О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 октября 2008 года № 86. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2008 года № 5376. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.01.2011 № 3 (вводится в действие с 01.07.2011).
В целях совершенствования бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1973; с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года № 326 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 1973", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2519, от 3 февраля 2005 года № 23 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, кредитных товариществах и ипотечных компаниях", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3485, от 5 июня 2006 года № 50 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, кредитных товариществах и ипотечных компаниях", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4286, от 27 августа 2007 года № 99 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных компаниях", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4952) внести следующие изменения и дополнения:
в типовом Плане счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях, утвержденном указанным постановлением:
в абзаце втором пункта 5 слова "доходах и расходах" заменить словами "прибылях и убытках";
в пункте 7 :
после группы счетов 1850 дополнить группой счетов следующего содержания:
"1880 Секьюритизируемые активы";
в пункте 8 :
после группы счетов 2850 дополнить группой счетов следующего содержания:
"2880 Обязательства по секьюритизируемым активам";
в пункте 12 :

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 24 қазандағы N 86 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 26 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5376 болып енгізілді. Күші жойылды - Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен.
Күші жойылады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.01.31 № 3 қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлiк есепті жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1973 тіркелген; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2519 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының, "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1973 тіркелген "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі бухгалтерлік есептің үлгі есепшот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 326 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3485 тіркелген, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі, кредиттік серіктестіктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 3 ақпандағы N 23 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4286 тіркелген, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі, кредиттік серіктестіктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 5 маусымдағы N 50 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4952 тіркелген, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 27 тамыздағы N 99 қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен қоса) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
5-тармақтың екінші абзацындағы "кірістері мен шығыстары" деген сөздер "пайдалары мен залалдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта :
1850 шоттар тобынан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен толықтырылсын:
"1880 Секьюритилендірілетін активтер";
8-тармақта :
2850 шоттар тобынан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен толықтырылсын:
"2880 Секьюритилендірілетін активтер бойынша міндеттемелер";
12-тармақта :

в группе счетов 6180-6880 номер 6880 заменить номером 6680;
в названиях групп счетов 6200-6700 и 6300-6800 слова "финансовых фьючерсов, а также" исключить;
в главе 2 :
в названии счета 1472 и далее по тексту слова "зависимые", "зависимых", "зависимую", "зависимой" и "зависимыми" заменить соответственно словами "ассоциированные", "ассоциированных", "ассоциированную", "ассоциированной" и "ассоциированными";
после счета 1752 дополнить счетом следующего содержания:
"1753 Начисленные доходы по операциям с производными финансовыми инструментами";
после счета 1879 дополнить счетом следующего содержания:
"1880 Секьюритизируемые активы";
название счета 1899 изложить в следующей редакции:
"1899 Требования по операциям с прочими производными финансовыми инструментами";
в названии счета 2201 слово "республиканского" заменить словом "государственного";
номер и название счета 2202 "Деньги местного бюджета" исключить;
после счета 2726 дополнить счетом следующего содержания:
"2727 Начисленные расходы по операциям с производными финансовыми инструментами";
после счета 2875 дополнить счетом следующего содержания:
"2880 Обязательства по секьюритизируемым активам";
название счета 2899 изложить в следующей редакции:
"2899 Обязательства по операциям с прочими производными финансовыми инструментами";
в названии счета 3561 слова "ценных бумаг" заменить словами "финансовых активов";
в названии счета 3580 слова "Нераспределенный чистый доход" заменить словами "Нераспределенная чистая прибыль";
название счета 4594 изложить в следующей редакции:
"4594 Нереализованный доход от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами";
название счета 4896 изложить в следующей редакции:
"4896 Доходы по операциям с прочими производными финансовыми инструментами";
в названии счета 5201 слово "республиканского" заменить словом "государственного";
номер и название счета 5202 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по деньгам местного бюджета" исключить;
название счета 5594 изложить в следующей редакции:
"5594 Нереализованный расход от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами";
название счета 5896 изложить в следующей редакции:
"5896 Расходы по операциям с прочими производными финансовыми инструментами";
в названии счета 6040 слова "/другому лицу" исключить;
номер и название счета 6045 "Возможные требования по рамбурсированию" исключить;
в названии группы счетов 6200 слова "финансовых фьючерсов, а также" исключить;

6180-6880 шоттар тобындағы 6880 деген нөмір 6680 деген нөмірмен ауыстырылсын;
6200-6700 және 6300-6800 шоттар топтарындағы "және қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша, сондай-ақ" деген сөздер "сатып алу бойынша және" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тарауда :
1472 шоттың атындағы "Тәуелсіз" деген сөз және одан әрі мәтін бойынша "тәуелді" деген сөздер тиісінше "қауымдасқан" деген сөзбен ауыстырылсын;
1752 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"1753 Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістер";
1879 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"1880 Секьюритилендірілетін активтер";
1899 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1899 Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша талаптар";
2201 шоттың атындағы "Республикалық" деген сөз "Мемлекеттік" деген сөзбен ауыстырылсын;
2202 "Жергілікті бюджеттің ақшасы" шоттың нөмірі және аты алынып тасталсын;
2726 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"2727 Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстар";
2875 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"2880 Секьюритилендірілетін активтер бойынша міндеттемелер";
2899 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"2899 Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша міндеттемелер";
3561 шоттың атындағы "бағалы қағаздардың" деген сөздер "қаржы активтерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
3580 шоттың атындағы "бөлінбеген таза кіріс" деген сөздер "бөлінбеген таза пайдасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4594 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"4594 Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс";
4896 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"4896 Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша кірістер";
5201 шоттың атындағы "Республикалық" деген сөз "Мемлекеттік" деген сөзбен ауыстырылсын;
5202 "Жергілікті бюджеттің ақшасы бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар" шоттың нөмірі және аты алынып тасталсын;
5594 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"5594 Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыс";
5896 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"5896 Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша шығыстар";
6040 шоттың атындағы "/басқа тұлғаға" деген сөздер алынып тасталсын;
6045 "Рамбурстау бойынша ықтимал талаптар" шоттың нөмірі және аты алынып тасталсын;
6200 шоттар тобының атындағы "және қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша, сондай-ақ" деген сөздер "сатып алу бойынша және" деген сөздермен ауыстырылсын,

названия счетов 6210 и 6225 изложить в следующей редакции:
"6210 Условные требования по операциям фьючерс
6225 Условные требования по приобретенным опционным операциям - "колл/пут";
номер и название счета 6226 "Приобретенные опционные контракты - "пут" исключить;
название счета 6240 изложить в следующей редакции:
"6240 Процентный своп";
номер и название счета 6250 "Плавающий процентный своп" исключить;
в названии группы счетов 6300 слова "финансовых фьючерсов, а также" исключить;
номер и название счета 6310 "Условные требования по продаже финансовых фьючерсов" исключить;
название счета 6325 изложить в следующей редакции:
"6325 Условные требования по проданным опционным операциям - "колл/пут" - контрсчет";
номер и название счета 6326 "Проданные опционные контракты - "колл" - контрсчет" исключить;
название счета 6350 после слова "производным" дополнить словом "финансовым";
номер и название счета 6545 "Возможные обязательства рамбурсирующего банка перед банком-эмитентом/другим лицом" исключить;
в названии группы счетов 6700 слова "финансовых фьючерсов, а также" исключить;
названия счетов 6710 и 6725 изложить в следующей редакции:
"6710 Условные обязательства по операциям фьючерс
6725 Условные обязательства по приобретенным опционным операциям - "колл/пут" - контрсчет";
номер и название счета 6726 "Приобретенные опционные контракты "пут" - контрсчет" исключить;
название счета 6740 изложить в следующей редакции:
"6740 Процентный своп";
номер и название счета 6750 "Фиксированный процентный своп" исключить;
в названии группы счетов 6800 слова "финансовых фьючерсов, а также" исключить;
номер и название счета 6810 "Условные обязательства по продаже финансовых фьючерсов" исключить;
название счета 6825 изложить в следующей редакции:
"6825 Условные обязательства по проданным опционным операциям - "колл/пут";
номер и название счета 6826 "Проданные опционные контракты - "колл" исключить;
название счета 6850 после слова "производным" дополнить словом "финансовым";
после счета 7303 дополнить счетом следующего содержания:
"7320 Секьюритизируемые активы";
в названии счета 7360 слова "на хранении" заменить словом "клиентов";
название счета 7363 изложить в следующей редакции:
"7363 Активы клиентов, находящиеся на кастодиальном обслуживании";
номера и названия следующих счетов:
"7603 "Ценные бумаги";
"7605 Инвестиции в капитал
7606 Нематериальные активы
7607 Основные средства
7608 Прочие активы
7609 Дивиденды" исключить;
в главе 3 :

6210 және 6225 шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"6210 Фьючерс операциялары бойынша шартты талаптар
6225 Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "колл/пут" бойынша шартты талаптар";
6226 "Сатып алынған опцион келісім-шарттары – "пут" шоттың нөмірі және аты алынып тасталсын;
6240 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"6240 Проценттік своп";
6250 "Өзгермелі проценттік своп" шоттың нөмірі және аты алынып тасталсын;
6300 шоттар тобының атындағы "және қаржы фьючерстерін сату бойынша, сондай-ақ" деген сөздер "сату бойынша және" деген сөздермен ауыстырылсын,
6310 "Қаржы фьючерстерін сату жөніндегі шартты талаптар" шоттың нөмірі және аты алынып тасталсын;
6325 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"6325 Сатылған опциондық операциялар – "колл-пут" – қарсы шот бойынша шартты талаптар";
6326 "Сатып алынған опцион келісім-шарттары – "колл" – контрсчет" шоттың нөмірі және аты алынып тасталсын;
6350 шоттың атындағы "туынды құралдар" деген сөздер "туынды қаржы құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
6545 "Рамбурстаушы банктің эмитент банк/басқа тұлға алдындағы ықтимал міндеттемелері" шоттың нөмірі және аты алынып тасталсын;
6700 шоттар тобының атындағы "және қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша, сондай-ақ" деген сөздер "сатып алу бойынша және" деген сөздермен ауыстырылсын;
6710 және 6725 шоттардың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"6710 Фьючерс операциялары бойынша шартты міндеттемелер
6725 Сатып алынған опциондық операциялар – "колл-пут" – қарсы шот бойынша шартты міндеттемелер";
6726 "Сатып алынған "пут" - контрсчет опцион келісім-шарттары" шоттың нөмірі және аты алынып тасталсын;
6740 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"6740 Проценттік своп";
6750 "Белгіленген проценттік своп" шоттың нөмірі және аты алынып тасталсын;
6800 шоттар тобының атындағы "және қаржы фьючерстерін сату бойынша, сондай-ақ" деген сөздер "сату бойынша және" деген сөздермен ауыстырылсын;
6810 "Қаржы фьючерстерін сату жөніндегі шартты міндеттемелер" шоттың нөмірі және аты алынып тасталсын;
6825 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"6825 Сатылған опциондық операциялар – "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелер";
6826 "Сатылған опцион келісім-шарттары – "колл" шоттың нөмірі және аты алынып тасталсын;
6850 шоттың атындағы "туынды құралдар" деген сөздер "туынды қаржы құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
7303 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"7320 Секьюритилендірілетін активтер";
7360 шоттың атындағы "Сақтаудағы акциялар" деген сөздер "Клиенттердің акциялары" деген сөздермен ауыстырылсын;
7363 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7363 Клиенттердің кастодиандық қызмет көрсетудегі активтері";
мынадай шоттардың:
"7603 "Бағалы қағаздар";
"7605 Капиталға инвестициялар
7606 Материалдық емес активтер
7607 Негізгі құрал-жабдықтар
7608 Басқа да активтер
7609 Дивидендтер" нөмірлері және аттары алынып тасталсын;
3-тарауда :

после описания счета 1752 дополнить названием и описанием счета 1753 следующего содержания:
"1753. Начисленные доходы по операциям с производными финансовыми инструментами (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по операциям с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по операциям с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по операциям с производными финансовыми инструментами при их получении.";
после описания счета 1879 дополнить названием и описанием счета 1880 следующего содержания:
"1880 Секьюритизируемые активы (активный).
Назначение счета: Учет сумм секьюритизируемых активов, подлежащих признанию в балансе.
По дебету счета проводятся суммы секьюритизируемых активов, подлежащих признанию в балансе.
По кредиту счета проводится списание сумм секьюритизируемых активов при их погашении, списании с баланса за счет резервов (провизий) или обратном выкупе.";
в названии и описании счета 1899:
название изложить в следующей редакции:
"1899. Требования по операциям с прочими производными финансовыми инструментами (активный).";
в описании слова "прочих операций с" заменить словами "операций с прочими";
в названии и описании счета 2201 слово "республиканского" заменить словом "государственного";
номер, название и описание счета 2202 исключить;
после описания счета 2726 дополнить названием и описанием счета 2727 следующего содержания:
"2727. Начисленные расходы по операциям с производными финансовыми инструментами (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по операциям с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по операциям с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по операциям с производными финансовыми инструментами при их погашении.";
после описания счета 2875 дополнить названием и описанием счета 2880 следующего содержания:
"2880 Обязательства по секьюритизируемым активам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств перед специальной финансовой компанией по секьюритизируемым активам.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств перед специальной финансовой компанией по секьюритизируемым активам.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств перед специальной финансовой компанией по секьюритизируемым активам при их погашении, оплате и обратном выкупе.";
описание счета 2891 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм обязательств, возникших в результате совершения операций фьючерс, а также сумм переоценки.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения операции фьючерс, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате, а также сумм положительной переоценки.";
описание счета 2892 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм обязательств, возникших в результате совершения операций форвард, а также сумм переоценки.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения операции форвард, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате, а также сумм положительной переоценки.";
описание счета 2893 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм обязательств, возникших в результате совершения опционных операций, а также сумм переоценки.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения опционной операции, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате, а также сумм положительной переоценки.";
описание счета 2895 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм обязательств, возникших в результате совершения операций своп, а также сумм переоценки.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения операции своп, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате контрпартнеру или аннулировании, а также сумм положительной переоценки.";
в названии и описании счета 2899:
название изложить в следующей редакции:

1752 шоттың сипаттамасынан кейін 1753 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1753. Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістердің сомаларын оларды алу кезінде есептен шығару жүргізіледі.";
1879 шоттың сипаттамасынан кейін 1880 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1880 Секьюритилендірілетін активтер (актив).
Шоттың мақсаты: Секьюритилендірілетін активтердің баланста танылатын сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша секьюритилендірілетін активтердің баланста танылатын сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша секьюритилендірілетін активтердің сомаларын оларды өтеу резервтер (провизиялар) есебінен баланстан есептен шығару немесе кері сатып алу кезінде есептен шығару жүргізіледі.";
1899 шоттың атында және сипаттамасында:
аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1899. Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша талаптар (актив)";
сипаттамасындағы "Туынды қаржы құралдармен басқа да операциялар" деген сөздер "Басқа да туынды қаржы құралдармен операциялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2201 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "Республикалық" деген сөз "Мемлекеттік" деген сөзбен ауыстырылсын;
2202 шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
2726 шоттың сипаттамасынан кейін 2727 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2727. Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын оларды өтеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.";
2875 шоттың сипаттамасынан кейін 2880 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2880 Секьюритилендірілетін активтер бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Арнайы қаржы компаниясы алдындағы секьюритилендірілетін активтер бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша арнайы қаржы компаниясы алдындағы секьюритилендірілетін активтер бойынша міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қаржы компаниясы алдындағы секьюритилендірілетін активтер бойынша міндеттемелердің сомаларын оларды өтеу, төлеу және кері сатып алу кезінде есептен шығару жүргізіледі.";
2891 шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Фьючерс операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша фьючерс операциясын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттемелердің оларды төлеу кезінде туындаған сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару жүргізіледі.";
2892 шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Форвард операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша форвард операциясын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттемелердің оларды төлеу кезінде туындаған сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару жүргізіледі.";
2893 шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Опцион операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша опцион операциясын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттемелердің оларды төлеу кезінде туындаған сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару жүргізіледі.";
2895 шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Своп операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп операциясын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттемелердің оларды қарсы әріптеске төлеу немесе жою кезінде туындаған сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару жүргізіледі.";
2899 шоттың атында және сипаттамасында:
аты мынадай редакцияда жазылсын:

"2899. Обязательства по операциям с прочими производными финансовыми инструментами (активный).";
в описании:
в абзаце первом слова "прочим операциям с" заменить словами "операциям с прочими";
в абзаце втором и третьем слова "прочих операций с" заменить словами "операций с прочими";
в абзаце втором описания счета 3510 слова "чистого дохода" заменить словами "чистой прибыли";
в названии и описании счета 3561 слова "ценных бумаг" заменить словами "финансовых активов";
в названии и описании счета 3580 слова "Нераспределенный чистый доход", "нераспределенного чистого дохода" заменить соответственно словами "Нераспределенная чистая прибыль", "нераспределенной чистой прибыли";
название и описание счета 4594 изложить в следующей редакции:
"4594. Нереализованный доход от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
Назначение счета: Учет сумм нереализованного дохода, полученного от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода, полученного от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 4896 изложить в следующей редакции:
"4896. Доходы по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
Назначение счета: Учет сумм доходов, начисленных по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, начисленных по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
в названии и описании счета 5201 слово "республиканского" заменить словом "государственного";
номер, название и описание счета 5202 исключить;
в названии и описании счета 5305 слово "продажи" заменить словом "торговли";
название и описание счета 5594 изложить в следующей редакции:
"5594. Нереализованный расход от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
Назначение счета: Учет сумм нереализованного расхода, понесенного от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода, понесенного от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 5896 изложить в следующей редакции:

"2899. Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша міндеттемелер (актив).";
сипаттамасында:
бірінші абзацтағы "Туынды қаржы құралдармен басқа да операциялар" деген сөздер "Басқа да туынды қаржы құралдармен операциялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші және үшінші абзацтардағы " туынды қаржы құралдармен басқа да операциялар" деген сөздер "басқа да туынды қаржы құралдармен операциялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3510 шоттың сипаттамасының екінші абзацындағы "таза кірістен" деген сөздер "таза пайдадан" деген сөздермен ауыстырылсын;
3561 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "бағалы қағаздар" деген сөздер "қаржы активтер" деген сөздермен ауыстырылсын;
3580 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "жұмсалмаған таза кірісі", "жұмсалмаған таза кірісінің" деген сөздер тиісінше "бөлінбеген таза пайдасы", "бөлінбеген таза пайдасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4594 шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4594. Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан жүзеге асырылмаған кіріс.
Шоттың мақсаты: Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан алынған, жүзеге асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан алынған, жүзеге асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 4999 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.";
4896 шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4896. Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 4999 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.";
5201 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "Республикалық" деген сөз "Мемлекеттік" деген сөзбен ауыстырылсын;
5202 шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
5305 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "Сатуға" деген сөз "Саудаға" деген сөзбен ауыстырылсын;
5594 шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5594. Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыс.
Шоттың мақсаты: Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан келтірілген, іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан келтірілген, іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 4999 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.";
5896 шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:

"5896. Расходы по операциям с прочими производными финансовыми инструментами (активный).
Назначение счета: Учет сумм расходов, начисленных по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы расходов, начисленных по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
в названии и описании счета 6040:
слова "/другому лицу" исключить;
в абзаце третьем описания слово "принятии" заменить словами "исполнении рамбурсирующим банком";
номер, название и описание счета 6045 исключить;
названия и описания счетов 6210 и 6225 изложить в следующей редакции:
"6210. Условные требования по операциям фьючерс (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по операциям фьючерс.
По дебету счета проводятся суммы условных требований по операции фьючерс.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований по операции фьючерс при закрытии открытой позиции по данной операции.
6225. Условные требования по приобретенным опционным операциям - "колл/пут" (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по приобретенным опционным операциям - "колл/пут".
По дебету счета проводятся суммы условных требований по приобретенной опционной операции - "колл/пут".
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований по приобретенной опционной операции - "колл/пут" при закрытии открытой позиции и/или при исполнении приобретенного опциона.";
номер, название и описание счета 6226 исключить;
название и описание счета 6240 изложить в следующей редакции:
"6240. Процентный своп (активный).
Назначение счета: Учет сумм номинала по операциям процентный своп.
По дебету счета проводятся суммы номинала по операции процентный своп.
По кредиту счета проводится списание сумм номинала по операции процентный своп при истечении срока или закрытии операции.";
номер, название и описание счета 6250 исключить;
номер, название и описание счета 6310 исключить;
название и описание счета 6325 изложить в следующей редакции:
"6325. Условные требования по проданным опционным операциям - "колл/пут" - контрсчет (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по проданным опционным операциям - "колл/пут".
По дебету счета проводятся суммы условных требований по проданной опционной операции - "колл/пут".
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований по проданной опционной операции - "колл/пут" при закрытии открытой позиции и/или при исполнении проданного опциона.";
номер, название и описание счета 6326 исключить;
название и описание счета 6350 после слова "производным" дополнить словом "финансовым";
описание счета 6540 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм возможных обязательств рамбурсирующего банка перед исполняющим банком.
По кредиту счета проводится сумма возможных обязательств рамбурсирующего банка перед исполняющим банком при принятии обязательства по денежному возмещению.
По дебету счета проводится списание сумм возможных обязательств рамбурсирующего банка перед исполняющим банком при исполнении обязательства по денежному возмещению.";
номер, название и описание счета 6545 исключить;

"5896. Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша шығыстар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 4999 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.";
6040 шоттың атында және сипаттамасында:
"/басқа тұлғаға" деген сөздер алынып тасталсын;
Сипаттаманың үшінші абзацында "міндеттемелер қабылданған" деген сөздер "міндеттемелерді рамбурстаушы банк орындаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
6045 шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
6210 және 6225 шоттардың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6210. Фьючерс операциялары бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Фьючерс операциялары бойынша шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша фьючерс операциясы бойынша шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша фьючерс операциясы бойынша шартты талаптардың сомаларын осы операция бойынша ашық позицияны жабу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
6225. Сатып алынған опциондық операциялар - "колл/пут" бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Сатып алынған опциондық операциялар - "колл/пут" бойынша шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған опциондық операция - "колл/пут" бойынша шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған опциондық операция - "колл/пут" бойынша шартты талаптардың сомаларын ашық позицияны жабу және/немесе сатып алынған опционды орындау кезінде есептен шығару жүргізіледі.";
6226 шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
6240 шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6240. Проценттік своп (актив).
Шоттың мақсаты: Проценттік своп операциялары бойынша номиналдың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша проценттік своп операциясы бойынша номиналдың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша проценттік своп операциясы бойынша номиналдың сомаларын операцияның мерзімі өткен немесе жабылған кезінде есептен шығару жүргізіледі.";
6250 шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
6310 шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
6325 шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6325. Сатылған опциондық операциялар – "колл/пут" – қарсы шот бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Сатылған опциондық операциялар – "колл/пут" бойынша шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатылған опциондық операция – "колл/пут" бойынша шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатылған опциондық операция – "колл/пут" бойынша шартты талаптардың сомаларын ашық позицияны жабу және/немесе сатылған опционды орындау кезінде есептен шығару жазылады.";
6326 шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
6350 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "туынды құралдар" деген сөздер "туынды қаржы құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
6540 шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Рамбурстаушы банктің орындаушы банк алдындағы ықтимал міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша рамбурстаушы банктің орындаушы банк алдындағы ықтимал міндеттемелерінің сомасы ақшалай өтеу жөніндегі міндеттемелер қабылданған кезде жазылады.
Шоттың дебеті бойынша рамбурстаушы банктің орындаушы банк алдындағы ықтимал міндеттемелерінің сомаларын ақшалай өтеу жөніндегі міндеттемені орындау кезінде есептен шығару жүргізіледі.";
6545 шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;

названия и описания счетов 6710 и 6725 изложить в следующей редакции:
"6710. Условные обязательства по операциям фьючерс (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по операциям фьючерс.
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по операции фьючерс.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по операции фьючерс при закрытии открытой позиции по данной операции.
6725. Условные обязательства по приобретенным опционным операциям - "колл/пут" - контрсчет (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по приобретенным опционным операциям - "колл/пут".
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по приобретенной опционной операции - "колл/пут".
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по приобретенной опционной операции - "колл/пут" при закрытии открытой позиции и/или при исполнении приобретенного опциона.";
номер, название и описание счета 6726 исключить;
название и описание счета 6740 изложить в следующей редакции:
"6740. Процентный своп (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм номинала по операциям процентный своп.
По кредиту счета проводятся суммы номинала по операции процентный своп.
По дебету счета проводится списание сумм номинала по операции процентный своп при истечении срока или закрытии операции.";
номер, название и описание счета 6750 исключить;
номер, название и описание счета 6810 исключить;
название и описание счета 6825 изложить в следующей редакции:
"6825. Условные обязательства по проданным опционным операциям - "колл/пут" (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по проданным опционным операциям - "колл/пут".
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по проданной опционной операции - "колл/пут".
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по проданной опционной операции - "колл/пут" при закрытии открытой позиции и/или при исполнении проданного опциона.";
номер, название и описание счета 6826 исключить;
название и описание счета 6850 после слова "производным" дополнить словом "финансовым";
после описания счета 7303 дополнить названием и описанием счета 7320 следующего содержания:
"7320 Секьюритизируемые активы.
Назначение счета: Учет стоимости секьюритизируемых активов, списанных с баланса в связи с прекращением их признания.
По приходу счета проводится стоимость секьюритизируемых активов, переданных специальной финансовой компании, при их списании с баланса.
По расходу счета проводится списание сумм секьюритизируемых активов, переданных специальной финансовой, при погашении или обратном выкупе.";
в названии и описании счета 7360:
в названии слова "на хранении" заменить словом "клиентов";
в описании:
в абзаце первом слова ", принятых на хранение" заменить словом "клиентов";
в абзаце втором слова ", принятых на хранение" заменить словом "клиента";
в абзаце третьем:
слова "принятых на хранение" исключить;
после слова "бумаг" дополнить словом "клиента";
название и описание счета 7363 изложить в следующей редакции:

6710 және 6725 шоттардың аттары және сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6710. Фьючерс операциялары бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Фьючерс операциялары бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша фьючерс операциясы бойынша шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша фьючерс операциясы бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын осы операция бойынша ашық позицияны жабу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
6725. Сатып алынған опциондық операциялар – "колл/пут" – қарсы шот бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Сатып алынған опциондық операциялар – "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған опциондық операция – "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған опциондық операция – "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын ашық позицияны жабу және/немесе сатып алынған опционды орындау кезінде есептен шығару жүргізіледі.";
6726 шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
6740 шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6740. Проценттік своп (пассив).
Шоттың мақсаты: проценттік своп операциялары бойынша номиналдың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша проценттік своп операциясы бойынша номиналдың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша проценттік своп операциясы бойынша номиналдың сомаларын операцияның мерзімі өткен немесе операция жабылған кезде есептен шығару жазылады.";
6750 шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
6810 шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
6825 шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6825. Сатылған опциондық операциялар – "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Сатылған опциондық операциялар – "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатылған опциондық операция – "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатылған опциондық операция – "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын ашық позицияны жабу және/немесе сатылған опционды орындау кезінде есептен шығару жүргізіледі.";
6826 шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
6850 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "туынды құралдар" деген сөздер "туынды қаржы құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
7303 шоттың сипаттамасынан кейін 7320 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"7320 Секьюритилендірілетін активтер.
Шоттың мақсаты: Танудың тоқтатылуына байланысты баланстан есептен шығарылған секьюритилендірілетін активтердің құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша арнайы қаржы компаниясына өткізілген секьюритилендірілетін активтерді баланстан есептен шығару кезінде олардың құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша арнайы қаржы компаниясына өткізілген секьюритилендірілетін активтердің сомаларын өтеу немесе кері сатып алу кезінде есептен шығару жүргізіледі.";
7360 шоттың атында және сипаттамасында:
аты мынадай редакцияда жазылсын:
"Клиенттердің акциялары және басқа бағалы қағаздары";
сипаттамасында:
бірінші абзацтағы "Банк сақтауға қабылдаған акциялар және басқа бағалы қағаздар" деген сөздер "Клиенттердің акцияларының және басқа бағалы қағаздарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "Сақтауға қабылдаған акциялар және басқа бағалы қағаздар" деген сөздер "Клиенттің акцияларының және басқа бағалы қағаздарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Есепшоттың шығысы бойынша клиенттің акцияларының және басқа бағалы қағаздарының нақты құнын оларды қайтару кезінде есептен шығару жүргізіледі.";
7363 шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:

"7363. Активы клиентов, находящиеся на кастодиальном обслуживании.
Назначение счета: Учет стоимости активов клиентов, находящихся на кастодиальном обслуживании.
По приходу счета проводится стоимость активов клиента, находящихся на кастодиальном обслуживании.
По расходу счета проводится списание стоимости активов клиента, находящихся на кастодиальном обслуживании, при их погашении эмитентом, реализации или изъятии клиентом.";
в описании счета 7536:
в абзаце втором слова "По приходу" заменить словами "По дебету";
в абзаце третьем слова "По расходу" заменить словами "По кредиту";
номер, название и описание счета 7603 исключить;
номера, названия и описания счетов с 7605 по 7609 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", банков второго уровня и акционерного общества "Казахстанский фонд гарантирования депозитов".
4. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления довести его до сведения ипотечных организаций.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Акишева Д.Т.
Председатель Национального Банка           А. Сайденов

"7363. Клиенттердің кастодиандық қызмет көрсетудегі активтері.
Шоттың мақсаты: Клиенттердің кастодиандық қызмет көрсетудегі активтерінің құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша клиенттің кастодиандық қызмет көрсетудегі активтерінің құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша клиенттердің кастодиандық қызмет көрсетудегі активтерінің құнын оларды эмитенттің өтеуі, клиенттің өткізуі немесе алуы кезінде есептен шығару жүргізіледі.";
7536 шотының сипаттамасында:
екінші абзацта "кірісі бойынша" деген сөздер "дебеті бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "шығысы бойынша" деген сөздер "кредиті бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
7603 шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
7605 – 7609 шоттардың нөмірлері, аттары және сипаттамалары алынып тасталсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, екінші деңгейдегі банктерге және "Қазақстан депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамына жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны ипотекалық ұйымдарға жіберсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ақышевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                    Ә. Сәйденов