Об утверждении Правил создания, лицензирования, регулирования, прекращения деятельности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 34. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 апреля 2006 года N 4176. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года N 168.
Сноска. Постановление Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 34 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года  N 168  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации в Министерстве юстиции РК).
В целях приведения нормативных правовых актов, регулирующих деятельность организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в соответствие с законодательством Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила создания, лицензирования, регулирования, прекращения деятельности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, согласно  приложению 1  к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты, указанные в  приложении 2  к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Управлению лицензирования (Жумабаева З.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения Национального Банка Республики Казахстан, заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Досмукаметова К.М.
Председатель
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций

Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды құру, қызметін лицензиялау, реттеу, тоқтату ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 34 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 5 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 4176. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы N 168 Қаулысымен.
Ескерту. ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 34 Қаулысының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы  N 168  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 14 күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) Қаулысымен.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды құру, қызметін лицензиялау, реттеу, тоқтату ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулының  2-қосымшасында  көрсетілген нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
4. Лицензиялау департаменті (Жұмабаева З.С.):
1) Заң департаментiмен (Байсынов М.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, Агенттіктің мүдделi бөлiмшелерiне және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жiберсiн.
5. Агенттіктің Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Қ.М. Досмұқаметовке жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының

от 25 февраля 2006 года N 34
Правила
создания, лицензирования, регулирования,
прекращения деятельности организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских операций
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан " О Национальном Банке  Республики Казахстан",  "О банках и банковской  деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках), " О государственном регулировании  и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", " Об ипотеке недвижимого  имущества", а также другими нормативными правовыми актами и определяют порядок создания, лицензирования, регулирования, прекращения деятельности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, лицензирование и регулирование деятельности которых относится к компетенции уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган).
Глава 1. Общие положения
1. Если законодательными актами Республики Казахстан и нормативными правовыми актами уполномоченного органа регулируется порядок создания, лицензирования, регулирования и прекращения деятельности отдельных видов организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее - небанковская организация), то применяются соответствующие нормы указанных нормативных правовых актов.
2. Ни одна небанковская организация не может осуществлять банковские операции, предусмотренные подпунктами 1), 2), 4) пункта 2  статьи 30  Закона о банках, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
3. Лицензия небанковской организации выдается на проведение одной или нескольких банковских операций, предусмотренных Законом о банках, за исключением банковских операций, которые могут осуществлять только банки второго уровня.
Банковская заемная операция, осуществляемая небанковской организацией, не совмещается с другими видами банковских операций, за исключением случаев, предусмотренных  постановлением  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года N 317 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 20 апреля 1999 года N 30 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам по вопросам допуска физических лиц к выполнению работ на рынке ценных бумаг" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3870).

2006 жылғы 25 ақпандағы N 34
қаулысының 1-қосымшасы
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарды құру, қызметін лицензиялау, реттеу,
тоқтату ережесі
Осы Ереже "Қазақстан Республикасының  Ұлттық Банкі  туралы", "Қазақстан Республикасындағы  банктер және банк қызметі  туралы" (бұдан әрі - Банктер туралы Заң), " Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу мен қадағалау туралы ", " Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына, сондай-ақ басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) қызметін лицензиялау мен реттеу құзыретіне жататын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды құру, қызметін лицензиялау, реттеу, тоқтату тәртібін айқындайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі - банктік емес ұйым) жекелеген түрлерін құру, қызметін лицензиялау, реттеу және тоқтату тәртібі реттелетін болса, көрсетілген нормативтік құқықтық актілердің тиісті нормалары қолданылады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, Банктер туралы заңының  30-бабы  2-тармағының 1), 2), 4) тармақшаларында көзделген банк операцияларын ешбір банктік емес ұйым жүзеге асыра алмайды.
3. Банктік емес ұйымға лицензия, екінші деңгейдегі банктер ғана жүзеге асыра алатын банк операцияларын қоспағанда, Банктер туралы заңда көзделген бір немесе бірнеше операцияларды жүргізуге беріледі.
Банктік емес ұйым жүзеге асыратын банктік заем операциясы Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту және Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Жеке тұлғаларға бағалы қағаздар рыногында жұмыстарды орындауға рұқсат беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 1999 жылғы 20 сәуірдегі N 30  қаулысына  өзгеріс енгізу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 317  қаулысымен  (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3870 тіркелген) көзделген жағдайларды қоспағанда, басқа банктік операциялармен қоса атқаруға болмайды.

4. При открытии (прекращении деятельности) небанковской организацией филиалов или представительств в двухнедельный срок после учетной регистрации (снятии с учета) филиала (представительства) в органах юстиции, небанковская организация представляет в уполномоченный орган уведомление об открытии (прекращении деятельности) филиала или представительства и нотариально засвидетельствованную копию свидетельства об учетной регистрации филиала или представительства (приказа о снятии с учета, аннулировании свидетельства об учетной регистрации филиала (представительства).
Глава 2. Создание, лицензирование
небанковских организаций
5. Небанковская организация может создаваться и осуществлять свою деятельность в любых организационно-правовых формах, кроме производственного кооператива.
6. Небанковская организация создается и действует на основании учредительных документов (документа) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. В случае внесения изменений и дополнений в учредительные документы, небанковская организация уведомляет об этом уполномоченный орган с представлением нотариально засвидетельствованных копий изменений и дополнений в учредительные документы с отметкой органа юстиции о регистрации внесенных изменений.
8. Лицензия на проведение отдельных видов банковских операций (далее - лицензия) в национальной и иностранной валюте выдается с учетом требований и ограничений, установленных  Законом  Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле", по форме согласно  приложениям 1  и  2 к  настоящим Правилам.
9. Для получения лицензии заявитель представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление установленного образца, форма которого утверждается Правительством Республики Казахстан;
2) нотариально засвидетельствованные копии устава и свидетельства о государственной регистрации заявителя в качестве юридического лица;
3) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о постановке заявителя на учет в налоговом органе;
4) нотариально засвидетельствованную копию документа, подтверждающего присвоение унифицированного идентификационного кода, выданного уполномоченным органом государственной статистики Республики Казахстан;
5) документ, подтверждающий уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами банковской деятельности;
6) документы, подтверждающие полную оплату минимального размера уставного капитала (платежные поручения, приходные кассовые ордера, а также свидетельство о государственной регистрации выпуска ценных бумаг (для юридических лиц в организационно-правовой форме акционерного общества);

4. Банктік емес ұйым филиалдарды немесе өкілдіктерді ашқан (филиалдар немесе өкілдіктердің қызметін тоқтатқан) кезде әділет органдарында есепті тіркеуден өткеннен (филиалдың (өкілдіктің) есебінен шығарғаннан) кейін екі апталық мерзімде банктік емес ұйым уәкілетті ұйымға филиалды немесе өкілдікті ашу (қызметін тоқтату) туралы хабарламаны және филиалды немесе өкілдікті есепке алуды тіркеу туралы (филиалды немесе өкілдікті есепке алуды тіркеу туралы куәлігін жою, есебінен шығару туралы бұйрық) нотариат куәландырған куәлігін ұсынады.
2-тарау. Банктік емес ұйымдарды құру, лицензиялау
5. Банктік емес ұйым өз қызметін өндірістік кооперативтен басқа, кез келген ұйымдық-құқықтық нысандарда құрыла және жүзеге асыра алады.
6. Банктік емес ұйым құрылтай құжаттары (құжаты) негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылады әрі іс-әрекет етеді.
7. Құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, банктік емес ұйым енгізілген өзгерістерді тіркеу туралы әділет органының белгісі бар құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмесін ұсына отырып, бұл жөнінде уәкілетті органға хабардар етеді.
8. Банктік және өзге операцияларды жүргізуге лицензия (бұдан әрі - лицензия) осы  Ереженің  1 және  2-қосымшаларына  сай нысан бойынша "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңымен  белгіленген талаптар мен шектеулерді ескере отырып беріледі.
9. Лицензияны алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға:
1) нысаны Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен, белгіленген үлгімен жазылған  өтініш ;
2) заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеуден өту туралы жарғы мен куәлігінің нотариат куәландырған көшірмелерін;
3) өтініш берушінің салық органында есепке қою туралы куәлігінің нотариат куәландырған көшірмесін;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика уәкілетті орган берген, жүйеленген бірегейлендірілген кодты алуын растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін;
5) банк қызметінің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымды бюджетке төлегенін растайтын құжатты;
6) жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшерін толық төлегенін (төлем тапсырмасымен, кіріс кассалық ордерлермен) растайтын құжаттар, сондай-ақ бағалы қағаздар шығарылымын (ұйымдық-құқықтық нысанында акционерлік қоғамның заңды тұлғалар үшін) мемлекеттік тіркеу туралы куәлігін;

7) экономическое обоснование по всем планируемым банковским операциям, характеризующее цель и необходимость получения лицензии;
8) правила об общих условиях проведения банковских операций небанковской организации в соответствии с требованиями банковского законодательства Республики Казахстан;
9) сведения о первом руководителе и главном бухгалтере небанковской организации на электронном и бумажном носителях согласно  приложению 3  к настоящим Правилам;
10) положительное заключение Национального Банка Республики Казахстан в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
11)  (исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 мая 2006 года N  118 )
Минимальный размер уставного капитала по каждому виду небанковской организации устанавливается уполномоченным органом и в пределах этих сумм должен быть оплачен только деньгами (за исключением отдельных случаев, когда решением Правительства Республики Казахстан может быть предусмотрен иной размер и порядок формирования уставного капитала небанковской организации, единственным учредителем которой является государство).
Требования по оплате минимального размера уставного капитала не распространяются на некоммерческие организации, формирование уставного капитала которых не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
10. Заявление о выдаче лицензии должно быть рассмотрено в течение одного месяца со дня представления документов на выдачу лицензии.
11. Действующей небанковской организации лицензия на проведение дополнительных видов банковских операций выдается при выполнении ею следующих условий:
1) выполнение, в случае установления уполномоченным органом для небанковской организации, пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов в течение трех последовательных месяцев, предшествующих дате подачи заявления о внесении дополнительных видов банковских операций в действующую лицензию и на момент рассмотрения данного заявления;
2) отсутствие принятых ограниченных мер воздействия и санкций в течение трех последовательных месяцев, предшествующих дате подачи заявления на выдачу лицензии.
12. Для получения лицензии на проведение дополнительных видов банковских операций небанковская организация представляет в уполномоченный орган документы в соответствии с подпунктами 1), 5), 7), 8), 10) пункта 9 настоящих Правил.
13. При выдаче небанковской организации лицензии на проведение дополнительных банковских операций в нее включается весь перечень банковских операций, разрешенный небанковской организации. Ранее выданная небанковской организации лицензия подлежит возврату в уполномоченный орган.

7) лицензияны алу мақсаты мен қажеттілігін сипаттайтын барлық жоспарланған банктік операциялар бойынша экономикалық негіздемені;
8) Қазақстан Республикасының банк заңнамасының талаптарына сәйкес банктік емес ұйымның операцияларды жүргізудің жалпы талаптары жөніндегі ережені ұсынады;
9) осы Ереженің  3-қосымшасына  сәйкес банктік емес ұйымның бірінші басшысы және бас бухгалтері туралы электронды және қағаз тасымалдаушысында берілетін мәліметтер;
10) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің оң қорытындысы.
11)  алынып тасталды .
Банктік емес ұйымның әрбір түрі бойынша жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшерін уәкілетті орган белгілейді және осы сома шегінде тек ақшамен төленуі тиіс (Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен жалғыз құрылтайшысы мемлекет болып табылатын банктік емес ұйымның жарғылық капиталының өзге мөлшері мен қалыптасу тәртібі көзделуі мүмкін жеке жағдайларды қоспағанда).
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде жарғылық капиталының қалыптасуы көзделмеген коммерциялық емес ұйымға жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшерін төлеу бойынша талаптар қойылмайды.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 мамырдағы  N 118  қаулысымен .
10.  Лицензияны  беру туралы өтінішті уәкілетті орган барлық қажетті құжаттарды ұсынған күннен бастап бір ай ішінде қарауы тиіс.
11. Банк операцияларының қосымша түрлерін жүргізуге лицензияны алу үшін жұмыс істеп тұрған банктік емес ұйым мынадай талаптарды орындауы қажет:
1) уәкілетті орган банктік емес ұйым үшін пруденциалдық нормативтерді және сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттерді белгілеген жағдайда, лицензияны алуға қолданыстағы лицензияға банк операцияларының қосымша түрлерін енгізу туралы өтінішті бергенге және осы өтінішті қарау сәтке дейінгі үш ай ішінде орындау;
2) лицензияны беруге өтінішті бергенге дейінгі үш ай ішінде қабылданған шектеулі ықпал ету шараларының және санкцияларының  болмауы.
12. Банк операциялардың қосымша түрлерін жүргізуге лицензия алу үшін банктік емес ұйым уәкілетті органға осы Ереженің 9-тармағының 1), 5), 7), 8), 10) тармақшаларына сәйкес құжаттарды береді.
13. Банктік емес ұйым банктің қосымша операцияларын жүргізуге лицензия берген кезде оған банктік емес ұйым рұқсат берген банк операцияларының барлық тізбесі енгізіледі. Банктік емес ұйымға бұрын берілген лицензия уәкілетті органға қайтарылуға жатады.

14. Заявление о выдаче лицензии на проведение дополнительных банковских операций рассматривается уполномоченным органом в срок, определенный пунктом 10 настоящих Правил.
15. Отказ в выдаче лицензии производится в сроки, предусмотренные для выдачи лицензии, в случае несоблюдения любого из требований, установленных пунктом 2  статьи 26  Закона о банках и пунктом 11 настоящих Правил.
В случае представления заявителем в уполномоченный орган неполного пакета документов, предусмотренных пунктами 9, 12 настоящих Правил, либо если в процессе их рассмотрения будет выявлено, что данные документы не соответствуют требованиям законодательства Республики Казахстан и устава, уполномоченный орган возвращает заявителю представленные для получения лицензии документы.
16. При отказе в выдаче лицензии или возврате документов заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде.
17. Уполномоченный орган ведет реестры выданных, переоформленных, приостановленных и отозванных лицензий.
Глава 3. Порядок регулирования деятельности
небанковских организаций
18. Небанковские организации осуществляют свою деятельность при наличии Правил об общих условиях проведения банковских операций и внутренних Правил, разработанных в соответствии со  статьей 31  Закона о банках, а в случае осуществления банковской заемной операции - Правил о внутренней кредитной политике, разработанных в соответствии со статьей   34 Закона о банках.
Правила об общих условиях проведения банковских операций должны содержать сведения и процедуры по всем банковским операциям, осуществляемым небанковской организацией.
19. При нарушении небанковской организацией законодательства Республики Казахстан, уполномоченный орган может применить к ней ограниченные меры воздействия и санкции, предусмотренные подпунктами а), б)  статьи 47  Закона о банках, либо нормативными правовыми актами, регулирующими деятельность отдельных видов небанковских организаций.
Глава 4. Заключительные положения
20. Реорганизация и ликвидация небанковских организаций осуществляется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
21. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам создания,
лицензирования, регулирования,
прекращения деятельности
организаций, осуществляющих
отдельные виды банковских операций
(печатается на бланке с изображением государственного
герба Республики Казахстан)
Лицензия
на проведение банковских операций,
предусмотренных банковским законодательством
Республики Казахстан в национальной валюте
N лицензии
Выдана ________________________________________________________
(полное наименование организации, осуществляющей отдельные
виды банковских операций)
Место нахождения организации ___________________________________
Перечень разрешенных видов банковских операций:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Лицензия действует на территории Республики Казахстан.
Срок действия лицензии - бессрочная.
Орган, выдавший лицензию _______________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
Дата выдачи лицензии - "___" __________200__год
Руководитель (заместитель руководителя)
уполномоченного органа ______________________________________
Место печати
город Алматы
Приложение 2
к Правилам создания,
лицензирования, регулирования,
прекращения деятельности
организаций, осуществляющих
отдельные виды банковских операций
(печатается на бланке с изображением государственного
герба Республики Казахстан)
Лицензия
на проведение банковских операций,
предусмотренных банковским законодательством
Республики Казахстан в национальной валюте
N лицензии
Выдана ________________________________________________________
(полное наименование организации, осуществляющей
отдельные виды банковских операций)
Место нахождения организации ___________________________________
Перечень разрешенных видов банковских операций:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Лицензия действует на территории Республики Казахстан.
Срок действия лицензии  -бессрочная.
Орган, выдавший лицензию _______________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
Дата выдачи лицензии - "___" __________200__год
Руководитель (заместитель руководителя)
уполномоченного органа _________________________________________
Место печати
город Алматы
Приложение 3
к Правилам создания,
лицензирования, регулирования,
прекращения деятельности
организаций, осуществляющих
отдельные виды банковских операций
__________
|   Фото   |
| Кандидата|
|          |
|          |
|__________|
Сведения о первом руководителе (главном бухгалтере)
организации, осуществляющей отдельные виды банковских
операций
________________________________________________________________
(указывается должность руководящего работника организации,
осуществляющей отдельные виды банковских операций)
________________________________________________________________
(наименование организации, осуществляющей отдельные виды
банковских операций)

14. Уәкілетті орган банктің қосымша операцияларын жүргізуге лицензия беру туралы өтінішті осы Ереженің 10-тармағында айқындалған мерзімде қарайды.
15. Лицензияны беруден бас тарту Банктер туралы Заңның  26-бабы  2-тармағында және осы Ереженің 11-тармағында белгіленген талаптардың біреуі сәйкес келмеген жағдайда, лицензияны беруге көзделген мерзімдерде жүргізіледі.
Өтініш беруші уәкілетті органға осы Ереженің 9, 12-тармақтарында көзделген құжаттардың толық пакетін берген не егер Қазақстан Республикасының заңнама және жарғы талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, уәкілетті орган өтініш берушіге лицензияны алуға берілген құжаттарды қайтарады.
16.  Лицензияны  беруден бас тартқан немесе құжаттарды қайтарған кезде өтініш берушіге жазбаша түрде дәлелденген  жауап беріледі .
17. Уәкілетті орган берілген, қайта ресімделген, уақытша тоқтатылған және қайтарылған лицензиялардың тізілімін жүргізеді.
3-тарау. Банктік емес ұйымдардың қызметін
реттеу тәртібі
18. Банктік емес ұйымдар өз қызметін Банктер туралы Заңның   31-бабына  сәйкес әзірленген Операцияларды жүргізудің жалпы талаптары туралы ережесі және Ішкі ережесі болған кезде, ал банктік заем операцияларын жүзеге асырған жағдайда, Банктер туралы Заңның  34-бабына  сәйкес әзірленген Ішкі кредиттік саясаты туралы ереже болған кезде жүзеге асырады.
Банк операцияларды жүргізудің жалпы талаптары туралы ережеде банктік емес ұйым жүзеге асыратын барлық банктік және өзге операциялар жөніндегі мәліметтер мен рәсімдер болуы тиіс.
19. Банктік емес ұйым Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған жағдайда, уәкілетті орган оған ықпал етудің шектеулі шараларын және Банктер туралы Заңның  47-бабының  а), б) тармақшаларында көзделген санкцияларды қолданады.
4-тарау. Қорытынды ережелер
20. Банктік емес ұйымдарды қайта ұйымдастыру мен тарату Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
21. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуі тиіс.
Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарды құру, қызметін
лицензиялау, реттеу, тоқтату
ережесінің 1-қосымшасы
(Қазақстан Республикасының мемлекеттік елтаңба бейнесімен
бланкіде басылады)
Қазақстан Республикасының
банк заңнамасында көзделген ұлттық валютамен
банк операциялар жүргізуге
Лицензиясы
лицензия N
____________________________________________________________ берілді
(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
___________________________________________________________________
ұйымының толық атауы)
Ұйымның орналасқан жері ____________________________________________
Банк операцияларының рұқсат берілген түрлерінің тізбесі:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Лицензия Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады.
Лицензияның қолданылу мерзімі - мерзімсіз
Лицензияны берген орган ____________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
Лицензияның берілген күні - 200__ж. "___" __________
Уәкілетті органның
басшысы (басшы орынбасары) __________________________
Мөр орны
Алматы қаласы
Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарды құру, қызметін
лицензиялау, реттеу, тоқтату
ережесінің 2-қосымшасы
(Қазақстан Республикасының мемлекеттік елтаңба
бейнесімен бланкіде басылады)
Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген
ұлттық және шетел валютасында банк операцияларын жүргізуге
Лицензиясы
лицензия N
____________________________________________________________ берілді
(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
____________________________________________________________________
ұйымының толық атауы)
Ұйымның орналасқан жері ____________________________________________
Банк операцияларының рұқсат берілген түрлерінің тізбесі:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Лицензия Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады.
Лицензияның қолданылу мерзімі - мерзімсіз
Лицензияны берген орган ________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
Лицензияның берілген күні - 200__ж. "___" __________
Уәкілетті органның
басшысы (басшы орынбасары) _____________________________________
Мөр орны
Алматы қаласы
Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарды құру, қызметін
лицензиялау, реттеу, тоқтату
ережесінің 3-қосымшасы
____________
| Үміткердің |
|   суреті   |
|            |
|            |
|____________|
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымының бірінші басшысы (бас бухгалтері)
туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымының
басшы қызметкерінің қызметі көрсетіледі)
____________________________________________________________________
(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымының атауы)

1. Общие сведения:
________________________________________________________________
Фамилия, имя, |_________________________________________________
отчество      |_________________________________________________
|(в полном соответствии с удостоверением личности
|(паспортом), в случае изменения фамилии, имени,
| отчества, указать когда и по какой причине они
| были изменены)
______________|_________________________________________________
Дата и место  |
рождения      |
______________|_________________________________________________
Постоянное    |_________________________________________________
место         |_________________________________________________
жительства,   |(указать подробный адрес, номера служебного,
номера        | домашнего, контактного телефонов, телефонов
| включая код населенного пункта)
______________|_________________________________________________
Гражданство   |
______________|_________________________________________________
Полные        |
реквизиты     |
документа,    |
удостоверяю-  |
щего личность |
______________|_________________________________________________
Сведения о близких родственниках (родители, супруг, брат,
сестра, дети), а также свойственниках (брат, сестра, родители,
дети супруга (супруги):
________________________________________________________________
N  |   Фамилия, |  Год      |  Родственные   |  Место работы
|    имя,    | рождения  |   отношения    |  и должность
|  отчество  |           |                |
___|____________|___________|________________|__________________
1  |            |           |                |
___|____________|___________|________________|__________________
2  |            |           |                |
___|____________|___________|________________|__________________
N  |            |           |                |
___|____________|___________|________________|__________________
Прямое или косвенное участие в уставном капитале юридических лиц:
________________________________________________________________
N|Наименование и|Уставные виды деятельности  | Сумма и доля
|место         |    юридического лица       |Вашего участия
|нахождения    |                            |
_|______________|____________________________|__________________
1|              |                            |
_|______________|____________________________|__________________
2|              |                            |
_|______________|____________________________|__________________
3|              |                            |
_|______________|____________________________|__________________
2. Профессиональные данные:
________________________________________________________________
Образование,    |_______________________________________________
в том числе     |_______________________________________________
профессиональное|_______________________________________________
образование,    |(указать наименование и место нахождения
соответствующее | учебного заведения, факультета или отделения,
профилю работы  | период обучения, присвоенную квалификацию,
| реквизиты диплома об образовании)
________________|_______________________________________________
Дополнительное  |_______________________________________________
образование,    |_______________________________________________
в том числе     |(указать наименование и место нахождения
курсы повышения | учебного заведения, период обучения,
квалификации в  | реквизиты диплома об образовании, сертификат,
сфере, в которой| свидетельства)
работает, ученые|
степени         |
________________|_______________________________________________
Опыт работы в   |_______________________________________________
сфере финансовых|_______________________________________________
услуг           |(указать количество лет работы в финансовых
| организациях, занятие должности аудитора,
| бухгалтера по видам деятельности)
________________|_______________________________________________
Опыт работы на  |_______________________________________________
руководящей     |_______________________________________________
должности       |(описать имеющийся опыт работы: должностные
| обязанности, профессиональные навыки)
|
________________|_______________________________________________
Имеющиеся       |_______________________________________________
достижения      |_______________________________________________
|(указать информацию по данному вопросу,
| например, название научных публикаций,
| участие в научных разработках, законопроектах и
| так далее)
________________|_______________________________________________
|_______________________________________________
Членство в      |_______________________________________________
профессиональных|(указать информацию по данному вопросу,
организациях    | например, Палата аудиторов, актуариев)
________________|_______________________________________________
Квалификационное|_______________________________________________
свидетельство   |_______________________________________________
соответствующей |(указать номер, и дату квалификационного
категории,      |свидетельства)
выданное уполно-|
моченным органом|
заявителю       |
(лицензиату)    |
________________|_______________________________________________
Другая информа- |_______________________________________________
ция, имеющая    |_______________________________________________
отношение к     |(указывается информация, характеризующая
данному вопросу |профессиональную компетентность кандидата)
________________|_______________________________________________
Сведения о трудовой деятельности:
________________________________________________________________
N | Период работы  |Наименование организации, занимаемые
|                |должности и должностные обязанности,
|                |координаты организации
__|________________|____________________________________________
1 |                |
__|________________|____________________________________________
2 |                |
__|________________|____________________________________________
3 |                |
__|________________|____________________________________________

1. Жалпы мәліметтер:
____________________________________________________________________
Аты-жөні         |__________________________________________________
|__________________________________________________
|(аты-жөні өзгерген жағдайда жеке басын
|куәландыратын куәлігіне (төлқұжатына) толық
|сәйкестікте олар қашан және қандай себептермен
|өзгертілгенін көрсету)
_________________|__________________________________________________
Туған күні және  |
туған жері       |
_________________|__________________________________________________
Тұратын жері     |__________________________________________________
телефон          |__________________________________________________
нөмірлері        |(мекен-жайын, елді-мекен жерінің кодын қоса отырып
|жұмыс, үй, байланыс телефон нөмірлерін нақты
|көрсету)
_________________|__________________________________________________
Азаматтылығы     |
_________________|__________________________________________________
Жеке басын       |
куәландыратын    |
құжаттың         |
толық            |
деректемелері    |
_________________|__________________________________________________
Жақын туысқандарының (ата-анасы, жұбайы, ағасы, апасы,
балалары), сондай-ақ өзінің (ағасы, апасы, ата-анасы, ерінің
(зайыбының) балалары) туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
N |     Аты-жөні  |   Туған   |   Туыстық    |   Жұмыс орны
|               |    жылы   |   қатынасы   |  және лауазымы
|               |           |              |
__|_______________|___________|______________|_____________________
1  |               |           |              |
___|_______________|___________|______________|_____________________
2  |               |           |              |
___|_______________|___________|______________|_____________________
3  |               |           |              |
___|_______________|___________|______________|_____________________
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталдағы тікелей немесе жанама қатысу:
____________________________________________________________________
N |   Атауы және    |    Заңды тұлға қызметінің  | Сіздің қатысу
|   мекен-жайы    |      жарғылық түрлері      |  сомасы және
|                 |                            |     үлесі
__|_________________|____________________________|__________________
1 |                 |                            |
__|_________________|____________________________|__________________
2 |                 |                            |
__|_________________|____________________________|__________________
3 |                 |                            |
__|_________________|____________________________|__________________ 2. Кәсіби деректер:
____________________________________________________________________
Білім беру,             |___________________________________________
оның ішінде             |___________________________________________
жұмысына сәйкес         |___________________________________________
келетін                 |(оқу орнының атауын және мекен жайын,
кәсіби білім беру       |факультетін немесе бөлімін, оқу кезеңін,
|берілген біліктілігін, білім беру туралы
|дипломның деректемелерін көрсету)
________________________|___________________________________________
Қосымша                 |___________________________________________
білім беру,             |___________________________________________
оның ішінде             |(оқу орнының атауын және мекен жайын,
ғылыми дәрежесі бар     |оқу кезеңін, білім беру туралы дипломның
тұлғалар жұмыс          |деректемелерін, сертификатын, куәлігін
істейтін саласында      |көрсету)
біліктілігін            |
арттыру курстары        |
________________________|___________________________________________
Қаржылық қызмет         |___________________________________________
көрсету саласында       |___________________________________________
жұмыс тәжірибесі        |(қаржы ұйымдарында аудитор, қызметінің
|түрлері бойынша бухгалтер қызметінің
|айналысында қанша жыл жұмыс істегенін
|көрсету)
________________________|___________________________________________
Басшы қызметінде        |___________________________________________
жұмыс тәжірибесі        |___________________________________________
|(бар жұмыс тәжірибесін сипаттау: қызметтік
|міндеттерін, кәсіби дағдылары)
________________________|___________________________________________
Бар жетістіктері        |
________________________|___________________________________________
|___________________________________________
|(осы мәселе бойынша ақпарат көрсету, мысалы
|ғылыми жарияланымдарының аты, ғылыми
|әзірлемелерде, заң жобаларда қатысу және
|ж.с.с)
________________________|___________________________________________
Кәсіби ұйымдарында      |___________________________________________
мүшелігі                |___________________________________________
|(осы мәселе бойынша ақпарат көрсету,
|мысалы, Аудиторлар, актуарийлер Палатасы)
________________________|___________________________________________
Уәкілетті орган         |___________________________________________
өтініш берушіге         |___________________________________________
(лицензиатқа) берген    |(біліктілік куәлігінің нөмірін және күнін
санатына сәйкес         | көрсету)
біліктілік куәлігі      |
________________________|___________________________________________
Осы мәселеге            |___________________________________________
қатысы бар              |___________________________________________
басқа ақпарат           |(үміткердің кәсіби құзыретін сипаттайтын
| ақпарат көрсетіледі)
________________________|___________________________________________
Еңбек қызметі туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
N  | Жұмыс кезеңі    | Ұйымның атауы, атқаратын қызметі және
р/с |                 | қызметтік міндеттері, ұйымның мекен-жайы
____________________________________________________________________
1   |                 |
____|_________________|_____________________________________________
2   |                 |
____|_________________|_____________________________________________
3   |                 |
____|_________________|_____________________________________________

3. Другие сведения:
________________________________________________________________
Наличие не погашенной или не снятой в      | Да/нет
установленном законом порядке судимости за | если Да, то указать
преступления, совершенные в сфере          | дату и номер
экономической деятельности, за коррупцион- | решения о
ные и иные преступления против интересов   | привлечении к
государственной службы и государственного  | ответственности,
управления                                 | статью Кодекса
___________________________________________|____________________
Наличие данных об отстранении органами     |Да/нет, если "Да",
надзора от выполнения служебных            |то даты, кем приме-
обязанностей за нарушение законодательства |нена мера воздейст-
Республики Казахстан                       |вия
___________________________________________|____________________
Ранее являлся руководящим работником       | Наименование
финансовой организации, признанной         | организации,
банкротом либо в отношении которой         | должность,
принято решение об отзыве лицензии, о      | период работы
принудительной ликвидации, консервации,    |
принудительном выкупе акций                |
___________________________________________|____________________
Привлекался ли в качестве ответчика, как   |____________________
руководитель финансовой организации, в     |____________________
судебные разбирательства по вопросам       |(указать дату,
оказания финансовых услуг                  | наименование
| организации-
| ответчика в судебном
| разбирательстве,
| рассматриваемый
| вопрос и решение
| суда)
___________________________________________|____________________
Другая информация, имеющая отношение к     |____________________
данному вопросу                            |____________________
|(указывается
| произвольно)
___________________________________________|____________________
Я (фамилия, имя, отчество первого руководителя (главного
бухгалтера) финансовой организации), _______________________,
подтверждаю, что настоящая информация была тщательно мною
проверена и является достоверной и полной,
__________________(подпись, дата).
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 25 февраля 2006 года N 34
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
1.  Постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года N 445 "Об утверждении Правил создания, лицензирования, регулирования, прекращения деятельности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2644, опубликованное 20 января 2004 года в газете "Егемен Қазақстан").

3. Басқа мәліметтер:
____________________________________________________________________
Экономикалық қызметі саласында жасалған            |   Иә/жоқ
қылмыстары, сыбайлас жемқорлық және өзге           | егер Иә болса,
мемлекеттік қызметінің және мемлекеттік            | онда жауап-
басқармасының мүдделеріне қарсы                    | кершілікке
қылмыстары үшін заңда белгіленген тәртіппен        | тарту туралы
өтелмеген немесе алынбаған сотталғандығының болуы  | шешімнің күні
| және нөмірі,
| Кодекстің бабы
___________________________________________________|________________
Қазақстан Республикасының заңнамасын               |Иә/жоқ, егер
бұзғанына қызметтік міндеттерін орындамағаны үшін  |"Иә", онда
қадағалау органдарының шеттету туралы деректердің  | ықпал ету
болуы                                              |шараларын кім
|қолдаған, күні
___________________________________________________|________________
Банкрот деп танылған не оған қатысты лицензияны    | Ұйымның атауы,
қайтарып алу туралы, мәжбүрлеп тарату,             | лауазымы,
консервациясы, акцияларды мәжбүрлеп сатып алу      | жұмыс кезеңі
туралы шешім қабылданған қаржы ұйымының            |
бұрын басшы қызметкері болып табылды               |
___________________________________________________|________________
Жауапкер ретінде, қаржы ұйымының басшысы           |________________
ретінде қаржылық қызмет көрсету мәселелері         |________________
бойынша соттың істі қарау барысында                |(соттың істі
тартылды ма                                        |қарау барысында
|жауапкер
|ұйымының атауын,
|күнін,
|қарастырылатын
|шешімін және
|сот шешімін
|көрсету)
___________________________________________________|________________
Осы мәселеге қатысы бар басқа ақпарат              |________________
|________________
|(еркін
|көрсетіледі)
___________________________________________________|________________
Мен (қаржы ұйымының бірінші басшысының (бас бухгалтерінің)
аты-жөні), ________________________, осы ақпаратты мұқият
тексергендігімді және оның дұрыс әрі толық екенін растаймын.
(қолы, күні)
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының
2006 жылғы 25 ақпандағы N 34
қаулысының 2-қосымшасы
Күші жойылған деп танылған нормативтік құқықтық
актілердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды құру, қызметін лицензиялау, реттеу, тоқтату ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 6 желтоқсандағы N 445  қаулысы  (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2644 тіркелген, 2004 жылғы 20 қаңтарда "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).

2.  Постановление  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июля 2004 года N 207 "О приостановлении действия пункта 6 Правил создания, лицензирования, регулирования, прекращения деятельности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года N 445, зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 2644" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 20920, опубликованное в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2004 года, N 41-44, ст. 1046).
3.  Постановление  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года N 354 "О внесении изменения и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года N 445 "Об утверждении Правил создания, лицензирования, регулирования, прекращения деятельности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 25727, опубликованное в газете "Юридическая газета" от 9 декабря 2005 N 230-231).

2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 2644 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 445 қаулысымен бекітілген Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін құру, лицензиялау, реттеу, тоқтату ережесінің 6-тармағының қолданылуын тоқтата тұру туралы" 2004 жылғы 12 шілдедегі N 207  қаулысы  (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 20920 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқару және өзге мемлекеттік органдарының Нормативтік құқықтық актілері N 41-44 бюллетенінде, 2004 ж., 1046 бетте жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды құру, қызметін лицензиялау, реттеу, тоқтату ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 6 желтоқсандағы N 445 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 354  қаулысы  (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 25727 тіркелген, "Заң газеті" N 230-231 газетінде, 2005 жылғы 9 желтоқсанда жарияланған).