О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 декабря 2006 года № 129 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 76. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 октября 2009 года № 5823. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 154
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.04.2012 № 154 (вводится в действие с 01.07.2012).
В целях приведения порядка осуществления валютных операций в Республике Казахстан в соответствие с Законом Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 декабря 2006 года № 129 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4516, опубликованное 2 февраля 2007 года в газете "Юридическая газета" № 17 (1220); с изменениями и дополнением, внесенными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июня 2007 года № 60 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 декабря 2006 года № 129 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4840, опубликованным 15 августа 2007 года в газете "Юридическая газета" № 124 (1327) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
по всему тексту внесены изменения в текст на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для целей Правил используются также следующие термины и понятия:

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы N 129 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 24 тамыздағы N 76 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 16 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5823 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 154 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.04.28 № 154 (2012.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасындағы валюталық операцияларды жүзеге асыру тәртібін "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 маусымдағы Заңына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы N 129 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4516 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2007 жылғы 2 ақпанда N 17 (1046) жарияланған; Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4840 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2007 жылғы 15 тамызда 124 (1153) жарияланған, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы N 129 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы N 60 қаулысымен енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен қоса) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесінде:
бүкіл мәтін бойынша "валюта шартын", "валюта шартының", "валюта шарты", "валюта шартында", "Валюта шартын", "валюта шартына", "валюта шарттары" деген сөздер тиісінше "валюталық шартты", "валюталық шарттың", "валюталық шарт", "валюталық шартта", "Валюталық шартты", "валюталық шартқа", "валюталық шарттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Ереженің мақсаттары үшін мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:

1) рыночный курс обмена валют - средневзвешенный биржевой курс тенге к иностранной валюте, сложившийся на основной сессии фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан, и определенный в порядке, устанавливаемом Национальным Банком совместно с уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также курс тенге к иностранной валюте, по которой на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, не проводятся торги, рассчитываемый с использованием кросс-курсов в порядке, устанавливаемом Национальным Банком совместно с уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
2) перерегистрация валютного договора - любая последующая регистрация валютного договора в случаях, предусмотренных Правилами;
3) объект инвестирования - юридическое лицо, а также паевой инвестиционный фонд, чьи ценные бумаги (голоса участников) приобретаются (приобретены). В случае проведения операций с депозитарными расписками объектом инвестирования является эмитент ценной бумаги, являющейся их базовым активом;
4) собственные операции - валютные операции резидентов, являющихся стороной валютного договора, осуществляемые от своего имени и за счет собственных средств;
5) ценные бумаги эмитентов-нерезидентов - финансовые инструменты, признаваемые ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) страны эмитента, включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-нерезидентов;
6) ценные бумаги эмитентов-резидентов - финансовые инструменты, признаваемые ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-резидентов;
7) объект прямого инвестирования - юридическое лицо, десять и более процентов голосующих акций или десять и более процентов голосов от общего количества голосов участников которого принадлежат прямому инвестору;
8) прямой инвестор - юридическое или физическое лицо, осуществляющее (осуществившее) прямые инвестиции в объект инвестирования.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для целей Правил датой экспорта или импорта считается дата, определяемая в соответствии с постановлением Правления Национального Банка от 17 августа 2006 года № 86 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4417, (далее - Правила осуществления экспортно-импортного валютного контроля).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы - Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының негізгі сессиясында қалыптасқан және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - Ұлттық Банк) бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп белгілейтін тәртіппен айқындалған теңгенің шетел валютасына орташа өлшемді биржалық бағамы, сондай-ақ теңгенің Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында сауда-саттық жүргізілмейтін шетел валютасына бағамы Ұлттық Банкі бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп белгілейтін тәртіппен кросс-бағамдар пайдаланыла отырып есептелген бағамы;
2) валюталық шартты қайта тіркеу - валюталық шартты Ережеде көзделген жағдайларда кез келген келесі тіркеу;
3) инвестициялау объектісі - бағалы қағаздары (қатысушылардың дауыстары) сатып алынатын (сатып алынған) заңды тұлға, сондай-ақ инвестициялық пай қоры. Депозитарлық қолхаттармен операциялар жүргізген жағдайда олардың базалық активі болып табылатын бағалы қағаздар эмитенті инвестициялау объектісі болып табылады;
4) өз операциялары - валюталық шарттың тарабы болып табылатын резиденттердің өз атынан және өз қаражаты есебінен жасайтын валюталық операциялары;
5) резидент емес эмитенттердің бағалы қағаздары - базалық активі резидент емес эмитенттердің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының және (немесе) эмитент елінің заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар ретінде танылған қаржы құралдары;
6) резидент эмитенттердің бағалы қағаздары - базалық активі резидент эмитенттердің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттарды коса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар ретінде танылған қаржы құралдары;
7) тікелей инвестициялау объектісі - дауыс беретін акцияларының он және одан көп пайызы немесе қатысушылардың жалпы дауыс санының он және одан көп пайызы тікелей инвесторға тиесілі заңды тұлға;
8) тікелей инвестор - инвестициялау объектісіне тікелей инвестициялауды жүзеге асыратын (жүзеге асырған) заңды немесе жеке тұлға.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ереженің мақсаты үшін экспорт немесе импорт күні Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4417 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 тамыздағы N 86 қаулысына (бұдан әрі - Экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру ережесі) сәйкес айқындалатын күн болып табылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Уполномоченный банк сообщает в Национальный Банк о ставших ему известными в течение календарного месяца фактах нарушений валютного законодательства Республики Казахстан, допущенных его клиентами (за исключением случаев, предусмотренных Правилами осуществления экспортно-импортного валютного контроля), не позднее последнего числа следующего календарного месяца по форме, установленной Приложением 1-1 к Правилам.";
в пункте 7:
подпункт 6) дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных пунктом 7-1 Правил";
в подпункте 7) слово "лицензию," исключить;
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Представление валютного договора обязательно для платежей и (или) переводов денег по валютным операциям, в отношении которых определены требования регистрации, уведомления или оформления паспорта сделки.
При проведении платежа и (или) перевода денег по банковским счетам резидентов и нерезидентов в сумме, не превышающей эквивалента десяти тысяч долларов США, представление валютного договора не требуется в следующих случаях:
1) платеж и (или) перевод денег осуществляется нерезидентом;
2) платеж и (или) перевод денег осуществляется резидентом и резидент - отправитель (получатель) денег указал в поручении (заявлении) на перевод денег (на получение денег), что данный платеж и (или) перевод денег не связан с осуществлением валютных операций, требующих получения регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении или оформления паспорта сделки.
Ответственность за предоставление недостоверных данных, отраженных в поручении (заявлении) на перевод денег (на получение денег), возлагается на отправителя (получателя) денег.
Если валюта платежа и (или) перевода отличается от доллара США, эквивалент суммы платежа и (или) перевода рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день проведения операции.";
в пункте 8:
в части второй цифры "10" заменить цифрами "20";
часть четвертую исключить;
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Платежи и (или) переводы денег по валютным операциям резидентов (нерезидентов) с использованием платежных карточек, выпущенных уполномоченным банком, осуществляются без предварительного представления в уполномоченный банк документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил. Если Правилами не предусмотрено иное, указанные документы предоставляются по запросу уполномоченного банка или Национального Банка.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В случае проведения юридическим лицом-резидентом платежа и (или) перевода денег по валютной операции с использованием корпоративной платежной карточки, сумма которого превысила эквивалент десяти тысяч долларов США, юридическое лицо-резидент представляет в уполномоченный банк валютный договор. Указанный документ представляется юридическим лицом-резидентом в течение тридцати рабочих дней со дня проведения вышеуказанной операции.
Если валюта платежа и (или) перевода отличается от доллара США, эквивалент суммы платежа и (или) перевода рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день проведения операции.";
в пункте 11:
подпункт 2) после слов "оформления паспорта сделки" дополнить словами "(для переводов физических лиц-резидентов)";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Положения данного пункта не распространяются на платежи и (или) переводы денег по банковским счетам физических лиц, осуществляемые с использованием платежной карточки уполномоченного банка.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"6. Уәкілетті банк өзіне күнтізбелік ай ішінде мәлім болған, оның клиенттері жол берген, Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын бұзу фактілері туралы (Экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру ережесінде көзделген жағдайларды қоспағанда) Ұлттық Банкке Ереженің 1-1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша, келесі күнтізбелік айдың соңғы күнінен кешіктірмей хабарлайды.";
7-тармақта:
6) тармақша "валюта" деген сөздің алдында "Ереженің 7-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақшадағы "лицензия," деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Тіркеу, хабарлау немесе мәміле паспортын ресімдеу талаптары айқындалған валюталық операциялар бойынша ақша төлемдері және (немесе) аударымдары үшін валюталық шартты ұсыну міндетті.
Резиденттердің және резидент еместердің банк шоттары бойынша он мың АҚШ долларынан аспайтын сомада ақша төлемін және (немесе) аударымын жүргізу кезінде:
1) ақша төлемін және (немесе) аударымын резидент емес жүзеге асырған;
2) ақша төлемін және (немесе) аударымын резидент жүзеге асырған және ақша жіберуші (алушы) резиденттер аударуға берілген тапсырмада (өтініште) осы ақша төлемінің және (немесе) аударымының тіркеу куәлігін, хабарлама туралы куәлік алу немесе паспортты ресімдеу талап етілетін валюталық операцияларды жүзеге асыруға байланысты емес екенін көрсеткен жағдайларда валюталық шартты ұсыну талап етілмейді.
Ақша аудару (ақша алу) үшін берілген тапсырмада (өтініште) көрсетілген шынайы емес деректер ұсынғаны үшін жауапкершілік ақша жіберушіге (алушыға) жүктеледі.
Егер төлем және (немесе) аударым валютасы АҚШ долларынан өзгеше болса, төлем және (немесе) аударым сомасының баламасы операция жүргізу күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі.";
8-тармақта:
екінші бөліктегі "10" деген цифрлар "20" деген цифрлармен ауыстырылсын;
төртінші бөлік алынып тасталсын;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Уәкілетті банк шығарған төлем карточкаларын пайдалана отырып резиденттердің (резидент еместердің) валюталық операциялары бойынша жасалатын ақша төлемдері және (немесе) аударымдары осы Ереженің 7-тармағында көрсетілген құжаттарды уәкілетті банкке алдын ала ұсынбай жүзеге асырылады. Егер Ережеде өзгеше көзделмесе, көрсетілген құжаттар уәкілетті банктің немесе Ұлттық Банктің сұратуы бойынша ұсынылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Резидент заңды тұлға корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып валюталық операциялар бойынша сомасы он мың АҚШ доллары баламасынан асатын ақша төлемін және (немесе) аударымын жүргізген жағдайда, резидент заңды тұлға уәкілетті банкке валюталық шартты ұсынады. Резидент заңды тұлға көрсетілген құжатты жоғарыда көрсетілген операциялар жүргізілген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде ұсынады.
Егер төлем және (немесе) аударым валютасы АҚШ долларынан өзгеше болса, төлем және (немесе) аударым сомасының баламасы операция жүргізу күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі.";
11-тармақта:
2) тармақша "байланысты еместігін растайтын" деген сөздерден кейін "(резидент жеке тұлғалардың аударымдары үшін)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың ережелері уәкілетті банктің төлем карточкасын пайдалана отырып жеке тұлғалардың банк шоттары бойынша жүзеге асырылатын ақша төлемдеріне және (немесе) аударымдарына қолданылмайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Уполномоченный банк ежемесячно до 20 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет по форме, установленной Приложением 2 к Правилам, содержащий информацию о следующих операциях, осуществленных физическими лицами в течение календарного месяца:
1) о платеже и (или) переводе денег, проведенном без открытия счета в уполномоченном банке, если сумма такого платежа и (или) перевода денег превысила эквивалент десяти тысяч долларов США;
2) о платеже и (или) переводе денег, проведенном по банковским счетам в порядке, установленном пунктом 11 Правил, если сумма такого платежа и (или) перевода денег превысила эквивалент пятидесяти тысяч долларов США;
3) о платеже и (или) переводе денег по валютной операции либо снятии наличных денег с банковского счета, проведенном с использованием платежной карточки уполномоченного банка, если сумма такого платежа и (или) перевода денег либо такого снятия превысила эквивалент десяти тысяч долларов США.
Если валюта платежа и (или) перевода либо снятия денег отличается от доллара США, эквивалент суммы платежа и (или) перевода рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день проведения операции.
В отчет по форме, установленной Приложением 2 к Правилам, не включается информация по платежам и переводам денег, осуществленным физическими лицами в пределах Республики Казахстан, а также по переводам физических лиц на собственные счета (с собственных счетов) в иностранных банках.";
пункт 13 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае проведения физическим лицом-резидентом платежа и (или) перевода в счет исполнения обязательств другого физического лица вместо вышеуказанного договора может быть представлен документ, подтверждающий, что отправитель денег является супругом (супругой) или близким родственником лица, в счет исполнения обязательств которого осуществляется платеж.";
в заголовке главы 4 слово "изъятия" заменить словом "снятия";
в пункте 19:
слово "изымают" заменить словом "снимают";
слово "изъятия" заменить словом "снятия";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Наличная иностранная валюта с банковских счетов юридических лиц в уполномоченных банках может быть снята на цели осуществления платежей физическим лицам в случаях, указанных в подпунктах 5) и 6) пункта 1 статьи 16 Закона, а также расчетов с физическими лицами в случаях, предусмотренных подпунктами 3), 4) и 7) пункта 1 статьи 16 Закона.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:

"12. Уәкілетті банк ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) Ұлттық Банктің орталық аппаратына Ереженің 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша, жеке тұлғалар күнтізбелік ай ішінде жүзеге асырған мынадай операциялар туралы:
1) егер ақша төлемінің және (немесе) аударымының сомасы он мың АҚШ долларынан асқан болса, уәкілетті банкте шот ашпай жүргізілген ақша төлемі және (немесе) аударымы туралы;
2) егер ақша төлемінің және (немесе) аударымының сомасы елу мың АҚШ долларынан асқан болса, банк шоттары бойынша Ереженің 11-тармағында белгіленген тәртіппен жүргізілген ақша төлемі және (немесе) аударымы туралы;
3) егер ақша төлемінің және (немесе) аударымының не ақша алудың сомасы он мың АҚШ долларынан асқан болса, уәкілетті банктің төлем карточкасын пайдалана отырып жүргізілген валюталық операция бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымы не ағымдағы шоттан қолма-қол ақша алу туралы ақпарат бар есеп ұсынады.
Егер ақша төлемінің және (немесе) аударымының не ақша алудың валютасы АҚШ долларынан өзгеше болса, төлем және (немесе) аударым сомасының баламасы операция жүргізу күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі.
Ереженің 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есепке жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының шегінде жүзеге асырған ақша төлемдері және аударымдары бойынша, сондай-ақ жеке тұлғалардың шетел банктеріндегі өз шоттарына (өз шоттарынан) аударымдар бойынша ақпарат кірмейді.";
13-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Резидент жеке тұлға төлемді және (немесе) аударымды басқа жеке тұлғаның міндеттемелерін" орындау есебіне жасаған жағдайда, жоғарыда көрсетілген шарттың орнына ақша жіберуші міндеттемелерін орындау есебіне төлем жүзеге асырылатын тұлғаның жұбайы немесе жақын туысы болып табылатынын растайтын құжат ұсынылуы мүмкін.";
4-тараудың тақырыбында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
19-тармақта:
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Заңды тұлғалардың уәкілетті банктердегі банк шоттарынан қолма-қол шетел валютасы жеке тұлғаларға Заңның 16-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда төлемдерді, сондай-ақ Заңның 16-бабы 1-тармағының 3), 4) және 7) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда жеке тұлғалармен есеп айырысуды жүзеге асыру мақсатында алынуы мүмкін.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"21. Юридические лица при снятии наличной иностранной валюты со своих банковских счетов для целей осуществления платежей физическим лицам, указанным в подпунктах 5) и 6) пункта 1 статьи 16 Закона, представляют в уполномоченный банк документы, на основании которых производится выплата заработной платы либо выплата командировочных расходов и которые подтверждают, что данная сумма наличной иностранной валюты снимается исключительно для этих целей. В качестве таких документов могут быть представлены приказ, распоряжение, решение, смета командировочных расходов.
В случае снятия наличной иностранной валюты с использованием корпоративной платежной карточки, указанные документы представляются в уполномоченный банк в течение тридцати рабочих дней со дня такого снятия.";
в пункте 22 слово "изъятой" заменить словом "снятой";
в пункте 24 цифру "1" заменить цифрой "2";
подпункт 3) пункта 27 дополнить словами ", а также изменения их идентификационных данных (фамилии, имени или фирменного наименования)";
подпункт 6) пункта 29 изложить в следующей редакции:
"6) собственные операции банков с производными финансовыми инструментами;";
в части первой пункта 30:
в предложении первом слова "фактически исполненных" заменить словами "фактического исполнения";
предложение второе исключить;
в пункте 31 слова "по курсу, применяемому в целях бухгалтерского учета в Республике Казахстан," заменить словами "с использованием рыночного курса обмена валют";
в подпункте 6) пункта 36 слово и цифру "пунктом 3" заменить словами и цифрами "подпунктами 1)-3) пункта 2";
в пункте 37:
в подпункте 1) слово "трехсот" заменить словом "пятисот";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) сумма валютной операции, предусматривающей перевод средств (передачу имущества) из Республики Казахстан и (или) возникновение у резидента требований по возврату имущества (средств) нерезидентом, превышает эквивалент ста тысяч долларов США.";
подпункт 2) пункта 40 после слов "заключенного с брокером - резидентом" дополнить словами "или на основании договора по управлению инвестиционным портфелем, заключенного с управляющей компанией-резидентом";
дополнить пунктом 42-1 следующего содержания:
"42-1. В целях уточнения прогнозных данных по освоению средств и погашению задолженности по договорам финансового займа Национальный Банк запрашивает информацию по форме, приведенной в пункте 10 раздела 1 Приложения 5 к Правилам.";
в пункте 43:

"21. Заңды тұлғалар Заңның 16-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген жеке тұлғаларға төлемдерді жүзеге асыру мақсатында өзінің банк шоттарынан қолма-қол шетел валютасын алған кезде уәкілетті банкке жалақы төлеу не іссапар шығыстарын төлеу жүргізілуін негіздейтін және осы қолма-қол шетел валютасы сомасының тек осы мақсаттар үшін ғана алынатынын растайтын құжаттар ұсынады. Осындай құжаттар ретінде бұйрық, өкім, шешім, іссапар шығыстарының сметасы ұсынылуы мүмкін.
Қолма-қол шетел валютасы корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып алынған жағдайда, көрсетілген құжаттар уәкілетті банкке осындай алынған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде  ұсынылады.";
22-тармақта орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
24-тармақтағы "1" деген цифр "2" деген цифрмен ауыстырылсын;
27-тармақтың 3) тармақшасы ", сондай-ақ олардың сәйкестендіру деректері (аты-жөні немесе фирмалық атауы) өзгерген" деген сөздермен толықтырылсын;
29-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) банктердің туынды қаржы құралдарымен жүргізілген өз операциялары;";
30-тармақтың бірінші бөлігінде:
орыс тіліндегі мәтініне түзету енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
екінші сөйлем алынып тасталсын;
31-тармақтағы "Қазақстан Республикасында бухгалтерлік есеп мақсатында қолданылатын бағам бойынша" деген сөздер "валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып" деген сөздермен ауыстырылсын;
36-тармақтың 6) тармақшасындағы "3-тармағына" деген сөз және цифр "2-тармағының 1)-3) тармақшаларына" деген сөздермен және цифрлармен ауыстырылсын;
37-тармақта:
1) тармақшадағы "үш жүз" деген сөздер "бес жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасынан қаражат аударуды (мүлікті беруді) және (немесе) резидентте мүлікті (қаражатты) резидент еместің қайтаруы талаптарының туындауын көздейтін валюта операциясының сомасы баламасы бір жүз мың АҚШ долларынан асып кеткенде Заңның 20, 21, 23, 24-баптарында айқындалған валюта операцияларын тіркеуді жүзеге асырады.";
40-тармақтың 2) тармақшасындағы "шарттың негізінде" деген сөздерден кейін "немесе резидент басқарушы компаниямен жасалған инвестициялық портфельді басқару туралы шарттың негізінде" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 42-1-тармақпен толықтырылсын:
"42-1. Қаржы заемы шарты бойынша қаражатты игеру және берешекті өтеу болжамын нақтылау мақсатында Ұлттық Банк Ереженің 5-қосымшасының 1-бөлімінің 10-тармағында келтірілген нысан бойынша ақпарат сұратады.";
43-тармақта:

слово и цифру "пунктом 7" заменить словами и цифрой "частью второй пункта 3";
слово "трехсот" заменить словом "пятисот";
слово "пятидесяти" заменить словом "ста";
пункты 4546 после слова "Резидент" дополнить словами "(за исключением банков)";
пункт 48 после слова "приобретения" дополнить словом "полностью";
в пункте 50:
в подпункте 1) слово "трехсот" заменить словом "пятисот";
в подпункте 2) слово "пятидесяти" заменить словом "ста";
в подпункте 3) слова "превышает эквивалент пятидесяти" заменить словами ", а также при осуществлении расчетов, связанных с экспортом (импортом) работ, услуг, превышает эквивалент ста";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Юридические лица-резиденты уведомляют об открытии банковского счета в иностранном банке.";
в пункте 52:
часть первую после слова и цифр "пунктами 58, 63" дополнить союзом и цифрами "и 64-1";
предложение второе части второй изложить в следующей редакции:
"Соответствующее уведомление и копия электронного подтверждения Национального Банка о принятии электронного уведомления на бумажных носителях хранятся в банке.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"При наличии в уведомлении всей необходимой информации Национальный Банк оформляет свидетельство об уведомлении по форме, установленной Приложением 4 к Правилам.";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Финансовые займы и коммерческие кредиты";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Банки о следующих собственных операциях уведомляют по форме, установленной Приложением 5 к Правилам, с заполнением общей части и раздела 1 указанного Приложения:
1) финансовых займах от нерезидентов;
2) коммерческих кредитах от нерезидентов, связанных с экспортом (импортом) товаров.";
в пункте 55:
слово и цифру "пунктом 7" заменить словами и цифрой "частью второй пункта 3";
слово "трехсот" заменить словом "пятисот";
дополнить пунктами 55-1 и 55-2 следующего содержания:
"55-1. Банки при осуществлении собственных операций, связанных с экспортом (импортом) работ, услуг, ежеквартально уведомляют центральный аппарат Национального Банка в рамках государственной статистической отчетности о внешних финансовых активах и обязательствах.
55-2. При проведении платежей между резидентами и нерезидентами при осуществлении расчетов по экспорту (импорту) работ, услуг, уведомление резидентом не требуется. По указанным платежам уполномоченный банк ежемесячно до 20 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет по форме, установленной Приложением 1 к Правилам.
Национальный Банк в целях уточнения обстоятельств совершения валютных операций запрашивает у резидента копию валютного договора.";
в пункте 56:
подпункт 1) после слов "с брокером-резидентом" дополнить словами "или на основании договора по управлению инвестиционным портфелем, заключенного с управляющей компанией-резидентом";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) собственные операции банков, связанные с прямыми инвестициями за границу и прямыми инвестициями нерезидентов в банки;";
в пункте 57:
подпункт 1) после цифры и знаков "3)," дополнить цифрой, знаком и словами "5) (при приобретении долевых ценных бумаг),";
подпункт 2) после слов "(за исключением банков)" дополнить словами ", управляющие компании";
в пункте 58:
подпункт 1) части первой изложить в следующей редакции:

"7-тармағында" деген сөз және цифр "3-тармағының екінші бөлігінде" деген сөздермен және цифрмен ауыстырылсын;
"үш жүз" деген сөздер "бес жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"елу" деген сөз "бір жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
4546-тармақтардағы "болып табылатын резидент" деген сөздерден кейін "(банктерді қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
48-тармақтағы "құқықты" деген сөзден кейін "толық" деген сөзбен толықтырылсын;
50-тармақта:
1) тармақшадағы "үш жүз" деген сөздер "бес жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "елу" деген сөз "бір жүз" деген сөздермен
ауыстырылсын;
3) тармақшада "төлем және (немесе) аударым сомасы елу" деген сөздер ", сондай-ақ жұмыс, қызмет көрсету экспортына (импортына) байланысты есеп айырысуды жүзеге асыру кезінде төлем және (немесе) аударым сомасы бір жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Резидент заңды тұлғалар шетелдік банкте шот ашқаны туралы хабарлайды.";
52-тармақта:
бірінші бөлігіндегі "58, 63-тармақтарында" деген сөздер және цифрлар "58, 63 және 64-1-тармақтарында" деген сөздермен және цифрлармен ауыстырылсын;
екінші бөлігінің екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тиісті хабарлама және Ұлттық Банктің электрондық хабарламаны қабылдағаны туралы электрондық растаманың көшірмесі қағазға басылып банкте сақталады.";
төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Хабарламада барлық қажетті ақпарат болған кезде Ұлттық Банк Ереженің 4-қосымшасында белгіленген нысан бойынша хабарлама туралы куәлікті ресімдейді.";
10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. Қаржы заемдары және коммерциялық кредиттер";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Банктер Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысан бойынша, көрсетілген Қосымшаның жалпы бөлігін және 1-бөлімін толтыра отырып, өздерінің мынадай операциялары туралы Ұлттық Банкке хабарлайды:
1) резидент еместерден қаржы заемдары туралы,
2) резидент еместерден тауарлар экспортына (импортына) байланысты коммерциялық кредиттер туралы.";
55-тармақта:
"7-тармағында" деген сөз және цифр "3-тармағының екінші бөлігінде" деген сөздермен және цифрмен ауыстырылсын;
"үш жүз" деген сөздер "бес жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 55-1 және 55-2-тармақтармен толықтырылсын:
"55-1. Банктер жұмыстар, қызмет көрсету экспортына (импортына) байланысты өз операцияларын жүзеге асырған кезде сыртқы қаржы активтері мен міндеттемелері туралы мемлекеттік статистикалық есептілік шеңберінде тоқсан сайын Ұлттық Банктің орталық аппаратына хабарлайды.
55-2. Жұмыс, қызмет көрсету экспорты (импорты) бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру кезінде резиденттер мен резидент еместер арасында төлемдер жүргізген кезде резиденттің хабарлауы талап етілмейді. Уәкілетті банк көрсетілген төлемдер бойынша ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда), Ұлттық Банкке Ереженің 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есеп ұсынады.
Ұлттық Банк валюталық операцияларды жүргізу оқиғаларын нақтылау мақсатында резиденттен валюталық шарттың көшірмесін сұратады.";
56-тармақта:
1) тармақшадағы "шарт негізінде" деген сөздерден кейін "немесе резидент басқарушы компаниямен жасалған инвестициялық портфельді басқару туралы шарт негізінде" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) банктердің шетелге тікелей инвестицияларға және резидент еместердің банктерге тікелей инвестицияларына байланысты өз операциялары;";
57-тармақта:
1) тармақшадағы "3)," деген цифрдан және тыныс белгісінен кейін "5) (үлестік бағалы қағаздар сатып алған кезде)," деген цифрмен, тыныс белгісімен және сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "(банктерді қоспағанда)" деген сөздерден кейін ", басқарушы компаниялар" деген сөздермен толықтырылсын;
58-тармақта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"1) банки о собственных операциях указанных в подпункте 5) пункта 56 Правил (за исключением операций с долевыми ценными бумагами);";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Отчет по форме, установленной Приложением 9 к Правилам, включает операции по приобретению и продаже ценных бумаг.";
часть третью исключить;
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Уполномоченные банки ежемесячно до 20 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляют в центральный аппарат Национального Банка отчет по форме, установленной Приложением 1 к Правилам, о следующих собственных операциях и операциях, проводимых по поручению клиентов-резидентов на сумму, превышающую эквивалент пятисот тысяч долларов США:
1) приобретение резидентом, не являющимся брокером или управляющей компанией, у нерезидента акций (долей участия, паев инвестиционных фондов) резидента;
2) дивиденды, полученные резидентом от нерезидента (оплаченные резидентом нерезиденту), если резидент не представит регистрационное свидетельство и (или) свидетельство об уведомлении о валютной операции по приобретению актива, по которому осуществляется выплата дивидендов;
3) продажа резидентом, не являющимся брокером или управляющей компанией, нерезиденту акций (долей участия, паев инвестиционных фондов) нерезидента, если резидент не представит регистрационное свидетельство и (или) свидетельство об уведомлении о валютной операции по приобретению реализуемого актива.
При представлении резидентом регистрационного свидетельства и (или) свидетельства об уведомлении, указанных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, уполномоченный банк представляет информацию в соответствии с пунктом 33 Правил.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Банки о собственных операциях, относящихся к другим операциям движения капитала, уведомляют по форме, установленной Приложением 5 к Правилам с заполнением общей части и раздела 4 указанного Приложения. Иные юридические лица-резиденты об операциях, связанных с приобретением права собственности на недвижимость и передачей денег и иного имущества в доверительное управление, а также физические лица-резиденты об операциях, связанных с передачей денег и иного имущества в доверительное управление, уведомляют по форме, установленной Приложением 5 к Правилам с заполнением общей части и раздела 4 указанного Приложения.";
в пункте 63 цифры "10" заменить цифрами "20";
в пункте 64 слова "Резиденты (за исключением банков)" заменить словами "Юридические лица-резиденты (за исключением банков и Национального оператора почты)";

"1) банктер Ереженің 56-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген өз операциялары туралы (үлестік бағалы қағаздармен операцияларды қоспағанда);";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ереженің 9-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есепке бағалы қағаздарды сатып алу және сату бойынша операциялар кіреді.";
үшінші бөлігі алынып тасталсын;
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Уәкілетті банктер есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) Ұлттық Банктің орталық аппаратына Ереженің 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша мынадай өз операциялары және резидент клиенттердің тапсырмасы бойынша бес жүз мың АҚШ долларынан асатын сомаға жүргізілген операциялар туралы есеп тапсырады:
1) брокер немесе басқарушы компания болып табылмайтын резиденттің резидент еместен резиденттің акцияларын (қатысу үлестерін, инвестициялық қорлардың пайларын) сатып алуы;
2) егер резидент дивиденд төлеу жүзеге асырылатын активті сатып алу бойынша тіркеу куәлігін және (немесе) валюталық операция жөнінде хабарлама туралы куәлікті ұсынбаса, резидент еместен резидент алған (резидент емеске резидент төлеген) дивидендтер;
3) егер резидент өткізілетін активті сатып алу бойынша тіркеу куәлігін және (немесе) валюталық операция жөніндегі хабарлама туралы куәлікті ұсынбаса, брокер немесе басқарушы компания болып табылмайтын резиденттің резидент емеске резидент еместің акцияларын (қатысу үлестерін, инвестициялық қорлардың пайларын) сатуы.
Резидент осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген тіркеу куәлігін және хабарлама туралы куәлікті ұсынған кезде, уәкілетті банк Ереженің 33-тармағына сәйкес ақпарат ұсынады.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Банктер Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысан бойынша, көрсетілген Қосымшаның жалпы бөлігін және 4-бөлімін толтыра отырып, капитал қозғалысының басқа операцияларына қатысты өз операциялары туралы хабарлайды. Өзге резидент заңды тұлғалар, жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алуға және ақша мен өзге мүлікті сенімгерлік басқаруға өткізуге байланысты операциялар туралы, сондай-ақ резидент жеке тұлғалар ақша мен өзге мүлікті сенімгерлік басқаруға өткізуге байланысты операциялар туралы Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысан бойынша, көрсетілген Қосымшаның жалпы бөлігін және 4-бөлімін толтыра отырып хабарлайды.";
63-тармақтағы "10" деген цифр "20" деген цифрмен ауыстырылсын;
64-тармақтағы "Резиденттер (банктерді қоспағанда)" деген сөздер "Резидент заңды тұлғалар (банктерді және Ұлттық почта операторын қоспағанда)" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить пунктом 64-1 следующего содержания:
"64-1. Уведомление физическим лицом Национального Банка об открытии счетов в иностранных банках не требуется. Об объемах переводов денег на такой счет (с такого счета) ежемесячно до 20 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, уполномоченный банк уведомляет центральный аппарат Национального Банка в виде отчета по форме, установленной Приложением 1 к Правилам.";
в пункте 66:
после слова "Резиденты" дополнить словами "(за исключением банков)";
слово "десяти" заменить словом "пятидесяти";
пункт 67 исключить;
пункт 70 исключить;
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. Резидент, получивший до введения в действие Правил регистрационное свидетельство на открытие счета или проведение валютной операции, которые в соответствии с Правилами стали подлежать уведомлению, представляет отчет по регистрационному свидетельству по форме, в порядке и сроки, установленные Правилами.
Представление отчетов по регистрационным свидетельствам и свидетельствам об уведомлении, выданным на сумму, не превышающую пороговые значения, указанные в пунктах 37 и 50 Правил, не требуется.";
пункт 72 исключить;
Приложение 1 изложить в редакции согласно Приложению 1 к настоящему постановлению;
дополнить Приложением 1-1 согласно Приложению 2 к настоящему постановлению;
Приложение 2 изложить в редакции согласно Приложению 3 к настоящему постановлению;
Указания по заполнению Приложения 3 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"При переводах денег юридическим лицом-резидентом на свой счет/со своего счета в иностранном банке в качестве бенефициара/отправителя денег указывается иностранный банк, где открыт счет резидента.
При зачислении денег на счет резидента через счет хранения указаний отправителя в соответствии с валютным законодательством, датой платежа считать дату зачисления денег на счет резидента. При этом дату поступления денег на счет хранения указаний отправителя следует отражать в графе 11 "Примечание".";
Указания по заполнению Приложения 4 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Если условия счета предусматривают в качестве валюты счета две и более валюты, валюта счета указывается как мультивалютная.";
в Приложении 5:
в Разделе 1:
аббревиатуру "РНН" заменить аббревиатурами "РНН/ИИН/БИН";
дополнить пунктами 8-1, 8-2 следующего содержания:
"8-1. Сведения об агенте (операторе, организаторе) (при наличии):
Резидент ____________ Нерезидент ___________ (отметить)
Наименование юридического лица _______________________________
______________________________________________________________
Информация о резиденте: адрес ________________________________
_________________________ телефон ____________________________
Код ОКПО __________ РНН/ИИН/БИН ______________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации _________________

мынадай мазмұндағы 64-1-тармақпен толықтырылсын:
"64-1. Жеке тұлғаның Ұлттық Банкке шетел банктерінде шоттар ашу туралы хабарлауы талап етілмейді. Уәкілетті банк Ереженің 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есеп түрінде, ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) Ұлттық Банктің орталық аппаратына осындай шотқа (осындай шоттан) жасаған ақша аударымдардың көлемі туралы хабарлайды.";
66-тармақта:
"Резиденттер" деген сөздерден кейін "(банктерді қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
"он" деген сөз "елу" деген сөзбен ауыстырылсын;
67-тармақ алынып тасталсын;
70-тармақ алынып тасталсын;
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Ережеге сәйкес хабарлауға тиіс болған шот ашуға немесе валюталық операция жүргізуге Ереже қолданысқа енгізілгенге дейін тіркеу куәлігін алған резидент Ережеде белгіленген нысан бойынша, тәртіппен және мерзімдерде тіркеу куәлігі бойынша есеп ұсынады.
Ереженің 37 және 50-тармақтарында көрсетілген шекті мәндерден аспайтын сомаға берілген тіркеу куәліктері және хабарлама туралы куәліктер бойынша есептер беру талап етілмейді.";
72-тармақ алынып тасталсын;
1-қосымша осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес 1-1-қосымшамен толықтырылсын;
2-қосымша осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымшаны толтыру бойынша нұсқаулар мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Резидент заңды тұлғалар шетелдік банктегі өз шотына/өз шотынан ақша қаражатын аударған кезде бенефициар/қаражатты жіберуші ретінде резиденттің шоты ашылған шетелдік банк көрсетіледі.
Ақша қаражаты валюталық заңнамаға сәйкес жіберушінің нұсқауларын сақтау шоты арқылы резиденттің шотына түскен кезде төлем күні болып резиденттің шотына қаражат түскен күн саналады. Бұл ретте жіберушінің нұсқауларын сақтау шотына қаражаттың түскен күні "Ескерту" 11-бағанда көрсетілуі тиіс";
4-қосымшаны толтыру бойынша нұсқаулар мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер шоттың талаптарында шоттың валютасы ретінде екі немесе одан көп валюта көзделсе, шоттың валютасы мультивалюталық ретінде көрсетіледі.";
5-қосымшада:
1-бөлімде:
бүкіл мәтін бойынша "СТН" деген аббревиатура "СТН/ЖСН/БСН" деген аббревиатуралармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1, 8-2-тармақтармен толықтырылсын:
"8-1. Агент (оператор, ұйымдастырушы) (болған кезде) туралы мәліметтер:
Резидент _______ Резидент емес ___________(белгіленсін)
Заңды тұлғаның атауы ______________________________________
___________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекен-жайы _______________________
________________________ телефон __________________________
Код КҰЖЖ ______________ СТН/ЖСН/БСН _______________________
Резидент емес туралы ақпарат: тіркелген елі _______________

8-2. Наличие особых условий (отметить):
___ право заемщика на пролонгацию
___ право заемщика на досрочное погашение
___ право кредитора требовать досрочного погашения задолженности
___ прочее (расшифровать) ____________________________________
_____________________________________________________________";
пункт 9 после слов "заполняется банками" дополнить словами "и иными финансовыми институтами";
абзац первый пункта 9.1 после слов "клиенте банка" дополнить словами "или иного финансового института";
в пункте 9.4:
в абзаце первом после слов "финансирования банка" дополнить словами "или иного финансового института";
в абзаце втором после слов "на счет банка" дополнить словами "или иного финансового института";
в Разделе 2 аббревиатуру "РНН" заменить аббревиатурами "РНН/ИИН/БИН";
в Разделе 4:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Тип операции (отметить):
___ приобретение права собственности на недвижимость
___ приобретение полностью исключительного права на объекты интеллектуальной собственности
___ исполнение обязательств участника совместной деятельности
___ передача денег и иного имущества в доверительное управление";
дополнить пунктом 3.4 следующего содержания:
"3.4. доверительное управление ________________________________
(краткое описание цели)";
Указания по заполнению Раздела 1 дополнить частью восьмой следующего содержания:
"При наличии опциона на пролонгацию в графе Б указывается срок погашения, установленный основным договором.";
в Приложении 6:
аббревиатуру "РНН" заменить аббревиатурами "РНН/ИИН/БИН";
Указания по заполнению дополнить частью восьмой следующего содержания:
"Фактически произведенные платежи следует отражать, включая налоги.";
Приложение 7 изложить в редакции согласно Приложению 4 к настоящему постановлению;
в Приложении 8 аббревиатуру "РНН" заменить аббревиатурами "РНН/ИИН/БИН";
в Приложении 9:
аббревиатуру "РНН" заменить аббревиатурами "РНН/ИИН/БИН";
в Указаниях по заполнению:
в подпунктах 1), 3), 4) слово "пятидесяти" заменить словом "ста";
в подпункте 2):
после слов "между резидентами" дополнить словами "и операций с государственными ценными бумагами";
слово "трехсот" заменить словом "пятисот";
в Приложении 10:
аббревиатуру "РНН" заменить аббревиатурами "РНН/ИИН/БИН";
слово "лицензии/" исключить;
Указания по заполнению дополнить частью третьей следующего содержания:

8-2. Айрықша жағдайлардың болуы (белгіленсін):
____ заемшының ұзартуға құқығы
____ заемшының мерзімінен бұрын өтеу құқығы
____ кредитордың берешекті мерзімінен бұрын өтеуді талап ету құқығы
____ басқа да (талдап жазу) ________________________________
___________________________________________________________";
9-тармақ "банктер" деген сөзден кейін "және өзге де қаржы институттары" деген сөздермен толықтырылсын;
9.1-тармақтың бірінші абзацы "банктің" деген сөзден кейін "немесе өзге қаржы институтының" деген сөздермен толықтырылсын;
9.4-тармақта:
бірінші абзацта "Кредитордың банкті" деген сөздерден кейін "немесе өзге қаржы институтын" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацта "банктің" деген сөзден кейін "немесе өзге қаржы институтының" деген сөздермен толықтырылсын;
2-бөлімде бүкіл мәтін бойынша "СТН" деген аббревиатура "СТН/ЖСН/БСН" деген аббревиатуралармен ауыстырылсын;
4-бөлімде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Операция түрі (белгі қойылсын):
_____ жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алу
_____ зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықты толықтай сатып алу
_____ бірлескен қызметке қатысушының міндеттемелерін орындау
_____ ақшаны және мүлікті сенімгерлік басқаруға беру";
мынадай мазмұндағы 3.4-тармақпен толықтырылсын:
"3.4. сенімгерлік басқару ___________________________________
(мақсаттың қысқаша сипаттамасы)";
1-бөлімді толтыру бойынша нұсқаулар мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ұзартуға опцион болған кезде Б бағанында негізгі шартпен белгіленген өтеу мерзімі көрсетіледі.";
6-қосымшада:
"СТН" деген аббревиатура "СТН/ЖСН/БСН" деген аббревиатуралармен ауыстырылсын;
Толтыру бойынша нұсқаулар мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"Нақты жүргізілген төлемдерді салықтармен қоса көрсеткен жөн.";
7-қосымша осы қаулының 4-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
8-қосымшада "СТН" деген аббревиатура "СТН/ЖСН/БСН" деген аббревиатуралармен ауыстырылсын;
9-қосымшада:
"СТН" деген аббревиатура "СТН/ЖСН/БСН" деген аббревиатуралармен ауыстырылсын;
Толтыру бойынша нұсқауларда:
1), 3), 4) тармақшалардағы "елу мың" деген сөздер "бір жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
"резидент еместер арасындағы операцияларды" деген сөздер "резиденттер арасындағы операцияларды және мемлекеттік бағалы қағаздармен операцияларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"үш жүз" деген сөздер "бес жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-қосымшада:
"СТН" деген аббревиатура "СТН/ЖСН/БСН" деген аббревиатуралармен ауыстырылсын;
"Лицензия/" деген сөз алынып тасталсын;
Толтыру бойынша нұсқаулар мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:

"Если счет мультивалютный, суммы, выраженные в разных валютах, следует перевести в тенге по рыночному курсу обмена валют на дату проведения операции или на конец отчетного периода, соответственно. Возникающую курсовую разницу необходимо отразить в иных изменениях (строки с кодами 30, 51).";
в Приложении 11:
аббревиатуру "РНН" заменить аббревиатурами "РНН/ИИН/БИН";
слово "лицензии/" исключить;
в Указаниях по заполнению слова "десяти тысяч" заменить словами "пятидесяти тысяч".
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 ноября 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
3. С 1 ноября 2009 года прекращают свое действие следующие регистрационные свидетельства и свидетельства об уведомлении, выданные Национальным Банком Республики Казахстан до введения в действие настоящего постановления на:
открытие физическим лицом счета в иностранном банке;
коммерческие кредиты, связанные с экспортом (импортом), по которым требуется оформление паспорта сделок;
коммерческие кредиты, предусматривающие расчеты по экспорту (импорту) работ, услуг.
4. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сизова С.И.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Министерства финансов Республики Казахстан, банков второго уровня и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Департаменту организационной работы, внешних и общественных связей Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения от Департамента платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.) заявки на опубликование принять меры к опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Акишева Д.Т.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
Председатель Е. Бахмутова
8 сентября 2009 года
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики
Казахстан по статистике
Председатель А. Мешимбаева

"Егер шот мультивалюталық болса, әр түрлі валюталармен көрсетілген сомаларды тиісінше операцияны жүргізу күнгі немесе есепті кезеңнің соңындағы валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгеге аудару керек. Пайда болған бағамдық айырманы басқа өзгерістерде көрсету қажет (кодтары 30, 51-жолдар).";
11-қосымшада:
"СТН" деген сөз "СТН/ЖСН/БСН" деген сөздермен ауыстырылсын;
"лицензияның/" деген сөз алынып тасталсын;
Толтыру бойынша нұсқаулардағы "он мың" деген сөздер "елу мың" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қарашадан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
3. 2009 жылғы 1 қарашадан бастап осы қаулы қолданысқа енгізілгенге дейін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген мынадай:
жеке тұлғалардың шетелдік банкте шоттар ашуына;
мәмілелер паспортын ресімдеу талап етілетін экспортпен (импортпен) байланысты коммерциялық кредиттерге;
жұмыстар, қызмет көрсету экспорты (импорты) бойынша есеп айырысуды көздейтін коммерциялық кредиттерге қатысты тіркеу куәліктерінің және хабарлама туралы куәліктердің қолданылуы тоқтатылады.
4. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Дюгай Н.Н.):
1) Заң департаментімен (Сизова С.И.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде  мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне, екінші деңгейдегі банктерге және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
5. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұйымдастыру жұмысы, сыртқы және қоғамдық байланыстар департаменті (Терентьев А.Л.) Төлем балансы және валюталық реттеу департаментінен (Дюгай Н.Н.) жариялауға өтінімді алғаннан кейін үш күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға шаралар қабылдасын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ақышевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                          Г. Марченко
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
Төраға Е. Бахмутова
2009 жылғы 8 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
Төраға А. Мешімбаева

14 сентября 2009 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство индустрии и
торговли Республики Казахстан
Министр А. Исекешов
26 сентября 2009 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
Первый Вице-Министр А. Абыкаев
29 сентября 2009 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
Министр К. Саудабаев
15 октября 2009 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Министр Б. Жамишев
7 октября 2009 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
Министр Б. Султанов
30 сентября 2009 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 августа 2009 года № 76
"Приложение 1
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет о платежах и (или) переводах денег
за ____________ месяц 20___ года
Наименование уполномоченного банка __________________________________
п/п
Код
опе-
рации
Отправитель/Иностранный банк
Признак
рези-
дентства
Сектор
эконо-
мики
Наименование/
фамилия, имя,
отчество
ОКПО/РНН
резиден-
та
БИН/ИИН
рези-
дента
Страна
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Бенефициар/Иностранный банк
Признак
резидентства
Сектор
экономики
Наименование/
фамилия, имя,
отчество
ОКПО/РНН
резидента
БИН/ИИН
резидента
Страна
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
Платеж/перевод
Примечание
Дата
Валюта
Сумма, тысяч единиц
валюты платежа
КНП
15
16
17
18
19
Руководитель/Главный бухгалтер __________ _____________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
______________________
(должность)
Исполнитель ____________ ____________________________ телефон
(фамилия, имя, отчество)
_______________________
(подпись)
"______" _____________ 200___ года
______
|Место |
|печати|
|______|
Указания по заполнению Приложения 1
Отчет представляется уполномоченными банками в случаях, указанных в пунктах 8, 55-2, 60, 63, 64-1 Правил.
В графе 2 Отчета при отсутствии у клиентов свидетельств об уведомлении указываются следующие коды операций:
01 - платежи юридических лиц-резидентов нерезидентам по валютным договорам на сумму, превышающую эквивалент 100 тысяч долларов США, связанным с приобретением права собственности на недвижимость;
02 - поступления юридическим лицам-резидентам от нерезидентов по валютным договорам на сумму, превышающую эквивалент 500 тысяч долларов США, связанным с приобретением права собственности на недвижимость;
03 - поступления и (или) переводы юридических лиц-резидентов на собственный счет/со счета в иностранном банке;
04 - платежи резидентов по валютным договорам по ценным бумагам, долям участия в уставном капитале (за исключением прямых инвестиций) на сумму, превышающую эквивалент 100 тысяч долларов США.

2009 жылғы 14 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрлігі
Министр Ә. Исекешев
2009 жылғы 26 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
Министрдің бірінші
орынбасары Н. Әбіқаев
2009 жылғы 29 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
істер министрлігі
Министр Қ. Саудабаев
2009 жылғы 15 қазан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Министр Б.Жәмішев
2009 жылғы 07 қазан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі
Министр Б. Сұлтанов
2009 жылғы 30 қыркүйек
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2009 жылғы 24 тамыздағы
N 76 қаулысына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды жүзеге
асыру ережесіне
1-қосымша
20___ жылғы ____________ айындағы
Ақша төлемдері және (немесе) аударымдар туралы есеп
Уәкілетті банктің атауы __________________________________________
Р/сN
операцияның коды
Жіберуші/Шетелдік банк
Резиденттілік белгісі
Экономика секторы
Атауы/аты-жөні
КҰЖЖ/резиденттің СТН
Резиденттің БСН/ЖСН
Ел
Резиденттілік белгісі
Экономика секторы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Кестенің жалғасы
Бенефициар/Шетелдік банк
Төлем/аударым
Ескертпе
Атауы/аты-жөні
КҰЖЖ/резиденттің СТН
Резиденттің БСН/ЖСН
Ел
Күні
Валюта
Сомасы, төлем валютасының мың бірлігі
ТМК
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Басшы/Бас бухгалтер __________________ ______ ____________________
(лауазымы)     (қолы)      (аты-жөні)
Орындаушы ___________ _________________________ телефон __________
(қолы)         (аты-жөні)
200___жылғы "___"____________
Мөр
орны
1-қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқау
Уәкілетті банктер есепті Ереженің 8, 55-2, 60, 63, 64-1-тармақтарында көрсетілген жағдайларда ұсынады.
Клиенттерде хабарлама туралы куәлік болмаған кезде Есептің 2-бағанында операцияның мынадай кодтары көрсетіледі:
01 – резидент заңды тұлғалардың резидент еместерге 100 мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алуға байланысты валюталық шарттар бойынша төлемдері;
02 – резидент еместерден резидент заңды тұлғаларға 500 мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алуға байланысты валюталық шарттар бойынша түсімдер;
03 – резидент заңды тұлғалардың шетел банкіндегі меншікті шотына/шотынан түсімдер және (немесе) аударымдар;
04 – резиденттердің бағалы қағаздар бойынша валюталық шарттар, жарғылық капиталға 100 мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға қатысу үлестері бойынша төлемдері (тікелей инвестицияларды қоспағанда);

05 - поступления резидентам по валютным договорам по ценным бумагам, долям участия в уставном капитале (за исключением прямых инвестиций) на сумму, превышающую эквивалент 500 тысяч долларов США;
06 - платежи и (или) переводы между резидентами и нерезидентами по операциям с производными финансовыми инструментами, при превышении суммы платежа/перевода эквивалента 100 тысяч долларов США (сумма платежа не включает базовый актив);
07 - платежи резидентов нерезидентам по валютным договорам на сумму, превышающую эквивалент 100 тысяч долларов США, связанным с передачей денег и иного имущества в доверительное управление;
08 - поступления резидентам от нерезидентов по валютным договорам на сумму, превышающую эквивалент 500 тысяч долларов США, связанным с передачей денег и иного имущества в доверительное управление.
В иных случаях в графе 2 Отчета указываются следующие коды операций:
11 - приобретение резидентом, не являющимся брокером или управляющей компанией, у нерезидента акций (долей участия, паев инвестиционных фондов) резидента на сумму, превышающую эквивалент 500 тысяч долларов США;
12 - продажа резидентом, не являющимся брокером или управляющей компанией, нерезиденту акций (долей участия, паев инвестиционных фондов) нерезидента на сумму, превышающую эквивалент 500 тысяч долларов США, если резидент не представит регистрационное свидетельство и (или) свидетельство об уведомлении о первоначальном приобретении актива;
13 - платежи физических лиц-резидентов нерезидентам, связанные с приобретением права собственности на недвижимость, на сумму, превышающую эквивалент 100 тысяч долларов США;
14 - поступления физическим лицам-резидентам от нерезидентов, связанные с приобретением права собственности на недвижимость, на сумму, превышающую эквивалент 500 тысяч долларов США;
15 - поступления и (или) переводы физических лиц-резидентов на собственный счет/со счета в иностранном банке;
16 - платежи и (или) переводы между резидентами и нерезидентами по операциям, связанным с осуществлением расчетов по экспорту (импорту) работ, услуг при превышении суммы платежа/перевода эквивалента 100 тысяч долларов США;
17 - дивиденды на сумму, превышающую эквивалент 500 тысяч долларов США, полученные резидентом от нерезидента (оплаченные резидентом нерезиденту).
Графы 3-18 отчета заполняются на основе заявления на перевод денег и иных платежных документов, в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка о применении Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей. В Графах 6, 12 по юридическим лицам-резидентам проставляется код ОКПО, по физическим лицам-резидентам проставляется РНН.

05 – резиденттерге валюталық шарттар бойынша бағалы қағаздар, жарғылық капиталға 500 мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға қатысу үлестері бойынша түсімдер (тікелей инвестицияларды қоспағанда);
06 – төлем/аударым сомасы (төлем сомасына негізгі актив кірмейді) 100 мың АҚШ доллары баламасынан асқан кезде туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша резиденттер мен резидент еместер арасындағы төлемдер және (немесе) аударымдар;
07 – ақша мен өзге мүлікті сенімгерлік басқаруға беру туралы валюталық шарт бойынша резиденттің резидент емеске сомасы 100 мың АҚШ доллары баламасынан асатын төлемдері;
08 – ақша мен өзге мүлікті сенімгерлік басқаруға беру туралы валюталық шарт бойынша резидент еместен резидентке сомасы 500 мың АҚШ доллары баламасынан асатын түсімдер;
Өзге жағдайларда Есептің 2-бағанында операциялардың мынадай кодтары көрсетіледі:
11 – брокер немесе басқарушы компания болып табылмайтын резиденттің резидент еместен резиденттің 500 жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға акцияларын (қатысу үлестерін, инвестициялық қорлардың пайларын) сатып алуы;
12 – егер резидент активті бастапқы сатып алу туралы тіркеу куәлігін және (немесе) хабарлама туралы куәлікті ұсынбаса, брокер немесе басқарушы компания болып табылмайтын резиденттің резидент емеске резидент еместің 500 мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға акцияларын (қатысу үлестерін, инвестициялық қорлардың пайларын) сатуы;
13 – резидент жеке тұлғалардың резидент еместерге 100 мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алуға байланысты төлемдері;
14 – резидент жеке тұлғаларға резидент еместерден 500 мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алуға байланысты түсімдер;
15 – резидент жеке тұлғалардың шетелдік банктегі өз шотына/шотынан түсімдер және (немесе) аударымдар;
16 – төлем/аударым сомасы 100 мың АҚШ доллары баламасынан асқан кезде жұмыстардың, қызмет көрсетулердің экспорты (импорты) бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыруға байланысты операциялар бойынша резиденттер және резидент еместер арасындағы төлемдер және (немесе) аударымдар.
17 –резидент еместен резидент алған (резидент емеске резидент төлеген), 500 мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы дивидендтер.
Есептің 3-18-бағандары Ұлттық Банктің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеушісін – төлем мақсатының бірыңғай жіктеушісін қолдану туралы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес ақша аударуға өтініш және басқа да төлем құжаттары негізінде толтырылады. 6, 12-бағандарда резидент заңды тұлғалар бойынша КҰЖЖ коды қойылады, резидент жеке тұлғалар бойынша СТН қойылады.

Графы 7,13 отчета заполняются при наличии кода.
В графах 9-14 при переводах резидентов на счет в иностранном банке (код операции - 03 и 15) заполняется информация об иностранном банке, в иных случаях заполняется информация о бенефициаре. В графах 3-8 при переводах со счета резидента в иностранном банке (код операции - 03 и 15) заполняется информация об иностранном банке, в иных случаях заполняется информация об отправителе.
По платежам (переводам) клиентов банка-физических лиц-резидентов для операций с кодами 04, 05, 06, 07, 08 в графе 19 указывается адрес физического лица.
По платежам с кодом операции 11 в графе 19 заполняется информация о том юридическом лице-резиденте, чьи ценные бумаги, доли участия в уставном капитале, паи паевого инвестиционного фонда были приобретены.
По платежам с кодом операции 15 не заполняется информация по физическим лицам-резидентам: в графах 5, 6, 7 - в случае перевода на счет в иностранном банке, в графах 11, 12, 13 - в случае перевода со счета резидента в иностранном банке.".
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 августа 2009 года № 76

Есептің 7, 13-бағандары код болған жағдайда толтырылады.
9 - 14-бағандарда резиденттер шетел банкіндегі шотқа аударған кезде (операция коды – 03 және 15) шетел банкі туралы ақпарат толтырылады, өзге жағдайларда бенефициар туралы ақпарат толтырылады. 3 - 8-бағандарда резиденттің шетел банкіндегі шотынан аударған кезде (операция коды -03 және 15) шетел банкі туралы ақпарат толтырылады, өзге жағдайларда жіберуші туралы ақпарат толтырылады.
Резидент жеке тұлғалардың банк клиенттерінің төлемдері (аударымдары) бойынша 04, 05, 06 кодтары бар операциялар үшін 19-бағанда жеке тұлғаның мекен-жайы көрсетіледі.
11 коды бар операциялар үшін 19-бағанда бағалы қағаздары, жарғылық капиталға қатысу үлесі, инвестициялық пай қорының пайлары сатып алынған резидент заңды тұлға туралы ақпарат толтырылады.
Операция коды 15 болатын төлемдер бойынша резидент жеке тұлғалар бойынша ақпарат толтырылмайды: 5, 6, 7-бағандарда – шетелдік банктердегі шоттарға аударған жағдайда, 11, 12, 13-бағандарда – резиденттің шетелдік банктегі шотынан аударған жағдайда.".
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2009 жылғы 24 тамыздағы
N 76 қаулысына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне

Указания по заполнению Приложения 1-1
В строке с кодом 16 указывается первые 2 цифры кода области согласно классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) ГК РК 11-2003.
Строки 21-23 не заполняются для случаев нарушения сроков предоставления документов или информации.
В строке с кодом 21 указывается дата, в которую была проведена валютная операция с нарушением валютного законодательства.
В строке с кодом 22 указывается сумма валютной операции, проведенной с нарушением валютного законодательства, в тысячах единиц валюты операции.
В строке с кодом 23 указывается код валюты по валютной операции, проведенной с нарушением валютного законодательства, согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
В строке с кодом 31 указывается вид нарушения в формате кода и в строке с кодом 32 приводится краткое описание нарушения в текстовом формате.
Строки с кодом 33, 34 заполняются при наличии контракта по валютной операции, проведенной с нарушением валютного законодательства.".
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 августа 2009 года № 76
"Приложение 2
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет о платежах/переводах денег физических лиц
за ______________ месяц 20__ года
Наименование уполномоченного банка __________________________________
Ф.И.О.
отпра-
вителя
(полу-
ча-
теля)
денег
Признак
рези-
дентства
отправи-
теля
(получа-
теля)
денег
РНН
физи-
ческо-
го
лица
ИИН
физи-
ческого
лица
Признак
платежа
/пере-
вода
Код
назна-
чения
плате-
жа/пе-
ревода
Дата
прове-
дения
платежа/
перевода
Номер
счета
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Валюта
платежа/
перевода
Сумма,
тысяч
единиц
валюты
платежа/
перевода
Сумма,
тысяч
долла-
ров
США
Страна
получе-
ния
(отправ-
ления)
денег
Имеющаяся информация о
получателе (отправителе) денег
рези-
дентст-
во
сектор
экономики
Ф.И.О.
физического
лица либо
наименование
юридического
лица
10
11
12
13
14
15
16
Руководитель/Главный бухгалтер ________________________________
(должность)
_________________ _____________________________________
(подпись)         (фамилия, имя, отчество)
Исполнитель ___________ _______________________  телефон ____________
(подпись)  (фамилия, имя, отчество)
"______" _____________ 200__ года
______
|Место |
|печати|
|______|
Указания по заполнению Приложения 2
Отчет представляется уполномоченным банком в случаях, указанных в пункте 12 Правил, отдельно по операциям, осуществленным по банковскому счету физического лица с использованием платежных карточек уполномоченного банка, и отдельно по переводам физического лица, проведенным по банковскому счету без использования платежных карточек либо без открытия счета.
По графам 3, 7, 10, 13, 14 и 15 данные указываются в форматах и кодах, предусмотренных нормативными правовыми актами Национального Банка о применении Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей. Для операций с использованием платежных карточек в графах 10 и 11 указываются данные по валюте и сумме платежа/перевода/снятия денег, а графы 14 и 15 не заполняются.

1-1-қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқау
Коды 16 жолда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктемесіне (ӘАОЖ) ҚР МЖ 11-2003 сәйкес облыстар кодының бастапқы 2 цифры көрсетіледі.
Ақпарат немесе құжаттар берудің мерзімі бұзылған жағдайда 21-23 жол кодтары толтырылмайды.
Коды 21 жолда валюталық заңнаманы бұза отырып валюталық операция жүргізілген күн көрсетіледі.
Коды 22 жолда валюталық заңнаманы бұза отырып жүргізілген валюталық операциялардың сомасы операция валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
Коды 23 жолда валюталық заңнаманы бұза отырып жүргізілген валюталық операциялар бойынша валютаның коды ҚР МЖ 07 ИСО 4217-2001 "Валюталарды және қорларды белгілеуге арналған кодтар" мемлекеттік жіктемесіне сәйкес көрсетіледі.
Коды 31 жолда код форматындағы бұзушылықтың түрі көрсетіледі және коды 32 жолда мәтіндік форматта бұзушылықтың қысқаша сипаттамасы келтіріледі.
Коды 33, 34 жолдар валюталық заңнама бұзыла отырып жүргізілген валюталық операциялар бойынша келісім-шарт болған кезде толтырылады.".
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2009 жылғы 24 тамыздағы
N 76 қаулысына
3-қосымша
"Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне   2-қосымша
20__жылғы______________айындағы Жеке тұлғалардың ақша төлемдері/аударымдары туралы есеп
Уәкілетті банктің атауы _________________________________________
N
Ақша жіберушінің (алушының) аты-жөні
Ақша жіберушінің (алушының) резиденттілік белгісі
Жеке тұлғаның СТН СТН/ЖСН-ы
Жеке тұлғаның СТН
Төлем/аударым белгісі
Төлем/аударым мақсатының коды
Төлем/аударым жүргізу күні
1
2
3
4
5
6
7
8
Кестенің жалғасы
Шот нөмірі
Төлем/аударым валютасы
Төлем/аударым валютасының мың бірлігі, сомасы
Сомасы, мың АҚШ доллары
Ақша алушының (жіберушінің) елі
Ақша алушы (жіберуші) туралы қолда бар ақпарат
Резиденттілігі
Экономика секторы
Жеке тұлғаның аты-жөні не заңды тұлғаның атауы
9
10
11
12
13
14
15
16
Басшы/Бас бухгалтер ___________________ _________ _________________
(қызметі)         (қолы)    (аты-жөні)
Орындаушы ___________ ______________________ телефон ______________
(қолы)       (аты-жөні)
200 ____ жылғы "_____" _____________
Мөр орны
2-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау
Есепті уәкілетті банк Ереженің 12-тармағында көрсетілген жағдайда уәкілетті банктің төлем карточкаларын пайдалана отырып жеке тұлғаның банк шоты бойынша жүзеге асырылған операциялары бойынша жеке, және жеке тұлғалардың төлем карточкаларын пайдаланбай банк шоты бойынша не шоттар ашпай жүргізілген аударымдары бойынша жеке ұсынады.
3, 8, 10, 13, 14 және 15-бағандар бойынша деректер Ұлттық Банктің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеушісін – төлем мақсатының бірыңғай жіктеушісін қолдану туралы нормативтік құқықтық актілерінде көзделген форматтарда және кодтарда көрсетіледі. Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалатын операциялар үшін 10 және 11-бағандарда төлем/аударым/ақша алу валютасы мен сомасы бойынша деректер көрсетіледі, ал 14 және 15-бағандар толтырылмайды.

По графе 4 указывается 12-значный РНН физического лица, по графе 5 - ИИН физического лица (при наличии). При отсутствии РНН/ИИН у физического лица-нерезидента графы не заполняется.
По графе 6 проставляется запись "отправленный", если платеж/перевод отправлен отчитывающимся банком, "полученный" - если платеж/перевод получен отчитывающимся банком, "снятие" - при снятии наличных денег с использованием платежной карточки.
По графе 7 проставляется код назначения платежа/перевода денег, указанный физическим лицом в поручении (заявлении) на перевод (получение) денег. Для платежей/переводов денег по банковскому счету с использованием платежных карточек графа не заполняется.
По графе 9 указывается номер банковского счета физического лица, с которого/на который осуществлен перевод. Для переводов без открытия банковского счета графа не заполняется.
По графе 12 указывается сумма платежа/перевода денег в тысячах долларах США. Если платеж/перевод осуществлен в валюте отличной от доллара США, то эквивалент суммы платежа в долларах США рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на дату совершения операции.
По графе 13 в зависимости от признака платежа/перевода денег, указанного в графе 5 (отправленный/полученный/снятие), проставляется код страны бенефициара/отправителя/снятия денег.
По графе 16 указывается фамилия И.О. физического лица либо наименование юридического лица бенефициара/отправителя денег в соответствии с поручением (заявлением) на перевод (получение) денег, либо информация о бенефициаре/отправителе денег, предусмотренная системой платежных карточек, соответствующей платежной карточке уполномоченного банка, с использованием которой был осуществлен такой перевод. Для снятия наличных денег с использованием платежной карточки графа не заполняется.".
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 августа 2009 года № 76
"Приложение 7
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет по участию в уставном капитале
за _____ квартал 200__ года
Резидент ____________________________________________________________
(наименование/фамилия, имя, отчество)
код ОКПО ______________________ РНН/ИИН/БИН _________________________
Номер регистрационного свидетельства/свидетельства об уведомления
Национального Банка _________________________________________________
_____________________________________________________________________
дата выдачи _________________________________________________________
тысяч долларов США
Код
строки
Наименование показателя
По каждому инвестору
1
2
3
4
5
10
Накопленная стоимость на начало
отчетного периода
20
Изменения (+увеличение/-уменьшение) за
отчетный период от продажи акций, долей
участия, паев инвестиционных фондов
((21) + (22) + (23) + (24) + (25) +
(26))
в том числе в виде:
21
поступления денег
22
поступления оборудования, товаров и
иного имущества
23
поступления нематериальных активов
24
обмена задолженности по коммерческим
кредитам и финансовым займам
25
зачисления дивидендов в уставный
капитал (выплата дивидендов акциями)
26
прочее (расшифровать)
30
Накопленная стоимость на конец

4-баған бойынша жеке тұлғаның 12 мәнді СТН-ы, 5-баған бойынша жеке тұлғаның ЖСН-ы көрсетіледі. Резидент емес жеке тұлғада СТН/ЖСН-ы  болмаған жағдайда баған толтырылмайды.
6-баған бойынша егер төлемді/аударымды есеп беріп отырған банк жіберген болса "жіберілген" деген жазба, егер төлемді/аударымды есеп беріп отырған банк алса "алынған" деген жазба, төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша алынған жағдайда "ақша алу" деген жазба жүргізіледі.
7-баған бойынша жеке тұлға ақша аударуға (алуға) арналған тапсырмада (өтініште) көрсеткен ақша төлемі/аударымы мақсатының коды қойылады. Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалатын банк шоты бойынша ақша төлемі/аударымы үшін баған толтырылмайды.
9-баған бойынша оның атына/атынан аударым жүзеге асырылған жеке тұлғаның ағымдағы шотының нөмірі көрсетіледі. Банк шотын ашпай жасалған аударымдар үшін баған толтырылмайды.
12-баған бойынша ақша төлемі/аударымы сомасы мың АҚШ долларымен көрсетіледі. Егер төлем/аударым АҚШ долларынан өзге валютада жүзеге асырылса, онда төлем сомасының АҚШ долларындағы баламасы операция жасалған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі.
13-баған бойынша 6-бағанда көрсетілген (жіберілген/алынған/ақша алу) ақша төлемінің/аударымының белгісіне байланысты бенефициар/ақша жіберушінің/ақша алу елінің коды қойылады.
16-баған бойынша ақша аударуға (алуға) арналған тапсырмаға (өтінішке) сәйкес бенефициардың/ақша жіберушінің жеке тұлғаның аты-жөні не заңды тұлғаның атауы, не бенефициар/ақша жіберуші туралы, уәкілетті банктің аударым жүзеге асырылған төлем карточкасына сәйкес келетін төлем карточкалары жүйесінде көзделген ақпарат көрсетіледі. Төлем карточкасын пайдалана отырып қолма-қол ақша алған жағдайда баған толтырылмайды.".
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2009 жылғы 24 тамыздағы
N 76 қаулысына
4-қосымша
"Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
7-қосымша
200__ жылғы _____ тоқсандағы
Жарғылық капиталға қатысу жөніндегі есеп
Резидент __________________________________________________________
(атауы/аты-жөні)
КҰЖЖ коды ______________________ СТН/ЖСН/БСН ______________________
Ұлттық Банктің тіркеу куәлігінің/хабарлау туралы куәлігінің нөмірі
___________________________________________________________________берілген күні _____________________________________________________
мың АҚШ доллары
Жолдың коды
Көрсеткіштің атауы
Әрбір инвестор бойынша
1
2
3
4
5
10
Есепті кезеңнің басындағы жинақталған құн
20
Есепті кезеңдегі акцияларды, қатысу үлестерін, инвестициялық қорлардың пайларын сатудан өзгерістер (+ ұлғаю/- азаю)
((21) + (22) + (23) + (24) + (25) + (26))
оның ішінде мыналар түріндегі:
21
ақша түсімі
22
жабдықтың, тауардың және өзге мүліктің түсуі
23
материалдық емес активтердің түсуі
24
коммерциялық кредиттер және қаржы заемдары бойынша берешекті айырбастау
25
жарғылық капиталға дивидендтер есептеу (дивидендтерді акцияалармен төлеу)
26
басқалары (талдап көрсету)
30

отчетного периода ((10) + (20))
40
Доля инвестора в уставном капитале на
конец отчетного периода, %
50
Дивиденды, выплаченные (полученные) за
отчетный период:
((51) + (52) + (53)), в том числе
51
в виде денег
52
в виде акций (долей участия)
53
иное (расшифровать) ___________________
_______________________________________
_______________________________________
Сведения об объекте инвестирования
(заполняется резидентом-объектом прямого
инвестирования согласно финансовой отчетности)
тысяч тенге
Раздел 1. Информация из бухгалтерского баланса
Код
строки
Наименование
показателя
на 31
декабря
20__
года
на 31
марта
20__
года
на 30
июня
20__
года
на 30
сентября
20__
года
на 31
декабря
20__
года
60
Капитал
в т.ч.:
61
Уставной капитал
62
Нераспределенный
доход (+)/непокрытый
убыток (-)
63
отчетного года
64
предыдущих лет
65
Другие статьи
капитала (при
наличии -
расшифровать)
Раздел 2. Информация о прибылях и убытках
Код
строки
Наименование показателя
за 1
квартал
20__
года
за 6
месяцев
20__
года
за 9
месяцев
20__
года
за 20__ год
70
Доход(+)/убыток(-)
после налогообложения
в т.ч.:
71
Доходы по курсовой
разнице (положительная
курсовая разница)
72
Расходы по курсовой
разнице (отрицательная
курсовая разница)
Руководитель/Главный бухгалтер ___________ _________ ________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя,
отчество)
Исполнитель ______________ ________________________ телефон _________
"______" _____________ 200__ года
______
|Место |
|печати|
|______|
Указания по заполнению Приложения 7
Допускается представление одного отчета резидентом-объектом инвестирования (прямым инвестором) по нескольким регистрационным свидетельствам, полученным им по участию в уставном капитале. В этом случае необходимо указать номера всех регистрационных свидетельств, по которым представляется отчет.
Дивиденды (строки с кодами 51, 52, 53) отражаются по дате их фактической выплаты, включая налоги.
Операции за отчетный период отражаются по их фактической стоимости. Суммы, выраженные в иных валютах следует перевести в доллары США с использованием рыночного курса обмена валют на дату проведения операции или на конец отчетного периода, соответственно. Возникающую курсовую разницу необходимо отразить в прочих изменениях (код строки 26).
Остаток на начало отчетного периода (строка с кодом 10) равен остатку на конец периода, предыдущего отчетному (строка с кодом 30), по каждой графе, соответственно.
Сведения об объекте инвестирования представляется в соответствии с финансовой отчетностью объекта инвестирования по состоянию на конец квартала, предшествовавшего отчетному:
при сдаче отчета за 1 квартал, сведения об объекте инвестирования представляются по состоянию на 31 декабря предыдущего года (за 1 квартал, за 6, 9 и 12 месяцев предыдущего года);

Есепті кезеңнің аяғындағы жинақталған құн ((10) + (20))
40
Инвестордың жарғылық капиталдағы есепті кезеңнің аяғындағы үлесі, %
50
Есепті кезеңде төленген (алынған) дивидендтер:
((51) + (52) + (53)), оның ішінде
51
ақшалай түрде
52
акциялар (қатысу үлестері) түрінде
53
өзгесі (талдап көрсету) __________
__________________________________
__________________________________
Инвестициялау объектісі туралы мәліметтер (қаржылық есептілікке сәйкес тікелей инвестициялау объектісі резидент толтырады)
мың теңге
1-бөлім. Бухгалтерлік баланстан ақпарат
Жолдың коды
Көрсеткіштің атауы
20__ жылғы 31 желтоқсанға
20__ жылғы 31 наурызға
20__ жылғы 30 маусымға
20__ жылғы 30 қыркүйекке
20__ жылғы 31 желтоқсанға
60
Капитал
оның ішінде:
61
Жарғылық капитал
62
Бөлінбеген кіріс (+)/жабылмаған шығын (-)
63
есепті жылдың
64
өткен жылдардың
65
Капиталдың басқа баптары (бар болса – талдау керек)
2-бөлім. Пайдалар мен шығындар туралы ақпарат
Жолдың коды
Көрсеткіштің атауы
20__ жылғы 1-тоқсан үшін
20__ жылғы
6 ай үшін
20__ жылғы
9 ай үшін
20__ жыл үшін
70
Салық салынғаннан кейінгі кіріс(+)/шығын(-)
оның ішінде:
71
Бағамдық айырма бойынша кірістер (оң бағамдық айырма)
72
Бағамдық айырма бойынша шығыстар (теріс бағамдық айырма)
Басшы/Бас бухгалтер _____________ _________ _______________________
(лауазымы)   (қолы)        (аты-жөні)
Орындаушы ___________ _______________________ телефон ______________
(қолы)         (аты-жөні)
200 ____ жылғы "______"_____________
Мөр орны
7-қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқау
Инвестициялау объектісі (тікелей инвестор) резидентке ол жарғылық капиталға қатысу бойынша алған бірнеше тіркеу куәлігі бойынша бір есеп ұсынуға рұқсат етіледі. Осы жағдайда есеп ұсынылатын барлық тіркеу куәлігінің нөмірін көрсету қажет.
Дивидендтер (кодтары 51, 52, 53 жолдар) салықтарды қоса алғанда олар нақты төленген күн бойынша көрсетіледі.
Есепті кезеңдегі операциялар олардың нақты құны бойынша көрсетіледі. Өзге валюталармен көрсетілген сомаларды тиісінше операциялар жүргізілген күнгі немесе есепті кезеңнің аяғындағы валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып АҚШ долларына аударған дұрыс. Туындаған бағамдық айырманы басқа да өзгерістерде (жолдың коды 26) көрсету қажет.
Есепті кезеңнің басындағы қалдық (коды 10 жол) тиісінше әрбір баған бойынша есепті кезеңнің алдындағы өткен кезеңнің аяғындағы қалдыққа (коды 30 жол) тең.
Инвестициялау объектісі туралы мәліметтер есепті тоқсан алдындағы тоқсанның аяғындағы жағдай бойынша инвестициялау объектісінің қаржылық есептілігіне сәйкес ұсынылады:
1-тоқсан үшін есеп тапсыру кезінде инвестициялау объектісі туралы мәліметтер өткен жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ұсынылады (өткен жылдың 1-тоқсаны, 6, 9 және 12 айы үшін);

при сдаче отчета за 2 квартал, сведения об объекте инвестирования представляются по состоянию на 31 марта текущего года (за 1 квартал текущего года);
при сдаче отчета за 3 квартал, сведения об объекте инвестирования представляются по состоянию на 30 июня текущего года (за 1 квартал и за 6 месяцев текущего года);
при сдаче отчета за 4 квартал, сведения об объекте инвестирования представляются по состоянию на 30 сентября текущего года (за 1 квартал, за 6 и за 9 месяцев текущего года).".

2-тоқсан үшін есеп тапсыру кезінде инвестициялау объектісі туралы мәліметтер ағымдағы жылғы 31 наурыздағы жағдай бойынша ұсынылады (ағымдағы жылдың 1-тоқсаны үшін);
3-тоқсан үшін есеп тапсыру кезінде инвестициялау объектісі туралы мәліметтер ағымдағы жылғы 30 маусымдағы жағдай бойынша ұсынылады (ағымдағы жылдың 1-тоқсаны және 6 айы үшін);
4-тоқсан үшін есеп тапсыру кезінде инвестициялау объектісі туралы мәліметтер ағымдағы жылғы 30 қыркүйектегі жағдай бойынша ұсынылады (ағымдағы жылдың 1-тоқсаны, 6 және 9 және айы үшін).".