Об утверждении Правил взимания платы за предоставляемые регулируемые коммунальные услуги (товары, работы) по среднемесячным показаниям приборов учета в случае выхода прибора учета из строя
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 27 декабря 2005 года N 373-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 января 2006 года N 4021. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 9-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
1. Утвердить прилагаемые Правила взимания платы за предоставляемые регулируемые коммунальные услуги (товары, работы) по среднемесячным показаниям приборов учета в случае выхода прибора учета из строя.
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере трубопроводных и водоканализационных систем Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Аскарова А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Нефедова А.П.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики
Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 27 декабря 2005 года
N 373-ОД
Правила взимания платы за предоставляемые регулируемые
коммунальные услуги (товары, работы) по среднемесячным показаниям приборов учета в случае выхода прибора учета из строя

Есептеу құралы істен шыққан жағдайда есептеу құралдарының орташа айлық көрсеткіштері бойынша ұсынылып отырған реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшін ақы өндіріп алу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 27 желтоқсандағы N 373-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 17 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 4021. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 9-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Бұйрықтың кіріспесіне өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.05 N 30-НҚ бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Есептеу құралы істен шыққан жағдайда есептеу құралдарының орташа айлық көрсеткіштері бойынша ұсынылып отырған реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшін ақы өндіріп алу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Труба құбырлары және су кәріздері жүйелері саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (А.Г.Асқарова) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы және талдау департаменті (Е.О.Есіркепов) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.П.Нефедовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу агенттігі
төрағасының 2005 жылғы
27 желтоқсандағы N 373 НҚ бұйрығымен
бекітілген
Есептеу құралы істен шыққан жағдайда есептеу
құралдарының орташа айлық көрсеткіштері бойынша
ұсынылып отырған реттеліп көрсетілетін коммуналдық
қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшін ақы
өндіріп алу ережесі

1. Общие положения
1. Настоящие Правила взимания платы за предоставляемые регулируемые коммунальные услуги (товары, работы) по среднемесячным показаниям приборов учета в случае выхода прибора учета из строя (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
2. Настоящие Правила определяют порядок взимания платы за предоставляемые регулируемые услуги водоснабжения и (или) водоотведения по среднемесячным показаниям приборов учета в случае выхода прибора учета из строя.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14.01.2014 № 7-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах применяется следующее понятие:
прибор учета - техническое средство, предназначенное для измерения объема воды, имеющее нормированные метрологические характеристики, воспроизводящее и хранящее единицу физической величины в течение определенного интервала времени, и разрешенное к применению для коммерческого учета в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений".
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством о естественных монополиях и регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14.01.2014 № 7-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Основным принципом расчета платы за предоставляемые регулируемые коммунальные услуги (товары, работы) по среднемесячным показаниям приборов учета в случае выхода прибора учета из строя является покрытие затрат, связанных с оказанием регулируемых коммунальных услуг (товаров, работ).
2. Порядок расчета и взимания платы за предоставляемые
регулируемые коммунальные услуги (товары, работы) по
среднемесячным показаниям приборов учета в случае выхода прибора учета из строя
5. Расчет платы за предоставляемые регулируемые коммунальные услуги (товары, работы) по среднемесячным показаниям приборов учета в случае выхода прибора учета из строя осуществляется в случае выхода прибора учета из строя не по вине потребителя.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Есептеу құралы істен шыққан жағдайда есептеу құралдарының орташа айлық көрсеткіштері бойынша ұсынылып отырған реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшін ақы өндіріп алу ережесі "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.05 N 30-НҚ бұйрығымен.
2. Осы Ереже есептеу құралы істен шыққан жағдайда есептеу құралдарының орташа айлық көрсеткіштері бойынша ұсынылып отырған сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру шаруашылығы және кәріз жүйесінің реттеліп көрсетілетін қызметтері үшін ақы өндіріп алу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 14.01.2014 № 7-НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Осы Ережеде мынадай ұғым қолданылады:
есептеу құралы - нормаланған метрологиялық сипаттамасы бар, белгілі бір уақыт аралығы ішінде физикалық шама бірлігін жаңғыртатын және сақтайтын әрі "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен коммерциялық есепке алу үшін қолдануға рұқсат етілген су көлемін өлшеуге арналған техникалық құрал.
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамаға сәйкес қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 14.01.2014 № 7-НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Есептеу құралы істен шыққан жағдайда есептеу құралдарының орташа айлық көрсеткіштері бойынша ұсынылып отырған реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшін ақы есептеудің негізгі қағидаты реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) көрсетуге байланысты шығындарды жабу болып табылады.
2. Есептеу құралы істен шыққан жағдайда есептеу
құралдарының орташа айлық көрсеткіштері бойынша
ұсынылып отырған реттеліп көрсетілетін коммуналдық
қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшін ақы
есептеу және өндіріп алу
5. Есептеу құралы істен шыққан жағдайда есептеу құралдарының орташа айлық көрсеткіштері бойынша ұсынылып отырған реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшін ақы есептеу есептеу құралы тұтынушының кінәсінен тыс істен шыққан жағдайда жүзеге асырылады.

6. Для расчета платы за предоставляемые регулируемые коммунальные услуги (товары, работы) по среднемесячным показаниям приборов учета, в случае выхода прибора учета из строя не по вине потребителя, субъект естественной монополии применяет данные объемов потребления регулируемых коммунальных услуг за три предыдущие месяца.
7. Расчет платы за предоставляемые регулируемые коммунальные услуги (товары, работы) по среднемесячным показаниям приборов учета в случае выхода прибора учета из строя не по вине потребителя (РПНП) производится по формуле:
V х T
РПНП= ------------------ х B, где
D
V - объем потребления регулируемых коммунальных услуг (товаров, работ) по данным приборов учета за предыдущие три месяца;
T - тариф (цена, ставка сбора) или его предельный уровень, утвержденный уполномоченным органом;
D - количество расчетных дней за предыдущие три месяца;
B - количество календарных дней в период потребления регулируемых коммунальных услуг (товаров, работ) без использования приборов учета с момента обнаружения выхода прибора учета не по вине потребителя.
Расчет платы за предоставляемые регулируемые коммунальные услуги (товары, работы) по среднемесячным показаниям приборов учета в случае выхода прибора учета из строя представлен в условном примере согласно приложению к настоящим Правилам.
8. Период расчета платы за предоставляемые регулируемые коммунальные услуги (товары, работы) по среднемесячным показаниям приборов учета, в случае выхода прибора учета из строя не по вине потребителя, не превышает одного месяца.
9. Расчет платы за предоставляемые регулируемые коммунальные услуги (товары, работы) по среднемесячным показаниям приборов учета не применяется в случае выхода прибора учета из строя по вине потребителя: при обнаружении фактов нарушения схемы учета воды у потребителя, срыва пломб на узлах управления и приборах учета, оборудовании скрытой проводки, установлении приспособлений, искажающих показания приборов учета, и иных действиях, повлекших хищение воды, обнаружить которые субъекту естественной монополии при предыдущих посещениях не представлялось возможным.
Потребителю регулируемых услуг субъектом естественной монополии производится перерасчет за пользование регулируемой коммунальной услугой (товаром, работой) с момента проведения последней проверки до дня обнаружения, но не более двух месяцев.
Приложение
к Правилам взимания платы за
предоставляемые регулируемые
коммунальные услуги (товары,
работы) по среднемесячным
показаниям приборов учета
в случае выхода прибора
учета из строя
Условный пример расчета платы за предоставляемые
регулируемые коммунальные услуги (товары, работы) по среднемесячным
показаниям приборов учета в случае выхода прибора учета из строя

6. Есептеу құралы тұтынушының кінәсінен тыс істен шыққан жағдайда, есептеу құралдарының орташа айлық көрсеткіштері бойынша ұсынылып отырған реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшін ақы есептеу үшін табиғи монополия субъектісі алдыңғы үш ай ішіндегі реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтерді тұтыну көлемдерінің деректерін қолданады.
7. Есептеу құралы тұтынушының кінәсінен тыс (РПНП) істен шыққан жағдайда, есептеу құралдарының орташа айлық көрсеткіштері бойынша ұсынылып отырған реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтер (тауарлар, жұмыстар) ақы есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
V х T
РПНП= ------------------ х B, мұндағы
D
V - есептеу құралдарының деректері бойынша алдыңғы үш ай ішіндегі реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтыну көлемі;
T - уәкілетті орган бекіткен тариф (баға, алым ставкасы) немесе оның шекті деңгейі;
D - алдыңғы үш ай ішіндегі есеп айырысу күндерінің саны;
B - есептеу құралының тұтынушының кінәсінен тыс істен шыққаны табылған сәттен бастап есептеу құралдарын пайдаланбастан реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтыну кезеңіндегі күнтізбелік күннің саны.
Есептеу құралдарының орташа айлық көрсеткіштері бойынша ұсынылып отырған реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшін ақы есептеу есептеу құралы істен шыққан жағдайда осы Ережеге берілген қосымшаға сәйкес шарттық үлгіде ұсынылған.
8. Есептеу құралдарының орташа айлық көрсеткіштері бойынша ұсынылып отырған реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) ақы есептеу кезеңі есептеу құралы тұтынушының кінәсінен тыс істен шыққан жағдайда, бір айдан аспауға тиіс.
9. Есептеу құралдарының орташа айлық көрсеткіштері бойынша ұсынылып отырған реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) ақы есептеу есептеу құралы тұтынушының кінәсінен істен шыққан жағдайда: тұтынушыда басқару мен есептеу құралдарының, жасырын тартылым жабдығының тораптарындағы пломбалардың үзілуінен, есептеу құралдарының көрсеткішін бұрмалайтын бейімделген тетіктер орнатудан және табиғи монополия субъектісіне алдыңғы келгендерінде табу мүмкін болмаған, суды ұрлауға алып келетін өзге де іс-әрекеттерден суды есептеу схемасының бұзылған фактілері табылған кезде қолданылмайды.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушыға табиғи монополия субъектісі соңғы тексеру жүргізілген сәттен бастап табылған, бірақ екі айдан аспауға тиісті күнге дейін, реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметті (тауарды, жұмысты) пайдаланғаны үшін қайта есеп айырысу жүргізеді.
Есептеу құралы істен шыққан
жағдайда есептеу құралдарының
орташа айлық көрсеткіштері
бойынша ұсынылып отырған
реттеліп көрсетілетін
коммуналдық қызметтер
(тауарлар, жұмыстар
үшін ақыны өндіріп
алу ережесіне қосымша
Есептеу құралы істен шыққан жағдайда есептеу
құралдарының орташа айлық көрсеткіштері бойынша
ұсынылып отырған реттеліп көрсетілетін коммуналдық
қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшін ақыны
есептеудің шартты үлгісі