О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 июня 2002 года N 229 "Об утверждении Правил организации и проведения проверок по вопросам соблюдения валютного законодательства Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 сентября 2005 года N 113. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 октября 2005 года N 3901. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 января 2007 года N 3
Извлечение из
постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан
от 18 января 2007 года N 3
В соответствии с пунктом 2 статьи 51 Закона Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившими силу:
3) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 сентября 2005 года N 113 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 июня 2002 года N 229 "Об утверждении Правил организации и проведения проверок по вопросам соблюдения валютного законодательства Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3901, опубликованное 01 - 15 августа 2005 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").
...
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
...
Председатель
Национального Банка
_____________________________________________________________________
В целях уточнения отдельных норм, регулирующих порядок организации и проведения проверок по вопросам соблюдения валютного законодательства Республики Казахстан,      Правление Национального Банка Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 июня 2002 года N 229 "Oб утверждении Правил организации и проведения проверок по вопросам соблюдения валютного законодательства Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1922, опубликованное 27 июля 2002 года в газете "Казaхстанская правда" N 162-163 и 30 июля 2002 года в газете "Егемен Қазақстан" N 171; с изменениями и дополнениями, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 сентября 2004 года  N 134 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3147) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и проведения проверок по вопросам соблюдения валютного законодательства Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан " О валютном  регулировании и валютном контроле" и " О Национальном  Банке Республики Казахстан".
Правила устанавливают порядок организации и проведения Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) проверок по определению соответствия деятельности уполномоченных банков, уполномоченных организаций, а также других юридических лиц и физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица (далее - иные лица) требованиям валютного законодательства Республики Казахстан.";
в пункте 1 слова "Республики Казахстан (далее - Национальный Банк)" исключить;
в пункте 4:
в подпункте 1):
слово "предоставление" заменить словом "оказание";
после слов "иностранную валюту" дополнить словами "(далее - лица, осуществляющие розничную торговлю)";
слова "полугодовым планом проверки" заменить словами "планом проверки на квартал";
в подпункте 2):
в абзаце седьмом слова "уполномоченных банков и иных лиц" исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының валюта заңдарын сақтау мәселелерi жөнiнде тексеру ұйымдастыру және жүргiзу ережесiн бекiту туралы" 2002 жылғы 13 маусымдағы N 229 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 15 қыркүйектегі N 113 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 18 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3901. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 18 қаңтардағы N 3 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 18 қаңтардағы N 3 (2007 жылғы 2 ақпанда N 17 "Заң газеті" газетінде жарияланған) қаулысымен.
--------------Қаулыдан үзінді----------------
"Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы 51-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мына қаулылардың күші жойылды деп танылсын:
...
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының валюта заңдарын сақтау мәселелері жөнінде тексеру ұйымдастыру және жүргізу ережесін бекіту туралы" 2002 жылғы 13 маусымдағы N 229 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 15 қыркүйектегі N 113 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3901 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2005 жылғы 1-15 тамызда жарияланған)...
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З.Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағысы
------------------------------
Қазақстан Республикасының валюта заңдарын сақтау мәселелерi бойынша тексеру ұйымдастыру және жүргiзу тәртiбiн реттейтiн жекелеген нормаларды нақтылау мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының валюта заңдарын сақтау мәселелерi жөнiнде тексеру ұйымдастыру және жүргiзу ережесiн бекiту туралы" 2002 жылғы 13 маусымдағы N 229  қаулысына  (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1922 тiркелген, "Казахстанская правда" газетiнiң 2002 жылғы 27 шiлдедегi 162-163-нөмiрлерiнде және "Егемен Қазақстан" газетiнiң 2002 жылғы 30 шiлдедегі 171-нөмiрiнде жарияланған; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2004 жылғы 25 қыркүйектегi N 134  қаулысымен  (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 3147 тiркелген) бекiтiлген өзгерiстермен және толықтырулармен бiрге мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының валюта заңдарын сақтау мәселелерi жөнiнде тексеру ұйымдастыру және жүргiзу ережесiнде:
кiрiспесi мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Ереже " Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы ", "Қазақстан Республикасының  Ұлттық Банкi  туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзiрлендi.
Ереже уәкiлеттi банктердiң, уәкiлеттi ұйымдардың, басқа заңды тұлғалардың және заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғалардың (бұдан әрi - өзге тұлғалар) қызметтерiнiң Қазақстан Республикасының валюта заңнамасы талаптарына сәйкестiгiн айқындау жөнiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң (бұдан әрi - Ұлттық Банк) тексерулердi ұйымдастыру және жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi.";
1-тармақта "Қазақстан Республикасының" деген сөздер және "(бұдан әрi - Ұлттық Банк)" деген сөздер алынып тасталсын;
4-тармақта:
1) тармақшасында:
мемлекеттiк тiлдегi мәтiн мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкiлеттi банктердi, уәкiлеттi ұйымдарды және қолма-қол шетел валютасымен бөлшек сауданы жүзеге асыруға және қызмет көрсетуге Ұлттық Банктiң лицензиясы бар тұлғаларды (бұдан әрi - бөлшек сауданы жүзеге асыратын тұлғалар) осы Ереженiң 2-тарауының талаптарына сәйкес жасалған және бекiтiлген жарты жылдық тексеру жоспарына сәйкес жүргiзiлетiн жоспарлы тексерулердi;";
2) тармақшада:
жетiншi абзацта "Уәкiлеттi банктерге және өзге тұлғаларға" деген сөздер алынып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. План проверки составляется по каждому филиалу на квартал отдельно по банкам второго уровня, по Акционерному обществу "Казпочта", по кредитным товариществам, имеющим право на организацию обменных операций с иностранной валютой, по уполномоченным организациям и по лицам, осуществляющим розничную торговлю.";
в пункте 6:
слова "полугодия проверки" заменить словом "квартала";
в пункте 7:
слово "полугодие" заменить словом "квартал";
слова "первое полугодие" заменить словами "первый квартал";
слова "1 июня (на второе полугодие" заменить словами "1 марта, 1 июня, 1 сентября (на второй, третий, четвертый кварталы";
абзац второй пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Утвержденные планы проверок направляются в филиалы по защищенным каналам связи.";
в пункте 10:
после слова "проверок" слова "при необходимости" исключить;
после слова "подразделение" дополнить словами:
", либо по защищенным каналам связи.";
в пункте 18:
в подпункте 3):
после слова "правонарушениях" знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
в абзаце втором слово "Дата" заменить словом "дата";
после слова "правонарушения" знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) уполномоченным подразделением представляется курирующему заместителю Председателя Национального Банка заключение о выявленных нарушениях и ходе проведенной работниками уполномоченного подразделения проверки с предложениями по применению мер, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, в отношении нарушителей.";
абзац первый пункта 21 изложить в следующей редакции:
"21. По выявленным в результате проверки фактам нарушений действующего валютного законодательства Республики Казахстан Национальный Банк либо его филиал вправе применить к уполномоченному банку, уполномоченной организации в зависимости от выявленных нарушений ограниченные меры воздействия, а также применить санкции к ним и иным лицам в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.".
2. Настоящее постановление вводится в действие с 18 декабря 2005 года.
3. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в семидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.

"5. Тексеру жоспары әрбiр филиал бойынша екiншi деңгейдегi банктер бойынша бөлек, "Қазпошта" Акционерлiк қоғамы бойынша бөлек, шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар кредиттiк серiктестiктер бойынша бөлек, уәкiлеттi ұйымдар бойынша бөлек және бөлшек сауданы жүзеге асыратын тұлғалар бойынша бөлек жарты жылға жасалады.";
6-тармақта:
"жарты жылдығы" деген сөздер "тоқсан" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақта:
"жарты жылда" деген сөздер "тоқсанда" деген сөзбен ауыстырылсын;
"1 маусымнан (ағымдағы жылдың екiншi жарты жылдығына" деген сөздер "1 наурыздың, 1 маусымның, 1 қыркүйектiң (екiншi, үшiншi, төртiншi тоқсанына" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бекiтiлген тексеру жоспарлары байланыстың қорғалған арналары бойынша филиалдарға жiберiледi.";
10-тармақта:
"жоспарларына" деген сөзден кейiн "қажет болған кезде" деген сөздер алынып тасталсын;
"хатпен" деген сөзден кейiн ", не байланыстың қорғалған арнасы бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
18-тармақта:
3) тармақшада:
"жасалады" деген сөзден кейiнгi "." деген тыныс белгiсi ";"
деген тыныс белгiсiмен ауыстырылсын;
екiншi абзацта мәтiн өзгермейдi;
"табылады" деген сөзден кейiнгi "." деген тыныс белгiсi ";"
деген тыныс белгісiмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) уәкiлеттi бөлiмше Ұлттық Банк Төрағасының жетекшiлiк ететiн орынбасарына құқық бұзушыларға қатысты шараларды қолдану жөнiндегi ұсыныстармен бiрге уәкiлеттi бөлiмшенiң қызметкерлерi жүргiзген тексеру барысында анықталған жөнсiздiктер туралы қорытынды дайындайды.";
21-тармақта бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Тексеру барысында қолданылып жүрген валюта заңнамасын бұзу фактiлерi анықталған жағдайларда Ұлттық Банк не оның филиалы уәкiлеттi банкке, уәкiлеттi ұйымға анықталған жөнсiздiктерге байланысты заң актiлерiне сәйкес оларға және өзге тұлғаларға ықпал етудiң шектелген шараларын қолдануға, оның iшiнде уәкiлеттi банктiң, уәкiлеттi ұйымның анықталған кемшiлiктердi жою мерзiмдерiн белгiлеуге, сондай-ақ санкция қолдануға құқылы.".
2. Осы қаулы 2005 жылғы 18 желтоқсаннан бастап қолданысқа енедi.
3. Төлем балансы және валюталық реттеу департаментi (Дюгай Н.Н.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап жетi күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне, аумақтық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.

4. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления принять меры к опубликованию его в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка

4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi басшылығының қызметiн қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны алған күннен бастап үш күндiк мерзiмде оны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қабылдасын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Г.З.Айманбетоваға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы