Об утверждении Правил об исчислении заработной платы работников государственных организаций образования, финансируемых за счет средств бюджета
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2008 года № 40. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 февраля 2008 года № 5148. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 декабря 2021 года № 588.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 10.12.2021 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра образования и науки РК от 29.02.2016 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 52 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила об исчислении заработной платы работников государственных организаций образования, финансируемых за счет средств бюджета.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 29.02.2016 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Финансовому департаменту (Нургожаева Т.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 декабря 2002 года N 848 "Об утверждении Положения об исчислении заработной платы работников организаций среднего общего, начального и среднего профессионального образования, финансируемых за счет бюджетных средств" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2164, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 838; 2003 г., N 23-24, ст. 853);
2) приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 февраля 2006 года N 64 "О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 декабря 2002 года N 848 "Об утверждении Положения об исчислении заработной платы работников организаций среднего общего, начального и среднего профессионального образования, финансируемых за счет бюджетных средств" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4135).

Бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлеріне жалақыны есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 29 қаңтардағы N 40 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 22 ақпандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5148 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 10 желтоқсандағы № 588 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 10.12.2021 № 588 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 29.02.2016 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 52-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлеріне жалақыны есептеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 29.02.2016 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қаржы департаменті (Т.А. Нұрғожаева) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Мыналардың:
1) "Бюджет қаражаты есебінен қаржыланатын жалпы орта, бастауыш және орта кәсіптік білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне еңбекақы есептеу туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2002 жылғы 4 желтоқсандағы N 848 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2164 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2003 ж. N 15, 838-құжат, 2003 ж. N 23-24, 853-құжат);
2) "Бюджет қаражаты есебінен қаржыланатын жалпы орта, бастауыш және орта кәсіптік білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне еңбекақы есептеу туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2002 жылғы 4 желтоқсандағы N 848 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2006 жылғы 10 ақпандағы N 64 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4135 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Согласовано:
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
30 января 2007 г.
Утверждено
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
29 января 2008 года N 40
Правила
об исчислении заработной платы работников государственных
организаций образования, финансируемых за счет средств бюджета
Сноска. Наименование Правил в редакции приказа Министра образования и науки РК от 29.02.2016 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Оплата труда педагогических работников государственных организаций образования производится, исходя из установленных тарифных ставок (должностных окладов) в месяц с учетом повышений, доплат и фактического объема педагогической работы.
2. Учебная нагрузка среди педагогических работников распределяется, исходя из объема учебного времени по учебному плану, обеспеченности педагогическими кадрами и других конкретных условий в соответствующей организации образования.
Право распределять педагогическую учебную нагрузку предоставлено первому руководителю организации образования, который несет ответственность согласно Закону Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее - Закон) за ее реальность и качественное выполнение установленного объема каждым учителем, преподавателем, воспитателем и другим педагогическим работником.
Объем педагогической работы определяется с учетом нормативной нагрузки в неделю и устанавливается с согласия работника коллективными, трудовыми договорами, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
3. Определение объема учебной нагрузки учителей школ, школ-интернатов (кроме учителей вечерних (сменных) общеобразовательных школ (классов) с очно-заочной формой обучения, заочных школ, а также учителей, ведущих занятия с детьми, находящимися на длительном лечении в лечебно-профилактических организациях) и преподавателей профессиональных лицеев, колледжей производится один раз в год раздельно по полугодиям.
4. Учебная нагрузка учителей вечерних (сменных) общеобразовательных школ (классов) с очно-заочной формой обучения, заочных школ, а также учителей, ведущих занятия с детьми, находящимися на длительном лечении в лечебно-профилактических организациях определяются дважды в год к началу первого и к началу второго учебных полугодий.
5. Изменение размеров тарифных ставок (должностных окладов), отдельных доплат и надбавок в месяц, за исключением доплат, устанавливаемых учителям прошедшим уровневые курсы повышения квалификаций, работникам государственных организаций образования производится:

4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2008 жылғы 30 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2008 жылғы 29 қаңтардағы
N 40 бұйрығымен бекітілген
Бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік білім
беру ұйымдары қызметкерлеріне жалақыны есептеу қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 29.02.2016 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік білім беру ұйымдарының педагогикалық қызметкерлеріне еңбекақы төлеу айлық белгіленген тарифтік ставкаларға (лауазымдық жалақыларға) қарай еңбекақыны көтеру, қосымша ақы төлеу және педагогикалық жұмыстың нақты көлемі ескеріле отырып жүргізіледі.
2. Педагогикалық қызметкерлер арасындағы оқу жүктемесі тиісті білім беру ұйымының оқу жоспары бойынша оқу уақытының көлеміне, педагогикалық кадрлармен қамтамасыз етілуіне және өзге де нақты жағдайларына қарай бөлінеді.
2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы "Білім туралы" Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес педагогикалық оқу жүктемесін бөлу құқығы білім беру ұйымының бірінші басшысына беріледі, ол оның нақтылығы және әрбір мұғалімнің, оқытушының, тәрбиешінің және өзге де педагогикалық қызметкердің белгіленген көлемді сапалы орындауы үшін жауап береді.
Педагогикалық жұмыс көлемі Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасына сәйкес апталық нормативтік жүктемені ескере отырып сәйкес және ұжымдық, жеке еңбек шарттармен қызметкерлердің келісімі бойынша белгіленеді.
3. Мектептерде күндізгі және сырттай оқыту нысанындағы жалпы білім беретін мектептер (сыныптар) мектеп-интернаттарында (кешкі (ауысымдық) мұғалімдерден басқа), сырттай оқытатын мектептерде, емдеу-профилактикалық ұйымдарында ұзақ уақыт жатып емделетін балалармен сабақ өткізетін мұғалімдердің және кәсіптік лицейлердің, мектептердің, колледж оқытушыларының оқу жүктемесінің көлемін белгілеу жартыжылдықтар бойынша жеке-жеке жылына бір рет жүргізіледі.
4. Күндізгі және сырттай оқыту нысанындағы жалпы білім беретін кешкі (ауысымдық) мектептерде (сыныптарда), сырттай оқытатын мектептерде, емдеу-профилактикалық ұйымдарда ұзақ уақыт жатып емделетін балалармен сабақ өткізетін мұғалімдердің оқу жүктемесі жылына екі рет бірінші және екінші оқу жартыжылдығының басында белгіленеді.
5. Біліктілікті арттырудың деңгейлік курстарынан еткен мұғалімдерге белгіленген қосымша ақыларды қоспағанда, мемлекеттік білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне айлық тарифтік ставкалардың (лауазымдық жалақылардың) жекелеген қосымша ақылардың және үстемеақылардың мөлшерлерін өзгерту:

1) с 1 сентября учебного года, если иное не предусмотрено Правилами и условиями проведения аттестации гражданских служащих в сфере образования и науки, а также Правилами и условиями проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13317, при присвоении квалификационной категории;
2) со дня увеличения стажа работы;
3) со дня присвоения почетного звания;
4) при получении образования (техническое и профессиональное, послесреднее, высшее) или восстановлении документа об образовании - со дня представления соответствующего документа;
5) при присуждении ученой степени - со дня вынесения решения Президиума или Коллегии Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан о выдаче диплома.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 29.02.2016 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При изменении тарифной ставки (должностного оклада) в месяц у работника в период пребывания его в оплачиваемом ежегодном трудовом, дополнительном оплачиваемом ежегодном трудовом, социальном отпусках и ежегодном дополнительном оплачиваемом отпуске по зонам экологического бедствия и радиационного риска, а также в период его временной нетрудоспособности (в том числе по беременности и родам) выплата заработной платы, исходя из новой тарифной ставки (должностного оклада) в месяц, производится со дня окончания отпуска или временной нетрудоспособности.
7. Тарифные ставки (должностные оклады) в месяц учителей, преподавателей, воспитателей и других педагогических работников организаций образования выплачиваются в соответствии с нормативной учебной нагрузкой в неделю и устанавливаются, исходя из затрат их рабочего времени в астрономических часах. Короткие перерывы (перемены), предусмотренные между уроками (занятиями, лекциями) являются рабочим временем учителя (преподавателя, педагога дополнительного образования и других педагогических работников).
8. Продолжительность рабочего времени работников организаций образования, для которых не установлена нормативная учебная нагрузка, устанавливается в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.

1) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13317 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қантардағы № 83 бұйрығымен бекітілген Білім және ғылым саласындағы азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттында, сондай-ақ Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалардың, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шартында өзгеше көзделмесе, біліктілік санатын беру кезінде оқу жылының 1 қыркүйегінен бастап;
2) жұмыс стажының көбейген күнінен бастап;
3) құрметті атақ берілген кұнінен бастап;
4) білім алған (техникалық және кәсіптік білім, орта білімнен кейінгі, жоғары білім) немесі білімі туралы құжатын қалпына келтірген жағдайда - тиісті құжат берілген кұнінен бастап;
5) ғылыми атақ берілген жағдайда - Төралқаның немесе Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім саласындағы бақылау комитетінің диплом беру туралы шешім шығарған кұнінен бастап жүргізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 29.02.2016 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қызметкер жыл сайынғы еңбек ақылы, жыл сайынғы қосымша төлемді еңбек ақылы, әлеуметтік демалыста және экологиялық апат пен радиациялық қауiптi аймақтар бойынша жыл сайынғы қосымша төлемді еңбек ақылы демалыста, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыз болған кезеңде (оның ішінде жүктілігі мен тууы бойынша) болған жағдайда еңбекақы ставкасы (лауазымдық жалақысын) өзгертілгенде, жаңа тарифтік ставка (лауазымдық жалақы) есебімен еңбекақы төлеуі - демалысы немесе еңбекке уақытша жарамсыздығы аяқталған күнінен бастап жүргізіледі.
7. Білім беру ұйымдарының мұғалімдеріне, оқытушыларына, тәрбиешілеріне және басқа педагогикалық қызметкерлеріне айлық жалақы ставкалары (лауазымдық жалақылар) апталық нормативтік оқу жүктемесіне сәйкес төленеді және олардың астрономиялық сағат бойынша жұмсаған жұмыс уақытына қарай белгіленеді. Сабақтар (дәрістер) арасында қарастырылған қысқа үзілістер (ауысулар) мұғалімнің (оқытушының, қосымша білім беру педагогының және басқа педагогикалық қызметкердің) жұмыс уақыты болып есептеледі.
8. Нормативтік оқу жүктемесі белгіленбеген білім беру мекемелері қызметкерлерінің жұмыс уақыты Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес белгіленеді.

2. Порядок исчисления заработной платы
педагогических работников организаций начального,
основного среднего, общего среднего образования
9. При исчислении заработной платы педагогических работников организаций начального, основного среднего, общего среднего образования применяется месячная заработная плата.
Месячная заработная плата педагогических работников определяется путем умножения тарифной ставки (должностного оклада) в месяц на их фактическую нагрузку в неделю и деления полученного произведения на нормативную учебную нагрузку в неделю, установленную Законом.
10. Установленная при тарификации месячная заработная плата выплачивается независимо от числа недель и рабочих дней в разные месяцы года.
11. Во время каникул между учебными четвертями и до начала учебного года, за исключением дней отпуска, работникам организаций образования, ведущим педагогическую работу по основному месту работы, оплата труда производится из расчета месячной заработной платы, установленной при тарификации, предшествовавшей началу каникул.
12. Лицам, принятым на работу в качестве руководящих и педагогических работников во время летних каникул учащихся, месячная заработная плата за период до начала учебного года выплачивается из расчета тарифной ставки (должностного оклада), определяемой с учетом их квалификационных категорий, уровня образования и стажа работы, установленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Учителям вечерних (сменных) общеобразовательных школ и отдельных классов вечернего (заочного) обучения при общеобразовательных школах, где занятия ведутся по учебному плану, рассчитанному на 28 недель, месячная заработная плата выплачивается в течение учебного года, а также за одну неделю до начала и за одну неделю после окончания учебного года.
14. Почасовая оплата труда педагогических работников в организациях образования по основному месту работы допускается за учебные часы при выполнении обязанностей временно отсутствующего по болезни или другим причинам учителей (преподавателей), продолжающегося не свыше двух месяцев подряд.
Если выполнение обязанностей временно отсутствующего работника продолжалось свыше двух месяцев подряд, оплата труда педагогического работника производится со дня начала замещения за все часы фактической педагогической нагрузки в общем порядке, указанном в пункте 9 настоящих Правил.
Лицам, работающим на условиях почасовой оплаты труда и не ведущим занятия во время каникул, оплата за это время не производится.
Сноска. В пункт 14 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 29.02.2016 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерінің жалақысын есептеу тәртібі
9. Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерінің жалақысын есептеу кезінде айлық жалақы қолданылады.
Педагогикалық қызметкерлердің айлық жалақысы тарифтік ставканы (лауазымдық жалақыны) олардың апталық нақты жүктемесіне көбейту және шыққан нәтижені белгіленген нормативтік апталық оқу жүктемесіне бөлу жолымен белгіленеді.
10. Жылдың әр бір айларындағы апталар мен жұмыс күндерінің санына қарамастан, тарифтеу кезінде белгіленген айлық жалақы төленеді.
11. Оқу тоқсандары аралығындағы және оқу жылы басталғанға дейінгі каникул кезінде, білім беру ұйымдары қызметкерлерінің демалыс күндерін қоспағанда, педагогикалық жұмыс жүргізетін білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне еңбекақы каникул басталар алдындағы тарифтеу кезінде белгіленген жалақы есебінен жүргізіледі.
12. Оқушылардың жазғы каникулы кезінде жұмысқа басшы немесе педагогикалық қызметкер ретінде қабылданғандарға оқу жылы басталғанға дейінгі кезең үшін жалақы олардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген біліктілік санаттарын, білім деңгейін және жұмыс стажын ескере отырып анықталатын тарифтік ставкасы (лауазымдық жалақы) есебінен төленеді.
13. Сабақ 28 аптаға есептелген оқу жоспары бойынша өткізілетін жалпы білім беру мектептерінің жанындағы кешкі (ауысымдық) жалпы білім беретін мектептердің және кешкі (сырттай) оқыту жекелеген сыныптарының мұғалімдеріне айлық жалақы оқу жылы бойы, сондай-ақ оқу басталғанға дейін бір апта, оқу жылы аяқталғаннан кейін бір апта үшін төленеді.
14. Ұйымдарда педагогикалық қызметкерлерге сағаттық төлем ауырып қалған немесе басқа себептермен екі айдан аспайтындай уақыт ішінде жұмыста уақытша болмаған мұғалімдердің (оқытушылардың) міндеттерін орындау тәртібімен орындалған жұмыс сағаттары үшін ғана беріледі.
Егер жұмыста уақытша болмаған қызметкердің міндеттерін орындау қатарынан екі айдан асқан болса, педагогикалық қызметкерге еңбекақы оның орнын алмастырған күннен бастап осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген жалпы тәртіп бойынша нақты педагогикалық жүктеменің барлық сағаттары үшін төленеді.
Сағаттық төлем шартымен жұмыс істейтін және каникул кезінде сабақ жүргізбейтіндерге, бұл уақыт үшін еңбекақы төленбейді.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 29.02.2016 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

15. Учителям, которым не может быть обеспечена полная учебная нагрузка, могут выплачиваться тарифные ставки в месяц в полном размере при условии дополнения учебной нагрузки до установленной нормы часов другой педагогической работой в следующих случаях:
учителям начальных классов общеобразовательных школ, в которых созданы условия для передачи учителям - специалистам уроков изобразительного искусства, музыки, пения и физкультуры;
учителям начальных классов общеобразовательных школ, которые не могут вести уроки физического воспитания и пения по состоянию здоровья и другим причинам;
учителям начальных классов школ с углубленным изучением иностранного языка, учителям сельских школ с казахским и другими национальными (не русскими) языками обучения, которые вследствие своей подготовки не могут вести уроки иностранного, казахского и русского языков;
учителям казахского языка сельских школ с русским и другими национальными (не казахскими) языками обучения;
учителям русского языка сельских начальных школ с казахским и другими национальными (не русскими) языками обучения;
учителям физической культуры сельских школ, учителям иностранного языка школ, расположенных в отдаленных местностях, при возложении на них в счет выплачиваемой полной ставки учителя обязанностей (части обязанностей) по организации внеклассной работы по физическому воспитанию (для учителей физической культуры) и по проверке письменных работ, классному руководству (для учителей иностранного языка).
К другой педагогической работе относятся:
проведение занятий на дому с учащимися, освобожденными от посещения школы по состоянию здоровья;
замена временно отсутствующих учителей;
воспитательная работа в группе продленного дня;
иная учебно-воспитательная работа.
Во всех указанных случаях освобождение учителя от ведения занятий и выплата заработной платы в размере не ниже тарифной ставки в месяц обязательным дополнением учебной нагрузки до установленной нормы часов оформляется приказом директора школы с указанием причин и оснований освобождения от занятий и указанием дополнительной учебной нагрузки.
16. В случаях, когда учителям и преподавателям, у которых по не зависящим от них причинам в течение учебного года учебная нагрузка уменьшилась по сравнению с нагрузкой, установленной им при тарификации, до конца учебного года выплачивается:
1) если оставшаяся нагрузка выше установленной тарифной ставки в месяц - заработная плата за фактическое число часов;
2) если оставшаяся нагрузка ниже установленной тарифной ставки в месяц - тарифная ставка в месяц;

15. Оқу жүктемесімен толық қамтамасыз етілмеген мұғалімдерге қосымша оқу жүктемесінің шарттары кезінде жалақы ставкасы белгіленген жүктеме нормасын басқа педагогикалық жұмыстармен толықтыратын мынадай жағдайларда:
бейнелеу өнері, музыка, ән және дене шынықтыру сабақтарын маман педагогтарға бере алатындай жағдай жасалған жалпы білім беретін мектептердің бастауыш сынып мұғалімдеріне;
денсаулығына және басқа себептерге байланысты дене тәрбиесі және ән сабақтарын жүргізе алмайтын жалпы білім беретін мектептерінің бастауыш сынып мұғалімдеріне;
шетел тілін тереңдетіп оқытатын мектептердің бастауыш сынып мұғалімдеріне, дайындығының шама-шарқына байланысты шетел тілінен, қазақ және орыс тілдерінен сабақ жүргізе алмайтын ауылдық қазақ және орыстан басқа ұлттар бастауыш мектептерінің мұғалімдеріне;
орыс және басқа ұлттардың (қазақтық емес) тілінде сабақ беретін ауылдық мектептердің қазақ тілі мұғалімдеріне;
қазақ және басқа ұлттардың (орыстық емес) тілінде сабақ беретін ауылдық мектептердің орыс тілі мұғалімдеріне;
селолық мектептердің дене тәрбиесі мұғалімдеріне, алыс жерлерге орналасқан мектептердің шетел тілінен сабақ беретін мұғалімдеріне, оларға төленетін толық ставка есебіне дене тәрбиесі жөніндегі (дене тәрбиесі мұғалімдері үшін) сыныптан тыс жұмыстар ұйымдастыру, жазба жұмыстарын тексеру және сынып жетекшісі (шетел тілі мұғалімдері үшін) міндеттері (міндеттердің бір бөлігі) қоса жүктелген жағдайда, толық төленеді.
Басқа педагогикалық жұмысқа:
денсаулығына байланысты мектепке барудан босатылған оқушылармен үйде сабақ өткізу;
жоқ мұғалімдердің орнына сабақ беру;
ұзартылған күн тобында тәрбие жұмысын жүргізу;
басқа оқу-тәрбиелік жұмыстар жатады.
Мұғалімді сабақ жүргізуден босату және қосымша міндетті жүктеме арқылы жалақыны айлық ставкадан кем мөлшерде төлемеу жөніндегі жағдайлардың бәрі мектеп директорының бұйрығымен ресімделеді және мұғалімінің сабақ беруден неліктен босатылатындығы әрі жүктемені қандай жұмыстармен толтыратындығы көрсетіледі.
16. Оқу жүктемесі оқу жылы ішінде мұғалімдерге қатысы жоқ себептермен тарифтеу кезінде белгіленген жүктемемен салыстырғанда азайтылған жағдайда оларға оқу жылының аяғына дейін:
1) егер қалған жүктеме айлық белгіленген ставкадан жоғары болса - жалақы нақты сағат саны үшін;
2) егер қалған жүктеме айлық белгіленген ставкадан төмен болса - айлық белгіленген ставка;

3) если при тарификации учебная нагрузка была установлена ниже тарифной ставки в месяц - заработная плата, установленная при тарификации.
В случаях, когда учебная нагрузка во втором полугодии уменьшается в соответствии с учебным планом, этот пункт не применяется.
17. Педагогам дополнительного образования, для которых работа в организациях дополнительного образования, в общеобразовательных школах и в других организациях образования является местом основной работы, месячная заработная плата определяется в порядке, предусмотренном в пункте 9 настоящих Правил, если не является местом основной работы, то месячная заработная плата определяется, исходя из фактического количества часов занятий с кружками и часовой ставки, исчисленной путем деления ставки на среднемесячную норму часов.
Сноска. В пункт 17 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 29.02.2016 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок исчисления заработной платы
в организациях технического и профессионального,
послесреднего образования
18. При исчислении заработной платы в организациях технического и профессионального, послесреднего образования применяется средняя заработная плата в месяц.
Преподавателям организаций технического и профессионального, послесреднего образования (кроме преподавателей общеобразовательных дисциплин) ежегодно до начала учебного года средняя заработная плата в месяц определяется путем умножения тарифной ставки в час преподавателя на установленный ему объем годовой нагрузки и деления полученного произведения на 10 учебных месяцев. Тарифная ставка в час определяется путем деления тарифной ставки в месяц (должностного оклада) на среднемесячную норму учебной нагрузки. Установленная средняя заработная плата в месяц выплачивается преподавателю за работу в течение учебного года, за исключением дней очередного отпуска.
19. Преподавателям, поступившим на работу в течение учебного года, средняя заработная плата в месяц определяется путем умножения тарифной ставки в час этого преподавателя на объем учебной нагрузки, приходящегося на полные учебные месяцы, оставшиеся до конца учебного года и деления полученного произведения на количество этих же месяцев. Заработная плата за неполный рабочий месяц в этом случае выплачивается за фактическое количество часов.
Преподавателям, поступившим на работу до начала учебного года, заработная плата за работу до начала занятий выплачивается из расчета тарифной ставки в месяц, определенной с учетом их уровня образования и стажа педагогической работы, установленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3) егер тарифтеу кезінде оқу жүктемесі айлық тарифтік ставкадан кем белгіленген болса - тарифтеу кезінде белгіленген жалақы төленеді.
Оқу жүктемесі екінші жартыжылдықта оқу жоспарына байланысты азайған жағдайда бұл тармақ қолданылмайды.
17. Қосымша білім беру ұйымдарындағы, жалпы білім беретін мектептердегі және басқа да білім беру ұйымдарындағы жұмысы негізгі жұмыс орны болып есептелетін қосымша білім беретін педагогтерге айлық жалақы осы Қағидалардың 9-тармағында қарастырылған тәртіппен белгіленеді, ал егер негізгі жұмыс орны болып есептелмесе, онда айлық жалақы сабақ өткізілген нақты сағаттар санына қарай және ставканы орташа айлық сағат нормасына бөлу жолымен белгіленеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 29.02.2016 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін оқу орындарында жалақы есептеудің тәртібі
18. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін оқу орындарында жалақы есептеу кезінде орташа айлық жалақы қолданылады.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін оқу орындарының оқытушыларына (жалпы білім беру пәндерінің оқытушыларынан басқа) жыл сайын оқу жылы басталғанға дейін айына орташа жалақы оқытушының сағаттық тарифтік ставкасын оған белгіленген жылдық жүктемеге көбейтіп, шыққан нәтижені 10 оқу айына бөлу жолымен анықталады. Тарифтік сағаттық ставка жалақының тарифтік айлық ставкасын оқу жүктемесінің орташа айлық нормасына бөлу жолымен анықталады. Белгіленген орташа айлық жалақы оқытушыға, кезекті демалыс күндерін қоспағанда, оқу жылы ішіндегі жұмысы үшін төленеді.
19. Оқу жылы ішінде жұмысқа кірген оқытушыларға тарифтік орташа айлық жалақы осы оқытушының сағаттық ставкасын оқу жылының аяғына дейінгі қалған толық оқу айларының оқу жүктемесіне көбейтіп, шыққан нәтижені сол айлардың санына бөлу жолымен белгіленеді. Бұл жағдайда толық емес ай үшін жалақы сағаттық ставка бойынша нақты сағаттар саны үшін төленеді.
Жұмысқа оқу жылы басталғанға дейін кіріскен оқытушыларға сабақ басталғанға дейінгі жұмысы үшін жалақы олардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген білім деңгейін және педагогикалық стажын ескере отырып анықталған айлық ставкасы есебінен төленеді.

20. В том случае, когда в соответствии с действующим законодательством преподаватели освобождаются от учебных занятий с сохранением за ними средней заработной платы, установленный им объем годовой учебной нагрузки должен быть уменьшен на 1/10 часть за каждый полный месяц отсутствия на работе и исходя из количества пропущенных рабочих дней - за неполный месяц. В таком же порядке производится уменьшение годовой учебной нагрузки в случае освобождения преподавателей от учебных занятий без сохранения средней заработной платы.
Уменьшение нагрузки не производится за дни, когда преподаватель фактически выполнил учебную работу (например, в день выдачи больничного листа, в день выбытия в командировку и прибытия из нее).
21. Если в учебном заведении учебный процесс продолжается в течение всего календарного года и оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск преподавателям в связи с этим предоставляется в различные месяцы года, а не только в период летних каникул, снижение учебной нагрузки на 1/10 часть за время оплачиваемого ежегодного трудового отпуска за текущий год не производится.
22. Установленная преподавателям в начале учебного года средняя заработная плата в месяц в указанных случаях не уменьшается. Часы преподавательской работы, выполненные преподавателем в течение учебного года сверх уменьшенной учебной нагрузки, оплачиваются дополнительно по тарифной ставке в час после выполнения уменьшенной учебной нагрузки.
23. Часы преподавательской работы, данные сверх установленной годовой нагрузки, оплачиваются дополнительно по тарифным ставкам в час после выполнения преподавателем годовой учебной нагрузки. Эта оплата производится ежемесячно или в конце учебного года.
24. В организациях технического и профессионального, послесреднего образования с индивидуальными формами обучения (культуры и искусства) тарификация преподавателей производится дважды в учебном году: на начало первого и начало второго полугодий.
25. Если теоретические занятия в организациях технического и профессионального образования проводятся в течение 39-40 (со сроком обучения 10 месяцев) учебных недель в году, то заработная плата преподавателей общеобразовательных дисциплин исчисляется исходя из среднего количества учебных часов по данной дисциплине в неделю и числа недель теоретического обучения по учебному плану.
26. В случаях, когда в соответствии с учебным планом теоретические занятия в организациях технического и профессионального образования проводятся в течение 27 (со сроком обучения 6 месяцев) учебных недель в году, преподавателям выплачивается средняя заработная плата в месяц из расчета средней недельной учебной нагрузки, определяемой путем деления годового объема учебной работы по учебному плану на 38 недель.

20. Оның ішінде, қолданып жүрген заңнамаға сәйкес оқытушылар сабақтан орташа жалақыларын ішінара немесе толық сақтай отырып босаған кезде, оларға белгіленген жылдық оқу жүктемесінің көлемі жұмыста болмаған әрбір толық ай үшін және пайдаланылмаған жұмыс күндерінің санына қарай - толық емес ай үшін 1/10 бөлікке қысқаруға тиіс. Оқытушыларды сабақтан орташа жалақысын сақтамастан босатқан жағдайда да, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыз болған, бала көтерген және босанған жағдайда да жылдық оқу жүктемесі осы тәртіппен жүргізіледі.
Оқытушы іс жүзінде оқу жұмысын орындаған күндер үшін (мәселен, науқастық парағын берген күн, іссапарға шыққан және іссапардан оралған күн) жүктемені азайту жүргізілмейді.
21. Егер оқу орнына оқу процесі барлық күнтізбелік жыл бойы жалғасатын болса және осыған байланысты оқытушыларға төленетін жыл сайынғы ақылы еңбек демалысы жазғы каникул кезеңінде ғана емес, әр түрлі айларда беріледі, ағымдағы жылдың төленетін жыл сайынғы ақылы еңбек демалысы үшін оқу жүктемесін 1/10 бөлікке азайту жүргізілмейді.
22. Оқытушыларға оқу жылының басында белгіленген орташа айлық жалақысы көрсетілген жағдайларда азайтылмайды. Оқытушының оқу жылы ішінде азайтылған оқу жүктемесінен тыс орындаған оқытушылық жұмысының сағаттары, азайтылған оқу жүктемесі орындалғаннан кейін, сағаттық тарифтік ставка бойынша қосымша төленеді.
23. Белгіленген жылдық жүктемеден тыс берілген оқытушылық жұмыс сағаттары оқытушы жылдық оқу жүктемесін аяқтағаннан кейін сағаттық ставкалар бойынша қосымша төленеді. Бұл ақы ай сайын немесе оқу жылының аяғында төленеді.
24. Жеке оқыту нысанындағы (мәдениет және өнер) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында оқытушыларды тарифтеу оқу жылында екі рет: бірінші және екінші жартыжылдықтың басында өткізіледі.
25. Егер техникалық және кәсіптік білім беру орындарында теориялық сабақтар жылына 39-40 оқу аптасы бойы (10 айлық оқу мерзімімен) жүргізілетін болса, онда жалпы білім беру пәндерінің оқытушыларына жалақы осы пән бойынша апталық оқу сағаттарының орташа саны есебінен және оқу жоспары бойынша теориялық оқыту апталарының саны есебінен есептеледі.
26. Техникалық және кәсіптік білім беру орындарында теориялық сабақтар оқу жоспарына сәйкес жылына 27 оқу аптасы бойы (6 айлық оқу мерзімімен) жүргізілген жағдайда, оқытушыларға айлық жалақы оқу жоспары бойынша жылдық оқу жұмысының көлемін 38 аптаға бөлу жолымен белгіленетін апталық орташа оқу жүктемесі есебінен төленеді.

27. Мастера производственного обучения, состоящие в штате учебных заведений, оплачиваются по месячным должностным окладам.
При неполном объеме учебной нагрузки, а также за объем учебного времени, данного сверх установленной нормы рабочего времени, как в случаях выполнения обязанностей временно отсутствующих мастеров производственного обучения в связи с болезнью, отпуском, предусмотренным Трудовым кодексом Республики Казахстан, командировкой, учебным сбором и другими причинами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан, так и в случаях, когда в связи с недостаточным объемом учебной работы в штат учебного заведения не может быть введена штатная единица мастера, мастерам производственного обучения производится почасовая оплата. Размер заработной платы в этих случаях определяется путем деления должностного оклада в месяц мастера на среднемесячную норму рабочих часов и умножения полученной тарифной ставки в час на фактически отработанные часы в месяц.
4. Порядок исчисления заработной платы учителей
за работу с детьми, обучение которых осуществляется по заочной
форме и по обучению детей, находящихся на длительном лечении
28. Тарификация учителей школ за работу с детьми, обучение которых по заочной форме осуществляется в следующем порядке:
в учебную нагрузку учителя включается объем учебного времени, отведенного на полугодие учебным планом на групповые и индивидуальные консультации, а также 70 процентов от объема часов, отведенных на прием устных и письменных зачетов;
расчет объема учебного времени в учебном плане на прием устных и письменных зачетов производится на среднее количество учащихся в группе от 9 до 15 человек - на 12 часов, в группе от 16 до 20 человек - на 18 часов.
29. При тарификации общее количество часов, включенных в учебную нагрузку, делится на число учебных недель полугодия. Исходя из полученного среднего недельного объема учебной нагрузки учителю определяется месячная заработная плата, которая выплачивается ежемесячно независимо от фактической нагрузки в разные месяцы полугодия.
30. Тарификация учителей за обучение обучающихся, находящихся на длительном лечении в больницах, если постоянная сменяемость учащихся влияет на учебную нагрузку учителей, производится следующим образом:
в учебную нагрузку учителя включаются при тарификации на начало каждого полугодия не все 100 процентов часов, отведенных учебным планом на групповые и индивидуальные занятия, а 80 процентов от этого объема учебного времени;
месячная заработная плата за объем учебного времени преподавательской работы в этом случае будет определяться путем умножения заработной платы в месяц (с учетом повышения за особый режим работы) на объем нагрузки, взятой в размере 80 процентов от фактической нагрузки на начало каждого полугодия и деленной на установленный объем учебного времени в неделю.
Установленную таким образом заработную плату в месяц следует выплачивать до начала следующего полугодия независимо от фактической нагрузки в разные месяцы данного учебного полугодия.

27. Оқу орындарының штатындағы өндірістік оқу шеберлеріне айлық жалақылар бойынша төленеді.
Науқастануына, демалыста, іссапарда, оқу жиындарында және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа себептердің болуына байланысты уақытша жұмыста болмаған өндірістік оқу шеберлерінің орнын басқан жағдайда, сондай-ақ оқу уақытының оқу жұмысы көлемінің жетімсіздігінен оқу орнының штатына шебер штаттық бірлігін енгізу мүмкін болмаған жағдайда, оқу жүктемесі толық болмаған, сондай-ақ белгіленген жұмыс уақытының нормасынан тыс берілген сағаттар үшін өндірістік оқу шеберіне сағаттық ақы төленеді. Бұл жағдайда жалақы мөлшері шебердің айлық лауазымдық жалақысын жұмыс сағаттарының орташа айлық нормасына бөліп, шыққан сағаттық ставканы ай ішінде істелген нақты сағаттар санына көбейту жолымен белгіленеді.
4. Мұғалімдерге оқытылуы сырттай нысан бойынша жүзеге асырылатын балалармен істеген жұмысы үшін және ұзақ уақыт емделетін балаларды оқыту бойынша жалақы есептеу тәртібі
28. Мұғалімдерге оқытылуы сырттай нысан бойынша жүзеге асырылатын балалармен істеген жұмысы үшін тарифтеу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
мұғалімнің оқу жүктемесіне оқу жоспары бойынша екінші жартыжылдыққа есептелген оқу уақытының көлемі, топтық және жекедара консультациялар сағаттары, сондай-ақ ауызша және жазбаша қабылданатын сынақтар сағаты көлемінің 70 пайызы қосылады;
ауызша және жазбаша сынақ алудың оқу жоспарындағы оқу уақытының көлемі есебінен, оқушылардың 9-дан 15 адамға дейінгі орташа тобы үшін - 12 сағат, ал 16-дан 20 адамға дейінгі тобы үшін - 18 сағат.
29. Тарифтеу кезінде оқу жүктемесіне қосылған сағаттардың жалпы саны жартыжылдықтағы оқу апталарының санына бөлінеді. Осыдан шығатын оқу жүктемесінің орташа апталық көлемі есебінен мұғалімге айлық жалақы белгіленеді, ол жартыжылдықтың әр түрлі айларындағы нақты жүктемелерге қарамастан ай сайын төленіп тұрады.
30. Мұғалімдерді ауруханаларда ұзақ уақыт жатып емделетін балаларды оқытқаны үшін тарифтеу, егер оқушылардың үнемі ауысып отыруы мұғалімдердің оқу жүктемесіне әсер еткен жағдайда, мынадай тәртіппен жүргізілуі мүмкін:
әр жартыжылдық басындағы тарифтеу кезінде мұғалімнің оқу жүктемесіне оқу жоспары бойынша топтық және жекедара сабақтарға бөлінген барлық сағаттар 100 пайыз қосылмай, осы сағаттар көлемінің 80 пайызы ғана қосылуы мүмкін;
бұл жағдайда оқытушылық жұмыс сағаттары үшін айлық жалақы ставкасын (жұмыстың ерекше режимі үшін 20 пайызға артатындығын ескере отырып) әр жартыжылдықтың басында нақты жүктемеден 80 пайыз мөлшерінде алған жүктеме көлеміне көбейтіп, белгіленген апталық сағат нормасына бөлу жолымен анықталады.
Осылайша белгіленген айлық жалақы осы оқу жартыжылдығының әр түрлі айларындағы нақты жүктемелерге қарамастан келесі жартыжылдықтың басына дейін төленіп отыратын болады.

31. По окончании каждого учебного полугодия объем учебного времени педагогической работы, выполненного сверх учебной нагрузки, установленной при тарификации, оплачиваются дополнительно по тарифным ставкам в час.
32. Учителям казахского, русского и других языков, литературы, математики доплата за проверку письменных работ производится в зависимости от общего количества объема учебного времени, включенного в учебную нагрузку при тарификации.
33. Месячная заработная плата учителей школ за работу по индивидуальному обучению лечебно-профилактических учреждениях детей с хроническими заболеваниями на дому, а также за проведение занятий по физкультуре с учащимися, отнесенными по состоянию здоровья к специальной медицинской группе, определяется в порядке, предусмотренном в пункте 9 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 33 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 29.02.2016 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Порядок расчета штатных единиц и оплаты труда
учителей малокомплектных общеобразовательных школ
34. При наличии 2-х начальных классов с общим контингентом учащихся в них до 20 человек, 3-х начальных классов с общим контингентом учащихся до 15 человек, 4-х начальных классов с общим контингентом учащихся до 10 человек - учащиеся объединяются в класс-комплект, с которым занимается один учитель в полторы смены в зависимости от объема учебного времени по учебному плану.
35. Если число учащихся в 2-х начальных классах составляет 20 и более человек, то каждый учитель занимается с отдельным классом.
36. Если учащихся в 3-х начальных классах 15 и более человек, а в 4-х начальных классах 10 и более человек, то учащиеся объединяются в два класса-комплекта, с каждым из которых занимается учитель.
В этом случае при 3-х начальных классах один учитель может вести занятия с одним классом, второй учитель - с классом-комплектом. При 4-х классах - оба учителя ведут занятия с классами-комплектами (в практике считается более целесообразным объединение 1 и 3 классов и 2 и 4 классов).
37. Месячная заработная плата учителям выплачивается за фактический объем учебного времени преподавательской работы в неделю, но не выше, чем предусмотрено по учебному плану по входящему в класс-комплект классу, имеющему наибольший объем учебного времени.
38. В классах школ и школ-интернатов (кроме специальных коррекционных организаций для детей с ограниченными возможностями в развитии и обучении) с числом менее 15 учащихся (воспитанников), доплаты к должностным окладам (ставкам) за классное руководство, проверку тетрадей и письменных работ производятся в размере 50 процентов от размеров, установленных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий (далее - постановление Правительства). Данный порядок применяется также при делении классов на подгруппы.

31. Әрбір оқу жартыжылдығы аяқталысымен тарифтеу кезінде белгіленген, оқу жүктемесінен тыс орындалған педагогикалық жұмыс сағаттарының ақысы сағаттық ставка бойынша қосымша төленеді.
32. Қазақ тілінің, ана тілінің, орыс және шетел тілінің, әдебиет, математика пәнінің мұғалімдеріне жазба жұмыстарын тексергені үшін тарифтеу кезінде оқу жүктемесіне енгізілген сағаттары көлемінің жалпы санынан есептелетін қосымша ақы жүргізіледі.
33. Мектеп мұғалімдерінің созылмалы науқасы бар балаларды жеке-дара үйде оқытқаны үшін, сондай-ақ денсаулығына байланысты арнайы медициналық топқа жатқызылған оқушылармен дене шынықтыру сабағын жүргізгені үшін айлық жалақы осы Қағидалардың 9-тармағында қарастырылған тәртіппен белгіленеді.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 29.02.2016 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Шағын комплектілі жалпы білім беретін мектептер мұғалімдерінің штаттық бірліктерін есептеу және еңбекақы төлеу тәртібі
34. Оқушылардың жалпы құрамы 20 адамға дейін болатын 2 бастауыш сыныбы, жалпы құрамы 15 адамға дейінгі 3 бастауыш сыныбы, оқушылардың жалпы құрамы 10 адамға дейін жететін 4 бастауыш сыныбы болған жағдайда - оқушылар комплекті-сыныпқа біріктіріледі және оқу жоспары бойынша оқу уақыты көлеміне байланысты жарты ауысымда онымен бір мұғалім айналысады.
35. Егер 2 бастауыш сыныптағы оқушылардың саны 20 немесе одан да көп адамды құрайтын болса, онда әр мұғалім жеке сыныппен айналысады.
36. Егер 3 бастауыш сыныптағы оқушылар саны 15 және одан да көп, ал 4 бастауыш сыныпта 10 және одан да көп болса, онда оқушылар екі комплект сыныпқа біріктіріледі және әрқайсысымен жеке мұғалім айналысады.
Бұл жағдайда 3 бастауыш сыныпта бір мұғалім бір сыныпқа, ал екінші мұғалім сынып-комплектіге сабақ береді. 4 сынып болған жағдайда - екі мұғалім де сынып-комплектіге сабақ береді (іс жүзінде 1 және 3-сыныптар мен 2 және 4-сыныптарды біріктірген дұрыстау деп есептеледі).
37. Мұғалімдерге айлық жалақы апта ішіндегі оқытушылық жұмыстың нақты сағат санына қарай төленеді, бірақ ол сағат көлемі сынып-комплектіге кіретін сыныптардың оқу жоспарында қарастырылған ең көп көлемнен аспауға тиіс.
38. Мектептер мен мектеп-интернаттардағы (даму және оқу мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған арнаулы түзету ұйымдарынан басқа) оқушы (тәрбиеленуші) саны 15-тен кем сыныптарда сынып жетекшілігі және дәптерлер мен жазба жұмыстарын тексергені үшін лауазымдық айлықақыларына (ставкаларына) қосымша ақы төлеу "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен (бұдан әрі - Үкімет қаулысы) белгіленген мөлшерден 50 пайыз мөлшерінде жүргізіледі. Бұл тәртіп сондай-ақ сыныптарды кіші топтарға бөлгенде де қолданылады;

Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 29.02.2016 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. В организациях основного среднего, общего среднего образования, имеющих в своем составе малокомплектные классы, проведение занятий и оплата труда учителей этих классов (классов-комплектов) производится в порядке, предусмотренном в вышеуказанных пунктах настоящих Правил.
Сноска. В пункт 39 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 29.02.2016 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Порядок установления повышения, а также некоторых видов
доплат и надбавок работникам организаций образования
40. Суммы повышений, доплат и надбавок, установленные постановлением Правительства выплачиваются в зависимости от фактической нагрузки:
1) за проверку тетрадей и письменных работ учителям и преподавателям, за исключением учителей 1-4 классов общеобразовательных школ и школ-интернатов всех типов и всех видов;
2) за преподавание по предметам профильного направления в специализированных школах и школах-интернатах, школах-интернатах-колледжах для одаренных детей;
3) педагогическим работникам по предметам профильного направления учебных заведений (классов, групп) с углубленным изучением отдельных предметов, педагогическим работникам, работающим в режиме инноваций, экспериментов (лицеи, гимназии, технические лицеи, учебно-воспитательные комплексы дошкольного и общеобразовательного направления), а также в организациях дошкольного воспитания и обучения, в которых работа по воспитанию детей ведется на иностранном языке;
4) за работу в сельской местности специалистам организаций образования, работающим в сельской местности;
5) за работу с детьми с: ограниченными возможностями в физическом развитии, ограниченными возможностями в умственном развитии, подлежащими обучению в организациях образования, психоневрологическими патологиями (не подлежащими обучению в организациях образования);
6) за работу с детьми в центрах адаптации несовершеннолетних и воспитательных колониях, организациях технического и профессионального образования, школах, вечерних (сменных) общеобразовательных школах и учебно-консультационных пунктах при учреждениях уголовно-исполнительной системы и других учреждениях для детей с девиантным поведением;
7) за работу с детьми-сиротами и детьми, оставшимися без попечения родителей, в детских домах, детских домах-интернатах, детских домах семейного типа, приютах, школах-интернатах для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и в домах-интернатах, домах ребенка (классах, группах) с контингентом детей с ограниченными возможностями;

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 29.02.2016 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Құрамында шағын комплекты сыныптары бар негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарында сабақ жүргізу және осы сыныптардың (сынып - комплектілердің) мұғалімдеріне еңбекақы төлеу осы Қағидалардың жоғарыда көрсетілген тармақтарында қарастырылған тәртіппен жүргізіледі.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 29.02.2016 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне көбейтуді, сондай-ақ қосымша ақы мен үстемеақының кейбір түрлерін белгілеу тәртібі
40. Үкімет қаулысымен белгіленген көтермелеудің, қосымша ақының және үстемеақының сомалары нақты жүктемеге байланысты:
1) жалпы білім беретін мектептер мен барлық үлгідегі және түрдегі мектеп-интернаттардың 1-4-сыныптарының мұғалімдерін қоспағанда, мұғалімдер мен оқытушыларға дәптер мен жазба жұмыстарын тексергені үшін;
2) мамандандырылған мектептер мен дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттарда, мектеп-интернат-колледждерде бейіндік бағыттағы пәндер бойынша оқытқаны үшін;
3) жекелеген пәндерді тереңдете оқытатын оқу орындарының (сыныптардың, топтардың) бейіндік бағыттағы пәндер бойынша педагог қызметкерлеріне, жаңашылдық, эксперименттік режимде жұмыс істейтін (лицейлердің, гимназиялардың, техникалық лицейлердің, мектепке дейінгі және жалпы білім беру бағытындағы оқу-тәрбие кешендерінің), сондай-ақ балаларды тәрбиелеу шет тілінде жүргізілетін мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлерге;
4) ауылдық жерлерде жұмыс істейтін білім беру ұйымдарының ауылдық жерлердегі мамандарының жұмысы үшін;
5) дене бітімнің даму мүмкіндіктері шектеулі балалармен; білім беру ұйымдарында оқуға тиіс ақыл-ойының даму мүмкіндіктері шектеулі балалармен, психоневрологиялық патологиясы бар (білім беру ұйымдарында оқуға тиіс емес) балалармен жұмыс істегені үшін;
6) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтары мен тәрбие колонияларындағы, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері жанындағы техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарындағы, мектептердегі, кешкі (ауысымдық) жалпы орта білім беретін мектептердегі және оқу-консультациялық пункттердегі және басқа да мінез-құлқы девиантты балаларға арналған мекемелердегі балалармен жұмыс істегені үшін;
7) жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған балалар үйлерінде, балалар интернат үйлерінде, отбасылық үлгідегі балалар үйлерінде, пана үйлерінде, мектеп интернаттарда және мүмкіндіктері шектеулі балалар контингенті бар интернат-үйлерде, сәбилер үйлерінде (сыныптарда, топтарда) жетім балалармен және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалармен жұмыс істегені үшін;

8) за организацию производственного обучения мастерам производственного обучения организаций технического и профессионального образования;
9) за квалификационный уровень учителям организаций образования, реализующих образовательные программы начального, основного и общего среднего образования, прошедшим повышение квалификации по образовательным программам, но не более нормативной учебной нагрузки в порядке, установленном Законом;
10) за учебные программы по обновленному содержанию образования учителям государственных организаций образования, реализующим учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования производится доплата, но не более нормативной учебной нагрузки в порядке, установленном Законом;
11) за квалификацию педагогического мастерства учителям государственных организаций образования, реализующих учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, успешно прошедшим национальный квалификационный тест, но не более нормативной учебной нагрузки в порядке, установленной Законом.
Доплата осуществляется по итогам успешного прохождения национального квалификационного теста и подтверждения соответствующей квалификации.
Сноска. Пункт 40 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 19.02.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40-1. Доплата осуществляется на основании сертификата по программе соответствующего уровня.
Учитель, получивший сертификат по программе соответствующего уровня, получает доплату к заработной плате:
1) первого (продвинутого) уровня - 100 % от должностного оклада;
2) второго (основного) уровня — 70 % от должностного оклада;
3) третьего (базового) уровня - 30 % от должностного оклада.
Доплата учителям, прошедшим уровневые курсы повышения и подтвердившим программу соответствующего уровня, производится в период:
1) для обучившихся с января по август месяцы - с 1 сентября текущего календарного года;
2) для обучившихся с сентября по декабрь месяцы - с 1 января следующего календарного года.
Начисление производится до завершения срока действия сертификата учителям, сдавшим квалификационный экзамен до 1 января 2016 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 40-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 29.02.2016 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40-2. Учителям государственных организаций образования, имеющим документ о прохождении международного экзамена (теста) на знание английского языка APTIS, IELTS, TOEFL, CEPT, FCE, EMI, TKT CLIL с подтверждением уровня не ниже B1 согласно общеевропейской шкале CEFR (Common European Framework of Reference – Общеевропейские компетенции владения иностранным языком) или имеющим языковые компетенции, позволяющие преподавание предметов на английском языке согласно приложению к диплому, и реализующим учебные программы основного среднего и общего среднего образования по одному из предметов физики, химии, биологии, информатики на английском языке, производится доплата в размере 200% от базового должностного оклада. Начисление доплаты производится с 1 сентября 2017 года.

8) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының өндірістік оқыту шеберлеріне өндірістік оқытуды ұйымдастырғаны үшін;
9) білім беру бағдарламалары бойынша біліктіліктерін арттырудан өткен бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары мұғалімдерінің біліктілік деңгейі үшін, бірақ Заңда белгіленген тәртіппен оқу жүктемесі нормативінен көп емес төленеді;
10) жаңартылған білім беру мазмұны бойынша оқу бағдарламалары үшін бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының мұғалімдеріне қосымша ақы, бірақ Заңда белгіленген тәртіппен оқу жүктемесі нормативінен көп емес мөлшерде төленеді;
11) педагогикалық шеберлік біліктілігі үшін ұлттық біліктілік тестілеуінен сәтті өткен бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының мұғалімдеріне, бірақ Заңда белгіленген тәртіппен оқу жүктемесі нормативінен көп емес.".
Қосымша ақы ұлттық біліктілік тестілеуінен сәтті өту қорытындылары және тиісті біліктілігін растау бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 19.02.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40-1. Қосымша ақы тиісті деңгейдегі бағдарлама бойынша сертификат негізінде жүзеге асырылады.
Тиісті деңгейдегі бағдарлама бойынша сертификат алған мұғалім еңбекақысына:
1) бірінші (ілгері) деңгейдегі - лауазымдық жалақысының 100 %-ы;
2) екінші (негізгі) деңгейдегі - лауазымдық жалақысының 70 %-ы;
3) үшінші (базалық) деңгейдегі - лауазымдық жалақысының 30 %-ы көлемінде қосымша ақы алады.
Біліктілікті арттырудың деңгейлік курстарынан өткен және тиісті деңгейдегі бағдарламаны растаған мұғалімдерге қосымша ақы:
1) қаңтар мен тамыз айлары аралығында оқығандарға - ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қыркүйегінен бастап;
2) қыркүйек пен желтоқсан айлары аралығында оқығандарға - келесі күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан бастап жүргізіледі.
2016 жылғы 1 қаңтарына дейін квалификациялық емтихан тапсырған мұғалімдерге сертификаттың қолдану мерзімінің аяқталуына дейін есептеу жасалады.
Ескерту. 40-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 29.02.2016 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40-2. APTIS, IELTS, TOEFL, CEPT, FCE, EMI, TKT CLIL ағылшын тілін білуі жөнінде халықаралық емтиханнан өткендігі туралы құжаты бар, CEFR (Common European Framework of Reference – Шет тілдерді игерудің жалпыеуропалық құзыреттері) шкаласына сәйкес кем дегенде B1-Intermediate деңгейін растайтын немесе дипломның қосымшасына сәйкес ағылшын тілінде пәндерді оқытуға мүмкіндік беретін тілдік құзыреттілікке ие және ағылшын тілінде физика, химия, биология, информатика пәндері бойынша негізгі орта және жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарының мұғалімдеріне базалық лауазымдық жалақыдан 200 % көлемінде қосымша ақы төлеу жүргізіледі. Қосымша ақы төлеу 2017 жылғы 1 қыркүйектен бастап жүргізіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 40-2 в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 03.07.2017 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра образования и науки РК от 21.12.2017 № 638 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
41. Учителям 1-4 классов общеобразовательных школ и школ-интернатов всех типов и видов доплата за проверку тетрадей учащихся производится основному учителю независимо от объема учебной нагрузки.
42. Доплата за классное руководство в школах-интернатах всех типов устанавливается в классах, укомплектованных приходящими учащимися.
43. Исключен приказом Министра образования и науки РК от 29.02.2016 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Исключен приказом Министра образования и науки РК от 29.02.2016 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Все виды доплат и надбавок производятся от базового должностного оклада, за исключением доплат за ученую степень, за работу в ночное время, в праздничные и выходные дни, за сверхурочную работу, за проживание на территориях радиационного риска и в зонах экологического бедствия, а также доплат за квалификационный уровень (от должностного оклада).
Сноска. Пункт 45 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 02.08.2013 № 313 (вводится в действие с 01.09.2012).
7. Порядок определения заработной платы
работникам детских лагерей отдыха
46. За учителями, воспитателями, старшими вожатыми, педагогами дополнительного образования, тренерами-преподавателями и другими педагогическими работниками школ, школ-интернатов и организаций дополнительного образования, направляемыми в период, не совпадающий с их оплачиваемым ежегодным трудовым отпуском, в лагеря отдыха сохраняется полностью заработная плата.
Кроме того, этим работникам за счет средств, выделенных на проведение оздоровительных мероприятий, выплачивается заработная плата в соответствии с занимаемой должностью в лагере или по почасовой оплате труда.
Такой же порядок оплаты труда применяется для учителей и других работников организаций образования, направленных для проведения туристских путешествий (в том числе походов, экспедиций, экскурсий) в период, не совпадающий с их оплачиваемым ежегодным трудовым отпуском.

Ескерту. 40-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 03.07.2017 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 21.12.2017 № 638 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
41. Барлық үлгідегі және барлық түрдегі жалпы білім беретін мектептер мен мектеп-интернаттардың 1-4-сынып мұғалімдеріне оқу жүктемесінің көлеміне қарамастан қосымша ақы беріледі.
42. Сынып жетекшілігі үшін қосымша ақы барлық үлгідегі мектеп-интернаттарда қатынап оқитын оқушылардан топтастырылған сыныптарда белгіленеді.
43. Алып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 29.02.2016 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Алып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 29.02.2016 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Қосымшаақы мен үстемеақының барлық түрлері ғылыми дәрежесі үшін, түнгі уақыттағы, мерекелік және демалыс күндеріндегі жұмысы үшін, сабақтан тыс жұмыстары үшін, радияциялық қауіпті аумақтарда және экологиялық апат аймақтарында тұрғаны, біліктілік деңгейі үшін төленетін қосымшаақыны қоспағанда, сонымен қатар лауазымдық жалақысынан (лауазымдық қызметақыдан) жүргізіледі.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 02.08.2013 № 313 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз).
7. Балалар демалыс лагерлерінің қызметкерлеріне
жалақы белгілеудің тәртібі
46. Мектептердің, мектеп-интернаттардың және қосымша білім беру ұйымдарының жыл сайынғы ақылы еңбек демалыстарына тұспа-тұс келмейтін кезеңде лагерлерге жіберілетін мұғалімдерінің, тәрбиешілерінің, аға вожатыйларының, қосымша білім беретін педагогтарының, жаттықтырушы-оқытушыларының және басқа да педагог қызметкерлерінің жалақылары толық сақталады.
Сонымен қоса, бұл қызметкерлерге сауықтыру шараларын өткізу үшін бөлінген қаражат есебінен лагерлердегі лауазымдарына сәйкес немесе сағаттық ақы бойынша жалақы төленеді.
Білім ұйымдары мекемелерінің жыл сайынғы ақылы еңбек демалыстарына тұспа-тұс келмейтін кезеңде туристік саяхат өткізу үшін жіберілетін (оның ішінде жорықтарға, экспедицияларға, экскурсияларға) мұғалімдері мен басқа да қызметкерлеріне де осындай тәртіппен еңбекақы төленеді.