О внесении дополнений и изменений в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 августа 2006 года N 349 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к условиям работы и медицинского обеспечения при проведении инфекционного контроля за внутрибольничными инфекциями в медицинских организациях Республики Казахстан"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 апреля 2008 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 мая 2008 года № 5220. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от от 30 июня 2010 года № 476
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.06.2010 № 476.
В целях совершенствования нормативных правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 августа 2006 года N 349 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к условиям работы и медицинского обеспечения при проведении инфекционного контроля за внутрибольничными инфекциями в медицинских организациях Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4385, опубликован в "Официальной газете" от 4 ноября 2006 г. N 45 (307) следующие дополнения и изменения:
в санитарно-эпидемиологических правилах и нормах "Санитарно-эпидемиологические требования к условиям работы и медицинского обеспечения при проведении инфекционного контроля за внутрибольничными инфекциями в медицинских организациях Республики Казахстан", утвержденных указанным приказом:
в пункте 1 после слова "организациях" дополнить словами "независимо от форм собственности.";
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) внутрибольничные инфекции (далее - ВБИ) - любое клинически распознаваемое инфекционное заболевание, которое развивается у пациента в результате его поступления в стационар, обращения за медицинской помощью, или любое инфекционное заболевание сотрудника медицинской организации, развившееся вследствие его работы в ней, вне зависимости от времени появления симптомов заболевания до или во время пребывания в стационаре;";
в пункте 4 после слова "(стационаре)" дополнить словом "создается", после слов "(далее - комиссия)" дополнить словом "которая";

"Қазақстан Республикасының медициналық ұйымдарында ауруханаішілік жұқпалы ауруларға инфекциялық бақылауды жүргізу кезінде жұмыс жағдайы мен медициналық қамтамасыз етуге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2006 жылғы 15 тамыздағы N 349 бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 30 сәуірдегі N 253 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 19 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5220 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 маусымдағы N 476 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.06.30 N 476 бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік-құқықтық актілерді одан әрі жетілдіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. "Қазақстан Республикасының медициналық ұйымдарында ауруханаішілік жұқпалы ауруларға инфекциялық бақылауды жүргізу кезінде жұмыс жағдайы мен медициналық қамтамасыз етуге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2006 жылғы 15 тамыздағы N 349 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2950 тіркелген, 2006 жылдың 4 қыркүйегінде "Официальная газетада" N 45 (307) санында жарияланған) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасының медициналық ұйымдарында ауруханаішілік жұқпалы ауруларға инфекциялық бақылауды жүргізу кезінде жұмыс жағдайы мен медициналық қамтамасыз етуге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларда:
1-тармақтағы "ұйымдардағы" деген сөзден кейін "меншік нысанына қарамастан" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың 5-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ауруханаішілік жұқпалы аурулар (бұдан әрі - АЖА) - пациенттің стационарға түсуі, медициналық көмекке жүгінуі нәтижесінде өршитін кез келген клиникалық танылған жұқпалы ауру немесе медициналық ұйым қызметкерінің стационарға дейін немесе стационарда болған уақытта ауру белгілерінің пайда болу уақытына қарамастан, ұйымда жұмыс істеу салдарынан өршіген кез келген жұқпалы ауру;";
4-тармақтағы "(стационарда)" деген сөзден кейін "құрылады" деген сөз, "(бұдан әрі - комиссия)" деген сөзден кейін "тиіс" деген сөзбен толықтырылсын";

пункты 5 и 9 изложить в следующей редакции:
"5. В состав комиссии входят председатель-руководитель медицинской организации или его заместитель, постоянные члены из сотрудников данной медицинской организации: (госпитальный эпидемиолог, медицинская сестра инфекционного контроля, врач-хирург, врач-инфекционист, врач-терапевт, врач-анестезиолог-реаниматолог, врач-бактериолог, заведующий аптекой, главная медицинская сестра). При необходимости привлекаются другие профильные специалисты: врач-паталогоанатом в случае регистрации летального исхода от ВБИ, специалист инженерного профиля (при обсуждении вопросов эксплуатации зданий, сооружений, медицинской аппаратуры), экономист (для расчета экономического ущерба от случаев ВБИ), другие специалисты в зависимости от профиля медицинской организации и по решению его руководителя.";
"9. Для изучения клинических штаммов и мониторинга микробного пейзажа, в стационарах областных центров, городов должны быть развернуты микробиологические лаборатории.";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Стационар должен обеспечивать проведение микробиологических исследований в полном объеме: выделение и идентификация возбудителей госпитальных инфекций, определение чувствительности выделенных штаммов микроорганизмов к антибиотикам, антисептикам, дезинфекционным средствам, применяемым в данной медицинской организации.
В каждой медицинской организации должны быть разработаны перечень показаний для микробиологического исследования клинического материала и объектов внешней среды, письменное руководство для всех пользователей, включающие информацию о возможностях лаборатории, с указанием сроков выполнения анализов, правила отбора проб и их хранения, доставки в лабораторию.";
пункте 18 после слова "возникновение" дополнить словами "трех и более";
в пункте 37 цифры "14" заменить на цифрами "28";
в приложении 2 к указанному санитарно-эпидемиологическим правилам и нормам:
в графе 4 строки, порядковые номера 3, 4 слова "согласно графика стационара" заменить словами "приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 мая 2005 года N 224 "О мерах по совершенствованию дезинфекционной деятельности в Республике Казахстан".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Белоног А.А.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правового обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Малгаждарова Б.Т.) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

5 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Комиссия құрамына төраға - медициналық ұйымның басшысы немесе оның орынбасары, тұрақты мүшелері осы медициналық ұйымның қызметкерлерінен: (госпиталдық эпидемиолог, инфекциялық бақылау мейірбикесі, дәрігер-хирург, дәрігер-инфекционист, дәрігер-анестезиолог-реаниматолог, дәрігер-бактериолог, дәріхана меңгерушісі, бас мейірбеке". Қажет болған кезде басқа бейіндік мамандар: дәрігер-паталогоанатом АЖА-дан өлім жағдайы тіркелген кезде, инженер маман (медициналық аппаратураны, құрылыс, ғимараттарды пайдалану жөніндегі мәселелерді талқылаған кезде), экономист (госпиталдық жұқпалы аурулар кезінде экономикалық залал есебін жасауға), басқа мамандар медициналық ұйымдардың бейініне байланысты және басшының шешімі бойынша енгізіледі.";
"9. Клиникалық штаммаларды және микроб көрінісінің мониторингін зерделеу үшін облыс орталықтарының, қалалардың стационарларында микробиологиялық зертханалар болуы тиіс";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақшамен толықтырылсын:
"9-1. Стационар микробиологиялық зертханаларды толық көлемде: госпиталдық инфекциялардың қоздырғыштарын бөліп шығарып, сәйкестендіру, осы медициналық ұйымда қолданылатын дезинфекциялық құралдарға, антисептиктерге, антибиотиктерге бөлініп шыққан микроорганизмдер штаммасының сезімталдығын анықтау.
Әрбір медициналық ұйымда клиникалық заттарды және сыртқы орта объектілерін микробиологиялық зерттеуге арналған көрсетімдердің тізбесі әзірленуі тиіс, онда барлық қолданушылар үшін жазбаша нұсқау, сынамаларды іріктеу оларды сақтау, зертханаға жеткізу, талдау және жасау мерзімі көрсетілген зертхананың мүмкіндігі жөніндегі ақпарат болады.";
18-тармақта "пайда болу" деген сөздерден кейін "үш және одан көп" деген сөздермен ауыстырылсын;
37-тармақта "14" деген сандар "18" деген сандармен ауыстырылсын;
көрсетілген санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларға 2-қосымшада:
4-ші графада реттік нөмірлері 3, 4-жолдарда "стационардың кестесіне сәйкес" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің" Қазақстан Республикасында дезинфекциялық қызметті жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" 2005 жылғы 11 маусымдағы N 224 бұйрығы" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (А.А. Белоног) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық қамтамасыз ету департаменті (Б.Т. Малғаждарова) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Омарова К.Т.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Дерновой

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-министрі Қ.Т. Омаровқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А. Дерновой