Об утверждении Инструкции по расчету ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов субъектов естественных монополий, оказывающих общедоступные услуги почтовой связи
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 26 августа 2005 года N 255-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 28 сентября 2005 года N 3859. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 16 апреля 2013 года № 117-ОД.
В редакции от: 16.04.2013
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 26 августа 2005 года N 255-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 28 сентября 2005 года N 3859. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 16 апреля 2013 года № 117-ОД
Об утверждении Инструкции по расчету ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов субъектов естественных монополий, оказывающих общедоступные услуги почтовой связи
Снока. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 16.04.2013 № 117-ОД.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" и подпунктом 1) пункта 18 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1109, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по расчету ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов субъектов естественных монополий, оказывающих общедоступные услуги почтовой связи.
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере телекоммуникаций и аэронавигации (Алиев И.Ш.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, местных исполнительных органов областей (городов республиканского значения, столицы), Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи и акционерного общества "Казпочта".

Почта байланысының жалпыға қол жетімді қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің қолданысқа енгізілген активтерінің реттелетін базасына пайда ставкасын есептеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының м.а. 2005 жылғы 26 тамыздағы N 255-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 28 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3859. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 16 сәуірдегі № 117-НҚ бұйрығымен.
Почта байланысының жалпыға қол жетімді қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің қолданысқа енгізілген активтерінің реттелетін базасына пайда ставкасын есептеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 16.04.2013 № 117-НҚ бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1109 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі туралы ереженің 18-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Почта байланысының жалпыға қол жетімді қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің қолданысқа енгізілген активтерінің реттелетін базасына пайда ставкасын есептеу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Телекоммуникациялар және аэронавигация саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (Е.Ш.Әлиев) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы және талдау департаменті (Е.О.Есіркепов) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының, облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының, Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігінің және "Қазпочта" акционерлік қоғамының назарына жеткізсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Нефедова А.П.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И. о. Председателя
Согласован
Председатель Агентства Республики
Казахстан по информатизации и связи
от 7 сентября 2005 год
Утверждена
приказом и.о. Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных
монополий
от 26 августа 2005 года N 255-ОД
Инструкция по расчету ставки прибыли на регулируемую
базу задействованных активов субъектов естественных
монополий, оказывающих общедоступные услуги
почтовой связи
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по расчету ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов субъектов естественных монополий, оказывающих общедоступные услуги почтовой связи (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях" и иными нормативными правовыми актами.
2. Инструкция детализирует расчет ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов, входящую в состав тарифов (цен, ставок сборов) на общедоступные услуги почтовой связи.
3. Основные понятия, применяемые в Инструкции:
компетентный орган - центральный государственный орган, уполномоченный на реализацию государственной политики в области связи;
регулируемая база задействованных активов (далее - РБЗА) - стоимость активов, находящихся в собственности или на иных законных основаниях у субъекта естественной монополии и используемых при производстве и (или) предоставлении регулируемых услуг почтовой связи;
собственный капитал - капитал, принадлежащий участникам или акционерам субъекта естественной монополии, оказывающего общедоступные услуги почтовой связи, включающий накопленную нераспределенную прибыль и резервный капитал, дополнительно оплаченный и дополнительно неоплаченный капитал;
ставка прибыли на РБЗА - норма операционной прибыли, соответствующая стоимости капитала субъекта естественной монополии, оказывающего общедоступные услуги почтовой связи;
стоимость капитала - величина, характеризующая ставку вознаграждения на заемные и собственные средства, отражающая инвестиционные и иные риски, связанные с осуществлением деятельности, отнесенной к сферам естественной монополии;
уполномоченный орган - центральный государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий, или областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган в пределах установленной компетенции.
Иные понятия и термины, используемые в настоящей Инструкции, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.П.Нефедовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның
міндетін атқарушы
Келісілген
Қазақстан Республикасы
Ақпараттандыру және байланыс
агенттігінің төрағасы
2005 жылғы 7 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
міндетін атқарушының
2005 жылғы 26 тамыздағы
N 255-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Почта байланысының жалпыға қол жетімді қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің
қолданысқа енгізілген активтерінің реттелетін
базасына пайда ставкасын есептеу жөніндегі
нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Почта байланысының жалпыға қол жетімді қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің қолданысқа енгізілген активтерінің реттелетін базасына пайда ставкасын есептеу жөніндегі осы нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
2. Нұсқаулық почта байланысының жалпыға қол жетімді қызметтеріне арналған тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) құрамына кіретін қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына пайда ставкасын есептеуді нақтылайды.
3. Нұсқаулықта қолданылатын негізгі ұғымдар:
құзыретті орган - байланыс саласында мемлекеттік саясатты іске асыруға уәкілетті орталық мемлекеттік орган;
қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (бұдан әрі - ҚАРБ) - табиғи монополия субъектісінің меншігінде немесе өзге заңды негіздерде бар және почта байланысының реттеліп көрсетілетін қызметтерін өндіру және (немесе) ұсыну кезінде пайдаланылатын активтердің құны;
меншікті капитал - почта байланысының жалпыға қол жетімді қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісінің қатысушыларына немесе акционерлеріне тиесілі, жинақталып бөлінбеген пайда мен резервтік капиталды, қосымша төленген және қосымша төленбеген капиталды қамтитын капитал;
ҚАРБ-ға пайда ставкасы - почта байланысының жалпыға қол жетімді қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісі капиталының құнына сәйкес келетін операциялық пайданың нормасы;
капиталдың құны - заемдық және меншікті қаражаттарға сыйақы ставкасын сипаттайтын, табиғи монополия субъектісінің салаларына жатқызылған қызметті жүзеге асырумен байланысты инвестициялық және өзге тәуекелдерді көрсететін шама;
уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларында қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган немесе белгіленген құзырет шегінде облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы орган.
Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.

2. Расчет ставки прибыли на РБЗА
4. Ставка прибыли на РБЗА субъекта естественной монополии, оказывающего общедоступные услуги почтовой связи, определяется методом средневзвешенной стоимости капитала:
r e * W e + r d * W d
d = ------------------, где:
W e + W d
d - ставка прибыли;
W e - собственный капитал, тенге;
W d - заемный капитал, тенге;
r e - стоимость собственного капитала;
r d - стоимость заемного капитала.
5. Стоимость собственного капитала субъекта естественной монополии, оказывающего общедоступные услуги почтовой связи, определяется суммированием премий за существующие риски для данного вида деятельности по формуле:
r e = r f + rs , где:
r f - безрисковая ставка;
rs- премия за риски, характерные для сферы почтовой связи.
6. Безрисковая ставка принимается равной текущей доходности еврооблигаций Республики Казахстан или облигаций того же срока обращения, выпущенные странами с кредитным рейтингом, аналогичным рейтингу Республики Казахстан, определяемой на основании данных Национального Банка Республики Казахстан на дату подачи заявки на утверждение тарифа или на дату принятия решения об утверждении тарифа по инициативе уполномоченного органа.
7. Основными факторами рисков, связанных с вероятностью потери доходов от оказания общедоступных услуг почтовой связи, характерные для сферы почтовой связи, являются:
1) перспективы развития сферы почтовой связи;
2) состояние задействованных активов;
3) изменение тарифов на услуги магистральных железнодорожных сетей.
8. Оценку рисков, характерных для сферы почтовой связи, определение итогового уровня рисков и размера премий за итоговый уровень рисков осуществляет компетентный орган или независимый эксперт согласно алгоритму в приложении к Инструкции.
Окончательное решение о размере премий за итоговый уровень рисков на основе заключения компетентного органа и/или независимого эксперта принимает уполномоченным органом.
9. Оценка стоимости заемных средств производится методом предварительной поэлементной и последующей обобщающей оценки в виде средневзвешенной величины по формуле:
r d = r dk * W dk + r do * (1 - W dk ), где:
r dk - стоимость банковских и иных кредитов на конец последнего отчетного периода, %;
r do - величина выплачиваемого по облигации купона или номинальной процентной ставкой облигации, %;
w dk - удельный вес банковских и иных кредитов в заемном капитале субъекта естественной монополии, оказывающего общедоступные услуги почтовой связи, за исключением кредитов на пополнение оборотных средств на конец отчетного периода.

2. ҚАРБ-ға пайда ставкасын есептеу
4. Почта байланысының жалпыға қол жетімді қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісінің ҚАРБ-ға пайда ставкасы капиталдың орташа өлшенген құнының әдісімен айқындалады:
r e * W e + r d * W d
d = ----------------, мұндағы:
W e + W d
d - пайда ставкасы;
W e - меншікті капитал, теңге;
W d - заемдық капитал, теңге;
r e - меншікті капиталдың құны;
r d - заемдық капиталдың құны.
5. Почта байланысының жалпыға қол жетімді қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісінің меншікті капиталының құны қызметтің осы түріндегі тәуекелдер үшін сыйақыларды жиынтықтай отырып, мына формула бойынша айқындалады:
r e = r f + r s , мұндағы:
r f - тәуекелсіз ставка;
r s - почта байланысының саласы үшін тән тәуекелге арналған сыйлықақы.
6. Тәуекелсіз ставка Қазақстан Республикасының еурооблигациясының немесе тарифті бекітуге өтінім берген күніне немесе уәкілетті органның бастамасы бойынша тарифті бекіту туралы шешім қабылдаған күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі деректерінің негізінде айқындалатын Қазақстан Республикасының рейтингісіне ұқсас кредиттік рейтингісі бар елдер шығарған айналымының сол мерзімдегі облигациялардың ағымдағы табыстылығына тең қабылданады.
7. Почта байланысының саласы үшін тән почта байланысының жалпыға қол жетімді қызметтерін көрсетуден табыстар ысыраптарының мүмкіндігімен байланысты тәуекелдердің негізгі факторлары:
1) почта байланысы саласын дамыту перспективалары;
2) қолданысқа енгізілген активтердің жай-күйі;
3) магистральдық темір жол желілерінің қызметтеріне арналған тарифтердің өзгеруі болып табылады.
8. Почта байланысының саласына тән тәуекелдерді бағалау, тәуекелдердің қорытынды деңгейін және тәуекелдердің қорытынды деңгейі үшін сыйлықтардың мөлшерін айқындауды Нұсқаулыққа қосымшадағы алгоритмге сай құзыретті орган немесе тәуелсіз сарапшы жүзеге асырады.
Тәуекелдердің қорытынды деңгейі үшін сыйлықтардың мөлшері туралы түпкілікті шешімді құзыретті орган және/немесе тәуелсіз сарапшы қорытындысының негізінде уәкілетті орган қабылдайды.
9. Заемдық құралдардың құнын бағалау алдын ала элементтік бойынша және орташа өлшенген шама түрінде кейінгі қорытынды бағалау әдісімен мына формула бойынша жүргізіледі:
r d = r dk * W dk + r do * (1 - W dk ), мұндағы:
r dk - соңғы есепті кезеңнің аяғындағы банктік және өзге кредиттердің құны, %;
r do - купон облигациясы немесе облигацияның атаулы пайыздық ставкасы бойынша төленген шама, %;
W dk - почта байланысының жалпыға қол жетімді қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісінің заемдық капиталындағы есепті кезең аяғындағы айналым қаражаттарын толықтыруға арналған кредиттерді қоспағанда, банктік және өзге кредиттердің үлес салмағы.

10. Стоимость банковских кредитов равна процентной ставке кредита или при привлечении нескольких кредитов равна средневзвешенной стоимости данных кредитов, привлеченных и имеющихся на балансе субъекта естественной монополии, оказывающего общедоступные услуги почтовой связи на конец отчетного периода, и определяется по формуле:
n
r dk = \ p i * W i * (1 - H) , где:
/__
i=1
p i - процент, уплачиваемый кредитору по i-му кредиту;
H- ставка налога на прибыль;
n - количество кредитов;
W i - доля i-го кредита в общей сумме кредитов.
11. Величина выплачиваемого по облигации купона или номинальная процентная ставка облигации, выражаемая в процентах к ее номинальной стоимости, определяется по следующей формуле:
, где:
p 2 - ставка дисконта;
C H - номинальная стоимость облигаций;
C p - реализационная цена облигаций;
t - срок займа (количество лет).
Приложение
к Инструкции по расчету ставки
прибыли на регулируемую базу
задействованных активов субъектов
естественных монополии,
оказывающих общедоступные услуги
почтовой связи
Алгоритм определения итогового уровня рисков,
характерных для сферы почтовой связи
№N
Факторы
риска
Оценка риска
Итоговый
уровень
рисков
мини-
мальный
сред-
ний
высо-
кий
1
Перспективы развития сферы почтовой связи
1
2
3
2
Состояние задейст-
вованных активов
1
2
3
3
Изменение тарифов на
услуги магистральных
железнодорожных сетей
1
2
3
Расчетный уровень риска (средний)
Алгоритм оценки рисков, характерных
для сферы почтовой связи
№N
Факторы риска
Оценка риска
Проявления
1
Перспективы
развития сферы деяте-
льности поч-
товой связи
мини-
мальный
Хорошие перспективы развития
экономики, увеличение спроса,
рост доходов населения, возмож-
ность роста объемов услуг, рас-
ширение базы клиентов
средний
Перспективы умеренного региона-
льного экономического роста,
ожидается стабильный спрос без
существенного увеличения
высокий
Существование определенной ве-
роятности спада, недостаток
мощностей и практически полное
отсутствие перспектив увеличе-
ния объемов услуг
2
Состояние
задейство-
ванных ак-
тивов
минимальный
Износ основных средств до 40%
средний
Износ основных средств от 40%
до 70%
высокий
Износ основных средств свыше 70%
3
Изменение
тарифов на
услуги ма-
гистральных
железнодо-
рожных сетей
мини-
мальный
Изменение тарифов до 50%
средний
Изменение тарифов от 50% до 100%
высокий
Изменение тарифов свыше 100%
Диапазоны премий за итоговый уровень рисков
N
Диапазоны
оценки
итогового
риска
Итоговый уровень
рисков
% премий
1
Минимальный

10. Банк кредиттерінің құны кредиттің пайыздық ставкасына тең немесе бірнеше кредиттер тартқан жағдайда, тартылған және есепті кезең аяғында почта байланысының жалпыға қол жетімді қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісінің теңгерімінде бар осы кредиттердің орташа өлшенген құнына тең және мына формула бойынша айқындалады:
, мұндағы:
p і - і кредиті бойынша кредиторға төленетін пайыз;
H - пайдаға салынған салық ставкасы;
n - кредиттердің саны;
W i - i кредитінің кредиттердің жалпы сомасындағы үлесі.
11. Купон облигациясы бойынша төленетін шама немесе оның атаулы құнына пайыздармен көрсетілетін облигацияның атаулы пайыздық ставкасы мынадай формула бойынша анықталады:
C H - C p
C H * p 2 + ---------
t
r do = (-------------------)*(1-H), мұндағы:
C H + C p
---------
2
p 2 - дисконт ставкасы;
C H - облигациялардың атаулы құны;
C p - облигацияларды өткізу бағасы;
t - заем мерзімі (жыл саны).
Почта байланысының жалпыға
қол жетімді қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің қолданысқа
енгізілген активтерінің
реттелетін базасына пайда
ставкасын есептеу жөніндегі
нұсқаулыққа қосымша
Почта байланысының саласы үшін тән тәуекелдердің
қорытынды деңгейін айқындау алгоритмі
N
Тәуекел факторлары
Тәуекелді бағалау
Тәуекелдердің қорытынды деңгейі
төмен
орташа
жоғары
1
Почта байланысының саласын дамытудың перспективалары
1
2
3
2
Қолданысқа енгізілген активтердің жай-күйі
1
2
3
3
Магистральдық темір жол желілерінің қызметтеріне арналған тарифтердің өзгеруі
1
2
3
Тәуекелдің есептік деңгейі (орташа)
Телекоммуникацияның саласына тән
тәуекелдерді бағалау алгоритмі
N
Тәуекел факторлары
Тәуекелді бағалау
Көріністер
1
Почта байланысы қызметінің саласын дамыту перспек-
тивалары
төмен
Экономиканы дамытудың жақсы перспективалары, сұранысты көбейту, халықтың табыстарын өсіру, қызметтер көлемінің өсу мүмкіндігі, клиенттердің базасын кеңейту
орташа
Орташа өңірлік экономикалық өсудің перспективалары; елеулі түрде арттырмастан тұрақты сұраныс күтілуде
жоғары
Құлдыраудың белгілі бір мүмкіндігінің болуы, қуаттардың жетіспеушілігі және қызметтердің көлемін арттыру перспективаларының нақты толық болмауы
2
Қолданысқа енгізілген активтердің жай-күйі
төмен
Негізгі құралдардың 40 %-ға дейін тозуы
орташа
Негізгі құралдардың 40 %-дан 70 %-ға дейін тозуы
жоғары
Негізгі құралдардың 70 %-дан астам тозуы
3
Магистральдық темір жол желілерінің қызметтеріне арналған тарифтердің өзгеруі
төмен
Тарифтердің 50 %-ға дейін өзгеруі
орташа
Тарифтердің 50 %-дан 100 %-ға дейін өзгеруі
жоғары
Тарифтердің 100 %-дан астам өзгеруі
Тәуекелдердің қорытынды деңгейі
үшін сыйлықақылар диапазондары
N
Қорытынды тәуекелдерді бағалау диапозондары
Тәуекелдердің қорытынды деңгейі
Сыйлықақылар %
1
Төмен