4) при поступлении в антимонопольный орган жалоб, информации, сведений об установлении доминантом монопольно высокой, монопольно низкой цен.
4. Признаками установления доминантом монопольно высокой цены являются:
1) превышение фактического индекса роста цен на монопольно производимый (реализуемый) доминантом товар (работы, услуги) над ростом цен на такой же товар (работы, услуги) на том же товарном рынке, продаваемый другими субъектами рынка, или в среднем по отрасли;
2) превышение роста расходов периода над ростом производственной себестоимости;
3) превышение роста расходов периода на единицу продукции над ростом производственной себестоимости единицы продукции;
4) преднамеренное сокращение доминантом объемов производства (реализации) товара (работ, услуг) или прекращение его производства (реализации) при наличии потребительского спроса в пределах географических границ товарного рынка, на котором он признан доминантом;
5) скрытое повышение цен на монопольно производимый (реализуемый) товар (работы, услуги) путем снижения качества и других характеристик (например, вес единицы продукции);
6) искусственное увеличение цены на монопольно производимый (реализуемый) товар (работы, услуги), путем навязывания доминантом потребителю дополнительных условий, не относящихся к предмету договора на производство (реализацию) товара (работ, услуг);
7) искусственное увеличение цены на монопольно производимый (реализуемый) товар (работы, услуги) путем внесения в договор определенных условий, приводящих к увеличению цены на монопольно производимый (реализуемый) товар (работы, услуги);
8) превышение уровня рентабельности монопольно производимого (реализуемого) товара (работ, услуг) над среднеотраслевым показателем рентабельности и (или) над рентабельностью аналогичного товара (работ, услуг) другими субъектами рынка, (при этом, необходимо учитывать, что если наибольший удельный вес в структуре себестоимости монопольно производимого (реализуемого) товара (работ, услуг) занимает какой-то один вид издержек, на который доминант не может оказать влияния, то по динамике именно этого вида затрат также можно судить о том, является ли цена монопольно высокой или нет);
9) увеличение темпов роста заработной платы административного персонала по сравнению с темпами роста заработной платы производственного персонала;
10) превышение у доминанта уровня среднемесячной заработной платы над среднемесячной заработной платой у субъектов рынка, осуществляющих свою деятельность на том же товарном рынке, что и доминант.

4) монополияға қарсы органға доминанттың монополиялы жоғары және монополиялы төмен баға белгілегендігі туралы арыздар, ақпараттар, мәліметтер келіп түскен кезде монополияға қарсы орган айқындайды.
4. Доминанттың монополиялы жоғары баға белгілеу белгілері мыналар болып табылады:
1) басқа нарық субъектілері сататын дәл сол тауар нарығындағы тауардың (жұмыстардың, қызметтердің) баға өсімінен доминанттың монополиялы өндірілетін (өткізілетін) тауардың (жұмыстардың, қызметтердің) баға өсімінің нақты индекесінен немесе сала бойынша орташа есебінен асып кетуі;
2) өндірістік өзіндік құн өсімінен өнім бірлігіне арналған кезең шығыстары өсімінің асып кетуі;
3) өнім бірлігінің өндірістік өзіндік құн өсімінен өнім бірлігіне арналған кезең шығыстары өсімінің асып кетуі;
4) тауарды (жұмыстарды, қызметтерді) өндіру (өткізу) немесе ол доминант болып танылған тауар нарығының географиялық шекара шегінде тұтынушылардың сұранысы бар кезінде доминанттың оларды өндіру (өткізу) көлемдерін әдейі қысқартуы немесе оның өндірілуін (өткізілуін) тоқтатуы;
5) сапасын және басқа да сипаттарын (мысалы өнім бірлігінің салмағы) төмендету жолымен монополиялы өндірілетін (өткізілетін) тауарға (жұмыстарға, қызметтерге) арналған бағаны жасырын жоғарлату;
6) доминанттың тұтынушыға тауарды (жұмыстарды, қызметтерді) өндіруге (өткізуге) арналған шарт мәніне қатысы жоқ қосымша шарттарды күштеп таңу жолымен монополиялы өндірілетін (өткізілетін) тауар (жұмыстар, қызметтер) бағасын жасанды ұлғайту;
7) шартқа монополиялы өндірілетін (өткізілетін) тауарға (жұмыстарға, қызметтерге) арналған бағаны ұлғайтуға әкеп соғатын айқындалған шарттарды енгізу жолымен монополиялы өндірілетін (өткізілетін) тауар (жұмыстар, қызметтер) бағасын жасанды ұлғайту;
8) монополиялы өндірілетін (өткізілетін) тауардың (жұмыстардың, қызметтердің) пайдалылық деңгейі пайдалылықтың орташа салалық көрсеткішінен және/немесе басқа нарық субъектілерінің соған ұқсас тауардың пайдалылығынан асуы (бұл ретте, егер монополиялы өндірілетін (өткізілетін) тауардың (жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құнының құрылымындағы барынша басым салмағын доминанттың шығынының қандай да бір түрі иеленсе, онда серпіні бойынша шығынның бұл түрін баға монополиялы жоғары мен жоқ па екені туралы айтуға болады);
9) өндірістік персоналдың жалақысының өсу қарқынымен салыстырғанда әкімшілік персоналдың жалақысының өсу қарқынын ұлғайту;
10) доминант сияқты сол тауар нарығында өз қызметін жүзеге асыратын нарық субъектісінің орташа айлық жалақысынан доминанттың орташа айлық жалақысы деңгейінің асып кетуі.

5. Признаками установления доминантом монопольно низкой цены являются:
1) производство (реализация) товара (работ, услуг) доминантом по ценам, ниже себестоимости и (или) ниже уровня цены, которая сложилась на конкурентном рынке, и (или) меньше среднеотраслевого (среднерегионального) уровня, если это не является следствием рыночной конъюнктуры;
2) не обусловленное рыночной конъюнктурой и динамикой издержек производства снижение цен;
3) приобретение субъектом рынка, занимающим доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке в качестве покупателя, товаров (работ, услуг) по ценам, ниже сложившихся на конкурентном рынке, не обеспечивающим продавцам возмещение издержек производства (реализации);
4) не обусловленное конъюнктурой рынка увеличение прибыли субъекта рынка, занимающего доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке в качестве покупателя, путем снижения собственных издержек производства (реализации) за счет поставщика;
5) уход с рынка двух или более продавцов (производителей) вследствие спровоцированной потребителем (приобретателем) убыточности их деятельности.
3. Определение конкурентной цены
6. При выявлении признаков, указанных в пунктах 4, 5 настоящих Правил, антимонопольным органом производится сравнение цены, установленной доминантом с ценой на аналогичный товар (работы, услуги), сложившейся в условиях конкуренции.
При невозможности взять за базу сравнения цену на аналогичный товар (работы, услуги), сложившуюся в условиях конкуренции, антимонопольный орган рассчитывает ориентировочную конкурентную цену на аналогичный реализуемому доминантом товар (работы, услуги) (далее - ориентировочная конкурентная цена) по следующей формуле:
Ц к = Ц ф х (I : I ф ), где
Ц к - ориентировочная конкурентная цена;
Ц ф - цена, на монопольно реализуемый товар (работу, услугу) установленная (заявленная) доминантом;
I - отраслевой (региональный) индекс роста цен (инфляция по данной группе товаров (услуг), % за период, прошедший с последнего изменения цены;
I ф - индекс фактического роста цен по рассматриваемому товару (работе, услуге), %.
7. В случае выявления факта существенного отличия установленной доминантом цены на монопольно производимый (реализуемый) товар (работы, услуги) от ориентировочной конкурентной цены, антимонопольный орган проводит детальный анализ установленной доминантом цены на монопольно производимый (реализуемый, покупаемый) товар (работы, услуги).
В качестве ориентировочной конкурентной цены может быть принята антимонопольным органом цена на аналогичный товар за пределами Республики Казахстан.

5. Доминанттың монополиялы төмен баға белгілеу белгілері мыналар болып табылады:
1) доминанттың тауарды (жұмыстарды, қызметтерді) өзіндік құнынан төмен және (немесе) бәсеке нарығында қалыптасқан баға деңгейден төмен және (немесе) егер бұл нарық конъюнктурасының салдары болып табылмайтын болса, орта салалық (орта өңірлік) деңгейден төмен бағалар бойынша өндіру (өткізу);
2) нарық конъюнктурасына және өндіріс шығындарының серпініне негізделмеген бағаларды төмендету;
3) сатып алушы ретінде тиісті тауар нарығында үстем жағдайға ие нарық субъектісінің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатушыға өндірістің (өткізудің) шығындарын өтеуді қамтамасыз етпейтін бәсеке нарығында қалыптасқан бағадан төмен бағада сатып алуы;
4) сатып алушы ретінде тиісті тауар нарығында үстем жағдайға ие нарық субъектісінің жеткізушінің есебінен өндірістің (өткізудің) өзіндік шығындарын төмендету жолымен пайданы нарық конъюнктурасына негіздемей ұлғайтуы;
5) нарықтан бір немесе одан астам сатушылардың (өндірушілердің) тұтынушының (сатып алушының) олардың қызметінің залалдылығын арандатуының салдарынан кетуі.
3. Бәсеке бағасын айқындау
6. Осы Ереженің 4, 5-тармақтарында көрсетілген белгілерді айқындау кезінде монополияға қарсы орган доминанттың белгілеген бағасы мен бәсеке жағдайында қалыптасқан ұқсас тауар (жұмыстар, қызметтер) бағасын салыстырады.
Салыстыру базасы үшін бәсеке жағдайында қалыптасқан бәсеке бағасын алу мүмкін болмаған кезде монополияға қарсы орган тиісті немесе ұқсас тауар нарығында доминант өткізетін ұқсас тауарға (жұмыстар, қызметтер) арналған бағдарлы бәсеке бағасы (бұдан әрі - бағдарлы бәсеке бағасы) мынадай формула бойынша есептелінеді:
Б б = Б н х (І: І Н ), ондағы
Б б - бағдарлы бәсеке бағасы
Б н - доминант белгілеген (мәлімдеген) монополиялы өткізілетін тауар (жұмыстар, қызметтер) бағасы;
І - баға өсімінің салалық (өңірлік) индексі (аталған тауарлар (қызметтер) тобы бойынша инфляция), өткен соңғы баға өзгерісі кезеңіндегі %;
І н - қаралатын тауар (жұмыс, қызмет) бойынша баға өсімінің нақты индексі, %.
7. Бағдарлы бәсеке бағасынан доминант белгілеген монополиялы өндірілетін (өткізілетін) тауар (жұмыс, қызмет) бағасының маңызды айырмашылық фактісі айқындалған жағдайда монополияға қарсы орган доминант белгілеген монополиялы өндірілетін (өткізілетін, сатып алынатын) тауар (жұмыс, қызмет) бағасына егжей-тегжейлі талдау жүргізеді.
Бағдарлы бәсеке бағасы ретінде монополияға қарсы орган Қазақстан Республикасынан шет жерлерге шығатын ұқсас тауар бағасын қабылдауы мүмкін.

4. Проведение анализа установленной доминантом цены
на монопольно производимый (реализуемый, покупаемый)
товар (работы, услуги)
8. Для выявления злоупотреблений доминантом своим доминирующим (монопольным) положением, выразившимся в установлении им монопольно высоких, монопольно низких цен проводится анализ:
1) финансового состояния доминанта;
2) динамики производственной и полной себестоимости монопольно производимого (реализуемого, покупаемого) доминантом товара (работы, услуги) с целью выявления причин увеличения или сокращения (для монопольно низких цен) издержек производства;
3) прибыли, полученной доминантом в результате монопольной реализации (покупки) товара (работ, услуг);
4) динамики цен на монопольно продаваемый (реализуемый, покупаемый) доминантом товар (работы, услуги);
5) динамики объемов производства (реализации, потребления) доминантом;
6) использования производственных мощностей;
7) договоров, в результате которых прямо либо косвенно складывается цена на монопольно производимый (реализуемый, покупаемый) доминантом товар (работы, услуги);
8) производственных затрат и расходов периода.
5. Определение обоснованной цены
9. Обоснованная цена формируется на основании ориентировочной конкурентной цены с учетом обоснованных отклонений, выявленных в результате анализа.
10. При невозможности определить ориентировочную конкурентную цену в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил, антимонопольный орган рассчитывает обоснованную цену на основании анализа фактических затрат доминанта (за вычетом затрат, признанных антимонопольным органом необоснованными), связанных с производством (реализацией, покупкой) монопольного товара (работ, услуг), и обоснованной прибыли или сложившейся на уровне среднеотраслевой.
11. Необоснованными затратами признаются затраты, не относящиеся к производственной деятельности, которые субъект рынка может осуществлять, используя доминирующее положение (например, расходы на содержание объектов здравоохранения, детских дошкольных организаций, учебных заведений, оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда, благотворительность).
12. В случае отсутствия у субъекта рынка раздельного учета затрат по видам продукции, затраты доминанта антимонопольным органом разделяются по видам реализуемых товаров на основе косвенных методов (доходы, объемы, затраты на оплату труда производственного персонала).
13. В случае невозможности деления затрат на основе косвенных методов, антимонопольный орган определяет обоснованную цену путем сравнительного анализа с ценами на сопоставимую продукцию на соответствующем товарном рынке, в том числе за пределами Республики Казахстан.

4. Доминант белгілеген монополиялы өндірілетін
(өткізілетін, сатып алынатын) тауар (жұмыстар,
қызметтер) бағасына талдау жүргізу
8. Олар белгілеген монополиялы жоғары, монополиялы төмен бағалардан көрінген доминанттың өзінің үстем (монополиялық) жағдайын асыра пайдалануын айқындау үшін мыналарға:
1) доминанттың қаржылық жағдайына;
2) өндірістің шығындарын ұлғайтудың немесе қысқартудың (монополиялы төмен бағалар үшін) себептерін анықтау мақсатында доминант монополиялы өндірілетін (өткізілетін, сатып алынатын) тауардың (жұмыстардың, қызметтердің) өндірушілік және толық өзіндік құнының серпініне;
3) доминанттың тауарды (жұмыстарды, қызметтерді) монополиялы өткізу (сатып алу) нәтижесінде алған пайдаларына;
4) доминанттың монополиялы сатылатын (өткізілетін, сатып алынатын) тауар (жұмыстар, қызметтер) бағаларының серпініне;
5) доминант өндіріс (өткізу, тұтыну) көлемінің серпініне;
6) өндірістік қуаттылықты пайдалануға;
7) нәтижесінде доминанттың монополиялы өндірілетін (өткізілетін, сатып алынатын) тауарға (жұмыстарға, қызметтерге) тікелей немесе жанама баға қойылатын шарттарға;
8) өндірістік шығындарға, кезең шығыстарына талдау жүргізіледі.
5. Негізделген бағаны айқындау
9. Негізделген баға талдау нәтижесінде айқындалған негізделген ауытқуларды ескеріп бағдарлы бәсеке бағасының негізінде қалыптасады.
10. Осы Ереженің 6-тармағына сәйкес бағдарлы бәсеке бағасын айқындау мүмкін болмаған кезде монополияға қарсы орган негізделген бағаны доминанттың монополиялы тауарды (жұмыстарды, қызметтерді) өндіруге (өткізуге, сатып алуға) байланысты нақты шығындарын (монополияға қарсы органмен негізсіз деп танылған шығындарды шегере отырып) және негізделген немесе орташа салалық деңгейінде қалыптасқан пайданы талдау негізінде есептейді.
11. Өндірістік қызметке жатпайтын, нарық субъектісі үстем жағдайын пайдалана отырып жүзеге асыруы мүмкін шығындар негізсіз шығындар болып танылады (мысалы, денсаулық сақтау, мектепке дейінгі балалар ұйымдарының, оқу орындарының объектілерін, сауықтыру лагерьлерін, мәдениет және спорт объектілерін, тұрғын үй қорын ұстауға жұмсалатын, қайырымдылық шығындары).
12. Нарық субъектілерінде өнімдер түрлері бойынша шығындар жеке есепке алынбаған жағдайда монополияға қарсы орган доминанттың шығындарын (кірістерін, көлемдерін, өндіріс адамының еңбек төлемі шығындары) жанама әдістер негізінде өткізілетін тауарлар түрлері бойынша бөлуі мүмкін.
13. Шығындарды жанама әдістер негізінде бөлу мүмкін болмаған жағдайда монополияға қарсы орган негізделген бағаны тиісті тауар нарығында, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі салыстырмалы өнімдерге арналған бағаларды салыстыра талдау жолымен айқындайды.