Об утверждении Правил проведения и условий аттестации гражданских служащих
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2007 года N 168-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2007 года N 4883. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 декабря 2015 года № 971
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 15.12.2015 № 971 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии со статьей 233 Трудового кодекса Республики Казахстан, в целях определения уровня профессиональной и квалификационной подготовки, деловых качеств гражданских служащих, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения и условия аттестации гражданских служащих.
2. Департаменту правового обеспечения и информационно-аналитической работы (Сарбасов А.А.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Курманова А.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
от 20 июля 2007 года N 168-п
Правила
проведения и условия аттестации гражданских служащих 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения и условия аттестации гражданских служащих (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 233 Трудового кодекса Республики Казахстан и определяют порядок и условия проведения аттестации гражданских служащих, занимающих должности в Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, его ведомстве и их территориальных органах, в подведомственных Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан казенных предприятиях, а также в иных организациях, осуществляющих деятельность в сфере занятости и социального обеспечения (далее – служащие), за исключением социальных работников, оказывающих специальные социальные услуги в сфере социальной защиты населения.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.06.2011 № 238-ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

Азаматтық қызметшілерді аттестациядан өткізу шарттарын және ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 20 шілдедегі № 168-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2007 жылғы 17 тамызда № 4883 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 971 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 15.12.2015 № 971 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 233-бабына сәйкес азаматтық қызметшілердің кәсіби және біліктілік дайындығы деңгейін, іскерлік қасиетін айқындау мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қызметшілерді аттестациядан өткізу шарттары және ережесі бекітілсін.
2. Құқықтық қамтамасыз ету және ақпараттық талдау жұмысы департаменті (Сарбасов А.А.) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Вице-министрі А.М. Құрмановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің
2007 жылғы 20 шілдедегі N 168-ө
бұйрығымен бекітілген
Жұмыспен қамту және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың азаматтық қызметшілерін аттестациядан өткізу шарттары және ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық қызметшілерді аттестациядан өткізу шарттары және ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 233-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінде, оның ведомствосында және олардың аумақтық органдарында, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің қарамағындағы қазыналық кәсіпорындарда, сондай-ақ жұмыспен қамту және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын өзге де ұйымдардың, халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін әлеуметтік қызметкерлерден басқа азаматтық қызметшілерін (бұдан әрі – қызметшілер) аттестациядан өткізудің тәртібі мен шарттарын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011.06.28 № 238-ө (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Данные Правила не распространяются на руководителей государственных предприятий, аттестация которых осуществляется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 ноября 2011 года № 1353 «Об утверждении Правил назначения и аттестации руководителя государственного предприятия, а также согласования его кандидатуры».
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.11.2013 № 545-Ө-М (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после для его первого официального опубликования).
3. Аттестация служащих - периодически осуществляемая процедура по определению уровня их профессиональной и квалификационной подготовки, деловых качеств, установлению квалификационных категории (разрядов).
4. Основным критерием оценки при аттестации является способность служащих выполнять возложенные на них обязанности.
5. Аттестации подлежат все служащие, за исключением беременных женщин.
6. Квалификационные категории (разряды) устанавливаются в соответствии с:
1) приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 мая 2012 года № 201-Ө-М «Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7755);
2) Едиными тарифно-квалификационными справочниками работ и профессий рабочих;
3) приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 февраля 2012 года № 31-Ө-М «Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих системы социальной защиты и занятости населения» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7442);
4) приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 сентября 2012 года № 378-Ө-М «Об утверждении Квалификационных характеристик отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8011).
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.11.2013 № 545-Ө-М (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после для его первого официального опубликования).
7. Служащие проходят аттестацию по истечении каждых последующих трех лет пребывания на гражданской службе, но не ранее шести месяцев со дня занятия данной должности.
При этом аттестация должна быть проведена не позднее шести месяцев со дня наступления указанного срока.
Служащие, находящиеся в отпуске по уходу за детьми, аттестуются не ранее, чем через шесть месяцев после выхода на службу.
Аттестация служащих, по их заявлению, может быть проведена до истечения указанных сроков.

2. Осы Ереже оларды аттестаттау «Мемлекеттік кәсіпорынның басшысын тағайындау және аттестаттау, сондай-ақ оның кандидатурасын келісу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 қарашадағы № 1353 қаулысына сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік кәсіпорын басшыларына қолданылмайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.11.2013 № 545-ө-м бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Қызметшілерді аттестациялау - олардың кәсіптік-біліктілік даярлығының, іскерлік қасиеттерінің деңгейін айқындау, біліктілік санатын (дәреже) белгілеу жөнінде кезеңдеп жүзеге асырылатын рәсім.
4. Аттестациялау кезінде негізгі бағалау өлшемі қызметшілердің өздеріне жүктелген міндеттерді орындау қабілеті болып табылады.
5. Жүкті әйелдерден басқа барлық қызметшілер аттестациядан өтеді.
6. Біліктілік санаты (дәрежесі):
1) «Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 21 мамырдағы № 201-ө-м бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 7755 болып тіркелді);
2) Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің тарифтік-біліктілік бірыңғай анықтамалығына;
3) «Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту жүйесі
басшыларының, мамандарының және басқа да қызметшілері лауазымдарының
үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 2 ақпандағы № 31-ө-м бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 7442 болып тіркелді);
4) «Мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындардың қызмет
салаларының барлығына ортақ мамандардың жекелеген лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 27 қыркүйектегі № 378-ө-м бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 8011 болып тіркелді) сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.11.2013 № 545-ө-м бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Қызметшiлер мемлекеттiк қызметте болған әрбiр кезектi үш жыл өткен сайын, бiрақ осы лауазымға орналасқан күннен бастап кемiнде алты ай өткеннен кейiн мерзiмде, аттестациядан өтедi.
Бұл ретте, аттестация аталған мерзім басталған күннен бастап алты айдан аспайтын мерзімде өткізілуге тиіс.
Бала күтімі жөніндегі демалыста жүрген қызметшілер қызметке шыққаннан кейін алты айдан кейін аттестацияланады.
Қызметшілерді олардың өтініші бойынша белгіленген мерзімге дейін аттестациялаудан өткізуге болады.

8. Аттестация включает в себя ряд последовательных этапов:
1) подготовка к проведению аттестации;
2) собеседование со служащим, проводимое аттестационной комиссией;
3) вынесение решения аттестационной комиссии.
2. Организация подготовки к проведению аттестации
9. Подготовка к проведению аттестации организуется кадровой службой аттестующего органа по поручению его руководителя, и включает следующие мероприятия:
1) подготовку необходимых документов на аттестуемых;
2) разработку графиков проведения аттестации;
3) определение состава аттестационных комиссий;
4) организацию разъяснительной работы о целях и порядке проведения аттестации.
10. Кадровая служба один раз в течение шести месяцев определяет служащих, подлежащих аттестации в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил.
11. Руководитель организации по представлению кадровой службы издает приказ, которым утверждаются список аттестуемых лиц, график проведения аттестации и состав аттестационной комиссии.
12. Кадровая служба письменно уведомляет служащих о сроках проведения аттестации не позднее месяца до начала ее проведения.
13. Непосредственный руководитель служащего, подлежащего аттестации, оформляет служебную характеристику и направляет ее в кадровую службу.
14. Служебная характеристика должна содержать обоснованную, объективную оценку профессиональных, личностных качеств и результатов служебной деятельности аттестуемого служащего.
15. Кадровая служба обязана ознакомить служащего с представленной на него служебной характеристикой в срок не позднее, чем за три недели до заседания аттестационной комиссии.
16. Служащий вправе заявить о своем несогласии с представленной на него служебной характеристикой и предоставить в кадровую службу информацию, характеризующую его.
17. На аттестуемого служащего кадровой службой оформляется аттестационный лист по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
18. Кадровая служба направляет собранные аттестационные материалы в аттестационную комиссию.
3. Аттестационная комиссия
19. Аттестационная комиссия создается руководителем организации по представлению его кадровой службы и состоит из членов и секретаря комиссии. Из числа членов аттестационной комиссии назначается председатель. Председатель аттестационной комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на ее заседаниях, планирует ее работу, осуществляет общий контроль и несет ответственность за деятельность и принимаемые ею решения.
20. В состав аттестационной комиссии включаются руководители соответствующих подразделений, в том числе кадровой и юридической служб организации, представитель работников организации.
Замещение отсутствующих членов аттестационной комиссии не допускается.
Секретарем аттестационной комиссии является представитель кадровой службы, который определяется руководителем кадровой службы.
Секретарь аттестационной комиссии подготавливает соответствующие материалы к заседанию комиссии, необходимые документы и оформляет протокол после его проведения. Секретарь осуществляет техническое обслуживание и обеспечивает функционирование аттестационной комиссии и не вправе принимать участие в голосовании.

8. Аттестация мынадай бірқатар дәйекті кезеңді қамтиды:
1) аттестация өткізуге дайындық;
2) аттестация комиссиясының қызметшімен әңгіме жүргізуі;
3) аттестация комиссиясының шешім шығаруы.
2. Аттестация өткізуге дайындықты ұйымдастыру
9. Аттестация өткізуге дайындықты аттестациялайтын басшының тапсырмасы бойынша органның кадр қызметі ұйымдастырады және ол мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) аттестациядан өтушіге қажетті құжаттарды дайындау;
2) аттестация өткізудің кестесін әзірлеу;
3) аттестация комиссияларының құрамын айқындау;
4) аттестация өткізудің мақсаты мен тәртібі туралы түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру.
10. Кадр қызметі осы Ереженің 7-тармағына сәйкес аттестациялануға тиіс қызметшілерді алты ай ішінде бір рет айқындайды.
11. Ұйымның басшысы кадр қызметінің ұсынуымен бұйрық шығарады, сол бұйрықпен аттестацияланатын адамдардың тізімі, аттестация өткізудің кестесі мен аттестация комиссияларының құрамы бекітіледі.
12. Кадр қызметі аттестация өткізу мерзімі туралы оны өткізудің басталуына кемінде бір ай қалғанда қызметшілерді жазбаша хабардар етеді.
13. Аттестациялануға тиіс қызметшінің тікелей басшысы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қызметтік мінездемені рәсімдеп, оны кадр қызметіне жолдайды.
14. Қызметтік мінездеме аттестацияланушы қызметшінің кәсіби, жеке басының қасиеттері мен қызметтік іс-әрекеті нәтижелерінің негізделген, шынайы бағасын қамтуға тиіс.
15. Кадр қызметі аттестация комиссиясының отырысына дейін кемінде үш апта бұрын қызметшіні оған берілген қызметтік мінездемемен таныстыруға міндетті.
16. Қызметші өзіне берілген қызметтік мінездемемен келіспейтіні туралы мәлімдеме жасауға және өзін сипаттайтын ақпаратты кадр қызметіне ұсынуға құқылы.
17. Аттестацияланушы қызметшіге кадр қызметі осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестациялау парағын рәсімдейді.
18. Кадр қызметі жиналған аттестациялау материалдарын аттестация комиссиясына жолдайды.
3. Аттестация комиссиясы
19. Аттестация комиссиясын кадр қызметінің ұсынысы бойынша ұйымның басшысы құрады және ол комиссия мүшелері мен хатшысынан тұрады. Аттестация комиссиясы мүшелерінің ішінен төраға тағайындалады. Аттестациялау комиссиясының төрағасы оның қызметіне басшылық етеді, отырыстарда төраға болады, оның жұмысын ұйымдастырады, жалпы бақылауды жүзеге асырады және оның қызметі мен қабылданатын шешімдері үшін жауапты болады.
20. Аттестация комиссиясының құрамына ұйымның әртүрлі бөлімшелерінің, оның ішінде кадр және заң қызметтерінің өкілдері, ұйым қызметкерлерінің өкілі енгізіледі.
Аттестация комиссиясының болмаған мүшелерін алмастыруға жол берілмейді.
Аттестация комиссиясының хатшысы кадр қызметінің өкілі болып табылады, оны басшы айқындайды.
Аттестация комиссиясының хатшысы комиссия отырысына тиісті материалдарды, қажетті құжаттарды дайындайды және комиссия отырысы өткеннен кейін хаттама ресімдейді. Хатшы техникалық қызмет көрсетеді және аттестациялау комиссиясының қызметін қамтамасыз етеді, әрі дауыс беруге қатыспауға құқылы.

Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.11.2013 № 545-Ө-М (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после для его первого официального опубликования).
21. Аттестационная комиссия для проведения аттестации служащего, занимающего должность руководителя организации, создается должностным лицом, имеющим право его назначения на эту должность.
22. Члены аттестационной комиссии проходят аттестацию на общих основаниях.
23. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей ее состава.
24. Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя комиссии является решающим.
25. Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
4. Проведение аттестации
26. Аттестационная комиссия проводит аттестацию в присутствии аттестуемого служащего.
В случае неявки аттестуемого на заседание комиссии по уважительной причине, рассмотрение вопроса его аттестации переносится на более поздний срок, указанный комиссией.
27. В ходе заседания комиссия изучает представленные материалы, заслушивает аттестуемое лицо.
Вопросы, задаваемые аттестуемому лицу, должны быть направлены на выявление уровня его компетентности в вопросах профессиональной и квалификационной подготовки, деловых качеств.
Обсуждение профессиональных, деловых и личностных качеств аттестуемого лица должно проходить в обстановке объективности, корректности и доброжелательности.
28. По результатам изучения представленных материалов и собеседования со служащим комиссия принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) подлежит повторной аттестации.
При вынесении положительного решения комиссия устанавливает (подтверждает) соответствующую квалификационную категорию (разряд) служащего, либо отмечает об отсутствии оснований для ее установления.
29. Решение аттестационной комиссии принимается открытым голосованием. Проходящий аттестацию служащий, входящий в состав аттестационной комиссии, в голосовании относительно себя не участвует.
30. Повторная аттестация проводится через три месяца со дня проведения первоначальной аттестации в порядке, определенном настоящими Правилами. Аттестационная комиссия, проведя повторную аттестацию, принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности.
При соответствии занимаемой должности комиссия выносит решение с учетом абзаца четвертого пункта 28 настоящих Правил.

Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.11.2013 № 545-ө-м бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
21. Ұйым жетекшісінің лауазымындағы адамды аттестациядан өткізу үшін аттестация комиссиясын оны осы лауазымға тағайындау құқығына ие лауазымды адам құрады.
22. Аттестация комиссиясының мүшелері аттестациялаудан жалпы негізде өтеді.
23. Құрамының кемінде үштен екісі қатысқан аттестациялау комиссиясының отырысы заңды деп есептеледі.
24. Дауыс берудің нәтижесі комиссия мүшелерінің көпшілік даусымен айқындалады. Дауыстар тең түскен жағдайда, комиссия төрағасының даусы шешуші болып табылады.
25. Комиссия мүшелерінің ерекше пікір айтуға құқығы бар, ол айтылған жағдайда жазбаша түрде жазылған және хаттамаға қосылған болуға тиіс.
4. Аттестацияны өткізу
26. Аттестация комиссиясы аттестациялауды аттестацияланушы қызметшінің қатысуымен өткізеді.
Аттестацияланушы аттестация комиссиясының отырысына дәлелді себептермен қатыспаған жағдайда, оны аттестациялау мәселесін қарау комиссия көрсеткен анағұрлым кейін мерзімге ауыстырылады.
27. Отырыс барысында комиссия ұсынылған материалдарды зерттейді және аттестацияланатын адамды тыңдайды.
Аттестацияланатын адамға берілетін сұрақтар кәсіби және біліктілік даярлық, іскерлік қасиеттер мәселелеріндегі құзіреттілігінің деңгейін анықтауға бағытталған болуға тиіс.
Аттестацияланушының кәсіби және біліктілік даярлығын, іскерлік қасиеттерін талқылау шынайы, сыпайы және жанашырлық жағдайында өтуі қажет.
28. Ұсынылған материалдарды зерттеу және қызметшімен әңгімелесу нәтижесінде комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын қызметіне лайықты;
2) қайталап аттестациялауға жатады;
Комиссия оң шешім шығару кезінде қызметшінің біліктілік санатына (дәрежесіне) сәйкестігін бекітеді (растайды), не оны бекітуге негіз жоқ екендігін белгілейді.
29. Аттестация комиссиясының шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Аттестация комиссиясы құрамына енген аттестациядан өтуші қызметші, өзіне қатысты дауыс беруге қатыспайды.
30. Қайта аттестациялау бастапқы аттестация өткен күннен бастап алты ай өткеннен кейін осы Ережеде айқындалған тәртіппен өтеді. Қайта аттестациялауды өткізген аттестациялау комиссиясы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын қызметіне лайықты;
2) атқаратын қызметіне лайықты емес.
Атқаратын қызметіне лайық болған жағдайда Комиссия осы Ереженің 28-тармағының 4 абзацын ескере отырып шешім қабылдайды.

31. Решения аттестационной комиссии оформляются протоколом, который подписывается членами аттестационной комиссии и секретарем, присутствовавшими на ее заседании.
32. Служащий должен быть ознакомлен с решением аттестационной комиссии.
33. Решения аттестационной комиссии в месячный срок утверждаются руководителем организации.
34. Утвержденные решения аттестационной комиссии заносятся в аттестационные листы служащих.
35. Аттестационный лист служащего, прошедшего аттестацию, и служебная характеристика на него хранятся в личном деле. Утвержденное руководителем организации решение аттестационной комиссии также заносится в послужной список служащего.
5. Обжалование решений аттестационной комиссии
36. Служащие имеют право обжаловать приказ руководителя организации об утверждении решений аттестационной комиссии в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
37. В случаях обнаружения нарушений настоящих Правил, руководитель организаций имеет право отменить приказ и назначить повторную аттестацию. Повторная аттестация проводится в соответствии с пунктом 30 настоящих Правил.
Приложение к Правилам
проведения и условиям аттестации
гражданских служащих
Аттестационный лист
на гражданского служащего, подлежащего аттестации
____                ____
Вид аттестации: очередная - |____|; повторная - |____|
(нужное отметить знаком Х)
1. Фамилия, имя, отчество _____________________________________
2. Дата рождения "___"_________19___г.
3. Сведения об образовании, о повышении квалификации, перепод-
готовке (когда и какое учебное заведение окончил, специальность и ква-
лификация по образованию, документы о повышении квалификации, перепод-
готовке, ученая степень, ученое звание, дата их присвоения)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Занимаемая должность и дата назначения, квалификационная
категория (разряд)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Общий трудовой стаж - ______________________________________
6. Общий стаж работы на должностях государственного и граждан-
ского служащего _____________________________________________________
7. Замечания и предложения, высказанные членами аттестационной
комиссии:____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

31. Аттестация комиссиясының шешімдері, оның мәжілісіне қатысқан аттестация комиссиясы мүшелері мен хатшысы қол қойған хаттамамен рәсімделеді.
32. Қызметші аттестация комиссиясының шешімімен таныстырылуға тиіс.
33. Аттестация комиссиясының шешімдерін ұйымның басшысы бір ай мерзім ішінде бекітеді.
34. Аттестация комиссиясының бекітілген шешімдері қызметшілердің аттестациялық парағына енгізіледі.
35. Аттестациядан өткен қызметшінің аттестациялық парағы және оған берілген қызметтік мінездеме жеке ісінде сақталады. Аттестация комиссиясының ұйымның басшысы бекіткен шешімі де қызметшінің қызмет тізіміне енгізіледі.
36. Ұйымның басшысы бекіткен аттестацияның теріс нәтижелері, Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 56-бабы 6-тармағына сәйкес, қызметшілердің еңбек шартын бұзу үшін негіз болып табылады.
5. Аттестациялық комиссияның шешіміне шағым беру
37. Қызметшінің аттестация комиссиясының шешімін бекіту туралы ұйым басшысының бұйрығына Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіппен шағымдануға құқығы бар.
38. Осы Ережені бұзу жағдайлары анықталған жағдайда ұйымның басшысы бұйрықты өзгертуге және қайта аттестация тағайындауға құқығы бар. Қайта аттестациялау осы Ереженің  30-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Азаматтық қызметшілерді
аттестациядан өткізу шарттары және
ережесіне қосымша
Аттестациядан өтетін азаматтық қызметшіні аттестациялау парағы
____               ____
Аттестация түрі: кезекті - |____|; қайталап - |____| (керектісін Х белгісімен белгілеу керек)
1. Тегі, аты, әкесінің аты ___________________________________
2. Туған күні 19___ж "___"»_________
3. Білімі, біліктілігін арттыру, қайта даярлау жөніндегі мәліметтер (қашан және қандай оқу орнын тәмамдаған, білімі бойынша мамандығы, біліктілігін арттыру, қайта даярлау, ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, берілген күні туралы құжаттар)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Атқаратын лауазымы және тағайындалған күні, біліктілік
санаты (дәрежесі)
____________________________________________________________________
5. Жалпы еңбек өтілі - _______________________________________
6. Мемлекеттік және азаматтық лауазымдардағы жалпы жұмыс өтілі
____________________________________________________________________
7. Аттестация комиссиясы мүшелерінің айтқан ескертулері мен
ұсыныстары:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

8. Мнение аттестуемого: _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Оценка деятельности гражданского служащего непосредственным
руководителем согласно служебной характеристике аттестуемого_________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. На заседании присутствовало ______ членов аттестационной
комиссии.
11. Оценка деятельности гражданского служащего по результатам
голосования согласно прилагаемому оценочному листу, заполняемому
каждым членом аттестационной комиссии:
1) соответствует занимаемой должности (количество голосов) ____
____________________________________________________________________;
2) подлежит повторной аттестации (количество голосов) _______;*
3) не соответствует занимаемой должности (количество
голосов) ____________________________________________________________
12. Квалификационная категория (разряд):
1) соответствует____________________(прописью) квалификационной
категории (разряду) (количество голосов)_____________________________
_____________________________________________________________________
(по каждой квалификационной категории (разряду) отдельно)
2) отсутствуют основания для установления квалификационной
категории (разряда) (количество голосов) ___________________________.
Итоговая оценка _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(квалификационная категория (разряд) с цифровым обозначением
_____________________________________________________________________
указывается прописью)
13. Рекомендации аттестационной комиссии (с указанием мотивов,
по которым они даются)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
14. Примечания ________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель аттестационной комиссии: _________________________
(подпись)
Секретарь аттестационной комиссии: ____________________________
(подпись)
Члены аттестационной комиссии:     ____________________________
(подпись)
____________________________
(подпись)
____________________________
(подпись)
____________________________
(подпись)
Дата проведения аттестации "___" __________ 200___г.
Решение руководителя организации по итогам аттестации
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
С аттестационным листом ознакомился: __________________________
(подпись гражданского служащего и дата)
Место для печати
организации
* оценка 2) при проведении повторной аттестации не выставляется
Приложение
к Аттестационному листу
на гражданского служащего,
подлежащего аттестации
Оценочный лист
на гражданского служащего, подлежащего аттестации
(заполняется членом аттестационной комиссии)
____                ____
Вид аттестации: очередная - |____|; повторная - |____|
(нужное отметить знаком Х)
Ф.И.О. ________________________________________________________
Должность _____________________________________________________
Оценка аттестуемого____________________________________________
(отлично, хорошо, удовлетворительно, неудовлетворительно)
Решение члена аттестационной комиссии (одно из перечисленных:
соответствует занимаемой должности; подлежит повторной аттестации*;
не соответствует занимаемой должности):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Обоснование членом аттестационной комиссии своего решения:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Соответствует квалификационной категории (разряду) ____________
Отсутствуют основания для установления квалификационной категории
(разряда)______________________________________________________
Обоснование:___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Член аттестационной комиссии __________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Секретарь аттестационной комиссии _____________________________
(Ф.И.О., подпись)
Дата "___" ____________ 200__ года
* при проведении повторной аттестации не выносится

8. Аттестацияланушының ой-пікірі _____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Аттестацияланушының қызметтік мінездемесі бойынша азаматтық қызметшінің қызметін тікелей басшысының бағалауы ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Отырысқа аттестация комиссиясының ______ мүшесі қатысты.
11. Дауысқа салу қорытындысы бойынша аттестация комиссиясының
әрбір мүшесі толтыратын азаматтық қызметшінің қызметін қоса
берілетін бағалау парағына сәйкес бағалау:
1) атқаратын қызметіне лайықты (дауыс саны) ________;
2) қайталап аттестациялауға жатады (дауыс саны) ____________;*
3) атқаратын қызметіне лайықты емес (дауыс саны) _____.
12. Біліктілік санаты (дәрежесі):
1 ________ (жазумен) біліктілік санатына (дәрежесіне) лайықты
_____________________ (дауыс саны) ________________________________
(әр біліктілік санаты бойынша жеке)
2. біліктілік санатын (дәрежесін) белгілеуге негіз жоқ
(дауыс саны) __________.
Қорытынды бағалау ____________________________________________
____________________________________________________________________
(біліктілік санатының (дәрежесінің) сандық белгісі жазумен
жазылады)
Аттестация комиссиясының ұсыныстары (дәлелдемелерімен қоса)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
13. Ескертпелер ______________________________________________
____________________________________________________________________
Аттестация комиссиясының төрағасы: ___________________________
(қолы)
Аттестация комиссиясының хатшысы:  ___________________________
(қолы)
Аттестация комиссиясының мүшелері: ___________________________
(қолы)
___________________________
(қолы)
___________________________
(қолы)
___________________________
(қолы)
Аттестацияның өткізілген күні 200___ж.»"___"»__________
Ұйым басшысының аттестациялау қорытындысы жөніндегі шешімі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Аттестациялау парағымен таныстым: ____________________________
(азаматтық қызметшінің
қолы және күні)
Ұйым мөртаңбасының орны
* 2) қайталап аттестациядан өткен кезде баға қойылмайды
Аттестациядан өтетін
азаматтық қызметшіні
бағалау парағына қосымша
Аттестациядан өтетін азаматтық қызметшіні бағалау парағы
(аттестация комиссиясының мүшесі толтырады)
____                   ____
аттестация түрі: кезекті - |____|; қайталап өту - |____| (керектісін Х белгісімен белгілеу керек)
Т.А.Ә. _______________________________________________________
Лауазымы _____________________________________________________
Аттестацияланушының бағасы
_______________________________________________
(өте жақсы, жақсы, қанағаттанарлық, қанағаттанғысыз)
Аттестация комиссиясы мүшелерінің шешімі (төмендегінің бірі:
атқаратын лауазымына сәйкес, қайталап аттестациялауға жатады*,
атқаратын лауазымына сәйкес келмейді):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________       Аттестация комиссиясы мүшелері шешімінің негіздемесі:
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Біліктілік санатына (дәрежесіне) лайықты _____________________
Біліктілік санатын (дәрежесін) белгілеуге негіз жоқ ____________________________________________________________________
Негіздеме:____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Аттестация комиссиясының мүшесі ______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Аттестация комиссиясының хатшысы _____________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Күні 200__ жылғы "___" ____________
* қайталап аттестациядан өту кезінде шығарылмайды