Об утверждении Правил аттестации апробаторов, Правил аттестации семенных экспертов и признании утратившим силу приказа Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года № 90
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 марта 2009 года № 125. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2009 года № 5591. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года «О семеноводстве» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила аттестации апробаторов;
2) Правила аттестации семенных экспертов.
2. Признать утратившим силу приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года № 90 "Об утверждении Правил аттестации (переаттестации) апробаторов и семенных экспертов и форм бланков свидетельства апробатора и свидетельства семенного эксперта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 2739, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2004 г., № 25-28, стр. 948).
3. Департаменту земледелия и фитосанитарной безопасности (Буць А.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Куришбаев
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 марта 2009 № 125
Правила аттестации апробаторов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации апробаторов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве" и регламентируют порядок и условия аттестации (переаттестации) физических лиц на право проведения апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений.

Байқаудан өткізушілерді аттестаттау ережесін, тұқым сарапшыларын аттестаттау ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 23 ақпандағы N 90 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 4 наурыздағы N 125 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 16 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5591 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы , 1-тармағы, 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Байқаудан өткізушілерді аттестаттау ережесі;
2) Тұқым сарапшыларын аттестаттау ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Премъер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 23
ақпандағы N 90 "Апробаторларды және тұқым сарапшыларын аттестаттау
(қайта аттестаттау) ережелерін және апробатор куәлігі және тұқым сарапшысы куәлігі бланктерінің нысандарын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2739 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және басқа мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2004 ж., N 25-28, 948-бет) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Егіншілік және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті (Буць А.А.) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялауын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он
күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        А. Күрішбаев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2009 жылғы 4 наурыздағы
N 125 бұйрығымен бекітілген
Байқаудан өткізушілерді аттестаттау ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы байқаудан өткізушілерді аттестаттау ережесі (бұдан әрі - Ереже) 2003 жылғы 8 ақпандағы "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес әзірленген, ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттық егістерін сынақтан өткізуді жүргізу құқығына жеке тұлғаларды аттестаттау (қайта аттестаттау) тәртібін және шарттарын регламенттейді.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) апробация посевов - определение сортовых качеств посевов сельскохозяйственных растений: сортовой чистоты, сортовой типичности, степени засоренности, поражения болезнями и повреждения вредителями;
2) аттестация - установление (подтверждение) соответствия физических и (или) юридических лиц статусу субъекта семеноводства;
3) заявитель - физическое лицо, претендующее на присвоение статуса апробатора;
4) свидетельство об аттестации - документ, выданный местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), свидетельствующий о признании государством деятельности аттестованных субъектов в области семеноводства.
3. Заявители, претендующие на присвоение статуса апробатора, должны соответствовать квалификационным требованиям, определяемым настоящими Правилами.
2. Квалификационные требования, предъявляемые к апробаторам
4. Квалификационные требования, предъявляемые к апробаторам, включают:
1) наличие высшего или послесреднего образования по специальностям аграрного профиля или по хранению и переработке растениеводческой продукции;
2) наличие документа о специальной подготовке (курсы апробаторов).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 08.12.2009 № 703 (порядок введения в действие см. п. 3).
3. Порядок аттестации апробаторов
5. Аттестация (переаттестация) апробаторов осуществляется аттестационной комиссией (далее - Комиссия), создаваемой приказом местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы) в области сельского хозяйства (далее - местный исполнительный орган области ) с численным составом не менее 5 человек.
В состав Комиссии включаются представители местного исполнительного органа области, областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, научных и общественных организаций аграрного профиля (по согласованию).
Рабочим органом Комиссии является структурное подразделение местного исполнительного органа области.
6. Для аттестации (переаттестации) заявитель представляет в Комиссию следующие документы:
1) заявление установленного образца;
2) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
3) копию документов, подтверждающих соответствие заявителя квалификационным требованиям, изложенным в пункте 4 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 08.12.2009 № 703 (порядок введения в действие см. п. 3).

2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) егістерді байқаудан өткізу - ауыл шаруашылық өсімдіктері егістерінің сорттық сапаларын: сорттық тазалығын, сортқа тәнділігін, арамшөптер басу, ауруға шалдығу және зиянкестерден бүліну дәрежесін анықтау;
2) аттестаттау - жеке және (немесе) заңды тұлғалардың тұқым шаруашылығы субьектісінің мәртебесіне сәйкестігін анықтау (растау);
3) өтінім беруші — байқаудан өткізуші мәртебесін алуға үміткер жеке тұлға;
4) аттестаттау туралы куәлік - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы берген тұқым шаруашылығы саласындағы аттестатталған субьектілердің қызметін мемлекеттің тануын куәландыратын құжат.
3. Байқаудан өткізуші мәртебесін алуға үміткер өтінім берушілер осы Ережемен белгіленген біліктілік талаптарға сәйкес болулары тиіс.
2. Байқаудан өткізушілерге қойылатын біліктілік талаптары
4. Байқаудан өткізушілерге қойылатын біліктілік талаптарға:
1) аграрлық бейіндегі немесе өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау және қайта өңдеу жөніндегі мамандықтар бойынша жоғары немесе ортадан жоғары білімі болуы;
2) арнайы дайындығы туралы құжаттың болуы (байқаудан өткізуші курстары).
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.12.08 № 703 Бұйрығымен.
3. Байқаудан өткізушілерді аттестаттау тәртібі
5. Байқаудан өткізушілерді аттестаттауды (қайта аттестаттауды) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ауыл шаруашылығы саласындағы жергілікті атқарушы органының (бұдан әрі - облыстың жергілікті атқарушы органы) бұйрығымен құрылған құрамы кемінде бес адамнан тұратын аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) жүзеге асырады.
Комиссияның құрамына облыстың жергілікті атқарушы органының, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіп кешеніндегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының, ғылыми және аграрлық саладағы қоғамдық ұйымдардың (келісім бойынша) өкілдері енгізіледі.
Облыстың жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшесі Комиссияның жұмысшы органы болып табылады.
6. Аттестаттау (қайта аттестаттау) үшін өтінім беруші Комиссияға мынадай құжаттарды:
1) белгіленген үлгідегі өтінішті;
2) өтінім берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
3) өтінім берушінің осы Ереженің 4-тармағында баяндалған біліктілік талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың көшірмесін ұсынады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.12.08 № 703 Бұйрығымен.

7. Комиссия в течение пятнадцати календарных дней со дня поступления от заявителя документов на аттестацию (переаттестацию) изучает их и при наличии всех документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, уведомляет заявителя о дате и месте проведения аттестации.
8. Общий срок рассмотрения заявления об аттестации (переаттестации) для присвоения статуса апробатора не должен превышать тридцать календарных дней.
9. Комиссия, изучив представленные документы и проведя собеседование, большинством голосов принимает решение о соответствии или несоответствии заявителя статусу апробатора.
10. Решение комиссии оформляется в виде протокола, который подписывается всеми членами Комиссии.
11. Заявителям, получившим положительное заключение Комиссии, приказом местного исполнительного органа области присваивается статус апробатора и выдается свидетельство об аттестации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
12. Заявителям, не соответствующим квалификационным требованиям указанным в пункте 4 настоящих Правил или получившим отрицательное заключение по итогам собеседования, местным исполнительным органом области в течение срока, указанного в пункте 8 настоящих Правил, дается мотивированный письменный ответ с указанием причины отказа в выдаче свидетельства об аттестации.
Решение аттестационной комиссии может быть обжаловано в установленном законодательством порядке.
13. Местный исполнительный орган области в течение пяти рабочих дней после присвоения статуса апробатора представляет соответствующую информацию в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
14. Переаттестация апробатора производится один раз в три года.
15. Заявление на переаттестацию по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам подается не позднее тридцати календарных дней до истечения срока действия свидетельства об аттестации.
Приложение 1
к Правилам аттестации
апробаторов
_______________________________________________________________
Наименование местного исполнительного органа области (города
республиканского значения, столицы) в области сельского хозяйства
от __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
Заявление
Прошу провести аттестацию (переаттестацию) и присвоить статус
апробатора __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать сельскохозяйственное растение, на посевах которого
планируется проводить апробацию)
Сведения о физическом лице:
Адрес: ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(индекс, район, область, город (село), улица, № дома, телефон)
Прилагаемые документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
( в соответствии с пунктом 6 Правил аттестации апробаторов)
"__" _________ 200_ года
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись физического лица)
Заявление принято к рассмотрению "__" __________ 200_ года
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись ответственного лица, принявшего
заявление)
Приложение 2
к Правилам аттестации
апробаторов
Свидетельство об аттестации № __
Выдано ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
которому на основании приказа местного исполнительного органа
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
области (города республиканского значения, столицы) в области
сельского хозяйства
от "__" ________ 200_ года № __ присвоен статус апробатора на право
проведения апробации сортовых посевов
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(сельскохозяйственное растение, на посевах которых разрешено
проводить апробацию)
Ф.И.О. руководителя местного исполнительного органа области (города
республиканского значения, столицы) в области сельского хозяйства
___________________________________________________________  ________
(подпись)
Должность ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата выдачи "__" _______ 200_ года
М.П.
Действительно до "__" _______ 200_ года
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 марта 2009 года № 125
Правила
аттестации семенных экспертов
1. Общие положения

7. Комиссия өтінім берушіден аттестаттауға (қайта аттестаттауға) өтініш түскен күннен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде тапсырылған құжаттарды зерделейді және осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген барлық құжаттар бар болса, өтінім берушіге аттестаттау жүргізу күні мен орнын хабарлайды.
8. Байқаудан өткізуші мәртебесін беру үшін аттестаттау (қайта аттестаттау) туралы өтінішті қаралудың жалпы мерзімі отыз күнтізбелік күннен аспауы тиіс.
9. Комиссия сұхбаттасу өткізіп және тапсырылған құжаттарды зерделеп өтінім берушінің байқаудан өткізуші мәртебесіне сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы көпшілік дауыспен шешім қабылдайды.
10. Комиссияның шешімі хаттама түрінде рәсімделеді, оған Комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
11. Комиссияның оң қорытындысын алған өтінім берушіге облыстың жергілікті атқарушы органның бұйрығымен байқаудан өткізуші мәртебесі беріледі және осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау туралы куәлік тапсырылады.
12. Ереженің 4-тармағында көрсетілген біліктілік талаптарға сәйкес келмеген және сұхбаттасу барысында теріс қорытынды алған өтінім берушілерге облыстың жергілікті атқарушы органы осы Ереженің 8-тармағында көрсетілген мерзім ішінде аттестаттау туралы куәлікті беруден бас тартудың себептері жөнінде жазбаша түрде дәлелді жауап береді.
Аттестаттау комиссиясының шешімі белгіленген заңнамалық тәртіппен шағымданылуы мүмкін.
13. Байқаудан өткізуші мәртебесі берілгеннен кейін бес жұмыс күн ішінде облыстың жергілікті атқарушы органы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне тиісті ақпарат жолдайды.
14. Байқаудан өткізушілерді қайта аттестаттау үш жылда бір рет жүргізіледі.
15. Қайта аттестаттауға өтінішті осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байқаудан өткізуші аттестаттау туралы куәлігінің қолдануы бітуіне отыз күнтізбелік күннен кем емес мерзімі ішінде беруге тиіс.
Байқаудан өткізушілерді
аттестаттау ережесіне
1-қосымша
_________________________________________________________________
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ауыл шаруашылығы саласындағы жергілікті атқарушы органының атауы
_________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)
ӨТІНІШ
Аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізуді және___________________
(егістіктерін байқаудан өткізу жоспарланып отырған ауыл шаруашылығы өсімдігі)
байқаудан өткізуші мәртебесін беруді сұраймын.
Жеке тұлға туралы мәліметтер:
Мекен-жайы:_________________________________________________
__________________________________________________________________
(индексі, қаласы (ауылы), ауданы, облысы, көшесі, үйдің N, телефоны)
Қоса беріліп отырған құжаттар:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(байқаудан өткізушілерді аттестаттау Ережесінің 6-тармағына сәйкес)
20__ жылғы "__"_______
___________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)
Өтініш қарастыруға 20__жылғы "__" қабылданды.
____________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, қолы)
Байқаудан өткізушілерді
аттестаттау ережесіне
2-қосымша
Аттестаттау туралы куәлік N____
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ауыл шаруашылығы саласындағы жергілікті атқарушы органының_______________
____________________________________________________________________
20__жылғы "__"__________________ N _______ бұйрығы негізінде
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(егістіктерін байқаудан өткізуге рұқсат етілген ауыл шаруашылығы өсімдігі)
сорттық егістерді байқаудан өткізуді жүргізу құқығына байқаудан өткізуші мәртебесі берілген _________________________________берілді.
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ауыл шаруашылығы саласындағы жергілікті атқарушы органының басшысының Т.А.Ә.
____________________________________________    _______________
(қолы)
Лауазымы_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Берілген күні: 20__ жылғы "___"______
М.О.
200___жылғы "__" дейін күші бар
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің                                              2009 жылғы 4 наурыздағы
N 125 бұйрығымен бекітілген
Тұқым сарапшыларын аттестаттау ережесі 1. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила аттестации семенных экспертов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве" и регламентируют порядок и условия аттестации (переаттестации) физических лиц на право проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян сельскохозяйственных растений.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аттестация - установление (подтверждение) соответствия физических и (или) юридических лиц статусу субъекта семеноводства;
2) заявитель - физическое лицо, претендующее на присвоение статуса семенного эксперта;
3) свидетельство об аттестации - документ, выданный местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), свидетельствующий о признании государством деятельности аттестованных субъектов в области семеноводства.
3. Заявители, претендующие на получение статуса семенных экспертов, должны соответствовать квалификационным требованиям, определяемым настоящими Правилами.
2. Квалификационные требования,
предъявляемые к семенным экспертам
4. Квалификационные требования, предъявляемые к семенным экспертам, включают:
1) наличие высшего или послесреднего образования по специальностям аграрного профиля или по хранению и переработке растениеводческой продукции;
2) наличие документа о работе или стажировке (не менее 2 месяцев) в лаборатории по экспертизе качества семян и посадочного материала.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 08.12.2009 № 703 (порядок введения в действие см. п. 3).
3. Порядок аттестации семенных экспертов
5. Аттестация (переаттестация) семенных экспертов осуществляется аттестационной комиссией (далее - Комиссия), создаваемой приказом местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы) в области сельского хозяйства (далее - местный исполнительный орган области) с численным составом не менее 5 человек.
В состав Комиссии включаются представители местного исполнительного органа области, областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, научных и общественных организаций аграрного профиля (по согласованию).
Рабочим органом Комиссии является структурное подразделение местного исполнительного органа области.
6. Для аттестации (переаттестации) заявитель представляет в Комиссию следующие документы:
1) заявление установленного образца;
2) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;

1. Осы тұқым сарапшыларын аттестаттау ережесі (бұдан әрі - Ереже) 2003 жылғы 8 ақпандағы "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес әзірленген және ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының сорттық және себу сапасына сараптама жасауды жүргізу құқығына жеке тұлғаларды аттестаттау (қайта аттестаттау) тәртібін және шарттарын регламенттейді.
2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аттестаттау - жеке және (немесе) заңды тұлғалардың тұқым шаруашылығы субъектісінің мәртебесіне сәйкестігін анықтау (растау);
2) өтінім беруші - тұқым сарапшысы мәртебесін алуға үміткер жеке тұлға;
3) аттестаттау туралы куәлік - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы берген тұқым шаруашылығы саласындағы аттестатталған субъектілердің қызметін мемлекеттің тануын куәландыратын құжат.
3. Тұқым сарапшысы мәртебесін алуға үміткер өтінім берушілер, осы Ережемен белгіленген біліктілік талаптарға сәйкес болулары тиіс.
2. Тұқым сарапшыларына қойылатын біліктілік талаптары
4. Тұқым сарапшыларына қойылатын біліктілік талаптарға:
1) аграрлық бейіндегі немесе өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау және қайта өңдеу жөніндегі мамандықтар бойынша жоғары немесе ортадан жоғары білімі болуы;
2) көшет материалын және тұқым сапасын сараптау бойынша зертханада жұмыс істеуі немесе тағылымдамадан өтуі туралы (2 айдан кем емес) құжаттың болуы.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.12.08 № 703 Бұйрығымен.
3. Тұқым сарапшыларын аттестаттау тәртібі
5. Тұқым сарапшыларын аттестаттауды (қайта аттестаттауды) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ауыл шаруашылығы саласындағы жергілікті атқарушы органының (бұдан әрі - облыстың жергілікті атқарушы органы) бұйрығымен құрылған құрамы кемінде бес адамнан тұратын аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) жүзеге асырады.
Комиссияның құрамына облыстың жергілікті атқарушы органының, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіп кешеніндегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының, ғылыми және ауыл аграрлық саладағы қоғамдық ұйымдардың (келісім бойынша) өкілдері енгізіледі.
Облыстың жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшесі Комиссияның жұмысшы органы болып табылады.
6. Аттестаттау (қайта аттестаттау) үшін өтінім беруші Комиссияға мынадай құжаттарды:
1) белгіленген үлгідегі өтінішті;
2) өтінім берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;

3) копию документов, подтверждающих соответствие заявителя квалификационным требованиям, изложенным в пункте 4 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 08.12.2009 № 703 (порядок введения в действие см. п. 3).
7. Комиссия в течение пятнадцати календарных дней со дня поступления от заявителя документов на аттестацию (переаттестацию) изучает и при наличии всех документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, уведомляет заявителя о дате и месте проведения аттестации.
8. Общий срок рассмотрения заявления об аттестации (переаттестации) для присвоения статуса семенного эксперта не должен превышать тридцать календарных дней.
9. Комиссия, изучив представленные документы и проведя собеседование большинством голосов принимает решение о соответствии или несоответствии заявителя статусу семенного эксперта.
10. Решение комиссии оформляется в виде протокола, который подписывается всеми членами Комиссии.
11. Заявителям, получившим положительное заключение Комиссии, приказом местного исполнительного органа области присваивается статус семенного эксперта и выдается свидетельство об аттестации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
12. Заявителям, не соответствующим квалификационным требованиям указанным в пункте 4 настоящих Правил или получившим отрицательное заключение по итогам собеседования, местным исполнительным органом области в течение срока, указанного в пункте 8 настоящих Правил, дается мотивированный письменный ответ с указанием причины отказа в выдаче свидетельства об аттестации.
Решение аттестационной комиссии может быть обжаловано в установленном законодательством порядке.
13. Местный исполнительный орган области в течение пяти рабочих дней после присвоения статуса семенного эксперта представляет соответствующую информацию в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
14. Переаттестация семенных экспертов производится один раз в три года.
15. Заявление на переаттестацию по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам подается не позднее тридцати календарных дней до истечения срока действия свидетельства об аттестации.
Приложение 1
к Правилам аттестации
семенных экспертов
_____________________________________________________________________
Наименование местного исполнительного органа области (города
республиканскою значения, столицы) в области сельского хозяйства
от __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
Заявление
Прошу провести аттестацию (переаттестацию) и присвоить статус
семенного эксперта
Сведения о физическом лице:
Адрес: ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(индекс, район, область, город (село), улица, № дома, телефон)
Прилагаемые документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(в соответствии с пунктом 6 Правил аттестации семенных экспертов)
"__" ________ 200_ года
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись физического лица)
Заявление принято к рассмотрению "__" ________ 200_ года
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись ответственного лица, принявшего
заявление)
Приложение 2
к Правилам аттестации
семенных экспертов
Свидетельство об аттестации №_
Выдано ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
которому на основании приказа местного исполнительного органа
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
области (города республиканского значения, столицы) в области
сельского хозяйства
от "__" ______ 200_ года №__ присвоен статус семенного эксперта на право
проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян
сельскохозяйственных растений
Ф.И.О. руководителя местного исполнительного органа области (города
республиканского значения, столицы) в области сельского хозяйства
_________________________________________________________ ___________
(подпись)
Должность ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата выдачи "__" ________ 200_ года
М.П.
Действительно до "__" ________ 200_ года

3) өтінім берушінің осы Ереженің 4-тармағында баяндалған біліктілік талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың көшірмесін ұсынады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.12.08 № 703 Бұйрығымен.
7. Комиссия өтінім берушіден аттестаттауға (қайта аттестаттауға) өтініш түскен күннен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде тапсырылған құжаттарды зерделейді және осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген барлық құжаттар бар болса, өтінім берушіге аттестаттау жүргізу күні мен орнын хабарлайды.
8. Тұқым сарапшысы мәртебесін беру үшін аттестаттау (қайта аттестаттау) туралы өтінішті қаралудың жалпы мерзімі отыз күнтізбелік күннен аспауы тиіс.
9. Комиссия сұхбаттасу өткізіп және тапсырылған құжаттарды зерделеп өтінім берушінің тұқым сарапшысы мәртебесіне сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы көпшілік дауыспен шешім қабылдайды.
10. Комиссияның шешімі хаттама түрінде рәсімделеді, оған Комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
11. Комиссияның оң қорытындысын алған өтінім берушіге облыстың жергілікті атқарушы органның бұйрығымен тұқым сарапшысы мәртебесі беріледі және осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау туралы куәлік тапсырылады.
12. Ереженің 4-тармағында көрсетілген біліктілік талаптарға сәйкес келмеген және сұхбаттасу барысында теріс қорытынды алған өтінім берушілерге облыстың жергілікті атқарушы органы осы Ереженің 8-тармағында көрсетілген мерзім ішінде аттестаттау туралы куәлікті беруден бас тартудың себептері жөнінде жазбаша түрде дәлелді жауап береді.
Аттестаттау комиссиясының шешімі белгіленген заңнамалық тәртіппен шағымданылуы мүмкін.
13. Тұқым сарапшысы мәртебесі берілгеннен кейін бес жұмыс күн ішінде облыстың жергілікті атқарушы органы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне тиісті ақпарат жолдайды.
14. Тұқым сарапшыларын қайта аттестаттау үш жылда бір рет жүргізіледі.
15. Қайта аттестаттауға өтінішті осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байқаудан өткізуші аттестаттау туралы куәлігінің қолдануы бітуіне отыз күнтізбелік күннен кем емес мерзімі ішінде беруге тиіс.
Тұқым сарапшыларын
аттестаттау ережесіне
1-қосымша
___________________________________________________________________
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ауыл шаруашылығы саласындағы                           жергілікті атқарушы органының атауы
___________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)
ӨТІНІШ
Аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізуді және тұқым сарапшысы мәртебесін беруді сұраймын.
Жеке тұлға туралы мәліметтер:
Мекен-жайы:_________________________________________________________
____________________________________________________________________
(индексі, қаласы (ауылы), ауданы, облысы, көшесі, үйдің N, телефоны)
Қоса беріліп отырған құжаттар:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тұқым сарапшыларын аттестаттау Ережесінің 6-тармағына сәйкес)
20__жылғы "__"_______
_____________________________________________________________________                  (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)
Өтініш қарастыруға 200__ жылғы "__"___________ қабылданды.
_____________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, қолы)
Тұқым сарапшыларын
аттестаттау ережесіне
2-қосымша
Аттестаттау туралы куәлік N
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ауыл шаруашылығы саласындағы жергілікті атқарушы органының_______________
____________________________________________________________________
200__жылғы "__"_____________________ N бұйрығы негізінде
ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының сорттық және себу сапасына сараптама жүргізу құқығына тұқым сарапшысы мәртебесі берілген
_____________________________________________________________берілді.               (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ауыл шаруашылығы саласындағы жергілікті атқарушы органының басшысының Т.А.Ә.
___________________________________________________     ______
(қолы)
Лауазымы_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Берілген күні: 20__ жылғы "__"________
М.О.
20___жылғы "__"_________ дейін күші бар