Об утверждении Правил присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2008 года N 158. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2008 года N 5393. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 апреля 2014 года № 53
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 18.04.2014 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих рынок ценных бумаг, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу нормативные правовые акты, согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Департаменту лицензирования (Каскаманова Н.К.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Байсынова М.Б.
Председатель                                 Е. Бахмутова
Приложение к постановлению
Правления Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций от 29
октября 2008 года № 158
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 15 мая 2001 года № 828 "Об утверждении Правил присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1569).

Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау Агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 29 қазандағы N 158 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 10 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5393 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 18 сәуірдегі № 53 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.04.2014 № 53 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бағалы қағаздар рыногын реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Басқармасы (бұдан әрі - Агенттік) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін беру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы күшіне енгізілген күннен бастап осы қаулының қосымшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
4. Лицензиялау департаменті (Н.Қ. Қасқаманова):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастан он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне және "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
5. Агенттік Төрайымының Қызметі (А. Ө . Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары М.Б. Байсыновқа жүктелсін.
Төрайым                                    Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2008 жылғы
29 қазандағы N 158 қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылатын нормативтік
құқықтық актілердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық комиссиясы Директоратының "Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық бiрiздендiру нөмірлерін беру қағидаларын бекіту туралы" 2001 жылғы 15 мамырдағы N 828 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1569 тіркелген).

2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан по ценным бумагам от 16 апреля 2003 года № 114 "О внесении изменений и дополнений в постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 15 мая 2001 года № 828 "Об утверждении Правил присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 1569" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2312).
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года № 301 "О внесении изменений в постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 15 мая 2001 года № 828 "Об утверждении Правил присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 1569" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3240).
4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года № 104 "О внесении изменений и дополнений в постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 15 мая 2001 года № 828 "Об утверждении Правил присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3593).
5. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 139 "О внесении дополнений и изменения в постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 15 мая 2001 года № 828 "Об утверждении Правил присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5299).
Утверждены постановлением
Правления Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций от
29 октября 2008 года № 158
Правила присвоения национальных идентификационных
номеров государственным ценным бумагам
Настоящие Правила устанавливают порядок присвоения государственным органом, осуществляющим государственное регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган), национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам, выпускаемым Министерством финансов Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы, и учета национальных идентификационных номеров, присвоенных государственным ценным бумагам.

2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 1569 тiркелген, Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы Директоратының "Мемлекеттiк бағалы қағаздарға ұлттық бiрегейлендiру
нөмiрлерiн беру қағидаларын бекiту туралы" 2001 жылғы 15 мамырдағы N 828 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 114 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2312 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 1569 тiркелген, Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы Директоратының "Мемлекеттiк бағалы қағаздарға Ұлттық бiрiздендiру
нөмiрлерiн беру қағидаларын бекiту туралы" 2001 жылғы 15 мамырдағы N 828 қаулысына өзгерiстер енгізу туралы" 2004 жылғы 25 қазандағы N 301 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3240 тіркелген).
4. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы Директоратының "Мемлекеттік бағалы қағаздарға Ұлттық біріздендіру нөмірлерін беру
қағидаларын бекіту туралы" 2001 жылғы 15 мамырдағы N 828 қаулысына
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы  N 104 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3593 тіркелген).
5. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясы Директоратының "Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық біріздендіру нөмірлерін беру
қағидаларын бекіту туралы" 2001 жылғы 15 мамырдағы N 828 қаулысына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 139 қаулысы (Нормативтік құқ ы қ ты қ актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5299 тіркелген).
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2008 жылғы
29 қазандағы N 158 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру
нөмірлерін беру ережесі
Осы Ереже қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi және республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру нөмiрлерiн беру және мемлекеттiк бағалы қағаздарға берiлген ұлттық сәйкестендіру нөмiрлерiне есеп жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi.

Глава 1. Условия присвоения национальных
идентификационных номеров государственным ценным бумагам
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ответственный сотрудник - работник уполномоченного органа, ответственный за присвоение НИН;
2) национальный идентификационный номер (национальные идентификационные номера) - буквенно-цифровой код, присваиваемый уполномоченным органом эмиссионным ценным бумагам в целях их идентификации и систематизации учета (далее - НИН);
3) эмитент - Министерство финансов Республики Казахстан, Национальный Банк Республики Казахстан и местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы.
2. Присвоение НИН государственным ценным бумагам предполагаемого выпуска производится уполномоченным органом на основании письменного запроса эмитента, составленного в произвольной форме и содержащего следующие сведения о данном выпуске (далее - запрос):
1) вид государственных ценных бумаг - их полное наименование или общеупотребительное обозначение (сокращенное наименование, аббревиатура);
2) валюта выпуска;
3) срок обращения;
4) порядковый номер выпуска в соответствии с используемой эмитентом нумерацией;
5) предполагаемая дата размещения;
6) для государственных ценных бумаг Министерства финансов Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан, не указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, - характеристика данных ценных бумаг по следующим признакам:
являются ли эти ценные бумаги бездокументарными или документарными;
являются ли эти ценные бумаги дисконтными (вознаграждение по которым выплачивается в виде дисконта - положительной разницы между номинальной стоимостью и ценой размещения - одновременно с погашением этих ценных бумаг и в пределах их номинальной стоимости) или купонными (вознаграждение по которым выплачивается в виде купона - суммы, подлежащей периодической (одно- или неоднократной) выплате сверх номинальной стоимости в соответствии с условиями выпуска данных ценных бумаг);
предусматривают ли условия выпуска этих ценных бумаг индексацию их номинальной стоимости и вознаграждения по ним к какому-либо показателю;
если эти ценные бумаги являются купонными, - предусматривают ли условия их выпуска размещение по цене, отличающейся от номинальной стоимости этих ценных бумаг (с дисконтом или с премией), то есть, являются ли эти ценные бумаги дисконтно-купонными;
7) для государственных ценных бумаг местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы характеристика данных ценных бумаг по следующим видам:
среднесрочные;
долгосрочные;
среднесрочные индексированные;
долгосрочные индексированные.

1-тарау. Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық
сәйкестендіру нөмірлерін беру талаптары
1. Осы Ережеде мына ұғымдар пайдаланылады:
1) жауапты қызметкер - уәкiлеттi органның ҰСН-ді беруге жауапты қызметкерi;
2) ұлттық сәйкестендіру нөмiрi (ұлттық сәйкестендіру нөмiрлерi) – уәкілетті орган эмиссиялық бағалы қағаздарға оларды сәйкестендіру және есепке алуды жүйелеу мақсатында берілетін әріпті-цифрлық код (бұдан әрi - ҰСН);
3) эмитент - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi және республикалық мәндегі
қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы.
2. Шығарылымы жобаланып отырған мемлекеттік бағалы қағаздарға ҰСН-ді беруді уәкілетті орган эмитенттiң еркiн нысанда жасалған және осы шығарылым туралы мынадай мәлiметтері бар жазбаша сұранысы (бұдан әрi – сұраныс) негiзiнде уәкілетті орган жүргізеді:
1) мемлекеттiк бағалы қағаздардың түрi - олардың толық атауы немесе жалпы қолданылатын белгiсi (қысқаша атауы, аббревиатурасы);
2) шығарылымының валютасы;
3) айналыс мерзiмi;
4) эмитент пайдаланатын нөмiрлеуге сәйкес шығарылымының реттiк нөмiрi;
5) орналастыру жобаланған күн;
6) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң осы Ереженің 1-қосымшасында көрсетiлмеген мемлекеттiк бағалы қағаздар үшiн - осы бағалы қағаздардың мынадай белгiлерi бойынша сипаттамасы:
осы бағалы қағаздар құжаттандырылған немесе құжатсыздандырылған болып табыла ма;
осы бағалы қағаздар дисконттық (олар бойынша сыйақы дисконт – номиналды құны мен орналастыру бағасының арасындағы оң айырмасы түрiнде төленедi - бiр мезгiлде осы бағалы қағаздарды өтеумен және олардың номиналды құны шегiнде) немесе купондық (олар бойынша сыйақылар купоны - осы бағалы қағаздар шығарылымының шарттарына сәйкес номиналды құнынан жоғары мерзiмдiк (бiр немесе бiрнеше дүркiн) төлеуге жататын сома түрiнде төленедi) болып табыла ма;
осы бағалы қағаздар шығарылымының талаптары олардың номиналды құны мен олар бойынша сыйақыларды қандай да бір көрсеткiшке индекстеудi көздейді ме;
егер осы бағалы қағаздар купондық болып табылса, - олардың шығарылым талаптарында осы бағалы қағаздардың номиналды құнынан өзгеше (дисконтпен немесе сыйлықақымен) баға бойынша орналастыру көзделе ме, яғни осы бағалы қағаздар дисконттық - купондық болып табыла ма;
7) республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті
атқарушы органдарының мемлекеттік бағалы қағаздары үшін осы бағалы
қағаздардың мынадай түрлері бойынша сипаттамасы:
орта мерзімді;
ұзақ мерзімді;
индекстелген орта мерзімді;
индекстелген ұзақ мерзімді.

3. Допускается составление запроса на присвоение НИН государственным ценным бумагам для более чем одного предполагаемого Министерством финансов Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан или местным исполнительным органом города республиканского значения, столицы выпуска, в том числе и на определенный период времени вперед.
4. После получения запроса ответственный сотрудник проверяет правильность его составления в части:
1) полноты сведений, подлежащих указанию в запросе в соответствии с пунктом 2 настоящих Правил;
2) правильности указания обозначения вида государственных ценных бумаг в соответствии с постановлениями Правительства Республики Казахстан или Национального Банка Республики Казахстан, предусматривающими выпуск соответствующего вида государственных ценных бумаг;
3) соответствия обозначения вида государственных ценных бумаг параметрам их предполагаемого выпуска, указанным в подпунктах 2)-7) пункта 2 настоящих Правил;
4) соответствия порядкового номера предполагаемого выпуска государственных ценных бумаг имеющейся у уполномоченного органа информации о предыдущих выпусках государственных ценных бумаг данного вида.
5. При соответствии сведений, указанных в запросе, требованиям пунктов 2-4 настоящих Правил ответственный сотрудник:
1) выстраивает НИН в соответствии с приложениями 1-4 к настоящим Правилам;
2) проверяет отсутствие аналогичных НИН, находящихся в обращении выпусков ценных бумаг;
3) присваивает НИН.
6. Уполномоченный орган рассматривает запрос эмитента на присвоение НИН в течение двух рабочих дней со дня получения запроса (за исключением случая, установленного абзацем вторым настоящего пункта).
В случае, если эмитентом запрашивается присвоение НИН государственным ценным бумагам для шести и более предполагаемых выпусков, уполномоченный орган присваивает НИН в течении трех рабочих дней со дня получения запроса от эмитента.
7. При обнаружении в запросе ошибочных и(или) неполных сведений уполномоченный орган направляет эмитенту письменное обоснование не присвоения НИН с указанием причин.
При соответствии сведений, указанных в запросе, уполномоченный орган письменно информирует эмитента о присвоении НИН.
Глава 2. Учет присвоенных НИН
8. Учет НИН, присвоенных государственным ценным бумагам, осуществляется путем ведения:
1) журнала регистрации НИН, присвоенных государственным ценным бумагам в виде журнала-реестра на бумажном носителе (далее - Журнал);
2) электронного журнала регистрации НИН, присвоенных государственным ценным бумагам в виде электронной базы данных (далее - Электронный журнал);

3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi немесе республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары жобалап отырған бiрден астам шығарылымға, оның iшiнде белгiлi бiр кезеңге мемлекеттік бағалы қағаздарға ҰСН беруге сұраныс жасауға жол беріледі.
4. Жауапты қызметкер сұранысты алғаннан кейiн оның мына бөлiктерде жасалуының дұрыстығын тексередi:
1) осы Ереженің 2-тармағына сәйкес сұраныста көрсетiлуге тиiстi мәлiметтердiң толықтығын;
2) мемлекеттік бағалы қағаздардың тиісті шағарылымын көздейтін Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қаулыларына сәйкес мемлекеттiк бағалы қағаздардың түрiн белгілеуді көрсетудің дұрыстығын;
3) мемлекеттiк бағалы қағаздар түрiнiң белгіленуін олардың осы Ереженің 2-тармағының 2)-7) тармақшаларында көзделген жобаланып отырған шығарылымдарының өлшемдерiне сәйкес келуiн;
4) мемлекеттiк бағалы қағаздардың жобаланып отырған шығарылымының реттiк нөмiрiнiң мемлекеттiк бағалы қағаздардың осы түрiнiң алдыңғы шығарылымдары туралы уәкілетті органда бар ақпаратқа сәйкес келуiн.
5. Сұраныста көрсетілген мәліметтер осы Ереженің 2-4-тармақтарына сәйкес келгенде жауапты қызметкер:
1) осы Ереженің 1-4-қосымшаларына сәйкес ҰСН-ді қатарластырып кояды;
2) бағалы қағаздардың айналыстағы шығарылымдарында ұқсас ҰСН-нің болмауын тексереді;
3) ҰСН-ді береді.
6. Уәкілетті орган эмитенттің ҰСН беруге сұранысын оны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қарайды (осы тармақтың екінші абзацында белгіленген жағдайды қоспағанда).
Егер эмитент мемлекеттік бағалы қағаздарға алты және одан астам болжамданған шығарылымдарына ҰСН беруге сұраныс жасалса, уәкілетті орган эмитенттің сұранысын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ҰСН береді.
7. Уәкілетті орган сұраныста қате және (немесе) толық емес мәліметтерді анықтағанда, себептерін көрсетіп, ҰСН-ді бермеудің жазбаша негіздемесін эмитентке жібереді.
Сұраныстағы мәліметтер сәйкес келгенде, уәкілетті орган эмитентке ҰСН берілгені туралы жазбаша хабарлайды.
3-тарау. Берілген ҰСН-ді есебін жүргізу
8. Мемлекеттік бағалы қағаздарға берілген ҰСН-нің есебін жүргізу мыналарды:
1) қағаз тасымалдағыштағы тізілім-журналы түріндегі мемлекеттік бағалы қағаздарға берілген ҰСН-ді тіркеу журналын (бұдан әрі - Журнал);
2) электрондық мәліметтер базасы түріндегі мемлекеттік бағалы қағаздарға берілген ҰСН-ді тіркеудің электрондық журналын (бұдан әрі - Электрондық журнал);

3) файлов переписки по вопросам присвоения НИН государственным ценным бумагам (далее - Файлы переписки).
9. Содержание Журнала и содержание Электронного журнала идентичны между собой и включают в себя следующие данные:
1) порядковый номер записи о присвоении НИН;
2) вид государственных ценных бумаг, которым присвоен НИН;
3) наименование эмитента государственных ценных бумаг, которым присвоен НИН;
4) валюта эмиссии государственных ценных бумаг, которым присвоен НИН;
5) числовое обозначение порядкового номера эмиссии государственных ценных бумаг, которым присвоен НИН, в соответствии с используемой эмитентом нумерацией;
6) дата присвоения НИН;
7) присвоенный НИН;
8) основание для присвоения НИН (дата и номер запроса);
9) фамилия и инициалы ответственного сотрудника.
10. При заполнении Журнала (Электронного журнала) в части данных о виде государственных ценных бумаг, которым присвоен НИН, используются установленные постановлениями Правительства Республики Казахстан или Национального Банка Республики Казахстан, предусматривающими выпуск соответствующего вида государственных ценных бумаг, либо общеупотребительные обозначения (сокращенные наименования, аббревиатуры) видов государственных ценных бумаг. При этом для одного и того же вида государственных ценных бумаг с одним и тем же сроком обращения не используются различные обозначения.
11. При заполнении Журнала (Электронного журнала) в части данных о наименовании эмитента государственных ценных бумаг, которым присвоен НИН:
1) в отношении Министерства финансов Республики Казахстан допускается использование сокращенного наименования "Минфин" или аббревиатуры "МФ";
2) в отношении Национального Банка Республики Казахстан допускается использование сокращенного наименования "НацБанк" или аббревиатуры "НБ";
3) в случае, если исходя из данных обозначения вида государственных ценных бумаг однозначно следует, что их эмитентом является только Министерство финансов Республики Казахстан или только Национальный Банк Республики Казахстан, соответствующая графа Журнала (соответствующее поле Электронного журнала) не заполняется;
4) в отношении местных исполнительных органов не используются сокращенные наименования.
12. Записи о присвоении НИН подлежат внесению в Журнал и в Электронный журнал в день присвоения НИН.
Каждая запись в Журнале о присвоении НИН подтверждается подписью ответственного сотрудника.
По окончании Журнала на его титульный лист вносится запись "Всего в журнале содержится (порядковый номер последней записи о присвоении НИН) записей о присвоении НИН", указывается дата окончания Журнала в произвольном формате, ставится подпись ответственного сотрудника.
Вновь открываемый Журнал начинается с порядкового номера записи о присвоении НИН, превышающего порядковый номер последней записи в предыдущем Журнале на единицу.
Незавершенная запись о присвоении НИН из одного Журнала в другой не переносится. Такая запись аннулируется путем перечеркивания знаком "Z" в каждой графе.

3) мемлекеттік бағалы қағаздарға ҰСН-ді беру мәселелері бойынша алмасу файлдарын (бұдан әрі - Алмасу файлдары) жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
9. Журналдың мазмұны мен Электрондық журналдың мазмұны бір-біріне сәйкес келеді және оларға мынадай мәліметтер енгізіледі:
1) ҰСН беру туралы жазбаның реттік нөмірі;
2) ҰСН берілген мемлекеттік бағалы қағаздардың түрі;
3) ҰСН берілген мемлекеттік бағалы қағаздар эмитентінің атауы;
4) ҰСН берілген мемлекеттік бағалы қағаздардың эмиссиясының валютасы;
5) ҰСН берілген мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымының реттік нөмірін эмитент қолданатын нөмірлеуге сәйкес сандық белгілеуі;
6) ҰСН беру күні;
7) берілген ҰСН;
8) ҰСН берудің негізі (сұратудың күні және нөмірі);
9) жауапты қызметкердің тегі және инициалдары.
10. ҰБН берілген мемлекеттік бағалы қағаздардың түрі туралы мәліметтер бөлігінде журналды (Электрондық журналды) толтыру кезінде мемлекеттік бағалы қағаздардың тиісті түрін шығаруды көздейтін Қазақстан Республикасының Үкіметінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қаулыларында белгіленген не жалпы қолданылатын белгілеулер (қысқартылған атаулар, аббревиатуралар) қолданылады. Бұл ретте айналыс мерзімдері бір мемлекеттік бағалы қағаздардың бір түріне әртүрлі белгілеулер қолданылмайды.
11. Журналды (Электрондық журналды) ҰСН берілген мемлекеттік бағалы қағаздар эмитентінің атауы туралы мәліметтер бөлігінде толтыру кезінде:
1) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне қатысты "Қаржымині" деген қысқартылған атауын немесе "ҚМ" аббревиатурасын қолдануға жол беріледі;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қатысты "Ұлттық Банкі" деген қысқартылған атауын немесе "ҰБ" аббревиатурасын қолдануға жол беріледі;
3) егер мемлекеттік бағалы қағаздардың түрі туралы мәліметтерге сүйене отырып, біржақты түрде эмитент тек қана Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі немесе тек қана Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі болатын жағдайда, Журналдың тиісті бағанасы (Электрондық журналдың тиісті жолы) толтырылмайды;
4) жергілікті ат қ арушы органдарына қ атысты қ ыс қ артыл ғ ан атауды қ олдану ғ а жол берілмейді.
12. ҰСН беру туралы жазбалар Журналға және Электрондық журналға ҰСН берілген күні енгізілуге жатады.
Журналдағы ҰСН беру туралы әрбір жазба жауапты қызметкердің қолымен расталуы керек.
Журнал аяқталғаннан кейін оның сыртқы парағына "Журналда ҰСН беру туралы барлығы (ҰСН беру туралы соңғы жазбаның реттік нөмірі) жазбалар бар" деген жазба енгізіледі, еркін нысандағы форматта Журналдың аяқталу күні көрсетіледі, жауапты қызметкердің қолы қойылады.
Жаңадан ашылатын Журнал бұрынғы Журналдағы соңғы жазбаның реттік нөмірінен бір бірлікке асатын ҰСН беру туралы жазбаның реттік нөмірінен басталады.
ҰСН туралы аяқталмаған жазбаны бір Журналдан екіншісіне ауыстыруға тыйым салынады. Бұндай жазба әрбір бағанада "Z" белгісімен сызып тастау арқылы жойылады.

13. Работники уполномоченного органа, осуществляющие ведение Электронного журнала, обеспечивают защиту от внесения в него несанкционированных изменений.
14. Документы, представленные для присвоения НИН, подшиваются в файл переписки в хронологическом порядке.
15. Все листы документов, включенных в файлы переписки, нумеруются в нижнем правом углу. По окончании файла переписки в него включается опись содержащихся в нем документов, на первом листе которой делается запись "Всего в данном файле содержится (порядковый номер последнего (верхнего) листа последнего документа) листов документов с (дата в формате "день, месяц, год") по (дата в формате "день, месяц, год")" и ставится подпись ответственного сотрудника.
Приложение 1 к Правилам
присвоения национальных
идентификационных номеров
государственным ценным
бумагам
Таблица кодов отдельных видов государственных ценных бумаг
Вид ценной бумаги
Код
Государственное краткосрочное казначейское обязательство
Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов
Республики Казахстан (МЕККАМ)
1
Государственное среднесрочное казначейское обязательство
Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов
Республики Казахстан (МЕОКАМ)
2
Государственное долгосрочное казначейское обязательство
Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов
Республики Казахстан (МЕУКАМ)
D
Государственное среднесрочное индексированное
казначейское обязательство Республики Казахстан,
выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан
(МОИКАМ)
C
Государственное долгосрочное индексированное казначейское
обязательство Республики Казахстан, выпускаемое
Министерством финансов Республики Казахстан (МУИКАМ)
B
Государственное долгосрочное сберегательное казначейское
обязательство Республики Казахстан, выпускаемое
Министерством финансов Республики Казахстан (МЕУЖКАМ)
A
Государственное краткосрочное казначейское валютное
обязательство Республики Казахстан, выпускаемое
Министерством финансов Республики Казахстан (МЕКАВМ)
3
Государственное среднесрочное казначейское валютное
обязательство Республики Казахстан, выпускаемое
Министерством финансов Республики Казахстан (МЕОКАВМ)
4
Государственное индексированное казначейское
обязательство Республики Казахстан, выпускаемое
Министерством финансов Республики Казахстан (МЕИКАМ)
4
Национальная сберегательная облигация государственного
внутреннего займа Республики Казахстан, выпускаемая
Министерством финансов Республики Казахстан (НСО)
2
Краткосрочная нота Национального Банка Республики
Казахстан, номинированная в тенге
1
Краткосрочная нота Национального Банка Республики
Казахстан, номинированная в иностранной валюте
3
Государственная специальная компенсационная казначейская
облигация (МАОКО)"
9
Приложение 2 к Правилам
присвоения национальных
идентификационных номеров
государственным ценным
бумагам
Построение
национального идентификационного номера
государственных ценных бумаг

13. Уәкілетті органның Электрондық журналды жүргізуді жүзеге асыратын қызметкерлері оған рұқсат етілмеген өзгерістерді енгізуден қорғалуын қамтамасыз етуге міндетті.
14. ҰСН беру үшiн ұсынылған құжаттар жазысқан хаттар файлдарына хронологиялық тәртiппен тiгiледi.
15. Алмасу файлдарына енгізілген құжаттардың барлық парақтары төменгі оң жақ бұрышында нөмірленеді. Алмасу файлдары аяқталғаннан кейін онда бар құжаттардың тізімдемесі енгізіледі, оның бірінші парағында "Осы файлда құжаттардың ("күні, айы, жылы" форматындағы күні) бастап ("күні, айы, жылы" форматындағы күні) қоса алғандағы (соңғы құжаттың соңғы (жоғарғы) парағының реттік нөмірі) парақтары бар" және жауапты қызметкердің қолы қойылады.
Мемлекеттік бағалы қағаздарға
ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін
беру ережесіне 1-қосымша
Мемлекеттік бағалы қағаздардың жекелеген
түрлері кодтарының кестесі
Бағалы қағаздың түрі
Код
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі шығаратын,
Қазақстан Республикасының мемлекеттік қысқа мерзімді
қазыналық міндеттемелері (МЕККАМ)
1
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі шығарған,
Қазақстан Республикасының мемлекеттік орта мерзімді
қазыналық міндеттемелері (МЕОКАМ)
2
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі шығарған,
Қазақстан Республикасының мемлекеттік ұзақ мерзімді
қазыналық міндеттемелері (МЕУКАМ)
D
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі шығарған,
Қазақстан Республикасының мемлекеттік орта мерзімді
индекстелген қазыналық міндеттемелері (МОИКАМ)
С
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі шығарған,
Қазақстан Республикасының мемлекеттік ұзақ мерзімді индекстелген қазыналық міндеттемелері (МУИКАМ)
В
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі шығарған,
Қазақстан Республикасының мемлекеттік ұзақ мерзімді жинақ қазыналық міндеттемелері (МЕУЖКАМ)
А
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі шығарған,
Қазақ стан Республикасының мемлекеттік қысқа мерзімді
қазыналық валюталық міндеттемелері (МЕКАВМ)
3
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі шығарған,
Қазақстан Республикасының мемлекеттік орта мерзімді
қазыналық валюталық міндеттемелері (МЕОКАВМ)
4
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі шығарған,
Қазақстан Республикасының мемлекеттік индекстелген
қазыналық міндеттемелері (МЕИКАМ)
4
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі шығарған,
Қазақстан Республикасының мемлекеттік ішкі займның
ұлттық жинақ облигациялары (НСО)
2
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің теңгеде номинирленген қысқа мерзімді ноты
1
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шетелдік валютада номинирленген қысқа мерзімді ноты
3
Мемлекеттік арнаулы өтем қазынашылық облигация (МАОКО)
9
Мемлекеттік бағалы қағаздарға
ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін
беру ережесіне 2-қосымша
Мемлекеттік бағалы қағаздардың ұлттық
сәйкестендіру нөмірін құру

1. Для построения НИН государственных ценных бумаг Республики Казахстан используются арабские цифры и прописные (заглавные) буквы латинского алфавита (за исключением букв "I" и "О").
2. НИН включает в себя двенадцать последовательных символов (считая слева направо), не разделенных каким-либо знаком препинания, и состоит из трех частей:
1) символы, расположенные на первой и второй позициях, обозначают двухбуквенный код страны эмитента (для Республики Казахстан используется код "KZ");
2) символы, расположенные на третьей-одиннадцатой позициях, являются основным номером, составляемым в соответствии с пунктами 3-9 настоящего приложения;
3) символ, расположенный на двенадцатой позиции, является контрольной цифрой, которая рассчитывается в соответствии с пунктом 10 настоящего приложения.
3. Символ, расположенный на третьей позиции НИН, обозначает эмитента государственных ценных бумаг:
1) "K" - Министерство финансов Республики Казахстан;
2) "W" - Национальный Банк Республики Казахстан;
3) "А" - местный исполнительный орган города Алматы;
4) "Z" - местный исполнительный орган города Астаны.
4. Символ, расположенный на четвертой позиции НИН, обозначает код государственных ценных бумаг:
1) символ "1" - бездокументарные дисконтные и дисконтно-купонные ценные бумаги, условия выпуска которых не предусматривают индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения;
2) символ "2" - бездокументарные купонные ценные бумаги, условия выпуска которых не предусматривают индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения;
3) символ "3" - бездокументарные дисконтные и дисконтно-купонные ценные бумаги, условия выпуска которых предусматривают частичную или полную индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения к какому-либо показателю;
4) символ "4" - бездокументарные купонные ценные бумаги, условия выпуска которых предусматривают частичную или полную индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения к какому-либо показателю;
5) символ "5" - документарные дисконтные и дисконтно-купонные ценные бумаги, условия выпуска которых не предусматривают индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения;
6) символ "6" - документарные купонные ценные бумаги, условия выпуска которых не предусматривают индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения;
7) символ "7" - документарные дисконтные и дисконтно-купонные ценные бумаги, условия выпуска которых предусматривают частичную или полную индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения к какому-либо показателю;

1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарының ҰСН құру үшін араб цифрлары және латын әліпбиінің жазба (бас) әріптері ("І" және "О" әріптерінен басқа) пайдалынылады.
2. ҰСН-ге қандай да болмасын тыныс белгісімен бөлінбеген, тізбектелген он екі символдар (солдан оңға санаумен) кіреді және мына үш бөліктен тұрады:
1) бірінші және екінші позицияларда орналасқан символдар эмитент елінің екі әріпті кодын білдіреді (Қазақстан Республикасы үшін "KZ" коды пайдаланылады);
2) үшінші - он бірінші позицияларда орналасқан символдар осы қосымшаның 3-9-тармақтарына сәйкес жасалған негізгі нөмірлер болып табылады;
3) он екінші позицияда орналасқан символ осы қосымшаның 10-тармағына сәйкес есептелетін бақылау цифры болып табылады.
3. ҰСН-нің үшінші позициясында орналасқан символ мемлекеттік бағалы қағаздардың эмитентін білдіреді:
1) "К" - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі;
2) "W" - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі;
3) "А" - Алматы қ аласыны ң жергілікті ат қ арушы органы;
4) "Z" - Астана қ аласыны ң жергілікті ат қ арушы органы.
4. ҰСН төртінші позициясында орналасқан символ мемлекеттік бағалы қағаздардың кодын білдіреді:
1) "1" символы - шығарылым талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша сыйақыларды индекстеу көзделмейтін құжатсыздандырылған дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;
2) "2" символы - шығарылым талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша сыйақыларды индекстеу көзделмейтін құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар;
3) "3" символы - шығарылым талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша қандай да болмасын көрсеткішке төленетін сыйақыларды ішінара немесе толық индекстеу көзделетін құжатсыздандырылған дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;
4) "4" символы - шығарылым талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша қандай да болмасын көрсеткішке төленетін сыйақыларды ішінара немесе толық индекстеу көзделетін құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар;
5) "5" символы - шығарылым талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша сыйақыларды индекстеу көзделмейтін құжаттандырылған дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;
6) "6" символы - шығарылым талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша сыйақыларды индекстеу көзделмейтін құжаттандырылған купондық бағалы қағаздар;
7) "7" символы - шығарылым талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша қандай да болмасын көрсеткішке төленетін сыйақыларды ішінара немесе толық индекстеу көзделетін құжаттандырылған дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;

8) символ "8" - документарные купонные ценные бумаги, условия выпуска которых предусматривают частичную или полную индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения к какому-либо показателю;
9) символ "9" - бездокументарные купонные ценные бумаги, выпущенные в целях компенсации вкладов граждан Республики Казахстан;
10) символ "А" - бездокументарные купонные ценные бумаги, размещение и погашение которых осуществляется по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном;
11) символ "В" - бездокументарные купонные ценные бумаги, размещение и погашение которых осуществляется по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном;
12) символ "С" - бездокументарные купонные ценные бумаги, размещение и погашение которых осуществляется по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном;
13) символ "D" - бездокументарные купонные ценные бумаги, размещение и погашение которых осуществляется по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается определенное при размещении вознаграждение, называемое купоном;
14) символ "Е" - среднесрочные ценные бумаги местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы;
15) символ "F" - долгосрочные ценные бумаги местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы;
16) символ "G" - среднесрочные индексированные ценные бумаги местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы;
17) символ "Н" - долгосрочные индексированные ценные бумаги местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы.
5. Коды отдельных видов государственных ценных бумаг, используемые при заполнении четвертой позиции НИН, приведены в приложении 1.
6. Символ, расположенный на пятой позиции НИН, обозначает валюту выпуска:
1) "K" - казахстанский тенге;
2) "U" - доллар США;
3) "E" - евро.
7. Символ, расположенный на шестой позиции НИН, обозначает единицу измерения срока обращения государственных ценных бумаг:
1) "Y" - годы;
2) "M" - месяцы;
3) "W" - недели;
4) "D" - дни.
8. Символы, расположенные на седьмой и восьмой позициях НИН, обозначают срок обращения государственных ценных бумаг в соответствующей единице измерения.
В случае, если срок обращения составляет менее десяти соответствующих единиц измерения, в седьмой позиции указывается символ "0" (ноль).

8) "8" символы - шығарылым талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша қандай да болмасын көрсеткішке төленетін сыйақыларды ішінара немесе толық индекстеу көзделетін құжаттандырылған купондық бағалы қағаздар;
9) "9" символы - Қазақстан Республикасы азаматтарының салымдарына өтемақы төлеу мақсатында шығарылған құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар;
10) "А" символы - орналастырылуы мен ө телуі номиналды құ ны бойынша жүзеге асырылатын құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді;
11) "В" символы - орналастырылуы мен өтелуі номиналды құны бойынша жүзеге асырылатын құжатсыздандырылған купондық бағалы
қағаздар, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді;
12) "С" символы - орналастырылуы мен өтелуі номиналды құны бойынша жүзеге асырылатын құжатсыздандырылған купондық бағалы
қағаздар, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді;
13) "D" символы - орналастырылуы мен өтелуі номиналды құны бойынша жүзеге асырылатын құжатсыздандырылған купондық бағалы
қағаздар, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде орналастыру кезінде
айқындалатын, купон деп аталатын сыйақы төленеді;
14) "Е" символы - республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының орта мерзімді бағалы қағаздары;
15) "F" символы - республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ұзақ мерзімді бағалы қағаздары;
16) "G" символы - республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының орта мерзімді индекстелген бағалы
қағаздары;
17) "Н" символы - республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ұзақ мерзімді индекстелген бағалы
қағаздары.
5. ҰСН төртінші позициясын толтыру кезінде пайдаланылатын мемлекеттік бағалы қағаздардың жекелеген түрлерінің кодтары 1-қосымшада келтірілген.
6. ҰСН-тің  бесінші позициясында орналасқан символ шығарылымның валютасын білдіреді:
1) "К" символы - қазақстандық теңге;
2) "U" символы - АҚШ доллары;
3) "Е" символы - еуро.
7. ҰСН-нің алтыншы позициясында орналасқан символ мемлекеттік бағалы қағаздардың айналыс мерзімінің өлшем бірлігін білдіреді:
1) "Y" символы - жылдар;
2) "M" символы - айлар;
3) "W" символы - апталар;
4) "D" символы - күндер.
8. ҰСН-нің жетінші және сегізінші позицияларында орналасқан символдар мемлекеттік бағалы қағаздардың тиісті өлшем бірлігіндегі айналыс мерзімін білдіреді.
Егер айналыс мерзімі оннан төмен тиісті өлшем бірлігін құраған жағдайда, жетінші позицияда "0" (нөл) символы көрсетіледі.

9. Символы, расположенные на девятой, десятой и одиннадцатой позициях НИН, обозначают порядковый номер выпуска государственных ценных бумаг в соответствии с нумерацией, используемой их эмитентом.
В случае, если порядковый номер выпуска составляет менее ста, в девятой позиции указывается символ "0" (ноль).
В случае, если порядковый номер выпуска составляет менее десяти, в десятой позиции (в дополнение к символу "0" в девятой позиции) указывается символ "0" (ноль).
В случае, если порядковый номер выпуска превышает девятьсот девяносто девять, его первая цифра не указывается.
10. Контрольная цифра рассчитывается следующим образом:
1) шаг 1: заполняются первые одиннадцать позиций в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 и пунктами 3-9 настоящего приложения;
2) шаг 2: расположенные на позициях буквенные символы заменяются числами в соответствии с приложением 4 ;
3) шаг 3: каждая цифра полученного числового ряда (начиная с его правого края) умножается на коэффициент: "2" - для цифр, находящихся на нечетных позициях, или "1" - для цифр, находящихся на четных позициях;
4) шаг 4: суммируются цифры ряда, полученного в результате выполнения шага 3;
5) шаг 5: если сумма, полученная в результате выполнения шага 4, оканчивается на "0", то контрольной цифрой является "0". В противном случае, контрольной цифрой является результат вычитания суммы, полученной в результате выполнения шага 4, из числа, превышающего данную сумму и являющегося минимальным из кратных десяти.
Приложение 3 к Правилам
присвоения национальных
идентификационных номеров
государственным ценным
бумагам
Пример присвоения
национального идентификационного номера
государственным ценным бумагам
Дано (условия примера):
Министерство финансов Республики Казахстан выпускает в обращение государственные краткосрочные казначейские обязательства со сроком обращения шесть месяцев (далее - МЕККАМ); порядковый номер эмиссии - 123.
Шаг 1:
Номера
позиций
Символы
Комментарий
1-2
KZ
Обозначение страны эмитента ( подпункт 1)
пункта 2 приложения 2)
3
К
Обозначение эмитента государственных ценных
бумаг: Министерству финансов Республики
Казахстан как эмитенту государственных ценных
бумаг соответствует символ "К" ( пункт 3
приложения 2 и условия примера)
4
1
Обозначение кода государственных ценных
бумаг: МЕККАМ соответствует символ "1" ( пункт
4 приложения 2 и приложение 1 )
5
К
Обозначение валюты выпуска: номинальная
стоимость МЕККАМ выражается в казахстанских
тенге, которым соответствует символ "К"
пункт 6 приложения 2)
6
М
Обозначение единицы измерения срока обращения
государственных ценных бумаг: срок обращения
МЕККАМ измеряется в месяцах, которым
соответствует символ "М" ( пункт 7 приложения
2)
7-8
06
Обозначение срока обращения государственных
ценных бумаг в месяцах: поскольку срок
обращения МЕККАМ данного выпуска составляет
менее 10 месяцев, в седьмой позиции
указывается символ "0" (ноль) ( пункт 8
приложения 2 и условия примера)

9. ҰСН-нің тоғызыншы, оныншы және он бірінші позицияларында орналасқан символдар мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымының олардың эмитенттері пайдаланатын нөмірлеуге сәйкес реттік нөмірін білдіреді.
Егер шығарылымның реттік нөмірі жүзден төмен болып құралған жағдайда, тоғызыншы позицияда "0" (нөл) символы көрсетіледі.
Егер шығарылымның реттік нөмірі оннан төмен болып құралған жағдайда, оныншы позицияда (тоғызыншы позициядағы "0" символына қосымша) "0" (нөл) символы көрсетіледі.
Егер шығарылымның реттік нөмірі тоғыз жүз тоқсан тоғыздан асып кеткен жағдайда, оның бірінші саны көрсетілмейді.
10. Бақылау цифры мынадай түрде есептеледі:
1) 1-қадам: осы қосымшаның 2-тармағының 1) тармақшасына және 3-9-тармақтарына сәйкес бастапқы он бір позициялар толтырылады;
2) 2-қадам: позицияларда орналасқан әріптік символдар 4-қосымшаға сәйкес сандармен ауыстырылады;
3) 3-қадам: құрылған сандық қатардағы (оның оң жақ шетінен бастап) әрбір цифры мына коэффициентке көбейтіледі: "2" - тақ позицияларда орналасқан цифрлар үшін немесе "1" - жұп позицияларда орналасқан цифрлар үшін;
4) 4-қадам: 3-қадамды орындау нәтижесінде құрылған цифрлар қатары қосылады;
5) 5-қадам: егер 4-қадамды орындау нәтижесінде алынған сома "0-мен" аяқталса, онда бақылау цифры "0" болып табылады. Керісінше жағдайда, 4-қадамды орындау нәтижесінде алынған соманы осы сомадан асатын және он еседен төмен болып табылатын саннан алып тастау нәтижесі бақылау цифры болып табылады.
Мемлекеттік бағалы қағаздарға
ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін
беру ережесіне 3-қосымша
Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру
нөмірін берудің мысалы
Берілді (мысалды ң шарттары):
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі алты ай айналыс мерзімімен мемлекеттік қысқа мерзімді қазыналық міндеттемелерін
(бұдан әрі - МЕККАМ) айналысқа шығарады; шығарылымның реттік нөмірі – 123.
1-қадам:
Позицияны ң
нөмірі
Символдары
Түсіндірме
1-2
KZ
Эмитенттің елін белгілеу (2-қосымшаның 2-тармағының 1) тармақшасы)
3
К
Мемлекеттік бағалы қағаздардың эмитентін белгілеу: Мемлекеттік бағалы қағаздардың эмитенті ретінде Қазақстан Республикасының Қаржы  министрлігіне "К" символы сәйкес келеді (2-қосымшаның 3-тармағы және мысалдың шарттары)
4
1
Мемлекеттік бағалы қағаздардың түрін белгілеу: МЕККАМ "1" символына сәйкес келеді (2-қосымшаның 4-тармағы және 1-қосымша)
5
К
Шығарылымның валютасын белгілеу: МЕККАМ-ның номиналды құны "К" символына сәйкес келетін қазақстандық теңгемен көрсетіледі (2-қосымшаның 6-тармағы)
6
М
Мемлекеттік бағалы қағаздардың айналыс мерзімінің өлшем бірлігін белгілеу: МЕККАМ-ның айналыс мерзімі "М" символы сәйкес келетін айлармен өлшенеді (2-қосымшаның 7-тармағы)
7-8
06
Мемлекеттік бағалы қағаздардың айналыс мерзімін айлармен белгілеу: МЕККАМ-ның осы шығарылымының айналыс мерзімі 10 айдан төмен болғандықтан, жетінші позицияда "0" (нөл) символы көрсетіледі (2-қосымшаның 8-тармағы және мысалдың шарттары)

9-11
123
Обозначение порядкового номера выпуска
государственных ценных бумаг ( пункт 9
приложения 2 и условия примера)
В результате национальный идентификационный номер МЕККАМ данной эмиссии (без контрольной цифры на двенадцатой позиции) выглядит следующим образом:
K Z K 1 K M 0 6 1 2 3
Шаг 2:
Замена буквенных символов числами в соответствии с приложением 4:
1 9 3 3 1 9 1 1 9 2 1 0 6 1 2 3
Шаг 3:
Умножение цифр полученного числового ряда (начиная с его правого края) на коэффициент: "2" - для цифр, находящихся на нечетных позициях, или "1" - для цифр, находящихся на четных позициях:
числовой ряд (результат выполнения шага 3):

9-11
123
Мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымының реттік нөмірін белгілеу (2-қосымшаның 9-тармағы және мысалдың шарттары)
Нәтижесінде осы шығарылымының ұлттық сәйкестендіру МЕККАМ нөмірі (оны екінші позициядағы бақылау цифрысыз) былайша көрінеді:
K Z K 1 K M 0 6 1 2 3
2-қадам:
4-қосымшаға сәйкес әріпті символдарды сандарға ауыстыру:
1 9 3 3 1 9 1 1 9 2 1 0 6 1 2 3
3-қадам:
Құрылған сандық қатардағы цифрларды (оның оң жақ шетінен бастап) коэффициентке көбейту: "2" - тақ позицияларда орналасқан цифрлар үшін немесе "1" - жұп позицияларда орналасқан цифрлар үшін:
сандық қатар (3-қадамды орындау нәтижесі):