Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года N 310 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года N 132. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2006 года N 4299. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года N 119
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22.08.2008 N 119 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
В соответствии с подпунктами 11), 15) пункта 2 статьи 3 , пунктом 4 статьи 45 , статьей 49 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктами 5), 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу нормативные правовые акты согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года N 310 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3868) следующее изменение:
пункт 17 исключить.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его действие распространяется на отношения, возникшие с 1 июля 2006 года.
5. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Токобаев Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти дней со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и Объединения юридических лиц "Ассоциация управляющих активами".
6. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 17 июня 2006 года N 132
Правила
расчета пруденциальных нормативов для организаций,
совмещающих виды профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Сноска. По тексту слова "Брокеру и (или) дилеру и", "Брокера и (или) дилера и", "Брокером и (или) дилером и", "и Брокера и (или) дилера", "Брокер и (или) дилер и", "Брокер и (или) дилер,", "Брокером и (или) дилером", ", Брокеру и (или) дилеру", ", Брокера и (или) дилера" исключены постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 17 маусымдағы N 132 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 14 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 4299. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 22 тамыздағы N 119 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.08.22 N 119 қаулысымен
------------------- Бұйрықтан үзінді --------------------
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 2-тармағының 11), 15) тармақшаларына, 45-бабының 4-тармағына, 49-бабына және "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 1-тармағының 5), 6) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. ...
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2008 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
4. ...
5. ...
6. ...
7. ...
Төрайым                                    Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2008 жылғы 22 тамыздағы
N 119 қаулысына қосымша
Күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық
актілердің тізбесі
1. Агенттік Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 132 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4299 тіркелген).
2. ...
3. ...
4. ...
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабы 2-тармағының 11), 15) тармақшаларына, 45-бабының 4-тармағына, 49-бабына және "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 5), 6) тармақшаларына сәйкес, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3868 тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
17-тармақ алып тасталсын.
4. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күннен кейін қолданысқа енгізіледі және оның қолданысы 2006 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған қатынастарға таратылады.
5. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Тоқобаев Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күннің ішінде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, "Активтерді басқарушылар қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
6. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л. Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2006 жылғы 17 маусымдағы
N 132 қаулысына 1-қосымша
Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін
қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық
нормативтерді есептеу ережесі
Ескерту: Бүкіл мәтін бойынша "Брокер және (немесе) дилер", "Брокерге және (немесе) дилерге және", "және Брокерге және (немесе) дилерге және", "Брокердің және (немесе) дилердің және", "Брокер және (немесе) дилердің және", "Брокер және (немесе) дилер және", "және Брокерге және (немесе) дилерге", "Брокерде және (немесе) дилерде және", "Брокер мен (немесе) дилердің,", "Брокер мен (немесе) дилерде,", "Брокерге және (немесе) дилерге", "Брокердің және (немесе) дилердің" деген  сөздер алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.

Глава 1. Общие положения
1. Правила расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, (далее - Правила) устанавливают порядок расчета пруденциальных нормативов, обязательных к соблюдению организациями, совмещающими виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
2. Расчет и порядок представления отчетности по иным пруденциальным нормативам, не указанным в настоящих Правилах, для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган), определяющим порядок их расчета и представления отчетности.
3. В качестве ликвидных активов организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем (далее - Управляющий), признаются следующие активы:
1) деньги, в том числе:
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу;
деньги на счетах в банках второго уровня Республики Казахстан;
деньги на счетах в центральном депозитарии ценных бумаг;
деньги на счетах в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service");
деньги на счетах в организациях-нерезидентах, предоставляющих банковские услуги организациям для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг;
2) вклады в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, ценные бумаги которых включены в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории, или являющихся дочерними банками-резидентами, родительские банки - нерезиденты которых имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
4) вклады в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесі (бұдан әрі - Ереже) бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдардың сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтерін есептеу тәртібін белгілейді.
2. Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған, осы Ережеде көрсетілмеген өзге пруденциалдық нормативтер бойынша есептеу және есеп беру тәртібі қаржы нарығы мен қаржылық ұйымдарды реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) олардың есептеу және есеп беру тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.
3. Инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның (бұдан әрі - Басқарушы) өтімді активтері ретінде мына активтер танылады:
1) ақша, оның ішінде:
баланс бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын кассадағы ақша;
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің шоттарындағы ақша;
бағалы қағаздар орталық депозитарийінің шоттарындағы ақша;
"А" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "А2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) санаттарынан кем емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі бар резидент емес банктердің шоттарындағы ақша;
ұйымдасқан бағалы қағаздар рыногындағы операцияларды жүзеге асыруға арналған ұйымдарға банктік қызмет көрсететін резидент емес ұйымдардың шоттарындағы ақша;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар;
3) Бағалы қағаздары қор биржасының ең жоғары санаты бойынша ресми тізімге енгізілген немесе еншілес резидент банктер болып табылатын, ықтимал шығын резервін шегергендегі "А" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "А2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) санаттарынан кем емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі бар резидент емес енші беруші банктердің Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдары;
4) ықтимал шығын резервін шегергендегі "А" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "А2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) санаттарынан кем емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі бар резидент емес банктердегі салымдар;

5) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
6) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Управляющему включенные в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи и облигаций Акционерного общества "Банк Развития Казахстана") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
7) ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
8) инфраструктурные облигации организаций Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
9) облигации Акционерного общества "Банк Развития Казахстана" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
10) ценные бумаги иностранных государств, имеющих рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
11) негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
12) акции иностранных эмитентов, чьи долговые ценные бумаги имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
13) ценные бумаги международных финансовых организаций (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;

5) ықтимал шығын резервін шегергендегі Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
6) ықтимал шығын резервін шегергендегі қор биржасының ең жоғары санаты бойынша (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигациялардан және "Қазақстан Даму банкі" АҚ облигацияларынан басқа) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізімге енгізілген Басқарушыға қатысы бойынша аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары;
7) ықтимал шығын резервін шегергендегі қор биржасының ресми тізіміне енгізілген (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) Қазақстан Республикасы ұйымдарының ипотекалық облигациялары;
8) ықтимал шығын резервін шегергендегі Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
9) ықтимал шығын резервін шегергендегі "Қазақстан Даму банкі" акционерлік қоғамының облигациялары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
10) ықтимал шығын резервін шегергендегі кредиттік рейтингтің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
11) ықтимал шығын резервін шегергендегі кредиттік рейтингтің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
12) ықтимал шығын резервін шегергендегі борыштық бағалы қағаздары кредиттік рейтингтің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ" ("Standard & Poor's" және"Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шетелдік эмитенттердің акциялары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
13) ықтимал шығын резервін шегергендегі халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);

14) акции организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Управляющему, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, обращающихся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, и долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Управляющему, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard & Poor's Республики Казахстан, обращающихся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, за вычетом резервов на возможные потери;
15) аффинированные драгоценные металлы;
16) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Управляющему, включенные в официальный список фондовой биржи по категории, следующей за наивысшей (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи) (с учетом суммы основного долга и начисленного вознаграждения, уменьшенные на пятьдесят процентов), за вычетом резервов на возможные потери;
16-1) долговые ценные бумаги, прошедшие процедуру листинга на специальной торговой площадке Регионального Финансового Центра города Алматы, с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резервов на возможные потери;
17) паи открытого и интервального паевых инвестиционных фондов, за вычетом резервов на возможные потери (уменьшенные на пятьдесят процентов);
18) акции организаторов торгов с ценными бумагами, центрального депозитария ценных бумаг и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг, уменьшенные на пятьдесят процентов, за вычетом резервов на возможные потери;
19) дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Управляющему аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, в том числе:
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Управляющему аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченной по условиям договора на срок не более трех дней в размере, не превышающем двадцати процентов от суммы активов по балансу;
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Управляющему аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяносто дней в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Управляющего, уменьшенная на пятьдесят процентов.
Ценные бумаги, указанные в настоящем пункте, не включаются в расчет ликвидных активов в случаях:
продажи ценных бумаг Управляющим на условиях их обратного выкупа или передачи в залог, или обременения иным образом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
покупки ценных бумаг Управляющим на рынке автоматического "репо" на условиях их обратной продажи.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.10.2006 N 226 (вводится в действие с 15.12.2006); от 23.02.2007 N 40 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

14) ықтимал шығын резервін шегергендегі Басқарушыға қатысы бойынша аффилиирленген тұлға болып табылмайтын, "ВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе"Ва2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар немесе шет мемлекеттердің не Қазақстан Республикасының ұйымдасқан рыноктарында айналыстағы "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас рейтингі бойынша "А" рейтингтік бағасы бар ұйымдардың акциялары Басқарушыға қатысы бойынша аффилиирленген тұлға болып табылмайтын, "ВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ва2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар немесе шет мемлекеттердің не Қазақстан Республикасының ұйымдасқан рыноктарында айналыстағы "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас рейтингі бойынша "А" рейтингтік бағасы бар ұйымдардың борыштық бағалы қағаздары;
15) тазартылған қымбат металдар;
16) ықтимал шығын резервін шегергендегі қор биржасының ең жоғары санатынан кейінгі (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигациялардан басқа) (елу процентке кемітілген негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Басқарушыға қатысы бойынша аффилиирленген тұлға болып табылмайтын (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар) Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары;
16-1) Алматы қаласының Өңірлік Қаржы Орталығының арнаулы сауда алаңында листинг рәсімінен өткен негізгі борыш сомасын және есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып, ықтимал шығын резервтерін қоспағанда борыштық бағалы қағаздар;
17) ықтимал шығын резервін шегергендегі ашық және аралық инвестициялық қорлардың пайлары (елу процентке кемітілген);
18) ықтимал шығын резервін шегергендегі, елу процентке кемітілген, акционерлері бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары болып табылатын, бағалы қағаздармен, бағалы қағаздардың және бағалы қағаздар рыногы инфрақұрылымының бір бөлігі болып табылатын өзге заңды тұлғалардың орталық депозитарийімен жасалатын сауда-саттықты ұйымдастырушылардың акциялары;
19) Басқарушыға қатысы бойынша аффилиирленген тұлға болып табылмайтын (ықтимал шығын резервін шегере отырып), қызметкерлер мен басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергендегі ұйымның дебиторлық берешегі, оның ішінде:
Басқарушыға қатысы бойынша аффилиирленген тұлға болып табылмайтын, баланс бойынша активтер сомасының жиырма процентінен аспайтын мөлшердегі шарт талаптары бойынша дебиторлық берешекті шегергендегі жасалған шарт талаптарын қызметкерлердің және басқа тұлғалардың үш күннен аспайтын мерзімге кешіктірген дебиторлық берешек (ықтимал шығын резервін шегере отырып);
Басқарушыға қатысы бойынша аффилиирленген тұлға болып табылмайтын, Басқарушының балансы бойынша жасалған шарт талаптарын қызметкерлердің және басқа тұлғалардың тоқсан күннен аспайтын мерзімге кешіктірген елу процентке кемітілген активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі дебиторлық берешекті шегергендегі дебиторлық берешек (ықтимал шығын резервін шегере отырып).
Осы тармақта көрсетілген бағалы қағаздар мынадай жағдайларда өтімді активтер есебіне қосылмайды:
Басқарушы оларды қайта сатып алу шартымен сатқан немесе кепілге берген, немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа жолмен ауыртпалық салған жағдайда;
Басқарушы автоматтандырылған "репо" нарығында қайта сату шартымен бағалы қағаздарды сатып алған жағдайда.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006.10.27 N 226 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2007.02.23 N 40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.

4. В качестве прочих активов Управляющего, включаемых в расчет достаточности собственного капитала, признаются следующие активы:
1) основные средства Управляющего по балансовой стоимости, в том числе:
земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Управляющего;
здания и сооружения, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Управляющего;
машины и оборудование, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем пяти процентов от суммы активов по балансу Управляющего;
2) программное обеспечение - по балансовой стоимости, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Управляющего.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.10.2006 N 226 (вводится в действие с 15.12.2006).
5. Для накопительного пенсионного фонда, осуществляющего инвестиционное управление пенсионными активами (далее - Фонд), организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (далее - Организация), перечень ликвидных и прочих активов определяется постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года N 223 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами".
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.10.2006 N 226 (вводится в действие с 15.12.2006).
Глава 2. Порядок расчета пруденциальных
нормативов для Фонда
Сноска. Глава 2 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.10.2006 N 226 (вводится в действие с 15.12.2006).
6. Коэффициент достаточности собственного капитала при осуществлении Фондом деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, а также при совмещении Фондом деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами и брокерской и дилерской деятельности без права ведения счетов клиента в качестве номинального держателя, рассчитывается по формуле:
К 1 = (ЛА - О)/ВПА, где
ЛА - активы Фонда, указанные в пункте 5 настоящих Правил;
О - совокупные обязательства Фонда (при совершении операции "репо" методом открытых торгов в обязательства включается только сумма дисконтирования рыночной стоимости объекта "репо" на момент открытия "репо", определенная согласно внутренним правилам фондовой биржи);
ВПА - стоимость финансовых инструментов, находящихся в инвестиционном портфеле Фонда, взвешенных по степени риска, которая рассчитывается по формуле:
ВПА = Е(К * Кр) + ((Опр + СПр) + ЕАк * 0,08 + Вр)) + УВД, где
Е(К * Кр) - кредитный риск, где
К - текущая стоимость долговых ценных бумаг, отнесенных в категорию удерживаемых до погашения в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, а также долговых ценных бумаг, которые находятся в портфеле более трех лет, депозитов, аффинированных драгоценных металлов;
Кр - степень риска финансового инструмента, взвешиваемого по кредитному риску, в соответствии с Приложением 1 к настоящим Правилам;
(Опр + СПр) + ЕАк * 0,08 + Вр - рыночный риск, где

4. Басқарушының меншікті капиталдың жеткіліктілік есебіне енген басқа активтері ретінде мынадай активтер танылады:
1) Басқарушының баланстық құны бойынша негізгі құрал-жабдықтары, оның ішінде:
Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі меншігіндегі немесе тұрақты пайдалану құқығындағы жер;
Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі меншігіндегі үйлер және ғимараттар;
Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының бес процентінен аспайтын мөлшердегі меншігіндегі машиналар мен жабдықтар;
2) бағдарламалық қамтамасыз ету - Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі баланстық құны бойынша.
Ескерту: 4-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 226 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен .
5. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қоры үшін (бұдан әрі - Қор) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым үшін (бұдан әрі - Ұйым) өтімді және басқа активтер тізбесі Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 27-қазандағы N 223 қаулысымен анықталады.
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 226 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен .
2-тарау. Қор үшін пруденциалдық
нормативтерді есептеу тәртібі
Ескерту: 2-тарау жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 226 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен .
6. Қор зейнетақы активтерін инвестициялық басқару бойынша қызметті жүзеге асыру барысында меншікті капиталының, сондай-ақ Қор зейнетақы активтері мен брокерлік және дилерлік қызметті номиналды ұстаушы ретінде клиенттің шоттарын жүргізу құқығынсыз инвестициялық басқару жөніндегі қызметті қоса атқарған кезде жеткіліктілік коэффициенті мына формула бойынша есептелінеді:
К 1 =(ӨА - М)/ МЗА, мұнда
ӨА - осы ереженің 5-тармағында көрсетілген Қор активтері;
М - Қордың жиынтық міндеттемелері ("репо" операциясын ашық сауда әдісімен өткізгенде, міндеттемелерге тек "репо" ашу сәтіне қор биржасының ішкі ережелеріне сәйкес анықталған "репо" объектісінің нарықтық құнының дисконт сомасы кіреді);
МЗА - мына формула бойынша есептелетін тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қордың инвестициялық портфеліндегі қаржы құралдарының құны:
МЗА = Е(К*Кт)+(( Жпт + Епт) + ЕАк*0,08 + Вт)) + ОЖК, мұнда Е(К*Кт) - кредиттік тәуекел, мұнда
К - қаржылық есептің халықаралық стандартына сәйкес өтелгенге дейін ұсталынатын санатқа енгізілген борыштық бағалы қағаздардың, сондай-ақ үш жылдан астам портфелдегі борыштық бағалы қағаздардың, депозиттердің, аффинирленген бағалы металдардың ағымдағы құны;
Кт - осы ереженің 1-қосымшасына сәйкес кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының тәуекел деңгейі;
(Жпт + Епт) + ЕАк*0,08 + Вт - рыноктық тәуекел, мұнда

(Опр + СПр) - процентный риск, представляющий собой сумму специфического процентного риска, рассчитанного в соответствии с Приложением 1-1 к настоящим Правилам, и общего процентного риска, рассчитанного в соответствии с Приложением 1-2 к настоящим Правилам, по долговым ценным бумагам, не принятых в расчет кредитного риска,
ЕАк * 0,08 - фондовый риск, где
Ак - текущая стоимость акций, паев,
Вр - валютный риск, определяемый как В * 0,08, где
В - текущая стоимость финансовых инструментов, номинированных в иностранной валюте, а также номинал и/или купонное вознаграждение по которым индексировано к изменению курсов иностранных валют, за исключением финансовых инструментов, условия выпуска которых предусматривают фиксацию денежных потоков по данному инструменту по установленному курсу в национальной валюте на весь период обращения данных ценных бумаг, и драгоценных металлов, наличной иностранной валюты;
УВД - усредненный валовой доход, рассчитываемый по формуле:
Е валового дохода, полученного за последние три финансовых года .
УВД =                               3
Величина УВД рассчитывается ежегодно по состоянию на первое число первого месяца отчетного года в соответствии с финансовой отчетностью и корректируется в случае необходимости после ежегодного аудита.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23.02.2007 N 40 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
7. Значение коэффициента достаточности собственного капитала ежедневно должно составлять:
1) с 1 января 2007 года-не менее 0,01;
2) с 1 января 2008 года - не менее 0,04;
3) с 1 января 2009 года - не менее 0,06.
Глава 3. Порядок расчета пруденциальных нормативов
для организаций, осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Сноска. Глава 3 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.10.2006 N 226 (вводится в действие с 15.12.2006).
8. Порядок расчета и значение коэффициента достаточности собственного капитала при совмещении Организацией деятельности с деятельностью по управлению инвестиционным портфелем (при наличии активов в управлении), а также с брокерской и дилерской деятельностью без права ведения счетов клиента в качестве номинального держателя устанавливаются постановлением Правления Агентства от 27 октября 2006 года N 223 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4480).
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23.02.2007 N 40 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
9. (исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору  финансового рынка и финансовых организаций от 23.02.2007 N 40 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
10. (исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору  финансового рынка и финансовых организаций от 23.02.2007 N 40 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

(Жпт + Епт) - осы ереженің 1-1-қосымшасына сәйкес есептелген ерекше пайыздық тәуекелдің және осы Ереженің 1-2-қосымшасына сәйкес есептелген жалпы пайыздық тәуекелдің кредиттік тәуекелдің есебіне қабылданбаған борыштық бағалы қағаздар бойынша сомасын көрсететін пайыздық тәуекел,
ЕАк*0,08 - қор тәуекелі, мұнда
Ак - акциялардың, пайлардың ағымдағы құны,
Вт - В*0,08 ретінде анықталатын валюталық тәуекел, мұнда
В - шығару шарты бағалы қағаздардың айналымының барлық кезеңіне ұлттық валютаның белгіленген бағамы бойынша осы қаржы құралы бойынша ақша ағындарын белгілеуді көздейтін қаржы құралдарын қоспағанда, шетел валютасында номинирленген қаржы құралдарының, сондай-ақ, олар бойынша шетел валюталарының бағамдары өзгеруіне индекстелген номинал және/немесе купондық сыйақы, және бағалы металдардың, қолма-қол шетелдік валютаның ағымдағы құны;
ОЖК - формула бойынша есептелетін орташа алынған жалпы кіріс:
Е соңғы үш қаржы жылында алынған жалпы кіріс
ОЖК = _____________________________________________
З
ОЖК мөлшері қаржылық есеп беруге сәйкес есепті жылдың бірінші айының бірінші күнгі жағдай бойынша жыл сайын есептеледі және қажет болғанда жыл сайынғы аудиттен кейін түзетіледі.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының  2007 жылғы 23 ақпандағы N 40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
7. Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициентінің мәні күн сайын мынадай болу тиіс:
1) 2007 жылдың 1 қаңтарынан бастап - 0,01 кем емес;
2) 2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап - 0,04 кем емес;
3) 2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап - 0,06 кем емес.
3-тарау. Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін
пруденциалдық нормативтерді есептеу тәртібі
Ескерту: 3-тарау жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 226 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен .
8. Ұйым қызметін инвестициялық портфельді басқару қызметімен (басқаруында активтер болса) қоса атқарғанда, сондай-ақ клиенттердің шоттарын номиналды ұстаушы ретінде жүргізу құқығынсыз брокерлік және дилерлік қызметті қоса атқарғанда, меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенттің есептеу тәртібі және мәні Агенттік Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы  N 223 қаулысымен (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4480 тіркелген) белгіленеді.
Ескерту: 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының  2007 жылғы 23 ақпандағы N 40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен .
9-10. <*>
Ескерту: 9-10-тармақтар алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының  2007 жылғы 23 ақпандағы N 40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен .

Глава 4. Порядок расчета пруденциального норматива
для организаций, осуществляющих управление
инвестиционным портфелем
11. Коэффициент достаточности собственного капитала при совмещении Управляющим деятельности с брокерской и дилерской деятельностью с правом ведения счетов клиента рассчитывается по формуле:
К 1 =(ЛА-О)/МРСК, где
ЛА - активы Управляющего, указанные в пунктах 3 и 4 настоящих Правил;
О - совокупные обязательства Управляющего;
МРСК - минимальный размер собственного капитала Управляющего.
МРСК = 50 миллионов тенге.
В случае, если стоимость активов, принятых в управление, составляет более 40 миллиардов тенге, то минимальный размер собственного капитала Управляющего рассчитывается по формуле:
МРСК = (20 миллионов тенге + (АПУ -
40 миллиардов тенге)*0,0002) + 30 миллионов тенге, где
АПУ - активы, принятые в управление.
Максимальное значение МРСК не должно превышать 1,6 миллиардов тенге.
Значение коэффициента достаточности собственного капитала ежедневно должно составлять не менее 1.
12. Коэффициент достаточности собственного капитала при совмещении Управляющим деятельности с брокерской и дилерской деятельностью без права ведения счетов клиента в качестве номинального держателя рассчитывается по формуле:
K 1 =(JIA-O)/MPCK, где
JIA - активы Управляющего, указанные в пунктах 3 и 4 настоящих Правил;
О - совокупные обязательства Управляющего;
МРСК - минимальный размер собственного капитала Управляющего.
МРСК = 25 миллионов тенге.
В случае, если стоимость активов, принятых в управление, составляет более 40 миллиардов тенге, то минимальный размер собственного капитала Управляющего рассчитывается по формуле:
МРСК = (20 миллионов тенге + (АПУ - 40 миллиардов тенге)*
0,0002) + 5 миллионов тенге, где
АПУ - активы, принятые в управление.
Максимальное значение МРСК не должно превышать 1,6 миллиардов тенге.
Значение коэффициента достаточности собственного капитала ежедневно должно составлять не менее 1.
Глава 5. Порядок расчета пруденциальных нормативов
для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую
деятельность с правом ведения счетов клиента в качестве
номинального держателя и отдельные виды банковских операций,
факторинговые, форфейтинговые операции и операции с векселями
Сноска. Глава 5 исключена постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Глава 6. Порядок представления расчета пруденциальных нормативов
и дополнительных сведений для расчета пруденциальных нормативов
Сноска. Глава 6 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16.07.2007 N 211 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).

4-тарау. Инвестициялық портфельді басқаруды
жүзеге асыратын ұйым үшін пруденциалдық нормативті
есептеу тәртібі
11. Инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен (бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді тіркеу құқығымен) брокерлік-дилерлік қызметпен қоса атқарғанда, меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 1 =(ӨА-М)/МКАМ, мұнда
ӨА - осы Ереженің 3 және 4-тармақтарында көрсетілген Басқарушы активтері;
М - Басқарушының жиынтық міндеттемелері;
МКАМ - Басқарушының меншікті капиталының ең аз мөлшері:
МКАМ = 50 миллион теңге.
Егер басқаруға қабылданған активтерінің құны 40 миллиард теңгеден астам болған жағдайда, онда Басқарушының меншікті капиталының ең аз мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
МКАМ = (20 миллион теңге + (БҚА - 40 миллиард теңге)*0,0002) + 30 миллион теңге, мұнда
БҚА - басқаруға қабылданған активтер.
МКАМ ең жоғары мөлшері 1,6 миллиард теңгеден аспауы тиіс.
Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициентінің мәні күн сайын кемінде 1 болуы тиіс.
12. Басқарушы номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокерлік және дилерлік қызметті қоса атқарғанда, меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 1 =(БА-М)/МКАМ, мұнда
БА - осы Ереженің 3 және 4-тармақтарында көрсетілген Басқарушы активтері;
М - Басқарушының жиынтық міндеттемелері;
МКАМ - мына формула бойынша есептелген Басқарушының меншікті капиталының ең аз мөлшері.
МКАМ = 25 миллион теңге.
Егер басқаруға қабылданған активтерінің құны 40 миллиард теңгеден астам болған жағдайда, онда Басқарушының меншікті капиталының ең аз мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
МКАМ = (20 миллион теңге + (БҚА - 40 миллиард теңге)*0,0002) + 5 миллион теңге, мұнда
БҚА - басқаруға қабылданған активтер.
МКАМ ең жоғары мөлшері 1,6 миллиард теңгеден аспауы тиіс.
Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициентінің мәні күн сайын кемінде 1 болуы тиіс.
5-тарау. Номиналды ұстаушы ретінде клиенттің шоттарын
жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызмет пен банк
операцияларының жекелеген түрлерін, факторингттік, форфейтингттік операцияларды және вексельдермен операцияларды жүзеге асыратын ұйымдардың пруденциалдық нормативтерді есептеу тәртібі
Ескерту: 5-тарау алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
6-тарау. Пруденциалдық нормативтердің есебі
үшін пруденциалдық нормативтердің есебін және қосымша
мәліметтерді ұсыну тәртібі
Ескерту: 6-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.07.16. N 211 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.

25. Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов и расчет пруденциальных нормативов представляются в уполномоченный орган в соответствии с приложениями 5 и 7 к настоящим Правилам для Фонда и Организации за последний календарный день отчетного месяца, не позднее 18.00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16.07.2007 N 211 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
26. Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов и расчет пруденциальных нормативов представляются в уполномоченный орган в соответствии с приложениями 6 и 8 к настоящим Правилам для Управляющего за последний календарный день отчетного квартала, не позднее 18.00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16.07.2007 N 211 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
27. Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов представляются на электронном носителе. Расчет пруденциального норматива представляется на бумажном носителе, подписывается первым руководителем Фонда, Организации, Управляющего или лицом, им уполномоченным, главным бухгалтером и заверяется печатью.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16.07.2007 N 211 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК); от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
28. Дополнительные сведения на бумажном носителе подписываются первым руководителем или лицом, им уполномоченным, главным бухгалтером, заверяются печатью и хранятся у Фонда, Организации и Управляющего. По требованию уполномоченного органа Фонд, Организация, Управляющий не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляет дополнительные сведения на бумажном носителе.
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
29. Дополнительные сведения на электронном носителе представляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.

25. Пруденциалдық нормативтердің есебіне байланысты қосымша мәліметтер және пруденциалдық нормативтердің есебі уәкілетті органға осы Ереженің Қорға және Ұйымға арналған 5 және 7-қосымшаларына сәйкес және есепті айдың соңғы күнтізбелік күні үшін есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күні Астана қаласы уақыты бойынша 18.00-ден кешіктірмей беріледі.
Ескерту: 25-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.07.16. N 211 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
26. Пруденциалдық нормативтердің есебіне байланысты қосымша мәліметтер және пруденциалдық нормативтердің есебі уәкілетті органға осы Ереженің Басқарушыға арналған 6 және 8-қосымшаларына сәйкес және есепті тоқсанның соңғы күнтізбелік күні үшін есепті тоқсаннан кейінгі айдың бесінші жұмыс күні Астана қаласы уақыты бойынша 18.00-ден кешіктірмей беріледі.
Ескерту: 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.07.16. N 211 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
27. Пруденциалдық нормативтердің есебіне байланысты қосымша мәліметтер электронды тасымалдағышпен беріледі. Пруденциалдық нормативтiң есебі қағаз тасымалдағышта беріледі, оған Қордың, Ұйымның, Басқарушының бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға, бас бухгалтер қол қояды және ол мөрмен куәландырылады.
Ескерту: 27-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.07.16. N 211 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
28. Қағазға шығарылған қосымша мәліметтерге бірінші басшы немесе ол уәкілеттік берген адам, бас бухгалтер қол қояды, мөрмен расталады және Қорда, Ұйымда, Басқарушыда сақталады. Уәкілетті органның талап етуі бойынша Қор, Ұйым, Басқарушы сұратуды алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей қағазға шығарылған қосымша мәліметтерді береді.
Ескерту: 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
29. Электронды тасымалдағыштағы қосымша мәліметтер беріліп отырған деректердің құпиялылығын және түзетілмейтіндігін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғаныс құралдары бар ақпаратты жеткізіп берудің кепілдік беру жүйесін пайдалана отырып, жасалады.

30. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем Фонда, Организации, Управляющего или лицом, уполномоченным на их подписание.
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
31. Данные в дополнительных сведениях для расчета пруденциальных нормативов и расчете пруденциальных нормативов указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге.
Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16.07.2007 N 211 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
32. Единица измерения, используемая при заполнении дополнительных сведений для расчета пруденциальных нормативов и расчета пруденциальных нормативов, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге, округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16.07.2007 N 211 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
33. В случае нарушения пруденциальных нормативов Фонд, Организация, Управляющий в течение трех рабочих дней с момента нарушения сообщает уполномоченному органу о факте и причинах нарушения пруденциальных нормативов с приложением плана мероприятий по их устранению.
34. Фонд, Организация, Управляющий производят расчет пруденциальных нормативов каждый рабочий день по состоянию на конец предшествующего рабочего дня, а также на конец каждого из выходных дней, непосредственно предшествовавших текущему рабочему дню с соблюдением требований, указанных в пунктах 31, 32 настоящих Правил, по форме согласно Приложениям 7, 8 к настоящим Правилам.
Расчет пруденциальных нормативов на бумажном носителе подписывается первым руководителем или лицом, им уполномоченным, главным бухгалтером Фонда, Организации, Управляющего, заверяется печатью и хранится у Фонда, Организации, Управляющего.
Сноска. Пункт 34 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.10.2006 N 226 (вводится в действие с 15.12.2006); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.04.2007 N 112 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 16.07.2007 N 211 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК); от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

30. Электронды тасымалдағышпен және қағазға шығарылып берілген деректердің дәл келуін Қордың, Ұйымның, Басқарушының бірінші басшысы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам қамтамасыз етеді.
Ескерту: 30-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
31. Пруденциалдық нормативтердің есебіне байланысты қосымша мәліметтердегі және пруденциалдық нормативтердің есебіндегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен көрсетіледі.
Ескерту: 31-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.07.16. N 211 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
32. Пруденциалдық нормативтердің есебіне байланысты қосымша мәліметтерді және пруденциалдық нормативтердің есебін толтырған кезде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең немесе одан артық сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Ескерту: 32-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.07.16. N 211 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
33. Пруденциалдық нормативтер бұзылған жағдайда Қор, Ұйым, Басқарушы тәртіп бұзылған сәттен бастап үш жұмыс күні аралығында пруденциалдық нормативтердің бұзылу фактісі мен себептері туралы, оларды жоюдың іс-шаралар жоспарын қосып бере отырып, уәкілетті органға хабарлайды.
34. Қор, Ұйым, Басқарушы осы Ереженің 31, 32-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтай отырып, осы Ереженің 7, 8-қосымшаларына сәйкес нысанда осының алдындағы жұмысы күнінің соңындағы, сондай-ақ ағымдағы тікелей жұмыс күнінің алдындағы әр демалыс күнінің соңындағы жағдай бойынша әр жұмыс күні үшін пруденциалдық нормативтерінің есебін жасайды.
Қағаз тасымалдағыштағы пруденциалдық нормативтердің есебіне бірінші басшы немесе ол уәкілеттік берген тұлға, Қордың, Ұйымның және Басқарушының бас бухгалтері қол қояды Қор, Ұйым, Басқарушының мөрімен расталады және Қорда, Ұйымда, Басқарушыда сақталады.
Ескерту: 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006.10.27 N 226 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2007.04.30 N 112 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2007.07.16 N 211 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.

35. Пруденциальные нормативы рассчитываются уполномоченным органом на основании финансовой и иной отчетности, представленной Фондом, Организацией, Управляющим на электронном носителе в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Глава 7. Заключительные положения
36. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов для
организаций, совмещающих виды
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.10.2006 N 226 (вводится в действие с 15.12.2006); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23.02.2007 N 40 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Кредитный риск
Наименование статей
Сумма
Степень
риска в
процентах
Расчетная
cумма
I группа
Наличные тенге
0
Наличная иностранная валюта стран,
имеющих суверенный рейтинг не ниже
"АА-" агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
0
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан
0
Вклады в Национальном Банке
Республики Казахстан
0
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные
центральными правительствами
иностранных государств, суверенный
рейтинг которых не ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's или
рейтинга аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
0
Ценные бумаги, выпущенные следующими
международными финансовыми
организациями:
Международным банком реконструкции и развития;
Европейским банком реконструкции и развития;
Межамериканским банком развития;
Банком международных расчетов;
Азиатским банком развития;
Африканским банком развития;
Международной финансовой корпорацией;
Исламским банком развития;
Европейским инвестиционным банком.
0
Аффинированные драгоценные металлы и
металлические депозиты, в том числе,
в банках-нерезидентах Республики
Казахстан, обладающих международной
рейтинговой оценкой не ниже "АА-"
агентства "Standard & Poor's" или
рейтингом аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
0
Фьючерс, опцион, своп, форвард,
базовым активом которых являются
активы, включенные в I группу риска
0
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в I группу риска
0
II группа
Наличная иностранная валюта стран,
имеющих суверенный рейтинг не ниже
"ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, и стран, не имеющих
соответствующей рейтинговой оценки
20
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные
центральными правительствами стран,
имеющих суверенный рейтинг от "А+"
до "А-" агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
20
Ценные бумаги, выпущенные местными
исполнительными органами Республики
Казахстан
20
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, обладающих
долгосрочным кредитным рейтингом по
международной шкале не ниже "А-"
агентства Standard & Poor's, или
рейтингом аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzAAA"
по национальной шкале "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, дочерних банках-резидентах,
родительский банк-нерезидент
которого обладает долгосрочным
кредитным рейтингом по международной
шкале не ниже "АА-" агентства
Standard & Poor's или рейтингом
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
20
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные иностранными
организациями, имеющие международный
рейтинг не ниже "АА-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
20
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие международный рейтинг не
ниже "А-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzAAA" по национальной шкале
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
20
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом "Банк развития
Казахстана"
20
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом "Казахстанская
ипотечная компания"
20
Инфраструктурные облигации,
выпущенные организациями Республики
Казахстан
20
Паи инвестиционных фондов, имеющих
международный рейтинг "Standard &
Poor's principal stability fund
ratings" не ниже "Aam-" или
"Standard & Poor's Fund credit
quality ratings" не ниже "Aaf-"
20
Principal protected notes,
выпущенные организациями, имеющими
международную рейтинговую оценку не
ниже "АА-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
20
Фьючерс, опцион, своп, форвард,
базовым активом которых являются
активы, включенные во II группу риска
20
Деньги в пути
20
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным во II группу
риска
20
III группа
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные
центральными правительствами стран,
имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+"
до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
50
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, обладающих
долгосрочным кредитным рейтингом по
международной шкале от "ВВВ+" до
"ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтингом аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
"kzAA+" до "kzAA-" по национальной
шкале "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств,
дочерних банках-резидентах,
родительский банк-нерезидент
которого обладает долгосрочным
кредитным рейтингом по международной
шкале от "А+" до "А-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
50
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные иностранными
организациями, имеющие международный
рейтинг от "А+" до "Л-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
50
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие международный рейтинг оценку
от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от "kzAA+" до
"kzAA-" по национальной шкале
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
50
Паи инвестиционных фондов, имеющих
международную рейтинговую оценку
"Standard & Poor's principal
stability fund ratings" от "Am+" до
"Am-" или "Standard & Poor's Fund
credit quality ratings" от "Af+" до
"Af-"
50
Principal protected notes,
выпущенные организациями, имеющими
международную рейтинговую оценку от
"А+" до "А-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
50
Ипотечные облигации, выпущенные
организациями Республики Казахстан
50
Фьючерс, опцион, своп, форвард,
базовым активом которых являются
активы, включенные во III группу
риска
50
Фьючерс, опцион, своп, форвард,
базовым активом которых является
индекс
50
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в III группу
риска
50
IV группа
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, обладающих
долгосрочным кредитным рейтингом по
международной шкале от "ВВ+" до
"ВВ-" агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от "kzA+" до
"кzВВВ" по национальной шкале
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, дочерних
банках-резидентах, родительский
банк-нерезидент которого обладает
долгосрочным кредитным рейтингом по
международной шкале от "ВВВ+" до
"ВВВ-" агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
100
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные иностранными
организациями, имеющие международный
рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-"
агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
100
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие международный рейтинг от
"ВВ+" до "ВВ-" агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzBBB"
по национальной шкале "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
100
Паи инвестиционных фондов, имеющих
международную рейтинговую оценку
"Standard & Poor's principal
stability fund ratings" от "BBBm+"
до "BBBm-" или "Standard & Poor's
Fund credit quality ratings" от
"BBBf+" до "BBBf-"
100
Principal protected notes,
выпущенные организациями, имеющими
рейтинговую оценку от "ВВВ+" до
"ВВВ-"агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
100
Фьючерс, опцион, своп, форвард,
базовым активом которых являются
активы, включенные в IV группу риска
100
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в IV группу риска
100
V группа
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг по
международной шкале ниже "ВВ-"
агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку ниже "kzBBB" по
национальной шкале "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, дочерних банках-резидентах,
родительский банк-нерезидент
которого имеет долгосрочный
кредитный рейтинг по международной
шкале ниже "ВВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или не имеющих
соответствующий рейтинг
130
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие международную рейтинговую
оценку ниже "ВВ-" агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку ниже "kzВВВ" по
национальной шкале "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или не имеющих
соответствующего рейтинга при
условии нахождения ценных бумаг,
указанных в данном пункте, в
официальном списке организатора
торгов по наивысшей категории
листинга
130
Паи интервальных паевых
инвестиционных фондов, управляющая
компания которых является резидентом
Республики Казахстан, и которые
включены в официальный список
организатора торгов по наивысшей
категории листинга.
130
Фьючерс, опцион, своп, форвард,
базовым активом которых являются
активы, включенные в V группу риска
130
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в V группу риска
130
VI группа
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств, не
имеющие соответствующего рейтинга,
при условии нахождения вышеуказанных
ценных бумаг в официальном списке
организатора торгов по следующей за
наивысшей категории листинга
250
Паи интервальных инвестиционных
фондов, управляющая компания которых
является резидентом Республики
Казахстан, и включенные в
официальный список организатора
торгов по следующей за наивысшей
категории листинга.
250
Долговые ценные бумаги, прошедшие
процедуру листинга на специальную
торговую площадку Регионального
Финансового Центра города Алматы, и
не подпадающие ни под одну из
указанных выше групп риска
250
Долговые ценные бумаги, имеющие
международный рейтинг ниже "ВВ-"
агентства "Standard & Poor's" или не
имеющие рейтинговой оценки,
подвергнутые организатором торгов
делистингу
250
Фьючерс, опцион, своп, форвард,
базовым активом которых являются
активы, включенные в VI группу риска
250
Вклады в банках второго уровня,
акции которых были подвергнуты
организатором торгов делистингу
250
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в VI группу риска
250
Итого сумма активов, взвешенных по
степени кредитного риска
Х
Первый руководитель или лицо, им уполномоченное
(фамилия, имя, отчество)      _____________________
(подпись)
Главный бухгалтер             _____________________
(фамилия, имя, отчество)          (подпись)
Место для печати
Пояснения по заполнению таблицы:
При взвешивании пенсионных активов по степени кредитного риска, в случае если долговая ценная бумага имеет специальный долговой рейтинг, то данная ценная бумага учитывается по данному рейтингу.
В случае если негосударственная долговая ценная бумага, выпущенная юридическом лицом Республики Казахстан, не обладает специальным рейтингом, то данная долговая ценная бумага учитывается по рейтингу эмитента.
В случае если начисленное суммарное вознаграждение по финансовому инструменту включено в расчет активов по степени кредитного риска в составе суммарной текущей стоимости финансового инструмента, то далее оно не учитывается отдельно.
Свопы, фьючерсы, опционы, форварды включаются в расчет кредитного риска, путем умножения суммы рыночной стоимости указанных финансовых инструментов и кредитного риска по ним на степень риска, соответствующей категории контрагента, указанной в настоящем приложении.

35. Уәкілетті орган пруденциалдық нормативтерді Қор, Ұйым, Басқарушының уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес электронды тасымалдағышпен берген қаржылық және өзге де есеп беруі негізінде есептейді.
7-тарау. Қорытынды ережелер
36. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіп бойынша шешіледі.
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесінің 1-қосымшасы
Ескерту: 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының
2006.10.27 N 226 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан
қараңыз), 2007.02.23 N 40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан
қараңыз), 2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан
қараңыз) Қаулыларымен.
Кредит тәуекелділігі
Баптардың атауы
Сомасы
тәуекел.
ділік
деңгейінің
пайыздық
көрсеткіші
Есептік Сомасы
І-топ
Қолма-қол теңге
0
Standard & Рооr's   агенттігінің "АА"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар елдің шетелдік қолма-қол валютасы
0
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік бағалы қағаздары
0
Қазақстан Республика Ұлттық Банктегі салымдар
0
Standard & Рооr's агенттігінің "АА"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
0
Мынадай халықаралық қаржы ұйымдарымен шығарылған бағалы қағаздар:
Халықаралық қайта құру және даму банкі;
Еуропа қайта құру және даму банкі;
Америка аралық даму банкі;
Халықаралық есеп-айырысу банкі;
Азия даму банкі;
Африка даму банкі;
Халықаралық қаржы  корпорациясы;
Ислам даму банкі;
Еуропа инвестициялық банкі.
0
Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес халықаралық рейтингісін иеленген немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар соның ішінде, Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінде тазартылған қымбат металдар мен металл депозиттер
0
І-тәуекел тобына енгізілген активтер болып табылатын базалық активтері фьючерс, опцион, своп, форвард
0
І-тәуекел тобына енгізілген  активтер бойынша есептелген сыйақы
0
II топ
Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ-"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар және елдердің рейтингтік бағасына сәйкестігі жоқ елдердің шетелдік қолма-қол валютасы
20
Standard & Рооr's  агенттігінің "А+"-дан "А-" дейін тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
20
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған бағалы қағаздар
20
Standard & Рооr's   агенттігінің "А"-дан төмен  емес халықаралық шәкіл бойынша ұзақ мерзімді кредит рейтингісін иеленген немесе  басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе Standard & Рооr's агенттігінің "kzААА" төмен емес ұлттық шәкіл бойынша рейтингі бағасы бар, Standard & Рооr's агенттігінің "АА"-дан төмен емес халықаралық шәкіл бойынша немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар ұзақ мерзімді кредит рейтингісін иеленетін еншілес банк резиденттерде, сабақтас банк резиденттерде, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің салымдары
20
Standard & Рооr's   агенттігінің "АА-" төмен емес халықаралық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар шетелдік ұйымдары шығарған Мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
20
Standard & Рооr's  агенттігінің "А"-дан төмен емес халықаралық рейтингі бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе Standard & Рооr's агенттігінің "kzААА" төмен емес ұлттық шәкілде рейтинг бағасы бар Қазақстан Республикасы және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған Мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
20
"Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
20
"Қазақстан ипотекалық компаниясы" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
20
Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған  инфрақұрылымдық облигациясы
20
Халықаралық рейтингісі бар "Standard & Рооr's рrіnсіраl stability fund ratings" төмен емес "Ааm-" немесе  Standard & Рооr's Fund сrеdit gualit ratings" төмен емес "Ааf-" иивестициялық қорлардың пайы
20
Standard & Рооr's  агенттігінің "A+"-дан "А-" дейін төмен емес халықаралық рейтингі бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар ұйымдар шығарған Prіnсіраl рrоtесtеd nоtеs
20
ІІ-тәуекел тобына енгізілген активтер болып табылатын базалық активтері фьючерс, опцион, своп, форвард
20
Жол үстіндегі ақша
20
ІІ-тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
20
III топ
Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ+"-дан "ВВВ-" дейін тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
50
Standard & Рооr's  агенттігінің "ВВВ+"-дан "ВВВ-" дейінгі халықаралық шәкіл бойынша ұзақ мерзімді кредит рейтингісін иеленген немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе Standard & Рооr's агенттігінің "kzААА"-дан "kzАА-" дейінгі ұлттық шәкіл бойынша рейтингі бағасы бар, Standard & Рооr's агенттігінің "А+"-дан "А-" дейінгі халықаралық шәкіл бойынша немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар ұзақ мерзімді кредит рейтингісін иеленетін еншілес банк резиденттерде, сабақтас банк резиденттерде, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің салымдары
50
Standard & Рооr's агенттігінің "А+"-дан "А-"дейін халықаралық рейтингі бар немесе басқа рейтинг  агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар шетелдік ұйымдары шығарған Мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
50
Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ+"-дан "ВВВ-" дейін халықаралық рейтингі бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе Standard & Рооr's агенттігінің "kzАА+"-дан "kzАА-" дейін ұлттық шәкілде рейтинг бағасы бар Қазақстан Республикасы және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған Мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
50
халықаралық рейтингі бағасы бар Standard & Рооr's рrіпсіраl stailiny fund ratings "Аm+" дан "Аm-" дейін немесе "Standard & Рооr's Fund credit ratings" "Аf+" дан "Аf-" дейін инвестициялық қорлардың пайы
50
Standard & Рооr's  агенттігінің "А+"-дан "А-"дейін халықаралық рейтингі бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар ұйымдар шығарған Prіnсіраl рrоtесtеd nоtеs
50
Қазақстан Республикасының    ұйымдары шығарған ипотекалық облигациясы
50
ІІІ-тәуекел тобына енгізілген активтер болып табылатын базалық активтері фьючерс, опцион, своп, форвард
50
Индекс болып табылатын базалық активтері фьючерс, опцион, своп, форвард
50
Ш-тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
50
IV топ
Standard & Рооr's  агенттігінің "ВВ+"-дан "ВВ-" дейінгі халықаралық шәкіл бойынша ұзақ мерзімді кредит рейтингісін иеленген немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе Standard & Рооr's  агенттігінің "kzА+"-дан "kzВВВ" дейінгі ұлттық шәкіл бойынша рейтингі бағасы бар, Standard & Рооr's агенттігінің" ВВВ+"-дан "ВВВ-" дейінгі халықаралық шәкіл бойынша немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар ұзақ мерзімді кредит рейтингісін иеленетін еншілес банк резиденттерде, сабақтас банк резиденттерде, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің салымдары
100
Standard & Рооr's  агенттігінің "ВВВ+"-дан "ВВВ-" дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
100
Standard & Рооr's  агенттігінің "ВВ+"-дан "ВВ-" дейін халықаралық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе Standard & Рооr's агенттігінің "kzВВВ" дан төмен емес ұлттық шәкілде рейтинг бағасы бар Қазақстан Республикасы және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған Мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
100
халықаралық рейтингі бағасы бар Standard & Рооr's рrіпсіраl stailiny fund  ratings "ВВВm+" дан "BBBm-"дейін немесе  "Standard & Рооr's Fund credit guality ratings" "ВВВf+" дан "BBBf-"дейін  инвестициялық қорлардың пайы
100
Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ+"-дан "ВВВ-" дейін рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар ұйымдар шығарған Prіnсіраl рrоtесtеd nоtеs
100
IV-тәуекел тобына енгізілген активтер болып табылатын базалық активтері фьючерс, опцион, своп, форвард
100
IV-тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
100
V топ
Standard & Рооr's агенттігінің "ВВ-"-дан төмен халықаралық шәкіл бойынша ұзақ мерзімді кредит рейтингісін иеленген немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе Standard & Рооr's агенттігінің "kzВВВ -дан төмен ұлттық шәкіл бойынша рейтингі бағасы бар,  Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ-"-дан төмен халықаралық шәкіл бойынша немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе рейтингке сәйкестігі жоқ ұзақ мерзімді кредит рейтингісі бар еншілес банк резиденттерде, сабақтас банк резиденттерде, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің салымдары
130
Standard & Рооr's агенттігінің "ВВ-"-дан төмен халықаралық рейтингі бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе Standard & Рооr's агенттігінің "kzВВВ"-дан төмен рейтингі бағасы бар немесе листингтің ең жоғарғы санаты бойынша сауда-саттық  ұйымдастырушыларының ресми тізімінде, көрсетілген осы бағалы қағаздарды болу талабындағы рейтингі сәйкестігі жоқ Қазақстан Республикасы және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан  Республикасының ұйымдары шығарған Мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
130
листингтің ең жоғарғы санаты бойынша сауда-саттық ұйымдастырушыларының ресми   тізімінде енгізілген Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын басқарма компаниясы инвестициялық қорының пайлық аралық пайы
130
V-тәуекел тобына енгізілген активтер болып табылатын базалық активтері фьючерс, опцион, своп, форвард
130
V-тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
130
VI топ
листингтің ең жоғарғы санаты бойынша сауда-саттық ұйымдастырушыларының ресми тізімінде, жоғарыда көрсетілген бағалы қағаздарды болу талабындағы рейтингі сәйкестігі жоқ Қазақстан Республикасы және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған Мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
250
листингтің ең жоғарғы санаты бойынша сауда-саттық ұйымдастырушыларының ресми   тізімінде енгізілген Қазақстан Республикасының резиденті  болып табылатын басқарма компаниясы инвестициялық қорының аралық пайы
250
Арнайы Алматы қаласы Орталық Аймақтық Қаржылық сауда-саттық алаңына листингтің өткен процедурасы және жоғарыда көрсетілген тәуекел тобының біреуіне де сәйкеспейтін борыштық бағалы қағаздар
250
Standard & Рооr's агенттігінің "ВВ-"-дан төмен халықаралық рейтингі бағасы бар немесе сауда-саттық делистинг ұйымдастырушылары ұсынған рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар
250
VІ-тәуекел тобына енгізілген активтер болып табылатын базалық активтері фьючерс, опцион, своп, форвард
250
Сауда-саттық ұйымдастыру.
шысы акцияларын делистингке
ұшыратқан екінші деңгейдегі
банктердегі салымдар
250
VІ-тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
250
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша өлшем активтердің қорытынды сомасы
X
Бірінші басшы немесе ол уәкілеттік берген тұлға:
_______________________      ________________
(фамилиясы, аты-жөні)         (қолы)
Бас бухгалтер:_____________________ ________________
(фамилиясы, аты-жөні)   (қолы)
Мөр орны
Кестені толтыру жөніндегі түсіндірме:
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша зейнетақы активтерін өлшеу
кезінде, егер борыштық бағалы қағазда арнайы борыш рейтингі бар
болған жағдайда, онда осы бағалы қағаз осы рейтинг бойынша
ескеріледі.
Егер Қазақстан Республикасының заң тұлғаларымен шыққан
мемлекеттік емес борыштық бағалы қағазда арнайы рейтинг болмаса,
онда осы борыштық бағалы қағаз рейтингтік эмитент бойынша
ескеріледі.
Егер қаржылық құралдардың тәуелсіз ағымдағы құнының
құрамындағы қаржылық құралдар бойынша есептелген тәуелсіз сыйақы
кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша активтер есебінде енгізілген
болса, онда бұдан әрі ол жеке ескерілмейді.
Своптар, фьючерстер, опциондар, форвардтар көрсетілген қаржы құралдарының нарықтық құны мен олар бойынша кредиттік тәуекел сомасын осы қосымшада көрсетілген контрагент санатына сәйкес келетін тәуекел дәрежесіне көбейту арқылы кредиттік тәуекелді есептеуге енгізіледі.

Кредитный риск по операциям фьючерс, опцион, своп и форвард рассчитывается как произведение номинальной стоимости указанных финансовых инструментов на коэффициент кредитного риска, указанный в приложении 1-3 к настоящим Правилам, и определяемый сроком погашения указанных финансовых инструментов.
Рыночная стоимость (стоимость замещения) финансовых инструментов представляет собой:
по сделкам на покупку - величину превышения текущей рыночной стоимости финансового инструмента над номинальной контрактной стоимостью данного финансового инструмента. В случае если текущая рыночная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее номинальной контрактной стоимости, стоимость замещения равна нулю;
по сделкам на продажу - величину превышения номинальной контрактной стоимости финансового инструмента над текущей рыночной стоимостью данного финансового инструмента. В случае если номинальная контрактная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее текущей рыночной стоимости, стоимость замещения равна нулю.
По бивалютным финансовым инструментам (финансовым инструментам, по которым требование и обязательство выражены в разных иностранных валютах) стоимость замещения определяется как величина превышения тенгового эквивалента требований над тенговым эквивалентом обязательств, определенных по курсу на дату составления отчетности. В случае если величина тенгового эквивалента требований меньше или равна тенговому эквиваленту обязательств, стоимость замещения равна нулю.
Номинальная контрактная стоимость финансовых инструментов, представляет собой стоимость финансовых инструментов, по которой они отражены на дату заключения сделок на соответствующих счетах бухгалтерского учета. За номинальную контрактную стоимость бивалютных финансовых инструментов принимается та валюта, по которой у Организации формируются требования.
По проданным опционам стоимость замещения не рассчитывается.
Финансовые инструменты, подвергнутые организатором торгов делистингу, включаются в расчет кредитного риска путем умножения суммы текущей стоимости данных финансовых инструментов на степень риска, указанную в VI группе активов настоящего приложения.
При наличии у долговой ценной бумаги рейтинговых оценок, присвоенных несколькими рейтинговыми агентствами, во внимание принимается последняя из таких оценок.
При наличии у долговой ценной бумаги рейтинговых оценок по международной и национальной шкале Республики Казахстан, приоритет отдается рейтинговой оценке по национальной шкале.
Приложение 1-1
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов для
организаций, совмещающих виды
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 1-1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.10.2006 N 226 (вводится в действие с 15.12.2006); от 23.02.2007 N 40 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Специфический процентный риск
N
Наименование
Сумма
Коэффициент
специфичного
риска(%)
Сумма к
расчету
1
Стоимость финансовых
инструментов с рыночным риском,
связанным с изменением ставки
вознаграждения в виде
государственных ценных бумаг
Республики Казахстан, ценных
бумаг, имеющих статус
государственных, выпущенных
центральными Правительствами и
центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг
которых не ниже "АА-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
0
2
Стоимость финансовых инструментов
с рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения
со сроком погашения менее 6
месяцев, в виде государственных
ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
органами власти Республики
Казахстан, ценных бумаг, имеющих
статус государственных,
выпущенных центральными
Правительствами и центральными
банками иностранных государств,
суверенный рейтинг которых не
ниже "ВВВ-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных
бумаг, выпущенных международными
финансовыми организациями,
ценных бумаг, включенных в
официальный список организаторов
торгов Республики Казахстан и
организаторов торгов за пределами
Казахстана, а также Principal
protected notes, не обращающиеся
на организованных рынках ценных
бумаг

Своп, фьючерс, опцион және форвард операциялары бойынша кредиттік тәуекел осы Нұсқаулықтың 1-3-қосымшасында көрсетілген және аталған қаржы құралдарының өтеу мерзімімен айқындалатын кредиттік тәуекелдің коэффициентіне аталған қаржы құралдарының номиналды құнының туындысы ретінде есептеледі.
Қаржы құралдарының (өтеу құны) нарықтық құны мынаны білдіреді:
сатып алу мәмілелері бойынша - осы қаржы құралының номиналды келісім-шарттық құнынан қаржы құралының ағымдағы рыноктық құнның асқан шегін білдіреді. Егер қаржы құралының ағымдағы рыноктық құны оның номиналды келісім-шарттық құнынан кем немесе оған тең болса, онда өтеу құны нөлге тең болады;
сату мәмілесі бойынша - осы қаржы құралының ағымдағы рыноктық құнынан қаржы құралының номиналды келісім-шарттық құнның асқан шегін білдіреді. Егер қаржы құралының номиналды келісім-шарттық құны оның ағымдағы рыноктық құнынан кем немесе оған тең болса, онда өтеу құны нөлге тең болады.
Бивалюталық қаржы құралдары (талап ету мен міндеттеме әртүрлі шетел валюталарында көрсетілген қаржы құралдары) бойынша өтеу құны есептілікті жасау күнгі бағам бойынша айқындалған міндеттемелердің теңгелік баламасынан талаптардың теңгелік баламасының асқан шегі ретінде анықталады. Егер талаптардың теңгелік баламасының шегі міндеттемелердің теңгелік баламасынан кем немесе оған тең болса, онда өтеу құны нөлге тең болады.
Қаржы құралдарының номиналды келісім-шарттық құны бухгалтерлік есептің тиісті шоттарында мәмілелерді жасасу күні олар көрсетілген қаржы құралдарының құнын білдіреді. Бивалюталық қаржы құралдарының номиналды келісім-шарттық құны ретінде Ұйымда талаптар қалыптасатын валюта алынады.
Сатылған опциондар бойынша өтеу құны есептелмейді.
Сауда-саттық ұйымдастырушы делистингке ұшыратқан қаржы құралдары осы қаржы құралдардың ағымдағы құнының сомасын осы қосымшаның VI тобында көрсетілген тәуекел дәрежесіне көбейту арқылы кредиттік тәуекел есеп айырысуына кіреді.
Борыштық бағалы қағазда бірнеше рейтинг агенттіктері берген рейтинг бағалары болғанда, осындай бағалардан соңғысы назарға алынады.
Борыштық бағалы қағазда халықаралық және Қазақстан Республикасы ұлттық шәкілі бойынша рейтинг бағалары болғанда, ұлттық шәкіл бойынша рейтинг бағасына басымдылық беріледі.
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесіне 1-1-қосымша
Ескерту: 1-1 қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының
2006.10.27 N 226 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан
қараңыз), 2007.02.23 N 40 (қолданысқа енгізілу тәртібін
2-тармақтан қараңыз), 2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
Ерекше пайыздық тәуекел
р/с
N
Атауы
Сомасы
Ерекше
тәуекел коэффициенті (%)
Есепке
арналған сома
1
Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингтерімен шет мемлекеттердің Орталық үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздар түріндегі сыйақы мөлшерлеме өзгеруіне байланысты рынок тәуекелімен қаржы құралдарының құны.
0
2
Қазақстан Республикасы сауда-саттық ұйымдастырушыларының ресми тізіміне және Қазақстаннан тыс қара жердегі сауда-саттық ұйымдастырушыларының тізіміне кіргізілген бағалы қағаздар түріндегі, халықаралық қаржылық ұйымдар шығарған бағалы қағаздар, Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ-"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингтерімен шет мемлекеттердің Орталық үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасы жергілікті өкімет органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздар түріндегі, сондай-ақ бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында айналысқа түспейтін Principal protected notes 6 айдан кем емес өтеу мерзімімен сыйақы мөлшерлеме өзгеруіне байланысты рынок тәуекелімен қаржы құрал.
дарының құны.

0,25
3
Стоимость финансовых
инструментов с рыночным риском,
связанным с изменением ставки
вознаграждения со сроком
погашения от 6 месяцев до 24
месяцев, в виде государственных
ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
органами власти Республики
Казахстан, ценных бумаг, имеющих
статус государственных,
выпущенных центральными
Правительствами и центральными
банками иностранных государств,
суверенный рейтинг которых не
ниже "ВВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
ценных бумаг, выпущенных
международными финансовыми
организациями, ценных бумаг,
включенных в официальный список
организаторов торгов Республики
Казахстан и организаторов торгов
за пределами Казахстана, а также
Principal protected notes, не
обращающиеся на организованных
рынках ценных бумаг
1
4
Стоимость финансовых
инструментов с рыночным риском,
связанным с изменением ставки
вознаграждения со сроком
погашения более 24 месяцев, в
виде государственных ценных
бумаг Республики Казахстан,
выпущенных местными органами
власти Республики Казахстан,
ценных бумаг, имеющих статус
государственных, выпущенных
центральными Правительствами и
центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг
которых не ниже "ВВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
ценных бумаг, выпущенных
международными финансовыми
организациями, ценных бумаг,
включенных в официальный список
организаторов торгов Республики
Казахстан и организаторов торгов
за пределами Казахстана, а также
Principal protected notes, не
обращающиеся на организованных
рынках ценных бумаг
1,6
5
Стоимость финансовых
инструментов с рыночным риском,
связанным с изменением ставки
вознаграждения, указанных в
шестой группе приложения 1
8.00
Итого специфический риск
Х
Первый руководитель или лицо, им уполномоченное ________________
(фамилия, имя, отчество)                           (подпись)
Главный бухгалтер               ________________
(фамилия, имя, отчество)            (подпись)
Место для печати
Приложение 1-2
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов для
организаций, совмещающих виды
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 1-2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.10.2006 N 226 (вводится в действие с 15.12.2006); от 23.02.2007 N 40 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Общий процентный риск
Зоны
Временные
интервалы
Стоимость
финансовых
инструментов
Коэффициент
взвешивания
Стоимость
взвешенных
финансовых
инструментов
1
2
3
4
5
1
менее 1
месяца

0,25
3
Қазақстан Республикасы сауда-саттық ұйымдастырушыларының ресми тізіміне және Қазақстаннан тыс қара жердегі сауда-саттық ұйымдастырушыларының тізіміне кіргізілген бағалы қағаздар түріндегі, халықаралық қаржылық ұйымдар шығарған бағалы қағаздар, Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ-"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингтерімен шет мемлекеттердің Орталық үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасы жергілікті өкімет органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздар түріндегі, сондай-ақ бағалы
қағаздардың ұйымдастырылған
рыногында айналысқа түспейтін
Principal protected notes 6
айдан 24 айға дейін өтеу мерзімімен сыйақы мөлшерлеме өзгеруіне байланысты рынок тәуекелімен қаржы құралдарының құны.
1
4
Қазақстан Республикасы сауда-саттық ұйымдастырушыларының ресми тізіміне және Қазақстаннан тыс қара жердегі сауда-саттық ұйымдастырушыларының тізіміне кіргізілген бағалы қағаздар түріндегі, халықаралық қаржылық ұйымдар шығарған бағалы    қағаздар, Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ-"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік   агенттіктердің бірінің   осындай деңгейдегі   рейтингтерімен шет мемлекеттердің Орталық  үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасы жергілікті үкімет органдары шығарған   Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы   қағаздар түріндегі, сондай-ақ бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында айналысқа түспейтін Principal protected notes 24 айдан астам өтеу мерзімімен сыйақы мөлшерлеме өзгеруіне байланысты рынок
тәуекелімен қаржы құралдарының құны
1,6
5
1-қосымшаның алтыншы     тобында көрсетілген сыйақы  мөлшерлеме өзгеруіне  байланысты рынок тәуекелімен қаржы құралдарының құны
8.00
Ерекше тәуекел жиынтығы
X
Бірінші басшы немесе ол уәкілеттік берген тұлға
__________________________ ______________________
(фамилиясы, аты-жөні)           (қолы)
Бас бухгалтер ______________________ ______________________
(фамилиясы, аты-жөні)        (қолы)
Мөр орны
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесіне 1-2-қосымша
Ескерту: 1-2 қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының
2007.02.23 N 40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз),
2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз)
Қаулыларымен.
Жалпы пайыздық тәуекел
Аймақтар
Уақытша
интервалдар
Қаржы құрал.
дарының құны
Саралау
коэффициенті
Қаржы құрал.
дарының
сараланған
құны
1
2
3
4
5
1
1 айдан кем
емес

0,00
1-3 месяцев
0,002
3-6 месяцев
0,004
6-12 месяцев
0,007
Итог зоны 1
х
х
2
1-2 года
0,0125
2-3 года
0,0175
3-4 года
0,0225
Итог зоны 2
х
х
3
4-5 лет
0,0275
5-7 лет
0,0325
7-10 лет
0,0375
10-15 лет
0,045
15-20 лет
0,0525
более 20 лет
0,06
Итог зоны 3
х
х
4
Итого общий
процентный
риск
х
х
Первый руководитель или лицо, им уполномоченное ______________
(фамилия, имя, отчество)                           (подпись)
Главный бухгалтер                    ______________
(фамилия, имя, отчество)                 (подпись)
Место для печати
Пояснения по заполнению таблицы:
Общий процентный риск представляет собой сумму стоимости взвешенных финансовых инструментов по зонам.
Финансовые инструменты с фиксированной ставкой распределяются по временным интервалам в соответствии с оставшимся сроком до погашения.
Финансовые инструменты с плавающей ставкой распределяются по временным интервалам в зависимости от срока, оставшегося до даты пересмотра ставки.
Финансовые инструменты, срок исполнения по которым находится на границе двух временных интервалов, распределяются в более ранний временной интервал.
Приложение 1-3
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов для
организаций, совмещающих виды
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Кредитный риск по сделкам с производными
финансовыми инструментами
Срок до даты валютирования
Сделки с государст-
венными
ценными
бумагами
Валютные сделки
Процентные сделки
Сделки с негосудар-ственными
ценными
бумагами
Сделки c драгоцен-
ными метал-
лами
Прочие
сделки
Менее 1 года

0,00
1-3 ай
0,002
3-6 ай
0,004
6-12 ай
0,007
1 аймақтың
жиынтығы
х
х
2
1-2 жыл
0,0125
2-3 жыл
0,0175
3-4 жыл
0,0225
2 аймақтың
жиынтығы
х
х
3
4-5 жыл
0,0275
5-7 жыл
0,0325
7-10 жыл
0,0375
10-15 жыл
0,045
15-20 жыл
0,0525
20 жылдан
артық
0,06
3 аймақ
жиынтығы
х
х
4
Жалпы пайыздық
жиынтық
х
х
Бірінші басшы немесе ол уәкілеттік берген тұлға
_______________________________________  _________________
(фамилиясы, аты-жөні)                 (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________  _________________
(фамилиясы, аты-жөні)               (қолы)
Мөрдің орны
Кестені толтыру барысындағы түсіндірулер:
Жалпы пайыздық тәуекел аймақтар бойынша сараланған қаржы
құралдарының құнының сомасын білдіреді.
Белгіленген мөлшерлемесі бар қаржы құралдары өтеуге дейінгі
қалған мерзімге сәйкес уақытша интервалдар бойынша бөлінеді.
Өзгермелі мөлшерлемесі бар қаржы құралдары мөлшерлемені қайта
қарау күніне дейінгі мерзімге қатысты уақытша интервалдар бойынша
бөлінеді.
Орындалу мерзімі екі уақытша интервалдың шекарасында тұрған
қаржы құралдары осының алдындағы уақытша интервалдар бойынша
бөлінеді.
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесінің 1-3-қосымшасы
Ескерту: 1-3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының
2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз)
Қаулысымен.
Туынды қаржы құралдармен жасалған мәмілелер
бойынша кредиттік тәуекел
Валюталау
күніне
дейінгі
мерзім
Мемлекет-
тік бағалы
қағаздар-
мен мәмі-
лелер
Валю-
талық
мәмі-
лелер
Процент-
тік мәмі-
лелер
Мемлекет-
тік емес
бағалы
қағаздар-
мен мәмі-
лелер
Қымбат метал-
дармен
мәміле-
лер
Өзге
мәмі-
лелер
1 жылдан кем

0,02
0,05
0,03
0,06
0,07
0,1
От 1 до 5 лет
0,03
0,07
0,06
0,08
0,07
0,12
Свыше 5 лет
0,04
0,09
0,09
0,1
0,08
0,15
Кредитный риск рассчитывается путем умножения номинальной контрактной стоимости на коэффициенты в зависимости от срока, оставшегося от отчетной даты до даты валютирования.
Операции с производными финансовыми инструментами, которые не попадают ни в одну из категорий приведенных в этой таблице, подлежат взвешиванию по коэффициентам кредитного риска, указанным в категории "Прочие сделки".
Сноска. Правила дополнены приложением 1-3 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Приложение 2
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов для
организаций, совмещающих виды
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Таблица активов Брокера и (или) дилера,
взвешенных по степени кредитного риска вложений
Сноска. Приложение 2 исключено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Приложение 3
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов для
организаций, совмещающих виды
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Таблица условных и возможных обязательств
Брокера и (или) дилера, взвешенных
по степени кредитного риска
Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Приложение 4
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов для
организаций, совмещающих виды
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Таблица коэффициентов (в процентах) кредитного
риска для производных финансовых инструментов
Сноска. Приложение 4 исключено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Приложение 5
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов для
организаций, совмещающих виды
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.10.2006 N 226 (вводится в действие с 15.12.2006); от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Дополнительные сведения для расчета пруденциального
норматива "Коэффициент достаточности собственного капитала"
(К1) для Организации и Фонда
по состоянию на "__"__________ 20 ___ года
_______________________________________________
(полное наименование Организации, Фонда)
(в тысячах тенге)
N
признака
Наименование показателя
Сумма
по балансу
1
2
3

0,02
0,05
0,03
0,06
0,07
0,1
1 жылдан
5 жылға
дейін
0,03
0,07
0,06
0,08
0,07
0,12
5 жылдан
астам
0,04
0,09
0,09
0,1
0,08
0,15
Кредиттік тәуекел номиналды контракты құнын есептік кезеңнен валюталау күніне дейін қалған мерзімге байланысты коэффициенттерге көбейту жолымен есептеледі.
Осы кестеде келтірілген санаттардың біреуіне де келтірілмейтін туынды қаржы құралдармен операциялар "Өзге мәмілелер" санатында көрсетілген кредиттік тәуекелдің коэффициенттері бойынша мөлшерлеуге жатады.
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесінің 2-қосымшасы
Салымдардың кредиттік тәуекелі дәрежесі бойынша орташа
алынған Брокердің және (немесе) дилердің активтері кестесі
Ескерту: 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының
2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз)
Қаулысымен.
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесінің 3-қосымшасы
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген
Брокердің және (немесе) дилердің шартты және ықтимал
міндеттемелерінің кестесі
Ескерту: 3-қосымша алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының
2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз)
Қаулысымен.
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесінің 4-қосымшасы
Туынды қаржы құралдары үшін кредиттік тәуекелі
коэффициенттерінің (проценттегі) кестесі
Ескерту: 4-қосымша алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының
2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз)
Қаулысымен.
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесінің 5-қосымшасы
Ескерту: 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының
2006.10.27 N 226 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан
қараңыз), 2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан
қараңыз) Қаулыларымен.
_______________________________________________
(Ұйымның, Қордың толық атауы)
"___жылғы "__" жағдай бойынша
"Ұйым мен Қорға арналған "Меншікті капиталдың
жеткіліктілігі коэффициенті" (К 1 ) пруденциалдық
нормативінің есебі үшін қосымша мәліметтер
(мың теңгемен)
Белгінің
N
Көрсеткіштің атауы
Баланс бойынша сомасы
1
2
3

8001
Земля, находящаяся в собственности
или на праве постоянного
землепользования
8002
Здания и сооружения, находящиеся в
собственности
8003
Машины и оборудование, находящиеся
в собственности
8004
Прочие основные средства
8005
Дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные
потери) организаций, не являющихся
по отношению к Организации, Фонду,
аффилиированными лицами, за вычетом
дебиторской задолженности
работников и других лиц
просроченная по условиям договора
на срок не более трех дней
8006
Дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные
потери) организаций, не являющихся
по отношению к Организации, Фонду,
аффилиированными лицами, за вычетом
дебиторской задолженности
работников и других лиц
просроченная по условиям договора
на срок не более девяносто дней
8007
Прочая дебиторская задолженность
(за вычетом резервов на возможные
потери)
8008
Аффинированные драгоценные металлы
8009
Программное обеспечение
8010
Прочие нематериальные активы
8011
Негосударственные эмиссионные
ценные бумаги организаций
Республики Казахстан, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Организации, Фонду,
включенные в официальный список
фондовой биржи по наивысшей
категории (за исключением ипотечных
облигаций, включенных в официальный
список фондовой биржи и облигаций
Акционерного общества "Банк
Развития Казахстана") (с учетом
сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8012
Негосударственные эмиссионные
ценные бумаги организаций
Республики Казахстан (в том числе
ценные бумаги, выпущенные в
соответствии с законодательством
других государств), не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Организации, Фонду,
включенные в официальный список
фондовой биржи по категории,
следующей за наивысшей (за
исключением ипотечных облигаций,
включенных в официальный список
фондовой биржи) (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8013
Акции юридических лиц
Республики Казахстан, имеющих
международную рейтинговую
оценку не ниже "ВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку не ниже
"kzBBB" по национальной шкале
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
обращающихся на организованных
рынках иностранных государств
или Республики Казахстан, и долговые ценные бумаги
юридических лиц Республики
Казахстан, имеющие международную рейтинговую
оценку не ниже "ВВ-" агентства
"Standard&Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного
из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую
оценку не ниже "kzBBB" по
национальной шкале "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, обращающиеся на
организованных рынках иностранных
государств или Республики
Казахстан, за вычетом резервов
на возможные потери

8001
Жеке меншіктегі немесе тұрақты жер пайдалану құқығындағы жер
8002
Жеке меншіктегі үйлер мен ғимараттар
8003
Жеке меншіктегі машиналар мен жабдықтар
8004
Басқа да негізгі құрал-жабдықтар
8005
Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын, қызметкерлер мен басқа тұлғалардың шарт талабы бойынша үш күннен астам емес мерзімге ұзартылған дебиторлық берешегін шегергендегі ұйымның дебиторлық берешегі (ықтимал шығын резервін шегергендегі)
8006
Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын, қызметкерлер мен басқа тұлғалардың шарт талабы бойынша тоқсан күннен астам емес мерзімге ұзартылған дебиторлық берешегін шегергендегі ұйымның дебиторлық берешегі (ықтимал шығын резервін шегергендегі)
8007
Басқа дебиторлық берешек (ықтимал шығын резервін шегергендегі)
8008
Тазартылған қымбат металдар
8009
Бағдарламалық қамтамасыз ету
8010
Басқа материалдық емес активтер
8011
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі қор биржасының ең жоғары санаты бойынша (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигацияларды және "Қазақстан Даму банкі" АҚ облигацияларын қоспағанда) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізімге енгізілген Ұйымға, Қорға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары
8012
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі қор биржасының ең жоғары санатынан кейінгі санат бойынша (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигацияларды қоспағанда) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізімге енгізілген Ұйымға, Қорға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар)
8013
Standard & Рооr's агенттігінің "ВВ-"-дан төмен емес халықаралық рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар, немесе шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдасқан рыноктарындағы айналыстағы  Standard & Рооr's-нің ұлттық шәкілі немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бойынша "kzВВВ-дан төмен емес рейтингі бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды
тұлғаларының акциялары, және Standard & Рооr's агенттігінің "ВВ-"-дан төмен емес халықаралық рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің
осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе болуы мүмкін жоғалтулар резервін шегергендегі шет мемлекеттердің немесе
Қазақстан Республикасының ұйымдасқан рыноктарындағы айналыстағы Standard & Рооr's-нің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ" -дан төмен емес рейтинг бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының борыштық бағалы қағаздары

8014
Прочие ценные бумаги
8015
Деньги на счетах в банках второго
уровня Республики Казахстан
8016
Деньги на счетах в центральном
депозитарии ценных бумаг
8017
Деньги на счетах в
банках-нерезидентах, которые имеют
долгосрочный и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не ниже
"ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
8018
Деньги на счетах в
организациях-нерезидентах,
предоставляющих банковские услуги
организациям для осуществления
операций на организованном рынке
ценных бумаг
Первый руководитель
или лицо, им уполномоченное __________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
Место для печати
Приложение 6
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов для
организаций, совмещающих виды
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Дополнительные сведения
для расчета пруденциальных нормативов
для Управляющего по состоянию на "__" ________20__года"
(тысяч тенге)
N
признака
Наименование показателя
Сумма
по балансу
1
2
3
8001
Земля, находящаяся в собственности
или на праве постоянного
землепользования
8002
Здания и сооружения, находящиеся в
собственности
8003
Машины и оборудование, находящиеся
в собственности
8005
Прочие основные средства
8006
Дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные
потери) организаций, не являющихся
по отношению к Управляющему
аффилиированными лицами, за вычетом
дебиторской задолженности
работников и других лиц
просроченная по условиям договора
на срок не более трех дней в
размере, не превышающем двадцати
процентов от суммы активов по
балансу Управляющего
8007
Дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные
потери) организаций, не являющихся
по отношению к Управляющему
аффилиированными лицами, за вычетом
дебиторской задолженности
работников и других лиц
просроченная по условиям договора
на срок не более девяносто дней в
размере, не превышающем десяти
процентов от суммы активов по
балансу Управляющего
8008
Прочая дебиторская задолженность
(за вычетом резервов на возможные
потери)
8009
Аффинированные драгоценные металлы
8010
Программное обеспечение
8011
Прочие нематериальные активы
8012
Негосударственные эмиссионные
ценные бумаги организаций
Республики Казахстан, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Управляющему включенные
в официальный список фондовой биржи
по наивысшей категории (за
исключением ипотечных облигаций,
включенных в официальный список
фондовой биржи и облигаций
Акционерного общества "Банк
Развития Казахстана") (с учетом
сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери

8014
Басқа бағалы қағаздар
8015
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің шоттарындағы ақша
8016
Бағалы қағаздар орталық депозитарийінің шоттарындағы ақша
8017
Standard & Рооr's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар төмен емес дербес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді рейтингі бар резидент емес банктердің шоттарындағы ақша
8018
Ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногындағы операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банк қызметін ұсынатын резидент емес ұйымдар шоттарындағы ақша
Бірінші басшы немесе ол уәкілеттік берген тұлға
_____________________________________
(аты-жөні)                 (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________
(аты-жөні)                 (қолы)
Мөр орны
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесінің 6-қосымшасы
Ескерту: 6-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының
2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан
қараңыз) Қаулысымен.
20 ___ жылғы "__"_______________ жағдай бойынша
_________________________________________________
Басқарушыға, арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу
үшін қосымша мәліметтер
(мың теңгемен)
Белгінің
N
Көрсеткіштің атауы
Баланс бойынша сомасы
1
2
3
8001
Жеке меншіктегі немесе тұрақты жер пайдалану құқығындағы жер
8002
Жеке меншіктегі үйлер мен ғимараттар
8003
Жеке меншіктегі машиналар мен жабдықтар
8005
Басқа да негізгі құрал-жабдықтар
8006
Басқарушыға, қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын қызметкерлер мен басқа тұлғалардың шарт талабы бойынша үш күннен астам емес мерзімге ұзартылған дебиторлық берешегін шегергендегі Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының жиырма процентінен аспайтын мөлшердегі ұйымның дебиторлық берешегі (ықтимал шығын резервін шегергендегі)
8007
Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын қызметкерлер мен басқа тұлғалардың шарт талабы бойынша тоқсан күннен астам емес мерзімге ұзартылған дебиторлық берешегін шегергендегі Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі ұйымның дебиторлық берешегі (ықтимал шығын резервтерін шегергендегі)
8008
Басқа дебиторлық берешек (ықтимал шығын резервтерін шегергендегі)
8009
Тазартылған бағалы металдар
8010
Бағдарламалық қамтамасыз ету
8011
Басқа материалдық емес активтер
8012
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі қор биржасының ең жоғары санаты бойынша (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигацияларды және "Қазақстан Даму банкі" АҚ облигацияларын қоспағанда) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізімге енгізілген Басқарушыға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары

8013
Негосударственные эмиссионные
ценные бумаги организаций
Республики Казахстан (в том числе
ценные бумаги, выпущенные в
соответствии с законодательством
других государств), не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Управляющему включенные
в официальный список фондовой биржи
по категории, следующей за
наивысшей (за исключением ипотечных
облигаций, включенных в официальный
список фондовой биржи) (с учетом
сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8014
Акции организаций Республики
Казахстан, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Управляющему, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по
классификации рейтинговых агентств
"Standard & Poor's" и "Fitch") или
"Ва2" (по классификации
рейтингового агентства "Moody's
Investors Service"), или
рейтинговую оценку "А" по
национальной шкале "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, обращающиеся на
организованных рынках иностранных
государств или Республики
Казахстан, и долговые ценные бумаги
организаций Республики Казахстан,
не являющихся аффилиированными
лицами по отношению к Управляющему,
имеющие рейтинговую оценку не ниже
"ВВ" (по классификации рейтинговых
агентств "Standard & Poor's" и
"Fitch") или "Ва2" (по
классификации рейтингового агентства
"Moody's Investors Service"), или
рейтинговую оценку "А" по
национальной шкале "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, обращающиеся на
организованных рынках иностранных
государств или Республики Казахстан
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные потери
8015
Прочие ценные бумаги
8016
Деньги на счетах в банках второго
уровня Республики Казахстан
8017
Деньги на счетах в Акционерном
обществе "Центральный депозитарий ценных бумаг"
8018
Деньги на счетах в
банках-нерезидентах, которые имеют
долгосрочный и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не ниже
категории "А" (по классификации
рейтинговых агентств "Standard &
Poor's" и "Fitch") или "А2" (по
классификации рейтингового
агентства "Moody's Investors
Service")
8019
Деньги на счетах в
организациях-нерезидентах,
предоставляющих банковские услуги
организациям для осуществления
операций на организованном рынке
ценных бумаг
Первый руководитель
или лицо, им уполномоченное __________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
Место для печати
Приложение 7
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов для
организаций, совмещающих виды
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.10.2006 N 226 (вводится в действие с 15.12.2006); от 23.02.2007 N 40 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Расчет пруденциального норматива
"Коэффициент достаточности собственного капитала"
(К1) для Организации и Фонда
по состоянию на "__"____________ 20 ___года
__________________________________________
(полное наименование Организации, Фонда)
N
Наименование показателя
Стоимость
по балансу
1.

8013
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі қор биржасының ең жоғары санатынан кейінгі санат бойынша (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигацияларды қоспағанда) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізімге енгізілген Басқарушыға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар)
8014
Ықтимал шығын резервтерін шегере отырып, шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыноктарында айналыста жүретін, "ВВ"-ден ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Рооr's-нің ұлттық шәкілі немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыноктарында айналыста жүретін, "ВВ"-ден ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) рейтингтік бағасы бар немесе Қазақстан Республикасының "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының борыштық бағалы қағаздары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып)
8015
Басқа бағалы қағаздар
8016
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің шоттарындағы ақша
8017
"Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" акционерлік қоғамының шоттарындағы ақша
8018
"А" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтингтік агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" ("Moody's Investors Service" рейтингтік агенттіктерінің жіктеуі бойынша) санатынан төмен емес дербес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді рейтингі бар резидент емес банктердің шоттарындағы ақша
8019
Ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногындағы операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банк қызметін ұсынатын резидент емес ұйымдар шоттарындағы ақша
Бірінші басшы немесе ол уәкілеттік берген тұлға
_____________________________________
(аты-жөні)                 (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________
(аты-жөні)                 (қолы)
Мөр орны
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесінің 7-қосымшасы
Ескерту: 7-қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының
2006.10.27 N 226 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан
қараңыз), 2007.02.23 N 40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан
қараңыз), 2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан
қараңыз) Қаулыларымен.
__________________________________________
(Ұйымның, Қордың толық атауы)
20__ жылғы "___" жағдай бойынша
Ұйым мен Қорға арналған "Меншікті капиталдың
жеткіліктілігі коэффициенті"(К 1 ) пруденциалдық
нормативінің есебі
N
Көрсеткіш атауы
Баланс бойынша құны
1.

Деньги и денежные эквиваленты - всего (сумма строк 1.1 - 1.5):
1.1.
деньги в кассе
1.2.
деньги на счетах в банках второго уровня Республики Казахстан
1.3.
деньги на счетах в центральном депозитарии ценных бумаг
1.4.
деньги на текущих счетах в
банках-нерезидентах,
которые имеют долгосрочный
и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не
ниже "ВВВ-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного
из других рейтинговых
агентств
1.5.
деньги на счетах в организациях-нерезидентах, предоставляющих банковские услуги организациям для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг
2.
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
3.
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан, акции которых включены в
официальный список фондовой биржи по
наивысшей категории листинга, или
являющихся дочерними банками-резидентами,
родительские банки-нерезиденты которых
имеют долгосрочный и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
или имеющие долгосрочный кредитный
рейтинг по международной шкале не ниже
"ВВ-" агентства Standard & Poor's
или рейтинг не ниже "kzBBB" по
национальной шкале "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения, за вычетом
резервов на возможные потери
4.
Вклады в банках- нерезидентах, которые имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм
основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
5.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
6.
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, Фонду, включенные в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи и облигаций Акционерного общества "Банк Развития Казахстана") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
7.
Ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8.
Инфраструктурные облигации организаций Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
9.
Облигации Акционерного общества "Банк Развития Казахстана" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
10.
Ценные бумаги иностранных государств, имеющих рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
11.
Негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже  "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
12.
Акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери
13.
Ценные бумаги международных финансовых организаций (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
14.
Акции юридических лиц Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBBB" по национальной шкале Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств,
обращающихся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, и долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBBB" по национальной шкале "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств,
обращающихся на
организованных рынках
иностранных государств или
Республики Казахстан, за
вычетом резервов на
возможные потери
15.
Аффинированные драгоценные металлы
16.
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, Фонду, включенные в официальный список фондовой биржи по категории, следующей за наивысшей (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи) (с учетом суммы основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери

Ақша және ақша эквиваленттері - барлығы (1.1. - 1.5 жолдар сомасы):
1.1.
кассадағы ақша
1.2.
Қазақстан Республикасының екінші деңгейіндегі банктердің шоттарындағы ақша
1.3.
бағалы қағаздар орталық депозитарийінің шоттарындағы ақша
1.4.
Standard & Poor's агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша
"ВВВ-"-дан төмен емес дербес
ұзақ мерзімді және/немесе
қысқа мерзімді рейтингі бар
немесе басқа рейтинг агенттік.
терінің бірінің осыған ұқсас
деңгейіндегі рейтингі бар рези.
дент емес банктердегі ағымды
шоттардағы ақша
1.5.
Ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногындағы операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банк қызметін ұсынатын резидент емес ұйымдар шоттарындағы ақша
2.
Қазақстан Республикасының  Ұлттық Банкідегі салымдар
3.
Аса жоғары листинг санаты бойынша қор  биржасының ресми тізіміне енгізілген немесе болуы мүмкін жоғалтулар резервін шегергендегі негізгі борыш сомасын және есептелген сыйақыны ескергендегі резидент емес сабақтас банктерінің Standard & Рооr's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, дербес рейтингі бар немесе басқа рейтинг    бағасы бар агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар, немесе халықаралық шәкіл бойынша Standard & Рооr's-нің ВВ-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе Standard & Рооr's-нің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ"-дан төмен емес рейтингі бар немесе басқа рейтинг  агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар еншілес резидент банктер болып табылатын Қазақстан  Республикасының екінші    деңгейдегі банктеріндегі салымдар
4.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі "Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді дербес рейтингісі бар резидент емес банктердегі салымдар
5.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қосқанда) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
6.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі қор биржасының ең жоғары санаты бойынша (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигацияларды және "Қазақстан Даму банкі" АҚ облигацияларын қоспағанда) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізімге енгізілген Ұйымға, Қорға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары
7.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының ипотекалық облигациялары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
8.
Ықтимал шығын резервтерін шегере отырып, Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
9.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі "Қазақстанның Даму Банкі" АҚ облигациялары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
10.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі Standard & Рооr's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі төмен емес халықаралық кредиттік рейтинг шәкілі бойынша рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің  бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
11.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі Standard & Рооr's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі төмен емес рейтингтік бағасы бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
12.
Мүмкін жоғалтулар резервін шегергендегі  Standard & Рооr's-нің халықаралық шәкілі  бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес рейтинг бағасы бар немесе  басқа рейтинг агенттіктерінің  бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары
13.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
14.
Standard & Рооr's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-дан төмен емес рейтинг
бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктердің бірінің осыған ұқсас
деңгейіндегі рейтингі бар, немесе шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдасқан рыноктарындағы айналыстағы Standard & Рооr's-нің ұлттық шәкілі немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бойынша "kzВВВ-дан төмен емес рейтинг бағасы бар, және Standard & Рооr's агенттігінің "ВВ-"-дан төмен емес халықаралық рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе болуы мүмкін жоғалтулар резервін шегергендегі шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдасқан рыноктарындағы айналыстағы Standard & Рооr's-нің ұлттық шәкілі немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бойынша "kzВВВ-дан төмен емес рейтинг бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары
15.
Тазартылған бағалы металдар
16.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі қор биржасының ең жоғары санатынан кейінгі санаты бойынша (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигацияларды қоспағанда) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізімге енгізілген Ұйымға, Қорға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар) Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары

16-1.
Долговые ценные бумаги, прошедшие процедуру листинга на специальной торговой площадке Регионального Финансового Центра города Алматы, с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резервов на возможные потери
17.
Паи открытого и интервального паевых инвестиционных фондов, за вычетом резервов на возможные потери
18.
Акции организаторов торгов с ценными бумагами, центрального депозитария ценных бумаг и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг, за вычетом резервов на возможные потери
19.
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации, Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц (сумма строк 20 и 21)
20.
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации, Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более трех дней
21.
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации, Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяносто дней
22.
Основные средства Организации, Фонда по балансовой стоимости (сумма строк 23-25)
23.
земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования
24.
здания и сооружения, находящиеся в собственности
25.
машины и оборудование, находящиеся в собственности
26.
Программное обеспечение - по балансовой стоимости
27.
Итого ликвидные и прочие активы (сумма строк 1-26) - ЛА
28.
Обязательства по балансу
29.
Стоимость финансовых инструментов, взвешенных по степени риска (ВПА)
30.
текущая стоимость пенсионных активов, принятых в управление (ТПА)
31.
исключен - постановлением от 27 октября 2006 года N 226
32.
усредненный валовой доход (УВД)
33.

16-1.
Болуы мүмкін жоғалтулар резервін шегергендегі негізгі борыш және есептелген сыйақы сомасын ескерген Алматы қаласындағы Өңірлік Қаржы Орталығының арнайы сауда алаңындағы листинг рәсімінен өткен борыштық бағалы қағаздар
17.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі ашық және аралық инвестициялық пай қорларының пайлары
18.
Бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың, бағалы қағаздардың орталық депозитарийінің және акционерлері бағалы қағаздар рыногының кәсіпқой қатысушылары болып табылатын, бағалы қағаздар рыногы инфрақұрылымының бір бөлігі болып табылатын өзге заңды тұлғалардың ықтимал шығын резервтерін шегеріп тастағандығы акциялары
19.
Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын, қызметкерлер мен басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергендегі (20 және 21 жолдар сомасы) ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығын резервтерін шегергендегі)
20.
Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын қызметкерлер мен басқа тұлғалардың шарт талабы бойынша үш күннен астам емес мерзімге ұзартылған  дебиторлық берешегін шегергендегі ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығын резервтерін шегеріп)
21.
Ұйымға (Қорға) қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын қызметкерлер мен басқа тұлғалардың шарт талабы бойынша тоқсан күннен астам емес мерзімге ұзартылған дебиторлық берешегін шегергендегі ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығын резервтерін шегеріп)
22.
Ұйымның (Қордың) баланстық құны бойынша негізгі құрал-жабдықтары  (23-25 жолдар сомасы)
23.
Жеке меншіктегі немесе тұрақты жер пайдалану құқығындағы жер
24.
Жеке меншіктегі үй және ғимарат
25.
Жеке меншіктегі машиналар мен жабдықтар
26.
Баланс құны бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету
27.
Өтімді және басқа активтер жиынтығы (1 - 16 жол сомасы) - ӨА
28.
Баланс бойынша міндеттемелер
29.
Тәуекел деңгейі бойынша есептелген қаржы құралдарының құны (МЗА)
30.
басқармаға қабылданған зейнетақы активтерінің ағымдағы құны (АЗА)
31-жол алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 226 қаулысымен.
32.
орташаланған жалпы кіріс (ОЖК)
33.

К 1 ((строка 27 - строка 28)/строка 29)
34.
_
\
Фондовый риск  (/_ Ак * 0,08)
35.
Валютный риск (Вр)
36.
Сумма активов по балансу
Первый руководитель
или лицо, им уполномоченное __________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
Место для печати
Приложение 8
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов для
организаций, совмещающих виды
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 8 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.04.2008 N 56 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Расчет пруденциального норматива
"Коэффициент достаточности собственного капитала"
(К 1 ) для Управляющего
по состоянию на "___"___________ 20___ года
_________________________________________
(полное наименование Управляющего)
(тысяч тенге)
N
Наименование
показателя
Сумма по
балансу
Учитыва-
емый
объем (%)
Сумма к
расчету
1
2
3
4
5
1.
Деньги - всего (сумма строк
1.1.-1.2), в том числе:
100
1.1
деньги в кассе (в графе 5
учитывается не более десяти
процентов от суммы активов
по балансу управляющего
инвестиционным портфелем)
100
1.2
деньги на счетах в банках
второго уровня Республики
Казахстан
100
1.3
деньги на счетах в
Акционерном обществе
"Центральный депозитарий
ценных бумаг"
100
1.4
деньги на счетах в
банках-нерезидентах,
которые имеют долгосрочный
и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не
ниже категории "А" (по
классификации
рейтинговых агентств
"Standard & Poor's" и
"Fitch") или "А2" (по
классификации рейтингового
агентства "Moody's
Investors Service")
100
1.5
деньги на счетах в
организациях-нерезидентах,
осуществляющих расчетные
банковские услуги для
организаторов торгов с
ценными бумагами
100
2.
Вклады в банках второго
уровня Республики Казахстан,
ценные бумаги которых
включены в официальный
список фондовой биржи по
наивысшей категории, или
являющихся дочерними
банками-резидентами,
родительские банки -
нерезиденты которых имеют
долгосрочный и/или,
краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не
ниже категории "А" (по
классификации рейтинговых
агентств "Standard & Poor`s
и Fitch") или "А2" (по
классификации рейтингового
агентства "Moody`s
Investors Service") (с
учетом сумм основного долга
и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
3.
вклады в
банках-нерезидентах,
которые имеют долгосрочный
и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг
не ниже категории "А" (по
классификации рейтинговых
агентств "Standard &
Poor's" и "Fitch") или "А2"
(по классификации
рейтингового агентства
"Moody's Investors
Service") с учетом сумм
основного долга и
начисленного вознаграждения,
за вычетом резервов на
возможные потери
100
4.
Государственные ценные
бумаги Республики Казахстан
(включая эмитированные в
соответствии с
законодательством других
государств) (с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения),
за вычетом резервов на
возможные потери
100
5.
Негосударственные
эмиссионные ценные бумаги
организаций Республики
Казахстан, выпущенные в
соответствии с
законодательством
Республики Казахстан и
других государств, не
являющихся аффилиированными
лицами по отношению к
Управляющему, включенные в
официальный список фондовой
биржи по наивысшей
категории (за исключением
ипотечных облигаций,
включенных в официальный
список фондовой биржи и
облигаций Акционерного
общества "Банк Развития
Казахстана") (с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
6.
Ипотечные облигации
организаций Республики
Казахстан, включенные в
официальный список фондовой
биржи (с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
7.
Инфраструктурные облигации
организаций Республики
Казахстан (с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения),
за вычетом резервов на
возможные потери
100
8.
Облигации Акционерного
общества "Банк Развития
Казахстана" (с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
9.
Ценные бумаги иностранных
государств, имеющих
рейтинговую оценку по
международной шкале
кредитного рейтинга не ниже
"ВВВ" (по классификации
рейтинговых агентств
"Standard & Poor`s и
Fitch") или "Ваа2" (по
классификации рейтингового
агентства "Moody`s
Investors Service") (с
учетом сумм основного долга
и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
10.
Негосударственные долговые
ценные бумаги иностранных
эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не ниже
"ВВВ" (по классификации
рейтинговых агентств
"Standard & Poor`s и
Fitch") или "Ваа2" (по
классификации рейтингового
агентства "Moody`s
Investors Service") (с
учетом сумм основного долга
и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
11.
Акции иностранных
эмитентов, чьи долговые
ценные бумаги имеют
рейтинговую оценку не ниже
"ВВВ" (по классификации
рейтинговых агентств
"Standard & Poor`s и
Fitch") или "Ваа2" (по
классификации рейтингового
агентства "Moody`s
Investors Service") (с
учетом сумм основного долга
и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
12.
Ценные бумаги международных
финансовых организаций (с
учетом сумм основного долга
и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
13.
Акции организаций Республики
Казахстан, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Управляющему,
имеющих рейтинговую оценку
не ниже "ВВ" (по
классификации рейтинговых
агентств "Standard &
Poor's" и "Fitch") или
"Ва2" (по классификации
рейтингового агентства
"Moody's Investors
Service"), или рейтинговую
оценку "А" по национальной
шкале "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств,
обращающихся на
организованных рынках
иностранных государств или
Республики Казахстан, и
долговые ценные бумаги
организаций Республики
Казахстан, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Управляющему,
имеющие рейтинговую оценку
не ниже "ВВ" (по
классификации рейтинговых
агентств "Standard &
Poor's" и "Fitch") или
"Ва2" (по классификации
рейтингового агентства
"Moody's Investors
Service"), или рейтинговую
оценку "А" по национальной
шкале "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств,
обращающихся на
организованных рынках
иностранных государств или
Республики Казахстан, за
вычетом резервов на
возможные потери
100
14.
Аффинированные драгоценные
металлы
100
15.
Негосударственные
эмиссионные ценные бумаги
организаций Республики
Казахстан (в том числе
ценные бумаги, выпущенные в
соответствии с
законодательством других
государств), не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Управляющему,
включенные в официальный
список фондовой биржи по
категории следующей за
наивысшей (за исключением
ипотечных облигаций,
включенных в официальный
список фондовой биржи) (с
учетом сумм основного долга
и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
50
16.
Паи открытого и
интервального паевых
инвестиционных фондов, за
вычетом резервов на
возможные потери
50
17.
Акции организаторов торгов
с ценными бумагами,
Центрального депозитария
ценных бумаг и иных
юридических лиц, являющихся
частью инфраструктуры рынка
финансовых инструментов и
акционерами которых
являются профессиональные
участники рынка финансовых
инструментов, уменьшенные
на пятьдесят процентов, за
вычетом резервов на
возможные потери
50
18.
Дебиторская задолженность
(за вычетом резервов на
возможные потери)
организаций, не являющихся
по отношению к Управляющему
аффилиированными лицами, за
вычетом дебиторской
задолженности работников и
других лиц - всего (сумма

К 1 ((27-жол - 28-жол)/29-жол);
34.
Қор тәуекелі (ЕАк * 0,08)
35.
Валюта тәуекелі (Вт)
36.
Баланс бойынша активтер сомасы
Бірінші басшы немесе ол уәкілеттік берген тұлға
________________________ _____________
(аты-жөні)              (қолы)
Бас бухгалтер _______________  _____________
(аты-жөні)       (қолы)
Мөр орны
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесінің 8-қосымшасы
Ескерту: 8-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының
2008.04.28 N 56 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан
қараңыз) Қаулысымен.
20 ___ жылғы "__"_______________ жағдай бойынша
Басқарушыға арналған "Меншікті капиталдың жеткіліктілік
коэффициенті" (К1) пруденциалдық нормативтерді есептеу
_________________________________________________
(Басқарушының толық атауы)
(мың теңге)
N
Көрсеткіш атауы
Баланс бойынша сомасы
Ескерілетін көлемі (%)
Есеп айырысуға арналған сома
1
2
3
4
5
1.
Ақша - барлығы (1.1. - 1.2 жолдар сомасы) оның ішінде:
100
1.1
кассадағы ақша (5 бағанда инвестициялық портфельді басқарушының балансы бойынша активтер сомасынан он процентінен астам емесі ескеріледі)
100
1.2
Қазақстан Республикасының екінші деңгейіндегі банктердің шоттарындағы ақша
100
1.3
"Бағалы қағаздар орталық депозитарийінің" акционерлік қоғамының шоттарындағы ақша
100
1.4
"А" санатынан ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтингтік агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтингтік агенттіктерінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингісі бар резидент емес банктердің шоттарындағы ақша
100
1.5
Бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылар үшін банктік есеп айырысу қызметін жүзеге асыратын резидент емес ұйымдар шоттарындағы ақша
100
2.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі бағалы қағаздары қор биржасының ең жоғары санаты бойынша ресми тізімге енгізілген немесе еншілес резидент емес банктерінде "А" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "А2" ("Moody's Investors Service"  рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) санатынан кем емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді дербес рейтингі бар еншілес резидент банктері болып табылатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100
3.
Ықтимал шығын резервтерін шегеріп тастағандағы "А" санатынан ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтингтік агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтингтік агенттіктерінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді дербес рейтингісі бар резидент емес банктердегі негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескергендегі салымдар
100
4.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса санағанда)
100
5.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі қор биржасының ең жоғары санаты бойынша (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигацияларды және "Қазақстан Даму банкі" АҚ облигацияларын қоспағанда) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізімге енгізілген Басқарушыға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары
100
6.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының ипотекалық облигациялары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100
7.
Ықтимал шығын резервтерін шегере отырып, Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып)
100
8.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі "Қазақстанның Даму Банкі" АҚ облигациялары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100
9.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі "ВВВ"  ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің  жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2"  ("Moody's Investors Service"  рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) төмен емес халықаралық кредиттік рейтинг шәкілі бойынша рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100
10.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің  жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) төмен емес рейтингтік бағасы бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100
11.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің  жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) төмен емес рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздарға ие шетел эмитенттерінің акциялары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100
12.
Халықаралық қаржы ұйымдарының ықтимал шығын резервтерін шегергендегі бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100
13.
Ықтимал шығын резервтерін шегере отырып, шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыноктарында айналыста жүретін "ВВ"-ден ("Standard & Poor's және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі "А" рейтингтік бағасы бар Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының  акциялары және шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыноктарында айналыста жүретін "ВВ"-ден ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі "А" рейтингтік бағасы бар Басқарушыға және қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының борыштық бағалы қағаздары
100
14.
Тазартылған қымбат металдар
100
15.
Ықтимал шығын резервтерін шегергендегі қор биржасының ең жоғары санатынан кейінгі санаты бойынша (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигацияларды қоспағанда) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізімге енгізілген Басқарушыға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар) Қазақстан Республикасының ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары
50
16.
Ықтимал шығын резервін шегергендегі ашық және аралық инвестициялық пай қорларының пайлары
50
17.
Бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың, Бағалы қағаздардың орталық депозитарийінің және акционерлері қаржы құралдары рыногының кәсіпқой қатысушылары болып табылатын және қаржы құралдары рыногы инфрақұрылымының бір бөлігі болып табылатын өзге заңды тұлғалардың ықтимал шығын резервтерін шегеріп тастағандығы, елу процентке азайтылған акциялары
50
18.

строк 19 и 20), в том числе:
х
19.
дебиторская задолженность
(за вычетом резервов на
возможные потери)
организаций, не являющихся
по отношению к Управляющему
аффилиированными лицами, за
вычетом дебиторской
задолженности работников и
других лиц просроченная по
условиям договора на срок
не более трех дней в
размере, не превышающем
двадцати процентов от суммы
активов по балансу
Управляющего
100
20.
дебиторская задолженность
(за вычетом резервов на
возможные потери)
организаций, не являющихся
по отношению к Управляющему
аффилиированными лицами, за
вычетом дебиторской
задолженности работников и
других лиц просроченная по
условиям договора на срок
не более девяносто дней в
размере, не превышающем
десяти процентов от суммы
активов по балансу
Управляющего
50
21.
Основные средства
Управляющего по балансовой
стоимости - всего (сумма
строк 22-24), в том числе:
х
22.
земля, находящаяся в
собственности или на праве
постоянного
землепользования,
в размере, не превышающем
десяти процентов от суммы
активов по балансу
Управляющего
100
23.
здания и сооружения,
находящиеся в собственности,
в размере, не превышающем
десяти процентов от суммы
активов по балансу
Управляющего
100
24.
машины и оборудование,
находящиеся в собственности,
в размере, не превышающем
пяти процентов от суммы
активов по балансу
Управляющего
100
25.
Программное обеспечение -
по балансовой стоимости, в
размере, не превышающем
десяти процентов от суммы
активов по балансу
Управляющего
100
26.
Итого ликвидные активы
(сумма строк 1-25) - ЛА
х
27.
Обязательства
х
28.
Минимальный размер
собственного капитала
х
х
29.
К 1 "Норматив достаточности
собственного капитала"
((строка 26 - строка
27)/строка 28) не менее 1
х
х
Первый руководитель
или лицо, им уполномоченное __________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
Место для печати
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 17 июня 2006 года N 132
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 января 2005 года N 17 "Об установлении пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3484.

Басқарушыға және қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын, қызметкерлер мен басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергендегі ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығын резервтерін шегергендегі) барлығы - (19 және 20 жолдар сомасы), оның ішінде:
х
19.
Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын, қызметкерлер мен басқа тұлғалардың шарт талабы бойынша үш күннен астам емес мерзімге ұзартылған Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының жиырма процентінен аспайтын мөлшердегі дебиторлық берешегін шегергендегі ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығын резервтерін шегеріп)
100
20.
Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын қызметкерлер мен басқа тұлғалардың шарт талабы бойынша тоқсан күннен астам емес мерзімге ұзартылған Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі дебиторлық берешегін шегергендегі ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығын резервтерін шегеріп)
50
21.
Басқарушының баланстық құны бойынша негізгі құрал-жабдықтары барлығы - (22-24 жолдар сомасы) оның ішінде:
х
22.
Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі жеке меншіктегі жер немесе тұрақты жер пайдалану құқығындағы жер
100
23.
Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі жеке меншіктегі үй және ғимарат
100
24.
Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының бес процентінен аспайтын мөлшердегі жеке меншіктегі машиналар және жабдықтар
100
25.
Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі баланстық құны бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету
100
26.
Өтімді активтер жиынтығы (1 - 25 жол сомасы) - ӨА
х
27.
Міндеттемелер
х
28.
Меншікті капиталдың ең аз мөлшері
х
х
29.
К 1 "Меншікті капиталдың жеткіліктілік нормативі" ((26 жол - 27 жол)/ 28 жол) 1-ден кем емес
х
х
Бірінші басшы немесе ол уәкілеттік берген тұлға
_____________________________________
(аты-жөні)                 (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________
(аты-жөні)                 (қолы)
Мөр орны
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2006 жылғы 17 маусымдағы
N 132 қаулысының 2-қосымшасы
Күші жойылды деп танылатын нормативтік
құқықтық актілердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді белгілеу, Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу және олардың орындалуы туралы есептерді ұсыну ережесін бекіту жөнінде" 2005 жылғы 29 қаңтардағы N 17 қаулысы , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3484 тіркелген.

2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N 221 "О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 января 2005 года N 17 "Об установлении пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, и представления отчетов об их выполнении", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3751.
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2005 года N 387 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 января 2005 года N 17 "Об установлении пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3952.
4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 414 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 января 2005 года N 17 "Об установлении пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3994, опубликованное в газете "Юридическая газета" в 2006 году N 11.
5. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 66 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 января 2005 года N 17 "Об установлении пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4172, опубликованное в газете "Юридическая газета" в 2006 году N 94-95.

2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді белгілеу, Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу және олардың орындалуы туралы есептерді ұсыну ережесін бекіту жөніндегі" 2005 жылғы 29 қаңтардағы N 17 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 25 маусымдағы N 221 қаулысы , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3751 тіркелген.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді белгілеу, Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту жөнінде" 2005 жылғы 29 қаңтардағы N 17 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2005 жылғы 29 қазандағы N 387 қаулысы , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3952 тіркелген.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді белгілеу, Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту жөнінде" 2005 жылғы 29 қаңтардағы N 17 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2005 жылғы 26 қарашадағы N 414 қаулысы , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3994 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2006 жылғы N 11 санында жарияланған.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді белгілеу, Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 29 қаңтардағы N 17 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 66 қаулысы , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4172 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2006 жылғы N 94-95 санында жарияланған.

6. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 мая 2006 года N 124 "О внесении дополнений и изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 января 2005 года N 17 "Об установлении пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4267.

6. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді белгілеу, Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 29 қаңтардағы N 17 қаулысына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 27 мамырдағы N 124 қаулысы , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N___ тіркелген.