Об утверждении сертификационных требований, предъявляемые к эксплуатантам гражданских воздушных судов
Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 июня 2005 года N 127. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2005 года за N 3743. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 5 мая 2011 года № 253
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 05.05.2011 № 253.
В соответствие с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании гражданской авиации" и Положением о Комитете гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2004 года N 1232, ПРИКАЗЫВАЮ: см.Z100339
1. Утвердить Сертификационные требования, предъявляемые к эксплуатантам гражданских воздушных судов.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Адимолда Р.О.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти дней со дня первого официального опубликования.
Председатель
Утверждены
приказом председателя Комитета
гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 июня 2005 г. N 127
Сертификационные требования,
предъявляемые к эксплуатантам гражданских воздушных судов
1. Общие положения
1. Настоящие Сертификационные требования предъявляемые к эксплуатантам гражданских воздушных судов (далее - Сертификационные требования) разработаны в соответствии с Правилами сертификации эксплуатантов гражданских воздушных судов и услуг, оказываемых ими, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2003 года № 106 (далее - Правила) и устанавливают требования к эксплуатантам гражданских воздушных судов при их сертификации. Сертификационные требования распространяется на лиц, осуществляющих перевозку пассажиров, грузов и авиационные работы. см.P101070
2. Термины и определения, используемые в настоящих Сертификационных требованиях:
1) эксплуатант - физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области;
2) воздушное судно - летательный аппарат, поддерживаемый в атмосфере за счет его взаимодействия с воздухом, отличного от взаимодействия с воздухом, отраженным от земной (водной) поверхности;
3) руководство по производству полетов - документ, регламентирующий правила, организацию, обеспечение и выполнение полетов;

Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттық талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2005 жылғы 22 маусымдағы N 127 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 22 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 3743. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 05 мамырдағы № 253 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.05.05 № 253 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
"Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 24 қарашадағы N 1232 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті туралы ережеге сәйкес БҰЙЫРАМЫНқараңыз.Z100339
1. Беріліп отырған Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттық талаптары бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Көлік және коммуникациялар министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының орынбасары Р.О.Адимолдаға жүктелсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күн өткен соң күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігі
Азаматтық авиация
комитеті төрағасының
2005 жылғы 22 маусымдағы
N 127 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға
қойылатын сертификаттық талаптар 1. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттық талаптар (бұдан әрі - Сертификаттық талаптар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 106 қаулысымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларды және олар көрсететін қызметтерді сертификаттау ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес әзірленді және азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға оларды сертификаттау кезінде қойылатын талаптарды белгілейді. Сертификаттық талаптар жолаушыларды, жүктерді тасымалдауды және авиациялық жұмыстарды жүзеге асыратын тұлғаларға таралады. қараңыз.P101070
2. Осы Сертификаттық талаптарда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) пайдаланушы - әуе кемелерін пайдаланумен айналысатын немесе осы салада өз қызметтерін ұсынатын заңды немесе жеке тұлға;
2) әуе кемесі - жер (су) үстiнен бейнеленген ауамен өзара іс-қимылдан ерекшеленетiн ауамен оның іс-қимылы есебiнен атмосферада көтерiлiп тұратын ұшу аппараты;
3) ұшуларды орындау жөніндегі нұсқаулық - ұшу ережесін, ұшуды ұйымдастыруды, қамтамасыз етуді және орындауды реттейтін құжат;

4) руководство по техническому обслуживанию - документ, регламентирующий правила технического обслуживания авиационной техники;
5) техническое обслуживание - комплекс работ, выполняемых на авиационной технике для поддержания летной годности (исправности, работоспособности и правильного функционирования) при подготовке воздушного судна полету, после полетов, при хранении и транспортировке;
6) руководство по качеству технического обслуживания - документ, регламентирующий систему качества организации;
7) уполномоченный орган - орган государственного управления, осуществляющий реализацию государственной политики в сфере гражданской авиации, государственный контроль и надзор, координацию и регулирование деятельности гражданской и экспериментальной авиации и использования воздушного пространства Республики Казахстан.
3. Эксплуатант располагает разработанными и утвержденными Положениями о всех структурных подразделениях, где отражены функции подразделения и его руководителя, которые в совокупности должны охватывать все функции, реализуемые эксплуатантом, а также должностные инструкции для персонала эксплуатанта, в которых четко определены задачи каждого работника, полномочия и схема взаимодействия с непосредственным руководителем и подчиненными.
4. Эксплуатанту, осуществляющему регулярные авиаперевозки, необходимо иметь воздушные суда (собственные или арендованные) для выполнения заявленной программы полетов, определяемой на основании графика оборота воздушных судов с учетом их резервирования.
5. Воздушные суда эксплуатанта оборудуются в соответствии с установленными в гражданской авиации требованиями для заявленных видов полетов, а его авиационному персоналу необходимо иметь соответствующую квалификацию.
6. Эксплуатант организует систему получения и доведения до личного состава нормативных правовых актов, а также информацию по безопасности полетов и авиационной безопасности.
7. Эксплуатант разрабатывает и внедряет в своей организации Руководство по производству полетов, Руководство по техническому обслуживанию и Руководство по качеству технического обслуживания, содержащие установленные и принятые эксплуатантом к исполнению правила, процедуры и нормы по организации, производству и обеспечению полетов.
8. Эксплуатанту необходимо иметь собственную или на договорной основе производственную базу, оборудованную для организации и оперативного управления полетами воздушных судов, выполнения необходимых работ по поддержанию летной годности воздушных судов, анализа полетной информации, сбора и обработки данных по надежности авиационной техники и безопасности полетов, подготовки авиационного персонала, учета и хранения эксплуатационно-технической документации и пономерной документации на основные и комплектующие изделия воздушных судов.

4) техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық - авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету ережесін реттейтін құжат;
5) техникалық қызмет көрсету - әуе кемесін ұшуға дайындау кезінде, ұшудан кейін, сақтау және тасымалдау кезінде ұшу кемесінің ұшу жарамдылығын (қалпында болуын, жұмысқа қабілеттілігін және дұрыс жұмыс істеуін) қамтамасыз ету үшін авиациялық техникада орындалатын жұмыс кешені;
6) техникалық қызмет көрсетудің сапасы жөніндегі нұсқаулық - ұйымның сапа жүйесін реттейтін құжат;
7) уәкiлеттi орган - азаматтық авиация саласында мемлекеттiк саясат жүргiзудi, азаматтық және эксперименталдық авиация қызметiне мемлекеттiк бақылау мен қадағалауды, оны үйлестiру мен реттеудi және Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалануды жүзеге асыратын мемлекеттiк басқару органы.
3. Пайдаланушыда барлық құрылымдық бөлімшелер туралы әзірленген және бекітілген ережелер бар, оларда бөлімше мен оның басшысының функциялары, олар Пайдаланушы іске асыратын барлық функцияларды жиынтығында қамтуы тиіс, сондай-ақ Пайдаланушының персоналы үшін қызметтік нұсқаулықтар көрсетілген, оларда әрбір қызметкердің міндеттері, өкілеттіктері және тікелей басшымен және қарамағындағы қызметкерлермен өзара іс-қимыл сызбасы нақты белгіленген.
4. Тұрақты авиатасымалдарды жүзеге асыратын Пайдаланушыда әуе кемелерді резервтеуді ескере отырып, олардың айналым кестесі негізінде анықталатын мәлімделген ұшу бағдарламасын орындау үшін әуе кемелері (меншікті немесе жалға алынған) болу қажет.
5. Пайдаланушының әуе кемелері азаматтық авиацияда мәлімделген ұшу түрлері үшін белгіленген талаптарға сәйкес жабдықталуы тиіс, ал оның авиациялық персоналында қажетті біліктілік болуы тиіс.
6. Пайдаланушы ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нормативтік құқықтық кесімдерді, сондай-ақ ақпаратты алу және жеке құрамына жеткізу жүйесін ұйымдастырады.
7. Пайдаланушы орындау үшін Пайдаланушы белгілеген және қабылдаған ұшуды ұйымдастыру, орындау және қамтамасыз ету жөніндегі ережелер, рәсімдер мен нормалар бар Ереженің 4, 5-қосымшаларына сәйкес Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықты, Техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықты және Техникалық қызмет көрсету сапасы жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және өз ұйымында оларды енгізеді.
8. Пайдаланушыда әуе кемелерінің ұшуын ұйымдастыру және жедел басқару, әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету жөнінде қажетті жұмыстарды орындау, ұшу ақпаратын талдау, авиациялық техниканың сенімділігі және ұшу қауіпсіздігі жөніндегі деректерді жинау және өңдеу, авиациялық персоналды даярлау, пайдалану-техникалық құжаттаманы және әуе кемелерінің негізгі және жинақтаушы бұйымдарына арналған нөмірлік құжаттаманы есепке алу және сақтау үшін жабдықталған меншік немесе шарттық негіздегі өндірістік базаның болуы қажет.

9. Эксплуатант создает специализированное подразделение для обеспечения оперативного контроля организации, планирования и выполнения полетов.
10. Заявителю, подавшему заявление на первоначальную сертификацию эксплуатанта гражданских воздушных судов, необходимо представить в уполномоченный орган Бизнес-план, подтверждающий наличие у заявителя достаточных финансовых средств для обеспечения безопасной эксплуатации авиационной техники и поддержания требуемого уровня летной годности воздушных судов, включая наличие ремонтного фонда, для организации и обеспечения полетов заявленными воздушными судами и поддержания качества предоставляемых услуг, а также для организации подготовки авиационного персонала.
11. Возбуждение против эксплуатанта дела о банкротстве или судебного разбирательства в связи с неплатежеспособностью, может служить основанием для проведения уполномоченным органом внеплановой инспекционной проверки эксплуатанта. По результатам инспекционной проверки решением уполномоченного органа могут быть введены дополнительные ограничения в условия эксплуатации воздушных судов. Действие Сертификата эксплуатанта может быть приостановлено или отозвано в порядке, установленном Правилами.
12. Эксплуатант обеспечивает соблюдение требований экологической безопасности при эксплуатации и техническом обслуживании воздушных судов в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан. Эксплуатант обеспечивает наличие необходимых нормативных актов по экологической безопасности, разрабатывает и осуществляет организационные и технические мероприятия по соблюдению их требований.
13. Эксплуатант обеспечивает условия труда персонала, соответствующие нормативным требованиям по охране труда и располагает необходимыми нормативными актами по охране труда, разрабатывает и осуществляет организационные и технические мероприятия по соблюдению их требований.
Функциональные обязанности руководящего состава по охране труда определяются в соответствующих должностных инструкциях.
14. Эксплуатант, планирующий выполнение международных полетов или авиационных работ за рубежом, обеспечивает надежные каналы связи с каждым воздушным судном для оперативного управления воздушными перевозками или авиационными работами. Связь с воздушными судами может обеспечиваться эксплуатантом самостоятельно или по договору с организацией, имеющей допуск на выполнение соответствующих работ.
2. Организационная структура эксплуатанта.
Организация производства и обеспечения полетов
15. Требования к организационной структуре эксплуатанта, организации производства и обеспечения полетов включают в себя:
перечень задач и функций, которые выполняются службами, подразделениями и отделами, непосредственно входящими в организационную структуру эксплуатанта;
перечень задач и функций, которые могут выполняться по договорам и соглашениям со сторонними организациями;
требования к основным документам эксплуатанта, содержащим сведения об установленных эксплуатантом правилах, процедурах и нормах по организации, производству и обеспечению полетов.

9. Пайдаланушы ұшуды ұйымдастыруды, жоспарлауды және орындауды жедел бақылауды қамтамасыз ету үшін мамандандырылған бөлімше құрады.
10. Азаматтық әуе кемелерін Пайдаланушыны алғашқы сертификаттауға арналған өтінішті берген өтінім беруші уәкілетті органға авиациялық техниканы қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету және жөндеу қоры болуын қоса алғанда, әуе кемелерінің талап етілетін ұшуға жарамдылық деңгейін қолдау үшін, мәлімделген әуе кемелерімен ұшуды ұйымдастыру мен қамтамасыз ету және ұсынылатын қызметтердің сапасын қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ авиациялық персоналды даярлауды ұйымдастыру үшін өтінім берушіде жеткілікті қаржы қаражаты бар екендігін растайтын бизнес-жоспарын ұсынуға міндетті.
11. Пайдаланушыға қарсы банкроттық туралы іс қозғау немесе төлемге қабілетсіздігіне байланысты сотта іс қарау уәкілетті органға Пайдаланушыны жоспардан тыс инспекциялық тексеру үшін негіз болуы мүмкін. Инспекциялық тексерудің нәтижелері бойынша уәкілетті органның шешімімен әуе кемелерін пайдалану шарттарына қосымша шектеулер енгізілуі мүмкін. Пайдаланушы сертификатының қолданылуы Ережемен бекітілген тәртіппен тоқтатыла тұруы немесе қайтарып алынуы мүмкін.
12. Пайдаланушы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес әуе кемелерін пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету кезінде экологиялық қауіпсіздік талаптары сақталуын қамтамасыз етеді. Пайдаланушы экологиялық қауіпсіздік жөніндегі қажетті нормативтік кесімдердің болуын қамтамасыз етеді, олардың талаптары сақталуы жөнінде ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды әзірлейді және жүзеге асырады.
13. Пайдаланушы персонал еңбегіне еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік талаптарға сәйкес келетін жағдайды қамтамасыз етеді және олардың талаптарын сақтау жөнінде ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды әзірлейді және жүзеге асырады.
Еңбекті қорғау жөніндегі басшы құрамның функционалдық міндеттері тиісті лауазымдық нұсқаулықтарда анықталады.
14. Халықаралық ұшуларды немесе шетелде авиациялық жұмыстарды орындауды жоспарлаған Пайдаланушы әуе тасымалдарын немесе авиациялық жұмыстарды жедел басқару үшін әрбір әуе кемесімен сенімді байланыс арналарын қамтамасыз етеді. Пайдаланушы әуе кемелерімен байланысты дербес немесе тиісті жұмыстарды орындауға рұқсаты бар ұйыммен шарт бойынша қамтамасыз етуі мүмкін.
2. Пайдаланушының ұйымдық құрылымы.
Ұшуды орындау мен қамтамасыз етуді ұйымдастыру
15. Пайдаланушының ұйымдық құрылымына, ұшуды орындау мен қамтамасыз етуді ұйымдастыруға қойылатын талаптарға:
пайдаланушының ұйымдық құрылымына тікелей кіретін қызметтер, бөлімшелер мен бөлімдер орындайтын міндеттер мен функциялар тізбесі;
шарт және келісімдер бойынша тыс ұйымдармен орындалуы мүмкін міндеттер мен функциялар тізбесі;
пайдаланушы белгілеген ұшуды ұйымдастыру, орындау және қамтамасыз ету жөніндегі ережелер, рәсімдер мен нормалар туралы мәліметтер бар Пайдаланушының негізгі құжаттарына қойылатын талаптар енеді.

16. При проведении работ по сертификации уполномоченным органом рассматриваются на соответствие установленным требованиям организационная структура, штатное расписание эксплуатанта, Руководство по производству полетов, Руководство по техническому обслуживанию и системе качества эксплуатанта, а также договоры на предоставление услуг по организации эксплуатации воздушных судов, производству и обеспечению полетов.
3. Руководящий персонал
17. Эксплуатанту необходимо иметь в штате руководящий персонал, ответственный за:
соблюдение правил летной эксплуатации воздушных судов;
соблюдение правил технической эксплуатации и ремонта воздушных судов;
подготовку авиационного персонала;
организацию и обеспечение полетов;
обеспечение авиационной безопасности;
организацию обеспечения безопасности полетов.
18. Квалификации руководящих персоналов эксплуатанта необходимо соответствие установленным в гражданской авиации квалификационным требованиям.
19. При проведении работ по сертификации уполномоченным органом рассматривается соответствие установленным квалификационным требованиям кандидатов на следующие или равнозначные им должности:
руководитель;
заместитель руководителя по организации летной работы;
руководитель, отвечающий за организацию и обеспечение полетов;
заместитель руководителя по инженерно-авиационному обеспечению;
старший пилот, командир летного отряда;
старший штурман авиакомпании (ответственный за аэронавигационное обеспечение);
заместитель руководителя по обеспечению безопасности полетов (начальник инспекции);
заместитель руководителя по обеспечению авиационной безопасности;
начальник учебно-тренировочного центра (если авиакомпания располагает собственным учебно-тренировочным центром).
Руководящими работниками организации гражданской авиации, обеспечивающими безопасность полетов, признаются: руководитель летной службы, старший пилот, начальник инспекции по безопасности полетов, руководитель инженерно-авиационной службы, которые назначаются на должность по согласованию с уполномоченным органом.
Если в структуре эксплуатанта имеются должности, в подчинении которых находится вышеуказанный руководящий персонал, то эти должности также рассматриваются на соответствие установленным квалификационным требованиям.
20. Руководитель эксплуатанта осуществляет общее руководство за безопасностью полетов и авиационной безопасности.
Заместитель руководителя эксплуатанта по организации летной работы осуществляет руководство за организацией летной работы, соблюдением правил летной эксплуатации воздушных судов, предусмотренных эксплуатационной документацией для определенных типов воздушных судов, и обеспечением безопасности полетов.
Заместитель руководителя эксплуатанта по инженерно-авиационному обеспечению осуществляет руководство за организацией и соблюдением правил технической эксплуатации воздушных судов эксплуатанта, предусмотренных эксплуатационной документацией для определенных типов воздушных судов, и обеспечения поддержания их летной годности.
Обязанности, права и ответственность лиц руководящего и командно-летного состава определяются соответствующими положениями и должностными инструкциями, являющимися составной частью Руководства по производству полетов и Руководства по техническому обслуживанию.

16. Уәкілетті орган сертификаттау жөніндегі жұмыстарды орындау кезінде Пайдаланушының ұйымдық құрылымы, штат кестесі, Ұшуды орындау жөніндегі басшылық, Техникалық қызмет көрсету және пайдаланушының сапа жүйесі жөніндегі басшылық, сондай-ақ әуе кемелерін пайдалануды ұйымдастыру, ұшуды орындау және қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған шарттар белгіленген талаптарға сәйкес келетіндігін қарайды.
3. Басшы құрам
17. Пайдаланушының штатында:
әуе кемелерін ұшуда пайдалану ережесін сақтау;
әуе кемелеріне техникалық пайдалану және жөндеу ережесін сақтау;
авиациялық персоналды даярлау;
ұшуды ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуді ұйымдастыру үшін жауапты басшы құрамы болады.
18. Пайдаланушының басшы құрамының біліктілігі азаматтық авиацияда белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес болуы тиіс.
19. Уәкілетті орган сертификаттау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде мынадай немесе оларға тең лауазымдарға кандидаттардың белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін қарайды:
басшы;
басшының ұшу жұмысын ұйымдастыру жөніндегі орынбасары;
ұшуды ұйымдастыру және қамтамасыз ету үшін жауапты басшы;
басшының инженерлік-авиациялық қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары;
аға пилот, ұшу отрядының командирі;
авиакомпанияның аға штурманы (аэронавигациялық қамтамасыз ету үшін жауапты);
басшының ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары (инспекция бастығы);
басшының авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары;
оқу-жаттығу орталығының бастығы (егер авиакомпанияда меншікті оқу-жаттығу орталығы болса).
Уәкілетті органмен келісу бойынша лауазымға тағайындалатын ұшу қызметінің басшысы, аға пилот, ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инспекция бастығы, инженерлік-авиациялық қызметтің басшысы азаматтық авиация ұйымының ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін басшы қызметкерлері болып танылады.
Егер Пайдаланушы құрылымында жоғарыда көрсетілген басшылық персонал солардың бағынысында болса, онда осы лауазымдар да белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес болуына қаралады.
20. Пайдаланушының басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздіктің жай-күйі үшін жауап береді.
Басшының ұшу жұмысын ұйымдастыру жөніндегі орынбасары ұшу жұмысын ұйымдастырудың жай-күйі, әуе кемелерінің белгілі бір үлгілері үшін пайдалану құжаттамасында көзделген әуе кемелерін ұшуда пайдалану ережесінің сақталуы және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жауап береді.
Басшының инженерлік-авиациялық қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары пайдаланушының әуе кемелерінің белгілі бір үлгілері үшін пайдалану құжаттамасында көзделген әуе кемелерін техникалық пайдалану ережесінің сақталуы үшін жауап береді және олардың ұшуға жарамдылығын қамтамасыз етеді.
Басшы және командалық-ұшу құрамы тұлғаларының міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықтың және Техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтың құрамдас бөлігі болып табылатын тиісті ережемен және лауазымдық нұсқаулықтармен белгіленеді.

5. Руководство по производству полетов,
Руководство по техническому обслуживанию и
Руководство по качеству технического обслуживания
24. В соответствии с принятыми стандартами Международной организации гражданской авиации (ИКАО, Приложение 6 Конвенции о международной гражданской авиации) и Правилами эксплуатант издает Руководство по производству полетов, Руководство по техническому обслуживанию и Руководство по качеству технического обслуживания, содержащие установленные и принятые эксплуатантом к исполнению правила, процедуры и нормы по производству и обеспечению полетов для персонала эксплуатанта.
При проведении работ по сертификации уполномоченным органом рассматриваются на соответствие установленным требованиям Руководство по производству полетов, Руководство по техническому обслуживанию и Руководство по качеству технического обслуживания.
25. Руководства по производству полетов, техническому обслуживанию и качеству, должны содержать полные и подробные описания процедур организации, производства, обеспечения полетов и технической эксплуатации воздушных судов и регламентировать деятельность авиационного персонала эксплуатанта.
Все инструктивные материалы Руководств излагаются четко, ясно и не должны допускать двойного толкования.
Положения других документов эксплуатанта, не представляемых в уполномоченный орган для рассмотрения, не должны противоречить требованиям Руководств.
26. Руководства по производству полетов, техническому обслуживанию и качеству пересматриваются и дополняются в случаях:
приобретения (в аренду или собственность) новых типов воздушных судов;
введение в действие уполномоченным органом новых нормативных правовых актов, либо внесение изменений в действующие нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность эксплуатанта.
27. Руководство по качеству может быть издано в виде отдельного тома или входить в состав Руководства по производству полетов и Руководства по техническому обслуживанию.
28. Эксплуатант разрабатывает порядок своевременного доведения требований и положений Руководств (в том числе при внесении изменений и дополнений) до личного состава для их изучения и принятия к исполнению.
Эксплуатант обеспечивает наличие на борту воздушного судна необходимой информации для экипажа и инженерно-технического персонала из соответствующих разделов Руководства по производству полетов и Руководства по техническому обслуживанию в части, касающейся производства и обеспечения полетов на данном воздушном судне.
6. Сертификационные требования к эксплуатанту,
осуществляющему перевозку опасных грузов

5. Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулық, Техникалық
қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық және Техникалық
қызмет көрсету сапасы жөніндегі нұсқаулық
24. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО, Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 6-қосымша) қабылданған стандарттарына және осы Ережеге сәйкес Пайдаланушы өз персоналы үшін ұшуды орындау және қамтамасыз ету жөніндегі белгіленген және Пайдаланушы орындауға қабылдаған ережелер, рәсімдер мен нормалар бар Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулық, Техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық және Техникалық қызмет көрсету сапасы жөніндегі нұсқаулықты басып шығарады.
Уәкілетті орган сертификаттау жұмыстарын жүргізу кезінде Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықтың, Техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық пен Техникалық қызмет көрсету сапасы жөніндегі нұсқаулықтың белгіленген талаптарға сәйкестігін қарайды.
25. Ұшуды орындау, техникалық қызмет көрсету және сапа жөніндегі нұсқаулықтар ұшуды ұйымдастыру, орындау, қамтамасыз ету және әуе кемелерін техникалық пайдалану рәсімдерінің толық және егжей-тегжейлі сипаттамаларын қамтуы және Пайдаланушының авиациялық персоналының қызметін реттеуі тиіс.
Нұсқаулықтардың барлық нұсқаулық материалдары айқын, нақты жазылады және қос ұғымға жол бермеуі тиіс.
Пайдаланушының уәкілетті органға қарау үшін ұсынылмайтын басқа құжаттарының ережелері Нұсқаулықтардың талаптарына қайшы келмеуі тиіс.
26. Ұшуды орындау, техникалық қызмет көрсету және сапа жөніндегі нұсқаулықтар:
әуе кемелерінің жаңа үлгілерін сатып алу (жалға немесе меншікке алу);
уәкілетті орган жаңа нормативтік құқықтық кесімдерді қолданысқа енгізген не Пайдаланушының қызметін реттейтін қолданыстағы нормативтік құқықтық кесімдерге өзгерістер енгізген жағдайда қайта қаралады және толықтырылады.
27. Сапа жөніндегі нұсқаулық жеке том түрінде басылып шығарылуы немесе Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулық пен Техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтың құрамына кіргізілуі мүмкін.
28. Пайдаланушы Нұсқаулықтардың талаптары мен ережелерін (соның ішінде өзгерістер мен толықтырулар енгізілгенде) жеке құрамына оларды оқу және орындауға қабылдау үшін уақтылы жеткізу тәртібін әзірлейді.
Пайдаланушы экипаж бен инженерлік-техникалық персонал үшін осы әуе кемесінде ұшуды орындау мен қамтамасыз етуге қатысты бөлігінде Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулық пен Техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтың тиісті бөлімдерінен қажетті ақпараттың әуе кемесі бортында болуын қамтамасыз етеді.
6. Қауіпті жүктер тасымалын жүзеге асыратын
Пайдаланушыға қойылатын сертификаттық талаптар

29. Эксплуатант для получения права перевозки опасных грузов обеспечивает наличие:
ответственного специалиста, имеющего сертификат, подтверждающий уровень квалификации по перевозке опасных грузов, а также право принимать решения от имени эксплуатанта о допуске (отказа в допуске) к воздушной перевозке опасных грузов и об условиях их перевозки в зависимости от класса (категории) опасных грузов;
персонала (командира корабля, второго пилота, бортового инженера, бортового оператора, бортового проводника), имеющего сертификат, подтверждающий уровень квалификации по правилам перевозки опасных грузов;
воздушных судов, в которых багажно-грузовые помещения отвечают требованиям норм летной годности и позволяют осуществлять перевозку опасных грузов.
Условия транспортировки опасных грузов на воздушных судах должны отвечать международным требованиям.
30. Положение об организации перевозки опасных грузов разрабатывается эксплуатантом и является составной частью Руководства по производству полетов.
7. Загрузка и центровка гражданских воздушных судов
31. Эксплуатант обеспечивает загрузку и центровку воздушных судов в строгом соответствии с их эксплуатационной документацией.
Загрузка и центровка воздушного судна с отклонениями от предельно допустимых значений являются нарушением требований действующих нормативных документов и международных стандартов в части обеспечения безопасности полетов. Выявление подобных нарушений может служить основанием для приостановления действия Сертификата эксплуатанта до тех пор, пока не будет доказано, что эксплуатант способен выполнять требования правил и соответствовать стандартам в области обеспечения безопасности полетов.
8. Аэронавигационное обеспечение
32. Эксплуатант должен иметь службу аэронавигационной информации или назначает ответственное лицо, если данное обеспечение осуществляется по договорам с другими организациями.
33. Эксплуатант обеспечивает экипажи штурманским снаряжением, действующими документами аэронавигационной информации (сборниками аэронавигационной информации (AIP), полетными и бортовыми картами, бюллетенями предполетной информации или НОТАМ (извещение для пилотов об изменениях в аэронавигационном оборудовании, обслуживании, процедурах, о возможных опасностях в полете), предварительными навигационными расчетами и эксплуатационными минимумами, необходимыми для подготовки и выполнения полетов на заявленных для полетов аэродромах.
34. При использовании пилотажно-навигационных комплексов и навигационных систем, имеющих бортовую базу аэронавигационных данных, эксплуатант обеспечивает их своевременную замену (обновление), а также разрабатывает процедуры, обеспечивающие актуальность документов аэронавигационной информации и аэронавигационных данных, используемых для выполнения полета. Указанные процедуры описываются в Руководстве по производству полетов.

29. Пайдаланушы қауіпті жүктерді тасымалдау құқығын алу үшін мыналардың:
қауіпті жүктерді тасымалдау жөніндегі біліктілік деңгейін растайтын сертификаты, сондай-ақ Пайдаланушының атынан қауіпті жүктерді әуе тасымалына жіберу (жіберуден бас тарту) туралы және қауіпті жүктердің класына (санатына) қарай оларды тасымалдау шарттары туралы шешім қабылдау құқығы бар жауапты маманның;
қауіпті жүктерді тасымалдау ережесі бойынша біліктілік деңгейін растайтын сертификаты бар персоналдың (кеме капитаны, екінші пилот, бортинженері, бортоператоры, бортсерігі);
теңдеме-жүк бөлмелері ұшуға жарамдылық нормаларының талаптарына жауап беретін және қауіпті жүктер тасымалын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін әуе кемелерінің болуын қамтамасыз етеді.
Әуе кемелерінде қауіпті жүктерді тасымалдау жағдайы халықаралық талаптарға сай болуы тиіс.
30. Қауіпті жүктер тасымалын ұйымдастыру туралы ережені Пайдаланушы әзірлейді және ол Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықтың құрамдас бөлігі болып табылады.
7. Азаматтық әуе кемелерін тиеу және кіндіктеу
31. Пайдаланушы әуе кемелерін пайдалану құжаттамасына қатаң сәйкестікте олардың тиелуін және кіндіктелуін қамтамасыз етеді.
Әуе кемелерін шекті рұқсат етілетін мәндерден ауытқумен тиеу және кіндіктеу қолданылып жүрген нормативтік құжаттар мен халықаралық стандарттардың ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігіндегі талаптарын бұзу болып табылады. Осындай бұзушылықтарды анықтау Пайдаланушы сертификатының қолданылуын Пайдаланушы ереже талаптарын орындай алатынын және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы стандарттарға сәйкес келетінін дәлелдегенге дейін тоқтата тұру үшін негіз болуы мүмкін.
8. Аэронавигациялық қамтамасыз ету
32. Пайдаланушыда аэронавигациялық ақпарат қызметі болады немесе осы қамтамасыз ету тыс ұйымдармен шарттар бойынша жүзеге асырылса, жауапты тұлғаны тағайындайды.
33. Пайдаланушы экипаждарды штурмандық керек-жарақпен, қолданыстағы аэронавигациялық ақпарат құжаттарымен (аэронавигациялық ақпарат жинақтарымен (АІР), ұшу және борт карталарымен, ұшу алдындағы ақпарат бюллетеньдерімен немесе НОТАМ (аэронавигациялық жабдықтағы, қызмет көрсетудегі өзгерістер, рәсімдер туралы, ұшудағы мүмкін болатын қауіптер туралы ұшқыштарға арналған хабарлама), ұшу үшін мәлімделген әуеайлақтарда ұшуды дайындау және орындау үшін қажетті алдын ала навигациялық есептермен және пайдалану минимумдарымен қамтамасыз етеді.
34. Пилоттық-навигациялық кешендер мен аэронавигациялық мәліметтердің борттық базасы бар навигациялық жүйелерді пайдалану кезінде Пайдаланушы олардың уақтылы ауыстырылуын (жаңартылуын) қамтамасыз етеді, сондай-ақ ұшуды орындау үшін пайдаланылатын аэронавигациялық ақпарат құжаттары мен аэронавигациялық мәліметтердің өзектілігін қамтамасыз ететін рәсімдерді әзірлейді. Көрсетілген рәсімдер Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықта сипатталады.

9. Расследование авиационных происшествий
35. Каждый эксплуатант создает условия для проведения в установленные сроки расследования инцидентов и авиационных происшествий, а также для исследования отказавшей авиационной техники в целях предупреждения авиационных происшествий.
36. Персонал эксплуатанта, участвующий в расследовании авиационных происшествий, проходит в сертифицированном центре специальную подготовку.
10. Авиационная безопасность
37. Эксплуатант разрабатывает Программу обеспечения авиационной безопасности, являющуюся частью Руководства по производству полетов, а также все необходимые инструкции и технологии для персонала эксплуатанта в части обеспечения авиационной безопасности.
38. Эксплуатант обеспечивает ознакомление персонала с мерами авиационной безопасности в пределах его функциональных обязанностей и выполнение персоналом Программы обеспечения авиационной безопасности.
39. Необходимая информация о воздушном судне, пассажирах и членах экипажа в случае совершения актов незаконного вмешательства сообщается по решению оперативных штабов дипломатическим представительствам и администрациям гражданской авиации государств, расположенных по маршруту полета и изменения обстановки на борту воздушного судна такая информация периодически дополняется.
11. Организация летной работы эксплуатантов
40. Организация летной работы эксплуатанта описывается в Руководстве по производству полетов.
41. Летная служба эксплуатанта обеспечивает:
организацию безопасного выполнения полетов эксплуатанта;
анализ состояния безопасности полетов;
осуществление систематического контроля и анализа деятельности экипажей ВС;
соответствие структуры службы условиям безопасного выполнения полетов;
организацию и осуществление подготовки, переподготовки, поддержания и повышения профессионального уровня летного, командно-летного и руководящего состава службы и допуск командно-летного состава к полетам (включая бортоператоров и бортпроводников, если они входят в состав летной службы);
проведение аттестаций и квалификационных проверок летного состава;
аэронавигационное обеспечение;
организацию летно-методической работы;
планирование летной работы; соблюдение условий нормирования летной деятельности (рабочего времени и времени отдыха летного состава);
комплектование и формирование экипажей воздушных судов;
соблюдение установленных правил и процедур допуска к полетам членов экипажей воздушных судов;
проведение предварительной и предполетной подготовки экипажей;
осуществление профилактических мероприятий по предупреждению авиационных происшествий;
обеспечение взаимодействия со службами обеспечения полетов;
наличие нормативных актов и других документов, регламентирующих летную деятельность;
ведение летно-штабной документации и делопроизводства.

9. Авиациялық оқиғаларды тексеру
35. Әрбір Пайдаланушы қақтығыстар мен авиациялық оқиғаларды тексеруді белгіленген мерзімде жүргізу, сондай-ақ авиациялық оқиғалардың алдын алу мақсатында істемей қалған авиациялық техниканы тексеру үшін жағдай жасайды. Авиациялық оқиғаны немесе қақтығысты тексеру жұмыстарын қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
36. Пайдаланушының авиациялық оқиғаларды тексеруге қатысатын персоналы сертификатталған орталықта арнайы дайындықтан өтеді.
10. Авиациялық қауіпсіздік
37. Пайдаланушы Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықтың бөлігі болып табылатын Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бағдарламасын, сондай-ақ авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бөлігінде Пайдаланушының персоналы үшін қажетті нұсқаулықтар мен технологияларды әзірлейді.
38. Пайдаланушы авиациялық персоналды авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлауды азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық кесімдердің талаптарына сәйкес ұйымдастырады.
39. Заңсыз араласу акті болған жағдайда әуе кемесі, жолаушылар және экипаж мүшелері туралы қажетті ақпарат жедел штабтардың шешімі бойынша дипломатиялық өкілдіктерге және ұшудың және әуе кемесі бортындағы мән-жайды өзгертудің маршруты бойынша орналасқан мемлекеттердің азаматтық авиация әкімшіліктеріне беріледі, мұндай ақпарат кезең-кезеңмен толықтырылып отырады.
11. Пайдаланушылардың ұшу жұмысын ұйымдастыру
40. Пайдаланушының ұшу жұмысын ұйымдастыру Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықта жазылады.
41. Пайдаланушының ұшу қызметі:
пайдаланушының ұшуларды қауіпсіз орындауын ұйымдастыру;
ұшу қауіпсіздігінің жай-күйін талдау;
ӘК экипаждары қызметін жүйелі бақылау мен талдауды жүзеге асыру;
қызмет құрылымының ұшуларды қауіпсіз орындау шарттарына сәйкестігі;
қызметтің ұшу, ұшу-командалық және басшы құрамын даярлауды, қайта даярлауды және олардың кәсіби деңгейін қолдау мен арттыруды ұйымдастыру мен жүзеге асыру және ұшу-командалық құрамды (бортоператорлар мен бортсеріктерді қоса алғанда, егер олар ұшу қызметінің құрамына кірсе) ұшуға жіберу;
ұшу құрамын аттестаттау және біліктілігін тексеру;
аэронавигациялық қамтамасыз ету;
ұшу-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру;
ұшу жұмысын жоспарлау, ұшу қызметін нормалау шарттарын (ұшу құрамының жұмыс уақыты мен демалысы уақытын) сақтау;
әуе кемелерінің экипаждарын жинақтау және қалыптастыру;
әуе кемелерінің экипаж мүшелерін ұшуға жіберудің белгіленген ережелері мен рәсімдерін сақтау;
экипаждардың алдын ала және ұшу алдында дайындығын жүргізу;
авиациялық оқиғалардың алдын алу іс-шараларын жүзеге асыру;
ұшуды қамтамасыз ету қызметтерімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
ұшу қызметін реттейтін нормативтік кесімдер мен басқа да құжаттардың бар болуы;
ұшу-штабтық құжаттама мен іс жүргізу үшін жауап береді.

42. Каждый эксплуатант принимает на работу в соответствии с законодательством Республики Казахстан командно-летный состав, несущий персональную ответственность за организацию обеспечения полетов, организацию летной работы и обеспечение требуемого уровня безопасности полетов.
43. Свидетельства авиационного персонала, выданные иностранными государствами, признаются в Республике Казахстан действительными при условии, что требования, в соответствии с которыми такие свидетельства выданы, отвечают минимальным стандартам, установленным Международной организацией гражданской авиации (ИКАО), или превышают их.
Каждый эксплуатант принимает на работу в соответствии с законодательством  Республики Казахстан летный состав, образующий экипажи воздушных судов, в количестве, достаточном для выполнения заявленной программы полетов эксплуатанта.
В свидетельстве каждого члена экипажа указывается полное наименование организации (эксплуатанта), принявшей его на работу.
44. Эксплуатант, использующий на временной основе летный состав других организаций гражданской авиации, заключает с руководством данных организаций гражданской авиации Соглашение о порядке организации работы летного состава по совместительству в этих авиапредприятиях - участниках соглашения. На время действия настоящего соглашения работодатель оформляет Вкладыши в свидетельства специалистов каждого члена летного состава согласно установленного образца (Приложение 1). Вкладыш заверяется подписью и печатью руководителя работодателя.
45. Должностные инструкции командно-летного и летного состава включаются в Руководство по производству полетов.
46. Эксплуатант, использующий воздушные суда для коммерческих пассажирских перевозок, принимает на работу в соответствии с законодательством Республики Казахстан бортпроводников, если их наличие в составе экипажа установлено требованиями нормативных правовых актов в области гражданской авиации и Руководством по летной эксплуатации для данного типа воздушных судов.
Должностные инструкции бортпроводников приводятся в Руководстве по производству полетов.
47. Эксплуатант осуществляет перевозку пассажиров только при наличии бортпроводников на борту в количестве, не менее установленного Руководством по летной эксплуатации для данного типа воздушных судов.
48. Эксплуатант, использующий воздушные суда для коммерческих грузовых перевозок, принимает на работу в соответствии с законодательством Республики Казахстан бортоператоров, если их наличие в составе экипажа установлено Руководством по летной эксплуатации для данного типа воздушных судов.
Должностные инструкции бортоператоров включаются в Руководство по производству полетов.

42. Әрбір Пайдаланушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұшуды қамтамасыз етуді ұйымдастыру, ұшу жұмысын ұйымдастыру және талап етілетін ұшу қауіпсіздігі деңгейін қамтамасыз ету үшін жеке жауапты болатын ұшу-командалық құрамды жұмысқа қабылдайды.
43. Шетелдік мемлекеттер берген авиациялық персоналдың куәліктері осындай куәліктер оларға сәйкес талаптар Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (ИКАО) белгілеген ең аз стандарттарға жауап берген немесе олардан жоғары болған жағдайда берілсе, Қазақстан Республикасында жарамды болып танылады.
Әрбір Пайдаланушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Пайдаланушы мәлімдеген ұшу бағдарламаларын орындау үшін жеткілікті санда әуе кемелерінің экипаждарын құрайтын ұшу құрамын жұмысқа қабылдайды.
Әрбір экипаж мүшесінің куәлігінде оны жұмысқа қабылдаған ұйымның (Пайдаланушының) толық атауы көрсетіледі.
44. Басқа авиакомпаниялардың ұшу құрамын уақытша негізде пайдаланылатын Пайдаланушы осы авиакомпаниялардың басшылығымен Ұшу құрамының осы авиакәсіпорындардағы - келісімге қатысушылардағы қоса атқаратын қызметі бойынша жұмысын ұйымдастыру тәртібі туралы келісім жасасуға міндетті. Осы келісімнің қолданысы мерзіміне жұмыс беруші белгіленген үлгіге сәйкес (1-қосымша) ұшу құрамының әрбір мүшесі мамандарының куәлігіне қосымша бет ресімдейді. Қосымша бет жұмыс берушінің қолымен және мөрімен расталады.
45. Ұшу-командалық және ұшу құрамының лауазымдық нұсқаулықтары Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықта беріледі.
46. Коммерциялық жолаушылар тасымалдары үшін әуе кемелерін пайдаланатын Пайдаланушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес егер олардың экипаж құрамында болуы азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық кесімдердің талаптарында және әуе кемелерінің осы үлгісі үшін Ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқаулықта белгіленсе, бортсеріктерді жұмысқа қабылдайды.
Бортсеріктердің лауазымдық нұсқаулықтары Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықта беріледі.
47. Пайдаланушы жолаушылар тасымалын бортта әуе кемелерінің осы үлгісі үшін Ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқаулықта белгіленгеннен кем емес санда бортсеріктері болғанда жүзеге асырады.
48. Әуе кемелерін коммерциялық жүк тасымалдары үшін пайдаланатын Пайдаланушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес егер олардың экипаж құрамында болуы әуе кемелерінің осы үлгісі үшін Ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқаулықта белгіленген болса, бортоператорларды жұмысқа қабылдайды.
Бортоператорлардың лауазымдық нұсқаулықтары Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықта беріледі.

49. Эксплуатант осуществляет перевозку грузов только при наличии бортоператоров на борту в количестве, не менее установленного Руководством по летной эксплуатации для данного типа воздушных судов.
50. При выполнении полета бортпроводникам не допускается одновременно выполнять функции бортоператоров.
51. Структура и штатная численность летной службы и службы бортпроводников рассматривается уполномоченным органом на соответствие установленным требованиям, исходя из условий обеспечения безопасного выполнения полетов.
12. Состав экипажа, подготовка, переподготовка,
тренировка летных экипажей
52. Программы переподготовки членов экипажей на другой тип воздушных судов, а также подготовки авиационного персонала в летных подразделениях и подтверждения квалификации разрабатываются эксплуатантом на основании типовых действующих программ и требований и являются составной частью Руководства по производству полетов.
13. Ограничения полетного и рабочего времени,
требования к продолжительности отдыха летного экипажа
53. Положение о рабочем времени членов экипажа, принципы нормирования труда и отдыха, а также процедуры контроля соблюдения режима труда и отдыха летного состава и бортпроводников разрабатываются эксплуатантом в соответствии с законодательством  Республики Казахстан и являются составной частью Руководства по производству полетов.
14. Самолеты, подлежащие оснащению системами
предупреждения о близости земли (GPWS)
54. Все самолеты с газотурбинными двигателями, имеющие сертифицированную максимальную взлетную массу более 15 000 кг (пятнадцать тысяч килограмм) или право перевозить свыше 30 (тридцать) пассажиров, оборудуются системой предупреждения о близости земли.
55. Все самолеты с поршневыми двигателями, имеющие максимальную сертифицированную взлетную массу более 5700 кг (пять тысячи семьсот килограмм) или право перевозить свыше 9 (девять) пассажиров, следует оборудовать системой предупреждения о близости земли.
56. Система предупреждения о близости земли автоматически подает своевременный отчетливый сигнал летному экипажу, когда самолет находится в потенциально опасной близости к поверхности земли.
15. Организация технического обслуживания и
ремонта воздушных судов
57. Эксплуатант обеспечивает поддержание летной годности воздушных судов путем соблюдения правил технического обслуживания, предусмотренных эксплуатационной документацией определенного типа воздушных судов, выполнения программ технического обслуживания и ремонта с оценкой их эффективности, выполнения директив по поддержанию летной годности.

49. Пайдаланушы жүк тасымалын бортта әуе кемелерінің осы үлгісі үшін Ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқаулықта белгіленгеннен кем емес санда бортоператорлары болғанда ғана жүзеге асырады.
50. Ұшуды орындау кезінде бортсеріктерге бір уақытта бортоператорлардың функцияларын және керісінше орындауға болмайды.
51. Ұшу қызметі мен бортсеріктер қызметінің құрылымы мен штат санын уәкілетті орган ұшуды қауіпсіз орындауды қамтамасыз ету шарттарын негізге ала отырып, белгіленген талаптарға сәйкес қарайды.
12. Экипаждың құрамы, ұшу экипаждарын
даярлау, қайта даярлау және жаттықтыру
52. Экипаж мүшелерін әуе кемелерінің басқа үлгісіне қайта даярлау, сондай-ақ ұшу бөлімшелерінде авиация персоналын даярлау және біліктілігін растау бағдарламаларын Пайдаланушы қолданылып жүрген үлгілік бағдарламалар мен талаптардың негізінде әзірлейді және олар Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықтың құрамдас бөлігі болып табылады.
13. Ұшу және жұмыс уақытын шектеу, ұшу
экипажының демалыс ұзақтығына қойылатын талаптар
53. Экипаж мүшелерінің жұмыс уақыты туралы ережені, еңбек пен демалысты нормалау қағидаттарын, сондай-ақ ұшу құрамы мен бортсеріктердің еңбек және демалыс режимі сақталуын бақылау рәсімдерін Пайдаланушы Қазақстан  Республикасының  заңнамасына сәйкес әзірлейді және олар Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықтың құрамдас бөлігі болып табылады.
14. Жердің жақын екендігі туралы ескерту
жүйелерімен (GPWS) жарақтандыруға жататын ұшақтар
54. Газ-турбиналық қозғалтқышы, сертификатталған барынша ұшу салмағы 15 000 кг (он бес мың килограмм ) немесе 30-дан (отыздан) артық жолаушыларды тасымалдау құқығы бар барлық ұшақтар жердің жақын екендігі туралы ескерту жүйесімен жабдықталуы тиіс.
55. Поршень қозғалтқышты, сертификатталған барынша ұшу салмағы 5700 кг (бес мың жеті жүз килограмм) немесе 9-дан (тоғыздан) артық жолаушыларды тасымалдау құқығы бар барлық ұшақтар жердің жақын екендігі туралы ескерту жүйесімен жабдықталуы керек.
56. Жердің жақын екендігі туралы ескерту жүйесі ұшақ жер бетіне ықтимал қауіпті жақындықта болғанда ұшу экипажына автоматты түрде уақтылы айқын сигнал береді.
15. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету
мен оларды жөндеуді ұйымдастыру
57. Пайдаланушы әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз етуді әуе кемелерінің белгілі бір үлгісінің пайдалану құжаттамасында көзделген техникалық қызмет көрсету ережелерін сақтау, тиімділігін бағалай отырып, техникалық қызмет көрсету және жөндеу бағдарламаларын орындау, ұшу жарамдылығын қамтамасыз ету жөніндегі директиваларды орындау арқылы қамтамасыз етеді.

58. Эксплуатант обеспечивает техническое обслуживание и ремонт воздушных судов собственными сертифицированными подразделениями, выполняющими, как минимум, оперативное техническое обслуживание и/или на основании договоров с сертифицированными организациями по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
59. Сертификаты организаций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники иностранных государств признаются в Республике Казахстан действительными при условии, что требования, в соответствии с которыми такие сертификаты выданы, отвечают минимальным стандартам, установленным Международной организацией гражданской авиации (ИКАО).
60. Инженерно-авиационная служба эксплуатанта обеспечивает:
выполнение технического обслуживания эксплуатируемых воздушных судов;
организацию технического обслуживания, выполнение бюллетеней, доработок и ремонта авиационной техники, включая выполнение директив по поддержанию летной годности воздушных судов;
учет ресурсного и технического состояния авиационной техники;
планирование технического обслуживания и ремонта авиационной техники;
контроль полноты и качества выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники;
учет выполненных работ по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники;
ведение и обеспечение сохранности эксплуатационной документации, включая пономерную и судовую документацию;
сбор, учет и обработку данных об отказах и неисправностях авиационной техники;
обработку и анализ полетной информации;
ведение рекламационно-претензионной работы;
поддержание и повышение профессионального уровня персонала инженерно-авиационной службы.
Инженерно-авиационная служба эксплуатанта обеспечивает наличие необходимой нормативной и эксплуатационно-технической документацией по техническому обслуживанию и поддержанию летной годности воздушных судов.
61. Эксплуатант разрабатывает Руководство по техническому обслуживанию. Руководство является документом, определяющим организацию эксплуатантом технического обслуживания и ремонта эксплуатируемых воздушных судов.
16. Обработка и анализ полетной информации
62. Обработка и анализ полетной информации могут осуществляться соответствующими подразделениями эксплуатанта при наличии допуска на проведение соответствующих работ, а также сторонними организациями на основании договоров.
63. При выполнении обработки и анализа полетной информации сторонней организацией в Руководстве по техническому обслуживанию эксплуатанта определяются порядок и процедуры взаимодействия соответствующих служб эксплуатанта и организации, выполняющей указанные работы.

58. Пайдаланушы аз дегенде, пайдаланылатын әуе кемелеріне жедел техникалық қызмет көрсетуді орындайтын меншікті сертификатталған бөлімшелерімен және авиация техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі сертификатталған ұйымдармен жасалған шарттар негізінде әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді қамтамасыз етеді.
59. Шетел мемлекеттердің авиациялық техникаға қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымдарының сертификаттары осындай сертификаттар оларға сәйкес талаптар Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (ИКАО) белгілеген ең аз стандарттарға жауап берген жағдайда, Қазақстан Республикасында жарамды болып танылады.
60. Пайдаланушының инженерлік-авиациялық қызметі:
пайдаланылатын әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындауды;
техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыруды, әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету жөніндегі директиваларды орындауды қоса алғанда, бюллетеньдерді, авиациялық техниканы пысықтау мен жөндеуді;
авиациялық техниканың ресурстық және техникалық жай-күйін есепке алуды;
авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеуді жоспарлауды;
авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстардың толық және сапалы орындалуын бақылауды;
авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша орындалған жұмыстарды есепке алуды;
нөмірлік және кеме құжаттамасын қоса алғанда, пайдалану құжаттамасын жүргізу және сақталуын қамтамасыз етуді;
авиациялық техниканың істемей қалуы және ақаулықтары туралы мәліметтерді жинау, есепке алу және өңдеуді;
ұшу ақпаратын өңдеу және талдауды;
жарнамалық - талап-қуыным жұмысын жүргізуді;
инженерлік-авиациялық қызмет персоналының кәсіби деңгейін қолдау мен арттыруды қамтамасыз етеді.
Пайдаланушының инженерлік-авиациялық қызметі әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету жөніндегі қажетті нормативтік және пайдалану-техникалық құжаттаманың бар болуын қамтамасыз етеді.
61. Пайдаланушы Техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді. Нұсқаулық пайдаланылатын әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеуді Пайдаланушының ұйымдастыруын белгілейтін құжат болып табылады.
16. Ұшу ақпаратын өңдеу және талдау
62. Ұшу ақпаратын өңдеу және талдауды тиісті жұмыстарды жүргізуге рұқсаты болғанда Пайдаланушының тиісті бөлімшелері, сондай-ақ шарт негізінде тыс ұйымдар жүзеге асыра алады.
63. Ұшу ақпаратын өңдеу және талдауды тыс ұйым орындағанда Пайдаланушының Техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулығында Пайдаланушының тиісті қызметтері мен аталған жұмыстарды орындайтын ұйымның өзара іс-қимыл тәртібі мен рәсімдері белгіленеді.

64. При выполнении международных полетов и авиационных работ за рубежом эксплуатант обеспечивает в аэропорту временного базирования наличие аттестованного персонала и специального оборудования для расшифровки и анализа записей бортовых средств сбора и полетной информации.
17. Учетные данные по техническому обслуживанию
и ремонту воздушных судов
65. Эксплуатант обеспечивает ведение, использование и хранение бортовых технических журналов, пономерной и производственно-контрольной документации.
66. Эксплуатант обеспечивает учет наработки и внесение суммарной наработки в пономерную документацию:
формуляры воздушных судов и авиационных маршевых двигателей - не реже, чем при каждом периодическом техническом обслуживании;
формуляры, паспорта и этикетки компонентов при их снятии с воздушного судна.
67. Эксплуатант обеспечивает хранение формуляров, паспортов и этикеток воздушных судов и компонентов в течение двенадцати месяцев с момента прекращения эксплуатации (списания) воздушного судна или его компонента.
68. Эксплуатант обеспечивает хранение производственно-контрольной документации:
по оперативному техническому обслуживанию - в течение двадцати четырех месяцев;
по периодическому техническому обслуживанию, лабораторным проверкам и текущему ремонту - в течение межремонтного ресурса воздушного судна (для воздушных судов, межремонтный ресурс которых не определен, - в пределах максимальной периодичности технического обслуживания);
по ремонту воздушных судов и авиационных двигателей - в течение назначенного ресурса и срока службы (до списания).
18. Аренда и лизинг воздушных судов
69. Арендованные воздушные суда (в том числе арендованные за рубежом) допускаются к полетам только после внесения их в установленном порядке в специальные положения по эксплуатации Сертификата эксплуатанта Республики Казахстан - участника соглашения об аренде. Специальные положения действительны на срок, не превышающий срок действия соглашения об аренде. При продлении действия соглашения об аренде Специальные положения переоформляются или продлеваются.
70. Эксплуатант, эксплуатирующий арендованные воздушные суда, равно как и эксплуатант, передающий воздушные суда в аренду, вносят необходимые изменения и дополнения в Руководства по производству полетов и Руководства по техническому обслуживанию, касающиеся особенностей эксплуатации арендованного (арендуемого) воздушного судна и организации взаимодействия арендодателя и арендатора.
Изменения и дополнения в Руководствах по производству полетов и техническому обслуживанию арендатора и арендодателя до начала эксплуатации арендованного воздушного судна рассматриваются уполномоченным органом на соответствие установленным требованиям.

64. Шет елде халықаралық ұшулар мен авиациялық жұмыстарды орындау кезінде Пайдаланушы уақытша орналасу әуежайында аттестатталған персоналдың және борттық ақпарат жинау құралдарының жазбаларын және ұшу ақпаратын ашу мен талдауға арналған арнайы жабдықтың бар болуын қамтамасыз етеді.
17. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету
және жөндеу жөніндегі есептік деректер
65. Пайдаланушы борттық техникалық журналдар, нөмірлік және өндірістік-бақылау құжаттаманың жүргізілуін, пайдаланылуы мен сақталуын қамтамасыз етеді.
66. Пайдаланушы істелген жұмысты есепке алуды және қосынды істелген жұмысты нөмірлік құжаттамаға енгізуді қамтамасыз етеді:
әуе кемелерінің және авиациялық марштық қозғалтқыштардың формулярлары - әрбір кезеңді техникалық қызмет көрсету кезіндегіден кем емес;
құрамдас бөліктердің формулярлары, паспорттары мен этикеткалары, олар әуе кемесінен алынғанда.
67. Пайдаланушы әуе кемелерінің немесе оның құрамдас бөліктерінің пайдаланылуы тоқтатылған сәттен бастап он екі ай бойы әуе кемелері мен құрамдас бөліктерінің формулярлары, паспорттары мен этикеткалары сақталуын қамтамасыз етеді.
68. Пайдаланушы өндірістік-бақылау құжаттаманың сақталуын қамтамасыз етеді:
жедел техникалық қызмет көрсету бойынша - жиырма төрт ай бойы;
кезеңді техникалық қызмет көрсету, зертханалық тексеру және ағымдағы жөндеу бойынша - әуе кемесінің жөндеуаралық ресурсы ішінде (жөндеуаралық ресурсы анықталмаған әуе кемелері үшін - техникалық қызмет көрсетудің барынша үлкен кезеңділігі шегінде);
әуе кемелері мен авиациялық қозғалтқыштарды жөндеу бойынша - тағайындалған ресурсы мен қызмет мерзімі бойы (есептен шығарылғанға дейін).
18. Әуе кемелерін жалға және лизингке алу
69. Жалға алынған (соның ішінде шетелде жалға алынған) әуе кемелері олар белгіленген тәртіппен жалға алу туралы келісімнің қатысушысы - Қазақстан Республикасының Пайдаланушысы сертификатын пайдалану жөніндегі арнайы ережеге енгізілгеннен кейін ғана ұшуға жіберіледі. Арнайы ереже жалға алу туралы келісімнің қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімде қолданылады. Жалға алу туралы келісімнің қолданылуы ұзартылғанда Арнайы ереже қайта ресімделеді немесе ұзартылады.
70. Жалға алынған әуе кемесін пайдаланатын Пайдаланушы да, әуе кемесін жалға беретін Пайдаланушы да Ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулыққа және Техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулыққа жалға алынған (жалға берілген) әуе кемесін пайдалану және жалға беруші мен жалға алушының өзара іс-қимылын ұйымдастыру ерекшеліктеріне қатысты қажетті өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
Жалға беруші мен жалға алушының Ұшуды орындау жөніндегі және техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулыққа өзгерістері мен толықтырулары белгіленген талаптарға сәйкестігін уәкілетті орган жалға алынған әуе кемесін пайдалануды бастамас бұрын қарайды.

71. Разрешение на эксплуатацию арендованного воздушного судна, зарегистрированного в иностранном государстве, или на передачу воздушного судна, зарегистрированного в Республике Казахстан, в аренду иностранному государству, выдается уполномоченным органом после рассмотрения Заявки на такое разрешение.
72. Передача воздушного судна в аренду в иностранное государство с исключением его из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан осуществляется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и Правилами государственной регистрации гражданских воздушных судов, прав на них и сделок с ними, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2003 года N 106. см.P101070
Приложение 1
к Сертификационным требованиям,
предъявляемым к эксплуатантам
гражданских воздушных судов
ВКЛАДЫШ
Ф.И.О. ___________________________________
Свидетельство пилота N ___________________
Занимаемая должность _____________________
__________________________________________
(наименование организации)
Приказ о принятии на работу ______________
(N, дата)
Действителен: с __________ по ____________
Руководитель авиакомпании ______  ________
(подпись) (Ф.И.О.)

71. Шетел мемлекетінде тіркелген, жалға алынған әуе кемесін пайдалануға немесе Қазақстан Республикасында тіркелген әуе кемесін шетел мемлекетіне жалға беруге арналған рұқсатты уәкілетті орган осындай рұқсатқа Өтінімді қарағаннан кейін береді.
72. Әуе кемесін Қазақстан Республикасының Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шығарып, шетел мемлекетіне жалға беру Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 106 қаулысымен бекітілген. қараңыз.P101070
Азаматтық әуе кемелерін
пайдаланушыларға қойылатын
сертификаттық талаптарына
1-қосымша
ҚОСЫМША БЕТ Т.А.Ә.А. ________________________________________
Пилоттың куәлігі N ______________________________
Атқаратын лауазымы ______________________________
_________________________________________________
(ұйымның атауы) Жұмысқа қабылдау туралы бұйрық __________________
(N, күні)
__________ бастап __________ дейін күшінде болады
Авиакомпания басшысы ___________  _______________
(қолы)         (Т.А.Ә.А.)