Об утверждении Инструкции о мерах по поддержанию банковским холдингом, а также крупным участником банка - физическим лицом, владеющим прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и(или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года № 15. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 января 2006 года № 4041. Утратило силу постановлением Правления Национального банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 128
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального банка РК от 26.03.2012 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях приведения нормативных правовых актов в соответствие с законодательством Республики Казахстан Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о мерах по поддержанию банковским холдингом, а также крупным участником банка - физическим лицом, владеющим прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и(или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата.
2. Со дня введения в действие настоящего  постановления  признать утратившим силу постановление Правления Агентства от 27 августа 2005 года N 309 "Об утверждении Инструкции о мерах по поддержанию банковским холдингом коэффициентов достаточности собственного капитала банковской группы" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3850).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и банков второго уровня.

Банк холдингінің, сондай-ақ банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (банк сатып алған немесе артықшылық берілгендерін алып тастағандағы) акцияларының жиырма бес процентінен астамына тікелей немесе жанама ие банктің ірі қатысушысының - жеке тұлғаның банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін қолдау жөніндегі шаралары туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 15 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 26 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 4041. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 128 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық банкі басқармасының 2012.03.26 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Нормативтік құқықтық актілерді Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкестендіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Банк холдингінің, сондай-ақ банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (банк сатып алған немесе артықшылық берілгендерін алып тастағандағы) акцияларының жиырма бес процентінен астамына тікелей немесе жанама ие банктің ірі қатысушысының - жеке тұлғаның банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін қолдау жөніндегі шаралары туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы қаулы күшіне енген күннен бастап Агенттік Басқармасының "Банк холдингінің банк тобының өз капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін қолдау жөніндегі шаралар туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде" 2005 жылы 27 тамыздағы N 309  қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3850 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.

5. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Утверждена
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 9 января 2006 года N 15
Инструкция о мерах по поддержанию банковским
холдингом, а также крупным участником банка - физическим
лицом, владеющим прямо или косвенно более двадцатью пятью
процентами голосующих и(или) размещенных (за вычетом
привилегированных и выкупленных банком) акций банка,
коэффициентов достаточности собственного капитала
банка и банковского конгломерата
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом  Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и устанавливает меры по поддержанию банковским холдингом, а также крупным участником банка-физическим лицом, владеющим прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата.
1. Банковский холдинг, а также крупный участник банка - физическое лицо, владеющее прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, принимают меры, предусмотренные настоящей Инструкцией, по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата на уровне не ниже минимальных нормативных значений, установленных уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган).
Меры по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата, определенные настоящей Инструкцией и обязательные для исполнения банковскими холдингами, а также крупными участниками банка - физическими лицами, владеющими прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, включают в себя:
1) наличие внутренних документов банковского холдинга, предусматривающих обязательные для соблюдения банковским холдингом условия и порядок применения мер по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата, в том числе соответствующие настоящей Инструкции;

5. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2006 жылғы 9 қаңтардағы
N 15 қаулысымен бекітілген
Банк холдингінің, сондай-ақ банктің дауыс беретін
және (немесе) орналастырылған (банк сатып алған немесе
артықшылық берілгендерін алып тастағандағы) акцияларының
жиырма бес процентінен астамына тікелей немесе жанама ие
банктің ірі қатысушысының - жеке тұлғаның банктің және
банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің
коэффициенттерін қолдау жөніндегі шаралары туралы
нұсқаулық
Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңына сәйкес әзірленді және банк холдингінің, сондай-ақ банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (банк сатып алған немесе артықшылық берілгендерін алып тастағандағы) акцияларының жиырма бес процентінен астамына тікелей немесе жанама ие банктің ірі қатысушысының - жеке тұлғаның банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін қолдау жөніндегі шараларды белгілейді.
1. Банк холдингі, сондай-ақ банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (банк сатып алған немесе артықшылық берілгендерін алып тастағандағы) акцияларының жиырма бес процентінен астамына тікелей немесе жанама ие банктің ірі қатысушысы - жеке тұлға осы Нұсқаулықта көзделген, банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) белгілеген коэффициенттерін қолдау жөніндегі шараларды қолға алады.
Банк холдингтері, сондай-ақ банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (банк сатып алған немесе артықшылық берілгендерін алып тастағандағы) акцияларының жиырма бес процентінен астамына тікелей немесе жанама ие банктің ірі қатысушысы - жеке тұлға орындауға міндетті банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің осы Нұсқаулықта айқындалған коэффициенттерін қолдау жөніндегі шараларға:
1) банк холдингінің банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін қолдау жөніндегі шараларды қолдану шарттары мен тәртібін міндетті сақтауын көздейтін, соның ішінде осы Нұсқаулыққа сәйкес келетін банк холдингінің ішкі құжаттарының болуы;

2) постоянное обеспечение коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата;
3) оперативное обеспечение коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата.
2. Внутренние документы банковского холдинга, устанавливающие обязательные для соблюдения банковским холдингом условия и порядок применения мер по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата, содержат:
1) условия и порядок применения банковским холдингом мер по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата, соответствующих настоящей Инструкции;
2) полный перечень мер по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата, установленных настоящей Инструкцией.
3. Меры постоянного обеспечения коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата включают следующее:
1) ежеквартальную оценку финансового состояния банковского конгломерата и участников банковского конгломерата на основе анализа ежеквартальной консолидированной финансовой отчетности банковского конгломерата и ежеквартальной финансовой отчетности его участников с целью  проверки соблюдения пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению лимитов банковским конгломератом и его участниками, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа, в случае, если в отношении участника банковского конгломерата установлены пруденциальные нормативы и обязательные к соблюдению лимиты;
2) ежегодный контроль наличия систем управления рисками и внутреннего контроля в банке, имеющем банковский холдинг и (или) крупных участников банка - физических лиц, владеющих прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, в том числе оценок соответствия указанных систем требованиям, установленным постановлением  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года N 359 "Об утверждении Инструкции о требованиях к наличию систем управления рисками и внутреннего контроля в банках второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 3925);
3) ежегодный контроль наличия в банке, имеющем банковский холдинг и (или) крупных участников банка - физических лиц, владеющих прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, внутренних правил и процедур по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала банка и участников банковского конгломерата, предусмотренных в пункте 5 настоящей Инструкции.

2) банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін тұрақты қамтамасыз ету;
3) банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін жедел қамтамасыз ету кіреді.
2. Банк холдингі үшін банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін қолдау жөніндегі шараларды қолдану шарттары мен тәртібін міндетті сақтауды белгілейтін банк холдингінің ішкі құжаттарына:
1) банк холдингінің банктің және банк конгломераты меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін қолдау жөніндегі, осы Нұсқаулыққа сәйкес келетін шараларды қолдану шарттары мен тәртібі;
2) банктің және банк конгломераты меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін қолдау жөніндегі осы Нұсқаулықпен белгіленген шаралардың толық тізбесі жатады.
3. Банктің және банк конгломераты меншікті капиталының жеткіліктілігінің коэффициенттерін тұрақты қамтамасыз ету шараларына:
1) егер банк конгломератының қатысушысына қатысты пруденциалдық нормативтер мен сақтауға міндетті лимиттер белгіленген жағдайда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген банк конгломератының және оның қатысушыларының пруденциалдық нормативтерді сақтауын және сақтауға міндетті өзге де лимиттерді тексеру мақсатында банк конгломератының тоқсан сайынғы шоғырландырылған қаржылық есеп беруін және оның қатысушыларының тоқсан сайынғы қаржылық есеп беруін талдау негізінде банк конгломераты мен банк конгломераты қатысушыларының қаржылық жай-күйін тоқсан сайын бағалау;
2) банк холдингі және (немесе) банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (банк сатып алған немесе артықшылық берілгендерін алып тастағандағы) акцияларының жиырма бес процентінен астамына тікелей немесе жанама ие банктің ірі қатысушысы - жеке тұлғалары бар банкте тәуекелдерді басқару жүйелерінің және ішкі бақылаудың, оның ішінде көрсетілген жүйелердің Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктерде тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуына қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылы 30 қыркүйектегі N 359 қаулысымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3925 тіркелген) белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалаудың болуын жыл сайын бақылау;
3) банк холдингі және (немесе) банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (банк сатып алған немесе артықшылық берілгендерін алып тастағандағы) акцияларының жиырма бес процентінен астамына тікелей немесе жанама ие банктің ірі қатысушысы - жеке тұлғалары бар банкте осы Нұсқаулықтың 5-тармағында көзделген банктің және банк конгломераты қатысушыларының меншікті капиталын қолдау жөніндегі ішкі құжаттар мен рәсімдердің болуын жыл сайын бақылау жатады.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 31.01.2011 № 8 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
4. Банковским холдингом, а также крупным участником банка - физическим лицом, владеющим прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, дополнительно, помимо мер постоянного обеспечения коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата, применяются меры оперативного обеспечения.
5. Меры оперативного обеспечения применяются с целью увеличения собственного капитала банка и банковского конгломерата при снижении коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата ниже нормативных значений, установленных уполномоченным органом.
Меры оперативного обеспечения предусматривают:
процедуры поддержания коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата;
процедуры по изменению структуры активов банка и банковского конгломерата;
процедуры по изменению организационной структуры банка и банковского конгломерата;
процедуры по приостановлению выплаты дивидендов по простым акциям (распределения чистого дохода) участниками банковского конгломерата между их акционерами (участниками) соответственно.
6. Процедуры поддержания коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата включают следующее:
1) выдачу субординированного займа или покупку акций банковского конгломерата (участника банковского конгломерата) для приведения коэффициента достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата в соответствие с нормативными значениями, установленными уполномоченным органом;
2) предоставление обеспечения по обязательствам участников банковского конгломерата перед третьими лицами, покрывающего все указанные обязательства участников банковского конгломерата;
3) продление срока исполнения обязательств участников банковского конгломерата перед банковским холдингом, а также крупным участником банка - физическим лицом, владеющим прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка;
4) отсрочку платежей по обязательствам участников банковского конгломерата перед банковским холдингом, а также крупным участником банка - физическим лицом, владеющим прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка;

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2011.01.31 № 8 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
4. Банк холдингі, сондай-ақ банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (банк сатып алған немесе артықшылық берілгендерін алып тастағандағы) акцияларының жиырма бес процентінен астамына тікелей немесе жанама ие банктің ірі қатысушысы - жеке тұлға банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін тұрақты қамтамасыз ету шараларынан басқа, қосымша жедел қамтамасыз ету шараларын қолданады.
5. Жедел қамтамасыз ету шаралары банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттері уәкілетті орган белгілеген нормативтік мәнінен төмендеген жағдайда банктің және банк конгломератының меншікті капиталын ұлғайту мақсатында қолданылады.
Жедел қамтамасыз ету шаралары:
банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін қолдау рәсімдерін;
банктің және банк конгломераты активтерінің құрылымын өзгерту рәсімдерін;
банктің және банк конгломератының ұйымдық құрылымын өзгерту рәсімдерін;
банк конгломераты қатысушыларының тиісінше өз акционерлерінің (қатысушыларының) арасында жай акциялар бойынша дивидендтер төлеуді (таза кірісті бөлуді) тоқтата тұру рәсімдерін көздейді.
6. Банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін қолдау рәсімдеріне:
1) реттелген заемды беру немесе банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін уәкілетті орган белгілеген нормативтік мағынаға сәйкес келтіру үшін банк конгломератының (банк конгломераты қатысушысының) акцияларын сатып алу;
2) банк конгломераты қатысушыларының барлық көрсетілген міндеттемелерін жабатын банк конгломераты қатысушыларының үшінші тұлғалар алдындағы міндеттемелері бойынша қамтамасыз етуді ұсыну;
3) банк конгломераты қатысушыларының банк холдингі, сондай-ақ банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (банк сатып алған немесе артықшылық берілгендерін алып тастағандағы) акцияларының жиырма бес процентінен астамына тікелей немесе жанама ие банктің ірі қатысушысы - жеке тұлға алдындағы міндеттемелерін орындау мерзімін ұзарту;
4) банк конгломераты қатысушыларының банк холдингі, сондай-ақ банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (банк сатып алған немесе артықшылық берілгендерін алып тастағандағы) акцияларының жиырма бес процентінен астамына тікелей немесе жанама ие банктің ірі қатысушысы - жеке тұлға алдындағы міндеттемелері бойынша төлемдердің мерзімін ұзарту;

5) приобретение сомнительных активов, условных обязательств участников банковского конгломерата.
7. Процедуры по изменению структуры активов банка и банковского конгломерата осуществляются в виде:
1) ограничения или приостановления операций, подвергающих банк и банковский конгломерат кредитному риску;
2)  изменения структуры активов банка и банковского конгломерата с целью снижения риска потери ликвидности, увеличения доли краткосрочных активов для снижения процентного риска и риска потери ликвидности;
3) сокращения перечня и объема проводимых операций, связанных со значительными расходами или подвергающих банк и банковский конгломерат дополнительным рискам.
8. Процедуры по изменению организационной структуры банка и банковского конгломерата осуществляются в виде сокращения административно-хозяйственных расходов.
9.   При снижении коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата ниже минимальных нормативных значений, установленных уполномоченным органом:
банковский холдинг, владеющий прямо или косвенно менее пятидесяти процентов голосующих акций банка, а также крупный участник банка - физическое лицо, владеющее прямо или косвенно более двадцатью пятью, но менее пятидесяти процентов голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, или имеющие возможность голосовать вышеуказанной долей голосующих акций - в течение тридцати рабочих дней со дня выявления факта снижения коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата инициируют принятие общим собранием акционеров банка Плана обязательных для исполнения мероприятий (далее - План мероприятий), в том числе содержащего меры оперативного обеспечения коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата, установленные настоящей Инструкцией, и в течение семи рабочих дней после принятия Плана мероприятий представляют его в уполномоченный орган;
банковский холдинг либо крупный участник банка - физическое лицо, владеющие прямо или косвенно пятидесятью и более процентами голосующих акций банка, или имеющие возможность голосовать вышеуказанной долей голосующих акций, определять решения банка в силу договора или иным образом - в течение семи рабочих дней со дня выявления факта снижения коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата представляют в уполномоченный орган План мероприятий для согласования, в том числе, содержащий меры оперативного обеспечения коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата, установленные настоящей Инструкцией.
При наличии у банка более одного банковского холдинга либо крупных участников банка - физических лиц, владеющих прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, данными банковскими холдингами и (или) крупными участниками банка - физическими лицами совместно осуществляются действия, указанные в абзаце третьем настоящего пункта.

5) банк конгломераты қатысушыларының күмәнді активтерді, шартты міндеттемелерді сатып алуы жатады.
7. Банктің және банк конгломераты активтерінің құрылымын өзгерту рәсімдері былайша жүзеге асырылады:
1) банкті және банк конгломератын кредиттік тәуекелге ұшырататын операцияларды шектеу немесе тоқтата тұру;
2) өтімділіктен айырылу тәуекелін азайту, проценттік тәуекелді және өтімділіктен айырылу тәуекелін азайту үшін қысқа мерзімді активтер үлесін ұлғайту мақсатында банк және банк конгломераты активтерінің құрылымын өзгерту;
3) біршама шығыстармен байланысты немесе банкті және банк конгломератын қосымша тәуекелдерге ұшырататын жүргізіліп отырған операциялардың тізілімін және көлемін қысқарту.
8. Банктің және банк конгломератының ұйымдық құрылымын өзгерту рәсімдері әкімшілік-шаруашылық шығыстарды қысқарту түрінде жүзеге асырылады.
9. Банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттері уәкілетті орган белгілеген ең төмен нормативтік мағыналардан төмендеген жағдайда:
банктің дауыс беретін акцияларының кемінде елу процентіне тікелей немесе жанама иелік ететін, сондай-ақ банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (артықшылық берілгендерін және банк сатып алғандарын алып тастағандағы) акцияларының жиырма бес процентінен астам, бірақ кемінде елу процентіне тікелей және (немесе) жанама иелік ететін банктің ірі қатысушысы-жеке тұлға немесе дауыс беретін акциялардың жоғарыда көрсетілген үлесімен дауыс беруге мүмкіндігі бар аталған банк холдингі және банктің ірі қатысушысы-жеке тұлға - банктің меншікті капиталының және банк конгломератының жеткіліктілігі коэффициенттерінің төмендеу фактісі анықталған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде банк акционерлері жалпы жиналысының орындауға міндетті, соның ішінде осы Нұсқаулықпен белгіленген банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін жедел қамтамасыз ету шараларын қамтитын Іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі - Іс-шаралар жоспары) қабылдаудың бастамашысы болады және Іс-шаралар жоспары қабылданғаннан кейін жеті жұмыс күні ішінде оны уәкілетті органға келісу үшін ұсынады;
банк холдингі немесе банктің дауыс беретін акцияларының елу процентінен астам тікелей немесе жанама иелік ететін немесе дауыс беретін акциялардың көрсетілген үлесімен дауыс беруге, шарттың күшіне орай немесе өзге тәсілмен банктің шешімін айқындауға мүмкіндігі бар банктің ірі қатысушысы-жеке тұлға банктің және банк конгломераты меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициентінің төмендеу фактісі анықталған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде уәкілетті органға Іс-шаралар жоспарын, соның ішінде осы Нұсқаулықпен белгіленген банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін жедел қамтамасыз ету шараларын қамтитын Іс-шаралар жоспарын келісу үшін ұсынады.
Банктің банк холдингі немесе банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (банк сатып алған немесе артықшылық берілгендерін алып тастағандағы) акцияларының жиырма бес процентінен астамына тікелей немесе жанама ие ірі қатысушысы - жеке тұлғасы біреуден артық болған жағдайда осы банк холдингтері және (немесе) банктің ірі қатысушылары-жеке тұлғалары осы тармақтың үшінші абзацында көрсетілген іс-әрекеттерді жүзеге асырады.

10. Согласованный с уполномоченным органом План мероприятий должен содержать сроки выполнения мер по поддержанию банковским холдингом либо крупным участником банка - физическим лицом, владеющим прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, коэффициентов достаточности собственного капитала и сроки представления информации об их исполнении в уполномоченный орган.
Информация банковского холдинга либо крупного участника банка - физического лица, владеющего прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка о выполнении мероприятий, определенных Планом, представляется с приложением подтверждающих документов. В случае невыполнения любого из условий Плана мероприятий банковский холдинг либо крупный участник банка - физическое лицо, владеющий прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, уведомляет уполномоченный орган о причинах невыполнения.
11. В случае нарушения требований настоящей Инструкции к банковскому холдингу либо крупному участнику банка - физическому лицу, владеющему прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, могут быть применены   ограниченные меры воздействия и принудительные меры в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
12. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

10. Уәкілетті органмен келісілген Іс-шаралар жоспарында банк холдингінің немесе банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (банк сатып алған немесе артықшылық берілгендерін алып тастағандағы) акцияларының жиырма бес процентінен астамына тікелей немесе жанама ие ірі қатысушысының - жеке тұлғасының меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициентін қолдау жөніндегі шараларды орындау мерзімі және олардың орындалуы жөніндегі ақпаратты уәкілетті органға ұсыну мерзімі болуы тиіс.
Банк холдингінің немесе банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (банк сатып алған немесе артықшылық берілгендерін алып тастағандағы) акцияларының жиырма бес процентінен астамына тікелей немесе жанама ие ірі қатысушысының - жеке тұлғасының Жоспарда айқындалған іс-шараларды орындауы туралы ақпараты оны растайтын құжаттармен қоса беріледі. Іс-шаралар жоспарының кез келген шарты орындалмаған жағдайда банк холдингі немесе банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (банк сатып алған немесе артықшылық берілгендерін алып тастағандағы) акцияларының жиырма бес процентінен астамына тікелей немесе жанама ие ірі қатысушысы-жеке тұлғасы орындамау себептері туралы уәкілетті органды хабардар етеді.
11. Осы Нұсқаулықтың талаптары бұзылған жағдайда банк холдингіне немесе банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (банк сатып алған немесе артықшылық берілгендерін алып тастағандағы) акцияларының жиырма бес процентінен астамына тікелей немесе жанама ие ірі қатысушысына-жеке тұлғасына қатысты Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес шектеулі ықпал ету шаралары мен мәжбүрлеу шаралары қолданылуы мүмкін.
12. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шешіледі.