЫ ЖАҒЫ N _________ ". Бұл ретте ЖКД-ның негізгі парағы мен қосымша парақтарының сыртқы жағына бағандардың номері қойылады және одан әрі осы Ережеде көзделген тәртіппен осы бағанда мәлімделген мәліметтер көрсетіледі. Қосымша парақтарының сыртқы жағында декларацияланатын тауардың реттік номері көрсетіледі.
Мысалы, бір алушының мекен-жайына үш атаудағы тауарлармен бірге алты автомашинаны өткізу кезінде негізгі және қосымша парақтар мынадай түрде толтырылады:
"Жөнелту кезіндегі көлік құралы/ТКБО" деген 18-бағанда:
"6: СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" деп көрсетіледі,
КД 1 барлық парақтарының сыртқы жағында:
"18-БАҒАННЫҢ ЖАЛҒАСЫ:
А 770 АЕ, А 771 АЕ, А 772 АЕ, А 774 АЕ, А 775 АЕ, А 771 АЕ," деп көрсетіледі.
Декларант көрсеткен осындай мәліметтер осы Ереженің 12-тармағында белгіленген тәртіппен, ал кеден органдарының лауазымды адамдары көрсеткен мәліметтер - осындай лауазымды адамдардың қолдарымен және жеке номерлік мөрлерімен куәландырылады.
Тиісті бағанның электронды көшірмесінде ЖКД-ның негізгі парағы мен қосымша парақтарының беткі және сыртқы жақтарында көрсетілген барлық мәліметтер енгізілуі тиіс. Бұл ретте, ЖКД-ның беткі жағында "СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" дегенді қоса алғанда басқа мәліметтерді көрсетуге жол берілмейді. Электронды көшірмені қалыптастыру тәртібі кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның бұйрықтарымен және өкімдерімен айқындалады.
Мәліметтерді көрсету өлшем бойынша ЖКД электронды көшірмесі бетінің форматынан асатын жағдайда бағандар "ЖКД электронды көшірмелерін толтырудың ерекшеліктері" деген  26-қосымшасына сәйкес толтырылады.

15. На бланке ГТД не допускается заявление сведений, не предусмотренных настоящими Правилами, если иное не установлено иными нормативными правовыми актами в сфере таможенного дела.
Оборотная сторона основного листа ГТД может использоваться для проставления отметок и штампов иных уполномоченных органов о проведении соответствующих видов контроля.
16. Сведения, заявляемые декларантом в ГТД в порядке, определенном настоящими Правилами, являются сведениями, необходимыми для таможенных целей.
Достоверность сведений, заявленных в ГТД, удостоверяется декларантом путем заполнения соответствующих граф основного листа ГТД и каждого добавочного листа в порядке, определенном настоящими Правилами.
17. Для заявления сведений в ГТД применяются классификаторы и перечни нормативно-справочной информации, используемые для таможенных целей.
Обновления нормативно-справочной информации доводятся до сведения таможенных органов и заинтересованных лиц в общеустановленном порядке.
18. Порядок заявления в ГТД сведений, необходимых для таможенных целей, при декларировании товаров с использованием временной и периодической таможенной декларации определяется отдельными соответствующими нормативными правовыми актами с учетом положений настоящих Правил.
При декларировании товаров и транспортных средств в соответствии с таможенным режимом транзита товаров в качестве грузовой таможенной декларации принимается документ контроля доставки, порядок заполнения которого определен статьей 76 Таможенного кодекса.
19. Листы ГТД после завершения таможенного оформления товаров распределяются следующим образом:
1) первый лист - остается в таможенном органе и хранится в специальном архиве;
2) второй лист - остается в таможенном органе и используется в целях таможенного контроля;
3) третий лист - возвращается декларанту;
4) четвертый лист:
при вывозе товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан прикладывается к товаросопроводительным документам и направляется вместе с товарами в таможенный орган, в зоне деятельности которого расположен пункт пропуска через таможенную границу Республики Казахстан для подтверждения фактического вывоза товаров, а также для использования в качестве документа контроля доставки товаров;
при ввозе товаров остается в таможенном органе и используется в целях таможенного контроля;
5) пятый лист:
при вывозе товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан прикладывается к товаросопроводительным документам для представления таможенным органам иностранных государств;
при ввозе остается в таможенном органе и используется в целях таможенного контроля.

15. ЖКД-ның бланкісінде, егер кеден ісі жөніндегі өзге де нормативтік құқықтық кесімдерде өзгедей белгіленбесе, осы Ережеде көзделмеген мәліметтерді мәлімдеуге рұқсат етілмейді.
ЖКД-ның негізгі парағының сыртқы жағы өзге уәкілетті органдарының тиісті бақылау түрлерін жүргізгендігі туралы белгілері мен мөртабандарын қою үшін пайдаланылуы мүмкін.
16. Декларант осы Ережеде белгіленген тәртіппен ЖКД-да мәлімдеген мәліметтер кеден мақсаттары үшін қажетті мәліметтер болып табылады.
ЖКД-да мәлімделген мәліметтердің дұрыстығын декларант ЖКД-ның негізгі парағын және әрбір қосымша парағының тиісті бағандарын осы Ережеде айқындалған тәртіппен толтыру арқылы куәландырады.
17. ЖКД-да мәліметтерді мәлімдеу үшін жіктеушілер немесе кеден мақсаттары үшін пайдаланылатын нормативтік-анықтамалық ақпараттардың тізімдері қолданылады.
Нормативтік-анықтамалық ақпаратты жаңартулар жалпы белгіленген тәртіппен кеден органдарының және мүдделі тұлғалардың назарына жеткізіледі.
18. Уақытша және мерзімдік кеден декларациясын пайдалана отырып тауарларды декларациялау кезінде кеден мақсаттары үшін қажетті мәліметтерді ЖКД-да мәлімдеу тәртібі осы Ереженің ережелерін ескере отырып тиісті жеке нормативтік құқықтық актілерімен айқындалады.
Тауарлардың транзиті режиміне сәйкес тауарлар мен көлік құралдарды декларациялау кезінде жүк кедендік декларациясы ретінде оны толтыру тәртібі Кеден кодексінің  76-бабында айқындалған жеткізуді бақылау құжаты қабылданады.
19. Тауарларды кедендік ресімдеуді аяқтағаннан кейін ЖКД-ның парақтары мынадай түрде бөлінеді:
1) бірінші парақ - кеден органында қалады және арнайы мұрағатта сақталады;
2) екінші парақ - кеден органында қалады және кедендік бақылау мақсатында пайдалынады;
3) үшінші парақ - декларантқа қайтарылады;
4) төртінші парақ:
тауарларды ҚР кеден аумағынан тысқары жерлерге әкету кезінде тауарға ілеспе құжаттарға тіркеледі және тауарлардың іс жүзінде әкетілгендігін растау үшін, сондай-ақ тауарлардың жеткізілуін бақылау құжаты ретінде пайдалану үшін тауарлармен бірге қызмет аймағында Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізу пункт орналасқан кеден органына жіберіледі;
тауарларды әкелу кезінде кеден органында қалады және кедендік бақылау мақсатында пайдалынады;
5) бесінші парақ:
тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге әкету кезінде шетелдік мемлекеттердің кеден органдарына ұсыну үшін тауарға ілеспе құжаттарға тіркеледі;
әкелу кезінде кеден органында қалады және кедендік бақылау мақсатында пайдалынады.

2. Правила заполнения ГТД при декларировании товаров,
помещаемых под таможенный режим выпуска
товаров для свободного обращения
20. Декларантом заполняются следующие графы основного листа ГТД и соответствующие графы добавочных листов:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 48, 53, 54, А (только основного листа ГТД) и В.
21. Должностными лицами таможенного органа заполняются графы основного листа ГТД и соответствующие графы добавочных листов:
7, 43, А (только добавочных листов), Д и С.
22. Порядок заполнения граф.
Графа 1. "Тип декларации":
в первом подразделе графы проставляется - "ИМ";
во втором подразделе графы указывается двузначный цифровой код таможенного режима в соответствии с Классификатором процедуры перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан (Приложение 3);
третий подраздел графы заполняется в следующих случаях:
при предварительном декларировании вносится запись "ПД";
при заполнении периодической таможенной декларации - "ПДТ";
при заполнении временной декларации - "ВД".
Графа 2. "Отправитель/экспортер".
В графе указываются сведения об отправителе товаров: наименование юридического лица или его структурного подразделения (для физического лица - фамилия и инициалы), его адрес, в том числе и краткое наименование страны его местонахождения.
В случае перемещения товаров из Российской Федерации, в графе указывается дополнительно область/край.
На добавочном листе графа не заполняется.
Графа 3. "Добавочные листы".
В первом подразделе графы указывается порядковый номер добавочного листа, во втором - общее количество поданных таможенному органу листов ГТД, включая основной лист ГТД и все добавочные листы.
Например, если имеется одна ГТД с двумя добавочными листами, в основном листе ГТД следует указать - "1|3"; в первом добавочном листе - "2|3"; во втором - "3|3".
Если ГТД не имеет добавочных листов, то указывается - "1|1".
Графа 5. "Всего наименований товаров".
В графе проставляется указанный в графе 32 порядковый номер товара, декларируемого последним в поданной ГТД.
Графа 6. "Количество мест".
В графе проставляется общее количество грузовых мест декларируемых товаров.
При декларировании товаров, перемещаемых насыпью, наливом или навалом, а также товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, в графе проставляется - "0" (ноль).
При декларировании товаров, перевозимых в упаковочных контейнерах, ящиках, мешках или на поддонах, соответственно указывается общее количество упаковочных контейнеров, ящиков, мешков, поддонов.
При декларировании товаров, обладающих одновременно признаками, указанными в двух предыдущих абзацах, указывается общее количество упаковочных контейнеров, ящиков, мешков, поддонов.
Транспортировочный контейнер (железнодорожный, морской и т.д.) при подсчете количества грузовых мест не учитывается, за исключением случаев, когда такой контейнер выступает в качестве товара.
Графа 7. "Справочный номер" (основного листа ГТД) и графа "А" (добавочного листа).
В графе 7 основного листа ГТД проставляется регистрационный номер ГТД, присвоенный по журналу регистрации грузовых таможенных деклараций, который состоит из следующих элементов:

2. Тауарларды еркін айналым үшін шығару кеден
режимінде орналастырылған тауарларды декларациялау
кезінде ЖКД толтыру ережесі
20. Декларант ЖКД-ның негізгі парағының және қосымша парақтардың мынадай тиісті бағандарын толтырады:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 48, 53, 54, А (тек ЖКД-ның негізгі парағы) және В.
21. Кеден органының лауазымды адамы ЖКД-ның негізгі парағының бағандарын және қосымша парақтардың тиісті бағандарын толтырады:
7, 43, А (тек қосымша парақтарды), Д және С.
22. Бағандарды толтыру тәртібі:
1-баған. "Декларацияның түрі":
бағанның бірінші шағын бөлімінде - (ИМ) қойылады;
бағанның екінші шағын бөлімінде тауарларды Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы өткізу рәсімінің жіктеушісіне (1-қосымша) сәйкес кеден режимінің екі мәнді сандық коды қойылады;
бағанның үшінші шағын бөлімі мынадай жағдайда толтырылады:
алдын ала декларациялау кезінде "АД" жазбасы енгізіледі;
мерзімдік кедендік декларацияны толтыру кезінде - "МКД";
уақытша декларацияны толтыру кезінде - "УД".
2-баған. "Жөнелтуші/экспорттаушы".
Бағанда тауарларды жөнелтуші туралы мәліметтер: заңды тұлғаның немесе оның құрылымдық бөлімшесінің атауы (жеке тұлға үшін - тегі және аты-жөні), мекен-жайы, оның ішінде оның тұратын жеріндегі елдің қысқаша атауы көрсетіледі.
Тауарларды жеке тұлғалар ресімдеген кезде, егер тауарларды жөнелтуші белгісіз болған жағдайда, сондай-ақ егер декларацияланатын тауарлар бұрын өзге кеден режимінде орналастырылған жағдайда баған толтырылмайды.
Тауарлар Ресей Федерациясынан өткізілетін жағдайда бағанда қосымша облыс/өңір көрсетіледі.
Қосымша парақтағы баған толтырылмайды.
3-баған. "Қосымша парақтар".
Бағанның бірінші шағын бөлімінде қосымша парақтың реттік номері, екінші парағында - ЖКД-ның негізгі парағы мен барлық қосымша парақтарын қоса алғанда, кеден органына берілген ЖКД парақтарының жалпы саны көрсетіледі. Мысалы, егер екі қосымша парақтарымен бірге бір ЖКД болса, ЖКД-ның негізгі парағында - "1/3"; бірінші қосымша парағында - "2/3"; екіншісінде - "3/3" көрсету қажет.
Егер ЖКД-ның қосымша парақтары болмаса - "1/1" көрсетіледі.
5-баған. "Барлық тауарлардың атаулары".
Бағанда берілген ЖКД-да соңғы болып декларацияланған тауардың 32-бағанда көрсетілген реттік номері қойылады.
6-баған. "Орындардың саны".
Бағанда декларацияланатын тауарлардың жүктік орындарының жалпы саны қойылады.
Себу, құю немесе аудару арқылы өткізілетін тауарларды, сондай-ақ құбыр желісі көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды декларациялау кезінде бағанаға - "0" (ноль) қойылады.
Қаптамалық контейнерлерде, жәшіктерде, қаптарда немесе түптерде тасымалданатын тауарларды декларациялау кезінде тиісінше қаттамалық контейнерлердің, жәшіктердің, қаптардың, түптердің жалпы саны көрсетіледі.
Алдыңғы екі абзацта көрсетілген белгілерді бірдей ие тауарларды декларациялау кезінде қаттамалық контейнерлердің, жәшіктердің, қаптардың, түптердің жалпы саны көрсетіледі.
Жүк орындарын санау кезінде тасымалданатын контейнер (темір жол, теңіз, және т.б.) есепке алынбайды, осындай контейнер тауар ретінде шығатын жағдайларды есепке алмағанда.
7-баған. "Анықтамалық номер" (ЖКД негізгі парағының) және "А" бағаны (қосымша парақтың):
ЖКД негізгі парақтың 7-бағанында жүк кедендік декларацияларды тіркеу журналы бойынша берілген мынадай элементтерден тұратын жүк кедендік декларациялардың анықтамалық номері қойылады:

99999/99999/9999999
----  ----  ------, где:
1     2     3
элемент 1 - код таможенного органа оформления;
элемент 2 - дата принятия ГТД (день, месяц и последняя цифра текущего года);
элемент 3 - регистрационный номер ГТД, присваиваемый по журналу регистрации ГТД.
Порядковый номер ГТД формируется в нарастающем порядке в текущем году, по окончании года нумерация возобновляется. Порядковый номер ГТД не должен повторяться, независимо от того вывозятся или ввозятся товары.
Указанный регистрационный номер ГТД проставляется также в нижней части графы "А" каждого добавочного листа и заверяется личной номерной печатью и подписью должностного лица таможенного органа.
Например: "50300/10011/0000007".
В случае если в одном таможенном органе существуют более одного места по приему и регистрации ГТД, территориально удаленных друг от друга и не связанных единой локальной вычислительной сетью, то в порядковом номере ГТД необходимо использовать первую цифру для идентификации места приема и регистрации ГТД (например, "50300/10011/1000007", "50300/10011/2000008").
Графа 8. "Получатель/импортер".
На основном и дополнительном листах в графе указываются сведения о получателе товаров.
Если получателем товаров является юридическое лицо, указываются его полное наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и юридический адрес.
Если от имени получателя выступает обособленное подразделение юридического лица, расположенное вне места его нахождения (далее - структурное подразделение юридического лица), указываются наименование и юридический адрес структурного подразделения.
Если получателем является физическое лицо, указываются его фамилия и инициалы, фактический адрес, а также сведения о документе, удостоверяющем личность.
В нижней части графы после знака "N" указывается идентификационный таможенный номер (далее - ИТН) получателя в соответствии с Классификатором формирования идентификационного таможенного номера (Приложение 4).
Если в случае ввоза товаров на выставку, получателем является иностранное лицо, указывается наименование иностранного лица и адрес проведения выставки.
Если получателем является иностранное лицо, указывается наименование иностранного лица и юридический адрес.
При этом в нижней части графы после знака "N" указывается только двузначный код категории иностранного юридического или физического лица, согласно  Приложению 4 , а также код административно-территориального объекта (КАТО) таможенного органа оформления в соответствии с Приложением 5.
Если получателем является лицо, принимающее от собственного имени товары через юридическое лицо, не являющееся его структурным подразделением, то в графе указывается наименование грузополучателя товаров, содержащее указание на его организационно-правовую форму и местонахождение (юридический адрес), ниже делается запись ЧЕРЕЗ, при этом указывается наименование юридического лица, содержащее указание на организационно-правовую форму и местонахождение (юридический адрес), через которое осуществляется поставка товаров.
При этом в нижней части графы после знака "N" проставляется ИТН для грузополучателя товаров в соответствии с Приложением 4.
Например,

99999/99999/9999999
----- ----- -------
1     2      3,    мұнда:
1-элемент - кеден органының коды;
2-элемент - ЖКД қабылданған күн (күні, айы және ағымдық жылдың соңғы саны);
3-элемент - ЖКД-ны тіркеу журналы бойынша берілген ЖКД-ның тіркеу номері.
ЖКД-ның тіркеу номері ағымдық жылдағы өспелі тәртіппен қалыптасады, жыл аяқталғаннан кейін номерлену жаңадан жасалады. ЖКД-ның реттік номері тауарлардың әкетілетіндігіне немесе әкелінетіндігіне қарамастан қайталанбауы тиіс.
ЖКД-ның көрсетілген анықтамалық номері әрбір қосымша парақтың "А" бағанының төменгі бөлігіне де қойылады және кеден органы лауазымды адамының жеке номерлік мөрімен және қолымен куәландырылады.
Мысалы: "50300/10 01 1/000007".
Егер кеден органында ЖКД-ны қабылдау және тіркеу бойынша компьютерлік желімен жабдықталмаған бір жұмыс орнынан астам орын болса, ЖКД-ның реттік номерінде ЖКД-ны қабылдау және тіркеу орнын бірдейлендіру үшін бірінші санды пайдалану қажет (мысалы, "50300/1001 1/1000007", "50300/10011/2000008");
8-баған. "Алушы/импорттаушы".
Бағанның негізгі және қосымша парақтарында тауарларды алушы туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер тауарларды алушы заңды тұлға болып табылса, оның ұйымдық-құқықтық нысанын және заңды мекен-жайын қамтитын толық атауы көрсетіледі.
Егер алушының атынан оның тұрған жерінен тысқары орналасқан заңды тұлғаның оқшауланған бөлімшесі (бұдан әрі - заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) түссе, құрылымдық бөлімшенің атауы мен заңды мекен-жайы, көрсетіледі.
Егер алушы жеке тұлға болып табылса, оның тегі және аты-жөні, оның нақты мекен-жайы, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін алушының Бірдейлендірілген кедендік номерін қалыптастырудың жіктеушісіне (4-қосымша) сәйкес Бірдейлендірілген кедендік номері (бұдан әрі - БКН) көрсетіледі.
Егер тауарларды көрмеге әкелген жағдайда, алушы Қазақстан Республикасында шетелдік тұлға болып табылса, шетелдік тұлғаның атауы және көрме өткізілетін мекен-жай көрсетіледі.
Егер алушы шетелдік тұлға болып табылса, шетелдік тұлғаның атауы және заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Бұл ретте, бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес шетелдік заңды тұлға немесе жеке адам санатының тек қана екі таңбалы коды, сондай-ақ  5-қосымшаға сәйкес кедендік ресімдеу органы әкімшілік-аумақтық объектісінің коды (ӘАОК) көрсетіледі.
Егер тауарларды алушы тұлға оның құрылымдық бөлімшесі болып табылмайтын заңды тұлға арқылы тауарларды өз атынан алатын тұлға болып табылса, бағанда оның ұйымдық-құқықтық нысанына, тұратын жеріне (заңды мекен-жайы) сілтемені қамтитын жүк алушының атауы көрсетіледі, одан әрі АРҚЫЛЫ деген жазба жасалады және ол арқылы тауарларды жеткізу жүзеге асырылатын ұйымдық-құқықтық нысанына, тұратын жеріне (заңды мекен-жайы) сілтемені қамтитын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Бұл ретте, бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес жөнелтушінің БКН-і көрсетіледі.
Мысалы:

"ТОО ГАРАНТ, Г. АСТАНА, УЛ. ПЕРВОМАЙСКАЯ, 14 ЧЕРЕЗ ТОО ЖАКСЫ, Г. АЛМАТЫ, ПР. ДОСТЫК, 7".
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование".
В графе в перечисленных ниже случаях указываются сведения об одном из лиц, перемещающих товары:
1) если декларируемые в ГТД товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с письменным договором, указываются сведения об одном из следующих лиц:
казахстанском лице, ответственном за расчеты по договору, если декларируемые товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с возмездным договором, заключенным этим лицом;
казахстанском лице, ответственном за расчеты по договору, заключенному иным лицом, если декларируемые товары, перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с возмездным договором;
казахстанском лице, если декларируемые товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с безвозмездным договором, заключенным этим лицом;
иностранном лице, если декларируемые товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с договором, заключенным только между иностранными лицами;
дипломатическом, консульском представительстве иностранного государства на территории Республики Казахстан, если декларируемые товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с договором, заключенным этим представительством с иностранным лицом;
международной межправительственной организации, представительстве иностранного государства при ней, если декларируемые товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с договором, заключенным этой организацией или представительством с иностранным лицом;
2) если декларируемые в ГТД товары ранее были помещены под иной таможенный режим, указываются сведения об одном из следующих лиц:
казахстанском лице, ответственном за расчеты по договору, если товары перемещались через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с договором, заключенным этим лицом;
казахстанском лице, заключившем договор с иностранным лицом и ответственном за расчеты по нему, если в целях исполнения такого договора изменяется таможенный режим перемещенных через таможенную границу Республики Казахстан товаров;
3) если декларируемые в ГТД товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан либо изменяется таможенный режим перемещенных через таможенную границу Республики Казахстан товаров не в связи с исполнением договора, в графе указываются сведения о лице, являющемся собственником или владельцем декларируемых товаров на момент подачи ГТД.
В случае, когда товары ввозятся на выставку, указываются сведения о лице, являющемся устроителем выставки.
В графе указываются полное наименование юридического лица, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и юридический адрес или фамилия и инициалы, фактический адрес физического лица, а также сведения о документе, удостоверяющем личность.
В случае, если от имени юридического лица выступает его структурное подразделение, указываются наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и юридический адрес структурного подразделения, а также названные выше сведения о юридическом лице, в том числе иностранном, если структурное подразделение последнего расположено и зарегистрировано на территории Республики Казахстан.
В правом верхнем углу после знака "N" указывается ИТН лица в соответствии с Приложением 4.
Графа 11. "Торгующая страна".
В графе проставляется цифровой код торгующей страны в соответствии с Классификатором стран мира (Приложение 6).
Под торгующей страной понимается страна, где зарегистрировано или постоянно проживает лицо, с которым указанное в графе 9 ГТД лицо заключило договор, в соответствии с которым товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан, либо с целью исполнения которого изменяется таможенный режим перемещенных через таможенную границу Республики Казахстан товаров.
Графа не заполняется, если декларируемые в ГТД товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан либо изменяется таможенный режим перемещенных через таможенную границу Республики Казахстан товаров не в связи с исполнением договора купли-продажи или мены.
Графа 12. "Общая таможенная стоимость".
В графе проставляется общая таможенная стоимость декларируемых с использованием ГТД товаров, полученная как сумма таможенной стоимости, заявленных в графах 45 основного листа ГТД и добавочных листов.
Графа 14. "Декларант".
В графе указываются сведения о декларанте товаров, заявляющем сведения в ГТД, необходимые для таможенных целей, от собственного имени.
Если декларантом является казахстанское юридическое лицо, указываются его полное наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и юридический адрес.
Если от имени декларанта выступает структурное подразделение юридического лица, указываются наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и юридический адрес структурного подразделения.
Если декларантом является казахстанское физическое лицо, указываются его фамилия и инициалы, фактический адрес, а также сведения о документе, удостоверяющем личность.
Если декларантом является иностранное лицо, то указываются его полное наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и его фактический адрес.
Если декларантом является таможенный брокер, в правом верхнем углу дополнительно указывается номер и дата выдачи лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного брокера.
В нижней части графы после знака "N" указывается ИТН декларанта в соответствии с Приложением 4.

"ГАРАНТ ЖШС, АСТАНА ҚАЛАСЫ, ПЕРВОМАЙСКАЯ КӨШЕСІ, 14 ҮЙ ЖАҚСЫ ЖШС АРҚЫЛЫ, АЛМАТЫ ҚАЛАСЫ, ДОСТЫҚ ДАҢҒЫЛЫ, 7 ҮЙ"
9-баған. "Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға".
Бағанда төменде санамаланатын жағдайларда тауарларды өткізетін тұлғалардың бірі туралы мәліметтер көрсетіледі:
1) егер ЖКД-да декларацияланатын тауарлар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жазбаша шартқа сәйкес өткізілсе, мынадай тұлғалардың бірі туралы:
егер декларацияланатын тауарлар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы осы тұлға жасаған өтеулі шартқа сәйкес өткізілсе, шарт бойынша есептер үшін жауапты қазақстандық тұлға;
егер декларацияланатын тауарлар ҚР кеден шекарасы арқылы өтеулі шартқа сәйкес өткізілсе, өзге тұлға жасаған шарт бойынша есептерге жауапты қазақстандық тұлға;
егер декларацияланатын тауарлар ҚР кеден шекарасы арқылы осы тұлға жасаған өтеусіз шартқа сәйкес өткізілсе, қазақстандық тұлға;
егер декларацияланатын тауарлар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тек шетелдік тұлғалардың арасында жасалған шартқа сәйкес өткізілсе, шетелдік тұлға;
егер декларацияланатын тауарлар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы осы өкілдіктің шетелдік тұлғамен жасасқан шартына сәйкес өткізілсе, шетелдік мемлекеттің Қазақстан Республикасының аумағындағы дипломатиялық, консулдық өкілдігі;
егер декларацияланатын тауарлар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы осы ұйым немесе шетелдік тұлғадағы өкілдік жасаған шартқа сәйкес өткізілсе, халықаралық үкіметаралық ұйым, оның жанындағы шетелдік мемлекеттің өкілдігі туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) егер ЖКД-да декларацияланатын тауарлар бұрын өзге кеден режиміне орналастырылған болса, мыналардың бірі:
егер тауарлар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы осы тұлға жасаған шартқа сәйкес өткізілсе, шарт жөніндегі есептер үшін жауапты қазақстандық тұлға;
егер мұндай шартты орындау мақсатында Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды кеден режимі өзгерсе, шетелдік тұлғамен шарт жасасқан және ол бойынша есептер үшін жауапты қазақстандық тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі;
3) егер ЖКД-да декларацияланатын тауарлар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілсе, не Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың кеден режимі шарттың орындалуына байланысты емес себептермен өзгерсе, бағанда ЖКД-ны берген сәтте декларацияланатын тауарлардың меншік иесі немесе иесі болып табылатын тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
Тауарларды көрмеге әкелінетін жағдайда: көрмені ұйымдастырушы болып табылатын тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
Заңды тұлғаның оның ұйымдық-құқықтық нысанын көрсететін толық атауы және заңды мекен-жайы немесе тегі және аты-жөні, жеке тұлғаның нақты мекен-жайы, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер көрсетіледі.
Заңды тұлғаның атынан оның құрылымдық бөлімшесі түсетін жағдайда, оның ұйымдық-құқықтық нысанына сілтемені қамтитын құрылымдық бөлімшенің атауы мен тұратын жері (заңды мекен-жайы), сондай-ақ заңды тұлға, оның ішінде шетелдік, егер соңғының құрылымдық бөлімшесі Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және тіркелген болса, шетелдік заңды тұлға туралы жоғарыда аталған мәліметтер көрсетіледі.
Оң жақтағы жоғарғы бұрышта "N" белгісінен кейін  4-қосымшаға сәйкес тұлғаның БКН-і көрсетіледі.
11-баған. "Саудаласушы ел".
Бағанда саудаласушы елдің әлем елдері жіктеушісіне (6-қосымша) сәйкес сандық коды қойылады.
Саудаласушы ел деп онда онымен ЖКД-ның 9-бағанында көрсетілген оған сәйкес тауарлар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін, не оны орындау мақсатында Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың кеден режимі өзгеретін шарт жасасқан тұлға тіркелген немесе тұрақты тұратын ел ұғынылады.
Егер ЖКД-да декларацияланатын тауарлар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілсе, не Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың сатып алу-сату немесе айырбастау шартын орындауға байланысты емес себептермен кеден режимі өзгерсе, баған толтырылмайды.
12-баған. "Жалпы кедендік құн".
Бағанға ЖКД-ны қолдану арқылы декларацияланатын тауарлардың ЖКД негізгі парағы мен қосымша парақтарымен 45-бағанында мәлімделген кедендік құнның сомасы ретінде алынған жалпы кедендік құны қойылады.
14-баған. "Декларант/өкіл".
Бағанда кеден мақсаттары үшін қажетті мәліметтерді өзінің атынан ЖКД-да мәлімдеген тауарлардың декларанты туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер декларант қазақстандық заңды тұлға болып табылса, оның ұйымдық-құқықтық нысанына сілтемені қамтитын толық атауы және заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Егер декларанттың атынан заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі түссе, құрылымдық бөлімшенің атауын, ұйымдық-құқықтық нысанын және құрылымдық бөлімшенің заңды мекен-жайына сілтемені қамтитын мәліметтер көрсетіледі.
Егер декларант қазақстандық жеке тұлға болып табылса, оның тегі және аты-жөні, нақты мекен-жайы, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаты туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер декларант шетелдік тұлға болып табылса, онда оның ұйымдық-құқықтық нысанын қамтитын толық атауы, және нақты мекен-жайы көрсетіледі.
Егер декларант кеден брокері болып табылса, жоғарғы оң жақ бұрышына кеден брокері ретінде қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның номері мен берілген күні қосымша көрсетіледі.
Бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін  4-қосымшаға сәйкес декларанттың БКН көрсетіледі.

Графы 15 и 15а. "Страна отправления", "Код страны отправления".
В графах указываются соответственно краткое наименование и цифровой код страны отправления товаров в соответствии с Приложением 6.
При декларировании товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, страна отправления определяется на основании сведений, приведенных в транспортных документах, в соответствии с которыми осуществлялась международная перевозка товаров, а при декларировании товаров, таможенный режим которых изменяется, сведения о стране отправления указываются из соответствующих граф предшествующих ГТД.
Графа 16. "Страна происхождения".
В графе указывается сведения о стране происхождения товаров, декларируемых с использованием ГТД.
Если декларируемые в ГТД товары происходят из одной страны, в графе указывается краткое наименование страны их происхождения в соответствии с Приложением 6.
При декларировании с использованием одной ГТД товаров, происходящих из разных стран, или страна происхождения хотя бы одного товара неизвестна, в графе указывается "РАЗНЫЕ".
Если на момент декларирования товаров с использованием одной ГТД все страны их происхождения, указанные в графах 34 основного и добавочных листов, неизвестны, в графе указывается "НЕИЗВЕСТНА".
В случае, если в представленных документах в качестве страны происхождения указано более одной страны Европейского Союза, то в графе указывается "ЕВРОПЕЙСКИЙ СОЮЗ".
Графа 17 и 17а. "Страна назначения", "Код страны назначения".
В графе указываются соответственно краткое наименование - "КАЗАХСТАН" и цифровой код страны назначения товаров - "398" (согласно  Приложению 6 ).
Графа 18. "Транспортное средство/МТКТ при отправлении".
В графе указываются сведения о транспортных средствах, либо о местах таможенного контроля товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи (МТКТ), на которые производилась погрузка товаров для перемещения их из первоначального пункта пропуска в пункт пропуска через таможенную границу Республики Казахстан.
В левой части графы проставляется количество транспортных средств, после разделителя (двоеточие) указывается "СМ. ОБОРОТ", а на оборотной стороне ГТД указываются названия морских или речных судов, номера рейсов и бортовые номера воздушных судов, номера железнодорожных вагонов, регистрационные номера автотранспортных средств, прицепов и полуприцепов и т.п. Не допускается использование пробелов и других разделителей при написании номеров транспортных средств.
Например, на основном листе ГТД: "3:СМ.ОБОРОТ"
на оборотной стороне ГТД:
"ПРОДОЛЖЕНИЕ ГРАФЫ 18:
Р043МАН, Р123ВОМ, Р458ОММ".
При декларировании товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи в левой части указывается количество, после разделителя (двоеточие) указывается сокращенное название МТКТ: магистрального трубопровода или линий электропередачи, согласно Классификатора типов трубопроводов и линий электропередачи (Приложение 20), через тире код пункта или пунктов передачи товаров в соответствии с Классификатором мест таможенного контроля товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи (Приложение 7).
Например: "1:МГ-091"
или       "1:МН-004"
или       "2:ЛЭП-024,025".
В правом подразделе проставляется цифровой код страны, в которой зарегистрированы транспортные средства/МТКТ, в соответствии с Приложением 6.
В случае перемещения транспортного средства в качестве товара в правом подразделе проставляется цифровой код страны, в которой было зарегистрировано транспортное средство до снятия с учета, в соответствии с Приложением 6.
Если товары перевозятся несколькими транспортными средствами, зарегистрированными в различных странах, то проставляется "999".
В случае, если товары перевозятся несколькими транспортными средствами, зарегистрированными более, чем в одной из стран Европейского Союза, то в графе указывается "097".
Графа не заполняется в случаях, если:

15 және 15а-бағандары. "Жөнелтуші ел", "Жөнелтуші елдің коды".
Бағандарда тиісінше әлем елдері жіктеушісіне ( 3-қосымша ) сәйкес тауарларды жөнелтуші елдің қысқаша атауы мен сандық коды көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды декларациялау кезінде, жөнелтуші ел оларға сәйкес тауарларды халықаралық тасымалдау жүзеге асырылатын көлік құжаттарда келтірілген мәліметтердің негізінде айқындалады, ал кеден режимі өзгеретін тауарларды декларациялау кезінде жөнелтуші ел туралы мәліметтер алдыңғы ЖКД-ның тиісті бағандарында көрсетіледі.
16-баған. "Шыққан елі".
Бағанда ЖКД-ны пайдалана отырып декларацияланатын тауарлардың шыққан елі туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер ЖКД-да декларацияланатын тауарлар бір елден шығарылса, бағанда олардың шыққан елінің қысқаша атауы әлем елдері жіктеушісіне (3-қосымша) сәйкес көрсетіледі.
Әр түрлі елдерде шығарылған немесе бір тауардың болса да шыққан елі белгісіз тауарларды ЖКД-ны пайдалана отырып декларациялау кезінде, бағанда "ӘР ТҮРЛІ" деп көрсетіледі.
Егер бір ЖКД-ны пайдалана отырып тауарларды декларациялау сәтінде олардың шыққан елі белгісіз болса, бағанда "БЕЛГІСІЗ" деп көрсетіледі.
18-баған. "Жөнелту кезіндегі көлік құралы/ТКБО".
Бағанда оларды бастапқы өткізу пунктінен Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізу пунктінде өткізу үшін тауарларды тиеу жүргізілетін көлік құралдары, не құбыр желісі көлігімен немесе электр желілері бойынша тауарларды кедендік бақылау орындары (ТКБО) туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бағанның сол жақ бөлігіне көлік құралдарының саны, бөлгіштен (қос нүктеден) кейін "СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" деген жазба көрсетіледі, ал ЖКД-ның сыртқы жағында теңіз немесе өзен кемелерінің атаулары, әуе кемелерінің бағыт номерлері мен борттық номерлері, темір жол вагондарының номерлері, автокөлік құралдарының, тіркемелер мен жартылай тіркемелердің тіркеу номерлері көрсетіледі. Көлік құралдардың номерлерін жазған кезде ашық жерлерді және басқа да бөлгіштерді пайдалануға жол берілмейді.
Мысалы, ЖКД-ның негізгі бетінде: "3: СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ"
ЖКД-ның сыртқы жағында:
"18-БАҒАННЫҢ ЖАЛҒАСЫ:
Р043МАН, Р123ВОМ, Р458ОММ"
Тауарларды құбыр желісі көлігімен немесе электр желілері бойынша өткізу кезінде сол жақ бөлігінде бөлгіштен (қос нүктеден) кейін ТКБО атауы: Құбыр жолдары немесе Құбыр жолдары мен электр беру желілері түрлерінің жіктеуішіне сәйкес ( 20-қосымша ) магистралдық құбыр желісі немесе электр беру желілері, тире арқылы Құбыр желісі көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды кедендік бақылау орындарының жіктеушісіне (7-қосымша) сәйкес тауарларды беру пунктінің немесе пункттерінің коды көрсетіледі.
Мысалы: "1: МГ-091"
"1: МН-004"
"2: ЛЭП-024, 025".
Оң жақ кіші бөлікке көлік құралы/ТКБО  6-қосымшаға сәйкес тіркелген елдің сандық коды қойылады.
Көлік-құрал тауар ретінде тасымалданатын жағдайда оң жақ кіші бөлікте көлік құрал есептен шығарылғанға дейін тіркелген елдің цифрлық коды 6-қосымшаға сәйкес қойылады.
Егер тауарлар әр түрлі елдерде тіркелген бірнеше көлік құралмен тасымалданса, онда "999" қойылады.
Егер тауарлар Еуропа Одағының бірден көп елдерінде тіркелген бірнеше көлік құралмен тасымалданса, бағанда "097" көрсетіледі.
Егер:

1) декларируемые товары ранее были помещены под иной таможенный режим;
2) товары декларируются по периодической таможенной декларации (далее - ПДТ). При этом графа заполняется при подаче полной ГТД для закрытия процедуры ПДТ.
Графа 19. "Контейнер".
В графе указывается:
"1" - если товары перемещаются в контейнере;
"0" - если товары перемещаются не в контейнере.
Количество и номера контейнеров указываются в графе 31.
Графа 20. "Условия поставки".
В графе указываются сведения об условиях поставки и оплаты за декларируемые товары в соответствии с положениями внешнеторговой сделки на возмездной основе.
В первом подразделе графы указывается цифровой код условия поставки в соответствии с Классификатором условий поставок (Приложение 8), разработанным в соответствии с Международными правилами толкования торговых терминов в редакции 2000 года (далее -  Инкотермс-2000 ).
В левой части второго подраздела указывается латинскими символами буквенный код условия поставки с указанием (пробел в качестве разделителя) географического пункта в соответствии с Инкотермс-2000. Например: "DAF СТАМБУЛ, CIP АСТАНА".
Правая часть второго подраздела и третий подраздел заполняются, если декларируются товары, перемещаемые по внешнеторговым договорам на возмездной основе, для которых законодательством Республики Казахстан определены требования оформления паспорта сделки.
В правой части второго подраздела указывается двузначный цифровой код срока оплаты за декларируемые товары или срока встречной поставки товаров, работ, услуг, результатов интеллектуальной деятельности в соответствии с Классификатором сроков поступления экспортной выручки (Приложение 9).
В третьем подразделе графы указывается двузначный цифровой код применяемой формы расчетов за декларируемые товары в соответствии с условиями внешнеторговой сделки на возмездной основе в соответствии с Приложением 22.
Графа не заполняется, если декларируемые товары ввозятся в Республику Казахстан в соответствии с внешнеторговой сделкой на безвозмездной основе, либо изменяется таможенный режим перемещенных через таможенную границу Республики Казахстан товаров с целью исполнения внешнеторговой сделки на безвозмездной основе.
Графа 21. "Транспортное средство/МТКТ на границе".
В графе указываются сведения о транспортных средствах, либо о местах таможенного контроля товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, на которых декларируемые товары фактически перемещены через таможенную границу Республики Казахстан.
В левой части графы проставляется количество транспортных средств, после разделителя (двоеточие) указывается "СМ.ОБОРОТ", а на оборотной стороне указываются названия морских или речных судов, номера рейсов и бортовые номера воздушных судов, номера железнодорожных вагонов, регистрационные номера автотранспортных средств, прицепов и полуприцепов и т.д. Не допускается использование пробелов и других разделителей при написании номеров транспортных средств.
Например: на основном листе ГТД: "3:СМ.ОБОРОТ"
на оборотной стороне ГТД:
"ПРОДОЛЖЕНИЕ ГРАФЫ 18:
Р043МАН, Р123ВОМ, Р458ОММ".
При декларировании товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи в левой части указывается количество, через разделитель (двоеточие) указывается сокращенное название вида МТКТ: магистрального трубопровода или линий электропередачи, согласно Классификатора типов трубопроводов и линий электропередачи (Приложение 20), через тире код пункта или пунктов передачи товаров в соответствии с Классификатором мест таможенного контроля товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи (Приложение 7).
Например: "1:МГ-091"
или       "1:МН-004"
или       "2:ЛЭП-024,025".
В правом подразделе проставляется цифровой код страны, в которой зарегистрированы транспортные средства/МТКТ, в соответствии с Приложением 6.
В случае перемещения транспортного средства в качестве товара в правом подразделе проставляется цифровой код страны, в которой было зарегистрировано транспортное средство до снятия с учета, в соответствии с Приложением 6.
Если товары перевозятся несколькими транспортными средствами, зарегистрированными в различных странах, то проставляется "999".
В случае, если товары перевозятся несколькими транспортными средствами, зарегистрированными более, чем в одной из стран Европейского Союза, то в графе указывается "097".
В случае смешанных перевозок товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, в графе указывается наименование МТКТ, на котором товар пересекает таможенную границу Республики Казахстан.
Графа не заполняется в случаях, если:

1) декларацияланатын тауарлар бұрын өзге кедендік режимге орналастырылса;
2) тауарлар мерзімдік кедендік декларация (МКД) бойынша декларацияланса, баған толтырылмайды. Бұл ретте, баған толық ЖКД берілген кезде МКД рәсімін жабу үшін толтырылады.
19-баған. "Контейнер".
Бағанда:
егер тауарлар контейнермен өткізілсе - "1";
егер тауарлар контейнерден тыс өткізілсе - "0" көрсетіледі.
Контейнерлердің саны мен номерлері 31-бағанда көрсетіледі.
20-баған. "Жеткізу шарттары".
Бағанда өтеулі негізіндегі сыртқы сауда мәмілесінің ережелеріне сәйкес декларацияланатын тауарларды әкелу мен олар үшін ақы төлеу шарттары туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бағанның бірінші шағын бөлігінде Сауда терминдерін түсіндірудің халықаралық ережелерінің 2000 жылғы редакциясына (бұдан әрі - Инкотермс-2000) сәйкес әзірленген Жеткізу шарттарының жіктеушісіне ( 4-қосымша ) сәйкес жеткізу шартының сандық коды көрсетіледі.
Екінші шағын бөлімінің сол жақ бөлігінде жеткізу шартының әріптік коды Инкотермс-2000 сәйкес географиялық пункт көрсетіле отырып (бөлгіш ретінде бос орын), латын нышандарымен көрсетіледі. Мысалы: "DAF СТАМБУЛ, СІР АСТАНА".
Екінші шағын бөлімінің оң жақ бөлігі және үшінші шағын бөлім, олар үшін Қазақстан Республикасының заңнамасы мәміле паспортын ресімдеу талаптары айқындалған егер сыртқы сауда шарттары бойынша өтеулі негізде өткізілетін тауарлар декларацияланса, толтырылады.
Екінші шағын бөлімінің оң жақ бөлігінде Экспорттық түсімдердің түсу мерзімдерінің жіктеушісіне ( 9-қосымша ) сәйкес декларацияланған тауарлар үшін ақы төлеу мерзімінің немесе тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді, санаткерлік қызмет нәтижелерін қарама-қарсы жеткізу мерзімінің екі мәнді сандық коды көрсетіледі.
Бағанның үшінші шағын бөлімінде өтеулі негіздегі сыртқы сауда мәмілесінің шарттарына сәйкес декларацияланатын тауарлар үшін есеп айырысулардың қолданып жүрген нысанының екі мәнді сандық коды 2-қосымшаға сәйкес көрсетіледі:
Егер декларацияланатын тауарларды өтеу негізіндегі сыртқы сауда мәмілесіне сәйкес Қазақстан Республикасына әкелінсе, не Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың кеден режимі өтеусіз негіздегі сыртқы сауда мәмілесін орындау мақсатында өзгерсе, баған толтырылмайды.
21-баған. "Шекарадағы көлік құралы/ТКБО".
Бағанда онымен декларацияланатын тауарлар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы іс жүзінде өткізілген көлік құралдары не құбыр желісі көлігімен немесе электр желілері бойынша өткізу туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бағанның сол жақ бөлігіне көлік құралдарының саны, бөлгіштен (қос нүктеден) арқылы.
"СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" деген жазба көрсетіледі, ал ЖКД-ның сыртқы жағында теңіз немесе өзен кемелерінің атаулары, әуе кемелерінің бағыт номерлері мен борттық номерлері, темір жол вагондарының номерлері, автокөлік құралдарының, тіркемелер мен жартылай тіркемелердің тіркеу номерлері көрсетіледі. Көлік құралдардың номерлерін жазған кезде ашық жерлерді және басқа да бөлгіштерді пайдалануға жол берілмейді.
Мысалы, ЖКД-ның негізгі бетінде: "3: СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ"
ЖКД-ның сыртқы жағында:
"18-БАҒАННЫҢ ЖАЛҒАСЫ:
Р043МАН, Р123ВОМ, Р458ОММ"
Тауарларды құбыр желісі көлігімен немесе электр желілері бойынша өткізу кезінде сол жақ бөлігінде бөлгіштен (қос нүктеден) кейін ТКБО атауы: Құбыр жолдары немесе Құбыр жолдары мен электр беру желілері түрлерінің жіктеуішіне сәйкес ( 20-қосымша ) магистралдық құбыр желісі немесе электр беру желілері, тире арқылы Құбыр желісі көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды кедендік бақылау орындарының жіктеушісіне ( 7-қосымша ) сәйкес тауарларды беру пунктінің немесе пункттерінің коды көрсетіледі.
Мысалы: "1: МГ-091"
"1: МН-004"
"2: ЛЭП-024, 025".
Оң жақ кіші бөлікке көлік құралы/ТКБО  6-қосымшаға сәйкес тіркелген елдің сандық коды қойылады.
Көлік-құрал тауар ретінде тасымалданатын жағдайда оң жақ кіші бөлікте көлік құрал есептен шығарылғанға дейін тіркелген елдің цифрлық коды 6-қосымшаға сәйкес қойылады.
Егер тауарлар әр түрлі елдерде тіркелген бірнеше көлік құралмен тасымалданса, онда "999" қойылады.
Егер тауарлар Еуропа Одағының бірден көп елдерінде тіркелген бірнеше көлік құралмен тасымалданса, бағанда "097" көрсетіледі.
Тауарлар құбыр желісі көлігімен немесе электр желілері бойынша өткізілетін аралас тасымал жағдайында, бағанда тауар Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан өткізілген көлік құралының атауы көрсетіледі.
Егер:

1) декларируемые товары ранее были помещены под иной таможенный режим;
2) товары декларируются по периодической таможенной декларации (далее - ПДТ). При этом графа заполняется при подаче полной ГТД для закрытия процедуры ПДТ.
Графа 22. "Валюта и общая фактурная стоимость".
В графе указываются сведения о валюте, в которой в соответствии с условиями договора или иного документа определена стоимость товаров, и об общей фактурной стоимости декларируемых в одной ГТД товаров.
В левом подразделе графы указывается цифровой код валюты договора, котируемый Национальным Банком Республики Казахстан, в соответствии с Классификатором валют, используемых для целей таможенного оформления (Приложение 10).
Если условиями возмездного договора предусмотрена оценка товаров в двух или более валютах, проставляется код преобладающей валюты цены договора. Преобладающей валютой цены договора для целей заполнения ГТД считается валюта, в которой определена цена на часть товаров, имеющих наибольший удельный вес в стоимостном выражении (при ее пересчете в национальную валюту).
В случае, когда договор заключен в валюте, отличной от валюты, указанной в счете-фактуре (инвойсе), то указывается код валюты договора.
В случае, если договор заключен в валюте, котируемой Национальным Банком Республики Казахстан, а оплата производится в иной валюте, указывается код валюты договора.
При отсутствии договора, указывается код валюты, указанной в счете-фактуре (инвойсе), счете-проформе.
В случае отсутствия договора, счета-фактуры (инвойса), счета-проформы или иного документа, подтверждающего намерения сторон, а также, если договор купли-продажи или мены заключен в валюте, не котируемым Национальным Банком Республики Казахстан, указывается код валюты Республики Казахстан.
В правом подразделе графы указывается общая фактурная стоимость товаров, полученная как сумма стоимостей, указанных в графе 42 основного и добавочных листов.
Правый подраздел графы не заполняется, если в графе 42 основного и добавочных листов отсутствуют стоимостные показатели.
Буквенное обозначение кода валюты в ГТД не указывается.
Графа 23. "Курс валюты".
В графе указываются рыночные курсы обмена валют, определенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, котируемых Национальным Банком Республики Казахстан, на день заявления ГТД под определенный таможенным режим:
курс валюты, указанной в левом подразделе графы 22, через дробь курс доллара СШA.
В случае, если в левом подразделе графы 22 указан код доллара США, то курс доллара США через дробь повторно не указывается.
Графа 24. "Характер сделки".
В графе указывается двузначный код характера сделки в соответствии с Классификатором характера сделки (Приложение 11).
Графа 25. "Вид транспорта/МТКТ на границе".

1) декларацияланатын тауарлар бұрын өзге кедендік режимге орналастырылса;
2) тауарлар мерзімдік кедендік декларация (МКД) бойынша декларацияланса, баған толтырылмайды. Бұл ретте, баған толық ЖКД берілген кезде МКД рәсімін жабу үшін толтырылады.
22-баған. "Валюта және жалпы фактуралық құн".
Бағанда шарттың немесе өзге де құжаттың ережелеріне сәйкес тауарлардың құны айқындалатын валюта туралы және бір ЖКД-да декларацияланатын тауарлардың жалпы фактуралық құны туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бағанның сол жақ шағын бөлігінде Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын Валюталардың жіктеушісіне ( 10-қосымша ) сәйкес жүргізетін шарт валютасының сандық коды көрсетіледі.
Егер өтеулі шарттың ережелерінде тауарларды екі немесе одан да көп валюталарда бағалау көзделсе, шарт бағасының басым валютасының коды қойылады. ЖКД толтыру мақсаттары үшін болып құндық тұрғыда барынша үлес салмағына бағасы айқындалатын тауарлар бөлігінің валютасы шарт бағасының басым валютасы болып саналады (оны ұлттық валютаға қайта есептеу жағдайында).
Шарт шот-фактурада (инвойста) көрсетілген валютадан өзгеше валютада жасалған жағдайда, онда шарт валютасының коды көрсетіледі.
Егер шарт Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі жүргізетін валютада жасалған, ал төлем өзге валютада жүргізілген жағдайда, шарт валютасының коды көрсетіледі.
Шарт болмаған жағдайда шот-фактурада (инвойста), шот-проформада көрсетілген валютаның коды көрсетіледі.
Шарт, шот-фактура (инвойс) немесе тараптардың ниеттерін растайтын өзге де құжат болмаған жағдайда, сондай-ақ егер сатып алу-сату немесе айырбастау шарты Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі жүргізбейтін валютада жасалса, Қазақстан Республикасы валютасының коды көрсетіледі.
Бағанның бірінші шағын бөлімінде негізгі және қосымша парақтарының 42-бағанында көрсетілген құндардың сомасы ретінде алынған тауарлардың жалпы фактуралық құны көрсетіледі.
Егер негізгі және қосымша парақтардың 42-бағанында құндық көрсеткіштер болмаса, бағанның оң жақ шағын бөлімі толтырылмайды.
ЖКД-да валюта кодының әріп белгілері көрсетілмейді.
23-баған. "Валютаның бағамы".
Бағанда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі ЖКД-ны белгілі бір кеден режимінде мәлімдеу күнінде белгілеген валюта айырбастаудың нарықтық бағамдары көрсетіледі:
22-бағанның сол жақ шағын бөлімінде көрсетілген валютаның бағамы, бөлшек арқылы АҚШ долларының бағамы.
Егер 22-бағанның сол жақ шағын бөлімінде АҚШ долларының коды көрсетілсе, онда АҚШ долларының бағамы бөлшек арқылы қайталап көрсетілмейді.
24-баған. "Мәміленің сипаты".
Бағанда мәміле сипатының жіктеушісіне ( 11-қосымша ) сәйкес мәміле сипатын екі мәнді коды көрсетіледі.
25-баған. "Шекарадағы көліктің/ТКБО түрі".

В графе проставляется код вида транспортного средства/МТКТ, указанного в графе 21, в соответствии с Классификатором видов транспорта (Приложение 12).
Графа не заполняется, если декларируемые товары ранее были помещены под иной таможенный режим.
Графа 26. "Вид транспорта/МТКТ внутри страны".
В графе в соответствии с Приложением 12 проставляется код вида транспортного средства/МТКТ на котором/через которое осуществлялась доставка товаров в таможенный орган назначения.
Графа не заполняется, если декларируемые товары ранее были помещены под иной таможенный режим.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения".
Графа заполняется, если расчеты за декларируемые товары в соответствии с условиями возмездного договора с использованием денежных или иных платежных средств или в форме встречных поставок товаров, работ, услуг, результатов интеллектуальной деятельности осуществляются казахстанским лицом, указанным в графе 9 ГТД.
В графе указываются финансовые и банковские сведения казахстанского лица, в соответствии с возмездным договором которого товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан или с целью исполнения которого изменяется таможенный режим перемещенных через таможенную границу Республики Казахстан товаров. Сведения, заявляемые в этой графе, указываются с новой строки с проставлением их порядкового номера.
Под номером 1 указываются номер и дата выдачи основного паспорта сделки, если перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан или изменение таможенного режима перемещенных через таможенную границу Республики Казахстан товаров осуществляется в соответствии с возмездными договорами, на которые действующим законодательством Республики Казахстан распространяются требования оформления паспорта сделки.
Если есть добавочные листы к паспорту сделки, то после номера паспорта сделки указывается разделитель (запятая), затем "ДЛ", через разделитель (тире) указывается общее количество добавочных листов.
Например, "22/00051400/003/0.7727, ДЛ-3".
Под номером 2 указывается код ОКПО банка и через запятую краткое наименование банка либо иного органа, оформившего паспорт сделки. В случае, если условиями возмездного договора предусмотрены расчеты в национальной валюте, указывается также код ОКПО банка и через запятую краткое наименование банка, в котором открыт счет казахстанского лица, ответственного за расчеты по этому договору. Если код ОКПО банка состоит из 8-ми цифр, то он дополняется четырьмя нулями справа.
Под номером 3 указывается юридический адрес лица, сведения о котором заявлены в данной графе под номером 2.
Под номером 4 указывается номер счета при осуществлении расчетов с использованием денежных или иных платежных средств.
Если условиями возмездного договора предусматриваются расчеты за декларируемые товары в форме встречных поставок товаров, работ, услуг, результатов интеллектуальной деятельности, сведения под номером 4 не указываются.
Графа не заполняется, если в отношении декларируемых товаров паспорт сделки не оформлялся.
Графа 29. "Таможня на границе".
В графе указываются код таможенного органа Республики Казахстан, в зоне деятельности которого расположен пункт пропуска на таможенной границе Республики Казахстан в соответствии с Классификатором таможенных органов Республики Казахстан (Приложение 13).
В случае, если декларируемые товары ранее были помещены под иной таможенный режим, то в графе проставляется код таможни на границе, указанный в графе 29 предшествующей ГТД.
Графа 30. "Место досмотра товаров".
В графе указывается номер и дата решения о признании территории и помещения местом временного хранения, лицензии на учреждение склада временного хранения, таможенного или свободного склада, на котором находятся декларируемые товары.
Если владельцами вышеназванных складов являются таможенные органы, указывается код таможенного органа, учредившего склад.
Если товар размещен на складе получателя товаров, то в графе указываются номер и дата разрешения таможенного органа на временное хранение.
Если местом временного хранения является транспортное средство, то в графе указывается наименование (Ж/Д - железнодорожный транспорт, АВТО - автотранспортное средство) и после разделителя (двоеточие) - номер транспортного средства.

Бағанда көлік түрлерінің жіктеушісіне ( 12-қосымша ) сәйкес 21-бағанда көрсетілген көлік құралы/ТКБО түрінің коды қойылады.
Егер декларацияланатын тауарлар бұрын өзге кедендік режимге орналастырылған болса, баған толтырылмайды.
26-баған. "Ел ішіндегі көліктің/ТКБО түрі".
Бағанда 12-қосымшаға сәйкес тауарларды баратын кеден органына жеткізу жүзеге асырылған көлік құралы түрінің/ТКБО коды қойылады.
Егер декларацияланатын тауарлар бұрын өзге кедендік режимге орналастырылған болса, баған толтырылмайды.
28-баған. "Қаржылық және банктік мәліметтер".
Егер өтеулі шарттың ережелеріне сәйкес декларацияланатын тауарлар үшін есеп айырысуларды ақшалай немесе өзге де төлем құралдарын пайдалана отырып немесе тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді, санаткерлік қызмет нәтижелерін қарама-қарсы жеткізу нысанында ЖКД-ның 9-бағанында көрсетілген қазақстандық тұлға жүзеге асырылса, баған толтырылады.
Бағанда оның өтеулі шартына сәйкес тауарлар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін немесе оны орындау мақсатында Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың кеден режимі өзгертілетін қазақстандық тұлғаның қаржылық және банктік мәліметтері көрсетіледі. Осы бағанда мәлімделетін мәліметтер реттік номерлері қойыла отырып жаңа жолдан бастап көрсетіледі.
Егер Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарлар өткізу немесе Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілген тауарлардың кеден режимін өзгерту оларға Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасымен негізгі мәміле паспортын ресімдеу талаптары қолданылатын өтеулі шарттарға сәйкес жүзеге асырылса, 1 номермен мәміле паспортының номері және берілген күні көрсетіледі.
Мәміле паспортына қосымша парақтар бар болса, мәміле паспортының номерінен кейін бөлгіш (үтір) көрсетіледі, кейін "ДЛ", бөлгіштен (сызықшадан) кейін қосымша парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
2 номерімен банктің ОКПО коды және үтір арқылы банктің, не мәміле паспортын ресімдеген өзге органның қысқаша атауы көрсетіледі. Егер өтеулі шарттың ережелерімен есеп айырысулар ұлттық валютада көзделсе, банктің ОКПО коды және үтір арқылы қазақстандық тұлғаның шоты ашылған банктің қысқаша атауы көрсетіледі. Егер банктің ОКПО коды 8 саннан тұрса, онда ол оң жағынан төрт нольмен толықтырылады.
3 номерімен ол туралы мәліметтер 2 номеріндегі аталған бағанда мәлімделген тұлғаның заңды мекен-жайы көрсетіледі.
4 номерімен ақшалай немесе өзге де төлем құралдарын пайдалана отырып есеп айырысуды жүзеге асыру кезіндегі шоттың номері көрсетіледі.
Егер өтеулі шарттың ережелерімен декларацияланатын тауарлар үшін есеп айырысулар тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді, санаткерлік қызмет нәтижелерін қарама-қарсы жеткізу нысанында көзделсе, 4 номерімен мәліметтер көрсетілмейді.
Егер декларацияланатын тауарларға қатысты мәміле паспорты ресімделмесе баған толтырылмайды.
29-баған. "Шекарадағы кеден".
Бағанда Қазақстан Республикасы кеден органдарының жіктеушісіне ( 13-қосымша ) сәйкес қызмет аймағында Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы өткізу пункттері орналасқан Қазақстан Республикасы кеден органының коды көрсетіледі.
Егер декларацияланған тауарлар бұрын өзге кедендік режимге орналастырылған болса, бағанда ЖКД алдындағы 29-бағанда көрсетілген шекарадағы кеденнің коды қойылады.
30-баған. "Тауарларды тексеру орны".
Бағанда аумақты немесе үй-жайды уақытша сақтау орны деп тану туралы шешімнің, декларацияланған тауарлар орналасқан уақытша сақтау қоймасын, кеден немесе еркін қойма құруға арналған лицензияның номері көрсетіледі.
Егер жоғарыда аталған қоймалардың иелері кеден органдары болып табылса, қойманы құрған кеден органының коды көрсетіледі.
Егер тауар тауарды алушының қоймасында орналасқан болса, бағанда кеден органының уақытша сақтауға арналған рұқсаттың номері мен күні көрсетіледі.
Егер көлік құрал уақытша сақтау орыны болып табылса, бағанда атауы (Т/Ж - темір жол көлігі, АВТО - автокөлік құралы) және бөлгіштен (қос нүкте) кейін көлік құралдың номері көрсетіледі.

Например, "Ж/Д:011246,011247,011248".
В случае производства таможенного оформления товаров без предварительного помещения их на временное хранение графа не заполняется.
Графа 31. "Грузовые места и описание товара".
Маркировка и количество - номера контейнеров - описание товаров.
В графе указываются точные сведения о декларируемых товарах, их упаковке и маркировке, позволяющие идентифицировать товары для таможенных целей. Сведения, заявляемые в этой графе, указываются с новой строки с проставлением их порядкового номера.
Под номером 1 указывается точное описание декларируемых товаров: наименование, их технические и основные коммерческие характеристики, определяющие основные количественные и качественные параметры декларируемых товаров (стандарты, сорта, марки, модели, артикли, фирменное наименование и т.п. характеристики), которые позволяют идентифицировать декларируемые товары для таможенных целей и однозначно относить их к определенной десятизначной подсубпозиции ТН ВЭД в соответствии с Основными правилами интерпретации ТН ВЭД.
Уполномоченный орган по вопросам таможенного дела может устанавливать специальные требования к описанию отдельных категорий товаров.
Например: Код товара 3303001000 - в графе 31 указывается:
1) "ДУХИ "КРИСТИНА" (ФАБРИКА "ДЗИНТАРС"), ФЛАКОНЫ, 75 МЛ. 400 ШТ".
Под номером 2 указываются сведения о количестве грузовых мест, их упаковке и маркировке, а также сведения о количестве, упаковке, расфасовке и маркировке товаров, содержащихся внутри одного грузового места.
Например: 2) "12 КОРОБОК".
Под номером 3 только для товаров, перевозимых в контейнерах, указываются количество контейнеров и после разделителя (двоеточие) - их номера.
Например: 3) "3: MMSU 7534674, MMSU 7123456, MMSU 7543561".
Под номером 4 только для маркированных подакцизных товаров указываются через разделитель (двоеточие) серия, количество и номера марок акцизного сбора.
Например,
"СГ:1020:0000001-0000900,0001020-0001140;АА:100:1512171-1512271".
Под номером 5 указывается номер экспортной ГТД, оформленной таможенными органами страны отправления, являющейся страной-экспортером.
Если в отношении декларируемых в этой графе товаров в соответствии с ТН ВЭД применяется дополнительная единица их измерения, то в правом нижнем подразделе графы в специально выделенном поле указываются количество товаров в дополнительной единице измерения и условное обозначение единицы измерения в соответствии с ТН ВЭД (Приложение 21).
Например, наименование товара - "ШКУРЫ ОВЕЦ".
Код товара - 4102109000.
Дополнительная единица измерения - "ШТУКИ".
Количество - "100".
В правом нижнем подразделе графы указывается - "100 ШТ".

Мысалы, "Т/Ж: 011246, 011247, 011248".
Тауарларды кедендік ресімдеуді оларды уақытша сақтауға алдын ала орналастырмастан жүргізген жағдайда, баған толтырылмайды.
31-баған. "Жүктік орындар және тауарды сипаттау".
Маркілеу және саны - контейнерлердің номерлері - тауарларды сипаттау:
Бағанда тауарларды кеден мақсаттары үшін бірдейлендіруге мүмкіндік беретін декларацияланатын тауарлар, олардың оралуы мен маркіленуі туралы дәл мәліметтер көрсетіледі. Осы бағанда мәлімделетін мәліметтер олардың реттік номерлері қойыла отырып, жаңа жолдан көрсетіледі.
1 номерімен декларацияланатын тауарлардың дәл сипаттамасы: атаулары, декларацияланатын тауарлардың негізгі сандық және сапалық параметрлерін (стандарттары, сорттары, маркалары, моделдері, артиклдері, фирмалық атаулары және т.б.) айқындайтын, декларацияланатын тауарларды кеден мақсаттары үшін бірдейлендіруге және СЭҚ ТН біріктірудің негізгі ережесіне сәйкес СЭҚ ТН-нің белгілі бір он мәнді шағын субпозициясына жатқызуға мүмкіндік беретін олардың техникалық және негізгі коммерциялық сипаттамалары көрсетіледі.
Кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті орган тауарлардың жекелеген санаттарын сипаттауға қойылатын арнайы талаптарды белгілеуі мүмкін.
Мысалы: Тауардың коды 3303001000 - 31-бағанда:
1) "КРИСТИНА" ӘТІРІ ("ДЗИНТЕРС" ФАБРИКАСЫ), ФЛАКОНДАР, 75 МЛ. 400 ДАНА.
2 номерімен жүк орындарының саны, олардың оралуы мен маркіленуі туралы мәліметтер, сондай-ақ бір жүктік орынның ішінде орналасқан тауарлардың саны, оралуы, өлшеніп бөлінуі және маркіленуі туралы мәліметтер көрсетіледі.
Мысалы: 2) "12 ҚОРАБ"
3 номерімен контейнерлермен тасымалданатын тауарлар үшін ғана контейнерлердің саны және бөлгіштен (қос нүктеден) кейін - олардың номерлері көрсетіледі.
Мысалы: "3) 3: MMSU 7534674; MMSU 7123456; MMSU 7543561".
4 номерімен бөлгіш (қос нүкте) арқылы тек маркіленген акцизделетін тауарлар үшін акциздік алым маркілерінің сериясы, саны және номері көрсетіледі.
Мысалы,
"СГ:1020:0000001-000090,0001020-0001140; АА:100:1512171-1512271"
5 номерімен Еуразиялық экономикалық қоғамдастыққа мүше болып табылатын экспорттаушы ел болып табылатын кеден органдары ресімдеген экспорттық ЖКД номері көрсетіледі.
Егер СЭҚ ТН сәйкес осы бағанда декларацияланатын тауарларға қатысты оларды өлшеудің қосымша бірлігі қолданылса, онда бағанның оң жақтағы төменгі шағын бөлімінде арнайы бөлінген ашық жерде тауарлардың қосымша өлшеу бірлігіндегі саны мен СЭҚ ТН ( 21-қосымша ) сәйкес өлшеу бірлігін шартты таңбалау көрсетіледі.
Мысалы, тауардың атауы - "ҚОЙ ТЕРІЛЕРІ";
Тауардың коды - 4102109000;
Қосымша өлшеу бірлігі - "ДАНА";
Саны - "100";
Бағанның оң жақтағы төменгі шағын бөлімінде - "100 ДАНА" деп көрсетіледі.

В случае, если количество товаров в дополнительной единице измерения меньше 0,01, то в правом нижнем подразделе графы в специально выделенном поле указывается ноль, а под номером 1 после точного описания декларируемых товаров заполняется количество товара в дополнительной единице измерения с точностью до шестого знака после запятой.
Например:
"1 - ПРОЧИЕ РАДИОАКТИВНЫЕ ЭЛЕМЕНТЫ, ИЗОТОПЫ И СОЕДИНЕНИЯ:ИСТОЧНИКИ ЦЕЗИЙ-137-8ШТУК, 0,000013 КЮРИ"
В левом нижнем углу графы, в специально выделенном поле, указывается количество товаров в единице измерения физической величины, в которой установлена ставка таможенного платежа и/или налога, если эта единица измерения отличается от основной и дополнительной единиц измерения, и краткое наименование единицы измерения в соответствии с ТН ВЭД. Например, ставка акциза на товар с наименованием "Водка "Кристалл" (код ТН ВЭД - 2208601100) установлена в литрах;
единица измерения физической величины - ЛИТР 100 % спирта;
количество в дополнительной единице измерения - 10000 литров;
количество в литрах 100 % спирта - 4500.
В правом нижнем углу графы указывается - "10000 Л".
В левом нижнем углу - "4500 Л 100% СПИРТА".
В случае применения только основной единицы измерения - правый и левый нижние углы графы не заполняются.
Не допускается указание декларируемых товаров общим описанием товара, приведенным в ТН ВЭД.
При оформлении товаров, классифицируемых по ТН ВЭД в товарных позициях "8702 - 8705", в графе указываются сведения в следующем порядке: марка транспортного средства, наименование модели транспортного средства, номер кузова, номер двигателя, номер шасси, рабочий объем двигателя (указывается в "СМ3"), цвет, год выпуска.
Например,
"ВАЗ-21060,КУЗ.4229624,ДВ.5826325,ШС.01020474521235, ОБ.ДВ.1568СМ3, ЦВ.ЯРКО-БЕЛЫЙ,1999Г.В.".
В случае использования процедуры ПДТ в графе при подаче полной ГТД декларантом под номером 6 дополнительно делается запись "ПОСТАВКА ЗА ________________" с обязательным указанием признака ПДТ и периода времени, в течение которого осуществлялась поставка товаров. При этом полной грузовой таможенной декларации присваивается справочный номер периодической ГТД.
Неиспользованные графы "Грузовые места и описание товаров" на добавочных листах перечеркиваются.
Графа 32. "Товар N".
В графе указывается порядковый номер товара, указанного в графе 31. Например, декларируются товары нескольких наименований: на основном листе ГТД проставляется "1", на первом добавочном листе - "2", "3", "4", на втором добавочном листе - "5", "6", "7" и т.д.
Количество товаров, декларируемых в одной ГТД, не должно превышать 100. При превышении этого количества оформляется следующая ГТД.
Графа 33. "Код товара".
В первом подразделе указывается классификационный код товаров по ТН ВЭД. Структурно код записывается без пробелов и иных разделительных знаков.
Второй подраздел состоит из двух частей: первый символ предназначен для товаров, в отношении которых применяются меры нетарифного регулирования, два следующих символа - для дополнительной информации о товаре. Заполняется в соответствии с Приложением 26.
Например,

Қосымша өлшем бірлігінде тауарлардың саны 0,01-ден төмен болса, бағанның оң жақтағы төменгі кіші бөлімшесінде арнайы белгіленген ашық жерде ноль көрсетіледі, ал 1 номерінің астында декларацияланатын тауарларды дәлме дәл сипаттаған соң үтірден кейінгі алтыншы белгіге дейін тауардың нақты саны көрсетіледі.
Мысалы:
"1 - ӨЗГЕ ДЕ РАДИОАКТИВТІ ЭЛЕМЕНТТЕР, ИЗОТОПТАР ЖӘНЕ ҚҰРЫЛҒЫЛАР: КӨЗДЕРІ ЦЕЗИЙ-137-8ДАНА, 0,000013 КЮРИ"
Бағанның сол жақтағы төменгі бұрышында арнайы бөлінген ашық жерде онда кеден төлемінің және/немесе салықтың ставкасы белгіленетін физикалық шаманың өлшем бірлігі көрсетілсе, егер бұл өлшем бірлігі негізгі және қосымша өлшем бірліктерінен ерекшеленетін болса, СЭҚ ТН сәйкес өлшем бірлігінің қысқаша атауы көрсетіледі. Мысалы, "Кристалл" арағы" атауы бар тауарға арналған акциздің ставкасы (СЭҚ ТН коды - 220860110) литрмен белгіленеді;
физикалық шаманы өлшеу бірлігі - ЛИТР 100% спирт;
қосымша өлшем бірлігіндегі саны - 10000 литр;
төменгі оң жақ бұрышында - "10 000 Л" деп көрсетіледі.
сол жақтағы төмендегі бұрышта - "4500 л 100% СПИРТ".
Тек негізгі өлшем бірліктерін ғана қолданған жағдайда - бағанның төменгі оң және сол бұрыштағы толтырылмайды.
СЭҚ ТН-да келтірілген тауардың жалпы сипаттамасымен декларацияланатын тауарларды көрсетуге жол берілмейді.
"8702-8705" тауар позицияларында СЭҚ ТН бойынша жіктелетін тауарларды ресімдеу кезінде бағанда мәліметтер мынадай тәртіппен көрсетіледі: көлік құралдың маркасы, көлік құрал моделінің атауы, шанақ номері, қозғалтқыш номері, шасси номері, қозғалтқыштың жұмыс көлемі ("СМ3" көрсетіледі), түсі, шығарылған жылы.
Мысалы,
"ВАЗ-21060, ШАН. 4229624, ҚЗ.5826325, ШС.01020474521235, ҚЗ.КӨЛ 1568СМ3, ТҮСІ АШЫҚ АҚ, 1999Ж.Ш.".
МКД рәсімі пайдаланылған жағдайда, толық ЖКД-ны беру кезінде декларант тауарларды 6 номерімен міндетті түрде МКД белгісін, жеткізу жүзеге асырылған уақыт кезеңін көрсете отырып "__________ ІШІНДЕГІ ЖЕТКІЗІЛІМ" деген жазбаны қосымша жазады. Бұл ретте толық жүк кеден декларациясына мерзімдік ЖКД-ның анықтамалық номері беріледі.
Қосымша парақтардағы "Жүктік орындар және тауарлардың сипаттамасы" деген пайдаланылмаған бағандар сызылып тасталады.
32-баған. "Тауар N".
Бағанда 31-бағанда декларацияланатын тауарлардың реттік номері көрсетіледі. Мысалы, бірнеше атаудағы тауарлар декларацияланады: ЖКД-ның негізгі парағында "1", бірінші қосымша парақта - "2", "3", "4", екінші қосымша парақта - "5", "6", "7" және т.б. қойылады.
Бір ЖКД-да декларацияланатын тауарлардың саны 100-ден аспауы тиіс. Бұл саннан асқан жағдайда мынадай жаңа ЖКД ресімделеді.
33-баған "Тауардың коды"
Бірінші шағын бөлімде СЭҚ ТН бойынша тауарлардың жіктеу коды көрсетіледі. Кодтың құрылымы ашық жерсіз және өзге де бөлгіш таңбаларсыз жазылады.
Екінші шағын бөлім екі бөліктен тұрады: бірінші таңба оларға қатысты тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарларға арналған, келесі екі таңба - тауар туралы қосымша ақпарат үшін.  26-қосымшаға сәйкес толтырылады.
Мысалы,

"S01", где S - свободно от применения мер нетарифного регулирования, 01 - акцизный товар.
Если декларируемые товары содержат признаки объектов интеллектуальной собственности, включенных в реестр товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в третьем подразделе проставляется буква "И" ("интеллектуальная собственность").
Графа 34. "Код страны происхождения".
В графе проставляется цифровой код страны происхождения товаров в соответствии с Приложением 6.
В случае, если страна происхождения товаров неизвестна, в графе проставляются три нуля - "000".
В случае, если в представленных документах в качестве страны происхождения указано более одной страны Европейского Союза (ЕС), то в графе проставляется код "097".
Например,
если в документах указано - "Европейский Союз (Франция, Германия)", то в графе проставляется "097";
если в документах указано - "Европейский Союз (Франция)", то в графе проставляется код Франции - "250".
При декларировании нескольких наименований товаров с использованием добавочных листов указывается код страны происхождения для каждого наименования товаров.
Графа 35. "Вес брутто (кг)".
В графе указывается в килограммах общая масса декларируемых товаров со всеми видами упаковочных материалов и упаковочных контейнеров, паллет, поддонов и иной упаковки, обеспечивающих их сохранность в процессе хранения и транспортировки. Если вес брутто товаров содержит дробные единицы, то оно округляется до трех знаков после запятой по правилам округления. Например: 15,045.
Если общая масса товаров составляет менее одного килограмма, то указывается значение с точностью до шести знаков после запятой. Например: 0,000001.
При декларировании электроэнергии в графе проставляется "0" (ноль).
Графа 36. "Преференции".
В графе проставляются буквенные коды предоставленных преференций, льгот или особенностей (далее - особенности) по уплате таможенных платежей и налогов в соответствии с Классификатором преференций, льгот и иных особенностей уплаты таможенных платежей и налогов (Приложение 14) вне зависимости от того, установлена ставка таможенной пошлины или налогов или нет.
По следующей схеме:
СПАН. Буквы С, П, А, Н приведены для обозначения позиции и только определяют место проставления буквенных кодов, приведенных в соответствующем разделе Классификатора преференций, льгот и иных особенностей по уплате таможенных платежей, где соответственно:
С - код особенности по уплате таможенных сборов за таможенное оформление;
П - код особенности по уплате ввозной таможенной пошлины;
А - код особенности по уплате акциза;
Н - код особенности по уплате налога на добавленную стоимость.
Если в отношении декларируемых товаров особенности по уплате таможенных платежей и налогов не применяются, то в соответствующей позиции проставляется буква "О".
Например:

"S01", бұл жерде S-тарифтік реттеу шараларын қолданудан бос, 01-акциздік тауар.
Егер декларацияланатын тауарлар санаткерлік меншік объектілерінің белгілерін қамтитын болса, үшінші шағын бөлімде "С" әріпі ("санаткерлік меншік") қойылады;
34-баған. "Шыққан елінің коды".
Бағанда 6-қосымшаға сәйкес тауарлардың шыққан елінің сандық коды қойылады.
Егер тауарлардың шыққан елі белгісіз болса, кодтың орнына бағанға үш ноль - "000" қойылады.
Егер тауарлар Еуропа Одағының бірден көп елдерінде тіркелген бірнеше көлік құралмен тасымалданса, бағанда "097" көрсетіледі.
Мысалы,
егер құжаттарда - "Еуропа Одағы (Франция, Германия)" көрсетілсе, бағанға "097" қойылады;
егер құжаттарда - "Еуропа Одағы (Франция)" көрсетілсе, бағанға Францияның коды - "250" қойылады;
Қосымша парақтарды пайдалана отырып тауарлардың бірнеше атауларын декларациялаған жағдайда, әрбір тауарлар атауы үшін шыққан елінің коды көрсетіледі.
35-баған. "Жалпы салмағы (кг)".
Бағанда декларацияланатын тауарлардың орамдық материалдар мен контейнерлердің, паллеттердің, түптердің және олардың сақтау мен тасымалдау процесінде сақталуын қамтамасыз ететін өзге де бумалардың барлық түрлерімен бірге жалпы массасы килограммен көрсетіледі. Егер жалпы салмағы бөлшектік бірліктерін қамтитын болса ол дөңгелектеу ережелері бойынша үтірден кейінгі үш таңбаға дейін дөңгелектенеді. Мысалы: 15, 045
Егер тауарлардың жалпы массасы бір килограмнан асса, көрсетілетін мән үтірден кейінгі алты таңбаға дейінгі дәлдігімен көрсетіледі. Мысалы: 0,000001
Электр энергиясын декларациялау кезінде бағанға "0" (ноль) қойылады.
36-баған. "Преференциялар".
Бағанда преференциялардың, жеңілдіктердің және кеден төлемдері мен салықтарды төлеудің өзге де ерекшеліктерінің жіктеушісіне ( 14-қосымша ) сәйкес кеден төлемдері мен салықтарын төлеу жөнінде берілген преференциялардың, жеңілдіктердің немесе ерекшеліктердің (бұдан әрі - ерекшеліктер) әріптік кодтары, кедендік баждың немесе салықтардың ставкасы бекітілгендігіне немесе жоқтығына қарамастан қойылады.
мынадай сызба бойынша:
СПАН, мұнда тиісінше:
С - кедендік ресімдегені үшін кеден алымдарын төлеу жөніндегі ерекшеліктің коды;
П - әкелулік кеден бажын төлеу жөніндегі ерекшеліктің коды;
А - акцизді төлеу жөніндегі ерекшеліктің коды;
Н - қосымша құн салығын төлеу жөніндегі ерекшеліктің коды.
К, Б, А, С әріптері позицияларды таңбалау үшін келтірілген және преференциялардың, жеңілдіктердің және кеден төлемдерін төлеу жөніндегі өзге де ерекшеліктердің жіктеушісінің тиісті бөлімінде келтірілген әріптік кодтарды қою орнын ғана айқындайды.
Егер декларацияланатын тауарларға қатысты кеден төлемдері мен салықтарды төлеу жөніндегі ерекшеліктер қолданылмаса, онда тиісті позицияға "О" әріпі қойылады.
Мысалы:

1) таможенные сборы за таможенное оформление, налоги уплачиваются в установленном порядке, товары освобождаются от обложения ввозной таможенной пошлиной, - в графе проставляется "ОАОО";
2) на ввозимые товары распространяется освобождение от уплаты таможенных сборов за таможенное оформление, ввозная таможенная пошлина и налоги уплачиваются в установленном порядке - в графе проставляется соответственно "АООО";
3) таможенные сборы за таможенное оформление, НДС уплачиваются в установленном порядке, на ввозимые товары распространяется освобождение от пошлины и акциза, и не установлена ставка ввозной таможенной пошлины и акциза - в графе указывается "ОААО";
4) таможенные сборы за таможенное оформление, НДС уплачиваются в установленном порядке, на ввозимые товары ставка ввозной таможенной пошлины и акциза не установлена - в графе указывается "ОООО";
5) таможенные сборы за таможенное оформление и ввозная таможенная пошлина уплачиваются в установленном порядке, ставка акциза не установлена, НДС уплачивается методом зачета - в графе указывается "ОООГ".
Графа 37. "Процедура".
В графе указывается шестизначный составной код процедуры перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с Приложением 3, состоящим из следующих трех составляющих:
первые две цифры - код заявляемого таможенного режима (раздел 1 Приложения 3);
вторые две цифры - код предшествующего таможенного режима (раздел 1 Приложения 3), если таковой имелся. Если предшествующий таможенный режим неизвестен или отсутствует, то проставляются нули;
последние две цифры - код особенности перемещения декларируемых товаров, определенных разделом 3 Приложения 3. В разделе 2 Приложения 3 приведены рекомендуемые комбинации таможенных процедур, состоящие последовательно из кодов заявляемого и предшествующего таможенных режимов.
Например, при ввозе ранее временно вывезенного выставочного экспоната указывается - "333320".
Графа 38. "Вес нетто (кг)".
В графе указывается в килограммах масса декларируемых товаров с учетом их упаковки, которая неотделима от товара до его потребления и в которой товар представляется для розничной продажи, или общая масса для наливных и насыпных товаров. Если вес нетто товаров содержит дробные единицы, то оно округляется до трех знаков после запятой по правилам округления. Например: 15,045.
Если общая масса товаров составляет менее одного килограмма, то указывается значение с точностью до шести знаков после запятой. Например: 0,000001.
При декларировании электроэнергии в графе проставляется "0" (ноль).
Графа 39. "Квота".
Графа заполняется для товаров, на которые установлены количественные или стоимостные ограничения на свободное перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан:
указывается в единицах измерения согласно полученной лицензии или иному разрешению остаток выделенной квоты. Декларируемая партия товаров не учитывается при определении остатка квоты.
Например, выделенная квота по лицензии - 10000 куб.м; декларируемая первая партия товаров - 4000 куб.м. В графе 39 указывается - "10000".
При декларировании следующей партии товаров в счет выделенной квоты по данной лицензии в графе 39 указывается остаток квоты - "6000".
Графа 40. "Общая декларация/предшествующий документ".
В графе указываются справочные номера временной (периодической) таможенной декларации, или таможенных деклараций, в соответствии с которыми декларируемые товары ранее были помещены под предшествующий таможенный режим.
При указании в графе 40 "Предшествующий документ", номеров более одного, в графе вносится запись: "СМ.ОБОРОТ", а вся информация указывается на оборотной стороне ГТД.
Графа 41. "Дополнительные единицы измерения".

1) кедендік ресімдегені үшін кеден алымдары, салықтар белгіленген тәртіппен төленеді, тауарлар әкелулік кеден бажын салудан босатылады, бағанға "ОАОО" қойылады;
2) әкелінген тауарларға кедендік ресімдегендік үшін кеден алымдарын төлеуден босату таралса, әкелулік кеден бажы белгіленген, салықтар белгіленген тәртіппен төленеді - бағанға тиісінше - "АООО" қойылады.
3) кедендік ресімдегендік үшін кеден алымдары, ҚҚС белгіленген тәртіппен төленеді, әкелінген тауарларға баждан және акцизден босату таралады және әкелулік кеден бажының ставкасы белгіленбеген - бағанда "ОААО" көрсетіледі.
4) кедендік ресімдегендік үшін кеден алымдары, ҚҚС белгіленген тәртіппен төленеді, әкелінген тауарларға әкелулік кеден бажының ставкасы белгіленбеген - бағанда "ОООО" көрсетіледі.
5) кедендік ресімдегендік үшін кеден алымдары мен әкелулік кеден бажы белгіленген тәртіппен төленеді, акциздің ставкасы белгіленбеген, ҚҚС есепке алу әдісімен төленеді - бағанға "ОООГ" көрсетіледі.
37-баған. "Рәсім".
Бағанда тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы 3-қосымшаға сәйкес тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізу рәсімінің алты мәнді құрамдас коды көрсетіледі, ол мынадай құрамдастардан тұрады:
бірінші екі сан - мәлімделген кеден режимінің коды ( 3-қосымшаның 1-бөлімі);
екінші екі сан - егер ондай болса, алдыңғы кеден режимінің коды. Егер алдыңғы кеден режимі белгісіз болса немесе болмаса (3-қосымшаның 1-бөлімі), онда нольдер қойылады. Егер тауарларды өткізу ерекшеліктері жоғарыда аталған жіктеушіде белгіленбесе, онда нольдер қойылады.
соңғы екі сан - Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы 3-қосымшаның 3-бөлімінде айқындалатын декларацияланатын тауарларды өткізу ерекшеліктерінің коды. 3-қосымшаның 2-бөлімінде мәлімделетін және дәйекті алдағы кедендік режимдердің кодтарынан тұратын кедендік рәсімдердің ұсынылатын комбинациялары көрсетілген.
Мысалы бұрын уақытша әкетілген көрмелік экспонатты әкелу кезінде "3333220" көрсетіледі.
38-баған. "Таза салмағы (кг)".
Бағанда декларацияланатын тауарлардың ол тұтынылғанға дейін тауардан ажырамайтын және онымен бірге тауар бөлшек саудаға ұсынылатын орамымен бірге массасы немесе құю және себу тауарлары үшін жалпы массасы килограммен көрсетіледі. Егер жалпы салмағы бөлшектік бірліктерін қамтитын болса ол дөңгелектеу ережелері бойынша үтірден кейінгі үш таңбаға дейін дөңгелектенеді. Мысалы: 15, 045
Егер тауарлардың жалпы массасы бір килограмнан асса, көрсетілетін мән үтірден кейінгі алты таңбаға дейінгі дәлдігімен көрсетіледі. Мысалы: 0,000001
Электр энергиясын декларациялау кезінде бағанға "0" (ноль) қойылады.
39-баған. "Квота".
Баған тауарлардың Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы еркін өткізілуіне сандық немесе құндық шектеулер белгіленетін тауарлар үшін толтырылады:
алынған лицензияға немесе өзге де рұқсатқа сәйкес бөлінген квотаның қалдығы өлшем бірліктерінде көрсетіледі. Тауарлардың декларацияланатын партиясы квота қалдығын айқындау кезінде ескерілмейді.
Мысалы лицензия бойынша бөлінген квота - 10 000 текше метр; тауарлардың декларацияланатын бірінші партиясы - 4 000 текше метр. 39-бағанда - "10 000" көрсетіледі.
Аталған лицензия бойынша бөлінген квотаның есебінен келесі тауарлар партиясын декларация кезінде 39-бағанда квотаның қалдығы көрсетіледі - "6 000".
40-баған. "Жалпы декларация/алдыңғы құжат".
Бағанда оларға сәйкес тауарлар уақытша (мерзімдік, алдын ала) кеден декларациясының және (немесе) оларға сәйкес декларацияланатын тауарлар бұрын алдыңғы кеден режиміне орналастырылған кеден декларацияларының тіркеу номерлері көрсетіледі.
"Алдыңғы құжат" деген 40-бағанда бірден көп номерлері көрсетілсе, бағанға "СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" деген жазба енгізіледі, ал барлық ақпарат ЖКД-ның сыртқы жағында көрсетіледі.
41-баған. "Қосымша өлшем бірліктері".

В графе проставляется код дополнительной единицы измерения количества товаров, указанного в правом нижнем углу графы 31, в соответствии с "Таблицей единиц измерения" в ТН ВЭД. (Приложение 21).
Например:
наименование товаров в графе 31 - "ШКУРЫ ОВЕЦ", код, заявляемый в графе 33 - "410210900", дополнительная единица измерения - "ШТУКИ". В графе указывается код дополнительной единицы измерения - "796".
Графа не заполняется, если в отношении декларируемых в ГТД товаров в соответствии с ТН ВЭД применяется только основная единица измерения.
Графа 42. "Фактурная стоимость".
В графе указывается цена товаров, фактически уплаченная или подлежащая уплате либо компенсируемая встречными поставками товаров, работ, услуг, результатов интеллектуальной деятельности в соответствии с условиями возмездного договора в валюте, указанной в левом подразделе графы 22.
Графа не заполняется в случае отсутствия договора или иного документа, подтверждающего намерения сторон, либо если отсутствует стоимостная основа декларируемого товара.
В графе указывается значение, округленное по правилам округления до двух знаков после запятой.
Графа 43.
В графе указываются сведения о методе оценки и корректировке таможенной стоимости в обязательном порядке таможенными органами оформления.
В левом подразделе графы проставляется:
0 - заявленная декларантом таможенная стоимость товаров не корректировалась;
1 - произведена временная (условная) оценка товаров;
2 - таможенная стоимость товаров скорректирована;
3 - таможенная стоимость товаров скорректирована до выпуска;
4 - таможенная стоимость скорректирована после выпуска.
В правом подразделе графы указывается номер метода определения таможенной стоимости.
В случае корректировки таможенной стоимости (далее - КТС) после выпуска товаров, измененные сведения в ГТД не вносятся, за исключением левого подраздела графы 43, в котором проставляется признак корректировки таможенной стоимости, а формы КТС, являясь неотъемлемой частью ГТД, подтверждают вновь принятые сведения.
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы".
В графе указываются сведения о представляемых документах, необходимых для таможенных целей.
Каждый из реквизитов указывается с новой строки и имеет порядковый номер.
Под номером 1 указываются сведения:
о лицензиях, если в отношении декларируемых товаров в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан требуется представление лицензии. Оригинал лицензии регистрируется в специальном журнале и хранится в таможенном органе для дальнейшего контроля. В случае оформления лицензируемого товара в другом таможенном органе, предъявляется заверенная таможенным органом копия лицензии;
а также сведения о воинских пропусках и сертификате качества продукции собственного производства:

Бағанда СЭҚ ТН-дағы "Өлшем бірліктерінің кестесіне" сәйкес 31-бағанның төменгі оң жақ бұрышында көрсетілген тауарлар санының қосымша өлшем бірліктерінің коды қойылады ( 21-қосымша ).
Мысалы:
31-бағандағы тауарлардың атауы - "ҚОЙ ТЕРІЛЕРІ", 30-бағанда мәлімделетін код - 33 - "410210900", қосымша өлшем бірлігі - "ДАНА". Бағанда қосымша өлшем бірлігінің коды - "796" көрсетіледі.
Егер ЖКД-да декларацияланатын тауарларға қатысты СЭҚ ТН-ге сәйкес тек бір ғана өлшем бірлігі қолданылса, баған толтырылмайды.
42-баған. "Фактуралық құн".
Бағанда тауарлардың іс жүзінде төленген немесе төлеуге жататын, не тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердің, санаткерлік қызмет нәтижелерінің қарама-қарсы жеткізілімдерімен өтелетін 22-бағанның сол жақ шағын бөлімінде көрсетілген валютадағы бағасы көрсетіледі.
Шарт немесе тараптардың ниетін растайтын өзге де құжат болмаған жағдайда, не егер декларацияланатын тауардың құндық негізі болмаса, баған толтырылмайды.
Бағанда дөңгелектеу ережелері бойынша үтірден кейінгі екі белгіге дейін дөңгелектенген шама көрсетіледі.
43-баған.
Бағанда міндетті түрде кеден органдарының кедендік құнды бағалау мен түзету әдісі туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бағанның оң жақ шағын бөлімінде мыналар көрсетіледі:
0 - декларант мәлімдеген тауарлардың кедендік құны түзетілген жоқ;
1 - тауарларды уақытша (шартты түрде) бағалау жүргізілді;
2 - тауарлардың кедендік құны түзетілді;
3 - тауарлардың кедендік құны шығарылғанға дейін түзетілді;
4 - кедендік құн шығарылғаннан кейін түзетілді.
Бағанның оң жақ шағын бөлімінде кедендік құнды анықтау әдісінің номері көрсетіледі.
Кедендік құн тауарлар шығарылғанға дейін түзетілген жағдайда (бұдан әрі - КҚТ), өзгертілген мәліметтер ЖКД-ға енгізілмейді, ал КҚТ-ның нысандары ЖКД-ның ажырамас бөлігі бола отырып жаңадан қабылданған мәліметтерді растайды.
44-баған. "Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттар".
Бағанда кеден мақсаттары үшін қажетті ұсынылатын құжаттар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Деректемелердің әрқайсысы жаңа жолдан көрсетіледі және реттік номері болады.
1 номерімен:
егер Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес декларацияланатын тауарларға қатысты лицензиялар, сондай-ақ әскери рұқсат қағаздары мен өзі шығаратын өнімнің сапалық сертификаты туралы мәліметтер ұсынылуы талап етілсе, лицензиялар туралы мәліметтер көрсетіледі. Лицензияның түпнұсқасы арнайы журналда тіркеледі және одан әрі бақылау үшін кеден органында сақталады. Лицензияланатын тауар басқа кеден органында ресімделген жағдайда лицензияның расталған көшірмесі ұсынылады.

1.1 - номер и дата выдачи лицензии уполномоченным государственным органом, а также срок ее действия;
1.2 - номер и дата выдачи воинского пропуска;
1.3 - сертификат качества продукции собственного производства, дата выдачи.
Под номером 2 указываются номера транспортных документов.
Под номерами 3 и 4 указываются сведения о представленных договорах, в соответствии с которыми товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан либо с целью исполнения которых изменяется таможенный режим перемещенных через таможенную границу Республики Казахстан товаров:
3.1 - номера и даты заключения безвозмездного договора и действующих дополнений к нему;
3.2 - номер и дата счета-проформы на поставку товаров;
4.1 - номера и даты заключения возмездного договора и действующих дополнений к нему;
4.2 - номера и даты соответствующих счетов на оплату и поставку товаров (счет-фактура, инвойс), а также иных документов необходимых для подтверждения таможенной стоимости;
4.3 - номер договора по передаче прав на интеллектуальную собственность (лицензионный договор, договор на использование товарного знака и т.д.);
4.4 - в случае условного выпуска указывается обязательство об использовании условно выпущенных товаров только в тех целях, в связи с которыми предоставлены такие льготы.
Например: "4.4 - обязуемся использовать в соответствии с предоставленными льготами".
4.5 - номера и даты платежных поручений.
Под номером 5 указывается номер и дата регистрации заключения об условиях переработки товаров на/вне таможенной территории Республики Казахстан, переработки товаров для свободного обращения.
Под номером 6 указываются категории, номера и даты выдачи разрешительных документов (разрешений) государственных органов Республики Казахстан в случае, если товары подлежат контролю этих органов. Указываются документы, подтверждающие соответствие на безопасность продукции, также решения таможенных органов в отношении товаров (например: уведомления, решения о продлении подачи ГТД, заключение эксперта).
Под номером 7 указываются сведения о документах, подтверждающих применение особенностей по уплате таможенных платежей и налогов, особенностей проведения расчетов по внешнеторговой сделке:
7.1 - краткое буквенное обозначение документов (приложение 15), являющихся основанием для освобождения от уплаты таможенных платежей и налогов, и/или подтверждающих применение льгот в соответствии с графой 36, с указанием даты подписания, краткого наименования и номера (номер документа об утверждении либо ратификации при наличии).
Например, "ТК РК ОТ 05.04.03 Г. N 401-II" "МД "О ВОЗДУШНОМ СООБЩЕНИИ" ОТ 18.07.96 Г. ЗРК N86-1", "ЗРК от 20.09.02 N 1208", "ПС МФ РК ОТ 14.04.00 N 123/456", "П.П.1 П.1 СТ.234 НК ОТ 12.06.01 Г. N209-II", "ПП РК ОТ 10.03.00 Г. N 378", "ИП Республики Казахстан от 19.02.1997Г. N 52".

1.1 - лицензияның номері және оның уәкілетті органның берген күні, сондай-ақ оның қолданылу мерзімі;
1.2 - әскери рұқсаттың номері және берілген күні;
1.3 - өзі өндіретін өнім сапасының сертификаты, берілген күні.
2 номерімен көліктік құжаттың номерлері көрсетіледі.
3 және 4 номерлерімен оларға сәйкес тауарлар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін, не оларды орындау мақсатында Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды кеден режимі өзгеретін ұсынылған шарттар туралы мәліметтер көрсетіледі:
3 - жасалған өтеусіз шарттың және оның қолданылып жүрген қосымшаларының номері және күні;
3.1 - тауарларды жеткізуге арналған шот-проформаның номері және күні;
4 - жасалған өтеусіз шарттың және оның қолданылып жүрген қосымшаларының номері және күні;
4.1 - тауарларды төлеуге және жеткізуге арналған тиісті шоттардың (шот-фактура, инвойс) номерлері және күні;
4.2 - санаткерлік меншік құқығын беру жөніндегі шарттың (лицензиялық шарт, тауарлық белгіні пайдалануға арналған шарт және т.б.) номері;
4.3 - шартты түрде шығарылған жағдайда шартты түрде шығарылған тауарларды тек оған байланысты мұндай жеңілдіктер берілетін мақсаттарда ғана пайдалану туралы міндеттеме көрсетіледі.
Мысалы "4.4 - берілген жеңілдіктерге сәйкес пайдалануға міндеттенеміз".
4.5 - төлем кепілдемелірінің номерлері мен күндері.
5 номерімен тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағында/аумағынан тыс қайта өңдеудің, еркін айналым үшін қайта өңдеудің шарттары туралы қорытындының номері мен тіркелген күні көрсетіледі.
6 номерімен, егер тауарлар осы органдардың бақылауына жататын жағдайында Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының рұқсат ету құжаттарының (рұқсаттардың) санаттары, номерлері және берілген номерлері көрсетіледі. Өнімнің қауіпсіздікке сәйкестілігін растайтын құжаттар, сондай-ақ тауарларға қатысты кеден органдарының шешімдері көрсетіледі (мысалы: хабарламалар, ЖКД беру мерзімін ұзарту туралы шешімдер, сарапшының қорытындысы).
7 номерімен кеден төлемдері мен салықтарды төлеу жөніндегі ерекшеліктердің, сыртқы сауда мәмілесі бойынша есеп айырысу жүргізу ерекшеліктерінің қолданылуын растайтын құжаттар туралы мәліметтер көрсетіледі:
7.1 - кеден төлемдері мен салықтарды төлеуден босату үшін негіздеме болып табылатын және/немесе 36-бағанға сәйкес жеңілдіктер қолдануды растайтын құжаттарды қол қойылған күнін, қысқаша атауы мен номерін (бар кезінде бекіту не ратификациялау туралы құжаттың номері) көрсете отырып әріптік қысқаша таңбалау (15-қосымша):
Мысалы, "ҚР КК 05.04.03 ж. N401-ІІ" "Әуе қатынасы туралы" "ХК 18.07.96 ж. N86-7 ҚРЗ", "20.09.02 ж. N1208 ҚРЗ", "ҚР ҚМ 14.04.00 ж. N 123/456 хт", "12.06.01 ж. N209-ІІ КК 234-ББ 1-Т 1-ТШ", "ҚР ҮҚ 10.03.00 ж. N378", "Қазақстан Республикасының ИП 19.02.1997 ж. N52"

7.2 - краткое буквенное обозначение сертификатов происхождения товаров, указывающее на форму сертификата (для сертификатов формы А "СРТ А"; для сертификатов формы СТ-1 - "СРТ СТ-1"), с указанием даты выдачи, краткого наименования уполномоченного органа, выдавшего сертификат, либо данные декларации о стране происхождения.
Например, "СРТ А 12345 ОТ 18.08.93 ТПП ТУРЦИИ", "СРТ CT-1 98754 ОТ 15.03.94 ТПП РОССИИ", где ТПП - Торгово-Промышленная палата.
7.3 - номер и дата выдачи лицензии Национального Банка Республики Казахстан на проведение валютных операций в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан.
Под номером 8.1 указываются сведения об иных документах, необходимых для таможенного оформления, в том числе смешанных договорах, договора об оказании услуг таможенного брокера, не поименованных в п.п. 1 - 7 порядка заполнения настоящей графы, если в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа они являются документами, необходимыми для таможенных целей.
Под номером 8.2 указывается краткое буквенное обозначение документа (Приложение 15) и дата постановлений Правительства Республики Казахстан при перемещении товаров и транспортных средств, в отношении которых применяются меры тарифного и нетарифного регулирования на основании этих постановлений.
Например, "ПП РК 1037 от 30.06.97г., ПП РК 1787 от 29.11.00 г.".
Графа 45. "Таможенная стоимость".
В графе указывается таможенная стоимость товаров, в валюте, заявленной в графе 22, декларируемых в графе 31, рассчитанная согласно методам определения таможенной стоимости товаров.
Полученное значение, содержащее дробные единицы, округляется до двух знаков после запятой по правилам округления.
Графа 46. "Статистическая стоимость".
В графе указывается статистическая стоимость декларируемых товаров, приведенная по фактурной стоимости к базе цен CIF - казахстанский порт или CIP - пункт назначения на границе Республики Казахстан, пересчитанная в доллары США по рыночному курсу обмена, определенному в соответствии с законодательством Республики Казахстан, на дату представления ГТД к таможенному оформлению (порядок пересчета валюты в доллары США приведен в Приложении 16).
При этом, если товары куплены на условиях, в соответствии с которыми пункт поставки (назначения) находится вне таможенной территории Республики Казахстан (например, EXW ПЕКИН, CIF БЕРЛИН), то к фактурной стоимости добавляются дополнительные не включенные расходы по доставке товаров до места ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан. При этом под местом ввоза понимается:

7.2 - сертификаттың нысанын (А нысанындағы сертификат үшін - "СРТ А"; СТ-1 нысанындағы сертификаттар үшін "СРТ СТ-1") көрсететін тауарлардың шығу сертификаттарын берілген күнін, сертификатты берген уәкілетті органның қысқаша атауын көрсете отырып әріптік таңбалау.
Мысалы "СРТ А 12345, 18.08.93 ж., Түркия СӨП", "СРТ СТ-1 98754, 15.03.94 ж., Ресей СӨП", бұл жерде СӨП - Сауда-өнеркәсіптік палата
7.3 - Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес валюталық операциялар жүргізуге арналған Қазақстан Республикасының Ұлттық банк лицензиясының номері және берілген күні;
8.1 номерімен егер уәкілетті органның нормативтік құқықтық кесімдеріне сәйкес олар осы бағанның 1-7-тармақтарында аталмаған кеден мақсаттары үшін қажетті құжаттар болып табылса кедендік ресімдеу үшін оның ішінде аралас шарттарға, кедендік брокердің қызмет көрсетулері туралы шарттарға қажетті өзге де құжаттар туралы мәліметтер көрсетіледі.
8.2 номерімен құжаттың қысқаша әріптік мәні ( 15-қосымша ) және тауарлар мен көлік құралдарын өткізу кезінде осы қаулылардың негізінде осыларға қатысты тарифтік және тарифтік емес реттеу қолданылатын Қазақстан Республикасы қаулыларының күндері көрсетіледі.
Мысалы, "ҚР ҮҚ 30.06.97ж. 1037, ҚРҮҚ 29.11.00ж. 1787".
45-баған. "Кедендік құн".
Бағанда тауарлардың кедендік құнын айқындау әдісіне сәйкес есептелген 31-бағанда декларацияланатын 22-бағанда мәлімделген валютамен тауарлардың кедендік құны көрсетіледі.
Егер жалпы салмағы бөлшектік бірліктерін қамтитын болса ол дөңгелектеу ережелері бойынша үтірден кейінгі екі таңбаға дейін дөңгелектенеді.
46-баған. "Статистикалық құн".
Бағанда декларацияланатын тауарлардың СIF - қазақстандық порт немесе СIP - Қазақстан Республикасының шекарасындағы баратын пункт бағаларының базасына фактуралық құн бойынша келтірілген, ЖКД-ны кедендік ресімдеуге ұсыну күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген бағам бойынша АҚШ долларына қайта есептелген (валютаны АҚШ долларына қайта есептеудің тәртібі  16-қосымшада келтірілген) статистикалық құны көрсетіледі.
Бұл ретте егер тауарлар оларға сәйкес жеткізу (баратын) пункттері Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерде (мысалы, ЕХВ - ПЕКИН, СІF - БЕРЛИН) болатын жағдайларда сатып алынса, онда фактуралық құнға тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелу орнына дейін жеткізу жөнінде қосымша енгізілмеген шығыстар қосылады. Бұл ретте әкелу орны деп:

1) для авиаперевозок - аэропорт назначения или первый аэропорт на территории Республики Казахстан, в котором самолет, перевозящий товары, совершает посадку и где производится разгрузка товаров;
2) для морских перевозок - первый порт разгрузки или порт перегрузки на территории республики;
3) для товара, доставляемого по почте - пункт международного почтового обмена;
4) другими видами транспорта - первый таможенный орган в пути следования.
Для случаев, когда условиями поставки предусмотрен пункт назначения, находящийся на таможенной территории Республики Казахстан (например, CIP КАРАГАНДА), из фактурной стоимости исключаются расходы по доставке товаров после ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан.
Расчет статистической стоимости к базе цен CIF - казахстанский порт или CIP - пункт назначения на границе Республики Казахстан производится в соответствии с рекомендуемым алгоритмом, приведенном в Приложении 24.
При ввозе товаров в соответствии с договором, отличным от купли-продажи или мены, в графе указывается в долларах США статистическая стоимость товаров, пересчитанная по таможенной стоимости, приведенной в графе 45.
Полученное значение, содержащее дробные единицы, округляется до целой величины по правилам округления, если оно больше одного доллара США. Иначе полученное значение округляется до двух знаков после запятой по правилам округления.
Графа 47. "Исчисление таможенных платежей и налогов".
Исчисление таможенных пошлин и налогов производится для каждого наименования товара отдельно на основном листе и на добавочных листах. Исключение составляет применение единой ставки за товарную партию, которое производится только на основном листе ГТД.
В графу не вносятся сведения по виду таможенного платежа, если в соответствии с законодательством Республики Казахстан для декларируемых товаров не установлен размер ставки по этому виду платежа.
Заполнение графы в части таможенных сборов за таможенное оформление производится в следующем порядке:
Сбор за таможенное оформление товаров заполняется для каждого товара на основном и добавочных листах, как на бумажном носителе, так и в электронной копии.
Исчисление таможенных сборов за таможенное оформление производится для каждого наименования товара отдельно на основном листе и на добавочных листах, как на бумажном носителе, так и в электронной копии только в национальной валюте Республики Казахстан в размере, установленном Правительством Республики Казахстан, пересчитанной по рыночному курсу обмена валют, определяемому в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В первой колонке графы "Вид" указывается код платежа, согласно Классификатора таможенных платежей и налогов (Приложение 17);
вторая колонка графы "Основа начисления" не заполняется;
в третьей колонке графы "Ставка" указывается установленный размер ставки таможенного сбора за таможенное оформление;
в четвертой колонке графы "Сумма" таможенных сборов за таможенное оформление указывается подлежащая уплате сумма платежа в национальной валюте Республики Казахстан, пересчитанной по рыночному курсу обмена валют, определяемому в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Полученное значение, содержащее дробные единицы, округляется до двух знаков после запятой по правилам округления.
Сумма таможенных сборов за таможенное оформление исчисляется по формуле:
(Z+N*B)/Kol_tov * EURO,
где Z - установленный размер ставки для оформления основного листа ГТД, B - установленный размер ставки для оформления добавочного листа ГТД,
N - количество добавочных листов,
Kol_tov - количество наименований товаров в ГТД,
EURO - курс ЕВРО.
В пятой колонке графы "СП" указывается способ платежа (Приложение 23):
Заполнение графы при исчислении ввозной таможенной пошлины производится в следующем порядке:
в первой колонке графы "Вид" указывается код платежа в соответствии с Приложением 17;
во второй колонке графы "Основа начисления" указывается сумма в зависимости от установленных ставок:

1) әуе тасымалдары үшін - баратын әуежай немесе онда тауарларды өткізуші ұшақ қонатын және тауарларды түсіруді жүргізетін Қазақстан Республикасының аумағындағы бірінші әуежай;
2) теңіз тасымалдары үшін - республика аумағындағы бірінші түсіру порты немесе қайта тиеу порты;
3) почта бойынша жеткізілетін тауар үшін - халықаралық почта алмасу пункті;
4) басқа көлік түрлерімен - жолдағы бірінші кеден органы түсініледі. Жеткізілу шарттарымен Қазақстан Республикасының кеден аумағында орналасқан (мысалы, СІР - ҚАРАҒАНДЫ) баратын пункт көзделетін жағдайлар үшін фактуралық құннан тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелгеннен кейін жеткізу жөніндегі шығыстар алынып тасталады.
СIF - қазақстандық порт немесе СIP - Қазақстан Республикасының шекарасындағы баратын пункт бағаларының базасына статистикалық құнды есептеу 24-қосымшада келтірілген ұсынылатын алгоритмге сәйкес жүргізіледі.
Бағанда АҚШ долларындағы ЖКД-ның 45-бағанында келтірілген кедендік құн бойынша қайта есептелген тауарлардың статистикалық құны көрсетіледі.
Кері жағдайда алынған мән дөңгелектеу ережелері бойынша үтірден кейінгі екі белгіге дейін дөңгелектенеді.
47-баған. "Кеден төлемдері мен салықтарды есептеу".
Кеден төлемдері мен салықтарды есептеу негізгі парақта және қосымша парақтарда тауардың әрбір атауы үшін көрсетіледі. Бұған ЖКД-ның негізгі парағында ғана есептелетін тауар партиясы үшін бірыңғай ставка қолдану мен кедендік ресімдегендік үшін кеден алымдарын есептеу қосылмайды.
Бағанға егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес декларацияланатын тауарлар үшін төлемнің осы түрі бойынша ставка мөлшері белгіленбесе, кеден төлемінің түрі жөніндегі мәліметтер енгізілмейді.
Кедендік ресімдегендігі үшін кеден алымдары бөлігіндегі бағандарды толтыру мынадай тәртіппен жүргізіледі:
Тауарларды ресімдегені үшін кеден алым әр тауар үшін негізгі және қосымша парақтарда, қағаз тасушысымен, сондай-ақ электронды көшірмеде толтырылады.
Кедендік ресімдегені үшін кеден алымдарын есептеу әр тауар үшін негізгі және қосымша парақтарда, қағаз тасушысымен, сондай-ақ электронды көшірмеде тек Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында ғана Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын валюталар айырбастаудың рыноктық бағамы бойынша есептелген мөлшерде жүргізіледі.
"Түрі" бағанының бірінші колонкасында кеден төлемдері мен салықтардың жіктеушісіне (17-қосымша) сәйкес төлемнің коды көрсетіледі;
"Есептеу негіздері" бағанының екінші колонкасы толтырылмайды;
"Ставка" бағанының үшінші колонкасында кедендік ресімдегені үшін алынатын кеден алымы ставкасының белгіленген мөлшері көрсетіледі;
Кедендік ресімдегені үшін кедендік алымдар "Сома"-сы бағанының төртінші колонкасында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын валюталар айырбастаудың рыноктық бағамы бойынша қайта есептелген төлеуге жататын төлемнің сомасы Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен көрсетіледі.
Кері жағдайда алынған мән дөңгелектеу ережелері бойынша үтірден кейінгі екі белгіге дейін дөңгелектенеді.
Кедендік ресімдегені үшін кеден алымдарының сомасы мынадай формула бойынша есептеледі:
(Z+N*B)/Kol_tov*EURO,
бұл жерде, Z - ЖКД-ның негізгі парағын ресімдеу үшін ставканың белгіленген мөлшері, В - ЖКД-ның негізгі парағын ресімдеу үшін ставканың белгіленген мөлшері,
N - қосымша парақтардың саны,
Kol_tov - ЖКД-ғы тауарлар атауының саны,
EURO - ЕВРо бағамы.
"ТӘ" (төлем әдісі) - бағанының бесінші колонкасында төлемнің тәсілі көрсетіледі ( 23-қосымша ):
Әкелулік кеден бажын есептеу кезінде бағандарды толтыру мынадай тәртіппен жүргізіледі:
"Түрі" бағанының бірінші колонкасында  17-қосымшаға сәйкес төлемнің коды көрсетіледі;
"Есептеу негіздері" бағанының екінші колонкасында белгіленген ставкаларға қарай:

1) по товарам, облагаемым ввозной таможенной пошлиной по ставкам в процентах со стоимости, - таможенная стоимость товаров, указанная в графе 45, пересчитанная по рыночному курсу обмена валют, определенному в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) по товарам, облагаемым ввозной таможенной пошлиной по специфическим ставкам в евро с представленной единицы физической величины, - общее количество единиц физической величины, указанное в графе 31;
3) по товарам, облагаемым ввозной таможенной пошлиной по специфическим ставкам в евро с веса нетто товара - общий вес нетто, указанный в графе 38;
4) по товарам, облагаемым ввозной таможенной пошлиной по комбинированным ставкам - таможенная стоимость товаров, указанная в графе 45, пересчитанная по рыночному курсу обмена валют, определенному в соответствии с законодательством Республики Казахстан либо общее количество единиц физической величины, указанное в графе 31 либо общий вес нетто товара, указанный в графе 38.
Полученное значение во второй колонке по товарам, облагаемым ввозной таможенной пошлиной по ставкам в процентах со стоимости или по товарам, облагаемым ввозной таможенной пошлиной по комбинированным и специфическим ставкам и содержащее дробные единицы, округляется до двух знаков после запятой по правилам округления;
в третьей колонке графы "Ставка" указывается установленный размер ставки ввозной таможенной пошлины;
в четвертой колонке графы "Сумма" указывается сумма ввозной таможенной пошлины, исчисленная путем произведения основы начисления на ставку таможенной пошлины;
полученное значение в четвертой колонке, содержащее дробные единицы, округляется с точностью до двух знаков после запятой по правилам округления;
в пятой колонке графы "СП" указывается способ платежа (Приложение 23):
В случае предоставления отсрочки или рассрочки по уплате ввозной таможенной пошлины (в пятой колонке графы "СП" указывается соответственно - "ОП" или "РС") - заполняется графа 48 "Отсрочка платежей".
Заполнение графы при исчислении акциза производится аналогично заполнению при исчислении ввозной таможенной пошлины.
Заполнение графы при исчислении налога на добавленную стоимость (далее - НДС) производится в следующем порядке:
в первой колонке графы "Вид" указывается код платежа в соответствии с Приложением 17;
во второй колонке "Основа начисления" проставляется таможенная стоимость товаров, указанная в графе 45, пересчитанная по рыночному курсу обмена валют, определяемому в соответствии с законодательством Республики Казахстан, к которой добавляется сумма таможенных сборов за таможенное оформление, ввозных таможенных пошлин и акцизов, исчисленных в соответствии с настоящими Правилами, причем значение, содержащее дробные единицы, округляется с точностью до двух знаков после запятой по правилам округления;
в третьей колонке графы "Ставка" указывается установленный размер ставки НДС;
в четвертой колонке графы "Сумма" указывается начисленная сумма НДС, полученная путем произведения основы начисления и ставки НДС;
полученное значение, содержащее дробные единицы, округляется с точностью до двух знаков после запятой по правилам округления;
в пятой колонке графы "СП" указывается способ платежа (Приложение 23).
В третьей колонке "Ставка" указывается ставка платежа и/или налога, установленная законодательством, действовавшим на дату вступления в силу Контракта, в отношении которых законодательством Республики Казахстан гарантирована стабильность условий контрактов.

1) құнның алынатын ставкалары бойынша әкелулік кеден бажы пайыздарда салынатын тауарлар бойынша - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын валюталар айырбастаудың рыноктық бағамы бойынша қайта есептелген 45-бағанда көрсетілген тауарлардың кедендік құны;
2) физикалық шамасының ұсынылған бірлігінен евро-дағы бейімдік ставкалары бойынша әкелулік кеден бажы салынатын тауарлар бойынша 31-бағанда көрсетілген физикалық шама бірліктерінің жалпы саны;
3) евро-дағы бейімдік ставкалар бойынша әкелулік кеден бажы салынатын тауарлар бойынша - 38-бағанда көрсетілген таза салмағы көрсетіледі;
4) құрамдастырылған ставкілер бойынша әкелулік кеден бажы салынатын тауарлар бойынша - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын валюталар айырбастаудың рыноктық бағамы бойынша есептелген 45-бағанда көрсетілген тауарлардың кедендік құны, не 31-бағанда көрсетілген физикалық шама бірліктерінің жалпы саны, не 38-бағанда көрсетілген тауардың жалпы таза салмағы.
Құнның алынатын ставкалары бойынша әкелулік кеден бажы пайыздарда салынатын тауарлар бойынша немесе құрамдастырылған және бейімдік ставкалар бойынша әкелулік кедендік баж салынатын тауарлар бойынша екінші бағанда алынған мән үтірден кейінгі екі белгіге дейін дөңгелектенеді.
"Ставка" бағанының үшінші колонкасында әкелулік кеден бажы ставкасының белгіленген мөлшері көрсетіледі;
"Сома" бағанының төртінші колонкасында есептеу негізін кеден бажы ставкасына айналдыру жолымен есептелетін әкелулік кеден бажының сомасы көрсетіледі;
бөлшектік бірліктерін қамтитын төртінші бағандағы алынған мән дөңгелектеу ережелері бойынша үтірден кейінгі екі белгіге дейін дөңгелектенеді.
"ТӘ" бағанының бесінші колонкасында төлем әдісі көрсетіледі (23-қосымша):
Әкелулік кеден бажды төлеу бойынша кейінге қалдыру немесе бөліп-бөліп төлеу құқығы беру жағдайда ("ТӘ" бағанының бесінші колонкасында тиісінше "КҚ" немесе "ББ" көрсетіледі), "Төлемдерді кейінге қалдыру" 48-баған толтырылады.
Акцизді есептеу кезінде бағандарды толтыру әкелулік кеден бажын есептеу кезіндегі толтыруға ұқсас.
Қосымша құн салығын (бұдан әрі - ҚҚС) есептеу кезіндегі бағандарды толтыру мынадай тәртіппен жүргізіледі.
"Түрі" бағанының бірінші колонкасында  17-қосымшаға сәйкес төлемнің коды көрсетіледі;
"Есептеу негіздері" бағанының екінші колонкасында оған осы Ережеге сәйкес есептелген кедендік ресімдегені, әкелулік кеден баждары мен акциздер үшін кеден төлемдерінің сомасы қосылатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын валюталар айырбастаудың рыноктық бағамы бойынша қайта есептелген 45-бағанда көрсетілген тауарлардың кедендік құны қойылады, бұл жерде алынған мән дөңгелектеу ережелері бойынша үтірден кейінгі екі белгіге дейін дөңгелектенеді;
"Ставка" бағанының үшінші колонкасында ҚҚС ставкасының белгіленген мөлшері көрсетіледі;
"Сома" бағанының төртінші колонкасында есептеу негіздері мен ҚҚС сомасын қосу жолымен алынған ҚҚС-тің есептелген сомасы көрсетіледі;
Кері жағдайда алынған мән дөңгелектеу ережелері бойынша үтірден кейінгі екі белгіге дейін дөңгелектенеді.
"ТӘ" (төлем әдісі) - бағанының бесінші колонкасында төлемнің тәсілі көрсетіледі (23-қосымша).
"Ставка" бағанының үшінші колонкасында оларға қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасы келісім-шарттардың тұрақтылығына кепілдік берген Келісім-шарттың күшіне енген күніне әрекет еткен төлемнің және/немесе салықтың ставкасы көрсетіледі.

Например: в случае, когда условием контракта, заключенным между инвесторами и государственными органами Республики Казахстан, предусмотрено, что компания уплачивает таможенные платежи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" от 20 июля 1995 года N 2368 в размерах и порядке, установленных подзаконными актами, действовавшими на дату вступления контракта в силу. Учитывая, что на дату вступления в силу Контракта действовало Постановление Правительства Республики Казахстан от 07.11.95 г. N 1479 "О ставках таможенных платежей" в колонке ставка указывается ставка таможенного сбора в размере 0,2% или 0,4%.
Если применяется комбинированная ставка, то в колонке "Ставка" указывается значение ставки (адвалорная и/или специфическая). При этом в колонке "Основа начисления" указывается соответствующая запись.
Например,
Вид
Основа начисления
Ставка
Сумма
СП
22
75000,00
15%+0.5ЕВРО
64192,50
БН
или
Вид
Основа начисления
Ставка
Сумма
СП
22
600,00
20%
17732,40
БН
Пример заполнения графы при исчислении сумм таможенного сбора, ввозной таможенной пошлины, акциза и НДС приведен в Приложении 18 к настоящим Правилам.
Таможенные платежи, такие как таможенный сбор за таможенное сопровождение, плата за принятие предварительного решения, пени, штрафы и иные, в ГТД не вносятся.
Графа 48 "Отсрочка платежей".
В графе указывается окончательная дата уплаты таможенных пошлин и налогов при предоставлении отсрочки или рассрочки.
Графа 53 "Таможня и страна назначения".
В графе указываются сведения о документах внутреннего таможенного транзита, на основании которых товары доставлялись в таможенный орган назначения для проведения таможенного оформления (каждый из реквизитов указывается с новой строки с указанием перед каждым из них порядкового номера):
1) под номером 1 указывается номер документа контроля доставки;
2) под номером 2 указывается номер книжки международной дорожной перевозки (далее - МДП), дата оформления МДП на границе Республики Казахстан (дата въезда в Республику Казахстан) и дата окончания срока действия;
3) под номером 3 указывается номер краткой декларации.
При указании в графе 53 "Таможня и страна назначения" номеров более 1 (одного), в графе проставляется запись: "СМ.ОБОРОТ", а вся информация указывается на оборотной стороне ГТД.
Графа не заполняется, если декларирование товаров производится в таможенном органе, расположенном в пункте пропуска на границе, за исключением подпунктов 2) и 3), либо если товары ранее были помещены под иной таможенный режим.
Графа 54. "Место и дата".
В графе указываются сведения о представителе декларанта, указанного в графе 14, уполномоченном на совершение действий по таможенному оформлению от имени декларанта. Сведения, заявляемые в этой графе, указываются с новой строки с проставлением их порядкового номера:
под номером 1 указывается место, дата заполнения ГТД;
под номером 2 указывается фамилия и инициалы представителя декларанта, заполнившего ГТД;
под номером 3 указывается номер и дата выдачи доверенности на совершение действий по таможенному оформлению от собственного имени или при декларировании таможенным брокером - номер квалификационного аттестата специалиста по таможенному оформлению;
под номером 4 указывается номер служебного телефона представителя декларанта.
Сведения, указанные в данной графе, заверяются в следующем порядке:
если декларантом является юридическое лицо, такое удостоверение осуществляется подписью представителя декларанта и печатью юридического лица. Для таможенных брокеров дополнительно на оборотной стороне основного листа в нижнем левом углу личный номерной штамп специалиста по таможенному оформлению;
если декларантом является физическое лицо, такое удостоверение осуществляется его подписью.
Графа "А" (основного листа ГТД).
В графе указываются финансовые и банковские сведения декларанта, указанного в графе 14. Сведения, заявляемые в этой графе, указываются с новой строки с проставлением их порядкового номера.
Под номером 1 указываются номер расчетного счета в национальной валюте и наименование банка, в котором открыт этот счет.
Под номером 2 указываются номер валютного счета и наименование банка, в котором открыт валютный счет.
Графа В. "Подробности подсчета".
В графе указывается раздельно по каждому виду платежа в соответствии с Приложением 17, общая сумма фактически уплаченных платежей по данному виду, состоящая из платежей по основному листу и каждому добавочному листу, краткое наименование национальной валюты Республики Казахстан, а также номер и дата документа, подтверждающего произведенную оплату.
При предоставлении отсрочки или рассрочки по уплате таможенных пошлин указывается вид обеспечения уплаты таможенных пошлин в соответствии с Классификатором видов обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов (Приложение 19), а также общая сумма, на которую предоставлено обеспечение уплаты и краткое наименование валюты.
При этом в графе 48 указывается дата, до которой предоставлена отсрочка по уплате таможенных пошлин.
Сумма уплаченных платежей округляется до целого числа по правилам округления.
Примеры заполнения графы приведены в Приложении 18 к настоящим Правилам.
Графа Д "Таможенный контроль".
В графах проставляются отметки о принятом решении по вопросу выпуска товаров в виде оттисков штампов "Выпуск разрешен" или "Выпуск запрещен", являющимися средствами идентификации, а также другие отметки, свидетельствующие о результатах таможенного контроля и нанесенных средствах таможенной идентификации. Отметки о принятом решении в отношении декларируемых товаров проставляются с указанием фамилии ответственного должностного лица таможенного органа и заверяются подписью и личной номерной печатью указанного лица.
Оттиски печатей и штампов должны четко просматриваться.
Допускается использование оборотной стороны ГТД для проставления других таможенных отметок.
Все сведения, внесенные декларантом на оборотной стороне ГТД, фиксируются должностным лицом таможенного органа замкнутой линией, охватывающей запись с проставлением личной номерной печати так, чтобы нижний край печати приходился на нижнюю черту обведенной записи.
Графа "С" добавочного листа.
В графе проставляется личная номерная печать, дата и подпись инспектора таможенного органа, осуществившего отметку в графе "Д" основного листа ГТД.
Оттиски печатей и штампов должны четко просматриваться.

Мысалы: "Қазақстан Республикасының кеден ісі туралы" 1995 жылғы 20 шілдедегі  N 2368 Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес инвесторлар мен Қазақстан Республикасының органдары арасындағы келісім-шарттың шарттарында компания кеден төлемдерін келісім-шарт күшіне енген күнінде әрекет ететін заңға тәуелді актілерге сәйкес төлейтіндігі көзделеді. Келісім-шарт күшіне енген күніне "Кеден төлемдерінің ставкалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 07.11.95 жылғы  N 1479 қаулысы күшінде болғандығын ескере отырып ставка деген колонкада кеден алымның ставкасы 0,2% немесе 0,4% мөлшерінде көрсетіледі.
Егер құрамдас ставка қолданылатын болса, "Ставка" деген колонкада ставканың мәні көрсетіледі (адвалорлық және/немесе ерекшелікті). Бұл ретте, "Есептеу негізі" деген колонкада тиісті жазба көрсетіледі. Мысалы,
Түрі
Есептеу негізі
Ставка
Сомасы
ТӘ
22
75000,00
15%-0,5 ЕВРО
64192,50
ҚҚ
немесе
Түрі
Есептеу негізі
Ставка
Сомасы
ТӘ
22
600,00
20%
17732,40
ҚҚ
Әкелулік кедендік баж, акциз және ҚҚС кеден алымдарының сомаларын есептеу кезінде бағанды толтыру мысалы осы Ереженің 18-қосымшасында келтірілген.
Кедендік алып жүргені үшін кеден алымдары, алдын ала шешім қабылдағаны үшін төлем, өсімпұлдар, айыппұлдар және өзге де сияқты ҚҚС есебіне кірмейтін кеден төлемдері ЖКД-ға енгізілмейді.
48-баған. "Төлемдерді кейінге қалдыру".
Бағанда кейінге қалдыру немесе бөліп-бөліп төлеу құқығы берілген жағдайда кеден баждары мен салықтарды төлеудің түпкілікті мерзімі көрсетіледі.
53-баған. "Кеден және баратын елі".
Бағанда олардың негізінде тауарлар баратын кеден органына кедендік ресімдеуді жүргізу үшін жеткізілетін ішкі кедендік транзит құжаттары туралы мәліметтер көрсетіледі (деректемелердің әрқайсысы жаңа жолдан әрқайсының алдына олардың реттік номері қойыла отырып көрсетіледі):
1) 1 номерімен жеткізілуін бақылау құжатының номері көрсетіледі;
2) 2 номерімен халықаралық жол тасымалдары (бұдан әрі - ХЖТ) кітапшаларының номері, Қазақстан Республикасының шекарасында ХЖТ-ны ресімдеу күні (Қазақстан Республикасына келу күні) және қолдану мерзімінің аяқталу күні көрсетіледі;
3) 3 номерімен қысқаша декларацияның номері көрсетіледі.
Егер 2) және 3) тармақшаларды қоспағанда, тауарларды декларациялау шекарадағы өткізу пунктінде орналасқан кеден органында жүргізілсе, не тауарлар бұрын өзге кеден режиміне орналастырылса, баған толтырылмайды.
54-баған. "Орны және күні".
Бағанда 14-бағанда көрсетілген кедендік ресімдеу жөніндегі әрекеттерді декларанттың атынан жасауға уәкілетті декларанттың өкілі туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы бағанда мәлімделетін мәліметтер олардың реттік номерлері қойыла отырып жаңа жолдан көрсетіледі.
1 номерімен ЖКД толтырылған орын, күні көрсетіледі;
2 номерімен декларанттың ЖКД-ны толтырған өкілінің тегі және аты-жөні көрсетіледі;
3 номерімен өз атынан кедендік ресімдеу жөніндегі іс-әрекеттерде жасауға арналған сенімхаттың номері мен берілген күні немесе кеден брокері декларациялаған жағдайда - кедендік ресімдеу жөніндегі маманның біліктілік аттестаттың номері көрсетіледі.
4 номерімен декларант өкілінің қызметтік телефонының номері көрсетіледі.
Аталған бағанда көрсетілген мәліметтер мынадай тәртіппен куәландырылады:
егер декларант заңды тұлға болып табылса, мұндай куәландыру декларант өкілінің қолымен және заңды тұлғаның мөрімен жүзеге асырылады. Кеден брокерлері үшін негізгі парақтың сыртқы жағына төменгі сол жақ бұрышына кедендік ресімдеу жөніндегі маманның жеке номерлік мөрі қосымша қойылады;
егер декларант жеке тұлға болып табылса, мұндай куәландыру оның қолымен жүзеге асырылады.
"А" баған. (ЖКД-ның негізгі парағының).
Бағанда декларанттың 14-бағанда көрсетілген қаржылық және банктік мәліметтері көрсетіледі. Осы бағанда мәлімделетін мәліметтер олардың реттік номерлері көрсетіле отырып жаңа жолдан қойылады.
1 номерімен ұлттық валютадағы есеп шотының номері және осы шот ашылған банктің атауы көрсетіледі.
2 номерімен валюталық шоттың номері және валюталық шот ашылған банктің атауы көрсетіледі.
"В" баған. "Есептеудің егжей-тегжейі".
Бағанда 17-қосымшаға сәйкес төлемнің әрбір түрі бойынша осы түр бойынша төлемдердің негізгі парақ және әрбір қосымша парақ жөніндегі төлемдерден тұратын нақты төленген жалпы сомасы, Қазақстан Республикасы валютасының қысқаша атауы, сондай-ақ жасалған төлемді растайтын құжаттың номері мен күні көрсетіледі.
Кеден төлемдерін төлеу бойынша кейінге қалдырулар немесе бөліп-бөліп төлеу құқығы берілген жағдайда, Кеден төлемдерін төленуін қамтамасыз ету түрлерінің жіктеушісіне ( 19-қосымша ) сәйкес кеден төлемдері мен салықтарының төленуін қамтамасыз ету түрі, сондай-ақ оған төлемді қамтамасыз ету берілген жалпы сома мен валютаның қысқаша атауы көрсетіледі.
Бұл ретте 48-бағанда кеден баждарын төлеу бойынша кейінге қалдыру берілген күн көрсетіледі.
Төленген төлемдердің сомасы дөңгелектеу ережелері бойынша бүтін санға дейін дөңгелектенеді.
Бағанды толтырудың мысалы осы Ережеге  18-қосымшада келтірілген.
"Д" бағаны. "Кедендік бақылау".
Бағандарда "Шығаруға рұқсат етіледі" немесе "Шығаруға тыйым салынады" мөртабандарының таңбалары түрінде тауарларды шығару мәселесі бойынша қабылданған шешім туралы белгілер, сондай-ақ кедендік бақылаудың нәтижелері мен салынған кедендік бірдейлендіру құралдары туралы куәландыратын басқа да белгілер қойылады. Кеден органының жауапты лауазымды адамының тегі көрсетіле отырып декларацияланатын тауарларға қатысты қабылданған шешім туралы белгілер қойылады және көрсетілген адамның қолымен және жеке номерлік мөрімен куәландырылады.
Мөрлер мен мөртабандардың таңбалары анық көрінуі тиіс.
Басқа кеден белгілерін қою үшін ЖКД-ның сыртқы жағын пайдалануға рұқсат етіледі.
ЖКД-ның сыртқы жағына декларант енгізген барлық мәліметтерді кеден органының лауазымды адамы жеке номерлік мөрді мөрдің төменгі шеті қоршалған жазбаның төменгі жиегіне келетіндей етіп қою арқылы жазбаны қамтитын тұйық сызықпен белгілейді.
Қосымша парақтың "С" бағаны:
Бағанда ЖКД негізгі парағының "Д" бағанында белгіні жүзеге асырған кеден органы инспекторының жеке номерлік мөрі, күні және қолы қойылады.
Мөрлер мен мөртабандардың таңбалары анық көрінуі тиіс.

3. Правила заполнения ГТД при декларировании товаров,
помещаемых под таможенный режим экспорта
23. Декларантом заполняются следующие графы основного листа ГТД и соответствующие графы добавочных листов:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 48, 54, А (только основного листа ГТД) и В.
24. Должностными лицами таможенного органа заполняются графы основного листа ГТД и соответствующие графы добавочных листов:
7, А (только добавочных листов), Д и С.
25. Графы 3, 5, 6, 7, 9, 11, 12, 14, 16, 19, 22, 23, 24, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 48, 54, А, В и Д заполняются в соответствии с правилами заполнения ГТД при декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения (глава 2 настоящих Правил).
26. Порядок заполнения граф декларантом.
Графа 1. "Тип декларации".
В первом подразделе графы указывается - "ЭК".
Во втором подразделе графы указывается двузначный код таможенного режима в соответствии с Приложением 3;
третий подраздел графы заполняется в следующих случаях:
1) при заполнении периодической таможенной декларации в подразделе указывается "ПДТ";
2) при предварительном декларировании - "ПД";
3) при заполнении временной декларации - "ВД".
Графа 2. "Отправитель/экспортер".
На основном и дополнительном листах в графе указываются сведения об отправителе товаров.
Если отправителем товаров является юридическое лицо, указываются его полное наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и юридический адрес.
Если от имени отправителя выступает структурное подразделение юридического лица, указываются наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и юридический адрес структурного подразделения.
Если отправителем является физическое лицо, указываются его фамилия и инициалы, фактический адрес, а также сведения о документе, удостоверяющем личность.
В нижней части графы после знака "N" указывается ИТН отправителя в соответствии с Приложением 4.
Если получателем является иностранное лицо указывается наименование иностранного лица и юридический адрес.
При этом в нижней части графы после знака "N" указывается только двузначный код категории иностранного юридического или физического лица, согласно  Приложению 4 , а также код административно-территориального объекта (КАТО) таможенного органа оформления в соответствии с Приложением 5.
Если отправителем товаров является лицо, отправляющее от собственного имени товары через другое юридическое лицо, не являющееся его структурным подразделением, то в графе указывается наименование грузоотправителя, содержащее указание на его организационно-правовую форму, местонахождение (юридический адрес), далее делается запись ЧЕРЕЗ и указывается наименование юридического лица, содержащее указание на организационно-правовую форму и местонахождение (юридический адрес), через которое осуществляется поставка товаров.
При этом в нижней части графы после знака "N" указывается ИТН грузоотправителя в соответствии с Приложением 4.
Например,

3. Экспорт кеден режимінде орналастырылатын тауарларды
декларациялау кезінде ЖКД-ны толтыру ережесі
23. Декларант ЖКД негізгі парағының мынадай бағандарын және қосымша парақтардың тиісті бағандарын толтырады:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 50, 54, А (тек ЖКД-ның негізгі парағын) және В.
24. Кеден органының лауазымды адамдары ЖКД-ның негізгі парақтарының бағандарын және қосымша парақтарының тиісті бағандарын толтырады:
7, А (тек қосымша парақтарды), Д және С.
25. 3, 5, 6, 7, 9, 11, 12, 14, 16, 19, 22, 23, 24, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 48, 50, 54, А, В және Д бағандары еркін айналым үшін шығару кеден режимінде орналастырылған тауарларды декларациялау кезінде ЖТД-ны толтыру ережелеріне сәйкес толтырылады (осы Нұсқаулықтың 2.2. және 2.3-тармақтары).
26. Декларанттың бағанды толтыруының тәртібі.
1-баған. "Декларацияның түрі".
Бағанның бірінші шағын бөлімінде "ЭК" көрсетіледі.
Бағанның екінші шағын бөлімінде  3-қосымшаға сәйкес кеден режимінің екі мәнді коды көрсетіледі;
бағанның үшінші шағын бөлімі осындай жағдайларда толтырылады:
1) шағын бөлімде мерзімдік кедендік декларацияны толтыру кезінде "МДТ";
2) алдын ала декларациялау кезінде - "АД";
3) уақытша декларация толтыру кезінде - "УД" деп көрсетіледі.
2-баған. "Жөнелтуші/экспорттаушы".
Негізгі және қосымша парақтарда бағанда тауарларды жөнелтуші туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер тауарларды жөнелтуші заңды тұлға болып табылса, оның ұйымдық-құқықтық нысанын көрсетуді қамтитын толық атауы және заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Егер жөнелтушінің атынан заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі түссе оның атауы, ұйымдық-құқықтық нысанына сілтеме және құрылымдық бөлімшенің заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Егер жөнелтуші жеке тұлға болып табылса, оның тегі және аты-жөні, оның нақты тұратын жері, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаты туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін  4-қосымшаға сәйкес жөнелтушінің БКН көрсетіледі.
Егер алушы шетелдік тұлға болып табылса шетелдік тұлғаның атауы және заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Бұл ретте, бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес шетелдік заңды тұлға немесе жеке адам санатының тек қана екі таңбалы коды, сондай-ақ  5-қосымшаға сәйкес кедендік ресімдеу органы әкімшілік-аумақтық объектісінің коды (ӘАОК) көрсетіледі.
2-баған. "Жөнелтуші/экспорттаушы".
Негізгі және қосымша парақтарда бағанда тауарларды жөнелтуші туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер тауарларды жөнелтуші тұлға оның құрылымдық бөлімшесі болып табылмайтын заңды тұлға арқылы тауарларды өз атынан жіберетін тұлға болып табылса, бағанда оның ұйымдық-құқықтық нысанына, тұратын жеріне (заңды мекен-жайы) сілтемені қамтитын жүк жөнелтушінің атауы көрсетіледі, одан әрі АРҚЫЛЫ деген жазба жасалады және ол арқылы тауарларды жеткізу жүзеге асырылатын ұйымдық-құқықтық нысанына, тұратын жеріне (заңды мекен-жайы) сілтемені қамтитын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Бұл ретте, бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес жөнелтушінің БКН көрсетіледі.
Мысалы,

"ТОО ГАРАНТ, Г. АСТАНА, УЛ. ПЕРВОМАЙСКАЯ, 14 ЧЕРЕЗ ТОО ЖАКСЫ, Г. АЛМАТЫ, ПР. ДОСТЫК, 7".
Графа 8. "Получатель/импортер".
В графе указываются сведения о получателе товаров: наименование юридического лица или его структурного подразделения (для физического лица - фамилия и инициалы), его юридический адрес, в том числе и краткое наименование страны его местонахождения.
При оформлении товаров физическими лицами графа не заполняется в случае, если получатель товаров неизвестен.
В случае перемещения товаров из Российской Федерации, в графе указывается дополнительно область/край.
На добавочном листе графа не заполняется.
Графа 10. "Страна 1-го назначения".
В графе указывается цифровой код страны, где осуществляется отгрузка (перегруз) товара в соответствии с Приложением 6.
Например: при экспорте товаров страна назначения - Швейцария, отгрузка товара происходит в порту Баку, страной 1-го назначения соответственно является - Азербайджан (Баку). В графе 10 ставится код страны - "031".
Графы 15 и 15а. "Страна отправления", "Код страны отправления".
В графе указываются соответственно краткое наименование - "КАЗАХСТАН" и цифровой код страны отправления товаров - "398" (согласно  Приложению 6 ).
Графы 17 и 17а. "Страна назначения", "Код страны назначения".
В графах соответственно указываются краткое наименование и цифровой код страны, известной на день подачи ГТД в качестве страны назначения, в которой товары будут потребляться, использоваться или будут подвергнуты дальнейшей переработке, в соответствии с Приложением 6.
В случае отсутствия каких-либо сведений о стране назначения в графах соответственно указываются "НЕИЗВЕСТНА" и "000" (нули).
Графа 18. "Транспортное средство/МТКТ при отправлении".
В графе указываются сведения о транспортных средствах, либо местах таможенного контроля товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, на которые товары должны быть погружены для доставки в пункт пропуска на таможенной границе Республики Казахстан.
В левой части графы проставляется количество транспортных средств, после разделителя (двоеточие) указывается "СМ.ОБОРОТ", а на оборотной стороне ГТД указываются названия морских или речных судов, номера рейсов и бортовые номера воздушных судов, номера железнодорожных вагонов, регистрационные номера автотранспортных средств, прицепов и полуприцепов и т.д. Не допускается использование пробелов и других разделителей при написании номеров транспортных средств.
Например: на основном листе ГТД:     "3:СМ.ОБОРОТ"
на оборотной стороне ГТД:
"ПРОДОЛЖЕНИЕ ГРАФЫ 18:
Р043МАН, Р123ВОМ, Р458ОММ".
При декларировании товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи в левой части указывается сокращенное название МТКТ: магистрального трубопровода или линий электропередачи, согласно Классификатора типов трубопроводов и линий электропередачи (Приложение 20), через тире код пункта или пунктов передачи товаров в соответствии с Классификатором мест таможенного контроля товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи (Приложение 7).
Например: "1:МГ-091"
или       "1:МН-004"
или       "2:ЛЭП-024,025".
В правом подразделе проставляется цифровой код страны, в которой зарегистрированы транспортные средства/МТКТ, в соответствии с Приложением 6.
Если товары перевозятся несколькими транспортными средствами, зарегистрированными в различных странах, то вместо кода проставляется "999".
В случае, если товары перевозятся несколькими транспортными средствами, зарегистрированными более, чем в одной из стран Европейского Союза, то в графе указывается "097".
В случае перемещения транспортного средства в качестве товара в правом подразделе проставляется цифровой код страны, в которой было зарегистрировано транспортное средство до снятия с учета, в соответствии с Приложением 6.
Графа не заполняется в случае декларирования товаров по ПДТ. При этом графа заполняется при подаче полной ГТД для закрытия процедуры ПДТ.
Графа 20. "Условия поставки".
В графе указываются сведения об условиях поставки и оплаты за декларируемые товары в соответствии с положениями внешнеторговой возмездной сделки:
в первом подразделе графы указывается цифровой код условия поставки в соответствии с Приложением 8;
в левой части второго подраздела указывается латинскими символами буквенный код условия поставки с указанием географического пункта в соответствии с Инкотермс 2000;
в правой части второго подраздела указывается двузначный цифровой код срока поступления экспортной выручки или срока встречной поставки товаров, работ, услуг, результатов интеллектуальной деятельности в соответствии с Приложением 9;
в третьем подразделе графы указывается двузначный цифровой код применяемой формы расчетов за товары согласно условиям этого возмездного договора (Приложение 22).
Правая часть второго подраздела и третий подраздел не заполняются в случае перемещения товаров по сделкам, осуществляемым на безвозмездной основе.
Графа 21. "Транспортное средство/МТКТ на границе".
В графе указываются сведения о транспортных средствах, либо о местах таможенного контроля товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, на которых товары будут фактически вывозиться через таможенную границу Республики Казахстан.
В левом части графы проставляется количество транспортных средств, после разделителя (двоеточие) указывается "СМ.ОБОРОТ", а на оборотной стороне ГТД указываются названия морских или речных судов, номера рейсов и бортовые номера воздушных судов, номера железнодорожных вагонов, регистрационные номера автотранспортных средств, прицепов и полуприцепов и т.д. Не допускается использование пробелов и других разделителей при написании номеров транспортных средств.
Например: на основном листе ГТД:   "3:СМ.ОБОРОТ"
на оборотной стороне ГТД:
"ПРОДОЛЖЕНИЕ ГРАФЫ 18:
Р043МАН, Р123ВОМ, Р458ОММ".
При декларировании товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи в левой части указывается сокращенное название вида транспортного средства: магистрального трубопровода или линий электропередачи, согласно Классификатора типов трубопроводов и линий электропередачи (Приложение 20), через тире код пункта или пунктов передачи товаров в соответствии с Классификатором мест таможенного контроля товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи (Приложение 7).
Например: "1:МГ-091"
или       "1:МН-004"
или       "2:ЛЭП-024,025".
В случае смешанных перевозок товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, в графе указывается наименование МТКТ, через которое товар пересекает таможенную границу Республики Казахстан.
В правом подразделе проставляется цифровой код страны, в которой зарегистрированы транспортные средства/МТКТ, в соответствии с Приложением 6.
Если товары перевозятся несколькими транспортными средствами, зарегистрированными в различных странах, то вместо кода проставляется "999".
В случае, если товары перевозятся несколькими транспортными средствами, зарегистрированными более, чем в одной из стран Европейского Союза, то в графе указывается "097".
В случае перемещения транспортного средства в качестве товара в правом подразделе проставляется цифровой код страны, в которой было зарегистрировано транспортное средство до снятия с учета, в соответствии с Приложением 6.
Графа не заполняется в случае декларировании товаров по "ПДТ". При этом графа заполняется при подаче полной ГТД для закрытия процедуры ПДТ.
Графа 25. "Вид транспорта на границе".

"ГАРАНТ ЖШС, АСТАНА ҚАЛАСЫ, ПЕРВОМАЙСКАЯ КӨШЕСІ, 14 ҮЙ ЖАҚСЫ ЖШС АРҚЫЛЫ, АЛМАТЫ ҚАЛАСЫ, ДОСТЫҚ ДАҢҒЫЛЫ, 7 ҮЙ"
8-баған. "Алушы/импорттаушы".
Бағанда тауарларды алушы туралы мәліметтер: заңды тұлғаның немесе оның құрылымдық бөлімшесінің атауы (жеке тұлға үшін - тегі және аты-жөні), оның заңды мекен-жайы, оның ішінде ол тұратын елдің қысқаша атауы көрсетіледі.
Тауарларды жеке тұлғалар ресімдеген жағдайда, егер тауарларды алушы белгісіз болған жағдайда, баған толтырылмайды.
Тауарлар Ресей Федерациясынан өткізілген жағдайда, бағанда қосымша облыс/өлке көрсетіледі.
Қосымша парақта баған толтырылмайды.
10-баған. "1-ші межелі елі".
Бағанда тауарды түсіру (қайта тиеу) жүзеге асырылатын елдің коды 6-қосымшаға сәйкес көрсетіледі.
Мысалы: тауарларды экспорттау кезінде межелі елі - Швейцария, тауарды түсіру Баку портында жүргізіледі, тиісінше 1-ші межелі елі - Әзірбайжан (Баку) болып табылады. 10-бағанда "031" елдің коды қойылады.
15 және 15а-бағандары. "Жөнелтуші ел", "Жөнелтуші елдің коды".
Бағанда тиісінше әлем "ҚАЗАҚСТАН" деген қысқаша атауы мен тауарларды жөнелту елінің "398" деген сандық коды көрсетіледі (6-қосымшаға сәйкес).
17 және 17а-бағандар. "Межелі елі", "Межелі елдің коды".
Бағандарда тиісінше ЖКД берілген күні онда тауарлар пайдаланылатын, қолданылатын немесе одан әрі қайта өңдеуге ұшырайтын межелі ел ретінде белгілі елдің қысқаша атауы мен сандық коды 6-қосымшаға сәйкес көрсетіледі.
Межелі ел туралы қандай да бір мәліметтер болмаған жағдайда бағандарда тиісінше "БЕЛГІСІЗ" және "000" (нольдер) деп көрсетіледі.
18-баған. "Жөнелту кезіндегі көлік құралы/ТКБО".
Бағанда оған Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы өткізу пунктіне жеткізу үшін тауарлар тиелу тиіс көлік құралдар, не құбыр желісі көлігімен немесе электр желілері бойынша өткізілетін тауарларды кедендік бақылау орындары туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бағанның сол шағын бөлімінде көлік құралдарының саны қойылады, бөлгіштен (қос нүкте) кейін "СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" деген сілтеме жасалады, ал ЖКД-ның сыртқы жағында теңіз немесе өзен кемелерінің атаулары, әуе кемелерінің рейс нөмірлері мен борт нөмірлері, темір жол вагондарының нөмірлері, автокөлік құралдары мен тіркемелердің, жартылай тіркемелерінің тіркеу нөмірлері және тағы басқалар көрсетіледі. Көлік құралдардың номерлерін жазған кезде және басқа бөлгіштерді пайдалануға рұқсат етілмейді.
Мысалы: ЖКД-ның негізгі бетінде: "3: СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ"
ЖКД-ның сыртқы жағында:
"18 БАҒАННЫҢ ЖАЛҒАСЫ:
Р043МАН, Р123ВОМ, Р458ОММ".
Тауарларды құбыр желісі көлігімен немесе электр желілері бойынша өткізу кезінде сол жақ бөлігінде ТКБО қысқаша атауы: сызықша арқылы Құбыр желісі және электр желілері жіктеуішіне сәйкес (20-қосымша) магистралдық құбыр желісі немесе электр беру желілері (МГ - магистралдық газ құбыры, ММ - магистралды мұнай құбыры, ЭБЖ - электр беру желілері, ММӨ - магистралды мұнай өнімдері желісі), қос нүкте арқылы Құбыр желісі көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды кедендік бақылау орындарының жіктеушісіне ( 7-қосымша ) сәйкес тауарларды беру пунктінің немесе пункттерінің коды көрсетіледі.
Мысалы: "1: МГ-091"
"1: МН-004"
"2: ЛЭП-024, 025"
Оң жақ кіші бөлікке көлік құралы/ТКБО 6-қосымшаға сәйкес тіркелген елдің сандық коды қойылады.
Егер тауарлар әр түрлі елдерде тіркелген бірнеше көлік құралмен тасымалданса, онда кодтың орнына "999" қойылады.
Егер тауарлар Еуропа Одағының бірден көп елдерінде тіркелген бірнеше көлік құралмен тасымалданса, бағанда "097" көрсетіледі.
Көлік құрал тауар ретінде өткізілетін болса, оң жақ кіші бөлікке көлік құрал тіркеуден шығарылғанға дейін тіркелген елдің сандық коды  6-қосымшаға сәйкес қойылады.
Баған тауарлар МКД бойынша декларацияланған жағдайда толтырылмайды. Бұл ретте, баған МКД рәсімін жабу үшін толық ЖКД-ны беру кезінде толтырылады.
20-баған. "Жеткізу шарттары".
Бағанда сыртқы сауда өтемелі мәмілесінің ережелеріне сәйкес жеткізу шарттары мен декларацияланатын тауарлар туралы мәліметтер көрсетіледі:
бағанның бірінші шағын бөлімінде  8-қосымшаға сәйкес жеткізу шартының сандық коды көрсетіледі;
екінші шағын бөлімінің сол жақ бөлігінде Инкотермс-2000 сәйкес географиялық пункт көрсетіле отырып жеткізу шартының қысқаша әріптік коды көрсетіледі;
екінші шағын бөлімінің оң жақ бөлімінде валюталық түсімнің түсу мерзімінің немесе  9-қосымшаға сәйкес тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердің, санаткерлік қызмет нәтижелерінің қарама-қарсы жеткізілуі немесе қарама-қарсы жеткізілімдері мерзімінің екі мәнді сандық коды көрсетіледі;
бағанның үшінші шағын бөлімінде осы өтеулі шарттың ережелеріне сәйкес тауарлар үшін қолданылатын есеп нысанының екі мәнді сандық коды ( 22-қосымша ) көрсетіледі;
екінші шағын бөлімнің оң жақ бөлігі және үшінші шағын бөлім тауарлар өтеусіз негізде жүзеге асырылатын мәлімдемелер бойынша өткізілген жағдайда, баған толтырылмайды.
21-баған. "Шекарадағы көлік құралы/ТКБО".
Бағанда тауарлар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы іс жүзінде әкетілетін көлік құралдары, не құбыр желісі көлігімен немесе электр желілері бойынша өткізілетін тауарларды кедендік бақылау орындары туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бағанның сол жақ шағын бөлігінде көлік құралдарының саны қойылады, бөлгіштен (қос нүкте) кейін "СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" деген сілтеме жасалады, ал ЖКД-ның сыртқы жағында теңіз немесе өзен кемелерінің атаулары, әуе кемелерінің рейс нөмірлері мен борт нөмірлері, темір жол вагондарының нөмірлері, автокөлік құралдары мен тіркемелердің, жартылай тіркемелердің тіркеу нөмірлері және тағы басқалар көрсетіледі.
Көлік құралдардың номерлерін жазған кезде және басқа бөлгіштерді пайдалануға рұқсат етілмейді.
Мысалы: ЖКД-ның негізгі бетінде: "3: СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ"
ЖКД-ның сыртқы жағында:
"18 БАҒАННЫҢ ЖАЛҒАСЫ:
Р043МАН, Р123ВОМ, Р458ОММ".
Тауарларды құбыр желісі көлігімен немесе электр желілері бойынша өткізу кезінде сол жақ бөлігінде ТКБО қысқаша атауы: сызықша арқылы Құбыр желісі және электр желілері жіктеуішіне сәйкес ( 20-қосымша ) магистралдық құбыр желісі немесе электр беру желілері (МГ - магистралдық газ құбыры, ММ - магистралды мұнай құбыры, ЭБЖ - электр беру желілері, ММӨ - магистралды мұнай өнімдері желісі), қос нүкте арқылы Құбыр желісі көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды кедендік бақылау орындарының жіктеушісіне ( 7-қосымша ) сәйкес тауарларды беру пунктінің немесе пункттерінің коды көрсетіледі.
Мысалы: "1: МГ-091"
"1: МН-004"
"2: ЛЭП-024, 025"
Құбыр желісі көлігімен немесе электр желілері бойынша өткізілетін тауарлар аралас тасымалданған жағдайда, бағанда онымен тауар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін көлік құралының атауы көрсетіледі.
Оң жақ шағын бөлімде  6-қосымшаға сәйкес көлік құралдары/ТКБО тіркелген елдің коды қойылады.
Егер тауарлар әр түрлі елдерде тіркелген бірнеше көлік құралдарымен тасымалданса онда кодтың орнына "999" қойылады.
Егер тауарлар Еуропа Одағының бірден көп елдерінде тіркелген бірнеше көлік құралмен тасымалданса, бағанда "097" көрсетіледі.
Көлік құрал тауар ретінде өткізілетін болса, оң жақ кіші бөлікке көлік құрал тіркеуден шығарылғанға дейін тіркелген елдің сандық коды 6-қосымшаға сәйкес қойылады.
Баған тауарлар МКД бойынша декларацияланған жағдайда толтырылмайды. Бұл ретте, баған МКД рәсімін жабу үшін толық ЖКД-ны беру кезінде толтырылады.
25-баған. "Шекарадағы көліктің түрі".

В графе проставляется код вида транспортного средства, указанного в графе 21, в соответствии с Приложением 12.
Графа 26. "Вид транспорта внутри страны".
В графе проставляется код вида транспортного средства/МТКТ, в соответствии с Приложением 12, на котором/через которое осуществлялась доставка товаров в таможенный орган назначения.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения".
Графа заполняется, если за декларируемые товары в соответствии с условиями возмездного договора расчеты с использованием денежных или иных платежных средств или в форме встречных поставок товаров, работ, услуг, результатов интеллектуальной деятельности осуществляются казахстанским лицом, указанным в графе 9 ГТД.
В графе указываются финансовые и банковские сведения казахстанского лица в соответствии с возмездным договором которого товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан. Сведения, заявляемые в этой графе, указываются в соответствии с правилами заполнения соответствующей графы, приведенными в главе 2 настоящих Правил.
Графа не заполняется, если в отношении декларируемых товаров паспорт сделки не оформлялся.
Графа 36. "Преференции".
В графе проставляются буквенные коды предоставленных преференций, льгот или особенностей (далее - особенности) по уплате таможенных платежей в соответствии с Классификатором преференций, льгот и иных особенностей уплаты таможенных платежей и налогов (приложение 14) вне зависимости от того, установлена ставка таможенной пошлины или нет.
по следующей схеме:
СП
Буквы С, П приведены для обозначения позиции и только определяют место проставления буквенных кодов, приведенных в соответствующем разделе Классификатора преференций, льгот и иных особенностей по уплате таможенных платежей, где соответственно:
С - код особенности по уплате таможенных сборов за таможенное оформление;
П - код особенности по уплате вывозной таможенной пошлины.
Если в отношении декларируемых товаров особенности по уплате таможенных платежей не применяются, то в соответствующей позиции проставляется буква "О".
Например:
1) таможенные сборы за таможенное оформление уплачиваются в установленном порядке, товары освобождаются от обложения вывозной таможенной пошлиной, - в графе проставляется "ОА";
2) вывозимые товары освобождены от уплаты таможенных сборов за таможенное оформление, вывозная таможенная пошлина уплачивается в установленном порядке - в графе проставляется соответственно "АО";
3) таможенные сборы за таможенное оформление уплачивается в установленном порядке, на вывозимые товары распространяется освобождение от пошлины, при этом ставка вывозной таможенной пошлины не установлена - в графе указывается "ОА";

Бағанда 12-қосымшаға сәйкес 21-бағанда көрсетілген көлік құралдары түрінің коды қойылады.
26-баған. "Ел ішіндегі көліктің түрі".
Бағанда онымен/ол арқылы тауарларды межелі кеден органына тауарларды жеткізу жүзеге асырылған көлік құралы/ТКБО түрінің коды  12-қосымшаға сәйкес қойылады.
28-баған. "Қаржылық және банктік мәліметтер".
Егер өтеулі шарттың ережелеріне сәйкес декларацияланатын тауарлар үшін есеп айырысуларды ақшалай немесе өзге де төлем құралдарын пайдалана отырып немесе тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді, санаткерлік қызмет нәтижелерін қарама-қарсы жеткізу нысанында ЖКД-ның 9-бағанында көрсетілген қазақстандық тұлға жүзеге асырылса, баған толтырылады.
Бағанда оның өтеулі шартына сәйкес тауарлар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың кеден режимі өзгертілетін қазақстандық тұлғаның қаржылық және банктік мәліметтері көрсетіледі. Осы бағанда мәлімделетін мәліметтер осы Ереженің 2-бөлімінде келтірілген тиісті бағандарды толтыру ережесіне сәйкес көрсетіледі.
Декларацияланатын тауарларға қатысты мәміле паспорты ресімделмесе баған толтырылмайды.
36-баған. "Преференциялар".
Бағанда кедендік баж қойылымы бекітілгендігіне немесе жоқтығына тәуелсіз преференциялардың, жеңілдіктердің және кеден төлемдері мен салықтарды төлеудің өзге де ерекшеліктерінің жіктеушісіне ( 14-қосымша ) сәйкес кеден төлемдері мен салықтарын төлеу жөнінде берілген преференциялардың, жеңілдіктердің немесе ерекшеліктердің (бұдан әрі - ерекшеліктер) әріптік кодтары қойылады.
мынадай сызба бойынша:
С, П әріптері позицияларды таңбалау үшін келтірілген және преференциялардың, жеңілдіктердің және кеден төлемдерін төлеу жөніндегі өзге де ерекшеліктердің жіктеушісінің тиісті бөлімінде келтірілген әріптік кодтарды қою орнын ғана айқындайды.
СП, мұнда тиісінше:
С - кедендік ресімдегені үшін кеден алымдарын төлеу жөніндегі ерекшеліктің коды;
П - әкелулік кеден бажын төлеу жөніндегі ерекшеліктің коды;
Егер декларацияланатын тауарларға қатысты кеден төлемдері мен салықтарды төлеу жөніндегі ерекшеліктер қолданылмаса, онда тиісті позицияға "О" әріпі қойылады.
Мысалы:
1) кедендік ресімдегені үшін кедендік алымдар белгіленген тәртіппен төленеді, тауарлар әкетулік кеден бажын салудан босатылады, бағанға "ОА" қойылады;
2) әкетулік тауарлар кедендік ресімдегені үшін кеден алымдарын төлеуден босатылған, әкетулік кедендік баж белгіленген тәртіппен төленеді - бағанға тиісті "АО" қойылады;
3) кедендік ресімдеу үшін кедендік алымдар белгіленген тәртіппен төленеді, әкетулік тауарларға баждан босату таралады, бұл ретте әкетулік кедендік баж ставкасы белгіленбеген - бағанға "АО" қойылады;

4) таможенные сборы за таможенное оформление и вывозная таможенная пошлина уплачиваются в установленном порядке - в графе указывается "ОО".
Графа 46. "Статистическая стоимость".
В графе указывается статистическая стоимость декларируемых товаров, приведенная по фактурной стоимости к базе цен FOB - казахстанский порт или DAF - граница Республики Казахстан (Инкотермс-2000), если товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с внешнеторговой сделкой на возмездной основе.
При этом, если товары проданы на условиях, в соответствии с которыми пункт поставки (отгрузки) находится на таможенной территории Республики Казахстан (например, EXW - Петропавловск, FCA - Кокшетау), то к фактурной стоимости добавляются дополнительные не включенные расходы по доставке товаров до места вывоза с таможенной территории Республики Казахстан.
Для случаев, когда условиями поставки предусмотрен пункт поставки (назначения), находящийся за пределами таможенной территории Республики Казахстан (например, CIF - Стамбул или DAF - российско-польская граница), из фактурной стоимости исключаются расходы по доставке товаров после вывоза с таможенной территории Республики Казахстан.
Расчет статистической стоимости к базе цен CIF - казахстанский порт или CIP - пункт назначения на границе Республики Казахстан производится в соответствии с рекомендуемым алгоритмом, приведенном в Приложении 24.
При вывозе товаров в соответствии с договором, отличным от купли-продажи или мены, в графе указывается в долларах США статистическая стоимость товаров, пересчитанная по таможенной стоимости, приведенной в графе 45.
Полученное значение, содержащее дробные единицы, округляется до целой величины по правилам округления, если оно больше одного доллара США.
При пересчете статистической стоимости в доллары США применяется рыночный обменный курс, определяемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан на дату принятия ГТД к таможенному оформлению. Пересчет валюты в доллары США производится в порядке, определенном в Приложении 16.
Графа 47. "Исчисление таможенных пошлин и сборов".
Исчисление таможенных сборов за таможенное оформление товаров производится в соответствии с порядком заполнения графы 47, изложенном в главе 2 настоящих Правил.
Заполнение графы при исчислении вывозной таможенной пошлины производится аналогично заполнению графы при исчислении ввозной таможенной пошлины, изложенному в главе 2 настоящих Правил.
Примеры заполнения графы при исчислении суммы вывозной таможенной пошлины приведены в Приложении 18 к настоящим Правилам.
В случае, предусмотренном статьей 113 Таможенного кодекса в графе "Д" проставляется соответствующий штамп с указанием места и срока доставки при вывозе за пределы таможенной территории Республики Казахстан товаров и транспортных средств, заверенный личной номерной печатью должностного лица.
Графа "С".
В графе указывается место и срок доставки товаров и транспортных средств с таможенного органа выезда с территории Республики Казахстан, заверенные личной номерной печатью инспектора.
Оттиск печати должен четко просматриваться.

4) кедендік ресімдеу үшін кедендік алымдар және әкетулік кедендік баж белгіленген тәртіппен төленеді - бағанға "ОО" қойылады.
46-баған. "Статистикалық құн".
Егер тауарлар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтеулі негіздегі сыртқы сауда мәмілесіне сәйкес өткізілсе, бағанда фактуралық құны бойынша FОВ бағалар базасына келтірілген - қазақстандық порт немесе DAF Қазақстан Республикасының шекарасы (Инкотермс-2000) декларацияланатын тауарлардың кедендік құны көрсетіледі.
Жеткізу шарттарында Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлердегі жеткізу пункті (мысалы, СІF - Стамбул немесе DAF - Ресей - поляк шекарасы) көзделетін жағдайлар үшін фактуралық құннан Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкеткеннен кейін тауарларды жеткізу жөніндегі шығыстар алынып тасталады.
СІF - қазақстандық кемежай немесе СІР - Қазақстан Республикасының шекарасындағы межелі пункттің бағалар базасына статистикалық құнды есептеу  24-қосымшада көрсетілген ұсынылған алгоритмге сәйкес жүргізіледі.
Тауарлар сатып алу-сату немесе айырбастаудан ерекшеленетін шартқа сәйкес әкетілген жағдайда, 45-бағанда келтірілген кедендік құн бойынша қайта есептелген тауарлардың АҚШ долларындағы статистикалық құны көрсетіледі.
Бөлшектік бірліктері бар алынған мән, егер ол бір АҚШ долларынан көп болса, дөңгелектеу ережелері бойынша тұтас шамаға дейін дөңгелектенеді.
Статистикалық құнды АҚШ долларына қайта есептеу кезінде ЖКД-ны кедендік ресімдеуге қабылдаған күнгі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын нарықтық айырбастау бағамы қолданылады. Валютаны АҚШ долларына қайта есептеу  16-қосымшада белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
47-баған. "Кеден баждары мен алымдарын есептеу".
Тауарларды ресімдеген үшін кеден алымдарын есептеу осы Ереженің 2-бөлімінің 47-бағанын толтыру тәртібіне сәйкес жүргізіледі.
Әкетулік кеден бажын есептеу кезінде бағанды толтыру осы Ереженің 2-бөлімінде жазылған әкелулік кеден бажын есептеу кезіндегіге ұқсас жүргізіледі.
Әкетулік кеден бажын есептеу кезінде бағанды толтырудың мысалы осы Ережеге  18-қосымшада келтірілген.
Кеден кодексінің  113-бабында көзделген жағдайда "Д" бағанында тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлеріне әкету кезіндегі жеткізу орны мен мерзімдері көрсетіле отырып лауазымды адамының жеке нөмірлік мөрімен куәландырылған тиісті мөртаңба қойылады.
"С" бағаны.
Бағанда инспектордың жеке нөмірлік мөрімен расталған Қазақстан Республикасының аумағынан шығу кеден органынан тауарлар мен көлік құралдарын жеткізу орны мен мерзімі көрсетіледі.
Мөрдің таңбасы анық көрінуі тиіс.

4. Правила заполнения ГТД при декларировании товаров,
помещаемых под таможенный режим таможенного склада
27. Декларантом заполняются следующие графы ГТД:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15a, 16, 17, 17a, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 46, 47, 49, 53, 54, A, B.
28. Должностными лицами таможенных органов заполняются графы 7, С и Д.
29. Графы 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 23, 25, 26, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 45, 46, 47, 53, 54, A, B, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
30. Графы 1, 9, 22, 28, 44, 49 заполняются декларантом с учетом следующих особенностей.
Графа 1 "Тип декларации":
в первом подразделе графы при помещении на таможенный склад товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, указывается "ИМ";
во втором подразделе указывается двузначный код таможенного режима в соответствии с Приложением 3;
в случае использования процедуры предварительного, периодического декларирования в третьем подразделе указывается - "ПД", "ПДТ" соответственно.
Графа 9 "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование".
Указываются сведения о лице, поместившем товары на таможенный склад и (или) обладающим полномочиями в отношении декларируемого товара.
В правом верхнем углу после знака "N" указываются ИТН казахстанского лица, поместившего товары на таможенный склад (Приложение 4).
Если на склад товары помещает иностранное лицо, то в правом верхнем углу после знака "N" указывается только двузначный код категории иностранного юридического или физического лица, согласно  Приложению 4 , а также код административно-территориального объекта (КАТО) таможенного органа оформления в соответствии с Приложением 5.
Графа 22 "Валюта и общая фактурная стоимость товаров":
в левом подразделе указывается цифровой код валюты договора или иного соглашения, регламентирующего совершение сделки, в соответствии с Приложением 10;
правый подраздел графы не заполняется.
Графа 28 "Финансовые и банковские сведения".
Указываются финансовые и банковские сведения лица, ответственного за финансовое урегулирование (каждый из реквизитов вносится с новой строки с указанием порядкового номера каждого из них):
2 - код ОКПО банка и через запятую краткое наименование банка, в котором открыт банковский счет лица, указанного в данной графе (если код ОКПО банка состоит из 8-ми цифр, то он дополняется четырьмя нулями справа);
3 - юридический адрес банка, указанного в данной графе под номером 2;
4 - номер банковского счета лица, указанного в данной графе.
Графа 44 "Дополнительная информация/представляемые документы":
под номером 3 указывается номер и дата договора между лицом, помещающим товары на таможенный склад, и владельцем таможенного склада.
Остальные сведения вносятся в соответствии с правилами заполнения графы при декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения (глава 2 настоящих Правил).
Графа 49 "Наименование склада":
указываются номер и дата выдачи лицензии на учреждение таможенного склада.

4. Кеден қоймасы кеден режиміне орналастырылған
тауарларды декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесі
27. Декларант ЖКД-ның мынадай бағандарын толтырады:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 46, 47, 49, 53, 54, А, В.
28. Кеден органдарының лауазымды адамдары 7, С және Д бағандарын толтырады.
29. 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 23, 25, 26, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 45, 46, 47, 53, 54, А, В, С және Д бағандары осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
30. 1, 9, 22, 28, 44, 49-бағандарын декларант мынадай ерекшеліктерді ескере отырып толтырады:
1-баған. "Декларацияның түрі".
Бағанның бірінші шағын бөліміне кеден қоймасына:
Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінетін тауарларды кеден қоймасына орналастыру кезінде "ИМ" көрсетіледі;
Екінші шағын бөлімінде  3-қосымшаға сәйкес кеден режимінің екі мәнді коды көрсетіледі;
алдын ала, мерзімдік декларациялау рәсімі пайдаланылған жағдайда үшінші шағын бөлімде - "АД", "МДК" тиісті көрсетіледі.
9-баған. "Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға".
Тауарларды кеден қоймасына орналастыратын және (немесе) декларацияланатын тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
Жоғарғы оң бұрышында "N" белгісінен кейін кеден қоймасына тауарларды орналастырған қазақстандық адамның БКН-ы көрсетіледі ( 4-қосымша ).
Егер тауарларды қоймаға шетелдік тұлға орналастырса, жоғарғы оң бұрышта "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес шетелдік заңды тұлға немесе жеке адам санатының тек қана екі таңбалы коды, сондай-ақ 5-қосымшаға сәйкес кедендік ресімдеу органы әкімшілік-аумақтық объектісінің коды (ӘАОК) көрсетіледі.
22-баған. "Валюта және тауарлардың жалпы фактуралық құны".
Сол жақ шағын бөлімде шарттың немесе мәміле жасауды регламенттейтін өзге де келісім валютасының сандық коды кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын  10-қосымшаға сәйкес көрсетіледі;
бағанның оң жақтағы шағын бөлімі толтырылмайды.
28-баған. "Қаржылық және банктік мәліметтер".
Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлғаның қаржылық және банктік мәліметтері көрсетіледі (деректемелердің әрқайсысы жаңа жолдан әрқайсысының реттік нөмірі көрсетіле отырып енгізіледі):
2 - банктің ОКПО коды және үтір арқылы аталған бағанда көрсетілген адам банк шотын ашқан банктің қысқаша атауы, (егер банктің ОКПО коды 8 саннан тұрса, онда ол оң жағынан төрт нольмен толықтырылады);
3 - аталған банкте 2 нөмірімен көрсетілген банктің заңды мекен-жайы;
4 - аталған бағанда көрсетілген тұлғаның есеп-шоты ашылған банктің нөмірі.
44-баған. "Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттар".
3 нөмірімен тауарларды кеден қоймасына орналастырған тұлға мен кеден қоймасы иесінің арасындағы шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Қалған мәліметтер тауарларды еркін айналым үшін шығару кеден режимінде орналастырылған тауарларды декларациялау кезінде бағанды толтыру ережесіне (осы Ереженің 2-тарауы) сәйкес енгізіледі.
49-баған. "Қойманың атауы".
Кеден қоймасын құруға арналған лицензияның нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.

5. Особенности заполнения ГТД при помещении товаров
на таможенный склад, владельцем которого является
таможенный орган Республики Казахстан
31. Декларантом заполняются следующие графы ГТД:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15a, 16, 17, 17a, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 46, 47, 49, 53, 54, A, B.
32. Должностным лицом таможенного органа заполняются графы: 7, С и Д.
33. Графы 3, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 15a, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 23, 25, 26, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 45, 46, 47, 53, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с  главой  2 настоящих Правил.
34. Графы 1, 22, 28 заполняются в соответствии с главой 4 настоящих Правил.
35. Графы 9, 44, 49 заполняются с учетом следующих особенностей.
Графа 9 "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование":
указываются в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, сведения о лице, поместившем товары на таможенный склад.
В правом верхнем углу после знака "N" указываются ИТН, если на склад товары помещает казахстанское лицо (Приложение 4).
Если на склад товары помещает иностранное лицо, то в правом верхнем углу после знака "N" указывается только двузначный код категории иностранного юридического или физического лица, согласно  Приложению 4 , а также код административно-территориального объекта (КАТО) таможенного органа оформления в соответствии с Приложением 5.
Графа 44 "Дополнительная информация/представляемые документы".
Под номером 3 указывается номер и дата договора между лицом, помещающим товары на таможенный склад, и владельцем таможенного склада.
Остальные сведения вносятся в соответствии с правилами заполнения графы при декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения (глава 2 настоящих Правил).
Графа 49 "Наименование склада":
Указываются наименование и код таможенного органа, являющегося владельцем таможенного склада.
6. Правила заполнения ГТД при декларировании товаров,
помещаемых под таможенный режим реимпорта товаров
36. Декларантом заполняются следующие графы ГТД:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15a, 16, 17, 17a, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 50, 53, 54, A, B.
37. Должностным лицом таможенного органа заполняются графы: 7, С и Д.
38. Графы 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 15, 15a, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 29, 30, 32, 33, 34, 35, 38, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, А, В, Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.

5. Иесі Қазақстан Республикасының кеден органы болып
табылатын кеден қоймасына тауарларды орналастыру
кезінде ЖКД толтырудың ерекшеліктері
31. Декларант ЖКД-ның мынадай бағандарын толтырады:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 44, 45, 47, 49, 53, 54, А, В.
32. Кеден органының лауазымды адамы: 7, С және Д бағандарын толтырады.
33. 3, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 15а, 17, 17а, 16, 18, 19, 21, 23, 25, 26, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 45, 47, 54, А, В, С және Д бағандары осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
34. 1, 22, 28-бағандары осы Ереженің 4-бөліміне сәйкес толтырылады.
35. 9, 44, 49-бағандары мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады:
9-баған. "Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға".
Осы Ережеде көзделген тәртіппен кеден қоймасына тауарлар орналастырған тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
Жоғарғы оң бұрышында "N" белгісінен кейін кеден қоймасына тауарларды орналастырған қазақстандық адамның БКН-ы көрсетіледі (4-қосымша).
Егер тауарларды қоймаға шетелдік тұлға орналастырса, жоғарғы оң бұрышта "N" белгісінен кейін  4-қосымшаға сәйкес шетелдік заңды тұлға немесе жеке адам санатының тек қана екі таңбалы коды, сондай-ақ  5-қосымшаға сәйкес кедендік ресімдеу органы әкімшілік-аумақтық объектісінің коды (ӘАОК) көрсетіледі.
44-баған. "Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттар".
3 нөмірімен тауарлардың кеден қоймасына тауарларды орналастыратын тұлға мен кеден қоймасының иесі арасындағы шарттың номері мен күні көрсетіледі.
Қалған мәліметтер тауарларды еркін айналым үшін шығару кеден режимінде орналастырылған тауарларды декларациялау кезінде бағанды толтыру ережесіне (осы Ереженің 2-тарауы) сәйкес енгізіледі.
49-баған. "Қойманың атауы".
Кеден қоймасының иесі болып табылатын кеден органының атауы мен коды көрсетіледі.
6. Тауарлардың қайта импорты кеден режимінде
орналастырылған тауарларды декларациялау кезінде
ЖКД толтырудың ережесі
36. Декларант ЖКД-ның мынадай бағандарын толтырады:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 50, 53, 54, А, В.
37. Кеден органының лауазымды адамы 7, С және Д бағандарын толтырады.
38. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 29, 32, 33, 34, 35, 38, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, А, В, Д осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.

39. В случае изменения состояния реимпортируемых товаров при нахождении их за пределами Республики Казахстан декларант заполняет приложение к ГТД, которое является неотъемлемой частью ГТД и подается в таможенный орган одновременно с ГТД.
40. Графы 1, 9, 28, 31, 36, 37, 40, 50, 53, С заполняются с учетом следующих особенностей.
Графа 1 "Тип декларации":
в первом подразделе графы указывается направление перемещения товаров - "ИМ";
во втором подразделе указывается двузначный код таможенного режима в соответствии с первым разделом Приложения 3;
третий подраздел графы не заполняется.
Графа 9 "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование":
указываются в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, сведения о лице, перемещающем товары через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом реимпорта;
при ввозе товаров по договорам купли-продажи или мены в графе указываются реквизиты казахстанского лица, заключившего договор.
В правом верхнем углу после знака "N" указывается ИТН казахстанского лица, перемещающего товары через таможенную границу Республики Казахстан (Приложение 4).
Если лицом, ответственным за финансовое урегулирование, является иностранное лицо, не зарегистрированное в Республике Казахстан, указывается наименование иностранного лица и юридический адрес.
При этом в правом верхнем углу после знака "N" указывается только двузначный код категории иностранного юридического или физического лица,  согласно Приложению 4 , а также код административно-территориального объекта (КАТО) таможенного органа оформления в соответствии с Приложением 5.
Графа 28 "Финансовые и банковские сведения":
при ввозе товаров по договорам купли-продажи, графа заполняется в соответствии с главой 2 настоящих Правил;
в иных случаях графа не заполняется.
Графа 31 "Грузовые места и описание товаров".
в случае изменения состояния реимпортируемых товаров за пределами Республики Казахстан в графе под номером 4 делается отсылка на приложение к ГТД;
другие сведения заявляются в соответствии с настоящими Правилами.
Графа 36. "Преференции".
При заполнении графы код особенности по уплате таможенных сборов за таможенное оформление проставляется в соответствии с Правилами заполнения ГТД при декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения.
В остальных позициях проставляются буквы "О".
Графа 37. "Процедура".
Графа заполняется в соответствии с Правилами заполнения ГТД при декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения.

39. Қайта импортталатын тауарлардың жай-күйі олар Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерінде болған кезде өзгерген жағдайда, декларант ЖКД-ның ажырамас бөлігі болып табылатын ЖКД-ның қосымшасын толтырады және ол ЖКД-мен бір мезгілде кеден органына беріледі.
40. 1, 9, 28, 31, 36, 37, 40, 50, 53, С-бағандары мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.
1-баған. "Декларацияның түрі":
бағанның бірінші шағын бөлімінде тауарлардың өткізілу бағыты көрсетіледі - "ИМ";
екінші шағын бөлімде  13-қосымшасына бірінші бөліміне сәйкес кеден режимінің екі мәнді коды көрсетіледі:
бағанның үшінші шағын бөлімі толтырылмайды.
9-баған. "Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға".
Осы Ережеде көзделген тәртіппен тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы қайта импорт кеден режиміне сәйкес өткізетін тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі;
тауарларды сатып алу-сату немесе айырбастау шарттары бойынша әкелу кезінде бағанда шарт жасасқан қазақстандық тұлғаның деректемелері көрсетіледі.
Жоғарғы оң бұрышында "N" белгісінен кейін кеден қоймасына тауарларды орналастырған қазақстандық адамның БКН-ы көрсетіледі ( 4-қосымша ).
Егер қаржылық реттеуге жауапты тұлға Қазақстан Республикасында тіркелмеген шетелдік тұлға болып табылса, шетелдік тұлғаның атауы және заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Егер тауарларды қоймаға шетелдік тұлға орналастырса, жоғарғы оң бұрышта "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес шетелдік заңды тұлға немесе жеке адам санатының тек қана екі таңбалы коды, сондай-ақ  5-қосымшаға сәйкес кедендік ресімдеу органы әкімшілік-аумақтық объектісінің коды (ӘАОК) көрсетіледі.
28-баған. "Қаржылық және банктік мәліметтер".
Тауарларды сатып алу-сату шарттары бойынша әкелу кезінде баған осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады;
өзге жағдайларда баған толтырылмайды.
31-баған. "Жүк орындары және тауарлардың сипаттамасы".
Қайта импортталатын тауарлардың жай-күйі Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерде өзгерген жағдайда, 4 нөміріндегі бағанда ЖКД-ның қосымшасына сілтеме жасалады;
басқа мәліметтер осы Ережеге сәйкес мәлімделеді;
36-баған. "Преференциялар".
Бағанды толтыру кезінде кедендік ресімдегені үшін кеден алымдарын төлеу жөніндегі ерекшеліктердің коды еркін айналым үшін шығару кеден режиміне орналастырылған тауарларды декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесіне сәйкес қойылады.
Қалған позицияларда "О" әріптері қойылады.
37-баған. "Рәсім".
Баған еркін айналым үшін шығару кеден режиміне орналастырылған тауарларды декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесіне сәйкес толтырылады.

При этом, во вторых двух цифрах шестизначного составного кода процедуры перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан указывается двузначный код таможенного режима экспорта в соответствии с разделом 1 Приложения 3.
Графа 40. "Общая декларация/предшествующий документ":
указывается номер ГТД, в соответствии с которой товары помещались под таможенный режим экспорта.
Графа 50 "Доверитель".
Декларантом (в случае декларирования таможенным брокером представляемым лицом) производится следующая запись:
"Заявляю, что товары соответствуют условиям помещения под режим реимпорта: факт и момент вывоза, казахстанский товар, неизменное состояние, - с возвратом (без возврата) вывозных пошлин".
Графа 53. "Таможня и страна назначения".
Графа заполняется, если в соответствии с нормативными актами центрального таможенного органа Республики Казахстан в отношении декларируемых товаров применяется процедура доставки товаров под таможенным контролем.
В графе указываются сведения о документах контроля за доставкой товаров в соответствии с Правилами заполнения ГТД при декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения.
Графа "С":
должностным лицом таможенного органа, производящим таможенное оформление, указывается наименование, день, месяц и год принятия последнего документа, необходимого для помещения товаров под таможенный режим реимпорта, отметка заверяется подписью должностного лица и его личной номерной печатью.
41. Приложение к ГТД, указанное в пункте 39 настоящих Правил, является неотъемлемой частью ГТД и заполняется по следующей форме:
"Приложение к ГТД N _______________
Ф.И.О. лица или наименование лица-заявителя.
___________________________________________
___________________________________________
___________________________________________
Подпись и печать декларанта _______________
Требуется ли возврат ранее уплаченных сумм   Да    Нет
(ненужное зачеркнуть)
Отметка таможенного органа о допустимости помещения товаров под таможенный режим реимпорта.
Дата, подпись и печать должностного лица таможенного органа.
(Указать основание, подтверждающее естественность износа или убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения, приводится расчет, свидетельствующий о не увеличении стоимости на момент ввоза в случае проведения мелкого ремонта и других подобных операций)".
7. Правила заполнения ГТД при декларировании товаров,
помещаемых под таможенный режим отказа от товара
в пользу государства
42. Декларантом заполняются следующие графы ГТД:
1, 2, 3, 5, 6, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 20, 22, 23, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 50, 54, А, В.

Бұл ретте тауарлардың Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізу рәсімінің алты мәнді құрамдық кодының екінші екі санында  3-қосымшасының 1-бөліміне сәйкес экспорт кеден режимінің екі мәнді коды көрсетіледі.
40-баған. "Жалпы декларация/алдыңғы құжат".
Оған сәйкес тауарлар экспорт кеден режиміне орналастырылған ЖКД нөмірі көрсетіледі.
50-баған. "Сенімхат беруші".
Декларант (кеден брокері - ұсынылған тұлға декларациялаған жағдайда) мынадай жазбаны жүргізеді:
"Тауарлардың қайта импорт режиміне орналастыру шарттарына сәйкес екендігін мәлімдеймін: әкету фактісі және сәті, отандық тауар, өзгеріссіз жай-күй, әкетулік баждарды қайтарумен (қайтарусыз)".
53-баған. Кеден және межелі елі".
Егер Қазақстан Республикасы орталық кеден органының нормативтік кесімдеріне сәйкес декларацияланатын тауарларға қатысты тауарларды кедендік бақылаумен жеткізу рәсімі қолданылса, баған толтырылады.
Бағанда еркін айналым үшін шығару кеден режиміне орналастырылған тауарларды декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесіне сәйкес тауарлардың жеткізілуін бақылау құжаттары туралы мәліметтер көрсетіледі.
"С" бағаны:
кеден органының кедендік ресімдеуді жүргізетін лауазымды адамы тауарларды қайта импорт кеден режиміне орналастыру үшін қажетті соңғы құжаттың атауын, қабылданған күнін, айын және жылын көрсетеді, белгі лауазымды адамның қолымен және оның жеке нөмірлік мөрімен куәландырылады.
41. Осы Ереженің 39-тармағында көрсетілген ЖКД-ға қосымша ЖКД-ның ажырамас бөлігі болып табылады және мынадай нысанда толтырылады:
"ЖКД-ға қосымша N _________________________________________________
Адамның Т.А.Ә. немесе мәлімдеуші тұлғаның атауы ___________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Декларанттың қолы және мөрі _______________________________________
Бұрын төленген сомаларды қайтару талап етіле ме?   Иә   Жоқ
(керек емесін сызып тастау қажет)
Кеден органының тауарларды қайта импорт кеден режиміне орналастыруға рұқсат ету туралы белгісі.
Күні, кеден органы лауазымды адамының қолы және мөрі.
(Тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде тозуының немесе жойылуының табиғилығын растайтын негіздемені көрсету, аз-кем жөндеу және басқа да ұқсас операциялар жүргізілген жағдайда, әкелу сәтінде құнды ұлғайтпайтындығы туралы куәландыратын есеп келтіріледі)".
7. Мемлекет пайдасына тауардан бас тарту кеден
режиміне орналастырылған тауарларды декларациялау
кезінде ЖКД толтыру ережесі
42. Декларант ЖКД-ның мынадай бағандарын толтырады:
1, 3, 4, 5, 6, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 20, 22, 23, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 50, 54, А, В.

При этом графы 22, 42 заполняются в случае, когда известна фактурная стоимость товаров.
43. Должностным лицом таможенного органа заполняются графы 7, С и Д.
44. Графы 3, 5, 6, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 41, 44, 45, 46, 47, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
45. Графы 1, 2, 22, 31, 40, 50 заполняются с учетом следующих особенностей:
Графа 1. "Тип декларации":
в первом подразделе указывается направление перемещения товаров "ИМ" (как для товаров, ввезенных на таможенную территорию Республики Казахстан, так и для товаров, ранее помещенных под иной таможенный режим);
во втором подразделе указывается двузначный код таможенного режима в соответствии с первым разделом Приложения 3;
третий подраздел графы не заполняется.
Графа 2. "Отправитель/экспортер":
На основном и дополнительном листах в графе указываются сведения о лице, помещающем товары под таможенный режим отказа в пользу государства.
Если это юридическое лицо, то указываются его полное наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и юридический адрес.
Если это структурное подразделение юридического лица, то указываются наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и юридический адрес структурного подразделения.
Если это физическое лицо, то указываются его фамилия и инициалы, фактический адрес, а также сведения о документе, удостоверяющем личность.
В нижней части графы после знака "N" указывается ИТН отправителя в соответствии с Приложением 4.
Если отправителем является иностранное лицо, не зарегистрированное в Республике Казахстан, указывается наименование иностранного лица и юридический адрес.
При этом в нижней части графы после знака "N" указывается только двузначный код категории иностранного юридического или физического лица,  согласно Приложению 4 , а также код административно-территориального объекта (КАТО) таможенного органа оформления в соответствии с Приложением 5.
Если получателем является лицо, принимающее от собственного имени товары через юридическое лицо, не являющееся его структурным подразделением, то в графе указывается наименование грузополучателя товаров, содержащее указание на его организационно-правовую форму и местонахождение (юридический адрес), ниже делается запись ЧЕРЕЗ, при этом указывается наименование юридического лица, содержащее указание на организационно-правовую форму и местонахождение (юридический адрес), через которое осуществляется поставка товаров.
При этом в нижней части графы после знака "N" проставляется ИТН для грузополучателя товаров в соответствии с Приложением 4.
Например:

Бұл ретте 22, 42-бағандар тауарлардың фактуралық құны белгілі болатын жағдайда толтырылады.
43. Кеден органының лауазымды адамы 7, С және Д бағандарын толтырады.
44. 3, 4, 5, 6, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 41, 44, 45, 47, 54, А, В, С және Д осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
45. 1, 2, 22, 31, 40, 50-бағандары мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.
1-баған. "Декларацияның түрі":
бірінші шағын бөлімінде тауарлардың өткізілу бағыты көрсетіледі "ИМ" (Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінген тауарлар үшін де, өзге кеден режиміне бұрын орналастырылған тауарлар үшін де);
екінші шағын бөлімінде  3-қосымшаның бірінші бөліміне сәйкес кеден режимінің екі мәнді коды көрсетіледі;
бағанның үшінші шағын бөлімі толтырылмайды.
2-баған. "Жөнелтуші/экспорттаушы".
Негізгі және қосымша парақтардағы бағандарда мемлекет пайдасына тауардан бас тарту кедендік режиміне тауарларды орналастыратын тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер ол заңды тұлға болып табылса, оның ұйымдастырушылық-құқықтық нысанына және заңды мекен-жайына сілтемені қамтитын оның толық атауы көрсетіледі.
Егер ол заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі болып табылса, оның ұйымдастырушылық-құқықтық нысанына сілтемені қамтитын атауы және құрылымдық бөлімшенің заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Егер ол жеке адам болып табылса оның тегі және аты-жөні, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін алушының  2-қосымшаға сәйкес БКН-і көрсетіледі.
Егер алушы Қазақстан Республикасында тіркелмеген шетелдік тұлға болып табылса, шетелдік тұлғаның атауы және заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Бұл ретте, бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін  4-қосымшаға сәйкес шетелдік заңды тұлға немесе жеке адам санатының тек қана екі таңбалы коды, сондай-ақ  5-қосымшаға сәйкес кедендік ресімдеу органы әкімшілік-аумақтық объектісінің коды (ӘАОК) көрсетіледі.
Егер тауарларды алушы тұлға оның құрылымдық бөлімшесі болып табылмайтын заңды тұлға арқылы тауарларды өз атынан алатын тұлға болып табылса, бағанда оның ұйымдық-құқықтық нысанына, тұратын жеріне (заңды мекен-жайы) сілтемені қамтитын жүк жөнелтушінің атауы көрсетіледі, одан әрі АРҚЫЛЫ деген жазба жасалады және ол арқылы тауарларды жеткізу жүзеге асырылатын ұйымдық-құқықтық нысанына, тұратын жеріне (заңды мекен-жайы) сілтемені қамтитын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Бұл ретте, бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес жөнелтушінің БКН-і көрсетіледі.
Мысалы:

"ТОО ГАРАНТ, Г. АСТАНА, УЛ. ПЕРВОМАЙСКАЯ, 14 ДЛЯ ТОО ЖАКСЫ, Г. АЛМАТЫ, ПР. ДОСТЫК, 7".
Графа 22. "Валюта и общая фактурная стоимость":
в левом подразделе указывается код валюты, в которой в графе 45 заявлена таможенная стоимость;
правый подраздел графы заполняется в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
Графа 31. "Грузовые места и описание товаров":
указываются индивидуальные признаки товаров или транспортных средств.
Графа 40. "Общая декларация/предшествующий документ":
при помещении под таможенный режим отказа в пользу государства товаров, ранее помещенных в ином таможенном режиме, в графе указывается номер ГТД, в соответствии с которой товары помещались под иной таможенный режим.
Графа 50. "Доверитель".
В графе кратко излагаются причины отказа от товаров в пользу государства.
8. Правила заполнения ГТД при декларировании товаров,
помещаемых под таможенный режим временного
ввоза товаров и транспортных средств
46. Декларантом заполняются следующие графы ГТД: 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15a, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 50, 53, 54, А, В.
47. Должностным лицом таможенного органа заполняются графы: 7, С и Д.
48. При временном ввозе графы 2, 3, 5, 6, 7, 8, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 21, 23, 25, 26, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 40, 41, 42, 46, 50, 53, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил;
в случае обратного вывоза временно ввезенных товаров, графы:
1) 2, 8, 17, 17а, 18, 21 заполняются в соответствии с главой 3 настоящих Правил;
2) 3, 5, 6, 7, 14, 15, 15а, 16, 19, 22, 23, 25, 26, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 40, 41, 42, 46, 54, А, В и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
49. Графы 1, 9, 12, 28, 36, 37, 44, 45, 47, В, С заполняются с учетом следующих особенностей.
Графа 1. "Тип декларации":
в первом подразделе графы указывается направление перемещения товаров:
1) временно ввозимых товаров на таможенную территорию Республики Казахстан - "ИМ";
2) в случае обратного вывоза временно ввезенных товаров - "ЭК";
во втором подразделе указывается двузначный код таможенного режима в соответствии с первым разделом Приложения 3;
третий подраздел графы не заполняется.
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование":
указываются в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, сведения о лице, перемещающем товары, ответственном за обратный вывоз товаров.
В правом верхнем углу после знака "N" указывается ИТН казахстанского лица, перемещающего товары через таможенную границу Республики Казахстан и ответственного за обратный вывоз товаров (Приложение 4).
Если лицом, перемещающим товары, ответственным за обратный вывоз товаров, является иностранное лицо, не зарегистрированное в Республике Казахстан, указывается наименование иностранного лица и юридический адрес.

"ГАРАНТ ЖШС, АСТАНА ҚАЛАСЫ, ПЕРВОМАЙСКАЯ КӨШЕСІ, 14 ҮЙ ЖАҚСЫ ЖШС ҮШІН, АЛМАТЫ ҚАЛАСЫ, ДОСТЫҚ ДАҢҒЫЛЫ, 7 ҮЙ"
22-баған. "Валюта және жалпы фактуралық құн".
Сол жақ шағын бөлімде 45-бағанда кедендік құны көрсетілген валютаның коды көрсетіледі;
бағанның оң жақ шағын бөлігі осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
31-баған. "Жүк орындары және тауарлардың сипаттамасы".
Тауарлар мен көлік құралдарының жеке белгілері көрсетіледі.
40-баған. "Жалпы декларация/алдыңғы құжат".
Бұрын өзге кеден режимінде орналастырылған тауарларды мемлекеттік пайдасына бас тарту кеден режимінде орналастырылған жағдайда, бағанда оған сәйкес тауарлар өзге кеден режиміне орналастырылған ЖКД-ның нөмірі көрсетіледі.
50-баған. "Сенімхат беруші".
Бағанда тауарлардан мемлекет пайдасына бас тартудың себептері қысқаша жазылады.
8. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша
әкелу кеден режимдеріне орналастырылған тауарларды
декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесі
46. Декларант ЖКД-ның мынадай бағандарын толтырады: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 50, 53, 54, А, В.
47. Кеден органының лауазымды адамы 7, С және Д бағандарын толтырады.
48. Уақытша әкелу кезінде, сондай-ақ уақытша әкетілген тауарларды кері әкелген жағдайда 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 21, 23, 25, 26, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 40, 41, 42, 46, 50, 53, 54, А, В, С және Д бағандары осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
уақытша әкелінген тауарлар кері әкетілген жағдайда:
1) 2, 8, 17, 17а, 18, 21 бағандары осы Ереженің 3-бөліміне сәйкес толтырылады.
2) 3, 4, 5, 6, 7, 14, 15, 15а, 19, 22, 23, 25, 26, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 46, 54, А, В және С осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
49. 1, 9, 12, 22, 28, 36, 37, 44, 45, 47, В, С бағандары мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.
1-баған. "Декларацияның түрі":
1) бағанның бірінші шағын бөлімінде тауарлардың өткізілу бағыты көрсетіледі;
2) уақытша әкелінген тауарлар кері әкетілген жағдайда - "ЭК";
екінші шағын бөлімінде  3-қосымшаның бірінші бөліміне сәйкес кеден органының екі мәнді коды көрсетіледі.
Бағанның үшінші кіші бөлімшесі толтырылмайды.
9-баған. "Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға".
Осы Ережеде көзделген тәртіппен тауарды тасымалдайтын тауарлардың кері әкетілуі үшін жауапты тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
Жоғарғы оң бұрышында "N" белгісінен кейін Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізетін және тауарларды қайта әкетуге жауапты адамның БКН-ы көрсетіледі (4-қосымша).
Егер тауарларды өткізетін тұлға қайта әкетуге жауапты Қазақстан Республикасында тіркелмеген шетелдік тұлға болып табылса, шетелдік тұлғаның атауы мен заңды мекен-жайы көрсетіледі.

При этом в правом верхнем углу после знака "N" указывается только двузначный код категории иностранного юридического или физического лица, согласно  Приложению 4,  а также код административно-территориального объекта (КАТО) таможенного органа оформления в соответствии с Приложением 5.
Графа 12. "Общая таможенная стоимость":
указывается в валюте договора общая таможенная стоимость декларируемых товаров, полученная при суммировании таможенных стоимостей товаров, указанных в графе 45 основного листа ГТД и добавочных листов.
Графа 22. "Валюта и общая фактурная стоимость":
в левом подразделе указывается код доллара США в соответствии с Приложением 10;
правая часть графы не заполняется.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения":
указываются финансовые и банковские сведения лица, ответственного за финансовое урегулирование (каждый из реквизитов вносится с новой строки с указанием порядкового номера каждого реквизита):
2 - код ОКПО банка и через запятую краткое наименование банка, в котором открыт банковский счет лица, указанного в данной графе (если код ОКПО банка состоит из 8-ми цифр, то он дополняется четырьмя нулями справа);
3 - юридический адрес банка, указанного в данной графе под номером 2;
4 - номер банковского счета лица, указанного в данной графе.
Графа не заполняется в случаях:
если лицо, указанное в графе 9, является иностранным;
товары перемещаются физическими лицами.
Графа 36. "Преференции".
При временном ввозе указываются особенности уплаты таможенных платежей и налогов по схеме СПАН, где:
С - код предоставленной льготы или иных особенностей по уплате таможенных сборов за таможенное оформление;
П - код предоставленной льготы или преференции по уплате таможенной пошлины;
А - код предоставленной льготы по уплате акциза;
Н - код предоставленных льгот по уплате налога на добавленную стоимость.
В случае частичного освобождения от уплаты таможенных пошлин либо применения периодической пошлины в графе в соответствующей позиции проставляется "Б".
При обратном вывозе временно ввезенных товаров графа не заполняется.
Графа 37. "Процедуры"
Графа заполняется в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
При заполнении последних двух цифр - кода особенности перемещения декларируемых товаров, определенных разделом 3 Приложения 3, не допускается применение значения "00".
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы".
Под номером 9 декларантом (при декларировании таможенным брокером - представляемым лицом), указывается срок обратного вывоза в следующей форме:
"9 - СРОК ОБРАТНОГО ВЫВОЗА ДО - дд.мм.гг.", где дд.мм.гг - день, месяц и две последние цифры года.
Остальные сведения вносятся в соответствии с настоящими Правилами.
Графа 45. "Таможенная стоимость":
указывается в валюте договора таможенная стоимость временно ввозимых товаров, заявленных в графе 31.
Значение, содержащее дробные единицы, округляется с точностью до двух знаков после запятой.
Графа 47. "Исчисление таможенных пошлин и сборов".
Заполнение графы при исчислении суммы таможенных платежей и налогов производится в соответствии с настоящими Правилами с учетом следующих особенностей:
сумма периодической ввозной таможенной пошлины указывается в четвертой колонке графы "Сумма" ниже суммы ввозной таможенной пошлины, подлежащей уплате при выпуске товаров для свободного обращения, которая исчисляется путем умножения суммы таможенной пошлины на 3 процента;
аналогичное заполнение четвертой колонки графы "Сумма" производится при исчислении сумм периодических налогов, взимаемых при временном ввозе товаров;
при этом в поле "Ставка" после размера ставки в процентах через дробь указывается количество месяцев, за которые уплачивается рассчитанная таможенная пошлина.
Полученное значение, содержащее дробные единицы, округляется до двух знаков после запятой по правилам округления.
При этом в колонке "СП" указывается способ платежа (Приложение 23):

Бұл ретте, жоғарғы оң бұрышта "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес шетелдік заңды тұлға немесе жеке адам санатының тек қана екі таңбалы коды, сондай-ақ 5-қосымшаға сәйкес кедендік ресімдеу органы әкімшілік-аумақтық объектісінің коды (ӘАОК) көрсетіледі.
12-баған. "Жалпы кедендік құн".
Негізгі және қосымша парақтардың 45-бағанында көрсетілген тауарлардың кедендік құндарын қосу кезінде алынған декларацияланатын тауарлардың жалпы кедендік құны АҚШ долларымен көрсетіледі.
22-баған. "Валюта және жалпы фактуралық құн".
Сол жақтағы шағын бөлімінде  10-қосымшаға сәйкес АҚШ долларының коды көрсетіледі;
бағанның оң жақ бөлігі толтырылмайды.
28-баған. "Қаржылық және банктік мәліметтер".
Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлғаның қаржылық және банктік мәліметтері көрсетіледі (деректемелердің әрқайсысы әр деректеменің реттік нөмірі көрсетіле отырып жаңа жолдан енгізіледі):
2 - банктің ОКПО коды және үтір арқылы аталған бағанда көрсетілген адам банк шотын ашқан банктің қысқаша атауы, (егер банктің ОКПО коды 8 саннан тұрса, онда ол оң жағынан төрт нольмен толықтырылады);
3 - аталған банкте 2 нөмірімен көрсетілген банктің заңды мекен-жайы;
4 - аталған бағанда көрсетілген тұлғаның есеп-шоты ашылған банктің нөмірі.
Баған:
егер 9-бағанда көрсетілген тұлға шетелдік болып табылған;
тауарларды жеке тұлғалар тасымалдаған жағдайда, баған толтырылмайды.
36-баған. "Преференциялар".
Уақытша әкелу кезінде кеден төлемдері мен салықтарды СПАН сызбасы бойынша төлеу ерекшеліктері көрсетіледі, мұнда
С - берілген жеңілдіктің немесе кедендік ресімдегені үшін кеден алымдарын төлеу жөніндегі өзге де ерекшеліктің коды;
П - берілген жеңілдіктің немесе кеден бажын төлеу жөніндегі преференцияның коды;
А - акцизді төлеу жөнінде берілген жеңілдіктің коды;
Н - қосымша құн салығын төлеу жөнінде берілген жеңілдіктердің коды.
Кеден баждары мен салықтарды төлеуден ішінара босатылған, не мерзімдік баждар мен салықтар қолданылған жағдайда тиісті позицияның бағанына "Б" қойылады.
Уақытша әкелінген тауарларды кері әкеткен жағдайда баған толтырылмайды.
37-баған. "Рәсімдер"
Баған осы Ереженің 2-тарауына сәйкес толтырылады.
Соңғы екі санды - кодты 3-қосымшаның 3-бөлігімен айқындалған декларацияланатын тауарларды өткізу ерекшеліктерін толтырған кезде "00" мәнін қолдануға жол берілмейді.
44-баған. "Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттар".
9 нөмірімен декларант (кеден брокері декларациялаған жағдайда ұсынылатын тұлға) мынадай нысанда кері әкетудің мерзімі көрсетіледі:
"9 - кк. аа. жж. дейін КЕРІ ӘКЕТУ (ӘКЕЛУ)", мұнда кк. аа. жж. - күні, айы және жылдың соңғы екі саны;
Қалған мәліметтер осы Ережеге сәйкес енгізіледі.
45-баған. "Кедендік құн".
31-бағанда мәлімделген уақытша әкелінетін тауарлардың келісім-шарттағы валютасына қайта есептелген кедендік құны көрсетіледі.
Бөлшектік бірліктері бар мән, үтірден кейінгі екі таңбаға дейін дөңгелектенеді.
47-баған. "Кеден баждары мен алымдарын есептеу".
Кеден төлемдері мен салықтардың сомаларын есептеу кезінде бағанды толтыру осы Ережеге сәйкес мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып жүргізіледі:
мерзімдік әкелулік кеден бажының сомасы "Сома" бағанының 4-колонкасында, тауарларды еркін айналым (тауарлардың экспорты) үшін шығару кезінде төлеуге жататын әкелулік (әкетулік) кеден бажының сомасынан төмен көрсетіледі, ол кеден бажы сомасын 3 пайызға көбейту жолымен есептеледі;
"Сома" бағанының төртінші колонкасын ұқсас толтыру тауарларды уақытша әкелу кезінде алынатын мерзімдік салықтардың сомаларын есептеу кезінде жүргізіледі.
Бұл ретте, "Ставка" деген ашық жерде ставканың мөлшерінен кейін бөлгіш арқылы есептелген кедендік баж төленетін айлардың саны көрсетіледі.
Бөлшектік бірліктерді қамтитын алынған мән дөңгелектеу ережелері бойынша үтірден кейінгі екі таңбаға дейін дөңгелектенеді.
Бұл ретте "СП" колонкасында төлім тәсілі (23-қосымша) көрсетіледі:

10-8367 ТЕНГЕ
23-7446 ТЕНГЕ
38-13226 ТЕНГЕ
Графа С основного листа.
Графа заполняется в случае продления сроков временного ввоза товаров и транспортных средств на таможенную территорию. В графе указывается дата обратного вывоза.
9. Правила заполнения ГТД при декларировании товаров,
помещаемых под таможенный режим временного вывоза
товаров и транспортных средств
50. Декларантом заполняются следующие графы ГТД: 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 50, 53, 54, А, В.
51. Должностным лицом таможенного органа заполняются графы: 7, С и Д.
52. При временном вывозе графы:
1) 2, 8, 17, 17а, 18, 21 заполняются в соответствии с главой 3 настоящих Правил;
2) 3, 5, 6, 7, 14, 15, 15а, 16, 19, 23, 25, 26, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 40, 41, 42, 46, 50, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
В случае обратного ввоза временно вывезенных товаров графы 2, 3, 5, 6, 7, 8, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 40, 41, 42, 46, 53, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
53. Графы 1, 9, 12, 28, 36, 37, 44, 45, 47, В заполняются с учетом следующих особенностей.
Графа 1. "Тип декларации".
В первом подразделе графы указывается направление перемещения товаров:
1) временно вывозимых товаров с таможенной территории Республики Казахстан - "ЭК";
2) в случае обратного ввоза временно вывезенных товаров - "ИМ";
во втором подразделе указывается двузначный код таможенного режима в соответствии с первым разделом Приложения 3;
третий подраздел графы не заполняется.
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование":
указываются в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, сведения о лице, перемещающем товары, ответственном за обратный ввоз товаров.
В правом верхнем углу после знака "N" указываются ИТН, если товары перемещает казахстанское лицо (Приложение 4).
Если лицом, перемещающим товары, ответственным за обратный ввоз товаров, является иностранное лицо, не зарегистрированное в Республике Казахстан, указывается наименование иностранного лица и юридический адрес.
При этом в правом верхнем углу после знака "N" указывается только двузначный код категории иностранного юридического или физического лица,  согласно Приложению 4 , а также код административно-территориального объекта (КАТО) таможенного органа оформления в соответствии с Приложением 5.
Графа 12. "Общая таможенная стоимость":
указывается в валюте договора общая таможенная стоимость декларируемых товаров, полученная при суммировании таможенных стоимостей товаров, указанных в графе 45 основного листа ГТД и добавочных листов.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения".
Указываются финансовые и банковские сведения лица, ответственного за финансовое урегулирование (каждый из реквизитов вносится с новой строки с указанием порядкового номера каждого реквизита):

10-8367 ТЕҢГЕ
23-7446 ТЕҢГЕ
38-13226 ТЕҢГЕ
Негізгі парақтың С бағаны.
Баған кеден аумағына тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкелу мерзімдері ұзартылған жағдайда толтырылады. Бағанда қайта әкету күні көрсетіледі.
9. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша
әкету кеден режимдеріне орналастырылған тауарларды
декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесі
50. Декларант ЖКД-ның мынадай бағандарын толтырады: 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 50, 53, 54, А, В.
51. Кеден органының лауазымды адамы 7, С және Д бағандарын толтырады.
52. Уақытша әкетілген жағдайда:
1) 2, 8, 17, 17а, 18, 21, бағандары осы Ереженің 3-бөліміне сәйкес толтырылады.
2) 3, 4, 5, 6, 7, 14, 15, 15а, 19, 23, 25, 26, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 46, 50, 54, А, В, С және Д осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
Уақытша әкетілген тауарларды кері әкелген жағдайда 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 40, 41, 42, 53, 54, А, В, С және Д бағандары осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
53. 1, 9, 12, 28, 36, 37, 44, 45, 47, В бағандары мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.
1-баған. "Декларацияның түрі".
Бағанның бірінші шағын бөлімінде тауарлардың өткізілу бағыты көрсетіледі:
1) Қазақстан Республикасының кеден аумағынан уақытша әкетілген тауарлар - "ЭК";
2) уақытша әкетілген тауарлар кері әкелінген жағдайда - "ИМ";
екінші шағын бөлімінде  3-қосымшаның бірінші бөліміне сәйкес кеден органының екі мәнді коды көрсетіледі.
бағанның үшінші шағын бөлімі толтырылмайды.
9-баған. "Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға".
осы Ережеде көзделген тәртіппен тауарды тасымалдайтын тауарлардың кері әкелінуі үшін жауапты тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
Жоғарғы оң бұрышында "N" белгісінен тауарларды қазақстандық тұлға өткізетін болса, оның БКН-ы көрсетіледі ( 4-қосымша ).
Егер тауарларды қайта әкелуге жауапты адам Қазақстан Республикасында тіркелмеген шетелдік тұлға болып табылса шетелдік тұлғаның атауы мен заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Бұл ретте, жоғарғы оң бұрышта "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес шетелдік заңды тұлға немесе жеке адам санатының тек қана екі таңбалы коды, сондай-ақ  5-қосымшаға сәйкес кедендік ресімдеу органы әкімшілік-аумақтық объектісінің коды (ӘАОК) көрсетіледі.
12-баған. "Жалпы кедендік құн".
Негізгі және қосымша парақтардың 45-бағанында көрсетілген тауарлардың кедендік құндарын қосу кезінде алынған декларацияланатын тауарлардың жалпы кедендік құны келісім-шарттың валютасымен көрсетіледі.
28-баған. "Қаржылық және банктік мәліметтер".
Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлғаның қаржылық және банктік мәліметтері көрсетіледі (деректемелердің әрқайсысы әр деректеменің реттік нөмірі көрсетіле отырып жаңа жолдан енгізіледі):

2 - код ОКПО банка и через запятую краткое наименование банка, в котором открыт банковский счет лица, указанного в данной графе (если код ОКПО банка состоит из 8-ми цифр, то он дополняется четырьмя нулями справа);
3 - юридический адрес банка, указанного в данной графе под номером 2;
4 - номер банковского счета лица, указанного в данной графе.
Графа не заполняется в случаях, если лицо, указанное в графе 9, является иностранным или товары перемещаются физическими лицами.
Графа 36. "Преференции".
При временном вывозе указываются особенности уплаты таможенных платежей по схеме СП, где:
С - код предоставленной льготы или иных особенностей по уплате таможенных сборов за таможенное оформление;
П - код предоставленной льготы или преференции по уплате таможенной пошлины.
В случае частичного освобождения от уплаты таможенных пошлин либо применения периодической пошлины в графе в соответствующей позиции проставляется "Б".
При обратном ввозе временно вывезенных товаров и транспортных средств графа не заполняется.
Графа 37. "Процедуры"
Графа заполняется в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
При заполнении последних двух цифр - кода особенности перемещения декларируемых товаров, определенных разделом 3 Приложения 3, не допускается применение значения "00".
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы".

2 - банктің ОКПО коды және үтір арқылы аталған бағанда көрсетілген адам банк шотын ашқан банктің қысқаша атауы, (егер банктің ОКПО коды 8 саннан тұрса, онда ол оң жағынан төрт нольмен толықтырылады);
3 - аталған банкте 2 нөмірімен көрсетілген банктің заңды мекен-жайы;
4 - аталған бағанда көрсетілген тұлғаның есеп-шоты ашылған банктің нөмірі.
Егер 9-бағанда көрсетілген тұлға шетелдік болып табылған жағдайда немесе тауарларды жеке тұлғалар тасымалдаса, баған толтырылмайды.
36-баған. "Преференциялар".
Уақытша әкету кезінде кеден төлемдерін СП сызбасы бойынша төлеу ерекшеліктері көрсетіледі, мұнда:
С - берілген жеңілдіктің немесе кедендік ресімдегені үшін кеден алымдарын төлеу жөніндегі өзге де ерекшеліктің коды;
П - берілген жеңілдіктің немесе кеден бажын төлеу жөніндегі преференцияның коды;
Кеден баждарын төлеуден ішінара босатылған, не мерзімдік баждар мен салықтар қолданылған жағдайда тиісті позицияның бағанына "Б" қойылады.
Уақытша әкетілген тауарларды кері әкелген жағдайда баған толтырылмайды.
37-баған.
Соңғы екі санды - кодты  3-қосымшаның 3-бөлігімен айқындалған декларацияланатын тауарларды өткізу ерекшеліктерін толтырған кезде "00" мәнін қолдануға жол берілмейді.
44-баған. "Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттар".

Под номером 9 декларантом (при декларировании таможенным брокером представляемым лицом) указывается срок обратного ввоза в следующей форме: "9 - СРОК ОБРАТНОГО ВВОЗА ДО - дд.мм.гг.", где дд.мм.гг - день, месяц и две последние цифры года.
Остальные сведения вносятся в соответствии с настоящими Правилами.
Графа 45. "Таможенная стоимость":
указывается в валюте договора таможенная стоимость временно вывозимых товаров, заявленных в графе 31.
Значение, содержащее дробные единицы, округляется с точностью до двух знаков после запятой.
Графа 47. "Исчисление таможенных пошлин и сборов".
Заполнение графы при исчислении суммы таможенных платежей производится в соответствии с настоящими Правилами с учетом следующих особенностей:
сумма периодической вывозной таможенной пошлины указывается в четвертой колонке графы "Сумма" ниже суммы вывозной таможенной пошлины, подлежащей уплате при выпуске товаров при экспорте товаров, которая исчисляется путем умножения суммы таможенной пошлины на 3 процента;
при этом в поле "Ставка" после размера ставки в процентах через дробь указывается количество месяцев, за которые уплачивается рассчитанная таможенная пошлина.
Полученное значение, содержащее дробные единицы, округляется до двух знаков после запятой по правилам округления.
При этом в колонке "СП" указывается способ платежа (Приложение 23):

9 нөмірімен декларант (кеден брокері декларациялаған жағдайда ұсынылатын тұлға) мынадай нысанда кері әкетудің мерзімі көрсетіледі: "9 - кк. аа. жж. ДЕЙІН КЕРІ ӘКЕЛУ, мұнда кк. аа. жж. - күні, айы және жылдың соңғы екі саны.
Қалған мәліметтер осы Ережеге сәйкес енгізіледі.
45-баған. "Кедендік құн".
31-бағанда мәлімделген уақытша әкелінетін тауарлардың келісім-шарттың валютасына қайта есептелген кедендік құны көрсетіледі.
Бөлшектік бірліктері бар мән, үтірден кейінгі екі таңбаға дейін дөңгелектенеді.
47-баған. "Кеден баждары мен алымдарын есептеу".
Кеден төлемдерін сомаларын есептеу кезінде бағанды толтыру осы Ережеге сәйкес мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып жүргізіледі:
мерзімдік әкетулік кеден бажының сомасы "Сома" бағанының төртінші колонкасында, тауарларды еркін айналым үшін шығару кезінде төлеуге жататын әкетулік кеден бажының сомасынан төмен көрсетіледі, ол кеден бажы сомасын 3 пайызға көбейту жолымен есептеледі;
Бұл ретте, "Ставка" деген ашық жерде ставканың мөлшерінен кейін бөлгіш арқылы есептелген кедендік баж төленетін айлардың саны көрсетіледі.
Бөлшектік бірліктерді қамтитын алынған мән дөңгелектеу ережелері бойынша үтірден кейінгі екі таңбаға дейін дөңгелектенеді.
Бұл ретте "СП" колонкасында ( 23-қосымша ) мыналар көрсетіледі:

10-8256 ТЕНГЕ
23-3175 ТЕНГЕ
Графа "С" основного листа.
Графа заполняется в случае продления сроков временного вывоза товаров и транспортных средств на таможенную территорию. В графе указывается дата обратного ввоза.
10. Правила заполнения ГТД при декларировании
товаров, помещаемых под таможенный режим
магазина беспошлинной торговли
54. Декларантом заполняются следующие графы ГТД:
1, 2, 3, 5, 6, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 49, 53, 54; A, B - в отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан или ввезенных на эту территорию ранее и помещенных под иной таможенный режим;
1, 2, 3, 5, 6, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 49, 54; A, B в отношении казахстанских товаров.
55. В отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан или ввезенных на эту территорию ранее и помещенных под иной таможенный режим графы 3, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 53, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил;
в отношении казахстанских товаров графы:
3, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
При декларировании товаров, ранее помещенных под иной таможенный режим, графы 21, 25, 29 не заполняются.
56. Должностным лицом таможенного органа заполняются графы 7, С и Д.
57. Заполнение граф 1, 2, 9, 36, 47, 49 производится с учетом следующих особенностей.
Графа 1. "Тип декларации".
В первом подразделе графы указывается направление перемещения товаров:
в отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан или ввезенных на эту территорию и помещенных под иной таможенный режим - "ИМ";
в отношении казахстанских товаров - "ЭК".
Во втором подразделе указывается двузначный код таможенного режима в соответствии с первым разделом Приложения 3.
Третий подраздел графы не заполняется.
Графа 2. "Отправитель/экспортер":
в отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан или ввезенных на эту территорию ранее и помещенных под иной таможенный режим, графа заполняется в соответствии с главой 2 настоящих Правил;
в отношении казахстанских товаров в графе указывается наименование и местонахождение юридического лица либо имя, место жительства, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность физического лица (другие сведения указываются в соответствии с главой 3 настоящих Правил).
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование":
указываются сведения о владельце магазина беспошлинной торговли в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
В правом верхнем углу после знака "N" указываются ИТН, если владельцем магазина беспошлинной торговли является казахстанское лицо ( Приложение 4 ).
Если владельцем магазина беспошлинной торговли является иностранное лицо, не зарегистрированное в Республике Казахстан, указывается наименование иностранного лица и юридический адрес.

10-8256 ТЕҢГЕ
23-3175 ТЕҢГЕ
Негізгі парақтың С бағаны.
Баған кеден аумағына тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкету мерзімдері ұзартылған жағдайда толтырылады. Бағанда қайта әкелу күні көрсетіледі.
10. Бажсыз сауда дүкені кеден режиміне орналастырылған
тауарларды декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесі
54. Декларант ЖКД-ның мынадай бағандарын толтырады:
1, 2, 3, 5, 6, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 49, 53, 54, А, В - Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінетін немесе осы аумаққа бұрын әкелінген және өзге кеден режимінде орналастырылған тауарларға қатысты;
1, 2, 3, 5, 6, 9, 12, 14, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 49, 54, А, В қазақстандық тауарларға қатысты.
55. 3, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 53, 54, А, В, С және Д бағандары Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінетін немесе осы аумаққа бұрын әкелінген және өзге кеден режимінде орналастырылған тауарларға қатысты осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады;
қазақстандық тауарларға қатысты:
3, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 22, 23, 24, 25, 26, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, А, В, С және Д бағандары осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
Өзге кеден режиміне бұрын орналастырылған тауарларды декларациялау кезінде 21, 5, 29 бағандар толтырылмайды.
56. Кеден органының лауазымды адамы 7, С және Д бағандарын толтырады.
57. 1, 2, 9, 36, 47, 49 бағандарын толтыру мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып жүргізіледі:
1-баған. "Декларацияның түрі".
Бағанның бірінші шағын бөлімінде тауарлардың өткізілу бағыты көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінетін немесе осы аумаққа бұрын әкелінген және өзге кеден режимінде орналастырылған тауарларға қатысты - "ИМ";
қазақстандық тауарларға қатысты - "ЭК";
Екінші шағын бөлімде кеден режимінің  3-қосымшаның бірінші бөліміне сәйкес екі мәнді коды көрсетіледі.
Бағанның үшінші шағын бөлімі толтырылмайды.
2-баған. "Жөнелтуші/экспорттаушы":
Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінетін немесе осы аумаққа бұрын әкелінген және өзге кеден режимінде орналастырылған тауарларға қатысты баған осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады;
бағанда қазақстандық тауарларға қатысты заңды тұлғаның атауы мен тұратын жері, не жеке тұлғаның есімі, тұратын жері, атауы және жеке басын куәландыратын құжаттың деректемелері көрсетіледі (басқа мәліметтер осы Ереженің 3-бөліміне сәйкес көрсетіледі).
9-баған. "Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға".
Бажсыз сауда дүкенінің иесі туралы мәліметтер осы Ережеде көзделген тәртіппен көрсетіледі.
Жоғарғы оң бұрышында "N" белгісінен кейін, егер бажсыз сауда дүкенінің иесі қазақстандық тұлға болып табылса БКН-ы көрсетіледі ( 4-қосымша ).
Егер бажсыз сауда дүкенінің иесі Қазақстан Республикасында тіркелмеген шетелдік тұлға болып табылса, шетелдік тұлғаның атауы және заңды мекен-жайы көрсетіледі.

При этом в правом верхнем углу после знака "N" указывается только двузначный код категории иностранного юридического или физического лица, согласно  Приложению 4 , а также код административно-территориального объекта (КАТО) таможенного органа оформления в соответствии с Приложением 5.
Графа 36. "Преференции".
При заполнении графы код особенности по уплате таможенных сборов за таможенное оформление проставляется в соответствии с Правилами заполнения ГТД при декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения.
В остальных позициях проставляются буквы "О".
Графа 47. "Исчисление таможенных платежей и налогов".
Графа заполняется в соответствии с Правилами заполнения ГТД при декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения.
При этом условного начисления таможенных пошлин и налогов не производится.
Графа 49. "Наименование склада":
указываются номер и дата выдачи лицензии на учреждение магазина беспошлинной торговли.
11. Правила заполнения ГТД при декларировании товаров,
помещаемых под таможенный режим реэкспорта товаров
58. Декларантом заполняются следующие графы ГТД:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15a, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 50, 53, 54, A, B.
59. Должностными лицами таможенных органов заполняются графы 7, С и Д.
60. В отношении товаров, вывозимых с таможенной территории Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом реэкспорта:
графы 2, 8, 15, 15а, 17, 17а, 18, 20, 21, 25, 46 заполняются в соответствии с главой 3 настоящих Правил;
графы 3, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 14, 16, 19, 22, 23, 24, 26, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 53, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
61. Графы 1, 9, 20, 28, 36, 47, 49, 50 заполняются с учетом следующих особенностей.
Графа 1. "Тип декларации".
В первом подразделе указывается направление перемещения товаров:
для товаров, вывозимых с таможенной территории Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом реэкспорта - "ЭК".
Во втором подразделе указывается двузначный код таможенного режима в соответствии с первым разделом Приложения 3.
Третий подраздел графы не заполняется.
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование":
указываются в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, сведения о лице, перемещающем товары через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом реэкспорта товаров.
В правом верхнем углу после знака "N" указываются ИТН, если лицом, перемещающем товары через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом реэкспорта товаров, является казахстанское лицо (Приложение 4).
Если лицом, ответственным за финансовое урегулирование, является иностранное лицо, то указывается наименование иностранного лица и юридический адрес.

Бұл ретте, жоғарғы оң бұрышта "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес шетелдік заңды тұлға немесе жеке адам санатының тек қана екі таңбалы коды, сондай-ақ  5-қосымшаға сәйкес кедендік ресімдеу органы әкімшілік-аумақтық объектісінің коды (ӘАОК) көрсетіледі.
36-баған. "Преференциялар".
Бағанды толтыру кезінде кедендік ресімдегендік үшін кеден алымдарын төлеу жөніндегі ерекшеліктің коды Еркін айналым үшін шығару кеден режиміне орналастырылған тауарларды декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесіне сәйкес қойылады.
Қалған позицияларда "О" әріптері қойылады.
47-баған. "Кеден баждары мен алымдарын есептеу".
Баған Еркін айналым үшін шығару кеден режиміне орналастырылған тауарларды декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесіне сәйкес толтырылады.
Бұл ретте кеден баждары мен салықтарды шартты түрде есептеу жүргізілмейді.
49-баған. "Қойманың атауы":
бажсыз сауда дүкенін құруға арналған лицензияның нөмірі және берілген күні көрсетіледі.
11. Тауарлардың қайта экспорты кеден режиміне
орналастырылған тауарларды декларациялау кезінде
ЖКД толтыру ережесі
58. Декларант ЖКД-ның мынадай бағандарын толтырады:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 49, 53, 54, А, В.
59. Кеден органдарының лауазымды адамдары 7, С және Д бағандарын толтырады.
60. Қазақстан Республикасының кеден аумағынан қайта экспорт кеден режиміне сәйкес әкетілетін тауарларға қатысты:
2, 8, 15, 15а, 17, 17а, 18, 20, 21, 25, 46 бағандары осы Ереженің 3-бөліміне сәйкес толтырылады;
3, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 14, 16, 19, 22, 23, 24, 26, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 53, 54, А, В, С және Д бағандары осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
61. 1, 9, 20, 28, 36, 44, 47, 49 бағандары мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.
1-баған. "Декларацияның түрі".
Бірінші шағын бөлімде тауарлардың өткізілу бағыты көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының кеден аумағынан қайта экспорт кеден режиміне сәйкес әкетілетін тауарлар үшін - "ЭК";
Екінші шағын бөлімде  3-қосымшаның бірінші бөліміне сәйкес кеден режимінің екі мәнді коды көрсетіледі;
Бағанның үшінші шағын бөлімі толтырылмайды.
9-баған. "Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға".
Осы Ережеде көзделген тәртіппен қайта экспорт кеден режиміне сәйкес Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарлар өткізетін тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарлардың кері экспорты кедендік режиміне сәйкес тауарларды өткізетін тұлға қазастандық тұлға болып табылса Жоғарғы оң бұрышында "N" БКН-і көрсетіледі ( 4-қосымша ).
Егер қаржылық реттеуге жауапты адам шетелдік тұлға болып табылса, шетелдік тұлғаның атауы және заңды мекен-жайы көрсетіледі.

При этом в правом верхнем углу после знака "N" указывается только двузначный код категории иностранного юридического или физического лица, согласно  Приложению 4 , а также код административно-территориального объекта (КАТО) таможенного органа оформления в соответствии с Приложением 5.
Графа 20. "Условия поставки":
в первом подразделе графы указывается цифровой код условия поставки в соответствии с Приложением 8;
в левой части второго подраздела указывается латинскими символами буквенный код условия поставки с указанием географического пункта;
правая часть второго подраздела и третий подразделы графы не заполняются.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения".
Указываются финансовые и банковские сведения лица, ответственного за финансовое урегулирование (каждый из реквизитов вносится с новой строки с указанием порядкового номера каждого реквизита):
2 - код ОКПО банка и через запятую краткое наименование банка, в котором открыт банковский счет лица, указанного в данной графе (если код ОКПО банка состоит из 8-ми цифр, то он дополняется четырьмя нулями справа);
3 - юридический адрес банка, указанного в данной графе под номером 2;
4 - номер банковского счета лица, указанного в данной графе.
Графа 36. "Преференции".
При заполнении графы код особенности по уплате таможенных сборов за таможенное оформление проставляется в соответствии с Правилами заполнения ГТД при декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения.
В остальных позициях проставляются буквы "О".
Графа 47. "Исчисление таможенных пошлин и сборов".
Графа заполняется в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
При этом условного начисления таможенных пошлин и налогов не производится.
Графа 50. "Доверитель".
Графа заполняется в случае, если при вывозе товаров требуется возврат ввозных таможенных пошлин и налогов. Декларантом, (при декларировании таможенным брокером - представляемым лицом) производится запись: "ПОДТВЕРЖДАЮ ФАКТ НЕИСПОЛЬЗОВАНИЯ ТОВАРОВ В ЦЕЛЯХ ИЗВЛЕЧЕНИЯ ДОХОДА И НЕИЗМЕННОСТЬ ИХ СОСТОЯНИЯ".
12. Правила заполнения ГТД при декларировании товаров,
помещаемых под таможенный режим переработки товаров
вне таможенной территории
62. Декларантом заполняются следующие графы ГТД:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, А, В - при вывозе казахстанских товаров на переработку;
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 53, 54, А, В - при ввозе продуктов переработки.

Бұл ретте, жоғарғы оң бұрышта "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес шетелдік заңды тұлға немесе жеке адам санатының тек қана екі таңбалы коды, сондай-ақ  5-қосымшаға сәйкес кедендік ресімдеу органы әкімшілік-аумақтық объектісінің коды (ӘАОК) көрсетіледі.
20-баған. "Жеткізу шарттары":
бағанның бірінші шағын бөлімінде  8-қосымшаға сәйкес жеткізу шартының сандық коды көрсетіледі;
екінші шағын бөлімінің сол жақ бөлігінде географиялық пункт көрсетіле отырып жеткізу шартының қысқаша әріптік атауы көрсетіледі;
екінші шағын бөлімінің оң жақ бөлігі және бағанның үшінші шағын бөлімі толтырылмайды.
28-баған. "Қаржылық және банктік мәліметтер".
Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлғаның есептерін жүргізуші банктің деректемелері көрсетіледі (деректемелердің әрқайсысы жаңа жолдан әрқайсысының алдына реттік нөмірі қойыла отырып енгізіледі):
2 - банктің ОКПО коды және үтір арқылы аталған бағанда көрсетілген адам банк шотын ашқан банктің қысқаша атауы, (егер банктің ОКПО коды 8 саннан тұрса, онда ол оң жағынан төрт нольмен толықтырылады);
3 - аталған банкте 2 нөмірімен көрсетілген банктің заңды мекен-жайы;
4 - аталған бағанда көрсетілген тұлғаның есеп-шоты ашылған банктің нөмірі.
36-баған. "Преференциялар".
Бағанды толтыру кезінде кедендік ресімдегені үшін кеден алымдарын төлеу жөніндегі ерекшеліктердің коды Еркін айналым үшін шығару кеден режиміне орналастырылған тауарларды декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесіне сәйкес қойылады.
Қалған позицияларда "О" әріптері қойылады.
47-баған. "Кеден баждары мен алымдарын есептеу".
Баған осы Ереженің екінші бөліміне сәйкес толтырылады.
Бұл ретте кеден баждары мен салықтарды шартты түрде есептеу жүргізілмейді.
50-баған. "Сенімхат беруші".
Егер тауарларды әкету кезінде әкелулік кеден баждары мен салықтарды қайтару талап етілген жағдайда баған толтырылады. Декларант (кеден брокері декларациялаған жағдайда - ұсынылатын тұлға) "ТАУАРЛАРДЫҢ ПАЙДА ТАБУ МАҚСАТЫНДА ПАЙДАЛАНЫЛМАҒАНДЫҒЫ ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ ЖАЙ-КҮЙІНІҢ ӨЗГЕРІССІЗДІГІ ФАКТІСІН РАСТАЙМЫН" деген жазбаны жүргізеді.
12. Тауарларды кеден аумағын тыс қайта өңдеу
кеден режиміне орналастырылған тауарларды
декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесі
62. Декларант ЖКД-ның мынадай бағандарын толтырады:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, А, В - қазақстандық тауарларды қайта өңдеуге әкету кезінде;
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 48, 53, 54, А, В - өнімдерді қайта өңдеуге әкелу кезінде.

63. Должностным лицом таможенного органа заполняются графы 7, С и Д.
64. При вывозе товаров на переработку графы:
2, 8, 15, 15а, 17, 17а, 18, 21, 25, 26, 47 заполняются в соответствии с главой 3 настоящих Правил;
3, 5, 6, 7, 11, 12, 14, 19, 22, 23, 24, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 45, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
При ввозе продуктов переработки графы 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 45, 47, 53, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
65. Графы 1, 9, 20, 28, 42, 44, 46 заполняются с учетом следующих особенностей.
Графа 1. "Тип декларации":
в первом подразделе графы указывается направление перемещения товаров:
1) при вывозе товаров на переработку - "ЭК";
2) при ввозе продуктов переработки - "ИМ";
во втором подразделе графы указывается двузначный код таможенного режима в соответствии с первым разделом Приложения 3;
третий подраздел графы не заполняется.
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование":
указываются в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, сведения о казахстанском лице, предоставившем таможенному органу заключение об условиях переработки и заключившем договор на переработку или сведения о лице, вывозящего товар на ремонт.
В правом верхнем углу после знака "N" указывается ИТН, согласно  Приложению 4 .
Графа 20. "Условия поставки":
в первом подразделе графы указывается двузначный цифровой код условия поставки в соответствии с Приложением 8;
в левой части второго подраздела указывается латинскими символами буквенный код условия поставки с указанием географического пункта;
правая часть второго подраздела и третий подраздел графы не заполняются.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения".
Указываются финансовые и банковские сведения лица, ответственного за финансовое урегулирование (каждый из реквизитов вносится с новой строки с указанием порядкового номера каждого реквизита):
2 - код ОКПО банка и через запятую краткое наименование банка, в котором открыт банковский счет лица, указанного в данной графе (если код ОКПО банка состоит из 8-ми цифр, то он дополняется четырьмя нулями справа);
3 - юридический адрес банка, указанного в данной графе под номером 2;
4 - номер банковского счета лица, указанного в данной графе.
Графа 42. "Фактурная стоимость товара".
В графе указывается:
в валюте договора стоимость, приведенная в счете-фактуре или иных коммерческих, товаросопроводительных, транспортных, банковских или экспертных документах, в случае вывоза казахстанских товаров на переработку;
в валюте договора стоимость услуг по осуществлению операций по переработке товаров, в случае ввоза продуктов переработки.
Графа не заполняется при осуществлении безвозмездного ремонта.
Если фактурная стоимость имеет дробные единицы, она округляется до двух знаков после запятой по правилам округления.
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы":
под номером 3 - указывается номер и дата договора на переработку;
под номером 5 - указываются номер и дата регистрации заключения об условиях переработки товаров;
под номером 9 - срок ввоза продуктов переработки.
Остальные сведения вносятся в соответствии с настоящими Правилами.
Графа 46. "Статистическая стоимость".
При вывозе товаров на переработку графа заполняется в соответствии с главой 3 настоящих Правил.
При ввозе продуктов переработки указывается стоимость услуг по переработке. Статистическая стоимость указывается в долларах США, пересчитанная по рыночному курсу обмена, определенному в соответствии с законодательством Республики Казахстан, на дату представления ГТД к таможенному оформлению (порядок пересчета валюты в доллары США приведен в  Приложении 16 ).

63. Кеден органының лауазымды адамы 7, С және Д бағандарын толтырады.
64. Тауарларды қайта өңдеуге әкету кезінде:
2, 8, 17, 17а, 18, 21, 25, 26, 47 бағандары осы Ереженің 3-бөліміне сәйкес толтырылады;
3, 5, 6, 7, 11, 12, 14, 19, 22, 23, 24, 25, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 45, 54, А, В және С бағандары осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
Қайта өңдеу өнімдерін әкелу кезінде 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 45, 46, 47, 48, 53, 54, А, В, С, Д бағандары осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
65. 1, 9, 20, 28, 42, 44, 46-бағандары мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.
1-баған. "Декларацияның түрі".
Бағанның бірінші шағын бөлімінде тауарлардың өткізілу бағыты көрсетіледі:
1) тауарларды қайта өңдеуге әкету кезінде - "ЭК";
2) тауарларды қайта өңдеуге әкелу кезінде - "ИМ";
бағанның екінші шағын бөлімінде  3-қосымшаның бірінші бөліміне сәйкес кеден режимінің екі мәнді коды көрсетіледі.
Бағанның үшінші шағын бөлімі толтырылмайды.
9-баған. "Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға".
Осы Ережеде көзделген тәртіппен кеден органына қайта өңдеу шарттары туралы қорытындыны тапсырған және қайта өңдеуге арналған шарт жасасқан қазақстандық тұлға немесе тауарды жөндеуге әкететін адам туралы мәліметтер көрсетіледі.
20-баған. "Жеткізу шарттары".
Бағанның бірінші шағын бөлімінде  8-қосымшаға сәйкес жеткізу шартының екі мәнді сандық коды көрсетіледі;
екінші шағын бөлімінің сол жақ бөлігінде географиялық пункт көрсетіле отырып жеткізу шартының қысқаша әріптік атауы көрсетіледі;
бағанның екінші шағын бөлімінің оң бөлігі және үшінші шағын бөлімдері толтырылмайды.
28-баған. "Қаржылық және банктік мәліметтер".
Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлғаның есептерін жүргізуші банктің деректемелері көрсетіледі (деректемелердің әрқайсысы жаңа жолдан әрқайсысының алдына реттік нөмірі қойыла отырып енгізіледі):
2 - банктің ОКПО коды және үтір арқылы аталған бағанда көрсетілген адам банк шотын ашқан банктің қысқаша атауы, (егер банктің ОКПО коды 8 саннан тұрса, онда ол оң жағынан төрт нольмен толықтырылады);
3 - аталған банкте 2 нөмірімен көрсетілген банктің заңды мекен-жайы;
4 - аталған бағанда көрсетілген тұлғаның есеп-шоты ашылған банктің нөмірі.
42-баған. "Тауардың фактуралық құны".
Бағанда:
қазақстандық тауарлар қайта өңдеуге әкетілген жағдайда, шот-фактурада немесе өзге де коммерциялық, тауарға іліспе, көліктік, банктік немесе сараптамалық құжаттарда келтірілген шарт валютасындағы құн;
өнімдер қайта өңдеуге әкелінген жағдайда тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жүзеге асыру бойынша қызмет көрсетулердің шарт валютасындағы құны көрсетіледі.
Баған өтеусіз жөндеу жүзеге асырылған жағдайда толтырылмайды.
Егер фактуралық құнның бөлшектік бірліктері болса, ол дөңгелектеу ережелері бойынша тұтас шамаға дейін дөңгелектенеді.
44-баған. "Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттар":
3 нөмірімен қайта өңдеуге арналған шарттың нөмірі және күні көрсетіледі;
5 нөмірімен - тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы қорытындының нөмірі және күні көрсетіледі;
9 нөмірімен - қайта өңдеу өнімдерін әкелу мерзімі көрсетіледі.
Қалған мәліметтер осы Ережеге сәйкес енгізіледі.
46-баған. "Статистикалық құн".
Тауарлар қайта өңдеуге әкетілген кезде баған осы Ереженің 3-тарауына сәйкес толтырылады.
Қайта өңдеу өнімдерін әкелу кезінде қайта өңдеу бойынша қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі. Бағанда АҚШ долларындағы ЖКД-ны кедендік ресімдеуге ұсыну күнінен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептелген тауарлардың статистикалық құны көрсетіледі.

13. Правила заполнения ГТД при декларировании товаров,
помещаемых под таможенный режим переработки
товаров для свободного обращения
66. Декларантом заполняются следующие графы ГТД:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 53, 54, А, В - при ввозе товаров для переработки.
67. Должностным лицом таможенного органа заполняются графы: 7, С и Д.
68. При ввозе товаров для переработки графы 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 15, 15a, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 45, 46, 47, 53, 54, A, B, С, Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
69. Графы 1, 9, 20, 28, 36, 42, 44 заполняются с учетом следующих особенностей.
Графа 1. "Тип декларации".
В первом подразделе графы указывается направление перемещения товаров:
при ввозе товаров на переработку - "ИМ".
Во втором подразделе графы указывается двузначный код таможенного режима в соответствии с первым разделом Приложения 3.
Третий подраздел графы не заполняется.
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование":
указываются в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, сведения о казахстанском лице, предоставившем таможенному органу заключение об условиях переработки и заключившем договор на переработку.
В правом верхнем углу после знака "N" указывается ИТН согласно  Приложению 4 .
Графа 20. "Условия поставки":
в первом подразделе графы указывается цифровой код условия поставки в соответствии с Приложением 8;
в левой части второго подраздела указывается латинскими символами буквенный код условия поставки с указанием географического пункта;
правая часть второго подраздела и третий подразделы графы не заполняются.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения":
указываются финансовые и банковские сведения лица, ответственного за финансовое урегулирование (каждый из реквизитов вносится с новой строки с указанием порядкового номера каждого реквизита):
2 - код ОКПО банка и через запятую краткое наименование банка, в котором открыт банковский счет лица, указанного в данной графе (если код ОКПО банка состоит из 8-ми цифр, то он дополняется четырьмя нулями справа);
3 - юридический адрес банка, указанного в данной графе под номером 2;
4 - номер банковского счета лица, указанного в данной графе.
Графа 36. "Преференции".
При заполнении графы код особенности по уплате таможенных сборов за таможенное оформление проставляется в соответствии с Правилами заполнения ГТД при декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения.
В остальных позициях проставляются буквы "О".
Графа 42. "Фактурная стоимость товара":
указывается в валюте договора стоимость товаров, приведенная в счете-фактуре или иных коммерческих, товаросопроводительных, транспортных, банковских или экспертных документах.
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы":
под номером 3 - указывается номер и дата договора на переработку;
под номером 5 - указываются номер и дата регистрации заключения об условиях переработки товаров;
под номером 9 - срок переработки.
Остальные сведения вносятся в соответствии с настоящими Правилами.

13. Тауарларды еркін айналым үшін қайта өңдеу
кеден режимінде орналастырылған тауарларды
декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесі
66. Декларант ЖКД-ның мынадай бағандарын толтырады:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 53, 54, А, В - тауарларды қайта өңдеу үшін әкелу кезінде.
67. Кеден органының лауазымды адамы 7, С және Д бағандарын толтырады.
68. Тауарларды қайта өңдеу үшін әкелу кезінде 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 45, 46, 47, 53, 54, А, В, С, Д-бағандары осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
69. 1, 9, 20, 28, 42, 44-бағандары мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.
1-баған. "Декларацияның түрі".
Бағанның бірінші шағын бөлімінде тауарлардың өткізілу бағыты көрсетіледі:
тауарларды қайта өңдеуге әкелу кезінде - "ИМ";
Бағанның екінші шағын бөлімінде  3-қосымшаның бірінші бөліміне сәйкес кеден режимінің екі мәнді коды көрсетіледі.
Бағанның үшінші шағын бөлімі толтырылмайды.
9-баған. "Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға".
Осы Ережеде көзделген тәртіппен кеден органына қайта өңдеу шарттары туралы қорытындыны тапсырған және қайта өңдеуге арналған шарт жасасқан қазақстандық тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
жоғарғы оң бұрышта "N" белгісінен кейін  4-қосымшаға сәйкес БКН-і көрсетіледі.
20-баған. "Жеткізу шарттары".
Бағанның бірінші шағын бөлімінде  8-қосымшаға сәйкес жеткізу шартының сандық коды көрсетіледі;
екінші шағын бөлімінің сол жақ бөлігінде географиялық пункт көрсетіле отырып жеткізу шартының қысқаша әріптік атауы көрсетіледі;
екінші шағын бөлімінің оң жақ бөлігі мен үшінші шағын бөлім толтырылмайды.
28-баған. "Қаржылық және банктік мәліметтер".
Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлғаның есептерін жүргізуші банктің деректемелері көрсетіледі (деректемелердің әрқайсысы жаңа жолдан әрқайсысының алдына реттік нөмірі қойыла отырып енгізіледі):
2 - банктің ОКПО коды және үтір арқылы аталған бағанда көрсетілген адам банк шотын ашқан банктің қысқаша атауы, (егер банктің ОКПО коды 8 саннан тұрса, онда ол оң жағынан төрт нольмен толықтырылады);
3 - аталған банкте 2 нөмірімен көрсетілген банктің заңды мекен-жайы;
4 - аталған бағанда көрсетілген тұлғаның есеп-шоты ашылған банктің нөмірі.
36-баған. "Преференциялар".
Бағанды толтыру кезінде кедендік ресімдеу үшін кедендік алымдарды төлеу жөніндегі ерекшелік коды Тауарларды еркін айналым үшін шығару кеден режимінде орналастырылған тауарларды декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесіне сәйкес қойылады.
Қалған позицияларда "О" әріптері қойылады.
42-баған. "Тауардың фактуралық құны":
шот-фактурада немесе өзге де коммерциялық, тауарға ілеспе, көліктік, банктік немесе сараптамалық құжаттарда келтірілген шарт валютасындағы құн көрсетіледі.
44-баған. "Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттар":
3 нөмірімен қайта өңдеуге арналған шарттың нөмірі және күні көрсетіледі;
5 нөмірімен - тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы қорытындының нөмірі және күні көрсетіледі;
9 нөмірімен - қайта өңдеу мерзімі көрсетіледі.
Қалған мәліметтер осы Ережеге сәйкес енгізіледі.

14. Правила заполнения ГТД при декларировании товаров,
помещаемых под таможенный режим переработки товаров
на таможенной территории Республики Казахстан
70. Декларантом заполняются следующие графы ГТД:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 53, 54, А, В - при ввозе товаров на переработку;
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, А, В - при вывозе продуктов переработки.
71. Должностным лицом таможенного органа заполняются графы: 7, С и Д.
72. При ввозе товаров на переработку графы 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 15, 15a, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 23, 24, 25, 26, 29, 31, 30, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 44, 45, 46, 47, 53, 54, A, B, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
При вывозе продуктов переработки графы:
1) 2, 8, 15, 15а, 17, 17а, 18, 21, 45, 46, 47 заполняются в соответствии с главой 3 настоящих Правил;
2) 3, 5, 6, 7, 11, 12, 14, 16, 19, 23, 24, 25, 26, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 54, A, B, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
73. Графы 1, 9, 20, 22, 28, 42, 44 заполняются с учетом следующих особенностей.
Графа 1. "Тип декларации".
В первом подразделе графы указывается направление перемещения товаров:
при ввозе товаров на переработку - "ИМ";
при вывозе продуктов переработки - "ЭК".
Во втором подразделе графы указывается двузначный код таможенного режима в соответствии с первым разделом Приложения 3.
Третий подраздел графы не заполняется.
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование":
указываются в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, сведения о казахстанском лице, предоставившем таможенному органу заключение об условиях переработки и заключившем договор на переработку.
В правом верхнем углу после знака "N" указывается ИТН согласно  Приложению 4 .
Графа 20. "Условия поставки":
в первом подразделе графы указывается цифровой код условия поставки в соответствии с  Приложением 8 ;
в левой части второго подраздела указывается латинскими символами буквенный код условия поставки с указанием географического пункта;
правая часть второго подраздела и третий подраздел графы не заполняются.
Графа 22. "Валюта и общая фактурная стоимость":
в левом подразделе указывается код валюты договора в соответствии с  Приложением 10 ;
в правом подразделе графы указывается стоимость товаров, полученная как сумма стоимостей, приведенных в графе 42 основного листа ГТД и добавочных листов.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения".
Указываются финансовые и банковские сведения лица, ответственного за финансовое урегулирование (каждый из реквизитов вносится с новой строки с указанием порядкового номера каждого реквизита):

14. Тауарларды Қазақстан Республикасының кеден
аумағында қайта өңдеу кеден режимінде орналастырылған
тауарларды декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесі
70. Декларант ЖКД-ның мынадай бағандарын толтырады:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 53, 54, А, В - тауарларды қайта өңдеу үшін әкелу кезінде;
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, А, В - тауарларды қайта өңдеу үшін әкету кезінде.
71. Кеден органының лауазымды адамы 7, С және Д бағандарын толтырады.
72. Тауарларды қайта өңдеуге әкелу кезінде 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 23, 24, 25, 26, 29, 31, 30, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 45, 46, 47, 54, А, В, С, Д-бағандары осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
Тауарларды қайта өңдеуге әкету кезінде:
1) 2, 8, 15, 15а, 17, 17а, 18, 21, 45, 46, 47-бағандары осы ереженің 3-бөліміне сәйкес толтырылады;
2) 3, 5, 6, 7, 11, 12, 14, 16, 19, 23, 24, 25, 26, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 54, А, В, С және Д-бағандары осы ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
73. 1, 9, 20, 22, 28, 42, 44-бағандары мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.
1-баған. "Декларацияның түрі".
Бірінші шағын бөлімде тауарлардың өткізілу бағыты көрсетіледі:
тауарларды қайта өңдеуге әкелу кезінде - "ИМ";
тауарларды қайта өңдеуге әкету кезінде - "ЭК".
Бағанның екінші шағын бөлімінде Жіктеушінің бірінші бөліміне сәйкес кеден режимінің екі мәнді коды көрсетіледі.
Бағанның үшінші шағын бөлімі толтырылмайды.
9-баған. "Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға":
осы Ережеде көзделген тәртіппен кеден органына қайта өңдеу шарттары туралы қорытындыны тапсырған және қайта өңдеуге арналған шарт жасасқан қазақстандық тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
жоғарғы оң бұрышта "N" белгісінен кейін  4-қосымшаға сәйкес БКН-і көрсетіледі.
20-баған. "Жеткізу шарттары".
Бағанның бірінші шағын бөлімінде  8-қосымшаға сәйкес жеткізу шартының сандық коды көрсетіледі;
екінші шағын бөлімінің сол жақ бөлігінде географиялық пункт көрсетіле отырып жеткізу шартының қысқаша әріптік атауы көрсетіледі;
екінші шағын бөлімінің оң жақ бөлігі мен үшінші шағын бөлім толтырылмайды.
22-баған. "Валюта және жалпы фактуралық құн".
Сол жақ шағын бөлімінде кедендік  10-қосымшаға сәйкес шарт валютасының коды көрсетіледі;
бағанның оң жақ шағын бөлімінде негізгі және қосымша парақтарының 42-бағанында келтірілген құндардың сомасы ретінде алынған тауарлар құны көрсетіледі.
28-баған. "Қаржылық және банктік мәліметтер".
Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлғаның есептерін жүргізуші банктің деректемелері көрсетіледі (деректемелердің әрқайсысы жаңа жолдан әрқайсысының алдына реттік нөмірі қойыла отырып енгізіледі):

2 - код ОКПО банка и через запятую краткое наименование банка, в котором открыт банковский счет лица, указанного в данной графе (если код ОКПО банка состоит из 8-ми цифр, то он дополняется четырьмя нулями справа);
3 - юридический адрес банка, указанного в данной графе под номером 2;
4 - номер банковского счета лица, указанного в данной графе.
Графа 42. "Фактурная стоимость товара":
указывается в валюте договора стоимость, приведенная в счете-фактуре или иных коммерческих, товаросопроводительных, транспортных, банковских или экспертных документах;
в валюте договора стоимость услуг по осуществлению операций по переработке товаров, в случае вывоза продуктов переработки.
Графа не заполняется при осуществлении безвозмездного ремонта.
Если фактурная стоимость имеет дробные единицы, она округляется до целой величины по правилам округления.
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы":
под номером 3 - указывается номер и дата договора на переработку;
под номером 5 - указываются номер и дата регистрации заключения об условиях переработки товаров;
под номером 9 - срок вывоза продуктов переработки.
Остальные сведения вносятся в соответствии с настоящими Правилами.
15. Правила заполнения ГТД при декларировании товаров,
помещаемых под таможенный режим свободной таможенной зоны
74. Декларантом заполняются следующие графы ГТД:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 28, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 46, 47, 50, 54, А - при помещении под таможенный режим свободной таможенной зоны казахстанских товаров;
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 50, 53, 54, А, В - при помещении под таможенный режим свободной таможенной зоны иностранных товаров.
75. Должностным лицом таможенного органа заполняются графы: 7, С и Д.
76. При помещении под таможенный режим свободной таможенной зоны казахстанских товаров графы:
2, 8, 12, 20, 21, 46 заполняются в соответствии с главой 3 настоящих Правил;
3, 4, 5, 6, 9, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 19, 22, 23, 24, 25, 28, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 47, 54, А, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
При помещении под таможенный режим свободной таможенной зоны иностранных товаров графы:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 53, 54, А, В и С заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.

2 - банктің ОКПО коды және үтір арқылы аталған бағанда көрсетілген адам банк шотын ашқан банктің қысқаша атауы, (егер банктің ОКПО коды 8 саннан тұрса, онда ол оң жағынан төрт нольмен толықтырылады);
3 - аталған банкте 2 нөмірімен көрсетілген банктің заңды мекен-жайы;
4 - аталған бағанда көрсетілген тұлғаның есеп-шоты ашылған банктің нөмірі.
42-баған. "Тауардың фактуралық құны":
шот-фактурада немесе өзге де коммерциялық, тауарға ілеспе, көліктік, банктік немесе сараптамалық құжаттарда келтірілген шарт валютасындағы құн көрсетіледі;
қайта өңдеу өнімдері әкетілген жағдайда, тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жүзеге асыру бойынша қызметтердің құны шарт валютасында.
Өтеусіз жөндеу жүзеге асырылған жағдайда баған толтырылмайды.
Егер фактуралық құнның бөлшектік бірліктері болса, ол дөңгелектеу ережесі бойынша бүтін шамаға дейін дөңгелектенеді.
44-баған. "Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттар":
3 нөмірімен қайта өңдеуге арналған шарттың нөмірі және күні көрсетіледі;
5 нөмірімен - тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы қорытындының нөмірі және күні көрсетіледі;
9 нөмірімен - өнімдерді қайта өңдеуге әкету мерзімі көрсетіледі;
Қалған мәліметтер осы Ережеге сәйкес енгізіледі.
15. Еркін кеден аймағы кеден режимінде орналастырылған
тауарларды декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесі
74. Декларант ЖКД-ның мынадай бағандарын толтырады:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 16, 17, 17а, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 28, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 46, 47, 50, 54, А - еркін кеден аймағы кеден режиміне қазақстандық тауарларды орналастыру кезінде;
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 50, 53, 54, А, В - еркін кеден аймағы кеден режиміне шетелдік тауарларды орналастыру кезінде.
75. Кеден органының лауазымды адамы 7, С және Д бағандарын толтырады.
76. Еркін кеден аймағы кеден режиміне қазақстандық тауарларды орналастыру кезінде:
2, 8, 12, 20, 21, 46 бағандар осы Ереженің 3-бөліміне сәйкес толтырылады;
3, 4, 5, 6, 9, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 19, 22, 23, 24, 25, 28, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 54, А, С және Д осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
Еркін кеден аймағы кеден режиміне шетелдік тауарларды орналастыру кезінде:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 53, 54, А, В және С осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.

77. Графы 1 и 50 заполняется с учетом следующих особенностей.
Графа 1. "Тип декларации":
в первом подразделе графы указывается направление перемещение товаров - "ИМ";
во втором подразделе указывается двухзначный код таможенного режима в соответствии с первым разделом Приложения 3;
третий подраздел графы заполняется:
1) при предварительном декларировании вносится запись "ПД";
2) при заполнении периодической таможенной декларации - "ПДТ".
Графа 50. "Доверитель":
указывается обязательство лица из графы 8 ГТД: "Обязуюсь использовать товары в соответствии с заявленным таможенным режимом и представлять отчетность ежеквартально до 10-го числа месяца, следующего за отчетным".
16. Правила заполнения ГТД при декларировании товаров,
помещаемых под таможенный режим свободного склада
78. Декларантом заполняются следующие графы ГТД:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 49, 50, 53, 54, А, В - при помещении под таможенный режим свободного склада иностранных товаров.
79. Должностным лицом таможенного органа заполняются графы: 7, С и Д.
80. При помещении под таможенный режим свободного склада иностранных товаров графы:
2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 45, 46, 47, 50, 53, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
81. Графы 1, 22, 44, 49 заполняются с учетом следующих особенностей.
Графа 1. "Тип декларации":
в первом подразделе графы указывается направление перемещения товаров - "ИМ";
во втором подразделе указывается двухзначный код таможенного режима в соответствии с первым разделом  Приложения 3 ;
третий подраздел графы заполняется в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
Графа 22. "Валюта и общая фактурная стоимость товаров":
в левом подразделе графы указывается цифровой код валюты договора в соответствии с Приложением 10;
правый подраздел графы не заполняется.
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы":
под номером 3 указываются номер и дата договора между лицом, помещающим товары на свободный склад, и владельцем свободного склада;
остальные сведения вносятся в соответствии с настоящими Правилами.
Графа 49. "Наименование склада":
указываются номер и дата выдачи лицензии на учреждение свободного склада.
17. Правила заполнения ГТД при декларировании товаров,
помещаемых под таможенный режим уничтожения товаров
82. Декларантом заполняются следующие графы ГТД:
1, 2, 3, 5, 6, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 22, 23, 28, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 46, 47, 53, 54, А, В.

77. 1 және 50-бағандары мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.
1-баған. "Декларацияның түрі":
бағанның бірінші шағын бөлімінде тауарлардың өткізілу бағыты көрсетіледі - "ИМ";
екінші шағын бөлімде  3-қосымшаның бірінші бөліміне сәйкес кеден режимінің екі мәнді коды көрсетіледі;
бағанның үшінші шағын бөлімі былайша толтырылады:
алдын ала декларациялау кезінде "ПД" жазбасы енгізіледі;
мерзімді декларациялау кезінде - "ПДТ".
50-баған. "Сенімхат беруші".
Тұлғаның ЖКД-ның 8-бағанынан алынған міндеттемесі көрсетіледі: "Тауарларды мәлімделген кеден режиміне сәйкес пайдалануға және тоқсан сайын есептіден кейінгі айдың 10 күніне есептілік ұсынуға міндеттенемін".
16. Еркін қойма кеден режимінде орналастырылған
тауарларды декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесі
78. Декларант ЖКД-ның мынадай бағандарын толтырады:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 49, 50, 53, 54, А, В - еркін қойма кеден режиміне шетелдік тауарларды орналастыру кезінде.
79. Кеден органының лауазымды адамы 7, С және Д бағандарын толтырады.
80. Еркін қойма кеден режиміне қазақстандық тауарларды орналастыру кезінде:
2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 45, 46, 47, 50, 53, 54, А, В, С және Д осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
81. 1, 22, 44, 49-бағандары мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады:
1-баған. "Декларацияның түрі":
бағанның бірінші шағын бөлімінде тауарлардың өткізілу бағыты көрсетіледі - "ИМ";
екінші шағын бөлімде  3-қосымшаның бірінші бөліміне сәйкес кеден режимінің екі мәнді коды көрсетіледі;
бағанның үшінші шағын бөлімі осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
22-баған. "Валюта және тауарлардың жалпы фактуралық құны":
бағанның сол жақ шағын бөлімінде  10-қосымшаға сәйкес шарт валютасының сандық коды көрсетіледі;
бағанның оң жақ шағын бөлімі толтырылмайды.
44-баған. "Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттар":
3 нөмірімен тауарды еркін қоймаға орналастырушы тұлға мен еркін қойма иесінің арасындағы шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
қалған мәліметтер осы Ережеге сәйкес енгізіледі.
49-баған. "Қойманың атауы".
Еркін қойманы құруға арналған лицензияның нөмірі және берілген күні көрсетіледі.
17. Тауарларды жою кеден режимінде орналастырылған
тауарларды декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесі
82. Декларант ЖКД-ның мынадай бағандарын толтырады:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 22, 23, 28, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 53, 54, А, В.

83. Должностным лицом таможенного органа заполняются графы 7, С и Д.
84. Графы 3, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 23, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 45, 46, 47, 53, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
85. Графы 1, 2, 9, 22, 28, 44 заполняются с учетом следующих особенностей.
Графа 1. "Тип декларации":
в первом подразделе графы указывается направление перемещения товаров - "ИМ";
во втором подразделе указывается двухзначный цифровой код таможенного режима в соответствии с первым разделом Приложения 3;
третий подраздел графы не заполняется.
Графа 2. "Отправитель/экспортер".
На основном и дополнительном листах в графе указываются сведения о лице, поместившем товары под режим уничтожения товаров, и являющимся владельцем данных товаров.
Если это юридическое лицо, то указываются его полное наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и юридический адрес.
Если в качестве этого лица выступает структурное подразделение юридического лица, указываются наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и юридический адрес структурного подразделения, в том числе иностранном, если его структурное подразделение расположено и зарегистрировано на территории Республики Казахстан.
Если этим лицом является физическое лицо, указываются его фамилия и инициалы, фактический адрес, а также сведения о документе, удостоверяющем личность.
В нижней части графы после знака "N" указывается ИТН отправителя в соответствии с  Приложением 4 .
Если лицом, поместившим товары под режим уничтожения товаров, и являющимся владельцем данных товаров, является иностранное лицо, не зарегистрированное в Республике Казахстан, указывается наименование иностранного лица и юридический адрес.
При этом в правом верхнем углу после знака "N" указывается только двухзначный код категории иностранного юридического или физического лица, согласно Приложения 4, а также код административно-территориального объекта (КАТО) таможенного органа оформления в соответствии с  Приложением 5 .
Если получателем является лицо, принимающее от собственного имени товары через юридическое лицо, не являющееся его структурным подразделением, то в графе указывается наименование грузополучателя товаров, содержащее указание на его организационно-правовую форму и местонахождение (юридический адрес), ниже делается запись ЧЕРЕЗ, при этом указывается наименование юридического лица, содержащее указание на  организационно-правовую форму и местонахождение (юридический адрес), через которое осуществляется поставка товаров.
При этом в нижней части графы после знака "N" указывается ИТН фактического отправителя в соответствии с Приложением 4.
Например,

83. Кеден органының лауазымды адамы 7, С және Д бағандарын толтырады.
84. 3, 4, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 23, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 45, 46, 47, 53, 54, А, В, С және Д-бағандары осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.
85. 1, 2, 9, 22, 28, 44-бағандары мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.
1-баған. "Декларацияның түрі":
бағанның бірінші шағын бөлімінде тауарлардың өткізілу бағыты көрсетіледі - "ИМ";
екінші шағын бөлімде  3-қосымшаның бірінші бөліміне сәйкес кеден режимінің екі мәнді сандық коды көрсетіледі;
бағанның үшінші шағын бөлімі толтырылмайды.
2-баған. "Жөнелтуші/экспорттаушы".
Негізгі және қосымша парақтардағы бағандарда тауарларды тауарлар жоюдың кедендік режиміне орналастыратын және осы тауарлардың иесі болып табылатын тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер ол заңды тұлға болып табылса, оның ұйымдастырушылық-құқықтық нысанына және заңды мекен-жайына сілтемені қамтитын оның толық атауы көрсетіледі.
Егер тұлға ретінде заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі шығатын болса, оның ұйымдастырушылық-құқықтық нысанына сілтемені қамтитын атауы және құрылымдық, оның ішінде шетелдік бөлімшенің, егер оның құрылымдық бөлімшесі Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және тіркелген болса заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Егер ол жеке адам болып табылса оның тегі және аты-жөні, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін алушының  2-қосымшаға сәйкес БКН-і көрсетіледі.
Егер тауарларды тауарлар жоюдың кедендік режиміне орналастыратын және осы тауарлардың иесі Қазақстан Республикасында тіркелмеген шетелдік тұлға болып табылса, шетелдік тұлғаның атауы және заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Бұл ретте, бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін  4-қосымшаға сәйкес шетелдік заңды тұлға немесе жеке адам санатының тек қана екі таңбалы коды, сондай-ақ  5-қосымшаға сәйкес кедендік ресімдеу органы әкімшілік-аумақтық объектісінің коды (ӘАОК) көрсетіледі.
Егер тауарларды алушы тұлға оның құрылымдық бөлімшесі болып табылмайтын заңды тұлға арқылы тауарларды өз атынан алатын тұлға болып табылса, бағанда оның ұйымдық-құқықтық нысанына, тұратын жеріне (заңды мекен-жайы) сілтемені қамтитын жүк жөнелтушінің атауы көрсетіледі, одан әрі АРҚЫЛЫ деген жазба жасалады және ол арқылы тауарларды жеткізу жүзеге асырылатын ұйымдық-құқықтық нысанына, тұратын жеріне (заңды мекен-жайы) сілтемені қамтитын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Бұл ретте, бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес жөнелтушінің БКН-і көрсетіледі.
Мысалы:

"ТОО ГАРАНТ, Г.АСТАНА, УЛ.ПЕРВОМАЙСКАЯ, 14 ЧЕРЕЗ ТОО ЖАКСЫ, Г.АЛМАТЫ, ПР.ДОСТЫК, 7"
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование":
указываются наименование и место нахождения лица, перемещающего товары (в отношении физических лиц - фамилия, имя, отчество, место жительства, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность);
в верхней части графы после знака "N" указывается ИТН лица, формируемые в соответствии с Приложением 4.
Если лицом, ответственным за финансовое урегулирование, является иностранное лицо,  то указывается наименование иностранного лица и юридический адрес.
При этом в правом верхнем углу после знака "N" указывается только двухзначный код категории иностранного юридического или физического лица, согласно Приложения 4, а также код административно-территориального объекта (КАТО) таможенного органа оформления в соответствии с Приложением 5.
В случае, если лицо, перемещающее товары, неизвестно, графа не заполняется.
Графа 22. "Валюта и общая фактурная стоимость товара":
в левом подразделе указывается код валюты счета согласно  Приложения 10 ;
правый подраздел графы не заполняется.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения":
указываются финансовые и банковские получателя (каждый из реквизитов вносится с новой строки с указанием порядкового номера каждого реквизита):
2 - код ОКПО банка и через запятую краткое наименование банка, в котором открыт банковский счет лица, указанного в данной графе (если код ОКПО банка состоит из 8-ми цифр, то он дополняется четырьмя нулями справа);
3 - юридический адрес банка, указанного в данной графе под номером 2;
4 - номер банковского счета лица, указанного в данной графе.
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы":
под номером 3 указывается номер и дата договора между лицом, помещающим товары на таможенный склад и владельцем таможенного склада, в случае, если таможенный режим уничтожения товаров заявлен владельцем таможенного склада по согласованию с лицом, поместившем товары на таможенный склад;
под номером 6 указывается номер и   дата выдачи заключения соответствующего уполномоченного государственного органа о возможности уничтожения. Остальные сведения вносятся в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
18. Правила заполнения ГТД при декларировании товаров,
помещаемых под специальный таможенный режим
86. При декларировании иностранных товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, декларантом заполняются следующие графы ГТД:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 46, 47, 53, 54, А, В.
При этом графы 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 46, 47, 53, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.

"ГАРАНТ ЖШС, АСТАНА ҚАЛАСЫ, ПЕРВОМАЙСКАЯ КӨШЕСІ, 14 ҮЙ ЖАҚСЫ ЖШС АРҚЫЛЫ, АЛМАТЫ ҚАЛАСЫ, ДОСТЫҚ ДАҢҒЫЛЫ, 7 ҮЙ"
9-баған. "Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға":
тауарларды өткізуші тұлғаның атауы мен орналасқан жері көрсетіледі (жеке тұлғаларға қатысты - аты, тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжатының аты және деректемелері);
бағанның жоғарғы бөлігінде "N" белгісінен кейін тұлғаның 4-қосымшаға сәйкес жасалған БКН көрсетіледі.
Егер қаржылық реттеуге жауапты тұлға Қазақстан Республикасында тіркелмеген шетелдік тұлға болып табылса, шетелдік тұлғаның атауы және заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Бұл ретте, жоғарғы оң бұрышта "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес шетелдік заңды тұлға немесе жеке адам санатының тек қана екі таңбалы коды, сондай-ақ 5-қосымшаға сәйкес кедендік ресімдеу органы әкімшілік-аумақтық объектісінің коды (ӘАОК) көрсетіледі.
Егер тауарларды өткізуші тұлға белгісіз болған жағдайда, баған толтырылмайды.
22-баған. "Валюта және тауарлардың жалпы фактуралық құны":
бағанның сол жақ шағын бөлігінде 10-қосымшаға сәйкес шот валютасының коды көрсетіледі;
бағанның оң жақ шағын бөлімі толтырылмайды.
28-баған. "Қаржылық және банктік мәліметтер":
алушының банктік және қаржылық деректемелері көрсетіледі (әрбір деректеме әрқайсысының алдына реттік нөмірлері көрсетіле отырып жаңа жолдан енгізіледі):
2 - банктің ОКПО коды және үтір арқылы аталған бағанда көрсетілген адам банк шотын ашқан банктің қысқаша атауы, (егер банктің ОКПО коды 8 саннан тұрса, онда ол оң жағынан төрт нольмен толықтырылады);
3 - аталған банкте 2 нөмірімен көрсетілген банктің заңды мекен-жайы;
4 - аталған бағанда көрсетілген тұлғаның есеп-шоты ашылған банктің нөмірі.
44-баған. "Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттар".
Егер кеден қоймасының иесі тауарлар жоюдың кедендік режимін тауарларды кеден қоймасына орналастырған тұлғамен келісім бойынша мәлімдеген болса, 3 нөмірімен тауарларды кеден қоймасына орналастырған тұлға мен кеден қоймасы иесінің арасындағы шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
6 нөмірімен уәкілетті мемлекеттік органның жою мүмкіндігі туралы қорытындысының нөмірі мен берілген күні көрсетіледі. Қалған мәліметтер осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес енгізіледі.
18. Арнайы кеден режимінде орналастырылған тауарларды
декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесі
86. ҚР кеден аумағына әкелінетін шетелдік тауарларды декларациялау кезінде декларант ЖКД-ның мынадай бағандарын толтырады:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 46, 47, 53, 54, А, В.
Бұл ретте 2, 5, 6, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 29, 30, 31, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 46, 53, 54, А, В, С және Д-бағандары осы Ереженің 2-бөліміне сәйкес толтырылады.

87. При декларировании казахстанских товаров, вывозимых за пределы таможенной территории Республики Казахстан, заполняются следующие графы:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 46, 47, 54, А, В.
При этом графы  3, 4, 5, 6, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 19, 22, 23, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 46, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
Графы 2, 8, 10, 18, 21, 25, 26 заполняются в соответствии с главой 3 настоящих Правил.
88. Должностным лицом таможенного органа заполняются графы 7, С и Д.
89. Графы 1, 4, 9, 47 заполняются с учетом следующих особенностей:
Графа 1. "Тип декларации":
в первом подразделе графы указывается направление перемещения товаров - "ИМ" ("ЭК");
во втором подразделе указывается двухзначный цифровой код таможенного режима в соответствии с первым разделом Приложения 3;
третий подраздел графы не заполняется.
Графа 4. "Отгрузочные спецификации".
Заполняется при использовании описи товаров. Указывается общее количество приложенных листов.
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование":
указываются наименование и место нахождения лица, перемещающего товары (в отношении физических лиц - фамилия, имя, отчество, место жительства, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность);
в верхней части графы после знака "N" указывается ИТН лица, формируемые в соответствии с Приложением 4.
Если лицом, ответственным за финансовое урегулирование, является иностранное лицо, то указывается наименование иностранного лица и юридический адрес.
При этом в правом верхнем углу после знака "N" указывается только двухзначный код категории иностранного юридического или физического лица, согласно  Приложения 4 , а также код административно-территориального объекта (КАТО) таможенного органа оформления в соответствии с  Приложением 5 .
Графа 47. "Исчисление таможенных платежей и налогов".
Графа заполняется в соответствии с Правилами заполнения ГТД при декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения.
Приложение 1
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
ЗАЯВЛЕНИЕ
N ХХХХХ/ХХХХХ/ХХХХХХХ*
Таможенный режим _________ (в соответствии с Классификатором
процедуры перемещения товаров через таможенную границу Республики
Казахстан)
Направление перемещения ____________________________________
(экспорт, импорт)
Отправитель/экспортер_______________________________________
Получатель/импортер ________________________________________
Код ТН ВЭД _________________________________________________
Наименование товара_________________________________________
Таможенная стоимость товара____________________(в долл. США)
Вес товара - брутто (кг)/нетто (кг)________________________
Количество товара ________________________ (В случае, если
применяется в соответствии с ТН ВЭД дополнительная единица товара,
то указывается количество в дополнительной единице и наименование
дополнительной единицы измерения)
Руководитель организации (предприятия) _________________ Ф.И.О.
(Подпись)
М.П.
* - регистрационный номер формируется в соответствии с порядком, предусмотренном для грузовых таможенных деклараций, и присваивается должностным лицом таможенного органа.
Приложение 2
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
См. бумажный вариант.
Приложение 3
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
Классификатор процедуры перемещения товаров через
таможенную границу Республики Казахстан Раздел 1. Таможенные режимы
N п/п
Наименование таможенного режима
Код
1.
ЭКСПОРТ ТОВАРОВ
10
2.
РЕЭКСПОРТ ТОВАРОВ
11
3.
ВРЕМЕННЫЙ ВВОЗ ТОВАРОВ
32
4.
ВРЕМЕННЫЙ ВЫВОЗ ТОВАРОВ
33
5.
ВЫПУСК ТОВАРОВ ДЛЯ СВОБОДНОГО
ОБРАЩЕНИЯ
40
6.
РЕИМПОРТ ТОВАРОВ
41
7.
ПЕРЕРАБОТКА ТОВАРОВ НА ТАМОЖЕННОЙ
ТЕРРИТОРИИ
51
8.
ПЕРЕРАБОТКА ТОВАРОВ ДЛЯ СВОБОДНОГО ОБРАЩЕНИЯ
53
9.
ПЕРЕРАБОТКА ТОВАРОВ ВНЕ
ТАМОЖЕННОЙ ТЕРРИТОРИИ
61
10.
СВОБОДНАЯ ТАМОЖЕННАЯ ЗОНА
71
11.
МАГАЗИН БЕСПОШЛИННОЙ ТОРГОВЛИ
72
12.
СВОБОДНЫЙ СКЛАД
73
13.
ТАМОЖЕННЫЙ СКЛАД
74
14.
ОТКАЗ ОТ ТОВАРА В ПОЛЬЗУ
ГОСУДАРСТВА
75
15.
УНИЧТОЖЕНИЕ ТОВАРОВ
76
16.
ТРАНЗИТ ТОВАРОВ
80
17.
СПЕЦИАЛЬНЫЙ ТАМОЖЕННЫЙ РЕЖИМ
90

87. Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге әкетілетін қазақстандық тауарларды декларациялау кезінде мынадай бағандар толтырылады:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 46, 47, 54, А, В;
бұл ретте 3, 4, 5, 6, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 19, 21, 22, 23, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 46, 54, А, В, С және Д-бағандары осы Ереженің 3-бөліміне сәйкес толтырылады.
2, 8, 10, 18, 21, 25, 26-бағандар осы Ереженің 3-тарауына сәйкес толтырылады.
88. Кеден органының лауазымды адамы 7, С және Д бағандарын толтырады.
89. 1, 4, 9, 47-баған мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.
1-баған. "Декларацияның түрі":
бағанның бірінші шағын бөлімінде тауарлардың өткізілу бағыты көрсетіледі - "ИМ" ("ЭК");
екінші шағын бөлімде  3-қосымшаның бірінші бөліміне сәйкес кеден режимінің екі мәнді сандық коды көрсетіледі;
бағанның үшінші шағын бөлімі толтырылмайды.
4-баған. "Түсіру ерекшеліктері"
Тауарлардың тізімдемесін жасауды пайдаланылған кезде толтырылады. Қоса беріліп отырған парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
9-баған. "Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға".
Тауарларды өткізетін тұлғаның атауы мен орналасқан жері көрсетіледі (жеке адамдарға қатысты - тегі, аты, әкесінің аты, тұратын жері, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен реквизиттері);
Бағанның жоғарғы бөлігінде "N" белгісінен кейін тұлғаның 4-қосымшаға сәйкес қалыптастырылатын БКН-ы көрсетіледі (4-қосымша).
Егер қаржылық реттеуге жауапты тұлға Қазақстан Республикасында тіркелмеген шетелдік тұлға болып табылса, шетелдік тұлғаның атауы және заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Бұл ретте, жоғарғы оң бұрышта "N" белгісінен кейін  4-қосымшаға сәйкес шетелдік заңды тұлға немесе жеке адам санатының тек қана екі таңбалы коды, сондай-ақ  5-қосымшаға сәйкес кедендік ресімдеу органы әкімшілік-аумақтық объектісінің коды (ӘАОК) көрсетіледі.
47-баған. "Кеден төлемдері мен салықтарды есептеу".
Баған еркін айналым үшін шығару кеден режиміне орналастырылған тауарларды декларациялау кезінде ЖКД толтыру ережесіне сәйкес қойылады.
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 1-қосымша
ӨТІНІШ
N  ХХХХХ/ХХХХХ/ХХХХХХХ*
_________ кедендік режим (Тауарларды Қазақстан
Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізу рәсімдерінің
жіктеуіштеріне сәйкес)
Өткізу бағыты _______________________________________________
(экспорт, импорт)
Жөнелтуші/экспорттаушы ______________________________________
Алушы/импорттаушы ___________________________________________
СЭҚ ТН коды _________________________________________________
Тауардың атауы ______________________________________________
Тауардың кедендік құны __________________________ (АҚШ долл.)
Тауардың салмағы-жалпы салмағы (кг)/ таза салмағы (кг) ______
Тауардың саны________________(егер СЭҚ ТН-ге сәйкес тауардың
қосымша бірлігі қолданылған жағдайда, онда қосымша бірліктегі саны
және қосымша өлшем бірлігінің атауы көрсетіледі).
Ұйымның (кәсіпорынның) басшысы _______________________ Т.А.Ә.
(қолы)
М.О.
* - тіркеу нөмірі жүк кедендік декларациялар үшін белгіленген
тәртіпке сәйкес қалыптастырылады және кеден органының лауазымды
адамы береді.
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 2-қосымша
Қағаз мәтінінен қараңыз
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 3-қосымша
Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы
арқылы тауарларды өткізу рәсімдерінің жіктеушісі
1-бөлім. Кеден режимдері
р/б
N
Кеден режимінің атауы
Коды
1.
ТАУАРЛАРДЫҢ ЭКСПОРТЫ
10
2.
ТАУАРЛАРДЫҢ ҚАЙТА ЭКСПОРТЫ
11
3.
ТАУАРЛАРДЫ УАҚЫТША ӘКЕЛУ
32
4.
ТАУАРЛАРДЫ УАҚЫТША ӘКЕТУ
33
5.
ТАУАРЛАРДЫ ЕРКІН АЙНАЛЫМ ҮШІН ШЫҒАРУ
40
6.
ТАУАРЛАРДЫҢ ҚАЙТА ИМПОРТЫ
41
7.
ТАУАРЛАРДЫ КЕДЕН АУМАҒЫНДА ҚАЙТА ӨҢДЕУ
51
8.
ТАУАРЛАРДЫ ЕРКІН АЙНАЛЫМ ҮШІН ҚАЙТА ӨҢДЕУ
53
9.
ТАУАРЛАРДЫ КЕДЕН АУМАҒЫНАН ТЫС ЖЕРЛЕРДЕ ҚАЙТА ӨҢДЕУ
61
10.
ЕРКІН КЕДЕН АЙМАҒЫ
71
11.
БАЖСЫЗ САУДА ДҮКЕНІ
72
12.
ЕРКІН ҚОЙМА
73
13.
КЕДЕН ҚОЙМАСЫ
74
14.
МЕМЛЕКЕТ ПАЙДАСЫНДАҒЫ ТАУАРЛАРДАН БАС ТАРТУ
75
15.
ТАУАРЛАРДЫ ЖОЮ
76
16.
ТАУАРЛАР ТРАНЗИТІ
80
17.
АРНАЙЫ КЕДЕНДІК РЕЖИМ
90

2) элемент 2 - двузначный код КАТО в соответствии с Классификатором кодов Казахстанских административно-территориальных объектов (Приложение 5);
3) элемент 3 - восьми или двенадцатизначный (для филиалов) код организации согласно Общему классификатору предприятий и организаций (далее - код ОКПО), присваиваемый при государственной регистрации юридических лиц, указанный в свидетельстве о государственной регистрации.
При перемещении товаров физическими лицами вместо кода ОКПО указывается:
при перемещении товаров физическими лицами, не предназначенных для производственной или иной коммерческой деятельности - "00000001";
при перемещении товаров физическими лицами, предназначенных для производственной или иной коммерческой деятельности - "00000002";
при перемещении товаров физическими лицами, зарегистрированными в КАЧЕСТВЕ индивидуальных предпринимателей - "00000003";

2) 2 - элементі Қазақстандық әкімшілік-аумақтық объектілері кодтарының жіктеушісіне сәйкес ӘАОК-ның екі мәнді (5-қосымша) коды;
3) 3 - элементі кәсіпорынның және ұйымның Жалпы жіктеушісіне (бұдан әрі - КҰЖЖ) сәйкес, мемлекеттік тіркеу туралы куәлікте көрсетілген, мемлекеттік тіркеу кезінде заңды тұлғаға берілген сегіз немесе он екі мәнді (филиалдар үшін) ұйымның коды.
Тауарларды жеке тұлғалар өткізген кезде кодтың орнына КҰЖЖ көрсетіледі:
өндірістік немесе өзге де коммерциялық қызмет үшін көзделмеген тауарларды жеке тұлғалар өткізу кезінде -"00000001";
өндірістік немесе өзге де коммерциялық қызмет үшін көзделген тауарларды жеке тұлғалар өткізу кезінде -«"00000002";
тауарларды, жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғалар өткізу кезінде - "00000003";

4) элемент 4 - регистрационный налоговый номер, присваиваемый налоговыми органами Республики Казахстан в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
В случаях, когда получателем (при ИМПОРТе в Республики Казахстан) или отправителем (при ЭКСПОРТе из Республики Казахстан) товаров является иностранное лицо, указывается двузначный код категории иностранного юридического или физического лица, а также код КАТО таможенного органа, в котором производится таможенное оформление, в соответствии с классификатором кодов Казахстанских административно-территориальных объектов (Приложение 5).
Приложение 5
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
Классификатор
административно-территориальных
объектов (КАТО)
Код
Наименование
административно-территориального
объекта
11
АКМОЛИНСКАЯ ОБЛАСТЬ
15
АКТЮБИНСКАЯ ОБЛАСТЬ
19
АЛМАТИНСКАЯ ОБЛАСТЬ
23
АТЫРАУСКАЯ ОБЛАСТЬ
27
ЗАПАДНО-КАЗАХСТАНСКАЯ ОБЛАСТЬ
31
ЖАМБЫЛСКАЯ ОБЛАСТЬ
35
КАРАГАНДИНСКАЯ ОБЛАСТЬ
39
КОСТАНАЙСКАЯ ОБЛАСТЬ
43
КЫЗЫЛОРДИНСКАЯ ОБЛАСТЬ
47
МАНГИСТАУСКАЯ ОБЛАСТЬ
51
ЮЖНО-КАЗАХСТАНСКАЯ ОБЛАСТЬ
55
ПАВЛОДАРСКАЯ ОБЛАСТЬ
59
СЕВЕРО-КАЗАХСТАНСКАЯ ОБЛАСТЬ
63
ВОСТОЧНО-КАЗАХСТАНСКАЯ ОБЛАСТЬ
71
Г. АСТАНА
75
Г. АЛМАТА
Приложение 6
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
Классификатор стран мира
Краткое
название
cтраны
Полное
название
страны
Буквенный код
Цифровой
код
Альфа-2
Альфа-3
АВСТРАЛИЯ
АВСТРАЛИЯ
AU
AUS
036
АВСТРИЯ
АВСТРИЙСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
AT
AUT
040
АЗЕРБАЙДЖАН
РЕСПУБЛИКА
АЗЕРБАЙДЖАН
AZ
AZE
031
АЛБАНИЯ
РЕСПУБЛИКА
АЛБАНИЯ
AL
ALB
008
АЛЖИР
АЛЖИРСКАЯ
НАРОДНАЯ
ДЕМОКРАТИ-
ЧЕСКАЯ РЕС-
ПУБЛИКА
DZ
DZA
012
АНГИЛЬЯ
АНГИЛЬЯ
(БРИТ.)
AI
AIA
660
АНГОЛА
НАРОДНАЯ
РЕСПУБЛИКА
АНГОЛА
AO
AGO
024
АНДОРРА
КНЯЖЕСТВО
АНДОРРА
AD
AND
020
АНТИГУА.
БАРБ
АНТИГУА И
БАРБУДА
AG
ATG
028
АНТИЛЬСКИЕ
О-ВА
НИДЕРЛАНДСКИЕ
АНТИЛЬСКИЕ
ОСТРОВА
AN
ANT
530
АРГЕНТИНА
АРГЕНТИНСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
AR
ARG
032
АРМЕНИЯ
РЕСПУБЛИКА
АРМЕНИЯ
AM
ARM
051
АРУБА
ОСТРОВ АРУБА
AW
ABW
533
АФГАНИСТАН
АФГАНИСТАН
AF
AFG
004
БАГАМСКИЕ
О-ВА
СОДРУЖЕСТВО
БАГАМСКИХ
ОСТРОВОВ
BS
BHS
044
БАНГЛАДЕШ
НАРОДНАЯ
РЕСПУБЛИКА
БАНГЛАДЕШ
BD
BGD
050
БАРБАДОС
БАРБАДОС
BB
BRB
052
БАХРЕЙН
КОРОЛЕВСТВО
БАХРЕЙН
BH
BHR
048
БЕЛАРУСЬ
РЕСПУБЛИКА
БЕЛАРУСЬ
BY
BLR
112
БЕЛИЗ
БЕЛИЗ
BZ
BLZ
084
БЕЛЬГИЯ
КОРОЛЕВСТВО
БЕЛЬГИЯ
BE
BEL
056
БЕНИН
НАРОДНАЯ
РЕСПУБЛИКА
БЕНИН
BJ
BEN
204
БЕРМУДСКИЕ
О-ВА
БЕРМУДСКИЕ
ОСТРОВА
(БРИТ.)
BM
BMU
060
БОЛГАРИЯ
РЕСПУБЛИКА
БОЛГАРИЯ
BG
BGR
100
БОЛИВИЯ
РЕСПУБЛИКА
БОЛИВИЯ
BO
BOL
068
БОСНИЯ И
ГЕРЦЕГ.
БОСНИЯ И
ГЕРЦЕГОВИНА
BA
BIH
070
БОТСВАНА
РЕСПУБЛИКА
БОТСВАНА
BW
BWA
072
БРАЗИЛИЯ
ФЕДЕРАТИВНАЯ
РЕСПУБЛИКА
БРАЗИЛИЯ
BR
BRA
076
БРУНЕЙ
БРУНЕЙ-
ДАРУССАЛАМ
BN
BRN
096
БУРКИНА-ФАСО
БУРКИНА-ФАСО
BF
BFA
854
БУРУНДИ
РЕСПУБЛИКА
БУРУНДИ
BI
BDI
108
БУТАН
КОРОЛЕВСТВО
БУТАН
BT
BTN
064
ВАНУАТУ
РЕСПУБЛИКА
ВАНУАТУ
VU
VUT
548
ВАТИКАН
ГОСУДАРСТВО-
ГОРОД ВАТИКАН
VA
VAT

4) 4 - элементі Қазақстан Республикасының салықтық заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының салық органдары берген салықтық тіркеу нөмір.
Алайда, тауарларды алушы (Қазақстан Республикасына импорттау кезінде) немесе жөнелтуші (Қазақстан Республикасынан экспорттау кезінде) шетелдік тұлға болып табылған жағдайда, шетелдік заңды немесе жеке тұлға санатының тек екі мәнді коды, сондай-ақ Қазақстандық  әкімшілік-аумақтық объектілері кодтарының жіктеушісіне (5-қосымша) сәйкес кедендік ресімдеуді жүргізуші кеден органының ӘАОК коды көрсетіледі.
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 5-қосымша
Әкімшілік-аумақтық объектілерінің
жіктеушісі   (ӘАОК)
Коды
Әкімшілік-аумақтық
объектілерінің атауы
11
АҚМОЛА ОБЛЫСЫ
15
АҚТӨБЕ ОБЛЫСЫ
19
АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ
23
АТЫРАУ ОБЛЫСЫ
27
БАТЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ
31
ЖАМБЫЛ ОБЛЫСЫ
35
ҚАРАҒАНДЫ ОБЛЫСЫ
39
ҚОСТАНАЙ ОБЛЫСЫ
43
ҚЫЗЫЛОРДА ОБЛЫСЫ
47
МАҢҒЫСТАУ ОБЛЫСЫ
51
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ
55
ПАВЛОДАР ОБЛЫСЫ
59
СОЛТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ
63
ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ
71
АСТАНА ҚАЛАСЫ
75
АЛМАТЫ ҚАЛАСЫ
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 6-қосымша
Әлем елдерінің жіктемесі
Елдердің
қысқаша
атауы
Елдердің толық
атауы
Әріптік коды
Сандық
коды
Альфа-2
альфа-3
АВСТРАЛИЯ
АВСТРАЛИЯ
AU
AUS
036
АВСТРИЯ
АВСТРИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
AT
AUT
040
ӘЗІРБАЙЖАН
ӘЗІРБАЙЖАН РЕСПУБЛИКАСЫ
AZ
AZE
031
АЛБАНИЯ
АЛБАНИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
AL
ALB
008
АЛЖИР
АЛЖИР ХАЛЫҚ ДЕМОКРА-
ТИКАЛЫҚ РЕСПУБЛИКАСЫ
DZ
DZA
012
АНГИЛЬЯ
АНГИЛЬЯ (БРИТ.)
AI
AIA
660
АНГОЛА
АНГОЛА ХАЛЫҚ РЕСПУБЛИКАСЫ
AO
AGO
024
АНДОРРА
АНДОРРА КНЯЗДЫҒЫ
AD
AND
020
АНТИГУА.БАРБ
АНТИГУА ЖӘНЕ БАРБУДА
AG
ATG
028
АНТИЛЬ
АРАЛДАРЫ
НИДЕРЛАНДЫЛЫҚ АНТИЛЬ АРАЛДАРЫ
AN
ANT
530
АРГЕНТИНА
АРГЕНТИН РЕСПУБЛИКАСЫ
AR
ARG
032
АРМЕНИЯ
АРМЕНИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
AM
ARM
051
АРУБА
АРУБА АРАЛЫ
AW
ABW
533
АУҒАНЫСТАН
АУҒАНЫСТАН
AF
AFG
004
БАГАМ
АРАЛДАРЫ
БАГАМ АРАЛДАРЫ
ЫНТЫМАҚТАСТЫҒЫ
BS
BHS
044
БАНГЛАДЕШ
БАНГЛАДЕШ ХАЛЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ
BD
BGD
050
БАРБАДОС
БАРБАДОС
BB
BRB
052
БАХРЕЙН
БАХРЕЙН КОРОЛЬДІГІ
BH
BHR
048
БЕЛАРУСЬ
БЕЛАРУСЬ РЕСПУБЛИКАСЫ
BY
BLR
112
БЕЛИЗ
БЕЛИЗ
BZ
BLZ
084
БЕЛЬГИЯ
БЕЛЬГИЯ КОРОЛЬДІГІ
BE
BEL
056
БЕНИН
БЕНИН ХАЛЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ
BJ
BEN
204
БЕРМУД
АРАЛДАРЫ
БЕРМУД АРАЛДАРЫ (БРИТ.)
BM
BMU
060
БОЛГАРИЯ
БОЛГАРИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
BG
BGR
100
БОЛИВИЯ
БОЛИВИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
BO
BOL
068
БОСНИЯ И
ГЕРЦЕГ.
БОСНИЯ ЖӘНЕ ГЕРЦЕГОВИНА
BA
BIH
070
БОТСВАНА
РЕСПУБЛИКАСЫ БОТСВАН
BW
BWA
072
БРАЗИЛИЯ
БРАЗИЛИЯ ФЕДЕРАТИВТІК
РЕСПУБЛИКАСЫ
BR
BRA
076
БРУНЕЙ
БРУНЕЙ-ДАРУССАЛАМ
BN
BRN
096
БУРКИНА-ФАСО
БУРКИНА-ФАСО
BF
BFA
854
БУРУНДИ
БУРУНДИ РЕСПУБЛИКАСЫ
BI
BDI
108
БУТАН
БУТАН КОРОЛЬДІГІ
BT
BTN
064
ВАНУАТУ
ВАНУАТУ РЕСПУБЛИКАСЫ
VU
VUT
548
ВАТИКАН
ВАТИКАН ҚАЛА -
МЕМЛЕКЕТІ
VA
VAT

336
ВЕЛИКОБРИ-
ТАНИЯ
СОЕДИНЕННОЕ
КОРОЛЕВСТВО
ВЕЛИКОБРИТА-
НИИ И СЕВЕР-
НОЙ ИРЛАНДИИ
GB
GBR
826
ВЕНГРИЯ
ВЕНГЕРСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
HU
HUN
348
ВЕНЕСУЭЛА
РЕСПУБЛИКА
ВЕНЕСУЭЛА
VE
VEN
862
ВИРГИН. О-ВА
(США)
ВИРГИНСКИЕ
ОСТРОВА
VI
VIR
850
ВИРГИН. О-ВА
(БРИТ)
БРИТАНСКИЕ
ВИРГИНСКИЕ
ОСТРОВА
VG
VGB
092
ВОСТ. САМОА
(США)
АМЕРИКАНСКОЕ
САМОА
AS
ASM
016
ВЬЕТНАМ
НАРОДНАЯ
РЕСПУБЛИКА
ВЬЕТНАМ
VN
VNM
704
ГАБОН
ГАБОНСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
GA
GAB
266
ГАИТИ
РЕСПУБЛИКА
ГАИТИ
HT
HTI
332
ГАЙАНА
КООПЕРАТИВНАЯ
РЕСПУБЛИКА
ГАЙАНА
GY
GUY
328
ГАМБИЯ
РЕСПУБЛИКА
ГАМБИЯ
GM
GMB
270
ГАНА
РЕСПУБЛИКА
ГАНА
GH
GHA
288
ГВАДЕЛУПА
ГВАДЕЛУПА
(ФР.)
GP
GLP
312
ГВАТЕМАЛА
РЕСПУБЛИКА
ГВАТЕМАЛА
GT
GTM
320
ГВИАНА
ГВИАНА (ФР.)
GF
GUF
254
ГВИНЕЯ
ГВИНЕЙСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
GN
GIN
324
ГВИНЕЯ-БИСАУ
РЕСПУБЛИКА
ГВИНЕЯ-БИСАУ
GW
GNB
624
ГЕРМАНИЯ
ФЕДЕРАТИВНАЯ
РЕСПУБЛИКА
ГЕРМАНИЯ
DE
DEU
276
ГИБРАЛТАР
ГИБРАЛТАР
(БРИТ.)
GI
GIB
292
ГОНДУРАС
РЕСПУБЛИКА
ГОНДУРАС
HN
HND
340
ГОНКОНГ
СПЕЦИАЛЬНЫЙ
АДМИНИСТРА-
ТИВНЫЙ РЕГИОН
КИТАЯ ГОНКОНГ
HK
HKG
344
ГРЕНАДА
ГРЕНАДА
GD
GRD
308
ГРЕНЛАНДИЯ
ГРЕНЛАНДИЯ
(В СОСТАВЕ
ДАНИИ)
GL
GRL
304
ГРЕЦИЯ
ГРЕЧЕСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
GR
GRC
300
ГРУЗИЯ
РЕСПУБЛИКА
ГРУЗИЯ
GE
GEO
268
ГУАМ
ГУАМ (США)
GU
GUM
316
ДАНИЯ
КОРОЛЕВСТВО
ДАНИЯ
DK
DNK
208
ДЖИБУТИ
РЕСПУБЛИКА
ДЖИБУТИ
DJ
DJI
262
ДОМИНИКА
СОДРУЖЕСТВО
ДОМИНИКИ
DM
DMA
212
ДОМИНИКАНСК.РЕСП.
ДОМИНИКАНСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
DO
DOM
214
ЕГИПЕТ
АРАБСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
ЕГИПЕТ (АРЕ)
EG
EGV
818
ЗАМБИЯ
РЕСПУБЛИКА
ЗАМБИЯ
ZM
ZMB
894
ЗАПАДНАЯ
САХАРА
ЗАПАДНАЯ
САХАРА
EH
ESH
732
ЗАПАДНОЕ
САМОА
ЗАПАДНОЕ
САМОА
WS
WSM
882
ЗИМБАБВЕ
РЕСПУБЛИКА
ЗИМБАБВЕ
ZW
ZWE
716
ИЗРАИЛЬ
ГОСУДАРСТВО
ИЗРАИЛЬ
IL
ISR
376
ИНДИЯ
РЕСПУБЛИКА
ИНДИЯ
IN
IND
356
ИНДОНЕЗИЯ
РЕСПУБЛИКА
ИНДОНЕЗИЯ
ID
IDN
360
ИОРДАНИЯ
ИОРДАНСКОЕ
ХАШИМИТСКОЕ
КОРОЛЕВСТВО
JO
JOR
400
ИРАК
ИРАКСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
IQ
IRQ
368
ИРАН
ИСЛАМСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
ИРАН (ИРИ)
IR
IRN
364
ИРЛАНДИЯ
ИРЛАНДИЯ
IE
IRL
372
ИСЛАНДИЯ
РЕСПУБЛИКА
ИСЛАНДИЯ
IS
ISL
352
ИСПАНИЯ
КОРОЛЕВСТВО
ИСПАНИЯ
ES
ESP
724
ИТАЛИЯ
ИТАЛЬЯНСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
IT
ITA
380
ЙЕМЕН
РЕСПУБЛИКА
ЙЕМЕН
YE
YEM
887
КАБО-ВЕРДЕ
РЕСПУБЛИКА
КАБО-ВЕРДЕ
CV
CPV
132
КАЗАХСТАН
РЕСПУБЛИКА
КАЗАХСТАН
KZ
KAZ
398
КАЙМАН
ОСТРОВА
КАЙМАН
KY
CYM
136
КАМБОДЖА
ГОСУДАРСТВО
КАМБОДЖА
KH
KHM
116
КАМЕРУН
РЕСПУБЛИКА
КАМЕРУН
CM
CMR
120
КАНАДА
КАНАДА
CA
CAN
124
КАТАР
ГОСУДАРСТВО
КАТАР
QA
QAT
634
КЕНИЯ
РЕСПУБЛИКА
КЕНИЯ
KE
KEN
404
КИПР
РЕСПУБЛИКА
КИПР
CY
CYP
196
КИРИБАТИ
РЕСПУБЛИКА
КИРИБАТИ
KI
KIR
296
КИТАЙ
КИТАЙСКАЯ
НАРОДНАЯ
РЕСПУБЛИКА
(КНР)
CN
CHN
156
КОЛУМБИЯ
РЕСПУБЛИКА
КОЛУМБИЯ
CO
COL
170
КОМОРСКИЕ
О-ВА
ФЕДЕРАЛЬНАЯ
ИСЛАМСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
КОМОРСКИЕ
ОСТРОВА
KM
COM
174
КОНГО
КОНГО
(БРАЗЗАВИЛЬ)
CG
COG
178
КОНГО
(КИНШАСА)
КОНГО
(КИНШАСА)
CD
COD
180
КОРЕЯ (КНДР)
КОРЕЙСКАЯ
НАРОДНО-
ДЕМОКРАТИЧЕС-
КАЯ РЕСПУБЛИ-
КА
KP
PRK
408
КОРЕЯ РЕСП.
РЕСПУБЛИКА
КОРЕЯ
KR
KOR
410
КОСТА-РИКА
РЕСПУБЛИКА
КОСТА-РИКА
CR
CRI
188
КОТ-Д'ИВУАР
РЕСПУБЛИКА
КОТ-Д'ИВУАР
CI
CIV
384
КУБА
РЕСПУБЛИКА
КУБА
CU
CUB
192
КУВЕЙТ
ГОСУДАРСТВО
КУВЕЙТ
KW
KWT
414
КЫРГЫЗСТАН
РЕСПУБЛИКА
КЫРГЫЗСТАН
KG
KGZ
417
ЛАОС
ЛАОССКАЯ
НАРОДНО-ДЕМО-
КРАТИЧЕСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
LA
LAO

336
ҰЛЫБРИТАНИЯ
ҰЛЫБРИТАНИЯ МЕН
СОЛТҮСТІК ИРЛАНДИЯНЫҢ
БІРІККЕН КОРОЛЬДІГІ
GB
GBR
826
ВЕНГРИЯ
ВЕНГЕРИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
HU
HUN
348
ВЕНЕСУЭЛА
ВЕНЕСУЭЛА РЕСПУБЛИКАСЫ
VE
VEN
862
ВИРГИН АРАЛ-
ДАРЫ (АҚШ)
ВИРГИН АРАЛДАРЫ
VI
VIR
850
ВИРГИН АРАЛ-
ДАРЫ (БРИТ)
БРИТАНДЫҚ ВИРГИН
АРАЛДАРЫ
VG
VGB
092
ШЫҒЫС
САМОА (АҚШ)
АМЕРИКАН САМОА
AS
ASM
016
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМ ХАЛЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ
VN
VNM
704
ГАБОН
ГАБОН РЕСПУБЛИКАСЫ
GA
GAB
266
ГАИТИ
ГАИТИ РЕСПУБЛИКАСЫ
HT
HTI
332
ГАЙАНА
ГАЙАНА КООПЕРАТИВТІК
РЕСПУБЛИКАСЫ
GY
GUY
328
ГАМБИЯ
ГАМБИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
GM
GMB
270
ГАНА
ГАНА РЕСПУБЛИКАСЫ
GH
GHA
288
ГВАДЕЛУПА
ГВАДЕЛУПА (ФР.)
GP
GLP
312
ГВАТЕМАЛА
ГВАТЕМАЛА РЕСПУБЛИКАСЫ
GT
GTM
320
ГВИАНА
ГВИАНА (ФР.)
GF
GUF
254
ГВИНЕЯ
ГВИНЕЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
GN
GIN
324
ГВИНЕЯ-БИСАУ
ГВИНЕЯ-БИСАУ
РЕСПУБЛИКАСЫ
GW
GNB
624
ГЕРМАНИЯ
ГЕРМАНИЯ ФЕДЕРАТИВТІК
РЕСПУБЛИКАСЫ
DE
DEU
276
ГИБРАЛТАР
ГИБРАЛТАР (БРИТ.)
GI
GIB
292
ГОНДУРАС
ГОНДУРАС РЕСПУБЛИКАСЫ
HN
HND
340
ГОНКОНГ
ҚЫТАЙ АРНАЙЫ ӘКІМШІЛІК
АЙМАҒЫ ГОНКОНГ
HK
HKG
344
ГРЕНАДА
ГРЕНАДА
GD
GRD
308
ГРЕНЛАНДИЯ
ГРЕНЛАНДИЯ
(ДАНИЯ ҚҰРАМЫНДА)
GL
GRL
304
ГРЕЦИЯ
ГРЕЦИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
GR
GRC
300
ГРУЗИЯ
ГРУЗИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
GE
GEO
268
ГУАМ
ГУАМ (АҚШ)
GU
GUM
316
ДАНИЯ
ДАНИЯ КОРОЛЬДІГІ
DK
DNK
208
ДЖИБУТИ
ДЖИБУТИ РЕСПУБЛИКАСЫ
DJ
DJI
262
ДОМИНИК
ДОМИНИК ДОСТАСТЫҒЫ
DM
DMA
212
ДОМИНИК РЕСП.
ДОМИНИК РЕСПУБЛИКАСЫ
DO
DOM
214
ЕГИПЕТ
АРАБ ЕГИПЕТ
РЕСПУБЛИКАСЫ (АЕР)
EG
EGV
818
ЗАМБИЯ
ЗАМБИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
ZM
ZMB
894
ЗАПАДНАЯ
САХАРА
БАТЫС САХАРА
EH
ESH
732
ЗАПАДНОЕСАМОА
БАТЫС САМОА
WS
WSM
882
ЗИМБАБВЕ
ЗИМБАБВЕ РЕСПУБЛИКАСЫ
ZW
ZWE
716
ИЗРАИЛЬ
ИЗРАИЛЬ МЕМЛЕКЕТІ
IL
ISR
376
ИНДИЯ
ИНДИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
IN
IND
356
ИНДОНЕЗИЯ
ИНДОНЕЗИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
ID
IDN
360
ИОРДАНИЯ
ИОРДАН ХАШИМИТ
КОРОЛЬДІГІ
JO
JOR
400
ИРАК
ИРАК РЕСПУБЛИКАСЫ
IQ
IRQ
368
ИРАН
ИСЛАМ РЕСПУБЛИКАСЫ
ИРАН (ИРИ)
IR
IRN
364
ИРЛАНДИЯ
ИРЛАНДИЯ
IE
IRL
372
ИСЛАНДИЯ
ИСЛАНДИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
IS
ISL
352
ИСПАНИЯ
ИСПАНИЯ КОРОЛЬДІГІ
ES
ESP
724
ИТАЛИЯ
ИТАЛЬЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
IT
ITA
380
ЙЕМЕН
ЙЕМЕН РЕСПУБЛИКАСЫ
YE
YEM
887
КАБО-ВЕРДЕ
КАБО-ВЕРДЕ РЕСПУБЛИКАСЫ
CV
CPV
132
ҚАЗАҚСТАН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
Қ
KAZ
398
КАЙМАН
КАЙМАН АРАЛДАРЫ
KY
CYM
136
КАМБОДЖА
КАМБОДЖА МЕМЛЕКЕТІ
KH
KHM
116
КАМЕРУН
КАМЕРУН РЕСПУБЛИКАСЫ
CM
CMR
120
КАНАДА
КАНАДА
CA
CAN
124
КАТАР
КАТАР МЕМЛЕКЕТІ
QA
QAT
634
КЕНИЯ
КЕНИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
KE
KEN
404
КИПР
КИПР РЕСПУБЛИКАСЫ
CY
CYP
196
КИРИБАТИ
КИРИБАТИ РЕСПУБЛИКАСЫ
KI
KIR
296
ҚЫТАЙ
ҚЫТАЙ ХАЛЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ (ҚХР)
CN
CHN
156
КОЛУМБИЯ
КОЛУМБИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
CO
COL
170
КОМОР
АРАЛДАРЫ
ИСЛАМ ФЕДЕРАЛЬДЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ КОМОР
АРАЛДАРЫ
KM
COM
174
КОНГО
КОНГО (БРАЗЗАВИЛЬ)
CG
COG
178
КОНГО
(КИНШАСА)
КОНГО (КИНШАСА)
CD
COD
180
КОРЕЯ (КХДР)
КОРЕЯ ХАЛЫҚ-ДЕМОКРА-
ТИЯЛЫҚ РЕСПУБЛИКАСЫ
KP
PRK
408
КОРЕЯ РЕСП.
КОРЕЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
KR
KOR
410
КОСТА-РИКА
КОСТА-РИКА РЕСПУБЛИКАСЫ
CR
CRI
188
КОТ-Д'ИВУАР
КОТ-Д'ИВУАР РЕСПУБЛИКАСЫ
CI
CIV
384
КУБА
КУБА РЕСПУБЛИКАСЫ
CU
CUB
192
КУВЕЙТ
КУВЕЙТ МЕМЛЕКЕТІ
KW
KWT
414
ҚЫРҒЫЗСТАН
ҚЫРҒЫЗСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
KG
KGZ
417
ЛАОС
ЛАОС ХАЛЫҚ-ДЕМОКРАТИЯ-
ЛЫҚ РЕСПУБЛИКАСЫ
LA
LAO

418
ЛАТВИЯ
ЛАТВИЙСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
LV
LVA
428
ЛЕСОТО
КОРОЛЕВСТВО
ЛЕСОТО
LS
LSO
426
ЛИБЕРИЯ
РЕСПУБЛИКА
ЛИБЕРИЯ
LR
LBR
430
ЛИВАН
ЛИВАНСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
LB
LBN
422
ЛИВИЯ
СОЦИАЛИСТИ-
ЧЕСКАЯ НАРОД-
НАЯ ЛИВИЙСКАЯ
АРАБСКАЯ ДЖА-
МАХИРИЯ
LY
LBY
434
ЛИТВА
ЛИТОВСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
LT
LTU
440
ЛИХТЕНШТЕЙН
КНЯЖЕСТВО
ЛИХТЕНШТЕЙН
LI
LIE
438
ЛЮКСЕМБУРГ
ВЕЛИКОЕ
ГЕРЦОГСТВО
ЛЮКСЕМБУРГ
LU
LUX
442
МАВРИКИЙ
МАВРИКИЙ
MU
MUS
480
МАВРИТАНИЯ
ИСЛАМСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
МАВРИТАНИЯ
MR
MRT
478
МАДАГАСКАР
ДЕМОКРАТИЧЕС-
КАЯ РЕСПУБЛИ-
КА МАДАГАСКАР
MG
MDG
450
МАЙОТТА
МАЙОТТА
YT
MYT
175
МАКАО
СПЕЦИАЛЬНЫЙ
АДМИНИСТРА-
ТИВНЫЙ РЕГИОНКИТАЯ МАКАО
MO
MAС
446
МАКЕДОНИЯ
МАКЕДОНИЯ
MK
MKD
807
МАЛАВИ
РЕСПУБЛИКА
МАЛАВИ
MW
MWI
454
МАЛАЙЗИЯ
МАЛАЙЗИЯ
MY
MYS
458
МАЛИ
РЕСПУБЛИКА
МАЛИ
ML
MLI
466
МАЛЬДИВЫ
МАЛЬДИВСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
MV
MDV
462
МАЛЬТА
РЕСПУБЛИКА
МАЛЬТА
MT
MLT
470
МАРИАНСКИЕ
О-ВА
СОДРУЖЕСТВО
СЕВЕРНЫХ
МАРИАНСКИХ
ОСТРОВОВ
MP
MNP
580
МАРОККО
КОРОЛЕВСТВО
МАРОККО
MA
MAR
504
МАРТИНИКА
МАРТИНИКА
(ФР.)
MQ
MTQ
474
МАРШАЛЛОВЫ
О-ВА
МАРШАЛЛОВЫ
ОСТРОВА (США)
MH
MHL
584
МЕКСИКА
МЕКСИКАНСКИЕ
СОЕДИНЕННЫЕ
ШТАТЫ
MX
MEX
484
МИКРОНЕЗИЯ
ФЕДЕРАТИВНЫЕ
ШТАТЫ МИКРО-
НЕЗИИ
FM
FSM
583
МОЗАМБИК
НАРОДНАЯ
РЕСПУБЛИКА
МОЗАМБИК
(НРМ)
MZ
MOZ
508
МОЛДОВА
РЕСПУБЛИКА
МОЛДОВА
MD
MDA
498
МОНАКО
КНЯЖЕСТВО
МОНАКО
MC
MCO
492
МОНГОЛИЯ
МОНГОЛИЯ
MN
MNG
496
МОНТСЕРРАТ
МОНТСЕРРАТ
(БРИТ.)
MS
MSR
500
МЬЯНМА
СОЮЗ МЬЯНМА
MM
MMR
104
НАМИБИЯ
НАМИБИЯ
NA
NAM
516
НАУРУ
РЕСПУБЛИКА
НАУРУ
NR
NRU
520
НЕПАЛ
КОРОЛЕВСТВО
НЕПАЛ
NP
NPL
524
НИГЕР
РЕСПУБЛИКА
НИГЕР
NE
NER
562
НИГЕРИЯ
ФЕДЕРАТИВНАЯ
РЕСПУБЛИКА
НИГЕРИЯ
NG
NGA
566
НИДЕРЛАНДЫ
КОРОЛЕВСТВО
НИДЕРЛАНДЫ
NL
NLD
528
НИКАРАГУА
РЕСПУБЛИКА
НИКАРАГУА
NI
NIC
558
НИУЭ
РЕСПУБЛИКА
НИУЭ
NU
NIU
570
НОВ.
КАЛЕДОНИЯ
НОВАЯ
КАЛЕДОНИЯ
(ФР.)
NC
NCL
540
НОВАЯ
ЗЕЛАНДИЯ
НОВАЯ
ЗЕЛАНДИЯ
NZ
NZL
554
НОРВЕГИЯ
КОРОЛЕВСТВО
НОРВЕГИЯ
NO
NOR
578
НОРМАНДСКИЕ
О-ВА
НОРМАНДСКИЕ
ОСТРОВА
830
НОРФОЛК
НОРФОЛК
(АВСТРАЛ.)
NF
NFK
574
ОАЭ
ОБЪЕДИНЕННЫЕ
АРАБСКИЕ
ЭМИРАТЫ
AE
ARE
784
О-В МЭН
ОСТРОВ МЭН
IM
IMY
833
О-В СВЯТОЙ
ЕЛЕНЫ
ОСТРОВ СВЯТОЙ
ЕЛЕНЫ (БРИТ.)
SH
SHN
654
О-ВА КУКА
ОСТРОВА КУКА
(Н.ЗЕЛ.)
CK
COK
184
ОМАН
СУЛТАНАТ ОМАН
OM
OMN
512
ПАКИСТАН
ИСЛАМСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
ПАКИСТАН
PK
PAK
586
ПАЛАУ
РЕСПУБЛИКА
ПАЛАУ (БЕЛАУ)
PW
PLW
585
ПАЛЕСТИНСКАЯ
ТЕРР
ОККУПИРОВАН-
НАЯ ПАЛЕСТИН-
СКАЯ ТЕРРИТО-
РИЯ
PS
PSE
275
ПАНАМА
РЕСПУБЛИКА
ПАНАМА
PA
PAN
591
ПАПУА-НОВ.
ГВИНЕЯ
ПАПУА-НОВАЯ
ГВИНЕЯ
PG
PNG
598
ПАРАГВАЙ
РЕСПУБЛИКА
ПАРАГВАЙ
PY
PRY
600
ПЕРУ
РЕСПУБЛИКА
ПЕРУ
PE
PER
604
ПИТКЭРН
ПИТКЭРН
(БРИТ.)
PN
PCN
612
ПОЛЬША
РЕСПУБЛИКА
ПОЛЬША
PL
POL
616
ПОРТУГАЛИЯ
ПОРТУГАЛЬСКАЯРЕСПУБЛИКА
PT
PRT
620
ПУЭРТО-РИКО
ПУЭРТО-РИКО
(США)
PR
PRI
630
РЕЮНЬОН
РЕЮНЬОН (ФР.)
RE
REU
638
РОССИЯ
РОССИЙСКАЯ
ФЕДЕРАЦИЯ
RU
RUS
643
РУАНДА
РУАНДИЙСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
RW
RWA
646
РУМЫНИЯ
РУМЫНИЯ
RO
ROU
642
С.ВИНСЕНТ.
ГРЕНАД.
СЕНТ-ВИНСЕНТ И ГРЕНАДИНЫ
VC
VCT
670
САЛЬВАДОР
РЕСПУБЛИКА
ЭЛЬ-САЛЬВАДОР
SV
SLV
222
САН-МАРИНО
РЕСПУБЛИКА
САН-МАРИНО
SM
SMR
674
САН-ТОМЕ И
ПРИНС.
ДЕМОКРАТИЧЕС-
КАЯ РЕСПУБЛИ-
КА САН-ТОМЕ
И ПРИНСИПИ
ST
STR
678
САУДОВСКАЯ
АРАВИЯ
КОРОЛЕВСТВО
САУДОВСКАЯ
АРАВИЯ
SA
SAU

418
ЛАТВИЯ
ЛАТВИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
LV
LVA
428
ЛЕСОТО
ЛЕСОТО КОРОЛЬДІГІ
LS
LSO
426
ЛИБЕРИЯ
ЛИБЕРИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
LR
LBR
430
ЛИВАН
ЛИВАН РЕСПУБЛИКАСЫ
LB
LBN
422
ЛИВИЯ
АРАБ СОЦИАЛИСТІК ХАЛЫҚ
ЛИВИЯ ДЖАМАХИРИЯСЫ
LY
LBY
434
ЛИТВА
ЛИТОВА РЕСПУБЛИКАСЫ
LT
LTU
440
ЛИХТЕНШТЕЙН
ЛИХТЕНШТЕЙН КНЯЗДЫҒЫ
LI
LIE
438
ЛЮКСЕМБУРГ
ЛЮКСЕМБУРГ ҰЛЫ
ГЕРЦОГТІГІ
LU
LUX
442
МАВРИКИЙ
МАВРИКИЙ
MU
MUS
480
МАВРИТАНИЯ
МАВРИТАНИЯ
ИСЛАМ РЕСПУБЛИКАСЫ
MR
MRT
478
МАДАГАСКАР
МАДАГАСКАР ДЕМОКРАТИ-
КАЛЫҚ РЕСПУБЛИКАСЫ
MG
MDG
450
МАЙОТТА
МАЙОТТА
YT
MYT
175
МАКАО
ҚЫТАЙ АРНАЙЫ ӘКІМШІЛ-
ДЕНДІРІЛГЕН АЙМАҒЫ МАКАО
MO
MAС
446
МАКЕДОНИЯ
МАКЕДОНИЯ
MK
MKD
807
МАЛАВИ
МАЛАВИ РЕСПУБЛИКАСЫ
MW
MWI
454
МАЛАЙЗИЯ
МАЛАЙЗИЯ
MY
MYS
458
МАЛИ
МАЛИ РЕСПУБЛИКАСЫ
ML
MLI
466
МАЛЬДИВЫ
МАЛЬДИВЫ РЕСПУБЛИКАСЫ
MV
MDV
462
МАЛЬТА
МАЛЬТА РЕСПУБЛИКАСЫ
MT
MLT
470
МАРИАН
АРАЛДАРЫ
СОЛТҮСТІК МАРИАН АРАЛ-
ДАРЫНЫҢ ДОСТАСТЫҒЫ
MP
MNP
580
МАРОККО
МАРОККО КОРОЛЬДІГІ
MA
MAR
504
МАРТИНИКА
МАРТИНИКА (ФР.)
MQ
MTQ
474
МАРШАЛЛОВЫ
АРАЛДАРЫ
МАРШАЛЛОВЫ АРАЛДАРЫ
(АҚШ)
MH
MHL
584
МЕКСИКА
МЕКСИКА ҚҰРАМА ШТАТТАРЫ
MX
MEX
484
МИКРОНЕЗИЯ
МИКРОНЕЗ ФЕДЕРАТИВТІК
ШТАТТАРЫ
FM
FSM
583
МОЗАМБИК
МОЗАМБИК ХАЛЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ (МХР)
MZ
MOZ
508
МОЛДОВА
МОЛДОВА РЕСПУБЛИКАСЫ
MD
MDA
498
МОНАКО
МОНАКО КНЯЗДЫҒЫ
MC
MCO
492
МОНГОЛИЯ
МОНГОЛИЯ
MN
MNG
496
МОНТСЕРРАТ
МОНТСЕРРАТ (БРИТ.)
MS
MSR
500
МЬЯНМА
МЬЯНМА ОДАҒЫ
MM
MMR
104
НАМИБИЯ
НАМИБИЯ
NA
NAM
516
НАУРУ
НАУРУ РЕСПУБЛИКАСЫ
NR
NRU
520
НЕПАЛ
НЕПАЛ КОРОЛЬДІГІ
NP
NPL
524
НИГЕР
НИГЕР РЕСПУБЛИКАСЫ
NE
NER
562
НИГЕРИЯ
НИГЕРИЯ ФЕДЕРАТИВТІК
РЕСПУБЛИКАСЫ
NG
NGA
566
НИДЕРЛАНДЫ
НИДЕРЛАНДЫ КОРОЛЬДІГІ
NL
NLD
528
НИКАРАГУА
НИКАРАГУА РЕСПУБЛИКАСЫ
NI
NIC
558
НИУЭ
НИУЭ РЕСПУБЛИКАСЫ
NU
NIU
570
НОВ.КАЛЕДОНИЯ
ЖАҢА КАЛЕДОНИЯ (ФР.)
NC
NCL
540
НОВАЯ
ЗЕЛАНДИЯ
ЖАҢА ЗЕЛАНДИЯ
NZ
NZL
554
НОРВЕГИЯ
НОРВЕГИЯ КОРОЛЬДІГІ
NO
NOR
578
НОРМАНД
АРАЛДАРЫ
НОРМАНД АРАЛДАРЫ
830
НОРФОЛК
НОРФОЛК (АВСТРАЛ.)
NF
NFK
574
БАӘ
БІРІККЕН АРАБ ӘМІРЛІГІ
AE
ARE
784
МЭН АРАЛЫ
МЭН АРАЛЫ
IM
IMY
833
ҚАСИЕТТІ
ЕЛЕНА АРАЛЫ
ҚАСИЕТТІ ЕЛЕНА
АРАЛЫ (БРИТ.)
SH
SHN
654
КУКА АРАЛЫ
КУКА АРАЛЫ (Ж.ЗЕЛ.)
CK
COK
184
ОМАН
ОМАН СҰЛТАНДЫҒЫ
OM
OMN
512
ПАКИСТАН
ПАКИСТАН ИСЛАМ
РЕСПУБЛИКАСЫ
PK
PAK
586
ПАЛАУ
ПАЛАУ РЕСПУБЛИКАСЫ
(БЕЛАУ)
PW
PLW
585
ПАЛЕСТИН
АУМАҒЫ
БАСЫП АЛЫНҒАН
ПАЛЕСТИН АУМАҒЫ
PS
PSE
275
ПАНАМА
ПАНАМА РЕСПУБЛИКАСЫ
PA
PAN
591
ПАПУА-ЖАҢ.
ГВИНЕЯ
ПАПУА-ЖАҢА ГВИНЕЯ
PG
PNG
598
ПАРАГВАЙ
ПАРАГВАЙ РЕСПУБЛИКАСЫ
PY
PRY
600
ПЕРУ
ПЕРУ РЕСПУБЛИКАСЫ
PE
PER
604
ПИТКЭРН
ПИТКЭРН (БРИТ.)
PN
PCN
612
ПОЛЬША
ПОЛЬША РЕСПУБЛИКАСЫ
PL
POL
616
ПОРТУГАЛИЯ
ПОРТУГАЛИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
PT
PRT
620
ПУЭРТО-РИКО
ПУЭРТО-РИКО (АҚШ)
PR
PRI
630
РЕЮНЬОН
РЕЮНЬОН (ФР.)
RE
REU
638
РЕСЕЙ
РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ
RU
RUS
643
РУАНДА
РУАНДА РЕСПУБЛИКАСЫ
RW
RWA
646
РУМЫНИЯ
РУМЫНИЯ
RO
ROU
642
С.ВИНСЕНТ.
ГРЕНАД.
СЕНТ-ВИНСЕНТ И
ГРЕНАДИНЫ
VC
VCT
670
САЛЬВАДОР
ЭЛЬ-САЛЬВАДОР
РЕСПУБЛИКАСЫ
SV
SLV
222
САН-МАРИНО
САН-МАРИНО РЕСПУБЛИКАСЫ
SM
SMR
674
САН-ТОМЕ
ЖӘНЕ ПРИНС.
САН-ТОМЕ ДЕМОКРАТИЯЛЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ ЖӘНЕ
ПРИНСИПИ
ST
STR
678
САУД АРАВИЯ
САУД АРАВИЯ КОРОЛЬДІГІ
SA
SAU

682
СВАЗИЛЕНД
КОРОЛЕВСТВО
СВАЗИЛЕНД
SZ
SWZ
748
СЕЙШЕЛЬСКИЕ
О-ВА
РЕСПУБЛИКА
СЕЙШЕЛЬСКИЕ
ОСТРОВА
SC
SYC
690
СЕНЕГАЛ
РЕСПУБЛИКА
СЕНЕГАЛ
SN
SEN
686
СЕНТ-КИТС И
НЕВИС
ФЕДЕРАЦИЯ
СЕНТ-КИТС
(СЕНТ-КРИСТО-
ФЕР) И НЕВИС
KN
KNA
659
СЕНТ-ЛЮСИЯ
СЕНТ-ЛЮСИЯ
LC
LCA
662
СЕРБИЯ И
ЧЕРНОГОР
СЕРБИЯ И
ЧЕРНОГОРИЯ
CS
SCG
891
СИНГАПУР
РЕСПУБЛИКА
СИНГАПУР
SG
SGP
702
СИРИЯ
СИРИЙСКАЯ
АРАБСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
SY
SYR
760
СЛОВАКИЯ
СЛОВАЦКАЯ
РЕСПУБЛИКА
SK
SVK
703
СЛОВЕНИЯ
РЕСПУБЛИКА
СЛОВЕНИЯ
SI
SVN
705
СОЛОМОНОВЫ
О-ВА
СОЛОМОНОВЫ
ОСТРОВА
SB
SLB
90
СОМАЛИ
СОМАЛИЙСКАЯ
ДЕМОКРАТИЧЕС-
КАЯ РЕСПУБЛИ-
КА
SO
SOM
706
С-ПЬЕР И
МИКЕЛОН
СЕН-ПЬЕР И
МИКЕЛОН (ФР.)
PM
SPM
666
СУДАН
РЕСПУБЛИКА
СУДАН
SD
SDN
736
СУРИНАМ
РЕСПУБЛИКА
СУРИНАМ
SR
SUR
740
США
СОЕДИНЕННЫЕ
ШТАТЫ АМЕРИКИ
US
USA
840
СЬЕРРА-ЛЕОНЕ
РЕСПУБЛИКА
СЬЕРРА-ЛЕОНЕ
SL
SLE
694
ТАДЖИКИСТАН
РЕСПУБЛИКА
ТАДЖИКИСТАН
TJ
TJK
762
ТАИЛАНД
КОРОЛЕВСТВО
ТАИЛАНД
TH
THA
764
ТАЙВАНЬ
ТАЙВАНЬ
(В СОСТАВЕ
КИТАЯ)
TW
TWN
158
ТАНЗАНИЯ
ОБЪЕДИНЕННАЯ
РЕСПУБЛИКА
ТАНЗАНИЯ
(ОРТ)
TZ
TZA
834
ТЕРКС И
КАЙКОС
ТЕРКС И
КАЙКОС
(БРИТ.)
TC
TCA
796
ТИМОР-ЛЕСТЕ
ДЕМОКРАТИЧЕС-
КАЯ РЕСПУБЛИ-
КА ТИМОР-
ЛЕСТЕ
TL
TLS
626
ТОГО
ТОГОЛЕЗСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
TG
TGO
768
ТОКЕЛАУ
(ЮНИОН)
ТОКЕЛАУ
(ЮНИОН)
(Н.ЗЕЛ.)
TK
TKL
772
ТОНГА
КОРОЛЕВСТВО
ТОНГА
TO
TON
776
ТРИНИДАД И
ТОБАГО
РЕСПУБЛИКА
ТРИНИДАД И
ТОБАГО
TT
TTO
780
ТУВАЛУ
ТУВАЛУ
TV
TUV
798
ТУНИС
ТУНИССКАЯ
РЕСПУБЛИКА
TN
TUN
788
ТУРКМЕНИСТАН
ТУРКМЕНИСТАН
TM
TKM
795
ТУРЦИЯ
ТУРЕЦКАЯ
РЕСПУБЛИКА
TR
TUR
792
УГАНДА
РЕСПУБЛИКА
УГАНДА
UG
UGA
800
УЗБЕКИСТАН
РЕСПУБЛИКА
УЗБЕКИСТАН
UZ
UZB
860
УКРАИНА
УКРАИНА
UA
UKR
804
УОЛЛИС И
ФУТУНА
ОСТРОВА
УОЛЛИС И
ФУТУНА
WF
WLF
876
УРУГВАЙ
ВОСТОЧНАЯ
РЕСПУБЛИКА
УРУГВАЙ
UY
URY
858
ФАРЕРСКИЕ
О-ВА
ФАРЕРСКИЕ
ОСТРОВА
(В СОСТАВЕ
ДАНИИ)
FO
FRO
234
ФИДЖИ
РЕСПУБЛИКА
ОСТРОВОВ
ФИДЖИ
FJ
FJI
242
ФИЛИППИНЫ
РЕСПУБЛИКА
ФИЛИППИНЫ
PH
PHL
608
ФИНЛЯНДИЯ
ФИНЛЯНДСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
FI
FIN
246
ФОЛКЛЕНДСКИЕ
О-ВА
ФОЛКЛЕНДСКИЕ
(МАЛЬВИНСКИЕ)ОСТРОВА
(СПОРН.БРИТ.
АРГ.)
FK
FLK
238
ФР. ПОЛИНЕЗИЯ
ФРАНЦУЗСКАЯ
ПОЛИНЕЗИЯ
(ФР.)
PF
PYF
258
ХОРВАТИЯ
РЕСПУБЛИКА
ХОРВАТИЯ
HR
HRV
191
ЦЕНТР. АФР.
РЕСПУБ.
ЦЕНТРАЛЬНО-
АФРИКАНСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
(ЦАР)
CF
CAF
140
ЧАД
РЕСПУБЛИКА
ЧАД
TD
TCD
148
ЧЕХИЯ
ЧЕШСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
CZ
CZE
203
ЧИЛИ
РЕСПУБЛИКА
ЧИЛИ
CL
CHL
152
ШВЕЙЦАРИЯ
ШВЕЙЦАРСКАЯ
КОНФЕДЕРАЦИЯ
CH
CHE
756
ШВЕЦИЯ
КОРОЛЕВСТВО
ШВЕЦИЯ
SE
SWE
752
ШПИЦБЕРГЕН
О-ВА
ШПИЦБЕРГЕН И
ЯН-МАЙЕН
(НОРВ.)
SJ
SJM
744
ШРИ-ЛАНКА
ДЕМОКРАТИЧЕС-
КАЯ СОЦИАЛИС-
ТИЧЕСКАЯ РЕС-
ПУБЛИКА ШРИ-
ЛАНКА
LK
LKA
144
ЭЛАНДСКИЕ
ОСТРОВА
ЭЛАНДСКИЕ
ОСТРОВА
AX
ALA
248
ЭКВАДОР
РЕСПУБЛИКА
ЭКВАДОР
EC
ECU
218
ЭКВАТОР.
ГВИНЕЯ
РЕСПУБЛИКА
ЭКВАТОРИАЛЬ-
НАЯ ГВИНЕЯ
GQ
GNQ
226
ЭРИТРЕЯ
ЭРИТРЕЯ
ER
ERI
232
ЭСТОНИЯ
ЭСТОНСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
EE
EST
233
ЭФИОПИЯ
ЭФИОПИЯ
ET
ETH
231
ЮЖНАЯ АФРИКА
ЮЖНО-АФРИКАН-
СКАЯ РЕСПУБ-
ЛИКА
ZA
ZAF
710
ЯМАЙКА
ЯМАЙКА
JM
JAM
388
ЯПОНИЯ
ЯПОНИЯ
JP
JPN
392
Приложение 7
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
Классификатор
мест таможенного контроля товаров, перемещаемых
трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи 1. Места таможенного контроля электроэнергии, перемещаемой
через таможенную границу Республики Казахстан
Код
места тамо-
жен-
ного
конт-
роля
Наименование
места
таможенного
контроля
Наименование
энергосистемы
Наименование
ВЛ,
количество
класс
на-
пря-
жения
ВЛ, кв.
ВОСТОЧНО-КАЗАХСТАНСКАЯ ОБЛАСТЬ - РОССИЯ

682
СВАЗИЛЕНД
СВАЗИЛЕНД КОРОЛЬДІГІ
SZ
SWZ
748
СЕЙШЕЛЬ
АРАЛДАРЫ
СЕЙШЕЛЬ АРАЛДАРЫ
РЕСПУБЛИКАСЫ
SC
SYC
690
СЕНЕГАЛ
СЕНЕГАЛ РЕСПУБЛИКАСЫ
SN
SEN
686
СЕНТ-КИТС
ЖӘНЕ НЕВИС
СЕНТ-КИТС
(СЕНТ-КРИСТОФЕР)
ЖӘНЕ НЕВИС ФЕДЕРАЦИЯСЫ
KN
KNA
659
СЕНТ-ЛЮСИЯ
СЕНТ-ЛЮСИЯ
LC
LCA
662
СЕРБИЯ ЖӘНЕ
ЧЕРНОГОР
СЕРБИЯ ЖӘНЕ ЧЕРНОГОР
CS
SCG
891
СИНГАПУР
СИНГАПУР РЕСПУБЛИКАСЫ
SG
SGP
702
СИРИЯ
СИРИЯ АРАБ РЕСПУБЛИКАСЫ
SY
SYR
760
СЛОВАКИЯ
СЛОВАКИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
SK
SVK
703
СЛОВЕНИЯ
СЛОВЕНИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
SI
SVN
705
СОЛОМОН
АРАЛДАРЫ
СОЛОМОН АРАЛДАРЫ
SB
SLB
90
СОМАЛИ
СОМАЛИ ДЕМОКРАТИКАЛЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ
SO
SOM
706
С-ПЬЕР ЖӘНЕ
МИКЕЛОН
СЕН-ПЬЕР ЖӘНЕ МИКЕЛОН (ФР.)
PM
SPM
666
СУДАН
СУДАН РЕСПУБЛИКАСЫ
SD
SDN
736
СУРИНАМ
СУРИНАМ РЕСПУБЛИКАСЫ
SR
SUR
740
АҚШ
АМЕРИКА ҚҰРАМА ШТАТТАРЫ
US
USA
840
СЬЕРРА-ЛЕОНЕ
СЬЕРРА-ЛЕОНЕ
РЕСПУБЛИКАСЫ
SL
SLE
694
ТӘЖІКСТАН
ТӘЖІКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
TJ
TJK
762
ТАИЛАНД
ТАИЛАНД КОРОЛЬДІГІ
TH
THA
764
ТАЙВАНЬ
ТАЙВАНЬ
(ҚЫТАЙ ҚҰРАМЫНДА)
TW
TWN
158
ТАНЗАНИЯ
ТАНЗАНИЯ БІРІККЕН
РЕСПУБЛИКАСЫ (ТБР)
TZ
TZA
834
ТЕРКС ЖӘНЕ
КАЙКОС
ТЕРКС ЖӘНЕ КАЙКОС
(БРИТ.)
TC
TCA
796
ТИМОР-ЛЕСТЕ
ТИМОР-ЛЕСТЕ ДЕМОКРАТИ-
КАЛЫҚ РЕСПУБЛИКАСЫ
TL
TLS
626
ТОГО
ТОГОЛЕЗ РЕСПУБЛИКАСЫ
TG
TGO
768
ТОКЕЛАУ
(ЮНИОН)
ТОКЕЛАУ (ЮНИОН)(Ж.ЗЕЛ.)
TK
TKL
772
ТОНГА
ТОНГА КОРОЛЬДІГІ
TO
TON
776
ТРИНИДАД
ЖӘНЕ ТОБАГО
ТРИНИДАД ЖӘНЕ
ТОБАГО РЕСПУБЛИКАСЫ
TT
TTO
780
ТУВАЛУ
ТУВАЛУ
TV
TUV
798
ТУНИС
ТУНИС РЕСПУБЛИКАСЫ
TN
TUN
788
ТҮРКІМЕНСТАН
ТҮРКІМЕНСТАН
TM
TKM
795
ТҮРКИЯ
ТҮРКИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
TR
TUR
792
УГАНДА
УГАНДА РЕСПУБЛИКАСЫ
UG
UGA
800
ӨЗБЕКСТАН
ӨЗБЕКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
UZ
UZB
860
УКРАИНА
УКРАИНА
UA
UKR
804
УОЛЛИС ЖӘНЕ
ФУТУНА
УОЛЛИС ЖӘНЕ ФУТУНА
АРАЛДАРЫ
WF
WLF
876
УРУГВАЙ
ШЫҒЫС УРУГВАЙ
РЕСПУБЛИКАСЫ
UY
URY
858
ФАРЕР
АРАЛДАРЫ
ФАРЕР АРАЛДАРЫ
(ДАНИЯ ҚҰРАМЫНДАҒЫ)
FO
FRO
234
ФИДЖИ
ФИДЖИ АРАЛДАРЫ
РЕСПУБЛИКАСЫ
FJ
FJI
242
ФИЛИППИНЫ
ФИЛИППИН РЕСПУБЛИКАСЫ
PH
PHL
608
ФИНЛЯНДИЯ
ФИНЛЯНДИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
FI
FIN
246
ФОЛКЛЕНД АРАЛДАРЫ
ФОЛКЛЕНД (МАЛЬВИНСКИЕ)
АРАЛДАРЫ (ДАУЛЫ БРИТ.
АРГ.)
FK
FLK
238
ФР. ПОЛИНЕЗИЯ
ФРАНЦУЗ ПОЛИНЕЗИЯСЫ
(ФР.)
PF
PYF
258
ХОРВАТИЯ
ХОРВАТИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
HR
HRV
191
ОРТАЛ..АФР.
РЕСПУБ.
ОРТАЛЫҚ-АФРИКА
РЕСПУБЛИКАСЫ (ОАР)
CF
CAF
140
ЧАД
ЧАД РЕСПУБЛИКАСЫ
TD
TCD
148
ЧЕХИЯ
ЧЕХ РЕСПУБЛИКАСЫ
CZ
CZE
203
ЧИЛИ
ЧИЛИ РЕСПУБЛИКАСЫ
CL
CHL
152
ШВЕЙЦАРИЯ
ШВЕЙЦАРИЯ КОНФЕДЕРАЦИЯСЫ
CH
CHE
756
ШВЕЦИЯ
ШВЕЦИЯ КОРОЛЬДІГІ
SE
SWE
752
ШПИЦБЕРГЕН
АРАЛДАРЫ
ШПИЦБЕРГЕН ЖӘНЕ
ЯН-МАЙЕН (НОРВ.)
SJ
SJM
744
ШРИ-ЛАНКА
ШРИ-ЛАНКА ДЕМОКРАТИЯЛЫҚ
СОЦИАЛИСТІК РЕСПУБЛИКАСЫ
LK
LKA
144
ЭЛАНД
АРАЛДАРЫ
ЭЛАНД АРАЛДАРЫ
AX
ALA
248
ЭКВАДОР
ЭКВАДОР РЕСПУБЛИКАСЫ
EC
ECU
218
ЭКВАТОР.
ГВИНЕЯ
ЭКВАТОРЛЫҚ ГВИНЕЯ
РЕСПУБЛИКАСЫ
GQ
GNQ
226
ЭРИТРЕЯ
ЭРИТРЕЯ
ER
ERI
232
ЭСТОНИЯ
ЭСТОНИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
EE
EST
233
ЭФИОПИЯ
ЭФИОПИЯ
ET
ETH
231
ОҢТҮСТІК
АФРИКА
ОҢТҮСТІК-АФРИКА
РЕСПУБЛИКАСЫ
ZA
ZAF
710
ЯМАЙКА
ЯМАЙКА
JM
JAM
388
ЖАПОНИЯ
ЖАПОНИЯ
JP
JPN
392
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 7-қосымша
Құбыр көлігімен немесе электр беру желісі
бойынша өткізілетін тауарларды кедендік
бақылау орнының жіктеушісі
1. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы
арқылы өткізілетін электр энергияларын кедендік
бақылау орыны
Кедендік
бақылау
орнының
коды
Кедендік
бақылау
орнының
атауы
Энергия
жүйесінің
атауы
ВЛ атауы,
саны
ВЛ
кер-
неуі,
класы
кв.
ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ - РЕСЕЙ

001
ПС. УСТЬ-
КАМЕН. 500
П. ПРЕДГОРНОЕ
ВКО
ВОСТОЧНЙ
ФИЛИАЛ МЭС
ОАО "КЕGОС"
УСТЬ-КАМЕН.-
РУБЦОВСКАЯ 1
ЛИНИЯ
500
002
ПС ГОРНЯК
(РОССИЯ)
ЖЕЗКЕНТСКИЙ
ГОК ФИЛИАЛА
ОАО "КОРПОРА-
ЦИЯ КАЗАХМЫС"
"ВОСТОККАЗ-
МЕДЬ"
ЖЕЗКЕНТ-
ГОРНЯК
Л-161
Л-162
2-Х ЦЕПНАЯ
110
003
ПС ГОРНЯК
(РОССИЯ)
СФ "ЗАО ВКРЭК"
КРАСНЫЙ АУЛ
- ГОРНЯК
Л-363
(ЛИНИЯ
РАЗРЕЗАНА)
35
ПАВЛОДАРСКАЯ ОБЛАСТЬ - РОССИЯ
005
ПС. ЭКИБАС-
ТУЗСКАЯ 1150
Г. ЭКИБАСТУЗ
СЕВЕРНОЕ МЭС
ОАО "КЕGОС"
ЭКИБАСТУЗ
1150-
БАРНАУЛЬСКАЯ
Л-1104
(ЛИНИЯ
ОТКЛЮЧЕНА)
1150
006
ТОО "AES
ЭКИБАСТУЗ"
ОРУ-500
г. ЭКИБАСТУЗ
СЕВЕРНЫЕ МЭС
ОАО "КЕGОС"»
AES
ЭКИБАСТУЗ-
ТАВРИЧЕСКАЯ
Л-557
500
007
ОАО "ЕЭК"
ОРУ-500
Г. АКСУ
СЕВЕРНЫЕ МЭС
ОАО "КЕGОС"
ОАО ЕЭК -
ИРТЫШСКАЯ
Л-553
500
008
ОАО "ЕЭК"
ОРУ-500
Г. АКСУ
СЕВЕРНЫЕ МЭС
ОАО«"КЕGОС"
ОАО ЕЭК-
РУБЦОВСКАЯ
Л-552
500
009
ПС МЫНКУЛЬ
П. МЫНКУЛЬ
СЕВЕРНЫЕ МЭС
ОАО "КЕGОС"
МЫНКУЛЬ-
УРОЖАЙНАЯ
Л-222
220
010
ПС МЫНКУЛЬ
П.МЫНКУЛЬ
СЕВЕРНЫЕ МЭС
ОАО "КЕGОС"
МЫНКУЛЬ-
ИРТЫШСКАЯ
Л-224
220
011
ПС ВАЛИХАНОВА
П. ВАЛИХАНОВА
СЕВЕРНЫЕ МЭС
ОАО "КЕGОС"
ВАЛИХАНОВА-
ИРТЫШСКАЯ
Л-225
220
012
ПС ВАЛИХАНОВА
П.ВАЛИХАНОВА
СЕВЕРНЫЕ МЭС
ОАО "КЕGОС"
ВАЛИХАНОВА-
РАЙОННАЯ
Л-223
220
013
ПС ПАВЛОДАРКАЯ
Г. ПАВЛОДАР
СЕВЕРНЫЕ МЭС
ОАО "КЕGОС"
ПАВЛОДАР-
КУЛУНДА
Л-240
(ПОД ОХР.
НАПР. 110 КВ)
220
014
ПС КУЛУНДА
П. КУЛУНДА
АООТ "ПАВЛОДАР-
ЭНЕРГОСЕРВИС"
МАРАЛДЫ-
КУЛУНДА
Л-125
Л-126/1
(ПОД НАПР.
110КВ, НА
ПС КУЛУНДА -
ОТКЛ.)
110
015
ПС. АМАНГЕЛЬДЫ
АООТ "ПАВЛОДАР-
ЭНЕРГОСЕРВИС"
АМАНГЕЛЬДЫ-
ЧЕРНОУСОВКА
35
СЕВЕРО-КАЗАХСТАНСКАЯ ОБЛАСТЬ - РОССИЯ
016
ПС. АВРОРА
АКМОЛИНСКИЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
АВРОРА-КУРГАН
Л-520
500
017
ПС. АВРОРА
АКМОЛИНСКИЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
АВРОРА-
ТАВРИЧЕСКАЯ
Л-556
500
018
ПС. АВРОРА
АКМОЛИНСКИЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
АВРОРА-
МАКУШИНО
(НОВЫЙ НОМЕР
Л-275А)
220
019
ПС. ППТЭЦ-2
(УЧЕТ
ОТСУТСТВУЕТ)
ТОО "АКСЕСС ЭНЕРГО-СКРЭК
ППТЭЦ-2-Ишим
(НОВЫЙ НОМЕР
Л-273А)
ШЛЕЙФА
РАЗРЕЗАНЫ НА
ОПОРЕ N 268 -
НА ГРАНИЦЕ
РФ И РК
220
020
ПС ПЕТУХОВО
(РФ)
ТОО "АКСЕСС
ЭНЕРГО-СКРЭК"
ЛИТЕЙНАЯ-
ПЕТУХОВО
1 ЦЕПЬ
110
021
ПС ПЕТУХОВО
(РФ)
ТОО "АКСЕСС
ЭНЕРГО-СКРЭК"
ЛИТЕЙНАЯ-
ПЕТУХОВО
2-ЦЕПЬ
110
022
ПС. СОКОЛОВКА
ТОО "АКСЕСС ЭНЕРГО-СКРЭК"
СОКОЛОВКА-
КАЗАНКА
110
023
ПС. БУЛАЕВА
(РК)
ПС. ЮБИЛЕЙНАЯ
(РФ)
ТОО "АКСЕСС ЭНЕРГО-СКРЭК"
БУЛАЕВА-
ЮБИЛЕЙНАЯ
ВЛ 1 ЦЕПЬ
110
024
ПС. БУЛАЕВА
(РК)
ПС. ЮБИЛЕЙНАЯ
(РФ)
ТОО "АКСЕСС
ЭНЕРГО-СКРЭК"
БУЛАЕВА-
ЮБИЛЕЙНАЯ
2 ЦЕПЬ
110
025
ПС. ЖЕЛЕЗНАЯ
(РК)
ПС. БОЛЬШЕ-
ПРИЮТНОЕ (РФ)
ТОО "АКСЕСС
ЭНЕРГО-СКРЭК"
ПРЕСНОВКА-
Б. ПРИЮТНОЕ

001
ПС. ӨСКЕМЕН.
500
П.ПРЕДГОРНО
ВКО
ЭМС ААҚ "КЕGОС"
ШЫҒЫС ФИЛИАЛЫ
ӨСКЕМЕН.-
РУБЦОВСКАЯ 1
ЖЕЛІСІ
500
002
ПС ГОРНЯК
(РЕСЕЙ)
"ҚАЗАҚМЫС
КОРПОРАЦИЯСЫ"
"ШЫҒЫС ҚАЗМЫС"
ФИЛИАЛЫНЫҢ
ЖЕЗКЕНТ ТБК
ЖЕЗКЕНТ-
ГОРНЯК
Л-161
Л-162
2-Х ЦЕПНАЯ
110
003
ПС ГОРНЯК
(РЕСЕЙ)
"ШҚЭК" ЖАҚ" СФ
КРАСНЫЙ АУЛ
- ГОРНЯК
Л-363
(ЖЕЛІСІ
БӨЛІНГЕН)
35
ПАВЛОДАР ОБЛЫСЫ - РЕСЕЙ
005
ПС. ЕКІБАСТҰЗ
1150
ЕКІБАСТҰЗ
ҚАЛАСЫ
СОЛТҮСТІК МЭС
ААҚ "КЕGОС"
ЕКІБАСТҰЗ
1150 -
БАРНАУЛЬСКАЯ
Л-1104
(ЖЕЛІСІ
АЖЫРАТЫЛҒАН)
1150
006
ТОО "AES
ЭКИБАСТУЗ"
ОРУ-500
ЕКІБАСТҰЗ
ҚАЛАСЫ
СОЛТҮСТІК МЭС
"КЕGОС" ААҚ
AES
ЭКИБАСТУЗ -
ТАВРИЧЕСКАЯ
Л-557
500
007
ААҚ "ЕЭК"
ОРУ-500
АҚСУ ҚАЛАСЫ
СОЛТҮСТІК МЭС
"КЕGОС" ААҚ
ЕЭК-ИРТЫШСКАЯ
ААҚ Л-553
500
008
ААҚ "ЕЭК"
ОРУ-500
АҚСУ ҚАЛАСЫ
СОЛТҮСТІК МЭС
"КЕGОС" ААҚ
ЕЭК-
Рубцовская
Л-552 ААҚ
500
009
ПС МЫҢКӨЛ
п. МЫҢКӨЛ
СОЛТҮСТІК МЭС
"КЕGОС" ААҚ
МЫҢКӨЛ -
УРОЖАЙНАЯ
Л-222
220
010
ПС МЫҢКӨЛ
п. МЫҢКӨЛ
СОЛТҮСТІК МЭС
"КЕGОС" ААҚ
МЫҢКӨЛ-ЕРТІС
Л-224
220
011
ПС УӘЛИХАНОВ
п. УӘЛИХАНОВ
СОЛТҮСТІК МЭС
"КЕGОС" ААҚ
УӘЛИХАНОВ-
ЕРТІС
Л-225
220
012
ПС.УӘЛИХАНОВ
П.УӘЛИХАНОВ
СОЛТҮСТІК МЭС
"КЕGОС" ААҚ
УӘЛИХАНОВ-
РАЙОННАЯ
Л-223
220
013
ПС ПАВЛО-
ДАРСКАЯ
ПАВЛОДАР
ҚАЛАСЫ
СОЛТҮСТІК МЭС
"КЕGОС" ААҚ
ПАВЛОДАР-
ҚҰЛЫНДЫ
Л-240
(110 КВ
КЕРНЕУІМЕН
ҚОРҒАНЫСЫНДА)
220
014
ПС ҚҰЛЫНДЫ
П. ҚҰЛЫНДЫ
АООТ "ПАВЛОДАР-
ЭНЕРГОСЕРВИС"
МАРАЛДЫ-
ҚҰЛЫНДЫ
Л-125
Л-126/1
(110 КВ
КЕРНЕУІМЕН,
ПС ҚҰЛЫНДЫ -
СӨНД.)
110
015
ПС. АМАНГЕЛДІ
АООТ "ПАВЛОДАР-
ЭНЕРГОСЕРВИС"
АМАНГЕЛЬДЫ-
ЧЕРНОУСОВКА
35
СОЛТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ - РЕСЕЙ
016
ПС. АВРОРА
АҚМОЛА МЭС
"КЕGОС" ААҚ
АВРОРА-
ҚОРҒАН
Л-520
500
017
ПС. АВРОРА
АҚМОЛА МЭС
"КЕGОС" ААҚ
АВРОРА-
ТАВРИЧЕСКАЯ
Л-556
500
018
ПС. АВРОРА
АҚМОЛА МЭС
"КЕGОС" ААҚ
АВРОРА-
МАКУШИНО
(Л-275А
ЖАҢА НОМЕРІ)
220
019
ПС. ППТЭЦ-2
(ЕСЕБІ ЖОҚ)
"АКСЕСС ЭНЕРГО-
СКРЭК" ЖАҚ
ППТЭЦ-2-ЕСІЛ
(Л-273А-
ЖАҢА НОМЕРІ)
ШЛЕЙФТЕР
ТІРЕКТЕН
БӨЛІНГЕН
N268 - РФ
ЖӘНЕ ҚР
ШЕКАРАСЫНДА
220
020
ПС ПЕТУХОВО
(РФ)
"АКСЕСС ЭНЕРГО-
СКРЭК" ЖАҚ
ЛИТЕЙНАЯ-
ПЕТУХОВО
1-ТІЗБЕК
110
021
ПС ПЕТУХОВО
(РФ)
"АКСЕСС ЭНЕРГО-
СКРЭК" ЖАҚ
ЛИТЕЙНАЯ-
ПЕТУХОВО
2-ТІЗБЕК
110
022
ПС. СОКОЛОВКА
"АКСЕСС ЭНЕРГО-
СКРЭК" ЖАҚ
СОКОЛОВКА-
КАЗАНКА
110
023
ПС. БУЛАЕВА
(РК)
ПС. ЮБИЛЕЙНАЯ
(РФ)
"АКСЕСС ЭНЕРГО-
СКРЭК" ЖАҚ
БУЛАЕВА-
ЮБИЛЕЙНАЯ
ВЛ 1-ТІЗБЕК
110
024
ПС. БУЛАЕВА
(РК)
ПС. ЮБИЛЕЙНАЯ
(РФ)
"АКСЕСС ЭНЕРГО-
СКРЭК" ЖАҚ
БУЛАЕВА-
ЮБИЛЕЙНАЯ
2-ТІЗБЕК
110
025
ПС. ЖЕЛЕХНАЯ
(РК)
ПС. БОЛЬШЕ-
ПРИЮТНОЕ (РФ)
"АКСЕСС ЭНЕРГО-
СКРЭК" ЖАҚ
ПРЕСНОВКА-
Б.ПРИЮТНОЕ

110
026
ПС ЮНИНО (РФ)
ТОО "АКСЕСС
ЭНЕРГО-СКРЭК"
ВЛ-10 КВ
ВВОД N 1
10
027
ПС ЮНИНО (РФ)
ТОО "АКСЕСС
ЭНЕРГО-СКРЭК"
ВЛ-10 КВ ВВОД N 2
10
028
ПС ГОРБУНОВО
(РФ)
ТОО "АКСЕСС
ЭНЕРГО-СКРЭК"
ВЛ-10 КВ ВВОД N 1
10
029
ПС ГОРБУНОВО
(РФ)
ТОО "АКСЕСС
ЭНЕРГО-СКРЭК"
ВЛ-10 КВ ВВОД N 2
10
АКМОЛИНСКАЯ ОБЛАСТЬ - РОССИЯ
030
ПС.
ГОРЬКОВСКАЯ
ТОО "КОКШЕТАУ-
ЭНЕРГО"
ГОРЬКОВСКАЯ -
ПОЛТАВКА
110
КОСТАНАЙСКАЯ ОБЛАСТЬ - РОССИЯ
031
ПС КОСТАНАЙСКАЯ
САРБАЙСКИЕ МЭС
ОАО "КЕGОС"
КОСТАНАЙСКАЯ
1150        -
ЧЕЛЯБИНСКАЯ
Л-1103
1150
032
ПС. СОКОЛ
500 (РК)
ТРОИЦКАЯ РЭС
(РФ)
САРБАЙСКИЕ МЭС
ОАО "КЕGОС"
ТРОИЦКАЯ ГРЭС        -
СОКОЛ
(НОВЫЙ НОМЕР
Л-571)
500
033
ИРИКЛИНСКАЯ
ГРЭС (ПРИЕМ)
ПС. ЖЕТЫКАРА
(ОТДАЧА)
САРБАЙСКИЕ МЭС
ОАО "КЕGОС"
ИРАКЛИНСКАЯ
ГРЭС        -
ПРИУРАЛЬСКАЯ
(НОВЫЙ НОМЕР
Л-573)
500
034
ТРОИЦКАЯ ГРЭС
САРБАЙСКИЕ МЭС
ОАО "КЕGОС"
ТРОИЦКАЯ
ГРЭС        -
ПРИУРАЛЬСКАЯ
(НОВЫЙ НОМЕР
Л-207С)
220
035
ПС.БАТАЛЫ
(РК)
ПС РАКИТНАЯ (РФ)
ОАО "КОСТАНАЙ-
СБЫТЭНЕРГО"
ПС. БАТАЛЫ -
ПС. РАКИТНАЯ
110
036
ПС. ЖЕТЫКАРА
ОАО "КОСТАНАЙ-
СБЫТЭНЕРГО"
ЖЕТЫКАРА -
БРЕДЫ
(ЛИНИЯ ДЕМОН-
ТИРОВАНА)
110
037
ПС. КОМСОМОЛЕЦ
ТРОИЦКАЯ ГРЭС
(РФ)
ОАО "КОСТАНАЙ-
СБЫТЭНЕРГО"
ТРОИЦКАЯ ГРЭС - СТАНЦИОННАЯ
110
038
ПС.
ПРИГОРОДНАЯ
АО "КОСТАНАЙ-
СБЫТЭНЕРГО"
ПС.
ПРИГОРОДНАЯ -
ПС. ВОСТОЧНАЯ
110
039
ПС. КАРА-ОБА
(РК)
ПС КАРТАЛЫ (РФ)
ОАО«"КОСТАНАЙ-
СБЫТЭНЕРГО"
ПС. КАРА-ОБА -
ПС. КАРТАЛЫ
110
040
ПС. МАГНАЙ-
ТЯГА
ГКП КЭСК
МАГНАЙ -
ПОБЕДА (ТРОИЦК)
(ЛИНИЯ
ОТКЛЮЧЕНА -
РАЗОБРАНО
НЕСКОЛЬКО
ПРОЛЕТОВ)
110
041
ПС. МАГНАЙ-
ТЯГА
ОАО "КОСТАНАЙ-
СБЫТЭНЕРГО"
МАГНАЙ-ТЯГА -
САЛАМАТ-ТЯГА
(ЛИНИЯ
ДЕМОНТИРОВА-
НА)
110
042
ПС. БОСКОЛЬ-
ТЯГА
ОАО "КОСТАНАЙ-
СБЫТЭНЕРГО"
БОСКОЛЬ-ТЯГА-
РП-1 (ТРОИЦК)
(ЛИНИЯ
ОТКЛЮЧЕНА   -
РАЗОБРАНО
НЕСКОЛЬКО
ПРОЛЕТОВ)
110
043
ПС. БОСКОЛЬ-
ТЯГА
ОАО "КОСТАНАЙ-
СБЫТЭНЕРГО"
БОСКОЛЬ-ТЯГА-
САЛАМАТ-ТЯГА
(ЛИНИЯ ДЕМОН-
ТИРОВАНА)
110
044
ПС. МАГНАЙ
ОАО "КОСТАНАЙ-
СБЫТЭНЕРГО"
МАГНАЙ -
МАГНАЙский
ХПП (ЛИНИЯ
ДЕМОНТИРОВАНА)
10
045
ПС. БОСКОЛЬ
ОАО«"КОСТАНАЙ-
СБЫТЭНЕРГО"
ПС БОСКОЛЬ  -
РП-2
(ЛИНИЯ ДЕМОН-
ТИРОВАНА)
10
046
КТТП 723
ОАО "КОСТАНАЙ-
СБЫТЭНЕРГО»
СКАЛИСТОЕ -
ЖАМБЫЛ
10
047
КТТП 727
ОАО«"КОСТАНАЙ-
СБЫТЭНЕРГО"
СКАЛИСТОЕ -
ЖАМБЫЛ
(ЛИНИЯ ДЕМОН-
ТИРОВАНА)
10
048
ПОС. АЛТАЙКА
ОАО "КОСТАНАЙ-
СБЫТЭНЕРГО"
ОТП. ОТ
ВЛ-10 КВ
КУЛИЧИ -
РАКИТНАЯ
10
049
ТОО "КЕДЕН-
СЕРВИС"
ТОО "КЕДЕН-
СЕРВИС"
ОТП. ОТ
ВЛ-10 КВ
ЗОЛ. СОПКА -
БУГРИСТОЕ
10
ЮЖНО-КАЗАХСТАНСКАЯ ОБЛАСТЬ - УЗБЕКИСТАН

110
026
ПС ЮНИНО (РФ)
"АКСЕСС ЭНЕРГО-
СКРЭК" ЖАҚ
ВЛ-10 КВ
N 1 ЕНГІЗУ
10
027
ПС ЮНИНО (РФ)
"АКСЕСС ЭНЕРГО-
СКРЭК" ЖАҚ
ВЛ-10 КВ
N 2 ЕНГІЗУ
10
028
ПС ГОРБУНОВО
(РФ)
"АКСЕСС ЭНЕРГО-
СКРЭК" ЖАҚ
ВЛ-10 КВ
N 1 ЕНГІЗУ
10
029
ПС ГОРБУНОВО
(РФ)
"АКСЕСС ЭНЕРГО-
СКРЭК" ЖАҚ
ВЛ-10 КВ
N 2 ЕНГІЗУ
10
АҚМОЛА ОБЛЫСЫ - РЕСЕЙ
030
ПС.
ГОРЬКОВСКАЯ
"КӨКШЕТАУ-
ЭНЕРГО" ЖАҚ
ГОРЬКОВСКАЯ -
ПОЛТАВКА
110
ҚОСТАНАЙ ОБЛЫСЫ - РЕСЕЙ
031
ПС
КОСТАНАЙСКАЯ
САРБАЙ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
КОСТАНАЙСКАЯ
1150 -
ЧЕЛЯБИНСКАЯ
Л-1103
1150
032
ПС. СОКОЛ
500 (РК)
ТРОИЦКАЯ РЭС
(РФ)
САРБАЙ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
ТРОИЦКАЯ ГРЭС
- СОКОЛ
(ЖАҢА НОМЕР
Л-571)
500
033
ИРИКЛИНСКАЯ
ГРЭС (ҚАБЫЛДАУ)
ПС. ЖЕТІҚАРА
(БЕРУ)
САРБАЙ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
ИРИКЛИНСКАЯ
ГРЭС  -
ПРИУРАЛЬСКАЯ
(ЖАҢА НОМЕР
Л-573)
500
034
ТРОИЦКАЯ ГРЭС
САРБАЙ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
ТРОИЦКАЯ
ГРЭС -
ПРИУРАЛЬСКАЯ
(ЖАҢА НОМЕР
Л-207С)
220
035
ПС.БАТАЛЫ (РК)
ПС РАКИТНАЯ
(РФ)
"КОСТАНАЙСБЫТ-
ЭНЕРГО" ААҚ
ПС.БАТАЛЫ-
ПС.РАКИТНАЯ
110
036
ПС.ЖЕТІҚАРА
"КОСТАНАЙСБЫТ-
ЭНЕРГО" ААҚ
ЖЕТІҚАРА-
БРЕДЫ
(ЖЕЛІ
АЖЫРАТЫЛҒАН)
110
037
ПС.КОМСОМОЛЕЦ
ТРОИЦКАЯ
ГРЭС (РФ)
"КОСТАНАЙСБЫТ-
ЭНЕРГО" ААҚ
ТРОИЦКАЯ ГРЭС
- СТАНЦИОННАЯ
110
038
ПС.
ПРИГОРОДНАЯ
"КОСТАНАЙСБЫТ-
ЭНЕРГО" ААҚ
ПС.ПРИГОРОД-
НАЯ-ПС.
ВОСТАЧНАЯ
110
039
ПС. ҚАРА-ОБА
(РК)
ПС КАРТАЛЫ
(РФ)
"КОСТАНАЙСБЫТ-
ЭНЕРГО" ААҚ
ПС.ҚАРА-ОБА-
ПС.КАРТАЛЫ
110
040
ПС.
МАГНАЙ-ТЯГА
ГКП КЭСК
МАГНАЙ -
ПОБЕДА
(ТРОИЦК)
(ЖЕЛІ
АЖЫРАТЫЛҒАН -
БІРНЕШЕ
ПРОЛЕТКЕ
АЖЫРАТЫЛҒАН)
110
041
ПС.
МАГНАЙ-ТЯГА
"КОСТАНАЙСБЫТ-
ЭНЕРГО" ААҚ
МАГНАЙ-ТЯГА -
САЛАМАТ-ТЯГА
(ЖЕЛІСІ
АЖЫРАТЫЛҒАН)
110
042
ПС.
БОСКОЛЬ-ТЯГА
"КОСТАНАЙСБЫТ-
ЭНЕРГО" ААҚ
БОСКОЛЬ-ТЯГА
- РП-1
(ТРОИЦК)
(ЖЕЛІСІ
АЖЫРАТЫЛҒАН - БІРНЕШЕ
ПРОЛЕТКЕ
АЖЫРАТЫЛҒАН)
110
043
ПС.
БОСКОЛЬ-ТЯГА
"КОСТАНАЙСБЫТ-
ЭНЕРГО" ААҚ
БОСКОЛЬ-
ТЯГА -
САЛАМАТ-ТЯГА
(ЖЕЛІСІ
АЖЫРАТЫЛҒАН)
110
044
ПС.МАГНАЙ
"КОСТАНАЙСБЫТ-
ЭНЕРГО" ААҚ
МАГНАЙ-
МАГНАЙСКИЙ
ХПП (ЖЕЛІСІ
АЖЫРАТЫЛҒАН)
10
045
ПС.БОСКОЛЬ
"КОСТАНАЙСБЫТ-
ЭНЕРГО" ААҚ
ПС БОСКОЛЬ -
РП-2 (ЖЕЛІСІ
АЖЫРАТЫЛҒАН)
10
046
КТТП 723
"КОСТАНАЙСБЫТ-
ЭНЕРГО" ААҚ
СКАЛИСТОЕ-
ЖАМБЫЛ
10
047
КТТП 727
"КОСТАНАЙСБЫТ-
ЭНЕРГО" ААҚ
СКАЛИСТОЕ-
ЖАМБЫЛ
(ЖЕЛІСІ
АЖЫРАТЫЛҒАН)
10
048
ПОС. АЛТАЙКА
"КОСТАНАЙСБЫТ-
ЭНЕРГО" ААҚ
ОТП. ОТ
ВЛ-10 КВ
КУЛИЧИ -
РАКИТНАЯ
10
049
ТОО "КЕДЕН-
СЕРВИС"
"КЕДЕНСЕРВИС"
ЖАҚ
ОТП. ОТ
ВЛ-10 КВ
ЗОЛ.СОПКА -
БУГРИСТОЕ
10
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ - ӨЗБЕКСТАН

050
ПС. ШЫМКЕНТ-
500
ШЫМКЕНТСКИЕ
МЭС ОАО«"КЕGОС"
ТАШ ТЭС     -
ШЫМКЕНТ-500
Л - 501
500
051
ПС. ШЫМКЕНТ-
220
ШЫМКЕНТСКИЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
ТАШ ТЭС     -
ШЫМКЕНТ-271
(НОВЫЙ НОМЕР
241-Ю)
220
052
ПС. ДЖИЛГА
ШЫМКЕНТСКИЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
ТАШ ТЭС     -
ЖЫЛГА
Л-2-Д
(НОВЫЙ НОМЕР
242-Ю)
220
053
ПС.
ПОЛТОРАЦКОЕ
(УЧЕТ
ОТСУТСТВУЕТ)
ОАО "ТУРКЕСТАН-
ЭНЕРГО"
САРЫАГАШСКАЯ
РЭС
Л-ТРОИЦКАЯ
2 -
ПОЛТОРАЦКОЕ -
МАЙСКАЯ
(РАЗРЫВ ЛИНИИ - РАЗОБРАН
УЧАСТОК ВЛ)
110
054
ПС.
ПОЛТОРАЦКОЕ
(УЧЕТ
ОТСУТСТВУЕТ)
ОАО "ТУРКЕСТАН-
ЭНЕРГО"
САРЫАГАШСКАЯ
РЭС
Л-ТРОИЦКАЯ
1 -
ПОЛТОРАЦКОЕ -
МАЙСКАЯ (РАЗРЫВ ЛИНИИ - РАЗОБРАН
УЧАСТОК ВЛ)
110
055
ПС КЗЫЛ-АСКЕР
(УЧЕТ
ОТСУТСТВУЕТ)
ОАО "ТУРКЕСТАН-
ЭНЕРГО"
САРЫАГАШСКАЯ
РЭС
КЗЫЛ-АСКЕР  -
КЕНЕС Л-22
(РАЗРЫВ
ЛИНИИ -
РАЗОБРАН
УЧАСТОК ВЛ)
35
056
ПС. САРЫ-АГАШ
ОАО«"ТУРКЕСТАН-ЭНЕРГО"
САРЫАГАШСКАЯ
РЭС
САРЫ-АГАШ   -
НАВОИ
(РАЗРЫВ
ЛИНИИ -
РАЗОБРАН
УЧАСТОК ВЛ)
35
057
ПС АБАЙ -
БАЗАР
Г. ШАРДАРА
(УЧЕТ
ОТСУТСТВУЕТ)
ОАО "ТУРКЕСТАН-
ЭНЕРГО"
ШАРДАРИНСКОЕ
РЭУ
АБАЙ - БАЗАР-
ОЗОТЛЫК
Л-6-О
(РАЗРЫВ
ЛИНИИ -
РАЗОБРАН
УЧАСТОК ВЛ)
35
058
ПС МАХТА-АРАЛ
(УЧЕТ
ОТСУТСТВУЕТ)
ОАО "ТУРКЕСТАН-
ЭНЕРГО"
ЖЕТЫСАЙСКИЕ РЭС
МАХТА-АРАЛ  -
ФЕРУЗ (РАЗРЫВ
ЛИНИИ -
РАЗОБРАН
УЧАСТОК ВЛ)
110
059
ПС. ЖЕТЫСАЙ
ОАО "ТУРКЕСТАН-
ЭНЕРГО"
ЖЕТЫСАЙСКИЕ РЭС
ЖЕТЫСАЙ     -
РАЙЦЕНТР
(РАЗРЫВ
ЛИНИИ -
РАЗОБРАН
УЧАСТОК ВЛ
ПОСЛЕ ПС КРАСНАЯ ЗВЕЗДА)
110
060
В/Ч 44425
ТОО "АСЫК -
АТА - ГАЗ"
ПС. В/Ч 44425-
Н-Посульская
ГЭС
(ЛИНИИ НЕТ)
35
061
ПС СЛАВЯНКА
(УЧЕТ
ОТСУТСТВУЕТ)
ТОО "АСЫК -
АТА - ГАЗ"
СЛАВЯНКА  -
БАХЫТ
(РАЗРЫВ
ЛИНИИ -
РАЗОБРАН
УЧАСТОК ВЛ)
35
062
ПС КУНГРАД
(УЧЕТ
ОТСУТСТВУЕТ)
ТОО "АСЫК -
АТА - ГАЗ"
КУНГРАД     -
ЖАМБЫЛ
(ЛИНИЯ ДЕМОН-
ТИРОВАНА)
35
ЖАМБЫЛСКАЯ ОБЛАСТЬ - КЫРГЫЗСТАН
063
ПС ЖАМБЫЛ-500
Г. ЖАМБЫЛ
ШЫМКЕНТСКОЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
ФРУНЗЕНСКАЯ -
ЖАМБЫЛ
Л-515
500
064
ЖГРЭС
Г. ЖАМБЫЛ
ШЫМКЕНТСКОЕ
МЭС ОАО
"КЕGОС"
ЖГРЭС       -
ФРУНЗЕНСКАЯ
Л-Д-Ф (НОВЫЙ
НОМЕР 275-Ю)

050
ПС.ШЫМКЕНТ-500
ШЫМКЕНТ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
ТАШ ТЭС -
ШЫМКЕНТ-500
Л - 501
500
051
ПС.ШЫМКЕНТ-220
ШЫМКЕНТ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
ТАШ ТЭС -
ШЫМКЕНТ-271
(ЖАҢА НОМЕР
241-Ю)
220
052
ПС.ЖЫЛҒА
ШЫМКЕНТ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
ТАШ ТЭС -
ЖЫЛҒА
Л-2-Д
(ЖАҢА НОМЕР
242-Ю)
220
053
ПС.
ПОЛТОРАЦКОЕ
(ЕСЕБІ ЖОҚ)
"ТУРКЕСТАН-
ЭНЕРГО" ААҚ
САРЫАГАШ РЭС
Л-ТРОИЦКАЯ
2 -
ПОЛТОРАЦКОЕ -
МАЙСКАЯ
(ЖЕЛІ ҮЗІЛГЕН
- ВЛ УЧАСКЕСІ
БӨЛШЕКТЕЛГЕН)
110
054
ПС.
ПОЛТОРАЦКОЕ
(САНАҚ ЖОҚ)
"ТУРКЕСТАН-
ЭНЕРГО" ААҚ
САРЫАГАШ РЭС
Л-ТРОИЦКАЯ
1 -
ПОЛТОРАЦКОЕ -
МАЙСКАЯ
(ЖЕЛІ ҮЗІЛГЕН
- ВЛ УЧАСКЕСІ
БӨЛШЕКТЕЛГЕН)
110
055
ПС ҚЫЗЫЛ-
ӘСКЕР
(ЕСЕП ЖОҚ)
"ТУРКЕСТАН-
ЭНЕРГО" ААҚ
САРЫАГАШ РЭС
ҚЫЗЫЛ-ӘСКЕР
- КЕНЕС Л-22
(ЖЕЛІ ҮЗІЛГЕН
- ВЛ УЧАСКЕСІ
БӨЛШЕКТЕЛГЕН)
35
056
ПС. САРЫ-АҒАШ
"ТУРКЕСТАН-
ЭНЕРГО" ААҚ
САРЫАГАШ РЭС
САРЫ-АҒАШ -
НАВОИ
(ЖЕЛІ ҮЗІЛГЕН
- ВЛ УЧАСКЕСІ
БӨЛШЕКТЕЛГЕН)
35
057
ПС АБАЙ -
БАЗАР
ШАРДАРА ҚАЛАСЫ
(ЕСЕП ЖОҚ)
"ТУРКЕСТАН-
ЭНЕРГО" ААҚ
ШАРДАРА РЭУ
АБАЙ - БАЗАР
- ОЗОТЛЫК
Л - 6 - О
(ЖЕЛІ ҮЗІЛГЕН
- ВЛ УЧАСКЕСІ
БӨЛШЕКТЕЛГЕН)
35
058
ПС МАХТА-АРАЛ
(ЕСЕП ЖОҚ)
ААҚ "ТУРКЕСТАН-
ЭНЕРГО"
ЖЕТІСАЙ РЭС
МАХТА-АРАЛ -
ФЕРУЗ
(ЖЕЛІ ҮЗІЛГЕН
- ВЛ УЧАСКЕСІ
БӨЛШЕКТЕЛГЕН)
110
059
ПС. ЖЕТІСАЙ
ААҚ "ТУРКЕСТАН-
ЭНЕРГО"
ЖЕТІСАЙ РЭС
ЖЕТІСАЙ -
РАЙЦЕНТР
(ҚЫЗЫЛ ЖҰЛДЫЗ
ПС-ДАН КЕЙІН
ЖЕЛІ ҮЗІЛГЕН
- ВЛ УЧАСКЕСІ
БӨЛШЕКТЕЛГЕН)
110
060
В/Ч 44425
"АСЫҚ - АТА -
ГАЗ" ЖШС
ПС.В/Ч
44425-Н-
ПОСУЛЬСКАЯ
ГЭС
(ЖЕЛІ ЖОҚ)
35
061
ПС СЛАВЯНКА
(ЕСЕП ЖОҚ)
"АСЫҚ - АТА -
ГАЗ" ЖШС
СЛАВЯНКА -
БАХЫТ
(ЖЕЛІ ҮЗІЛГЕН
- ВЛ УЧАСКЕСІ
БӨЛШЕКТЕЛГЕН)
35
062
ПС КУНГАРД
(ЕСЕП ЖОҚ)
"АСЫҚ - АТА -
ГАЗ" ЖШС
КУНГАРД -
ЖАМБЫЛ
(ЖЕЛІСІ
АЖЫРАТЫЛҒАН)
35
ЖАМБЫЛ ОБЛЫСЫ - ҚЫРҒЫЗСТАН
063
ПС ЖАМБЫЛ -
500
ЖАМБЫЛ ҚАЛАСЫ
ШЫМКЕНТ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
ФРУНЗЕНСКАЯ
-  ЖАМБЫЛ
Л-515
500
064
ЖГРЭС
ЖАМБЫЛ ҚАЛАСЫ
ШЫМКЕНТ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
ЖГРЭС -
ФРУНЗЕНСКАЯ
Л - Д - Ф
(ЖАҢА НОМЕР
275-Ю)

220
065
ПС ШУ
ШЫМКЕНТСКОЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
ШУ - ГЛАВНАЯ
Л-Г-Ч (НОВЫЙ
НОМЕР 274-Ю)
220
066
ПС ЖАМБЫЛ 110
АО "ЖРЭК"
ПС. ЖАМБЫЛ  -
ПС. ПОКРОВКА
110
067
ПС ГЕОРГИЕВКА
ЗАО "ЖЭС"
ГЕОРГИЕВКА  -
Главная Л-130
110
068
ПС ЮЖНАЯ
АО "КЫРГЫЗ-
ЭНЕРГО"
Л-117
ПС ЮЖНАЯ -
МАНАС
110
069
ПС. БЛАГОВЕ-
ЩЕНКА
АО "ЖЭС"
БЛАГОВЕЩЕНКА-
ЖАНГИ-ЖЕР
Л-139
110
070
ПС НОВОВОСК-
РЕСЕНОВКА
С. МЕРКЕ
АО«"ЖЭС"
НОВОВОСРЕ  -
СЕНОВКА -
АСПАРА Л-69
35
071
ПС ТРУДОВИК
(КОРДАЙСКИЙ
РАЙОН)
АО "ЖЭС"
ТРУДОВИК    -
ИВАНОВКА
Л-35
35
072
ПС АЛМАЛЫ
(КОРДАЙСКИЙ
РАЙОН)
АО «"ЖЭС"
АЛМАЛЫ -
БЫСТРОВКА
Л-74
35
073
ПС ДСУ
(КОРД.) -
ПСАГЭС-5
(КУРГ.)
АО "ЖЭС"
ДСУ АГЭС
Л-37
35
074
ЖГРЭС
АО "КЫРГЫЗ-
ЭНЕРГО"
ЖГРЭС       -
КАРА-АРЧА
Л-128
110
АЛМАТИНСКАЯ ОБЛАСТЬ - КЫРГЫЗСТАН
075
ПС АЛМАТЫ-500
СТ. КАЗЫБЕК
БЕК
АЛМАТИНСКОЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
АЛМАТЫ      -
ФРУНЗЕНСКАЯ
Л-514а
(НОВЫЙ НОМЕР
Л-514)
500
076
ПС АЛМАТЫ-500
СТ. КАЗЫБЕК
БЕК
АЛМАТИНСКОЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
АЛМАТЫ      -
ГЛАВНАЯ
Л-А-Г
(НОВЫЙ НОМЕР
Л-219а)
220
077
ПС N 140
ЗАПАДНАЯ
С. УЗУН-АГАШ
АЛМАТИНСКОЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
ЗАПАДНАЯ    -
БЫСТРОВКА
Л-Б-З
(НОВЫЙ НОМЕР
л-218а)
220
АКТЮБИНСКАЯ ОБЛАСТЬ - РОССИЯ
078
ПС УЛЬКЕ
АКТЮБИНСКИЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
УЛЬКЕ       -
НОВОТРОИЦКАЯ
Л-501
(НОВЫЙ НОМЕР
Л-504)
500
079
ПС КЕМПИРСАЙ
АКТЮБИНСКИЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
КЕМПИРСАЙ   -
ОРСК Л-201
220
080
ПС
АКТЮБИНСКАЯ
АКТЮБИНСКИЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
АКТЮБИНСКАЯ -
ОРСКАЯ Л-203

220
065
ПС ШУ
ШЫМКЕНТ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Шу - ГЛАВНАЯ
Л - Г - Ч
(ЖАҢА НОМЕР
274-Ю)
220
066
ПС ЖАМБЫЛ 110
"ЖРЭК" АҚ
ПС. ЖАМБЫЛ -
ПС.ПОКРОВКА
110
067
ПС ГЕОРГИЕВКА
"ЖЭС" ЖАҚ
ГЕОРГИЕВКА -
ГЛАВНАЯ Л-130
110
068
ПС ЮЖНАЯ
"КЫРГЫЗЭНЕРГО"
АҚ
Л-117 ПС
ЮЖНАЯ - МАНАС
110
069
ПС.
БЛАГОВЕЩЕНКА
"ЖЭС" АҚ
БЛАГОВЕЩЕНКА
- ЖАНГИ-ЖЕР
Л - 139
110
070
ПС НОВОВОС-
КРЕСЕНОВКА
С.МЕРКЕ
"ЖЭС" АҚ
НОВОВОС-
КРЕСЕНОВКА -
АСПАРА Л - 69
35
071
ПС ТРУДОВИК
(ҚОРДАЙ
АУДАНЫ)
"ЖЭС" АҚ
ТРУДОВИК -
ИВАНОВКА
Л - 35
35
072
ПС АЛМАЛЫ
(ҚОРДАЙ
АУДАНЫ)
"ЖЭС" АҚ
АЛМАЛЫ -
БЫСРОВКА
Л - 74
35
073
ПС ДСУ (КОРД.)
- ПСАГЭС-5
(ҚЫРҒ.)
"ЖЭС" АҚ
ДСУ  АГЭС
Л - 37
35
074
ЖГРЭС
"КЫРГЫЗЭНЕРГО"
АҚ
ЖГРЭС -
КАРА-АРЧА
Л - 128
110
АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ - ҚЫРҒЫЗСТАН
075
ПС АЛМАТЫ-500
СТ. ҚАЗЫ БЕК
АЛМАТЫ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
АЛМАТЫ -
ФРУЗЕНСКАЯ
Л - 514А
(ЖАҢА НОМЕР
Л - 514)
500
076
ПС АЛМАТЫ-500
СТ. ҚАЗЫ БЕК
АЛМАТЫ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
АЛМАТЫ - ГЛАВНАЯ
Л - А - Г
(ЖАҢА НОМЕР
Л - 219А)
220
077
ПС N140
ЗАПАДНАЯ
С. ҰЗЫН-АҒАШ
АЛМАТЫ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
ЗАПАДНАЯ -
БЫСТРОВКА
Л - Б - З
(ЖАҢА НОМЕР
Л - 218А)
220
АҚТӨБЕ ОБЛЫСЫ - РЕСЕЙ
078
ПС ӨЛКЕ
АҚТӨБЕ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
УЛЬКЕ -
НОВОТРОИЦКАЯ
Л - 501
(ЖАҢА НОМЕР
Л-504)
500
079
ПС КЕМПІРСАЙ
АҚТӨБЕ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
КЕМПІРСАЙ -
ОРСК Л - 201
220
080
ПС АКТЮБИНСКАЯ
АҚТӨБЕ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
АКТЮБИНСКАЯ
- ОРСКАЯ
Л-203

220
081
ПС ЯЙСАН
ОАО«"АКТОБЕ-
ЭНЕРГО"
ЯЙСАН       -
АКБУЛАК
110
082
ПС СОЮЗНАЯ
ИЛИ КАРА-БУТАК
ОАО "АКТОБЕ-
ЭНЕРГО"
ЩЕРБАКОВСКАЯ-
КИЕМБАЙ
110
083
ПС ЗЕЛЕНЫЙ ДОЛ
ОАО "АКТОБЕ-
ЭНЕРГО"
ЗЕЛЕНЫЙ ДОЛ -
ПОКРОВКА
35
084
ПС УРОЖАЙНАЯ
ОАО "АКТОБЕ-
ЭНЕРГО"
УРОЖАЙНАЯ   -
СВЕТЛИНСКАЯ
35
085
ПС С-З
"15 ЛЕТ
КАЗАХСТАНА"
ОАО "АКТОБЕ-
ЭНЕРГО"
ПС "15 ЛЕТ
КАЗАХСТАНА" -
ПОКРОВКА
10
ЗАПАДНО-КАЗАХСТАНСКАЯ ОБЛАСТЬ - РОССИЯ
086
ПС СТЕПНАЯ
п. СТЕПНОЙ
АКТЮБИНСКИЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
СТЕПНАЯ     -
Балаковская
АЭС Л-503
500
087
ПС СТЕПНАЯ
П. СТЕПНОЙ
АКТЮБИНСКИЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
СТЕПНАЯ     -
ГОЛОВНАЯ
Л-258
220
088
ПС УРАЛЬСКАЯ
Г. УРАЛЬСК
АКТЮБИНСКИЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
УРАЛЬСКАЯ   -
КИНЕЛЬ Л-252
220
089
ПС САЙХИН
ПС БАСКУНЧАК
(РФ)
ОАО "ЗК РЭК"
САЙХИН      -
БАСКУНЧАК
110
090
ПС ЖАНЫБЕК
П. ЖАНЫБЕК
ОАО "ЗК РЭК"
ЖАНИБЕК     -
ПАЛАСОВКА
110
091
ПС КАМЕНКА
ПС ОЗИНКИ (РФ)
ОАО "ЗК РЭК"
КАМЕНКА     -
ОЗИНКИ
110
092
ПС МЕСТОРОЖ-
ДЕНИЕ
ПС. ИЛЕК (РФ)
ЗАО "АКСАЙГАЗ-
ПРОМЭНЕРГО"
ИЛЕКСКАЯ    -
МЕСТОРОЖДЕНИЕ
110
093
ПС ЧИНГИРЛАУ
ПС. ИЗОБИЛЬНАЯ (РФ)
ОАО "ЗК РЭК"
ЧИНГИРЛАУ   -
ИЗОБИЛЬНАЯ
110
094
ПС ЧИНГИРЛАУ
ПС ЛИНЕВКА
(РФ)
ОАО "ЗК РЭК"
ЧИНГИРЛАУ   -
ЛИНЕВКА
35
095
ПС БОГАТЫРЕВА
ПС НОВОУЗЕНСК
(РФ)
ОАО "ЗК РЭК"
БОГАТЫРЕВА  -
НОВО-УЗЕНЬСКАЯ
35
096
ПС ЖАНЫБЕК
П. ЖАНЫБЕК
ОАО "ЗК РЭК"
ЖАНЫБЕК     -
ВИШНЕВКА
35
097
ПС КАЗТАЛОВКА
ПС АЛЕКСАНДРОВ ГАЙ РФ
ОАО "ЗК РЭК"
КАЗТАЛОВКА  -
АЛЕКСАНДРОВ
ГАЙ
35
098
ПС ЖАКСЫБАЙ
ПС НОВОУЗЕНСК
РФ
ОАО "ЗК РЭК"
ЖАКСЫБАЙ    -
НОВОУЗЕНСК
35
099
ПС ЖАНЫБЕК
П. ЖАНЫБЕК
ОАО "ЗК РЭК"
ЖАНЫБЕК     -
ВИШНЕВКА
10
100
ПС ЖАНЫБЕК
П. ЖАНЫБЕК
ОАО "ЗК РЭК"
ЖАНЫБЕК     -
ПОЛЯКОВО
10
101
ПС ОЗИНКИ РФ
УРАЛЬСКАЯ
ДИСТАНЦИЯ
ЭЛЕКТРОСНАБ-
ЖЕНИЯ
ОЗИНКИ      -
ШИПОВО
10
АТЫРАУСКАЯ ОБЛАСТЬ - РОССИЯ
102
ПС БАСКУНЧАК
РФ
ОАО "АТЫРАУ
ЖАРЫК"
БАСКУНЧАК -
СУЮНДУК
Л-757
110
103
ПС БУЗАНСКАЯ
РФ
ОАО "АТЫРАУ
ЖАРЫК"
БУЗАНСКАЯ  -
ЧЕРТОМБАЙ
Л-441
110
104
ПС БУЗАНСКАЯ
РФ
ОАО "АТЫРАУ
ЖАРЫК"
БУЗАНСКАЯ   -
ГНСВ Л-443
110
105
ПС ПРАВОБЕ-
РЕЖНАЯ
АКТЮБИНСКИЕ
МЭС ОАО "КЕGОС"
ПРАВОБЕРЕЖНАЯ - ИНДЕР Л-254
220
МАНГИСТАУСКАЯ ОБЛАСТЬ - УЗБЕКИСТАН
106
ПС БЕЙНЕУ
ОАО«"МАНГИСТАУ-СКАЯ РЭК"
БЕЙНЕУ
КАРАКАЛПАКИЯ
(ДЕМОНТИРОВА-
НА)
110
2. Места приема и таможенного контроля нефти,
перемещаемой трубопроводным транспортом через
таможенную границу Республики Казахстан
Код
места
таможен-ного
контроля
Пункт
приема-сдачи
нефти в
трубопроводную
систему
Нефтепровод

220
081
ПС ЯЙСАН
"АҚТӨБЕЭНЕРГО"
ААҚ
ЯЙСАН -
АҚБҰЛАҚ
110
082
ПС СОЮЗНАЯ ИЛИ
ҚАРА-БҰТАҚ
"АҚТӨБЕЭНЕРГО"
ААҚ
ЩЕРБАКОВСКАЯ - КИЕМБАЙ
110
083
ПС ЗЕЛЕНЫЙ ДОЛ
"АҚТӨБЕЭНЕРГО"
ААҚ
ЗЕЛЕНЫЙ ДОЛ
- ПОКРАВКА
35
084
ПС УРОЖАЙНАЯ
"АҚТӨБЕЭНЕРГО"
ААҚ
УРОЖАЙНАЯ -
СВЕТЛИНСКАЯ
35
085
ПС С-З "15 ЛЕТ
КАЗАХСТАНА"
"АҚТӨБЕЭНЕРГО"
ААҚ
ПС "15 ЛЕТ
КАЗАХСТАНА" -
ПОКРАВКА
10
БАТЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ - РЕСЕЙ
086
ПС СТЕПНАЯ
П. СТЕПНОЙ
АҚТӨБЕ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
СТЕПНАЯ -
БАЛАКОВСКАЯ
АЭС Л-503
500
087
ПС СТЕПНАЯ
П. СТЕПНОЙ
АҚТӨБЕ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
СТЕПНАЯ -
ГОЛОВНАЯ
Л-258
220
088
ПС УРАЛЬСКАЯ
ОРАЛ ҚАЛАСЫ
АҚТӨБЕ МЭС
"КЕGОС" ААҚ
УРАЛЬСКАЯ -
КИНЕЛЬ Л-252
220
089
ПС САЙХИН
ПС БАСКУНЧАК
(РФ)
"ЗК РЭК" ААҚ
САЙХИН -
БАСКУНЧАК
110
090
ПС ЖӘНІБЕК
п. ЖӘНІБЕК
"ЗК РЭК" ААҚ
ЖӘНІБЕК -
ПАЛАСОВКА
110
091
ПС КАМЕНКА
ПС ОЗИНКИ (РФ)
"ЗК РЭК" ААҚ
КАМЕНКА -
ОЗИНКИ
110
092
ПС МЕСТО-
РОЖДЕНИЕ
ПС. ИЛЕК (РФ)
"АКСАЙГАЗ-
ПРОМЭНЕРГО" ЖАҚ
ИЛЕКСКАЯ -
МЕСТОРОЖДЕНИЕ
110
093
ПС ШЫНГЫРЛАУ
ПС. ИЗОБИЛЬ-
НАЯ (РФ)
"ЗК РЭК" ААҚ
ЧИНГИРЛАУ -
ИЗОБИЛЬНАЯ
110
094
ПС ШЫҢҒЫРЛАУ
ПС ЛИНЕВКА
(РФ)
"ЗК РЭК" ААҚ
ЧИНГИРЛАУ -
ЛИНЕВКА
35
095
ПС БОГАТЫРЕВА
ПС НОВОУЗЕНСК
(РФ)
"ЗК РЭК" ААҚ
БОГАТЫРЕВА -
НОВО-
УЗЕНЬСКАЯ
35
096
ПС ЖӘНІБЕК
п. ЖӘНІБЕК
"ЗК РЭК" ААҚ
ЖӘНІБЕК -
ВИШНЕВКА
35
097
ПС КАЗТАЛОВКА
ПС АЛЕКСАН-
ДРОВ ГАЙ РФ
"ЗК РЭК" ААҚ
КАЗТАЛОВКА -
АЛЕКСАНДРОВ
ГАЙ
35
098
ПС  ЖАКСЫБАЙ
ПС НОВОУЗЕНСК
РФ
"ЗК РЭК" ААҚ
ЖАҚСЫБАЙ -
НОВОУЗЕНСК
35
099
ПС ЖӘНІБЕК
п. ЖӘНІБЕК
"ЗК РЭК" ААҚ
ЖӘНІБЕК -
ВИШНЕВКА
10
100
ПС ЖӘНІБЕК
п. ЖӘНІБЕК
"ЗК РЭК" ААҚ
ЖӘНІБЕК -
ПОЛЯКОВО
10
101
ПС ОЗИНКИ РФ
ОРАЛ ЭЛЕКТРМЕН
ЖАБДЫҚТАУ
СТАНЦИЯСЫ
ОЗИНКИ -
ШИПОВО
10
АТЫРАУ БОЛЫСЫ - РЕСЕЙ
102
ПС БАСКУНЧАК
РФ
"АТЫРАУ ЖАРЫҚ"
ЖАҚ
БАСКУНЧАК -
СУЮНДУК Л -
757
110
103
ПС БУЗАНСКАЯ
РФ
"АТЫРАУ ЖАРЫҚ"
ЖАҚ
БУЗАНСКАЯ -
ШОРТАМБАЙ Л -
441
110
104
ПС БУЗАНСКАЯ
РФ
"АТЫРАУ ЖАРЫҚ"
ЖАҚ
БУЗАНСКАЯ -
ГНСВ Л - 443
110
105
ПС ПРАВО-
БЕРЕЖНАЯ
"АТЫРАУ ЖАРЫҚ"
ЖАҚ
ПРАВОБЕРЕЖ-
НАЯ - ИНДЕР
Л - 254
220
МАҢҒЫСТАУ ОБЛЫСЫ - ӨЗБЕКСТАН
106
ПС Бейнеу
"МАҢҒЫСТАУ РЭК"
ААҚ
БЕЙНЕУ -
КАРАКАЛПАКИЯ
(ЖЕЛІ
БӨЛШЕКТЕЛГЕН)
110
2. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы
арқылы құбыр желісі көлігімен өткізілетін мұнайды
қабылдап алу және кедендік бақылау
ОРЫНЫ
Кедендік
бақылау
орнының
коды
Мұнайды құбыр желісі
жүйесіне қабылдап
алу-тапсыру пункті
Мұнай өткізу

025
НПС "МАКАТ"
КЕНКИЯК-АТЫРАУ
026
ЛПДС "КЕНКИЯК"
ЖАНАЖОЛ-КЕНКИЯК-ОРСК
027
НПС "ТЕМИР"
ЖАНАЖОЛ-КЕНКИЯК-ОРСК
028
НПС N 6
ЖАНАЖОЛ-КЕНКИЯК-ОРСК
029
НПС N 7
ЖАНАЖОЛ-КЕНКИЯК-ОРСК
030
НПС "КУМКОЛЬ"»
ОМСК-ПАВЛОДАР-ШЫМКЕНТ-
ЧАРДЖОУ
031
НПС "КАРАКОЙЫН"»
ОМСК-ПАВЛОДАР-ШЫМКЕНТ-
ЧАРДЖОУ
032
ПСП «ПРИИРТЫШСКАЯ»
ОМСК-ПАВЛОДАР-ШЫМКЕНТ-
ЧАРДЖОУ
3. Места приема и таможенного контроля газового конденсата,
перемещаемого трубопроводным транспортом
через таможенную границу Республики Казахстан
Код
места
таможен-
ного
контроля
Пункт
приема-
сдачи
газового
конден-
сата
(ПСП)
Узел учета
газового
конденсата
Конденсато-
провод
033
ПСП АКСАЙ
ЗАМЕРНЫЙ УЗЕЛ
ГП-3
"КАРАЧАГАНАК
ПЕТРОЛИУМ
ОПЕРЕЙТИНГ Б.В."
КАРАЧАГАНАК -
ОРЕНБУРГ
4. Пункты приема-сдачи нефти, расположенные за пределами
таможенной территории Республики Казахстан, на которых
оформляются транспортные документы, содержащие сведения
о количестве и качестве нефти, перемещенной через
таможенную границу Республики Казахстан
трубопроводным транспортом
Код
места
таможен-
ного
контроля
Нефтепере-
качивающая
станция
(НПС),
пункт
сдачи-приема
нефти (ПСП)
Узел учета
нефти с
системой
измерения
количества и
показателей
качества нефти
(УУН (СИКН))
Нефтепровод
034
ПСП ОРСК
УУН (СИКН) N 447
И (ИЛИ)
РЕЗЕРВУАРЫ
ЖАНАЖОЛ-КЕНКИЯК -
ОРСК
035
НПС САМАРА
УУН (СИКН) N 719
И (ИЛИ)
РЕЗЕРВУАРЫ
УЗЕНЬ-АТЫРАУ -
САМАРА
036
НПС АСТРАХАНСКАЯ
УУН (СИКН) N 23
РК - А002 И
(ИЛИ) РЕЗЕРВУАРЫ
КТК-Р
037
НПС СУСЛОВО
РЕЗЕРВУАРЫ
ТОН - II
038
ТПП ОМСК
СИКН N 13
ТОН - II
5. Места таможенного контроля природного газа,
перемещаемого трубопроводным транспортом через
таможенную границу Республики Казахстан
Код
места
таможен-
ного
контроля
Наименование места
таможенного контроля
Наименование
магистрального
газопровода
001
ДАРИНЬСКОЕ АГРС-3
ЗАПАДНО-КАЗАХСТАНСКАЯ
ОБЛАСТЬ
ГАЗОПРОВОД
"ОРЕНБУРГ-
НОВОПСКОВСК"
002
КРАСНОЕ АГРС-3
ГАЗОПРОВОД
"ОРЕНБУРГ-
НОВОПСКОВСК"
003
УРАЛЬСК ГРС N 1
ГАЗОПРОВОД
"ОРЕНБУРГ-
НОВОПСКОВСК
004
ГКС-3 АГРС-3
ГАЗОПРОВОД
"ОРЕНБУРГ-
НОВОПСКОВСК"
005
УРАЛЬСК ГРС N 2
ГАЗОПРОВОД
"ОРЕНБУРГ-
НОВОПСКОВСК"
006
РАСТОШИ ТАШКЕНТ-1
ГАЗОПРОВОД
"ОРЕНБУРГ-
НОВОПСКОВСК"
007
ПЕРЕМЕТНОЕ ТАШКЕНТ-2
ГАЗОПРОВОД
"ОРЕНБУРГ-
НОВОПСКОВСК"
008
КАМЕНКА АГРС-10
ГАЗОПРОВОД
"ОРЕНБУРГ-
НОВОПСКОВСК"
009
ОЗИНКИ ГРС
ГАЗОПРОВОД
"ОРЕНБУРГ-
НОВОПСКОВСК"
010
ЧИЖА УРОЖАЙ-1
ГАЗОПРОВОД
"ОРЕНБУРГ-
НОВОПСКОВСК"
011
ПОДТЯШКИ ЭНЕРГИЯ-3
ГАЗОПРОВОД
"ОРЕНБУРГ-
НОВОПСКОВСК"
012
БОГАТЫРЕВА ЭНЕРГИЯ-3
ГАЗОПРОВОД
"ОРЕНБУРГ-
НОВОПСКОВСК"
013
КАРАОБА ЭНЕРГИЯ
ГАЗОПРОВОД
"ОРЕНБУРГ-
НОВОПСКОВСК"
014
АКСАЙ АГРС-10
ГАЗОПРОВОД
"ОРЕНБУРГ-
НОВОПСКОВСК"
015
(ВХОД) "ОРЕНБУРГский"
КС "ОРЕНБУРГ-ГОЛОВНАЯ"
ТЕРРИТОРИЯ РФ
ГАЗОПРОВОД "Союз"
016
(ВЫХОД) "Союз"
КС "АЛЕКСАНДРОВ-ГАЙ"
ТЕРРИТОРИЯ РФ
ГАЗОПРОВОД "Союз"
017
(ВХОД) "ОРЕНБУРГский"
КС "ОРЕНБУРГ-ГОЛОВНАЯ"
ТЕРРИТОРИЯ РФ
ГАЗОПРОВОД
"ОРЕНБУРГ-
НОВОПСКОВСК"

025
НПС "МАКАТ"
КЕҢҚИЯҚ-АТЫРАУ
026
ЛПДС "КЕНКИЯК"
ЖАҢАЖОЛ-КЕҢҚИЯҚ-ОРСК
027
НПС "ТЕМИР"
ЖАҢАЖОЛ-КЕҢҚИЯҚ-ОРСК
028
НПС N 6
ЖАҢАЖОЛ-КЕҢҚИЯҚ-ОРСК
029
НПС N 7
ЖАҢАЖОЛ-КЕҢҚИЯҚ-ОРСК
030
НПС "КУМКОЛЬ"
ОМБЫ-ПАВЛОДАР-ШЫМКЕНТ-ЧАРДЖОУ
031
НПС "КАРАКОЙЫН"
ОМБЫ-ПАВЛОДАР-ШЫМКЕНТ-ЧАРДЖОУ
032
ПСП "ПРИИРТЫШСКАЯ"
ОМБЫ-ПАВЛОДАР-ШЫМКЕНТ-ЧАРДЖОУ
3. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы
арқылы құбыр желісі көлігімен өткізілетін газ
конденсатын қабылдау және кедендік бақылау
ОРЫНЫ
Кедендік
бақылау
орнының
коды
газ
конденсатын
қабылдап
алу және
тапсыру
пункті (ҚТП)
Газ конденсатын есептеу торабы
Конденсат
өткізу
033
ПСП Ақсай
"ҚАРАЧАГАНАК"
ПЕТРОЛИУМ ОПЕРЕЙ-
ТИНГ Б.В. ӨЛШЕУ
БУЫНЫ
ҚАРАШЫҒАНАҚ - ОРЫНБОР
4. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы
арқылы құбыр желісі көлігімен өткізілетін, мұнайдың
саны мен сапасы туралы мәліметтер бар, көліктік
құжаттар ресімделетін Қазақстан Республикасының
кеден аумағынан тысқары жерлерде орналасқан
мұнайды қабылдап-алу-тапсыру
ПУНКТТЕРІ
Кедендік
бақылау
орнының
коды
Мұнай айдау
станциясы
(МАС),
мұнай
қабылдау-
тапсыру
пункті
(ҚТП)
Мұнай саны
мен сапасы
көрсеткішін
өлшеу жүйесі
бар мұнайды
есептеу торабы
(МСӨЖ) (МЕТ))
Мұнай құбыры
034
ПСП ОРСК
МЕТ (МСӨЖ)
N 447 ЖӘНЕ
(НЕМЕСЕ)
РЕЗЕРВУАРЫ
ЖАҢАЖОЛ-КЕҢҚИЯҚ -
ОРСК
035
НПС САМАРА
МЕТ (МСӨЖ)
N 719 ЖӘНЕ
(НЕМЕСЕ)
РЕЗЕРВУАРЫ
ӨЗЕН-АТЫРАУ - САМАРА
036
НПС
АСТРАХАНСКАЯ
МЕТ (МСӨЖ)
N 23 РК - А002
ЖӘНЕ (НЕМЕСЕ)
РЕЗЕРВУАРЫ
КТК-Р
037
НПС СУСЛОВО
РЕЗЕРВУАРЫ
ТОН - II
038
ТПП ОМСК
СИКН N 13
ТОН - II
5. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы
құбыр желісі көлігімен өткізілетін, табиғи газды
кедендік бақылау орны
Кедендік
бақылау
орнының
коды
Кедендік бақылау
орнының атауы
Магистральды газ құбырының атауы
001
ДАРЬИНСКОЕ АГРС-3
БАТЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ
"ОРЫНБОР-НОВОПСКОВСК"
ҚҰБЫР ЖОЛЫ
002
КРАСНОЕ АГРС-3
"ОРЫНБОР-НОВОПСКОВСК"
ҚҰБЫР ЖОЛЫ
003
ОРАЛ ГРС N1
"ОРЫНБОР-НОВОПСКОВСК"
ҚҰБЫР ЖОЛЫ
004
ГКС-3 АГРС-3
"ОРЫНБОР-НОВОПСКОВСК"
ҚҰБЫР ЖОЛЫ
005
ОРАЛ ГРС N 2
"ОРЫНБОР-НОВОПСКОВСК"
ҚҰБЫР ЖОЛЫ
006
РАСТОШИ ТАШКЕНТ-1
"ОРЫНБОР-НОВОПСКОВСК"
ҚҰБЫР ЖОЛЫ
007
ПЕРЕМЕТНОЕ ТАШКЕНТ-2
"ОРЫНБОР-НОВОПСКОВСК"
ҚҰБЫР ЖОЛЫ
008
КАМЕНКА АГРС-10
"ОРЫНБОР-НОВОПСКОВСК"
ҚҰБЫР ЖОЛЫ
009
ОЗИНКИ ГРС
"ОРЫНБОР-НОВОПСКОВСК"
ҚҰБЫР ЖОЛЫ
010
ЧИЖА УРОЖАЙ-1
"ОРЫНБОР-НОВОПСКОВСК"
ҚҰБЫР ЖОЛЫ
011
ПОДТЯШКИ ЭНЕРГИЯ-3
"ОРЫНБОР-НОВОПСКОВСК"
ҚҰБЫР ЖОЛЫ
012
БОГАТЫРЕВА ЭНЕРГИЯ-3
"ОРЫНБОР-НОВОПСКОВСК"
ҚҰБЫР ЖОЛЫ
013
ҚАРАОБА ЭНЕРГИЯ
"ОРЫНБОР-НОВОПСКОВСК"
ҚҰБЫР ЖОЛЫ
014
АҚсай АГРС-10
"ОРЫНБОР-НОВОПСКОВСК"
ҚҰБЫР ЖОЛЫ
015
(КІРУ) "ОРЫНБОРСКИЙ" КС
"ОРЫНБОР-ГОЛОВНАЯ" РФ
АУМАҒЫ
"СОЮЗ" ҚҰБЫР ЖОЛЫ
016
(ШЫҒУ) "СОЮЗ" КС
"АЛЕКСАНДРОВ-ГАЙ" РФ
АУМАҒЫ
"СОЮЗ" ҚҰБЫР ЖОЛЫ
017
(КІРУ) "ОРЕНБУРГСКИЙ" КС "ОРЕНБУРГ-ГОЛОВНАЯ" РФ АУМАҒЫ
"ОРЫНБОР-НОВОПСКОВСК"
ҚҰБЫР ЖОЛЫ

018
(ВЫХОД)«"ОРЕНБУРГСКИЙ"
КС АЛЕКСАНДР-ГАЙ
ТЕРРИТОРИЯ РФ
ГАЗОПРОВОД
"ОРЕНБУРГ-
НОВОПСКОВСК"
019
(ВХОД) САЦ КС "БЕЙНЕУ"
НА ТЕРРИТОРИИ РК
П. БЕЙНЕУ МАНГИСТАУСКАЯ
ОБЛАСТЬ
САЦ-1, 2, 3, 4, 5
020
(ВЫХОД) "САЦ-4" КС
АЛЕКСАНДР-ГАЙ
ТЕРРИТОРИЯ РФ
САЦ
021
(ВЫХОД) "САЦ-3 КС
АЛЕКСАНДР-ГАЙ
ТЕРРИТОРИЯ РФ
САЦ
022
(ВЫХОД) "ОРЕНБУРГСКИЙ"
КС АЛЕКСАНДР-ГАЙ
ТЕРРИТОРИЯ РФ
САЦ
023
КАЗАХСТАН ТАШКЕНТ
АТЫРАУСКАЯ ОБЛАСТЬ
САЦ
024
КУЛЬСАРЫ ЭНЕРГИЯ-1
САЦ
025
КС "ОПОРНАЯ" ЗАМЕРНЫЙ
УЗЕЛ С МЕСТОРОЖДЕНИЯ
"ТОЛКЫН"
САЦ
026
КУЛЬСАРЫ ГРС (ГР-11)
САЦ
027
ЗАМЕРНЫЙ УЗЕЛ ТШО
САЦ
028
МАКАТ ГРП
МАКАТ - СЕВЕРНЫЙ
КАВКАЗ
029
ИНДЕРБОРГСКИЙ АГРС-10
МАКАТ - СЕВЕРНЫЙ
КАВКАЗ
030
БЕРЕЗИНО АГРС-3
МАКАТ - СЕВЕРНЫЙ
КАВКАЗ
031
ФурмаНОВО АГРС-10
МАКАТ - СЕВЕРНЫЙ
КАВКАЗ
032
ЖАНАТАЛАП АГРС-3
МАКАТ - СЕВЕРНЫЙ
КАВКАЗ
033
КРАСНЫЙ ПАРТИЗАН УРОЖАЙ
МАКАТ - СЕВЕРНЫЙ
КАВКАЗ

018
(ШЫҒУ) "ОРЕНБУРГСКИЙ" КС
АЛЕКСАНДРОВ-ГАЙ РФ АУМАҒЫ
"ОРЫНБОР-НОВОПСКОВСК"
ҚҰБЫР ЖОЛЫ
019
(КІРУ) САЦ КС "БЕЙНЕУ"
ҚР АУМАҒЫ П. БЕЙНЕУ
МАҢҒЫСТАУ ОБЛЫСЫ
САЦ-1, 2, 3, 4, 5
020
(ШЫҒУ) "САЦ-4" КС
АЛЕКСАНДРОВ-ГАЙ РФ АУМАҒЫ
САЦ
021
(ШЫҒУ) "САЦ-3" КС
АЛЕКСАНДРОВ-ГАЙ РФ АУМАҒЫ
САЦ
022
(ШЫҒУ) "ОРЕНБУРГСКИЙ" КС
АЛЕКСАНДРОВ-ГАЙ РФ АУМАҒЫ
САЦ
023
ҚАЗАҚСТАН ТАШКЕНТ
АТЫРАУ ОБЛЫСЫ
САЦ
024
ҚҰЛСАРЫ ЭНЕРГИЯ-1
САЦ
025
КС "ОПОРНАЯ" "ТОЛКЫН"
КЕН ОРНЫНАН ӨЛШЕУ ТОРАБЫ
САЦ
026
ҚҰЛСАРЫ ГРС (ГР-11)
САЦ
027
ТШО ӨЛШЕУ ТОРАБЫ
САЦ
028
МАҚАТ ГРП
МАҚАТ -
СОЛТҮСТІК КАВКАЗ
029
ИНДЕРБОРГСКИЙ АГРС-10
МАҚАТ -
СОЛТҮСТІК КАВКАЗ
030
БЕРЕЗИНО АГРС-3
МАҚАТ -
СОЛТҮСТІК КАВКАЗ
031
ФУРМАНОВО АГРС-10
МАҚАТ -
СОЛТҮСТІК КАВКАЗ
032
ЖАҢАТАЛАП АГРС-3
МАҚАТ -
СОЛТҮСТІК КАВКАЗ
033
КРАСНЫЙ ПАРТИЗАН УРОЖАЙ
МАҚАТ -
СОЛТҮСТІК КАВКАЗ

082
П. НИКОЛАЕВКА УРОЖАЙ-1
КАРТАЛЫ - КОСТАНАЙ
083
КОСТАНАЙ N 1 ИНДИВИД.
КАРТАЛЫ - КОСТАНАЙ
084
КОСТАНАЙ N 2
КАРТАЛЫ - КОСТАНАЙ
085
КОСТАНАЙ N 3 ИНДИВИД.
КАРТАЛЫ - КОСТАНАЙ
086
ЗУ-203 (ЗАМЕРНЫЙ УЗЕЛ)
ПРИЕМ ПРИРОДНОГО ГАЗА
НА ТЕРРИТОРИИ
УЗБЕКИСТАНА
ГАЗЛИ-ШЫМКЕНТ
087
ОТВОД ДУ 325 ММ В
П. КОМСОМОЛ
ГАЗЛИ-ШЫМКЕНТ
088
КС-4А-САМСОНОВКА
ГАЗЛИ-ШЫМКЕНТ
089
(ВХОД) ЗУ 368 НА
ТЕРРИТОРИИ УЗБЕКИСТАНА
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
090
ГРС ДЖЕТЫСАЙ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
091
ГРС КИРОВА
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
092
ГРС МАХТААРАЛ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
093
ГРС ГАЗОПРОВОД-ОТВОД
НА УЗБЕКИСТАН 720
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
094
ГРС ШОЛИКОР
(Узбекистан)
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
095
ДВА ОТВОДА Д-1020,
Д-1020 НА УЗБЕКИСТАН
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
096
КС-3А "ЧИНАЗ"
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
097
ГРС Г. МУРАТБАЕВА
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
098
ГРС ЖУАН-ТОБЕ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
099
ГРС АБАЙ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
100
ГРС КУРОРТ САРЫАГАШ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
101
ГРС САРЫАГАШ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-АЛМАТЫ
102
ЗУ ПХГ ПОЛТОРАЦКОЕ
ЮЖНО-КАЗАХСТАНСКАЯ
ОБЛАСТЬ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
103
ГРС "СН"
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
104
ЗУ "КАЗАХСТАН"
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
105
ОТВОД Д-820 НА
УЗБЕКИСТАН
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
106
ГРС ТОБОЛИНО
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
107
ГРС ЛЕНИНСКОЕ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
108
ГРС КАРАТАС
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
109
ГРС КУЮК
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
110
ГРС ШЫМКЕНТ-1
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
111
ГРС ШЫМКЕНТ-4
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
112
ГРС САМСОНОВКА
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
113
КС-4А САМСОНОВКА
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
114
ЗУ САМСОНОВКА
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
115
ГРС СВЕРДЛОВА
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
116
ГРС САС-ТОБЕ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
117
ГРС МИЧУРИНА
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
118
ГРС ВЫСОКОЕ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
119
ГРС БУРНОЕ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
120
ГРС ОКТЯБРЬ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
121
КС - 5Э АМАНГЕЛЬДЫ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
122
ГРС КАРАТАУ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
123
ГРС - АГНКС
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
124
ГРС 1 ТАРАЗ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
125
ГРС 2 ТАРАЗ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
126
ГРС 3 ТАРАЗ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
127
ГРС 4 ТАРАЗ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
128
ГРС ИЛЬИЧ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
129
ГРС МИХАЙЛОВКА
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
130
ЗУ ПХГ АКЫР-ТЮБЕ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
131
ГРС ЛУГОВОЕ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
132
ГРС МЕРКЕ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
133
ГРС - НОВОВОСКРЕСЕНКА
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
134
ЗУ-НОВОВОСКРЕСЕНКА ГРАНИЦА КАЗАХСТАН-
КЫРГЫЗСТАН
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
135
ЗУ-ЧУЙ НА ТЕРРИТОРИИ
КЫРГЫЗСТАНА
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
136
ГРС УЗУН-АГАЧ (НЕТ ГРС)
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
137
ГРС ФАБРИЧНЫЙ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
138
ГРС ШЕМОЛГАН
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-АЛМАТЫ
139
ГРС КАСКЕЛЕН
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
140
ГРС АЛМАТЫ-1
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
141
ГАЗОПРОВОД-ОТВОД НА
ГРС БОРОЛДАЙ
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
142
ГРС АЛМАТЫ -2
ТАШКЕНТ-БЕШКЕК-
АЛМАТЫ
6. Места приема и таможенного контроля нефтепродуктов,
перемещаемых трубопроводным транспортом через
таможенную границу Республики Казахстан
Код места таможен-
ного контроля
пункт сдачи-приема нефтепродуктов
Наименование нефтепродукто-
провода

082
П.НИКОЛАЕВКА УРОЖАЙ-1
ҚАРТАЛЫ - ҚОСТАНАЙ
083
КОСТАНАЙ N1 ИНДИВИД.
ҚАРТАЛЫ - ҚОСТАНАЙ
084
КОСТАНАЙ N2
ҚАРТАЛЫ - ҚОСТАНАЙ
085
КОСТАНАЙ N3 ИНДИВИД.
ҚАРТАЛЫ - ҚОСТАНАЙ
086
ӨЗБЕКСТАН АУМАҒЫНДАҒЫ
ТАБИҒИ ГАЗДЫ ҚАБЫЛДАУ
ЗУ-203 (ӨЛШЕУ ТОРАБЫ)
ГАЗЛИ-ШЫМКЕНТ
087
КОМСОМОЛ ПАСЕЛКІСІНДЕ
ДУ325 ММ АЙДАУ
ГАЗЛИ-ШЫМКЕНТ
088
КС-4А-САМСОНОВКА
ГАЗЛИ-ШЫМКЕНТ
089
ӨЗБЕКСТАН АУМАҒЫНА
ЗУ 368 (КІРУ)
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
090
ГРС ЖЕТІСАЙ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
091
ГРС КИРОВА
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
092
ГРС МАХТААРАЛ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
093
ГРС ГАЗ ҚҰБЫРЫ - 720
ӨЗБЕКСТАНҒА БҰРУ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
094
ГРС ШОЛИКОР (ӨЗБЕКСТАН)
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
095
Д-1020, Д-1020
ӨЗБЕКСТАНҒА ЕКІ БҰРУ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
096
КС-3А "ЧИНАЗ"
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
097
ГРС Ғ.МҰРАТБАЕВ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
098
ГРС ЖУАН-ТӨБЕ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
099
ГРС АБАЙ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
100
ГРС КУРОРТ САРЫАҒАШ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
101
ГРС САРЫАҒАШ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
102
ЗУ ПХГ ПОЛТОРАЦКОЕ
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
103
ГРС "СН"
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
104
ЗУ "ҚАЗАХСТАН"
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
105
Д-820 ӨЗБЕКСТАНҒА БҰРУ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
106
ГРС -ТОБОЛИНО
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
107
ГРС ЛЕНИНСКОЕ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
108
ГРС КАРАТАС
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
109
ГРС КУЮК
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
110
ГРС ШЫМКЕНТ-1
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
111
ГРС ШЫМКЕНТ-4
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
112
ГРС САМСОНОВКА
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
113
КС-4А САМСОНОВКА
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
114
ЗУ САМСОНОВКА
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
115
ГРС СВЕРДЛОВА
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
116
ГРС САС-ТЮБЕ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
117
ГРС МИЧУРИНА
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
118
ГРС ВЫСОКОЕ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
119
ГРС БУРНОЕ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
120
ГРС ОКТЯБРЬ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
121
КС-5Э АМАНГЕЛДІ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
122
ГРС ҚАРАТАУ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
123
ГРС - АГНКС
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
124
ГРС 1 ТАРАЗ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
125
ГРС 2 ТАРАЗ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
126
ГРС 3 ТАРАЗ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
127
ГРС 4 ТАРАЗ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
128
ГРС ИЛЬИЧ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
129
ГРС МИХАЙЛОВКА
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
130
ЗУ ПХГ АҚЫР-ТӨБЕ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
131
ГРС ЛУГОВОЕ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
132
ГРС МЕРКЕ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
133
ГРС - НОВОВОСКРЕСЕНОВКА
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
134
ЗУ-НОВОВОСКРЕСЕНОВКА
ҚАЗАҚСТАН-ҚЫРҒЫЗСТАН ШЕКАРАСЫ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
135
ҚЫРҒЫЗСТАН АУМАҒЫНДАҒЫ
ЗУ-ЧУЙ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
136
ГРС ҰЗЫН-АҒАШ (нет ГРС)
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
137
ГРС ФАБРИЧНЫЙ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
138
ГРС ШЕМОЛҒАН
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
139
ГРС ҚАСКЕЛЕҢ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
140
ГРС АЛМАТЫ-1
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
141
ГАЗ ҚҰБЫРЫ - БОРОЛДАЙ
ГРС-ҒА БҰРУ
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
142
ГРС АЛМАТЫ -2
ТАШКЕНТ-БІШКЕК-АЛМАТЫ
6. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы
арқылы құбыр желісі көлігімен өткізілетін мұнай
өнімдерін қабылдап алу және кедендік бақылау
ОРНЫ
Кедендік
бақылау
орнының
коды
Мұнай өнімдерін қабылдап
алу-тапсыру пункттері
Мұнай өнімдері
құбырларының
атауы

398
KZT
ТЕНГЕ
ТЕНГЕ
646
RWF
РУАНДИЙСКИЕ
ФРАНК
РУАНДИЙСКИЕ
ФРАНКИ
654
SHP
ФУНТ СВЯТОЙ
ЕЛЕНЫ
ФУНТ СВЯТОЙ
ЕЛЕНЫ
678
STD
ДОБРА
САН-ТОМЕ
ПРИНСИПИ ДОБРЫ
682
SAR
САУД.АРАВИИ
РИАЛЫ
САУДОВСКОЙ
АРАВИИ РИАЛЫ
690
SCR
СЕЙШЕЛЬСКИЕ
РУПИИ
СЕЙШЕЛЬСКИЕ
РУПИИ
694
SLL
ЛЕОНЕ
ЛЕОНЕ
702
SGD
СИНГАПУРСКИЕ
ДОЛЛ
СИНГАПУРСКИЕ
ДОЛЛАРЫ
703
SKK
СЛОВАЦКАЯ КРОНА
СЛОВАЦКАЯ КРОНА
704
VND
ВЬЕТHАМСKИЕ
ДОНГИ
ВЬЕТHАМСKИЕ
ДОНГИ
705
SIT
ТОЛАР
ТОЛАР
706
SOS
СОМАЛИЙСК.
ШИЛЛИНГ
СОМАЛИЙСКИЕ
ШИЛЛИНГИ
710
ZAR
ЮАР РЭНДЫ
ЮАР РЭНДЫ
716
ZWD
ЗИМБАБВИЙСК.
ДОЛЛ.
ЗИМБАБВИЙСКИЕ
ДОЛЛАРЫ
724
ESP
ИСПАНСКИЕ ПЕСЕТЫ
ИСПАНСКИЕ ПЕСЕТЫ
736
SDD
СУДАНСКИЕ ДИНАРЫ
СУДАНСКИЕ ДИНАРЫ
748
SZL
СВАЗИЛ.
ЛИЛАНГЕНИ
СВАЗИЛЕНДСКИЕ
ЛИЛАНГЕНИ
752
SEK
ШВЕДСКИЕ КРОНЫ
ШВЕДСКИЕ КРОНЫ
756
CHF
ШВЕЙЦАРСК.
ФРАНКИ
ШВЕЙЦАРСКИЕ
ФРАНКИ
760
SYP
СИРИЙСKИЕ ФУНТЫ
СИРИЙСKИЕ ФУНТЫ
764
THB
ТАЙЛАНДСКИЕ БАТЫ
ТАЙЛАНДСКИЕ БАТЫ
776
TOP
ТОНГАНС.
ПААНГИ(Д)
ТОНГАНСКИЕ
ПААНГИ(ДОЛЛАРЫ)
780
TTD
ТРИНИД.И ТОБАГО Д
ТРИНИДАД И
ТОБАГО ДОЛЛАРЫ
784
AED
ОАЭ ДИРХАМЫ
ОАЭ ДИРХАМЫ
788
TND
ТУНИССКИЕ ДИНАРЫ
ТУНИССКИЕ ДИНАРЫ
792
TRL
ТУРЕЦКИЕ ЛИРЫ
ТУРЕЦКИЕ ЛИРЫ
795
TMM
ТУРКМЕНИС.
МАНАТЫ
ТУРКМЕНИСТАНСКИЕ
МАНАТЫ
800
UGS
УГАHДИЙСКИЕ ШИЛЛ.
УГАHДИЙСКИЕ
ШИЛЛИНГИ
807
MKD
ДИНАР МАКЕДОНИИ
ДИНАР МАКЕДОНИИ,
БЫВШЕЙ ЮГОСЛАВ-
СКОЙ РЕСПУБЛИКИ
810
RUR
РУБЛИ
РУБЛИ
818
EGP
ЕГИПЕТСКИЕ ФУНТЫ
ЕГИПЕТСКИЕ ФУНТЫ
826
GBP
ФУHТ СТЕРЛИНГОВ
ФУHТ СТЕРЛИНГОВ
СОЕДИНЕННОГО
КОРОЛЕВСТВА
834
TZS
ТАНЗАНИЙСК.
ШИЛЛИНГ
ТАНЗАНИЙСКИЕ
ШИЛЛИНГИ
858
UYP
УРУГВАЙСКИЕ ПЕСО
УРУГВАЙСКИЕ ПЕСО
860
UZS
УЗБЕКИС.СУМ-КУПОН
УЗБЕКИСТАНСКИЕ
СУМ-КУПОНЫ
862
VEB
ВЕНЕСУЭЛЬСК.БОЛИВ
ВЕНЕСУЭЛЬСКИЕ
БОЛИВАРЫ
882
WST
ТАЛА
ТАЛА
886
YER
ЙЕМЕНСКИЕ РИАЛЫ
ЙЕМЕНСКИЕ РИАЛЫ
894
ZMK
ЗАМБИЙСКИЕ КВАЧИ
ЗАМБИЙСКИЕ КВАЧИ
901
TWD
НОВЫЙ ТАЙВ.ДОЛЛАР
НОВЫЙ ТАЙВАНЬ-
СКИЙ ДОЛЛАР
950
XAF
ФРАНК КФА ВЕАС**
ФРАНК КФА ВЕАС**
951
XCD
В.- КАРИБСКИЙ Д-Р
ВОСТОЧНО -
КАРИБСКИЙ ДОЛЛАР
952
XOF
ФРАНК КФА ВСЕАО**
ФРАНК КФА
ВСЕАО***
953
XPF
ФРАНК КФП
ФРАНК КФП
960
XDR
СДР
СДР (СПЕЦИАЛЬНЫЕПРАВА ЗАИМСТВО-
ВАНИЯ)
972
TJS
ТАДЖИКСКИЕ СОМОНИ
ТАДЖИКСКИЕ
СОМОНИ
973
AOA
КВАНЗА
КВАНЗА
977
BAM
КОНВЕРТИР. МАРКА
КОНВЕРТИРУЕМАЯ
МАРКА (БОСНИЯ И
ГЕРЦОГОВИНА)
978
EUR
ЕВРО
ЕВРО (ЕДИНАЯ
ЕВРОПЕЙСКАЯ
ВАЛЮТА)
980
UAH
УКРАИНСКАЯ ГРИВНА
УКРАИНСКАЯ
ГРИВНА
986
BRL
БРАЗИЛЬСКИЙ РЕАЛ
БРАЗИЛЬСКИЙ РЕАЛ
840
USD
ДОЛЛАР США
ДОЛЛАР США
969
MGA
АРИАРИ
АРИАРИ
(МАДАГАСКАР)
970
COU
ЕДИН.РЕАЛ.СТОИМ.
ЕДИНИЦА РЕАЛЬНОЙ
СТОИМОСТИ
(КОЛУМБИЯ)
891
YUM
СЕРБСКИЙ ДИНАР
СЕРБСКИЙ ДИНАР
(СЕРБИЯ)
981
GEL
ГРУЗИНСКИЙ ЛАРИ
ГРУЗИНСКИЙ ЛАРИ
968
SRD
СУРИНАМСК.ДОЛЛАР
СУРИНАМСКИЙ
ДОЛЛАР
971
AFN
АФГАНИ
АФГАНСКИЕ АФГАНИ
008
ALL
АЛБАHСKИЕ ЛЕКИ
АЛБАHСKИЕ ЛЕКИ
012
DZD
АЛЖИРСКИЕ ДИНАРЫ
АЛЖИРСКИЕ ДИНАРЫ
020
ADP
АНДОРРСКАЯ ПЕСЕТА
АНДОРРСКАЯ
ПЕСЕТА
024
AON
АНГОЛЬСКИЕ КВАНЗЫ
АНГОЛЬСКИЕ
КВАНЗЫ
031
AZM
АЗЕРБАЙДЖАН.МАНАТ
АЗЕРБАЙДЖАНСКИЕ
МАНАТЫ
032
ARS
АРГЕHТИНСК. ПЕССО
АРГЕHТИНСКИЕ
ПЕССО
036
AUD
АВСТРАЛИЙСК.ДОЛЛ.
АВСТРАЛИЙСКИЕ
ДОЛЛАРЫ
040
ATS
АВСТРИЙСКИЕ ШИЛЛ.
АВСТРИЙСКИЕ
ШИЛЛИНГИ

398
ҚT
ТЕҢГЕ
ТЕҢГЕ
646
RWF
РУАНД ФРАНКІ
РУАНД ФРАНКІ
654
SHP
ҚАСИЕТТІ ЕЛЕНА ФУНТЫ
ҚАСИЕТТІ ЕЛЕНА ФУНТЫ
678
STD
ДОБРА
САН-ТОМЕ ПРИНСИПИ
ДОБРЫ
682
SAR
САУД АРАБИЯ РИАЛЫ
САУД АРАБИЯ РИАЛЫ
690
SCR
СЕЙШЕЛЬ РУПИІ
СЕЙШЕЛЬ РУПИІ
694
SLL
ЛЕОНЕ
ЛЕОНЕ
702
SGD
СИНГАПУР ДОЛЛАРЫ
СИНГАПУР ДОЛЛАРЫ
703
SKK
СЛОВАК КРОНЫ
СЛОВАК КРОНЫ
704
VND
ВЬЕТHАМ ДОНГЫ
ВЬЕТHАМ ДОНГЫ
705
SIT
ТОЛАР
ТОЛАР
706
SOS
СОМАЛИЙ ШИЛЛИНГІ
СОМАЛИЙ ШИЛЛИНГІ
710
ZAR
ЮАР РЭНДЫ
ЮАР РЭНДЫ
716
ZWD
ЗИМБАБВЕ ДОЛЛАРЫ
ЗИМБАБВЕ ДОЛЛАРЫ
724
ESP
ИСПАН ПЕСЕТІ
ИСПАН ПЕСЕТІ
736
SDD
СУДАН ДИНАРЫ
СУДАН ДИНАРЫ
748
SZL
СВАЗИЛ.ЛИЛАНГЕНІ
СВАЗИЛЕНД ЛИЛАНГЕНІ
752
SEK
ШВЕД КРОНЫ
ШВЕД КРОНЫ
756
CHF
ШВЕЙЦАР ФРАНКІ
ШВЕЙЦАР ФРАНКІ
760
SYP
СИРИЙ ФУНТЫ
СИРИЙ ФУНТЫ
764
THB
ТАЙЛАНД БАТЫ
ТАЙЛАНД БАТЫ
776
TOP
ТОНГАН ПААНГА(Д)
ТОНГАН ПААНГА
(ДОЛЛАРЫ)
780
TTD
ТРИНИД.ЖӘНЕ ТОБАГО Д
ТРИНИДАД ЖӘНЕ
ТОБАГО ДОЛЛАРЫ
784
AED
ДИРХАМ БАӘ
БАӘ ДИРХАМЫ
788
TND
ТУНИС ДИНАРЫ
ТУНИС ДИНАРЫ
792
TRL
ТҮРІК ЛИРІ
ТҮРІК ЛИРІ
795
TMM
ТҮРІКМЕНИЯ МАНАТЫ
ТУРКМЕНИЯ МАНАТЫ
800
UGS
УГАHДИЙ ШИЛЛ.
УГАHДИЙ ШИЛЛИНГІ
807
MKD
ДИНАР МАКЕДОНИЯ
ДИНАР МАКЕДОНИЯ,
БҰРЫНҒЫ ЮГОСЛАВИЯ
РЕСПУБЛИКАСЫ
810
RUR
РУБЛЬ
РУБЛЬ
818
EGP
ЕГИПЕТ ФУНТЫ
ЕГИПЕТ ФУНТЫ
826
GBP
ФУHТ СТЕРЛИНГ
БІРІККЕН КОРОЛЬДІК-
ТЕРДІҢ ФУHТ
СТЕРЛИНГТЕРІ
834
TZS
ТАНЗАНИЯ ШИЛЛИНІ
ТАНЗАНИЯ ШИЛЛИНГІ
858
UYP
УРУГВАЙ ПЕСОСЫ
УРУГВАЙ ПЕСОСЫ
860
ҮS
ӨЗБЕК СОМЫ-КУПОН
ӨЗБЕКСТАН СУМЫ-КУПОНЫ
862
VEB
ВЕНЕСУЭЛЬ БОЛИВ
ВЕНЕСУЭЛЬ БОЛИВАРЫ
882
WST
ТАЛА
ТАЛА
886
YER
ЙЕМЕН РИАЛЫ
ЙЕМЕН РИАЛЫ
894
ZMK
ЗАМБИЯ КВАЧИ
ЗАМБИЯ КВАЧИІ
901
TWD
ЖАҢА ТАЙВ.ДОЛЛАРЫ
ЖАҢА ТАЙВАНЬ ДОЛЛАРЫ
950
XAF
КФА ВЕАС ФРАНКІ **
КФА ВЕАС ФРАНКІ **
951
XCD
Ш.- КАРИБ Д-РЫ
ШЫҒЫС-КАРИБ ДОЛЛАРЫ
952
XOF
КФА ВСЕАО ФРАНКІ **
КФА ВСЕАО ФРАНКІ ***
953
XPF
КФП ФРАНКІ
КФП ФРАНКІ
960
XDR
СДР
СДР (ҚАРЫЗ АЛУ
АРНАЙЫ ҚҰҚЫҒЫ)
972
TJS
ТАДЖИКСКИЕ СОМОНИ
ТАДЖИКСКИЕ СОМОНИ
973
AOA
КВАНЗА
КВАНЗА
977
BAM
КОНВЕРТИР. МАРКА
КОНВЕРТИРУЕМАЯ МАРКА
(БОСНИЯ И ГЕРЦОГОВИНА)
978
EUR
ЕВРО
ЕВРО (БІРЫҢҒАЙ
ЕВРОПАЛЫҚ ВАЛЮТА)
980
UAH
УКРАИН ГРИВНЫ
УКРАИН ГРИВНЫ
986
BRL
БРАЗИЛЬ РЕАЛЫ
БРАЗИЛЬ РЕАЛЫ
840
USD
АҚШ ДОЛЛАРЫ
АҚШ ДОЛЛАРЫ
969
MGA
АРИАРИ
АРИАРИ (МАДАГАСКАР)
970
COU
РЕАЛ ҚҰНЫНЫҢ БІРЛІГІ
РЕАЛЬ ҚҰНЫНЫҢ
БІРЛІГІ (КОЛУМБИЯ)
891
YUM
СЕРБИЯ ДИНАРЫ
СЕРБИЯ ДИНАРЫ
(СЕРБИЯ)
981
GEL
ГРУЗИН ЛАРИЫ
ГРУЗИН ЛАРИЫ
968
SRD
СУРИНАМ ДОЛЛАРЫ
СУРИНАМ ДОЛЛАРЫ
971
AFN
АФГАНИ
АФГАН АФГАНИЫ
008
ALL
АЛБАH ЛЕКИІ
АЛБАH ЛЕКИІ
012
DZD
АЛЖИР ДИНАРЫ
АЛЖИР ДИНАРЫ
020
ADP
АНДОРР ПЕСЕТАСЫ
АНДОРР ПЕСЕТАСЫ
024
AON
АНГОЛЬ КВАНЗЫ
АНГОЛЬ КВАНЗЫ
031
AZM
ӘЗІРБАЙЖАН МАНАТЫ
ӘЗІРБАЙЖАН МАНАТЫ
032
ARS
АРГЕHТИН  ПЕССОСЫ
АРГЕHТИН ПЕССОСЫ
036
AUD
АВСТРАЛИЯ ДОЛЛАРЫ
АВСТРАЛИЯ ДОЛЛАРЫ
040
ATS
АВСТРИЯ ШИЛЛИНГІ
АВСТРИЯ ШИЛЛИНГІ

044
BSD
БАГАМСКИЕ ДОЛЛАРЫ
БАГАМСКИЕ
ДОЛЛАРЫ
048
BHD
БАХРЕЙНСКИЕ ДИНАР
БАХРЕЙНСКИЕ
ДИНАРЫ
050
BDT
БАНГЛАДЕШСКИЕ ТАК
БАНГЛАДЕШСКИЕ
ТАКИ
051
AMD
АРМЯНСКИЕ ДРАМЫ
АРМЯНСКИЕ ДРАМЫ
052
BBD
БАРБАДОССКИЕ ДОЛЛ
БАРБАДОССКИЕ
ДОЛЛАРЫ
056
BEF
БЕЛЬГИЙСКИЕ ФРАНК
БЕЛЬГИЙСКИЕ
ФРАНКИ
060
BMD
БЕРМУДСКИЕ ДОЛЛАР
БЕРМУДСКИЕ
ДОЛЛАРЫ
064
BTN
НГУЛТРУМЫ БУТАНА
НГУЛТРУМЫ БУТАНА
068
BOB
БОЛИВИЙ.БОЛИВИАНЫ
БОЛИВИЙСКИЕ
БОЛИВИАНЫ
072
BWP
БОТСВАНСКИЕ ПУЛЫ
БОТСВАНСКИЕ ПУЛЫ
084
BZD
БЕЛИЗСКИЕ ДОЛЛАРЫ
БЕЛИЗСКИЕ
ДОЛЛАРЫ
090
SBD
СОЛОМОН.ОСТР.ДОЛЛ
СОЛОМОНОВЫХ
ОСТРОВОВ ДОЛЛАРЫ
096
BND
БРУНЕЙСКИЕ ДОЛЛ
БРУНЕЙСКИЕ
ДОЛЛАРЫ
100
BGL
БОЛГАРСКИЕ ЛЕВЫ
БОЛГАРСКИЕ ЛЕВЫ
104
MMK
БИРМАНСКИЕ КЬЯТЫ
БИРМАНСКИЕ КЬЯТЫ
108
BIF
БУРУНДИЙСКИЕ ФРАН
БУРУНДИЙСКИЕ
ФРАНКИ
112
BXB
БЕЛОРУССКИЙ РУБЛЬ
БЕЛОРУССКИЙ
РУБЛЬ
116
KHR
РИЕЛИ КАМБОДЖИ
РИЕЛИ КАМБОДЖИ
124
CAD
КАНАДСКИЕ ДОЛЛАРЫ
КАНАДСКИЕ
ДОЛЛАРЫ
132
CVE
ЭСКУДО КАБО-ВЕРДЕ
ЭСКУДО КАБО-
ВЕРДЕ
136
KYD
КАИМАНОВ.О. ДОЛЛ
КАИМАНОВЫХ
ОСТРОВОВ ДОЛЛАРЫ
144
LKR
ШРИ-ЛАНКА РУПИИ
ШРИ-ЛАНКА РУПИИ
152
CLP
ЧИЛИЙСКИЕ ПЕСО
ЧИЛИЙСКИЕ ПЕСО
156
CNY
ЮАНЬ РЕНМИНБИ
ЮАНЬ РЕНМИНБИ
(КИТАЙ)
170
COP
КОЛУМБИЙСКИЕ ПЕСО
КОЛУМБИЙСКИЕ
ПЕСО
174
KMF
ФРАНК КОМОР
ФРАНК КОМОР
180
ZRN
НОВЫЙ ЗАИР
НОВЫЙ ЗАИР
188
CRC
КОСТАРИКАН.КОЛОНЫ
КОСТАРИКАНСКИЕ
КОЛОНЫ
191
HRK
КУНА
КУНА(ХОРВАТИЯ)
192
CUP
КУБИHСKИЕ ПЕССО
КУБИHСKИЕ ПЕССО
196
CYP
КИПРСКИЕ ФУНТЫ
КИПРСКИЕ ФУНТЫ
203
CZK
ЧЕШСКАЯ КРОНА
ЧЕШСКАЯ КРОНА
208
DKK
ДАТСКИЕ КРОНЫ
ДАТСКИЕ КРОНЫ
214
DOP
ДОМИНИКАНСК. ПЕСО
ДОМИНИКАНСКОЕ
ПЕСО
218
ECS
ЭKВАДОРСKИЕ СУКРЕ
ЭKВАДОРСKИЕ
СУКРЕ
222
SVC
САЛЬВАДОР КОЛОНЫ
САЛЬВАДОРСКИЕ
КОЛОНЫ
230
ETB
ЭФИОПСКИЕ БЫРЫ
ЭФИОПСКИЕ БЫРЫ
232
ERN
НАКФА
НАКФА (ЭРИТРЕЯ)
233
EEK
ЭСТОНСКАЯ КРОНА
ЭСТОНСКАЯ КРОНА
238
FKP
ФУНТ ФОЛКЛ.О-В
ФУНТ ФОЛКЛЕНД-
СКИХ ОСТРОВОВ
242
FJD
ФИДЖИЙСКИЕ ДОЛЛАР
ФИДЖИЙСКИЕ
ДОЛЛАРЫ
246
FIM
ФИНЛЯНДСКАЯ МАРКА
ФИНЛЯНДСКАЯ
МАРКА
250
FRF
ФРАHЦУЗСК. ФРАНКИ
ФРАHЦУЗСКИЕ
ФРАНКИ
262
DJF
ФРАНКИ ДЖИБУТИ
ФРАНКИ ДЖИБУТИ
270
GMD
ГАМБИЙСКИЕ ДАЛАСИ
ГАМБИЙСКИЕ
ДАЛАСИ
276
DEM
ФРГ МАРКИ
ФРГ МАРКИ
288
GHC
ГАНСКИЕ СЕДИ
ГАНСКИЕ СЕДИ
292
GIP
ГИБРАЛТАРСКИЙ ФУН
ГИБРАЛТАРСКИЙ
ФУНТ
300
GRD
ГРЕЧЕСКИЕ ДРАХМЫ
ГРЕЧЕСКИЕ
ДРАХМЫ
320
GTQ
ГВАТЕМАЛ.КЕТСАЛЫ
ГВАТЕМАЛЬСКИЕ
КЕТСАЛЫ
324
GNF
ГВИНЕЙСКИЕ ФРАНКИ
ГВИНЕЙСКИЕ
ФРАНКИ
328
GYD
ГАЙАHСKИЕ ДОЛЛАРЫ
ГАЙАHСKИЕ
ДОЛЛАРЫ
332
HTG
ГАИТЯHСКИЕ ГУРДЫ
ГАИТЯHСКИЕ ГУРДЫ
340
HNL
ГОHДУРАС ЛЕМПИРЫ
ГОHДУРАССКИЕ
ЛЕМПИРЫ
344
HKD
ГОНКОНГСКИЕ ДОЛЛ.
ГОНКОНГСКИЕ
ДОЛЛАРЫ
348
HUF
ВЕHГЕРСКИЕ ФОРИНТ
ВЕHГЕРСКИЕ
ФОРИНТЫ
352
ISK
ИСЛАНДСКИЕ КРОНЫ
ИСЛАНДСКИЕ КРОНЫ
356
INR
ИНДИЙСКИЕ РУПИИ
ИНДИЙСКИЕ РУПИИ
360
IDR
ИНДОНЕЗИЙСК.РУПИЯ
РУПИЯ ИНДОНЕЗИИ
364
IRR
ИРАHСKИЕ РИАЛЫ
ИРАHСKИЕ РИАЛЫ
368
IQD
ИРАКСКИЕ ДИНАРЫ
ИРАКСКИЕ ДИНАРЫ
372
IEP
ИРЛАНДСКИЕ ФУНТЫ
ИРЛАНДСКИЕ ФУНТЫ
376
ILS
НОВ.ИЗРАИЛ.ШЕКЕЛЬ
НОВЫЙ ИЗРАИЛЬ-
СКИЙ ШЕКЕЛЬ
380
ITL
ИТАЛЬЯНСКИЕ ЛИРЫ
ИТАЛЬЯНСКИЕ ЛИРЫ
388
JMD
ЯМАЙСKИЕ ДОЛЛАРЫ
ЯМАЙСKИЕ ДОЛЛАРЫ
392
JPY
ЯПОНСКИЕ ИЕНЫ
ЯПОНСКИЕ ИЕНЫ
400
JOD
ИОРДАНСКИЕ ДИНАРЫ
ИОРДАНСКИЕ
ДИНАРЫ

044
BSD
БАГАМ ДОЛЛАР
БАГАМ ДОЛЛАРЫ
048
BHD
БАХРЕЙН ДИНАР
БАХРЕЙН ДИНАРЫ
050
BDT
БАНГЛАДЕШ ТАКА
БАНГЛАДЕШ ТАКАСЫ
051
AMD
АРМЯН ДРАМЫ
АРМЯН ДРАМЫ
052
BBD
БАРБАДОС ДОЛЛ
БАРБАДОС ДОЛЛАРЫ
056
BEF
БЕЛЬГИЯ ФРАНКІ
БЕЛЬГИЯ ФРАНКІ
060
BMD
БЕРМУД ДОЛЛАР
БЕРМУД ДОЛЛАРЫ
064
BTN
НГУЛТРУМЫ БУТАНА
НГУЛТРУМЫ БУТАНА
068
BOB
БОЛИВИЯ БОЛИВИАН
БОЛИВИЯ БОЛИВИАНЫ
072
BWP
БОТСВАН ПУЛ
БОТСВАН ПУЛЫ
084
BZD
БЕЛИЗ ДОЛЛАР
БЕЛИЗ ДОЛЛАРЫ
090
SBD
СОЛОМОН АРАЛДАРЫ ДОЛЛ.
СОЛОМОН АРАЛДАРЫНЫҢ
ДОЛЛАРЫ
096
BND
БРУНЕЙ ДОЛЛ
БРУНЕЙ ДОЛЛАРЫ
100
BGL
БОЛГАР ЛЕВЫ
БОЛГАР ЛЕВЫ
104
MMK
БИРМАН КЬЯТ
БИРМАН КЬЯТЫ
108
BIF
БУРУНДИЙ ФРАН
БУРУНДИЙ ФРАНКІ
112
BXB
БЕЛОРУС РУБЛЬ
БЕЛОРУС РУБЛЬІ
116
KHR
КАМБОДЖИ РИЕЛІ
КАМБОДЖИ РИЕЛІ
124
CAD
КАНАДА ДОЛЛАР
КАНАДА ДОЛЛАРЫ
132
CVE
ЭСКУДО КАБО-ВЕРДЕ
ЭСКУДО КАБО-ВЕРДЕ
136
KYD
КАИМАН АРАЛДАРЫ ДОЛЛАР
КАИМАН АРАЛДАРЫНЫҢ
ДОЛЛАРЫ
144
LKR
ШРИЛАН РУПИЯ
ШРИЛАН РУПИЯСЫ
152
CLP
ЧИЛИЙ ПЕСО
ЧИЛИЙ ПЕСОСЫ
156
CNY
РЕНМИНБИ ЮАНЬЫ
РЕНМИНБИ ЮАНЬЫ
(ҚЫТАЙ)
170
COP
КОЛУМБИЯ ПЕСО
КОЛУМБИЯ ПЕСОСЫ
174
KMF
КОМОР ФРАНК
КОМОР ФРАНКІ
180
ZRN
ЖАҢА ЗАИР
ЖАҢА ЗАИР
188
CRC
КОСТАРИКАН.КОЛОНЫ
КОСТАРИКАН КОЛОНЫ
191
HRK
КУНА
КУНА(ХОРВАТИЯ)
192
CUP
КУБИH ПЕССО
КУБИH ПЕССОСЫ
196
CYP
КИПР ФУНТ
КИПР ФУНТЫ
203
CZK
ЧЕХ КРОНЫ
ЧЕХИЯ КРОНЫ
208
DKK
ДАТ КРОНЫ
ДАТ КРОНЫ
214
DOP
ДОМИНИК ПЕСО
ДОМИНИК ПЕСОСЫ
218
ECS
ЭKВАДОР СУКРЕ
ЭKВАДОР СУКРЕ
222
SVC
САЛЬВАДОР КОЛОНЫ
САЛЬВАДОР КОЛОНЫ
230
ETB
ЭФИОП БЫРЫ
ЭФИОП БЫРЫ
232
ERN
НАКФА
НАКФА (ЭРИТРЕЯ)
233
EEK
ЭСТОНИЯ КРОНА
ЭСТОНИЯ КРОНА
238
FKP
ФОЛКЛЕНД АРАЛЫ ФУНТ
ФОЛКЛЕНД АРАЛДАРЫНЫҢ
ФУНТЫ
242
FJD
ФИДЖИ ДОЛЛАР
ФИДЖИ ДОЛЛАРЫ
246
FIM
ФИНЛЯНДИЯ МАРКА
ФИНЛЯНДИЯ МАРКАСЫ
250
FRF
ФРАHЦУЗ ФРАНКІ
ФРАHЦУЗ ФРАНКІ
262
DJF
ДЖИБУТИ ФРАНКІ
ДЖИБУТИ ФРАНКІ
270
GMD
ГАМБИ ДАЛАСИ
ГАМБИ ДАЛАСИ
276
DEM
ФРГ МАРКА
ФРГ МАРКАСЫ
288
GHC
ГАНА СЕДИ
ГАНСКИЕ СЕДИ
292
GIP
ГИБРАЛТАР ФУН
ГИБРАЛТАР ФУНТЫ
300
GRD
ГРЕХ ДРАХМАСЫ
ГРЕЦИЯ ДРАХМАСЫ
320
GTQ
ГВАТЕМАЛ.КЕТСАЛЬ
ГВАТЕМАЛЬ КЕТСАЛЫ
324
GNF
ГВИНЕЙ ФРАНК
ГВИНЕЙ ФРАНКІ
328
GYD
ГАЙАH ДОЛЛАР
ГАЙАH ДОЛЛАРЫ
332
HTG
ГАИТЯH ГУРД
ГАИТЯH ГУРДЫ
340
HNL
ГОHДУРАС ЛЕМПИРА
ГОHДУРАС ЛЕМПИРІ
344
HKD
ГОНКОНГ ДОЛЛ.
ГОНКОНГ ДОЛЛАРЫ
348
HUF
ВЕHГР ФОРИНТ
ВЕHГРИЯ ФОРИНТЫ
352
ISK
ИСЛАНД КРОНЫ
ИСЛАНДИЯ КРОНЫ
356
INR
ҮНДІ РУПИІ
ИНДИЯ РУПИІ
360
IDR
ИНДОНЕЗИЯ РУПИЯ
ИНДОНЕЗИЯ РУПИЯСЫ
364
IRR
ИРАH РИАЛ
ИРАH РИАЛЫ
368
IQD
ИРАК ДИНАР
ИРАК ДИНАРЫ
372
IEP
ИРЛАНД ФУНТ
ИРЛАНДИЯ ФУНТЫ
376
ILS
ЖАҢА ИЗРАИЛЬ ШЕКЕЛЬ
ЖАҢА ИЗРАИЛЬ ШЕКЕЛЬІ
380
ITL
ИТАЛЬЯН ЛИР
ИТАЛЬЯН ЛИРІ
388
JMD
ЯМАЙ ДОЛЛАР
ЯМАЙKА ДОЛЛАРЫ
392
JPY
ЖАПОН ИЕН
ЖАПОН ИЕНІ
400
JOD
ИОРДАН ДИНАР
ИОРДАН ДИНАРЫ

404
KES
КЕНИЙСКИЕ ШИЛЛИНГ
КЕНИЙСКИЕ
ШИЛЛИНГИ
408
KPW
С.-КОРЕЙСКАЯ ВОНА
СЕВЕРО-КОРЕЙСКАЯ
ВОНА
410
KRW
ВОНЫ РЕСП. КОРЕЯ
ВОНЫ РЕСПУБЛИКИ
КОРЕЯ
414
KWD
КУВЕЙТСКИЕ ДИНАРЫ
КУВЕЙТСКИЕ
ДИНАРЫ
417
KGS
КИРГИЗСКИЙ СОМ
КИРГИЗСКИЙ СОМ
418
LAK
КИП ЛНДР
КИП ЛАОССКОЙ
НАРОДНО-ДЕМОКРА-
ТИЧЕСКОЙ РЕСПУБ-
ЛИКИ
422
LBP
ЛИВАНСКИЕ ФУНТЫ
ЛИВАНСКИЕ ФУНТЫ
426
LSL
ЛОТИ
ЛОТИ
428
LVL
ЛАТВИЙСКИЙ ЛАТ
ЛАТВИЙСКИЙ ЛАТ
430
LRD
ЛИБЕРИЙСКИЕ ДОЛЛ.
ЛИБЕРИЙСКИЕ ДОЛ-
ЛАРЫ
434
LYD
ЛИВИЙСKИЕ ДИНАРЫ
ЛИВИЙСKИЕ ДИНАРЫ
440
LTL
ЛИТОВСКИЙ ЛИТ
ЛИТОВСКИЙ ЛИТ
442
LUF
ЛЮКСЕМБ. ФРАНКИ
ЛЮКСЕМБУРГСКИЕ
ФРАНКИ
446
MOP
МАКАО ПАТАКА
МАКАО ПАТАКА
450
MGF
МАЛАГАСИЙСКИЙ ФРА
МАЛАГАСИЙСКИЙ
ФРАНК
454
MWK
МАЛАВИЙСКИЕ КВАЧИ
МАЛАВИЙСКИЕ
КВАЧИ
458
MYR
МАЛАЙЗ.РИНГГИТЫ
МАЛАЙЗИЙСКИЕ
РИНГГИТЫ
462
MVR
МАЛЬДИВСКИЕ РУФИИ
МАЛЬДИВСКИЕ
РУФИИ
498
MDL
МОЛДАВСКИЙ ЛЕЙ
МОЛДАВСКИЙ ЛЕЙ
504
MAD
МАРОККАН ДИРХАМЫ
МАРОККАНСКИЕ
ДИРХАМЫ
508
MZM
МОЗАМБИК. МЕТИКАЛ
МОЗАМБИКСКИЕ
МЕТИКАЛЫ
470
MTL
МАЛЬТИЙСКИЕ ЛИРЫ
МАЛЬТИЙСКИЕ ЛИРЫ
478
MRO
МАВРИТАНСКИЕ УГИИ
МАВРИТАНСКИЕ
УГИИ
480
MUR
МАВРИКИЙСКИЕ РУПИ
МАВРИКИЙСКИЕ
РУПИИ
484
MXN
МЕКСИК. Н. ПЕСО
МЕКСИКАНСКОЕ
НОВОЕ ПЕСО
496
MNT
МОHГОЛЬСК.ТУГРИКИ
МОHГОЛЬСКИЕ
ТУГРИКИ
512
OMR
ОМАHСКИЕ РИАЛЫ
ОМАHСКИЕ РИАЛЫ
516
NAD
ДОЛЛАР НАМИБИИ
ДОЛЛАР НАМИБИИ
524
NPR
НЕПАЛЬСКИЕ РУПИИ
НЕПАЛЬСКИЕ РУПИИ
528
NLG
НИДЕРЛАН. ГУЛЬДЕН
НИДЕРЛАНДСКИЙ
ГУЛЬДЕН
532
ANG
НИД.АНТИЛЬ.ГУЛЬД.
НИДЕРЛАНДСКИЙ
АНТИЛЬСКИЙ
ГУЛЬДЕН
533
AWG
АРУБАНСК. ГУЛЬДЕН
АРУБАНСКИЙ
ГУЛЬДЕН
548
VUV
ВАТУ
ВАТУ
554
NZD
НОВОЗЕЛАНД ДОЛЛАР
НОВОЗЕЛАНДСКИЕ
ДОЛЛАРЫ
558
NIO
ЗОЛОТАЯ КОРДОБА
ЗОЛОТАЯ КОРДОБА
566
NGN
НИГЕРИЙСКИЕ НАЙРЫ
НИГЕРИЙСКИЕ
НАЙРЫ
578
NOK
НОРВЕЖСКИЕ КРОНЫ
НОРВЕЖСКИЕ КРОНЫ
586
PKR
ПАКИСТАНСК. РУПИИ
ПАКИСТАНСКИЕ
РУПИИ
590
PAB
БАЛЬБОА
БАЛЬБОА
598
PGK
ПАПУА НОВ.ГВ.КИНЫ
ПАПУА НОВОЙ
ГВИНЕИ КИНА
600
PYG
ГУАРАНИ
ГУАРАНИ
604
PEN
ПЕРУАН НОВ.СОЛИ
ПЕРУАНСКИЕ НОВЫЕСОЛИ
608
PHP
ФИЛИППИНСКИЕ ПЕСО
ФИЛИППИНСКИЕ
ПЕСО
616
PLZ
ПОЛЬСKИЕ ЗЛОТЫЕ
ПОЛЬСKИЕ ЗЛОТЫЕ
620
PTE
ПОРТУГАЛЬСКИЕ ЭСК
ПОРТУГАЛЬСКИЕ
ЭСКУДО
624
GWP
ГВИНЕЯ-БИСАУ ПЕСО
ГВИНЕЯ-БИСАУ
ПЕСО
626
TPE
ТИМОРСКОЕ ЭСКУДО
ТИМОРСКОЕ ЭСКУДО

404
KES
КЕНИЙ ШИЛЛИНГ
КЕНИЯ ШИЛЛИНГІ
408
KPW
С.-КОРЕЙ ВОНА
СОЛТҮСТІК-КОРЕЯ
ВОНАСЫ
410
KRW
КОРЕЯ РЕСП. ВОНА
КОРЕЯ РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ВОНАСЫ
414
KWD
КУВЕЙТ ДИНАР
КУВЕЙТ ДИНАРЫ
417
KGS
ҚЫРҒЫЗ СОМЫ
ҚЫРҒЫЗ СОМЫ
418
LAK
КИП ЛНДР
КИП ЛАОСС ХАЛЫҚ
ДЕМОКРАТИЯЛЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ
422
LBP
ЛИВАН ФУНТЫ
ЛИВАН ФУНТЫ
426
LSL
ЛОТИ
ЛОТИ
428
LVL
ЛАТВИЯ ЛАТЫ
ЛАТВИЯ ЛАТЫ
430
LRD
ЛИБЕР ДОЛЛ.
ЛИБЕРИЯ ДОЛЛАРЫ
434
LYD
ЛИВИЙ ДИНАРЫ
ЛИВИЯ ДИНАРЫ
440
LTL
ЛИТВА ЛИТІ
ЛИТВА ЛИТІ
442
LUF
ЛЮКСЕМБ. ФРАНКІ
ЛЮКСЕМБУРГ ФРАНКІ
446
MOP
МАКАО ПАТАКА
МАКАО ПАТАКАСЫ
450
MGF
МАЛАГАСИЙ ФРАНКІ
МАДАГАСКАР ФРАНКІ
454
MWK
МАЛАВИЙ КВАЧІ
МАЛАВИЙ КВАЧІ
458
MYR
МАЛАЙЗ.РИНГГИТІ
МАЛАЙЗИЯ РИНГГИТІ
462
MVR
МАЛЬДИВ РУФИИ
МАЛЬДИВ РУФИІ
498
MDL
МОЛДАВА ЛЕЙІ
МОЛДАВИЯ ЛЕЙІ
504
MAD
МАРОККАН ДИРХАМЫ
МАРОККАНС ДИРХАМЫ
508
MZM
МОЗАМБИК. МЕТИКАЛ
МОЗАМБИК  МЕТИКАЛЫ
470
MTL
МАЛЬТИЙ ЛИРЫ
МАЛЬТА ЛИРЫ
478
MRO
МАВРИТАН УГИИ
МАВРИТАН УГИИ
480
MUR
МАВРИКИЙ РУПИі
МАВРИКИЙ РУПИИі
484
MXN
МЕКСИК. Ж. ПЕСОСЫ
МЕКСИКА ЖАҢА ПЕСОСЫ
496
MNT
МОHГОЛИЯ ТУГРИКИ
МОHГОЛИЯ ТУГРИКИ
512
OMR
ОМАH РИАЛЫ
ОМАH РИАЛЫ
516
NAD
НАМИБИИ ДОЛЛАРЫ
НАМИБИЯ ДОЛЛАРЫ
524
NPR
НЕПАЛЬ РУПИІ
НЕПАЛ РУПИ
528
NLG
НИДЕРЛАН. ГУЛЬДЕНІ
НИДЕРЛАНД ГУЛЬДЕН
532
ANG
НИД.АНТИЛЬ.ГУЛЬД.
НИДЕРЛАНД АНТИЛЬ
ГУЛЬДЕНІ
533
AWG
АРУБАНСК. ГУЛЬДЕН
АРУБА ГУЛЬДЕНІ
548
VUV
ВАТУ
ВАТУ
554
NZD
ЖАҢАЗЕЛАНД ДОЛЛАРЫ
ЖАҢАЗЕЛАНДСКИЕ
ДОЛЛАРЫ
558
NIO
АЛТЫН КОРДОБА
АЛТЫН КОРДОБА
566
NGN
НИГЕР НАЙРЫ
НИГЕРИЯ НАЙРЫ
578
NOK
НОРВЕГИЯ КРОНЫ
НОРВЕГИЯ КРОНЫ
586
PKR
ПАКИСТАН РУПИІ
ПАКИСТАН РУПИІ
590
PAB
БАЛЬБОА
БАЛЬБОА
598
PGK
ПАПУА НОВ.ГВ.КИНЫ
ПАПУА НОВОЙ ГВИНЕИ
КИНА
600
PYG
ГУАРАНИ
ГУАРАНИ
604
PEN
ПЕРУАН  ЖАҢА ТҰЗЫ
ПЕРУ ЖАҢА ТҰЗ
608
PHP
ФИЛИППИН ПЕСОСЫ
ФИЛИППИН ПЕСОСЫ
616
PLZ
ПОЛЬША ЗЛОТЫ
ПОЛЬША ЗЛОТЫ
620
PTE
ПОРТУГАЛЬСКИЕ ЭСК
ПОРТУГАЛИЯ ЭСКУДО
624
GWP
ГВИНЕЯ-БИСАУ ПЕСОСЫ
ГВИНЕЯ-БИСАУ ПЕСОСЫ
626
TPE
ТИМОР ЭСКУДОСЫ
ТИМОР ЭСКУДОСЫ

634
QAR
КАТАРСКИЕ РИАЛЫ
КАТАРСКИЕ РИАЛЫ
642
ROL
РУМЫНСКИЕ ЛЕЙИ
РУМЫНСКИЕ ЛЕЙИ
Приложение 11
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
Классификатор характера сделки
Код
Наименование
01
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ С РАСЧЕТОМ В НАЦИОНАЛЬНОЙ ВАЛЮТЕ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
РАСЧЕТЫ В СВОБОДНО КОНВЕРТИРУЕМОЙ ВАЛЮТЕ (СКВ)
21
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ С РАСЧЕТОМ СКВ (КРОМЕ
ГОСУДАРСТВЕННОГО КРЕДИТА (ВНЕШНЕГО ЗАЙМА) и ПОГАШЕНИЯ ГОСУДАРСТВЕННОГО КРЕДИТА (ВНЕШНЕГО ЗАЙМА))
23
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ ПО ГОСУДАРСТВЕННОМУ КРЕДИТУ (ВНЕШНЕМУ ЗАЙМУ)
26
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ В ПОГАШЕНИЕ ГОСУДАРСТВЕННОГО КРЕДИТА (ВНЕШНЕГО ЗАЙМА)
РАСЧЕТЫ ПО КЛИРИНГАМ
31
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ С РАСЧЕТОМ В КЛИРИНГОВОЙ ВАЛЮТЕ (КРОМЕ ГОСУДАРСТВЕННОГО КРЕДИТА (ВНЕШНЕГО ЗАЙМА) И ПОГАШЕНИЯ ГОСУДАРСТВЕННОГО КРЕДИТА (ВНЕШНЕГО ЗАЙМА))
33
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ ПО ГОСУДАРСТВЕННОМУ КРЕДИТУ (ВНЕШНЕМУ ЗАЙМУ)
36
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ В ПОГАШЕНИЕ ГОСУДАРСТВЕННОГО КРЕДИТА (ВНЕШНЕГО ЗАЙМА)
Расчеты в замкнутой валюте
41
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ С РАСЧЕТОМ В замкнутой валюте (КРОМЕ ГОСУДАРСТВЕННОГО КРЕДИТА (ВНЕШНЕГО ЗАЙМА))
43
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ ПО ГОСУДАРСТВЕННОМУ КРЕДИТУ (ВНЕШНЕМУ ЗАЙМУ)
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ ПО ПРОЧИМ КОММЕРЧЕСКИМ ОПЕРАЦИЯМ
51
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ В ПОРЯДКЕ ПРЯМОГО ТОВАРООБМЕНА
(БАРТЕРНЫЕ СДЕЛКИ)
52
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ В СЧЕТ ПРЕДОСТАВЛЕННЫХ РАБОТ И
УСЛУГ
54
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ГАЗА ЗА ТРАНЗИТ ПО ТЕРРИТОРИИ ДРУГИХ
СТРАН
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ В СЧЕТ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ ПО СОГЛАШЕНИЯМ О
СОТРУДНИЧЕСТВЕ В СТРОИТЕЛЬСТВЕ ПРЕДПРИЯТИЙ И ОБЪЕКТОВ
71
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ В СЧЕТ КОМПЕНСАЦИОННЫХ
ОБЯЗАТЕЛЬСТВ С РАСЧЕТОМ В КЛИРИНГОВОЙ ВАЛЮТЕ
72
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ В СЧЕТ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ КАЗАХСТАНА И СТРАН СОДРУЖЕСТВА НЕЗАВИСИМОВЫХ ГОСУДАРСТВ
78
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ В СЧЕТ КОМПЕНСАЦИОННЫХ
ОБЯЗАТЕЛЬСТВ С РАСЧЕТОМ В СКВ
ПРОЧЕЕ
80
ПРОЧЕЕ
Примечание: В случаях, когда договор (контракт) заключен в иностранной валюте, а оплата осуществляется в национальной валюте Республики Казахстан, код характера сделки указывается для иностранной валюты.
Приложение 12
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
Классификатор видов транспорта/МТКТ
Код
Наименование вида транспорта
00
СПОСОБ ТРАНСПОРТИРОВКИ НЕ УКАЗАН
10
МОРСКОЙ ТРАНСПОРТ
12
ЖЕЛЕЗНОДОРОЖНЫЙ ВАГОН НА МОРСКОМ СУДНЕ (ПАРОМ)
16
САМОХОДНОЕ ДОРОЖНОЕ СРЕДСТВО НА МОРСКОМ СУДНЕ
(СУДА ТИПА РО-РО)
20
ЖЕЛЕЗНОДОРОЖНЫЙ ТРАНСПОРТ
30
АВТОДОРОЖНЫЙ ТРАНСПОРТ
40
ВОЗДУШНЫЙ ТРАНСПОРТ
50
ПОЧТА
55
ЭКСПРЕСС-ПОЧТА
71
ТРУБОПРОВОДНЫЙ ТРАНСПОРТ
72
ЛИНИИ ЭЛЕКТРОПЕРЕДАЧ
80
ВНУТРЕННИЙ ВОДНЫЙ ТРАНСПОРТ
90
САМОДВИЖУЩИЕСЯ СРЕДСТВА (ТРАНСПОРТНЫЕ
СРЕДСТВА, ПЕРЕМЕЩАЕМЫЕ В КАЧЕСТВЕ ТОВАРА)
91
ПРОЧЕЕ
Приложение 13
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
Классификатор
таможенных органов Республики Казахстан
Код ТО
Название таможенного органа

634
QAR
КАТАР РИАЛЫ
КАТАР РИАЛЫ
642
ROL
РУМЫНИЯ ЛЕЙІ
РУМЫНИЯ ЛЕЙІ
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 11-қосымша
Мәміле сипатының жіктеушісі
Коды
Атауы
01
ТАУАРЛАРДЫ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ҰЛТТЫҚ ВАЛЮТАСЫНДА ЕСЕП АЙЫРЫСА ОТЫРЫП ӨТКІЗУ
Еркін айырбастау валютасында (ЕАВ) есеп айырысу
21
ЕАВ ЕСЕП АЙЫРЫСА ОТЫРЫП (МЕМЛЕКЕТТІК НЕСИЕДЕН (ІШКІ
ЗАЙМ) ЖӘНЕ МЕМЛЕКЕТТІК НЕСИЕНІ (ІШКІ ЗАЙМ) ТӨЛЕУДЕН
БАСҚА) ТАУАРЛАР ӨТКІЗУ
23
ТАУАРЛАРДЫ МЕМЛЕКЕТТІК НЕСИЕ (ІШКІ ЗАЙМ) БОЙЫНША ӨТКІЗУ
26
ТАУАРЛАРДЫ МЕМЛЕКЕТТІК НЕСИЕНІ (ІШКІ ЗАЙМ)
ТӨЛЕЙ ОТЫРЫП
ӨТКІЗУ
Клиринг бойынша есеп айырысу
31
КЛИРИНГ ВАЛЮТАДА ЕСЕП АЙЫРЫСА ОТЫРЫП (МЕМЛЕКЕТТІК
НЕСИЕДЕН (ІШКІ ЗАЙМ) ЖӘНЕ МЕМЛЕКЕТТІК НЕСИЕНІ (ІШКІ
ЗАЙМ) ТӨЛЕУДЕН БАСҚА) ТАУАРЛАРДЫ ӨТКІЗУ
33
ТАУАРЛАРДЫ МЕМЛЕКЕТТІК НЕСИЕ (ІШКІ ЗАЙМ) БОЙЫНША ӨТКІЗУ
36
ТАУАРЛАРДЫ МЕМЛЕКЕТТІК НЕСИЕНІ (ІШКІ ЗАЙМ) ТӨЛЕЙ ОТЫРЫП
ӨТКІЗУ
Тұйық валютада есеп айырысу
41
ТҰЙЫҚ ВАЛЮТАДА ЕСЕП АЙЫРЫСА ОТЫРЫП
(МЕМЛЕКЕТТІК НЕСИЕДЕН (ІШКІ ЗАЙМ) ТАУАРЛАРДЫ ӨТКІЗУ
43
ТАУАРЛАРДЫ МЕМЛЕКЕТТІК НЕСИЕ (ІШКІ ЗАЙМ) БОЙЫНША ӨТКІЗУ
Басқа коммерциялық операциялар бойынша тауарларды өткізу
51
ТІКЕЛЕЙ ТАУАРАЙНАЛЫМЫ (АЙЫРБАС МӘМІЛЕСІ)
ТӘРТІБІНДЕ ТАУАРЛАРДЫ ӨТКІЗУ
52
ҰСЫНЫЛҒАН ЖҰМЫСТАР МЕН ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУЛЕР ЕСЕБІНЕН
ТАУАРЛАР ӨТКІЗУ
54
БАСҚА ЕЛДЕР АУМАҒЫ БОЙЫНША ТРАНЗИТПЕН ГАЗ ӨТКІЗУ
Кәсіпорындар мен объектілер құрылысын салудағы ынтымақтастық
туралы келісім жөніндегі міндеттеменің есебінен тауарларды
өткізу
71
КЛИРИНГ ВАЛЮТАДА ЕСЕП АЙЫРЫСА ОТЫРЫП ӨТЕМАҚЫ
МІНДЕТТЕМЕСІНІҢ ЕСЕБІНЕН ТАУАРЛАРДЫ ӨТКІЗУ
72
ҚАЗАҚСТАН ЖӘНЕ ТӘУЕЛСІЗ МЕМЛЕКЕТТЕР ДОСТАСТЫҒЫ
ЕЛДЕРІНІҢ МІНДЕТТЕМЕЛЕРІ ЕСЕБІНЕН ТАУАР ӨТКІЗУ
78
ЕАВ ЕСЕП АЙЫРЫСА ОТЫРЫП ӨТЕМАҚЫ МІНДЕТТЕМЕСІНІҢ
ЕСЕБІНЕН ТАУАРЛАРДЫ ӨТКІЗУ
Басқалары
80
БАСҚАЛАРЫ
Ескерту: Келісім (келісім-шарт) шетел валютасында жасалған
жағдайда, ал төлем Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында
жүзеге асырылатын болса, шетелдік валюта үшін мәміле сипатының
коды көрсетіледі.
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 12-қосымша
Көлік түрінің жіктеушісі/МТКТ
КОДЫ
КӨЛІК ТҮРЛЕРІНІҢ АТАУЫ
00
СПОСОБ ТРАНСПОРТИРОВКИ НЕ УКАЗАН
10
ТЕҢІЗ КӨЛІГІ
12
ТЕҢІЗ КЕМЕСІНДЕГІ ТЕМІРЖОЛ ВАГОНЫ (ПАРОМ)
16
ТЕҢІЗ КЕМЕСІНДЕГІ ӨЗДІГІНЕН ЖҮРЕТІН ЖОЛ ҚҰРАЛЫ
(РО-РО ТҮРІНДЕГІ КЕМЕ)
20
ТЕМІРЖОЛ КӨЛІГІ
30
АВТОЖОЛ КӨЛІГІ
40
ӘУЕ КӨЛІГІ
50
ПОЧТА
55
ЭКСПРЕСС-ПОЧТА
71
ҚҰБЫР ЖЕЛІСІ КӨЛІГІ
72
ЭЛЕКТР БЕРУ ЖЕЛІСІ
80
ІШКІ СУ КӨЛІГІ
90
ӨЗДІГІНЕН ҚОЗҒАЛАТЫН ҚҰРАЛ
(ТАУАР РЕТІНДЕ ӨТКІЗІЛЕТІН КӨЛІК ҚҰРАЛДАРЫ)
91
БАСҚАЛАРЫ
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 13-қосымша
Қазақстан Республикасы кеден органдарының жіктемесі
КО коды
Кеден органының атауы

1. ЛЬГОТЫ И ИНЫЕ ОСОБЕННОСТИ ПО УПЛАТЕ ТАМОЖЕННЫХ СБОРОВ ЗА ТАМОЖЕННОЕ ОФОРМЛЕНИЕ
О
ЛЬГОТЫ НЕ ПРЕДОСТАВЛЕНЫ
А
ОСВОБОЖДЕНИЕ ОТ УПЛАТЫ ТАМОЖЕННЫХ СБОРОВ ЗА ТАМОЖЕННОЕ ОФОРМЛЕНИЕ
Я
ДРУГИЕ ЛЬГОТЫ И ОСОБЕННОСТИ
2. ПРЕФЕРЕНЦИИ, ЛЬГОТЫ И ИНЫЕ ОСОБЕННОСТИ ПО УПЛАТЕ ТАМОЖЕННЫХ ПОШЛИН
О
ПРЕФЕРЕНЦИИ И ЛЬГОТЫ НЕ ПРЕДОСТАВЛЕНЫ
А
ОСВОБОЖДЕНИЕ ОТ УПЛАТЫ ТАМОЖЕННОЙ ПОШЛИНЫ
Б
ЧАСТИЧНОЕ ОСВОБОЖДЕНИЕ ОТ УПЛАТЫ ТАМОЖЕННОЙ ПОШЛИНЫ
Г
ТАРИФНАЯ ПРЕФЕРЕНЦИЯ В ОТНОШЕНИИ ТОВАРОВ, ПРОИСХОДЯЩИХ ИЗ РАЗВИВАЮЩИХСЯ СТРАН
Д
ТАРИФНАЯ ПРЕФЕРЕНЦИЯ В ОТНОШЕНИИ ТОВАРОВ, ПРОИСХОДЯЩИХ ИЗ НАИМЕНЕЕ РАЗВИТЫХ СТРАН
Е
ПРИМЕНЯЕТСЯ СТАВКА ТАМОЖЕННОЙ ПОШЛИНЫ
В ДВОЙНОМ РАЗМЕРЕ
Ж
ОТСРОЧКА УПЛАТЫ ТАМОЖЕННОЙ ПОШЛИНЫ
З
РАССРОЧКА УПЛАТЫ ТАМОЖЕННОЙ ПОШЛИНЫ
Я
ДРУГИЕ ЛЬГОТЫ И ПРЕФЕРЕНЦИИ
3. ЛЬГОТЫ В ОТНОШЕНИИ УПЛАТЫ АКЦИЗОВ
О
ЛЬГОТЫ НЕ ПРЕДОСТАВЛЕНЫ
А
ОСВОБОЖДЕНИЕ ОТ УПЛАТЫ АКЦИЗА
Я
ДРУГИЕ ЛЬГОТЫ
4. ЛЬГОТЫ В ОТНОШЕНИИ УПЛАТЫ НАЛОГА НА ДОБАВЛЕННУЮ
СТОИМОСТЬ (НДС)
О
ЛЬГОТЫ НЕ ПРЕДОСТАВЛЕНЫ
А
ОСВОБОЖДЕНИЕ ОТ УПЛАТЫ НДС
Б
ЧАСТИЧНОЕ ОСВОБОЖДЕНИЕ ОТ УПЛАТЫ НДС
Г
УПЛАТА НДС МЕТОДОМ ЗАЧЕТА
Д
ОТСРОЧКА УПЛАТЫ НДС
Я
ДРУГИЕ ЛЬГОТЫ
Приложение 15
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
Классификатор
кратких буквенных обозначений документов
Краткое
буквенное
обозначе-
ние доку-
мента
Наименование документа
МД
МЕЖДУНАРОДНЫЕ ДОГОВОРЫ ИЛИ
МЕЖПРАВИТЕЛЬСТВЕННЫЕ СОГЛАШЕНИЯ
ЗРК
ЗАКОНОДАТЕЛЬНЫЕ АКТЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ПП РК
ПОСТАНОВЛЕНИЯ ПРАВИТЕЛЬСТВА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
НК РК
НАЛОГОВЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ТК РК
ТАМОЖЕННЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ПС
ПИСЬМА ЦЕНТРАЛЬНЫХ ИСПОЛНИТЕЛЬНЫХ
ОРГАНОВ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН,
НАИМЕНОВАНИЕ КОТОРЫХ УКАЗЫВАЕТСЯ В
ФОРМЕ АББРЕВИАТУРЫ, С УКАЗАНИЕМ ДАТЫ И
НОМЕРА
ПК
ПРИКАЗЫ УПОЛНОМОЧЕННОГО ОРГАНА
УК
УКАЗАНИЯ УПОЛНОМОЧЕННОГО ОРГАНА
ИП
ИНВЕСТИЦИОННЫЙ ПРОЕКТ (КОНТРАКТ, СРП,
КОНЦЕССИЯ И Т.Д.) НА ОСУЩЕСТВЛЕНИЕ
ОПРЕДЕЛЕННОГО ВИДА РАБОТ И УСЛУГ,
ЗАКЛЮЧАЕМЫЙ С ЮРИДИЧЕСКИМИ ЛИЦАМИ С
ПРАВИТЕЛЬСТВОМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ИЛИ
ЕГО УПОЛНОМОЧЕННЫМИ ОРГАНАМИ (НОМЕР И
ДАТА АКТА, ЛИЦЕНЗИИ ГОСУДАРСТВЕННОЙ
РЕГИСТРАЦИИ ПРОЕКТА С ОБЯЗАТЕЛЬНЫМ
УКАЗАНИЕМ СФЕРЫ ИНВЕСТИРОВАНИЯ)
Приложение 16
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
Правила пересчета валют в доллары США
Статистическая стоимость, в том числе по договорам (контрактам), заключенным в клиринговых валютах, пересчитывается из фактурной стоимости, указанной в валюте договора (контракта), на основе рыночных курсов обмена валют, определенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Величина фактурной стоимости в валюте договора (контракта) умножается на курс тенге по отношению к валюте договора (контракта), установленный на день принятия ГТД, и делится на курс тенге к доллару США.
Например, если товар продан (куплен) за 120 тысяч фунтов стерлингов, то пересчет осуществляется следующим образом:

1. Кедендік ресімдеу үшін кеден алымдарын төлеу
жөніндегі жеңілдіктер мен өзге де ерекшеліктер
О
ЖЕҢІЛДІКТЕР БЕРІЛГЕН ЖОҚ
А
КЕДЕНДІК РЕСІМДЕУ ҮШІН КЕДЕН АЛЫМДАРЫН ТӨЛЕУДЕН БОСАТУ
Я
БАСҚА ДА ЖЕҢІЛДІКТЕР МЕН ЕРЕКШЕЛІКТЕР
2. Кеден баждарын төлеу бойынша преференциялар,
жеңілдіктер және өзге де ерекшеліктер
О
ПРЕФЕРЕНЦИЯЛАР ЖӘНЕ ЖЕҢІЛДІКТЕР БЕРІЛГЕН ЖОҚ
А
КЕДЕН БАЖДАРЫН ТӨЛЕУДЕН БОСАТУ
Б
КЕДЕН БАЖДАРЫН ТӨЛЕУДЕН ІШІНАРА БОСАТУ
Г
ДАМЫҒАН ЕЛДЕРДЕН ШЫҚҚАН ТАУАРЛАРҒА ҚАТЫСТЫ
ТАРИФТІК ПРЕФЕРЕНЦИЯ
Д
МЕЙЛІНШЕ КЕНЖЕ ДАМЫҒАН ЕЛДЕН ШЫҚҚАН ТАУАРЛАРҒА
ҚАТЫСТЫ ТАРИФТІК ПРЕФЕРЕНЦИЯ
Е
КЕДЕН БАЖЫДАРЫНЫҢ СТАВКАСЫ ЕКІ ЕСЕ МӨЛШЕРДЕ
ҚОЛДАНЫЛАДЫ
Ж
КЕДЕН БАЖДАРЫН ТӨЛЕУДІ КЕЙІНГЕ ҚАЛДЫРУ
З
КЕДЕН БАЖДАРЫН ТӨЛЕУДІҢ МЕРЗІМІН ҰЗАРТУ
Я
БАСҚА ДА ЖЕҢІЛДІКТЕР МЕН ПРЕФЕРЕНЦИЯЛАР
3. Акциздерді төлеуге қатысты жеңілдіктер
О
ЖЕҢІЛДІКТЕР ҰСЫНЫЛҒАН ЖОҚ
А
АКЦИЗДЕРДІ ТӨЛЕУДЕН БОСАТУ
Я
БАСҚА ДА ЖЕҢІЛДІКТЕР
4. Қосымша құнға арналған салықтарды (ҚҚС)
төлеуге қатысты жеңілдіктер
О
ЖЕҢІЛДІКТЕР ҰСЫНЫЛҒАН ЖОҚ
А
ҚҚС-НЫ ТӨЛЕУДЕН БОСАТУ
Б
ҚҚС-НЫ ТӨЛЕУДЕН ІШІНАРА БОСАТУ
Г
СЫНАҚ ДІСІМЕН ҚҚС ТӨЛЕУ
Д
ҚҚС ТӨЛЕУДІ КЕЙІНГЕ ҚАЛДЫРУ
Я
БАСҚА ДА ЖЕҢІЛДІКТЕР
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 15-қосымша
Құжаттардың қысқаша әріптік белгілерінің жіктеушісі
Құжаттардың
қысқаша
әріптік
белгілерінің
жіктеушісі
Құжаттардың атауы
ХШ
ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ШАРТТАР НЕМЕСЕ ҮКІМЕТАРАЛЫҚ
КЕЛІСІМДЕР
ҚРЗ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢНАМАЛЫҚ АКТІЛЕРІ
ҚР ҮҚ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҮКІМЕТ ҚАУЛЫСЫ
ҚР СК
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ САЛЫҚ КОДЕКСІ
ҚР КК
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ КЕДЕН КОДЕКСІ
ХТ
КҮНІ МЕН НОМЕРІ КӨРСЕТІЛГЕН, АТАУЫ
АББРЕВИАТУРА НЫСАНЫНДА КӨРСЕТІЛЕТІН ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ ОРТАЛЫҚ АТҚАРУ ОРГАНДАРЫНЫҢ ХАТЫ
БҚ
УӘКІЛЕТТІ ОРГАННЫҢ БҰЙРЫҒЫ
ТП
УӘКІЛЕТТІ ОРГАННЫҢ ТАПСЫРМАСЫ
ИЖ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҮКІМЕТІМЕН ЗАҢДЫ
ТҰЛҒАМЕН НЕМЕСЕ ОНЫҢ УӘКІЛЕТТІ ОРГАНДАРЫМЕН
(АКТІНІҢ, ИНВЕСТИЦИЯЛАУ САЛАСЫН МІНДЕТТІ
ТҮРДЕ КӨРСЕТУМЕН ЖОБАНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕЛГЕН
ЛИЦЕНЗИЯСЫНЫҢ НОМЕРІ МЕН КҮНІ) БЕКІТІЛЕТІН
ЖҰМЫСТАР МЕН ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУЛЕРДІҢ БЕЛГІЛЕНГЕН
ТҮРЛЕРІН ЖҮЗЕГЕ АСЫРУҒА АРНАЛҒАН
ИНВЕСТИЦИЯЛЫҚ ЖОБАЛАР (КЕЛІСІМ-ШАРТ, СРП,
КОНЦЕССИЯ ЖӘНЕ Т.Б.)
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 16-қосымша
Валюталарды АҚШ долларына қайта есептеу ережесі
Статистикалық құн, оның ішінде клирингтік валюталарда жасалған шарттар (келісім шарттар) бойынша статистикалық құн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын валюталар айырбастаудың нарықтық бағамдарының негізінде шарт (келісім шарт) валютасында көрсетілген фактуралық құннан қайта есептеледі.
Шарт (келісім шарт) валютасындағы фактуралық құнның шамасы ЖКД қабылданған күні белгіленген теңгенің шарт (келісім шарт) валютасына қатысы бойынша бағамына көбейтіледі және теңгенің АҚШ долларына бағамына бөлінеді.
Мысалы, егер тауар 120 мың фунт стерлингке сатылса (сатып алынса), онда қайта есептеу мынадай түрде жүзеге асырылады:

1 английский фунт стерлингов     - 231,07 тенге
1 доллар США                     - 150,9 тенге
120 000 х 231,07/150,9 = 183 753,48 долларов США.
Если курс валюты приведен не к единице валюты, а к 10, 100 и так далее единицам (например, 100 итальянских лир - 9 тенге 39 тиын), то величина, полученная указанным образом, делится на показатель кратности (например, в случае с итальянскими лирами - показатель кратности - 100).
Например, товар продан (куплен) за 120 млн. итальянских лир, то пересчет будет осуществляться следующим образом:
1 доллар США               - 150,9 тенге
120 000 000 х 9,39 / 100 / 150,9 = 74671,97 долларов США.
Приложение 17
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
Классификатор
таможенных платежей и налогов
Код
Наименование вида платежа
Коды БК

1 ағылшын фунт стерлингі - 231,07 теңге
1 АҚШ доллары - 150,9 теңге
120 000 х 231,07/150,9 = 183 753, 48 АҚШ доллары.
Егер валюта бағамы валютаның бірлігіне емес, 10-дық, 100-дік және одан арғы бірліктерге (мысалы, 100 итальян лирі - 9 теңге 39 тиын) келтірілсе, онда көрсетілген түрде алынған шама еселік көрсеткішіне бөлінеді (мысалы итальян лиріндегі жағдайда - еселік көрсеткіші - 100).
Мысалы, тауар 120 млн. итальян лиріне сатылса (сатып алынса), онда қайта есептеу мынадай үлгіде жүзеге асырылады:
1 АҚШ доллары - 150, 9 теңге
120 000 000 х 9,39/100/150,9 = 74671,97 АҚШ доллары.
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 17-қосымша
Кеден төлемдері мен салықтарының жіктеушісі
Коды  Төлем түрлерінің атауы БК коды

105 105
39
ПЕРИОДИЧЕСКИЙ НАЛОГ НА ДОБАВЛЕННУЮ
СТОИМОСТЬ НА ТОВАРЫ, ПРОИСХОДЯЩИЕ И
ВРЕМЕННО ВВОЗИМЫЕ С ТЕРРИТОРИИ РОССИЙ-
СКОЙ ФЕДЕРАЦИИ
36
НАЛОГ НА ДОБАВЛЕННУЮ СТОИМОСТЬ,
ДОНАЧИСЛЕННЫЙ В РЕЗУЛЬТАТЕ ПРОВЕДЕНИЯ
НЕЗАВИСИМОЙ ЭКСПЕРТИЗЫ ТАМОЖЕННОЙ
СТОИМОСТИ ТОВАРОВ, ИМПОРТИРУЕМЫХ НА
ТЕРРИТОРИЮ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН, КРОМЕ НАЛОГА НА ДОБАВЛЕННУЮ СТОИМОСТЬ НА ТОВАРЫ, ПРОИСХОДЯЩИЕ И ИМПОРТИРУЕ-
МЫЕ ИЗ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ
105 106
37
НАЛОГ НА ДОБАВЛЕННУЮ СТОИМОСТЬ,
ДОНАЧИСЛЕННЫЙ В РЕЗУЛЬТАТЕ ПРОВЕДЕНИЯ НЕЗАВИСИМОЙ ЭКСПЕРТИЗЫ ТАМОЖЕННОЙ СТОИМОСТИ ТОВАРОВ, ПРОИСХОДЯЩИХ И ИМПОРТИРУЕМЫХ С ТЕРРИТОРИИ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ

105 105
39
РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫНЫҢ АУМАҒЫНАН ШЫҒАРЫЛАТЫН
ЖӘНЕ УАҚЫТША ӘКЕЛІНЕТІН ТАУАРЛАРҒА САЛЫНАТЫН
ҚОСЫМША ҚҰННЫҢ МЕРЗІМДІК САЛЫҒЫ
36
РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫНАН ШЫҒАРЫЛАТЫН ЖӘНЕ
ИМПОРТТАЛАТЫН ТАУАРЛАРҒА САЛЫНАТЫН ҚОСЫМША
ҚҰН САЛЫҒЫНАН БАСҚА, ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
АУМАҒЫНА ИМПОРТТАЛАТЫН ТАУАРЛАРДЫҢ КЕДЕНДІК
ҚҰНЫНА ТӘУЕЛСІЗ САРАПТАМА ЖҮРГІЗУ НӘТИЖЕСІНДЕ
ҚОСЫМША ЕСЕПТЕЛГЕН ҚОСЫМША ҚҰН САЛЫҒЫ
105 106
37
РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫНЫҢ АУМАҒЫНАН ШЫҒАРЫЛАТЫН
ЖӘНЕ ИМПОРТТАЛАТЫН ТАУАРЛАРДЫҢ КЕДЕНДІК ҚҰНЫНА
ТӘУЕЛСІЗ САРАПТАМА ЖҮРГІЗУ НӘТИЖЕСІНДЕ ҚОСЫМША
ЕСЕПТЕЛГЕН ҚОСЫМША ҚҰН САЛЫҒЫ

105 284
90
АКЦИЗЫ, ДОНАЧИСЛЕННЫЕ В РЕЗУЛЬТАТЕ
ПРОВЕДЕНИЯ НЕЗАВИСИМОЙ ЭКСПЕРТИЗЫ ТА-
МОЖЕННОЙ СТОИМОСТИ БЕНЗИНА (ЗА ИСКЛЮ-
ЧЕНИЕМ АВИАЦИОННОГО), ИМПОРТИРУЕМОГО
НА ТЕРРИТОРИЮ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
105 285
29
АКЦИЗЫ, ДОНАЧИСЛЕННЫЕ В РЕЗУЛЬТАТЕ
ПРОВЕДЕНИЯ НЕЗАВИСИМОЙ ЭКСПЕРТИЗЫ ТА-
МОЖЕННОЙ СТОИМОСТИ ОГНЕСТРЕЛЬНОГО И
ГАЗОВОГО ОРУЖИЯ (КРОМЕ ПРИОБРЕТАЕМОГО
ДЛЯ НУЖД ОРГАНОВ ГОСУДАРСТВЕННОЙ ВЛАСТИ), ИМПОРТИРУЕМОГО НА ТЕРРИТОРИЮ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН

105 284
90
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АУМАҒЫНА ИМПОРТ-
ТАЛАТЫН БЕНЗИННІҢ (АВИАЦИЯЛЫҚТЫ ҚОСПАҒАНДА)
КЕДЕНДІК ҚҰНЫНА ТӘУЕЛСІЗ САРАПТАМА ЖҮРГІЗУДІҢ
НӘТИЖЕСІНДЕ ҚОСЫМША ЕСЕПТЕЛГЕН АКЦИЗДЕР
105 285
29
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АУМАҒЫНА ИМПОРТТАЛАТЫН ОҚПЕН АТЫЛАТЫН ЖӘНЕ ГАЗДЫҚ ҚАРУДЫҢ (МЕМЛЕКЕТТІК БИЛІК ОРГАНДАРЫНЫҢ ҚАЖЕТТІЛІКТЕРІ ҮШІН САТЫП АЛЫНАТЫНДАРДАН БАСҚА) КЕДЕНДІК ҚҰНЫНА ТӘУЕЛСІЗ САРАПТАМА ЖҮРГІЗУДІҢ НӘТИЖЕСІНДЕ ҚОСЫМША ЕСЕПТЕЛГЕН АКЦИЗДЕР

105 286
19
АКЦИЗЫ, ДОНАЧИСЛЕННЫЕ В РЕЗУЛЬТАТЕ ПРОВЕДЕНИЯ НЕЗАВИСИМОЙ ЭКСПЕРТИЗЫ ТА-
МОЖЕННОЙ СТОИМОСТИ СЫРОЙ НЕФТИ, ВКЛЮ-
ЧАЯ ГАЗОВЫЙ КОНДЕНСАТ, ИМПОРТИРУЕМЫЙ
НА ТЕРРИТОРИЮ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
105 287
4. Защитные и антидемпинговые пошлины
50
АНТИДЕМПИНГОВАЯ ПОШЛИНА, ВЗИМАЕМАЯ В
КАЧЕСТВЕ ЗАЩИТНЫХ МЕР ОТЕЧЕСТВЕННЫХ
ТОВАРОПРОИЗВОДИТЕЛЕЙ
51
ЗАЩИТНАЯ ПОШЛИНА, ВЗИМАЕМАЯ В КАЧЕСТВЕ ЗАЩИТНЫХ МЕР ОТЕЧЕСТВЕННЫХ ТОВАРОПРОИЗВОДИТЕЛЕЙ
106 202
52
АНТИДЕМПИНГОВАЯ ПОШЛИНА, ВЗИМАЕМАЯ В КАЧЕСТВЕ ЗАЩИТНЫХ МЕР ОТЕЧЕСТВЕННЫХ ТОВАРОПРОИЗВОДИТЕЛЕЙ, ДОНАЧИСЛЕННАЯ В РЕЗУЛЬТАТЕ ПРОВЕДЕНИЯ НЕЗАВИСИМОЙ ЭКСПЕРТИЗЫ ТАМОЖЕННОЙ СТОИМОСТИ ВВОЗИМЫХ ТОВАРОВ

105 286
19
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АУМАҒЫНА
ИМПОРТТАЛАТЫН ГАЗ КОНДЕНСАТЫН ҚОСА АЛҒАНДА
ШИКІ МҰНАЙДЫҢ КЕДЕНДІК ҚҰНЫНА ТӘУЕЛСІЗ
САРАПТАМА ЖҮРГІЗУДІҢ НӘТИЖЕСІНДЕ ҚОСЫМША
ЕСЕПТЕЛГЕН АКЦИЗДЕР
105 287
4. Қорғау және демпингке қарсы баждар
50
ОТАНДЫҚ ТАУАР ӨНДІРУШІЛЕРДІ ҚОРҒАУ ШАРАЛАРЫ
РЕТІНДЕ АЛЫНАТЫН ДЕМПИНГКЕ ҚАРСЫ БАЖ
51
ОТАНДЫҚ ТАУАР ӨНДІРУШІЛЕРДІ ҚОРҒАУ ШАРАЛАРЫ
РЕТІНДЕ АЛЫНАТЫН ҚОРҒАУ БАЖЫ
106 202
52
ОТАНДЫҚ ТАУАР ӨНДІРУШІЛЕРДІ ҚОРҒАУ ШАРАЛАРЫ
РЕТІНДЕ АЛЫНАТЫН ӘКЕЛІНГЕН ТАУАРЛАРДЫҢ
КЕДЕНДІК ҚҰНЫНА ТӘУЕЛСІЗ САРАПТАМА ЖҮРГІЗУ
НӘТИЖЕСІНДЕ ҚОСЫМША ЕСЕПТЕЛГЕН ДЕМПИНГКЕ
ҚАРСЫ БАЖ

106 204
53
ЗАЩИТНАЯ ПОШЛИНА, ВЗИМАЕМАЯ В КАЧЕСТВЕ
ЗАЩИТНЫХ МЕР ОТЕЧЕСТВЕННЫХ ТОВАРОПРО-
ИЗВОДИТЕЛЕЙ, ДОНАЧИСЛЕННАЯ В РЕЗУЛЬТА-
ТЕ ПРОВЕДЕНИЯ НЕЗАВИСИМОЙ ЭКСПЕРТИЗЫ
ТАМОЖЕННОЙ СТОИМОСТИ ВВОЗИМЫХ ТОВАРОВ
5. Другие платежи
70
СБОРЫ ЗА ВЫДАЧУ ЛИЦЕНЗИЙ
105 402
80
СОВОКУПНЫЙ ТАМОЖЕННЫЙ ПЛАТЕЖ
97
ИНЫЕ ВИДЫ ТАМОЖЕННЫХ ПЛАТЕЖЕЙ, ПРЕДУС-
МОТРЕННЫЕ ТАМОЖЕННЫМ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВОМ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
98
СУММА ОБЕСПЕЧЕНИЯ УПЛАТЫ ТАМОЖЕННЫХ
ПЛАТЕЖЕЙ И НАЛОГОВ В НАЦИОНАЛЬНОЙ ВА-
ЛЮТЕ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
99
СУММА ОБЕСПЕЧЕНИЯ УПЛАТЫ ТАМОЖЕННЫХ
ПЛАТЕЖЕЙ И НАЛОГОВ В ИНОСТРАННОЙ ВАЛЮ-
ТЕ, КОТИРУЕМОЙ НАЦИОНАЛЬНЫМ БАНКОМ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Приложение 18
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
Примеры заполнения граф 47 и В
Проведение арифметических действий в графе 47 производится с точностью до двух знаков после запятой.
1. Пример исчисления таможенного сбора за таможенное оформление ГТД с 2-мя добавочными листами:
количество наименований товаров - 5,
количество дополнительных листов - 2,
размер ставки сбора  - 50 евро за основной лист ГТД, 20 евро за каждый добавочный лист ГТД;
EVRO = 166,71 (курс ЕВРО).
Расчет:
N = 2 (количество добавочных листов),
Kol_tov = 5 (количество наименований товаров в ГТД),
(50 + 2*20)/ 5  * 166,71 = 3000,78 ТЕНГЕ
Графа 47 основного листа ГТД:
Вид
Основа начисления
Ставка
Сумма
СП
10
50/20 ЕВРО
3000,78
БН
Графа 47 добавочного листа ГТД:
Вид
Основа начисления
Ставка
Сумма
СП
10
50/20 ЕВРО
3000,78
БН
В графе "В" пишем:
10 - 15004 ТЕНГЕ
2. Пример исчисления суммы ввозной таможенной пошлины:
1. наименование товара "ОБУВЬ",
код товара по ТН ВЭД "6404 20 100 0"
дополнительная единица измерения - ПАРА
количество - 125 ПАР
курс ЕВРО - 172,35 ТЕНГЕ
таможенная стоимость - 83450 РУБЛЕЙ
курс валюты платежа - 4,94 ТЕНГЕ
Расчет:
15%+0.5 ЕВРО ЗА ПАРУ: 83450*4,94*15/100 + 0,5*125*172,35 = 72608,33 ТЕНГЕ
Вид
Основа начисления
Ставка
Сумма
СП
22
75000,00
15 %+0.5 ЕВРО
72608,33
БН
В графе «В» пишем:
22 - 72608 ТЕНГЕ
2. наименование товара "ПОСУДА СТОЛОВАЯ",

106 204
53
ОТАНДЫҚ ТАУАР ӨНДІРУШІЛЕРДІ ҚОРҒАУ ШАРАЛАРЫ
РЕТІНДЕ АЛЫНАТЫН ӘКЕЛІНГЕН ТАУАРЛАРДЫҢ
КЕДЕНДІК ҚҰНЫНА ТӘУЕЛСІЗ САРАПТАМА ЖҮРГІЗУ
НӘТИЖЕСІНДЕ ҚОСЫМША ЕСЕПТЕЛГЕН ҚОРҒАУ БАЖЫ
5. Өзге де төлемдер
70
ЛИЦЕНЗИЯ БЕРГЕН ҮШІН АЛЫНАТЫН АЛЫМДАР
105 402
80
ЖИЫНТЫҚ КЕДЕНДІК ТӨЛЕМІ
97
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ КЕДЕНДІК ЗАҢНАМА-
СЫНДА КӨЗДЕЛГЕН КЕДЕН ТӨЛЕМДЕРІНІҢ ӨЗГЕ ДЕ
ТҮРЛЕРІ
98
КЕДЕН ТӨЛЕМДЕРІ МЕН САЛЫҚТАРДЫҢ ТӨЛЕНУІН
ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУДІҢ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ҰЛТТЫҚ ВАЛЮТАСЫНДАҒЫ СОМАСЫ
99
КЕДЕН ТӨЛЕМДЕРІ МЕН САЛЫҚТАРДЫҢ ТӨЛЕНУІН
ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУДІҢ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ҰЛТТЫҚ БАНКІ БЕЛГІЛЕЙТІН ШЕТЕЛДІК ВАЛЮТАДАҒЫ
СОМАСЫ
47-баған. "Кедендік баждар мен алымдарды есептеу"
ЖКД электронды көшірмесін толтыру үшін қажетті кедендік
баждар мен алымдар ставкасын 47-бағанда көрсету кезінде өлшем
бірліктері мен валюталардың мынадай қысқартылған атауларын қолдану:
Атауы
Қысқаша атауы
ЕВРО
Е
ТЕҢГЕ
Т
ТОННА
Т
ДАНА
ДАНА
ЛИТР
Л
ЖҰП
ЖҰП
КВАДРАТ МЕТР
М 2
САНТИМЕТР КУБ
СМ 3
ГРАММ
Г
КИЛОГРАММ
КМ
мысалы, кедендік баждар мен алымдардың ставкалары бар болған
кезде ЖКД электронды көшірмесі былай толтырылады:
БІР ЛИТРҒА 3,5 ЕВОР
3,5Е/Л
БІР ЛИТРҒА 30 ТЕҢГЕ
30Т/Л
БІР ЖҰПҚА 0,5+15% ЕВРО
0,5+15%Е/ЖҰП
БІР КУБ САНТИМЕТРГЕ 0,5 ЕВРО
0,5Е/СМ 3
БІР ДАНАҒА 5 ЕВРО
5Е/ДАНА
БІР МЕТРГЕ 2 ЕВРО
2Е/М 2
МЫҢ ДАНАҒА 3 ЕВРО
3Е/1000ДАНА
БІР КИЛОГРАММҒА 10 ЕВРО
10ЕВРО/КГ
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 18-қосымша
47 және В бағандарын толтырудың мысалдары
47-бағанда арифметикалық амалдарды қолдану үтірден кейін екі белгіге дейінгі дәлдікпен жүргізіледі.
1. 2-қосымша парақтары бар ЖКД-ны кедендік ресімдегендігі үшін кеден алымын есептеудің мысалы:
тауарлар атауының саны - 5;
қосымша парақтар саны - 2;
алым ставкасының мүлшері - ЖКД-ның негізгі парағы үшін - 50 евро, ЖКД-ның әрбір қосымша парағы үшін - 20 евро;
EVRO= 166,71 (ЕВРО бағамы).
Есеп:
N = 2 (қосымша парақтар саны),
Kol_tov = 5 (ЖКД-ғы тауарлар атауының саны),
(50 + 2*20)/ 5  * 166,71 = 3000,78 ТЕҢГЕ
47-баған ЖКД негізгі парағы:
Түрі
Есептеу негізі
Ставка
Сома
ТӘ
10
50/20 ЕВРО
3000,78
БН
47-баған ЖКД қосымша парағы:
Түрі
Есептеу негізі
Ставка
Сома
ТӘ
10
50/20 ЕВРО
3000,78
БН
"В" бағанда жазылады:
10 -  15004 ТЕҢГЕ
2. Әкету кеден бажының сомаларын есептеудің мысалы:
1. "АЯҚ КИІМ" тауардың атауы,
"6404 20 100 0"  СЭҚ ТН бойынша тауардың коды
"ЖҰП" - қосымша өлшем бірлігі
125 ЖҰП - саны
ЕВРО бағамы - 172,35 ТЕҢГЕ
кедендік құны - 83450 РУБЛЬ
төлем валютасының бағамы - 4,94 ТЕҢГЕ
Есеп:
ЖҰП ҮШІН 15 %+0.5 ЕВРО: 83450*4,94*15/100 + 0,5*125*172,35=72608,33 ТЕҢГЕ
Түрі
Есептеу негізі
Ставка
Сома
ТӘ
22
75000,00
15% + 0.5ЕВРО
72608,33
БН
"В" жазылады:
22 - 72608 ТЕҢГЕ
2. "АСХАНАЛЫҚ ЫДЫС" тауардың атауы,

код товара по ТН ВЭД "3924 10 000 0"
вес - 150 КГ
курс ЕВРО - 172,35 ТЕНГЕ
таможенная стоимость - 635 ДОЛЛ.США
курс валюты платежа - 147,77 ТЕНГЕ
комбинированная ставка: 20%, но не менее 0,48 ЕВРО/КГ
Расчет:
так как, 20%: 635,00*147,77*20/100 = 18766,79 ТЕНГЕ
0,48 ЕВРО ЗА КГ: 150*0,48*172,35 = 12409,2 ТЕНГЕ
то:
Вид
Основа начисления
Ставка
Сумма
СП
22
600,00
20%
18766,79
БН
В графе "В" пишем:
22 - 18767 ТЕНГЕ
3. Пример исчисления акциза
При занесении взысканных таможенных платежей и налогов по группе подакцизных товаров по одной ГТД в графу "В" - подробности подсчета необходимо вносить:
под кодом N«16 общую сумму взысканных акцизов;
под кодом N«17»общую сумму взысканных акцизов, до начисленных в результате проведения независимой экспертизы таможенной стоимости подакцизных товаров, импортируемых на территорию Республики Казахстан. Данный код применяется при заполнении графы "В" КТС в
соответствии с приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 15 мая 2003 г. N 209.
Использование других кодов таможенных платежей и налогов в графе "В" при занесении акцизов не допускается
1. наименование товара - "ПИВО",
код товара по ТН ВЭД - "2203 00 010 0
дополнительная единица измерения - "ЛИТР"
количество - 5523,00 ЛИТРОВ
курс ЕВРО - 172,35 ТЕНГЕ
курс валюты платежа - 148,62 ТЕНГЕ
Расчет:
0,2*5523,00*172,35=190377,81
Вид
Основа начисления
Ставка
Сумма
СП
45
5523,00
0,2 ЕВРО
190377,81
БН
В графе "В" пишем:
16 - 190378 ТЕНГЕ
2. наименование товара - "АВТОМАШИНА MERSEDES BENZ, ОБ/ДВ: 3960 СМ3, 1997 Г.В."
код товара по ТН ВЭД - "8703 24 909"
единица измерения физической величины, в которой установлена ставка таможенного платежа и/или налога - "СМ3"
количество - 3960 СМ3
курс ЕВРО - 172,35 ТЕНГЕ
таможенная стоимость - 7000 ДОЛЛ. США
курс валюты платежа - 147,77 ТЕНГЕ
специфическая ставка: 10%, но не менее 0,5 ЕВРО за куб.см.
Расчет:      10%: 7000*147,77*10/100=103439,00 ТЕНГЕ
0,5 ЕВРО: 3960*172,35*0,5=341253,00 ТЕНГЕ
то:
Вид
Основа начисления
Ставка
Сумма
СП
55

"3924 10 000 0" СЭҚ ТН бойынша тауардың коды
салмағы - 150 КГ
ЕВРО бағамы - 172,35 ТЕҢГЕ
кедендік құны - 635 АҚШ ДОЛЛ.
төлем валютасының бағамы - 147,77 ТЕҢГЕ
құрамдастырылған ставка: 20%, бірақ 0,48 ЕВРО/КГ кем емес
Есеп:
20%: 635,00*147,77*20/100 = 18766,79 ТЕҢГЕ
КГ ҮШІН 0,48ЕВРО: 150*0,48*172,35 = 12409,2 ТЕҢГЕ болғандықтан
онда:
Түрі
Есептеу негізі
Ставка
Сома
БӘ
22
600,00
20%
18766,79
БН
"В" бағанда жазылады:
22 - 18767 ТЕҢГЕ
3. Акциздің есептеулік мысалы
Бір ЖКД бойынша акциздік тауарлар тобы бойынша өндіріп алынған кедендік төлемдер мен салықтарды енгізу кезінде, "В" бағанында - егжей-тегжейлі есептеуді енгізу қажет:
"16" кодымен өндіріп алынған акциздердің жалпы сомасы;
"17" кодымен Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын акциздік тауарлардың кедендік құнына тәуелсіз сараптама жүргізудің нәтижесінде қосымша есептелген, өндіріп алынған акциздердің жалпы сомасы. Осы код Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 15 мамырдағы N 209 бұйрығына сәйкес КҚТ "В" бағанын толтыру кезінде қолданылады.
Акциздерді енгізу кезінде "В" бағанында кедендік төлемдер мен салықтардың басқа кодтарын пайдалануға жол берілмейді.
1. "СЫРА" - тауардың атауы,
"2203 00 010 0" - СЭҚ ТН бойынша тауардың коды
"ЛИТР" - қосымша өлшем бірлігі
5523,00 ЛИТРЛЕР - саны
ЕВРО бағамы - 172,35 ТЕҢГЕ
төлем валютасының бағамы - 148,62 ТЕҢГЕ
Есеп:
0,2*5523,00*172,35=190377,81
Түрі
Есептеу негізі
Ставка
Сома
БӘ
45
5523,00
0,2 ЕВРО
190377,81
БН
"В" бағанында жазылады:
16 - 190378 ТЕҢГЕ
2. "MERSEDES BENZ АВТОМАШИНАСЫ, ОБ/ДВ: 3960 СМ 3 , 1997 Ж.Ш." тауар атауы
"8703 24 909" - СЭҚ ТН бойынша тауар коды
"СМ 3 " - кедендік төлемдер мен/немесе салықтардың белгіленген ставкасының физикалық шамасынның өлшем бірлігі
саны - 3960 СМ 3
ЕВРО бағамы - 172,35 ТЕҢГЕ
кедендік құны - 7000 АҚШ ДОЛЛ.
төлем валютасының бағамы - 147,77 ТЕҢГЕ
айырықша ставка: 10%, бірақ куб.см. үшін 0,5 ЕВРО-дан кем емес
Есеп:      10%: 7000*147,77*10/100=103439,00 ТЕҢГЕ
0,5 ЕВРО: 3960*172,35*0,5=341253,00 ТЕҢГЕ
онда:
Түрі
Есептеу негізі
Ставка
Сома
ТӘ
55

3960,00
0,5 ЕВРО
341253,00
БН
В графе "В" пишем:
16 - 341253 ТЕНГЕ
4. Пример исчисления налога на добавленную стоимость (НДС)
таможенная стоимость первого товара, указанная в графе 45 основного листа ГТД - 5230 ДОЛЛ. США,
таможенная стоимость второго товара, указанная в графе 45 добавочного листа - 3255 ДОЛЛ. США;
курс доллара США, указанный в графе 23 - 151,53 ТЕНГЕ;
курс ЕВРО - 165,72 ТЕНГЕ;
размер ставки ввозной таможенной пошлины в отношении первого товара - 10% от таможенной стоимости, второго - 5%;
размер ставки акциза в отношении только первого товара - 55% от таможенной стоимости,
ставка НДС - 15%.
Графа 47 основного листа ГТД:
Вид
Основа начисления
Ставка
Сумма
СП
10

3960,00
0,5 ЕВРО
341253,00
БН
"В" бағанда жазылады:
16 - 341253 ТЕҢГЕ
4. Қосымша құн салығын (ҚҚС) есептеудің мысалы
ЖКД негізгі парағының 45-бағанында көрсетілген бірінші тауардың кедендік құны - 5230 АҚШ доллары;
ЖКД қосымша парағының 45-бағанында көрсетілген екінші тауардың кедендік құны - 3255 АҚШ доллары;
23-бағанда көрсетілген АҚШ долларының бағамы - 151,53 теңге;
ЕВРО бағамы - 165,72 ТЕҢГЕ;
әкелулік кеден баждарына қатысты ставкалардың мөлшері
бірінші тауардың кедендік құнынан - 10%, екіншісінікі - 5%;
акциз ставкасының бірінші тауарға қатысты мөлшері кедендік құнның 55%-і,
ҚҚС ставкасы - 15 %.
ЖКД негізгі парағының 47-бағаны:
Түрі
Есептеу негізі
Ставка
Сома
ТӘ
10

166
ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ ЕДИНИЦЫ ИЗМЕРЕНИЯ:
2
БРУТТО -
РЕГИСТРОВАЯ ТОННА
(2,8316 М 3 )
БРТ
181
3
ГРАММ
Г
163
4
ГРАММ ДЕЛЯЩИХСЯ
ИЗОТОПОВ
Г Д/И
306
5
ГРУЗОПОДЪЕМНОСТЬ
В ТОННАХ
Т ГРП
185
6
КВАДРАТНЫЙ МЕТР
М2
055
7
КИЛОГРАММ АЗОТА
КГ N
861
8
КИЛОГРАММ
ГИДРОКСИДА КАЛИЯ
КГ KOH
859
9
КИЛОГРАММ
ГИДРОКСИДА НАТРИЯ
КГ NaOH
863
10
КИЛОГРАММ ОКСИДА
КАЛИЯ
КГ K2O
852
11
КИЛОГРАММ
ПЕРЕКИСИ ВОДОРОДА
КГ H2O2
841
12
КИЛОГРАММ
ПЯТИОСКИСИ ФОСФОРА
КГ P2O5
865
13
КИЛОГРАММ СУХОГО
НА 90% ВЕЩЕСТВА
КГ 90% С/В
845
14
КИЛОГРАММ УРАНА
КГ U
867
15
КУБИЧЕСКИЙ МЕТР
М3
113
16
1000 КУБИЧЕСКИХ
МЕТРОВ
1000 М3
114
17
КЮРИ
КИ
305
18
ЛИТР
Л
112
19
1000 ЛИТРОВ
1000 Л
130
20
ЛИТР ЧИСТОГО
(100%) СПИРТА
Л 100 %
СПИРТА
831
21
МЕТР
М
006
22
МЕТРИЧЕСКИЙ КАРАТ
(1 КАРАТ=2.10Е-4
КГ)
КАР
162
23
ПАРА
ПАР
715
24
СТО ШТУК
100 ШТ
797
25
ТЫСЯЧА ШТУК
1000 ШТ
798
26
ШТУКА
ШТ
796
27
1000 КИЛОВВАТ-ЧАС
1000 КВТ.Ч
246
28
1000 КУБИЧЕСКИХ
МЕТРОВ
1000 М3
114
29
1000 ЛИТРОВ
1000 Л
130
30
КУБИЧЕСКИЙ САНТИМЕТР
СМ3
111
Приложение 22
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
Применяемые формы расчетов
за декларируемые товары
Код
Форма расчета
00
АВАНСОВЫЙ ПЛАТЕЖ
10
АККРЕДИТИВ
20
ИНКАССО
30
ПЕРЕВОД
40
АККРЕДИТИВ/ИНКАССО
50
АККРЕДИТИВ/ПЕРЕВОД
60
ИНКАССО/ПЕРЕВОД
70
АККРЕДИТИВ/ИНКАССО/ПЕРЕВОД
99
ПРОЧИЕ ВИДЫ РАСЧЕТОВ
Приложение 23
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
Справочник способов платежа
Код
Наименование СП
БН
БЕЗНАЛИЧНЫЙ РАСЧЕТ ЧЕРЕЗ БАНК
ЗН
ЗАЧЕТ НАЛОГА
КБ
НАЛИЧНЫЙ РАСЧЕТ ЧЕРЕЗ БАНК (КВИТАНЦИЯ БАНКА)
КТ
УПЛАТА СУММЫ ТАМОЖЕННЫХ ПЛАТЕЖЕЙ НАЛИЧНЫМИ
ОП
ПРЕДОСТАВЛЕНА ОТСРОЧКА ПО УПЛАТЕ ТАМОЖЕННЫХ
ПОШЛИН, НДС
ПК
ОПЛАТА СУММЫ ТАМОЖЕННЫХ ПЛАТЕЖЕЙ С
ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ ПЛАТЕЖНОЙ КАРТОЧКИ
РС
ПРЕДОСТАВЛЕНА РАССРОЧКА ПО УПЛАТЕ ТАМОЖЕННЫХ
ПОШЛИН
УН
УСЛОВНОЕ НАЧИСЛЕНИЕ ТАМОЖЕННЫХ ПЛАТЕЖЕЙ
УР
УСЛОВНОЕ НАЧИСЛЕНИЕ ТАМОЖЕННЫХ ПЛАТЕЖЕЙ, ИСХОДЯ
ИЗ СОДЕРЖАНИЯ ТАМОЖЕННОГО РЕЖИМА, УСЛОВИЯМИ
КОТОРОГО ПРЕДУСМОТРЕНО ОСВОБОЖДЕНИЕ ОТ УПЛАТЫ
ТАМОЖЕННЫХ ПЛАТЕЖЕЙ, НО КОТОРЫЕ ПОДЛЕЖАЛИ БЫ
ФАКТИЧЕСКОЙ УПЛАТЕ ПРИ ВЫПУСКЕ ДЕКЛАРИРУЕМЫХ
ТОВАРОВ ДЛЯ СВОБОДНОГО ОБРАЩЕНИЯ ИЛИ ВЫВОЗЕ В
СООТВЕТСТВИИ С ТАМОЖЕННЫМ РЕЖИМОМ ЭКСПОРТА
Приложение 24
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
Расчет статистической стоимости товаров, вывозимых с
территории Республики Казахстан, по коммерческим
условиям поставок
Коммерческие
условия
поставок
Затраты в стране
экспортера
Цена
у
про-
изво-
дите-
ля
то-
вара
Опла-
та
упа-
ков-
ки
и
марки-
ровки
Рас-
ходы
по
пог-
руз-
ке
то-
вара
на
внут-
рен-
ний
транс-
порт
Опла-
та
пере-
возки
товара
от
склада
про-
дав-
ца до
основ-
ных
пере-
возоч-
ных
сред-
ств
Рас-
ходы
на
стра-
хова-
ние
до
гра-
ницы
Рас-
ходы
по
вы-
груз-
ке
и
скла-
диро-
ванию
това-
ров в
пунк-
те
пере-
валки
груза
1
2
3
4
5
6

166
ҚОСЫМША ӨЛШЕМ БІРЛІКТЕРІ:
2
ЖАЛПЫ САЛМАҒЫ - ТІРКЕУДЕ
КӨРСЕТІЛГЕН ТОННА (2,8316 м 3 )
БРТ
181
3
ГРАММ
Г
163
4
БӨЛІНЕТІН ИЗОТАПТАР ГРАММ
Г Д/И
306
5
ЖҮК КӨТЕРУ ТОННАМЕН
Т ГРП
185
6
МЕТР КВАДРАТ
М 2
055
7
АЗОТ КИЛОГАРММЫ
КГ N
861
8
ГИДРОКСИД КАЛИ КИЛОГРАМЫ
КГ KOH
859
9
ГИДРОКСИД НАТРИ КИЛОГРАМЫ
КГ NaOH
863
10
ОКСИД КАЛИ КИЛОГРАМЫ
КГ K 2 O
852
11
ПЕРОКСИДА ВОДОРОД КИЛОГРАМЫ
КГ H 2 O 2
841
12
ПЯТИОКИСИ ФОСФОР КИЛОГРАМЫ
КГ P 2 O 5
865
13
90% ҚҰРҒАҚ ЗАТТЫҢ КИЛОГРАМЫ
90% Қ/З КГ
845
14
УРАН КИЛОГРАМЫ
КГ U
867
15
МЕТР КУБ
М 3
113
16
1000 МЕТР КУБ
1000 М 3
114
17
КЮРИ
КИ
305
18
ЛИТР
Л
112
19
1000 ЛИТР
1000 Л
130
20
(100%) ТАЗА СПИРТТІҢ ЛИТРІ
100 %
СПИРТ Л
831
21
МЕТР
М
006
22
МЕТРИЧЕСКИЙ КАРАТ
(1 КАРАТ=2.10Е-4 кг)
КАР
162
23
ПАРА
ПАР
715
24
ЖҮЗ ДАНА
100 ДАНА
797
25
МЫҢ ДАНА
1000 ДАНА
798
26
ДАНА
ДАНА
796
27
1000 КИЛОВАТТ-САҒ
1000 КВТ.С
246
28
1000 МЕТР КУБ
1000 М 3
114
29
1000 ЛИТР
1000 Л
130
30
САНТИМЕТР КУБ
СМ 3
111
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 22-қосымша
Декларациаланған тауарлар үшін есептеудің
қолданылатын нысаны
Коды
Есептеу нысаны
00
АВАНСТЫҚ ТӨЛЕМ
10
АККРЕДИТИВ
20
ИНКАССО
30
АУДАРУ
40
АККРЕДИТИВ/ИНКАССО
50
АККРЕДИТИВ/АУДАРУ
60
ИНКАССО/АУДАРУ
70
АККРЕДИТИВ/ИНКАССО/АУДАРУ
99
ЕСЕПТЕУДІҢ ӨЗГЕ ДЕ ТҮРЛЕРІ
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 23-қосымша
Төлем әдістерінің анықтамасы
Коды
ТӘ атауы
БН
БАНК АРҚЫЛЫ ҚОЛМА-ҚОЛСЫЗ ЕСЕПТЕСУ
ЗН
САЛЫҚТЫ  ЕСЕПТЕУ
КБ
БАНК АРҚЫЛЫ ҚОЛМА-ҚОЛ ЕСЕПТЕСУ (БАНК ТҮБІРТЕГІ)
КТ
КЕДЕНДІК ТӨЛЕМДЕР СОМАСЫН ҚОЛМА-ҚОЛ ТӨЛЕУ
ОП
КЕДЕНДІК БАЖДАР, ҚҚС ТӨЛЕУ БОЙЫНША КЕЙІНГЕ ҚАЛДЫРУ
ҰСЫНЫЛДЫ
ПК
ТӨЛЕМ КАРТОЧКАЛАРЫН ПАЙДАЛАНУМЕН КЕДЕНДІК
ТӨЛЕМДЕР СОМАСЫН ТӨЛЕУ
РС
КЕДЕНДІК БАЖДАРЫН ТӨЛЕУ БОЙЫНША МЕРЗІМІН
ҰЗАРТУ ҰСЫНЫЛДЫ
УН
КЕДЕНДІК ТӨЛЕМДЕРДІ ШАРТТЫ ТҮРДЕ ЕСЕПТЕУ
УР
ДЕКЛАРАЦИЯЛАНАТЫН ТАУАРЛАР ЕРКІН АЙНАЛЫМ ҮШІН
ШЫҒАРУ НЕМЕСЕ ЭКСПОРТТЫҢ КЕДЕНДІК РЕЖИМІНЕ СӘЙКЕС
ӘКЕТУ КЕЗІНДЕ ІС-ЖҮЗІНДЕ ТӨЛЕУГЕ ЖАТАТЫН ЕДІ БІРАҚ,
КЕДЕНДІК ТӨЛЕМДЕР ТӨЛЕУДЕН БОСАТУ КӨЗДЕЛГЕН
ШАРТТАРМЕН, КЕДЕН РЕЖИМДЕРІНІҢ МАЗМҰНЫНАН ШЫҒАТЫН
КЕДЕНДІК ТӨЛЕМДЕРДІ ШАРТТЫ ТҮРДЕ ЕСЕПТЕУ
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 24-қосымша
Жеткізудің коммерциялық шарттары бойынша,
Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілетін
тауарлардың статистикалық құнының есебі
Жеткізудің
коммерциялық
шарты
Экспорттаушы елдегі шығындар
Тауар
өнді-
руші-
дегі
баға
Орам-
дар
мен
мар-
кі-
леу-
дің
тө-
лемі
Та-
уарды
ішкі
кө-
лікке
тиеу-
дегі
шы-
ғыс-
тар
Тауарды
сатушы
қойма-
сынан
негізгі
тасы-
малдау
құра-
лына
де-
йінгі
тасуды
төлеу
Шека-
раға
де-
йінгі
сақ-
тан-
дыру
шы-
ғыс-
тары
Жүк-
терді
асыру
пунк-
тінде
тауар-
ларды
түсіру
және
қалап
жинау
жөнін-
дегі
шығыс-
тар
1
2
3
4
5
6

6. Стоимость
и фрахт (СФР)
+
+
+
+' -
7. Стоимость
страхование и
фрахт (СИФ)
+
+
+
+' -
+' -
8. Перевозка
оплачена до
(место наз-
начения) СПТ
+
+
+
+' -
9. Перевозка
и страхование
оплачены до
(место назн.)
СИП
+
+
+
+' -
+' -
5. Коммерческие условия поставок группы "Д"
10. Поставка
до границы
страны импор-
тера (ДАФ)
+
+
+
+' -
11. Поставка
с судна (ДЕС)
+
+
+
+' -
+' -
12. Поставка
с причала (ДЕК)
+
+
+
+' -
+' -
+' -
13. Поставка
бех оплаты
пошлины (ДДУ)
+
+
+
+' -
+' -
(продолжение таблицы)
Коммер-
ческие
условия
поставок
Затраты
в стране импорта
Рас-
ходы
по
вы-
груз-
ке в
пунк-
те
наз-
наче-
ния
Рас-
ходы
по
пере-
воз-
ке и
скла-
диро-
ва-
нию
то-
вара
Опла-
та
пере-
воз-
ки
от
ос-
нов-
ного
пере-
воз-
чика
до
скла-
да
поку-
пате-
ля
Рас-
ходы
на
стра-
хова-
ние
в
стра-
не
импор-
тера
Вы-
груз-
ка
на
скла-
де
поку-
пате-
ля
Про-
чие
зат-
раты
в
стране
импор-
тера
13
14
15
16
17
18
1. Коммерческие условия поставок, используемые
при расчете статистической стоимости
1. СВОБОДНО
НА БОРТУ
СУДНА (ФОБ)
2. Поставка
до границы
страны экс-
портера (ДАФ)
2. Коммерческие условия поставок группы "Е"
3. С завода
(ЕХВ)
4. Франко-
перевозчик
(ФСА)
3. Коммерческие условия поставок группы "Ф"
5. Свободно
вдоль борта
СУДНА (ФАС)
4. Франко-
перевозчик
(ФСА)
4. Коммерческие условия поставок группы "С"
6. Стоимость
и фрахт (СФР)
7. Стоимость
страхование
и фрахт (СИФ)
8. Перевозка
оплачена до
(место наз-
начения) СПТ
9.Перевозка
и страхова-
ние оплачены
до (место
назн.) СИП
5. Коммерческие условия поставок группы "Д"
10. Поставка
до границы
страны им-
портера (ДАФ)
11. Поставка
с СУДНА (ДЕС)
12. Поставка
с причала
(ДЕК)
+' -
13. Поставка
бех оплаты
пошлины (ДДУ)
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+       обозначаются затраты, которые включаются в фактурную стоимость
+' +    добавки к фактурной стоимости при расчете статистической стоимости товара
+' -    вычеты из фактурной стоимости при расчете статистической стоимости товара
Расчет статистической стоимости товаров,
вывозимых с территории Республики Казахстан, по коммерческим
условиям поставок
Коммерческие условия поставок
Затраты в стране экспортера
Цена у произ-
води-
теля товара
Оплата упа-
ковки
и
марки-
ровки
Рас-
ходы по
по-
груз-
ке
то-
вара
на
внут-
рен-
ний
транс-
порт
Оплата пере-
возки
товараот
склада
про-
давца
до
основ-
ных
пере-
возоч-
ных
сред-
ств
Рас-
ходы
на
стра-
хова-
ние
до
гра-
ницы
Расходы
по
выгрузке
и
складиро-
ванию
товаров
в пункте
перевалки
груза
1
2
3
4
5
6

6. Құны және фрахт (СФР)
+
+
+
+' -
7. Қамсызданды ру құны және фрахт (СИФ)
+
+
+
+' -
+' -
8. Тасымалдау (межелі орынға) дейін төленді СПТ
+
+
+
+' -
9. Тасымалдау және қамсыздан дыру (межелі орынға) дейін төленді СИП
+
+
+
+' -
+' -
5. "Д" топтарын жеткізудің
коммерциялық шарты
10. Импорттау шы елдің шека расына дейін жеткізу (ДАФ)
+
+
+
+' -
11. Кемеден жеткізу (ДЕС)
+
+
+
+' -
+' -
12. Айлақтан жеткізу (ДЕК)
+
+
+
+' -
+' -
13. Бажды төле мей жеткізу (ДДУ)
+
+
+
+' -
+' -
кестенің жалғасы
Жеткізудің
коммерция-
лық шарты
Импорттаушы елдегі шығындар
Им-
порт-
тау-
дың
фор-
маль-
ды-
лық-
тары
Ме-
же-
лен-
ген
пун-
кте
тү-
сіру
жө-
нін-
дегі
шы-
ғыс-
тар
Та-
уар-
ды
та-
сы-
мал-
дау
ж/е
қа-
лап
жи-
нау
жө-
нін-
дегі
шы-
ғыс-
тар
Не-
гіз-
гі
та-
сы-
мал-
дау-
шы-
дан
са-
тып
алу-
шы-
ның
қой-
ма-
сына
де-
йін
та-
суды
тө-
леу
Им-
пор-
тта-
ушы
елде
қам-
сыз-
дан-
дыру
шы-
ғыс-
тары
Са-
тып
алу-
шы-
ның
қой-
ма-
сы-
на
тү-
сіру
Им-
пор-
тта-
ушы
ел-
дегі
өзге
де
шы-
ғын-
дар
12
13
14
15
16
17
18
1. Статистикалық құнын есептеу кезінде
қолданылатын, жеткізудің коммерциялық шарты
1. Кеме бор-
тында еркін
(ФОБ)
2. Экспорт-
таушы елдің
шекарасына
дейін жет-
кізу (ДАФ)
2. "Е" топтарын жеткізудің
коммерциялық шарты
3. Зауодтан
(ЕХВ)
3. "Ф" топтарын жеткізудің
коммерциялық шарты
4. Франко-
тасымалдау-
шы (ФСА)
5. Кеме бор-
тында ұзына
бойы еркін
(ФАС)
4. Франко-
тасымалдау-
шы (ФСА)
4. "С" топтарын жеткізудің
коммерциялық шарты
6. Құны және
фрахт (СФР)
7. Қамсыз-
дандыру құны
және фрахт
(СИФ)
8. Тасымал-
дау (межелі
орынға) де-
йін төленді
СПТ
9. Тасымал-
дау және
қамсыздан-
дыру (межелі
орынға) де-
йін төленді
СИП
5. "Д" топтарын жеткізудің
коммерциялық шарты
10. Импорт-
таушы елдің
шека расына
дейін жет-
кізу (ДАФ)
11. Кемеден
жеткізу (ДЕС)
12. Айлақтан
жеткізу (ДЕК)
+' -
+' -
13. Бажды
төлемей жет-
кізу (ДДУ)
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+      фактуралық құнына қосылатын шығындар көрсетіледі
+' +   тауардың статистикалық құнын есептеу кезінде
фактуралық құнға қосылатындар
+' -   тауардың статистикалық құнын есептеу кезінде
фактуралық құннан шығарылғандар
Жеткізудің коммерциялық шарттары бойынша,
Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілетін
тауарлардың статистикалық құнының есебі
Жеткізудің
коммерциялық
шарты
Экспорттаушы елдегі шығындар
Тауар
өнді-
руші-
дегі
баға
Орам-
дар
мен
мар-
кі-
леу-
дің
тө-
лемі
Та-
уарды
ішкі
кө-
лікке
тиеу-
дегі
шы-
ғыс-
тар
Тауарды
сатушы
қойма-
сынан
негізгі
тасы-
малдау
құра-
лына
де-
йінгі
тасуды
төлеу
Шека-
раға
де-
йінгі
сақ-
тан-
дыру
шы-
ғыс-
тары
Жүк-
терді
асыру
пунк-
тінде
тауар-
ларды
түсіру
және
қалап
жинау
жөнін-
дегі
шығыс-
тар
1
2
3
4
5
6

4. Поставка
с СУДНА, на-
ходящегося в
первом порту
разгрузки на
территории РК
(ДЕС)
+
+
+
+
2. Коммерческие условия поставок группы "Е"
5. С завода
(ЕХВ)
+' +
+' +
+' +
+'
+
+'
3. Коммерческие условия поставок группы "Ф"
6. Франко-
перевозчик
(ФСА)
+' +
+
+
+'
+'
7. Свободно
вдоль борта
СУДНА (ФАС)
+' +
+
+' +
+'
+'
8. Свободно
на борту
СУДНА (ФОБ)
+
+
+
+'
+'
4. Коммерческие условия поставок группы "С"
9. Стоимость
и фрахт (СФР)
+
+
+
+
+'
+
10. Перевозка
оплачена до
(место назначения)
СПТ
+
+
+
+
+'
5. Коммерческие условия поставок группы "Д"
11. Поставка
до границы
страны экспортера (ДАФ)
+
+
+
+'
+'
12. Поставка
с причала (ДЕК)
+
+
+
+
+'+
13. Поставка
без оплаты
пошлины (ДДУ)
+
+
+
+
+' -
14. Поставка
с оплатой
пошлины (ДДП)
+
+
+
+
+' -
+' -
продолжение таблицы
Коммер-
ческие
условия
поставок
Затраты
в стране импортера
Рас-
ходы
по
вы-
груз-
ке в
пунк-
те
наз-
наче-
ния
Рас-
ходы
по
пере-
воз-
ке и
скла-
диро-
ва-
нию
то-
вара
Опла-
та
пере-
воз-
ки
от
ос-
нов-
ного
пере-
воз-
чика
до
скла-
да
поку-
пате-
ля
Рас-
ходы
на
стра-
хова-
ние
в
стра-
не
импор-
тера
Вы-
груз-
ка
на
скла-
де
поку-
пате-
ля
Про-
чие
зат-
раты
в
стране
импор-
тера
13
14
15
16
17
18
1. Коммерческие условия поставок, используемые
при расчете статистической стоимости
1. Стоимость
страхование и фрахт (СИФ)
2. Поставка
до границы
страны экс-
портера (ДАФ)
3. Перевозка
и страхова-
ние оплачены
до пункта
назначения на границе РК
(СИП)
4. Поставка
с СУДНА, на-
ходящегося в
первом порту
разгрузки на
территории РК (ДЕС)
2 . Коммерческие условия поставок группы "Е"
5. С завода
(ЕХВ)
3. Коммерческие условия поставок группы "Ф"
6. Франко-
перевозчик
(ФСА)
7. Свободно
вдоль борта
СУДНА (ФАС)
8. Свободно
на борту
СУДНА (ФОБ)
4. Коммерческие условия поставок группы "С"
9. Стоимость
и фрахт (СФР)
10. Перевоз-
ка оплачена
до (место
назначения) СПТ
5. Коммерческие условия поставок группы "Д"
11. Поставка
до границы
страны экс-
портера (ДАФ)
12. Поставка
с причала
(ДЕК)
+' -
13. Поставка
без оплаты
пошлины (ДДУ)
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
14. Поставка
с оплатой
пошлины (ДДП)
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+       обозначаются затраты, которые включаются в фактурную стоимость
+' +    добавки к фактурной стоимости при расчете статистической стоимости товара
+' -    вычеты из фактурной стоимости при расчете статистической стоимости товара
Приложение 25
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
Справочник признаков товаров
Код
Признак
ДЛЯ НЕТАРИФНОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ
Q
ТОВАРЫ ВОЕННОГО НАЗНАЧЕНИЯ И ВОЕННОГО
ИМУЩЕСТВА
W
ПСИХОТРОПНЫЕ, НАРКОТИЧЕСКИЕ СРЕДСТВА
R
РАДИОАКТИВНЫЕ ВЕЩЕСТВА
Y
ПРЕКУРСОРЫ
F
ТОВАРЫ, ПОДЛЕЖАЩИЕ ТРЕБОВАНИЯМ ПО
БЕЗОПАСНОСТИ
G
СЕРТИФИКАЦИЯ
Z
СМЕШАННЫЕ ПРИЗНАКИ (ПРИМЕНЯЮТСЯ ДВЕ И
БОЛЕЕ МЕР НЕТАРИФНОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ)
S
СВОБОДНО ОТ МЕР НЕТАРИФНОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ
L
ЛИЦЕНЗИРОВАНИЕ, КВОТИРОВАНИЕ, ЭКСПОРТНЫЙ
КОНТРОЛЬ
V
ВЗРЫВЧАТЫЕ ВЕЩЕСТВА
N
НЕ УСТАНОВЛЕНЫ МЕРЫ НЕТАРИФНОГО
УРЕГУЛИРОВАНИЯ
ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЙ ПРИЗНАК ТОВАРА
00
ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЙ ПРИЗНАК ОТСУТСТВУЕТ
01
АКЦИЗНЫЙ ТОВАР
Приложение 26
к Правилам декларирования
товаров и транспортных средств
Особенности заполнения электронных копий ГТД
Каждая строка оборотной стороны нумеруется в соответствии со следующими требованиями:
ХХХ., где - ХХХ. - порядковый номер строки, дополненный нулями слева и заканчивающийся символом "точка. Нумерация начинается с "001." для каждого поля ЭК ГТД, вынесенного на оборотную сторону, и для каждого нового товара.
Пример заполнения оборотной стороны:
Номер товара
(G32)
Название поля
(FIELDNAME)
Примечание
(D01)
1
G312

4. ҚР аумағын-
дағы бірінші
түсіру кеме
жайында тұрған
кемеден жет-
кізу (ДЕС)
+
+
+
+
+
2. "Е" топтарын жеткізудің
коммерциялық шарты
5. Зауодтан
(ЕХВ)
+' +
+' +
+' +
+' +
+' +
3. "Ф" топтарын жеткізудің
коммерциялық шарты
6. Франко-
тасымалдаушы
(ФСА)
+' +
+
+
+' +
+' +
7. Кеме бор-
тында ұзына
бойы еркін
(ФАС)
+' +
+
+' +
+' +
+' +
8. Кеме бор-
тында еркін
(ФОБ)
+
+
+
+' +
+' +
4. "С" топтарын жеткізудің
коммерциялық шарты
9. Құны және
фрахт (СФР)
+
+
+
+
+' +
10. Тасымалдау
(межелі орын-
ға) дейін
төленді СПТ
+
+
+
+
+' +
5. "Д" топтарын жеткізудің
коммерциялық шарты
11. Экспорт-
таушы елдің
шекарасына
дейін жеткізу
(ДАФ)
+
+
+
+' +
+' +
12. Айлақтан
жеткізу (ДЕК)
+
+
+
+
+
13. Бажды тө-
лемей жеткізу
(ДДУ)
+
+
+
+
14. Бажды
төлей отырып
жеткізу (ДДП)
+
+
+
+
+' -
кестенің жалғасы
Жеткізудің
коммерциялық
шарты
Импорттаушы елдегі шығындар
Им-
порт-
тау-
дың
фор-
маль-
ды-
лық-
тары
Ме-
же-
лен-
ген
пун-
кте
тү-
сіру
жө-
нін-
дегі
шы-
ғыс-
тар
Та-
уар-
ды
та-
сы-
мал-
дау
ж/е
қа-
лап
жи-
нау
жө-
нін-
дегі
шы-
ғыс-
тар
Не-
гіз-
гі
та-
сы-
мал-
дау-
шы-
дан
са-
тып
алу-
шы-
ның
қой-
ма-
сына
де-
йін
та-
суды
тө-
леу
Им-
пор-
тта-
ушы
елде
қам-
сыз-
дан-
дыру
шы-
ғыс-
тары
Са-
тып
алу-
шы-
ның
қой-
ма-
сы-
на
тү-
сіру
Им-
пор-
тта-
ушы
ел-
дегі
өзге
де
шы-
ғын-
дар
12
13
14
15
16
17
18
1. Статистикалық құнын есептеу кезінде
қолданылатын, жеткізудің коммерциялық шарты
1. Қамсыз-
дандыру құны
және фрахт
(СИФ)
2. Экспорт-
таушы елдің
шекарасына
дейін жет-
кізу (ДАФ)
3. ҚР шека-
расындағы ме-
желі пунктке
дейін тасы-
малдау мен
қамсыздандыру
төленді (СИП)
4. ҚР аума-
ғындағы бі-
рінші түсіру
кеме жайында
тұрған кеме-
ден жеткізу
(ДЕС)
2. "Е" топтарын жеткізудің
коммерциялық шарты
5. Зауодтан
(ЕХВ)
3. "Ф" топтарын жеткізудің
коммерциялық шарты
6. Франко-
тасымалдаушы
(ФСА)
7. Кеме бор-
тында ұзына
бойы еркін
(ФАС)
8. Кеме бор-
тында еркін
(ФОБ)
4. "С" топтарын жеткізудің
коммерциялық шарты
9. Құны және
фрахт (СФР)
10. Тасымал-
дау (межелі
орынға) дейін
төленді СПТ
11. Экспорт-
таушы елдің
шекарасына
дейін жет-
кізу (ДАФ)
5. "Д" топтарын жеткізудің
коммерциялық шарты
12. Айлақтан
жеткізу (ДЕК)
+' -
+' -
13. Бажды
төлемей жет-
кізу (ДДУ)
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
14. Бажды
төлей отырып
жеткізу (ДДП)
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+    фактуралық құнына қосылатын шығындар көрсетіледі
+'+  тауардың статистикалық құнын есептеу кезінде фактуралық
құнға қосылатындар
+' - тауардың статистикалық құнын есептеу кезінде фактуралық
құннан шығарылғандар
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 25-қосымша
Тауарлар белгілерінің анықтамасы
Коды Белгілері
ТАРИФТІК ЕМЕС РЕТТЕУЛЕР ҮШІН
Q
ӘСКЕРИ БАҒЫТТАҒЫ ТАУАРЛАР ЖӘНЕ ӘСКЕРИ МҮЛІКТЕР
W
ПСИХОТРОПТЫ, ЕСІРТКІ ҚҰРАЛДАРЫ
R
РАДИОАКТИВТІ ЗАТТАР
Y
ПРЕКУРСОРЛАР
F
ҚАУІПСІЗДІК ЖӨНІНДЕГІ ТАЛАПТАРҒА ЖАТАТЫН ТАУАРЛАР
G
СЕРТИФИКАТТАР
Z
АРАЛАС БЕЛГІЛЕР (ТАРИФТІК ЕМЕС РЕТТЕУДІҢ ЕКІ НЕ
ОДАН ДА КӨП ШАРАЛАРЫ ҚОЛДАНЫЛАДЫ)
S
ТАРИФТІК ЕМЕС РЕТТЕУ ШАРАЛАРЫНАН БОСАТЫЛҒАН
L
ЛИЦЕНЗИЯЛАУ, КВОТАЛАУ, ЭКСПОРТТЫҚ БАҚЫЛАУ
V
ЖАРЫЛҒЫШ ЗАТТАР
N
ТАРИФТІК ЕМЕС РЕТТЕУДІҢ БЕЛГІЛЕНБЕГЕН ШАРАЛАРЫ
ТАУАРДЫҢ ҚОСЫМША БЕЛГІЛЕРІ
00
ҚОСЫМША БЕЛГІЛЕРІ ЖОҚ
01
АКЦИЗДІ ТАУАР
Тауарлар мен көлік
құралдарын декларациялау
ережесіне 26-қосымша
ЖКД электронды көшірмесін толтырудың ерекшеліктері
Сыртқы жағындағы әрбір жол мынадай талаптарға сәйкес номерленеді:
ХХХ., мұнда - ХХХ. - жолдардың реттік номері, сол жағынан қосымша нөлдермен және "нүкте" таңбасымен аяқталады. Сыртқы жағына шығарылған, ЖКД ЭК әрбір ашық жері үшін және әрбір жаңа тауар үшін номерлеу "001" басталады.
Сыртқы жағын толтырудың мысалы:
Тауар
номері
(G32)
Ашық жердің
атауы
(FIELD NAME)
Ескерту
(D01)
1
G312

001. ПШЕНИЦА ТВЕРДАЯ 3
1
G312
002. КЛАССА "ОРЕНБУРГСКАЯ-10"
1
G312
003. УРОЖАЙ 2003 ГОДА. ПРОИЗВОДСТВО КАЗАХСТАН
1
G312
004. ГОСТ 9353-90
2
G446A
001. РАЗРЕШЕНИЕ  05-7-3/2349
2
G446A
002. ОТ 19.03.03Г. ДО
2
G446A
003. 18.04.03Г.
При заполнении электронной копии ГТД для отображения сведений, не содержащихся в структуре электронной копии, используются специальные символы:
<F> - начало блока; где F - номер соответствующего подраздела графы.
На бумажном носителе специальные символы начала блока не печатаются.
После символов начала блока, указываются соответствующие сведения. Данные, указанные после специальных символов, выносятся на оборотную сторону в соответствии с требованиями настоящего Приказа.
На оборотной стороне ГТД сведения, указанные после специальных символов, заносятся в отдельные строки. В случае переноса сведений, указанных после специальных символов, на новую строку оборотной стороны, новую строку необходимо начинать с того же специального символа "Начало блока", что и на предыдущей строке, строки оборотной стороны нумеруются при этом по порядку, определенному ниже.
Например, в поле G441A (тип С(17)):
После специальных символов <1> указывается номер лицензии.
После специальных символов <1D> указывается дата выдачи лицензии.
После специальных символов  <1S> указывается срок действия лицензии.
001. <1>WE54646464
002. <1D>02.05.03
003. <1S>02.11.03, где WE54646464 - номер лицензии, 02.05.03 - дата выдачи лицензии,
02.11.03 - срок действия лицензии.
Графа 2. "Отправитель/экспортер".
На основном и дополнительном листах в графе указываются сведения об отправителе товаров.
Если отправителем товаров является юридическое лицо, указываются его полное наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и юридический адрес.
Если от имени отправителя выступает структурное подразделение юридического лица, указываются наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и юридический адрес структурного подразделения.
Если отправителем является физическое лицо, указываются его фамилия и инициалы, фактический адрес, а также сведения о документе, удостоверяющем личность.
В нижней части графы после знака "N" указывается ИТН отправителя в соответствии с Приложением 4.
Если получателем является иностранное лицо, указывается наименование иностранного лица и юридический адрес.
При этом в нижней части графы после знака "N" указывается только двузначный код категории иностранного юридического или физического лица, согласно  Приложению 4 , а также код административно-территориального объекта (КАТО) таможенного органа оформления в соответствии с Приложением 5.
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G021(тип C(12)) - заносится код ОКПО отправителя из ИТН в соответствии с Приложением 4.
В поле G022(тип C(80)) - заносится полное наименование, содержащее указание на организационно-правовую форму отправителя.
В поле G023(тип С(80)) - заносится юридический адрес отправителя товаров.
В поле G024A(тип C(2)) - заносится категория отправителя из ИТН в соответствии с Приложением 4.
В поле G024B(тип C(2)) - заносится код КАТО отправителя из ИТН в соответствии с Приложением 4.
В поле G024C(тип C(12)) - заносится РНН отправителя из ИТН в соответствии с Приложением 4.
Если отправителем товаров является лицо, отправляющее от собственного имени товары через другое юридическое лицо, не являющееся его структурным подразделением, то в графе указывается наименование грузоотправителя, содержащее указание на его организационно-правовую форму, местонахождение (юридический адрес), далее делается запись ЧЕРЕЗ и указывается наименование юридического лица, содержащее указание на организационно-правовую форму и местонахождение (юридический адрес), через которое осуществляется поставка товаров.
При этом в нижней части графы после знака "N" указывается ИТН грузоотправителя в соответствии с Приложением 4.
Например,
"ТОО ГАРАНТ, Г. АСТАНА, УЛ. ПЕРВОМАЙСКАЯ, 14 ЧЕРЕЗ ТОО ЖАКСЫ, Г. АЛМАТЫ, ПР. ДОСТЫК, 7".
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G021(тип C(12)) - заносится код ОКПО грузоотправителя из ИТН в соответствии с Приложением 4.
В поле G022(тип C(80)) - заносится полное наименование, содержащее указание на организационно-правовую форму грузоотправителя далее пишется "ЧЕРЕЗ" и указывается наименование, содержащее указание на организационно-правовую форму юридического лица через которое осуществляется поставка.
В поле G023(тип С(80)) - заносится юридический адрес грузоотправителя товаров, через разделитель "двоеточие" указывается адрес юридического лица, через которое осуществляется поставка.
В поле G024A(тип C(2)) - заносится категория грузоотправителя из ИТН в соответствии с Приложением 4.
В поле G024B(тип C(2)) - заносится код КАТО грузоотправителя из ИТН в соответствии с Приложением 4.
В поле G024C(тип C(12)) - заносится РНН грузоотправителя из ИТН в соответствии с Приложением 4.
Графа 8. "Получатель/импортер".
На основном и дополнительном листах в графе указываются сведения о получателе товаров.
Если получателем товаров является юридическое лицо, указываются его полное наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и юридический адрес.
Если от имени получателя выступает обособленное подразделение юридического лица, расположенное вне места его нахождения (далее - структурное подразделение юридического лица), указываются наименование и юридический адрес структурного подразделения.
Если получателем является физическое лицо, указываются его фамилия и инициалы, фактический адрес, а также сведения о документе, удостоверяющем личность.
В нижней части графы после знака "N" указывается идентификационный таможенный номер (далее - ИТН) получателя в соответствии с Классификатором формирования идентификационного таможенного номера (Приложение 4).
Если в случае ввоза товаров на выставку, получателем является иностранное лицо, указывается наименование иностранного лица и адрес проведения выставки.
Если получателем является иностранное лицо, указывается наименование иностранного лица и юридический адрес.
При этом в нижней части графы после знака "N" указывается только двухзначный код категории иностранного юридического или физического лица, согласно  Приложению 4 , а также код административно-территориального объекта (КАТО) таможенного органа оформления в соответствии с  Приложением 5 .
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G081(тип C(12)) - заносится код ОКПО получателя из ИТН в соответствии с  Приложением 4 .
В поле G082(тип C(80)) - заносится полное наименование, содержащее указание на организационно-правовую форму получателя.
В поле G083(тип С(80)) - заносится юридический адрес получателя товаров.
В поле G084A(тип C(2)) - заносится категория получателя из ИТН в соответствии с  Приложением 4 .
В поле G084B(тип C(2)) - заносится код КАТО получателя из ИТН в соответствии с Приложением 4.
В поле G084C(тип C(12)) - заносится РНН получателя из ИТН в соответствии с  Приложением 4 .
Если получателем является лицо, принимающее от собственного имени товары через юридическое лицо, не являющееся его структурным подразделением, то в графе указывается наименование грузополучателя товаров, содержащее указание на его организационно-правовую форму и местонахождение (юридический адрес), ниже делается запись ЧЕРЕЗ, при этом указывается наименование юридического лица, содержащее указание на организационно-правовую форму и местонахождение (юридический адрес), через которое осуществляется поставка товаров.
При этом в нижней части графы после знака "N" проставляется ИТН грузополучателя товаров в соответствии с  Приложением 4 .
Например,
"ТОО ГАРАНТ, Г. АСТАНА, УЛ. ПЕРВОМАЙСКАЯ, 14 ЧЕРЕЗ ТОО ЖАКСЫ, Г. АЛМАТЫ, ПР. ДОСТЫК, 7"
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G081(тип C(12)) - заносится код ОКПО фактического получателя из ИТН в соответствии с  Приложением 4 .
В поле G082(тип C(80)) - заносится полное наименование, содержащее указание на организационно-правовую форму грузополучателя, далее пишется либо ЧЕРЕЗ и указывается наименование, содержащее указание на организационно-правовую форму юридического лица, через которое осуществляется поставка.
В поле G083(тип С(80)) - заносится юридический адрес грузополучателя товаров, через разделитель "двоеточие" указывается адрес юридического лица через которое осуществляется поставка.
В поле G084A(тип C(2)) - заносится категория грузополучателя из ИТН в соответствии с  Приложением 4 .
В поле G084B(тип C(2)) - заносится код КАТО грузополучателя из ИТН в соответствии с Приложением 4.
В поле G084C(тип C(12)) - заносится РНН грузополучателя из ИТН в соответствии с  Приложением 4 .
Графа 14. "Декларант".
В графе указываются сведения о декларанте товаров, заявляющем сведения в ГТД, необходимые для таможенных целей, от собственного имени.
Если декларантом является казахстанское юридическое лицо, указываются его полное наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и юридический адрес.
Если от имени декларанта выступает структурное подразделение юридического лица, указываются наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и юридический адрес структурного подразделения.
Если декларантом является казахстанское физическое лицо, указываются его фамилия и инициалы, фактический адрес, а также сведения о документе, удостоверяющем личность.
Если декларантом является иностранное лицо, то указываются его полное наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и его адрес. Если декларантом
является таможенный брокер, в правом верхнем углу дополнительно указывается номер и дата лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного брокера.
В нижней части графы после знака указывается "N" ИТН декларанта в соответствии с  Приложением 4 .
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:

001. ҚАТТЫ БИДАЙ 3
1
G312
002. "ОРЕНБУРГСКАЯ-10" КЛАСЫ
1
G312
003. 2003 ЖЫЛҒЫ АСТЫҚ.
ҚАЗАҚСТАНДА ӨНДІРІЛГЕН
1
G312
004. ГОСТ 9353-90
2
G446A
001. РҰҚСАТ  05-7-3/2349
2
G446A
002. 19.03.03Ж. ДАН   ДЕЙІН
2
G446A
003. 18.04.03Ж.
ЖКД электронды көшірмесін толтыру кезінде, электронды көшірме құрылымында жоқ мәліметтерді көрсету үшін арнайы таңбалар пайдаланылады:
<F> - блоктың басы; мұнда F - бағанның тиісті бөлшегінің номері.
Қағаз тасушыда блок басының арнайы таңбасы жазылмайды.
Блок басының таңбасынан кейін, тиісті мәлімет көрсетіледі. Арнайы таңбадан кейін көрсетілген деректер, осы Бұйрықтың талаптарына сәйкес сыртқы жағына шығарылады.
ЖКД сыртқы жағындағы арнайы таңбадан кейін көрсетілген мәліметтер, жеке жолға жазылады. Арнайы таңбадан кейін көрсетілген мәліметтер, сыртқы жағының жаңа жолына тасымалданған жағдайда, жаңа жолды сол бұрынғы "Блок басы" арнайы таңбадан алдыңғы жол сияқты бастау қажет, бұл ретте, сыртқы жағының жолдары төменде айқындалған рет бойынша номерленеді.
Мысалы, ашық жолда G441A (тип С(17)):
Арнайы таңбадан кейін <1> лицензияның номері көрсетіледі.
Арнайы таңбадан кейін <1D> лицензия берілген күн көрсетіледі.
Арнайы таңбадан кейін <1S> лицензияның қолданылу мерзімі көрсетіледі.
001. <1>WE54646464
002. <1D>02.05.03
003. <1S>02.11.03, мұнда WE54646464 - лицензия номері, 02.05.03 - лицензия берілген күн, 02.11.03 - лицензияның қолданылу мерзімі.
2-баған. "Жөнелтуші/экспорттаушы".
Бағанның негізгі және қосымша парақтарында тауарды жөнелтуші туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер тауарды жөнелтуші заңды тұлға болса, оның ұйымдық-құқықтық нысанында сілтемені қамтитын оның толық атауы және заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Егер жөнелтушінің атынан заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі түссе, оның ұйымдық-құқықтық нысанында сілтемені қамтитын атауы, құрылымдық бөлімшенің заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Егер тауарды жөнелтуші жеке адам болса, оның тегі және аты-жөні, нақты мекен-жайы, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжат туралы көрсетіледі.
Бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес жөнелтушінің ИТН көрсетіледі.
Егер алушы шетелдік тұлға болса, шетелдік тұлғаның атауы және заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Бұл ретте, бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес шетелдік заңды және жеке тұлға санатының тек екі таңбалы коды, сондай-ақ 5-қосымшаға сәйкес кедендік ресімдеу органының әкімшілік-аумақтық объектісінің коды көрсетіледі.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G021 (C(12)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен жөнелтушінің КҰЖЖ коды жазылады.
G022(C(80)түр)  ашық жерде - жөнелтушінің ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы сілтемені қамтитын толық атауы жазылады.
G023(С(80)түр) ашық жерде -  тауар жөнелтушінің заңды мекен-жайы жазылады.
G024A(C(2)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен жөнелтушінің санаты жазылады.
G024B(C(2)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен жөнелтушінің ӘАОК коды жазылады.
G024C(C(12)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен жөнелтушінің СТН жазылады.
Егер тауар жөнелтуші оның құрылымдық бөлімшесі болып табылмайтын, басқа заңды тұлға арқылы тауарды өзінің жеке атынан жөнелтуші болып табылатын тұлға болса, онда бағанда оның ұйымдық-құқықтық нысанындағы сілтемені қамтамасыз ететін, жүк жөнелтушінің атауы, орналасқан жері (заңды мекен-жайы) көрсетіледі, бұдан әрі АРҚЫЛЫ деген жазба жасалады және сол арқылы тауар жеткізу жүзеге асырылатын ұйымдық-құқықтық нысанындағы сілтемені қамтамасыз ететін заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері (заңды мекен-жайы) көрсетіледі.
Бұл ретте, бағанның төменгі бөлігіндегі "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес жүк жөнелтушің БКН көрсетіледі.
Мысалы,
"ЖШС ГАРАНТ, АСТАНА ҚАЛАСЫ, ПЕРВОМАЙ КӨШЕСІ,14 ЖШС ЖАКСЫ АРҚЫЛЫ, АЛМАТЫ ҚАЛАСЫ, ДОСТЫҚ ДАҢҒЫЛЫ,7".
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G021(C(12)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен жүк жөнелтушінің КҰЖЖ коды жазылады.
G022(C(80)түр) ашық жерде - жүк жөнелтушінің ұйымдық-құқықтық нысанындағы сілтемені қамтитын толық атауы жазылады бұдан әрі "АРҚЫЛЫ" жазылады және сол арқылы жеткізу жүзеге асырылатын заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысанындағы сілтемені қамтитын атауы көрсетіледі.
G023(С(80)түр) ашық жерде -  тауарды жүк жөнелтушінің заңды мекен-жайы жазылады, "қос нүкте" бөлгіші арқылы сол арқылы жеткізу жүзеге асырылатын заңды тұлғаның мекен-жайы көрсетіледі.
G024A(C(2)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен жүк жөнелтушінің санаты жазылады.
G024B(C(2)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен жүк жөнелтушінің ӘАОК коды жазылады.
G024C(C(12)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен жүк жөнелтушінің СТН жазылады.
8-баған. "Алушы/импортаушы".
Бағандағы негізгі және қосымша парақтарда тауар алушы туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер тауар алушы заңды тұлға болып табылса, оның ұйымдық-құқықтық нысанына сілтемені қамтитын оның толық атауы және заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Егер алушының атынан оның орналасқан орнынан тысқары орналасқан заңды тұлғаның жеке бөлімшесі (бұдан әрі - заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) түссе, құрылымдық бөлімшенің атауы мен заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Егер алушы жеке адам болса, оның тегі және аты-жөні, нақты мекен-жайы, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжат туралы мәлімет көрсетіледі.
Бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін Бірдейлендірілген кедендік нөмірлерді қалыптастырудың жіктеушісіне (4-қосымша) сәйкес алушының бірдейлендірілген кедендік нөмірі (бұдан әрі - БКН) көрсетіледі.
Егер тауарды көрмеге әкелген жағдайда, алушы шетелдік тұлға болып табылса, көрмені өткізуші шетелдік тұлғаның атауы мен мекен-жайы көрсетіледі.
Егер алушы шетелдік тұлға болып табылса, шетелдік тұлғаның атауы мен заңды мекен-жайы көрсетіледі.
Бұл ретте, бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес шетелдік заңды немесе жеке тұлға санаттарының тек екі таңбалы коды, сондай-ақ 5-қосымшаға сәйкес ресімдеген кеден органының әкімшілік-аумақтық объектілерінің коды (ӘАОК) көрсетіледі.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G081(C(12)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен алушының ӘКОК коды жазылады.
G082(C(80)түр) ашық жерде - алушының ұйымдық-құқықтық нысанына сілтемені қамтитын толық атауы жазылады.
G083(С(80)түр) ашық жерде -  тауар алушының заңды мекен-жайы жазылады.
G084A(C(2)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен алушының санаттары жазылады.
G084B(C(2)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен алушының ӘКОК коды жазылады.
G084C(C(12)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен алушының СТН жазылады.
Егер, оның құрылымдық бөлімшесі болып табылмайтын заңды тұлға арқылы тауарды өз атынан қабылдаған тұлға алушы болып табылса, онда бағанда оның ұйымдық-құқықтық нысанына, орналасқан орнына (заңды мекен-жайы) сілтемені қамтитын тауар жүк алушының атауы  көрсетіледі, одан әрі АРҚЫЛЫ деген жазба жасалады және ол арқылы тауарларды жеткізу жүзеге асырылатын ұйымдық-құқықтық нысанына, орналасқан орнына (заңды мекен-жайы) сілтемені қамтитын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Бұл ретте, бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес тауар жүк алушының БКН қойылады.
Мысалы,
"ЖШС ГАРАНТ, АСТАНА ҚАЛАСЫ, ПЕРВОМАЙ КӨШЕСІ,14 ЖШС ЖАҚСЫ, АРҚЫЛЫ, АЛМАТЫ ҚАЛАСЫ, ДОСТЫҚ ДАҢҒЫЛЫ,7"
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G081(C(12)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен нақты алушының КҰЖЖ коды жазылады.
G082(C(80)түр) ашық жерде  - ұйымдық-құқықтық нысанына сілтемені қамтитын жүк алушының толық атауы жазылады, бұдан әрі немесе "АРҚЫЛЫ" деген жазба жазылады және ол арқылы жеткізу жүзеге асырылатын заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысанына сілтемені қамтитын атауы көрсетіледі.
G083(С(80)түр) ашық жерде - тауар жүк алушының заңды мекен-жайы жазылады, "қос нүкте" бөлгіші арқылы сол арқылы жеткізу жүзеге асырылатын заңды тұлғаның мекен-жайы көрсетіледі.
G084A(C(2)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен жүк алушылардың санаттары жазылады.
G084B(C(2)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен жүк алушының ӘАОК коды жазылады.
G084C(C(12)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен жүк алушының СТН жазылады.
14-баған. "Декларант".
Бағанда жеке өз атынан кедендік мақсаттар үшін қажетті ЖКД-да мәлімдеген мәліметтер, тауар декларанты туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер, декларант қазақстандық заңды тұлға болып табылса, оның ұйымдық-құқықтық нысанына және заңды мекен-жайына сілтемені қамтитын оның толық атауы көрсетіледі.
Егер, декларант атынан заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі түссе, оның ұйымдық-құқықтық нысанына және құрылымдық бөлімшенің заңды мекен-жайына сілтемені қамтитын атауы көрсетіледі.
Егер, декларант қазақстандық жеке адам болып табылса, оның тегі және аты-жөні, нақты мекен-жайы, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер, декларант шетелдік тұлға болып табылса, онда оның ұйымдық-құқықтық нысанына және оның мекен-жайына сілтемені қамтитын оның толық атауы көрсетіледі.
Егер, декларант кедендік брокері болып табылса, оң жақ жоғары бұрышта кедендік брокер ретінде қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның номері мен күні қосымша көрсетіледі.
Бағанның төменгі бөлігінде "N" белгісінен кейін 4-қосымшаға сәйкес декларанттың БКН көрсетіледі.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:

В поле G141(тип C(12)) - заносится код ОКПО декларанта из ИТН в соответствии с Приложением 4.
В поле G142(тип C(80)) - заносится полное наименование, содержащее указание на организационно-правовую форму декларанта.
В поле G143(тип С(80)) - заносится юридический адрес декларанта товаров.
В поле G144A(тип C(2)) - заносится категория декларанта из ИТН в соответствии с  Приложением 4 .
В поле G144B(тип C(2)) - заносится код КАТО декларанта из ИТН в соответствии с Приложением 4.
В поле G144C(тип C(12)) - заносится РНН декларанта из ИТН в соответствии с Приложением 4.
В поле G144D(тип C(15)) - заносится номер лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного брокера.
В поле G145(тип D(8)) - заносится дата лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного брокера.
Графа 18. "Транспортное средство/МТКТ при отправлении".
В графе указываются сведения о транспортных средствах, либо о местах таможенного контроля товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи (МТКТ), на которые производилась погрузка товаров для перемещения их из первоначального пункта пропуска в пункт пропуска через таможенную границу Республики Казахстан.
В левой части графы проставляется количество транспортных средств, после разделителя (двоеточие) указывается "СМ.ОБОРОТ", а на оборотной стороне ГТД указываются названия морских или речных судов, номера рейсов и бортовые номера воздушных судов, номера железнодорожных вагонов, регистрационные номера автотранспортных средств, прицепов и полуприцепов и т.п. Не допускается использование пробелов и других разделителей при написании номеров транспортных средств.
Например,
на основном листе ГТД:                 "3:СМ.ОБОРОТ"
на оборотной стороне ГТД:          "ПРОДОЛЖЕНИЕ ГРАФЫ 18:
Р043МАН,Р123ВОМ,Р458ОММ"
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G181 (тип С(40)) проставляется запись "СМ.ОБОРОТ" и данные выносятся на оборотную сторону и указываются в файле оборотной стороны следующим образом:
Номер
товара
(G32)
Название
поля
(FIELDNAME)
Примечание
(D01)
1
G181
001.Р043МАН
1
G181
002.Р123ВОМ
1
G181
003.Р458ОММ
2
G181
001.Р123ВОМ
2
G181
002.Р458ОММ
Графа 21. "Транспортное средство/МТКТ на границе".
В графе указываются сведения о транспортных средствах, либо о местах таможенного контроля товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, на которых декларируемые товары фактически перемещены через таможенную границу Республики Казахстан.
В левой части графы проставляется количество транспортных средств, после разделителя (двоеточие) указывается "СМ.ОБОРОТ", а на оборотной стороне указываются названия морских или речных судов, номера рейсов и бортовые номера воздушных судов, номера железнодорожных вагонов, регистрационные номера автотранспортных средств, прицепов и полуприцепов и т.д. Не допускается использование пробелов и других разделителей при написании номеров транспортных средств.
Например,
на основном листе ГТД:                "3:СМ.ОБОРОТ
на оборотной стороне ГТД:        "ПРОДОЛЖЕНИЕ ГРАФЫ 18:

G141(C(12)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен декларанттың ӘАОК коды жазылады.
G142(C(80)түр) ашық жерде  - декларанттың ұйымдық-құқықтық нысанына сілтемені қамтитын толық атауы жазылады.
G143(С(80)түр) ашық жерде -  тауар декларантының заңды мекен-жайы жазылады.
G144A(C(2)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен декларанттың санаттары жазылады.
G144B(C(2)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен декларанттың ӘАОК коды жазылады.
G144C(C(12)түр) ашық жерде - 4-қосымшаға сәйкес БКН-нен декларанттың СТН жазылады.
G144D(C(15)түр) ашық жерде - кедендік брокер ретінде қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның номері жазылады.
G145(D(8)түр) ашық жерде - кедендік брокер ретінде қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның күні жазылады.
18-баған. "Көліктік құрал/жөнелту кезіндегі ТКБО".
Бағанда Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде тауарды тиеу жүргізілген алғашқы өткізу пункттерінен оларды өткізу үшін құбыр желісі көлігімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін көліктік құралдары туралы не тауарларды кедендік бақылау орны туралы (ТКБО) мәліметтер көрсетіледі.
Бағанның сол жақ бөлігінде көлік құралының саны жазылады, (қос нүкте) бөлгішінен кейін "СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" көрсетіледі, ЖКД сыртқы жағында теңіз немесе өзен кемелерінің атауы, әуе кемелері рейстерінің номері мен борт номерлері, теміржол вагондарының номері, автокөлік құралдарының, тіркемелері мен  жартылай тіркемелерінің және т.б. тіркеу номерлері көрсетіледі. Көлік құралдарының номерлерін жазған кезде ашық орын және басқа да бөлгіштерді пайдалануға жол берілмейді.
Мысалы,
ЖКД негізгі парағында:        "3: СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ"
ЖКД сыртқы жағында:           "18 БАҒАННЫҢ ЖАЛҒАСЫ:
Р043МАН, Р123ВОМ, Р458ОММ"
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G181 (С(40)түр) ашық жерде "СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" деген жазу жазылады және деректер сыртқы жағына шығарылады және файлда сыртқы жағы мынадай тәртіппен көрсетіледі:
Тауар номері
(G32)
Ашық жер атауы
(FIELDNAME)
Ескертпе
(D01)
1
G181
001. Р043МАН
1
G181
002. Р123ВОМ
1
G181
003. Р458ОММ
2
G181
001. Р123ВОМ
2
G181
002. Р458ОММ
21-баған. "Көлік құралы/шекарадағы ТКБО".
Бағанда құбыр желісі көлігімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін декларацияланатын тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы іс-жүзінде өткізген көлік құралдары туралы, не тауарларды кедендік бақылау орны туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бағанның сол жақ бөлігінде көлік құралының саны жазылады, (қос нүкте) бөлгішінен кейін "СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" көрсетіледі, сыртқы жағында теңіз немесе өзен кемелерінің атауы, әуе кемелері рейстерінің номері мен борт номерлері, теміржол вагондарының номері, автокөлік құралдарының, тіркемелері мен  жартылай тіркемелерінің және т.б. тіркеу номерлері көрсетіледі. Көлік құралдарының номерлерін жазған кезде ашық орын және басқа да бөлгіштерді пайдалануға жол берілмейді.
Мысалы,
ЖКД негізгі парағында:        "3: СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ"
ЖКД сыртқы жағында:           "18 БАҒАННЫҢ ЖАЛҒАСЫ:

Р043МАН,Р123ВОМ,Р458ОММ".
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G211 (тип С(40)) проставляется запись "СМ.ОБОРОТ" и данные выносятся на оборотную сторону, и указываются в файле оборотной стороны следующим образом:
Номер
товара
(G32)
Название
поля
(FIELDNAME)
Примечание
(D01)
1
G181
001. Р043МАН
1
G181
002. Р123ВОМ
1
G181
003. Р458ОММ
2
G181
001. Р123ВОМ
2
G181
002. Р458ОММ
Графа 23. "Курс валюты".
В графе указываются рыночные курсы обмена валют, определенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, котируемые Национальным Банком Республики Казахстан, на день заявления ГТД под определенный таможенным режим:
курс валюты, указанной в левом подразделе графы 22, через дробь курс доллара СШA.
В случае, если в левом подразделе графы 22 указан код доллара США, то курс доллара США через дробь повторно не указывается.
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G23(тип N(9.2)) - заносится курс валюты, код которой указан в поле G221(тип C(3)).
Графа 30. "Место досмотра товаров".
В графе указывается номер и дата решения о признании территории и помещения местом временного хранения, лицензии на учреждение склада временного хранения, таможенного или свободного склада, на котором находятся декларируемые товары.
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G30(тип C(15)) - заносится номер решения, и через разделитель "/" указывается две последние цифры года, из даты выдачи разрешения.
Например: 0000016/03
или 504/000021/97
Если владельцами вышеназванных складов являются таможенные органы, указывается код таможенного органа, учредившего склад.
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G30(тип C(15)) - заносится код таможенного органа в соответствии с  Приложением 13.
Если товар размещен на складе получателя товаров, то в графе указываются номер и дата разрешения таможенного органа на временное хранение.
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G30(тип C(15)) - заносится код таможенного органа в соответствии с Приложением 13.
Если местом временного хранения является транспортное средство, то в графе указывается наименование (Ж/Д - железнодорожный транспорт, АВТО - автотранспортное средство) и после разделителя (двоеточие) - номер транспортного средства.
Например, "Ж/Д:011246,011247,011248".
В случае производства таможенного оформления товаров без предварительного помещения их на временное хранение графа не заполняется.
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G30(тип C(15)) - указывается "Ж/Д" или "АВТО", после разделителя "двоеточие" номер транспортного средства.

Р043МАН, Р123ВОМ, Р458ОММ".
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G211 (С(40)түр) ашық жерде "СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" деген жазу жазылады және деректер сыртқы жағына шығарылады және файлда сыртқы жағы мынадай тәртіппен көрсетіледі:
Тауар номері
(G32)
Ашық жер атауы
(FIELDNAME)
Ескертпе
(D01)
1
G181
001. Р043МАН
1
G181
002. Р123ВОМ
1
G181
003. Р458ОММ
2
G181
001. Р123ВОМ
2
G181
002. Р458ОММ
23-баған. "Валюта бағамы".
Бағанда белгілі кедендік режиммен ЖКД мәлімдеген күні  Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген валютаны айырбастаудың рыноктік бағамы көрсетіледі:
22-бағанның сол жақ кіші бөлігінде көрсетілген валюта бағамы, бөлгіш арқылы АҚШ долларының бағамы.
Егер, 22-бағанның сол жақ кіші бөлігінде АҚШ долларының коды көрсетілген жағдайда, онда бөлгіш арқылы АҚШ долларының бағамы қайталап көрсетілмейді.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G23(N(9.2)түр) ашық жерде - G221(C(3)түр) ашық жерде коды көрсетілген валюта бағамы жазылады.
30-баған. "Тауарды тексеру орны".
Бағанда декларациаланатын тауарлар тұрған аумақты және үй-жайды уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешімнің, уақытша сақтау қоймасына, кеден немесе еркін қоймаға берілген лицензияның  номері мен күні көрсетіледі.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G30(C(15)түр) ашық жерде - шешімнің номері жазылады және "/" бөлгіш арқылы шешім шығарылған күннен жылдың соңғы екі саны көрсетіледі.
Мысалы:       0000016/03
немесе        504/000021/97
Егер, жоғарыда аталған қоймалардың иесі кеден органы болып табылса, қойма құрылтайшысы, кеден органының коды көрсетіледі.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G30(C(15)түр) ашық жерде - 13-қосымшаға сәйкес кеден органының коды жазылады.
Егер, тауар тауар алушының қоймасында орналастырылса, онда бағанда уақытша сақтауға арналған  кеден органы рұқсатының номері мен күні көрсетіледі.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G30(C(15)түр) ашық жерде - 13-қосымшаға сәйкес кеден органының коды жазылады.
Егер, уақытша сақтау орны көлік құралы болып табылса, онда бағанда (теміржол көлігіннің Т/Ж, автокөлік құралының - АВТО) атауы және (қос нүкте) бөлгішінен кейін көлік құралының номері көрсетіледі.
Мысалы, "Т/Ж:011246, 011247, 011248".
Тауарды, оларды уақытша сақтауға алдын ала орналастырмай кедендік ресімдеу жүргізілген жағдайда баған толтырылмайды.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G30(C(15)түр) ашық жерде - "Т/Ж" немесе "АВТО", (қос нүкте) бөлгішінен кейін көлік құралының номері көрсетіледі.

В случае, если количество транспортных средств, являющихся местом временного хранения, превышает 1, в поле G30(тип C(15)) указывается запись "СМ.ОБОРОТ" и все данные переносятся на оборотную сторону в соответствии с правилами заполнения электронной копии оборотной стороны.
Графа 31. "Грузовые места и описание товара"
ПОД НОМЕРОМ 1 ГРАФЫ 31 УКАЗЫВАЕТСЯ:
Под номером 1 указывается точное описание декларируемых товаров: наименование, их технические и основные коммерческие характеристики, определяющие основные количественные и качественные параметры декларируемых товаров (стандарты, сорта, марки, модели, артикли, фирменное наименование и т.п. характеристики), которые позволяют идентифицировать декларируемые товары для таможенных целей и однозначно относить их к определенной десятизначной подсубпозиции ТН ВЭД в соответствии с Основными правилами интерпретации ТН ВЭД.
Уполномоченный орган по вопросам таможенного дела может устанавливать специальные требования к описанию отдельных категорий товаров.
Например: Код товара 3303001000 - в графе 31 указывается:
1) "ДУХИ "КРИСТИНА" (ФАБРИКА "ДЗИНТАРС"), ФЛАКОНЫ, 75 МЛ. 400 ШТ".
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
Сведения, указанные в 31 графе ГТД под номером 1 заносятся в поле G312 (тип С(150)) ЭК ГТД
ПОД НОМЕРОМ 2 ГРАФЫ 31 УКАЗЫВАЕТСЯ:
Под номером 2 указываются сведения о количестве грузовых мест, их упаковке и маркировке, а также сведения о количестве, упаковке, расфасовке и маркировке товаров, содержащихся внутри одного грузового места.
Например: 2) "12 КОРОБОК".
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G311(тип N(5)) указывается количество грузовых мест,
В поле G313 (тип С(50)) указывается вид грузовых мест, сведения об их упаковке и маркировке, а также сведения о количестве, упаковке, расфасовке и маркировке товаров, содержащихся внутри одного грузового места.
ПОД НОМЕРОМ 3 ГРАФЫ 31 УКАЗЫВАЕТСЯ:
под номером 3 только для товаров, перевозимых в контейнерах, указываются количество контейнеров и после разделителя (двоеточие) - их номера.
Например: 3) "3: MMSU 7534674, MMSU 7123456, MMSU 7543561".
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G3160 (тип N(3)) указывается количество контейнеров,
В поле G3161 (тип С(50)) указываются номера контейнеров, перечисленные через запятую, если количество информации превышает длину поля, то в конце строки проставляется запись: "СМ.ОБОРОТ" и все остальные данные переносятся на оборотную сторону в соответствии с правилами заполнения электронной копии оборотной стороны.

Егер, уақытша сақтау орны болып табылатын көлік құралының саны 1 асқан жағдайда, G30(C(15)түр) ашық жерде "СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" деген жазу жазылады және электронды көшірменің сыртқы жағын толтыру тәртібіне сәйкес барлық деректер сыртқы жағына көшіріледі.
31-баған. "Жүк орны және тауар сипаты".
31 БАҒАН 1 НОМЕРМЕН КӨРСЕТІЛЕДІ:
1 номермен декларацияланатын тауарлардың сипаты нақты көрсетіледі: декларацияланатын тауарлардың негізгі сандық және сапалық параметрлерін (стандарттары, сорты, маркалары, модельдері, артикльдері, фирмалық атауы және т.б. мінездемелерін) айқындайтын атауы, олардың техникалық және негізгі коммерциялық мінездемесі, СЭҚ ТН Интерпретациялаудың негізгі ережесіне сәйкес СЭҚ ТН белгіленген он таңбалы кіші субпозициясына оларды ғана жатқызатын және кедендік мақсаттар үшін декларацияланатын тауарларды бірдейлендіруге мүмкіндік  беретін.
Кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті орган тауардың жекелеген санаттарына арнайы талаптарды белгілеуі мүмкін.
Мысалы: 31-бағанда - 3303001000 тауар коды көрсетіледі:
1) "ДУХИ "КРИСТИНА" (ФАБРИКА "ДЗИНТАРС"), ФЛАКОНЫ, 75 МЛ. 400 ДАНА".
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
ЖКД 31-бағанында 1 номермен көрсетілген мәліметтер ЖКД ЭК G312 (С(150)түр) ашық жерде жазылады 31 БАҒАН 2 НОМЕРІМЕН КӨРСЕТІЛЕДІ:
2 номермен жүк орындарының саны, олардың орамдары мен маркировкалары туралы мәліметтер, сондай-ақ бір жүк орынының ішіндегі тауарлардың саны, орамы, өлшеп оралғандар және маркілері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Мысалы: 2) "12 ҚОРАП".
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G311(N(5)түр) ашық жерде жүк орынының саны көрсетіледі.
G313 (С(50)түр) ашық жерде жүк орынының түрі, олардың орамдары мен маркілері туралы мәліметтер, сондай-ақ бір жүк орынының ішіндегі тауарлардың саны, орамы, өлшеп оралғандар және маркілері туралы мәліметтер көрсетіледі.
31 БАҒАН 3 НОМЕРІМЕН КӨРСЕТІЛЕДІ:
3 номермен тек контейнерлермен тасымалданатын тауарлар үшін, контейнерлердің саны және (қос нүкте) бөлгішінен кейін - олардың номері көрсетіледі.
Мысалы: 3) "3: MMSU 7534674, MMSU 7123456, MMSU 7543561".
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G3160 (N(3)түр) ашық жерде контейнерлер саны көрсетіледі.
G3161 (С(50)түр) ашық жерде үтір арқылы санамаланған контейнерлердің номері көрсетіледі, егер ақпарат саны жол бойынан асса, онда жол соңында "СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" деген жазу жазылады және электронды көшірменің сырт жағын толтыру ережесіне сәйкес барлық қалған деректер сырт жағына көшіріледі.

ПОД НОМЕРОМ 4 ГРАФЫ 31 УКАЗЫВАЕТСЯ:
Под номером 4 только для маркированных подакцизных товаров указываются через разделитель (двоеточие) серия, количество и номера марок акцизного сбора.
Например,
"СГ:1020:0000001-0000900,0001020-0001140;АА:100:1512171-1512271".
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G313 (тип С(50)) на оборотной стороне
После специальных символов <4> указывается серия акцизных марок,
После специальных символов <4С> указывается количество акцизных марок.
После специальных символов <4B> указывается номера акцизных марок.
Например:
Номер
товара
(G32)
Название
поля
(FIELDNAME)
Примечание
(D01)
1
G313
001.<4>СГ
1
G313
002.<4С>1020
1
G313
003.<4B>0000001-0000900,
0001020-0001140;
1
G313
004.<4>АА
1
G313
005.<4C>100
1
G313
006.<4B>1512171-1512271
ПОД НОМЕРОМ 5 ГРАФЫ 31 УКАЗЫВАЕТСЯ:
Под номером 5 указывается номер экспортной ГТД, оформленной таможенными органами
страны отправления, являющейся страной-экспортером.
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G317IZG (тип С(50)) указывается номер экспортной ГТД с соблюдением формата номера ГТД соответствующей страны экспортера.
При указании в 31 графе под номером 5 в поле G317IZG номеров более 1 (одного), в графе проставляется запись: "СМ.ОБОРОТ", а вся информация указывается на оборотной стороне
ГТД.
ОСОБЕННОСТИ ЗАПОЛНЕНИЯ ГРАФЫ 31 ПРИ ПРОЦЕДУРЕ ПДТ:
В случае использования процедуры ПДТ в графе ГТД декларантом под номером 6 дополнительно делается запись "Поставка за ________________" с обязательным указанием признака ПДТ и периода времени, в течение которого осуществлялась поставка товаров. При этом полной грузовой таможенной декларации присваивается справочный номер периодической ГТД.
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G312 (тип С(150)) - в конце строки делается соответствующая запись "Поставка за __________", ПДТ.
Графа 33. "Код товара".
В первом подразделе указывается классификационный код товаров по ТН ВЭД. Структурно код записывается без пробелов и иных разделительных знаков.
Второй подраздел состоит из двух частей: первый символ предназначен для товаров, в отношении которых применяются меры нетарифного регулирования, два следующих символа - для дополнительной информации о товаре. Заполняется в соответствии с  Приложением 26 .
Например,
"S01", где S - свободно от применения мер нетарифного регулирования, 01 - акцизный товар.
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G330 (тип С(3)) - заносится буква "S01", в соответствии с  Приложением 26  Приказа.
Если декларируемые товары содержат признаки объектов интеллектуальной собственности, включенных в реестр товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в третьем подразделе проставляется буква "И" ("интеллектуальная собственность").
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:

31 БАҒАН 4 НОМЕРІМЕН КӨРСЕТІЛЕДІ:
4 номермен тек маркіленген акциздік тауарлар үшін (қос нүкте) бөлгіші арқылы акциздік алым маркасының сериясы, саны мен номері көрсетіледі.
Мысалы,
"СГ:1020:0000001-0000900,0001020-0001140; АА:100:1512171-1512271".
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G313 (С(50)түр) ашық жерде сыртқы жағында
Арнайы символдан кейін <4> акциздік марканың сериясы көрсетіледі.
Арнайы символдан кейін <4С> акциздік марканың саны көрсетіледі.
Арнайы символдан кейін <4B> акциздік марканың номері көрсетіледі.
Мысалы:
Тауар номері
(G32)
Ашық жер атауы
(FIELDNAME)
Ескертпе
(D01)
1
G313
001.<4>СГ
1
G313
002.<4С>1020
1
G313
003.<4B>0000001-0000900,0001020-0001140;
1
G313
004.<4>АА
1
G313
005.<4C>100
1
G313
006.<4B>1512171-1512271
31 БАҒАН 5 НОМЕРІМЕН КӨРСЕТІЛЕДІ:
5 номерімен экспорттаушы-ел болып табылатын, жөнелтуші елдің кеден органдары ресімдеген экспорттық ЖКД номері көрсетіледі.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G317IZG (С(50)түр) ашық жерде тиісті экспорттаушы елдің ЖКД формат номерін сақтаумен экспорттық ЖКД номері көрсетіледі.
G317IZG ашық жолында 5 номерімен 31-бағанда 1 (бірден) көп номерлер көрсетілсе, бағанда: "СЫРТҚЫ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" деген жазу жазылады, ал барлық ақпарат ЖКД-ның сыртқы жағында жазылады.
ТМД РӘСІМДЕУ КЕЗІНДЕ 31 БАҒАНДЫ ТОЛТЫРУДЫҢ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ:
МКД рәсімі пайдаланылған жағдайда, толық ЖКД-ны беру кезінде декларант тауарларды 6 номерімен міндетті түрде МКД белгісін, жеткізу жүзеге асырылған уақыт кезеңін көрсете отырып "__________ ішіндегі жеткізілім" деген жазбаны қосымша жазады. Бұл ретте толық жүк кеден декларациясына мерзімдік ЖКД-ның анықтамалық номері беріледі.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G312 (С(150)түр) ашық жерде -  жол соңында тиісінше МКД, "__________ үшін жеткізу" деген жазу жазылады.
33-баған. "Тауар коды".
Бірінші кіші бөлімде СЭҚ ТН бойынша тауардың жіктеуші коды көрсетіледі. Құрылымдық код арасы ашылмай және өзге де бөлгіш белгілерсіз жазылады.
Екінші кіші бөлім екі бөліктен тұрады: бірінші оларға қатысты тарифтік емес реттеу шаралары қолданған тауарлар үшін арналған символ, келесі екі символ - тауарлар туралы қосымша ақпараттар үшін. 26-қосымшаға сәйкес толтырылады.
Мысалы,
"S01", мұнда S - тарифтік емес реттеу шараларын қолданудан еркін, 01 - акциздік тауар.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G330 (С(3)түр) ашық жерде - Бұйрықтың 26-қосымшасына сәйкес "S01" әрпі жазылады.
Егер, декларацияланатын тауарларда санаткерлік меншік объектілері бар, тауарлар тізіліміне енгізілген, санаткерлік меншік объектілерінің белгілері бар болса, үшінші кіші бөлімде "С" (санаткерлік меншік) әрпі жазылады.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:

В поле G331 (тип С(2)) - заносится буква "И".
Графа "43".
В графе указываются сведения о методе оценки и корректировке таможенной стоимости.
В левом подразделе графы проставляется:
"0" - заявленная декларантом таможенная стоимость товаров не корректировалась;
"1" - произведена временная (условная) оценка товаров;
"2" - таможенная стоимость товаров скорректирована.
В правом подразделе графы указывается номер метода определения таможенной стоимости.
В случае корректировки таможенной стоимости (далее - КТС) после выпуска товаров, измененные сведения в ГТД не вносятся, а формы КТС, являясь неотъемлемой частью ГТД, подтверждают вновь принятые сведения.
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G43 (тип С(1)) - проставляется признак корректировки таможенной стоимости.
Номер метода определения таможенной стоимости не заполняется.
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы".
ПОД НОМЕРОМ 1 ГРАФЫ 44 УКАЗЫВАЕТСЯ:
Под номером 1 указываются сведения о лицензиях, если в отношении декларируемых товаров в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан требуется представление лицензии, а также сведения о воинских пропусках и сертификате качества продукции собственного производства:
1.1 - номер и дата выдачи лицензии уполномоченным государственным органом, а также срок ее действия;
1.2 - номер и дата выдачи воинского пропуска;
1.3 - сертификат качества продукции собственного производства, дата выдачи.
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
В поле G441A (тип C(17)) - указывается номер лицензии выданной уполномоченным государственным органом
В поле G441B (тип D(8)) - указывается дата выдачи лицензии
В поле G441С (тип D(8)) - указывается срок действия лицензии
Если номеров лицензий более одного, то в поле G441A (тип С(17)) делается запись "СМ.ОБОРОТ", а все сведения переносятся на оборотную сторону с соблюдением следующих требований:
В поле G441A (тип С(17)) на оборотной стороне:
После специальных символов <1> указывается номер лицензии.
После специальных символов <1D> указывается дата выдачи лицензии.
После специальных символов <1S> указывается срок действия лицензии.
После специальных символов <2> указывается номер воинского пропуска.
После специальных символов <2D> указывается дата выдачи воинского пропуска.
После специальных символов <3> указывается номер сертификата качества продукции собственного производства.
После специальных символов <3D> указывается дата выдачи сертификата качества продукции собственного производства.
Например:
Номер
товара
(G32)
Название
поля
(FIELDNAME)
Примечание
(D01)
1
G441A
001.<1>WE54646464
1
G441A
002.<1D>02.05.03
1
G441A
003.<1S>02.11.03
1
G441A
004.<1>SD44005801
1
G441A
005.<1D>10.05.04
1
G441A
006.<1S>30.11.04
2
G441A
001.<2>S014758
2
G441A
002.<2D>10.05.03
2
G441A
003.<3>S1345G23545
2
G441A
004.<3D>01.03.04
где WE54646464, SD44005801 - номера лицензий; 02.05.03, 10.05.04 - даты выдачи лицензий; 02.11.03, 30.11.04 - срок действия лицензий. S014758 - номер воинского пропуска; 10.05.03 - дата выдачи воинского пропуска; S1345G23545 - номер сертификата качества продукции собственного производства; 01.03.04 - дата выдачи сертификата качества продукции собственного производства.

G331 (С(2)түр) ашық жерде - "С" әрпі жазылады.
"43" баған.
Бағанда бағалау әдісі және кедендік құнды түзету туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бағанның сол жақ кіші бөлімінде жазылады:
"0" - декларант мәлімдеген тауардың кедендік құны түзетілген жоқ;
"1" - тауарды уақытша (шартты түрде) бағалау жүргізілді;
"2" - тауардың кедендік құны түзетілді.
Бағанның оң жақ кіші бөлімінде кедендік құнды айқындау әдісінің номері көрсетіледі.
Тауар шығарылғаннан кейін кедендік құнды түзеткен (бұдан әрі - КҚТ) жағдайда, өзгертілген мәліметтер ЖКД енгізілмейді, ал КҚТ формасы ЖКД ажырамас бөлігі болып, жаңадан қабылданған мәліметтерді растайды.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G43 (С(1)түр) ашық жерде -  кедендік құнды түзету белгілері жазылады.
Кедендік құнды айқындау әдісінің номері толтырылмайды.
44-баған. "Қосымша ақпараттар/ұсынылатын құжаттар".
44 БАҒАН 1 НОМЕРІМЕН КӨРСЕТІЛЕДІ:
1 номермен егер, декларациаланатын тауарларға қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес лицензия ұсыну, сондай-ақ әскери рұқсат туралы мәлімет және меншікті өндіріс өнімінің сапасына сертификат талап етілсе, лицензиялар туралы мәліметтер көрсетіледі:
1.1 - уәкілетті мемлекеттік орган берген лицензияның номері мен күні, сондай-ақ оның қолданылу мерзімі;
1.2 - берілген әскери рұқсаттың номері және күні;
1.3 - меншікті өндіріс өнімдеріне сапа сертификатының берілген күні.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G441A (C(17)түр) ашық жерде - уәкілетті мемлекеттік орган берген лицензияның номері көрсетіледі
G441B (D(8)түр) ашық жерде - лицензия берілген күн көрсетіледі
G441С (D(8)түр) ашық жерде - лицензияны қолдану мерзімі көрсетіледі
Егер, лицензиялардың номері біреуден көп болса, онда ашық жерде G441A (С(17)түр) ашық жерде "СЫРТ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" деген жазу жазылады, ал мынадай талаптар сақтала отырып барлық мәліметтер сыртқы жағына көшіріледі:
G441A (С(17)түр) ашық жерде сыртқы жағында:
Арнайы символдардан кейін <1> лицензия номері көрсетіледі.
Арнайы символдардан кейін <1D> лицензия берілген күн көрсетіледі.
Арнайы символдардан кейін <1S> лицензияның қолданылу мерзімі көрсетіледі.
Арнайы символдардан кейін <2> әскери рұқсат номері көрсетіледі.
Арнайы символдардан кейін <2D> әскери рұқсат берілген күн көрсетіледі.
Арнайы символдардан кейін <3> меншікті өндіріс өніміне сапа сертификатының номері көрсетіледі.
Арнайы символдардан кейін <3D> меншікті өндіріс өніміне сапа сертификаты берілген күн көрсетіледі.
Мысалы:
Тауар номері
(G32)
Ашық жер атауы
(FIELDNAME)
Ескерту
(D01)
1
G441A
001. <1>WE54646464
1
G441A
002. <1D>02.05.03
1
G441A
003. <1S>02.11.03
1
G441A
004. <1>SD44005801
1
G441A
005. <1D>10.05.04
1
G441A
006. <1S>30.11.04
2
G441A
001. <2>S014758
2
G441A
002. <2D>10.05.03
2
G441A
003. <3>S1345 G23545
2
G441A
004. <3D>01.03.04
мұнда WE54646464, SD44005801-лицензия номерлері; 02.05.03, 10.05.04  - лицензия берілген күн; 02.11.03, 30.11.04 -  лицензияның қолданылу мерзімі. S014758 - әскери рұқсат номері; 10.05.03 - әскери рұқсат берілген күн; S1345 - меншікті өндіріс өніміне сапа сертификатының номері; 01.03.04 - меншікті өндіріс өніміне сапа сертификаты берілген күн.

ПОД НОМЕРОМ 3 ГРАФЫ 44 УКАЗЫВАЕТСЯ:
Под номерами 3 и 4 указываются сведения о представленных договорах, в соответствии с которыми товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан либо с целью исполнения которых изменяется таможенный режим перемещенных через таможенную границу Республики Казахстан товаров:
3.1 - номера и даты заключения безвозмездного договора и действующих дополнений к нему;
3.2 - номер и дата счета - проформы на поставку товаров;
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
Для поля G443 (тип C(50)) на оборотной стороне:
После специальных символов <1> указывается номер счета - проформы на поставку товаров;
После специальных символов <1D> указывается дата счета - проформы на поставку товаров.
Под номером 4 графы 44 указывается:
4.1 - номера и даты заключения возмездного договора и действующих дополнений к нему;
4.2 - номера и даты соответствующих счетов на оплату и поставку товаров (счет-фактура, инвойс), а также иных документов необходимых для подтверждения таможенной стоимости;
4.3 - номер договора по передаче прав на интеллектуальную собственность (лицензионный договор, договор на использование товарного знака и т.д.);
4.4 - в случае условного выпуска указывается обязательство об использовании условно выпущенных товаров только в тех целях, в связи с которыми предоставлены такие льготы.
Например: "4.4 - обязуемся использовать в соответствии с предоставленными льготами".
4.5  -  номера и даты платежных поручений.
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
Для поля G444А (тип C(70)) на оборотной стороне:
После специальных символов <2> указывается номер соответствующего счета на оплату и поставку товаров (счет-фактура, инвойс);
После специальных символов <2D> указывается дата соответствующего счета на оплату и поставку товаров (счет-фактура, инвойс);
После специальных символов <3> указывается номер договора по передаче прав на интеллектуальную собственность (лицензионный договор, договор на использование товарного знака и т.д.);
После специальных символов <3D> указывается дата договора по передаче прав на интеллектуальную собственность (лицензионный договор, договор на использование товарного знака и т.д.);
После специальных символов <4> в случае условного выпуска указывается обязательство об использовании условно выпущенных товаров только в тех целях, в связи с которыми предоставлены такие льготы.
После специальных символов <5> указывается номер платежного поручения.
После специальных символов <5D> указывается дата платежного поручения.
Если платежных поручений более одного, то в файле оборотной стороне номера и соответствующие им даты указываются отдельно по одному на каждой строке.

44 БАҒАН 3 НОМЕРІМЕН КӨРСЕТІЛЕДІ:
3 және 4 номерлермен оларға сәйкес тауарлар Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы өткізілетін не оларды орындау мақсатында Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы өткізілген тауарлардың кедендік режимі өзгертілетін ұсынылған шарттар туралы мәліметтер көрсетіледі:
3.1 - өтеусіз шарттар және оған қолданыстағы толықтырулар қорытындысының номері мен күні;
3.2 - тауарларды жеткізуге арналған проформа-шот номері және күні;
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
Сырт жағындағы G443 (C(50)түр) ашық жер үшін:
Арнайы символдардан кейін <1> тауарларды жеткізуге арналған проформа-шот номері көрсетіледі;
Арнайы символдардан кейін <1D> тауарларды жеткізуге арналған проформа-шот күні көрсетіледі;
44 БАҒАН 4 НОМЕРІМЕН КӨРСЕТІЛЕДІ:
4.1 - өтеулі шарттар және оған қолданыстағы толықтырулар қорытындысының номері мен күні;
4.2 - тауарларды төлеуге және жеткізуге арналған тиісті шоттардың (шот - фактура, инвойс) номері және күні, сондай-ақ кедендік құнды растау үшін қажетті өзге де құжаттар;
4.3 - санаткерлік меншікке арналған құқықты беру жөніндегі шарттың номері (лицензиялық шарт, тауарлық белгіні пайдалануға арналған шарт және т.б.);
4.4 - осындай жеңілдіктер ұсынылуына байланысты мақсаттарда ғана шартты шығарылған тауарларды пайдалану туралы міндеттеме шартты шығару жағдайында көрсетіледі.
Мысалы: "4.4 - ұсынылған жеңілдіктерге сәйкес пайдалануға міндеттенеміз".
4.5 төлем тапсырмасының   номері мен күні.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
Сырт жағындағы G444А (C(70)түр) ашық жер үшін:
Арнайы символдардан кейін <2> тауарларды төлеуге және жеткізуге арналған тиісті шоттардың (шот-фактура, инвойс) номері көрсетіледі;
Арнайы символдардан кейін <2D> тауарларды төлеуге және жеткізуге арналған тиісті шоттардың (шот-фактура, инвойс) күні көрсетіледі;
Арнайы символдардан кейін <3> санаткерлік меншікке арналған құқықты беру жөніндегі шарттың (лицензиялық шарт, тауарлық белгіні пайдалануға арналған шарт және т.б.) номері көрсетіледі;
Арнайы символдардан кейін <3D> санаткерлік меншікке арналған құқықты беру жөніндегі шарттың (лицензиялық шарт, тауарлық белгіні пайдалануға арналған шарт және т.б.) күні көрсетіледі;
Арнайы символдардан кейін <4> осындай жеңілдіктер ұсынылуына байланысты мақсаттарда ғана шартты шығарылған тауарларды пайдалану туралы міндеттеме шартты шығару жағдайында көрсетіледі.
Арнайы символдардан кейін <5> төлем тапсырмасының   номері көрсетіледі.
Арнайы символдардан кейін <5D> төлем тапсырмасының   күні көрсетіледі.
Егер, төлем тапсырмасы біреуден көп болса, онда файлдың сырт жағында оларға тиісті номері мен күні әр жолда жеке-дара бір-бірден көрсетіледі.

Под номером 9 графы 44 указывается:
При декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим временного ввоза товаров и транспортных средств.
Под номером 9 декларантом (при декларировании таможенным брокером - представляемым лицом), указывается срок обратного вывоза в следующей форме:
"9 - СРОК ОБРАТНОГО ВЫВОЗА ДО - дд.мм.гг.", где дд.мм.гг - день, месяц и две последние цифры года.
При декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств.
Под номером 9 декларантом (при декларировании таможенным брокером представляемым лицом) указывается срок обратного ввоза в следующей форме: 9 - СРОК ОБРАТНОГО ВВОЗА ДО - дд.мм.гг., где дд.мм.гг - день, месяц и две последние цифры года.
При декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы":
под номером 9 - срок ввоза продуктов переработки.
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
Во всех случаях указания в 44 графе ГТД сведений под номером 9:
В поле G448A (тип C(50)) после специального символа <9> указываются сведения, в соответствии с требованиями Приказа.
В поле G448B (тип D(8)) указываются сроки обратного ввоза/вывоза товаров или продуктов переработки.
Графа 47. "Исчисление таможенных пошлин и сборов".
При указании в 47 графе ставок таможенных пошлин и сборов необходимо для заполнения электронной копии ГТД применять следующие сокращения наименований единиц измерения и валют:
Наименование
Краткое
наименование
ЕВРО
Е
ТЕНГЕ
Т
ТОННА
Т
ШТУКА
ШТ
ЛИТР
Л
ПАРА
П
КВАДРАТНЫЙ МЕТР
М2
САНТИМЕТР
КУБИЧЕСКИЙ
СМ3
ГРАММ
Г
КИЛОГРАММ
КГ
Например, при следующих ставках таможенных пошлин и сборов электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
3,5 ЕВРО ЗА ОДИН ЛИТР
3,5Е/Л
30 ТЕНГЕ ЗА ОДИН ЛИТР
30Т/Л
30 ЕВРО ЗА ОДНУ ТОННУ
30Е/Т
15 % + 0,5 ЕВРО ЗА ОДНУ ПАРУ
15%+0,5Е/П
0,5 ЕВРО ЗА ОДИН
КУБИЧЕСКИЙ САНТИМЕТР
0,5Е/СМ3
5 ЕВРО ЗА ОДНУ ШТУКУ
5Е/ШТ
2 ЕВРО ЗА ОДИН МЕТР КВАДРАТНЫЙ
2Е/М2
3 ЕВРО ЗА ТЫСЯЧУ ШТУК
3Е/1000ШТ
10 ЕВРО ЗА ОДИН КИЛОГРАММ
10ЕВРО/КГ
Графа В. "Подробности подсчета".
При декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения
В графе указывается раздельно по каждому виду платежа в соответствии с  Приложением 17  общая сумма фактически уплаченных платежей по данному виду, состоящая из платежей по основному листу и каждому добавочному листу, краткое наименование национальной валюты Республики Казахстан, а также номер и дата документа, подтверждающего произведенную оплату.
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
Номер и дата документа, подтверждающего произведенную оплату, не заполняются.
Графа 53. "Таможня и страна назначения".
При декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения.
В графе указываются сведения о документах внутреннего таможенного транзита, на основании которых товары доставлялись в таможенный орган назначения для проведения таможенного оформления (каждый из реквизитов указывается с новой строки с указанием перед каждым из них порядкового номера):

44 БАҒАН 9 НОМЕРІМЕН КӨРСЕТІЛЕДІ:
Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкелу кеден режимімен орналастырылатын тауарларды декларациялау кезінде
Декларант 9 номермен (кедендік брокер декларациялаған кезде - өкілді тұлға) мынадай формада кері әкету мерзімін көрсетеді:
"9 - КЕРІ ӘКЕТУ МЕРЗІМІ - кк.аа.жж. ДЕЙІН", мұнда кк.аа.жж - күні, айы және жылдың соңғы екі саны.
Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкету кеден режимімен орналастырылатын тауарларды декларациялау кезінде.
Декларант 9 номермен (кедендік брокер декларациялаған кезде - өкілді тұлға) мынадай формада кері әкелу мерзімін көрсетеді: "9 - КЕРІ ӘКЕЛУ МЕРЗІМІ - кк.аа.жж. ДЕЙІН", мұнда кк.аа.жж - күні, айы және жылдың соңғы екі саны.
Тауарларды кеден аумағынан тысқары жерде қайта өңдеу кедендік режимімен орналастырылатын тауарларды декларациялау кезінде.
44-баған. "Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттар":
9 номермен - қайта өңдеу өнімдерін әкелу мерзімі.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
Барлық жағдайда, ЖКД 44-бағанында 9 номер бойынша көрсетілген мәліметтер:
G448A (C(50)түр) ашық жерде <9> арнайы символдан кейін Бұйрықтағы талаптарға сәйкес мәліметтер көрсетіледі.
G448B (D(8)түр) ашық жерде тауарлар немесе қайта өңдеу өнімдерін кері әкелу/әкету мерзімдері көрсетіледі.
47-баған. "Кедендік баждар мен алымдарды есептеу".
ЖКД электронды көшірмесін толтыру үшін қажетті кедендік баждар мен алымдар ставкасын 47-бағанда көрсету кезінде өлшем бірліктері мен валюталардың мынадай қысқартылған атауларын қолдану:
Атауы
Қысқаша атауы
ЕВРО
Е
ТЕҢГЕ
Т
ТОННА
Т
ДАНА
ДАНА
ЛИТР
Л
ЖҰП
ЖҰП
КВАДРАТ МЕТР
М 2
САНТИМЕТР КУБ
СМ 3
ГРАММ
Г
КИЛОГРАММ
КМ
мысалы, кедендік баждар мен алымдардың ставкалары бар болған кезде ЖКД электронды көшірмесі былай толтырылады:
БІР ЛИТРҒА 3,5 ЕВОР
3,5Е/Л
БІР ЛИТРҒА 30 ТЕҢГЕ
30Т/Л
БІР ЖҰПҚА 0,5+15% ЕВРО
0,5+15%Е/ЖҰП
БІР КУБ САНТИМЕТРГЕ 0,5 ЕВРО
0,5Е/СМ 3
БІР ДАНАҒА 5 ЕВРО
5Е/ДАНА
БІР МЕТРГЕ 2 ЕВРО
2Е/М 2
МЫҢ ДАНАҒА 3 ЕВРО
3Е/1000ДАНА
БІР КИЛОГРАМҒА 10 ЕВРО
10ЕВРО/КГ
В баған. "Есептеудің егжей-тегжейі".
Тауарларды еркін айналым үшін шығару кедендік режимімен орналастырылатын тауарларды декларациялау кезінде.
Бағанда Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының қысқаша атауы, негізгі парақ және әрбір қосымша парақ бойынша төлемдерден тұратын, аталған түрі бойынша іс-жүзінде төленген төлемнің жалпы сомасы, сондай-ақ жүргізілген төлемді растайтын құжаттың номері мен күні 17-қосымшаға сәйкес төлемнің әрбір түрі бойынша бөлек көрсетіледі.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады.
Жүргізілген төлемді растайтын құжаттың номері мен күні толтырылмайды.
53-баған. "Кеден және межелі ел".
Тауарларды еркін айналым үшін шығару кедендік режимімен орналастырылатын тауарларды декларациялау кезінде.
Бағанда соның негізінде кедендік ресімдеуді жүргізу үшін межелі кеден органына тауарлар жеткізілген ішкі кедендік транизит құжаттары туралы мәліметтер көрсетіледі (олардың әр қайсысының алдына реттік номері көрсетіле отырып, реквизиттердің әрқайсысы жаңа жолдан көрсетіледі):

1) под номером 1 указывается номер документа контроля доставки;
2) под номером 2 указывается номер книжки международной дорожной перевозки (далее - МДП), дата оформления МДП на границе Республики Казахстан (дата въезда в Республику Казахстан) и дата окончания срока действия;
3) под номером 3 указывается номер краткой декларации.
При указании в 53 графе "Таможня и страна назначения" номеров более 1(одного), в графе проставляется запись: "СМ.ОБОРОТ", а вся информация указывается на оборотной стороне ГТД.
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
Для поля G531 (тип C(19)) в файле оборотной стороны производится запись:
После специального символа <3> указывается номер краткой декларации.
Графа 54. "Место и дата".
В графе указываются сведения о представителе декларанта, указанного в графе 14, уполномоченном на совершение действий по таможенному оформлению от имени декларанта. Сведения, заявляемые в этой графе, указываются с новой строки с проставлением их порядкового номера:
под номером 1 указывается место, дата заполнения ГТД;
под номером 2 указывается фамилия и инициалы представителя декларанта, заполнившего ГТД;
под номером 3 указывается номер и дата выдачи доверенности на совершение действий по таможенному оформлению от собственного имени или при декларировании таможенным брокером - номер квалификационного аттестата специалиста по таможенному оформлению;
под номером 4 указывается номер служебного телефона представителя декларанта.
Электронная копия ГТД заполняется следующим образом:
Для поля G541 (тип С(30)) в файле оборотной стороны указываются сведения под номерами 2,3,4, причем сведения по различным пунктам заносятся в отдельные строки.
После специального символа <2> указываются фамилия и инициалы представителя декларанта, заполнившего ГТД.
После специального символа <3N> номер доверенности на совершение действий по таможенному оформлению от собственного имени или при декларировании таможенным брокером - номер квалификационного аттестата специалиста по таможенному оформлению;
После специального символа <3D> дата выдачи доверенности на совершение действий по таможенному оформлению от собственного имени;
После специального символа <4> указывается номер служебного телефона представителя декларанта.
Кроме того:
Графа 47. "Исчисление таможенных пошлин и сборов",
Графа В. "Подробности подсчета".
При заполнении ЭК ГТД в 47 графе "Исчисление таможенных пошлин и сборов и в графе В "Подробности подсчета" платежи указываются как в специально предназначенных для отдельных
видов платежей полях, так и в резервных полях. При этом все существующие поля можно использовать для занесения любых видов платежей
поля для 47 графы:

1) 1 номерімен жеткізуді бақылау құжатының номері көрсетіледі;
2) 2 номерімен халықаралық жол тасымал (бұдан әрі - ХЖТ) кітапшасының номері, Қазақстан Республикасының шекарасында ХЖТ ресімдеу күні (Қазақстан Республикасына кірген күні) және қолданылу мерзімінің аяқталу күні;
3) 3 номерімен қысқаша декларация номері көрсетіледі.
53-бағанда "Кеден және межелі ел" көрсеткен кезде номерлер 1(біреуден) көп болса, бағанда "СЫРТ ЖАҒЫН ҚАРАҢЫЗ" деген жазу жазылады, ал барлық ақпараттар ЖКД сырт жағында көрсетіледі.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G531 (C(19)түр) ашық жер үшін файлдың сырт жағында мынадай жазу жазылады:
Арнайы символдардан кейін <3> қысқаша декларация номері көрсетіледі.
54-баған. "Орны және күні".
Бағанда декларант атынан кедендік ресімдеу бойынша іс-әрекетті жүргізуге уәкілетті, 14-бағанда көрсетілген декларанттың өкілі туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл бағанда мәлімделген мәліметтер, олардың реттік номері қойыла отырып жаңа жолдан көрсетіледі:
1 номерімен ЖКД толтырылған орыны, күні көрсетіледі;
2 номерімен ЖКД толтырған, декларант өкілінің тегі және аты-жөні көрсетіледі;
3 номерімен өз атынан кедендік ресімдеу бойынша іс-әрекеттік жүргізуге берілген сенімхаттың номері мен күні немесе кеден брокері декларациялаған кезде - кедендік ресімдеу бойынша маманның біліктілік аттестатының номері көрсетіледі;
4 номерімен декларант өкілінің қызметтік телефонының номері көрсетіледі.
ЖКД электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G541 (С(30)түр) ашық жер үшін файлдың сыртқы жағында 2, 3, 4 номерлерімен мәліметтер көрсетіледі, бұл ретте әртүрлі тармақтар бойынша мәліметтер бөлек жолға жазылады.
Арнайы символдардан кейін <2>  ЖКД толтырған, декларант өкілінің тегі және аты-жөні көрсетіледі.
Арнайы символдардан кейін <3N> өз атынан кедендік ресімдеу бойынша іс-әрекеттік жүргізуге берілген сенімхаттың номері мен күні немесе кеден брокері декларациялаған кезде - кедендік ресімдеу бойынша маманның біліктілік аттестатының номері көрсетіледі.
Арнайы символдардан кейін <3D> өз атынан кедендік ресімдеу бойынша іс-әрекеттік жүргізуге берілген сенімхаттың күні.
Арнайы символдардан кейін <4> декларант өкілінің қызметтік телефонының номері көрсетіледі.
Бұдан басқа:
47-баған. "Кедендік баждар мен алымдарды есептеу".
В баған. "Есептеудің егжей-тегжейі".
47-бағанда "Кедендік баждар мен алымдарды есептеу" және В бағандағы "Есептеудің егжей-тегжейі" төлемдердің ЖКД ЭК толтыру кезінде төлемдердің жеке түрлері үшін арнайы арналған ашық жерлерінде, сондай-ақ резервтік ашық жерлерде көрсетіледі. Бұл ретте, қолда бар ашық жерлерді кез келген төлемдердің түрлерін енгізу үшін пайдалануға болады.
47-баған үшін ашық жерлер:

G471, G471A, G471B, G471C, G471D, G471F, G471G, G471H,
G472, G472A, G472B, G472C, G472D, G472F, G472G, G472H,
G473, G473A, G473B, G473C, G473D, G473F, G473G, G473H,
G474, G474A, G474B, G474C, G474D, G474F, G474G, G474H,
G475, G475A, G475B, G475C, G475D, G475F, G475G, G475H
по каждому товару можно заносить  8  видов начисленных таможенных платежей и налогов, при этом последовательность занесения видов платежей произвольная.
поля для графы "В":
GB11, GB12, GB13,
GB21, GB22, GB23, GB24, GB25,
GB31, GB32, GB33, GB34, GB35, GB36, GB37, GB38,
GB41, GB42, GB43, GB44, GB45, GB46, GB47, GB48,
GB51, GB52, GB53, GB54, GB55, GB56, GB57, GB58,
GB61, GB62, GB63, GB64, GB65, GB66, GB67, GB68,
GB71, GB72, GB73, GB74, GB75, GB76, GB77, GB78,
GB81, GB82, GB83, GB84, GB85, GB86, GB87, GB88
по каждому товару можно заносить 8 видов начисленных таможенных платежей и налогов, при этом последовательность занесения видов платежей произвольная.

G471, G471A, G471B, G471C, G471D, G471F, G471G, G471H,
G472, G472A, G472B, G472C, G472D, G472F, G472G, G472H,
G473, G473A, G473B, G473C, G473D, G473F, G473G, G473H,
G474, G474A, G474B, G474C, G474D, G474F, G474G, G474H,
G475, G475A, G475B, G475C, G475D, G475F, G475G, G475H
әр тауар бойынша есептелген кедендік төлемдер мен салықтардың 8 түрін жазуға болады, бұл ретте төлемдерді енгізу дәйектігі еркін.
"В" бағаны үшін ашық жерлер:
GB11, GB12, GB13,
GB21, GB22, GB23, GB24, GB25,
GB31, GB32, GB33, GB34, GB35, GB36, GB37, GB38,
GB41, GB42, GB43, GB44, GB45, GB46, GB47, GB48,
GB51, GB52, GB53, GB54, GB55, GB56, GB57, GB58,
GB61, GB62, GB63, GB64, GB65, GB66, GB67, GB68,
GB71, GB72, GB73, GB74, GB75, GB76, GB77, GB78,
GB81, GB82, GB83, GB84, GB85, GB86, GB87, GB88
әр тауар бойынша есептелген кедендік төлемдер мен салықтардың 8 түрін жазуға болады, бұл ретте төлемдерді енгізу дәйектігі еркін.