Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения
Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 25 апреля 2008 года № 560. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 5 июня 2008 года за № 2484. Утратило силу - постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 12 января 2021 года № 4
Сноска. Утратило силу - постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 12.01.2021 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" подпунктом 18) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Государственный список памятников истории и культуры местного значения.
2. Признать утратившими силу некоторые нормативно-правовые акты областных исполнительных органов Восточно-Казахстанской и бывшей Семипалатинской области согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления ВКО акимата от 6.06.2008 N 24 .
Аким области Ж. КАРИБЖАНОВ
Согласовано:
Министр культуры и информации
Республики Казахстан Е. ЕРТЫСБАЕВ
УТВЕРЖДЕН
постановлением
Восточно- Казахстанского
областного акимата
от 25 апреля 2008 года N 560
Государственный список памятников истории и культуры местного значения
Сноска. Список с изменениями, внесенными постановлениями Восточно-Казахстанского областного акимата от 11.09.2014 № 244; от 16.10.2015 № 276; от 31.07.2017 № 195; от 30.01.2020 № 17 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);

Жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облыстық әкімдігінің 2008 жылғы 25 сәуірдегі № 560 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2008 жылғы 5 маусымда № 2484 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2021 жылғы 12 қаңтардағы № 4 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.01.2021 № 4 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27- бабына , "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Шығыс Қазақстан және бұрынғы Семей облыстарының облыстық атқарушы органдарының кейбір нормативтік-құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi. <*>
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ШҚО әкімдігінің 2008 жылғы 6 маусымдағы N 24 қаулысымен.
Облыс әкімі Ж. КӘРІБЖАНОВ
Келісілді:
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
Е. ЕРТІСБАЕВ
Шығыс Қазақстан
облысы әкімдігінің
2008 жылғы 25 сәуірдегі
қаулысымен
БЕКІТІЛДІ
Жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Ескерту. Тізімге өзгерістер енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 11.09.2014 № 244; 16.10.2015 № 276; 31.07.2017 № 195; 30.01.2020 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

N 49°06ʹ19,03ʺ
E 78°32ʹ04,45ʺ
2
Сарыколь, древнетюркские курганы с каменными изваяниями, раннее средневековье
археологии
30 км от села Караул к озеру Сарыколь
3
Текебулак 1 могильник, датировка не установлена
археологии
35 км от села Караул в пойме ручья Текебулак
4
Текебулак 2 могильник, датировка не установлена
археологии
0,6 км к юго-западу от Текебулак 1
5
Текебулак 4 могильник, датировка не установлена
археологии
1 км к северу от Текебулак 1
6
Абенова Ш. дом-музей, 2003 год
градостроительства и архитектуры
село Кундызды
7
Абенова Ш. могила, 2000 год
градостроительства и архитектуры
90 км к югу от села Караул
8
Айпара-аны мазар, 1999 год
градостроительства и архитектуры
15 км к юго-западу от села Караул, на берегу озера Бокеним
9
Актамберды мазар, 1989 год
градостроительства и архитектуры
село Жидебай, сельское кладбище
10
Белибаеву З., герою Советского Союза, памятник 1985 год
градостроительства и архитектуры
село Архат, у дома культуры "Баян", 70 км от села Караул
11
Дамегей, Камилы, Жагыпара могилы, 1987 год
градостроительства и архитектуры
18 км к юго- западу от села Каскабулак
12
Дилды и Айгерим (Аралтобе) могила, 1924 год
градостроительства и архитектуры
20 км к северо- востоку от села Каскабулак
13
"Енлик-Кебек" обелиск ХIV-XV века
градостроительства и архитектуры
25 км от села Каскабулак, по трассе в село Караул
14
Ералы-би мазар, автор М.Жанболатов, 1998 год
градостроительства и архитектуры
15 км от села Каскабулак
15
Жанатаева К. мазар, автор С.Кошкин, 1994 год
градостроительства и архитектуры
село Кокбай, сельское кладбище
16
"Золотой век" Абайского района" памятник 2000 год
градостроительства и архитектуры
село Караул, на площади у акимата
17
Еркежан, жены Абая, сагана начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
23 км к югу от села Караул
18
Камень Каскабулак - место рождения Абая 1845 год, 2000 год
градостроительства и архитектуры
в 3 км к югу от села Каскабулак
19
Кенгирбая-би (Би-ата) мазар, 1825 год
градостроительства и архитектуры
33 км к юго- востоку от села Караул
20
Кенгербаю-би памятник, 1999 год
градостроительства и архитектуры
село Кенгирбай-би, в центре села
21
Кунанбая кажи мечеть, 1994 год
градостроительства и архитектуры
село Караул, улица Молдагалиева, 2
22
Кунанбая колодец, 1900 год
градостроительства и архитектуры
18 км к юго-западу от села Каскабулак
23
Кушикбая могила, 2003 год
градостроительства и архитектуры
56 км к юго-востоку от города Семей
24
Омархана и Нуржамал мазар, 1987 год
градостроительства и архитектуры
17 км к юго-востоку от села Каскабулак
25
Памяти Жанатаева К. медресе, 1994 год
градостроительства и архитектуры
село Кокбай
26
Памятник воинам, павшим в годы Великой отечественной войны, 1975 год
градостроительства и архитектуры
село Караул, площадь Победы
27
Памятник дружбы (Гете, Лермонтов, Абай), 1973 год
градостроительства и архитектуры
село Караул, улица Молдагалиева
28
Русское поселение, 1861 год
градостроительства и архитектуры
15 км к северо-востоку от села Караул
29
Тохтамыш-батыра мазар, 1993 год
градостроительства и архитектуры
13 км от села Караул
30
Шакарима место рождения (мемориальная плита), 2000 год
градостроительства и архитектуры
село Кенбулак, 130 км к югу от села Караул
31
Шакарима колодец, 1931 год
градостроительства и архитектуры
село Мукыр, на окраине села
32
Шакарима музей, 2006 год
градостроительства и архитектуры
село Жидебай
33

N 49°06ʹ19,03ʺ
E 78°32ʹ04,45ʺ
2
Сарыкөл тас мүсінді көне түрік қорғандары, ерте ортағасыр
археология
Қарауыл ауылынан 30 км Сарыкөл көліне қарай
3
Текебұлақ 1 моласы датасы анықталмаған
археология
Қарауыл ауылынан 35 км Текебұлақ бұлағының жағасында
4
Текебұлақ 2 моласы датасы анықталмаған
археология
Текебұлақ 1-ден оңтүстік-батысқа қарай 0,6 км
5
Текебұлақ 4 моласы датасы анықталмаған
археология
Текебұлақ 1-ден солтүстікке қарай 1 км
6
Ш. Әбеновтың мұражай-үйі 2003 жыл
қала құрылысы және сәулет
Құндызды ауылы
7
Ш. Әбеновтың бейіті 2000 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қарауыл ауылынан оңтүстікке қарай 90 км
8
Айпара-ана мазары 1999 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қарауыл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15 км, Бөкенім өзенінің жағасында
9
Ақтамберді мазары 1989 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жидебай ауылы, ауылдық зират
10
Кеңес Одағының батыры З. Белібаевқа ескерткіш 1985 жыл
қала құрылысы және сәулет
Архат ауылы, мәдениет үйінің алдында Қарауыл ауылынан 70 км
11
Дәмөгөй, Кәмила, Жағыпар бейіттері 1987 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 18 км
12
Ділдә мен әйгерім (Аралтөбе) бейіті 1924 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қасқабұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 20 км
13
"Еңлік-Кебек" XIV-XV ғасырлар, құлпытас
қала құрылысы және сәулет
Қасқабұлақ ауылынан 25 км Қарауыл ауылына қарай тас жолдың бойы
14
Ералы би мазары, авторы М. Жанболатов 1998 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қасқабұлақ ауылынан 15 км
15
К. Жанатаев мазары, авторы С. Кошкин 1994 жыл
қала құрылысы және сәулет
Көкбай ауылы, ауылдық зират
16
Абай ауданының Алтын ғасыры"ескерткіш 2000 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қарауыл ауылы, әкімдіктің алдындағы алаңда
17
Абайдың әйелі Еркежан сағанасы XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қарауыл ауылынан оңтүстікке қарай 23 км
18
Қасқабұлақ тасы - Абай туған жер 1845 жыл, 2000 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 3 км
19
Кеңгірбай би (Би-ата) мазары 1825 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қарауыл ауылынан оңтүстік- шығысқа қарай 33 км
20
Кеңгірбай би ескерткіші 1999 жыл
қала құрылысы және сәулет
Кеңгірбай би ауылы, ауылдың ортасында
21
Құнанбай қажы мешіті 1994 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қарауыл ауылы, Молдағалиев көшесі, 2
22
Құнанбай құдығы 1900 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 18 км
23
Күшікбай бейіті 2003 жыл
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 56 км
24
Омархан мен Нұржамал мазары 1987 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 17 км
25
К. Жанатаев құрметіне медресе 1994 жыл
қала құрылысы және сәулет
Көкбай ауылы
26
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлерге арналған ескерткіш 1975 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қарауыл ауылы, Жеңіс алаңы
27
Достық ескерткіші (Гете, Лермонтов, Абайға арналған ) 1973 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қарауыл ауылы, Молдағалиев көшесі
28
Орыс қонысы 1861 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қарауыл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 15 км
29
Тоқтамыш батыр мазары 1993 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қарауыл ауылынан 13 км
30
Шәкәрім туған жер (мемориалдық тақта) 2000 жыл
қала құрылысы және сәулет
Кеңбұлақ ауылы, Қарауыл ауылынан оңтүстікке қарай 130 км
31
Шәкәрім құдығы 1931 жыл
қала құрылысы және сәулет
Мұқыр ауылы, ауылдың шетінде
32
Шәкәрім мұражайы 2006 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жидебай ауылы
33

Шакарима охотничий дом (мемориальная плита), 20-30 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
60 км к юго-западу от села Караул
34
Абая-Шакарима мемориальный комплекс, 1993 год
ансамбль
урочище Жидебай
35
Рода Кунанбаевых некрополь, рубеж XIX-XX веков
ансамбль
18 км к юго-западу от села Каскабулак
Аягозский район
36
Байтобека-кажи мазар, около 1920 года
градостроительства и архитектуры
4 км к югу от села Косагаш (имени Ч.Валиханова)
37
Барак-батыра мазар, XIX век
градостроительства и архитектуры
40 км к северо-западу от города Аягоз
38
Бийбатыра мазар, XIX век
градостроительства и архитектуры
35 км к северо- северо-востоку от города Аягоз
39
Габбасову С. памятник, 1966 год
градостроительства и архитектуры
село Сергиополь, напротив здания школы
40
Даулет-батыра торткулак, XIX век
градостроительства и архитектуры
25 км к северо-востоку от села Оркен
41
Дондагула мазар, начало XIX века
градостроительства и архитектуры
в 18,5 км к западу от поселка Кызылкесек
42
Жалмамбета мазар, XIX век
градостроительства и архитектуры
2,5 км к юго-востоку от села Айгыз (имени Калинина), на правом берегу реки Аягоз
43
Жобалая би мазар, автор Естебай, около 1924-1925 годов
градостроительства и архитектуры
18 км к западу от села Коктал (Маданиет)
44
Жолдыбая мазар, XIX век
градостроительства и архитектуры
45 км к юго- юго-востоку от города Аягоз
45
Курмана-кажи мечети руины, 1860 год
градостроительства и архитектуры
на восточной окраине поселка Куйган
46
Обелиск воинам, павшим в годы Великой отечественной войны, 1985 год
градостроительства и архитектуры
город Аягоз, центральная площадь
47
Православного сельского храма руины, 50-е годы XIX века
градостроительства и архитектуры
село Мамырсу, на территории воинской части
48
Танирбергенова А. могила, 1924 год
градостроительства и архитектуры
село имени Б.Майлина, урочище Аштысу
49
Байкотана некрополь (мазары N 1,2; погребальное сооружение), XIX век
ансамбль
25 км к северо-северо западу от села Малкелды
50
Жалбы некрополь (торткулак; надгробный камень; мавзолей), XIX век
ансамбль
40 км к северо- северо-востоку от города Аягоз
51
Карабулака некрополь (мазары N 1-4), XIX век
ансамбль
35 км от села Оркен
52
Магзума некрополь (ограды N 1,2), XIX век
ансамбль
40 км к северо- северо-востоку от города Аягоз
53
Рода Шахантай-батыра некрополь (мазары N 1-3; мазары Жаманбай- Садырбая, Акпана, Торгая), 1797 годы -XX век
ансамбль
4 км к югу от села Косагаш (им. Ч.Валиханова)
54
Токымбета некрополь (мазары Токымбета, Акымбета, дочери Акымбета, Байназара), XVIII-XIX века
ансамбль
8 км к югу от села Баршатас
Бескарагайский район
55
Кривинка 1 группа курганов, эпоха раннего средневековья
археологии
3 км к северо- северо-востоку от фермы села Кривинка
56
Кривинка 2 группа курганов, вторая половина 1 тысячелетия до нашей эры
археологии
15 км от села Кривинка (по трассе Кривинка-Семиярка по обе стороны)
57
Кривинка 3 поселение, эпоха бронзы
археологии

Шәкәрім аңшылық үйі (мемориалдық тақта) ХХ ғасырдың 20-30 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Қарауыл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 60 км
34
Абай-Шәкәрім мемориалдық кешені 1993 жыл
ансамбль
Жидебай шатқалы
35
Құнанбаевтар әулетінің некрополі ХІХ-ХХ ғасырлар қарсаңы
ансамбль
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 18 км
Аягөз ауданы
36
Байтөбек қажы мазары 1920 жыл шамасы
қала құрылысы және сәулет
Қосағаш (Ш. Уәлиханов атындағы) ауылынан оңтүстікке қарай 4 км
37
Барақ батыр мазары ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Аягөз қаласынан солтүстік-батысқа қарай 40 км
38
Бибатыр мазары ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Аягөз қаласынан солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 35 км
39
С. Ғаббасовқа ескерткіш 1966 жыл
қала құрылысы және сәулет
Сергиополь ауылы мектеп ғимаратының қарсысында
40
Дәулет батыр төртқұлағы ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Өркен ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 25 км
41
Дондағұл мазары ХІХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қызылкесек кентінен батысқа қарай 18,5 км
42
Жалмамбет мазары ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Айғыз (Калинин атындағы) ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,5 км , Аягөз өзенінің оң жағалауында
43
Жобалай би мазары, авторы Естебай, 1924-1925 жылдар шамасы
қала құрылысы және сәулет
Көктал (Мәдениет) ауылынан батысқа қарай 18 км
44
Жолдыбай мазары ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Аягөз қаласынан оңтүстік -оңтүстік-шығысқа қарай 45 км
45
Құрман қажы мешіті үйінділер 1860 жыл
қала құрылысы және сәулет
Құйған кентінің шығыс жақ шетінде
46
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлерге құлпытас 1985 жыл
қала құрылысы және сәулет
Аягөз қаласы, орталық алаң
47
Православиелік ауылдық храмның үйінділері ХІХ ғасырдың 50-ші жылдары
қала құрылысы және сәулет
Мамырсу ауылы, әскери бөлім аумағында
48
Ә. Тәңірбергенов бейіті 1924 жыл
қала құрылысы және сәулет
Б. Майлин атындағы ауыл, Аштысу шатқалы
49
Байқотан некрополі (N1,2 мазарлар; жерлеу құрылысы) ХІХ ғасыр
ансамбль
Малкелді ауылынан солтүстік- солтүстік-батысқа қарай 25 км
50
Жалбы некрополі (төртқұлақ, қамыр тасы, кесене) ХІХ ғасыр
ансамбль
Аягөз қаласынан солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 40 км
51
Қарабұлақ некрополі (N 1-4 мазарлар) ХІХ ғасыр
ансамбль
Өркен ауылынан 35 км
52
Мағзұм некрополі (N 1, 2 қоршаулар) ХІХ ғасыр
ансамбль
Аягөз қаласынан солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 40 км
53
Шахантай батыр әулетінің некрополі (N 1-3 мазарлар; Жаманбай, Садырбай, Ақпан, Торғай мазарлары) 1797 жылдар - ХХ ғасыр
ансамбль
Қосағаш (Ш. Уәлиханов атындағы) ауылынан оңтүстікке қарай 4 км
54
Тоқымбет некрополі (Тоқымбет, Ақымбет, Ақымбет қызының, Байназар мазарлары) XVIII-XIX ғасырлар
ансамбль
Баршатас ауылынан оңтүстікке қарай 8 км
Бесқарағай ауданы
55
Кривинка 1 қорғандар тобы, ерте ортағасырлық дәуір
археология
Кривинка ауылының фермасынан солтүстік -солтүстік-шығысқа қарай 3 км
56
Кривинка 2 қорғандар тобы, біздің эрамызға дейінгі І мыңжылдықтың екінші жартысы
археология
Кривинка ауылынан 15 км (Кривинка- Семиярка тас жолының екі жақ қапталы)
57
Кривинка 3 қонысы қола дәуірі
археология

15 км села Кривинка, восточная окраина Кривинка 2
58
Братская могила партизан, 1919 год
градостроительства и архитектуры
село Большая Владимировка
59
Дикопольского Н.В., милиционера, трагически погибшего на боевом посту, могила 1921 год
градостроительства и архитектуры
восточная окраина села Долонь
60
Место первой крепости города Семипалатинска, постройки, 1718 год
градостроительства и архитектуры
село Старая крепость в 16 км от города Семей
61
Мечеть, середина XIX века
градостроительства и архитектуры
село Акколь
62
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 16.10.2015 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Бородулихинский район
63
Аул 1 поселение дюнное, датировка не установлена
археологии
5 км от станции Аул, у курорта Аул
64
Аул 2 стоянка эпоха бронзы, датировка не установлена
археологии
0,5 км к юго-западу от курорта Аул; в 0,3 км к востоку от трассы Семей-Рубцовск
65
Бель-Агач группа каменных оградок, датировка не установлена
археологии
5 км к востоку от села Бель-Агач
66
Бель-Агач группа курганов, датировка не установлена
археологии
10 км к юго-востоку от села Бель-Агач
67
Дюны 1 стоянка, эпоха бронзы
археологии
79 км от города Семей по трассе Семей-Рубцовск в 0,4 км к югу от указателя 76/77
68
Дюны 2 поселение, датировка не установлена
археологии
8 км к югу от села Красный Аул; в 0,25 км к юго-юго- востоку от указателя 86/28 трассы Семей-Рубцовск
69
Дюны 3 стоянка, эпоха раннего железа
археологии
0,5 к юго-юго- востоку от указателя 84/30 трассы Рубцовск-Семей; 0,8 км к востоку от озера Пресное
70
Дюны 4 стоянка, датировка не установлена
археологии
0,45 км к юго-востоку от указателя 82/82 трассы Рубцовск-Семей
71
Дюны 5 поселение, датировка не установлена
археологии
на 79 км по трассе Семей-Рубцовск от города Семей, в 0,4 км к северо-северо-
востоку от озера Соленое
72
Кондратьевка группа курганов, датировка не установлена
археологии
0,5-1,5 км от села Кондратьевка
73
Кондратьевка 1 могильник, датировка не установлена
археологии
5 км к северо-
северо-востоку от села Кондратьевка
74
Кондратьевка 2 группа курганов, датировка не установлена
археологии
3 км к северо-северо-
востоку от села Кондратьевка; 1,6 км Кондратьевка 1
75
Кондратьевка 3 группа курганов, датировка не установлена
археологии
4 км к северо-
северо-западу от села Кондратьевка
76
Кондратьевка 4 группа курганов средние века, датировка не установлена
археологии
2 км к востоку от села Кондратьевка (по дороге между селами Кондратьевка и Ново-Шульба)
77
Кондратьевка 5 группа курганов, датировка не установлена
археологии
3 км к северо-
северо-востоку от села Кондратьевка, 1 км к северо-
северо-востоку от Кондратьевка 4
78
Кондратьевка 6 группа курганов, IX-Х века
археологии
4 км к юго-юго-
востоку от села Кондратьевка
79
Кондратьевка 7 группа курганов, датировка не установлена
археологии
7 км к юго-юго- западу от села Кондратьевка
80
Кондратьевка 8 группа курганов, раннее железо
археологии
0,4 км юго-
востоку от указателя 7/1 дороги села Кондратьевка
81
Кондратьевка 9 группа курганов, V-III века до нашей эры
археологии
14 км от села Буркотово (по дороге Буркотово
-Ново-Шульба) по обеим сторонам дороги
82
Кондратьевка 10 группа курганов, датировка не установлена
археологии
17 км от села Буркотово по трассе Буркотово
-Ново-Шульба
83
Кондратьевка 11 одиночный курган, средние века
археологии
0,5 км к западу от села Кондратьевка
84
Кондратьевка 12 одиночный курган, датировка не установлена
археологии
3 км к северо-
западу от села Кондратьевка, 0,8 км к юго-
юго-западу от триангуляционного знака ОТП-1661
85
Кондратьевка 13 группа курганов, датировка не установлена
археологии
0,8 км к юго-юго
-западу от Кондратьевка 12
86
Кондратьевка 14 одиночный курган, средние века
археологии
0,5 км к юго-
юго-западу от Кондратьевка 12 у границы Ново-Шульба на западном склоне горки
87
Кондратьевка 15 группа курганов, эпоха раннего железа
археологии
2 км к юго-
западу от Кондратьевка 16
88
Кондратьевка 16 одиночный курган, датировка не установлена
археологии
1,45 км к юго-
юго-западу от Кондратьевка 15, 0,32 км к югу от дороги в село Стеклянка
89
Кондратьевка 17 одиночный курган, эпоха раннего железа
археологии

Кривинка ауылынан 15 км, Кривинка-2 шығыс шеті
58
Партизандардың бауырластар бейіті 1919 жыл
қала құрылысы және сәулет
Большая Владимировка ауылы
59
Жауынгерлік постта қайғылы мерт болған милиционер Н.В. Дикопольскийдің бейіті 1921 жыл
қала құрылысы және сәулет
Долонь ауылының шығыс жақ шеті
60
Семей қаласының алғашқы орны құрылыстар 1718 жыл
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласынан 16 км жердегі Старая крепость ауылы
61
Мешіт ХІХ ғасырдың ортасы
қала құрылысы және сәулет
Ақкөл ауылы
62
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 16.10.2015 № 276 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бородулиха ауданы
63
Ауыл 1 құмдағы қоныс датасы анықталмаған
археология
Ауыл станциясынан 5 км, Ауыл курорты
64
Ауыл 2 тұрақ қола дәуірі датасы анықталмаған
археология
Ауыл курортынан оңтүстік батысқа қарай, 0,5 км, Семей-Рубцовск трассасынан шығысқа қарай 0,3 км
65
Белағаш тас қоршаулар тобы датасы анықталмаған
археология
Белағаш ауылынан шығысқа қарай 5 км
66
Белағаш қорғандар тобы дастасы анықталмаған
археология
Белағаш ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10 км
67
Дюны 1 тұрақ қола дәуірі
археология
Семей-Рубцовск трассасы бойымен Семей қаласынан 79 км, 76/77 көрсеткішінен оңтүстікке қарай 0,4 км
68
Дюны 2 қоныс датасы анықталмаған
археология
Красный ауыл ауылынан оңтүстікке қарай 8 км; Семей-Рубцовск трассасының 86/28 көрсеткішінен оңтүстік- оңтүстік-шығысқа қарай 0,25 км-де
69
Дюны 3 тұрақ ерте темір дәуірі
археология
Семей-Рубцовск трассасының 84/30 көрсеткішінен оңтүстік- оңтүстік-шығысқа қарай 0,5 км; Пресное көлінен шығысқа қарай 0,8 км
70
Дюны 4 тұрақ датасы анықталмаған
археология
Семей-Рубцовск трассасының 82/82 көрсеткішінен оңтүстік-шығысқа қарай 0,45 км
71
Дюны 5 қоныс датасы анықталмаған
археология
Семей қаласынан Семей-Рубцовск трассасының 79 км-де, Соленое көлінен солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 0,4 км-де
72
Кондратьевка қорғандар тобы датасы анықталмаған
археология
Кондратьевка ауылынан 0,5 -1,5 км
73
Кондратьевка 1 мола датасы анықталмаған
археология
Кондратьевка ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 5 км
74
Кондратьевка 2 қорғандар тобы датасы анықталмаған
археология
Кондратьевка ауылынан солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 3 км; Кондратьевка-1-ден 1,6 км
75
Кондратьевка 3 қорғандар тобы датасы анықталмаған
археология
Кондратьевка ауылынан солтүстік -солтүстік-батысқа қарай 4 км
76
Кондратьевка 4 қорғандар тобы орта ғасырлар датасы анықталмаған
археология
Кондратьевка ауылынан шығысқа қарай 2 км (Кондратьевка және Ново-Шульба ауылдары арасындағы жол бойында)
77
Кондратьевка 5 қорғандар тобы датасы анықталмаған
археология
Кондратьевка ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 3 км, Кондратьевка-4-тен солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 1 км
78
Кондратьевка 6 қорғандар тобы ІХ-Х ғасырлар
археология
Кондратьевка ауылынан оңтүстік- оңтүстік-шығысқа қарай 4 км
79
Кондратьевка 7 қорғандар тобы датасы анықталмаған
археология
Кондратьевка ауылынан оңтүстік- оңтүстік-батысқа қарай 7 км
80
Кондратьевка 8 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология
Кондратьевка ауылындағы жолдың 7/1 көрсеткішінен оңтүстік-шығысқа қарай 0,4 км
81
Кондратьевка 9 қорғандар тобы біздің эрамызға дейінгі V-III ғасырлар
археология
Буркотово ауылынан 14 км (Буркотово-Ново-Шульба жолы бойында) жолдың екі қапталымен
82
Кондратьевка 10 қорғандар тобы датасы анықталмаған
археология
Буркотово-Ново-Шульба трассасымен Буркотово ауылынан 17 км
83
Кондратьевка 11 жеке қорған орта ғасырлар
археология
Кондратьевка ауылынан батысқа қарай 0,5 км
84
Кондратьевка 12 жеке қорған датасы анықталмаған
археология
Кондратьевка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км, ОТП-1661 көрсеткішінен оңтүстік -оңтүстік-батысқа қарай 0,8 км
85
Кондратьевка 13 қорғандар тобы датасы анықталмаған
археология
Кондратьевка-12-ден оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 0,8 км
86
Кондратьевка 14 жеке қорған орта ғасырлар
археология
Кондратьевка-12-ден оңтүстік- оңтүстік- батысқа қарай 0,5 км, Ново-Шульба шекарасынан жотаның батыс етегінде
87
Кондратьевка 15 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология
Кондратьевка 16-дан оңтүстік-батысқа қарай 2 км
88
Кондратьевка 16 жеке қорған датасы анықталмаған
археология
Кондратьевка 15-тен оңтүстік- оңтүстік-батысқа қарай 1,45 км, Стеклянка ауылына баратын жолдан оңтүстікке қарай 0,32 км
89
Кондратьевка 17 жеке қорған ерте темір дәуірі
археология

1,2 км к северо-северо-западу от кургана Кондратьевка 15, в 1,5 км к юго-юго-западу от триангуляционного знака (без номера)
90
Кондратьевка 18 курганная группа, средние века
археологии
0,5 км к северо-востоку от Кондратьевка 12
91
Кондратьевка 19 курганная группа, эпоха раннего железа
археологии
1,2 км к северо
-северо-востоку от Кондратьевка 10, 10 км от триангуляционного знака "ОТП- 1661 (Кондратьевка 18)", в 0,6 км к юго-юго-
западу от Кондратьевка 3
92
Кондратьевка 20 курганная группа, средние века
археологии
4,5 км к северо-
северо-западу от села Кондратьевка, 0,7 км к северо-западу от Кондратьевка 19, 1 км к северо-северо-востоку в 10 км от Кондратьевка 18, в стороне от триангуляционного знака "ОПП-1661"
93
Красный Яр 1 курганная группа средние века
археологии
3 км к югу от села Красный Яр
94
Красный Яр 2 курганная группа средние века
археологии
4,5 км к северо-западу от села Красный Яр
95
Красный Яр 3 курганная группа эпоха раннего железа
археологии
1 км к северо-
северо-востоку от триангуляционного знака на горе Круглой
96
Красный Яр 4 одиночный курган средние века
археологии
10 км к юго-
западу от села Красный Яр; 0,35 км к северо-западу от указателя 14/19 по дороге Уба-Форпост-Ново-Шульба
97
Красный Яр 5 курганная группа датировка не установлена
археологии
3 км от села Красный Яр
98
Мангальный одиночный курган средние века
археологии
5,2 км к юго-западу от села Девятка на горе Мангальной
99
Михайличенково одиночный курган, датировка не установлена
археологии
4 км к северо-
северо-западу от села Михайличенково
100
Новая Шульба 1 группа курганов, эпоха раннего железа
археологии
8 км от села Ново-Шульба по трассе
101
Новая Шульба 2 группа курганов, эпоха раннего железа
археологии
1,7 км по проселочной дороге от трассы Семей-Шемонаиха
102
Новая Шульба 3 одиночный курган эпоха раннего железа
археологии
1 км к северо-северо-западу от Новая Шульба 2
103
Новая Шульба 4 одиночный курган, эпоха бронзы
археологии
1 км северо-
северо-востоку от Новая Шульба 3
104
Новая Шульба 5 одиночный курган эпоха раннего железа
археологии
1 км к северо-
северо-востоку от села Ново-
Шульба, 0,1 км к югу от указателя "5Р-144"
105
Новая Шульба 6 стоянка эпоха бронзы
археологии
2 км к юго-
западу от села Ново-Шульба, 0,4 км к югу от трассы Ново-
Шульба-Жерновка
106
Новая Шульба 7 стоянка эпоха поздней бронзы
археологии
1,5 км к юго-
западу от села Ново-Шульба, 0,7 км к юго-
юго-востоку от Ново-Шульба 6

Кондратьевка 15-тен солтүстік- солтүстік-батысқа қарай 1,2 км, триангуляциялық белгіден оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 1,5 км-де (нөмірсіз)
90
Кондратьевка 18 қорғандық тобы орта ғасырлар
археология
Конгдратьевка 12-ден солтүстік-шығысқа қарай 0,5 км
91
Кондратьевка 19 қорғандық тобы ерте темір дәуірі
археология
Кондратьевка 10-нан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 1,2 км, ОТП-1661" триангуляциялық белгісінен 10 км (Кондратьевка -18), Кондратьевка 3-тен оңтүстік- оңтүстік-батысқа қарай 0,6 км
92
Кондратьевка 20 қорғандық тобы орта ғасырлар
археология
Кондратьевка ауылынан солтүстік -солтүстік-батысқа қарай 4,5 км, Кондратьевка 19-дан солтүстік-батысқа қарай 0,7 км , Кондратьевка 18-ден 10 км-де солтүстік -солтүстік-шығысқа қарай 1 км ОПП-1661 триангуляциялық белгісінен шетте
93
Красный Яр 1 қорғандық тобы орта ғасырлар
археология
Красный Яр ауылынан оңтүстікке қарай 3 км
94
Красный Яр 2 қорғандық тобы орта ғасырлар
археология
Красный Яр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4,5 км
95
Красный Яр 3 қорғандық тобы ерте темір дәуірі
археология
Круглая тауындағы триангуляциялық белгіден солтүстік -солтүстік-шығысқа қарай 1 км
96
Красный Яр 4 жеке қорған орта ғасырлар
археология
Красный Яр ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10 км; Уба-Форпост-Ново-Шульба жолының бойымен 14/19 көрсеткішінен солтүстік-батысқа қарай 0,35 км
97
Красный Яр 5 қорғандық тобы датасы анықталмаған
археология
Красный Яр ауылынан 3 км
98
Мангалды жеке қорған орта ғасырлар
археология
Девятка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5,2 км Мангальный тауында
99
Михайличенково жеке қорған датасы анықталмаған
археология
Михайличенково ауылынан солтүстік -солтүстік-батысқа қарай 4 км
100
Новая Шульба 1 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология
Ново-Шульба ауылынан трасса бойымен 8 км
101
Новая Шульба 2 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология
Семей-Шемонаиха трассасынан аралық жол бойымен 1,7 км
102
Новая Шульба 3 жеке қорған ерте темір дәуірі
археология
Ново-Шульба 2-ден солтүстік- солтүстік-батысқа қарай 1 км
103
Новая Шульба 4 жеке қорған қола дәуірі
археология
Новая Шульба 3-тен солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 1 км
104
Новая Шульба 5 жеке қорған ерте темір дәуірі
археология
Ново-Шульба ауылынансолтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 1 км "5Р-144" көрсет-кішінен оңтүстікке қарай 0,1 км
105
Новая Шульба 6 тұрақ қола дәуірі
археология
Ново-Шульба ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 км, Ново-Шульба-Жерновка трассасынан оңтүстікке қарай 0,4 км
106
Новая Шульба 7 тұрақ кейінгі қола дәуірі
археология
Ново-Шульба ауылынаноңтүстік-батысқа қарай 1,5 км, Ново-Шульба 6-дан оңтүстік-оңтүстік- шығысқа қарай 0,7 км

107
Новая Шульба 8 поселение эпоха поздней бронзы
археологии
0,9 км к юго-
западу от старообрядческого кладбища, 0,8 км к югу от трассы Ново-
Шульба-Жерновка
108
Новая Шульба 9 поселение эпоха бронзы
археологии
0,4 км к юго-юго-востоку от старообрядческого кладбища села Ново-Шульба на правом берегу реки Шульбинки
109
Новая Шульба 10 поселение, рубеж эпох бронзы и раннего железа
археологии
1,1 км к юго-
юго-западу от села Ключихи, 2км к юго-
юго-востоку от села Ново-
Шульба, на левом берегу реки Шульбинки
110
Новая Шульба 11 стоянка эпоха бронзы эпоха раннего железа
археологии
0,7 км к юго-юго-востоку от старообрядческого кладбища
111
Переменовка 1 одиночный курган средние века
археологии
2 км к юго-
востоку от села Переменовка
112
Переменовка 2 одиночный курган датировка не установлена
археологии
4 км к юго-
юго-западу от села Переменовка
113
Песчанка 1 курганная группа эпоха раннего железа
археологии
1 км к юго-
юго-западу от села Песчанка, 0,94 км от к юго-юго-западу (курган N 1) указателя "2", 2 км до трассы Семей-Шемонаиха по дороге между селами Песчанка и 2-я Пятилетка
114
Песчанка 2 одиночный курган датировка не установлена
археологии
0,55 км к юго-
юго-востоку от водонапорная башни свинофермы села Песчанка
115
Потапенково 1 одиночный курган средние века
археологии
3 км к юго-
юго-востоку села Потапенково в 0,65 км к югу от трассы Семей-Шемонаиха, на взгорке, под триангуляционным знаком N 0344
116
Потапенково 2 курганная группа раннее железо
археологии
1 км к юго-востоку от кургана Потапенково 1
117
Пьяный Яр 1 группа курганов, IX-X века
археологии
3 км к северо-
северо-западу от села Пьяный Яр, на взгорке
118
Пьяный Яр 2 группа курганов, IX-X века
археологии
1 км к юго-
западу от Пьяный Яр 1 на взгорке, где установлен триангуляционный знак без номера
119
Пьяный Яр 3 одиночный курган средние века
археологии
0,6 км к северо-северо западу от Пьяный Яр 2 на взгорке
120
Пьяный Яр 4 группа курганов средние века
археологии
0,4 км к юго-юго-западу от Пьяный Яр 3
121
Пьяный Яр 5 одиночный курган средние века
археологии
0,35 км к северо-северо-западу от Пьяный Яр 1
122
Пьяный Яр 6 группа курганов средние века
археологии
1,8 км к северо-востоку от Пьяный Яр 1
123
Пьяный Яр 7 группа курганов средние века
археологии
3,5 км к северо-северо-востоку от Пьяный Яр 6 на взгорке

107
Новая Шульба 8 қоныс кейінгі қола дәуірі
археология
ескі дәстүрлік зираттан оңтүстік-батысқа қарай 0,9 км , Ново-Шульба-Жерновка трассасынан оңтүстікке қарай 0,8 км
108
Новая Шульба 9 қоныс қола дәуірі
археология
Ново-Шульба ауылындағы ескі дәстүрлік зираттан оңтүстік- оңтүстік-шығысқа қарай 0,4 км Шульбинка өзенінің оң жағасында
109
Новая Шульба 10 қоныс қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология
Ключиха ауылынан оңтүстік- оңтүстік-батысқа қарай 1,1 км, Ново-Шульба ауылынан оңтүстік- оңтүстік-батысқа қарай 2 км, Шульбинка өзенінің сол жағасында
110
Новая Шульба 11 тұрақ қола дәуірі ерте темір дәуірі
археология
Ескі дәстүрлік зираттан оңтүстік- оңтүстік-шығысқа қарай 0,7 км
111
Переменовка 1 жеке қорған орта ғасырлар
археология
Переменовка ауылынаноңтүстік-шығысқа қарай 2 км
112
Переменовка 2 жеке қорған датасы анықталмаған
археология
Переменовка ауылынан оңтүстік- оңтүстік-батысқа қарай 4 км
113
Песчанка 1 қорғандық тобы ерте темір дәуірі
археология
Песчанка ауылынан оңтүстік- оңтүстік-батысқа қарай 1 км, "2" көрсеткішінен (N 1 қорған) оңтүстік- оңтүстік-батысқа қарай 0,94 км Песчанка ауылы мен 2-ая Пятилетка ауылдары арасындағы жолмен Семей-Шемонаиха трассасына дейін 2 км
114
Песчанка 2 жеке қорған датасы анықталмаған
археология
Песчанка ауылындағы шошқа фермасының су толтырғыш мұнарасынан оңтүстік- оңтүстік-шығысқа қарай 0,55 км
115
Потапенково 1 жеке қорған орта ғасырлар
археология
Потапенково ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 3 км Семей-Шемонаиха трассасынан оңтүстікке қарай 0,65 км-де, N 0344 триангуляциялық белгісінің астыңғы жағындағы төбешікте
116
Потапенково 2 қорғандық тобы ерте темір дәуірі
археология
Потапенково -1 қорғанынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 км
117
Пьяный Яр 1 қорғандар тобы ІХ-Х ғасырлар
археология
Пьяный Яр ауылынан солтүстік- солтүстік-батысқа қарай 3 км, төбешікте
118
Пьяный Яр 2 қорғандар тобы ІХ-Х ғасырлар
археология
Пьяный Яр 1-ден оңтүстік-батысқа қарай 1 км, нөмірсіз триангуляциялық белгі орнатылған төбешікте
119
Пьяный Яр 3 жеке қорған орта ғасырлар
археология
Пьяный Яр 2-ден солтүстік- солтүстік-батысқа қарай 0,6 км, төбешікте
120
Пьяный Яр 4 қорғандар тобы орта ғасырлар
археология
Пьяный Яр 3-тен оңтүстік- оңтүстік-батысқа қарай 0,4 км
121
Пьяный Яр 5 жеке қорған орта ғасырлар
археология
Пьяный Яр 1-ден солтүстік- солтүстік-батысқа қарай 0,35 км
122
Пьяный Яр 6 қорғандар тобы орта ғасырлар
археология
Пьяный Яр 1-ден солтүстік-шығысқа қарай 1,8 км
123
Пьяный Яр 7 қорғандар тобы орта ғасырлар
археология
Пьяный Яр 6-дан солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 3,5 км төбешікте

124
Раево 1 одиночный курган датировка не установлена
археологии
1 км к северо-западу от села Раево
125
Раево 2 одиночный курган датировка не установлена
археологии
1,5 км к северу от села Раево
126
Раздольное 1 курганная группа средние века
археологии
2,5 км к северо-северо-востоку от села Раздольное по проселочной дороге
127
Раздольное 2 курганная группа средние века
археологии
10км к юго-западу от села Андроновка
128
Раздольное 3 курганная группа датировка не установлена
археологии
11 км к юго-западу от села Андроновка
129
Уба-Форпост 1 курганная группа средние века
археологии
1 км к северо-востоку от села Уба-Форпост
130
Уба-Форпост 2 курганная группа средние века
археологии
1,6 км к северо-востоку от села Уба-Форпост
131
Уба-Форпост 3 курганная группа датировка не установлена
археологии
1,5-2 км от зернотока села Уба-Форпост, 1,5 км к северо-западу от группы Красный Яр 1, 9 км к северу от Уба-Форпост 3
132
Уба-Форпост 4 курганная группа датировка не установлена
археологии
3 км к юго-
востоку от села Уба-Форпост
133
Уба-Форпост 5 одиночный курган датировка не установлена
археологии
1,4 км к северо-
северо-западу от кургана Мангального
134
"Воин-победитель" монумент, 1970 год
градостроительства и архитектуры
село Зенковка, между больницей и школой
135
Мемориал воинам, погибшим в годы Великой отечественной войны, авторы Кравчук В.А., Чалых С.С. 1977 год
градостроительства и архитектуры
село Бородулиха, в центральном парке
136
Мемориал воинам, погибшим в годы Великой отечественной войны, Кравчук В.А., Чалых С.С. 1970 год
градостроительства и архитектуры
село Дмитриевка у здания сельской администрации
137
Мемориал воинам, погибшим в годы Великой отечественной войны Кравчук В.А., Чалых С.С. 1988 год
градостроительства и архитектуры
село Коростели, на площади перед домом культуры
Глубоковский район
138
Березовка 1 могильник, эпоха раннего железа
археологии
на северо-
западной окраине села Березовка по дороге из Березовка в село Барашки, 0,2 км от дороги на город Усть-Каменогорск
139
Березовка 2 могильник, эпоха раннего железа
археологии
7 км к юго-западу от села Березовка
140
Березовка-Побока поселение, эпоха бронзы
археологии
6 км к юго-западу от села Березовка
141
Предгорное могильник, эпоха раннего железа
археологии
0,2 км к северо-западу от окраины села Предгорное за кладбищем
142
Уварово 1 курганная группа, датировка не установлена
археологии
1,5 км к юго-востоку от поселка Уварово
143
Уварово 2 курганная группа датировка не установлена
археологии
3,5 км к юго-востоку от поселка Уварово

124
Раево 1 жеке қорған датасы анықталмаған
археология
Раево ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 км
125
Раево 2 жеке қорған датасы анықталмаған
археология
Раево ауылынан солтүстікке қарай 1,5 км
126
Раздольное 1 қорғандық тобы орта ғасырлар
археология
Раздольное ауылынан жол бойымен солтүстік -солтүстік-шығысқа қарай 2,5 км
127
Раздольное 2 қорғандық тобы орта ғасырлар
археология
Андроновка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10 км
128
Раздольное 3 қорғандық тобы датасы анықталмаған
археология
Андроновка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11 км
129
Уба-Форпост 1 қорғандық тобы орта ғасырлар
археология
Уба-Форпост ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1 км
130
Уба-Форпост 2 қорғандық тобы орта ғасырлар
археология
Уба-Форпост ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1,6 км; 0,4 км
131
Уба-Форпост 3 қорғандық тобы датасы анықталмаған
археология
Уба-Форпост ауылының қамбасынан 1,5-2 км, Красный Яр-1 тобынан солтүстік-батысқа қарай 1,5 км, Уба-Форпост-3-тен солтүстікке қарай 9 км
132
Уба-Форпост 4 қорғандық тобы датасы анықталмаған
археология
Уба-Форпост ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
133
Уба-Форпост 5 жеке қорған датасы анықталмаған
археология
Мангальный қорғанынан солтүстік- солтүстік-батысқа қарай 1,4 км
134
Жеңімпаз-жауынгер" монумент 1970 жыл
қала құрылысы және сәулет
Зенковка ауылы, аурухана мен мектептің арасында
135
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған мемориал, авторлары В.А. Кравчук, С.С. Чалых 1977 жыл
қала құрылысы және сәулет
Бородулиха ауылы, орталық саябақта
136
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған мемориал, В.А. Кравчук, С.С. Чалых 1970 жыл
қала құрылысы және сәулет
Дмитриевка ауылы, ауылдық әкімшілік ғимараты алдында
137
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған мемориал, В.А. Кравчук, С.С. Чалых 1988 жыл
қала құрылысы және сәулет
Коростели ауылы, мәдениет үйі алдындағы алаңда
Глубокое ауданы
138
Березовка 1 мола ерте темір дәуірі
археология
Березовкадан Барашкиауылына барар жолда Березовка ауы-лының солтүстік-батыс шетінде, Өскемен қаласына қарай жолдан 2 км
139
Березовка 2 мола ерте темір дәуірі ғасыры
археология
Березовка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7 км
140
Березовка-Побока қоныс қола дәуірі
археология
Березовка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 км
141
Предгорное мола ерте темір дәуірі
археология
Предгорное ауылының шетінен солтүстік-батысқа қарай 0,2 км зираттың артында
142
Уварово 1 қорғандық топ датасы анықталмаған
археология
Уварово ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 км
143
Уварово 2 қорғандық топ датасы анықталмаған
археология
Уварово ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3,5 км

144
Прапорщиково 1 могильник, датировка не установлена
археологии
3км к северо-востоку от села Прапорщиково
145
Быковых, купцов, дом, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
село Предгорное, переулок Школьный
146
Братская могила борцов за Советскую власть, 1920 год
градостроительства и архитектуры
село Предгорное, улица Кирова, 52
147
Шелехову Н.С., герою Советского Союза, памятник, скульптор П.Б.Шишов, архитектор А.А.Миронов, 1968 год
градостроительства и архитектуры
село Уварово, улица Ленина, 20
Жарминский район
148
Жарма 1 одиночный курган, эпоха железа
археологии
6 км к северо-
западу от станции Жарма
149
Жарма 2 могильник, эпоха железа
археологии
6,5 км к северо-западу от поселка Жарма
150
Жарма 3 могильник эпоха железа
археологии
5,5 км к северо-западу от станции Жарма
151
Жарма 4 могильник эпоха бронзы
археологии
75 км к северо-
западу от станции Жарма
152
Жарма 5 группа курганов и менгиры эпоха железа
археологии
9 км к северо-
западу от станции Жарма
153
Караколь 1 могильник эпоха бронзы
археологии
0,4 км к северо-востоку от зимовки Тума
154
Караколь 2 группа оградок, средние века
археологии
1,2 км к северо-
северо-западу от озера Караколь
155
Криуши 1 могильник, датировка не установлена
археологии
2 км к юго-востоку от села Криуши
156
Криуши 2 могильник эпоха железа
археологии
4 км к юго-западу от села Криуши
157
Криуши 3 могильник эпоха железа
археологии
3 км к юго-западу от села Криуши
158
Криуши 4 могильник эпоха железа
археологии
4,5 км к юго-западу от села Криуши
159
Криуши 5 могильник датировка не установлена
археологии
5 км к северо-западу от села Криуши
160
Криуши 6 могильник датировка не установлена
археологии
10 км к северо-западу от села Криуши
161
Криуши 7 группа оградок и одиночный курган эпоха железа
археологии
4,2 км к северу от села Криуши
162
Криуши 8 курган одиночный, датировка не установлена
археологии
7 км к северо-
востоку от села Криуши
163
Криуши 9 одиночный курган и выкладка, датировка не установлена
археологии
13 км к северо-востоку от села Криуши
164
Криуши 10 группа курганов с менгирами
археологии
9 км к северо-востоку от села Криуши
165
Криуши 11 могильник датировка не установлена
археологии
10 км к северо-северо-востоку от села Криуши
166
Криуши 12 могильник датировка не установлена
археологии
4 км к юго-востоку от села Криуши
167
Криуши 13 могильник датировка не установлена
археологии
2 км к юго-востоку от села Криуши
168
Криуши 14 могильник датировка не установлена
археологии
5 км к северо-западу от села Криуши
169
Криуши 15 группа оградок датировка не установлена
археологии

144
Прапорщиково 1 мола датасы анықталмаған
археология
Прапорщиково ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
145
Көпес Быковтардың үйі ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Предгорное ауылы,
Школьный қысқа көшесі
146
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің бауырластар бейіті 1920 жыл
қала ққрылысы және сәулет
Предгорное ауылы,
Киров көшесі, 52
147
Кеңес Одағының батыры Н.С. Шелеховқа ескерткіш, мүсінші П.Б. Шишов, сәулетші А.А. Миронов 1968 жыл
қала құрылысы және сәулет
Уварово ауылы, Ленин көшесі, 20
Жарма ауданы
148
Жарма 1 жеке қорған темір дәуірі
археология
Жарма станциясынан сол-түстік-батысқа қарай 6 км
149
Жарма 2 мола темір дәуірі
археология
Жарма кентінен солтүстік-батысқа қарай 6,5 км
150
Жарма 3 мола темір дәуірі
археология
Жарма станциясынан солтүстік-батысқа қарай 5,5 км
151
Жарма 4 мола қола дәуірі
археология
Жарма станциясынан солтүстік-батысқа қарай 75 км
152
Жарма 5 қорғандар тобы мен менгирлер темір дәуірі
археология
Жарма станциясынан солтүстік-батысқа қарай 9 км
153
Қаракөл 1 мола қола дәуірі
археология
Тұма қыстағынан солтүстік-шығысқа қарай 0,4 км
154
Қаракөл 2 қоршаулар тобы орта ғасырлар
археология
Қаракөл көлінен солтүстік- солтүстік-батысқа қарай 1,2 км
155
Криуши 1 мола датасы анықталмаған
археология
Криуши ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км
156
Криуши 2 мола темір дәуірі
археология
Криуши ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 км
157
Криуши 3 мола темір дәуірі
археология
Криуши ауылынан оңтүстік- батысқа қарай 3 км
158
Криуши 4 мола темір дәуірі
археология
Криуши ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4,5 км
159
Криуши 5 мола датасы анықталмаған
археология
Криуши ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 км
160
Криуши 6 мола датасы анықталмаған
археология
Криуши ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 км
161
Криуши 7 қоршаулар тобы және жеке қорған темір дәуірі
археология
Криуши ауылынан солтүстікке қарай 4,2 км
162
Криуши 8 жеке қорған датасы анықталмаған
археология
Криуши ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7 км
163
Криуши 9 жеке қорған және орнықтыру датасы анықталмаған
археология
Криуши ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 13 км
164
Криуши 10 менгирлермен қорғандар тобы
археология
Криуши ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 9 км
165
Криуши 11 мола датасы анықталмаған
археология
Криуши ауылынан солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 10 км
166
Криуши 12 мола датасы анықталмаған
археология
Криуши ауылынан оңтүстік- шығысқа қарай 4 км
167
Криуши 13 мола датасы анықталмаған
археология
Криуши ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км
168
Криуши 14 мола датасы анықталмаған
археология
Криуши ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 км
169
Криуши 15 қоршаулар тобы датасы анықталмаған
археология

0,15 км к северо-западу от села Криуши
170
Криуши 17 одиночный курган эпоха бронзы
археологии
65 км к северо-востоку от села Криуши
171
Криуши 18 могильник датировка не установлена
археологии
2 км к северо-западу от села Криуши
172
Криуши 19 могильник датировка не установлена
археологии
11 км к северо-востоку от села Криуши
173
Криуши 20 группа курганов эпоха железа
археологии
16 км к северо-северо-западу от села Криуши
174
Нарбота 1 могильник датировка не установлена
археологии
5,5 км к северо-западу от села Жарма
175
Нарбота 2 могильник датировка не установлена
археологии
7,5 км к северо-западу от села Жарма
176
Сакен могильник эпоха бронзы
археологии
у северо-
западного берега озера Караколь, в 5,4 км к северо-
северо-западу от села Криуши
177
Сарбужур 1 могильник эпоха железа
археологии
16 км к северо-
северо-западу от села Криуши
178
Сарбужур 2 могильник эпоха бронзы
археологии
0,25 км к северо-западу от зимовки Тума
179
Тума 1 могильник эпоха бронзы
археологии
0,2 км к северо-западу от зимовки Тума
180
Тума 2 могильник средние века
археологии
0,614 км к северо-северо-
западу от села Криуши
181
Тума 3 могильник эпоха бронзы
археологии
6,5 км к юго-юго
-востоку от зимовки Тума
182
Тума 4 могильник средние века
археологии
1,3 км к юго-
западу от зимовки Тума
183
Тума 5 группа оградок средние века
археологии
0,15 км к юго-
юго-западу от зимовки Тума
184
Алимбетова С., поэта, могила 1956 год
градостроительства и архитектуры
село Енбекши (Михайловка)
185
Боранбай-би мазар, первая половина XVIII века
градостроительства и архитектуры
село Капанбулак, 8 км от станции
186
Байбосынова К. и Киселева Е.Т. надгробный памятник, 1930год
градостроительства и архитектуры
село Георгиевка, сельский парк
187
Дом, где жил П.Г.Карелин, герой Советского Союза 1965 год
градостроительства и архитектуры
Город Чарск, улица Карелина, 8
188
Кобдикову Т. надгробный памятник 1955 год
градостроительства и архитектуры
2 км к югу от города Чарск, мусульманское кладбище
189
Ландышеву И.М. памятник, скульптор Сулейменов Б. 1990 год
градостроительства и архитектуры
село Акжол, на территории школы имени Ландышева
190
Мемориал воинам, погибшим в годы Великой отечественной войны, 70 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Георгиевка, сельский парк
191
Мемориал погибших в годы гражданской войны, 1927 год
градостроительства и архитектуры
село Салкын-тобе (Троицкое), в центре села
192
Монумент воинам, павшим в боях в годы Великой отечественной войны, 70 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Бирлик на площади около школы

Криуши ауылынан солтүстік-батысқа қарай 0,15 км
170
Криуши 17 жеке қорған қола дәуірі
археология
Криуши ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 65 км
171
Криуши 18 мола датасы анықталмаған
археология
Криуши ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 км
172
Криуши 19 мола датасы анықталмаған
археология
Криуши ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 11 км
173
Криуши 20 қорғандар тобы темір дәуірі
археология
Криуши ауылынан солтүстік- солтүстік-батысқа қарай 16 км
174
Нарбота 1 мола датасы анықталмаған
археология
Жарма ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5,5 км
175
Нарбота 2 мола датасы анықталмаған
археология
Жарма ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7,5 км
176
Сакен мола қола дәуірі
археология
Қаракөл көлінің солтүстік-батыс жағалауында, Криуши ауылынан солтүстік -солтүстік-батысқа қарай 5,4 км-де
177
Сарбұжыр 1 мола темір дәуірі
археология
Криуши ауылынан солтүстік- солтүстік-батысқа қарай 16 км
178
Сарбұжыр 2 мола қола дәуірі
археология
Тұма қыстағынан солтүстік-батысқа қарай 0,25 км
179
Тұма 1 мола қола дәуірі
археология
Тұма қыстағынан солтүстік-батысқа қарай 0,2 км
180
Тұма 2 мола орта ғасырлар
археология
Криуши ауылынан солтүстік- солтүстік-батысқа қарай 0,614 км
181
Тұма 3 мола қола дәуірі
археология
Тұма қыстағынан оңтүстік- оңтүстік-шығысқа қарай 6,5 км
182
Тұма 4 мола орта ғасырлар
археология
Тұма қыстағынан оңтүстік-батысқа қарай 1,3 км
183
Тұма 5 қоршаулар тобы орта ғасырлар
археология
Тұма қыстағынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 0,15 км
184
Ақын С. Әлімбетов бейіті 1956 жыл
қала құрылысы және сәулет
Еңбекші (Михайловка)ауылы
185
Боранбай би мазары XVIII ғасырдың бірінші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Қапанбұлақ ауылы, станциядан 8 км
186
К. Байбосынов пен Е.Т. Киселевтің қабіріндегі ескерткіш 1930 жыл
қала құрылысы және сәулет
Георгиевка ауылы, ауылдық саябақ
187
Кеңес Одағының батыры П.Г. Карелин тұрған үй 1965 жыл
қала құрылысы және сәулет
Шар қаласы, Карелин көшесі, 8
188
Т. Көбдіков қабіріндегі ескерткіш 1955 жыл
қала құрылысы және сәулет
Шар қаласынан оңтүстікке қарай 2 км, мұсылмандар зираты
189
И.М. Ландышевке ескерткіш мүсінші Б.Сүлейменов 1990 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақжол ауылы, Ландышев атындағы мектептің аумағында
190
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған мемориал ХХ ғасырдың 70 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Георгиевка ауылы, ауылдық саябақ
191
Азамат соғысы жылдары қаза тапқандардың мемориалы 1927 жыл
қала құрылысы және сәулет
Салқынтөбе (Троицкое) ауылы, ауыл орталығында
192
Ұлы Отан соғысы жылдары ұрыстарда қаза тапқан жауынгерлерге арналған монумент ХХ ғасырдың 70 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Бірлік ауылы мектептің жанындағы алаңда

193
Нарбота-батыру памятник, первая половина XVIII века
градостроительства и архитектуры
3 км от станции Капанбулак (село Жарма)
194
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 16.10.2015 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
195
Рождества Пресвятой Богородицы православный сельский храм конец XIX века
градостроительства и архитектуры
село Георгиевка, в центре села

193
Нарбота батырға ескерткіш ХVIII ғасырдың бірінші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Қапанбұлақ (Жарма ауылы) станциясынан 3 км
194
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 16.10.2015 № 276 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
195
Рождества Пресвятой Богородицы православиелік ауылдық храмы ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Георгиевка ауылы, ауылдың орталығында

196
Сельской школы здание 1902 год
градостроительства и архитектуры
село Каражал, центральная площадь
197
Теряеву П.И. памятник, автор Касенов К., 1975 год
градостроительства и архитектуры
село Жарма, на территории школы имени Теряева
Зайсанский район
198
Балакоз могильник датировка не установлена
археологии
15,5 км к северо-западу от села Сарыолен
199
Карабулак 1 могильник V-III веков до нашей эры
археологии
5,2 км к юго-западу от села Карабулак
200
Карабулак 2 могильник V-III веков до нашей эры
археологии
9,1 км к юго-востоку от села Карабулак
201
Карабулак 3 могильник датировка не устанолвлена
археологии
8 км к юго-западу от села Карабулак
202
Карабулак 4 могильник V-III веков до нашей эры
археологии
7,3 км к юго-юго-востоку от села Карабулак
203
Карабулак 5 могильник V-III веков до нашей эры
археологии
5,5 км к югу от села Карабулак
204
Кенсай могильник эпоха раннего железа
археологии
6,8 км к юго-западу от села Кенсай
205
Окей группа петроглифов неолит
археологии
3 км к северо-западу от села Талды, ущелье Окей-Базы
206
Сарший могильник, III век до нашей эры - III век
археологии
16,4 км к югу от села Кенсай
207
Сарыолен могильник, V-III веков до нашей эры
археологии
4,5 км к юго-востоку от села Сарыолен
208
Абулханова Ж. (Ю.) дом, архитектор Б.Сатбаев, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Манапова, 27
209
Абулханова С. дом, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Ленина, 9
210
Бекчентаева Т., купца, дом архитектор Б.Сатбаев, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Ленина, 11
211
Бекчентаева Т., купца, магазин конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Шаймардана, 16
212
Братская могила борцов за установление Советской власти, 1920-1922 годы
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, центральная площадь перед городским акиматом
213
Братская могила пограничников, 30 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
10 км от села Майкапчагай, пограничный пункт "Майкапчагай" на трассе Зайсан-Урумчи, вдоль дороги
214
Бобкина Б. дом архитектор Б.Сатбаев, 1891-1894 годы
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Желтоксан, 27
215
Габдурасыла, купца, дом конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Шаймардана, 15
216
Городская тюрьма, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Шаймардана, 43
217
Ерзина Х., купца, магазин конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Абая, 69

196
Ауылдық мектеп ғимараты 1902 жыл
қала құрылысы және сәулет
Каражал ауылы, орталық алаң
197
П.И. Теряевке ескерткіш, авторы К.Қасенов 1975 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жарма ауылы, Теряев атындағы мектептің аумағында
Зайсан ауданы
198
Балакөз мола датасы анықталмаған
археология
Сарыөлең ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15,5 км
199
Қарабұлақ 1 мола біздің эрамызға дейінгі V-III ғасырлар
археология
Қарабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5,2 км
200
Қарабұлақ 2 мола біздің эрамызға дейінгі V-III ғасырлар
археология
Қарабұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 9,1 км
201
Қарабұлақ 3 мола датасы анықталмаған
археология
Қарабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8 км
202
Қарабұлақ 4 мола біздің эрамызға дейінгі V-III ғасырлар
археология
Қарабұлақ ауылынан оңтүстік- оңтүстік-шығысқа қарай 7,3 км
203
Қарабұлақ 5 мола біздің эрамызға дейінгі V-III ғасырлар
археология
Қарабұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 5,5 км
204
Кеңсай мола ерте темір дәуірі
археология
Кеңсай ауылынан оңтүстік- батысқа қарай 6,8 км
205
Өкей петроглифтер тобы неолит
археология
Талды ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км өкей-Базы шатқалы
206
Сарши мола біздің эрамызға дейінгі III ғасыр-ІІІ ғасыр
археология
Кеңсай ауылынан оңтүстікке қарай 16,4 км
207
Сарыөлең мола біздің эрамызға дейінгі V-III ғасырлар
археология
Сарыөлең ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4,5 км
208
Ж.(Ю.) Абылхановтың үйі, сәулетші Б.Сәтбаев ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Манапов көшесі, 27
209
С. Абылхановтың үйі ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Ленин көшесі, 9
210
Көпес Т. Бекчентаевтың үйі, сәулетші Б.Сәтбаев ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Ленин көшесі, 11
211
Көпес Т. Бекчентаевтың дүкені ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Шаймардан көшесі, 16
212
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластық бейіті 1920-1922 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, қалалық әкімдік алдындағы орталық алаң
213
Шекарашылардың бауырластық бейіті ХХ ғасырдың 30 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Майқапшағай ауылынан 10 км, Зайсан-Үрімші трасса-сындағы Майқапшағай шекара пункті, жол бойымен
214
Б. Бобкин үйі, сәулетші Б. Сәтбаев 1891-1894 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Желтоқсан көшесі, 27
215
Көпес ғабдырасылдың үйі ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Шаймардан көшесі, 15
216
Қалалық түрме ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Шаймардан көшесі, 43
217
Көпес Х. Ерзиннің дүкені ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Абай көшесі 69

218
Ерзина Х., купца, дом конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Ленина, 19
219
Женское медресе, архитектор Б.Сатбаев конец ХХ века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Ленина, 12
220
Зайсанской таможни здание, в котором останавливался М.Н. Пржевальский во время своего 3-его "Тибетского" путешествия 1868 год
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Богенбая, 4
222
Казаринова А.Ф. дом архитектор Б.Сатбаев конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Кабанбая, 29
223
Манапова С., купца, дом конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Манапова, 22
224
Мергенбаева С. дом архитектор Б.Сатбаев конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Желтоксан, 30
225
Мечеть архитектор Б.Сатбаев 1909 год
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Жеменейская, 21
226
Мужское медресе архитектор Б.Сатбаев конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Касеинова, 23
227
Святого Николая православный храм ("военный" собор), архитектор Б.Сатбаев дом конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, территория погранотряда
228
Семенова, купца, магазин дом конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан улица Кондюрина, 22
229
Собачкина А.В., купца, дом конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Ибраева, 1
230
Сорокина П.Г., золотопромышленника, дом конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Шаймардана, 27
231
Татанова Ж., купца, дом архитектор Б.Сатбаев конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Жангельдина, 54
232
Токсанбаева А. дом конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Малдыбаева, 53
233
Трехклассное приходское училище конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Ибраева, 3
234
Шелкудинова М., купца, дом в котором квартировался поэт С.Торайгыров в 1915-1919 годах конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Жангельдина, 42
Зыряновский район
235
Никольское 2 могильники, рубеж эпох бронзы и раннего железа
археологии
между селом Бородино и селом Кремнюха
236
Таволжанка 1 могильник, эпоха раннего железа
археологии
на границе Зыряновского и Катон-Карагайского районов у рыболовецкого стана реки Таволжанка
237
Таволжанка 2 одиночный курган, эпоха раннего железа
археологии
на правом берегу реки Таволжанки на границе между Зыряновским и Катон-Карагайским районом
238
Хамир медная горная выработка, эпоха бронзы
археологии
2 км к востоку от села Путинцево, на правом берегу реки Хамир

218
Көпес Х. Ерзиннің үйі ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Ленин көшесі, 19
219
Әйелдер медресесі, сәулетші Б. Сәтбаев ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Ленин көшесі, 12
220
Өзінің 3-ші"Тибет" саяхаты кезінде М.Н. Пржевальский тоқтаған Зайсан кеденінің ғимараты 1868 жыл
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Бөгенбай көшесі, 4
221
А.Ф. Казариновтың үйі сәулетші Б.Сәтбаев ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, қабанбай көшесі, 29
222
Көпес С. Манаповтың үйі ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Манапов көшесі, 22
223
С. Мергенбаевтың үйі, сәулетші Б. Сәтбаев ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Желтоқсан көшесі,
30
224
Мешіт сәулетші Б. Сәтбаев 1909 жыл
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Жеменей көшесі, 21
225
Ерлер медресесі сәулетші Б. Сәтбаев ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, қасейінов көшесі, 23
226
Әулие Николай православиелік храмы (әскери"собор), сәулетші Б.Сәтбаев ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, шекара отрядының аумағы
227
Көпес СемҰновтың дүкен үйі ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Кондюрин көшесі, 22
228
Көпес А.В. Собачкиннің үйі ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Ибраев көшесі, 1
229
Алтын өнеркәсіпшісі П.Г. Сорокиннің үйі ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Шаймардан көшесі, 27
230
Көпес Ж. Татановтың үйі сәулетші Б.Сәтбаев ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Жангелдин көшесі, 54
231
А. Тоқсанбаевтың үйі ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан көшесі, Малдыбаев көшесі, 53
232
Үш кластық приходское училищесі ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Ибраев көшесі, 3
233
1915-1919 жылдары ақын С. Торайғыров пәтерде тұрған көпес М.Шелкудиновтың үйі ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Зайсан қаласы, Жангелдин көшесі, 42
Зырян ауданы
234
Никольское 2 молалары қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология
Бородино ауылының және Кремнюха ауылының арасында
235
Таволжанка 1 мола ерте темір дәуірі
археология
Зырян және Катонқарағай аудандарының шекарасында Таволжанка өзенінің балықшыларының тұрағы жанында
236
Таволжанка 2 жеке қорған ерте темір дәуірі
археология
Таволжанка өзенінің оң жағасында Зырян және Катонқарағай аудандарының шекарасында
237
Хамир жезді тау әзірлемесі қола дәуірі
археология
Путинцево ауылынан шығысқа қарай 2 км, Хамир өзенінің оң жағасында
238
"Горняк" мәдениет ұйі ХХ ғасырдың 50 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Зырян қаласы, Садовая көшесі, 1

239
"Горняк" дом культуры, 50 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
город Зыряновск, улица Садовая, 1
240
Братская могила борцов за установление Советской власти, 1920 год
градостроительства и архитектуры
город Зыряновск, центральный парк
241
Братская могила борцов за установление Советской власти, 1920-1930 годы
градостроительства и архитектуры
город Серебрянск, улица Ленина
242
Братская могила борцов за установление Советской власти, 1930 год
градостроительства и архитектуры
село Снегирево, на территории школы
243
Ленину В.И. памятник, скульптор Попов А., архитектор Артамонов В., 1962 год
градостроительства и архитектуры
город Зыряновск, площадь имени Ленина
244
Мемориал славы воинов, погибших в годы Великой Отечественной войны, 70 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
город Зыряновск, в центральном парке
245
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 30.01.2020 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
246
Обелиск на месте казни Малея, руководителя подпольной организации, 1919 год
градостроительства и архитектуры
село Шумовское, на въезде в село
247
Памятник Питерским коммунарам, 60 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Снегирево вдоль трассы Зыряновск-Усть-Каменогорск
248
Чапаева В.И. бюст, 1968 год
градостроительства и архитектуры
село Чапаево, на территории профессиональной школы N 21
Катон-Карагайский район
249
Берель могильник, эпоха бронзы
археологии
7 км к юго-западу от села Берел
250
Большенарымское 1 группа курганов, эпоха раннего железа
археологии
4 км к северо-
востоку от села Большенарымское
251
Большенарымское 2 группа курганов эпоха раннего железа
археологии
2 км к северо-
востоку от села Большенарымское
252
Жулдыз 1 группа курганов эпоха раннего железа
археологии
1,9 км к востоку от села Жулдыз
253
Жулдыз 2 группа курганов XX-IX веков до нашей эры
археологии

239
Кеңес ұкіметін орнату ұшін кұрескендердің бауырластық бейіті 1920 жыл
қала құрылысы және сәулет
Зырян қаласы, орталық саябақ
240
Кеңес ұкіметін орнату ұшін кұрескендердің бауырластық бейіті 1920-1930 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Серебрянск қаласы, Ленин көшесі
241
Кеңес ұкіметін орнату ұшін кұрескендердің бауырластық бейіті 1930 жыл
қала құрылысы және сәулет
Снегирево ауылы, мектеп аумағында
242
В.И. Ленинге ескерткіш мұсінші А. Попов, сәулетші В. Артамонов 1962 жыл
қала құрылысы және сәулет
Зырян қаласы , Ленин атындағы алаң
243
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлердің даңқ мемориалы ХХ ғасырдың 70 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Зырян қаласы, орталық саябақта
244
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 30.01.2020 № 17 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
245
Астыртын ұйым жетекшісі Малея жазаланған жердегі құлпытас 1919 жыл
қала құрылысы және сәулет
Шумовское ауылы, ауылға кіре берісте
246
Питер Коммунарларына ескерткіш ХХ ғасырдың 60 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Снегирево ауылы Зырян-Өскемен трассасының бойында
247
В.И. Чапаевтың бюсті 1968 жыл
қала құрылысы және сәулет
Чапаево ауылы, N 21 кәсіптік мектептің аумағында
Катонқарағай ауданы
248
Берел мола қола дәуірі
археология
Берел ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7 км
249
Большенарым 1 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология
Большенарым ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 км
250
Большенарым 2 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология
Большенарым ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 км
251
Жұлдыз 1 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология
Жұлдыз ауылынан шығысқа қарай 1,9 км
252
Жұлдыз 2 қорғандар тобы біздің эрамызға дейінгі ХХ-ІХ ғасырлар
археология

2,9 км к востоку от села Жулдыз, 4 км к юго-западу от села Юбилейное, 3-3,5 км к юго-востоку от села Ново-Березовка
254
Жулдыз 3 могильник XX-IX веков до нашей эры
археологии
3,5 км от села Жулдыз по дороге в села Ново-Березовку
255
Майемер группа курганов IX-VIII веков до нашей эры
археологии
окрестности села Майемер
256
Майемер могильник IX-VIII веков до нашей эры
археологии
к востоку от села Майемер
257
Уштобе группа курганов XX-IX веков до нашей эры
археологии

Жұлдыз ауылынан шығысқа қарай 2,9 км, Юбилейное ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 км, Ново-Березовка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3-3,5 км
253
Жұлдыз 3 мола біздің эрамызға дейінгі ХХ-ІХ ғасырлар
археология
Жұлдыз ауылынан Ново-Березовка ауылына қарай жол бойымен 3,5 км
254
Майемер қорғандар тобы біздің эрамызға дейінгі IX-VIII ғасырлар
археология
Майемер ауылының айналасы
255
Майемер мола біздің эрамызға дейінгі IX-VIII ғасырлар
археология
Майемер ауылынан шығысқа қарай
256
Үштөбе қорғандар тобы біздің эрамызға дейінгі ХХ-ІХ ғасырлар
археология

0,1 км к северу от села Уштобе
258
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 16.10.2015 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
259
Бокея О., писателя, дом-музей 40 годы ХХ века
градостроительство и архитектура
село Чингистай, на южной окраине
260
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 16.10.2015 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
261
Бокея О. бюст, 2000 год
градостроительства и архитектуры
село Чингистай, на южной окраине у дома-музея
262
Братская могила борцов за советскую власть 1919 год
градостроительства и архитектуры
1 км к северу от села Большенарымское

Үштөбе ауылынан солтүстікке қарай 0,1 км
257
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 16.10.2015 № 276 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
258
Жазушы О. Бөкейдің мұражай-үйі ХХ ғасырдың 40 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Шыңғыстай ауылы, оңтүстік шетте
259
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 16.10.2015 № 276 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
260
О. Бөкейдің бюсті 2000 жыл
қала құрылысы және сәулет
Шыңғыстай ауылы, мұражай-үйдің оңтүстік шетінде
261
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің бауырластық бейіті 1919 жыл
қала құрылысы және сәулет
Большенарым ауылынан солтүстікке қарай 1 км
262
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 30.01.2020 № 17 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

263
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 30.01.2020 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
264
Братская могила борцов за советскую власть, 1920 год
градостроительства и архитектуры
село Коробиха, во дворе школы
265
Братская могила борцов за советскую власть, 1920 год
градостроительства и архитектуры
12 км к западу от села Сенное, "Пихтовый пригор"
266
Братская могила воинов-пограничников, павших при защите государственной границы, 1931-1945 годы
градостроительства и архитектуры
село Урыль, возле здания комендатуры 3/93
267
Кусметова А., полного кавалера орденов Славы, бюст, 70 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Коктерек, в центре села
268
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 30.01.2020 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

263
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің бауырластық бейіті 1920 жыл
қала құрылысы және сәулет
Коробиха ауылы, мектептің ауласында
264
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің бауырластық зираты 1920 жыл
қала құрылысы және сәулет
Сенное ауылынан батысқа қарай 12 км, Пихтовый пригор"
265
Мемлекеттік шекараны қорғау кезінде қаза тапқан жауынгер шекарашылардың бауырластық бейіті 1931-1945 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Өрел ауылы, 3/93 комендатура ғимаратының жанында
266
Даңқ ордендерінің толық кавалері А. құсметовтың бюсті ХХ ғасырдың 70 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Көктерек ауылы, ауылдың орталығында
267
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 30.01.2020 № 17 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
268
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлерге арналған "қаралы ана" мемориалы 1978 жыл
қала құрылысы және сәулет
Большенарым ауылы ауылдық саябақта

269
"Скорбящая мать" мемориал воинам, погибшим в годы Великой отечественной войны, 1978 год
градостроительства и архитектуры
село Большенарымское в сельском парке
270
Чазову А.А., политруку заставы "Чиндагатуй", погибшему при охране государственной границы надгробный памятник 1930 год
градостроительства и архитектуры
40 км к востоку от села Аршаты, пограничная застава Чиндагатуй
Кокпектинский район
271
Еспе могильник эпоха раннего железа
археологии
5 км от села Белое
272
Кокпекты 1 группа курганов, эпоха раннего железа
археологии
3 км к юго-
востоку от села Кокпекты по трассе на Зайсан
273
Кокпекты 2 могильник эпоха раннего железа
археологии
8 км к востоку от села Кокпекты по трассе на Зайсан
274
Кокпекты 3 группа петроглифов неолит
археологии
у села Кокпекты
275
Малороссийка 1 группа курганов средние века
археологии
восточная окраина села Малороссийка
276
Мариногорка 1 группа курганов эпоха раннего железа
археологии
3 км к юго-востоку от села Мариногорка
277
Мариногорка 2 группа курганов эпоха раннего железа
археологии
5 км к юго-востоку от села Мариногорка

269
"Чындағатұй" заставасының мемлекеттік шекараны қорғау кезінде қаза тапқан политругы А.А. Чазовтың қабіріндегі ескерткіш 1930 жыл
қала құрылысы және сәулет
Аршаты ауылынан шығысқа қарай 40 км, Шындағұтай шекара заставасы
Көкпекті ауданы
270
Еспе мола ерте темір дәуірі
археология
Белое ауылынан 5 км
271
Көкпекті 1 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология
Көкпекты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км Зайсан трассасы бойында
272
Көкпекті 2 мола ерте темір дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан шығысқа қарай 8 км, Зайсан трассасы бойында
273
Көкпекті 3 петроглифтер тобы неолит
археология
Көкпекті ауылының жанында
274
Малороссийка 1 қорғандар тобы орта гасырлар
археология
Малороссийка ауылының шығыс шеті
275
Мариногорка 1 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология
Мариногорка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
276
Мариногорка 2 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология
Мариногорка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 км
277
Песчанка 1 жеке тас қорған датасы анықталмаған
археология
Песчанка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 км

278
Песчанка 1 одиночный каменный курган датировка не установлена
археологии
3 км к юго-западу от села Песчанка
279
Песчанка 1 группа каменных курганов датировка не установлена
археологии
6 км от села Песчанка, у рудника Чудак
280
Песчанка 2 одиночный каменный курган датировка не установлена
археологии
село Песчанка, южная окраина
281
Песчанка 3 группа каменных курганов датировка не установлена
археологии
2 км к юго-западу от села Песчанка

278
Песчанка 1 тас қорғандар тобы датасы анықталмаған
археология
Песчанка ауылынан 6 км, Чудак кенішінің жанында
279
Песчанка 2 жеке тас қорған датасы анықталмаған
археология
Песчанка ауылы, оңтүстік шеті
280
Песчанка 3 тас қорғандар тобы датасы анықталмаған
археология
Песчанка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 км
281
Үлкен Бөкен 2 мола датасы анықталмаған
археология
Үлкен Бөкен ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 км

282
Улкен-Бокен 2 могильник, датировка не установлена
археологии
5 км к северо-востоку от села Улкен-Бокен
283
Чистый Яр одиночный курган, датировка не установлена
археологии
1,5 км к востоку от села Новотимофеевка у бывшего села Чистый Яр
284
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 16.10.2015 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

282
Чистый Яр жеке қорған датасы анықталмаған
археология
Новотимофеевка ауылынан шығысқа қарай 1,5 км бұрынғы Чистый Яр ауылының жолында
283
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 16.10.2015 № 276 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
284
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 30.01.2020 № 17 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

285
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 30.01.2020 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
286
Аухадиеву К. герою Советского Союза памятник, датировка не установлена
градостроительства и архитектуры
село Теректы, напротив школы имени Аухадиева
287
Иманову А. памятник датировка не установлена
градостроительства и архитектуры
село Кокжыра, на территории школы
288
Константинова С. героя Советского Союза могила датировка не установлена
градостроительства и архитектуры
село Улкен-Бокен, в парке
289
Мемориал Славы воинам-интернационалистам 90 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Кокпекты напротив военкомата
290
Мемориал Славы Героям Советского Союза и Социалистического труда - уроженцам района датировка не установлена
градостроительства и архитектуры
село Кокпекты, улица Абая аллея, напротив дома дружбы имени Раева
291
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 16.10.2015 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город Курчатов
292
Курчатову И.В., академику, основателю города, памятник 70 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
Перед зданием городской администрации
Курчумский район
293
Алексеевка 1 могильник эпоха раннего железа
археологии
3 км к юго-западу от села Теректы
294
Алексеевка 2 могильник эпоха раннего железа
археологии
4 км к юго-западу от села Теректы
295
Алексеевка 3 могильник раннее средневековье
археологии
6 км к юго-западу от села Теректы
296
Алексеевка 4 могильник эпоха раннего железа
археологии
5 км к юго-
западу от села Теректы
297
Аркаул 1 могильник эпоха раннего железа
археологии
13 км к юго-востоку от села Курчум
298
Аркаул 2 могильник эпоха бронзы
археологии
13 км к югу от с села Раздольное
299
Аркаул 3 могильник эпоха раннего железа
археологии
18 км к юго-востоку от села Раздольное
300
Аркаул 4 могильник эпоха раннего железа
археологии
16,5 км к юго-востоку от села Раздольное
301
Аркаул 5 могильник раннее средневековье
археологии
12 км к юго-юго-западу от села Раздольное
302
Аркаул 6 могильник рубеж эпох раннего железа и раннего средневековья
археологии
12 км к юго-юго-востоку от села Раздольное
303
Аркаул 7 могильник XIII-XVI века
археологии
12 км к юго-западу от села Раздольное
304
Аркаул 8 могильник раннее средневековье
археологии
11 км к югу от села Раздольное
305
Аркаул 9 могильник эпоха бронзы
археологии
12 км к юго-востоку от села Раздольное
306
Аркаул 10 могильник ранее средневековье
археологии
10 км к югу от села Раздольное

285
Кеңес Одағының батыры К. Аухадиевке ескерткіш датасы анықталмаған
қала құрылысы және сәулет
Теректі ауылы, Аухадиев атындағы мектептің қарсысында
286
А. Имановқа ескерткіш датасы анықталмаған
қала құрылысы және сәулет
Көкжыра ауылы, мектеп аумағында
287
Кеңес Одағының батыры С. Константиновтың бейіті датасы анықталмаған
қала құрылысы және сәулет
Үлкен Бөкен ауылы, саябақта
288
Интернационалист-жауынгерлерге арналған Даңқ мемориалы ХХ ғасырдың 90 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Көкпекті ауылы әскери комиссариаттың қарсысында
289
Ауданда туған Кеңес Одағының батырлары мен Социалистік еңбек ерлеріне арналған Даңқ мемориалы
қала құрылысы және сәулет
Көкпекті ауылы, Абай көшесі аллеясы, Раев атындағы достық үйінің қарсысында
290
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 16.10.2015 № 276 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Курчатов қаласы
291
Қаланың негізін қалаушы академик И.В Курчатовқа ескерткіш ХІХ ғасырдың 70 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Қалалық әкімшілік ғимаратының алдында
Күршім ауданы
292
Алексеевка 1 мола ерте темір дәуірі
археология
Теректі ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 км
293
Алексеевка 2 мола ерте темір дәуірі
археология
Теректі ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 км
294
Алексеевка 3 мола ерте ортағасыр
археология
Теректі ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 км
295
Алексеевка 4 мола ерте темір дәуірі
археология
Теректі ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 км
296
Арқауыл 1 мола ерте темір дәуірі
археология
Күршім ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 13 км
297
Арқауыл 2 мола қола дәуірі
археология
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 13 км
298
Арқауыл 3 мола ерте темір дәуірі
археология
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 18 км
299
Арқауыл 4 мола ерте темір дәуірі
археология
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 16,5 км
300
Арқауыл 5 мола ерте ортағасыр
археология
Раздольное ауылынан оңтүстік- оңтүстік-батысқа қарай 12 км
301
Арқауыл 6 мола ерте темір және ерте ортағасыр дәуірлерінің қарсаңы
археология
Раздольное ауылынан оңтүстік- оңтүстік-шығысқа қарай 12 км
302
Арқауыл 7 мола XIII-XVI ғасырлар
археология
Раздольное ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12 км
303
Арқауыл 8 мола ерте ортағасыр
археология
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 11 км
304
Арқауыл 9 мола қола дәуірі
археология
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 км
305
Арқауыл 10 мола ерте ортағасыр
археология
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 10 км
306
Арқауыл 11 мола XIII-XVI ғасырлар
археология
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 12 км

307
Аркаул 11 могильник XIII-XVI века
археологии
12 км к югу от села Раздольное
308
Аркаул 12 могильник эпоха раннего железа
археологии
6 км к югу от села Раздольное
309
Аркаул 13 могильник эпоха раннего железа
археологии
11 км к югу от села Раздольное
310
Аркаул 14 могильник эпоха раннего железа
археологии
25 км к югу от села Раздольное
311
Аркаул 15 могильник эпоха раннего железа
археологии
25 км к юго-
юго-востоку от села Раздольное
312
Аркаул 16 группа курганов XIII-XVI века
археологии
22 км к юго-востоку от села Раздольное
313
Аркаул 17 могильник эпоха раннего железа
археологии
25 км к юго-востоку от села Раздольное
314
Аркаул 18 могильник эпоха раннего железа
археологии
20 км к югу от села Раздольное
315
Аркаул 19 могильник эпоха бронзы
археологии
12 км к югу от села Раздольное
316
Аулие 1 могильник эпоха раннего железа
археологии
29 км к юго-востоку от села Раздольное
317
Аулие 2 могильник эпоха раннего железа
археологии
30 км к юго-востоку от села Раздольно
318
Бобровка 1 могильник раннее средневековье
археологии
южная окраина села Тоскайын
319
Бобровка 2 могильник раннее средневековье
археологии
2 км к востоку от села Тоскайын
320
Булгар-Табыты 1 могильник эпоха раннего железа
археологии
1,8 км к юго-
западу от села Булгар-Табыты
321
Булгар-Табыты 2 могильник II тысячелетие до нашей эры - VIII век
археологии
6 км к юго-
западу от села Булгар-Табыты
322
Булгар-Табыты 3 могильник раннее средневековье
археологии
5 км к юго-
западу от села Булгар-Табыты
323
Булгар-Табыты 4 могильник рубеж эпох раннего железа и раннего средневековья
археологии
2 км к юго-
западу от села Булгар-Табыты
324
Булгар-Табыты 5 могильник рубеж эпох раннего железа и раннего средневековья
археологии
1 км к юго-
западу от села Булгар-Табыты
325
Булгар-Табыты 6 могильник II тысячелетие до нашей эры - I тысячелетие
археологии
западная окраина села Булгар-Табыты
326
Булгар-Табыты 7 могильник II тысячелетие до нашей эры - I тысячелетие
археологии
2,5 км к востоку от села Булгар-Табыты
327
Бурабай 1 могильник эпоха раннего железа
археологии
2,5 км к северо-востоку от села Бурабай
328
Бурабай 2 могильник эпоха раннего железа
археологии
юго-западная окраина села Бурабай
329
Енбек 1 могильник раннее средневековье
археологии
8 км к северо-
северо-востоку от села Каратогай
330
Енбек 2 могильник эпоха бронзы
археологии
1 км к востоку от села Енбек
331
Енбек 3 могильник раннее средневековье
археологии
1,5 км к северо-западу от села Енбек
332
Енбек 4 могильник раннее средневековье
археологии
0,5 км к юго-западу от села Енбек

307
Арқауыл 12 мола ерте темір дәуірі
археология
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 6 км
308
Арқауыл 13 мола ерте темір дәуірі
археология
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 11 км
309
Арқауыл 14 мола ерте темір дәуірі
археология
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 25 км
310
Арқауыл 15 мола ерте темір дәуірі
археология
Раздольное ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 25 км
311
Арқауыл 16 қорғандар тобы XIII-XVI ғасырлар
археология
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 22 км
312
Арқауыл 17 мола ерте темір дәуірі
археология
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 25 км
313
Арқауыл 18 мола ерте темір дәуірі
археология
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 20 км
314
Арқауыл 19 мола қола дәуірі
археология
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 12 км
315
Әулие 1 мола ерте темір дәуірі
археология
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 29 км
316
Әулие 2 мола ерте темір дәуірі
археология
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 30 км
317
Бобровка 1 мола ерте ортағасыр
археология
Тосқайын ауылының оңтүстік шеті
318
Бобровка 2 мола ерте ортағасыр
археология
Тосқайын ауылынан шығысқа қарай 2 км
319
Бұлғар Табыты 1 мола ерте темір дәуірі
археология
Бұлғар Табыты ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1,8 км
320
Бұлғар Табыты 2 мола біздің эрамызға дейінгі II мыңжылдық - VIII ғасыр
археология
Бұлғар Табыты ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 км
321
Бұлғар Табыты 3 мола ерте ортағасыр
археология
Бұлғар Табыты ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 км
322
Бұлғар Табыты 4 мола ерте темір және ерте ортағасыр дәуірлерінің қарсаңы
археология
Бұлғар Табыты ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 км
323
Бұлғар Табыты 5 мола ерте темір және ерте ортағасыр дәуірлерінің қарсаңы
археология
Бұлғар Табыты ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 км
324
Бұлғар Табыты 6 мола біздің эрамызға дейінгі II мыңжылдық - I мыңжылдық
археология
Бұлғар Табыты ауылының батыс шеті
325
Бұлғар Табыты 7 мола біздің эрамызға дейінгі II мыңжылдық - I мыңжылдық
археология
Бұлғар Табыты ауылынан шығысқа қарай 2,5 км
326
Бурабай 1 мола ерте темір дәуірі
археология
Бурабай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2,5 км
327
Бурабай 2 мола ерте темір дәуірі
археология
Бурабай ауылынан оңтүстік-батыс шеті
328
Еңбек 1 мола ерте ортағасыр
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 8 км
329
Еңбек 2 мола қола дәуірі
археология
Еңбек ауылынан шығысқа қарай 1 км
330
Еңбек 3 мола ерте ортағасыр
археология
Еңбек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1,5 км
331
Еңбек 4 мола ерте ортағасыр
археология
Еңбек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 0,5 км
332
Еңбек 5 мола ерте темір дәуірі
археология
Еңбек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 0,8 км

333
Енбек 5 могильник эпоха раннего железа
археологии
0,8 км к северо-западу от села Енбек
334
Енбек 6 могильник эпоха бронзы
археологии
1 км к северо-западу от села Енбек
335
Енбек 7 могильник эпоха бронзы
археологии
3 км к юго-западу от села Енбек
336
Енбек 8 могильник эпоха бронзы
археологии
1 км к востоку от села Енбек
337
Енбек 9 могильник эпоха бронзы
археологии
5 км к северо-востоку от села Каратогай
338
Енбек 10 могильник эпоха бронзы
археологии
8,5 км к северо-северо-востоку от села Каратогай
339
Енбек 11 могильник эпоха бронзы
археологии
1 км к северо-востоку от села Енбек
340
Енбек 12 могильник II тысячелетие до нашей эры - VIII век
археологии
6,5 км к северо-востоку от села Каратогай
341
Енбек 13 могильник эпоха бронзы
археологии
7,5 км к северо-востоку от села Каратогай
342
Жанааул 1 могильник раннее средневековье
археологии
3 км к северу села Жанааул
343
Жанааул 2 могильник раннее средневековье
археологии
4 км к северо-востоку от села Жанааул
344
Жанааул 3 могильник эпоха раннего железа
археологии
3,5 км к северо-востоку от села Жанааул
345
Жанааул 4 могильник раннее средневековье
археологии
3,5 км к северо-западу от села Жанааул
346
Жылытау 1 могильник IV-VIII веков
археологии
1 км к северо-западу от села Жылытау
347
Жылытау 2 могильник эпоха раннего железа
археологии
3 км к юго-востоку от села Жылытау
348
Жылытау 3 могильник раннее средневековье
археологии
2,5 км к юго-западу от села Жылытау
349
Жылытау 4 могильник эпоха раннего железа
археологии
2 км к юго-востоку от села Жылытау
350
Жылытау 5 могильник рубеж эпох бронзы и раннего железа
археологии
2,5 км к юго-востоку от села Жылытау
351
Жылытау 6 могильник раннее средневековье
археологии
2 км к юго-востоку от села Жылытау
352
Жылытау 7 одиночный курган эпоха раннего железа
археологии
3 км к юго-востоку от села Жылытау
353
Жылытау 8 могильник раннее средневековье
археологии
5 км к востоку от села Жылытау
353
Жылытау 9 могильник эпоха бронзы
археологии
4 км к северо-востоку от села Жылытау
355
Жылытау 10 могильник рубеж эпох бронзы и раннего железа
археологии
2,5 км к востоку от села Жылытау
356
Жылытау 11 могильник эпоха раннего железа
археологии
2,5 км к юго-востоку от села Жылытау
357
Жылытау 12 могильник раннее средневековье
археологии
0,25 км к востоку от села Жылытау
358
Жылытау 13 могильник I тысячелетие до нашей эры - VIII век
археологии
3 км к северо-востоку от села Жылытау
359
Жылытау 14 могильник рубеж эпох бронзы и раннего железа
археологии
3,5 км к востоку от села Жылытау
360
Жылытау 15 могильник раннее средневековье
археологии
4,5 км к востоку от села Жылытау

333
Еңбек 6 мола қола дәуірі
археология
Еңбек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 км
334
Еңбек 7 мола қола дәуірі
археология
Еңбек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 км
335
Еңбек 8 мола қола дәуірі
археология
1 Еңбек ауылынан шығысқа қарай 1 км
336
Еңбек 9 мола қола дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 км
337
Еңбек 10 мола қола дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 8,5 км
338
Еңбек 11 мола қола дәуірі
археология
Еңбек ауылынан солтүстік- шығысқа қарай 1 км
339
Еңбек 12 мола біздің эрамызға дейінгі II мыңжылдық - VIII ғасыр
археология
Қаратоғай ауылынан сол-түстік-шығысқа қарай 6,5 км
340
Еңбек 13 мола қола дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7,5 км
341
Жаңаауыл 1 мола ерте ортағасыр
археология
Жаңаауыл ауылынан солтүстікке қарай 3 км
342
Жаңаауыл 2 мола ерте ортағасыр
археология
Жаңаауыл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 км
343
Жаңаауыл 3 мола ерте темір дәуірі
археология
Жаңаауыл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3,5 км
344
Жаңаауыл 4 мола ерте ортағасыр
археология
Жаңаауыл ауылынан сол-түстік-батысқа қарай 3,5 км
345
Жылытау 1 мола IV-VIII ғасырлар
археология
Жылытау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 км
346
Жылытау 2 мола ерте темір дәуірі
археология
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
347
Жылытау 3 мола ерте ортағасыр
археология
Жылытау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2,5 км
348
Жылытау 4 мола ерте темір дәуірі
археология
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км
349
Жылытау 5 мола қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,5 км
350
Жылытау 6 мола ерте ортағасыр
археология
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км
351
Жылытау 7 жеке қорған ерте темір дәуірі
археология
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
352
Жылытау 8 мола ерте ортағасыр
археология
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 5 км
353
Жылытау 9 мола қола дәуірі
археология
Жылытау ауылынан сол-түстік-шығысқа қарай 4 км
354
Жылытау 10 мола қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 2,5 км
355
Жылытау 11 мола ерте темір дәуірі
археология
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,5 км
356
Жылытау 12 мола ерте ортағасыр
археология
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 0,25 км
357
Жылытау 13 мола біздің эрамызға дейінгі I мыңжылдық - VIII ғасыр
археология
Жылытау ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
358
Жылытау 14 мола қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 3,5 км
359
Жылытау 15 мола ерте ортағасыр
археология
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 4,5 км
360
Жылытау 16 мұртты" жеке қорған III- V ғасырлар
археология
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 6 км

361
Жылытау 16 одиночный курган "с усами" III-V века
археологии
6 км к востоку от села Жылытау
362
Жылытау 17 могильник II тысячелетие до нашей эры - VIII век
археологии
2 км к северо-востоку от села Жылытау
363
Калгуты 1 могильник эпоха раннего железа
археологии
2,5 км к северу от села Каратогай
364
Калгуты 2 могильник эпоха раннего железа
археологии
3,5 км к северо-востоку от села Каратогай
365
Калгуты 3 могильник эпоха раннего железа
археологии
4 км к северо-востоку от села Каратогай
366
Калгуты 4 могильник эпоха раннего железа
археологии
5,5 км к северо-востоку от села Каратогай
367
Калгуты 5 могильник эпоха раннего железа
археологии
северо-западная окраина села Каратогай
368
Калгуты 6 могильник раннее средневековье
археологии
северо-восточная окраина села Каратогай
369
Калгуты 7 могильник II тысячелетие до нашей эры - VIII век
археологии
северная окраина села Каратогай
370
Калгуты 8 могильник эпоха раннего железа
археологии
2,5 км к юго-востоку от села Каратогай
371
Калгуты 9 могильник эпоха раннего железа
археологии
1,5 км к юго-юго-востоку от села Каратогай
372
Калгуты 10 могильник раннее средневековье
археологии
3 км к востоку от села Каратогай
373
Калгуты 11 могильник эпоха раннего средневековья
археологии
7,5 км к северо-западу от села Каратогай
374
Калгуты 12 могильник эпоха раннего железа
археологии
3,5 км к северо-западу от села Каратогай
375
Калгуты 13 могильник эпоха раннего железа
археологии
3 км к северо-западу от села Каратогай
376
Калгуты 14 могильник раннее средневековье
археологии
1,2 км к юго-западу от села Каратогай
377
Калгуты 15 могильник эпоха раннего железа
археологии
18 км к северо-востоку от села Каратогай
378
Калгуты 16 могильник датировка не определена
археологии
7 км к северо-востоку от села Каратогай
379
Калгуты 17 могильник рубеж эпох бронзы и раннего железа
археологии
7,5 км к северо-востоку от села Каратогай
380
Калгуты 18 могильник I тысячелетие до нашей эры - VIII век
археологии
10 км к востоку от села Каратогай
381
Калгуты 19 могильник эпоха раннего железа
археологии
7 км к северо-западу от села Каратогай
382
Койтас 1 могильник рубеж эпох раннего железа и раннего средневековья
археологии
южная окраина села Койтас
383
Койтас 2 могильник эпоха раннего железа
археологии
3 км к северо-востоку от села Койтас
384
Койтас 3 могильник эпоха раннего железа
археологии
северо-западная окраина села Койтас
385
Койтас 4 могильник эпоха бронзы
археологии
1 км к юго-западу от села Койтас
286
Койтас 5 могильник эпоха бронзы, ранее средневековье
археологии
1 км к западу от села Койтас
387
Койузек могильник эпоха бронзы
археологии
10,5 км к востоку от села Пятилетка

361
Жылытау 17 мола біздің эрамызға дейінгі IІ мыңжылдық - VIII ғасыр
археология
Жылытау ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 км
362
Қалғұты 1 мола ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстікке қарай 2,5 км
363
Қалғұты 2 мола ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік- шығысқа қарай 3,5 км
364
Қалғұты 3 мола ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 км
365
Қалғұты 4 мола ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5,5 км
366
Қалғұты 5 мола ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылының солтүстік-батыс шеті
367
Қалғұты 6 мола ерте ортағасыр
археология
Қаратоғай ауылының солтүстік-шығыс шеті
368
Қалғұты 7 мола біздің эрамызға дейінгі ІІ мыңжылдық - VIIІ ғасыр
археология
Қаратоғай ауылының солтүстік шеті
369
Қалғұты 8 мола ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,5 км
370
Қалғұты 9 мола ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік- оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 км
371
Қалғұты 10 мола ерте ортағасыр
археология
Қаратоғай ауылынан шығысқа қарай 3 км
372
Қалғұты 11 мола ерте ортағасыр
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7,5 км
373
Қалғұты 12 мола ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3,5 км
374
Қалғұты 13 мола ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км
375
Қалғұты 14 мола ерте ортағасыр
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1,2 км
376
Қалғұты 15 мола ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 18 км
377
Қалғұты 16 мола датасы анықталмаған
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7 км
378
Қалғұты 17 мола қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7,5 км
379
Қалғұты 18 мола біздің эрамызға дейінгі І мыңжылдық - VIIІ ғасыр
археология
Қаратоғай ауылынан шығысқа қарай 10 км
380
Қалғұты 19 мола ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 км
381
Қойтас 1 мола ерте темір және ерте ортағасыр дәуірлерінің қарсаңы
археология
Қойтас ауылының оңтүстік шеті
382
Қойтас 2 мола ерте темір дәуірі
археология
Қойтас ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
383
Қойтас 3 мола ерте темір дәуірі
археология
Қойтас ауылының солтүстік- батыс шеті
384
Қойтас 4 мола қола дәуірі
археология
Қойтас ауылынан оңтүстік- батысқа қарай 1 км
385
Қойтас 5 мола қола дәуірі, ерте ортағасыр
археология
Қойтас ауылынан батысқа қарай 1 км
286
Қойүзек мола қола дәуірі
археология
Пятилетка ауылынан шығысқа қарай 10,5 км
387
Күршім петроглифтер тобы біздің эрамызға дейінгі І-ІІ мыңжылдық
археология
Күршім ауылынан оңтүстік -шығысқа қарай 21 км

388
Курчум группа петроглифов I-II тысячелетие до нашей эры
археологии
21 км к юго-востоку от села Курчум
389
Кызыл-Арал могильник раннее средневековье
археологии
0,154 км к северо-востоку от села Раздольное
390
Кыстау-Курчум могильник рубеж эпох бронзы и раннего железа
археологии
1 км к северо-западу от села Кыстау-Курчум
391
Мойнак группа петроглифов I-II тысячелетие до нашей эры
археологии
2 км к северо-востоку от села Пятилетка, урочище Мойнак
392
Песчаный карьер 1 могильник II век до нашей эры- II век
археологии
6 км к юго-
юго-востоку от села Раздольное
393
Песчаный карьер 2 могильник эпоха раннего железа
археологии
6,5 км к юго-востоку от села Раздольное
394
Тюлькун группа петроглифов I тысячелетие до нашей эры - раннее средневековье
археологии
2 км к северо-востоку от села Пятилетка, сопка Тюлькун
395
Успенка могильник рубеж эпох раннего железа и раннего средневековья
археологии
1 км к юго-востоку от села Акжайлау
396
Чердояк 1 могильник эпоха раннего железа
археологии
15,5 км восточнее рудника Чердояк
397
Чердояк 2 могильник эпоха раннего железа
археологии
25 км восточнее рудника Чердояк
398
Барак-батыру памятник 2000 год
градостроительства и архитектуры
село Теректыбулак, перед домом культуры
399
Бунтовских В.В. памятник 70 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Дарственное,
улица Бунтовских, перед домом культуры
400
Исабекову Д. памятник датировка не установлена
градостроительства и архитектуры
село Курчум, в парке
401
Курчумский филиал Областного историко-краеведческого музея (бывшее Здание военкомата), начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Курчум, улица Ибежанова, 23
402
Момышулы Б. бюст, датировка не установлена
градостроительства и архитектуры
село Курчум, улица Б.Момышулы, центральная площадь
403
Нургалиеву К., народному учителю, памятник 90 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Буран, перед школой-гимназией имени Нургалиева
404
Памятник умершим от голода в 30 годы ХХ века, датировка не установлена
градостроительства и архитектуры
село Теректыбулак, около дома культуры
405
Памятник погибшим пограничникам, 1930 год
градостроительства и архитектуры
22 км от села Владимировка, вдоль трассы
город Риддер
406
Здание эвакуационного госпиталя, 1938 год
градостроительства и архитектуры
улица Ленина, 3 а
407
Могила воинов, погибших от ран в годы Великой Отечественной войны, 1945 год
градостроительства и архитектуры
11 км к северо-западу города, район Гавань
408
"Обелиск Славы" мемориал, 1975-1985 годы
градостроительства и архитектуры
проспект Гагарина, пересечение с улицей К.Семеновой
город Семей

388
Қызыл-Арал мола ерте ортағасыр
археология
Раздольное ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 0,154 км
389
Кыстау-Күршім мола қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология
Қыстау-Күршім ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 км
390
Мойнақ петроглифтер тобы, біздің эрамызға дейінгі І-ІІ мыңжылдық
археология
Пятилетка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 км Мойнақ шатқалы
391
Песчаный карьер 1 мола біздің эрамызға дейінгі ІІ ғасыр-ІІ ғасыр
археология
Раздольное ауылынан оңтүстік- оңтүстік-шығысқа қарай 6 км
392
Песчаный карьер 2 мола ерте темір дәуірі
археология
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,5 км
393
Тюлькун петроглифтер тобы біздің эрамызға дейінгі І мыңжылдық - ерте ортағасыр
археология
Пятилетка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 км, Тюлькун жотасы
394
Успенка мола ерте темір және ерте ортағасыр дәуірлерінің қарсаңы
археология
Ақжайлау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 км
395
Чердояк 1 мола ерте темір дәуірі
археология
Чердояк кенішінен шығысырақ 15,5 км
396
Чердояк 2 мола ерте темір дәуірі
археология
Чердояк кенішінен шығысырақ 25 км
397
Барақ батырға ескерткіш 2000 жыл
қала құрылысы және сәулет
Теректібұлақ ауылы, мәдениет үйінің алдында
398
В.В. Бунтовскихке ескерткіш ХХ ғасырдың 70 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Дарственное ауылы, Бунтовских көшесі, мәдениет үйінің алдында
399
Д. Исабековке ескерткіш датасы анықталмаған
қала құрылысы және сәулет
Күршім ауылы, саябақта
400
Облыстық тарихи-өлкетану мұражайының Күршім филиалы (әскери комиссариаттың бұрынғы ғимараты) ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Күршім ауылы, Ибежанов көшесі, 23
401
Б. Момышұлының бюсті датасы анықталмаған
қала құрылысы және сәулет
Күршім ауылы, Б.Момышұлы көшесі, орталық алаң
402
Халық мұғалімі қ. Нұрғалиевке ескерткіш ХХ ғасырдың 90 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Боран ауылы, Нұрғалиев атындағы мектеп-гимназияның алдында
403
ХХ ғасырдың 30 жылдары аштықтан қайтыс болғандарға арналған ескерткіш датасы анықталмаған
қала құрылысы және сәулет
Теректібұлақ ауылы, мәдениет үйінің жанында
404
Қаза тапқан шекарашыларға арналған ескерткіш 1930 жыл
қала құрылысы және сәулет
Владимировка ауылынан 22 км, трассаның бойында
Риддер қаласы
405
Эвакуациялық госпиталь ғимараты 1938 жыл
қала қүрылысы және сәулет
Ленин көшесі, 3 а
406
Ұлы Отан соғысы жылдарында алған жарақаттардан қаза тапқан жауынгерлердің бейіті 1945 жыл
қала қүрылысы және сәулет
қаланың солтүстік -батысына қарай 11 км, Гавань ауданы
407
"Даңқ қүлпытасы" мемориал 1975-1984 жылдар
қала қүрылысы және сәулет
Гагарин даңғылы, К. Семенова көшесінің қиылысы
Семей қаласы
408
Абайға ескерткіш мүсінші Д.Г. Элбакидзе, сәулетші А.В. Шингарев 1972 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай алаңы

409
Абаю памятник, скульптор Д.Г.Элбакидзе, архитектор А.В.Шингарев 1972 год
градостроительства и архитектуры
площадь Абая
410
Ауэзову М.О., памятник, скульптор Т.С. Досмаганбетов, архитекторы В.В.Катцев, А.С.Кайнарбаев, 1987 год
градостроительства и архитектуры
площадь М.О.Ауэзова
411
Ахмета Ризы медресе, где учился Абай, 60 годы XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Интернациональная, 29
412
Библиотеки имени Абая здание, 1976 год
градостроительства и архитектуры
улица Абая, 86
413
Братская могила участников гражданской войны 1919 года, авторы: супруги Гавриловы, 1973 год
градостроительства и архитектуры
парк имени Ленина
414
Воскресения Христова православная (казачья) церковь, архитектор А.Болотов 1899 год
градостроительства и архитектуры
улица Кульжановых, 6
415
"Дастан" кинотеатр, архитектор П.М.Губанов, 1974 год
градостроительства и архитектуры
улица Интернациональная, 5
416
Дом, в котором жил Абай, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Богенбай-батыра, 132
417
Дом, в котором жил в 1918-1920 годы М.О.Ауэзов, начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица Академика Павлова, 70
418
Дворец бракосочетания, архитектор Л.С.Гаврилова, 1979 год
градостроительства и архитектуры
улица Абая, 75
419
Детско-юношеской библиотеки здание, 1904 год
градостроительства и архитектуры
улица Ч.Валиханова, 153
420
Дом, где учился М.О. Ауэзов, 1899 год
градостроительства и архитектуры
улица Абая, 78
421
Дом учителя (китайское консульство), 1900 год
градостроительства и архитектуры
улица Ленина, 8
422
Донентаева С. могила, 1933 год
градостроительства и архитектуры
мусульманское кладбище, район "Татарский край"
423
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 16.10.2015 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
424
"Енлик-Кебек" кинотеатр, архитекторы В.Г.Ливенцев, В.С.Саркеев 1991 год
градостроительства и архитектуры
улица Танибергенева, 3
425
Женской гимназии здание 1973 год
градостроительства и архитектуры
улица Уранхаева, 13
426
Здание, построенное в честь отмены крепостного права, 1861 год
градостроительства и архитектуры
улица Торайгырова, 80
427
Кабанбай-батыру памятник, автор Кокеев Е.А., 2004 год
градостроительства и архитектуры
проспект Шакарима, площадь перед железнодорожным вокзалом
428
Казахстанской государственной юридической академии филиала здание (бывшее Мужской гимназии здание) 1872 год
градостроительства и архитектуры
улица Абая, 94
429
Каукенова Т. мечеть, 1836 год
градостроительства и архитектуры
улица Джамбула, 18

409
М.О. Әуезовке ескерткіш мүсінші Т.С. Досмағамбетов, сәулетшілер В.В. Катцев, А.С. Қайнарбаев 1987 жыл
қала құрылысы және сәулет
М.О. Әуезов алаңы
410
Абай оқыған Ахмет Риза медресесі ХІХ ғасырдың 60 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Интернациональная көшесі, 29
411
Абай атындағы кітапхана ғимараты 1976 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай көшесі, 86
412
1919 жылғы азамат соғысына қатысушылардың бауырластық бейіті, авторлары ерлі-зайыпты Гавриловтар 1973 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ленин атындағы саябақ
413
Воскресения Христова православиелік (казактар) шіркеуі, сәулетші А.Болотов 1899 жыл
қала құрылысы және сәулет
Күлжановтар көшесі, 6
414
"Дастан" кинотеатры , сәулетші П.М. Губанов 1974 жыл
қала құрылысы және сәулет
Интернациональная көшесі, 5
415
Абай тұрған үй ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Бөгенбай батыр көшесі, 132
416
1918-20 жылдары М.О. Әуезов тұрған үй ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Академик Павлов көшесі, 70
417
Неке сарайы, сәулетші Л.С. Гаврилова 1979 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай көшесі, 75
418
Балалар мен жасөспірімдер кітапханасының ғимараты 1904 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ш. Уәлиханов көшесі, 153
419
М.О. Әуезов оқыған үй 1899 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай көшесі, 78
420
Мұғалімдер үйі (қытай консулдығы) 1900 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ленин көшесі, 8
421
С. Дөнентаевтың бейіті 1933 жыл
қала құрылысы және сәулет
Мұсылмандар зираты Татар өлкесі ауданы
422
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 16.10.2015 № 276 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
423
"Еңлік-Кебек" кинотеатры, сәулетшілер В.Г. Ливенцев, В.С. Саркеев 1991 жыл
қала құрылысы және сәулет
Тәңібергенев көшесі, 3
424
Әйелдер гимназиясының ғимараты 1973 жыл
қала құрылысы және сәулет і
Уранхаев көшесі, 13
425
Крепостнойлық құқықтың жойылу құрметіне салынған ғимарат 1861 жыл
қала құрылысы және сәулет
Торайғыров көшесі, 80
426
Қабанбай батырға ескерткіш авторы Е.А. Көкеев, 2004 жыл
қала құрылысы және сәулет
Шәкәрім даңғылы, темір жол вокзалы алдындағы алаң
427
Қазақстан мемлекеттік заң академиясы филиалының ғимараты ( бұрынғы ерлер гимназиясының ғимараты) 1872 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай көшесі, 94
428
Т. Кәукенов мешіті 1836 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл көшесі, 18
429
Өрт сөндірушілер құрметіне мемориал ХХ ғасырдың 80 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Интернациональная көшесі, 18

430
Мемориал в честь пожарников, 80 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица Интернациональная, 18
431
Метизно-фурнитурного завода здание (бывшая Мусина, купца, мельница) 1900 год
градостроительства и архитектуры
улица Ильяшева, 45
432
Музея имени семьи Невзоровых здание (бывший Степанова, купца, дом), 1827 год
градостроительства и архитектуры
улица Пушкина, 106
433
Насосной станции здание, 1910 год
градостроительства и архитектуры
улица Черепанова
434
Национального банка здание, 1910 год
градостроительства и архитектуры
улица Уранхаева, 57
435
Обелиск на могиле красноармейцев, умерших в эвакогоспитале N 3592 1984 год
градостроительства и архитектуры
поселок Комсомольский, городское кладбище, выезд на трассу за шпалозаводом
436
Обелиск на могиле красноармейцев, умерших в эвакогоспитале N 3593 1984 год
градостроительства и архитектуры
городское кладбище, перед выездом на трассу Семей-
Павлодар, за заводом строительных материалов
437
Памятник воинам-
интернационалистам, погибшим в Афганистане, автор М.Жанболатов, 2002 год
градостроительства и архитектуры
улица Б.Момышулы, в сквере перед Семипалатинской государственной медицинской академией, улица Абая
438
Пантелеимоновская (Никольская) православная часовня 1902 год
градостроительства и архитектуры
улица Народная, вдоль железнодорожного полотна, левый берег Иртыша
439
Педагогический колледж им. М.Ауэзова, (бывшее Учительской семинарии здание) 1903 год
градостроительства и архитектуры
улица Ч.Валиханова, 150
440
Пожарное депо, 1923 год
градостроительства и архитектуры
улица Интернациональная, 18
441
"Победа" мемориал, 1985 год
градостроительства и архитектуры
сквер Победы
442
Рыскулбекову К., народному Герою Казахстана памятник, автор М.Жанболатов 2002 год
градостроительства и архитектуры
улица Ленина, 4, перед Домом дружбы народов
443
Сатпая мазар середина XIX века
градостроительства и архитектуры
70 км к северо-северо-востоку от села Кайнар
444
Сахно, купца, гостиные номера 1903 год
градостроительства и архитектуры
улица Ленина, 6
445
Святых апостолов Петра и Павла православный храм (бывшая Киргизская православная духовная миссия) 1894 год
градостроительства и архитектуры
улица Зари, 40-44
446
Семипалатинской государственной медицинской академии здание 1923 год
градостроительства и архитектуры
улица Абая, 91
447
Спортивная школа (бывшая синагога) 1856 год
градостроительства и архитектуры
улица К.Маркса 6, угол улица Козбагарова, 16
448
Стела в честь 250-летия города Семпалатинска автор А.Н.Томич, 1968 год
градостроительства и архитектуры
у старого моста на правом берегу реки Иртыш

430
Метиздік-фурнитуралық завод ғимараты (көпес Мусиннің бұрынғы диірмені) 1900 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ильяшев көшесі, 45
431
Невзоровтар отбасы атындағы мұражай ғимараты (көпес Степановтың бұрынғы үйі) 1827 жыл
қала құрылысы және сәулет
Пушкин көшесі, 106
432
Насос станциясының ғимараты 1910 жыл
қала құрылысы және сәулет
Черепанов көшесі
433
Ұлттық банк ғимараты 1910 жыл
қала құрылысы және сәулет
Уранхаев көшесі, 57
434
N 3592 эвакуациялық госпитальда қайтыс болған қызырәскерлердің бейітіндегі құлпытас 1984 жыл
қала құрылысы және сәулет
Комсомол кенті, қалалық зират, шпал заводының артындағы трассаға шыға беріс
435
N 3593 эвакуациялық госпитальда қайтыс болған қызырәскерлердің бейітіндегі құлпытас 1984 жыл
қала құрылысы және сәулет
қалалық зират, Семей-Павлодар трассасына шыға берісте, құрылыс материалдары заводының артында
436
Ауғанстанда қаза тапқан интернационалист-жауынгерлерге арналған ескерткіш, авторы М. Жанболатов 2002 жыл
қала құрылысы және сәулет
Б. Момышұлы көшесі, Семей мемлекеттік медициналық академияның алдындағы гүлзарда, Абай көшесі
437
Пантелеймонов (Никольская) православиелік шіркеу сағаты 1902 жыл
қала құрылысы және сәулет
Народная көшесі, темір жол төсеніші бойымен, Ертістің сол жағасы
438
М. Әуезов атындағы педагогикалық колледж, (бұрынғы оқытушылар семинариясының ғимараты) 1903 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ш. Уәлиханов көшесі, 150
439
Өрт депосы 1923 жыл
қала құрылысы және сәулет
Интернациональная көшесі, 18
440
"Жеңіс" мемориалы 1985 жыл
қала құрылысы және сәулет
Победа г?лзары
441
Қазақстанның Халық батыры Қ. Рысқұлбековке ескерткіш, авторы М. Жанболатов 2002 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ленин көшесі 4, Халықтар достығы үйінің алдында
442
Сәтпай мазары ХІХ ғасырдың ортасы
қала құрылысы және сәулет
Қайнар ауылынан солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 70 км
443
Көпес Сахноның қонақ бөлмелері 1903 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ленин көшесі, 6
444
Әулие апостолдар Петр мен Павел православиелік храмы (бұрынғы қырғыздық православиелік діни миссиясы) 1894 жыл
қала құрылысы және сәулет
Заря көшесі, 40-44
445
Семей мемлекеттік медициналық академиясының ғимараты 1923 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай көшесі, 91
446
Спорт мектебі (бұрынғы синагога) 1856 жыл
қала құрылысы және сәулет
К. Маркс көшесі, 6, Қозбағаров көшесі,16 қиылысы
447
Семей қаласының 250 жылдығының құрметіне стела авторы А.Н. Томич 1968 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ертістің оң жағасындағы ескі көпірдің маңы
448
Абай атындағы театр, сәулетшілер А.М. Байер, В.М. Белоусов, О.Г. Смирнов 1972 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай алаңы

449
Театр имени Абая, архитекторы А.М.Байер, В.М.Белоусов, О.Г.Смирнов, 1972 год
градостроительства и архитектуры
Площадь Абая
450
Училища культуры имени Абая здание, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Б.Момышулы, 31/33
451
Финансово-экономического колледжа здание, 1902 год
градостроительства и архитектуры
улица Интернациональная, 14
452
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 30.01.2020 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
453
"Ч.Валиханов и Ф.Достоевский" монументальная композиция, автор Д.Г.Элбакидзе, 1977 год
градостроительства и архитектуры
улица Достоевского, 118
454
Чулочной фабрики здание, 1900 год
градостроительства и архитектуры
улица Б.Момышулы, 31/33
455
Шакарима бюст, 1999 год
градостроительства и архитектуры
улица Танибергенева, 3а, перед главным зданием университета имени Шакарима
456
Школы N 1 имени Чернышевского здание, 1895 год
градостроительства и архитектуры
улица Ибраева (Козбагарова), 5
457
Штаба дивизии областного военного округа здание, 1932 год
градостроительства и архитектуры
улица Интернациональная, 9
458
Декоративно-монументальный комплекс в память погибших работников кожно-механического объединения, 70 годы ХХ века
ансамбль
улица Сатпаева, 164
459
Караката некрополь (мазары N 1-4), XIX век
ансамбль
14 км к юго-западу от села Знаменка
460
Республиканский литературно-мемориальный музей Абая, группа зданий (административное здание; бывший Ершова Р., купца, дом 1860 год; пристройка)
ансамбль
улица Интернациональная, 29, улица Ленина, 12,
улица Ленина, 12
461
"Сильнее смерти" мемориал, автор Ш.И.Валиханов, 2001 год
ансамбль
река Иртыш, остров Полковничий
462
Шыныбая некрополь, XIX - начало XX веков
ансамбль
66 км к северу от села Кайнар
Т арбагатайский ра йон
463
Карабулак могильник, V век до нашей эры - XII век
археологии

449
Абай атындағы мәдениет училищесінің ғимараты ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Б. Момышұлы көшесі, 31/33
450
Қаржы-экономика колледжінің ғимараты 1902 жыл
қала құрылысы және сәулет
Интернациональная көшесі, 14
451
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 30.01.2020 № 17 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
452
"Ш. Уәлиханов пен Ф. Достоевский" монументалдық композиция, авторы Д.Г. Элбакидзе 1977 жыл
қала құрылысы және сәулет
Достоевский көшесі, 118
453
Шұлық фабрикасының ғимараты 1900 жыл
қала құрылысы және сәулет
Б. Момышұлы көшесі, 31/33
454
Шәкәрім бюсті 1999 жыл
қала құрылысы және сәулет
Тәңірбергенев көшесі, 3а, Шәкәрім атындағы университеттің бас ғимаратының алдында
455
Чернышевский атындағы N 1 мектеп ғимараты 1895 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ибраев (қозыбағаров) көшесі, 5
456
Облыстық әскери округ дивизиясы штабының ғимараты 1932 жыл
қала құрылысы және сәулет
Интернациональная көшесі, 9
457
Тері-механикалық бірлестіктің қайтыс болған қызметкерлерін еске алуға арналған декоративтік-монументалдық кешен ХХ ғасырдың 70 жылдары
ансамбль
Сәтпаев көшесі, 164
458
Қарақат некрополі (N 1-4 мазарлар) ХІХ ғасыр
ансамбль
Знаменка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 14 км
459
Абайдың республикалық әдеби-мемориалдық мұражайы, ғимараттар тобы (әкімшілік ғимарат; көпес Р. Ершовтың бұрынғы үйі 1860 жыл; жалғасқан құрылыс)
ансамбль
Интернациональная көшесі, 29 Ленин көшесі, 12 Ленин көшесі, 12
460
"Ажалдан да күшті" мемориалы, авторы Ш.И. Валиханов 2001 жыл
ансамбль
Ертіс өзені, Полковничий аралы
461
Шыныбай некрополі ХІХ ғасыр - ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Қайнар ауылынан солтүстікке қарай 66 км
Тарбағатай ауданы
462
Қарабұлақ мола біздің эрамызға дейінгі V ғасыр - XII ғасыр
археология

15,4 км к северу от села Карабулак
464
Покровка могильник эпоха раннего железа
археологии
20,9 км к северо-западу от села Сарыолен
465
Тайжузген 1 могильник V-III века до нашей эры
археологии
90 км к юго-востоку от села Белая школа
466
Тайжузген 2 могильник V-III века до нашей эры
археологии
0,2 км к северо-востоку от могильника Тайжузен 1
467
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 16.10.2015 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Қарабұлақ ауылынан солтүстікке қарай 15,4 км
463
Покровка мола ерте темір дәуірі
археология
Сарыөлең ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20,9 км
464
Тайжүзген 1 мола біздің эрамызға дейінгі V - III ғасырлар
археология
Ақ мектеп ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 90 км
465
Тайжүзген 2 мола біздің эрамызға дейінгі V -III ғасырлар
археология
Тайжүзген 1 моласынан солтүстік-шығысқа қарай 0,2 км
466
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 16.10.2015 № 276 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
467
Ардагерлер аллеясы ХХ ғасырдың 70 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Жетіарал ауылы, орталық гүлзарда

468
Аллея ветеранов 70 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Жетыарал, в центральном сквере
469
Баракбай-батыра мазар XIX век
градостроительства и архитектуры
село Ойшилик, северо-западная окраина села
470
Бокбасар-би мазар XIX век
градостроительства и архитектуры
село Каргыба на окраине села
471
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 16.10.2015 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
472
Жуныскулова бюст 80 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Кокжыра, сельское кладбище
473
Иманова А. бюст 90 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Кокжыра, перед зданием школы
474
Кабекова Ы. бюст 80 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Екпын, перед зданием школы
475
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 16.10.2015 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
476
Омара мазар 1918 год
градостроительства и архитектуры
в 59 км к западу от села Мадениет
477
"Неизвестный воин" монумент, 1980 год
градостроительства и архитектуры
село Аксуат, в центральном сквере
478
Сатпаева К. бюст 90 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Сатпаев, перед зданием школы
479
Уан-торе торткулак середина XVIII века
градостроительства и архитектуры
восточная часть долины Уана
480
Шал-ходжи мазар ХIХ век
градостроительства и архитектуры
11 км западу от поселка Кызылкесек
481
Ыргызбай-аулие мазар середина ХIХ века
градостроительства и архитектуры
село Ерназар, сельское кладбище
Уланский район
482
Алдай группа петроглифов эпоха раннего железа
археологии
0,5 км к югу от бывшего аула Алдай, урочище Алдай
483
Асу-Булак 1 оловянные выработки эпоха бронзы
археологии
15 км к востоку от поселка Асу-Булак около бывшего села Чальче
483
Баймырза 1 оловянные выработки эпоха бронзы
археологии
5 км к северо-западу от бывшего села Баймырза, урочище Жаманжизак
484
Баймырза 2 оловянные выработки ранне средневековье
археологии
3 км к северо
-западу от бывшего села Баймырза, 1,5 км к северу от бывшего рудника Калайтопкан
485
Бестерек 1 группа петроглифов эпоха раннего железа
археологии
10-12 км к северо-западу от села Бестерек у бывшего рудника Медведа
486
Бестерек 2 группа петроглифов, эпоха раннего железа
археологии
1-10 км к юго-юго-востоку и северо-северо
-востоку от села Бестерек
487
Бухтыр 1 могильник, раннее средневековье
археологии
в бывшем селе Бухтыр
488
Васильевское группа петроглифов, эпоха раннего железа
археологии
3-4 км к востоку от села Васильевское, сопка Каратобе

468
Барақбай батыр мазары ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Ойшілік ауылы, ауылдың солтүстік-батыс шеті
469
Боқбасар би мазары ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қарғыба ауылы ауылдың шетінде
470
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 16.10.2015 № 276 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
471
Жүнісқұлов бюсті ХХ ғасырдың 80 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Көкжыра ауылы, ауылдық зират
472
А. Иманов бюсті ХХ ғасырдың 90 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Көкжыра ауылы, мектеп ғимаратының алдында
473
Ы. Қабековтың бюсті ХХ ғасырдың 80 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Екпін ауылы, мектеп ғимаратының алдында
474
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 16.10.2015 № 276 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
475
Омар мазары 1918 жыл
қала құрылысы және сәулет
Мәдениет ауылынан батысқа қарай 59 км-де
476
"Белгісіз жауынгер" монумент 1980 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақсуат ауылы, орталық гүлзарда
477
Қ. Сәтпаев бюсті ХХ ғасырдың 90 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Сәтпаев ауылы, мектеп ғимаратының алдында
478
Уан төре төртқұлағы XVIII ғасырдың ортасы
қала құрылысы және сәулет
Уан жазығының шығыс бөлігі
479
Шал қожа мазары ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қызылкесек кентінен батысқа қарай 11 км
480
Ырғызбай әулие мазары ХІХ ғасырдың ортасы
қала құрылысы және сәулет
Ерназар ауылы, ауылдық зират
Ұлан ауданы
481
Алдай петроглифтер тобы ерте темір дәуірі
археология
Бұрынғы Алдай ауылынан оңтүстікке қарай 0,5 км, Алдай шатқалы
482
Асу-Бұлақ 1 қалайы әзірлемелер қола дәуірі
археология
Асу-Бұлақ кентінен шығысқа қарай 15 км бұрынғы Чальче ауылының маңы
483
Баймырза 1 қалайы әзірлемелер қола дәуірі
археология
Бұрынғы Баймырза ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15 км Жаманжизақ шатқалы
484
Баймырза 2 қалайы әзірлемелер ерте ортағасыр
археология
Бұрынғы Баймырза ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км, бұрынғы қалайтопқан кенішінен солтүстікке қарай 1,5 км
485
Бестерек 1 петроглифтер тобы ерте темір дәуірі
археология
Бестерек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10-12 км, бұрынғы Медведка кеніші
486
Бестерек 2 петроглифтер тобы ерте темір дәуірі
археология
Бестерек ауылынан оңтүстік- оңтүстік-шығысқа және солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 1-10 км
487
Бухтыр 1 мола ортағасыр
археология
Бұрынғы Бухтыр ауылында
488
Васильевское петроглифтер тобы ерте темір дәуірі
археология
Васильевское ауылынан шығысқа қарай 3-4 км, Қаратөбе жотасы

489
Герасимовка могильник VI-VII века
археологии
1,5 км к северу от села Герасимовка
490
Жартас группа курганов эпоха бронзы - раннее средневековье
археологии
в 2-2,5 км к северо-востоку от села Гагарино
491
Кокшакоз группа курганов рубеж I тысячелетия до нашей эры - I тысячелетие
археологии
в 23-26 км у юго-восточной части села Гагарино, ущелье Кокшакоз
492
Кызылсу могильник эпоха раннего железа раннее средневековье
археологии
2 км к юго-
востоку от села Кызылсу (бывшее Дирижабль)
493
Ленинка 1 группа курганов раннее средневековье
археологии
4 км к юго-
востоку от села Ленинка
494
Ленинка 2 группа курганов эпоха раннего железа
археологии
6 км к юго-
востоку от села Ленинка
495
Ленинка 3 группа курганов ранне средневековье
археологии
8 км к юго-
западу от села Ленинка
496
Ленинка 4 группа курганов ранне средневековье
археологии
5 км к югу от села Ленинка
497
Ленинка 5 группа петроглифов эпоха бронзы - раннее средневековье
археологии
4 км к юго-
востоку от села Ленинка, вдоль реки Сагыр и у сопки Сагыр
498
Ленинка 6 группа петроглифов эпоха раннего железа
археологии
5-15 км к юго-
юго-востоку от села Ленинка местечко Нарамсак
499
Ленинка 7 группа петроглифов рубеж III - II тысячелетия до нашей эры
археологии
3-4 км к югу от села Ленинка, сопка Акбаур
500
Ленинка 8 группа петроглифов эпоха раннего железа
археологии
10 км к юго-
западу от села Ленинка урочище Карасай
501
Ленинка 9 группа петроглифов рубеж III - II тысячелетия до нашей эры
археологии
5 км к юго-западу от села Ленинка 0,5-1 км к северо-северо-востоку от села Кызылтас
502
Манат 1 группа курганов раннее средневековье
археологии
0,25 км северо-западнее села Манат
503
Манат 2 группа курганов раннее средневековье
археологии
0,15 км к югу от села Манат
504
Предгорное 1 группа каменных курганов эпоха раннего железа
археологии
5,8 км от села Предгорное по дороге в село Таврическое
505
Предгорное 2 могильник эпоха раннего железа
археологии
левый берег реки Иртыш у юго-западной окраины села Предгорное
506
Предгорное 3 могильник эпоха раннего железа
археологии
левый берег реки Иртыш напротив села Предгорное
507
Привольное 1 группа курганов эпоха бронзы
археологии
между селами Южное и Привольное
508
Скалистое группа курганов раннее средневековье
археологии
у села имени Изгутты Айтыков (бывшее Скалистое)
509
Таврическое 1 группа курганов эпоха раннего железа
археологии
1,5-2,6 км у северо-восточной окраины села Таврическое по дороге в село Актобе
510
Таврическое 2 одиночный каменный курган, эпоха раннего железа
археологии

489
Герасимовка мола VI-VII ғасырлар
археология
Герасимовка ауылынан солтүстікке қарай 1,5 км
490
Жартас қорғандар тобы қола дәуірі-ерте ортағасыр
археология
Гагарино ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2-2,5 км
491
Көкшекөз қорғандар тобы біздің эрамызға дейінгі 1 мыңжылдық - 1 мыңжылдық қарсаңы
археология
Гагарино ауылының оңтүстік-шығыс бөлігінде 23-26 км-де, Көкшекөз шатқалы
492
Қызылсу мола ерте темір дәуірі ерте ортағасыр
археология
Қызылсу (бұрынғы Дирижабль) ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км
493
Ленинка 1 қорғандар тобы ерте ортағасыр
археология
Ленинка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 км
494
Ленинка 2 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология
Ленинка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6 км
495
Ленинка 3 қорғандар тобы ерте ортағасыр
археология
Ленинка ауылынан оңтүстік- батысқа қарай 8 км
496
Ленинка 4 қорғандар тобы ерте ортағасыр
археология
Ленинка ауылынан оңтүстікке қарай 5 км
497
Ленинка 5 петроглифтер тобы қола дәуірі-ерте ортағасыр
археология
Ленинка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 км, Сағыр өзенінің бойы және Сағыр жотасы
498
Ленинка 6 петроглифтер тобы ерте темір дәуірі
археология
Ленинка ауылынан оңтүстік -оңтүстік-шығысқа қарай 5-15 км, Нарамсақ мекені
499
Ленинка 7 петроглифтер тобы біздің эрамызға дейінгі III-II мыңжылдық қарсаңы
археология
Ленинка ауылынан оңтүстікке қарай 3-4 км, Ақбауыр жотасы
500
Ленинка 8 петроглифтер тобы, ерте темір дәуірі
археология
Ленинка ауылының оңтүстік-батысқа қарай 10 км , қарасай шатқалы
501
Ленинка 9 петроглифтер тобы біздің эрамызға дейінгі III-II мыңжылдық қарсаңы
археология
Ленинка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15 км, қызылтас ауылынан солтүстік -солтүстік-шығысқа қарай 05-1 км
502
Манат 1 қорғандар тобы ерте ортағасыр
археология
Манат ауылынан солтүстік-батыста 0,25 км
503
Манат 2 қорғандар тобы ерте ортағасыр
археология
Манат ауылынан оңтүстікке қарай 0,15 км
504
Предгорное 1 тас қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология
Предгорное ауылынан 5,8 км Таврическое ауылына қарай жол бойында
505
Предгорное 2 мола ерте темір дәуірі
археология
Ертіс өзенінің сол жағасы Предгорное ауылының оңтүстік-батыс шетінде
506
Предгорное 3 мола ерте темір дәуірі
археология
Ертіс өзенінің сол жағасы Предгорное ауылына қарсы
507
Привольное 1 қорғандар тобы қола дәуірі
археология
Южное және Привольное ауылдарының арасында
508
Скалистое қорғандар тобы ерте ортағасыр
археология
Ізғұтты Айтықов атындағы (бұрынғы Скалистое) ауылында
509
Таврическое 1 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология
Ақтөбе ауылына барар жолмен Таврия ауылының солтүстік-шығыс шетінде 1,5 -2,6 км
510
Таврическое 2 жеке тас қорған, ерте темір дәуірі
археология

7,5 км у северо-западной окраины села Таврическое, по дороге в село Актюба
511
Таргын 1 одиночный курган позднее средневековье
археологии
у села Таргын
512
Таргын 2 оловянные выработки эпоха бронзы
археологии
7 км села Таргын северный склон горы у ключа Карагоин
513
Токсанбай группа петроглифов эпоха раннего железа
археологии
1,5 км от бывшего села Токсанбай, урочище Токсанбай
514
Купеческий дом рубеж XIX-ХХ веков
градостроительства и архитектуры
села Пролетарка, улица Центральная, 1
515
Святых апостолов Петра и Павла православный храм начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Митрофановка, улица Молодежная, 1
516
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 30.01.2020 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
517
Айтыкова И., героя Советского Союза, бюст датировка не установлена
градостроительства и архитектуры
село Таргын, улица Нургалиева, 22
518
Тохтарову Т., герою Советского Союза памятник
градостроительства и архитектуры
село Герасимовка, улица Центральная, 1
Урджарский район
519
Абая бюст, 90 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Урджар, улица Абая
520
Мемориал воинам, павшим в годы Великой Отечественной войны, 70 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Маканчи, в сквере перед зданием дома культуры
521
Найманбаева А. дом-музей 90 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Маканчи, улица Кабанбая, 35
522
Памятник Воину-
освободителю, 1981 год
градостроительства и архитектуры
село Южное, в центре села
город Усть-Каменогорск
523
Меновное группа петроглифов, эпоха бронзы - раннее железо
археологии
окрестности села Меновное
524
Аманжолову С. памятник, скульпторы Сергебаев Е.А., Абишев Б.А., 2007 год
градостроительства и архитектуры
улица 30 гвардейской дивизии, перед зданием Восточно-Казахстанского государственного университета имени Сарсена Аманжолова
525
Банк кредитного товарищества (1 этаж), начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица Тохтарова, 40
526
Боброва А.К., коммерсанта, магазин, 1918 год
градостроительства и архитектуры
улица М.Горького, 54,

Таврическое ауылының солтүстік-батыс шетіндегі 7,5 км, Ақтөбе ауылыны? жолында
511
Тарғын 1 жеке қорған кейінгі ортағасыр
археология
Тарғын ауылында
512
Тарғын 2 қалайы әзірлемелер қола дәуірі
археология
Тарғын ауылынан 7 км, таудың қарағойын бұлағындағы солтүстік етегі
513
Тоқсанбай петроглифтер тобы ерте темір дәуірі
археология
бұрынғы Тоқсанбай ауылынан 1,5 км, Тоқсанбай шатқалы
514
Көпес үйі, ХІХ-ХХ ғасырлар қарса?ы
қала құрылысы және сәулет
Пролетарка ауылы, Центральная көшесі,1
515
Әулие апостолдар Петр және Павел православиелік храмы ХХ ғасырды? басы
қала құрылысы және сәулет
Митрофановка ауылы, Молодежная көшесі,1
516
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 30.01.2020 № 17 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
517
Кеңес Одағының батыры І. Айтықовтың бюсті датасы анықталмаған
қала құрылысы және сәулет
Тарғын ауылы, Нұрғалиев көшесі, 22
518
Кеңес Одағының батыры Т. Тоқтаровқа ескерткіш
қала құрылысы және сәулет
Герасимовка ауылы, Центральная көшесі,1
Үржар ауданы
519
Абай бюсті ХХ ғасырдың 90 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Үржар ауылы, Абай көшесі
520
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған мемориал ХХ ғасырдың 70 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Мақаншы ауылы мәдениет үйі ғимаратының алдындағы гүлзарда
521
Ә. Найманбаевтың мұражай-үйі ХХ ғасырдың 90 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Мақаншы ауылы, Қабанбай көшесі, 35
522
Азат етуші жауынгерге ескерткіш 1981 жыл
қала құрылысы және сәулет
Южное ауылы, ауыл орталығында
Өскемен қаласы
523
Меновное петроглифтер тобы, қола дәуірі-ерте темір дәуірі
қала құрылысы және сәулет
Меновное ауылының маңайы
524
С. Аманжоловқа ескерткіш сәулетшілер Е.А. Сергебаев, Б.А. Әбішев 2007 жыл
қала құрылысы және сәулет
30 гвардиялық дивизия көшесі, Сәрсен Аманжолов атындағы Шығыс Қазақстанмемлекеттік университеті ғимаратының алдында
525
Кредиттік серіктестік банкі (1 қабат) ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Тоқтаров көшесі, 40
526
Коммерсант А.К. Бобровтың дүкені, 1918 жыл
қала құрылысы және сәулет
М. Горький көшесі, 54

527
Боброва А.К., коммерсанта, дом начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица Орджоникидзе, 31
528
Братская могила борцов за Советскую власть, автор Н.Водозаборов 1918 год, 1951 год
градостроительства и архитектуры
Набережная Иртыша имени Славского, слева от моста через реку Иртыш
529
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 16.10.2015 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

527
Коммерсант А.К. Бобровтың үйі ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Орджоникидзе көшесі, 31
528
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің бауырластық бейіті, авторы Н. Водозаборов 1918 жыл, 1951 жыл
қала құрылысы және сәулет
Славский атындағы Ертіс жағалауы, Ертіс өзені көпірінің сол жағында
529
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 16.10.2015 № 276 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

530
Валитова, золотопромышленника, дом начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица К.Либкнехта, 21
531
Винная лавка, 1907 год
градостроительства и архитектуры
улица Головкова, 25
532
Выдрина дом, 1910 год
градостроительства и архитектуры
улица М.Горького, 60
533
Высшее городское начальное мужское училище 1881-1896 годы
градостроительства и архитектуры
улица Головкова, 29
534
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 16.10.2015 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

530
Алтын өнеркәсіпшісі Валитовтың үйі ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
К. Либкнехт көшесі, 21
531
Шарап дүкені 907 жыл
қала құрылысы және сәулет
Головков көшесі, 25
532
Выдриннің үйі 1910 жыл
қала құрылысы және сәулет
М. Горький көшесі, 60
533
Жоғарғы қалалық бастауыш ерлер училищесі 1881-1896 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Головков көшесі, 29
534
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 16.10.2015 № 276 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

535
Городской парк имени Жамбыла, 1899 год
градостроительства и архитектуры
улица Орджоникидзе, 59
536
Декоративный монумент работникам УМЗ с изображением Потанина скультпоры: А.Н.Бубель, В.Б.Самойлов, Х.М.Кульчаев, архитектор С.П.Христофоров 1997 год
градостроительства и архитектуры
Пересечение улиц Потанина и Дзержинского
537
Декоративная скульптура-фонтан, посвященная основателям крепости Устькаменная, скульптор В.С.Раппопорт, 1990 год
градостроительства и архитектуры
фонтан напротив магазина "Сауле", пересечение улиц Горького и Кирова

535
Жамбыл атындағы қалалық саябақ 1899 жыл
қала құрылысы және сәулет
Орджоникидзе көшесі, 59
536
Потаниннің бейнесімен Үлбі металлургия заводының қызметкер-леріне арналған Декоративтік монумент, мүсіншілер: А.Н. Бубель, В.Б. Самойлов, Х.М. Кульчаев, сәулетші С.П. Христофоров 1997 жыл
қала құрылысы және сәулет
Потанин және Дзержинский көшелерінің қиылысы
537
Устькаменная бекінісінің негізін қалаушыларға арналған декоративтік скульптура-субұрқақ, мүсінші В.С. Раппопорт 1990 жыл
қала құрылысы және сәулет
"Сәуле" дүкенінің қарсысындағы субұрқақ, Горький және Киров көшелерінің қиылысы

538
Дзержинского Ф.Э. бюст, скульпторы П.Б.Шишов, В.С.Раппопорт, 1984 год
градостроительства и архитектуры
улица Пермитина, 15, в сквере перед зданием управления комитета национальной безопасности
539
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 16.10.2015 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
540
Дом дружбы народов (бывшее Приходское мужское училище), 1897 год
градостроительства и архитектуры
улица Ушанова, 61

538
Ф.Э. Джержинскийдің бюсті, мүсіншілер П.Б. Шишов, В.С. Раппопорт 1984 жыл
қала құрылысы және сәулет
Пермитин көшесі , 15, Ұлттық қауіпсіздік комитеті басқармасы ғимаратының алдындағы гүлзарда
539
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 16.10.2015 № 276 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
540
Халықтар достығы үйі, (бұрынғы приходское ерлер училищесі) 1897 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ушанов көшесі, 61

541
Исключена постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 11.09.2014 № 244.
542
Дом культуры строителей 1952 год
градостроительства и архитектуры
улица Бажова 5/1
543
Дом культуры энергетиков ("Алтайэнэрго") 1940 год
градостроительства и архитектуры
улица Бажова, 67
544
Историко-краеведческого музея здание (бывшая Городская полицейская управа), начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица К.Кайсенова, 40
545
Дом связи, архитектор И.Н.Репинский, 1959 год
градостроительства и архитектуры
улица Ушанова, 67
546
Жеромского, бухгалтера, дом конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица К.Кайсенова, 60
547
Здание исполнительного областного комитета, построенное на основе дома купца Курочкина начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица Кирова, 33
548
"К звездам" скульптура, скульптор Е.В.Вучетич, архитектор Л.И.Маковеев, 1962 год
градостроительства и архитектуры
улица Протазанова, перед Центральным домом культуры

541
алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 11.09.2014 № 244
542
құрылысшылар мәдениет үйі 1952 жыл
қала құрылысы және сәулет
Бажов көшесі, 5/1
543
Энергетиктер мәдениет үйі ("Алтайэнерго") 1940 жыл
қала құрылысы және сәулет
Бажов көшесі, 67
544
Тарихи-өлкетану мұражайының ғимараты (бұрынғы қалалық полиция басқармасы) ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қ. Қайсенов көшесі, 40
545
Байланыс үйі, сәулетші И.Н. Репинский 1959 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ушанов көшесі, 67
546
Бухгалтер Жеромскийдің үйі ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Қ. Қайсенов көшесі, 60
547
Көпес Курочкиннің үйі негізінде салынған облыстық атқару комитетінің ғимараты ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Киров көшесі, 33
548
"Жұлдыздарға" мүсін, мүсінші Е.В. Вучетич, сәулетші Л.И. Маковеев, 1962 жыл
қала құрылысы және сәулет
Протозанов көшесі, Орталық мәдениет үйінің алдында

549
Кирову С.М. памятник, скульптор Н.А.Томский, 1965 год
градостроительства и архитектуры
парк "Жастар"
550
Кожевникова И.Н. стеклянной и фаянсовой посуды магазин, 1914 год
градостроительства и архитектуры
улица М.Горького, 59
551
Костюрина О.Ф., механические мастерские, 1907 год
градостроительства и архитектуры
улица Кирова, 47 а
552
Крепость Устькаменная, 1720 год
градостроительства и архитектуры
устье реки Ульба, район Стрелка, территория монастыря

549
С.М. Кировқа ескерткіш, мүсінші Н.А. Томский 1965 жыл
қала құрылысы және сәулет
"Жастар" саябағы
550
И.Н. Кожевниковтың әйнек және қыш ыдыстары дүкені 1914 жыл
қала құрылысы және сәулет
М. Горький көшесі, 59
551
О.Ф. Костюриннің механикалық шеберханалары 1907 жыл
қала құрылысы және сәулет
Киров көшесі, 47 а
552
Устькаменная бекінісі 1720 жыл
қала құрылысы және сәулет
Үлбі өзенінің сағасы, Стрелка ауданы, монастырь аумағы

557
Мариинское женское училище 1901 год
градостроительства и архитектуры
улица К.Кайсенова, 67
558
Меновщикова А.С., дом с винным погребом начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица Кирова, 35
559
"Мир" кинотеатр, 50 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица Пролетарская, 51
560
Михаэлиса Е.П. могила, 1913 год
градостроительства и архитектуры
Ушановское городское кладбище по трассе в село Степное
561
Музея искусств здание (бывшая Меновщикова А.С., золотопромышленника, контора) рубеж XIX-XX веков
градостроительства и архитектуры
улица Тохтарова, 56
562
"Перекуем мечи на орала" скульптура, скульптор Е.В.Вучетич, архитектор Л.И.Маковеев, 1962 год
градостроительства и архитектуры
улица Протазанова, перед Центральным домом культуры
563
Подойникова И.Д., рыбопромышленника, дом 1899 год
градостроительства и архитектуры
улица Кирова, 30
564
Рафикова А., купца, лабаз конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица М.Горького, 50
565
"Сауле" магазин (бывший "Саввы Семенова и сыновья" торговый дом), 1910 год
градостроительства и архитектуры
улица Кирова, 52
566
Средней школы N 13 здание, 50 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица Правды, 3, район Аблакетка
567
"Теремок" ателье, 50 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица М.Горького, 70
568
Типография газеты "Рудный Алтай" (бывшая Начальная школа Министерства народного просвещения) 1919 год
градостроительства и архитектуры
улица Бажова, 12
569
Троицкая церковь, 1787 год
градостроительства и архитектуры
улица Лихарева, 16
570
Усть-Каменогорский железнодорожный вокзал 1938 год
градостроительства и архитектуры
улица Мызы, железнодорожная станция
571
Ушанову Я.В. памятник, скульптор Г.А. Огнев, архитектор А.Н.Душкин 1962 год
градостроительства и архитектуры
площадь имени Ушанова
572
Исключен постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 16.10.2015 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
573
Центральная мечеть (бывшая Начальная мужская школа) 1912 год
градостроительства и архитектуры
улица Ушанова, 63
574
"Эхо" иллюзион (кинотеатр), 1911 год
градостроительства и архитектуры
улица Кирова, 54
575
Яворовского, владельца пивного завода дом 1908 год
градостроительства и архитектуры
улица К.Кайсенова, 65
576
Ансамбль застройки в стиле советского классицизма вокруг Дома культуры металлургов (всего 4 здания) 50 годы ХХ века
ансамбль
улица Гоголя, 34, 36 (дом с аркой); бульвар Гагарина, 3 (дом с магазином); пропект Независимость, 45,47 (группа жилых домов)
577
Ансамбль скульптурных работ, выполненных профессиональными скульпторами на всесоюзном симпозиуме (всего 23 скульптуры), 1989 год
ансамбль
улица Ушанова, сквер перед центральным универсальным магазином

557
Мариинск әйелдер училищесі 1901 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қ. Қайсенов көшесі, 67
558
А.С. Меновщиковтың шарап сақтайтын жертөлесі бар үйі ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Киров көшесі, 35
559
"Мир" кинотеатры, ХХ ғасырдың 50 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Пролетарская көшесі, 51
560
Е.П. Михаэлистің бейіті 1913 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ушанов қалалық зираты, Степное ауылына барар трассаның бойында
561
Өнер мұражайының ғимараты (алтын өнеркәсіпші А.С. Меновщиковтың бұрынғы кеңсесі) ХІХ-ХХ ғасырлар қарсаңы
қала құрылысы және сәулет
Тоқтаров көшесі, 56
562
"Қылыштан орақ құямыз" мүсін, мүсінші Е.В. Вутетич, сәулетші Л.И. Маковеев, 1962 жыл
қала құрылысы және сәулет
Протозанов көшесі, Орталық мәдениет үйінің алдында
563
Балық өнеркәсіпшісі И.Д. Подойниковтың үйі 1899 жыл
қала құрылысы және сәулет
Киров көшесі, 30
564
Көпес А. Рафиковтың лабазы ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
М. Горький көшесі, 50
565
"Сәуле" дүкені (бұрынғы "Савва Семенов және оның ұлдары" сауда үйі) 1910 жыл
қала құрылысы және сәулет
Киров көшесі, 52
566
N 13 орта мектеп ғимараты ХХ ғасырдың 50 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Правда көшесі, 3, Аблакетка ауданы
567
"Теремок" ательесі, ХХ ғасырдың 50 жылдары
қала құрылысы және сәулет
М.Горький көшесі, 70
568
"Рудный Алтай" газетінің баспаханасы (бұрынғы Халық Ағарту министрлігінің бастауыш мектебі) 1919 жыл
қала құрылысы және сәулет
Бажов көшесі, 12
569
Троицкая шіркеуі 1787 жыл
қала құрылысы және сәулет
Лихарев көшесі, 16
570
Өскемен теміржол вокзалы 1938 жыл
қала құрылысы және сәулет
Мызы көшесі, темір жол станциясы
571
Я.В. Ушановқа ескерткіш, мүсінші Г.А. Огнев, сәулетші А.Н. Душкин 1962 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ушанов атындағы алаң
572
Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 16.10.2015 № 276 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
573
Орталық мешіт (бұрынғы бастауыш ерлер мектебі) 1912 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ушанов көшесі, 63
574
"Эхо" иллюзионы (кинотеатр) 1911 жыл
қала құрылысы және сәулет
Киров көшесі, 54
575
Сыра заводының иесі Яворовскийдің үйі 1908 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қ. Қайсенов көшесі, 65
576
Кеңестік классицизм стиліндегі құрылыстар ансамблі, металлургтар мәдениет үйінің маңы, (барлығы 4 ғимарат), ХХ ғасырдың 50 жылдары
ансамбль
Гоголь көшесі, 34,36 (аркалы үй); Гагарин бульвары, 3 (дүкені бар үй); Тәуелсіздік даңғылы, 45,47 (тұрғын үйлер тобы)
577
Бүкілодақтық симпозиумда кәсіпқой мүсіншілер орындаған мүсіншілік жұмыстардың ансамблі (барлығы 23 мүсін) 1989 жыл
ансамбль
Ушанов көшесі, орталық әмбебап дүкеннің алдындағы гүлзарда

578
"Жастар" парк (бывший парк имени Кирова) 2005 год
ансамбль
Пересечение улиц Головкова, Кайсенова, Кирова, Горького (исторический центр)
579
"Победа" мемориальный комплекс погибших воинов и героев Великой отечественной войны, автор В.С.Раппопорт, 1995 год
ансамбль
Пересечение улицы Протозанова, Набережной Иртыша имени Славского, район "Стрелка"
Шемонаихинский район
580
Барашки 1 могильник XII-XI веков до нашей эры
археологии
1 км к востоку от поселка Барашки
581
Барашки 2 поселение вторая половина II тысечелетия до нашей эры
археологии
1 км к востоку от поселка Барашки
582
Вершина могильник эпоха раннего железа эпоха раннего железа
археологии
2 км к юго-
западу от села Рулиха
583
Волчовка поселение рубеж эпох бронзы - раннего железа
археологии
1 км к северо-
северо-западу от села Волчовка
584
Верх-Уба могильник позднее средневековье
археологии
3 км к северо-
западу от села Верх-Уба
585
Заречное 1 поселение эпоха бронзы
археологии
3,5 км к юго-
юго-западу от поселка Заречный
586
Заречное 2 могильник эпоха раннего железа
археологии
1 км к северо-
западу от поселка Заречный
587
Захариха группа поселений эпоха бронзы
археологии
3 км к юго-
востоку от села Межовка
588
Каменка могильник эпоха бронзы
археологии
5 км к юго-
западу от села Каменка
589
Камышенка поселение рубеж эпох бронзы - раннего железа
археологии
3 км к северо-
северо-востоку от села Заречный
590
Маринка могильник середина II тысечалетия до нашей эры
археологии
5 км к юго-
юго-западу от села Зевакино
591
Орловка могильник средние века
археологии
1,5 км к юго-
востоку от села Волчовка
592
Тараданка 1 могильник эпоха раннего железа
археологии
5 км к юго-
западу от села Убинка
593
Тараданка 2 могильник эпоха раннего железа
археологии
4 км к юго-
юго-западу от села Убинка
594
Убинка поселение средние века
археологии
2 км к северо-
северо-востоку от села Убинка
595
Усть-Таловка поселение эпоха бронзы
археологии
2 км к западу от села Усть-Таловка
596
Шапаревка могильник эпоха бронзы
археологии
восточная окраина села Рулиха
597
Здание больницы, 1898 год
градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, улица П.Морозова, 40
598
Здание краеведческого музея (бывший Дом сельского пристава), 1911 год
градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, улица Советская, 55
599
Зоркальцева, купца, лабаз, 1909 год
градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, улица Советская, 41
600
Мухамедшина, купца, лабаз 1906 год
градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, улица Советская, 32
601
Филимонова, купца, магазин 1913 год
градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, улица Советская, 16

578
"Жастар" саябағы (бұрынғы Киров атындағы саябақ) 2005 жыл
ансамбль
Головков, қайсенов, Киров, Горький көшелерінің қиылысы (тарихи орталық)
579
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан батырлар мен жауынгерлерге арналған "Жеңіс" мемориалдық кешені, авторы В.С. Раппопорт 1995 жыл
ансамбль
Протазанов көшесінің, Славский атындағы Ертіс жағалауының қиылысы, "Стрелка" ауданы
Шемонаиха ауданы
580
Барашки 1 мола біздің эрамызға дейінгі ХІІ-ХІ ғасырлар
археология
Барашки кентінен шығысқа қарай 1 км
581
Барашки 2 қоныс біздің эрамызға дейінгі ІІ мыңжылдықтың екінші жартысы
археология
Барашки кентінен шығысқа қарай 1 км
582
Вершина мола ерте темір дәуірі
археология
Рулиха ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 км
583
Волчовка қоныс қола - ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология
Волчовка ауылынан солтүстік- солтүстік-батысқа қарай 1 км
584
Верх-Уба мола кейінгі ортағасыр
археология
Верх-Уба ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км
585
Заречное 1 қоныс қола дәуірі
археология
Заречный кентіненоңтүстік- оңтүстік-батысқа қарай 3,5 км
586
Заречное 2 мола ерте темір дәуірі
археология
Заречный кентінен солтүстік-батысқа қарай 1 км
587
Захариха қоныстар тобы қола дәуірі
археология
Межовка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
588
Каменка мола қола дәуірі
археология
Каменка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 км
589
Камышенка қоныс қола - ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология
Заречный ауылынансолтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 3 км
590
Маринка мола біздің эрамызға дейінгі ІІ мыңжылдықтың ортасы
археология
Зевакино ауылынан оңтүстік- оңтүстік-батысқа қарай 5 км
591
Орловка мола орта ғасырлар
археология
Волчовка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 км
592
Тараданка 1 мола ерте темір дәуірі
археология
Убинка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 км
593
Тараданка 2 мола ерте темір дәуірі
археология
Убинка ауылынан оңтүстік- оңтүстік-батысқа қарай 4 км
594
Убинка қоныс орта ғасырлар
археология
Убинка ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 2 км
595
Усть-Таловка қоныс қола дәуірі
археология
Усть-Таловка ауылынан батысқа қарай 2 км
596
Шапаревка мола қола дәуірі
археология
Рулиха ауылының шығыс шеті
597
Аурухана ғимараты 1898 жыл
қала құрылысы және сәулет
Шемонаиха қаласы,П. Морозов көшесі, 40
598
Өлкетану мұражайының ғимараты (бұрынғы ауылдық пристав үйі) 1911 жыл
қала құрылысы және сәулет
Шемонаиха қаласы,Советская көшесі, 55
599
Көпес Зоркальцевтың лабазы 1909 жыл
қала құрылысы және сәулет
Шемонаиха қаласы,Советская көшесі, 41
600
Көпес Мұхамедшиннің лабазы 1906 жыл
қала құрылысы және сәулет
Шемонаиха қаласы,Советская көшесі, 32
601
Көпес Филимоновтың дүкені 1913 жыл
қала құрылысы және сәулет
Шемонаиха қаласы,Советская көшесі, 16

602
Астафьеву И.М. и Вербицкому Т.С. памятник 60 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, пересечение улиц Вербицкого и Вокзальная
603
Братская могила борцам за установление Советской власти, 1919 год
градостроительства и архитектуры
село Барашки, улица Советская, 26
604
Иванову А., писателю, памятник, автор В.Б.Самойлов, 2008 год
градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, в центральном парке
605
Мемориал воинам-землякам, погибшим в годы Великой отечественнной войны, 70 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, за мостом, через реку Уба по трассе Шемонаиха-Усть-Каменогорск
606
Обелиск воинам, погибшим в годы Великой отечественнной войны, 70 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Камышенка, перед зданием сельского акимата
607
Обелиск воинам, погибшим в годы Великой отечественнной войны, скульпторы Мягких В.А., Роговский А.Ф., Сидоркин А.В., архитектор Ключнев А.И. 1975 год
градостроительства и архитектуры
поселок Первомайский, улица Ленина, в парке
608
Обелиск воинам, погибшим в годы Великой отечественнной войны, 1980 год
градостроительства и архитектуры
поселок Усть-Таловка, в сквере у здания поселковой администрапции
609
Памятник борцам за установление советской власти 1972 год
градостроительства и архитектуры
село Верх-Уба, улица Мира, 1 а
610
Памятник на братской могиле борцов за установление Советской власти, 60 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Убинка, улица Лермонтова, 36 а
611
Памятник на братской могиле борцов за установление Советской власти, 60 годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, улица Советская, 62 а
612
Памятный знак на месте расстрела борцов за Советскую власть, 1922 год
градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, 10 км по трассе Усть-Каменогорск-Шемонаиха, Фомина сопка
Начальник управления культуры
Восточно-Казахстанской области К. Мыржыкбай
Приложение к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от 25 апреля 2008 года N 560
Перечень утративших силу некоторых нормативно-правовых актов областных исполнительных органов Восточно-Казахстанской области и бывшей Семипалатинской области
1. Решение исполнительного комитета Восточно-Казахстанского областного Совета народных депутатов "О памятниках культуры, рекомендуемых под государственную охрану" от 30 августа 1978 года N 494.
2. Решение исполнительного комитета Восточно-Казахстанского областного Совета народных депутатов "О принятии под государственную охрану памятников истории и культуры Восточно-Казахстанской области" от 21 января 1981 года N 33.

602
И.М. Астафьев және Т.С. Вербицкий ескерткіші ХХ ғасырдың 60 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Шемонаиха қаласы,Вербицкий мен Вокзальная көшелерінің қиылысы
603
Жазушы А. Ивановқа ескерткіш авторы В.Б. Самойлов, 2008 жыл
қала құрылысы және сәулет
Шемонаиха қаласы, орталық саябақта
604
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластар бейіті 1919 жыл
қала құрылысы және сәулет
Барашки ауылы, Советская көшесі, 26
605
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жерлес жауынгерлерге арналған мемориал ХХ ғасырдың 70 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Шемонаиха қаласы, көпірдің ар жағында Уба өзені арқылы Шемонаиха-Өскемен трассасы бойында
606
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған құлпытас ХХ ғасырдың 70 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Камышенка ауылы, ауылдық әкімдік ғимаратының алдында
607
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған құлпытас, мүсін-шілер В.А. Мягких, А.Ф. Роговский, А.В. Сидоркин, сәулетші А.И. Ключнев 1975 жыл
қала құрылысы және сәулет
Первомай кенті, Ленин көшесі, саябақта
608
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған құлпытас 1980 жыл
қала құрылысы және сәулет
Усть-Таловка кенті, кенттік әкімшілік ғимараты алдындағы гүлзарда
609
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендерге ескерткіш 1972 жыл
қала құрылысы және сәулет
Верх-Уба ауылы, Мир көшесі, 1а
610
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластар бейітіндегі ескерткіш ХХ ғасырдың 60 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Убинка ауылы, Лермонтов көшесі, 36 а
611
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластар бейітіндегі ескерткіш ХХ ғасырдың 60 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Шемонаиха қаласы, Советская көшесі, 62 а
612
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің атылған жеріне қойылған ескерткіш белгі 1922 жыл
қала құрылысы және сәулет
Шемонаиха қаласы, Өскемен-Шемонаиха трассасы бойымен 10 км, Фомин жотасы
Шығыс Қазақстан облысы
мәдениет басқармасының бастығы К. Мыржықбай
Шығыс Қазақстан облысы
әкімдігінің
2008 жылғы 25 сәуірдегі
N 560 қаулысына
қосымша
Шығыс Қазақстан облысы және бұрынғы Семей облысының облыстық атқарушы органдарының күші жойылған нормативтік-құқықтық актілерінің тізбесі
1. "Мемлекеттік қорғауға ұсынылатын мәдениет ескерткіштері туралы" Шығыс Қазақстан облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1978 жылғы 30 тамыздағы N 494 шешімі.
2. "Шығыс Қазақстан облысының тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік қорғауға қабылдау туралы" Шығыс Қазақстан облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1981 жылғы 21 қаңтардағы N 33 шешімі.

3. Решение исполнительного комитета Восточно-Казахстанского областного Совета народных депутатов "О списке памятников истории и культуры области" от 25 февраля 1981 года N 128.
4. Решение исполнительного комитета Восточно-Казахстанского областного Совета народных депутатов "Об утверждении списков охранных зон, памятников истории и культуры, подлежащих государственной охраны и снятии с государственной охраны памятников археологии и монументального искусства серийного производства" от 26 декабря 1984 года N 631.
5. Решение исполнительного комитета Восточно-Казахстанского областного Совета народных депутатов "Об утверждении дополнительного списка памятников истории и культуры и о снятии с государственной охраны памятников археологии" от 24 декабря 1986 года N 569.
6. Решение исполнительного комитета Восточно-Казахстанского областного Совета народных депутатов "Об утверждении дополнительного списка памятников археологии" от 28 января 1988 года N 36.
7. Решение исполнительного комитета Восточно-Казахстанского областного Совета народных депутатов "О состоянии учета, сохранности и использования памятников истории и культуры в области" от 21 декабря 1989 года N 297.
8. Решение исполнительного комитета Восточно-Казахстанского областного Совета народных депутатов "Об утверждении дополнительного списка памятников археологии, истории и культуры" от 18 декабря 1990 года N 219.
9. Решение акима Восточно-Казахстанской области "Об утверждении дополнительного списка охраняемых государством памятников и недостатках, допускаемых в охране и использовании историко-культурного наследия" от 15 февраля 1996 года N 29.
10. Решение акима Восточно-Казахстанской области "О внесении изменений в список памятников местного значения, охраняемых государством" от 3 июля 1998 года N 1-388р.
11. Решение исполнительного комитета Семипалатинского областного Совета народных депутатов "О взятии под государственную охрану памятников истории и культуры на территории области" от 8 июня 1978 года N 319-II.
12. Решение исполнительного комитета Семипалатинского городского Совета народных депутатов "О состоянии и мерах по дальнейшему улучшению содержания и охраны памятников истории и культуры в свете Закона СССР и Казахской ССР "Об охране и использовании памятников истории и культуры" от 2 января 1979 года N 1-8.
13. Решение исполнительного комитета Семипалатинского областного Совета народных депутатов "О взятии под государственную охрану памятников истории и культуры на территории области" от 1 марта 1979 года 124-4.

3. "Облыстағы тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізімі туралы" Шығыс Қазақстан облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1981 жылғы 25 ақпандағы N 128 шешімі.
4. "Қорғалатын аймақтар, мемлекеттік қорғауға жататын тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізімдерін бекіту және археологиялық және сериямен өндірілген монументалдық өнер ескерткіштерін мемлекеттік қорғаудан алу туралы" Шығыс Қазақстан облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1984 жылғы 26 желтоқсандағы N 631 шешімі.
5. "Тарих және мәдениет ескерткіштерінің қосымша тізімін бекіту туралы және археология ескерткіштерін мемлекеттік қорғаудан алу туралы" Шығыс Қазақстан облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1986 жылғы 24 желтоқсандағы N 569 шешімі.
6. "Археология ескерткіштерінің қосымша тізімін бекіту туралы" Шығыс Қазақстан облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1988 жылғы 28 қаңтардағы N 36 шешімі.
7. "Облыстағы тарих және мәдениет ескерткіштерін есепке алу, сақтау және пайдалану жағдайы туралы" Шығыс Қазақстан облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1989 жылғы 21 желтоқсандағы N 297 шешімі.
8. "Археология, тарих және мәдениет ескерткіштерінің қосымша тізімін бекіту туралы" Шығыс Қазақстан облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1990 жылғы 18 желтоқсандағы N 219 шешімі.
9. "Мемлекет қорғайтын ескерткіштердің қосымша тізімін бекіту және тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалануда жіберілетін кемшіліктер туралы" Шығыс Қазақстан облысы әкімінің 1996 жылғы 15 ақпандағы N 29 шешімі.
10. "Мемлекет қорғайтын жергілікті маңызы бар ескерткіштер тізіміне өзгерістер енгізу туралы" Шығыс Қазақстан облысы әкімінің 1998 жылғы 3 шілдедегі N 1-388ш. шешімі.
11. "Облыс аумағындағы тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік қорғауға алу туралы" Семей облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1978 жылғы 8 маусымдағы N 319-II шешімі.
12. "Тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау және пайдалану туралы" КСРО және қазақ КСР Заңы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерін ұстау мен қорғау жағдайы және одан әрі жақсарту шаралары туралы" Семей қалалық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1979 жылғы 2 қаңтардағы N 1-8 шешімі.
13. "Облыс аумағындағы тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік қорғауға алу туралы" Семей облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1979 жылғы 1 наурыздағы N 124-4 шешімі.

14. Решение исполнительного комитета Семипалатинского областного Совета народных депутатов "О взятии под государственную охрану памятников истории и культуры на территории области" от 14 мая 1979 года N 4/2.
15. Решение исполнительного комитета Семипалатинского областного Совета народных депутатов "О взятии под государственную охрану памятников истории и культуры на территории области" от 14 ноября 1980 года N 673-22.
16. Решение исполнительного комитета Семипалатинского областного Совета народных депутатов "О взятии под государственную охрану памятников истории и культуры на территории области" от 11 августа 1982 года N 412-14.
17. Решение исполнительного комитета Семипалатинского областного Совета народных депутатов "О взятии под государственную охрану памятников истории и культуры на территории области" от 30 декабря 1985 года N 683-21.
18. Решение исполнительного комитета Семипалатинского областного Совета народных депутатов "О взятии под государственную охрану памятников истории и культуры на территории области" от 10 февраля 1987 года N 64-3.
19. Решение исполнительного комитета Семипалатинского областного Совета народных депутатов "О взятии под государственную охрану памятников истории и культуры на территории области" от 21 октября 1987 года N 478-19.
20. Решение исполнительного комитета Семипалатинского областного Совета народных депутатов "О взятии под государственную охрану памятников истории и культуры на территории области" от 10 мая 1988 года N 194-5.
21. Решение исполнительного комитета Семипалатинского областного Совета народных депутатов "О дополнительных мерах по выполнению Закона СССР и Каз.ССР "Об охране и использовании памятников истории и культуры" в Семипалатинской области" от 25 июля 1991 года N 154-9.
22. Решение главы Семипалатинской областной администрации Республики Казахстан "О включении в государственный список памятников истории и культуры Семипалатинской области зданий Семипалатинского училища культуры им.Абая и Бахтинского медресе" о т 22 июня 1992 года N 114.
23. Решение главы Семипалатинской областной администрации Республики Казахстан "О принятии под государственную охрану памятников истории и культуры на территории области" от 29 декабря 1992 года N 221.
24. Постановление главы Семипалатинской областной администрации Республики Казахстан "О принятии под государственную охрану памятников истории и культуры на территории области" от 14 февраля 1994 года N 38.
25. Постановление главы Семипалатинской областной администрации Республики Казахстан "О принятии под государственную охрану памятников истории и культуры на территории области" от 26 мая 1995 года N 157.

14. "Облыс аумағындағы тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік қорғауға алу туралы" Семей облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1979 жылғы 14 мамырдағы N 4/2 шешімі.
15. "Облыс аумағындағы тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік қорғауға алу туралы" Семей облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1980 жылғы 14 қарашадағы N 673-22 шешімі.
16. "Облыс аумағындағы тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік қорғауға алу туралы" Семей облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1982 жылғы 11 тамыздағы N 412-14 шешімі.
17. "Облыс аумағындағы тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік қорғауға алу туралы" Семей облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1985 жылғы 30 желтоқсандағы N 683-21 шешімі.
18. "Облыс аумағындағы тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік қорғауға алу туралы" Семей облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1987 жылғы 10 ақпандағы N 64-3 шешімі.
19. "Облыс аумағындағы тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік қорғауға алу туралы" Семей облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1987 жылғы 21 қазандағы N 478-19 шешімі.
20. "Облыс аумағындағы тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік қорғауға алу туралы" Семей облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1988 жылғы 10 мамырдағы N 194-5 шешімі.
21. "Тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау және пайдалану туралы" КСРО және қаз.КСР Заңын орындау жөніндегі қосымша шаралар туралы" Семей облыстық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1991 жылғы 25 шілдедегі N 154-9 шешімі.
22. "Абай атындағы Семей мәдениет училищесі мен Бақты медресесінің ғимараттарын Семей облысының тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Семей облыстық әкімшілігі басшысының 1992 жылғы 22 маусымдағы N 114 шешімі.
23. "Облыс аумағындағы тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік қорғауға қабылдау туралы" Қазақстан Республикасы Семей облыстық әкімшілігі басшысының 1992 жылғы 29 желтоқсандағы N 221 шешімі.
24. "Облыс аумағындағы тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік қорғауға қабылдау туралы" Қазақстан Республикасы Семей облыстық әкімшілігі басшысының 1994 жылғы 14 ақпандағы N 38 қаулысы.
25. "Облыс аумағындағы тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік қорғауға қабылдау туралы" Қазақстан Республикасы Семей облыстық әкімшілігі басшысының 1995 жылғы 26 мамырдағы N 157 қаулысы.

26. Решение исполнительного комитета Семипалатинского городского Совета народных депутатов "О взятии под государственную охрану здание бывшего телеграфа, расположенного по улице Красноармейская, 116 как памятника промышленной архитектуры" от 17 мая 1989 года N 10-534.
Начальник управления культуры
Восточно-Казахстанской области К. Мыржыкбай

26. "Красноармейская көшесі, 116 үйде орналасқан бұрынғы телеграф ғимаратын өнеркәсіптік сәулет ескерткіші ретінде мемлекеттік қорғауға алу туралы" Семей қалалық халық депутаттары Кеңесінің атқарушы комитетінің 1989 жылғы 17 мамырдағы N 10-534 шешімі.
Шығыс Қазақстан облысы
мәдениет басқармасының бастығы К. Мыржықбай