О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года № 225 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 января 2009 года № 17. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2009 года № 5571. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 189
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 189 (порядок введения в действие см. п. 3).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 20 ноября 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам коллективного инвестирования и деятельности накопительных пенсионных фондов" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 27 октября 2006 года № 225 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4486), с дополнениями и изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 28 мая 2007 года № 153 "О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года № 225 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4773), от 26 мая 2008 года № 80 "О внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года № 225 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5252, опубликованным от 15 сентября 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 9), от 22 августа 2008 года № 116 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года № 225 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5328), следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, утвержденных указанным постановлением (далее - Правила):
пункт 2 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 26 қаңтардағы N 17 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 3 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5571 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы N 189 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05. N 189 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ұжымдық инвестициялау және жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 20 қарашадағы Заңын іске асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4486 тіркелген) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы  N 225 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 28 мамырдағы N 153 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4773 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2008 жылғы 26 мамырдағы N 80 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5252 тіркелген, N 9 Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2008 жылғы 15 қыркүйекте жарияланған), "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 116 қаулыларымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5328 тіркелген) енгізілген толықтыруларымен және өзгерістерімен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесінде (бұдан әрі - Ереже):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) открытая валютная позиция - это превышение требований (обязательств) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств) над обязательствами (требованиями) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами в той же иностранной валюте;
2) диверсификация - размещение активов организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, в различные финансовые инструменты, разрешенные законодательством Республики Казахстан;
3) ценовой риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие изменения стоимости финансовых инструментов, возникающий в случае изменения условий финансовых рынков, влияющих на рыночную стоимость финансовых инструментов;
4) бэк-офис - подразделение организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, основной функцией которого является исполнение сделок с финансовыми инструментами, регистрация совершенных операций во вспомогательном учете на основании первичных документов, полученных от фронт-офиса, учет финансовых инструментов и денег организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами;
5) бэк-тестинг - методы проверки эффективности процедур измерения рисков с использованием исторических данных по организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительному пенсионному фонду, обладающему лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, и сравнением рассчитанных результатов с текущими (фактическими) результатами от совершения указанных операций;
6) валютный риск - риск возникновения расходов (убытков), связанный с изменением курсов иностранных валют при осуществлении организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, своей деятельности. Опасность расходов (убытков) возникает из-за переоценки позиций по валютам в стоимостном выражении;

"2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ашық валюталық позиция - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның жеке шет мемлекет (шет мемлекеттер топтары) валютасына қойылатын (талаптарды) міндеттемелерді зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның сол шетел валютасына қойылатын міндеттемелеріне (талаптарына) қарағанда күшейтуі;
2) әртараптандыру - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының активтерін Қазақстан Республикасы заңнамасында рұқсат берілген әр түрлі қаржы құралдарына орналастыру;
3) баға тәуекелі - қаржы құралдарының нарықтық құнына әсер ететін, қаржы нарығындағы талаптар өзгерген жағдайда туындайтын қаржы құралдары құнының өзгеруі салдарынан болатын шығыстардың (шығындардың) пайда болу тәуекелі;
4) бэк-офис - негізгі функциясы қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелерді орындау, фронт-офистен алынған бастапқы құжаттар негізінде қосалқы есепте жасалған операцияларды тіркеу, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының қаржы құралдары мен ақшасын есепке алу болып табылатын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының бөлімшесі;
5) бэк-тестинг - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қоры бойынша тарихи деректерді пайдалана және есептелген нәтижелерді көрсетілген операцияларды жасаудың ағымдағы (нақты) нәтижелерімен салыстыра отырып тәуекелдерді өлшеу рәсімдерінің тиімділігін тексеру әдістері;
6) валюталық тәуекел - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қоры өз қызметін жүзеге асырған кезде шетел валюталары бағамдарының өзгеруімен байланысты шығыстардың (шығындардың) пайда болу тәуекелі. Шығыстардың (шығындардың) қауіптілігі құндылық түріндегі валюталар бойынша позицияларды қайта бағалаудан туындайды;

7) гэп - методы измерения процентного риска и риска потери ликвидности на основе сравнения объема активов и обязательств организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, подверженных изменениям ставок вознаграждения или подлежащих погашению в течение определенных сроков;
8) страновой (трансфертный) риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неплатежеспособности или нежелания иностранного государства или резидента иностранного государства отвечать по обязательствам перед организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами;
9) валютная нетто-позиция организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами - разница между совокупной суммой длинных позиций организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, по всем иностранным валютам и совокупной суммой коротких позиций по всем иностранным валютам;
10) инвестиционная декларация - документ, определяющий перечень объектов инвестирования, цели, стратегии, условия и ограничения инвестиционной деятельности в отношении пенсионных активов, условия хеджирования и диверсификации, утвержденный советом директоров накопительного пенсионного фонда, чьи активы находятся в инвестиционном управлении, и опубликованный в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан тиражом не менее пятнадцати тысяч экземпляров;
11) кредитный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неуплаты заемщиком (эмитентом) основного долга и (или) вознаграждения, причитающихся кредитору (инвестору), в установленный условиями выпуска ценной бумаги срок (облигации, государственные обязательства и другие). Кредитный риск также включает риск потерь, возникающих в связи с невыполнением партнером обязательств по свопам, опционам и в период урегулирования расчетов по ценным бумагам;
12) фондовая биржа - фондовая биржа, осуществляющая деятельность на территории Республики Казахстан;
13) фондовый риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие изменения стоимости акций, возникающий в случае изменения условий финансовых рынков, влияющих на рыночную стоимость акций;
14) правовой риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие нарушения организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, требований законодательства Республики Казахстан либо несоответствия практики организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, их внутренним документам, а в отношениях с нерезидентами Республики Казахстан - законодательств других государств;

7) гэп - сыйақы мөлшерлемелерінің өзгерісіне ұшыраған немесе белгілі бір мерзім ішінде өтеуге жататын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының активтері мен міндеттемелерінің көлемін салыстыру негізінде пайыз тәуекелін және өтімділікті жоғалту тәуекелін өлшеу әдістері;
8) елдің (трансферт) тәуекелі - шет мемлекеттің немесе шет мемлекет резидентінің зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының алдындағы міндеттемелері бойынша төлем қабілетсіздігі немесе жауап беру ниетінің болмауы салдарынан болған шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі;
9) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның валюталық нетто-позициясы - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның барлық шетел валюталары бойынша ұзақ позициясының жиынтық сомасының және барлық шетел валюталары бойынша қысқа позицияның жиынтық сомасының арасындағы айырмашылық;
10) инвестициялық декларация - активтері инвестициялық басқаруда болатын жинақтаушы зейнетақы қорының директорлар кеңесі бекіткен және Қазақстан Республикасының барлық аумағында он бес мыңнан кем емес данамен таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған инвестициялау объектілерінің тізбесін, мақсатын, стратегияларын, шарттарын және зейнетақы активтеріне қатысты инвестициялық қызметтің шектеулерін, хеджирлеу және әртараптандыру талаптарын белгілейтін құжат;
11) қор биржасы - Қазақстан Республикасының аумағында қызмет жасайтын қор биржасы;
12) қор тәуекелі - акциялардың нарықтық құнына әсер ететін қаржы нарығының талаптары өзгерген жағдайда туындайтын акциялар құнының өзгеруі салдарынан шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі;
13) кредиттік тәуекел - бағалы қағаз (облигациялар, мемлекеттік міндеттемелер және басқалар) шығару талаптарымен белгіленген мерзімде негізгі борышты және (немесе) кредиторға (инвесторға) тиесілі сыйақыны заемшының (эмитенттің) төлемеуі салдарынан шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі. Сондай-ақ кредиттік тәуекелге серіктестің своптар, опциондар бойынша және бағалы қағаздар бойынша есеп айырысуларды реттеу кезеңінде міндеттемелерді орындамауына байланысты туындайтын залал тәуекелі кіреді;
14) құқықтық тәуекел - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзуы не зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қоры тәжірибесінің олардың ішкі құжаттарына сәйкес келмеуі, ал Қазақстан Республикасы резидент еместеріне қатысты басқа мемлекеттердің заңнамасының талаптарын бұзуы салдарынан болған шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі;

15) короткая валютная позиция - это открытая валютная позиция в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), обязательства (совокупная сумма обязательств и условных обязательств) в которой превышают требования (совокупную сумму активов и условных требований) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами в этой же иностранной валюте;
16) операционный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие нарушения (несоблюдения) организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, требований, к организации внутреннего контроля. Операционный риск также включает риски, связанные с возникновением существенных сбоев в операционных (компьютерных) системах, превышения установленных лимитов, мошенничества при совершении операций с ценными бумагами или в ходе работы бэк-офиса, ошибками операторов;
17) риск потери ликвидности - риск, связанный с возможным невыполнением либо несвоевременным выполнением организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, своих обязательств. Риск ликвидности ценных бумаг как активов определяется их способностью быть проданными быстро, с низкими издержками и по приемлемым ценам;
18) процентный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неблагоприятного изменения ставок вознаграждения, включающий:
общий процентный риск, связанный с несоблюдением сроков погашения размещенных активов (при фиксированных ставках вознаграждения);
специфический процентный риск, связанный с применением различных методов начисления и корректировки получаемого вознаграждения по ряду инструментов, которые при прочих равных условиях имеют сходные ценовые характеристики;
19) рыночный риск - риск возникновения расходов (убытков), связанных с неблагоприятными движениями финансовых рынков. Рыночный риск имеет макроэкономическую природу, то есть источниками рыночных рисков являются макроэкономические показатели финансовой системы. Рыночный риск представляет сумму процентного, валютного и фондового риска;
20) стресс-тестинг - методы измерения потенциального влияния на финансовое положение организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами исключительных, но возможных событий, которые могут оказать влияние на деятельность организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами;

15) қысқа валюталық позиция - жеке шет мемлекетінің (шет мемлекеттер топтарының) валютасындағы ашық валюталық позициясы, оларға қойылатын талаптарды (активтердің жиынтық сомасы мен шартты талаптарды) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның сол шетел валютасындағы міндеттемелеріне (міндеттемелердің жиынтық сомасы мен шартты міндеттемелеріне) қарағанда күшейтуі;
16) нарықтық тәуекел - қаржы нарығының қолайсыз қозғалыстарымен байланысты шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі. Нарықтық тәуекелдің макроэкономикалық табиғаты бар, яғни қаржы жүйесінің макроэкономикалық көрсеткіштері нарықтық тәуекелдің көздері болып табылады. Нарықтық тәуекел проценттік, валюталық және қор тәуекелдерінің сомасы ретінде сипатталады;
17) операциялық тәуекел - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының ішкі бақылау ұйымына қойылатын талаптарды бұзуы (сақтамауы) салдарынан шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі. Операция тәуекеліне сондай-ақ операция (компьютер) жүйелеріндегі елеулі іркілістердің туындауына байланысты тәуекелдер, белгіленген лимиттердің асып кетуі, бағалы қағаздармен немесе бэк-офис жұмысы барысында операторлардың қателерімен операциялар жасаған кездегі алаяқтық жатады;
18) өтімділікті жоғалту тәуекелі - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының өз міндеттемелерін орындамауы не уақтылы орындамауына байланысты тәуекел. Бағалы қағаздардың активтер ретіндегі өтімділігінің тәуекелі олардың төмен шығыстарымен және қолайлы бағалары бойынша тез сатылу қабілеттілігімен айқындалады;
19) principal protected notes - негізгі борыштың сомасын толық қайтару бойынша эмитенттің кепілі белгіленген борыштық бағалы қағаздар;
20) проценттік тәуекел - сыйақы мөлшерлемелерінің қолайсыз өзгеруі салдарынан туындаған шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі, оның ішінде:
орналастырған активтер (белгіленген сыйақы мөлшерлемелері кезінде) өтеу мерзімдерінің сәйкес келмеуімен байланысты жалпы проценттік тәуекел;
өзге тең жағдайларда ұқсас баға сипаты бар құралдардың бір қатары бойынша алынатын және төленетін сыйақыны есептеу және түзетудің түрлі әдістерін қолдануға байланысты ерекше проценттік тәуекел;

21) система управления рисками - это процесс, включающий четыре основных элемента: оценка риска, измерение риска, контроль риска и мониторинг риска;
22) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
23) длинная валютная позиция - это открытая валютная позиция в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), требования (совокупная сумма активов и условных требований) в которой превышают обязательства (совокупную сумму обязательств и условных обязательств) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в этой же иностранной валюте;
24) фронт-офис - подразделение организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, основной функцией которого является заключение сделок с финансовыми инструментами;
25) международная финансовая организация - организация, имеющая международный статус, созданная и действующая на основании международного договора (соглашения) либо устава;
26) хеджирование - использование одного или нескольких инструментов хеджирования для частичной или полной компенсации изменения справедливой стоимости объекта хеджирования, находящегося в инвестиционном портфеле накопительного пенсионного фонда, или связанных с ним поступлений денег, определенное в соответствии со стандартами бухгалтерского учета;
27) инструменты хеджирования - финансовые инструменты, в том числе производные финансовые инструменты, используемые для осуществления операций хеджирования, указанные в приложении 1 к настоящим Правилам;
28) principal protected notes - долговые ценные бумаги, по которым установлена гарантия эмитента по полному возврату суммы основного долга;
29) "stop-loss" - политика установления лимитов, предельно допустимый уровень потерь по операциям с финансовыми инструментами.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, (далее - Организация) и/или накопительный пенсионный фонд, обладающий лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, (далее - Фонд) размещают находящиеся в инвестиционном управлении пенсионные активы каждого отдельного фонда в финансовые инструменты, указанные:

21) "stop-loss" - лимиттерді белгілеу саясаты, қаржы құралдарымен жасалатын операциялар бойынша залалдың шекті түрде жол берілетін деңгейі;
22) стресс-тестинг - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық жай-күйіне төтенше, бірақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының қызметіне әсер етуі мүмкін ықтимал оқиғалардың әлуетті әсер етуін өлшеу әдістері;
23) тәуекелдерді басқару жүйесі - бұл процеске төрт негізгі элемент кіреді: тәуекелді бағалау, тәуекелді өлшеу, тәуекелді бақылау және тәуекел мониторингі;
24) уәкілетті орган - қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
25) ұзақ валюталық позиция - бұл жеке шет мемлекетінің (шет мемлекеттер топтарының) валютасындағы ашық валюталық позиция, оларға қойылатын талаптарды (активтердің жиынтық сомасы мен шартты міндеттемелерін) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның сол шетел валютасындағы міндеттемелеріне (міндеттемелердің жиынтық сомасы мен шартты міндеттемелеріне) қарағанда күшейтуі;
26) фронт-офис - негізгі функциясы қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу болып табылатын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының бөлімшесі;
27) халықаралық қаржы ұйымы - халықаралық шарт (келісім) не жарғы негізінде құрылған және жұмыс істеп тұрған, халықаралық мәртебесі бар ұйым;
28) хеджирлеу - жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфеліндегі хеджирлеу объектісінің әділ құны өзгеруінің ішінара немесе толық өтемі үшін хеджирлеудің бір немесе бірнеше құралдарын немесе бухгалтерлік есептің стандартына сәйкес олармен байланысты ақша түсімдерін пайдалану;
29) хеджирлеу құралдары - қаржы құралдары, оның ішінде осы Ереженің 1-қосымшасында көрсетілген хеджирлеу операцияларын жүзеге асыру үшін пайдаланылатын туынды қаржы құралдары.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі - Ұйым) және/немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі - Қор) әрбір жеке қордың инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерін мыналарда көрсетілген:

в приложении 1-1 - в отношении консервативного инвестиционного портфеля;
в приложении 1-2 - в отношении умеренного инвестиционного портфеля;
в приложении 1-3 - в отношении агрессивного инвестиционного портфеля.
Размер инвестиций за счет пенсионных активов в финансовые инструменты, указанные в приложениях 1-1, 1-2, 1-3, а также суммарные размеры инвестиций для каждого вида инвестиционного портфеля, устанавливаются инвестиционными декларациями фонда по каждому инвестиционному портфелю.";
дополнить пунктами 4-1 и 4-2 следующего содержания:
"4-1. Общий размер инвестиций за счет пенсионных активов в государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая государственные ценные бумаги Республики Казахстан, являющиеся предметом операций "обратного Репо", с 1 апреля 2009 года составляет не менее двадцати процентов от общего размера пенсионных активов каждого отдельного открытого накопительного пенсионного фонда.
Организация (Фонд) инвестирует деньги, входящие в состав пенсионных активов, только в государственные ценные бумаги Республики Казахстан до достижения двадцати процентов от общего размера пенсионных активов каждого отдельного открытого накопительного пенсионного фонда, включая государственные ценные бумаги Республики Казахстан, являющиеся предметом операций "обратного Репо".
4-2. Общий размер инвестиций за счет пенсионных активов в государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая государственные ценные бумаги Республики Казахстан, являющиеся предметом операций "обратного Репо", с 1 октября 2009 года составляет не менее тридцати процентов от общего размера пенсионных активов каждого отдельного фонда.";
абзац первый пункта 6 после слов "на вторичном рынке" дополнить словами ", заключаемые за счет пенсионных и собственных активов,";
в пункте 8 :
предложение первое после слова "пенсионных" дополнить словами "и собственных";
дополнить предложением следующего содержания:
"Предметом операций "обратного репо", совершаемых Организацией (Фондом) с участием пенсионных и собственных активов, выступают государственные ценные бумаги Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
"13-1. В случае невыполнения эмитентом обязательств по долговым ценным бумагам в сроки, предусмотренные условиями выпуска, Организация (Фонд) с даты истечения срока выполнения таких обязательств не вправе принимать инвестиционные решения за счет пенсионных и (или) собственных активов по покупке данных ценных бумаг, в том числе путем совершения операций "обратное репо".";
в приложении 1 :
в пункте 1:

1-1 -қосымшада - консервативті инвестициялық портфельге қатысты;
1-2-қосымшада - орташа инвестициялық портфельге қатысты;
1-3-қосымшада- агрессивті инвестициялық портфельге қатысты қаржы құралдарына орналастырады.
1-1, 1-2, 1-3-қосымшаларда көрсетілген зейнетақы активтері есебінен қаржы құралдарына инвестициялардың мөлшері, сондай-ақ инвестициялық портфельдің әр түрі үшін инвестициялардың жиынтық мөлшері әр инвестициялық портфель бойынша қордың инвестициялық декларацияларында белгіленеді.";
мынадай мазмұндағы 4-1 және 4-2-тармақтармен толықтырылсын:
"4-1. "Кері Репо" операцияларының мәні болып табылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына инвестициялардың жалпы мөлшері ашылған әр жеке жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің жалпы мөлшерінен 2009 жылғы 1 сәуірден бастап жиырма пайызынан кем еместі құрайды.
Ұйым (Қор) зейнетақы активтері құрамына кіретін ақшаны "Кері Репо" операцияларының мәні болып табылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын қоса алғанда, ашылған әр жеке жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің жалпы мөлшерінен жиырма пайызынан кем емеске жеткенге дейін Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына инвестициялайды.
4-2. "Кері Репо" операцияларының мәні болып табылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына зейнетақы активтері есебінен инвестициялардың жалпы мөлшері 2009 жылғы 1 қазаннан бастап әр жеке жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің жалпы мөлшерінен отыз пайыздан кем еместі құрайды.";
6-тармақтың бірінші абзацындағы "Ұйымның" деген сөз "Зейнетақы активтері мен меншікті активтері есебінен жасалатын ұйымның" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
бірінші сөйлем "Зейнетақы" деген сөзден кейін "және меншікті" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Ұйым (Қор) зейнетақы және меншікті активтерін қатыстырумен жасайтын "кері репо" операцияларының мәні болып Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары табылады."
мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
"13-1. Эмитент борыштық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелерін шығарылымның талаптарында көзделген мерзімде орындамаған жағдайда, Ұйым (Қор) осындай міндеттемелерді орындау мерзімі аяқталған күннен бастап зейнетақы және (немесе) меншікті активтер есебінен осы бағалы қағаздарды сатып алу бойынша, оның ішінде "кері репо" операциясын жасау жолымен инвестициялық шешім қабылдауға құқығы жоқ.";
1-қосымшада:
1 -тармақ:
2-1.

дополнить строкой, порядковый номер 2-1, следующего содержания:
"
2-1.
Долговые ценные бумаги, выпущенные Акционерным обществом
«Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына»
";
строку, порядковый номер 5, изложить в следующей редакции:
"
5.
Долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми
организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не
ниже «ВВВ-» агентства «Standard & Poor's» или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств,
выпущенные следующими международными финансовыми организациями:
Международным банком реконструкции и развития;
Европейским банком реконструкции и развития;
Межамериканским банком развития;
Банком международных расчетов;
Азиатским банком развития;
Африканским банком развития;
Международной финансовой корпорацией;
Исламским банком развития;
Европейским инвестиционным банком;
Евразийским банком развития.
";
дополнить приложениями 1-1, 1-2, 1-3 согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением абзацев с тридцать шестого по сорок первый и пятьдесят девятого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в течение десяти дней со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 26 января 2009 года № 17
"Приложение 1-1
к Правилам осуществления
деятельности по инвестиционному
управлению пенсионными активами
Перечень
финансовых инструментов, разрешенных к
приобретению за счет пенсионных активов консервативного
инвестиционного портфеля
Наименование финансового инструмента
1.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая
эмитированные в соответствии с законодательством других
государств), выпущенные Министерством финансов Республики
Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, а также
ценные бумаги, выпущенные под гарантию государства.
2.
Облигации, выпущенные местными исполнительными органами
Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой
биржи.
3.
Долговые ценные бумаги, выпущенные Акционерным обществом «Фонд
национального благосостояния «Самрук-Казына».
4.
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан.
5.
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан,
удовлетворяющие одному из следующих условий:

мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 2-1-жолмен толықтырылсын:
"
2-1.
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
";
реттік нөмірі 5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" төмен емес халықаралық рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар, мына халықаралық қаржы ұйымдары шығарған:
Халықаралық қайта құру және даму банкі;
Еуропа қайта құру және даму банкі;
Америка аралық даму банкі;
Халықаралық есеп-айырысу банкі;
Азия даму банкі;
Африка даму банкі;
Халықаралық қаржы корпорациясы;
Ислам даму банкі;
Еуропа инвестициялық банкі;
Еуразиялық даму банкі
";
осы қаулының қосымшасына сәйкес 1-1, 1-2, 1-3 қосымшалармен толықтырылсын.
2. 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының отыз алтыншы қырық бірінші аралығындағы және елу тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастан он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                    Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2009 жылғы 26 қаңтардағы
N 17 қаулысына қосымша
"Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқару жөніндегі қызметті жүзеге
асыру ережесіне 1-1-қосымша
Консервативті инвестициялық портфельдің
зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат берілген
қаржы құралдарының тізбесі
N
Қаржы құралдарының атауы
1.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда), сондай-ақ мемлекет кепілімен шығарған бағалы қағаздар.
2.
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген облигациялар.
3.
Ұлттық басқарушы холдинг шығарған борыштық бағалы қағаздар.
4.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар.
5.
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар мынадай талаптардың біріне сәйкес келген жағдайда:

1) банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «ВВ-» по
международной шкале агентства «Standard & Poor's», или
рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzВВ-» по
национальной шкале агентства «Standard & Poor's»;
2) банки являются дочерними банками-резидентами, родительский
банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг по
международной шкале агентства «Standard & Poor's» не ниже «А-»
или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств;
3) банки являются банками-эмитентами, акции которых включены в
первую категорию сектора «акции» официального списка фондовой
биржи.
6.
Долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми
организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже
«ВВВ-» агентства «Standard & Poor's» или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств, выпущенные
следующими международными финансовыми организациями:
Международным банком реконструкции и развития;
Европейским банком реконструкции и развития;
Межамериканским банком развития;
Банком международных расчетов;
Азиатским банком развития;
Африканским банком развития;
Международной финансовой корпорацией;
Исламским банком развития;
Европейским инвестиционным банком;
Евразийским банком развития.
7.
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные
центральными правительствами иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг не ниже «А-» агентства «Standard & Poor's»
или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств.
8.
Негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные
иностранными организациями, имеющие международную рейтинговую
оценку не ниже «А-» агентства «Standard & Poor's» или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
9.
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других государств:
1) долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку не ниже
«ВВ-» по международной шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzВВ-» по
национальной шкале агентства «Standard & Poor's»;
2) долговые ценные бумаги, включенные в подкатегорию «долговые
ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории»
официального списка фондовой биржи.
10.
Аффинированные драгоценные металлы, соответствующие
международным стандартам качества, принятым Лондонской
ассоциацией рынка драгоценных металлов (London bullion market
association) и обозначенным в документах данной ассоциации как
стандарт «Лондонская качественная поставка» («London good
delivery»), и металлические депозиты, в том числе в
банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих рейтинговой
оценкой не ниже «АА» агентства «Standard & Poor's» или рейтингом
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, на
срок не более двенадцати месяцев.
11.
Наличная иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг не
ниже «АА-» агентства «Standard & Poor's» или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.

1) банктердің халықаралық шәкіл бойынша "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-" төмен емес рейтинг бағасы бар болса;
2) банктер "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес сабақтас банктің еншілес резидент банктері болып табылса;
3) банктер қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторындағы бірінші санатқа енгізілген эмитент банктер болып табылса.
6.
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" төмен емес халықаралық рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар, мына халықаралық қаржы ұйымдары шығарған:
Халықаралық қайта құру және даму банкі;
Еуропа қайта құру және даму банкі;
Америка аралық даму банкі;
Халықаралық есеп-айырысу банкі;
Азия даму банкі;
Африка даму банкі;
Халықаралық қаржы корпорациясы;
Ислам даму банкі;
Еуропа инвестициялық банкі;
Еуразиялық даму банкі.
7.
"Standard & Poor's" агенттігінің "А-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар.
8.
"Standard & Poor's" агенттігінің "А-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар шетел ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар.
9.
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздары:
1) "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" ден төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-" төмен емес рейтингі бар борыштық бағалы қағаздар;
2) қор биржасының ресми тізіміндегі "бірінші санатшаның рейтинг бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатшасына енгізілген борыштық бағалы қағаздар.
10.
Лондонның қымбат металдар рыногы қауымдастығы (London bullion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандартына сәйкес келетін және "Лондондық сапалы жеткізу" стандарты ретінде ("London good delivery") осы қауымдастықтың құжаттарында белгіленген тазартылған қымбат металдар және он екі айдан астам емес мерзімге салынған металл депозиттері, оның ішінде "Standard & Poor's" агенттігінің "АА" ден төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріндегі.
11.
"Standard & Poor's" агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттігінің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің қолма-қол шетел валютасы.
Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқару
жөніндегі қызметті жүзеге
асыру ережесіне

Приложение 1-2
к Правилам осуществления
деятельности по инвестиционному
управлению пенсионными активами
Перечень
финансовых инструментов, разрешенных к приобретению
за счет пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля
1. Перечень финансовых инструментов, в которые Организация (Фонд) могут размещать находящиеся в инвестиционном управлении пенсионные активы умеренного инвестиционного портфеля каждого отдельного Фонда, и требования, предъявляемые к ним
Наименование финансового инструмента
1.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая
эмитированные в соответствии с законодательством других
государств), выпущенные Министерством финансов Республики
Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, а также
ценные бумаги, выпущенные под гарантию государства.
2.
Облигации, выпущенные местными исполнительными органами
Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой
биржи.
3.
Долговые ценные бумаги, выпущенные Акционерным обществом «Фонд
национального благосостояния «Самрук-Казына».
4.
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан.
5.
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан,
удовлетворяющие одному из следующих условий:
1) банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «ВВ-» по
международной шкале агентства «Standard & Poor's», или
рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzВВ-» по
национальной шкале агентства «Standard & Poor's»;
2) банки являются дочерними банками-резидентами, родительский
банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг по
международной шкале агентства «Standard & Poor's» не ниже «А-»
или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств;
3) банки являются банками-эмитентами, акции которых включены в
первую категорию сектора «акции» официального списка фондовой
биржи.
6.
Долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми
организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже
«ВВВ-» агентства «Standard & Poor's» или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств, выпущенные
следующими международными финансовыми организациями:
Международным банком реконструкции и развития;
Европейским банком реконструкции и развития;
Межамериканским банком развития;
Банком международных расчетов;
Азиатским банком развития;
Африканским банком развития;
Международной финансовой корпорацией;
Исламским банком развития;
Европейским инвестиционным банком;
Евразийским банком развития.
7.
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные
центральными правительствами иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг не ниже «ВВВ-» агентства «Standard & Poor's»
или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств.
8.
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные иностранными
организациями:
долговые ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую
оценку не ниже «ВВВ-» агентства «Standard & Poor's» или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
акции иностранных эмитентов, имеющих международную рейтинговую
оценку не ниже «ВВВ-» агентства «Standard & Poor's» или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
акции иностранных организаций, являющихся резидентами
Республики Казахстан, включенные в первую категорию сектора
«акции» официального списка фондовой биржи.
9.
Паи инвестиционных фондов, имеющих международную рейтинговую
оценку «Standard & Poor's principal stability fund ratings» не
ниже «BBBm-» либо «Standard & Poor's Fund credit quality
ratings» не ниже «BBBf-».
10.
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других государств:

1-2-қосымша
Орташа инвестициялық портфельдің
зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат берілген
қаржы құралдарының тізбесі
1. Ұйым (Қор) жеке әр Қордың орташа инвестициялық портфельінің инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерін орналастыруларына болатын қаржы құралдарының тізбесі және оларға қойылатын талаптар
N
Қаржы құралдарының атауы
1.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда), сондай-ақ мемлекет кепілімен шығарған бағалы қағаздар.
2.
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген облигациялар.
3.
Ұлттық басқарушы холдинг шығарған борыштық бағалы қағаздар.
4.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар.
5.
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар мынадай талаптардың біріне сәйкес келген жағдайда:
1) банктердің халықаралық шәкіл бойынша "Standard & Poor's"
агенттігінің "ВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі
немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ- " төмен емес рейтинг бағасы бар болса;
2) банктер "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес сабақтас банктің еншілес резидент банктері болып табылса;
3) банктер қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторындағы бірінші санатқа енгізілген эмитент банктер болып табылса.
6.
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" төмен емес халықаралық рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар, мына халықаралық қаржы ұйымдары шығарған:
Халықаралық қайта құру және даму банкі;
Еуропа қайта құру және даму банкі;
Америка аралық даму банкі;
Халықаралық есеп-айырысу банкі;
Азия даму банкі;
Африка даму банкі;
Халықаралық қаржы корпорациясы;
Ислам даму банкі;
Еуропа инвестициялық банкі;
Еуразиялық даму банкі.
7.
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар.
8.
Шетел ұйымдары шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздар:
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар борыштық бағалы қағаздар;
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары;
қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген, Қазақстан Республикасы резиденті болып табылатын шетел ұйымдарының акциялары.
9.
"Standard & Poor's principal stability fund ratings" "ВВВm-"-тен төмен емес не "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" "ВВВf-" төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы бар инвестициялық қорлардың пайлары.
10.
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздар:

1) акции организаций, имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВ-»
по международной шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzВВ-» по
национальной шкале агентства «Standard & Poor's»;
2) акции организаций, включенные в первую или вторую категории
сектора «акции» официального списка фондовой биржи;
3) долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку не ниже
«В-» по международной шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzВ-» по
национальной шкале агентства «Standard & Poor's»;
4) долговые ценные бумаги, включенные в категорию «долговые
ценные бумаги без рейтинговой оценки» официального списка
фондовой биржи;
5) инфраструктурные облигации организаций Республики
Казахстан;
6) паи интервальных паевых инвестиционных фондов, управляющая
компания которых является юридическим лицом, созданным в
соответствии с законодательством Республики Казахстан,
включенные в официальный список фондовой биржи.
11.
Аффинированные драгоценные металлы, соответствующие
международным стандартам качества, принятым Лондонской
ассоциацией рынка драгоценных металлов (London bullion market
association) и обозначенным в документах данной ассоциации как
стандарт «Лондонская качественная поставка» («London good
delivery»), и металлические депозиты, в том числе в
банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих
рейтинговой оценкой не ниже «АА» агентства «Standard & Poor's»
или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, на срок не более 12 месяцев.
12.
Principal protected notes, выпущенные организациями, имеющими
рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» агентства «Standard & Poor's»
или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, и по которым установлена гарантия эмитента по полному
возврату суммы основного долга.
13.
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции,
указанные в настоящем перечне, фьючерсы, опционы, свопы,
форварды, базовым активом которых являются финансовые
инструменты, разрешенные к приобретению за счет пенсионных
активов; иностранная валюта; следующие расчетные показатели
(индексы):
1) MICEX (Moscow Interbank Currency Exchange Index);
2) DAX (Deutscher Aktienindex);
3) CAC 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index);
4) NIKKEI - 225 (NIKKEI - 225 Index);
5) TOPIX (Tokyo Price Index);
6) HSI (Hang Seng Index);
7) ENXT 100 (Euronext 100);
8) RTSI (Russian Trade System Index);
9) DJIA (Dow Jones Industrial Average);
10) S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index);
11) FT-SE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index);
12) KASE (Kazakhstan Stock Exchange);
13) MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International
World Index).
14.
Наличная иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг
не ниже «ВВВ-» агентства «Standard & Poor's» или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и
стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки.

1) "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"ден төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар ұйымдардың акциялары;
2) қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші немесе екінші санатына енгізілген ұйымдардың акциялары;
3) "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі "В-" тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВ-" төмен емес рейтингі бар борыштық бағалы қағаздар;
4) қор биржасының ресми тізіміндегі "рейтинг бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатына енгізілген борыштық бағалы қағаздар;
5) Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары;
6) басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген аралық инвестициялық пай қорларының пайлары.
11.
Лондонның қымбат металдар рыногы қауымдастығы (London bullion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандартына сәйкес келетін және "Лондондық сапалы жеткізу" стандарты ретінде ("London good delivery") осы қауымдастықтың құжаттарында белгіленген тазартылған қымбат металдар және 12 айдан астам емес мерзімге металл депозиттері, оның ішінде, "Standard & Poor's агенттігінің" "АА" дан төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар резидент емес банктердегі.
12.
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдар шығарған Principal protected notes және олар бойынша негізгі борыш сомасын толық қайтару жөніндегі эмитенттің кепілдемесі белгіленген.
13.
Депозитарлық қолхаттар осы тізбеде көрсетілген базалық активтері акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар, базалық активтері болып зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдары табылатын фьючерстер, опциондар, своптар, форвардтар; шетел валютасы; мынадай есеп айырысу көрсеткіштері (индекстер):
1. МІСЕХ (Mosckow Interbank Currency Exchange Index);
2. DAX (Deutscher Aktienindex);
3. CAC40 (Compagndesie Agentsde Change 40 Index);
4. NIККЕІ - 225 (NIККЕІ - 225 Index);
5. ТОРІХ (Tokyo Price Index);
6. HSI (Hang Seng Index);
7. ЕИХТ 100 (Euronext 100);
8. RTSI (Russian Trade System Index);
9. DJIA (Dow Jones Industrial Average);
10. S&P 500 (Standardand & Poor's 500 Index);
11. FT-SE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index);
12. KASE (Kazahstan Stock Exchange);
13. MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index)
14.
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттігінің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валютасындағы қолма-қол валютасы.