Об утверждении Правил формирования и ведения государственного реестра лиц, осуществляющих туристскую деятельность и государственного реестра туристских маршрутов и троп
Приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 23 октября 2008 года N 01-08/180. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2008 года № 5350. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 255
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 27.02.2015 № 255 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и ведения государственного реестра лиц, осуществляющих туристскую деятельность и государственного реестра туристских маршрутов и троп.
2. Департаменту развития туризма и международного сотрудничества Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (Абуову К.Т.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (Пирметову А.Х.) обеспечить официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на вице-министра туризма и спорта Республики Казахстан Ускенбаева К.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра туризма и спорта
Республики Казахстан                       К. Ускенбаев
Утверждены
приказом И.о. Министра
туризма и спорта
Республики Казахстан
от 23 октября 2008 года
№ 01-08/180
Правила
формирования и ведения государственного
реестра лиц, осуществляющих туристскую
деятельность и государственного реестра
туристских маршрутов и троп
1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения государственного реестра лиц, осуществляющих туристскую деятельность и государственного реестра туристских маршрутов и троп (далее - реестры) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республике Казахстан по вопросам туристской деятельности".

Туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың мемлекеттік тізбесі және туристік маршруттар мен жолдардың мемлекеттік тізбесін жасау және жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің 2008 жылғы 23 қазандағы N 01-08/180 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 30 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5350 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 255 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 27.02.2015 № 255 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың мемлекеттік тізбесі және туристік маршруттар мен жолдардың мемлекеттік тізбесін жасау және жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризмді дамыту және халықаралық ынтымақтастық департаменті (К.Т. Әбуов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ә.Х. Пірметов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Туризм және спорт вице-министрі Қ.А. Өскенбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
міндетін атқарушы                             Қ. Өскенбаев
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
міндетін атқарушының
2008 жылғы 23 қазандағы
N 01-08/180 бұйрығымен
бекітілген
Туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың мемлекеттік тізбесі және туристік маршруттар мен жолдардың мемлекеттік тізбесін жасау және жүргізу ережелері 1. Жалпы жағдай
1. Туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың мемлекеттік тізбесі және туристік маршруттар мен жолдардың мемлекеттік тізбесін жасау және жүргізудің осы ережелері (бұдан әрі – тізбелер) "Туристік қызметті жүзеге асыру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалды.

2. Реестры формируются и ведутся Комитетом индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (далее - Комитет).
2. Формирование и ведение реестра
3. Реестры формируются на основании сведений, представленных акиматами области (города республиканского значения, столицы).
4. Под ведением реестров понимается:
1) внесение сведений о лицах, осуществляющих туристскую деятельность и о туристских маршрутах и тропах;
2) обновление реестров при изменении сведений, представленных акиматами области (города республиканского значения, столицы);
3) публикация реестров на веб-сайте уполномоченного органа.
5. Акиматы областей (городов республиканского значения, столицы) на основе анализа рынка туристских услуг и (или) сведений, предоставляемых лицами, осуществляющих туристскую деятельность, формируют на территории соответствующей административно-территориальной единицы и ежеквартально предоставляют в Комитет информацию, необходимую для включения в реестры согласно Форме государственного реестра лиц, осуществляющих туристскую деятельность (Приложение 1) и Форме государственного реестра туристских маршрутов и троп (Приложение 2) к настоящим Правилам.
6. Реестры ведутся на бумажном (журнал) и электронном (компьютер) носителях. Журналы должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью Комитета.
7. Реестры заполняются на государственном и русском языках. Заполнение реестров допускается только чернилами черного или синего цвета, подчистки в его тексте с применением корректирующей жидкости не допускается.
Выписки из реестров публикуются на официальном сайте Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в Интернете.
По запросу заинтересованных государственных органов Республики Казахстан, обращениям физических и юридических лиц, Комитетом представляются сведения, включенные в реестры.
3. Государственный реестр лиц,
осуществляющих туристскую деятельность
8. Государственный реестр лиц, осуществляющих туристскую деятельность, состоит из четырех разделов в разрезе по видам туристской деятельности:
"1. Туроператоры";
"2. Турагенты";
"3. Инструкторы туризма";
"4. Экскурсоводы, гиды (гиды-переводчики), осуществляющие туристские услуги самостоятельно".
9. Раздел "1. Туроператоры" содержит следующие графы, обозначающие:
графа 1 - порядковый номер;
графа 2 - наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя;
графа 3 - дата и номер выдачи лицензии;
графа 4 - фактическое место нахождения (проживания), телефон и электронный адрес;
графа 5 - сведения о турпродукте, с указанием отдельных туристских услуг и третьих лиц, оказывающих отдельные туристские услуги, входящие в туристский продукт.

2. Тізбелер Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитетімен (бұдан әрі – Комитет) жасалады және жүргізіледі.
2. Тізімдерді жасау және жүргізу
3. Тізбелер облыс (мемлекеттік маңызы бар қала, астана) әкімшіліктері ұсынған мәліметтердің негізінде жасалады.
4. Тізбелерді жүргізудің астарында:
1) туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалар және туристік маршруттар мен жолдар туралы мәліметтерді енгізу;
2) облыс (мемлекеттік маңызы бар қала, астана) әкімдіктері ұсынған мәліметтер өзгерген тізімдерді жаңарту;
3) уәкілетті органның веб-сайтында тізімдерді жариялау түсіндіріледі;
5. Облыс (мемлекеттік маңызы бар қала, астана) әкімдіктері осы Ережелердің Туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың мемлекеттік тізбесінің нысанына ( 1 қосымша ) және Туристік маршруттар мен жолдардың мемлекеттік тізбесіне ( 2 қосымша ) сәйкес тізімдерге қосу үшін туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалармен ұсынылған туристік қызмет және (немесе) мәліметтер нарығы негізінде қажетті ақпаратты сәйкес әкімшілік-аумақтық талдау бірліктің аумағында жасайды және әр тоқсанда Комитетке ұсынады.
6. Тізбелер қағаз (журнал) және электронды (компьютер) тасығыштарда жүргізіледі. Журналдар нөмірленіп, тігінделіп және Комитет мөрімен басылуы керек.
7. Тізбелер мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады. Тізбелерді тек қара және көк түсті сиямен толтыру рұқсат етіледі, оның мәтінінде коррекциялық сұйықтықтарды пайдаланып тазартуға рұқсат етілмейді.
Тізбелерден үзінділер Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Интернеттегі ресми сайтында жарияланады.
Қазақстан Республикасы мүдделі мемлекеттік органдардың сұрауы, жеке және заңды тұлғалардың өтініші бойынша Комитет тізбеге енгізілген мәліметтерді ұсынады.
3. Туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың мемлекеттік тізбесі
8. Туристік қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік тұлғалардың тізімі туристік қызмет түрлері бойынша төрт тараудан тұрады:
"1. Туроператорлар";
"2. Турагенттер";
"3. Туризм нұсқаушылары";
"4. Туристік қызмет көрсетуді өздігінен жүзеге асыратын экскурсоводтар, гидтер (гид-аудармашылар)".
9. "1. Туроператорлар" бөлімі мыналарды білдіретін бағандардан тұрады:
1 баған – реттік нөмір;
2 баған – заңды тұлғаның аталуы немесе жеке кәсіпкердің аты-жөні;
3 баған – лицензия берілген күні және нөмірі;
4 баған – іс жүзінде тұрған жері, телефоны және электронды адресі;
5 баған – жеке туристік қызметтерді көрсете отырып, турөнім туралы және туристік өнімге кіретін, жеке туристік қызметтерді жүзеге асыратын үшінші тұлғалар туралы мәлімет;

10. Раздел "2. Турагенты" содержит следующие графы, обозначающие:
графа 1 - порядковый номер;
графа 2 - наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя;
графа 3 - дата и номер выдачи лицензии;
графа 4 - фактическое место нахождения (проживания), телефон и электронный адрес;
графа 5 - сведения о реализуемом турпродукте, с указанием совокупности туристских услуг и основания возникновения права на реализацию каждого турпродукта.
11. Раздел "3. Инструкторы туризма" содержит следующие графы, обозначающие:
графа 1 - порядковый номер;
графа 2 - фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя;
графа 3 - дата и номер выдачи лицензии;
графа 4 - фактическое место жительства, телефон и электронный адрес;
графа 5 - сведения о туристском маршруте, с указанием пути следования туриста.
12. Раздел "4. Экскурсоводы, гиды (гиды-переводчики), осуществляющие туристские услуги самостоятельно" содержит следующие графы, обозначающие:
графа 1 - порядковый номер;
графа 2 - фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя инструктора туризма;
графа 3 - данные документа об образовании;
графа 4 - фактическое место жительства, телефон и электронный адрес;
графа 5 - сведения об экскурсии, с указанием места временного пребывания туриста, посещаемых туристских ресурсов и язык проведения экскурсии.
4. Государственный реестр
туристских маршрутов и троп
13. Государственный реестр туристских маршрутов и троп содержит следующие графы, обозначающие:
графа 1 - порядковый номер;
графа 2 - наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя;
графа 3 - вид туристской деятельности;
графа 4 - наименование туристского маршрута и тропы;
графа 5 - цель посещения;
графа 6 - путь следования туриста;
графа 7 - продолжительность туристского маршрута и тропы.
Приложение 1
к Правилам формирования и ведения
государственного реестра лиц,
осуществляющих туристскую
деятельность и государственного
реестра туристских маршрутов и троп
Форма государственного реестра лиц,
осуществляющих туристскую деятельность
1. Туроператоры
Наименование
юридического
лица или
фамилия, имя,
отчество
индивидуального
предпринимателя
Дата и
номер
выдачи
лицензии
Фактическое
место
нахождения
(проживания),
телефон и
электронный
адрес
Сведения о турпро-
дукте, с указанием
отдельных туристских
услуг и третьих лиц,
оказывающих отдельные
туристские услуги,
входящие в туристский
продукт
1
2
3
4
5
2. Турагенты
Наименование
юридического
лица или
фамилия, имя,
отчество
индивидуального
предпринимателя
Дата и
номер
выдачи
лицензии
Фактическое
место
нахождения
(проживания),
телефон и
электронный
адрес
Сведения о реализуемом
турпродукте, с указа-
нием совокупности
туристских услуг и
основания возникнове-
ния права на
реализацию каждого
турпродукта
1
2
3
4
5

10. "2. Турагенттер" бөлімі мыналарды білдіретін бағандардан тұрады:
1 баған – реттік нөмір;
2 баған – заңды тұлғаның аталуы немесе жеке кәсіпкердің аты-жөні;
3 баған – лицензия берілген күні және нөмірі;
4 баған – іс жүзінде тұрған жері, телефоны және электронды адресі;
5 баған – туристік қызметтердің жиынтығын көрсете отырып, жүзеге асырылатын турөнім және әрбір турөнімді жүзеге асыруға құқықтың пайда болу негіздері туралы мәліметтер.
11. "3. Туризм нұсқаушылары" бөлімі мыналарды білдіретін бағандардан тұрады:
1 баған – реттік нөмір;
2 баған – жеке кәсіпкердің аты-жөні;
3 баған – лицензия берілген күні және нөмірі;
4 баған – іс жүзінде тұрған жері, телефоны және электронды адресі;
5 баған – туристің жүру жолдарын көрсете отырып, туристік маршрут туралы мәліметтер.
12. "4. Туристік қызмет көрсетуді өздігінен жүзеге асыратын экскурсоводтар, гидтер (гид-аудармашылар)" бөлімі мыналарды білдіретін бағандардан тұрады:
1 баған – реттік нөмір;
2 баған – жеке кәсіпкердің туризм нұсқаушысының аты-жөні;
3 баған – білімі туралы құжаттың мәліметтері;
4 баған – іс жүзінде тұрған жері, телефоны және электронды адресі;
5 баған – туристің уақытша болатын жерді, баратын туристік ресурстарды көрсете отырып, экскурсия және экскурсияны жүргізу тілі туралы мәліметтер.
4. Туристік маршруттар мен жолдардың мемлекеттік тізбесі
13. Туристік маршруттар мен жолдардың мемлекеттік тізімі мыналарды білдіретін бағандардан тұрады:
1 баған – реттік нөмір;
2 баған – заңды тұлғаның аталуы немесе жеке кәсіпкердің аты-жөні;
3 баған – туристік қызметтің түрі;
4 баған – туристік маршрут пен жолдың аталуы;
5 баған – бару мақсаты;
6 баған – туристің жүру жолы;
7 баған – туристік маршрут пен жолдың ұзақтығы.
Туристік қызметті жүзеге
асыратын тұлғалардың мемлекеттік
тізбесі және туристік маршруттар
мен жолдардың мемлекеттік
тізбесін жасау және жүргізу
ережесінің 1-қосымшасы
Туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың
мемлекеттік тізбесінің нысаны
1. Туроператорлар
N
Заңды тұлғаның аталуы немесе жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты
Лицензия берілген күні және нөмірі
Іс жүзінде тұрған жері, телефоны және электронды адресі
Жеке туристік қызметтерді көрсете отырып, турөнім туралы және туристік өнімге кіретін, жеке туристік қызметтерді жүзеге асыратын үшінші тұлғалар туралы мәлімет
1
2
3
4
5
2. Турагенттер
N
Заңды тұлғаның аталуы немесе жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты
Лицензия берілген күні және нөмірі
Іс жүзінде тұрған жері, телефоны және электронды адресі
Туристік қызметтердің жиынтығын көрсете отырып, жүзеге асырылатын турөнім және турөнімді жүзеге асыруға құқықтың пайда болу негіздері туралы мәліметтер
1
2
3
4
5

3. Инструкторы туризма
Фамилия, имя,
отчество
индивидуального
предпринимателя
Дата и
номер
выдачи
лицензии
Фактическое
место
проживания,
телефон и
электронный
адрес
Сведения о
туристском маршруте,
с указанием пути
следования туриста
1
2
3
4
5
4. Экскурсоводы, гиды (гиды-переводчики), осуществляющие туристские услуги самостоятельно
Фамилия, имя,
отчество
индивидуального
предпринимателя
Данные
документа
об обра-
зовании
Фактическое
место
проживания,
телефон и
электронный
адрес
Сведения об
экскурсии, с
указанием места
временного пребывания
туриста, посещаемых
туристских ресурсов и
языка проведения
экскурсии
1
2
3
4
5
М.П.                                           подпись
Приложение 2
к Правилам формирования и ведения
государственного реестра лиц,
осуществляющих туристскую
деятельность и государственного
реестра туристских маршрутов и троп
Форма государственного реестра
туристских маршрутов и троп
Наименование
юридического
лица или
фамилия, имя,
отчество
индивиду-
ального
предприни-
мателя
Вид
турист-
ской
деятель-
ности
Наимено-
вание турист-
ского
маршрута
и тропы
Цель посе-
щения
Путь
следования
туриста
Продолжи-
тельность
туристского
маршрута и
тропы
1
2
3
4
5
6
7
М.П.                                         подпись

3. Туризм нұсқаушылары
N
Жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты
Лицензия берілген күні және нөмірі
Іс жүзінде тұрған жері, телефоны және электронды адресі
Туристің жүру жолдарын көрсете отырып, туристік маршрут туралы мәліметтер
1
2
3
4
5
4. Туристік қызмет көрсетуді өздігінен жүзеге асыратын экскурсоводтар, гидтер (гид-аудармашылар)
N
Жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты
Білімі туралы құжаттың мәліметтері
Іс жүзінде тұрған жері, телефоны және электронды адресі
Туристің уақытша болатын жерді, баратын туристік ресурстарды көрсете отырып, экскурсия және экскурсияны жүргізу тілі туралы мәлімет
1
2
3
4
5
М.О.                                                        Қолы
Туристік қызметті жүзеге
асыратын тұлғалардың мемлекеттік
тізбесі және туристік маршруттар
мен жолдардың мемлекеттік
тізбесін жасау және жүргізу
ережесінің 2-қосымшасы
Туристік маршруттар мен жолдардың мемлекеттік тізбесі
N
Заңды тұлғаның аталуы немесе жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты
Туристік қызметтің түрі
Туристік маршрут пен жолдың аталуы
Бару мақсаты
Туристің жүру жолы
Туристік маршрут пен жолдың ұзақтығы
1
2
3
4
5
6
7
М.О.                                                         Қолы