Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 630. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2009 года № 5917. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 октября 2023 года № 153.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 13.10.2023 № 153 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В целях реализации пункта 2 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый стандарт оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения.
2. Департаменту стратегии и развития здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Айдарханов А.Т.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа, после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Вощенкову Т.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Б. Садыков
"СОГЛАСОВАНО"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_____________ Ж. Туймебаев
23 ноября 2009 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ Г. Абдыкаликова
23 ноября 2009 года
Утвержден
приказом и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 октября 2009 года № 630
Стандарт оказания специальных социальных услуг
в области здравоохранения
1. Общие положения
1. Стандарт оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения (далее - Стандарт) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных социальных услугах".
2. Настоящий Стандарт распространяется на субъекты здравоохранения, оказывающие специальные социальные услуги в области здравоохранения лицу (семье), находящемуся в трудной жизненной ситуации (далее - субъекты, оказывающие специальные социальные услуги).
3. В настоящем Стандарте установлены унифицированные требования и общие принципы оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения, виды и условия их предоставления.

Денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 30 қазандағы N 630 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 26 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5917 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 13 қазандағы № 153 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.10.2023 № 153 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Заңының 9-бабының 2) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріп отырған денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Стратегия және денсаулық сақтау саласын дамыту департаменті (Айдарханов А.Т.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Бисмилдин Ф.Б.) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Т.А. Вощенковаға жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғаш ресми жариялаған кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Б. Садықов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_________ Ж. Түймебаев
2009 жылғы 23 қараша
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
__________ Г. Әбдіқалықова
2009 жылғы 23 қараша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 30 қазандағы
N 630 бұйрығымен
бекітілген
Денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген.
2. Осы Стандарт өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғаға (отбасына) денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін субъектілерге (бұдан әрі – арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін субъектілер) қатысты.
3. Осы Стандартта денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетудің бірегейлендірілген талаптары мен жалпы қағидаттары, түрі, нысаны және оларды көрсету шарттары белгіленген.

4. Качество предоставляемых специальных социальных услуг осуществляется посредством проведения мониторинга оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения согласно приложению к настоящему Стандарту.
2. Субъекты здравоохранения, предоставляющие
специальные социальные услуги
5. Специальные социальные услуги в области здравоохранения оказывают субъекты здравоохранения - организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью.
6. Специальные социальные услуги в области здравоохранения оказывают следующие организации здравоохранения:
1) организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь;
2) организации, оказывающие стационарную помощь;
3) организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации;
4) организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход;
5) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ/СПИД.
7. Данный перечень субъектов здравоохранения, предоставляющих специальные социальные услуги, не является исчерпывающим.
8. Специальные социальные услуги в области здравоохранения оказываются социальными работниками системы здравоохранения.
3. Основные виды специальных социальных услуг
в области здравоохранения
9. Специальные социальные услуги в области здравоохранения подразделяются на:
1) социально-медицинские услуги, направленные на профилактику, восстановление, сохранение и укрепление здоровья лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации посредством применения медико-социальных технологий c активным вовлечением самих пациентов и их близких через повышение ответственности за свое здоровье с целью улучшения и повышения качества жизни, создания им равных с другими гражданами возможностей участия в жизни общества;
2) социально-психологические услуги, предусматривающие социально-психологическую поддержку лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации через психологическое просвещение, проведение психологической профилактики, психодиагностики, коррекционной работы, консультативной и информационной помощи с целью социально-психологической адаптации и реабилитации в обществе;
3) социально-педагогические услуги, направленные на педагогическую коррекцию и обучение лица (семьи) находящегося в трудной жизненной ситуации с учетом физических возможностей и умственных способностей;
4) социально-экономические услуги, направленные на поддержание и улучшение жизненного уровня лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;

4. Көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету сапасы осы Стандартқа қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету мониторингін жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
2. Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектілері
5. Денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерді денсаулық сақтау субъектілері – денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ, жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар көрсетеді.
6. Денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерді мынадай денсаулық сақтау ұйымдары көрсетеді:
1) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар;
2) стационарлық көмек көрсететін ұйымдар;
3) қайтадан қалпына келтіріп емдеу және медициналық оңалту ұйымдары;
4) паллиативтік көмек және мейірбике күтімі ұйымдар;
5) АИТВ/ЖИТС алдын алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары.
7. Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің бұл тізімі жеткілікті емес.
8. Денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерді денсаулық сақтау жүйесінің әлеуметтік қызметкерлері көрсетеді.
3. Денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтердің негізгі түрлері мен нысандары
9. Денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтер:
1) өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғаның (отбасының) өмір сүру сапасын жақсарту мен арттыру, басқа азаматтармен бірге қоғам өміріне қатысудың тең мүмкіндігін туғызу мақсатында өз денсаулығына өздерінің жауапкершілігін арттыру арқылы жақындарымен қоса пациенттердің өздерін белсенді қатыстырып, медициналық-әлеуметтік технологияларды қолдану арқылы аурулардың алдын алуға, денсаулығын қалпына келтіруге, сақтауға және нығайтуға бағытталған әлеуметтік-медициналық қызметтер;
2) өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғаны (отбасын) әлеуметтік-психологиялық бейімдеу әрі қоғамда оңалту мақсатында психологиялық ағарту, психологиялық профилактика, психодиагностика, түзету жұмыстарын жүргізу, консультациялық және ақпараттық көмек көрсету арқылы әлеуметтік-психологиялық қолдауды көздейтін әлеуметтік-психологиялық қызметтер;
3) физикалық мүмкіншіліктері мен ақыл қабілеттерін ескере отырып, қиын өмірлік жағдайға душар болған тұлғаны (отбасын) педагогикалық түзетуге және оқытуға бағытталған әлеуметтік-педагогикалық қызметтер;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қиын өмірлік жағдайға душар болған тұлғаның (отбасының) тиісті деңгейде өмір сүруін қолдау мен жақсартуға бағытталған әлеуметтік-экономикалық қызметтер;

5) социально-правовые услуги, предусматривающие правовое просвещение, оказание информационно-правовой помощи, консультирование и социально-правовую защиту по вопросам медицинского обслуживания и прав в области охраны здоровья;
6) социально-бытовые услуги, направленные на поддержание жизнедеятельности лица (семьи) находящегося в трудной жизненной ситуации в быту, исходя из его индивидуальных потребностей;
7) социально-трудовые услуги, направленные на формирование трудовых навыков у лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации;
8) социально-культурные услуги, направленные на организацию досуга, проведение социально-культурных мероприятий и вовлечение в них лиц (семьи), находящихся в трудной жизненной ситуации.
10. Специальные социальные услуги в области здравоохранения предоставляются лицу (семье), находящемуся в трудной жизненной ситуации и включают комплекс доступных, специальных социальных услуг, оказываемых на уровне человека, семьи и общества путем:
1) консультирования (индивидуального или группового);
2) активного посещения, наблюдения и оказания помощи на дому (патронаж и социальное сопровождение);
3) оказания помощи (консультирования) по "телефону доверия";
4) создания групп поддержек, проведения тренингов, работы с инициативными группами, группами само- и взаимопомощи.
11. Предоставление специальных социальных услуг лицу (семье), находящемуся в трудной жизненной ситуации, осуществляется на основе оценки и определения потребности в специальных социальных услугах с последующим составлением индивидуального и комплексного плана с учетом состояния здоровья, возрастных и других особенностей.
12. При оказании специальных социальных услуг в области здравоохранения лицу (семье), находящемуся в трудной жизненной ситуации могут привлекаться к социальной работе волонтеры, представители общественных, неправительственных и международных организаций.
13. Между организациями здравоохранения должна соблюдаться преемственность в оказании специальных социальных услуг лицу (семье), находящемуся в трудной жизненной ситуации.
14. Социальные работники в области здравоохранения ведут учетную и отчетную документацию по оказанию специальных социальных услуг.
4. Объем специальных социальных услуг на уровне
организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь
и организации здравоохранения, осуществляющих деятельность
в сфере профилактики ВИЧ/СПИД
15. Социально-медицинские услуги:
1) организация социально-терапевтической работы с лицом (семьей), находящимся в трудной жизненной ситуации (оценка, определение проблемы, составление комплексного плана, оказание помощи с учетом возраста и мониторинг позитивных перемен ситуации);

5) денсаулық сақтау саласында медициналық қызметтер көрсету мен құқық мәселелері бойынша құқықтық ағартуды, ақпараттық-құқықтық көмек көрсетуді, консультация беруді және әлеуметтік-құқықтық қорғауды көздейтін әлуметтік-құқықтық қызметтер;
6) жеке мұқтаждықтан туындайтын қиын өмірлік жағдайға душар болған тұлғаның (отбасының) тұрмыс-тіршілік әрекетін қолдауға бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер;
7) өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғалардың (отбасылардың) еңбек дағдысын қалыптастыруға бағытталған әлеуметтік-еңбек қызметтері;
8) бос уақытты ұйымдастыруға, әлеуметтік-мәдени іс-шараларды өткізу және оларға өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғаларды (отбасыларды) тартуға бағытталған әлеуметтік-мәдени қызметтер.
10. Өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғаға (отбасына) денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсынылады және адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін қолжетімді, арнаулы әлеуметтік қызметтер мыналарды қамтиды:
1) консультация беру (жеке және топтық);
2) үйге жиі бару, белсенді көмек көрсету және бақылау (патронаж бен әлеуметтік сүйемелдеу);
3) "сенім телефоны" бойынша көмек (консультация беру) көрсету;
4) қолдау топтарын құру, тренинг өткізу, ынталы топтармен, өзіне-өзі көмек көрсету және өзара көмек көрсету топтарымен жұмыс жүргізу.
11. Өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғаға (отбасына) арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну қоса денсаулық жағдайын, жас және басқа да ерекшеліктерін ескере отырып одан әрі жеке және кешенді жоспар құру арқылы арнаулы әлеуметтік қызметтерге деген қажеттілігін бағалау мен белгілеу негізінде жүзеге асырылады.
12. Өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғаға (отбасына) денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету кезінде әлеуметтік жұмысқа волонтерлер, қоғамдық, үкіметтік емес және халықаралық ұйымдардың өкілдері тартылады.
13. Денсаулық сақтау саласында әлеуметтік қызметкерлер өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғаға (отбасына) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсеткенде медициналық ұйымдар арасында сабақтастық сақталу керек.
14. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету бойынша есепке алу және есеп беру құжаттамасын жүргізеді.
4. Амбулаторлық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың деңгейіндегі және АИТВ/ЖИТС алдын алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары арнаулы әлеуметтік қызметтердің көлемі
15. Әлеуметтік-медициналық қызметтер:
1) қиын өмірлік жағдайға душар болған тұлғаға (отбасына) әлеуметтік-терапиялық жұмысты ұйымдастыру (бағалау, проблемаларды белгілеу, кешенді жоспар құру, жасын ескере отырып көмек көрсету және жағдайдың позитивті жаққа өзгеру мониторингі);

2) формирование навыков самообслуживания, поведения в быту и общественных местах, коммуникации, само- и взаимоподдержки;
3) обучение лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации основам медико-психологических и социально-правовых знаний для проведения реабилитационных мероприятий в домашних условиях;
4) активное посещение, оказание помощи и наблюдение на дому (патронаж и социальное сопровождение) тяжелобольных, одиноких престарелых, инвалидов, лиц с ограниченными возможностями;
5) оказание помощи в оформлении документов для направления пациентов в социальные центры и службы;
6) консультирование и информирование по государственным гарантиям в области социальной защиты в соответствии с законодательством Республики Казахстан (получение льгот, социальных выплат, пособий, компенсаций, алиментов, улучшение жилищных условий и других);
7) содействие органам опеки и попечительства в устройстве несовершеннолетних, нуждающихся в социальной реабилитации, на усыновление, на попечение, в приемную семью;
8) содействие в вопросах трудоустройства в лечебные и другие учреждения;
9) подготовка и обучение волонтеров к оказанию медико-социально-психологической помощи тяжелобольным, одиноким престарелым, инвалидам, лицам с ограниченными возможностями.
16. Социально-психологические услуги:
1) проведение психологической диагностики и коррекционной работы;
2) создание условий для оказания индивидуальной или групповой социально-психологической поддержки лицу (семье), находящемуся в трудной жизненной ситуации;
3) оказание индивидуальной социально-психологической помощи и проведение социально-психологических тренингов, использование интерактивных методов.
17. Социально-педагогические услуги:
1) организаторские услуги, предполагающие поддержку социальных и творческих инициатив, помощь в организации общественно-ценной деятельности;
2) социально-воспитательные услуги, обеспечивающие медико-социально-педагогическую социализацию.
18. Социально-экономические услуги:
1) диагностика социально-экономической ситуации с целью выявления социально-экономических и других проблем;
2) социально-экономический патронаж и возможная помощь в доступе к необходимым социально-экономическим услугам.
19. Социально-правовые услуги:
1) содействие в проведении бесплатного консультирования по правовым, социально-правовым вопросам медицинского обслуживания и защиты прав пациентов в области охраны здоровья;
2) оказание помощи в написании и оформлении различных документов по социально-правовым вопросам медицинского обслуживания, прав в области охраны здоровья;

2) тұрмыста және қоғамдық жерлерде өзіне-өзі қызмет ету, мінез-құлық, қарым-қатынас, өзін-өзі және өзара қолдау дағдыларын қалыптастыру;
3) қиын өмірлік жағдайға душар болған тұлғаның (отбасының) үй жағдайында денсаулығын оңалту іс-шараларын жүргізу үшін медициналық-психологиялық және әлеуметтік-құқықтық білім негіздеріне үйрету;
4) ауыр науқастардың, жалғыз басты қарт адамдардың, мүгедектердің, мүмкіндіктері шектелген тұлғалардың үйіне жиі барып көмек көрсету және үй жағдайында бақылау (патронаж бен әлеуметтік сүйемелдеу);
5) пациенттерді әлеуметтік орталықтарға және қызметтерге жолдау үшін құжаттарды ресімдеуге көмек көрсету;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік қорғау саласында мемлекеттік кепілдіктер бойынша консультация беру және ақпараттандыру (жеңілдіктер, әлеуметтік төлеулер, жәрдемақы, өтемақы, алименттер алу, тұрғын үй жағдайын және басқа да жағдайларын жақсарту);
7) қамқоршы және қамқоршылық жасау органдарына әлеуметтік оңалтуды қажет ететін кәмелетке толмағандарды орналастыруға, асырап алуға, қамқорлыққа, отбасында асырап алуға көмек көрсету;
8) жұмысқа орналасу мәселелеріне көмек көрсету, емдеу және басқа да мекемелерге көмек көрсету;
9) еріктілерді ауыр науқастарға, жалғыз басты қарттарға, мүгедектерге, мүмкіндіктері шектелген тұлғаларға медициналық-әлеуметтік-психологиялық көмек көрсетуге даярлау және үйрету.
16. Әлеуметтік-психологиялық қызметтер:
1) психологиялық диагностика және түзету жұмыстарын жүргізу;
2) қиын өмірлік жағдайға душар болған тұлғаға (отбасына) жеке және топтық қолдау көрсетуге жағдай жасау;
3) жеке әлеуметтік-психологиялық көмек көрсету және әлеуметтік-психологиялық тренингтер жүргізу, интерактивті әдістер қолдану.
17. Әлеуметтік-педагогикалық қызметтер:
1) әлеуметтік және шығармашылық бастамаларын қолдауды топшылайтын ұйымдастыру қызметтері, қоғамдық-құнды қызметті ұйымдастыруға көмек көрсету;
2) медициналық-әлеуметтік-педагогикалық әлеуметтендіруді қамтамасыз ететін әлеуметтік-тәрбиелік қызметтер.
18. Әлеуметтік-экономикалық қызметтер:
1) әлеуметтік-экономикалық және басқа да мәселелерді айқындау мақсатында әлеуметтік-экономикалық жағдайларды диагностикалау;
2) әлеуметтік-экономикалық патронаж және қажетті әлеуметтік-экономикалық қызметтерге қол жеткізуге мүмкіндік беру.
19. Әлеуметтік-құқықтық қызметтер:
1) денсаулық сақтау саласындағы медициналық қызмет көрсету және пациенттердің құқығын қорғаудың құқықтық, әлеуметтік-құқықтық мәселелері бойынша пациенттерге тегін консультация беруге көмек көрсету;
2) медициналық қызмет көрсетудің әлеуметтік-құқықтық мәселелері бойынша, денсаулық сақтау саласындағы құқықтар бойынша түрлі құжаттарды жазуға және ресімдеуге көмек көрсету;

3) содействие реализации программ и мероприятий по повышению правовой культуры, правовому просвещению населения в области охраны здоровья;
4) поддержка гражданских инициатив пациентов, направленных на решение социальных, правовых и иных общественно значимых проблем.
20. Социально-бытовые услуги:
1) социальная диагностика жизненной ситуации, изучение социально-бытовых условий жизни;
2) санитарно-гигиеническое просвещение и консультирование по вопросам организации быта лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации.
21. Социально-трудовые услуги, направленные на формирование трудовых навыков у лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации.
22. Социально-культурные услуги, направленные на организацию досуга, проведение социально-культурных мероприятий и вовлечение в них лиц (семьей), находящихся в трудной жизненной ситуации.
5. Объем специальных социальных услуг на уровне
организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь,
восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию,
паллиативную помощь и сестринский уход
23. Социально-медицинские услуги:
1) содействие в обеспечении ухода за лицом, находящимся в трудной жизненной ситуации, в том числе оказание санитарно-гигиенических услуг (обтирание, обмывание, гигиенические ванны, стрижка ногтей, причесывание) с учетом состояния здоровья;
2) содействие в получении санаторных и реабилитационных мероприятий;
3) содействие органам опеки и попечительства в устройстве несовершеннолетних, нуждающихся в социальной реабилитации, на усыновление, на попечение, в приемную семью.
24. Социально-психологические услуги:
1) проведение психологической диагностики и оказание индивидуальной или групповой социально-психологической помощи;
2) обучение основам социально-психологических знаний для проведения реабилитационных мероприятий в домашних условиях, навыкам самообслуживания, поведения в быту и общественных местах, коммуникации, само- и взаимоподдержки;
3) социально-психологическое сопровождение медицинского обслуживания, личностной и социальной адаптации пациентов в различных сферах жизнедеятельности;
4) проведение социально-психологических тренингов с целью обучения самосохранительному поведению;
5) проведение информационных и образовательных мероприятий с освещением через СМИ, выпуски буклетов, листовок с целью повышения психологической компетентности различных категорий населения.
25. Социально-педагогические услуги:
1) социально-педагогическая диагностика и социально-воспитательные услуги, обеспечивающие социализацию лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации с использованием воспитательного потенциала микросреды, возможностей самой личности;

3) денсаулық сақтау саласында құқықтық мәдениетті арттыру, халықты құқықтық ағарту бойынша бағдарламалар мен іс-шараларды іске асыруға көмек көрсету;
4) әлеуметтік, құқықтық және басқа да қоғамдық маңызы бар проблемаларды шешуге бағытталған пациенттердің азаматтық бастамаларын қолдау.
20. Әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер:
1) пациенттің өмірлік жағдайын әлеуметтік диагностикалау, әлеуметтік-тұрмыстық өмір жағдайын зерделеу;
2) қиын өмірлік жағдайға душар болған тұлғаға (отбасына) тұрмысты ұйымдастыру мәселелері бойынша санитариялық-гигиеналық ағарту және консультация беру.
21. Өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғалардың (отбасылардың) еңбек дағдысын қалыптастыруға бағытталған әлеуметтік-еңбек қызметтері.
22. Бос уақытты ұйымдастыру, әлеуметтік-мәдени іс-шараларды өткізу және оларға өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғаларды (отбасыларды) тарту.
5. Стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау, қайтадан қалпына келтіріп емдеу және медициналық оңалту, паллиативтік көмек және мейірбике күтімі ұйымдарының деңгейіндегі арнаулы әлеуметтік қызметтердің көлемі
23. Әлеуметтік-медициналық қызметтер:
1) өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғаны, жағдайын ескере келе, күтуді қамтамасыз етуге көмек көрсету, соның ішінде санитариялық-гигиеналық қызмет (сүртіп алу, жуып алу, гигиеналық шомылдыру, тырнақтарын алу, шашын тарау) көрсету;
2) санаторийлік және оңалту іс-шараларын алуға көмек көрсету;
3) қамқоршы және қамқоршылық жасау органдарына әлеуметтік оңалтуды қажет ететін кәмелетке толмағандарды орналастыруға, асырап алуға, қамқорлыққа, отбасында асырап алуға көмек көрсету;
24. Әлеуметтік-психологиялық қызметтер:
1) психологиялық диагностика жүргізу және жеке немесе топтық әлеуметтік-психологиялық көмек көрсету;
2) үй жағдайында денсаулығын оңалту іс-шараларын жүргізуге арналған әлеуметтік-психологиялық білім негіздеріне үйрету, тұрмыста және қоғамдық орындарда өзіне-өзі қызмет ету, мінез-құлыққа дағдыландыру, қарым-қатынас, өзін-өзі және өзара қолдау дағдыларына үйрету;
3) пациенттерді тіршілік әрекетінің түрлі салаларында медициналық қызмет көрсетуде, тұлғалық және әлеуметтік бейімделуде әлеуметтік-психологиялық сүйемелдеу;
4) өзін-өзі сақтау мінез-құлқына үйрету мақсатында әлеуметтік-психологиялық тренингтер өткізу;
5) халықтың түрлі топтарының психологиялық құзыретін жоғарылату мақсатында БАҚ, буклеттер, үндеухаттар шығару арқылы жарияланатын ақпараттық және білім беру іс-шараларын жүргізу.
25. Әлеуметтік-педагогикалық қызметтер:
1) тұлғаның өзінің мүмкіндіктерін, тәрбиелік әлеуетін пайдалана отырып, өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғаны (отбасын) әлеуметтендіруді қамтамасыз ететін әлеуметтік-педагогикалық диагностикалау және әлеуметтік-тәрбиелік қызметтер;

2) социально-педагогическая профилактика возможных психолого-педагогических проблем пациентов;
3) социально-педагогическая реабилитация пациентов, разрушивших или утративших в силу каких-либо причин общественные связи и отношения, социально и личностно значимые характеристики, свойства и возможности;
4) социально-педагогическая адаптация лиц с ограниченными возможностями, а также социально уязвимых и дезадаптированных категорий к социальной среде.
26. Социально-экономические услуги:
1) выявление социально-экономических и других проблем социально-экономической ситуации жизни лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации;
2) содействие доступу к консультациям по вопросам социально-экономической помощи.
27. Социально-правовые услуги:
1) выявление социально-правовых проблем лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации;
2) содействие доступу к юридическим услугам и правовым консультациям по вопросам медицинского обслуживания, защиты прав в области охраны здоровья;
3) оказание помощи в написании и оформлении различных документов по социально-правовым вопросам медицинского обслуживания и охраны здоровья, получения предусмотренных законодательством льгот, пособий, гарантий;
4) содействие юридическим учреждениям и организациям в проведении социальной профилактики правонарушений, связанных с медицинским обслуживанием;
5) содействие реализации программ и мероприятий по повышению правовой культуры, правовому просвещению лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации.
28. Социально-бытовые услуги:
1) изучение социально-бытовых условий жизни лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации, консультирование, оказание социально-бытовых услуг индивидуально-обслуживающего и гигиенического характера;
2) санитарно-гигиеническое просвещение по вопросам организации быта тяжелобольных, инвалидов, лиц с ограниченными возможностями и других.
29. Социально-трудовые услуги, направленные на формирование трудовых навыков у лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации.
30. Социально-культурные услуги, направленные на организацию досуга, проведение социально-культурных мероприятий и вовлечение в них лиц (семьей), находящихся в трудной жизненной ситуации.
Приложение
к Стандарту оказания специальных
социальных услуг в области здравоохранения
Индикаторы мониторинга оказания специальных
социальных услуг в области здравоохранения
Индикаторы
Всего
1.
Количество социальных работников в данной
организации, по штату/фактически
2.
Общее число населения с половозрастной и
социальной характеристикой, в том числе в
возрасте:

2) пациенттерде мүмкін болатын психологиялық-педагогикалық проблемаларын алдын алу;
3) қандай да бір себеппен қоғамдық байланыс пен қарым-қатынастарын, әлеуметтік және жеке басының маңызы бар сипатын, қасиеті мен мүмкіншіліктерін жойған не жоғалтқан пациенттерді қалпына келтіру;
4) мүмкіншіліктері шектелген, сондай-ақ, әлжуаз топтар мен дұрыс жолдан адасқан пациенттер тобын әлеуметтік ортаға әлеуметтік-педагогикалық бейімдеу.
26. Әлеуметтік-экономикалық қызметтер:
1) өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғаны (отбасы) өмірінің әлеуметтік-экономикалық және басқа да жағдайларының мәселесін айқындау;
2) әлеуметтік-экономикалық көмек мәселелері бойынша консультацияларға қолжетімділікке көмек көрсету.
27. Әлеуметтік-құқықтық қызметтер:
1) өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғаның (отбасының) әлеуметтік-құқықтық мәселелерін айқындау;
2) денсаулық сақтау саласындағы медициналық қызмет көрсету, құқықтарын қорғау бойынша заңды қызметтер мен құқықтық консультацияларға қолжетімділікке көмек көрсету;
3) медициналық қызмет көрсету мен денсаулық сақтаудың әлеуметтік-құқықтық мәселелері бойынша түрлі құжаттарды жазуға және ресімдеуге, заңнамамен көзделген жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, кепілдіктерді алуға көмек көрсету;
4) медициналық қызмет көрсетуге байланысты заң бұзушылықтың әлеуметтік түрде алдын алуға заңды мекемелер мен ұйымдарға көмек көрсету;
5) өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғаның (отбасының) құқықтық мәдениетін жоғарылату бойынша құқықтық ағарту бағдарламалары мен іс-шараларын іске асыруға көмек көрсету.
28. Әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер:
1) өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғаның (отбасының) өмірінің әлеуметтік-тұрмыстық жағдайларын зерделеу, консультация беру және жеке қызмет көрсету мен гигиеналық сипаттағы әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсету;
2) ауыр науқастардың, мүгедектердің, мүмкіншілігі шектеулі тұлғалардың және де басқалардың тұрмысын ұйымдастыру мәселелері бойынша санитариялық-гигиеналық ағарту.
29. Өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғалардың (отбасылардың) еңбек дағдысын қалыптастыруға бағытталған әлеуметтік-еңбек қызметтері.
30. Бос уақытты ұйымдастыруға, әлеуметтік-мәдени іс-шараларды өткізуге және оларға өмірдегі қиын жағдайға душар болған тұлғаларды (отбасыларды) тартуға бағытталған әлеуметтік-мәдени қызметтер.
Денсаулық сақтау саласындағы
арнаулы әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтер
көрсету мониторингінің индикаторлары
N
Индикаторлар
Барлығы
1.
Осы ұйымдағы әлеуметтік қызметкерлердің штат бойынша/нақты саны
2.
Жыныстық/жас және әлеуметтік сипаттағы халықтың жалпы саны, оның ішінде:

дети 0 - 15 лет
подростки 15-18 лет
взрослые с 18 лет до пенсионного возраста
(58 лет - женщины, 63 года - мужчины)
лица пенсионного возраста - до 80 лет
лица старше 80 лет
3.
Количество детей сирот и детей, оставшихся без
родительского попечения
4.
Количество безнадзорных несовершеннолетних,
в том числе с девиантным поведением
5.
Количество детей в возрасте от 0 до 3-х лет
с ограниченными возможностями психофизического
развития
6.
Число пациентов со стойкими нарушениями функций
организма, обусловленными физическими и (или)
умственными возможностями,
в том числе среди детей
7.
Число пациентов с ограничением жизнедеятельности
вследствие:
социально значимых заболеваний и заболеваний,
представляющих опасность для окружающих;
- из них детей
8.
Число пациентов, не способных к самообслуживанию:
- в связи с преклонным возрастом
- вследствие перенесенной болезни
- инвалидности
в том числе среди детей -
9.
Число пациентов, подвергшихся жестокому обращению,
приведшее к:
- социальной дезадаптации -
- социальной депривации -
в том числе среди детей -
10.
Число бездомных (лиц без определенного места
жительства),
в том числе детей -
11.
Число освобожденных лиц из мест лишения свободы,
в том числе детей -
12.
Число посещений на дому
13.
Число телефонных звонков по "телефону доверия"
14.
Число консультаций по медико-социальным проблемам
15.
Число тренингов/число участников
16.
Число активистов среди населения (волонтеров)

0–15 жасқа дейінгі балалар
15-18 жастағы жасөспірімдер
18 жастан бастап зейнеткерлік жасқа дейінгі ересектер (58 жас - әйелдер, 63 жас - ерлер)
зейнеткерлік жастағы тұлғалар - 80 жасқа дейін
80 жастан асқан адамдар
3.
Жетім балалар және ата-ана қамқорынсыз қалған балалардың саны
4.
Кәмелетке толмаған қараусыз қалғандар, оның ішінде девиантты мінез-құлықтылары бар балалардың саны
5.
Психофизикалық дамуда мүмкіндігі шектелген 0-ден 3 жасқа дейінгі балалардың саны
6.
Физикалық және (немесе) ақыл қабілетіне байланысты ағза қызметінің тұрақты бұзылуы бар пациенттер саны, оның ішінде балалардың арасында
7.
Тіршілік әрекеті:
әлеуметтік маңызы бар аурулар
- айналасына қауіп төндіретін аурулардың салдарынан мүмкіндіктері шектелген пациенттердің саны,
- оның ішінде балалар
8.
Өзіне өзі қызмет ете алмайтын пациенттердің саны:
- егде жасқа байланысты
- бастан кешкен ауруының салдарынан
- мүгедектігінен
- оның ішінді балалардың арасында
9.
Мейірімсіз қылыққа тап болған пациенттер саны,
- әлеуметтік адасуға –
- әлеуметтік депривацияға апарып соққан,
- оның ішінде балалар арасында
10.
Баспанасы жоқтар саны (тұрақты мекенжайы жоқ тұлғалар),
- оның ішінде балалар
11.
Бас бостандығынан айырылған жерден босап шыққан тұлғалар саны,
- оның ішінде балалар
12.
Үйге бару саны
13.
"Сенім телефоны" бойынша телефон шалу саны
14.
Медициналық-әлеуметтік мәселелер бойынша кеңестер саны
15.
Тренингтер саны/қатысушылар саны
16.
Халықтың арасындағы белсенділер (волонтерлар) саны