Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающих общедоступные услуги почтовой связи
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 12 сентября 2005 года N 265-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2005 года N 3876. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 16 апреля 2013 года № 117-ОД.
В редакции от: 16.04.2013
Опубликовано: "Юридическая газета" от 3 февраля 2006 г. N 18-19 (998-999)
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 12 сентября 2005 года N 265-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2005 года N 3876. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 16 апреля 2013 года № 117-ОД
Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающих общедоступные услуги почтовой связи
Снока. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 16.04.2013 № 117-ОД.
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающих общедоступные услуги почтовой связи.
2. Субъектам естественных монополий, оказывающим общедоступные услуги почтовой связи, представить в Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий:
1) в срок до 1 июня 2006 года разработанные методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам общедоступных услуг почтовой связи, регулируемых в соответствии с законодательством о естественных монополиях, для согласования;
2) к 15 апреля 2007 года отчетность по видам регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам за 2006 год.
3. Департаменту по регулированию и контролю в сфере телекоммуникаций и аэронавигации Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Алиев И.Ш.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Жалпыға қол жетімді почта байланысының қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 12 қыркүйектегі N 265-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 6 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3876. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 16 сәуірдегі № 117-НҚ бұйрығымен.
16.04.2013 жылғы редакциясында
Жарияланған: "Ресми газет" 2005 жыл 5 қараша N 46(254)
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 12 қыркүйектегі N 265-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 6 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3876. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 16 сәуірдегі № 117-НҚ бұйрығымен
Жалпыға қол жетімді почта байланысының қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 16.04.2013 № 117-НҚ бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жалпыға қол жетімді почта байланысының қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Жалпыға қол жетімді почта байланысының қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілері Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне:
1) 2006 жылғы 1 маусымға дейінгі мерзімге келісу үшін табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес реттелетін жалпыға қол жетімді почта байланысы қызметтерінің түрлері бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізудің әзірленген әдістемелерін;
2) 2007 жылғы 15 сәуірге 2006 жылғы реттеліп көрсетілетін қызметтердің және жалпы реттеліп көрсетілмейтін қызметтердің түрлері бойынша есептілік ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Телекоммуникациялар және аэронавигация саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (Е.Ш.Әлиев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

2) в установленном порядке согласование представленных методик ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектов естественных монополий, оказывающих общедоступные услуги почтовой связи.
4. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа:
1) обеспечить в установленном порядке опубликование настоящего приказа в официальных средствах массовой информации;
2) довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) и акционерного общества "Казпочта".
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию субъектов естественных монополий Нефедова А.П.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня опубликования.
Председатель
СОГЛАСОВАН
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по информатизации и связи
21 сентября 2005 год
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики
Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 12 сентября 2005 года
N 265-ОД
Правила
ведения раздельного учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами естественных
монополий, оказывающих общедоступные услуги
почтовой связи
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий в сфере почтовой связи, определяют основные принципы ведения раздельного учета доходов затрат и задействованных активов, порядок организации и осуществления раздельного учета субъектами естественных монополий, оказывающими общедоступные услуги почтовой связи.
2. Целью ведения раздельного учета является определение доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг для установления экономически обоснованных тарифов, утверждаемых уполномоченным органом.
3. Раздельный учет представляет собой систему сбора и обобщения информации о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду услуг и в целом по иной деятельности, оказываемых почтовой организацией.
4. Основные принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения при возможности прямого отнесения доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие услуги на основе данных первичных документов;

2) Жалпыға қол жетімді почта байланысының қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілері ұсынған табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемелерін келісуді белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы және талдау департаменті (Е.О.Есіркепов) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) осы бұйрықтың ресми бұқаралық ақпарат құралдарында белгіленген тәртіппен жариялануын қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары мен "Қазпочта" акционерлік қоғамының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.П.Нефедовқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
ақпараттандыру және байланыс
агенттігінің төрағасы
2005 жылғы 21 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2005 жылғы 12 қыркүйектегі
N 265-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Жалпыға қол жетімді почта байланысының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп
есепке алуды жүргізу ережесі
1. Негізгі ережелер
1. Осы Почта байланысының саласында Жалпыға қол жетімді почта байланысының қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесі жалпыға қол жетімді почта байланысының қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді есепке алуды жүргізудің негізгі қағидаттарын, бөлектеп есепке алуды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Бөлектеп есепке алуды жүргізу мақсаты уәкілетті орган бекітетін экономикалық негізделген тарифтерді белгілеу үшін реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді айқындау болып табылады.
3. Бөлектеп есепке алу почта ұйымы көрсететін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша бөлек табыстар, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер туралы ақпаратты жинау және қорытындылау жүйесін білдіреді.
4. Бөлектеп есепке алудың негізгі қағидаттары:
1) бастапқы құжаттардың негізінде тиісті қызметтерге табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тікелей жатқызу мүмкіндігі болған жағдайда тікелей жатқызу басымдығы;

2) распределение доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие услуги на основе причинно-следственной связи доходов, затрат и задействованных активов с теми услугами, с которыми они связаны;
3) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды услуг.
5. Для целей настоящих Правил используются следующие основные понятия:
1) база распределения - система показателей, характеризующая взаимосвязь технологических и иных процессов производства и предоставления услуг почтовой организации и (или) иную причинно-следственную связь и применяющаяся в качестве основы при распределении косвенных, совместных и общих затрат и задействованных активов на виды регулируемых услуг;
2) задействованные активы - активы почтовой организации, используемые для предоставления определенной услуги, включающие основные средства и нематериальные активы;
3) косвенно задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому они не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но их задействованность в оказании определенных услуг может быть определена на основе баз распределения, отражающих эти причинно-следственные связи;
4) косвенные затраты на услуги - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но могут быть распределены на услуги на основе баз распределения, отражающих причины возникновения затрат;
5) коэффициент распределения - доля косвенных, совместных или общих затрат или активов, полученная в результате применения базы распределения для распределения затрат и активов между услугами;
6) общие активы - активы, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому их задействованность в предоставлении услуг может быть определена на основе определенных баз распределения;
7) общие затраты - затраты, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе определенных баз распределения;
8) почтовая организация - субъект естественной монополии, оказывающий регулируемые общедоступные услуги почтовой связи;
9) прямо задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с предоставлением определенной услуги, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;

2) олар байланысқан сол бір қызметтермен табыстардың, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің себеп-салдар байланысының негізінде тиісті қызметтерге табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу;
3) қызметтердің тиісті түрлеріне табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді жатқызу кезіндегі ашықтығы.
5. Осы Ереженің мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бөлу базасы - почта ұйымы өндірісінің технологиялық пен өзге процестерінің және қызметін ұсынуының өзара байланысын және (немесе) өзге де себеп-салдар байланысын сипаттайтын және реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлеріне жанама, бірлескен және жалпы шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу кезінде негіз ретінде қолданылатын көрсеткіштер жүйесі;
2) қолданысқа енгізілген активтер - негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қамтитын белгілі бір қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын почта ұйымының активтері;
3) қызметтерге жанама қолданысқа енгізілген активтер - бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) бір мезгілде себеп-салдар байланыстары бар, сондықтан да олар белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызыла алмайтын қолданысқа енгізілген активтер, бірақ белгілі бір қызметтерді көрсетуде олардың қолданысқа енгізілуі осы себеп-салдар байланыстарды көрсететін бөлу базаларының негізінде анықталуы мүмкін;
4) қызметтерге жанама шығындар - бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) бір мезгілде себеп-салдар байланыстары бар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызыла алмайтын шығындар, бірақ шығындардың туындауын көрсететін бөлу базаларының негізінде қызметтерге бөлінуі мүмкін;
5) бөлу коэффициенті - қызметтер арасында шығындар мен активтерді бөлу үшін бөлу базасын қолдану нәтижесінде алынған жанама, бірлескен немесе жалпы шығындардың немесе активтердің үлесі;
6) жалпы активтер - қызметтердің барлық түрлерін ұсынумен байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір себеп-салдар байланысы жоқ активтер, сондықтан қызметтерді ұсынуда олардың қолданылуы белгілі бір бөлу базаларының негізінде айқындалуы мүмкін;
7) жалпы шығындар - қызметтердің барлық түрлерін ұсынумен байланысты шығындар, бірақ осы қызметтермен қандай да белгілі себеп-салдар байланысы жоқ, сондықтан белгілі бір бөлу базаларының негізінде бөлінеді;
8) почта ұйымы - почта байланысының жалпыға қол жетімді қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісі;
9) қызметтерге тікелей қолданысқа енгізілген активтер - белгілі бір қызметті ұсынумен тікелей себеп-салдар байланыстары бар қолданысқа енгізілген активтер, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылуы мүмкін;

10) прямые затраты на услуги - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
11) распределение на основе причинно-следственной связи - распределение доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг на основе предварительных исследований причин возникновения связей доходов, затрат и задействованных активов с определенными услугами;
12) регулируемые услуги - общедоступные услуги почтовой связи;
13) совместно задействованные активы - задействованные активы, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, но их задействованность в предоставлении услуг может быть определена на основе баз распределения;
14) совместные затраты - затраты, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
15) уполномоченный орган - центральный государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий, или областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган в пределах установленной компетенции.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Почтовая организация осуществляет раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг, и в целом по нерегулируемым услугам в соответствии с положениями настоящих Правил.
7. Ведение раздельного учета основывается на первичных документах бухгалтерского и управленческого учета, которые должны обеспечивать необходимый уровень детализации для разделения доходов, затрат и задействованных активов по видам услуг в соответствии с настоящими Правилами. Настоящие Правила не меняют порядок и форму представления почтовой организацией установленной финансовой и налоговой отчетности.
8. Распределение затрат и задействованных активов почтовой организации основывается на последовательном и поэтапном распределении затрат и задействованных активов по направлениям деятельности и услугам.
9. В целях ведения раздельного учета почтовая организация на основе настоящих Правил, с учетом специфики своей деятельности, разрабатывает и согласовывает с уполномоченным органом методику ведения раздельного учета по видам регулируемых услуг, которая детализирует ведение раздельного учета и предусматривает выбор и описание применяемых баз распределения.

10) қызметтерге тікелей шығындар - белгілі бір қызметпен тікелей себеп-салдар байланысы бар шығындар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылуы мүмкін;
11) себеп-салдар байланысының негізінде бөлу - белгілі бір қызметтермен табыстардың, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің байланыстары туындау себептерін алдын ала зерттеу негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу;
12) реттеліп көрсетілетін қызметтер - почта байланысының жалпыға қол жетімді қызметтері;
13) бірлескен қолданысқа енгізілген активтер - бірнеше қызметтерді (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдар байланысы жоқ қолданысқа енгізілген активтер, бірақ қызметтерді ұсынуда олардың қолданылуы бөлу базаларының негізінде айқындалуы мүмкін;
14) бірлескен шығындар - бірнеше қызметтерді (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдар байланысы жоқ шығындар, сондықтан да уәкілетті органмен келісілген бөлу базаларының негізінде бөлінеді;
15) уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган немесе белгіленген құзырет шегінде облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы орган.
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдаланылады.
6. Почта ұйымы осы Ереженің ережелеріне сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүзеге асырады.
7. Бөлектеп есепке алуды жүргізу осы Ережеге сәйкес қызметтердің түрлері бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу үшін нақтылаудың қажетті деңгейін қамтамасыз етуге тиіс бухгалтерлік және басқару есебінің бастапқы құжаттарына негізделеді. Осы Ереже почта ұйымының белгіленген қаржылық және салық есептілігін ұсынудың тәртібі мен нысанын өзгертпейді.
8. Почта ұйымының шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін бөлу қызмет бағыттары және қызметтер бойынша шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бірізділікпен және кезең-кезеңімен бөлуге негізделеді.
9. Бөлектеп есепке алуды жүргізу мақсатында почта ұйымы осы Ереженің негізінде, өз қызметінің ерекшелігін ескере отырып, бөлектеп есепке алуды жүргізуді нақтылайтын және қолданылып отырған бөлу базаларын таңдауын және сипаттауын көздейтін реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемесін әзірлейді және уәкілетті органмен келіседі.

2. Распределение затрат
и задействованных активов почтовой организации
10. Для распределения доходов, затрат и определения задействованности активов по видам услуг выделяются регулируемые и нерегулируемые услуги. При этом, доходы, затраты и задействованные активы почтовой организации предварительно группируются по направлениям деятельности.
11. Для целей ведения раздельного учета по видам услуг почтовой организации выделяются следующие направления деятельности:
1) почтовые услуги;
2) финансовые услуги;
3) агентские услуги;
4) прочие услуги.
12. Для целей раздельного учета, доходы, затраты и задействованные активы, сгруппированные по направлениям деятельности, распределяются по видам предоставляемых услуг.
13. Для целей ведения раздельного учета выделяются прямые, косвенные, совместные и общие затраты и задействованные активы.
14. Для распределения затрат и определения степени задействованности активов используется методология распределения на основе причинно-следственной связи затрат и активов с соответствующими направлениями деятельности и услугами, предоставляемыми почтовой организацией. При этом устанавливаются причинно-следственные связи затрат и активов с ресурсами по каждому направлению деятельности почтовой организации, и причинно-следственные связи этих ресурсов с предоставляемыми услугами.
Амортизация задействованных активов распределяется на основе распределения задействованных активов.
15. При выявлении прямых причинно-следственных связей затрат и задействованных активов с услугами почтовой организации производится соответствующее прямое отнесение этих затрат и задействованных активов на такие услуги с предварительным отнесением данных затрат и задействованных активов на соответствующие направления деятельности.
16. При выявлении косвенных причинно-следственных связей затрат и задействованных активов с услугами почтовой организации производится распределение этих затрат и задействованных активов на основе применения соответствующих баз и коэффициентов распределения путем их поэтапного распределения на соответствующие ресурсы, направления деятельности и услуги почтовой организации.
17. Процесс отнесения и распределения затрат и задействованных активов на регулируемые и в целом по нерегулируемым услугам осуществляется поэтапно в следующей последовательности:
1) первый этап - прямое и косвенное распределение затрат и группировка активов по соответствующим ресурсам (основные средства, персонал, нематериальные активы и другие активы) почтовой организации (примерный перечень видов экономических ресурсов и баз распределения косвенных затрат и задействованных активов на экономические ресурсы приведен в Таблице 1 Приложения 1 к настоящим Правилам);

2. Почта ұйымының шығындары мен қолданысқа
енгізілген активтерін бөлу
10. Қызметтер түрлері бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу үшін реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін қызметтерге бөлінеді. Бұл ретте, почта ұйымының табыстары, шығындары мен қолданысқа енгізілген активтері қызмет бағыттары бойынша алдын ала топталады.
11. Почта ұйымы қызметтерінің түрлері бойынша бөлектеп есепке алуды жүргізу мақсатында қызмет бағыттары мыналарға бөлінеді:
1) почта қызметтері;
2) қаржы қызметтері;
3) агенттік қызметтер;
4) өзге қызметтер.
12. Бөлектеп есепке алу мақсатында қызмет бағыттары бойынша топтастырылған табыстар, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер ұсынылатын қызметтердің түрлері бойынша бөлінеді.
13. Бөлектеп есепке алу мақсатында тікелей, жанама, бірлескен және жалпы шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерге бөлінеді.
14. Шығындарды бөлу және активтердің қолданылу дәрежесін анықтау үшін почта ұйымы қызметтің тиісті бағыттарымен және ұсынатын қызметтермен шығындар мен активтердің себеп-салдар негізінде бөлу әдіснамасы пайдаланылады. Бұл ретте почта ұйымы қызметінің әрбір бағыты бойынша шығындар мен активтердің ресурстармен себеп-салдар байланыстары және осы ресурстардың ұсынылып отырған қызметтермен себеп-салдар байланыстары белгіленеді.
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы қолданысқа енгізілген активтерді бөлу негізінде бөлінеді.
15. Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің почта ұйымының қызметтерімен тікелей себеп-салдар байланыстары анықталған жағдайда осы шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтің тиісті бағыттарына алдын ала жатқызумен бұл шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді осындай қызметтерге тиісті тікелей жатқызу жүргізіледі.
16. Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің почта байланысының қызметтерімен жанама себеп-салдар байланыстары анықталған жағдайда осы шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді оларды почта ұйымының тиісті ресурстарына, қызмет бағыттарына және қызметтеріне кезең-кезеңімен бөлу жолымен бөлудің тиісті базалары мен коэффициенттерін қолдану негізінде бөлу жүргізіледі.
17. Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді реттеліп көрсетілетін және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша жатқызу және бөлу процесі мынадай бірізділікпен кезең-кезеңімен жүзеге асырылады:
1) бірінші кезең - почта ұйымының тиісті ресурстары бойынша шығындарды тікелей және жанама бөлу және активтерді (негізгі құралдар, персонал, материалдық емес активтер және басқа да активтер) топтастыру (экономикалық ресурстар түрлерінің және экономикалық ресурстарға жанама шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу базаларының үлгі тізбесі осы Ережеге берілген 1-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген);

2) второй этап - определение прямых и косвенных связей ресурсов почтовой организации с соответствующими бизнес процессами: основными, вспомогательными и бизнес процессами менеджмента (управления). Осуществляется прямое отнесение и косвенное распределение затрат и задействованных активов, связанных с ресурсами, на соответствующие бизнес процессы (примерный перечень бизнес процессов и баз распределения экономических ресурсов приведен в Таблице 2 Приложения 1 к настоящим Правилам);
3) третий этап - определение прямых и косвенных связей вспомогательных бизнес процессов оператора связи с соответствующими производственными бизнес процессами и процессами управления. Производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и задействованных активов, связанных со вспомогательными бизнес процессами, на производственные бизнес процессы и процессы управления на основе соответствующих баз и коэффициентов распределения (примерный перечень баз распределения вспомогательных бизнес процессов приведен в Таблице 3 Приложения 1 к настоящим Правилам);
4) четвертый этап - определение прямых и косвенных связей производственных бизнес процессов оператора связи с соответствующими регулируемыми услугами и в целом по нерегулируемым услугам. Осуществляется прямое отнесение и косвенное распределение затрат и задействованных активов, связанных с производственными бизнес процессами, на регулируемые и в целом по нерегулируемым услугам на основе соответствующих баз и коэффициентов распределения (примерный перечень баз распределения производственных бизнес процессов на экономические ресурсы, направления деятельности и услуги приведен в Таблице 4 Приложения 1 к настоящим Правилам);
5) пятый этап - распределение совместных затрат и задействованных активов по соответствующим видам услуг почтовой организации пропорционально сложившимся суммам, отнесенным на данные услуги в результате распределения затрат и задействованных активов, на предыдущих этапах. База распределения совместных затрат и задействованных активов почтовой организации, отличающаяся от приведенной в настоящих Правилах, согласовывается уполномоченным органом в методике ведения раздельного учета по видам регулируемых услуг почтовой организации;
6) шестой этап - распределение общих затрат и задействованных активов по всем видам услуг почтовой организации пропорционально сложившимся суммам, отнесенным на все услуги почтовой организации в результате распределения затрат и задействованных активов, проведенных до данного этапа. База распределения общих затрат и задействованных активов почтовой организации, отличающаяся от приведенной в настоящих Правилах, согласовывается уполномоченным органом в методике ведения раздельного учета по видам регулируемых услуг почтовой организации;

2) екінші кезең - почта ұйымы ресурстарының тікелей және жанама байланыстарын тиісті бизнес процестерімен: менеджменттің (басқарудың) негізгі, көмекші және бизнес процестерімен анықтау. Ресурстарға байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тиісті бизнес процестерге тікелей жатқызу және жанама бөлу жүзеге асырылады (бизнес-процестерді және экономикалық ресурстарды бөлу базаларының үлгі тізбесі осы Ережеге берілген 1-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген);
3) үшінші кезең - байланыс операторының көмекші бизнес процестерінің тиісті өндірістік бизнес процестерімен және басқару процестерімен тікелей және жанама байланыстарын анықтау. Көмекші бизнес процестерімен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлудің тиісті базалары мен коэффициенттерінің негізінде өндірістік бизнес процестерге және басқару процестеріне тікелей жатқызу және жанама бөлу жүргізіледі (көмекші бизнес процестердің бөлу базаларының үлгі тізбесі осы Ережеге берілген 1-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген);
4) төртінші кезең - байланыс операторы өндірістік бизнес процестерінің тиісінше реттеліп көрсетілетін қызметтерімен және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша тікелей және жанама байланыстарын анықтау. Өндірістік бизнес процестерімен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлудің тиісінше базалары мен коэффициенттерінің негізінде реттеліп көрсетілетін және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша тікелей жатқызу және жанама бөлу жүзеге асырылады (өндірістік бизнес процестерін экономикалық ресурстарға, қызмет бағыттары мен қызметтерге бөлу базаларының үлгі тізбесі осы Ережеге берілген 1-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген);
5) бесінші кезең - почта ұйымы қызметтерінің тиісті түрлері бойынша бірлескен шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді өткен кезеңдерде шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу нәтижесінде осы қызметтерге жатқызылған тепе-тең қалыптасқан сомаларға бөлу. Осы Ережеде келтірілген айырмашылығы бар почта ұйымының бірлескен шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін бөлу базасы почта ұйымының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің түрлері бойынша бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемесінде уәкілетті органмен келісіледі;
6) алтыншы кезең - почта ұйымы қызметтерінің барлық түрлері бойынша жалпы шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді осы кезеңге дейін жүргізілген шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу нәтижесінде почта ұйымының барлық қызметтеріне жатқызылған тепе-тең қалыптасқан сомаларға бөлу. Осы Ережеде келтірілген айырмашылығы бар почта ұйымының жалпы шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін бөлу базасы почта ұйымының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің түрлері бойынша бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемесінде уәкілетті органмен келісіледі;

7) седьмой этап - суммирование затрат и задействованных активов почтовой организации определенных в процессе осуществления предыдущих этапов и осуществляется итоговое распределение доходов и затрат по видам услуг.
18. Почтовая организация может предусмотреть в согласовываемой уполномоченным органом методике ведения раздельного учета по видам регулируемых услуг более детализированную этапность процесса отнесения и распределения затрат и задействованных активов на услуги, не противоречащую настоящим Правилам.
19. Перечни затрат, ресурсов, бизнес процессов, указанные в Приложении 1 к настоящим Правилам, являются минимальными перечнями, которые могут дополнительно детализироваться и расширяться по усмотрению почтовой организации. Направления деятельности также могут детализироваться в зависимости от видов услуг, предоставляемых почтовой организацией.
20. Базы распределения затрат и задействованных активов, которые не нашли отражения в Приложении 1 к настоящим Правилам, могут применяться почтовой организацией в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.
21. Формирование отчетности, предусмотренной настоящими Правилами основывается на неизменности применяемых почтовой организацией баз распределения, определенных в установленном порядке для распределения конкретных затрат и задействованных активов в течение всего периода за который формируется данная отчетность. Возможность применения различных коэффициентов распределения внутри отчетного периода определяется в методике ведения раздельного учета по видам регулируемых услуг, согласовываемой в установленном порядке с уполномоченным органом
22. Доходы от оказания услуг почтовой организации учитываются раздельно на основе первичных документов и данных бухгалтерского учета:
1) по регулируемым услугам - в соответствии с фактическим объемом оказанных услуг в рамках заключенных договоров и по тарифам, утвержденным уполномоченным органом;
2) по нерегулируемым видам деятельности - исходя из объемов и цен, по которым были предоставлены соответствующие услуги.
23. При распределении расходов на перевозку почтовых отправлений и ценностей автотранспортом почтовой организацией принимается во внимание коэффициент распределения активов, задействованных в автоперевозке почты с учетом географического месторасположения адресата, протяженности маршрута, состояния внутриобластных дорог.
3. Отчетность по доходам, расходам и
задействованным активам. Взаимосвязь между данными
раздельного учета и данными бухгалтерского учета
24. Отчетность, представляемая почтовой организацией уполномоченному органу в соответствии с настоящими Правилами, включает в себя:

7) жетінші кезең - өткен кезеңдерді жүзеге асыру процесінде анықталған почта ұйымының шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін жиынтықтау және қызметтердің түрлері бойынша табыстар мен шығындарды қорытынды бөлу жүзеге асырылады.
18. Почта ұйымы уәкілетті органмен келісілетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемеде осы Ережеге қайшы келмейтін қызметтерге шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді жатқызу және бөлу процесінің барынша нақтыланған кезеңділігін көздеуі мүмкін.
19. Осы Ережеге берілген 1-қосымшада көрсетілген шығындардың, ресурстардың, бизнес процестердің тізбелері почта ұйымының қарауы бойынша қосымша нақтылануы және кеңейтілуі мүмкін ең аз тізбелері болып табылады. Қызмет бағыттары сондай-ақ почта ұйымы ұсынатын қызметтер түрлеріне қарай нақтылануы мүмкін.
20. Осы Ережеге берілген 1-қосымшада көрініс таппаған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу базаларын почта ұйымы осы Ереженің 9-тармағына сәйкес қолдануы мүмкін.
21. Осы Ережеде көзделген есептілікті қалыптастыру осы есептілік қалыптасатын барлық кезең ішінде нақты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу үшін белгіленген тәртіппен айқындалған почта ұйымы қолданатын бөлу базаларының өзгермейтіндігіне негізделеді. Есептік кезең ішінде бөлудің әртүрлі коэффициенттерін қолдану мүмкіндігі уәкілетті органмен белгіленген тәртіппен келісілетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемесінде анықталады.
22. Почта ұйымы қызметтер көрсеткеннен алынатын табыстар бастапқы құжаттардың және бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде:
1) реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша - жасасылған шарттар шеңберінде көрсетілген қызметтердің іс жүзіндегі көлемдеріне сәйкес және уәкілетті орган бекіткен тарифтер бойынша;
2) реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша - олар бойынша тиісті қызметтер ұсынылған көлемдер мен бағаларға сүйене отырып жеке ескеріледі.
23. Почта жөнелтімдерін және құндылықтарын автокөлігімен тасымалдауға шығыстарды бөлген кезде почта ұйымы адрес иесінің географиялық орналасқан жерін, бағдардың ұзақтылығын, ішкі облыстық жолдардың жай-күйін ескере отырып почтаны автотасымалдауда қолданысқа енгізілген активтерді бөлу коэффициентін назарға алады.
3. Табыстар, шығыстар мен қолданысқа енгізілген
активтер бойынша есептілік. Бөлектеп есепке алу
деректерінің және бухгалтерлік есеп деректерінің
арасындағы өзара байланыс
24. Почта ұйымы уәкілетті органға ұсынатын есептілік осы Ережеге сәйкес:

1) Отчет о распределении затрат и задействованных активов на экономические ресурсы по форме согласно Приложению 2 к настоящим Правилам;
2) Отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с экономическими ресурсами, на бизнес процессы по форме согласно Приложению 3 к настоящим Правилам;
3) Отчет о распределении затрат и задействованных активов вспомогательных бизнес процессов на бизнес процессы производства и управления по форме согласно Приложению 4 к настоящим Правилам;
4) Отчет о распределении затрат и задействованных активов бизнес процессов управления на направления деятельности и услуги по форме согласно Приложению 5 к настоящим Правилам;
5) Отчет о распределении затрат и задействованных активов бизнес процессов производства на направления деятельности и услуги по форме согласно Приложению 6 к настоящим Правилам;
6) Отчет о распределении совместных и общих затрат и активов бизнес процессов управления на направления деятельности и услуги по форме согласно Приложению 7 к настоящим Правилам;
7) Отчет о распределении совместных и общих затрат и активов производственных бизнес процессов на направления деятельности и услуги по форме согласно Приложению 8 к настоящим Правилам;
8) Отчет об итоговом распределении доходов, затрат и задействованных активов на направления деятельности и услуги по форме согласно Приложению 9 к настоящим Правилам.
25. Почтовая организация до 1 мая текущего года представляет в уполномоченный орган отчетность, предусмотренную пунктом 24 настоящих Правил, за предыдущий календарный год.
26. Итоговая сумма доходов в форме, заполненной и представленной почтовой организацией согласно Приложению 9 к настоящим Правилам должна соответствовать данным, отраженным по строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета по форме 2 финансовой отчетности, составляемого почтовой организацией в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
27. Итоговая сумма расходов в форме, заполненной и представленной почтовой организацией согласно Приложению 9 к настоящим Правилам за минусом расходов периода должна соответствовать данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета по форме 2 финансовой отчетности, составляемого почтовой организацией в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
28. Итоговая сумма расходов периода в форме, заполненной и представленной почтовой организацией согласно Приложению 9 к настоящим Правилам должна соответствовать данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета по форме 2 финансовой отчетности, составляемого почтовой организацией в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.

1) шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді экономикалық ресурстарға осы Ережеге берілген 2-қосымшаның нысаны бойынша бөлу туралы есепті;
2) экономикалық ресурстармен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді осы Ережеге берілген 3-қосымшаның нысаны бойынша бизнес процестерге бөлу туралы есепті;
3) көмекші бизнес-процестердің шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін осы Ережеге берілген 4-қосымшаның нысаны бойынша өндірістің және басқарудың бизнес-процестеріне бөлу туралы есепті;
4) басқарудың бизнес-процестерінің шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін осы Ережеге берілген 5-қосымшаның нысаны бойынша қызмет бағыттарына және қызметтерге бөлу туралы есепті;
5) өндірістің бизнес-процестерінің шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін осы Ережеге берілген 6-қосымшаның нысаны бойынша қызмет бағыттарына және қызметтерге бөлу туралы есепті;
6) басқарудың бизнес-процестерінің бірлескен және жалпы шығындары мен активтерін осы Ережеге берілген 7-қосымшаның нысаны бойынша қызмет бағыттарына және қызметтерге бөлу туралы есепті;
7) өндірістің бизнес-процестерінің бірлескен және жалпы шығындары мен активтерін осы Ережеге берілген 8-қосымшаның нысаны бойынша қызмет бағыттарына және қызметтерге бөлу туралы есепті;
8) табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді осы Ережеге берілген 9-қосымшаның нысаны бойынша қызмет бағыттарына және қызметтерге қорытынды бөлу туралы есепті қамтиды.
25. Почта ұйымы үстіміздегі жылдың 1 мамырына дейін осы Ереженің 24-тармағында көзделген өткен күнтізбелік жылдың есептілігін уәкілетті органға ұсынсын.
26. Осы Ережеге берілген 9-қосымшада почта ұйымы толтырған және ұсынған нысандағы табыстардың жиынтықты сомасы почта ұйымы тиісті кезеңге бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес жасайтын қаржылық есептіліктің 2-нысаны бойынша есептің "Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түскен табыстар" деген жол бойынша көрсетілген деректерге сәйкес келуі тиіс.
27. Осы Ережеге берілген 9-қосымшаға сәйкес почта ұйымы кезең шығыстарының минусымен толтырған және ұсынған нысандағы шығыстардың жиынтықты сомасы почта ұйымы тиісті кезеңге бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес жасайтын қаржылық есептіліктің 2-нысаны бойынша есептің "Сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құны" деген жол бойынша көрсетілген деректерге сәйкес келуі тиіс.
28. Осы Ережеге берілген 9-қосымшаға сәйкес почта ұйымы толтырған және ұсынған нысандағы шығыстардың жиынтықты сомасы почта ұйымы тиісті кезеңге бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес жасайтын қаржылық есептіліктің 2-нысаны бойынша есептің "Кезең шығыстары" деген жол бойынша көрсетілген деректерге сәйкес келуі тиіс.

29. Учетная (остаточная) стоимость основных средств и нематериальных активов должна соответствовать данным бухгалтерского учета на соответствующую дату.
30. Отчетность на бумажном носителе подписывается руководителем и главным бухгалтером почтовой организацией и заверяется печатью. Отчетность представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчетность на электронном носителе должна соответствовать отчетности, предоставленной на бумажном носителе.
Приложение 1 к
Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами
естественных монополий, оказывающих
общедоступные услуги почтовой
связи
Таблица 1
Примерный перечень видов экономических ресурсов
и баз распределения косвенных затрат на экономические
ресурсы
Наиме-
нование
затрат,
актива
База
распре-
деления
Экономические ресурсы
Пер-
со-
нал
Зем-
ля
Зда-
ния и
соо-
руже-
ния
Маши-
ны и
обо-
рудо-
вание
Транс-
порт-
ные
сред-
ства
Нема-
те-
риа-
льные
акти-
вы
Про-
чие
Затраты
Оплата
труда
Отчисле-
ния
Затраты
на оп-
лату
труда
Прочие
на пер-
сонал
Числен-
ность
работ-
ников
Сырье и
материа-
лы
Ремонт
Услуги
связи
Электро-энергия
1. По-
казания
прибо-
ров учета;
2. Нор-
матив
Комму-
нальные
расходы
Первич-
ные до-
кументы
Горюче-
смазоч-
ные ма-
териалы
1. Пер-
вичные
доку-
менты;
2. Нор-
матив
Прочие
(зависят
от дета-
лизации)
Зависит от вида
расхо-
дов
Итого
Таблица 2
Примерный перечень бизнес процессов
и баз распределения экономических ресурсов
Наименование
Экономические ресурсы
Персо-
нал
Земля
Зда-
ния и
соору-
жения
Маши-
ны и
обо-
рудо-
вание
Транс-
порт-
ные
сред-
ства
Нема-
териа-
льные
активы
Про-
чие
Бизнес процессы менеджмента
Общее
руководство
Т
S
S
П/В
%
%
Учет и
отчетность
Т
S
S
П/В
%
%
Снабжение
Т
S
S
%
П/В
%
%
Маркетинг
Т
S
S
%
П/В
%
%
Основные бизнес процессы
Процессы, связанные с
обслуживанием
клиентов
(в разрезе
услуг)
Т
S
S
%
П/В
%
%
Процессы,
связанные с
предоставле-
нием услуг
(в разрезе
услуг)
Т
S
S
%
П/В
%
%
Процессы,
связанные с
эксплуатацией
основных
средств
(в разрезе
основных
средств)
Т
S
S
%
П/В
%
%
Вспомогательные   бизнес процессы
Процессы,
связанные с
эксплуатацией
зданий и
сооружений
Т
S
S
%
П/В
%
%
Процессы,
связанные с
эксплуатацией
транспорта
Т
S
S
%
П/В
%
%
Процессы,
связанные с
эксплуатацией
вспомогатель-
ного оборудо-
вания
Т
S
S
%
П/В
%
Процессы, связанные с эксплуатацией прочих основных средств
Т
S
S
%
П/В
%
%
Условные обозначения: Т - время;
S - площадь;
% - процент использования (занятости).
Таблица 3
Примерный перечень баз распределения
вспомогательных бизнес процессов
Наименование
бизнес
процесса
Вспомогательные
Процессы,
связанные
с эксплуа-
тацией
зданий и
сооружений
Процессы,
связанные
с эксплуа-
тацией
транспорта
Процессы,
связанные с
эксплуата-
цией вспо-
могательно-
го оборудо-
вания
Процессы,
связанные с
эксплуата-
цией прочих
основных
средств
Процессы управления
Общее
руководство
S
П/В
-
Учет и
отчетность
S
П/В
-
Маркетинг
S
П/В
-
Снабжение
S
П/В
-
Производственные
По обслужи-
ванию
клиентов
(в разрезе
услуг)
S
П/В
%
%
По предо-
ставлению
услуг
(в разрезе
услуг)
S
П/В
%
%
По эксплуа-
тации
активов
(в разрезе
основных
средств)
S
П/В
%
%
Условные обозначения: Т - время;
S - площадь;
% - процент использования (занятости).
Таблица 4
Примерный перечень баз распределения основных
бизнес процессов на экономические ресурсы, направления
деятельности и услуги
Наименование
экономического
ресурса, услуги
Бизнес процессы производства
и управления
Всего
По
обслужи-
ванию
клиен-
тов
(в раз-
резе
услуг)
По
предо-
став-
лению
услуг
(в раз-
резе
услуг)
По
эксплуа-
тации
активов
(в раз-
резе
основных
средств)
Персонал
Земля
Здания и сооружения
Машины и оборудование
Транспортные средства
Нематериальные активы
Прочие
Итого активов
Нап-
рав-
ление
дея-
тель-
ности
Регу-
лируе-
мая
услу-
га
Прямо
Зна-
чение
коэффи-
циента
распре-
деления
Нере-
гули-
руемая
ус-
луга
Прямо
Зна-
чение
коэффи-
циента
распре
деления
Приложение 2 к
Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами
естественных монополий, оказывающих
общедоступные услуги почтовой
связи
_________________________
Наименование предприятия
Отчет о распределении затрат и задействованных
активов на экономические ресурсы за _______год
Наиме-
нование
статьи
затрат
(по
форме
тариф-
ной
сметы)
или
актива
Рас-
преде-
ление
(П, К)
Экономические ресурсы
Пер-
со-
нал
Зем-
ля
Зда-
ния
и
соо-
ру-
же-
ния
Маши-
ны и
обо-
рудо-
вание
Транс-
портные
сред-
ства
Нема-
териа-
льные
активы
Про-
чие
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Затраты
Итого
Активы
Итого
Условные обозначения:
П - прямое отнесение;
К - распределение косвенных затрат и активов посредством
применения коэффициентов распределения.
М.П. Руководитель ____________________ _______________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер ____________________ _______________
Ф.И.О. подпись
"__"" ________ г.
Приложение 3 к
Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами
естественных монополий, оказывающих
общедоступные услуги почтовой
____________________________
Наименование предприятия
Отчет о распределении затрат и задействованных
активов, связанных с экономическими ресурсами на бизнес
процессы за _______г.
Наименование
затрат,
экономичес-
кого ресурса
Наи-
мено-
вание
базы
расп-
реде-
ления
Бизнес процессы
Менеджмента
Основные
Вспомога-
тельные
Про-
цесс 1
Про-
цесс 2
Про-
цесс N
Про-
цесс 1
Про-
цесс 2
Про-
цесс M
Про-
цесс
1
Про-
цесс
2
Про-
цесс
К
Затраты
Персонал
Здания и
сооружения
Транспортные
средства
Машины и
оборудование
Прочие
основные
средства
Итого затраты
Стоимость активов
Здания и
сооружения
Линии и инф-
раструктура
Транспортные
средства
Прочие
основные
средства
Прочие
ресурсы
Итого
стоимость
активов
Амортизация
Стоимость
задействован-
ных активов
Амортизация
задействован-
ных активов
М.П. Руководитель ____________________ _______________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер ____________________ _______________
Ф.И.О. подпись
"__"" ________ г.
Приложение 4 к
Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами
естественных монополий, оказывающих
общедоступные услуги почтовой
связи
_____________________________
Наименование предприятия
Отчет о распределении затрат и задействованных
активов вспомогательных бизнес процессов на
бизнес процессы производства и управления за ____г.
Вспомога-
тельные
бизнес
процессы
Наимено-
вание
базы
распре-
деления
Бизнес процессы
Управления
Производства
Про-
цесс
1
Про-
цесс
2
Про-
цесс
N
Про-
цесс
1
Про-
цесс
2
Про-
цесс
К
Затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс М
Итого
затраты
Стоимость
задейство-
ванных
активов
Процесс 1
Процесс 2
Процесс М
Итого
стоимость
активов
Амортизация
Процесс 1
Процесс 2
Процесс М
Итого
амортизация
М.П. Руководитель ____________________ _______________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер ____________________ _______________
Ф.И.О. подпись
"__"" ________ г.
Приложение 5 к
Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами
естественных монополий, оказывающих
общедоступные услуги почтовой
связи
_________________________
Наименование предприятия
Отчет о распределении затрат и задействованных
активов бизнес процессов управления на направления
деятельности и услуги
Бизнес
процессы
управления
Наиме-
нование
базы
распре-
деления
Направление деятельности
Услуга
1
Услуга
2
Услуга
Услуга
T
Затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс О
Итого затраты
Стоимость активов
Процесс 1
Процесс 2
Процесс О
Итого стоимость активов
Амортизация
Процесс 1
Процесс 2
Процесс О
Итого
амортизация
М.П. Руководитель ____________________ _______________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер ____________________ _______________
Ф.И.О. подпись
"__"" ________ г.
Приложение 6 к
Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами
естественных монополий, оказывающих
общедоступные услуги почтовой
связи
_________________________
Наименование предприятия
Отчет о распределении затрат и задействованных
активов бизнес процессов производства на направления
деятельности и услуги
Производ-
ственные
бизнес
процессы
Наиме-
нование
базы
распре-
деления
Направление деятельности
Услуга
1
Услуга
2
Услуга
Услуга
T
Затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс Q
Итого затраты
Стоимость активов
Процесс 1
Процесс 2
Процесс Q
Итого
стоимость
активов
Амортизация
Процесс 1
Процесс 2
Процесс Q
Итого амортизация
М.П. Руководитель ____________________ _______________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер ____________________ _______________
Ф.И.О. подпись
"__"" ________ г.
Приложение 7 к
Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами
естественных монополий, оказывающих
общедоступные услуги почтовой
связи
_________________________
Наименование предприятия
Отчет о распределении совместных и общих затрат
и активов бизнес-процессов управления на направления
деятельности и услуги за ___г.
Бизнес процессы
управления
Наимено-
вание
базы
распре-
деления
Направление деятельности
Услуга
1
Услуга
2
Услуга
R
Совместные затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс G
Итого затраты
Стоимость совместно задействованных активов
Процесс 1
Процесс 2
Процесс G
Итого стоимость
активов
Амортизация совместно задействованных активов
Процесс 1
Процесс 2
Процесс G
Итого амортизация
Общие затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс G
Итого затраты
Стоимость общих активов
Процесс 1
Процесс 2
Процесс G
Итого стоимость
активов
Амортизация
Прямо задейство-
ванные на услуги
Косвенно за-
действованные
на услуги
Совместно за-
действованные
на услуги
Общие на услуги
Итого
амортизация
М.П. Руководитель ____________________ _______________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер ____________________ _______________
Ф.И.О. подпись
"__"" ________ г.
Приложение 8 к
Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами
естественных монополий, оказывающих
общедоступные услуги почтовой
связи
_________________________
Наименование предприятия
Отчет о распределении совместных и общих затрат и
активов производственных бизнес процессов, на направления
деятельности и услуги за _______г.
(тыс. тенге)
Производственные бизнес процессы
Наимено-
вание базы
распреде-
ления
Направление деятельности
Услуга
1
Услуга
2
Услуга
R
Совместные затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс G
Итого затраты
Стоимость совместно задействованных активов
Процесс 1
Процесс 2
Процесс G
Итого стоимость активов
Амортизация совместно задействованных активов
Процесс 1
Процесс 2
Процесс G
Итого амортизация
Общие затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс G
Итого затраты
Стоимость общих активов
Процесс 1
Процесс 2
Процесс G
Итого стоимость
активов
Амортизация
Прямо задейство-
ванные на услуги
Косвенно задейст-
вованные на услуги
Совместно задейст-
вованные на услуги
Общие на услуги
Итого амортизация
М.П. Руководитель ____________________ _______________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер ____________________ _______________
Ф.И.О. подпись
"__"" ________ г.
Приложение 9 к
Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами
естественных монополий, оказывающих
общедоступные услуги почтовой
связи
Отчет об итоговом распределении доходов, затрат
и задействованных активов на направления деятельности
и услуги за ___________г.
(тыс. тенге)
Доходы,
затраты
и за-
дейст-
вован-
ные
активы
Направление
деятельности
Направление
деятельности
Направление
деятельности
Ито-
го
Ре-
гу-
ли-
руе-
мая
ус-
лу-
га
1
Ре-
гу-
ли-
руе-
мая
ус-
лу-
га
C
Не-
ре-
гу-
ли-
руе-
мые
ус-
лу-
ги
Ре-
гу-
ли-
руе-
мая
ус-
лу-
га
1
Ре-
гу-
ли-
руе-
мая
ус-
лу-
га
D
Не-
ре-
гу-
ли-
руе-
мые
ус-
лу-
ги
Ре-
гу-
ли-
руе-
мая
ус-
лу-
га
1
Ре-
гу-
ли-
руе-
мая
ус-
лу-
га
E
Не-
ре-
гу-
ли-
руе-
мые
ус-
лу-
ги
Доходы
Прямые
на
услуги
Косвен-
ные на
услуги
Сов-
местные
на
услуги
Общие
на
услуги
Итого
затраты
Прямо
задей-
ство-
ванные
на
услуги
Косвен-
но за-
дейст-
вован-
ные на
услуги
Сов-
местно
задей-
ство-
ванные
на
услуги
Общие
на
услуги
Итого
стои-
мость
активов
Прямо
задей-
ство-
ванные
на
услуги
Косвен-
но за-
дейст-
вован-
ные на
услуги
Сов-
местно
задей-
ство-
ванные
на
услуги
Общие
на
услуги
Итого
аморти-
зация
М.П. Руководитель ____________________ _______________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер ____________________ _______________
Ф.И.О. подпись
"__"" ________ г.

29. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің есепті (қалдық) құны тиісті күнге бухгалтерлік есептіліктің деректеріне сәйкес келуге тиіс.
30. Қағаз арқылы жеткізілетін есептерге почта ұйымының басшысы мен бас бухгалтері қол қояды және мөрмен растайды. Есептілік уәкілетті органға электрондық және қағаз арқылы ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есептілік қағаз арқылы жеткізілетін есептілікке сәйкес келуге тиіс.
Жалпыға қол жетімді почта
байланысының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлектеп
есепке алуды жүргізу ережесіне
1-қосымша
1-кесте
Экономикалық ресурстар түрлерінің және экономикалық
ресурстарға жанама шығындардың бөлу базаларының үлгі
тізбесі
Шығындардың,
активтің
атауы
Бөлу
базасы
Экономикалық ресурстар
Пер-
со-
нал
Жер
Ғима-
рат
және
құры-
лыс-
тар
Маши-
налар
мен
жаб-
дық
Кө-
лік
құ-
рал-
дары
Мате-
риал-
дық
емес
ак-
тив-
тер
Өзге
Шығындар
Еңбекке
ақы төлеу
Аударым
Еңбекке
ақы тө-
леу шы-
ғындары
Персоналға
өзге
Қызмет-
керлер-
дің саны
Шикізат және
материалдар
Жөндеу
Байланыс қызметтері
Электр
энергиясы
1. Есеп-
теу при-
борла-
рының
көрсет-
кіші;
2. Нор-
матив
Коммуналдық шығыстар
Бастапқы
құжаттар
Жанар-жағар материалдары
1. Бастапқы
құжаттар
2. Норматив
Өзге (нақтылауға байланысты)
Шығыс-
тардың
түріне
бай-
ланысты
Жиыны
2-кесте
Бизнес-процестердің және экономикалық
ресурстарды бөлу базаларының үлгі тізбесі
Атауы
Экономикалық ресурстар
Пер-
сонал
Жер
Ғима-
рат
және
құры-
лыстар
Маши-
налар
мен
жабдық
Көлік
құрал-
дары
Мате-
риалдық
емес
актив-
тер
Өзге
Менеджменттің бизнес-процестер
Жалпы басшылық ету
Т
S
S
%
П/В
%
%
Есеп және есептілік
Т
S
S
%
П/В
%
%
Жабдықтау
Т
S
S
%
П/В
%
%
Маркетинг
Т
S
S
%
П/В
%
%
Негізгі бизнес-процестері
Клиенттерге
қызмет көр-
сетуге бай-
ланысты про-
цестер (қыз-
меттердің
бөлінісінде)
Т
S
S
%
П/В
%
%
Қызметтерді
ұсынуға бай-
ланысты про-
цестер (қыз-
меттердің
бөлінісінде)
Т
S
S
%
П/В
%
%
Негізгі құралдарды пайдалануға байланысты процестер (негізгі құралдардың бөлінісінде)
Т
S
S
%
П/В
%
%
Көмекші бизнес-процестер
Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалануға байланысты процестер
Т
S
S
%
П/В
%
%
Көлікті пайдалануға байланысты процестер
Т
S
S
%
П/В
%
%
Қосалқы жабдықты пайдалануға байланысты процестер
Т
S
S
%
П/В
%
%
Өзге негізгі
құралдарды
пайдалануға
байланысты
процестер
Т
S
S
%
П/В
%
%
Шартты белгілер: Т - уақыт;
S - алаң;
% - пайдалану (жұмыспен қамту) проценті.
3-кесте
Көмекші бизнес-процестерді бөлу
базаларының үлгі тізбесі
Бизнес-процестің
атауы
Қосалқы
Ғимарат-
тар мен
құрылыс-
тарды
пайдала-
нуға бай-
ланысты
процестер
Көлікті
пайда-
лануға
байла-
нысты процестер
Қосалқы
жабдықты
пайда-
лануға
байла-
нысты
процестер
Өзге
негізгі
құралдарды
пайдалануға
байланысты
процестер
Басқару процестері
Жалпы басшылық ету
S
П/В
-
%
Есеп және есептілік
S
П/В
-
%
Маркетинг
S
П/В
-
%
Жабдықтау
S
П/В
-
%
Өндірістік
Клиенттерге қызмет көрсету бойынша (қызметтердің бөлінісінде)
S
П/В
%
%
Қызметтерді ұсыну бойынша (қызметтердің бөлінісінде)
S
П/В
%
%
Активтерді пайдалану бойынша (негізгі құралдардың бөлінісінде)
S
П/В
%
%
Шартты белгілер: Т - уақыт;
S - алаң;
% - пайдалану (жұмыспен қамту) проценті.
Негізгі бизнес процестерді экономикалық
ресурстарға, қызмет бағыттары мен қызметтерге
бөлу базасының үлгі тізбесі
4-кесте
Экономикалық ресурстың, қызметтің атауы
Өндіріс пен басқарудың
бизнес-процестері
Бар-
лығы
Клиент-
терге
қызмет
көрсету
бойынша
(қызмет-
тердің
бөліні-
сінде)
Қызмет-
терді
ұсыну
бойынша
(қызмет-
тердің
бөліні-
сінде)
Актив-
терді
пайда-
лану
бойынша
(негізгі
құрал-
дардың
бөліні-
сінде)
Персонал
Жер
Ғимарат және құрылыстар
Машиналар мен жабдық
Көлік құралдары
Материалдық емес активтер
Өзге
Активтердің жиыны
Қыз-
мет-
тің
ба-
ғыты
Рет-
теліп
көрсе-
тілетін
қызмет
Тіке-
лей
Бөлу
коэф-
фици-
енті-
нің
мәні
Рет-
теліп
көрсе-
тіл-
мейтін
қызмет
Тіке-
лей
Бөлу
коэф-
фици-
енті-
нің
мәні
Жалпыға қол жетімді почта
байланысының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлектеп
есепке алуды жүргізу ережесіне
2-қосымша
____________________________
Кәсіпорынның атауы
________ жыл үшін шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтерді экономикалық ресурстарға бөлу туралы есеп
Шығындар
бабының
(тарифтік
сметаның
нысаны
бойынша)
немесе
активтің
атауы
Бөлу
(П, К)
Экономикалық ресурстар
Пер-
со-
нал
Жер
Ғима-
рат
және
құ-
ры-
лыс
Маши-
налар
мен
жаб-
дық
Кө-
лік
құ-
рал-
дары
Мате-
риал-
дық
емес
ак-
тив-
тер
Өзге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Шығындар
Жиыны
Активтер
Жиыны
Шартты белгілер:
П - тікелей жатқызу;
К - бөлу коэффициенттерін қолдану арқылы жанама шығындар
мен активтерді бөлу.
М.О. Басшы ____________________ _______________
тегі, аты-жөні қолы
Бас бухгалтер ____________________ _______________
тегі, аты-жөні қолы
___ жылғы "___"__________
Жалпыға қол жетімді почта
байланысының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлектеп
есепке алуды жүргізу ережесіне
3-қосымша
____________________________
Кәсіпорынның атауы
_______ жыл үшін экономикалық ресурстарға байланысты
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бизнес
процестерге бөлу туралы есеп
Шығындардың,
экономикалық
ресурстың
атауы
Бөлу
ба-
за-
сы-
ның
ата-
уы
Бизнес процестер
Менеджмент
Негізгі
Көмекші
1-
про-
цесс
2-
про-
цесс
N
про-
цесі
1-
про-
цесс
2-
про-
цесс
М
про-
цесі
1-
про-
цесс
2-
про-
цесс
К
про-
цесі
Шығындар
Персонал
Ғимарат және құрылыс
Көлік құралдары
Машиналар мен жабдық
Өзге негізгі құралдар
Шығындардың жиыны
Активтердің құны
Ғимарат және құрылыс
Желілер мен инфрақұрылым
Көлік құралдары
Өзге негізгі құралдар
Өзге ресурстар
Активтер құнының жиыны
Амортизация
Қолданысқа енгізілген активтердің құны
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы
М.О. Басшы ____________________ _______________
тегі, аты-жөні қолы
Бас бухгалтер ____________________ _______________
тегі, аты-жөні қолы
___ жылғы "___"__________
Жалпыға қол жетімді почта
байланысының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлектеп
есепке алуды жүргізу ережесіне
4-қосымша
____________________________
Кәсіпорынның атауы
____ жыл үшін көмекші бизнес-процестердің шығындары
мен қолданысқа енгізілген активтерін өндіріс пен
басқарудың бизнес-процестеріне бөлу туралы есеп
Көмекші
бизнес-процестер
Бөлу
база-
сының
атауы
Бизнес процестер
Басқару
Өндіріс
1-
про-
цесс
2-
про-
цесс
N
про-
цесі
1-
про-
цесс
2-
про-
цесс
К
про-
цесі
Шығындар
1-процесс
2-процесс
М процесі
Шығындардың жиыны
Қолданысқа енгізілген активтердің құны
1-процесс
2-процесс
М процесі
Активтер құнының жиыны
Амортизация
1-процесс
2-процесс
М процесі
Амортизация жиыны
М.О. Басшы ____________________ _______________
тегі, аты-жөні қолы
Бас бухгалтер ____________________ _______________
тегі, аты-жөні қолы
___ жылғы "___"__________
Жалпыға қол жетімді почта
байланысының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлектеп
есепке алуды жүргізу ережесіне
5-қосымша
____________________________
Кәсіпорынның атауы
Басқарудың бизнес процестерінің шығындары мен
қолданысқа енгізілген активтерін қызмет бағыттарына
және қызметтерге бөлу туралы есеп
Басқарудың бизнес процестері
Бөлу
базасының
атауы
Қызмет бағыты
1-
қызмет
2-
қызмет
Қызмет
Т
қызметі
Шығындар
1-процесс
2-процесс
О процесі
Шығындардың жиыны
Активтердің құны
1-процесс
2-процесс
О процесі
Активтер құнының жиыны
Амортизация
1-процесс
2-процесс
О процесі
Амортизация жиыны
М.О. Басшы ____________________ _______________
тегі, аты-жөні қолы
Бас бухгалтер ____________________ _______________
тегі, аты-жөні қолы
___ жылғы "___"__________
Жалпыға қол жетімді почта
байланысының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлектеп
есепке алуды жүргізу ережесіне
6-қосымша
____________________________
Кәсіпорынның атауы
Өндірістің бизнес процестерінің шығындары мен
қолданысқа енгізілген активтерін қызмет бағыттарына
және қызметтерге бөлу туралы есеп
Өндірістік бизнес процестері
Бөлу
базасының
атауы
Қызмет бағыты
1-
қызмет
2-
қызмет
Қызмет
Т
қызметі
Шығындар
1-процесс
2-процесс
Q процесі
Шығындардың жиыны
Активтердің құны
1-процесс
2-процесс
Q процесі
Активтер құнының жиыны
Амортизация
1-процесс
2-процесс
Q процесі
Амортизация жиыны
М.О. Басшы ____________________ _______________
тегі, аты-жөні қолы
Бас бухгалтер ____________________ _______________
тегі, аты-жөні қолы
___ жылғы "___"__________
Жалпыға қол жетімді почта
байланысының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлектеп
есепке алуды жүргізу ережесіне
7-қосымша
____________________________
Кәсіпорынның атауы
______ жыл үшін басқарудың бизнес-процестерінің
бірлескен және жалпы шығындары мен активтерін қызмет
бағыттарына және қызметтерге бөлу туралы есеп
Басқару бизнес процестері
Бөлу
базасының
атауы
Қызмет бағыты
1-қызмет
2-қызмет
R қызметі
Бірлескен шығындар
1-процесс
2-процесс
G процесі
Шығындар жиыны
Бірлескен қолданысқа енгізілген активтердің құны
1-процесс
2-процесс
G процесі
Активтер құнының жиыны
Бірлескен қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы
1-процесс
2-процесс
G процесі
Амортизация жиыны
Жалпы шығындар
1-процесс
2-процесс
G процесі
Шығындар жиыны
Жалпы активтердің құны
1-процесс
2-процесс
G процесі
Активтер құнының жиыны
Амортизация
Қызметтерге тікелей қолданысқа енгізілген
Басқару бизнес процестері
Бөлу базасының атауы
Қызмет бағыты
1-қызмет
2-қызмет
R қызметі
Қызметтерге жанама қолданысқа енгізілген
Қызметтерге бірлескен қолданысқа енгізілген
Қызметтерге жалпы
Амортизация жиыны
М.О. Басшы ____________________ _______________
тегі, аты-жөні қолы
Бас бухгалтер ____________________ _______________
тегі, аты-жөні қолы
___ жылғы "___"__________
Жалпыға қол жетімді почта
байланысының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлектеп
есепке алуды жүргізу ережесіне
8-қосымша
____________________________
Кәсіпорынның атауы
Өндірістік бизнес процестердің бірлескен және жалпы
шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін қызмет
бағыттарына және қызметтерге бөлу туралы есеп
(мың теңге)
Өндірістік бизнес процестері
Бөлу
базасының
атауы
Қызмет бағыты
1-қызмет
2-қызмет
R қызметі
Бірлескен шығындар
1-процесс
2-процесс
G процесі
Шығындар жиыны
Бірлескен қолданысқа енгізілген активтердің құны
1-процесс
2-процесс
G процесі
Активтер құнының жиыны
Бірлескен қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы
1-процесс
2-процесс
G процесі
Амортизация жиыны
Жалпы шығындар
1-процесс
2-процесс
G процесі
Шығындар жиыны
Жалпы активтердің құны
1-процесс
2-процесс
G процесі
Активтер құнының жиыны
Амортизация
Өндірістік бизнес процестері
Бөлу базасының атауы
Қызмет бағыты
1-қызмет
2-қызмет
R қызметі
Қызметтерге тікелей қолданысқа енгізілген
Қызметтерге жанама қолданысқа енгізілген
Қызметтерге бірлескен қолданысқа енгізілген
Қызметтерге жалпы
Амортизация жиыны
М.О. Басшы ____________________ _______________
тегі, аты-жөні қолы
Бас бухгалтер ____________________ _______________
тегі, аты-жөні қолы
___ жылғы "___"__________
Жалпыға қол жетімді почта
байланысының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлектеп
есепке алуды жүргізу ережесіне
9-қосымша
____________________________
Кәсіпорынның атауы
_______ жыл үшін табыстарды, шығындар мен
қолданысқа енгізілген активтерді қызмет
бағыттарына және қызметтерге қорытынды
бөлу туралы есеп
(мың теңге)
Табыс-
тар,
шығын-
дар мен
қолда-
нысқа
енгі-
зілген
актив-
тер
Қызмет бағыты
Қызмет бағыты
1-
рет-
теліп
көр-
сеті-
летін
қызмет
C
рет-
теліп
көр-
сеті-
летін
қызмет
Рет-
теліп
көрсе-
тіл-
мейтін
қыз-
меттер
1-
рет-
теліп
көр-
сеті-
летін
қызмет
D
рет-
теліп
көр-
сеті-
летін
қызмет
Рет-
теліп
көрсе-
тіл-
мейтін
қыз-
меттер
Табыстар
Қызмет-
терге
тікелей
Қызмет-
терге
жанама
Қызмет-
терге
бір-
лескен
Қызмет-
терге
жалпы
Шығын-
дардың
жиыны
Қызмет-
терге
тікелей
қолда-
нысқа
енгі-
зілген
Қызмет-
терге
жанама
қолда-
нысқа
енгі-
зілген
Қызмет-
терге
бірлес-
кен қол-
данысқа
енгі-
зілген
Қызмет-
терге
жалпы
Активтер
құнының
жиыны
Қызмет-
терге
тікелей
қолда-
нысқа
енгі-
зілген
Қызмет-
терге
жанама
қолда-
нысқа
енгі-
зілген
Қызмет-
терге
бірлес-
кен қол-
данысқа
енгі-
зілген
Қызмет-
терге
жалпы
Аморти-
зация
жиыны
кестенің жалғасы
Табыс-
тар,
шығын-
дар мен
қолда-
нысқа
енгі-
зілген
актив-
тер
Қызмет бағыты
Жиыны
1-
рет-
теліп
көр-
сеті-
летін
қызмет
E
рет-
теліп
көр-
сеті-
летін
қызмет
Рет-
теліп
көрсе-
тіл-
мейтін
қыз-
меттер
М.О. Басшы ____________________ _______________
тегі, аты-жөні қолы
Бас бухгалтер ____________________ _______________
тегі, аты-жөні қолы
___ жылғы "___"__________