Об утверждении Правил предоставления социально защищаемым гражданам жилищного пособия на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций
Решение Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 14 июля 2006 года N 31/7. Зарегистрировано Управлением юстиции города Темиртау 03 августа 2006 года N 8-3-24. Утратило силу - решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 14 сентября 2010 года N 31/5
Сноска. Утратило силу - решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 14.09.2010 N 31/5.
Сноска. В заголовке и в тексте решения слова "малообеспеченным" заменены словами "социально защищаемым"; "телефон абонентам городских сетей" заменены словами "оказание услуг" - решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
На основании Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", Постановления Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года N 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", Постановления Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2008 года N 710 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан", в соответствии с  Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", городской маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула в редакции решения Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
1. Утвердить Правила предоставления социально защищаемым гражданам жилищного пособия на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышение тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на: заместителя акима города Темиртау Куринную Татьяну Михайловну, постоянную комиссию городского маслихата по социальным вопросам.
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 июля 2006 года.
Секретарь маслихата                        А. Аркатов
СОГЛАСОВАНО
Начальник
государственного учреждения
"Отдел занятости и социальных
программ города Темиртау"
Ким Юрий Николаевич
14 июля 2006 года
Утверждены решением 31 сессии
Темиртауского городского маслихата
от 14 июля 2006 года N 31/7
Правила
предоставления социально защищаемым гражданам жилищного пособия
на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию
повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций

Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларды беру және қызмет көрсету үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы берудің Қағидасын бекіту туралы
Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2006 жылғы 14 шілдедегі N 31/7 шешімі. Қарағанды облысы Теміртау қаласы Әділет басқармасында 2006 жылғы 3 тамызда N 8-3-24 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2010 жылғы 14 қыркүйектегі N 31/5 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2010.09.14 N 31/5 шешімімен.
Ескерту. Шешімнің атауындағы және мәтініндегі "Аз қамтылған" сөзі "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын" сөзіне ауыстырылды; "қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон" сөзі "қызмет көрсету" сөзіне ауыстырылды - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі N 512 "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" Қаулысының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 19 шілдедегі  N 710 "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" Қаулысының, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, қалалық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
Ескерту. Алғысөзі жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
1. Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларды беру және қызмет көрсету үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы берудің Қағидасы бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуына бақылау Теміртау қаласы әкімінің орынбасары Татьяна Михайловна Куриннаяға, қалалық мыслихаттың әлеуметтік мәселелер жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім 2006 жылдың 1 шілдесінен бастап қолданысқа енеді.
Мәслихат хатшысы                           А. Аркатов
КЕЛІСІЛДІ
"Теміртау қаласының жұмыспен
қамту және әлеуметтік
бағдарламалар бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің бастығы
Юрий Николаевич Ким
14 шілде 2006 ж.
Қалалық мәслихаттың
2006 жылғы 14 шілде
31 сессиясының N 31/7
шешімімен бекітілген
Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларды беру және қызмет көрсету үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы берудің
Қағидасы

Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года N 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам".
Сноска. Преамбула в редакции решения Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) заявитель (физическое лицо) – лицо, обратившееся от себя лично или от имени семьи за назначением жилищного пособия (далее заявитель);
2) жилищное пособие – компенсация, предоставляемая социально защищаемым гражданам для возмещения затрат по оплате содержания жилья, потребления коммунальных услуг, а также по повышению тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций;
3) семья – круг лиц, связанных имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака, родства, усыновления или иной формы принятия детей на воспитание, совместно проживающих и зарегистрированных по одному адресу в порядке установленном законодательством;
4) совокупный доход – общая сумма доходов, полученных семьей, как в денежной, так и в натуральной форме;
5) уполномоченная организация по выдаче пособия – банки второго уровня или организации, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на осуществление отдельных видов банковских операций.
6) уполномоченный орган по назначению и выплате жилищного пособия – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Темиртау" (далее - уполномоченный орган);
7) уполномоченный орган по приему документов по назначению жилищного пособия – государственное учреждение "Центр обслуживания населения Карагандинской области" (далее – ЦОН);
8) специальная комиссия – комиссия, утвержденная приказом уполномоченного органа, созданная для решения конфликтных, спорных или нестандартных ситуаций по вопросам назначения (отказа) жилищного пособия.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).

Ескерту. Атауға өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
Осы Қағида Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі N 512 "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" Қаулысына сәйкес дайындалған.
Ескерту. Алғысөзі жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидада мынандай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жиынтық табыс – отбасының ақшалай да, заттай да нысанда алған табысының жалпы соммасы;
2) жәрдемақыны беру жөнiндегi уәкілеттi ұйым - екiншi деңгейдегi банктер немесе банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң лицензиясы бар ұйымдар.
3) отбасы - заңнамада белгіленген тәртіпте бір мекен-жай бойынша бірге тұратын және тіркелген, некеден, туыстықтан, балаларды асырап алудан немесе балаларды тәрбиелеуге алудан немесе балаларды басқа да үлгіде тәрбиелеуге алудан шығатын мүліктік және мүліктік емес құқықтармен және міндеттермен байланысатын тұлғалар саны;
4) өтініш беруші (жеке тұлға) – жеке өз басы немесе отбасы атынан тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауға өтініш беруші тұлға (бұдан әрі - өтініш беруші);
5) тұрғын үй жәрдемақысы – әлеуметтік тұрғыдан қорғалатындар  тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметті тұтыну төлемдері бойынша шығындарын қайтару, сондай-ақ қызмет көрсету үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылулары үшін берілетін өтемақы;
6) тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті органы (бұдан әрі - уәкілетті орган) - "Теміртау қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
7) тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауға құжаттар қабылдау бойынша уәкілетті орган – "Қарағанды облысының халыққа қызмет көрсету орталығы" мемлекеттік мекемесі (ары қарай - ХҚКО);
8) арнайы комиссия – тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау (қабылдамау) мәселелері бойынша даулы, таластық және стандарттық емес жағдайларды шешу үшін құрылған, уәкілетті орган бастығының бұйрығымен бекітілген комиссия.
Ескерту. 1 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.

2. Жилищное пособие предоставляется лицам, постоянно проживающим в городе Темиртау и поселке Актау, в том случае, если расходы на оплату содержания жилья, потребление коммунальных услуг в пределах нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, но не более фактически занимаемой общей площади, нормативов расходов на содержание жилища и потребление коммунальных услуг, а также повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций в бюджете семьи превышают долю предельно допустимых расходов на эти цели. Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 10 %.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решениями Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 02.07.2008 N 11/7 (порядок введения в действие см. в пункте 2); от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
2. Определение нормативов оказания жилищного пособия
3. Жилищное пособие предоставляется по следующим нормам:
1) нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, эквивалентны нормам предоставления жилья на каждого члена семьи, установленным жилищным законодательством (18 квадратных метров), социальная норма площади для одиноких граждан, проживающих в многокомнатных квартирах - 30 квадратных метров;
2) норма потребления коммунальных услуг на одного человека:
газа:
в домах, оборудованных газовыми плитами, при наличии центрального горячего водоснабжения – 8 килограмм в месяц;
в домах, оборудованных газовыми плитами, при отсутствии центрального горячего водоснабжения – 10 килограмм в месяц;
при расчете жилищного пособия баллонный газ учитывается в квартирах жилого здания, имеющего не более двух этажей;
твердого топлива:
на отопление 1 квадратного метра площади - 346 килограмм для домов 1-2-этажной постройки, 225 килограмм для домов 3-4-этажной постройки, 134 килограмма для домов 5-этажной постройки (в расчете на отопительный сезон 7 месяцев).
При расчете жилищного пособия применяются цены на уголь, сложившиеся в городах и районах области за истекший квартал по данным областных органов по статистике.
Потребление электроэнергии на семью по фактическим расходам, но не более:
150 киловатт в домах, оборудованных газовыми плитами;
250 киловатт в домах, оборудованных электрическими плитами.
3) нормы потребления холодной воды, канализации, горячей воды, мусороудаления и эксплуатационных расходов независимо от формы управления устанавливаются на основе тарифов, утвержденных поставщиками услуг или органом, утверждающим тариф.

2. Тұрғын үй жәрдемақысы Теміртау қаласы мен Ақтау кентінде тұрғылықты тұратын адамдарға мынандай жағдайда беріледі, егер тұрғын үйді күтіп ұстау мен коммуналдық қызметті тұтыну төлеміне шаққан шығын, тұрғын үй алаңының мөлшері шегінде болса, нақты тұратын жалпы алаң көлемінен жоғары болмай және осы мақсатқа жіберілетін шығындар шегіндегі үлестен артпайтын отбасы бюджетінің коммуналдық қызметті тұтыну мен тұрғын үйді ұстауға, сонымен қатар қызмет көрсету үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына шаққан шығындар мөлшерлері болса ғана беріледі. Тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметті тұтынуға төлеу көлемі отбасының жиынтық табысының 10 % шегінде белгіленеді.
Ескерту. 2 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2008.07.02 N 11/7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
2. Көрсетілетін тұрғын үй жәрдемақысының нормасын анықтау
3. Тұрғын үй жәрдемақысы келесі нормада береді:
1) өтемақымен қамтылған тұрғын үй алаңының нормалары тұрғын үй заңнамаларымен бекітілген (18 шаршы метр) отбасының әр мүшесіне ұсынылған тұрғын үй нормаларына балама, көп бөлмелі пәтерлерде тұратын жалғызілікті азаматтар үшін -30 шаршы метр;
2) бір адамның коммуналдық қызметті тұтыну нормасы:
газ:
орталықтандырылған ыстық суы бар, газ плиталарымен жабдықталған үйлерде – айына 8 килограмм;
орталықтандырылған ыстық суы бар, газ плиталарымен жабдықталмаған үйлерде – айына 10 килограмм;
тұрғын үй жәрдемақысын есептеу барысында екі қабаттан биік емес тұрғын үйде тұратындардың газ баллоны есептелінеді;
қатты отын:
1 шаршы метр алаңды жылытуға –1-2 қабатта салынған үйлер үшін 346 килограмм, 3-4 қабатта салынған үйлер үшін 225 килограмм, 5 қабатты салынған үйлер үшін 134 килограмм (жылу беру мерзімі 7 айға есептегенде).
Тұрғын үй жәрдемақысын есептеу барысында статистика органдарының мәліметтері бойынша өткен тоқсандағы облыстың қалалары мен аудандарында қалыптасқан көмір бағасы пайдаланылады.
нақты шығындар бойынша отбасына электр қуатын тұтыну:
газ плитасы бар үйлерде - 150 киловатт;
электр плитасы бар үйлерде – 250 киловатт.
3) cуық суды, канализацияны, ыстық суды, қоқыс шығаруды, эксплуатациялық шығындар нормалары басқару үлгісіне байланыссыз тарифтерді бекітетін органдармен қызмет көрсетушілер белгілеген тариф негізінде немесе белгіленеді.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
4. Оплата содержания жилья и потребления коммунальных услуг сверх установленной нормы производится на общих основаниях.
5. Сумма повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам, подлежит компенсации через механизм жилищного пособия в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
3. Порядок назначения и выплаты жилищного пособия
6. Жилищное пособие предоставляется уполномоченным органом и назначается физическим лицам, являющимися собственниками или нанимателями (арендаторами) жилища, по месту их жительства.
7. Семьи, имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду) или поднаем утрачивают право на получение жилищного пособия.
8. Не имеют право на получение жилищного пособия семьи, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся по дневной форме обучения, не служат в армии и не зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости, за исключением лиц, осуществляющих уход за инвалидами и лицами старше восьмидесяти лет, признанными нуждающимися в уходе, или занятых воспитанием ребенка (одного и более) в возрасте до 3-х лет.
9. В случае возникновения конфликтных, спорных или нестандартных ситуаций решение вопроса о назначении жилищного пособия может быть вынесено на рассмотрение специальных комиссий при уполномоченном органе. При несогласии с решением комиссии претендент на жилищное пособие имеет право обжаловать его в судебном порядке.
10. Размер жилищного пособия не может превышать суммы фактически начисленной платы за содержание жилища, коммунальные услуги и разницы увеличения абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
11. Сведения о фактически начисленной сумме за коммунальные услуги, предоставляют поставщики коммунальных услуг (на бумажных или электронных носителях).
12. Жилищное пособие предоставляется в наличной и безналичной форме. Безналичная форма – это уменьшение платежа за содержание жилья и коммунальные услуги на сумму равную сумме жилищного пособия. Сумма жилищного пособия перечисляется поставщикам коммунальных услуг.
Наличная форма устанавливается в виде денежных выплат. Выплата жилищных пособий осуществляется уполномоченной организацией по выдаче пособия путем зачисления на счета по вкладам граждан уполномоченным органом по назначению пособия.
Право выбора формы оплаты жилищного пособия (наличная или безналичная) предоставляется получателю.

Ескерту. 3 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 ((қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
4. Тұрғын үйге төлеу мен коммуналдық қызметті нормадан жоғары тұтыну жалпы негізде жүргізіледі.
5. әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметін көрсету үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеу Қазақстан Республикасы Үкіметімен белгіленген тәртіпте тұрғын үй жәрдемақысы механизімі арқылы жүргізіледі.
Ескерту. 5 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
3. Тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау және төлеу тәрібі
6. Тұрғын үй жәрдемақысын уәкілетті орган олардың мекен-жайлары бойынша үй иесі немесе пайдаланушысы болып табылатын (жалға алушы, жалдаушы) жеке тұлғаларға тағайындайды.
7. Жеке меншігінде бірнеше үйі бар (пәтер, үй) немесе тұрғын үйлерін жалға беретін немесе жалдайтын отбасылар тұрғын үй жәрдемақысын алуға құқықтарын жоғалтады.
8. Егер де күтімді қажет етеді деп танылған он сегіз жастан асқан азаматтарға және мүгедектерге күтім жасайтын, 3 жасқа дейінгі баланы (бір немесе бірнешеу) тәрбиелеуменен айналысатын адамдарды есепке алмағанда, отбасында жұмыс істеуге қабілеті бар адамдар тұрса, еш жерде жұмыс істемейтін, оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтін, жұмыспен қамту органдарында тіркелмеген адамдардың тұрғын үй жәрдемақысын алуға құқықтары жоқ.
9. Тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау туралы дау-жанжал туғанда немесе кездейсоқ жағдайлар болған кезде мәселені шешу үшін уәкілетті орган жанындағы арнайы комиссияның қарауына беріледі. Комиссия шешімімен келіспеген жағдайда жәрдемақыға үміткер тұлға оны сот арқылы шешіп алуға құқығы бар.
10. Тұрғын үй жәрдемақысының мөлшері тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметтер және қызмет көрсету телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына нақты төлемақыны аудару соммасынан артуы тиіс емес.
Ескерту. 10 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
11. Нақты есептелген сомма туралы мәлімет коммуналдық қызмет жеткізушілер (қағазда немесе электронды тасмалдағышта) ұсынады.
12. Тұрғын үй жәрдемақысы қолма-қол немесе қолма-қол ақысыз беріледі. Қолма-қол ақысыз төлеу үлгісі – бұл төлемді тұрғын үй жәрдемақысының соммасын тұрғын үй және коммуналдық қызметтер төлемдеріне тең сомаға азайтады. Тұрғын үй жәрдемақысының соммасы комммуналдық қызметтерді жеткізушіге аударылады.
Қолма-қол төлеу үлгісі ақшалай төлем түрінде белгіленеді. Тұрғын үй жәрдемақысын төлеуді жәрдемақылар төлеу жөніндегі уәкілетті ұйымдар азаматтардың салымы бойынша есеп шоттарына аудару жолымен жүзеге асырылады.
Тұрғын үй жәрдемақыларын төлеу формасын таңдау құқығы (қолма-қол немесе қолма-қол ақысыз) алушыға беріледі.

13. Финансирование выплат жилищного пособия осуществляется за счет бюджетных средств.
4. Сроки и периодичность предоставления жилищного пособия
14. Жилищное пособие назначается уполномоченным органом с месяца подачи заявления со всеми необходимыми документами сроком на 6 месяцев. Сведения о доходах и составе семьи, а также о расходах по оплате за содержание жилья и коммунальных услуг, ежеквартально предоставляются в уполномоченный орган по назначению и выплате жилищного пособия.
Сноска. Пункт 14 в редакции решения Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
15. Получателям жилищного пособия необходимо в течении 10 дней информировать уполномоченный орган об обстоятельствах, влияющих на право получения или на размер жилищного пособия.
За предоставление заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной компенсации, собственник (наниматель, арендатор) лишается права на получение пособия в течение шести месяцев, а незаконно полученные в виде жилищного пособия суммы подлежат возврату в установленном законодательством порядке.
16. При изменении доли предельно допустимых расходов семьи на оплату содержания жилья и коммунальных услуг, ставок и тарифов на коммунальные услуги, содержание жилья, размера совокупного семейного дохода и состава семьи, производится перерасчет ранее назначенных пособий с момента наступления соответствующих изменений.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 02.07.2008 N 11/7 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
17. При определении права на пособие в семье не учитываются лица, временно проживающие в других городах, что подтверждается соответствующим документом.
5. Порядок обращения и начисления жилищного пособия
18. За назначением жилищного пособия заявитель обращается в уполномоченный орган или в ЦОН по месту жительства со следующими документами:
1) заявление о назначении жилищного пособия;
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) копия правоустанавливающего документа на жилье;
4) копия документа, подтверждающего место жительства и состав семьи (книга регистрации граждан);
5) копия документа, подтверждающего семейное положение заявителя (свидетельства о браке или расторжении брака, за исключением одиноко проживающих лиц старше 65 лет, справка о рождении формы N 4);
6) данные о роде деятельности членов семьи;
7) сведения (квитанции) о расходах по оплате за содержание жилья, коммунальных услуг;

13. Тұрғын үй жәрдемақылары төлемдерін қаржыландыру бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
4. Тұрғын үй жәрдемақысын беру мерзімдері мен кезеңділігі
14. Тұрғын үй жәрдемақысын уәкілетті орган барлық қажетті құжаттарымен бірге өтінім бергенде 6 ай мерзімге тағайындайды. Отбасының құрамы және табысы туралы, сонымен қатар тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметке төленетін шығындар туралы мәліметті тоқсан сайын тұрғын үй жәрдемақысын тағайындайтын уәкілетті органға тапсырып отырады.
Ескерту. 14 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
15. Тұрғын үй жәрдемақсын алушылар 10 күннің ішінде тұрғын үй жәрдемақсын алу құқығына және мөлшеріне әсер ететін жағдайлар жөнінде уәкілетті органдарға хабарлауы қажет.
Өтемақыны заңсыз немесе асыра төленуіне әкеліп соқтырған жалған мәліметтер берілгені үшін үй иесі (жалға алушы, жалдаушы) алты ай көлемінде жәрдемақыны алу құқығынан айырылады, ал заңсыз алынған тұрғын үй жәрдемақы соммалары заңнамаларда бекітілген тәртіпте қайтарылуға жатады.
16. Отбасының тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметке, тұрғын үйді ұстаұға, отбасы құрамы және отбасының тұтас табысының көлемі, төлеу үлесінің мөлшері, коммуналдық қызмет ставкалары мен тарифтерінің өзгерген жағдайда бұрын тағайындалған жәрдемақылар, тиісті өзгерістер болған уақыттан бастап қайта тағайындалады.
Ескерту. 16 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2008.07.02 N 11/7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
17. Жәрдемақыға құқықтылығын анықтау кезде, отбасының басқа қалаларда уақытша тұратыны, тиісті құжаттармен дәлелденген адамдар есепке алынбайды.
5. Тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау туралы өтініш беру және тағайындау тәртібі
18. Тұрғын үй жәрдемақылсын тағайындау үшін өтініш беруші тұрғылықты жері бойынша уәкілетті органға немесе ХҚКО келесі құжаттармен өтініш береді:
1) тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау туралы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжатының көшірмесі;
3) тұрғын үйге құқығын анықтайтын құжаттың көшірмесі;
4) отбасы құрамын (азаматтарды тіркеу кітабы) және тұрғылықты жерін анықтайтын құжаттың көшірмесі;
5) өтініш берушінің отбасы жағдайын анықтайтын құжаттың (неке туралы немесе некені бұзу туралы куәлік, жалғызбасты 65 жастан асқан адамдарды, тууы туралы N 4 үлгідегі анықтама қоспағанда) көшірмесі;
6) отбасы мүшелерінің қызмет түрі жөнінде мәлімет;
7) тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметтерге төлеу жөніндегі шығындар туралы мәліметтер (түбіртек);

8) копия документа, подтверждающего, что заявитель, является абонентом услуг телекоммуникаций (договор либо квитанция – счет за услуги телекоммуникаций);
9) сведения о доходах членов семьи;
10) безработные предоставляют справку с уполномоченного органа по вопросам занятости по месту жительства или из ЦОНа.
11) копия (копии) свидетельства (свидетельств) о рождении ребенка (детей).
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
19. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
20. При необходимости уполномоченный орган имеет право обследовать материально - бытовое положение семьи, обратившейся за назначением жилищного пособия (по поручению специальной комиссии). Акт обследования приобщается в личное дело получателя жилищного пособия.
21. По результатам рассмотрения представленных документов составляется договор о предоставлении семье жилищного пособия. Договор составляется в двух экземплярах, один из которых хранится у получателя жилищного пособия. Указанный договор является основанием для предоставления жилищного пособия.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
22. В случае возникновения сомнения в достоверности информации уполномоченный орган вправе запрашивать, а юридические и физические лица должны предоставлять информацию о доходах лица, претендующего на получение жилищного пособия.
23. Размер жилищного пособия рассчитывается как разница между фактическим платежом получателя жилищного пособия за содержание жилья и потребление коммунальных услуг в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными мерами, суммой повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций и предельно допустимым уровнем расходов семьи, претендующей на жилищное пособие.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
6. Исчисление совокупного дохода
24. Совокупный доход семьи, претендующей на получение жилищного пособия (далее - совокупный доход), исчисляется уполномоченным органом, осуществляющим назначение жилищного пособия.
25. При исчислении совокупного дохода в составе семьи учитываются все члены семьи, совместно проживающие, ведущие общее хозяйство и зарегистрированные по одному месту жительства.
При исчислении совокупного дохода семьи, в составе которой в расчетном периоде произошли изменения, учитываются (не учитываются) доходы прибывшего (выбывшего) члена семьи с даты прибытия (выбытия).

8) өтініш берушінің қызмет абонементі екендігін анықтайтын (келісім шарт немесе телекоммуникация қызметтер есебінің түбіртегі) құжаттың көшірмесі;
9) отбасы мүшелерінің табысы жөнінде мәлімет;
10) жұмыссыздар тұрғылықты жері бойынша немесе ХҚКО-нан жұмыспен қамту мәселесі жөніндегі уәкілетті органның анықтамасын тапсырады;
11) сәбидің (балалардың) тууы туралы куәлігінің (куәліктерінің) көшірмесі (көшірмелері).
Ескерту. 18 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
19. Құжаттың түпнұсқасымен және көшірмесі салыстырып тексеру үшін тапсырылады, тексергеннен кейін түпнұсқа өтініш берушіге қайтарылып беріледі.
20. Қажет болған жағдайда уәкілетті орган тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауға өтініш білдірген отбасының материалдық - тұрмыстық жағдайын тексеруге құқығы бар (арнаулы комиссияның тапсырысы бойынша). Тексеру актісі тұрғын үй жәрдемақысын алушының жеке ісіне тіркеледі.
21. Тапсырылған құжаттарды қарау нәтижесінде отбасына тұрғын үй жәрдемақысын беру жөнінде келесім-шарт жасалады. Келісім-шарт екі данада жасалып, оның біреуі тұрғын үй жәрдемақысын алушыда сақталады. Аталған келісім-шарт тұрғын үй жәрдемақысын алуға негіз болып табылады.
Ескерту. 21 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
22. Мәліметтердің шындығына сенімсіздік туған жағдайда уәкілетті орган сұраныс жасауға құқылы, ал заңды және жеке тұлғалар тұрғын үй жәрдемақысын алуға үміткер адамның табысы туралы мәлімет беруі керек.
23. Тұрғын үй жәрдемақысының көлемі норма шегінде тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметті пайдалануға тұрғын үй жәрдемақысын алушысының нақты төлемінен қызмет көрсету үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына төлем мен тұрғын үй жәрдемақы алуға үміткер отбасылардың шығындар деңгейінің айырмасы ретінде есептеледі.
Ескерту. 23 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
6. Жиынтық табысты есептеу тәртiбi
24. Тұрғын үй жәрдемақысын алуға үмiткер отбасының жиынтық табысын (бұдан әрi – жиынтық табыс) тұрғын үй жәрдемақсын тағайындауды жүзеге асыратын уәкiлеттi орган есептейдi (бұдан әрi – уәкiлеттi орган).
25. Отбасының жиынтық табысын есептегенде отбасы құрамында бірге тұратын, шаруашылықты бірге жүргізетін және тұрғылықты бір жерде тіркелген отбасының барлық мүшелері ескеріледі.
Есептеу кезеңінде құрамында өзгерiстер болған отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде келген (кеткен) отбасы мүшесiнiң табысы келген (кеткен) күні есепке алынады (есепке алынбайды).

Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
26. При исчислении совокупного дохода учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами в денежной или натуральной форме за квартал, предшествовавший кварталу обращения за жилищным пособием (далее – расчетный период).
27. Если один из членов семьи проработал менее квартала, за который исчисляется доход, в совокупном доходе семьи учитывается его доход за проработанное время в этом квартале.
28. При единовременном получении дохода, причитающегося к выплате более чем за один квартал, в совокупном доходе учитывается вся сумма дохода полученного в расчетном периоде.
29. Доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по рыночному курсу обмена валют в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и стандартами бухгалтерского учета.
30. Среднемесячный совокупный доход рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи за квартал на 3 месяца.
7. Виды доходов, учитываемых при исчислении совокупного дохода семьи
31. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами за расчетный период:
1) доходы, получаемые в виде оплаты труда, социальных выплат;
2) доходы от предпринимательской и других видов деятельности;
3) доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев;
4) доходы от личного подсобного хозяйства - приусадебного хозяйства, включающего содержание скота и птицы, садоводство, огородничество;
5) иные доходы.
32. В совокупном доходе семьи не учитываются:
1) государственная адресная социальная помощь;
2) жилищное пособие;
3) единовременное пособие на погребение;
4) единовременное государственное пособие в связи с рождением ребенка;
5) материальная помощь на открытие собственного дела и (или) развитие личного подсобного хозяйства.
В случае, если материальная помощь на открытие собственного дела и (или) развитие личного подсобного хозяйства использована не по назначению, совокупный доход исчисляется с учетом суммы оказанной помощи;
6) единовременная материальная помощь, оказываемая из средств местных бюджетов, к праздничным и юбилейным датам;
7) алименты, выплачиваемые одним из членов семьи на лиц, не проживающих в данной семье;
8) оплата поездки граждан на бесплатное или льготное протезирование;

Ескерту. 25 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
26. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде тұрғын үй жәрдемақсына өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсанда (бұдан әрi - есептеу кезеңі) Қазақстан Републикасында және одан тыс жерлерде ақшалай немесе заттай түрде алынған табыстың барлық түрлерi есептеледі.
27. Егер отбасының бір мүшесі табыс есептелетін тоқсаннан аз уақыт жұмыс істесе, осы тоқсанда жұмыс істеген барлық уақыты отбасының жиынтық табысына есептеледі.
28. Бір тоқсанан астам уақытқа төленуге тиесілі табыс бiр мезгілде алынған кезде жиынтық табысқа есептеу кезеңінде алынған табыстың барлық соммасы есептеледі.
29. Шетелдiк валютада алынған табыс Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есеп беру туралы заңнамасында және бухгалтерлiк есеп стандарттарында белгiленген тәртiппен валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютаға қайта есептеледi.
30. Орташа жан басына шаққандағы табыс отбасының тоқсан ішіндегі жиынтық табысын отбасы мүшелерінің санына және 3 айға бөлу жолымен белгіленеді.
7. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде ескерілетін табыс түрлерi
31. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде есептеу кезеңінде алынған табыстың барлық түрлерi ескеріледі:
1) еңбекақы, әлеуметтiк төлемдер түрiнде алынатын табыс;
2) кәсiпкерлiк және басқа да қызмет түрлерiнен түсетiн табыс;
3) балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент түрiндегi табыс;
4) жеке қосалқы шаруашылықтан - мал мен құс ұстауды, бағбандықты, бақша өсiрудi қамтитын үй жанындағы шаруашылықтан түсетін табыс;
5) өзге де табыстар.
32. Отбасының жиынтық табысында мыналар есепке алынбайды:
1) мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек;
2) тұрғын үй жәрдемақысы;
3) жерлеуге арналған бiр жолғы жәрдемақы;
4) бала тууына байланысты берiлетiн бiр жолғы мемлекеттiк жәрдемақы;
5) жеке iсiн ашуға және (немесе) жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға арналған материалдық көмек.
Егер жеке iсiн ашуға және (немесе) жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға арналған материалдық көмек мақсатына сай пайдаланылмаса, жиынтық табыс көрсетілген көмек сомасын ескере отырып есептеледi;
6) мерекелік және мерейтойлық күндерге мемлекеттік бюджет қаражаттары есебінен көрсетілетін біржолғы материалдық жәрдем;
7) отбасы мүшелерінің бipeуiне осы отбасында тұрмайтын адамдарға төлейтiн алимент;
8) азаматтардың тегiн немесе жеңiлдiкпен протездеуге баруға жолына төленетін жолақы;

9) содержание граждан на время протезирования;
10) стоимость льготного проезда граждан за пределы населенного пункта на лечение, стоимость льготного проездного билета в городском общественном транспорте (кроме такси, трамвая);
11) натуральные виды помощи, оказанные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в виде:
лекарственных препаратов;
санаторно-курортного лечения;
протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт);
средств передвижения (кресло-коляски) и других средств реабилитации, выделенных инвалидам;
бесплатного питания учащихся в период получения образования;
бесплатного питания и помощи, оказываемой в организациях образования в соответствии с законодательством об образовании;
12) благотворительная помощь в денежном и натуральном выражении;
13) помощь, оказанная семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций.
14) средства, предусмотренные законодательными актами по вопросам миграции населения, оралманам на:
возмещение расходов по проезду к постоянному месту жительства и провозу имущества (в том числе скота);
приобретение жилья по месту прибытия и выплату единовременных пособий;
15) помощь, в денежном или натуральном выражении, оказываемая из средств местных бюджетов, в том числе материальная помощь отдельным категориям граждан в связи с увеличением цен на основные продукты питания.
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 02.07.2008 N 11/7 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
8. Доходы, полученные в виде оплаты труда, социальных выплат, учитываемые при исчислении совокупного дохода.
33. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются доходы (кроме указанных в пункте 32 настоящих Правил), полученные в виде:
1) начисленных работодателем сумм в качестве оплаты труда, а именно:
все виды заработной платы, в том числе сдельная, повременная, а также премии, доплаты, надбавки в денежной и натуральной формах (независимо от источника финансирования, включая денежные суммы, выплачиваемые работникам в соответствии с законодательством Республики Казахстан за период, когда за ними в соответствии с законодательством Республики Казахстан сохраняется заработная плата);
заработная плата, сохраняемая на время отпуска, а также денежная компенсация за неиспользованный трудовой отпуск;
компенсации, выплачиваемые при расторжении индивидуального трудового договора в случаях ликвидации организации (юридического лица) или прекращения деятельности работодателя (физического лица), сокращения численности или штата работников в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
заработная плата за период выполнения временных, сезонных и общественных работ.
заработная плата работников, занятых на сезонных работах, учитывается в совокупном доходе семьи на момент ее получения. В период отсутствия заработной платы совокупный доход исчисляется без ее учета;
комиссионное вознаграждение, выплачиваемое страховым агентам и брокерам;
другие виды выплат, не учитываемые при исчислении заработной платы и выплачиваемые за счет средств организаций, кроме пособий на рождение ребенка и погребение;
денежное довольствие военнослужащих, в том числе, проходящих службу по контракту, и лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, а также приравненных к ним категорий граждан с учетом надбавок и доплат, за исключением денежного довольствия военнослужащих срочной службы;
оплаты труда по найму;
суммы кредита, выплаченные работодателем. Указанные выплаты распределяются на установленный срок погашения кредита;

9) протездеу уақытында азаматтарды ұстау;
10) азаматтардың елдi мекеннен тыс жерлерге емделуге жеңілдiкпен жол жүру құны, қалалық қоғамдық көлікте (такси, трамвайдан басқа) жеңілдікпен жол жүру билетінің құны;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заттай көрсетілген көмек:
дәрілiк препараттар;
санаторийлiк-курорттық емдеу;
протездік-ортопедиялық бұйымдар (жасау және жөндеу);
жүрiп-тұру құралдары (кресло-арбалар) мен мүгедектерге бөлiнген басқа да сауықтыру құралдары;
бiлiм алу кезеңiнде оқушыларды тегiн тамақтандыру түрiнде;
білім туралы заңнамаға сәйкес білім беру ұйымдарының тегін көрсететін көмегі және тамақтандыруы;
12) ақшалай және заттай түрдегі (құндық бағадағы) қайырымдылық көмек;
13) төтенше жағдайлар салдарынан олардың денсаулығына және мүлкiне келтірілген зиянды өтеу мақсатында отбасына көрсетiлген көмек.
14) тұрғындардың көш-қоны мәселесі жөніндегі заңнамалық актілерде оралмандардың:
тұрақты тұратын мекенжайына келу және мүліктерін әкелу (оның ішінде малын);
келген жерден тұрғын үй алу шығындарының орнына төлеуге және біржолғы жәрдемақы төлемдерін төлеуге қарастырылған қаражат;
15) жергілікті бюджеттен ақшалай немесе заттай көрсетілетін көмек, оның ішінде азаматтардың жекеленген санаттарына негізгі азықтық тағамдар бағасының өсуіне байланысты көрсетілетін материалдық көмек.
Ескерту. 32-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2008.07.02 N 11/7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
8. Жиынтық табысты есептеу кезiнде ескерілетін, еңбекақы, әлеуметтiк төлемдер түрінде алынған табыстар
33. Жиынтық табысты есептеу кезiнде отбасының мынадай (осы Қағиданың 32-тармағында көрсетiлгендерден басқа) түрде алынған табысы есепке алынады:
1) жұмыс берушi еңбекақы ретiнде есептеген, сомасы атап айтқанда:
жалақының барлық түрлерi, оның iшiнде кесiмдi, мерзiмдi, сондай-ақ ақшалай және заттай нысандағы сыйлықақылар, қосымша ақылар, үстемеақылар (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалақысы сақталатын кезеңге қызметкерге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төленетiн ақшалай соманы қоса алғанда, қаржыландыру көзiне қарамастан);
демалыс уақытында сақталатын жалақы, сондай-ақ пайдаланылмаған еңбек демалысы үшiн ақшалай өтемақы;
ұйымды (заңды тұлға) тарату немесе жұмыс берушiнiң (жеке тұлғаның) қызметiн тоқтатқан кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерде қызметкерлер саны немесе штаты қысқартқан жағдайда жеке еңбек шартының бұзылуы кезiнде төленетiн өтемақылар;
уақытша, маусымдық және қоғамдық жұмыстарды орындау кезеңiндегi жалақысы;
маусымдық жұмыстармен айналысатын қызметкерлердің жалақысы, оны алған кезеңнен бастап отбасының жиынтық табысына есептеледі. Жалақы болмаған кезеңде, ол жиынтық табысқа есептелмейді.
сақтандыру агенттерi мен брокерлерге төленетiн комиссиялық сыйақысы;
бала туғанда және жерлеуге берiлетiн жәрдемақылардан басқа, жалақы есептеу кезiнде ескерiлмейтiн және ұйым қаражатының есебiнен төленетiн басқа да төлем түрлерi;
мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердiң ақшалай үлесiн қоспағанда, әскери қызметшiлердiң, оның iшiнде келiсiм-шарт бойынша қызмет өткерiп жүргендердiң және iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, сондай-ақ соларға теңестiрiлген азаматтар санаттарының үстемеақылары мен қосымша ақылары ескерiлген ақшалай үлесi;
жалдау бойынша төленетiн еңбекақы;
жұмыс берушi төлеген несие сомасы. Көрсетiлген төлемдер несиені өтеудiң белгiленген мерзiмiне бөлiп таратылады;

2) социальных выплат, а именно:
все виды пенсий, компенсационные выплаты к ним, назначаемые в порядке, установленном законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту;
специальные государственные пособия;
государственные специальные пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, а также работах с особо вредными и тяжелыми условиями труда;
социальные выплаты из государственного фонда социального страхования;
государственные пособия по уходу за ребенком до достижения им одного года;
ежемесячные государственные пособия на детей до восемнадцати лет;
материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;
стипендия, выплачиваемая учащимся, студентам, аспирантам, докторантам, слушателям других учебных заведений независимо от источника финансирования;
пособия по социальному обеспечению за счет средств работодателя;
дополнительные надбавки на уход к государственным социальным пособиям одиноким инвалидам 1, 2 группы, нуждающимся в посторонней помощи, и другие регулярные выплаты из бюджета по решению органов местного государственного управления;
стоимость натуральных видов помощи, (кроме указанных в  подпункте 11) пункта 32 настоящих Правил), предоставляемой в соответствии с законами и иными нормативными правовыми актами, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи;
иные надбавки и доплаты ко всем видам выплат, указанным в настоящем разделе, установленных законодательными актами Республики Казахстан, органами местного государственного управления, учреждениями и другими организациями.
Сноска. Пункт 33 с изменениями, внесенными решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
34. В состав совокупного дохода включаются единовременные выплаты и ежемесячные суммы, выплачиваемые работодателем в соответствии с законодательством о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью работников во время исполнения ими трудовых и служебных обязанностей.
35. Доходы, полученные в виде оплаты труда, социальных выплат, подтверждаются справками об их размерах.
9. Доходы от предпринимательской и других видов деятельности, учитываемые при исчислении совокупного дохода.
36. При исчислении совокупного дохода от предпринимательской и других видов деятельности учитываются доходы:

2) әлеуметтiк төлемдер, атап айтқанда:
зейнетақылардың барлық түрлерi оларға, Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтiк құқықтық актілерінде белгiленген тәртiппен тағайындалатын өтемақы төлемдерi;
мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар;
арнаулы мемлекеттiк жәрдемақылар;
жерасты және ашық кен жұмыстарында, сондай-ақ еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ауыр жұмыстарда iстеген адамдарға берiлетiн мемлекеттiк арнаулы жәрдемақылар;
мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдер;
бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар;
он сегіз жасқа толғанға дейінгі балаларға төленетін айсайынғы мемлекеттік жәрдемақы;
үйде тәрбиеленетiн және оқитын мүгедек-балаларды материалдық қамсыздандыру;
қаржыландыру көзiне қарамастан, оқушыларға, студенттерге, аспиранттарға, докторанттарға, басқа да оқу орындарының тыңдаушыларына төленетiн стипендия;
жұмыс берушiнiң қаражаты есебiнен берiлетiн әлеуметтiк қамсыздандыру жөнiндегi жәрдемақылар;
1, 2-топтағы жалғызiлiктi, басқа адамның көмегiне мұқтаж мүгедектердiң мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларына қосылатын күтiмге арналған қосымша үстемеақылар мен жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының шешiмi бойынша бюджеттен берiлетiн басқа да қосымша төлемдер;
заңдарға және өзге де нормативтiк құқықтық актілерге сәйкес берiлетiн (осы Қағиданың 32-тармағының 11) тармақшасында көрсетiлгендерден басқа) заттай көмек түрлерiнiң құны, сондай-ақ осы көмектiң орнына төленетiн сома;
осы бөлiмде көрсетiлген, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгiленген, жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдары, мекемелер мен басқа да ұйымдар белгiлеген барлық төлем түрлерiне өзге де үстемеақылар мен қосымша ақылар.
Ескерту. 33 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
34. Жиынтық табыстың құрамына қызметкер еңбек және қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде, оның өмiрi мен денсаулығына келтiрiлген зиянды өтеу туралы заңнамаға сәйкес жұмыс берушi төлейтiн бiр жолғы төлемдер мен ай сайынғы сома қосылады.
35. Еңбекақы, әлеуметтік төлемдер түрінде алынған табыс, олардың мөлшерi туралы анықтамалармен расталады.
9. Жиынтық табысты есептеу кезiнде ескерілетін кәсіпкерлік және басқа да қызмет түрлерінен алынатын табыстар
36. Жиынтық табысты есептеу кезiнде ескерілетін кәсiпкерлiктен және басқа да қызмет түрлерiнен алынатын табыстар:

1) от реализации продукции (работ, услуг);
2) от прироста стоимости при реализации товарно-материальных ценностей, имущества;
3) полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства и от условной земельной доли и имущественного пая.
Исчисление совокупного дохода членов крестьянского хозяйства производится с учетом фактически полученного дохода от реализации сельскохозяйственной продукции, указанной в декларации о полученных доходах, представляемой в налоговые органы. При этом годовой доход делится на двенадцать месяцев и соответствующая его часть включается в общий совокупный доход за определяемый период;
4) от самостоятельной занятости.
37. Лица, занятые работой у отдельных граждан, подтверждают заработок копией договора, справкой нанимателя или на основании заявления.
Совокупный доход лиц, занятых работой у отдельных граждан без заключения договоров, подтверждается на основании их заявления. При этом натуральная часть заработной платы включается в совокупный доход в денежном эквиваленте по рыночным ценам.
38. Доходы самостоятельно занятого населения подтверждаются письменным заявлением.
39. Доходы лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью на условиях специального налогового режима, подтверждаются на основании разового талона, патента, упрощенной декларации.
Официально не подтвержденные доходы, включая доходы, полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства, учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы на каждого работающего.
10. Доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев, учитываемые при исчислении совокупного дохода.
40. В составе совокупного дохода учитываются алименты на детей и других иждивенцев.
Алименты, а также дополнительные суммы алиментов, полученные в связи с перерасчетом заработка плательщика алиментов, учитываются в совокупном доходе по времени их получения.
41. В случае, когда лица не имеют возможности взыскать алименты по причине отсутствия сведений о местонахождении лица, обязанного содержать иждивенцев, совокупный доход семьи исчисляется на основании письменного заявления с приложением документов от соответствующих органов о нахождении указанного лица в розыске.
42. В случае, когда плательщик уклоняется от уплаты алиментов, совокупный доход исчисляется без учета алиментов (при предоставлении справки от судоисполнителя).
43. Совокупный доход исчисляется без учета алиментов, в случаях, когда плательщик:
находится в местах лишения свободы, либо изоляторе временного содержания (при предоставлении справки от судебного исполнителя или из исправительного учреждения, о том, что алименты на детей не перечисляются с указанием периода нахождения в местах лишения свободы, либо изоляторе временного содержания);
находится на лечении или состоит на учете в туберкулезном, психоневрологическом диспансерах (стационарах), лечебно-трудовом профилактории (при предоставлении справки);
выбыл на постоянное местожительство в государства, с которыми Республика Казахстан не имеет соответствующего соглашения;
уклоняется от содержания детей и других иждивенцев в связи с злоупотреблением спиртными напитками, наркотическими веществами, что подтверждается справкой компетентного органа.

1) өнiмдi (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан;
2) тауарлық-материалдық құндылықтарды, мүлiктi сату кезiндегi құн өсiмiнен;
3) шаруа (фермер) қожалығы қызметiнiң нәтижесiнде және шартты жер үлесi мен мүлiк жарнасынан алынған.
Шаруа қожалығы мүшелерiнiң жиынтық табысын есептеу салық органдарына ұсынылатын, алынған табыс туралы декларацияда көрсетiлген ауыл шаруашылығы өнiмiн сатудан нақты алынған табыс ескерiле отырып жүргiзiледi. Бұл ретте жылдық табыс он екі айға бөлiнедi және оның тиiстi бөлiгi айқындалатын кезеңдегi жалпы жиынтық табысқа қосылады;
4) өзiн-өзi жұмыспен қамтудан түскен табыстар.
37. Жекелеген азаматтарда жұмыс iстейтiн адамдар жалақысын шарттың көшiрмесiмен, жалға алушының анықтамасымен немесе өтiнiш негiзiнде растайды.
Жеке азаматтарда шарттар жасамай жұмыс iстейтiн адамдардың жиынтық табысы, олардың өтiнiштерi негiзiнде расталады. Бұл ретте жалақының заттай бөлiгi жиынтық табысқа нарықтық баға бойынша ақшалай баламада қосылады.
38. Өзiн-өзi жұмыспен қамтыған халықтың табысы жазбаша өтiнiшпен расталады.
39. Кәсiпкерлiк қызметпен арнаулы салық режимi жағдайында айналысатын адамдардың табысы бiр жолғы талон, патент, оңайлатылған декларация негiзiнде расталады.
Шаруа (фермер) қожалығы қызметiнiң нәтижесiнде алынған табысты қоса алғанда, ресми расталмаған табыс әрбiр жұмыс iстеушiге шаққанда ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде есепке алынады.
10. Жиынтық табысты есептеу кезiнде ескерілетін, балаларға және басқа да асырауындағыларға алимент түрiнде алатын табыстары
40. Балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент жиынтық табыс құрамында кіреді.
Алименттер, сондай-ақ алимент төлеушiнiң жалақысын қайта есептеуге байланысты алынған алименттiң қосымша сомасы жиынтық табысқа, олардың алынған уақыты бойынша есепке алынады.
41. Адамдардың асырауындағыларды ұстауға мiндеттi адамның тұрғылықты жерi туралы мәлiметтердiң болмауы себебiнен алимент өндiрiп алуға мүмкiндiгi болмаған жағдайда, отбасының жиынтық табысы көрсетiлген адамның iздеуде жүргенi туралы тиiстi органдардан алынған құжаттар қоса берiлген жазбаша өтiнiш негiзiнде есептеледi.
42. Егер төлеушi алимент төлеуден жалтарған жағдайда, жиынтық табысқа алимент есепке алынбай есептеледi (сот атқарушысының анықтамасы болған жағдайда).
43. Жиынтық табыс алименттерді есепке алмай мына жағдайларда есептеледі:
егер төлеуші бас бостандығынан айыру орнындарында немесе уақытша ұстау изоляторында болса (түзеу мекемесінен балаларына алимент аудармайды бас бастандығынан айыру орындарында немесе уақытша ұстау изоляторында ұстау уақытын көсету деген анықтама сот орындаушысынан немесе берілген жағдайда);
туберкулездік, психоневрологиялық диспансерлерде (стационарларда), еңбекпен түзеу профилакториясында емделуде немесе еспте болған болса (анықтамалармен негізделгенде);
Қазақстан Республиксасымен тиісті келісімі жоқ мемлекеттке тұрғылықты тұруға кеткен болса;
өкілетті орган анықтамасымен расталған ішкілікке салынған, нашақорлық жолына түсіп, балаларын мен басқа да асырауындағыларды күтеуден бас тартқан болса.

Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 02.07.2008 N 11/7 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
44. Если мать ребенка не состоит в зарегистрированном браке с отцом ребенка, совместно с ним не проживает и не имеет решения суда о взыскании алиментов, совокупный доход исчисляется без учета алиментов.
45. Если брак между родителями не расторгнут, но взысканы алименты с одного из супругов, при совместном проживании с семьей данного супруга в совокупный доход учитываются его доходы полностью. В случае раздельного проживания супругов, в совокупном доходе семьи учитываются алименты.
46. Полученные алименты на детей и других иждивенцев, подтверждаются справками организаций о перечисленных алиментах либо квитанцией почтовых переводов о полученных алиментах, а также на основании письменного заявления с приложением решения судебных органов о взыскании алиментов. При образовании задолженности по алиментам за период свыше 3 месяцев, представляется постановление судебного исполнителя об определении задолженности по алиментам.
11. Доходы от личного подсобного хозяйства, учитываемые при исчислении совокупного дохода.
47. В состав совокупного дохода включаются доходы от личного подсобного хозяйства (от разведения домашнего скота, птицы, выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции).
48. Доход от личного подсобного хозяйства, полученный от выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции, содержания и разведения скота и птицы, учитываемый в совокупном доходе, рассчитывается на основании сведений заявителя о наличии и размерах личного подсобного хозяйства.
49. Доход от личного подсобного хозяйства рассчитывается уполномоченным органом (на основе приложений 6, 7, 8 к настоящим Правилам). Город Темиртау по природным условиям Карагандинской области относится к сухостепной зоне.
Доход, полученный от реализации выращенной в личном подсобном хозяйстве цветочной продукции, а также от разведения пушных зверей, пчел, птицы (кроме курей, гусей, уток), включается в совокупный доход на основании письменного заявления.
50. Стоимость произведенной продукции с одной сотки земли (одной головы) определяется путем умножения средней урожайности выращиваемых культур (средней продуктивности скота и птицы, содержащихся в личном подсобном хозяйстве) на среднюю цену 1 кг продукции (согласно приложению 6 к настоящим Правилам), и вычитается средний уровень расходов.
51. Для расчета дохода используются среднегодовые цены предыдущего календарного года, сложившиеся в области на продукцию растениеводства и животноводства, представляемые областными органами по статистике в областной уполномоченный орган.
При реализации скота (птицы) в расчетном периоде в совокупный доход включается единовременный доход по ценам, сложившимся на рынках живого скота, по данным областных органов по статистике.
Совокупный доход исчисляется без учета дохода от рабочего скота (лошадь, верблюд и другие) и скота, не принесшего потомства (например, яловая корова) в течение одного года. При содержании в личном подсобном хозяйстве указанного скота более года доход учитывается как от скота мясного направления.

Ескерту. 43 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2008.07.02 N 11/7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
44. Егер баланың анасы баланың әкесімен некеде тұрмаса, онымен бірге тұрмаса және алимент өндіріп алу туралы сот шешімі болмаса, жиынтық табыс алименттi есепке алмай есептеледi.
45. Егер ата-анасының арасында неке бұзылмай жұбайлардың бiреуiнен алимент өндiрiп алынса, осы жұбайы отбасымен бiрге тұрған кезде оның табысы жиынтық табыста толық есепке алынады. Жұбайлар бөлек тұрған жағдайда, отбасының жиынтық табысында алимент есепке алынады.
46. Балаларға және басқа да асырауындағыларға алынған алимент ұйымдардың аударылған алимент туралы анықтамаларымен не пошта аударымдарының алынған алимент туралы түбiртегiмен, сондай-ақ сот органдарының алимент өндiрiп алу туралы шешiмi қоса берiлген жазбаша өтiнiш негiзiнде расталады. Алимент бойынша 3 айдан астам кезең үшiн берешек пайда болғанда сот орындаушысының алимент бойынша берешектi айқындау туралы қаулысы ұсынылады.
11. Жиынтық табысты есептеу кезiнде ескерілетін, жеке қосалқы шаруашылықтан алынған табыстар
47. Жеке қосалқы шаруашылықтан (үй малын, құс өсіруден, ауыл шаруашылығы (гүл) өнімдерін өсіруден) түскен табыс жиынтық табыстың құрамына қосылады.
48. Жиынтық табыста есепке алынатын жеке қосалқы шаруашылықтан, ауыл шаруашылығы (гүл) өнiмдерiн өсiруден, мал мен құс ұстаудан және өсiруден алынған табыс өтiнiш берушiнiң жеке қосалқы шаруашылығы және оның мөлшерi туралы мәлiметтерiнiң негiзiнде есептеледi.
49. Жеке қосалқы шаруашылықтан алынған табысты уәкiлеттi орган осы Қағиданың 6, 7, 8 қосымшаларының негiзiнде есептейдi. Теміртау қаласы Қарағанды облысының табиғат жағдайына байланысты қуаң далаға жатады.
Жеке қосалқы шаруашылықта өсiрiлген гүл өнiмдерiн сатудан, сондай-ақ терiсi бағалы аңдар, ара, құс (тауықтан, қаздан, үйректен басқа) өсiруден алынған табыс жиынтық табысқа жазбаша өтiнiштiң негiзiнде қосылады.
50. Бiр сотка жерден (бip бастан) өндiрiлген өнiмнiң құны өсiрiлетiн дақылдың орташа түсiмiн (жеке қосалқы шаруашылықта ұсталатын мал мен құстың орташа өнiмдiлiгiн) 1 кг өнiмнiң орташа бағасына көбейту жолымен айқындалады (ocы Қағиданың 6-қосымшасына сәйкес) және шығыстардың орташа деңгейi шегерiледi.
51. Табысты есептеу үшiн алдыңғы күнтiзбелiк жылдың өсiмдiк шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнiмдерiне облыста қалыптасқан, облыстық статистика органдары облыстық уәкiлеттi органға ұсынатын орташа жылдық бағалары пайдаланылады.
Малды (құсты) есептi кезеңде сату кезiнде жиынтық табысқа облыстық статистика органдарының деректерi бойынша тiрi мал нарығында қалыптасқан бағалар бойынша бiр жолғы табыс қосылады.
Жиынтық табыс жұмыс малы (жылқы, түйе және басқалары) мен бiр жыл iшiнде төлдемеген малдан (мәселен, қысыр сиыр) түскен табыс ескерiлмей есептеледi. Жеке қосалқы шаруашылықта көрсетiлген мал бiр жылдан астам ұсталса, табыс ет бағытындағы малдан түскен табыс ретiнде есепке алынады.

52. Доход от домашнего скота, птицы, непродуктивного возраста (молодняк), (согласно приложению 7 к настоящим Правилам), учитывается лишь в случае его дарения или реализации (продажа, убой). В совокупный доход семьи включается стоимость молодняка по ценам, сложившимся на рынках живого скота, представленным областными органами по статистике.
53. При наличии домашнего скота, птицы, (кроме указанных в пункте 52 настоящих Правил), совокупный доход определяется путем деления годовой суммы дохода на двенадцать месяцев. Полученная величина умножается на число месяцев в расчетном периоде.
54. Индивидуальная нормативная карточка расчета доходов от личного подсобного хозяйства, (согласно приложению 8 к настоящим Правилам), заполняется уполномоченным органом на основе данных заявителя.
12. Иные доходы, учитываемые при исчислении совокупного дохода.
55. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются следующие иные доходы:
1) от сдачи в аренду недвижимого имущества и транспортных средств;
2) от ценных бумаг (дивиденды);
3) от реализации иностранной валюты;
4) от продажи драгоценных камней и драгоценных металлов, ювелирных изделий, изготовленных из них, и других предметов, содержащих драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведений искусства и антиквариата;
5) от продажи недвижимого имущества и транспортных средств;
6) в виде авторского вознаграждения;
7) полученные в виде дарения, наследования недвижимого имущества, транспортных средств и другого имущества;
8) от использования кредита (микрокредита);
9) безвозмездно полученные деньги;
10) вознаграждение (интерес) по денежным вкладам;
11) денежные переводы;
12) выигрыши в натуральном и (или) денежном выражении, полученные на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по лотереям, розыгрышам, включая по вкладам и долговым ценным бумагам;
13) прочие заявленные доходы, включая денежную и натуральную помощь (в стоимостном выражении) родственников и других лиц. Указанные доходы учитываются по времени получения и подтверждаются письменным заявлением.
Студентам, обучающимся в системе среднего образования, а также на платной основе очной формы обучения высшего и среднего специального образования без получения стипендии в совокупный доход учитывается добровольно заявленный доход.
56. Официально не подтвержденные доходы от сдачи в аренду недвижимости и транспортных средств учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы в месяц.
57. В совокупном доходе не учитываются суммы полученных кредитов (микрокредитов).
58. Доход, полученный от продажи недвижимого имущества и транспортных средств, включается в общий совокупный доход единовременно по дате получения.
В случае приобретения другого недвижимого имущества (транспортного средства) в совокупном доходе семьи учитывается разница между суммой, вырученной от продажи недвижимости (транспортного средства) и стоимостью приобретенного недвижимого имущества (транспортного средства).
Приложение 1
к решению 31 сессии
Темиртауского городского маслихата
от 14 июля 2006 года N 31/7
ЗАЯВЛЕНИЕ
о назначении жилищного пособия

52. Осы Қағиданың 7-қосымшасына сәйкес өнiм бермейтiн жастағы (төл) үй малынан, құстан түсетiн табыс ол сыйға тартылған немесе өткiзiлген (сату, сою) жағдайда ғана есепке алынады. Төлдiң құны отбасының жиынтық табысына тiрi мал нарығында қалыптасқан, облыстық статистика органдары ұсынған бағалар бойынша қосылады.
53. Үй малы, құс болған кезде жиынтық табыс (осы Қағиданың 52-тармағында көрсетiлгендерден басқа) табыстың жылдық сомасын он екi айға бөлу жолымен айқындалады. Шыққан сан есептеу кезеңдегi айлардың санына көбейтiледi.
54. Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табыс есебiнiң жеке нормативтiк карточкасын (осы Қағиданың 8-қосымшасына сәйкес) уәкiлеттi орган өтiнiш берушiнiң деректерi негiзiнде толтырады.
12. Жиынтық табысты есептеу кезiнде ескерілетін өзге табыстар
55. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде мынадай өзге де табыстар ескертіледі:
1) жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден;
2) бағалы қағаздардан (дивидендтер);
3) шетелдiк валютаны өткiзуден;
4) асыл тастар мен қымбат бағалы металдарды, олардан жасалған зергерлiк бұйымдарды және құрамында асыл тастар мен қымбат бағалы металдар бар басқа да заттарды, сондай-ақ өнер туындыларын және антиквариат сатудан;
5) жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын сатудан;
6) авторлық сыйақы түрiндегi;
7) жылжымайтын мүлiктi, көлiк құралдарын және басқа да мүлiктi сыйға тарту, мұрагерлiкке алу түрiнде алынған;
8) несиені (шағын несиені) пайдаланудан;
9) қайтарымсыз алынған ақшадан;
10) ақша салымдары бойынша сыйақы (мүдде);
11) ақшалай аударымдар;
12) байқауларда, жарыстарда (олимпиадаларда), фестивальдарда, лотереялар, салымдар мен борышкерлiк бағалы қағаздар бойынша ұтыстарды қоса алғанда, ақшалай және (немесе) заттай түрдегi ұтыстар;
13) туысқандарының және басқа да адамдардың ақшалай және заттай көмегiн (құн түрiнде) қоса алғанда, өзге де анықталған табыстар.
Көрсетiлген табыс алынған уақыты бойынша есепке алынады және жазбаша өтiнiшпен расталады.
Орта білім беру, сондай-ақ жоғары және орта арнаулы білім беру жүйесінде ақылы негізде күндізгі бөлімде оқитын, шәкіртақы алмайтын студенттердің жиынтық табысына ерікті айтылған табысы есептеледі.
56. Жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден алынған, ресми расталмаған табыс бiр айдағы ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде есепке алынады.
57. Алынған несиелердiң (шағын несиелердiң) сомасы жиынтық табыста есепке алынбайды.
58. Жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын сатудан алынған табыс, оның алынған күннен бастап жалпы жиынтық табысқа қосылады.
Басқа жылжымайтын мүлікті (көлiк құралын) сатып алған жағдайда, жылжымайтын мүлікті (көлiк құралын) сатудан алынған сома мен сатып алынған жылжымайтын мүлік (көлiк құралы) құнының арасындағы айырма отбасының жиынтық табысында есепке алынады.
Теміртау қалалық мәслихаттың
2006 жылғы 14 шілде
31 сессиясының N 31/7 шешіміне
1 қосымша
Тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау туралы
ӨТІНІШ

Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
Прошу начислить моей семье, состоящей из _________ человек, включая заявителя, пособие по возмещению затрат по оплате содержания жилья, потреблению коммунальных услуг, а также по повышению тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций.
Я и члены моей семьи даем свое разрешение на раскрытие информации о доходах, которое может быть предъявлено юридическим и физическим лицам, как подтверждение нашего согласия на выдачу государственному учреждению "Отдел занятости и социальных программ города Темиртау" сведений о доходах членов нашей семьи.
ДАННЫЕ ЗАЯВИТЕЛЯ
Ф.И.О.______________________________________________________________
Данные документа, удостоверяющего личность__________________________
(дата рождения заявителя, ____________________________________________________________________
N и дата выдачи документа)
РНН ___________________________ СИК ______________________________
Тип дохода _________________________________________________________
Других доходов, кроме указанных в заявлении, не имею _______________
Адрес проживания: __________________________________________________
Телефон ____________________________________________
Принадлежность _____________________________________
(поставщик коммунальных услуг)
Тип __________________________________
(частное, государственное)
Общая площадь ___________________ Количество комнат ________________
Подпись заявителя __________________________
Дата подачи ________________________________
Приложение 2
к решению 31 сессии
Темиртауского городского маслихата
от 14 июля 2006 года N 31/7
ДОГОВОР
на предоставление жилищного пособия
Сноска. Приложения 2 с изменениями, внесенными решениями Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 02.07.2008 N 11/7 (порядок введения в действие см. в пункте 2); от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
"__"________ 200__г.                                    г. Темиртау
1. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Темиртау" с одной стороны и собственник (наниматель, арендатор) жилья с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем.
2. На основании представленных собственником (нанимателем, арендатором) жилья документов государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Темиртау" предоставляет жилищное пособие _________________________________________________,
Ф.И.О. собственника (нанимателя, арендатора)
имеющему семью из _____ человек в безналичной (наличной) форме сроком на шесть месяцев с месяца подачи заявления.

Ескерту. 1 қосымшаға өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
Өтініш етушіні қоса есептегенде _______ адамнан тұратын менің отбасыма тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметке, сондай-ақ қызмет көрсету үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуы бойынша төленген шығындарды қайтару үшін жәрдемақы төлеуіңізді өтінем.
Мен және менің отбасымның мүшелері, біздің келісіміміздің айғағы ретінде, отбасы мүшелерінің жеке және заңды тұлғаларға көрсетуге болатын табыстары туралы мәліметтерді "Теміртау қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі беруге рұқсат етеміз.
ӨТІНІШ ИЕСІ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТ
Ф.А.Т. _______________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаты ____________________________________
____________________________________________________________________
(өтініш етушінің туған күні, айы, жылы,
____________________________________________________________________
құжаттың берілген күні ж/е нөмірі)
СТТН ______________________________ ӘЖК___________________
Табыс түрі ________________________
Өтініште көрсетілген табыстардан басқа табыстарым жоқ ______________
Мекен-жайым ________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Қызмет көрсетуші ___________________ Типі __________________________
(коммуналдық қызмет көрсетуші)  (жеке меншіктік, мемлекеттік)
Жалпы алаңы _____________________ Бөлмелер саны ____________________
Өтініш берушінің қолы __________________________
Берілген күні __________________________________
Теміртау қалалық мәслихаттың
2006 жылғы 14 шілде
31 сессиясының N 31/7 шешіміне
2 қосымша
Тұрғын үй жірдемақысын беруге
КЕЛІСІМ-ШАРТ
Ескерту. 2 қосымшаға өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2008.07.02 N 11/7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
Теміртау қаласы                              200__ж. "__" ___________
1. "Теміртау қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі бір жақтан және екінші жақтан тұрғын үй иесі (жалдаушы, жалға алушы) төмендегідей етіп осы келісім-шартты жасады.
2. "Теміртау қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі тұрғын үй иесімен (жалдаушымен, жалға алушымен) ұсынылған құжаттар негізінде тұрғын үй жәрдемақысына өтініш берген айдан бастап, қолма-қол немесе қолма-қол ақысыз түрінде алты ай мерзімге отбасысы __________ адамнан тұратын, ____________________________________________________________________
______________________________________________________тағайындалады.
үй иесінің (жалдаушының, жалға алушының Ф.А.Т.)

3. Собственник (наниматель, арендатор) жилья за предоставление в государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Темиртау" заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной компенсации, лишается права на получение пособия в течение шести месяцев, а незаконно полученные в виде жилищного пособия суммы подлежат возврату в установленном законодательством порядке.
4. Собственник (наниматель, арендатор) жилья должен предоставлять в государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Темиртау" сведения (квитанции) о расходах по оплате за содержание жилья и коммунальных услуг, а также о доходах и составе семьи, ежеквартально.
5. Настоящий договор является основанием для предоставления жилищного пособия.
6. исключен решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
7. Сумма жилищного пособия может быть изменена при изменении доли предельно допустимых расходов семьи на оплату содержания жилья и коммунальных услуг, ставок и тарифов на коммунальные услуги, содержание жилья, размера совокупного семейного дохода и состава семьи.
Начальник                             Собственник
государственного учреждения           (наниматель, арендатор),
"Отдел занятости и социальных         жилья
программ города Темиртау"
__________________________            _______________________
(подпись)                          (подпись)
Приложение 3
к решению 31 сессии
Темиртауского городского маслихата
от 14 июля 2006 года N 31/7
СПРАВКА
о составе семьи и размере общей площади занимаемого жилья
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 03.09.2009 N 20/6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
Дана гражданину (ке) _________________________________________
в том, что он (а) действительно проживает по адресу:________________
улица (микрорайон) _________________________ дом ____ квартира _____
Имеет состав семьи _________ человек. Занимаемая площадь ___________
Правоустанавливающий документ на жилье. N _______ от _______________
Ордер N _____________ от ___________________________________________
Вместе с основным владельцем квартиры-дома (квартиросъемщиком) проживают:
Ф.И.О.
Год рождения
Родственные отношения
С какого времени проживают
Справка заполняется на основании книги регистрации граждан
"__"____________ 200__г.       Подпись специалиста _________________
Приложение 4
к решению 31 сессии
Темиртауского городского маслихата
от 14 июля 2006 года N 31/7
СПРАВКА
о доходах всех членов семьи
Ф.И.О. члена семьи____________________________________________
Месяц, год
Пенсия
Государственное специальное пособие
Специальное государственное пособие
Заработная плата
Прочие
Ф.И.О. члена семьи ____________________________________________
Месяц, год
Пенсия
Государственное специальное пособие
Специальное государственное пособие
Заработная плата
Прочие
Примечание: Сумма дохода должна быть подтверждена соответствующим документом. Суммы дохода заполняются за квартал, предшествующий кварталу обращения за жилищным пособием.
Подпись заявителя _________________ Дата ______________________
Приложение 5
к решению 31 сессии
Темиртауского городского маслихата
от 14 июля 2006 года N 31/7
СВЕДЕНИЯ
о расходах по оплате содержания жилья и коммунальных услуг
за _________________ 200__год
Плательщик __________________________________    Социальная группа
Ф.И.О. собственника            пенсионер -
_____________________________________________    безработный -
(нанимателя, арендатора) жилья              работающий -
Адрес _______________________________________    прочие -
Общая площадь__кв.м. Количество комнат __Социальная норма_____
Общая характеристика дома ___________________
(газ емкостной или баллонный, электрические плиты)
Совокупный доход на
Лицевой счет ________________________________    __ квартал
__ квартал
Вид платежа
Начислено
Начислено
Начислено
Начислено
Начислено

3. Өтемақыны заңсыз немесе асыра төленуіне әкеліп соқтырған жалған мәліметтерді "Теміртау қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі бергені үшін үй иесі, (жалға алушы, жалдаушы) алты ай көлемінде жәрдемақыны алу құқығынан айырылады, ал заңсыз алынған тұрғын үй жәрдемақы соммалары бекітілген заңнамалық тәртіпте қайтарылуға жатады.
4. Тұрғын үй иесі (жалдаушы, жалға алушы) "Теміртау қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесіне тоқсан сайын тұрғын үйді ұстау мен коммуналдық қызметтер бойынша, сондай-ақ отбасы құрамы мен табыстары туралы мәліметтерді (түбіртектерді) әкеліп өткізуі керек.
5. Осы келісім-шарт тұрғын үй жәрдемақысын беру үшін негіз болып табылады.
6. Алынып тасталды - Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
7. Тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызмет ақысын төлеуге рұқсат етілетін шығындар шегінің үлесі, коммуналдық қызметтердің тұрғын үйді ұстау тарифтері, отбасы құрамы мен жиынды отбасы табыстарының мөлшері өзгерген жағдайда, бұрында тағайындалған жәрдемақылар соммасы, тиісті өзгерістер болған уақыттан бастап қайта тағайындалады.
"Теміртау қаласының жұмыспен          Баспана иесі
қамту және әлеуметтік                (жалдаушы, жалға беруші)
бағдарламалар бөлімі"
мемлеккеттік мекемесінің
бастығы
________________________             ________________________
(қолы)                                 (қолы)
Теміртау қалалық мәслихаттың
2006 жылғы 14 шілде
31 сессиясының N 31/7 шешіміне
3 қосымша
Тұрып жатқан баспанасының жалпы алаңының көлемі
мен отбасы құрамы туралы
АНЫҚТАМА
Ескерту. 3 қосымшаға өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2009.09.03 N 20/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
__________________________________________________________ азамат(ша)
мына мекен-жайда тұратындығы анық: _________________________________
________________________________ көшесі (ықшамаудан) ___ үй ____пәтер
Отбасысы ________ адамнан құралған. Пәтерінің көлемі _______________
Пәтерге құқығын белгілейтін құжат N _______ 200__ж "___"____________ берілген.
Ордер N _____________ 200___ж. "____"_______________________________
Негізгі пәтер-үй иесімен біргеге тұратындар:
Ф.А.Т.
Туған жылы
Туысқандық қатынасы
Қай уақыттан бастап бірге тұрып жатыр
Анықтама азаматтарды тіркеу кітабы негізінде толтырылады.
200 __ ж. "___"_______________ Қабылдаған маманның қолы ____________
Теміртау қалалық мәслихаттың
2006 жылғы 14 шілде
31 сессиясының N 31/7 шешіміне
4 қосымша
Отбасының барлық мүшелерінің табыстары туралы
АНЫҚТАМА
Отбасы мүшесінің Ф.А.Т.______________________________________________
Айы, жылы
Зейнетақы
Мемлекеттік арнайы жәрдемақы
Арнайы мемлекеттік жәрдемақы
Айлық
Басқалар
Отбасы мүшесінің Ф.А.Т.______________________________________________
Айы, жылы
Зейнетақы
Мемлекеттік арнайы жәрдемақы
Арнайы мемлекеттік жәрдемақы
Айлық
Басқалар
Түсініктеме: Табыс соммасы сәйкес құжатпен дәлелденуі қажет. Табыс соммалары өткен тоқсандағы алынған табыстармен толтырылады, тұрғын үй жәрдемақысы өтіп жатқан тоқсанға тағайындалады.
Өтініш иесінің қолы____________________ Берілген күні_______________
Теміртау қалалық мәслихаттың
2006 жылғы 14 шілде
31 сессиясының N 31/7 шешіміне
5 қосымша
200__ жылдың _____________
тұрғын үйін ұстауға және коммуналдық қызметтерге төленетін шығындары туралы
МӘЛІМЕТТЕР
Төлеуші ______________________________________      Әлеуметтік топ:
( тұрғын үй иесінің, жалдаушының          зейнеткер
______________________________________________      жұмыссыз
жалға алушының Ф.А.Т.)              жұмыс істейтіндер
Мекен-жайы ___________________________________      басқалары
Жалпы көлемі__ш.м. Бөлме саны__ Әлеуметтік норма__
Үйдің жалпы көрінісі _________________________
(баллонды газ немесе, электр плитлары)     Жиынтық табыс:
Жеке шот _____________________________________      __ тоқсан
__ тоқсан
Төлем түрі
Есептелгені
Есептелгені
Есептелгені
Есептелгені
Есептелгені

2979
Птица яичного направления (яйца)
200 яиц
728
Птица ясного направления (мясо)
2,5
489
Приложение 7
к решению 31 сессии
Темиртауского городского маслихата
от 14 июля 2006 года N 31/7
ВОЗРАСТ ДОМАШНЕГО СКОТА И ПТИЦЫ
ДЛЯ ПРОДУКТИВНОГО ИСПОЛЬЗОВАНИЯ
Вид животных
Единица измерения
Возраст молодняка животных и птицы, достигших продуктивного состояния
Крупный рогатый скот
месяц
25
Овцы и козы
месяц
12
Свиньи
месяц
10
Лошади
месяц
16
Верблюды
месяц
18
Птица яичного направления
день
195
Птица мясного направления
день
125
Приложение 8
к решению 31 сессии
Темиртауского городского маслихата
от 14 июля 2006 года N 31/7
ТИПОВАЯ ИНДИВИДУАЛЬНАЯ НОРМАТИВНАЯ КАРТОЧКА
расчета доходов от личного подсобного хозяйства
Ф.И.О. заявителя ___________________________________________________
Домашний адрес _____________________________________________________
Виды сельскохозяйственных культур, домашних животных, птицы
земля, соток, голов, кол-во
норматив дохода в год, тенге
всего дохода в год, тенге
всего дохода в квартал, тенге
Пшеница
Ячмень
Кукуруза на зерно
Рис
Гречиха
Картофель
Овощи
Бахчи
Подсолнечник
Сахарная свекла
Табак
Сады семечковые
Сады косточковые
Ягодники
Виноград
Многолетние травы
Однолетние травы
Кукуруза на зеленый корм
Крупный рогатый скот молочного направления
Крупный рогатый скот мясного направления
Свиньи
Овцы и козы
Лошади
Верблюды
Птица яичного направления
Птица мясного направления
Итого: доход в год
X
X
X
Итого: доход в квартал
X
X
Х
"__"___________ 200__ г.                   ________________________
(подпись заявителя)
(Ф.И.О. и подпись лица, осуществившего расчет) _____________________________________________________

2979
Жұмыртқалайтын құс (жұмыртқа)
200
жұмыртқа
728
Етті құс (құс еті)
2,5
489
Жүзім
Теміртау қалалық мәслихаттың
2006 жылғы 14 шілде
31 сессиясының N 31/7 шешіміне
7 қосымша
АЗЫҚ-ТҮЛIКТIК ПАЙДАЛАНЫЛАТЫН
YЙ МАЛДАРЫ МЕН ҚҰСТАРЫНЫҢ
ЖАСЫ
Малдардың түрi
Өлшем бірлігі
Өнiм беру жағдайына жеткен мал төлiнiң және құстардың жасы
Iрi қара мал
Ай
25
Қойлар мен ешкiлер
Ай
12
Шошқалар
Ай
10
Жылқылар
Ай
16
Түйелер
Ай
18
Жұмыртқалайтын құс
Күн
195
Етті құс
Күн
125
Теміртау қалалық мәслихаттың
2006 жылғы 14 шілде
31 сессиясының N 31/7 шешіміне
8 қосымша
Жеке қосалқы шаруашылығынан түсетiн табыс есебiнiң
ҮЛГI ЖЕКЕ НОРМАТИВТIК КАРТОЧКАСЫ
Өтiнiш берушiнiң Т.А.Ә._______________________________________
Үйiнiң мекен-жайы ____________________________________________
Ауыл шаруашылығы дақылдарының, үй малдарының, құстарының түрлерi
жер, сотка, мал басы, саны
Жылына түсетiн табыс нормативi, теңге
жылына түсетiн табыстың барлығы, теңге
бiр тоқсанда түсетiн табыстың барлығы, теңге
Бидай
Арпа
Дәнi алынатын жүгерi
Күрiш
Қарамық
Картоп
Көкөністер
Бақшалар
Күнбағыс
Қант қызылшасы
Темекi
Шекiлдеуiк бақтары
Сүйектi жемiс бақтары
Жемiстер
Жүзiм
Көп жылдық шөп
Бiр жылдық шөп
Жасыл жемге берiлетiн жүгерi
Сүттi iрi қара мал
Еттi iрi қара мал
Шошқалар
Қойлар мен ешкілер
Жылқылар
Түйелер
Жұмыртқалайтын құс
Еттi құс
Жиыны: бiр жылғы табыс
Х
Х
Х
Жиыны: бiр тоқсандағы табыс
Х
Х
Х
200__ж. "___"_________               _________________________
(өтiнiш берушiнiң қолы)
___________________________________________
(есепті жасаған адамның Т.А.Ә. және қолы)