Об утверждении Правил списания с лицевого счета налогоплательщика сумм штрафов по постановлениям о наложении административного взыскания за правонарушения в области налогообложения, исполнение которых невозможно в силу истечения срока давности
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года N 621. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2008 года N 5459. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 11 октября 2010 года № 505.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 11.10.2010 № 505 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 32 Закона Республики Казахстан «О введении в действие Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс)» ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила списания с лицевого счета налогоплательщика сумм штрафов по постановлениям о наложении административного взыскания за правонарушения в области налогообложения, исполнение которых невозможно в силу истечения срока давности.
2. Ответственность за исполнение настоящего приказа возложить на начальников департаментов по областям, городам Астана и Алматы, на территории специальных экономических зон.
3. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и довести настоящий приказ до сведения налоговых департаментов по областям, городам Астана и Алматы, на территории специальных экономических зон.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан Ергожина Д.Е.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникающие с 1 января 2009 года.
Министр                                    Б. Жамишев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 декабря 2008 года № 621
Правила списания с лицевого счета налогоплательщика сумм
штрафов по постановлениям о наложении административного
взыскания за правонарушения в области налогообложения,
исполнение которых невозможно в силу истечения
срока давности
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 32 Закона Республики Казахстан «О введении в действие Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс)» и устанавливают порядок списания сумм штрафов по постановлениям о наложении административного взыскания за правонарушения в области налогообложения, исполнение которых невозможно в силу истечения срока давности.

Салық салу саласындағы құқықтарды бұзғаны үшін әкімшілік жаза белгілеу туралы қаулы бойынша мерзімінің өсуіне байланысты орындалуы мүмкін емес айыппұлдар сомасын салық төлеушінің дербес шотынан есептен шығару ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 621 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 31 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5459 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 11 қазандағы № 505 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.10.11 № 505 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырылған салық салу саласындағы құқықтарды бұзғаны үшін әкімшілік жаза белгілеу туралы қаулы бойынша мерзімінің өсуіне байланысты орындалуы мүмкін емес айыппұлдар сомасын салық төлеушінің дербес шотынан есептен шығару ережелері бекітілсін.
2. Осы бұйрықты орындау жауапкершілігі облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша, арнайы экономикалық аймақтар аумағындағы департаменттердің басшыларына жүктелсін.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Д.Е. Ерғожин) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін және осы бұйрықты облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша, арнайы экономикалық аймақтар аумағындағы салық департаменттерінің назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықты орындалуына бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитетінің Төрағасы Д.Е. Ерғожинге жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жариялғанының бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2009 жылғы 1 қаңтардан шығатын қатынастарға жаратылады.
Министр                                    Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 29 желтоқсандағы
N 621 бұйрығымен бекітілген
Салық салу саласындағы құқықтарды бұзғаны үшін әкімшілік жаза белгілеу туралы қаулы бойынша мерзімінің өсуіне байланысты орындалуы мүмкін емес айыппұлдар сомасын салық төлеушінің дербес шотынан есептен шығару ережелері
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабына сәйкес әзірленді және cалық салу саласындағы құқықтарды бұзғаны үшін әкімшілік жаза белгілеу туралы қаулы бойынша мерзімінің өсуіне байланысты орындалуы мүмкін емес айыппұлдар сомасын салық төлеушінің дербес шотынан есептен шығару тәртібін белгілейді.

2. В течение десяти рабочих дней со дня введения в действие настоящих Правил в налоговых органах создается комиссия для списания с лицевого счета сумм штрафов по постановлениям о наложении административного взыскания за правонарушения в области налогообложения, исполнение которых невозможно в силу истечения срока давности (далее – комиссия).
В состав комиссии включаются должностные лица:
1) имеющие право налагать административные штрафы за административные правонарушения в области налогообложения;
2) юридической службы;
3) ответственные за ведение учета и лицевых счетов налогоплательщиков;
4) ответственные за принудительное взимание.
Комиссию возглавляет председатель, который является руководителем налогового органа.
Председатель вправе включать в состав комиссии иных должностных лиц налогового органа.
3. В течение тридцати рабочих дней со дня создания комиссии производится инвентаризация лицевых счетов налогоплательщиков (за исключением физического лица, не осуществляющего предпринимательскую, адвокатскую, нотариальную деятельность) (далее – налогоплательщики – правонарушители) с целью отбора сумм штрафов по постановлениям о наложении административного взыскания за правонарушения в области налогообложения, не уплаченных по состоянию на 1 января 2009 года.
В течение пятнадцати рабочих дней после завершения инвентаризации лицевых счетов на рассмотрение комиссии представляется соответствующий список налогоплательщиков - правонарушителей по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – список № 1).
4. Комиссией в течение тридцати рабочих дней со дня получения списка № 1 формируется список сумм штрафов по постановлениям о наложении административного взыскания, исполнение которых невозможно в силу истечения срока давности по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – список № 2).
Председатель комиссии вправе продлить срок, указанный в настоящем пункте, но не более, чем на пятнадцать рабочих дней.
5. В течение десяти рабочих дней со дня утверждения списка № 2 комиссией выносится решение о списании суммы штрафа с лицевого счета налогоплательщика - правонарушителя по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – решение).
Решение налогового органа подписывается всеми членами комиссии и утверждается председателем комиссии.
6. В течение двадцати рабочих дней со дня принятия комиссией решения должностными лицами, ответственными за ведение учета и лицевых счетов налогоплательщиков, производится списание сумм штрафов.
Списание производится путем отражения в графах лицевого счета «Расчеты по штрафам» - «Начислено (уменьшено)» суммы штрафа, подлежащего списанию, со знаком минус с указанием в графе лицевого счета «Содержание операции и документ, на основании которого производится запись (ввод)» записи:
«Решение № ___ комиссии о списании суммы штрафа с лицевого счета налогоплательщика от «___»________ 2009 г.».

2. Ережені қолданысқа енгізген күнінен он жұмыс күні ішінде салық органдарында cалық салу саласындағы құқықтарды бұзғаны үшін әкімшілік жаза белгілеу туралы қаулы бойынша мерзімінің өсуіне байланысты орындалуы мүмкін емес айыппұлдар сомасын салық төлеушінің дербес шотынан есептен шығаруға арналған комиссия (бұдан әрі - комиссия) құрылады.
Комиссия құрамына:
1) cалық салу саласындағы құқықтарды бұзғаны үшін әкімшілік айыппұлдар салуға құқы бар;
2) заң қызметінің;
3) салық төлеушілерді есепке алуды жүргізу және дербес шоттарына жауапты;
4) мәжбүрлеп өндіріп алуға жауапты лауазымды тұлғалар енеді.
Комиссияны салық органының басшысы болып табылатын төраға жетекшілік етеді.
Төраға салық органының өзге де лауазымды тұлғаларын комиссия құрамына қосуға құқы бар.
3. Комиссияны құру күнінен отыз жұмыс күні ішінде 2009 жылдың 1 қаңтары жағдайы бойынша төленбеген, cалық салу саласындағы құқықтарды бұзғаны үшін әкімшілік жаза белгілеу туралы қаулы бойынша айыппұлдар сомасын таңдау мақсатында салық төлеушілердің (кәсіпкерлік, адвокаттық, нотариальдық қызметті жүзеге асырмайтын жеке тұлғаларды қоспағанда) салық төлеушілердің (бұдан әрі – құқық бұзушылар) дербес шоттарына түгендеу жүргізіледі.
Дербес шоттарды түгендеуді аяқтағаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысанда тиісті салық төлеушілер – құқық бұзушылардың тізімі комиссияның қарауына жіберіледі (бұдан әрі – N 1 тізім).
4. Комиссия N 1 тізімді алған күннен он бес жұмыс күні ішінде осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес нысанда cалық салу саласындағы құқықтарды бұзғаны үшін әкімшілік жаза белгілеу туралы қаулы бойынша айыппұлдар сомасының тізімін түзеді (бұдан әрі – N 2 тізім).
Комиссия төрағасы осы тармақта көрcетілген мерзімді созуға құқы бар, бірақ ол он бес жұмыс күнінен аспауы тиіс.
5. Комиссия N 2 тізімді алған күннен он жұмыс күні ішінде осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес нысанда салық төлеуші – құқық бұзушының дербес шотынан айыппұлдар сомасын есептен шығару туралы шешім (бұдан әрі – шешім) қабылдайды.
Салық органының шешіміне комиссияның барлық мүшелері қол қояды және комиссияның төрағасы бекітеді.
6. Комиссия шешім қабылдағаннан жиырма жұмыс күні ішінде салық төлеушілерді есепке алуды жүргізу және дербес шоттарына жауапты лауазымды тұлғалар айыппұлдар сомасын есептен шығаруды жүргізеді. Есептен шығаруды жүргізу дербес шоттың "Айыппұлдар бойынша есептер" бағандарында дербес шоттың "Операцияның мазмұны және оның негізінде жазба (енгізу) жүргізілетін құжат" бағанында көрсетумен минус белгісімен есептен шығаруға жататын айыппұл сомасы есептелді (кемітілді)" жазбасы жүргізіледі :
Cалық төлеушінің дербес шотынан айыппұл сомасын есептен шығару туралы соттың "__"________ 2009 жылғы N ___ шешімі.

7. Налоговыми органами в течение десяти рабочих дней по завершении списания с лицевого счета сумм штрафов составляется отчет о списании сумм штрафов с лицевого счета налогоплательщика по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
8. Отчет, указанный в пункте 7 настоящих Правил, представляется налоговыми управлениями по районам, городам и районам в городах в налоговые департаменты по областям, городам Астана и Алматы в течение срока, указанного в пункте 7 настоящих Правил.
9. Налоговыми департаментами по областям, городам Астана и Алматы, на территории специальных экономических зон в течение пятнадцати рабочих дней со дня получения отчета, указанного в пункте 8 настоящих Правил, представляется обобщенный отчет по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам в Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам списания с лицевого счета
налогоплательщика сумм штрафов по
постановлениям о наложении административного
взыскания за правонарушения в области
налогообложения, исполнение которых
невозможно в силу истечения срока давности
Список
налогоплательщиков (за исключением физического лица, не
осуществляющего предпринимательскую, адвокатскую, нотариальную
деятельность), имеющих на лицевых счетах суммы штрафов по
постановлениям о наложении административного взыскания за
правонарушения в области налогообложения и не уплаченные
по состоянию на 1 января 2009 года
_________________________________________________________
(наименование налогового управления, департамента)
п/п
РНН
налогопла-
тельщика
Наименование
налогоплатель-
щика
КБК
Не уплаченная
сумма штрафа*
1
2
3
4
5
Итого:
Х
Х
* заполняется по данным лицевого счета, за исключением лицевых
счетов по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям.
Подписи членов комиссии с указанием должности и Ф.И.О.:
____________________________________
Приложение 2
к Правилам списания с лицевого счета
налогоплательщика сумм штрафов по
постановлениям о наложении административного
взыскания за правонарушения в области
налогообложения, исполнение которых
невозможно в силу истечения срока давности
Список
сумм штрафов по постановлениям о наложении административного
взыскания, исполнение которых невозможно в силу истечения
срока давности, установленного законодательством
об административных правонарушениях
_________________________________________________________________
(наименование налогового управления, департамента)
п/п
РНН
налогопла-
тельщика
Наименование
налогоплатель-
щика
Дата,
номер
поста-
новления
Дата
истечения
срока
давности
(число,
месяц,
год)
КБК
Сумма
штрафа
(тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Итого:
Х
Х
Х
Х
Подписи членов комиссии с указанием должности и Ф.И.О.:
____________________________________
« ___ »________________
(число, месяц, год)
Примечание:
дата и номер постановления указываются при наличии
Приложение 3
к Правилам списания сумм штрафов по
постановлениям о наложении административного
взыскания за правонарушения в области
налогообложения, исполнение которых
невозможно в силу истечения срока давности
Утверждаю:
Руководитель налогового органа:
______________________________
М.П.
Решение №
о списании суммы штрафа с лицевого счета налогоплательщика
_______________________________                «__»_________2009 г.
(наименование налогового органа)

7. Салық органдары айыппұлдардың сомаларын дербес шоттан есептен шығаруды аяқтағаннан кейін он жұмыс күні ішінде осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салық төлеушінің дербес шотынан айыппұлдардың сомаларын есептен шығару туралы есеп жасайды.
8. Осы Ереженің 7-тармағында көрcетілген есеп осы Ереженің 7-тармағында көрcетілген есеп мерзім ішінде облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша салық департаменттеріне тапсырылады.
9. Облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша, арнайы экономикалық аймақтар аумағындағы салық департаменттері осы Ереженің 14-тармағында көрcетілген есептерді алған күннен он бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетіне осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес нысанда қорытылған есеп тапсырады.
Салық салу саласындағы құқықтарды
бұзғаны үшін әкімшілік жаза
белгілеу туралы қаулы бойынша
мерзімінің өтуіне байланысты
орындалуы мүмкін емес айыппұлдар
сомасын салық төлеушінің дербес
шотынан есептен шығару ережелеріне
1-қосымша
Салық салу саласындағы құқықтарды бұзғаны үшін әкімшілік жаза
белгілеу туралы қаулы бойынша дербес шоттарында төленбеген
айыппұлдар сомасы бар (кәсіпкерлік, адвокаттық, нотариальдық қызметті жүзеге асырмайтын жеке тұлғаларды қоспағанда) салық
төлеушілердің 2009 жылдың 1 қаңтары жағдайы бойынша
Тізімі
____________________________________________________________
(салық басқармасының, департаментінің атауы)
N
р/с
Салық төлеушінің СТН-і
Салық төлеушінің атауы
БЖК
Төленбеген айыппұлдың сомасы*
1
2
3
4
5
Барлығы:
Х
Х
* міндетті зейнетақы жарнамалары, әлеуметтік аударымдар бойынша дербес шоттарды қоспағанда, дербес шоттар деректері бойынша толтырылады
Комиссия мүшелерінің қолдары және аты-жөндері лауазымдары қоса көрсетілсін: ____________________________________
Салық салу саласындағы құқықтарды
бұзғаны үшін әкімшілік жаза белгілеу
туралы қаулы бойынша мерзімінің
өсуіне байланысты орындалуы мүмкін
емес айыппұлдар сомасын салық
төлеушінің дербес шотынан есептен
шығару ережелеріне
2-қосымша
Әкімшілік құқық бұзушылықтар заңнамасымен белгіленген
әкімшілік жаза белгілеу туралы қаулы бойынша мерзімінің өтіп
кетуіне байланысты орындалуы мүмкін емес айыппұлдар сомасының
Тізімі
____________________________________________________________
(салық басқармасының, департаментінің атауы)
N р/с
Салық төлеушінің СТН-і
Салық төлеушінің атауы
Қаулының нөмірі*, күні
Бұрынғы мерзімінің біткен күні (күні, айы, жылы)
БЖК
Айыппұл сомасы (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Барлығы:
Х
Х
Х
Х
Комиссия мүшелерінің қолдары және аты-жөндері лауазымдары қоса көрсетілсін: ____________________________________
"_____" ________________
(күні, айы, жылы)
* болған жағдайда көрсетіледі
Салық салу саласындағы құқықтарды
бұзғаны үшін әкімшілік жаза
белгілеу туралы қаулы бойынша
мерзімінің өтуіне байланысты
орындалуы мүмкін емес айыппұлдар
сомасын есептен шығару ережелеріне
3-қосымша
Бекітемін:
Салық органының басшысы
_____________________________
М.О.
Айыппұлдар сомасын салық төлеушінің дербес
шотынан есептен шығару туралы шешім N
__________________________                   "___"_________2009 ж.
(салық органының атауы)

В соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан «О введении в действие Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс)» списать числящиеся в лицевом счете и не уплаченные по состоянию на 1 января 2009 года суммы штрафов по постановлению о наложении административного взыскания за правонарушения в области налогообложения, которые не подлежат исполнению в силу истечения срока давности, установленного законодательством об административных правонарушениях, следующим налогоплательщикам:
№ п/п
РНН
налого-
плательщика
Наименование
налогопла-
тельщика
КБК налога,
другого
обязательного
платежа
Номер, дата
постановления
Сумма
штрафа
(тенге)
1
2
3
4
5
6
Итого:
X
X
X
Подписи членов комиссии с указанием должности и Ф.И.О.:
____________________________________
Примечание:
номер и дата постановления указываются при наличии
Приложение 4
к Правилам списания сумм штрафов по
постановлениям о наложении административного
взыскания за правонарушения в области
налогообложения, исполнение которых
невозможно в силу истечения срока давности
Отчет
о списании сумм штрафа с лицевого счета налогоплательщика
«__»_________2009 г.
_________________________________________________________________
(наименование налогового управления, департамента)
п/п
РНН на-
логопла-
тельщика
Наиме-
нование
налого-
платель-
щика
Срок
давно-
сти
истек
(число,
месяц,
год)
КБК на-
лога,
другого
обяза-
тельного
платежа
в лицевом счете
сумма штрафа
списана
Ф.И.О.,
должно-
сть ис-
полни-
теля по
списанию
№ ре-
шения,
дата
Число,
месяц,
год
Сумма
(тыс.
тен-
ге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого:
X
X
X
X
X
Х
Подписи членов комиссии с указанием должности и Ф.И.О.:
____________________________________

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтар заңнамасымен белгіленген 2009 жылдың 1 қаңтары жағдайы бойынша төленбеген cалық салу саласындағы құқықтарды бұзғаны үшін әкімшілік жаза белгілеу туралы қаулы бойынша мерзімінің өтуіне байланысты орындалуы мүмкін емес, мына салық төлеушілердің дербес шоттарындағы айыппұлдар сомасы есептен шығарылсын:
N р/с
Салық төлеушінің СТН-і
Салық төлеушініңатауы
Салықтың, басқа да міндетті төлемдердің, БЖК-ы
Қаулының нөмірі*, күні
Айыппұл сомасы (тенге)
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
X
X
X
Комиссия мүшелерінің қолдары және аты-жөндері лауазымдары қоса көрсетілсін: ____________________________________
* болған жағдайда көрсетіледі
Салық салу саласындағы құқықтарды
бұзғаны үшін әкімшілік жаза белгілеу
туралы қаулы бойынша мерзімінің
өтуіне байланысты орындалуы мүмкін
емес айыппұлдар сомасын есептен
шығару ережелеріне
4-қосымша
Айыппұлдар сомасын салық төлеушінің дербес шотынан
есептен шығару туралы есеп
"__"_________2009 ж.
____________________________________________
(салық басқармасының, департаментінің атауы)
N р/с
Салық төлеушінің СТН-і
Салық төлеушінің атауы
Бұрынғы мерзiмi бітті (күні, айы, жылы)
Салықтың, басқа да міндетті төлемдердің, БЖК-ы
Айыппұл сомасы дербес шоттан есептен шығарылды
Есептен шығару бойынша орындаушының лауазымы аты жөні
ШешімніңN, күні
Күні, айы, жылы
Сомасы (мың тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Барлығы:
X
X
X
X
X
Х
Комиссия мүшелерінің қолдары және аты-жөндері лауазымдары қоса көрсетілсін:__________________________________