Об утверждении Инструкции по выдаче удостоверения народного целителя
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2006 года № 532. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2006 года № 4477. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2009 года № 865
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 22.12.2009 № 865 (порядок введения в действие см. п. 6).
В соответствии со статьей 33 Закона Республики Казахстан "О системе здравоохранения" в целях упорядочения и координации деятельности народных целителей в Республике Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по выдаче удостоверения народного целителя.
2. Директорам департаментов (управлений) здравоохранения областей, городов Астана и Алматы (по согласованию):
1) утвердить перечень государственных медицинских организаций для прохождения 6-месячной апробации претендентами на право лечения методами народной медицины;
2) обеспечить мероприятия по прохождению 6-месячной апробации претендентами на право лечения методами народной медицины;
3) направлять претендентов на получение удостоверения народного целителя в территориальные подразделения государственного органа по контролю в сфере оказания медицинских услуг на основании заключений государственной медицинской организации о пригодности и безопасности для здоровья применяемых методов лечения народной медицины по итогам 6-месячной апробации претендента.
3. Комитету по контролю за качеством медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Мусину Е.М.):
1) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) обеспечить выдачу удостоверений лицам, претендующим на право лечения методами народной медицины.
4. Департаменту организационно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачковой Д.В.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Республики Казахстан Амангельдиева А.А.
6. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 июня 2002 года N 587 "О дальнейшем развитии народной и нетрадиционной медицины" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1925, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 год, N 36, ст. 689).

Халық емшісінің куәлігін беру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2006 жылғы 10 қарашадағы N 532 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 8 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4477 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 22 желтоқсандағы N 865 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009.12.22 N 865 бұйрығымен.
"Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  33-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында халық емшілерінің қызметін реттеу және үйлестіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Халық емшісінің куәлігін беру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау департаменттерінің (басқармаларының) директорлары (келісім бойынша):
1) халықтық медицина әдісімен емдеу құқығына үміткерлерге 6 айлық сынақтан өтуге арналған мемлекеттік медициналық ұйымдардың тізбесін бекітсін;
2) халықтық медицина әдісімен емдеу құқығына үміткерлердің 6 айлық сынақтан өтуі бойынша іс-шараларды қамтамасыз етсін;
3) үміткердің 6 айлық жұмыс қорытындысы бойынша қолданылатын халықтық медицинаның емдеу әдістерінің денсаулық үшін тиімділігі және қауіпсіздігі туралы мемлекеттік медициналық ұйым шешімінің негізінде халық емшісінің куәлігін алуға үміткерлерді медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау комитеті (Е.М.Мусинге):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін;
2) халықтық медицина әдісімен емдеу құқығына үміткер адамдарға куәлік беруді қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Д. В. Акрачкова) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-министрі А.А. Амангелдиевке жүктелсін.
6. "Халықтық және дәстүрлі емес медицинаны алдағы уақытта дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2002 жылғы 17 маусымдағы N 587 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1925 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының бюллетенінде жарияланған 2002 жыл, N 36, 689-құжат) күші жойылды деп танылсын.

7. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр
Утверждена приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2006 года
N 532
Инструкция по выдаче удостоверения народного целителя
Настоящая Инструкция по выдаче удостоверения народного целителя (далее - Инструкция) разъясняет процедуру выдачи территориальными подразделениями государственного органа по контролю в сфере оказания медицинских услуг (далее - территориальные подразделения государственного органа) удостоверения народного целителя лицам, претендующим на право лечения методами народной медицины в Республике Казахстан.
1. Общие положения
1. Претендентами на получение удостоверения народного целителя являются физические лица.
2. Лица, претендующие на получение удостоверения народного целителя, по направлению местных органов государственного управления здравоохранением областей (города республиканского значения, столицы) проходят 6-месячную апробацию в государственной медицинской организации.
3. После прохождения апробации, претенденты на получение удостоверения народного целителя представляют в территориальное подразделение государственного органа по месту жительства следующие документы:
1) заявление;
2) автобиографию;
3) нотариально заверенную копию удостоверения личности;
4) копию трудовой книжки (при ее наличии) или индивидуального трудового договора, либо выписки из приказов о приеме на работу;
5) справку о состоянии здоровья по форме 086/у, справки психоневрологического и наркологического диспансеров, выданные не позднее месячного срока на момент представления документов;
6) заключение государственной медицинской организации о пригодности и безопасности для здоровья применяемых методов лечения народной медицины по итогам 6-месячной апробаций претендента по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
2. Процедура рассмотрения заявлений претендентов
4. Удостоверения народного целителя выдаются территориальным подразделением государственного органа не позднее месячного срока со дня подачи заявления со всеми необходимыми документами, предусмотренными пунктом 3 настоящей Инструкции.
5. По итогам рассмотрения документов территориальным подразделением государственного органа принимается одно из следующих решений:
1) выдать удостоверение народного целителя;
2) отказать в выдаче удостоверения народного целителя.
При вынесении положительного решения претенденту выдается удостоверение по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
6. Решение о выдаче удостоверения утверждается руководителем территориального подразделения государственного органа.

7. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2006 жылғы 10 қарашадағы
N 532 бұйрығымен бекітілген
Халық емшісінің куәлігін беру жөніндегі нұсқаулық
Халық емшісінің куәлігін беру жөніндегі осы нұсқаулық медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің (бұдан әрі - мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің) Қазақстан Республикасында халықтық медицина әдістерімен емдеу құқығына үміткер адамдарға халық емшісінің куәлігін беру рәсімін түсіндіреді.
1. Жалпы ережелер
1. Жеке тұлғалар халықтық медицина әдісімен емдеу құқығына үміткерлер болып табылады.
2. Халық емшісінің куәлігін алуға үміткер адамдар облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының жолдамасы бойынша мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымында 6 айлық сынақтан өтеді.
3. Халық емшісінің куәлігін алуға үміткер адамдар сынақтан өткеннен кейін тұрғылықты мекен-жайы бойынша мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне мынадай құжаттарды тапсырады:
1) өтініш;
2) өмірбаян;
3) жеке куәлігінің нотариалдық расталған көшірмесі;
4) еңбек кітапшасының (бар болса) немесе жеке еңбек шартының не жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтардың үзінді көшірмесі;
5) 086/у нысаны бойынша денсаулық жағдайы туралы анықтама, құжаттарды тапсырған кезден бір айдан кешіктірмей берілген психоневрологиялық және наркологиялық диспансерлердің анықтамалары;
6) осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үміткердің 6 айлық сынағының қорытындысы бойынша халықтық медицинаның емдеу әдістерінің денсаулыққа тиімділігі және қауіпсіздігі туралы мемлекеттік медицина ұйымының қорытындысы.
2. Үміткер адамдардың өтініштерін қарау рәсімі
4. Халық емшісінің куәлігін осы Нұсқаулықтың 3-тармағында көзделген барлық құжаттармен өтінішті берген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімде мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері береді.
5. Құжаттарды қарау қорытындысы бойынша мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) халық емшісінің куәлігін беру;
2) халық емшісінің куәлігін беруден бас тарту.
Дұрыс шешім шығарылған жағдайда осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халық емшісінің куәлігі беріледі.
6. Куәлікті беру туралы шешімді мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің басшысы бекітеді.

7. Решение об отказе в выдаче удостоверения выносится, если:
1) осуществление указанного вида деятельности законодательными актами запрещено для данной категории субъектов;
2) не представлены все документы, указанные в пункте 3 настоящей Инструкции;
3) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему занятие данным видом лечения и оказания медицинской помощи;
4) состояние здоровья претендента не позволяет осуществлять данный вид деятельности согласно справке о состоянии здоровья.
При отказе в выдаче удостоверения претендент в письменном виде извещается об отказе в выдаче удостоверения с обоснованием причины отказа и ему возвращаются все представленные документы в сроки, установленные для выдачи удостоверения.
3. Об удостоверении народного целителя
8. Удостоверение народного целителя выдается сроком на пять лет и действует на всей территории Республики Казахстан.
Для дальнейшего осуществления медицинской деятельности, лицо вновь проходит 6-месячную апробацию и представляет документы в соответствии с пунктом 3 настоящей Инструкции в территориальное подразделение государственного органа.
9. В территориальных подразделениях государственного органа ведется регистрация выданных удостоверений в. журнале по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
10. В случае утраты удостоверения территориальное подразделение государственного органа выдает лицу дубликат.
11. Удостоверение народного целителя прекращает свое действие в случаях:
1) истечения срока, на который выдано удостоверение;
2) если не исполняются условия, указанные в удостоверении;
3) если при получении удостоверения заявителем была представлена заведомо ложная информация;
4) если лицом, получившим удостоверение народного целителя, осуществляется медицинская деятельность без наличия соответствующей лицензии.
4. Заключительные положения
12. Претендент вправе обжаловать решение об отказе в выдаче удостоверения народного целителя в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан .
13. Наличие удостоверения народного целителя не дает его владельцу право на осуществление медицинской деятельности без соответствующей лицензии.
Приложение 1
к Инструкции по выдаче
удостоверения народного
целителя
Заключение на право получения удостоверения для осуществления
лечения методами народной медицины
Ф.И.О. претендента ________________________________________________
на право лечения методами народной медицины за период с
"__" _________ 200__ г. по "___" _________ 200__ г.
N
Ф.И.О
паци-
ента
Дата
рожд-я
Дом.
адрес,
место
работы
Клин-й
диагноз
Улучш-е
состояния
Ухудш-е
состояния
Без
измен-й
По данным объективных,
клинических, лабораторных и
инструментальных исследований
в зависимости от нозологии в
соответствии с существующими
протоколами обследования
Заключение:
О пригодности и безопасности для здоровья применяемых методов лечения
народной медицины по итогам 6 месячной работы претендента:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ф.И.О. куратора ___________________________________________ подпись
Ф.И.О. заведующего отделением _____________________________ подпись
Ф.И.О. главного врача медицинского учреждения______________ подпись
Директор департамента (управления) здравоохранения области,
г.г. Астана, Алматы _______________________________________ подпись
Дата
М.П.
Приложение 2
к Инструкции по выдаче
удостоверения народного
целителя
Комитет по контролю в сфере оказания медицинских услуг
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
УДОСТОВЕРЕНИЕ N ________
Выдано гражданину ___________________________________________
_____________________________________________________________
на право осуществления лечения методами народной медицины
РАЗРЕШАЕТСЯ лечение больных с функциональными расстройствами внутренних органов и
нервной системы методами народной медицины.
ЗАПРЕЩАЕТСЯ лечение больных с органическими заболеваниями, туберкулезом,
психическими, онкологическими, инфекционными и венерическими заболеваниями, СПИД.
Приказ от "____" ___________ 200__ года N___
Дата выдачи "____" ___________ 200__ года
Удостоверение действительно до "____" ___________ 20____ года
Наименование государственного органа, выдавшего удостоверение
_____________________________________________________________
Руководитель государственного органа ________________________
М. П.
Приложение 3
к Инструкции по выдаче
удостоверения народного
целителя
Журнал выдачи удостоверений народного целителя
N удосто-
верения
Фамилия, имя,
отчество
Адрес место
жительства
Дата выдачи
удостоверения
N приказа

7. Егер:
1) осы санаттағы субъектіге көрсетілген қызметтің түрін жүзеге асыруға заңнамалық кесімдермен тыйым салынса;
2) осы Нұсқаулықтың 3-тармағында көрсетілген барлық құжаттар ұсынылмаса;
3) өтініш берушіге қатысты оған емдеудің осы түрімен айналысуға және медициналық көмек көрсетуге тыйым салынған сот шешімі болса;
4) үміткердің денсаулығы оның денсаулық жағдайы туралы анықтаманың қорытындысы бойынша осы қызмет түрін жүзеге асыруға мүмкіндік бермесе куәлік беруден бас тарту туралы шешім шығарылады.
Куәлік беруден бас тартылған жағдайда, үміткерге жазбаша түрде бас тарту себебінің негіздемесімен куәлік беруден бас тарту туралы хабарланады және куәлік беру үшін белгіленген мерзімде ұсынылған барлық құжаттар қайтарылып беріледі.
3. Халық емшісінің куәлігі туралы
8. Халық емшісінің куәлігі бес жыл мерзімге беріледі және оның күші Қазақстан Республикасының барлық аумағына таралады.
Медициналық қызметті одан әрі жүзеге асыру үшін адам 6 айлық сынақтан қайтадан өтіп, мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне осы Нұсқаулықтың 3-тармағына сәйкес құжаттарды тапсырады.
9. Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінде берілген куәліктер осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналға тіркеледі.
10. Куәлікті жоғалтып алған жағдайда мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі адамға телқұжат береді.
11. Егер:
1) куәліктің берілген мерзімі өткен жағдайда;
2) куәлікте көрсетілген талаптар орындалмаса;
3) куәлікті алу кезінде өтініш беруші көрінеу жалған ақпарат берсе;
4) халық емшісінің куәлігін алған адам тиісті лицензиясыз медициналық қызметті жүзеге асырса, берілген халық емшісінің куәлігі жарамсыз деп танылады.
4. Қорытынды ереже
12. Халық емшісінің куәлігін беруден бас тарту туралы шешімге үміткер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдана алады.
13. Халық емшісінің куәлігі бар адамның тиісті лицензиясыз медициналық қызметті жүзеге асыруға құқығы жоқ.
Халық емшісінің куәлігін
беру жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Халықтық медицина әдістерімен емдеуді жүзеге
асыру үшін куәлікті алу құқығына қорытынды
Үміткердің Т. А. Ә. _______________________________________________
___________________________________________________________________
200__ жылғы "___"____________ бастап 200__ жылғы "___"_____________
дейінгі кезеңге халықтық медицина әдістерімен емдеу құқығына
N
Емделушінің Т.А.Ә.
Туған күні
Мекен-жайы, жұмыс орны
Клиникалық диагнозы
Жағдайының жақсаруы
Жағдайының нашарлауы
өзгеріссіз
Тиісті зерттеулердің хаттамаларына сәйкес нозологиясына қарай объективтік, клиникалық, зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері бойынша
Үміткердің 6 айлық жұмысының қорытындысы бойынша қолданылатын
халықтық медицинаның емдеу әдістерінің денсаулыққа тиімділігі және
қауіпсіздігі туралы қорытынды:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жетекшінің Т. А. Ә. __________________________________________ қолы
Бөлімше меңгерушісінің Т. А. Ә. ___________________________________
______________________________________________________________ қолы
Медициналық мекеме бас дәрігерінің Т. А. Ә. _______________________
______________________________________________________________ қолы
Облыстың, Астана, Алматы қалалары департаментінің (басқармасының)
директоры ____________________________________________________ қолы
Күні
М.О.
Халық емшісінің куәлігін
беру жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
Медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау комитеті
N__ КУӘЛІК
Азамат (ша) _______________________________________________________
___________________________________________________________________
халықтық медицина әдістерімен емдеуді жүзеге асыру құқығына берілді.
Ішкі мүшелері мен жүйке жүйесі функционалдық бұзылған
сырқаттарды халықтық медицина әдістерімен емдеуге РҰҚСАТ БЕРІЛЕДІ.
Органикалық аурулармен, туберкулезбен, психикалық,
онкологиялық, жұқпалы және венерологиялық аурулармен, ЖҚТБ-мен
ауыратын сырқаттарды емдеуге ТЫЙЫМ САЛЫНАДЫ.
200__ жылғы "____"____________ N__ бұйрық
Берілген күні 200__ жылғы "____"_________
Куәлік 200__ жылғы "__"____ дейін жарамды
Куәлікті берген мемлекеттік органның атауы ________________________
___________________________________________________________________
Мемлекеттік органның басшысы ______________________________________
М.О.
Халық емшісінің куәлігін
беру жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Халық емшісінің куәлігін беру журналы
Куәліктің N
Тегі, аты, әкесінің аты
Тұрғылықты мекен-жайы
Куәлік берілген күн
бұйрықтың N