О введении медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 августа 2007 года № 520. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 сентября 2007 года № 4946. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 июля 2012 года № 514
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 31.07.2012 № 514 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Планом мероприятий по переходу Республики Казахстан на критерии живорождения и мертворождения, рекомендованные Всемирной организацией здравоохранения, утвержденным распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 38-р и в целях упорядочения ведения в медицинских организациях первичной медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) учетные формы первичной медицинской документации N 103/у-07 "Медицинское свидетельство о рождении", N 106/у-07 "Врачебное свидетельство о смерти" и N 106-2/у-07 "Врачебное свидетельство о перинатальной смерти" ( приложение 1 );
2) инструкцию по заполнению и выдаче первичной медицинской документации, удостоверяющую случаи рождения, смерти и перинатальной смерти ( приложение 2 ).
2. Руководителям департаментов здравоохранения областей, городов Астана, Алматы, подведомственных Министерству здравоохранения Республики Казахстан организаций принять к сведению и обеспечить ведение учетных форм первичной медицинской документации, удостоверяющих случаи рождения, смерти и перинатальной смерти на государственном и русском языках в медицинских организациях независимо от формы собственности.
3. Признать утратившими силу приказы и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 сентября 2003 года N 664 "О введении медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2505) и от 5 января 2004 года N 03 "О внесении изменений и дополнения в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 сентября 2003 года N 664 "О введении медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан N 2505)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2677 и опубликованный в "Официальная газета" 25 октября 2003 года N 43 (148).

Туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманы енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 27 тамыздағы N 520 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 27 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4946 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2012 жылғы 31 шілдедегі № 514 Бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2012.07.31 № 514 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 7-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2006 жылғы 1 наурыздағы N 38-ө өкімімен бекітілген Қазақстан Республикасының Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған тірі туу мен өлі туу өлшемдеріне өтуі жөніндегі іс-шараларының жоспарына сәйкес және медициналық ұйымдардағы туу, қайтыс болу және перинаталдық өлімді растайтын бастапқы медициналық құжаттардың жүргізілуін тәртіпке келтіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) "Туу туралы медициналық куәлік" N 103/у-07, "Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлік" N 106/у-07, "Перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлік" N 106-2/у-07 бастапқы медициналық құжаттамасының есептік нысандары ( 1-қосымша );
2) туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын бастапқы медициналық құжаттаманы толтыру және беру жөніндегі нұсқаулық ( 2-қосымша ) бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана, Алматы қалалары денсаулық сақтау департаменттерінің, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының басшылары меншік нысанына қарамастан, медициналық ұйымдарда туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын бастапқы медициналық құжаттаманың есептік нысандарын мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізуді назарға алсын және қамтамасыз етсін.
3. Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының "Туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманы енгізу туралы" (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2505 тіркелген) 2003 жылғы 8 қыркүйектегі N 664 және "Туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманы енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2003 жылғы 8 қыркүйектегі N 664 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде N 2505 тіркелген), (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2677 тіркелген және 2003 жылғы 25 қазандағы N 43 (148) "Официальная газетада" жарияланған) 2004 жылғы 5 қаңтардағы N 03 бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.

4. Департаменту стратегического развития и международного сотрудничества Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Нерсесов А.В.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
5. Департаменту организационно-правового обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Мухамеджанов Ж.М.) обеспечить официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Омарова К.Т.
7. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2008 года.
Министр
"Согласовано"
Председатель Агентства
Республики Казахстан по статистике
5 сентября 2007 года
"Согласовано"
Министр юстиции
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 августа 2007 года N 520
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК
от 10.04.2008 N 196 (порядок введения в действие см. п.5 )
___________________________________
|                                   |
| Код организации по ОКПО _________ |
|___________________________________|
_________________________________________________________________
|                                 |   |                           |
| Министерство здравоохранения РК |   | Медицинская документация  |
|_________________________________|   |     Форма N 103/у-07      |
|    Наименование медицинской     |   | Утверждена приказом МЗ РК |
|           организации           |   |  от "__" ________20 г N   |
|_________________________________|___|___________________________|
МЕДИЦИНСКОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО О РОЖДЕНИИ N
(выдается для регистрации в органах ЗАГСа)
Дата выдачи "..." ......... 200 г.
1. Ф.И.О. матери_____________________________________________________
(в соответствии с документами, удостоверяющими личность)
2. Адрес (место постоянного жительства матери):
республика ______________ область _____________ район _______________
город ___________________________-1, село ________________________ -2
ул. _________________________________________________________________
дом N ___________________ кв. N _______________________________
3. Дата рождения матери: год _________ месяц ________ число _________
4. Национальность матери_____________________________________________
5. Образование матери: не имеет - 1, начальное - 2, среднее
общее - 3, среднее специальное - 4, не оконченное среднее - 5,
высшее - 6, не оконченное высшее - 7 (подчеркнуть)

4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Стратегиялық даму және халықаралық ынтымақтастық департаменті (Нерсесов А.В.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық қамтамасыз ету департаменті (Мұхамеджанов Ж.М.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Қ.Т. Омаровқа жүктелсін.
7. Осы бұйрық 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Статистика жөніндегі агенттігінің
төрайымы
2007 жылғы 5 қыркүйек
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
2007 жыл "__"____________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2007 жылғы 27 тамыздағы
N 520 бұйрығына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан
Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2008.04.10 N 196
(қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз)
Бұйрығымен.
____________________________________________
|    ОКПО бойынша мекеменің коды             |
|____________________________________________|
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министр-
лігі
N 103/у-07 нысанды
медициналық құжаттама ҚР
Денсаулықминінің
____ жылғы_____ _________
N ____бұйрығымен бекітілген
Медициналық ұйымның атауы
ТУУ ТУРАЛЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ КУӘЛІК
(АХАТ органдарында тіркеу үшін беріледі)
Берілген күні 20___ж."____" _________________
1. Анасының тегі, аты, әкесінің аты_________________________________
(жеке басты куәландыратын құжаттарға сәйкес)
2. Анасының тұрақты мекен-жайы:_______________________ Республикасы
_____________________облысы_________________ауданы__________________
қаласы-1______________________ауылы-2 ______________________көшесі,
үйі_______________, пәтері___________
3. Анасының туған күні: жылы_________, айы__________, күні_________
4. Анасының ұлты____________________________________________________
5. Анасының білімі: жоқ-1, бастапқы-2, жалпы орта-3, кәсіптік орта-4, аяқталмаған орта-5, жоғары-6, аяқталмаған жоғары-7 (сызу
қажет)

6. Дата родов: год _______ месяц __________ число _______ час _______
7. Место родов: _____________________________________________________
в стационаре - 1, на дому - 2, в др. месте - 3 (указать)
8. Пол ребенка: мужской - 1, женский - 2
8-1. Ребенок родился: при одноплодных родах - 1, первым из двойни - 2, вторым из двойни - 3, при других многоплодных родах - 4
8-2. Ребенок родился: доношенный - 1, недоношенный - 2, переношенный - 3
8-3. Который по счету родившийся ребенок у матери ____
9. Масса ребенка при рождении _______________ гр., рост _________ см.
10. Ф.И.О. врача (среднего медработника) ____________________________
_____________________________________________________________________
Печать медицинской организации   Подпись медицинского работника,
или физического лица,            выдавшего свидетельство
занимающегося
частной медицинской практикой    ____________________________________
К сведению родителей
В соответствии со ст. 174 Закона Республики Казахстан "О браке и семье"
регистрация ребенка в органах ЗАГС обязательна. Заявление о рождении
ребенка должно быть сделано не позднее двух месяцев со дня рождения ребенка.
---------------------------------------------------------------------
КОРЕШОК МЕДИЦИНСКОГО СВИДЕТЕЛЬСТВА
О РОЖДЕНИИ К ФОРМЕ N 103/у-07
N _____
(остается в медицинской организации)
Дата выдачи "..." ............ 20 г.
1. Ф.И.О. матери ____________________________________________________
(в соответствии с документами, удостоверяющими личность)
2. Адрес (место постоянного жительства матери):
республика ______________ область______________ район _______________
город ______________________ - 1, село __________________________ - 2
ул. _________________ дом N ________________ кв. N __________________
3. Дата рождения матери: год _______ месяц _______ число ____________
4. Национальность матери_____________________________________________
5. Семейное положение матери: состоит в браке - 1, не состоит
в браке - 2
6. Образование матери: не имеет - 1, начальное - 2, среднее
общее - 3, среднее специальное - 4, не оконченное среднее - 5,
высшее - 6, не оконченное высшее - 7
7. Дата родов: год ________ месяц _________ число _______ час _______
8. Место родов: _______________________________________________
в стационаре - 1, на дому - 2, в др. месте - 3 (указать)
9. Имя ребенка _____________________________________________________,
10. Пол ребенка: мужской - 1, женский - 2
11. Ребенок родился при сроке беременности ____________ полных недель
12. Которая по счету беременность ____________, роды ________________

6. Босану күні және уақыты: жылы_______, айы________, күні________,
сағат_____
7. Босану орны: 1-стационарда, 2-үйде, 3-басқа жерде (көрсету қажет)
8. Баланың жынысы: 1-ұл, 2-қыз
8-1. Бала мынадай жағдайда туды: бір ұрықты болып - 1, егіздің
біріншісі болып - 2, егіздің екіншісі болып - 3, басқа да көп
ұрықтының бірі болып - 4
8-2. Бала мынадай жағдайда туды: айы-күні жетіп - 1, шала - 2,
мерзімінен асып - 3
8-3. Анасының босану саны бойынша нешінші баласы______
9. Баланың туған кездегі салмағы_______гр, бойы__________________ см
10. Дәрігердің, медицина қызметкерінің А.,Т.,Ә______________________
____________________________________________________________________
Медициналық ұйымның       Куәлік беруші медицина қызметкерінің қолы
немесе жеке медициналық
практикамен айналысатын
жеке тұлғаның мөрі_________________________
--------------------------------------------------------------------
Ата-аналардың назарына
"Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 174-бабына сәйкес баланы АХАЖ органдарында тіркеу міндетті. Баланың тууы туралы өтініш бала туғаннан кейін екі айдан кешіктірмей жасалуы тиіс.
СЕРИЯСЫ___________N 103/у-07 НЫСАНҒА
ТУУ ТУРАЛЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ КУӘЛІКТІҢ ТҮБІРТЕГІ
(медициналық ұйымда қалады)
Берілген күні 20____ж. "____" _______________
1. Анасының тегі, аты, әкесінің аты_________________________________
(жеке басты куәландыратын құжаттарға сәйкес)
2. Анасының тұрақты мекен-жайы:_______________________ Республикасы
_____________облысы__________________ауданы_________________________
қаласы-1___________________________ауылы-2 __________________көшесі,
_____________үй, _______________пәтер
3. Анасының туған күні: жылы_________, айы_________, күні___________
4.Анасының ұлты_____________________________________________________
5. Анасының отбасылық жағдайы: некеге тұрған-1, некеге тұрмаған-2
6. Анасының білімі: жоқ-1, бастапқы-2, жалпы орта-3, орта арнаулы-4,
аяқталмаған орта-5, жоғары-6, аяқталмаған жоғары-7
7. Босану күні және уақыты: жылы_____, айы_____, күні________,
сағат_______
8. Босану орны:________________________ (1-стационарда, 2-үйде,
3-басқа жерде (көрсету қажет)
9. Баланың аты:______________________
10. Баланың жынысы: 1-ұл, 2-қыз
11. Бала толық___________________ апта жүктілігі мерзімінде туды
12. Жүктіліктің саны___________, босану саны _______________

13. Который по счету родившийся ребенок у матери_____________________
14. Ребенок родился при одноплодных родах - 1, первым из двойни
- 2, вторым из двойни - 3, при других многоплодных родах - 4
15. Масса ребенка при рождении ____________ гр., рост ____________ см.
16. Оценка по шкале Апгар ________ 1 мин., _____________ 5 мин.
17. Критерии живорождения: дыхание - 1, сердцебиение - 2,
пульсация пуповины - 3, произвольное сокращение мускулатуры - 4
18. Медицинские факторы риска
настоящей беременности :
Анемия                                                  01
Болезни системы кровообращения                          02
болезни органов дыхания                                 03
Инфекционные и паразитарные
Болезни матери                                          04
Гипертензия кардиоваскулярная                           05
Гипертензия почечная                                    06
Вызванная беременностью гипертензия                     07
Сахарный диабет                                         08
Болезни почек                                           09
Гидрамнион (многоводие)                                 10
Экстракорпоральное оплодотворение
(вспомогательная репродуктивная
технология)                                             11
Индуцированная беременность
(стимуляция овуляции, ЭКО, ВРТ)                         12
Олигогидрамнион                                         13
Эклампсия/Преэклампсия тяж. ст.                         14
Кровотечение в ранние сроки беременности                15
Инфекция мочеполовых путей                              16
Злокачественные новообразования                         17
ВИЧ/СПИД                                                18
Сифилис                                                 19
Недостаточность питания при беременности                20
Генитальный герпес                                      21
Недостаточность плаценты                                22
Rh-сенсибилизация                                       23
Крупный плод                                            24
Гипотрофия плода                                        25
Другие (указать)                                        26
Не было                                                 00
19. Прочие факторы риска во время беременности :
Курение                                                 01
Употребление психоактивных веществ                      02
20. Осложнения родов :
Гипертермия во время родов                              01
Предлежание плаценты                                    02
Преждевременная отслойка плаценты                       03
Индуцированные роды                                     04
Стремительные роды                                      05
Затруднительные роды вследствие неправильного
положения или предлежания плода                         06
Кровотечение во время родов                             07
Роды и родоразрешение, осложнившиеся
стрессом плода (дистресс)                               08
Роды и родоразрешение, осложнившиеся
патологическим состоянием пуповины                      09
Другие (указать)                                        10
Не было                                                 00

13. Ана туған баласының саны бойынша нешіншісі______________
14. Бала: 1-бір ұрықты, 2-егіздердің бірін, 3-егіздердің екіншісін,
4-өзге де көп ұрықты туу кезінде туды
15. Баланың туған кездегі салмағы___________гр, бойы__________см
16. Апгар шкаласы бойынша баға_______1 мин____________5 мин
17. Тірі туу өлшемдері: тынысы-1, жүректің соғуы-2, кіндік тамырының соғуы-3, дене құрылысының еркін қимылдауы-4
18. Нақты жүктілік қаупінің медициналық факторлары
Анемия                                    01
Қан айналымы жүйесінің аурулары           02
Тыныс органдарының аурулары               03
Ананың жұқпалы және паразиттік
аурулармен ауруы                          04
Кардиоваскулярлік гипертензия             05
Бүйрек гиертензиясы                       06
Жүктіліктен болған гипертензия            07
Қантты диабет                             08
Бүйрек аурулары                           09
Гидрамнион (судың көп болуы)              10
Экстракорпоральдық ұрықтану
(қосымша репродукциялық технология)       11
Ықпалдандырылған жүктілік (аналық
клетканың жетілуіне жәрдемдесу, ЭКО, ВРТ) 12
Олигогидрамнион                           13
Эклампсия/Преэклампсияның ауыр түрі       14
Жүктіліктің ерте кезінде қан кету         15
Несеп-жыныс жолдарының жұқпасы            16
Жаңадан пайда болған ісіктер              17
АҚТҚ/ЖҚТБ                                 18
Мерез                                     19
Жүктілік кезінде аз тамақтану             20
Генитальдік герпес                        21
Плацентаның кемістігі                     22
RҺ-сенсибилизация                         23
Ірі ұрық                                  24
Басқалар (көрсету қажет)                  25
Болмаған                                  00
19. Жүктілік кезінде тәуекелдің басқа
факторлары:
Темекі шегу                               01
Психобелсенді заттарды пайдалану          02
20. Босанудың асқынуы:
Босану кезіндегі гипертермия              01
Плацентаның алда жатуы                    02
Плацентаның мерзімінен бұрын бөлінуі      03
Өзара әрекеттесіп босану                  04
Қарқынды босану                           05
Ұрықтың алда жатуы немесе дұрыс жатпау
салдарынан босанудың қиындай түсуі        06
Босану кезінде қан кету                   07
Ұрықтың күйзелісімен (дистреспен)
асқындалған босану және босандыру         08
Кіндік патологиясының жағдайымен
асқындалған босану және босандыру         09
Басқалар (көрсету қажет)                  10
Болмаған                                  00

21. Акушерские процедуры
Амниоцентез                                             01
Мониторинг плода                                        02
Биопсия хориона (кардоцентез)                           03
Ультрасонография                                        04
Другие (указать)                                        05
Не производили                                          00
22. Осложнения периода новорожденности :
Анемия                                                  01
Фатальный алкогольный синдром                           02
Синдром мекониевой пробки                               03
Легочная вентиляция до 30 мин.                          04
Легочная вентиляция свыше 30 мин.                       05
Другие (указать)                                        06
Нет осложнений                                          00
23. Врожденные аномалии (пороки развития ,
деформации и хромосомные нарушения)
Анэнцефалия                                             01
Спинно-мозговая грыжа                                   02
Энцефалоцеле                                            03
Гидроцефалия                                            04
Расщелина неба                                          05
Тотальная расщелина губы                                06
Атрезия пищевода                                        07
Атрезия ануса                                           08
Эписпадия                                               09
Редукционные пороки конечностей                         10
Омфалоцеле                                              11
Синдром Дауна                                           12
Другие (указать)                                        13
Не было                                                 00
24. Социальные факторы
Мать взята под наблюдение
В первой половине беременности                          01
Во второй половине беременности                         02
Причины поздней явки:
- оплата за мед. услуги                         02.1
- отсутствие работы                             02.2
- отсутствие прописки                           02.3
- по незнанию                                   02.4
- по другим причинам                            02.5
Не наблюдалась у врача ГСВ                              03
25. Методы родоразрешения :
Естественный путь родоразрешения                        01
Оперативное (кесарево сечение, вакуум-
экстракции, наложение акушерских щипцов)                02
26. Ф.И.О. медицинского работника,
выдавшего свидетельство о рождении
________________________________ Подпись ____________________________

21. Акушерлік емшаралар
Амниоцентез                               01
Ұрықтың мониторингі                       02
Хоиронның биопсиясы (кардоцентез)         03
Ультрасонография                          04
Басқалар (көрсету қажет)                  05
Жүргізілмеген                             00
22. Жаңа туған кезеңдегі асқынулар:
Анемия                                    01
Фатальді алкогольдік синдром              02
Тоңып кептелу синдромы                    03
30 минутқа дейін кеудені желдету          04
30 минуттан астам кеудені желдету         05
Басқалар (көрсету қажет)                  06
Асқынулары жоқ                            00
23. Туа біткен ауытқулар (даму
кемістіктер, деформациялар және
хромосомдық бұзушылықтар)
Анэнцефалия                               01
Жұлын-милық жарық                         02
Энцефалоцеле                              03
Гидроцефалия                              04
Жырық таңдай                              05
Жаппай қоянжырық                          06
Өңештің артрезиясы                        07
Анустың артрезиясы                        08
Эписпадия                                 09
Қол-аяғы кемістіктерінің жойылуы          10
Омфалоцеле                                11
Даун синдромы                             12
Басқалар (көрсету қажет)                  13
Болмаған                                  00
24. Әлеуметтік факторлар
Анасы байқауға алынды:
Жүктіліктің бірінші жартысында            01
Жүктіліктің екінші жартысында             02
Кеш келу себептері:
-медициналық қызметтер үшін ақы төлеу     02.1
-жұмыстың жоқтығы                         02.2
-мекенжайға тіркелудің жоқтығы            02.3
-білмеу себебінен                         02.4
-басқа себептермен                        02.5
ГСВ дәрігерінің бақалуында болмаған       03
25. Босандыру әдістері:
Табиғи жолмен                             01
Операциямен (кесар тілігі, вакуум-
экстракциялар, акушерлік қысқаштар салу)
26. Куәлік беруші медицина қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты
____________________________________________________________________
__________________________________________Қолы______________________

27. Свидетельство получено (кем) ______________ Подпись _____________
___________________________________
|                                   |
| Код организации по ОКПО _________ |
|___________________________________|
_________________________________________________________________
|                                 |   |                           |
|   Министерство здравоохранения  |   |  Медицинская документация |
|       Республики Казахстан      |   |      Форма N 106/у-07     |
| ________________________________|   | Утверждена приказом МЗ РК |
|    Наименование организации     |   | от "___" ________20 г N   |
|_________________________________|___|___________________________|
ВРАЧЕБНОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО О СМЕРТИ N __________
Дата выдачи "____" ___________ 20____ г.
(предварительное, окончательное, взамен предварительного,
окончательного N ____________)
1. Фамилия, имя, отчество умершего___________________________________
(в соответствии с документами, удостоверяющими личность)
2. Пол: мужской - 1, женский - 2 (подчеркнуть)
3. Дата рождения: год ______, месяц ________, число ___________
4. Дата смерти: год _______, месяц _________, число ___________
5. Для детей, умерших в возрасте до 1 года: доношенный - 1,
недоношенный - 2 (подчеркнуть);
масса (вес) при рождении ________ грамм (1), рост ____см (2),
число месяцев и дней жизни (3), по счету __________ ребенок
у матери (4), возраст матери _____________(5)
6*. Место постоянного жительства умершего: Республика _______________
Область/город респ. значения_________________________________________
Район/Город обл. значения ___________________________________________
Округ _______________________________________________________________
Населенный пункт_________________________ (город - 1, село - 2)
Улица _________________________, дом______, корпус___ кв.______
7. Место смерти:
а) Область/Город респ. значения _____________________________________
Район/Город обл. значения ___________________________________________
Округ _______________________________________________________________
Населенный пункт_________________________ (город - 1, село - 2)
Улица ____________________, дом ______, корпус _____ кв._______
8. Смерть последовала: в стационаре - 1, дома - 2, в другом
месте - 3
9. Национальность____________________________________________________
10. Семейное положение: состоял(а) в браке - 1, не состоял(а)
в браке - 2, вдов(а) - 3, разведен(а) -4, неизвестно -5
11. Образование: высшее - 1, незаконченное высшее - 2, среднее
специальное - 3, среднее общее - 4, неполное среднее - 5,
начальное - 6, неизвестно - 7

27. Куәлікті__________________________________________________алды,
Алушының қолы___________________
____________________________________________
|    ОКПО бойынша мекеменің коды             |
|____________________________________________|
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министр-
лігі
N 106/у-03 нысанды
медициналық құжаттама ҚР
Денсаулықминінің
____ жылғы_____ _________
N ____бұйрығымен бекітілген
Ұйымның атауы
ҚАЙТЫС БОЛҒАНЫ ТУРАЛЫ ДӘРІГЕРЛІК КУӘЛІК
Берілген күні "____" _________________20___ж.
N____________
(алдын ала, түпкілікті, алдын аланың, түпкіліктінің орнына
сериялары___________N____________)
1. Қайтыс болғанның тегі, аты, әкесінің аты
____________________________________________________________________
(жеке басты куәландыратын құжаттарға сәйкес)
2. Жынысы: ер-1, әйел-2 (сызу қажет)
3. Туған уақыты: жылы__________ күні___________ айы_________________
4. Қайтыс болған уақыты: жылы________ күні_________ айы_____________
5. 1 жасқа дейінгі балалар үшін: айы-күні жеткен-1, айы-күні жетпеген-2 (сызу қажет) туған кездегі салмағы:_________грамм-1, бойы_________см (2), өмір сүрген айы_______және күні_________(3),  анасының___________баласы (4), анасының жасы____________(5).
*6. Қайтыс болған адамның тұрақты мекенжайы:
___________________Республикасы______________Облысы/респ. маңызы бар қала _____________ауданы/облыст. маңызы бар қала________________
округі_________________________________ елді мекені (1-қала, 2-ауыл)
_______________________көшесі, ______________ үй, ___________ пәтер
7. Қайтыс болған жері:
___________________Республикасы______________Облысы/респ. маңызы
бар қала _____________ауданы/облыст. маңызы бар қала________________
округі ________________________________ елді мекені (1-қала, 2-ауыл)
_______________________көшесі, ________________үй, ____________пәтер
8. Қайтыс болды: стационарда-1, үйде-2, басқа жерде-3
9. Ұлты_____________________________________________________________
10. Отбасы жағдайы: некеге тұрған-1, некеге тұрмаған-2, жесір-3, ажырасқан-4, белгісіз-5
11. Білімі: жоғары - 1, аяқталмаған жоғары - 2, орта арнаулы - 3, жалпы орта - 4, аяқталмаған орта - 5, бастауыш - 6, белгісіз - 7

12. Место работы и должность ________________________________________
13. Причина смерти: заболевание - 1, несчастный случай вне
производства - 2, несчастный случай на производстве - 3,
убийство - 4, самоубийство - 5, не установлено - 6
14. В случае смерти от несчастного случая, отравления или травмы:
а) дата травмы (отравления): год ______ месяц _____ число ______;
б) при несчастных случаях вне производства вид травмы: бытовая
- 1, уличная, кроме дорожно-транспортной - 2, дорожно-
транспортная - 3, школьная - 4, спортивная - 5, прочее - 6;
в) место и обстоятельства, при которых произошла травма,
отравление (указать подробно) _______________________________________
15. Причина смерти установлена: врачом, только констатировавшим
смерть - 1, лечащим врачом - 2, средним медицинским работником -
3, патологоанатомом - 4, судебно-медицинским экспертом - 5
16. Я, ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(должность)
удостоверяю, что на основании осмотра трупа - 1, записей в
медицинской документации - 2, предшествующего наблюдения - 3,
вскрытия - 4 мною определена последовательность патологических
процессов (состояний), приведших к смерти, и установлена
следующая причина смерти.
17. Причина смерти                         Код МКБ-10   Дата (болезни)
начало Окончание
1) а) ____________________________________ | | | | | |  |      |      |
(болезнь или состояние, непосредственно  |_|_|_|_|_|  |______|______|
приведшее к смерти)
__________________________________________
б) _______________________________________ | | | | | |  |      |      |
(патологические состояния, приведшие   |_|_|_|_|_|  |______|______|
к возникновению непосредственной причины)
__________________________________________
в) _______________________________________ | | | | | |  |      |      |
(основная причина смерти указывается   |_|_|_|_|_|  |______|______|
последней)
г) _______________________________________ | | | | | |  |      |      |
(внешние причины при травмах и      |_|_|_|_|_|  |______|______|
отравлениях)
2) Прочие важные состояния, способствовавшие
смерти, но не связанные с болезнью или
патологическим состоянием, приведшим к ней
__________________________________________ | | | | | |
__________________________________________ |_|_|_|_|_|
18. В случае смерти женщины :
18.1 умерла беременной (независимо от продолжительности
и локализации беременности)
18.2 в процессе родов (аборта)
18.3 в течение 42 дней после родов (аборта)

12. Жұмыс орны және лауазымы
13. Қайтыс болу себебі: ауру - 1, өндірістен тыс сәтсіз жағдай - 2, өндірістегі сәтсіз жағдай - 3, өлтірілген - 4, өзін-өзі өлтірген - 5, анықталмады - 6
14. Жазатайым оқиғадан қайтыс болғанда: улану немесе жарақаттану:
а) жарақаттану (улану) уақыты: жылы______ айы _____ күні________
б) өндірістен тыс жазатайым оқиға жағдайдағы жарақат түрі: тұрмыстық - 1, жол-көліктен басқа, көшеде болған - 2, жол-көліктен болған - 3, мектепте болған - 4, спорттық - 5, басқа да - 6
в) жарақаттанған немесе уланған кездегі орын және жағдай________
15. Қайтыс болу себебін анықтаған: тек өлімді анықтаған дәрігер - 1, емдеуші дәрігер - 2, орта медицина қызметкері - 3, патолог-анатом - 4, сот-медициналық сарапшы - 5
16. Мен,____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_________________________________________________________ (лауазымы)
мәйітті тексеру - 1, медициналық құжаттама жазбасы - 2, бұрынғы тексеру - 3, ашу - 4 негізінде өлімге әкеп соқтырған патологиялық процестің (жағдайдың) салдарын анықтап, мынадай себебін белгіледім.
17. Қайтыс болу себебі:                        АХЖ-10 коды
1) а)________________________________________________(аурудың) күні
(тікелей өлімге әкелген ауру немесе жағдай)  басталуы аяқталуы
| | | | | |
|_|_|_|_|_|
б)____________________________________________________
(тікелей себептердің туындауына әкеп соқтырған     | | | | | |
патологиялық жағдайлар)                |_|_|_|_|_|
в)____________________________________________________
(өлімнің негізгі себебі соңынан көрсетіледі)     | | | | | |
|_|_|_|_|_|
г)____________________________________________________
(жарақаттану және улану кезіндегі сыртқы себептер)  | | | | | |
|_|_|_|_|_|
2) Өлімге себепші болатын, бірақ аурумен немесе патологиялық жағдаймен байланысты емес оған әкелетін басқа да маңызды
жағдайлар_____________________________________________
| | | | | |
|_|_|_|_|_|
18. Ана өлімі болған жағдайда:
18.1 жүкті болып қайтыс болды (жүктіліктің мерзімі мен оқшаулануына
қарамастан);
18.2 босану (аборт) кезінде
18.3 босанғаннан (аборт) кейінгі 42 күннің ішінде

18.4 в течение 43-365 дней после окончания беременности, родов
19. Наименование организации здравоохранения, выдавшей
свидетельство, его адрес
_____________________________________________________________________
20. Фамилия, имя, отчество, должность медицинского работника,
выдавшего свидетельство
_____________________________________________________________________
Печать медицинской организации       Подпись медицинского работника,
или физического лица,                выдавшего свидетельство
занимающегося частной
медицинской практикой                ______________________________
* для детей, умерших в возрасте до 1 года, заполняется в отношении
матери
------------------------ Линия отреза -------------------------------
КОРЕШОК ВРАЧЕБНОГО СВИДЕТЕЛЬСТВА О СМЕРТИ К ФОРМЕ N 106/у-07
N ____________
Дата выдачи "_____" ____________ 20____ г.
(предварительное, окончательное, взамен предварительного,
окончательного N _____________)
1. Фамилия, имя, отчество____________________________________________
(в соответствии с документами, удостоверяющими личность)
_____________________________________________________________________
2. Место постоянного жительства умершего:
область _____________ район ____________ Город_________________
Село ________________ улица ___________ дом ________ кв _______
3. Дата рождения__________________ 4. Дата смерти______________
(число, месяц, год)          (число, месяц, год)
4. Смерть последовала: в стационаре - 1, дома - 2, в др. месте - 3
_____________________________________________________________________
Для детей умерших в возрасте до 1 года :
5. Дата рождения: число ________, месяц ________, год _________
6. Дата смерти: число __________, месяц _________, год ________,
масса (вес) при рождении _______ гр., рост ______см
7. Место рождения ___________________________________________________
(наименование медицинской организации, его адрес)
8. Фамилия, имя, отчество матери ____________________________________
_____________________________________________________________________
9. Причина смерти                         Код МКБ-10   Дата (болезни)
начало Окончание
1) а) _________________________________  | | | | | |  |      |      |
(болезнь или состояние, непосредственно  |_|_|_|_|_|  |______|______|
приведшее к смерти)
_______________________________________
б) ____________________________________  | | | | | |  |      |      |
(патологические состояния, приведшие     |_|_|_|_|_|  |______|______|
к возникновению непосредственной причины)
_______________________________________
в) ____________________________________  | | | | | |  |      |      |
(основная причина смерти указывается  |_|_|_|_|_|  |______|______|
последней)
г) ____________________________________  | | | | | |  |      |      |
(внешние причины при травмах и     |_|_|_|_|_|  |______|______|
отравлениях)

18.4 жүктілік аяқталғаннан, босанғаннан кейінгі 43-365 күннің ішінде
19. Куәлікті берген денсаулық сақтау ұйымының атауы, оның мекенжайы
____________________________________________________________________
20. Куәлік берген медицина қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы____________________________________________________________
Медициналық ұйымының немесе     Куәлік берген медицина
қызметкерінің қолы
жеке медициналық практикамен
айналысатын жеке тұлғаның мөрі
* қайтыс болған 1 жастағы бала үшін анасының қатысымен толтырылады
--------------------------- Кесу сызығы------------------------------
ҚАЙТЫС БОЛҒАНЫ ТУРАЛЫ ДӘРІГЕРЛІК КУӘЛІКТІҢ ТҮБІРТЕГІ
10б/у-07 N_____________
Берілген күні "_____" ______________ 200__ж
(алдын ала, түпкілікті, алдын аланың, түпкіліктінің орнына N____)
1. Тегі, аты, әкесінің аты
____________________________________________________________________
(жеке басты куәландыратын құжаттарға сәйкес)
2. Қайтыс болғанның тұрақты мекенжайы:__________облысы________ауданы
_______________қаласы__________ауылы___________көшесі_________үй ________________пәтер
3. Туған уақыты_______________4. Қайтыс болған уақыты ______________
(күні, айы, жылы)                    (күні, айы, жылы)
4. Қайтыс болды: стационарда-1, үйде-2, басқа жерде-3_______________
____________________________________________________________________
Қайтыс болу себебі (диагнозы)_______________________________________
____________________________________________________________________
1 жасқа дейін қайтыс болған балалар үшін:
5. Туған уақыты: жылы____________айы______________күні______________
6. Қайтыс болған уақыты: жылы________айы_____________күні___________
___________туған кездегі салмағы___________гр, бойы_____________см
7. Туған жері_______________________________________________________
(медициналық ұйымның атауы, оның мекенжайы)
8. Анасының тегі, аты, әкесінің аты_________________________________
9. Қайтыс болу себебі:                     АХЖ - 10 коды
1) а)________________________________________________(аурудың) күні
(тікелей өлімге әкелген ауру немесе жағдай)  басталуы аяқталуы
| | | | | |
|_|_|_|_|_|
б)____________________________________________________
(тікелей себептердің туындауына әкеп соқтырған     | | | | | |
патологиялық жағдайлар)                |_|_|_|_|_|
в)____________________________________________________
(өлімнің негізгі себебі соңынан көрсетіледі)     | | | | | |
|_|_|_|_|_|
г)____________________________________________________
(жарақаттану және улану кезіндегі сыртқы себептер)  | | | | | |
|_|_|_|_|_|

2) Прочие важные состояния, способствовавшие
смерти, но не связанные с болезнью или
патологическим состоянием, приведшим к ней
_______________________________________  | | | | | |
_______________________________________  |_|_|_|_|_|
В случае смерти женщины:
10. Дата последней беременности: число _____, месяц _______, год ____
11. Исход последней беременности: роды - 1, аборт - 2
12. Наименование медицинской организации, выдавшей свидетельство,
его адрес
_____________________________________________________________________
13. Фамилия, и.,о., должность медицинского работника, выдавшего
свидетельство _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подпись получателя __________________________________________________
___________________________________
|                                   |
| Код организации по ОКПО _________ |
|___________________________________|
Министерство
здравоохранения РК
_________________
Наименование
организации
Медицинская документация
Форма N 106-2/у-07
Утверждена приказом
Минздравом РК
_________ N __________
ВРАЧЕБНОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПЕРИНАТАЛЬНОЙ СМЕРТИ
N __________
(окончательное, предварительное, взамен предварительного
N _________)
Дата выдачи "..." ....... 200 г.
_                                      _
1 - Мертворожденный |_|       2 - Умер на 1-й неделе жизни |_|
Место для шифра
_______
1.   |_______|
________
2.  |________|
________
3. |________|
________
4. |________|
________
5. |________|
________
6. |________|
________
7. |________|
________
8. |________|
________
9.   |________|
_________
10.  |         |
|_________|
________
11.  |________|
________
12.1. |________|
________
12.2. |________|
________
13. |________|
_________
14. |         |
|_________|
_________
15.  |_________|
_________
16. |_________|
_________
17. |_________|
_________
18. |_________|
_________
19. |         |
|_________|
_________
20.  |_________|
________
21. |________|
_________
22. |_________|
_________
23. |_________|
_________
24. |_________|
_________
25. |_________|
_________
26. |_________|
_________
27. |_________|
_________
28. |_________|
_________
29. |_________|
_________
30.  |_________|
_________
31. |_________|
_________
32.а |_________|
_______
32.б   |_______|
_________
33. |_________|
1. Фамилия, имя, отчество умершего(мертворожденного)
..................................................
..................................................
2 . Пол: муж. - 1 жен. - 2 не определен - 3
(подчеркнуть)
3 . Дата рождения (мертворождения):
год...... месяц...... число...... час........
4 . Дата смерти: год .... месяц.... число.... час....
5 . Место смерти (мертворождения): а) республика,
область....... район ....... город - 1, село - 2
(подчеркнуть) ......................................
б) смерть (мертворождение) произошла:
в стационаре - 1 (вписать):........................,
дома - 2, в другом месте - 3 (вписать):............
6 . Фамилия, имя, отчество матери:
..................................................
7 . Год, месяц, число рождения матери:
..................................................
8 . Национальность .................................
9 . Семейное положение: состоит в браке - 1,
не состоит в браке - 2 (подчеркнуть)
Для состоящих в браке: число, месяц, год заключения
брака .............................................
Фамилия, имя, отчество мужа:
..................................................
(сведения заполнены на основании записей
в свидетельстве о браке, со слов матери - нужное
подчеркнуть)
10 . Место постоянного жительства матери умершего
ребенка (мертворожденного).........................
республика, область ........, район ..............,
город - 1 ........., село - 2 (подчеркнуть)........
улица .......... дом ........... кв N .............
11 . Образование матери: не имеет - 1, начальное - 2,
среднее общее - 3, среднее специальное - 4,
не оконченное среднее - 5, высшее - 6,
не оконченное высшее - 7 (подчеркнуть)
12 . 1. Место работы матери (если не работает,
указать на чьем иждивении находится )
..................................................

2) Өлімге себепші болатын, бірақ аурумен немесе патологиялық жағдаймен байланысты емес оған әкелетін басқа да маңызды
жағдайлар_____________________________________________
| | | | | |
|_|_|_|_|_|
Анасы қайтыс болған жағдайда:
10. Соңғы жүктіліктің уақыты: жылы________айы_________күні_________
11. Соңғы жүктіліктің нәтижесі: босану-1, аборт-2
12. Куәлікті берген медициналық ұйымның атауы, оның мекенжайы_______
____________________________________________________________________
13. Куәлік берген медицина қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы____________________________________________________________
Алушының қолы_____________________
____________________________________________
|    ОКПО бойынша мекеменің коды             |
|____________________________________________|
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министр-
лігі
N 106-2/у-07 нысанды
медициналық құжаттама ҚР
Денсаулықминінің
____ жылғы_____ _________
N ____бұйрығымен бекітілген
Ұйымның атауы
ПЕРИНАТАЛДЫҚ ӨЛIМ ТУРАЛЫ ДӘРIГЕРЛIК КУӘЛIК
N _________
(алдын ала, түпкiлiктi, алдын аланың,
түпкiлiктiнiң орнына N_________)
Берiлген күнi 20_______ ж.»"_____"»____________
1 - өлi туған    2 - туғаннан соң»1-аптадан кейiн
қайтыс болды                                    _                                      _
1 - өлі туған |_|   2 - туғаннан соң 1-аптадан кейін |_|
қайтыс болды
Шифрдың орны      ___ 1|___|
___ 2|___|
___ 3|___|
___ 4|___|
___ 5|___|
___
6|___|
___
7|___|
___
8|___|
___
9|___|
___
10|___|
___
11|___|
__ 12.1|__|
__ 12.2|__|   ___
13|___|
___
14|___|
___
15|___|
___
16|___|
___
17|___|
___
18|___|
___
19|___|
___ 20|___|
___ 21|___|
___ 22|___|
___
23|___|
___ 24|___|
___
25|___|
___
26|___|
___
27|___|
___
28|___|
___
29|___|
___
30|___|
___
32а|___|
___
32б|___|
___
33 |___|
1. Қайтыс болған (өлі туған) баланың»тегi, аты,
әкесiнiң»аты________________________________________
2. Жынысы: 1 - ер, 2 - әйел, анықталмаған-3 (сызу қажет)
3. Туған (өлi туған) күнi мен уақыты: жылы _________,
айы __________, күнi _____, сағ ____, мин ____________
4. Қайтыс болған күні мен уақыты: жылы _________,
айы _________, күнi _______, сағ _______, мин ________
5. Қайтыс болған (өлі туған) жері:
а)___________________________ республикасы, облысы
____________________ауданы________________қаласы-1, ауылы-2 (сызу қажет)
б) өлім (өлі туу): 1 - стационарда (жазу қажет)
_________________________, 2 - үйде, 3 - басқа жерде болды (жазу қажет)___________________________________
6. Анасының тегі, аты, әкесінің аты _____________________________________________________
7. Анасының» туған күнi: жылы _________________, айы __________________, күнi _____________
8. Ұлты______________________________________________
9. Анасының отбасы жағдайы: некеге тұрған-1, некеге тұрмаған-2 (сызу қажет)
Некеде тұрғандар үшін: некені қию күні (жылы, айы, күні)________________________________________________
Жұбайының тегі, аты, әкесінің аты
_____________________________________________________
(мәліметтер неке туралы куәліктегі жазба негізінде, анасының сөзі негізінде толтырылды - қажеттісін сызу керек)
10. Қайтыс болған (өлі туған) баланың анасының тұрақты мекенжайы ________________________________ Республикасы _______________________ облысы _____________________ ауданы_________________ қаласы-1
_______________________________ 2-ауылы (сызу керек)
__________________________________________
көшесi,____________ үй, __________ пәтер
11. Анасының білімі: жоқ-1, бастапқы-2, жалпы орта-3, арнаулы орта-4, аяқталмаған орта-5, жоғары-6, аяқталмаған жоғары-7 (сызу қажет)
12.1. Анасының жұмыс орны (жұмыс істемесе, кімнің қамқорлығында екенін көрсету қажет) _____________________________________________________

12.2. Должность или выполняемая работа
..................................................
13. Какая по счету беременность ...................
14. Какие по счету роды ...........................
15. Предшествующие беременности закончились:
рождением живого ребенка ______ 1, мертворождением
____ 2, самопроизвольным выкидышем _____ 3,
искусственным абортом _____ 4 (указать сколько)
16.  Дата последней менструации ..................
Продолжительность настоящей беременности .....
недель
17. Роды приняли: врач-1, акушерка-2, фельдшер-3,
др. лицо-4 (подчеркнуть) .........................
18. Срок беременности при первой явке к
врачу-акушеру (акушерке) 12 нед. и ранее - 1, 13-21
нед. - 2, 22-27 нед. - 3, 28 нед. и позже - 4,
не обращалась совсем - 5.
19. Где состояла на учете: ФАП, ФП, ВА, СУБ, ЦРБ,
СВА, ЖК, консультация "Брак и семья", гор. роддом,
облроддом, ПЦ, частной клинике (нужное подчеркнуть)
20. Заболевания и осложнения до наступления
настоящей беременности: не было - 1, были - 2
(указать какие: основное заболевание указать первым)
.................................................
.................................................
21. Заболевания и осложнения в течение настоящей
беременности: не было - 1, были - 2 (указать какие:
основное заболевание указать первым)
.................................................
.................................................
22. Осложнение родов: не было - 1, были - 2
(указать какие: основное осложнение указать первым)
.................................................
.................................................
23. Операции и оперативные пособия, предпринятые
с целью родоразрешения: не было - 1, были - 2
(указать какие) ..................................
.................................................
24. Ребенок (плод) родился: при одноплодных
родах - 1, первым из двойни - 2, вторым из
двойни - 3, др. многоплодных родах - 4 (подчеркнуть)
25. Масса ребенка (плода) при рождении ........ гр.
26. Рост ребенка (плода) ........... см.
27. Ребенок (плод) родился: доношенным - 1,
недоношенным - 2, переношенным - 3 (подчеркнуть)
28. Ребенок (плод) родился: мертвым - 1,
мацерированным - 2, в асфиксии - 3 (подчеркнуть)
29. Смерть ребенка (плода) наступила: до начала
родовой деятельности - 1, во время родов - 2,
после родов - 3, не известно - 4 (подчеркнуть)
30. Смерть ребенка (плода) произошла: от
заболевания - 1, несчастного случая - 2, убийства
- 3, род смерти не установлен - 4 (подчеркнуть)
31. Причина перинатальной смерти:     Код МКБ-10
1) а)_____________________________    | | | | | |
основное заболевание или состояние    | | | | | |
ребенка (плода), явившееся причиной   | | | | | |
смерти                                | | | | | |
(указывается одно заболевание)        |_|_|_|_|_|
_________________________________________________
б)_________________________________   | | | | | |
другие заболевания или состояния    | | | | | |
у ребенка (плода)                   |_|_|_|_|_|
в)__________________________________  | | | | | |
основное заболевание или состояние  | | | | | |
матери (состояние последа),         |_|_|_|_|_|
обусловившее причину смерти ребенка
(плода)
г)___________________________________ | | | | | |
другие заболевания или состояния     | | | | | |
матери (состояние последа),          | | | | | |
способствующие смерти ребенка (плода)|_|_|_|_|_|
д)___________________________________ | | | | | |
другие сопутствовавшие состояния   |_|_|_|_|_|

12.2. Лауазымы немесе орындалатын жұмыс_______________
13. Жүктіліктің саны бойынша нешіншісі _______________
14. Босану саны бойынша нешіншісі ____________________
15. Оған дейінгі жүктіліктер: тірі баланы туумен _______1, өлі баланы туумен ________2, өз еркімен болған түсікпен _________3, абортпен _________ 4 (қанша екендігін көрсету қажет)
16. Соңғы етеккірдің күні ____________________________
Нақты жүктіліктің мерзімі ____________ апта
17. Босандырған: дәрігер-1, акушер-2, фельдшер-3, басқа адам (сызу қажет)
18. Акушер-дәрігерге (акушерге) келген кездегі жүктіліктің мерзімі 12 апта және одан ерте-1, 13-21 апта-2, 22-27 апта-3, 28 апта және одан асқан мерзім -4, мүлдем келген жоқ-5.
19. Қайда тіркеуде тұрды: ФАП, ФП, ДА, АУА, ОДА, ӘК,»"Неке және отбасы" консультациясында, қалалық перзентханада, облыстық перзентханада, ПО, жеке клиникада (қажеттісін сызу керек)
20. Нақты жүктілік басталғанға дейін аурулар мен асқынулар: болмаған-1, болған-2 (қандай екендігін көрсету қажет: негізгі ауруды бірінші көрсету қажет)______________________________________________
21. Нақты жүктілік барысында аурулар мен асқынулар: болмаған-1, болған-2 (қандай екендігін көрсету қажет: негізгі ауруды бірінші көрсету қажет)_______________________________________________
22. Босану асқынулары: болмаған-1, болған-2 (қандай екендігін көрсету қажет: негізгі асқынуды бірінші көрсету қажет) _______________________________________
23. Босануға жәрдемдесу мақсатында қолданылған операциялар мен операциялық құралдар: болмаған-1, болған-2 (қандай екендігін көрсету қажет)________________________________________________
24. Бала (ұрық) 1-бiр ұрықты, 2-егiздердiң бiрiн, 3-егiздердiң екiншiсiн, 4-өзге де көп ұрықты туу кезiнде туды (астын сызу керек)
25. Баланың»(ұрықтың) туған кезiндегi салмағы _____________________________________________ ж.
26. Баланың (ұрықтың) туған кезiндегi бойы _____________________________________________ см.
27. Бала (ұрық) 1 - күнi жетiп, 2 - күнi жетпей, 3 - күнiнен асып туды (астын сызу қажет)
28. Бала (ұрық) 1-өлі, 2-мацерацияланып, 3-тұншығып туды (астын сызу қажет)
29. Баланың (ұрықтың) өлуi: 1-босанғанға дейін, 2-босану кезінде, 3-босанғаннан кейін, 4-белгісіз жағдайда болды (астын сызу қажет)
30. Баланың (ұрықтың) өлуi, өлi тууы мынадай себептерден болды: 1 - аурудан, 2 - жазатайым оқиғадан, 3 - өлтiруден болды, 4 - анықталған жоқ (астын сызу қажет)
31 Перинаталдық өлiмнiң себебi:
а) баланың (ұрықтың) өлуіне себеп болған негiзгi ауруы немесе патологиялық жағдайы (тек бiр ғана ауруы көрсетiледi) ______________________________________________________
_________________________________________
|_|_|_|_|_|
б) баланың (ұрықтың) өзге де ауруы немесе патологиялық
жағдайы
______________________________________________________
_________________________________________
|_|_|_|_|_|
в) баланың (ұрықтың) өлуіне себеп болған анасының негiзгi аурулары мен патологиялық жағдайы
______________________________________________________
_________________________________________
|_|_|_|_|_|
г) баланың (ұрықтың) өлуіне әсер еткен анасының өзге де аурулары мен жағдайы
______________________________________________________
_________________________________________
|_|_|_|_|_|
д) өлiмге себеп болған өзге де жағдайлар
______________________________________________________
_________________________________________
|_|_|_|_|_|

32. Причина смерти (мертворождения) установлена:
а) врачом, удостоверившим смерть - 1, врачом,
принимавшим роды - 2, врачом-педиатром, лечившим
ребенка - 3, патологоанатомом - 4,
судебно-медицинским экспертом - 5, акушеркой - 6,
фельдшером - 7 (подчеркнуть)
32. б) на основании: осмотра трупа - 1, записей в
медицинской документации - 2, предшествовавшего
наблюдения - 3, вскрытия - 4 (подчеркнуть)
33. Свидетельство выдано:
а) наименование медицинской организации
................................................
б) Фамилия, имя, отчество, должность и подпись
медицинского работника, выдавшего свидетельство
................................................
................................................
Печать         Руководитель медицинской организации
_____________++_____________________
фамилия      подпись
34. Удостоверение/паспорт матери N.................
35. Подпись матери ............. дата .............
Заполняется в органе ЗАГС
36. Свидетельство проверено в органах ЗАГС врачом,
ответственным за правильность заполнения.
"___" _______ 20____ г.        Подпись ___________
КОРЕШОК ВРАЧЕБНОГО СВИДЕТЕЛЬСТВА
О ПЕРИНАТАЛЬНОЙ СМЕРТИ К ФОРМЕ N 106-2/у-07
N __________________________________
(окончательное, предварительное, взамен
предварительного N __________)
Дата выдачи "_____" __________ 200___ г.
Наименование медицинской организации ...................
Мертворожденный - 1, умер на 1-й неделе жизни - 2 (подчеркнуть)
1. Фамилия, имя, отчество матери ..............................
2. Дата рождения матери: год ....., месяц ......., число.......
3. Национальность матери ......................................
4. Семейное  положение: состоит в браке - 1, не состоит в браке
- 2 (подчеркнуть)
ФИО мужа ......................................................
1. Место постоянного жительства матери умершего ребенка
(мертворожденного): республика, область .......................
район ............. город - 1, село - 2(подчеркнуть)...........
7 . Место работы матери (если не работает, указать на чьем
иждивении находится ) .........................................
...............................................................
Должность или выполняемая работа ..............................
8. Образование матери: не имеет - 1, начальное - 2, среднее
общее - 3, среднее специальное - 4, не оконченное среднее - 5,
высшее - 6, не оконченное высшее - 7 (подчеркнуть)
9. Фамилия, имя, отчество умершего ребенка ....................
10. Пол: мужской - 1, женский - 2, не определен - 3
(подчеркнуть)

32. Өлiмнiң (өлi туудың) себебiн:
а) 1 - өлiмдi куәландырған дәрiгер, 2 - босандырған дәрiгер, 3 - баланы емдеген педиатр-дәрiгер, 4 - патологоанатом, 5 - сот-медицина сарапшысы, 6 - акушер, 7 - фельдшер (астын сызу қажет)
б) 1 - мәйiттi тексеру, 2 - медициналық құжаттамалардағы жазбалардың, 3 - бұрынғы байқаулардың, 4 - ашудың негiзiнде анықтады (астын сызу қажет)
33. а) Куәлiк берушi медицина ұйымының атауы
_____________________________________________________
б) Куәлiк берушi медицина қызметкерiнiң т.,а.,ә,
қызметi және қолы ____________________________
______________________________________________________
мөр        Денсаулық сақтау ұйымының басшысы
_____++____________________
тегі                 қолы
34. Анасының куәлігінің/төлқұжатының N _______________
35. Анасының қолы ________________күні _______________
АХАЖ органында толтырылады
36. Куәлік АХАЖ органында толтыру дұрыстығына жауапты дәрігермен тексерілді
______ ж______ __________         қолы _____________
----------------------Кесу сызығы-----------------------------------
ПЕРИНАТАЛДЫҚ ӨЛIМ ТУРАЛЫ ДӘРIГЕРЛIК КУӘЛIКТІҢ ТҮБIРТЕГI
N 106-2/у-07 нысанына
(алдын ала, түпкiлiктi, алдын аланың, түпкiлiктiнi
орнына сериялар N ______ )
Берiлген күнi 20____ ж.»"_____"»_____________
Медицина ұйымдарының атауы__________________________________________
Бала 1-өлi туған, 2 - туғаннан соң 1-аптадан кейiн өлдi (сызу қажет)
1. Анасының тегі, аты, әкесінің аты_________________________________
2. Анасының туған күнi: жылы _______, айы___________, күнi__________
3. Ұлты_____________________________________________________________
4. Анасының отбасы жағдайы: некеге тұрған-1, некеге тұрмаған
Жұбайының тегі, аты, әкесінің аты __________________________________
Қайтыс болған (өлі туған) баланың анасының тұрақты мекенжайы ______________________Республикасы _______________________ облысы
_____________________ ауданы  _________________________ қаласы-1
_____________________2-ауылы (сызу қажет)___________________________
7. Анасының жұмыс орны (жұмыс істемесе, кімнің қамқорлығында екенін көрсету қажет)______________________________________________________
Қызметі немесе орындалатын жұмысы __________________________________
8. Анасының білімі: жоқ-1, бастапқы-2, жалпы орта-3, арнаулы
орта-4, аяқталмаған орта-5, жоғары-6, аяқталмаған жоғары-7 (сызу
қажет)
9. Қайтыс болған баланың тегi, аты, әкесiнiң аты
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Жынысы: 1 - ер, 2 - әйел, 3 - анықталған жоқ

11. Дата рождения (мертворождения): год ...., месяц .........,
число ....., час ...., мин ........
12. Дата смерти: год ...., месяц ........., число ....., час
...., мин ........
13. Место смерти (мертворождения): а) республика, область
..................... район ............. город - 1,
село - 2 (подчеркнуть).............
б) смерть (мертворождение) произошла: в стационаре - 1.......,
дома - 2, в другом месте - 3 (вписать)........................
14. Который по счету родившийся ребенок у матери..............
15. Какие по счету роды ........; беременность ...............
16. Продолжительность настоящей беременности .................
полных недель
17. Из предшествующих беременностей: число закончившихся
живорождением - 1 ....., мертворождением - 2 ,
самопроизвольным выкидышем - 3 ...., медицинским абортом - 4
......,  в том числе по мед. показаниям - 5
18. Последняя из предшествующих беременностей закончилась:
рождением живого ребенка - 1, мертворождением - 2,
самопроизвольным выкидышем - 3, медицинским абортом - 5, в том
числе по мед. показаниям - 6 (подчеркнуть)
19. Число посещений врача (фельдшера, акушерки)................
20. Роды принял: врач - 1, акушерка - 2, фельдшер - 3,
др. лицо - 4 (подчеркнуть)
21. Осложнения родов:
гипертермия во время родов                  01
предлежание  плаценты                       02
преждевременная отслойка плаценты           03
неудачная попытка стимуляции родов          04
стремительные роды                          05
затруднительные роды вследствие
неправильного положения или
предлежания плода                           06
гипертензия, вызванная беременностью        07
кровотечение во время родов                 08
роды и родоразрешение, осложнившиеся
стрессом плода (дистресс)                   09
роды и родоразрешение, осложнившиеся
патологическим состоянием пуповины          10
другие (указать)....................        11
не было                                     00
22. Операции и оперативные пособия, предпринятые с целью
родоразрешения: не было - 1, были - 2 (указать какие).........
..............................................................
23. Ребенок (плод) родился: при одноплодных родах - 1, первым
из двойни - 2, вторым из двойни - 3, других многоплодных родах
- 4 (подчеркнуть)
24. Ребенок (плод) родился: доношенным - 1, недоношенным - 2,
переношеным - 3 (подчеркнуть)
25. Ребенок (плод) родился: мертвым - 1, мацерированным - 2,
в асфиксии - 3 (подчеркнуть)
26. Масса ребенка (плода) при рождении .................... гр.

11. Туған, өлi туған күнi мен уақыты: жылы __________, айы _______, күнi ______, сағ ____,  мин_______
12. Қайтыс болған күнi мен уақыты: жылы _______, айы ________, күнi ______, сағ ______,  мин _______
13. Қайтыс болған (өлi туған) жерi:
_____________________________республикасы, облысы __________________
______________ ауданы________________ қаласы-1, ауылы-2 (сызу қажет)
б) өлiм (өлi туу) 1 - стационарда__________________2 -үйде __________________, 3 - басқа жерде_______________болды (жазу қажет)
14. Ана туған баланың саны бойынша нешіншісі _______________________
15. Босану саны бойынша нешіншісі __________, жүктілігі ____________
16. Нақты жүктіліктің мерзімі ____________толық апта
17. Оған дейінгі жүктіліктер аяқталды: тірі баланы туумен _______1, өлі баланы туумен ________2, өз еркімен болған түсікпен _________3, медициналық абортпен _________ 4, оның ішінде мед көрсетімдер бойынша-5
18. Оған дейінгі жүктіліктердің соңғысы аяқталды: тірі баланы туумен _______1, өлі баланы туумен ________2, өз еркімен болған түсікпен _________3, медициналық абортпен _________ 5, оның ішінде мед. көрсетімдер бойынша-6 (сызу қажет)
19. Дәрігердің (фельдшердің, акушердің) келу саны
____________________________________________________________________
20. Босандырған: дәрігер-1, акушер-2, фельдшер-3, басқа адам (сызу қажет)
21. Босану асқынулары:
Босану кезіндегі гипертермия              01
Плацентаның алда жатуы                    02
Плацентаның мерзімінен бұрын бөлінуі      03
Босануды жігерлендірудің сәтсіз аяқталуы  04
Қарқынды босану                           05
Ұрықтың алда жатуы немесе дұрыс жатпау
салдарынан босанудың қиындай түсуі        06
Босанудан болған гипертензия              07
Босану кезінде қан кету                   08
Ұрықтың күйзелісімен (дистреспен)
асқындалған босану және босандыру         09
Кіндіктің патологиялық жағдайымен
асқындалған босану және босандыру         10
Басқалар (көрсету қажет)                  11
Болмаған                                  00
22. Босануға жәрдемдесу мақсатында қолданылған операциялар мен операциялық құралдар: болмаған-1, болған-2 (қандай екендігін көрсету қажет)_______________________________________________
23. Бала (ұрық) 1-бiр ұрықты, 2-егiздердiң бiрiн, 3-егiздердiң» екiншiсiн, 4-өзге де көп ұрықты туу кезiнде туды (астын сызу керек)
24. Бала (ұрық) 1 - күнi жетiп, 2 - күнi жетпей, 3 - күннен асып туды (астын сызу қажет)
25. Бала (ұрық) 1-өлі, 2-мацерацияланып, 3-тұншығып туды (астын сызу қажет)
26. Баланың (ұрықтың) туған кезiндегi салмағы____________________гр

27. Рост ребенка (плода) ................ см.
28. Критерии живорождения:
дыхание - 1, сердцебинение - 2, пульсация пуповины - 3,
произвольное сокращение мускулатуры - 4 (подчеркнуть)
29. Смерть ребенка (плода) наступила: до начала родовой
деятельности - 1, во время родов - 2, после родов - 3,
неизвестно - 4 (подчеркнуть)
30. Смерть ребенка (плода) произошла: от заболевания - 1,
несчастного случая - 2, убийства - 3, род смерти не установлен
- 4 (подчеркнуть)
31. Оценка по шкале Апгар: через 1 мин. ...... баллов,
через 5 мин. ....... баллов.
32. Медицинские факторы
риска настоящей
беременности :
Анемия                     01
Болезни системы
кровообращения             02
Болезни органов дыхания    03
Инфекционные и
паразитарные болезни
матери                     04
Гипертензия
кардиоваскулярная          05
Гипертензия почечная       06
Вызванная беременностью
гипертензия                07
Сахарный диабет            08
Болезни почек              09
Гидрамнион (многоводие)    10
Олигогидрамнион            11
Эклампсия                  12
Кровотечение в ранние
сроки беременности         13
Инфекция мочеполовых
путей                      14
Недостаточность питания
при беременности           15
Генитальный герпес         16
Недостаточность плаценты   17
Rh-сенсибилизация          18
Крупный плод               19
Гипотрофия плода           20
Другие (указать)           21
Не было                    00
33. Прочие факторы риска
во время беременности :
Курение                    01
Употребление алкоголя      02
34. Осложнения родов:
Гипертермия во время
родов                      01
Предлежание плаценты       02
Преждевременная отслойка
плаценты                   03
Стремительные роды         04
Затруднительные роды
вследствие неправильного
положения или предлежания
плода                      05
Кровотечение во время
родов                      06
Роды и родоразрешение,
осложнившиеся стрессом
плода (дистресс)           07
Роды и родоразрешение,
осложнившиеся патологическим
состоянием пуповины        08
Другие (указать)           09
Не было                    00
35. Акушерские процедуры
Амниоцентез                 01
Мониторинг плода            02
Стимуляция плода            03
Ультрасонография            04
Другие (указать)            05
Не производили              00

27. Баланың (ұрықтың) туған кезiндегi бойы______________________ см.
28. Тірі туу өлшемдері: тынысы-1, жүректің соғуы-2, кіндікбау тамырының соғуы-3, бұлшықеттердің еркін қимылы-4 (астын сызу қажет)
29. Баланың (ұрықтың) өлуi: 1-босанғанға дейін, 2-босану кезінде, 3-босанғаннан кейін, 4-белгісіз жағдайда болды (астын сызу қажет)
30. Баланың (ұрықтың) өлуi, өлi тууы мынадай себептерден болды: 1 - аурудан, 2 - жазатайым оқиғадан, 3 - өлтiруден болды, 4 - анықталған жоқ (астын сызу қажет)
31. Апгар шкаласы бойынша баға: 1 минуттан кейін __________балл, 5 минуттан кейін _________балл
32. Нақты жүктілік қаупінің медициналық
факторлары
Анемия                                   01
Қан айналымы жүйесінің аурулары          02
Тыныс органдарының аурулары              03
Ананың жұқпалы және паразиттік
аурулармен ауруы                         04
Кардиоваскулярлік гипертензия            05
Бүйрек гиертензиясы                      06
Жүктіліктен болған гипертензия           07
Қантты диабет                            08
Бүйрек аурулары                          09
Гидрамнион (судың көп болуы)             10
Олигогидрамнион                          11
Эклампсия                                12
Жүктіліктің ерте кезінде қан кету        13
Несеп-жыныс жолдарының жұқпасы           14
Жүктілік кезінде аз тамақтану            15
Генитальдік герпес                       16
Плацентаның кемістігі                    17
RҺ-сенсибилизация                        18
Ірі ұрық                                 19
Ұрықтың гипотрофиясы                     20
Басқалар (көрсету қажет)                 21
Болмаған                                 00
33. Жүктілік кезінде тәуекелдің
басқа факторлары:
Темекі шегу                              01
Алкогольды пайдалану                     02
20. Босанудың асқынуы:
Босану кезіндегі гипертермия             01
Плацентаның алда жатуы                   02
Плацентаның мерзімінен бұрын бөлінуі     03
Қарқынды босану                          04
Ұрықтың алда жатуы немесе дұрыс жатпау
салдарынан босанудың қиындай түсуі       05
Босану кезінде қан кету                  06
Ұрықтың күйзелісімен (дистреспен)
асқындалған босану және босандыру        07
Кіндік патологиясының жағдайымен
асқындалған босану және босандыру        08
Басқалар (көрсету қажет)                 09
Болмаған                                 00
35. Акушерлік емшаралар
Амниоцентез                              01
Ұрықтың мониторингі                      02
Ұрықты ықпалдандыру                      03
Ультрасонография                         04
Басқалар (көрсету қажет)                 05
Жүргізілмеген                            00

36. Осложнения периода
новорожденности :
Анемия                      01
Фатальный алкогольный
синдром                     02
Синдром мекониевой пробки   03
Легочная вентиляция до
30 мин.                     04
Легочная вентиляция свыше
30 мин.                     05
Другие (указать)            06
Нет осложнений              00
37. Врожденные аномалии
(пороки развития, деформации
и хромосомные нарушения)
Анэнцефалия                 01
Спинно-мозговая грыжа       02
Энцефалоцеле                03
Гидроцефалия                04
Расщелина неба              05
Тотальная расщелина губы    06
Атрезия пищевода            07
Атрезия ануса               08
Эписпадия                   09
Редукционные пороки
конечностей                 10
Омфалоцеле                  11
Синдром Дауна               12
Другие (указать)            13
Не было                     00
38. Социальные факторы
Мать взята под наблюдение
В первой половине
беременности                01
Во второй половине
беременности                02
Причины: - оплата
за мед. услуги              02.1
- отсутствие работы         02.2
- отсутствие прописки       02.3
- по незнанию               02.4
- по другим причинам        02.5
Не наблюдалась у врача      03
39. Методы родоразрешения :
Естественный путь
родоразрешения               01
Оперативное (кесарево сечение,
вакуум-экстракция, наложение
акушерских щипцов)           02
40. Причина перинатальной смерти:                Код МКБ-10
1) а)_______________________________________    | | | | | |
основное заболевание или состояние ребенка    | | | | | |
(плода), явившееся причиной смерти            | | | | | |
(указывается одно заболевание))               |_|_|_|_|_|
__________________________________________
б)__________________________________________    | | | | | |
другие заболевания или состояния у ребенка    | | | | | |
(плода)                                       |_|_|_|_|_|
в)__________________________________________    | | | | | |
основное заболевание или состояние матери     | | | | | |
(состояние последа),                           | | | | | |
обусловившее причину смерти ребенка (плода)   |_|_|_|_|_|
г)__________________________________________    | | | | | |
другие заболевания или состояния матери      | | | | | |
(состояние последа), способствующие смерти    | | | | | |
ребенка (плода)                              |_|_|_|_|_|
Фамилия, имя, отчество врача (среднего медработника),
выдавшего свидетельство о смерти .........................
..........................................................
Запись акта о рождении: N...... от "..." ...... 200.. года
Запись акта о смерти: N...... от "..." ........ 200.. года
Наименование органа ЗАГС..................................
Дата "___" _______ 200 г. Подпись сотрудника ЗАГС ________
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 августа 2007 года N 520
Инструкция
по заполнению, выдаче медицинской документации,
удостоверяющей случаи рождения, смерти, перинатальной смерти 1. Общие положения

36. Жаңа туған кезеңдегі асқынулар:
Анемия                                   01
Фатальді алкогольдік синдром             02
Тоңып кептелу сидромы                    03
30 минутқа дейін кеудені желдету         04
30 минуттан астам кеудені желдету        05
Басқалар (көрсету қажет)                 06
Асқынулары жоқ                           00
37. Туа біткен ауытқулар (даму
кемістіктер, деформациялар және
хромосомдық бұзушылықтар)
Анэнцефалия                              01
Жұлын-милық жарық                        02
Энцефалоцеле                             03
Гидроцефалия                             04
Жырық таңдай                             05
Жаппай қоянжырық                         06
Өңештің артрезиясы                       07
Анустың артрезиясы                       08
Эписпадия                                09
Қол-аяғы кемістіктерінің жойылуы         10
Омфалоцеле                               11
Даун синдромы                            12
Басқалар (көрсету қажет)                 13
Болмаған                                 00
38. Әлеуметтік факторлар
Анасы байқауға алынды:
Жүктіліктің бірінші жартысында           01
Жүктіліктің екінші жартысында            02
Кеш келу себептері:
-медициналық қызметтер үшін ақы төлеу    02.1
-жұмыстың жоқтығы                        02.2
-мекенжайға тіркелудің жоқтығы           02.3
-білмеу себебінен                        02.4
-басқа себептермен                       02.5
Дәрігердің байқалуында болмаған          03
39. Босандыру әдістері:
Табиғи босандыру                         01
Операциялық босандыру (кесар тілігі,
вакуум-экстракциялар, акушерлік
қысқыштар салу)                          02
40. Перинаталдық өлiмнiң себебi:
а) баланың (ұрықтың) өлуіне қайтыс болуына болған негiзгi ауруы немесе жағдайы (тек бiр ғана ауруы көрсетiледi)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
б) баланың (ұрықтың) өзге де ауруы немесе жағдайлары
________________________________________________________________________________________________________________________________________
в) баланың (ұрықтың) қайтыс болуына себеп болған анасының негiзгi ауруы немесе жағдайы (бала жолдасы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
г) баланың (ұрықтың) өлуіне әсер еткен анасының өзге де аурулары немесе жағдайы (бала жолдасы)
____________________________________________________________________
Дәрігердің тегi, аты, әкесiнiң аты
_______________________________________________________________
Туу туралы актінің жазбасы: 200 ___ жылғы ______ _________N _______
Қайтыс болу туралы актінің жазбасы: 200 ___ жылғы _________N _______
АХАЖ органдарының атауы_____________________________________________
200____ж  ____ _________    АХАЖ қызметкерінің қолы ________________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2007 жылғы 27 тамыздағы
N 520 бұйрығына
2-қосымша
Туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманы толтыру, беру жөніндегі нұсқаулық 1. Жалпы ережелер

1. Настоящая инструкция разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан от 17 декабря 1998 года " О браке и семье ", от 12 января 2007 года " О национальных реестрах идентификационных номеров" и определяет единые требования по заполнению и выдаче форм первичной медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения (форма N 103/у-07), смерти (форма N 106/у-07) и перинатальной смерти (форма N 106-2/у-07).
2. Основные понятия, используемые в настоящей инструкции:
1) роды - полное изгнание или извлечение (экстракция) мертвого или живого плода от матери весом более 500 грамм (далее - г.), независимо от срока беременности, либо при сроке 22 полные недели и выше;
2) живорождение - полное изгнание или извлечение продукта зачатия из организма матери вне зависимости от продолжительности беременности, причем плод после такого отделения дышит или проявляет другие признаки жизни, такие, как сердцебиение, пульсация пуповины или явные движения произвольной мускулатуры, независимо от того, перерезана ли пуповина и отделилась ли плацента;
3) мертворождение (мертворожденный плод) - смерть продукта зачатия до его полного изгнания или извлечения из организма матери вне зависимости от продолжительности беременности, а также отсутствие после такого отделения признаков жизни (сердцебиения, дыхания, пульсации пуповины или явных произвольных движений мускулатуры);
4) выкидыш - случайная потеря плода до родов, в результате его смерти в сроке до 22-х недель беременности;
5) перинатальный период - начинается с 22-й полной недели (154-го дня) внутриутробной жизни плода (в это время в норме масса тела плода составляет 500 г.) и заканчивается спустя 7 полных дней после рождения;
6) причины смерти - все те болезни, патологические состояния или травмы, которые привели к смерти или способствовали ее наступлению, а также обстоятельства несчастного случая или акта насилия, которые вызвали любые такие травмы;
7) медицинская организация - юридическое лицо, независимо от организационно-правовой формы и собственности, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
8) физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой - частная медицинская практика физических лиц с медицинским образованием соответствующего профиля при наличии лицензии на занятие медицинской, врачебной и фармацевтической деятельностью, направленной на оказание медицинской помощи и медицинских услуг;
9) органы ЗАГС - государственные органы записи актов гражданского состояния - отделы записи актов гражданского состояния, а в местностях, где таковых нет, - местные исполнительные органы, либо должностные лица аппаратов акимов поселков и сельских округов.

1. Осы нұсқаулық " Неке және отбасы туралы " Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 17 желтоқсандағы, "Ұқсастандыру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңдарына сәйкес әзірленген және туу (N 103/у-03 нысаны), қайтыс болу (N 106/у-03 нысаны), перинаталдық өлім (N 106-2/у-03 нысаны) жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманы толтырудың және берудің бірыңғай талаптарын белгілейді.
2. Осы нұсқаулықта пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) босану - жүктілік мерзіміне қарамастан, 500 грамм (бұдан әрі - г.) және одан аса немесе 22 толық апта толғанда және жоғары мерзімі кезінде өлі немесе тірі ұрықты ананың ағзасынан толық алу немесе шығарып алу (экстракция).
2) тірі туу - жүктілік ұзақтығына қарамастан ұрықтану өнімін ананың ағзасынан толық алу немесе шығарып алу, бұл ретте мұндай бөлінуден кейін ұрық тыныс алады немесе жүрек соғуы, кіндікбауы кесілген/кесілмегеніне және плацента бөлінгені/бөлінбегеніне қарамастан, кіндікбау тамырының соғуы немесе бұлшықеттердің еркін қимылы сияқты өмірдің басқа белгілерін көрсетеді;
3) өлі туу (өлі туған ұрық) - жүктілік ұзақтығына қарамастан ұрықтану өнімін ананың ағзасынан толық алу немесе шығарып алуға дейінгі өлімі, сондай-ақ мұндай бөлінуден кейін жүрек соғуы, тыныс алу, кіндікбау тамырының соғуы немесе бұлшықеттердің еркін қимылы сияқты өмірдің басқа белгілерін көрсетеді;
4) түсік - жүктіліктің 22 аптасына дейінгі мерзімде ұрықтың өлуінен болған босануға дейін кенеттен айырылып қалу;
5) перинатальдық кезең - ұрықтың құрсақтағы өмір сүрудің (бұл кезде ұрық ағзасының нормалы салмағы 500 г құрайды) 22 толық аптасынан (154-ші күннен) басталады және жаңа туған нәрестеге 7 күн толғанда аяқталады;
6) өлім себептері - өлімге әкеп соқтырған немесе оның болуына душар еткен барлық аурулар, патологиялық жағдайлар немесе жарақаттар, сондай-ақ жазатайым жағдайлар немесе кез келген жарақаттарды туғызатын күш көрсету жағдайлары;
7) медициналық ұйым - ұйымдастырушылық-құқықтық нысанына және меншігіне қарамастан, денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
8) жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалар - медициналық көмек пен медициналық қызмет көрсетуге бағытталған медициналық, дәрігерлік және фармацевтикалық қызметпен айналысуға лицензиясы болғанда тиісті бейіндегі медициналық білімі бар жеке тұлғалардың жеке медициналық қызметі;
9) АХАЖ органдары - азаматтық хал актілері жазбасы мемлекеттік органдары - азаматтық хал актілері жазбасы бөлімдері, ал мұндайлар жоқ жерлерде - жергілікті атқарушы органдар немесе аудандық және ауылдық округтері әкімдері аппараттарының лауазымды тұлғалары;

3. Настоящая инструкция обязательна к применению во всех медицинских организациях, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности, а также физическими лицами, занимающимися частной медицинской практикой.
4. Бланки медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти, и их корешки брошюруются в отдельные книги свидетельств. В конце книги прописью указывается количество листов. Книги прошнуровываются, скрепляются печатью медицинской организации или физического лица, занимающегося частной медицинской практикой, и хранятся у руководителя медицинской организации или физического лица, занимающегося частной медицинской практикой.
5. Корешки медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти, используемые для составления отчета медицинской организации, подлежат хранению по месту выдачи врачебных (медицинских) свидетельств в течение 5 лет по окончании календарного года, в котором выдано свидетельство, после чего подлежат уничтожению.
6. Нумерация медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти, в книгах регистрации свидетельств начинается с первого номера и ведется последовательно в течение года - с первого января по тридцать первое декабря (включительно).
7. Испорченный бланк медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти, перечеркивается, делается запись "испорчено" и оставляется в книге бланков. Номер свидетельства, проставленный на испорченном бланке, на следующий бланк не переносится.
8. В случае утери медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти, по письменному обращению заявителя оформляется новое врачебное (медицинское) свидетельство в точном соответствии с первоначальным экземпляром (оригиналом) с указанием его номера и даты выдачи с пометкой "дубликат".
9. Все графы бланков заполняются исчерпывающими ответами, без сокращения отдельных слов, чернилами или шариковой пастой четким разборчивым почерком. Помарки и подчистки не допускаются.
Графы, в которых на вопросы даются отрицательные ответы, заполняются словом "нет". При отсутствии необходимых сведений указывается соответственно "не известно", "не установлено" и прочее.
10. Контроль за правильностью заполнения и своевременной выдачей медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти, должны обеспечить руководители медицинских организаций и физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой.

3. Бұл нұсқаулық жұмысқа қолдануда, меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, барлық медициналық ұйымдарда, сондай-ақ жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалар үшін міндетті.
4. Туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманың бланкілері және олардың түбіртектері куәліктердің бөлек кітаптарында жинақталады. Кітаптың соңына жазумен парақ саны көрсетіледі. Кітаптар тігіледі, медициналық ұйымның немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның мөрімен бекітіледі және медициналық ұйымның басшысында немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғада сақталады.
5. Медициналық ұйымның есеп жасау үшін пайдаланатын туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманың түбіртектері дәрігерлік (медициналық) куәліктердің берілген жері бойынша куәлік берілген жылдан кейін 5 жылға дейін сақталуы тиіс, кейін қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес жойылуы керек.
6. Туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманы куәліктерді тіркеу кітаптарында нөмірлеу бірінші нөмірден басталады да жыл бойына бірінші қаңтардан бастап отыз бірінші желтоқсанға (қоса алғанда) дейін жүйелі түрде жүргізіледі.
7. Туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманың бөлінген бланкісі сызылады, "бүлінген" деп жазылады және бланк кітабында қалдырылады. Бүлінген бланкіде қойылған куәліктің нөмірі келесі бланкіге ауыстырылмайды.
8. Туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттама жоғалған жағдайда өтініш берушінің жазбаша өтініші бойынша оның нөмірі және "телнұсқа" деген белгісімен берілген күні көрсетіле отырып, бастапқы данаға (түпнұсқасына) тура сәйкес келетін жаңа дәрігерлік (медициналық) куәлік ресімделеді.
9. Бланкілердің барлық бағандары толық жауаптармен, жекелеген сөздер қысқартылмай, сиямен немесе шарикті пастамен анық жазумен толтырылады. Түзетуге және өшіруге болмайды. Сұрақтарға қайшы жауаптар берілген бағандар "жоқ" деген сөзбен толтырылады. Қажетті мәліметтер болмаған кезде тиісінше "белгісіз", "анықталмаған" және т.б. көрсетіледі.
10. Туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманың дұрыс толтырылуына, уақтылы берілуін бақылауды медициналық ұйымдардың басшылары немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалар жүзеге асырады.

11. Контроль за правильностью кодировки причин смерти осуществляется уполномоченными лицами, определенные приказом территориальных органов здравоохранения.
2. Заполнение и выдача медицинского свидетельства о рождении
(форма N 103/у-07)
12. Для регистрации рождения в органах ЗАГС представляется учетная форма первичной медицинской документации N 103/у-07 "Медицинское свидетельство о рождении", удостоверяющая факт рождения.
Регистрации подлежат все случаи рождения живых новорожденных с массой тела 500 г. и выше и с гестационным сроком 22 недели и выше.
13. Медицинское свидетельство о рождении оформляется врачом, в случае его отсутствия - средним медицинским работником.
14. В случае выкидыша, мертворождения медицинское свидетельство о рождении не оформляется.
15. Медицинское свидетельство о рождении выдается при выписке матери из стационара всеми медицинскими организациями, в которых произошли роды или родильница с ребенком была госпитализирована после родов, независимо от того, имеют ли эти организации акушерские койки или нет, во всех случаях живорождения.
16. В случае рождения ребенка вне медицинской организации медицинское свидетельство о рождении выдается медицинской организацией или физическим лицом, занимающимся частной медицинской практикой, принявшим роды на дому.
17. При многоплодных родах медицинское свидетельство о рождении оформляется на каждого родившегося ребенка в отдельности в порядке их рождения.
18. В случае регистрации рождения найденного ребенка, и ранее не зарегистрированного в органах ЗАГС, медицинской организацией оформляется справка о возрасте ребенка в установленном законодательстве порядке.
19. Медицинское свидетельство о рождении для регистрации в органах ЗАГС выдается родителям, а в случае отсутствия таковых - опекунам, усыновителям (удочерителям), попечителям или администрации детского учреждения, в котором ребенок будет находиться на воспитании.
20. Запись о выдаче медицинского свидетельства о рождении с указанием его номера, серии, даты выдачи, органа ЗАГС, где произведена регистрация рождения, номера, и даты записи акта рождения указываются в учетной форме первичной медицинской документации N 097/у "История развития новорожденного".
21. В медицинском свидетельстве о рождении врач или средний медицинский работник делает отметку о дате выдачи медицинского свидетельства о рождении (или дате передачи его в ЗАГС, в случае регистрации рождения организацией), указывают наименование медицинской организации, его почтовый адрес, свою фамилию, имя, отчество.

11. Өлімнің себептерін кодтаудың дұрыстығын бақылауды аумақтық денсаулық сақтау органдарының уәкілетті тұлғалары жүзеге асырады.
2. Туу туралы медициналық куәлікті толтыру және беру
(N 103/у-03 нысаны)
12. АХАЖ органдарында тууды тіркеу үшін туу фактісін растайтын N 103/у "Туу туралы медициналық куәлік" бастапқы медициналық құжаттамасының есептік үлгісі беріледі.
Дене салмағы 500 г және одан жоғары және гестациялық мерзімі 22 апта және одан жоғары тірі туған нәрестелердің барлық жағдайлары тіркеуге жатады.
13. Туу туралы медициналық куәлікті дәрігер ресімдейді, ол болмаған жағдайда орта медицина қызметкері ресімдейді.
14. Түсік тастаған, өлі туған жағдайда туу туралы медициналық куәлік ресімделмейді.
15. Туу туралы медициналық куәлікті тірі туудың барлық жағдайында ана босанған немесе ұйымда акушерлік төсектер бар/жоғына қарамастан босанудан кейін баламен жатқызылған стационардан шығарылуы кезінде барлық медициналық ұйымдар береді.
16. Бала медициналық ұйымнан тыс жерде туған жағдайда туу туралы медициналық куәлікті медициналық ұйым немесе жеке медициналық практикамен айналысатын, үйде босандырған жеке тұлға береді.
17. Көп ұрықты босану кезінде туу туралы медициналық куәлік туған баланың әрқайсысына туу ретіне байланысты жеке ресімделеді.
18. Тауып алған баланың тууын және АХАЖ органдарында бұрын тіркелмеген баланы АХАЖ органдарында тіркеген жағдайда медициналық ұйым заңнамада белгіленген тәртіппен баланың жасы туралы анықтаманы ресімдейді.
19. Туу туралы медициналық куәлік АХАЖ органдарында тіркеу үшін ата-аналарына, ондай болмаған жағдайда - тәрбиесінде болатын баланың асыраушыларына, қамқоршыларына немесе балалар мекемелерінің әкімшіліктеріне беріледі.
20. Медициналық куәліктің нөмірі, сериясы, берілген күні, тууды тіркеу жүргізілген АХАЖ органы, туу актісі жазбасының нөмірі мен күні N 097/у "Жаңа туған нәрестенің даму тарихы" бастапқы медициналық құжаттамасының есептік үлгісінде көрсетіледі.
21. Туу туралы медициналық куәлікте дәрігер немесе орта медицина қызметкері туу туралы медициналық куәлікті берген күні (немесе оны АХАЖ беру күні, ұйымда туғаны тіркелген жағдайда) туралы белгі жасайды, медициналық ұйымның атауын, пошталық мекенжайын, өздерінің тегін, атын, әкесінің атын көрсетеді.

22. Лица, заполняющие медицинское свидетельство о рождении, удостоверяют факт рождения живого ребенка, место рождения (название медицинской организации или указывают, что ребенок родился на дому, в дороге и так далее), дату рождения, пол ребенка, массу тела, рост. Также указываются сведения о матери ребенка: фамилия, имя, отчество (в соответствии с документами, удостоверяющими личность), образование и постоянное место проживания.
23. В корешке делаются записи, полностью соответствующие записям, сделанным в соответствующих пунктах медицинского свидетельства о рождении. Кроме того, для проведения более глубокого анализа при создании регистра новорожденных, в корешок вносятся такие сведения о матери, как дата рождения, национальность, место жительства (в соответствии с документами, удостоверяющими личность), семейное положение, которая по счету беременность, роды, срок беременности, при котором произошли роды, а также сведения о ребенке, при каких родах родился (одноплодных, первым или вторым из двойни, при других многоплодных родах), оценка по шкале Апгар, наличие критериев живорождения. Округлением соответствующих кодов отмечаются наличие факторов риска (медицинских и социальных) при беременности, осложнений родов, акушерских процедур, осложнений периода новорожденности.
24. Медицинское свидетельство о рождении заверяется печатью медицинской организации или физического лица, занимающегося частной медицинской практикой и подписью медицинского работника, оформившего свидетельство.
25. Записи в корешке медицинского свидетельства о рождении должны быть полностью идентичны записям в самом свидетельстве о рождении.
26. Получатель отрывного медицинского свидетельства о рождении расписывается в его получении в корешке свидетельства.
3. Заполнение и выдача врачебного свидетельства о смерти
(форма N 106/у-07)
27. Для регистрации смерти в органах ЗАГС медицинскими организациями или физическими лицами, занимающимися частной медицинской практикой, представляется учетная форма первичной медицинской документации N 106/у-07 "Врачебное свидетельство о смерти", удостоверяющая факт смерти.
28. В случаях мертворождения, смерти новорожденного в течение от 0 до 7 суток после рождения оформляется врачебное свидетельство о перинатальной смерти.
29. Врачебное свидетельство о смерти выдается родственникам умершего или лицам, проживающим вместе с умершим, в случае отсутствия таковых - органам внутренних дел, обнаружившим труп.
30. Врачебное свидетельство о смерти оформляется врачом, в случае его отсутствия - средним медицинским работником.

22. Туу туралы медициналық куәлікті толтыратын тұлғалар тірі туған баланың туғаны фактісін, туған жерін (медициналық ұйымның атауы немесе бала үйде, жолда және тағы басқа жағдайда туды деп көрсетеді), туған күнін, баланың жынысын, салмағын көрсетеді. Сондай-ақ баланың анасы туралы мәліметтер көрсетіледі: тегі, аты, әкесінің аты (жеке басты куәландыратын құжаттарға сәйкес), білімі және тұрғылықты жері.
23. Түбіртекте тиісті пункттерде жасалған туу туралы медициналық куәліктің жазбаларына толық сәйкес келетін жазбалар жазылады. Бұған қоса, жаңа туған нәрестелердің тізілімін құру кезінде терең талдау жасау үшін түбіртекке анасы туралы мынадай мәліметтер енгізіледі: туған күні, ұлты, тұратын жері (жеке басты куәландыратын құжаттарға сәйкес), отбасылық жағдайы, жүктілік, босану саны бойынша нешіншісі, босану кезіндегі жүктілік мерзімі, сондай-ақ бала туралы мәліметтер, босануда туғандығы (бір ұрықты, екі ұрықтының біріншісі немесе екіншісі, басқа көп ұрықты босануда туғандығы), Апгар шкаласы бойынша баға, тірі туу өлшемдерінің болуы енгізіледі. Жүктілік кезінде қауіп (медициналық және әлеуметтік), босану асқынулары, акушерлік емшаралар, жаңа туған кезеңнің асқынулары факторларының болуы тиісті кодтарды дөңгелетумен белгіленеді.
24. Туу туралы медициналық куәлік медициналық ұйымның немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның мөрімен және куәлікті ресімдеген медицина қызметкерінің қолымен куәландырылады.
25. Туу туралы медициналық куәліктің түбіртегіндегі жазбалар туу туралы куәліктегі жазбалармен толық сәйкес келуі тиіс.
26. Туу туралы медициналық куәліктің үзіндісін алушы оны алғанда куәліктің түбіртегіне қол қояды.
3. Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті толтыру
және беру (N 106/у-03 нысаны)
27. Өлімді АХАЖ органдарында тіркеу үшін медициналық ұйымдар немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалар N 106/у-03 "Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлік" бастапқы медициналық құжаттаманың есептік нысанын ұсынады.
28. Нәресте өлі туғанда, бала туғаннан кейінгі О-ден 7 тәулікке дейін шетінеген жағдайларда перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлік ресімделеді.
29. Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлік қайтыс болған адаммен бірге тұрған адамдарға беріледі, ал ондай адамдар болмаған жағдайда мәйітті тапқан ішкі істер органдарына беріледі.
30. Қайтыс болғаны туралы куәлікті дәрігер, ал ол болмаған жағдайда - орта медицина қызметкері ресімдейді.

31. В случае назначения в установленном законодательством порядке судебно-медицинской экспертизы, врачебное свидетельство о смерти оформляется судебно-медицинским экспертом с учетом результатов экспертизы.
32. Врачебное свидетельство о смерти не оформляется заочно, без личной констатации медицинским работником факта смерти.
33. Врачебное свидетельство о смерти выдается врачом (средним медицинским работником) медицинской организации или физическим лицом, занимающимся частной медицинской практикой, на основании осмотра трупа, записей в медицинской документации, предшествующего наблюдения за больным или результатов вскрытия.
34. В случае смерти в медицинской организации выдача трупа осуществляется после оформления врачебного свидетельства о смерти. В случае, когда захоронение умершего производится медицинской организацией, последнее заполняет врачебное свидетельство о смерти и производит регистрацию в органах ЗАГС в пятидневный срок.
35. В случае проведения патологоанатомического вскрытия врачебное свидетельство о смерти оформляется патологоанатомом в день вскрытия с учетом его результатов.
36. В целях обеспечения достоверности регистрируемых причин смерти и для того, чтобы не задерживать регистрацию смерти в органах ЗАГС и погребения, врачебные свидетельства о смерти выдаются с отметкой "предварительное", "взамен предварительного", "окончательное" или "взамен окончательного".
37. Врачебное свидетельство о смерти с отметкой "предварительное" выдается в случаях, если для установления или уточнения причины смерти необходимо произвести дополнительные исследования, или к моменту выдачи свидетельства род смерти (несчастный случай вне производства или в связи с производством, самоубийство, убийство) не установлен, но в дальнейшем может быть уточнен.
После уточнения причин смерти и рода смерти составляется новое врачебное свидетельство о смерти и с отметкой "взамен предварительного" пересылается медицинской организацией или тем физическим лицом, занимающимся частной медицинской практикой, которым выдано предыдущее свидетельство с указанием его номера и даты выдачи непосредственно в территориальный орган статистики, а его копия в территориальный орган ЗАГСа не позднее, чем через месяц.
Если было выдано врачебное свидетельство о смерти с пометкой "окончательное", но в дальнейшем выявилась ошибка в записи диагноза, составляется новое врачебное свидетельство о смерти с надписью, сделанной от руки "взамен окончательного" врачебного свидетельства о смерти N "____" и направить непосредственно в территориальный орган статистики, а его копия в территориальный орган ЗАГСа.

31. Заңнамада белгіленген тәртіппен сот-медициналық сараптау белгіленген жағдайда қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті сараптама нәтижелерін ескере отырып, сот-медициналық сарапшы ресімдейді.
32. Өлім фактісін медицина қызметкері жеке анықтамай, қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті сырттай ресімдеуге тыйым салынады.
33. Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті мәйітті тексерудің, медициналық құжаттамадағы жазбалардың, науқасты бұрынғы бақылаудың немесе ашып тексеру нәтижелерінің негізінде медициналық ұйымның дәрігері (орта медицина қызметкері) немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға береді.
34. Өлім медицина ұйымында болған жағдайда мәйітті беру қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлік ресімделгеннен кейін жүзеге асырылады. Қайтыс болған адамды медицина ұйымы жерлеген жағдайда сол медицина ұйымы қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті ресімдеп, бес күн мерзім ішінде АХАЖ органдарында тіркеуді жүргізеді.
35. Патологиялық анатомиялық ашу жүргізілген жағдайда қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті мәйітті ашу күні оның нәтижесі ескеріле отырып, паталогоанатом ресімдейді.
36. Тіркелген өлімнің себептерінің дұрыстығын қамтамасыз ету және АХАЖ органдарында өлімнің тіркелуі мен көмуді кешіктірмеу үшін қайтыс бөлу туралы дәрігерлік куәліктер "алдын ала", "алдын аланың орнына", "түпкілікті", немесе "түпкіліктінің орнына" деген жазумен беріледі.
37. "Алдын ала" деген белгісімен дәрігерлік куәлік, егер өлім себептерін анықтау немесе белгілеу үшін қосымша зерттеулер жүргізу қажет болса, немесе куәлік беретін кезде өлім түрі (жазатайым оқиға, өндірістен тыс немесе өндіріспен байланысты, өзін-өзі өлтіру, өлтіру) анықталмаған, бірақ алдағы уақытта анықталатын жағдайда беріледі.
Өлім мен өлім түрі анықталғаннан кейін "алдын аланың орнына" белгісімен нөмірі мен берілген күні көрсетілген жаңа куәлікті бұрынғы куәлікті берген медициналық ұйым немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға ресімдеп, тікелей аумақтық статистика органына жібереді.
Егер "түпкілікті" белгісімен өлім туралы дәрігерлік куәлік берілген, бірақ кейіннен диагноз жазбасында қате анықталған болса, "түпкіліктінің орнына" деп жазылған N______өлім туралы дәрігерлік куәліктің орнына жаңа дәрігерлік куәлік жасалады және тікелей аумақтық статистика органына жіберіледі, ал оның көшірмесі АХАЖ-дың аумақтық органына жіберіледі.

38. Допускается выдача врачебного свидетельства о смерти врачом, установившим смерть, только на основании осмотра трупа, при отсутствии подозрения на насильственную смерть.
В исключительных случаях, связанных с экологическими или техногенными катастрофами (землетрясение, авиационные, транспортные, шахтные и другие травмы с массовыми человеческими жертвами), и по согласованию с проводящими предварительное расследование правоохранительными органами разрешается выдача врачебного свидетельства о смерти судебно-медицинским экспертом на основании наружного осмотра трупа.
39. Руководителем медицинской организации обеспечивается контроль достоверности заполнения врачебных свидетельств о смерти, своевременности их выдачи родственникам умершего, а также регистрации в органах ЗАГС врачебных свидетельств о смерти в случаях захоронения умершего медицинской организацией.
40. Номер и серия свидетельства, дата его выдачи, причина смерти, орган ЗАГС, где произведена регистрация, номер и дата записи акта смерти указываются в соответствующих учетных формах первичной медицинской документации - N 025/у "Медицинская карта амбулаторного больного", N 003/у "Медицинская карта стационарного больного", либо N 096/у "История родов".
41. В бланке врачебного свидетельства о смерти указывается его характер путем подчеркивания соответствующего обозначения - "предварительное", "взамен предварительного", "окончательное" или "взамен окончательного".
42. Пункты 1-5 заполняются согласно обозначениям, причем фамилия, имя и отчество заполняется в соответствии документами, удостоверяющими личность.
В пунктах 6-7 сведения о месте жительства и смерти указываются по действующему административно-территориальному делению, а в случаях, когда это не представляется возможным установить, - по ранее существовавшему административно-территориальному делению.
В пункте 8 подчеркивается соответствующее обозначение.
В пункте 9 национальность указывается по документу удостоверяющему личность, а в случае отсутствия в нем записи о национальности - не указывается.
При регистрации смерти иностранного гражданина кроме национальности указывается название государства, гражданином (подданным) которого он является, а также его гражданство.
Лицам без гражданства национальность указывается с добавлением слов: "лицо без гражданства".
В пунктах 10-11 подчеркивается соответствующее обозначение.
В пункте 12 указывается наименование предприятия, учреждения, организации, где работал умерший, его должность или выполняемая работа;
в отношении военнослужащих - наименование воинской части или учреждения согласно документам, удостоверяющим личность военнослужащего;
в отношении пенсионера указывается "пенсионер" и прежнее основное занятие.

38. Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті өлім күш көрсетуден болған деген күдік болмағанда мәйітті тексеру негізінде ғана өлімді анықтаған дәрігер береді.
Экологиялық немесе техногендік апаттарға (жер сілкіну, әуе, көлік, шахталық және адамдар жаппай қырылатын басқа да жарақаттар) байланысты ерекше жағдайларда және алдын ала тергеу жүргізген құқық қорғау органдарының келісімімен сот-медициналық сарапшыларға мәйіттің сыртынан қарау негізінде қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлік беруге болады.
39. Медициналық ұйымның басшысы қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәліктің дұрыс толтырылуын, олардың қайтыс болған адамның туыстарына уақтылы берілуін, сондай-ақ қайтыс болған адамды денсаулық сақтау ұйымы жерлеген жағдайда қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті азаматтық хал актілері жазбасы органдарында мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етеді.
40. Куәліктің нөмірі мен сериясы, берілген күні, өлімнің себебі, тіркеуді жүргізген АХАЖ органы, өлім актісі жазбасының нөмірі мен күні Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 1993 жылғы 20 қазандағы N 437 бұйрығымен бекітілген N 025/у "Амбулаториялық сырқаттың медициналық картасы", N 003/у "Стационарлық сырқаттың медициналық картасы" немесе N 096/у "Босану тарихы" бастапқы медициналық құжаттамасының есеп нысандарында көрсетіледі.
41. Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәліктің бланкісінде "алдын ала", "алдын аланың орнына", "түпкілікті" немесе "түпкіліктінің орнына" деген тиісті белгілердің астын сызу арқылы оның сипаты көрсетіледі.
42. 1-5-тармақтар белгілерге сәйкес толтырылады, жеке басты куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты және әкесінің аты толтырылады.
6-7-тармақтарда тұрғылықты жері мен қайтыс болған жері туралы мәліметтер сол жердегі әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша көрсетіледі, ал мұны анықтау мүмкін болмаған жағдайда бұрын болған әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша көрсетіледі.
8-тармақта тиісті белгілердің асты сызылады.
9-тармақта ұлты жеке басты куәландыратын құжат бойынша, онда ұлты туралы жазба болмаған жағдайда көрсетілмейді.
Шетелдік азаматтың өлімін тіркеу кезінде ұлтынан басқа оның қай елдің азаматы (адамы) екендігі, сондай-ақ оның азаматтығы көрсетіледі.
Азаматтығы жоқ адамдарға "азаматтығы жоқ адам" деген сөздер қосыла отырып, ұлты көрсетіледі.
10-11-тармақтарда тиісті белгілердің асты сызылады.
12-тармақта қайтыс болған адам жұмыс істеген кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы, оның лауазымы немесе атқаратын жұмысы көрсетіледі;
әскери қызметшілерге - әскери қызметшінің жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес әскери бөлімнің немесе мекеменің атауы;
зейнеткерлерге - "зейнеткер" деп жазылады және бұрынғы негізгі жұмысы көрсетіледі.

В пунктах 13-15 подчеркиваются соответствующие обозначения.
В пункте 16 указывается фамилия, имя, отчество и должность медицинского работника, заполняющего медицинское свидетельство о смерти, и далее подчеркиваются соответствующие обозначения.
В пункте 17 обязательно указывается первоначальная причина смерти, код (шифр) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра (МКБ-10), рекомендованной Всемирной организацией здравоохранения и даты начала и окончания болезни (число, месяц, год). В случае травм и отравлений обязательно указывается дополнительно внешние причины смерти и код по МКБ-10.
Записи причины смерти производятся в двух частях пункта 17, по которым отслеживается цепь взаимоувязанных и последовательных причин смерти.
Часть 1 состоит из 4 строк: "а)", "б)", "в)", "г)".
Строка "а)" предназначается для записи и кодировки только одной причины смерти (заболевание, травма или другое патологическое состояние), непосредственно приведшей к смерти.
Строка "б)" предназначается для записи и кодировки промежуточной причины смерти, т.е. промежуточного патологического состояния, приведшего к возникновению непосредственной причины смерти.
Строка "в)" предназначается для записи и кодировки основной (первоначальной) причины смерти, т.е. того заболевания, травмы или состояния, которые явились началом цепи патологических процессов, приведших к смерти.
Строка "г)" предназначается для записи и кодировки внешних причин, приведших к смерти.
Часть 2 предназначается для записи и кодировки прочих важных заболеваний и состояний, способствовавших смерти, но не связанных непосредственно с основной (первоначальной) причиной смерти. Например, объем и дата хирургического вмешательства, срок беременности и прочее.
В случаях смерти от заболеваний для записи причин смерти используются только первые три строки: "а)". "б)" и "в)", а строка "г)" остается свободной.
Кодированию подлежит только основная (первоначальная) причина смерти.
В случаях смерти от травм, отравлений их вид или характер, а также цепь патологических процессов, приведших к смерти, указываются в строках "а)", "б)", "в)" соответственно, а внешняя причина - в строке "г)".
В этом случае кодированию подлежат две строки: одна строка, где указывается основная (первоначальная) причина смерти от травмы, отравления по ее виду или характеру (ХIХ класс МКБ-10), вторая строка - это всегда строка "г)", где указывается внешняя причина травмы или отравления (ХХ класс МКБ-10).
Если не удается установить полностью или частично цепь патологических процессов, приведших к смерти, то запись основной (первоначальной) причины смерти указывается в строке "а)", когда собственно заболевание, травма явились основной (первоначальной) причиной смерти.
Если установлен частичный механизм патологических процессов, приведших к смерти, запись заканчивается в строке "б)".
В каждой строке указывается только один диагноз, а строки заполняются сверху вниз.

13-15-тармақтарда тиісті белгілердің асты сызылады.
16-тармақта қайтыс болғаны туралы медициналық куәлікті толтырған медицина қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетіліп, одан әрі тиісті белгілердің асты сызылады.
17-тармақта міндетті түрде Дүниежүзілік Денсаулық сақтау ұйымының денсаулыққа байланысты оныншы отырысында ұсынған Аурулар мен проблемалардың халықаралық жіктемесі бойынша (АХЖ-10) өлімнің бастапқы себебі, коды (шифры) және аурудың басталған және аяқталған күні (күні, айы, жылы) көрсетіледі. Жарақаттанған және уланған жағдайда міндетті түрде АХЖ-10 бойынша өлімнің сыртқы себептері және коды қосымша көрсетіледі.
Өлім себептерінің жазбасы, әдетте өлімнің өзара ұштасқан және жүйелі себептерінің негізгі түйіні бақыланатын 17-тармақтың екі бөлімінде жүргізіледі.
1-бөлім төрт жолдан тұрады: "а)", "б)", "в)", "г)".
"а)" жолы тікелей өлімге әкелетін өлімнің тек бір себебін (ауру, жарақат және басқа да патологиялық жағдай) жазуға және кодтауға арналады.
"б)" жолы өлімнің аралық себебін, яғни өлімнің тікелей себебінің туындауына әкелген аралық патологиялық жағдайды жазуға және кодтауға арналады.
"в)" жолы өлімнің негізгі (бастапқы) себебін, яғни өлімге әкелген патологиялық процестің негізгі басты түйіні болып табылған ауруды, жарақатты немесе жағдайды жазуға және кодтауға арналады.
"г)" жолы өлімге әкелген сыртқы себептерді жазуға және кодтауға арналады.
2-бөлім өлімге себепші болатын, бірақ өлімнің негізгі (бастапқы) себебімен байланысы жоқ басқа да маңызды аурулар мен жағдайларды жазуға және кодтауға арналады. Мысалы, хирургиялық әрекеттердің көлемі мен күні, жүктілік мерзімі және т.б.
Өлім себептерінің жазбасына арналған аурулардан болған өлім жағдайында тек үш жол "а)", "б)", "в)" пайдаланылады, ал "г)" жолы бос қалдырылады.
Өлімнің негізгі (бастапқы) себебі ғана кодталуы тиіс.
Жарақаттанудан, уланудан болған өлім жағдайларында олардың түрі мен сипаты, сондай-ақ өлімге әкелген патологиялық процестердің тізбегі "а)", "б)", "в)" жолдарында, ал сыртқы себебі "г)" жолында көрсетіледі. Мұндай жағдайда екі жол кодталуы керек, біріншісі түрі мен сипаты бойынша жарақаттанудан, уланудан (XIX класс АХЖ-10) болған өлімнің негізгі (бастапқы) себептері көрсетілетін жол, екіншісі - барлық уақыттағы жарақаттану мен уланудың сыртқы себептері (XX класс АХЖ-10) көрсетілетін жол.
Егер өлімге әкелген патологиялық процестердің тізбегін толық және бөлшектеп анықтау мүмкін болмаса, онда өлімнің негізгі (бастапқы) себебінің жазбасы аурудың, жарақаттың өзі өлімнің негізгі (бастапқы) себебі болатын "а)" жолында көрсетіледі.
Егер өлімге әкелген патологиялық процестердің бөлшек тетігі айқындалса, жазба "б)" жолымен аяқталады.
Әрбір жолда тек бір диагноз көрсетіледі, ал жолдар жоғарыдан төмен қарай толтырылады.

Пример 1. 1) а) Гнойный менингит.
б)
в)
г)
2)
При кодировке основной причиной смерти считается "Бактериальный менингит неуточненный" (G00.9).
Пример 2. 1) а) Пневмония.
б) Корь.
в)
г)
2)
При кодировке основной причиной смерти считается "Корь, осложненная пневмонией" (В05.2).
Пример 3. 1) а) Уремия.
б) Атеросклеротический нефросклероз.
в) Гипертоническая болезнь с преимущественным поражением почек.
г)
2)
При кодировке основной причиной смерти считается "Гипертоническая болезнь с преимущественным поражением почек с почечной недостаточностью" (I12.0).
Пример 4. 1) а) Острый трансмуральный инфаркт передней стенки миокарда.
б)
в)
г)
2) Генерализованный атеросклероз.
При кодировке основной причиной смерти считается "Острый трансмуральный инфаркт передней стенки миокарда" (I21.0).
При кодировке основной причины смерти учитываются все критерии, характерные для каждой частной патологии.
Так, в случае смерти по причине травмы указывается точная локализация, вид или характер травмы. В строках: "а)", "б)", "в)" указывается цепь причин, приведших к смерти, по характеру травмы, а в строке "г" указывается внешняя причина смерти.
Пример 5. 1) а) Травматический отек головного мозга.
б) Закрытый перелом основания черепа.
в)
г) Нападение на улице с применением тупого предмета.
2)
При кодировке основной причиной смерти считается "Перелом основания черепа, закрытый" (S02.10). Одновременно проставляется второй код по внешней причине "Нападение на улице с применением тупого предмета" (Y00.4).
Пример 6. 1) а) Сепсис.
б) Хронический остеомиелит бедренной кости.
в) Последствия перелома правого бедра.
г) Последствия падения с балкона квартиры.
2) Сахарный диабет инсулиннезависимый.
При кодировке основной причиной смерти считается "Последствия перелома бедра" (Т93.1) и указывается код в строке "в)". Одновременно указывается второй код внешних причин "Последствия других несчастных случаев" (Y86.9) в строке "г)".
Понятие "последствия" включает состояния, описанные как таковые или как отдаленные проявления, развившиеся через год или более после произошедшего события.
Пример 7. 1) а) Травматический шок.
б) Множественные переломы костей скелета, разрывы внутренних органов.
в)
г) Лицо, находившееся в автобусе и пострадавшее при его столкновении с поездом.
2) Беременность 28 недель.
При кодировке основной причиной смерти считается "Другие уточненные травмы с вовлечением нескольких областей тела" (T06.8), а по внешней причине "Лицо, находившееся в автобусе и пострадавшее при его столкновении с поездом" (V75.6).
При кодировке основной причины смерти учитываются все критерии, характерные для каждой частной патологии.
Так, в случае смерти по причине травмы указывается точная локализация, вид или характер травмы. В строках: "а)", "б)", "в)" указывается цепь причин, приведших к смерти, по характеру травмы, а в строке "г" указывается внешняя причина смерти.
В случае смерти беременной, роженицы, родильницы записи производятся следующим образом.
В случае смерти в результате акушерских осложнений беременности, родов или послеродового периода, а также в результате медицинских вмешательств, неправильного ведения родов и прочее, сведения о причине смерти указываются в части 1 в строках "а)", "б)", "в)".
Запись должна четко указывать на связь с беременностью, родами, послеродовым периодом и отражать характерную патологию для каждого периода, в котором наступила смерть. Например: "Угрожающий аборт на 20-ой неделе беременности", "Острая сердечная недостаточность при анестезии во время родов", "Послеродовой сепсис".

1-үлгі. 1) а) Іріңді менингит
б)
в)
г)
2)
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Анықталмаған бактериалды менингит" (G00.9.) есептеледі.
2-үлгі. 1) а) Қабыну
б) Қызылша
в)
г)
2)
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Қабынудан асқынған қызылша" (В05.2) есептеледі.
3-үлгі. 1) а) Уремия
б) Атеросклеротикалық нефросклероз
в) Бүйректің айрықша зақымдалуымен
гипертензиялық ауру
г)
2)
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Бүйрек кемістігімен бүйректің айрықша зақымдалуынан болған гипертониялық ауру" (112.0.) есептеледі.
4-үлгі. 1) а) Миокардтың алдыңғы жағының жіті трансмуральды
инфаркті
б)
в)
г)
2)
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Миокардтың алдыңғы жағының жіті трансмуральды инфаркті" (І21.0) есептеледі.
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып әрбір жеке патологияға арналып сипатталған барлық критерийлер ескеріледі.
Сондай-ақ, жарақаттану себебінен болған өлім жағдайларында жарақаттың дәл орны, түрі мен сипаты көрсетіледі. "а)", "б)", "в)" жолдарында жарақаттың сипаты бойынша өлімге әкелетін себептердің тізбегі көрсетіледі, ал "г)" жолында өлімнің сыртқы себебі көрсетіледі.
5-үлгі. 1) а) Бас миының жарақатты ісінуі
б) Негізгі бас сүйектің жабық сынуы
в)
г) Қатты зат қолданылған көшедегі шабуыл
2)
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Бас сүйек негізінің жабық сынуы" (S02.10) есептеледі. Сонымен бірге сыртқы себебі бойынша "Қатты зат қолданылған көшедегі шабуыл" (Ү00.4) екінші коды қойылады.
6-үлгі. 1) а) Сепсис
б) Ортан жіліктің созылмалы остеомиелиті
в) Оң жақ сан сынуының салдары
г) Пәтердің балконынан құлаудың салдары
2) Инсулинге тәуелді қантты диабет
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Санның сыну салдары" (Т93.1) есептеледі және "в" жолында коды көрсетіледі. Сонымен бірге "г" жолында "Басқа да жазатайым жағдайлардың салдарлары" (Ү86.9) сыртқы себептердің екінші коды көрсетіледі.
"Салдарлар" ұғымы бұрын болғанды сипаттайтын немесе кейіннен байқалған, оқиға болғаннан кейін бір жылдан не одан көп уақыттан кейін пайда болған жағдайларды білдіреді.
7-үлгі. 1) а) Жарақатты шок
б) Қанға сүйектерінің көптеген сынықтары, ішкі
органдардың жыртылуы
в)
г) Автобустың поезбен соқтығысуы кезінде онда
отырған адам
2) 28 апталық жүктілік
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Дененің бірнеше жерін қамтыған басқа да анықталған жарақаттар" (Т06.8), ал сыртқы себебі бойынша "Автобустың поезбен соқтығысуы кезінде онда отырған адам" (V75.6) болып есептеледі.
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып әрбір жеке патологияға арналып сипатталған барлық өлшемдер ескеріледі.
Сондай-ақ, жарақаттану себебінен болған өлім жағдайларында жарақаттың дәл орны, түрі мен сипаты көрсетіледі. "а)", "б)", "в)" жолдарында жарақаттың сипаты бойынша өлімге әкелетін себептердің тізбегі көрсетіледі, ал "г)" жолында өлімнің сыртқы себебі көрсетіледі.
Жүкті, босанатын, босанған әйелдер қайтыс болған жағдайда жазбалар мына үлгіде жүргізіледі.
Жүктіліктің, босанудың немесе босанғаннан кейінгі кезеңнің акушерлік асқынулары нәтижелерінен, сондай-ақ босандыру және басқа да дұрыс жүргізілмеген медициналық әрекеттер нәтижесінен болған өлім жағдайында өлімнің себебі туралы мәліметтер 1-бөлімнің "а)", "б)", "в)" жолдарында көрсетіледі.
Жазбада жүктілікке, босануға, босанудан кейінгі кезеңге байланыстылығы анық көрсетілуі керек, өлім болған әрбір кезең үшін сипаттық патология көрініп тұруы тиіс. Мысалы: "Жүктіліктің 20-аптасындағы қауіп төндіретін аборт", "Босанған кезде анестезия жағдайындағы жіті жүрек кемістігі", "Босанғаннан кейінгі сепсис".

Пример 8. 1) а) Кровотечение.
б) Афибриногенемия.
в) Медицинский аборт.
г)
2) Беременность 10 недель.
При кодировке основной причиной смерти считается "Медицинский аборт, осложнившийся кровотечением" (О04.6).
Пример 9. 1) а) Тромбоэмболия легочной артерии.
б) Тромбоз глубоких вен дородовый.
в)
г)
2) Беременность 32 недели.
При кодировке основной причиной смерти считается "Глубокий флеботромбоз во время беременности" (О22.3).
В случае смерти беременной, роженицы или родильницы от ранее протекавшей болезни или болезни, возникшей в период беременности (сахарный диабет, сердечно-сосудистое заболевание, туберкулез и др.), руководствоваться следующим.
Если болезнь не связана с непосредственной акушерской причиной, но отягощена физиологическим воздействием беременности или отягощается течение беременности, сведения о причине смерти записываются в части 1 в строках "а)", "б)", "в)", но при этом в части 2 производится запись о беременности и ее сроке.
Во всех случаях смерти после родов (в период до 1 года) в части II производится запись: послеродовой период (указать количество дней).
Пример 10. 1) а) Отек легких.
б) Митральный стеноз (ревматический).
в)
г)
2) Беременность 28 недель.
При кодировке основной причиной смерти считается "Болезни системы кровообращения, осложняющие беременность, деторождение и послеродовой период" (О99.4).
Пример 11. 1) а) Острая дыхательная недостаточность.
б) Правосторонняя вирусная бронхопневмония.
в) Грипп (вирус не идентифицирован).
г)
2) Беременность 40 недель.
При кодировке основной причиной смерти считается "Болезни органов дыхания, осложняющие беременность, деторождение и послеродовой период" (О99.5).
В пункте 18 подчеркивается соответствующий заголовок.
Материнская смерть определяется как обусловленная беременностью (независимо от ее продолжительности и локализации) смерть, наступившая в период беременности или в течение 42 дней после ее разрешения от какой-либо причины, связанной с беременностью, отягощенной ею или ее ведением, но не от несчастного случая или случайно возникшей причины.
Поздняя материнская смерть определяется как смерть, косвенно связанная с ней, наступившая в период, превышающий 42 дня после родов, но менее чем 1 год после родов.
В пункте 19-20 указывается наименование медицинской организации или фамилия, имя, отчество физического лица, занимающегося частной медицинской практикой, выдавших врачебное свидетельство о смерти, их почтовый адрес.
43. Врачебное свидетельство о смерти заверяется круглой печатью медицинской организации или физического лица, занимающегося частной медицинской практикой и подписью медицинского работника, оформившего свидетельство.

8-үлгі. 1) а) Қан кету
б) Афибриногенемия
в) Медициналық аборт
г)
2) 10 апталық жүктілік
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Қан кеткен кездегі медициналық түсік" (О04.6) есептеледі.
9-үлгі. 1) а) өкпе артериясының тромбоэмболиясы
б) Босануға дейінгі үлкен күре тамыр тромбозы
в)
г)
2) 32 апталық жүктілік
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Босану кезіндегі үлкен флеботромбоз" (022.3) есептеледі.
Жүкті, босанатын, босанған әйелдер бұрынғы ауруларынан немесе жүктілік кезеңінде пайда болған аурулардан (қантты диабет, жүрек-қан тамыры, туберкулез және т.б.) қайтыс болған жағдайда мыналар басшылыққа алынады:
Егер ауру тікелей акушерлік себепке байланысты болып, бірақ жүктіліктің физиологиялық әсерінен ауырласа немесе жүктілік кезінде ауырлайтын болса, өлім себебі туралы мәліметтер 1-бөлімнің "а)", "б)", "в)" жолдарында жазылады, бірақ бұл ретте 2-бөлімде жүктілік пен оның мерзімі туралы жазба жүргізіледі.
Босанғаннан кейінгі өлімнің барлық жағдайларында (1 жылға дейінгі кезеңде) ІІ-бөлімде жазба жүргізіледі: босанғаннан кейінгі кезең (күнінің саны көрсетіледі).
10-үлгі. 1) а) өкпенің ісінуі
б) Митральды стеноз (ревматикалық)
в)
г)
2) 28 апталық жүктілік
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Жүктілікті, босануды және босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын қан айналымы жүйесі аурулары" (О99.4) есептеледі.
11-үлгі. 1) а) Жіті тыныс жеткіліксіздігі
б) Оң жақтың вирусты қабынуы
в) Тұмау (вирусқа ұқсамайтын)
г)
2) 40 апталық жүктілік
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Жүктілікті, босануды және босанғаннан кейінгі кезеңді асқындыратын тыныс алу мүшелері аурулары" (О99.5) есептеледі.
18-тармақта тиісті бас тақырыптың асты сызылады.
Ана өлімі жүктіліктің (оның ұзақтығы мен орнығуына қарамастан) жүктілік кезеңінде немесе ол аяқталғаннан кейінгі 42 күн ішінде жүктілікке, оған салмақ түсуінен немесе оның жүрісіне байланысты қандай да бір себептен, бірақ жазатайым жағдай не оқыс оқиға салдарынан болған деп түсіндірілетін өлім ретінде айқындалады.
Кеш болған ана өлімі босанғаннан кейін 42 күннен асатын, бірақ босанғаннан кейінгі бір жылдан кем емес мерзімде болған, онымен жанама байланысты өлім ретінде айқындалады.
19-20-тармақта қайтыс болғаны туралы куәлікті берген медициналық ұйымның атауы немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, олардың пошталық мекен-жайы көрсетіледі.
43. Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлік медициналық ұйымның немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның мөрімен куәландырылып, куәлікті ресімдеген медицина қызметкерінің қолы қойылады.

44. Записи в корешке врачебного свидетельства о смерти должны полностью соответствовать аналогичным записям самого свидетельства.
Для детей, умерших до 1 года:
в пункте 5 указывается дата рождения;
в пункте 6 указывается дата смерти, число месяцев и дней жизни;
в пункте 7 указывается место рождения с указанием наименования медицинской организации и его адреса;
в пункте 8 указывается полная фамилия, имя, отчество матери.
45. Получатель отрывного врачебного свидетельства о смерти расписывается в его получении в корешке свидетельства.
4. Заполнение и выдача врачебного свидетельства
о перинатальной смерти (форма N 106-2/у-07)
46. Регистрация мертворождения и смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни в органах ЗАГС производится на основании врачебного свидетельства о перинатальной смерти (форма N 106-2/у-07).
47. Врачебное свидетельство о перинатальной смерти составляется всеми медицинскими организациями или физическими лицами, занимающимися частной медицинской практикой, на каждый случай мертворождения или смерти ребенка на первой неделе жизни (от 0 до 7 суток или 168 часов после рождения), с массой тела 500 г. и более (если масса тела при рождении не известна, при длине тела 25 см и более или гестационном сроке беременности 22 недели и более).
48. Каждый случай мертворождения или смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни, регистрируется в органах ЗАГС не позднее пяти суток с момента мертворождения или наступления смерти новорожденного:
1) медицинской организацией, где произошло мертворождение или наступила смерть новорожденного, умершего на первой неделе жизни;
2) медицинской организацией, медицинским работником которые констатировали мертворождение или смерть новорожденного, умершего на первой неделе жизни, вне медицинской организации;
3) физическим лицом, занимающимся частной медицинской практикой, констатировавшим мертворождение или смерть новорожденного, умершего на первой неделе жизни, вне медицинской организации;
4) центром судебной медицины при судебно-медицинской экспертизе.
49. В случае смерти новорожденного в течение 168 часов после родов на основании медицинского свидетельства о рождении новорожденный регистрируется в органах ЗАГС сначала как родившийся, а затем на основании врачебного свидетельства о перинатальной смерти как умерший.
50. Для регистрации мертворождения или смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни, в органы ЗАГС представляется учетная форма первичной медицинской документации N 106-2/у-07 "Врачебное свидетельство о перинатальной смерти", удостоверяющая факт мертворождения или смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни.

44. Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәліктің түбіртегіндегі жазбалар куәліктегі жазбаларға толықтай сәйкес болуы тиіс.
1 жасқа дейін қайтыс болған балалар үшін:
5-тармақта туған жылы, айы, күні көрсетіледі.
6-тармақта қайтыс болған жылы, айы, күні, өмір сүрген айы және күні көрсетіледі.
7-тармақта медициналық ұйымның атауы мен оның мекен-жайы жазыла отырып, туған жері көрсетіледі.
8-тармақта анасының тегі, аты, әкесінің аты толық көрсетіледі.
45. Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәліктің үзіндісін алушы оны алған кезде куәліктің түбіртегіне қолын қояды.
4. Перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлікті толтыру және беру (N 106-2/у-03 нысаны)
46. АХАЖ органдарында өлі тууды немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімін тіркеу перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәліктің (N 106-2/у-07 нысан) негізінде жүргізіледі.
47. Перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлікті барлық медициналық ұйымдар немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалар өмірінің алғашқы аптасындағы (туғаннан кейін 0-ден 7 тәулікке дейін немесе 168 сағат) баланың салмағы 500 грамм және одан көп (егер дене салмағы туу кезінде белгісіз болса, бойы 25 см және одан көп немесе жүктіліктің 22 апта және одан жоғары гестациялық мерзімде) болғанда тірі тууы немесе өлімінің әрбір жағдайында жасалады.
48. Өлі туу немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәресте өлімінің әрбір жағдай өлі туу немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәресте өлімінен бес тәуліктен кешіктірмей:
1) өлі туу немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімі болған медициналық ұйым;
2) медицина қызметкерлері денсаулық сақтау ұйымынан тыс болған өлі тууды немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімін анықтаған медициналық ұйым;
3) медициналық ұйымнан тыс болған өлі тууды немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімін анықтаған жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға;
4) сот-медициналық сараптау кезіндегі сот медицинасы орталығы АХАЖ органдарында тіркейді.
49. Жаңа туған нәресте шетінеген жағдайда туғаннан кейін 168 сағат ішінде туу туралы медициналық куәліктің негізінде жаңа туған нәресте бастапқыда тірі туған бала ретінде, содан кейін перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәліктің негізінде өлі туған нәресте ретінде АХАЖ органдарында тіркеледі.
50. АХАЖ органдарында өлі тууды немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімін тіркеу үшін өлі туу немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімі фактілерін куәландыратын N 106-2/у "Перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлік" медициналық құжаттамасының есептік үлгісі беріледі.

51. Врачебное свидетельство о перинатальной смерти оформляется врачом, в случае его отсутствия - средним медицинским работником.
52. Врачебное свидетельство о перинатальной смерти оформляется всеми медицинскими организациями или физическими лицами, занимающимися частной медицинской практикой на каждый случай мертворождения или смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни.
53. Врачебное свидетельство о перинатальной смерти не оформляется заочно, без личного установления врачом (средним медицинским работником) факта мертворождения или смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни.
54. При многоплодных родах врачебное свидетельство о перинатальной смерти оформляется на каждый случай мертворождения или смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни, в отдельности.
55. В случае произведения вскрытия в централизованном патологоанатомическом отделении врачебное свидетельство о перинатальной смерти оформляется патологоанатомом в день вскрытия с учетом его результатов.
Для регистрации в органах ЗАГС врачебное свидетельство о перинатальной смерти передается в те медицинские организации, откуда доставлены мертворожденные или новорожденные, умершие на первой неделе жизни.
56. Врачебное свидетельство о перинатальной смерти направляется в органы ЗАГС с отметкой "предварительное", "взамен предварительного", "окончательное" или "взамен окончательного".
57. В случае необходимости получения дополнительных сведений о причинах смерти допускается выдача предварительного врачебного свидетельства о перинатальной смерти с отметкой "предварительное". В последующем оформляется новое свидетельство с дополненными сведениями, которое с отметкой "взамен предварительного" направляется непосредственно в территориальный орган статистики, а его копия в территориальный орган ЗАГСа медицинской организацией или физическим лицом, занимающимся частной медицинской практикой, где выдано предыдущее свидетельство с указанием его номера и даты выдачи.
58. В случае выдачи врачебного свидетельства о перинатальной смерти с отметкой "окончательное", но при установлении в дальнейшем дополнительных уточняющих сведений, оформляется новое свидетельство с дополненными сведениями и с отметкой "взамен окончательного" направляется непосредственно в территориальный орган статистики, а его копия в территориальный орган ЗАГСа медицинской организацией или физическим лицом, занимающимся частной медицинской практикой, где выдано предыдущее свидетельство с указанием его номера и даты выдачи.
59. Номер и серия врачебного свидетельства о перинатальной смерти, дата его выдачи, причина смерти, орган ЗАГС, где произведена регистрация, номер и дата записи акта перинатальной смерти или рождения указываются в соответствующих учетных формах первичной медицинской документации: в случае мертворождения - N 096/у "История родов", в случае перинатальной смерти - N 097/у "История развития новорожденного".

51. Перинаталдық өлім туралы куәлікті тек дәрігер, ол болмаған жағдайда - орта медицина қызметкері ресімдейді.
52. Өлі тууды немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімінің әрбір жағдайына арналған перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлікті барлық медициналық ұйымдар немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалар ресімдейді.
53. Өлі туу немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімі фактісін дәрігер (орта медицина қызметкері) жеке анықтамай, перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлік ресімделмейді.
54. Көп ұрықты босану кезінде өлі тууды немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімінің әрбір жағдайына перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлік жеке ресімделеді.
55. Орталықтандырылған патологиялық-анатомиялық бөлімшесінде тексеру жүргізілген жағдайда оның қорытындысын ескере отырып, ашып тексерген күні перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлікті патолог-анатом ресімдейді.
АХАЖ органдарында тіркеу үшін перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлік өлі туған немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестелерді әкелген медициналық ұйымдарға беріледі.
56. "Алдын ала", "алдын аланың орнына" немесе "түпкілікті", "түпкіліктінің орнына" деген белгісі бар перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлік АХАЖ органдарына жіберіледі.
57. Перинаталдық өлім туралы қосымша мәліметтер алу қажет болған жағдайда "алдын ала" деген белгісі бар алғашқы дәрігерлік куәлікті беруге болады. Кейіннен толықтырылған мәліметтермен "алдын аланың орнына" белгісімен жаңа куәлік ресімделеді де, нөмірі мен берілген күні көрсетіле отырып, алғашқы куәлік берген медициналық ұйым немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға тікелей аумақтық статистика органына жібереді.
58. "Түпкілікті" деген белгісі бар перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлікті берген жағдайда, бірақ алдағы уақытта қосымша нақты мәліметтерді белгілеу кезінде қосымша мәліметтерімен перинаталдық өлім туралы "түпкіліктінің орнына" белгісімен жаңа дәрігерлік куәлік ресімделеді де, нөмірі мен берілген күні көрсете отырып, алғашқы куәлік берген медициналық ұйым немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға тікелей аумақтық статистика органына жібереді.
59. Өлі туған жағдайда - N 096/у "Босану тарихы", перинаталдық өлім болған кезде - N 097/у "Жаңа туған нәрестенің даму тарихы" бастапқы медициналық құжаттамаларының тиісті есептік үлгісінде перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәліктің нөмірі, сериясы, берілген күні, өлімнің себебі, тіркеу жүргізген АХАЖ органы, перинаталдық өлім немесе туу актісі жазбасының нөмірі мен күні көрсетіледі.

60. Врачебное свидетельство о перинатальной смерти оформляется патологоанатомом в день вскрытия, клинические данные о патологии матери, ребенка (плода) во время беременности и родов берутся из медицинской документации (история родов - ф. N 096/у, история развития новорожденного - ф. N 097/у).
61. Пункты 1-5 заполняются с учетом сведений из истории родов. Указывается Ф.И.О. умершего ребенка (мертворожденного), его пол (если пол не определен, указывается пол по желанию родителей), дата и время рождения умершего в перинатальном периоде или мертворождения, дата и время перинатальной смерти (в случае мертворождения - не заполняется). Указывается место смерти ребенка (мертворожденного): адрес (республика, область, район, город, село) и место, где произошла смерть (стационар, дом или другое место).
62. В пунктах 6-12 указываются сведения о матери:
Ф.И.О. матери, год рождения, национальность (в соответствии с документами, удостоверяющими личность). Сведения о семейном положении матери, в отношении состоящих в браке - на основании свидетельства о браке или с ее слов записывается дата заключения брака (регистрации в органах ЗАГС) и указывается фамилия, имя, отчество мужа. При этом путем подчеркивания соответствующего текста: "на основании записей в свидетельстве о браке" или "со слов матери" указывается источник информации. Если мать указанных сведений не сообщает, то следует подчеркнуть "не состоит в браке".
Место постоянного жительства матери умершего ребенка (мертворожденного), образование. Указывается место работы матери и ее занятие (должность или выполняемая работа). При заполнении этого пункта следует указать полное название предприятия, учреждения или организации. В том случае, если мать не работает, следует указать источник существования (находится на иждивении мужа, отца и т.д.).
63. В пунктах 13-23 указываются сведения о предыдущих беременностях, о сроках, течении и осложнений данной беременности и родов.
64. В пунктах 24-30 указываются сведения о ребенке, вносимые из истории родов.
65. Полная и детальная форма записи причины перинатальной смерти необходима для того, чтобы определить истинную причину перинатальной смертности.
Медицинское свидетельство о перинатальной смерти составляется в соответствии с рекомендациями Всемирной организации здравоохранения и предусматривает запись как причин смерти ребенка (плода), так и патологии со стороны материнского организма, оказавшей неблагоприятное воздействие на плод.
Запись причины смерти ребенка (мертворожденного) производится в пяти разделах пункта 31 и кодировка по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра (МКБ-10):
обозначенных буквами от "а" до "д":
в строку "а" вносится основное заболевание или патологическое состояние новорожденного (плода), обусловившее наступление смерти;
в строку "б" - другие заболевания или патологические состояния у ребенка (плода), способствующие наступлению смерти;
в строку "в" - основное заболевание (или состояние матери), которое оказало наиболее выраженное неблагоприятное воздействие на новорожденного (плод);
в строку "г" записываются другие заболевания матери (или состояние матери, последа), которые могли способствовать смерти ребенка (плода);
строка "д" предусмотрена для констатации обстоятельств, которые оказали влияние на наступление смерти, но не могут быть классифицированы как болезнь или патологическое состояние матери или ребенка. В этой строке могут быть записаны операции, оперативные пособия, предпринятые с целью родоразрешения.
В строку "а" и "в" записывается только один диагноз. Если установить заболевание (состояние) матери или состояние последа, которые могли бы оказать неблагоприятное влияние на ребенка (плод), не представляется возможным, в строках "в" и "г" записывается - "не известны", "не установлены".
При смерти от внешней причины в строке "а" указывается непосредственная причина смерти ребенка, например, переохлаждение, ожог, закупорка дыхательных путей пищей, перелом свода черепа, в строке "в" - обстоятельства, вызвавшие непосредственную причину смерти.

60. Перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлікті патолог-анатом ашып-көру күнінде ресімделеді, жүктілік кезінде және босану кезіндегі ананың, баланың (ұрықтың) патологиясы туралы клиникалық деректер медициналық құжаттамадан алынады (босану тарихы - N 096/у нысан, жаңа туған нәрестенің даму тарихы - N 097/у нысаны).
61. 1-5-тармақтар босану тарихының мәліметтері ескеріле отырып толтырылады. Шетінеген (өлі туған) баланың тегі, аты, әкесінің аты, жынысы (жынысы анықталмаған жағдайда ата-анасының тілегі бойынша көрсетіледі), перинаталдық кезеңде өлген немесе өлі туған баланың туған күні мен уақыты, перинаталдық өлімнің күні мен уақыты көрсетіледі (өлі туған жағдайда толтырылмайды). Баланың (өлі туған) өлім болған жері: мекенжайы (республика, облыс, аудан, қала, ауыл) және болған орны (стационарда, үйде немесе басқа жерде) көрсетіледі.
62. 6-12-тармақтарда анасы туралы мәліметтер көрсетіледі: аты, тегі, әкесінің аты, туған күні, ұлты ( жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес). Анасының отбасы жағдайы туралы мәліметтер, некеде тұрғандардың - неке туралы куәлік негізінде немесе оның сөзінен неке қиған күні (АХАЖ органдарында тіркелуі) жазылады және жұбайының аты, тегі, әкесінің аты көрсетіледі. Бұл ретте "неке туралы куәліктегі жазба негізінде" немесе "анасының сөзінен" деген тиісті мәтіннің астын сызу арқылы ақпарат көзі көрсетіледі. Егер анасы көрсетілген мәліметтерді бермесе, "некеде тұрмаған" деген сөздердің астын сызу қажет.
Өлген (өлі туған) баланың анасының тұрғылықты жері, білімі. Анасының жұмыс орны және оның жұмысы (лауазымы немесе орындалатын жұмысы) көрсетіледі. Осы тармақты толтыру кезінде кәсіпорынның, мекеменің немесе ұйымның толық атауын көрсету қажет. Егер анасы жұмыс істемесе, өмір сүру көзі (жұбайының, әкесінің және т.б қамқорлығында) көрсету қажет.
63. 13-23-тармақтарда бұдан бұрын болған жүктілік туралы, осы жүктілік пен босанудың мерзімі, өтуі және асқынулары туралы мәліметтер көрсетіледі.
64. 24-30-тармақтарда босану тарихынан енгізілген бала туралы мәліметтер көрсетіледі.
65. Перинаталдық өлім себептерінің толықтығы мен нақтылығы перинаталдық өлімнің әрқилы себептерін анықтау үшін қажет.
Перинаталдық өлім туралы медициналық куәлік Дүниежүзілік Денсаулық сақтау ұйымының ұсынымдарына сәйкес әзірленген ұрыққа қолайсыз әсер еткен ана ағзасы тарапынан патология мен бала (ұрық) өлімінің себебін жазуды көздейді.
Бала (Ұрық) өлімінің және өлі туу себептерін жазу тиісті 31-тармақтың "а"-дан "д"-ға дейінгі әріптермен белгіленген бес жолында және Дүниежүзілік Денсаулық сақтау ұйымының денсаулыққа байланысты оныншы отырысында Ұсынған Аурулар мен проблемалардың халықаралық жіктемесі бойынша (АХЖ-10) кодтауы бойынша жүргізіледі.
"а" жолы өлімге себеп болған жаңа туған нәрестенің (Ұрықтың) бір негізгі ауруларын немесе патологиялық жағдайын жазуға арналған;
"б" жолы өлімге себеп болған баланың (Ұрықтың) өзге де ауруларын немесе жағдайын жазуға арналған;
"в" жолы жаңа туған нәрестеге (Ұрыққа) қолайсыз әсер еткен анасының негізгі ауруларын немесе жағдайын жазуға арналған;
"г" жолы балаға (Ұрыққа) қолайсыз әсер еткен анасының өзге де ауруларын (немесе анасының, баланың жолдасының жағдайы) жазуға арналған;
"д" жолы өлімге себеп болған, бірақ ананың немесе баланың ауруы немесе патологиялық жағдайы ретінде бағаланбайтын жағдайларды белгілеуге арналған. Бұл жолда босандыру мақсатында қолданған операциялар, операциялық құралдар жазылады.
"а" және "в" жолына бір ғана диагноз жазылады. Егер балаға (ұрыққа) қолайсыз әсер ететін ауруды немесе ананың жағдайын немесе баланың жолдасының жағдайын анықтау мүмкін болмаған жағдайда "в)" және "г)" жолдарында "белгісіз", "анықталған жоқ" деп жазу қажет, сызықша қойылмайды.
Сыртқа себептерден өлім болған жағдайда "а" жолында бала өлімінің тікелей себебі көрсетіледі, мысалы, тоңу, күйік, тыныс жолдарының тамақпен бітелуі, бас сүйегінің сынуы, "в" жолында - өлімге тікелей әсер еткен жағдайлар.

66. Следующие примеры иллюстрируют порядок записи причины перинатальной смерти и отбора их для статистической разработки:
1) Женщина с резус-отрицательной группой крови до беременности страдала ревматическим митральным пороком сердца с преобладанием недостаточности митрального клапана. Во время беременности явлений декомпенсации не наблюдалось. При сроке беременности 12 недель появились антитела, титр которых нарастал. Самопроизвольные роды в 35 недель мертвым плодом. Сердцебиение плода перестало прослушиваться с началом родовой деятельности.
Запись о причине мертворождения:
а) гемолитическая болезнь
б) ---
в) резус-отрицательная кровь у матери с высоким титром антител
г) ревматический порок сердца с преобладанием недостаточности митрального клапана.
д) ---
Для шифровки отбираются: гемолитическая болезнь, обусловленная резус-несовместимостью.
2) Женщина до наступления беременности страдала мочекаменной болезнью и хроническим пиелонефритом. Во время 1-ой половины беременности было обострение пиелонефрита. При сроке беременности 38 недель повторное обострение пиелонефрита с высокой температурой. На 1-е сутки заболевания констатирована внутриутробная смерть плода. На 2-е сутки - самопроизвольные роды мертвым плодом с массой 2600 г. На вскрытии - антенатальная асфиксия на фоне гипотрофии.
Запись о причине мертворождения:
а) антенатальная асфиксия
б) внутриутробная гипотрофия
в) хронический пиелонефрит
г) почечно-каменная болезнь
д) ---
Для шифровки отбираются: антенатальная асфиксия, хронический пиелонефрит.
3) Женщина, 21 года, в анамнезе один медицинский аборт. Беременность протекала без осложнений. Размеры таза нормальные. Во 2-ом периоде родов зарегистрирована слабость родовой деятельности, произведена родостимуляция. В связи с начавшей гипоксией плода наложены полостные щипцы. Извлечен мертвый мальчик, рост 53 см, масса 3500 г. Меры реанимации эффекта не дали.
На вскрытии: разрыв намета мозжечка, кефалогематома.
Причины перинатальной смерти:
а) родовая травма
б) начавшаяся асфиксия
в) слабость родовой деятельности
г) ---
д) родостимуляция, полостные щипцы.
Для шифровки отбираются: родовая травма, слабость родовой деятельности.
4) У женщины с гестозом беременных произведено кесарево сечение в 32 недели беременности в связи с кровотечением из-за предлежания плаценты. Извлеченный ребенок с массой тела 1480 граммов умер через 16 часов. На вскрытии установлена болезнь гиалиновых мембран. В свидетельстве указывается:
а) болезнь гиалиновых мембран
б) недоношенность
в) предлежание плаценты
г) гестоз беременных
д) кесарево сечение
При кодировке основной причиной смерти считается "предлежание плаценты".

66. Мынадай үлгілер перинаталдық өлім себебін жазу және оларды статистикалық әзірлеме үшін іріктеу тәртібін көрсетеді:
1) Қан тобының теріс резусі бар әйел жүктілікке дейін митральды қақпақшасының фукнциясы жетіспеушілігімен жүректің митральды кемістігіне шалдыққан. Жүктілік кезінде декомпенсация белгісі байқалмаған. 12 апта жүктілік кезінде антиденелер пайда болып, титрлері өсе бастаған. 35 апталық жүктілікте өлі ұрықпен өз бетінше босанды. Ұрықтың жүрек соғуы босану басталысымен тыңдалмады.
Өлі туу себебі туралы жазба:
а) гемолитикалық ауру
б) ----
в) ананың қаны теріс резусті, антиденелердің жоғары титрімен
г) митральды қақпақшасының функциясы жетіспеушілігімен жүректің ревматикалық кемістігі
д ----
Шифрлеу кезінде үйлесімсіз резуспен гемолитикалық ауру негізгі себебі деп есептеледі.
2) әйел жүкті болғанға дейін несеп-тас ауруы мен созылмалы пиелонефритпен ауырды. Жүктіліктің бірінші жартысында созылмалы пиелонефрит өршіді. 38-аптада қызуы көтерілді, бактериуриясы бар созылмалы пиелонефрит қайталап өршіді. Алғашқы тәуліктерде созылмалы пиелонефриттің өршуінен Ұрықтың жатырда өлуі анықталды. Екінші тәулікте өз бетімен салмағы 2600 г. өлі Ұрық туды. Тексергенде гипотрофия жағдайындағы антенаталды асфиксия белгілері анықталды. Өлі туу себебі туралы жазбада:
а) антенаталды асфиксия;
б) жатырдағы гипотрофия;
в) созылмалы пиелонефрит;
г) несеп-тас ауруы көрсетіледі;
д) ----
Шифрлеу кезінде босанғанға дейін алғаш анықталған жатырдағы гипоксия, созылмалы пиелонефрит негізгі себебі деп есептеледі.
3) 21 жастағы әйел, сыртартқыда бір медициналық аборт. Жүктілік асқынбай өтті. Жанбастың көлемі қалыпты. Босанудың екінші кезеңінде босану функциясының әлсіздігі тіркелді, босандыру жүргізілді. Ұрықтың гипоксиясы басталуына байланысты қуыстық қысқаштар қойылды. Өлі туған ұл бала алынды, бойы 53 см, салмағы 3500 г. Реанимация шаралары нәтиже берген жоқ.
Ашып-көру кезінде: мишық түйінінің жыртылуы, кефалогематогема. Перинаталдық өлімнің себептері:
а) босану кезіндегі жарақат
б) басталған асфиксия
в) босану функциясының әлсіздігі
г) босандыру, қуыстық қысқыштар
Шифрлеу кезінде босану кезіндегі жарақат, босану функциясының әлсіздігі негізгі себебі деп есептеледі.
4) Плацентаның алдыңғы жақта жатуынан қан кетуге байланысты жүктіліктің 32-аптасында жүктілік токсикозы бар әйелге кесар тілу операциясы жасалды. Салмағы 1480 г нәресте 16 сағаттан кейін қайтыс болды. Тексерген кезде гиалинді жарғақша ауруы анықталды. Дәрігерлік куәлікте:
а) гиалинді жарғақша ауруы;
б) күні жетпейтіндігі;
в) плацентаның алдыңғы жақта жатуы;
г) жүктілік токсикозы;
д) кесар тілігі көрсетіледі.
Кодтау кезінде "плацентаның алдыңғы жақта жатуы" перинаталдық өлімнің негізгі себебі деп есептеледі.

67. Записи на корешке врачебного свидетельства о перинатальной смерти должны полностью соответствовать аналогичным записям самого свидетельства. Дополнительно, для более детального анализа причин смерти (мертворождений) при создании регистра новорожденных, в корешок вносятся сведения о матери: число посещений врача (фельдшера, акушерки), чем закончились беременности, предшествующие данной, осложнения родов (обвести соответствующие коды в тексте), медицинские и социальные факторы риска настоящей беременности, акушерские процедуры. А также сведения о ребенке: который по счету родившийся ребенок у матери, наличие критериев живорождения, оценка по шкале Апгар, осложнения периода новорожденности, врожденные аномалии. В корешок вносятся номера и даты актовых записей о рождении ребенка и его смерти в случае живорождения, и номер и дата актовой записи о смерти в случае мертворождения.
68. Врачебное свидетельство о перинатальной смерти заверяется печатью медицинской организации или физического лица, занимающегося частной медицинской практикой, и подписью медицинского работника, выдавшего свидетельства. Получатель отрывного врачебного свидетельства о перинатальной смерти расписывается в его получении в корешке свидетельства.

67. Перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәліктің түбіртегіндегі жазбалар куәліктегі жазбалармен толық сәйкес келуі тиіс. Қосымша, жаңа туған нәрестелердің тізілімін құру кезінде өлім (өлі туу) себептерін нақтылап талдау үшін түбіртекте анасы туралы мәліметтер көрсетіледі: дәрігердің (фельдшердің, акушердің) келу саны, осы жүктіліктен бұрын болған жүктіліктер, босану асқынулары (мәтінде тиісті кодтарды сызу қажет) немен аяқталғаны, осы жүктілік қаупінің медициналық және әлеуметтік факторлары, акушерлік емшаралар. Сонымен бірге бала туралы мәліметтер көрсетіледі: ана туған баланың нешіншісі, тірі туу өлшемдерінің болуы, Апгар шкаласы бойынша бағалау, жаңа туу кезеңінің асқынулары, туа біткен ауытқулар. Түбіртекке баланың тууы туралы және тірі тууы жағдайында оның қайтыс болуы туралы акттік жазбалардың күндері мен нөмірлері, өлі туған жағдайда қайтыс болуы туралы акттік жазбаның күні мен нөмірі көрсетіледі.
68. Перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлік медициналық ұйымның немесе жеке практикамен айналысатын жеке тұлғаның мөрімен және куәлік берген медицина қызметкерінің қолымен куәландырылады. Перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәліктің үзіндісін алушы оны алғаны туралы куәліктің түбіртегіне қол қояды.