О мерах по организации социальных рабочих мест для целевых групп населения
Постановление акимата Западно-Казахстанской области от 3 мая 2005 года № 149. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 24 мая 2005 года за № 2930. Утратило силу - постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 30 марта 2009 года № 89
Cноска. Утратило силу - Постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 30.03.2009 № 89.
Руководствуясь Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан""О занятости населения", во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 27 января 2005 года № 68 "Об утверждении Программы занятости населения Республики Казахстан на 2005-2007 годы" и установления дополнительных мер по социальной защите целевых групп населения, акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить (прилагаемые) Правила организации и финансирования социальных рабочих мест для трудоустройства безработных граждан из целевых групп населения согласно приложению (далее - Правила).
2. Акимам районов и г. Уральска:
1) обеспечить финансирования и открытия социальных рабочих мест;
2) принять иные необходимые меры по реализации настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Имангалиева А. С.
Аким области
Утверждено
постановлением акимата области
от 3 мая 2005 года № 149
Правила
организации и финансирования социальных
рабочих мест для трудоустройства безработных
граждан из целевых групп населения
Настоящие Правила определяют порядок организации и финансирования социальных рабочих мест для трудоустройства безработных граждан из целевых групп населения, регулируют основные условия и систему расчетов с организациями (независимо от форм собственности), которые предоставят социальные рабочие места.
1. Общие положения
1. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) социальное рабочее место - рабочие место, предоставляемое работодателями специально для трудоустройства безработных граждан из целевых групп населения, зарегистрированных в уполномоченных органах по вопросам занятости, с частичной компенсацией затрат работодателя на оплату труда принятых работников за счет средств местного бюджета;
2) целевые группы - группы лиц, установленные Законом Республики Казахстан "О занятости населения", как испытывающие затруднения в трудоустройстве и требующие социальной защиты.

Халықтың нысаналы топтары үшін әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру жөніндегі шаралар туралы
Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 149 қаулысы. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2005 жылғы 24 мамырда № 2930 тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің 2009 жылғы 30 наурыздағы № 89 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің 2009.03.30 № 89 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы", "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңдарын басшылыққа ала отырып және "Қазақстан Республикасының халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 27 қаңтардағы № 68 қаулысын орындау үшін және халықтың нысаналы топтарын әлеуметтік қорғау жөнінде қосымша шаралар белгілеу мақсатында облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған халықтың нысаналы топтарындағы жұмыссыз азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру мен қаржыландыру Ережесі қосымшадағына сәйкес бекітілсін (бұдан әрі - Ереже).
2. Орал қаласының және аудандардың әкімдері:
1) әлеуметтік жұмыс орындарын ашуды және қаржыландыруды қамтамасыз етсін;
2) осы қаулыны іске асыру жөніндегі басқа да қажетті шараларды алсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары А. С. Иманғалиевке жүктелсін.
Облыс әкімі
Облыс әкімдігінің
2005 жылғы 3 мамырдағы
№ 149 қаулысымен
бекітілген
Халықтың нысаналы топтарындағы жұмыссыз
азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін әлеуметтік
ұмыс орындарын ұйымдастыру мен қаржыландыру
Ережесі
Осы Ереже халықтың нысаналы топтарындағы жұмыссыз азаматтарды жұмысқа орналастыруға арналған әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру мен қаржыландыру тәртібін айқындайды, әлеуметтік жұмыс орындарын ұсынатын ұйымдармен (меншік түріне қарамастан) жасалатын негізгі шарттар мен есеп айырысу жүйесін реттейді.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде пайдаланылатын негiзгi ұғымдар:
1) әлеуметтiк жұмыс орны - халықтың нысаналы топтарындағы жұмыссыздарды арнайы жұмысқа орналастыру үшiн жұмыспен қамту мәселелерi жөніндегi уәкiлеттi органдарда тiркелген, жергiлiктi бюджет есебiнен жұмысқа қабылданған қызметкерлерге жұмыс берушiлер жалақы төлеу шығынының бiр бөлiгiне өтемақы жасайтын жұмыс берушiлердiң ашқан немесе ұсынған жұмыс орны;
2) нысаналы топтар - жұмысқа орналасуда қиындық көрiп жүрген және әлеуметтiк қорғауды талап ететiн адамдар ретiнде "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен белгiленген адамдар топтары.

2. На безработных, трудоустроенных на социальные рабочие места, распространяются законодательные акты Республики Казахстан о труде, пенсионном обеспечении и страховании.
3. Направление безработных для трудоустройства на социальные рабочие места осуществляется уполномоченными органами по вопросам занятости.
2. Порядок организации и трудоустройства
на социальные рабочие места
4. Социальные рабочие места для трудоустройства безработных граждан из целевых групп населения предоставляются или создаются предприятиями на условиях частичной оплаты труда принятых работников из средств местных (городского, районного) бюджетов.
5. Перечень, отбор предприятий и организаций, которыми будут предоставлены или созданы социальные рабочие места, количество, сроки и условия финансирования социальных рабочих мест определяется акимами района (города) совместно с отделами занятости и социальных программ.
6. При отборе предприятий предпочтение отдается предприятиям и организациям, гарантирующим в дальнейшем постоянное трудоустройство принятых на социальные рабочие места работников.
7. Направление безработных на социальные рабочие места осуществляются районными, городскими уполномоченными органами по вопросами занятости с их согласия.
8. - пункт исключен - Постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 06.12.2005 № 399.
3. Источники и условия финансирования
социальных рабочих мест
9. Источники финансирования социальных рабочих мест: средства работодателей и местный бюджет соответствующей административно-территориальной единицы.
10. Уполномоченный орган по вопросам занятости заключает с работодателями договор на возмещение части заработной платы работника, принятого на социальное рабочее место, за счет средств городского (районного) бюджета.
11. Расходы работодателей на оплату труда безработных, трудоустроенных на социальные рабочие места, из средств местного бюджета возмещаются в размере 50% процентов от установленной работнику заработной платы, но не менее минимальной заработной платы, установленной по республике, на срок не более шести месяцев.
12. Перечисление бюджетных средств на компенсацию части оплаты труда принятого на социальное рабочее место работника производится на расчетные счета работодателей.
13. Оплата труда безработных граждан, принятых на социальные рабочие места, осуществляется работодателем ежемесячно в соответствии с условиями индивидуального договора и зависит от количества, качества и сложности выполняемой работы.
14. Работодатели, для возмещения расходов на оплату труда, представляют в уполномоченный орган по вопросам занятости в трeхдневный срок выписку из приказа о приеме на работу с указанием установленного ему оклада, ежемесячно табель учета рабочего времени.

2. Әлеуметтiк жұмыс орнына орналасқан жұмыссыздарға Қазақстан Республикасының еңбек, зейнетақымен қамсыздандыру және сақтандыру туралы заң актiлерi қолданылады.
3. Жұмыспен қамту мәселелерi жөніндегi уәкiлеттi органдар әлеуметтiк жұмыс орнына орналастыру үшін жұмыссыздарға жолдама берудi жүзеге асырады.
2. Әлеуметтiк жұмыс орындарына жұмысқа
орналастыру мен ұйымдастыру тәртiбi
4. Халықтың нысаналы топтарындағы жұмыссыз азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін әлеуметтiк жұмыс орнын жергiлiктi (қалалық, аудандық) бюджет қаражаты есебiнен жұмысқа қабылданған жұмысшыларға еңбекақының бiр бөлiгiн төлеу шарты негізінде кәсiпорындар мен ұйымдар ұсынады немесе ашады.
5. Әлеуметтiк жұмыс орнын ұсынатын немесе ашатын кәсiпорындар мен ұйымдарды іріктеу, тiзбесiн анықтау мен әлеуметтiк жұмыс орындарының санын, мерзiмi және қаржыландыру шартын қала (аудан) әкiмдері жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдерімен бірлесіп айқындайды.
6. Мекемелердi iрiктеу кезiнде әлеуметтiк жұмыс орнына қабылданған жұмысшылардың одан әрi тұрақты жұмысқа орналасуына кепiлдiк беретiн кәсiпорындар мен ұйымдарға басымдылық берiледi.
7. Аудандық, қалалық жұмыспен қамту мәселелерi жөніндегi уәкiлеттi органдар жұмыссыздарды әлеуметтiк жұмыс орнына олардың келісiмiмен жiбередi.
8. - тармақ алынып тасталды - Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің 2005.12.06 № 399 Қаулысымен.
3. Әлеуметтiк жұмыс орындарын
қаржыландырудың тәртiбi мен көздерi
9. Әлеуметтiк жұмыс орындарын қаржыландыру көздерi тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергiлiктi бюджет қаражаты мен жұмыс берушiлердiң қаражаттары болып табылады.
10. Жұмыспен қамту мәселелерi жөніндегi уәкiлеттi орган жұмыс берушiлермен қалалық (аудандық) бюджет қаражаты есебiнен әлеуметтiк жұмыс орнына қабылданған жұмысшылардың еңбекақысын төлеудiң бiр бөлiгiн өтеуге келісiм шарт жасайды.
11. Жұмыс берушiлер әлеуметтiк жұмыс орнына жұмысқа қабылданған жұмыссыздардың еңбекақысын төлеу шығынын жергiлiктi бюджет қаражатынан жұмысшыларға бекiтiлген еңбекақының 50 пайызы мөлшерiнде өтейдi, бiрақ республика бойынша бекiтiлген ең төменгi еңбекақыдан кем болмауы және 6 айдан аспауы керек.
12. Әлеуметтiк жұмыс орнына қабылданған жұмысшыларға еңбекақының бiр бөлiгiн төлеу жұмыс берушiнiң есеп айырысу шотына бюджет қаражатынан аударылады.
13. Әлеуметтiк жұмыс орнына қабылданған жұмыссыз азаматтарға еңбекақы төлеу, жұмыс берушiлермен жеке келiсiм шарт жағдайында және орындалған жұмыстың санына, сапасына және күрделiгiне сәйкес ай сайын жүзеге асырылады.
14. Жұмыс берушiлер еңбекақы төлеу шығының өтеу үшін жұмыспен қамту мәселелерi жөніндегi уәкiлеттi органға оған белгіленген айлығы көрсетілген жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшiрмесiн үш күн мерзім ішінде, ай сайынғы жұмыс күнiн есепке алатын тiзiмдiк пен жолдайды.

15. Оплата труда безработных, трудоустроенных на социальные рабочие места, производится за фактически выполненный объем работы или фактически отработанное время.
16. Заработная плата, выплачиваемая безработным, трудоустроенным на социальные рабочие места, облагается налогом в установленном законодательством порядке.
17. В случае досрочного расторжения индивидуального трудового договора с работником в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, работодатель уведомляет уполномоченный орган, предоставив копию приказа об увольнении работника в трехдневный срок.
18. Ответственность за не целевое использование бюджетных средств, предназначенных для частичной компенсации на оплату труда безработных, поступивших на расчетный счет предприятия, несет ответственность работодатель в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Контроль за порядком организации
и финансирования социальных рабочих мест
19. Контроль за соблюдением Правил организации, финансирования социальных рабочих мест и трудоустройства безработных осуществляется уполномоченным органом и другими государственными органами в пределах их компетенции, в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.

15. Әлеуметтiк жұмыс орындарына қабылданған жұмыссыздардың еңбекақысын төлеу нақты орындаған жұмыс көлемiне немесе нақты жұмыс iстеген уақытына қарап берiледi.
16. Әлеуметтiк жұмыс орындарына жұмысқа қабылданған жұмыссыздарға төленген табысынан заңнамада белгiленген тәртiппен салық салынады.
17. Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жұмысшы мен жасасқан жеке еңбек шарты мерзімнен бұрын бұзылған жағдайда, жұмыс беруші уәкілетті органды қатерлейді және үш күн мерзім ішінде жұмыстан шығару туралы бұйрық көшірмесін жолайды.
18. Мекеменiң есеп айырысу шотына түскен жұмыссыздардың еңбекақысының бiр бөлiгiн төлеу үшін белгiленген бюджет қаражатын мақсатсыз пайдаланған жағдайда, оған жұмыс берушiлер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес жауап бередi.
4. Әлеуметтiк жұмыс орындарын ұйымдастыру
мен қаржыландырудың тәртiбiн бақылау
19. Халықтың нысаналы топтарындағы жұмыссыз азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін әлеуметтiк жұмыс орындарын ұйымдастыру мен қаржыландырудың Ережесін бақылауды уәкілетті органдар мен мемлекеттiк органдар құзыреттері шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асырады.