Об утверждении Правил таможенного оформления товаров, перемещаемых с использованием трубопроводного транспорта и по линиям электропередачи и Правил декларирования товаров путем подачи временной таможенной декларации
Приказ и.о. Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан от 27 июня 2006 года N 220. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2006 года N 4307. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2010 года N 474
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 21.09.2010 N 474.
В соответствии со  статьями 53 ,  112 ,  219 и  387 Таможенного кодекса Республики Казахстан  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила таможенного оформления товаров, перемещаемых с использованием трубопроводного транспорта и по линиям электропередачи;
2) Правила декларирования товаров путем подачи временной таможенной декларации.
2. Управлению организации таможенного контроля за энергоресурсами Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Досмуратовой Н.Г.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению организационной работы и контроля Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Молдабаев С.С.) обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Признать утратившими силу следующие приказы согласно приложению к настоящему приказу.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении одного месяца со дня их первого официального опубликования.
И.о. Председателя
Приложение
к приказу И.о. Председателя
Комитета таможенного контроля
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 июня 2006 года N 220
Перечень приказов Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан и Комитета таможенного контроля
Министерства финансов Республики Казахстан
утративших силу
1)  приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 218 "Об утверждении Правил заполнения временной таможенной декларации и таможенного оформления с использованием процедуры временного декларирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2347, опубликован в газете "Официальная газета" от 20 сентября 2003 года N 38, с внесенными изменениями и дополнениями приказами Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 8 июля 2004 года N 299 и и.о. Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2005 года N 382);

Құбыр көлiгiмен және электр беру желiлерi бойынша өткiзілетін тауарларды кедендік ресімдеу ережесін және Уақытша кедендік декларация беру жолымен тауарларды декларациялау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің 2006 жылғы 27 маусымдағы N 220 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 24 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 4307. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 21 қыркүйектегі № 474 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.21 № 474 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің 53, 112, 219 және  387-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Құбыр көлiгiмен және электр беру желiлерi бойынша өткiзілетін тауарларды кедендік ресімдеу ережесі;
2) Уақытша кедендік декларация беру жолымен тауарларды декларациялау ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Энергия ресурстарына кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы (Н.Ғ. Досмұратова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Ұйымдастырушылық жұмыс және бақылау басқармасы (С.С. Молдабаев) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес келесі бұйрықтар күшін жойған болып саналсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен кейін бір ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның м.а.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Кедендік бақылау комитеті
Төрағасының м.а.
2006 жылғы 27 маусымдағы
N 220 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің және
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау
комитетінің күші жойылған бұйрықтарының тізбесі
1) "Уақытша кедендік декларацияны толтыру және уақытша декларациялау рәсімдерін пайдалана отырып кедендік ресімдеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 218 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 4 маусымда N 2347 тіркелді, 2003 жылғы 20 қыркүйек N 38 "Ресми газетте" жарияланды, ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 08.07.04 ж. N 299 бұйрығымен, ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының м.а. 2005.28.09 N 382 бұйрығымен енгізілген өзгерістермен);

2)  приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 8 июля 2004 года N 299 "О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 218 "Об утверждении Правил заполнения временной таможенной декларации и таможенного оформления с использованием процедуры временного декларирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 22 июля 2004 года под N 2959, опубликован в газете "Официальная газета" от 4 сентября 2004 года N 36 (193); Бюллетене нормативных правовых актов РК, 2004 г., N 41-44, ст. 1041);
3)  приказ и.о. Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2005 года N 382 "О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 218 "Об утверждении Правил заполнения временной таможенной декларации и таможенного оформления с использованием процедуры временного декларирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 30 сентября 2005 года N 3865, опубликован в газете "Юридическая газета" от 29 ноября 2005 г. N 222 (956).
Утверждены
Приказом и.о. Председателя
Комитета таможенного контроля
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 июня 2006 года N 220
Правила
таможенного оформления товаров, перемещаемых
с использованием трубопроводного транспорта и
по линиям электропередачи
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок таможенного оформления, осуществления предварительных операций, таможенных операций и процедур, связанных с перемещением товаров с использованием трубопроводного транспорта и по линиям электропередачи.
2. В настоящих Правилах используются основные понятия в значениях, определенных  Таможенным кодексом Республики Казахстан (далее - Таможенный кодекс), а также следующие понятия для товаров, перемещаемых с использованием трубопроводного транспорта и линиями электропередачи:
1) пункт приема товаров - начальный пункт транспортировки товаров в одном направлении, находящийся в зоне деятельности таможенного органа отправления;
2) пункт сдачи товаров - конечный пункт транспортировки товаров, находящийся в зоне деятельности таможенного органа назначения;
3) места таможенного контроля - пункты пропуска и/или пункты приема-сдачи товаров, перемещаемых с использованием трубопроводного транспорта и по линиям электропередачи, находящиеся в местах установки приборов коммерческого учета;

2) "Уақытша кедендік декларацияны толтыру және уақытша декларациялау рәсімдерін пайдалана отырып кедендік ресімдеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 218 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 8 шілдедегі N 299  бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2004 жылғы 22 шілдеде N 2959 тіркелді, 2004 жылғы 4 қыркүйек N 36 (192) "Ресми газетінде"; 2004 ж. N 41-44 ҚР Нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 1041 бетінде);
3) "Уақытша кедендік декларацияны толтыру және уақытша декларациялау рәсімдерін пайдалана отырып кедендік ресімдеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 218 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төраға м.а. 2005 жылғы 28 қыркүйектегі N 382  бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2005 жылғы 30 қыркүйекте N 3865 тіркелді, "Заң газетінде" 2005 ж. 30 қараша N 158 (782) жарияланды).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Кедендік бақылау комитеті
төрағасының м.а.
2006 жылғы 27 маусымдағы
N 220 бұйрығымен бекітілген
Құбыр көлiгiмен және электр беру желiлерi бойынша
өткiзілетін тауарларды кедендік ресімдеу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже кедендік ресімдеу, құбыр көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды өткізуге байланысты алдын ала операцияларды, кедендік операциялар мен рәсімдерді жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде Қазақстан Республикасының Кеден кодексімен (бұдан әрі - Кеден кодексі) айқындалған мәніндегі негізгі ұғымдар, сондай-ақ құбыр көлігімен және электр беру желілерімен тасымалданатын тауарлар үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тауарларды қабылдап алу пункті - жөнелтуші кеден органының қызмет аймағында орналасқан бір бағыттағы тауарларды тасымалдаудың бастапқы пункті;
2) тауарларды беру пункті - межелі кеден органының қызмет аймағында орналасқан тауарларды тасымалдаудың соңғы пункті;
3) кедендiк бақылау орындары - коммерциялық есептеу құралдарын орнату орындарында орналасқан құбыр көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды өткiзу пункттерi және/немесе қабылдап алу-тапсыру пункттерi;

4) лицо, перемещающее электроэнергию - субъект оптового и розничного рынка электроэнергии в соответствии с законодательством об электроэнергетике;
5) энергетическая система (энергосистема) - совокупность электрических станций, линий электропередачи и подстанций, связанных между собой общим режимом технологического непрерывного процесса производства, передачи, распределения и потребления электрической мощности и электрической энергии при оперативно-диспетчерском управлении;
6) расчетный период - отрезок времени (месяц), по результатам которого составляется фактический баланс поставки - потребления товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи;
7) фактический баланс - документ, устанавливающий адресное распределение объемов произведенных, поставленных и потребленных товаров, перемещаемых с использованием трубопроводного транспорта и по линиям электропередачи за расчетный период;
8) переток электрической энергии - передача электрической энергии по одной или нескольким линиям электропередачи в одном направлении;
9) сальдо-переток - алгебраическая сумма перетоков электроэнергии, перемещаемых в противоположных направлениях через таможенную границу по межгосударственным линиям электропередачи за расчетный период (месяц) при параллельной работе;
10) параллельная работа - совместная работа электроэнергетических систем или частей энергосистем с единой частотой. Целью параллельной работы является обеспечение необходимого уровня надежности энергоснабжения потребителей, ликвидации аварийных ситуаций в энергосистемах, повышение экономичности, уменьшение объемов резерва мощности, использование временно свободных мощностей;
11) аварийная ситуация - нарушение или угроза нарушения в работе транспортного и технологического оборудования;
12) аварийная взаимопомощь - передача электроэнергии из (в) энергосистемы зарубежных стран, осуществляемая с целью предотвращения или ликвидации аварийной ситуации.
2. Предварительные операции и таможенные процедуры
при перемещении товаров через  таможенную границу
Республики Казахстан с использованием трубопроводного
транспорта и по линиям электропередачи
3. Предварительные операции при ввозе товаров, перемещаемых с использованием трубопроводного транспорта и по линиям электропередачи на таможенную территорию Республики Казахстан осуществляются в следующем порядке:
1) предварительное таможенное оформление в таможенном органе назначения;
2) уведомление таможенного органа отправления лицами, перемещающими товары о пересечении товаров через пункты пропуска, путем предоставления копии временной грузовой таможенной декларации (далее - ВГТД);

4) электр энергиясын өткізуші тұлға - электр энергетикасы туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясының көтерме және бөлшек рыногының субъектісі;
5) энергетикалық жүйе (энергия жүйесі) - жедел-диспетчерлік басқарулар кезінде электр қуатын және электр энергиясын өндіру, беру, бөлу және тұтынудың технологиялық үздіксіз процестің жалпы режимімен өзара байланысты электр станцияларының, электр беру желілері мен кіші станцияларының жиынтығы;
6) есептеу кезеңі - оның қорытындысы бойынша құбыр көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды жеткізу - тұтынудың нақты теңгерімі құралатын уақыт кесіндісі (ай);
7) нақты теңгерім - есепті кезең ішінде өндірілген, жеткізілген және тұтынылған құбыр көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарлардың көлемін адрестік бөлуді белгілейтін құжат;
8) электр энергиясының өтуі - электр энергиясын электр берудің 1 немесе бірнеше желілері бойынша бір бағытта беру;
9) "ағынды-сальдо" - есептеу кезеңі ішінде (ай) халықаралық электр беру желілері бойынша кеден шекарасы арқылы қарама-қарсы бағытта өткізілетін электр энергиясы ағынының алгебралық сомасы;
10) параллельді жұмыс - электроэнергетикалық жүйе немесе бірыңғай жиілікпен энергия жүйесінің бірлескен жұмысы. Параллельді жұмыстың мақсаты тұтынушының энергиямен жабдықтау сенімділігін тиісті деңгейде қамтамасыз ету, энергия жүйесінде авариялық жағдайды жою, үнемдеушілікті арттыру, қуат резервінің көлемін азайту, уақытша еркін қуатты пайдалану болып табылады;
11) авариялық жағдай - жұмыста көліктік және технологиялық жабдықтардың бұзылуы немесе бұзылу қаупі;
12) авариялық өзара көмек - авариялық жағдайлардың алдын алу немесе жоюды жүзеге асыру мақсатында энергия жүйесінен (не) шет елге электр энергиясын беру.
2. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы
арқылы тауарларды құбыр көлiгiмен және электр беру
желiлерi бойынша өткiзу кезiндегi алдын ала
операциялар мен кедендiк рәсiмдер
3. Қазақстан Республикасының кеден шекарасына құбыр көлігін пайдалана отырып және электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды әкелу кезінде алдын ала операциялар мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) межелі кеден органында алдын ала кедендік ресімдеу;
2) тауарды өткізуді жүзеге асыратын тұлғалар жөнелтуші кеден органына уақытша кедендік жүк декларациясының (бұдан әрі - УКЖД) көшірмесін ұсыну жолымен тауардың өткізу пункттерін кесіп өткені туралы хабардар ету;

3) предоставление документов и сведений, необходимых для таможенных целей в таможенный орган назначения.
4. Таможенные процедуры при вывозе товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан с использованием трубопроводного транспорта и по линиям электропередачи включают следующие таможенные операции:
1) уведомление таможенного органа отправления лицом, перемещающим товары, о намерении их вывоза за пределы таможенной территории Республики Казахстан, которое осуществляется путем подачи временной таможенной декларации, документов и сведений;
2) уведомление таможенного органа назначения путем представления копии ВГТД;
3) подтверждение фактического вывоза товаров путем проставления на копии ВГТД и транспортных документах отметок таможенного органа назначения;
4) осуществление таможенного оформления в таможенном органе отправления.
3. Особенности таможенного оформления товаров,
перемещаемых с использованием трубопроводного транспорта
и по линиям электропередачи
5. Таможенное оформление товаров, перемещаемых с использованием трубопроводного транспорта и по линиям электропередачи производится в определенных для этого местах в зоне деятельности таможенного органа по месту нахождения товаров, с использованием процедуры временного декларирования. Уполномоченный орган по вопросам таможенного дела по мотивированному запросу декларанта вправе определить иное место таможенного оформления товаров.
6. Основанием для перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан для перевозчика является ВГТД, оформленная в соответствии с Правилами декларирования товаров путем подачи временной таможенной декларации.
7. Таможенное оформление электроэнергии при отсутствии коммерческих договоров и планировании нулевого сальдо перетока в условиях параллельной работы энергосистем не производится. При этом лица перемещающие электроэнергию письменно уведомляют таможенные органы о включении энергосистем в параллельную работу с предоставлением договоров о параллельной работе и указанием межгосударственных линий электропередачи.
Внеплановые объемы электроэнергии, полученные за расчетный период при параллельной работе энергосистем, подлежат таможенному оформлению на основании сделки, заключенной согласно гражданскому законодательству Республики Казахстан с предоставлением документов и сведений, необходимых для таможенных целей. Не позднее 30 дней с момента окончания расчетного периода подается грузовая таможенная декларация (далее - ГТД) на внеплановые объемы электроэнергии, полученные одной из сторон. ГТД оформляется на основании фактического баланса электроэнергии с предоставлением акта сверки объемов переданной электрической энергии.

3) межелі кеден органына кедендік мақсаттарда қажет құжаттар мен мәліметтерді ұсыну.
4. Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс жерлерге құбыр көлiгiмен және электр беру желiлерi бойынша тауарларды әкету кезiндегi кедендiк рәсiмдерге мынадай кедендiк операциялар кiредi:
1) уақытша кедендiк жүк декларациясын, құжаттарды және мәлiметтердi ұсыну жолымен тауарларды өткiзудi жүзеге асыратын тұлға оларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс жерлерге әкету ниетi туралы жөнелтуші кеден органын хабардар ету;
2) межелі кеден органын УКЖД көшірмесін ұсыну жолымен хабардар ету;
3) УКЖД көшірмесінде және көлік құжаттарында межелі кеден органының белгілерін қою жолымен тауардың іс жүзінде әкетілуін растау;
4) жөнелтуші кеден органында кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыру.
3. Тауарларды құбыр көлiгiмен және электр беру желiлерi
бойынша өткiзу кезiндегi кедендік ресімдеу ерекшеліктері
5. Құбыр көлiгiн және электр беру желiлерiн пайдалана отырып өткiзілетін тауарларды кедендік ресімдеу тауарлар орналасқан жердегі кеден органының қызмет аумағында сол үшін бөлінген орында уақытша декларациялау рәсімін қолдана отырып жүзеге асырылады. Кеден ісі мәселелері бойынша уәкілетті орган декларанттың дәлелді сұранысы бойынша тауарларды кедендік ресімдеу үшін басқа орын беруге құқылы.
6. Тасымалдаушы үшін уақытша кеден декларациясын ұсыну жолымен тауарларды декларациялау Ережелеріне сәйкес ресімделген УКЖД Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізуге негіз болып табылады.
7. Коммерциялық келісім-шарт пен энергия жүйелерінің параллелді жұмысы жағдайындағы нөлдік сальдо-ағынын жоспарлау болмаған кезде электр энергиясын кедендік ресімдеу жүргізілмейді. Бұл ретте электр энергиясын өткізуші тұлғалар параллелді жұмыс туралы келісім-шарттарды ұсына отырып және мемлекетаралық электр беру желілерін көрсете отырып кеден органдарын энергия жүйесін параллелді жұмысқа қосу жөнінде жазбаша хабардар етеді.
Энергия жүйелерінің параллелді жұмысы кезіндегі есепті кезең ішінде алынған электр энергиясының жоспардан тыс көлемін кедендік ресімдеу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жасалған мәміле негізінде кедендік мақсатта қажет құжаттар мен мағлұматтар ұсынылған жағдайда жүргізіледі. Есептеу кезеңі аяқталған сәттен 30 күннен кешіктірмей болған екі тараптың бірі жоспардан тыс электр энергиясының көлеміне кедендік жүк декларациясын (бұдан әрі - КЖД) береді. КЖД электр энергиясының нақты теңгерімінің негізінде және берілген электр энергиясының көлемін салыстыру актісін ұсына отырып ресімделеді.

8. Электроэнергия, поставляемая при аварийных ситуациях, подлежит таможенному оформлению в приоритетном порядке согласно  статье 370 Таможенного кодекса. Диспетчерские заявки и заявление, подаваемые в таможенные органы в течение трех суток с момента возникновения аварийной ситуации, рассматриваются как ВГТД. В заявлении должны содержаться сведения об отправителях и получателях товаров, о странах отправления и назначения товаров, наименование, описание, количество и стоимость товаров, а также о таможенном режиме, под который предполагается поместить декларируемый товар, обязательство о предоставлении в установленные сроки грузовой таможенной декларации, документов и сведений, необходимых для таможенных целей.
Не позднее 30 дней с последнего дня месяца поставки подается ГТД в таможенный орган, в зоне деятельности которого осуществлялась поставка.
4. Транзит товаров, с использованием трубопроводного
транспорта и по линиям электропередачи
9. При параллельной работе энергосистем двух государств, декларирование перетоков электроэнергии сопредельной страны через таможенную территорию Республики Казахстан по межгосударственным линиям электропередачи, равно как и перетоки казахстанской электроэнергии через таможенные территорию сопредельной страны по их линиям электропередачи между двумя пунктами пропуска, производится путем представления заявления, составленного в произвольной форме, с указанием сведений о владельце, об объемах перетоков за расчетный период и условной стоимости электроэнергии.
10. Декларирование транзита товаров, перемещаемых с использованием трубопроводного транспорта и линиями электропередачи, осуществляется лицами, перемещающими товары в упрощенном порядке, путем представления заявления в таможенные органы, по форме согласно приложению 5, до начала перемещения товаров с предоставлением сведений об отправителе (продавец), получателе (покупатель), стране отправления, стране назначения, количестве товара, стоимости и указанием мест таможенного контроля. При этом регистрация заявлений производится в журнале установленной формы согласно приложению 6.
Не позднее 30 календарных дней с последнего дня месяца перемещения товаров заполняется ГТД на транзитный объем товаров по каждому магистральному трубопроводу и переток электрической энергии за расчетный период.
11. При транзите товаров через территорию Республики Казахстан графы 3, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 19, 23, 25, 26, 29, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 41, 45, 46, 47, 54, B, С и Д заполняются в соответствии с установленным порядком заполнения ГТД при декларировании товаров, помещаемых под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения.

8. Авария жағдайы кезінде жеткізілген электр энергиясы, Кеден кодексінің  370-бабына сәйкес басымдық тәртіппен кедендік ресімдеуге жатады. Авариялық жағдай туындаған сәттен бастап үш тәулік ішінде кеден органына берілген диспетчерлік өтініш, мәлімдеме УКЖД ретінде қаралады. Өтініште, тауарды жөнелтушілер және алушылар туралы, тауарды жөнелткен және баратын елдері туралы, атауы, сипаттамасы, саны және тауардың құны, сондай-ақ декларацияланатын тауар орналастырылады деп болжалған кедендік режим туралы, кедендік жүк декларациясын, кедендік мақсаттар үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді белгіленген мерзімде жеткізу туралы міндеттеме мазмұндалуы тиіс.
Жеткізілген айдың соңғы күнінен бастап 30 күннен кешіктірмей қызмет аймағында жеткізу жүзеге асырылатын кеден органына КЖД беріледі.
4. Құбыр тасымалы көлігін және электр беру
желiлерiн пайдалана отырып тауарларды транзиттеу
9. Екі мемлекеттің энергия жүйесінің параллелді жұмысы кезінде мемлекетаралық электр беру желiсi бойынша Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы шектес елдердiң электр энергиясының ағындарын декларациялау, олардың екі өткізу пункті арасындағы электр беру желiлерi бойынша шектес елдiң кеден аумағы арқылы қазақстандық электр энергиясының ағындары сияқты тең, иесi туралы, есептеу кезеңдегi ағындар көлемi және электр энергиясының шартты құны туралы мәлiметтердi көрсете отырып, еркін түрде жазылған өтінішті ұсыну жолымен жүргiзiледi.
10. Құбыр желiсiмен және электр энергия беру желілерi арқылы өткiзiлетiн тауарлардың транзитін декларациялауды жөнелтушi (сатушы), алушы (сатып алушы), жөнелтiлетiн ел, межелi ел, тауарлардың мөлшерi, құны туралы мәлiметтер бере отырып және кедендік бақылау орындары көрсете отырып 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кеден органдарына өтініш беру жолымен тауарлардың өткiзiлуi басталғанға дейiн тауарларды оңайлатылған тәртiппен өткiзушi тұлғалар жүзеге асырады. Бұл ретте өтініштерді тiркеу 6-қосымшаға сәйкес белгiленген нысандағы журналда жүргiзiледi.
Тауарлар өткiзiлген айдың соңғы күнiнен бастап 30 күннен кешiктiрiлмей есептi кезең iшiнде әрбiр арналы құбыр желiсi мен электр беру желiлерi бойынша тауарлардың транзиттiк көлемiне арналған КЖД толтырылады.
11. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тауарларды транзиттеу кезінде 3, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 16, 17, 17а, 19, 23, 25, 26, 29, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 41, 45, 46, 47, 54, В, С және Д бағандары тауарларды еркін айналымға шығару кедендік режиміне жататын тауарларды декларациялау кезіндегі КЖД толтырудың белгіленген тәртібіне сәйкес толтырылады.

12. Декларантом заполняются следующие графы ГТД:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15a, 16, 17, 17a, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 46, 47, 53, 54, А, В.
13. Должностным лицом таможенного органа заполняются графы 7, А (добавочный лист), С и Д.
14. Графы 1, 2, 8, 9, 18, 21, 22, 28, 31, 40, 44, 53, А заполняются с учетом следующих особенностей.
Графа 1. "Тип декларации".
В первом подразделе указывается направление перемещения товаров:
при транзите товаров через территорию Республики Казахстан - "ИМ".
Во втором подразделе графы указывается двузначный код таможенного режима 80.
Графа 2. "Отправитель/экспортер":
указываются наименование и место нахождения лица, являющегося согласно транспортным документам, отправителем товаров, помещаемых под режим транзита.
Графа 8. "Получатель/импортер":
указываются наименование и место нахождения лица, являющегося согласно транспортным документам, получателем товаров, помещаемых под режим транзита.
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование":
указываются сведения о перевозчике (исполнителе):
наименование и место нахождения перевозчика (исполнителя), номер телефона, в верхней части графы 9 вносится его идентификационный номер, используемый для целей формирования таможенной статистики.
Графа 18. "Транспортное средство при отправлении":
в левой части указывается сокращенное название вида транспортного средства: магистрального трубопровода или линий электропередачи (МГ - магистральный газопровод, МН - магистральный нефтепровод, ЛЭП - линии электропередачи, МНП - магистральный нефтепродуктопровод), через двоеточие код места или мест таможенного контроля товаров в соответствии с Классификатором мест таможенного контроля товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи. Например: МГ:091; МН:004; ЛЭП:024, 025;
в правом подразделе указывается цифровой код страны, в которой они зарегистрированы.
Графа 21. "Транспортное средство на границе":
в левой части указывается сокращенное название вида транспортного средства: магистрального трубопровода или линий электропередачи (МГ - магистральный газопровод, МН - магистральный нефтепровод, ЛЭП - линии электропередачи, МНП - магистральный нефтепродуктопровод), через двоеточие код места или мест таможенного контроля товаров в соответствии с Классификатором мест таможенного контроля товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи. Например: МГ:091; МН:004; ЛЭП:024, 025;
в правом подразделе указывается цифровой код страны, в которой они зарегистрированы.
Графа 22. "Валюта и общая фактурная стоимость":
в левом подразделе графы указывается цифровой код валюты, в которой указана стоимость товаров в счете-фактуре;
правый подраздел графы не заполняется.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения".
Указываются финансовые и банковские сведения лица, ответственного за финансовое урегулирование (каждый из реквизитов вносится с новой строки с указанием порядкового номера каждого реквизита):

12. Декларант КЖД келесі бағандарын толтырады:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 46, 47, 53, 54, А, В.
13. Кеден органының лауазымды тұлғасы 7, А (қосымша парақ), С және Д бағандарын толтырады.
14. 1, 2, 8, 9, 18, 21, 22, 28, 31, 40, 44, 53, А бағандары келесі ерекшеліктерді ескере отырып толтырылады:
1-баған. "Декларацияның түрі".
Бірінші кіші тарауында тауарларды өткізу бағыты көрсетіледі:
тауарлардың Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитінде -"ИМ".
Бағанның екінші кіші тарауында кедендік режимнің 80 екі мәнді коды көрсетіледі.
2-баған."Жөнелтуші/экспортер":
көлік құжаттарына сәйкес транзит режиміне жатқызылатын тауарларды жөнелтуші болып табылатын тұлғаның атауы мен тұрған жері көрсетіледі.
8-баған."Алушы/импортер":
көлік құжаттарына сәйкес транзит режиміне жатқызылатын тауарларды алушы болып табылатын тұлғаның атауы мен тұрған жері көрсетіледі.
9-баған. "Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға":
тасымалдаушы (орындаушы) туралы мәліметтер көрсетіледі:
тасымалдаушының (орындаушының) атауы мен тұрған жері, телефон нөмірі, 9-бағанның жоғары бөлігінде кедендік статистика қалыптастыру мақсатында қолданылатын сәйкестендіру нөмірі енгізіледі.
18-баған. "Жөнелту кезіндегі көлік құралы":
сол жағында көлік құралы түрінің қысқартылған атауы: арналы құбыр немесе электр беру желілері (АГ - арналы газқұбыры, АМ - арналы мұнайқұбыры, ЭБЖ - электр беру желілері, АМӨ - арналы мұнай өнімдері құбыры), қос нүкте арқылы құбыр көлігі немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды кедендік бақылау орындарының Жіктемесіне сәйкес тауарларды кедендік бақылау орнының немесе орындарының коды көрсетіледі. Мысалы: АГ:091; АМ:004; ЭБЖ:024, 025;
оң жақтағы кіші тарауында олар тіркелген елдің сандық коды көрсетіледі.
21-баған. "Шекарадағы көлік құралы":
сол жағында көлік құралы түрінің қысқартылған атауы: арналы құбыр немесе электр беру желілері (АГ - арналы газқұбыры, АМ - арналы мұнайқұбыры, ЭБЖ - электр беру желілері, АМӨ - арналы мұнай өнімдері құбыры), қос нүкте арқылы құбыр көлігі немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды кедендік бақылау орындарының Жіктемесіне сәйкес тауарларды кедендік бақылау орнының немесе орындарының коды көрсетіледі. Мысалы: АГ:091; АМ:004; ЭБЖ:024, 025;
оң жақтағы кіші тарауында олар тіркелген елдің сандық коды көрсетіледі.
22-баған. "Валюта және жалпы фактуралық құны":
бағанның сол жағындағы кіші тарауында шот-фактурадағы тауарлардың құны көрсетілген валютаның сандық коды енгізіледі;
бағанның оң жағындағы кіші тарауы толтырылмайды.
28-баған. "Қаржылық және банк мәліметтері":
Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлғаның қаржылық және банктік мәліметтері (әрбір деректеме әрқайсысының рет санын көрсете отырып жаңа жолдан бастап енгізіледі) көрсетіледі:

2 - код ОКПО банка и через запятую краткое наименование банка, в котором открыт банковский счет лица, указанного в данной графе (если код ОКПО банка состоит из 8-ми цифр, то он дополняется четырьмя нулями справа);
3 - юридический адрес банка, указанного в данной графе под номером 2;
4 - номер банковского счета лица, указанного в данной графе.
если перевозчик / исполнитель является иностранным лицом, графа не заполняется.
Графа 31. "Грузовые места и описание товаров".
Указываются:
описание товаров в соответствии с товаросопроводительными документами;
Графа 40. "Общая декларация / предшествующий документ":
В графе указывается номер предшествующего уведомления.
Графа 44. "Дополнительная информация / представляемые документы".
Указываются (каждый реквизит вносится с новой строки с указанием перед каждым из них порядкового номера):
под номером 2 - номер транспортного документа;
под номером 3 - номер и дата договора перевозки;
под номером 4 - номер и дата договора, счета-фактуры (инвойса);
под номером 6 - названия, номера и даты выдачи других документов на товары, подлежащих вручению таможенному органу назначения.
Графа 53. "Таможня и страна назначения".
В графе указываются сведения о документах, на основании которых товары направлены в таможенный орган назначения (каждый из реквизитов указывается с новой строки с указанием перед каждым из них порядкового номера):
под номером 4 указывается наименование и код таможенного органа назначения в Республике Казахстан, расположенном в местах таможенного контроля на границе Республики Казахстан.
Графа А (основной лист) заполняется в случае декларирования транзитных товаров.
Таможенным брокером указывается под цифрой 1:
номер расчетного счета в национальной валюте, РНН, наименование и почтовый адрес банка, в котором открыт расчетный счет таможенного брокера.
Графа А (добавочный лист):
указывается справочный номер транзитной декларации;
6. Порядок наложения средств идентификации
15. С целью предотвращения несанкционированного доступа и изменения информации в приборах учета перемещаемых товаров, исключения транспортировки товаров минуя места установки приборов коммерческого учета, налагаются таможенные средства идентификации.
16. Наложение средств идентификации в соответствии со   статьей 476 Таможенного кодекса осуществляется должностным лицом таможенного органа в присутствии ответственных лиц перевозчиков. см.K100296
17. Средства идентификации могут изменяться или уничтожаться только таможенными органами или с их разрешения, за исключением случаев, если существует реальная угроза нарушения нормальной работы системы, измерения количества и качества товаров, либо аварийных и пожароопасных ситуациях, когда необходимо задействовать дополнительные технологические транспортные сети.

2-банктің КҰЖК коды және үтір арқылы осы бағанда көрсетілген тұлға шот ашқан банктің қысқаша атауы (егерде банктің КҰЖК коды 8 саннан құралған болса, оң жағынан төрт нөлмен толықтырылады);
3-осы бағанда 2-нөмірмен көрсетілген банктің заңды мекен-жайы;
4-осы бағанда көрсетілген тұлғаның банктегі шотының нөмірі, егерде тасымалдаушы/орындаушы шетелдік тұлға болған жағдайда, баған толтырылмайды.
31-баған. "Жүк орындары және тауарлардың сипаттамасы":
Тауардың ілеспе құжаттарына сәйкес тауардың сипаттамасы көрсетіледі.
40-баған. "Жалпы декларация/алдынғы құжат":
Бағанда алдыңғы хабарламаның нөмірі көрсетіледі.
44-баған. "Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттар":
2-нөмірмен - көлік құжатының нөмірі;
3-нөмірмен - тасымал шартының нөмірі мен күні;
4-нөмірмен - шарттың, шот-фактураның (инвойстың) нөмірі мен күні;
6-нөмірмен - межелі кеден органына тапсырылатын тауарлардың басқа құжаттарының атауы, нөмірі мен күні (әрбір деректеме әрқайсысының алдына рет саны көрсетіле отырып жаңа жолдан енгізіледі) көрсетіледі.
53-баған. "Кеден және баратын елі":
Бағанда тауарлар межелі кеден органына жолданған құжаттар туралы мәліметтер (әрбір деректеме әрқайсысының алдына рет саны көрсетіле отырып жаңа жолдан енгізіледі) көрсетіледі:
4-нөмірмен Қазақстан Республикасының шекарасындағы кедендік бақылау орындарында орналасқан Қазақстан Республикасындағы межелі кеден органының атау мен коды көрсетіледі.
А бағаны (негізгі парақ) транзиттік тауарларды декларациялаған жағдайда толтырылады.
Кеден брокері 1 санымен:
ұлттық валютамен есеп айырысу шотының нөмірін, СТН, кеден брокері есеп айырысу шотын ашқан банктің атауы мен пошталық мекен-жайын көрсетеді.
А бағаны (қосымша парақ):
транзиттік декларацияның анықтамалық нөмірі көрсетіледі.
6. Сәйкестендіру құралдарын салудың тәртібі
15. Тасымалданатын тауарлардың есептеу аспаптарындағы ақпараттардың рұқсатсыз өзгертілуін және оған енудің алдын алу, коммерциялық есептеу торабына соқпастан тауарларды тасымалдаудың жолын кесу мақсатында, кедендік сәйкестендіру құралдары салынады.
16. Сәйкестендіру құралын салуды Кеден кодексінің 476-бабына сәйкес кеден органының лауазымды адамы тасымалдауға жауапты адамның қатысуымен жүзеге асырады. Қараңыз.K100296
17. Сәйкестендіру құралдары, егер тауарлар саны мен сапасын өлшеу жұмыстарының қалыпты жүйесінің бұзылуына нақты қауіп не авариялық және өрт қаупі жағдайында қосымша технологиялық көлік желісін қолдану қажет болатын жағдайларды қоспағанда, тек кеден органымен немесе тек қана оның рұқсатымен өзгертіледі не жойылады.

18. Диспетчерская служба лиц, перемещающих товары по имеющимся каналам связи извещает таможенный орган Республики Казахстан о производстве работ по ликвидации аварийной ситуации с последующим письменным объяснением причин, приведших к нарушению целостности наложенных средств идентификации.
19. В случае проведения плановых работ по текущему либо капитальному ремонту оборудования, связанного с демонтажем и нарушением целостности наложенных средств идентификации лицо, перемещающее товары извещает таможенный орган не менее чем за 3 суток до начала проведения таких работ, с указанием даты и продолжительности производства этих работ.
20. При наложении и снятии таможенных средств идентификации должностным лицом таможенного органа составляется акт согласно приложению 4 о наложении (снятии) таможенных средств идентификации. Акт составляется в двух экземплярах, один из которых хранится в таможенном органе, второй экземпляр остается у перевозчика.
7. Передача информации
21. В целях осуществления таможенного контроля товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, таможенный орган отправления/назначения товаров предоставляет копии ВГТД в таможенный орган назначения/отправления.
22. Таможенный орган назначения/отправления, в зоне деятельности которого расположены места таможенного контроля товаров, до 10-го числа месяца, следующего за отчетным, направляют оформленные, подписанные и заверенные должностным лицом таможенного органа акты "О снятии показаний счетчиков" по форме установленной приложениями 1, 2, 3 и копии ВГТД, с отметками таможенного органа в таможенный орган отправления/назначения и уполномоченный орган по вопросам таможенного дела.
23. Лица, осуществляющие перемещение товаров, ежемесячно в срок до 20 числа месяца, следующего за отчетным, представляют в уполномоченный орган по вопросам таможенного дела и таможенный орган отправления/назначения балансы объемов товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, по каждому магистральному трубопроводу и линиям электропередачи с указанием потребителей, а также планируемые объемы транспортировки товаров на предстоящий месяц.
Приложение 1
к Правилам таможенного оформления
товаров, перемещаемых трубопроводным
транспортом и по линиям электропередачи
Акт
от "___"___________200_ год
о снятии показаний с пунктов пропуска перемещения нефти
(включая газовый конденсат)
за ___________ 200_ год таможенным постом ДТК
по_____________________
(месяц)
N
п/п
Наименование
пункта
пропуска
Показание
приборов
учета
на начало
месяца
Показание
приборов
учета
на конец
расчетного
периода
Объем
перемещенной
нефти
(тонн)
Представитель узла учета
____________________ _______________
(Ф.И.О)             (подпись)
Должностное лицо
таможенного органа
____________________ _______________________
(Ф.И.О)              (подпись)
Приложение 2
к Правилам таможенного оформления
товаров, перемещаемых трубопроводным
транспортом и по линиям электропередачи
Акт
от "__" _________200_ год
о снятии показаний счетчиков с пунктов
пропуска перемещения природного газа
за _______________ 200_ год таможенным постом ДТК
по _______________________
(месяц)
N
п/п
Наименование
пункта
пропуска
Показание
приборов
учета
на начало
месяца
Показание
приборов
учета
на конец
расчетного
периода
Объем
перемещенной
газа
(тыс. м 3 )
Представитель узла учета
____________________ _______________
(Ф.И.О)             (подпись)
Должностное лицо
таможенного органа
____________________ _______________________
(Ф.И.О)              (подпись)
Приложение 3
к Правилам таможенного оформления
товаров, перемещаемых трубопроводным
транспортом и по линиям электропередачи
Акт
N ____ от "___" ________200__ года
Снятия показаний счетчиков на определение
перетоков электроэнергии между
________________________________________________________________
(наименование энергообъекта и энергосистемы)
и_______________________________________________________________
(наименование энергосистемы сопредельного государства)
за _______________200_ г.
(месяц)
Наиме-
нование
под-
станции,
ЛЭП
Показания
счетчика
Разница
показаний
счетчиков
Коэффи-
циент
счетчика
Расход
электро-
энергии
кВт\ч
На
00.00 ч.
1-го
числа
текущего
месяца
На
00.00 ч.
1-го
числа
истек-
шего
месяца
Прием
Отдача
Представитель энергообъекта
___________________        _____________________
(подпись)                    (Ф.И.О.)
Представитель таможни
_____________________      _____________________
(подпись)                    (Ф.И.О.)
Приложение 4
к Правилам таможенного оформления
товаров, перемещаемых трубопроводным
транспортом и по линиям электропередачи
Акт
от "___" _________200_год
о наложении и снятии таможенных средств идентификации
Мы, нижеподписавшиеся
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
_____________________________составили настоящий акт в том, что
произведено наложение (снятие) средств идентификации таможни.
Наиме-
нование
средств
изме-
рения
Тип
прибора
и класс
точ-
ности
Пока-
зания
прибора
на
момент
пломби-
рования
Оттиск
снятой
пломбы
таможни
Пока-
зание
при-
бора
на
момент
снятия
пломбы
Оттиск
пломбы
тамо-
женного
органа
Количество
пломб
таможни
(снятой/
наложенной)
1
2
3
4
5
6
7
Служебный телефон оперативного дежурного
ДТК по ___________________________ области N ____
__________________   _________________  _____________
(Ф.И.О.)            (Должность)      (Подпись)
__________________   _________________  _____________
(Ф.И.О.)            (Должность)      (Подпись)
Приложение 5
к Правилам таможенного оформления
товаров, перемещаемых трубопроводным
транспортом и по линиям электропередачи
Заявление N ______
Настоящим уведомляю о намерении произвести транзит товара
"_____________________________" в соответствии со статьей 219
Таможенного кодекса
наименование товара
по территории Республики Казахстан в течение
"_____________________________________"
указывается срок перемещения товара
Страна отправления _____________________________________________
Отправитель ____________________________________________________
Адрес отправителя ______________________________________________
Страна назначения ______________________________________________
Получатель _____________________________________________________
Адрес получателя _______________________________________________
Страна происхождения товаров ___________________________________
Таможенный брокер ______________________________________________
Адрес таможенного брокера ______________________________________
Банковские реквизиты брокера ___________________________________
Наименование перевозчика (исполнителя)__________________________
Адрес перевозчика (исполнителя)_________________________________
Банковские реквизиты перевозчика (исполнителя)__________________
Вид транспорта__________________________________________________
Таможня на границе _____________________________________________
Код товара _____________________________________________________
Описание товара ________________________________________________
Вес брутто _________________, Вес нетто ____________,
Код валюты _________________, курс валюты __________
Таможенная стоимость _______, общая таможенная стоимость________
Статистическая стоимость _______________________________________
Товаросопроводительные документы:
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
4. _____________________________________________________________
Исчисление таможенных пошлин и сборов:
Вид
Основа начисления
Ставка
Сумма
СП
Курс евро _________
Место и дата
Организация
Исполнитель
Подпись
Печать
Таможенный контроль
Приложение 6
к Правилам таможенного оформления
товаров, перемещаемых трубопроводным
транспортом и по линиям электропередачи
Журнал
регистрации заявлений
N
п/п
Ре-
гист-
ра-
цион-
ный
N
заяв-
ления
(уве-
дом-
ле-
ния)
Отп-
ра-
ви-
тель
(про-
да-
вец)
По-
лу-
ча-
тель
(по-
ку-
па-
те-
ль)
Страна
Код
то-
ва-
ра
Объ-
ем
то-
вара
(тыс.
м3,
КВт.
ч.,
кг)
Стои-
мость
Коды
мест
тамо-
жен-
ного
конт-
роля
Месяц
тран-
зита
При-
ме-
ча-
ние
отп-
рав-
ле-
ния
наз-
на-
че-
ния
Вход
Вы-
ход
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Примечание: единицы объемов перемещаемых:
природного газа - тыс.м3;
электроэнергии - квт.ч.;
остальные товары - кг.
Утверждены
приказом и.о. Председателя
Комитета таможенного контроля
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 июня 2006 года N 220
Правила
декларирования товаров путем подачи
временной таможенной декларации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют форму, порядок заполнения грузовой таможенной декларации (далее - ГТД) и перечень сведений, заявляемых в ГТД для таможенных целей при декларировании  с использованием процедуры временного декларирования.

18. Тауарларды тасымалдаушы тұлғалардың диспетчерлік қызметі қолда бар байланыс арналары бойынша Қазақстан Республикасының кеден органын салынған сәйкестендіру құралдарының тұтастығын бұзуға әкеп соқтырған себептерді жазбаша түсіндіре отырып авариялық жағдайларды жою жөнінде жұмыстар жүргізілгендігі туралы хабардар етеді.
19. Салынған сәйкестендіру құралдарының тұтастығын бұзумен және бөлшектеумен байланысты жабдықты күнделікті не күрделі жөндеу бойынша жоспарлы жұмысты жүргізген жағдайда, тасымалдаушының басшысы мұндай жұмысты жүргізердің алдында кемінде 3 тәулік бұрын мұндай жұмыстың жүргізілетін күнін және ұзақтығын көрсете отырып кеден органын хабардар етеді.
20. Кедендік сәйкестендіру құралын салу және алу кезінде кеден органының лауазымды адамы белгіленген нысан бойынша кедендік сәйкестендіру құралын салғаны (алғаны) туралы 4-қосымшаға сәйкес акт жасайды. Акт екі данада жасалады, оның бірі кеден органында сақталады, екіншісі тасымалдаушыда қалдырылады.
7. Ақпараттарды беру
21. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды кедендік бақылауды жүзеге асыру мақсатында тауарларды жөнелтуші/межелі кеден органы УЖКД-ның көшірмелерін межелі/жөнелтуші кеден органына ұсынады.
22. Қызмет аймағында тауарларды кедендік бақылау орындары орналасқан межелі/жөнелтуші кеден органы есепті айдан кейінгі айдың 10-на дейін кеден органының лауазымды тұлғасы қол қойып, куәландырған, 1, 2, 3-қосымшаларда бекітілген нысан бойынша ресімделген "Санауыштан көрсеткіштерді алу туралы" актіні және кеден органының белгілері қойылған УКЖД көшірмелерін жөнелтуші/межелі кеден органына жібереді.
23. Тауарларды өткізуді жүзеге асырушы тұлға, есептіден кейінгі айдың 20-шы жұлдызына дейінгі мерзімде ай сайын, Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы әрбір магистралды құбыр және электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарлар көлемінің теңгерімін тұтынушыларды, сондай-ақ келесі айға тасымалданатын тауарлардың жоспарланып отырған көлемін көрсете отырып, кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органға және жөнелтуші/межелі кеден органына ұсынады.
Құбыр көлiгiмен және электр
беру желiлерi бойынша өткiзілетін
тауарларды кедендік ресімдеу
ережесіне 1-қосымша
Акт
_____________________________КБД
__________ кеден бекетінде ________ 200_ жылы (айы)
мұнайды тасымалын өткізу пунктіндегі есептеуіш
көрсеткіштерін алу туралы
(газ конденсатын қоса)
"_____"_____________200_ жыл
N
Р/с
Өткізу  пунктінің атауы
Есептеу құралының ай басындағы көрсеткіші
Есептік кезеңнің соңында есептеу құралындағы көрсеткіш
Өткізілген мұнайдың көлемі (тонна)
Есептеу торабының өкілінің      ________________   _______________
(Т.А.Ә.)           (қолы)
Кеден органы лауазымды адамының ________________    _______________
(Т.А.Ә.)            (қолы)
Құбыр көлiгiмен және электр
беру желiлерi бойынша өткiзілетін
тауарларды кедендік ресімдеу
ережесіне 2-қосымша
Акт
_____________________________КБД
__________ кеден бекетінде _________ 200_ жылы (айы)
табиғи газ тасымалын өткізу пунктіндегі есептеуіш
көрсеткіштерін алу туралы
"_____"_____________200_ жыл
N
Р/с
Газды өткізу  пунктінің атауы
Есептеу құралының ай басындағы көрсеткіші
Есептік кезеңнің соңында есептеу құралындағы көрсеткіш
Өткізілген газдың көлемі (мың м 3 )
Есептеу торабының өкілінің      ________________   _______________
(Т.А.Ә.)           (қолы)
Кеден органы лауазымды адамының ________________    _______________
(Т.А.Ә.)            (қолы)
Құбыр көлiгiмен және электр
беру желiлерi бойынша өткiзілетін
тауарларды кедендік ресімдеу
ережесіне 3-қосымша
Акт
"_____"_____________200_ жыл
_______________________________________________________
(энергия объектілері және энергия жүйелерінің атауы)
және 200_ ж._____ _____________________________________
(айы) (шектес мемлекеттердің энергия жүйелерінің атауы)
арасындағы электр энергиясының ағынын анықтауға
арналған санауыштардың көрсеткіштерін алу
ЭБЖ кіші станцияларының атауы
Санауыш көрсеткіштері
Санауыш көрсеткіштерінің айырмашылығы
Санауыш коэффициенті
электр энергиясының шығыны кВт/с
Ағымдағы айдың жұлдызында 00-00 сағатта
Өткен айдың жұлдызында 00-00 сағатта
Қабылдау
Қайтарым
Энергия объектісінің өкілі      ___________      __________________
(қолы)             (Т.Ә.А.)
Кеденнің өкілі                  ___________      __________________
(қолы)             (Т.Ә.А.)
Құбыр көлiгiмен және электр
беру желiлерi бойынша өткiзілетін
тауарларды кедендік ресімдеу
ережесіне 4-қосымша
АКТ
кедендік бірдейлендіру құралдарын салу және алу туралы
200__жылғы "___" __________
Біз, төменде қол қоюшылар _________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________ кедендік
бірдейлендіру құралдарын салудың (алудың) жүргізілгендігі туралы
осы актіні жасадық.
Өлшеу құралдарының атауы
Құралдың түрі және дәлдік класы
Құралдың пломбалау сәтіндегі көрсеткіштері
Алынған кеден пломбасының таңбасы
Құралдың пломбаны алу сәтіндегі көрсеткіштері
Кеден органы пломбасының таңбасы
Кеден пломбаларының саны (алынған) салынған
1
2
3
4
5
6
7
____________________ облысы бойынша КБД жедел кезекшісінің
қызметтік телефоны _____________________
___________________    __________________     _____________________
(Т.А.Ә.)              (лауазымы)                (қолы)
___________________    __________________     _____________________
(Т.А.Ә.)              (лауазымы)                (қолы)
Құбыр көлiгiмен және электр
беру желiлерi бойынша өткiзілетін
тауарларды кедендік ресімдеу
ережесіне 5-қосымша
N___ ӨТІНІШ
Осымен Кеден кодексiнiң 219-бабына сәйкес Қазақстан
Республикасының аумағы бойынша«____________________________________
"iшiнде тауарларды өткiзу мерзiмi көрсетiледi"
"_______________________________" тауарлар транзитiн жүргiзу ниетi
тауарлардың атауы
туралы мәлімдеймін.
Жөнелтушi ел ________________________________________________
Жөнелтушi ___________________________________________________
Жөнелтушiнiң мекен-жайы _____________________________________
Межелi ел ___________________________________________________
Алушы _______________________________________________________
Алушының мекен-жайы _________________________________________
Тауардың шыққан елi _________________________________________
Кеден брокерi _______________________________________________
Кеден брокерiнiң мекен-жайы _________________________________
Брокердiң банктiк реквизиттерi ______________________________
Тасымалдаушының атауы (орындаушы) ___________________________
Тасымалдаушының мекен-жайы (орындаушы) ______________________
Тасымалдаушының банктiк реквизиттерi ________________________
Көлiк түрi __________________________________________________
Шекарадағы кеден ____________________________________________
Тауар коды __________________________________________________
Тауардың сипаттамасы ________________________________________
Жалпы салмағы _______________, Таза салмағы _________________
Валюта коды _________________, валюта бағамы ________________
Кедендiк құн ________________, жалпы кедендiк құны __________
Статистикалық құны __________________________________________
Тауарға iлеспе құжат:
1.___________________________________________________________
2.___________________________________________________________
3.___________________________________________________________
4.___________________________________________________________
Кедендік баждар мен алымдарды есептеу:
Түрі
Есептеудің негізі
Ставкасы
Сомасы
СП
Еуро бағамы ________
Орны және күні
Ұйым
Орындаушы
Қолы
Мөрі
Кедендік бақылау
Құбыр көлiгiмен және электр
беру желiлерi бойынша өткiзілетін
тауарларды кедендік ресімдеу
ережесіне 6-қосымша
Өтініштерді тіркеу журналы
N
р/с
Өтініштің (хабарламаның) тіркеу N
Жөнелтуші (сатушы)
Алушы (сатып алушы)
Ел
Тауардың коды
жөнелткен
Межелі
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Тауардың көлемі (мың м3, КВт-с, кг)
құны
Кедендік бақылау орындарының кодтары
Транзит айы
Ескерту
Кіру
шығу
8
9
10
11
12
13
Ескерту: өткізілетін көлемдердің бірліктері: табиғи газ - мың м 3 ;
электрэнергиясы - квт.с; басқа тауарлар - кг.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Кедендік бақылау комитеті
төрағасының м.а.
2006 жылғы 27 маусымдағы
N 220 бұйрығымен бекітілген
Уақытша кедендік декларацияны ұсына
отырып, тауарларды декларациялау ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже кедендік жүк декларациясын (бұдан әрі - КЖД) толтыру тәртібін, нысанын және уақытша декларациялау рәсімін қолдана отырып декларациялау кезінде кедендік мақсатта КЖД мәлімделген мәліметтер тізбесін айқындайды.

2. В соответствии со  статьей 373 Таможенного кодекса Республики Казахстан (далее - Таможенный кодекс) товары декларируются таможенному органу Республики Казахстан, в котором производится таможенное оформление товаров. см.K100296
3. В настоящих Правилах используются основные понятия в значениях, определенных Таможенным кодексом, а также следующие понятия для товаров, перемещаемых морским транспортом, магистральными трубопроводами и линиями электропередачи:
1) пункт приема товаров - начальный пункт транспортировки товаров в одном направлении через пункты пропуска товаров;
2) пункт сдачи товаров - конечный пункт транспортировки товаров, где происходит передача права собственности через пункты пропуска товаров;
3) места таможенного контроля - пункты пропуска и пункты приема-сдачи товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, находящиеся в местах установки приборов коммерческого учета;
5) вес товара брутто - вес с балластом;
6) вес товара нетто - вес за вычетом балласта;
7) балласт - содержание массовой доли воды (%), массовой доли механических примесей (%) и других составляющих, определенных путем лабораторного анализа по действующим в Республике Казахстан государственным отраслевым стандартам (ГОСТ).
4. Процедура временного декларирования применяется:
1) при перемещении товаров с использованием трубопроводного транспорта либо по линиям электропередачи;
2) при невозможности определения количества, качества перемещаемых товаров, их таможенной стоимости на дату регистрации ГТД.
5. Как одну партию можно декларировать товары, заявленные к одному таможенному режиму, поставляемые по одному внешнеторговому договору (контракту), отправляемые одним отправителем в адрес одного получателя и перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан одним видом транспортного средства или по линиям электропередачи в течение календарного месяца независимо от объема поставок.
Временная грузовая таможенная декларация (далее - ВГТД) представляется в таможенный орган до начала поставки.
6. Подача ВГТД должна сопровождаться представлением таможенному органу ее электронной копии и документов, необходимых для таможенных целей, предусмотренных таможенным законодательством Республики Казахстан.
7. При декларировании товаров с использованием процедуры временного декларирования применяются соответствующие нормы законодательства Республики Казахстан, действующие на день регистрации таможенным органом ВГТД.
8. Подача ВГТД допускается как в месяц, предшествующий месяцу поставки, так и в месяц поставки до начала фактического перемещения товаров.

2. Қазақстан Республикасының Кеден кодексінің 373-бабына сәйкес (бұдан әрі - Кеден кодексі) тауарлар кедендік ресімдеу жүргізіліп жатқан Қазақстан Республикасының кеден органына декларацияланады. Қараңыз.K100296
3. Осы Ережеде Кеден кодексімен  айқындалған мәніндегі негізгі ұғымдар, сондай-ақ теңіз көлігімен, магистральды құбырлармен және электр беру желілерімен тасымалданатын тауарлар үшін пайдаланылатын келесі ұғымдар қолданылады:
1) тауарларды қабылдап алу пункті - тауарларды өткізу пункттері арқылы бір бағытта тасымалдаудың бастапқы пункті;
2) тауарларды тапсыру пункті - тауарларды өткізу пункттері арқылы жеке меншік құқығын беру жүргізілетін тасымалдаудың соңғы пункті;
3) кедендiк бақылау орындары - коммерциялық есептеу құралдары қондырылған орындарында орналасқан құбыр көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды өткiзу пункттері және қабылдап алу-тапсыру пункттерi;
5) тауардың жалпы салмағы - балласты қосқандағы салмағы;
6) тауардың таза салмағы - балласт есептен шығарылған салмағы;
7) балласт - судың массалық үлесiнiң (%), механикалық қоспалардың және Қазақстан Республикасында қолданыстағы мемлекеттiк салалық стандарттары (ГОСТ) бойынша зертханалық талдау жолымен анықталған басқа да және құраушылардың массалық үлесiнiң (%) құрамы.
4. Уақытша декларациялау рәсімі қолданылады:
1) құбыр көлігін пайдалана отырып не электр беру желісі бойынша тауарларды өткізу кезінде;
2) тауарларды өткізуде КЖД тіркелген күні олардың санын, сапасын және кедендік құнын айқындау мүмкін болмаған жағдайда.
5. Бір кедендік режимде мәлімделген, бір сыртқы сауда келісімімен (шартымен) жеткізілген және Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы және бір жөнелтуші бір алушының мекен-жайына жөнелткен, сол бір өткізу пункті арқылы, жеткізілу көлеміне қарамастан күнтізбелік ай ішінде - көлік құралының бір түрімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды бір партия ретінде декларациялауға болады.
Уақытша кедендік жүк декларациясы (бұдан әрі - УКЖД) кеден органына жеткiзу басталғанға дейiн ұсынылады.
6. УКЖД берумен бір мезгілде кеден органына оның электронды көшірмесі және Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасында қарастырылған кедендік мақсаттар үшін қажетті басқа да құжаттар ұсынылады.
7. Тауарларды УКЖД-ны беру жолымен декларациялау кезінде кеден органы УКЖД-ны тіркеу күнінде қолданылып жүрген ҚР заңнамасына сәйкес нормаларды қолданады.
8. Тауарларды іс жүзінде өткізу басталғанға дейін жеткізілетін айда, сол сияқты жеткізілетін айдың алдыңғы айында да УКЖД-ны беруге рұқсат етіледі.

2. Правила заполнения грузовой таможенной декларации
при использовании процедуры временного декларирования
9. Прием и регистрация ВГТД производится таможенным органом в соответствии с порядком, применяемым в отношении товаров, декларируемых путем подачи ГТД. Регистрация ВГТД производится в журнале регистрации ГТД.
10. ВГТД заполняется в соответствии с установленным уполномоченным органом по вопросам таможенного дела порядком заполнения ГТД, действующим в отношении заявляемого таможенного режима, с учетом следующих особенностей:
1) в третьем подразделе графы 1 "Тип декларации" указывается буквенный индекс "ВД" - "временная декларация";
2) указывается планируемое количество товаров без указания номеров и дат транспортных документов;
другие сведения, зависящие от количества и качества, подлежащие заявлению в ГТД, указываются ориентировочно, с учетом планируемого количества товаров, подлежащих поставке;
3) стоимость товара заявляется декларантом с учетом цены внешнеторгового контракта (договора). Если в контракте (договоре) отсутствует фиксированная (точная, окончательная) цена товара и установлены лишь условия ее определения, а также, если на дату подачи ВГТД отсутствует точная информация о качестве или количестве перемещаемого товара, используется либо предварительная (ориентировочная) цена, зафиксированная во внешнеторговом контракте (договоре) купли-продажи, либо расчетная цена, определенная на дату подачи ВГТД в соответствии с установленными внешнеторговым контрактом (договором) купли-продажи условиями расчета. При невозможности проведения таких расчетов условная оценка перемещаемого товара производится на основе имеющейся в распоряжении таможенного органа информации;
4) в графе 31 декларантом дополнительно делается запись: "Перемещение в течение..."  с указанием календарного месяца и года. Принятие товаров перевозчиком, для перемещения через таможенную границу производится в местах таможенного контроля товаров только в течение периода, заявленного в ВГТД.
11. Справочный номер ВГТД формируется по следующей схеме:
99999/99999/9999999
1     2      3
элемент 1 - код таможенного органа;
элемент 2 - дата принятия ВГТД (день, месяц и последняя цифра текущего года);
элемент 3 - регистрационный номер ВГТД, присваиваемый по журналу регистрации ГТД.
12. При соответствии сведений, указанных в представленных декларантом документах, должностное лицо таможенного органа отправления в транспортных и товаросопроводительных документах производит запись (или проставляет штамп) "Выпуск разрешен" с указанием номера ВГТД и даты выпуска товаров, которые заверяются подписью и личной номерной печатью указанного должностного лица.

2. Уақытша декларациялау рәсімін қолданған кезде
кедендік жүк декларациясын толтыру ережесі
9. УКЖД қабылдауды және тіркеуді КЖД беру жолымен декларацияланатын тауарларға қатысты қолданылатын тәртіпке сәйкес кеден органы жүргізеді. УКЖД тіркеу КЖД тіркеу журналында жүргізіледі.
10. УКЖД кеден ісі мәселелері бойынша өкілетті орган белгілеген мәлімделген кеден режиміне қатысты қолданылып жүрген КЖД-ны толтыру тәртібіне сәйкес, мынадай ерекшеліктерді ескере отырып, толтырылады:
1) 1-бағанның үшінші кіші тарауында "Декларацияның түрі" әріптік индексі көрсетіледі "УД" - "уақытша декларация";
2) көлік құжаттарының нөмірлері мен күні көрсетілместен жоспарланған тауарлар саны көрсетіледі;
КЖД-да мәлімделуге тиіс, саны мен сапасына қатысты басқа да мәліметтер, жеткізуге жататын тауарлардың жоспарлы санын ескере отырып, болжалды көрсетіледі;
3) тауардың құнын декларант сыртқы сауда шарты (келісімі) бағасын ескере отырып мәлімдейді. Егер, шартта (келісімде) тауардың бекітілген (нақты, ақырғы) бағасы болмаса және тек ғана оны айқындаудың шарты белгіленсе, сондай-ақ өткізілетін тауарлардың сапасы немесе саны туралы нақты ақпарат кедендік декларация берген күні болмаса, сыртқы сауда шартындағы (келісіміндегі) сатып алу-сатуда бекітілген не күні бұрынғы баға не сыртқы сауда шартымен (келісімімен) сатып алу-сатуды есептеу шартымен белгіленгендерге сәйкес УКЖД-ны берген күнге айқындалған есептеу бағасы пайдаланылады. Өткізілетін тауарлардың шарты бағасына бұлай есептеу жүргізу мүмкін болмаған кезде кеден органы өкімінде бар ақпараттар негізінде жүргізіледі;
4) Уақытша декларациялау рәсімін пайдалана отырып тауарлар партиясын декларациялау кезінде, КЖД-ның 31-бағанында декларант күнтізбелік айы мен жылы көрсетілген "... ішінде өткізу" деген қосымша жазба жасайды. Тасымалдаушының кеден шекарасы арқылы тасымалдау үшін тауарларды қабылдауы тауарларды кедендік бақылау орындарында УКЖД-да мәлімделген кезең ішінде ғана жүргізіледі.
11. УКЖД анықтамалық нөмірі келесі схема бойынша қалыптастырылады:
99999/99999/9999999
1    2     3
1 элементі - кеден органының коды;
2 элементі - УКЖД-ны қабылдаған күн (күні, айы, ағымдағы жылдың соңғы екі саны);
3 элемент - КЖД-ны тіркеу журналы бойынша берілген УКЖД тіркеу нөмірі.
12. Декларант ұсынған құжаттарда көрсетілген мәліметтер сәйкес келген жағдайда жөнелтуші кеден органының лауазымды адамы көліктік және тауарға ілеспе құжаттарда аталған лауазымды адамның қолымен және жеке нөмірлік мөрімен куәландырылатын УКЖД нөмірі мен тауарлардың шыққан күнін көрсете отырып "Шығуға рұқсат етіледі" деген жазбаны жүргізеді (немесе мөртабан қояды).

13. Распределение листов ВГТД осуществляется следующим образом:
1) первый лист - остается в таможенном органе и хранится в специальном архиве;
2) второй лист - остается в таможенном органе и используется в целях таможенного контроля;
3) третий лист возвращается декларанту;
4) четвертый лист возвращается декларанту для передачи его перевозчику и является разрешением на транспортировку товаров;
5) пятый лист:
при вывозе прикладывается к товаросопроводительным документам для представления таможенным органам других государств, через(на) таможенную территорию которых осуществляется перемещение казахстанских товаров;
при ввозе товаров остаются в таможенном органе и используются в целях таможенного контроля.
14. Фактическое количество перемещенных товаров не может превышать количество товаров, заявленных в ВГТД.
15. В случае неосуществления фактического вывоза (ввоза) товаров в течение заявленного периода перемещения по ВГТД, ВГТД должна быть отозвана и подлежит аннулированию.
16. Аннулирование ВГТД в случае неосуществления вывоза (ввоза) товаров, а также аннулирование оттисков таможенных штампов, печатей и записей, произведенных должностными лицами таможенных органов на транспортных и товаросопроводительных документах, производится после документального подтверждения перевозчика о неосуществлении поставки путем их перечеркивания и совершения записи в графе "С" ВГТД "Аннулировано", которая заверяется подписью и личной номерной печатью должностного лица таможенного органа, осуществляющего таможенное оформление.
Экземпляр ВГТД, находящийся у декларанта, транспортные и товаросопроводительные документы с оттисками таможенных печатей, штампов и записями, произведенными должностными лицами таможенных органов, а также письменное объяснение лица о причине непоставки товара представляются в таможенный орган декларантом до или одновременно с последующим декларированием.
18. В случае недопоставки подтверждением фактического вывоза (ввоза) товаров через таможенную границу Республики Казахстан является копия ВГТД с записью в графе "С", с указанием перемещенного количества товара, заверенная личной номерной печатью должностного лица таможенного органа Республики Казахстан, в котором завершается перевозка товаров и транспортных средств под таможенным контролем, на основании документов подтвержденных перевозчиком.
Оставшееся количество товаров может быть оформлено в данном таможенном органе по месту нахождения товара при их последующей поставке.
19. Не позднее тридцати календарных дней после поставки заявленной в ВГТД партии товара, но не более девяноста календарных дней с даты регистрации ВГТД декларант обязан подать полную грузовую таможенную декларацию (далее - ПГТД).
При перемещении товаров по договорам с условиями определения цены при передаче права собственности за пределами таможенной территории Республики Казахстан указанный срок исчисляется со дня оформления коносомента, приема-сдаточного акта, используемых для определения цены и количества. В случае если на декларируемую партию составлялось несколько транспортных документов, указанный срок исчисляется с даты оформления последнего транспортного документа.

13. УКЖД-ның парақтарын бөлу мынадай түрде жүзеге асырылады:
1) бiрiншi парақ - кеден органында қалдырылады және арнайы мұрағатта сақталады;
2) екiншi парақ - кеден органында қалады және кедендiк бақылау мақсатында пайдаланылады;
3) үшінші парағы декларантқа қайтарылады;
4) төртінші парақ декларантқа оны тасымалдаушыға беру үшін қайтарылып беріледі және тауарлардың тасымалдауға рұқсат болып табылады;
5) бесінші парақ:
әкету кезінде кеден аумағы(да) арқылы қазақстандық тауарларды өткізу жүзеге асырылатын басқа мемлекеттің кеден органына ұсыну үшін тауарға ілеспе құжатқа қоса тігіледі;
тауарды әкелу кезінде кеден органында қалдырылады және кедендік бақылау мақсатында пайдаланылады.
14. Өткізілген тауарлардың іс жүзіндегі саны УКЖД-да мәлімделген тауарлар санынан аспауы тиіс.
15. Тауарларды іс жүзінде әкету (әкелу) УКЖД бойынша өткізудің мәлімделген кезеңі ішінде жүзеге асырылмаған жағдайда, УКЖД қайтарылып алынуға тиіс және күшін жоюға жатады.
16. Тауарларды әкету (әкелу) жүзеге асырылмаған жағдайда УКЖД жою, сондай-ақ көліктік және тауарға ілеспе құжаттардағы кедендік ресімдеуді жүзеге асыратын кеден органы лауазымды адамының жүргізген жазуы және кеден штампыларының, мөрлерінің таңбаларын жою, кеден органы лауазымды адамының қолымен және жеке нөмірлі мөрімен расталатын УКЖД-ның "С" бағанында оларды сызып тастау және "Жойылды" жазуын жазу жолымен жеткізу жүзеге асырылмағандығы туралы тасымалдаушы құжатпен растағаннан кейін жүргізіледі.
17. Декларанттағы УКЖД-ның данасы, мұндай тауарларға арналған көліктік және тауарға ілеспе құжаттар, кеден органының лауазымды адамы жүргізген кеден мөрінің, штампыларының және жазбаларының таңбасымен, сондай-ақ тауарды жеткізбеудің немесе толық жеткізбеудің себебі туралы тұлғаның жазбаша түсінігін келесі декларациялауға дейін немесе бір мезгілде декларант кеден органына ұсынады.
18. Толық жеткізілмеген жағдайда, тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы іс жүзінде әкетілгендігін (әкелінгендігін) растау - тасымалдаушы растаған құжаттардың негізінде тауарлар мен көлік құралдарын кедендік бақылау мен тасымалдау аяқталған Қазақстан Республикасының кеден органы лауазымды адамының жеке нөмірлік мөрімен куәландырылған "С" бағанындағы жазбасымен қоса УКЖД-ның көшірмесі болып табылады.
Тауарлардың қалған мөлшерi олар алдағы уақытта жеткiзiлген кезде аталған кеден органында кедендiк ресiмдеуге жатады.
19. Декларант УКЖД мәлiмделген тауарлар партиясы жеткiзiлгеннен кейiнгi күннен бастап күнтiзбелiк отыз күннен кешiктiрмей, бiрақ УКЖД тiркелген күннен бастап күнтiзбелiк тоқсан күннен асырмай толық кедендік жүк декларациясын (бұдан әрі - ТКЖД) беруге мiндеттi.
Тауарларды бағаны айқындау талаптары бар шарт бойынша өткiзу кезiнде, меншiк құқығын Қазақстан Республикасы кедендiк аумағының шегiнен тыс жерлерге беру кезiнде көрсетiлген мерзiм баға мен мөлшердi айқындау үшiн пайдаланылатын коносамент, қабылдап алу-тапсыру актiсi ресiмделген күннен бастап есептеледi. Егер декларацияланатын тауарлар легiне бiрнеше көлiктiк құжат жасалса, көрсетiлген мерзiм соңғы көлiктiк құжат ресiмделген күннен бастап есептеледi.

20. ПГТД заполняется и подается декларантом, принимается и оформляется таможенным органом в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа по вопросам таможенного дела, действующими на день регистрации таможенным органом ВГТД.
Одновременно с подачей ПГТД в таможенный орган декларант представляет ее электронную копию на магнитном носителе.
21. ПГТД заполняется в соответствии с установленным уполномоченным органом по вопросам таможенного дела порядком заполнения ГТД, действующим в отношении заявляемого таможенного режима, с учетом следующих особенностей:
1) В графе 31 ПГТД при перемещении товаров трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи  дополнительно делается запись: "Перемещение в течение ..."  с указанием календарного месяца и года, а также количества товара, фактически переданного покупателю и кодов мест таможенного контроля, соответствующих перемещаемому объему;
Например 143269678 кВТ.ч. - ЛЭП:024, 135654429кВТ.ч. - ЛЭП:025,
в правом подразделе указывается общее количество перемещенного товара.
2) в графе 40 "Общая декларация/предшествующий документ" указывается справочный номер ВГТД;
3) в графе "Д" "Таможенный контроль" должностное лицо таможенного органа дополнительно проставляет дату документа, используемого при исчислении цены товара, для природного газа и электроэнергии указывает дату последнего дня месяца, в котором осуществлялось перемещение товаров. Данная запись заверяется подписью должностного лица таможенного органа.
22. ПГТД присваивается текущий регистрационный номер по журналу регистрации ГТД.
23. В случаях, когда условиями контракта предусмотрены расчеты за товары по весу "нетто", в графе 35 ПГТД указывается вес, зафиксированный в местах таможенного контроля товаров. В графе 38 ПГТД, соответственно, указывается чистый вес за вычетом балласта, полученный расчетным путем.
При расчетах необходимо руководствоваться сведениями, указанными в документах, удостоверяющих качественные характеристики перемещаемого товара.
24. Если на момент подачи ВГТД не определен конкретный покупатель, то с разрешения таможенного органа подается одна ВГТД на поставку товаров в рамках одного внешнеторгового договора (контракта) с последующим представлением нескольких ПГТД и договоров купли-продажи (контрактов) по количеству фактических покупателей. Паспорта сделок таможенными органами оформляются на каждый контракт отдельно. При этом данный порядок распространяется также в случаях невозможности определения страны назначения и пунктов пропуска.
Объем товара, оформленный по нескольким ПГТД, не может превышать объема, заявленного в ВГТД.

20. Декларант толтырған және берген ТКЖД-ны кеден органы УКЖД тіркелген күні қолданыста болған кеден ісі мәселелері бойынша уәкілетті кеден органының нормативтік құқықтық кесімдеріне сәйкес қабылдайды және ресімдейді.
ТКЖД берумен бір мезгілде декларант кеден органына оның магниттік тасығыштағы электронды көшірмесін ұсынады.
21. ТКЖД кеден ісі мәселелері бойынша уәкілетті кеден органы белгілеген, мәлімделген кеден режиміне қатысты қолданылатын КЖД толтыру тәртібіне сәйкес мынадай ерекшеліктерді ескере отырып толтырылады:
1) ТКЖД 31-бағанында тауарларды құбыр көлігімен және электр беру желілері арқылы өткізу кезінде күнтiзбелiк ай және жыл, сондай-ақ сатып алушыға iс жүзiнде берiлген тауардың мөлшерi және өткізу көлеміне сәйкес кедендік бақылау орындарының кодтары көрсетiле отырып, "... iшiнде өткiзу" деген қосымша жазба жасалады;
мысалы: 143269678 кВТ.сағ. - ЭБЖ:024, 135654429 кВТ.сағ. - ЭБЖ:025,
оң жақтағы кіші тарауында өткізілген тауардың жалпы саны көрсетіледі;
2) "Жалпы декларация/алдыңғы құжат" 40-бағанында УКЖД анықтама нөмірі көрсетіледі;
3) "Кедендік бақылау" "Д" бағанында кеден органының лауазымды адамы тауардың бағасын есептеу кезінде пайдаланылатын құжаттың күнін қосымша қояды, табиғи газ бен электр энергиясы үшін тауарларды өткізу жүзеге асырылған айдың соңғы күнінің датасын көрсетеді. Аталған жазба кеден органы лауазымды адамының қолымен расталады.
22. ТКЖД-на КЖД тіркеу журналы бойынша ағымдағы тіркеу нөмірі беріледі.
23. Келісімнің шартында тауарға есептеу "нетто" салмағы бойынша көзделген жағдайда, ТКЖД-ның 35-бағанында тауарларды кедендік бақылау орындарында тіркелген салмағы көрсетіледі. Тиісінше, ТКЖД-ның 38-бағанында есептеу жолымен алынған есептен шығарылған балластың таза салмағы жазылады.
Есептеу кезінде өткізілетін тауарлардың сапалық сипатын растайтын құжаттарда көрсетілген мәліметтерді басшылыққа алу қажет.
24. УКЖД берiлген кезде нақты сатып алушы айқындалмаған жағдайда, кеден органының рұқсатымен бiр сыртқы сауда шарты (келiсiм-шарты) шеңберiнде тауарлар беруге бiр УКЖД берiлiп, кейiннен нақты сатып алушылардың саны бойынша бiрнеше ТКЖД мен сатып алу-сату шарты (келiсiм-шарты) берiледi. Кеден органы мәмiле төлқұжатын әрбiр шартқа жеке ресiмдейдi. Бұл ретте аталған тәртіп межелi елді және өткізу пункттерін анықтау мүмкін болмаған жағдайларда да таратылады.
Бiрнеше ТКЖД бойынша ресiмделген тауар көлемi УКЖД-да мәлімделген көлемiнен аспауы қажет.

25. В таможенной статистике внешней торговли и для осуществления валютного контроля учитываются только полные грузовые таможенные декларации.
26. Для обеспечения достоверности представленных при закрытии ПГТД сведений об объемах товаров таможенные органы Республики Казахстан:
1) ведут ежедневный учет товаров;
2) получают от всех структурных подразделений перевозчика, лиц перемещающих товары оперативные сведения о фактических объемах, зафиксированных в местах таможенного контроля товаров;
3) ежемесячно снимают показания приборов системы измерения и составляют акты о количестве перемещенных товаров, а также снимают показания с других средств измерения, необходимых для определения объемов товаров;
4) после проверки достоверности всех сведений и реквизитов, содержащихся в актах приема-сдачи товаров и подписей передающей и принимающей стороны, заверяют подписью и личной номерной печатью;
5) при необходимости производят отбор проб и образцов товаров и проводят их исследование в соответствии с порядком, установленным Таможенным кодексом.
27. При подаче ПГТД товары, перемещаемые трубопроводным транспортом и линиями электропередачи, фактически переданные покупателю, подлежат таможенному оформлению вместе с изменениями количества и состояния вследствие естественного износа или убыли, либо естественных свойств товаров при нормальных условиях перевозки, транспортировки и хранения, изменения количества товаров вследствие наличия не сливаемых остатков в транспортном средстве, а также вместе с изменениями состояния товаров вследствие технологических особенностей транспортировки и специфических характеристик товаров.
28. Оформление ПГТД осуществляется в соответствии с количеством и объемом, зафиксированным в местах таможенного контроля товаров согласно приложению 1, 2, 3.. При этом используются оперативные, коммерческие и транспортные документы, представляемые перевозчиком, экспортером (импортером), а также другие сведения по требованию таможенного органа Республики Казахстан.
29. Контроль за фактическим перемещением товаров через таможенную границу Республики Казахстан трубопроводным транспортом и линиями электропередачи таможенными органами осуществляется согласно  статьям 55 ,  439 Таможенного кодекса, в пунктах пропуска и местах таможенного контроля, определенных в приложениях 1, 2, 3. см.K100296
3. Уплата таможенных платежей и налогов, соблюдение
мер нетарифного регулирования и других ограничений
30. Соблюдение мер нетарифного регулирования и ограничений в отношении товаров, декларирование которых осуществляется с использованием процедуры временного декларирования, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действующим на день регистрации таможенным органом ВГТД, включая курс пересчета иностранной валюты в валюту Республики Казахстан по рыночному курсу обмена валют.
Таможенные платежи и налоги уплачиваются в национальной валюте Республики Казахстан до или в день регистрации ВГТД.
Отсрочка уплаты налогов предоставляется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.

25. Сыртқы сауданың кедендік статистикасында және валюталық бақылауды жүзеге асыруда тек толық кедендік жүк декларация ескеріледі.
26. ТКЖД-ны жабу кезінде ұсынылған тауарлардың көлемдері туралы мәліметтердің дұрыстығын қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының кеден органдары:
1) тауарлардың күнделікті есебін жүргізеді;
2) тасымалдаушының барлық құрылымдық бөлімшелерінен тауарларды кедендік бақылау орындарында тіркелген іс жүзіндегі көлемдері туралы жедел мәліметтер алады;
3) ай сайын өлшеу жүйесі құралдарының көрсеткіштерін алады және өткізілген тауарлардың мөлшері туралы актілер жасайды, сондай-ақ тауарлардың көлемдерін айқындау үшін қажетті басқа да өлшеу құралдарынан көрсеткіштер алады;
4) тауарларды қабылдап алу-беру актілеріндегі барлық мәліметтер мен деректемелерді және беруші және алушы жақтардың қолдарының дұрыстығын тексергеннен кейін қол қою арқылы және жеке нөмірлік мөрмен куәландырады;
5) қажет болған жағдайда, тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеуді жүргізеді және Кеден кодексінде белгіленген тәртіпке сәйкес оларға зерттеу жүргізеді.
27. ТКЖД құбыр көлiгiмен және электр беру желiлерiмен өткiзiлетiн сатып алушыға iс жүзiнде берiлген тауарлар табиғи тозу немесе жоғалудың салдарынан саны мен жай-күйiнiң өзгерiстерiмен, не тасымалдаудың, тасу мен сақтаудың қалыпты жағдайы кезiнде табиғи қасиеттерiмен, көлiк құралдарында төгiлмейтiн қалдықтардың болуы салдарынан тауарлар санының өзгерiстерiмен бiрге, сондай-ақ тасымалдаудың технологиялық ерекшелiктерi мен тауарлардың ерекше қасиеттерi салдарынан болатын тауарлар жай-күйiнiң өзгерiстерiмен бiрге кедендiк ресiмдеуге жатады.
28. ТКЖД ресiмдеу тауарларды кедендiк бақылау орындарында тасымалдаушы тiркеген мөлшерге көлемге сәйкес (1, 2, 3-қосымшалар) жүзеге асырылады. Бұл ретте, тасымалдаушы, экспорттаушы (импорттаушы) ұсынатын жедел, коммерциялық және көлік құжаттары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы кеден органының талабы бойынша басқа да мәлiметтер пайдаланылады.
29. Кеден органдары тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы құбыр көлiгiмен және электр беру желiлерiмен iс жүзiнде өткiзiлуiне бақылау жасауды Кодекстiң 55, 439-баптарына сәйкес 1, 2, 3-қосымшаларда анықталған өткiзу пункттерiнде және тауарларды кедендiк бақылау орындарда жүзеге асырады. Қараңыз.K100296
3. Кеден төлемдері мен салықтарын төлеу, тарифтік
емес реттеу шараларын сақтау және басқа да шектеулер
30. Уақытша декларациялау рәсімімен декларацияланатын тауарларға қатысты тарифтік емес реттеу шараларын сақтау мен шектеулер, валютаны айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша шетел валютасын Қазақстан Республикасының валютасы бағамында есептеуді қоса алғанда, УКЖД кеден органында тіркелген күні қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Кедендік төлемдер мен салықтар УКЖД тіркелгенге дейін немесе сол күні Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында төленеді.
Салықтарды төлеудің мерзімін ұзарту Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес беріледі.

31. В случае, если по результатам поставки, сумма начисленных и подлежащих уплате таможенных платежей и налогов увеличивается по сравнению с заявленной в ВГТД, то производится их доплата. Доплата таможенных платежей и налогов производится плательщиком до или одновременно с регистрацией ПГТД таможенным органом Республики Казахстан. При уменьшении сумм таможенных платежей и налогов, подлежащих уплате по ПГТД, излишне уплаченная сумма подлежит возврату в соответствии с таможенным и налоговым законодательствами Республики Казахстан или по заявлению плательщика засчитывается в счет уплаты платежей за последующие партии товаров.
32. При аннулировании ВГТД возврат таможенных сборов за таможенное оформление не производится, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2  статьи 531 Таможенного кодекса. см.K100296
33. Срок поступления валютной выручки исчисляется с дополнительно указанной должностным лицом таможенного органа в графе "Д" ПГТД даты документа, на основании которого установлена окончательная цена товара (для природного газа и электроэнергии - с даты последнего дня месяца, в котором осуществлялась поставка товара).
Приложение 1
к Правилам декларирования товаров
путем подачи временной таможенной
декларации
МЕСТА
таможенного контроля электроэнергии, перемещаемой
через таможенную границу Республики Казахстан
Код
места
тамо-
жен-
ного
конт-
роля
Наименование
места
таможенного
контроля
Наименование
энергосистемы
Наименование
ЛЭП,
количество
класс
напря-
жения
ЛЭП, кв.
Восточно-Казахстанская область - Россия
001
пс.Усть-Камен.
500
п.Предгорное ВКО
Восточный
филиал
МЭС ОАО
"KEGOC"
Усть-Камен. -
Рубцовская
ВЛ-554
1 линия
500
002
ПС Горняк
(Россия)
Жезкентский
ГОК
филиала ОАО
"Корпорации
Казахмыс"
"Восток
Казмедь"
Жезкент-Горняк
Л-161
Л-162
2-х цепная
110
Павлодарская область - Россия
003
ПС Экибастузская
1150
г.Экибастуз
Северные МЭС
ОАО
"KEGOC"
Экибастуз
1150-
Барнаульская
Л-1104
(Линия
отключена)
1150
004
ТОО "AES
Экибастуз"
ОРУ-500
г.Экибастуз
Северные МЭС
ОАО
"KEGOC"
AES Экибастуз-
Таврическая
Л-557
500
005
ОАО "ЕЭК"
ОРУ-500
г.Аксу
Северные МЭС
ОАО
"KEGOC"
ОАО
ЕЭК-Иртышская
Л-553
500
006
ОАО "ЕЭК"
ОРУ-500
г.Аксу
Северные МЭС
ОАО
"KEGOC"
ОАО
ЕЭК-Рубцовская
Л-552
500
007
ПС Мынкуль
п.Мынкуль
Северные МЭС
ОАО "KEGOC"
Мынкуль-
Урожайная
Л-222
220
008
ПС Мынкуль
п.Мынкуль
Северные МЭС
ОАО
"KEGOC"
Мынкуль-
Иртышская
Л-224
220
009
ПС Валиханово
п.Валиханово
Северные МЭС
ОАО
"KEGOC"
Валиханово-
Иртышская
Л-225
220
010
ПС Валиханово
п.Валиханово
Северные МЭС
ОАО
"KEGOC"
Валиханово-
Районная
Л-223
220
011
ПС Павлодарская
г.Павлодар
Северные МЭС
ОАО
"KEGOC"
Павлодар-
Кулунда
Л-240
(Под охр.напр.
110кВ)
220
012
ПС Кулунда
п.Кулунда
ОАО
"Павлодар-
энерго-
сервис"
Маралды-
Кулунда
Л-125
Л-126/1
(Под
напр.110кВ,
на
ПС Кулунда -
откл.)

31. Егер, жеткізілімнің қорытындысы бойынша есептелген және кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуге жататын сома УКЖД мәлімделгенмен салыстырғанда асатын болса, оларға қосымша ақы жүргізіледі. Кедендік төлемдер мен салықтарға қосымша ақыны төлеуші Қазақстан Республикасының кеден органында ТКЖД тіркелгенге дейін немесе бір мезгілде жүргізеді. ТКЖД бойынша төлеуге жататын кеден төлемдері мен салықтарының сомасы азайған кезде, артық төленген сома Қазақстан Республикасының кеден және салық заңнамаларына сәйкес қайтаруға немесе төлеушінің өтініші бойынша кейінгі тауарлар партиясы үшін төлеу шотына есептеуге жатады.
32. УКЖД жойылған кезде, Кодекстiң 531-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендік ресімдеу үшін алынған кеден алымдарын қайтару жүргізілмейді. Қараңыз.K100296
33. Валюталық түсімнің түсу мерзімі "Д" бағанында кеден органының лауазымды адамы көрсеткен қосымшамен тауардың соңғы белгіленген бағасының негізінде ТКЖД құжатының күнімен (табиғи газ және электр энергиясын кедендік ресімдеген кезде - тауарды жеткізу жүзеге асырылған айдың соңғы күнімен) есептелінеді.
Уақытша кедендік декларацияны
ұсына отырып, тауарларды
декларациялау ережесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы
өткізілетін электр энергияларын кедендік бақылау
ОРЫНДАРЫ
Кедендік бақылау орнының коды
Кедендік бақылау орынының атауы
Энергия жүйесінің атауы
ЭБЖ-нің атауы, саны
ЭБЖ кернеуінің класы, кв.
Шығыс Қазақстан облысы - Ресей
001
пс. Өскемен. 500
п.Предгорное ВКО
"КЕGОС" МЭС ОАО Шығыс  филиалы
Өскемен-Рубцовская -554
1 желі
500
002
ПС Горняк (Ресей)
"Қазақмыс корпорациясы"
"Шығыс Қазмыс" ААҚ филиалының
Жезкент КБК
Жезкент-Горняк
Л-161
Л-162
2 тізбекті
110
Павлодар облысы - Ресей
003
ПС Екібастұз
1150
Екібастұз қаласы
Солтүстік МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Екібастұз 1150
Барнауль Л-1104
1150
004
"АЕS Екібастұз"
ОРУ-500
Екібастұз қаласы
Солтүстік МЭС
"КЕGОС" ААҚ
АЕS Екібастұз-Таврия Л-557
500
005
"ЕЭК" ААҚ ОРУ-500
Ақсу қаласы
Солтүстік МЭС
"КЕGОС" ААҚ
ЕЭК Ертіс ААҚ
Л-553
500
006
"ЕЭК" ААҚ ОРУ-500
Ақсу қаласы
Солтүстік МЭС
"КЕGОС" ААҚ
ЕЭК-Рубцов ААҚ
Л-552
500
007
ПС.Мыңкөл
Мыңкөл кенті
Солтүстік МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Мыңкөл-Урожайная
Л-222
220
008
ПС.Мыңкөл
Мыңкөл кенті
Солтүстік МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Мыңкөл-Ертіс
Л-224
220
009
ПС.Уәлиханов
Уәлиханов кенті
Солтүстік МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Уәлиханов-Ертіс
Л-225
220
010
ПС.Уәлиханов
Уәлиханов кенті
Солтүстік МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Уәлиханов-Районная Л-223
220
011
ПС.Павлодарская
Павлодар қаласы
Солтүстік МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Павлодар-Құлынды
Л-240 (110кВ кернеу. күзеті)
220
012
ПС.Құлынды
Құлынды кенті
"Павлодар-энергосервис" ААҚ
Маралды-Құлынды
Л-125 126/1
(110кВ кернеу.,
ПС Құлындыда жоқ

110
013
ПС Амангельды
ОАО
"Павлодар-
энерго-
сервис"
Амангельды-
Черноусовка
(Линия
демонтирована)
35
Северо-Казахстанская область - Россия
014
ПС Аврора
Акмолинские
МЭС
ОАО "KEGOC"
Аврора-Курган
Л-520
500
015
ПС Аврора
Акмолинские
МЭС
ОАО "KEGOC"
Аврора-
Таврическая
Л-556
500
016
ПС Аврора
Акмолинские
МЭС
ОАО "KEGOC"
Аврора-
Макушино
(Новый номер
Л-275А)
220
017
ППТЭЦ-2
(Учет
отсутствует)
ТОО
"Аксессэнерго
СК РЭК"
ППТЭЦ-2-Ишим
(Новый номер
Л-273А)
Шлейфа
разрезаны на
опоре N 268
на границе
РФ и РК.
220
018
ПС Петухово (РФ)
ТОО
"Аксессэнерго
СК РЭК"
Литейная-
Петухово-1
цепь
110
019
ПС Петухово (РФ)
ТОО
"Аксессэнерго
СК РЭК"
Литейная-
Петухово-2
цепь
110
020
ПС Соколовка
ТОО
"Аксессэнерго
СК РЭК"
Соколовка-
Казанка
110
021
пс.Булаева (РК)
пс Юбилейная
(РФ)
ТОО
"Аксессэнерго
СК РЭК"
Булаева-
Юбилейная
ВЛ 1 цепь
110
022
пс.Булаева (РК)
пс Юбилейная
(РФ)
СКРЭК
Булаева-
Юбилейная
2 цепь
110
023
пс.Железная (РК)
пс.Большеприютное
(РФ)
ТОО
"АксессэнергоСК РЭК"
Пресновка-
Б.Приютное
110
024
ПС Юнино (РФ)
ТОО "Аксессэнерго
СК РЭК"
ВЛ-10 кВ
ввод N 1
10
025
ПС Юнино (РФ)
ТОО
"Аксессэнерго
СК РЭК"
ВЛ-10 кВ
ввод N 2
10
026
ПС Горбуново (РФ)
ТОО
"Аксессэнерго
СК РЭК"
ВЛ-10 кВ
ввод N 1
10
027
ПС Горбуново (РФ)
ТОО
"Аксессэнерго
СК РЭК"
ВЛ-10 кВ
ввод N 2
10
028
ПС Горьковская
ТОО
"Кокшетау-
энерго"
Горьковская-
Полтавка
110
Костанайская область - Россия
029
ПС Костанайская
Сарбайские
МЭС ОАО
"KEGOC"
Костанайская
1150-
Челябинская
Л-1103
500
030
пс.Сокол 500 (РК)
Троицкая ГРЭС (РФ)
Сарбайские
МЭС ОАО
"KEGOC"
Троицкая
ГРЭС-Сокол
(Новый номер
Л-571)
500
031
Ириклинская ГРЭС
(прием) ПС
Житикара
(отдача)
Сарбайские
МЭС ОАО
"KEGOC"
Ириклинская ГРЭС-
Житикара-500
(Новый номер
Л-573)
500
032
ПС "Приуральская"
Сарбайские
МЭС ОАО
"KEGOC"
Троицкая ГРЭС-
Приуральская
(Новый номер
Л-207С)
220
033
пс. Баталы (РК)
ПС Ракитная (РФ)
ЮУЖД
пс.Баталы-
пс.Ракитная
110
034
пс.Жетыкара
ОАО
"Костанай-
сбытэнерго"
Житикара-Бреды
(Линия
демонтирована)
110
035
ПС "Станционная"
ОАО
"Костанай-
сбытэнерго"
Троицкая ГРЭС-
Станционная
110
036
пс. Пригородная
ОАО
"Костанай-
сбытэнерго"
пс.Пригородная-
пс.Восточная
110
037
пс. Кара-Оба (РК)
ПС Карталы (РФ)
ЮУЖД
пс.Кара-Оба-
пс.Карталы
110
038
пс.Магнай-тяга
ЮУЖД
Магнай-Троицк
(2 ввода)
110/10
039
пс.Босколь-тяга
ЮУЖД
Босколь-тяга-
Троицк (2 ввода)
110/10

110
013
ПС.Амангелді
"Павлодар-энергосервис" ААҚ
Амангелді-Черноусовка
(желісі бұзылған)
35
СОЛТҮСТІК-ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ - РЕСЕЙ
014
ПС. Аврора
Ақмола МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Аврора-Қорған
Л-520
500
015
ПС. Аврора
Ақмола МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Аврора-Таврия
Л-556
500
016
ПС. Аврора
Ақмола МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Аврора-Макушино
(жаңа N Л-275А)
220
017
ПС. ППТЭЦ-2
(есеп жоқ)
"АксессЭнерго- СКРЭК" ЖШС
ППТЭЦ-2-Есіл
(жаңа N Л-273А)
Шлейфтер N268 РФ мен ҚР шекарасында бөлінген
220
018
ПС. Петухово (РФ)
"АксессЭнерго- СКРЭК" ЖШС
Литейная-Петухов
1 тізбек.
110
019
ПС. Петухово (РФ)
"АксессЭнерго- СКРЭК" ЖШС
Литейная-Петухов
1 тізбек.
110
020
ПС. Соколовка
"АксессЭнерго- СКРЭК" ЖШС
Соколовка-Казанка
110
021
ПС. Булаева   (РК)
ПС Юбилейная (РФ)
"АксессЭнерго- СКРЭК" ЖШС
Булаева-Юбилейная
ВЛ 1 тізбек
110
022
ПС. Булаева (РК)
ПС Юбилейная (РФ)
"АксессЭнерго- СКРЭК" ЖШС
Булаева-Юбилейная
2 тізбек
110
023
ПС. Железная (РК)
Пс.Большеприютное  (РФ)
"АксессЭнерго- СКРЭК" ЖШС
Пресновка-Большеприютная
110
024
ПС Юнино (РФ)
"АксессЭнерго- СКРЭК" ЖШС
ВЛ-10 кВ N1 енгізу
10
025
ПС Юнино (РФ)
"АксессЭнерго- СКРЭК" ЖШС
ВЛ-10 кВ N2 енгізу
10
026
ПС Горбунов (РФ)
"АксессЭнерго- СКРЭК" ЖШС
ВЛ-10 кВ N1 енгізу
10
027
ПС Горбунов (РФ)
"АксессЭнерго- СКРЭК" ЖШС
ВЛ-10 кВ N2 енгізу
10
028
пс. Горьковская
"Кокшетауэнерго" ЖШС
Горьковская-Полтавка
110
ҚОСТАНАЙ ОБЛЫСЫ - РЕСЕЙ
029
ПС Костанайская
Сарбай МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Костанайская
1150-Челябинская
Л-1103
500
030
пс. Сокол 500 (РК)
Троицкая ГРЭС (РФ)
Сарбай МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Троицкая ГРЭС-Сокол
(Жаңа номері Л-571)
500
031
Ириклинская ГРЭС
(прием) ПС
Житикара (отдача)
Сарбай МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Ириклинская ГРЭС-
(Жаңа номері Л-573)
500
032
ПС.Приуральская
Сарбай МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Троицкая ГРЭС
Приуральская
(Жаңа номері Л-207С)
220
033
пс.Баталы (РК)
ПС Ракитная (РФ)
ЮУЖД
пс.Баталы-пс.Ракитная
110
034
пс.Жетыкара
"Костанайсбытэнерго" ААҚ
Житикара-Бреды  (Желі бөлшектелген)
110
035
ПС"Станционная"
"Костанайсбытэнерго" ААҚ
Троицкая ГРЭС-Станционная
110
036
пс.Пригородная
"Костанайсбытэнерго" ААҚ
пс.Пригородная-пс.Восточная
110
037
пс. Кара-Оба (РК)
ПС Карталы (РФ)
ЮУЖД
110
038
пс.Магнай-тяга
ЮУЖД
Магнай-Троицк (2 енгізу)
110/10
039
пс.Босколь-тяга
ЮУЖД
Босколь-тяга-Троицк (2 енгізу)
110/10

040
ст. Зерновая, РФ
ЮУЖД
110
041
ГПП 110/в
Южноуральский
рудник
"Челябэнерго"
ГПП 110/в
Южноуральский
рудник -
Тройцкая
районная
подстанция
(2 ввода)
110
042
ПС "Шубаркуль"
"Челябэнерго"
ПС Шубаркуль -
ПС "Строительная"
35
043
ПС "Багерная-2"
"Челябэнерго"
Багерная ПС
"Строительная"
35
044
Т/п "Кайрак"
ТОО "Фирма
Кеден Сервис"
Т/п "Кайрак -
"Золотая Сопка""
(2 ввода)
10
Южно-Казахстанская область - Узбекистан
045
пс.Шымкент-500
Шымкентские
МЭС
ОАО "KEGOC"
Таш ТЭС
Шымкент-500
Л-501
500
046
пс.Шымкент-220
Шымкентские
МЭС
ОАО "KEGOC"
Таш ТЭС
Шымкентская
Л-241
(Новый номер
241-Ю)
220
047
пс.Джилга
Шымкентские
МЭС
ОАО "KEGOC"
Таш ТЭС-Жылга
Л-2-Д
(Новый номер
242-Ю)
220
Жамбылская область - Кыргызстан
048
ПС Жамбыл-500
г.Жамбыл
Шымкентские
МЭС
ОАО "KEGOC"
Фрунзенская-
Жамбыл
Л-515
500
049
ЖГРЭС
г.Жамбыл
Шымкентские
МЭС
ОАО "KEGOC"
ЖГРЭС-
Фрунзенская
Л-Д-Ф
(Новый номер
275-Ю)
220
050
ПС Шу
Шымкентские
МЭС ОАО
"KEGOC"
Шу-Главная
Л-Г-Ч
(Новый номер
274-Ю)
220
051
ЖГРЭС
пс.Жамбыл 110
ТФ АО
"Север-
электро"
ЖГРЭС-Кара-Ача
Л-128
110
052
ПС Георгиевка
ЗАО "ЖЭС"
Георгиевка-
Главная
Л-130
110
053
ПС Южная
ТФ АО
"Север-
электро"
Л-117 ПС
Южная-Манас
Л-117

040
Зерновая ст. РФ
ЮУЖД
110
041
ГПП 110/в
Оңтүстік орал кеніші
"Челябэнерго"
ГПП 110/в
Оңтүстік Орал кеніші - Троицк аудандық қосалқы станциясы
110
042
"Шұбаркөл" ПС
"Челябэнерго"
"Шұбаркөл" ПС -
"Строительная"
35
043
"Багерная-2" ПС
"Челябэнерго"
"Багерная ПС-"Строительная"
35
044
"Қайрақ" к/б
"Фирма Кеденсервис"  ЖШС
"Қайрақ" к/б - "Золотая сопка"
10
Оңтүстік Қазақстан облысы - Өзбекстан
045
пс.Шымкент-500
Шымкент МЭС   "КЕGОС" ААҚ
Таш ТЭС - Шымкент-500
Л-501
500
046
пс.Шымкент-220
Шымкент МЭС   "КЕGОС" ААҚ
Таш ТЭС - Шымкент Л-241
220
047
пс. Жылға
Шымкент МЭС   "КЕGОС" ААҚ
Таш ТЭС-Жылга Л-2-Д
(Жаңа номері 242-Ю)
220
Жамбыл облысы - Қырғызстан
048
ПС Жамбыл-500
г.Жамбыл
Шымкент МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Фрунзенская-Жамбыл Л-515
500
049
ЖГРЭС
г.Жамбыл
Шымкент МЭС
"КЕGОС" ААҚ
ЖГРЭС-Фрунзенская
Л-Д-Ф (Жаңа номері 275-Ю)
220
050
ПС Шу
Шымкент МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Шу-Главная Л-Г-Ч
(Жаңа номері 274-Ю)
220
051
ЖГРЭС
пс.Жамбыл 110
"Северэлектро" АҚ ТФ
ЖГРЭС-Қара-Ача Л-128
110
052
Георгиевка ПС
"ЖЭС" ЖАҚ
Георгиевка Главная Л-130
110
053
Южная ПС
"Северэлектро" АҚ ТФ
Л-117 Южная-Манас ПС Л-117

110
054
ПС Благовещенка
ЗАО "ЖЭС"
Благовещенка-
Жанги-Жер Л-139
055
ПС
Нововоскресеновка
с.Мерке
ЗАО "ЖЭС"
Нововоскресе-
новка-
Аспара Л-69
110
056
ПС Трудовик
(Кордайский район)
ЗАО "ЖЭС"
Трудовик-Ивановка
Л-35
35
057
ПС Алмалы
(Кордайский район)
ЗАО "ЖЭС"
Алмалы-Быстровка
Л-74
35
058
ПС ДСУ (Корд.)-ПС
АГЭС-5(Кырг.)-
ЗАО "ЖЭС"
ДСУ-АГЭС Л-37
35
Алматинская область - Кыргызстан
059
ПС Алматы-500
ст.Казыбек Бек
Алматинские
МЭС
ОАО "KEGOC"
Алматы-
Фрунзенская
Л-514А
(Новый номер
Л-514)
500
060
ПС Алматы-500
ст.Казыбек Бек
Алматинские
МЭС
ОАО "KEGOC"
Алматы-Главная
Л-А-Г
(Новый номер
Л-219А)
220
061
ПС N 140 "Западная
с.Узун-Агаш"
Алматинские
МЭС
ОАО "KEGOC"
Западная-
Быстровка
Л-Б-З
(Новый номер
Л-218А)
220
062
ПС 220 Шу-ЛГЧ
Алматинские
МЭС
ОАО "KEGOC"
Шу-Главная ЛГЧ
220
Актюбинская область - Россия
063
ПС Новотроицкая
Актюбинские
МЭС
ОАО "KEGOC"
Ульке-
Новотроицкая
Л-501
(Новый номер
Л-504)
500
064
ПС Орская
Актюбинские
МЭС
ОАО "KEGOC"
Кимперсай-Орск
Л-201
220
065
ПС Орская
Актюбинские
МЭС
ОАО "KEGOC"
Актюбинская-
Орская Л-203
220
066
ПС Акбулак
ОАО
"Актобе-
энерго"
Яйсан-Акбулак
110
067
ПС Киембай
ОАО
"Актобе-
энерго"
Щербаковская-
Киембай
110
068
ПС Покровка
ОАО
"Актобе-
энерго"
Зеленый
Дол-Покровка
35
069
ПС Светлинская
ОАО
"Актобе-
энерго"
Урожайная-
Светлинская
35
070
ПС Первомайское
ТОО
"Энерго-
система"
Первомайское-
Хобда
10/0,4
Западно-Казахстанская область - Россия
071
ПС Степная
п. Растоши
Актюбинские
МЭС
ОАО "KEGOC"
Степная-
Балаковская
АЭС Л-503
500
072
ПС Степная
п. Растоши
Актюбинские
МЭС
ОАО "KEGOC"
Степная-Южная
Л-258

110
054
Благовещенка ПС
"ЖЭС" ЖАҚ
Благовещенка-Жангижер Л-139
055
Нововоскресеновка ПС с.Мерке
"ЖЭС" ЖАҚ
Нововоскресеновка-Аспара Л-69
110
056
Трудовик ПС (Кордай ауд)
"ЖЭС" ЖАҚ
Трудовик-Ивановка Л-35
35
057
Алмалы ПС (Кордай ауд)
"ЖЭС" ЖАҚ
Алмалы-Быстровка Л-74
35
058
ДСУ ПС (Корд.) - ПС АГЭС -5 (Кырг)
"ЖЭС" ЖАҚ
ДСУ-АГЭС Л-37
35
Алматы облысы - Қырғызстан
059
ПС Алматы-500         ст. Казыбек Бек
Алматы МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Алматы-Фрунзенская
Л-514А (Жаңа номері Л-514)
500
060
ПС Алматы-500         ст. Казыбек Бек
Алматы МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Алматы-Главная  Л-А-Г (Жаңа номері Л-219А)
220
061
ПС N140 "Западная"
с. Узун-Агаш
Алматы МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Западная-Быстровка Л-Б-З (Жаңа номері Л-218А)
220
062
ПС 220 Шу-ЛГЧ
Алматы МЭС
"КЕGОС" ААҚ
Шу-Главная ЛГЧ
220
Ақтөбе облысы - Ресей
063
ПС Новотроицкая
"КЕGОС" ААҚ
Ақтөбе МЭС
Өлке-Новотроицкая
Л-501 (Жаңа номері Л-504)
500
064
ПС Орская
"КЕGОС" ААҚ
Ақтөбе МЭС
Кемпірсай-Орск Л-201
220
065
ПС Орская
"КЕGОС" ААҚ
Ақтөбе МЭС
Ақтөбе-Орск Л-203
220
066
Ақбұлақ ПС
"Актобеэнерго" ААҚ
Жайсаң-Ақбұлақ
110
067
Киембай ПС
"Актобеэнерго" ААҚ
Щербаковская-Киембай
110
068
Покровка ПС
"Актобеэнерго" ААҚ
Зеленый Дол-Покровка
35
069
Светлинская ПС
"Актобеэнерго" ААҚ
Урожайная-Светлинская
35
070
Первомайское ПС
"Энергосистема" ЖШС
Первомайское-Хобда
10/0,4
Батыс Қазақстан облысы - Ресей
071
ПС Степная
п Растоши
"КЕGОС" ААҚ
Ақтөбе МЭС
Степная-Балаковская
АЭСЛ-503
500
072
ПС Степная
п Растоши
"КЕGОС" ААҚ
Ақтөбе МЭС
Степная-Южная
Л-258

023
ГНПС "Тенгиз"
КТК-К
024
НПС "Атырау"
КТК-К
025
НПС "Макат"
Кенкияк-Атырау
026
НПС "Кумколь"
Омск-Павлодар-Шымкент-
Чарджоу
027
НПС "Каракойын"
Омск-Павлодар-Шымкент-
Чарджоу
028
ПСП "Прииртышская"
Омск-Павлодар-Шымкент-
Чарджоу
029
НПС "Атасу"
Атасу-Алашанькоу
Места таможенного контроля газового конденсата,
перемещаемого трубопроводным транспортом через
таможенную границу Республики Казахстан
Код места
таможенного
контроля
Пункт приема-
сдачи газового
конденсата (ПСП)
Узел учета
газового
конденсата
Конденсато-
провод
029
ПСП Аксай
Замерный
узел ГП-3
"Карачаганак
Петролиум
Оперейтинг
Б.В."
Карачаганак-
Оренбург
Пункты пропуска нефти, расположенные за пределами
таможенной территории Республики Казахстан, на которых
оформляются транспортные документы, принимаемые
таможенными органами Республики Казахстан, как
дополнительные вспомогательные сведения о количестве и
качестве нефти, перемещенной через таможенную границу
РК трубопроводным транспортом
Код места
таможенного
контроля
Нефте-
перекачивающая
станция (НПС),
пункт приема-сдачи
нефти (ПСП)
Узел учета
нефти с системой
измерения
количества и
показателей
качества
нефти (УУН
(СИКН))
Нефтепровод
030
ПСП Орск
УУН (СИКН)
N 447 и (или)
резервуары
Жанажол-
Кенкияк-
Орск
031
НПС Самара
УУН (СИКН)
N 719 и (или)
резервуары
Узень-
Атырау-
Самара
032
НПС Астраханская
УУН (СИКН)
N 23РК-А002
и (или)
резервуары
КТК-Р
033
НПС Суслово
Резервуары
ТОН-II
034
ТПП Омск
(СИКН) N 13
ТОН-II
035
НПС Алашанькоу
Атасу-
Алашанькоу
Места таможенного контроля
нефтепродуктов, перемещаемых трубопроводным
транспортом через таможенную границу
Республики Казахстан
Код места
таможенного
контроля
Пункт приема-сдачи
нефтепродуктов
Наименование
нефтепродуктопровода
001
ЛПДС "Петропавловск"
Уфа - Омск, Уфа -
Петропавловск
002
ТОО "Петропавловская
нефтебаза"
Уфа - Омск, Уфа -
Петропавловск
Приложение 3
к Правилам декларирования товаров
путем подачи временной таможенной
декларации
МЕСТА
таможенного контроля природного газа, перемещаемого
трубопроводным   транспортом через таможенную границу
Республики Казахстан
Код
Наименование места
таможенного контроля
Наименование
магистрального
газопровода
001
Дарьинское АГРС-3 Западно-
Казахстанская область
Газопровод "Оренбург-
Новопсковск"
002
Красное АГРС-3
Газопровод "Оренбург-
Новопсковск"
003
Уральск ГРС N 1
Газопровод "Оренбург-
Новопсковск"
004
ГКС-3 АГРС-3
Газопровод "Оренбург-
Новопсковск"
005
Уральск ГРС N 2
Газопровод "Оренбург-
Новопсковск"
006
Растоши Ташкент-1
Газопровод "Оренбург-
Новопсковск"
007
Переметное Ташкент-2
Газопровод "Оренбург-
Новопсковск"
008
Каменка АГРС-10
Газопровод "Оренбург-
Новопсковск"
009
Озинки ГРС
Газопровод "Оренбург-
Новопсковск"
010
Чижа Урожай-1
Газопровод "Оренбург-
Новопсковск"

023
"Теңгиз" ГНПС
КТК-К
024
"Атырау" НПС
КТК-К
025
"Мақат" НПС
Кеңқияқ-Атырау
026
"Құмкөл" НПС
Омск-Павлодар-Шымкент-Чарджоу
027
"Қарақойын" НПС
Омск-Павлодар-Шымкент-Чарджоу
028
"Прииртышская" ТҚП
Омск-Павлодар-Шымкент-Чарджоу
029
"Атасу" НПС
Атасу-Алашанькоу
Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы
құбыр желісімен өткізілетін газ конденсатын кедендік
бақылау орындары
Кедендік бақылау орнының коды
Газ конденсатын қабылдап алу-тапсыру пункті (ТҚП)
Газ конденсатын есептеу торабы
Конденсат құбыры
029
Ақсай ТҚП
Өлшеу торабы ГП - 3 "Қарашығанақ Петролиум Оперейтинг Б.В."
Қарашығанақ - Оренбург
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы құбыр
көлігімен өткізілетін, мұнайдың саны мен сапасы туралы
қосымша көмекші мәліметтер ретінде Қазақстан Республикасының
кеден органдары қабылдайтын көліктік құжаттар ресімделетін
Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерде
орналасқан мұнайды өткізу пункттері
Кедендік бақылау орнының коды
Мұнай айдау станциясы (МАС) мұнай тапсыру-қабылдап алу пункті (ТҚП)
Мұнай саны мен сапасы көрсеткішін өлшеу жүйесі бар мұнайды есептеу торабы (МСӨЖ) (МЕТ))
Мұнай құбыры
030
ТҚП Орск
МЕТ (МСӨЖ) N 447 және (немесе) резервуарлар
Жаңажол-Кеңқияқ-Орск
031
Самара МАС
МЕТ (МСӨЖ) N 719 және (немесе) резервуарлар
Өзен-Атырау-Самара
032
Астрахан МАС
МЕТ (МСӨЖ) N 23РК - А002 және (немесе) резервуарлар
КТК-Р
033
Суслово МАС
Резервуарлар
ТОН - II
034
ТҚП Омск
(МСӨЖ) N 13
ТОН - II
035
Алашанькоу МАС
Атасу-Алашанькоу
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы
құбыр көлігімен өткізілетін мұнай өнімдерін қабылдап
алу және кедендік бақылау
ОРНЫ
Кедендік бақылау орнының коды
Мұнайды құбыр өткізу жүйесіне қабылдап алу-тапсыру пункті
Мұнай өнімдері құбырының атауы
001
"Петропавл" ӨЖДС
Уфа - Омск, Уфа - Петропавл
002
"Петропавл мұнайбазасы" АҚҰ
Уфа - Омск, Уфа - Петропавл
Уақытша кедендік декларацияны
ұсына отырып, тауарларды
декларациялау ережесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы
құбыр көлігімен өткізілетін табиғи газды кедендік
бақылау орындары
Код
Кедендік бақылау орнының атауы
Магистральды газқұбырының атауы
001
Дарьинское АГРС-3 Батыс Қазақстан облысы
"Орынбор-Новопсковск"    газ құбыры
002
Красное АГРС-3
"Орынбор-Новопсковск" газ құбыры
003
Уральск ГРС N1
"Орынбор-Новопсковск" газ құбыры
004
ГКС-3 АГРС-3
"Орынбор-Новопсковск" газ  құбыры
005
Уральск ГРС N 2
"Орынбор-Новопсковск" газ  құбыры
006
Растоши Ташкент-1
"Орынбор-Новопсковск"газ   құбыры
007
Переметное Ташкент-2
"Орынбор-Новопсковск"газ    құбыры
008
Каменка АГРС-10
"Орынбор-Новопсковск"газ    құбыры
009
Озинки ГРС
"Орынбор-Новопсковск"газ    құбыры
010
Чижа Урожай-1
"Орынбор-Новопсковск"газ    құбыры

011
Подтяшки Энергия-3
Газопровод "Оренбург-
Новопсковск"
012
Богатырева Энергия-3
Газопровод "Оренбург-
Новопсковск"
013
Караоба энергия
Газопровод "Оренбург-
Новопсковск"
014
Аксай АГРС-10 ЗКО
Газопровод "Оренбург-
Новопсковск"
015
(вход) "Оренбургский" КС
"Оренбург-головная" территория РФ
Газопровод "Союз"
016
(выход) "Союз" КС "Александров-
Гай" территория РФ
Газопровод "Союз"
017
(вход) "Оренбургский"
КС "Оренбург-головная" территория
РФ
Газопровод "Оренбург-
Ноопсковск"
018
(выход) "Оренбургский"
КС Александров-Гай территория РФ
Газопровод "Оренбург-
Новопсковск"
019
(вход) САЦ КС "Бейнеу"
на территории РК п.Бейнеу
Мангистауская область

011
Подтяшки Энергия-3
"Орынбор-Новопсковск"газ    құбыры
012
Богатырева Энергия-3
"Орынбор-Новопсковск"газ    құбыры
013
Қараоба энергия
"Орынбор-Новопсковск"газ    құбыры
014
Ақсай АГРС-10
"Орынбор-Новопсковск"газ    құбыры
015
(кіру) "Оренбургский" РФ аумағы
"Союз" газ құбыры
016
(шығу) "Союз" КС Александров-Гай РФ аумағы
"Союз" газ құбыры
017
(кіру) "Оренбургский" РФ аумағы
"Орынбор-Новопсковск" газ құбыры
018
(шығу) "Оренбургский"
КС Александров-Гай РФ аумағы құбыры
"Орынбор-Новопсковск" газ құбыры
019
(кіру) "Бейнеу" САЦ КС ҚР аумағында Маңғыстау облысы П.Бейнеу