Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 декабря 2006 года № 129. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2007 года № 4516. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 154
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.04.2012 № 154 (вводится в действие с 01.07.2012).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления валютных операций в Республике Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2007 года и подлежит официальному опубликованию.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2005 года N 134 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3971, опубликованное 1-30 ноября 2005 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана");
2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 августа 2006 года N 75 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2005 года N 134 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4410, опубликованное 18 октября 2006 года в республиканских газетах "Заң газеті" и "Юридическая газета").
4. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Министерства финансов Республики Казахстан, банков второго уровня и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".

Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 11 желтоқсандағы N 129 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 20 қаңтардағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4516 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 154 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.04.28 № 154 (2012.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап мына қаулылардың күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 29 қазандағы N 134 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3971 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2005 жылғы 1-30 қарашада жарияланған);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 29 қазандағы N 134 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 12 тамыздағы N 75 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4410 тіркелген, "Заң газеті" және "Юридическая газета" республикалық газеттерінде 2006 жылғы 18 қазанда жарияланған).
4. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Дюгай Н.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне, екінші деңгейдегі банктерге және "Қазақстан Қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.

5. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения от Департамента платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.) заявки на опубликование принять меры к опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка
"СОГЛАСОВАНО"                                 "СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан по             Агентство Республики
регулированию и надзору финансового           Казахстан по статистике
рынка и финансовых организаций                Председатель
Председатель                                  22 декабря 2006 года
25 декабря 2006 года
"СОГЛАСОВАНО"                                 "СОГЛАСОВАНО"
Министерство индустрии и торговли             Министерство иностранных дел
Республики Казахстан                          Республики Казахстан
Министр                                       Министр
28 декабря 2006 года                          5 января 2007 года
"СОГЛАСОВАНО"                                 "СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов                         Министерство экономики
Республики Казахстан                          и бюджетного планирования
Министр                                       Республики Казахстан
3 января 2007 года                            Министр
4 января 2007 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 11 декабря 2006 года N 129
Правила
осуществления валютных операций
в Республике Казахстан
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле", "О Национальном Банке Республики Казахстан" и устанавливают порядок осуществления валютных операций, в том числе порядок и условия регистрации валютных операций Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) и уведомления Национального Банка о валютных операциях.
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Основные понятия, термины и положения
1. Понятия, применяемые в Правилах, используются в значениях, указанных в Законе Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее - Закон).
2. Для целей Правил используются также следующие термины и понятия:
1) рыночный курс обмена валют - средневзвешенный биржевой курс тенге к иностранной валюте, сложившийся на основной сессии фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан, и определенный в порядке, устанавливаемом Национальным Банком совместно с уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также курс тенге к иностранной валюте, по которой на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, не проводятся торги, рассчитываемый с использованием кросс-курсов в порядке, устанавливаемом Национальным Банком совместно с уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности;

5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) Төлем балансы және валюталық реттеу департаментінен (Дюгай Н.Н.) жариялау үшін өтінім алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарына жариялау үшін шаралар қолдансын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З.Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығы мен қаржы ұйымдарын
реттеу және қадағалау агенттігінің
Төрағасы
2006 жылғы 25 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
Төрағасы
2006 жылғы 22 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Индустрия
және сауда министрлігі
2006 жылғы 28 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
2007 жылғы 6 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
2007 жылғы 3 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Экономика
және бюджеттік жоспарлау министрлігі
2006 жылғы    қаңтар
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2006 жылғы 11 желтоқсандағы
N 129 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасында валюталық
операцияларды жүзеге асыру ережесі
Ескерту. Ереженің бүкіл мәтіні бойынша "валюта шартын", "валюта шартының", "валюта шарты", "валюта шартында", "Валюта шартын", "валюта шартына", "валюта шарттары" деген сөздер "валюталық шартты", "валюталық шарттың", "валюталық шарт", "валюталық шартта", "Валюталық шартты", "валюталық шартқа", "валюталық шарттар" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
Осы Ереже "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы", "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес  әзірленді және валюталық операцияларды жүзеге асыру тәртібін, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - Ұлттық Банк) валюталық операцияларды тіркеу және Ұлттық Банкке валюталық операциялар туралы хабарлау тәртібі мен шарттарын белгілейді.
1-бөлім. Жалпы ережелер 1-тарау. Негізгі ұғымдар, терминдер және ережелер
1. Осы Ережеде қолданылатын ұғымдар "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Заң) көрсетілген мәндерде пайдаланылады.
2. Осы Ереженің мақсаттары үшін мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы - Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының негізгі сессиясында қалыптасқан және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - Ұлттық Банк) бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп белгілейтін тәртіппен айқындалған теңгенің шетел валютасына орташа өлшемді биржалық бағамы, сондай-ақ теңгенің Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында сауда-саттық жүргізілмейтін шетел валютасына бағамы Ұлттық Банкі бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп белгілейтін тәртіппен кросс-бағамдар пайдаланыла отырып есептелген бағамы;

2) перерегистрация валютного договора - любая последующая регистрация валютного договора в случаях, предусмотренных Правилами;
3) объект инвестирования - юридическое лицо, а также паевой инвестиционный фонд, чьи ценные бумаги (голоса участников) приобретаются (приобретены). В случае проведения операций с депозитарными расписками объектом инвестирования является эмитент ценной бумаги, являющейся их базовым активом;
4) собственные операции - валютные операции резидентов, являющихся стороной валютного договора, осуществляемые от своего имени и за счет собственных средств;
5) ценные бумаги эмитентов-нерезидентов - финансовые инструменты, признаваемые ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) страны эмитента, включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-нерезидентов;
6) ценные бумаги эмитентов-резидентов - финансовые инструменты, признаваемые ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-резидентов;
7) объект прямого инвестирования - юридическое лицо, десять и более процентов голосующих акций или десять и более процентов голосов от общего количества голосов участников которого принадлежат прямому инвестору;
8) прямой инвестор - юридическое или физическое лицо, осуществляющее (осуществившее) прямые инвестиции в объект инвестирования.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
3. Для целей Правил датой экспорта или импорта считается дата, определяемая в соответствии с постановлением Правления Национального Банка от 17 августа 2006 года № 86 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4417, (далее - Правила осуществления экспортно-импортного валютного контроля).
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
4. Если Правилами не оговорено иное, нормы, установленные в отношении юридических лиц, распространяются также в отношении их филиалов и представительств.
5. Информация, требуемая в соответствии с Правилами (уведомления, отчеты, письменные сообщения), может быть представлена уполномоченными банками в электронном виде с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты , обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.

2) валюталық шартты қайта тіркеу - валюталық шартты Ережеде көзделген жағдайларда кез келген келесі тіркеу;
3) инвестициялау объектісі - бағалы қағаздары (қатысушылардың дауыстары) сатып алынатын (сатып алынған) заңды тұлға, сондай-ақ инвестициялық пай қоры. Депозитарлық қолхаттармен операциялар жүргізген жағдайда олардың базалық активі болып табылатын бағалы қағаздар эмитенті инвестициялау объектісі болып табылады;
4) өз операциялары - валюталық шарттың тарабы болып табылатын резиденттердің өз атынан және өз қаражаты есебінен жасайтын валюталық операциялары;
5) резидент емес эмитенттердің бағалы қағаздары - базалық активі резидент емес эмитенттердің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының және (немесе) эмитент елінің заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар ретінде танылған қаржы құралдары;
6) резидент эмитенттердің бағалы қағаздары - базалық активі резидент эмитенттердің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттарды коса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар ретінде танылған қаржы құралдары;
7) тікелей инвестициялау объектісі - дауыс беретін акцияларының он және одан көп пайызы немесе қатысушылардың жалпы дауыс санының он және одан көп пайызы тікелей инвесторға тиесілі заңды тұлға;
8) тікелей инвестор - инвестициялау объектісіне тікелей инвестициялауды жүзеге асыратын (жүзеге асырған) заңды немесе жеке тұлға.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
3. Ереженің мақсаты үшін экспорт немесе импорт күні Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4417 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 тамыздағы N 86 қаулысына (бұдан әрі - Экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру ережесі) сәйкес айқындалатын күн болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
4. Егер Ережеде өзгеше жазылмаса, заңды тұлғаларға қатысты белгіленген нормалар сондай-ақ олардың филиалдарына және өкілдіктеріне де қатысты қолданылады.
5. Ережеге сәйкес талап етілетін ақпаратты (хабарлама, есептер, жазбаша хабар) уәкілетті банктер ұсынылған деректердің құпиялылығын және түзетілмеуін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғаныш құралдары бар жеткізуге кепілдік беретін тасымалдау жүйесін пайдалана отырып электрондық түрде ұсына алады.

6. Уполномоченный банк сообщает в Национальный Банк о ставших ему известными в течение календарного месяца фактах нарушений валютного законодательства Республики Казахстан, допущенных его клиентами (за исключением случаев, предусмотренных Правилами осуществления экспортно-импортного валютного контроля), не позднее последнего числа следующего календарного месяца по форме, установленной Приложением 1-1 к Правилам.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Глава 2. Порядок проведения платежей и переводов денег
по валютным операциям
7. При проведении платежей и (или) переводов денег по валютным операциям через уполномоченные банки резидент (нерезидент) представляет в уполномоченный банк следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность (для физических лиц);
2) документ, подтверждающий право постоянного проживания в Республике Казахстан (для физических лиц - иностранных граждан и лиц без гражданства), при наличии;
3) свидетельство о государственной (учетной) регистрации в Республике Казахстан (для юридических лиц резидентов и нерезидентов, подлежащих государственной регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан), в случае, если данный документ ранее не представлялся либо изменился;
4) (исключен - от 25 июня 2007 года N 60 );
5) документ, подтверждающий государственную регистрацию налогоплательщика, либо документ налогового органа о том, что данное лицо не состоит на регистрационном учете в налоговых органах Республики Казахстан, в случае, если данный документ ранее не представлялся либо изменился;
6) валютный договор, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 7-1 Правил;
7) регистрационное свидетельство, свидетельство об уведомлении, в предусмотренных Правилами случаях;
8) паспорт сделки (по сделкам, связанным с экспортом или импортом товаров (работ, услуг), требующим оформления паспорта сделки);
9) документы, подтверждающие исполнение либо на основании которых необходимо исполнение обязательств (по сделкам, связанным с экспортом или импортом).
В целях уточнения обстоятельств сделки и классификации операции и ее участников юридические лица-резиденты и нерезиденты также представляют по требованию уполномоченных банков учредительные документы.
В случае непредставления резидентом (нерезидентом) документов и сведений, требуемых в соответствии с настоящим пунктом, уполномоченным банком платежи и (или) переводы денег по валютным операциям не проводятся, за исключением случаев, предусмотренных абзацем вторым пункта 8, пунктами 9 и 11 Правил.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правления  Национального Банка РК от 25.07.2007 N 60 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации); от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).

6. Уәкілетті банк өзіне күнтізбелік ай ішінде мәлім болған, оның клиенттері жол берген, Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын бұзу фактілері туралы (Экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру ережесінде көзделген жағдайларды қоспағанда) Ұлттық Банкке Ереженің 1-1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша, келесі күнтізбелік айдың соңғы күнінен кешіктірмей хабарлайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
2-тарау. Валюталық операциялар бойынша ақша
төлемдерін және аударымдарын жүргізу тәртібі
7. Валюталық операциялар бойынша ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын уәкілетті банктер арқылы жүргізген кезде резидент (резидент емес) уәкілетті банкке мынадай құжаттар ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат (жеке тұлғалар үшін);
2) Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығын растайтын құжат (жеке тұлғалар - шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар үшін), егер болса;
3) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеу (есепке алу) туралы куәлік (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын резидент және резидент емес заңды тұлғалар үшін), егер осы құжат бұрын ұсынылмаған не өзгерген жағдайда;
4) алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкінің 2007 жылғы 25 маусымдағы N 60 қаулысымен.
5) салық төлеушінің мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжат, не салық органының осы тұлғаның Қазақстан Республикасының салық органында тіркеу есебінде тұрмағаны туралы құжаты, егер осы құжат бұрын ұсынылмаған не өзгерген жағдайда;
6) Ереженің 7-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда валюталық шарт;
7) Ережеде көзделген жағдайларда тіркеу куәлігі, хабарлама туралы куәлік;
8) мәміле паспорты (мәміле паспортын ресімдеуді талап ететін тауарлар (жұмыс, қызмет көрсету) экспортына немесе импортына байланысты мәмілелер бойынша);
9) міндеттемелердің орындалғанын растайтын не соның негізінде орындалуы қажет құжаттар (экспортпен немесе импортпен байланысты мәмілелер бойынша).
Мәміленің жағдайларын нақтылау және операцияны және оның қатысушыларын жіктеу мақсатында резидент және резидент емес заңды тұлғалар сондай-ақ уәкілетті банктердің талап етуі бойынша құрылтай құжаттарын ұсынады.
Резидент (резидент емес) осы тармаққа сәйкес талап етілетін құжаттарды және мәліметтерді ұсынбаған жағдайда уәкілетті банк осы Ереженің 7-тармағының екінші абзацында, 8 және 10 тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, валюталық операциялар бойынша ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын жүргізбейді.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.

7-1. Представление валютного договора обязательно для платежей и (или) переводов денег по валютным операциям, в отношении которых определены требования регистрации, уведомления или оформления паспорта сделки.
При проведении платежа и (или) перевода денег по банковским счетам резидентов и нерезидентов в сумме, не превышающей эквивалента десяти тысяч долларов США, представление валютного договора не требуется в следующих случаях:
1) платеж и (или) перевод денег осуществляется нерезидентом;
2) платеж и (или) перевод денег осуществляется резидентом и резидент - отправитель (получатель) денег указал в поручении (заявлении) на перевод денег (на получение денег), что данный платеж и (или) перевод денег не связан с осуществлением валютных операций, требующих получения регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении или оформления паспорта сделки.
Ответственность за предоставление недостоверных данных, отраженных в поручении (заявлении) на перевод денег (на получение денег), возлагается на отправителя (получателя) денег.
Если валюта платежа и (или) перевода отличается от доллара США, эквивалент суммы платежа и (или) перевода рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день проведения операции.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
8. При проведении резидентом платежей и (или) переводов денег по валютным операциям, по которым требуются регистрационное свидетельство и (или) свидетельство об уведомлении, резидент представляет в уполномоченный банк оригиналы и копии таких документов. После их сверки, копии остаются в уполномоченном банке, а оригиналы возвращаются резиденту. В случаях, предусмотренных абзацем первым пункта 69 Правил, вместо оригинала регистрационного свидетельства (свидетельства об уведомлении) допускается представление копии регистрационного свидетельства (свидетельства об уведомлении), засвидетельствованной нотариально или заверенной Национальным Банком.
В случае отсутствия у резидента свидетельства об уведомлении уполномоченный банк проводит операцию, извещая резидента в любой форме о необходимости его получения. При этом уполномоченный банк ежемесячно до 20 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет об операциях, проведенных по поручениям (в пользу) резидентов при отсутствии у них свидетельств об уведомлении, по форме, установленной Приложением 1 к Правилам.
При поступлении в пользу резидента денег, полученных в результате проведения валютной операции, по которой требуется регистрационное свидетельство, уполномоченный банк извещает резидента о необходимости представления регистрационного свидетельства и зачисляет поступившие деньги на банковский счет резидента только после представления им указанного документа.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).

7-1. Тіркеу, хабарлау немесе мәміле паспортын ресімдеу талаптары айқындалған валюталық операциялар бойынша ақша төлемдері және (немесе) аударымдары үшін валюталық шартты ұсыну міндетті.
Резиденттердің және резидент еместердің банк шоттары бойынша он мың АҚШ долларынан аспайтын сомада ақша төлемін және (немесе) аударымын жүргізу кезінде:
1) ақша төлемін және (немесе) аударымын резидент емес жүзеге асырған;
2) ақша төлемін және (немесе) аударымын резидент жүзеге асырған және ақша жіберуші (алушы) резиденттер аударуға берілген тапсырмада (өтініште) осы ақша төлемінің және (немесе) аударымының тіркеу куәлігін, хабарлама туралы куәлік алу немесе паспортты ресімдеу талап етілетін валюталық операцияларды жүзеге асыруға байланысты емес екенін көрсеткен жағдайларда валюталық шартты ұсыну талап етілмейді.
Ақша аудару (ақша алу) үшін берілген тапсырмада (өтініште) көрсетілген шынайы емес деректер ұсынғаны үшін жауапкершілік ақша жіберушіге (алушыға) жүктеледі.
Егер төлем және (немесе) аударым валютасы АҚШ долларынан өзгеше болса, төлем және (немесе) аударым сомасының баламасы операция жүргізу күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі.
Ескерту. 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
8. Резидент лицензия және (немесе) тіркеу куәлігі және (немесе) хабарлама туралы куәлік талап етілетін валюталық операциялар бойынша ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын жүргізген кезде резидент уәкілетті банкке осындай құжаттардың түпнұсқасын және көшірмесін береді. Оларды салыстырғаннан кейін көшірмелері уәкілетті банкте қалады, ал түпнұсқалары резидентке қайтарылады. Осы Ереженің 69-тармағында көзделген жағдайларда тіркеу куәлігінің (хабарлама туралы куәліктің) түпнұсқасының орнына нотариат куәландырған немесе Ұлттық Банк растаған тіркеу куәлігінің (хабарлама туралы куәліктің) көшірмесін ұсынуға рұқсат етіледі.
Резидентте хабарлама туралы куәлік болмаған жағдайда уәкілетті банк оны алу қажеттігі туралы резидентке кез келген түрде хабарлай отырып, операцияны жүргізеді. Бұл ретте уәкілетті банк ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) Ұлттық Банктің орталық аппаратына резиденттерде хабарлама туралы куәліктер болмаған кезде олардың тапсырмалары бойынша жүргізілген операциялар туралы Ереженің 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есеп береді.
Тіркеу куәлігі талап етілетін валюталық операция жүргізу нәтижесінде алынған ақша резиденттің пайдасына түскен кезде уәкілетті банк резидентке тіркеу куәлігін ұсыну қажеттігі туралы хабарлайды және түскен ақшаны резиденттің банктік шотына ол тіркеу куәлігін ұсынғаннан кейін ғана есептейді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.

9. Платежи и (или) переводы денег по валютным операциям резидентов (нерезидентов) с использованием платежных карточек, выпущенных уполномоченным банком, осуществляются без предварительного представления в уполномоченный банк документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил. Если Правилами не предусмотрено иное, указанные документы предоставляются по запросу уполномоченного банка или Национального Банка.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
10. В случае проведения юридическим лицом-резидентом платежа и (или) перевода денег по валютной операции с использованием корпоративной платежной карточки, сумма которого превысила эквивалент десяти тысяч долларов США, юридическое лицо-резидент представляет в уполномоченный банк валютный договор. Указанный документ представляется юридическим лицом-резидентом в течение тридцати рабочих дней со дня проведения вышеуказанной операции.
Если валюта платежа и (или) перевода отличается от доллара США, эквивалент суммы платежа и (или) перевода рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день проведения операции.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
11. При отсутствии у физического лица возможности представления документов, требуемых в соответствии с подпунктом 6) пункта 7 Правил, а также подпунктом 5) пункта 7 Правил для физических лиц - нерезидентов, уполномоченный банк осуществляет платеж и (или) перевод денег (выдачу или зачисление денег) только при указании физическим лицом цели такого перевода и наличии в поручении (заявлении) на перевод денег (на получение денег) записи:
1) разрешающей уполномоченному банку представление информации о данном платеже и (или) переводе денег в правоохранительные органы и Национальный Банк по их требованию;
2) подтверждающей, что данный платеж и (или) перевод денег не связан с осуществлением физическим лицом валютных операций, требующих получения регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении, оформления паспорта сделки (для переводов физических лиц-резидентов);
3) подтверждающей, что данный платеж и (или) перевод денег не связан с предпринимательской деятельностью физического лица (для переводов физических лиц без открытия счета в уполномоченном банке).
Ответственность за предоставление недостоверных данных, отраженных в поручении (заявлении) на перевод денег (на получение денег), возлагается на отправителя (получателя) денег.
Положения данного пункта не распространяются на платежи и (или) переводы денег по банковским счетам физических лиц, осуществляемые с использованием платежной карточки уполномоченного банка.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).

9. Уәкілетті банк шығарған төлем карточкаларын пайдалана отырып резиденттердің (резидент еместердің) валюталық операциялары бойынша жасалатын ақша төлемдері және (немесе) аударымдары осы Ереженің 7-тармағында көрсетілген құжаттарды уәкілетті банкке алдын ала ұсынбай жүзеге асырылады. Егер Ережеде өзгеше көзделмесе, көрсетілген құжаттар уәкілетті банктің немесе Ұлттық Банктің сұратуы бойынша ұсынылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
10. Резидент заңды тұлға корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып валюталық операциялар бойынша сомасы он мың АҚШ доллары баламасынан асатын ақша төлемін және (немесе) аударымын жүргізген жағдайда, резидент заңды тұлға уәкілетті банкке валюталық шартты ұсынады. Резидент заңды тұлға көрсетілген құжатты жоғарыда көрсетілген операциялар жүргізілген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде ұсынады.
Егер төлем және (немесе) аударым валютасы АҚШ долларынан өзгеше болса, төлем және (немесе) аударым сомасының баламасы операция жүргізу күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
11. Жеке тұлғада Ереженің 7-тармағының 6) тармақшасына, сондай-ақ резидент емес жеке тұлғалар үшін Ереженің 7-тармағының 5) тармақшасына сәйкес талап етілетін валюталық операциялар бойынша құжаттарды ұсыну мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті банк ақша төлемін және (немесе) аударымын (ақша беруді немесе есепке алуды) жеке тұлға осындай аударымның мақсатын көрсеткен кезде және ақша аударуға (ақша алуға) тапсырмада (өтініште):
1) уәкілетті банкке осы ақша төлемі және (немесе) аударымы туралы ақпаратты құқық қорғау органдарына және Ұлттық Банкке олардың талап етуі бойынша беруге рұқсат ететін;
2) осы ақша төлемі және (немесе) аударымы жеке тұлғаның тіркеу куәлігін, хабарлама туралы куәлік алуды, мәміле паспортын ресімдеуді талап ететін валюталық операцияларды жүзеге асыруына байланысты еместігін растайтын (резидент жеке тұлғалардың аударымдары үшін);
3) осы ақша төлемі және (немесе) аударымы жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметіне байланысты еместігін растайтын (жеке тұлғалардың уәкілетті банкте шоттар ашпайтын аударымдары үшін) жазбалар болған жағдайда ғана жүзеге асырады.
Ақша аударымына (ақша алуға) тапсырмада (өтініште) көрсетілген шынайы емес деректерді ұсынғаны үшін жауапкершілік ақша жіберушіге (алушыға) жүктеледі.
Осы тармақтың ережелері уәкілетті банктің төлем карточкасын пайдалана отырып жеке тұлғалардың банк шоттары бойынша жүзеге асырылатын ақша төлемдеріне және (немесе) аударымдарына қолданылмайды.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.

12. Уполномоченный банк ежемесячно до 20 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет по форме, установленной Приложением 2 к Правилам, содержащий информацию о следующих операциях, осуществленных физическими лицами в течение календарного месяца:
1) о платеже и (или) переводе денег, проведенном без открытия счета в уполномоченном банке, если сумма такого платежа и (или) перевода денег превысила эквивалент десяти тысяч долларов США;
2) о платеже и (или) переводе денег, проведенном по банковским счетам в порядке, установленном пунктом 11 Правил, если сумма такого платежа и (или) перевода денег превысила эквивалент пятидесяти тысяч долларов США;
3) о платеже и (или) переводе денег по валютной операции либо снятии наличных денег с банковского счета, проведенном с использованием платежной карточки уполномоченного банка, если сумма такого платежа и (или) перевода денег либо такого снятия превысила эквивалент десяти тысяч долларов США.
Если валюта платежа и (или) перевода либо снятия денег отличается от доллара США, эквивалент суммы платежа и (или) перевода рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день проведения операции.
В отчет по форме, установленной Приложением 2 к Правилам, не включается информация по платежам и переводам денег, осуществленным физическими лицами в пределах Республики Казахстан, а также по переводам физических лиц на собственные счета (с собственных счетов) в иностранных банках.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
13. Платежи и (или) переводы денег по валютным операциям, проводимые третьим лицом-резидентом через уполномоченные банки в счет исполнения обязательств резидентов и нерезидентов, допускаются при условии представления договора, определяющего характер взаимных обязательств между третьим лицом-резидентом и лицом, за которое осуществляется платеж и (или) перевод денег, если это не следует из валютного договора, на основании которого осуществляются такие платежи и (или) переводы денег.
В случае проведения физическим лицом-резидентом платежа и (или) перевода в счет исполнения обязательств другого физического лица вместо вышеуказанного договора может быть представлен документ, подтверждающий, что отправитель денег является супругом (супругой) или близким родственником лица, в счет исполнения обязательств которого осуществляется платеж.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).

12. Уәкілетті банк ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) Ұлттық Банктің орталық аппаратына Ереженің 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша, жеке тұлғалар күнтізбелік ай ішінде жүзеге асырған мынадай операциялар туралы:
1) егер ақша төлемінің және (немесе) аударымының сомасы он мың АҚШ долларынан асқан болса, уәкілетті банкте шот ашпай жүргізілген ақша төлемі және (немесе) аударымы туралы;
2) егер ақша төлемінің және (немесе) аударымының сомасы елу мың АҚШ долларынан асқан болса, банк шоттары бойынша Ереженің 11-тармағында белгіленген тәртіппен жүргізілген ақша төлемі және (немесе) аударымы туралы;
3) егер ақша төлемінің және (немесе) аударымының не ақша алудың сомасы он мың АҚШ долларынан асқан болса, уәкілетті банктің төлем карточкасын пайдалана отырып жүргізілген валюталық операция бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымы не ағымдағы шоттан қолма-қол ақша алу туралы ақпарат бар есеп ұсынады.
Егер ақша төлемінің және (немесе) аударымының не ақша алудың валютасы АҚШ долларынан өзгеше болса, төлем және (немесе) аударым сомасының баламасы операция жүргізу күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі.
Ереженің 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есепке жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының шегінде жүзеге асырған ақша төлемдері және аударымдары бойынша, сондай-ақ жеке тұлғалардың шетел банктеріндегі өз шоттарына (өз шоттарынан) аударымдар бойынша ақпарат кірмейді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
13. Уәкілетті банктер арқылы резиденттердің және резидент еместердің міндеттемелерін орындау есебіне резидент үшінші тұлға валюта операциялары бойынша жүргізетін ақша төлемдері және (немесе) аударымдары резидент үшінші тұлға мен оның атынан ақша төлемдері және (немесе) аударымдары жүзеге асырылатын тұлғаның арасындағы өзара міндеттемелердің сипатын анықтайтын шартты ұсынған жағдайда, егер бұл осының негізінде осындай ақша төлемдері мен аударымдарының орындалуы жүзеге асырылатын валюталық шартта көрсетілмесе, жол беріледі.
Резидент жеке тұлға төлемді және (немесе) аударымды басқа жеке тұлғаның міндеттемелерін" орындау есебіне жасаған жағдайда, жоғарыда көрсетілген шарттың орнына ақша жіберуші міндеттемелерін орындау есебіне төлем жүзеге асырылатын тұлғаның жұбайы немесе жақын туысы болып табылатынын растайтын құжат ұсынылуы мүмкін.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.

14. Платежи и (или) переводы денег по валютным операциям резидентов со счетов нерезидентов в иностранных банках, осуществляемые в счет исполнения обязательств резидентов, допускаются в случаях:
1) зачисления финансового займа, полученного резидентом от нерезидента на счета третьих лиц;
2) оказания финансовых услуг на рынке ценных бумаг резиденту нерезидентом, имеющим право на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг по законодательству государства, где он зарегистрирован;
3) оказания нерезидентом резиденту услуг по договору поручения.
Глава 3. Порядок покупки и продажи иностранной валюты
15. Резиденты и нерезиденты могут покупать и продавать иностранную валюту на внутреннем валютном рынке без ограничений по целям и без представления валютного договора и (или) иных документов, во исполнение которых совершаются операции покупки и продажи иностранной валюты.
16. При оформлении заявки на покупку иностранной валюты через уполномоченный банк юридические лица-резиденты, за исключением уполномоченных банков и уполномоченных организаций, указывают цель, с которой приобретается иностранная валюта.
17. При оформлении заявки на покупку или продажу иностранной валюты за национальную валюту через уполномоченный банк юридические лица-нерезиденты указывают цель приобретения или продажи иностранной валюты.
18. Приобретенная юридическими лицами иностранная валюта может быть использована на иные, чем указанные в заявке цели.
Глава 4. Порядок снятия (зачисления) и использования
наличной иностранной валюты
Сноска. Заголовок главы 4 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
19. Физические лица снимают наличную иностранную валюту со своих банковских счетов в уполномоченных банках без ограничений по целям снятия.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
20. Наличная иностранная валюта с банковских счетов юридических лиц в уполномоченных банках может быть снята на цели осуществления платежей физическим лицам в случаях, указанных в подпунктах 5) и 6) пункта 1 статьи 16 Закона, а также расчетов с физическими лицами в случаях, предусмотренных подпунктами 3)4) и 7) пункта 1 статьи 16 Закона.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
21. Юридические лица при снятии наличной иностранной валюты со своих банковских счетов для целей осуществления платежей физическим лицам, указанным в подпунктах 5) и 6) пункта 1 статьи 16 Закона, представляют в уполномоченный банк документы, на основании которых производится выплата заработной платы либо выплата командировочных расходов и которые подтверждают, что данная сумма наличной иностранной валюты снимается исключительно для этих целей. В качестве таких документов могут быть представлены приказ, распоряжение, решение, смета командировочных расходов.
В случае снятия наличной иностранной валюты с использованием корпоративной платежной карточки, указанные документы представляются в уполномоченный банк в течение тридцати рабочих дней со дня такого снятия.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).

14. Шетелдік банктердегі резидент еместердің шоттарынан резиденттердің міндеттемелерін орындау есебіне жүзеге асырылатын резиденттің валюталық операциялары бойынша ақша төлемдері және (немесе) аударымдарына мынадай жағдайларда:
1) резидент резидент еместен алған қаржылық заемды үшінші тұлғалардың шотына есептеуге;
2) бағалы қағаздар нарығында резидентке ол тіркелген мемлекеттің заңнамасы бойынша бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға құқығы бар резидент еместің қаржылық қызмет көрсетуіне;
3) резидент еместің тапсырма шарты бойынша резидентке қызмет көрсетуіне жол беріледі.
3-тарау. Шетел валютасын сатып алу және сату тәртібі
15. Резиденттер және резидент еместер ішкі валюта нарығында мақсат бойынша шектеусіз және валюталық шартты және (немесе) орындалуы үшін шетел валютасын сатып алу және сату операциялары жасалатын басқа да құжаттарды ұсынбай шетел валютасын сатып ала алады және сата алады.
16. Шетел валютасын уәкілетті банк арқылы сатып алуға арналған өтінімдерді ресімдеген кезде уәкілетті банктерді және уәкілетті ұйымдарды қоспағанда резидент заңды тұлғалар шетел валютасын сатып алу мақсатын көрсетеді.
17. Шетел валютасын уәкілетті банк арқылы ұлттық валютамен сатып алуға немесе сатуға арналған өтінімдерді ресімдеген кезде резидент емес заңды тұлғалар шетел валютасын сатып алу немесе сату мақсатын көрсетеді.
18. Заңды тұлғалар сатып алған шетел валютасын өтінімде көрсетілгеннен өзгеше мақсатта пайдаланылуына болады.
4-тарау. Қолма-қол валютаны алу (есептеу) және
пайдалану тәртібі
19. Жеке тұлғалар уәкілетті банктердегі өздерінің банктік шоттарынан қолма-қол шетел валютасын алу мақсаты бойынша шектеусіз алады.
20. Заңды тұлғалардың уәкілетті банктердегі банк шоттарынан қолма-қол шетел валютасы жеке тұлғаларға Заңның 16-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда төлемдерді, сондай-ақ Заңның 16-бабы 1-тармағының 3), 4) және 7) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда жеке тұлғалармен есеп айырысуды жүзеге асыру мақсатында алынуы мүмкін.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
21. Заңды тұлғалар Заңның 16-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген жеке тұлғаларға төлемдерді жүзеге асыру мақсатында өзінің банк шоттарынан қолма-қол шетел валютасын алған кезде уәкілетті банкке жалақы төлеу не іссапар шығыстарын төлеу жүргізілуін негіздейтін және осы қолма-қол шетел валютасы сомасының тек осы мақсаттар үшін ғана алынатынын растайтын құжаттар ұсынады. Осындай құжаттар ретінде бұйрық, өкім, шешім, іссапар шығыстарының сметасы ұсынылуы мүмкін.
Қолма-қол шетел валютасы корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып алынған жағдайда, көрсетілген құжаттар уәкілетті банкке осындай алынған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде  ұсынылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.

22. Неиспользованная часть ранее снятой юридическими лицами наличной иностранной валюты на оплату расходов, связанных с командированием работников за пределы Республики Казахстан, подлежит обязательному зачислению юридическим лицом на свои банковские счета в уполномоченных банках в течение десяти рабочих дней со дня окончания срока командирования работников.
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
23. Нормы, изложенные в пунктах 20-22 Правил, не распространяются на дипломатические и приравненные к ним представительства, консульские учреждения иностранных государств, аккредитованные в Республике Казахстан.
Раздел 2. Общие положения о режимах валютного регулирования
24. Резиденты подают заявление на получение регистрационного свидетельства, уведомляют о валютной операции Национальный Банк в сроки, определяемые пунктом 3 статьи 8, пунктом 2 статьи 9 Закона соответственно.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
25. Регистрационное свидетельство, свидетельство об уведомлении выдаются физическим и юридическим лицам.
При обращении филиала (представительства) юридического лица-резидента, не являющегося банком, за регистрацией и (или) с уведомлением о валютной операции, осуществляемой данным филиалом (представительством), регистрационное свидетельство и (или) свидетельство об уведомлении выдается юридическому лицу-резиденту с указанием соответствующего филиала (представительства). В дальнейшем представление отчетов по данным операциям осуществляется филиалом (представительством).
С уведомлением о валютной операции, осуществляемой филиалом (представительством) банка, обращается банк.
26. Резиденты сообщают по месту регистрации и (или) уведомления обо всех изменениях и дополнениях к валютному договору, возникающих в период его действия, не позднее тридцати календарных дней с даты внесения таких изменений и дополнений.
27. Перерегистрация валютного договора и (или) получение нового свидетельства об уведомлении требуется при изменении следующих показателей, указанных в ранее выданном регистрационном свидетельстве и (или) свидетельстве об уведомлении:
1) общей суммы валютного договора в сторону увеличения;
2) валюты валютного договора;
3) участников валютного договора, а также изменения их идентификационных данных (фамилии, имени или фирменного наименования);
4) предмета валютного договора;

22. Заңды тұлғалар қызметкерлерді Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберуге байланысты шығыстарды төлеуге бұрын алынған қолма-қол шетел валютасының пайдаланылмаған бөлігі қызметкерлерді іссапарға жіберу мерзімі аяқталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде заңды тұлға уәкілетті банктегі өзінің банктік шотына міндетті есептеуге жатады.
23. Осы Ереженің 20-22-тармақтарында жазылған нормалар Қазақстан Республикасында тіркелген шетелдік мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктер, консулдық мекемелеріне қолданылмайды.
2-бөлім. Валюталық реттеу режимдері туралы
жалпы ережелер
24. Резидент, тиісінше Заңның 8-бабының 3-тармағында,    9-бабының 2-тармағында айқындалатын мерзімде Ұлттық Банкке тіркеу куәлігін алуға өтініш береді, валюталық операция туралы хабарлайды.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
25. Тіркеу куәлігі, хабарлама туралы куәлік жеке және заңды тұлғаларға беріледі.
Банк болып табылмайтын резидент заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) тіркеуге және (немесе) осы филиал (өкілдік) жүзеге асыратын валюта операциясы туралы хабарлай отырып өтініш берген кезде тіркеу куәлігі және (немесе) хабарлама туралы куәлік резидент заңды тұлғаға тиісті филиалды (өкілдікті) көрсете отырып беріледі. Одан әрі осы операциялар бойынша филиал (өкілдік) есепті ұсынады.
Банк филиалдарының (өкілдіктерінің) валюталық операциялары туралы хабарламамен банк өтініш береді.
26. Резиденттер тіркеу және (немесе) хабарлау орны бойынша валюталық шарттың қолданылу кезінде туындайтын оның барлық өзгерістері мен толықтырулары туралы осындай өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей хабарлайды.
27. Валюталық шартты қайта тіркеу және (немесе) хабарлама туралы жаңа куәлік алу бұрын берілген тіркеу куәлігінде және (немесе) хабарлама туралы куәлікте көрсетілген мынадай көрсеткіштер өзгерген кезде талап етіледі:
1) валюталық шарттың жалпы сомасының ұлғаюы;
2) валюталық шарттың валютасы;
3) валюталық шарттың қатысушылары, сондай-ақ олардың сәйкестендіру деректері (аты-жөні немесе фирмалық атауы) өзгерген;
4) валюталық шарттың мәні;

5) срока действия валютного договора - при переходе с краткосрочного (один год и менее) на долгосрочный (более одного года);
6) места постоянного проживания (нахождения) резидента - при передислокации в другую область;
7) места постоянного проживания (нахождения) нерезидента - при передислокации в другую страну (изменение страны постоянного проживания физического лица или регистрации юридического лица).
Сноска. Пункт 27 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
28. Регистрационное свидетельство, свидетельство об уведомлении считается утратившим силу в следующих случаях:
1) если валютная операция признана недействительной в установленном законодательством порядке;
2) при перерегистрации валютного договора и (или) выдаче нового свидетельства об уведомлении;
3) после получения Национальным Банком письменного сообщения резидента о полном прекращении обязательств сторонами, за исключением случаев, когда резидент, получивший регистрационное свидетельство (свидетельство об уведомлении) на прямые инвестиции, является прямым инвестором и (или) объектом прямого инвестирования;
4) после получения Национальным Банком письменного сообщения резидента о завершении владения активом;
5) после получения Национальным Банком письменного сообщения резидента о закрытии счета в иностранном банке;
6) после получения Национальным Банком письменного сообщения резидента об изменении резидентства стороны валютного договора, в результате которого операция не будет подпадать под режимы валютного регулирования.
29. Режимы валютного регулирования не распространяются на:
1) соглашения о государственных внешних займах Республики Казахстан, негосударственных внешних займах, имеющих государственные гарантии Республики Казахстан, а также операции, осуществляемые в рамках этих соглашений;
2) коммерческие кредиты, связанные с экспортом (импортом), по которым требуется оформление паспорта сделок;
3) приобретение на вторичном рынке нерезидентами ценных бумаг эмитентов-резидентов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств и на их территории (включая депозитарные расписки, выпущенные на ценные бумаги эмитентов-резидентов);
4) приобретение на вторичном рынке резидентами ценных бумаг эмитентов-нерезидентов, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан (включая казахстанские депозитарные расписки );
5) приобретение нерезидентами государственных ценных бумаг, выпущенных в Республике Казахстан;

5) валюталық шарттың қолданылу мерзімі - қысқа мерзімдіден (бір жыл және одан аз) ұзақ мерзімдіге (бір жылдан артық) өткен кезде;
6) резиденттің тұрғылықты жері (тұратын орны) - басқа облысқа көшкен кезде;
7) резидент еместің тұрғылықты жері (тұратын орны) - басқа елге көшкен кезде (жеке тұлғаның тұрғылықты жерінің немесе заңды тұлғаның тіркелу елінің өзгеруі).
Ескерту. 27-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
28. Тіркеу куәлігі, хабарлама туралы куәлік мына жағдайларда күші жойылды деп саналады:
1) валюта операциясы заңнамада белгіленген тәртіппен күші жоқ деп танылса;
2) валюталық шарт қайта тіркелген және (немесе) хабарлама туралы жаңа куәлік берілген кезде;
3) тікелей инвестицияға тіркеу куәлігін (хабарлау туралы куәлікті) алған резидент тікелей инвестор және (немесе) тікелей инвестициялау объектісі болып табылатын жағдайларды қоспағанда, Ұлттық Банк тараптар міндеттемелерін толық тоқтатқаны туралы резиденттің жазбаша хабарламасын алғаннан кейін, сондай-ақ олардың сәйкестендіру деректері (аты-жөні немесе фирмалық атауы) өзгерген;
4) Ұлттық Банк резиденттің активтерге иелік ету аяқталғаны туралы жазбаша хабарламасын алғаннан кейін;
5) Ұлттық Банк резиденттің шетел банкіндегі шоттың жабылғандығы туралы жазбаша хабарламасын алғаннан кейін;
6) Ұлттық Банк валюталық шарт тараптарының резиденттілігі өзгергені туралы резиденттің жазбаша хабарламасын алғаннан кейін, оның нәтижесінде операция валюталық реттеу режиміне тап болмай қалған жағдайда.
29. Валюталық реттеу режимі мыналарға қолданылмайды:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыртқы заемдары, Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілі бар мемлекеттік емес сыртқы заемдар туралы келісімдер, сондай-ақ осындай келісімдер шеңберінде жүзеге асырылатын операциялар;
2) мәміле паспорттарын ресімдеу талап етілетін экспортпен (импортпен) байланысты коммерциялық кредиттер;
3) резидент еместердің қайталама нарықта басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес және солардың аумағында шығарылған резидент эмитенттердің бағалы қағаздарын (резидент эмитенттердің бағалы қағаздарына шығарылған депозитарлық қолхаттарды қоса алғанда) сатып алуы;
4) резиденттердің қайталама нарықта Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған резидент емес эмитенттердің бағалы қағаздарын (Қазақстандық депозитарлық қолхаттарды қоса алғанда) сатып алуы;
5) резидент еместердің Қазақстан Республикасында шығарылған мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алуы;

6) собственные операции банков с производными финансовыми инструментами;
7) валютные операции, осуществляемые загранучреждениями Республики Казахстан;
8) коммерческие кредиты и финансовые займы, предоставленные банками нерезидентам на срок более 180 дней.
Сноска. Пункт 29 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
30. Если на дату подписания (в случае ее отсутствия - на дату вступления в силу) валютного договора в нем отсутствуют суммы и (или) иные условия, необходимые для определения распространения режима валютного регулирования на операции, осуществляемые по такому договору, распространение режимов валютного регулирования на операции определяется исходя из фактического исполнения обязательств резидентов и нерезидентов по валютному договору.
В случае коммерческих кредитов и финансовых займов валютная операция не подлежит регистрации, уведомлению, если в рамках валютного договора, заключенного на срок более 180 дней, предусматривается осуществление экспорта или импорта товаров (работ, услуг) по частям (далее - поставки), и (или) проведение платежей по частям, обязательства по каждой из которых исполняются в сроки, не превышающие 180 дней.
По фактически исполненным обязательствам сторон по коммерческим кредитам каждый последующий платеж (поставка) засчитывается в счет погашения задолженности по поставке (платежу), осуществленной (осуществленному) более ранней датой. Оставшаяся часть платежа (поставки) засчитывается в счет погашения задолженности по следующей поставке (платежу).
Для целей регистрации и уведомления по коммерческим кредитам и финансовым займам при полном погашении задолженности по поставке (платежу) начало отсчета 180 дней переходит на следующую (следующий) по дате поставку (платеж), по которой (которому) имеется непогашенная задолженность. Исчисление суммы задолженности производится по всем  поставкам (платежам) в рамках валютного договора, по которым имеется задолженность, включая задолженность на срок менее 180 дней.
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
31. Для определения эквивалента суммы валютного договора в долларах США по договорам, выраженным в иной валюте и не имеющим указания на обменный курс по отношению к доллару США для осуществления расчетов по договору, пересчет суммы осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют на дату подписания валютного договора (в случае ее отсутствия - на дату вступления в силу).
В случаях, указанных в пункте 30 Правил, для определения эквивалента в долларах США сумм фактически исполненных обязательств по валютным договорам, выраженным в иной валюте и не имеющим указания на обменный курс по отношению к доллару США для осуществления расчетов по договору, пересчет сумм осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют на дату проведения операций.
Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).

6) банктердің туынды қаржы құралдарымен жүргізілген өз операциялары;
7) Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінде жүзеге асырылатын валюта операциялары;
8) банктер резидент еместерге 180 күннен асатын мерзімге берген коммерциялық кредиттер және қаржылық заемдар.
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
30. Егер валюталық шартқа қол қою күні (ол болмаған жағдайда - күшіне енген күні) осындай шарт бойынша жүзеге асырылатын операцияларға валюталық реттеу режимдерінің қолданылуын айқындау үшін қажетті сома және (немесе) өзге де жағдайлар болмағанда валюталық реттеу режимдерінің операцияларға қолданылуы резиденттердің және резидент еместердің валюталық шарт бойынша міндеттемелерінің нақты орындалуын негізге ала отырып айқындалады.
Коммерциялық кредиттер мен қаржылық заемдар жағдайында, егер 180 күннен астам мерзімге жасалған валюталық шарт шеңберінде тауарлар (жұмыс, қызмет көрсету) экспортын немесе импортын (бұдан әрі - жеткізу) және (немесе) төлемдерді бөліп-бөліп жүзеге асыру әрқайсысы бойынша міндеттемелер 180 күннен аспайтын мерзімде орындалатыны  көзделсе, валюталық операция лицензиялауға, тіркеуге, хабарлауға жатпайды.
Тараптардың коммерциялық кредиттер бойынша нақты орындалған міндеттемелері бойынша әрбір келесі төлем (жеткізу) неғұрлым ертерек күнмен жүзеге асырылған жеткізу (төлем) бойынша берешекті өтеу есебіне есептеледі. Төлемнің (жеткізудің) қалған бөлігі келесі төлем (жеткізу) бойынша берешекті өтеу есебіне есептеледі.
Жеткізу (төлем) бойынша берешекті толық өтеу кезінде коммерциялық кредиттер және қаржылық заемдар бойынша тіркеу және хабарлау мақсаты үшін 180 күнді есептеудің басталуы ол бойынша өтелмеген берешегі бар келесі жеткізу (төлем) күніне ауысады. Берешек сомасын есептеу барлық жеткізулер (төлемдер) бойынша ол бойынша берешегі бар валюталық шарт шеңберінде 180 күннен кем мерзімге берешекті қоса алғанда, барлық жеткізулер (төлемдер) бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 30-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
31. Өзге валютада көрсетілген және шарт бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін АҚШ долларына қатысы бойынша айырбастау бағамына нұсқауы жоқ шарттар бойынша АҚШ долларындағы валюталық шарт сомасының баламасын айқындау үшін соманы қайта санау валюталық шартқа қол қойылған күнгі (ол болмаған жағдайда - күшіне енгізілген күнгі) валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Ереженің 30-тармағында көрсетілген жағдайларда шарт бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру үшін өзге валютада көрсетілген және АҚШ долларына қатынасы бойынша айырбастау бағамына нұсқаулары жоқ валюталық шарттар бойынша нақты орындалған міндеттемелер сомасының АҚШ долларындағы баламасын айқындау үшін соманы қайта санау операцияларды жүргізу күнгі Қазақстан Республикасында бухгалтерлік есеп мақсатында қолданылатын бағам бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 31-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.

32. Национальный Банк в согласованном порядке представляет банкам, органам налоговой службы информацию о выданных и утративших силу регистрационных свидетельствах, свидетельствах об уведомлении.
33. Уполномоченные банки ежемесячно до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляют в центральный аппарат Национального Банка по форме, установленной Приложением 3 к Правилам, отчет о движении средств по валютным договорам, на которые были выданы регистрационные свидетельства, свидетельства об уведомлении юридическим лицам (за исключением банков), а также физическим лицам.
34. При утере оригинала регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении резиденту в случае его обращения выдается дубликат утерянного документа.
Для получения дубликата резидент представляет по месту регистрации или уведомления заявление с указанием причин и обстоятельств утраты. Национальный Банк в течение пяти рабочих дней с даты поступления заявления оформляет и выдает дубликат. Дубликат выдается за номером и датой первоначального регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении с указанием слова "Дубликат" и даты выдачи дубликата.
35. Регистрация, подтверждение об уведомлении производятся Национальным Банком без каких-либо обязательств со стороны Национального Банка в отношении обязательств участников по соответствующим валютным операциям (валютным договорам).
Наличие регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении не является основанием для освобождения от ответственности за нарушение требований нормативных правовых актов Республики Казахстан.
36. В целях контроля достоверности сведений, представляемых в рамках режимов валютного регулирования и (или) отражаемых в соответствующих отчетах, в случаях, установленных Правилами, и (или) по запросу Национального Банка резиденты представляют в Национальный Банк следующие документы, подтверждающие возникновение, исполнение и прекращение обязательств по валютному договору:
1) копии документов, подтверждающих обоснованность проведения платежа либо поставки товара (работ, услуг), а также передачи актива (копии платежных документов, грузовых таможенных деклараций, счетов-фактур и других);
2) справку уполномоченного банка о проведенных платежах и переводах денег;
3) справку таможенного органа о движении товаров по сделке (экспорт, импорт);
4) копию паспорта сделки;
5) выписку иностранного банка о проведенных платежах и о состоянии счета в иностранном банке;
6) копии подтверждающих документов в соответствии с подпунктами 1)-3) пункта 2 статьи 12 Закона.
Сноска. Пункт 36 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).

32. Ұлттық Банк келісілген тәртіппен банкке, салық қызметі органдарына берілген және күші жойылған тіркеу куәліктері, хабарлама куәліктері туралы ақпарат ұсынады.
33. Уәкілетті банктер ай сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-ына дейін (қоса алғанда) Ұлттық Банктің орталық аппаратына Ереженің 3-қосымшасында белгіленген нысан бойынша тіркеу куәлігі, заңды тұлғаларға (банктерді қоспағанда), сондай-ақ жеке тұлғаларға хабарлама туралы куәлік берілген валюталық шарт бойынша қаражаттың қозғалысы туралы есеп ұсынады.
34. Резидентке тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің түпнұсқасы жоғалған кезде ол өтінішпен хабарласқан жағдайда жоғалған құжаттың дубликаты беріледі.
Резидент дубликатты алу үшін тіркеу немесе хабарлау орны бойынша жоғалту себебі мен жағдайын көрсете отырып, өтініш береді. Ұлттық Банк өтініш түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде дубликатты ресімдейді және береді. Дубликат бастапқы тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің бастапқы нөмірімен және күнімен "Дубликат" деген сөзді және дубликат берілген күнді көрсете отырып беріледі.
35. Тіркеуді, хабарлама туралы растауды Ұлттық Банк тарапынан тиісті валюталық операциялар (валюталық шарттар) бойынша қатысушылардың міндеттемелеріне қатысты қандай да болмасын міндеттеме алмай Ұлттық Банк жүргізеді.
Тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің болуы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзғаны үшін жауапкершіліктен босату үшін негіз болып табылмайды.
36. Валюталық реттеу режимдерінің шеңберінде ұсынылатын және (немесе) тиісті есептерде көрсетілетін мәліметтердің шынайылығына бақылау жасау мақсатында осы Ережеде белгіленген жағдайларда және (немесе) Ұлттық Банктің сұратуы бойынша резидент Ұлттық Банкке валюталық шарт бойынша міндеттемелердің туындауын, орындалуын және тоқтатылуын растайтын мынадай құжаттарды ұсынады:
1) төлем жүргізу не тауар жеткізудің (жұмыс, қызмет көрсету), сондай-ақ активтерді берудің негізділігін растайтын құжаттардың көшірмелері (төлем құжаттарының, жүк кеден декларацияларының, шот фактуралардың және басқаларының көшірмелері);
2) уәкілетті банктің ақша төлемдері мен аударымдары жүргізілгені туралы анықтамасы;
3) мәміле бойынша тауарлар қозғалысы (экспорт, импорт) туралы кеден органының анықтамасы;
4) мәміле паспортының көшірмесі;
5) шетел банкінің жүргізілген төлемдер туралы және шетел банкіндегі шоттың жағдайы туралы үзіндісі;
6) Заңның 12-бабының 2-тармағының 1)-3) тармақшаларына сәйкес растайтын құжаттардың көшірмелері.
Ескерту. 36-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.

Раздел 3. Режим регистрации валютных операций
Глава 5. Общие требования
37. Национальный Банк осуществляет регистрацию валютных операций, определенных статьями 2021, 23, 24 Закона, за исключением случаев, указанных в пунктах 29, 40 Правил, при наличии следующих условий:
1) сумма валютной операции, предусматривающей поступление имущества (средств) в Республику Казахстан и (или) возникновение обязательств у резидента по возврату имущества (средств) нерезиденту, превышает эквивалент пятисот тысяч долларов США;
2) сумма валютной операции, предусматривающей перевод средств (передачу имущества) из Республики Казахстан и (или) возникновение у резидента требований по возврату имущества (средств) нерезидентом, превышает эквивалент ста тысяч долларов США.
Сноска. Пункт 37 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
38. Для регистрации валютного договора резидент-участник валютного договора обращается в территориальный филиал Национального Банка, расположенный по месту постоянного проживания физического лица либо месту нахождения юридического лица.
Регистрационное свидетельство по форме, установленной Приложением 4 к Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в его выдаче, выдается в течение десяти рабочих дней со дня представления заявителем всех необходимых документов.
39. Для регистрации резиденты представляют следующие документы:
1) заявление;
2) копию валютного договора, прошитую и заверенную подписью (для физических и юридических лиц) и печатью (для юридических лиц). Если валютный договор заключен на иностранном языке, то представляется его перевод на государственный или русский язык;
3) копию документа, удостоверяющего личность (для физических лиц, осуществляющих валютную операцию);
4) копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица (для юридических лиц);
5) (исключен - от 25 июня 2007 года N 60 );
6) копию документа, подтверждающего государственную регистрацию налогоплательщика;
7) копии документов, подтверждающих возникновение, исполнение и прекращение обязательств по валютному договору.
При перерегистрации валютного договора указанные документы повторно не представляются, если они не изменились с момента последнего представления в Национальный Банк.
Сноска. Пункт 39 с изменениями, внесенными постановлением Правления НацБанка РК от 25 июня 2007 г. N 60 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
40. Регистрации не подлежат следующие валютные операции, подлежащие уведомлению в соответствии с Разделом 4 Правил:

3-бөлім. Валюта операцияларын тіркеу режимі
5-тарау. Жалпы талаптар
37. Ұлттық Банк осы Ереженің 29, 40-тармақтарында көрсетілген операцияларды қоспағанда, мынадай жағдайларда:
1) мүліктің (қаражаттың) Қазақстан Республикасына түсуін және (немесе) резидентте мүлікті (қаражатты) резидент емеске қайтару міндеттемелерінің туындауын көздейтін валюта операциясының сомасы баламасы бес жүз мың АҚШ долларынан асып кеткенде;
2) Қазақстан Республикасынан қаражат аударуды (мүлікті беруді) және (немесе) резидентте мүлікті (қаражатты) резидент еместің қайтаруы талаптарының туындауын көздейтін валюта операциясының сомасы баламасы бір жүз мың АҚШ долларынан асып кеткенде Заңның 202123, 24-баптарында айқындалған валюта операцияларын тіркеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 37-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
38. Валюталық шартты тіркеу үшін валюталық шарттың резидент қатысушысы-жеке тұлға өзінің тұрғылықты жері бойынша және заңды тұлғаның мекен-жайы бойынша орналасқан Ұлттық Банктің аумақтық филиалына өтініш жасайды.
Ереженің 4-қосымшасында белгіленген нысан бойынша тіркеу куәлігі не оны беруден бас тарту туралы дәлелді жауап өтініш берушілер барлық қажетті құжаттарды ұсынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде беріледі.
39. Резиденттер тіркеу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш;
2) валюталық шарттың тігілген және қол қойылған (жеке және заңды тұлғалар үшін) және мөрмен бекітілген (заңды тұлғалар үшін) көшірмесі. Егер валюталық шарт шетел тілінде жасалса, онда оның мемлекеттік және орыс тілдеріндегі аудармасы ұсынылады;
3) жеке тұлғасын растайтын құжаттың көшірмесі (валюталық операцияны жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін);
4) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі (заңды тұлғалар үшін);
5) алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкінің 2007 жылғы 25 маусымдағы N 60 қаулысымен.
6) салық салушының мемлекеттік тіркеуін растайтын құжаттың көшірмесі;
7) валюталық шарт бойынша міндеттемелердің туындауын, орындалуын және тоқтатылуын растайтын құжаттардың көшірмесі.
Валюталық шартты қайта тіркеу кезінде егер олар Ұлттық Банкке соңғы ұсынған сәттен бастап өзгермесе, аталған құжаттар қайтадан ұсынылмайды.
40. Ереженің 4-бөліміне сәйкес хабарлауға жататын мына валюта операциялары тіркеуге жатпайды:

1) собственные операции банков;
2) операции резидентов (нерезидентов) с ценными бумагами эмитентов-нерезидентов (резидентов), осуществляемые на основании договора об оказании брокерских услуг, заключенного с брокером - резидентом или на основании договора по управлению инвестиционным портфелем, заключенного с управляющей компанией-резидентом.
Положение подпункта 1) настоящего пункта не распространяется на валютные договора, одной из сторон которого является резидент, не являющийся банком. В этих случаях за регистрацией обращается резидент, не являющийся банком.
Сноска. Пункт 40 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Глава 6. Финансовые займы и коммерческие кредиты
41. Заявление на регистрацию финансовых займов и коммерческих кредитов представляется по форме, установленной Приложением 5 к Правилам, с заполнением общей части и раздела 1 указанного Приложения.
42. Резидент по полученному регистрационному свидетельству ежеквартально до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляет по месту регистрации валютного договора отчет по форме, установленной Приложением 6 к Правилам.
42-1. В целях уточнения прогнозных данных по освоению средств и погашению задолженности по договорам финансового займа Национальный Банк запрашивает информацию по форме, приведенной в пункте 10 раздела 1 Приложения 5 к Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 42-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
43. В случаях, предусмотренных частью второй пункта 3 статьи 20 и пунктом 2 статьи 23 Закона, регистрация производится, если сумма задолженности резидента по всем поставкам (платежам) нерезидента в рамках валютного договора превышает эквивалент пятисот тысяч долларов США, либо сумма задолженности нерезидента по всем поставкам (платежам) резидента в рамках валютного договора превышает эквивалент ста тысяч долларов США.
Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Глава 7. Прямые инвестиции
44. Заявление на регистрацию прямых инвестиций представляется по форме, установленной Приложением 5 к Правилам, с заполнением общей части и раздела 2 указанного Приложения.
45. Резидент (за исключением банков), являющийся прямым инвестором, по полученному регистрационному свидетельству до завершения владения активом ежеквартально до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляет по месту регистрации валютного договора отчет, по форме, установленной Приложением 7 к Правилам.
Сноска. Пункт 45 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).

1) банктердің өз операциялары;
2) резидент брокермен жасалған брокерлік қызмет көрсету туралы шарттың негізінде немесе резидент басқарушы компаниямен жасалған инвестициялық портфельді басқару туралы шарттың негізінде жүзеге асырылатын резидент емес (резидент) эмитенттердің бағалы қағаздарымен резиденттердің (резидент еместердің) операциялары;
Осы тармақтың 1) тармақшасындағы ереже тараптардың бірі резидент банк болып табылатын валюталық шартқа қолданылмайды. Бұл жағдайларда банк болып табылмайтын резидент тіркелуге өтініш жасайды.
Ескерту. 40-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
6-тарау. Қаржылық заемдар және коммерциялық
кредиттер
41. Қаржылық заемдар мен коммерциялық кредиттерді тіркеуге арналған өтініш көрсетілген қосымшаның жалпы бөлімін және 1-бөлімін толтыра отырып, осы Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысан бойынша ұсынылады.
42. Резидент алынған тіркеу куәлігі бойынша тоқсан сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда), осы Ереженің 6-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есепті валюталық шартты тіркеген жерге ұсынады.
42-1. Қаржы заемы шарты бойынша қаражатты игеру және берешекті өтеу болжамын нақтылау мақсатында Ұлттық Банк Ереженің 5-қосымшасының 1-бөлімінің 10-тармағында келтірілген нысан бойынша ақпарат сұратады.
Ескерту. 42-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
43. Заңның 20-бабының 3-тармағының екінші бөлігінде және 23-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда Резидент еместердің барлық жеткізулері (төлемдері) бойынша резиденттің берешек сомасы валюталық шарт шеңберінде баламасы бес жүз мың АҚШ долларынан асып кетсе не резиденттің барлық жеткізулері (төлемдері) бойынша резидент еместің берешек сомасы валюталық шарт шеңберінде баламасы бір жүз мың АҚШ долларынан асып кетсе тіркеуден өткізіледі.
Ескерту. 43-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
7-тарау. Тікелей инвестициялар
44. Тікелей инвестицияларды тіркеуге арналған өтініш көрсетілген қосымшаның жалпы бөлімін және 2-бөлімін толтыра отырып, осы Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысан бойынша ұсынылады.
45. Тікелей инвестор болып табылатын резидент (банктерді қоспағанда) активтерге иелік етуі аяқталғанға дейін алған тіркеу куәлігі бойынша тоқсан сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда), Ереженің 7-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есепті валюталық шартты тіркеген жерге ұсынады.
Ескерту. 45-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.

46. Резидент (за исключением банков), являющийся объектом прямого инвестирования, по полученному регистрационному свидетельству до завершения владения активом прямым инвестором-нерезидентом ежеквартально до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляет по месту регистрации валютного договора отчет, по форме, установленной Приложением 7 к Правилам.
Сноска. Пункт 46 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
47. В иных случаях резидент по полученному регистрационному свидетельству ежеквартально до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляет по месту регистрации валютного договора отчет по форме, установленной Приложением 8 к Правилам.
Глава 8. Другие операции движения капитала
48. Заявление на регистрацию приобретения полностью исключительного права на объекты интеллектуальной собственности , передачи денег и иного имущества во исполнение обязательств участника совместной деятельности представляется по форме, установленной Приложением 5 к Правилам, с заполнением общей части и раздела 4 указанного Приложения.
Сноска. Пункт 48 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
49. Резидент по полученному регистрационному свидетельству ежеквартально до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляет по месту регистрации валютного договора отчет по форме, установленной Приложением 8 к Правилам.
Раздел 4. Уведомление о валютных операциях
Глава 9. Общие требования
50. Резиденты уведомляют о валютных операциях, определенных статьями 20-24 Закона, за исключением случаев, указанных в пункте 29 Правил, при наличии следующих условий:
1) сумма валютной операции, предусматривающей поступление имущества (средств) в Республику Казахстан и (или) возникновение обязательств у резидента по возврату имущества (средств) нерезиденту, превышает эквивалент пятисот тысяч долларов США;
2) сумма валютной операции, предусматривающей перевод средств (передачу имущества) из Республики Казахстан и (или) возникновение у резидента требований по возврату имущества (средств) нерезидентом, превышает эквивалент ста тысяч долларов США;
3) сумма платежа и (или) перевода резидентом нерезиденту и (или) нерезидентом резиденту по операциям с производными финансовыми инструментами, а также при осуществлении расчетов, связанных с экспортом (импортом) работ, услуг, превышает эквивалент ста тысяч долларов США.
Сноска. Пункт 50 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).

46. Тікелей инвестициялау объектісі болып табылатын резидент (банктерді қоспағанда) резидент емес инвестордың активтерге иелік етуі аяқталғанға дейін алған тіркеу куәлігі бойынша тоқсан сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда), Ереженің 7-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есепті валюталық шартты тіркеген жерге ұсынады.
Ескерту. 46-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
47. Өзге жағдайларда резиденттер алған тіркеу куәлігі бойынша міндеттемелерді тоқсан сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) Ереженің 8-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есепті валюталық шартты тіркеген жерге ұсынады.
8-тарау. Капитал қозғалысының басқа операциялары
48. Зияткерлік меншік объектілеріне айырықша құқықты толық сатып алуға, ақша және бірлескен қызмет қатысушысының міндеттемелерін орындау үшін басқа мүлік беруді тіркеуге өтініш Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысан бойынша аталған Қосымшаның жалпы бөлімін және 4-бөлімін толтыра отырып ұсынылады.
Ескерту. 48-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
49. Резидент алынған тіркеу куәліктері бойынша тоқсан сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) Ереженің 8-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есепті валюталық шартты тіркеген жерге ұсынады.
4-бөлім. Валюта операциялары туралы хабарлама
9-тарау. Жалпы талаптар
50. Ереженің 29-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, резиденттер:
1) мүліктің (қаражаттың) Қазақстан Республикасына түсуін және (немесе) резидентте мүлікті (қаражатты) резидент емеске қайтару міндеттемелерінің туындауын көздейтін валюта операциясының сомасы бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асқан;
2) Қазақстан Республикасынан қаражаттың аударылуын (мүліктің берілуін) және (немесе) резидентте мүлікті (қаражатты) резидент еместің қайтару міндеттемелерінің туындауын көздейтін валюта операциясының сомасы бір жүз мың АҚШ доллары баламасынан асқан;
3) резиденттің резидент емеске және (немесе) резидент еместің резидентке туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша, сондай-ақ жұмыс, қызмет көрсету экспортына (импортына) байланысты есеп айырысуды жүзеге асыру кезінде төлем және (немесе) аударым сомасы бір жүз мың АҚШ доллары баламасынан асқан жағдайларда, Заңның 20-24-баптарында белгіленген валюта операциялары туралы хабарлайды.
Ескерту. 50-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.

51. Юридические лица-резиденты уведомляют об открытии банковского счета в иностранном банке.
Сноска. Пункт 51 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
52. Резиденты уведомляют Национальный Банк о собственных валютных операциях по форме, установленной Приложением 5 к Правилам, за исключением случаев, установленных пунктами 58, 63 и 64-1 Правил.
Банки уведомляют центральный аппарат Национального Банка в электронном виде в соответствии с пунктом 5 Правил. Соответствующее уведомление и копия электронного подтверждения Национального Банка о принятии электронного уведомления на бумажных носителях хранятся в банке. Национальный Банк в целях проверки достоверности уведомления, представляемого в электронном виде, может затребовать уведомление на бумажном носителе.
Иные резиденты уведомляют территориальный филиал Национального Банка по месту постоянного проживания физического лица либо по месту нахождения юридического лица.
При наличии в уведомлении всей необходимой информации Национальный Банк оформляет свидетельство об уведомлении по форме, установленной Приложением 4 к Правилам.
При отсутствии в уведомлении всей необходимой информации, а также для уточнения обстоятельств сделки и классификации операции и ее участников, Национальный Банк запрашивает копию валютного договора.
Сноска. Пункт 52 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Глава 10. Финансовые займы и коммерческие кредиты
Сноска. Заголовок главы 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
53. Банки о следующих собственных операциях уведомляют по форме, установленной Приложением 5 к Правилам, с заполнением общей части и раздела 1 указанного Приложения:
1) финансовых займах от нерезидентов;
2) коммерческих кредитах от нерезидентов, связанных с экспортом (импортом) товаров.
Сноска. Пункт 53 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
54. Банки по полученным свидетельствам об уведомлении ежеквартально представляют по месту уведомления сведения в рамках государственной статистической отчетности о привлеченных внешних займах.
55. В случаях, предусмотренных частью второй пункта 3 статьи 20 и пунктом 2 статьи 23 Закона, уведомление производится, если сумма задолженности банка по всем поставкам (платежам) нерезидента в рамках валютного договора превышает эквивалент пятисот тысяч долларов США.
Сноска. Пункт 55 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).

51. Резидент заңды тұлғалар шетелдік банкте шот ашқаны туралы хабарлайды.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
52. Ереженің 58, 63 және 64-1-тармақтарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, резиденттер өздерінің валюталық операциялары туралы Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысан бойынша Ұлттық Банкке хабарлайды.
Банктер Ереженің 5-тармағына сәйкес Ұлттық Банктің орталық аппаратына электрондық түрде хабарлайды. Тиісті хабарлама және Ұлттық Банктің электрондық хабарламаны қабылдағаны туралы электрондық растаманың көшірмесі қағазға басылып банкте сақталады. Ұлттық Банк электрондық түрде берілген  хабарламаның шынайылығын тексеру мақсатында, қағазға басылған хабарламаны талап етуіне болады.
Өзге резиденттер Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жеке тұлғаның тұрғылықты тұратын жері бойынша не заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша хабарлайды.
Хабарламада барлық қажетті ақпарат болған кезде Ұлттық Банк Ереженің 4-қосымшасында белгіленген нысан бойынша хабарлама туралы куәлікті ресімдейді.
Хабарламада барлық қажетті ақпарат болмаған кезде, сондай-ақ мәмілелердің жағдайларын және операция жіктеулерін және оның қатысушыларын нақтылау үшін Ұлттық Банк валюталық шарттың көшірмесін сұрата алады.
Ескерту. 52-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
10-тарау. Қаржы заемдары және коммерциялық кредиттер
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
53. Банктер Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысан бойынша, көрсетілген Қосымшаның жалпы бөлігін және 1-бөлімін толтыра отырып, өздерінің мынадай операциялары туралы Ұлттық Банкке хабарлайды:
1) резидент еместерден қаржы заемдары туралы,
2) резидент еместерден тауарлар экспортына (импортына) байланысты коммерциялық кредиттер туралы.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
54. Банктер алынған хабарлама туралы куәліктер бойынша тоқсан сайын хабарлама берілген орын бойынша мемлекеттік статистикалық есептілік шеңберінде тартылған сыртқы заемдар туралы мәліметтер ұсынады.
55. Заңның 20-бабының 3-тармағының екінші бөлігінде және 23-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда, егер резидент еместің валюталық шарттың шеңберіндегі барлық жеткізулері (төлемдері) бойынша банк берешегінің сомасы бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асып кетсе, хабарлама беріледі.
Ескерту. 55-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.

55-1. Банки при осуществлении собственных операций, связанных с экспортом (импортом) работ, услуг, ежеквартально уведомляют центральный аппарат Национального Банка в рамках государственной статистической отчетности о внешних финансовых активах и обязательствах.
Сноска. Правила дополнены пунктом 55-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
55-2. При проведении платежей между резидентами и нерезидентами при осуществлении расчетов по экспорту (импорту) работ, услуг, уведомление резидентом не требуется. По указанным платежам уполномоченный банк ежемесячно до 20 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет по форме, установленной Приложением 1 к Правилам.
Национальный Банк в целях уточнения обстоятельств совершения валютных операций запрашивает у резидента копию валютного договора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 55-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Глава 11. Прямые инвестиции, участие в уставном капитале,
операции с ценными бумагами и производными финансовыми инструментами
56. Уведомлению подлежат следующие операции:
1) прямые инвестиции, осуществляемые на основании договора об оказании брокерских услуг , заключенного с брокером-резидентом или на основании договора по управлению инвестиционным портфелем, заключенного с управляющей компанией-резидентом;
2) собственные операции банков, связанные с прямыми инвестициями за границу и прямыми инвестициями нерезидентов в банки;
3) внесение резидентами (нерезидентами) вкладов в целях обеспечения участия в уставном капитале нерезидентов (резидентов);
4) приобретение резидентами ценных бумаг эмитентов-нерезидентов, паев инвестиционных фондов-нерезидентов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств и на их территории;
5) приобретение нерезидентами ценных бумаг эмитентов-резидентов, паев инвестиционных фондов-резидентов, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) размещение ценных бумаг эмитентов-нерезидентов, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также выпуск казахстанских депозитарных расписок ;
7) размещение ценных бумаг эмитентов-резидентов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств и на их территории, а также выпуск депозитарных расписок на ценные бумаги эмитентов-резидентов;

55-1. Банктер жұмыстар, қызмет көрсету экспортына (импортына) байланысты өз операцияларын жүзеге асырған кезде сыртқы қаржы активтері мен міндеттемелері туралы мемлекеттік статистикалық есептілік шеңберінде тоқсан сайын Ұлттық Банктің орталық аппаратына хабарлайды.
Ескерту. 55-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
55-2. Жұмыс, қызмет көрсету экспорты (импорты) бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру кезінде резиденттер мен резидент еместер арасында төлемдер жүргізген кезде резиденттің хабарлауы талап етілмейді. Уәкілетті банк көрсетілген төлемдер бойынша ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда), Ұлттық Банкке Ереженің 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есеп ұсынады.
Ұлттық Банк валюталық операцияларды жүргізу оқиғаларын нақтылау мақсатында резиденттен валюталық шарттың көшірмесін сұратады.
Ескерту. 55-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
11-тарау. Тікелей инвестициялар, жарғылық капиталға
қатысу, бағалы қағаздармен және туынды
қаржы құралдарымен операциялар
56. Мынадай операциялар хабарлануы тиіс:
1) резидент брокермен жасалған брокерлік қызмет көрсету туралы шарт негізінде немесе резидент басқарушы компаниямен жасалған инвестициялық портфельді басқару туралы шарт негізінде жүзеге асырылатын тікелей инвестициялар;
2) банктердің шетелге тікелей инвестицияларға және резидент еместердің банктерге тікелей инвестицияларына байланысты өз операциялары;
3) резиденттердің (резидент еместердің) резидент еместердің (резиденттердің) жарғылық капиталына қатысуын қамтамасыз ету мақсатында салымдар енгізуі;
4) резиденттердің резидент емес эмитенттердің бағалы қағаздарын, резидент еместердің инвестициялық қорларының басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес және солардың аумағында шығарылған пайларын сатып алуы;
5) резидент еместердің резидент эмитенттердің бағалы қағаздарын, резиденттердің инвестициялық қорларының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған пайларын сатып алуы;
6) резидент емес эмитенттердің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздарын орналастыру, сондай-ақ Қазақстандық депозитарлық қолхаттары шығару;
7) резидент эмитенттердің басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес және солардың аумағында шығарылған бағалы қағаздарын орналастыру, сондай-ақ резидент эмитенттердің бағалы қағаздарына депозитарлық қолхаттар шығару;

8) операции с производными финансовыми инструментами между резидентами и нерезидентами.
Сноска. Пункт 56 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
57. Следующие резиденты уведомляют о собственных операциях по форме, установленной Приложением 5 к Правилам, с заполнением общей части и раздела 2 указанного Приложения:
1) банки - об операциях, указанных в подпунктах 2), 3), 5) (при приобретении долевых ценных бумаг), 6), 7) пункта 56 Правил;
2) брокеры (за исключением банков), управляющие компании - об операциях, указанных в подпунктах 3), 6), 7) пункта 56 Правил, за исключением прямых инвестиций;
3) иные резиденты - об операциях, указанных в подпунктах 3)-8) пункта 56 Правил, за исключением прямых инвестиций.
Положения настоящего пункта не распространяются на операции, осуществляемые на основании договора об оказании брокерских услуг, заключенного с брокером-резидентом, или на основании договора по управлению инвестиционным портфелем, заключенного с управляющей компанией-резидентом. Об указанных операциях уведомляет брокер или управляющая компания.
Сноска. Пункт 57 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
58. Следующие резиденты ежемесячно до 15 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, уведомляют центральный аппарат Национального Банка путем представления отчета по форме, установленной Приложением 9 к Правилам:
1) банки о собственных операциях указанных в подпункте 5) пункта 56 Правил (за исключением операций с долевыми ценными бумагами);
2) брокеры (за исключением банков), управляющие компании о собственных операциях указанных в подпунктах 4), 5), 8) пункта 56 Правил;
3) брокеры, управляющие компании об операциях, указанных в пункте 56 Правил и осуществляемых по поручению клиентов.
Отчет по форме, установленной Приложением 9 к Правилам, включает операции по приобретению и продаже ценных бумаг.
Банки о собственных операциях, указанных в подпункте 4) пункта 56 Правил, а также организации, осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, и накопительные пенсионные фонды, самостоятельно осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, об операциях, указанных в подпункте 4) пункта 56 Правил, ежеквартально уведомляют центральный аппарат Национального Банка в рамках государственной статистической отчетности о международных операциях по ценным бумагам с нерезидентами.
Сноска. Пункт 58 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).

8) резиденттер мен резидент еместердің арасындағы туынды қаржы құралдарымен операциялар.
Ескерту. 56-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
57. Мына резиденттер өздерінің операциялары туралы:
1) банктер - Ереженің 56-тармағының 2), 3), 5) (үлестік бағалы қағаздар сатып алған кезде), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген операциялар туралы;
2) брокерлер (банктерді қоспағанда), басқарушы компаниялар - тікелей инвестицияларды қоспағанда Ереженің 56-тармағының 3), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген операциялар туралы;
3) өзге резиденттер - тікелей инвестицияларды қоспағанда Ереженің 56-тармағының 3)-8) тармақшаларында көрсетілген операциялар туралы Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысан бойынша, көрсетілген Қосымшаның жалпы бөлігін және 2-бөлімін толтыра отырып хабарлайды.
Осы тармақтың ережелері резидент брокермен жасалған брокерлік қызмет көрсету туралы шарт немесе резидент басқарушы компаниямен жасалған инвестициялық портфелді басқару жөніндегі шарт негізінде жүзеге асырылатын операцияларға қолданылмайды. Көрсетілген операциялар туралы брокер немесе басқарушы компания хабарлайды.
Ескерту. 57-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
58. Мына резиденттер есептік кезеңнен кейінгі айдың 15-не дейін (қоса алғанда) ай сайын Ұлттық Банктің орталық аппаратына хабарламаны Ереженің 9-қосымшасында белгіленген нысан бойынша:
1) банктер Ереженің 56-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген өз операциялары туралы (үлестік бағалы қағаздармен операцияларды қоспағанда);
2) брокерлер (банктерді қоспағанда), басқарушы компаниялар - Ереженің 56-тармағының 4), 5), 8) тармақшаларында көрсетілген операциялар туралы;
3) брокерлер, басқарушы компаниялар - Ереженің 56-тармағында көзделген және клиенттердің тапсырмасы бойынша жүзеге асырылатын операциялар туралы есепті ұсыну арқылы береді.
Ереженің 9-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есепке бағалы қағаздарды сатып алу және сату бойынша операциялар кіреді.
Банктер Ереженің 56-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген өз операциялары туралы, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорлары Ереженің 56-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген операциялар туралы Ұлттық Банктің орталық аппаратына резидент еместермен бағалы қағаздар бойынша халықаралық операциялар туралы мемлекеттік статистикалық есептілік шеңберінде тоқсан сайын хабарлайды.
Ескерту. 58-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.

59. Резиденты (за исключением банков и брокеров) по полученному свидетельству об уведомлении ежеквартально до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляют по месту уведомления отчет по операциям участия в капитале (с акциями и голосами участников) по форме, установленной Приложением 7 к Правилам, по иным операциям - отчет по форме, установленной Приложением 8 к Правилам.
60. Уполномоченные банки ежемесячно до 20 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляют в центральный аппарат Национального Банка отчет по форме, установленной Приложением 1 к Правилам, о следующих собственных операциях и операциях, проводимых по поручению клиентов-резидентов на сумму, превышающую эквивалент пятисот тысяч долларов США:
1) приобретение резидентом, не являющимся брокером или управляющей компанией, у нерезидента акций (долей участия, паев инвестиционных фондов) резидента;
2) дивиденды, полученные резидентом от нерезидента (оплаченные резидентом нерезиденту), если резидент не представит регистрационное свидетельство и (или) свидетельство об уведомлении о валютной операции по приобретению актива, по которому осуществляется выплата дивидендов;
3) продажа резидентом, не являющимся брокером или управляющей компанией, нерезиденту акций (долей участия, паев инвестиционных фондов) нерезидента, если резидент не представит регистрационное свидетельство и (или) свидетельство об уведомлении о валютной операции по приобретению реализуемого актива.
При представлении резидентом регистрационного свидетельства и (или) свидетельства об уведомлении, указанных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, уполномоченный банк представляет информацию в соответствии с пунктом 33 Правил.
Сноска. Пункт 60 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Глава 12. Другие операции движения капитала
61. Банки о собственных операциях, относящихся к другим операциям движения капитала, уведомляют по форме, установленной Приложением 5 к Правилам с заполнением общей части и раздела 4 указанного Приложения. Иные юридические лица-резиденты об операциях, связанных с приобретением права собственности на недвижимость и передачей денег и иного имущества в доверительное управление, а также физические лица-резиденты об операциях, связанных с передачей денег и иного имущества в доверительное управление, уведомляют по форме, установленной Приложением 5 к Правилам с заполнением общей части и раздела 4 указанного Приложения.
Сноска. Пункт 61 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).

59. Резиденттер (банктер мен брокерлерді қоспағанда) алынған хабарлама туралы куәлік бойынша хабарлама берген жерге тоқсан сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) Ереженің 7-қосымшасында белгіленген нысан бойынша жарғылық капиталға қатысу (акциялармен және қатысушылардың дауысымен) операциялары туралы, Ереженің 8-қосымшасында белгіленген нысан бойынша өзге операциялары туралы есеп ұсынады.
60. Уәкілетті банктер есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) Ұлттық Банктің орталық аппаратына Ереженің 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша мынадай өз операциялары және резидент клиенттердің тапсырмасы бойынша бес жүз мың АҚШ долларынан асатын сомаға жүргізілген операциялар туралы есеп тапсырады:
1) брокер немесе басқарушы компания болып табылмайтын резиденттің резидент еместен резиденттің акцияларын (қатысу үлестерін, инвестициялық қорлардың пайларын) сатып алуы;
2) егер резидент дивиденд төлеу жүзеге асырылатын активті сатып алу бойынша тіркеу куәлігін және (немесе) валюталық операция жөнінде хабарлама туралы куәлікті ұсынбаса, резидент еместен резидент алған (резидент емеске резидент төлеген) дивидендтер;
3) егер резидент өткізілетін активті сатып алу бойынша тіркеу куәлігін және (немесе) валюталық операция жөніндегі хабарлама туралы куәлікті ұсынбаса, брокер немесе басқарушы компания болып табылмайтын резиденттің резидент емеске резидент еместің акцияларын (қатысу үлестерін, инвестициялық қорлардың пайларын) сатуы.
Резидент осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген тіркеу куәлігін және хабарлама туралы куәлікті ұсынған кезде, уәкілетті банк Ереженің 33-тармағына сәйкес ақпарат ұсынады.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
12-тарау. Капитал қозғалысының басқа операциялары
61. Банктер Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысан бойынша, көрсетілген Қосымшаның жалпы бөлігін және 4-бөлімін толтыра отырып, капитал қозғалысының басқа операцияларына қатысты өз операциялары туралы хабарлайды. Өзге резидент заңды тұлғалар, жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алуға және ақша мен өзге мүлікті сенімгерлік басқаруға өткізуге байланысты операциялар туралы, сондай-ақ резидент жеке тұлғалар ақша мен өзге мүлікті сенімгерлік басқаруға өткізуге байланысты операциялар туралы Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысан бойынша, көрсетілген Қосымшаның жалпы бөлігін және 4-бөлімін толтыра отырып хабарлайды.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.

62. Резиденты (за исключением банков) по полученному свидетельству об уведомлении ежеквартально до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляют по месту уведомления отчет по форме, установленной Приложением 8 к Правилам.
63. При проведении физическим лицом платежей и (или) переводов денег, связанных с приобретением права собственности на недвижимость, уведомление физическим лицом Национального Банка о проведении валютной операции не требуется. Об указанных платежах и (или) переводах денег уполномоченный банк ежемесячно до 20 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляет в Национальный Банк отчет по форме, установленной Приложением 1 к Правилам.
Сноска. Пункт 63 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Глава 13. Открытие резидентами счетов в иностранных банках
64. Юридические лица-резиденты (за исключением банков и Национального оператора почты) об открытии счетов в иностранных банках уведомляют по форме, установленной Приложением 5 к Правилам с заполнением общей части и раздела 3 указанного Приложения.
Сноска. Пункт 64 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
64-1. Уведомление физическим лицом Национального Банка об открытии счетов в иностранных банках не требуется. Об объемах переводов денег на такой счет (с такого счета) ежемесячно до 20 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, уполномоченный банк уведомляет центральный аппарат Национального Банка в виде отчета по форме, установленной Приложением 1 к Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 64-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
65. Юридические лица-резиденты по полученному свидетельству об уведомлении ежеквартально до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляют по месту уведомления отчет по форме, установленной Приложением 10 к Правилам.
66. Резиденты (за исключением банков) при проведении через счет, открытый в иностранном банке, платежей и (или) переводов денег по валютным договорам на сумму свыше эквивалента пятидесяти тысяч долларов США, связанным с экспортом и (или) импортом товаров (работ, услуг), ежемесячно до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляют по месту уведомления отчет по форме, установленной Приложением 11 к Правилам. В целях контроля достоверности сведений, отражаемых в отчете, по запросу Национального Банка резиденты представляют валютный договор, а также документы, указанные в подпунктах 1), 4), 5) пункта 36 Правил и в пункте 3 статьи 12 Закона.
Сноска. Пункт 66 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).

62. Резиденттер (банктерді қоспағанда) алынған хабарлама туралы куәлік бойынша тоқсан сайын хабарлама берген орынға есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) Ереженің 8-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есеп ұсынады.
63. Жеке тұлға жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алуға байланысты төлемдер және (немесе) ақша аударымдарын жүргізген кезде, жеке тұлғаның валюта операциясын жүргізгені туралы Ұлттық Банкке хабарлауы талап етілмейді. Уәкілетті банк көрсетілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы есептік кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) ай сайын Ұлттық Банкке Ереженің 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есеп береді.
Ескерту. 63-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
13-тарау. Резиденттердің шетелдік
банктерде шоттар ашуы
64. Резидент заңды тұлғалар (банктерді және Ұлттық почта операторын қоспағанда) Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысан бойынша көрсетілген Қосымшаның жалпы бөлігін және 3-бөлімін толтыра отырып, шетелдік банктерде шоттар ашқаны туралы хабарлайды.
Ескерту. 64-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
64-1. Жеке тұлғаның Ұлттық Банкке шетел банктерінде шоттар ашу туралы хабарлауы талап етілмейді. Уәкілетті банк Ереженің 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есеп түрінде, ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) Ұлттық Банктің орталық аппаратына осындай шотқа (осындай шоттан) жасаған ақша аударымдардың көлемі туралы хабарлайды.
Ескерту. 64-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
65. Резидент заңды тұлғалар алынған хабарлама туралы куәліктер бойынша тоқсан сайын хабарлама берген орынға есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) Ереженің 10-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есеп ұсынады.
66. Резиденттер (банктерді қоспағанда) шетелдік банкте ашылған шот арқылы тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) экспортына және (немесе) импортына байланысты валюталық шарттар бойынша баламасы елу мың АҚШ долларынан астам сомаға төлемдер және (немесе) ақша аударымдарын жүргізген кезде, есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) ай сайын хабарлама берген орынға Ереженің 11-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есеп береді. Есепте көрсетілген мәліметтердің шынайылығын бақылау мақсатында резиденттер Ұлттық Банктің сұратуы бойынша валюталық шартты, сондай-ақ Ереженің 36-тармағының 1), 4) 5) тармақшаларында және Заңның 12-бабының 3-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 66-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.

67. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Раздел 5. Частные случаи режимов валютного регулирования
68. При регистрации (уведомлении) валютного договора, в котором в качестве участников (сторон и третьих лиц) выступают несколько резидентов, за регистрацией (с уведомлением) валютного договора необходимо обратиться резиденту-стороне валютного договора, на которого приходится преобладающая часть суммы валютного договора (валютной операции), при отсутствии такой стороны - резидент-сторона валютного договора, который первым начинает (начал) исполнять обязательства перед нерезидентом. В иных случаях за регистрацией (с уведомлением) валютного договора необходимо обратиться одному из резидентов-сторон валютного договора, при наличии письменного согласия других резидентов-сторон валютного договора.
Если в валютном договоре отсутствует сторона-резидент, то за регистрацией (с уведомлением) валютного договора необходимо обратиться резиденту-участнику валютного договора, который является получателем (отправителем) средств или у которого возникают обязательства перед нерезидентом или требования к нерезиденту.
За регистрацией (с уведомлением) валютного договора также может обратиться любой участник-резидент, не являющийся стороной валютного договора, при наличии письменного согласия других резидентов-участников валютного договора.
В соответствующем заявлении на регистрацию и регистрационном свидетельстве (в соответствующем уведомлении и свидетельстве об уведомлении) указываются все резиденты и (или) нерезиденты - участники валютного договора (кредитор - заемщик - плательщик, кредитор - заемщик - гарант, инвестор - продавец - объект инвестирования, инициатор выпуска депозитарных расписок - эмитент депозитарных расписок - эмитент базового актива, покупатель - продавец - получатель, а также иные участники валютного договора).
69. По валютному договору, участниками которого являются несколько резидентов, регистрационное свидетельство (свидетельство об уведомлении) выдается резиденту-участнику договора, первому обратившемуся в Национальный Банк с заявлением на регистрацию (с уведомлением). При осуществлении платежа в пользу нерезидента и (или) получении средств от нерезидента по такому валютному договору иными резидентами-участниками договора, в уполномоченный банк представляется копия регистрационного свидетельства (свидетельства об уведомлении), засвидетельствованная нотариально или заверенная Национальным Банком.
В случае невозможности получения копии регистрационного свидетельства (свидетельства об уведомлении) у резидента-участника валютного договора, получившего оригинал регистрационного свидетельства (свидетельства об уведомлении), иные резиденты-участники валютного договора могут обратиться с письменным заявлением в произвольной форме о представлении копии регистрационного свидетельства (свидетельства об уведомлении) по месту регистрации (уведомления).
С письменного согласия резидента, получившего оригинал регистрационного свидетельства (свидетельства об уведомлении), другой участник-резидент может представлять ежеквартальные сведения соответствующей формы, о чем сообщает в письменной форме по месту регистрации (уведомления). Допускается с письменного согласия территориального филиала или центрального аппарата Национального Банка, выдавшего регистрационное свидетельство (свидетельство об уведомлении), представление ежеквартальных сведений резидентами-участниками валютного договора самостоятельно в части исполнения взаимных обязательств с нерезидентом.
Регистрационное свидетельство (свидетельство об уведомлении) считается утратившим силу после получения Национальным Банком письменного уведомления о полном исполнении обязательств от всех резидентов-участников валютного договора.

67. <*>
Ескерту. 67-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
5-бөлім. Валютаны бақылау режимдерінің жеке жағдайлары
68. Қатысушылар (тараптар және үшінші тұлғалар) ретінде бірнеше резидент болатын валюталық шартты тіркеу (хабарлау) кезінде тіркеу үшін валюталық шарт (валюта операциясы) сомасының басым бөлігі тиесілі валюталық шарттың резидент тарабы, мұндай тарап болмаған кезде резидент еместің алдындағы міндеттемелерді орындауды бірінші бастайтын (бастаған) валюталық шарттың резидент тарабы өтініш беруі қажет. Олай болмағанда, валюталық шарттың резидент тараптарының бірі валюталық шарттың басқа резидент тараптарының жазбаша келісімімен  валюталық шартты тіркеуге (хабарлауға) өтініш береді.
Егер валюталық шартта резидент тарап жоқ болса, онда валюталық шартты тіркеу (хабарлау) үшін қаражат алушы (жіберуші) болып табылатын немесе резидент еместің алдында міндеттемелері немесе  резидент емеске талаптары туындайтын валюталық шарттың резидент қатысушысы өтініш жасауы қажет.
Валюталық шартты тіркеу (хабарлау) үшін валюталық шарттың тарабы болып табылмайтын кез келген резидент қатысушы валюталық шарттың басқа резидент қатысушылардың жазбаша келісімімен өтініш жасауына болады.
Тіркеу туралы тиісті өтініште және тіркеу куәлігінде (тиісті хабарламада және хабарлама туралы куәлікте) барлық резиденттер және (немесе) резидент еместер - валюталық шарттың қатысушылары (кредитор - заем алушы - төлеуші, кредитор - заем алушы - гарант, инвестор - сатушы - инвестициялау объектісі, депозитарлық қолхатты шығарудың бастамашысы - депозитарлық қолхаттың эмитенті - базалық актив эмитенті, сатып алушы - сатушы - алушы, сондай-ақ валюталық шарттың өзге қатысушылары) көрсетіледі.
69. Қатысушылары бірнеше резидент болып табылатын валюталық шарт бойынша тіркеу куәлігі (хабарлама туралы куәлік) Ұлттық Банкке тіркеуге өтінішті бірінші берген шарттың резидент қатысушысына беріледі. Шарттың өзге резидент қатысушылары резидент еместің пайдасына төлемді жүзеге асырған және (немесе) мұндай валюталық шарт бойынша резидент еместен қаражат алған кезде уәкілетті банкке тіркеу куәлігінің (хабарлама туралы куәліктің) нотариат куәландырған немесе Ұлттық Банк растаған көшірмесі ұсынылады.
Тіркеу куәлігінің (хабарлама туралы куәліктің) түпнұсқасын алған валюталық шарттың резидент қатысушысынан тіркеу куәлігінің көшірмесін алу мүмкін болмаған жағдайда, валюталық шарттың өзге резидент қатысушылары тіркеген (хабарлама берген) орын бойынша тіркеу куәлігінің (хабарлама туралы куәліктің) көшірмесін беру туралы еркін нысанда жазбаша өтініш жасай алады.
Тіркеу куәлігінің (хабарлама туралы куәліктің) түпнұсқасын алған резиденттің жазбаша келісімімен басқа резидент қатысушы тоқсан сайын тиісті нысандағы мәліметтерді ұсына алады, бұл жөнінде валюталық шарт тіркелген (хабарлама берген) жерге жазбаша хабарлайды. Ұлттық Банктің тіркеу куәлігін (хабарлама туралы куәлік) берген аумақтық филиалының немесе орталық аппаратының жазбаша келісімімен валюталық шартқа резидент қатысушылардың резидент емеспен өзара міндеттемелерін орындауға қатысты бөлігінде тоқсандық мәліметтерді дербес ұсынуына рұқсат беріледі.
Тіркеу куәлігі (хабарлама туралы куәлік) Ұлттық Банк валюталық шарттың барлық резидент қатысушыларынан міндеттемелерді толық орындағаны туралы жазбаша хабарлама алғаннан кейін күшін жойған деп саналады.

Раздел 6. Переходные положения
70. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
71. Резидент, получивший до введения в действие Правил регистрационное свидетельство на открытие счета или проведение валютной операции, которые в соответствии с Правилами стали подлежать уведомлению, представляет отчет по регистрационному свидетельству по форме, в порядке и сроки, установленные Правилами.
Представление отчетов по регистрационным свидетельствам и свидетельствам об уведомлении, выданным на сумму, не превышающую пороговые значения, указанные в пунктах 37 и 50 Правил, не требуется.
Сноска. Пункт 71 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
72. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Приложение 1
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет о платежах и (или) переводах денег
за ____________ месяц 20___ года
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Наименование уполномоченного банка __________________________________
п/п
Код
опе-
рации
Отправитель/Иностранный банк
Признак
рези-
дентства
Сектор
эконо-
мики
Наименование/
фамилия, имя,
отчество
ОКПО/РНН
резиден-
та
БИН/ИИН
рези-
дента
Страна
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Бенефициар/Иностранный банк
Признак
резидентства
Сектор
экономики
Наименование/
фамилия, имя,
отчество
ОКПО/РНН
резидента
БИН/ИИН
резидента
Страна
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
Платеж/перевод
Примечание
Дата
Валюта
Сумма, тысяч единиц
валюты платежа
КНП
15
16
17
18
19
Руководитель/Главный бухгалтер __________ _____________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
______________________
(должность)
Исполнитель ____________ ____________________________ телефон
(фамилия, имя, отчество)
_______________________
(подпись)
"______" _____________ 200___ года
______
|Место |
|печати|
|______|
Указания по заполнению Приложения 1
Отчет представляется уполномоченными банками в случаях, указанных в пунктах 8, 55-2, 60, 63, 64-1 Правил.
В графе 2 Отчета при отсутствии у клиентов свидетельств об уведомлении указываются следующие коды операций:
01 - платежи юридических лиц-резидентов нерезидентам по валютным договорам на сумму, превышающую эквивалент 100 тысяч долларов США, связанным с приобретением права собственности на недвижимость;
02 - поступления юридическим лицам-резидентам от нерезидентов по валютным договорам на сумму, превышающую эквивалент 500 тысяч долларов США, связанным с приобретением права собственности на недвижимость;
03 - поступления и (или) переводы юридических лиц-резидентов на собственный счет/со счета в иностранном банке;

6-бөлім. Өтпелі ережелер
70. <*>
Ескерту. 70-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
71. Ережеге сәйкес хабарлауға тиіс болған шот ашуға немесе валюталық операция жүргізуге Ереже қолданысқа енгізілгенге дейін тіркеу куәлігін алған резидент Ережеде белгіленген нысан бойынша, тәртіппен және мерзімдерде тіркеу куәлігі бойынша есеп ұсынады.
Ереженің 37 және 50-тармақтарында көрсетілген шекті мәндерден аспайтын сомаға берілген тіркеу куәліктері және хабарлама туралы куәліктер бойынша есептер беру талап етілмейді.
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
72. <*>
Ескерту. 72-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап
енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
20___ жылғы ____________ айындағы
Ақша төлемдері және (немесе) аударымдар туралы есеп
Уәкілетті банктің атауы __________________________________________
Р/сN
операцияның коды
Жіберуші/Шетелдік банк
Резиденттілік белгісі
Экономика секторы
Атауы/аты-жөні
КҰЖЖ/резиденттің СТН
Резиденттің БСН/ЖСН
Ел
Резиденттілік белгісі
Экономика секторы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Кестенің жалғасы
Бенефициар/Шетелдік банк
Төлем/аударым
Ескертпе
Атауы/аты-жөні
КҰЖЖ/резиденттің СТН
Резиденттің БСН/ЖСН
Ел
Күні
Валюта
Сомасы, төлем валютасының мың бірлігі
ТМК
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Басшы/Бас бухгалтер __________________ ______ ____________________
(лауазымы)     (қолы)      (аты-жөні)
Орындаушы ___________ _________________________ телефон __________
(қолы)         (аты-жөні)
200___жылғы "___"____________
Мөр
орны
1-қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқау
Уәкілетті банктер есепті Ереженің 8, 55-2, 60, 63, 64-1-тармақтарында көрсетілген жағдайларда ұсынады.
Клиенттерде хабарлама туралы куәлік болмаған кезде Есептің 2-бағанында операцияның мынадай кодтары көрсетіледі:
01 – резидент заңды тұлғалардың резидент еместерге 100 мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алуға байланысты валюталық шарттар бойынша төлемдері;
02 – резидент еместерден резидент заңды тұлғаларға 500 мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алуға байланысты валюталық шарттар бойынша түсімдер;
03 – резидент заңды тұлғалардың шетел банкіндегі меншікті шотына/шотынан түсімдер және (немесе) аударымдар;

04 - платежи резидентов по валютным договорам по ценным бумагам, долям участия в уставном капитале (за исключением прямых инвестиций) на сумму, превышающую эквивалент 100 тысяч долларов США.
05 - поступления резидентам по валютным договорам по ценным бумагам, долям участия в уставном капитале (за исключением прямых инвестиций) на сумму, превышающую эквивалент 500 тысяч долларов США;
06 - платежи и (или) переводы между резидентами и нерезидентами по операциям с производными финансовыми инструментами, при превышении суммы платежа/перевода эквивалента 100 тысяч долларов США (сумма платежа не включает базовый актив);
07 - платежи резидентов нерезидентам по валютным договорам на сумму, превышающую эквивалент 100 тысяч долларов США, связанным с передачей денег и иного имущества в доверительное управление;
08 - поступления резидентам от нерезидентов по валютным договорам на сумму, превышающую эквивалент 500 тысяч долларов США, связанным с передачей денег и иного имущества в доверительное управление.
В иных случаях в графе 2 Отчета указываются следующие коды операций:
11 - приобретение резидентом, не являющимся брокером или управляющей компанией, у нерезидента акций (долей участия, паев инвестиционных фондов) резидента на сумму, превышающую эквивалент 500 тысяч долларов США;
12 - продажа резидентом, не являющимся брокером или управляющей компанией, нерезиденту акций (долей участия, паев инвестиционных фондов) нерезидента на сумму, превышающую эквивалент 500 тысяч долларов США, если резидент не представит регистрационное свидетельство и (или) свидетельство об уведомлении о первоначальном приобретении актива;
13 - платежи физических лиц-резидентов нерезидентам, связанные с приобретением права собственности на недвижимость, на сумму, превышающую эквивалент 100 тысяч долларов США;
14 - поступления физическим лицам-резидентам от нерезидентов, связанные с приобретением права собственности на недвижимость, на сумму, превышающую эквивалент 500 тысяч долларов США;
15 - поступления и (или) переводы физических лиц-резидентов на собственный счет/со счета в иностранном банке;
16 - платежи и (или) переводы между резидентами и нерезидентами по операциям, связанным с осуществлением расчетов по экспорту (импорту) работ, услуг при превышении суммы платежа/перевода эквивалента 100 тысяч долларов США;
17 - дивиденды на сумму, превышающую эквивалент 500 тысяч долларов США, полученные резидентом от нерезидента (оплаченные резидентом нерезиденту).
Графы 3-18 отчета заполняются на основе заявления на перевод денег и иных платежных документов, в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка о применении Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей. В Графах 6, 12 по юридическим лицам-резидентам проставляется код ОКПО, по физическим лицам-резидентам проставляется РНН.

04 – резиденттердің бағалы қағаздар бойынша валюталық шарттар, жарғылық капиталға 100 мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға қатысу үлестері бойынша төлемдері (тікелей инвестицияларды қоспағанда);
05 – резиденттерге валюталық шарттар бойынша бағалы қағаздар, жарғылық капиталға 500 мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға қатысу үлестері бойынша түсімдер (тікелей инвестицияларды қоспағанда);
06 – төлем/аударым сомасы (төлем сомасына негізгі актив кірмейді) 100 мың АҚШ доллары баламасынан асқан кезде туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша резиденттер мен резидент еместер арасындағы төлемдер және (немесе) аударымдар;
07 – ақша мен өзге мүлікті сенімгерлік басқаруға беру туралы валюталық шарт бойынша резиденттің резидент емеске сомасы 100 мың АҚШ доллары баламасынан асатын төлемдері;
08 – ақша мен өзге мүлікті сенімгерлік басқаруға беру туралы валюталық шарт бойынша резидент еместен резидентке сомасы 500 мың АҚШ доллары баламасынан асатын түсімдер;
Өзге жағдайларда Есептің 2-бағанында операциялардың мынадай кодтары көрсетіледі:
11 – брокер немесе басқарушы компания болып табылмайтын резиденттің резидент еместен резиденттің 500 жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға акцияларын (қатысу үлестерін, инвестициялық қорлардың пайларын) сатып алуы;
12 – егер резидент активті бастапқы сатып алу туралы тіркеу куәлігін және (немесе) хабарлама туралы куәлікті ұсынбаса, брокер немесе басқарушы компания болып табылмайтын резиденттің резидент емеске резидент еместің 500 мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға акцияларын (қатысу үлестерін, инвестициялық қорлардың пайларын) сатуы;
13 – резидент жеке тұлғалардың резидент еместерге 100 мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алуға байланысты төлемдері;
14 – резидент жеке тұлғаларға резидент еместерден 500 мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алуға байланысты түсімдер;
15 – резидент жеке тұлғалардың шетелдік банктегі өз шотына/шотынан түсімдер және (немесе) аударымдар;
16 – төлем/аударым сомасы 100 мың АҚШ доллары баламасынан асқан кезде жұмыстардың, қызмет көрсетулердің экспорты (импорты) бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыруға байланысты операциялар бойынша резиденттер және резидент еместер арасындағы төлемдер және (немесе) аударымдар.
17 –резидент еместен резидент алған (резидент емеске резидент төлеген), 500 мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы дивидендтер.
Есептің 3-18-бағандары Ұлттық Банктің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеушісін – төлем мақсатының бірыңғай жіктеушісін қолдану туралы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес ақша аударуға өтініш және басқа да төлем құжаттары негізінде толтырылады. 6, 12-бағандарда резидент заңды тұлғалар бойынша КҰЖЖ коды қойылады, резидент жеке тұлғалар бойынша СТН қойылады.

Графы 7,13 отчета заполняются при наличии кода.
В графах 9-14 при переводах резидентов на счет в иностранном банке (код операции - 03 и 15) заполняется информация об иностранном банке, в иных случаях заполняется информация о бенефициаре. В графах 3-8 при переводах со счета резидента в иностранном банке (код операции - 03 и 15) заполняется информация об иностранном банке, в иных случаях заполняется информация об отправителе.
По платежам (переводам) клиентов банка-физических лиц-резидентов для операций с кодами 04, 05, 06, 07, 08 в графе 19 указывается адрес физического лица.
По платежам с кодом операции 11 в графе 19 заполняется информация о том юридическом лице-резиденте, чьи ценные бумаги, доли участия в уставном капитале, паи паевого инвестиционного фонда были приобретены.

Есептің 7, 13-бағандары код болған жағдайда толтырылады.
9 - 14-бағандарда резиденттер шетел банкіндегі шотқа аударған кезде (операция коды – 03 және 15) шетел банкі туралы ақпарат толтырылады, өзге жағдайларда бенефициар туралы ақпарат толтырылады. 3 - 8-бағандарда резиденттің шетел банкіндегі шотынан аударған кезде (операция коды -03 және 15) шетел банкі туралы ақпарат толтырылады, өзге жағдайларда жіберуші туралы ақпарат толтырылады.
Резидент жеке тұлғалардың банк клиенттерінің төлемдері (аударымдары) бойынша 04, 05, 06 кодтары бар операциялар үшін 19-бағанда жеке тұлғаның мекен-жайы көрсетіледі.
11 коды бар операциялар үшін 19-бағанда бағалы қағаздары, жарғылық капиталға қатысу үлесі, инвестициялық пай қорының пайлары сатып алынған резидент заңды тұлға туралы ақпарат толтырылады.

Строки 21-23 не заполняются для случаев нарушения сроков предоставления документов или информации.
В строке с кодом 21 указывается дата, в которую была проведена валютная операция с нарушением валютного законодательства.
В строке с кодом 22 указывается сумма валютной операции, проведенной с нарушением валютного законодательства, в тысячах единиц валюты операции.
В строке с кодом 23 указывается код валюты по валютной операции, проведенной с нарушением валютного законодательства, согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
В строке с кодом 31 указывается вид нарушения в формате кода и в строке с кодом 32 приводится краткое описание нарушения в текстовом формате.
Строки с кодом 33, 34 заполняются при наличии контракта по валютной операции, проведенной с нарушением валютного законодательства.
Приложение 2
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет о платежах/переводах денег физических лиц
за ______________ месяц 20__ года
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Наименование уполномоченного банка __________________________________
Ф.И.О.
отпра-
вителя
(полу-
ча-
теля)
денег
Признак
рези-
дентства
отправи-
теля
(получа-
теля)
денег
РНН
физи-
ческо-
го
лица
ИИН
физи-
ческого
лица
Признак
платежа
/пере-
вода
Код
назна-
чения
плате-
жа/пе-
ревода
Дата
прове-
дения
платежа/
перевода
Номер
счета
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Валюта
платежа/
перевода
Сумма,
тысяч
единиц
валюты
платежа/
перевода
Сумма,
тысяч
долла-
ров
США
Страна
получе-
ния
(отправ-
ления)
денег
Имеющаяся информация о
получателе (отправителе) денег
рези-
дентст-
во
сектор
экономики
Ф.И.О.
физического
лица либо
наименование
юридического
лица
10
11
12
13
14
15
16
Руководитель/Главный бухгалтер ________________________________
(должность)
_________________ _____________________________________
(подпись)         (фамилия, имя, отчество)
Исполнитель ___________ _______________________  телефон ____________
(подпись)  (фамилия, имя, отчество)
"______" _____________ 200__ года
______
|Место |
|печати|
|______|
Указания по заполнению Приложения 2
Отчет представляется уполномоченным банком в случаях, указанных в пункте 12 Правил, отдельно по операциям, осуществленным по банковскому счету физического лица с использованием платежных карточек уполномоченного банка, и отдельно по переводам физического лица, проведенным по банковскому счету без использования платежных карточек либо без открытия счета.
По графам 3, 7, 10, 13, 14 и 15 данные указываются в форматах и кодах, предусмотренных нормативными правовыми актами Национального Банка о применении Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей. Для операций с использованием платежных карточек в графах 10 и 11 указываются данные по валюте и сумме платежа/перевода/снятия денег, а графы 14 и 15 не заполняются.

Ақпарат немесе құжаттар берудің мерзімі бұзылған жағдайда 21-23
жол кодтары толтырылмайды.
Коды 21 жолда валюталық заңнаманы бұза отырып валюталық
операция жүргізілген күн көрсетіледі.
Коды 22 жолда валюталық заңнаманы бұза отырып жүргізілген
валюталық операциялардың сомасы операция валютасының мың бірлігімен
көрсетіледі.
Коды 23 жолда валюталық заңнаманы бұза отырып жүргізілген
валюталық операциялар бойынша валютаның коды ҚР МЖ 07 ИСО 4217-2001
"Валюталарды және қорларды белгілеуге арналған кодтар" мемлекеттік
жіктемесіне сәйкес көрсетіледі.
Коды 31 жолда код форматындағы бұзушылықтың түрі көрсетіледі
және коды 32 жолда мәтіндік форматта бұзушылықтың қысқаша сипаттамасы
келтіріледі.
Коды 33, 34 жолдар валюталық заңнама бұзыла отырып жүргізілген
валюталық операциялар бойынша келісім-шарт болған кезде толтырылады.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап
енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
20__жылғы______________айындағы
Жеке тұлғалардың ақша төлемдері/аударымдары туралы есеп
Уәкілетті банктің атауы _________________________________________
N
Ақша жіберушінің (алушының) аты-жөні
Ақша жіберушінің (алушының) резиденттілік белгісі
Жеке тұлғаның СТН СТН/ЖСН-ы
Жеке тұлғаның СТН
Төлем/аударым белгісі
Төлем/аударым мақсатының коды
Төлем/аударым жүргізу күні
1
2
3
4
5
6
7
8
Кестенің жалғасы
Шот нөмірі
Төлем/аударым валютасы
Төлем/аударым валютасының мың бірлігі, сомасы
Сомасы, мың АҚШ доллары
Ақша алушының (жіберушінің) елі
Ақша алушы (жіберуші) туралы қолда бар ақпарат
Резиденттілігі
Экономика секторы
Жеке тұлғаның аты-жөні не заңды тұлғаның атауы
9
10
11
12
13
14
15
16
Басшы/Бас бухгалтер ___________________ _________ _________________
(қызметі)         (қолы)    (аты-жөні)
Орындаушы ___________ ______________________ телефон ______________
(қолы)       (аты-жөні)
200 ____ жылғы "_____" _____________
Мөр орны
2-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау
Есепті уәкілетті банк Ереженің 12-тармағында көрсетілген
жағдайда уәкілетті банктің төлем карточкаларын пайдалана отырып жеке
тұлғаның банк шоты бойынша жүзеге асырылған операциялары бойынша
жеке, және жеке тұлғалардың төлем карточкаларын пайдаланбай банк шоты
бойынша не шоттар ашпай жүргізілген аударымдары бойынша жеке ұсынады.
3, 8, 10, 13, 14 және 15-бағандар бойынша деректер Ұлттық
Банктің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеушісін – төлем
мақсатының бірыңғай жіктеушісін қолдану туралы нормативтік құқықтық
актілерінде көзделген форматтарда және кодтарда көрсетіледі. Төлем
карточкаларын пайдалана отырып жасалатын операциялар үшін 10 және
11-бағандарда төлем/аударым/ақша алу валютасы мен сомасы бойынша
деректер көрсетіледі, ал 14 және 15-бағандар толтырылмайды.

По графе 4 указывается 12-значный РНН физического лица, по графе 5 - ИИН физического лица (при наличии). При отсутствии РНН/ИИН у физического лица-нерезидента графы не заполняется.
По графе 6 проставляется запись "отправленный", если платеж/перевод отправлен отчитывающимся банком, "полученный" - если платеж/перевод получен отчитывающимся банком, "снятие" - при снятии наличных денег с использованием платежной карточки.
По графе 7 проставляется код назначения платежа/перевода денег, указанный физическим лицом в поручении (заявлении) на перевод (получение) денег. Для платежей/переводов денег по банковскому счету с использованием платежных карточек графа не заполняется.
По графе 9 указывается номер банковского счета физического лица, с которого/на который осуществлен перевод. Для переводов без открытия банковского счета графа не заполняется.
По графе 12 указывается сумма платежа/перевода денег в тысячах долларах США. Если платеж/перевод осуществлен в валюте отличной от доллара США, то эквивалент суммы платежа в долларах США рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на дату совершения операции.
По графе 13 в зависимости от признака платежа/перевода денег, указанного в графе 5 (отправленный/полученный/снятие), проставляется код страны бенефициара/отправителя/снятия денег.
По графе 16 указывается фамилия И.О. физического лица либо наименование юридического лица бенефициара/отправителя денег в соответствии с поручением (заявлением) на перевод (получение) денег, либо информация о бенефициаре/отправителе денег, предусмотренная системой платежных карточек, соответствующей платежной карточке уполномоченного банка, с использованием которой был осуществлен такой перевод. Для снятия наличных денег с использованием платежной карточки графа не заполняется.
Приложение 3
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет о движении средств по регистрационным свидетельствам и
свидетельствам об уведомлении Национального Банка
за ________  месяц 20___ года
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Наименование уполномоченного банка ________________________________
N
п/
п
Номер
регис-
траци-
онного
свиде-
тель-
ства
об уве-
домле-
нии
Отправитель
денег
Бенефициар
Код
назна-
чения
пла-
тежа
(КНП)
Дата
пла-
тежа
Валю-
та
пла-
тежа
Сумма
платежа
(в ты-
сячах
единиц
валюты
платежа
При-
меча-
ние
Приз-
нак
рези-
дент-
ства
Наи-
мено-
ва-
ние/
фами-
лия,
имя,
от-
чес-
тво
Приз-
нак
рези-
дент-
ства
Наи-
мено-
ва-
ние/
фами-
лия,
имя,
от-
чес-
тво
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Руководитель/
Главный бухгалтер ___________ __________ ________________________
(должность) (подпись)  (фамилия, имя, отчество)
Исполнитель ____________ ________________________ телефон _______
(подпись)    (фамилия, имя, отчество)
" ___ " ________ 200__ года         М.П.
Указания по заполнению Приложения 3
Отчет представляется уполномоченными банками по всем платежам (поступлениям), осуществленным на основании валютных договоров, которые были зарегистрированы в Национальном Банке или на которые были получены свидетельства Национального Банка об уведомлении. Графы 3-10 отчета заполняются на основе заявления на перевод денег и иных платежных документов, в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка о применении Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей. В случае если сумма платежа включает комиссию банка (банка получателя и/или банка отправителя), сумма комиссии отражается в графе 11 "Примечание". Примечания могут также содержать ссылки на иные особые условия платежа.
При переводах денег юридическим лицом-резидентом на свой счет/со своего счета в иностранном банке в качестве бенефициара/отправителя денег указывается иностранный банк, где открыт счет резидента.
При зачислении денег на счет резидента через счет хранения указаний отправителя в соответствии с валютным законодательством, датой платежа считать дату зачисления денег на счет резидента. При этом дату поступления денег на счет хранения указаний отправителя следует отражать в графе 11 "Примечание".
Приложение 4
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
РЕГИСТРАЦИОННОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО/
СВИДЕТЕЛЬСТВО ОБ УВЕДОМЛЕНИИ N __________
(выдано взамен регистрационного свидетельства/
свидетельства об уведомлении N ________)
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Настоящим Национальный Банк Республики Казахстан свидетельст-
вует о регистрации/об уведомлении о _______________________________
(классификация валютной операции)
Сведения о валютном договоре/о счете в иностранном банке (при
наличии):

4-баған бойынша жеке тұлғаның 12 мәнді СТН-ы, 5-баған бойынша
жеке тұлғаның ЖСН-ы көрсетіледі. Резидент емес жеке тұлғада СТН/ЖСН-ы
болмаған жағдайда баған толтырылмайды.
6-баған бойынша егер төлемді/аударымды есеп беріп отырған банк
жіберген болса "жіберілген" деген жазба, егер төлемді/аударымды есеп
беріп отырған банк алса "алынған" деген жазба, төлем карточкаларын
пайдалана отырып қолма-қол ақша алынған жағдайда "ақша алу" деген
жазба жүргізіледі.
7-баған бойынша жеке тұлға ақша аударуға (алуға) арналған
тапсырмада (өтініште) көрсеткен ақша төлемі/аударымы мақсатының коды
қойылады. Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалатын банк шоты
бойынша ақша төлемі/аударымы үшін баған толтырылмайды.
9-баған бойынша оның атына/атынан аударым жүзеге асырылған жеке
тұлғаның ағымдағы шотының нөмірі көрсетіледі. Банк шотын ашпай
жасалған аударымдар үшін баған толтырылмайды.
12-баған бойынша ақша төлемі/аударымы сомасы мың АҚШ долларымен
көрсетіледі. Егер төлем/аударым АҚШ долларынан өзге валютада жүзеге
асырылса, онда төлем сомасының АҚШ долларындағы баламасы операция
жасалған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып
есептеледі.
13-баған бойынша 6-бағанда көрсетілген (жіберілген/алынған/ақша
алу) ақша төлемінің/аударымының белгісіне байланысты бенефициар/ақша
жіберушінің/ақша алу елінің коды қойылады.
16-баған бойынша ақша аударуға (алуға) арналған тапсырмаға
(өтінішке) сәйкес бенефициардың/ақша жіберушінің жеке тұлғаның
аты-жөні не заңды тұлғаның атауы, не бенефициар/ақша жіберуші туралы,
уәкілетті банктің аударым жүзеге асырылған төлем карточкасына сәйкес
келетін төлем карточкалары жүйесінде көзделген ақпарат көрсетіледі.
Төлем карточкасын пайдалана отырып қолма-қол ақша алған жағдайда
баған толтырылмайды.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап
енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
20______ жылғы ___________ айдағы
Тіркеу куәліктері және Ұлттық Банктің
Хабарлама туралы куәліктері бойынша
қаражат қозғалысы туралы есеп
Уәкілетті банктің атауы _______________________________
Р/
с
N
Тіркеу
куәлігінің
/хабарлама
туралы
куәлік.
тердің
нөмірі
Ақша жіберуші
Бенефициар
Резиден.
ттілік
белгісі
Атауы/
аты-жөні
Резидент.
тілік
белгісі
Атауы/
аты-жөні
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Төлем
мақса.
тының
коды
(ТМК)
Төлем
күні
Төлем
валютасы
Төлем
сомасы
(төлем
валютасының
мың
бірлігімен)
Ескерту
7
8
9
10
11
Басшы/Бас бухгалтер__________________________________________
(қызметі)
____________ __________________________________________________
(қолы)                            (аты-жөні)
Орындаушы _______________________ _____________________________
(қолы)                   (аты-жөні)
телефон _____________________________
200 ____ жылғы "______"_____________                Мөр орны
3-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау
Уәкілетті банктер Ұлттық Банкте тіркелген немесе Ұлттық Банктің
хабарлама туралы куәліктері алынған валюталық шарттар негізінде
жүзеге асырылған барлық төлемдер (түсімдер) бойынша есеп ұсынады.
Есептің 3-10-бағандары Ұлттық Банктің Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік жіктеушісін - төлем мақсатының бірыңғай жіктеушісін
қолдану туралы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес ақша аударуға
өтініш немесе басқа да төлем құжаттары негізінде толтырылады. Егер
төлем сомасына банктің (алушы банктің және/немесе жіберуші банктің)
комиссиясы кірсе, комиссия сомасы "Ескерту" 11-бағанында көрініс
табады. Ескертуде төлемнің басқа да ерекше талаптарына сілтеме болуы
мүмкін.
Резидент заңды тұлғалар шетелдік банктегі өз шотына/өз шотынан
ақша қаражатын аударған кезде бенефициар/қаражатты жіберуші ретінде
резиденттің шоты ашылған шетелдік банк көрсетіледі.
Ақша қаражаты валюталық заңнамаға сәйкес жіберушінің
нұсқауларын сақтау шоты арқылы резиденттің шотына түскен кезде төлем
күні болып резиденттің шотына қаражат түскен күн саналады. Бұл ретте
жіберушінің нұсқауларын сақтау шотына қаражаттың түскен күні
"Ескерту" 11-бағанда көрсетілуі тиіс
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап
енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулысымен.
N _______________ТІРКЕУ КУӘЛІГІ/
ХАБАРЛАМА ТУРАЛЫ КУӘЛІК
(N ___тіркеу куәлігінің/хабарлама туралы
куәліктің орнына берілді)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі осы арқылы ________________
_________________________тіркеу туралы/хабарлама туралы куәлік етеді
(валюталық операцияны жіктеу)
Валюталық шарт туралы/шетел банкіндегі шот (болған жағдайда) туралы
мәлімет:

1. Название валютного договора, номер, дата/Номер счета в иностран-
ном банке _________________________________________________________
2. Участники валютного договора:
Резиденты:
___________________________________________________________________
(наименование юридического лица/
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество физического лица, город/область)
Нерезиденты:
___________________________________________________________________
(наименование юридического лица/
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество физического лица, страна)
3. Сумма валютного договора _______________________________________
(цифрами и прописью в валюте договора)
4. Валюта договора/счета __________________________________________
5. Предмет валютного договора _____________________________________
(цель и назначение валютного договора)
6. Срок действия валютного договора _______________________________
(краткосрочный, долгосрочный)
Примечание ________________________________________________________
Дата регистрации/уведомления "__" __________ 20__ года
Данное регистрационное свидетельство/свидетельство об уведомлении
выдано без каких-либо обязательств со стороны Национального Банка
Республики Казахстан по данной операции/данному счету.
Директор/заместитель Директора
Департамента/филиала Национального Банка
Республики Казахстан _____________ ________________________
(подпись)    (фамилия, имя, отчество)
Место печати
Указания по заполнению Приложения 4
Если в качестве одной стороны валютного договора выступают как резиденты, так и нерезиденты сумма валютного договора отражается только в части взаимных обязательств между резидентами и нерезидентами.
Если в валютном договоре конкретная сумма не определена, сумма валютного договора не заполняется.
Срок действия валютного договора (краткосрочный или долгосрочный) проставляется только в случае регистрации/уведомления финансовых займов и коммерческих кредитов. В случае, когда из валютного договора срок его действия невозможно однозначно определить срок действия указывается как краткосрочный.
В случае уведомления об открытии счета в иностранном банке не заполняются сумма валютного договора, предмет и срок действия валютного договора.
Если условия счета предусматривают в качестве валюты счета две и более валюты, валюта счета указывается как мультивалютная.
Приложение 5
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Заявление на получение регистрационного свидетельства/
Уведомление о валютной операции
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 25.06.2007 N 60 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации); от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
от __________________________________________________________________
(наименование юридического лица/
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество физического лица)
Код ОКПО ______________________ РНН _________________________________
ИИН ________ БИН ________ (при наличии)

1. Валюталық шарттың аты, нөмірі, күні/шетел банкіндегі шоттың нөмірі
____________________________________________________________________
2. Валюталық шартқа қатысушылар:
Резиденттер:
(заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның аты-жөні, қала/облыс)
Резидент еместер:
(заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның аты-жөні, елі)
3. Валюталық шарттың сомасы_________________________________________
(санмен және шарт валютасындағы жазумен)
4. Шарт/шот валютасы _______________________________________________
5. Валюталық шоттың мәні ___________________________________________
(валюталық шарттың мақсаты мен мәні)
6. Валюталық шартты қолдану мерзімі              ______
(қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді)
Ескерту       _____
Тіркеу/хабарлау күні 20___ жылғы "____"_____________________
Осы тіркеу куәлігі/хабарлама туралы куәлік осы операция/осы
шот бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тарапынан
қандай да бір міндеттемелерсіз берілді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Департаментінің/филиалының
Директоры/директордың орынбасары_______ ________________
(қолы)      (аты-жөні)
4-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау
Егер валюталық шарттың бір тарабы ретінде резидент болса да,
резидент емес болса да валюталық шарттың сомасы резиденттер мен
резидент еместер арасындағы өзара міндеттемелерге қатысты ғана
көрініс табады.
Валюталық шартта нақты сома белгіленбесе валюталық шарттың
сомасы толтырылмайды.
Валюталық шарттың қолданылу мерзімі (қысқа мерзімді немесе ұзақ
мерзімді) қаржы заемдары мен коммерциялық кредиттер
тіркелген/хабарланған жағдайда ғана қойылады. Валюталық шарттан оның
қолданылу мерзімін нақты белгілеу мүмкін болмаған жағдайда, қолданылу
мерзімі қысқа мерзімді сияқты етіп көрсетіледі.
Шетел банкінде шот ашу туралы хабарлаған жағдайда валюталық
шарттың сомасы, валюталық шарттың мәні мен мерзімі толтырылмайды.
Егер шоттың талаптарында шоттың валютасы ретінде екі немесе
одан көп валюта көзделсе, шоттың валютасы мультивалюталық ретінде
көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды жүзеге
асыру ережесіне
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкінің
2007.06.25 N 60, өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі,
2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
Тіркеу куәлігін/валюталық операция туралы
хабарламаны алуға өтініш
________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның аты-жөні)
КҰЖЖ коды ___________________________ СТН ______________________
ЖСН __________________________ БСН _________________ (бар болса)

1. Валютный договор N ______________ от " ___ " _______. _____ года
_____________________________________________________________________
(наименование документа)
_____________________________________________________________________
(цель и назначение)
2. Представлены следующие документы в дополнение к валютному договору
(заполняется при подаче заявления на регистрацию)
_____________________________________________________________________
(наименование документа, номер, дата оформления)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Резидент(ы)-участники валютного договора:
Наименование юридического лица
(фамилия, имя, отчество физического лица)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________________________________ телефон ____________________________
Обслуживающий банк(и) _______________________________________________
4. Нерезидент(ы)-участники валютного договора:
Наименование юридического лица
(фамилия, имя, отчество физического лица) ___________________________
_____________________________________________________________________
Уполномоченное лицо юридического лица _______________________________
Сектор экономики ____________________________________________________
Страна регистрации юридического лица ________________________________
(постоянного проживания физического лица)____________________________
Адрес, банковские реквизиты _________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Номера ранее выданных лицензий Национального Банка по данному
валютному договору
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Номера ранее выданных регистрационных свидетельств Национального
Банка по данному валютному договору _________________________________
7. Номера ранее выданных свидетельств об уведомлении Национального
Банка по данному валютному договору _________________________________
8. Представлены следующие заполненные разделы (отметить):
_ Раздел 1. Коммерческие кредиты и финансовые займы,
_ Раздел 2. Участие в уставном капитале, операции с ценными
бумагами и производными финансовыми инструментами,
_ Раздел 3. Открытие счета в иностранном банке,
_ Раздел 4. Другие операции движения капитала.
Уполномоченное лицо заявителя:
______________ ________________________ ___________
(должность)  (фамилия, имя, отчество)  (подпись)
" __ " ___________ 200__ года
Место печати
Раздел 1. Коммерческие кредиты и финансовые займы
1. Сумма валютного договора _________________________________________
(цифрами и прописью в валюте валютного договора)
_____________________________________________________________________
2. Валюта договора ___________________________
3. Рамочное соглашение (при наличии) N ____ от "__" ______ _____ года
_____________________________________________________________________
(наименование документа)
4. Отношение резидента к нерезиденту (отметить):
________ прямой инвестор
________ объект прямого инвестирования
________ иное
5. Ставка вознаграждения (интереса) за пользование кредитом___годовых
(в случае плавающей процентной ставки указать базу ее исчисления ____
_____________________________________________________________________
и размер маржи______________________________________________________)
6. Ставка за просроченные платежи по основному долгу:
за каждый день просрочки ____________________________________________
иное (расшифровать) _________________________________________________
7. Сопутствующие платежи (комиссия за организацию, за управление,
комиссия за обязательства и другое)__________________________________
_____________________________________________________________________
(указать в относительных величинах
_____________________________________________________________________
(% суммы кредита, основного долга и т.п.)
8. Краткая характеристика операции (инструкция по оплате, схема дви-
жения средств и другое)______________________________________________
8-1. Сведения об агенте (операторе, организаторе) (при наличии):
Резидент ____________ Нерезидент ___________ (отметить)
Наименование юридического лица ______________________________________
_____________________________________________________________________
Информация о резиденте: адрес _______________________________________
_________________________ телефон ___________________________________
Код ОКПО __________ РНН/ИИН/БИН _____________________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации ________________________
8-2. Наличие особых условий (отметить):
___ право заемщика на пролонгацию
___ право заемщика на досрочное погашение
___ право кредитора требовать досрочного погашения задолженности
___ прочее (расшифровать) ___________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Валюталық шарттың N___________ _______жылғы  "____" ____
(құжаттың атауы)
(мақсаты мен мәні)
2. Валюталық шартқа қосымша ретінде мына құжаттар ұсынылды
(тіркеуге өтініш берген кезде толтырылады)
(құжаттың атауы, ресімдеу нөмірі, күні)
3. Валюталық шартқа қатысушы резидент(тер):
Заңды тұлғаның атауы (жеке тұлғаның аты-жөні)
__________________________________________________________________
Мекен-жайы                                                        ___________________________________ телефон ______________________
Қызмет көрсететін банк(тер)
4. Валюталық шартқа қатысушы резидент емес(тер):
Заңды тұлғаның атауы (жеке тұлғаның аты-жөні)
__________________________________________________________________
Заңды тұлғаның уәкілетті тұлғасы
Экономика секторы
Заңды тұлғаның тіркелген елі _____________________________________
(жеке тұлғаның тұрғылықты)
Мекен-жайы, банктік деректемелері
5. Ұлттық Банктің осы валюталық шарт бойынша алдында берген
лицензияларының нөмірі
__________________________________________________________________
6. Ұлттық Банктің осы валюталық шарт бойынша алдында берген тіркеу
куәліктерінің нөмірі
7. Ұлттық Банктің осы валюталық шарт бойынша алдында берген
хабарлама туралы куәліктерінің нөмірі
8. Мынадай толтырылған бөлімдер ұсынылды (белгіленсін):
___ 1-бөлім. Коммерциялық кредиттер және қаржы заемдары,
___ 2-бөлім. Жарғылық капиталға қатысу, бағалы қағаздармен
және туынды қаржы құралдарымен операциялар,
___ 3-бөлім. Шетел банкінде шот ашу,
___ 4-бөлім. Капитал қозғалысының басқа да операциялары.
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
_______________________      _____________________     _________
(қызметі)                      (аты-жөні)            (қолы)
200___ жылғы "_____"___________
1-бөлім. Коммерциялық кредиттер және қаржы заемдар
1. Валюталық шарттың сомасы______________________________________
(санмен және валюталық шарттың
_________________________________________________________________
валютасында жазумен)
_
2. Шарттың валютасы ____________________
3. Шектеулі келісім (бар болған кезде) N___ _____жылғы "__" _____
_________________________________________________________________
(құжаттың атауы)
4. Резиденттің резидент емеске қатынасы (белгіленсін):
_____  тікелей инвестор
_____  тікелей инвестициялау объектісі
_____  басқа
5. Кредитті пайдаланғаны үшін сыйақы ставкасы (мүдде) жылдық  _____
_____________(өзгермелі пайыздық ставка болған жағдайда оны есептеу
базасы _____________________________ және маржа мөлшері көрсетілсін
___________________________________________________________________)
6. Негізгі борыш бойынша мерзімі өткен төлемдер үшін ставка:
мерзімі өткен әрбір күнге
басқа (талдама
жасалсын)_________________________________________
7. Ілеспе төлемдер (ұйымдастырғаны үшін, басқарғаны үшін комиссия,
міндеттемелер және басқа үшін комиссия)_____________________________
____________________________________________________________________
(салыстырмалы көлемде көрсетілсін (кредит сомасының, негізгі
____________________________________________________________________
борыштың және т.б. %)
8. Операцияның қысқаша сипаттамасы (ақы төлеу бойынша нұсқау,
қаражат қозғалысының кестесі және басқасы)___________________________
8-1. Агент (оператор, ұйымдастырушы) (болған кезде) туралы
мәліметтер:
Резидент _______ Резидент емес ___________(белгіленсін)
Заңды тұлғаның атауы ______________________________________
___________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекен-жайы _______________________
________________________ телефон __________________________
Код КҰЖЖ ______________ СТН/ЖСН/БСН _______________________
Резидент емес туралы ақпарат: тіркелген елі _______________
8-2. Айрықша жағдайлардың болуы (белгіленсін):
____ заемшының ұзартуға құқығы
____ заемшының мерзімінен бұрын өтеу құқығы
____ кредитордың берешекті мерзімінен бұрын өтеуді талап ету
құқығы
____ басқа да (талдап жазу) ________________________________
___________________________________________________________

9. Сведения о контрактах, финансируемых в рамках данного валютного
договора (если есть, заполняется банками и иными финансовыми институтами
при уведомлении о собственных операциях):
9.1. Сведения об аппликанте (клиенте банка или иного финансового
института, запрашивающего финансирование):
Резидент_______________ Нерезидент_________________ (отметить)
Наименование юридического лица_______________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
Информация о резиденте: адрес________________________________________
_____________________________________________________________________
________________________ телефон_____________________________________
Код ОКПО___________________________ РНН/ИИН/БИН _____________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации юридического лица
(постоянного проживания физического лица)____________________________
9.2. Сведения о финансируемых контрактах:
Номер контракта_______________________ дата__________________________
Цель и назначение контракта__________________________________________
_____________________________________________________________________
Сумма контракта________________________ валюта_______________________
(тысяч единиц валюты)
Номер паспорта сделки для сделок, подпадающих под экспортно-импортный
валютный контроль____________________________________________________
9.3. Сведения о бенефициаре (участнике контракта):
Резидент____________________ Нерезидент___________________ (отметить)
Наименование юридического лица_______________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
_____________________________________________________________________
Информация о резиденте: адрес________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________ телефон _______________________________
Код ОКПО_____________________________ РНН/ИИН/БИН ___________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации юридического лица
(постоянного проживания физического лица)____________________________
9.4. Форма финансирования банка или иного финансового института
кредитором (отметить):
________ поступление средств на счет банка или иного финансового института,
________ оплата кредитором бенефициару,
________ иное (расшифровать) ________________________________________
10. График поступления средств и погашения задолженности
тысяч единиц валюты договора
Поступление средств по
кредиту заемщику
Платежи по обслуживанию кредита заемщиком
дата
сумма
дата
погашение
основного
долга
оплата
вознаграждения
А
1
Б
2
3
ИТОГО
ИТОГО
из них на
дату подачи
заявления
из них на
дату подачи
заявления

9. Осы валюталық шарт шеңберінде қаржыландыратын келісім-шарттар
туралы мәлімет (банктер және өзге де қаржы институттары егер бар
болса өз операциялары туралы хабарлау кезінде толтырады):
9.1. Аппликант (банктің немесе өзге қаржы институтының қаржыландыруды
сұрататын клиенті) туралы мәлімет:
Резидент ____________  Резидент емес ___________ (белгіленсін)
Заңды тұлғаның атауы    _____________________________________
(жеке тұлғаның аты-жөні)
Резидент туралы ақпарат: мекен-жайы__________________________
_______________________________телефон
КҰЖЖ коды____________________ СТН/ЖСН/БСН ___________________________
Резидент емес туралы ақпарат: заңды тұлғаның тіркелген (жеке
тұлғаның тұрғылықты) елі
9.2. Қаржыландырылатын келісім-шарттар туралы мәлімет:
Келісім-шарттың нөмірі _____________________________ күні _________
Келісім-шарттың мақсаты мен мәні __________________________________
___________________________________________________________________
Келісім-шарттың сомасы ______________________ валюта ______________
(валютаның мың бірлігі)
Экспорттық-импорттық бақылауға алынатын мәміле үшін мәміле
паспортының нөмірі ________________________________________________
9.3. Бенефициар (келісім-шартқа қатысушы) туралы мәлімет:
Резидент ____________   Резидент емес ___________ (белгіленсін)
Заңды тұлғаның атауы ______________________________________________
(жеке тұлғаның аты-жөні)
___________________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекен-жайы _______________________________
___________________________________________________________________
телефон
КҰЖЖ коды ________________________ СТН/ЖСН/БСН ____________________
Резидент емес туралы ақпарат: заңды тұлғаның тіркелген (жеке
тұлғаның тұрғылықты) елі
9.4. Кредитордың банкті немесе өзге қаржы институтын қаржыландыру
нысаны (белгіленсін):
___ қаражаттың банктің немесе өзге қаржы институтының шотына
түсуі,
___ кредитордың бенефициарға ақы төлеуі,
___ басқа (талдама жасалсын) ___________________________
10. Қаражаттың түсу және берешекті өтеу кестесі
шарт валютасының мың бірлігі
Заем алушыға кредит
бойынша қаражаттың
түсуі
Заем алушы кредитке қызмет көрсетуі
бойынша төлемдер
Күні
Сомасы
күні
Негізгі
борышты өтеу
Сыйақы
төлеу
А
1
Б
2
3
ЖИЫНТЫҒЫ
ЖИЫНТЫҒЫ
Олардың
ішінде
өтініш
беру
күніне
Олардың
ішінде
өтініш
беру
күніне

11. Примечание _____________________________________________________
____________________________________________________________________
Раздел 2. Участие в уставном капитале, операции
с ценными бумагами и производными финансовыми инструментами
1. Тип операции (отметить):
1) ____ прямые инвестиции за границу,
2) ____ прямые инвестиции в Республику Казахстан,
3) ____ приобретение резидентами акций эмитентов-нерезидентов
(за исключением прямых инвестиций),
4) ____ приобретение нерезидентами акций эмитентов-резидентов
(за исключением прямых инвестиций),
5) ____ приобретение резидентами иных ценных бумаг эмитентов-нерези-
дентов и паев инвестиционных фондов нерезидентов,
6) ____ приобретение нерезидентами иных ценных бумаг эмитентов-рези-
дентов и паев инвестиционных фондов резидентов,
7) ____ внесение резидентами вкладов в целях обеспечения участия в
уставном капитале нерезидентов (за исключением прямых инвес-
тиций),
8) ____ внесение нерезидентами вкладов в целях обеспечения участия в
уставном капитале резидентов (за исключением прямых инвести-
ций),
9) ____ размещение ценных бумаг эмитентов-нерезидентов, выпущенных в
соответствии с законодательством Республики Казахстан,
10) ___ размещение ценных бумаг эмитентов-резидентов, выпущенных в
соответствии с законодательством других государств и на их
территории,
11) ___ выпуск казахстанских депозитарных расписок,
12) ___ выпуск депозитарных расписок на ценные бумаги эмитентов-рези-
дентов,
13) ___ операции с производными финансовыми инструментами.
2. Сведения об инвесторе (не заполняется, если заявитель является
инвестором):
Резидент________________ Нерезидент_______________ (отметить)
Наименование юридического лица___________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
Информация о резиденте: адрес_____________________________________
__________________________________________________________________
_______________________ телефон __________________________________
Код ОКПО __________________________ РНН/ИИН/БИН __________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации юридического лица
(постоянного проживания физического лица)_________________________
Сектор экономики нерезидента______________________________________
3. Сведения о продавце (не заполняется, если заявитель является
продавцом):
Резидент__________________ Нерезидент ________________ (отметить)
Наименование юридического лица ___________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
Информация о резиденте: адрес ____________________________________
__________________________________________________________________
________________________ телефон _________________________________
Код ОКПО ________________________ РНН/ИИН/БИН ____________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации юридического лица
(постоянного проживания физического лица)_________________________
Сектор экономики нерезидента _____________________________________

11. Ескерту
2-бөлім. Жарғылық капиталға қатысу, бағалы қағаздармен
және туынды қаржы құралдарымен операциялар
1. Операция түрі (белгіленсін):
1) ___ шетелге тікелей инвестиция,
2) ___ Қазақстан Республикасына тікелей инвестиция,
3) ___ резиденттердің резидент емес эмитенттердің акцияларын
(тікелей инвестицияларды қоспағанда) сатып алуы,
4) ___ резидент еместердің резидент эмитенттердің акцияларын
(тікелей инвестицияларды қоспағанда) сатып алуы,
5) ___ резиденттердің резидент емес эмитенттердің басқа да
бағалы қағаздарын және резидент еместердің инвестициялық қорларының
пайларын сатып алуы,
6) ___ резидент еместердің резидент эмитенттердің басқа да
бағалы қағаздарын және резиденттердің инвестициялық қорларының
пайларын сатып алуы,
7) ___ резиденттердің резидент еместердің жарғылық капиталында
қатысуды қамтамасыз ету мақсатында салым енгізуі(тікелей
инвестицияларды қоспағанда),
8) ___ резидент еместердің резиденттердің жарғылық капиталында
қатысуды қамтамасыз ету мақсатында салым енгізуі (тікелей
инвестицияларды қоспағанда),
9) ___ резидент эмитенттердің Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес бағалы қағаздарын орналастыру,
10) ___ резидент эмитенттердің басқа мемлекеттердің заңнамасына
сәйкес және солардың аумағында шығарған бағалы қағаздарын
орналастыру,
11) ___ Қазақстан депозитарлық қолхаттарын шығару,
12) ___ резидент эмитенттердің бағалы қағаздарына депозитарлық
қолхаттар шығару,
13) ___ туынды қаржы құралдарымен операциялар.
2. Инвестор туралы мәлімет (егер өтініш беруші инвестор болып табылса
толтырылмайды):
Резидент _______          Резидент емес _______ (белгіленсін)
Заңды тұлғаның атауы
(жеке тұлғаның аты-жөні)
____________________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекен-жайы          телефон
КҰЖЖ коды __________________СТН/ЖСН/БСН____________________________
Резидент емес туралы ақпарат: заңды тұлғаның тіркелген (жеке
тұлғаның тұрғылықты) елі ___________________________________________
Резидент еместің секторы____________________________________________
3. Сатушы туралы мәлімет (өтініш беруші сатушы болып табылса
толтырылмайды):
Резидент______________    Резидент емес ______________ (белгіленсін)
Заңды тұлғаның атауы ______________________________________________
(жеке тұлғаның аты-жөні)
____________________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекен-жайы_________________________________
_________________________________ телефоны
КҰЖЖ коды ___________________ СТН/ЖСН/БСН __________________________
Резидент емес туралы ақпарат: заңды тұлғаның тіркелген (жеке
тұлғаның тұрғылықты) елі ___________________________________________
Резидент еместің секторы ___________________________________________

4. Сведения о валютном договоре:
Сумма валютного договора _________________________________________
(цифрами и прописью в валюте валютного договора)
Валюта валютного договора_________________________________________
Ставка за просроченные платежи___________за каждый день просрочки
Сопутствующие платежи (комиссия за организацию, за управление,
комиссия за обязательства и другое)_______________________________
(расшифровать)
__________________________________________________________________
Предоставлено средств по валютному договору на дату подачи заявления:
Отправитель
Бенефициар
Дата
Сумма, тысяч единиц
валюты валютного договора
Краткая характеристика операции (инструкция по оплате,
схема движения средств и другое)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
5. Сведения об объекте инвестирования (не заполняется, если заявитель
является объектом инвестирования):
Резидент __________________ Нерезидент ________________ (отметить)
Наименование _____________________________________________________
__________________________________________________________________
Информация о резиденте: адрес (область, город)____________________
код ОКПО ____________________ РНН/ИИН/БИН ________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации______________________
Сектор экономики нерезидента______________________________________
6. Капитал объекта инвестирования (заполняется в случае осуществления
операций с голосующими акциями или долями участия в уставном
капитале):
До проведения
операции по
валютному
договору
После
проведения
операции
по валютному
договору
сумма
валюта
сумма
валюта
1.
Уставный капитал
по учредительным
документам в
стоимостном
выражении, тысяч
единиц валюты по
учредительным
документам
2.
Уставный капитал
в соответствии с
финансовой
отчетностью, тысяч
единиц валюты
финансовой отчетности
3.
Капитал объекта
инвестирования, паи,
внесенные
инвестором(ами) в
стоимостном
выражении, тысяч
единиц валюты
4.
в том числе по
инвесторам
5.
Доля инвестора(-ов)
в капитале объекта
инвестирования, %
голосов участников
или голосующих акций
6.
в том числе по
инвесторам
7. Информация об акциях объекта инвестирования (заполняется
в случае осуществления операций с голосующими акциями):
До проведения
операции
по валютному
договору
После
проведения
операции по
валютному
договору
простые
привиле-
гирован-
ные
простые
привиле-
гирован-
ные
1.
Количество объявленных
акций, штук
2.
Количество оплаченных
акций, штук
3.
в том числе голосующих
4.
Количество голосующих
акций, принадлежащее
инвестору(ам), штук
5.
в том числе по
инвесторам

4. Валюталық шарт туралы мәлімет:
Валюталық шарттың сомасы
(санмен және валюталық шарттың валютасында жазумен)
Валюталық шарттың валютасы
Мерзімі өткен төлемдер үшін ставка мерзімі өткен әрбір күн үшін
Ілеспе төлемдер (ұйымдастырғаны үшін, басқарғаны үшін комиссия,
міндеттемелер және басқа үшін комиссия)
(талдама жасасын)
Өтініш берілген күні валюталық шарт бойынша ұсынылған қаражат:
Жіберуші
Бенефициар
Күні
Валюталық шарттың сомасы, валютасының мың бірлігі
Операцияның қысқаша сипаттамасы (ақы төлеу бойынша нұсқау,
қаражат қозғалысының кестесі және басқа)___________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
5. Инвестициялау объектісі туралы мәлімет (егер өтініш беруші
инвестициялау объектісі болып табылса толтырылмайды):
Резидент _______ Резидент емес _______ (белгіленсін)
Атауы_____________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекен-жайы (облыс, қала)__________________
КҰЖЖ коды __________________ СТН/ЖСН/БСН __________________________
Резидент емес туралы ақпарат: тіркелген елі
Резидент еместің секторы
6. Инвестициялау объектісінің капиталы (жарғылық капиталдың дауыс
беруші акцияларымен және қатысу үлесімен операцияларды жүзеге
асырған жағдайда толтырылады):
Валюталық шарт
бойынша операция
жүргізгенге дейін
Валюталық шарт
бойынша операция
жүргізілгеннен
кейін
сомасы
валютасы
сомасы
валютасы
1.
Құрылтайшылық
құжаттар
бойынша құндық
көріністегі
жарғылық капи.
тал, құрылтай.
шылық құжаттар
бойынша валю.
таның мың
бірлігі
2.
Қаржылық
есептілікке
сәйкес жарғылық
капитал, қаржы.
лық есептілік
валютасының мың
бірлігі
3.
Инвестициялау
объектісінің
капиталы,
инвестор(лар)
құндық
көріністе
енгізген пай,
валютаның мың
бірлігі
4.
Оның ішінде
инвесторлар
бойынша
5.
Инвестордың
(инвесторлардың)
инвестициялау
объектісі
капиталындағы
үлесі, қатысу.
шылардың % да.
уыстары немесе
% дауыс беруші
акция
6.
Оның ішінде
инвесторлар
бойынша
7. Инвестициялау объектісінің акциялары туралы ақпарат (дауыс
беруші акциялармен операцияларды жүзеге асырған жағдайда
толтырылады):
Валюталық
шарт бойынша
операция
жүргізгенге
дейін
Валюталық
шарт бойынша
операция
жүргізгеннен
кейін
жай
артық.
шылықты
жай
артық.
шылықты
1.
Жарияланған акция.
ның саны, дана
2.
Төленген акцияның
саны, дана
3.
Оның ішінде дауыс
беруші
4.
Инвесторға
(инвесторларға)
тиесілі дауыс беруші
акцияның саны, дана
5.
Оның ішінде инвес.
торлар бойынша

8. Информация об акциях объекта инвестирования, приобретаемых
инвестором(-ами) по валютному договору:
Вид акции
(простая/
привилеги-
рованная,
с правом/
без права
голоса)
Международный
идентификационный
номер (ISIN)
либо национальный
идентификационный
номер (НИН)
Номинальная
стоимость или
цена размещения
одной ценной
бумаги
(единиц валюты)
Валюта
выпуска
(размещения)
9. Сведения о долговых ценных бумагах или паях инвестиционных
фондов, приобретаемых инвестором(-ами), включая выпуск:
ISIN/НИН ___________________________________________________
Количество ценных бумаг _____________________________  штук
Номинальная стоимость одной ценной бумаги _____ единиц валюты
Валюта выпуска _____________________________________________
9.1. для долговых ценных бумаг
Дата выпуска ________________ Дата погашения _______________
Купонная ставка_____________________________________________
% годовых (в случае плавающей процентной ставки указать базу
ее исчисления ______________________________________________
и размер маржи) ____________________________________________
Периодичность и даты выплаты купонов _______________________
____________________________________________________________
9.2. для паев инвестиционного фонда
Вид фонда (акционерный, паевой, открытый, закрытый,
интервальный, иной (указать))
____________________________________________________________
Управляющая компания  ______________________________________
(наименование, страна)
10. Сведения о депозитарных расписках:
ISIN/НИН депозитарной расписки ____________________________
Дата выпуска ______________________________________________
Количество депозитарных расписок: ____________________ штук
до проведения операции,
_____________________________________ штук после проведения
операции.
Соотношение единиц депозитарной расписки и базового актива:
_________ штук депозитарной расписки = ____________________
штук базового актива
10.1. Сведения о базовом активе депозитарных расписок:
Вид ценной бумаги:_______ акции, ______ облигации (указать)
Количество единиц базового актива, конвертированные в депо-
зитарные расписки:
_______ штук до проведения операции, ___________ штук после
проведения операции.
10.2. Эмитент депозитарной расписки:
Резидент _____________ Нерезидент ______________ (отметить)
Наименование ______________________________________________
___________________________________________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации_______________
Сектор экономики нерезидента_______________________________
11. Сведения о производных финансовых инструментах:
Вид производного финансового инструмента (указать):
___опцион, ___форвард, ___фьючерс, ____ иное (расшифровать)
___________________________________________________________
Наименование базового актива производного финансового
инструмента _______________________________________________

8. Инвестор (инвесторлар) валюталық шарт бойынша сатып алатын
инвестициялау объектісінің акциялары туралы ақпарат:
Акцияның
түрі (жай/артық
шылықты, дауыс
беру құқығы
бар/құқығы жоқ)
Халықаралық
бірегейлендіру
нөмірі (ISIN) не
ұлттық
бірегейлендіру
нөмірі (ҰБН)
Бір бағалы
қағаздың
номиналдық
құны немесе
орналастыру
бағасы (валюта
бірлігі)
Шығару
(орналас.
тыру)
валютасы
9. Инвестор (инвесторлар) шығаруды қоса алғанда сатып алатын
борыштық бағалы қағаздар немесе инвестициялық қорлардың пайлары
туралы мәлімет:
ISIN/ҰБН ___________________________________________________________
Бағалы қағаздардың саны ______________________________________дана
Бір бағалы қағаздың номиналдық құны __________________валюта бірлігі
Шығару валютасы ____________________________________________________
9.1. Борыштық бағалы қағаздар үшін
Шығару күні ________________________ Өтеу күні _____________________
Купондық ставка ________________________% жылдық (өзгермелі пайыздық
ставка болған жағдайда оның есептеу базасы__________________________
және маржа мөлшері көрсетілсін)_________
Купондарға төлем жасау кезеңділігі мен күні_________________________ ____________________________________________________________________
9.2. инвестициялық қорлардың пайлары үшін
Қордың түрі (акционерлік, пайлық, ашық, жабық, интервалды,
басқа (көрсетілсін))________________________________________________
Басқаратын компания ________________________________________________
(атауы, елі)
10. Депозитарлық қолхаттар туралы мәлімет:
депозитарлық қолхаттың ISIN/ҰБН ________________________________
Шығару күні ______________________________
Депозитарлық қолхаттың саны: операция жүргізгенге дейін __ дана,
операция жүргізгеннен кейін _______________ дана.
Депозитарлық қолхат пен базалық актив бірліктерінің
арақатынастары:
_____________ дана депозитарлық қолхат = _________________ дана
базалық актив
10.1. Депозитарлық қолхаттың базалық активтері туралы мәлімет:
Бағалы қағаздың түрі: ________ акция, _________ облигация
(көрсетілсін)
Депозитарлық қолхаттарға айырбасталған базалық активтер
бірліктерінің саны:
операция жүргізгенге дейін __________________ дана,
операция жүргізгеннен кейін ___________________ дана.
10.2. Депозитарлық қолхат эмитенті:
Резидент _______          Резидент емес_______ (белгіленсін)
Атауы _______________________________________________________
___________________________________________________________________
Резидент емес туралы ақпарат: тіркелген елі
Резидент еместің секторы____________________
11. Туынды қаржы құралдары туралы мәлімет:
Туынды қаржы құралының түрі (көрсетілсін):
__ опцион, ___ форвард, ___ фьючерс, ____ бас (талдама жасалсын)
________________________________________________________________
Туынды қаржы құралының базалық активінің атауы
_________________________________________________________________

12. Примечание ________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Раздел 3. Открытие счета в иностранном банке
1. Иностранный банк____________________________________________
(наименование, адрес, код SWIFT и иные банковские реквизиты)
____________________________________________________________
2. Валюта счета _______________________________________________
3. Номер счета ________________________________________________
4. Тип счета (отметить):
________ текущий счет резидента,
________ текущий счет филиала (представительства) резидента,
________ вклад резидента,
________ прочее (расшифровать) _____________________________
____________________________________________________________
5. Местонахождение филиала (представительства) резидента ______
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(страна, адрес)
6. Примечание _________________________________________________
____________________________________________________________
Раздел 4. Другие операции движения капитала.
1. Тип операции (отметить):
___ приобретение права собственности на недвижимость
___ приобретение полностью исключительного права на объекты интеллектуальной собственности
___ исполнение обязательств участника совместной деятельности
___ передача денег и иного имущества в доверительное управление
2. Сведения о валютном договоре:
Сумма валютного договора ___________________________________
(цифрами и прописью в валюте валютного договора)
Валюта валютного договора __________________________________
Ставка вознаграждения (интереса) за использование средств
(если есть):________________________________________ годовых
(в случае плавающей процентной ставки указать базу ее
исчисления и размер маржи)
Сопутствующие платежи (если есть) __________________________
____________________________________________________________
(расшифровать)
Краткая характеристика операции (инструкция по оплате,
схема движения средств и другое)
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
3. Сведения об объекте:
3.1. недвижимость: ____________________________________________
(страна, адрес)
3.2. объект интеллектуальной собственности ____________________
_______________________________________________________________
(краткое описание объекта)

12. Ескерту_________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3-бөлім. Шетел банкінде шот ашу
1. Шетел банкі __________________________________________________
(атауы, мекен-жайы, SWIFT коды және басқа да банктік
деректемелері)
__________________________________________________________________
2. Валюталық шот
3. Шот нөмірі __________________________________
4. Шот түрі (белгіленсін):
____ резиденттің ағымдағы шоты,
____ резидент филиалының (өкілдігінің) ағымдағы шоты,
____ резиденттің салымы,
____ басқасы (талдама жасалсын)
__________________________________________________________________
5. Резиденттің филиалының (өкілдігінің) орналасқан жері
__________________________________________________________________
(елі, мекен-жайы)
6. Ескерту _______________________________________________________
__________________________________________________________________
4-бөлім. Капитал қозғалысының басқа да операциялары
1. Операция түрі (белгі қойылсын):
_____ жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алу
_____ зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықты толықтай
сатып алу
_____ бірлескен қызметке қатысушының міндеттемелерін орындау
_____ ақшаны және мүлікті сенімгерлік басқаруға беру
2. Валюталық шарт туралы мәлімет:
Валюталық шарт сомасы ______________________________________
(санмен және валюталық шарт валютасында жазумен)
Валюталық шарттың валютасы
Қаражатты (егер бар болса)
пайдалану үшін сыйақы ставкасы (мүдде):____________________________________________________ жылдық
(өзгермелі пайыздық ставкасы болған жағдайда оны есептеу базасы
және маржа мөлшері көрсетілсін)
Ілеспе төлем (егер бар болса)______________________________________
(талдама жасасын)
Операцияның қысқаша сипаттамасы (ақы төлеу бойынша нұсқау,
қаражаттың қозғалу кестесі және басқа)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Объект туралы мәлімет:
3.1. жылжымайтын мүлік: ___________________________________________
(елі, мекен-жайы)
3.2. зияткерлік меншік объектісі __________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(объектінің қысқаша сипаты)

3.3. совместная деятельность___________________________________
_______________________________________________________________
(краткое описание проекта)
3.4. доверительное управление ________________________________
(краткое описание цели)
4. Примечание _________________________________________________
_______________________________________________________________
Указания по заполнению Приложения 5
Разделы 1-4 заполняются при подаче заявления на регистрацию или уведомлении о соответствующей валютной операции. Незаполненные разделы не представляются.
Если в качестве одной стороны валютного договора выступают как резиденты, так и нерезиденты, сумма валютного договора отражается только в части взаимных обязательств между резидентами и нерезидентами.
Сектор экономики заполняется в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка о применении Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей.
В поле "Примечание" отражается способ (порядок) образования суммы валютного договора, в случае если она не зафиксирована и/или иные существенные условия договора, которые заявитель считает необходимым отразить на регистрационном свидетельстве/свидетельстве об уведомлении.
В Разделе 1:
В пункте 3 указывается рамочное соглашение (генеральное соглашение, кредитная линия и т.п.), определяющее рамочные условия кредитования отдельных сделок, в том числе валютного договора, подлежащего регистрации/уведомлению.
В пункте 10 "График поступления средств и погашения задолженности" отражается информация о поступлении средств резиденту и погашении им задолженности по валютному договору (в случае финансовых займов и кредитов, предоставленных нерезидентами резидентам), а также о поступлении средств нерезиденту и погашении им задолженности (в случае финансовых займов и кредитов, предоставленных резидентами нерезидентам) в валюте договора.
В графе А указывается фактическая и/или предполагаемая (в будущем) дата поступления средств, как в денежной форме, так и в форме товаров, работ, услуг, а в графе 1 - сумма поступлений. Если сумма договора не оговорена, то в графе 1 отражается информация только о фактическом поступлении средств.
Информация о платежах (как в денежной, так и в иных формах) по обслуживанию задолженности отражается в графах Б, 2, 3. В графе Б - фактическая и/или предполагаемая (в будущем) дата проведения платежа. В графах 2 и 3 - погашение основного долга и оплата вознаграждения, соответственно. В случае плавающей процентной ставки предполагаемая сумма оплаты вознаграждения рассчитывается, исходя из значения базы на дату подачи заявления (уведомления), если иное не установлено валютным договором.
В случае проведения резидентом или нерезидентом авансовых платежей указать соответствующую дату проведения платежа и сумму в графах Б и 2.

3.3. бірлескен қызмет ______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жобаның қысқаша сипаты)
3.4. сенімгерлік басқару ___________________________________________
(мақсаттың қысқаша сипаттамасы)
4. Ескерту _________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау
1-4-бөлімдер тіркеуге арналған өтініш немесе тиісті валюталық
операция туралы хабарлама беру кезінде толтырылады. Толтырылмаған
бөлімдер ұсынылмайды.
Егер валюталық шарттың бір тарабы ретінде резиденттер болатыны
сияқты резидент еместер де болатын болса валюталық шарттың сомасы
резидент және резидент еместер арасындағы өзара міндеттемелері
бөлігінде ғана көрініс табады.
Экономика секторы Ұлттық Банктің Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік жіктеушісін - төлем мақсатының бірыңғай жіктеушісін
қолдану туралы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес толтырылады.
"Ескерту" жолында валюталық шарттың сомасы тіркелмесе оның
құралу тәсілі (тәртібі) және/немесе өтініш беруші тіркеу
куәлігінде/хабарлама туралы куәлікте көрсету қажетті деп санайтын
шарттың басқада маңызды талаптары көрініс табады.
1-бөлімде:
3-тармақта жекелеген мәмілелерді, оның ішінде
тіркеуге/хабарлауға жататын валюталық шарттарды кредиттеудің шектеулі
талаптарын айқындайтын шектеулі келісім (бас келісім, кредиттік желі
және т.б.) көрсетіледі.
"Қаражаттың түсу және берешекті өтеу кестесі" 10-тармақта
резидентке қаражаттың түсуі және оның валюталық шарт бойынша
берешекті өтеуі (резидент еместер резиденттерге ұсынған қаржы
заемдары мен кредиттері жағдайында) туралы, сондай-ақ резидент емеске
қаражаттың түсуі және оның шарт валютасындағы берешекті өтеуі
(резиденттер резидент еместерге ұсынған қаржы заемдары мен кредиттері
жағдайында) туралы ақпарат көрініс табады.
А-бағанда қаражаттың ақша нысанында, тауар, жұмыс, қызмет
нысанында түсуінің нақты және/немесе болжамды (болашақтағы) күні, ал
1-бағанда түсім сомасы көрсетіледі. Егер шарт сомасы аталмаған болса,
онда 1-бағанда қаражаттың нақты түсуі туралы ақпарат қана көрініс
табады.
Берешекке қызмет көрсету бойынша төлемдер (ақша, басқа да
нысандардағы) туралы ақпарат Б, 2, 3-бағандарда көрініс табады.
Б-бағанда төлем жүргізудің нақты және/немесе болжамды (болашақтағы)
күні. 2 және 3-бағандарда негізгі борышты өтеу және сыйақы төлеу
тиісінше көрініс табады. Өзгермелі пайыздық ставка болған жағдайда
сыйақы төлеудің болжамды сомасы валюталық шартта өзге көзделмесе,
өтініш (хабарлама) беру күні база мәнінен есептеледі.
Резидент немесе резидент емес аванстық төлемдер жүргізген
жағдайда төлем жүргізудің тиісті күні және сома Б және 2-бағандарда
көрсетілсін.

Итоговые суммы в графах 1 и 2 должны совпадать между собой и быть равны сумме договора или сумме фактического поступления средств на дату подачи заявления, если сумма договора не оговорена.
Общую сумму валютных операций, проведенных до момента обращения за регистрацией (с уведомлением), указать в соответствующих графах строки "из них на дату подачи заявления".
При наличии опциона на пролонгацию в графе Б указывается срок погашения, установленный основным договором.
В Разделе 2:
В случае осуществления операций с голосующими акциями заполняются пункты 2-8. В случае осуществления операций с голосами участников заполняются пункты 2-6. В случае осуществления операций с акциями без права голоса заполняются пункты 2-5 и 8.
В случае приобретения резидентами/нерезидентами иных ценных бумаг эмитентов-нерезидентов/резидентов и паев инвестиционных фондов нерезидентов/резидентов заполняются пункты 2-5, 9.
В случае размещения ценных бумаг эмитентов-нерезидентов, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, ценных бумаг эмитентов-резидентов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств и на их территории, заполняются пункты 2-5, 9 и 9.1.
В случае выпуска казахстанских депозитарных расписок и депозитарных расписок на ценные бумаги эмитентов-резидентов заполняются пункты 2-5, 8 (в случае, если базовым активом депозитарных расписок являются акции), 9 (в случае, если базовым активом депозитарных расписок являются иные ценные бумаги), 10.
В случае осуществления операций с производными финансовыми инструментами заполняются пункты 4 и 11. В случае, если базовым активом является ценная бумага заполняются пункты 5-10.
Приложение 6
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет об освоении и обслуживании коммерческих кредитов,
финансовых займов
за ________ квартал 20____ года
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Резидент _______________________________________________________
(наименование/ фамилия, имя, отчество)
Код ОКПО ______________________ РНН/ИИН/БИН ____________________
Номер регистрационного свидетельства Национального Банка________
Дата выдачи _______________ Валюта договора ____________________
тысяч единиц валюты валютного договора
Код
строки
Наименование показателей
Сумма
1
2
3
Задолженность на начало отчетного периода
10
Задолженность по основному долгу
15
из них просроченная задолженность
20
Начисленные платежи по оплате
вознаграждения, не подлежавшие оплате
30
Просроченные платежи по оплате
вознаграждения
40
Неоплаченные комиссионные, штрафы и
другие платежи
50

1 және 2-бағандардағы жиынтық сомалар өзара сәйкес келуі тиіс
және шарт сомасына немесе егер шарт сомасы айтылмаса өтініш беру күні
нақты қаражат түскен сомаға тең болуы керек.
Тіркеуге (хабарлауға) дейін жүргізілген валюталық
операциялардың жалпы сомасы "олардың ішінде өтініш беру күні" жолдың
тиісті бағандарында көрсетілсін.
Ұзартуға опцион болған кезде Б бағанында негізгі шартпен
белгіленген өтеу мерзімі көрсетіледі.
2-бөлімде:
Дауыс беруші акциялармен операцияларды жүзеге асырған жағдайда
2-8-тармақтар толтырылады.
Қатысушылардың дауыстарымен операцияларды жүзеге асырған
жағдайда 2-6-тармақтар толтырылады.
Дауыс беру құқығы жоқ акциялармен операцияларды жүзеге асырған
жағдайда 2-5 және 8-тармақтар толтырылады.
Резиденттер/резидент еместер эмитент резидент
еместердің/резиденттердің басқа да бағалы қағаздарын және резидент
еместердің/резиденттердің инвестициялық қорларының пайларын сатып
алған жағдайда 2-5, 9-тармақтар толтырылады.
Резидент эмитенттердің Қазақстан Республикасының заңнамасына
сәйкес шығарылған бағалы қағаздарын, резидент эмитенттердің басқа
мемлекеттердің заңнамасына сәйкес және солардың аумағында шығарылған
бағалы қағаздарын орналастырған жағдайда 2-5, 9 және 9.1-тармақтар
толтырылады.
Қазақстан депозитарлық қолхаттары эмитент-резиденттердің бағалы
қағаздарына депозитарлық қолхаттар шығарылған жағдайда 2-5, 8
(депозитарлық қолхаттың базалық актив акция болып табылған жағдайда),
9 (депозитарлық қолхаттардың базалық актив бағалы қағаздар болып
табылған жағдайда), 10-тармақтар толтырылады.
Туынды қаржы құралдарымен операцияларды жүзеге асырған жағдайда
4 және 11-тармақтар толтырылады. Егер базалық актив бағалы қағаздар
болып табылса 5-10-тармақтар толтырылады.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды жүзеге
асыру ережесіне 6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап
енгізіледі, 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
2006 жылғы ______________ тоқсанда
Коммерциялық кредиттерді, қаржы заемдарын игеру
және қызмет көрсету туралы есеп
Резидент____________________________________________________________
(атауы/аты-жөні)
КҰЖЖ коды ________________ СТН/ЖСН/БСН _____________________________
Ұлттық Банктің тіркеу куәлігінің нөмір _____________________________
Беру күні _________________________ Шарт валютасы __________________
валюталық шарт валютасының мың бірлігі
Жол
коды
Көрсеткіштің
атауы
Сомасы
1
2
3
Есептік кезеңнің басына берешек
10
Негізгі борыш бойынша берешек
15
олардың ішінде мерзімі өткен берешек
20
Төленуге жатпайтын сыйақы төлеу бойынша
есептелген төлемдер
30
Сыйақы төлеу бойынша мерзімі өткен
төлемдер
40
Төленбеген комиссия, айыппұл және
басқа да төлемдер
50

вознаграждения ((30)+(90)-(130)-(195))
260
Неоплаченные комиссионные, штрафы и
другие платежи ((40) + (100) + (110) -
(140) - (200))
270
Всего ((230) + (240) + (250) + (260))
Примечание: ____________________________________________________
________________________________________________________________
Руководитель
/Главный бухгалтер ___________ _________ _______________________
(должность)  (подпись)(фамилия, имя, отчество)
Исполнитель _________ ________________________ телефон _________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
"____" __________ 200___ года
Место печати
Указания по заполнению приложения 6
Задолженность на начало отчетного периода (строки с кодами 10-50) равна задолженности на конец периода, предыдущего отчетному (строки с кодами 230-270, соответственно).
Под списанием средств (долга, вознаграждения, штрафов и других платежей) понимается списание средств (за баланс) кредитором в одностороннем порядке в случае невыполнения заемщиком долговых обязательств и/или списание средств (за баланс) заемщиком в одностороннем порядке в случае банкротства кредитора и отсутствия его правопреемника в течение лет, оговоренных в гражданском кодексе страны кредитора.
Под прощением средств (долга, вознаграждения, штрафов и других платежей) понимается частичное или полное добровольное уменьшение непогашенного заемщиком долгового обязательства на основании договоренности кредитора и заемщика.
Под аннулированием кредита (строка с кодом 210) понимается уменьшение неполученной (неосвоенной) заемщиком части кредитных средств, то есть уменьшение суммы кредитных средств, предусмотренных валютным договором.
Под реструктуризацией средств (долга, вознаграждения, штрафов и других платежей) понимается переоформление задолженности, изменяющее вид финансового инструмента, в результате двустороннего (с участием как кредитора, так и заемщика) соглашения, изменяющего предусмотренные ранее условия договора. Виды реструктуризации могут быть следующими: досрочное погашение задолженности, обмен задолженности на актив (недвижимость, исключительное право на объекты интеллектуальной собственности, ценные бумаги, паи инвестиционных фондов, акции (вклады участников)), пролонгирование задолженности (в случае изменения срока действия валютного договора с краткосрочного (один год и менее) на долгосрочный (более одного года)), принятие долга бывшего заемщика новым заемщиком, уступка требования бывшего кредитора новому кредитору.
При заполнении строк с кодами 220 и/или 225 необходимо уточнить в примечании вид проведенной реструктуризации.
При выдаче аванса в отчетном периоде заемщиком кредитору задолженность на конец отчетного периода имеет отрицательный знак.
Фактически произведенные платежи следует отражать, включая налоги.
Приложение 7
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет по участию в уставном капитале
за _____ квартал 200__ года
Сноска. Приложение 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Резидент ____________________________________________________________
(наименование/фамилия, имя, отчество)
код ОКПО ______________________ РНН/ИИН/БИН _________________________
Номер регистрационного свидетельства/свидетельства об уведомления
Национального Банка _________________________________________________
_____________________________________________________________________
дата выдачи _________________________________________________________
тысяч долларов США
Код
строки
Наименование показателя
По каждому инвестору
1
2
3
4
5
10
Накопленная стоимость на начало
отчетного периода
20
Изменения (+увеличение/-уменьшение) за
отчетный период от продажи акций, долей
участия, паев инвестиционных фондов
((21) + (22) + (23) + (24) + (25) +
(26))
в том числе в виде:
21
поступления денег
22
поступления оборудования, товаров и
иного имущества
23
поступления нематериальных активов
24
обмена задолженности по коммерческим
кредитам и финансовым займам
25
зачисления дивидендов в уставный
капитал (выплата дивидендов акциями)
26
прочее (расшифровать)
30
Накопленная стоимость на конец

төлемдер ((30) + (90) - (130) - (195))
260
Төленбеген комиссия, айыппұл және
төлемдер ((40) + (100) + (110) - (140)
- (200))
270
Барлығы ((230) + (240) + (250) + (260))
Ескерту: _______________________________________________
________________________________________________________
Басшы/Бас бухгалтер ________________________________________________
(қызметі)
____________ _______________________________________________________
(қолы)                            (аты-жөні)
Орындаушы _______________________ __________________________________
(қолы)                        (аты-жөні)
телефон ____________________________________________________________
200 ____ жылғы "______"_____________                Мөр орны
6-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау
Есептік кезеңнің басына берешек (10-50 кодтары бар жол) алдыңғы
есептік кезеңнің аяғындағы берешекке (230-270 кодтары бар жолдар,
тиісінше) тең.
Қаражатты (борыш, сыйақы, айыппұл және басқа да төлемдер)
есептен шығару деп кредитордың заем алушы борыштық міндеттемелерді
орындамаған жағдайда кредитор қаражатты (баланс үшін) біржақты
тәртіппен есептен шығару және/немесе кредитор банкрот болған және
кредитордың елінің азаматтық кодексінде аталған жыл ішінде оның
құқықтық мұрагері болмаған жағдайда заем алушы қаражатты (баланс
үшін) есептен шығару түсініледі.
Қаражатты (борышты, сыйақыны, айыппұл және басқа да төлемдерді)
кешіру деп заем алушы өтелмеген борыштық міндеттемесін кредитор мен
заем алушы келіссөздері негізінде ішінара немесе толық еркін азайту
түсініледі.
Кредитті жою деп (210-коды бар жол) кредит қаражатының заем
алушы алмаған (игермеген) бөлігінің азаюы, яғни валюталық шартта
көзделген кредит қаражаты сомасының азаюы түсініледі.
Қаражатты (борышты, сыйақыны, айыппұлды және басқа да
төлемдерді) қайта құрылымдау деп шарттың бұрын көзделген талаптарын
өзгертетін екіжақты келісім (кредитордың да, заем алушының да
қатысуымен) нәтижесінде қаржы құралының түрін өзгертетін берешекті
қайта ресімдеу түсініледі. Қайта құрылымдаудың түрлері мынадай
болады: берешекті мерзімінен бұрын өтеу, берешекті активке айырбастау
(жылжымайтын мүлік, зияткерлік меншік объектілеріне айырықша құқық,
бағалы қағаздар, инвестициялық қорлардың пайлары, акциялар
(қатысушылардың салымдары)), берешектің мерзімін ұзарту (валюталық
шарттың қолданылу мерзімінің (қысқа мерзімдіден) (бір жыл одан да аз)
ұзақ мерзімді (бір жылдан артық) өзгеруі), бұрынғы заем алушының
борышын жаңа заем алушының қабылдауы, бұрынғы кредитордың талаптарын
жаңа кредиторға беру.
220 және 225 кодтары бар жолдарды толтырған кезде ескертуде
жүргізілген қайта құрылымдаудың түрін нақтылау қажет.
Заем алушы кредиторға есептік кезеңде аванс беру кезінде
есептік кезеңнің аяғына теріс белгісі болады.
Нақты жүргізілген төлемдерді салықтармен қоса көрсеткен жөн.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды жүзеге
асыру ережесіне 7-қосымша
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап
енгізіледі, 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
200__ жылғы _____ тоқсандағы
Жарғылық капиталға қатысу жөніндегі есеп
Резидент __________________________________________________________
(атауы/аты-жөні)
КҰЖЖ коды ______________________ СТН/ЖСН/БСН ______________________
Ұлттық Банктің тіркеу куәлігінің/хабарлау туралы куәлігінің нөмірі
__________________________________________________________________
берілген күні _____________________________________________________
мың АҚШ доллары
Жолдың коды
Көрсеткіштің атауы
Әрбір инвестор бойынша
1
2
3
4
5
10
Есепті кезеңнің басындағы жинақталған құн
20
Есепті кезеңдегі акцияларды, қатысу үлестерін, инвестициялық қорлардың пайларын сатудан өзгерістер (+ ұлғаю/- азаю)
((21) + (22) + (23) + (24) + (25) + (26))
оның ішінде мыналар түріндегі:
21
ақша түсімі
22
жабдықтың, тауардың және өзге мүліктің түсуі
23
материалдық емес активтердің түсуі
24
коммерциялық кредиттер және қаржы заемдары бойынша берешекті айырбастау
25
жарғылық капиталға дивидендтер есептеу (дивидендтерді акцияалармен төлеу)
26
басқалары (талдап көрсету)
30

отчетного периода ((10) + (20))
40
Доля инвестора в уставном капитале на
конец отчетного периода, %
50
Дивиденды, выплаченные (полученные) за
отчетный период:
((51) + (52) + (53)), в том числе
51
в виде денег
52
в виде акций (долей участия)
53
иное (расшифровать) ___________________
_______________________________________
_______________________________________
Сведения об объекте инвестирования
(заполняется резидентом-объектом прямого
инвестирования согласно финансовой отчетности)
тысяч тенге
Раздел 1. Информация из бухгалтерского баланса
Код
строки
Наименование
показателя
на 31
декабря
20__
года
на 31
марта
20__
года
на 30
июня
20__
года
на 30
сентября
20__
года
на 31
декабря
20__
года
60
Капитал
в т.ч.:
61
Уставной капитал
62
Нераспределенный
доход (+)/непокрытый
убыток (-)
63
отчетного года
64
предыдущих лет
65
Другие статьи
капитала (при
наличии -
расшифровать)
Раздел 2. Информация о прибылях и убытках
Код
строки
Наименование показателя
за 1
квартал
20__
года
за 6
месяцев
20__
года
за 9
месяцев
20__
года
за 20__ год
70
Доход(+)/убыток(-)
после налогообложения
в т.ч.:
71
Доходы по курсовой
разнице (положительная
курсовая разница)
72
Расходы по курсовой
разнице (отрицательная
курсовая разница)
Руководитель/Главный бухгалтер ___________ _________ ________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя,
отчество)
Исполнитель ______________ ________________________ телефон _________
"______" _____________ 200__ года
______
|Место |
|печати|
|______|
Указания по заполнению Приложения 7
Допускается представление одного отчета резидентом-объектом инвестирования (прямым инвестором) по нескольким регистрационным свидетельствам, полученным им по участию в уставном капитале. В этом случае необходимо указать номера всех регистрационных свидетельств, по которым представляется отчет.
Дивиденды (строки с кодами 51, 52, 53) отражаются по дате их фактической выплаты, включая налоги.
Операции за отчетный период отражаются по их фактической стоимости. Суммы, выраженные в иных валютах следует перевести в доллары США с использованием рыночного курса обмена валют на дату проведения операции или на конец отчетного периода, соответственно. Возникающую курсовую разницу необходимо отразить в прочих изменениях (код строки 26).
Остаток на начало отчетного периода (строка с кодом 10) равен остатку на конец периода, предыдущего отчетному (строка с кодом 30), по каждой графе, соответственно.
Сведения об объекте инвестирования представляется в соответствии с финансовой отчетностью объекта инвестирования по состоянию на конец квартала, предшествовавшего отчетному:
при сдаче отчета за 1 квартал, сведения об объекте инвестирования представляются по состоянию на 31 декабря предыдущего года (за 1 квартал, за 6, 9 и 12 месяцев предыдущего года);
при сдаче отчета за 2 квартал, сведения об объекте инвестирования представляются по состоянию на 31 марта текущего года (за 1 квартал текущего года);
при сдаче отчета за 3 квартал, сведения об объекте инвестирования представляются по состоянию на 30 июня текущего года (за 1 квартал и за 6 месяцев текущего года);
при сдаче отчета за 4 квартал, сведения об объекте инвестирования представляются по состоянию на 30 сентября текущего года (за 1 квартал, за 6 и за 9 месяцев текущего года).
Приложение 8
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет о движении средств по валютному договору
за _________ квартал 20___ года
Сноска. Приложение 8 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Резидент _______________________________________________________
(наименование/фамилия, имя, отчество)
код ОКПО _______________________ РНН/ИИН/БИН ___________________
Номер регистрационного свидетельства/свидетельства об уведомления
Национального Банка ____________________________________________
дата выдачи ____________________________________________________
N
п/п
Отправитель
Бенефициар
Да-
та
Ва-
лю-
та
Сумма,
тысяч
единиц
Наз-
на-
че-
ние
пла-
те-
жа
Наз-
ва-
ние
акти-
ва
При-
ме-
ча-
ние
Приз-
нак
рези-
дент-
ства
Наимено-
вание/
фамилия,
имя,
отчество
Приз-
нак
рези-
дент-
ства
Наимено-
вание/
фамилия,
имя,
отчество
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Руководитель/
Главный бухгалтер ___________ _________ ________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество)
Исполнитель _________ ________________________ телефон__________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
"____" ___________ 200__ года
Место печати
Указания по заполнению Приложения 8
Графа 9 заполняется при осуществлении платежей и (или) переводов денег по валютному договору. Соответственно, в графах 2-8 указываются отправитель денег, бенефициар денег, дата платежа, валюта платежа, сумма платежа в тысячах единиц валюты платежа.
Графа 10 заполняется при передаче иных активов в счет исполнения обязательств по валютному договору. Соответственно, в графах 2-8 указываются лицо, передающее актив, лицо, принимающее актив, дата передачи актива, валюта договора, сумма платежа в тысячах единиц валюты договора.
Приложение 9
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет по участию в уставном капитале, операциям с ценными
бумагами и производными финансовыми инструментами
за _________ месяц 20____ года
Сноска. Приложение 9 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Наименование резидента _________________________________________
Код ОКПО ___________________________ РНН/ИИН/БИН _______________
Таблица 1
N
п/п
Информация о клиенте
Информация о
контрагенте
Приз-
нак
рези-
дент-
ства
Наимено-
вание/
фамилия,
имя,
отчество
ОКПО
Страна
нерези-
дента
Приз-
нак
рези-
дент-
ства
Наимено-
вание/
фамилия,
имя,
отчество
Страна
нерези-
дента
1
2
3
4
5
6
7
8
Часть 1. Ценные бумаги эмитентов-нерезидентов, паи
инвестиционных фондов-нерезидентов
Часть 2. Ценные бумаги эмитентов-резидентов,
паи инвестиционных фондов-резидентов
Часть 3. Доли участия в капитале нерезидентов
Часть 4. Другие финансовые инструменты,
в том числе производные финансовые инструменты
продолжение таблицы
N
п/п
Информация о сделке
Приме-
чание
Тип
сдел-
ки
Коли-
чес-
тво
цен-
ных
бу-
маг
Цена
(еди-
ниц
валю-
ты
или
%)
Сумма (ты-
сяч
еди-
ниц
валю-
ты)
Валю-
та
сдел-
ки
Наиме-
нова-
ние
актива/
финан-
сового
инстру-
мента
НИН
или ISIN
9
10
11
12
13
14
15
16
Часть 1. Ценные бумаги эмитентов-нерезидентов, паи
инвестиционных фондов-нерезидентов
Часть 2. Ценные бумаги эмитентов-резидентов,
паи инвестиционных фондов-резидентов
Часть 3. Доли участия в капитале нерезидентов
Часть 4. Другие финансовые инструменты,
в том числе производные финансовые инструменты
Таблица 2
N
п/
п
Наи-
мено-
вание
актива/
финан-
сового
инстру-
мента
НИН
или
ISIN
Наименование
базового
актива
Вид
цен-
ной
бу-
ма-
ги
Валю-
та
эми-
ссии/
устав-
ного
капи-
тала
по учре-
ди-
тель-
ным
доку-
ментам
Наи-
ме-
нова-
ние
эми-
тен-
та/
объек-
та
инвес-
тиро-
вания
Стра-
на
эми-
тента/
объек-
та
инвес-
тиро-
вания
Да-
та
вы-
пус-
ка
дол-
го-
вых
цен-
ных
бу-
маг
Да-
та
по-
га-
ше-
ния
дол-
го-
вых
цен-
ных
бу-
маг
При-
ме-
ча-
ние
Наи-
мено-
вание
актива/
финан-
сового
инстру-
мента
НИН
или
ISIN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Часть 1. Ценные бумаги эмитентов-нерезидентов,
паи инвестиционных фондов-нерезидентов
Часть 2. Ценные бумаги эмитентов-резидентов,
паи инвестиционных фондов-резидентов
Часть 3. Доли участия в капитале нерезидентов
Часть 4. Другие финансовые инструменты,
в том числе производные финансовые инструменты
Руководитель/
Главный бухгалтер ___________ _________ ________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество)
Исполнитель _________ ________________________ телефон__________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
"____" ___________ 200__ года
Место печати
Указания но заполнению Приложения 9
В Отчете отражается информация о следующих операциях, осуществленных брокерами и (или) дилерами, управляющими компаниями за счет собственных средств, средств клиентов и инвестиционных фондов:

Есепті кезеңнің аяғындағы жинақталған құн ((10) + (20))
40
Инвестордың жарғылық капиталдағы есепті кезеңнің аяғындағы үлесі, %
50
Есепті кезеңде төленген (алынған) дивидендтер:
((51) + (52) + (53)), оның ішінде
51
ақшалай түрде
52
акциялар (қатысу үлестері) түрінде
53
өзгесі (талдап көрсету) __________
__________________________________
__________________________________
Инвестициялау объектісі туралы мәліметтер (қаржылық есептілікке
сәйкес тікелей инвестициялау объектісі резидент толтырады)
мың теңге
1-бөлім. Бухгалтерлік баланстан ақпарат
Жолдың коды
Көрсеткіштің атауы
20__ жылғы 31 желтоқсанға
20__ жылғы 31 наурызға
20__ жылғы 30 маусымға
20__ жылғы 30 қыркүйекке
20__ жылғы 31 желтоқсанға
60
Капитал
оның ішінде:
61
Жарғылық капитал
62
Бөлінбеген кіріс (+)/жабылмаған шығын (-)
63
есепті жылдың
64
өткен жылдардың
65
Капиталдың басқа баптары (бар болса – талдау керек)
2-бөлім. Пайдалар мен шығындар туралы ақпарат
Жолдың коды
Көрсеткіштің атауы
20__ жылғы 1-тоқсан үшін
20__ жылғы
6 ай үшін
20__ жылғы
9 ай үшін
20__ жыл үшін
70
Салық салынғаннан кейінгі кіріс(+)/шығын(-)
оның ішінде:
71
Бағамдық айырма бойынша кірістер (оң бағамдық айырма)
72
Бағамдық айырма бойынша шығыстар (теріс бағамдық айырма)
Басшы/Бас бухгалтер _____________ _________ _______________________
(лауазымы)   (қолы)        (аты-жөні)
Орындаушы ___________ _______________________ телефон ______________
(қолы)         (аты-жөні)
200 ____ жылғы "______"_____________
Мөр орны
7-қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқау
Инвестициялау объектісі (тікелей инвестор) резидентке ол
жарғылық капиталға қатысу бойынша алған бірнеше тіркеу куәлігі
бойынша бір есеп ұсынуға рұқсат етіледі. Осы жағдайда есеп ұсынылатын
барлық тіркеу куәлігінің нөмірін көрсету қажет.
Дивидендтер (кодтары 51, 52, 53 жолдар) салықтарды қоса алғанда
олар нақты төленген күн бойынша көрсетіледі.
Есепті кезеңдегі операциялар олардың нақты құны бойынша
көрсетіледі. Өзге валюталармен көрсетілген сомаларды тиісінше
операциялар жүргізілген күнгі немесе есепті кезеңнің аяғындағы валюта
айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып АҚШ долларына
аударған дұрыс. Туындаған бағамдық айырманы басқа да өзгерістерде
(жолдың коды 26) көрсету қажет.
Есепті кезеңнің басындағы қалдық (коды 10 жол) тиісінше әрбір
баған бойынша есепті кезеңнің алдындағы өткен кезеңнің аяғындағы
қалдыққа (коды 30 жол) тең.
Инвестициялау объектісі туралы мәліметтер есепті тоқсан
алдындағы тоқсанның аяғындағы жағдай бойынша инвестициялау
объектісінің қаржылық есептілігіне сәйкес ұсынылады:
1-тоқсан үшін есеп тапсыру кезінде инвестициялау объектісі
туралы мәліметтер өткен жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша
ұсынылады (өткен жылдың 1-тоқсаны, 6, 9 және 12 айы үшін);
2-тоқсан үшін есеп тапсыру кезінде инвестициялау объектісі
туралы мәліметтер ағымдағы жылғы 31 наурыздағы жағдай бойынша
ұсынылады (ағымдағы жылдың 1-тоқсаны үшін);
3-тоқсан үшін есеп тапсыру кезінде инвестициялау объектісі
туралы мәліметтер ағымдағы жылғы 30 маусымдағы жағдай бойынша
ұсынылады (ағымдағы жылдың 1-тоқсаны және 6 айы үшін);
4-тоқсан үшін есеп тапсыру кезінде инвестициялау объектісі
туралы мәліметтер ағымдағы жылғы 30 қыркүйектегі жағдай бойынша
ұсынылады (ағымдағы жылдың 1-тоқсаны, 6 және 9 және айы үшін).
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды жүзеге
асыру ережесіне
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап
енгізіледі, 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
20___ жылғы ____________тоқсандағы
валюталық шарт бойынша қаражат қозғалысы туралы есеп
Резидент________________________________________________
(атауы/аты-жөні)
КҰЖЖ коды ______________________ СТН/ЖСН/БСН _____________________
Тіркеу куәлігінің/Ұлттық Банктің хабарлама туралы куәліктің нөмірі
__________________________________________________________________
берілген күні_______________________________
Р/с
N
Жіберуші
Бенефициар
Резиден.
ттілік белгісі
Атауы/
аты-жөні
Резиденттілік
белгісі
Атауы/аты-жөні
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Күні
Валютa
Сомасы,
мың
бірлік
Төлем
мақсаты
Активтің
аты
Ескерту
6
7
8
9
10
11
Басшы/Бас бухгалтер ____________  ____________ _______________
(қызметі)        (қолы)        (аты-жөні)
Орындаушы ______________    _________________   телефон __________
қолы)               (аты-жөні)
200 ____ жылғы "______"_____________
8-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау
9-баған валюталық шарт бойынша төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары жүзеге асырылған кезде толтырылады. Тиісінше,
2-8-бағандарда ақша жіберуші, ақша бенефициары, төлем күні, төлем
валютасы, төлем сомасы төлем валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
10-баған басқа активтерді валюталық шарт бойынша
міндеттемелерді орындау шотына берген кезде толтырылады. Тиісінше
2-8-бағандарда актив беретін тұлға, актив қабылдайтын тұлға, активті
беру күні, шарт валютасы, төлем сомасы төлем валютасының мың
бірлігімен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
9-қосымша
Ескерту. 9-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап
енгізіледі, 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
20_______ жылғы ______________ тоқсандағы
Жарғылық капиталға қатысу, бағалы қағаздармен
және туынды қаржы құралдарымен операциялар
бойынша есеп
Резиденттің атауы _________________________________________________
КҰЖЖ коды _______________________ СТН/ЖСН/БСН _____________________
1-кесте
Р/с N
Клиент туралы ақпарат
Қарсы агент туралы
ақпарат
Рези.
дент.
тілік
бел.
гісі
Атауы
/аты-
жөні
КҰЖЖ
Рези.
дент
емес.
тің елі
Резидент.
тілік
белгісі
Атауы/
аты-жөні
Рези
дент
емес
тің
елі
1
2
3
4
5
6
7
8
1-бөлім. Резидент емес эмитенттердің бағалы
қағаздары, резидент емес инвестициялық қорлардың пайлары
2-бөлім. Резидент эмитенттердің бағалы
қағаздары, резидент инвестициялық қорлардың пайлары
3-бөлім. Резидент еместердің капиталында қатысу үлесі
4-бөлім. Басқа да қаржы құралдары, оның ішінде туынды
қаржы құралдары
кестенің жалғасы
Мәміле туралы ақпарат
Ескерту
Мәміле
түрі
Бағалы
қағаз.
дардың
саны
Бағасы
(валю.
та
бірлі.
гі
немесе
%)
Сомасы
(валю.
таның
мың
бірлігі)
Мәміле
валю.
тасы
Активтің
/қаржы
құралы.
ның атауы
ҰБН
немесе
ISIN
9
10
11
12
13
14
15
16
2-кесте
Р/с
N
Активтің/
қаржы
құралының
атауы
ҰБН
немесе
ISIN
Базалық активтің
атауы
Бағалы қағаздың түрі
Активтің/
қаржы
құралының
атауы
ҰБН
немесе
ISIN
1
2
3
4
5
6
1-бөлім. Эмитент резидент еместердің бағалы қағаздары,
резидент емес инвестициялық қорлардың пайлары
2-бөлім. Резидент эмитенттердің бағалы қағаздары,
резиденттердің инвестициялық қорлардың пайлары
3-бөлім. Резидент еместердің капиталында қатысу үлесі
4-бөлім. Басқа да қаржы құралдары, оның ішінде туынды қаржы
құралдары
кестенің жалғасы
Құрылтай.
шылық
құжаттар
бойынша
эмиссия/
жарғылық
капитал
валютасы
Эмитент
/Инвес.
тиция.
лау
объек.
тісінің
атауы
Эмитент
/Инвес.тиция.
лау
объек.
тісінің елі
Борыштық
бағалы
қағаздарды
шығару
күні
Борыштық
бағалы
қағаздарды
өтеу күні
Ескерту
7
8
9
10
11
12
Басшы/Бас бухгалтер ____________  ____________ _______________
(қызметі)        (қолы)        (аты-жөні)
Орындаушы ______________    _________________ телефон ________
қолы)               (аты-жөні)
200 ____ жылғы "______"_____________
9-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау
Есепте брокерлер және (немесе) дилерлер, компания басқарушылары
өз қаражаттары, клиенттердің және инвестициялық қорлардың қаражаты
есебінен жүзеге асыратын мынадай операциялар туралы ақпарат көрініс
табады:

1) операции с ценными бумагами эмитентов-нерезидентов, паями инвестиционных фондов-нерезидентов (за исключением операций между нерезидентами) на сумму свыше эквивалента ста тысяч долларов США;
2) операции с ценными бумагами эмитентов-резидентов, паями инвестиционных фондов-резидентов (за исключением операций между резидентами и операций с государственными ценными бумагами) на сумму свыше эквивалента пятисот тысяч долларов США;
3) операции резидентов с вкладами участия в уставном капитале нерезидентов на сумму свыше эквивалента ста тысяч долларов США;
4) операции с производными финансовыми инструментами между резидентами и нерезидентами при превышении суммы платежа эквивалента ста тысяч долларов США (сумма платежа не включает оплату за базовый актив).
Графы 2, 5, 6, 8 Таблицы 1 и графа 9 Таблицы 2 заполняются в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка о применении Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей. В графе 15 Таблицы 1 и в графах 3, 5 Таблицы 2 указывается НИН - национальный идентификационный номер ценной бумаги либо ISIN - международный идентификационный номер ценной бумаги.
По заполнению Таблицы 1 Отчета.
В Таблице 1 отражается информация о заключенных сделках. Информация по каждой сделке отражается отдельной строкой.
В графах 2-5 указывается информация о клиенте (резиденте/нерезиденте, паевом инвестиционном фонде-резиденте). В случае собственных операций графы 2-5 не заполняются.
В графе 9 указывается тип сделки со стороны клиента или отчитывающегося резидента в случае собственных операций: покупка, продажа, открытие/закрытие РЕПО/обратного РЕПО.
В графе 11 при указании цены в процентах следует указать знак "%".
В графе 14 указывается наименование ценной бумаги (допускается указание кодов ценных бумаг, используемых для целей биржи) в случае сделок с ценными бумагами, наименование юридического лица-объекта инвестирования в случае приобретения доли участия в уставном капитале, наименование производного финансового инструмента (форвард, фьючерс, опцион и т.п.) в случае сделок с производными финансовыми инструментами.
По заполнению Таблицы 2
В Таблице 2 отражается информация о финансовых инструментах, сделки с которыми отражены в Таблице 1. В Таблице 2 информация о каждом финансовом инструменте отражается отдельной строкой. При отражении в Таблице 1 нескольких сделок с одним и тем же финансовым инструментом, в Таблице 2 информация о финансовом инструменте отражается один раз.
В графы 2 и 3 Таблицы 2 заполняются в соответствии с графами 14, 15 Таблицы 1.

1) резидент емес эмитенттердің бағалы қағаздарымен, резидент
емес инвестициялық қорлардың пайларымен (резидент еместер арасындағы
операцияларды қоспағанда) бір жүз мың АҚШ долларының баламасынан
асатын сомаға операциялар;
2) резидент эмитенттердің бағалы қағаздарымен, резидент
инвестициялық қорлардың пайларымен (резиденттер арасындағы
операцияларды және мемлекеттік бағалы қағаздармен операцияларды
қоспағанда) бес жүз мың АҚШ долларының баламасынан асатын сомаға
операциялар;
3) резиденттердің резидент еместердің жарғылық капиталына
қатысу салымдарымен бір жүз мың АҚШ долларының баламасынан асатын
сомаға операциялар;
4) төлем сомасы (төлем сомасына базалық активке ақы төлеу
кірмейді) бір жүз мың АҚШ долларынан асқан кезде резиденттер мен
резидент еместер арасында туынды қаржы құралдарымен операциялар.
Есептің 1-кестенің 2, 5, 6, 8-бағандары және 2-кестенің
9-бағаны Ұлттық Банктің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
жіктеушісін - төлем мақсатының бірыңғай жіктеушісін қолдану туралы
нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес толтырылады.
1-кестенің 15-бағанында және 2-кестенің 3, 5-бағандарында
бағалы қағаздың ҰБН - ұлттық бірегейлендіру нөмірі не бағалы қағаздың
ISIN - халықаралық бірегейлендіру нөмірі көрсетіледі.
Есептің 1-кестені толтыру бойынша.
1-кестеде жасалған мәмілелер туралы ақпарат көрініс табады.
Әрбір мәміле туралы ақпарат жеке жолда көрніс табады.
2-5-бағандарда клиент (резидент/резидент емес, пайлық
инвестициялық қор-резидент) туралы ақпарат көрсетіледі. Өз
операциялары болған жағдайда 2-5-бағандар толтырылмайды.
9-бағанда өз операциялары: сатып алу, сату, РЕПО/кері РЕПО
ашу/жабу болған жағдайда клиент немесе есеп беретін резидент
тарапынан мәміле түрі көрсетіледі.
11-бағанда баға пайызбен көрсетілсе»%»белгісін көрсеткен дұрыс.
14-бағанда бағалы қағаздармен мәміле болған жағдайда бағалы
қағаздың атауы (биржа мақсаты үшін пайдаланылатын бағалы қағаздың
кодтарын көрсетуге жол беріледі), жарғылық капиталға қатысу үлесін
сатып алған жағдайда инвестициялау объектісін - заңды тұлғаның атауы,
туынды қаржы құралдарымен мәміле болған жағдайда туынды қаржы
құралының (форвард, фьючерс, опцион және т.б.) атауы көрсетіледі.
2-кестені толтыру бойынша
2-кестеде 1-кестеде көрінген мәміле жасалған қаржы құралдары
туралы ақпарат көрініс табады. 2-кестеде әрбір қаржы құралы туралы
ақпарат жеке жолда көрінеді. 1-кестеде бір қаржы құралымен бірнеше
мәміле көрінсе, 2-кестеде қаржы құралы туралы ақпарат бір рет
көрінеді.
2-кестенің 2 және 3-бағандары 1-кестенің 14, 15-бағандарына
сәйкес толтырылады.

В графе 6 Таблицы 2 заполняется вид ценной бумаги (акция - простая, привилегированная; облигация; нота и другое).
Графы 4 и 5 Таблицы 2 заполняются только при заполнении Части 4 Таблицы 2. В Части 4 Таблицы 2 графы 6-11 заполняются в случае, если базовым активом производного финансового инструмента являются ценные бумаги.
Приложение 10
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет о движении средств на счете в иностранном банке
за _________ квартал 200______ года
Сноска. Приложение 10 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Резидент _______________________________________________________
(наименование/фамилия, имя, отчество)
код ОКПО _______________________  РНН/ИИН/БИН __________________
Наименование иностранного банка, страна ________________________
Номер регистрационного свидетельства/свидетельства
об уведомления
Национального Банка ____________________________________________
Дата выдачи ______________________ Валюта счета ________________
Код
строки
Наименование показателей
В тысячах единиц
валюты счета
3
2
4
10
Остатки на начало отчетного
периода
20
Всего поступило средств за

2-кестенің 6-бағанында бағалы қағаздың түрі (акция - жай,
артықшылықты; облигация; нота және басқа) толтырылады.
2-кестенің 4 және 5-бағандары 2-кестенің 4-бөлімі толтырылған
кезде ғана толтырылады. 2-кестенің 4-бөлімінде 6-11-бағандар туынды
қаржы құралдарының базалық активі бағалы қағаздар болып табылған
жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
10-қосымша
Ескерту. 10-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап
енгізіледі, 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
200___ жылғы _________ тоқсандағы
Шетел банкіндегі шоттағы қаражаттың қозғалысы
туралы есеп
Резидент ________________________________________________________
(атауы/аты-жөні)
КҰЖЖ коды ___________________ СТН/ЖСН/БСН _______________________
Шетел банкінің атауы, елі _______________________________________
Тіркеу куәлігінің/Ұлттық Банктің хабарлама туралы куәлігінің нөмірі _____________________________________
Берілген күні _______________________ Шот валютасы ________________
Жол
коды
Көрсеткіш атауы
Шот
валютасының
мың
бірлігімен
3
2
4
10
Есептік кезеңнің басына қалдық
20
Кезең ішінде түскен барлық қаражат

((54) + (55)):
54
на счета в уполномоченных
банках
55
на счета в иностранных
банках
60
Остатки на конец отчетного
периода ((10) + (20) - (40))
70
Вознаграждение, начисленное
в отчетном периоде
иностранным банком по
данному счету
Руководитель/
Главный бухгалтер ___________ _________ ________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество)
Исполнитель _________ ________________________ телефон__________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
"____" ___________ 200__ года
Место печати
Указания по заполнению Приложения 10
Остаток на начало отчетного периода (строка с кодом 10) равен остатку на конец периода, предыдущего отчетному (строка с кодом 60).
Израсходование средств на содержание своих филиалов и представительств указывается по всем платежам и (или) переводам, произведенным со счета как нерезидентам, так и резидентам.
Если счет мультивалютный, суммы, выраженные в разных валютах, следует перевести в тенге по рыночному курсу обмена валют на дату проведения операции или на конец отчетного периода, соответственно. Возникающую курсовую разницу необходимо отразить в иных изменениях (строки с кодами 30, 51).
Приложение 11
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет об исполнении обязательств по валютным договорам,
связанным с экспортом или импортом товаров (работ, услуг)
за ___________ месяц 20___ года
Сноска. Приложение 11 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 76 (вводится в действие с 01.11.2009).
Резидент _______________________________________________________
(наименование/фамилия, имя, отчество)
Код ОКПО __________________________ РНН/ИИН/БИН ________________
Наименование иностранного банка, страна ________________________
Номер регистрационного свидетельства/свидетельства об
уведомления Национального Банка, выданного на открытие счета в
иностранном банке _______________ Дата выдачи __________________
Валюта счета ___________________________________________________
N
п/
п
Реквизиты
договора
Рек-
визи-
ты
пас-
пор-
та
сдел-
ки
Исполнение
обязательств
резидентом
в пользу
нерезидента
Исполнение
обязательств
нерезидентом
в пользу
резидента
Приз-
нак -
экс-
порт/
им-
порт
N
Д
а
т
а
Ва-
лю-
та
до-
го-
во-
ра
N
Д
а
т
а
Д
а
т
а
Код
спо-
со-
ба
ис-
пол-
не-
ния
обя-
за-
тель-
ств
Сум-
ма
в
ты-
ся-
чах
еди-
ниц
При-
ме-
ча-
ние
Д
а
т
а
Код
спо-
со-
ба
ис-
пол-
не-
ния
обя-
за-
тель-
ств
Сумма
в ты-
сячах
еди-
ниц
При-
ме-
ча-
ние
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Руководитель/
Главный бухгалтер ___________ _________ ________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество)
Исполнитель _________ ________________________ телефон__________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
"____" ___________ 200__ года
Место печати
Указания по заполнению Приложения 11
Отчет представляется по валютным договорам на сумму свыше эквивалента пятидесяти тысяч долларов США, связанным с экспортом или импортом товаров (работ, услуг), и содержит информацию обо всех платежах и (или) переводах денег через счет в иностранном банке, а также ином исполнении обязательств резидентом и нерезидентом по договору.
Графа 2 заполняется с учетом следующих признаков: 1 - если договор по экспорту и 2 - если договор по импорту.

тәртібімен ((54) + (55)):
54
уәкілетті банктердегі шотқа
55
шетел банкіндегі шоттарға
60
есептік кезеңнің аяғына қалдық
((10) + (20) - (40))
70
Осы шот бойынша шетел банкі есептік
кезеңде есептеген сыйақы
Басшы/Бас бухгалтер ____________  ____________ _______________
(қызметі)        (қолы)        (аты-жөні)
Орындаушы ______________    _________________  телефон ________
қолы)               (аты-жөні)
200 ____ жылғы "______"_____________
10-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау
Есептік кезеңнің аяғына қалдық (10-коды бар жол) алдыңғы
есептік кезеңнің аяғына (60 коды бар жол) тең.
Өз филиалдары мен өкілдіктерін ұстауға қаражат жұмсау
резидент еместің де, резиденттің де шоттарына жүргізілген барлық
төлемдер және (немесе аударымдар) бойынша көрсетіледі.
Егер шот мультивалюталық болса, әр түрлі валюталармен
көрсетілген сомаларды тиісінше операцияны жүргізу күнгі немесе есепті
кезеңнің соңындағы валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша
теңгеге аудару керек. Пайда болған бағамдық айырманы басқа
өзгерістерде көрсету қажет (кодтары 30, 51-жолдар).
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
11-қосымша
Ескерту. 11-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2009.08.24 N 76 (қолданысқа 2009.11.01 бастап
енгізіледі, 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
20____ жылғы _______ айдағы
тауар (жұмыс, қызмет) экспортына немесе
импортына байланысты валюталық шарт бойынша
міндеттемелерді орындау туралы есеп
Резидент __________________________________________________________
(атауы/аты-жөні)
КҰЖЖ коды ____________________ СТН/ЖСН/БСН _________________________
Шетел банкінің атауы, елі___________________________________________
Шетел банкінде шот ашуға берілген тіркеу куәлігінің/
Ұлттық Банктің хабарлама туралы куәлігінің нөмірі  _________________
Берілген күні ___________________
Шот валютасы ______________________________
р/с
N
Шарттың деректемелері
Мәміле паспортының
деректемелері
Белгісі-
экспорт/
импорт
N
Күні
Шарт
валютасы
N
Күні
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Резиденттің міндеттемелерді
резидент еместің пайдасына
орындауы
Резидент еместің
міндеттемелерді резиденттің
пайдасына орындауы
Күні
Міндет.
темелерді
орындау
коды
Мың
бірлік
пен
сомасы
Ескерту
Күні
Міндет.
темелерді
орындау
коды
Мың
бірлік.
пен
сомасы
Ес.
керту
8
9
10
11
12
13
14
15
Басшы/Бас бухгалтер ____________  ____________ _______________
(қызметі)        (қолы)        (аты-жөні)
Орындаушы ______________    _________________   телефон __________
қолы)               (аты-жөні)
200 ____ жылғы "______"_____________
11-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау
Есеп тауар (жұмыс, қызмет) экспортына немесе импортына
байланысты елу мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға валюталық
шарттар бойынша ұсынылады және есепте шетел банкіндегі шот арқылы
барлық төлемдер және (немесе) аударымдар, сондай-ақ резидент пен
резидент еместің шарт бойынша міндеттемелерін басқалай орындауы
туралы ақпарат болады.
2-баған мынадай белгілер ескеріле отырып, толтырылады: 1 - шарт
экспорт бойынша болса және 2 - шарт импорт бойынша болса.

Графа 4, 7, 8, 12 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: дата, месяц, год.
В графах 6, 7 указываются реквизиты паспорта сделки (при наличии) по валютным договорам, связанным с экспортом или импортом товаров.
В графах 9, 13 указываются следующие коды способа исполнения обязательств:
10 - платеж и (или) перевод денег;
20 - поставка товара;
30 - оказание услуг, выполнение работ;
40 - иное исполнение обязательств.
При указании в графах 9, 13 кода 40, в соответствующем Примечании (графы 11, 15) необходимо расшифровать иное исполнение обязательств.
В графах 10, 14 указываются суммы в тысячах единиц валюты договора. Если валюта расчетов не совпадает с валютой договора в графах 10, 14 указываются суммы в тысячах единиц валюты договора, пересчитанные в соответствии с валютной оговоркой в договоре либо по иному курсу, согласованному с партнером-нерезидентом. При этом курс пересчета и наименование валюты расчета указываются: в соответствующем Примечании (графы 11, 15).
При необходимости к отчету может быть приложена справка с иной дополнительной информацией и разъяснениями.

4, 7, 8, 12-бағандар сегіз санды мынадай тәртіппен көрсету
арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
6, 7-бағандарда тауар экспортына немесе импортына байланысты
валюта шарттары бойынша мәміле паспортының (бар болса) деректемелері
көрсетіледі.
9, 13-бағандарда міндеттемелердің орындау тәсілінің мынадай
кодтары көрсетіледі:
10 - төлемдер және (немесе) ақша аударымы;
20 - тауар жеткізу;
30 - қызмет көрсету, жұмыс орындау;
40 - міндеттемелерді басқалай орындау.
9, 13-бағандарда 40-код көрсетілсе, тиісті Ескертуде (11, 15-бағандар) басқалай орындауға талдама жасау қажет.
10, 14-бағандарда шарт валютасының мың бірлігімен сома
көрсетіледі. Егер есеп айырысу валютасы шарт валютасымен сәйкес
келмесе 10, 14-бағандарда шартта келісілген валютаға сәйкес не
резидент емес әріптеспен келісілген басқадай бағам бойынша есептелген
шарт валютасының мың бірлігімен сома көрсетіледі. Бұл ретте санау
бағамы және есептеу валютасының атауы тиісті Ескертуде (11,
15-бағандар) көрсетіледі.
Қажеттілігіне қарай есепке басқа қосымша ақпарат пен
түсіндірулері бар анықтама қоса берілуі мүмкін.