Об утверждении норм по обеспечению мер безопасности при производстве и применении химической продукции
Совместный Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 апреля 2008 года N 153, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года N 233, Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 10 апреля 2008 года N 146, Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года N 102-ө, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2008 года N 228, Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 апреля 2008 года N 176, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 апреля 2008 года N 102-п, Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 25 апреля 2008 года N 87, Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 22 апреля 2008 года N 124. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2008 года N 5222. Утратил силу совместным приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 15 ноября 2013 года № 359, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2013 года № 746, Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 ноября 2013 года № 966, Министра нефти и газа Республики Казахстан от 11 декабря 2013 года № 234, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 762, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 4-4/688, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 декабря 2013 года № 686-ө, Министр окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 5 декабря 2013 года № 370-ө и Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 января 2014 года № 11
Сноска. Утратил силу совместным приказом Заместителя Премьер-Министра РК – министра индустрии и новых технологий РК от 15.11.2013 № 359, Министра здравоохранения РК от 20.12.2013 № 746, Министра транспорта и коммуникаций РК от 30.11.2013 № 966, Министра нефти и газа РК от 11.12.2013 № 234, Министра внутренних дел РК от 31.12.2013 № 762, Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2013 № 4-4/688, Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.12.2013 № 686-ө, Министр окружающей среды и водных ресурсов РК от 05.12.2013 № 370-ө и Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 17.01.2014 № 11.

Химиялық өнімді өндіру және қолдану кезінде қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету жөніндегі нормаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008 жылғы» 28 сәуірдегі N 153, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі N 233, Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы»10 сәуірдегі N 146, Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2008 жылғы»24 сәуірдегі N 102-ө, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008 жылғы 14 сәуірдегі N 228, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2008 жылғы 18 сәуірдегі N 176, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2008 жылғы 22 сәуірдегі N 102-ө, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2008 жылғы 25 сәуірдегі N 87, Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2008 жылғы 22 сәуірдегі N 124 Бірлескен Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 21 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5222 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2013 жылғы 15 қарашадағы № 359, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 20 желтоқсандағы № 746, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 30 қарашадағы № 966, Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің 2013 жылғы 11 желтоқсандағы № 234, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 762, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 4-4/688, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 686-ө, Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің 2013 жылғы 5 желтоқсандағы № 370-ө және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 17 қаңтардағы № 11 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 15.11.2013 № 359, ҚР Денсаулық сақтау министрінің 20.12.2013 № 746, ҚР Көлік және коммуникация министрінің 30.11.2013 № 966, ҚР Мұнай және газ министрінің 11.12.2013 № 234, ҚР Ішкі істер министрінің 31.12.2013 № 762, ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2013 № 4-4/688, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.12.2013 № 686-ө, ҚР Қоршаған орта және су ресурстары министрінің 05.12.2013 № 370-ө және ҚР Төтенше жағдайлар министрлігі 17.01.2014 № 11 бірлескен бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.

В целях реализации Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности химической продукции" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые нормы по обеспечению мер безопасности при производстве и применении химической продукции.
2. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр                               Министр
внутренних дел                        транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан                  Республики Казахстан
Б. Мухамеджанов                       С. Ахметов
Министр                               Министр
здравоохранения                       труда и социальной защиты
Республики Казахстан                  населения
Республики Казахстан
А. Дерновой                           Б. Сапарбаев
И.о. Министра                         Министр
индустрии и торговли                  по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан                  Республики Казахстан
Е. Мамытбеков                         В. Божко
Министр                               Министр
охраны окружающей среды               энергетики и минеральных
Республики Казахстан                  ресурсов
Республики Казахстан
Н. Искаков                            С. Мынбаев
Министр
сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Куришбаев
Утверждены совместным приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 апреля 2008 года N 153
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 апреля 2008 года N 233
Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 10 апреля 2008 года N 146
Министра охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 24 апреля 2008 года N 102-ө
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 14 апреля 2008 года N 228
Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 18 апреля 2008 года N 176
Министра труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
от 22 апреля 2008 года N 102-п
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 25 апреля 2008 года N 87
Министра энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
от 22 апреля 2008 года N 124
Нормы по обеспечению мер безопасности
при производстве и применении химической продукции
1. Настоящие нормы обеспечения мер безопасности при производстве и применении химической продукции (далее - нормы) разработаны в целях реализации Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности химической продукции" (далее - Закон).

"Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫЗ :
1. Қоса берілген химиялық өнімді өндіру және қолдану кезінде қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету жөніндегі нормалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігіне осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
__________Б. Мұхамеджанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
_____________А. Дерновой
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрінің міндетін атқарушы
_______________Е. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрі
_______________Н. Ысқақов
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
______________А. Күрішбаев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрі
______________ С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
_______________ Б. Сапарбаев
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
_______________ В. Божко
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрі
_______________ С. Мыңбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2008 жылғы 28 сәуірдегі N 153
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2008 жылғы 24 сәуірдегі N 233
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 10 сәуірдегі N 146
Қазақстан Республикасы Қоршаған
ортаны қорғау министрінің
2008 жылғы 24 сәуірдегі N 102-ө
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2008 жылғы 14 сәуірдегі N 228
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникация министрінің
2008 жылғы 18 сәуірдегі N 176
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрінің
2008 жылғы 22 сәуірдегі N 102-ө
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2008 жылғы 25 сәуірдегі N 87
Қазақстан Республикасы Энергетика
және минералдық ресурстар министрінің
2008 жылғы 22 сәуірдегі N 124
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Химиялық өнімді өндіру және қолдану кезінде қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету жөніндегі нормалар
1. Осы химиялық өнімді өндіру және қолдану кезінде қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету жөніндегі нормалар (бұдан әрі - нормалар) "Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңын (бұдан әрі - Заң) іске асыру мақсатында әзірленген.

2. Целью настоящих норм является обеспечение мер безопасности для защиты здоровья человека, охраны окружающей среды при производстве и применении химической продукции.
3. Требования настоящих норм распространяются на производителей и потребителей химической продукции, независимо от форм собственности.
4. Термины и определения, используемые в настоящих нормах, соответствуют основным понятиям, применяемым в Законе .
5. К производству и применению не допускается химическая продукция:
1) не соответствующая требованиям безопасности, установленным законодательством в области безопасности химической продукции;
2) не зарегистрированная в соответствии с правилами регистрации и учета химической продукции, утвержденными в установленном порядке;
3) не соответствующая требованиям, установленным законодательством в области технического регулирования.
6. Производство и применение (для отдельных видов деятельности) зарегистрированной химической продукции на территории Республики Казахстан разрешается при наличии лицензии на производство и применение (для отдельных видов деятельности) химической продукции.
7. Производство химической продукции осуществляется в соответствии с нормативной и/или технической документацией на конкретную химическую продукцию, утвержденную производителем в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сведения о характеристиках химической продукции и мерах по обеспечению безопасного обращения с ней отражаются в паспорте безопасности химической продукции, содержание которого должно соответствовать требованиям Закона .
8. При производстве и применении химической продукции должны быть обеспечены меры безопасности, предусматривающие:
1) выбор технологии и оборудования, приемов и методов труда, которые сводят к минимуму опасности, связанные с производством и применением химической продукции;
2) надлежащее содержание технических средств защиты, используемых при производстве и применении химической продукции;
3) наличие персонала, имеющего необходимую квалификацию, обученного мерам безопасной работы с химической продукцией;
4) наличие средств личной гигиены, санитарных средств, а также средств индивидуальной защиты и спецодежды;
5) проверку знаний персонала по мерам безопасности химической продукции, отработку способов предотвращения аварийных ситуаций и оснащение необходимыми средствами при их ликвидации;
6) использование знаков безопасности, предназначенных для работающего персонала о непосредственной или возможной опасности, связанной с производством и применением химической продукции;

2. Осы нормалардың мақсаты химиялық өнімді өндіру және қолдану кезінде адамды және оның денсаулығын қорғау, қоршаған ортаны қорғау үшін қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету болып табылады.
3. Осы нормалардың талаптары меншік нысанына қарамастан химиялық өнімнің өндірушілері мен тұтынушыларына қатысты болады.
4. Осы нормаларда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар Заңда қолданылатын негізгі түсініктерге сәйкес.
5. Мына:
1) химиялық өнімнің қауіпсіздігі саласындағы заңнамада белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес емес;
2) белгіленген тәртіпте бекітілген химиялық өнімді тіркеу және есепке алу ережесіне сәйкес тіркелмеген;
3) техникалық реттеу саласындағы заңнамада белгіленген талаптарға сәйкес емес химиялық өнім өндіруге және қолданылуға жіберілмейді.
6. Тіркелген химиялық өнімді Қазақстан Республикасының аумағында өндіру және қолдану (қызметтің жекелеген түрлері үшін) химиялық өнімді өндіруге және қолдануға (қызметтің жекелеген түрлері үшін) арналған лицензия болған кезде рұқсат етіледі.
7. Химиялық өнімді өндіру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте өндіруші бекіткен нақты химиялық өнімге арналған нормативтік және/немесе техникалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Химиялық өнімнің сипаттамалары мен онымен қауіпсіз жұмыс істеуді қамтамасыз ету жөніндегі шаралар мазмұны Заңның талаптарына сәйкес болуы тиіс химиялық өнімнің қауіпсіздігі паспортында көрсетіледі.
8. Химиялық өнімді өндіру және оны қолдану кезінде мыналарды:
1) химиялық өнімді өндірумен және қолданумен байланысты қауіптерді барынша азайтатын технологиялар мен жабдықтарды, еңбек тәсілдері мен әдістерін таңдауды;
2) химиялық өнімді өндіру және қолдану кезінде пайдаланылатын техникалық қорғау құралдарын пайдалануды және тиісінше күтіп ұстауды;
3) қажетті біліктілігі бар, химиялық өніммен қауіпсіз жұмыс шараларына оқытылған персоналдың болуын;
4) жеке гигиена құралдарының, санитарлық құралдардың, сондай-ақ дара құралдарының, арнайы киімнің болуын;
5) персоналдың химиялық өнімнің қауіпсіздік шаралары жөніндегі білімін тексеруді, апатты жағдайлардың алдын алу тәсілдерін пысықтауды және оларды жоюдың қажетті құралдарымен жарақтандыруды;
6) жұмыс істейтін персоналға арналған химиялық өнімді өндірумен және қолданумен байланысты тікелей немесе ықтимал қауіп туралы сақтандыру белгілерін қолдануды;

7) соблюдение требований экологической безопасности .
9. При производстве и применении химической продукции требования к микроклимату, освещенности , уровням шума, вибрации , содержанию вредных веществ в воздухе рабочей зоны должны соответствовать требованиям действующего законодательства в области обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения, а также действующих строительных норм и правил.
10. Используемое сырье, материалы и реактивы должны подвергаться контролю в соответствии с действующей нормативной и/или технической документацией и могут применяться для производства химической продукции только при соответствии установленных требований.
11. Сырье, материалы, реактивы и готовая химическая продукция должны быть промаркированы и храниться в специальных местах, с соблюдением условий, обеспечивающих их сохранность в течение регламентированных сроков хранения и предотвращающих смешивание и загрязнение.

7) экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтауды көздейтін қауіпсіздік шаралары қамтамасыз етілуі тиіс.
9. Микроклиматқа, жарыққа, шу деңгейлеріне, дірілге химиялық өнімді өндіру немесе қолдану кезіндегі жұмыс аймағының ауасындағы зиянды факторлардың мөлшеріне қойылатын талаптар халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы  қолданыстағы заңнама талаптарына, сондай-ақ қолданыстағы құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес келуі тиіс.
10. Пайдаланылатын шикізаттар, материалдар мен реактивтер қолданыстағы нормативтік және/немесе техникалық құжаттамаға сәйкес бақылануы тиіс және тек белгіленген талаптарға сәйкес химиялық өнім өндірісі үшін пайдаланылуы мүмкін.
11. Шикізат, материалдар, реактивтер және дайын өнім таңбалануы керек және сақтаудың регламенттелген уақыты ішінде олардың сақталуын қамтамасыз ететін талаптарды сақтай отырып, әрі араласуы мен ластануын болдырмайтын арнайы орындарда сақталуы қажет.