Об утверждении форм налоговой отчетности и Правил их составления
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 декабря 2009 года № 574. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 января 2010 года № 5997. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 5 августа 2019 года № 820 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 05.08.2019 № 820 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 63 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые формы налоговой отчетности и Правила их составления.
2. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 декабря 2008 года № 611 "Об утверждении Правил составления налоговой отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5423, опубликован в газете "Юридическая газета" от 31 декабря 2008 года № 197 (1597)) следующее изменение:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и распространяется на отношения, возникшие за период с 1 января 2009 года по 31 декабря 2009 года".
3. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и распространяется на отношения, возникшие за период с 1 января 2010 года по 31 декабря 2010 года.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.12.2010 № 644 (вводится в действие со дня первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникающие с 01.01.2011).
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Жамишев
Вниманию пользователей!
Графические формы к Правилам составления налоговой отчетности
в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить
на электронном носителе в РЦПИ
Сноска. Формы 220.10, 300.00, 300.01, 300.02, 300.03, 300.09, 300.10, 910.00 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
Сноска. По тексту Правил составления налоговой отчетности, по мониторингу форм 1.1-1.7, 2.1-2.5, 3.1-3.4, 4.1-4.3 слова "до 13 августа 2010 года" заменены словами "до 1 января 2012 года", слова "с 13 августа 2010 года" заменены словами "с 1 января 2012 года" приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
Приложение к декларации
по корпоративному подоходному
налогу (форма 100.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по корпоративному подоходному налогу
(Форма 100.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее – Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением:
государственных учреждений;
страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих деятельность в соответствии со статьей 23 Закона о введении;
некоммерческих организаций, соответствующих условиям статьи 134 Налогового кодекса, по доходам, указанным в пункте 2 статьи 134 Налогового кодекса;
организаций, осуществляющих деятельность в социальной сфере, соответствующих условиям статьи 135 Налогового кодекса;

Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау Ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 24 желтоқсандағы № 574 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 10 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5997 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 5 тамыздағы № 820 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 05.08.2019 № 820 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 63-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған салық есептілігі нысандары және оларды жасау Ережелері бекітілсін.
2. "Салық есептілігін жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 25 желтоқсандағы № 611 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5423 болып тіркелген, "Юридическая газета" газетінде 2008 жылғы 31 желтоқсанда № 197 (1597) жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы бұйрық ресми жариялануға тиіс және 2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап 2009 жылдың 31 желтоқсанына дейінгі кезеңде туындаған қатынастарға қолданылады.".
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Д.Е. Ерғожин) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның кейіннен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануға тиіс және 2010 жылдың 1 қаңтарынан бастап 2010 жылдың 31 желтоқсанына дейінгі кезеңде туындаған қатынастарға қолданылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.12.20 № 644 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Бұйрығы.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Жәмішев
Корпоративтік табыс салығы
бойынша декларацияға
(100.00-нысан) қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (100.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі), "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы Заң) сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығын есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны мыналарды:
мемлекеттік мекемелерді;
Енгізу туралы Заңның 23-бабына сәйкес қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын;
Салық кодексінің 134-бабы 2-тармағында көрсетілген табыстар бойынша Салық кодексінің 134-бабының тиісті шарттарына сай келетін коммерциялық емес ұйымдарды;
Салық кодексінің 135-бабының шарттарына сай келетін әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдарды;

недропользователей, заполняющих налоговую отчетность (Декларацию) по корпоративному подоходному налогу по форме 110.00 или 150.00.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 100.00) и приложений к ней (формы с 100.01 по 100.18), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "–" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13) В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
2. Составление Декларации (Форма 100.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

110.00 немесе 150.00.-нысан бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (Декларацияны) толтыратын, жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, резидент заңды тұлғалар, Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (100.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (100.01-ден 100.18-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Ережеде мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны тапсырған кезде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен пошта бойынша - салық төлеуші пошта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау (100.00 нысан)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, B, C, D, E, F, G, H, I, J;
8. код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее – Правила декларирования товаров);
9. представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к Декларации;
10) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
11) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;

1) СТН – сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда – сенімді басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) салық кезеңі (жыл) - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
Салық міндеттемесін сенімгерлік басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушының – заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі.
5) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) салық төлеуші санаты.
Торкөз егер салық төлеуші А, В, С, D, E, F, G, H, I, J жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санатқа жататын болса, белгіленеді;
8) валюта коды.
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу Тiзiлiмiнде № 2355 тiркелген) Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес (бұдан әрі - Тауарларды декларациялау ережелері) валюта коды көрсетіледі;
9) берілген қосымшалар.
Салық төлеуші берген Декларацияға қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
10) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді;
11) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
Егер Декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында Тауарларды декларациялау ережелеріне 6 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.

12) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
15) В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 100.00.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
в строке 100.00.001 I указывается доход в виде вознаграждения по кредиту (займу, микрокредиту), операциям репо;
в строке 100.00.001 II указывается доход в виде вознаграждения по передаче имущества в финансовый лизинг;
в строке 100.00.001 III указывается доход в виде роялти;
в строке 100.00.001 IV указывается доход от сдачи в аренду имущества;
2) в строке 100.00.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса. В данную строку переносится строка 100.01.029;
3) в строке 100.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов. Определяется как сумма строк 100.02.005 и 100.03.005;
4) в строке 100.00.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
5)в строке 100.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 100.00.005 I и 100.00.005 II:
в строке 100.00.005 I указывается сумма обязательств по приобретенным товарам (работам, услугам), признанных сомнительными, включаемая в совокупный годовой доход;
в строке 100.00.005 II указывается сумма обязательств по начисленным работникам доходам и другим выплатам, определяемым в соответствии с пунктом 2 статьи 163 Налогового кодекса, признанных сомнительными, включаемая в совокупный годовой доход;
6) в строке 100.00.006 указывается доход от снижения размеров провизий (резервов), созданных банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций на основании лицензии, а также национальным управляющим холдингом или юридическим лицом, основным видом деятельности которого является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которого принадлежат национальному управляющему холдингу;
7) в строке 100.00.007 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 100.00.007 I и 100.00.007 II;
в строке 100.00.007 I указывается доход от уступки права требования долга по приобретенному праву требования;
в строке 100.00.007 II указывается доход от уступки права требования долга по уступленному праву требования;

12) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар-жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
15. "Жылдық жиынтық табыс" бөлімінде:
1) 100.00.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес өткізуден түскен табыс көрсетіледі.
100.00.001 І жолында кредит (қарыз, шағын кредит), репо операциялары бойынша сыйақы түріндегі табыс көрсетіледі;
100.00.001 ІІ жолында мүлікті қаржы лизингіне беру бойынша сыйақы түріндегі табыс көрсетіледі;
100.00.001 ІІІ жолында роялти түріндегі табыс көрсетіледі;
100.00.001 ІV жолында мүлікті жалға беруден табыс көрсетіледі;
2) 100.00.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Бұл жолға 100.01.029 жолы көшіріледі;
3) 100.00.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша табыс көрсетіледі. 100.02.005 және 100.03.005 жолдарының оң мәндерінің сомасы ретінде айқындалады;
4) 100.00.004 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
5) 100.00.005 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша 100.00.005 І мен 100.00.005 ІІ жолдарының сомасы ретінде анықталатын табыс көрсетіледі:
100.00.005 І жолында сатып алынған күмәнді деп танылған, жылдық жиынтық табысқа енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша табыс көрсетіледі;
100.00.005 ІІ жолында күмәнді деп танылған, жылдық жиынтық табысқа енгізілетін Салық кодексінің 163-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалған қызметкерлерге есептелген табыстар мен басқа да төлемдер бойынша міндеттемелер сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.006 жолында лицензия негізінде банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, сонымен қатар ұлттық басқару холдингі немесе негізгі қызмет түрі қарыздық операцияларды жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беруші акциялардың (қатысу үлестері) жүз проценті ұлттық басқару холдингіне тиесілі заңды тұлғалар құрған провизиялар мөлшерін азайтудан түскен табыстар көрсетіледі.
7) 100.00.007 жолында 100.00.007 І және 100.00.007 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 91-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
100.00.007 І жолында сатып алынған талап ету құқығы бойынша қарызды талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
100.00.007 ІІ жолында берілген талап ету құқығы бойынша қарызды талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;

8) в строке 100.00.008 указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность, включаемый в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
9) в строке 100.00.009 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса;
10) в строке 100.00.010 указывается доход недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемый в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса;
11) в строке 100.00.011 указывается доход недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемый в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса;
12) в строке 100.00.012 указывается размер нецелевого использования недропользователем, осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы J формы 100.05;
13) в строке 100.00.013 указывается доход от осуществления совместной деятельности, определяемый в соответствии со статьей 80 Налогового кодекса;
14) в строке 100.00.014 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
15) в строке 100.00.015 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, определяемые в соответствии со статьей 95 Налогового кодекса;
16) в строке 100.00.016 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества, определяемый в соответствии со статьей 96 Налогового кодекса;

8) 100.00.008 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 9) 9)тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыс көрсетіледі;
9) 100.00.009 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен табыс көрсетіледі;
10) 100.00.010 жолында Салық кодексінің 93-бабына сәйкес айқындалатын геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыс көрсетіледі;
11) 100.00.011 жолында кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының Салық кодексінің 94-бабына сәйкес айқындалатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар көрсетіледі;
12) 100.00.012 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес айқындалатын кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы тарату қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 100.05 нысаны J бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
13) 100.00.013 жолында Салық кодексінің 80-бабына сәйкес айқындалатын бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар көрсетіледі;
14) 100.00.014 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімақылар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
15) 100.00.015 жолында Салық кодексінің 95-бабына сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
16) 100.00.016 жолында Салық кодексінің 96-бабына сәйкес айқындалатын өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыстар көрсетіледі;

17) в строке 100.00.017 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
18) в строке 100.00.018 указывается общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
19) в строке 100.00.019 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
20) в строке 100.00.020 указывается общая сумма выигрышей, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
21) в строке 100.00.021 указывается превышение подлежащих получению (полученных) доходов над фактически понесенными расходами при эксплуатации объектов социальной сферы, определяемое в соответствии с пунктом 2 статьи 97 Налогового кодекса;
22) в строке 100.00.022 указываются доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы, используемых при осуществлении деятельности по организации общественного питания работников, дошкольного воспитания и обучения, социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с пунктом 3 статьи 97 Налогового кодекса;
23) в строке 100.00.023 указывается доход от продажи предприятия как имущественного комплекса, определяемый в соответствии со статьей 98 Налогового кодекса;
24) в строке 100.00.024 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
25) в строке 100.00.025 указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления, определяемый в соответствии со статьей 35 Налогового кодекса;
26) в строке 100.00.026 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
27) в строке 100.00.027 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 100.00.001 по 100.00.026;

17) 100.00.017 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген дивидендтер көрсетіледі;
18) 100.00.018 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген депозит, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
19) 100.00.019 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;
20) 100.00.020 жолында Салық кодексінің 85-бабы 2-тармағының 20) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
21) 100.00.021 жолында Салық кодексінің 97-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынуы тиіс (алынған) табыстардың нақты шығыстардан асып кетуі көрсетіледі;
22) 100.00.022 жолында Салық кодексінің 97-бабы 3-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген қызметкерлерді қоғамдық тамақтандыруды, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау және әлеуметтік қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын әлеуметтік сала объектілерін пайдаланған кезде алынатын табыстар көрсетіледі;
23) 100.00.023 жолында Салық кодексінің 98-бабына сәйкес айқындалатын мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар көрсетіледі;
24) 100.00.024 жолында ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 22-1) тармақшасына сәйкес анықталатын табыс көрсетіледі;
25) 100.00.025 жолында Салық кодексінің 35-бабына сәйкес айқындалатын сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан табыстар көрсетіледі;
26) 100.00.026 жолында салық төлеушінің Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін табысы көрсетіледі;
27) 100.00.027 жолында 100.00.001-ден 100.00.026-ға дейінгі жолдарды қосумен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;

28) в строке 100.00.028 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3-1 Закона о введении, которая определяется сложением строк с 100.00.028 I по 100.00.028 XV (строка 100.00.028 XVI не учитывается при определении значения строки 100.00.028):
в строке 100.00.028 I указываются дивиденды, за исключением выплачиваемых закрытыми паевыми инвестиционными фондами рискового инвестирования и акционерными инвестиционными фондами рискового инвестирования;
в строке 100.00.028 II указывается сумма обязательных календарных, дополнительных и чрезвычайных взносов банков, полученная организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов физических лиц;
в строке 100.00.028 III указывается сумма обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов страховых организаций, полученная Фондом гарантирования страховых выплат;
в строке 100.00.028 IV указывается сумма денег, полученная организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов физических лиц, и Фондом гарантирования страховых выплат, в порядке удовлетворения их требований по возмещенным депозитам и осуществленным гарантийным и компенсационным выплатам;
в строке 100.00.028 V указываются инвестиционные доходы, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении и направленные на индивидуальные пенсионные счета;
в строке 100.00.028 VI указываются инвестиционные доходы, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании и направленные на увеличение активов Государственного фонда социального страхования;
в строке 100.00.028 VII указываются инвестиционные доходы, полученные паевыми и акционерными инвестиционными фондами в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестиционных фондах на счета в кастодианах и находящиеся на них;
в строке 100.00.028 VIII указываются доходы от уступки прав требования долга, полученные специальной финансовой компанией по сделке секьюритизации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о секьюритизации;
в строке 100.00.028 IX указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
в строке 100.00.028 X указывается сумма ежегодных обязательных взносов, полученных фондом гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам от хлопкоперерабатывающих организаций;
в строке 100.00.028 XI указывается сумма ежегодных обязательных взносов, полученных фондом гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам от хлебоприемных предприятий;
в строке 100.00.028 XII указывается сумма денег, полученных фондом гарантирования исполнения обязательств по хлопковым (зерновым) распискам в порядке удовлетворения требований по осуществленным гарантийным выплатам;
в строке 100.00.028 XIII указываются не включающие вознаграждение исламского банка доходы, полученные таким банком в процессе управления деньгами, полученными в виде инвестиционных депозитов, направленные на счета депозиторов данных инвестиционных депозитов и находящиеся на них;
в строке 100.00.028 XIV указываются доходы от уступки права требования долга, полученные исламской специальной финансовой компанией, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
в строке 100.00.028 XV указываются определенные с учетом положений статьи 3-1 Закона о введении доходы от списания кредитором обязательств банка, включенных в перечень реструктурируемых активов и обязательств, содержащийся в плане реструктуризации банка, утвержденном судом;
в строке 100.00.028 XVI указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;

28) 100.00.028 жолында 100.00.028 І-ден 100.00.028 ХV-ке дейінгі жолдарды қосумен айқындалатын Салық кодексінің 99-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі (100.00.028 XVI жолы 100.00.028 жолының мағынасын анықтауда есептелмейді):
100.00.028 І жолында тәуекелді инвестициялау жабық пайлық инвестициялық қорлар мен тәуекелді инвестициялау акционерлік инвестициялық қорлар төлейтіндерді қоспағанда дивидендтер көрсетіледі;
100.00.028 ІІ жолында жеке тұлғалардың депозиттерін міндетті кепілдендіруді жүзеге асыратын ұйымдар алатын банктердің міндетті күнтізбелік, қосымша және төтенше жарналарының сомасы көрсетіледі;
100.00.028 ІІІ жолында Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қоры алған сақтандыру ұйымдарының міндетті қосымша және төтенше жарналарының сомасы көрсетіледі;
100.00.028 ІV жолында жеке тұлғалардың депозиттерін міндетті кепілдендіруді жүзеге асыратын ұйымдар мен Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қоры өтелген депозиттер мен жүзеге асырылған кепілдік және өтемдік төлемдер бойынша олардың талаптарын қанағаттандыру тәртібінде алған ақша сомалары көрсетіледі;
100.00.028 V жолында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес алынған және жеке зейнетақы шоттарына жіберілген инвестициялық табыстар көрсетіледі;
100.00.028 VІ жолында Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес алынған және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының активтерін ұлғайтуға жіберілген инвестициялық табыстар көрсетіледі;
100.00.028 VІІ жолында Қазақстан Республикасының инвестициялық қорлары туралы заңнамасына сәйкес пайлық және акционерлік инвестициялық қорлар кастодиандардағы және олардағы шоттарға алған инвестициялық табыстар көрсетіледі;
100.00.028 VІІІ жолында Қазақстан Республикасының секьюритизация туралы заңнамасына сәйкес секьюритизация мәмілесі бойынша арнайы қаржы компаниясы алған талап ету құқықтарын беруден табыстар көрсетіледі;
100.00.028 ІХ жолында сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түскен таза табыстар көрсетіледі;
100.00.028 Х жолында мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры мақта өңдейтін ұйымдардан алған жыл сайынғы міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
100.00.028 ХІ жолында бидай қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры нан қабылдайтын ұйымдардан алған жыл сайынғы міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
100.00.028 ХІІ жолында жүзеге асырылған кепілдік төлемдері бойынша талаптарды қанағаттандыру тәртібінде мақта (бидай) қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры алған ақша сомасы көрсетіледі;
100.00.028 ХІІІ жолында инвестициялық депозиттер түрінде алынған ақшаны басқару кезінде ислам банкімен алынған, аталған инвестициялық депозиттердің депозиторларының шотына жіберілген және оларда орналасқан сыйақыны қоспағандағы ислам банкінің табыстары көрсетіледі;
100.00.028 ХIV жолында Қазақстан Республикасының құнды қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес құрылған ислам арнайы қаржы компаниясы алған талап ету құқықтарын беруден табыстар көрсетіледі;
100.00.028 ХV жолында Салық кодексінің 99-бабы 1-тармағының 15) тармақшасының ережелері ескеріле отырып анықталатын сотпен бекітілген банктің құрылымын өзгерту жоспарындағы құрылымы өзгертілетін активтер мен міндеттемелер тізіміне енгізілген кредитордың банк міндеттемелерін есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
100.00.028 ХVI жолында тауарлық-материалдық запастарды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;

29) в строке 100.00.029 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разность строк 100.00.027 и 100.00.028, увеличенная на строку 100.00.028 XVI (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 100.00.028 XVI (в случае если значение данной строки отрицательное) (100.00.027 - 100.00.028) ± 100.00.028 XVI).
16. В разделе "Вычеты":
1) в строке 100.00.030 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. Определяется как 100.00.030 I – 100.00.030 II + 100.00.030 III + 100.00.030 IV + 100.00.030 V – 100.00.030 VI – 100.00.030 VII – 100.00.030 VIII – 100.00.030 IX;
в строке 100.00.030 I указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее – ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать. Данная строка определяется как сумма строк с 100.00.030 I А по 100.00.030 I С (100.00.030 I А + 100.00.030 I В + 100.00.030 I C):
в строке 100.00.030 I А указывается стоимость ТМЗ на начало налогового периода;
в строке 100.00.030 I В указывается стоимость незавершенного производства на начало налогового периода;
в строке 100.00.030 I С указывается стоимость готовой продукции, товаров на начало налогового периода;
строка 100.00.030 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 100.00.030 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 100.00.030 II А по 100.00.030 II С (100.00.030 II А + 100.00.030 II В + 100.00.030 II C):
в строке 100.00.030 II А указывается стоимость ТМЗ на конец налогового периода;
в строке 100.00.030 II В указывается стоимость незавершенного производства на конец налогового периода;
в строке 100.00.030 II С указывается стоимость готовой продукции, товаров на конец налогового периода;

29) 100.00.029 жолында 100.00.027 жолы мен 100.00.028 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 100.00.028 ХVI жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған кезде) немесе 100.00.028 ХVI жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған кезде) (100.00.027 – 100.00.028 ± 100.00.028 ХVI) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
16. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 100.00.030 жолында Салық кодексінің 100-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі. 100.00.030 I – 100.00.030 II + 100.00.030 III + 100.00.030 IV + 100.00.030 V – 100.00.030 VI – 100.00.030 VII – 100.00.030 VIII – 100.00.030 IX ретінде айқындалады;
100.00.030 I жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі – ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы Декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін. Осы жол 100.00.030 І А бастап 100.00.030 I С (100.00.030 I А + 100.00.030 I В + 100.00.030 I C) дейінгі жолдар сомасы ретінде анықталады:
100.00.030 I А жолында салық кезеңінің басына ТМҚ құны көрсетіледі;
100.00.030 I В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндірістер құны көрсетіледі;
100.00.030 I С жолында салық кезеңінің басына дайын өнімнің, тауарлардың құны көрсетіледі.
100.00.030 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған табыстар салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 100.00.030 II жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады. Бұл жол 100.00.030 II А жолдан бастап 100.00.030 II С жолға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалады (100.00.030 II А + 100.00.030 II В + 100.00.030 II C):
100.00.030 IІ А жолында салық кезеңінің басына ТМҚ құны көрсетіледі;
100.00.030 IІ В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндіріс құны көрсетіледі;
100.00.030 IІ С жолында салық кезеңінің басына дайын өнім, тауарлар құны көрсетіледі.

в строке 100.00.030 III указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 100.00.031 по 100.00.057 Декларации. Определяется сложением значений строк с 100.00.030 III А по 100.00.030 III H (100.00.030 III А + 100.00.030 III B + 100.00.030 III C + 100.00.030 III D + 100.00.030 III E +100.00.030 III F + 100.00.030 III G + 100.00.030 III H):
в строке 100.00.030 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 100.00.030 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 100.00.030 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 100.00.030 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 100.00.030 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 100.00.030 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
строке 100.00.030 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
строке 100.00.030 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 100.00.030 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:
отражаемых по строке 100.00.041 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 100.00.030 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признанные расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 100.00.030 VI указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
в строке 100.00.030 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, относимые на увеличение стоимости объектов незавершенного строительства;

100.00.030 III жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған, оның ішінде тегін алған ТМҚ, тарапты ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер Декларацияның 100.00.031 жолынан бастап 100.00.057 жолына дейінгі жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 100.00.030 III А бастап 100.00.030 III H дейінгі жолдар мәндерінің қосындысымен айқындалады (100.00.030 III А + 100.00.030 III B + 100.00.030 III C + 100.00.030 III D + 100.00.030 III E + 100.00.030 III F + 100.00.030 III G + 100.00.030 III H):
100.00.030 III А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ құны көрсетіледі;
100.00.030 III B қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
100.00.030 III C жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
100.00.030 III D консультация қызметтер құны көрсетіледі;
100.00.030 III Е маркетинг қызметтер құны көрсетіледі;
100.00.030 III F дизайнерлік қызметтер құны көрсетіледі;
100.00.030 III G инжиниринг қызметтер құны көрсетіледі;
100.00.030 III Н басқа да жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі.
100.00.030 IV жолында:
100.00.041 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында белгіленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің алғашқы құнына енетін;
Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кейінгі шығыстар ретінде танылатын;
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес амортизацияға жатпайтын активтердің алғашқы құнына енетін қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар көрсетіледі;
100.00.030 V жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.030 VI жолында кейінгі шығыстар болып танылған, салық есебі Салық кодексінің 122-бабына сәйкес жүргізілетін жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.030 VII жолында аяқталмаған құрылыс объектілері құнын ұлғайтуға жататын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;

в строке 100.00.030 VIII указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 100.00.030 VII;
в строке 100.00.030 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 100.00.031 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса;
3) в строке 100.00.032 указываются расходы по совместной деятельности или ее части в случае ведения налогового учета уполномоченным представителем участников договора о совместной деятельности, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 8 статьи 100 Налогового кодекса;
4) в строке 100.00.033 указываются расходы, понесенные при эксплуатации объектов социальной сферы, указанных в пункте 3 статьи 97 Налогового кодекса, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 10 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 100.00.034 указывается сумма фактических расходов налогоплательщика по устранению недостатков реализованных товаров, выполненных работ, оказанных услуг, произведенных в течение установленного сделкой гарантийного срока, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 100 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.035 указывается налог на добавленную стоимость, который в связи с применением пропорционального метода не подлежит отнесению в зачет и относится на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.036 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на добавленную стоимость, сложившееся на 1 января 2009 года и относимое на вычеты в соответствии с пунктом 13 статьи 100 Налогового кодекса;
8) в строке 100.00.037 указываются членские взносы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 14 статьи 100 Налогового кодекса;
9) в строке 100.00.038 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
10) в строке 100.00.039 указывается стоимость безвозмездно переданного в рекламных целях товара, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 16-1 статьи 100 Налогового кодекса;
11) в строке 100.00.040 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса и статьей 14 Закона о введении. В данную строку переносится строка 100.14.004;

100.00.030 VIII жолында 100.00.030 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 115-бабынның негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.030 ІX жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
2) 100.00.031 жолында Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.032 жолында Салық кодексінің 100-бабы 8-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын бірлескен қызмет бойынша немесе бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың уәкілетті өкілі салық есебін жүргізген жағдайда оның бір бөлігі бойынша шығыстар көрсетіледі;
4) 100.00.033 жолында Салық кодексінің 100-бабы 10-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 97-бабы 3-тармағында көрсетілген әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезіндегі шығыстар көрсетіледі;
5) 100.00.034 жолында Салық кодексінің 100-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мәміледе белгіленген кепілдік мерзімі ішінде жүргізілген сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің кемшіліктерін жою бойынша салық төлеушінің нақты шығыстарының сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.035 жолында барабар әдістің қолданылуына байланысты есепке жатқызуға жатпайтын және Салық кодексінің 100-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығы көрсетіледі;
7) 100.00.036 жолында 2009 жылдың 1 қаңтарына қалыптасқан және Салық кодексінің 100-бабы 13-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын есептелген қосылған құн салығының сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасының артуы көрсетіледі;
8) 100.00.037 жолында Салық кодексінің 100-бабы 14-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мүшелік жарналар көрсетіледі;
9) 100.00.038 жолында Салық кодексінің 100 бабы 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) 100.00.039 жолында Салық кодексінің 100-бабы 16-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жарнамалық мақсатта өтеусіз берілген тауардың құны көрсетіледі;
11) 100.00.040 жолында Салық кодексінің 103-бабына және Енгізу туралы Заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі.Осы жолға 100.14.004 жолы көшіріледі.

12) в строке 100.00.041 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
13) в строке 100.00.042 указываются суммы представительских расходов, относимые на вычет в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса;
14) в строке 100.00.043 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса. Строка включает в себя сумму строк 100.00.043 I и 100.00.043 II:
в строке 100.00.043 I указывается сумма ранее признанных доходом сомнительных обязательств, выплаченных налогоплательщиком кредитору, относимая на вычет в соответствии с частью первой статьи 104 Налогового кодекса;
в строке 100.00.043 II указывается сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104Налогового кодекса;
15) в строке 100.00.044 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса. Строка включает в себя сумму строк 100.00.044 I и 100.00.044 II:
в строке 100.00.044 I указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в течение трех лет с момента возникновения требования;
в строке 100.00.044 II указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в связи с признанием налогоплательщика-дебитора банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) в строке 100.00.045 указываются отчисления в резервные фонды, относимые на вычет в соответствии со статьей 106 Налогового кодекса:
в строке 100.00.045 I указывается сумма расходов по провизиям (резервам), создаваемым банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций на основании лицензии, относимая на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 106 Налогового кодекса;
в строке 100.00.045 II указывается сумма расходов по резервам, создаваемым микрокредитными организациями, относимая на вычет в соответствии с пунктом 3 статьи 106 Налогового кодекса;
в строке 100.00.045 III указывается сумма расходов по провизиям (резервам), создаваемым национальным управляющим холдингом, а также юридическим лицом, основным видом деятельности которого является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которого принадлежат национальному управляющему холдингу, относимая на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 106 Налогового кодекса;
17) в строке 100.00.046 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды, относимые на вычет недропользователем, осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 100.05;

12) 100.00.041 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомасы көрсетіледі;
13) 100.00.042 жолында Салық кодексінің 102-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
14) 100.00.043 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер көрсетіледі. Жол өзіне 100.00.043 І және 100.00.043 ІІ жолдарынның сомасын қамтиды:
100.00.043 І жолында Салық кодексінің 104-бабы бірінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеуші кредиторға төлеген бұрын күмәнді міндеттемелердің табысы деп танылған сома көрсетіледі;
100.00.043 ІІ жолында Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
15) 100.00.044 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі. Жол өзіне 100.00.044 І және 100.00.044 ІІ жолдарынның сомасын қамтиды:
100.00.044 І жолында талаптар туындаған сәттен бастап үш жыл ішінде қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
100.00.044 ІІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дебитор салық төлеушінің банкрот деп танылуына байланысты қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
16) 100.00.045 жолында Салық кодексінің 106-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын резервтік қорларға аударымдар көрсетіледі:
100.00.045 І жолында Салық кодексінің 106-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар құрған провизиялар (резервтер) бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.00.045 ІІ жолында Салық кодексінің 106-бабы 3-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын микрокредиттік ұйымдар құрған резервтер бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.00.045 ІІІ жолында Салық кодексінің 106-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ұлттық басқару холдингі немесе негізгі қызмет түрі қарыздық операцияларды жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беру акцияларының (қатысу үлестері) жүз проценті ұлттық басқару холдингіне тиесілі заңды тұлғалар құрған провизиялар (резервтер) бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
17) 100.00.046 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының шегерімге жатқызылатын, кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға жұмсалған шығыстар мен тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.05 нысанының G бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

18) в строке 100.00.047 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
19) в строке 100.00.048 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;
20) в строке 100.00.049 указываются взносы участника системы гарантирования, относимые на вычет в соответствии со статьей 109 Налогового кодекса:
в строке 100.00.049 I указываются суммы обязательных календарных, дополнительных и чрезвычайных взносов, перечисленных в связи с гарантированием депозитов физических лиц, относимые на вычет банком - участником системы обязательного гарантирования депозитов физических лиц в соответствии с пунктом 2 статьи 109 Налогового кодекса;
в строке 100.00.049 II указываются суммы ежегодных обязательных взносов, перечисленных в связи с гарантированием исполнения обязательств по хлопковым распискам, относимые на вычет хлопкоперерабатывающей организацией - участницей системы гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам в соответствии с пунктом 4 статьи 109 Налогового кодекса;
в строке 100.00.049 III указываются суммы ежегодных обязательных взносов, перечисленных в связи с гарантированием исполнения обязательств по зерновым распискам, относимые на вычет хлебоприемным предприятием - участником системы гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам в соответствии с пунктом 5 статьи 109 Налогового кодекса;
21) в строке 100.00.050 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователя, относимые на вычет недропользователем, осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма итоговых значений граф Z и АВ формы 100.06;
22) в строке 100.00.051 указываются расходы недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса;

18) 100.00.047 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми-технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
19) 100.00.048 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
20) 100.00.049 жолында Салық кодексінің 109-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын кепілдендіру жүйесіне қатысушының жарналары көрсетіледі:
100.00.049 І жолында Салық кодексінің 109-бабы 2-тармағына сәйкес жеке тұлғалардың депозиттерін міндетті кепілдендіру жүйесіне қатысушы банк шегерімге жатқызатын жеке тұлғалардың депозиттерін кепілдендіруге байланысты аударылған міндетті күнтізбелік, қосымша және төтенше жарналар сомасы көрсетіледі.
100.00.049 ІІ жолында Салық кодексінің 109-бабы 4-тармағына сәйкес мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысушы мақта өңдеу ұйымы шегерімге жатқызатын мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беруге байланысты аударылған жыл сайынғы міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
100.00.049 ІІІ жолында Салық кодексінің 109-бабы 5-тармағына сәйкес бидай қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысушы астық қабылдау кәсіпорны шегерімге жатқызатын бидай қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беруге байланысты аударылған жыл сайынғы міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
21) 100.00.050 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының басқа да шығыстары көрсетiледi. Бұл жолға 100.06-нысаны Z және АВ бағандарының қорытынды мәнінің сомасы көшіріледі;
22) 100.00.051 І жолында Салық кодексінің 112-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі;

23) в строке 100.00.052 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
24) в строке 100.00.053 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
25) в строке 100.00.054 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 100.07.011, 100.07.012;
в строке 100.00.054 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты корпоративного подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
26) в строке 100.00.055 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении. В данную строку переносится строка 100.08.008. Если налогоплательщик применяет инвестиционные налоговые преференции по контрактам, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, в виде отнесения на вычеты из совокупного годового дохода стоимости введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов, в данную строку также переносится строка 100.08.002;
27) в строке 100.00.056 указываются расходы по приобретению разового талона, относимые на вычет в соответствии со статьей 39 Закона о введении, при условии, что налогооблагаемый доход после вычета таких расходов больше нуля;
28) в строке 100.00.057 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
29) в строке 100.00.058 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится строка 100.00.058 I, или строка 100.00.058 II, или строка 100.00.058 III:
в строке 100.00.058 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 100.00.030 по 100.00.057. При заполнении Декларации некоммерческими организациями при получении доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке, в строках с 100.00.030 по 100.00.057 указывается сумма расходов в целом по некоммерческой организации;
в строке 100.00.058 II указывается относимая на вычет в соответствии со статьей 134 Налогового кодекса сумма расходов некоммерческой организации, которая представляет одновременно Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 130.00 и Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 100.00. В данную строку переносится строка 130.00.029;

23) 100.00.052 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
24) 100.00.053 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
25) 100.00.054 жолында Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі. Бұл жолға 100.07.011, 100.07.012 жолдарының сомасы көшіріледі;
100.00.054 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 10-тармағына және 120-баптың 2-1-тармағына сәйкес салық есебі жүргізілетін инвестициялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған корпоративтік табыс салығын төлеуден босату ұсынылған келісім-шарт бойынша инвестициялық жоба шеңберінде 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін және (немесе) кейін пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша шегерімдер анықтама ретінде көрсетіледі;
26) 100.00.055 жолында Салық кодексінің 123125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы Заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі. Бұл жолға 100.08.008 жолының мәні көшіріледі. Егер салық төлеуші 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен жасасқан келісім-шарттар бойынша жылдық жиынтық табыстан инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген тіркелген активтер құнын шегерімге жатқызу түрінде инвестициялық салық преференцияларын қолданатын болса, бұл жолға 100.08.002 жолы да көшіріледі;
27) 100.00.056 жолында салық салынатын табыс осындай шығыстарды шегергеннен кейін нөлден көп болатын болса, Енгізу туралы Заңның 39-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын біржолғы талон сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
28) 100.00.057 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
29) 100.00.058 шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі. Бұл жолға не 100.00.058 І жолы, не 100.00.058 ІІ, не 100.00.058 ІІІ жолы көшіріледі:
100.00.058 І жолында шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.00.030-дан 100.00.057-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады. Декларацияны жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте салық салынуы тиіс табыстар алған кезде коммерциялық емес ұйымдар толтырған жағдайда 100.00.030-дан 100.00.057-ге дейінгі жолдарда жалпы коммерциялық емес ұйым бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.00.058 ІІ жолында бір мезгілде 130.00-нысаны бойынша Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны және 100.00-нысаны бойынша Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ететін коммерциялық емес ұйымдардың Салық кодексінің 134-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстарының сомасы көрсетіледі;

в строке 100.00.058 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное(-ые) учреждение(-я) за пределами Республики Казахстан. Определяется как разность суммы строк с 100.00.030 по 100.00.057 и строки 100.09.002.
17. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
1) в строке 100.00.059 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 100.00.059 I и 100.00.059 II:
в строке 100.00.059 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 100.00.059 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
18. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 100.00.060 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разность строк 100.00.029 и 100.00.058 с учетом положительного или отрицательного значения строки 100.00.059 (100.00.029 - 100.00.058 + 100.00.059);
2) в строке 100.00.061 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Данная строка включает в себя также строку 100.00.061 I:
в строке 100.00.061 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 100.13;
в строке 100.00.062 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Е формы 100.12;
3) в строке 100.00.063 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 100.00.060 и 100.00.061 за минусом строки 100.00.062 (100.00.060 + 100.00.061 – 100.00.062);
4) в строке 100.00.064 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Если строка 100.00.063 имеет отрицательное значение, строка 100.00.064 определяется как сумма модуля строки 100.00.063 и строки 100.07.008 I. Если строка 100.00.063 имеет положительное значение, в строку 100.00.064 переносится строка 100.07.008 I;
5) в строке 100.00.065 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса или статьей 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк 100.00.065 А и 100.00.065 В;

100.00.058 ІІІ жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекеме(лері)сі бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстар сомасы көрсетіледі. 100.00.030 және 100.00.057 жолдарының қосындысы және 100.09.002 жолының айырмасы ретінде айқындалады.
17. "Табыстар мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
1) 100.00.059 жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.00.059 І және 100.00.059 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
100.00.059 І жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
100.00.059 ІІ жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
18. "Салық салынатын табыс есебі" бөлімінде:
1) 100.00.060 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. 100.00.059 жолының оң және теріс мәндері ескеріле отырып, 100.00.029 және 100.00.058 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.029 - 100.00.058 + 100.00.059);
2) 100.00.061 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі. Бұл жол өзіне 100.00.061 І жолын да қамтиды:
100.00.061 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі. Бұл жолға 100.13-нысаны І бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
100.00.062 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212, 213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.063 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 100.00.062 жолы алына отырып, 100.00.060 және 100.00.061 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.00.060 + 100.00.061 - 100.00.062);
4) 100.00.064 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Егер 100.00.063 жолының теріс мәні болса, 100.00.064 жолы 100.00.063 жолының және 100.07.008 І, жолының модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 100.00.063 жолының оң мәні болса, 100.00.064 жолына 100.07.008 I жолы көшіріледі;
5) 100.00.065 жолында Салық кодексінің 133-бабына немесе Енгізу туралы Заңның 2-3-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 100.00.065 А және 100.00.065 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;

в строке 100.00.065 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.00.065 АI по 100.00.065 АIII в пределах 3 процентов от строки 100.00.063 плюс сумма строк 100.00.065 АIV и 100.00.065 АV (((100.00.065 АI + 100.00.065 АII + 100.00.065 АIII) в пределах 3 % от 100.00.063) + (100.00.065 АIV + 100.00.065 АV)). При этом если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 100.00.065 AI по 100.00.065 АIII, составляет сумму меньшую, чем три процента от налогооблагаемого дохода (100.00.063), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму большую, чем три процента от налогооблагаемого дохода, исключению подлежит сумма, определенная в размере трех процентов от налогооблагаемого дохода:
в строке 100.00.065 AI указывается сумма превышения фактически понесенных расходов над подлежащими получению (полученными) доходами при эксплуатации объектов социальной сферы, предусмотренных пунктом 2 статьи 97 Налогового кодекса;
в строке 100.00.065 AII указывается стоимость имущества, переданного некоммерческим организациям и организациям, осуществляющим деятельность в социальной сфере, на безвозмездной основе. Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг. Данная строка включает в себя также значения графы G формы 100.11 по признаку вида расходов "1";
в строке 100.00.065 AIII указывается спонсорская и благотворительная помощь при наличии решения налогоплательщика на основании обращения со стороны лица, получающего помощь. Данная строка включает в себя также значения графы G формы 100.11 по признаку вида расходов "2";
в строке 100.00.065 AIV указывается 2-кратный размер произведенных расходов на оплату труда инвалидов и 50 процентов от суммы исчисленного социального налога от заработной платы и других выплат инвалидам;
в строке 100.00.065 AV указываются расходы на обучение физического лица, не состоящего с налогоплательщиком в трудовых отношениях, при условии заключения с физическим лицом договора об обязательстве отработать у налогоплательщика не менее трех лет;
в строке 100.00.065 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса или пунктом 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк с 100.00.065 В I по 100.00.065 В X:
в строке 100.00.065 В I указывается вознаграждение по финансовому лизингу основных средств, инвестиций в недвижимость, биологических активов;
в строке 100.00.065 В II указывается вознаграждение по долговым ценным бумагам, находящимся на дату начисления такого вознаграждения в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
в строке 100.00.065 В III указываются доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. В данную строку переносится строка 100.01.011 II;
в строке 100.00.065 В IV указываются доходы от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. В данную строку переносится строка 100.01.011 III;
в строке 100.00.065 В V указывается вознаграждение по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям;
в строке 100.00.065 В VI указывается стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению;
в строке 100.00.065 В VII указывается стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан;

100.00.065 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі. 100.00.063 жолының 3 пайызы шегіндегі 100.00.065 А І-ден 100.00.065 А ІІІ-ке дейінгі жолдарының сомасы қосу 100.00.065 А ІV және 100.00.065 А V жолдарының сомасы ретінде айқындалады (((100.00.065 А І + 100.00.065 А ІІ + 100.00.065 ІІІ) 100.00.063 жолының 3%) + (100.00.065 А ІV + 100.00.065 А V). Бұл ретте, егер 100.00.065 А І-ден 100.00.065 А ІІІ-ке дейінгі жолдарда көрсетілген нақты шығыс сомасы салық салынатын табыстан (100.00.063) үш пайыздан азын құрайтын болса, шығыстар жүргізілген нақты сома салық салынатын табыстан алып тастауға жатады. Егер сома салық салынатын табыстан үш пайыздан көп соманы құраған жағдайда, салық салынатын табыстың үш пайызы мөлшерінде айқындалған сома алып тасталады:
100.00.065 А І жолында Салық кодексінің 97-бабы 2-тармағында көзделген әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынуы тиіс (алынған) табыстардан нақты шыққан шығыстардың арту сомасы көрсетіледі;
100.00.065 А ІІ жолында өтеусіз негізде коммерциялық емес ұйымдарға және әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген мүлік құны көрсетіледі. Өтеусіз орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты кеткен шығыстар мөлшерінде айқындалады. Бұл жол өзіне "1" шығыстар түрінің белгісі бойынша 100.11-нысаны G бағанының мәнін де қамтиды;
100.00.065 А ІІІ жолында көмекті алатын адам тарапынан өтініш негізінде салық төлеушінің шешімі болған кезде демеушілік және қайырымдылық көмек көрсетіледі. Бұл жол өзіне "2" шығыстар түрінің белгісі бойынша 100.11-нысаны G бағанының мәнін де қамтиды;
100.00.065 А ІV жолында мүгедектердің еңбегін төлеуге жүргізілген шығыстардың 2 еселенген мөлшері және мүгедектерге жалақы мен басқа да төлемдерден есептелген әлеуметтік салық сомасының 50 пайызы көрсетіледі;
100.00.065 А V жолында жеке тұлғамен салық төлеушіде кем дегенде үш жыл жұмыс істеу міндеттемесі туралы шарт жасасқан жағдайда салық төлеушімен еңбек қатынасы жоқ жеке тұлғаның оқуына шығыстар көрсетіледі;
100.00.065 В жолында Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі. 100.00.065 В І-ден 100.00.065 В X-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.00.065 В І жолында негізгі құралдардың қаржы лизингі бойынша сыйақы, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, биологиялық активтер көрсетіледі;
100.00.065 В ІІ жолында осындай сыйақы есептеу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде орналасқан борышты бағалы қағаздар бойынша сыйақы көрсетіледі;
100.00.065 В ІІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 100.01.011 ІІ жолы көшіріледі;
100.00.065 В ІV жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 100.01.011 ІІІ жолы көшіріледі;
100.00.065 В V жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттік облигациялар бойынша сыйақы көрсетіледі;
100.00.065 В VІ жолында табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда гуманитарлық көмек түрінде алынған және мақсатты пайдаланылған мүліктің құны көрсетіледі;
100.00.065 В VІІ жолында Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімінің негізінде мемлекеттік органнан немесе республикалық мемлекеттік кәсіпорыннан өтеусіз негізде республикалық мемлекеттік кәсіпорын алған негізгі құралдардың құны көрсетіледі;

в строке 100.00.065 В VIII указываются доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Данная строка заполняется в случае, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). В данную строку переносится строка 100.01.003 I;
в строке 100.00.065 В IX указываются доходы от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. В данную строку переносится сумма строк 100.01.003 II и 100.01.011 I;
в строке 100.00.065 В Х указываются доходы от выбытия фиксированных активов при передаче налогоплательщиком по решению Правительства Республики Казахстан в государственную собственность имущества в счет исполнения обязательств по возврату средств, отвлеченных из республиканского бюджета на исполнение обязательств по государственной гарантии;
6) в строке 100.00.066 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса, а также пунктом 3-2 Закона о введении. Определяется как разность строк 100.00.063 и 100.00.065 (100.00.063 - 100.00.065). В случае если строка 100.00.065 больше строки 100.00.063, в строке 100.00.066 указывается ноль;
7) в строке 100.00.067 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
8) в строке 100.00.068 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 100.00.066 отражено положительное значение. Определяется как разность строк 100.00.066 и 100.00.067 (100.00.066 – 100.00.067). Если строка 100.00.067 больше строки 100.00.066, в строке 100.00.068 указывается ноль.
19. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 100.00.069 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона о введении или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах. Данная строка заполняется в случае, если налогоплательщик не осуществляет ведение раздельного учета, предусмотренного статьей 58 и пунктом 4 статьи 448 Налогового кодекса;
2) в строке 100.00.070 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Т формы 100.13;

100.00.065 В VІІІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін сату кезінде құн өсімінен түскен табыс көрсетіледі. Бұл жол егер сату күніне көрсетілген заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акциясының (қатысу үлесінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың мүлкі құраған жағдайда толтырылады. Бұл жолға 100.01.003 І жолы көшіріледі;
100.00.065 В ІХ жолында сату күнінде Қазақстан Республикасы аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімдерінде орналастырылған бағалы қағаздарды ашық сауда әдісімен сату кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Бұл жолға 100.01.003 ІІ және 100.01.011 І жолдарының сомасы көшіріледі;
100.00.065 В Х жолында мемлекеттік кепілдік бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген қаражатты республикалық бюджеттен тартылған қаражаттарды қайтару бойынша міндеттемелерді орындау есебіне мемлекет меншігіне Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша салық төлеуші мүлік берген кезде тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар көрсетіледі;
6) 100.00.066 жолында Салық кодексінің 133-бабына, сондай-ақ Енгізу туралы Заңның 3-2-тармағына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 100.00.063 және 100.00.065 жолдарының айырмасы ретінде анықталады (100.00.063-100.00.065). Егер 100.00.065 жолы 100.00.063 жолынан артық болса, 100.00.066 жолында нөл көрсетіледі;
7) 100.00.067 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
8) 100.00.068 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 100.00.066 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 100.00.066 және 100.00.067 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.066 - 100.00.067). Егер 100.00.067 жолы 100.00.066 жолынан артық болса, 100.00.068 жолында нөл көрсетіледі.
19. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 100.00.069 жолында Енгізу туралы Заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайыздарда көрсетіледі. Бұл жолды салық төлеуші Салық кодексінің 448-бабы 4-тармағында және 58-бабында көзделген бөлек есеп жүргізуді жүзеге асырмаған жағдайда толтырады;
2) 100.00.070 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.13-нысаны Т бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

3) в строке 100.00.071 указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разность произведения строк 100.00.068 и 100.00.069 и строки 100.00.70 (100.00.068 х 100.00.069 – 100.00.070). Если строка 100.00.070 превышает произведение строк 100.00.068 и 100.00.069, то в строке 100.00.071 указывается ноль;
4) в строке 100.00.072 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
5) в строке 100.00.073 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах и перенесенная в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.073 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.074 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период, определяемая как разность строк 100.00.074 I и 100.00.074 II и 100.00.074 III и 100.00.074 IV (100.00.074 I - 100.00.074 II - 100.00.074 III - 100.00.074 IV – 100.00.074 V):
в строке 100.00.074 I указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 100.00.071, 100.00.072, 100.00.073 I, 100.00.073 II (100.00.071 - 100.00.072 – 100.00.073 I – 100.00.073 II). Если полученная разность меньше ноля, то в строке 100.00.074 I указывается ноль;
в строке 100.00.074 II указывается сумма уменьшения исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность в рамках специального налогового режима, предусмотренного статьями 448452 Налогового кодекса. Определяется как 70 процентов от строки 100.00.074 I (100.00.074 I х 70 %);
в строке 100.00.074 III указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога в связи с применением стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям. В данную строку переносится строка 100.18.010;

3) 100.00.071 жолында шетел салығын есепке жатқызу ескерілген корпоративтік табыс салығы сомасы көрсетіледі. 100.00.068 және 100.00.069 жолдарының көбейтіндісін 100.00.70 жолынан айырмасы ретінде анықталады (100.00.068 х 100.00.069 – 100.00.070). Егер 100.00.070 жолы 100.00.068 және 100.00.069 жолдарының көбейтіндісінен артық болса, 100.00.071 жолында нөл көрсетіледі.
4) 100.00.072 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.073 I жолында алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.073 жолында II Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.074 жолында 100.00.074 I және 100.00.074 II және 100.00.074 III және 100.00.074 IV жолдарының айырмасы ретінде анықталатын (100.00.074 I - 100.00.074 II - 100.00.074 III - 100.00.074 IV) салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
100.00.074 I жолында Салық кодексінің 139-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 100.00.071, 100.00.072, 100.00.073 I, 100.00.073 II жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.071 - 100.00.072 – 100.00.073 I – 100.00.073 II). Егер айырмасы нөлге тең болса, онда 100.00.074 жолында нөл көрсетіледі;
100.00.074 ІІ жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 448-452-баптарында көзделген арнаулы салық режимі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады. 100.00.074 І жолының 70 пайызы ретінде айқындалады (100.00.074 І х 70%);
100.00.074 ІІІ жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісім-шартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін қолдануға байланысты кемітілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.18.010 жолы көшіріледі;

в строке 100.00.074 IV указывается сумма, на которую налогоплательщик имеет право уменьшить исчисленный корпоративный подоходный налог на основании контракта, заключенного с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях;
в строке 100.00.074 V указывается сумма уменьшения исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 151 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность на территориях специальных экономических зон и соответствующими условиям, установленным статьей 150 Налогового кодекса. Определяется как 100 процентов от строки 100.00.074 I (100.00.074 I х 100 %);
8) в строке 100.00.075 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 100.00.068 и 100.00.074;
9) в строке 100.00.076 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 100.00.076 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса по ставке 15 процентов (100.00.075 х 15 %);
в строке 100.00.076 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленный в соответствии со статьей 212 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 100.00.076 III заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.076 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 78 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 100.00.076 IV заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.076 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
10) в строке 100.00.077 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Определяется как сумма строк 100.00.074 и 100.00.076.
20) В разделе "Другая информация":
1) в строке 100.00.078 указывается стоимость имущества, полученного в качестве вклада в уставный капитал, определяемая в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
2) в строке 100.00.079 указывается сумма денег, полученных эмитентом от размещения выпущенных им акций;
3) в строке 100.00.080 указывается стоимость безвозмездно переданного имущества. Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг;

100.00.074 ІV жолында Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес салық төлеуші инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісім-шарт негізінде есептелген корпоративтік табыс салығына кемітуге құқылы сома көрсетіледі;
8) 100.00.075 жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі. 100.00.068 және 100.00.074 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
9) 100.00.076 жолында таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
100.00.076 І жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыз ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі (100.00.075 х 15%);
100.00.076 ІІ жолында Салық кодексінің 212-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
100.00.076 ІІІ жолы егер 100.00.076 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Ереженің 78-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
100.00.076 ІV жолы егер 100.00.070 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
10) 100.00.077 жолында есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. 100.00.074 және 100.00.076 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
20. "Басқа да ақпараттар" бөлімінде:
1) 100.00.078 жолында Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес айқындалған жарғылық капиталға салым ретінде алынған мүлік құны көрсетіледі;
2) 100.00.079 жолында эмитент шығарған акцияларды орналастырудан алған ақша сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.080 жолында өтеусіз берілген мүліктің құны көрсетіледі. Өтеусіз орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шыққан шығыстардың мөлшерінде айқындалады;

4) в строке 100.00.081 указывается сумма уменьшения размера налогового обязательства в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом;
5) в строке 100.00.082 указывается доход, возникающий в связи с изменением стоимости активов и (или) обязательств, признаваемый доходом в бухгалтерском учете в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме подлежащего получению (полученного) от другого лица;
6) в строке 100.00.083 указывается увеличение нераспределенной прибыли за счет уменьшения резервов на переоценку активов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
7) в строке 100.00.084 указывается доход, возникающий в связи с признанием обязательства в бухгалтерском учете в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в виде положительной разницы между размером фактически подлежащего исполнению обязательства и стоимостью данного обязательства, признанной в бухгалтерском учете;
8) в строке 100.00.085 указывается расход, возникающий в бухгалтерском учете в связи с изменением стоимости активов и (или) обязательств при применении международных стандартов финансовой отчетности и законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме подлежащего выплате (выплаченного);
9) в строке 100.00.086 указывается общая сумма затрат, не подлежащих вычету в соответствии со статьей 115 Налогового кодекса.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи Декларации. Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации. Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа. Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.

4) 100.00.081 жолында Салық кодексінде көзделген жағдайларда салық міндеттемесінің мөлшерін азайту сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.082 жолында басқа адамнан алынуы тиіс (алынған) табыстан басқа, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есепте табыс деп танылатын активтердің және (немесе) міндеттемелердің құнының өзгеруіне байланысты туындаған табыс көрсетіледі;
6) 100.00.083 жолында қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес активтерді қайта бағалауға резервтерді азайту есебінен таратылмаған пайданың ұлғаюы көрсетіледі;
7) 100.00.084 жолында бухгалтерлік есепте мойындалған міндеттемені орындауға жататын нақты көлемі мен осы міндеттеменің құны арасындағы оң айырма түрінде бухгалтерлік есепте міндеттемені мойындауға байланысты туындаған табыс көрсетіледі.
8) 100.00.085 жолында төленуі тиіс (төленген) шығыстардан басқа, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарын және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасын қолданған кезде бухгалтерлік есепте активтердің және (немесе) міндеттемелердің құнының өзгеруіне байланысты туындаған шығыс көрсетіледі;
9) 100.00.086 жолында Салық кодексінің 115-бабына сәйкес шегерімге жатқызылмайтын шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі.
21. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) Декларацияның берілген күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның Аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына және Енгізу туралы Заңның 3-бабынасәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) құжаттың табыс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.

22. Налогоплательщики, осуществляющие ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 448 Налогового кодекса, составляют Декларацию (форма 100.00) и приложения к ней (формы 100.01 – 100.18) в целом по всем видам деятельности (включая контрактную и внеконтрактную деятельность) на основе данных налогового учета и не применяют формулы, предусмотренные в Декларации (форма 100.00) и приложениях к ней (формы 100.01 – 100.18), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной Декларации и приложениях к ней.
3. Составление формы 100.01 - Доход (убыток)
от прироста стоимости
23. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости (убытка) в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса при:
реализации активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
передаче активов, не подлежащих амортизации, в качестве вклада в уставный капитал;
выбытии активов, не подлежащих амортизации, в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
24. В разделе "Доход (убыток) при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и доли участия":
1) в строке 100.01.001 указывается стоимость реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 100.01.001 I по 100.01.001 III:
в строке 100.01.001 I указывается стоимость реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);
в строке 100.01.001 II указывается стоимость реализации ценных бумаг при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи, за исключением долговых ценных бумаг;
в строке 100.01.001 III указывается стоимость реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
2) в строке 100.01.002 указывается первоначальная стоимость реализуемых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 100.01.002 I по 100.01.002 III:

22. Салық кодексінің 58 бабы және (немесе) 310 бабы және (немесе) 448 бабына сәйкес салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер бойынша бөлек салықтық есепке алуды жүргізуді жүзеге асыратын салық төлеушілер салықтық есепке алу мәліметтерінің негізінде Декларация (100 нысан) және оған қосымшаларды (100.01 – 100.18-нысандары) жалпы қызметтердің барлық түрлері бойынша (келісім-шарттық және келісім шарттан тыс қызметті қоса) жасайды және егер Декларацияда (100 нысан) және оған қосымшаларда алдын ала көзделен формулалар осы Декларацияда және оған қосымшаларда (100.01 – 00.18-нысандары) көрсетілуге жататын мәндердің өзгеруіне әкеліп соқса осындай формулаларды қолданбайды.
3. Құн өсімінен табыс (залал) – 100.01-нысанын жасау
23. Бұл нысан Салық кодексінің 87-бабына сәйкес:
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік қажеттілік үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, амортизацияға жатпайтын активтерді өткізу кезінде;
амортизацияға жатпайтын активтерді жарғылық капиталға салым ретінде беру кезінде;
қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылуы нәтижесінде амортизацияға жатпайтын активтердің шығарылуы кезінде құн өсімінен түскен табысты айқындауға арналған.
24. "Борышты бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлесін өткізу кезіндегі табыс (залал)" бөлімінде:
1) 100.01.001 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздарды және қатысу үлесін өткізу құны көрсетіледі. 100.01.001 І-ден 100.01.001 ІІІ-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.001 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерінің өткізу құны көрсетіледі;
100.01.001 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
100.01.001 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
2) 100.01.002 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізілетін бағалы қағаздар мен қатысу үлестерінің бастапқы құны көрсетіледі. 100.01.002 І-ден 100.01.002 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:

в строке 100.01.002 I указывается первоначальная стоимость реализуемых акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);
в строке 100.01.002 II указывается первоначальная стоимость реализуемых ценных бумаг при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 100.01.002 III указывается первоначальная стоимость прочих реализуемых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) в строке 100.01.003 указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 100.01.003 I по 100.01.003 III:
в строке 100.01.003 I указывается доход от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). Заполняется, если строка 100.01.001 I больше, чем строка 100.01.002 I. Определяется как разность строк 100.01.001 I и 100.01.002 I. Данная строка переносится в строку 100.00.065 В VIII;
в строке 100.01.003 II указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 100.01.001 II больше, чем строка 100.01.002 II. Определяется как разность строк 100.01.001 II и 100.01.002 II. Данная строка переносится в строку 100.00.065 В IX;
в строке 100.01.003 III указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 100.01.001 III больше, чем строка 100.01.002 III. Определяется как разность строк 100.01.001 III и 100.01.002 III;
4) в строке 100.01.004 указывается убыток от реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 100.01.004 I по 100.01.004 III:

100.01.002 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы сатылатын акциялар мен қатысу үлестерінің бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.002 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған сатылатын бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.002 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, сатылатын өзге де бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
3) 100.01.003 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. 100.01.003 І-ден 100.01.003 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.003 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 100.01.001 І жолы 100.01.002 І жолынан көп болса толтырылады. 100.01.001 І мен 100.01.002 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жол 100.00.065 B VIII жолына көшіріледі;
100.01.003 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 100.01.001 ІІ жолы 100.01.002 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.001 ІІ мен 100.01.002 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жол 100.00.065 B ІХ жолына көшіріледі;
100.01.003 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 100.01.001 ІІІ жолы 100.01.002 ІІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.001 ІІІ жолы мен 100.01.002 ІІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
4) 100.01.004 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізуден келген залал көрсетіледі. 100.01.004 І-ден 100.01.004 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:

в строке 100.01.004 I указывается убыток от реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). Заполняется, если строка 100.01.002 I больше, чем строка 100.01.001 I. Определяется как разность строк 100.01.002 I и 100.01.001 I;
в строке 100.01.004 II указывается убыток от реализации ценных бумаг методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 100.01.002 II больше, чем строка 100.01.001 II. Определяется как разность строк 100.01.002 II и 100.01.001 II;
в строке 100.01.004 III указывается убыток от реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 100.01.002 III больше, чем строка 100.01.001 III. Определяется как разность строк 100.01.002 III и 100.01.001 III;
5) в строке 100.01.005 указывается доход от прироста стоимости при реализации долей участия, за исключением долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем).
25. В разделе "Доход при передаче ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и доли участия в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии таких ценных бумаг и доли участия в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 100.01.006 указывается доход от прироста стоимости при передаче ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 100.01.007 указывается доход от прироста стоимости при выбытии ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
26. В разделе "Доход (убыток) при реализации долговых ценных бумаг":

100.01.004 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 100.01.002 І жолы 100.01.001 І жолынан көп болса толтырылады. 100.01.002 І жолы мен 100.01.001 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
100.01.004 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 100.01.002 ІІ жолы 100.01.001 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.002 ІІ мен 100.01.001 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
100.02.004 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 100.01.002 ІІІ жолы 100.01.001 ІІІ жолынан көп болса, толтырылады. 100.01.002 ІІІ пен 100.01.001 ІІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
5) 100.01.005 жолында сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы қатысу үлестерін қоспағанда, қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
25. "Борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, жарғылық капиталға салым ретінде бағалы қағаздарды және қатысу үлесін беру кезіндегі, сондай-ақ бағалы қағаздардың және қатысу үлестерінің қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығарылуы кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 100.01.006 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, жарғылық капиталға салым ретінде қатысу үлесін және бағалы қағаздарды берудегі құн өсімінен табыс көрсетіледі;
2) 100.01.007 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлесінің шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі;
26. "Борыштық бағалы қағаздарды өткізудегі табыс (залал)" бөлімінде:

1) в строке 100.01.008 указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 100.01.008 I по 100.01.008 IV:
в строке 100.01.008 I указывается стоимость реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 100.01.008 II указывается стоимость реализации государственных эмиссионных ценных бумаг;
в строке 100.01.008 III указывается стоимость реализации агентских облигаций;
в строке 100.01.008 IV указывается стоимость реализации прочих долговых ценных бумаг;
2) в строке 100.01.009 указывается первоначальная стоимость реализуемых долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 100.01.009 I по 100.01.009 IV:
в строке 100.01.009 I указывается первоначальная стоимость реализуемых методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 100.01.009 II указывается первоначальная стоимость реализуемых государственных эмиссионных ценных бумаг;
в строке 100.01.009 III указывается первоначальная стоимость реализуемых агентских облигаций;
в строке 100.01.009 IV указывается первоначальная стоимость реализуемых прочих долговых ценных бумаг;
3) в строке 100.01.010 указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми долговыми ценными бумагами. Определяется как сумма строк с 100.01.010 I по 100.01.010 IV:
в строке 100.01.010 I указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигациями, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 100.01.010 II указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми государственными эмиссионными ценными бумагами;
в строке 100.01.010 III указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми агентскими облигациями;
в строке 100.01.010 IV указывается амортизация дисконта либо премии за период владения прочими долговыми ценными бумагами;
4) в строке 100.01.011 указывается доход от прироста стоимости при реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 100.01.011 I по 100.01.011 IV:
в строке 100.01.011 I указывается доход от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 100.01.008 I больше, чем сумма строк 100.01.009 I и 100.01.010 I. Определяется как разность строки 100.01.008 I и суммы строк 100.01.009 I и 100.01.010 I (100.01.008 I – (100.01.009 I + 100.01.010 I)). Данная строка переносится в строку 100.00.065 ВVIII;
в строке 100.01.011 II указывается доход от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. Заполняется, если строка 100.01.008 II больше, чем сумма строк 100.01.009 II и 100.01.010 II. Определяется как разность строки 100.01.008 II и суммы строк 100.01.009 II и 100.01.010 II (100.01.008 II – (100.01.009 II + 100.01.010 II)). Данная строка переносится в строку 100.00.065 BIII;
в строке 100.01.011 III указывается доход от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. Заполняется, если строка 100.01.008 III больше, чем сумма строк 100.01.009 III и 100.01.010 III. Определяется как разность строки 100.01.008 III и суммы строк 100.01.009 III и 100.01.010 III (100.01.008 III – (100.01.009 III + 100.01.010 III)). Данная строка переносится в строку 100.00.065 ВIV;

1) 100.01.008 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізу құны көрсетіледі. 100.01.008 І-ден 100.01.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.008 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған облигацияларды қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу құны көрсетіледі;
100.01.008 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
100.01.008 ІІІ жолында агенттік облигациялардың өткізу құны көрсетіледі;
100.01.008 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
2) 100.01.009 жолында өткізілетін борыштық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі. 100.01.009 І-ден 100.01.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.009 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізілетін облигациялардың бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.009 ІІ жолында өткізілетін мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.009 ІІІ жолында өткізілетін агенттік облигациялардың бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.009 ІV жолында өткізілетін өзге де борыштық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
3) 100.01.010 жолында өткізілетін борыштық бағалы қағаздарға ие болу кезеңі ішіндегі дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі. 100.01.010 І-ден 100.01.010 VІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.010 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізілетін облигацияларға ие болу кезеңі ішіндегі дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
100.01.010 ІІ жолында өткізілетін мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
100.01.010 ІІІ жолында өткізілетін агенттік облигацияларға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
100.01.010 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
4) 100.01.011 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. 100.01.011 І-ден 100.01.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.011 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 100.01.008 І жолы 100.01.009 І және 100.01.010 І жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 100.01.008 І жолының және 100.01.009 І және 100.01.010 І жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.008 І – (100.01.009 І + 100.01.010 І)). Бұл жол 100.00.065 B VIII жолына көшіріледі;
100.01.011 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 100.01.008 ІІ жолы 100.01.009 ІІ және 100.01.010 ІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 100.01.008 ІІ жолының және 100.01.009 ІІ және 100.01.010 ІІ жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.008 ІІ – (100.01.009 ІІ + 100.01.010 ІІ)). Бұл жол 100.00.065 B III жолына көшіріледі;
100.01.011 ІІІ жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 100.01.008 ІІІ жолы 100.01.009 ІІІ және 100.01.010 ІІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 100.01.008 ІІІ жолының және 100.01.009 ІІІ және 100.01.010 ІІІ жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.008 ІІІ – (100.01.009 ІІІ + 100.01.010 ІІІ)). Бұл жол 100.00.065 B IV жолына көшіріледі;

в строке 100.01.011 IV указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 100.01.008 IV больше, чем сумма строк 100.01.009 IV и 100.01.010 IV. Определяется как разность строки 100.01.008 IV и суммы строк 100.01.009 IV и 100.01.010 IV (100.01.008 IV – (100.01.009 IV + 100.01.010 IV));
5) в строке 100.01.012 указывается убыток от реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 100.01.012 I по 100.01.012 IV:
в строке 100.01.012 I указывается убыток от реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если сумма строк 100.01.009 I и 100.01.010 I больше, чем строка 100.01.008 I. Определяется как разность суммы строк 100.01.009 I и 100.01.010 I и строки 100.01.008 I ((100.01.009 I + 100.01.010 I) - 100.01.008 I);
в строке 100.01.012 II указывается убыток от реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. Заполняется, если сумма строк 100.01.009 II и 100.01.010 II больше, чем строка 100.01.008 II. Определяется как разность суммы строк 100.01.009 II и 100.01.010 II и строки 100.01.008 II ((100.01.009 II + 100.01.010 II) - 100.01.008 II);
в строке 100.01.012 III указывается убыток от реализации агентских облигаций. Заполняется, если сумма строк 100.01.009 III и 100.01.010 III больше, чем строка 100.01.008 III. Определяется как разность суммы строк 100.01.009 III и 100.01.010 III и строки 100.01.008 III ((100.01.009 III + 100.01.010 III) - 100.01.008 III);
в строке 100.01.012 IV указывается убыток от реализации прочих долговых ценных бумаг. Заполняется, если сумма строк 100.01.009 IV и 100.01.010 IV больше, чем строка 100.01.008 IV. Определяется как разность суммы строк 100.01.009 IV и 100.01.010 IV и строки 100.01.008 IV ((100.01.009 IV + 100.01.010 IV) - 100.01.008 IV).
27. В разделе "Доход при передаче долговых ценных бумаг в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии долговых ценных бумаг в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 100.01.013 указывается доход от прироста стоимости при передаче долговых ценных бумаг в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 100.01.014 указывается доход от прироста стоимости при выбытии долговых ценных бумаг в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.

100.01.011 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 100.01.008 ІV жолы 100.01.009 ІV және 100.01.010 ІV жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 100.01.008 ІV жолының және 100.01.009 ІV және 100.01.010 ІV жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.008 ІV – (100.01.009 ІV + 100.01.010 ІV));
5) 100.01.012 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізуден келген залал көрсетіледі. 100.01.012 І-ден 100.01.012 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.012 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізуден залал көрсетіледі. Егер 100.01.009 І және 100.01.010 І жолдарының сомасы 100.01.008 І жолынан көп болса, толтырылады. 100.01.009 І және 100.01.010 І жолдарының сомасы мен 100.01.008 І жолының айырмасы ретінде айқындалады ((100.01.009 І + 100.01.010 І) – 100.01.008 І);
100.01.012 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Егер 100.01.009 ІІ және 100.01.010 ІІ жолдарының сомасы 100.01.008 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.009 ІІ және 100.01.010 ІІ жолдарының сомасы мен 100.01.008 ІІ жолының айырмасы ретінде айқындалады ((100.01.009 ІІ + 100.01.010 ІІ) – 100.01.008 ІІ);
100.01.012 ІІІ жолында агенттік облигацияларды өткізуден шеккен залал көрсетіледі. Егер 100.01.009 ІІІ және 100.01.010 ІІІ жолдарының сомасы 100.01.008 ІІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.009 ІІІ және 100.01.010 ІІІ жолдарының сомасы мен 100.01.008 ІІІ жолының айырмасы ретінде айқындалады ((100.01.009 ІІІ+ 100.01.010 ІІІ) – 100.01.008 ІІІ);
100.01.012 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Егер 100.01.009 ІV және 100.01.010 ІV жолдарының сомасы 100.01.008 ІV жолынан көп болса толтырылады. 100.01.009 ІV және 100.01.010 ІV жолдарының сомасы мен 100.01.008 ІV жолының айырмасы ретінде айқындалады ((100.01.009 ІV + 100.01.010 ІV) – 100.01.008 ІV);
27. "Жарғылық капиталға салым ретінде борыштық құнды қағаздарды беру кезіндегі, сондай-ақ қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздардың шығарылуы кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 100.01.013 жолында жарғылық капиталға салым ретінде борыштық бағалы қағаздарды беру кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі;
2) 100.01.014 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздардың шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі;

28. В разделе "Доход (убыток) при реализации активов, указанных в подпунктах 1) – 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса":
1) в строке 100.01.015 указывается стоимость реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;
2) в строке 100.01.016 указывается первоначальная стоимость реализованных активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;
3) в строке 100.01.017 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 100.01.015 больше, чем строка 100.01.016. Определяется как разность строк 100.01.015 и 100.01.016 (100.01.015 – 100.01.016);
4) в строке 100.01.018 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 100.01.016 больше, чем строка 100.01.015. Определяется как разность строк 100.01.016 и 100.01.015 (100.01.016 – 100.01.015).
29. В разделе "Доход при передаче активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 100.01.019 указывается доход от прироста стоимости при передаче активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 100.01.020 указывается доход от прироста стоимости при выбытии активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
30. В разделе "Доход по прочим активам, не подлежащим амортизации":
1) в строке 100.01.021 указывается доход от прироста стоимости по активам, указанным в подпунктах 7) и 8) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, а именно основным средствам, стоимость которых полностью отнесена на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2000 года, а также по активам, введенным в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта по контрактам, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, стоимость которых полностью отнесена на вычеты, образуемый при реализации, передаче в качестве вклада в уставный капитал и при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения;

28. "Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі табыс (залал)" бөлімінде:
1) 100.01.015 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу құны көрсетіледі;
2) 100.01.016 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген өткізілген активтердің бастапқы құны көрсетіледі;
3) 100.01.017 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі. 100.01.015 жолы 100.01.016 жолынан көп болса толтырылады. 100.01.015 және 100.01.016 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.015-100.01.016);
4) 100.01.018 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізуден залалы көрсетіледі. 100.01.016 жолы 100.01.015 жолынан көп болса толтырылады. 100.01.016 және 100.01.015 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.016 - 100.01.015).
29. "Жарғылық капиталға салым ретінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі, сондай-ақ қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде осындай активтердің шығарылуы кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 100.01.019 жолында жарғылық капиталға салым ретінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі;
2) 100.01.020 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтердің шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
30. "Амортизациялануға жатпайтын басқа да активтер бойынша табыс" бөлімінде:
1) 100.01.021 жолында өткізу, жарғылық капиталға салым ретінде беру, қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығып кетуі кезінде туындайтын Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 7)-8) тармақшаларында көрсетілген активтер бойынша, яғни құны 2000 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес толығымен шегерімге жатқызылған негізгі құралдардың, сондай-ақ құны толығымен шегерімге жатқызылған, Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісім-шарттар бойынша инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген активтер бойынша құн өсімінен табысы көрсетіледі;

2) в строке 100.01.022 указывается доход от прироста стоимости по прочим активам, не подлежащим амортизации, при их реализации, передаче в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
31. В разделе "Расчет":
1) в строке 100.01.023 указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, подлежащий уменьшению на сумму убытков от реализации ценных бумаг, полученных в отчетном налоговом периоде и перенесенных из предыдущих налоговых периодов. Определяется как сумма строк 100.01.003 III, 100.01.011 IV (100.01.003 III + 100.01.011 IV);
2) в строке 100.01.024 указывается убыток от реализации ценных бумаг, переносимый из предыдущих налоговых периодов;
3) в строке 100.01.025 указывается сумма убытков от реализации ценных бумаг отчетного налогового периода, компенсируемая за счет дохода от прироста стоимости при реализации ценных бумаг. Определяется как сумма строк 100.01.004 III, 100.01.012 IV (100.01.004 III + 100.01.012 IV);
4) в строке 100.01.026 указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих ценных бумаг с учетом убытков отчетного налогового периода и убытков, перенесенных с предыдущих налоговых периодов. Определяется как строка 100.01.023, уменьшенная на сумму строк 100.01.024 и 100.01.025. В случае если строка 100.01.023 меньше или равна сумме строк 100.01.024 и 100.01.025, в строке 100.01.026 указывается ноль;
5) в строке 100.01.027 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1) – 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, переносимый из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1-1 статьи 137 Налогового кодекса;
6) в строке 100.01.028 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, указанных в подпунктах 1) – 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, с учетом убытка, перенесенного из предыдущих налоговых периодов. Определяется как разность строк 100.01.017 и 100.01.027 (100.01.017 – 100.01.027). В случае если строка 100.01.017 меньше или равна строке 100.01.027, в строке 100.01.028 указывается ноль;
7) в строке 100.01.029 указываются общая сумма дохода от прироста стоимости. Определяется как сумма строк 100.01.026, 100.01.028, 100.01.003 I, 100.01.003 II, 100.01.005, 100.01.006, 100.01.007, 100.01.011 I, 100.01.011 II, 100.01.011 III, 100.01.013, 100.01.014, 100.01.019, 100.01.020, 100.01.021, 100.01.022 (100.01.026 + 100.01.028 + 100.01.003 I + 100.01.003 II + 100.01.005 + 100.01.006 + 100.01.007 + 100.01.011 I + 100.01.011 II + 100.01.011 III + 100.01.013 + 100.01.014 + 100.01.019 + 100.01.020 + 100.01.021 + 100.01.022). Данная строка переносится в строку 100.00.002;

2) 100.01.022 жолында өткізу, жарғылық капиталға салым ретінде беру, қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығып кетуі кезіндегі амортизациялануға жатпайтын басқа да активтер бойынша құн өсімінен табысы көрсетіледі.
31. "Есептеу" бөлімінде:
1) 100.01.023 жолында есепті салық кезеңінен алынған және алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған бағалы қағаздарды өткізуден залалдар сомасына кемітуге жататын бағалы қағаздарды өткізуде құн өсімінен табысы көрсетіледі. 100.01.003 ІІІ, 100.01.011 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.01.003 ІІІ + 100.01.011 IV);
2) 100.01.024 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылатын бағалы қағаздарды өткізуден залалдар көрсетіледі;
3) 100.01.025 жолында бағалы қағаздарды өткізуде құн өсімінен табыс есебінен қайтарылатын есепті салық кезеңнің бағалы қағаздарын өткізуден залалдар көрсетіледі (100.01.004 ІІІ + 100.01.012 ІV);
4) 100.01.026 жолында есепті салық кезеңнің залалдары және алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған залалдар есебімен бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. 100.01.024 және 100.01.025 жолдарының сомасына азайтылған 100.01.023 жолы ретінде айқындалады. Егер 100.01.023 жолы 100.01.024 және 100.01.025 жолдарының сомасынан аз немесе тең болса, 100.01.026 жолында нөл көрсетіледі;
5) 100.01.027 жолында Салық кодексінің 137 бабы 1-1 тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі залалдар көрсетіледі;
6) 100.01.028 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған залалдар есебімен Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі. 100.01.017 және 100.01.027 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.017 - 100.01.027). Егер 100.01.017 100.01.027 жолынан кем немесе тең болса, 100.01.028 жолында нөл көрсетіледі;
7) 100.01.029 жолында құн өсімінен табыстың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.01.026, 100.01.028, 100.01.003 І, 100.01.003 ІІ, 100.01.005, 100.01.006, 100.01.007, 100.01.011 І, 100.01.011 ІІ, 100.01.011 ІІІ, 100.01.013, 100.01.014, 100.01.019, 100.01.020, 100.01.021, 100.01.022 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.01.026 + 100.01.028 + 100.01.003 І + 100.01.003 ІІ + 100.01.005 + 100.01.006 + 100.01.007 + 100.01.011 І + 100.01.011 ІІ + 100.01.011 ІІІ + 100.01.013 + 100.01.014 + 100.01.019 + 100.01.020 + 100.01.021 + 100.01.022). Бұл жол 100.00.002 жолына көшіріледі;

8) в строке 100.01.030 указывается убыток от реализации прочих ценных бумаг, определяемый и переносимый на последующие налоговые периоды в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан. Данная строка заполняется в случае, если сумма строк 100.01.024 и 100.01.025 больше строки 100.01.023;
9) в строке 100.01.031 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1) – 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, переносимый на последующие налоговые периоды. Данная строка заполняется в случае, если строка 100.01.027 больше строки 100.01.017;
10) в строке 100.01.032 указываются убытки, не подлежащие переносу на последующие налоговые периоды.
Составление формы 100.02 – Доход по производным
финансовым инструментам
32. Данная форма предназначена для определения дохода по производным финансовым инструментам, за исключением свопа, в соответствии со статьями 127, 129, 130 Налогового кодекса.
33. В разделе "Расчет":
1) в строке 100.02.001 указывается итоговый доход (убыток) по производным финансовым инструментам, за исключением свопов, по признаку "1" - хеджирование. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "1", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
2) в строке 100.02.002 указывается итоговый доход (убыток) по производным финансовым инструментам, за исключением свопов, по признаку "2" - поставка базового актива. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "2", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
3) в строке 100.02.003 указывается итоговый доход (убыток) по производным финансовым инструментам, за исключением свопов, по признаку "3" - прочее. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "3", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
4) в строке 100.02.004 указывается убыток предыдущих налоговых периодов, подлежащий переносу из предыдущих налоговых периодов;
5) в строке 100.02.005 указывается доход по производным финансовым инструментам, за исключением свопов, по признаку "3", с учетом перенесенных убытков. Если строка 100.02.003 больше строки 100.02.004, строка 100.02.005 определяется как разность строк 100.02.003 и 100.02.004. Если строка 100.02.003 меньше или равна строке 100.02.004, в строке 100.02.005 указывается ноль;
6) в строке 100.02.006 указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды;
7) в строке 100.02.007 указывается убыток, не переносимый на последующие налоговые периоды.
Строка 100.02.005 переносится в строку 100.00.003.
34. В разделе "Операции с производными финансовыми инструментами, за исключением свопа":

8) 100.01.030 жолында Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес анықталатын және кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылатын бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Бұл жол 100.01.024 және 100.01.025 жолдарының сомасы 100.01.023 жолынан артық болған жағдайда толтырылады;
9) 100.01.031 жолында кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылатын 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізуден залалдар көрсетіледі. Бұл жол 100.01.027 жолы 100.01.017 жолынан артық болғанда толтырылады;
10) 100.01.032 жолында кейінгі салық кезеңдеріне ауыстыруға жатпайтын залалдар көрсетіледі.
4. Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша табыс – 100.02 нысанын жасау
32. Бұл нысан Салық кодексінің 127, 129, 130-баптарына сәйкес свопты қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша табысты айқындауға арналған.
33. "Есеп" бөлімінде:
1) 100.02.001 жолында своптарды қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша "1" - хеджирлеу белгісімен қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген "1" белгісі бойынша І бағанының жолдары сомасы ретінде айқындалады;
2) 100.02.002 жолында своптарды қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша "2" - базалық активті жеткізу белгісімен қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген "2" белгісі бойынша І бағанының жолдары сомасы ретінде айқындалады;
3) 100.02.003 жолында своптарды қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша "3" - өзге де белгісімен қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген "3" белгісі бойынша І бағанының жолдары сомасы ретінде айқындалады;
4) 100.02.004 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілуі тиіс алдыңғы салық кезеңдерінің залалы көрсетіледі;
5) 100.02.005 жолында көшірілген залалдар ескеріле отырып, своптарды қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша "3" белгісімен табыс көрсетіледі. Егер 100.02.003 жолы 100.02.004 жолынан көп болса, 100.02.005 жолы 100.02.003 және 100.02.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 100.02.003 жолы 100.02.004 жолынан аз не тең болса, 100.02.005 жолында нөл көрсетіледі;
6) 100.02.006 жолында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін залал көрсетіледі;
7) 100.02.007 жолында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілмейтін залал көрсетіледі.
100.02.005 жолы 100.00.003 жолына көшіріледі.
34. "Своптарды қоспағанда, туынды қаржы құралдарымен операциялар" бөлімінде:

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика контрагента, с которым заключен договор;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика контрагента, с которым заключен договор;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента контрагента, с которым заключен договор, согласно пункту 78 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента контрагента, с которым заключен договор, в стране резидентства;
6) в графе F указывается признак производного финансового инструмента. При этом отмечается "1", если признаком является хеджирование; "2" - поставка базового актива; "3" - прочее;
7) в графе G указываются поступления по производному финансовому инструменту, за исключением свопа;
8) в графе H указываются расходы по производному финансовому инструменту, за исключением свопа;
9) в графе I указывается доход (убыток) по производному финансовому инструменту, за исключением свопа. Определяется как разность значений граф G и H.
5. Составление формы 100.03 – Доход по свопу
35. Данная форма предназначена для определения дохода по свопу в соответствии со статьями 128, 129, 130 Налогового кодекса.
36. В разделе "Расчет":
1) в строке 100.03.001 указывается итоговый доход (убыток) по свопам, по признаку "1" - хеджирование. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "1", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
2) в строке 100.03.002 указывается итоговый доход (убыток) по свопам, по признаку "2" - поставка базового актива. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "2", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
3) в строке 100.03.003 указывается итоговый доход (убыток) по свопам по признаку "3" - прочее. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "3", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
4) в строке 100.03.004 указывается убыток предыдущих налоговых периодов, подлежащий переносу из предыдущих налоговых периодов;
5) в строке 100.03.005 указывается доход по свопам по признаку "3", с учетом перенесенных убытков. Если строка 100.03.003 больше строки 100.03.004, строка 100.03.005 определяется как разность строк 100.03.003 и 100.03.004. Если строка 100.03.003 меньше или равна строке 100.03.004, в строке 100.03.005 указывается ноль;
6) в строке 100.03.006 указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды;
7) в строке 100.03.007 указывается убыток, не переносимый на последующие налоговые периоды.

1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шарт жасасқан салық төлеуші контрагенттің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында шарт жасасқан салық төлеуші контрагенттің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 78-тармағына сәйкес шарт жасасқан резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында шарт жасасқан резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында туынды қаржы құралының белгісі көрсетіледі. Бұл ретте егер белгісі хеджирлеу болып табылса, "1" белгіленеді; "2" - базалық активті жеткізу; "3" - өзгелері;
7) G бағанында свопты қоспағанда, туынды қаржы құралы бойынша түсімдер көрсетіледі;
8) Н бағанында свопты қоспағанда, туынды қаржы құралы бойынша шығыстар көрсетіледі;
9) І бағанында свопты қоспағанда, туынды қаржы құралы бойынша табыс (залал) көрсетіледі. G және Н бағандары мәндерінің айырмасы ретінде айқындалады.
5. Своп бойынша табыс – 100.03-нысанын жасау
35. Бұл нысан Салық кодексінің 128, 129, 130-баптарына сәйкес своп бойынша табысты айқындауға арналған.
36. "Есеп" бөлімінде:
1) 100.03.001 жолында "1" - хеджирлеу белгісімен своптар бойынша қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. "1" белгісімен F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген І бағаны бойынша жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
2) 100.03.002 жолында "2" - базалық активті жеткізу белгісімен своптар бойынша қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. "2" белгісімен F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген І бағаны бойынша жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
3) 100.03.003 жолында "3" - өзгелері белгісімен своптар бойынша қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. "3" белгісімен F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген І бағаны бойынша жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
4) 100.03.004 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілуі тиіс алдыңғы салық кезеңдерінің залалы көрсетіледі;
5) 100.03.005 жолында көшірілген залалдар ескеріле отырып, "3" белгісімен своптар бойынша табыс көрсетіледі. Егер 100.03.003 жолы 100.03.004 жолынан көп болса, 100.03.005 жолы 100.03.003 және 100.03.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 100.03.003 жолы 100.03.004 жолынан аз немесе тең болса, 100.03.005 жолында нөл көрсетіледі;
6) 100.03.006 жолында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін залал көрсетіледі;
7) 100.03.007 жолында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілмейтін залал көрсетіледі.

Строка 100.03.005 переносится в строку 100.00.003.
37. В разделе "Операции по свопу":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика контрагента, с которым заключен договор;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика контрагента, с которым заключен договор;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента контрагента, с которым заключен договор, согласно пункту 78 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента контрагента, с которым заключен договор, в стране резидентства;
6) в графе F указывается признак свопа. При этом отмечается "1", если признаком является хеджирование; "2" - поставка базового актива; "3" - прочее;
7) в графе G указываются поступления по свопу;
8) в графе H указываются расходы по свопу;
9) в графе I указывается доход (убыток) по свопу. Определяется как разность значений граф G и H.
6. Составление формы 100.04 - Расходы по реализованным
товарам, выполненным работам, оказанным услугам
38. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в Декларацию и приложения к ней.
39. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика - контрагента;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента - контрагента согласно пункту 78 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента - контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается код вида расходов:
1 – финансовые услуги;
2 – рекламные услуги;
3 – консультационные услуги;
4 – маркетинговые услуги;
5 – дизайнерские услуги;
6 – инжиниринговые услуги;
7 – прочие;
7) в графе G указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг).
7. Составление формы 100.05 – Отчисления в фонд
ликвидации последствий разработки месторождений
40. Данная форма предназначена для определения расходов на ликвидацию последствий разработки месторождений и сумм отчислений в ликвидационные фонды, а также доходов от нецелевого использования средств ликвидационного фонда в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса.
41. В разделе "Показатели":

100.03.005 жолы 100.00.003 жолына көшіріледі.
37. "Своптар бойынша операциялар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шарт жасасқан салық төлеуші контрагенттің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында шарт жасасқан салық төлеуші контрагенттің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 78-тармағына сәйкес шарт жасасқан резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында шарт жасасқан резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында своптың белгісі көрсетіледі. Бұл ретте егер белгісі хеджирлеу болып табылса, "1" белгіленеді; "2" - базалық активті жеткізу; "3" - өзгелері;
7) G бағанында своп бойынша түсімдер көрсетіледі;
8) Н бағанында своп бойынша шығыстар көрсетіледі;
9) І бағанында своп бойынша табыс (залал) көрсетіледі. G және Н бағандары мәндерінің айырмасы ретінде айқындалады.
6. Сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар – 100.04-нысанын жасау
38. Бұл нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер Декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
39. "Шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын салық төлеуші контрагенттің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 78-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 – қаржы қызметтері;
2 – жарнамалық қызметтер;
3 – консультациялық қызметтер;
4 – маркетингтік қызметтер;
5 – дизайнерлік қызметтер;
7 – инжинирингтік қызметтер;
8 - өзгелері;
7) G бағанында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша құны көрсетіледі.
7. Кен орындарын әзірлеу зардаптарын жою қорына аударымдар - 100.05-нысанын жасау
40. Бұл нысан кен орындарын әзірлеу зардаптарын жоюға кеткен шығыстарды және жою қорларына аударымдар сомасын, сондай-ақ Салық кодексінің 107-бабына сәйкес жою қорының қаражатын мақсатсыз пайдаланудан түскен табыстарды айқындауға арналған.
"Көрсеткіштер" бөлімінде:

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются номер и дата контракта на недропользование;
3) в графе С указывается наименование месторождения;
4) в графе D указываются суммы отчислений в ликвидационный фонд, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 107 Налогового кодекса;
5) в графе Е указываются расходы, фактически понесенные в течение налогового периода на ликвидацию последствий разработки месторождений, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 107 Налогового кодекса;
6) в графе F указываются суммы отчислений в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 3 статьи 107 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается общая сумма расходов, относимых на вычеты недропользователем в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Определяется как сумма граф D и F. Графа G переносится в строку 100.00.046;
8) в графе Н указывается сумма средств нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с пунктом 1 статьи 107 Налогового кодекса;
9) в графе I указывается сумма средств нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда полигонов размещения отходов, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с пунктом 3 статьи 107 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается общая сумма доходов недропользователя по статье 107 Налогового кодекса. Определяется как сумма граф Н и I.
Графа J переносится в строку 100.00.012.
8. Составление формы 100.06 - Расходы на геологическое
изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных
ресурсов и другие расходы недропользователей
42. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем, осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, до момента начала добычи после коммерческого обнаружения на геологическое изучение, разведку, подготовительные работы к добыче природных ресурсов, и иных расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса.
43. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата контракта на недропользование;
3) в графе С указываются расходы на геологическое изучение;
4) в графе D указываются расходы на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству;

1) А бағанында жолдың реттік нөмері көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалануға контрактының нөмері және күні көрсетіледі;
3) С бағанында кен орынның атауы көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексі 107-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған жою қорларына аударымдардың сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 107-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған салық кезеңі ішінде кен орындарын әзірлеу салдарын жоюға іс жүзінде шеккен шығыстар көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 107-бабының 3-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы шегерімге жатқызатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. D және F бағандардың қосындысы ретінде анықталады. G бағаны 100.00.046 жолына көшіріледі.
8) Н бағанында Салық кодексі 107-бабының 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысына енгізілетін жер қойнауын пайдаланушының салдарды жою қорының қаражатын мақсатсыз пайдаланылған қаражат сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында Салық кодексі 107-бабының 3-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысына енгізілетін жер қойнауын пайдаланушының қалдықтарды орналастыру полигондарының салдарын жою қорының қаражатын мақсатсыз пайдаланылған қаражат сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің 107-бабы бойынша жер қойнауын пайдаланушы табыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. Н және I бағандардың қосындысы ретінде анықталады.
J бағаны 100.00.012 жолына көшіріледі.
8. Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары - 100.06-нысанын жасау
42. Бұл нысан Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын, жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейінгі геологиялық зерттеуге, барлауға, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстарын және кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының басқа да шығыстарын айқындауға арналған.
43. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанында геологиялық зерттеуге арналған шығыстар көрсетіледі;
4) D бағанында бағалау, орналасу бойынша шығыстарды қоса алғандағы, барлауға және пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар көрсетіледі;

5) в графе E указываются общие административные расходы;
6) в графе F указывается сумма выплаченного подписного бонуса;
7) в графе G указывается сумма выплаченного бонуса коммерческого обнаружения;
8) в графе Н указывается сумма фактически произведенных расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов за налоговый период;
9) в графе I указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов, определенных в рамках контракта за налоговый период;
10) в графе J указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимая на вычеты. В данную строку переносится наименьшее значение граф Н и I;
11) в графе K указываются расходы по приобретению основных средств;
12) в графе L указываются расходы по приобретению нематериальных активов, понесенные в связи с приобретением права недропользования;
13) в графе M указываются расходы по приобретению прочих нематериальных активов;
14) в графе N указываются иные расходы, подлежащие вычету в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса;
15) в графе O указывается общая сумма расходов недропользователя до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется как сумма граф с C по G и с J по N ((сумма с C по G) + (сумма с J по N));
16) в графе P указываются доходы, полученные недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов до момента начала добычи после коммерческого обнаружения, за исключением доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3-1 Закона о введении;
17) в графе Q указываются доходы, получаемые при реализации полезных ископаемых, добытых до момента начала добычи после коммерческого обнаружения;
18) в графе R указываются доходы от реализации части права недропользования;
19) в графе S указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма граф с P по R;
20) в графе Т указывается сумма расходов, накопленных до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется на момент начала добычи после коммерческого обнаружения полезных ископаемых как разность граф O и S;
21) в графе U указывается сумма накопленных расходов налогового периода по группе амортизируемых активов, переносимая из предыдущих налоговых периодов;

5) Е бағанында жалпы әкімшілік шығыстар көрсетіледі;
6) F бағанында төленген қол қою бонусының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында төленген коммерциялық табу бонусының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында салық кезеңі үшін қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік салаларын дамытуға нақты жұмсалған шығыстар;
9) І бағанында салық кезеңі үшін келісім-шарт шеңберінде айқындалған қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға арналған шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға арналған шегерімге жатқызылатын шығыстардың сомасы көрсетіледі. Бұл жолға Н және I бағандарының ең кіші мәндері көшіріледі;
11) К бағанында бағанында негізгі құралдарды сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
12) L бағанында бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алуға байланысты жұмсалған материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығыстар көрсетіледі;
13) М бағанында өзге де материалдық емес активтерді сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
15) О бағанында жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейінгі шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. С-ден G және J-ден N бағандарының аралығындағы сомасы ретінде айқындалады ((С-ден G бағаны аралығындағы сома) + (J-ден N бағаны аралығындағы сома));
16) P бағанында Салық кодексінің 99-бабына немесе Енгізу туралы Заңның 3-1-бабына сәйкес жылдық жиынтық табыстан алып тастауға жататын табыстарды қоспағанда, коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін геологиялық зерттеу, барлау және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарын жүргізу кезеңінде жасалған келісім-шарт шеңберінде жүзеге асыратын қызметі бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған табыстары көрсетіледі;
17) Q бағанында коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін өндірілген пайдалы қазбаларды өткізу кезінде алынған табыстар көрсетіледі;
18) R бағанында жер қойнауын пайдалану құқығының бір бөлігін сатудан түскен табыстар көрсетіледі;
19) S бағанында табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. P-ден R бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
20) Т бағанында коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін жиналған шығыстар сомасы көрсетіледі. O және S бағандарының айырмасы ретінде коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған сәтке айқындалады;
21) U бағанында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген амортизацияланатын активтердің тобы бойынша жинақталған шығыстар сомасы көрсетіледі;

22) в графе V указывается сумма последующих расходов, понесенных с момента начала добычи после коммерческого обнаружения полезных ископаемых, по активам, указанным в подпункте 1) пункта 2 статьи 116 Налогового кодекса;
23) в графе W указывается общая сумма накопленных расходов по группе амортизируемых активов с учетом последующих расходов, определяемая по следующей формуле (Т + U + V). При этом если сумма строк имеет отрицательное значение, дальнейший расчет по форме 100.06 прекращается;
24) в графе Х указана предельная норма амортизации, определенная пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса в размере 25 процентов;
25) в графе Y указывается применяемая норма амортизации, которая не должна быть больше предельной нормы амортизации, указанной в графе Х;
26) в графе Z указывается сумма, относимая на вычет. Определяется как умножение граф W и Y;
27) в графе АА указывается сумма расходов, переносимая на последующие налоговые периоды. Определяется как разность строк W и Z;
28) в графе AB указывается стоимостный баланс группы амортизируемых активов, сложившийся на конец последнего налогового периода, относимый на вычет в соответствии с частью 2 пункта 1 статьи 111 Налогового кодекса.
Сумма итоговых значений граф Z и AB переносится в строку 100.00.050.
9. Составление формы 100.07 – Вычеты по фиксированным активам
44. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов 1 группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса.
45. В разделе "Вычеты по фиксированным активам:
1) в строке 100.07.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 100.07.001 I по 100.07.001 IV:
в строке 100.07.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7, статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;

22) V бағанында Салық кодексінің 116-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген активтер бойынша коммерциялық табудан кейін пайдалы қазбаларды өндіру басталған сәттен жұмсалған кейінгі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
23) W бағанында (Т + U + V) формуласы бойынша анықталатын кейінгі шығыстарды ескергендегі амортизацияланатын активтер тобы бойынша жинақталған шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте жолдардың сомасында теріс мән болса, 100.06 нысаны бойынша ары қарай есептеу тоқтатылады;
24) Х бағанында амортизацияның шекті нормасы Салық кодексінің 111-бабы 1-тармағында айқындалған 25 пайыз мөлшерінде көрсетіледі;
25) Y бағанында Х бағанында көрсетілген амортизацияның шекті нормасынан көп болмауы тиіс қолданылатын амортизация нормасы көрсетіледі;
26) Z бағанында шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі. Y және W бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
27) АА бағанында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін шығыстар сомасы көрсетіледі. W және Z жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
28) AB бағанында Салық кодексінің 111-бабы 1-тармағының 2-бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылатын, соңғы салық кезеңінің соңына қалыптасқан амортизацияланатын активтер тобының құндық теңгерімі көрсетіледі.
Z және AB бағандарының қорытынды мәндерінің сомалары 100.00.050 жолына көшіріледі.
9. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 100.07-нысанын жасау
44. Бұл нысан Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін 1-топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
45. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде:
1) 100.07.001 жолында салық кезеңнің басына топтардың құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.07.001 І-ден 100.07.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.001 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына І-топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.07.001 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІI-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.07.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.07.001 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;

2) в строке 100.07.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.07.002 I по 100.07.002 IV:
в строке 100.07.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.07.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.07.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.07.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
3) в строке 100.07.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.07.003 I по 100.07.003 IV:
в строке 100.07.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.07.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.07.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.07.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
4) в строке 100.07.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.004 I по 100.07.004 IV:
в строке 100.07.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;

2) 100.07.002 жолында салық кезеңінде келіп түскен Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.07.002 І-ден 100.07.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.002 І жолында келіп түскен І топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.002 ІІ жолында келіп түскен ІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.002 ІІІ жолында келіп түскен ІІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.002 ІV жолында келіп түскен ІV топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
3) 100.07.003 жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес шығарылған тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.07.003 І-ден 100.07.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.003 І жолында І топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.003 ІІ жолында ІІ-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.003 ІІІ жолында ІІІ-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.003 ІV жолында ІV-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 100.07.004 жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 100.07.004 І-ден 100.07.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.004 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.07.004 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІI-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.07.004 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.07.004 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

5) в строке 100.07.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 100.07.005 I по 100.07.005 IV:
в строке 100.07.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.005 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.005 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.005 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
6) в строке 100.07.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.006 I по 100.07.006 IV:
в строке 100.07.006 I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.07.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.07.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.07.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
7) в строке 100.07.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.007 I по 100.07.007 IV:
в строке 100.07.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 100.07.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 100.07.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 100.07.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;
8. в строке 100.07.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.008 I по 100.07.008 IV:

5) 100.07.005 жолында салық кезеңнің аяғына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.07.005 І-ден 100.07.005 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.005 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына І-топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.07.005 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІI-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.07.005 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІII-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.07.005 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІV-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
6) 100.07.006 жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі. 100.07.006 І-ден 100.07.006 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.006 І жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген І-топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.07.006 ІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.07.006 ІІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ-топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.07.006 ІV жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV-топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 100.07.007 жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. 100.07.007 І-ден 100.07.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.007 І жолында І-топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.07.007 ІІ жолында ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.07.007 ІIІ жолында ІIІ-топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.07.007 ІV жолында ІV-топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
8) 100.07.008 жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV-топтары) немесе залал деп танылатын (І-тобы) барлық тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 100.07.008 І-ден 100.07.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:

в строке 100.07.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.07.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.07.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.07.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
9) в строке 100.07.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.009 I по 100.07.009 IV:
в строке 100.07.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 100.07.009 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 100.07.009 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 100.07.009 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

100.07.008 І жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І-топтың шығарылған тіркелген активтерінің (өтеусіз бергенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.008 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.008 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.008 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 100.07.009 жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың (кіші топтың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 100.07.009 І-ден 100.07.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.009 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.009 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.009 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.009 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

10) в строке 100.07.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 100.07.010 I по 100.07.010 IV:
в строке 100.07.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строке 100.07.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 100.07.011 I по 100.07.011 IV:
в строке 100.07.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 100.07.006 I, 100.07.007 I, 100.07.009 I, 100.07.010 I (100.07.006 I + 100.07.007 I + 100.07.009 I + 100.07.010 I);
в строке 100.07.011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 100.07.006 II, 100.07.007 II, 100.07.008 II, 100.07.009 II, 100.07.010 II (100.07.006 II + 100.07.007 II + 100.07.008 II + 100.07.009 II + 100.07.010 II);
в строке 100.07.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 100.07.006 III, 100.07.007 III, 100.07.008 III, 100.07.009 III, 100.07.010 III (100.07.006 III + 100.07.007 III + 100.07.008 III + 100.07.009 III + 100.07.010 III);
в строке 100.07.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 100.07.006 IV, 100.07.007 IV, 100.07.008 IV, 100.07.009 IV, 100.07.010 IV (100.07.006 IV + 100.07.007 IV + 100.07.008 IV + 100.07.009 IV + 100.07.010 IV);
12) в строке 100.07.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.
Строка 100.07.008 I учитывается при определении строки 100.00.064.
Сумма строк 100.07.011 и 100.07.012 переносится в строку 100.00.054.
10. Составление формы 100.08 – Инвестиционные налоговые преференции

10) 100.07.010 жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 100.07.010 І-ден 100.07.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.010 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.07.010 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.07.010 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі:
100.07.010 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 100.07.011 жолында тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.07.011 І-ден 100.07.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.011 І жолында І-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.006 І, 100.07.007 І, 100.07.009 І, 100.07.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.07.006 I + 100.07.007 I + 100.07.009 I + 100.07.010 I);
100.07.011 ІІ жолында ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.006 ІІ, 100.07.007 ІІ, 100.07.008 ІІ, 100.07.009 ІІ, 100.07.010 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.07.006 II + 100.07.007 II + 100.07.008 II + 100.07.009 II + 100.07.010 II);
100.07.011 IІІ жолында ІIІ-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.006 ІIІ, 100.07.007 IІІ, 100.07.008 ІIІ, 100.07.009 IIІ, 100.07.010 IІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.07.006 III + 100.07.007 III + 100.07.008 III + 100.07.009 III + 100.07.010 III);
100.07.011 ІV жолында ІV-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.006 ІV, 100.07.007 ІV, 100.07.008 ІV, 100.07.009 ІV, 100.07.010 ІV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.07.006 IV + 100.07.007 IV + 100.07.008 IV + 100.07.009 IV + 100.07.010 IV);
12) 100.07.012 жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушы жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
100.07.008 І жолы 100.00.064 жолын айқындау кезінде ескеріледі.
100.07.011 және 100.07.012 жолдарының сомасы 100.00.054 жолына көшіріледі.
10. Инвестициялық салық преференциялары – 100.08-нысанын жасау

46. Данная форма предназначена для определения вычетов по инвестиционным налоговым преференциям. Раздел "Инвестиционные налоговые преференции" заполняется в соответствии со статьями 123125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении. Раздел "Инвестиционные налоговые преференции по контрактам, заключенным до 01.01.2009 года" заполняется в соответствии со статьей 26 Закона о введении.
47. В разделе "Инвестиционные налоговые преференции по контрактам, заключенным до 01.01.2009 года":
1) в строке 100.08.001 указывается остаточная стоимость введенных в эксплуатацию фиксированных активов, по которым налогоплательщику – юридическому лицу предоставлены инвестиционные налоговые преференции в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 01.01.2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, в виде отнесения на вычеты из совокупного годового дохода стоимости вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов;
2) в строке 100.08.002 указывается стоимость фиксированных активов, подлежащая отнесению на вычеты в налоговом периоде;
3) в строке 100.08.003 указывается остаточная стоимость фиксированных активов, которая подлежит переносу в строку 100.08.001 следующего налогового периода.
48. В разделе "Инвестиционные налоговые преференции":
1) в строке 100.08.004 указывается сумма вычета при применении метода вычета после ввода объекта в эксплуатацию посредством отнесения на вычеты первоначальной стоимости объектов преференций равными долями в течение первых трех налоговых периодов эксплуатации;
2) в строке 100.08.005 указывается сумма вычета при применении метода вычета после ввода объекта в эксплуатацию посредством отнесения на вычеты первоначальной стоимости объектов преференций единовременно в налоговом периоде, в котором осуществлен ввод в эксплуатацию;
3) в строке 100.08.006 указывается сумма затрат на строительство, производство, приобретение, монтаж и установку объектов преференций, относимая на вычет при применении метода вычета до ввода объекта в эксплуатацию в налоговом периоде, в котором фактически произведены такие затраты;
4) в строке 100.08.007 указывается сумма последующих расходов на реконструкцию, модернизацию зданий и сооружений производственного назначения, машин и оборудования, относимая на вычет при применении метода вычета до ввода объекта в эксплуатацию в налоговом периоде, в котором фактически произведены такие затраты;
5) в 100.08.008 указывается общая сумма вычета по инвестиционным налоговым преференциям. Определяется как сумма строк с 100.08.004 по 100.08.007.
Сумма строк 100.08.002 и 100.08.008 переносится в строку 100.00.055.

46. Бұл нысан инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдерді айқындауға арналған. "Инвестициялық салық преференциялары" бөлімі Салық кодексінің 123125-баптарына және Енгізу туралы Заңның 15-бабына сәйкес толтырылады. "2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған келісім-шарттар бойынша инвестициялық салық преференциялары" бөлімі Енгізу туралы Заңның 26-бабына сәйкес толтырылады.
47. "2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған келісім-шарттар бойынша инвестициялық салық преференциялары" бөлімінде:
1) 100.08.001 жолында ол бойынша салық төлеуші заңды тұлғаға Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамаға сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін инвестициялар бойынша уәкілетті мемлекеттік органмен жасалған келісім-шартқа сәйкес жылдық жиынтық табыстан инвестициялық жоба шеңберінде тіркелген активтерді пайдалануға енгізу құнын шегерімге жатқызу түрінде инвестициялық салық преференциялары берілген пайдалануға енгізілген тіркелген активтердің қалдық құны;
2) 100.08.002 жолында салық кезеңінде шегерімге жатқызылатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
3) 100.08.003 жолында келесі салық кезеңінің 100.08.001 жолына көшірілуі тиіс тіркелген активтердің қалдық құны көрсетіледі.
48. "Инвестициялық салық преференциялары" бөлімінде:
1) 100.08.004 жолында преференция объектілерінің бастапқы құнын пайдаланудың алғашқы үш салық кезеңі ішінде тең үлеспен шегерімге жатқызу арқылы объекті пайдалануға енгізілгеннен кейін шегерім әдісін қолдану кезінде шегерім сомасы көрсетіледі;
2) 100.08.005 жолында преференция объектілерінің бастапқы құнын пайдаланудың алғашқы үш салық кезеңі ішінде тең үлеспен шегерімге жатқызу арқылы объекті пайдалануға енгізілгеннен кейін шегерім әдісін қолдану кезінде шегерім сомасы көрсетіледі;
3) 100.08.006 жолында нақты шығындар жүргізілген салық кезеңінде объектіні пайдалануға енгізгенге дейін шегерім әдісін қолдану кезінде шегерімге жатқызылатын преференция объектілерінің құрылысына, өндірісіне, монтаждауға және орнатуға жұмсалған шығындар сомасы көрсетіледі;
4) 100.08.007 жолында нақты шығындар жүргізілген салық кезеңінде объектіні пайдалануға енгізгенге дейін шегерім әдісін қолдану кезінде шегерімге жатқызылатын өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды, машиналар мен жабдықтарды қалпына келтіруге, жаңғыртуға шығыстар сомасы көрсетіледі;
5) 100.08.008 жолында инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.08.004 жолынан бастап 100.08.007 жолына дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
100.08.002 мен 100.08.002 жолдарының сомасы 100.00.055 жолына көшіріледі.

11. Составление формы 100.09 - Управленческие и
общеадминистративные расходы резидента
49. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, относимых на вычеты в соответствии со статьей 222 Налогового кодекса.
50. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального распределения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) отнесения;
ячейка С отмечается, если применяется иной метод отнесения расходов на вычеты, предусмотренный в иностранном государстве;
2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
ячейка В отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса.
51. В разделе "Расходы":
1) в строке 100.09.001 указываются управленческие и общеадминистративные расходы юридического лица - резидента, понесенные в налоговом периоде;
2) в строке 100.09.002 указываются управленческие и общие административные расходы юридического лица - резидента, относимые на вычет в соответствии со статьей 222 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 100.13.
Строка 100.09.002 учитывается при расчете строки 100.00.058 III.
12. Составление формы 100.10 - Управленческие и
общеадминистративные расходы нерезидента
52. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьями 208 - 211 Налогового кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее – международный договор).
53. В разделе "Дополнительная информация":

11. Резиденттің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары - 100.09-нысанын жасау
49. Бұл нысан Салық кодексінің 222-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын Қазақстан Республикасындағы және одан тыс көздерден алынған табыстар алу мақсатында Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған.
50. "Қосымша ақпарат" бөлімінде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі. Салық кодексінің 208-бабына сәйкес шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер барабар бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
С торкөзі егер шетел мемлекетінде көзделген шығыстарды шегерімге жатқызудың өзге әдісі қолданылса, белгіленеді;
2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді.
51. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 100.09.001 жолында салық кезеңінде шеккен резидент заңды тұлғаның басқарушылық және әкімшілік шығыстары көрсетіледі;
2) 100.09.002 жолында Салық кодексінің 222-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын резидент заңды тұлғаның басқарушылық және әкімшілік шығыстары көрсетіледі. Бұл жолға 100.13-нысанының L бағанының жиынтық мәні көшіріледі.
100.09.002 жолы 100.00.058 ІІІ жолын есептеген кезде ескеріледі.
12. Резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары – 100.10-нысанын жасау
52. Бұл нысан Салық кодексінің 208211-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуды болдырмау және табыстарға немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарттың (бұдан әрі – халықаралық шарт) ережелерін қолдануға құқығы бар, қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес толтырады.
53. "Қосымша ақпарат" бөлімінде:

1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального распределения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) отнесения;
2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
ячейка В отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
3) код страны резидентства, с которой заключен международный договор. Указывается код страны резидентства согласно пункту 78 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период. Отмечается дата начала и конца налогового периода в стране, с которой заключен международный договор;
5) поправочный (-ые) коэффициент (-ы) налогового периода (далее - ПКНП). Отмечается размер поправочного (-ых) коэффициента (-ов) К (К1 и К2), в случае его (их) применения в соответствии со статьей 210 Налогового кодекса.
54. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы совокупного годового дохода, полученного (подлежащего получению) налогоплательщиком – нерезидентом и постоянным учреждением, расположенным в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
4) в графе D указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица – нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
5) в графе Е указываются суммы расходов по оплате труда работников налогоплательщика – нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
6) в графе F указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента, определяемый в строке 4С или как отношение суммы строк 4С, 4D, 4Е к 3 ((4С + 4D + 4Е)/3), в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. При определении расчетного показателя указываются тысячные доли;

1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі. Салық кодексінің 208-бабына сәйкес шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер барабар бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей бөлу әдісі қолданылады;
2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
3) халықаралық шарт жасасқан резиденттік елінің коды. Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан осы Ереженің 92-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) салық кезеңі. Халықаралық шарт жасасқан елдегі салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді;
5) салық кезеңінің түзету коэффициенті (-тері) (бұдан әрі - СКТК). Салық кодексінің 210-бабына сәйкес қолданылған жағдайда К (К1 және К2) түзету коэффициентінің (-терінің) мөлшері белгіленеді.
54. "Шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тиісті көрсеткіштер айқындалған;
3) С бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес салық төлеуші және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме алған (алуы тиіс) жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің негізгі құралдарының бастапқы (ағымдағы) құнының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес салық төлеушінің және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында қолданылатын тәсіл бойынша есептелген есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі. Есептік көрсеткіш Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметтен салыстырмалы көрсеткіштердің барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілін қолдануға байланысты 4 С жолында немесе 4 С, 4 D, 4 Е жолдарының сомасының 3-ке қатынасы ((4 С + 4 D + 4 Е)/3) ретінде айқындалатын резидент еместің салыстырмалы көрсеткіштеріне қатынасын білдіреді;
Есептік көрсеткіштерді айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі:

7) в графе G указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента;
8) в графе H указывается общая сумма затрат налогоплательщика с учетом затрат, отраженных в графе G.
13. Составление формы 100.11 – Безвозмездно переданное
имущество некоммерческим организациям. Спонсорская помощь
55. Данная форма предназначена для определения расходов налогоплательщика в виде стоимости безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям и спонсорской помощи, относимых на уменьшение налогооблагаемого дохода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 133 Налогового кодекса.
56. В разделе "Расчет":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента - контрагента согласно пункту 78 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается признак вида расхода:
1 – безвозмездно переданное имущество некоммерческим организациям;
2 – спонсорская помощь;
7) в графе G указывается сумма произведенных расходов.
Значения графы G по признаку "1" в соответствующей ячейке графы F включаются в строку 100.00.065 АII.
Значения графы G по признаку "2" в соответствующей ячейке графы F включаются в строку 100.00.065 АIII.
14. Составление формы 100.12 – Доход, подлежащий освобождению
от налогообложения в соответствии с международным договором
57. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса.
58. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 79 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 78 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Итоговое значение графы Е переносится в строку 100.00.062.

7) G бағанында резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген шығындар ескеріле отырып, салық төлеуші шығынының жалпы сомасы көрсетіледі.
13. Коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берілген мүлік. Демеушілік көмек – 100.11-нысанын жасау
55. Бұл нысан коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берілген мүлік және Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес салық салынатын табыс кемітуге жатқызылатын демеушілік көмек құны түріндегі салық төлеушінің шығыстарын айқындауға арналған.
56. "Есеп" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 83-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында шығыс түрінің белгісі көрсетіледі:
1 – коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берілген мүлік;
2 – демеушілік көмек;
7) G бағанында жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі.
F бағанының тиісті торкөзіндегі "1" белгісі бойынша G бағанының мәні 100.00.065 А ІІ жолына көшіріледі.
F бағанының тиісті торкөзіндегі "2" белгісі бойынша G бағанының мәні 100.00.065 А ІІІ жолына көшіріледі;
14. Халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс - 100.12-нысанын жасау
57. Бұл нысан Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212, 213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған.
58. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес табысқа қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Ереженің 79-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 78-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі.
100.12-нысанының Е бағанының жиынтық мәні 100.00.062 жолына көшіріледі.

15. Составление формы 100.13 - Доходы из иностранных
источников, суммы прибыли или части прибыли компаний,
зарегистрированных или расположенных в странах с льготным
налогообложением. Суммы уплаченного иностранного
налога и зачета
59. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, сумм прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и зачета в соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.
60. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 78 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны-источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), в иных случаях - код страны резидентства нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), либо нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), в иных случаях - номер налоговой регистрации нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 76 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно пункту 77 настоящих Правил;
6) в графе F указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, или доля голосующих акций нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях - в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
7) в графе G указывается общая сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определенная по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте;
8) в графе Н указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, в иностранной валюте. Определяется как отношение произведения соответствующих значений граф F и G к 100 % ((F х G)/100 %);

15. Шетел көздерінен табыстар, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайда бөлігінің сомалары. Төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасы – 100.13-нысанын жасау
59. Бұл нысан шетел көздерінен табыстарды, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайда бөлігінің сомаларын, сондай-ақ төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасын айқындауға арналған, Салық кодексінің 7-бөлімінде айқындалған халықаралық салық салу ерекшеліктеріне сәйкес.
60. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 83-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда резидент еместің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс көзі болып табылатын елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс төлейтін резидент еместің (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 76-тармағының 2) тармақшасына сәйкес резидент салық төлеуші тұрақты мекемеге байланысты емес шетел көздерінен алған табыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Ереженің 77-тармағына сәйкес табыс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің жарғылық капиталындағы немесе дауыс беретін акцияларының қатысу үлесі, өзге жағдайларда табысты төлейтін резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі көрсетіледі, процент түрінде;
7) G бағанында салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған қаржы есептілігі бойынша айқындалған пайдасының жалпы сомасы, шетел валютасында көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушіге тиесілі, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің пайдасының сомасы шетел валютасында көрсетіледі. 100%-ке F және G бағандарының тиісті мәндерінің туындысына қатысы ретінде айқындалады ((F х G)/100%);

9) в графе I указывается сумма прибыли, указанная в графе H, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
10) в графе J указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, в иностранной валюте;
11) в графе K указывается сумма доходов, указанных в графе J, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
12) в графе L указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-резидента, относимых на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан;
13) в графе M указываются прочие расходы налогоплательщика-резидента, относимые на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан;
14) в графе N указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
15) в графе O указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству иностранного государства;
16) в графе P указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
17) в графе Q указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов;
18) в графе R указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
19) в графе S указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан;
20) в графе T указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса.
Графы с A по I заполняются в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. Графы с А по F, с J по O заполняются в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса. Графы с А по F, J, K, с N по Т заполняются в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы I переносится в строку 100.00.061 I.
Итоговое значение графы L переносится в строку 100.09.002.
Итоговое значение графы T переносится в строку 100.00.070.
16. Составление формы 100.14 – Расходы по вознаграждениям
61. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по вознаграждению, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, статьей 14 Закона о введении.

9) І бағанында Н бағанында көрсетілген, қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген пайда сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында резидент салық төлеушінің тұрақты мекемеге байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден есепке жазылған табыстарының сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
11) K бағанында J бағанында көрсетілген қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелермен шегерімге жатқызылатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелермен шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
14) N бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша есептелген шетелдегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
15) O бағанында шетел мемлекетінің заңнамасы бойынша есептелген шетелдегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында тиісті төлем көзі елінің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
17) Q бағанында әр табыстарды төлем көзі елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша есептелген корпоративті табыс салығының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында Қазақстан Республикасында корпоративті табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
20) Т бағанында Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративті табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиісті шетел мемлекетіндегі көздерден алынатын табыстарға салынатын табыс салығының сомалары көрсетіледі.
А-дан І-ге дейінгі бағандар Салық кодексінің 224-бабына сәйкес толтырылады. А-дан F-ке дейінгі, J-дан О-ға дейінгі бағандары Салық кодексінің 221-бабына сәйкес толтырылады. А-дан F-ке дейінгі, J, К, N-дан Т-ға дейінгі бағандар Салық кодексінің 223-бабына сәйкес толтырылады.
І бағанының жиынтық мәні 100.00.061 І жолына көшіріледі.
L бағанының жиынтық мәні 100.09.002 жолына көшіріледі.
Т бағанының жиынтық мәні 100.00.070 жолына көшіріледі.
16. Сыйақылар бойынша шығыстар - 100.14 нысанын жасау
61. Бұл нысан Салық кодексінің 103-бабына, Енгізу туралы Заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылар бойынша шығыстарды айқындауға арналған.

62. В разделе "Расчет":
1) в строке 100.14.001 указывается предельный коэффициент, который налогоплательщик имеет право применить в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, статьей 14 Закона о введении;
2) в строке 100.14.002 указывается среднегодовая сумма собственного капитала;
3) в строке 100.14.003 указывается среднегодовая сумма обязательств;
4) в строке 100.14.004 указывается сумма вознаграждения, относимая на вычет. Определяется по следующей формуле:
(А + E) + 100.14.001 х (100.14.002/100.14.003) х (B + C +D),
где А – сумма вознаграждений из графы G по показателю "1" в соответствующей ячейке графы F;
где В - сумма вознаграждений из графы G по показателю "2" в соответствующей ячейке графы F;
где - C – сумма вознаграждений из графы G по показателю "3" в соответствующей ячейке графы F;
где D – сумма вознаграждений из графы G по показателю "4" в соответствующей ячейке графы F;
где E – сумма вознаграждений из графы G по показателю "5" в соответствующей ячейке графы F.
Строка 100.14.004 переносится в строку 100.00.040.
В разделе "Вознаграждения":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента - контрагента согласно пункту 78 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается показатель вида вознаграждения :
1 – вознаграждение, определенное пунктом 1 статьи 103 Налогового кодекса, за исключением вознаграждений, включенных в показатели 2, 3, 4, 5;
2 – вознаграждение, выплачиваемое взаимосвязанной стороне, за исключением вознаграждения, включенного в показатель 5;
3 – вознаграждение, выплачиваемое лицам, зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, за исключением вознаграждений, включенных в показатель 2;
4 – вознаграждение, выплачиваемое независимой стороне по займам, предоставленным под депозит или обеспеченную гарантию, поручительство или иную форму обеспечения взаимосвязанных сторон, в случае исполнения гарантии, поручительства или иной формы обеспечения, за исключением вознаграждений, включенных в показатель 3;
5 – вознаграждение за кредиты (займы), выдаваемые кредитным товариществом, созданным в Республике Казахстан;
7) в графе G указывается сумма вознаграждения.

62. "Есеп" бөлімінде:
1) 100.14.001 жолында Салық кодексінің 103-бабына, сондай-ақ Енгізу туралы Заңның 14-бабына сәйкес салық төлеуші қолдануға құқығы бар шекті коэффицентті көрсетіледі;
2) 100.14.002 жолында жеке капиталдың орташа жылдық сомасы көрсетіледі;
3) 100.14.003 жолында міндеттемелердің орташа жылдық сомасы көрсетіледі;
4) 100.14.004 жолында шегерімге жатқызылатын, сыйақылар сомасы көрсетіледі; Мына формула арқылы айқындалады:
(А + E) + 100.14.001 х (100.14.002 / 100.14.003) х (B + C + D),
мұнда А – F бағанының тиісті торкөзіндегі "1" көрсеткіші бойынша G бағанындағы сыйақылар сомасы;
мұнда В – F бағанының тиісті торкөзіндегі "2" көрсеткіші бойынша G бағанындағы сыйақылар сомасы;
мұнда С – F бағанының тиісті торкөзіндегі "3" көрсеткіші бойынша G бағанындағы сыйақылар сомасы;
мұнда D – F бағанының тиісті торкөзіндегі "4" көрсеткіші бойынша G бағанындағы сыйақылар сомасы;
мұнда Е – F бағанының тиісті торкөзіндегі "5" көрсеткіші бойынша G бағанындағы сыйақылар сомасы.
100.14.004 жолы 100.00.040 жолына көшіріледі.
63. "Сыйақылар" бөлімінде:
1) А – бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В – бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С – бағанында бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D – бағанында осы Ережелердің 78-тармағына сәйкес контрагенттің резиденттік резидент еместік елінің коды көрсетіледі;
5) E – бағанында резидент еместің резиденттік еліндегі салық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген жағдайда толтырылады;
6) F – бағанында сыйақы түрінің көрсеткіші көрсетіледі;
1. – 2, 3, 4, 5 көрсеткіштеріне енетін сыйақылардан басқа, Салық кодексінің 103-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалатын, сыйақы;
2. – өзара байланысты жаққа төленетін, 5 көрсеткішіне енетін сыйақыдан басқа, сыйақы;
3. – 2 көрсеткішіне енетін сыйақылардан басқа, Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаларға төленетін, сыйақы;
4. – 3 көрсеткішіне енетін сыйақылардан басқа, кепілдіктерді, кепілгерлікті немесе қамтамасыз етудің өзге нысанын орындаған жағдайда депозитке немесе қамтамасыз етілген кепілдікке, кепілгерлікке немесе өзара байланысты тараптардың қамтамасыз етуінің өзге нысанына берілген қарыздар бойынша тәуелсіз тарапқа төленетін сыйақы;
5. – Қазақстан Республикасында құрылған кредиттік серіктестік беретін кредиттер (қарыздар) үшін сыйақы;
G бағанында сыйақы сомасы көрсетіледі.

17. Составление формы 100.15 – Об объектах налогообложения и
(или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
корпоративного подоходного налога по видам деятельности, по
которым предусмотрено ведение раздельного учета
64. Данная форма предназначена для отражения информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению корпоративного подоходного налога по видам деятельности, в отношении которых предусмотрено ведение раздельного учета в соответствии со статьей 58 и (или) пунктом 4 статьи 448 Налогового кодекса. Налогоплательщики, заполняющие настоящую форму, рассчитывают показатели строк 100.00.063, 100.00.065, 100.00.066, 100.00.067, 100.00.068, 100.00.070, 100.00.071, 100.00.072, 100.00.073 I, 100.00.073 II, 100.00.074, 100.00.074 I, 100.00.074 II, 100.00.075, 100.00.076 I, 100.00.076 II и 100.00.077 исходя из данных настоящей формы.
65. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается признак видов деятельности, по которым осуществляется ведение раздельного учета:
признак 1 – виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов с исчислением корпоративного подоходного налога по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса.
признак 2 – виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов с исчислением корпоративного подоходного налога по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 147 Налогового кодекса и статьей 4 Закона о введении.
признак 3 – виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению корпоративным подоходным налогом по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса. Данный признак применяют налогоплательщики, на которых не распространяется специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов.
признак 4 – виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению корпоративным подоходным налогом по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 147 Налогового кодекса и статьей 4 Закона о введении;
3) в графе С указывается совокупный годовой доход, относящийся к признаку вида деятельности;
4) в графе D указывается корректировка совокупного годового дохода, относящаяся к признаку вида деятельности;

17. Бөлек есепке алуды жүргізуді көздейтін қызмет түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 100.15 нысанын жасау
64. Бұл нысан Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабының 4-тармағына сәйкес оған қатысты бөлек есепке алу жүргізуді көздейтін қызмет түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметті көрсетуге арналған.
Бұл нысанды толтыратын салық төлеушілер осы нысанның деректерін негізге ала отырып, 100.00.063, 100.00.065, 100.00.066, 100.00.067, 100.00.068, 100.00.070, 100.00.071, 100.00.072, 100.00.073 I, 100.00.073 II, 100.00.074, 100.00.074 I, 100.00.074 II, 100.00.075, 100.00.076 I, 100.00.076 II және 100.00.077 жолдарының көрсеткіштерін есептейді.
65. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А-бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі.
2) В-бағанында бөлек есепке алуды жүргізу жүзеге асырылатын қызмет түрлерінің белгісі көрсетіледі.
1-белгі – Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағында көзделген ставка бойынша корпоративтік табыс салығы есептелетін ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері.
2-белгі - Салық кодексінің 147-бабы 1-тармағында және Енгізу туралы Заңның 4-бабында көзделген ставка бойынша корпоративтік табыс салығы есептелетін ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері.
3-белгі – жүзеге асырудан түскен табыстары Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағында көзделген ставка бойынша корпоративтік табыс салығы салынуы тиіс қызмет түрлері. Бұл белгіні ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимі таралмайтын салық төлеушілер қолданады.
4-белгі - жүзеге асырудан түскен табыстары Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағында және Енгізу туралы Заңның 4-бабында көзделген ставка бойынша корпоративтік табыс салығы салынуы тиіс қызмет түрлері.
3) С-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
4) D-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын жылдық жиынтық табысты түзету көрсетіледі;

5) в графе E указываются вычеты, относящиеся к признаку вида деятельности;
6) в графе F указывается налогооблагаемый доход (убыток), относящийся к признаку вида деятельности. Размер налогооблагаемого дохода определяется с учетом положений статей 2, 131, 132 Налогового кодекса, а также раздела 7 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается уменьшение налогооблагаемого дохода, относящееся к признаку вида деятельности;
8) в графе H указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, относящийся к признаку вида деятельности. Уменьшение производится в пределах суммы по графе F. Если значение по графе F меньше значения по графе G, то в графе Н указывается ноль;
9) в графе I указываются убытки, переносимые из предыдущих налоговых периодов, относящиеся к признаку вида деятельности;
10) в графе J указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков, относящийся к признаку вида деятельности. Определяется как разность граф Н и I (H – I). Если значение по графе Н меньше значения по графе I, то в графе J указывается ноль;
11) в графе К указывается ставка корпоративного подоходного налога, относящаяся к признаку вида деятельности;
12) в графе L указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса, относящаяся к признаку вида деятельности;
13) в графе M указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога, относящаяся к признаку вида деятельности. Определяется как разность произведения граф J и К и графы L (J х K – L). Если графа L превышает произведение граф J и K, то в графе М указывается ноль;
14) в графе N указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, и относящаяся к признаку вида деятельности;
15) в графе О указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах, подлежащего переносу в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к признаку вида деятельности;
16) в графе Р указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к признаку вида деятельности;

5) Е-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын шегерімдер көрсетіледі;
6) F-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. Салық салынатын табыс салығы Салық кодексінің 2, 131, 132-баптарының және Салық кодексінің 7-бөлімінің ережелері ескеріле отырып анықталады.
7) G-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын салық салынатын табыстың азайтылуы көрсетіледі.
8) H-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын азайтылу ескеріле отырып, салық салынатын табыс көрсетіледі. Азайтылу F-бағанындағы соманың шегінде жасалады. Егер F-бағаны бойынша мән G-бағанының мәнінен аз болса, онда Н-бағанында нөл көрсетіледі;
9) I-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын, алдыңғы салық кезеңдерінен аударылатын залалдар көрсетіледі;
10) J-бағанында аударылған залал ескеріле отырып, қызмет түрінің белгісіне жататын салық салынатын табыс көрсетіледі. Н және I-бағандарының айырмасы болып анықталады (H – I). Егер Н-бағаны бойынша мән I-бағанының мәнінен аз болса, онда J-бағанында нөл көрсетіледі;
11) К-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
12) L-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын, Салық кодексінің 223-бабына сәйкес корпоративтік табыс салығын Қазақстан Республикасында төлеген кезде есептелетін, салық төлеушімен - резидентпен Қазақстан Республикасынан тысқары жерелердегі көздерден алынған табыс салығының немесе табыстан алынатын осыған ұқсас табыс салығы түрінің Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде төленген сомасы көрсетіледі;
13) M-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын шетел салығының есепке жатқызылуы ескеріле отырып, корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. J және К-бағандарының көбейтіндісі мен L-бағанының айырмасы ретінде анықталады (J х K – L). Егер L-бағаны J және К-бағандарының көбейтіндісінен артық болса, онда М-бағанында нөл көрсетіледі;
14) N-бағанында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын корпоративтік табыс салығының сомасын азайтатын және қызмет түрінің белгісіне жататын төлем көзінен ұтыс түріндегі табысынан салық кезеңінде ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
15) О-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын, Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес аударымға жататын, төлем көзінен сыйақы түріндегі табысынан алдындағы салық кезеңдерінде ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) Р-бағанында Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын корпоративтік табыс салығының сомасын азайтатын және қызмет түрінің белгісіне жататын төлем көзінен сыйақы түріндегі табысынан алдындағы салық кезеңдерінде алынған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.

17) в графе Q указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса, относящаяся к признаку вида деятельности. Определяется как разность строк M, N, O, Р (M – N – O – Р). Если полученная разница меньше ноля, то в строке Q указывается ноль;
18) в графе R указывается сумма уменьшения исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса, относящаяся к признаку вида деятельности, осуществляемого в рамках специального налогового режима, предусмотренного статьями 448452 Налогового кодекса. Определяется как 70 процентов от графы Q (Q х 70 %);
19) в графе S указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период, относящаяся к признаку вида деятельности. Определяется как разность граф Q и R (Q - R);
20) в графе Т указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса, относящийся к признаку вида деятельности. Определяется как разность граф J и S;
21) в графе U указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
22) в графе V указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, относящаяся к признаку вида деятельности. Определяется как произведение граф T и U (Т х U);
23) в графе W указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога, относящаяся к признаку вида деятельности. Определяется как сумма граф S и V (S + V).
Итоговое значение по графе F переносится в строку 100.00.063. Итоговое значение по графе G переносится в строку 100.00.065. Итоговое значение по графе Н переносится в строку 100.00.066. Итоговое значение по графе I переносится в строку 100.00.067. Итоговое значение по графе J переносится в строку 100.00.068. Итоговое значение по графе L переносится в строку 100.00.070. Итоговое значение по графе M переносится в строку 100.00.071. Итоговое значение по графе N переносится в строку 100.00.072. Итоговое значение по графе O переносится в строку 100.00.073 I. Итоговое значение по графе P переносится в строку 100.00.073 II. Итоговое значение по графе Q переносится в строку 100.00.074 I. Итоговое значение по графе R переносится в строку 100.00.074 II. Итоговое значение по графе S переносится в строку 100.00.074. Итоговое значение по графе T переносится в строку 100.00.075. Итоговое значение по графе V переносится в строку 100.00.076 I или 100.00.076 II. Итоговое значение по графе W переносится в строку 100.00.077.

17) Q-бағанында Салық кодексінің 139-бабына сәйкес есептелген және қызмет түрінің белгісіне жататын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. M, N, O, Р-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (M – N – O – Р). Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда Q-жолында нөл көрсетіледі.
18) R бағанында Салық кодексінің 448452-баптарында көзделген арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет түрлерінің белгісіне жатқызылатын Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңіне есептелген корпоративтік табыс салығының азайту сомасы көрсетіледі. Q бағананың 70% ретінде анықталады (Q х 70%);
19) S бағанында қызмет түрінің белгісіне жатқызылатын салық кезеңіне есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Q және R бағандарының айырмасы ретінде анықталады(Q - R);
20) Т бағанында Салық кодексінің 199-бабының 1-тармағына сәйкес тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен резидент емес заңды тұлғаның қызмет түрінің белгісіне жатқызылатын таза табысы көрсетіледі. J және S бағандарының айырмасы ретінде анықталады;
21) U бағанында таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
22) V бағанында қызмет түрінің белгісіне жатқызылатын таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі. T және U бағандарының көбейтіндісі ретінде анықталады (Т х U);
23) W бағанында қызмет түрінің белгісіне жатқызылатын есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. S және V бағандарының қосындысы ретінде анықталады (S + V).
F бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.063 жолына ауыстырылады. G бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.065 жолына ауыстырылады. Н бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.066 жолына ауыстырылады. I бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.067 жолына ауыстырылады. J бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.068 жолына ауыстырылады. L бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.070 жолына ауыстырылады. M бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.071 жолына ауыстырылады. N бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.072 жолына ауыстырылады. O бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.073 I жолына ауыстырылады. P бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.073 II жолына ауыстырылады. Q бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.074 I жолына ауыстырылады. R бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.074 II жолына ауыстырылады. S бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.074 жолына ауыстырылады. T бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.075 жолына ауыстырылады. V бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.076 I немесе 100.00.076 II жолына ауыстырылады. W бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.077 жолына ауыстырылады.

18. Составление формы 100.16 – Объекты налогообложения и (или)
объекты, связанные с налогообложением, налоговое обязательство
по учредителям доверительного управления имуществом и (или)
выгодоприобретателям в иных случаях возникновения
доверительного управления
66. Данная форма предназначена для отражения справочной информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, налоговых обязательствах по учредителям доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателям в иных случаях возникновения доверительного управления, в случае, если на доверительного управляющего возложено исполнение налогового обязательства учредителя доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления по корпоративному подоходному налогу в соответствии со статьей 35 Налогового кодекса.
67. В строке 100.16.001 указывается общий доход доверительного управляющего по актам об учреждении доверительного управления (договорам доверительного управления имуществом).
68. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика – учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика – учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 78 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается совокупный годовой доход, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
7) в графе G указывается корректировка совокупного годового дохода, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
8) в графе Н указываются вычеты, относящиеся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
9) в графе I указывается налогооблагаемый доход (убыток), относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Размер налогооблагаемого дохода определяется с учетом положений статей 2, 131, 132 Налогового кодекса, а также раздела 7 Налогового кодекса;

18. Салық салу объектілер және (немесе) салық салуға байланысты объектілер, мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшылары және (немесе) сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушылар бойынша салық міндеттемесі – 100.16-нысанын жасау
66. Бұл нысан салық салу объектілер және (немесе) салық салуға байланысты объектілер, мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшылары және (немесе) сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушылар бойынша салық міндеттемелері, егер сенімгерлік басқарушыға салық міндеттемесін орындау жүктелген жағдайда мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының корпоративтік табыс салығы бойынша салық міндеттемесі туралы анықтамалық ақпаратты көрсетуге арналған.
67. 100.16.001 жолында сенімгерлікпен басқаруды құру туралы актілер (мүлікті сенімгерлікпен басқару шарттары) бойынша сенімгерлікпен басқарушының жалпы табысы көрсетіледі.
68. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушының бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 78-тармағына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша оған жүктелген міндеттемелерді жүзеге асыру барысында сенімгерлік басқарушы алған жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
7) G бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша жылдық жиынтық табыстың түзетуі көрсетіледі;
8) Н бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша шегерімдер көрсетіледі;
9) І бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша шегерімдер салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. Салық салынатын табыстың көлемі Салық кодексінің 2, 131, 132 баптарының нормаларымен, сондай-ақ Салық кодексінің 7 бөлімімен анықталады;

10) в графе J указывается уменьшение налогооблагаемого дохода, относящееся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
11) в графе K указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Уменьшение производится в пределах суммы по графе I. Если значение по графе I меньше значения по графе J, то в графе K указывается ноль;
12) в графе L указываются убытки, переносимые из предыдущих налоговых периодов, относящиеся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
13) в графе M указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность граф К и L (K – L). Если значение по графе K меньше значения по графе L, то в графе M указывается ноль;
14) в графе N указывается ставка корпоративного подоходного налога;
15) в графе О указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
16) в графе Р указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность произведения граф М и N и графы O (M х N – O). Если графа O превышает произведение граф M и N, то в графе P указывается ноль;
17) в графе Q указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, и относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
18) в графе R указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах, подлежащего переносу в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;

10) J бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша салық салынатын табыстың кемуі көрсетіледі;
11) K бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын кеміту ескеріле отырып, салық салынатын табыс көрсетіледі. Кеміту I бағанында көрсетілген сома шегінде жүргізіледі. Егер I бағанының мәні J бағанының мәнінен кем болса, K бағанында нөл көрсетіледі;
12) L бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
13) M бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын көшірілген залалдар ескеріле отырып, салық салынатын табыс көрсетіледі. K және L бағандарының айырмасы (К - L) ретінде анықталады. Егер K бағаны бойынша мән L бағаны мәннен кем болса, M бағанында нөл көрсетіледі;
14) N бағанында корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
15) O бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын шетел салығын есепке жатқызуды ескере отырып корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. М және N бағандарының көбейтіндісі мен O бағанының айырмасы ретінде анықталады (M х N – O). Егер O бағанының мәні M және N бағандарының көбейтіндісінен артық болса, P бағанында нөл көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген, алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;

19) в графе S указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
20) в графе T указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность строк P, Q, R, S). Если полученная разница меньше ноля, то в строке T указывается ноль;
21) в графе U указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом.
19. Составление формы 100.17 - Сверка отчета о доходах и
расходах с Декларацией по корпоративному подоходному налогу
69. Данная форма предназначена для сверки чистого дохода, определенного по отчету о доходах и расходах, и налогооблагаемого дохода, определенного по Декларации, путем выявления разницы между ними.
Для определения разницы в данном приложении производится сравнение доходов (убытков), определенных налогоплательщиком в отчете о доходах и расходах, составленном за налоговый период в соответствии международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, с доходами и вычетами, определенными в соответствии с Налоговым кодексом.
70. При заполнении графы А используются данные, отраженные в Декларации.
71. При заполнении графы В используются данные бухгалтерского учета, полученные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
72. В графе С указывается разность значений граф А и В, кроме строк 100.17.001, 100.17.002, 100.17.003.
73. В разделе "Показатели":
1) в строке 100.17.001 указывается чистый доход (убыток) по финансовой отчетности;
2) в строке 100.17.002 указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса, без учета осуществленных зачетов, и корпоративного подоходного налога на чистый доход (100.00.068 х 100.00.069 – 100.00.074 II - 100.00.074 III – 100.00.074 IV + 100.00.076);

19) S бағанында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
20) T бағанында Салық кодексінің 139-бабына сәйкес салық кезеңі үшін салық есептелген, мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. P, Q, R, S жолдарының айырмасы ретінде анықталады (P - Q – R – S). Егер айырма нөлге тең болса, онда T жолында нөл көрсетіледі;
21) U бағанында Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен, мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын резидент емес заңды тұлғаның таза табысына корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
19. Табыстар мен шығыстар туралы есепті Корпоративтік табыс салығы бойынша декларациямен салыстыру – 100.17-нысанын жасау
69. Бұл нысан табыстар мен шығыстар туралы есеп бойынша айқындалған таза табыс пен Декларация бойынша айқындалған салық салынатын табысты олардың арасындағы айырманы анықтау жолымен салыстыруға арналған.
Айырманы анықтау үшін бұл қосымшада қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес салық кезеңі үшін жасалған табыстар мен шығыстар туралы есепте салық төлеуші айқындаған табыстарды (залалдарды) Салық кодексіне сәйкес айқындалған табыстармен және шегерімдермен салыстыру жүргізіледі.
70. А бағанын толтырған кезде Декларацияда көрсетілген деректер пайдаланылады.
71. В бағанын толтырған кезде қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес алынған бухгалтерлік есеп деректері пайдаланылады.
72. С бағанында 100.17.001, 100.17.002, 100.17.003 жолдарын қоспағанда, А және В бағандары мәндерінің айырмасы көрсетіледі.
73. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 100.17.001 жолында қаржы есептілігі бойынша таза табыс (залал) көрсетіледі;
2) 100.17.002 жолында жүзеге асырылған есепке жатқызуды есепке алмағанда, Салық кодексінің 139-бабы 1-тармақшасына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының және таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі (100.00.068 х 100.00.069 – 100.00.074 II - 100.00.074 III – 100.00.074 IV + 100.00.076);

3) в строке 100.17.003 указывается налогооблагаемый доход, отраженный в строке 100.00.068;
4) в строке 100.17.004:
в графу А переносится строка 100.00.001;
в графе В указывается доход от реализации товаров (работ, услуг);
5) в строке 100.17.005:
в графу А переносится строка 100.00.002;
в графе В указывается общая сумма дохода (убытка) от реализации активов, кроме указанного в строках 100.17.004 В, 100.17.011 В;
6) в строке 100.17.006:
в графу А переносится строка 100.00.003;
в графе В указывается доход по производным финансовым инструментам, за исключением заключенных в целях хеджирования и по которым осуществлена поставка базового актива;
7) в строке 100.17.007:
в графу А переносится строка 100.00.004;
в графе В указывается доход от списания обязательств;
8) в строке 100.17.008:
в графу А переносится строка 100.00.005;
в графе В указывается доход по сомнительным обязательствам;
9) в строке 100.17.009:
в графу А переносится строка 100.00.007;
в графе В указывается доход от уступки права требования;
10) в строке 100.17.010:
в графу А переносится строка 100.00.008;
в графе В указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
11) в строке 100.17.011:
в графу А переносится строка 100.00.009;
в графе В указывается доход от выбытия фиксированных активов;
12) в строке 100.17.012:
в графу А переносится строка 100.00.010;
в графе В указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные расходы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;
13) в строке 100.17.013:
в графу А переносится строка 100.00.011;
в графе В отражается доход недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
14) в строке 100.17.014:
в графу А переносится строка 100.00.013;
в графе В указывается доход от осуществления совместной деятельности;
15) в строке 100.17.015:
в графу А переносится строка 100.00.014;
в графе В указывается сумма дохода по штрафам, пени и другим видам санкций;

3) 100.17.003 жолында 100.00.068 жолында көрсетілген салық салынатын табыс көрсетіледі;
4) 100.17.004 жолында:
А бағанына 100.00.001 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
5) 100.17.005 жолында:
А бағанына 100.00.002 жолы көшіріледі;
В бағанында 100.17.004 В, 100.17.011 В жолдарында көрсетілгенді қоспағанда, активтерді сатудан табыстардың (залалдың) жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 100.17.006 жолында:
А бағанына 100.00.003 жолы көшіріледі;
В бағанында хеджирлеу мақсатында жасалғандарды және олар бойынша базалық актив жеткізілгендерді қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша табыс көрсетіледі;
7) 100.17.007 жолында:
А бағанына 100.00.004 жолы көшіріледі;
В бағанында міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
8) 100.17.008 жолында:
А бағанына 100.00.005 жолы көшіріледі;
В бағанында күмәнді міндеттемелер бойынша табыс көрсетіледі;
9) 100.17.009 жолында:
А бағанына 100.00.007 жолы көшіріледі;
В бағанында талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
10) 100.17.010 жолында:
А бағанына 100.00.008 жолы көшіріледі;
В бағанында кәсіпкерлік қызметті шектеуге және тоқтатуға келісім бергені үшін алған табыс көрсетіледі;
11) 100.17.011 жолында:
А бағанына 100.00.009 жолы көшіріледі;
В бағанында тіркелген активтердің шығып қалуынан түскен табыс көрсетіледі;
12) 100.17.012 жолында:
А бағанына 100.00.010 жолы көшіріледі;
В бағанында геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстарды, сондай-ақ кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыс көрсетіледі;
13) 100.17.013 жолында:
А бағанына 100.00.011 жолы көшіріледі;
В бағанында кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының табысы көрсетіледі;
14) 100.17.014 жолында:
А бағанына 100.00.013 жолы көшіріледі;
В бағанында бірлескен қызметті жүзеге асырудан түскен табыс көрсетіледі;
15) 100.17.015 жолында:
А бағанына 100.00.014 жолы көшіріледі;
В бағанында айыппұлдар, өсімақылар және санкцияның өзге де түрлері бойынша табыстар көрсетіледі;

16) в строке 100.17.016:
в графу А переносится строка 100.00.015;
в графе В указывается доход в виде полученных компенсаций по ранее произведенным вычетам;
17) в строке 100.17.017:
в графу А переносится строка 100.00.016;
в графе В указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества;
18) в строке 100.17.018:
в графу А переносится строка 100.00.017;
в графе В указывается доход в виде дивидендов;
19) в строке 100.17.019:
в графу А переносится строка 100.00.018;
в графе В указывается доход в виде вознаграждения по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату;
20) в строке 100.17.020:
в графу А переносится строка 100.00.019;
в графе В указывается превышение положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
21) в строке 100.17.021:
в графу А переносится строка 100.00.020;
в графе В указывается сумма дохода в виде выигрыша;
22) в строке 100.17.022:
в графу А переносится строка 100.00.012;
в графе В указывается размер нецелевого использования средств ликвидационного фонда недропользователем, осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;
23) в строке 100.17.023:
в графу А переносится строка 100.00.022;
в графе В указываются доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы;
24) в строке 100.17.024:
в графу А переносится строка 100.00.023;
в графе В указывается доход от продажи предприятия как имущественного комплекса;
25) в строке 100.17.025:
в графу А переносится строка 100.00.024;
в графе В указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;
26) в строке 100.17.026:
в графу А переносится строка 100.00.025;
в графе В указывается чистый доход от доверительного управления имуществом учредителя доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
27) в строке 100.17.027:
в графу А переносятся значения строк 100.00.006, 100.00.021, 100.00.026;
в графе В указываются другие доходы по данным бухгалтерского учета, не отраженные в строках с 100.17.004 по 100.17.026;
28) в строке 100.17.028:
в графу А переносится строка 100.00.028 с учетом строки 100.00.028 XVI;
29) в строке 100.17.029:
в графе А указывается совокупный годовой доход с учетом корректировки. Определяется как разность суммы значений строк с 100.17.004 А по 100.17.027 А и строки 100.17.028;
в графе В указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма значений строк с 100.17.004 В по 100.17.027 В;

16) 100.17.016 жолында:
А бағанына 100.00.015 жолы көшіріледі;
В бағанында бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақы түріндегі табыс көрсетіледі;
17) 100.17.017 жолында:
А бағанына 100.00.016 жолы көшіріледі;
В бағанында өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыс көрсетіледі;
18) 100.17.018 жолында:
А бағанына 100.00.017 жолы көшіріледі;
В бағанында дивидендтер түріндегі табыс көрсетіледі;
19) 100.17.019 жолында:
А бағанына 100.00.018 жолы көшіріледі;
В бағанында депозит, борыштық бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға алу сертификаты бойынша сыйақы түріндегі табыс көрсетіледі;
20) 100.17.020 жолында:
А бағанына 100.00.019 жолы көшіріледі;
В бағанында оң бағамдық айырманың теріс бағамдық айырмадан артуы көрсетіледі;
21) 100.17.021 жолында:
А бағанына 100.00.020 жолы көшіріледі;
В бағанында ұтыс түріндегі табыс көрсетіледі;
22) 100.17.022 жолында:
А бағанына 100.00.012 жолы көшіріледі;
В бағанында кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының қаражатын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі;
23) 100.17.023 жолында:
А бағанына 100.00.022 жолы көшіріледі;
В бағанында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған табыстар көрсетіледі;
24) 100.17.024 жолында:
А бағанына 100.00.023 жолы көшіріледі;
В бағанында кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде сатудан түскен табыс көрсетіледі;
25) 100.17.025 жолында:
А бағанына 100.00.024 жолы көшіріледі;
В бағанында исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
26) 100.17.026 жолында:
А бағанына 100.00.025 жолы көшіріледі;
В бағанында сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының сенімгерлік басқарудан түскен таза табысы көрсетіледі;
27) 100.17.027 жолында:
А бағанына 100.00.006, 100.00.021, 100.00.026 жолдарының мәні көшіріледі;
В бағанында 100.17.004-ден 100.17.026-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген бухгалтерлік есеп деректері бойынша басқа да табыстар көрсетіледі;
28) 100.17.028 жолында:
А бағанына 100.00.028 ХVI жолы ескеріле отырып, 100.00.028 жолы көшіріледі;
29) 100.17.029 жолында:
А бағанында түзетуді ескере отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі. 100.17.004 А-дан 100.17.027 А-ға дейінгі және 100.17.028 жолдардың мәндерінің айырмасы ретінде айқындалады;
В бағанында табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.17.004 В-дан 100.17.027 В-ға дейінгі жолдардың мәндерінің сомасы ретінде айқындалады;

30) в строке 100.17.030:
в графу А переносится строка 100.00.030;
в графе В отражаются суммы расходов по реализации товаров (работ, услуг);
31) в строке 100.17.031:
в графу А переносится строка 100.00.031;
в графе В указываются присужденные или признанные штрафы, пени, неустойки;
32) в строке 100.17.032:
в графу А переносится строка 100.00.032;
в графе В указываются расходы по совместной деятельности;
33) в строке 100.17.033:
в графу А переносится строка 100.00.033;
в графе В указываются расходы, понесенные при эксплуатации объектов социальной сферы;
34) в строке 100.17.034:
в графу А переносится строка 100.00.034;
в графе В указываются расходы по устранению недостатков товаров (работ, услуг), реализованных с гарантией качества, произведенному в течение установленного гарантийного срока;
35) в строке 100.17.035:
в графу А переносится строка 100.00.035;
36) в строке 100.17.036:
в графу А переносится строка 100.00.036;
37) в строке 100.17.037:
в графу А переносится строка 100.00.037;
в графе В указываются расходы в виде членских взносов;
38) в строке 100.17.038:
в графу А переносится строка 100.00.038;
в графе В указываются расходы по социальным отчислениям в ГФСС;
39) в строке 100.17.039:
в графу А переносится строка 100.00.039;
в графе В указывается стоимость товара, безвозмездно переданного в рекламных целях;
40) в строке 100.17.040:
в графу А переносится строка 100.00.040;
в графе В указываются расходы в виде вознаграждений;
41) в строке 100.17.041:
в графу А переносится строка 100.00.041;
в графе В указываются командировочные расходы;
42) в строке 100.17.042:
в графу А переносится строка 100.00.042;
в графе В указываются представительские расходы;
43) в строке 100.17.043:
в графу А переносится строка 100.00.043;
в графе В указываются сомнительные обязательства;
44) в строке 100.17.044:
в графу А переносится строка 100.00.044;
в графе В указываются сомнительные требования;
45) в строке 100.17.045:
в графу А переносится строка 100.00.046;
в графе В указываются расходы недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды;
46) в строке 100.17.046:
в графу А переносится строка 100.00.047;
в графе В указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы;
47) в строке 100.17.047:
в графу А переносится строка 100.00.050;
в графе В указываются расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;

30) 100.17.030 жолында:
А бағанына 100.00.030 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
31) 100.17.031 жолында:
А бағанына 100.00.031 жолы көшіріледі;
В бағанында таңылған немесе танылған айыппұлдар, өсімақылар, тұрақсыздық айыптары көрсетіледі;
32) 100.17.032 жолында:
А бағанына 100.00.032 жолы көшіріледі;
В бағанында бірлескен қызмет бойынша шығыстар көрсетіледі;
33) 100.17.033 жолында:
А бағанына 100.00.033 жолы көшіріледі;
В бағанында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде шеккен шығыстары көрсетіледі;
34) 100.17.034 жолында:
А бағанына 100.00.034 жолы көшіріледі;
В бағанында белгіленген кепіл беру мерзімі ішінде жүргізілген сапа кепілімен сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) кемшіліктерін жою бойынша шығыстар көрсетіледі;
35) 100.17.035 жолында:
А бағанына 100.00.035 жолы көшіріледі;
36) 100.17.036 жолында:
А бағанына 100.00.036 жолы көшіріледі;
37) 100.17.037 жолында:
А бағанына 100.00.037 жолы көшіріледі;
В бағанында мүшелік жарналар түріндегі шығыстар көрсетіледі;
38) 100.17.038 жолында:
А бағанына 100.00.038 жолы көшіріледі;
В бағанында МӘСҚ әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар көрсетіледі;
39) 100.17.039 жолында:
А бағанына 100.00.039 жолы көшіріледі;
В бағанында жарнамалық мақсатта өтеусіз берілген тауардың құны көрсетіледі;
40) 100.17.040 жолында:
А бағанына 100.00.040 жолы көшіріледі;
В бағанында сыйақы түріндегі шығыстар көрсетіледі;
41) 100.17.041 жолында:
А бағанына 100.00.041 жолы көшіріледі;
В бағанында іссапар шығыстары көрсетіледі;
42) 100.17.042 жолында:
А бағанына 100.00.042 жолы көшіріледі;
В бағанында өкілдік шығыстары көрсетіледі;
43) 100.17.043 жолында:
А бағанына 100.00.043 жолы көшіріледі;
В бағанында күмәнді міндеттемелер көрсетіледі;
44) 100.17.044 жолында:
А бағанына 100.00.044 жолы көшіріледі;
В бағанында күмәнді талаптар көрсетіледі;
45) 100.17.045 жолында:
А бағанына 100.00.046 жолы көшіріледі;
В бағанында кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға шығыстар және тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі;
46) 100.17.046 жолында:
А бағанына 100.00.047 жолы көшіріледі;
В бағанында ғылыми зерттеу және ғылыми техникалық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
47) 100.17.047 жолында:
А бағанына 100.00.050 жолы көшіріледі;
В бағанында геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының басқа да шегерімдері көрсетіледі;

48) в строке 100.17.048:
в графу А переносится строка 100.00.052;
в графе В указывается превышение отрицательной курсовой разницы над положительной курсовой разницей;
49) в строке 100.17.049:
в графу А переносится строка 100.00.053;
в графе В указываются налоги, кроме налогов, исключаемых до определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) и корпоративного подоходного налога, уплаченного в Республике Казахстан, а также подоходного налога, уплаченного в других государствах, и другие обязательные платежи в бюджет;
50) в строке 100.17.050:
в графу А переносится строка 100.00.054;
в графе В указываются расходы по фиксированным активам;
51) в строке 100.17.051:
в графу А переносится строка 100.00.055;
52) в строке 100.17.052:
в графу А переносится строка 100.00.056;
в графе В указывается стоимость разового талона;
53) в строке 100.17.053:
в графу А переносятся значения строк 100.00.045, 100.00.048, 100.00.049, 100.00.057;
в графе В указываются расходы, не включенные в строки с 100.17.030 В по 100.17.052 В;
54) в строке 100.17.054:
в графе В указываются убытки от ликвидации и выбытия основных средств;
55) в строке 100.17.055:
в графе В указываются убытки от ликвидации и выбытия нематериальных активов;
56) в строке 100.17.056:
в графе В указываются сверхнормативные потери, порча и недостача товарно-материальных ценностей, другие непроизводственные расходы и потери;
57) в строке 100.17.057:
в графе В указываются убытки от хищений, виновники которых не установлены, или в случае, если невозможно возместить необходимые суммы за счет виновной стороны;
58) в строке 100.17.058:
в графе В отражается сумма резерва на оплату отпусков работников;
59) в строке 100.17.059:
в графе В отражаются резервы на предстоящие расходы на ремонт основных средств;
60) в строке 100.17.060:
в графе В отражается сумма других расходов, отраженных в бухгалтерском учете, не отраженных в строках с 100.17.030 В по 100.17.059 В;
61) в строке 100.17.061:
в графу А переносится строка 100.00.061;
62) в строке 100.17.062:
в графе А указывается сумма, определяемая сложением значений строк с 100.17.030 А по 100.17.053 А с учетом строки 100.17.061;
в графе В указывается сумма, определяемая сложением значений строк с 100.17.030 В по 100.17.060 В;
63) в строке 100.17.063:
в графе С указывается разница между доходами и расходами, определяемая как разность строк 100.17.029 С и 100.17.062 С;
64) в строке 100.17.064:
в графе С указывается налогооблагаемый доход, определяемый как сумма строк 100.17.001 и 100.17.002, скорректированный на сумму строки 100.17.063. Данная сумма должна соответствовать налогооблагаемому доходу, определенному как разность строк 100.00.063 и 100.00.065.

48) 100.17.048 жолында:
А бағанына 100.00.052 жолы көшіріледі;
В бағанында теріс бағамдық айырманың оң бағамдық айырмадан артуы көрсетіледі;
49) 100.17.049 жолында:
А бағанына 100.00.053 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен табысты айқындағанға дейін болдырмайтын салықтарды және Қазақстан Республикасында төленген корпоративтік табыс салығын, сондай-ақ басқа мемлекеттерде төленген табыс салығын қоспағанда, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
50) 100.17.050 жолында:
А бағанына 100.00.054 жолы көшіріледі;
В бағанында тіркелген активтер бойынша шығыстар көрсетіледі;
51) 100.17.051 жолында:
А бағанына 100.00.055 жолы көшіріледі;
52) 100.17.052 жолында:
А бағанына 100.00.056 жолы көшіріледі;
В бағанында біржолғы талон құны көрсетіледі;
53) 100.17.053 жолында:
А бағанына 100.00.045, 100.00.048, 100.00.049, 100.00.057 жолдарының мәндері көшіріледі;
В бағанында 100.17.030 В-дан 100.17.052 В-ға дейінгі жолдарға енгізілмеген шығыстар көрсетіледі;
54) 100.17.054 жолында:
В бағанында таратудан және негізгі құралдарды шығарып тастаудан залалдар көрсетіледі;
55) 100.17.055 жолында:
В бағанында таратудан және материалдық емес активтерді шығарып тастаудан залалдар көрсетіледі;
56) 100.17.056 жолында:
В бағанында тауарлық материалдық құндылықтардың нормативтен тыс шығыны, бүлінуі және кемшілігі, басқа да өндірістік емес шығыстар және шығындар көрсетіледі;
57) 100.17.057 жолында:
В бағанында кінәлілері анықталмаған ұрлықтан болған немесе егер кінәлі тарап есебінен қажетті сомаларды өтеу мүмкін болмаған жағдайдағы залалдар көрсетіледі;
58) 100.17.058 жолында:
В бағанында қызметкерлердің демалыстарын төлеуге резерв сомасы көрсетіледі;
59) 100.17.059 жолында:
В бағанында негізгі құралдарды жөндеуге алдағы шығыстарға арналған резервтер көрсетіледі;
60) 100.17.060 жолында:
В бағанында бухгалтерлік есепте көрсетілген, 100.17.030 В-дан 100.17.060 В-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген басқа да шығыстар сомасы көрсетіледі;
61) 100.17.061 жолында:
А бағанына 100.00.061 жолы көшіріледі;
62) 100.17.062 жолында:
А бағанында 100.17.061 жолы ескеріле отырып, 100.17.030 А-дан 100.17.053 А-ға дейінгі жолдардың мәндерінің қосындысымен айқындалатын сома көрсетіледі;
В бағанында 100.17.030 В-дан 100.17.060 В-ға дейінгі жолдардың қосындысымен айқындалатын, сома көрсетіледі;
63) 100.17.063 жолында:
С бағанында 100.17.029 С және 100.17.062 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын табыстар мен шығыстар арасындағы айырма көрсетіледі;
64) 100.17.064 жолында:
С бағанында 100.17.063 жолының сомасына түзетілген 100.17.001 және 100.17.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық салынатын табыс көрсетіледі. Бұл сома 100.00.063 және 100.00.064 жолдарының айырмасы ретінде айқындалған салық салынатын табысқа сәйкес келуі тиіс.

20. Составление формы 100.18 - Исчисление налогового
обязательства при получении стандартных налоговых льгот
74. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям.
75. В разделе "Расчет суммы корпоративного подоходного налога":
1) в строке 100.18.001 указывается налогооблагаемый доход, являющийся максимальным из трех налоговых периодов, предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
2) в строке 100.18.002 указывается год налогового периода, налогооблагаемый доход которого является максимальным из трех предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
3) в строке 100.18.003 указывается среднегодовой индекс инфляции года, указанного в строке 100.18.002, по отношению к налоговому периоду;
4) в строке 100.18.004 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода, указанного в строке 100.18.001, с учетом индекса инфляции и определяется как произведение строк 100.18.001 и 100.18.003;
5) в строке 100.18.005 указывается количество месяцев в налоговом периоде, в течение которых действует контракт, в соответствии с которым предоставлены стандартные налоговые льготы;
6) в строке 100.18.006 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода с учетом среднегодового индекса инфляции и количества месяцев действия контракта в налоговом периоде и определяется как отношение произведения строк 100.18.004 и 100.18.005 к 12 (100.18.004 х 100.18.005/12);
7) в строке 100.18.007 указывается сумма налогооблагаемого дохода за налоговый период, полученного от деятельности по контракту, в соответствии с которым получены стандартные налоговые льготы. При этом в случае осуществления прочей деятельности налогоплательщик обязан вести раздельный учет;
8) в строке 100.18.008 указывается сумма льготируемого прироста налогооблагаемого дохода (в случае отсутствия налогооблагаемого дохода, подлежащего отражению по строке 100.18.001), полученного от деятельности по контракту, определяемого как разность строк 100.18.007 и 100.18.004;
9) в строке 100.18.009 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии с контрактом;
10) в строке 100.18.010 указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии с контрактом.
Строка 100.18.010 переносится в строку 100.00.074 III.
21. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений

20. Стандартты салық жеңілдіктерін алған кезде салық міндеттемесін есептеу – 100.18-нысанын жасау
74. Бұл нысан салық төлеушінің инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісім-шартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін алған кезде корпоративтік табыс салығының сомасын есептеуіне арналған.
75. "Корпоративтік табыс салығы сомасының есебі" бөлімінде:
1) 100.18.001 жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісім-шарт жасасудың алдағы жылының үш салық кезеңі ішінде ең көп болып табылатын салық салынатын табыс көрсетіледі;
2) 100.18.002 жолында салық салынатын табыс инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісім-шарт жасасудың алдағы жылының үш салық кезеңі ішінде ең көп болып табылатын салық кезеңінің жылы көрсетіледі;
3) 100.18.003 жолында салық кезеңіне қатынасы 100.18.002 жолында көрсетілген жылдың инфляциясының орташа жылдық индексі көрсетіледі;
4) 100.18.004 жолында инфляция индексі ескеріле отырып, 100.18.001 жолында көрсетілген ең көп салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі және 100.18.001 және 100.18.003 жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
5) 100.18.005 жолында оған сәйкес стандартты салық жеңілдіктер берілген келісім-шарт қолданылатын салық кезеңіндегі ай саны көрсетіледі;
6) 100.18.006 жолында инфляцияның орташа жылдық индексі мен салық кезеңіндегі келісім-шарт қолданысы айларының саны ескеріле отырып, ең көп салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі және 100.18.004 және 100.18.005 жолдарының туындысының 12-ге қатынасы ретінде айқындалады (100.18.004 х 100.18.005 / 12);
7) 100.18.007 жолында оған сәйкес стандартты салық жеңілдіктері алынған келісім-шарт бойынша қызметтен алынған салық кезеңі үшін салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі. Бұл ретте салық төлеуші өзге де қызметті жүзеге асырған жағдайда бөлек есеп жүргізуге міндетті;
8) 100.18.008 жолында 100.18.007 және 100.18.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, келісім-шарт бойынша қызметтен алынған салық салынатын табыстың (100.18.001 жолы бойынша көрсетілуге жататын салық салынатын табыс болмаған жағдайда – салық салынатын табыс) жеңілдік берілген өсімінің сомасы көрсетіледі;
9) 100.18.009 жолында келісім-шартқа сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
10) 100.18.010 жолында келісім-шартқа сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
100.18.010 жолы 100.00.074 ІІІ жолына көшіріледі.
21. Табыстардың, валюталардың, халықаралық келісімдер түрлерінің кодтары

76. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 - доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан резиденту;
1022 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1030 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, получаемые указанным лицом от резидента;
1031 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, получаемые указанным лицом от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые работы, услуги, товары связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом;
1042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме, расположенном в Республике Казахстан;
1043 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;

76. Декларация толтыру кезінде мынадай табыс түрлерін кодтауды пайдалану керек.
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1011 – Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен табыстар;
1020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
1021 – резидентке Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1022 - егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1030 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ аталған тұлғаның резиденттен алатын өзге де табыстары;
1031 - Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ аталған тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен, егер алатын жұмыстары, қызметтері, тауарлары осындай тұрақты мекемеге байланысты болса, олардан алатын өзге де табыстары;
1040 – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1041 – резидент шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1042 – Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1043 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;

1044 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1050 - доходы от уступки прав требования долга резиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1051 - доходы от уступки прав требования долга нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1060 - доходы от уступки прав требования долга у резидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1061 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1070 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1071 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентом, возникших в ходе деятельности такого нерезидента в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1080 - доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-резидента;
1081 - доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных в Республике Казахстан;
1090 - доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-резидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1100 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидента;
1101 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1110 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-резидента;
1111 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1120 - доходы в форме роялти, получаемые от резидента;
1121 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если расходы по выплате роялти связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1130 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1140 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1150 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих в Республике Казахстан;
1151 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1160 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
1161 - доходы от оказания транспортных услуг внутри Республики Казахстан;
1170 - доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1180 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
1181 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
1190 - гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1200 - надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
1201 - надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
1210 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1211 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1220 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1230 - доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, - от деятельности в Республике Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1240 - выигрыши, выплачиваемые резидентом;
1241 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентом, имеющим постоянное учреждение в Республике Казахстан, если выплата выигрыша связана с деятельностью такого постоянного учреждения;
1250 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1260 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1261 - доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1270 - доходы по производным финансовым инструментам;
1280 - доходы от списания обязательств;
1290 - доходы по сомнительным обязательствам;
1300 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии;
1310 - доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования;
1320 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1330 - доходы от выбытия фиксированных активов;
1340 - доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей;
1350 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1360 - доходы от осуществления совместной деятельности;
1370 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1380 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
1390 - доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы;
1400 - доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса;
1410 - чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1420 - другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.

1044 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1051 - талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1060 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1061 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1070 - резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар)
1071 – резидент еместің, мұндай резидент еместердің Қазақстан Республикасындағы қызметi барысында туындаған мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар);
1080 – резидент заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
1081 – Қазақстан Республикасында орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
1090 – мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаудың басқа жағдайларында пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидент сенімгерлікпен басқарушыдан мүлікті сенімгерлікпен басқаруды белгілеу туралы акті бойынша алынған табыстар;
1100 - резиденттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда сыйақылар түріндегі табыстар;
1101 – егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент еместен алынған борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, сыйақылар түріндегі табыстар;
1110 – резидент эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
1111 - егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент емес эмитенттен алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
1120 - резиденттен алынатын роялти түріндегі табыстар;
1121 – егер роялти төлеу бойынша шығыстар осындай тұрақты мекеменің қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен алынатын роялти түріндегі табыс;
1130 – Қазақстан Республикасында орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін табыстар;
1140 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
1150 – Қазақстан Республикасында туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
1151 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
1160 – халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
1161 – Қазақстан Республикасы ішінде көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
1170 – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын табыстар;
1180 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табыстары;
1181 - жұмыс беруші болып табылатын резидент емеспен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табыстары;
1190 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
1200 – резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
1201 - резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
1210 – еңбек шарты (келісім-шарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент емес жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен резидент емес жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
1211 – қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент емес жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен резидент емес жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
1220 – резидент жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1230 – кімнен және кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасындағы мәдениет және өнер қызметкерлерiне: қызметінен театр, кино, радио, теледидар әртісiне, музыкантқа, суретшiге, спортшыға төленетiн табыстар;
1240 - резидент төлейтiн ұтыстар;
1241 – егер ұтыс төлемі тұрақты мекеме қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емес төлейтiн ұтыстар;
1250 - Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1260 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
1261 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
1270 – туынды қаржы құралдары бойынша табыстар;
1280 – міндеттемені есептен шығарудан табыстар;
1290 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
1300 – лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
1310 – сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
1320 – кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыстар;
1330 – тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар;
1340 – геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыстар;
1350 – кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар;
1360 – бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар;
1370 – бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
1380 – оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1390 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
1400 – мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар;
1410 – сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге де жағдайларда пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түскен таза табыс;
1420 – Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 - доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;
2030 - доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, а также иные доходы, получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентом;
2042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2043 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если менее 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2044 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если менее 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2050 - доходы от уступки прав требования долга нерезиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
2060 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2070 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг за пределами Республики Казахстан и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров, получаемые от нерезидента;
2080 - доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2081 - доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных за пределами Республики Казахстан;
2090 - доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-нерезидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республики Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
2100 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2110 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента;
2120 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2130 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2140 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2151 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2161 - доходы от оказания транспортных услуг за пределами Республики Казахстан, получаемые от нерезидента;
2170 - доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2180 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2181 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
2190 - гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2200 - надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2201 - надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2210 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2211 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2220 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2230 - доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, - от деятельности за пределами Республики Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2240 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2250 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2260 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2261 - доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2270 - доходы по производным финансовым инструментам;
2280 - доходы от списания обязательств;
2290 - расходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2300 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2310 - доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2320 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2330 - доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2340 - доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2350 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2360 - доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2370 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2380 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;
2390 - доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2400 - доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2410 - чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2420 - другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.
77. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров.
78. При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров.
79. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05- Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Приложение к расчету суммы авансовых
платежей по корпоративному подоходному
налогу, подлежащей уплате за период

2) Қазақстан Республикасынан тыс көздерден табыстар:
2010 – Қазақстан Республикасынан тыс, шет мемлекетте орналасқан тауарларды өткізуден түскен табыстар;
2020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
2021 – резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
2030 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместен резидент алатын осындай мемлекетте жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстар, сондай-ақ өзге де табыстар;
2040 – Қазақстан Республикасынан тыс аумақта орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2041 – резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2042 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2043 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерін немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2044 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2060 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2070 - резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар)
2080 – резидент емес заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2081 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2090 – мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаудың басқа жағдайларында пайда алушы болып табылатын резидент үшін Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидент емес сенімгерлікпен басқарушыдан мүлікті сенімгерлікпен басқаруды белгілеу туралы акті бойынша алынған табыстар;
2100 - резидент еместен алынған борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі табыстар;
2110 – резидент емес эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
2120 - резидент еместен алынатын роялти түріндегі табыс;
2130 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін табыстар;
2140 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
2150 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
2151 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
2160 – резидент еместен алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2161 – резидент еместен алынатын, Қазақстан Республикасының шегінен тыс көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2170 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын табыстар;
2180 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табысы;
2181 - жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметтен түсетін резидент жеке тұлғаның табысы;
2190 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент емес заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
2200 – резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
2201 - резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
2210 – еңбек шарты (келісім-шарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
2211 – қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
2220 – резидент емес жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
2230 – кімнен және кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасының шегінен тыс мәдениет және өнер қызметкерлерiне: қызметінен театр, кино, радио, теледидар әртісiне, музыкантқа, суретшiге, спортшыға төленетiн табыстар;
2240 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2250 - Қазақстан Республикасынан тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2260 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
2261 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
2270 – туынды қаржы құралдары бойынша табыстар;
2280 – міндеттемені есептен шығарудан табыстар;
2290 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
2300 – резидент еместен алынатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
2310 – резидент еместен алынатын, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
2320 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыстар;
2330 – Қазақстан Республикасынан тыс тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар;
2340 – Қазақстан Республикасынан тыс геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыстар;
2350 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар;
2360 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар;
2370 – бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
2380 – оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
2390 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
2400 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар;
2410 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан табыстар;
2420 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.
83. Валюта кодын толтыру кезінде Тауарларды декларациялау ережелеріне "Кедендік ресімдеу үшін пайдаланылатын валюта жіктеуіштері" 10-қосымшаға сәйкес валюталардың сандық кодын пайдалану қажет.
84. Ел кодын толтыру кезінде Тауарларды және көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің" 6-қосымшасына сәйкес елдердің сандық кодын пайдалану қажет.
85. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 – "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
_____________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі!!!
100.00-100.18 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Табыс етілгеннен кейінгі кезең
үшін төленуі тиіс корпорациялық
табыс салығы бойынша аванстық
төлемдері сомаларының есебіне

до сдачи декларации (форма 101.01) и расчету
суммы авансовых платежей по корпоративному
подоходному налогу, подлежащей уплате за
период после сдачи декларации (форма 101.02)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета) суммы авансовых
платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей
уплате за период до сдачи декларации, и налоговой отчетности
(расчета) суммы авансовых платежей по корпоративному
подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи
декларации (формы 101.01 – 101.02)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении) и определяют порядок составления форм налоговой отчетности (расчетов) по корпоративному подоходному налогу согласно приложениям к настоящим Правилам (далее – Расчет до сдачи декларации и Расчет после сдачи декларации), предназначенных для исчисления суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации и после сдачи декларации. Расчеты составляются плательщиками корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 141 Налогового кодекса, а также статьей 16 Закона о введении.
2. При заполнении Расчетов до сдачи декларации и после сдачи декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
4. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "–" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " – " в первой левой ячейке соответствующей строки.
6. При составлении Расчетов до сдачи декларации и после сдачи декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
7. Расчеты до сдачи декларации и после сдачи декларации подписываются налогоплательщиком либо его представителем и заверяются печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
8. При представлении Расчета до сдачи декларации и Расчета после сдачи декларации:

(101.01-нысан) және табыс
етілгеннен кейінгі кезең үшін
төленуі тиіс корпорациялық табыс
салығы бойынша аванстық төлемдері
сомаларының есебіне (101.02-нысан)
қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының есебiн және Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны тапсырғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының есебiн жасау ережелері (101.01 - 101.02-яндар)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеуге арналған, Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының есебiн және Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны тапсырғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының есебiн (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есептерді корпорациялық салық төлеушілер Салық кодексінің 141-бабына сәйкес жасайды.
2. Есептерді декларацияны тапсырғанға дейін және декларацияны тапсырғаннан кейін толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Осы Есепке қосымшада мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
5. Есепте соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен көрсетіледі.
6. Декларацияны тапсыруға дейiнгi және кейінгі Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
7. Есептер декларацияны тапсырғанға дейін және декларацияны тапсырғаннан кейін Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не өкілі қол қояды және салық төлеушінің не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
8. Есепті декларацияны тапсырғанға дейін және декларацияны тапсырғаннан кейін берген кезде:

1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
2. Составление Расчета до сдачи декларации (Форма 101.01)
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) БИН - бизнес-идентификационный номер.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется Расчет до сдачи декларации (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета до сдачи декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае предоставления вида Расчета до сдачи декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, B, C, D, E, F, G, H;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее – Правила декларирования товаров);
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;

1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен пошта бойынша - салық төлеуші пошта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
2. Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есепті толтыру (101.01-нысан)
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда – сенімді басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына бастап Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) салық кезеңі (жыл)– Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есеп тапсырылатын есепті кезеңнің (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) Есеп түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында көзделген Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есеп түрін табыс ету жағдайында толтырылады;
7) салық төлеуші санаты.
Торкөздер салық төлеуші A, B, C, D, E, F, G, H жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді.
8) валюта коды.
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу Тiзiлiмiнде № 2355 тiркелген) Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес (бұдан әрі - Тауарларды декларациялау ережелері) валюта коды көрсетіледі;
9) резиденттік белгісі.
А-торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті салық төлеушімен белгіленеді.
В-торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті емес салық төлеушімен белгіленеді.

10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Расчет до сдачи декларации составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров;
в строке В указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства нерезидента.
10. Раздел "Расчет суммы авансовых платежей по КПН за период до сдачи декларации за предыдущий налоговый период налогоплательщиками, налогообложение которых осуществляется в общеустановленном порядке, а также налогоплательщиками, применяющими СНР в соответствии со статьями 448452 НК с 1 января налогового периода" заполняется налогоплательщиком, исчислявшим и уплачивавшим в предыдущем налоговом периоде авансовые платежи по корпоративному подоходному налогу, на которого в отчетном налоговом периоде возложена обязанность по исчислению и уплате авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу в соответствии со статьей 141 Налогового кодекса.
При этом данный раздел не заполняется налогоплательщиком, соответствующим одновременно следующим условиям:
применявшим в предыдущем налоговом периоде специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов;
отметившим ячейку "Е" строки 7.
В данном разделе:
1) в строке 101.01.001 указывается общая сумма авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, исчисленная налогоплательщиком в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период;
2) в строке 101.01.002 указывается сумма авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащая уплате за период до сдачи декларации, определенная как одна четвертая от общей суммы авансовых платежей, исчисленной в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период, умноженной на соотношение ставки корпоративного подоходного налога, установленной на налоговый период, и ставки корпоративного подоходного налога, установленной на предыдущий налоговый период. Налогоплательщик, осуществляющий ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 448Налогового кодекса, определяет сумму авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащую уплате за период до сдачи декларации, в соответствии с пунктом 4 статьи 141 Налогового кодекса или статьей 16 Закона о введении и применяет ставки корпоративного подоходного налога, установленные для объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по которым осуществляется ведение раздельного налогового учета;

10) резиденттік елінің коды және салық тіркеуінің нөмірі.
Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есеп Қазақстан Республикасының резиденті емес-салық төлеуші жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте.
А жолында "Әлем елдері жіктеушісіне" Тауарларды декларациялау ережелеріне 6-қосымшасына сәйкес резиденттік емес елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі резидент еместің салық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
10. "Жалпыға ортақ тәртіпте салық салу жүзеге асырылатын, сондай-ақ салық кезеңінің 1-қаңтарынан бастап СК 448-452-баптарына сәйкес алдыңғы салық кезеңінде АСР қолданған, салық төлеушілермен алдыңғы салық кезеңі үшін декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін КТС бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеу" бөлімін Салық кодексінің 141-бабына сәйкес есепті салық кезеңінде корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді есептеу мен төлеу бойынша міндет жүктелген, алдыңғы салық салық кезеңінде корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді есептеген және төлеген салық төлеуші толтыруы тиіс:
Бұл ретте осы бөлім бір мезгілде мына жағдайларға сәйкес:
ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері осы бапта белгіленген арнаулы салық режимін қолданған;
7-жолдың "Е" торкөзін толтырған:
салық төлеуші толтырмайды.
Осы бөлімде:
1) 101.01.001 жолында алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде салық төлеушімен есептелген корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 101.01.002 жолында салық кезеңіне белгіленген, корпоративтік табыс салығы ставкасы және алдыңғы салық кезеңіне белгіленген корпоративтік табыс салығы ставкасы қатынасына көбейтілген алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде есептелген аванстық төлемдердің жалпы сомасының төрттен бір бөлігі мөлшерінде айқындалатын, аванстық төлемдер сомаларынан корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабына сәйкес салық салу объектілерінің және (немесе) салық салуға байланысты объектілердің бөлек есепке алуды жүзеге асыратын салық төлеуші корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын, Салық кодексінің 141-бабы 4-тармағына немесе Енгізу туралы заңның 16-бабына сәйкес салық салу объектілері мен бөлек есепке алу жүргізілетін, салық салумен байланысты объектілерге орнатылған корпоративтік табыс салығы ставкаларын қолданады.

3) в строке 101.01.003 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации, определяемое в соответствии с пунктом 2 статьи 151 Налогового кодекса в размере 100 процентов от суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации (101.01.002 х 100 %). Данная строка может быть заполнена только налогоплательщиком, отметившим ячейку "Н" строки 7;
4) в строке 101.01.004 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации, определяемое в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса в размере 70 процентов от суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу:
подлежащей уплате за период до сдачи декларации, в случае если налогоплательщик осуществляет деятельность исключительно в рамках специального налогового режима для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса; или
подлежащей уплате за период до сдачи декларации, в части приходящейся на виды деятельности, по которым налогообложение осуществляется в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса, в случае если налогоплательщик осуществляет ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 448 Налогового кодекса.
Данная строка может быть заполнена только налогоплательщиком, отметившим ячейку "Е" строки 7;
5) в строке 101.01.005 указывается итоговая сумма авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащая уплате за период до сдачи декларации. В случае, если отмечены ячейки "Н" или "Е" строки 7, строка 101.01.005 определяется с учетом строки 101.01.003 или строки 101.01.004 соответственно ((101.01.002 – 101.01.003) или (101.01.002 – 101.01.004)). В случае, если ячейки "Н" или "Е" строки 7 не отмечены, в строку 101.01.005 переносится значение строки 101.01.002;
6) в строке 101.01.006 указывается ежемесячная сумма авансового платежа за январь, февраль, март месяцы налогового периода. Определяется как одна третья от строки 101.01.005 (101.01.005/3).
11. Раздел "Расчет суммы авансовых платежей по КПН за период до сдачи декларации за предыдущий налоговый период налогоплательщиками, которые в предыдущем налоговом периоде применяли СНР в соответствии со статьями 448452 НК" заполняется налогоплательщиком, на которого в отчетном налоговом периоде возложена обязанность по исчислению и уплате авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу в соответствии со статьей 141 Налогового кодекса, соответствующим следующим условиям:
исчислявшим и уплачивавшим в предыдущем налоговом периоде авансовые платежи по корпоративному подоходному налогу;
применявшим в предыдущем налоговом периоде специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов;
отметившим ячейку "Е" строки 7.
В данном разделе:

3) 101.01.003 жолында Салық кодексінің 151-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасынан 100 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі (101.01.002 х 100%). Осы жол 7-жолдың "Н" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс;
4) 101.01.004 жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасынан 70 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі;
салық төлеуші Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері осы бапта белгіленген арнаулы салық режимін қолданған жағдайда, декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс; немесе
салық төлеуші Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабына сәйкес салық салу объектілерінің және (немесе) салық салуға байланысты объектілердің бөлек есепке алуды жүзеге асыратын жағдайда, Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес салық салу жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне қатысты келетін, декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс.
Осы жол 7-жолдың "Е" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс;
5) 101.01.005 жолында декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі. 7-жолдың "Н" немесе "Е" торкөздері белгіленген жағдайда 101.01.005 жолы 101.01.003 жолын немесе сәйкесінше 101.01.004 жолын есепке алумен айқындалады. ((101.01.002 – 101.01.003) немесе (101.01.002 – 101.01.004)). "Н" немесе "Е" торкөздері белгіленбеген жағдайда 101.01.005 жолына 101.01.002 жолының мәні көшіріледі;
6) 101.01.006 жолында салық кезеңінің қаңтар, ақпан, наурыз, айлары үшін айлық аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі. 101.01.005 жолының үштен бір бөлігі ретінде айқындалады (101.01.005 / 3).
11. "СК 448-452-баптарына сәйкес алдыңғы салық кезеңінде АСР қолданған салық төлеушілермен алдыңғы салық кезеңі үшін декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін КТС бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеу" бөлімінде Салық кодексінің 141-бабына сәйкес есепті салық кезеңінде корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді есептеу мен төлеу бойынша міндет жүктелген, мына жағдайларға сәйкес:
алдыңғы салық кезеңінде корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді есептеген және төлеген;
ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері осы бапта белгіленген арнаулы салық режимін қолданған;
7-жолдың "Е" торкөзін толтырған:
салық төлеуші толтыруы тиіс.
Осы бөлімде:

1) в строке 101.01.007 указывается общая сумма авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, исчисленная налогоплательщиком в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период. Значение данной строки определяется как сумма строк 101.01.008 и 101.01.009 (101.01.008 + 101.01.009);
2) в строке 101.01.008 указывается сумма авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, исчисленная налогоплательщиком в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период и относящаяся к видам деятельности, налогообложение которых осуществляется в общеустановленном режиме (то есть по которым не применимы нормы статей 448 - 452 Налогового кодекса);
3) в строке 101.01.009 указывается сумма авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, исчисленная налогоплательщиком в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период и относящаяся к видам деятельности, налогообложение которых осуществляется в рамках специального налогового режима для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса;
4) в строке 101.01.010 указывается сумма авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу по видам деятельности, налогообложение которых осуществляется в рамках специального налогового режима для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса, исчисленная налогоплательщиком в порядке, установленном пунктом 4 статьи 141 Налогового кодекса или статьей 16 Закона о введении. Данная строка определяется как 101.01.009 х 100/30;
5) в строке 101.01.011 указывается сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период до сдачи декларации, определенная как одна четвертая от общей суммы авансовых платежей, исчисленной в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период, умноженной на соотношение ставки корпоративного подоходного налога, установленной на налоговый период, и ставки корпоративного подоходного налога, установленной на предыдущий налоговый период. Данная строка учитывает значения строк 101.01.008 и 101.01.010, то есть сумма авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, исчисленная налогоплательщиком в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период и относящаяся к видам деятельности, налогообложение которых осуществляется в рамках специального налогового режима для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса, учитывается без уменьшения, предусмотренного статьей 451 Налогового кодекса. При осуществлении раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 448 Налогового кодекса, налогоплательщик применяет ставки корпоративного подоходного налога, установленные для объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по которым осуществляется ведение раздельного налогового учета;

1) 101.01.007 жолында алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде салық төлеушімен есептелген корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі. Осы жолдың мәні 101.01.008 және 101.01.009 жолдарының сомасы ретінде айқындалады. (101.01.008 + 101.01.009);
2) 101.01.008 жолында салық салынуы жалпыға орнатылған режимінде жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне жататын (яғни Салық кодексінің 448-452-баптарының нормалары қолданылмайтын), алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде салық төлеушімен есептелген корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
3) 101.01.009 жолында Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері үшін арнаулы салық режимі шеңберінде салық салу жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне жататын, алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде салық төлеушімен есептелген корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
4) 101.01.010 жолында салық салушымен Салық кодексінің 141-бабы 4-тармағына немесе Енгізу туралы заңның 16-бабына сәйкес салық салу есептелген, Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері үшін арнаулы салық режимі шеңберінде салық салу жүзеге асырылатын, алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде салық төлеушімен есептелген корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі. Осы жол 01.01.009 х 100 / 30 ретінде айқындалады;
5) 101.01.011 жолында салық кезеңіне белгіленген, корпоративтік табыс салығы ставкасы және алдыңғы салық кезеңіне белгіленген корпоративтік табыс салығы ставкасы қатынасына көбейтілген алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде есептелген аванстық төлемдердің жалпы сомасының төрттен бір бөлігі мөлшерінде айқындалатын, аванстық төлемдер сомаларынан корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі. Бұл жол 101.01.008 және 101.01.010 жолдарының мәндерін ескереді, яғни салық төлеуші алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есептерінде есептеген және Салық кодексінің 448 452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимі шеңберінде салық салынатын қызмет түріне жататын корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасы Салық кодексінің 451-бабында көзделген азайтылусыз ескеріледі. Салық салу объектілері мен салық салуға байланысты объектілер бойынша бөлек салық есебі жүзеге асырылған кезде Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабына сәйкес салық төлеуші бөлек салық есебі жүргізілетін салық салу объектілері мен салық салуға байланысты объектілер үшін белгіленген корпоративтік табыс салығы ставкасын қолданады.

6) в строке 101.01.012 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации, определяемое в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса в размере 70 процентов одной четвертой от общей суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу за предыдущий налоговый период, указанной в строке 101.01.010 ((101.01.010/4) х 70 %);
7) в строке 101.01.013 указывается итоговая сумма авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащая уплате за период до сдачи декларации. Определяется как разность строк 101.01.011 и 101.01.012 (101.01.011 – 101.01.012);
8) в строке 101.01.014 указывается ежемесячная сумма авансового платежа за январь, февраль, март месяцы налогового периода. Определяется как одна третья от строки 101.01.013 (101.01.013/3).
12. Раздел "Расчет суммы авансовых платежей по КПН за период до сдачи декларации за предыдущий налоговый период по пункту 4-1 статьи 141 НК" заполняется налогоплательщиком, на которого в отчетном налоговом периоде возложена обязанность по исчислению и уплате авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу в соответствии со статьей 141 Налогового кодекса и который в предыдущем налоговом периоде не исчислял и не уплачивал авансовые платежи по корпоративному подоходному налогу в соответствии с пунктом 2 статьи 141 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) в строке 101.01.015 указывается предполагаемая сумма корпоративного подоходного налога за налоговый период, исчисленная в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса;
2) в строке 101.01.016 указывается сумма авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащая уплате за период до сдачи декларации. Определяется как одна четвертая строки 101.01.015 (101.01.015/4);
3) в строке 101.01.017 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации, определяемое в соответствии с пунктом 2 статьи 151 Налогового кодекса в размере 100 процентов от суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации. Данная строка может быть заполнена только налогоплательщиком, отметившим ячейку "Н" строки 7;
4) в строке 101.01.018 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации, определяемое в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса в размере 70 процентов от суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу:
подлежащей уплате за период до сдачи декларации и указанной в строке 101.01.016 (101.01.016 х 70 %), в случае если налогоплательщик осуществляет деятельность исключительно в рамках специального налогового режима для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса; или
подлежащей уплате за период до сдачи декларации в части, приходящейся на виды деятельности, по которым налогообложение осуществляется в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса, в случае если налогоплательщик осуществляет ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 448 Налогового кодекса.
Данная строка может быть заполнена только налогоплательщиком, отметившим ячейку "Е" строки 7;

6) 101.01.012 жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс алдыңғы салық кезеңі үшін, 101.01.010 жолында көрсетілген, жалпы аванстық төлемдер сомасының төрттен бір бөлігінің 70 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі ((101.01.010 / 4) х 70%);
7) 101.01.013 жолында декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдердің қорытынды сомасы көрсетіледі. 101.01.011 және 101.01.012 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (101.01.011 – 101.01.012);
8) 101.01.014 жолында салық кезеңінің қаңтар, ақпан, наурыз, айлары үшін айлық аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі 101.01.013 жолының үштен бір бөлігі ретінде айқындалады(101.01.013 / 3).
12. "СК 141-бабының 4-1-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңі үшін декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін КТС бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеу" бөлімін Салық кодексінің 141-бабына сәйкес есепті салық кезеңінде корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді есептеу мен төлеу бойынша міндет жүктелген және Салық кодексінің 141-бабы 2-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңінде корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді есептемеген және төлемеген салық төлеуші толтыруы тиіс.
Осы бөлімде:
1) 101.01.015 жолында Салық кодексінің 139-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының болжанатын сомасы көрсетіледі.
2) 101.01.016 жолында декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасы 101.01.015 жолының төрттен бір бөлігі ретінде айқындалады (101.01.015 / 4);
3) 101.01.017 жолында Салық кодексінің 151-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасынан 100 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі. Осы жол тек 7-жолдың "Н" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс;
4) 101.01.018 жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасынан 70 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі;
салық төлеуші Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері осы бапта белгіленген арнаулы салық режимін қолданған жағдайда, декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс және 101.01.016 жолында көрсетілген (101.01.016 х 70%); немесе
салық төлеуші Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабына сәйкес салық салу объектілерінің және (немесе) салық салуға байланысты объектілердің бөлек есепке алуды жүзеге асыратын жағдайда, Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес салық салу жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне қатысты келетін, декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс.
Осы жол 7-жолдың "Е" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс;

5) в строке 101.01.019 указывается итоговая сумма авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащая уплате за период до сдачи декларации. В случае если отмечены ячейки "Н" или "Е" строки 7, данная строка определяется с учетом строки 101.01.017 или строки 101.01.018 соответственно ((101.01.016 – 101.01.017) или (101.01.016 – 101.01.018)). В случае если ячейки "Н" или "Е" строки 7 не отмечены, в данную строку переносится значение строки 101.01.016;
6) в строке 101.01.020 указывается ежемесячная сумма авансового платежа за январь, февраль, март месяцы налогового периода. Определяется как одна третья от строки 101.01.019 (101.01.019/3).
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата подачи Расчета до сдачи декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лиц, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника налогового органа, принявшего Расчет до сдачи декларации;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета до сдачи декларации в соответствии с пунктом 2 или 4 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета до сдачи декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление Расчета после сдачи декларации (Форма 101.02)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) БИН - бизнес-идентификационный номер.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется Расчет после сдачи декларации (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;

5) 101.01.019 жолында декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі. 7-жолдың "Н" немесе "Е" торкөздері белгіленген жағдайда осы жол 101.01.017 жолын немесе сәйкесінше 101.01.018 жолын есепке алумен айқындалады. ((101.01.016 – 101.01.017) немесе (101.01.016 – 101.01.018)). "Н" немесе "Е" торкөздері белгіленбеген жағдайда осы жолға 101.01.016 жолының мәні көшіріледі;
6) 101.01.020 жолында салық кезеңінің қаңтар, ақпан, наурыз, айлары үшін айлық аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі 101.01.019 жолының үштен бір бөлігі ретінде айқындалады(101.01.013 / 3).
13. "Салық агентiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) Есепті беру күні.
Есепті салық органына берудің күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның Аты-жөні" жолында Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
5) Есепті қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2 немесе 4-тармақшаларына сәйкес Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есепті беру күні көрсетіледі.
6) Есептің кіріс нөмірі.
Салық органымен берілген Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе басқа байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Декларацияны тапсырудан кейiнгi Есепті толтыру (101.02-нысан)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда – сенімді басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) салық кезеңі (жыл)– Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есеп тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;

5) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета после сдачи декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае предоставления дополнительного Расчета после сдачи декларации по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, B, C, D, E, F, G, H;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Расчет после сдачи декларации составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров;
в строке В указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства нерезидента.
15. В разделе "Исчисленная сумма КПН за предыдущий налоговый период":
1) в строке 101.02.001 указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного за предыдущий налоговый период и определяется сложением строк 101.02.001 I и 101.02.001 II;
2) в строке 101.02.001 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса;
3) в строке 101.02.001 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии со статьей 199 Налогового кодекса;
16. В разделе "Расчет по пункту 6 статьи 141 Налогового кодекса или статье 16 Закона о введении":
1) в строке 101.02.002 указывается сумма авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащая уплате за период после сдачи декларации, определенная в размере трех четвертых от указанной в строке 101.02.001 суммы исчисленного корпоративного подоходного налога за предыдущий налоговый период, умноженной на соотношение ставки корпоративного подоходного налога, установленной на налоговый период, и ставки корпоративного подоходного налога, установленной на предыдущий налоговый период. Налогоплательщик, осуществляющий ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 448 Налогового кодекса, определяет сумму авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащую уплате за период после сдачи декларации, в соответствии с пунктом 6 статьи 141 Налогового кодекса или статьей 16 Закона о введении и применяет ставки корпоративного подоходного налога, установленные для объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по которым осуществляется ведение раздельного налогового учета;

5) Есеп түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында көзделген Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есеп түрін табыс ету жағдайында толтырылады;
7) салық төлеуші санаты.
Торкөздер салық төлеуші A, B, C, D, E, F, G, H жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді.
8) валюта коды.
Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) резиденттік белгісі.
А-торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті салық төлеушімен белгіленеді.
В-торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті емес салық төлеушімен белгіленеді.
10) резиденттік елінің коды және салық тіркеуінің нөмірі.
Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есеп Қазақстан Республикасының резиденті емес-салық төлеуші жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте.
А жолында "Әлем елдері жіктеушісіне" Тауарларды декларациялау ережелеріне 6-қосымшасына сәйкес резиденттік емес елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі резидент еместің салық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
15. "Алдынғы салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы" бөлімінде:
1) 101.02.001 жолында алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген және 101.02.001 I және 101.02.001 II жолдардың мәнін қосумен айқындалатын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
2) 101.02.001 I жолында Салық кодексінің 139-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
3) 101.02.001 II жолында жолында Салық кодексінің 199-бабына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16. "Салық кодексінің 141-бабы 6-тармағы немесе Енгізу туралы заңның 16-бабы бойынша Есеп" бөлімінде:
1) 101.02.002 жолында салық кезеңіне белгіленген, корпоративтік табыс салығы ставкасы және алдыңғы салық кезеңіне белгіленген корпоративтік табыс салығы ставкасы қатынасына көбейтілген 101.02.001 жолында көрсетілген алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының жалпы сомасының төрттен бір бөлігі мөлшерінде айқындалатын, аванстық төлемдер сомаларынан корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабына сәйкес салық салу объектілерінің және (немесе) салық салуға байланысты объектілердің бөлек есепке алуды жүзеге асыратын салық төлеуші корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын, Салық кодексінің 141-бабы 6-тармағына немесе Енгізу туралы заңның 16-бабына сәйкес салық салу объектілері мен бөлек есепке алу жүргізілетін, салық салумен байланысты объектілерге орнатылған корпоративтік табыс салығы ставкаларын қолданады;

2) в строке 101.02.003 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации, определяемое в соответствии с пунктом 2 статьи 151 Налогового кодекса в размере 100 процентов от суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации (101.02.002 х 100 %). Данная строка может быть заполнена только налогоплательщиком, отметившим ячейку "Н" строки 7;
3) в строке 101.02.004 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации, определяемое в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса в размере 70 процентов от суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу:
подлежащей уплате за период после сдачи декларации и указанной в строке 101.02.002 (101.02.002 х 70 %), в случае если налогоплательщик осуществляет деятельность исключительно в рамках специального налогового режима для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса; или
подлежащей уплате за период после сдачи декларации, в части приходящейся на виды деятельности, по которым налогообложение осуществляется в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса, в случае если налогоплательщик осуществляет ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 448Налогового кодекса.
Данная строка может быть заполнена только налогоплательщиком, отметившим ячейку "Е" строки 7;
4) в строке 101.02.005 указывается сумма ежемесячного авансового платежа по корпоративному подоходному налогу, подлежащая уплате за 2, 3 и 4 кварталы отчетного налогового периода. В случае, если отмечены ячейки "Н" или "Е" строки 7, строка 101.02.005 определяется с учетом строки 101.02.003 или строки 101.02.004 соответственно ((101.02.002 – 101.02.003)/9) или (101.02.002 – 101.02.004)/9)). В случае, если ячейки "Н" или "Е" строки 7 не отмечены, строка 101.02.005 определяется как одна девятая строки 101.02.002 (101.02.002/9).
17. В разделе "Расчет по пункту 7 статьи 141 Налогового кодекса":
1) в строке 101.02.006 указывается предполагаемая сумма корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период;
2) в строке 101.02.007 указывается сумма авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащая уплате после сдачи декларации, исчисленная как три четвертых предполагаемой суммы корпоративного подоходного налога за текущий налоговый период (101.02.008 х (3/4);

2) 101.02.003 жолында Салық кодексінің 151-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасынан 100 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі (101.01.002 х 100%).
Осы жол 7-жолдың "Н" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс;
3) 101.02.004 жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасынан 70 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі;
салық төлеуші Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері осы бапта белгіленген арнаулы салық режимін қолданған жағдайда, декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс және 101.02.002 жолында көрсетілген (101.02.002 х 70%); немесе
салық төлеуші Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабына сәйкес салық салу объектілерінің және (немесе) салық салуға байланысты объектілердің бөлек есепке алуды жүзеге асыратын жағдайда, Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес салық салу жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне қатысты келетін, декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс.
Осы жол 7-жолдың "Е" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс;
4) 101.02.005 жолында есепті салық кезеңінің 2, 3 және 4 тоқсандары үшін төленуі тиіс, корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдердің айлық сомасы көрсетіледі. 7-жолдың "Н" немесе "Е" торкөздері белгіленген жағдайда 101.02.005 жолы 101.02.003 жолын немесе сәйкесінше 101.02.004 жолын есепке алумен айқындалады. ((101.02.002 – 101.02.003)/9 немесе (101.02.002 – 101.02.004)/9). "Н" немесе "Е" торкөздері белгіленбеген жағдайда 101.02.005 жолына 101.02.002 жолының тоғыздан бір бөлігі ретінде айқындалады (101.02.002 / 9).
17. "Салық кодексінің 141-бабы 7-тармағы бойынша Есеп" бөлімінде:
1) 101.02.006 жолында есепті салық кезеңі үшін болжанатын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
2) 101.02.007 жолында ағымдағы салық кезеңі үшін болжанатын корпоративтік табыс салығы сомасының төрттен үш бөлігі ретінде есептелген, декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі (101.02.008 х (3/4);

3) в строке 101.02.008 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации, определяемое в соответствии с пунктом 2 статьи 151 Налогового кодекса в размере 100 процентов от суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации (101.02.007 х 100 %). Данная строка может быть заполнена только налогоплательщиком, отметившим ячейку "Н" строки 7;
4) в строке 101.02.009 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации, определяемое в соответствии со статьей 451, Налогового кодекса в размере 70 процентов от суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу:
подлежащей уплате за период после сдачи декларации и указанной в строке 101.02.007 (101.02.007 х 70 %), в случае если налогоплательщик осуществляет деятельность исключительно в рамках специального налогового режима для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса; или
подлежащей уплате за период после сдачи декларации, в части приходящейся на виды деятельности, по которым налогообложение осуществляется в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса, в случае если налогоплательщик осуществляет ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 448Налогового кодекса.
Данная строка может быть заполнена только налогоплательщиком, отметившим ячейку "Е" строки 7;
5) в строке 101.02.010 указывается сумма ежемесячного авансового платежа по корпоративному подоходному налогу, подлежащая уплате за 2, 3 и 4 кварталы отчетного налогового периода. В случае, если отмечены ячейки "Н" или "Е" строки 7, строка 101.02.010 определяется с учетом строки 101.02.008 или строки 101.02.009 соответственно ((101.02.007 – 101.02.008)/9) или (101.02.007 – 101.02.009/9)). В случае, если ячейки "Н" или "Е" строки 7 не отмечены, строка 101.02.010 определяется как одна девятая строки 101.02.007 (101.02.007/9).
18. При представлении налогоплательщиком дополнительной декларации в соответствии со статьей 70 Налогового кодекса, а также при изменении суммы корпоративного подоходного налога по результатам проверки, налогоплательщику необходимо представить дополнительный Расчет после сдачи декларации с корректировкой сумм авансовых платежей, подлежащих уплате.

3) 101.02.008 жолында Салық кодексінің 151-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасынан 100 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі (101.01.007 х 100%). Осы жол 7-жолдың "Н" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс;
4) 101.02.009 жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес декларацияны тапсыруға кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасынан 70 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі;
салық төлеуші Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері осы бапта белгіленген арнаулы салық режимін қолданған жағдайда, декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс және 101.02.007 жолында көрсетілген (101.02.007 х 70%); немесе
салық төлеуші Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабына сәйкес салық салу объектілерінің және (немесе) салық салуға байланысты объектілердің бөлек есепке алуды жүзеге асыратын жағдайда, Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес салық салу жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне қатысты келетін, декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс.
Осы жол 7-жолдың "Е" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс;
5) 101.02.010 жолында есепті салық кезеңінің 2, 3 және 4 тоқсандары үшін төленуі тиіс, корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдердің айлық сомасы көрсетіледі. 7-жолдың "Н" немесе "Е" торкөздері белгіленген жағдайда 101.02.010 жолы 101.02.008 жолын немесе сәйкесінше 101.02.009 жолын есепке алумен айқындалады. ((101.02.007 – 101.02.003)/9 немесе (101.02.007 – 101.02.004)/9). "Н" немесе "Е" торкөздері белгіленбеген жағдайда 101.02.010 жолына 101.02.007 жолының тоғыздан бір бөлігі ретінде айқындалады (101.02.007/9).
18. Салық төлеуші Салық кодексінің 70-бабына сәйкес декларацияға қосымшаны тапсырған кезде, сондай-ақ салық тексеруінің нәтижелері бойынша корпоративтік табыс салығының сомасының өзгерген кезде салық төлеуші салық кезеңінің алдыңғы айлары үшін төлеуі тиіс, корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді төлеуге мерзімі келмеген, аванстық төлемдер сомаларын түзетумен қосымша Есеп тапсыруы қажет.

В соответствии с пунктом 8 статьи 141 Налогового кодекса налогоплательщик вправе в течение отчетного налогового периода представить дополнительный Расчет после сдачи декларации исходя из предполагаемой суммы дохода за отчетный налоговый период за месяцы отчетного налогового периода, по которым не наступили сроки уплаты авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, с указанием суммы корректировки в соответствующей строке (строках) Расчета после сдачи декларации. Например, налогоплательщик, заполнивший при сдаче очередного Расчета после сдачи декларации раздел "Расчет по пункту 6 статьи 141 Налогового кодекса или статье 16 Закона о введении", указывает сумму корректировки ежемесячного авансового платежа в строке 101.02.005 дополнительного Расчета после сдачи декларации. Налогоплательщик, заполнивший при сдаче очередного Расчета после сдачи декларации раздел "Расчет по пункту 7 статьи 141 Налогового кодекса", указывает сумму корректировки ежемесячного авансового платежа в строке 101.02.010 дополнительного Расчета после сдачи декларации.
Суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащие уплате за период после сдачи декларации, с учетом корректировок, указанных в дополнительных Расчетах после сдачи декларации, не могут иметь отрицательное значение.
19. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата подачи Расчета после сдачи декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника налогового органа, принявшего Расчет после сдачи декларации;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета после сдачи декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к расчету по
корпоративному подоходному налогу,
удерживаемому у источника выплаты
с дохода резидента (форма 101.03)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета) по корпоративному
подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода
резидента (форма 101.03)

Салық кодексінің 141-бабының 8-тармағына сәйкес Салық төлеушінің, корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді төлеуге мерзімі келмеген, декларацияны тапсырудан кейiн қосымша Есептің тиісті жолында (жолдарында) түзету сомаларын көрсетумен, есепті салық кезеңінің айлары үшін болжанатын кіріс сомасына сүйене отырып, есепті салық кезеңінің ағымында корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны тапсырудан кейiн қосымша Есеп беруге құқығы бар. Мысалы декларацияны тапсырудан кейiн қосымша Есепті тапсырған кезде Салық кодексінің 141-бабы 6-тармағы немесе Енгізу туралы заңның 16-бабы бойынша Есеп" бөлімін толтырған салық төлеуші декларацияны тапсырудан кейiн қосымша Есептің 101.02.005 жолында әр айдағы аванстық төлемнің түзету сомасын көрсетеді. Декларацияны тапсырудан кейiн қосымша Есепті тапсырған кезде "Салық кодексінің 141-бабы 7-тармағы бойынша Есеп" бөлімін толтырған салық төлеуші декларацияны тапсырудан кейiн қосымша Есептің 101.02.010 жолында әр айдағы аванстық төлемнің түзету сомасын көрсетеді.
Декларацияны тапсырудан кейiнгi қосымша Есептерде көрсетілген түзетулерді ескере отырып, декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасы теріс мәнде болмауы тиіс.
19. "Салық агентiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) Есепті беру күні.
Есепті салық органына берудің күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның Аты-жөні" жолында Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
5) Есепті қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есепті беру күні көрсетіледі.
6) Есептің кіріс нөмірі.
Салық органымен берілген Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе басқа байланыс мекемесінде қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
____________________________________________________________ РҚАО-ның ескертуі!!!
101.01-101.02 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Резидент табысынан төлем
көзінен ұсталатын
корпорациялық табыс салығы
бойынша есебіне (101.03-нысан)
қосымша
Резиденттің табысына салынатын төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығы бойынша есепті жасау ережелері (101.03-нысан)

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) по корпоративному подоходному налогу согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Расчет), предназначенного для отражения налоговым агентом доходов, облагаемых у источника выплаты, исчисления и своевременной уплаты корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты доходов резидентов. Расчет составляется налоговым агентом в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 101.03) и приложения к нему (101.03), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложение к Расчету составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Расчету не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Расчету.
8. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "–" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " – " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.
10. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Расчет подписывается налоговым агентом и заверяется печатью налогового агента в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налоговому агенту с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налоговый агент получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.

1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық агентінің төлем көзінен салық салынатын табыстарды көрсетуіне, есептеуіне және резиденттің кірістерінен төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығын уақтылы төлеуге арналған Резиденттің табысына салынатын төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 144-бабына сай келетін салық агенті жасайды.
2. Есеп осы Есептің өзінен (101.03-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшадан (101.03) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Есепке қосымша Есептегі тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Есепке қосымша онда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Есепке қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Есепке қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
10. Есеп жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Есеп Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
12. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен пошта бойынша - салық төлеуші пошта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.

13. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" приложения к Расчету указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" настоящего Расчета.
2. Составление Расчета (Форма 101.03)
14. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Расчета до 1 января 2012 года;
2) БИН - бизнес-идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Расчета с 1 января 2012 года;
3) налоговый период – отчетный квартал налогового периода, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогового агента.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами либо физического лица;
5) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее – Правила декларирования товаров);
8) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений к Расчету:
ячейка 1 отмечается при представлении приложения за первый месяц квартала;
ячейка 2 отмечается при представлении приложения за второй месяц квартала;
ячейка 3 отмечается при представлении приложения за третий месяц квартала;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налоговым агентом, который является резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налоговым агентом, который является нерезидентом Республики Казахстан;

13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Есепті жасау (101.03-нысан)
14. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда – сенімді басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
Егер салық агенті жеке тұлға болған жағдайда, осы жолда жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) салық кезеңі - Есеп берілетін салық кезеңінің есепті тоқсаны (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық агентінің атауы.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі немесе жеке тұлғаның;
5) Есеп түрі.
Тиісті торкөздер Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Есеп түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) валюта коды.
(Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген) Тауарлар декларациялау ережесіне (бұдан әрі - Тауарлар декларациялау ережесі) 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) берілген қосымшалар.
Берілген Есепке қосымшалардың торкөздері белгіленеді:
1-торкөз тоқсанның бірінші айы үшін қосымша берілген кезде белгіленеді;
2-торкөз тоқсанның екінші айы үшін қосымша берілген кезде белгіленеді;
3-торкөз тоқсанның үшінші айы үшін қосымша берілген кезде белгіленеді;
9) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын салық агенті белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын салық агенті белгілейді;

10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется если расчет составляется налоговым агентом-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А - указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров;
в строке В – указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента.
15. В разделе "Расчет":
1) строки 101.03.001 I, 101.03.001 II, 101.03.001 III предназначены для отражения суммы доходов, облагаемых у источника выплаты, выплачиваемых налоговым агентом за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к Расчету. Строка 101.03.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, указанных в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.03.001 I, 101.03.001 II и 101.03.001 III;
2) строки 101.03.002 I, 101.03.002 II и 101.03.002 III предназначены для отражения суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты и подлежащего уплате в бюджет за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к Расчету. Строка 101.03.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, указанного в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.03.002 I, 101.03.002 II и 101.03.002 III;
16. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
17. Приложение к Расчету (101.03):
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида выплаченного дохода согласно пункту 18 настоящих Правил;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, получившего доход;
4) в графе D указывается бизнес-идентификационный номер налогоплательщика, получившего доход;

10) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер Есепті Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын салық агенті жасаса, толтырылады, бұл ретте:
А жолында – 6 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына тауарларды декларациялау ережелеріне сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында - резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
15. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.03.001 І, 101.03.001 ІІ, 101.03.001 ІІІ жолдары салық кезеңінің әр айы үшін салық агенті төлейтін төлем көзінен салық салынатын табыстардың сомаларын көрсетуге арналған және Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.03.001 IV жолы 101.03.001 І, 101.03.001 ІІ, 101.03.001 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 101.03.002 І, 101.03.002 ІІ және 101.03.002 ІІІ жолдары төлем көзінен ұсталатын және салық кезеңінің әр айы үшін бюджетке төленуі тиіс корпорациялық табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.03.002 IV жолы 101.03.002 І, 101.03.002 ІІ және 101.03.002 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
16. "Салық агентiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) Есептің берілген күні.
Есептің салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның Аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Есеп қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңның 3-бабына сәйкес Есепті табыс ету күні көрсетіледі;
6) кіріс құжаты.
Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
17. Есепке қосымшада (101.03):
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 18-тармағына сәйкес төленген кіріс түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында табыс алған салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында табыс алған салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;

5) в графе E указывается сумма выплачиваемого дохода, облагаемого у источника выплаты;
6) в графе F указывается сумма выплаченного дохода, облагаемого у источника выплаты;
7) в графе G указывается ставка корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, установленная пунктом 3 статьи 147 Налогового кодекса или статьей 5 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
8) в графе H указывается сумма корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, определяемая как (FхG)/100; Итоговые суммы графы E приложения за соответствующий месяц квартала переносятся в соответствующие строки 101.03.001 I, 101.03.001 II и 101.03.001 III, графы H – в соответствующие строки 101.03.002 I, 101.03.002 II и 101.03.002 III.
3. Коды видов доходов
18. При заполнении Расчета использовать следующую кодировку видов доходов:
1060 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-резидентов;
1061 – доходы в форме вознаграждений, за исключением долговых ценных бумаг;
1190 – выигрыши, выплачиваемые резидентами.
Приложение к расчету по
корпоративному подоходному налогу,
удерживаемому у источника выплаты
с дохода нерезидента (форма 101.04)
Правила составления налоговой отчетности (расчета) по
корпоративному подоходному налогу,
удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента
(форма – 101.04)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) по корпоративному подоходному налогу согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Расчет), предназначенной для исчисления суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты с дохода нерезидента, а также для отражения сумм доходов, освобожденных от налогообложения в соответствии с положениями международного договора, и сумм, размещенных на условном банковском вкладе. Расчет составляется налоговым агентом в соответствии со статьей 196 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 101.04) и приложения к нему (101.04), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.

5) Е бағанында төленетін төлем көзінен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында төлеген төлем көзінен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 147-бабы 3-тармағына және Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 4-бабына сәйкес белгіленген төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында (F х G)/100 ретінде айқындалатын төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
тоқсанның тиісті айы үшін қосымшаның Е бағанының жиынтық сомалары 101.03.001 І, 101.03.001 ІІ және 101.03.001 ІІІ тиісті жолдарына, Н бағанның жиынтық сомалары - 101.03.002 І, 101.03.002 ІІ және 101.03.002 ІІІ тиісті жолдарына көшіріледі.
3. Кіріс түрлерінің кодтары
18. Есеп толтыру кезінде мынадай кіріс түрлерін кодтауды пайдалану керек:
1060 – эмитент резиденттерден алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
1061 - борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі кіріс;
1190 – резиденттер төлейтін ұтыстар.
____________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі!!!
101.03 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Резидент табысынан төлем көзінен
ұсталатын корпорациялық салығы
бойынша есебіне (101.04-нысан)
қосымша
Резидент еместің кірісіне салынатын төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығы бойынша салық есептілігін жасау ережесі (101.04-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және резидент еместің кірісіне салынатын, төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығы сомаларын есептеуге, сондай-ақ халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылатын табыстардың сомалары мен шартты банк салымында орналастырылған сомаларды көрсетуге арналған Резидент еместердің кірістеріне салынатын төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығы бойынша салық есептілігін (бұдан әрі – Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 196-бабына сәйкес салық агентi жасайды.
2. Есеп осы Есептің өзінен (101.04-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшадан (101.04) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.

4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Приложение к Расчету составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Расчету не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Расчету.
8. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "–" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " – " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.
10. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Расчет подписывается налоговым агентом и заверяется печатью налогового агента в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налоговому агенту с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налоговый агент получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налоговый агент получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" приложения к Расчету указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" настоящего Расчета.
2. Составление Расчета (101.04)
14. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Расчета до 1 января 2012 года;
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего;

4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Есепке қосымша Есептегі тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Есепке қосымша онда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Есепке қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, Есепке қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
10. Есеп жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Есеп Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық агенті қол қояды және салық агентінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық агентіне қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық агенті почта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық агенті салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен салық есептілігін қабылдау немесе қабылдамау туралы хабарлама алады.
13. Есепке қосымшаның "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде осы Есептің "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Есепті жасау (101.04-нысан)
14. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда салық төлеушінің – сенімгерлікпен басқарушының тіркеу нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс.
2) БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда салық төлеушінің – сенімгерлікпен басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.

3) ИИН - индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строки БИН, ИИН подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета с 1 января 2012 года;
4) налоговый период – отчетный квартал, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
5) наименование налогового агента.
Указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
6) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
7) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
8) вид деятельности, осуществляемой недропользователем.
Ячейки отмечаются, в случае если недропользователь относится к одной из категорий, указанных в строках А и В;
9) номер и дата заключения контракта.
Заполняется недропользователем с указанием номера и даты заключения контракта на недропользование;
10) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее – Правила декларирования товаров);
11) представленные приложения:
Отмечаются ячейки представленных приложений к Расчету:
ячейка 1 отмечается при представлении приложения за первый месяц квартала;
ячейка 2 отмечается при представлении приложения за второй месяц квартала;
ячейка 3 отмечается при представлении приложения за третий месяц квартала;
12) признак резидентства:
ячейка А отмечается налоговым агентом, который является резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налоговым агентом, который является нерезидентом Республики Казахстан;
13) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Расчет составляется налоговым агентом-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А - указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров;
в строке В – указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента.

3) ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда салық төлеушінің – сенімгерлікпен басқарушының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БСН, ЖСН жолдары 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс.
4) салық кезеңі - Есеп берілетін салық кезеңінің есепті тоқсаны (араб сандарымен көрсетіледі);
5) салық агентінің атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
6) Есеп түрі.
Тиісті торкөздер Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
7) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Есеп түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
8) жер қойнауын пайдаланушы жүзеге асыратын қызмет түрі;
Торкөздер егер жер қойнауын пайдаланушы А және В жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын болса, белгіленеді;
9) келісім-шарт нөмірі мен жасалған күні;
Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт нөмірі мен жасалған күнін көрсете отырып, толтырады;
10) валюта коды.
Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды және көлік құралдарын декларациялау ережесіне (бұдан әрі - Тауарларды декларациялау ережесі) 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
11) берілген қосымшалар.
Берілген Есепке қосымшалардың торкөздері белгіленеді:
1-торкөз тоқсанның бірінші айы үшін қосымша берілген кезде белгіленеді;
2-торкөз тоқсанның екінші айы үшін қосымша берілген кезде белгіленеді;
3-торкөз тоқсанның үшінші айы үшін қосымша берілген кезде белгіленеді;
12) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын салық агенті белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын салық агенті белгілейді;
13) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер Есепті Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын салық агенті жасаса, толтырылады, бұл ретте:
А жолында – Тауарларды декларациялау ережелеріне 6 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында - резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.

15. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 101.04.001 I, 101.04.001 II и 101.04.001 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных и выплаченных нерезиденту за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к Расчету. Строка 101.04.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, указанных в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.04.001 I, 101.04.001 II и 101.04.001 III;
2) строки 101.04.002 I, 101.04.002 II и 101.04.002 III предназначены для отражения суммы подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 195 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к Расчету. Строка 101.04.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, указанного в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.04.002 I, 101.04.002 II и 101.04.002 III;
3) строка 101.04.003 предназначена для отражения суммы доходов, начисленных, но невыплаченных нерезидентам, отнесенных налоговым агентом на вычеты и заполняются на основании данных приложения к Расчету.
Датой отнесения на вычеты начисленных, но не выплаченных доходов нерезидентов, признается 31 декабря отчетного календарного года. Строка 101.04.003 заполняется в Расчете за 4 квартал отчетного календарного года;
4) строка 101.04.004 предназначена для отражения суммы подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, отраженных в строке 101.04.003, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 195 Налогового кодекса, и заполняются на основании данных приложения к Расчету;
5) строки 101.04.005 I, 101.04.005 II и 101.04.005 III предназначены для отражения сумм подоходного налога, перечисленного на условный банковский вклад в соответствии со статьей 216 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к Расчету. Строка 101.04.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы подоходного налога за налоговый период, указанного в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.04.005 I, 101.04.005 II и 101.04.005 III.
16. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указываются дата представления Расчета в налоговый орган;

15. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 101.04.001 І, 101.04.001 ІІ, 101.04.001 ІІІ жолдары салық кезеңінің әр айы үшін резидент емеске есептелген және төленген табыстардың сомаларын көрсетуге арналған және Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.04.001 IV жолы 101.04.001 І, 101.04.001 ІІ және 101.04.001 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
2) 101.04.002 І, 101.04.002 ІІ және 101.04.002 ІІІ жолдары Салық кодексінің 195-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес салық кезеңінің әр айы үшін бюджетке аударуға жататын табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.04.002 IV жолы 101.04.002 І, 101.04.002 ІІ және 101.04.002 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
3) 101.04.003 жолы салық агенті шегерімге жатқызылған резидент еместің есебіне жазылған, бірақ төленбеген табыстарын көрсетуге арналған және Есепке қосымшасының деректері негізінде толтырылады.
Резидент еместің есебіне жазылған, бірақ төленбеген табыстарын шегерімге жатқызу күні есепті күнтізбелік жылдың 31 желтоқсаны болып танылады. 101.04.003 жолы есепті күнтізбелік жылдың 4 тоқсан үшін Есепте толтырылады.
4) 101.04.004 жолы 101.04.003 жолында көрсетілген салық агенті шегерімге жатқызылған резидент еместің есебіне жазылған, бірақ төленбеген табыстарынан Салық кодексінің 195-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуге жататын табыс салығын сомасы көрсетуге арналған және Есепке қосымшасының деректері негізінде толтырылады.
5) 101.04.005 І, 101.04.005 ІІ және 101.04.005 ІІІ жолдары Салық кодексінің 216-бабына сәйкес салық кезеңінің әр айы үшін шартты банк салымына аударылған табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.04.005 IV жолы 101.04.005 І, 101.04.005 ІІ және 101.04.005 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін табыс салығының жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
16. "Салық агентiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) Есептің берілген күні.
Есептің салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;

3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
17. Приложение к Расчету (101.04):
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование иностранного юридического лица-получателя доходов (далее – нерезидент);
3) в графе С указывается код страны резидентства нерезидента.
При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства;
5) в графе Е указывается доля нерезидента в уставном капитале налогового агента, в процентах;
6) в графе F указывается код вида доходов в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил, полученных нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 192 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается номер и дата контракта (договора), заключенного между нерезидентом и налоговым агентом, в соответствии с которым возникают доходы, за исключением доходов в виде дивидендов;
8) в графе Н указывается дата начала выполнения нерезидентом работ (оказания услуг) в Республике Казахстан;
9) в графе I указывается дата завершения нерезидентом работ (оказания услуг) в Республике Казахстан;
10) в графе J указывается сумма начисленных и выплаченных доходов, по которым возникают обязательства по удержанию налогов.
При совершении операций в иностранной валюте в данной графе указывается сумма начисленных и выплаченных доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода;
11) в графе К указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьей 194 Налогового кодекса;
12) в графе L указывается сумма подоходного налога с начисленного и выплаченного дохода, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога у источника выплаты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае выплаты предоплаты, на день начисления дохода.
Графы J - L заполняются по начисленным и выплаченным суммам доходов нерезидентам;

3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) Есепті қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 3-бабына сәйкес Есепті табыс ету күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Есепті тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
17. Есепке қосымшада (101.04):
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында табыстар алушы шетел заңды тұлғасының (бұдан әрі - резидент емес) толық атауы;
3) С бағанында резидент еместің резиденттік елінің коды.
Елдердің кодын толтырған кезде Тауарларды декларациялау ережелеріне 6 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес елдерді сандық кодтау пайдаланылуы тиіс;
4) D бағанында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық агентінің жарғылық капиталындағы резидент еместің үлесі пайызда көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 192-бабына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент емес алған Ереженің 18-тармағына сәйкес кіріс түрлерінің коды көрсетіледі;
7) G бағанында дивидендтер түріндегі кірістерді қоспағанда, оған сәйкес кірістер туындайтын резидент емес пен салық агентінің арасында жасалған келісім-шарттың (шарттың) нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент емес Қазақстан Республикасында жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауды бастаған күн көрсетіледі;
9) І бағанында резидент емес Қазақстан Республикасында жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) аяқтаған күн көрсетіледі;
10) J бағанында олар бойынша салықтарды ұстап қалу бойынша міндеттеме туындайтын есептелген және төленген кірістер сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде, бұл бағанда кірісті төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда, кірістерді есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген және қоса есептелген табыстардың төленген сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында халықаралық шарттарда және Салық кодексінің 194-бабында белгіленген төлем көзінен табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
12) L бағанында Салық кодексінің 195-бабына сәйкес бюджетке аударылуы тиіс есептелген және төленген кірістен табыс салығының ставкасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда кірісті төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда кірістерді есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген төлем көзінен табыс салығының сомасы көрсетіледі.
J – L бағандары резидент еместерге есептелген және төленген кіріс сомалары бойынша толтырылады;

13) в графе М указывается сумма начисленных, но невыплаченных нерезидентам в течение налогового периода доходов, отнесенных налоговым агентом на вычеты.
При совершении операций в иностранной валюте в данной графе указывается сумма невыплаченных доходов нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты.
Датой отнесения на вычеты начисленных, но невыплаченных доходов нерезидента признается 31 декабря налогового периода;
14) в графе N указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьей 194 Налогового кодекса;
15) в графе О указывается сумма подоходного налога с начисленных, но невыплаченных в течение отчетного налогового периода доходов нерезидента, отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения на вычеты дохода нерезидента (на 31 декабря налогового периода).
Графы М - О заполняются по начисленным, но не выплаченным суммам доходов нерезидентам при их отнесении на вычеты и заполняются в расчете за 4 квартал отчетного календарного года;
16) в графе Р указывается сумма начисленных (выплаченных) доходов, освобожденных от удержания налогов в соответствии с международным договором. При этом под освобожденными от удержания налогов также понимаются суммы, к которым применены сниженные ставки налога в соответствии с положениями международных договоров. При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма дохода, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода;
17) в графе Q указывается код вида международного договора в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил, который был применен в отношении дохода, указанного в графе Р;
18) в графе R указывается наименование международного договора, указанного в графе Q, при отражении в графе Q кода 22;
19) в графе S указывается код страны, с которой заключен международный договор, в соответствии с подпунктом 3) пункта 17 настоящих Правил.
Графы P - S заполняются в случае, если налогоплательщик применяет положения ратифицированного межгосударственного или межправительственного договора;

13) М бағанында салық агенті шегерімге жатқызған, салық кезеңі ішінде резидент еместерге есептелген, бірақ төленбеген кірістер сомасы көрсетіледі;
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде, бұл бағанда кірісті төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда, кірістерді есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген салық агенті шегерімге жатқызған, резидент еместің төленбеген кірістерінің сомасы көрсетіледі.
Резидент еместің есептелген, бірақ төленбеген кірістерін шегерімге жатқызу күні салық кезеңінің 31 желтоқсаны болып танылады;
14) N бағанында халықаралық шартта және Салық кодексінің 194-бабында белгіленген төлем көзінен табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
15) О бағанында Салық кодексінің 195-бабына сәйкес бюджетке аударылуға тиіс, салық агенті шегерімге жатқызған, есепті салық кезеңі ішінде есептелген, бірақ төленбеген резидент еместің кірістерінен алынатын табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда резидент еместің кірісін шегерімге жатқызған күнге (салық кезеңінің 31 желтоқсанына) валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Резидент еместердің есепке жазылған, бірақ төленбеген табыстары бойынша олар шегерімге жатқызылған жағдайда М - О бағандары есепті кұнтізбелік жылының 4 тоқсан үшін Есепте көрсетіледі.
16) Р бағанында халықаралық шартқа сәйкес салықтарды ұстап қалудан босатылған есептелген (төленген) кірістердің сомасы көрсетіледі. Бұл ретте салықтарды ұстап қалудан босатылған деп халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес төмендетілген салық ставкалары қолданылған сомалар да танылады. Операциялар (төлемдерді төлеу) шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда кірісті төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда, кірістерді есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Р бағанында көрсетілген кіріске қатысты қолданылған осы Ереженің 19-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
18) R бағанында Q бағанында 22 код көрсетілген кезде Q бағанында көрсетілген халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
19) S бағанында осы Ереженің 17-тармағы 3) тармақшасына сәйкес халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі.
P – S бағандары егер салық төлеуші тіркелген мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарт ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;

20) в графе Т указывается код валюты размещения подоходного налога на условном банковском вкладе в соответствии с подпунктом 9) пункта 14 настоящих Правил;
21) в графе U указывается сумма подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе в соответствии со статьей 216 Налогового кодекса, в валюте размещения. В случае размещения подоходного налога в национальной валюте данная графа не заполняется;
22) в графе V указывается сумма подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе в соответствии со статьей 216 Налогового кодекса, в национальной валюте.
При совершении операций (размещения налога) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан по рыночному курсу обмена валюты валюты на дату перечисления налога на условный банковский вклад;
23) в графе W указывается регистрационный номер налогоплательщика банка, в котором открыт условный банковский вклад;
24) в графе Х указывается бизнес идентификационный номер банка, в котором открыт условный банковский вклад;
25) в графе Y указывается банковский идентификационный код банка, в котором открыт условный банковский вклад;
26) в графе Z указываются номер и дата договора об условном банковском вкладе;
27) в графе АА указывается номер условного банковского вклада, на котором размещена сумма налога;
Графы Т - АА заполняются по суммам налога, размещенным на условном банковском вкладе;
Итоговые суммы графы J приложения за соответствующий месяц отчетного квартала переносятся в соответствующие строки 101.04.001 А, 101.04.001 В и 101.04.001 С,
- графы L – в соответствующие строки 101.04.002 А, 101.04.002 В и 101.04.002 С,
- графы V – в соответствующие строки 101.04.005 А, 101.04.005 В и 101.03.005 С.
Итоговые суммы графы M в суммарном выражении по всем Приложениям к Расчету переносятся в строку 101.04.003, графы O – в строку 101.04.004.
3. Коды видов доходов
18. При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов доходов.
Коды видов доходов из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 - доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан:
резиденту;
нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1022 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;

20) Т бағанында Ереженің 14-тармағы 9) тармақшасына сәйкес табыс салығын шартты банк салымына орналастырудағы валюта коды көрсетіледі;
21) U бағанында Салық кодексінің 216-бабына сәйкес шартты банк салымына орналастыру валютасында орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Табыс салығы ұлттық валютада орналастырылған жағдайда, бұл баған толтырылмайды;
22) V бағанында Салық кодексінің 216-бабына сәйкес шартты банк салымына ұлттық валютада орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (салықтарды орналастыру) шетел валютасында жасалған кезде, бұл бағанда салықты шартты банк салымына аударған күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
23) W бағанында шартты банк салымы ашық банктің салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
24) Х бағанында шартты банк салымы ашық банктің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
25) Y бағанында шартты банк салымы ашық банктің банктік сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
26) Z бағанында шартты банк салымы туралы шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
27) АА бағанында салық сомасы орналастырылған шартты банк салымының нөмірі көрсетіледі;
Т – АА бағандары шартты банк салымында орналастырылған салық сомалары бойынша толтырылады;
Тоқсанның тиісті айы үшін қосымшаның J бағанының жиынтық сомасы 101.04.001 А, 101.04.001 В және 101.04.001 С тиісті жолдарына көшіріледі, L бағанынікі - 101.04.002 А, 101.04.002 В және 101.04.002 С тиісті жолдарына, V бағанынікі - 101.04.005 А, 101.04.005 В және 101.04.005 С тиісті жолдарына көшіріледі.
Барлық қосымшалары бойынша жиынтық түрінде М бағанының қорытынды соммалары - 101.04.003 жолына, О бағанының - 101.04.004 жолына көшіріледі.
3. Кіріс түрлерінің кодтары
18. Есеп толтыру кезінде мынадай кіріс түрлерін кодтауды пайдалану керек.
Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс түрлерінің кодтары:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды өткізуден түскен кірістер;
1011 – Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен кірістер;
1020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен кірістер;
1021 – резидентке;
егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;
1022 - егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;

1030 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 настоящего Кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, установленные настоящей статьей, получаемые указанным лицом от резидента;
1031 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 настоящего Кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, установленные настоящей статьей, получаемые указанным лицом от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые работы, услуги, товары связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом;
1042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме, расположенном в Республике Казахстан;
1043 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1044 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1050 - доходы от уступки прав требования долга у резидента - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1051 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1060 - доходы от уступки прав требования долга у резидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1061 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1070 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1071 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентом, возникших в ходе деятельности такого нерезидента в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1080 - доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-резидента;
1081 - доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных в Республике Казахстан;
1090 - доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-резидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1100 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидента;
1101 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1110 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-резидента;
1111 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1120 - доходы в форме роялти, получаемые от резидента;
1121 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если расходы по выплате роялти связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1130 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1140 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1150 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих в Республике Казахстан;
1151 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1160 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
1161 - доходы от оказания транспортных услуг внутри Республики Казахстан;
1170 - доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1180 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
1181 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
1190 - гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1200 - надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
1201 - надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
1210 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1211 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1220 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1230 - доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, - от деятельности в Республике Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1240 - выигрыши, выплачиваемые резидентом;
1241 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентом, имеющим постоянное учреждение в Республике Казахстан, если выплата выигрыша связана с деятельностью такого постоянного учреждения;
1250 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1260 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1261 - доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1270 - доходы по производным финансовым инструментам;
1280 - доходы от списания обязательств;
доходы по сомнительным обязательствам;
1300 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии;
1310 - доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования;
1320 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1330 - доходы от выбытия фиксированных активов;
1340 - доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей;
1350 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1360 - доходы от осуществления совместной деятельности;
1370 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1380 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
1390 - доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы;
1400 - доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса;
1410 - чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1420 - другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.

1030 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан, жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен кірістері, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның резиденттен алатын өзге де кірістер;
1031 - Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен кірістері, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен, егер алатын жұмыстары, қызметтері, тауарлары осындай тұрақты мекемеге байланысты болса, олардан алатын өзге де кірістері;
1040 – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1041 – резидент шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1042 – Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1043 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерін немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1044 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
1051 - талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
1060 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
1061 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
1070 - резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар)
1071 – резидент еместің, мұндай резидент еместердің Қазақстан Республикасындағы қызметi барысында туындаған мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар);
1080 – резидент заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
1081 – Қазақстан Республикасында орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
1090 – мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлік басқару туындаудың басқа жағдайларында пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидент сенімгерлік басқарушыдан мүлікті сенімгерлікпен басқаруды белгілеу туралы акті бойынша алынған кірістер;
1100 - резиденттен алынған борышкерлік бағалы қағаздарды қоспағанда, сыйақылар түріндегі кіріс;
1101 – егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент еместен алынған борышкерлік бағалы қағаздарды қоспағанда, сыйақылар түріндегі кіріс;
1110 – резидент эмитенттен алынған борышкерлік бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
1111 - егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент емес эмитенттен алынған борышкерлік бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
1120 - резиденттен алынатын роялти түріндегі кіріс;
1121 – егер роялти төлеу бойынша шығыстар резидент еместің тұрақты мекемесінің қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен алынатын роялти түріндегі кіріс;
1130 – Қазақстан Республикасында орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
1140 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
1150 – Қазақстан Республикасында туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі кірістер;
1151 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі кірістер;
1160 – халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
1161 – Қазақстан Республикасы ішінде көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
1170 – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кірістер;
1180 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның кірісі;
1181 - жұмыс беруші болып табылатын резидент емеспен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның кірісі;
1190 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
1200 – резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
1201 - резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
1210 – еңбек шарты (келісім-шарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент емес жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен резидент емес жеке тұлғаның кірістері. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
1211 – қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент емес жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен резидент емес жеке тұлғаның кірістері. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
1220 – резидент жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1230 – кімнен және кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасындағы мәдениет және өнер қызметкерлерiне: қызметінен театр, кино, радио, теледидар әртісiне, музыкантқа, суретшiге, спортшыға төленетiн табыстар;
1240 - резиденттер төлейтiн ұтыстар;
1241 – егер ұтыс төлемі тұрақты мекеме қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емес төлейтiн ұтыстар;
1250 - Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1260 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
1261 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
1270 – туынды қаржы құралдары бойынша кірістер;
1280 – міндеттемені есептен шығарудан кірістер;
1290 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
1300 – лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
1310 – сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
1320 – кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған кірістер;
1330 – тіркелген активтерді шығарудан түскен кірістер;
1340 – геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен кірістер;
1350 – кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен кірістер;
1360 – бірлескен қызметті жүзеге асырудан кірістер;
1370 – бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
1380 – оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1390 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
1400 – мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен кірістер;
1410 – сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан кірістер;
1420 – Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.

4. Коды видов международных договоров (соглашений)
19. При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Приложение к декларации по
корпоративному подоходному
налогу (форма 110.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по корпоративному подоходному налогу
(форма 110.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с контрактом на недропользование, которым предусмотрена стабильность налогового режима.

4. Халықаралық шарт (келісім) түрлерінің кодтары
19. Есепті толтыру кезінде халықаралық шарттар (келісімдер) түрінің мынадай кодталуын пайдалану қажет:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 – "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
_____________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 101.04 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Корпорациялық табыс салығы
бойынша декларацияға
(110.00-нысан) қосымша
Корпорациялық табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларациясын) жасау ережесі (110.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және корпорациялық табыс салығын есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес корпорациялық табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларациясын) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны салық режимінің тұрақтылығы көзделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартқа сәйкес қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.

2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 110.00) и приложений к ней (формы с 110.01 по 110.18), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "–" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно .
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса .
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
2. Составление Декларации (Форма 110.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;

2. Декларация Декларацияның өзінен (110.00 нысаны) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (110.01-110.18 нысандары) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшірулерге жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашып көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті түрде жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларды көрсетілуі тиіс деректер жоқ болған кезде жасалмайды.
7. Декларациядағы қосымша парағындағы жолдар көрсеткіштерінің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Ержеде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Сомалардың теріс мәндері Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақ торкөзінде "-" белгісімен белгінеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Салық кодексі 61-бабының 3-тармағына сәйкес Декларацияға салық төлеуші не оның өкілі қол қояды және салық төлеушінің не оның Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық төлеушіге қайтарылады;
2) қағаз тасығышта хабарламасы бар тапсырысты хатпен почта бойынша – салық төлеуші почтаның немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдап не қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау (110.00-нысаны)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушы – салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;

2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан " О национальных реестрах идентификационных номеров " строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (далее – Правила декларирования товаров);
8) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к Декларации;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
11) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
15. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 110.00.001 указывается доход от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг;
2) в строке 110.00.002 указывается доход от прироста стоимости. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.01.012;
3) в строке 110.00.003 указывается доход от списания обязательств;

2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушы – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) салық кезеңі (жыл) – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды есепке ала отырып белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларацияның түрі табыс етілген жағдайда толтырылады.
7) валюта коды.
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне (бұдан әрі – Тауарларды декларациялау ережесі) "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) берілген қосымшалар.
Салық төлеуші табыс еткен Декларацияға қосымшаның нөмірі көрсетіледі;
9) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді;
10) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер Декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында Тауарларды декларациялау ережесіне "Әлем елдерінің жіктемесі" 6-қосымшасына сәйкес резидент еместің резидент елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмір көрсетіледі;
11) Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұрақты мекеменің барлығы.
Торкөзді Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұрақты мекемесі бар резидент белгілейді.
15. "Жылдық жиынтық табыс" бөлімінде:
1) 110.00.001 жолында тауарлады сатудан, жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден алынған табыс көрсетіледі;
2) 110.00.002 жолында құн өсімінен алынған табыс көрсетіледі. Бұл жолға 110.01.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 110.00.003 жолында міндеттемелерді есептен шығарудан алынған табыс көрсетіледі;

4) в строке 110.00.004 указывается доход по сомнительным обязательствам. В данную строку переносится итоговое значение графы H формы 110.02;
5) в строке 110.00.004 I указывается сумма обязательств по приобретенным товарам (работам, услугам), признанных сомнительными и включаемыми в совокупный годовой доход;
6) в строке 110.00.004 II указывается сумма обязательств по начисленным работникам доходам и другим выплатам, признанных сомнительными и включаемыми в совокупный годовой доход;
7) в строке 110.00.005 указывается доход, полученный при распределении чистого дохода и направленный на увеличение уставного капитала юридического лица – резидента Республики Казахстан с сохранением доли участия каждого учредителя, участника. В данную строку переносится итоговое значение графы F формы 110.03;
8) в строке 110.00.006 указывается доход от уступки права требования, определяемый как сумма строк 110.00.007 I и 110.00.007 II:
в строке 110.00.006 I указывается доход от уступки права требования долга по приобретенному праву требования;
в строке 110.00.006 II указывается доход от уступки права требования долга по уступленному праву требования;
9) в строке 110.00.007 указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность, включаемый в совокупный годовой доход;
10) в строке 110.00.008 указывается доход от выбытия фиксированных активов. В данную строку переносится строка 110.11.006;
11) в строке 110.00.009 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей;
12) в строке 110.00.010 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
13) в строке 110.00.011 указывается размер нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда. В данную строку переносится строка 110.09.007;
14) в строке 110.00.012 указывается доход от осуществления совместной деятельности;
15) в строке 110.00.014 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход;

4) 110.00.004 жолында күмәнді міндеттемелер бойынша табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 110.02 нысаны Н бағанының жиынтық мәні көшіріледі:
110.00.004 І жолында күмәнді деп танылған және жылдық табысқа енгізілетін сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
110.00.004 ІІ жолында күмәнді деп танылған және жылдық табысқа енгізілетін қызметкерлерге есептелген және басқа да төлемдер бойынша міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
5) 110.00.005 жолында таза табысты бөлу кезінде алынған және әрбір құрылтайшының, қатысушының қатысу үлесін сақтай отырып Қазақстан Республикасы резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайтуға бағытталған табыс көрсетіледі. Бұл жолға 110.03 нысаны F бағанының жиынтық мәні көшіріледі;
6) 110.00.006 жолында 110.00.006 І және 110.00.006 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын талап ету құқығын басқаға беруден алынған табыс көрсетіледі:
110.00.006 І жолында сатып алынған талап ету құқығы бойынша талап ету құқығын басқаға беруден алынған табыс көрсетіледі;
110.00.006 ІІ жолында басқа біреуге берілген талап ету құқығы бойынша талап ету құқығын басқа біреуге беруден алынған табыс көрсетіледі;
7) 110.00.007 жолында жылдық жиынтық табысқа енгізілетін кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыс;
8) 110.00.008 жолында тіркелген активтердің шығып қалуынан алынған табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 110.11.006 жолы көшіріледі.
9) 110.00.009 жолында табиғи ресурстарды геологиялық зерттеуге және өндiруге дайындық жұмыстарына жұмсалған шығыстардың, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден алынған табыс көрсетіледі;
10) 110.00.010 жолында кен орындарын әзірлеу салдарын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарын жою жөнiндегi іс жүзіндегі шығыстар сомасынан асып кетуiнен түсетін табыс көрсетіледі;
11) 110.00.011 жолында жер қорының пайдаланушының тарату қорының қаражатын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 110.09.007 жолы көрсетіледі;
12) 110.00.012 жолында бірлескен қызмет жүзеге асырудан алынған табыс көрсетіледі;
13) 110.00.013 жолында жылдық жиынтық табысқа енгізілетін, егер бұрын бұл сома шегерімге жатқызылмаса, негізсіз ұсталып, бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, танылған немесе борышкер таныған айыппұлдар, өсімпұлдар және басқа санкция түрлері көрсетіледі;
14) 110.00.014 жолында бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар көрсетіледі;
15) 110.00.015 жолында өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыс көрсетіледі;

16) в строке 110.00.014 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
17) в строке 110.00.015 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества;
18) в строке 110.00.016 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход;
19) в строке 110.00.017 указывается общая сумма вознаграждений, включаемая в совокупный годовой доход. В данную строку переносится строка 110.04.005;
20) в строке 110.00.018 указывается курсовая разница, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
21) в строке 110.00.019 указывается общая сумма выигрышей, включаемая в совокупный годовой доход;
22) в строке 110.00.020 указывается превышение подлежащих получению (полученных) доходов над фактически понесенными расходами при эксплуатации объектов социальной сферы, включаемое в совокупный годовой доход;
23) в строке 110.00.021 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход, но не указанные в строках с 110.00.001 по 110.00.020;
24) в строке 110.00.022 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 110.00.001 по 110.00.021;
25) в строке 110.00.023 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода;
26) в строке 110.00.024 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировки, определяемая разница строк 110.00.022 и 110.00.023.
16. В разделе "Вычеты":
1) в строке 110.00.025 указываются расходы по реализованным товарам (работам, услугам), относимые на вычеты в соответствии с Налоговым кодексом. Данная строка включает в себя также итоговое значение графы G приложения 110.07;
2) в строке 110.00.026 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты;
3) в строке 110.00.027 указываются расходы по совместной деятельности или ее части;
4) в строке 110.00.028 указываются членские взносы, относимые на вычеты;
5) в строке 110.00.029 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 110.06;
6) в строке 110.00.030 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет;
7) в строке 110.00.031 указываются суммы представительских расходов, относимые на вычет;
8) в строке 110.00.032 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет. В данную строку переносится итоговое значение графы H формы 110.07. Данная строка включает в себя сумму строк 110.00.040 I и 110.00.040 II;
в строке 110.00.032 I указывается сумма ранее признанных доходом сомнительных обязательств, выплаченных налогоплательщиком кредитору, относимая на вычет;

16) 110.00.016 жолында жылдық жиынтық табысқа енгізілетін дивидендтер көрсетіледі;
17) 110.00.017 жолында жылдық жиынтық табысқа енгізілетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 110.00.005 жол көшіріледі;
18) 110.00.018 жолында ҚР салық заңнамасына сәйкес есепке жатқызылатын жылдық жиынтық табысқа енгізілетін бағамдық айырма көрсетіледі;
19) 110.00.019 жолында жылдық жиынтық табысқа енгізілетін ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
20) 110.00.020 жолында жылдық жиынтық табысқа енгізілетін әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынуы тиіс (алынған) табыстардың нақты кеткен шығыстардан асып кетуі көрсетіледі;
21) 110.00.021 жолында салық төлеушінің жылдық жиынтық табысқа енгізілетін, бірақ 110.00.001-110.00.020 жолдарында көрсетілмеген табыстары көрсетіледі;
22) 110.00.022 жолында 110.00.001-110.00.021 жолдарындағы сомаларды қосумен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
23) 110.00.023 жолында жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
24) 110.00.024 жолында 110.00.022 және 110.00.023 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын түзетуді есепке ала отырып жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
16. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 110.00.025 жолында Салық кодексіне шегерімге жатқызылатын сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар көрсетіледі. Бұл жол 110.07 нысаны G бағанының жиынтық мәнін де қамтиды;
2) 110.00.026 жолында шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімпұлдарды, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 110.00.027 жолында бірлескен қызмет бойынша немесе оның бір бөлігінің шығыстары көрсетіледі;
4) 110.00.028 жолында шегерімге жатқызылатын мүшелік жарналар көрсетіледі;
5) 110.00.029 жолында шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 110.06. нысаны G бағанының жиынтық мәні көшіріледі;
6) 110.00.030 жолында шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылардың сомасы көрсетіледі;
7) 110.00.031 жолында шегерімге жатқызылатын өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 110.00.032 жолында шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер көрсетіледі. Бұл жолға 110.07 нысаны Н бағанының жиынтық мәні көшіріледі. Бұл жол 110.00.040 І және 110.00.040 ІІ жолдарының сомасын қамтиды:
110.00.032 І жолында шегерімге жатқызылатын кредит берушiге төленген бұрын табыс деп танылған күмәндi мiндеттемелердiң сомасы көрсетіледі;

в строке 110.00.032 II указывается сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет;
9) в строке 110.00.033 указываются сомнительные требования, относимые на вычет. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 110.08. Данная строка включает в себя сумму строк 110.00.033 I и 110.00.033 II;
в строке 110.00.033 I указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в течение трех лет с момента возникновения требования;
в строке 110.00.033 II указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в связи с признанием налогоплательщика-дебитора банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) в строке 110.00.034 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды, относимые на вычет. В данную строку переносится строка 110.09.004;
11) в строке 110.00.035 указываются расходы на научно-исследовательские, проектные, изыскательские и опытно-конструкторские работы, относимые на вычет;
12) в строке 110.00.036 указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет;
13) в строке 110.00.037 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя, относимые на вычет. В данную строку переносится сумма итоговых значений граф A и AB формы 110.10. Строка включает в себя строку 110.00.037 I;
в строке 110.00.037 I указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычет. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 110.10;
14) в строке 110.00.038 указываются курсовая разница, относимая на вычет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
15) в строке 110.00.039 указываются налоги, относимые на вычет;
16) в строке 110.00.040 указываются вычеты по фиксированным активам. В данную строку переносятся строка 110.11.010;
17) в строке 110.00.041 указываются прочие расходы, относимые на вычет;
18) в строке 110.00.042 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится или строка 110.00.042 I, или строка 110.00.042 II:
в строке 110.00.042 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 110.00.025 по 110.00.041;
в строке 110.00.042 II указывается сумма расходов, подлежащих отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянные учреждения за пределами Республики Казахстан. Определяется как разница строки 110.00.042 I и 110.13.002.

110.00.032 ІІ жолында шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
9) 110.00.033 жолында шегерімге жатқызылатын күмәнді міндеттемелер көрсетіледі. Бұл жолға 110.08 нысаны G бағанының жиынтық мәні көшіріледі. Бұл жол 110.00.033 І және 110.00.033 ІІ жолдарының сомасын қамтиды:
110.00.033 І жолында талаптар туындаған кезден бастап үш жыл ішiнде қанағаттандырылмаған талаптардың сомасы көрсетіледі;
110.00.033 ІІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банкрот деп тануға байланысты қанағаттандырылмаған күмәнді талаптардың сомасы көрсетіледі;
10) 110.00.034 жолында шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарын жоюға арналған шығыстар және салдарды жою қорларына аударымдардың сомалары көрсетіледі. Бұл жолға 110.09.004 жолының сомасы көшіріледі;
11) 110.00.035 жолында шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу, жобалау, іздестіру және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстар көрсетіледі;
12) 110.00.036 жолында шегерімге жатқызылатын жеке тұлғалардың есептелген табыстары және өзге де төлемдері бойынша шығыстар көрсетіледі;
13) 110.00.037 жолында шегерімге жатқызылатын табиғи ресурстарды геологиялық зерттеуге және оларды өндiруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстары және жер қойнауын пайдаланушының басқа да шегерiмдерi көрсетіледі. Бұл жолға 110.10 нысанның А және АВ бағандарының жиынтық мәндерінің сомалары көшіріледі. Жол 110.00.037 І жолын қамтиды:
110.00.037 І жолында шегерімге жатқызылатын жер қойнауын пайдаланушының қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға арналған шығыстары көрсетіледі. Бұл жолға 110.10 нысаны L бағанының жиынтық мәні көшіріледі;
14) 110.00.038 жолында Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес есепке жатқызылатын бағамдық айырмасының сомасы көрсетіледі;
15) 110.00.039 жолында шегерімге жатқызылатын салықтар көрсетіледі;
16) 110.00.040 жолында тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі. Бұл жолға 110.11.010 жолы көшіріледі;
17) 110.00.041 жолында шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
18) 110.00.042 шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі. Бұл жолға 110.00.042 І жолы немесе 110.00.042 ІІ жолы көшіріледі:
110.00.042 І жолында шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.00.025-110.00.041 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
110.00.042 ІІ жолында Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұрақты мекемелері бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстардың сомасы көрсетіледі. 110.00.042 І және 110.13.002 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;

17. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.00.043 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разница строк 110.00.024 и 110.00.042;
2) в строке 110.00.044 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка включает также строку 110.00.044 I;
в строке 110.00.044 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 110.16;
3) в строке 110.00.045 указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами. В данную строку переносится итоговое значение графы Е формы 110.15. Данная строка включает в себя сумму строк 110.00.045 I и 110.00.045 II:
в строке 110.00.045 I указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами об избежании двойного налогообложения;
в строке 110.00.045 II указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с иными международными договорами;
4) в строке 110.00.046 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 110.00.043 и 110.00.044 за минусом строки 110.00.045 (110.00.043 + 110.00.044 – 110.00.045);
5) в строке 110.00.047 указывается убыток от отнесения на вычеты амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды;
6) в строке 110.00.048 указывается убыток, подлежащий переносу на последующие налоговые периоды. Если строка 110.00.046 имеет отрицательное значение, строка 110.00.048 определяется как разница модуля строки 110.00.046 и строки 110.00.047 с учетом строки 110.01.002 (|110.00.046| – 110.00.047 + 110.01.002). Если в строке 110.00.046 отражено положительное значение или ноль, в строку 110.00.048 переносится строки 110.01.002;
7) в строке 110.00.049 указываются корректировки налогооблагаемого дохода;
8) в строке 100.00.050 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
9) в строке 110.00.051 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения и перенесенных убытков, определяемый как разница строк 110.00.046, 110.00.049 и 110.00.050. Если строка 110.00.050 больше разницы двух предыдущих строк, то значение данной строки будет отрицательным.
18. В раздел "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 110.00.052 указывается ставка корпоративного подоходного налога;

17. "Салық салынатын табысты есептеу" бөлімінде:
1) 110.00.043 жолында салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 110.00.024 және 110.00.042 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
2) 110.00.044 жолында резидент салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде көздерден алған табыстарының сомасы көрсетіледі. Жол 110.00.044 І жолын да қамтиды;
110.00.044 І жолында салық салуда жеңілдігі бар елде алынған табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 110.16 нысаны I бағанының жиынтық мәні көшіріледі;
3) 110.00.045 жолында халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын табыс көрсетіледі. Бұл жолға 110.15 нысаны Е бағанының жиынтық мәні көшіріледі. Бұл жол 110.00.045 І және 110.00.045 ІІ жолдарының сомасын қамтиды:
110.00.045 І жолында қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын табыс көрсетіледі;
110.00.045 ІІ жолында басқа да халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын табыс көрсетіледі;
4) 110.00.046 жолында халықаралық салық салу ерекшеліктерін есепке ала отырып салық салынатын табыс (залал) сомалары көрсетіледі. 110.00.045 (110.00.043 + 110.00.044 - 110.00.045) жолдарының сомаларын шегере отырып 110.00.043 және 110.00.044 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
5) 110.00.047 жолында келесі салық кезеңдеріне көшіруге жатпайтын алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық шегерімдерге жатқызудан алынған залал көрсетіледі;
6) 110.00.048 жолында келесі салық кезеңдеріне көшірілуге жататын залал көрсетіледі. Егер 110.00.046 жолының мәні теріс болса, 110.00.048 жолы 110.00.002 (110.00.046 - 110.00.047 + 110.01.002) жолын ескере отырып 110.00.046 жолының және 110.00.047 жолының модулінің айырмасы ретінде айқындалады. Егер 110.00.046 жолында оң мән немесе нөл көрсетілсе, 110.00.048 жолына 110.01.002 жолы көшіріледі;
7) 110.00.049 жолында салық салынатын табысты түзетулер көрсетіледі;
8) 110.00.050 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 110.00.051 жолында 110.00.046, 110.00.049 және 110.00.050 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын азайту мен көшірілген залалдарды есепке ала отырып салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 110.00.050 жолы алдыңғы екі жолдың айырмасынан артық болса, онда Бұл жолдың мәні теріс болады.
18. "Салық міндеттемесінің есептеу" бөлімінде:
1) 110.00.052 жолында корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;

2) в строке 110.00.053 указывается общая сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты при выплате выигрыша, вознаграждения, относимая в зачет корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет. Определяется как сумма строк 110.04.001 I и 110.04.002 IV;
3) в строке 110.00.054 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан. В данную строку переносится итоговое значение графы S формы 110.16;
4) в строке 110.00.055 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период. Определяется как разница произведения строк 110.00.051 и 110.00.052 и суммы строк 110.00.053 и 110.00.054 ((110.00.051 х 110.00.052 – (110.00.053 + 110.00.054)). Если сумма строк 110.00.053 и 110.00.054 превышает произведение строк 110.00.051 и 110.00.052, зачет производится в пределах суммы произведения строк 110.00.051 и 110.00.052 и в строке 110.00.055 указывается ноль;
5) в строке 110.00.056 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение. Определяется как разница строк 110.00.051 и 110.00.055;
6) в строке 110.00.057 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 110.00.057 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленный по ставке 15 процентов (110.00.056 х 15 %);
в строке 110.00.057 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленный по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 110.00.057 III заполняется в случае, если заполнена строка 110.00.057 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 65 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 110.00.057 IV заполняется в случае, если заполнена строка 110.00.057 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
7) в строке 110.00.058 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Определяется как сумма строк 110.00.055 и 110.00.057;

2) 110.00.053 жолында бюджетке төленуге жататын корпорациялық табыс салығының есебіне жатқызылатын ұтысты, сыйақыны төлеу кезінде төлем көзінде ұсталған корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі. 110.04.001 І және 110.04.002 ІV жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
3) 110.00.054 жолында Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде алынған табыстарға төленген салықтардың немесе Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке алынатын Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде көздерден резидент салық төлеуші алған табыстарға салынатын табыс салығының ұқсас түрінің сомалары көрсетіледі. Бұл жолға 110.16 нысаны S бағанының жиынтық мәні көшіріледі;
4) 110.00.055 жолында салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 110.00.051 және 110.00.052 жолдарының туындысы мен 110.00.053 және 110.00.054 ((110.00.051 х 110.00.052 -(110.00.053 + 110.00.054)) жолдарының сомасының айырмашылығы ретінде айқындалады. Егер 110.00.053 және 110.00.054 жолдарының сомасы 110.00.051 және 110.00.052 жолдарының туындысынан асып кетсе, есепке жатқызу 110.00.051 және 110.00.052 жолдары туындысының сомасы шегінде жүргізіледі және 110.00.055 жолында нөл көрсетіледі;
5) 110.00.056 жолында Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі. 110.00.051 және 110.00.055 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
6) 110.00.057 жолында таза табысқа салынатын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі:
110.00.057 І жолында 15 процент ставка бойынша есептелген таза табысқа салынатын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі (110.00.056 х 15%);
110.00.056 ІІ жолында халықаралық шартта көзделген ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа салынатын корпорациялық табыс салығына қатысты халықаралық шарттың ережелерін қолданатын болса, таза табысқа салынатын корпорациялық табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
110.00.057 ІІІ жолы егер 110.00.057 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолда осы Ереженің 65-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы көрсетілген халықаралық шарт жасасылған елдің коды көрсетіледі;
110.00.057 ІV жолы егер 110.00.057 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолда көрсетілген халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
7) 110.00.058 жолында есептелген корпорациялық табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. 110.00.055 және 110.00.057 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;

8) в строке 110.00.059 указывается общая сумма авансовых платежей, внесенных в бюджет в течение налогового периода;
9) в строке 110.00.060 указывается корпоративный подоходный налог, подлежащий к уплате. Определяется как разница строк 110.00.057 и 110.00.059. Заполняется в случае, если строка 110.00.058 больше строки 110.00.059;
10) в строке 110.00.061 указывается сумма излишне уплаченного корпоративного подоходного налога. Определяется как разница строк 110.00.059 и 110.00.058. Заполняется в случае, если строка 110.00.059 больше строки 110.00.058.
19. В разделе "Другая информация":
1) в строке 110.00.062 указывается стоимость имущества, полученного в качестве вклада в уставный капитал, определяемая в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
2) в строке 110.00.063 указывается сумма денег, полученных эмитентом от размещения выпущенных им акций;
3) в строке 110.00.064 указывается стоимость безвозмездно переданного имущества. Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг;
4) в строке 110.00.065 указывается сумма уменьшения размера налогового обязательства в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом;
5) в строке 110.00.066 указывается увеличение нераспределенной прибыли за счет уменьшения резервов на переоценку активов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
6) в строке 110.00.083 указывается общая сумма затрат, не подлежащих вычету.
20. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика ;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса ;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 110.01 - Доход (убыток)
от прироста стоимости

8) 110.00.059 жолында салық кезеңі ішінде бюджетке енгізілген аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
9) 110.00.060 жолында төленуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 110.00.057 және 110.00.059 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 110.00.058 жолы 110.00.059 жолынан артық болса толтырылады;
10) 110.00.061 жолында артық төленген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 110.00.059 және 110.00.058 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 110.00.059 жолы 110.00.058 жолынан артық болса толтырылады.
19. "Басқа да ақпарат" бөлімінде:
1) 110.00.062 жолында Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес белгіленетін жарғылық капиталға салым ретінде алынған мүліктің құны көрсетіледі;
2) 110.00.063 жолында эмитенттің акцияларды орналастыруынан оның алған табыстары көрсетіледі;
3) 110.00.064 жолында өтеусіз берілген мүліктің құны көрсетіледі. Өтеусіз орындалған жұмыстарды орындаумен, қызметтерді көрсетумен байланысты құны осындай жұмыстарды орындаумен, қызметтерді көрсетуге байланысты шеккен шығыстардың мөлшерінде айқындалады;
4) 110.00.065 жолында Салық кодексінде көзделген жағдайларда салықтық міндеттеменің мөлшерін азайту сомасы көрсетіледі;
5) 110.00.066 жолында қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес активтерді қайта бағалауға арналған резервтерді азайту есебінен бөлінбеген пайданың ұлғаюы көрсетіледі;
6) 110.00.067 жолында шегерімге жатпайтын шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі.
20. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларация табыс етілген күн. Декларацияны салық органына табыс еткен күн көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, есімі, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексі 584-бабының 2-тармағына сәйкес Декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі.
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Құн өсімінен түсетін табыс (залал) – 110.01-нысанын жасау

21. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, на основании применяемого налогового режима и положений контракта на недропользование.
22. В разделе "Реализация зданий, сооружений и строений":
1) строка 110.01.001 указывается доход от реализации зданий, сооружений и строений;
2) строка 110.01.002 указывается убыток от реализации зданий, сооружений, строений, используемых в предпринимательской деятельности;
3) строка 110.01.003 указывается убыток от реализации зданий, сооружений, строений, не используемых в предпринимательской деятельности.
23. В разделе "Реализация активов, не подлежащих амортизации":
в строке 110.01.004 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, не подлежащих амортизации, за исключением зданий, сооружений, строений и ценных бумаг.
24. В разделе "Реализация ценных бумаг":
1) в строке 110.01.005 указывается доход (убыток) от реализации акций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи;
2) в строке 110.01.006 указывается доход (убыток) от реализации других ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) в строке 110.01.007 указывается доход (убыток) от реализации облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи;
4) в строке 110.01.008 указывается доход (убыток) от реализации государственных ценных бумаг и агентских облигаций;
5) в строке 110.01.009 указывается доход (убыток) от реализации других долговых ценных бумаг;
6) в строке 110.01.010 указывается убыток от реализации ценных бумаг, за исключением убытка от реализации акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, перенесенный с предыдущего налогового периода;
7) в строке 110.01.011 указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг, за исключением дохода (убытка) от реализации акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, с учетом суммы перенесенных убытков, определяемой как сумма и (или) разность строк 110.01.006, 110.01.009 (в зависимости от того, доход или убыток отражен в данной строке), уменьшенный на сумму строки 110.01.010.

21. Осы нысан қолданылатын салық режимінің және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелерінің негізінде үйлерді, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезіндегі құн өсіміне түсетін табыстарды айқындау үшін арналған.
22. "Үйлерді, ғимараттарды және құрылыстарды сату" бөлімінде:
1) 110.01.001 жолында үйлерді, ғимараттарды және құрылыстарды сату кезінде түсетін табыс көрсетіледі;
2) 110.01.002 жолында кәсіпкерлік қызметте пайдаланылатын үйлерді, ғимараттарды және құрылыстарды сату кезінде болатын залал көрсетіледі;
3) 110.01.003 жолында кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмайтын үйлерді, ғимараттарды және құрылыстарды сату кезінде болатын залал көрсетіледі;
23. "Амортизацияға жатпайтын активтерді сату" бөлімінде:
1) 110.01.004 жолында үйлерді, ғимараттарды, құрылыстарды және бағалы қағаздарды қоспағанда, амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсімінен алынған табыс көрсетіледі;
24. "Бағалы қағаздарды сату" бөлімінде:
1) 110.01.005 жолында өткізу күні қор биржасының "А" және "В" ресми тізімдерінде болатын акцияларды өткізуден алынған табыс (залал) көрсетіледі;
2) 110.01.006 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, басқа да бағалы қағаздарды сатудан алынған табыс (залал) көрсетіледі;
3) 110.01.007 жолында өткізу күні қор биржасының "А" және "В" ресми тізімдерінде болатын облигацияларды өткізуден алынған табыс (залал) көрсетіледі;
4) 110.01.008 жолында мемлекеттік бағалы қағаздарды және агенттік облигацияларды өткізуден алынған табыс (залал) көрсетіледі;
5) 110.01.009 жолында басқа борыштық бағалы қағаздарды өткізуден алынған табыс (залал) көрсетіледі;
6) 110.01.010 жолында өткен салық кезеңінен көшірілген өткізу күні қор биржасының "А" және "В" ресми тізімдерінде болатын акциялар мен облигацияларды, мемлекеттік бағалы қағаздарды және агенттік облигацияларды өткізуден алынған залалды қоспағанда, бағалы қағаздарды өткізуден алынған залал көрсетіледі;
7) 110.01.011 жолында 110.01.010 жолының сомасына азайтылған 110.01.006, 110.01.009 жолдарының сомасы және (немесе) айырмашылығы ретінде айқындалатын (Бұл жолда табыс немесе залал көрсетілуіне байланысты) көшірілген залалдардың сомасын ескере отырып өткізу күні қор биржасының "А" және "В" ресми тізімдерінде болатын акциялар мен облигацияларды, мемлекеттік бағалы қағаздарды және агенттік облигацияларды өткізуден алынған залалды қоспағанда, бағалы қағаздарды өткізуден алынған табыс (залал) көрсетіледі.

25. В разделе "Итого":
в строке 110.01.012 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определяемая как сумма строк 110.01.001, 110.01.004, 110.01.005, 110.01.007, 110.01.008 и 110.01.011 (при получении дохода по данным строкам).
26. При получении налогоплательщиком убытка от реализации зданий, сооружений и строений, использованных в предпринимательской деятельности, определенного в строке 110.01.002, данный убыток переносится на срок до трех лет включительно для погашения за счет налогооблагаемого дохода последующих налоговых периодов. Указанная сумма учитывается при определении суммы строки 110.00.048.
В случае получения убытка от реализации зданий, сооружений и строений, не используемых в предпринимательской деятельности, определенного в строке 110.01.003, данный убыток не учитывается в целях налогообложения.
При получении дохода в строках 110.01.005, 110.01.007, 110.01.008 сумма данных строк включается в строку 110.00.023.
Доход от прироста стоимости, подлежащий получению (полученный) при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определенный в строке 110.01.012, переносится в строку 110.00.002.
4. Составление формы 110.02 - Доход по
сомнительным обязательствам
27. Данная форма предназначена для определения дохода по сомнительным обязательствам на основании применяемого налогового режима и положений контракта на недропользование.
28. В разделе "Сомнительные обязательства по товарам (работам, услугам)":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика кредитора или работника;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика кредитора или работника;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента кредитора согласно пункту 65 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента кредитора в стране резидентства;
6) в графе F указывается сумма обязательства с учетом суммы налога на добавленную стоимость;
7) в графе G указывается ставка налога на добавленную стоимость, применяемая на момент возникновения обязательства;
8) в графе H указывается сумма обязательства, признанного сомнительным, включаемая в совокупный годовой доход налогового периода.
Итоговое значение графы H переносится в строку 110.00.004.
5. Составление формы 110.03 – Чистый доход, доход, направленный
на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с
сохранением доли участия каждого учредителя, участника

25. "Жиыны" бөлімінде:
110.01.012 жолында 110.01.001, 110.01.004, 110.01.005, 110.01.007, 110.01.008 және 110.01.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын бағалы қағаздарды қоса алғанда, үйлерді, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсімінен алынған табыстың жалпы сомасы көрсетіледі
26. Салық төлеуші 110.01.002 жолында айқындалған кәсіпкерлік қызметте пайдаланылатын үйлерді, ғимараттарды және құрылыстарды сатудан залал алынған кезде, аталған залал алдыңғы салық кезеңдерінің салық салынатын табысының есебінен өтеу үшін үш жылды қоса алғандағы кезеңге дейін көшіріледі. Көрсетілген сома 110.00.048 жолының сомасын айқындау кезінде ескеріледі.
110.01.003 жолында айқындалған кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмайтын үйлерді, ғимараттарды және құрылыстарды сатудан залал алынған жағдайда, аталған залал салық салу мақсатында есепке алынбайды.
110.01.005, 110.01.007, 110.01.018 жолдарында табыс алынған кезде Бұл жолдардың сомасы 110.00.023 жолына енгізіледі.
110.01.012 жолында айқындалған бағалы қағаздарды қоса алғанда, үйлерді, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсімінен алынуға жататын (алынған) табыстар 110.00.002 жолына көшіріледі.
4. Күмәнді міндеттемелер бойынша табыс – 110.02-нысанын жасау
27. Осы нысан қолданылатын салық режимінің және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелерінің негізінде күмәнді міндеттемелер бойынша табысты айқындау үшін арналған.
28. "Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор салық төлеушінің немесе қызметкердің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында кредитор салық төлеушінің немесе қызметкердің бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 65-тармағына сәйкес кредитор резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында кредитор резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында қосылған құн салығының сомасын есепке ала отырып міндеттеменің сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында міндеттеменің пайда болу сәтінде қолданылатын қосылған құн салығының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында салық кезеңінің жылдық жиынтық табысына енгізілетін күмәнді деп танылған міндеттеменің сомасы көрсетіледі.
Н бағанының жиынтық мәні 110.00.004 жолына көшіріледі.
5. Таза табыс, әрбір құрылтайшының, қатысушының қатысу үлесін сақтай отырып резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайтуға бағытталған табыс – 110.03-нысанын жасау

29. Данная форма предназначена для определения суммы дохода, полученного при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника. Форма заполняется в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет, применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика юридического лица-резидента, учредителем, участником которого является налогоплательщик;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный номер налогоплательщика юридического лица-резидента, учредителем, участником которого является налогоплательщик;
4) в графе D указывается доля участия налогоплательщика в юридическом лице, в процентном соотношении;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика в юридическом лице на начало налогового периода, в тенге;
6) в графе F указывается сумма дохода, полученного при распределении чистого дохода юридического лица и направленного налогоплательщиком на увеличение уставного капитала данного юридического лица с сохранением доли участия каждого учредителя, участника;
7) в графе G указывается доля участия налогоплательщика в юридическом лице на конец налогового периода. Определяется сложением соответствующих значений граф Е и F.
Итоговое значение графы F формы 110.03 переносится в строку 110.00.005.
6. Составление формы 110.04 – Вознаграждения
30. Данная форма предназначена для определения дохода в виде вознаграждений, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, на основании применяемого налогового режима и положений контракта на недропользование .
31. В разделе "Вознаграждения":
1) в строке 110.04.001 указываются вознаграждение по активам и корпоративный подоходный налог, удержанный у источника выплаты вознаграждения:
в строке 110.04.001 I указываются суммы вознаграждений по активам, за исключением вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, а также суммы вознаграждений от нерезидентов;
в строке 110.04.001 II указываются суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с вознаграждений, отраженных в строке 110.04.001 I;
2) в строке 110.04.002 указываются вознаграждение по долговым ценным бумагам и корпоративный подоходный налог, удержанный у источника выплаты вознаграждения:
в строке 110.04.002 I указывается дисконт (премия), по долговым ценным бумагам, за исключением государственных ценных бумаг и агентских облигаций;
в строке 110.04.002 II указывается купон по долговым ценным бумагам, за исключением государственных ценных бумаг и агентских облигаций;
в строке 110.04.002 III указывается общая сумма вознаграждения по долговым ценным бумагам, за исключением государственных ценных бумаг и агентских облигаций;

29. Осы нысан таза табысты бөлу кезінде алынған және қатысушының қатысу үлесін сақтай отырып резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайтуға бағытталған табыстың сомасын айқындау үшін арналған. Нысан салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заңнамалық актіге сәйкес және қолданылатын салық режимінің және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелерінің негізінде толтырылады.
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші құрылтайшысы, қатысушысы болып табылатын салық төлеуші резидент заңды тұлғаның тіркеу нөмірі;
3) С бағанында салық төлеуші құрылтайшысы, қатысушысы болып табылатын салық төлеуші резидент заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында салық төлеушінің заңды тұлғадағы қатысу үлесі көрсетіледі, проценттік қатынаста;
5) Е бағанында салық төлеушінің салық кезеңінің басына заңды тұлғадағы қатысу үлесі көрсетіледі;
6) F бағанында заңды тұлғаның таза табысын бөлу кезінде алынған және салық төлеуші аталған заңды тұлғаның әрбір құрылтайшысының, қатысушысының қатысу үлесін сақтай отырып жарғылық капиталын ұлғайтуға бағыттаған табыстың сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық төлеушінің салық кезеңінің соңына заңды тұлғадағы қатысу үлесі көрсетіледі. Е және F бағандарының тиісті мәндерін қосу жолымен айқындалады.
110.03 нысаны F бағанының жиынтық мәні 110.00.005 жолына көшіріледі.
6. Сыйақылар – 110.04 нысанын жасау
30. Осы нысан қолданылатын салық режимінің және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелерінің негізінде Қазақстан Республикасында да, оның шегінен тысқары жерлерде де салық төлеуші алуға жататын (алған) сыйақылар түріндегі табысын айқындау үшін арналған.
31. "Сыйақылар" бөлімінде:
1) 110.04.001 жолында активтер бойынша сыйақылар және сыйақыны төлеу көзінде ұсталған корпорациялық табыс салығы көрсетіледі:
110.04.001 І жолында борыштық бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақыларды қоспағанда, активтер бойынша сыйақылардың сомалары, сондай-ақ резидент еместерден алынған сыйақылардың сомалары көрсетіледі;
110.04.001 ІІ жолында 110.04.001 І жолында көрсетілген сыйақылардан төлем көзінде ұсталған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
2) 110.04.002 жолында борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар және сыйақыны төлеу көзінде ұсталған корпорациялық табыс салығы көрсетіледі:
110.04.002 І жолында мемлекеттік бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды қоспағанда, борыштық бағалы қағаздар бойынша дисконт (сыйлықақы) көрсетіледі;
110.04.002 ІІ жолында мемлекеттік бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды қоспағанда, борыштық бағалы қағаздар бойынша купон көрсетіледі;
110.04.002 ІІІ жолында мемлекеттік бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды қоспағанда, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;

в строке 110.04.002 IV указываются суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с вознаграждений, отраженных в строке 110.04.002 III;
3) в строке 110.04.003 указывается вознаграждение по государственным ценным бумагам и агентским облигациям:
в строке 110.04.003 I указывается дисконт (премия) по государственным ценным бумагам и агентским облигациям;
в строке 110.04.003 II указывается купон по государственным ценным бумагам и агентским облигациям;
в строке 110.04.003 III указывается общая сумма вознаграждения по государственным ценным бумагам и агентским облигациям.
4) в строке 110.04.004 указываются суммы вознаграждений, подлежащие получению (полученные) за пределами Республики Казахстан;
5) в строке 110.04.005 указывается итоговая сумма доходов по вознаграждениям, определяемая как сумма строк 110.04.001 А, 110.04.002 С, 110.04.003 С и 110.04.004.
Строка 110.04.005 переносится в строку 160.00.017.
Сумма строк 110.04.001 II , 110.04.002 II переносится в строку 160.00.053.
7. Составление формы 110.05 - Расходы по реализованным
товарам, выполненным работам, оказанным услугам
32. Данная форма предназначена для определения расходов по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам, подлежащих вычету на основании применяемого налогового режима и положений контракта на недропользование .
33. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика- контрагента;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика контрагента;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента контрагента, согласно пункту 65 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента контрагента, в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе указывается код вида расходов:
1 – финансовые услуги;
2 – рекламные услуги;
3 – консультационные услуги;
5 – маркетинговые услуги;
6 – дизайнерские услуги;
7 – инжиниринговые услуги;
8 – прочие;
7) графе G указывается сумма расходов, подлежащих вычету.
Итоговое значение графы G формы 110.05 включается в строку 110.00.025.
8. Составление формы 110.06 - Расходы по вознаграждениям
34. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по вознаграждению, подлежащей отнесению на вычеты на основании применяемого налогового режима и положений контракта на недропользование.
35. В разделе "Вознаграждения":

110.04.002 ІV жолында 110.04.002 ІІІ жолында көрсетілген сыйақылардан төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
3) 110.04.003 жолында мемлекеттік бағалы қағаздар мен агенттік облигациялар бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі:
110.04.003 І жолында мемлекеттік бағалы қағаздар мен агенттік облигациялар бойынша дисконт (сыйлықақы) көрсетіледі;
110.04.003 ІІ жолында мемлекеттік бағалы қағаздар мен агенттік облигациялар бойынша купон көрсетіледі;
110.04.003 ІІІ жолында мемлекеттік бағалы қағаздар мен агенттік облигациялар бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 110.04.004 жолында Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде алынуға жататын (алынған) сыйақылардың сомалары көрсетіледі;
5) 110.04.005 жолында 110.04.001 А, 110.04.002 С, 110.04.003 С 110.04.004 жолдарының сомалары ретінде айқындалатын сыйақылар бойынша табыстардың жиынтық сомасы көрсетіледі;
110.04.005 жолы 160.00.017 жолына көшіріледі.
110.04.001 ІІ, 110.04.002 ІІ жолдарының сомасы 160.00.053 жолына көшіріледі.
7. Сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар – 110.05-нысаны жасау
32. Осы нысан қолданылатын салық режимінің және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелерінің негізінде шегерімге жататын сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстарды айқындау үшін арналған.
33. "Шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында контрагент салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) С бағанында контрагент салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестендіру) көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 65-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілгенде толтырылады;
6) F бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 – қаржы қызметтері;
2 – жарнамалық қызметтер;
3 – консультациялық қызметтер;
4 – маркетингтік қызметтер;
5 – дизайнерлік қызметтер;
7 – инжинирингтік қызметтер;
8 - өзгелері;
7) G бағанында шегерімге жатқызуға жататын шығыстардың сомасы көрсетіледі.
110.05 нысаны G бағанының қорытынды мәні 110.00.025 жолына енгізіледі.
8. Сыйақылар бойынша шығыстар – 110.06-нысанын жасау
34. Осы нысан қолданылатын салық режимінің және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелерінің негізінде шегерімге жатқызуға жататын сыйақылар бойынша шығыстардың сомасын айқындау үшін арналған.
35. "Сыйақылар" бөлімінде:

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента контрагента, согласно пункту 65 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается сумма вознаграждения;
7) в графе G указывается сумма вознаграждения, относимая на вычет.
Значение графы G переносится в строку 110.00.029.
9. Форма 110.07 – Выплаченные сомнительные
или списанные обязательства
36. Данная форма предназначена для определения выплаченных сомнительных либо списанных обязательств, относимых на вычет на основании применяемого налогового режима и положений контракта на недропользование.
37. В разделе "Расчет":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента контрагента , согласно пункту 65 настоящих Правил ;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства ;
6) в графе F сумма, признанная сомнительным либо списанным обязательством;
7) в графе G указывается выплаченная сумма сомнительных либо списанных обязательств;
8) в графе Н указывается сумма, ранее признанная сомнительным либо списанным обязательством и отнесенная на доходы, подлежащая вычету. Определяется как наименьшая из значений граф F и G.
Итоговое значение графы H формы 110.07 переносится в строку 110.00.032.
10. Форма 110.08 – Сомнительные требования
38. Данная форма предназначена для определения сомнительных требований, относимых на вычет на основании применяемого налогового режима и положений контракта на недропользование.
39. в разделе "Сомнительные требования":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента контрагента, согласно пункту 65 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;

1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) С бағанында салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестендіру) көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 65-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында сыйақының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында шегерімге жатқызылатын сыйақының сомасы көрсетіледі.
G бағанының мәні 110.00.029 жолына көшіріледі.
9. Төленген күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттемелер - 110.07-нысанын жасау
36. Осы нысан қолданылатын салық режимінің және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелерінің негізінде шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттемелерді айқындау үшін арналған.
37. "Есеп" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) С бағанында салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестендіру) көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 65-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында күмәнді деп танылған немесе есептен шығарылған сомалар көрсетіледі;
7) G бағанында төленген күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында бұрын күмәнді деп танылған немесе есептен шығарылған міндеттемелердің және шегерімге жатқызуға жататын табыстарға жатқызылған сома көрсетіледі. F және G бағандары мәнінен ең кемі ретінде айқындалады.
110.07 нысаны Н бағанының жиынтық мәні 110.00.032 жолына көшіріледі.
10. Күмәнді талаптар – 110.08-нысаны
38. Осы нысан қолданылатын салық режимінің және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелерінің негізінде шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптарды айқындау үшін арналған.
39. "Күмәнді талаптар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) С бағанында салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестендіру) көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 65-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резиден емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;

6) в графе F указывается сумма требования (без косвенных налогов) по реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг;
7) в графе G указывается сумма требования, признанного сомнительным, относимая на вычет в пределах размера ранее признанного дохода от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг.
Итоговое значение графы G формы 110.08 переносится в строку 110.00.033.
11. Составление формы 110.09 – Отчисления в фонд
ликвидации последствий разработки месторождений
40. Данная форма предназначена для определения расходов на ликвидацию последствий разработки месторождений и сумм отчислений в ликвидационные фонды, а также доходов от нецелевого использования средств ликвидационного фонда на основании применяемого налогового режима и положений контракта на недропользование.
41. В разделе "Вычеты":
1) в строке 110.09.001 указываются суммы отчислений в ликвидационный фонд, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 107 Налогового кодекса;
2) в строке 110.09.002 указываются расходы, фактически понесенные в течение налогового периода на ликвидацию последствий разработки месторождений, относимые на вычет;
3) в строке 110.09.003 указываются суммы отчислений в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов, относимые на вычет;
4) в строке 110.09.004 указывается общая сумма расходов, относимых на вычеты. Определяется как сумма строк с 110.09.001 по 110.09.003.
Строка 110.09.004 переносится в строку 110.00.034.
42. В разделе "Доходы":
1) в строке 110.09.005 указывается сумма средств нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, включаемая в совокупный годовой доход;
2) в строке 110.09.006 указывается сумма средств нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда полигонов размещения отходов, включаемая в совокупный годовой доход;
3) в строке 110.09.007 указывается общая сумма доходов недропользователя. Определяется как сумма строк 110.09.005 и 110.09.006.
Строка 110.09.007 переносится в строку 110.00.011.
12. Составление формы 110.10 - Расходы на геологическое
изучение, разведку и подготовительные работы к добыче
природных ресурсов и другие расходы недропользователей
43. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения на геологическое изучение, разведку, подготовительные работы к добыче природных ресурсов, и иных расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты на основании применяемого налогового режима и положений контракта на недропользование.

6) F бағанында тауарларды сату, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету бойынша талаптардың сомасы (жанама салықтарсыз) көрсетіледі;
7) G бағанында тауарларды сатудан, жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден алынған бұрын танылған табыс мөлшерінің шегінде шегерімге жатқызылатын күмәнді деп танылған талаптың сомасы көрсетіледі.
110.08 нысаны G бағанының жиынтық мәні 110.00.033 жолына көшіріледі.
11. Кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударымдар - 110.09-нысанын жасау
40. Осы нысан қолданылатын салық режимінің және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелерінің негізінде кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға кеткен шығыстарды және жою қорларына аударымдар сомасын айқындау үшін арналған.
41. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 110.09.001 жолында Салық кодексі 107-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жою қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі;
2) 110.09.002 жолында шегерімге жатқызылатын салық кезеңі ішінде кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға кеткен нақты шығыстар көрсетіледі;
3) 110.09.003 жолында шегерімге жатқызылатын қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
4) 110.09.004 жолында шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.09.001-110.09.003 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
110.09.004 жолы 110.09.003 жолына көшіріледі.
42. "Кірістер" бөлімінде:
1) 110.09.005 жолында жылдық жиынтық табысқа енгізілетін жою қорының қаражаттарын жер қойнауын пайдаланушы мақсатсыз пайдаланған қаражаттарының сомасы көрсетіледі;
2) 110.09.006 жолында жылдық жиынтық табысқа енгізілетін, қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорының қаражаттарын жер қойнауын пайдаланушы мақсатсыз пайдаланған қаражаттарының сомасы көрсетіледі;
3) 110.09.007 жолында жер қойнауын пайдаланушы табыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 110.09.005 және 110.09.006 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
110.09.007 жолы 110.09.011 жолына көшіріледі.
12. Геологиялық зерттеуге, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары - 110.10-нысанын жасау
43. Осы нысан қолданылатын салық режимінің және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелерінің негізінде шегерімге жатқызуға жататын жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейiн өндiру басталған кезге дейiн геологиялық зерттеуге, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жүргізген шығыстарының және жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарының сомаларын айқындау үшін арналған.

44. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата контракта на недропользование;
3) в графе С указываются расходы на геологическое изучение;
4) в графе D указываются расходы на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству;
5) в графе E указываются общие административные расходы;
6) в графе F указывается сумма выплаченного подписного бонуса;
7) в графе G указывается сумма выплаченного бонуса коммерческого обнаружения;
8) в графе H указывается сумма выплаченного бонуса добычи согласно условиям контракта на недропользование. Заполняется недропользователем, который является плательщиком бонуса добычи;
9) в графе I указывается сумма выплаченных исторических затрат, согласно условиям контракта на недропользование. Заполняется недропользователем, который являются плательщиками исторических затрат;
10) в графе J указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов, определенных в рамках контракта за налоговый период;
11) в графе K указывается сумма фактически произведенных расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов за налоговый период;
12) в графе L указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимая на вычеты. В данную строку переносится наименьшая из граф J и K;
13) в графе M указываются расходы по приобретению основных средств;
14) в графе N указываются расходы на приобретение нематериальных активов, понесенные в связи с приобретением права недропользования;
15) в графе O указываются расходы по приобретению прочих нематериальных активов;
16) в графе P указываются иные расходы, подлежащие вычету;
17) в графе Q указывается общая сумма расходов недропользователя до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется как сумма граф с B по I и с L по P ((сумма с B по I ) + (сумма с L по P));
18) в графе R указываются доходы, полученные недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов до момента начала добычи после коммерческого обнаружения, за исключением доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода;

44. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанында геологиялық зерттеуге шығыстар көрсетіледі;
4) D бағанында бағалау, орналасу бойынша шығыстарды қоса алғанда, барлауға және пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар көрсетіледі;
5) Е бағанында жалпы әкімшілік шығыстар көрсетіледі;
6) F бағанында төленген қол қою бонусының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында төленген коммерциялық табу бонусының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт ережелеріне сәйкес төленген өндіру бонусының сомасы көрсетіледі. Өндіру бонусын төлеуші болып табылатын жер қойнауын пайдаланушы толтырады;
9) І бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт ережелеріне сәйкес тарихи шығындардың төленген сомасы көрсетіледі. Тарихи шығындарды төлеуші болып табылатын жер қойнауын пайдаланушы толтырады.
10) J бағанында салық кезеңі үшін келісім-шарт шеңберінде айқындалған қазақстандық кадрларды оқытуға, өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға шығыстардың сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында қазақстандық кадрларды оқытуға, салық кезеңі үшін өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға нақты жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға, өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға шығыстардың сомасы көрсетіледі. J және К бағандары мәнінен ең кемі ретінде айқындалады;
13) М бағанында негізгі құралдарды сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
14) N бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алуға байланысты кеткен материалдық емес активтерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі;
15) О бағанында өзге де материалдық емес активтерді сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
16) Р бағанында шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
17) Q бағанында жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. В-дан І-ге дейінгі және L-дан Р-ге дейінгі бағандардың сомасы ретінде айқындалады ((В-дан І-ге дейінгі сома) + (L-дан Р-ге дейінгі сома));
18) R бағанында жылдық жиынтық табыстан алып тастауға жататын табыстарды қоспағанда, коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін геологиялық зерттеу, барлау және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарын жүргізу кезеңінде жасалған келісім-шарт шеңберінде жүзеге асыратын қызметі бойынша жер қойнауын пайдаланушының алған табыстары көрсетіледі;

19) в S указываются доходы, получаемые при реализации полезных ископаемых, добытых до момента начала добычи после коммерческого обнаружения;
20) в графе T указываются доходы от реализации части права недропользования;
21) в графе U указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма граф с R по T;
22) в графе V указывается сумма расходов, накопленных до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется на момент начала добычи после коммерческого обнаружения полезных ископаемых как разница граф Q и U;
23) в графе W указывается сумма накопленных расходов по группе амортизируемых активов, перенесенная из предыдущего налогового периода. При этом, если сумма строк V и W имеет отрицательное значение, дальнейший расчет по форме 110.10 прекращается;
24) в графе X указана предельная норма амортизации, определенная в размере 25 процентов;
25) в графе Y указывается применяемая норма амортизации, которая не должна быть более предельной нормы амортизации, указанной в графе X;
26) в графе Z указывается сумма, относимая на вычет. Определяется как произведение суммы граф V и W и строки Y ((V + W) х Y);
27) в графе AA указывается сумма расходов, переносимых на последующие налоговые периоды. Определяется как разница сумм строк V и Y и строки Z ((V + W) - Z);
28) в графе AB указывается стоимостный баланс группы амортизируемых активов, сложившийся на конец последнего налогового периода, относимый на вычет.
Если сумма строк V и W имеет отрицательное значение, данное значение переносится по модулю в строку 100.00.009.
Сумма итоговых значений граф Z и AB формы 110.10 переносится в строку 100.00.037.
Итоговое значение графы L формы 110.10 переносится в строку 100.00.037 I.
13. Составление формы 110.11 – Вычеты по фиксированным активам
45. Данная форма предназначена для определения суммы амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам в целях налогообложения, а также доходов от превышения стоимости выбывших фиксированных активов (кроме реализации активов I и II групп) над стоимостным балансом подгруппы. Форма заполняется в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет, применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование .
46. В разделе "Расчет":
1) в строке 110.11.001 определяются вычеты по группе "Здания, строения":
в строке 110.11.001 I указывается стоимостный баланс подгрупп основных средств группы "Здания, строения" на начало налогового периода:
в строке 110.11.001 II указывается произведенная переоценка основных средств подгрупп I группы "Здания, строения";
в строке 110.11.001 III указывается стоимость поступивших основных средств подгрупп I группы "Здания, строения";
в строке 110.11.001 IV указывается стоимость выбывших основных средств подгруппы I группы "Здания, строения";
в строке 110.11.001 V указывается стоимостный баланс подгрупп основных средств группы "Здания, строения" на конец налогового периода;
в строке 110.11.001 VI указываются амортизационные отчисления по основным средствам подгрупп I группы "Здания, строения";

19) S бағанында коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін өндірілген пайдалы қазбаларды өткізу кезінде алынған табыстар көрсетіледі;
20) Т бағанында жер қойнауын пайдалану құқығының бір бөлігін сатудан түскен табыстар көрсетіледі;
21) U бағанында табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. R-ден Т-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
22) V бағанында коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін жиналған шығыстардың сомасы көрсетіледі. Q және U бағандарының айырмасы ретінде коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған сәтте айқындалады;
23) W бағанында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген амортизацияланатын активтердің тобы бойынша жинақталған шығыстардың сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, егер V және W жолдарының сомасында теріс мән болса, одан әрі есеп 110.10 нысаны бойынша есеп тоқтатылады;
24) Х бағанында 25 процент мөлшерінде айқындалған амортизацияның шекті нормасы көрсетіледі;
25) Y бағанында Х бағанында көрсетілген амортизацияның шекті нормасынан көп болмауы тиіс қолданылатын амортизация нормасы көрсетіледі;
26) Z бағанында шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі. V және W бағандарының және Y жолының сомасының туындысы ретінде айқындалады ((V + W) х Y);
27) АА бағанында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін шығыстардың сомасы көрсетіледі. V және Y жолдарының және Z жолының сомаларының айырмасы ретінде айқындалады ((V + Y) – Z);
28) АВ бағанында шегерімге жатқызылатын, соңғы салық кезеңінің соңына қалыптасқан амортизацияланатын активтер тобының құндық теңгерімі көрсетіледі.
Егер V және W жолдарының сомасында теріс мән болса, бұл мән модуль бойынша 110.00.009 жолына көшіріледі.
110.10 нысаны Z және АВ бағандарының жиынтық мәні 110.00.037 жолына көшіріледі.
110.10 нысаны L бағанының жиынтық мәні 110.00.037 І жолына көшіріледі.
13. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 110.11-нысанын жасау
45. Осы нысан салық салу мақсатында тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың, жөндеуге шығыстардың және басқа да шегерімдердің сомаларын, сондай-ақ істен шыққан тіркелген активтер құнының (І және ІІ топтары активтерін өткізуден басқа) кіші топ теңгерімінің құнынан асып кетуінен алынған табыстарды айқындау үшін арналған. Нысан салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заңнамалық актіге, қолданылатын салық режимінің және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес толтырылады.
46. "Есеп" бөлімінде:
1) 110.11.001 жолында "Үйлер, ғимараттар" тобы бойынша шегерімдер айқындалады;
110.11.001 І жолында салық кезеңінің басына "Ғимараттар, құрылыстар" тобының негізгі құралдары кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
110.11.001 ІІ жолында "Үйлер, ғимараттар" тобының І кіші топтарының негізгі құралдарына жүргізілген қайта бағалау көрсетіледі;
110.11.001 ІІІ жолында "Үйлер, ғимараттар" тобының І кіші топтарының келіп түскен негізгі құралдарының құны көрсетіледі;
110.11.001 IV жолында "Үйлер, ғимараттар" тобының І кіші топтарының істен шыққан негізгі құралдарының құны көрсетіледі;
110.11.001 V жолында есепті салық кезеңінің соңына "Үйлер, ғимараттар" тобының негізгі құралдары кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
110.11.001 VІ жолында "Үйлер, ғимараттар" тобының І кіші тобының негізгі құралдары бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;

в строке 110.11.001 VII указываются фактические расходы на ремонт основных средств I группы "Здания, строения", относимые на вычеты в пределах 15 процентов от стоимостного баланса группы;
в строке 110.11.001 VIII указываются фактические расходы на ремонт основных средств подгрупп I группы "Здания, строения", относимые на увеличение стоимостного баланса группы;
в строке 110.11.001 IX указывается стоимостный баланс подгруппы I группы "Здания, строения", относимый на вычеты при условии, если его размер на конец налогового периода составляет величину меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
в строке 110.11.001 X указывается стоимостный баланс подгруппы I группы "Здания, строения", подлежащий вычету при выбытии всех основных средств подгруппы;
в строке 110.11.001 XI указывается стоимостный баланс подгрупп I группы "Здания, строения" на конец налогового периода;
2) в строке 110.11.002 определяются вычеты по II группе "Сооружения":
в строке 110.11.002 I указывается стоимостный баланс подгрупп II группы "Сооружения" на начало налогового периода;
в строке 110.11.002 II указывается произведенная переоценка основных средств подгрупп II группы "Сооружения";
в строке 110.11.002 III указывается стоимость поступивших основных средств II группы "Сооружения";
в строке 110.11.002 IV указывается стоимость выбывших основных средств подгрупп II группы "Сооружения";
в строке 110.11.002 V указывается стоимостный баланс подгрупп II группы "Сооружения" на конец налогового периода;
в строке 110.11.002 VI указываются амортизационные отчисления по подгруппам II группы "Сооружения";
в строке 110.11.002 VII указываются фактические расходы на ремонт основных средств, относимые на вычеты в пределах 15 процентов от стоимостного баланса группы;
в строке 110.11.002 VIII указываются фактические расходы на ремонт основных средств, относимые на увеличение стоимостного баланса группы;
в строке 110.11.002 IX указывается стоимостный баланс подгруппы, относимый на вычеты при условии, если его размер на конец налогового периода составляет величину меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
в строке 110.11.002 X указывается стоимостный баланс подгруппы, подлежащий вычету при выбытии всех основных средств подгруппы;
в строке 110.11.002 XI указывается стоимостный баланс подгрупп II группы "Сооружения" на конец налогового периода;

110.11.001 VІІ жолында топтың теңгерімдік құнының 15 проценті шегінде шегерімге жатқызылатын "Үйлер, ғимараттар" тобының І негізгі құралдарын жөндеуге нақты шығыстар көрсетіледі;
110.11.001 VІІІ жолында топтың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын "Үйлер, ғимараттар" тобының І кіші топтарының негізгі құралдарын жөндеуге нақты шығыстар көрсетіледі;
110.11.001 ІХ жолында егер де оның мөлшері салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем шаманы құрайтын жағдай кезінде шегерімге жатқызылатын "Үйлер, ғимараттар" тобының І кіші топтарының теңгерімдік құны көрсетіледі;
110.11.001 Х жолында кіші топтың барлық негізгі құралдары істен шыққан кезде шегерімге жататын "Үйлер, ғимараттар" тобының І кіші топтарының теңгерімдік құны көрсетіледі;
110.11.001 ХІ жолында салық кезеңінің соңына "Үйлер, ғимараттар" тобының І негізгі құралдары кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
2) 110.11.002 жолында "Құрылыстар" ІІ тобы бойынша шегерімдер айқындалады;
110.11.002 І жолында салық кезеңінің басына "Құрылыстар" тобының негізгі құралдары кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
110.11.002 ІІ жолында "Құрылыстар" тобының ІІ кіші топтарының негізгі құралдарына жүргізілген қайта бағалау көрсетіледі;
110.11.002 ІІІ жолында "Құрылыстар" тобының ІІІ кіші топтарының келіп түскен негізгі құралдарының құны көрсетіледі;
110.11.002 IV жолында "Құрылыстар" тобының ІІ кіші топтарының істен шыққан негізгі құралдарының құны көрсетіледі;
110.11.002 V жолында есепті салық кезеңінің соңына "Құрылыстар" тобының негізгі құралдары кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
110.11.002 VІ жолында "Құрылыстар" тобының ІІ кіші тобының негізгі құралдары бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
110.11.002 VІІ жолында топтың теңгерімдік құнының 15 проценті шегінде шегерімге жатқызылатын "Үйлер, ғимараттар" тобының І негізгі құралдарын жөндеуге нақты шығыстар көрсетіледі;
110.11.002 VІІІ жолында топтың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын "Үйлер, ғимараттар" тобының І кіші топтарының негізгі құралдарын жөндеуге нақты шығыстар көрсетіледі;
110.11.002 ІХ жолында егер де оның мөлшері салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем шаманы құрайтын жағдай кезінде шегерімге жатқызылатын "Құрылыстарр" тобының ІІ кіші топтарының теңгерімдік құны көрсетіледі;
110.11.002 Х жолында кіші топтың барлық негізгі құралдары істен шыққан кезде шегерімге жататын "Құрылыстар" тобының ІІ кіші топтарының теңгерімдік құны көрсетіледі;
110.11.002 ХІ жолында салық кезеңінің соңына "Құрылыстар" тобының ІІ негізгі құралдары кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;

3) в строке 110.11.003 определяются вычеты по оставшимся основным средствам:
в строке 110.11.003 I указывается стоимостный баланс подгрупп по основным средствам прочих групп на начало налогового периода;
в строке 110.11.003 II указывается произведенная переоценка основных средств прочих групп;
в строке 110.11.003 III указывается стоимость поступивших основных средств прочих групп;
в строке 110.11.003 IV указывается стоимость выбывших основных средств прочих групп;
в строке 110.11.003 V указывается стоимостный баланс подгрупп основных средств прочих групп на конец налогового периода;
в строке 110.11.003 VI указываются амортизационные отчисления по подгруппам основных средств прочих групп;
в строке 110.11.003 VII указываются фактические расходы на ремонт основных средств, относимые на вычеты в пределах 15 процентов от соответствующего стоимостного баланса группы;
в строке 110.11.003 VIII указываются фактические расходы на ремонт основных средств, относимые на увеличение соответствующего стоимостного баланса группы;
в строке 110.11.003 IX указывается стоимостный баланс подгруппы, относимый на вычеты при условии, если его размер на конец налогового периода составляет величину меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
в строке 110.11.003 X указывается стоимостный баланс подгруппы, подлежащий вычету при выбытии всех основных средств подгруппы;
в строке 110.11.003 XI указывается стоимостный баланс основных средств подгрупп прочих групп на конец налогового периода;
4) в строке 110.11.004 определяется общая сумма вычетов по основным средствам:
в строке 110.11.004 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп основных средств на начало налогового периода. Определяется как сумма строк 110.11.001 I, 110.11.002 I, 101.11.003 I;
в строке 110.11.004 II указывается общая сумма произведенной переоценки основных средств подгрупп. Определяется как сумма строк 110.11.001 II, 110.11.002 II, 101.11.003 II;
в строке 110.11.004 III указывается общая сумма поступивших основных средств подгрупп. Определяется как сумма строк 110.11.001 III, 110.11.002 III, 101.11.003 III;
в строке 110.11.004 IV указывается общая сумма выбывших основных средств подгруппы. Определяется как сумма строк 110.11.001 IV, 110.11.002 IV, 101.11.003 IV;
в строке 110.11.004 V указывается общая сумма стоимостных балансов основных средств подгрупп на конец налогового периода. Определяется как сумма строк 110.11.001 V, 110.11.002 V, 101.11.003 V;
в строке 110.11.004 VI указываются общая сумма амортизационных отчислений по подгруппам основных средств. Определяется как сумма строк 110.11.001 VI, 110.11.002 VI, 101.11.003 VI;
в строке 110.11.004 VII указываются общая сумма фактических расходов на ремонт основных средств, относимых на вычеты в пределах 15 процентов от стоимостных балансов групп. Определяется как сумма строк 110.11.001 VII, 110.11.002 VII, 101.11.003 VII;
в строке 110.11.004 VIII указываются общая сумма фактических расходов на ремонт основных средств, относимых на увеличение стоимостных балансов групп. Определяется как сумма строк 110.11.001 VIII, 110.11.002 VIII, 101.11.003 VIII;
в строке 110.11.004 IX указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп, относимая на вычеты при условии, если ее размер на конец налогового периода составляет величину меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете. Определяется как сумма строк 110.11.001 IX, 110.11.002 IX, 101.11.003 IX;
в строке 110.11.004 X указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп, подлежащий вычету при выбытии всех фиксированных активов подгрупп. Определяется как сумма строк 110.11.001 X, 110.11.002 X, 101.11.003 X;
в строке 110.11.004 XI указывается общая сумма стоимостных балансов основных средств подгрупп на конец налогового периода. Определяется как сумма строк 110.11.001 XI, 110.11.002 XI, 101.11.003 XI;

3) 110.11.003 жолында қалған негізгі құралдар бойынша шегерімдер айқындалады;
110.11.003 І жолында салық кезеңінің басына басқа да топтардың негізгі құралдары бойынша кіші топтардың құндық теңгерімі көрсетіледі;
110.11.003 ІІ жолында басқа да топтардың негізгі құралдарына жүргізілген қайта бағалау көрсетіледі;
110.11.003 ІІІ жолында басқа да топтардың келіп түскен негізгі құралдарының құны көрсетіледі;
110.11.003 ІV жолында басқа да топтардың істен шыққан негізгі құралдарының құны көрсетіледі;
110.11.003 V жолында салық кезеңінің соңына басқа да топтардың негізгі құралдарының кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
110.11.003 VІ жолында басқа да топтардың негізгі құралдарының кіші топтары бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
110.11.003 VІІ жолында топтың тиісті теңгерімдік құнының 15 проценті шегінде шегерімге жатқызылатын негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстар көрсетіледі;
110.11.003 VІІІ жолында топтың тиісті құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстар көрсетіледі;
110.11.003 ІХ жолында егер де оның мөлшері салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем шаманы құрайтын жағдай кезінде шегерімге жатқызылатын кіші топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
110.11.003 Х жолында кіші топтың барлық негізгі құралдары істен шыққан кезде шегерімге жататын кіші топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
110.11.003 ХІ жолында салық кезеңінің соңына басқа да топтардың кіші топтары негізгі құралдарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
4) 110.11.004 жолында негізгі құралдар бойынша шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
110.11.004 І жолында салық кезеңінің басына негізгі құралдар кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі. 110.11.001 І, 110.11.002 І, 110.11.003 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
110.11.004 ІІ жолында кіші топтардың негізгі құралдарына жүргізілген қайта бағалау көрсетіледі. 110.11.001 ІІ, 110.11.002 ІІ, 110.11.003 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
110.11.004 ІІІ жолында кіші топтардың келіп түскен негізгі құралдарының құны көрсетіледі. 110.11.001 ІІІ, 110.11.002 ІІІ, 110.11.003 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
110.11.004 ІV жолында кіші топтардың істен шыққан негізгі құралдарының құны көрсетіледі. 110.11.001 ІV, 110.11.002 ІV, 110.11.003 ІV жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
110.11.004 V жолында салық кезеңінің соңына кіші топтардың негізгі құралдарының құндық теңгерімі көрсетіледі. 110.11.001 V, 110.11.002 V, 110.11.003 V жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
110.11.004 VІ жолында негізгі құралдардың кіші топтары бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі. 110.11.001 VІ, 110.11.002 VІ, 110.11.003 VI жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
110.11.004 VІІ жолында топтардың теңгерімдік құнының 15 проценті шегінде шегерімге жатқызылатын негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.11.001 VІІ, 110.11.002 VІІ, 110.11.003 VIІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
110.11.004 VІІІ жолында топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.11.001 VІІІ, 110.11.002 VІІІ, 110.11.003 VIІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
110.11.004 ІХ жолында егер де оның мөлшері салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем шаманы құрайтын жағдай кезінде шегерімге жатқызылатын кіші топтардың теңгерімдік құндарының жалпы сомасы көрсетіледі. 110.11.001 ІХ, 110.11.002 ІХ, 110.11.003 ІХ жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
110.11.004 Х жолында кіші топтардың барлық тіркелген активтері істен шыққан кезде шегерімге жататын кіші топтардың теңгерімдік құнының жалпы сомасы көрсетіледі. 110.11.001 Х, 110.11.002 Х, 110.11.003 Х жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
110.11.004 ХІ жолында салық кезеңінің соңына кіші топтардың негізгі құралдарының құндық теңгерімдерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.11.001 ХІ, 110.11.002 ХІ, 110.11.003 ХІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады;

5) в строке 110.11.005 определяются вычеты по нематериальным активам:
в строке 110.11.005 I указывается стоимостный баланс подгруппы нематериальных активов на начало отчетного налогового периода;
в строке 110.11.005 II отражается переоценка нематериальных средств подгруппы;
в строке 110.11.005 III отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал нематериальных активов в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода;
в строке 110.11.005 IV указывается сумма, подлежащая получению (полученная) от реализации нематериальных активов, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, а также по застрахованным нематериальным активам при списании, утрате, порче, уничтожении, потере;
в строке 110.11.005 V определяется стоимостный баланс подгруппы нематериальных активов на конец отчетного налогового периода;
в строке 110.11.005 VI указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленных за отчетный налоговый период. Определяется как произведение строк 110.11.005 V и 110.11.005 XI;
в строке 110.11.005 VII указывается стоимостный баланс подгруппы, относимый на вычеты при условии, если его размер на конец налогового периода составляет величину меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
в строке 110.11.005 VIII отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, равный сумме, отраженной в строке 110.11.005 V, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы выбыли;
в строке 110.11.005 IX отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода;
в строке 110.11.005 X указывается предельная норма амортизации в процентах;
в строке 110.11.005 XI указывается применяемая норма амортизации в процентах, но не выше предельной, указанной в строке 110.11.005 X;
6) в строке 110.11.006 отражается доход от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы. Определяется сложением отрицательных значений строк 110.11.003 V и 110.11.005 V. Отражается без знака минус;
7) строка 110.11.007 предназначена для отражения суммы расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных арендатором и не возмещаемых арендодателем в соответствии с договором аренды, подлежащей отнесению на вычеты;
в строке 110.11.007 I указывается сумма арендной платы за арендованные основные средства;
в строке 110.11.007 II указывается стоимостный баланс подгрупп на начало налогового периода;
в строке 110.11.007 III указываются расходы на ремонт, подлежащие отнесению на вычет в виде амортизационных отчислений;
в строке 110.11.007 IV указываются фактические расходы на ремонт;
в строке 110.11.007 V указываются расходы на ремонт. Подлежащие возмещению;
в строке 110.11.007 VI указываются расходы на ремонт, подлежащие отнесению на вычеты в установленных пределах;
в строке 110.11.007 VII указываются расходы на ремонт, относимые на увеличение стоимостного баланса подгруппы;
в строке 110.11.007 VIII указываются стоимостный баланс подгруппы на конец налогового периода;
в строке 110.11.007 IX указывается общая сумма расходов на ремонт, относимых на вычет;

5) 110.11.005 жолында материалдық емес активтер бойынша шегерімдер айқындалады:
110.11.005 І жолында есепті салық кезеңінің басына материалдық емес активтер кіші тобының құндық теңгерімі көрсетіледі;
110.11.005 ІІ жолында кіші топтың материалдық емес құралдарын қайта бағалау көрсетіледі;
110.11.005 ІІІ жолында есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған, өтеусіз алынған, сондай-ақ жарғылық капиталға жарна ретінде келіп түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын материалдық емес активтердің құны көрсетіледі;
110.11.005 ІV жолында материалдық активтерді сатудан алынуға жататын (алынған), қаржы лизингіне беру, жарғылық капиталға салым ретіндегі, сондай-ақ есептен шығару, жоғалту, бүлдіру, жою, жоғалту кезінде сақтандырылған материалдық емес активтер бойынша сомалар көрсетіледі;
110.11.005 V жолында есепті салық кезеңінің соңына материалдық емес активтер кіші тобының құндық теңгерімі көрсетіледі;
110.11.005 VІ жолында есепті салық кезеңі үшін есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. 110.11.005 V және 110.11.005 ХІ жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
110.11.005 VІІ жолында егер де оның мөлшері салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем шаманы құрайтын жағдай кезінде шегерімге жатқызылатын кіші топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
110.11.005 VІІІ жолында 110.11.005 V жолында көрсетілген есепті салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі, егер есепті салық кезеңінің соңына аталған кіші топтың барлық тіркелген активтер істен шықса;
110.11.005 ІХ есепті салық кезеңінің соңына шағын топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
110.11.005 Х жолында амортизацияның шекті нормасы көрсетіледі, процентпен;
110.11.005 ХІ қолданылатын амортизацияның нормасы процентте көрсетіледі, бірақ 110.11.005 Х жолында көрсетілген шекті нормадан жоғары емес;
6) 110.11.006 жолында істен шыққан тіркелген активтер құнының кіші топтың құндық теңгерімінен асып кетуінен алынған алынған табыс көрсетіледі. 110.11.003 V және 110.11.005 V жолдарының теріс мәндерін қосу жолымен айқындалады. Алу белгісінсіз көрсетіледі;
7) 110.11.007 жолы шегерімге жатқызуға жататын жалға алушы жалға алынатын негізгі құралдарды жөндеуге жұмсаған және жалға беру шартына сәйкес жалға беруші өтемейтін шығыстардың сомасын көрсетуге арналған.
110.11.007 І жолында жалға алынған негізгі құралдар үшін жылдық төлемақының сомасы көрсетіледі;
110.11.007 ІІ салық кезеңінің басына кіші топтардың құндық теңгерімі көрсетіледі;
110.11.007 ІІІ амортизациялық аударымдар түрінде есепке жатқызуға жататын жөндеуге шығыстар көрсетіледі;
110.11.007 ІV жолында жөндеуге кеткен нақты шығыстар көрсетіледі;
110.11.007 V жолында жөндеуге кеткен шығыстар көрсетіледі. Өтелуге жататындар;
110.11.007 VІ жолында белгіленген шектерде шегерімге жатқызуға жататын жөндеуге кеткен шығыстар көрсетіледі;
110.11.007 VІІ жолында кіші топтың құндық теңгермесін ұлғайтуға жатқызылған жөндеуге кеткен шығыстар көрсетіледі;
110.11.007 VIII жолында cалық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгермесі көрсетіледі;
110.11.007 ІХ жолында шегерімге жатқызылатын жөндеуге кеткен шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;

8) строка 110.11.008 предназначена для отражения сумм стоимости приобретенного технологического оборудования, используемого в производственных целях, в пределах норм амортизации:
в строке в строке 110.11.008 I указывается стоимость технологического оборудования, используемого в производственной деятельности, на начало налогового периоде;
в строке 110.11.008 II указывается стоимость поступившего технологического оборудования, используемого в производственных целях;
в строке 110.11.008 III указывается сумма амортизационных отчислений, определяемая в целях налогообложения;
в строке 110.11.008 IV указывается стоимость технологического оборудования, используемого в производственных целях, подлежащая вычету;
в строке 110.11.008 V указывается стоимость технологического оборудования, используемого в производственных целях, на конец налогового периода;
9) строка 110.11.009 предназначена для отражения расходов по собственному строительству:
в строке в строке 110.11.009 I указывается стоимость объектов собственного строительства для производственных целей, на начало налогового периода;
в строке 110.11.009 II указывается стоимость выполненных работ и затрат за налоговый период;
в строке 110.11.009 III указываются расходы по строительству, подлежащие вычету;
в строке 110.11.009 IV указывается стоимость незавершенного строительства на конец налогового периода;
10) в строке 110.11.010 указывается общая сумма вычета по фиксированным активам. Определяется как сумма строк 110.11.004 VI, 110.11.004 VII, 110.11.004 IX, 110.11.004 X, 110.11.005 VI, 110.11.005 VII, 110.11.005 VIII, 110.11.007 IX, 110.11.008 IV, 110.11.009 III.
Строка 110.11.006 формы 110.11 переносится в строку 110.00.008.
Строка 110.11.010 формы 110.11 переносится в строку 110.00.040.
14. Составление формы 110.12 - Управленческие и
общеадминистративные расходы нерезидента
47. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты на основании применяемого налогового режима и положений контракта на недропользование, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее – международный договор).
48. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального разделения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) распределения;

8) 110.11.008 жолы амортизация нормаларының шегінде өндірістік мақсаттарда пайдаланылатын сатып алынған технологиялық жабдық құнының сомаларын көрсетуге арналған;
110.11.008 І жолында салық кезеңінің басына өндірістік мақсатта пайдаланылатын технологиялық жабдықтың құны көрсетіледі;
110.11.008 ІІ жолында өндірістік мақсатта пайдаланылатын келіп түскен технологиялық жабдықтың құны көрсетіледі;
110.11.008 ІІІ жолында салық салу мақсатында белгіленетін амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
110.11.008 ІV жолында шегерімге жататын өндірістік мақсатта пайдаланылатын технологиялық жабдықтың құны көрсетіледі;
110.11.008 V жолында салық кезеңінің соңына өндірістік мақсатта пайдаланылатын технологиялық жабдықтың құны көрсетіледі;
9) 110.11.009 жолы өзіндік құрылыс бойынша шығыстарды көрсетуге арналған;
110.11.009 І жолында салық кезеңінің басына өндірістік мақсатта үшін өзіндік құрылыс объектілерінің құны;
110.11.009 ІІ жолында салық кезеңі үшін орындалған жұмыстардың және шығындардың құны көрсетіледі;
110.11.009 ІІІ жолында шегерімге жататын құрылыс бойынша шығыстар көрсетіледі.
110.11.009 ІV жолында салық кезеңінің соңына аяқталмаған құрылыс құнының көрсетіледі;
10) 110.11.010 жолында тіркелген активтер бойынша шегерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.11.004 VІ, 110.11.004 VІІ, 110.11.004 ІХ, 110.11.004 Х, 110.11.005 VІ, 110.11.005 VІІ, 110.11.005 VІІІ, 110.11.007 ІХ, 110.11.008 ІV, 110.11.009 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
14. Резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары – 110.12-нысанын жасау
47. Осы нысан қолданылатын салық режимінің және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелерінің негізінде басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындау үшін арналған және Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуды болдырмау және табыстарға және мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарттың (бұдан әрі – халықаралық шарт) ережелерін қолдануға құқығы бар, қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес толтырады.
48. "Қосымша ақпарат" бөлімінде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолдану әдісі. Шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер барабар бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;

2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется первый способ исчисления расчетного показателя;
ячейка В отмечается, если применяется второй способ исчисления расчетного показателя;
3) код страны резидентства, с которой заключен международный договор. Указывается код страны резидентства согласно пункту 65 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период. Отмечается дата начала и конца налогового периода в стране, с которой заключен международный договор;
5) поправочный (- ые) коэффициент (- ы) налогового периода (далее - ПКНП). Отмечается размер поправочного (- ых) коэффициента (- ов) ПКНП ( ПКНП 1 и ПКНП 2) в случае его (их) применения.
49. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы совокупного годового дохода, полученного (подлежащего получению) налогоплательщиком – нерезидентом и постоянным учреждением, расположенным в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
4) в графе D указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица – нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
5) в графе Е указываются суммы расходов по оплате труда работников налогоплательщика – нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
6) в графе F указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента, определяемый в строке 4 С или как отношение суммы строк 4 С, 4 D, 4 Е к 3 ((4 С + 4 D + 4 Е)/3), в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения;
7) При определении расчетного показателя указываются тысячные доли;
8) в графе G указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента;
9) в графе H указывается общая сумма затрат налогоплательщика с учетом затрат, отраженных в графе G.
15. Составление формы 110.13 - Управленческие и
общеадминистративные расходы резидента
50. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, относимых на вычеты. Форма заполняется в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет, применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование .

2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі егер айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
3) халықаралық шарт жасасқан резиденттік елінің коды. Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан осы Ереженің 65-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) салық кезеңі. Халықаралық шарт жасасқан еліндегі салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді;
5) салық кезеңінің түзету коэффициенті (-тері) (бұдан әрі - СКТК). Ол (олар) қолданылған жағдайда СКТК (СКТК1 және СКТК2) түзету коэффициентінің (-терінің) мөлшері белгіленеді.
49. "Шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тиісті көрсеткіштер айқындалған;
3) С бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес салық төлеуші және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме алған (алуы тиіс) жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің негізгі құралдарының бастапқы (ағымдағы) құнының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес салық төлеушінің және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында қолданылатын тәсіл бойынша есептелген есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі. Есептік көрсеткіш Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметтен салыстырмалы көрсеткіштердің барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілін қолдануға байланысты 4 С жолында немесе 4 С, 4 D, 4 Е жолдарының сомасының 3-ке қатынасы ((4 С + 4 D + 4 Е)/3) ретінде айқындалатын резидент еместің салыстырмалы көрсеткіштеріне қатынасын білдіреді;
7) Есептік көрсеткіштерді айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі;
8) G бағанында резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі;
9) Н бағанында G бағанында көрсетілген шығындар ескеріле отырып, салық төлеуші шығынының жалпы сомасы көрсетіледі.
15. Резиденттің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары – 110.13-нысанын жасау
50. Осы нысан шегерімге жатқызылатын Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі Қазақстан Республикасындағы және одан тысқары жерлердегі көздерден табыс алу мақсатында шеккен басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасын айқындау үшін арналған. Нысан салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заңнамалық актіге, қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес толтырылады.

51. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального разделения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) распределения;
ячейка С отмечается, если применяется иной метод отнесения расходов на вычеты, предусмотренный в иностранном государстве;
2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется первый способ исчисления расчетного показателя;
ячейка В отмечается, если применяется второй способ исчисления расчетного показателя.
52. В разделе "Расходы":
1) в строке 110.13.001 указываются управленческие и общеадминистративные расходы юридического лица - резидента, понесенные в налоговом периоде;
2) в строке 110.13.002 указываются управленческие и общие административные расходы юридического лица - резидента, относимые на вычет в соответствии со статьей 222 Налогового кодекса. В строку 110.13.002 переносится итоговое значение графы L формы 110.16.
Строка 110.13.002 учитывается при расчете строки 110.00.042 II.
16. Составление формы 110.14 – Безвозмездно переданное
имущество некоммерческим организациям. Спонсорская помощь
53. Данная форма предназначена для определения расходов налогоплательщика в виде стоимости безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям и спонсорской помощи.
54. В разделе "Расчет":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента контрагента, согласно пункту 65 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента контрагента, в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается код вида расхода:
1 – безвозмездно переданное имущество некоммерческим организациям;
2 – спонсорская помощь;
7) в графе G указывается сумма произведенных расходов.
Итоговое значение графы G формы 110.14 учитывается при определении строки 110.00.049.
17. Составление формы 110.15 – Доход, подлежащий освобождению
от налогообложения в соответствии с международными договорами
55. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан.

51. "Қосымша ақпарат" бөлімінде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолдану әдісі. Шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер барабар бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей бөлу әдісі қолданғанда белгіленеді;
С торкөзі егер шет ел мемлекетінде шегерімге жатқызудың өзге әдісі қолданғанда белгіленеді;
2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі егер есептік көрсеткіштің бірінші есептеу тәсілі қолданылғанда белгіленеді;
В торкөзі егер есептік көрсеткіштің екінші есептеу тәсілі қолданылғанда белгіленеді;
52. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 110.13.001 жолында салық кезеңінде резидент заңды тұлғаның басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары көрсетіледі;
2) 110.13.002 жолында Салық кодексінің 222-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын резидент заңды тұлғаның басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары көрсетіледі. 110.13.002 жолына 110.16 нысаны L бағынның жиынтық мәні көшіріледі.
110.13.002 жолының шамасы 110.00.042 ІІ жолын есептеу кезінде ескеріледі.
16. Коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берілген мүлік. Демеушілік көмек – 110.14-нысанын жасау
53. Осы нысан салық төлеушінің коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берген мүлігінің құны және демеушілік көмек түріндегі шығыстарын айқындау үшін арналған.
54. "Есеп" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 65-тармағына сәйкес контрагент резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі.
5) Е бағанында контрагент резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады.
6) F бағанында шығыс түрінің коды көрсетіледі:
1 - коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берілген мүлік;
2 - демеушілік көмек;
7) G бағанында жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
110.14 нысаны G бағанының жиынтық мәні 110.00.049 жолын айқындау кезінде ескеріледі.
17. Халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын табыс – 110.15-нысанын жасау
55. Осы нысан халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасымен жасасылған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын табысты айқындау үшін арналған.

56. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 66 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет, применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор согласно пункту 65 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащего освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора;
Итоговое значение графы Е формы 110.15 переносится в строку 110.00.045.
18. Составление формы 110.16 – Доходы из иностранных
источников, суммы прибыли или части прибыли компаний,
зарегистрированных или расположенных в странах с
льготным налогообложением. Суммы уплаченного
иностранного налога и зачета
57. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, сумм прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и зачета. В соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.
58. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 65 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны-источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), в иных случаях код страны резидентства нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), либо нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), в иных случаях номер налоговой регистрации нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 63 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком - резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;

56. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес табысқа қатысты салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заңнамалық актіде, қолданылатын салық режимінде және жер қойнауын пайдалануға келісім-шартта белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Ереженің 66-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 65-тармағына сәйкес онымен халықаралық шарт жасасылған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуға жататын табыс көрсетіледі.
110.15-нысаны Е бағанының жиынтық мәні 110.00.045 жолына көшіріледі.
18. Шетелдік көздерден алынатын табыстар, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайдасының бір бөлігінің сомалары. Төленген шетел салығының және есепке жатқызудың сомасы – 110.16-нысанын жасау
57. Бұл нысан шетел көздерінен кірістерді, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайдасының бір бөлігінің сомаларын, сондай-ақ төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасын айқындауға арналған. Салық кодексінің 7-бөлімінде айқындалған халықаралық салық салу ерекшеліктеріне сәйкес.
58. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 65-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда табыс төлейтін резидент еместің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемеге байланысты емес қызметтен табыс алған жағдайда), не табыс көзі елінің коды (тұрақты мекеме арқылы қызметтен табыс алған жағдайда), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің (тұрақты мекеме арқылы қызметтен табыс алған жағдайда), не табыс төлейтін резидент еместің (тұрақты мекемеге байланысты емес қызметтен табыс алған жағдайда) салықтық тіркеу нөмірі, өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 63-тармағының 2) тармақшасына сәйкес резидент салық төлеуші тұрақты мекемеге байланысты емес шетел көздерінен алған кіріс түрінің коды көрсетіледі;

5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно пункту 64 настоящих Правил;
6) в графе F указывается доля участия налогоплательщика - резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, или доля голосующих акций нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях доля участия в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
7) в графе G указывается общая сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определенная по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, в иностранной валюте. Определяется как отношение произведения соответствующих значений граф F и G к 100 % ((F х G)/100 %);
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанная в графе H, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
10) в графе J указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, в иностранной валюте;
11) в графе K указывается сумма доходов, указанных в графе J, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
12) в графе L указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан;
13) в графе M указываются прочие расходы, относимые на вычет постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан;
14) в графе N указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
15) в графе O указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству иностранного государства;
16) в графе P указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
17) в графе Q указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов;
18) в графе R указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан;
19) в графе S указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса;

5) Е бағанында осы Ереженің 64-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі немесе салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің дауыс беретін акцияларының үлесі, өзге жағдайларда табысты төлейтін резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі процентте көрсетіледі;
7) G бағанында салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің шоғырландырылған қаржы есептілігі бойынша айқындалған пайдасының жалпы сомасы, шетел валютасында көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушіге тиесілі салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің пайдасының сомасы шетел валютасында көрсетіледі. 100 %-ке F және G бағандарының тиісті мәндерінің туындысына қатысы ретінде айқындалады ((F х G)/100%);
9) І бағанында Н бағанында көрсетілген, қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген пайда сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында резидент салық төлеушінің тұрақты мекемеге байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден есептелген табыстарының сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
11) K бағанында J бағанында көрсетілген қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелер шегерімге жатқызатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелер шегерімге жатқызатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
14) N бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша есептелген шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
15) O бағанында шетел мемлекетінің заңнамасы бойынша есептелген шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында тиісті төлем көзі елінің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
17) Q бағанында әр кірістерді төлем көзі елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
19) S бағанында Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиісті шетел мемлекетіндегі көздерден алынатын табыстарға салынатын табыс салығының сомалары көрсетіледі.

Графы с A по I формы 110.16 заполняются в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса.
Графы с А по F, с J по О формы 110.16 заполняются в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса.
Графы с А по F, J, K, с N по S формы 110.16 заполняются в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы I формы 110.16 переносится в строку 110.00.044 I.
Итоговое значение графы L формы 110.16 переносится в строку 110.13.002.
Итоговое значение графы S формы 110.16 переносится в строку 110.00.054.
19. Составление формы 110.17 – Об объектах налогообложения и
(или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
корпоративного подоходного налога по каждому контракту на
недропользование
59. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению корпоративного подоходного налога по каждому контракту на недропользование.
60. в разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются номер и дата контракта на недропользование;
3) в графе С указывается совокупный годовой доход, относящийся к контракту на недропользование;
4) в графе D указывается корректировка совокупного годового дохода, относящаяся к контракту на недропользование;
5) в графе Е указываются вычеты, относящиеся к контракту на недропользование;
6) в графе F указывается налогооблагаемый доход (убыток), относящийся к контракту на недропользование;
7) в графе G указывается размер уменьшения налогооблагаемого дохода, относящееся к контракту на недропользование;
8) в графе Н указываются убытки, переносимые из предыдущих налоговых периодов;
9) в графе I указывается исчисленный корпоративный подоходный налог, относящийся к контракту на недропользование.
20. Составление формы 110.18 - Сверка отчета о доходах и
расходах с Декларацией по корпоративному подоходному налогу
61. Данная форма предназначена для сверки чистого дохода, определенного по отчету о доходах и расходах, и налогооблагаемого дохода, определенного по Декларации, путем выявления разницы между ними.
Для определения разницы в данном приложении производится сравнение доходов (убытков), определенных налогоплательщиком в отчете о доходах и расходах, составленном за налоговый период в соответствии международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, с доходами и вычетами, определенными в соответствии с Налоговым кодексом.
При заполнении графы А используются данные, отраженные в Декларации.
При заполнении графы В используются данные бухгалтерского учета, полученные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.

110.16-нысанының А-дан І-ге дейінгі бағандар Салық кодексінің 224-бабына сәйкес толтырылады.
110.16-нысанының А-дан F-ке дейінгі, J-дан O-ға дейінгі бағандары Салық кодексінің 221-бабына сәйкес толтырылады.
110.16-нысанының А-дан F-ке дейінгі, J, К, N-дан S-ке дейінгі бағандар Салық кодексінің 223-бабына сәйкес толтырылады.
110.16-нысанының І бағанының жиынтық мәні 110.00.044 І жолына көшіріледі.
110.16-нысанының L бағанының жиынтық мәні 110.13.002 жолына көшіріледі.
110.16-нысанының S бағанының жиынтық мәні 110.00.054 жолына көшіріледі.
19. Әрбір жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт бойынша, кен орындары (кен орындарының тобы, кен орнының бөлігі) бойынша корпорациялық табыс салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 110.17-нысанын жасау
59. Осы нысан жер қойнауын пайдаланушының әрбір жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт бойынша корпорациялық табыс салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты көрсетуі үшін арналған.
60. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартқа жататын жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
4) D бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартқа жататын жылдық жиынтық табысты түзету көрсетіледі;
5) Е бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартқа жататын шегерімдер көрсетіледі;
6) F бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартқа жататын салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі;
7) G бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартқа жататын салық салынатын табысты азайту мөлшері көрсетіледі;
8) Н бағанында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілетін залалдар көрсетіледі;
9) I бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартқа жататын есептелген корпорациялық табыс салығы көрсетіледі.
20. Табыстар мен шығыстар туралы есепті Корпорациялық табыс салығы бойынша декларациямен салыстырып тексеру – 110.18-нысанын жасау
61. Бұл нысан табыстар мен шығыстар туралы есеп бойынша таза табыс пен Декларация бойынша айқындалған салық салынатын табыстың арасындағы айырманы анықтау жолымен оларды салыстырып тексеру үшін арналған.
Айырманы анықтау үшін бұл қосымшада қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес салық кезеңі үшін жасалған табыстар мен шығыстар туралы есепте салық төлеуші айқындаған табыстарды (залалдарды) Салық кодексіне сәйкес айқындалған табыстармен және шегерімдермен салыстырып тексеру жүргізіледі.
А бағанын толтырған кезде Декларацияда көрсетілген деректер пайдаланылады.
В бағанын толтырған кезде Қазақстан Республикасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес алынған бухгалтерлік есеп деректері пайдаланылады.

В графе С указывается разница значений граф А и В, кроме строк 110.18.001, 110.18.002, 110.18.003.
62. В разделе "Показатели":
1) в строке 110.18.001 указывается чистый доход (убыток) по финансовой отчетности;
2) в строке 110.18.002 указывается корпоративный подоходный налог, отраженный в строках 110.00.055 и 110.00.057;
3) в строке 110.18.003 указывается налогооблагаемый доход, отраженный в строке 110.00.051;
4) в строке 110.18.004:
в графу А переносится строка 110.00.001;
в графе В указывается доход от реализации товаров (работ, услуг);
5) в строке 110.18.005:
в графу А переносится строка 110.00.002;
в графе В указывается общая сумма дохода (убытка) от реализации активов, кроме указанного в строке 110.18.004;
6) в строке 110.18.006:
в графу А переносится строка 110.00.003;
в графе В указывается доход от списания обязательств;
7) в строке 110.18.007:
в графу А переносится строка 110.00.004;
в графе В указывается доход по сомнительным обязательствам;
8) в строке 110.18.008:
в графу А переносится строка 110.00.006;
в графе В указывается доход от уступки права требования;
9) в строке 110.18.009:
в графу А переносится строка 110.00.007;
в графе В указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
10) в строке 110.18.010:
в графу А переносится строка 110.00.008;
в графе В указывается доход от выбытия фиксированных активов;
11) в строке 110.18.011:
в графу А переносится строка 110.00.009;
в графе В указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные расходы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователя;
12) в строке 110.18.012:
в графу А переносится строка 110.00.010;
в графе В указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
13) в строке 110.18.013:
в графу А переносится строка 110.00.012;
в графе В отражается доход от осуществления совместной деятельности;
14) в строке 110.18.014:
в графу А переносится строка 110.00.013;
в графе В указывается доход по штрафам, пени и другим видам санкций;
15) в строке 110.18.015:
в графу А переносится строка 110.00.014;
в графе В указывается доход в виде полученных компенсаций по ранее произведенным вычетам;
16) в строке 110.18.016:
в графу А переносится строка 110.00.015;
в графе В указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества;

С бағанында 110.18.001, 110.18.002, 110.18.003 жолдарынан басқа, А және В бағандары мәндерінің айырмасы көрсетіледі.
62. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 110.18.001 жолында қаржы есептілігі бойынша таза табыс (залал) көрсетіледі;
2) 110.18.002 жолында 110.00.055 және 110.00.057 жолдарында көрсетілген корпорациялық табыс салығы көрсетіледі;
3) 110.18.003 жолында 110.18.051 жолында көрсетілген салық салынатын табыс көрсетіледі;
4) 110.18.004 жолында:
А бағанына 110.00.001 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
5) 110.18.005 жолында:
А бағанына 110.00.002 жолы көшіріледі;
В бағанында 110.18.004 жолында көрсетілгеннен басқа, активтерді сатудан табыстың (залалдың) жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 110.18.006 жолында:
А бағанына 110.00.003 жолы көшіріледі;
В бағанында міндеттемелерді есептен шығарудан алынған табыстар көрсетіледі;
7) 110.18.007 жолында:
А бағанына 110.00.004 жолы көшіріледі;
В бағанында күмәнді міндеттемелер бойынша табыстар көрсетіледі;
8) 110.18.008 жолында:
А бағанына 110.00.006 жолы көшіріледі;
В бағанында талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
9) 110.18.009 жолында:
А бағанына 110.00.007 жолы көшіріледі;
В бағанында кәсіпкерлік қызметті шектеуге және тоқтатуға келісім бергені үшін алған кіріс көрсетіледі;
10) 110.18.010 жолында:
А бағанына 110.00.009 жолы көшіріледі;
В бағанында тіркелген активтердің шығып қалуынан түскен табыс көрсетіледі;
11) 110.18.011 жолында:
А бағанына 110.00.009 жолы көшіріледі;
В бағанында геологиялық зерттеуге шығыстар және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен кіріс көрсетіледі;
12) 110.18.012 жолында:
А бағанына 110.00.010 жолы көшіріледі;
В бағанында геологиялық зерттеуге шығыстар және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыс көрсетіледі;
13) 110.18.013 жолында:
А бағанына 110.00.012 жолы көшіріледі;
В бағанында бірлескен қызметті жүзеге асырудан алынған табыс көрсетіледі;
14) 110.18.014 жолында:
А бағанына 110.00.013 жолы көшіріледі;
В бағанында айыппұлдар, өсімақылар және өзге де санкция түрлері бойынша табыстар көрсетіледі;
15) 110.18.015 жолында:
А бағанына 110.00.014 жолы көшіріледі;
В бағанында бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақы түріндегі табыс көрсетіледі;
16) 110.18.016 жолында:
А бағанына 110.00.015 жолы көшіріледі;
В бағанында өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыс көрсетіледі;

17) в строке 110.18.017:
в графу А переносится строка 110.00.016;
в графе В указывается доход в виде дивидендов;
18) в строке 110.18.018:
в графу А переносится строка 110.00.017;
в графе В указывается доход в виде вознаграждения;
19) в строке 110.18.019:
в графу А переносится строка 110.00.018;
в графе В указывается курсовая разница, включаемая в совокупный годовой доход;
20) в строке 110.18.020:
в графу А переносится строка 110.00.019;
в графе В указывается доход в виде выигрыша;
21) в строке 110.18.021:
в графу А переносится строка 110.00.011;
в графе В указывается размер нецелевого использования средств ликвидационного фонда недропользователем;
22) в строке 110.18.022:
в графу А переносится строка 110.00.010;
в графе В указывается превышение доходов над расходами, полученное при эксплуатации объектов социальной сферы;
23) в строке 110.18.023:
в графу А переносится сумма строк 110.00.005 и 110.00.021;
в графе В указываются другие доходы по данным бухгалтерского учета, не отраженные в строках с 110.18.004 по 110.18.021;
24) в строке 110.18.024:
в графу А переносится строка 110.00.023;
25) в строке 110.18.025:
в графе А указывается совокупный годовой доход с учетом корректировки. Определяется как сумма строк с 110.18.004 А по 110.18.023 А с учетом строки 110.18.024 А;
в графе В указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма строк с 110.18.004 В по 110.18.023 В;
26) в строке 110.18.026:
в графу А переносится строка 110.00.025;
в графе В отражаются суммы расходов на реализацию товаров (работ, услуг);
27) в строке 110.18.027:
в графу А переносится строка 110.00.026;
в графе В указываются присужденные или признанные штрафы, пени, неустойки;
28) в строке 110.18.028:
в графу А переносится строка 110.00.027;
в графе В указываются расходы по совместной деятельности;
29) в строке 110.18.029:
в графу А переносится строка 110.00.028;
в графе В указываются расходы в виде членских взносов;
30) в строке 110.18.030:
в графу А переносится строка 110.00.029;
в графе В указываются расходы в виде вознаграждений;
31) в строке 110.18.031:
в графу А переносится строка 110.00.030;
в графе В указываются командировочные расходы;
32) в строке 110.18.032:
в графу А переносится строка 110.00.031;
в графе В указываются представительские расходы;
33) в строке 110.18.033:
в графу А переносится строка 110.00.032;
в графе В указываются сомнительные обязательства;
34) в строке 110.18.034:
в графу А переносится строка 110.00.033;
в графе В указываются сомнительные требования;
35) в строке 110.18.035:

17) 110.18.017 жолында:
А бағанына 110.00.016 жолы көшіріледі;
В бағанында дивидендтер түріндегі табыс көрсетіледі;
18) 110.18.018 жолында:
А бағанына 110.00.017 жолы көшіріледі;
В бағанында сыйақы түріндегі табыс көрсетіледі;
19) 110.18.019 жолында:
А бағанына 110.00.018 жолы көшіріледі;
В бағанында жылдық жиынтық табысқа енгізілетін бағамдық айырма көрсетіледі;
20) 110.18.020 жолында:
А бағанына 110.00.019 жолы көшіріледі;
В бағанында ұтыс түріндегі табыс көрсетіледі;
21) 110.18.021 жолында:
А бағанына 110.00.011 жолы көшіріледі;
В бағанында жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының қаражатын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі;
22) 110.18.022 жолында:
А бағанына 110.00.010 жолы көшіріледі;
В бағанында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған табыстардың шығыстардың асып кетуі көрсетіледі;
23) 110.18.023 жолында:
А бағанына 110.00.005 және 110.00.021 жолдарының сомасы көшіріледі;
В бағанында 110.18.004-110.18.021 жолдарында көрсетілмеген бухгалтерлік есеп деректері бойынша басқа да табыстар көрсетіледі;
24) 110.18.024 жолында:
А бағанына 110.00.023 жолы көшіріледі;
25) 110.18.025 жолында:
А бағанында түзетулер ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі. 110.18.024 А жолының мәні ескеріле отырып, 110.18.004 А - 110.18.023 А жолдары мәндерінің сомасы ретінде айқындалады;
В бағанында табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.18.004 В - 110.18.026 В жолдары мәндерінің сомасы ретінде айқындалады;
26) 110.18.026 жолында:
А бағанына 110.00.025 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
27) 110.18.027 жолында:
А бағанына 110.00.026 жолы көшіріледі;
В бағанында сотталған немесе танылған айыппұлдар, өсімақылар, тұрақсыздық айыптары көрсетіледі;
28) 110.18.028 жолында:
А бағанына 110.00.027 жолы көшіріледі;
В бағанында бірлескен қызмет бойынша шығыстар көрсетіледі;
29) 110.18.029 жолында:
А бағанына 110.00.028 жолы көшіріледі;
В бағанында мүшелік жарналар түріндегі шығыстар көрсетіледі;
30) 110.18.030 жолында:
А бағанына 110.00.029 жолы көшіріледі
В бағанында сыйақы түріндегі шығыстар көрсетіледі;
31) 110.18.031 жолында:
А бағанына 110.00.030 жолы көшіріледі;
В бағанында іссапар шығыстары көрсетіледі;
32) 110.18.032 жолында:
А бағанына 110.00.031 жолы көшіріледі;
В бағанында өкілдік шығыстары көрсетіледі;
33) 110.18.033 жолында:
А бағанына 110.00.032 жолы көшіріледі;
В бағанында күмәнді міндеттемелер көрсетіледі;
34) 110.18.034 жолында:
А бағанына 110.00.033 жолы көшіріледі;
В бағанында күмәнді талаптар көрсетіледі;
35) 110.18.035 жолында:

в графу А переносится строка 110.00.034;
в графе В указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды;
36) в строке 110.18.036:
в графу А переносится строка 110.00.035;
в графе В указываются расходы на научно-исследовательские, проектные, изыскательские и опытно-конструкторские работы;
37) в строке 110.18.037:
в графу А переносится строка 110.00.036;
в графе В указывается сумма расходов по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам;
38) в строке 110.18.038:
в графу А переносится строка 110.00.037;
в графе В указываются расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя;
39) в строке 110.18.039:
в графу А переносится строка 110.00.038;
в графе В указывается курсовая разница, относимая на вычет;
40) в строке 110.18.040:
в графу А переносится строка 110.00.039;
в графе В указываются налоги, кроме налогов, исключаемых до определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) и корпоративного подоходного налога, уплаченного в Республике Казахстан, а также подоходного налога, уплаченного в других государствах;
41) в строке 110.18.041:
в графу А переносится строка 110.00.040;
в графе В указываются расходы по фиксированным активам;
42) в строке 110.18.042:
в графу А переносятся строка 110.00.041;
в графе В указываются расходы, не включенные в строки с 110.18.026 В по 110.18.041 В;
43) в строке 110.18.043:
в графе В указываются убытки от ликвидации и выбытия основных средств;
44) в строке 110.18.044:
в графе В указываются убытки от ликвидации и выбытия нематериальных активов;
45) в строке 110.18.045:
в графе В указываются сверхнормативные потери, порча и недостача товарно-материальных ценностей, другие непроизводственные расходы и потери;
в строке 110.18.046:
в графе В указываются убытки от хищений, виновники которых не установлены, или в случае, если невозможно возместить необходимые суммы за счет виновной стороны;
46) в строке 110.18.047:
в графе В указываются затраты на содержание производственных мощностей и объектов, находящихся на консервации;
47) в строке 110.18.048:
в графе В отражается сумма резерва на оплату отпусков работников;
48) в строке 110.18.049:
в графе В отражаются резервы на предстоящие расходы на ремонт основных средств;
49) в строке 110.18.050:
в графе В отражается сумма других расходов, отраженных в бухгалтерском учете, не отраженных в строках с 110.18.026 В по 110.18.049 В;
50) в строке 110.18.051:

А бағанына 110.00.034 жолы көшіріледі;
В бағанында кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға шығыстар және тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі;
36) 110.18.036 жолында:
А бағанына 110.00.035 жолы көшіріледі;
В бағанында ғылыми зерттеу және ғылыми техникалық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
37) 110.18.037 жолында:
А бағанына 110.00.036 жолы көшіріледі;
В бағанында қызметкерлерге есептелген кірістер және жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
38) 110.18.038 жолында:
А бағанына 110.00.037 жолы көшіріледі;
В бағанында геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын пайдаланушының басқа да шегерімдері көрсетіледі;
39) 110.18.039 жолында:
А бағанына 110.00.038 жолы көшіріледі;
В бағанында шегерімге жатқызылатын бағамдық айырма көрсетіледі;
40) 110.18.040 жолында:
А бағанына 110.00.039 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен кірісті айқындағанға дейін болдырмайтын салықтарды қоспағанда, салықтар және Қазақстан Республикасында төленген корпорациялық табыс салығы, сондай-ақ басқа мемлекеттерде төленген табыс салығы және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
41) 110.18.041 жолында:
А бағанына 110.00.040 жолы көшіріледі;
В бағанында тіркелген активтер бойынша шығыстар көрсетіледі;
42) 110.18.042 жолында:
А бағанына 110.00.041 жолы көшіріледі;
В бағанында 110.18.026 В-110.18.041 В жолдарына енгізілмеген шығыстар көрсетіледі;
43) 110.18.043 жолында:
В бағанында таратудан және негізгі құралдарды шығарып тастаудан залалдар көрсетіледі;
44) 110.18.044 жолында:
В бағанында таратудан және материалдық емес активтерді шығарып тастаудан залалдар көрсетіледі;
45) 110.18.045 жолында:
В бағанында тауарлық материалдық құндылықтардың нормативтен тыс шығыны, бүлінуі және кемшілігі, басқа да өндірістік емес шығыстар және шығындар көрсетіледі;
46) 110.18.046 жолында:
В бағанында кінәлілері анықталмаған немесе егер кінәлі тарап есебінен қажетті сомаларды өтеу мүмкін болмаған жағдайда ұрлықтан болған залалдар көрсетіледі;
47) 110.18.047 жолында:
В бағанында консервацияда орналасқан өндірістік қуат пен объектілерді ұстап тұруға шығындар көрсетіледі;
48) 110.18.048 жолында:
В бағанында қызметкерлердің демалыстарын төлеуге резерв сомасы көрсетіледі;
49) 110.18.049 жолында:
В бағанында негізгі құралдарды жөндеуге алдағы шығыстарға резервтер көрсетіледі;
50) 110.18.050 жолында:
В бағанында бухгалтерлік есепте көрсетілген, 110.18.026 В - 110.18.049 В жолдарында көрсетілмеген басқа да шығыстардың сомасы көрсетіледі;
51) 110.18.051 жолында:

в графу А переносится строка 110.00.043;
51) в строке 110.18.052:
в графе А указывается сумма, определяемая сложением строк с 110.18.029 А по 110.18.060 А;
в графе В указывается сумма, определяемая сложением строк с 110.18.029 В по 110.18.060 В;
52) в строке 110.18.053:
в графе С указывается разница между доходами и расходами, определяемая как разность строк 110.18.025 и 110.18.052;
53) в строке 110.18.054:
в графе С указывается налогооблагаемый доход, определяемый как сумма строк 110.18.001 и 110.18.002, скорректированный на сумму строки 110.18.053. Данная сумма должна соответствовать налогооблагаемому доходу, определенному как разница строк 110.00.046 и 110.00.049.
21. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений
63. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 - доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан резиденту;
1022 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1030 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, получаемые указанным лицом от резидента;

А бағанына 110.00.043 жолы көшіріледі;
52) 110.18.052 жолында:
А бағанында 110.18.029 А - 110.18.060 А жолдары мәндерінің қосындысымен айқындалатын сома көрсетіледі;
В бағанында 110.18.029 В - 110.18.060 В жолдары мәндерінің қосындысымен айқындалатын сома көрсетіледі;
53) 110.18.053 жолында:
С бағанында 110.18.025 және 110.18.052 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын табыстар мен шығыстар арасындағы айырма көрсетіледі;
54) 110.18.054 жолында:
С бағанында 110.18.001 және 110.18.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, 110.18.053 жолының сомасына түзетілген салық салынатын табыс көрсетіледі. Аталған сома 110.00.046 және 110.00.049 жолдарының айырмасы ретінде айқындалған салық салынатын табысқа сәйкес келуі тиіс.
21. Табыстардың, валюталардың, халықаралық келісімдер түрлерінің кодтары – 110.19-нысанын жасау
63. Декларация толтыру кезінде мынадай кіріс түрлерін кодтауды пайдалану керек.
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс түрлерінің кодтары:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды өткізуден түскен кірістер;
1011 – Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен кірістер;
1020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен кірістер;
1021 – резидентке егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;
1022 - егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;
1030 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен кірістері, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның резиденттен алатын өзге де кірістер;

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 - доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;
2030 - доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, а также иные доходы, установленные получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентом;
2042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2043 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если менее 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2044 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если менее 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2050 - доходы от уступки прав требования долга нерезиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
2060 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2070 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг за пределами Республики Казахстан и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров, получаемые от нерезидента;
2080 - доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2081 - доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных за пределами Республики Казахстан;
2100 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2110 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента;
2120 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2130 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2140 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2151 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2161 - доходы от оказания транспортных услуг за пределами Республики Казахстан, получаемые от нерезидента;
2170 - доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2180 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2181 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
2190 - гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2200 - надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2201 - надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2210 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2211- доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2220 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2230 - доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, - от деятельности за пределами Республики Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2240 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2250 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2260 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2261 - доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2270 - доходы по производным финансовым инструментам;
2280 - доходы от списания обязательств;
2290 - расходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2300 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2310 - доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2320 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2330 - доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2340 - доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2350 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2360 - доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2370 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2380 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;
2390 - доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2400 - доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2420 - другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.

2) Қазақстан Республикасынан тыс көздерден кіріс түрлерінің кодтары:
2010 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде, шетел мемлекетте орналасқан тауарларды өткізуден түскен кірістер;
2020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен кірістер;
2021 – резидент емеске егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;
2030 – салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен кірістері, сондай-ақ осы бапта резиденттің белгіленген резидент еместен алатын өзге де кірістер;
2040 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде аумақта орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2041 – резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2042 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде аумақта орналасқан резидент емес заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2043 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерін немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2044 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
2060 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
2061 - резидент еместен Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
2070 - резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде Қазақстан Республикасынан тыс жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар)
2080 – резидент емес заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
2081 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
2090 – 2190 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент емес заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
2100 - резидент еместен алынған борышкерлік бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі кіріс;
2110 – резидент емес эмитнеттен алынған борышкерлік бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
2120 - резидент еместен алынатын роялти түріндегі кіріс;
2130 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
2140 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
2150 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі кірістер;
2151 - Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі кірістер;
2160 – резидент еместен алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
2161 – резидент еместен алынатын, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тыс көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
2170 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кірістер;
2180 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның кірісі;
2181 - жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде қызметтен түсетін резидент жеке тұлғаның кірісі;
2190 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент емес заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
2200 – резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
2201 - резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
2210 – еңбек шарты (келісім-шарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі қызметінен резидент жеке тұлғаның кірістері. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
2211 – қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі қызметінен резидент жеке тұлғаның кірістері. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
2220 – резидент емес жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
2230 – кімнен және кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасынан тыс мәдениет және өнер қызметкерлерiне: қызметінен театр, кино, радио, теледидар әртісiне, музыкантқа, суретшiге, спортшыға төленетiн табыстар;
2240 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2250 - Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2260 - Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде орналасқан мүлiктi өтеусіз алу түріндегі табыстар;
2261 - Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде орналасқан мүлiктi өтеусіз алудан табыстар;
2270 – туынды қаржы құралдары бойынша кірістер;
2280 – міндеттемені есептен шығарудан кірістер;
2290-күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
2300 – резидент еместен алынатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
2310 – резидент еместен алынатын, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
2320 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған кірістер;
2330 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тіркелген активтерді шығарудан түскен кірістер;
2340 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен кірістер;
2350 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен кірістер;
2360 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде бірлескен қызметті жүзеге асырудан кірістер;
2370 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде резидент еместен бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
2380 – оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
2390 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
2400 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен кірістер;
2420 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.

64. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров.
65. При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров.
66. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Приложение к декларации по
корпоративному подоходному
налогу (форма 120.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по корпоративному подоходному налогу
(форма 120.00)
Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее – Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования, осуществляющими деятельность в соответствии со статьей 23 Закона о введении.

64. Валюта кодын толтыру кезінде Тауарларды декларациялау ережелеріне "Кедендік ресімдеу үшін пайдаланылатын валюта жіктеуіштері" 10-қосымшаға сәйкес валюталардың сандық кодтауды пайдалану қажет.
65. Ел кодын толтыру кезінде Тауарларды және көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің" 6-қосымшасына сәйкес елдерді сандық кодтауды пайдалану қажет.
66. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 – "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар). ______________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 110.00-110.18 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Корпорациялық табыс салығы
бойынша декларацияға
(120.00-нысан) қосымша
Корпорациялық табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (120.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы Заң) сәйкес әзірленген және корпорациялық табыс салығын есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес корпорациялық табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Енгізу туралы Заңның 23-бабына сәйкес қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, өзара сақтандыру қоғамдары жасайды.

2) БИН - бизнес-идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица – доверительного управляющего;
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) Декларация составлена налогоплательщиком, являющимся доверительным управляющим по договорам доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления.
Ячейка полежит заполнению в случае, если Декларация составлена налогоплательщиком, являющимся доверительным управляющим по договорам доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее – Правила декларирования товаров);
9) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений.
15. В разделе "Расчет суммы налога по страховой, перестраховочной деятельности":
1) в строке 120.00.001 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по доходам страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности. Определяется как сумма строк 120.00.001 I, 120.00.001 II, 120.00.001 III, 120.00.001 IV, 120.00.001 V;
2) в строке 120.00.001 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 4 % от суммы налогооблагаемого дохода от деятельности по ненакопительному страхованию, перестрахованию в течение налогового периода, за исключением деятельности по страхованию, перестрахованию аффилиированных лиц, согласно подпункту 1) пункта 5 статьи 23 Закона о введении, определяемая как произведение суммы строки 120.01.011 и ставки 4 %. Строка 120.00.001 I включает сумму строки 120.00.002 I;

2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда – сенімді басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) салық кезеңі (жыл) - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлік басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) Декларация түрі.
Торкөздердің деректері Салық кодексінің 63-бабына сәйкес белгіленеді. Декларация түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) Декларацияны сенімгерлік шарттары бойынша сенімгерлік басқарушы не сенімгерлік басқарудың өзге жағдайларында пайда алушы болып табылатын салық төлеуші жасайды.
Торкөз егер Декларацияны сенімгерлік шарттары бойынша сенімгерлік басқарушы не сенімгерлік басқарудың өзге жағдайларында пайда алушы болып табылатын салық төлеуші жасаған жағдайда толтырылуы тиіс;
8) валюта коды.
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне (бұдан әрі – Тауарларды декларациялау ережесі) "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді.
15. "Сақтандыру, қайта сақтандыру қызметі бойынша салық сомасының есебі" бөлімінде:
1) 120.00.001 жолында сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде кірістері бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.00.001 І, 120.00.001 ІІ, 120.00.001 ІІІ, 120.00.001 ІV, 120.00.001 V жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
2) 120.00.001 І жолында 120.01.010 жолының сомасы мен 4% ставканың туындысы ретінде айқындалатын, Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметті қоспағанда салық кезеңі ішінде жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 4% ставкасы бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.00.001 І жолы өзіне 120.00.002 І жолының сомасын қамтиды;

3) в строке 120.00.001 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 2 % от суммы налогооблагаемого дохода от деятельности по накопительному страхованию, перестрахованию в течение налогового периода, за исключением деятельности по аннуитетному страхованию, а также страхованию, перестрахованию аффилиированных лиц, согласно подпункту 2) пункта 5 статьи 23 Закона о введении. Определяется как произведение суммы строки 120.01.022 и ставки 2 %. Строка 120.00.001 II включает сумму строки 120.00.002 II;
4) в строке 120.00.001 III указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 1 % от суммы налогооблагаемого дохода от деятельности по аннуитетному страхованию в течение налогового периода, за исключением деятельности по страхованию аффилиированных лиц, согласно подпункту 3) пункта 5 статьи 23 Закона о введении. Определяется как произведение суммы строки 120.01.031 и ставки 1 %. Строка 120.00.001 III включает сумму строки 120.00.002 III;
5) в строке 120.00.001 IV указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 8 % от суммы налогооблагаемого дохода от деятельности по страхованию, перестрахованию аффилиированных лиц в течение налогового периода согласно подпункту 4) пункта 5 статьи 23 Закона о введении. Определяется как произведение суммы строки 120.01.043 и ставки 8 %. Строка 120.00.001 IV включает сумму строки 120.00.002 IV;
6) в строке 120.00.001 V указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 1 % от суммы налогооблагаемого дохода от деятельности по взаимному страхованию в течение налогового периода согласно подпункту 5) пункта 5 статьи 23 Закона о введении. Определяется как произведение суммы строки 120.01.051 и ставки 1 %. Строка 120.00.001 V включает сумму строки 120.00.002 V;
7) строка 120.00.002 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается общая сумма корпоративного подоходного налога исчисленного доверительным управляющим по доходам учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности, определяемая как сумма строк 120.00.002 I, 120.00.002 II, 120.00.002 III, 120.00.002 IV, 120.00.002 V;
8) в строке 120.00.002 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 4 % доверительным управляющим от суммы налогооблагаемого дохода по деятельности по ненакопительному страхованию, перестрахованию в течение налогового периода, за исключением деятельности по страхованию, перестрахованию аффилиированных лиц, согласно подпункту 1) пункта 5 статьи 23 Закона о введении, определяется как произведение суммы строки 120.01.012 и ставки 4 %;

3) 120.00.001 ІІ жолында Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аннуитеттік сақтандыру, сондай-ақ аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметті қоспағанда, салық кезеңі ішінде жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 2% ставкасы бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.01.021 жолының сомасы мен 2% ставканың туындысы ретінде айқындалады. 120.00.001 ІІ жолы өзіне 120.00.002 ІІ жолының сомасын қамтиды;
4) 120.00.001 ІІІ жолында Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес аффилирленген тұлғаларды сақтандыру бойынша қызметті қоспағанда, салық кезеңі ішінде аннуитеттік сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 1 % ставкасы бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.01.031 жолының сомасы мен 1% ставканың туындысы ретінде айқындалады. 120.00.001 ІІІ жолы өзіне 120.00.002 ІІІ жолының сомасын қамтиды;
5) 120.00.001 ІV жолында Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 4) тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 8% ставкасы бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.01.043 жолының сомасы мен 8% ставканың туындысы ретінде айқындалады. 120.00.001 ІV жолы өзіне 120.00.002 ІV жолының сомасын қамтиды;
6) 120.00.001 V жолында Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 5) тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде өзара сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 1% ставкасы бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.01.051 жолының сомасы мен 1% ставканың туындысы ретінде айқындалады. 120.00.001 V жолы өзіне 120.00.002 V жолының сомасын қамтиды;
7) 120.00.002 жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолға 120.00.002 І, 120.00.002 ІІ, 120.00.002 ІІІ, 120.00.002 ІV, 120.00.002 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушының сақтандыруды, қайта сақтандыруды жүзеге асыру бөлігінде кірістер бойынша сенімгерлік басқарушы есептеген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі.
8) 120.00.002 І жолында 120.01.011 жолының сомасы мен 4% ставканың туындысы ретінде айқындалатын, Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметті қоспағанда салық кезеңі ішінде жинақтамайтын сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 4% ставкасы бойынша сенімгерлік басқарушы есептеген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;

9) в строке 120.00.002 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 2 % доверительным управляющим от суммы налогооблагаемого дохода от деятельности по накопительному страхованию, перестрахованию в течение налогового периода, за исключением деятельности по аннуитетному страхованию, а также страхованию, перестрахованию аффилиированных лиц, согласно подпункту 2) пункта 5 статьи 23 Закона о введении, определяемая как произведение суммы строки 120.01.023 и ставки 2 %;
10) в строке 120.00.002 III указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 1 % доверительным управляющим от суммы налогооблагаемого дохода от деятельности по аннуитетному страхованию в течение налогового периода, за исключением деятельности по страхованию аффилиированных лиц, согласно подпункту 3) пункта 5 статьи 23 Закона о введении, определяемая как произведение суммы строки 120.01.032 и ставки 1 %;
11) в строке 120.00.002 IV указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 8 % доверительным управляющим от суммы налогооблагаемого дохода от деятельности по страхованию, перестрахованию аффилиированных лиц в течение налогового периода согласно подпункту 4) пункта 5 статьи 23 Закона о введении, определяемая как произведение суммы строки 120.01.044 и ставки 8 %;
12) в строке 120.00.002 V указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 1 % доверительным управляющим от суммы налогооблагаемого дохода от деятельности по взаимному страхованию в течение налогового периода согласно подпункту 5) пункта 5 статьи 23 Закона о введении, определяемая как произведение суммы строки 120.01.052 и ставки 1 %.
16. В разделе "Расчет суммы налога по доходам, полученным от осуществления иной деятельности":
1) в строке 120.00.003 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определенная как сумма строк 120.02.010 и 120.03.006. Строка 120.00.003 включает сумму строки 120.00.003 I;
2) строка 120.00.003 I заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), полученного по договорам доверительного управления имуществом определяемая как сумма строк 120.02.011 и 120.03.007;
3) в строке 120.00.004 указывается сумма прибыли юридических лиц-нерезидентов, зарегистрированных и (или) расположенных в странах с льготным налогообложением, включаемая в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента согласно статье 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, определенная в итоговой строке 00000001 графы L формы 120.04. Строка 120.00.004 включает сумму строки 120.00.004 I;

9) 120.00.002 ІІ жолында 120.01.022 жолының сомасы мен 2% ставканың туындысы ретінде айқындалатын, Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аннуитеттік сақтандыру, сондай-ақ аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметті қоспағанда, салық кезеңі ішінде жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 2% ставкасы бойынша сенімгерлік басқарушы есептеген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
10) 120.00.002 ІІІ жолында 120.01.032 жолының сомасы мен 1% ставканың туындысы ретінде айқындалатын Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес аффилирленген тұлғаларды сақтандыру бойынша қызметті қоспағанда, салық кезеңі ішінде аннуитеттік сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 1% ставкасы бойынша сенімгерлік басқарушы есептеген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
11) 120.00.002 ІV жолында 120.01.044 жолының сомасы мен 8% ставканың туындысы ретінде айқындалатын, Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 4) тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 8% ставкасы бойынша сенімгерлік басқарушы есептеген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
12) 120.00.002 V жолында 120.01.052 жолының сомасы мен 1% ставканың туындысы ретінде айқындалатын, Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 5) тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде өзара сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 1% ставкасы бойынша сенімгерлік басқарушы есептеген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16. "Өзге қызметті жүзеге асырудан алынған кірістер бойынша салық сомасының есебі" бөлімінде:
1) 120.00.003 жолында 120.02.010 және 120.03.006 жолдарының сомасы ретінде айқындалған салық салынатын кірістің (залалдың) жиынтық сомасы көрсетіледі. 120.00.003 жолы өзіне 120.00.003 І жолының сомасын қамтиды;
2) 120.00.003 І жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда 120.02.011 және 120.03.007 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мілікті сенімгерлікпен басқару шарттары бойынша алынған салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
3) 120.00.004 жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес резидент салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қосылатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген және (немесе) орналасқан резидент емес заңды тұлғалар пайдасының сомасы көрсетіледі. Осы жолға 120.04-нысаны L бағаны 00000001 қорытынды жолында айқындалған сома көшіріледі. 120.00.004 жолы өзіне 120.00.004 І жолының сомасын қамтиды;

4) строка 120.00.004 I заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма прибыли юридических лиц-нерезидентов, зарегистрированных и (или) расположенных в странах с льготным налогообложением, включаемая в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента, являющегося доверительным управляющим по договорам доверительного управления имуществом. В данную строку переносится сумма, определенная в итоговой строке 00000002 графы L формы 120.04;
5) в строке 120.00.005 указывается сумма убытка, полученного от иной деятельности, определенная согласно пункту 1 статьи 136 Налогового кодекса и перенесенная с предыдущих налоговых периодов в соответствии со статьей 137 Налогового кодекса или статьей 15-1 Закона о введении. Строка 120.00.005 включает сумму строки 120.00.005 I;
6) строка 120.00.005 I заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма убытка от доверительного управления учредителя доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления, полученного от иной деятельности, определенная согласно пункту 1 статьи 35 Налогового кодекса и перенесенная с предыдущих налоговых периодов в соответствии со статьей 137 Налогового кодекса или статьей 15-1 Закона о введении;
7) в строке 120.00.006 указывается налогооблагаемый доход с учетом доходов, полученных в стране с льготным налогообложением в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, и перенесенных убытков. Определяется как разность суммы строк 120.00.003, 120.00.004 и строки 120.00.005 (120.00.003 + 120.00.004 – 120.00.005). Строка 120.00.006 включает строку 120.00.006 I;
8) строка 120.00.006 I заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается налогооблагаемый доход, полученный от доверительного управления учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления, с учетом доходов, полученных в стране с льготным налогообложением в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, и перенесенных убытков. Определяется как разность суммы строк 120.00.003 I, 120.00.004 I и строки 120.00.005 I (120.00.003 I + 120.00.004 I – 120.00.005 I);

4) 120.00.004 І жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда мүлікті сенімгерлікпен басқару шарттары бойынша сенімгерлік басқарушы болып табылатын резидент салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қосылатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген және (немесе) орналасқан резидент емес заңды тұлғалар пайдасының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 120.04-нысаны L бағаны 00000002 қорытынды жолында айқындалған сома көшіріледі;
5) 120.00.005 жолында Салық кодексінің 136-бабы 1-тармағына немесе Енгізу туралы заңның 15-1-бабына сәйкес айқындалған және Салық кодексінің 137-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген өзге қызметтен алынған залал сомасы көрсетіледі. 120.00.005 жолы 120.00.005 І жолының сомасын қамтиды;
6) 120.00.005 І жолында егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда Салық кодексінің 35-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалған және Салық кодексінің 137-бабына немесе Енгізу туралы заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген өзге қызметтен алынған мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушының сенімгерлік басқарудан залал сомасы көрсетіледі;
7) 120.00.006 жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес салық салуда жеңілдігі бар елде алынған кірістер мен 120.00.003, 120.00.004 және 120.00.005 жолдары сомаларының айырмасы (120.00.003 + 120.00.004 - 120.00.005) ретінде айқындалатын көшірілген залалдар ескеріле отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 120.00.006 жолы өзіне 120.00.006 І жолын қамтиды;
8) 120.00.006 І жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда Салық кодексінің 224-бабына сәйкес салық салуда жеңілдігі бар елде алынған кірістер мен 120.00.003 І, 120.00.004 І және 120.00.005 І жолдарының сомаларының айырмасы (120.00.003 І + 120.00.004 І - 120.00.005 І) ретінде айқындалатын көшірілген залалдар ескеріле отырып, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқарудан алған салық салынатын кіріс көрсетіледі;

9) в строке 120.00.007 I указывается ставка корпоративного подоходного налога, применяемая при исчислении налога по доходам, полученным от осуществления иной деятельности, в соответствии с пунктом 6 статьи 23 Закона о введении;
10) в строке 120.00.007 II указывается сумма исчисленного налога по доходам, полученным от осуществления иной деятельности, в том числе по доходам, исчисленным доверительным управляющим, определяемая как произведение строк 120.00.006 и 120.00.007 I. Строка 120.00.007 включает строку 120.00.007 III;
11) строка 120.00.007 III заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма исчисленного налога по доходам, полученным от осуществления иной деятельности, определяемая как произведение строк 120.00.006 I и 120.00.007 I.
17. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 120.00.008 указывается общая сумма исчисленного налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 120.00.001 и 120.00.007 II;
2) строка 120.00.008 I заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма исчисленного налога за налоговый период по доходам, полученным от доверительного управления учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления, определяемая как сумма строк 120.00.002 и 120.00.007 III;
3) в строке 120.00.009 указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, удержанная с дохода, указанного в данной Декларации, и принятая в зачет при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. Данная строка содержит, в том числе, сумму налога, уплаченную доверительным управляющим. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке 00000001 графы S формы 120.04;
4) строка 120.00.009 I заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, удержанная с дохода, указанного в данной Декларации и полученного от доверительного управления учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления, и принятая в зачет при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке 00000002 графы S формы 120.04;

9) 12.00.007 І жолында Енгізу туралы Заңның 23-бабы 6-тармағына сәйкес өзге қызметті жүзеге асырудан түскен кірістер бойынша салықты есептеу кезінде қолданылатын корпорациялық табыс салығы ставкасы көрсетіледі;
10) 120.00.007 ІІ жолында 120.00.006 және 120.00.007 І жолдарының туындысы ретінде айқындалатын өзге қызметті жүзеге асырудан алынған кірістер бойынша, оның ішінде сенімгерлік басқарушы есептеген кірістер бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі. 120.00.007 жолы 120.00.007 ІІІ жолын қамтиды;
11) 120.00.007 ІІІ жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда 120.00.006 І және 120.00.007 І жолдарының туындысы ретінде айқындалатын өзге қызметті жүзеге асырудан алынған кірістер бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі.
17. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 120.00.008 жолында 120.00.001 және 120.00.007 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 120.00.008 І жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда 120.00.002 және 120.00.007 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқарудан алған кірістер бойынша салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
3) 120.00.009 жолында Қазақстан Республикасынан тыс төленген, осы Декларацияда көрсетілген кірістен ұсталған және Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке қабылданған салық сомасы көрсетіледі. Бұл жолда сонымен бірге сенімгерлік басқарушы төлеген салық сомасын да қамтиды. Бұл жолға 120.04-нысанының Q бағаны 00000001 қорытынды жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 120.00.009 І жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда Қазақстан Республикасынан тыс төленген, осы Декларацияда көрсетілген және мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқарудан алған кірістен ұсталған және Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке қабылданған салық сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 120.04-нысанының S бағаны 00000002 қорытынды жолында көрсетілген сома көшіріледі;

5) в строке 120.00.010 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период, в том числе доверительным управляющим. Определяется как разность строк 120.00.008 и 120.00.009;
6) строка 120.00.010 I заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога доверительным управляющим за налоговый период по доходам, полученным от доверительного управления учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления. Определяется как разность строк 120.00.008 I и 120.00.009 I.
18. В разделе "Другая информация":
1) в строке 120.00.011 указывается сумма доходов налогоплательщика, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащих налогообложению в соответствии со статьями 221, 222 Налогового кодекса;
2) строка 120.00.011 I заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма доходов налогоплательщика, полученных (подлежащих получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления, из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащих налогообложению в соответствии со статьями 221, 222 Налогового кодекса;
3) в строке 120.00.012 указывается сумма доходов, не являющихся объектом обложения по основной деятельности страховой, перестраховочной организации;
4) в строке 120.00.013 указывается отрасль страхования, лицензируемая уполномоченным государственным органом, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховании). В зависимости от отрасли страхования отмечается соответствующая ячейка 120.00.013 I либо 120.00.013 II;
5) в строке 120.00.013 I указывается отрасль "Общее страхование";
6) в строке 120.00.013 II указывается отрасль "Страхование жизни".
19. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Декларации.
Указываются дата представления Декларации в налоговый орган;

5) 120.00.010 жолында салық кезеңі үшін есептелген, оның ішінде сенімгерлік басқарушы есептеген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.00.008 және 120.00.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
6) 120.00.010 І жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда салық кезеңі үшін мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқарудан алған кірістер бойынша сенімгерлік басқарушы есептеген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.00.008 І және 120.00.009 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
18. "Басқа да ақпарат" бөлімінде:
1) 120.00.011 жолында Салық кодексінің 221, 222-баптарына сәйкес салық салынуға жататын салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған (алынуға жататын) табыстарының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 120.04-нысанының Н бағаны 00000001 қорытынды жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 120.00.011 І жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқарудан алған (алуы тиіс), Салық кодексінің 221, 222-баптарына сәйкес салық салынуға жататын салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған (алынуға жататын) салық төлеушінің кірістері көрсетіледі;
3) 120.00.012 жолында сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының негізгі қызметі бойынша салық салу объектісі болып табылмайтын кірістер сомасы көрсетіледі;
4) 120.00.013 жолында "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Сақтандыру туралы заң) мемлекеттік уәкілетті орган лицензиялайтын сақтандыру саласы көрсетіледі. Сақтандыру саласына қарай 120.00.013 І не 120.00.013 ІІ тиісті торкөзі белгіленеді;
5) 120.00.013 І жолында "Жалпы сақтандыру" саласы көрсетіледі;
6) 120.00.013 ІІ жолында "Өмірді сақтандыру" саласы көрсетіледі.
19. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) Декларацияның берілген күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;

3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий документ.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 120.01 - Доходы и расходы
от страховой деятельности
20. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком доходов и расходов, подлежащих получению (полученных) по договорам страхования, перестрахования, а также доходов, не являющихся объектом налогообложения.
21. В разделе "Расчет по договорам ненакопительного страхования, перестрахования":
1) в строке 120.01.001 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования, за исключением указанных в строке 120.01.033;
2) в строке 120.01.002 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.034;
3) в строке 120.01.003 указывается сумма подлежащих получению (полученных) из государственного бюджета средств с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве в виде возмещения пятидесяти процентов страховых выплат по страховым случаям, возникшим в результате неблагоприятных природных явлений, за исключением указанных в строке 120.01.035;
4) в строке 120.01.004 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам ненакопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.036;
5) в строке 120.01.005 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам ненакопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.037;
6) в строке 120.01.006 указывается сумма страховых премий, возвращенная страховой организацией страхователю при расторжении договоров ненакопительного страхования, перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.038;
7) в строке 120.01.007 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам ненакопительного страхования, за исключением указанных в строке 120.01.039;

3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның Аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына және Енгізу туралы Заңның 3-бабына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) кіріс құжаты.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Сақтандыру қызметінен кірістер мен шығыстар - 120.01-нысанын жасау
20. Бұл нысан салық төлеушінің сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алуға жататын (алынған) кірістер мен шығыстарды, сондай-ақ салық салу объектісі болып табылмайтын кірістерді айқындауына арналған.
21. "Жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.001 жолында 120.01.033 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 120.01.002 жолында 120.01.034 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 120.01.003 жолында 120.01.035 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушы-резиденттерге есепті кезеңнің ішінде төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
4) 120.01.004 жолында 120.01.036 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушы-резидент еместерге есепті кезеңнің ішінде төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 120.01.005 жолында 120.01.037 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бұзылған кезде сақтандырушыға сақтандыру ұйымдары қайтарған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 120.00.006 жолында 120.01.038 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақылар сомасы көрсетіледі;
7) 120.01.007 жолында 120.01.039 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі;

8) в строке 120.01.008 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам ненакопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.040;
9) в строке 120.01.009 указывается общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования, перестрахования, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам ненакопительного страхования (перестрахования), а также средств, полученных из государственного бюджета с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве, за исключением страховых премий, уплаченных перестраховщикам резидентам и нерезидентам по договорам ненакопительного перестрахования, и возращенных при расторжении договоров ненакопительного перестрахования, кроме доходов, указанных в строке 120.01.041. Определяется как разность суммы строк 120.01.001, 120.01.002, 120.01.003, 120.01.007, 120.01.008 и суммы строк 120.01.004, 120.01.005, 120.01.006 ((120.01.001 + 120.01.002 + 120.00.003 + 120.01.007 + 120.01.008) - (120.01.004 + 120.01.005 + 120.01.006));
10) в строке 120.01.010 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам ненакопительного страхования, за исключением указанных в строке 120.01.042;
11) в строке 120.01.011 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам ненакопительного страхования, перестрахования в течение налогового периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования, перестрахования, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам ненакопительного страхования, кроме доходов, указанных в строке 120.01.043. Определяется как разность строк 120.01.009 и 120.01.010 (120.01.009 - 120.01.010). Строка 120.01.011 включает в себя сумму строки 120.01.012;
12) строка 120.01.012 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма налогооблагаемого дохода учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления в части осуществления доверительным управляющим страховой, перестраховочной деятельности по договорам ненакопительного страхования, перестрахования в течение налогового периода, за исключением указанных в строке 120.01.044.

8) 120.01.008 жолында 120.01.040 жолында көрсетілгендерді қоспағанда жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру комиссиялық сыйлықақылар сомасы көрсетіледі;
9) 120.01.009 жолында жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша резидент қайта сақтандырушыларға және резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларын және 120.01.041 жолында көрсетілгендерді қоспағанда жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бұзылған кезде қайтарылғандарды қоспағанда жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылары мен коммисиялық сыйақыларының сомасы ретінде есептелетін салық кезеңі ішінде жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) кірістердің, сондай-ақ өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен алынған қаражаттарының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.001, 120.01.002, 120.01.003, 120.01.007, 120.01.008 жолдары және 120.01.004, 120.01.005, 120.01.006 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады ((120.01.001 + 120.01.002 + 120.00.003 + 120.01.007 + 120.01.008) - (120.01.004 + 120.01.005 + 120.01.006));
10) 120.01.010 жолында 120.01.042 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына есепті кезең ағымында төленген міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
11) 120.01.011 жолында 120.01.043 жолында көрсетілген кірістерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына төленген міндетті жарналар сомасына азайтылған, салық кезеңі ішінде жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) кірістердің жалпы сомасы ретінде есептелетін салық кезеңі ішінде жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігіндегі сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын кірістерінің қорытынды сомасы көрсетіледі. 120.01.009 және 120.01.010 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (120.01.009 - 120.01.010). 120.01.011 жолы өзіне 120.01.012 жолын қамтиды;
12) 120.01.012 жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда 120.01.044 жолында көрсетілгендері қоспағанда, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушының салық кезеңі ішінде сенімгерлік басқарушының салық кезеңі ішіндегі жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыруы бөлігіндегі салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;

22. В разделе "Расчет по договорам накопительного страхования, перестрахования, за исключением аннуитетного страхования":
1) в строке 120.01.013 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного страхования, за исключением указанных в строках 120.01.024 и 120.01.033;
2) в строке 120.01.014 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.034;
3) в строке 120.01.015 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам накопительного перестрахования, за исключением указанных в строках 120.01.025 и 120.01.036;
4) в строке 120.01.016 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам накопительного перестрахования, за исключением указанных в строках 120.01.026 и 120.01.037;
5) в строке 120.01.017 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией при расторжении договоров накопительного страхования (перестрахования), за исключением указанных в строках 120.01.027, 120.01.038;
6) в строке 120.01.018 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам накопительного страхования, за исключением указанных в строках 120.01.028, 120.01.039;
7) в строке 120.01.019 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам накопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.040;
8) в строке 120.01.020 указывается общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного страхования, перестрахования, за исключением аннуитетного страхования, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением страховых премий, уплаченных перестраховщикам резидентам и нерезидентам по договорам накопительного перестрахования, и возращенных при расторжении договоров накопительного перестрахования, кроме доходов, указанных в строках 120.01.029 и 120.01.041. Определяется как разность суммы строк 120.01.013, 120.01.014, 120.01.018, 120.01.019 и суммы строк 120.01.015, 120.01.016, 120.01.017 ((120.00.013 + 120.00.014 + 120.00.018 + 120.00.019) - (120.00.015 + 120.00.016 + 120.00.017));

22. "Аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.013 жолында 120.01.024 және 120.01.033 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, салық кезеңі ішінде жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 120.01.014 жолында 120.01.034 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, салық кезеңі ішінде жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 120.01.015 жолында 120.01.024 және 120.01.036 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, салық кезеңі ішінде жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша резидент қайта сақтандырушыларға төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
4) 120.01.016 жолында 120.01.025 және 120.01.037 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, салық кезеңі ішінде жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша резидент емес қайта сақтандырушыларға төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 120.01.017 жолында 120.01.026 және 120.01.038 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бұзылған кезде қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 120.01.018 жолында 120.01.027 және 120.01.039 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) комиссиялық сыйақылар сомасы көрсетіледі;
7) 120.01.019 жолында 120.01.028 және 120.01.040 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) комиссиялық сыйақылар сомасы көрсетіледі;
8) 120.01.020 жолында 120.01.029 және 120.01.041 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша резидент және резидент емес қайта сақтандырушыларға төленген және жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бұзылған кезде қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларынан басқа, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылары мен комиссиялық сыйақылардың сомасы ретінде есептелетін аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, салық кезеңі ішінде жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.013, 120.01.014, 120.01.018, 120.01.019 және 120.01.015, 120.01.016, 120.01.017 жолдарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалады ((120.00.013 + 120.00.014 + 120.00.018 + 120.00.019) - (120.00.015 + 120.00.016 + 120.00.017));

9) в строке 120.01.021 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам накопительного страхования, за исключением указанных в строках 120.01.030 и 120.01.042;
10) в строке 120.01.022 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам накопительного страхования, перестрахования, за исключением аннуитетного страхования в течение налогового периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного страхования, перестрахования, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам накопительного страхования, кроме доходов, указанных в строках 120.01.031 и 120.01.043. Определяется как разность строк 120.01.020 и 120.01.021 (120.01.020 – 120.01.021). Строка 120.01.022 включает сумму строки 120.01.023;
11) строка 120.01.023 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма налогооблагаемого дохода учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления, в части осуществления доверительным управляющим страховой, перестраховочной деятельности по договорам накопительного страхования, перестрахования, за исключением аннуитетного страхования в течение налогового периода, кроме указанных в строках 120.01.032, 120.01.044.
23. В разделе "Расчет по договорам аннуитетного страхования":
1) в строке 120.01.024 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам аннуитетного страхования, за исключением указанных в строке 120.01.034;
2) в строке 120.01.025 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам аннуитетного перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.037;
3) в строке 120.01.026 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам аннуитетного перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.038;
4) в строке 120.01.027 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией при расторжении договоров аннуитетного страхования, за исключением указанных в строке 120.01.039;

9) 120.01.021 жолында 120.01.030 және 120.01.042 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына төленген міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
10) 120.01.022 жолында 120.01.031 және 120.01.043 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына төленген міндетті жарналар сомасына азайтылған, салық кезеңі ішінде жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) кірістердің жалпы сомасы ретінде есептелетін салық кезеңі ішінде аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігіндегі сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын кірістерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.020 және 120.01.021 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (120.01.020 - 120.01.021). 120.01.022 жолы өзіне 120.01.023 жолын қамтиды;
11) 120.01.023 жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда 120.01.032 және 120.01.044 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушының салық кезеңі ішінде сенімгерлік басқарушының аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыруы бөлігіндегі салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
23. "Аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.024 жолында 12.01.034 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 120.01.025 жолында 12.01.037 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, аннуитеттік қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде резидент қайта сақтандырушыларға төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 120.01.026 жолында 12.01.036 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, аннуитеттік қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде резидент емес қайта сақтандырушыларға төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
4) 120.01.027 жолында 12.01.038 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары бұзылған кезде сақтандыру ұйымы қайтарған сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;

5) в строке 120.01.028 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам аннуитетного страхования, за исключением указанных в строке 120.01.040;
6) в строке 120.01.029 указывается общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам аннуитетного страхования, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам аннуитетного страхования, за исключением страховых премий, уплаченных перестраховщикам резидентам и нерезидентам по договорам аннуитетного перестрахования, и возращенных при расторжении договоров аннуитетного страхования, кроме доходов, указанных в строке 120.01.042. Определяется как разность суммы строк 120.01.024, 120.01.028 и суммы строк 120.01.025, 120.01.026, 120.01.027 ((120.01.024 + 120.01.028) – (120.01.025 + 120.01.026 + 120.01.027));
7) в строке 120.01.030 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам аннуитетного страхования, за исключением указанных в строке 120.01.042;
8) в строке 120.01.031 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой деятельности по договорам аннуитетного страхования в течение налогового периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам аннуитетного страхования, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам аннуитетного страхования, кроме доходов, указанных в строке 120.01.043. Определяется как разность строк 120.01.029 и 120.01.030 (120.01.029 – 120.01.030). Строка 120.01.031 включает сумму строки 120.01.032;
9) строка 120.01.032 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма налогооблагаемого дохода учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления в части осуществления доверительным управляющим страховой, перестраховочной деятельности по договорам аннуитетного страхования в течение налогового периода, за исключением указанных в строке 120.01.044.
24. В разделе "Расчет по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц":
1) в строке 120.01.033 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам страхования аффилиированных лиц;

5) 120.01.028 жолында 12.01.039 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 120.01.029 жолында 12.01.040 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, аннуитеттік қайта сақтандыру шарттары бойынша төленген және аннуитеттік қайта сақтандыру шарттар бұзылған кезде қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларын қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықылары мен комиссиялық сыйақыларының сомасы ретінде есептелетін аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңі ішінде алынуы тиіс (алынған) кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.024, 120.01.028 және 120.01.025, 120.01.026, 120.01.027 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады ((120.01.024 + 120.01.028) – (120.01.025 + 120.01.026 + 120.01.027));
7) 120.01.030 жолында 120.01.042 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына төленген міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
8) 120.01.031 жолында 120.01.043 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, аннуитеттік қайта сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына төленген міндетті жарналар сомасына азайтылған, салық кезеңі ішінде аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) кірістердің жалпы сомасы ретінде есептелетін салық кезеңі ішінде аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігіндегі сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын кірістерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.029 және 120.01.030 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (120.01.029 - 120.01.030). 120.01.031 жолы өзіне 120.01.032 жолын қамтиды;
9) 120.01.032 жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда 120.01.044 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушының салық кезеңі ішінде сенімгерлік басқарушының аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыруы бөлігіндегі салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
24. "Аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.033 жолында аффилирленген тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңі ішінде алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылар сомасы көрсетіледі;

2) в строке 120.01.034 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам перестрахования аффилиированных лиц;
3) в строке 120.01.035 указывается сумма подлежащих получению (полученных) из государственного бюджета средств с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве в виде возмещения пятидесяти процентов страховых выплат по страховым случаям, возникшим в результате неблагоприятных природных явлений;
4) в строке 120.01.036 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам перестрахования аффилиированных лиц;
5) в строке 120.01.037 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам перестрахования аффилиированных лиц;
6) в строке 120.01.038 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией при расторжении договоров страхования, перестрахования аффилиированных лиц;
7) в строке 120.01.039 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам страхования аффилиированных лиц;
8) в строке 120.01.040 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам перестрахования аффилиированных лиц;
9) в строке 120.01.041 указывается общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц, а также средств, полученных из государственного бюджета с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве, за исключением страховых премий, уплаченных перестраховщикам резидентам и нерезидентам по договорам перестрахования аффилиированных лиц, и возращенных при расторжении договоров перестрахования аффилиированных лиц. Определяется как разность суммы строк 120.01.033, 120.01.034, 120.01.035, 120.01.039, 120.01.040 и суммы строк 120.01.036, 120.01.037, 120.01.038 ((120.01.033 + 120.01.034 + 120.01.035 + 120.01.039 + 120.01.040) – (120.01.036 + 120.01.037 + 120.01.038));
10) в строке 120.01.042 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам страхования аффилиированных лиц;
11) в строке 120.01.043 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц в течение налогового периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам страхования аффилиированных лиц. Определяется как разность строк 120.01.041 и 120.01.042 (120.01.041 – 120.01.042). Строка 120.01.043 включает сумму строки 120.01.044;

2) 120.01.034 жолында аффилирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңі ішінде алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылар сомасы көрсетіледі;
3) 120.01.035 жолында қолайсыз табиғат құбылыстары әсерінің салдарынан пайда болған, сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерінің елу пайызын қайтару түріндегі, өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен (алынған) алынуы тиіс қаражаттарының жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 120.01.036 жолында қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңі ішінде резидент қайта сақтандырушыларға төленген сақтандыру сыйлықақылар сомасы көрсетіледі;
5) 120.01.037 жолында аффилирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңі ішінде резидент емес қайта сақтандырушыларға төленген сақтандыру сыйлықақылар сомасы көрсетіледі;
6) 120.01.038 жолында аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бұзылған кезде сақтандыру ұйымы қайтарған сақтандыру сыйлықақылар сомасы көрсетіледі;
7) 120.01.039 жолында аффилирленген тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) комиссиялық сыйақылар сомасы көрсетіледі;
8) 120.01.040 жолында аффилирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) комиссиялық сыйақылар сомасы көрсетіледі;
9) 120.01.041 жолында аффилирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бойынша резидент және резидент емес қайта сақтандырушыларға төленген және аффилирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бұзылған кезде сақтандыру ұйымы қайтарған сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, сомасы аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылары мен комиссиялық сыйақыларының сомасы ретінде есептелетін аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңі ішінде алынуы тиіс (алынған) кірістердің, сондай-ақ өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен алынған жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.033, 120.01.034, 120.01.035, 120.01.039, 120.01.040 және 120.01.036, 120.01.037, 120.01.038 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады ((120.01.033 + 120.01.034 + 120.01.035 + 120.01.039 + 120.01.040) – (120.01.036 + 120.01.037 + 120.01.038));
10) 120.01.042 жолында аффилирленген тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына төленген міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
11) 120.01.042 жолында аффилирленген тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына төленген міндетті жарналар сомасын қоспағанда, салық кезеңі ішінде аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) кірістердің жалпы сомасы ретінде есептелетін салық кезеңі ішінде аффилирленген тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігіндегі сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын кірістерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.041 және 120.01.042 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (120.01.041 - 120.01.042). 120.01.043 жолы өзіне 120.01.044 жолын қамтиды;

12) строка 120.01.044 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма налогооблагаемого дохода учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления в части осуществления доверительным управляющим страховой, перестраховочной деятельности по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц в течение налогового периода.
25. В разделе "Расчет по договорам взаимного страхования":
13) в строке 120.01.045 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам взаимного страхования;
14) в строке 120.01.046 указывается сумма подлежащих получению (полученных) из государственного бюджета средств, с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве в виде возмещения пятидесяти процентов страховых выплат по страховым случаям, возникшим в результате неблагоприятных природных явлений;
15) в строке 120.01.047 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией при расторжении договоров взаимного страхования;
16) в строке 120.01.048 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам взаимного страхования;
17) в строке 120.01.049 указывается общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам взаимного страхования, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам взаимного страхования, а также средств, полученных из государственного бюджета с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве, за исключением страховых премий, возращенных при расторжении договоров взаимного страхования. Определяется как разность суммы строк 120.01.045, 120.01.046, 120.01.048 и строки 120.01.047 ((120.01.045 + 120.01.046 + 120.01.048) – 120.01.047);
18) в строке 120.01.050 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам взаимного страхования;
19) в строке 120.01.051 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых организаций в части осуществления ими страховой деятельности по договорам взаимного страхования в течение налогового периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам взаимного страхования, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам взаимного страхования. Определяется как разность строк 120.01.049 и 120.01.050 (120.01.049 – 120.01.050). Строка 120.01.051 включает сумму строки 120.01.052;

12) 120.01.043 жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушының салық кезеңі ішінде сенімгерлік басқарушының аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыруы бөлігіндегі салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
25. "Өзара сақтандыру шарттары бойынша есеп" бөлімінде:
13) 120.01.045 жолында өзара сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңі ішінде алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
14) 120.01.046 жолында өзара сақтандыру шарттары бұзылған кезде сақтандыру ұйымы қайтарған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
15) 120.01.047 жолында қолайсыз табиғат құбылыстары әсерінің салдарынан пайда болған, сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерінің елу пайызын қайтару түріндегі, өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен (алынған) алынуы тиіс қаражаттарының жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 120.01.048 жолында өзара сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) комиссиялық сыйақылар сомасы көрсетіледі;
17) 120.01.049 жолында өзара сақтандыру шарттары бұзылған кезде қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларын қоспағанда, өзара сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылары мен комиссиялық сыйақылардың сомасы ретінде есептелетін өзара сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңі ішінде алынуы тиіс (алынған) кірістердің, сондай-ақ өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен алынған жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.044, 120.01.046 және 120.01.045 (120.01.044 + 120.01.046) – 120.01.045) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
18) 120.01.050 жолында өзара сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына төленген міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
19) 120.01.051 жолында өзара сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына төленген міндетті жарналар сомасына азайтылған, салық кезеңі ішінде өзара сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) кірістердің жалпы сомасы ретінде есептелетін салық кезеңі ішінде өзара сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігіндегі сақтандыру ұйымдарының салық салынатын кірістерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.049 және 120.01.050 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (120.01.049 - 120.01.050). 120.01.051 жолы өзіне 120.01.052 жолын қамтиды;

20) строка 120.01.052 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма налогооблагаемого дохода учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления в части осуществления доверительным управляющим страховой, перестраховочной деятельности по договорам взаимного страхования, перестрахования в течение налогового периода.
26. В разделе "Доходы, не являющиеся объектами налогообложения":
1) в строке 120.01.053 указывается доля перестраховщика в страховых выплатах и расходах по урегулированию страхового случая в соответствии с договором перестрахования;
2) в строке 120.01.054 указывается сумма инвестиционных доходов;
3) в строке 120.01.055 указывается сумма доходов по курсовой разнице, подлежащих получению (полученные) от размещения активов страховой, перестраховочной организации в депозиты, ценные бумаги и другие финансовые инструменты;
4) в строке 120.01.056 указывается сумма курсовой разницы по переоценке дебиторской и кредиторской задолженностей, связанных с договором страхования, перестрахования;
5) в строке 120.01.057 указывается сумма доходов по требованиям в порядке суброгации (регресса) от третьих лиц по договорам страхования, перестрахования;
6) в строке 120.01.058 указывается сумма компенсационных выплат, осуществляемых Фондом гарантирования страховых выплат, страховой организации, являющейся участником системы гарантирования страховых выплат, в оплату страховых премий по договору обязательного страхования, заключенному со страхователем принудительно ликвидируемой страховой организации;
7) в строке 120.01.059 указывается сумма денег, полученных эмитентом от размещения выпущенных им акций, и прирост стоимости при реализации выпущенных им акций;
8) в строке 120.01.060 указывается общая сумма доходов, не являющихся объектом налогообложения, определяемая как сумма строк с 120.02.053 по 120.02.059;
27. Величина строки 120.01.011 переносится в строку 120.00.001 I.
Величина строки 120.01.012 переносится в строку 120.00.002 I.
Величина строки 120.01.022 переносится в строку 120.00.001 II.
Величина строки 120.01.023 переносится в строку 120.00.002 II.
Величина строки 120.01.031 переносится в строку 120.00.001 III.
Величина строки 120.01.032 переносится в строку 120.00.002 III.
Величина строки 120.01.043 переносится в строку 120.00.001 IV.

20) 120.01.052 жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушының салық кезеңі ішінде сенімгерлік басқарушының өзара сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыруы бөлігіндегі салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі.
26. "Салық салу объектісі болып табылмайтын кірістер" бөлімінде:
1) 120.01.053 жолында қайта сақтандыру шартына сәйкес сақтандыру жағдайларын реттеу бойынша сақтандыру төлемдері мен шығыстарындағы қайта сақтандырушының үлесі көрсетіледі;
2) 120.01.054 жолында инвестициялық кірістер сомасы көрсетіледі;
3) 120.01.055 жолында сақтандыру қайта сақтандыру ұйымының активтерін депозитке, бағалы қағаздарды және басқа да қаржы құралдарын орналастырудан алынуы тиіс (алынған) бағамдық айырма бойынша кірістер сомасы көрсетіледі;
4) 120.01.056 жолында сақтандыру, қайта сақтандыру шартына байланысты дебиторлық және кредиторлық берешекті қайта бағалау бойынша бағамдық айырма сомасы көрсетіледі;
5) 120.01.057 жолында сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша үшінші жақтардан суброгацияда (кері талап) талаптар бойынша кірістер сомасы көрсетіледі;
6) 120.01.058 жолында сақтандырушының мәжбүри таратылып жатқан сақтандыру ұйымымен жасасқан міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақыларын төлеуге сақтандыру төлемдерін кепілдендіру жүйесіне қатысушы болып табылатын сақтандыру ұйымының Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қоры жүзеге асыратын өтемақылық төлемдер сомасы көрсетіледі;
7) 120.01.059 жолында шығарған акцияларды орналастырудан эмитент алған ақша сомалары мен шығарған акцияларын өткізу кезіндегі құн өсімі көрсетіледі;
8) 120.01.060 жолында 120.01.053-ден 120.01.059-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын салық салу объектісі болып табылмайтын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі.
27. 120.01.011 жолының шамасы 120.00.001 І жолына көшіріледі.
120.01.012 жолының шамасы 120.00.002 І жолына көшіріледі.
120.01.022 жолының шамасы 120.00.001 ІІ жолына көшіріледі.
120.01.023 жолының шамасы 120.00.002 ІІ жолына көшіріледі.
120.01.031 жолының шамасы 120.00.001 ІІІ жолына көшіріледі.
120.01.032 жолының шамасы 120.00.002 ІІІ жолына көшіріледі.
120.01.043 жолының шамасы 120.00.001 ІV жолына көшіріледі.

Величина строки 120.01.044 переносится в строку 120.00.002 IV.
Величина строки 120.01.051 переносится в строку 120.00.001 V.
Величина строки 120.01.052 переносится в строку 120.00.002 V.
4. Составление формы 120.02 - Доходы от иной деятельности
28. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода от иной деятельности, виды которой определены пунктом 2 статьи 11 Закона о страховании, и налогооблагаемого дохода (убытка) от иной деятельности в порядке, установленном пунктом 3 статьи 23 Закона о введении.
29. В разделе "Расчет по прочим доходам":
1) в строке 120.02.001 указывается общая сумма подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком доходов от реализации товаров (работ, услуг) по неосновным видам деятельности, указанным в подпунктах 3)-8) пункта 2 статьи 11 Закона о страховании, определяемая в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в строке 120.02.003;
2) в строке 120.02.002 указывается общая сумма доходов от прироста стоимости при реализации основных средств, нематериальных активов и ценных бумаг по неосновным видам деятельности, указанным в подпунктах 1), 3)-5) пункта 2 статьи 11 Закона о страховании, а также при реализации финансовых инструментов, определяемая в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
3) в строке 120.02.003 указывается общая сумма доходов от сдачи в аренду имущества как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, по неосновному виду деятельности, указанному в подпункте 5) пункта 2 статьи 11 Закона о страховании, определяемая в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
4) в строке 120.02.004 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от осуществления совместной деятельности по неосновному виду деятельности, указанному в подпункте 9) пункта 2 статьи 11 Закона о страховании, определяемая в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
5) в строке 120.02.005 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход согласно статье 85 Налогового кодекса, но не нашедшие отражения в строках с 120.02.001 по 120.02.004;
6) в строке 120.02.006 указывается общая сумма прочих доходов (совокупного годового дохода), определяемая сложением сумм строк с 120.02.001 по 120.02.005;
7) в строке 120.02.007 указывается общая сумма фактически понесенных расходов за налоговый период, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии с Налоговым кодеком, по данным бухгалтерского учета;

120.01.044 жолының шамасы 120.00.002 ІV жолына көшіріледі.
120.01.045 жолының шамасы 120.00.001 V жолына көшіріледі.
120.01.052 жолының шамасы 120.00.002 V жолына көшіріледі.
4. Өзге қызметтен кірістер – 120.02-нысанын жасау
28. Бұл нысан салық төлеушінің түрлері Сақтандыру туралы заңның 11-бабы 2-тармағында айқындалған, салық кезеңі ішінде алынуы тиіс (алынған) өзге де қызметтен кірістерін және Енгізу туралы Заңның 23-бабы 3-тармағына сәйкес салық салынатын кірісін (залалын) айқындауына арналған.
29. "Өзге де кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.02.001 жолында 120.02.003 жолында көрсетілген кірістерді қоспағанда, Салық кодексінің 86-бабына сәйкес айқындалатын Сақтандыру туралы заңның 11-бабы 2-тармағының 3)-8) тармақшаларында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша салық төлеуші тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алуы тиіс (алған) жалпы сома көрсетіледі;
2) 120.02.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес айқындалатын Сақтандыру туралы заңның 11-бабы 2-тармағының 1), 3)-5) тармақшаларында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және бағалы қағаздарды өткізу кезінде, сондай-ақ қаржы құралдарын өткізу кезінде құн өсімінен кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 120.02.003 жолында Салық кодексінің 84-бабына сәйкес айқындалатын, Сақтандыру туралы заңның 11-бабы 2-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша Қазақстан Республикасындағы, және одан тыс жерлерде мүлікті жалға беруден түскен кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 120.02.004 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес айқындалатын, Сақтандыру туралы заңның 11-бабы 2-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша бірлескен қызметті жүзеге асырудан түскен кірістерді тарату кезінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
5) 120.02.005 жолында салық төлеушінің Салық кодексінің 85-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысқа қосылатын, бірақ 120.02.001-ден 120.02.004-ке дейінгі жолдарда көрсетілмеген басқа да кірістері көрсетіледі;
6) 120.02.006 жолында 120.02.001-ден 120.02.005-ке дейінгі жолдардың сомаларын қосумен айқындалатын өзге де кірістердің (жылдық жиынтық табыс) жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 120.02.007 жолында бухгалтерлік есеп деректері бойынша Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс салық кезеңі үшін жүргізілген нақты шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;

8) в строке 120.02.008 указывается удельный вес доходов от иной деятельности в общей сумме доходов, определяемый в соответствии с частью второй пункта 3 статьи 23 Закона о введении как отношение строки 120.02.006 к сумме строк 120.01.009, 120.01.020, 120.01.029, 120.01.041, 120.01.049, 120.02.006;
9) в строке 120.02.009 указывается сумма расходов, подлежащая вычету согласно части второй пункта 3 статьи 23 Закона о введении, определяемая как произведение сумм строк 120.02.007 и 120.02.008;
10) в строке 120.02.010 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) от иной деятельности, определяемая как разность строк 120.02.006 и 120.02.009 (120.02.006 – 120.02.009). Строка 120.02.010 включает сумму строки 120.02.011;
11) строка 120.02.011 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) от иной деятельности, полученной учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления.
30. Величина строки 120.02.010 переносится в строку 120.00.003.
Величина строки 120.01.011 переносится в строку 120.00.003 I.
5. Составление формы 120.03 – Доход по производным
финансовым инструментам
31. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком доходов по производным финансовым инструментам, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода, и налогооблагаемого дохода (убытка).
32. В разделе "Расчет":
1) в строке 120.03.001 указывается сумма дохода (убытка), подлежащего получению (полученного) в течение срока сделки по опционам, в том числе по операциям хеджирования, определяемая как разность строк 120.03.001 I и 120.03.001 II;
2) в строке 120.03.001 I указывается сумма поступлений, подлежащих получению (полученных) по опциону при промежуточных расчетах в течение срока сделки, а также на дату исполнения или досрочного прекращения;
3) в строке 120.03.001 II указывается сумма расходов, подлежащих выплате (выплаченных) по опциону при промежуточных расчетах в течение срока сделки, а также на дату исполнения или досрочного прекращения;
4) в строке 120.03.002 указывается сумма дохода (убытка), подлежащего получению (полученного) в течение срока сделки по фьючерсам, в том числе по операциям хеджирования, определяемая как разность строк 120.03.002 I и 120.03.002 II;
5) в строке 120.03.002 I указывается сумма поступлений, подлежащих получению (полученных) по фьючерсу при промежуточных расчетах в течение срока сделки, а также на дату исполнения или досрочного прекращения;

8) 120.02.008 жолында 120.02.006 жолының 120.01.009, 120.01.020, 120.01.029, 120.01.041, 120.01.049, 120.02.006 жолдарына қатынасы ретінде Енгізу туралы Заңның 23-бабы 3-тармағының екінші бөліміне сәйкес айқындалатын жалпы кіріс сомасында өзге қызметтен түскен кірістердің үлес салмағы көрсетіледі;
9) 120.02.009 жолында 120.02.007 және 120.02.008 жолдарының сомаларының туындысы ретінде айқындалатын Енгізу туралы Заңның 23-бабы 3-тармағының екінші бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) 120.02.010 жолында 120.02.006 және 120.02.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын өзге қызметтен түскен салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі(120.02.006 – 120.02.009). 120.02.010 жолы өзіне 120.02.011 жолын қамтиды;
11) 120.02.011 жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушы алған өзге қызметтен түскен салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі.
30. 120.02.010 жолының шамасы 120.00.004 жолына көшіріледі.
120.02.011 жолының шамасы 120.00.004 І жолына көшіріледі.
5. Туынды қаржы құралдары бойынша кіріс - 120.03-нысанын жасау
31. Осы нысан салық төлеушінің салық кезеңі ішінде алынуға жататын (алынған) туынды қаржы құралдары бойынша кірістерді және салық салынатын кірісті (залалды) айқындауға арналған.
32. "Есеп" бөлімінде:
1) 120.03.001 жолында 120.03.001 І және 120.03.001 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын опциондар бойынша мәмілелер мерзімі ішінде, оның ішінде хеджирлеу операциялары бойынша алынуға тиіс (алынған) кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
2) 120.03.001 І жолында мәміле мерзімі ішінде аралық есеп айырысу кезінде, сондай-ақ орындау немесе мерзімінен бұрын тоқтату күніне опцион бойынша алынуға тиіс (алынған) түсімдер сомасы көрсетіледі;
3) 120.03.001 ІІ жолында мәміле мерзімі ішінде аралық есеп айырысу кезінде, сондай-ақ орындау немесе мерзімінен бұрын тоқтату күніне опцион бойынша төленуге тиіс (төленген) шығыстар сомасы көрсетіледі;
4) 120.03.002 жолында 120.03.002 І және 120.03.002 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мәміле мерзімі ішінде алынуға тиіс (алынған) фьючерстер бойынша, оның ішінде хеджирлеу операциялары бойынша кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
5) 120.03.002 І жолында мәміле мерзімі ішінде аралық есеп айырысу кезінде, сондай-ақ орындау немесе мерзімінен бұрын тоқтату күніне фьючерс бойынша алынуға тиіс (алынған) түсімдер сомасы көрсетіледі;

6) в строке 120.03.002 II указывается сумма расходов, подлежащих выплате (выплаченных) по фьючерсу при промежуточных расчетах в течение срока сделки, а также на дату исполнения или досрочного прекращения;
7) в строке 120.03.003 указывается сумма дохода (убытка), подлежащего получению (полученного) в течение срока сделки, по форварду, в том числе по операциям хеджирования, определяемая как разность строк 120.03.003 I и 120.03.003 II;
8) в строке 120.03.003 I указывается сумма поступлений, подлежащих получению (полученных) по форварду при промежуточных расчетах в течение срока сделки, а также на дату исполнения или досрочного прекращения;
9) в строке 120.03.003 II указывается сумма расходов, подлежащих выплате (выплаченных) по форварду при промежуточных расчетах в течение срока сделки, а также на дату исполнения или досрочного прекращения;
10) в строке 120.03.004 указывается сумма дохода (убытка), подлежащего получению (полученного) в течение налогового периода по свопу, в том числе по операциям хеджирования, определяемая как разность строк 120.03.004 I и 120.03.004 II;
11) в строке 120.03.004 I указывается сумма поступлений, подлежащих получению (полученных) по свопу в течение налогового периода;
12) в строке 120.03.004 II указывается сумма расходов, подлежащих выплате (выплаченных) по свопу в течение налогового периода;
13) в строке 120.03.005 указывается сумма дохода (убытка), подлежащего получению (полученного) в течение срока сделки, по другим производным финансовым инструментам, в том числе по операциям хеджирования, определяемая как разность строк 120.03.005 I и 120.03.005 II;
14) в строке 120.03.005 I указывается сумма поступлений, подлежащих получению (полученных) по другим производным финансовым инструментам при промежуточных расчетах в течение срока сделки, а также на дату исполнения или досрочного прекращения;
15) в строке 120.03.005 II указывается сумма расходов, подлежащих выплате (выплаченных) по другим производным финансовым инструментам при промежуточных расчетах в течение срока сделки, а также на дату исполнения или досрочного прекращения;
16) в строке 120.03.006 указывается итоговый доход (убыток), подлежащий получению (полученный) по производным финансовым инструментам, в том числе по операциям хеджирования, определяемый как сумма строк 120.03.001, 120.03.002, 120.03.003, 120.03.004, 120.03.005. Строка 120.03.006 включает сумму строки 120.03.007;
17) строка 120.03.007 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается доход (убыток) по производным финансовым инструментам, в том числе по операциям хеджирования, полученный учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления.

6) 120.03.002 ІІ жолында мәміле мерзімі ішінде аралық есеп айырысу кезінде, сондай-ақ орындау немесе мерзімінен бұрын тоқтату күніне фьючерс бойынша төленуге тиіс (төленген) шығыстар сомасы көрсетіледі;
7) 120.03.003 жолында 120.03.003 І және 120.03.003 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мәміле мерзімі ішінде алынуға тиіс (алынған) форвард бойынша, оның ішінде хеджирлеу операциялары бойынша кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
8) 120.03.003 І жолында мәміле мерзімі ішінде аралық есеп айырысу кезінде, сондай-ақ орындау немесе мерзімінен бұрын тоқтату күніне форвард бойынша алынуға тиіс (алынған) түсімдер сомасы көрсетіледі;
9) 120.03.003 ІІ жолында мәміле мерзімі ішінде аралық есеп айырысу кезінде, сондай-ақ орындау немесе мерзімінен бұрын тоқтату күніне форвард бойынша төленуге тиіс (төленген) шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) 120.03.004 жолында 120.03.004 І және 120.03.004 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі ішінде алынуға тиіс (алынған) своп бойынша, оның ішінде хеджирлеу операциялары бойынша кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
11) 120.03.004 І жолында салық кезеңі ішінде своп бойынша алынуға тиіс (алынған) түсімдер сомасы көрсетіледі;
12) 120.03.004 ІІ жолында салық кезеңі ішінде своп бойынша төленуге тиіс (төленген) шығыстар сомасы көрсетіледі;
13) 120.03.005 жолында 120.03.005 І және 120.03.005 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мәміле мерзімі ішінде алынуға тиіс (алынған) басқа туынды қаржы құралдары бойынша, оның ішінде хеджирлеу операциялары бойынша кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
14) 120.03.005 І жолында мәміле мерзімі ішінде аралық есеп айырысу кезінде, сондай-ақ орындау немесе мерзімінен бұрын тоқтату күніне басқа туынды қаржы құралдары бойынша алынуға тиіс (алынған) түсімдер сомасы көрсетіледі;
15) 120.03.005 ІІ жолында мәміле мерзімі ішінде аралық есеп айырысу кезінде, сондай-ақ орындау немесе мерзімінен бұрын тоқтату күніне басқа туынды қаржы құралдары бойынша төленуге тиіс (төленген) шығыстар сомасы көрсетіледі;
16) 120.03.006 жолында 120.03.001, 120.03.002, 120.03.003, 120.03.004, 120.03.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын алынуға тиіс (алынған) туынды қаржы құралдары бойынша, оның ішінде хеджирлеу операциялары бойынша қорытынды кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 120.03.006 жолы өзіне 120.03.007 жолының сомасын қамтиды;
17) 120.03.007 жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушы алған туынды қаржы құралдары бойынша, оның ішінде хеджирлеу операциялары бойынша кіріс (залал) сомасы көрсетіледі.

33. Величина строки 120.03.006 переносится в строку 120.00.003.
Величина строки 120.03.007 переносится в строку 120.00.003 I.
6. Составление формы 120.04 – Доходы из иностранных источников
по суммам прибыли или части прибыли компании, зарегистрированных
или расположенных в стране с льготным налогообложением.
Суммы уплаченного иностранного налога и зачет
34. Данная форма подлежит заполнению налогоплательщиком-резидентом в обязательном порядке и предназначена для:
1) определения суммы подоходного налога и налогов на доходы (далее – подоходные налоги) по доходам, полученным налогоплательщиком из источников в иностранных государствах, уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
2) отражения доходов, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан, и подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 85 Налогового кодекса и статьи 23 Закона о введении. При этом такие доходы подлежат отражению в формах 120.01 и 120.02 Декларации;
3) определения общей суммы прибыли юридических лиц-нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика – резидента, в соответствии со статьей 224, Налогового кодекса. Определение страны со льготным налогообложением предусмотрено пунктом 4 статьи 224 Налогового кодекса.
35. В разделе "Расчетные показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 40 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны-источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), в иных случаях код страны резидентства нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), либо нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), в иных случаях номер налоговой регистрации нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно пункту 39 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком – резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;

33. 120.03.006 жолының шамасы 120.00.003 жолына көшіріледі.
120.03.007 жолының шамасы 120.00.003 І жолына көшіріледі.
6. Салық салуда жеңiлдiгi бар мемлекетте тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасының немесе пайдасының бір бөлігінің шетел көздерінен кірістер. Шетел салығының төленген сомасы және оны есепке жатқызу – 120.04-нысанын жасау
34. Бұл нысанды резидент салық төлеуші міндетті тәртіпте толтыруға тиіс және ол мыналарға:
1) Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін салық төлеуші шетел мемлекеттеріндегі көздерден алған табыстары бойынша табыс салығы мен кіріске салықтардың (бұдан әрі – табыс салығы) сомасын айқындауға;
2) Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған (алынуы тиіс) және Салық кодексінің 85-бабына және Енгізу туралы Заңның 23-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынуы тиіс кірістерді көрсетуге. Бұл ретте мұндай кірістер Декларацияның 120.01 және 120.02-нысандарында көрсетілуі тиіс;
3) Салық кодексінің 224-бабына сәйкес резидент салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қосылатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес заңды тұлғалардың пайдасының жалпы сомасын айқындауға арналған. Салық салуда жеңілдігі бар елдерді айқындау Салық кодексінің 224-бабы 4-тармағында көзделген.
35. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 40-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі.
Егер С бағаны толтырылған жағдайда, бұл бағанда кіріс төлейтін резидент емес салық төлеушінің резиденттік елінің коды немесе тұрақты мекеме орналастырудың өзге жағдайларында кірісті төлеу көзі елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында тұрақты мекеменің осындай тұрақты мекемесі орналасқан шетел мемлекетіндегі немесе резидент емес салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 39-тармағына сәйкес сомасы кіріс төлеу көздері – елдері бойынша ашылатын, резидент салық төлеуші тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырған қызметінен түскен шетел көздерінен алған кіріс түрлерінің коды көрсетіледі. Бұл баған егер С бағанында шетел мемлекетінде орналасқан тұрақты мекеменің салықтық тіркеу нөмірі көрсетілген жағдайда толтырылады;

5) в графе Е указывается код валюты получения дохода, согласно пункту 41 настоящих Правил;
6) в графе F указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, в иностранной валюте;
7) в графе G указывается сумма доходов, указанных в графе F, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
8) в графе H проставляется отметка о получении дохода доверительным управляющим по договорам доверительного управления имуществом;
9) в графе I указывается доля участия налогоплательщика – резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, или доля голосующих акций нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
10) в графе J указывается общая сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определенная по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте;
11) в графе K указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включаемая в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента, которая определяется как отношение произведения данных графы J и I к 100 % ((J x I)/100 %), в иностранной валюте;
12) в графе L указывается сумма прибыли, указанная в графе К, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
13) в графе M указывается сумма налогооблагаемого дохода (прибыли) от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
14) в графе N указывается сумма налогооблагаемого дохода (прибыли) от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству иностранного государства;
15) в графе O указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
16) в графе P указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов;

5) Е бағанында осы Ереженің 41-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің шетел мемлекеттеріндегі көздерден шетел валютасында есептелген кірістерінің сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарттары бойынша сенімгерлік басқарушы кіріс алғаны туралы белгі қояды;
8) Н бағанында Салық кодексінің 57-бабына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген F бағанында көрсетілген кірістер сомасы не әр төлем көзі елі бойынша салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомалары көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында С бағанында көрсетілген резидент еместің жарғылық капиталындағы резидент салық төлеушінің қатысу үлесі көрсетіледі;
10) J бағанында шетел валютасында, С бағанында көрсетілген резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған қаржылық есептілігiмен айқындалған, резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған пайдасының жалпы сомасы көрсетіледі. С бағанында көрсетілген резидент еместің шоғырландырылған пайдасының жалпы сомасы осы декларацияға қоса берілген осындай резидент еместің шоғырландырылған қаржылық есептілігiмен расталады;
11) К бағанында шетел валютасында, 100%-ға J және І бағандарының деректерінің туындысының қатынасы ((J х І)/100%) ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы резидент салық төлеушісінің салық салынатын кірісіне енгізілетін пайданың сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында C бағанында көрсетілген резидент емес заңды тұлға салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген J бағанында көрсетілген пайданың сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында салық кезеңі ішінде салық заңнамасына сәйкес оларды салық төлеуші әр төлеу көздері елдері бойынша есептеген салық салынатын кіріс (пайда) сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден салық салынатын кіріс алған жағдайда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген салық салынатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында тиісті төлеу көзі елінің заңнамасында немесе халықаралық шартта белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
15) О бағанында әр кірістерді төлеу көзі елінде төленген табыс салығы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте О бағанының деректері Н және N бағандарының деректерінің туындысы ретінде айқындалады;
16) Р бағанында Қазақстан Республикасынан тыс төленген және Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес әр төлем көзі елі бойынша Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының ставкасы көрсетіледі;

17) в графе Q указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
18) в графе R указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан;
19) в графе S указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса;
20) в итоговой строке 00001 указываются итоговые суммы по графам;
21) в итоговой строке 00002 указываются итоговые суммы, полученные доверительным управляющим по договору доверительного управления имуществом, в случае проставления отметки в соответствующих строках графы Н.
36) Величина итоговой строки 00000001 графы L переносится в строку 120.00.004. Величина итоговой строки 00000002 графы L переносится в строку 120.00.004 I. Величина итоговой строки 00000001 графы S переносится в строку 120.00.009. Величина итоговой строки 00000002 графы S переносится в строку 120.00.009 I.
7. Составление формы 120.05. – Доходы из источников в
Республике Казахстан, выплачиваемые юридическим и физическим
лицам, являющимся нерезидентами
37. Данная форма предназначена для определения сумм доходов юридических и физических лиц, являющихся нерезидентами, из источников в Республике Казахстан, не связанных с постоянным учреждением в Республике Казахстан, и подоходного налога у источника выплаты с таких доходов, исчисленного в соответствии со статьями 193, 201, 202, 212-213, 215-218 Налогового кодекса.
38. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 120.05.001 предназначена для отражения сумм доходов, невыплаченных юридическим и физическим лицам, являющимся нерезидентами, на начало налогового периода;
2) строка 120.05.002 предназначена для отражения сумм доходов из источников в Республике Казахстан, начисленных нерезидентам за налоговый период;
3) строка 120.05.003 предназначена для отражения сумм подоходного налога с дохода, начисленного нерезиденту за налоговый период;
4) строка 120.05.004 предназначена для отражения сумм доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период и (или) невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода;
5) строка 120.05.005 предназначена для отражения сумм подоходного налога с доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пунктом 1 статьи 195 и статьями 168, 169, 202 Налогового кодекса;

17) Q бағанында Қазақстан Республикасынан тыс төленген және Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес әр төлем көзі елі бойынша Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте Q бағанының деректері Н және Р бағандарының деректерінің туындысы ретінде айқындалады. Егер салық төлеуші қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырған жағдайда Q бағанының деректері М және Р туындысы ретінде айқындалады;
18) 00001 қорытынды жолында бағандар бойынша қорытынды сомалар көрсетіледі;
19) 00002 қорытынды жолында F бағанының тиісті жолдарында белгі қойылған жағдайда мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқарушы алған қорытынды сомалар көрсетіледі.
36. Н бағанының 00000001 қорытынды жолының шамасы 120.00.016 жолына көшіріледі. Н бағанының 00000002 қорытынды жолының шамасы 120.00.016 І жолына көшіріледі. L бағанының 00000001 қорытынды жолының шамасы 120.00.005 жолына көшіріледі. L бағанының 00000002 қорытынды жолының шамасы 120.00.005 І жолына көшіріледі. Q бағанының 00000001 қорытынды жолының шамасы 120.00.011 жолына көшіріледі. Q бағанының 00000002 қорытынды жолының шамасы 120.00.011 І жолына көшіріледі.
7. Резидент еместер болып табылатын, заңды және жеке тұлғаларға төленетін Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар - 120.05-нысанын жасау
37. Бұл нысан резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасында тұрақты мекемемен байланысты емес Қазақстан Республикасының көздерінен түскен кірістердің және Салық кодексінің 193, 201, 202, 212-213, 215-218-баптарына сәйкес есептелген мынадай кірістерден төлем көзінен табыс салығының сомаларын айқындауға арналған.
38."Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 120.05.001 жолы салық кезеңінің басында резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғаларға төленбеген кірістердің сомасын көрсетуге арналған;
2) 120.05.002 жолы салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент еместерге есептелген кірістердің сомаларын көрсетуге арналған;
3) 120.05.003 жолы салық кезеңі үшін резидент емеске есептелген табыс салығының сомаларын көрсетуге арналған;
4) 120.05.004 жолы салық кезеңі үшін резидент еместерге төленген және (немесе) төленбеген, бірақ салық агенті алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған кірістердің сомаларын көрсетуге арналған;
5) 120.05.005 жолы Салық кодексінің 195-бабы 1-тармағы 1) тармақшасына және 168, 169, 202-баптарына сәйкес бюджетке аударылуға жататын салық кезеңі үшін резидент еместерге төленген кірістерден табыс салығының сомасын көрсетуге арналған;

6) строка 120.05.006 предназначена для отражения сумм подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 195 Налогового кодекса;
7) строка 120.05.007 предназначена для отражения сумм подоходного налога, перечисленного на условный банковский вклад в соответствии со статьей 216 Налогового кодекса за налоговый период.
8. Коды видов доходов, стран и валют
39. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 – доходы от реализации товаров в Республике Казахстан;
1011 – доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1020 – доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1021 – доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентами;
1022 – доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме или имуществе, расположенном в Республике Казахстан;
1030 – доходы от уступки прав требования долга резидентам;
1031 – доходов от уступки прав требования долга нерезидентам в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1040 – неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1041 – неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, возникшие в ходе деятельности таких нерезидентов в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1050 – доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-резидента;
1060 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидентов;
1061 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1070 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-резидентов;
1071 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1080 – доходы в форме роялти, получаемые от резидентов;
1081 – доходы в форме роялти, получаемые от нерезидентов в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1090 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1100 – доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1110 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1111 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1120 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан;
1130 – доходы от деятельности в Республике Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
1131 – доходы от деятельности в Республике Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
1140 – гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1150 – надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием в Республике Казахстан;
1160 – доходы в форме компенсации расходов, понесенных работодателем или нанимателем, на материальные, социальные блага или иные материальные выгоды физическим лицам-нерезидентам, работающим в Республике Казахстан, в том числе расходы на питание, проживание, обучение детей в учебных заведениях, расходы, связанные с отдыхом, включая поездки членов их семей в отпуск;
1170 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1180 – доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности в Республике Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
1190 – выигрыши, выплачиваемые резидентами;
1200 – доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1200 – доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
1220 – доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, маркетинговых, юридических (за исключением адвокатских) услуг, оказываемых резидентам, независимо от места фактического оказания услуг;
1221 – доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением адвокатских) услуг, оказываемых нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места фактического оказания услуг;
1230 – доходы от списания обязательств;
1240 – доходы по сомнительным обязательствам;
1250 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, которым законодательством Республики Казахстан разрешено создание провизий;
1260 – доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1270 – доходы от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы;
1280 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1290 – доходы, получаемые при распределении дохода от общей долевой собственности;
1300 – полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1310 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы;
1320 – превышение доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;
1330 – стипендии;
1340 – доходы по договорам накопительного страхования;
1350 – другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами, возникающие на основании деятельности в Республике Казахстан;

6) 120.05.006 жолы Салық кодексінің 195-бабы 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын резидент еместерге төленбеген, бірақ салық агентімен бұрынғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызылған, кірістерден ұсталатын табыс салығы сомасын көрсетуге арналған;
7) 120.05.007 жолы салық кезеңі үшін Салық кодексінің 216-бабына сәйкес шартты банк салымына аударылған табыс салығы сомаларын көрсетуге арналған.
8. Кірістер, елдер және валюта түрлерінің коды
39. Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуы пайдаланылсын:
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден түсетін кірістер:
1010 – Қазақстан Республикасында тауарларды сатудан кірістер;
1011 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден кірістер;
1020 – Қазақстан Республикасында орналасқан мүлікті өткізу кезінде құнның өсімінен түсетiн кірістер;
1021 – резиденттер шығарған бағалы қағаздарды сату кезінде құнның өсімінен түсетiн кірістер;
1022 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан резидент - заңды тұлғаның консорциум немесе мүлікте қатысу үлесiн өткізу кезінде құнның өсімінен түсетiн кірістер;
1030 – резиденттерге қарыздарын талап ету құқығын беруден түсетін кірістер;
1031 – резидент еместердің Қазақстан Республикасында тұрақты мекемелер арқылы қызметіне байланысты қарыздарын талап ету құқығын беруден түсетін кірістер;
1040 – резиденттердің міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісті орындамағаны үшін, соның ішінде жұмыстарды орындауға жасалған келісім-шарттар (шарттар, келісімдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткізуге ішкі сауда келісім-шарттары бойынша тұрақсыздық (айыппұлдар, өсімпұлдар);
1041 – Қазақстан Республикасында осындай резидент еместердің қызметтері барысында туындаған резидент еместердің міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісті орындамағаны үшін, соның ішінде жұмыстарды орындауға жасалған келісім-шарттар (шарттар, келісімдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткізуге ішкі сауда келісім-шарттары бойынша тұрақсыздық (айыппұлдар, өсімпұлдар);
1050 – резидент заңды тұлғадан түсетін дивидендтер нысанындағы кірістер;
1060 – резиденттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы кірістер;
1061 – егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы кірістер;
1070 – эмитент-резиденттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы кірістер;
1071 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы эмитент-резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы кірістер;
1080 – резиденттерден алынатын роялти нысанындағы кірістер;
1081 – резидент еместен Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметіне байланысты алынатын роялти нысанындағы кірістер;
1090 – Қазақстан Республикасында орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
1100 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
1110 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйақылары түріндегі кірістер;
1111 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдердi қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы кірістер;
1120 - тараптардың бiрi Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық тасымалдарда көлiк қызмет көрсетулерінен түсетін кірістер;
1130 - Қазақстан Республикасында жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарттары) бойынша қызметтен түскен кірістер;
1131 - Қазақстан Республикасында өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметтен кірістер;
1140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін нақты орындау орны маңызды емес;
1150 – Қазақстан Республикасында тұруына байланысты төленетін үстемелер;
1160 - Қазақстан Республикасында жұмыс iстейтiн резидент емес жеке тұлғалардың материалдық, әлеуметтiк игiлiктері немесе өзге де материалдық пайдалары үшін жұмыс берушi немесе жалдаушы шеккен шығыстарды өтеу нысанындағы кірістер, соның ішінде тамақтандыруға, тұруға, оқу мекемелерiнде балалар оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келу шығыстарын қоса алғанда, демалысқа байланысты шығыстар;
1170 - резидент жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
1180 – өнер қызметкерлерiне: кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасындағы қызметтен театр, кино, радио, теледидар артистерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға төленетiн кірістер;
1190 – резиденттер төлейтiн ұтыстар;
1200 – Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған кірістер;
1210 – Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы кірістер, осындай мүліктен кірістерді, сондай-ақ тегін алынған (орындалған) жұмыстар (қызмет көрсетулер) нысанындағы кірістерді қоса алғанда;
1220 – нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан резиденттерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (тәуекелдердi сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), кеңес берушілік, аудиторлық, маркетинг, заңдық (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет көрсетулерден кірістер;
1221 – нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызмет атқаратын және осындай тұрақты мекемемен байланысты резидент емес тұлғаларға көрсетiлетiн басқару, қаржылық (тәуекелдердi сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), кеңес берушілік, аудиторлық, заңдық (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет көрсетулерден кірістер;
1230 – мiндеттемелердi есептен шығарудан кірістер;
1240 – күмәндi мiндеттемелер бойынша кірістер;
1250 – Қазақстан Республикасының заңдарымен провизиялар жасауға рұқсат етiлген банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан кірістер;
1260 – кәсiпкерлiк қызметтi шектеуге немесе тоқтатуға келiсiм үшiн алынған кірістер;
1270 – шығып қалған тiркелген активтер құнының шағын топтың құн теңгермесінен асып кетуінен алынатын кірістер;
1280 – кен орындарын игеру зардаптарын жою жөнiндегi нақты шығыстар сомасынан кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударылған соманың асып кетуінен алынатын кірістер;
1290 – ортақ үлестiк меншiктен түсетін табысты бөлу кезiнде алынатын кірістер;
1300 – бұрын жүргiзiлген шегерiмдер бойынша алынған өтемақылар;
1310 – оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1320 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған кірістердің шығыстардан асып кетуі;
1330 – стипендиялар;
1340 – жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша кірістер;
1350 – Қазақстан Республикасындағы қызмет негiзiнде туындайтын, алдыңғы тармақшаларда қамтылмаған басқа да кірістер.

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 – доходы от реализации товаров за пределами Республики Казахстан;
2011 – доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2020 – доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2021 – доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентами;
2022 – доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме или имуществе, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2030 – доходы от уступки прав требования долга, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2040 – неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
2050 – доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-нерезидента;
2060 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2070 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2080 – доходы в форме роялти, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2090 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2100 – доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2110 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2111 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2120 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2130 – доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
2131 – доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
2140 – гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2150 – надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан;
2160 – доходы в форме материальных, социальных благ или иных материальных выгод;
2170 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2180 – доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности за пределами Республики Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
2190 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентами;
2200 – доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2210 – доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
2220 – прочие доходы, получаемые за пределами Республики Казахстан.

2) Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден кірістер:
2010 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тауарларды сатудан кірістер;
2011 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде, жұмыстарды орындаудан, қызмет көрсетулерден кірістер;
2020 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлікті сату кезінде құн өсімінен кірістер;
2021 – резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату кезінде құн өсімінен кірістер;
2022 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғаға, консорциумға қатысу үлесiн немесе мүлікті сату кезінде құн өсімінен кірістер;
2030 – Қазақстан Республикасы шегінен тыс алынатын борышты талап етудi беруден түсетiн кірістер;
2040 – резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
2050 – резидент емес заңды тұлғадан дивидендтер нысанындағы кірістер;
2060 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы кірістер;
2070 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы кірістер;
2080 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынған роялти нысанындағы кірістер;
2090 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлiктi жалға беруден кірістер;
2100 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын кірістер;
2110 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын тәуекелдердi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы кірістер;
2111 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын тәуекелдердi қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы кірістер;
2120 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын, халықаралық тасымалдарда көлiктік қызмет көрсетулерден кірістер;
2130 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарттары) бойынша қызметтен кірістер;
2131 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметтен кірістер;
2140 – басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент емес заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
2150 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұруға байланысты төленетiн үстемеақылар;
2160 - материалдық, әлеуметтiк игiлiктер немесе өзге де материалдық пайда нысанындағы кірістер;
2170 - резидент емес жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
2180 – өнер қызметкерлерiне: кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметтен театр, кино, радио, теледидар артистерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға төленетiн кірістер;
2190 – резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2200 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған кірістер;
2210 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы кірістер, осындай мүліктен кірістерді, сондай-ақ тегін алынған (орындалған) жұмыстар (қызмет көрсетулер) нысанындағы кірістерді қоса алғанда;
2220 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын өзге де кірістер.

40. При заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров.
41. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров.
Приложение к расчету суммы
корпоративного подоходного
налога (форма 121.00)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета)
суммы корпоративного подоходного налога
(форма 121.00)
Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее – Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) по корпоративному подоходному налогу согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Расчет), предназначенной для декларирования доходов в виде страховых премий и исчисления корпоративного подоходного налога по ним по итогам месяца. Расчет составляется страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования, осуществляющими деятельность в соответствии со статьей 23 Закона о введении, с учетом особенностей установленных пунктом 4 статьи 22 Закона о введении.
2. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
4. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "–" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
5. При составлении Расчетов:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
6. Расчет подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " – " в первой левой ячейке соответствующей строки.

40. Резидент емес салық төлеушінің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде Тауарларды декларациялау ережесіне "Әлем елдерінің жіктемесі" 6-қосымшаға сәйкес елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.
41. Валюта кодын толтыру кезінде Тауарларды декларациялау туралы бұйрығымен бекітілген Тауарларды декларациялау ережесіне "Валюталардың жіктеушісі" 10-қосымшаға сәйкес валюталардың сандық кодталуын пайдалану қажет.
_____________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 120.00-120.05 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Корпорациялық табыс салығы
бойынша есебіне (121.00-нысан
қосымша
Корпорациялық табыс сомасының салық есептілігін (есебін) жасау ережелері (121.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) күшіне Енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы Заң) сәйкес әзірленген және сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістерді, сондай-ақ сақтандыру сыйлықақыларын орналастырудан кірістерді мәлімдеуіне және ай қорытындысы бойынша Енгізу туралы Заңның 23-бабының 4-тармағында белгіленген ерекшеліктерді ескерумен Енгізу туралы Заңының 23-бабына сәйкес қызмет атқаратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының корпорациялық табыс салығын есептеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Осы Ережелерде: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең арифметикалық белгілері қолданылады.
5. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, бас баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
6. Есепке Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушімен немесе оның өкілімен қол қойылады және салық төлеушінің немесе Қазақстан Республикасының заңдылығында белгіленген жағдайларда өз мөрі бар, оның өкілінің мөрімен расталады.
7. Соманың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.

8. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
9. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
2. Составление Расчета (Форма 121.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Расчета до 1 января 2012 года;
2) БИН - бизнес-идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Расчета с 1 января 2012 года;
3) налоговый период – отчетный месяц отчетного периода, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается полное наименование юридического лица – доверительного управляющего;
5) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) Расчет составлен налогоплательщиком, являющимся доверительным управляющим по договорам доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления.
Ячейка полежит заполнению в случае, если Расчет составлен налогоплательщиком, являющимся доверительным управляющим по договорам доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;

8. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен пошта бойынша - салық төлеуші пошта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
9. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Есепті жасау (121.00-нысан)
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда – сенімді басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) салық кезеңі - Есеп тапсырылатын есепті кезеңнің есепті айы (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің Аты-жөні немесе атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында көзделген Есеп түрін табыс ету жағдайында толтырылады;
7) Есеп, сенімді басқару шарттары негізінде, сенімді басқарушы немесе сенімді басқару пайда болуының басқа жағдайларында тиімді алушы болып табылатын салық төлеушімен жасалған.
Торкөз, Есеп, сенімді басқару шарттары негізінде, сенімді басқарушы немесе сенімді басқару пайда болуының басқа жағдайларында тиімді алушы болып табылатын салық төлеушімен жасалған жағдайда толтырылады.

8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355).
11. В разделе "Расчет по договорам ненакопительного страхования, перестрахования":
1) в строке 121.00.001 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам ненакопительного страхования, за исключением указанных в строке 121.00.030;
2) в строке 121.00.002 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам ненакопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 121.01.031;
3) в строке 121.01.003 указывается сумма подлежащих получению (полученных) из государственного бюджета в течение отчетного периода средств с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве в виде возмещения пятидесяти процентов страховых выплат по страховым случаям, возникшим в результате неблагоприятных природных явлений, за исключением указанных в строке 120.01.032;
4) в строке 121.00.004 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-резидентам по договорам ненакопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 121.01.033;
5) в строке 121.00.005 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам ненакопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 121.00.034;
6) в строке 121.00.006 указывается сумма страховых премий, возвращенная страховой организацией в течение отчетного периода при расторжении договоров ненакопительного страхования, перестрахования, за исключением указанных в строке 121.00.035;
7) в строке 121.00.007 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам ненакопительного страхования, за исключением указанных в строке 121.00.036;
8) в строке 121.00.008 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам ненакопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 121.00.037;
9) в строке 121.00.009 указывается общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам ненакопительного страхования, перестрахования, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам ненакопительного страхования (перестрахования), а также средств, полученных из государственного бюджета с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве, за исключением страховых премий, уплаченных перестраховщикам резидентам и нерезидентам по договорам ненакопительного перестрахования, и возращенных при расторжении договоров ненакопительного перестрахования, кроме доходов, указанных в строке 121.00.038. Определяется как разность суммы строк 121.00.001, 121.00.002, 121.00.003, 121.00.007, 121.00.008 и суммы строк 121.00.004, 121.00.005, 121.00.006 ((121.00.001 + 121.00.002 + 121.00.003 + 121.00.007 + 121.00.008) - (121.00.004 + 121.00.005 + 121.00.006));

8) валюта коды.
(Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
11. "Жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есеп" бөлімінде:
1) 121.00.001 жолында 121.00.030 жолында көрсетілгенді қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 121.00.002 жолында 121.00.031 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 121.00.003 жолында 121.00.032 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, қолайсыз табиғат құбылыстары әсерінің салдарынан пайда болған, сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерінің елу пайызын қайтару түріндегі, өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен (алынған) алынуы тиіс қаражаттарының жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 121.00.004 жолында 121.00.033 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 121.00.005 жолында 121.00.034 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 121.00.006 жолында 121.00.035 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын бұзған кезде сақтандырушыға сақтандыру ұйымдарымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
7) 121.00.007 жолында 121.00.036 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
8) 121.00.008 жолында 121.00.037 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
9) 121.00.009 жолында сақтандыру сыйақылары және 121.00.038 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, қайта сақтандыру шарттары бойынша резиденттер мен резидент еместерге төленген, және қайта сақтандыру шарттарын тоқтату кезінде қайтарылған жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы мен сақтандыру сыйақыларының есептелетін, жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша салық салуға жататын табыстар, сондай-ақ, өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен алынған қаражаттарының сомасы көрсетіледі. 121.00.001, 121.00.002, 121.00.003, 121.00.007, 121.00.008 және 121.00.004, 121.00.005, 121.00.006 жолдар сомасының айырмасы ретінде айқындалады ((121.00.001 + 121.00.002 + 121.00.003 + 121.00.007 + 121.00.008) - (121.00.004 + 121.00.005 + 121.00.006));

10) в строке 121.00.010 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в течение отчетного периода в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам ненакопительного страхования, за исключением указанных в строке 121.00.039;
11) в строке 121.00.011 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам ненакопительного страхования, перестрахования в течение отчетного периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам ненакопительного страхования, перестрахования, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам ненакопительного страхования, кроме доходов, указанных в строке 121.00.040. Определяется как разность строк 121.00.009 и 121.00.010 (121.00.009 - 121.00.010).
12. В разделе "Расчет по договорам накопительного страхования, перестрахования, за исключением аннуитетного страхования":
1) в строке 121.00.012 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного месяца по договорам накопительного страхования, за исключением указанных в строках 121.00.022 и 121.00.030;
2) в строке 121.00.013 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам накопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 121.00.031;
3) в строке 121.00.014 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-резидентам по договорам накопительного перестрахования, за исключением указанных в строках 121.00.023 и 121.00.033;
4) в строке 121.00.015 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам накопительного перестрахования, за исключением указанных в строках 121.00.024 и 121.00.034;
5) в строке 121.00.016 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией в течение отчетного периода при расторжении договоров накопительного страхования (перестрахования), за исключением указанных в строках 121.00.025 и 121.00.035;
6) в строке 121.00.017 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам накопительного страхования, за исключением указанных в строках 121.00.026 и 121.00.036;
7) в строке 121.00.018 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам накопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 121.00.037;

10) 121.00.010 жолында 121.00.039 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
11) 121.00.011 жолында 121.00.040 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, + жолында жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасын қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) табыстардың жалпы сомасы ретінде есептелетін, жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша, есепті кезеңнің ішінде жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын табыстардың қорытынды сомасы көрсетіледі. 121.00.009 және 121.00.010 (121.00.009 - 121.00.010) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
12. "Аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есеп" бөлімінде:
1) 121.00.012 жолында 121.00.022 және 121.00.030 жолдарындағы көрсеткіштерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 121.00.013 жолында 121.00.031 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 121.00.014 жолында 121.00.023 және 121.00.033 жолдарындағы көрсеткіштерді қоспағанда, жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
4) 121.00.015 жолында 121.00.024 және 121.00.034 жолдарындағы көрсеткіштерді қоспағанда, жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 121.00.016 жолында 121.00.025 және 121.00.035 жолдарындағы көрсеткіштерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттарын бұзған кезде сақтандырушыға сақтандыру ұйымдарымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 121.00.017 жолында 121.00.026 және 121.00.036 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
7) 121.00.018 жолында 121.00.037 жолында көрсетілгенді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі.

8) в строке 121.00.019 указывается сумма общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам накопительного страхования, перестрахования, за исключением аннуитетного страхования, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением страховых премий, уплаченных перестраховщикам резидентам и нерезидентам по договорам накопительного перестрахования, и возращенных при расторжении договоров накопительного перестрахования, кроме доходов, указанных в строках 121.00.027 и 121.00.038. Определяется как разность суммы строк 121.00.012, 121.00.013, 121.00.017, 121.00.018 и суммы строк 121.00.014, 121.00.015, 121.00.016 ((121.00.012 + 121.00.013 + 121.00.017 + 121.00.018) - (121.00.014 + 121.00.015 + 121.00.016));
9) в строке 121.00.020 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в течение отчетного периода в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам накопительного страхования, за исключением указанных в строках 121.00.028 и 121.00.039;
10) в строке 121.00.021 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам накопительного страхования, перестрахования, за исключением аннуитетного страхования в течение отчетного периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам накопительного страхования, перестрахования, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам накопительного страхования, кроме доходов, указанных в строках 121.00.029 и 121.00.040. Определяется как разность строк 121.00.019 и 121.00.020 (121.001.019 - 121.00.020).
13. В разделе "Расчет по договорам аннуитетного страхования":
1) в строке 121.00.022 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам аннуитетного страхования, за исключением указанных в строке 121.00.030;
2) в строке 121.00.023 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-резидентам по договорам аннуитетного перестрахования, за исключением указанных в строке 121.00.033;
3) в строке 121.00.024 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам аннуитетного перестрахования, за исключением указанных в строке 121.00.034;

8) 121.00.019 жолында сақтандыру сыйақылары және 121.00.027 және 121.00.038 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша резиденттер мен резидент еместерге төленген және жинақтаушы қайта сақтандыру шарттарын тоқтату кезінде қайтарылған жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сыйақыларымен және комиссиялық сыйақыларының сомасы ретінде есептелетін, аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру, сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық салуға жататын табыстар сомасы көрсетіледі. 121.00.012, 121.00.013, 121.00.017, 121.00.018 және 121.00.014, 121.00.015, 121.00.016 жолдар сомаларының айырмасы ретінде айқындалады. ((121.00.012 + 121.00.013 + 121.00.017 + 121.00.018) - (121.00.014 + 121.00.015 + 121.00.016));
9) 121.00.020 жолында 121.00.028 және 121.00.039 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
10) 121.00.021 жолында 121.00.029 және 121.00.040 жолдарында көрсетілген кірістерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасына азайтылған, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) табыстардың жалпы сомасы ретінде есептелетін, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша, есепті кезеңнің ішінде, аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 121.00.019 және 121.00.020 (121.001.019 - 121.00.020) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
13. "Аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша есеп" бөлімінде:
1) 121.00.022 жолында 121.00.030 жолында көрсетілгенді қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша резидент - сақтандырушылар есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 121.00.023 жолында 121.00.033 жолында көрсетілгенді қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша резидент емес - сақтандырушылар есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 121.00.024 жолында 121.00.034 жолында көрсетілгенді қоспағанда, аннуитеттік қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;

4) в строке 121.00.025 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией в течение отчетного периода при расторжении договоров аннуитетного страхования, за исключением указанных в строке 121.00.035;
5) в строке 121.00.026 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам аннуитетного страхования, за исключением указанных в строке 121.00.036;
6) в строке 121.00.027 указывается общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам аннуитетного страхования, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам аннуитетного страхования, перестрахования, за исключением страховых премий, уплаченных перестраховщикам резидентам и нерезидентам по договорам аннуитетного перестрахования, и возращенных при расторжении договоров аннуитетного перестрахования, кроме доходов, указанных в строке 121.00.038. Определяется как разность суммы строк 121.00.022, 121.00.026 и суммы строк 121.00.023, 121.00.024, 121.00.025 ((121.00.022 + 121.00.026) - (121.00.023 + 121.00.024 + 121.00.025));
7) в строке 121.00.028 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в течение отчетного периода в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам аннуитетного страхования, за исключением указанных в строке 121.00.039;
8) в строке 121.00.029 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой деятельности по договорам аннуитетного страхования в течение отчетного периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам аннуитетного страхования, перестрахования, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам аннуитетного страхования, кроме доходов, указанных в строке 121.00.040. Определяется как разность строк 121.00.027 и 121.00.028 (121.00.027 - 121.00.028).
14. В разделе "Расчет по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц":
1) в строке 121.00.030 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам страхования аффилиированных лиц;
2) в строке 121.00.031 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам перестрахования аффилиированных лиц;
3) в строке 121.01.032 указывается сумма подлежащих получению (полученных) из государственного бюджета в течение отчетного периода средств с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве в виде возмещения пятидесяти процентов страховых выплат по страховым случаям, возникшим в результате неблагоприятных природных явлений;

4) 121.00.025 жолында 121.00.035 жолында көрсетілгенді қоспағанда, аннуитеттік қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 121.00.026 жолында 121.00.036 жолында көрсетілгенді қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттарын бұзған кезде сақтандырушыға сақтандыру ұйымдарымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 121.00.027 жолында 121.00.038 жолында көрсетілген кірістерді қоспағанда, сақтандыру сыйақылары және қайта сақтандыру шарттары бойынша резиденттер мен резидент еместерге төленген, және қайта сақтандыру шарттарын тоқтату кезінде қайтарылған аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сыйақылармен және комиссиялық сыйақыларының сомасы ретінде есептелетін, аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша салық салуға жататын табыстар сомасы көрсетіледі. 121.00.022, 121.00.026 және 121.00.023, 121.00.024, 121.00.025 жолдар сомасының айырмасы ретінде айқындалады. ((121.00.022 + 121.00.026) - (121.00.023 + 121.00.024 + 121.00.025));
7) 121.00.028 жолында 121.00.038 жолында көрсетілгенді қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
8) 121.00.029 жолында аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасына азайтылған, аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) табыстардың жалпы сомасы ретінде есептелетін, аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша, есепті кезеңнің ішінде аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 121.00.027 және 121.00.028 (121.00.027 - 121.00.028) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
14. "Аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есеп"
1) 121.00.030 жолында аффилиирленген тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 121.00.031 жолында аффилиирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 121.00.032 жолында қолайсыз табиғат құбылыстары әсерінің салдарынан пайда болған, сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерінің елу пайызын қайтару түріндегі, өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен (алынған) алынуы тиіс қаражаттарының жалпы сомасы көрсетіледі;

4) в строке 121.00.033 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-резидентам по договорам перестрахования аффилиированных лиц;
5) в строке 121.00.034 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам перестрахования аффилиированных лиц;
6) в строке 121.00.035 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией в течение отчетного периода при расторжении договоров страхования, перестрахования аффилиированных лиц;
7) в строке 121.00.036 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам страхования аффилиированных лиц;
8) в строке 121.00.037 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам перестрахования аффилиированных лиц;
9) в строке 121.00.038 указывается сумма общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц, а также средств, полученных из государственного бюджета с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве, за исключением страховых премий, уплаченных перестраховщикам резидентам и нерезидентам по договорам перестрахования аффилиированных лиц, и возращенных при расторжении договоров перестрахования аффилиированных лиц. Определяется как разность суммы строк 121.00.030, 121.00.031, 121.00.032, 121.00.036, 121.00.037 и суммы строк 121.00.033, 121.00.034, 121.00.035 ((121.00.030 + 121.00.031 + 121.00.032 + 121.00.036 + 121.00.037) - (121.00.033 + 121.00.034 + 121.00.035));
10) в строке 121.00.039 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в течение отчетного периода в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам страхования аффилиированных лиц;
11) в строке 121.00.040 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц в течение отчетного периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам страхования аффилиированных лиц. Определяется как разность строк 121.00.038 и 121.00.039 (121.00.038 - 121.00.039).

4) 121.00.033 жолында аффилиирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 121.00.034 жолында аффилиирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 121.00.035 жолында аффилиирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттарын бұзған кезде сақтандырушыға сақтандыру ұйымдарымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
7) 121.00.036 жолында аффилиирленген тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
8) 121.00.037 аффилиирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
9) 121.00.038 жолында сақтандыру сыйақылары және қайта сақтандыру шарттары бойынша резиденттер мен резидент еместерге төленген, және қайта сақтандыру шарттарын тоқтату кезінде қайтарылған аффилиирленген тұлғаларды сақтандыру, сақтандыру сыйақылары және қайта сақтандыру бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы ретінде есептелетін, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша салық салуға жататын табыстар, сондай-ақ, өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен алынған қаражаттарының сомасы көрсетіледі. 121.00.030, 121.00.031, 121.00.032, 121.00.036, 121.00.037 және 121.00.033, 121.00.034, 121.00.035 жолдар сомасының айырмасы ретінде айқындалады. ((121.00.030 + 121.00.031 + 121.00.032 + 121.00.036 + 121.00.037) - (121.00.033 + 121.00.034 + 121.00.035));
10) 121.00.039 жолында аффилиирленген тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
11) 121.00.040 жолында аффилиирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасын қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) табыстардың жалпы сомасы ретінде есептелетін, аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын табыстардың қорытынды сомасы көрсетіледі. 121.00.038 және 121.00.039 (121.00.038 - 121.00.039) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.

15. В разделе "Расчет по договорам взаимного страхования":
1) в строке 121.00.041 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам взаимного страхования;
2) в строке 121.01.042 указывается сумма подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода из государственного бюджета средств с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве в виде возмещения пятидесяти процентов страховых выплат по страховым случаям, возникшим в результате неблагоприятных природных явлений;
3) в строке 121.00.043 указывается сумма страховых премий, возвращенных в течение отчетного периода при расторжении договоров взаимного страхования;
4) в строке 121.00.044 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам взаимного страхования;
5) в строке 121.00.045 указывается сумма общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам взаимного страхования, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам взаимного страхования, а также средств, полученных из государственного бюджета с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве, за исключением страховых премий, возращенных при расторжении договоров взаимного страхования. Определяется как разность суммы строк 121.00.041, 121.00.042, 121.00.044 и строки 121.00.043 ((121.00.041 + 121.00.042 + 121.00.044) - 121.00.043);
6) в строке 121.00.046 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в течение отчетного периода в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам взаимного страхования;
7) в строке 121.00.047 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам взаимного страхования, перестрахования в течение отчетного периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам ненакопительного страхования, перестрахования, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам ненакопительного страхования. Определяется как разность строк 121.00.045 и 121.00.046 (121.00.045 - 121.00.046).
16. В разделе "Расчет суммы налога":
1) в строке 121.00.048 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по доходам страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности, определяемая как сумма строк 121.00.048 I, 121.00.048 II и 121.00.048 III, 121.00.048 IV, 121.00.048 V;

15. "Өзара сақтандыру шарттары бойынша есеп" бөлімінде:
1) 121.00.041 жолында өзара сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 121.00.042 жолында қолайсыз табиғат құбылыстары әсерінің салдарынан пайда болған, сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерінің елу пайызын қайтару түріндегі, өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен (алынған) алынуы тиіс қаражаттарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 121.00.043 жолында өзара сақтандыру шарттарын бұзған кезде сақтандырушыға сақтандыру ұйымдарымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
4) 121.00.044 жолында өзара сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 121.00.045 жолында өзара сақтандыру шарттарын бұзған кезде қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларын қоспағанда, өзара сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақылары мен комиссиялық сыйақылар сомалары ретінде есептелген өзара сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы жалпы көрсетіледі. 121.00.040, 121.00.042 және 121.00.041 ((121.00.040 + 121.00.042) - 121.00.041) жолдар сомасының айырмасы ретінде айқындалады;
6) 121.00.046 жолында өзара сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
7) 121.00.047 жолында өзара сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасына азайтылған, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) табыстардың жалпы сомасы ретінде есептелетін, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша, есепті кезеңнің ішінде сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 121.00.045 және 121.00.046 (121.00.045 - 121.00.046) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
16. "Салық сомасының есебі" бөлімінде:
1) 121.00.048 жолында 121.00.048 II және 121.00.048 III, 121.00.048 IV, 121.00.048 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының кірістері бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі;

2) в строке 121.00.048 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 4 % от налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам ненакопительного страхования, перестрахования в течение отчетного периода согласно подпункту 1) пункта 5 статьи 23 Закона о введении. Определяется как произведение суммы строки 121.00.011 и ставки 4 %;
3) в строке 121.00.048 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 2 % от налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам накопительного страхования перестрахования в течение отчетного периода, за исключением аннуитетного страхования, согласно подпункту 2) пункта 5 статьи 23 Закона о введении. Определяется как произведение суммы строки 121.00.021 и ставки 2 %;
4) в строке 121.00.048 III указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 1 % от налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам аннуитетного страхования в течение отчетного периода согласно подпункту 3) пункта 5 статьи 23 Закона о введении. Определяется как произведение суммы строки 121.00.029 и ставки 1 %;
5) в строке 121.00.048 IV указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 8 % от налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц в течение отчетного периода согласно подпункту 4) пункта 5 статьи 23 Закона о введении. Определяется как произведение суммы строки 121.00.040 и ставки 8 %;
6) в строке 121.00.048 V указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 1 % от налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам взаимного страхования, перестрахования в течение отчетного периода согласно подпункту 5) пункта 5 статьи 23 Закона о введении. Определяется как произведение суммы строки 121.00.047 и ставки 1 %;
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;

2) 121.00.048 I жолында Енгізу туралы Заңының 23-бабы 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша, сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын салықтың 4%-тік ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 121.00.010 жолының сомасы және 4%-тік ставканың туындысы ретінде айқындалады;
3) 121.00.048 ІI жолында Енгізу туралы Заңының 23-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аннуиттік сақтандыруды қоспағанда, салық кезеңі ішінде қайта сақтандырудың жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша олардың сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын салықтың 2%-тік ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 121.00.020 жолының сомасы және 2%-тік ставканың туындысы ретінде айқындалады;
4) 121.00.048 ІІI жолында Енгізу туралы Заңының 23-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес аннуиттік сақтандыруды қоспағанда, салық кезеңі ішінде қайта сақтандырудың жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша олардың сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын салықтың 1%-тік ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 121.00.029 жолының сомасы және 1%-тік ставканың туындысы ретінде айқындалады;
5) 121.00.048 IV жолында Енгізу туралы Заңының 23-бабы 5-тармағының 4) тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде афилиирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша, сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын салықтың 8%-тік ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 121.00.039 жолының сомасы және 8%-тік ставканың туындысы ретінде айқындалады;
6) 121.00.048 V жолында Енгізу туралы Заңының 23-бабы 5-тармағының 5) тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде өзара сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша, сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын салықтың 1%-тік ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 121.00.045 жолының сомасы және 1%-тік ставканың туындысы ретінде айқындалады.
17. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басқарушының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басқарушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;

2) дата подачи Расчета.
Указываются дата представления Расчета в налоговый орган.
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О." должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий документ.
Указывается регистрационный номер Расчета;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к декларации
по корпоративному подоходному
налогу (форма 130.00)
Правила составления налоговой отчетности (декларации)
по корпоративному подоходному налогу (форма 130.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется некоммерческими организациями, за исключением акционерных обществ, учреждений и потребительских кооперативов, кроме кооперативов собственников квартир (помещений), осуществляющих деятельность в соответствии со статьей 134 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 130.00) и приложений к ней (формы с 130.01 по 130.03), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.

2) Есепті беру күні.
Есепті салық органына берудің күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның "Аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
5) Есепті қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есепті беру күні көрсетіледі;
6) кіріс нөмірі.
Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе басқа байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
_____________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 121.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Корпорациялық табыс салығы
бойынша декларацияға
(130.00-нысан) қосымша
Корпорациялық табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (130.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және корпорациялық табыс салығын есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес корпорациялық табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны акционерлік қоғамдарды, мекемелер мен Салық кодексінің 134-бабына сәйкес қызметін жүзеге асыратын пәтер (үй-жайлар) иелерiнiң тұтыну кооперативтерiнен басқа, тұтыну кооперативтерiн қоспағанда коммерциялық емес ұйымдар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (130-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (130.01-ден 130.03-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.

6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);
8) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) декларация по форме 100.
Отмечается при наличии доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке, от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00);
10) метод отнесения на вычеты расходов при получении доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке. В зависимости от выбранного метода отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "пропорциональный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал пропорциональный метод отнесения расходов на вычеты.
Ячейка "раздельный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал раздельный метод отнесения расходов на вычеты.
15. В разделе "Доходы":
1) в строке 130.00.001 указывается сумма полученных доходов в виде вознаграждений по депозитам;
2) в строке 130.00.002 указывается сумма полученных доходов в виде гранта;
3) в строке 130.00.003 указывается сумма полученных доходов в виде безвозмездно полученного имущества;
4) в строке 130.00.004 указывается сумма полученных доходов в виде вступительных взносов;
5) в строке 130.00.005 указывается сумма полученных доходов в виде членских взносов;
6) в строке 130.00.006 указывается сумма полученных доходов в виде взносов участников кондоминиума;
7) в строке 130.00.007 указывается сумма полученных доходов в виде благотворительной помощи;
8) в строке 130.00.008 указывается сумма полученных доходов в виде спонсорской помощи;
9) в строке 130.00.009 указывается сумма денег, полученная в виде отчислений на безвозмездной основе;
10) в строке 130.00.010 указывается сумма полученных доходов в виде пожертвований;
11) в строке 130.00.011 указывается сумма дохода, полученного по договору на осуществление государственного социального заказа;
12) в строке 130.00.012 указывается общая сумма доходов, определяемая как сумма строк с 130.00.001 по 130.00.011;
13) в строку 130.00.013 переносится сумма других доходов, отраженная в строке 100.00.027, в случае наличия доходов от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00);

6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген Декларация түрін тапсырған жағдайда белгіленеді;
7) валюта коды.
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) қоса берілген қосымшалар.
Қоса берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
9) 100-нысан бойынша декларация.
Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда көрcетілген қызметтен жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық салуға жататын табыстар болған жағдайда белгіленеді (100.00-нысан);
10) жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық салынуға тиіс кірістерді алу кезінде шығыстарды шегерімдерге жатқызу әдісі. Таңдаған әдіске байланысты сәйкес торкөз белгіленеді.
"Барабарлық" торкөзі егер салық төлеуші шығыстарды шегерімдерге жатқызудың барабарлық әдісін таңдағанда белгіленеді.
"Бөлек есептеу" торкөзі егер салық төлеуші шығыстарды шегерімдерге жатқызудың бөлек есептеу әдісін таңдағанда белгіленеді.
15. "Табыстар" бөлімінде:
1) 130.00.001 жолда сыйлық берулер түрінде депозиттер бойынша алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
2) 130.00.002 жолда грант түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
3) 130.00.003 жолда өтеусіз мүлік түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 130.00.004 жолда кіру жарналары түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
5) 130.00.005 жолда мүшелік жарналар түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
6) 130.00.006 жолда кондоминиумның қатысушыларының жарналары түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
7) 130.00.007 жолда қайырымдылық көмек түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 130.00.008 жолда демеушілік көмек түрінде алған табыстарының сомасы көрсетіледі;
9) 130.00.009 жолда өтеусіз негізде аударымдар түрінде алған ақшаның сомасы көрсетіледі;
10) 130.00.010 жолда алған қайыр-садақа берулер түрінде алған табыстарының сомасы көрсетіледі;
11) 130.00.011 жолда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыруға келісім-шарт бойынша алған табыстың сомасы көрсетіледі;
12) 130.00.012 жолда 130.00.001-ден 130.00.011 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 130.00.013 жолға Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда көрcетілген қызметтен табыстар болған жағдайда (100.00-нысан) 100.00.027 жолда көрсетілген басқа табыстардың сомасы көшіріледі;

14) в строке 130.00.014 указывается итоговая сумма доходов, определяемая как сумма строк 130.00.012 и 130.00.013.
16. В разделе "Расходы":
1) в строке 130.00.015 указывается сумма расходов на содержание некоммерческой организации. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 130.02.004;
2) в строке 130.00.016 указывается сумма расходов по организации и проведению мероприятий. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 130.03.001;
3) в строке 130.00.017 указывается сумма расходов по подготовке и размещению информационных материалов;
4) в строке 130.00.018 указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за налоговый период согласно условиям договора;
5) в строке 130.00.019 указывается сумма расходов в виде благотворительной помощи;
6) в строке 130.00.020 указывается сумма расходов в виде спонсорской помощи;
7) в строке 130.00.021 указывается сумма расходов в виде вступительных взносов;
8) в строке 130.00.022 указывается сумма расходов в виде членских взносов;
9) в строке 130.00.023 указывается сумма расходов по безвозмездно переданному имуществу юридическим и физическим лицам;
10) в строке 130.00.024 указывается сумма расходов по отчислениям на безвозмездной основе;
11) в строке 130.00.025 указывается сумма расходов в виде пожертвований юридическим и физическим лицам;
12) в строке 130.00.026 указывается общая сумма расходов, определенная как сумма строк с 130.00.015 по 130.00.025.
17. В разделе "Исчисление вычетов по пропорциональному методу":
1) в строке 130.00.027 указывается удельный вес доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке в соответствии с пунктом 4 статьи 134 Налогового кодекса, в общей сумме доходов, определяемый как отношение суммы строки 130.00.013 и суммы строки 130.00.014;
2) в строку 130.00.028 переносится сумма, отраженная в строке 100.00.058 I, в случае наличия доходов от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00);
3) в строке 130.00.029 указываются расходы, подлежащие отнесению на вычеты, в случае наличия доходов от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00). Определяется как произведение строк 130.00.027 и 130.00.028.
18. Величина строки 130.00.029 переносится в строку 100.00.058 I.
19. В разделе "Исчисление вычетов по раздельному методу":
В строке 130.00.030 указывается сумма расходов, подлежащих отнесению на вычеты по раздельному методу. В данную строку переносится сумма строки 130.00.026.

14) 130.00.014 жолда 130.00.012 және 130.00.013 жолдардың сомасы ретінде анықталатын табыстардың жиынтық соммасы көрсетіледі.
16. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 130.00.015 жолда коммерциялық емес ұйымды ұстау шығыстарының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 130.02.004 жолда көрсетілген сома көшіріледі;
2) 130.00.016 жолда шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 130.03.001 жолда көрсетілген сома көшіріледі;
3) 130.00.017 жолда ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыру бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 130.00.018 жолда келісім-шарттың талаптарына сәйкес салық төлеуші салық кезеңі үшін төлеген (төлеуге жататын) сыйақының сомасы көрсетіледі;
5) 130.00.019 жолда қайырымдылық көмек түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) 130.00.020 жолда демеуші көмек түріндегі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) 130.00.021 жолда кіру жарналары түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 130.00.022 жолда мүшелік жарналар түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
9) 130.00.023 жолда заңды және жеке тұлғалардың тегін тапсырған мүлкі бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
10) 130.00.024 жолда өтеусіз негізде аударымдарға арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
11) 130.00.025 жолда заңды және жеке тұлғалардың қайыр-садақа берулер түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
12) 130.00.026 жолда 130.00.015-тен 130.00.025 дейінгі жолдардың сомасы ретінде анықталатын табыстардың жиынтық соммасы көрсетіледі.
17. "Барабарлық әдіс бойынша шегерімдерді есептеу" бөлімінде:
1) 130.00.027 жолда 130.00.013 жолдың сомасы мен 130.00.014 жолдың сомасының қатынасы ретінде айқындалатын табыстардың жалпы сомасында Салық кодексінің 134-бабы 4-тармағына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық салуға жататын табыстардың үлес салмағы көрсетіледі;
2) 130.00.028 жолға Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда көрcетілген қызметтен табыстар болған жағдайда (100.00-нысан) 100.00.058 I жолда көрсетілген сомасы көшіріледі;
3) 130.00.029 жолда Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда көрcетілген қызметтен табыстар болған жағдайда (100.00-нысан) шегерімдерге жатқызуға жататын шығыстардың сомасы көрсетіледі. 130.00.027 және 130.00.028 жолдардың туындысы ретінде айқындалады.
18. 130.00.029 жолдың шамасы 100.00.058 І жолға көшіріледі.
19. "Бөлек есептеу әдісі бойынша шегерімдерді есептеу" бөлімінде:
130.00.030 жолда бөлек есептеу әдісі бойынша шегерімдерге жатқызуларға жататын шығыстардың сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 130.00.026 жолдың сомасы көшіріледі.

20. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Декларации.
Указываются дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О." должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий документ.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 130.01 - Безвозмездно полученное
(переданное) имущество (благотворительная помощь, спонсорская
помощь, пожертвования, отчисления на безвозмездной основе),
членские и вступительные взносы
21. Данная форма предназначена для определения суммы доходов и расходов в виде безвозмездно полученного имущества, за исключением денег и пожертвований.
22. В разделе "Расчет":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика - юридического либо физического лица, безвозмездно передавших (получивших) имущество, получивших (выплативших) членские либо вступительные взносы;
3) в графе С указывается бизнес-идентификационный номер юридического лица либо индивидуальный идентификационный номер физического лица, указанного в граве В.
Строка подлежит заполнению при наличии у юридического либо физического лица бизнес идентификационного (индивидуального идентификационного) номера в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";
4) в графе D указывается код страны резидентства согласно пункту 28 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается регистрационный номер нерезидента в стране его резидентства, безвозмездно передавшего (получившего) имущество, получившего (выплатившего) членские либо вступительные взносы;
6) в графе F указывается код вида безвозмездно полученного (переданного) имущества, полученных (выплаченных) членских либо вступительных взносов. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов безвозмездно полученного (переданного) имущества, полученных (выплаченных) членских либо вступительных взносов:
1 - благотворительная помощь;
2 - спонсорская помощь;
3 - пожертвования;
4 - отчисления на безвозмездной основе;
5 - прочее безвозмездно полученное имущество;
6 – вступительные взносы;
7 – членские взносы;

20. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол бар болғанда) көрсетіледі;
2) декларацияны өткізу күні.
Декларацияны салық органына өткізген күн көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушілердің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, есімі, әкесінің (оның бар болғанында) аты көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны беру күні көрсетіледі;
6) кіріс құжаты.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошталық немесе өзге де байланыс ұйымның қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. 130.01 нысанын жасау - Өтеусіз алған (берген) мүлік (қайырымдылық көмек, демеуші көмегі, қайыр-садақа беру, өтеусіз негіздегі аударымдар), мүшелік және кіру жарнасы
21. Осы нысан ақша және қайыр-садақа берулерді қоспағанда тегін мүлік түрінде алған табыстар мен шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
22. "Есеп " бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі - заң немесе жеке тұлға тегін берген (алған) мүліктің, алған (төлеген) мүшелік немесе кіру жарналары көрсетіледі;
3) С бағанында заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендiру нөмірі немесе В бағанында көрсетілген жеке тұлғаның жеке сәйкестендiру нөмірі көрсетіледі.
Жол "Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның сәйкестендiру нөмірі болған жағдайда толтыруға жатады;
4) D бағанында осы Ережелердің 28-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент еместің мүлікті өтеусіз тапсырған (алған), мүшелік немесе кіру жарнасын алған (төлеген) оның резиденттік еліндегі тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында өтеусіз алған (тапсырған) мүлік түрінің коды, алған (төлелген) мүшелік немесе кіру жарналары көрсетіледі. Декларацияны толтырғанда, мүлікті өтеусіз тапсырған (алған), мүшелік немесе кіру жарнасын алған (төлеген) мүлік түрлерінің мына кодтарын қолдану керек:
1 - қайырымдылық көмек;
2 - демеуші көмек;
3 - қайыр-садақа беру;
4 - өтеусіз негіздегі аударымдар;
5 - өтеусіз алған қалған мүліктер;
6 - кіру жарналары;
7 – мүшелік жарналар;

7) в графе G указывается код имущества, полученного безвозмездно, согласно пункту 29 настоящих Правил. Данная графа не заполняется в случае получения отчислений на безвозмездной основе;
8) в графе Н указываются номер и дата документа, подтверждающего безвозмездное получение (передачу) имущества, получение (выплату) членских либо вступительных взносов;
9) в графе I указывается сумма (стоимость) безвозмездно полученного имущества, полученных членских либо вступительных взносов;
10) в графе J указывается сумма (стоимость) безвозмездно переданного имущества, выплаченных членских либо вступительных взносов.
4. Составление формы 130.02 – Содержание
некоммерческой организации
23. Данная форма предназначена для определения суммы расходов на содержание некоммерческой организации.
24. В разделе "Содержание некоммерческой организации":
1) в строке 130.02.001 указывается сумма расходов на содержание некоммерческой организации, определяемые как сумма строк с 130.02.001 I по 130.02.001 XVII;
2) в строке 130.02.001 I указывается сумма расходов на электрическую энергию;
3) в строке 130.02.001 II указывается сумма расходов на тепловую энергию;
4) в строке 130.02.001 III указывается сумма расходов на финансовые услуги;
5) в строке 130.02.001 IV указывается сумма расходов на арендную плату;
6) в строке 130.02.001 V указывается сумма расходов на транспортные услуги;
7) в строке 130.02.001 VI указывается сумма расходов на услуги связи;
8) в строке 130.02.001 VII указывается сумма расходов на аудиторские (консультационные) услуги;
9) в строке 130.02.001 VIII указывается сумма расходов на охранные услуги;
10) в строке 130.02.001 IX указывается сумма расходов на адвокатские услуги;
11) в строке 130.02.001 X указывается сумма расходов на нотариальные услуги;
12) в строке 130.02.001 XI указывается сумма расходов на ремонт основных средств;
13) в строке 130.02.001 XII указывается сумма налогов и других обязательных платежей, штрафы и пени;
14) в строке 130.02.001 XIII указывается сумма отчислений в Государственный фонд социального страхования;
15) в строке 130.02.001 XIV указывается сумма штрафов, пеней, неустоек;
16) в строке 130.02.001 XV указывается сумма расходов на страхование;
17) в строке 130.02.001 XVI указывается сумма расходов на рекламу;
18) в строке 130.02.001 XVII указывается сумма прочих расходов;
19) в строке 130.02.002 указываются расходы на оплату труда работников и на социальные выплаты и обучение, определяемые сложением строк 130.02.002 I и 130.02.002 II;
20) в строке 130.02.002 I указывается сумма расходов на оплату труда;

7) G бағанында осы Ережелердің 29-тармағына сәйкес өтеусіз алған мүліктің коды көрсетіледі. Осы баған өтеусіз негіздегі аударымдар алған жағдайда толтырылмайды;
8) Н бағанында мүлікті өтеусіз алу (беруді), мүшелік немесе кіру жарналарын алуды (төлеуді) растайтын құжаттың нөмірі және күні көрсетіледі;
9) І бағанында өтеусіз алған мүліктің (құны), алған мүшелік немесе кіру жарналарының сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында өтеусіз алған мүліктің (құны), төлеген мүшелік немесе кіру жарналарының сомасы көрсетіледі.
4. 130.02 нысанын жасау - Коммерциялық емес ұйымды ұстау
23. Осы нысан коммерциялық емес ұйымды ұстауға кеткен шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
24. "Коммерциялық емес ұйымды ұстау" бөлімінде:
1) 130.02.001 жолда 130.02.001 І-ден 130.02.001 XVІІ-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын коммерциялық емес ұйымды ұстау шығыстарының сомасы көрсетіледі;
2) 130.02.001 І жолда электр қуатына кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
3) 130.02.001 ІІ жолда жылулық қуатына кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 130.02.001 ІІІ жолда қаржы қызметтері шығыстарының сомасы көрсетіледі;
5) 130.02.001 ІV жолда жалдау төлемі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
6) 130.02.001 V жолда көлік қызметтері шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) 130.02.001 VІ жолда байланыс қызметтері шығыстарының сомасы көрсетіледі;
8) 130.02.001 VІІ жолда аудиторлық (кеңес беру) қызметтері шығыстарының сомасы көрсетіледі;
9) 130.02.001 VІІІ жолда күзет қызметтері шығыстарының сомасы көрсетіледі;
10) 130.02.001 ІX жолда адвокаттық қызметтері шығыстарының сомасы көрсетіледі;
11) 130.02.001 X жолда нотариалдық қызметтері шығыстарының сомасы көрсетіледі;
12) 130.02.001 XІ жолда негізгі құралдарды жөндеу шығыстарының сомасы көрсетіледі;
13) 130.02.001 XІІ жолда салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдар және өсімақылар сомасы көрсетіледі;
14) 130.02.001 XІІІ жолда Әлеуметтік сақтандырудың мемлекеттік қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі;
15) 130.02.001 XІV жолда айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының сомасы көрсетіледі;
16) 130.02.001 XV жолда сақтандыруға кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
17) 130.02.001 XVІ жолда жарнамаға кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
18) 130.02.001 XVІІ жолда қалған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
19) 130.02.002 жолда қызметкерлерге еңбекақы төлеуге жұмсалатын және 130.02.002 І және 130.02.002 ІІ жолдарды қосуымен айқындалатын әлеуметтік төлемдерге және оқытуға кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
20) 130.02.002 І жолда еңбекақы төлеуге жұмсалатын шығыстардың сомасы көрсетіледі;

21) в строке 130.02.002 II указывается сумма расходов на социальные выплаты;
22) в строке 130.02.003 указывается сумма всех других расходов на содержание некоммерческой организации, не учтенных в строке 130.02.001, и определяемая сложением строк 130.02.003 I, 130.002.003 VII, 130.02.003 VIII;
23) в строке 130.02.003 I указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 130.02.003 II по 130.02.003 VI;
24) в строке 130.02.003 II отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь;
25) в строке 130.02.003 III отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату за бронь;
26) в строках 130.02.003 IV и 130.02.003 V отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан;
27) в строке 130.02.003 VI указывается сумма расходов, произведенных налогоплательщиком при оформлении въездной визы (стоимость визы, консульских услуг, обязательного медицинского страхования);
28) в строке 130.02.003 VII указывается сумма представительских расходов;
29) в строке 130.02.003 VIII указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы налогового периода;
30) в строке 130.02.004 указывается общая сумма расходов на содержание некоммерческой организации, определяемая сложением строк 130.02.001, 130.02.002 и 130.02.003;
31) в строке 130.02.005 I указывается общее количество командировок за налоговый период;
32) в строке 130.02.005 II указывается общее количество дней командировок за налоговый период.
Величина строки 130.02.004 переносится в строку 130.00.015.
5. Составление формы 130.03 – Организация и
проведение мероприятий
25. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по организации и проведению различных мероприятий, связанных с деятельностью некоммерческой организации.
26. В разделе "Организация и проведение мероприятий":
в строке 130.03.001 указывается сумма расходов по организации и проведению мероприятий. В строках с 130.03.001 I по 130.04.001 XI указываются суммы расходов по видам мероприятий.
27. Величина строки 130.03.001 переносится в строку 130.00.016.
6. Коды стран
28. При заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан "О декларировании товаров и транспортных средств" от 20 мая 2003 года № 219.

21) 130.02.002 ІІ жолда әлеуметтік төлемдерге кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
22) 130.02.003 жолда 130.02.003 жолында ескерілмеген, 130.02.003 І, 130.02.003 VІІ, 130.02.003 VІІІ жолдарын қосуымен айқындалатын, коммерциялық емес ұйымды ұстауға кеткен барлық басқа да шығыстардың сомасы көрсетіледі;
23) 130.02.003 І жолда 130.02.003 ІІ-ден 130.02.003 VІ-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын іссапар шығындарының жалпы сомасы көрсетіледі;
24) 130.02.003 ІІ жолда бронь үшін төлеуді қоса алғанда, іссапар орны мен кері жол жүруге іс жүзінде жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі;
25) 130.02.003 ІІІ жолда бронь үшін төлеуді қоса алғанда, тұрғын үй жалдауға іс жүзінде жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі;
26) 130.02.003 ІV және 130.02.003 V жолдарда Қазақстан Республикасы шегі мен одан тыс жерлерге іссапарлар бойынша төленетін тәуліктіктің тиісті сомасы көрсетіледі;
27) 130.02.003 VІ жолда салық төлеуші кіру визасын ресімдеуде (бұрыштаманың құны, консулдық қызметтер, міндетті медициналық сақтандыру) жұмсаған шығыстарының сомасы көрсетіледі;
28) 130.02.003 VІІ жолда көрнекі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
29) 130.02.003 VІІІ жолда келешек мерзімдердің шығыстарының салық кезеңінің шығыстарына әкетілетін сомасы көрсетіледі;
30) 130.02.004 жолда 130.02.001, 130.02.002 және 130.02.003 жолдарды қосуымен айқындалатын коммерциялық емес ұйымды ұстауға жұмсалған шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі;
31) 130.02.005 І жолда салық кезеңі үшін іссапарлардың жалпы саны көрсетіледі;
32) 130.02.005 ІІ жолда салық кезеңі үшін іссапарлар күндерінің жалпы саны көрсетіледі.
130.02.004 жолдың шамасы 130.00.015 жолға көшіріледі.
5. 130.03 нысанын жасау - Шараларды ұйымдастыру және өткізу
25. Осы нысан коммерциялық емес ұйымның қызметіне қатысты әр түрлі шараларды ұйымдастыру мен өткізу бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
26. "Шараларды ұйымдастыру және өткізу" бөлімінде:
130.03.001 жолда шараларды ұйымдастыру мен өткізу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 130.03.001 І-ден 130.04.001 XІ дейінгі жолдарда шаралар түрлері бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
27. 130.03.001 жолдың шамасы жолға 130.00.016 жолға көшіріледі
6. Елдер кодтары
28. Резидент емес – салық төлеушінің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 20.05.2003 жылғы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды декларациялау ережесіне "Әлем елдерінің жіктемесі" 6-қосымшаға сәйкес елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.

7. Коды имущества
29. При заполнении кода имущества необходимо использовать следующую кодировку:
01 – деньги;
02 - финансовые инвестиции;
03 - товарно-материальные запасы;
04 - основные средства;
05 - нематериальные активы;
06 – услуги;
07 – работы;
08 – прочее.
Приложение к декларации по
корпоративному подоходному
налогу (форма 140.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по корпоративному подоходному налогу
(форма 140.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется организациями, осуществляющими деятельность в социальной сфере в соответствии со статьей 135 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 140.00).
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
6. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " – " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
7. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
8. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
9. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.

7. Мүлік кодтары
29. Мүлік кодын толтыру кезінде мынадай кодтауды пайдалану қажет:
01 - ақша;
02 - қаржы инвестициялары;
03 - тауарлық-заттық қорлар;
04 - негізгі құралдар;
05 - материалдық емес активтер;
06 - қызметтер;
07 - жұмыстар;
08 - өзгелері.
____________________________________________________________ РҚАО-ның ескертуі: 130.00-130.03 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Корпорациялық табыс салығы
бойынша декларацияға
(140.00-нысан) қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларация) жасау ережелері (140.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығын есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 135-бабына сәйкес әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдар жасайды.
2. Декларация осы Декларацияның өзінен (140.00 нысаны) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Осы Ережеде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
6. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
7. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
8. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
9. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.

2. Составление Декларации (Форма 140.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 Классификатор "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);
8) Декларация составляется налогоплательщиком, соответствующим условиям:
в ячейке "А" указывается общая численность работников, работников-инвалидов за отчетный налоговый период и удельный вес численности работников-инвалидов в общей численности работников;
в ячейке "В" указывается сумма общих расходов по оплате труда работников, работников-инвалидов (специализированные организации, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, а также зрения, указывают расходы по оплате труда этих работников-инвалидов и отмечают соответствующую ячейку) за отчетный налоговый период и удельный вес общих расходов по оплате труда работников - инвалидов;
ячейка "С" отмечается в случае, если организация является специализированной, в которой работают инвалиды по потере слуха, речи, зрения;

2. Декларацияны жасау (140.00-нысан)
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының - салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) салық кезеңі - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
5) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) валюта коды.
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) Декларацияны салық төлеуші тиісті шарттармен жасайды:
"А" торкөзінде есепті салық кезеңі үшін қызметкерлердің, мүгедек қызметкерлердің жалпы саны және мүгедек қызметкерлердің жалпы қызметкерлер санындағы үлес салмағы көрсетіледі;
"В" торкөзінде салық кезеңі үшін қызметкерлер, мүгедек қызметкерлердің (есту, сөйлеу, сондай-ақ көру қабілетінен айырылған мүгедек қызметкерлер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар осы мүгедек қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстарды көрсетеді және тиісті торкөзді белгілейді) еңбекақысын төлеу жөніндегі жалпы шығыстар сомасы және мүгедек қызметкерлерінің еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың үлес салмағы көрсетіледі;
"С" торкөзі егер ұйым есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған болып табылған жағдайда белгіленеді;

ячейка "D" отмечается в случае, если организация осуществляет деятельность, предусмотренную пунктом 2 статьи 135 Налогового кодекса:
01 - медицинские услуги, за исключением косметологических, санаторно-курортных;
02 - услуги по дошкольному воспитанию и обучению; начальному, основному среднему, общему среднему образованию; техническому и профессиональному, послесреднему, высшему и послевузовскому образованию, осуществляемых по соответствующим лицензиям на право ведения данных видов деятельности, и дополнительному образованию;
03 - деятельность в сфере науки (включая проведение научных исследований, использование, в том числе реализацию, автором научной интеллектуальной собственности), спорта (кроме спортивно-зрелищных мероприятий коммерческого характера), культуры (кроме предпринимательской деятельности), оказания услуг по сохранению (за исключением распространения информации и пропаганды) объектов историко-культурного наследия и культурных ценностей, занесенных в реестры объектов историко-культурного достояния или Государственный список памятников истории и культуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов;
04 - библиотечное обслуживание.
11. В разделе "Доходы от основной деятельности":
1) в строке 140.00.001 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода от оказания медицинских услуг, за исключением косметологических и санаторно-курортных;
2) в строке 140.00.002 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода от оказания услуг по дошкольному воспитанию и обучению; начальному, основному среднему, общему среднему образованию; техническому и профессиональному, послесреднему, высшему и послевузовскому образованию, осуществляемых по соответствующим лицензиям на право ведения данных видов деятельности, и дополнительному образованию;
3) в строке 140.00.003 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода от осуществления деятельности в сфере науки (включая проведение научных исследований, использование, в том числе реализацию, автором научной интеллектуальной собственности), спорта (кроме спортивно-зрелищных мероприятий коммерческого характера), культуры (кроме предпринимательской деятельности), оказания услуг по сохранению (за исключением распространения информации и пропаганды) объектов историко-культурного наследия и культурных ценностей, занесенных в реестры объектов историко-культурного достояния или Государственный список памятников истории и культуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов;

"D" торкөзі егер ұйым Салық кодексінің 135-бабы 2-тармағында көзделген қызметті жүзеге асырған жағдайда белгіленеді:
01 – косметологиялық, санаториялық-курорттықтарды қоспағанда, медициналық қызметтер;
02 – қызметтің осы түрлерін жүргізу құқығына тиісті лицензиялар бойынша жүзеге асырылатын мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту; бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру; техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және қосымша білім беру жөнінде қызметтер көрсету;
03 – ғылым (ғылыми зерттеулер жүргізуді, ғылыми зияткерлік меншікті автордың пайдалануын, оның ішінде іске асыруын қоса алғанда), спорт (коммерциялық сипаттағы спорттық ойын-сауық шараларынан басқа), мәдениет (кәсіпкерлік қызметтен басқа), Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тарихи-мәдени байлықтар объектілерінің тізіліміне немесе Мемлекеттік тарихи және мәдени ескерткіштер тізіміне енгізілген тарихи-мәдени мұралар мен мәдени құндылықтар объектілерін сақтау (ақпараттар мен насихаттарды таратуды қоспағанда) бойынша қызмет көрсету саласындағы, сондай-ақ балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау әлеуметтік қамтамасыз ету саласындағы қызмет;
04 – кітапханалық қызмет көрсету.
11. "Негізгі қызметтен түскен табыстар" бөлімінде:
1) 140.00.001 жолында салық кезеңі ішінде косметологиялық және санаториялық-курорттық қызмет көрсетулерді қоспағанда медициналық қызмет көрсетуден алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 140.00.002 жолында салық кезеңі ішінде мектепке дейінгі тәрбие және оқыту; бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру; қызметтің осы түрлерін жүргізу құқығына тиісті лицензиялары бойынша жүзеге асырылатын техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және қосымша білім беру бойынша қызмет көрсетуден алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 140.00.003 жолында салық кезеңі ішінде ғылым (ғылыми зерттеулер жүргізуді, ғылыми зияткерлік меншікті автордың пайдалануын, оның ішінде іске асыруын қоса алғанда), спорт (коммерциялық сипаттағы спорттық ойын-сауық шараларынан басқа), мәдениет (кәсіпкерлік қызметтен басқа), Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тарихи-мәдени байлықтар объектілерінің тізіліміне немесе Мемлекеттік тарихи және мәдени ескерткіштер тізіміне енгізілген тарихи-мәдени мұралар мен мәдени құндылықтар объектілерін сақтау (ақпараттар мен насихаттарды таратуды қоспағанда) бойынша қызмет көрсету саласындағы, сондай-ақ балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау әлеуметтік қамтамасыз ету саласындағы қызметті жүзеге асырудан алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;

4) в строке 140.00.004 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода от оказания услуг в сфере библиотечного обслуживания;
5) в строке 140.00.005 указывается доход, полученный в течение налогового периода в виде безвозмездно полученного имущества (в том числе гранты, благотворительная помощь, отчисления и пожертвования на безвозмездной основе);
6) в строке 140.00.006 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода в виде вознаграждений по депозитам;
7) в строке 140.00.007 указывается общая сумма доходов, полученная от основной деятельности. Определяется как сумма строк с 140.00.001 по 140.00.006.
12. В разделе "Доходы от неосновной деятельности":
1) в строке 140.00.008 указывается сумма доходов, полученных в течение налогового периода от реализации товаров (работ, услуг);
2) в строке 140.00.009 указывается сумма доходов, полученных в течение налогового периода от прироста стоимости при реализации активов, не подлежащих амортизации, а также от выбытия фиксированных активов, которые определены статьями 87 и 92 Налогового кодекса;
3) в строке 140.00.010 указывается сумма доходов, полученных в течение налогового периода в результате списания обязательств и определенных статьей 88 Налогового кодекса. При составлении ликвидационной Декларации по данной строке также отражается доход, полученный от списания кредиторской задолженности при ликвидации юридического лица;
4) в строке 140.00.011 указывается сумма дохода, полученного в течение налогового периода от сдачи в аренду имущества;
5) в строке 140.00.012 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты, определенная в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
6) в строке 140.00.013 указывается общая сумма дивидендов, полученных в течение налогового периода;
7) в строке 140.00.014 указывается общая сумма вознаграждения, полученного в течение налогового периода;
8) в строке 140.00.015 указывается сумма превышения положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
9) в строке 140.00.016 указывается общая сумма выигрышей, определенных согласно подпункту 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
10) в строке 140.00.017 указывается общая сумма других доходов, не указанных в строках 140.00.008 по 140.00.016;
11) в строке 140.00.018 указывается общая сумма доходов, полученных от не основной деятельности. Определяется как сумма строк с 140.00.008 по 140.00.017.

4) 140.00.004 жолында салық кезеңі ішінде кітапханалық қызмет көрсету саласында қызметтен алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 140.00.005 жолында салық кезеңі ішінде өтеусіз алынған мүлік (оның ішінде гранттар, қайырымдылық көмек, өтеусіз негіздегі аударымдар мен қайырмалдықтар) түрінде алынған табыс көрсетіледі;
6) 140.00.006 жолында салық кезеңі ішінде депозиттер бойынша сыйақылар түрінде алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 140.00.007 жолында негізгі қызметтен алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 140.00.001-ден 140.00.006-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
12. "Негізгі емес қызметтен түскен табыстар" бөлімінде:
1) 140.00.008 жолында салық кезеңі ішінде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алынған кірістер сомасы көрсетіледі;
2) 140.00.009 жолында салық кезеңі ішінде амортизацияға жатпайтын активтерді өткізу кезінде құн өсімінен, сонымен қатар Салық кодексінің 87 және 92-баптарында айқындалған тіркелген активтерді шығарудан алынған табыстар сомасы көрсетіледі;
3) 140.00.010 жолында салық кезеңі ішінде Салық кодексінің 88-бабында белгіленген міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Тарату Декларациясы жасау кезінде осы жол бойынша заңды тұлғаны тарату кезіндегі кредиторлық берешекті есептен шығарудан алынған кіріс те көрсетіледі;
4) 140.00.011 жолында салық кезеңі ішінде мүлікті жалға беруден алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
5) 140.00.012 жолында егер сома Салық кодексінің 85-бабының 1-тармағындағы 14) тармақшаға сәйкес айқындалған бұрын шегерімге жатқызылмаса, негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот тағайындаған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімдер және санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
6) 140.00.013 жолында салық кезеңі ішінде алынған дивидендтердің жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 140.00.014 жолында салық кезеңі ішінде алынған сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
8) 140.00.015 жолында оң бағамдық айырманың теріс бағамдық айырмадан арту сомасы көрсетіледі;
9) 140.00.016 жолында Салық кодексінің 85-бабының 1-тармағындағы 20) тармақшаға сәйкес айқындалған ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 140.00.017 жолында 140.00.011-ден 140.00.019-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген басқа кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
11) 140.00.018 жолында негізгі емес қызметтен алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 140.00.008-ден 140.00.017-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;

13. В разделе "Всего доходов":
1) в строке 140.00.019 указывается общая сумма доходов по основной и не основной деятельности, определяемая как сумма строк 140.00.007 и 140.00.018;
2) в строке 140.00.020 указывается удельный вес доходов, полученных от основной деятельности, в общих доходах, определяемый по формуле: 140.00.007/140.00.019 х 100.
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий документ.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к декларации по
корпоративному подоходному
налогу (форма 150.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по корпоративному подоходному налогу
(форма 150.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога Декларация составляется недропользователями, за исключением:
недропользователей, указанных в пункте 2 статьи 308 Налогового кодекса;
недропользователей, осуществляющих добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 150.00) и приложений к ней (формы с 150.01 по 150.19), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.

13. "Кірістердің жиыны" бөлімінде:
1) 140.00.019 жолында 140.00.007 және 140.00.018 жолдардың сомасы ретінде айқындалатын негізгі және негізгі емес қызмет бойынша кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 140.00.020 жолында 140.00.007/140.00.019х100 формуласы бойынша айқындалатын жалпы кірістердегі негізгі қызметтен алынған кірісітердің үлес салмағы көрсетіледі.
14. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) Декларацияның берілген күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) Декларация қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) кіріс құжаты.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
_____________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 140.00 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Корпоративтік табыс салығы
бойынша декларацияға
(150.00-нысан) қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (150.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және осы Ереженің корпоративтік табыс салығын есептеуге арналған қосымшасына сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
Салық кодексінің 308-бабы 2-тармағында көрсетілген жер қойнауын пайдаланушыларды;
кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты суларын, емдік балшықтарды өндіруді, сондай-ақ барлау және (немесе) өндірумен байланысты емес жер асты ғимараттарының құрылысын және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (150.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (150.01-ден 150.19-ға дейінгі нысандар) тұрады;

3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "–" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68, Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
14. В Декларации (форма 150.00) отражаются все доходы и расходы отчетного налогового периода, полученные и понесенные в целом по деятельности недропользователя. При этом строки 150.00.001-150.00.065 доходов и расходов Декларации 150.00 определяются как сумма аналогичных строк приложений формы 150.01 и 150.02.
Расчет налогового обязательства по корпоративному подоходному налогу в целом по деятельности недропользователя определяется как сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного по внеконтрактной деятельности и по каждому контракту на недропользование.

3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді;
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда толтырылмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардан көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Ережеде мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Сомалардың теріс мәндері Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны толтыру кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес Декларацияға салық төлеуші не болмаса оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны тапсырған кезде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада толтырылып, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен пошта бойынша - салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінен электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректері көрсетіледі.
14. Декларацияда (150-нысан) жер қойнауын пайдаланушының жалпы қызметі бойынша алған немесе шеккен есепті салық кезеңіндегі барлық табыстары мен шығыстары көрсетіледі. Бұл ретте 150.00 Декларациясының табыстары мен шығыстарының 150.00.001-150.00.065 жолдары 150.01 және 150.02 нысаны қосымшаларының сәйкес жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Жер қойнауын пайдаланушының жалпы қызметі бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша салық міндеттемесінің есебі келісім-шарттан тыс қызмет бойынша есептелген корпоративтік табыс салығы мен жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісім-шарт бойынша корпоративтік табыс салығының сомасы ретінде айқындалады.

Сумма корпоративного подоходного налога по каждому контракту на недропользование определяется в порядке, определенном в форме 150.01.
Сумма корпоративного подоходного налога по внеконтрактной деятельности определяется недропользователем в порядке, определенном в форме 150.02.
2. Составление Декларации (Форма 150.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее – Правила декларирования товаров);
8) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к Декларации;

Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісім-шарт бойынша корпоративтік табыс салығының сомасы 150.01 нысаныда белгіленген тәртіпте айқындалады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісім-шарттан тыс қызметі бойынша корпоративтік табыс салығының сомасын 150.02 нысанында белгіленген тәртіпте айқындайды.
2. Декларацияны жасау (150.00-нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) салық кезеңі (жыл) - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі.
5) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) валюта коды.
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне (бұдан әрі - Тауарларды декларациялау ережесі) "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) берілген қосымшалар.
Салық төлеуші берген Декларацияға қосымшалардың нөмірі белгіленеді;

19) в строке 150.00.019 указывается общая сумма выигрышей, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
20) в строке 150.00.020 указывается превышение подлежащих получению (полученных) доходов над фактически понесенными расходами при эксплуатации объектов социальной сферы, определяемое в соответствии с пунктом 2 статьи 97 Налогового кодекса;
21) в строке 150.00.021 указываются доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы, используемых при осуществлении деятельности по организации общественного питания работников, дошкольного воспитания и обучения, социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с пунктом 3 статьи 97 Налогового кодекса;
22) в строке 150.00.022 указывается доход от продажи предприятия как имущественного комплекса, определяемый в соответствии со статьей 98 Налогового кодекса;
23) в строке 150.00.023 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
24) в строке 150.00.024 указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления, определяемый в соответствии со статьей 35 Налогового кодекса;
25) в строке 150.00.025 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
26) в строке 150.00.026 указывается общая сумма совокупного годового дохода;
27) в строке 150.00.027 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3-1 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее – Закон о введении), которая определяется сложением строк с 150.00.027 I по 150.00.027 IХ (строка 150.00.027 X не учитывается при определении значения строки 150.00.027):
в строке 150.00.027 I указываются дивиденды, за исключением выплачиваемых закрытыми паевыми инвестиционными фондами рискового инвестирования и акционерными инвестиционными фондами рискового инвестирования;
в строке 150.00.027 II указывается сумма обязательных календарных, дополнительных и чрезвычайных взносов банков, полученная организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов физических лиц;
в строке 150.00.027 III указывается сумма обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов страховых организаций, полученная Фондом гарантирования страховых выплат;
в строке 150.00.027 IV указываются инвестиционные доходы, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении и направленные на индивидуальные пенсионные счета;
в строке 150.00.027 V указываются инвестиционные доходы, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании и направленные на увеличение активов Государственного фонда социального страхования;
в строке 150.00.027 VI указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
в строке 150.00.027 VII указываются не включающие вознаграждение исламского банка доходы, полученные таким банком в процессе управления деньгами, полученными в виде инвестиционных депозитов, направленные на счета депозиторов данных инвестиционных депозитов и находящиеся на них;
в строке 150.00.027 VIII указываются доходы от уступки права требования долга, полученные исламской специальной финансовой компанией, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
в строке 150.00.027 IX указываются определенные с учетом положений статьи 3-1 Закона о введении доходы от списания кредитором обязательств банка, включенных в перечень реструктурируемых активов и обязательств, содержащийся в плане реструктуризации банка, утвержденном судом;
в строке 150.00.027 X указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;

19) 150.00.019 жолында Салық кодексінің 85-бабы 2-тармағының 20) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
20) 150.00.020 жолында Салық кодексінің 97-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынуы тиіс (алынған) табыстардың нақты шығыстардан асып кетуі көрсетіледі;
21) 150.00.021 жолында Салық кодексінің 97-бабы 3-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген қызметкерлерді қоғамдық тамақтандыруды, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау және әлеуметтік қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын әлеуметтік сала объектілерін пайдаланған кезде алынатын табыстар көрсетіледі;
22) 150.00.022 жолында Салық кодексінің 98-бабына сәйкес айқындалатын мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар көрсетіледі;
23) 150.00.023 жолында ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 22-1) тармақшасына сәйкес анықталатын табыс көрсетіледі;
24) 150.00.024 жолында Салық кодексінің 35-бабына сәйкес айқындалатын сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан табыстар көрсетіледі;
25) 150.00.025 жолында салық төлеушінің Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін табысы көрсетіледі;
26) 150.00.026 жолында 150.00.001-ден 150.00.025-ке дейінгі жолдарды қосумен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
27) 150.00.027 жолында 150.00.027 І-ден 150.00.027 ХV-ке дейінгі жолдарды қосумен айқындалатын Салық кодексінің 99-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі (150.00.027 X жолы 150.00.027 жолының мағынасын анықтауда есептелмейді):
150.00.027 І жолында тәуекелді инвестициялау жабық пайлық инвестициялық қорлар мен тәуекелді инвестициялау акционерлік инвестициялық қорлар төлейтіндерді қоспағанда дивидендтер көрсетіледі;
150.00.027 ІІ жолында жеке тұлғалардың депозиттерін міндетті кепілдендіруді жүзеге асыратын ұйымдар алатын банктердің міндетті күнтізбелік, қосымша және төтенше жарналарының сомасы көрсетіледі;
150.00.027 ІІІ жолында Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қоры алған сақтандыру ұйымдарының міндетті қосымша және төтенше жарналарының сомасы көрсетіледі;
150.00.027 ІV жолында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес алынған және жеке зейнетақы шоттарына жіберілген инвестициялық табыстар көрсетіледі;
150.00.027 V жолында Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес алынған және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының активтерін ұлғайтуға жіберілген инвестициялық табыстар көрсетіледі;
150.00.027 VІ жолында сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түскен таза табыстар көрсетіледі;
150.00.027 VІІ жолында жүзеге асырылған кепілдік төлемдері бойынша талаптарды қанағаттандыру тәртібінде мақта (бидай) қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры алған ақша сомасы көрсетіледі;
150.00.027 VІІІ жолында инвестициялық депозиттер түрінде алынған ақшаны басқару кезінде ислам банкімен алынған, аталған инвестициялық депозиттердің депозиторларының шотына жіберілген және оларда орналасқан сыйақыны қоспағандағы ислам банкінің табыстары көрсетіледі;
150.00.027 ІХ жолында Салық кодексінің 99-бабы 1-тармағының 15) тармақшасының ережелері ескеріле отырып анықталатын сотпен бекітілген банктің құрылымын өзгерту жоспарындағы құрылымы өзгертілетін активтер мен міндеттемелер тізіміне енгізілген кредитордың банк міндеттемелерін есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
150.00.027 Х жолында тауарлық-материалдық запастарды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;

28) в строке 150.00.028 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разность строк 150.00.026 и 150.00.027, увеличенная на строку 150.00.027 X (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 150.00.027 X (в случае если значение данной строки отрицательное) (150.00.026 - 150.00.027) ± 150.00.027 X).
17. В разделе "Вычеты":
29) в строке 150.00.029 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса;
в строке 150.00.029 I указывается порядок расчета расходов по реализованным товарам (работам, услугам). При заполнении ячейки "1" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 150.00.029, производится как 150.00.029 II – 150.00.029 III + 150.00.029 IV + 150.00.029 V + 150.00.029 VI – 150.00.029 VII – 150.00.029 VIII – 150.00.029 IX – 150.00.029 X.
При заполнении ячейки "2" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 150.00.029, производится как 150.00.029 XI + 150.00.029 IV – 150.00.029 IV A+ 150.00.029 V + 150.00.029 VI – 150.00.029 VII – 150.00.029 VIII – 150.00.029 IX – 150.00.029 X – 150.00.029 XII.
в строке 150.00.029 II указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее – ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать. Данная строка определяется как сумма строк с 150.00.029 II А по 150.00.029 II С (150.00.029 II А + 150.00.029 II В + 150.00.029 II C):
в строке 150.00.029 II А указывается стоимость материалов производственных на начало налогового периода;
в строке 150.00.029 II В указывается стоимость незавершенного производства на начало налогового периода;
в строке 150.00.029 II С указывается стоимость готовой продукции, товаров на начало налогового периода;

28) 150.00.028 жолында 150.00.026 жолы мен 150.00.027 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 150.00.027 Х жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған жағдайда) немесе 150.01.027 Х жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған жағдайда) (150.00.026 – 150.00.027 ± 150.00.027 Х) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
17. "Шегерімдер" бөлімінде:
29) 150.00.029 жолында Салық кодексінің 100-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі.
150.00.029 I жолында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеу тәртібі көрсетіледі. 150.00.029 жолында көрсетілетін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) сомасының есебі "1" торкөзін толтыру кезінде, 150.00.029 II – 150.00.029 III + 150.00.029 IV + 150.00.029 V + 150.00.029 VI – 150.00.029 VII – 150.00.029 VIII – 150.00.029 IX – 150.00.029 X ретінде жүргізіледі. Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеудің мұндай тәртібін бөлек салықтық есеп жүргізуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, барлық салық төлеушілер қолданылуға міндетті.
Бөлек салықтық есеп жүргізуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар, 150.00.029 XI + 150.00030 IV – 150.00.029 IV A + 150.00.029 V + 150.00.029 VI – 150.00.029 VII – 150.00.029 VIII – 150.00.029 IX – 150.00.029 X – XII ретінде 150.00.029 жолы бойынша көрсетілетін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар сомасын өз таңдауы бойынша анықтауға құқығы бар. Мұндай есептеу тәртібін таңдаған кезде 150.00.029 I жолының "2" торкөзі белгіленеді.
150.00.029 II жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі – ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы Декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін. Осы жол 150.00.029 ІI А бастап 150.00.029 II С (150.00.029 II А + 150.00.029 II В + 150.00.029 II C) дейінгі жолдар сомасы ретінде анықталады:
150.00.029 IІ А жолында салық кезеңінің басына ТМҚ құны көрсетіледі;
150.00.029 IІ В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндірістер құны көрсетіледі;
150.00.029 IІ С жолында салық кезеңінің басына дайын өнімнің, тауарлардың құны көрсетіледі.

строка 150.00.029 III заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 150.00.029 III заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 150.00.029 III А по 150.00.029 III С (150.00.029 III А + 150.00.029 III В + 150.00.029 III C):
в строке 150.00.029 III А указывается стоимость материалов производственных на конец налогового периода;
в строке 150.00.029 III В указывается стоимость незавершенного производства на конец налогового периода;
в строке 150.00.029 III С указывается стоимость готовой продукции, товаров на конец налогового периода;
в строке 150.00.029 IV указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 150.00.030 по 150.00.056 Декларации. Определяется сложением значений строк с 150.00.029 IV А по 150.00.029 IV H (150.00.029 IV А + 150.00.029 IV B + 150.00.029 IV C + 150.00.029 IV D + 150.00.029 IV E +150.00.029 IV F + 150.00.029 IV G + 150.00.029 IV H):
в строке 150.00.029 IV А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 150.00.029 IV B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 150.00.029 IV С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 150.00.029 IV D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 150.00.029 IV E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 150.00.029 IV F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 150.00.029 IV G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 150.00.029 IV H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 150.00.029 V указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:

150.00.029 III жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған табыстар салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 150.00.029 III жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады. Бұл жол 150.00.029 III А жолдан бастап 150.00.029 III С жолға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалады (150.00.029 III А + 150.00.029 III В + 150.00.029 III C):
150.00.029 IІІ А жолында салық кезеңінің басына ТМҚ құны көрсетіледі;
150.00.029 IІІ В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндіріс құны көрсетіледі;
150.00.029 IІІ С жолында салық кезеңінің басына дайын өнім, тауарлар құны көрсетіледі.
150.00.029 IV жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған, оның ішінде тегін алған ТМҚ, тарапты ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер Декларацияның 150.00.031 жолынан бастап 150.00.057 жолына дейінгі жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 150.00.029 IV А бастап 150.00.029 IV H дейінгі жолдар мәндерінің қосындысымен айқындалады (150.00.029 IV А + 150.00.029 IV B + 150.00.029 IV C + 150.00.029 IV D + 150.00.029 IV E +150.00.029 IV F + 150.00.029 IV G + 150.00.029 IV H):
150.00.029 IV А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ құны көрсетіледі;
150.00.029 IV B қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.029 IV C жарнамалық қызмет көрсетілердің құны көрсетіледі;
150.00.029 IV D консультация қызметтер құны көрсетіледі;
150.00.029 IV Е маркетинг қызметтер құны көрсетіледі;
150.00.029 IV F дизайнерлік қызметтер құны көрсетіледі;
150.00.029 IV G инжиниринг қызметтер құны көрсетіледі
150.00.029 IV Н басқа да жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі.
150.00.029 V жолында:

отражаемых по строке 150.00.040 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса и отраженных в строке 150.07.004;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 150.00.029 VI указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 150.00.029 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
в строке 150.00.029 VIII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, относимые на увеличение стоимости объектов незавершенного строительства;
в строке 150.00.029 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 150.00.029 VII;
в строке 150.00.029 X указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
в строке 150.00.029 XI указывается себестоимость ТМЗ, реализованных и (или) использованных в течение налогового периода, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. В данной строке не отражается стоимость ТМЗ:
безвозмездно переданная в рекламных целях;
относимая на вычеты по другим строкам Декларации (150.00.029 III, 150.00.032, 150.00.033, 150.00.045, 150.00.046, 150.00.049, 150.00.053, 150.00.054 и др.);
в строке 150.00.029 XII указывается стоимость работ и услуг, учтенная по строке 150.00.029 III В.
Недропользователи, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "1" строки 150.00.029 I, не заполняют строки 150.00.029 XI, 150.00.029 XII.
Недропользователи, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "2" строки 150.00.029 I, в обязательном порядке заполняют строки информативного характера 150.00.029 II, 150.00.029 III, а в строках 150.00.029 VI, 150.00.029 VII, 150.00.029 VIII, 150.00.029 IX, 150.00.029 X отражают только стоимость приобретенных (безвозмездно полученных) работ и услуг, без учета себестоимости ТМЗ;

150.00.040 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында белгіленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің алғашқы құнына енетін;
Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кейінгі шығыстар ретінде танылатын;
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес амортизацияға жатпайтын активтердің алғашқы құнына енетін қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар көрсетіледі;
150.00.029 VI жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.029 VII жолында кейінгі шығыстар болып танылған, салық есебі Салық кодексінің 122-бабына сәйкес жүргізілетін жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.029 VIII жолында аяқталмаған құрылыс объектілері құнын ұлғайтуға жататын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.029 IX жолында 150.00.029 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 115-бабының негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.029 X жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.029 XI жолында салық кезеңі ағымында сатылған және (немесе) пайдаланылған, Салық кодексінің 100-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімдерге жатқызылуы тиіс:
жарнамалық мақсаттарда өтеусіз берілген;
Декларацияның басқа жолдары бойынша шегерімдерге жатқызылатын (150.00.029 III, 150.00.032, 150.00.033, 150.00.045, 150.00.046, 150.00.049, 150.00.053, 150.00.054 және т.б.) ТМҚ өзіндік құны көрсетілмейді;
150.00.029 XII жолында 150.00.029 III В жолы бойынша ескерілген, жұмыстар мен қызметтердің құны;
Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеуді 150.00.029 I жолының "1" торкөзін толтыру кезінде көзделген тәртіпте жүзеге асыратын салық төлеушілер 150.00.029 XI, 150.00.029 XII жолдарын толтырмайды.
Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеуді 150.00.029 I жолының "2" торкөзін толтыру кезінде көзделген тәртіпте жүзеге асыратын салық төлеушілер ақпараттық сипаттағы 150.00.029 II, 150.00.029 III жолдарын міндетті түрде толтырады, ал 150.00.029 VI, 150.00.029 VII, 150.00.029 VIII, 150.00.029 IX, 150.00.029 X жолдарында ТМҚ өзіндік құнын есепке алмағанда, тек сатып алған (өтеусіз алған) жұмыстар мен қызметтерді көрсетеді.

в строке 150.00.042 I указывается сумма ранее признанных доходом сомнительных обязательств, выплаченных налогоплательщиком кредитору, относимая на вычет в соответствии с частью первой статьи 104 Налогового кодекса;
в строке 150.00.042 II указывается сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
43) в строке 150.00.043 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса. Строка включает в себя строки 150.00.043 I и 150.00.043 II:
в строке 150.00.043 I указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в течение трех лет с момента возникновения требования;
в строке 150.00.043 II указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в связи с признанием налогоплательщика-дебитора банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
44) в строке 150.00.044 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды, относимые на вычет в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса;
45) в строке 150.00.045 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
46) в строке 150.00.046 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;
47) в строке 150.00.047 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователя, относимые на вычет в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса;
48) в строке 150.00.048 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса;
49) в строке 150.00.049 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
50) в строке 150.00.050 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
51) в строке 150.00.051 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса;

150.00.042 І жолында Салық кодексінің 104-бабы бірінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеуші кредиторға төлеген бұрын күмәнді міндеттемелердің табысы деп танылған сома көрсетіледі;
150.00.042 ІІ жолында Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
43) 150.00.043 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі. Жол өзіне 150.00.043 І және 150.00.043 ІІ жолдарын қамтиды:
150.00.043 І жолында талаптар туындаған сәттен бастап үш жыл ішінде қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
150.00.043 ІІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дебитор салық төлеушінің банкрот деп танылуына байланысты қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
44) 150.00.044 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын, кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға жұмсалған шығыстар мен тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі;
45) 150.00.045 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
46) 150.00.046 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
47) 150.00.047 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi;
48) 150.00.048 жолында Салық кодексінің 112-бабы 1 тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі;
49) 150.00.049 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
50) 150.00.050 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
51) 150.00.051 жолында Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;

в строке 150.00.051 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты корпоративного подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
52) в строке 150.00.052 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 150.08. Если налогоплательщик применяет инвестиционные налоговые преференции по контрактам, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, в виде отнесения на вычеты из совокупного годового дохода стоимости введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов;
53) в строке 150.00.053 указываются расходы по приобретению разового талона, относимые на вычет в соответствии со статьей 39 Закона о введении, при условии, что налогооблагаемый доход после вычета таких расходов больше нуля;
54) в строке 150.00.054 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
55) в строке 150.00.055 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты.
18. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
56) в строке 150.00.056 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132Налогового кодекса. Определяется как разность строк 150.00.056 I и 150.00.056 II:
в строке 150.00.056 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 150.00.056 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
19. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
57) в строке 150.00.057 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разность строк 150.00.028 и 150.00.055 с учетом положительного или отрицательного значения строки 150.00.056 (150.00.028 - 150.00.055 + 150.00.056);
58) в строке 150.00.058 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Данная строка включает в себя также строку 150.00.058 I:
в строке 150.00.058 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 150.13;

150.00.051 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 10-тармағына және 120-баптың 2-1-тармағына сәйкес салық есебі жүргізілетін инвестициялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған корпоративтік табыс салығын төлеуден босату ұсынылған келісім-шарт бойынша инвестициялық жоба шеңберінде 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін және (немесе) кейін пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша шегерімдер анықтама ретінде көрсетіледі;
52) 150.00.052 жолында Салық кодексінің 123125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі. Егер салық төлеуші 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен жасасқан келісім-шарттар бойынша жылдық жиынтық табыстан инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген тіркелген активтер құнын шегерімге жатқызу түрінде инвестициялық салық преференцияларын қолданатын болса;
53) 150.00.053 жолында салық салынатын табыс осындай шығыстарды шегергеннен кейін нөлден көп болатын болса, Енгізу туралы заңның 39-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын біржолғы талон сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
54) 150.00.054 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
55) 150.00.055 шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі. 150.00.029 және 150.00.054 жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
18. "Табыстар мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
56) 150.00.056 жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.00.056 І және 150.00.056 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
150.00.056 І жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
150.00.056 ІІ жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
19. "Салық салынатын табыс есебі" бөлімінде:
57) 150.00.057 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. 150.00.056 жолының оң және теріс мәндері ескеріле отырып, 150.00.028 және 150.00.055 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (150.00.028 - 150.00.055 + 150.00.056);
57) 150.00.058 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі. Бұл жол өзіне 150.00.058 І жолын да қамтиды:
58) 150.00.058 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі;

59) в строке 150.00.059 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Е формы 150.14. Данная строка включает в себя строки 150.00.059 I и 150.00.059 II:
в строке 150.00.059 I указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами об избежании двойного налогообложения;
в строке 150.00.059 II указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с иными международными договорами;
60) в строке 150.00.060 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 150.00.057 и 150.00.058 за минусом строки 150.00.059 (150.00.057 + 150.00.058 – 150.00.059);
61) в строке 150.00.061 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса;
62) в строке 150.00.062 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса или статьей 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк 150.00.062 А и 150.00.062 В;
в строке 150.00.062 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.00.062 А I по 150.00.062 А III в пределах 3 процентов от строки 150.00.060 плюс сумма строк 150.00.062 А IV и 150.00.062 А V (((150.00.062 А I+150.00.062 А II+150.00.062 А III) в пределах 3 % от 150.00.060) + (150.00.062 А IV + 150.00.062 А V)). При этом если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 150.00.062 A I по 150.00.062 А III, составляет сумму меньшую, чем три процента от налогооблагаемого дохода (150.00.060), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму большую, чем три процента от налогооблагаемого дохода, исключению подлежит сумма, определенная в размере трех процентов от налогооблагаемого дохода:
в строке 150.00.062 A I указывается сумма превышения фактически понесенных расходов над подлежащими получению (полученными) доходами при эксплуатации объектов социальной сферы, предусмотренных пунктом 2 статьи 97 Налогового кодекса;
в строке 150.00.062 A II указывается стоимость имущества, переданного некоммерческим организациям и организациям, осуществляющим деятельность в социальной сфере, на безвозмездной основе. Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг. Данная строка включает в себя также значения графы G формы 150.13 по признаку вида расходов "1";
в строке 150.00.062 A III указывается спонсорская и благотворительная помощь при наличии решения налогоплательщика на основании обращения со стороны лица, получающего помощь. Данная строка включает в себя также значения графы G формы 150.13 по признаку вида расходов "2";
в строке 150.00.062 A IV указывается 2-кратный размер произведенных расходов на оплату труда инвалидов и 50 процентов от суммы исчисленного социального налога от заработной платы и других выплат инвалидам;
в строке 150.00.062 A V указываются расходы на обучение физического лица, не состоящего с налогоплательщиком в трудовых отношениях, при условии заключения с физическим лицом договора об обязательстве отработать у налогоплательщика не менее трех лет;
в строке 150.00.062 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса или пунктом 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк с 150.00.062 В I по 150.00.062 В X:
в строке 150.00.062 В I указывается вознаграждение по финансовому лизингу основных средств, инвестиций в недвижимость, биологических активов;
в строке 150.00.062 В II указывается вознаграждение по долговым ценным бумагам, находящимся на дату начисления такого вознаграждения в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
в строке 150.00.062 В III указываются доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. В данную строку переносится строка 150.01.011 II;
в строке 150.00.062 В IV указываются доходы от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. В данную строку переносится строка 150.01.011 III;
в строке 150.00.062 В V указывается вознаграждение по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям;
в строке 150.00.062 В VI указывается стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению;
в строке 150.00.062 В VII указывается стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан;
в строке 150.00.062 В VIII доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Данная строка заполняется в случае, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). В данную строку переносится строка 150.05.003 I;
в строке 150.00.062 В IX указываются доходы от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. В данную строку переносится сумма строк 150.05.003 II и 150.05.011 I;
в строке 150.00.062 В Х указываются доходы от выбытия фиксированных активов при передаче налогоплательщиком по решению Правительства Республики Казахстан в государственную собственность имущества в счет исполнения обязательств по возврату средств, отвлеченных из республиканского бюджета на исполнение обязательств по государственной гарантии;

59) 150.00.059 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212, 213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
60) 150.00.060 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.00.059 жолы алына отырып, 150.00.057 және 150.00.058 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.00.057 + 150.00.058 - 150.00.059);
61) 150.00.061 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі;
62) 150.00.062 жолында Салық кодексінің 133-бабына немесе Енгізу туралы заңның 2-3-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 150.00.062 А және 150.00.062 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.00.062 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі. 150.00.060 жолының 3 пайызы шегіндегі 150.00.062 А І-ден 150.00.062 А ІІІ-ке дейінгі жолдарының сомасы қосу 150.00.062 А ІV және 150.00.062 А V жолдарының сомасы ретінде айқындалады (((150.00.062 А І+150.00.062 А ІІ+150.00.062 ІІІ) 150.00.060 жолының 3%) + (150.00.062 А ІV + 150.00.062 А V). Бұл ретте, егер 150.00.062 А І-ден 150.00.062 А ІІІ-ке дейінгі жолдарда көрсетілген нақты шығыс сомасы салық салынатын табыстан (150.00.060) үш пайыздан азын құрайтын болса, шығыстар жүргізілген нақты сома салық салынатын табыстан алып тастауға жатады. Егер сома салық салынатын табыстан үш пайыздан көп соманы құраған жағдайда, салық салынатын табыстың үш пайызы мөлшерінде айқындалған сома алып тасталады:
150.00.062 А І жолында Салық кодексінің 97-бабы 2-тармағында көзделген әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынуы тиіс (алынған) табыстардан нақты шыққан шығыстардың арту сомасы көрсетіледі;
150.00.062 А ІІ жолында өтеусіз негізде коммерциялық емес ұйымдарға және әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген мүлік құны көрсетіледі. Өтеусіз орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты кеткен шығыстар мөлшерінде айқындалады;
150.00.062 А ІІІ жолында көмекті алатын адам тарапынан өтініш негізінде салық төлеушінің шешімі болған кезде демеушілік және қайырымдылық көмек көрсетіледі. Бұл жол өзіне "2" шығыстар түрінің белгісі бойынша;
150.00.062 А ІV жолында мүгедектердің еңбегін төлеуге жүргізілген шығыстардың 2 еселенген мөлшері және мүгедектерге жалақы мен басқа да төлемдерден есептелген әлеуметтік салық сомасының 50 пайызы көрсетіледі;
150.00.062 А V жолында жеке тұлғамен салық төлеушіде кем дегенде үш жыл жұмыс істеу міндеттемесі туралы шарт жасасқан жағдайда салық төлеушімен еңбек қатынасы жоқ жеке тұлғаның оқуына шығыстар көрсетіледі;
150.00.062 В жолында Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі. 150.00.062 В І-ден 150.00.062 В X-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.00.062 В І жолында негізгі құралдардың қаржы лизингі бойынша сыйақы, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, биологиялық активтер көрсетіледі;
150.00.062 В ІІ жолында осындай сыйақы есептеу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде орналасқан борышты бағалы қағаздар бойынша сыйақы көрсетіледі;
150.00.062 В ІІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі;
150.00.062 В ІV жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі;
150.00.062 В V жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттік облигациялар бойынша сыйақы көрсетіледі;
150.00.062 В VІ жолында табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда гуманитарлық көмек түрінде алынған және мақсатты пайдаланылған мүліктің құны көрсетіледі;
150.00.062 В VІІ жолында Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімінің негізінде мемлекеттік органнан немесе республикалық мемлекеттік кәсіпорыннан өтеусіз негізде республикалық мемлекеттік кәсіпорын алған негізгі құралдардың құны көрсетіледі;
150.00.062 В VІІІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін сату кезінде құн өсімінен түскен табыс көрсетіледі. Бұл жол егер сату күніне көрсетілген заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акциясының (қатысу үлесінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың мүлкі құраған жағдайда толтырылады;
150.00.062 ІХ жолында сату күнінде Қазақстан Республикасы аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімдерінде орналастырылған бағалы қағаздарды ашық сауда әдісімен сату кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі;
150.00.062 В Х жолында мемлекеттік кепілдік бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген қаражатты республикалық бюджеттен тартылған қаражаттарды қайтару бойынша міндеттемелерді орындау есебіне мемлекет меншігіне Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша салық төлеуші мүлік берген кезде тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар көрсетіледі;

63) в строке 150.00.063 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса, а также пунктом 3-2 Закона о введении. Определяется как разность строк 150.00.060 и 150.00.062 (150.00.060 - 150.00.062). В случае если строка 150.00.062 больше строки 150.00.060, в строке 150.00.063 указывается ноль;
64) в строке 150.00.064 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса и статьей 15-1 Закона о введении;
65) в строке 150.00.065 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 150.00.063 отражено положительное значение. Определяется как разность строк 150.00.063 и 150.00.064 (150.00.063 – 150.00.064). Если строка 150.00.064 больше строки 150.00.063, в строке 150.00.065 указывается ноль.
В разделе "Расчет налогового обязательства":
66) в строке 150.00.066 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона о введении или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах.
67) в строке 150.00.067 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
68) в строке 150.00.068 указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога;
69) в строке 150.00.069 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
70) в строке 150.00.070 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах и перенесенная в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 150.00.070 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
71) в строке 150.00.071 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период;

63) 150.00.063 жолында Салық кодексінің 133-бабына, сондай-ақ Енгізу туралы заңның 3-2-тармағына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 150.00.060 және 150.00.062 жолдарының айырмасы ретінде анықталады (150.00.060 - 150.00.062). Егер 150.00.062 жолы 150.00.060 жолынан артық болса, 150.00.063 жолында нөл көрсетіледі;
64) 150.00.064 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына және Енгізу туралы заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
65) 150.00.065 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 150.00.063 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 150.00.063 және 150.00.064 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (150.00.063 - 150.00.064). Егер 150.00.064 жолы 150.00.063 жолынан артық болса, 150.00.065 жолында нөл көрсетіледі.
20. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
66) 150.00.066 жолында Енгізу туралы заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайыздарда көрсетіледі. Бұл жолды салық төлеуші Салық кодексінің 448-бабы 4 тармағында және 58-бабында көзделген бөлек есеп жүргізуді жүзеге асырмаған жағдайда толтырады;
67) 150.00.067 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі.
68) 150.00.068 жолында шетел салығын есепке жатқызу ескерілген корпоративтік табыс салығы сомасы көрсетіледі;
69) 150.00.069 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
70) 150.00.070 I жолында алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
150.00.070 ІІ жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
71) 150.00.071 жолында салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;

80) в строке 150.00.080 указывается увеличение нераспределенной прибыли за счет уменьшения резервов на переоценку активов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
81) в строке 150.00.081 указывается доход, возникающий в связи с признанием обязательства в бухгалтерском учете в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в виде положительной разницы между размером фактически подлежащего исполнению обязательства и стоимостью данного обязательства, признанной в бухгалтерском учете;
82) в строке 150.00.082 указывается расход, возникающий в бухгалтерском учете в связи с изменением стоимости активов и (или) обязательств при применении международных стандартов финансовой отчетности и законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме подлежащего выплате (выплаченного);
83) в строке 150.00.083 указывается общая сумма затрат, не подлежащих вычету в соответствии со статьей 115 Налогового кодекса.
22. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи Декларации. Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации. Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса и статьей 3 Закона о введении;
6) входящий номер документа. Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 150.01 – Об объектах налогообложения и
(или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
корпоративного подоходного налога по каждому контракту на
недропользование, месторождению (группе месторождений, части
месторождения)
23. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению корпоративного подоходного налога по каждому контракту на недропользование, месторождению (группе месторождений, части месторождения) в соответствии с основными принципами, установленными статьей 310 Налогового кодекса.
В случае наличия нескольких контрактов на недропользование, данная форма заполняется по каждому контракту отдельно.

80) 150.00.080 жолында қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес активтерді қайта бағалауға резервтерді азайту есебінен таратылмаған пайданың ұлғаюы көрсетіледі;
81) 150.00.081 жолында бухгалтерлік есепте мойындалған міндеттемені орындауға жататын нақты көлемі мен осы міндеттеменің құны арасындағы оң айырма түрінде бухгалтерлік есепте міндеттемені мойындауға байланысты туындаған табыс көрсетіледі.
82) 150.00.082 жолында төленуі тиіс (төленген) шығыстардан басқа, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарын және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасын қолданған кезде бухгалтерлік есепте активтердің және (немесе) міндеттемелердің құнының өзгеруіне байланысты туындаған шығыс көрсетіледі;
83) 150.00.083 жолында Салық кодексінің 115-бабына сәйкес шегерімге жатқызылмайтын шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі.
22. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) Декларацияның берілген күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына және Енгізу туралы заңның 3-бабына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) құжаттың табыс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісім-шарт, кен орны (кен орындар тобы, кен орнының бөлігі) бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы - 150.01-нысанын жасау
23. Бұл нысан Салық кодексінің 310-бабында белгіленген негізгі принциптерге сәйкес жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісім-шарт, кен орны (кен орындар тобы, кен орнының бөлігі) бойынша корпоративтік табыс салығын есептеуі бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілері туралы мәліметін көрсетуге арналған.
Жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісім-шарт болған жағдайда, бұл нысан әрбір келісім-шарт бойынша жеке толтырылады.

24. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) номер и дата контракта. В графе А указывается регистрационный номер контракта на недропользование, в графе В указывается дата регистрации контракта на недропользование;
5) наименование месторождения – наименование месторождения согласно контракта на недропользование.
25. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 150.01.001 указывается доход от реализации товаров в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
2) в строке 150.01.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса, полученный по активам, не подлежащим амортизации, используемым в рамках деятельности по контракту на недропользование;
3) в строке 150.01.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в строке 150.01.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
5) в строке 150.01.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 150.01.005 I и 150.01.005 II:
в строке 150.01.005 I указывается сумма обязательств по приобретенным товарам (работам, услугам), признанных сомнительными, включаемая в совокупный годовой доход;
в строке 150.01.005 II указывается сумма обязательств по начисленным работникам доходам и другим выплатам, определяемым в соответствии с пунктом 2 статьи 163 Налогового кодекса, признанных сомнительными, включаемая в совокупный годовой доход;

24. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші келесі деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) салық кезеңі (жыл) - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) келісім-шарттың нөмірі жасалған күні. А бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың нөмірі, В бағанында келісім-шарттың жасалған күні көрсетіледі;
5) кен орны мен келісім-шарт атауы.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың және кен орындарының атауы көрсетіледі;
25. "Жылдық жиынтық табыс" бөлімінде:
1) 150.01.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес өткізуден түскен табыс көрсетіледі.
2) 150.01.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі.
3) 150.01.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша табыс көрсетіледі;
4) 150.01.004 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
5) 150.01.005 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша 150.01.005 І мен 150.01.005 ІІ жолдарының сомасы ретінде анықталатын табыс көрсетіледі:
150.01.005 І жолында сатып алынған күмәнді деп танылған, жылдық жиынтық табысқа енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша табыс көрсетіледі;
150.01.005 ІІ жолында күмәнді деп танылған, жылдық жиынтық табысқа енгізілетін Салық кодексінің 163-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалған қызметкерлерге есептелген табыстар мен басқа да төлемдер бойынша міндеттемелер сомасы көрсетіледі;

28) в строке 150.01.028 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировки, определяемый как разность строк 150.01.026 и 150.01.027, увеличенная на строку 150.01.027 Х (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 150.01.027 Х (в случае если значение данной строки отрицательное) (150.01.026 - 150.01.027 ± 150.01.027 Х).
26. В разделе "Вычеты":
29) в строке 150.01.029 указываются расходы по реализованным товарам (работам, услугам), относимые на вычеты в соответствии со статьей 100 Налогового кодекса;
в строке 150.01.029 I указывается порядок расчета расходов по реализованным товарам (работам, услугам). При заполнении ячейки "1" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 150.01.029, производится как 150.01.029 II – 150.01.029 III + 150.01.029 IV + 150.01.029 V + 150.01.029 VI – 150.01.029 VII – 150.01.029 VIII – 150.01.029 IX – 150.01.029 X. Такой порядок расчета расходов по реализованным товарам (работам, услугам) обязателен к применению всеми налогоплательщиками, за исключением недропользователей, осуществляющих ведение раздельного налогового учета.
Недропользователи, осуществляющие ведение раздельного налогового учета, вправе по своему выбору определить сумму расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемую по строке 150.01.029, как 150.01.029 XI + 150.00.029 IV – 150.01.029 IV A+ 150.01.029 V + 150.01.029 VI – 150.01.029 VII – 150.01.029 VIII – 150.01.029 IX – 150.01.029 X – 150.01.029 XII. При выборе такого порядка расчета отмечается ячейка "2" строки 150.01.029 I;
в строке 150.01.029 II указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее – ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать. Данная строка определяется как сумма строк с 150.01.029 II А по 150.01.029 II С (150.01.029 II А + 150.01.029 II В + 150.01.029 II C):
в строке 150.01.029 II А указывается стоимость материалов производственных на начало налогового периода;
в строке 150.01.029 II В указывается стоимость незавершенного производства на начало налогового периода;
в строке 150.01.029 II С указывается стоимость готовой продукции, товаров на начало налогового периода;

28) 150.01.028 жолында 150.01.026 жолы мен 150.01.027 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 150.01.027 Х жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған жағдайда) немесе 150.01.027 Х жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған жағдайда) (150.01.026 – 150.01.027 ± 150.01.027 Х) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
26. "Шегерімдер" бөлімінде:
29) 150.01.029 жолында Салық кодексінің 100-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі.
150.01.029 I жолында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеу тәртібі көрсетіледі. 150.01.029 жолында көрсетілетін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) сомасының есебі "1" торкөзін толтыру кезінде, 150.01.029 II – 150.01.029 III + 150.01.029 IV + 150.01.029 V + 150.01.029 VI – 150.01.029 VII – 150.01.029 VIII – 150.01.029 IX – 150.01.029 X ретінде жүргізіледі. Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеудің мұндай тәртібін бөлек салықтық есеп жүргізуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, барлық салық төлеушілер қолданылуға міндетті.
Бөлек салықтық есеп жүргізуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар, 150.01.029 XI + 150.01.029 IV – 150.01.029 IV A + 150.01.029 V + 150.01.029 VI – 150.01.029 VII – 150.01.029 VIII – 150.01.029 IX – 150.01.029 X – XII ретінде 150.01.029 жолы бойынша көрсетілетін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар сомасын өз таңдауы бойынша анықтауға құқығы бар. Мұндай есептеу тәртібін таңдаған кезде 150.01.029 I жолының "2" торкөзі белгіленеді.
150.01.029 II жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі – ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы Декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін. Осы жол 150.01.029 ІI А бастап 150.01.029 II С (150.01.029 II А + 150.01.029 II В + 150.01.029 II C) дейінгі жолдар сомасы ретінде анықталады:
150.01.029 IІ А жолында салық кезеңінің басына ТМҚ құны көрсетіледі;
150.01.029 IІ В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндірістер құны көрсетіледі;
150.01.029 IІ С жолында салық кезеңінің басына дайын өнімнің, тауарлардың құны көрсетіледі.

в строке 150.01.042 I указывается сумма ранее признанных доходом сомнительных обязательств, выплаченных налогоплательщиком кредитору, относимая на вычет в соответствии с частью первой статьи 104 Налогового кодекса;
в строке 150.01.042 II указывается сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
43) в строке 150.01.043 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса. Строка включает в себя строки 150.01.043 I и 150.01.043 II:
в строке 150.01.043 I указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в течение трех лет с момента возникновения требования;
в строке 150.01.043 II указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в связи с признанием налогоплательщика-дебитора банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
44) в строке 150.01.044 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений, относимые на вычет в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Данная строка включает суммы отчислений в ликвидационный фонд и в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов. В данную строку переносится значение графы G формы 150.03 по данному контракту;
45) в строке 150.01.045 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
46) в строке 150.01.046 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;
47) в строке 150.01.047 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя, относимые на вычеты в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса. В данную строку переносится значение графы Z и AB формы 150.04 по данному контракту;
48) в строке 150.01.048 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса (с момента начала добычи после коммерческого обнаружения);
49) в строке 150.01.049 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;

150.01.042 І жолында Салық кодексінің 104-бабы бірінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеуші кредиторға төлеген бұрын күмәнді міндеттемелердің табысы деп танылған сома көрсетіледі;
150.01.042 ІІ жолында Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
43) 150.01.043 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі. Жол өзіне 150.01.043 І және 150.01.043 ІІ жолдарын қамтиды:
150.01.043 І жолында талаптар туындаған сәттен бастап үш жыл ішінде қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
150.01.043 ІІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дебитор салық төлеушінің банкрот деп танылуына байланысты қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
44) 150.01.044 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын, кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға жұмсалған шығыстар мен тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.3 нысанының G жолының қорытынды мәні көшіріледі;
45) 150.01.045 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
46) 150.01.046 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
47) 150.01.047 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi. Бұл жолға осы келісім-шарт бойынша 150.04-нысаны Z және АВ бағандарының қорытынды мәнінің сомасы көшіріледі;
48) 150.01.048 жолында Салық кодексінің 112-бабы 1 тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі;
49) 150.01.049 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі.

в строке 150.01.049 I указывается сумма распределенных общих и косвенных расходов в виде превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимого на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
50) в строке 150.01.050 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
в строке 150.01.050 I указываются распределенные общие и косвенные расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
51) в строке 150.01.051 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк (150.01.051 K, 150.01.051 L, 150.01.051 T). Значение данной строки переносится в строку 150.00.51;
в строке 150.01.051 A указывается общая сумма стоимостных балансов групп фиксированных активов, прямо связанных с контрактной деятельностью, (далее – прямые фиксированные активы) на начало налогового периода, определяется как сумма строк с 150.01.051 A I по 150.01.051 А IV:
в строке 150.01.051 A I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп прямых фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 A II указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 A III указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 A IV указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 В указывается стоимость поступивших в налоговом периоде прямых фиксированных активов, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.01.051 В I по 150.01.051 В IV:
в строке 150.01.051 В I указывается стоимость поступивших прямых фиксированных активов I группы;
в строке 150.01.051 В II указывается стоимость поступивших прямых фиксированных активов II группы;
в строке 150.01.051 В III указывается стоимость поступивших прямых фиксированных активов III группы;
в строке 150.01.051 В IV указывается стоимость поступивших прямых фиксированных активов IV группы;

150.01.049 I жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының асып кетуі түріндегі бөлінген жалпы және жанама шығыстардың сомасы көрсетіледі;
50) 150.01.050 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі.
150.01.050 I жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша бөлінген жалпы және жанама шығыстар көрсетіледі;
51) 150.01.051 жолында Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі. Бұл жолға (150.01.051 K, 150.01.051 L, 150.01.051 T) жолдарының сомасы көшіріледі.
150.01.051 А жолында салық кезеңнің басына келісім-шарт қызметімен тікелей байланысты тіркелген активтер (бұдан әрі – тікелей тіркелген активтер) топтарының баланстық құнының жалпы сомасы көрсетіліп, 150.01.051 А І-ден 150.01.051 А ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.01.051 А І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына І топтың тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша баланстық құнының жалпы сомасы көрсетіледі;
150.01.051 А ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
150.01.051 А ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
150.01.051 А ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
150.01.051 В жолында салық кезеңінде келіп түскен Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 150.01.051 В І-ден 150.01.051 В ІV арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.01.051 В І жолында І топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.01.051 В ІІ жолында ІІ топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.01.051 В ІІІ жолында ІІІ топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.01.051 В ІV жолында ІV топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;

в строке 150.01.051 С указывается стоимость выбывших прямых фиксированных активов, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.01.051 С I по 150.01.051 С IV;
в строке 150.01.051 С I указывается стоимость выбывших прямых фиксированных активов I группы;
в строке 150.01.051 С II указывается стоимость выбывших прямых фиксированных активов II группы;
в строке 150.01.051 С III указывается стоимость выбывших прямых фиксированных активов III группы;
в строке 150.01.051 С IV указывается стоимость выбывших прямых фиксированных активов IV группы;
в строке 150.01.051 D указываются последующие расходы, относимые на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) прямых фиксированных активов в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.01.051 D I по 150.01.051 D IV:
в строке 150.01.051 D I указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 D II указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 D III указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 D IV указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 E указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) прямых фиксированных активов на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 150.01.051 E I по 150.01.051 E IV:
в строке 150.01.051 Е I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп прямых фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 Е II указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 E III указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 E IV указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;

150.01.051 С жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес шығарылған тікелей тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 150.01.051 С І-ден 150.01.051 С ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.01.051 С І жолында І топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.01.051 С ІІ жолында ІІ топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.01.051 С ІІІ жолында ІІІ топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.01.051 С ІV жолында ІV топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.01.051 D жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес тікелей тіркелген активтер топтарының (кіші топтардың) құндық баланстарын ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 150.01.051 D І-ден 150.01.051 D ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.01.051 D І жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық баланстарын ұлғайтуға жатқызылатын І топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
150.01.051 D ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІI топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
150.01.051 D ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІII топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
150.01.051 D ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІV топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
150.01.051 E жолында салық кезеңнің аяғына тікелей тіркелген активтер топтарының құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіліп, 150.01.051 E І-ден 150.01.051 E ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.01.051 E І жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына І топтың тікелей тіркелген активтерінің кіші топтарының құндық баланстарының сомасы көрсетіледі;
150.01.051 E ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІI топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансының сомасы көрсетіледі;
150.01.051 E ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІII топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
150.01.051 E ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІV топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;

в строке 150.01.051 F указываются амортизационные отчисления по прямым фиксированным активам, исчисленные по итогам налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.01.051 F I по 150.01.051 F IV:
в строке 150.01.051 F I указываются амортизационные отчисления по прямым фиксированным активам I группы;
в строке 150.01.051 F II указываются амортизационные отчисления по прямым фиксированным активам II группы;
в строке 150.01.051 F III указываются амортизационные отчисления по прямым фиксированным активам III группы;
в строке 150.01.051 F IV указываются амортизационные отчисления по прямым фиксированным активам IV группы;
в строке 150.01.051 G указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 150.01.051 G I по 150.01.051 G IV:
в строке 150.01.051 G I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам I группы;
в строке 150.01.051 G II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам II группы;
в строке 150.01.051 G III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам III группы;
в строке 150.01.051 G IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам IV группы;
в строке 150.01.051 H указывается стоимостный баланс группы (подгруппы) при выбытии всех прямых фиксированных активов, относимый на вычет (II, III, IV группы) или признаваемый убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1, 2 с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.01.051 H I по 150.01.051 H IV:
в строке 150.01.051 H I указывается стоимостный баланс подгруппы выбывших (за исключением безвозмездно переданных) прямых фиксированных активов I группы, признаваемый убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 H II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех прямых фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 H III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех прямых фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 H IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех прямых фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;

150.01.051 F жолында Салық кодексінің 120-бабы 2-тармағына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тікелей тіркелген активтердің амортизациялық аударымдары көрсетіледі. 150.01.051 F І-ден 150.01.051 F ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.01.051 F І жолында І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
150.01.051 F ІІ жолында ІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
150.01.051 F ІІІ жолында ІІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
150.01.051 F ІV жолында ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
150.01.051 G жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес тікелей тіркелген активтер бойынша амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. 150.01.051 G І-ден 150.01.051 G ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.01.051 G І жолында І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
150.01.051 G ІІ жолында ІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
150.01.051 G ІIІ жолында ІIІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
150.01.051 G ІV жолында ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
150.01.051 H жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV-топтары) немесе залал деп танылатын (І-тобы) барлық тікелей тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық балансы көрсетіледі. 150.01.051 H І-ден 150.01.051 H ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.01.051 H І жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кіші топтарының құндық балансы көрсетіледі;
150.01.051 H ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тікелей тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі ІІ-топтың құндық балансы көрсетіледі;
150.01.051 H ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тікелей тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі ІІІ-топтың құндық балансы көрсетіледі;
150.01.051 H ІV жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тікелей тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі ІV-топтың құндық балансы көрсетіледі;

в строке 150.01.051 I указывается стоимостный баланс группы (подгруппы) на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 150.01.051 I I по 150.01.051 I IV:
в строке 150.01.051 I I указывается стоимостный баланс подгруппы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам I группы;
в строке 150.01.051 I II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам II группы;
в строке 150.01.051 I III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам III группы;
в строке 150.01.051 I IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам IV группы;
в строке 150.01.051 J указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.01.051 J I по 150.01.051 J IV:
в строке 150.01.051 J I указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам I группы, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 J II указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам II группы, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 J III указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам III группы, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 J IV указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам IV группы, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;

150.01.051 I жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, топтың (кіші топтың) құндық балансы көрсетіледі. 150.01.051 I І-ден 150.01.051 I ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.01.051 I І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тікелей тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, кіші топтың құндық балансы көрсетіледі;
150.01.051 I ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тікелей тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, кіші топтың құндық балансы көрсетіледі;
150.01.051 I ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тікелей тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, кіші топтың құндық балансы көрсетіледі;
150.01.051 I ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тікелей тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, кіші топтың құндық балансы көрсетіледі;
150.01.051 J жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, тікелей тіркелген активтер бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі. 150.01.051 J І-ден 150.01.051 J ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.01.051 J І жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, І топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
150.01.051 J ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІІ топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі.
150.01.051 J ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІІІ топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
150.01.051 J ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІV топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;

в строке 150.01.051 K указывается общая сумма вычетов налогового периода по прямым фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 150.01.051 K I по 150.01.051 K IV:
в строке 150.01.051 K I указываются вычеты по прямым фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 150.01.051 F I, 150.01.051 G I, 150.01.051 I I, 150.01.051 J I (150.01.051 F I + 150.01.051 G I + 150.01.051 I I + 150.01.051 J I);
в строке 150.01.051 K II указываются вычеты по прямым фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 150.01.051 F II, 150.01.051 G II, 150.01.051 H II, 150.01.051 I II, 150.01.051 J II (150.01.051 F II + 150.01.051 G II + 150.01.051 H II + 150.01.051 I II + 150.01.051 J II);
в строке 150.01.051 K III указываются вычеты по прямым фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 150.01.051 F III, 150.01.051 G III, 150.01.051 H III, 150.01.051 I III, 150.01.051 J III (150.01.051 F III + 150.01.051 G III + 150.01.051 H III + 150.01.051 I III + 150.01.051 J III);
в строке 150.01.051 K IV указываются вычеты по прямым фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 150.01.051 F IV, 150.01.051 G IV, 150.01.051 H IV, 150.01.051 I IV, 150.01.051 J IV (150.01.051 F IV + 150.01.051 G IV + 150.01.051 H IV + 150.01.051 I IV + 150.01.051 J IV);
в строке 150.01.051 L указывается сумма последующих расходов, произведенных арендатором в отношении арендуемых основных средств, прямо связанных с контрактной деятельностью, относимая на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 М указывается сумма амортизационных отчислений по общим и косвенным фиксированным активам в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 150.01.051 N указывается сумма амортизационных отчислений по косвенным фиксированным активам, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 150.01.051 О указывается стоимостный баланс при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) по общим и косвенным фиксированным активам, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 150.01.051 Р указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование:

150.01.051 K жолында тікелей тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.01.051 K І-ден 150.01.051 K ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.01.051 K І жолында І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 150.01.051 F I, 150.01.051 G I, 150.01.051 I I, 150.01.051 J I жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.01.051 F I + 150.01.051 G I + 150.01.051 I I + 150.01.051 J I);
150.01.051 K ІІ жолында ІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 150.01.051 F II, 150.01.051 G II, 150.01.051 H II, 150.01.051 I II, 150.01.051 J II жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.01.051 F II + 150.01.051 G II + 150.01.051 H II + 150.01.051 I II + 150.01.051 J II);
150.01.051 K IІІ жолында ІIІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 150.01.051 F III, 150.01.051 G III, 150.01.051 H III, 150.01.051 I III, 150.01.051 J III жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.01.051 F III + 150.01.051 G III + 150.01.051 H III + 150.01.051 I III + 150.01.051 J III);
150.01.051 K ІV жолында ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 150.01.051 F IV, 150.01.051 G IV, 150.01.051 H IV, 150.01.051 I IV, 150.01.051 J IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.01.051 F IV + 150.01.051 G IV + 150.01.051 H IV + 150.01.051 I IV + 150.01.051 J IV);
150.01.051 L жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушының келісім-шарт қызметіне тікелей байланысты жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
150.01.051 М жолында жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
150.01.051 N жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
150.01.051 О жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі құндық балансы көрсетіледі;
150.01.051 Р жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі құндық балансы көрсетіледі:

в строке 150.01.051 R указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 150.01.051 S указываются последующие расходы, произведенные арендатором в отношении арендуемых основных средств, связанных с несколькими контрактами на недропользование и(или) контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 150.01.051 Т указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам и последующим расходам, произведенным арендатором в отношении арендуемых основных средств. Определяется как сумма строк 150.01.051 М, 150.01.051 N, 150.01.051 O, 150.01.051 P, 150.01.051 R и 150.01.051 S;
52) в строке 150.01.052 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении;
53) в строке 150.01.053 указываются расходы по приобретению разового талона, относимые на вычет в соответствии со статьей 39 Закона о введении, при условии, что налогооблагаемый доход после вычета таких расходов больше нуля;
54) в строке 150.01.054 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
55) в строке 150.01.055 указывается общая сумма, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк с 150.01.029 по 150.01.054.
27. В разделе "Корректировка вычетов":
56) в строке 150.01.056 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.056 I и 150.01.056 II:
в строке 150.01.056 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 150.01.056 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
28. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
57) в строке 150.01.057 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разность строк 150.01.028 и 150.01.055 с учетом положительного или отрицательного значения строки 150.01.056 (150.01.028 - 150.01.055 + 150.01.056).
Если строка 150.01.057 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 150.00.057;

150.01.051 R жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі келесі шығыстары көрсетіледі;
150.01.051 S жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушының жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісім-шартқа және (немесе) келісім-шарт және келісім-шарттан тыс қызметке байланысты жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы
150.01.051 Т жолында жалға алушының жалға алған негізгі құралдарына қатысты жүргізген жалпы және жанама тіркелген активтері және келесі шығыстары бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.01.051 М, 150.01.051 N, 150.01.051 O, 150.01.051 P, 150.01.051 R және 150.01.051 S жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
52) 150.01.052 жолында Салық кодексінің 123125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі. Егер салық төлеуші 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен жасасқан келісім-шарттар бойынша жылдық жиынтық табыстан инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген тіркелген активтер құнын шегерімге жатқызу түрінде инвестициялық салық преференцияларын қолданатын болса;
53) 150.01.053 жолында салық салынатын табыс осындай шығыстарды шегергеннен кейін нөлден көп болатын болса, Енгізу туралы заңның 39-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын біржолғы талон сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
54) 150.01.054 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
55) 150.01.055 шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі. 150.01.029 және 150.01.054 жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
27. "Табыстар мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
56) 150.01.056 жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.01.056 І және 150.01.056 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
150.01.056 І жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
150.01.056 ІІ жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
28. "Салық салынатын табыс есебі" бөлімінде:
57) 150.01.057 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. 150.01.056 жолының оң және теріс мәндері ескеріле отырып, 150.01.028 және 150.01.055 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (150.01.028 - 150.01.055 + 150.01.056);

63) в строке 150.01.063 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 150.01.060 и 150.01.062. В случае если строка 150.01.062 больше строки 150.01.060, в строке 150.01.063 указывается ноль;
64) в строке 150.01.064 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса и статьей 15-1 Закона о введении;
65) в строке 150.01.065 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Определяется как разность строк 150.01.063 и 150.01.064 (150.01.063 – 150.01.064). В случае если строка 150.01.064 больше строки 150.01.063, в строке 150.01.065 указывается ноль.
84) В разделе "Расчет налогового обязательства":
66) в строке 150.01.066 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона о введении или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах;
67) в строке 150.01.067 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
68) в строке 150.01.068 указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разность произведения строк 150.01.065 и 150.01.067 и строки 150.01.068 (150.01.065 х 150.01.066 – 150.01.067). Если строка 150.01.067 превышает произведение строк 150.01.065 и 150.01.066, то в строке 150.01.068 указывается ноль;
69) в строке 150.01.069 указывается общая сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
70) в строке 150.01.070 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах, подлежащего переносу в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 150.01.070 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в налоговом периоде, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;

63) 150.01.063 жолында Салық кодексінің 133-бабына, сондай-ақ Енгізу туралы заңның 3-2-тармағына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 150.01.060 және 150.01.062 жолдарының айырмасы ретінде анықталады (150.01.060 - 150.01.062). Егер 150.01.062 жолы 150.01.060 жолынан артық болса, 150.01.063 жолында нөл көрсетіледі;
64) 150.01.064 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына және Енгізу туралы заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
65) 150.01.065 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 150.01.063 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 150.01.063 және 150.01.064 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (150.01.063 - 150.01.064). Егер 150.01.064 жолы 150.01.063 жолынан артық болса, 150.01.065 жолында нөл көрсетіледі.
29. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
66) 150.01.066 жолында Енгізу туралы заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайыздарда көрсетіледі. Бұл жолды салық төлеуші Салық кодексінің 448-бабы 4-тармағында және 58-бабында көзделген бөлек есеп жүргізуді жүзеге асырмаған жағдайда толтырады;
67) 150.01.067 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі.
68) 150.01.068 жолында шетел салығын есепке жатқызу ескерілген корпоративтік табыс салығы сомасы көрсетіледі;
69) 150.01.069 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
70) 150.01.070 I жолында алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
150.01.070 ІІ жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;

3) в строке 150.05.003 указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 150.05.003 I по 150.05.003 III:
в строке 150.05.003 I указывается доход от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). Заполняется, если строка 150.05.001 I больше, чем строка 150.05.002 I. Определяется как разность строк 150.05.001 I и 150.05.002 I;
в строке 150.05.003 II указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 150.05.001 II больше, чем строка 150.05.002 II. Определяется как разность строк 150.05.001 II и 150.05.002 II;
в строке 150.05.003 III указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 150.05.001 III больше, чем строка 150.05.002 III. Определяется как разность строк 150.05.001 III и 150.05.002 III;
4) в строке 150.05.004 указывается убыток от реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 150.05.004 I по 150.05.004 III:
в строке 150.05.004 I указывается убыток от реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). Заполняется, если строка 150.05.002 I больше, чем строка 150.05.001 I. Определяется как разность строк 150.05.002 I и 150.05.001 I;
в строке 150.05.004 II указывается убыток от реализации ценных бумаг методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 150.05.002 II больше, чем строка 150.05.001 II. Определяется как разность строк 150.05.002 II и 150.05.001 II;
в строке 150.05.004 III указывается убыток от реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 150.05.002 III больше, чем строка 150.05.001 III. Определяется как разность строк 150.05.002 III и 150.05.001 III;

3) 150.05.003 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. 150.05.003 І-ден 150.05.003 ІІІ-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.003 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 150.05.001 І жолы 150.05.002 І жолынан көп болса толтырылады. 150.05.001 І мен 150.05.002 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
150.05.003 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 150.05.001 ІІ жолы 150.05.002 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 150.05.001 ІІ мен 150.05.002 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
150.05.003 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 150.05.001 ІІІ жолы 150.05.002 ІІІ жолынан көп болса толтырылады. 150.05.001 ІІІ мен 150.05.002 ІІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
4) 150.05.004 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізуден келген залал көрсетіледі. 150.05.004 І-ден 150.05.004 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.004 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 150.05.002 І жолы 150.05.001 І жолынан көп болса толтырылады. 150.05.002 І мен 150.05.001 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
150.05.004 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 150.05.002 ІІ жолы 150.05.001 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 150.05.002 ІІ мен 150.05.001 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
150.05.004 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 150.05.002 ІІІ жолы 150.05.001 ІІІ жолынан көп болса, толтырылады. 150.05.002 ІІІ мен 150.05.001 ІІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.

3) в строке 150.05.010 указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми долговыми ценными бумагами. Определяется как сумма строк с 150.05.010 I по 150.05.010 IV:
в строке 150.05.010 I указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигациями, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 150.05.010 II указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми государственными эмиссионными ценными бумагами;
в строке 150.05.010 III указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми агентскими облигациями;
в строке 150.05.010 IV указывается амортизация дисконта либо премии за период владения прочими долговыми ценными бумагами;
4) в строке 150.05.011 указывается доход от прироста стоимости при реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 150.05.011 I по 150.05.011 IV:
в строке 150.05.011 I указывается доход от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 150.05.008 I больше, чем сумма строк 150.05.009 I и 150.05.010 I. Определяется как разность строки 150.05.008 I и суммы строк 150.05.009 I и 150.05.010 I (150.05.008 I – (150.05.009 I + 150.05.010 I));
в строке 150.05.011 II указывается доход от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. Заполняется, если строка 150.05.008 II больше, чем сумма строк 150.05.009 II и 150.05.010 II. Определяется как разность строки 150.05.008 II и суммы строк 150.05.009 II и 150.05.010 II (150.05.008 II – (150.05.009 II + 150.05.010 II));
в строке 150.05.011 III указывается доход от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. Заполняется, если строка 150.05.008 III больше, чем сумма строка 150.05.009 III и 150.05.10 III. Определяется как разность строки 150.05.008 III и суммы строк 150.05.009 III и 150.05.010 III (150.05.008 III – (150.05.009 III + 150.05.010 III));
в строке 150.05.011 IV указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 150.05.008 IV больше, чем сумма строк 150.05.009 IV и 150.05.010 IV. Определяется как разность строки 150.05.008 IV и суммы строк 150.05.009 IV и 150.05.010 IV (150.05.008 IV – (150.05.009 IV + 150.05.010 IV));

3) 150.05.010 жолында өткізілетін борыштық бағалы қағаздарға ие болу кезеңі ішіндегі дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі. 150.05.010 І-ден 150.05.010 VІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.010 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізілетін облигацияларға ие болу кезеңі ішіндегі дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
150.05.010 ІІ жолында өткізілетін мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
150.05.010 ІІІ жолында өткізілетін агенттік облигацияларға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
150.05.010 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
4) 150.05.011 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. 150.05.011 І-ден 150.05.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.011 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 150.05.008 І жолы 150.05.009 І және 150.05.010 І жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 150.05.008 І жолының және 150.05.009 І және 150.05.010 І жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (150.05.008 І – (150.05.009 І + 150.05.010 І));
150.05.011 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 150.05.008 ІІ жолы 150.05.009 ІІ және 150.05.010 ІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 150.05.008 ІІ жолының және 150.05.009 ІІ және 150.05.010 ІІ жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (150.05.008 ІІ – (150.05.009 ІІ + 150.05.010 ІІ));
150.05.011 ІІІ жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 150.05.008 ІІІ жолы 150.05.009 ІІІ және 150.05.010 ІІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 150.05.008 ІІІ жолының және 150.05.009 ІІІ және 150.05.010 ІІІ жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (150.05.008 ІІІ – (150.05.009 ІІІ + 150.05.010 ІІІ)).;
150.05.011 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 150.05.008 ІV жолы 150.05.009 ІV және 150.05.010 ІV жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 150.05.008 ІV жолының және 150.05.009 ІV және 150.05.010 ІV жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (150.05.008 ІV – (150.05.009 ІV + 150.05.010 ІV));

3) в строке 150.05.017 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 150.05.015 больше, чем строка 150.05.016. Определяется как разность строк 150.05.015 и 150.05.016 (150.05.015 – 150.05.016);
4) в строке 150.05.018 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 150.05.016 больше, чем строка 150.05.015. Определяется как разность строк 150.05.016 и 150.05.015 (150.05.016 – 150.05.015).
46. В разделе "Доход при передаче активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 150.05.019 указывается доход от прироста стоимости при передаче активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 150.05.020 указывается доход от прироста стоимости при выбытии активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
47. В разделе "Доход по прочим активам, не подлежащим амортизации":
1) в строке 150.05.021 указывается доход от прироста стоимости по активам, указанным в подпунктах 7) и 8) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, а именно основным средствам, стоимость которых полностью отнесена на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2000 года, а также по активам, введенным в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта по контрактам, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, стоимость которых полностью отнесена на вычеты, образуемый при реализации, передаче в качестве вклада в уставный капитал и при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения;
2) в строке 150.05.022 указывается доход от прироста стоимости по прочим активам, не подлежащим амортизации, при их реализации, передаче в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
48. В разделе "Расчет":
1) в строке 150.05.023 указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, подлежащий уменьшению на сумму убытков от реализации ценных бумаг, полученных в отчетном налоговом периоде и перенесенных из предыдущих налоговых периодов. Определяется как сумма строк 150.05.003 III, 150.05.011 IV (150.05.003 III + 150.05.011 IV);

3) 150.05.017 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі. 150.05.015 жолы 150.05.016 жолынан көп болса толтырылады. 150.05.015 және 150.05.016 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (150.05.015-150.05.016);
4) 150.05.018 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізуден залалы көрсетіледі. 150.05.016 жолы 150.05.015 жолынан көп болса толтырылады. 150.05.016 және 150.05.015 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (150.05.016-150.05.015).
45. "Жарғылық капиталға салым ретінде Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі, сондай-ақ қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде осындай активтердің шығарылуы кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 150.05.019 жолында жарғылық капиталға салым ретінде Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі;
2) 150.05.020 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтердің шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
46. "Амортизациялануға жатпайтын басқа да активтер бойынша табыс" бөлімінде:
1) 150.05.021 жолында өткізу, жарғылық капиталға салым ретінде беру, қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығып кетуі кезінде туындайтын Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 7)-8) тармақшаларында көрсетілген активтер бойынша, яғни құны 2000 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес толығымен шегерімге жатқызылған негізгі құралдардың, сондай-ақ құны толығымен шегерімге жатқызылған, Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісім-шарттар бойынша инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген активтер бойынша құн өсімінен табысы көрсетіледі;
2) 150.05.022 жолында өткізу, жарғылық капиталға салым ретінде беру, қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығып кетуі кезіндегі амортизациялануға жатпайтын басқа да активтер бойынша құн өсімінен табысы көрсетіледі.
47. "Есептеу" бөлімінде:
1) 150.05.023 жолында есепті салық кезеңінен алынған және алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған бағалы қағаздарды өткізуден залалдар сомасына кемітуге жататын бағалы қағаздарды өткізуде құн өсімінен табысы көрсетіледі. 150.05.003 ІІІ, 150.05.011 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.05.003 ІІІ + 150.05.011 IV);

2) в строке 150.05.024 указывается убыток от реализации ценных бумаг, переносимый из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 2 статьи 137 Налогового кодекса и статьей 15-1 Закона о введении;
3) в строке 150.05.025 указывается сумма убытков от реализации ценных бумаг отчетного налогового периода, компенсируемая за счет дохода от прироста стоимости при реализации ценных бумаг. Определяется как сумма строк 150.05.004 III, 150.05.012 IV (150.05.004 III + 150.05.012 IV);
4) в строке 150.05.026 указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих ценных бумаг с учетом убытков отчетного налогового периода и убытков, перенесенных с предыдущих налоговых периодов. Определяется как строка 150.05.023, уменьшенная на сумму строк 150.05.024 и 150.05.025. В случае если строка 150.05.023 меньше или равна сумме строк 150.05.024 и 150.05.025, в строке 150.05.026 указывается ноль;
5) в строке 150.05.027 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1) – 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, переносимый из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1-1 статьи 137 Налогового кодекса;
6) в строке 150.05.028 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, указанных в подпунктах 1) – 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, с учетом убытка, перенесенного из предыдущих налоговых периодов. Определяется как разность строк 150.05.017 и 150.05.027 (150.05.017 – 150.05.027). В случае если строка 150.05.017 меньше или равна строке 150.05.027, в строке 150.05.028 указывается ноль;
7) в строке 150.05.029 указываются общая сумма дохода от прироста стоимости. Определяется как сумма строк 150.05.026, 150.05.028, 150.05.003 I, 150.05.003 II, 150.05.005, 150.05.006, 150.05.007, 150.05.011 I, 150.05.011 II, 150.05.011 III, 150.05.013, 150.05.014, 150.05.019, 150.05.020, 150.05.021, 150.05.022 (150.05.026 + 150.05.028 + 150.05.003 I + 150.05.003 II + 150.05.005 + 150.05.006 + 150.05.007 + 150.05.011 I + 150.05.011 II + 150.05.011 III + 150.05.013 + 150.05.014 + 150.05.019 + 150.05.020 + 150.05.021 + 150.05.022);
8) в строке 150.05.030 указывается убыток от реализации прочих ценных бумаг, определяемый и переносимый на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 2 статьи 137 Налогового кодекса и статьей 15-1 Закона о введении. Данная строка заполняется в случае, если сумма строк 150.05.024 и 150.05.025 больше строки 150.05.023;
9) в строке 150.05.031 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1) – 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, переносимый на последующие налоговые периоды. Данная строка заполняется в случае, если строка 150.05.027 больше строки 150.05.017;

2) 150.05.024 жолында Салық кодексінің 137-бабының 2-тармағы мен Енгізу туралы Заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылатын бағалы қағаздарды өткізуден залалдар көрсетіледі;
3) 150.05.025 жолында бағалы қағаздарды өткізуде құн өсімінен табыс есебінен қайтарылатын есепті салық кезеңнің бағалы қағаздарын өткізуден залалдар көрсетіледі (150.05.004 ІІІ + 150.05.012 ІV);
4) 150.05.026 жолында есепті салық кезеңнің залалдары және алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған залалдар есебімен бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. 150.05.024 және 150.05.025 жолдарының сомасына азайтылған 150.05.023 жолы ретінде айқындалады. Егер 150.05.023 жолы 150.05.024 және 150.05.025 жолдарының сомасынан аз немесе тең болса, 150.05.026 жолында нөл көрсетіледі;
5) 150.05.027 жолында Салық кодексінің 137 бабы 1-1 тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі залалдар көрсетіледі;
6) 150.05.028 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған залалдар есебімен Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі. 150.05.017 және 150.05.027 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (150.05.017 - 150.05.027). Егер 150.05.017 150.05.027 жолынан кем немесе тең болса, 150.05.028 жолында нөл көрсетіледі;
7) 150.05.029 жолында құн өсімінен табыстың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.05.026, 150.05.028, 150.05.003 І, 150.05.003 ІІ, 150.05.005, 150.05.006, 150.05.007, 150.05.011 І, 150.05.011 ІІ, 150.05.011 ІІІ, 150.05.013, 150.05.014, 150.05.019, 150.05.020, 150.05.021, 150.05.022 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.05.026 + 150.05.028 + 150.05.003 І + 150.05.003 ІІ + 150.05.005 + 150.05.006 + 150.05.007 + 150.05.011 І + 150.05.011 ІІ + 150.05.011 ІІІ + 150.05.013 + 150.05.014 + 150.05.019 + 150.05.020 + 150.05.021 + 150.05.022);
8) 150.05.030 жолында Салық кодексінің 137 бабының 2-тармағы мен Енгізу туралы Заңның 15-1-бабына сәйкес анықталатын және кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылатын бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Бұл жол 150.05.024 және 150.05.025 жолдарының сомасы 150.05.023 жолынан артық болған жағдайда толтырылады;
9) 150.05.031 жолында кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылатын 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізуден залалдар көрсетіледі. Бұл жол 150.05.027 жолы 150.05.017 жолынан артық болғанда толтырылады;

7) в графе G указываются поступления по свопу;
8) в графе H указываются расходы по свопу;
9) в графе I указывается доход (убыток) по свопу. Определяется как разность значений граф G и H.
10. Составление формы 150.08 - Расходы по реализованным
товарам, выполненным работам, оказанным услугам
55. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в Декларацию и приложения к ней.
56. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика - контрагента;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента - контрагента согласно пункту 78 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента - контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается код вида расходов:
1 – финансовые услуги;
2 – рекламные услуги;
3 – консультационные услуги;
4 – маркетинговые услуги;
5 – дизайнерские услуги;
6 – инжиниринговые услуги;
7 – прочие;
7) в графе G указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг).
11. Составление формы 150.09 –
Вычеты по фиксированным активам
57. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов 1 группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса.
Недропользователь самостоятельно распределяет вычеты по общим и косвенным фиксированным активам, а также последующие расходы, произведенные им в отношении арендуемых основных средств, связанным с несколькими контрактами на недропользование и (или) контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимым на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса, между контрактом (контрактами) на недропользование, а также между контрактом (контрактами) и внеконтрактной деятельностью на основании принятых недропользователем в налоговой учетной политике одного или нескольких методов ведения раздельного налогового учета.
Вычеты по общим и косвенным фиксированным активам в части, распределенной на контракты на недропользование, а также последующим расходам, произведенным недропользователем в отношении арендуемых основных средств, отражаются в форме 150.01 по каждому контракту, в части распределенной на внеконтрактную деятельность, отражаются в форме 150.02.
58. В разделе "Вычеты по общим и косвенным фиксированным активам":
в строке 150.09.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп по общим и косвенным фиксированным активам на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 150.09.001 I по 150.09.001 IV:
1) в строке 150.09.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп по общим и косвенным фиксированным активам I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.09.001 II указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.09.001 III указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.09.001 IV указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;

7) G бағанында своп бойынша түсімдер көрсетіледі;
8) Н бағанында своп бойынша шығыстар көрсетіледі;
9) І бағанында своп бойынша табыс (залал) көрсетіледі. G және Н бағандары мәндерінің айырмасы ретінде айқындалады.
10. Сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар – 150.08-нысанын жасау
54. Бұл нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер Декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
55. "Шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын салық төлеуші контрагенттің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 78-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 – қаржы қызметтері;
2 – жарнамалық қызметтер;
3 – консультациялық қызметтер;
4 – маркетингтік қызметтер;
5 – дизайнерлік қызметтер;
7 – инжинирингтік қызметтер;
8 - өзгелері;
7) G бағанында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша құны көрсетіледі.
11. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 150.09-нысанын жасау
56. Бұл нысан Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін 1-топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
57. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде Салық кодексінің 310-бабына сәйкес бөлек салықтық есепке алуды жүргізетіндерден басқа, салық төлеушілер барлық тіркелген активтер бойынша мәліметтерді көрсетеді.
Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер бойынша бөлек салықтық есепке алуды жүргізетін салық төлеушілер, Салық кодексінің 310-бабына сәйкес "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде келісім-шарттан тыс қызметпен тікелей байланысты тек тіркелген активтер бойынша келіп түскен және шығып кеткен тіркелген активтердің салық кезеңінің басы мен аяғына сәйкес құндық баланс туралы мәліметтерді, сондай-ақ келісім-шарттан тыс қызметпен тікелей байланысты жалға алынған негізгі қаражаттарға қатысты жалға алушымен жүзеге асырылған, кейінгі шығыстар сомасын көрсетеді.
"Жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімін Салық кодексінің 310-бабына сәйкес жалпы және жанама тіркелген активтер, сондай-ақ бірнеше жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартпен және (немесе) келісім-шарт және келісім-шарттан тыс қызметпен байланысты, Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алынатын негізгі құралдарға қатысты салық төлеушінің өндірген келе шығыстары бойынша, салық салу объектілері және салық салуға қатысы бар объектілер бойынша бөлек салық есебін жүргізуді жүзеге асыратын салық төлеушілер ғана толтырады.
Жер қойнауын пайдаланушы жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдерді, сондай-ақ ол Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық есебі саясатында жер қойнауын пайдаланушының қабылдаған бөлек салық есебін жүргізудің бір немесе бірнеше әдістерінің негізінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт (келісім-шарттар) арасындағы бірнеше жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартпен және (немесе) келісім-шарт және келісім-шарттан тыс қызметпен байланысты, жалға алынатын негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарды өз бетінше бөледі.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттарға бөлінген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының жалға алатын негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстары бойынша шегерімдер әрбір жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша 150.09 нысанында келісім-шарттан тыс қызметке бөлінген бөлігінде "Келісім-шарттан тыс қызметке бөлінген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдер сомасы" бөлімінде көрсетіледі.
"Жалпы және жанама тікрелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде:
Бұл бөлімде:
1) 150.09.001 жолында салық кезеңнің басына жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша топтардың құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.001 І-ден 150.09.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.001 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің басына І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кіші топтар бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.09.001 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің басына ІI-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.09.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің басына ІII топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.09.001 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;

2) в строке 150.09.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде общих и косвенных фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 150.09.002 I по 150.09.002 IV:
в строке 150.09.002 I указывается стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 150.09.002 II указывается стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 150.09.002 III указывается стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 150.09.002 IV указывается общая стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
3) в строке 150.09.003 указывается общая стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 150.09.003 I по 150.09.003 IV:
в строке 150.09.003 I указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 150.09.003 II указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 150.09.003 III указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 150.09.003 IV указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
4) в строке 150.09.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) по общим и косвенным фиксированным активам в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.09.004 I по 150.09.004 IV:
в строке 150.09.004 I указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.09.004 II указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.09.004 III указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.09.004 IV указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;

2) 150.09.002 жолында салық кезеңінде келіп түскен жалпы және жанама тіркелген активтердің жалпы құны көрсетіледі. 150.09.002 І мен 150.09.002 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.002 І жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен І топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі.
150.09.002 ІІ жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен ІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.09.002 ІІІ жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен ІІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.09.002 ІV жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен ІV топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
3) 150.09.003 жолында шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтердің жалпы құны көрсетіледі. 150.09.003 І мен 150.09.003 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.003 І жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын, І топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.09.003 ІІ жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын, ІІ-топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.09.003 ІІІ жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын, ІІІ-топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.09.003 ІV жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын, ІV-топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 150.09.004 жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.004 І мен 150.09.004 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.004 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын, І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.09.004 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын, ІI-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.09.004 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын, ІII-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.09.004 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын, ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

5) в строке 150.09.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 150.09.005 I по 150.09.005 IV:
в строке 150.09.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп по общим и косвенным фиксированным активам I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.09.005 II указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.09.005 III указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.09.005 IV указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
6) в строке 150.09.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по общим и косвенным фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2 , 2-1 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.09.006 I по 150.09.006 IV:
в строке 150.09.006 I указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 150.09.006 II указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 150.09.006 III указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 150.09.006 IV указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
7) в строке 150.09.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.09.007 I по 150.09.007 IV:
в строке 150.09.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам I группы;
в строке 150.09.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам II группы;
в строке 150.09.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам III группы;
в строке 150.09.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам IV группы;

5) 150.09.005 жолында салық кезеңнің аяғына топтардың құндық теңгерімдернің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.005 І мен 150.09.005 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.005 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған, салық кезеңінің аяғына І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кіші топтардың құндық теңгерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
150.09.005 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған, салық кезеңінің аяғына ІI-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.09.005 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған, салық кезеңінің аяғына ІII-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.09.005 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған, салық кезеңінің аяғына ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімі көрсетіледі;
6) 150.09.006 жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.006 І мен 150.09.006 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.006 І жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген, І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
150.09.006 ІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген, ІІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
150.09.006 ІІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген, ІІІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
150.09.006 ІV жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген, ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
7) 150.09.007 жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.007 І мен 150.09.007 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.007 І жолында І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.09.007 ІІ жолында ІІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.09.007 ІIІ жолында ІIІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.09.007 ІV жолында ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;

8) в строке 150.09.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех общих и косвенных фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.09.008 I по 150.09.008 IV:
в строке 150.09.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) общих и косвенных фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 150.09.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех общих и косвенных фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 150.09.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех общих и косвенных фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 150.09.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех общих и косвенных фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
9) в строке 150.09.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.09.009 I по 150.09.009 IV:
в строке 150.09.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 150.09.009 II указывается стоимостный баланс группы по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 150.09.009 III указывается стоимостный баланс группы по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 150.09.009 IV указывается стоимостный баланс группы по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

8) 150.09.008 жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып және Салық кодексінің 121-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV-топтары) немесе залал деп танылатын (І-тобы) барлық жалпы және жанама тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.008 І мен 150.09.008 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.008 І жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып және Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І-топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімдерінің сомасы көрсетіледі;
150.09.008 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып және Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.09.008 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып және Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.09.008 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып және Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 150.09.009 жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын, салық кезеңінің соңына топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.009 І мен 150.09.009 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.009 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, І топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын, салық кезеңінің соңына кіші топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімдерінің сомасы көрсетіледі;
150.09.009 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІІ топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын, салық кезеңінің соңына кіші топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.09.009 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын, салық кезеңінің соңына кіші топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.09.009 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІV топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын, салық кезеңінің соңына топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімі көрсетіледі;

10) в строке 150.09.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 150. 09.010 I по 150.09.010 IV:
в строке 150.09.010 I указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.09.010 II указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.09.010 III указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.09.010 IV указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строке 150.09.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по общим и косвенным фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 150.09.011 I по 150.09.011 IV:
в строке 150.09.011 I указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 150.09.006 I, 150.09.007 I, 150.09.009 I, 150.09.010 I (150.09.006 I + 150.09.007 I + 150.09.009 I + 150.09.010 I);
в строке 150.09.011 II указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 150.09.006 II, 150.09.007 II, 150.09.008 II, 150.09.009 II, 150.09.010 II (150.09.006 II + 150.09.007 II + 150.09.008 II + 150.09.009 II + 150.09.010 II);
в строке 150.09.011 III указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 150.09.006 III, 150.09.007 III, 150.09.008 III, 150.09.009 III, 150.09.010 III (150.09.006 III + 150.09.007 III + 150.09.008 III + 150.09.009 III + 150.09.010 III);
в строке 150.09.011 IV указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 150.09.006 IV, 150.09.007 IV, 150.09.008 IV, 150.09.009 IV, 150.09.010 IV (150.09.006 IV + 150.09.007 IV + 150.09.008 IV + 150.09.009 IV + 150.09.010 IV);
12) в строке 150.09.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.

10) 150.09.010 жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес, қызметкерлердің табыстарына есептелген шығыстарды қоспағанда, шегерімге жатқызылатын, кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.010 І мен 150.09.010 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.010 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі.
150.09.010 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстары көрсетіледі;
150.09.010 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
150.09.010 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
11) 150.09.011 жолында жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.011 І мен 150.09.011 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.011 І жолында І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 150.09.006 І, 150.09.007 І, 150.09.009 І, 150.09.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.09.006 I + 150.09.007 I + 150.09.009 I + 150.09.010 I);
150.09.011 ІІ жолында ІІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 150.09.006 ІІ, 150.09.007 ІІ, 150.09.008 ІІ, 150.09.009 ІІ, 150.09.010 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.09.006 II + 150.09.007 II + 150.09.008 II + 150.09.009 II + 150.09.010 II);
150.09.011 IІІ жолында ІIІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 150.09.006 ІIІ, 150.09.007 IІІ, 150.09.008 ІIІ, 150.09.009 IIІ, 150.09.010 IІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.09.006 III + 150.09.007 III + 150.09.008 III + 150.09.009 III + 150.09.010 III);
150.09.011 ІV жолында ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 150.09.006 ІV, 150.09.007 ІV, 150.09.008 ІV, 150.09.009 ІV, 150.09.010 ІV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.09.006 IV + 150.09.007 IV + 150.09.008 IV + 150.09.009 IV + 150.09.010 IV);
12) 150.09.012 жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушы жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и Законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон о пенсионном обеспечении), "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон об обязательном социальном страховании).
Правила определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога, социального налога, а также для исчисления, удержания (начисления) и перечисления сумм обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд (далее – обязательные пенсионные взносы), начисления и перечисления сумм социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования (далее – социальные отчисления).
Декларация составляется налоговыми агентами, за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств и для субъектов малого бизнеса на основе упрощенной декларации, по отношению к физическим лицам согласно главам 18, 19 раздела 6, разделу 12 Налогового кодекса.
Структурные подразделения, признанные по решению юридического лица согласно пункту 2 статьи 355 Налогового кодекса самостоятельными плательщиками социального налога, для целей настоящих Правил признаются налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 200.00) и приложений к ней (формы с 200.01 по 200.03), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "–" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " – " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заң), "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" (бұдан әрі - зейнетақымен қамсыздандыру Заңы) Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленген.
Ереже жеке табыс салығы және әлеуметтік салықтар бойынша осы Ереженің қосымшасына сәйкес есептерінің нысанын жасау тәртібін (декларация) айқындайды (бұдан әрі – Декларация), жеке табыс салығын, әлеуметтік салықтарды есептеуге, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорына мiндетті зейнетақы жарналарын сомаларын аударуға (бұдан әрі – мiндетті зейнетақы жарналары) есептеу, ұстау (қоса есептеу) және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына (бұдан әрі – әлеуметтiк аударым) әлеуметтiк аударымның сомаларын есептеуге, ұстауға (қоса есептеуге) арналған.
Арнайы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалықтары, шағын және кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, Салық кодексінің 18, 19-тарауларына, 6 бөлім, 12 бөлімдеріне сәйкес оңайлатылған декларация негiзiндегi жеке тұлғаларға қатысты Декларация салық агентімен жасалады.
Осы Ережелердiң мақсаттары үшiн Салық кодексінің 355-бабы 2-тармағына сәйкес заңды тұлғалардың шешімімен мойындалған құрылымдық бөлімдер әлеуметтік салықты өздері төлеушілер жеке табыс салығы бойынша салық агенттері болып мойындалады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (200.00-нысан) және салық міндеттемелері туралы ақпараттарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (200.01 – 200.03 нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көздер толтырылмайды.
5. Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде Декларацияға қосымша, міндетті толтыруға жатады.
6. Көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда Декларацияға қосымша жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асып түскен жағдайда, қосымшаның осындай тағы парағы толтырылады.
8. Осы Ережеде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.

10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налоговым агентом либо его представителем и заверяется печатью налогового агента либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налоговый агент получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налоговом агенте" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" Декларации.
2. Составление Декларации (Форма 200.00)
14. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес – идентификационный) номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года.
3) налоговый период (квартал, год) – отчетный квартал, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогового агента.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица – доверительного управляющего;

10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз түрінде – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды түрде – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық агенті немесе оның өкілдігі және салық агентінің немесе оның өкілдігінің Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілгендей мөрі өз атында болған жағдайда қол қойылады және куәландырылады.
12. Декларацияны беру кезінде:
1) декларация қағаз түрінде келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеүші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі көрсетілген тиісті деректерді көрсетеді.
2. Декларацияны жасау (200.00-нысаны)
14. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Сенімді басқарушымен салық міндеттілігінің орындалуы кезіндегі жолда сенімді басқарушының - салық төлеушісінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс.
2) ЖСН (БСН) – салық агентінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкетендіру) нөмірі. Сенімді басқарушымен салық міндеттілігінің орындалуы кезіндегі жолда сенімді басқарушы - салық төлеушісінің жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс.
Салық міндеттемелерін сенiмгер басқарушы орындау кезінде, толтыру жолында сенiмгер басқарушының салық агентінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
3) салық кезеңі (ай, жыл) – тоқсандық есеп болып табылады (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық агентінің атауы;
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы құрылтай құжаттарына сәйкес көрсетіледі;
Салық міндеттемелерін сенiмгер басқарушы орындау кезінде, толтыру жолында сенiмгер басқарушының заңды тұлғасының атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;

5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогового агента.
Ячейки отмечаются, в случае если налоговый агент относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С, D;
8) численность работников (человек).
Указывается численность работников, которым начислены доходы в налоговом периоде;
9) наличие структурных подразделений, не признанных по решению юридического лица – резидента налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу.
При наличии у юридического лица – резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу отмечается соответствующая ячейка. Обязательно для заполнения одной из ячеек;
10) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
11) количество приложений 200.01.
Указывается количество приложений 200.01, которое должно соответствовать количеству контрактов, заключенных с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке;
12) количество приложений 200.03.
Указывается количество приложений 200.03, которое должно соответствовать количеству структурных подразделений юридического лица – резидента, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу.
15. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога":
1) строки 200.00.001 I, 200.00.001 II и 200.00.001 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам за каждый месяц налогового периода, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статье 156 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса.
Строка 200.00.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.001 I, 200.00.001 II и 200.00.001 III.
Строка 200.00.001 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.001 IV за налоговый период и 200.00.001 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.00.001 включает в себя сумму строки 200.00.002;

5) Декларация түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген Декларацияға жатқызуды ескере отырып енгізілген салық есептілігінің түріне тиісті торкөз белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні
Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасындағы көзделген Декларацияны табыс еткен жағдайда, торкөздер белгіленеді.
7) салық төлеуші санаты.
Торкөз егер төлеуші А, B, C, D, E, F, G жолында көрсетілген санатқа жататын болса, белгіленеді;
8) қызметкерлердің саны (адам);
Салық кезеңінде кірістер қоса есептелінген қызметкерлердің саны көрсетіледі;
9) Салық агенттерімен резидент емес - заңды тұлғаның шешімі бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша дара салық төлеуші танылмаған құрылымдық бөлімшелер бар болғанда;
Резидент емес- заңды тұлғаның тұлғаның шешімі бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша дара салық төлеуші танылмаған құрылымдық бөлімшелер бар болған жағдайда тиісті торкөздер белгіленеді;
10) берiлген қосымшалар.
Берiлген қосымшалардың торкөздерi белгiленедi;
11) 200.01. қосымшалардың саны.
200.01 қосымшаларының саны, Қазақстан Республикасының Заңымен бекітілген тәртіпте келісілген келісім-шарттардың санымен сәйкестігі көрсетіледі;
12) 200.03 қосымшалардың саны.
Салық агенттерімен резидент емес - заңды тұлғаның шешімі бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша дара салық төлеуші танылмаған құрылымдық бөлімшелер санымен сәйкестігі көрсетіледі.
15. "Жеке табыс салығын есептеу" бөлімінде;
1) 200.00.001 I, 200.00.001 II және 200.00.001 III жолдары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Салық кодексінің 156-бабында көрсетілген жұмыскерлермен келісілген азаматтық-құқықтық сипаттағы келісім-шарттар бойынша сондай-ақ, Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағы 24) тармақшасында көрсетілгендерге, салық агенттерімен әрбір салық кезеңіне жеке тұлғаларға есептелген табыстарды, соның ішінде материалдық пайда түрінде алынған табыстарды қосқанда, жұмыскерлерден жұмысшыларға ақшалай немесе натуральды нысанда алынған табыстарды көрсетуге арналған.
200.00.001 IV жолы 200.00.001 I, 200.00.001 II және 200.00.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.001 V жолы 200.00.001 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.001 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.00.001 жолы 200.00.002 жолының сомасын қамтиды;

2) строки 200.00.002 I, 200.00.002 II и 200.00.002 III предназначены для отражения суммы доходов, облагаемых у источника выплаты, за каждый месяц налогового периода, определяемой как разница между суммами, отраженными в соответствующих строках 200.00.001 и доходами, не подлежащими налогообложению в соответствии со статьями 156 и 166 Налогового кодекса (за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса).
Строка 200.00.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.002 I, 200.00.002 II и 200.00.002 III.
Строка 200.00.002 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.002 IV налогового периода и 200.00.002 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 200.00.003 I, 200.00.003 II и 200.00.003 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, начисленных физическим лицам в каждом месяце налогового периода.
Строка 200.00.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.003 I, 200.00.003 II и 200.00.003 III.
Строка 200.00.003 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.003 IV налогового периода и 200.00.003 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строка 200.00.004 предназначена для отражения суммы задолженности по доходам, начисленным, но невыплаченным налоговым агентом физическим лицам на конец налогового периода, без учета обязательных, добровольных пенсионных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, страховых премий и индивидуального подоходного налога;
5) строки 200.00.005 I, 200.00.005 II и 200.00.005 III предназначены для отражения суммы доходов, выплаченных физическим лицам в каждом месяце налогового периода. При этом доходы, не подлежащие налогообложению в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса, в данных строках не отражаются.
Строка 200.00.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.005 I, 200.00.005 II и 200.00.005 III.
Строка 200.00.005 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.005 IV налогового периода и 200.00.005 V за предыдущий налоговый период текущего года;
6) строки 200.00.006 I, 200.00.006 II и 200.00.006 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц налогового периода, для налогового агента, не имеющих структурных подразделений и структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии с частью третьей пункта 3 статьи 161 Налогового кодекса (при заполнении ячейки "Нет" в строке 9).

2) 200.00.002 I, 200.00.002 II және 200.00.002 III жолдары Салық кодексінің 156-166-баптарына сәйкес салық салуға жатпайтын (Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағы 24) тармақшасында көрсетілген кірістерді қоспағанда) 200.00.001 жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әрбір айының төлем көзінен салық салынатын кірістерден ұсталған салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.002 IV жолы 200.00.002 I, 200.00.002 II және 200.00.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.002 V жолы 200.00.002 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.002 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.00.003 I, 200.00.003 II және 200.00.003 III жолдары Салық кодексінің 167-бабына сәйкес жеке тұлғалардың табыстарына есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.003 IV жолы 200.00.003 I, 200.00.003 II және 200.00.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.003 V жолы 200.00.003 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.003 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.00.004 жолы салық агенті жеке тұлғалар салық кезеңінің соңына дейін міндетті, ерікті зейнетақы және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйақыларына және жеке табыс салықтарына кірістер бойынша есептелген бірақ төленбеген берешектердің сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.00.005 I, 200.00.005 II және 200.00.005 III жолдары жеке тұлғалардың салық кезеңіндегі әрбір айында төлеген, табыстарының сомасын көрсетуге арналған. Бұл ретте осы жолда Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағы 24) тармақшасында сәйкес салық салуға жатпайтын табыстар көрсетілмейді.
200.00.005 IV жолы 200.00.005 I, 200.00.005 II және 200.00.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.005 V жолы 200.00.005 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.005 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.00.006 I, 200.00.006 II және 200.00.006 III жолдары жеке тұлғалардың табыстарына есептеліп, төленген және салық кезеңіндегі әрбір айында бюджетке аударуға жататын, Салық Кодексінің 161 бабы 3-тармағының 3 бөліміне сәйкес салық агенті ретінде танылған құрылымдық бөлімшелер болмаған жағдайда салық агенті үшін жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған. (9 жолында "Жоқ" торкөзді толтырған жағдайда)

Строка 200.00.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.006 I, 200.00.006 II и 200.00.006 III.
Строка 200.00.006 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.006 IV налогового периода и 200.00.006 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.00.006 включает в себя сумму строки 200.00.007;
7) строка 200.00.007 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 200.00.007 I, 200.00.007 II и 200.00.007 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного по доходам, выплаченным физическим лицам доверительным управляющим, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.007 I, 200.00.007 II и 200.00.007 III.
Строка 200.00.007 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.007 IV налогового периода и 200.00.007 V за предыдущий налоговый период текущего года;
8) строки 200.00.008, 200.00.009 заполняются в случае наличия у юридического лица – резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу (при заполнении ячейки "Да" в строке 9);
9) строки 200.00.008 I, 200.00.008 II и 200.00.008 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за головную организацию за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.008 I, 200.00.008 II и 200.00.008 III.
Строка 200.00.008 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.008 IV налогового периода и 200.00.008 V за предыдущий налоговый период текущего года;
10) строки 200.00.009 I, 200.00.009 II и 200.00.009 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалам/представительствам за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма строк 200.03.001 I, 200.03.001 II, 200.03.001 III по всем формам 200.03.

200.00.006 IV жолы 200.00.006 I, 200.00.006 II және 200.00.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.006 V жолы 200.00.006 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.006 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.00.006 жолы 200.00.007 жолының сомасын қамтиды;
7) 200.00.007 жолы егер салық міндеттемесі Салық кодексінің 35-бабымен айрықша ескеріліп бекітілген, сенімгер басқарушыға артылған болса толтырылады. 200.00.007 I, 200.00.007 II және 200.00.007 III жолдары жеке тұлғалардың табыстарына есептеліп сенімгер басқарушы төлеген және салық кезеңіндегі әрбір айында бюджетке аударуға жататын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.007 IV жолы 200.00.007 I, 200.00.007 II және 200.00.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.007 V жолы 200.00.007 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.007 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
8) 200.00.008, 200.00.009 жолдары резидент емес - заңды тұлғада жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық агенті ретінде танылмаған құрылымдық бөлімшелер бар болған жағдайда толтырылады (9 жолында "Жоқ" торкөзді толтырған жағдайда).
9) 200.00.008 I, 200.00.008 II және 200.00.008 III жолдары жеке тұлғалардың табыстарына есептеліп төленген және салық кезеңіндегі әрбір айында бюджетке бас ұйым үшін аударуға жататын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.008 IV жолы 200.00.008 I, 200.00.008 II және 200.00.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.008 V жолы 200.00.008 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.008 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
10) 200.00.009 I, 200.00.009 II және 200.00.009 III жолдары жеке тұлғалардың табыстарына есептеліп төленген және салық кезеңіндегі әрбір айында бюджетке филиалдар/өкілдіктер бойынша аударуға жататын, барлық 200.03 нысандар бойынша 200.03.001 I, 200.03.001 II, 200.03.001 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.009 I, 200.00.009 II и 200.00.009 III.
Строка 200.00.009 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.009 IV налогового периода и 200.00.009 V за предыдущий налоговый период текущего года.
16. Раздел "Исчисление индивидуального подоходного налога по доходам в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей" заполняется налоговыми агентами, которые в налоговом периоде осуществляли начисление дивидендов, вознаграждений, выигрышей. В данном разделе:
1) строки 200.00.010 I, 200.00.010 II и 200.00.010 III предназначены для отражения суммы доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей, начисленных налоговым агентом за каждый месяц налогового периода, включая индивидуальный подоходный налог.
Строка 200.00.010 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.010 I, 200.00.010 II и 200.00.010 III.
Строка 200.00.010 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.010 IV налогового периода и 200.00.010 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.00.010 включает в себя сумму строки 200.00.011;
2) строки 200.00.011 I, 200.00.011 II и 200.00.011 III предназначены для отражения суммы доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей, облагаемых индивидуальным подоходным налогом, за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.011 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.011 I, 200.00.011 II и 200.00.011 III.
Строка 200.00.011 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.011 IV налогового периода и 200.00.011 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 200.00.012 I, 200.00.012 II и 200.00.012 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного в соответствии со статьей 172 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.012 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.012 I, 200.00.012 II и 200.00.012 III.
Строка 200.00.012 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.012 IV налогового периода и 200.00.012 V за предыдущий налоговый период текущего года;

200.00.009 IV жолы 200.00.009 I, 200.00.009 II және 200.00.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.009 V жолы 200.00.009 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.009 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
16. "Дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кірістер бойынша жеке табыс салығын есептеу" бөлімі салық кезеңiнде салық агенттерімен дивидендтер, сыйақылар, ұтыстардан қоса есептеу жүзеге асырылғанда толтырылады. Осы бөлімде:
1) 200.00.010 I, 200.00.010 II және 200.00.010 III жолдары салық агентімен дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кірістерге қоса есептелген жеке табыс салығына қоса салық кезеңіндегі әрбір айдың сомалары көрсетілуге арналған.
200.00.010 IV жолы 200.00.010 I, 200.00.010 II және 200.00.010 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.010 V жолы 200.00.010 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.010 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.00.010 жолы 200.00.011 жолының сомасын қамтиды;
2) 200.00.011 I, 200.00.011 II және 200.00.011 III жолдары салық кезеңіндегі әрбір айында жеке табыс салығы салынатын дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кірістердің сомасын көрсетуге арналған.
200.00.011 IV жолы 200.00.011 I, 200.00.011 II және 200.00.011 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.011 V жолы 200.00.011 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.011 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
3) 200.00.012 I, 200.00.012 II және 200.00.012 III жолдары Салық кодексінің 172-бабына сәйкес салық кезеңіндегі әрбір айына есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.012 IV жолы 200.00.012 I, 200.00.012 II және 200.00.012 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.012 V жолы 200.00.012 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.012 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;

4) строка 200.00.013 предназначена для отражения суммы задолженности по доходам в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей, начисленных физическим лицам, но невыплаченных налоговым агентом на конец налогового периода;
5) строки 200.00.014 I, 200.00.014 II и 200.00.014 III предназначены для отражения суммы доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам в каждом месяце налогового периода.
Строка 200.00.014 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.014 I, 200.00.014 II и 200.00.014 III.
Строка 200.00.014 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.014 IV налогового периода и 200.00.014 V за предыдущий налоговый период текущего года;
6) строки 200.00.015 I, 200.00.015 II и 200.00.015 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в каждом месяце налогового периода, для налогового агента, не имеющих структурных подразделений и структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии с частью третьей пункта 3 статьи 161 Налогового кодекса.
Строка 200.00.015 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.015 I, 200.00.015 II и 200.00.015 III.
Строка 200.00.015 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.015 IV налогового периода и 200.00.015 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.00.015 включает в себя сумму строки 200.00.016;
7) строка 200.00.016 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 200.00.016 I, 200.00.016 II и 200.00.016 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам доверительным управляющим, и подлежащего перечислению в бюджет в каждом месяце налогового периода.
Строка 200.00.016 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.016 I, 200.00.016 II и 200.00.016 III.
Строка 200.00.016 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.016 IV налогового периода и 200.00.016 V за предыдущий налоговый период текущего года;

4) 200.00.013 жолы жеке тұлғалардың дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кірістеріне қоса есептелген сомалар бойынша берешектердің салық агенті салық кезеңінің соңына дейін төлемеген сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.00.014 I, 200.00.014 II және 200.00.014 III жолдары жеке тұлғаларға төленген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кірістердің сомаларын көрсетуге арналған.
200.00.014 IV жолы 200.00.014 I, 200.00.014 II және 200.00.014 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.014 V жолы 200.00.014 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.014 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.00.015 I, 200.00.015 II және 200.00.015 III жолдары Салық кодексінің 161 бабы 3 тармағының үшінші бөліміне сәйкес, құрылымдық бөлімшелері жоқ салық агенті ретінде танылған, жеке тұлғаларға төленген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кірістерге есептелген және салық кезеңіндегі әрбір айында бюджетке аударуға жататын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.015 IV жолы 200.00.015 I, 200.00.015 II және 200.00.015 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.015 V жолы 200.00.015 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.015 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған; 200.00.015 жолы 200.00.016 жолының сомасын қамтиды;
7) 200.00.016 жолы егер салық міндеттемесінің орындалуы Салық кодексінің 35-бабымен айрықша ескеріліп бекітілген, сенімгер басқарушыға артылған болса толтырылады. 200.00.016 I, 200.00.016 II және 200.00.016 III жолдары жеке тұлғалар сенімгер басқарушыға төленген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кірістерге есептелген және салық кезеңіндегі әрбір айында бюджетке аударуға жататын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.016 IV жолы 200.00.016 I, 200.00.016 II және 200.00.016 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.016 V жолы 200.00.016 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.016 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;

8) строки 200.00.017, 200.00.018 заполняются в случае наличия у юридического лица – резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу (при заполнении ячейки "Да" в строке 9);
9) строки 200.00.017 I, 200.00.017 II и 200.00.017 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за головную организацию в каждом месяце налогового периода.
Строка 200.00.017 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.017 I, 200.00.017 II и 200.00.017 III.
Строка 200.00.017 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.017 IV налогового периода и 200.00.017 V за предыдущий налоговый период текущего года;
10) строки 200.00.018 I, 200.00.018 II и 200.00.018 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалам/представительствам в каждом месяце налогового периода, определяемой как сумма строк 200.03.003 I, 200.03.003 II, 200.03.003 III по всем формам 200.03.
Строка 200.00.018 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.018 I, 200.00.018 II и 200.00.018 III.
Строка 200.00.018 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.018 IV налогового периода и 200.00.018 V за предыдущий налоговый период текущего года.
17. В разделе "Исчисление обязательных пенсионных взносов":
1) строки 200.00.019 I, 200.00.019 II и 200.00.019 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.019 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.019 I, 200.00.019 II и 200.00.019 III.
Строка 200.00.019 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.019 IV налогового периода и 200.00.019 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 200.00.020 I, 200.00.020 II и 200.00.020 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплачиваемых доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в каждом месяце налогового периода, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан для налогового агента, не имеющих структурных подразделений и структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии с частью третьей пункта 3 статьи 161 Налогового кодекса (при заполнении ячейки "Нет" в строке 9).

8) 200.00.017, 200.00.018 жолдары жеке табыс салығы бойынша және әлеуметтік салық бойынша салық агенті ретінде танылмаған резидент емес- заңды тұлғаның құрылымдық бөлімдерінің бар болған жағдайда толтырылады (9 жолында "Жоқ" торкөзді толтырған жағдайда).
9) 200.00.017 I, 200.00.017 II және 200.00.017 III жолдары дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кірістерге есептеліп жеке тұлғаларға төленген және салық кезеңіндегі әрбір айында бас ұйым үшін бюджетке аударуға жататын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.017 IV жолы 200.00.017 I, 200.00.017 II және 200.00.017 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.017 V жолы 200.00.017 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.017 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
10) 200.00.018 I, 200.00.018 II және 200.00.018 III жолдары дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кірістерге есептеліп жеке тұлғаларға төленген және салық кезеңіндегі әрбір айында бюджетке филиалдар/өкілдіктер бойынша аударуға жататын, барлық 200.03 нысандар бойынша 200.03.003 I, 200.03.003 II, 200.03.003 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.018 IV жолы 200.00.018 I, 200.00.018 II және 200.00.018 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.018 V жолы 200.00.018 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.018 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
17. "Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу" бөлімінде:
1) 200.00.019 I, 200.00.019 II және 200.00.019 III жолдары жеке тұлғалардың табыстарына қоса есептелген салық кезеңіндегі әрбір айында міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (қоса есептеледі) сомаларды көрсетуге арналған;
200.00.019 IV жолы 200.00.019 I, 200.00.019 II және 200.00.019 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.019 V жолы 200.00.019 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.019 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.00.020 I, 200.00.020 II және 200.00.020 III жолдары Салық кодексінің 161 бабы 3 тармағының үшінші бөліміне сәйкес, құрылымдық бөлімшелері жоқ салық агенті ретінде танылған салық агенттері үшін, Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес жеке тұлғаларға төленіп жатқан табыстарына есептелген және салық кезеңіндегі әрбір айында жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған (9 жолында "Жоқ" торкөзді толтырған жағдайда)

Строка 200.00.020 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.020 I, 200.00.020 II и 200.00.020 III.
Строка 200.00.020 V предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.020 IV налогового периода и 200.00.020 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 200.00.021, 200.00.022 заполняются в случае наличия у юридического лица – резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу (при заполнении ячейки "Да" в строке 9);
4) строки 200.00.021 I, 200.00.021 II и 200.00.021 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды за головную организацию в каждом месяце налогового периода, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.00.021 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.021 I, 200.00.021 II и 200.00.021 III.
Строка 200.00.021 V предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.021 IV налогового периода и 200.00.021 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 200.00.022 I, 200.00.022 II и 200.00.022 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды по филиалам/представительствам в каждом месяце налогового периода, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, определяемой как сумма строк 200.03.005 I, 200.03.005 II, 200.03.005 III по всем формам 200.03.
Строка 200.00.022 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.022 I, 200.00.022 II и 200.00.022 III.
Строка 200.00.022 V предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.022 IV налогового периода и 200.00.022 V за предыдущий налоговый период текущего года.
18. Раздел "Численность и расходы по оплате труда работников-инвалидов" заполняется специализированными организациями, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующими условиям пункта 3 статьи 135 Налогового кодекса. В данном разделе:

200.00.020 IV жолы 200.00.020 I, 200.00.020 II және 200.00.020 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.020 V жолы 200.00.020 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.020 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.00.021, 200.00.021 жолдары жеке табыс салығы бойынша және әлеуметтік салық бойынша салық агенті ретінде танылмаған резидент емес- заңды тұлғаның құрылымдық бөлімдерінің бар болған жағдайда толтырылады (9 жолында "Жоқ" торкөзді толтырған жағдайда).
4) 200.00.021 I, 200.00.021 II және 200.00.021 III жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес жеке тұлғаларға төленген табыстарына есептелген және салық кезеңіндегі әрбір айында бас ұйым үшін жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған
200.00.021 IV жолы 200.00.021 I, 200.00.021 II және 200.00.021 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.021 V жолы 200.00.021 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.021 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.00.022 I, 200.00.022 II және 200.00.022 III жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес жеке тұлғаларға төленген табыстарына есептелген және салық кезеңіндегі әрбір айында филиалдар/өкілдіктер бойынша жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын, барлық 200.03 нысандар бойынша 200.03.005 I, 200.03.005 II, 200.03.005 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.022 IV жолы 200.00.022 I, 200.00.022 II және 200.00.022 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.022 V жолы 200.00.022 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.022 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
18. "Мүгедек-қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстар және саны" бөлімі тірек-қимыл мүшесі бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар Салық кодексінің 135-бабы 3-тармағының шарттарына сәйкес толтырылады. Осы бөлімде:

1) строки 200.00.023 I, 200.00.023 II и 200.00.023 III предназначены для отражения общей численности работников за каждый месяц налогового периода. Строка 200.00.023 включает в себя строку 200.00.024;
2) строки 200.00.024 I, 200.00.024 II и 200.00.024 III предназначены для отражения численности работников-инвалидов за каждый месяц налогового периода;
3) строки 200.00.025 I, 200.00.025 II и 200.00.025 III предназначены для отражения удельного веса численности работников-инвалидов в общей численности работников за каждый месяц налогового периода, определяемого как отношение соответствующих строк 200.00.024 и 200.00.023;
4) строки 200.00.026 I, 200.00.026 II и 200.00.026 III предназначены для отражения суммы общих расходов по оплате труда за каждый месяц налогового периода. Строка 200.00.026 включает в себя строку 200.00.027;
5) строки 200.00.027 I, 200.00.027 II и 200.00.027 III предназначены для отражения суммы расходов по оплате труда работников-инвалидов за каждый месяц налогового периода;
6) строки 200.00.028 I, 200.00.028 II и 200.00.028 III предназначены для отражения удельного веса расходов по оплате труда работников-инвалидов в общих расходах по оплате труда за каждый месяц налогового периода, определяемого как отношение соответствующих строк 200.00.027 и 200.00.026.
19. Раздел "Исчисление социального налога с применением ставок, установленных пунктами 1, 3 статьи 358 Налогового кодекса" заполняется юридическими лицами – резидентами Республики Казахстан, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии со статьей 191 Налогового кодекса, являющимися налоговыми агентами. В данном разделе:
1) строки 200.00.029 I, 200.00.029 II и 200.00.029 III предназначены для отражения суммы расходов работодателя, выплаченной физическим лицам в виде доходов, определенных пунктом 2 статьи 163 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.029 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.029 I, 200.00.029 II и 200.00.029 III.
Строка 200.00.029 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.029 IV налогового периода и 200.00.029 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 200.00.030 I, 200.00.030 II и 200.00.030 III предназначены для отражения суммы доходов физических лиц, не облагаемых социальным налогом в соответствии с пунктом 3 статьи 357 Налогового кодекса, за каждый месяц налогового периода.

1) 200.00.023 I, 200.00.023 II және 200.00.023 III жолдары салық кезеңіндегі әрбір айында қызметкерлердің жалпы санын көрсетуге арналған. 200.00.023 жолы 200.00.024 жолының сомасын қамтиды;
2) 200.00.024 I, 200.00.024 II және 200.00.024 III жолдары салық кезеңіндегі әрбір айында мүгедек-қызметкерлердің жалпы санын көрсетуге арналған;
3) 200.00.025 I, 200.00.025 II және 200.00.025 III жолдарында 200.00.024 және 200.00.023 жолдарына тиесілі ретте айқындалатын салық кезеңіндегі әрбір айында мүгедек-қызметкерлердің жалпы санының үлес салмағын көрсетуге арналған;
4) 200.00.026 I, 200.00.026 II және 200.00.026 III жолдарында салық кезеңіндегі әрбір айында еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың жалпы сомасын көрсетуге арналған. 200.00.026 жолы 200.00.027 жолының сомасын қамтиды;
5) 200.00.027 I, 200.00.027 II және 200.00.027 III жолдарында салық кезеңіндегі әрбір айында мүгедек-қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың жалпы сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.00.028 I, 200.00.028 II және 200.00.028 III жолдарында 200.00.027 және 200.00.026 жолдарына тиесілі ретте айқындалатын салық кезеңіндегі әрбір айында еңбекақы төлеу бойынша жалпы шығыстардан мүгедек-қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың үлес салмағын көрсетуге арналған.
19. "Салық кодексінің 358-бабын 1-3-тармақтарында белгіленген ставкаларды қолданумен есептелген әлеуметтік салық" бөлімі Қазақстан Республикасының заңды тұлға резиденттерімен, сондай-ақ Салық кодексінің 191-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты мекемелер арқылы қызметтерін жүзеге асыратын салық агенті болып табылатын резидент еместермен толтырылады. Осы бөлімде:
1) 200.00.029 І, 200.00.029 ІІ және 200.00.029 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айында Салық кодексінің 163-бабы 2-тармағымен жеке тұлғаларға табыстарына нақтылы есептеліп төленген жұмыс берушінің шығыстарының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.029 IV жолы 200.00.029 I, 200.00.029 II және 200.00.029 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі кірістердің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.029 V жолы 200.00.029 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.029 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап кірістердің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.00.030 І, 200.00.030 ІІ және 200.00.030 ІІІ жолдары Салық кодексінің 357-бабы 3-тармағына сәйкес салық кезеңінің әрбір айына әлеуметтік салық салынбайтын жеке тұлғалардың табыстарының сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.030 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.030 I, 200.00.030 II и 200.00.030 III.
Строка 200.00.030 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.030 IV налогового периода и 200.00.030 V за предыдущий налоговый период текущего года.
Строка 200.00.030 V Декларации за 4 квартал должна соответствовать строке 200.02.037;
3) строки 200.00.031 I, 200.00.031 II и 200.00.031 III предназначены для отражения доходов, являющихся объектом обложения социальным налогом за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.031 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.031 I, 200.00.031 II и 200.00.031 III.
Строка 200.00.031 V предназначена для отражения сумма итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.031 IV налогового периода и 200.00.031 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строки 200.00.032 I, 200.00.032 II и 200.00.032 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 359 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, и уменьшенного на сумму социальных отчислений, исчисленных в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
Исчисление социального налога, подлежащего уплате производится по каждому работнику.
Строка 200.00.032 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.032 I, 200.00.032 II и 200.00.032 III.
Строка 200.00.032 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.032 IV налогового периода и 200.00.032 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 200.00.033 I, 200.00.033 II и 200.00.033 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного по деятельности, осуществляемой в рамках контрактов на недропользование, за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма строк 200.01.012 I, 200.01.012 II, 200.01.012 III по всем формам 200.01.
Строка 200.00.033 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.033 I, 200.00.033 II и 200.00.033 III.
Строка 200.00.033 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.033 IV налогового периода и 200.00.033 V за предыдущий налоговый период текущего года;

200.00.030 IV жолы 200.00.030 I, 200.00.030 II және 200.00.030 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі кірістердің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.030 V жолы 200.00.030 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.030 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап кірістердің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
200.00.030 V жолындағы 4 тоқсанның Декларациясы 200.02.037 жолға сәйкес болуы керек;
3) 200.00.031 І, 200.00.031 ІІ және 200.00.031 ІІІ жолдары салық кезеңіндегі әрбір айында салық салынатын табыстардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.031 IV жолы 200.00.031 I, 200.00.031 II және 200.00.031 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі кірістердің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.031 V жолы 200.00.031 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.031 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап кірістердің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
200.00.031 V жолындағы 4 тоқсанның Декларациясы 200.02.036 және 200.02.016 жолдың айырмасына сәйкес болуы керек;
4) 200.00.032 І, 200.00.032 ІІ және 200.00.032 ІІІ жолдары Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актілеріне сәйкес Салық кодексінің 359-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген әлеуметтік сақтандыру аударымдарының азайтылған сомасын және салық кезеңінің әрбір айына әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
Төленуге тиісті әлеуметтік салық әр жұмысшы бойынша есептеледі.
200.00.032 IV жолы 200.00.032 I, 200.00.032 II және 200.00.032 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.032 V жолы 200.00.032 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.032 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.00.033 I, 200.00.033 II және 200.00.033 III жолдары жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар шеңберінде іске асатын қызмет бойынша салық кезеңіндегі әрбір айында әлеуметтік салықтың есептелген сомасын және 200.01 нысандар бойынша 200.01.012 I, 200.01.012 II, 200.01.012 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.033 IV жолы 200.00.033 I, 200.00.033 II және 200.00.033 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.033 V жолы 200.00.033 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.033 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;

6) строки с 200.00.034 по 200.00.037 заполняются по остаткам отрицательного сальдо, образовавшегося по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм, начисленных работодателем пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Государственного фонда социального страхования над начисленной суммой отчислений в указанный фонд;
7) в строки 200.00.034 I, 200.00.034 II и 200.00.034 III переносятся суммы, отраженные соответственно в строке 200.00.037 III за предыдущий налоговый период, 200.00.037 I и 200.00.037 II налогового периода;
8) строки 200.00.035 I, 200.00.035 II и 200.00.035 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, засчитываемых в счет уплаты социального налога, за каждый месяц налогового периода;
9) строки 200.00.036 I, 200.00.036 II и 200.00.036 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога за каждый месяц налогового периода, определяемой как наименьшая величина из соответствующих сумм строк 200.00.034 и 200.00.035.
Строка 200.00.036 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных пособий за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.036 I, 200.00.036 II и 200.00.036 III.
Строка 200.00.036 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных пособий с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.036 IV налогового периода и 200.00.036 V за предыдущий налоговый период текущего года;
10) строки 200.00.037 I, 200.00.037 II и 200.00.037 III предназначены для отражения суммы превышения начисленных социальных пособий над начисленной суммой социальных отчислений, переносимых на следующий отчетный месяц, за каждый месяц налогового периода, определяемого как разница соответствующих строк 200.00.034 и 200.00.036;
11) строки с 200.00.038 по 200.00.042 заполняются государственными учреждениями в соответствии со статьей 361 Налогового кодекса;
12) строки 200.00.038 I, 200.00.038 II и 200.00.038 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, начисленных в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан за 1, 2 и 3 месяцы налогового периода;
13) строки 200.00.039 I, 200.00.039 II и 200.00.039 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, переносимых в соответствии с пунктом 2 статьи 361 Налогового кодекса.
В строку 200.00.039 I переносится сумма, отраженная в строке 200.00.042 III за предыдущий налоговый период. В строку 200.00.039 II переносится сумма, отраженная в строке 200.00.042 I налогового периода. В строку 200.00.039 III переносится сумма, отраженная в строке 200.00.042 II налогового периода;

6) 200.00.034 жолынан 200.00.037 жолын қоса 1998 жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша жұмыс берушімен есептелген жәрдем ақы сомалары асып кетудің нәтижесінде, пайда болған теріс сальдо қалдықтары уақытша еңбекке жарамсыздық, жүктілік және тууға, туу кезінде, жерлеуге Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан есептелген сомалар көрcетілген қорға аударылғаны бойынша толтырылады;
7) 200.00.034 I, 200.00.034 II және 200.00.034 III жолдарына өткен салық кезеңi үшiн көрсетілген 200.00.037 III жолындағы салық кезеңіне 200.00.037 I және 200.00.037 II жолдарындағы сомалар көшіріледі;
8) 200.00.035 I, 200.00.035 II және 200.00.035 III жолдары салық кезеңіндегі әрбір айында әлеуметтік салықты төлеудің есебіне есептелетін әлеуметтік жәрдем ақылардың сомасын көрсетуге арналған;
9) 200.00.036 I, 200.00.036 II және 200.00.036 III жолдарында 200.00.034 және 200.00.035 жолдарына тиесілі ретте ең кіші шамасы айқындалатын салық кезеңіндегі әрбір айында есепке алынған әлеуметтік салықты төлеу есептеріне, әлеуметтік жәрдем ақылардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.036 IV жолы 200.00.036 I, 200.00.036 II және 200.00.036 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әлеуметтік жәрдем ақылардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.036 V жолы 200.00.036 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.036 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап әлеуметтік жәрдем ақылардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
10) 200.00.037 І, 200.00.037 ІІ және 200.00.037 ІІІ жолдарында 200.00.034 және 200.00.036 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әрбір айында келесі есеп беру айына алуға болатын әлеуметтік аударымдардың есептелген сомасын қоса есептелген әлеуметтік жәрдем ақылардың асып кету сомасын көрсетуге арналған;
11) 200.00.038 жолынан бастап 200.00.042 жолын қоса Салық кодексінің 361-бабына сәйкес мемлекеттік мекемелермен толтырылады;
12) 200.00.038 І, 200.00.038 ІІ және 200.00.038 ІІІ жолдары салық кезеңінің 1, 2 және 3 айларында Қазақстан Республикасының еңбектік заңына сәйкес есептелген әлеуметтік жәрдем ақылардың сомасын көрсетуге арналған;
13) 200.00.039 І, 200.00.039 ІІ және 200.00.039 ІІІ жолдары Салық кодексінің 361-бабы 2-тармағына сәйкес көшіруге болатын әлеуметтік жәрдем ақылардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.039 І жолына 200.00.042 ІІІ жолындағы көрсетілген өткен салық кезеңіндегі сома көшіріледі. 200.00.039 ІІ жолына 200.00.042 І жолындағы көрсетілген салық кезеңіндегі сома көшіріледі. 200.00.039 ІІІ жолына 200.00.042 ІІ жолындағы көрсетілген салық кезеңіндегі сома көшіріледі.

14) строки 200.00.040 I, 200.00.040 II и 200.00.040 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, начисленных в налоговом периоде и перенесенных из предыдущего отчетного месяца, за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма соответствующих строк 200.00.038 и 200.00.039;
15) строки 200.00.041 I, 200.00.041 II и 200.00.041 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, относимой на уменьшение социального налога, в пределах исчисленного социального налога за каждый месяц налогового периода, определяемой как разница соответствующих строк 200.00.032 и 200.00.036.
Строка 200.00.041 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных пособий за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.041 I, 200.00.041 II и 200.00.041 III.
Строка 200.00.041 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных пособий с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.041 IV налогового периода и 200.00.041 V за предыдущий налоговый период текущего года;
16) строки 200.00.042 I, 200.00.042 II и 200.00.042 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, переносимой на следующий отчетный месяц за каждый месяц налогового периода, определяемой как разница соответствующих строк 200.00.040 и 200.00.041;
17) строки 200.00.043 I, 200.00.043 II и 200.00.043 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога для налогового агента, не имеющих структурных подразделений и структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии с частью третьей пункта 3 статьи 161 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма соответствующих строк 200.00.032 и 200.00.033, уменьшенная на суммы, отраженные в строках 200.00.036 и 200.00.041 (200.00.032 + 200.00.033 – 200.00.036 – 200.00.041) (при заполнении ячейки "Нет" в строке 9).
Строка 200.00.043 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.043 I, 200.00.043 II и 200.00.043 III.
Строка 200.00.043 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.043 IV налогового периода и 200.00.043 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.00.043 включает в себя сумму строки 200.00.044;
18) строка 200.00.044 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 200.00.044 I, 200.00.044 II и 200.00.044 III предназначены для отражения общей суммы социального налога, исчисленного доверительным управляющим за каждый месяц налогового периода.

14) 200.00.040 І, 200.00.040 ІІ және 200.00.040 ІІІ жолдарында 200.00.038 және 200.00.039 жолдарына тиесілі ретте салық кезеңінің алдыңғы есеп беру айынан көшірілген және салық кезеңіндегі әрбір айында есепке алынған әлеуметтік жәрдем ақылардың сомасын көрсетуге арналған.
15) 200.00.041 І, 200.00.041 ІІ және 200.00.041 ІІІ жолдарында 200.00.032 және 200.00.036 жолдарына тиесілі ретте әлеуметтік салықты есептелу шамасында азайтуға жатқызылатын салық кезеңіндегі әрбір айына есепке алынған әлеуметтік жәрдем ақылардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.041 IV жолы 200.00.041 I, 200.00.041 II және 200.00.041 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әлеуметтік жәрдем ақылардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.041 V жолы 200.00.041 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.041 V жолының өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап әлеуметтік жәрдем ақылардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
16) 200.00.042 І, 200.00.042 ІІ және 200.00.042 ІІІ жолдарында 200.00 040 және 200.00.041 тиесілі жолдарының айырмасы ретінде анықталатын салық кезеңінің әрбір айына келесі есеп беру айына көшіруге болатын әлеуметтік жәрдем ақылардың сомасын көрсетуге арналған;
17) 200.00.043 І, 200.00.043 ІІ және 200.00.043 ІІІ жолдарда Салық кодексінің 161 бабы 3 тармағының үшінші бөліміне сәйкес, құрылымдық бөлімшелері және салық агенті ретінде танылған құрылымдық бөлімшелері жоқ салық агенті ретінде танылған салық агенттері үшін 200.00 032 және 200.00.033 тиесілі жолдарының айырмасы ретінде анықталатын 200.00.036 және 200.00.041 (200.00.032 + 200.00.033 – 200.00.036 – 200.00.041) жолдарының салық кезеңінің әрбір айына заңды тұлғалар бойынша есептелініп азайтылып көрсетілген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған (9 жолында "Жоқ" торкөзді толтырған жағдайда).;
200.00.043 IV жолы 200.00.043 I, 200.00.043 II және 200.00.043 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.043 V жолы 200.00.043 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.043 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
200.00.043 жолы 200.00.044 жолының сомасын қамтиды;
18) 200.00.044 жолы егер салық міндеттемесінің орындалуы Салық кодексінің 35-бабымен айрықша ескеріліп бекітілген, сенімгер басқарушыға артылған болса толтырылады. 200.00.044 I, 200.00.044 II және 200.00.044 III жолдары сенімгер басқарушы салық кезеңіндегі әрбір айына есептеген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.044 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.044 I, 200.00.044 II и 200.00.044 III.
Строка 200.00.044 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.044 IV налогового периода и 200.00.044 V за предыдущий налоговый период текущего года;
19) строки 200.00.045, 200.00.046 заполняются в случае наличия у юридического лица – резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу (при заполнении ячейки "Да" в строке 9);
20) строки 200.00.045 I, 200.00.045 II и 200.00.045 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога за головную организацию за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.045 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.045 I, 200.00.045 II и 200.00.045 III.
Строка 200.00.045 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.045 IV налогового периода и 200.00.045 V за предыдущий налоговый период текущего года;
21) строки 200.00.046 I, 200.00.046 II и 200.00.046 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога по филиалам/представительствам за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма строк 200.03.006 I, 200.03.006 II, 200.03.006 III по всем формам 200.03.
Строка 200.00.046 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.046 I, 200.00.046 II и 200.00.046 III.
Строка 200.00.046 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.046 IV налогового периода и 200.00.046 V за предыдущий налоговый период текущего года;
22) в случае представления Декларации юридическими лицами, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов, общая сумма социального налога, подлежащего перечислению в бюджет, отражается в строке 200.00.047 с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса (при заполнении ячейки 7 В).
Строки 200.00.047 I, 200.00.047 II и 200.00.047 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога по юридическому лицу за каждый месяц налогового периода, определяемой как произведение разницы соответствующих строк 200.00.032, 200.00.036, 200.00.041 и 0,3 ((200.00.032 – 200.00.036 - 200.00.041) х 0,3).

200.00.044 IV жолы 200.00.044 I, 200.00.044 II және 200.00.044 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.044 V жолы 200.00.044 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.044 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
19) 200.00.045, 200.00.045 жолдары жеке табыс салығы бойынша және әлеуметтік салық бойынша салық агенті ретінде танылмаған резидент емес - заңды тұлғаның құрылымдық бөлімдерінің бар болған жағдайда толтырылады (9 жолында "Жоқ" торкөзді толтырған жағдайда).
20) 200.00.045 I, 200.00.045 II және 200.00.045 III жолдары салық кезеңіндегі әрбір айына бас ұйым үшін есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған;
200.00.045 IV жолы 200.00.045 I, 200.00.045 II және 200.00.045 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.045 V жолы 200.00.045 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.045 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
21) 200.00.046 I, 200.00.046 II және 200.00.046 III жолдары салық кезеңіндегі әрбір айында филиалдар/өкілдіктер бойынша, барлық 200.03 нысандар бойынша 200.03.006 I, 200.03.006 II, 200.03.006 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын әлеуметтік салықтың есептелінген жалпы сомасын көрсетуге арналған.
200.00.046 IV жолы 200.00.046 I, 200.00.046 II және 200.00.046 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.046 V жолы 200.00.046 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.046 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
22) арналған арнайы салық режимі қолданылатын заңды тұлғалар Декларация өткізген жағдайда заңды тұлғалар Салық кодексінің 451-бабында бекітілген ерекшеліктерді есепке алып ауылшаруашылық өнімін өндірушілер және ауылшаруашылық тұтынушы кооперативтері бюджетке аударуға жататын әлеуметтік салықтан жалпы сома 200.00.047 жолында көрсетіледі (7 В торкөзін толтырған жағдайда).
200.00.047 I, 200.00.047 II және 200.00.047 III жолдары 200.00.032, 200.00.036, 200.00.041 және 0,3 ((200.00.032 – 200.00.036 - 200.00.041) х 0,3) тиесілі жолдарының айырмасы ретінде анықталатын заңды тұлға бойынша салық кезеңінің әрбір айына есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.047 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.047 I, 200.00.047 II и 200.00.047 III.
Строка 200.00.047 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.047 IV налогового периода и 200.00.047 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.00.047 включает в себя сумму строки 200.00.048;
23) строка 200.00.048 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 200.00.048 I, 200.00.048 II и 200.00.048 III предназначены для отражения общей суммы социального налога, исчисленного доверительным управляющим за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.048 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.048 I, 200.00.048 II и 200.00.048 III.
Строка 200.00.048 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.048 IV налогового периода и 200.00.048 V за предыдущий налоговый период текущего года.
20. Раздел "Исчисление социального налога с применением ставки, установленной пунктом 2 статьи 358 Налогового кодекса" заполняется индивидуальными предпринимателями, за исключением применяющих специальные налоговые режимы, адвокатами, частными нотариусами. В данном разделе:
1) строки 200.00.049 I, 200.00.049 II и 200.00.049 III предназначены для отражения суммы исчисленного социального налога в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса, уплачиваемого налогоплательщиком за себя за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.049 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.049 I, 200.00.049 II и 200.00.049 III.
Строка 200.00.049 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.049 IV налогового периода и 200.00.049 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 200.00.050 I, 200.00.050 II и 200.00.050 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений, уплачиваемых в свою пользу в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.050 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.050 I, 200.00.050 II и 200.00.050 III.

200.00.047 IV жолы 200.00.047 I, 200.00.047 II және 200.00.047 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.047 V жолы 200.00.047 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.047 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.047 жолы 200.00.048 жолының сомасын қамтиды;
23) 200.00.048 жолы егер салық міндеттемесінің орындалуы Салық кодексінің 35-бабымен айрықша ескеріліп бекітілген, сенімгер басқарушыға артылған болса толтырылады. 200.00.048 I, 200.00.048 II және 200.00.048 III жолдары сенімгер басқарушы салық кезеңінің әрбір айына есептеген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
200.00.048 IV жолы 200.00.048 I, 200.00.048 II және 200.00.048 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.048 V жолы 200.00.048 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.048 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
20. "Салық кодексінің 358-бабы 2-тармағымен бекітілген ставканы қолдана отырып әлеуметтік салықты есептеу" бөлімі арнайы салық режимдері қоланылатын қорғаушылармен, жекеше нотариустерді есептемегенде жеке кәсіпкерлермен толтырылады. Осы бөлімде:
1) 200.00.049 І, 200.00.049 ІІ және 200.00.049 ІІІ жолдары Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші салық кезеңінің әрбір айына өзі үшін төлейтін әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.049 IV жолы 200.00.049 I, 200.00.049 II және 200.00.049 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.049 V жолы 200.00.049 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.049 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
2) 200.00.050 І, 200.00.050 ІІ және 200.00.050 ІІІ жолдары міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес салық кезеңінің әрбір айына өз пайдасына төленген әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.050 IV жолы 200.00.050 I, 200.00.050 II және 200.00.050 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.050 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.050 IV налогового периода и 200.00.050 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 200.00.051 I, 200.00.051 II и 200.00.051 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом за себя, и подлежащего уплате за каждый месяц налогового периода, определяемой как разница строк 200.00.049 и 200.00.050.
Строка 200.00.051 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.051 I, 200.00.051 II и 200.00.051 III.
Строка 200.00.051 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.051 IV налогового периода и 200.00.051 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строки 200.00.052 I, 200.00.052 II и 200.00.052 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса, уплачиваемого налоговым агентом за каждого работника за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.052 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.052 I, 200.00.052 II и 200.00.052 III.
Строка 200.00.052 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.052 IV налогового периода и 200.00.052 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 200.00.053 I, 200.00.053 II и 200.00.053 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений, уплачиваемых за каждого работника в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.053 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.053 I, 200.00.053 II и 200.00.053 III.
Строка 200.00.053 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.053 IV налогового периода и 200.00.053 V за предыдущий налоговый период текущего года;
6) строки 200.00.054 I, 200.00.054 II и 200.00.054 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного за каждого работника и подлежащего уплате за каждый месяц налогового периода.
Исчисление социального налога, подлежащего уплате производится по каждому работнику.
Строка 200.00.054 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.054 I, 200.00.054 II и 200.00.054 III.

200.00.050 V жолы 200.00.050 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.050 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.00.051 І, 200.00.051 ІІ және 200.00.051 ІІІ жолдарында 200.00.049 және 200.00.050 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айына төленуге жататын жеке кәсіпкерге, қорғаушыларға, жекеше нотариустерге есептелген әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.051 IV жолы 200.00.051 I, 200.00.051 II және 200.00.051 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.051 V жолы 200.00.051 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.051 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.00.052 І, 200.00.052 ІІ және 200.00.052 ІІІ жолдары Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес салық агенті әр қызметкер үшін төленетін салық кезеңінің әрбір айына есептелген әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.052 IV жолы 200.00.052 I, 200.00.052 II және 200.00.052 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.052 V жолы 200.00.052 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.052 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.00.053 І, 200.00.053 ІІ және 200.00.053 ІІІ жолдары міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес салық кезеңінің әрбір айына әр қызметкер үшін төленетін әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.053 IV жолы 200.00.053 I, 200.00.053 II және 200.00.053 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.052 V жолы 200.00.052 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.052 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.00.054 І, 200.00.054 ІІ және 200.00.054 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айына төленуге жататын қызметкерлерге есептелген әлеуметтік салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
Төленуге тиісті әлеуметтік салық әр жұмысшы бойынша есептеледі.
200.00.054 IV жолы 200.00.054 I, 200.00.054 II және 200.00.054 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.054 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.054 IV налогового периода и 200.00.054 V за предыдущий налоговый период текущего года;
7) строки 200.00.055 I, 200.00.055 II и 200.00.055 III предназначены для отражения общей суммы социального налога, исчисленного за каждый месяц налогового периода, определяемой как суммы соответствующих строк 200.00.051 и 200.00.054.
Строка 200.00.055 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.055 I, 200.00.055 II и 200.00.055 III.
Строка 200.00.055 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.055 IV налогового периода и 200.00.055 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.00.055 включает в себя сумму строки 200.00.056;
8) строка 200.00.056 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 200.00.056 I, 200.00.056 II и 200.00.056 III предназначены для отражения общей суммы социального налога, исчисленного доверительным управляющим за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.056 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.056 I, 200.00.056 II и 200.00.056 III.
Строка 200.00.056 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.056 IV налогового периода и 200.00.056 V за предыдущий налоговый период текущего года.
21. В разделе "Исчисление социальных отчислений":
1) строки 200.00.057 I, 200.00.057 II и 200.00.057 III предназначены для отражения расходов работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов физическим лицам денежного содержания военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы в каждом месяце налогового периода в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
При этом социальные отчисления производятся в размере, установленном Законом об обязательном социальном страховании от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой законом Республики Казахстан о республиканском бюджете.

200.00.054 V жолы 200.00.054 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.054 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
7) 200.00.055 І, 200.00.055 ІІ және 200.00.055 ІІІ жолдарында 200.00.051 және 200.00.054 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айына есептелген әлеуметтік салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.055 IV жолы 200.00.055 I, 200.00.055 II және 200.00.055 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.055 V жолы 200.00.055 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.055 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
8) 200.00.056 жолы егер салық міндеттемесінің орындалуы Салық кодексінің 35-бабымен айрықша ескеріліп бекітілген, сенімгер басқарушыға артылған болса толтырылады. 200.00.056 I, 200.00.056 II және 200.00.056 III жолдары сенімгер басқарушы салық кезеңінің әрбір айына есептеген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
200.00.056 IV жолы 200.00.056 I, 200.00.056 II және 200.00.056 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.056 V жолы 200.00.056 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.056 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
21. "Әлеуметтік аударымдарды есептеу" бөлімінде:
1) 200.00.057 І, 200.00.057 ІІ және 200.00.057 ІІІ жолдары жұмыс берушілердің міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес мемлекеттік өртке қарсы қызметіне және қаржы полициясы органдарына, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің қылмыстық-атқарушы жүйесінің комитетіне, ішкі істер органдарының қызметкерлеріне, әскери қызметшілерге жеке тұлғаларға ақшалай ұстауға арналған жұмыс берушілердің салық кезеңінің әрбір айына табыстары есебінде төленетін шығыстарын көрсетуге арналған.
Бұл ретте әлеуметтік аударым міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының Заңымен бекітілген әлеуметтік аударымдар объектісінен есептелінген мөлшерде жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеуге қабылданған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен бекітілген ай сайынғы табыс, ең төменгі еңбек ақының он есе мөлшерінен артық болмауы керек.

Строка 200.00.057 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов физических лиц за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.057 I, 200.00.057 II и 200.00.057 III.
Строка 200.00.057 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов физических лиц с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.057 IV налогового периода и 200.00.057 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 200.00.058 I, 200.00.058 II, 200.00.058 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений в каждом месяце налогового периода, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании, для налогового агента, не имеющих структурных подразделений и структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии с частью третьей пункта 3 статьи 161 Налогового кодекса (при заполнении ячейки "Нет" в строке 9).
Строка 200.00.058 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.058 I, 200.00.058 II и 200.00.058 III.
Строка 200.00.058 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.058 IV налогового периода и 200.00.058 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 200.00.059, 200.00.060 заполняются в случае наличия у юридического лица – резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу (при заполнении ячейки "Да" в строке 9);
4) строки 200.00.059 I, 200.00.059 II и 200.00.059 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по головной организации в каждом месяце налогового периода.
Строка 200.00.059 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.059 I, 200.00.059 II и 200.00.059 III.
Строка 200.00.059 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.059 IV налогового периода и 200.00.059 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 200.00.060 I, 200.00.060 II и 200.00.060 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалам/представительствам в каждом месяце налогового периода, определяемой как сумма строк 200.03.008 I, 200.03.008 II, 200.03.008 III по всем формам 200.03.
Строка 200.00.060 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.060 I, 200.00.060 II и 200.00.060 III.

200.00.057 IV жолы 200.00.057 I, 200.00.057 II және 200.00.057 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.057 V жолы 200.00.057 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.057 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.00.058І, 200.00.058ІІ және 200.00.058ІІІ жолдары Салық кодексінің 161-бабы 3-тармағының үшінші бөліміне сәйкес, құрылымдық бөлімшелері және салық агенті ретінде танылған құрылымдық бөлімшелері жоқ салық агенті ретінде танылған салық агенттері үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес айқындалған салық кезеңінің әрбір айына әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған (9 жолында "Жоқ" торкөзді толтырған жағдайда).
200.00.058 IV жолы 200.00.058 I, 200.00.058 II және 200.00.058 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.058 V жолы 200.00.058 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.058 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.00.059, 200.00.060 жолдары жеке табыс салығы бойынша және әлеуметтік салық бойынша салық агенті ретінде танылмаған резидент емес - заңды тұлғаның құрылымдық бөлімдерінің бар болған жағдайда толтырылады. (9 жолында "Жоқ" торкөзді толтырған жағдайда).
4) 200.00.059 I, 200.00.059 II және 200.00.059 III жолдары салық кезеңінің әрбір айына бас ұйым бойынша әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.059 IV жолы 200.00.059 I, 200.00.059 II және 200.00.059 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.059 V жолы 200.00.059 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.059 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.00.060 I, 200.00.060 II және 200.00.060 III жолдары салық кезеңіндегі әрбір айында филиалдар/өкілдіктер бойынша, барлық 200.03 нысандар бойынша 200.03.008 I, 200.03.008 II, 200.03.008 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.060 IV жолы 200.00.060 I, 200.00.060 II және 200.00.060 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.060 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.060 IV налогового периода и 200.00.060 V за предыдущий налоговый период текущего года.
22. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Наименование налогового агента" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
Если Декларация представляется индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом указываются его фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи Декларации.
Указывается текущая дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа – бенефициара по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогового агента;
4) код налогового органа – бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Указывается код налогового органа по месту нахождения (жительства) налогового агента;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
6) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление приложения "Исчисление социального налога
налогоплательщиками, работающими по контракту" (Форма 200.01)
23. Данная форма предназначена для исчисления социального налога налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее – контракты). Форма составляется по каждому контракту отдельно.
24. В разделе "Общая информация о налоговом агенте":
1) в строке "Численность работников (человек), в том числе" указывается численность работников, с выделением работников - иностранных специалистов и работников – иностранных рабочих;
2) в строке "Реквизиты контракта" указываются реквизиты контракта:
А - номер контракта;
В - дата заключения контракта.

200.00.060 V жолы 200.00.060 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.00.060 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
22. "Салық агентінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық агентінің атауы" жолында құрылтайшылық құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
Егер Декларация жеке кәсіпкермен, қорғаушымен, жекеше нотариуспен, өткізілсе оның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
Сенімгер басқарушы салық міндеттемесін орындау барысында, сенімгер басқарманың мүліктен немесе пайда көрушінің басқа жағдайларында туындайтын келісім-шартына сәйкес сенімгер басқарушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
2) Декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына берген ағымдағы күн көрсетіледі;
3) салық органының коды - бенефициар жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша.
Салық агентінің тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) салық органының коды - бенефициар әлеуметтік аударымдар міндетті зейнетақы жарнасы бойынша.
Салық агентінің орналасқан орны (тұрғылықты жері) бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
6) Декларацияны қабылдаған күн.
Енгізу туралы Заңның 3-бабына және Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны берген күні көрсетіледі;
7) кіріс құжатының нөмірі.
Декларацияны тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Поштаның немесе басқада байланыс ұйымының пошта штемпелі қойылған күні көрсетіледі.
3. "Келісім-шарт бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салығын есептеу" қосымшасын жасау (200.01-нысаны)
23. Осы нысан Қазақстан Республикасының заңдарымен бекітілген тәртіпте келісім-шарт бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салығын есептеуге арналған (бұдан әрі - келісім-шарт). Нысан әр келісім-шарт бойынша жеке жасалады.
24. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) "Қызметкерлердің саны (адам), соның ішінде" жолында шетелдік мамандар және қызметкерлер - шетелдік жұмысшылар ерекше белгіленіп, қызметкерлердің саны көрсетіледі;
2) "Келісім-шарттың реквизиттері" жолында келісім-шарттың реквизиттері көрсетіледі:
- келісім-шарттың нөмірі;
- келісім-шарттқа қол қойылған күн;

25. В разделе "Социальный налог за работников".
Данный раздел предназначен для исчисления социального налога за работников, за исключением работников - иностранных специалистов и иностранных рабочих:
1) строки 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III предназначены для отражения суммы доходов работников, за исключением работников - иностранных специалистов и иностранных рабочих, за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.01.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III.
Строка 200.01.001 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.01.001 IV налогового периода и 200.01.001 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 200.01.002 I, 200.01.002 II и 200.01.002 III предназначены для отражения суммы доходов работников, за исключением работников - иностранных специалистов и иностранных рабочих, не облагаемых социальным налогом, за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.01.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.01.002 I, 200.01.002 II и 200.01.002 III.
Строка 200.01.002 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.01.002 IV налогового периода и 200.01.002 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 200.01.003 I, 200.01.003 II и 200.01.003 III предназначены для отражения суммы облагаемых доходов работников, за исключением работников - иностранных специалистов и иностранных рабочих, за каждый месяц налогового периода, определяемой как разница соответствующих сумм строк 200.01.001 и 200.01.002.
Строка 200.01.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.01.003 I, 200.01.003 II и 200.01.003 III.
Строка 200.01.003 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.01.003 IV налогового периода и 200.01.003 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строки 200.01.004 I, 200.01.004 II и 200.01.004 III предназначены для отражения размера ставки социального налога за работников, установленной в соответствии с контрактом;
5) строки 200.01.005 I, 200.01.005 II и 200.01.005 III предназначены для отражения суммы социального налога за работников, исчисленного за каждый месяц налогового периода, за исключением работников - иностранных специалистов и иностранных рабочих, определяемой путем умножения соответствующих сумм строк 200.01.003 и 200.01.004.

25. "Қызметкерлерге әлеуметтік салық" бөлімінде:
Осы бөлім қызметкерлерге әлеуметтік салықты есептеуге арналған, шетелдік мамандарды және шетелдік жұмысшыларды - қызметкерлерді есептемегенде.
1) 200.01.001 І, 200.01.001 ІІ және 200.01.001 ІІІ жолдарында шетелдік мамандарды және шетелдік жұмысшыларды қызметкерлерді есептемегенде салық кезеңінің әрбір айына қызметкерлердің табыстарының сомасын көрсетуге арналған.
200.01.001 IV жолы 200.01.001 I, 200.01.001 II және 200.01.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.01.001 V жолы 200.01.001 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.01.001 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.01.002 І, 200.01.002 ІІ және 200.01.002 ІІІ жолдарында шетелдік мамандарды және шетелдік жұмысшыларды-қызметкерлерді есептемегенде салық кезеңінің әрбір айына қызметкерлердің табыстарына әлеуметтік салық салынбайтын сомасын көрсетуге арналған.
200.01.002 IV жолы 200.01.002 I, 200.01.002 II және 200.01.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.01.002 V жолы 200.01.002 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.01.002 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.01.003 І, 200.01.003 ІІ және 200.01.003 ІІІ жолдарында 200.01.001 және 200.01.002 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айына шетелдік мамандарды және шетелдік жұмысшыларды-қызметкерлерді есептемегенде салық кезеңінің әрбір айына қызметкерлердің табысының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.01.003 IV жолы 200.01.003 I, 200.01.003 II және 200.01.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.01.003 V жолы 200.01.003 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.01.003 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.01.004 І, 200.01.004 ІІ және 200.01.004 ІІІ жолдары келісім-шартқа сәйкес бекітілген қызметкерлерге әлеуметтік салықтың ставкасының мөлшерін көрсетуге арналған.
5) 200.01.005 І, 200.01.005 ІІ және 200.01.005 ІІІ жолдары 200.01.003 және 200.01.004 жолдарының сомасының көбейту жолымен айқындалатын салық кезеңінің әрбір айына шетелдік мамандарды және шетелдік жұмысшыларды-қызметкерлерді есептемегенде салық кезеңінің әрбір айына есептелген қызметкерлерге әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.01.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.01.005 I, 200.01.005 II и 200.01.005 III.
Строка 200.01.005 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.01.005 IV налогового периода и 200.01.005 V за предыдущий налоговый период текущего года.
4. Составление приложения "Перечень доходов работников,
облагаемых и не облагаемых социальным налогом" (Форма 200.02)
26. Данная форма предназначена для отражения перечня доходов работников, облагаемых и не облагаемых социальным налогом. Форма заполняется по итогам года и представляется вместе с Декларацией за 4 квартал.
27. В разделе "Виды доходов":
1) строки с 200.02.001 по 200.02.015 предназначены для отражения суммы доходов работников, облагаемых социальным налогом с начала года;
2) строки с 200.02.016 по 200.02.035 предназначены для отражения суммы доходов работников, не облагаемых социальным налогом с начала года;
3) строки 200.02.016 и 200.02.017 предназначены для отражения суммы обязательных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, исчисленных в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении;
4) строка 200.02.018 предназначена для отражения суммы выплат в связи с выполнением общественных работ и профессиональным обучением, осуществляемые за счет средств бюджета и (или) грантов, в минимальном размере заработной платы, установленном законом о республиканском бюджете;
5) строка 200.02.019 предназначена для отражения суммы выплат в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
6) строка 200.02.020 предназначена для отражения суммы единовременных выплат за счет средств бюджеты (кроме выплат в виде оплаты труда);
7) строка 200.02.021 предназначена для отражения социальные выплаты из Государственного фонда социального страхования;
8) строка 200.02.022 предназначена для отражения суммы стипендий, выплачиваемых обучающимся в организациях образования, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных стипендий;
9) строка 200.02.023 предназначена для отражения стоимости имущества, полученного в виде благотворительной и спонсорской помощи;
10) строка 200.02.024 предназначена для отражения суммы выплат, производимых за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций;

200.01.005 IV жолы 200.01.005 I, 200.01.005 II және 200.01.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.01.005 V жолы 200.01.005 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.01.005 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4. "Әлеуметтік салық салынатын және салық салынбайтын қызметкерлердің табыстарының тізімі" қосымшасын жасау (200.02-нысаны)
26. Осы нысан әлеуметтік салық салынатын және салық салынбайтын қызметкерлердің табыстарының тізімін көрсетуге арналған. Нысан 4 тоқсанның Декларациясымен бірге ұсынылады және жылдың қорытындысы бойынша толтырылады.
27. "Табыстардың түрі" бөлімінде:
1) 200.02.001 жолынан бастап 200.02.015 жолын қоса жыл басынан бастап әлеуметтік салық салынатын қызметкерлердің табыстарын көрсетуге арналған;
2) 200.02.016 жолынан бастап 200.02.035 жолын қоса жыл басынан бастап әлеуметтік салық салынбайтын қызметкерлердің табыстарын көрсетуге арналған;
3) 200.02.016 және 200.02.017 жолдары зейнетақымен қамсыздандыру туралы Заңға сәйкес есептелген ерікті кәсіптік зейнетақы және міндетті жарналардың сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.02.018 жолы республикалық бюджет туралы заң арқылы тағайындалған қоғамдық жұмыстар және кәсіптік оқытуға байланысты іске асатын бюджет (немесе) және гранттар, еңбекақының ең кіші мөлшерінде сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.02.019 жолы Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау заңына сәйкес азаматтардың әлеуметтік қорғалуы экологиялық апат салдарынан, ядролық полигонында сынау залалдарынан немесе ядролық сынаулардан төленетін соманы көрсетуге арналған;
6) 200.02.020 жолы бюджет қаржысынан біржолғы төлемдердің (еңбекақы төлемдерден басқа есебінде) сомасын көрсетуге арналған;
7) 200.02.021 жолы Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан әлеуметтік төлемді көрсетуге арналған;
8) 200.02.022 жолы Қазақстан Республикасының заңымен бекітілген мемлекеттік стипендияларға арналған, ұйымдарда оқып үйренушілерге төленетін стипендиялардың сомаларының мөлшерін көрсетуге арналған;
9) 200.02.023 жолы демеуші көмек және қайырымдылық түрінде алынған мүліктің құнын көрсетуге арналған;
10) 200.02.024 жолы халықаралық ұйымдардың және мемлекет үкіметінің мемлекеттер бойынша берілетін гранттар қаржысының арқасында шығарылған төлемдерді сомасын көрсетуге арналған;

11) строка 200.02.025 предназначена для отражения стоимости путевок в детские лагеря для детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста;
12) строка 200.02.026 предназначена для отражения суммы страховых выплат, связанных со страховым случаем, наступившим в период действия договора, выплачиваемые при любом виде страхования, за исключением доходов, предусмотренных статьей 175 Налогового кодекса;
13) строка 200.02.027 предназначена для отражения суммы государственных премий, стипендий, учреждаемых Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан;
14) строка 200.02.028 предназначена для отражения суммы денежных наград, присуждаемых за призовые места на спортивных соревнованиях, смотрах, конкурсах;
15) строка 200.02.029 предназначена для отражения суммы компенсаций, выплачиваемых при расторжении трудового договора в случаях ликвидации организации или прекращения деятельности работодателя, сокращения численности штата работников или при призыве работника на воинскую службу, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
16) строка 200.02.030 предназначена для отражения суммы компенсаций, выплачиваемых работодателем работникам за неиспользованный трудовой отпуск;
17) строка 200.02.031 предназначена для отражения суммы выплат военнослужащим при исполнении обязанностей воинской службы, сотрудникам органов внутренних дел, финансовой полиции, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы и государственной противопожарной службы, которым в установленном порядке присвоено специальное звание, получаемых ими в связи с исполнением служебных обязанностей;
18) строка 200.02.032 предназначена для отражения суммы выплат для оплаты медицинских услуг (кроме косметологических), при рождении ребенка, на погребение в пределах 8-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, по каждому виду выплат в течение календарного года;
19) строка 200.02.033 предназначена для отражения суммы расходов работодателя, направленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан на обучение, повышение квалификации или переподготовку работников по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя, за исключением компенсаций при служебных командировках, предусмотренных подпунктами 4) - 6) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
20) строка 200.02.034 предназначена для отражения суммы страховых премий, уплачиваемых работодателем по договорам обязательного и (или) накопительного страхования своих работников;

11) 200.02.025 жолы он алты жасқа жетпеген балаларға арналған балалардың лагерьлеріне жолдаманың құнын көрсетуге арналған;
12) 200.02.026 жолы Салық кодексінің 175-бабымен ескерілген табыстарды қоспағанда шарт күшінің мерзімдерінде кез келген сақтандыру түрінде төленетін сақтандыру жағдайымен байланысты сақтандыру төлемдерінің сомасын көрсетуге арналған;
13) 200.02.027 жолы Қазақстан Республикасының Үкіметінің, Қазақстан Республикасының Президентімен тағайындалатын мемлекеттік сыйлықтар, стипендиялардың сомасын көрсетуге арналған;
14) 200.02.028 жолы спорт жарыстары, қараулар, конкурстердегі жүлделі орындарда берілетін ақшалай наградалардың сомасын көрсетуге арналған;
15) 200.02.029 жолы Қазақстан Республикасының заңымен бекітілген қызметкерлерді әскери қызметке шақыруда немесе штаттың санын қысқарту жағдайларында, жұмыс берушінің қызметін тоқтатылуына немесе ұйымның таратылуына байланысты еңбек келісім-шартын бұзуда төленетін өтемдердің сомасын көрсетуге арналған;
16) 200.02.030 жолы қызметкерлердің қолданылмаған еңбек демалысына жұмыс берушімен төленетін өтемдердің сомасын көрсетуге арналған;
17) 200.02.031 жолы әскери қызметтік міндеттерін орындауда әскери қызметшілерге, ішкі істер органының, қаржы полициясының, қылмыстық-атқарушы жүйенің, органдардың және мемлекеттік өртке қарсы қызметінің қызметтік міндеттер орындауларына байланысты арнайы атақ алған қызметкерлерге алынатын төлемдердің сомасын көрсетуге арналған;
18) 200.02.032 жолы республикалық бюджет туралы заң арқылы тағайындалған, тиісті қаржы жылына дәрігерлік қызметтердің әрбір түрі бойынша календарлық жыл ішінде төлеуге арналған (косметологиялықтан басқа) баланы туу кезінде, еңбекақының ең кіші мөлшері, 8 еселі шегінде төлемдердің сомасын көрсетуге арналған;
19) 200.02.033 жолы Қазақстан Республикасының Заңымен бекітілген Салық кодексінің 155-бабының 3-тармағы 4)-6)-тармақшаларына сәйкес көзделген оқуға, біліктілікті жоғарылатуға немесе қызметкерлерді мамандық бойынша қайта даярлауға жұмыс берушілердің өндірістік қызметтеріне арнайы, қызметтік іс сапарлардағы өтемдерді есептемегендегі жұмыс берушінің шығыстарының сомасын көрсетуге арналған;
20) 200.02.034 жолы жұмыс берушімен өз қызметкерлеріне төленетін міндетті жинақтағыш сақтандыру және (немесе) келісім-шарттары бойынша сақтандыру сыйақыларының сомасын көрсетуге арналған;

21) строка 200.02.035 предназначена для отражения прочих доходов, не облагаемых социальным налогом, не отраженных в строках с 200.02.016 по 200.02.035;
22) строка 200.02.036 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, облагаемых социальным налогом, определяемой как сумма строк с 200.02.001 по 200.02.015;
23) строка 200.02.037 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, не облагаемых социальным налогом, определяемой как сумма строк с 200.02.016 по 200.02.035.
5. Составление приложения "Исчисление суммы индивидуального
подоходного налога и социального налога по структурному
подразделению" (Форма 200.03)
31. Данная форма предназначена для исчисления юридическим лицом - налоговым агентом суммы индивидуального подоходного налога, социального налога, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, подлежащих уплате по филиалу/представительству, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу. Форма составляется юридическим лицом по каждому филиалу/представительству в соответствии со статьями 161, 162, 362, 364 Налогового кодекса.
32. В разделе "Общая информация о налоговом агенте":
1) РНН – регистрационный номер юридического лица - налогового агента. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогового агента – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес – идентификационный) номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) наименование налогового агента.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица – доверительного управляющего;
4) код налогового органа по месту регистрационного учета налогового агента.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета юридического лица;
5) налоговый период – отчетный квартал, за который представляется форма 200.03 (указывается арабскими цифрами);

21) 200.02.035 жолы 200.02.016 жолынан бастап 200.02.035 жолын қоса көрсетілмеген салық салынбайтын әлеуметтік салықпен, басқада табыстарды көрсетуге арналған;
22) 200.02.036 жолы 200.02.001 жолынан бастап 200.02.015 жолын қоса сомасының айырмасы ретінде айқындайтын салық салынатын әлеуметтік салықпен, басқада табыстарды көрсетуге арналған;
23) 200.02.037 жолы 200.02.016 жолынан бастап 200.02.035 жолын қоса сомасының айырмасы ретінде айқындайтын салық салынбайтын әлеуметтік салықпен, басқада табыстарды көрсетуге арналған.
5. "Құрылымдық бөлімшелер бойынша жеке табыс салығының сомасын және әлеуметтік салықты есептеу" қосымшасын жасау (200.03-нысаны)
31. Осы нысан жеке табыс салығы және әлеуметтік салығы бойынша салық агенті ретінде танылмаған заңды тұлғаның филиалдар/өкілдіктер бойынша төлеуге жататын жеке табыс салығының, әлеуметтік салықтың сомаларын, міндетті зейнетақы жарнасын есептеуге арналған. Нысан Салық кодексінің 162, 362, 364, 161-баптарына сәйкес әрбір филиал/өкілдік бойынша заңды тұлғамен жасалады.
32. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) салық агентінің СТН-і – заңды тұлғаның салық агентінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемелерін сенiмгер басқарушы орындау кезінде, толтыру жолында сенiмгер басқарушының салық агентінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) БСН - салық агентінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемелерін сенiмгер басқарушы орындау кезінде, толтыру жолында сенiмгер басқарушының салық агентінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) салық агентінің атауы;
Заңды тұлғаның атауы құрылтай құжаттарына сәйкес көрсетіледі.
Салық міндеттемелерін сенiмгер басқарушы орындау кезінде, толтыру жолында сенiмгер басқарушының заңды тұлғасының атауы көрсетіледі;
4) салық органының коды - бенефициар әлеуметтік аударымдар міндетті зейнетақы жарнасы бойынша.
Заңды тұлғаның тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) салық кезеңі – тоқсандық есеп болып табылады (араб сандарымен көрсетіледі);

6) вид.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
7) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
8) РНН филиала/представительства – регистрационный номер налогоплательщика – филиала/представительства.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
9) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес – идентификационный) номер филиала/представительства.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
10) наименование филиала/представительства.
Указываются наименование филиала/представительства в соответствии с учредительными документами;
11) код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства.
33. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 200.03.001 I, 200.03.001 II и 200.03.001 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.03.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.03.001 I, 200.03.001 II, 200.03.001 III.
Строка 200.03.001 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.03.001 IV налогового периода и 200.03.001 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.03.001 включает в себя сумму строки 200.03.002;
2) строки 200.03.002 I, 200.03.002 II и 200.03.002 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам доверительным управляющим, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.03.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.03.002 I, 200.03.002 II, 200.03.002 III.
Строка 200.03.002 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.03.002 IV налогового периода и 200.03.002 V за предыдущий налоговый период текущего года;

6) түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген Декларацияға жатқызуды ескере отырып енгізілген салық есептілігінің түріне тиісті торкөз белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні.
Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасындағы көзделген Декларацияны табыс еткен жағдайда, торкөздер белгіленеді;
8) Филиалдың/өкілдіктің СТН-і - салық төлеушінің - филиалдың/өкілдіктің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
9) БСН - салық агентінің бизнес сәйкестендіру нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
10) филиалдың/өкілдіктің атауы.
Филиалдың/өкілдіктің атауы құрылтай құжаттарымен сәйкес көрсетіледі;
11) филиалдың/өкілдіктің тіркеу орны бойынша салық органының коды.
Филиалдың/өкілдіктің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
33. "Есепті көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 200.03.001 І, 200.03.001 ІІ және 200.03.001 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айына филиалдың/өкілдіктің және жеке тұлғалар төлеген бюджетке аударуға жататын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.001 IV жолы 200.03.001 I, 200.03.001 II және 200.03.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.001 V жолы 200.03.001 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.03.001 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.001 жолы 200.03.002 жолының сомасын қамтиды;
2) 200.03.002 І, 200.03.002 ІІ және 200.03.002 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айына филиалдың/өкілдіктің және жеке тұлғалардың сенімгерлік басқарушылары төлеген бюджетке аударуға жататын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.002 IV жолы 200.03.002 I, 200.03.002 II және 200.03.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.002 V жолы 200.03.002 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.03.002 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;

3) строки 200.03.003 I, 200.03.003 II и 200.03.003 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству в каждом месяце налогового периода.
Строка 200.03.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.03.003 I, 200.03.003 II и 200.03.003 III.
Строка 200.03.003 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.03.003 IV налогового периода и 200.00.015 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.03.003 включает в себя сумму строки 200.03.004;
4) строки 200.03.004 I, 200.03.004 II и 200.03.004 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам доверительным управляющим, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству в каждом месяце налогового периода.
Строка 200.03.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.03.004 I, 200.03.004 II и 200.03.004 III.
Строка 200.03.004 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.03.004 IV налогового периода и 200.03.004 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 200.03.005 I, 200.03.005 II и 200.03.005 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды по филиалу/представительству в каждом месяце налогового периода, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.03.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.03.005 I, 200.03.005 II и 200.03.005 III.
Строка 200.03.005 V предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 200.03.005 IV налогового периода и 200.03.005 V за предыдущий налоговый период текущего года;
6) строки 200.03.006 I, 200.03.006 II и 200.03.006 III предназначены для отражения суммы исчисленного социального налога по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.03.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.03.006 I, 200.03.006 II и 200.03.006 III.
Строка 200.03.006 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.03.006 IV налогового периода и 200.03.006 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.03.006 включает в себя сумму строки 200.03.007;

3) 200.03.003 І, 200.03.003 ІІ және 200.03.003 ІІІ жолдары дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кірістерге есептеліп жеке тұлғаларға төленген және филиалдар/өкілдіктер бойынша салық кезеңінің әрбір айына бюджетке аударуға жататын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.003 IV жолы 200.03.003 I, 200.03.003 II және 200.03.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.003 V жолы 200.03.003 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.03.003 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.003 жолы 200.03.004 жолының сомасын қамтиды;
4) 200.03.003 І, 200.03.003 ІІ және 200.03.003 ІІІ жолдары дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кірістерге есептеліп жеке тұлғалардың сенімгерлік басқарушылары төлеген және филиалдар/өкілдіктер бойынша салық кезеңінің әрбір айына бюджетке аударуға жататын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.004 IV жолы 200.03.004 I, 200.03.004 II және 200.03.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.004 V жолы 200.03.004 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.03.004 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.03.005 І, 200.03.005 ІІ және 200.03.005 ІІІ жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңына сәйкес жеке тұлғалар төлеген табыстарға есептеліп және филиалдар/өкілдіктер бойынша салық кезеңінің әрбір айына жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.005 IV жолы 200.03.005 I, 200.03.005 II және 200.03.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.003 V жолы 200.03.003 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.03.003 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.03.006 І, 200.03.006 ІІ және 200.03.006 ІІІ жолдары филиалдар/өкілдіктер бойынша салық кезеңінің әрбір айына есептелген әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
200.03.006 IV жолы 200.03.006 I, 200.03.006 II және 200.03.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.006 V жолы 200.03.006 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.03.006 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.006 жолы 200.03.007 жолының сомасын қамтиды;

7) строки 200.03.007 I, 200.03.007 II и 200.03.007 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного доверительным управляющим по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.03.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.03.007 I, 200.03.007 II и 200.03.007 III.
Строка 200.03.007 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.03.007 IV налогового периода и 200.03.007 V за предыдущий налоговый период текущего года;
8) строки 200.03.008 I, 200.03.008 II, 200.03.008 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалу/представительству в каждом месяце налогового периода, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 200.03.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.03.008 I, 200.03.008 II и 200.03.008 III.
Строка 200.03.008 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 200.03.008 IV налогового периода и 200.03.008 V за предыдущий налоговый период текущего года.
34. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Ф.И.О Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи.
Указывается дата представления формы 200.03 в налоговый орган;
3) код налогового органа – бенефициара по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства;
4) код налогового органа – бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Указывается код налогового органа по месту нахождения филиала/представительства;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего форму" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего форму 200.03;
6) дата приема.
Указывается дата представления формы 200.03 в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер формы 200.03;

7) 200.03.007 І, 200.03.007 ІІ және 200.03.007 ІІІ жолдары филиалдар/өкілдіктер бойынша сенімгерлік басқарушыға есептелген салық кезеңінің әрбір айына әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
200.03.007 IV жолы 200.03.007 I, 200.03.007 II және 200.03.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.007 V жолы 200.03.007 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.03.007 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
8) 200.03.008 І, 200.03.008 ІІ, 200.03.008 ІІІ жолдары міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес анықталатын салық кезеңінің әрбір айына филиалдар/өкілдіктер бойынша әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
200.03.008 IV жолы 200.03.008 I, 200.03.008 II және 200.03.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.008 V жолы 200.03.008 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.03.008 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
34. "Салық агентінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтайшылық құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
Сенімгер басқарушы салық міндеттемесін орындау барысында, сенімгер басқарманың мүліктен немесе пайда көрушінің басқа жағдайларында туындайтын келісім-шартына сәйкес сенімгер басқарушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
2) беру күні.
Декларацияны салық органына берген ағымдағы күн көрсетіледі;
3) салық органының коды - бенефициар жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша.
Филиалдың/өкілдіктің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) салық органының коды - бенефициар әлеуметтік аударымдар міндетті зейнетақы жарнасы бойынша.
Филиалдың/өкілдіктің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) "200.03 нысанын қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында 200.03 нысанын қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
6) қабылдаған күн.
Енгізу туралы Заңның 3-бабына және Салық кодексінің 584-бабы 2 тармағына сәйкес 200.03 нысанын берген күні көрсетіледі;
7) кіріс құжатының нөмірі.
200.03 нысанын тіркеу нөмірі көрсетіледі;

8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к декларации по
индивидуальному подоходному налогу
и социальному налогу по иностранцам
и лицам без гражданства (форма 210.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу
по иностранцам и лицам без гражданства (форма 210.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и Законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон о пенсионном обеспечении), "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон об обязательном социальном страховании).
Правила определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по иностранцам и лицам без гражданства, согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога, социального налога, а также для исчисления, удержания (начисления) и перечисления сумм обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд (далее – обязательные пенсионные взносы), начисления и перечисления сумм социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования (далее – социальные отчисления).
Декларация составляется налоговыми агентами, за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств и для субъектов малого бизнеса на основе упрощенной декларации, по отношению к иностранцам и лицам без гражданства согласно главам 18, 19 раздела 6, главе 25 раздела 7, разделу 12 Налогового кодекса.
Структурные подразделения, признанные по решению юридического лица согласно пункту 2 статьи 355 Налогового кодекса самостоятельными плательщиками социального налога, для целей настоящих Правил признаются налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 210.00) и приложений к ней (формы с 210.01 по 210.04), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.

8) пошта штемпелінің күні.
Поштаның немесе басқада байланыс ұйымының пошта штемпелі қойылған күні көрсетіледі.
____________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 200.00-200.03 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ тұлғаларға қатысты жеке
табыс салығы және әлеуметтік
салық бойынша декларацияға
(210.00-нысан) қосымша
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға қатысты жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) толтыру Ережелері (210.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі), "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң), "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы) Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленген.
Ереже жеке табыс салығын, әлеуметтік салықты есептеуге, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын (бұдан әрі - міндетті зейнетақы жарналары) есептеуге, ұстап қалуға (есептеуге) және аударуға, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомаларын (бұдан әрі - әлеуметтік аударымдар) қоса есептеуге арналған, осы Ережеге қосымшаға сәйкес шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша салық есептілігі нысаны (декларацияны) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны шаруа және фермер қожалықтарына және шағын бизнес субъектілеріне арналған оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда, Салық кодексінің 6-бөлімі 18, 19-тарауларына, 7-бөлімі 25-тарауына, 12-бөліміне сәйкес шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға қатысты салық агенттері жасайды.
Салық кодексінің 355-бабы 2-тармағына сәйкес заңды тұлғаның шешімі бойынша дербес әлеуметтік салық төлеуші деп танылған құрылымдық бөлімшелер осы Ереженің мақсаты үшін жеке табыс салығы бойынша салық агенттері болып танылады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (210-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (210.01-ден 210.04-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.

3) ИИН – индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строки БИН ИИН подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
4) налоговый период – отчетный квартал, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
5) наименование налогового агента.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица – доверительного управляющего;
6) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса.
7) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
8) категория налогового агента.
Ячейки отмечаются, в случае если налоговый агент относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С, D;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налоговым агентом–резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налоговым агентом–нерезидентом Республики Казахстан;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Декларация составляется налоговым агентом-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
11) численность работников (человек).
Указывается численность работников, которым начислены доходы в налоговом периоде;
13) наличие структурных подразделений.
При наличии структурных подразделений отмечается соответствующая ячейка;
13) МРП.
Указывается размер месячного расчетного показателя, устанавливаемый законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
14) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее – Правила декларирования товаров);

3) ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда салық төлеушінің – сенімгерлікпен басқарушының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БСН, ЖСН жолдары 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс.
4) салық кезеңі – Декларация табыс етілетін есепті тоқсан (араб цифрларымен көрсетіледі);
5) салық агентінің атауы;
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
Салық міндеттемелерін сенiмгер басқарушы орындаған кезде жолда жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе сенiмгер басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
6) Декларацияның түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген Декларацияға жатқызуды ескере отырып енгізілген салық есептілігінің түріне тиісті торкөздер белгіленеді.
7) хабарламаның нөмірі мен күні
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларацияның түрі табыс етілген жағдайда толтырылады.
8) салық агентінің санаты.
Торкөз егер төлеуші А, B, C, D жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санатқа жататын болса белгіленеді;
9) резиденттік белгісі:
А торкөзі Қазақстан Республикасының резидент салық агенті белгілейді;
В торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті емес салық агенті белгілейді;
10) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер Декларация Қазақстан Республикасының резиденті емес салық агенті жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
11) қызметкерлердің саны (адам);
Салық кезеңінде табыстар есептелінген қызметкерлердің саны көрсетіледі;
12) құрылымдық бөлімшелердің барлығы;
Құрылымдық бөлімшелер бар болған жағдайда тиісті торкөздер белгіленеді;
13) АЕК;
"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
14) валюта коды.
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне (бұдан әрі – Тауарларды декларациялау ережесі) "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі.

15) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
16) количество приложений 210.01.
Указывается количество приложений 210.01, которое должно соответствовать количеству контрактов, заключенных с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке;
17) количество приложений 210.04.
Указывается количество приложений 210.04, которое должно соответствовать количеству структурных подразделений юридического лица.
15. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся резидентами Республики Казахстан, в соответствии со статьями 167, 202 Налогового кодекса":
1) строки 210.00.001 I, 210.00.001 II и 210.00.001 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных налоговым агентом иностранцам и лицам без гражданства за каждый месяц налогового периода, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статье 156 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса.
Строка 210.00.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.001 I, 210.00.001 II и 210.00.001 III.
Строка 210.00.001 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.001 IV за налоговый период и 210.00.001 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 210.00.001 включает в себя сумму строки 210.00.002;
2) строки 210.00.002 I, 210.00.002 II и 210.00.002 III предназначены для отражения суммы доходов, облагаемых у источника выплаты, за каждый месяц налогового периода, определяемой как разница между суммами, отраженными в соответствующих строках 210.00.001 и доходами, не подлежащими налогообложению в соответствии со статьями 156 и 166 Налогового кодекса (за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса).
Строка 210.00.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.002 I, 210.00.002 II и 210.00.002 III.
Строка 210.00.002 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.002 IV налогового периода и 210.00.002 V за предыдущий налоговый период текущего года;

15) берiлген қосымшалар.
Берiлген қосымшалардың торкөздерi белгiленедi;
16) 210.01 қосымшаларының саны.
210.01 қосымшаларының саны көрсетіледі, ол Қазақстан Республикасымен заңнамада белгіленген тәртіпте жасасылған келісім-шарттардың санына сәйкес болуы тиіс;
17) 210.03 қосымшаларының саны.
210.03 қосымшаларының саны көрсетіледі, ол заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің санына сәйкес болуы тиіс;
15. "Салық кодексінің 167 , 202-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті емес, шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу" бөлімінде;
1) 210.00.001 I, 210.00.001 II және 210.00.001 III жолдары салық агенті әрбір салық кезеңіне шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғаларға есептеген табыстарды, соның ішінде материалдық пайда түрінде алынған табыстарды қоса алғанда, қызметкердің жұмыс берушіден ақшалай немесе натуральды нысанда алған табыстарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыскерлермен жасасылған азаматтық-құқықтық сипаттағы келісім-шарттар бойынша, соның ішінде Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағы 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Салық кодексі 156-бабында көрсетілген табыстарды көрсетуге арналған.
210.00.001 IV жолы 210.00.001 I, 210.00.001 II және 210.00.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.001 V жолы салық кезеңi үшін 210.00.001 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.001 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 210.00.001 жолы 210.00.002 жолының сомасын қамтиды;
2) 210.00.002 I, 210.00.002 II және 210.00.002 III жолдары 210.00.001 тиісті жолдарында көрсетілген және Салық кодексінің 156 - 166-баптарынасәйкес салық салуға жатпайтын (Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда) табыстардың сомалары арасындағы айырма ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айы үшін төлем көзінен салық салынатын табыстардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.002 IV жолы 210.00.002 I, 210.00.002 II және 210.00.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.002 V жолы салық кезеңінің 210.00.002 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.002 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;

3) строки 210.00.003 I, 210.00.003 II и 210.00.003 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного в соответствии со статьей 167 Налогового кодекса с доходов, начисленных иностранцам и лицам без гражданства в каждом месяце налогового периода.
Строка 210.00.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.003 I, 210.00.003 II и 210.00.003 III.
Строка 210.00.003 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.003 IV налогового периода и 210.00.003 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строка 210.00.004 предназначена для отражения суммы задолженности по доходам, начисленным, но невыплаченным налоговым агентом иностранцам и лицам без гражданства на конец налогового периода, без учета обязательных, добровольных пенсионных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, страховых премий и индивидуального подоходного налога;
5) строки 210.00.005 I, 210.00.005 II и 210.00.005 III предназначены для отражения суммы доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства в каждом месяце налогового периода. При этом доходы, не подлежащие налогообложению в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса, в данных строках не отражаются.
Строка 210.00.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.005 I, 210.00.005 II и 210.00.005 III.
Строка 210.00.005 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.005 IV налогового периода и 210.00.005 V за предыдущий налоговый период текущего года;
6) строки 210.00.006 I, 210.00.006 II и 210.00.006 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.006 I, 210.00.006 II и 210.00.006 III.
Строка 210.00.006 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.006 IV налогового периода и 210.00.006 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 210.00.006 включает в себя сумму строки 210.00.007;
7) строка 210.00.007 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 210.00.007 I, 210.00.007 II и 210.00.007 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного по доходам, выплаченным иностранцам и лицам без гражданства доверительным управляющим, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц налогового периода.

3) 210.00.003 I, 210.00.003 II және 210.00.003 III жолдары Салық кодексінің 167-бабына сәйкес салық кезеңінің әрбір айында шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.003 IV жолы 210.00.003 I, 210.00.003 II және 210.00.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.003 V жолы салық кезеңiнің 210.00.003 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.003 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
4) 210.00.004 жолы міндетті зейнетақы және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйақыларын және жеке табыс салығын есепке алмағанда, табыстар бойынша есептелген, бірақ салық кезеңінің соңына салық агенті шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға төлемеген берешектің сомасын көрсетуге арналған;
5) 210.00.005 I, 210.00.005 II және 210.00.005 III жолдары шет ел азаматтарына және азаматтығы жоқ тұлғаларға салық кезеңінің әрбір айында төленген табыстарының сомасын көрсетуге арналған. Бұл ретте Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес салық салуға жатпайтын табыстар осы жолда көрсетілмейді.
210.00.005 IV жолы 210.00.005 I, 210.00.005 II және 210.00.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.005 V жолы салық кезеңiнің 210.00.005 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.005 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
6) 210.00.006 I, 210.00.006 II және 210.00.006 III жолдары шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға төленген және салық кезеңінің әрбір айы үшін бюджетке аударылуы тиіс табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.006 IV жолы 210.00.006 I, 210.00.006 II және 210.00.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.006 V жолы салық кезеңiнің 210.00.006 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.006 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 210.00.006 жолы 210.00.007 жолының сомасын қамтиды;
7) 210.00.007 жолы егер салық міндеттемесі Салық кодексінің 35-бабында білгіленген ерекшелікті ескере отырып, сенімгерлік басқарушыға жүктелген болса толтырылады. 210.00.007 I, 210.00.007 II және 210.00.007 III жолдары шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға сенімгер басқарушы төлеген табыстардан есептелген және салық кезеңінің әрбір айына бюджетке аударылуы тиіс жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.00.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.007 I, 210.00.007 II и 210.00.007 III.
Строка 210.00.007 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.007 IV налогового периода и 210.00.007 V за предыдущий налоговый период текущего года;
8) строки 210.00.008, 210.00.009 заполняются в случае наличия у налогового агента структурных подразделений;
9) строки 210.00.008 I, 210.00.008 II и 210.00.008 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, и подлежащего перечислению в бюджет за головную организацию за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.008 I, 210.00.008 II и 210.00.008 III.
Строка 210.00.008 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.008 IV налогового периода и 210.00.008 V за предыдущий налоговый период текущего года;
10) строки 210.00.009 I, 210.00.009 II и 210.00.009 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалам/представительствам за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма строк 210.04.001 I, 210.04.001 II, 210.04.001 III по всем формам 210.04.
Строка 210.00.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.009 I, 210.00.009 II и 210.00.009 III.
Строка 210.00.009 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.009 IV налогового периода и 210.00.009 V за предыдущий налоговый период текущего года.
16. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся нерезидентами Республики Казахстан, в соответствии со статьями 201, 202 Налогового кодекса":
1) строки 210.00.010 I, 210.00.010 II и 210.00.010 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных и выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, являющихся нерезидентами Республики Казахстан (далее – нерезиденты) за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных формы 210.03.
Строка 210.00.010 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.010 I, 210.00.010 II и 210.00.010 III.

210.00.007 IV жолы 210.00.007 I, 210.00.007 II және 210.00.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.007 V жолы салық кезеңiнің 210.00.007 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.007 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
8) 210.00.008, 210.00.009 жолдары салық агентінде құрылымдық бөлімдер болған жағдайда толтырылады;
9) 210.00.008 I, 210.00.008 II және 210.00.008 III жолдары шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және салық кезеңінің әрбір айы үшін бюджетке бас ұйым үшін аударылуы тиіс жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.008 IV жолы 210.00.008 I, 210.00.008 II және 210.00.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.008 V жолы салық кезеңiнің 210.00.008 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.008 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
10) 210.00.009 I, 210.00.009 II және 210.00.009 III жолдары 210.04 барлық нысандары бойынша 210.04.001 I, 210.04.001 II, 210.04.001 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және бюджетке аударылуы тиіс салық кезеңінің әрбір айы үшін филиалдар/өкілдіктер бойынша жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.009 IV жолы 210.00.009 I, 210.00.009 II және 210.00.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.009 V жолы салық кезеңiнің 210.00.009 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.009 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
16. "Салық кодексінің 201-202-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын шетелдік азаматтардан және азаматтығы жоқ тұлғалардан жеке табыс салығын есептеу" бөлімінде:
1) 210.00.010 I, 210.00.010 II және 210.00.010 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға есептелген және төленген табыстардың сомаларын көрсетуге арналған және 210.03-нысан деректерінің негізінде толтырылады.
210.00.010 IV жолы 210.00.010 I, 210.00.010 II және 210.00.010 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.00.010 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.010 IV налогового периода и 210.00.010 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 210.00.011 I, 210.00.011 II и 210.00.011 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов нерезидентам, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 195 Налогового кодекса, за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных формы 210.03.
Строка 210.00.011 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.011 I, 210.00.011 II и 210.00.011 III.
Строка 210.00.011 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.011 IV налогового периода и 210.00.011 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 210.00.011 включает в себя сумму строки 210.00.012;
3) строка 210.00.012 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 210.00.012 I, 210.00.012 II и 210.00.012 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов нерезидентам доверительным управляющим за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.012 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.012 I, 210.00.012 II и 210.00.012 III.
Строка 210.00.012 V предназначена для отражения суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.012 IV налогового периода и 210.00.012 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строки 210.00.013, 210.00.014 заполняются в случае наличия у налогового агента структурных подразделений;
5) строки 210.00.013 I, 210.00.013 II и 210.00.013 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов нерезидентам за головную организацию за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.013 IV предназначена для отражения итоговой суммы за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.013 I, 210.00.013 II и 210.00.013 III.
Строка 210.00.013 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.013 IV налогового периода и 210.00.013 V за предыдущий налоговый период текущего года;
6) строки 210.00.014 I, 210.00.014 II и 210.00.014 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов нерезидентам по филиалам/представительствам за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма строк 210.04.003 I, 210.04.003 II и 210.04.003 III по всем формам 210.04.

210.00.010 V жолы салық кезеңiнің 210.00.010 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.010 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 210.00.011 I, 210.00.011 II және 210.00.011 III жолдары Салық кодексінің 195-бабы 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес бюджеттен аударуға жататын резидент еместердің табыстарына есептелген және салық кезеңінің әрбір айына төленген жеке табыс салығының сомаларын көрсетуге арналған және 210.03-нысан деректерінің негізінде толтырылады.
210.00.011 IV жолы 210.00.011 I, 210.00.011 II және 210.00.011 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.011 V жолы салық кезеңiнің 210.00.011 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.011 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 210.00.011 жолы 210.00.012 жолының сомасын қамтиды;
3) 210.00.012 жолы егер салық міндеттемесінің орындалуы Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелікті ескере отырып, сенімгерлік басқарушыға жүктелген болса толтырылады. 210.00.012 I, 210.00.012 II және 210.00.012 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін сенімгерлік басқарушы резидент еместерге есептеген және төлеген табыстардан ұсталатын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.012 IV жолы 210.00.012 I, 210.00.012 II және 210.00.012 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.012 V жолы салық кезеңiнің 210.00.012 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.012 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
4) 210.00.013, 210.00.014 жолдары салық агентінде құрылымдық бөлімшелер бар болған жағдайда толтырылады;
5) 210.00.013 I, 210.00.013 II және 210.00.013 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін резидент еместерге есептелген және төленген табыстарынан бас ұйым үшін жеке ұсталатын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.013 IV жолы 210.00.013 I, 210.00.013 II және 210.00.013 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін жиынтық соманы көрсетуге арналған.
210.00.013 V жолы салық кезеңiнің 210.00.013 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.013 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
6) 210.00.014 I, 210.00.014 II және 210.00.014 III жолдарында 210.04 нысандары бойынша 210.04.003 I, 210.04.003 II, 210.04.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айы үшін резидент еместердің филиалдардары/өкілдіктері бойынша есептелген және төленген табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.00.014 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.014 I, 210.00.014 II и 210.00.014 III.
Строка 210.00.014 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.014 IV налогового периода и 210.00.014 V за предыдущий налоговый период текущего года;
7) строка 210.00.015 предназначена для отражения суммы доходов, начисленных, но невыплаченных нерезидентам, отнесенных налоговым агентом на вычеты и заполняются на основании данных формы 210.03. Датой отнесения на вычеты начисленных, но не выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства, признается 31 декабря отчетного календарного года. Строка 210.00.015 заполняется в декларации за 4 квартал отчетного календарного года;
8) строка 210.00.016 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентам, отнесенных налоговым агентом на вычеты, отраженных в строке 210.00.015, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 195 Налогового кодекса, и заполняются на основании данных формы 210.03. Строка 210.00.016 включает в себя строку 210.00.017;
9) строка 210.00.017 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строка 210.00.017 предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентам, отнесенных на вычеты доверительным управляющим;
10) строки 210.00.018, 210.00.019 заполняются в случае наличия у налогового агента структурных подразделений;
11) строка 210.00.018 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентов, отнесенных на вычеты головной организацией;
12) строка 210.00.019 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентам, отнесенных на вычеты, по филиалам/представительствам, определяемого как сумма строк 210.04.005 по всем формам 210.04.
17. В разделе "Исчисление обязательных пенсионных взносов":
1) строки 210.00.020 I, 210.00.020 II и 210.00.020 III предназначены для отражения суммы начисленных доходов иностранцев и лиц без гражданства, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.020 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.020 I, 210.00.020 II и 210.00.020 III.

210.00.014 IV жолы 210.00.014 I, 210.00.014 II және 210.00.014 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.014 V жолы салық кезеңiнің 210.00.014 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн жолының 210.00.014 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
7) 210.00.015 жолы салық агентімен шегерімге жатқызған, есептелген, бірақ резидент еместерге төленбеген табыстардың сомаларын көрсетуге арналған және 210.03-нысанының деректері негізінде толтырылады.
Шетелдік және азаматтығы жоқ тұлғалардың есепке жазылған, бірақ төленбеген табыстарын шегерімге жатқызу күні болып есепті күнтізбелік жылдың 31 желтоқсаны табылады. 210.00.015 жолы есепті күнтізбелік жылдың 4 тоқсанының декларациясында толтырылады.
8) 210.00.016 жолы Салық кодексінің 195-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын, 210.00.015 жолында көрсетілген, салық агентімен шегерімге жатқызылған, есептелген, бірақ резидент емеске төленбеген табыстардан жеке табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және 210.03 нысанының деректері негізінде толтырылады. 210.00.016 жолы өзіне 210.00.017 жолын қосады.
9) 210.00.017 жолы Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген салық міндеттемелерін орындаған жағдайда толтырылады. 210.00.017 жолы сенімгерлікпен басқарушы шегерімге жатқызылған, есептелген, бірақ резидент емеске төленбеген табыстардан жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған;
10) 210.00.018, 210.00.019 жолдары салық агентінде құрылымдық бөлімшелер бар болған жағдайда толтырылады;
11) 210.00.018 жолы басты мекемемен шегерімге жатқызылған, есептелген, бірақ резидент емеске төленбеген табыстардан жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған;
12) 210.00.019 жолы 210.04-нысан бойынша 210.04.005 жолдарының сомасы ретінде анықталатын, филиалдар/өкілдіктер бойынша шегерімге жатқызылған, есептелген, бірақ резидент емеске төленбеген табыстардан жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған;
17. "Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу" бөлімінде:
1) 210.00.020 I, 210.00.020 II және 210.00.020 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін шетелдік азаматтардың және азаматтығы жоқ тұлғалардың міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) табыстарының сомаларды көрсетуге арналған;
210.00.020 IV жолы 210.00.020 I, 210.00.020 II және 210.00.020 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі табыстың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.00.020 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.020 IV налогового периода и 210.00.020 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 210.00.021 I, 210.00.021 II и 210.00.021 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в каждом месяце налогового периода, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 210.00.021 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.021 I, 210.00.021 II и 210.00.021 III.
Строка 210.00.021 V предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.021 IV налогового периода и 210.00.021 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 210.00.022, 210.00.023 заполняются в случае наличия у налогового агента структурных подразделений;
4) строки 210.00.022 I, 210.00.022 II и 210.00.022 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды за головную организацию в каждом месяце налогового периода, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 210.00.022 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.022 I, 210.00.022 II и 210.00.022 III.
Строка 210.00.022 V предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.022 IV налогового периода и 210.00.022 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 210.00.023 I, 210.00.023 II и 210.00.023 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды по филиалам/представительствам в каждом месяце налогового периода, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, определяемой как сумма строк 210.04.007 I, 210.04.007 II, 210.04.007 III по всем формам 210.04.
Строка 210.00.023 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.023 I, 210.00.023 II и 210.00.023 III.

210.00.020 V жолы салық кезеңiнің 210.00.020 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.020 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 210.00.021 I, 210.00.021 II және 210.00.021 III жолдары шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың төленген табыстарынан есептелген және Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес салық кезеңінің әрбір айы үшін жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.021 IV жолы 210.00.021 I, 210.00.021 II және 210.00.021 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.021 V жолы салық кезеңiнің 210.00.021 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.021 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 210.00.022, 210.00.023 жолдары салық агентінде құрылымдық бөлімшілер бар болған жағдайда толтырылады.
4) 210.00.022 I, 210.00.022 II және 210.00.022 III жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген және салық кезеңінің әрбір айы үшін бас ұйым үшін жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.022 IV жолы 210.00.022 I, 210.00.022 II және 210.00.022 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.022 V жолы салық кезеңiнің 210.00.022 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.022 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
5) 210.00.023 I, 210.00.023 II және 210.00.023 III жолдары 210.04 барлық нысандары бойынша 210.04.007 I, 210.04.007 II, 210.04.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың төленген табыстарынан есептелген және салық кезеңінің әрбір айына филиалдар/өкілдіктер бойынша жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.023 IV жолы 210.00.023 I, 210.00.023 II және 210.00.023 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.00.023 V предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.023 IV налогового периода и 210.00.023 V за предыдущий налоговый период текущего года.
18. Раздел "Численность и расходы по оплате труда работников - инвалидов" заполняется специализированными организациями, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующими условиям пункта 3 статьи 135 Налогового кодекса. В данном разделе:
1) строки 210.00.024 I, 210.00.024 II и 210.00.024 III предназначены для отражения общей численности работников за каждый месяц налогового периода. Строка 210.00.024 включает в себя строку 210.00.025;
2) строки 210.00.025 I, 210.00.025 II и 210.00.025 III предназначены для отражения численности работников-инвалидов за каждый месяц налогового периода;
3) строки 210.00.026 I, 210.00.026 II и 210.00.026 III предназначены для отражения удельного веса численности работников-инвалидов в общей численности работников за каждый месяц налогового периода, определяемого как отношение соответствующих строки 210.00.025 и 210.00.024;
4) строки 210.00.027 I, 210.00.027 II и 210.00.027 III предназначены для отражения суммы общих расходов по оплате труда за каждый месяц налогового периода. Строка 210.00.027 включает в себя строку 210.00.028;
5) строки 210.00.028 I, 210.00.028 II и 210.00.028 III предназначены для отражения суммы расходов по оплате труда работников-инвалидов за каждый месяц налогового периода;
6) строки 210.00.029 I, 210.00.029 II и 210.00.029 III предназначены для отражения удельного веса расходов по оплате труда работников-инвалидов в общих расходах по оплате труда за каждый месяц налогового периода, определяемого как отношение соответствующих строк 210.00.028 и 210.00.027.
19. Раздел "Исчисление социального налога с применением ставок, установленных пунктами 1, 3 статьи 358 Налогового кодекса" заполняется юридическими лицами – резидентами Республики Казахстан, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии со статьей 191 Налогового кодекса, являющимися налоговыми агентами. В данном разделе:
1) строки 210.00.030 I, 210.00.030 II и 210.00.030 III предназначены для отражения суммы расходов работодателя, выплаченной иностранцам и лицам без гражданства в виде доходов, определенных пунктом 2 статьи 163, подпунктами 18) - 21) статьи 192 и пунктом 10 статьи 191 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода.

210.00.023 V жолы салық кезеңiнің 210.00.023 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.023 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
18. "Мүгедек қызметкерлердің саны және еңбекақысын төлеу бойынша шығыстар" бөлімі Салық кодексінің 135-бабы 3-тармағының шарттарына сәйкес тірек-қимыл мүшесі бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар толтырады.
Осы бөлімде:
1) 210.00.024 I, 210.00.024 II және 210.00.024 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін қызметкерлердің жалпы санын көрсетуге арналған. 210.00.024 жолы 210.00.025 жолының сомасын қамтиды;
2) 210.00.025 I, 210.00.025 II және 210.00.025 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін мүгедек-қызметкерлердің жалпы санын көрсетуге арналған;
3) 210.00.026 I, 210.00.026 II және 210.00.026 III жолдарында 210.00.025 және 210.00.024 жолдарына тиесілі ретте айқындалатын салық кезеңіндегі әрбір ай үшін мүгедек-қызметкерлердің жалпы санының үлес салмағын көрсетуге арналған;
4) 210.00.027 I, 210.00.027 II және 210.00.027 III жолдарында салық кезеңінің әрбір ай үшін еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың жалпы сомасын көрсетуге арналған. 210.00.027 жолы 210.00.028 жолының сомасын қамтиды;
5) 210.00.028 I, 210.00.028 II және 210.00.028 III жолдарында салық кезеңінің әрбір айы үшін мүгедек-қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың жалпы сомасын көрсетуге арналған;
6) 210.00.029 I, 210.00.029 II және 210.00.029 III жолдарында 210.00.028 және 210.00.027 жолдарына тиесілі ретте айқындалатын салық кезеңінің әрбір айына еңбекақы төлеу бойынша жалпы шығыстардан мүгедек-қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың үлес салмағын көрсетуге арналған.
19. "Салық кодексі 138-бабының 1-3-тармақтарында белгіленген ставкаларды қолдана отырып әлеуметтік салықты есептеу" бөлімін Қазақстан Республикасының заңды тұлға резиденттері, сондай-ақ Салық кодексінің 191-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты мекемелер арқылы қызметтерін жүзеге асыратын салық агенті болып табылатын резидент еместер толтырады.
Осы бөлімде:
1) 210.00.030 I, 210.00.030 II және 210.00.030 III жолдары Салық кодексінің 163-бабы 2-тармағы, 192-бабы 18) - 21) тармақшалары және 191-бабының 10-тармағымен айқындалған, салық кезеңінің әрбір айына шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға табыс түрінде төленген жұмыс берушінің шығыстарының сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.00.030 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.030 I, 210.00.030 II и 210.00.030 III.
Строка 210.00.030 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.030 IV налогового периода и 210.00.030 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 210.00.031 I, 210.00.031 II и 210.00.031 III предназначены для отражения суммы доходов иностранцев и лиц без гражданства, не облагаемых социальным налогом в соответствии с пунктом 3 статьи 357 Налогового кодекса, за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.031 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.031 I, 210.00.031 II и 210.00.031 III.
Строка 210.00.031 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.031 IV налогового периода и 210.00.031 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 210.00.032 I, 210.00.032 II и 210.00.032 III предназначены для отражения суммы облагаемых доходов за каждый месяц налогового периода, определяемой как разница между суммами, отраженными в соответствующих строках 210.00.030 и суммами, отраженными в соответствующих строках 210.00.031.
Строка 210.00.032 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.032 I, 210.00.032 II и 210.00.032 III.
Строка 210.00.032 V предназначена для отражения сумма итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.032 IV налогового периода и 210.00.032 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строки 210.00.033 I, 210.00.033 II и 210.00.033 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 359 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, и уменьшенные на сумму социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
Строка 210.00.033 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.033 I, 210.00.033 II и 210.00.033 III.
Строка 210.00.033 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.033 IV налогового периода и 210.00.033 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 210.00.034 I, 210.00.034 II и 210.00.034 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного по деятельности, осуществляемой в рамках контрактов на недропользование, за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма строк 210.01.007 I, 210.01.007 II, 210.01.007 III по всем формам 210.01.

210.00.030 IV жолы 210.00.030 I, 210.00.030 II және 210.00.030 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.030 V жолы салық кезеңiнің 210.00.030 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.030 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 210.00.031 І, 210.00.031 ІІ және 210.00.031 ІІІ жолдары Салық кодексінің 357-бабы 3-тармағына сәйкес салық кезеңінің әрбір айы үшін шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың әлеуметтік салық салық салынбайтын табыстарының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.031 IV жолы 210.00.031 I, 210.00.031 II және 210.00.031 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.031 V жолы салық кезеңінің 210.00.031 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.031 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 210.00.032 І, 210.00.032 ІІ және 210.00.032 ІІІ жолдарында 210.00.030 тиісті жолдарында көрсетілген сомалар мен 210.00.031 жолдарының тиісті жолдарында көрсетілген сомалардың арасындағы айырма ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айы үшін салық салынатын табыстардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.032 IV жолы 210.00.032 I, 210.00.032 II және 210.00.032 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.032 V жолы салық кезеңi үшін 210.00.032 IV және өткен ағымдағы жылдың салық кезеңi үшiн 210.00.032 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
4) 210.00.032 І, 210.00.032 ІІ және 210.00.032 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін Салық кодексі 359 бабы 1-тармағына сәйкес есептелген және "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасына азайтылған әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.033 IV жолы 210.00.033 I, 210.00.033 II және 210.00.033 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.033 V жолы салық кезеңi үшін 210.00.033 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.033 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
5) 210.00.034 I, 210.00.034 II және 210.00.034 III жолдары 210.01 барлық нысандары бойынша 210.01.007 I, 210.01.007 II, 210.01.007 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әрбір айы үшін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттардың шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша есептелген әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.00.034 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.034 I, 210.00.034 II и 210.00.034 III.
Строка 210.00.034 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.034 IV налогового периода и 210.00.034 V за предыдущий налоговый период текущего года;
6) строки с 210.00.035 по 210.00.038 заполняются по остаткам отрицательного сальдо, образовавшегося по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм, начисленных работодателем пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Государственного фонда социального страхования над начисленной суммой отчислений в указанный фонд;
7) в строки 210.00.035 I, 210.00.035 II и 210.00.035 III переносятся суммы, отраженные соответственно в строке 210.00.038 III за предыдущий налоговый период, 210.00.038 I и 210.00.038 II налогового периода;
8) строки 210.00.036 I, 210.00.036 II и 210.00.036 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, засчитываемых в счет уплаты социального налога, за каждый месяц налогового периода;
9) строки 210.00.037 I, 210.00.037 II и 210.00.037 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога за каждый месяц налогового периода, определяемая как наименьшее значение из строк 210.00.035 и 210.00.036.
Строка 210.00.037 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных пособий за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.037 I, 210.00.037 II и 210.00.037 III.
Строка 210.00.037 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных пособий с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.037 IV налогового периода и 210.00.037 V за предыдущий налоговый период текущего года;
10) строки 210.00.038 I, 210.00.038 II и 210.00.038 III предназначены для отражения превышения сумм начисленных социальных пособий над начисленной суммой социальных отчислений, переносимого на следующий отчетный месяц, за каждый месяц налогового периода, определяемого как разница соответствующих строк 210.00.035 и 210.00.037;
11) строки 210.00.039 I, 210.00.039 II и 210.00.039 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога по юридическому лицу за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма соответствующих строк 210.00.033 и 210.00.034, уменьшенная на сумму, отраженную в строке 210.00.037 (210.00.033 + 210.00.034 - 210.00.037).

210.00.034 IV жолы 210.00.034 I, 210.00.034 II және 210.00.034 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.034 V жолы салық кезеңiнің 210.00.034 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.034 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
6) 210.00.035 - 210.00.038 аралығындағы жолдар 1998 жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін уақытша еңбекке жарамсыздық, жүктілік және босану бойынша, бала туу кезінде, жерлеуге жұмыс берушінің есептеген жәрдемақы сомаларының осы қорға аударымдардың есептелген сомалардан асып кетуі нәтижесінде пайда болған теріс сальдо қалдықтары бойынша толтырылады;
7) 210.00.035 I, 210.00.035 II және 210.00.035 III жолдарына сәйкесінше өткен салық кезеңi үшiн көрсетілген 210.00.038 III жолындағы, салық кезеңінің 210.00.038 I және 210.00.038 II жолдарындағы сомалар көшіріледі;
8) 210.00.038 I, 210.00.038 II және 210.00.038 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін әлеуметтік салықты төлеудің есебіне есепке алынған әлеуметтік жәрдемақылардың сомасын көрсетуге арналған;
9) 210.00.037 I, 210.00.037 II және 210.00.037 III жолдарында 210.00.035 және 210.00.036 жолдарының ең кіші мәні ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айы үшін әлеуметтік салықты төлеу есебіне есепке алынған әлеуметтік жәрдемақылардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.037 IV жолы 210.00.037 I, 210.00.037 II және 210.00.037 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін әлеуметтік жәрдемақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.037 V жолы салық кезеңiнің 210.00.037 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.037 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік жәрдемақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
10) 210.00.038 І, 210.00.038 ІІ және 210.00.038 ІІІ жолдарында 210.00.035 және 210.00.037 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын келесі есепті айға көшірілетін есептелген әлеуметтік аударым сомаларынан есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың асып кетуін көрсетуге арналған;
11) 210.00.039 І, 210.00.039 ІІ және 210.00.039 ІІІ жолдарында 210.00 033 және 210.00.034 тиісті жолдарының сомасынан 210.00.037 жолын шегеру жолымен анықталатын 210.00.037 (210.00.033 + 210.00.034 – 210.00.037) салық кезеңінің әрбір айы үшін заңды тұлғалар бойынша есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.

16) в случае представления Декларации юридическими лицами, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов, общая сумма социального налога, подлежащего перечислению, отражается в строке 210.00.043 с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса.
Строки 210.00.043 I, 210.00.043 II и 210.00.043 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога по юридическому лицу за каждый месяц налогового периода, определяемой как произведение разницы строк 210.00.033, 210.00.037 и 0,3 ((210.00.033 – 210.00.037) х 0,3).
Строка 210.00.043 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.043 I, 210.00.043 II и 210.00.043 III.
Строка 210.00.043 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.043 IV налогового периода и 210.00.043 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 210.00.043 включает в себя сумму строки 210.00.044;
17) строка 210.00.044 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 210.00.044 I, 210.00.044 II и 210.00.044 III предназначены для отражения общей суммы социального налога, исчисленного доверительным управляющим за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.044 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.044 I, 210.00.044 II и 210.00.044 III.
Строка 210.00.044 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.044 IV налогового периода и 210.00.044 V за предыдущий налоговый период текущего года.
20. Раздел "Исчисление социального налога с применением ставки, установленной пунктом 2 статьи 358 Налогового кодекса" заполняется индивидуальными предпринимателями, за исключением применяющих специальные налоговые режимы, адвокатами, частными нотариусами. В данном разделе:
1) строки 210.00.045 I, 210.00.045 II и 210.00.045 III предназначены для отражения суммы исчисленного социального налога в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса, уплачиваемого налогоплательщиком за себя за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.045 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.045 I, 210.00.045 II и 210.00.045 III.

16) Декларацияны ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері үшін арналған арнаулы салық режимін қолданатын заңды тұлғалар табыс еткен жағдайда аударуға жататыны әлеуметтік салықтың жалпы сомасы Салық кодексінің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді есепке ала отырып, 210.00.043 жолында көрсетіледі.
210.00.043 I, 210.00.043 II және 210.00.043 III жолдары 210.00.033, 210.00.037 және 0,3 ((210.00.033 – 210.00.037) х 0,3) жолдарының туындысы ретінде анықталатын заңды тұлға бойынша салық кезеңінің әрбір айы үшін есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
210.00.043 IV жолы 210.00.043 I, 210.00.043 II және 210.00.043 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңін үшін салықтың жалпы жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.043 V жолы салық кезеңiнің 210.00.043 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн жолының 210.00.043 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 210.00.043 жолы 210.00.044 жолының сомасын қамтиды;
17) 210.00.044 жолы егер салық міндеттемесінің орындалуы Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелікті ескере отырып, сенімгерлік басқарушыға жүктелген болса толтырылады. 210.00.044 I, 210.00.044 II және 210.00.044 III жолдары сенімгерлік басқарушы салық кезеңінің әрбір айы үшін есептеген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
210.00.044 IV жолы 210.00.044 I, 210.00.044 II және 210.00.044 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.044 V жолы салық кезеңiнің 210.00.044 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.044 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын және жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
20. "Салық кодексі 358-бабы 2-тармағында белгіленген ставканы қолдана отырып әлеуметтік салықты есептеу" бөлімі арнайы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда, жеке кәсіпкерлер, адвокаттар, нотариустер есептемегенде жеке кәсіпкерлер толтырады.
Осы бөлімде:
1) 210.00.045 І, 210.00.045 ІІ және 210.00.045 ІІІ жолдары Салық кодексі 359-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші салық кезеңінің әрбір айына өзі үшін төлейтін әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.045 IV жолы 210.00.045 I, 210.00.045 II және 210.00.045 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.00.045 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.045 IV налогового периода и 210.00.045 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 210.00.046 I, 210.00.046 II и 210.00.046 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений, уплачиваемых в свою пользу в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.046 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.046 I, 210.00.046 II и 210.00.046 III.
Строка 210.00.046 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.046 IV налогового периода и 210.00.046 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 210.00.047 I, 210.00.047 II и 210.00.047 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом за себя, и подлежащего уплате за каждый месяц налогового периода, определяемой как разница строк 210.00.045 и 210.00.046.
Строка 210.00.047 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.047 I, 210.00.047 II и 210.00.047 III.
Строка 210.00.047 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.047 IV налогового периода и 210.00.047 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строки 210.00.048 I, 210.00.048 II и 210.00.048 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса, уплачиваемого налоговым агентом за каждого работника за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.048 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.048 I, 210.00.048 II и 210.00.048 III.
Строка 210.00.048 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.048 IV налогового периода и 210.00.048 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 210.00.049 I, 210.00.049 II и 210.00.049 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений, уплачиваемых за каждого работника в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.049 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.049 I, 210.00.049 II и 210.00.049 III.

210.00.045 V жолы салық кезеңінің 210.00.045 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.045 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 210.00.046 І, 210.00.046 ІІ және 210.00.046 ІІІ жолдары "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес салық кезеңінің әрбір айы үшін өз пайдасына төленген әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.046 IV жолы 210.00.046 I, 210.00.046 II және 210.00.046 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.046 V жолы салық кезеңiнің 210.00.046 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.046 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 210.00.047 І, 210.00.047 ІІ және 210.00.047 ІІІ жолдарында 210.00.045 және 210.00.046 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айы үшін жеке кәсіпкер, адвокат жеке нотариус есептеген және төленуге жататын әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.047 IV жолы 210.00.047 I, 210.00.047 II және 210.00.047 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.047 V жолы салық кезеңiнің 210.00.047 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.047 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
4) 210.00.048 І, 210.00.048 ІІ және 210.00.048 ІІІ жолдары Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес есептелген салық агенті салық кезеңінің әрбір айы үшін әр қызметкер үшін төлейтін әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.048 IV жолы 210.00.048 I, 210.00.048 II және 210.00.048 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.048 V жолы салық кезеңiнің 210.00.048 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.048 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
5) 210.00.049 І, 210.00.049 ІІ және 210.00.049 ІІІ жолдары Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңына сәйкес салық кезеңінің әрбір айына әр қызметкер үшін төленетін әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.049 IV жолы 210.00.049 I, 210.00.049 II және 210.00.049 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.00.049 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.049 IV налогового периода и 210.00.049 V за предыдущий налоговый период текущего года;
6) строки 210.00.050 I, 210.00.050 II и 210.00.050 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного за работников, и подлежащего уплате за каждый месяц налогового периода, определяемой как разница соответствующих строк 210.00.048 и 210.00.049.
Строка 210.00.050 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.050 I, 210.00.050 II и 210.00.050 III.
Строка 210.00.050 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.050 IV налогового периода и 210.00.050 V за предыдущий налоговый период текущего года;
7) строки 210.00.051 I, 210.00.051 II и 210.00.051 III предназначены для отражения общей суммы социального налога, исчисленного за каждый месяц налогового периода, определяемой как суммы соответствующих строк 210.00.047 и 210.00.050.
Строка 210.00.051 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.051 I, 210.00.047 II и 210.00.050 III.
Строка 210.00.051 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.051 IV налогового периода и 210.00.051 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 210.00.051 включает в себя сумму строки 210.00.052;
8) строка 210.00.052 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 210.00.052 I, 210.00.052 II и 210.00.052 III предназначены для отражения общей суммы социального налога, исчисленного доверительным управляющим за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.052 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.052 I, 210.00.052 II и 210.00.052 III.
Строка 210.00.052 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.052 IV налогового периода и 210.00.052 V за предыдущий налоговый период текущего года.
21. В разделе "Исчисление социальных отчислений":
1) строки 210.00.053 I, 210.00.053 II, 210.00.053 III предназначены для отражения расходов работодателя, выплачиваемых иностранцам и лицам без гражданства в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов иностранцам и лицам без гражданства денежного содержания военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы в каждом месяце налогового периода в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
При этом социальные отчисления производятся в размере, установленном Законом об обязательном социальном страховании от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете.

210.00.049 V жолы салық кезеңiнің 210.00.049 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.049 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
6) 210.00.050 І, 210.00.050 ІІ және 210.00.050 ІІІ жолдарында 210.00.048 және 210.00.049 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айына қызметкерлерге есептелген төленуге жататын әлеуметтік салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.050 IV жолы 210.00.050 I, 210.00.050 II және 210.00.050 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.050 V жолы салық кезеңiнің 210.00.050 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.050 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
7) 210.00.051 І, 210.00.051 ІІ және 210.00.051 ІІІ жолдарында 210.00.047 және 210.00.050 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айы үшін есептелген әлеуметтік салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.051 IV жолы 210.00.051 I, 210.00.051 II және 210.00.051 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.051 V жолы салық кезеңiнің 210.00.051 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.051 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 210.00.051 жолы 210.00.052 жолының сомасын қамтиды;
8) 210.00.052 жолы егер салық міндеттемесінің орындалуы Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, сенімгерлік басқарушыға жүктелген болса толтырылады. 210.00.052 I, 210.00.052 II және 210.00.052 III жолдары сенімгерлік басқарушы салық кезеңінің әрбір айы үшін есептеген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
210.00.052 IV жолы 210.00.052 I, 210.00.052 II және 210.00.052 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.052 V жолы салық кезеңiнің 210.00.052 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.052 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
21. "Әлеуметтік аударымдарды есептеу" бөлімінде:
1) 210.00.053 І, 210.00.053 ІІ және 210.00.053 ІІІ жолдары "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Заңына сәйкес салық кезеңінің әрбір айында жұмыс берушінің әскери қызметшілерді, ішкі істер органдарының, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қылмыстық-атқарушы жүйесінің комитеті, қаржы полициясы және мемлекеттік өртке қарсы қызмет қызметкерлерін ақшалай ұстауға шетелдік азаматтарға немесе азаматтығы жоқ тұлғаларға табыстар түрінде төленетін шығыстарына енгізе отырып, жұмыс берушінің шетелдік азаматтарға немесе азаматтығы жоқ тұлғаларға төлейтін табыстары түріндегі шығыстарын көрсетуге арналған.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдар міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңда белгіленген әлеуметтік аударымдар объектісінен есептелінген мөлшерде жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеуге қабылданатын ай сайынғы табыс республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі еңбек ақының он есе мөлшерінен артық болмауы керек.

Строка 210.00.053 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов иностранцев и лиц без гражданства за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.053 I, 210.00.053 II и 210.00.053 III.
Строка 210.00.053 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов иностранцев и лиц без гражданства с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.053 IV налогового периода и 210.00.053 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 210.00.054 I, 210.00.054 II, 210.00.054 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений в каждом месяце налогового периода, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 210.00.054 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.054 I, 210.00.054 II и 210.00.054 III.
Строка 210.00.054 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.054 IV налогового периода и 210.00.054 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 210.00.055, 210.00.056 заполняются в случае наличия у налогового агента структурных подразделений;
4) строки 210.00.055 I, 210.00.055 II и 210.00.055 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по головной организации в каждом месяце налогового периода.
Строка 210.00.055 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.055 I, 210.00.055 II и 210.00.055 III.
Строка 210.00.055 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.055 IV налогового периода и 210.00.055 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 210.00.056 I, 210.00.056 II и 210.00.056 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалам/представительствам в каждом месяце налогового периода, определяемой как сумма строк 210.04.010 I, 210.04.010 II и 210.04.010 III по всем формам 210.04.
Строка 210.00.056 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.056 I, 210.00.056 II и 210.00.056 III.
Строка 210.00.056 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.056 IV налогового периода и 210.00.056 V за предыдущий налоговый период текущего года.
22. В разделе "Ответственность налогового агента":

210.00.053 IV жолы 210.00.053 I, 210.00.053 II және 210.00.053 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.053 V жолы салық кезеңiнің 210.00.053 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.053 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 00.00.054 І, 210.00.054 ІІ және 210.00.054 ІІІ жолдары "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Заңына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің әрбір айында әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.054 IV жолы 210.00.054 I, 210.00.054 II және 210.00.054 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.054 V жолы салық кезеңiнің 210.00.054 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.054 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 210.00.055, 210.00.056 жолдары салық агентінде құрылымдық бөлімшелер бар болған жағдайда толтырылады;
4) 210.00.055 I, 210.00.055 II және 210.00.055 III жолдары салық кезеңінің әрбір айында бас ұйым бойынша әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.055 IV жолы 210.00.055 I, 210.00.055 II және 210.00.055 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.055 V жолы салық кезеңiнің 210.00.055 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.055 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
5) 210.00.056 I, 210.00.056 II және 210.00.056 III жолдары салық кезеңіндегі әрбір айында филиалдар/өкілдіктер бойынша, 210.04 барлық нысандары бойынша 210.04.010 I, 210.04.010 II, 210.04.010 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.056 IV жолы 210.00.056 I, 210.00.056 II және 210.00.056 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.056 V жолы салық кезеңiнің 210.00.056 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.00.056 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
22. "Салық агентінің жауапкершілігі" бөлімінде:

1) в поле "Наименование налогового агента" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
Если Декларация представляется индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом указываются его фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа – бенефициара по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогового агента;
4) код налогового органа – бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Указывается код налогового органа по месту нахождения (жительства) налогового агента;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
6) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление приложения "Исчисление социального налога
налогоплательщиками, работающими по контракту" (Форма 210.01)
23. Данная форма предназначена для исчисления социального налога налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее – контракты). Форма составляется по каждому контракту отдельно.
24. В разделе "Общая информация о налоговом агенте":
1) в строке "Численность работников (человек), в том числе" указывается численность работников - иностранных специалистов и работников – иностранных рабочих;
2) в строке "Реквизиты контракта" указываются реквизиты контракта:
А – номер контракта;
В – дата заключения контракта;
3) в строке "МРП" указывается размер месячного расчетного показателя, устанавливаемый законом Республики Казахстан о республиканском бюджете.
25. В разделе "Социальный налог за работников – иностранных специалистов":
1) строки 210.01.002 I, 210.01.002 II и 210.01.002 III предназначены для отражения суммы социального налога за работников – иностранных специалистов, исчисленного за каждый месяц налогового периода, определяемой путем умножения строки 210.01.001 и месячного расчетного показателя, определенного в строке "МРП" раздела "Общая информация о налоговом агенте".

1) "Салық агентінің атауы" жолында құрылтайшылық құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
Егер Декларацияны жеке кәсіпкер, адвокат, жеке нотариус табыс етсе, оның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындау барысында, сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
2) Декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына табыс ету күні көрсетіледі;
3) жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша бенефициар салық органының коды.
Салық агентінің тіркеу есебінің орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар салық органының коды.
Салық агентінің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
6) Декларацияны қабылдаған күн.
Салық кодексі 584-бабы 2-тармағына және Енгізу туралы заңына сәйкес Декларацияны табыс етілген күні көрсетіледі;
7) кіріс құжатының нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Почта немесе басқа байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. "Келісім-шарт бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салықты есептеуі" қосымшасын жасау (210.01-нысан)
23. Осы нысан Заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасасылған келісім-шарттар (бұдан әрі - келісім-шарт) бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салықты есептеуіне арналған. Нысан әр келісім-шарт бойынша бөлек жасалады.
24. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) "Қызметкерлердің саны (адам), соның ішінде" жолында шетелдік мамандар және қызметкерлер - шетелдік белгіленіп, қызметкерлердің саны көрсетіледі;
2) "Келісім-шарттың деректемелері" жолында келісім-шарттың деректемелері көрсетіледі:
- келісім-шарттың нөмірі;
- келісім-шарт жасасылған күн;
3) "АЕК" жолында Республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі.
25. "Шетелдік мамандар - қызметкерлер үшін әлеуметтік салық" бөлімінде:
1) 210.01.002 І, 210.01.002 ІІ және 210.01.002 ІІІ жолдары 210.01.001 жолын және "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" жолындағы белгіленген айлық есептік көрсеткішті көбейту жолымен салық кезеңінің әрбір айы үшін есептелген шетелдік мамандар - қызметкерлер үшін әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.01.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.01.002 I, 210.01.002 II и 210.01.002 III.
Строка 210.01.002 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.01.002 IV налогового периода и 210.01.002 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 210.01.003 I, 210.01.003 II и 210.01.003 III предназначены для отражения суммы исчисленного социального налога за работников – иностранных специалистов, определяемого как разница сумм налогов, отраженных в строке 210.01.002 и сумм социальных отчислений, определенных в размере, установленном Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 210.01.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.01.003 I, 210.01.003 II и 210.01.003 III.
Строка 210.01.003 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.01.003 IV налогового периода и 210.01.008 V за предыдущий налоговый период текущего года.
26. В разделе "Социальный налог за работников – иностранных рабочих":
1) строки 210.01.005 I, 210.01.005 II и 210.01.005 III предназначены для отражения суммы социального налога за работников – иностранных рабочих, исчисленного за каждый месяц налогового периода, определяемого путем умножения строки 210.01.004 и месячного расчетного показателя, определенного в строке "МРП" раздела "Общая информация о налоговом агенте".
Строка 210.01.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.01.005 I, 210.01.005 II и 210.01.005 III.
Строка 210.01.005 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.01.005 IV налогового периода и 210.01.005 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 210.01.006 I, 210.01.006 II и 210.01.006 III предназначены для отражения суммы исчисленного социального налога за работников – иностранных рабочих, определяемого как разница сумм налогов, отраженных в строке 210.01.005 и сумм социальных отчислений, определенных в размере, установленном Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 210.01.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.01.006 I, 210.01.006 II и 210.01.006 III.
Строка 210.01.006 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.01.006 IV налогового периода и 210.01.006 V за предыдущий налоговый период текущего года.

210.01.002 IV жолы 210.01.002 I, 210.01.002 II және 210.01.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.01.002 V жолы салық кезеңiнің 210.01.002 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.01.002 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 210.01.003 І, 210.01.003 ІІ және 210.01.003 ІІІ жолдары 210.01.002 жолында көрсетілген салықтардың сомасы мен "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Заңына белгіленген мөлшерде айқындалған әлеуметтік аударымдардың сомаларының айырмасы ретінде айқындалған шетелдік мамандар - қызметкерлер үшін әлеуметтік салықтың есептелген сомасын көрсетуге арналған.
210.01.003 IV жолы 210.01.003 I, 210.01.003 II және 210.01.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.01.008 V жолы салық кезеңiнің 210.01.003 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.01.002 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
26. "Шетелдік жұмысшы - қызметкерлер үшін әлеуметтік салық" бөлімінде:
1) 210.01.005 І, 210.01.005 ІІ және 210.01.005 ІІІ жолдары 210.01.004 жолын және "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" жолындағы белгіленген айлық есептік көрсеткішті көбейту жолымен салық кезеңінің әрбір айы үшін есептелген шетелдік жұмысшы - қызметкерлер үшін әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
210.01.005 IV жолы 210.01.005 I, 210.01.005 II және 210.01.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.01.005 V жолы салық кезеңiнің 210.01.005 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.01.005 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
2) 210.01.006 І, 210.01.006 ІІ және 210.01.006 ІІІ жолдары 210.01.006 жолында көрсетілген салықтардың сомасы мен "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Заңына белгіленген мөлшерде айқындалған әлеуметтік аударымдардың сомаларының айырмасы ретінде айқындалған шетелдік жұмысшы - қызметкерлер үшін әлеуметтік салықтың есептелген сомасын көрсетуге арналған.
210.01.006 IV жолы 210.01.006 I, 210.01.006 II және 210.01.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.01.006 V жолы салық кезеңiнің 210.01.006 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.01.006 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

27. В разделе "Социальный налог – всего":
Строки 210.01.007 I, 210.01.007 II и 210.01.007 III предназначены для отражения общей суммы социального налога за каждый месяц налогового периода, определяемого как суммы соответствующих строк 210.01.003 и 210.01.006.
Строка 210.01.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.01.007 I, 210.01.007 II и 210.01.007 III.
Строка 210.01.007 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.01.007 IV налогового периода и 210.01.007 V за предыдущий налоговый период текущего года.
4. Составление приложения "Исчисление индивидуального
подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства"
(Форма 210.02)
28. Данная форма предназначена для исчисления налоговым агентом сумм индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства. Форма представляется в отношении иностранцев и лиц без гражданства, признанных резидентами, в соответствии со статьей 189 Налогового кодекса.
29. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся резидентами Республики Казахстан":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе В указываются фамилии, инициалы иностранцев и лиц без гражданства, которым были начислены, выплачены доходы в налоговом периоде;
3) в графе С указываются регистрационные номера налогоплательщиков иностранцев и лиц без гражданства;
4) в графе D указываются индивидуальные идентификационные номера иностранцев и лиц без гражданства.
Строки подлежат заполнению при наличии у иностранцев и лиц без гражданства индивидуального идентификационного номера в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";
5) в графе Е указывается код страны резидентства иностранцев и лиц без гражданства, согласно пункту 36 настоящих Правил;
6) в графе F указывается номер налоговой регистрации иностранцев и лиц без гражданства в стране резидентства.
Данная графа заполняется при наличии у иностранцев и лиц без гражданства номера налоговой регистрации;
7) в графе G указываются код вида документа, удостоверяющего личность иностранцев и лиц без гражданства, а также номер и дата выдачи такого документа.
При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов документов, удостоверяющих личность иностранцев и лиц без гражданства:
01 – паспорт иностранного гражданина;
02 – удостоверение личности иностранного гражданина;
03 – паспорт моряка
04 - вид на жительство;

27. "Әлеуметтік салық – барлығы" бөлімінде:
210.01.007 І, 210.01.007 ІІ және 210.01.007 ІІІ жолдарында 210.01.003 және 210.01.006 тиісті жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айына әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
210.01.007 IV жолы 210.01.007 I, 210.01.007 II және 210.01.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.01.007 V жолы салық кезеңiнің 210.01.007 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.01.007 V жолы жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
4. "Шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу" қосымшасын жасау (210.02-нысан)
28. Осы нысан шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығының сомасын салық агентімен есептеу үшін арналған. Нысан Салық кодексінің 189-бабына сәйкес резиденттер деп танылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға қатысты табыс етіледі.
29. "Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу" бөлімінде:
1) А бағанында кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанында салық кезеңінде табыстар есептелген, төленген шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың тегі, инициалдары көрсетіледі;
3) С бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың салық төлеушілерді тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
Жол "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі бар болса толтырылады;
5) Е бағанында осы Ереженің 36-тармағына сәйкес, шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың резиденттік елінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Осы баған шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың салықтық тіркеу нөмірі бар болса толтырылады;
7) G бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды, сондай-ақ осындай құжаттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі;
Декларацияны толтырған кезде шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – шетел азаматының төлқұжаты;
02 - шетел азаматының жеке куәлігі;
03 – теңізшінің төлқұжаты;
04 – ықтияр хаты

8) в графе Н указывается код вида дохода, выплачиваемого иностранцу или лицу без гражданства, согласно пункту 35 настоящих Правил;
9) в графе I указывается начисленные доходы иностранцам и лицам без гражданства, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан по договорам гражданско – правового характера, в том числе доходы отраженные в статье 156 Налогового кодекса, за исключением доходов указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
10) в графе J указываются налоговый вычет, установленный подпунктом 1) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
11) в графе К указываются обязательные пенсионные взносы, исчисленные с доходов иностранцев и лиц без гражданства, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
12) в графе L указываются суммы добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу иностранцами или лицами без гражданства в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, и относимых на вычеты согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
13) в графе М указываются суммы страховых премий, вносимых в свою пользу иностранцами и лицами без гражданства по договорам накопительного страхования и относимых на вычеты согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
14) в графе N указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по займам, полученным иностранцами и лицами без гражданства в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях, и относимые на вычеты согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
15) в графе О указываются расходы на оплату медицинских услуг (кроме косметологических) в размере и на условиях, установленных пунктом 6 статьи 166 Налогового кодекса, и относимые на вычеты согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
16) в графе Р указываются доходы иностранцев и лиц без гражданства, не подлежащие налогообложению в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;

8) Н бағанында осы Ереженің 35-тармағына сәйкес шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғаларға төленетін табыс түрінің коды көрсетіледі;
9) I бағанында шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға есепке жазылған табыстар, соның ішінде ақшалай немесе натуралды түрде қызметкерлермен жұмыс берушіден алынған табыстар, материалдық пайда түрінде алынған табысты қоса есептегенде, сонымен қатар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушімен жасалған азаматтық-құқықтық сипаттағы келісім-шарттар бойынша, оның ішінде Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 156-бабында белгіленген табыстар көрсетіледі.
10) J бағанында Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына белгіленген салық шегерімі көрсетіледі;
11) К бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес және Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген міндетті зейнетақы жарналары көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңына сәйкес және Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың өз пайдаларына енгізген ерікті зейнетақы жарналары көрсетіледі;
13) М бағанында Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын және жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың өз пайдаларына еңгізген сақтандыру сыйақыларының сомалары көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің 166-бабының 1-тармағы 5) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын және шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалардың Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерінен алған қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге бағытталған сомалары көрсетіледі;
15) О бағанында Салық кодексінің 166-бабының 1-тармағы 5) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын және Салық кодексі 166-бабының 6-тармағына сәйкес белгіленген мөлшерде және шарттарда медициналық қызметтерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар көрсетіледі;
16) Р бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 156-бабына сәйкес салық салынбайтын табыстары көрсетіледі;

17) в графе Q указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства за налоговый период;
18) в графе R указываются выплаченные в налоговом периоде доходы иностранцам и лицам без гражданства, за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
19) в графе S указываются доходы, не облагаемые социальным налогом в соответствии с пунктом 3 статьи 357 Налогового кодекса, за исключением обязательных пенсионных взносов и доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
20) в графе Т указывается всего доходов, облагаемых социальным налогом. Величины строк графы Т определяются по формуле (I - K - S);
21) в графе U указываются суммы социального налога, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства за отчетный налоговый период;
22) в графе V указываются расходы работодателя, с которых исчисляются социальные отчисления, определяемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании";
23) в графе W указываются суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Величина итоговой строки 00000001 графы I переносится в строку 210.00.001 IV. Величина итоговой строки 00000001 графы R переносится в строку 210.00.005 IV. Величина итоговой строки 00000001 графы Q переносится в строку 210.00.006 IV.
5. Составление приложения "Исчисление индивидуального
подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства"
(Форма 210.03)
30. Данная форма предназначена для исчисления налоговым агентом сумм индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства. Форма представляется в отношении иностранцев и лиц без гражданства, признанных нерезидентами, в соответствии со статьей 190 Налогового кодекса.
31. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся нерезидентами Республики Казахстан":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе В указываются фамилии, инициалы иностранцев и лиц без гражданства, которым были начислены, выплачены доходы в налоговом периоде;
3) в графе С указываются регистрационные номера налогоплательщиков иностранцев и лиц без гражданства;
4) в графе D указываются индивидуальные идентификационные номера иностранцев и лиц без гражданства.
Строки подлежат заполнению при наличии у иностранцев и лиц без гражданства индивидуального идентификационного номера в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";

17) Q бағанында есепті салық кезеңі үшін шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғаларға салық кезеңінде төлеген табыстар көрсетіледі;
19) S бағанында Салық кодексінің 156-бабының 1-тармағы 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды және міндетті зейнетақы жарналарын қоспағанда, Салық кодексінің 357-бабының 3-тармағына сәйкес әлеуметтік салық салынбайтын табыстар көрсетіледі;
20) Т бағанында әлеуметтік салық салынатын табыстардың барлығы көрсетіледі. Т бағаны жолдарының шамасы (I - K - S) формуласы бойынша анықталады;
21) U бағанында есепті салық кезеңінде шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
22) V бағанында "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген әлеуметтік аударымдар есептелетін жұмыс берушінің шығыстары көрсетіледі;
23) W бағанында "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
210.00.001 IV жолына I бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі. 210.00.005 IV жолына R бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі. 210.00.006 IV жолына Q бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі.
5. "Шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу" қосымшасын жасау (210.03-нысан)
30. Осы нысан шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығының сомасын салық агентімен есептеу үшін арналған. Нысан Салық кодексінің 190-бабына сәйкес резидент еместер деп танылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға қатысты табыс етіледі.
31. "Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу" бөлімінде:
1) А бағанында кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанында салық кезеңінде табыстар есептелген, төленген шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың тегі, инициалдары көрсетіледі;
3) С бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың салық төлеушінің тіркеу нөмірлері көрсетіледі;
4) D бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
Жол "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі бар болса толтырылады;

5) в графе Е указывается код страны резидентства иностранцев и лиц без гражданства, согласно пункту 36 настоящих Правил;
6) в графе F указывается номер налоговой регистрации иностранцев и лиц без гражданства в стране резидентства. Графа заполняется при наличии у иностранцев и лиц без гражданства номера налоговой регистрации;
7) в графе G указываются код вида документа, удостоверяющего личность иностранцев и лиц без гражданства, а также номер и дата выдачи такого документа.
При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов документов, удостоверяющих личность иностранцев и лиц без гражданства:
01 – паспорт иностранного гражданина;
02 – удостоверение личности иностранного гражданина;
03 – паспорт моряка;
8) в графе Н указывается код вида дохода, выплачиваемого иностранцу и лиц без гражданства, согласно пункту 35 настоящих Правил;
9) в графе I указывается код вида международного договора согласно пункту 37 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе S, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
10) в графе J указывается наименование международного договора, подлежащей заполнению в случае, если налоговый агент указал в графе I код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)";
11) в графе K указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 36 настоящих Правил. Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
12) в графе L указываются номер и дата договора (контракта), заключенного между иностранцем или лицом без гражданства и налоговым агентом, в соответствии с которым возникли доходы, указанные в графе S;
13) в графе М указывается дата начала выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан иностранцем или лицом без гражданства в соответствии с договором (контрактом), указанным в графе L, определяемая в соответствии с пунктом 13 статьи 191 Налогового кодекса;
14) в графе N указывается дата фактического завершения выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан иностранцем или лицом без гражданства по договору (контракту), указанному в графе L. Даная строка заполняется после фактического (окончательного) завершения иностранцем или лицом без гражданства выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан. В случае, если в течение налогового периода работы, услуги не завершены, данная строка не заполняется;

5) Е бағанында осы Ереженің 36-тармағына сәйкес, шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың резиденттік елінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) G бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды, сондай-ақ осындай құжаттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі;
Декларацияны толтырған кезде Шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – шетел азаматының төлқұжаты;
02 - шетел азаматының жеке куәлігі;
03 – теңізшінің төлқұжаты;
8) Н бағанында осы Ереженің 35-тармағына сәйкес шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғаларға төленетін табыс түрінің коды көрсетіледі;
9) I бағанында осы Ережелердің 37-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес S бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған;
10) J бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, егер салық агенті I бағанында халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
11) K бағанында осы Ереженің 36-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасасылған елдің коды көрсетіледі. Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
12) L бағанында S бағанында көрсетілген оған қатысты табыстар туындаған шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалар мен салық агенті арасында жасалған шарттың (келісім-шарт) нөмірі мен күні көрсетіледі;
13) M бағанында, L бағанында көрсетілген шартқа (келісім-шартқа) сәйкес шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ тұлғалардың Салық кодексі 191-бабының 13-тармағына сәйкес айқындалатын Қазақстан Республикасында қызмет көрсетуді, жұмыстарды орындауды бастаған күні көрсетіледі;
14) N бағанында, L бағанында көрсетілген шарт (келісім-шарт) бойынша шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ тұлғалардың Қазақстан Республикасында қызмет көрсетуді, жұмыстарды орындауды толық аяқтаған күні көрсетіледі. Осы жол шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалар Қазақстан Республикасында қызмет көрсетуді, жұмыстарды орындауды толық (түпкілікті) бітіргенде толтырылады. Егер салық кезеңінде жұмыстар, қызмет көрсетулер аяқталмаса, бұл жол толтырылмайды;

15) в графе O указывается доля иностранца или лица без гражданства в уставном капитале налогового агента в процентах;
16) в графе P указывается доходы иностранцев и лиц без гражданства, не подлежащие налогообложению в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются сумма начисленных и выплаченных доходов, по которым возникают обязательства по удержанию налога.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных и выплаченных доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода;
18) в графе R указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьями 194, 158Налогового кодекса;
19) в графе S указывается сумма подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога у источника выплаты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае выплаты предоплаты, на день начисления дохода;
20) в графе T указываются доходы, не облагаемые социальным налогом в соответствии с пунктом 3 статьи 357 Налогового кодекса;
21) в графе U указывается всего доходов, облагаемых социальным налогом. Величины строк графы V определяются по формуле (Q-T);
22) в графе V указываются суммы социального налога, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 359 Налогового кодекса;
23) в графе W – указывается сумма начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентам, отнесенных налоговым агентом на вычеты.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма невыплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства, отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан, с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения на вычеты.
Датой отнесения на вычеты начисленных, но не выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства, признается 31 декабря отчетного календарного года. Данная графа заполняется в Приложении за 4 квартал отчетного календарного года;
24) в графе X – указывается сумма подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентам, отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан, с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения на вычеты.

15) О бағанында шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ тұлғалардың салық агентінің жарғылық капиталындағы үлесі көрсетіледі, процентпен;
16) Р бағанында Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 56-бабына сәйкес салық салынбайтын шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстары көрсетіледі;
17) Q бағанында салықты ұстау бойынша міндеттеме туындайтын есептелген және төленген табыстардың сомасы көрсетіледі;
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, көрсетілген бағанда табыстарды төлеу күніне немесе алдын ала төлеген жағдайда, табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолданумен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, есептелген және төленген табыстардың сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 158, 194-баптарының немесе халықаралық шартта белгіленген төлем көзінен ұсталатын табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
19) S бағанында Салық кодексінің 195-бабына сәйкес бюджетке аударуға жататын есептелген және төленген табыстардан ұсталатын табыс салығының сомасы көрсетіледі;
Операциялар (төлемді төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, көрсетілген бағанда табыстарды төлеу күніне немесе алдын ала төлеген жағдайда, табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолданумен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төлем көзінен ұсталатын табыс салығының сомалары көрсетіледі;
20) Т бағанында Салық кодексінің 357-бабы 3-тармағына сәйкес әлеуметтік салығы салынбайтын табыстар көрсетіледі.
21) U бағанында әлеуметтік салығымен салынатын табыстардың барлығы көрсетіледі. V бағаны жолдарының шамасы (Q-T) формуласы бойынша анықталады.
22) V бағанында Салық кодексінің 359-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген әлеуметтік салығының сомасы көрсетіледі.
23) W бағанында салық агенті шегерімге жатқызылған резидент еместің есебіне жазылған, бірақ төленбеген табыстары көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасымен жасалатын жағдайда осы бағанында шетелдіктің және азаматтығы жоқ адамның төленбеген, салық агенті шегерімге жатқызылған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютамен есептелген табыстары толтырылады.
Шетелдіктің және азаматтығы жоқ адамның есебіне жазылған, бірақ төленбеген табыстарын шегерімге жатқызу күні есепті күнтізбелік жылдың 31 желтоқсаны болып танылады. Бұл баған Қосымшада 4 тоқсан үшін толтырылады.
24) X бағанында салық агенті шегерімге жатқызылған резидент еместің есебіне жазылған, бірақ төленбеген табыстардан Салық кодексінің 195-бабы бойынша бюджетке төленуге тиісті табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасымен жасалатын жағдайда осы бағанында шегерімге жатқызылған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютамен есептелген табыс салығының сомасы толтырылады.

Величина итоговой строки 00000001 графы Q переносится в строку 210.00.010 IV. Величина итоговой строки 00000001 графы S переносится в строку 210.00.011 IV. Величина итоговой строки 00000001 графы W переносится в строку 210.00.015 IV. Величина итоговой строки 00000001 графы X переносится в строку 210.00.016 IV.
6. Составление приложения "Исчисление суммы индивидуального
подоходного налога и социального налога по структурному
подразделению" (Форма 210.04)
32. Данная форма предназначена для исчисления юридическим лицом - налоговым агентом суммы индивидуального подоходного налога, социального налога, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, подлежащих уплате по филиалу/представительству. Форма составляется юридическим лицом по каждому филиалу/представительству в соответствии со статьями 161, 162, 362, 364 Налогового кодекса.
33. В разделе "Общая информация о налоговом агенте":
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) наименование налогового агента.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица – доверительного управляющего;
4) код налогового органа по месту регистрационного учета налогового агента.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета юридического лица;
5) налоговый период – отчетный квартал, за который представляется форма 210.04 (указывается арабскими цифрами);
6) вид.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
7) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;

210.00.010 IV жолына Q бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі. 210.00.011 IV жолына S бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі. 210.00.015 IV жолына W бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі. 210.00.016 IV жолына Х бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі.
6. "Құрылымдық бөлімшелер бойынша жеке табыс салығының сомасын және әлеуметтік салықты есептеу" қосымшасын жасау (210.04-нысан)
32. Осы нысан заңды тұлға салық агентінің филиал/өкілдік бойынша төленуге жататын жеке табыс салығының, әлеуметтік салықтың, міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын есептеуге арналған. Салық кодексінің 162, 362, 364 161-баптарына сәйкес заңды тұлға нысанды әрбір филиал/өкілдік бойынша жасайды.
33. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда салық төлеушінің – сенімгерлікпен басқарушының тіркеу нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс.
2) БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда салық төлеушінің – сенімгерлікпен басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) салық агентінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемелерін сенiмгерлікпен басқарушы орындаған кезде, осы жолда сенiмгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) салық агентінің тіркеу есебінің орны бойынша салық органының коды.
Заңды тұлғаның орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) салық кезеңі – 210.04 нысан табыс етілетін есепті тоқсан (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) түрі.
Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, тиісті торкөз белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация табыс етілген жағдайда толтырылады;

8) РНН филиала/представительства – регистрационный номер налогоплательщика – филиала/представительства.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
9) БИН – бизнес – идентификационный номер филиала/представительства.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
10) наименование филиала/представительства.
Указываются наименование филиала/представительства в соответствии с учредительными документами;
11) код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства.
34. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 210.04.001 I, 210.04.001 II и 210.04.001 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.04.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.04.001 I, 210.04.001 II, 210.04.001 III.
Строка 210.04.001 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.04.001 IV налогового периода и 210.04.001 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 210.04.001 включает в себя сумму строки 210.04.002;
2) строка 210.04.002 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 210.04.002 I, 210.04.002 II и 210.04.002 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства доверительным управляющим, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.04.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.04.002 I, 210.04.002 II, 210.04.002 III.
Строка 210.04.002 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.04.002 IV налогового периода и 210.04.002 V за предыдущий налоговый период текущего года;

8) Филиалдың/өкілдіктің СТН-і - салық төлеуші филиалдың/өкілдіктің тіркеу нөмірі;
9) БСН - филиалдың/өкілдіктің бизнес сәйкестендіру нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
10) филиалдың/өкілдіктің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес филиалдың/өкілдіктің атауы көрсетіледі;
11) филиалдың/өкілдіктің тіркеу орны бойынша салық органының коды.
Филиалдың/өкілдіктің орналасқан тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
34. "Есепті көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 210.04.001 І, 210.04.001 ІІ және 210.04.001 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген және филиал/өкілдік бойынша бюджетке аударылуға тиіс жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.04.001 IV жолы 210.04.001 I, 210.04.001 II және 210.04.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.04.001 V жолы салық кезеңiнің 210.04.001 IV және өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың 210.04.001 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 210.04.001 жолы 210.04.002 жолының сомасын қамтиды;
2) 210.04.002 жолы, егер салық міндеттемесінің орындалуы Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелікті есепке ала отырып, сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады. 210.04.002 I, 210.04.002 II және 210.04.002 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін сенімгерлікпен басқарушының шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептеген және филиал/өкілдік бойынша бюджетке аударуға тиіс жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.04.002 IV жолы 210.04.002 I, 210.04.002 II және 210.04.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.04.002 V жолы салық кезеңiнің 210.04.002 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.04.002 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;

3) строки 210.04.003 I, 210.04.003 II и 210.04.003 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов иностранцам и лицам без гражданства, подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству, в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса, за каждый месяц налогового периода.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в строке 210.04.003 указывается сумма индивидуального подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае выплаты предоплаты, на день начисления дохода;
Строка 210.04.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.04.003 I, 210.04.003 II и 210.04.003 III.
Строка 210.04.003 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.04.003 IV налогового периода и 210.04.003 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 210.04.003 включает в себя сумму строки 210.04.004;
4) строка 210.04.004 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 210.04.004 I, 210.04.004 II и 210.04.004 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов иностранцам и лицам без гражданства доверительным управляющим, подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству, в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в строке 210.04.004 указывается сумма индивидуального подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае выплаты предоплаты, на день начисления дохода.
Строка 210.04.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.04.004 I, 210.04.004 II и 210.04.004 III.
Строка 210.04.004 V предназначена для отражения суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.04.004 IV налогового периода и 210.04.004 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строка 210.04.005 предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства, отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса.

3) 210.04.003 І, 210.04.003 ІІ және 210.04.003 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін Салық кодексінің 195-бабына сәйкес филиал/өкілдік бойынша бюджетке аударылуы тиіс шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға есептелген табыстардан ұсталатын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, 210.04.003 жолында табыстарды төлеу күніне немесе алдын ала төлеген жағдайда, табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
210.04.003 IV жолы 210.04.003 I, 210.04.003 II және 210.04.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.04.003 V жолы салық кезеңiнің 210.04.003 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.04.003 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 210.04.003 жолы 210.04.004 жолының сомасын қамтиды;
4) 210.04.004 жолы егер салық міндеттемесінің орындалуы Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелікті есепке ала отырып, сенімгерліпен басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады. 210.04.004 І, 210.04.004 ІІ және 210.04.004 ІІІ жолдары Салық кодексінің 195-бабына сәйкес салық кезеңінің әрбір айы үшін сенімгерліпен басқарушының филиал/өкілдік бойынша бюджетке аударуға тиіс шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептеген және жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
Операцияларды (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, 210.04.004 жолында табыстарды төлеу күніне немесе алдын ала төлеген жағдайда, табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
210.04.004 IV жолы 210.04.004 I, 210.04.004 II және 210.04.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.04.004 V жолы салық кезеңiнің 210.04.004 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.04.004 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
5) 210.04.005 жолы Салық кодексінің 195-бабына сәйкес бюджетке аударылатын, салық агентімен шегерімге жатқызылған, есепке жазылған, бірақ төленбеген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығы сомасын көрсетуге арналған.

Датой отнесения на вычеты начисленных, но не выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства, признается 31 декабря отчетного календарного года. Строка 210.04.005 включает в себя строку 210.04.006 и заполняется в декларации за 4 квартал отчетного календарного года.
При совершении операций в иностранной валюте, в строке 210.04.005 указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан, с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения на вычеты доходов иностранцев и лиц без гражданства;
6) строка 210.04.006 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строка 210.04.006 предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства, отнесенных доверительным управляющим на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в строке 210.04.006 указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан, с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения на вычеты доходов иностранцев и лиц без гражданства;
7) строки 210.04.007 I, 210.04.007 II и 210.04.007 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды по филиалу/представительству в каждом месяце налогового периода, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 210.04.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.04.007 I, 210.04.007 II и 210.04.007 III.
Строка 210.04.007 V предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 210.04.007 IV налогового периода и 210.04.007 V за предыдущий налоговый период текущего года;
8) строки 210.04.008 I, 210.04.008 II и 210.04.008 III предназначены для отражения суммы исчисленного социального налога по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.04.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.04.008 I, 210.04.008 II и 210.04.008 III.
Строка 210.04.008 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.04.008 IV налогового периода и 210.04.008 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 210.04.008 включает в себя сумму строки 210.04.009;

Шетелдік және азаматтығы жоқ тұлғалардың есепке жазылған, бірақ төленбеген табыстарын шегерімге жатқызу күні болып есепті күнтізбелік жылдың 31 желтоқсаны табылады. 210.04.005 жолы өзіне 210.04.006 жолын қосады және есепті күнтізбелік жылдың 4 тоқсанының декларациясында толтырылады.
Шетелдік валютамен операция жүргізілген жағдайда 210.04.005 жолында шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарын шегерімге жатқызу күніне нарықтық валюта айырбастау курсын қолданумен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі
6) 210.04.006 жолы Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген салық міндеттемелерін орындаған жағдайда толтырылады. 210.04.006 жолы Салық кодексінің 195-бабына сәйкес бюджетке аударылатын, сенімгерлікпен басқарушымен шегерімге жатқызылған, есепке жазылған, бірақ төленбеген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған. Шетелдік валютамен операция жүргізілген жағдайда 210.04.006 жолында шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарын шегерімге жатқызу күніне нарықтық валюта айырбастау курсын қолданумен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 210.04.007 І, 210.04.007 ІІ және 210.04.007 ІІІ жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың төленген табыстарына есептелген және салық кезеңі үшін әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
210.04.007 IV жолы 210.04.007 I, 210.04.007 II және 210.04.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.04.007 V жолы салық кезеңiнің 210.04.007 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.04.007 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
8) 210.04.008 І, 210.04.008 ІІ, 210.04.008 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
210.04.008 IV жолы 210.04.008 I, 210.04.008 II және 210.04.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.04.008 V жолы салық кезеңiнің 210.04.008 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.04.008 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 210.04.008 жолы 210.04.009 жолының сомасын қамтиды;

9) строка 210.04.009 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 210.04.009 I, 210.04.009 II и 210.04.009 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного доверительным управляющим по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.04.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.04.009 I, 210.04.009 II и 210.04.009 III.
Строка 210.04.009 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.04.009 IV налогового периода и 210.04.009 V за предыдущий налоговый период текущего года;
10) строки 210.04.010 I, 210.04.010 II, 210.04.010 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалу/представительству в каждом месяце налогового периода, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 210.04.010 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.04.010 I, 210.04.010 II и 210.04.010 III.
Строка 210.04.010 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 210.04.010 IV налогового периода и 210.04.010 V за предыдущий налоговый период текущего года.
35. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Наименование налогового агента" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи.
Указывается дата представления формы 210.04 в налоговый орган;
3) код налогового органа – бенефициара по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства;
4) код налогового органа – бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Указывается код налогового органа по месту нахождения (жительства) филиала/представительства, утвержденный уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;

9) 210.04.009 жолы егер салық міндеттемесінің орындалуы Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелікті ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады. 210.04.009 I, 210.04.009 II және 210.04.009 III жолдары сенімгерлікпен басқарушы филиал/өкілдік бойынша салық кезеңінің әрбір айы үшін есептеген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
210.04.009 IV жолы 210.04.009 I, 210.04.009 II және 210.04.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.04.009 V жолы салық кезеңiнің 210.04.009 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңi үшiн 210.04.009 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
10) 21.04.010 І, 210.04.010 ІІ, 210.04.010 ІІІ жолдары міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес анықталатын салық кезеңінің әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
210.04.010 IV жолы 210.04.010 I, 210.04.010 II және 210.04.010 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.03.010 V жолы салық кезеңiнің 210.04.010 IV және өткен ағымдағы жылдың салық кезеңi үшiн 210.04.010 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
35. "Салық агентінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық агентінің атауы" жолында құрылтайшылық құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындау барысында, сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
2) беру күні.
210.04-нысаны салық органына беру күні көрсетіледі;
3) жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша бенефициар салық органының коды.
Салық агентінің тіркеу есебінің орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар салық органының коды.
Салық агентінің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;

5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего форму" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего форму 210.04;
6) дата приема.
Указывается дата представления формы 200.04 в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер формы 210.04;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
7. Коды видов доходов, стран и международных договоров
36. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 - доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан резиденту;
1022 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1030 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 настоящего Кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, установленные настоящей статьей, получаемые указанным лицом от резидента;
1031 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 настоящего Кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, установленные настоящей статьей, получаемые указанным лицом от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые работы, услуги, товары связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом;
1042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме, расположенном в Республике Казахстан;

5) "Нысанды қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында 210.04 нысаны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
6) қабылдаған күн.
Салық кодексі 584-бабы 2-тармағына және Енгізу туралы заңына сәйкес 210.04 нысан табыс етілген күні көрсетіледі;
7) кіріс құжатының нөмірі.
210.04 нысанының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Почта немесе басқа байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
7. Табыс түрлерінің, елдер және халықаралық келісімдер бойынша кодтары
36. Декларация толтыру кезінде мынадай Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс түрлерін кодтауды пайдалану керек:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1011 – Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен табыстар;
1020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
1021 – резидентке егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1022 - егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1030 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның резиденттен алатын өзге де табыстар;
1031 - Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен, егер алатын жұмыстары, қызметтері, тауарлары осындай тұрақты мекемеге байланысты болса, олардан алатын өзге де табыстар;
1040 – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1041 – резидент шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1042 – Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;

2) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица – доверительного управляющего в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, B, C, D;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее – Правила декларирования товаров);
9) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к Декларации;
10) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
11) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента.

2) ЖСН (БСН)– салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес - сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда – сенімді басқарушының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс .
3) салық кезеңі (жыл)- Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда –тұлғаны куәләндыратын құжаттарға сәйкес, сенімді басқарушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс ету жағдайында толтырылады;
7) салық төлеуші санаты.
Торкөздер салық төлеуші A, B, C, D жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді.
8) валюта коды.
(Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) ұсынылған қосымшалар.
Ұсынылған қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
10) резиденттік белгісі.
А-торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті салық төлеушімен белгіленеді.
В-торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті емес салық төлеушімен белгіленеді.
11) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
Егер Декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында Тауарларды декларациялау ережелеріне 6 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.

12) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
15. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 220.00.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
в строке 220.00.001 I указывается доход в виде вознаграждения по кредиту (займу, микрокредиту), операциям репо;
в строке 220.00.001 II указывается доход в виде вознаграждения по передаче имущества в финансовый лизинг;
в строке 220.00.001 III указывается доход в виде роялти;
в строке 220.00.001 IV указывается доход от сдачи в аренду имущества;
2) в строке 220.00.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 220.01.029;
3) в строке 220.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, определяемая как сумма положительных значений строк 220.02.005 и 220.03.005;
4) в строке 220.00.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк 220.00.005 I и 220.00.005 II;
в строке 220.00.005 I указывается сумма обязательств по приобретенным товарам (работам, услугам), признанных сомнительными, включаемая в совокупный годовой доход;
в строке 220.00.005 II указывается сумма обязательств по начисленным работникам доходам и другим выплатам, определяемым в соответствии с пунктом 2 статьи 163 Налогового кодекса, признанных сомнительными, включаемая в совокупный годовой доход;
6) в строке 220.00.006 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк 220.00.006 I и 220.00.006 II;
в строке 220.00.006 I указывается доход от уступки права требования долга по приобретенному праву требования;
в строке 220.00.006 II указывается доход от уступки права требования долга по уступленному праву требования;
7) в строке 220.00.007 указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность, включаемый в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.008 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемого в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса;

12) Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесінің бар-жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
15. "Жылдық жиынтық табыс" бөлімінде:
1) 220.00.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес өткізуден табыс сомасы көрсетіледі.
220.00.001 І жолында кредит (қарыз, микрокредит), репо операциялары бойынша сыйлықақы түріндегі табыс сомасы көрсетіледі.
220.00.001 ІІ жолында мүлікті қаржылық лизингке беру бойынша сыйлықақы түріндегі табыс сомасы көрсетіледі.
220.00.001 ІІІ жолында роялти түріндегі табыс сомасы көрсетіледі.
220.00.001 IV жолында мүлікті жалға беруден табыс сомасы көрсетіледі.
2) 220.00.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен табыс сомасы көрсетіледі. Осы жолға 220.01.029 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
3) 220.00.003 жолында 220.02.005 және 220.03.005 жолдарының оң мәндерінің сомасы ретінде айқындалатын, соның ішінде бұған дейінгі салық кезеңдерінен көшірілген шығындарды есепке алумен, своп бойынша, туынды қаржы құралдары бойынша табыс сомасы көрсетіледі.
4) 220.00.004 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес мiндеттемелердi есептен шығарудан түсетiн табыс сомасы көрсетіледі.
5) 220.00.005 жолында 220.00.005 I және 220.00.005 II жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәндi мiндеттемелер бойынша түсетiн табыс сомасы көрсетіледі.
220.00.005 I жолында күмәнді болып танылған және жылдық жиынтық табысқа кіретін, алынған тауар (жұмыстар, қызметтер) бойынша міндеттімелердің сомасы көрсетіледі.
220.00.005 II жолында Салық кодексінің 163-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын, күмәнді болып танылған және жылдық жиынтық табысқа кіретін, талап етудi басқаға беруден түсетiн табыс сомасы көрсетіледі.
6) 220.00.006 жолында 220.00.006 I и 220.00.006 II жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 91-бабына сәйкес талап етудi басқаға беруден түсетiн табыс сомасы көрсетіледі.
220.00.006 I жолында алынған талап ету құқығы бойынша борышты талап етудi басқаға беруден түсетiн табыс сомасы көрсетіледі.
220.00.006 II жолында берілген талап ету құқығы бойынша борышты талап етудi басқаға беруден түсетiн табыс сомасы көрсетіледі
7) 220.00.007 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 9) тармақшасына сәйкес кәсiпкерлiк қызметтi шектеуге немесе тоқтатуға келiсiм үшiн алынған табыс сомасы көрсетіледі.
8) 220.00.008 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын, тіркелген активтердің шығып қалудан түсетін табыс сомасы көрсетіледі.

9) в строке 220.00.009 указывается доход недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемого в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.010 указывается доход недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемого в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса;
11) в строке 220.00.011 указывается размер нецелевого использования недропользователем, осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке J формы 220.05;
12) в строке 220.00.012 указывается доход от осуществления совместной деятельности, определяемого в соответствии со статьей 80 Налогового кодекса;
13) в строке 220.00.013 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
14) в строке 220.00.014 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, определяемые в соответствии со статьей 95 Налогового кодекса;
15) в строке 220.00.015 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества, определяемого в соответствии со статьей 96 Налогового кодекса;
16) в строке 220.00.016 указывается дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
17) в строке 220.00.017 указывается общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;

9) 220.00.009 жолында Салық кодексінің 93-бабына сәйкес айқындалатын, жалпы таралған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын және (немесе) емдік батпақтарды және (немесе) өндіруді және өндірумен және (немесе) барлаумен қатысы жоқ, жерасты сулардың құрылысын және эксплуатациясын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардың табиғи ресурстарды геологиялық зерттеуге және оларды өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстарын, сондай-ақ басқа да шығыстарын түзетуден түсетін табыс сомасы көрсетіледі.
10) 220.00.010 жолында Салық кодексінің 94-бабына сәйкес айқындалатын, жалпы таралған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын және (немесе) емдік батпақтарды және (немесе) өндіруді және өндірумен және (немесе) барлаумен қатысы жоқ, жерасты сулардың құрылысын және эксплуатациясын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардың кен орындарын игеру зардаптарын жою жөнiндегi нақты шығыстар сомасынан кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударылған соманың асып түсуiнен алынатын табыс сомасы көрсетіледі.
11) 220.00.011 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес айқындалатын, тарату қорының қаражаттарын жалпы таралған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын және (немесе) емдік батпақтарды және (немесе) өндіруді және өндірумен және (немесе) барлаумен қатысы жоқ, жерасты сулардың құрылысын және эксплуатациясын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушымен мақсатқа сай пайдаланылмаған мөлшерінің сомасы көрсетіледі. Осы жолға 220.05-нысанының J жолында көрсетілген сома көшіріледі.
12) 220.00.012 жолында Салық кодексінің 80-бабына сәйкес айқындалатын, бiрлескен қызметтi жүзеге асырудан түсетін табыс сомасы көрсетіледі.
13) 220.00.013 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 14 тармақшасына сәйкес, жылдық жиынтық табысқа кіретін, егер осы сомалар бұрын шегерiп тасталмаған болса, бұрын негiзсiз ұсталып, бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, борышкерге салынған немесе ол мойындаған айыппұлдар, өсiмпұлдар және санкциялардың басқа да түрлерiнің сомасы көрсетіледі.
14) 220.00.014 жолында Салық кодексінің 95-бабына сәйкес айқындалатын, бұрын жүргiзiлген шегерiмдер бойынша алынған өтемақылар сомасы көрсетіледі.
15) 220.00.015 жолында Салық кодексінің 96-бабына сәйкес айқындалатын, өтеусiз алынған мүлiк түріндегі табыс сомасы көрсетіледі.
16) 220.00.016 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 17) тармақшасына сәйкес, жылдық жиынтық табысқа кіретін, дивидентер сомасы көрсетіледі.
17) 220.00.017 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 18) тармақшасына сәйкес, жылдық жиынтық табысқа кіретін, депозит, борыштық құнды қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі.

18) в строке 220.00.018 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
19) в строке 220.00.019 указывается общая сумма выигрышей, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
20) в строке 220.00.020 указывается сумма дохода от продажи предприятия как имущественного комплекса, определяемого в соответствии со статьей 98 Налогового кодекса;
21) в строке 220.00.021 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
22) в строке 220.00.022 указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления, определяемого в соответствии со статьей 35 Налогового кодекса;
23) в строке 220.00.023 указывается доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
24) в строке 220.00.024 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 220.00.001 по 220.00.023;
25) в строке 220.00.025 указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк с 220.00.026 по 220.00.046;
26) в строках с 220.00.026 по 220.00.046 указывается код вида доходов, не подлежащих налогообложению;
27) в строке 220.00.047 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса и статьей 3-1 Закона о введении, определяемая как сумма строк 220.00.047 I, 220.00.047 II (220.00.047 I + 220.00.047 II);
в строке 220.00.047 I указывается сумма дивидендов, за исключением выплачиваемых закрытыми паевыми инвестиционными фондами рискового инвестирования и акционерными инвестиционными фондами рискового инвестирования;
в строке 220.00.047 II указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
в строке 220.00.047 III указывается положительная (отрицательная) разница, полученная при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;
28) в строке 220.00.048 указывается совокупный годовой доход с учетом доходов, не подлежащих налогообложению, и корректировки, определяемый как разность строк 220.00.024, 220.00.025, 220.00.047 (220.00.024 - 220.00.025 – 220.00.047), увеличенная на строку 220.00.047 III (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 220.00.047 III (в случае если значение данной строки отрицательное) (220.00.024 - 220.00.025) - 220.00.047 + 220.00.047 III).

18) 220.00.018 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 19) тармақшасына сәйкес, жылдық жиынтық табысқа кіретін, Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есептілік туралы заңнамасында және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында айқындалған оң бағамдық айырма сомасының терiс бағамдық айырма сомасынан асып кетуi көрсетіледі.
19) 220.00.019 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 20) тармақшасына сәйкес, жылдық жиынтық табысқа кіретін, ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
20) 220.00.020 жолында Салық кодексінің 98-бабына сәйкес, кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде сатудан түсетін табыс көрсетіледі.
21) 220.00.021 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 22-1) тармақшасына сәйкес, ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыстарының сомасы көрсетіледі.
22) 220.00.022 жолында Салық кодексінің 35-бабына сәйкес, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша – сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының таза табыстарының сомасы көрсетіледі.
23) 220.00.023 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 24) тармақшасына сәйкес, жылдық жиынтық табысқа кіретін, салық төлеуші табыстарының сомасы көрсетіледі.
24) 220.00.024 жолында 220.00.001-ден 220.00.023-дейінгі жолдарының қосындысы ретінде айқындалатын, жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі.
25) 220.00.025 жолында 220.00.026-ден 220.00.046-дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 156-бабына сәйкес, салық салуға жатпайтын табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
26) 220.00.026-ден 220.00.046-дейінгі жолдарда салық салуға жатпайтын табыстар түрінің коды көрсетіледі.
27) 220.00.047 жолында 220.00.047 I және 220.00.047 II (220.00.047 I + 220.00.047 II) жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 99-бабына және Енгізу туралы Заңының 3-1-тармағына сәйкес, жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі.
27) 220.00.047 І жолында тәуекелдік инвестициялаудың жабық пайлық инвестициялық қорлары мен тәуекелдік инвестициялаудың акционерлік инвестициялық қорлардан төленетіндерді қоспағанда, дивидендтер сомасы көрсетіледі.
220.00.047 ІІ жолында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы алатын (алынуға жататын), мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түсетін таза табыс сомасы көрсетіледі.
220.00.047 III жолында тауарлық-материалдық қорларды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде алынған оң (теріс) айырмасы көрсетіледі.
220.00.048 жолында 220.00.024, 220.00.025 және 220.00.047 (220.00.024 – 220.00.025 - 220.00.047) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, салық салуға жатпайтын табыстарды және түзетулерді есепке алумен, жылдық жиынтық салық сомасы көрсетіледі.

16. В разделе "Вычеты":
1) в строке 220.00.049 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. Определяется как 220.00.049 I – 220.00.049 II + 220.00.049 III + 220.00.049 IV + 220.00.049 V – 220.00.049 VI – 220.00.049 VII – 220.00.049 VIII – 220.00.049 IX;
в строке 220.00.049 I указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее – ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать. Данная строка определяется как сумма строк с 220.00.049 I А по 220.00.049 I С (220.00.049 I А + 220.00.049 I В + 220.00.049 I C):
в строке 220.00.049 I А указывается стоимость ТМЗ на начало налогового периода;
в строке 220.00.049 I В указывается стоимость незавершенного производства на начало налогового периода;
в строке 220.00.049 I С указывается стоимость готовой продукции, товаров на начало налогового периода;
строка 220.00.049 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 220.00.049 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 220.00.049 II А по 220.00.049 II С (220.00.049 II А + 220.00.049 II В + 220.00.049 II C):
в строке 220.00.049 II А указывается стоимость ТМЗ на конец налогового периода;
в строке 220.00.049 II В указывается стоимость незавершенного производства на конец налогового периода;
в строке 220.00.049 II С указывается стоимость готовой продукции, товаров на конец налогового периода;
в строке 220.00.049 III указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 220.00.049 по 220.00.077 Декларации. Определяется сложением значений строк с 220.00.049 III А по 220.00.049 III H (220.00.049 III А + 220.00.049 III B + 220.00.049 III C + 220.00.049 III D + 220.00.049 III E + 220.00.049 III F + 220.00.049 III G + 220.00.049 III H):
в строке 220.00.049 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 220.00.049 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 220.00.049 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 220.00.049 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 220.00.049 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 220.00.049 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 220.00.049 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 220.00.049 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;

16. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 220.00.049 жолында Салық кодексінің 100-бабы 1 тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алған және өтеусіз алған жұмыстар, қызметтер бойынша шығыстар көрсетіледі. 220.00.049 I – 220.00.049 II + 220.00.049 III + 220.00.049 IV + 220.00.049 V – 220.00.049 VI – 220.00.049 VII – 220.00.049 VIII – 220.00.049 IX ретінде жүргізіледі.
220.00.049 I жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі – ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы Декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін. Осы жол 220.00.049 I А бастап 220.00.049 I С (220.00.049 I А + 220.00.049 I В + 220.00.049 I C) дейінгі жолдар сомасы ретінде анықталады:
220.00.049 І А жолында салық кезеңінің басына ТМҚ құны көрсетіледі;
220.00.049 I В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндірістер құны көрсетіледі;
220.00.049 I С жолында салық кезеңінің басына дайын өнімнің, тауарлардың құны көрсетіледі.
220.00.049 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған табыстар салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 220.00.049 II жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады. Бұл жол 220.00.049 II А жолдан бастап 220.00.049 II С жолға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалады (220.00.049 II А + 220.00.049 II В + 220.00.049 II C):
220.00.049 IІ А жолында салық кезеңінің соңына ТМҚ құны көрсетіледі;
220.00.049 IІ В жолында салық кезеңінің соңына аяқталмаған өндіріс құны көрсетіледі;
220.00.049 IІ С жолында салық кезеңінің соңына дайын өнім, тауарлар құны көрсетіледі.
220.00.049 IІІ жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған, оның ішінде тегін алған ТМҚ, тарапты ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер Декларацияның 220.00.049 жолынан бастап 220.00.077 жолына дейінгі жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 220.00.049 IІІ А бастап 220.00.049 IІІ H дейінгі жолдар мәндерінің қосындысымен айқындалады (220.00.049 III А + 220.00.049 III B + 220.00.049 III C + 220.00.049 III D + 220.00.049 III E + 220.00.049 III F + 220.00.049 III G + 220.00.049 III H):
220.00.049 IІІ А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ құны көрсетіледі;
220.00.049 IІІ B қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.049 IІІ C жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.049 IІІ D консультация қызметтер құны көрсетіледі;
220.00.049 IІІ Е маркетинг қызметтер құны көрсетіледі;
220.00.049 IІІ F дизайнерлік қызметтер құны көрсетіледі;
220.00.049 IІІ G инжиниринг қызметтер құны көрсетіледі
;220.00.049 IІІ Н басқа да жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі.

в строке 220.00.049 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:
отражаемых по строке 220.00.059 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 220.00.049 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признанные расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 220.00.049 VI указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
в строке 220.00.049 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, относимые на увеличение стоимости объектов незавершенного строительства;
в строке 220.00.049 VIII указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 220.00.049 VII;
в строке 220.00.049 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 220.00.050 указывается общая сумма штрафов, пеней, неустоек, относимая на вычет в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.051 указывается расходы по совместной деятельности или ее части в случае ведения налогового учета уполномоченным представителем участников договора о совместной деятельности, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 8 статьи 100 Налогового кодекса;
4) в строке 220.00.052 указывается сумма фактических расходов налогоплательщика по устранению недостатков реализованных товаров, выполненных работ, оказанных услуг, произведенных в течение установленного сделкой гарантийного срока, относимая на вычет в соответствии с пунктом 11 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.053 указывается налог на добавленную стоимость, который в связи с применением пропорционального метода не подлежит отнесению в зачет и относится на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12, статьи 100 Налогового кодекса;

220.00.049 ІV жолында Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар көрсетіледі:
220.00.059 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында белгіленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің алғашқы құнына енетін;
Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кейінгі шығыстар ретінде танылатын;
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес амортизацияға жатпайтын активтердің алғашқы құнына
220.00.049 V жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.049 VI жолында кейінгі шығыстар болып танылған, салық есебі Салық кодексінің 122-бабына сәйкес жүргізілетін жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.049 VII жолында аяқталмаған құрылыс объектілері құнын ұлғайтуға жататын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.049 VIII жолында 220.00.049 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 115-бабының негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.049 ІX жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
2) 220.00.050 жолында Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.051 жолында Салық кодексінің 100-бабы 8-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын бірлескен қызмет бойынша немесе бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың уәкілетті өкілі салық есебін жүргізген жағдайда оның бір бөлігі бойынша шығыстар көрсетіледі;
4) 220.00.052 жолында Салық кодексінің 100-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мәміледе белгіленген кеплдік мерзімі ішінде жүргізілген сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің кемшіліктерін жою бойынша салық төлеушінің нақты шығыстарының сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.053 жолында пропорционалды әдістің қолдануына байланысты Салық кодексінің 100-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын есепке жатқызуға жатпайтын қосылған құн салығы көрсетіледі;

6) в строке 220.00.054 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на добавленную стоимость, сложившееся на 1 января 2009 года и относимое на вычеты в соответствии с пунктом 13 статьи 100 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.055 указываются членские взносы, относимые на вычет в соответствии с пунктом 14 статьи 100 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.056 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
9) в строке 220.00.057 указывается стоимость безвозмездно переданного в рекламных целях товара, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 16-1 статьи 100 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.058 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, и статьей 14 Закона о введении. В данную строку переносится строка 220.11.004;
11) в строке 220.00.059 указывается суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
12) в строке 220.00.060 указываются суммы представительских расходов, относимые на вычет в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса;
13) в строке 220.00.061 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса. Строка включает в себя строки 220.00.061 I и 220.00.061 II:
в строке 220.00.061 I указывается сумма ранее признанных доходом сомнительных обязательств, выплаченных налогоплательщиком кредитору, относимая на вычет в соответствии с частью первой статьи 104 Налогового кодекса;
в строке 220.00.061 II указывается сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
14) в строке 220.00.062 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса. Строка включает в себя строки 220.00.062 I и 220.00.062 II:
в строке 220.00.062 I указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в течение трех лет с момента возникновения требования;
в строке 220.00.062 II указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в связи с признанием налогоплательщика-дебитора банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
15) в строке 220.00.063 указывается расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды, относимые на вычет недропользователем, осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 220.05;

6) 220.00.054 жолында Салық кодексінің 100-бабы 13-тармағына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына орын алған шегерімге жатқызылатын есептелген қосылған құн салығының сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасының артуы көрсетіледі;
7) 220.00.055 жолында Салық кодексінің 100-бабы 14-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мүшелік жарналар көрсетіледі;
8) 220.00.056 жолында Салық кодексінің 100 бабы 14-1 тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
9) 220.00.057 жолында Салық кодексінің 100 бабы 16-1 тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жарнамалық мақсатта өтеусіз берілген тауардың құны көрсетіледі;
10) 220.00.058 жолында Салық кодексінің 103-бабына, Енгізу Заңының 14 бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі. Берілген жолға 220.11.004 жылының мәні көшіріледі.
11) 220.00.059 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомасы көрсетіледі;
12) 220.00.060 жолында Салық кодексінің 102-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
13) 220.00.061 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер көрсетіледі. Жол өзіне 220.00.061 I және 220.00.061 II жолдарын қамтиды:
220.00.061 I жолында Салық кодексінің 104-бабы бірінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеуші кредиторға төлеген бұрын күмәнді міндеттемелердің табысы деп танылған сома көрсетіледі;
20.00.061 II жолында Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
14) 220.00.062 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі. Жол өзіне 20.00.062 I және 220.00.062 II жолдарын қамтиды:
220.00.062 I жолында талаптар туындаған сәттен бастап үш жыл ішінде қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
220.00.062 II жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дебитор салық төлеушінің банкрот деп танылуына байланысты қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
15) 220.00.063 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес жалпы таралған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын және (немесе) емдік батпақтарды және (немесе) өндіруді және өндірумен және (немесе) барлаумен қатысы жоқ, жерасты сулардың құрылысын және эксплуатациясын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардың шегерімге жататын, кен орындарын әзірлеу салдарын жоюға арналған шығыстар бойынша шегерімдер және салдарды жою қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.05-нысанының G жолының қорытынды мәні көшіріледі.

16) в строке 220.00.064 указывается расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
17) в строке 220.00.065 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователя, относимые на вычет недропользователем, осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма итоговых значений граф Z и АВ формы 220.06;
18) в строке 220.00.066 указываются расходы недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса;
19) в строке 220.00.067 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
20) в строке 220.00.068 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
21) в строке 220.00.069 указывается вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 220.07.011, 220.07.012;
в строке 220.00.069 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты индивидуального подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
22) в строке 220.00.070 указывается расходы по приобретению разового талона, относимые на вычет в соответствии со статьей 39 Закона о введении, при условии, что налогооблагаемый доход после вычета таких расходов больше нуля;
23) в строке 220.00.071 указывается сумма в минимальном размере заработной платы, установленном на соответствующий финансовый год законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, на соответствующий месяц, за который начисляется доход. Общая сумма налогового вычета за год не должна превышать сумму необлагаемого размера совокупного годового дохода, установленного статьей 157 Налогового кодекса;

16) 220.00.064 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
17) 220.00.065 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес жалпы таралған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын және (немесе) емдік батпақтарды және (немесе) өндіруді және өндірумен және (немесе) барлаумен қатысы жоқ, жерасты сулардың құрылысын және эксплуатациясын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардың шегерімге жатқызылатын табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi. Бұл жолға 220.06-нысаны Z және АВ бағандарының қорытынды мәнінің сомасы көшіріледі;
18) 220.00.066 жолында Салық кодексінің 112-бабы 1 тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жалпы таралған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын және (немесе) емдік батпақтарды және (немесе) өндіруді және өндірумен және (немесе) барлаумен қатысы жоқ, жерасты сулардың құрылысын және эксплуатациясын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі;
19) 220.00.067 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
20) 220.00.068 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
21) 220.00.069 жолында Салық кодексінің 116–122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі.
Бұл жолға келесі жолдарының сомасы көшіріледі (220.07.011 + 220.07.012);
220.00.069 І жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, 01.01.2009 жылға дейін бекітілген инвестициялық жобаның шеңберінде жеке табыс салығынан босатумен келісім-шарттар бойынша 01.01.2009 жылға дейін немесе кейін эксплуатацияға енгізілген, салық есебі Салық Кодексінің 120 бабы 2-1 тармағы және 117 бабы 10 тармағына сәйкес жүзеге асырылатын тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі.
22) 220.00.070 жолында салық салынатын табыс осындай шығыстарды шегергеннен кейін нөлден көп болатын болса, Енгізу туралы заңның 39-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын біржолғы талон сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
23) 220.00.071 жолында тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақы мөлшерiндегi, табыс есебіне жазылатын тиiстi айдағы сома. Бір жылдағы салық шегерімінің жалпы сомасы Салық кодексінің 157-бабында белгіленген жылдық жиынтық табыстың салық салынбайтын мөлшерінің сомасынан аспауға тиіс.

24) в строке 220.00.072 указывается сумма обязательных пенсионных взносов в размере, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
25) в строке 220.00.073 указывается сумма добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу;
26) в строке 220.00.074 указывается сумма страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования;
27) в строке 220.00.075 указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по займам, полученным физическим лицом-резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях;
28) в строке 220.00.076 указываются расходы на оплату медицинских услуг (кроме косметологических) в размере и на условиях, установленных пунктом 6 статьи 166 Налогового кодекса;
29) в строке 220.00.077 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
30) в строке 220.00.078 указывается общая сумма, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая как сумма строк с 220.00.049 по 220.00.077.
17. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
1) в строке 220.00.079 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132Налогового кодекса. Определяется как разность строк 220.00.079 I и 220.00.079 II:
в строке 220.00.079 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 220.00.079 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
18. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 220.00.080 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разность строк 220.00.048 и 220.00.078 с учетом положительного или отрицательного значения строки 220.00.079 (220.00.048 - 220.00.078 + 220.00.079);
2) в строке 220.00.081 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Данная строка включает в себя также строку 220.00.081 I:
в строке 220.00.081 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 220.10;
3) в строке 220.00.082 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Е формы 220.09.
в строке 220.00.083 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 220.00.080 и 220.00.081 за минусом строки 220.00.082 (220.00.080 + 220.00.081 – 220.00.082);

24) 220.00.072 жолында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгiленген мөлшердегі мiндеттi зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
25) 220.00.073 жолында өз пайдасына енгiзілетін ерiктi зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
26) 220.00.074 жолында жеке тұлғаның жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша өз пайдасына енгiзетiн сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі.
27) 220.00.075 жолында Қазақстан Республикасының резидентi жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайын жақсарту жөнiндегi iс-шараларды жүргiзуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнен алған қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге бағытталған сомасы көрсетіледі.
28) 220.00.076 жолында Салық кодексінің 166-бабы 6-тармағында белгіленген мөлшерде және шарттарда медициналық қызметтерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар сомасы көрсетіледі.
29) 220.00.077 жолында Салық кодексіне сәйкес сәйкес шегерімге жататын, басқа шығыстар сомасы көрсетіледі.
30) 220.00.078 жолында 220.00.049 бастап 220.00.077 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жататын жалпы сомасы көрсетіледі.
17. "Табыстар мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
1) 220.00.079 жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес өндірілетін табыстар мен шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жол 220.00.079 I және 220.00.079 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады:
220.00.079 I жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
220.00.079 II Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шығыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі.
18. "Салық салынатын табыс есебі" бөлімінде:
1) 220.00.080 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. 220.00.079 жолы ескеріле отырып, 220.00.048 және 220.00.078 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.048 - 220.00.078 + 220.00.079);
2) 220.00.081 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі. Бұл жол өзіне 220.00.081 I жолын да қамтиды:
220.00.081 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі. Бұл жолға 220.10-нысаны І бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
3) 220.00.082 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212, 213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.09-нысаны Е бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
220.00.083 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 20.00.080 және 220.00.081 жолдарының сомасы ретінде 220.00.082 жолы алына отырып, айқындалады (220.00.080 + 220.00.081 – 220.00.082);

4) в строке 220.00.084 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Если строка 220.00.083 имеет отрицательное значение, строка 220.00.084 определяется как сумма модуля строки 220.00.083 и строки 220.07.008 I. Если строка 220.00.083 имеет положительное значение, в строку 220.00.084 переносится строка 220.07.008 I;
5) в строке 220.00.085 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса и статьей 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк 220.00.085 А и 220.00.085 В:
в строке 220.00.085 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.00.085 А I по 220.00.085 А III в пределах 3 процентов от строки 220.00.083 плюс сумма строк 220.00.085 А IV и 220.00.085 А V (((220.00.085 А I + 220.00.085 А II + 220.00.085 А III) в пределах 3 % от 220.00.083) + (220.00.085 А IV + 220.00.085 А V)). При этом, если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 220.00.085 A I по 220.00.085 А III, составляет сумму меньшую, чем три процента от налогооблагаемого дохода (220.00.083), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму большую, чем три процента от налогооблагаемого дохода, исключению подлежит сумма, определенная в размере трех процентов от налогооблагаемого дохода:
в строке 220.00.085 A I указывается стоимость имущества, переданного некоммерческим организациям и организациям, осуществляющим деятельность в социальной сфере, на безвозмездной основе. Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг. Данная строка включает в себя также итоговую сумму, отраженную в графе G формы 220.08 по признаку вида расходов "1";
в строке 220.00.085 A II указывается спонсорская и благотворительная помощь при наличии решения налогоплательщика на основании обращения со стороны лица, получающего помощь. Данная строка включает в себя также значение графы G формы 220.08 по признаку вида расходов "2";
в строке 220.00.085 A III указывается 2-кратный размер произведенных расходов на оплату труда инвалидов и 50 процентов от суммы исчисленного социального налога от заработной платы и других выплат инвалидам;
в строке 220.00.085 A IV указываются расходы на обучение физического лица, не состоящего с налогоплательщиком в трудовых отношениях, при условии заключения с физическим лицом договора об обязательстве отработать у налогоплательщика не менее трех лет;
в строке 220.00.085 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса и статьей 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк с 220.00.085 В I по 220.00.085 В VIII;
в строке 220.00.085 В I указывается вознаграждение по финансовому лизингу основных средств, инвестиций в недвижимость, биологических активов;
в строке 220.00.085 В II указывается вознаграждение по долговым ценным бумагам, находящимся на дату начисления такого вознаграждения в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
в строке 220.00.085 В III указываются доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. В данную строку переносится строка 220.01.011 II;
в строке 220.00.085 В IV указываются доходы от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. В данную строку переносится строка 220.01.011 III;
в строке 220.00.085 В V указывается вознаграждение по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям;
в строке 220.00.085 В VI указывается стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению;

4) 220.00.084 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Егер 220.00.083 жолының теріс мәні болса, 220.00.084 жолы 220.00.083 жолының және 220.07.008 I жолдарының модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.083 жолының оң мәні болса, 220.00.084 жолына 220.07.008 I жолы көшіріледі;
5) 220.00.085 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 220.00.085 А және 220.00.085 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады:
220.00.085 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі. 220.00.083 жолының 3 пайызы шегіндегі 220.00.085 А I–ден 220.00.085 А II-ге дейінгі жолдарының сомасы қосу 220.00.085 А III және 220.00.085 А IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (((220.00.085 А I + 220.00.085 А II) 220.00.083 жолының 3%) + (220.00.085 А III + 220.00.085 А IV)). Бұл ретте, егер 220.00.085 АІ-ден 220.00.085 А II-ге дейінгі жолдарда көрсетілген нақты шығыс сомасы салық салынатын табыстан (220.00.083) үш пайыздан азын құрайтын болса, шығыстар жүргізілген нақты сома салық салынатын табыстан алып тастауға жатады. Егер сома салық салынатын табыстан үш пайыздан көп соманы құраған жағдайда, салық салынатын табыстың үш пайызы мөлшерінде айқындалған сома алып тасталады:
220.00.085 A I жолында өтеусіз негізде коммерциялық емес ұйымдарға және әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген мүлік құны көрсетіледі. Өтеусіз орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты кеткен шығыстар мөлшерінде айқындалады. Бұл жол өзіне "1" шығыстар түрінің белгісі бойынша 220.08-нысаны G бағанының мәнін де қамтиды;
220.00.085 A II жолында көмекті алатын адам тарапынан өтініш негізінде салық төлеушінің шешімі болған кезде демеушілік және қайырымдылық көмек көрсетіледі. Бұл жол өзіне "2" шығыстар түрінің белгісі бойынша 220.08-нысаны G бағанының мәнін де қамтиды;
220.00.085 A III жолында мүгедектердің еңбегін төлеуге жүргізілген шығыстардың 2 еселенген мөлшері және мүгедектерге жалақы мен басқа да төлемдерден есептелген әлеуметтік салық сомасының 50 пайызы көрсетіледі;
220.00.085 A IV жолында жеке тұлғамен салық төлеушіде кем дегенде үш жыл жұмыс істеу міндеттемесі туралы шарт жасасқан жағдайда салық төлеушімен еңбек қатынасы жоқ жеке тұлғаның оқуына шығыстар көрсетіледі;
220.00.085 В жолында Салық кодексінің 133-бабы немесе Енгізу Заңының 2-3-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі. 220.00.085 В I-ден 220.00.085 В VIII-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.00.085 В I жолында негізгі құралдардың қаржы лизингі бойынша сыйақы, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, биологиялық активтер көрсетіледі;
220.00.085 В II жолында осындай сыйақы есептеу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде орналасқан борышты бағалы қағаздар бойынша сыйақы көрсетіледі;
220.00.085 В III жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 220.01.011 II жолының сомасы көшіріледі;
220.00.085 В IV жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 220.01.011 III жолының сомасы көшіріледі;
220.00.085 В V жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар және агенттік облигациялар бойынша сыйақы сомасы көрсетіледі.
220.00.085 В VІ жолында табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда гуманитарлық көмек түрінде алынған және мақсатты пайдаланылған мүліктің құны көрсетіледі;

в строке 220.00.085 В VII указываются доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Данная строка заполняется, в случае, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума, на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 220.01.003 I;
в строке 220.00.085 В VIII указывается сумма доходов от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. В данную строку переносится сумма строк 220.01.003 II и 220.01.011 I;
6) в строке 220.00.086 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса, а также статьей 3-2 Закона о введении. Определяется как разность строк 220.00.083 и 220.00.085 (220.00.083 - 220.00.085). В случае если строка 220.00.085 больше строки 220.00.083, в строке 220.00.086 указывается ноль;
7) в строке 220.00.087 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.088 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае если в строке 220.00.086 отражено положительное значение. Определяется как разность строк 220.00.086, 220.00.087 (220.00.086 - 220.00.087). Если строка 220.00.087 больше строки 220.00.086, в строке 220.00.088 указывается 0.
19. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 220.00.089 указывается ставка индивидуального подоходного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 158 Налогового кодекса, в процентах. Данная строка заполняется в случае, если налогоплательщик не осуществляет ведение раздельного учета, предусмотренного статьей 58 и пунктом 4 статьи 448 Налогового кодекса;
2) в строке 220.00.090 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы R формы 220.10;

220.00.085 В VIІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін сату кезінде құн өсімінен түскен табыс көрсетіледі. Бұл жол егер сату күніне көрсетілген заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акциясының (қатысу үлесінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың мүлкі құраған жағдайда толтырылады. Бұл жолға 220.01.003 I жолы көшіріледі;
220.00.085 В VIІI жолында сату күнінде Қазақстан Республикасы аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімдерінде орналастырылған бағалы қағаздарды ашық сауда әдісімен сату кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Бұл жолға 220.01.003 II және 220.01.011 І жолдарының сомасы көшіріледі;
6) 220.00.086 жолында Салық кодексінің 133-бабына, сонымен қатар Енгізу туралы заңның 3-2-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі.
Бұл жол 220.00.083 және 220.00.085 жолдарының айырмасы ретінде анықталады (220.00.083-220.00.085). Егер 220.00.085 жолы 220.00.083 жолынан артық болса, 220.00.086 жолында нөл көрсетіледі;
7) 220.00.087 жолында Салық кодексінің 136-бабы 1-тармағымен айқындалған залалдар және Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
8) 220.00.088 жолында көшірілген залалдардың салық салынатын табысы көрсетіледі. Егер 220.00.086 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 220.00.086 және 220.00.087 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.086 - 220.00.087). Егер 220.00.087 жолы 220.00.086 жолынан артық болса, 220.00.088 жолында нөл көрсетіледі.
19. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 220.00.089 жолында төлеуші Салық кодексінің 158-бабы 1-тармағында белгіленген жеке табыс салығының мөлшерлемесі көрсетіледі, пайызбен. Берілген жол салық төлеушінің Салық кодексінің 448-бабы 4-тармағында бекітілген бөлек есепке алуды жүргізетін жағдайда ғана толтырылады.
2) 220.00.090 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. Осы жолға 220.10-нысаны R бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

3) в строке 220.00.91 указывается сумма индивидуального подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разность произведения строк 220.00.088 и 220.00.089 и строки 220.00.090 (220.00.088 х 220.00.089 – 220.00.090). Если строка 220.00.090 превышает произведение строк 220.00.088 и 220.00.089, то в строке 220.00.091 указывается ноль;
4) в строке 220.00.92 указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.093 указывается сумма индивидуального налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения:
в строке 220.00.093 I указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах и перенесенная в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 220.00.093 II указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.094 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период, определяемая как разность строк 220.00.091, 220.00.092, 220.00.093 I, 220.00.093 II (220.00.091 – 220.00.092 - 220.00.093 I – 220.00.093 II). Если полученная разность меньше ноля, то в строке 220.00.094 указывается ноль;
7) в строке 220.00.095 указывается сумма уплаченного налога, включая суммы произведенных зачетов в счет уплаты индивидуального подоходного налога, в соответствии со статьей 599 Налогового кодекса. Уплата индивидуального подоходного налога производится в соответствии пунктом 1 статьи 179 Налогового кодекса;
20. В разделе "Другая информация":
1) в строке 220.00.096 указывается стоимость безвозмездно переданного имущества. Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг;
2) в строке 220.00.097 указывается сумма уменьшения размера налогового обязательства в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом;
3) в строке 220.00.098 указывается доход, возникающий в связи с изменением стоимости активов и (или) обязательств, признаваемый доходом в бухгалтерском учете в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме подлежащего получению (полученного) от другого лица;

3) 220.00.91 жолында шетел салығын есептеу есебімен жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі. 220.00.088 және 220.00.089 жолдарын көбейтумен 220.00.90 жолына азайтумен анықталады (220.00.088 х 220.00.089 – 220.00.090). Егер 220.00.090 жолы 220.00.088 және 220.00.089 жолдарынан артық болса, 220.00.091 жолында нөл көрсетіледі.
4) 220.00.92 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.093 жолында сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
220.00.093 I жолында I Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген, алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
220.00.093 II жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпорациялық табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.094 жолында Салық кодексінің 161-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жол 220.00.091, 220.00.092, 220.00.093 I, 220.00.093 II жолдарының кеміту түрінде анықталады (220.00.091 - 220.00.092 – 220.00.093 I – 220.00.093 II). Егер айырма нөлге тең болса, онда 220.00.094 жолында нөл көрсетіледі;
7) 220.00.095 жолында Салық Кодексінің 599-бабына сәйкес жеке табыс салығын төлеуді есебіне жасалған есепке жатқызулар сомаларын қоса, төленген салық сомасы көрсетіледі. Жеке табыс салығын төленуі Салық Кодексінің 179 бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
20. "Басқа да ақпараттар" бөлімінде:
1) 220.00.096 жолында өтеусіз берілген мүліктің құны көрсетіледі. Өтеусіз орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шыққан шығыстардың мөлшерінде айқындалады;
2) 220.00.097 жолында Салық кодексінде көзделген жағдайларда салық міндеттемесінің мөлшерін азайту сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.098 жолында басқа адамнан алынуы тиіс (алынған) табыстан басқа, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есепте табыс деп танылатын активтердің және (немесе) міндеттемелердің құнының өзгеруіне байланысты туындаған табыс көрсетіледі;

4) в строке 220.00.099 указывается увеличение нераспределенной прибыли за счет уменьшения резервов на переоценку активов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
5) в строке 220.00.100 указывается сумма расхода, возникающего в бухгалтерском учете в связи с изменением стоимости активов и (или) обязательств при применении международных стандартов финансовой отчетности и законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме подлежащего выплате (выплаченного);
6) в строке 220.00.101 указывается общая сумма затрат, не подлежащих вычету в соответствии со статьей 115 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.102 указывается доход, возникающий в связи с признанием обязательства в бухгалтерском учете в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в виде положительной разницы между размером фактически подлежащего исполнению обязательства и стоимостью данного обязательства, признанной в бухгалтерском учете;
8) в строке 220.00.103 указываются виды предпринимательской деятельности согласно Общему классификатору экономической деятельности по данным органа статистики.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации. Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации. Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа. Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
22. Налогоплательщики, осуществляющие ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 310 и (или) статьей 448 Налогового кодекса, составляют Декларацию (форма 220.00) и приложения к ней (формы 220.01 – 220.13) в целом по всем видам деятельности (включая контрактную и внеконтрактную деятельность) на основе данных налогового учета и не применяют формулы, предусмотренные в Декларации (форма 220.00) и приложениях к ней (формы 220.01 – 220.13), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной Декларации и приложениях к ней.

4) 220.00.099 жолында қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес активтерді қайта бағалауға резервтерді азайту есебінен таратылмаған пайданың ұлғаюы көрсетіледі;
5) 220.00.100 жолында төленуі тиіс (төленген) шығыстардан басқа, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарын және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасын қолданған кезде бухгалтерлік есепте активтердің және (немесе) міндеттемелердің құнының өзгеруіне байланысты туындаған шығыс көрсетіледі;
6) 220.00.101 жолында Салық кодексінің 115-бабына сәйкес шегерімге жатқызылмайтын шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі.
7) 220.00.102 жолында бухгалтерлік есепте қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес мойындалған міндеттемені орындауға жататын нақты көлемі мен осы міндеттеменің құны арасындағы оң айырма түрінде бухгалтерлік есепте міндеттемені мойындауға байланысты туындаған табыс көрсетіледі.
8) 220.00.103 жолында статистика органдарының деректері бойынша экономикалық қызметтің жалпы сыныптаушысына сәйкес кәсіпкерлік қызметтің түрлері көрсетіледі.
21. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) Декларацияның берілген күні. Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына және Енгізу туралы заңның 3-бабына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) құжаттың табыс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
22. Салық Кодексінің 448-бабы және (немесе) 310-бабы және (немесе) 58-бабына сәйкес салық салу объектілермен байланысты және салық салу объектілері бойынша дара салық есебін жүргізетін салық төлеушілер салық есебі деректердің негізінде барлық қызмет түрлері (контрафактілі және котрафактілі емес қызметті қосқанда) бойынша Декларацияны (220.00-нысан) және Декларацияға қосымшаларды (220.01-220.13-нысандары) толтырады, формулаларды қолдану Декларация және қосымшада көрсетілетін мәндерінің өзгеруіне алып келсе, онда салық төлеушілер Деларацияда (220.00-нысан) және Декларацияға қосымшаларда (220.01-220.13-нысандары) қарастырылған формулаларды қолданбайды.

3) в строке 220.01.003 указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 220.01.003 I по 220.01.003 III:
в строке 220.01.003 I указывается доход от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). Заполняется, если строка 220.01.001 I больше, чем строка 220.01.002 I. Определяется как разность строк 220.01.001 I и 220.01.002 I. Данная строка переносится в строку 220.00.085 В VII;
в строке 220.01.003 II указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 220.01.001 II больше, чем строка 220.01.002 II. Определяется как разность строк 220.01.001 II и 220.01.002 II. Данная строка переносится в строку 220.00.085 В VIII;
в строке 220.01.003 III указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 220.01.001 III больше, чем строка 220.01.002 III. Определяется как разность строк 220.01.001 III и 220.01.002 III;
4) в строке 220.01.004 указывается убыток от реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 220.01.004 I по 220.01.004 III:
в строке 220.01.004 I указывается убыток от реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). Заполняется, если строка 220.01.002 I больше, чем строка 220.01.001 I. Определяется как разность строк 220.01.002 I и 220.01.001 I;
в строке 220.01.004 II указывается убыток от реализации ценных бумаг методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 220.01.002 II больше, чем строка 220.01.001 II. Определяется как разность строк 220.01.002 II и 220.01.001 II;
в строке 220.01.004 III указывается убыток от реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 220.01.002 III больше, чем строка 220.01.001 III. Определяется как разность строк 220.01.002 III и 220.01.001 III;

3) 220.01.003 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. 220.01.003 І-ден 220.01.003 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.003 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 220.01.001 І жолы 220.01.002 І жолынан көп болса толтырылады. 220.01.001 І мен 220.01.002 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жол 200.00.085 B VI І жолына көшіріледі;
220.01.003 ІІ жолында өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 220.01.001 ІІ жолы 220.01.002 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 220.01.001 ІІ мен 220.01.002 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жол 200.00.085 B VIІI жолына көшіріледі;
220.01.003 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 220.01.001 ІІІ жолы 220.01.002 ІІІ жолынан көп болса толтырылады. 220.01.001 ІІІ мен 220.01.002 ІІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
4) 220.01.004 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізуден келген залал көрсетіледі. 220.01.004 І-ден 220.01.004 ІІІ-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.004 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 220.01.002 І жолы 220.01.001 І жолынан көп болса толтырылады. 220.01.002 І мен 220.01.001 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
220.01.004 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 220.01.002 ІІ жолы 220.01.001 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 220.01.002 ІІ мен 220.01.001 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
220.02.004 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 220.01.002 ІІІ жолы 220.01.001 ІІІ жолынан көп болса, толтырылады. 220.01.002 ІІІ мен 220.01.001 ІІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.

3) в строке 220.01.010 указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми долговыми ценными бумагами. Определяется как сумма строк с 220.01.010 I по 220.01.010 IV:
в строке 220.01.010 I указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигациями, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 220.01.010 II указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми государственными эмиссионными ценными бумагами;
в строке 220.01.010 III указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми агентскими облигациями;
в строке 220.01.010 IV указывается амортизация дисконта либо премии за период владения прочими долговыми ценными бумагами;
4) в строке 220.01.011 указывается доход от прироста стоимости при реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 220.01.011 I по 220.01.011 IV:
в строке 220.01.011 I указывается доход от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 220.01.008 I больше, чем сумма строк 220.01.009 I и 220.01.010 I. Определяется как разность строки 220.01.008 I и суммы строк 220.01.009 I и 220.01.010 I (220.01.008 I – (220.01.009 I + 220.01.010 I)). Данная строка переносится в строку 220.00.085 В VII;
в строке 220.01.011 II указывается доход от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. Заполняется, если строка 220.01.008 II больше, чем сумма строк 220.01.009 II и 220.01.010 II. Определяется как разность строки 220.01.008 II и суммы строк 220.01.009 II и 220.01.010 II (220.01.008 II – (220.01.009 II + 220.01.010 II)). Данная строка переносится в строку 220.00.085 В III;
в строке 220.01.011 III указывается доход от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. Заполняется, если строка 220.01.008 III больше, чем сумма строка 220.01.009 III и 220.01.10 III. Определяется как разность строки 220.01.008 III и суммы строк 220.01.009 III и 220.01.010 III (220.01.008 III – (220.01.009 III + 220.01.010 III)). Данная строка переносится в строку 220.00.085 В IV;
в строке 220.01.011 IV указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 220.01.008 IV больше, чем сумма строк 220.01.009 IV и 220.01.010 IV. Определяется как разность строки 220.01.008 IV и суммы строк 220.01.009 IV и 220.01.010 IV (220.01.008 IV – (220.01.009 IV + 220.01.010 IV));
5. в строке 220.01.012 указывается убыток от реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 220.01.012 I по 220.01.012 IV:
в строке 220.01.012 I указывается убыток от реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если сумма строк 220.01.009 I и 220.01.010 I больше, чем строка 220.01.008 I. Определяется как разность суммы строк 220.01.009 I и 220.01.010 I и строки 220.01.008 I ((220.01.009 I + 220.01.010 I) - 220.01.008 I);
в строке 220.01.012 II указывается убыток от реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. Заполняется, если сумма строк 220.01.009 II и 220.01.010 II больше, чем строка 220.01.008 II. Определяется как разность суммы строк 220.01.009 II и 220.01.010 II и строки 220.01.008 II ((220.01.009 II + 220.01.010 II) - 220.01.008 II);
в строке 220.01.012 III указывается убыток от реализации агентских облигаций. Заполняется, если сумма строк 220.01.009 III и 220.01.010 III больше, чем строка 220.01.008 III. Определяется как разность суммы строк 220.01.009 III и 220.01.010 III и строки 220.01.008 III ((220.01.009 III + 220.01.010 III) - 220.01.008 III);
в строке 220.01.012 IV указывается убыток от реализации прочих долговых ценных бумаг. Заполняется, если сумма строк 220.01.009 IV и 220.01.010 IV больше, чем строка 220.01.008 IV. Определяется как разность суммы строк 220.01.009 IV и 220.01.010 IV и строки 220.01.008 IV ((220.01.009 IV + 220.01.010 IV) - 220.01.008 IV).

3) 220.01.010 жолында өткізілетін борыштық бағалы қағаздарға ие болу кезеңіне дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі. 220.01.010 І-ден 220.01.010 VІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.010 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізілетін облигацияларға ие болу кезеңіне дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
220.01.010 ІІ жолында өткізілетін мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
220.01.010 ІІІ жолында өткізілетін агенттік облигацияларға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
220.01.010 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
4) 220.01.011 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. 220.01.011 І-ден 220.01.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.011 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 220.01.008 І жолы 220.01.009 І және 220.01.010 І жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 220.01.008 І жолының және 220.01.009 І және 220.01.010 І жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (220.01.008 І – (220.01.009 І + 220.01.010 І)). Бұл жол 200.00.085 B VIІІ жолына көшіріледі;
220.01.011 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 220.01.008 ІІ жолы 220.01.009 ІІ және 220.01.010 ІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 220.01.008 ІІ жолының және 220.01.009 ІІ және 220.01.010 ІІ жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (220.01.008 ІІ – (220.01.009 ІІ + 220.01.010 ІІ)). Бұл жол 200.00.085 B IІІ жолына көшіріледі;
220.01.011 ІІІ жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 220.01.008 ІІІ жолы 220.01.009 ІІІ және 220.01.010 ІІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 220.01.008 ІІІ жолының және 220.01.009 ІІІ және 220.01.010 ІІІ жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (220.01.008 ІІІ – (220.01.009 ІІІ + 220.01.010 ІІІ)). Бұл жол 200.00.085 B IV жолына көшіріледі;
220.01.011 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 220.01.008 ІV жолы 220.01.009 ІV және 220.01.010 ІV жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 220.01.008 ІV жолының және 220.01.009 ІV және 220.01.010 ІV жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (220.01.008 ІV – (220.01.009 ІV + 220.01.010 ІV));
5) 220.01.012 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізуден келген залал көрсетіледі. 220.01.012 І-ден 220.01.012 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.012 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізуден залал көрсетіледі. Егер 220.01.009 І және 220.01.010 І жолдарының сомасы 220.01.008 І жолынан көп болса, толтырылады. 220.01.009 І және 220.01.010 І жолдарының сомасы мен 220.01.008 І жолының айырмасы ретінде айқындалады ((220.01.009 І + 220.01.010 І) – 220.01.008 І);
220.01.012 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Егер 220.01.009 ІІ және 220.01.010 ІІ жолдарының сомасы 220.01.008 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 220.01.009 ІІ және 220.01.010 ІІ жолдарының сомасы мен 220.01.008 ІІ жолының айырмасы ретінде айқындалады ((220.01.009 ІІ + 220.01.010 ІІ) – 220.01.008 ІІ);
220.01.012 ІІІ жолында агенттік облигацияларды өткізуден шеккен залал көрсетіледі. Егер 220.01.009 ІІІ және 220.01.010 ІІІ жолдарының сомасы 220.01.008 ІІІ жолынан көп болса толтырылады. 220.01.009 ІІІ және 220.01.010 ІІІ жолдарының сомасы мен 220.01.008 ІІІ жолының айырмасы ретінде айқындалады ((220.01.009 ІІІ+ 220.01.010 ІІІ) – 220.01.008 ІІІ);
220.01.012 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Егер 220.01.009 ІV және 220.01.010 ІV жолдарының сомасы 220.01.008 ІV жолынан көп болса толтырылады. 220.01.009 ІV және 220.01.010 ІV жолдарының сомасы мен 220.01.008 ІV жолының айырмасы ретінде айқындалады ((220.01.009 ІV + 220.01.010 ІV) – 220.01.008 ІV);

27. В разделе "Доход при передаче долговых ценных бумаг в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии долговых ценных бумаг в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 220.01.013 указывается доход от прироста стоимости при передаче долговых ценных бумаг в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 220.01.014 указывается доход от прироста стоимости при выбытии долговых ценных бумаг в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
28. В разделе "Доход (убыток) при реализации активов, указанных в подпунктах 1) – 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса":
1) в строке 220.01.015 указывается стоимость реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;
2) в строке 220.01.016 указывается первоначальная стоимость реализованных активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;
3) в строке 220.01.017 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 220.01.015 больше, чем строка 220.01.016. Определяется как разность строк 220.01.015 и 220.01.016 (220.01.015 – 220.01.016);
4) в строке 220.01.018 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 220.01.016 больше, чем строка 220.01.015. Определяется как разность строк 220.01.016 и 220.01.015 (220.01.016 – 220.01.015).
29. В разделе "Доход при передаче активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 220.01.019 указывается доход от прироста стоимости при передаче активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 220.01.020 указывается доход от прироста стоимости при выбытии активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
30. В разделе "Доход по прочим активам, не подлежащим амортизации":
1) в строке 220.01.021 указывается доход от прироста стоимости по активам, указанным в подпунктах 7) и 8) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, а именно основным средствам, стоимость которых полностью отнесена на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2000 года, а также по активам, введенным в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта по контрактам, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, стоимость которых полностью отнесена на вычеты, образуемый при реализации, передаче в качестве вклада в уставный капитал и при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения;

27. "Жарғылық капиталға салым ретінде борыштық құнды қағаздарды беру, сондай-ақ қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастыру нәтижесінде борыштық бағалы қағаздардың шығып кетуі кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 220.01.013 жолында жарғылық капиталға салым ретінде борыштық бағалы қағаздарды беруде құн өсімінен табыс көрсетіледі;
2) 220.01.014 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздардың шығып кетуі кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі;
28. "Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі табыс (залал)" бөлімінде:
1) 220.01.015 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу құны көрсетіледі;
2) 220.01.016 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген өткізілген активтердің бастапқы құны көрсетіледі;
3) 220.01.017 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі. 220.01.015 жолы 220.01.016 жолынан көп болса толтырылады. 220.01.015 және 220.01.016 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.01.015 - 220.01.016);
4) 220.01.018 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізуден залалы көрсетіледі. 220.01.016 жолы 220.01.015 жолынан көп болса толтырылады. 220.01.016 және 220.01.015 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.01.016-220.01.015).
29. "Жарғылық капиталға салым ретінде, сондай-ақ қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 220.01.019 жолында жарғылық капиталға салым ретінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі;
2) 220.01.020 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтердің шығып кетуі кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
30. "Амортизациялануға жатпайтын басқа да активтер бойынша табыс" бөлімінде:
1) 220.01.021 жолында өткізу, жарғылық капиталға салым ретінде беру, қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығып кетуі кезінде туындайтын Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 7)-8) тармақшаларында көрсетілген активтер бойынша, яғни құны 2000 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес толығымен шегерімге жатқызылған негізгі құралдардың, сондай-ақ құны толығымен шегерімге жатқызылған, Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісім-шарттар бойынша инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген активтер бойынша құн өсімінен табысы көрсетіледі;

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются номер и дата контракта на недропользование;
3) в графе С указывается наименование месторождения;
4) в графе D указываются суммы отчислений в ликвидационный фонд, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 107 Налогового кодекса;
5) в графе Е указываются расходы, фактически понесенные в течение налогового периода на ликвидацию последствий разработки месторождений, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 107 Налогового кодекса;
6) в графе F указываются суммы отчислений в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 3 статьи 107 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается общая сумма расходов, относимых на вычеты недропользователем в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Определяется как сумма граф D и F. Графа G переносится в строку 220.00.063;
8) в графе Н указывается сумма средств нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с пунктом 1 статьи 107 Налогового кодекса;
9) в графе I указывается сумма средств нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда полигонов размещения отходов, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с пунктом 3 статьи 107 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается общая сумма доходов недропользователя по статье 107 Налогового кодекса. Определяется как сумма граф Н и I. Графа J переносится в строку 220.00.011.
8. Составление формы 220.06 - Расходы на геологическое
изучение, разведку и подготовительные работы к добыче
природных ресурсов и другие расходы недропользователей
42. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем , осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, до момента начала добычи после коммерческого обнаружения на геологическое изучение, разведку, подготовительные работы к добыче природных ресурсов, и иных расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса.
43. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата контракта на недропользование;
3) в графе С указываются расходы на геологическое изучение;

1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалануға контрактының нөмірі және күні көрсетіледі;
3) С бағанында кен орынның атауы көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексі 107-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған жою қорларына аударымдардың сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 107-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған салық кезеңі ішінде кен орындарын әзірлеу салдарын жоюға іс жүзінде шеккен шығыстар көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 107-бабы 3-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы шегерімге жатқызатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. D және F бағандардың қосындысы ретінде анықталады. G бағаны 220.00.063 жолына көшіріледі.
8) Н бағанында Салық кодексі 107-бабы 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысына енгізілетін жер қойнауын пайдаланушының салдарды жою қорының қаражатын мақсатсыз пайдаланылған қаражат сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында Салық кодексі 107-бабы 3-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысына енгізілетін жер қойнауын пайдаланушының қалдықтарды орналастыру полигондарының салдарын жою қорының қаражатын мақсатсыз пайдаланылған қаражат сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің 107-бабы бойынша жер қойнауын пайдаланушы табыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. Н және I бағандардың қосындысы ретінде анықталады. J бағаны 220.00.011 жолына көшіріледі.
8. Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары - 220.06-нысанын жасау
42. Бұл нысан Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын, жалпы таралған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын және (немесе) емдік батпақтарды және (немесе) өндіруді және өндірумен және (немесе) барлаумен қатысы жоқ, жерасты сулардың құрылысын және эксплуатациясын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейінгі геологиялық зерттеуге, барлауға, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстарын және жер қойнауын пайдаланушының басқа да шығыстарын айқындауға арналған.
43. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанында геологиялық зерттеуге арналған шығыстар көрсетіледі;

21) в графе U указывается сумма накопленных расходов налогового периода по группе амортизируемых активов, переносимая из предыдущих налоговых периодов;
22) в графе V указывается сумма последующих расходов, понесенных с момента начала добычи после коммерческого обнаружения полезных ископаемых, по активам, указанным в подпункте 1) пункта 2 статьи 116 Налогового кодекса;
23) в графе W указывается общая сумма накопленных расходов по группе амортизируемых активов с учетом последующих расходов, определяемая по следующей формуле (Т + U + V). При этом если сумма строк имеет отрицательное значение, дальнейший расчет по форме 220.06 прекращается;
24) в графе Х указана предельная норма амортизации, определенная пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса в размере 25 процентов;
25) в графе Y указывается применяемая норма амортизации, которая не должна быть более предельной нормы амортизации, указанной в графе Х;
26) в графе Z указывается сумма, относимая на вычет. Определяется как умножение граф W и Y;
27) в графе АА указывается сумма расходов, переносимая на последующие налоговые периоды. Определяется как разность строк W и Z;
28) в графе AB указывается стоимостный баланс группы амортизируемых активов, сложившийся на конец последнего налогового периода, относимый на вычет в соответствии с частью 2 пункта 1 статьи 111 Налогового кодекса.
Сумма итоговых значений граф Z и AB переносится в строку 220.00.065.
9. Составление формы 220.07 – Вычеты по фиксированным активам
44. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов 1 группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса.
45. В разделе "Вычеты по фиксированным активам":
1) В строке 220.07.001 общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 220.07.001 I по 220.07.001 IV:
в строке 220.07.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.07.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.07.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.07.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;

21) U бағанында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген амортизацияланатын активтердің тобы бойынша жинақталған шығыстар сомасы көрсетіледі;
22) V бағанында Салық кодексінің 116-бабы 2-тармағының 1 тармақшасында көрсетілген активтер бойынша коммерциялық табудан кейін пайдалы қазбаларды өндіру басталған сәттен жұмсалған кейінгі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
23) W бағанында (Т + U + V) формуласы бойынша анықталатын кейінгі шығыстарды ескергендегі амортизацияланатын активтер тобы бойынша жинақталған шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте жолдардың сомасында теріс мән болса, 220.06-нысаны бойынша ары қарай есептеу тоқтатылады;
24) Х бағанында бағанында амортизацияның шекті нормасы Салық кодексінің 111-бабы 1-тармағында айқындалған 25 пайыз мөлшерінде көрсетіледі;
25) Y бағанында Х бағанында көрсетілген амортизацияның шекті нормасынан көп болмауы тиіс қолданылатын амортизация нормасы көрсетіледі;
26) Z бағанында шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі. Y және W бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
27) АА бағанында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін шығыстар сомасы көрсетіледі. W және Z жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
28) AB бағанында Салық кодексінің 111-бабы 1-тармағының 2-тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын, соңғы салық кезеңінің соңына қалыптасқан амортизацияланатын активтер тобының құндық теңгерімі көрсетіледі.
Z және AB бағандарының қорытынды мәндерінің сомалары 220.00.065 жолына көшіріледі.
9. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 220.07-нысанын жасау
44. Бұл нысан Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін 1-топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
45. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде:
1) 220.07.001 жолында салық кезеңнің басына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.07.001 І-ден 220.07.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.001 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына І-топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.07.001 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІI-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.07.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІII-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.07.001 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;

2) в строке 220.07.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 220.07.002 I по 220.07.002 IV:
в строке 220.07.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 220.07.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 220.07.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 220.07.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
3) в строке 220.07.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 220.07.003 I по 220.07.003 IV:
в строке 220.07.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 220.07.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 220.07.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 220.07.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
4) в строке 220.07.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.07.004 I по 220.07.004 IV:
в строке 220.07.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.07.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.07.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.07.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;

2) 220.07.002 жолында салық кезеңінде келіп түскен Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 220.07.002 І-ден 220.07.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.002 І жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес келіп түскен І-топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.07.002 ІІ жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес келіп түскен ІІ-топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.07.002 ІІІ жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес келіп түскен ІІІ-топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.07.002 ІV жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес келіп түскен ІV-топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
3) 220.07.003 жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес шығарылған тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 220.07.003 І-ден 220.07.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.003 І жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес І-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.07.003 ІІ жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес ІІ-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.07.003 ІІІ жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес ІІІ-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.07.003 ІV жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес ІV-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 220.07.004 жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 220.07.004 І-ден 220.07.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.004 І жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.07.004 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІI-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.07.004 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.07.004 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

8) в строке 220.07.008 указывается общая сумма стоимостных балансов группы (подгруппы) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.07.008 I по 220.07.008 IV:
в строке 220.07.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.07.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.07.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.07.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
9) в строке 220.07.009 указывается общая сумма стоимостных балансов группы (подгруппы) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.07.009 I по 220.07.009 IV:
в строке 220.07.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.07.009 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.07.009 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.07.009 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

8) 220.07.008 жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV-топтары) немесе залал деп танылатын (І-тобы) барлық тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 220.07.008 І-ден 220.07.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.008 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І-топтың шығарылған тіркелген активтерінің (өтеусіз бергенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.07.008 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.07.008 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.07.008 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 220.07.009 жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында және салық кезеңінің соңғы күніне күшіндегі белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың (кіші топтың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 220.07.009 І-ден 220.07.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.009 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында және салық кезеңінің соңғы күніне күшіндегі белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.07.009 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында және салық кезеңінің соңғы күніне күшіндегі белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.07.009 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында және салық кезеңінің соңғы күніне күшіндегі белгіленген айлық есептік өрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.07.009 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында және салық кезеңінің соңғы күніне күшіндегі белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

50. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, сумм прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и зачета в соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.
51. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту подпункту 3) пункта 66 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянной базой (учреждением)), либо код страны-источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение)), в иных случаях код страны резидентства нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации постоянной базы (учреждения) в иностранном государстве (в случае получения дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение)), либо нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянной базой (учреждением)), в иных случаях номер налоговой регистрации нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно подпункту 1) пункта 67 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком - резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянной базой (учреждением);
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно подпункту 2) пункта 66 настоящих Правил;
6) в графе F указывается доля участия налогоплательщика - резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
7) в графе G указывается общая сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определенная по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, в иностранной валюте. Определяется как отношение произведения соответствующих значений граф F и G к 100 % ((F х G)/100 %);
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанная в графе H, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;

50. Бұл нысан шетел көздерінен табыстарды, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайда бөлігінің сомаларын, сондай-ақ төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасын айқындауға арналған, Салық кодексінің 7-бөлімінде айқындалған халықаралық салық салу ерекшеліктеріне сәйкес.
51. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 66-тармағы 3) тармақшасына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда резидент еместің резиденттік елінің коды (тұрақты базаға (мекемеге) байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс көзі болып табылатын елдің коды (тұрақты база (мекеме) арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында шетел мемлекетіндегі тұрақты базасының (мекеменің) (тұрақты база (мекеме) арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс төлейтін резидент еместің (тұрақты базаға (мекемеге) байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 67-тармағы 1) тармақшасына сәйкес резидент салық төлеуші тұрақты базаға (мекемеге) байланысты емес шетел көздерінен алған табыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Ереженің 66-тармағы 2) тармақшасына сәйкес табыс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің, өзге жағдайларда табысты төлейтін резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі көрсетіледі, процент түрінде;
7) G бағанында салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған қаржы есептілігі бойынша айқындалған пайдасының жалпы сомасы, шетел валютасында көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушіге тиесілі, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің пайдасының сомасы шетел валютасында көрсетіледі. 100 %-ке F және G бағандарының тиісті мәндерінің туындысына қатысы ретінде айқындалады ((F х G)/100%);
9) І бағанында Н бағанында көрсетілген, қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген пайда сомасы көрсетіледі;

10) в графе J указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянной базой (учреждением), в иностранной валюте;
11) в графе K указывается сумма доходов, указанных в графе J, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
12) в графе L указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение) в иностранном государстве, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
13) в графе M указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение) в иностранном государстве, исчисленного по законодательству иностранного государства;
14) в графе N указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
15) в графе O указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов;
16) в графе P указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного с применением ставки, установленной статьей 158 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан;
18) в графе R указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса.
Графы с A по I формы 220.10 заполняются в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса.
Графы с А по F, с J по M формы 220.10 заполняются в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса.
Графы с А по F, c J по R формы 220.10 заполняются в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы I формы 220.10 переносится в строку 220.00.081 I.
Итоговое значение графы R формы 220.10 переносится в строку 220.00.090.
Сноска. Пункт 51 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
13. Составление формы 220.11 – Расходы по вознаграждениям
52. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по вознаграждению, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, статьей 14 Закона о введении.
53. В разделе "Расчет":
1) в строке 220.11.001 указывается предельный коэффициент, который налогоплательщик имеет право применить в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, статьей 14 Закона о введении;

10) J бағанында резидент салық төлеушінің тұрақты базаға (мекемеге) байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден есепке жазылған табыстарының сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
11) K бағанында J бағанында көрсетілген қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелермен шегерімге жатқызылатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында шетел мемлекеттің заңнамасы бойынша есептелген шетелдегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында тиісті төлем көзі елінің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
15) O бағанында табыстарды төлем көзі елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16)P бағанында Салық кодексінің 158-бабында белгіленген ставканы қолдана отырып жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 223-бабы ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиісті шетел мемлекетіндегі көздерден алынатын табыстарға салынатын табыс салығының сомалары көрсетіледі.
220.10 нысанының А-дан бастап І-ді қоса алғандағы бағандары Салық кодексінің 224-бабына сәйкес толтырылады.
220.10 нысанының А-дан бастап F-ті қоса алғандағы, J-дан бастап М-ді қоса алғандағы бағандары Салық кодексінің 221-бабына сәйкес толтырылады.
220.10 нысанының А-дан бастап F-ті қоса алғандағы, J-дан бастап R-ді қоса алғандағы бағандары Салық кодексінің 223-бабына сәйкес толтырылады.
220.10 нысаны І бағанының қорытынды мәні 220.00.081 І жолына көшіріледі.
220.10 нысаны R бағанының қорытынды мәні 220.00.090 жолына көшіріледі.
Ескерту. 51-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.06.30 № 311 Бұйрығымен.
13. Сыйақылар бойынша шығыстар - 220.11 нысанын жасау
52. Бұл нысан Салық кодексінің 103-бабына, Енгізу туралы Заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылар бойынша шығыстарды айқындауға арналған.
53. "Есеп" бөлімінде:
1) 220.11.001 жолында Салық кодексінің 103-бабына, сондай-ақ Енгізу туралы Заңның 14-бабына сәйкес салық төлеуші қолдануға құқығы бар шекті коэффицентті көрсетіледі;

55. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению индивидуального подоходного налога по каждому контракту на недропользование, месторождению (группе месторождений, части месторождения) в соответствии с основными принципами, установленными статьей 310 Налогового кодекса.
В случае наличия нескольких контрактов на недропользование, данная форма заполняется по каждому контракту отдельно.
В данной форме отражаются все доходы и расходы отчетного налогового периода, полученные и понесенные по каждому контракту на недропользование.
56. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 220.12.001 указывается доход от реализации товаров в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
2) в строке 220.12.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса, полученный по активам, не подлежащим амортизации, используемым в рамках деятельности по контракту на недропользование;
3) в строке 220.12.003 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
4) в строке 220.12.004 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса, который включает сумму обязательств по приобретенным товарам (работам, услугам), признанных сомнительными, а также сумму обязательств по начисленным работникам доходам и другим выплатам, определяемым в соответствии с пунктом 2 статьи 163 Налогового кодекса, признанных сомнительными и включаемых в совокупный годовой доход;
5) в строке 220.12.005 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса, который включает доходы от уступки права требования долга по приобретенным и уступленным правам требования;
6) в строке 220.12.006 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса. В данной строке указывается доход от выбытия фиксированных активов, использованных в рамках деятельности по контракту на недропользование;
7) в строке 220.12.007 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемый в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса;
8) в строке 220.12.008 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемый в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса;

55. Бұл нысан Салық кодексінің 310-бабында белгіленген негізгі қағидаттарға сәйкес жер қойнауын пайдаланушының салық салу объектілері және (немесе) әрбір жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт, кен орны (кен орындарының тобы, бөлігі) бойынша жеке табыс салығын есептеу бойынша салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметті көрсетуге бағытталған.
Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт саны бірнеше болса, берілген нысан әр келісім-шарт бойынша бөлек толтырылады.
56. "Жылдық жиынтық табыс" бөлімінде:
1) 220.12.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес өткізуден түсетін табыс көрсетіледі;
2) 220.12.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт аясында қолданылатын, амортизациялауға жатпайтын активтерді өткізуден құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі;
3) 220.12.003 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан түсетін табыс көрсетіледі;
4) 220.12.004 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша сатып алынған күмәнді деп танылған және жылдық жиынтық табысқа енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша табыс көрсетіледі жолында күмәнді деп танылған және жылдық жиынтық табысқа енгізілетін Салық кодексінің 163-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалған қызметкерлерге есептелген табыстар мен басқа да төлемдер бойынша міндеттемелер сомасы ретінде анықталатын табыс көрсетіледі;
5) 220.12.005 жолында Салық кодексінің 91-бабына сәйкес сатып алынған және талап ету құқығы бойынша қарызды талап ету құқығын беруден түсетін табыстарды қосатын талап ету құқығынан түсетін табыс көрсетіледі;
6) 220.12.006 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түсетін табыс көрсетіледі. Бұл жолда жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт аясында тіркелген активтерді шығарудан түсетін табыс көрсетіледі;
7) 220.12.007 жолында Салық кодексінің 93-бабына сәйкес айқындалатын геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түсетін табыс көрсетіледі;
8) 220.12.008 жолында Салық кодексінің 94-бабына сәйкес айқындалатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түсетін табыс көрсетіледі;

9) в строке 220.12.009 указывается размер нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Данная строка включает сумму нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда и средств ликвидационного фонда полигонов размещения отходов. В данную строку переносится значение строки J формы 220.05 по данному контракту;
10) в строке 220.12.010 указывается доход от осуществления совместной деятельности, определяемый в соответствии со статьей 80 Налогового кодекса;
11) в строке 220.12.011 указывается общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса. В данной строке указывается доход по вознаграждениям, полученным в рамках деятельности по контракту на недропользование;
12) в строке 220.12.012 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
в строке 220.12.012 I указывается сумма распределенных общих и косвенных доходов в виде превышения суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы. Курсовая разница определяется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
13) в строке 220.12.013 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса и другие доходы, не учтенные в строках 220.12.001-220.12.012;
14) в строке 220.12.014 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 220.11.001 по 220.11.013.
57. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 220.12.015 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса;
2) в строке 220.12.016 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;

9) 220.12.009 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі. Бұл жол жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының және қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану қаражаттарының сомасын қосады. Бұл жолға осы келісім-шарт бойынша 220.05-нысаны J бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
10) 220.12.010 жолында Салық кодексінің 80-бабына сәйкес айқындалатын бірлескен қызметті жүзеге асырудан түсетін табыс көрсетіледі;
11) 220.12.011 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін депозит, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жолда Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт аясында алынған сыйақылар бойынша табыс көрсетіледі;
12) 220.12.012 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;
220.12.012 I жолында енгізілетін оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі түріндегі жалпы және жанама табыстардың сомасы көрсетіледі. Бағамдық айырма Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін және қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес анықталады.
13) 220.12.013 жолында салық төлеушінің Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін табысы және 220.12.001-220.12.012 жолдарында көрсетілмеген басқа да табыстар көрсетіледі;
14) 220.12.014 жолында 220.12.001 мен 220.12.013 аралығындағы жолдарды қосумен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
57. "Жылдық жиынтық табысты түзету" бөлімінде:
1) 220.12.015 жолында Салық кодексінің 99-бабы және Енгізу туралы Заңының 3-1-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі.
2) 220.12.016 жолында тауарлық-материалдық қорларды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;

3) в строке 220.12.017 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировки, определяемый как разность строк 220.12.014 и 220.12.015, увеличенная на строку 220.12.016 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 220.12.016 (в случае если значение данной строки отрицательное) (220.12.014 - 220.12.015 ± 220.12.016).
58. В разделе "Вычеты":
1) в строке 220.12.018 указываются расходы по реализованным товарам (работам, услугам), относимые на вычеты в соответствии со статьей 100 Налогового кодекса;
в строке 220.12.018 I указывается порядок расчета расходов по реализованным товарам (работам, услугам).
При выборе ячейки "1" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 220.12.018, производится как 220.12.018 II – 220.12.018 III + 220.12.018 IV + 220.12.018 V + 220.12.018 VI – 220.12.018 VII – 220.12.018 VIII – 220.12.018 IX – 220.12.018 X.
При выборе ячейки "2" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 220.12.018, производится, как 220.12.018 XI + 220.00.049 IV – 220.12.018 IV A+ 220.12.018 V + 220.12.018 VI – 220.12.018 VII – 220.12.018 VIII – 220.12.018 IX– 220.12.018 X – 220.12.018 XII;
в строке 220.12.018 II указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее – ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 220.12.018 II А по 220.12.018 II С (220.12.018 II А + 220.12.018 II В + 220.12.018 II C):
в строке 220.12.018 II А указывается стоимость ТМЗ на начало налогового периода;
в строке 220.12.018 II В указывается стоимость незавершенного производства на начало налогового периода;
в строке 220.12.018 II С указывается стоимость готовой продукции, товаров на начало налогового периода;
строка 220.12.018 III заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 220.12.018 III А по 220.12.018 III С (220.12.018 III А + 220.12.018 III В + 220.12.018 III C):
в строке 220.12.018 III А указывается стоимость ТМЗ на конец налогового периода;
в строке 220.12.018 III В указывается стоимость незавершенного производства на конец налогового периода;
в строке 220.12.018 III С указывается стоимость готовой продукции, товаров на конец налогового периода;
в строке 220.12.018 IV указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 220.12.019 по 220.12.037 данной формы. Определяется сложением значений строк с 220.12.018 IV А по 220.12.018 IV F (220.12.018 IV А + 220.12.018 IV B + 220.12.018 IV C + 110.12.018 IV D + 220.12.018 IV E + 220.12.018 IV F):
в строке 220.12.018 IV А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 220.12.018 IV B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 220.12.018 IV С указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 220.12.018 IV D указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 220.12.018 IV E указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 220.12.018 IV F указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;

3) 220.12.017 жолында 220.12.014 жолы мен 220.12.015 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 220.12.016 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған жағдайда) немесе 220.12.016 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған жағдайда) (220.12.014 – 220.12.015 ± 220.12.016) түзетуді ескергендегі жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
58. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 220.12.018 жолында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстар көрсетіледі;
220.12.018 I жолында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеу тәртібі көрсетіледі.
"1" ұяшығын таңдау кезінде 220.12.018 жолы бойынша көрсетілетін өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар сомасын есептеу 220.12.018 II – 220.12.018 III + 220.12.018 IV + 220.12.018 V + 220.12.018 VI – 220.12.018 VII – 220.12.018 VIII – 220.12.018 IX – 220.12.018 X жолымен жүргізіледі.
"2" ұяшығын таңдау кезінде 220.12.018 жолы бойынша көрсетілетін өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар сомасын есептеу 220.12.018 XI + 220.00.049 IV – 220.12.018 IV A+ 220.12.018 V + 220.12.018 VI – 220.12.018 VII – 220.12.018 VIII – 220.12.018 IX– 220.12.018 X – XII жолымен жүргізіледі.
220.12.018 II жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жиынтықтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және т.б.) (бұдан әрі - ТМБ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сай толтырылады. Бұл жол 220.12.018 II А және 220.12.018 II С (220.12.018 II А + 220.12.018 II В + 220.12.018 II C) жолдарының сомалары ретінде анықталады.
220.12.018 II А жолында салық кезеңінің басына ТМБ құны көрсетіледі;
220.12.018 II В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндірістер құны көрсетіледі;
220.12.018 II С жолында салық кезеңінің басына дайын өнім құны көрсетіледі.
220.12.018 III жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерімнің деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл жол 220.12.018 III А және 220.12.018 III С (220.12.018 III А + 220.12.018 III В + 220.12.018 III C) жолдарының сомасы ретінде айқандалады:
220.12.018 III А жолында салық кезеңінің соңына ТМБ құны көрсетіледі;
220.12.018 III В жолында салық кезеңінің соңына аяқталмаған өндіріс құны көрсетіледі;
220.12.018 III С жолында салық кезеңінің соңына дайын өнімнің, тауарлардың құны көрсетіледі;
220.12.018 IV жолында салық төлеушінің салық кезеңі ішінде өтеусіз алған ТМБ, атқарылған жұмыстар және тараптас ұйымдардың, жеке кәсіпкерлердің, жеке нотариустардың, адвокаттардың көрсеткен қызметтерінің құны көрсетіледі. Көрсетілген жолда келтірілген деректер осы нысанның 220.12.019 мен 220.14.037 аралығындағы жолдары бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қоспауы керек. 220.12.018 IV А-дан бастап 220.12.018 IV F (220.12.018 IV А + 220.12.018 IV B + 220.12.018 IV C + 220.12.018 IV D + 220.12.018 IV E +220.12.018 IV F) жолдарын қосу арқылы айқындалады:
220.12.018 IV А жолында салық төлеушінің салық кезеңі ішінде сатып алған, өтеусіз алған ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
220.12.018 IV B жолында қаржылық қызметтердің құны көрсетіледі;
220.12.018 IV С жолында консультациялық қызметтердің құны көрсетіледі;
220.12.018 IV D жолында маркетингтік қызметтердің құны көрсетіледі;
220.12.018 IV E жолында инжинирингтік қызметтердің құны көрсетіледі;
220.12.018 IV F жолында өзге де жұмыстар мен қызметтерді сатып алуға арналған шығыстар көрсетіледі;

в строке 220.12.018 V указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:
отражаемых по строке 220.12.025 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса и отраженных в строке 220.12.035 D;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 220.12.018 VI указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 220.12.018 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
в строке 220.12.018 VIII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, относимые на увеличение стоимости объектов незавершенного строительства;
в строке 220.12.018 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 220.12.018 VII;
в строке 220.12.018 X указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
в строке 220.12.018 XI указывается себестоимость ТМЗ, реализованных и (или) использованных в течение налогового периода, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. В данной строке не отражается стоимость ТМЗ:
безвозмездно переданных в рекламных целях;
относимая на вычеты по другим строкам Декларации (220.12.018 III, 220.12.029, 220.12.030, 220.12.031, 220.12.035, 220.12.036 и др.);
в строке 220.12.018 XII указывается стоимость работ и услуг, учтенная по строке 220.12.018 III В.
Налогоплательщики, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "1" строки 220.12.018 I, могут не заполнять строки 220.12.018 XI, 220.12.018 XII.
Налогоплательщики, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "2" строки 220.12.018 I, в обязательном порядке заполняют строки 220.12.018 II, 220.12.018 III, а в строках 220.12.018 VI, 220.12.018 VII, 220.12.018 VIII, 220.12.018 IX, 220.12.018 X отражают только стоимость приобретенных (безвозмездно полученных) работ и услуг, без учета себестоимости ТМЗ;

220.12.018 V жолында Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары және жеке тұлғаларға өзге төлемдері бойынша шығыстары, қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарынан басқа көрсетіледі:
220.12.025 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында белгіленген тәулікақының асып кету мөлшерін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференция объектілерінің бастапқы құнына қосылатын;
220.12.035 D жолында көрсетілген көрсетілетін және Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес келесі шығыстар болып танылатын;
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес амортизациялауға жатпайтын активтердің бастапқы құнына қосылатын.
220.12.018 VI жолында алдыңғы салық кезеңдерінде болашақ кезеңдердің шығыстары болып танылатын және есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
220.12.018 VII жолында салықтық есебі Салық кодексінің 122-бабына сәйкес жасалатын, келесі шығыстар болып танылатын, жұмыстар мен қызметтердің іс жүзіндегі құны, ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
22 0.12.018 VIII жолында аяқталмаған құрылыс объектілерінің құндарын ұлғайтуға жатқызылатын жұмыстар мен қызметтердің іс жүзіндегі құны, ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
22 0.12.018 IX жолында 220.12.018 VII жолы бойынша көрсетілетін құннан басқа, Салық кодексінің 115-бабы негізінде шегерімге жатқызылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
220.12.018 X жолында болашақтағы кезеңдердің шығыстары болып танылатын және келесі салық кезеңдерінде шегерімге жатқызылуға тиіс жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
220.12.018 XI жолында Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуға тиіс салық кезеңі ішінде өткізілген және (немесе) қолданылған ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі. Бұл жолда ТМБ-дің төмендегі құны көрсетілмейді:
жарнамалық мақсаттарда өтеусіз берілген;
Декларацияның басқа жолдары (220.12.018 III, 220.12.029, 220.12.030, 220.12.031, 220.12.035, 220.12.036 және т.б.) бойынша шегерімге жатқызылатын.
220.12.018 XII жолында 220.12.018 III В жолы бойынша ескерілген жұмыстар мен қызметтердің құны көрсетіледі.
Өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың есептеуді жүзеге асыратын салық төлеушілер 220.12.018 I жолының "1" ұяшығын толтыру кезінде көзделген тәртіппен 220.12.018 XI, 220.12.018 XII жолдарын толтырмаса болады.
Өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың есептеуді жүзеге асыратын салық төлеушілер 220.12.018 I жолының "2" ұяшығын толтыру кезінде көзделген тәртіппен 220.12.018 II, 220.12.018 III жолдарын міндетті түрде толтырады, ал 220.12.018 VI, 220.12.018 VII, 220.12.018 VIII, 220.12.018 IX, 220.12.018 X жолдарында ТМБ-дің өзіндік құнын ескермей, сатып алынған (өтеусіз алынған) жұмыстар мен қызметтердің құнын ғана көрсетеді;

2) в строке 220.12.019 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса;
3) в строке 220.12.020 указываются расходы по совместной деятельности или ее части в случае ведения налогового учета уполномоченным представителем участников договора о совместной деятельности, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 8 статьи 100 Налогового кодекса;
4) в строке 220.12.021 указывается налог на добавленную стоимость, который в связи с применением пропорционального метода не подлежит отнесению в зачет и относится на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 220.12.022 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на добавленную стоимость, относимое на вычеты в соответствии с пунктом 13 статьи 100 Налогового кодекса;
6) в строке 220.12.023 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
7) в строке 220.12.024 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, а также статьей 14 Закона о введении;
в строке 220.12.024 I указывается распределенная сумма общих и косвенных расходов по вознаграждению, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, а также статьей 14 Закона о введении;
8) в строке 220.12.025 указывается общая сумма компенсаций при служебных командировках, определяемая в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
9) в строке 220.12.026 указывается сумма фактически произведенных представительских расходов, определяемая в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса;
10) в строке 220.12.027 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма ранее признанных доходом сомнительных обязательств, выплаченных налогоплательщиком кредитору, относимая на вычет в соответствии с частью 1 статьи 104 Налогового кодекса, а также сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
11) в строке 220.12.028 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса. Строка включает в себя сумму сомнительных требований, не удовлетворенных в течение трех лет с момента возникновения требования, а также сумму сомнительных требований, не удовлетворенных в связи с признанием налогоплательщика-дебитора банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

2) 220.12.019 жолында Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 220.12.020 жолында Салық кодексінің 100-бабы 8-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын бірлескен қызмет бойынша немесе бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың уәкілетті өкілі салық есебін жүргізген жағдайда, оның бір бөлігі бойынша шығыстар көрсетіледі;
4) 220.12.021 жолында пропорционалды әдістің қолдануына байланысты есепке жатқызуға жатпайтын, Салық кодексінің 100-бабы 12-тармағының екінші бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығы көрсетіледі;
5) 220.12.022 жолында Салық кодексінің 100-бабы 13-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын есептелген қосылған құн салығының сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасының асып кетуі көрсетіледі;
6) 220.12.023 жолында Салық кодексінің 100-бабы 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) 220.12.024 жолында Салық кодексінің 103-бабына, сондай-ақ Күшіне енгізу туралы Заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
220.12.024 I жолында Салық кодексінің 103-бабына, сондай-ақ Күшіне енгізу туралы Заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылар бойынша жалпы және жанама шығыстардың бөлінген сомасы көрсетіледі;
8) 220.12.025 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақының жалпы сомасы көрсетіледі;
9) 220.12.026 жолында Салық кодексінің 102-бабына сәйкес айқындалатын өкілдік шығыстардың іс жүзінде жұмсалған сомасы көрсетіледі;
10) 220.12.027 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер көрсетіледі. Салық кодексінің 104-бабы 1-бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеуші кредиторға төлеген бұрын күмәнді міндеттемелердің табысы деп танылған сома көрсетіледі; Салық кодексінің 104-бабы 2-бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі;
11) 220.12.028 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі. Жол талаптар туындаған сәттен бастап үш жыл ішінде қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі; жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дебитор салық төлеушінің банкрот деп танылуына байланысты қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;

12) в строке 220.12.029 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений, относимые на вычет в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Данная строка включает суммы отчислений в ликвидационный фонд и в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов. В данную строку переносится значение графы G формы 220.05 по данному контракту;
13) в строке 220.12.030 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
14) в строке 220.12.031 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя, относимые на вычеты в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса. В данную строку переносится значение графы Z и AB формы 220.06 по данному контракту;
15) в строке 220.12.032 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса (с момента начала добычи после коммерческого обнаружения);
16) в строке 220.12.033 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
в строке 220.12.033 I указывается сумма распределенных общих и косвенных расходов в виде превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимого на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
17) в строке 220.12.034 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
в строке 220.12.034 I указываются распределенные общие и косвенные расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
18) в строке 220.12.035 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк (220.12.035 K, 220.12.035 L и 220.12.035 М). Значение данной строки переносится в строку 220.00.069;
в строке 220.12.035 A указывается общая сумма стоимостных балансов групп фиксированных активов, прямо связанных с контрактной деятельностью, (далее – прямые фиксированные активы) на начало налогового периода, определяется как сумма строк с 220.11.035 A I по 220.11.035 А IV:
в строке 220.12.035 A I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 A II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 A III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 A IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;

12) 220.12.029 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға арналған шығыстар мен тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жол тарату қорына және қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорына аударымдар сомаларын қосады. Бұл жолға 220.05-нысанының G жолының қорытынды мәні көшіріледі;
13) 220.12.030 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
14) 220.12.031 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына арналған шығыстары мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi. Бұл жолға осы келісім-шарт бойынша 220.06-нысаны Z және АВ бағандарының қорытынды мәнінің сомасы көшіріледі;
15) 220.12.032 жолында Салық кодексінің 112-бабы 1 тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары (коммерциялық табудан кейін өндіру басталғаннан бастап) көрсетіледі;
16) 220.12.033 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының асып кетуі көрсетіледі;
220.12.033 I жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының асып кетуі түріндегі бөлінген жалпы және жанама шығыстардың сомасы көрсетіледі;
17) 220.12.034 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
220.12.034 I жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша бөлінген жалпы және жанама шығыстар көрсетіледі;
18) 220.12.035 жолында Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі. Бұл жолға (220.12.035 K, 220.12.035 L, 220.12.035 М) жолдарының сомасы көшіріледі. Бұл жолдың мәні 220.00.69 жолына тасымалданады;
220.12.035 А жолында салық кезеңнің басына келісім-шарт қызметімен тікелей байланысты тіркелген активтер (бұдан әрі – тікелей тіркелген активтер) топтарының баланстық құнының жалпы сомасы көрсетіліп, 220.12.035 А І-ден 220.12.035 А ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.12.035 А І жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына І-топтың тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша баланстық құнының жалпы сомасы көрсетіледі;
220.12.035 А ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІI-топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.12.035 А ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІII-топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.12.035 А ІV жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV-топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;

в строке 220.12.035 В указывается стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.12.035 В I по 220.12.035 В IV:
в строке 220.12.035 В I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы;
в строке 220.12.035 В II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы;
в строке 220.12.035 В III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы;
в строке 220.12.035 В IV указывается стоимость поступивших фиксированных активов IV группы;
в строке 220.12.035 С указывается стоимость выбывших фиксированных активов, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.12.035 С I по 220.12.035 С IV:
в строке 220.12.035 С I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы;
в строке 220.12.035 С II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы;
в строке 220.12.035 С III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы;
в строке 220.12.035 С IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы;
в строке 220.12.035 D указываются последующие расходы, относимые на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.12.035 D I по 220.12.035 D IV:
в строке 220.12.035 D I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 D II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 D III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 D IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 E указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 220.12.035 E I по 220.12.035 E IV:
в строке 220.12.035 Е I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 Е II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 E III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 E IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;

220.12.035 В жолында салық кезеңінде келіп түскен Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 220.12.035 В І-ден 220.12.035 В ІV арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.12.035 В І жолында І-топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.12.035 В ІІ жолында ІІ-топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.12.035 В ІІІ жолында ІІІ-топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.12.035 В ІV жолында ІV-топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.12.035 С жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес шығарылған тікелей тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 220.12.035 С І-ден 220.12.035 С ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.12.035 С І жолында І-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.12.035 С ІІ жолында ІІ-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.12.035 С ІІІ жолында ІІІ-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.12.035 С ІV жолында ІV-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.12.035 D жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес тікелей тіркелген активтер топтарының (кіші топтардың) құндық баланстарын ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 220.12.035 D І-ден 220.12.035 D ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.12.035 D І жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық баланстарын ұлғайтуға жатқызылатын І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
220.12.035 D ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІI-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
220.12.035 D ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІII-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
220.12.035 D ІV жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
220.12.035 E жолында салық кезеңнің аяғына тікелей тіркелген активтер топтарының құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіліп, 220.12.035 E І-ден 220.12.035 E ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.12.035 E І жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына І-топтың тікелей тіркелген активтерінің кіші топтарының құндық баланстарының сомасы көрсетіледі;
220.12.035 E ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІI-топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансының сомасы көрсетіледі;
220.12.035 E ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІII-топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.12.035 E ІV жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІV-топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;

в строке 220.12.035 F указываются амортизационные отчисления по прямых фиксированных активов, исчисленные по итогам налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.12.035 F I по 220.12.035 F IV:
в строке 220.12.035 F I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы;
в строке 220.12.035 F II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы;
в строке 220.12.035 F III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы;
в строке 220.12.035 F IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы;
в строке 220.12.035 G указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 220.12.035 G I по 220.12.035 G IV:
в строке 220.12.035 G I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.12.035 G II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.12.035 G III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.12.035 G IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;
в строке 220.12.035 H указывается стоимостный баланс группы (подгруппы) при выбытии всех фиксированных активов, относимый на вычет (II, III, IV группы) или признаваемый убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1, 2 с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.12.035 H I по 220.12.035 H IV:
в строке 220.12.035 H I указывается стоимостный баланс подгруппы выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемый убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 H II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 H III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 H IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;

220.12.035 F жолында Салық кодексінің 120-бабы 2-тармағына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тікелей тіркелген активтердің амортизациялық аударымдары көрсетіледі. 220.12.035 F І-ден 220.12.035 F ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.12.035 F І жолында І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
220.12.035 F ІІ жолында ІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
220.12.035 F ІІІ жолында ІІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
220.12.035 F ІV жолында ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
220.12.035 G жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес тікелей тіркелген активтер бойынша амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. 220.12.035 G І-ден 220.12.035 G ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.12.035 G І жолында І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
220.12.035 G ІІ жолында ІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
220.12.035 G ІIІ жолында ІIІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
220.12.035 G ІV жолында ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
220.12.035 H жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV-топтары) немесе залал деп танылатын (І-тобы) барлық тікелей тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық балансы көрсетіледі. 220.12.035 H І-ден 220.12.035 H ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.12.035 H І жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кіші топтарының құндық балансы көрсетіледі;
220.12.035 H ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тікелей тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі ІІ-топтың құндық балансы көрсетіледі;
220.12.035 H ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тікелей тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі ІІІ-топтың құндық балансы көрсетіледі;
220.12.035 H ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тікелей тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі ІV-топтың құндық балансы көрсетіледі;

в строке 220.12.035 R указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 220.12.035 S указываются последующие расходы, произведенные арендатором в отношении арендуемых основных средств, связанных с несколькими контрактами на недропользование и (или) контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 220.12.035 Т указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам и последующим расходам, произведенным арендатором в отношении арендуемых основных средств. Определяется как сумма строк 220.12.035 М, 220.12.035 N, 220.12.035 O, 220.12.035 P, 220.12.035 R и 220.12.035 S;
19) в строке 220.12.036 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении;
20) в строке 220.12.037 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом, и другие расходы, не учтенные в строках 220.12.018-220.12.036;
21) в строке 220.12.038 указывается общая сумма, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк с 220.12.018 по 220.12.037.
59. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
1) в строке 220.12.039 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132Налогового кодекса. Определяется как разность строк 220.12.039 I и 220.12.039 II:
в строке 220.12.039 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 220.12.039 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
60. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 220.12.040 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разность строк 220.12.017 и 220.12.038 с учетом положительного или отрицательного значения строки 220.12.039 (220.12.017 - 220.12.038 + 220.12.039).
Если строка 220.12.040 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 220.00.080;
2) в строке 220.12.041 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Данная строка включает в себя также строку 220.12.041 I:

220.12.035 R жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі келесі шығыстары көрсетіледі;
220.12.035 S жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушының жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісім-шартқа және (немесе) келісім-шартжәне келісім-шарттан тыс қызметке байланысты жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы
220.12.035 Т жолында жалға алушының жалға алған негізгі құралдарына қатысты жүргізген жалпы және жанама тіркелген активтері және келесі шығыстары бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.12.035 М, 220.12.035 N, 220.12.035 O, 220.12.035 P, 220.12.035 R және 220.12.035 S жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
19) 220.12.036 жолында Салық кодексінің 123125-баптарына сондай-ақ Күшіне енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
20) 220.12.037 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар, және 220.12.018-220.12.036 жолдарда ескерілмеген өзге шығыстар көрсетіледі;
220.12.038 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс жалпы сома көрсетіледі. 220.12.018 жолымен 220.12.037 жолдары аралығының сомалары ретінде айқындалады;
59. "Табыстар мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
1) 220.12.039 жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.12.039 І және 220.12.039 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалып, мынаны қамтиды:
220.12.039 І жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
220.12.039 ІІ жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шығыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі.
60. "Салық салынатын табыс есебі" бөлімінде:
1) 220.12.040 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. 220.12.039 жолының оң және теріс мәндерін ескере отырып, 220.12.017 және 220.12.038 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.12.017 - 220.12.038 + 220.12.039).
Егер 220.12.040 жолы теріс мәнге (залал) ие болса, онда осы жолдың мәні 220.00.80 жолына тасымалданбайды;
2) 220.12.041 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстарының сомасы көрсетіледі. Сондай-ақ бұл жол 220.12.041 І жолын да қамтиды:

в строке 220.12.041 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса;
3) в строке 220.12.042 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 220.12.042 I и 220.12.042 II:
в строке 220.12.042 I указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами об избежании двойного налогообложения;
в строке 220.12.042 II указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с иными международными договорами;
4) в строке 220.12.043 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 220.12.040 и 220.12.041 за минусом строки 220.12.042 (220.12.040 + 220.12.041 – 220.12.042). Если строка 220.12.043 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 220.00.083;
5) в строке 220.12.044 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Если строка 220.12.043 имеет отрицательное значение, строка 220.12.044 определяется как сумма модуля строки 220.12.043 и строки 220.12.035 H I. Если строка 220.12.043 имеет положительное значение, в строку 220.12.044 переносится значение строки 220.12.035 H I;
6) в строке 220.12.045 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 220.12.045 А и 220.12.045 В;
в строке 220.12.045 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса;
в строке 220.12.045 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса и статьей 3-2 Закона о введении;
7) в строке 220.12.046 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 220.12.043 и 220.12.045. В случае если строка 220.12.045 больше строки 220.12.043, в строке 220.12.046 указывается ноль;
8) в строке 220.12.047 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса;
9) в строке 220.12.048 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Определяется как разность строк 220.12.046 и 220.12.047 (220.12.046 – 220.12.047). В случае если строка 220.12.047 больше строки 220.12.046, в строке 220.12.048 указывается ноль.

220.12.041 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табысы көрсетіледі;
3) 220.12.042 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212, 213-баптарына сай халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі. Бұл жол 220.12.042 І және 220.12.042 ІІ жолдарын қамтиды:
220.12.042 І жолында қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі;
220.12.042 ІІ жолында өзге де халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі;
4) 220.12.043 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 220.12.042 жолын алып тастағандағы 220.12.040 және 220.12.041 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.12.040 + 220.12.041 - 220.12.042); Егер 220.12.043 жолы теріс мәнге (залал) ие болса, онда осы жол бойынша мән 220.00.83 жолына тасымалданбайды;
5) 220.12.044 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес тасымалдануы тиіс залал көрсетіледі. Егер 220.12.043 жолы теріс мәнге ие болса, 220.12.044 жолы 220.12.043 жолының және 220.12.035 Н I жолының модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 220.12.044 жолы оң мәнге ие болса, 220.12.041 жолына 220.12.035 Н I жолының мәні тасымалданады;
6) 220.12.045 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес салық салынатын табысты кеміту сомасы көрсетіледі. 220.12.045 А және 220.12.045 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
220.12.045 А жолында салық төлеуші Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық салынатын табысты кемітуге құқы бар шығыстар көрсетіледі.
220.12.045 В жолында салық төлеуші Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына немесе Күшіне енгізу туралы заңның 3-2 бабына сәйкес салық салынатын табысты кемітуге құқы бар табыстар көрсетіледі.
7) 220.12.046 жолында азайту ескере отырып Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін салық салынатын табыс көрсетіледі. 220.12.043 және 220.12.045 жолдарының айырмасы ретінде анықталады (220.12.043-220.12.045). Егер 220.12.045 жолы 220.12.043 жолынан артық болса, 220.12.046 жолында нөл көрсетіледі;
8) 220.12.047 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына және Күшіне енгізу туралы заңның 15-1 бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 220.12.048 жолында көшірілген залалдардың салық салынатын табысы көрсетіледі. Егер 220.12.046 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 220.12.046 және 220.12.047 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (220.12.046-220.12.047).

61. В разделе ""Расчет налогового обязательства":
1) в строке 220.12.049 указывается ставка индивидуального подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона о введении или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 220.12.050 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
3) в строке 220.12.051 указывается сумма индивидуального подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разность произведения строк 220.12.048 и 220.12.049 и строки 220.12.050 (220.12.048 х 220.12.049 – 220.12.050). Если строка 220.12.050 превышает произведение строк 220.12.048 и 220.12.049, то в строке 220.00.066 указывается ноль;
4) в строке 220.12.052 указывается общая сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
5) в строке 220.12.053 I указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах, подлежащего переносу в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 220.12.053 II указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в налоговом периоде, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
7) в строке 220.12.054 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 220.12.051, 220.12.052, 220.12.053 I, 220.12.053 II (220.12.051 - 220.12.052 – 220.12.053 I – 220.12.053 II). Если полученная разность меньше ноля, то в строке 220.12.054 указывается ноль. Значение данной строки переносится в строку 220.00.094.
15. Составление формы 220.13 – Объекты налогообложения и (или)
объекты, связанные с налогообложением, налоговое обязательство
по учредителям доверительного управления имуществом и (или)
выгодоприобретателям в иных случаях возникновения
доверительного управления
62. Данная форма предназначена для отражения справочной информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, налоговых обязательствах по учредителям доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателям в иных случаях возникновения доверительного управления, в случае, если на доверительного управляющего возложено исполнение налогового обязательства по индивидуальному подоходному налогу учредителя доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления в соответствии со статьей 35 Налогового кодекса.

61. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 220.12.049 жолында Күшіне енгізу туралы заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес жеке табыс салығының ставкасы пайызбен көрсетіледі;
2) 220.12.050 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін, Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарына соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі.
3) 220.12.051 жолында шетелдік салықты есепке алу есебімен жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі. 220.12.048 және 220.12.049 жолдарын көбейтумен 220.12.50 жолына азайтумен анықталады (220.12.048 х 220.12.049 – 220.12.050). Егер 220.12.050 жолы 220.12.048 және 220.12.049 жолдарынан артық болса, 220.12.066 жолында нөл көрсетіледі.
4) 220.12.052 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 220.12.053 жолында I Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген, алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 220.12.053 жолында II Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
220.12.054 жолында салық кезеңі үшін Салық кодексінің 139 бабына сәйкес есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 220.12.051 және 220.12.052, 220.12.053 I, 220.12.053 II (220.12.051 - 220.12.052 -220.12.053 I - 220.12.053 II) жолдарының айырмасы ретінде анықталады. Егер алынған айырма нөлден төмен болатын болса, онда 220.12.054 жолында нөл көрсетіледі. Осы жолдың мәні 220.00.094 жолына тасымалданады.
15. Салық салу объектілер және (немесе) салық салуға байланысты объектілер, мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайлары және (немесе) сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушылар бойынша салық міндеттемесі – 220.13-нысанын жасау
62. Бұл нысан салық салу объектілер және (немесе) салық салуға байланысты объектілер, Салық кодексінің 35-бабына сәйкес егер сенімгерлік басқарушыға мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушының коропрациялық табыс салығы бойынша салық міндеттемесін орындау жүктелген жағдайда мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайлары және (немесе) сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушылар бойынша салық міндеттемесі туралы ақпаратты көрсетуге арналған.

В строке 220.13.001 указывается общий доход доверительного управляющего по актам об учреждении доверительного управления (договорам доверительного управления имуществом).
63. В разделе "Показатели":
в графе А указывается порядковый номер строки;
в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика – учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя;
в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика – учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя;
в графе D указывается код страны резидентства нерезидента согласно подпункту 3) пункта 66;
в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается совокупный годовой доход, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
7) в графе G указывается корректировка совокупного годового дохода, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
8) в графе Н указываются вычеты, относящиеся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
9) в графе I указывается налогооблагаемый доход (убыток), относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Размер налогооблагаемого дохода определяется с учетом положений статей 2, 131, 132 Налогового кодекса, а также раздела 7 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается уменьшение налогооблагаемого дохода, относящееся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
11) в графе K указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Уменьшение производится в пределах суммы по графе I. Если значение по графе I меньше значения по графе J, то в графе K указывается ноль;
12) в графе L указываются убытки, переносимые из предыдущих налоговых периодов, относящиеся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;

220.13.001 жолында сенімгерлікпен басқаруды құру туралы (мүлікті сенімгерлікпен басқару келісім-шарты бойынша) актілер бойынша сенімгерлікпен басқарушының жалпы табысы көрсетіледі.
63. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушының бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 65-тармағы 3) тармақшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша оған жүктелген міндеттемелерді жүзеге асыру барысында сенімгерлік басқарушы алған жылдық жиынтық табысты көрсетіледі;
7) G бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша жылдық жиынтық табыстың түзетуі көрсетіледі;
8) Н бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша шегерімдер көрсетіледі;
9) І бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша шегерімдер салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. Салық салынатын табыстың көлемі Салық кодексінің 2, 131, 132 баптарының нормаларымен, сондай-ақ Салық кодексінің 7 бөлімімен анықталады;
10) J бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша салық салынатын табыстың кемуі көрсетіледі;
11) K бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша кему есебімен салық салынатын табыс көрсетіледі. Кеміту I бағанында көрсетілген сома мөлшерінде жүргізіледі. Егер I бағанның мәні J бағанның мәнінен кем болса, K бағанында нөл көрсетіледі;
12) L бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша алдыңғы салық кезеңдерінен аударылған залалдар көрсетіледі;

13) в графе M указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность граф К и L (K – L). Если значение по графе K меньше значения по графе L, то в графе M указывается ноль;
14) в графе N указывается ставка индивидуального подоходного налога;
15) в графе О указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
16) в графе Р указывается сумма индивидуального подоходного налога с учетом зачета иностранного налога, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность произведения граф М и N и графы O (M х N – O). Если графа O превышает произведение граф M и N, то в графе P указывается ноль;
17) в графе Q указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, и относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
18) в графе R указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах, подлежащего переносу в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
19) в графе S указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
20) в графе T указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность строк P, Q, R, S (P – Q – R – S). Если полученная разница меньше ноля, то в строке T указывается ноль.

13) M бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша алдыңғы салық кезеңдерінен аударылған залалдар есебімен салық салынатын табыс көрсетіледі. K және L бағандарының айырмасы арқылы анықталады (K – L). Егер K бағанның мәні L бағанның мәнінен кем болса, M бағанында нөл көрсетіледі;
14) N бағанында жеке табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
15) O бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша шетел салығын есепке жатқызуды ескере жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. Определяется как разность произведения граф М және N бағандарының көбейтіндісін O бағанына айырмасы арқылы анықталады (M х N – O). Егер O бағанның мәні M, N бағанның көбейту мәнінен артық болса, P бағанында нөл көрсетіледі;
17) О бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген, алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
20) T бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша Салық кодексінің 139-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. P, Q, R, S жолдарының кеміту түрінде анықталады (P - Q – R – S). Егер айырма нөлге тең болса, онда T жолында нөл көрсетіледі;

23) в строке 220.14.023:
в графу А переносится строка 220.00.021;
в графе В указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;
24) в строке 220.14.024:
в графу А переносится строка 220.00.020;
в графе В указывается доход от продажи предприятия как имущественного комплекса;
25) в строке 220.14.025:
в графу А переносится строка 220.00.022;
в графе В указывается чистый доход от доверительного управления имуществом учредителя доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
26) в строке 220.14.026:
в графу А переносятся значения строк 220.00.023;
в графе В указываются другие доходы, по данным бухгалтерского учета, не отраженные в строках с 220.14.004 по 220.14.025;
27) в строке 220.14.027:
в графу А переносятся значения строк 220.00.025
28) в строке 220.14.028:
в графу А переносятся значения строк 220.00.047;
29) в строке 220.14.029:
в графе А указывается совокупный годовой доход с учетом доходов не подлежащих налогообложению и корректировки ((сумма 220.14.004 А по 220.14.026 А) – 220.14.027 и 220.14.028);
в графе В указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма значений строк с 220.14.004 В по 220.14.026 В.
30) в строке 220.14.030:
в графу А переносится строка 220.00.049;
в графе В отражаются суммы расходов по реализации товаров (работ, услуг);
31) в строке 220.14.031:
в графу А переносится строка 220.00.050;
в графе В указываются присужденные или признанные штрафы, пени, неустойки;
32) в строке 220.14.032:
в графу А переносится строка 220.00.051;
в графе В указываются расходы по совместной деятельности;
33) в строке 220.14.033:
в графу А переносится строка 220.00.052;
в графе В указываются расходы по устранению недостатков товаров (работ, услуг), реализованных с гарантией качества, произведенному в течение установленного гарантийного срока;
34) в строке 220.14.034:
в графу А переносится строка 220.00.053;
35) в строке 220.14.035:
в графу А переносится строка 220.00.054;
36) в строке 220.14.036:
в графу А переносится строка 220.14.055;
в графе В указываются расходы в виде членских взносов;
37) в строке 220.14.037:
в графу А переносится строка 220.00.056;
в графе В указываются расходы по социальным отчислениям в ГФСС;
38) в строке 220.14.038:
в графу А переносится строка 220.00.057;
в графе В указывается стоимость товара, безвозмездно переданного в рекламных целях;
39) в строке 220.14.039:
в графу А переносится строка 220.00.058;
в графе В указываются расходы в виде вознаграждений;

23) 220.14.023 жолында:
А бағанына 220.00.021 жолы көшіріледі;
В бағанында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған табыстар көрсетіледі;
24) 220.14.024 жолында:
А бағанына 220.00.020 жолы көшіріледі;
В бағанында кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде сатудан түскен табыс көрсетіледі;
25) 220.14.025 жолында:
А бағанына 220.00.022 жолы көшіріледі;
В бағанында исламдық банкте орналастырылған, инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
26) 220.14.026 жолында:
А бағанына 220.00.023 жолы көшіріледі;
В бағанында 220.14.004 - ден 220.14.025-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген бухгалтерлік есеп деректері бойынша басқа да табыстар көрсетіледі;
27) 220.14.027 жолында:
А бағанына 220.00.025 жолының мәні көшіріледі;
28) 220.14.028 жолында:
А бағанына 220.00.047 жолының мәні көшіріледі;
29) 220.14.029 жолында:
А бағанында салық салуға жатпайтын табыстарды және түзетуді ескере отырып жылдық жиынтық табыс көрсетіледі ((220.14.004 А- 220.14.026 А жолдардың сомасы) – 220.14.027 және 220.14.028);
В бағанында табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.14.004 В-дан 220.14.026 В-ға дейінгі жолдардың мәндерінің сомасы ретінде айқындалады;
30) 220.14.030 жолында:
А бағанына 220.00.049 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
31) 220.14.031 жолында:
А бағанына 220.00.050 жолы көшіріледі;
В бағанында тағайындалған немесе танылған айыппұлдар, өсімақылар, тұрақсыздық айыптары көрсетіледі;
32) 220.14.032 жолында:
А бағанына 220.00.051 жолы көшіріледі;
В бағанында бірлескен қызмет бойынша шығыстар көрсетіледі;
33) 220.14.033 жолында:
А бағанына 220.00.052 жолы көшіріледі;
В бағанында белгіленген кепілдік мерзімі ішінде сапа кепілімен сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) кемшіліктерін жою бойынша шығыстар көрсетіледі;
34) 220.14.034 жолында:
А бағанына 220.00.053 жолы көшіріледі;
35) 220.14.035 жолында:
А бағанына 220.00.054 жолы көшіріледі;
36) 220.14.036 жолында:
А бағанына 200.00.055 жолы көшіріледі;
37) 220.14.037 жолында:
А бағанына 220.00.056 жолы көшіріледі;
В бағанында МӘСҚ әлеуметтік аударымдар бойынша шығындар көрсетіледі;
38) 220.14.038 жолында:
А бағанына 220.00.057 жолы көшіріледі;
В бағанында жарнама мақсатына өтеусіз берілген тауардың құны көрсетіледі;
39) 220.14.039 жолында:
А бағанына 220.00.058 жолы көшіріледі;
В бағанында сыйақы түріндегі шығыстар көрсетіледі;

40) в строке 220.14.040:
в графу А переносится строка 220.00.059;
в графе В указываются командировочные расходы;
41) в строке 220.14.041:
в графу А переносится строка 220.00.060;
в графе В указываются представительские расходы;
42) в строке 220.14.042:
в графу А переносится строка 220.00.061;
в графе В указываются сомнительные обязательства;
43) в строке 220.14.043:
в графу А переносится строка 220.00.062;
в графе В указываются сомнительные требования;
44) в строке 220.14.044:
в графу А переносится строка 220.00.063;
в графе В указываются расходы недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды;
45) в строке 220.14.045:
в графу А переносится строка 220.00.064;
в графе В указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы;
46) в строке 220.14.046:
в графу А переносится строка 220.00.065;
в графе В указываются расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;
47) в строке 220.14.047:
в графу А переносится строка 220.00.067;
в графе В указывается превышение отрицательной курсовой разницы над положительной курсовой разницей;
48) в строке 220.14.048:
в графу А переносится строка 220.00.068;
в графе В указываются налоги, кроме налогов, исключаемых до определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) и индивидуального подоходного налога, уплаченного в Республике Казахстан, а также подоходного налога, уплаченного в других государствах, и другие обязательные платежи в бюджет;
49) в строке 220.14.049:
в графу А переносится строка 220.00.069;
в графе В указываются расходы по фиксированным активам;
50) в строке 220.14.050:
в графу А переносится строка 220.00.070;
в графе В указывается стоимость разового талона;
51) в строке 220.14.051:
в графу А переносятся значения строк с 220.00.071 по 220.00.077;
в графе В указываются расходы, не включенные в строки с 220.14.030 В по 220.14.050 В;
52) в строке 220.14.052:
в графе В указываются убытки от ликвидации и выбытия основных средств;

40) 220.14.040 жолында:
А бағанына 220.00.059 жолы көшіріледі;
В бағанында іссапар шығыстары көрсетіледі;
41) 220.14.041 жолында:
А бағанына 220.00.060 жолы көшіріледі;
В бағанында өкілдік шығыстары көрсетіледі;
42) 220.14.042 жолында:
А бағанына 220.00.061 жолы көшіріледі;
В бағанында күмәнді міндеттемелер көрсетіледі;
43) 220.14.043 жолында:
А бағанына 220.00.062 жолы көшіріледі;
В бағанында күмәнді талаптар көрсетіледі;
44) 220.14.044 жолында:
А бағанына 220.00.063 жолы көшіріледі;
В бағанында жалпы таралған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын және (немесе) емдік батпақтарды және (немесе) өндіруді және өндірумен және (немесе) барлаумен қатысы жоқ, жерасты сулардың құрылысын және эксплуатациясын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардың кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға шығыстар және тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі;
45) 220.14.045 жолында:
А бағанына 220.00.064 жолы көшіріледі;
В бағанында ғылыми зерттеу және ғылыми техникалық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
46) 220.14.046 жолында:
А бағанына 220.00.065 жолы көшіріледі;
В бағанында жалпы таралған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын және (немесе) емдік батпақтарды және (немесе) өндіруді және өндірумен және (немесе) барлаумен қатысы жоқ, жерасты сулардың құрылысын және эксплуатациясын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардың геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын пайдаланушының басқа да шегерімдері көрсетіледі;
47) 220.14.047 жолында:
А бағанына 220.00.067 жолы көшіріледі;
В бағанында теріс бағамдық айырманың оң бағамдық айырмадан артуы көрсетіледі;
48) 220.14.048 жолында:
А бағанына 220.00.068 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен табысты айқындағанға дейін болдырмайтын салықтарды қоспағанда, салықтар және Қазақстан Республикасында төленген корпорациялық табыс салығы, сондай-ақ басқа мемлекеттерде төленген табыс салығы және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
49) 220.14.049 жолында:
А бағанына 220.00.069 жолы көшіріледі;
В бағанында тіркелген активтер бойынша шығыстар көрсетіледі;
50) 220.14.050 жолында:
А бағанына 220.00.070 жолы көшіріледі;
В бағанында біржолғы талон құны көрсетіледі;
51) 220.14.051 жолында:
А бағанына 220.00.071–дан 220.00.077-ге дейінгі жолдарының мәндері көшіріледі.
В бағанында 220.14.030 В-дан 220.13.050-ге дейінгі жолдарға енгізілмеген шығыстар көрсетіледі;
52) 220.14.052 жолында:
В бағанында таратудан және негізгі құралдарды шығарып тастаудан залалдар көрсетіледі;

2) При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров.
3) При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров.
4) При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
5) При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
3001 - алименты, полученные на детей и иждивенцев;
3002 - вознаграждения, выплачиваемые физическим лицам по их вкладам в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
3003 - вознаграждения по долговым ценным бумагам;
3004 - вознаграждения по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям и доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций;
3005 - дивиденды и вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов и вознаграждений в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
3006 - доходы по паям паевых инвестиционных фондов при их выкупе управляющей компанией данного фонда;

2) Валюта кодын толтыру кезінде Тауарларды мәлімдеу ережелеріне "Кедендік ресімдеу үшін пайдаланылатын валюта жіктеуіштері" 10-қосымшаға сәйкес валюталардың сандық кодтауды пайдалану қажет.
3) Ел кодын толтыру кезінде Тауарларды және көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің" 6-қосымшасына сәйкес елдерді сандық кодтауды пайдалану қажет.
4) Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
8 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 – "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
5) Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
3001 - балаларға және асырауындағы адамдарға алынған алименттер;
3002 – қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау бойынша мемлекеттік уәкілетті органның лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарда олардың салымдары бойынша жеке тұлғаларға төленетін сыйақылар;
3003 – борыштық құнды қағаздар бойынша сыйақылар;
3004 - мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттік облигациялар бойынша сыйақылар және мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды өткізу кезіндегі құн өсімінен түскен табыстар;
3005 - бағалы қағаздар бойынша дивидендтер мен сыйақыларды есебіне жазу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде болатын осындай дивидендтер мен сыйақылар;
3006 – инвестициялық қорлардың компания басқарушысы оларды сатып алған кезде пайлар бойынша кірістер;

3007 - дивиденды, полученные от юридического лица-резидента, при одновременном выполнении условий, предусмотренных подпунктом 7) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
3008 - все виды выплат военнослужащим при исполнении обязанностей воинской службы, сотрудникам органов внутренних дел, финансовой полиции, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы и государственной противопожарной службы, которым в установленном порядке присвоено специальное звание, получаемых ими в связи с исполнением служебных обязанностей;
3009 - выигрыши по лотерее в пределах 50 процентов от минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3010 - выплаты в связи с выполнением общественных работ и профессиональным обучением, осуществляемые за счет средств бюджета и (или) грантов, в минимальном размере заработной платы, установленном на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3011 - выплаты за счет средств грантов (кроме выплат в виде оплаты труда);
3012 - выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
3013 - доходы участников Великой Отечественной войны и приравненных к ним лиц, инвалидов I и II групп, лиц, награжденных орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лиц, проработавших (прослуживших) не менее 6 месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденных орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также одного из родителей инвалида с детства в пределах 45-кратного минимального размера заработной платы в год, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3014 - доходы инвалидов III группы в пределах 27-кратного минимального размера заработной платы в год, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3015 - доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3016 - доходы от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
3017 - единовременные выплаты за счет средств бюджета (кроме выплат в виде оплаты труда);

3007 – Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағы 7) тармақшасына сәйкес көзделген талаптар орындалған кезде резидент заңды тұлғадан алынған дивидендтер;
3008 - әскери қызмет міндеттерін атқарған кезде әскери қызметшілерге, белгіленген тәртіппен арнайы атақ берілген, оны қызметтік міндеттерін атқаруына байланысты алған ішкі істер органдарының, қаржы полициясының және мемлекеттік өртке қарсы қызметтің қызметкерлеріне берілетін төлемдердің барлық түрі;
3009 – тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңнамада белгіленген ең төменгі жалақыдан 50% процент шегінде лотерея бойынша ұтыстар;
3010 - тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңнамада белгіленген жалақы мөлшерiнде бюджет немесе гранттар қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын қоғамдық жұмыстарды орындауға және кәсiби оқуларға байланысты төлемдер;
3011 - гранттар қаражаты есебiнен төленетiн төлемдер (еңбекақы түрiндегi төлемдерден басқа);
3012 - экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес төленетiн төлемдер;
3013 - Ұлы Отан соғысына қатысушылардың және оларға теңестiрiлетiн адамдардың, I және II топтағы мүгедектердiң, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы ерен еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталған адамдардың, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырға дейін кемінде 6 ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы ерен еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған адамдардың сондай-ақ бала кезiнен мүгедек адамның ата-аналарының бiреуiнiң тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінің бір жылдағы 45 еселенген мөлшері шегіндегі табыстары;
3014 - III топтағы мүгедектердің тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төмен жалақы мөлшерінің бір жылдағы 27 еселенген мөлшері шегiндегi табыстары;
3015 - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акцияларды және қатысу үлестерін өткізу кезінде құн өсiмiнен түсетiн табыстар.
3016 - өткізу күні Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімдерінде болатын бағалы қағаздарды осы қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетін табыстар;
3017 - бюджет қаражаты есебiнен төленетiн бiржолғы төлемдер (еңбегіне ақы төлеу түрiндегi төлемдерден басқа);

3018 - выплаты для оплаты медицинских услуг (кроме косметологических), при рождении ребенка, на погребение в пределах 8-кратного минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, по каждому виду выплат в течение календарного года;
3019 - официальные доходы дипломатических или консульских работников, не являющихся гражданами Республики Казахстан;
3020 - официальные доходы иностранцев, находящихся на государственной службе иностранного государства, в котором их доход подлежит налогообложению;
3021 - официальные доходы в иностранной валюте физических лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан и находящихся на службе в дипломатических и приравненных к ним представительствах Республики Казахстан за границей, выплачиваемые за счет средств бюджета;
3022 - пенсионные выплаты из Государственного центра по выплате пенсий;
3023 - премии по вкладам в жилищные строительные сбережения (премия государства), выплачиваемые за счет средств бюджета в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3024 - расходы работодателя, направленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан на обучение, повышение квалификации или переподготовку работников по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя, за исключением компенсаций при служебных командировках, предусмотренных подпунктами 4) - 6) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
3025 - расходы, направленные на обучение, произведенные в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 133 Налогового кодекса;
3026 - социальные выплаты из Государственного фонда социального страхования;
3027 - стипендии, выплачиваемые обучающимся в организациях образования, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных стипендий;
3028 - стоимость имущества, полученного физическим лицом в виде дарения или наследования от другого физического лица;
3029 - стоимость имущества, полученного в виде благотворительной и спонсорской помощи;
3030 - стоимость путевок в детские лагеря для детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста;
3031 - страховые выплаты, связанные со страховым случаем, наступившим в период действия договора, выплачиваемые при любом виде страхования, за исключением доходов, предусмотренных статьей 175 Налогового кодекса;
3032 - страховые премии, уплачиваемые работодателем по договорам обязательного и (или) накопительного страхования своих работников;
3033 - страховые выплаты, осуществляемые в случае смерти застрахованного по договору накопительного страхования;
3034 - добровольные профессиональные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды в размере, установленном законодательством Республики Казахстан;
3035 - материальная выгода от экономии на вознаграждении за пользование заемными (кредитными) средствами, полученными работником у своего работодателя;
3036 - чистый доход от доверительного управления учредителя доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления, полученный от физического лица-резидента, являющегося доверительным управляющим;
3037 - материальная выгода от экономии на вознаграждении, полученная при предоставлении банковского займа держателю платежной карточки в течение беспроцентного периода, установленного в договоре, заключенном между банком и клиентом;
3038 - сумма, зачисляемая банком-эмитентом за счет средств банка-эмитента на счет держателя платежной карточки при осуществлении им безналичных платежей с использованием платежной карточки;

3018 - күнтізбелік жыл iшiнде әрбiр төлем түрi бойынша тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төмен жалақының 8 еселенген мөлшері шегiнде медициналық қызмет көрсетулерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеу үшiн, бала туылған кездегі, жерлеуге арналған төлемдер.
3019 - Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын дипломатиялық немесе консулдық қызметкерлердiң ресми табыстары;
3020 - шет мемлекеттiң мемлекеттiк қызметiндегі, сол елдегі табысы салық салуға жататын шетелдiктердің ресми табыстары;
3021 - Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және Қазақстан Республикасының шет елдердегi дипломатиялық және соларға теңестiрiлген өкiлдiктерiнде қызмет істейтін жеке тұлғалардың бюджет қаражаты есебiнен шетелдiк валютамен төленетiн ресми табыстары;
3022 - Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерi;
3023 – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерде бюджет қаражаты есебiнен төленетiн тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша сыйлықақылар (мемлекеттiң сыйлықақысы);
3024 - Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4)-6) тармақшаларында көзделген қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақыларды қоспағанда, жұмыс берушiнiң қызметкерлердi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзінің өндiрiстiк қызметiне байланысты мамандық бойынша оқытуға, бiлiктiлiгiн арттыруға және қайта даярлауға бағытталған шығыстары.
3025 - Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жүргізілген, оқытуға бағытталған шығыстар;
3026 - Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдер;
3027 – бiлiм беру ұйымдарында оқитындарға Қазақстан Республикасының заңнамасында мемлекеттiк стипендиялар үшін белгiленген мөлшерде төленетiн стипендиялар;
3038 - жеке тұлға басқа жеке тұлғадан сыйға немесе мұраға алған мүліктің құны.
3029 - қайырымдылық және демеушiлiк көмек түрiнде алынған мүлiктiң құны;
3030 - он алты жасқа толмаған балалар үшiн балалар лагерьлерiне жолдамалардың құны;
3031 - осы Кодекстiң 175-бабында көзделген табыстарды қоспағанда, шарттың қолданылу кезеңiнде туындаған сақтандыру оқиғасымен байланысты, сақтандырудың кез келген түрi кезiнде төленетiн сақтандыру төлемдерi;
3032 - жұмыс берушi өз қызметкерлерiн мiндеттi және (немесе) жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлейтiн сақтандыру сыйлықақылары;
3033 - сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша жүзеге асырылатын сақтандыру төлемдерi;
3034 - жинақтаушы зейнетақы қорларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшердегi ерiктi кәсiби зейнетақы жарналары;
3035 - қызметкер өз жұмыс берушісінен алған қарыз (кредиттік) қаражатты пайдаланғаны үшін сыйақыны үнемдеуден түсетін материалдық пайда;
3036 - сенімгерлікпен басқарушы болып табылатын резидент жеке тұлғадан алынған, сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының сенімгерлікпен басқарудан түсетін таза табысы;
3037 - банк пен клиент арасында жасалған шартта белгіленген процентсіз кезең ішінде төлем карточкасын ұстаушыға банктік қарыз берілген кезде алынған, сыйақыны үнемдеуден түсетін материалдық пайда;
3038 - эмитент банк төлем карточкасын пайдалана отырып, өзі қолма-қол жасалмайтын ақша төлемдерін жүзеге асырған кезде эмитент банктің қаражаты есебінен төлем карточкасын ұстаушының есебіне аударатын сома;

3039 - дивиденды, полученные от юридического лица-нерезидента, указанного в пункте 1 статьи 224 Налогового кодекса, распределенные из прибыли или ее части, обложенной индивидуальным подоходным налогом в Республике Казахстан в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса;
3040 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке.
Приложение к декларации по
индивидуальному подоходному
налогу и имуществу
(форма 230.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по индивидуальному подоходному налогу и имуществу
(форма 230.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и имуществу согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Декларация). Декларация составляется в соответствии с пунктом 2 статьи 185 Налогового кодекса депутатами Парламента Республики Казахстан, судьями, а также физическими лицами, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан о выборах, борьбе с коррупцией и Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан.
2. Декларация состоит из самой Декларации (Форма 230.00) и приложений к ней (Формы с 230.01 по 230.03), предназначенных для детального отражения информации о доходах и имуществе.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "–" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
8. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " – " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
9. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
10. Декларация подписывается налогоплательщиком в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.

3039 – Салық кодексінің 224-бабы 1-тармағында көрсетілген резидент емес заңды тұлғадан алынған, пайдадан немесе оның бір бөлігінен бөлінген, Салық кодексінің 224-бабына сәйкес Қазақстан Республикасындағы жеке табыс салығы салынған дивидендтер жеке тұлғаның салық салынатын табыстарынан алып тасталады.
3040 – ислам банкінде орналасқан инвестициялық депозит бойынша табыс.
____________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 220.00-220.14 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Жеке табыс салығы және мүлік
бойынша декларацияға
(230.00-нысан) қосымша
Жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігін (декларациясын) жасау ережеcі (230.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығын есептеуге арналған осы Ережелерге қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 185-бабы 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Парламент депутаттары, соттары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сайлау, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңнамалық актілеріне және Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес декларация беру бойынша міндет жүктелген жеке тұлғалар жасалады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (230.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (230.01 – 230.03 нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көздер толтырылмайды.
5. Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде Декларацияға қосымша, міндетті толтыруға жатады.
6. Көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда Декларацияға қосымша жасалмайды.
7. Осы Ережеде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
8. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
9. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз түрінде – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды түрде – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
10. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші қол қойылады және куәландырылады.

11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
12. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
2. Составление Декларации (Форма 230.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИИН – индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) налоговый период (месяц, год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Налоговым периодом для представления Декларации является налоговый год. Если продолжительность налогового периода составляет:
менее календарного года - то в ячейке "месяц" указывается количество месяцев, за которые представляется Декларация, а в ячейке "год" указывается текущий налоговый год;
полный календарный год, то ячейка "Месяц" не заполняется, а в ячейке "год" указывается тот налоговый год, за который представляется Декларация. Налоговый период указывается арабскими цифрами;
4) Ф.И.О. налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанной в строках А, В, С, D, E, F, G:
А – лицо, являющееся кандидатом на государственную должность.
Данная ячейка отмечается следующими лицами:
лицом, являющимся кандидатом в Президенты Республики Казахстан;
лицом, являющимся кандидатом в депутаты Сената Парламента Республики Казахстан;
лицом, являющимся кандидатом в депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
лицом, являющимся кандидатом в депутаты маслихата;
лицом, являющимся кандидатом в члены органов местного самоуправления;
лицом, являющимся кандидатом на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций;
В - лицо, занимающее государственную должность;
С - супруг (супруга) лица, являющегося кандидатом на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, либо лица, занимающего государственную должность;
D - лицо, уволенное с государственной службы по отрицательным мотивам, и его супруг (-а);
Е - депутаты Парламента Республики Казахстан и их супруги, а также судьи и их супруги;
F - лица, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательством о выборах;
G - прочие категории физических лиц, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

11. Декларацияны беру кезінде:
1) декларация қағаз түрінде келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
12. Қ осымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау (230.00-нысаны)
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс .
3) салық кезеңі (ай, жыл) - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі) . Декларацияны беру үшін салық кезеңі салық жылы болып табылады. Егер салық кезеңінің ұзақтығы мынаны құраса:
күнтізбелік жылдан азы - онда "Ай" торкөзінде Декларация берілетін айлар саны көрсетіледі, ал "Жыл" торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
толық күнтізбелік жыл, "Ай" торкөзі толтырылмайды, ал Декларацияның "Жыл" торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі. Салық кезеңі араб цифрларымен көрсетіледі .
4) салық төлеушінің аты-жөні.
Жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі ;
5) Декларация түрі. Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген Декларацияға жатқызуды ескере отырып енгізілген салық есептілігінің түріне тиісті торкөз белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні
Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасындағы көзделген Декларацияны табыс еткен жағдайда, торкөздер белгіленеді.
7) салық төлеуші санаты.
Торкөз егер төлеуші А, B, C, D, E, F, G: жолында көрсетілген санатқа жататын болса, белгіленеді;
А - мемлекеттік лауазымға үміткер болып табылатын тұлға.
Осы торкөзді мынадай тұлғалар белгілейді:
Қазақстан Республикасының Президенттігіне үміткер болып табылатын тұлға;
Қазақстан Республикасының Парламенті Сенатының депутаттығына үміткер болып табылатын тұлға;
Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің депутаттығына үміткер болып табылатын тұлға;
маслихаттың депутаттығына үміткер болып табылатын тұлға;
жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелігіне үміткер болып табылатын тұлға;
мемлекеттік қызметке не мемлекеттік немесе оған теңестірілген қызметтерді орындауға байланысты қызметке үміткер болып табылатын тұлға;
В - мемлекеттік қызметте жұмыс істейтін адамдар;
С - мемлекеттік қызметке не мемлекеттік немесе оған теңестірілген қызметтерді орындауға байланысты қызметке үміткер болып табылатын тұлға және оның жұбайы (зайыбы);
D - жағымсыз себептер бойынша мемлекеттiк қызметтен босатылған адамдар және олардың жұбайлары белгілейді;
Е - Қазақстан Республикасының Парламент депутаттары және оның жұбайлары сондай-ақ соттар және оның жұбайлары (зайыбы);
F - Қазақстан Республикасының сайлау туралы заңнамасына сәйкес декларация беру бойынша міндет жүктелген басқа да тұлғалар белгілейді;
G – Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес декларация өткізу бойынша міндеттеме артылған жеке тұлғалардың басқада санаттары;

8) место работы.
Указывается наименование организации, в которой работает налогоплательщик. В случае представления Декларации лицами, отметившими ячейку 7 А, указывается наименование организации, в которую трудоустраивается налогоплательщик;
9) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
14. В разделе "Виды доходов":
1) строка 230.00.001 предназначена для отражения общей суммы доходов, облагаемых у источника выплаты. В строку 230.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 230.01.001 В;
2) строка 230.00.002 предназначена для отражения общей суммы доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемой как сумма строк 230.00.002 I, 230.00.002 II, 230.00.002 III и 230.00.002 IV;
3) строка 230.00.002 I предназначена для отражения общей суммы имущественного дохода. В строку 230.00.002 I переносится сумма, отраженная в строке 230.02.001;
4) строка 230.00.002 II предназначена для отражения общей суммы прочих доходов. В строку 230.00.002 II переносится сумма, отраженная в строке 230.02.010 В;
5) строка 230.00.002 III предназначена для отражения общей суммы дохода от предпринимательской деятельности, определенная в строке 220.00.088 (Форма 220.00), или в налоговой отчетности, установленной для специальных налоговых режимов;
6) строка 230.00.002 IV предназначена для отражения общей суммы дохода частных нотариусов и адвокатов, определенная в строке 240.00.012 (Форма 240.00);
7) строка 230.00.003 предназначена для отражения суммы удержанного налога по доходам, облагаемым у источника выплаты. В строку 230.00.003 переносится сумма, отраженная в строке 230.01.001 D;
8) строка 230.00.004 предназначена для отражения суммы исчисленного налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, определяемой в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;
9) строка 230.00.005 предназначена для отражения суммы налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, уплаченного за налоговый период;
10) строка 230.00.006 предназначена для отражения суммы налога, подлежащего уплате, определяемой как разница строк 230.00.004 и 230.00.005.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган.
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту жительства налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лиц, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;

8) жұмыс орны.
Салық төлеуші жұмыс істейтін ұйымның атауы көрсетіледі. 7 А торкөзін белгілеген тұлғалар Декларация табыс еткен жағдайда салық төлеуші жұмысқа орналасатын ұйымның атауы көрсетіледі;
9) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
14. "Кіріс түрлері" бөлімінде:
1) 230.00.001 жолы төлем көзінен салық салынатын табыстардың жалпы сомаларын көрсетуге арналған. 230.00.001 жолына 230.01.001 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 230.00.002 жолы 230.00.002 II, 230.00 002 III және 230.00.002 IV жолдарындағы айқындайтын төлем көзінен салық салынбайтын табыстардың жалпы сомаларын көрсетуге арналған;
3) 230.00.002 I жолы мүлiктiк табыстың жалпы сомаларын көрсетуге арналған. 230.00.002 I жолына 230.02.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 230.00.002 II жолы өзге де табыстардың жалпы сомаларын көрсетуге арналған. 230.00.002 II жолына 230.02.010 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 230.00.002 III жолында кәсіпкерлік қызметтің 240.00.001 және 240.00.016 (240.00-нысаны) жолдарының сомасы ретінде айқындалған сома немесе 220.00.079 жолында (220.00-нысаны), немесе арнаулы салық режимдері үшін белгіленген салық есептілігінде айқындалған сома көрсетіледі;
6) 230.00.002 IV жолы 240.00.012 жолда анықталған, жеке нотариустар және адвокаттардың табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. (Нысан 240.00);
7) 230.00.003 жолы төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталған салықтың сомаларын көрсетуге арналған. 230.00.003 жолына 230.01.001 D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 230.00.004 жолы Салық кодексінің 178-бабына сәйкес айқындалатын, төлем көзінен салық салынбайтын кірістер бойынша есептелген сомаларын көрсетуге арналған;
9) 230.00.005 жолы салық кезеңіне төленген төлем көзінен салық салынбайтын кірістер бойынша салық сомаларын көрсетуге арналған;
10) 210.00.006 жолында 210.00.004 және 210.00.005 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, төлеуге жататын салық сомасы көрсетіледі.
15. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
2) декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына берген күн көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің тұрғылықты бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;

5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление приложения
"Доходы, облагаемые у источника выплаты"
(Форма 230.01)
16. Данное приложение предназначено для декларирования доходов, облагаемых у источника выплаты в соответствии со статьями 160 - 176Налогового кодекса.
17. В разделе "Доходы, облагаемые у источника выплаты":
1) строка 230.01.001 В предназначена для отражения общей суммы дохода, облагаемого у источника выплаты, определяемой как сумма строк с 230.01.002 В по 230.01.006 В;
2) строка 230.01.001 С предназначена для отражения общей суммы удержанных обязательных пенсионных взносов, с доходов, облагаемых у источника выплаты, определяемой как сумма строк с 230.01.002 С по 230.01.006 С;
3) строка 230.01.001 D предназначена для отражения общей суммы налога, удержанного у источника выплаты, определяемой как сумма строк с 230.01.002 D по 230.01.006 D;
4) строки с 230.01.002 А по 230.01.006 А предназначены для отражения видов полученных доходов, облагаемых у источника выплаты, в соответствии со статьей 160 Налогового кодекса, по каждому источнику выплаты;
5) строки с 230.01.002 В по 230.01.006 В, с 230.01.002 С по 230.01.006 С, с 230.01.002 D по 230.01.006 D предназначены для отражения сумм начисленных доходов, удержанных обязательных пенсионных взносов и индивидуального подоходного налога на основании документов, выданных налоговыми агентами;
Величина строки 230.01.001 В переносится в строку 230.00.001, строки 230.01.001 D - в строку 230.00.003.
4. Составление приложения
"Имущественный и прочие доходы"
(Форма 230.02)
18. Данное приложение предназначено для отражения полученных имущественного и прочих доходов, определяемых в соответствии со статьями 180 и 184 Налогового кодекса.
19. В разделе "Имущественный доход":
Строка 230.02.001 предназначена для отражения общей суммы имущественного дохода, определяемой как сумма строк 230.02.002 D и 230.02.007 С.
20. В разделе "Доход от прироста стоимости при реализации имущества":
1) строка 230.02.002 D предназначена для отражения суммы дохода, полученного в виде прироста стоимости при реализации имущества, определяемой как сумма строк с 230.02.003 D по 230.02.006 D;
2) строки с 230.02.003 А по 230.02.006 А предназначены для отражения наименования имущества, при реализации которого получен прирост стоимости;

5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына және Енгізу туралы заңның 3-бабынасәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) кіріс құжатының нөмірі.
Декларацияны тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. "Төлем көзінен салық салынатын кірістер" қосымшасын жасау (230.01-нысаны)
16. Осы қосымша Салық кодексінің 160-176-баптарына сәйкес төлем көзіне салық салынатын кірістерді мәлімдеуге арналған.
17. "Төлем көзінен салық салынатын кірістер" бөлімінде:
1) 230.01.001 В жолы 230.01.002 В - 230.01.006 В жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын төлем көзіне салық салынатын есептелген кірістердің жалпы сомасын көрсетуге арналған.
2) 230.01.001 С жолында 230.01.002 С - 230.01.006 С жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын төлем көзіне салық салынатын кірістерден ұсталған (есептелген) міндетті зейнетақы жарналарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 230.01.001 D жолында 230.01.002 D - 230.01.006 D жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын төлем көзінен ұсталған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
4) 230.01.002 А - 230.01.006 А жолдарында төлемнің әр көзі бойынша Салық кодексінің 160-бабына сәйкес төлем көзіне салық салынатын алынған кірістердің түрлері көрсетіледі;
5) 230.01.002 В - 230.01.006 В, 230.01.002 С - 230.01.006 С, 230.01.002 D - 230.01.006 D жолдарында салық агенттері берген құжаттар негізінде есептелген кірістер, ұсталған (есептелген) міндетті зейнетақы жарналары мен жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
230.01.001 D жолы 230.00.003 жолына, 230.01.001 В жолының шамасы 230.00.001 жолына көшіріледі.
4. "Мүліктік және басқа да кірістер" қосымшасын жасау (230.02-нысаны)
18. Осы қосымша Салық кодексінің 170-184-баптарына сәйкес айқындалған алынған мүлік және өзге де кірістерді көрсетуге арналған.
19. "Мүліктік кіріс" бөлімінде:
230.02.001 жолында 230.02.002 D және 230.02.007 С жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын мүлік кірісінің жалпы сомасы көрсетіледі.
20. "Мүлікті сату кезіндегі құн өсімінен кірістер" бөлімінде:
1) 230.02.002 D жолы 230.02.003 D және 230.02.006 D жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын мүлікті сату кезіндегі құн өсімінің түрінде алынған кіріс сомасын көрсетуге арналған;
2) 230.02.003 А - 230.02.006 А жолдары құн өсімі алынған сату кезіндегі мүлік атауын көрсетуге арналған;

3) строки с 230.02.003 В по 230.02.006 В предназначены для отражения стоимости приобретения реализованного имущества. При отсутствии стоимости приобретения указывается оценочная стоимость реализованного имущества на момент его приобретения, определенная уполномоченным государственным органом в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним в соответствии с Налоговым кодексом;
4) строки с 230.02.003 С по 230.02.006 С предназначены для отражения стоимости реализации имущества;
5) строки с 230.02.003 D по 230.02.006 D предназначены для отражения дохода, полученного от прироста стоимости при реализации имущества в соответствии с пунктами 3, 4, 5, 6 статьи 180 Налогового кодекса.
21. В разделе "Доход от сдачи в аренду имущества":
1) строка 230.02.007 С предназначена для отражения суммы дохода, полученного от сдачи в аренду имущества, определяемой как сумма строк 230.02.008 С и 230.02.009 С;
2) строки 230.02.008 А и 230.02.009 А предназначены для отражения наименования имущества, сданного в аренду, с указанием его местонахождения;
3) строки 230.02.008 В и 230.02.009 В предназначены для отражения периода сдачи в аренду имущества;
4) строки 230.02.008 С и 230.02.009 С предназначены для отражения дохода, полученного от сдачи в аренду имущества.
22. В разделе "Прочие доходы":
1) строка 230.02.010 предназначена для отражения суммы полученных прочих доходов, предусмотренных статьей 184 Налогового кодекса, определяемой как сумма строк с 230.02.011 по 230.02.013;
2) строка 230.02.011 предназначена для отражения суммы доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан;
3) строка 230.02.012 предназначена для отражения суммы доходов от оказания услуг, выполнения работ в Республике Казахстан дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан, не являющимся налоговыми агентами;
4) строка 230.02.013 предназначена для отражения суммы доходов домашних работников, полученных по трудовым договорам, заключенным в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
Величина строки 230.02.001 переносится в строку 230.00.002 I, строки 230.02.010 - в строку 230.00.002 II.
5. Составление приложения
"Имущество, находящееся на праве собственности"
(Форма 230.03)
23. Данное приложение предназначено для декларирования имущества, находящегося на праве собственности.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 26.02.2010 № 89 (порядок введения в действие см. п. 4).
24. При представлении Декларации лицом, представляющим первоначальную Декларацию, заполняются строки 230.03.001 по 230.03.010 по состоянию на первое число месяца представления Декларации, если иное не предусмотрено настоящим разделом.

3) 230.02.003 В - 230.02.006 В жолдарында сатылатын мүліктің сатып алу құны көрсетіледі. Сатып алу құны болмаған кезде Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес айқындалған оны сатып алу сәтіне сатылған мүліктің бағалау құны көрсетіледі;
4) 230.02.003 С - 230.02.006 С жолдарында мүлікті сату құны көрсетіледі;
5) 230.02.003 D - 230.02.006 D жолдарында Салық кодексінің 180-бабының 3, 4, 5, 6-тармақтарына сәйкес, мүлікті сату кезінде алынған құн өсімінен кіріс көрсетіледі.
21. "Мүлікті жалға беруден түскен кіріс" бөлімінде:
1) 230.02.007 С жолына 230.02.008 С және 230.02.009 С жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын мүлікті жалға беруден алынған кіріс сомасын көрсетуге арналған;
2) 230.02.008 А және 230.02.009 А жолдарында оның орналасқан жерін көрсете отырып, жалға берілген мүлік атауын көрсетуге арналған;
3) 230.02.008 В және 230.02.009 В жолдары мүлікті жалға беру кезеңін көрсетуге арналған;
4) 230.02.008 С және 230.02.009 С жолдары мүлікті жалға беруден алынған кірісті көрсетуге арналған;
22. "Өзге де кірістер" бөлімінде:
1) 230.02.010 жолында 230.02.011 - 230.02.013 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 184-бабына сәйкес алынған өзге де кірістердің сомасын көрсетуге арналған;
2) 230.02.011 жолында Қазақстан Республикасынан тыс алынған өзге де кірістердің түрлері көрсетіледі;
3) 230.02.012 жолы Қазақстан Республикасында аккредиттелген, Қазақстан Республикасындағы дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдіктерде орындалған жұмыстардан, көрсетілген қызметтерден түскен кірістердің сомасын көрсетуге арналған;
4) 230.02.013 жолы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен келісілген, еңбек келісім-шарты бойынша үйінде жұмыс жасайтын жұмыскерлерден алынған кірістердің сомасын көрсетуге арналған;
230.02.010 жолы 230.00.002 II жолына, 230.02.001 жолының шамасы 230.00.002 I жолына көшіріледі.
5. "Меншік құқығындағы мүлік" қосымшасын жасау (230.03-нысаны)
23. Осы қосымша меншік құқығындағы мүлікті мәлімдеуге арналған.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 2010.02.26 N 89 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
24. Егер осы бөліммен өзгеше көзделмесе, бастапқы Декларацияны тапсыратын тұлға Декларацияны тапсырған кезде Декларацияны табыс ету айының бірінші күніндегі жағдай бойынша 230.03.001 бастап 230.03.010 дейінгі жолдар толтырылады.

При представлении Декларации лицом, представляющим очередную Декларацию, заполняются строки 230.03.002, 230.03.006, 230.03.007 по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 26.02.2010 № 89 (порядок введения в действие см. п. 4).
25. В разделе "Движимое имущество, находящееся на праве собственности":
1) строка 230.03.001 А предназначена для отражения кодов валют наличных денег, имеющихся на дату представления Декларации.
При заполнении кода валюты необходимо использовать приложение 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее – Правила декларирования товаров);
2) строка 230.03.001 В предназначена для отражения суммы наличных денег, имеющихся на дату представления Декларации;
3) строка 230.03.002 А предназначена для отражения наименования накопительного пенсионного фонда;
4) строка 230.03.002 В предназначена для отражения суммы пенсионных накоплений на основании выписки, выданной накопительным пенсионным фондом;
5) строка 230.03.003 А предназначена для отражения наименования банковских учреждений, в том числе банковских учреждений, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых находятся вклады лиц, заполняющих Декларацию;
6) строка 230.03.003 В предназначена для отражения кодов валют вкладов в банковских учреждениях.
При заполнении кода валюты необходимо использовать приложение 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров;
7) строка 230.03.003 С предназначена для отражения суммы вкладов;
8) строка 230.03.004 А предназначена для отражения видов ценных бумаг, в том числе находящихся на праве собственности на праве за пределами Республики Казахстан;
9) строка 230.03.004 В предназначена для отражения количества ценных бумаг;
10) строка 230.03.004 С предназначена для отражения стоимости ценных бумаг;
11) строка 230.03.005 А предназначена для отражения иных финансовых средств, имеющихся у лиц, заполняющих Декларацию, не указанных в строках с 230.03.001 по 230.03.004;
12) строка 230.03.005 В предназначена для отражения суммы финансовых средств;
13) строка 230.03.006 предназначена для отражения транспортных средств, находящихся на праве собственности, с указанием марки, государственного номера в соответствии с правоустанавливающими документами. В данной строке не отражаются воздушные и морские суда, суда внутреннего плавания, суда плавания "река-море".

Кезекті Декларацияны тапсыратын тұлға Декларацияны тапсырған кезде есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша 230.03.002, 230.03.006, 230.03.007 жолдар толтырылады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 2010.02.26 N 89 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
25. "Меншік құқығындағы жылжымалы мүлік" бөлімінде:
1) 230.03.001 А жолы Декларацияны беру күнінде бар, қолма-қол ақшаның валюта кодын көрсетуге арналған;
Валюта кодын толтыру кезінде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне (бұдан әрі – Тауарларды декларациялау ережесі) 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшасын пайдалану қажет;
2) 230.03.001 В жолы Декларацияны тапсыру кезінде қолда бар ақша сомасын көрсетуге арналған;
3) 230.03.002 А жолы жинақтаушы зейнетақы қорының атауын көрсетуге арналған;
4) 230.03.002 В жолы жинақтаушы зейнетақы қоры берген, көшірме негізіндегі зейнетақы жинақтау сомасын көрсетуге арналған;
5) 230.03.003 А жолы Декларацияны толтыратын тұлғалардың салымдары бар банк мекемелерінің, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс банк мекемелерінің атауын көрсетуге арналған;
6) 230.03.003 В жолы банк мекемелеріндегі салымдардың валюта кодын көрсетуге арналған;
Валюта кодын толтыру кезінде Тауарларды декларациялау ережесіндегі "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасыны пайдалану қажет ;
7) 210.03.002 С жолы салымдар сомасын көрсетуге арналған;
8) 210.03.003 А жолында бағалы қағаздардың, оның ішінде меншік құқығындағы бағалы қағаздың Қазақстан Республикасынан тысқары түрлерін көрсетуге арналған;
9) 210.03.003 В жолында бағалы қағаздардың санын көрсетуге арналған;
10) 230.03.004 С жолы бағалы қағаздардың құнын көрсетуге арналған;
11) 230.03.005 А жолында 230.03.001 - 230.03.004 жолдарындағы көрсетілмеген Декларацияны толтыратын тұлғалардың өзге де қаржы қаражаттарын көрсетуге арналған;
12) 230.03.005 В жолы қаржы қаражаттарының сомасын көрсетуге арналған;
13) 230.03.006 жолы меншік құқығындағы көлік құралының заңдастырылған құжаттарына сәйкес маркасы мен мемлекеттік нөмірін көрсетуге арналған. Осы жолда әуе және теңiз кемелерi, iшкi сауда жүзу кемесi, "өзен-теңiз" жүзу кемесi көрсетілмейді.

При этом для лиц отметивших ячейки 7 А, 7 С, 7 G, 7 F указание оценочной стоимости обязательно в соответствии с пунктом 1 статьи 9 Закона РК "О борьбе с коррупцией" за исключением лиц, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с Уголовно – исполнительным кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра финансов РК от 26.02.2010 № 89 (порядок введения в действие см. п. 4).
26. В разделе "Недвижимое имущество, находящееся на праве собственности":
Строка 230.03.007 предназначена для отражения имущества, права и (или) сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан с указанием места нахождения недвижимого имущества.
При этом для лиц отметивших ячейки 7 А, 7 С, 7 G, 7 F указание оценочной стоимости обязательно в соответствии с пунктом 1 статьи 9 Закона РК "О борьбе с коррупцией" за исключением лиц, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с Уголовно–исполнительным кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра финансов РК от 26.02.2010 № 89 (порядок введения в действие см. п. 4).
27. В разделе "Доля участия в уставном капитале" лицо, заполняющее Декларацию, в соответствующей ячейке указывает о своем прямом или об опосредованном участии в качестве акционера или учредителя (участника) юридических лиц:
1) строка 230.03.008 D предназначена для отражения доли участия в уставном капитале по всем юридическим лицам в денежном эквиваленте;
2) в графе А указывается наименование юридического лица, в уставном капитале которого присутствует доля участия лица, заполняющего Декларацию;
3) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика - юридического лица, указанного в графе А;
4) в графе С указывается бизнес – идентификационный номер юридического лица, указанного в графе А.
Строка подлежит заполнению при наличии у налогоплательщика бизнес идентификационного номера в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";
5) в графе D указывается доля участия в юридическом лице, указанном в графе А, в денежном эквиваленте.
28. В разделе "Имущество, переданное в доверительное управление, трасты":
1) строка 230.03.009 В предназначена для отражения общей стоимости имущества, переданного в доверительное управление;
2) в графе А описывается имущество, переданное в доверительное управление, а также указываются сведения о трастах и о государствах, в которых они зарегистрированы, с указанием номеров соответствующих банковских счетов, если лицо, заполняющее Декларацию, или его супруг (супруга) является бенефициаром этих трастов;

Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес, салық есептілігін беру бойынша ауыртпалығы бар тұлғаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңының 9-бабы 1-тармағына сәйкес, 7 А, 7 С, 7 G, 7 F торкөздерін көрсеткен тұлғалар үшін бағалау құнын көрсету міндетті болып табылады.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің м.а. 2010.02.26 N 89 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
26. "Меншік құқығындағы жылжымайтын мүлік" бөлімінде:
230.03.007 жолы жылжымайтын мүлiктің орналасқан орны көрсетіле отырып, құқықтары мен (немесе) мәмілелері Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік тіркелуге жататын мүлікті көрсетуге арналған.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес, салық есептілігін беру бойынша ауыртпалығы бар тұлғаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңының 9-бабы 1-тармағына сәйкес, 7 А, 7 С, 7 G, 7 F торкөздерін көрсеткен тұлғалар үшін бағалау құнын көрсету міндетті болып табылады.
Ескерту. 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің м.а. 2010.02.26 N 89 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
27. "Жарғылық капиталда қатысу үлесі" бөлімінде Декларацияны толтыратын тұлғалар тиісті торкөзді заңды тұлғалардың акционері немесе құрылтайшысы (қатысушы) ретінде өзі тура немесе тікелей қатысу туралы көрсетеді:
1) 230.03.008 D жолы барлық заңды тұлғалардың ақшалай балама бойынша жарғылық капиталдағы қатысу үлесінің мөлшерін көрсетуге арналған;
2) А бағанында Декларация толтырушы тұлға қатысу үлесі бар жарғылық капиталдағы заңды тұлғаның атауын көрсетеді;
3) В бағанында А бағанында көрсетілген салық төлеушілердің - заңды тұлғаның тіркеу нөмірлері көрсетіледі;
4) С бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Жол салық төлеушіде "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес бизнес сәйкестендіру нөмірі болған жағдайда толтырылуы тиіс;
5) D бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлғаның қатысу үлесінің мөлшері ақшалай баламада көрсетіледі.
28. "Cенімгерлік басқаруға берілген мүліктің жалпы трасты" бөлімінде:
1) 230.03.009 В жолы сенімгерлік басқаруға берілген мүліктің жалпы құнын көрсетуге арналған;
2) А бағанында сенімгерлік басқаруға берілген мүлік суреттеледі, сондай-ақ егер Декларация толтырушы тұлғалар немесе оның жұбайы (жары) осы трастардың бенефициары болып табылса тиісті банк шоттарындағы нөмірлерін көрсете отырып, олар тіркелген трастар туралы және мемлекеттер туралы мәлімет көрсетіледі;

3) в графе В отражается стоимость имущества, указанного в графе А.
29. В разделе "Средства в размере свыше 1000 МРП, содержащиеся или находящиеся на временном хранении у организаций":
1) строка 230.03.010 D предназначена для отражения общей суммы материальных и финансовых средств, принадлежащих лицу, заполняющему Декларацию, или его супругу (супруге) в размере, превышающем 1000 кратный месячный расчетный показатель;
2) в графе А указывается юридическое лицо, с которым лицо, заполняющее Декларацию, имеет договорные отношения, соглашения и обязательства (в том числе устные) по содержанию или временному хранению материальных и финансовых средств, принадлежащих данному лицу или его супругу (супруге) в размере, превышающем 1000 кратный месячный расчетный показатель;
3) в графе В отражается регистрационный номер налогоплательщика - юридического лица, указанного в графе А;
4) в графе C отражается бизнес идентификационный номер юридического лица, указанного в графе А.
Строка подлежит заполнению при наличии у налогоплательщика бизнес идентификационного номера в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";
5) в графе D отражается соответствующие суммы вышеуказанных материальных и финансовых средств.
Приложение к декларации по
индивидуальному подоходному
налогу (форма 240.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по индивидуальному подоходному налогу
(форма 240.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога. Декларация составляется физическими лицами, не указанными в пунктах 4 и 5 статьи 67 Налогового кодекса, в том числе получившими доходы, не облагаемые у источника выплаты (за исключением индивидуальных предпринимателей), а также физическими лицами, имеющими деньги на счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 185 Налогового кодекса.
2. Декларация составляется в соответствии со статьей 67, главами 18, 20, 21 раздела 6, статьями 204, 205 Налогового кодекса. Декларация состоит из самой Декларации (Форма 240.00) и приложений к ней (Формы с 240.01 по 240.05), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.

3) В бағанында А бағанында көрсетілген мүлік құны көрсетіледі;
29. "1000 айлық есептік көрсеткіштен асатын мөлшердегі қаражаттарды ұйымдарда ұстап тұру немесе уақытша сақтау" бөлімінде:
1) 230.03.010 D жолы 1000 айлық есептік көрсеткіштен асатын, мөлшерде Декларация толтырушы тұлғаларға немесе оның жұбайына (жарына) тиісті материалдық және қаржы қаражаттарының жалпы сомасын көрсетуге арналған;
2) А бағанында 1000 айлық есептік көрсеткіштен асатын, мөлшерде Декларация толтырушы тұлғаларға немесе оның жұбайына (жарына) тиісті материалдық және қаржы қаражаттарын ұстап тұру мен уақытша сақтау бойынша осы тұлғаның шарт қатынастары, келісім-шарт пен міндеттемелері (оның ішінде ауызша) бар заңды тұлға көрсетіледі;
3) В бағанында А бағанында көрсетілген салық төлеушілердің - заңды тұлғаның тіркеу нөмірлері көрсетіледі;
4) С бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Жол салық төлеушіде "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес бизнес сәйкестендіру нөмірі болған жағдайда толтырылуы тиіс;
5) D бағанында материалдық және қаржы қаражаттарының тиісті сомалары көрсетіледі.
___________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 230.00-230.03 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Жеке табыс салығы бойынша
декларацияға (240.00-нысан)
қосымша
Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларация) жасау ережесі (240.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығын есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 67-бабы 4 және 5-тармақтарында көрсетілмеген, оның ішінде төлем көзінен салық салынбайтын табыстар алатын жеке тұлғалар (жеке кәсіпкерлерден басқа), сондай-ақ Салық кодексінің 185-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан шетел банктеріндегі шоттарда ақшалары бар жеке тұлғалар толтырады.
2. Декларация Салық кодексінің 67-бабына, 6-бөлімнің 18, 20, 21-тарауларына, 204, 205-баптарына сәйкес жасалады. Декларация Декларацияның өзінен (240.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (240.01 - 240.05 нысандар) тұрады.

2) ИИН - индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) налоговый период (месяц, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами).
Налоговым периодом для представления Декларации является налоговый год. Если продолжительность налогового периода составляет:
менее календарного года - то в ячейке "Месяц" указывается количество месяцев, за которые представляется Декларация, а в ячейке "Год" указывается текущий налоговый год;
полный календарный год, то ячейка "Месяц" не заполняется, а в ячейке "Год" указывается тот налоговый год, за который представляется Декларация;
4) фамилия, имя, отчество налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанной в строках А, В, С;
8) признак резидентства.
Заполняется в случае, если Декларация составляется иностранцем или лицом без гражданства, при этом:
ячейка А отмечается иностранцем или лицом без гражданства, который является резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается иностранцем или лицом без гражданства, который является нерезидентом Республики Казахстан;
9) период выполнения работ, оказания услуг нерезидентом в Республике Казахстан.
Заполняется в случае, если Декларация составляется нерезидентом, при этом:
в строке А указывается дата начала выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан нерезидентом, определяемая в соответствии с пунктом 13 статьи 191 Налогового кодекса;
в строке В указывается дата фактического завершения выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан нерезидентом по одному или нескольким контрактам (договорам, соглашениям), заключенным нерезидентом, в соответствии с которым (-ыми) выполняются работы, оказываются услуги в Республике Казахстан. Даная строка заполняется после фактического (окончательного) завершения нерезидентом выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан. В случае, если в течение отчетного налогового периода работы, услуги не завершены, данная строка не заполняется;

2) ЖСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) салық кезеңі (ай,жыл)- Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
Декларацияны беру үшін салық кезеңі салық жылы болып табылады. Егер салық кезеңінің ұзақтығы мынаны құраса:
күнтізбелік жылдан азы - онда "Ай" торкөзінде Декларация берілетін айлар саны көрсетіледі, ал "Жыл" торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
толық күнтізбелік жыл, "Ай" торкөзі толтырылмайды, ал "Жыл" торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалынған кезде жолда – сенімді басқарушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс ету жағдайында толтырылады;
7) салық төлеуші санаты.
Торкөздер салық төлеуші A, B, C, D жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді.
8) резиденттік белгісі.
А-торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті салық төлеушімен белгіленеді.
В-торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті емес салық төлеушімен белгіленеді.
9) Қазақстан Республикасында резиденті еместің қызмет көрсету, жұмыстарды орындау кезеңі.
А жолында – Салық кодексінің 191-бабы 13-тармағына сәйкес айқындалатын, резиденті еместің Қазақстан Республикасында қызмет көрсету, жұмыстарды орындауды бастау күні көрсетіледі;
В жолында – оларға сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті емес қызмет көрсету жұмыстары орындалатын, бір немесе бірнеше келісім-шарт(-тар) (келісім(-дер), шарт(-тар) бойынша Қазақстан Республикасының резиденті емес қызмет көрсету жұмыстарын орындауды аяқтаудың нақты күні көрсетіледі. Осы жол Қазақстан Республикасының резиденті емес қызмет көрсету, жұмыстарды орындауды нақты аяқталғаннан кейін толтырылады. Егер, есепті салық кезеңі ішінде жұмыстар, қызметтер аяқталмаса осы жол толтырылмайды.

10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Декларация составляется нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложение 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее - Правила декларирования товаров);
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
11) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
15. В разделе "Доходы, не облагаемые у источника выплаты":
1) строка 240.00.001 предназначена для отражения суммы доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемой как сумма строк 240.00.002, 240.00.003, 240.00.004 и 240.00.005;
2) строка 240.00.002 предназначена для отражения суммы имущественного дохода. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 240.01.001;
3) строка 240.00.003 предназначена для отражения суммы прочих доходов, определяемой как сумма строк 240.00.003 I, 240.00.003 II и 240.00.003 III;
4) строка 240.00.003 I предназначена для отражения суммы доходов, полученных из источников в иностранных государствах. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в графе G формы 240.03;
5) строка 240.00.003 II предназначена для отражения суммы доходов, полученных от оказания услуг, выполнения работ в Республике Казахстан дипломатическим и приравненным к ним представительствам в соответствии с пунктом 1 статьи 184 Налогового кодекса;
6) строка 240.00.003 III предназначена для отражения суммы доходов домашних работников, полученных по трудовым договорам в соответствии с пунктом 1 статьи 184 Налогового кодекса;
7) строка 240.00.004 предназначена для отражения суммы доходов, полученных в стране с льготным налогообложением. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в графе К формы 240.03;
8) строка 240.00.005 предназначена для отражения суммы иных доходов, полученных иностранцем или лицом без гражданства, за исключением доходов, отраженных в строках с 240.01.001 по 240.01.037. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 240.01.038 В.
16. В разделе "Необлагаемые доходы":
1) строка 240.00.006 предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению, определяемой как сумма строк 240.00.006 I и 240.00.006 II;

10) резиденттік елінің коды және салық тіркеуінің нөмірі.
Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есебі Қазақстан Республикасының резиденті емес салық төлеушімен жасалынған жағдайда толтырылады бұл ретте:
А жолында "Әлем елдері жіктеушісіне" Тауарларды декларациялау ережелеріне 6-қосымшасына сәйкес резиденттік резиденттік емес елінің коды көрсетіледі.
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі резидент еместің салық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
11) ұсынылған қосымшалар.
Ұсынылған қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
15. "Төлем көзiнен салық салынбайтын табыстар" бөлімінде:
1) 240.00.001 жол 240.00.002, 240.00.003, 240.00.004 және 240.00.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, төлем көзiнен салық салынбайтын табыстар есептеуге арналған;
2) 240.00.002 жолы мүліктік табыстың сомасын көрсетуге арналған. Осы жолына, 240.01.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 240.00.003 жолы 240.00.003 І, 240.00.003 ІІ және 240.00.003 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, басқа табыстар сомасын көрсету үшін арналған;
4) 240.00.003 І жолы шетел мемлекеттеріндегі көзінен алынған табыстар сомасын көрсету үшін арналған. Осы жолына 240.03-нысанының G бағанында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі;
5) 240.00.003 ІІ жолы Салық кодексінің 184-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында аккредиттелген, салық агенттері болып табылмайтын дипломатиялық және соларға теңестірілген өкілдіктерге Қазақстан Республикасында қызметтер көрсетуден, жұмыстарды орындаудан түсетін табыстар сомасын көрсету үшін арналған;
6) 240.00.003 ІІІ жолы Салық кодексінің 184-бабы 1-тармағына сәйкес үй қызметкерлерінің жасасқан еңбек шарттары бойынша алынған табыстары салық төлеушінің салық салуға жататын басқа табыстар сомасын көрсету үшін арналған;
7) 240.00.004 жолы жеңілдікті салық өндіруі бар елде алынған табыстар сомасын көрсету үшін арналған. Осы жолына 240.03-нысанының бағанында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі;
8) 240.00.005 жолы 240.01.001 бастап 240.01.037 дейінгі жолдардағы көрсетілген табыстарды қоспағанда шетел азаматымен немесе азаматтығы жоқ тұлғамен алынған басқа табыстар сомасын көрсету үшін арналған. Осы жолына 240.01.038В жолында көрсетілген сома көшіріледі.
16. "Салық салынбайтын табыстар" бөлімінде:
1) 240.00.006 жолы 240.00.006 І және 240.00.006 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық салуға жатпайтын табыстар сомасын көрсету үшін арналған

2) строка 240.00.006 I предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса, определяемой как сумма строк 240.01.009, 240.01.014, 240.01.025, 240.01.033 и 240.01.045 B;
3) строка 240.00.006 II предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с международными договорами. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в графе Е формы 240.04;
4) строка 240.00.007 предназначена для отражения суммы налоговых вычетов в соответствии со статьей 166 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 240.01.049.
17. В разделе "Исчисление налога":
1) строка 240.00.008 предназначена для отражения суммы доходов, подлежащих налогообложению по доходам, не облагаемым у источника выплаты, определяемой как разница строк 240.00.001, 240.00.006 и 240.00.007 (240.00.001 - 240.00.006 - 240.00.007);
2) строка 240.00.009 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, исчисленного в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;
3) строка 240.00.010 предназначена для отражения суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и зачитываемого при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
4) строка 240.00.011 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате за налоговый период по доходам, не облагаемым у источника выплаты, определяемой как разница строк 240.00.009 и 240.00.010 (240.00.009 - 240.00.010);
18. Раздел "Исчисление налога с доходов частного нотариуса/адвоката" заполняется лицами, отметившими ячейки 7 В, 7 С в разделе "Общая информация о налогоплательщике". В данном разделе:
1) строка 240.00.012 предназначена для отражения суммы доходов, полученных частным нотариусом или адвокатом за налоговый период. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в строке 01 В формы 240.02;
2) строка 240.00.013 предназначена для отражения суммы исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период.
3) В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения (жительства) налогоплательщика;

2) 240.00.006 І жолы 240.01.009, 240.01.014, 240.01.025, 240.01.033 және 240.01.045 B жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 156-бабына сәйкес Қазақстан Республикасындағы салық салуға жатпайтын табыстар сомасын көрсету үшін арналған;
3) 240.00.006 ІІ жолы халықаралық келісім-шарттармен Қазақстан Республикасындағы салық салуға жатпайтын табыстар сомасын көрсету үшін арналған. Осы жолына 240.04-нысанының Е бағанында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі;
4) 240.00.007 жолы Салық кодексінің 166-бабына сәйкес салық шегерімдері сомасын көрсету үшін арналған. Осы жолына, 240.01.049 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
17. "Салықты есептеу" бөлімінде:
1) 240.00.008 жолы 240.00.001, 240.00.006 және 240.00.007 (240.00.001-240.00.006-240.00.007) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, төлем көзінен алынбайтын табыстарға бойынша салық салуға жататын табыс сомасын көрсету үшін арналған;
2) 240.00.009 жолы Салық кодексінің 178-бабына сәйкес есептелген, төлем көзіне салынбайтын табыстары бойынша жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған;
3) 240.00.010 жолы Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде төленген салықтардың немесе резидент салық төлеушiнің Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі көздерден алған табыстарынан табыс салығының бірдей түрінің сомасы көрсету үшін арналған;
4) 240.00.011 жолы 240.00.009 және 240.00.010 (240.00.009 - 240.00.010) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі ішінде жататын төлеу үшін төлем көзіне салынбайтын табыстары бойынша жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған;
18. "Жеке адвокат/нотариустың табыстарынан салықты есептеу" бөлімін "Салық төлеуші туралы жалпы мәлімет" бөлімінде 7 В, 7 С торкөздерін толтырған тұлғалар толтырады. Осы бөлімде:
1) 240.00.012 жолы салық кезеңі ішінде жеке адвокат немесе нотариуспен алынған табыстар сомасын көрсету үшін арналған. Осы жолына 240.02 нысанындағы 01 В жолында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі;
2) 240.00.013 жолы сәйкес анықталатын 240.00.013-жолының жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған;
19. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында.
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына берудің күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;

4) в поле "Ф.И.О. должностного лиц, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление приложения
"Имущественный доход. Необлагаемые доходы"
(Форма 240.01)
19. Данная форма предназначена для декларирования физическими лицами имущественного дохода, определяемого в соответствии со статьями 180, 204 Налогового кодекса, а также для декларирования физическими лицами доходов, не подлежащих налогообложению и налоговых вычетов, определяемых в соответствии со статьями 156 и 166 Налогового кодекса, за исключением ранее учтенных при налогообложении доходов, облагаемых у источника выплаты.
20. В разделе "Имущественный доход":
строка 240.01.001 предназначена для отражения суммы имущественного дохода, определяемой как сумма строк 240.01.002 D, 240.01.009, 240.01.014, 240.01.017, 240.01.020, 240.01.025, 240.01.030, 240.01.033 и 240.01.034 С.
21. В разделе "Прирост стоимости при реализации имущества, за исключением ценных бумаг и доли участия":
1) строка 240.01.002 D предназначена для отражения суммы дохода, полученного в виде прироста стоимости при реализации имущества, за исключением ценных бумаг и доли участия, определяемой как сумма строк с 240.01.003 D по 240.01.006 D;
2) строки с 240.01.003 А по 240.01.006 А предназначены для отражения наименования имущества, за исключением ценных бумаг и доли участия, при реализации которого получен прирост стоимости, в соответствии с пунктом 2 статьи 180 Налогового кодекса, за исключением ценных бумаг и доли участия;
3) строки с 240.01.003 В по 240.01.006 В предназначены для отражения стоимости приобретения реализуемого имущества. При отсутствии стоимости приобретения указывается рыночная или оценочная стоимость реализуемого имущества;
4) строки с 240.01.003 С по 240.01.006 С предназначены для отражения стоимости реализации имущества;
5) строки с 240.01.003 D по 240.01.006 D предназначены для отражения суммы дохода от прироста стоимости, полученного при реализации имущества, за исключением ценных бумаг и доли участия, в соответствии с пунктами 3, 4, 6 статьи 180 Налогового кодекса.
22. В разделе "Реализация методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, акций, находящихся на день реализации в официальных списках":

4) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
5) Салық органында Декларацияны қабылдау күні. Салық Кодексінің 584-бабы 2-тармағына және Енгізу туралы Заңының 2-бабына сәйкес, Декларацияны нақты тапсыру күні көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органымен берілген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. "Мүліктік табыс. Салық салынбайтын табыстар" қосымшасын жасау (240.01-нысан)
20. Осы нысан салық салуға жатпайтын табыстар Салық кодексінің 180 және 204-баптарына сәйкес анықталатын жеке тұлғалардың мүліктік табысын декларациялауға, сондай-ақ Салық кодексінің 156 және 166-баптарына сәйкес төлем көзінен алынатын салық салу кезінде бұрын есепке алынғандарды қоспағанда жеке тұлғалардың салық және шегерімдер салынбайтын табыстарын декларациялауға арналған.
21. "Мүліктік табыс" бөлімінде
240.01.001 жолы 240.01.002 D, 240.01.009, 240.01.014, 240.01.017, 240.01.020, 240.01.025, 240.01.030, 240.01.033 және 240.01.034 С жолдарының қосындысы ретінде айқындалатын, мүліктік табыстың сомасын көрсету үшін арналған.
22. "Құнды қағаздар және қатысу бөлігін қоспағанда мүлікті өткізу кезінде құнның өсуі" бөлімінде:
1) 240.01.002 D жолы 240.01.003 D бастап 240.01.006 D дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, құнды қағаздар және қатысу бөлігін қоспағанда мүлікті өткізу кезінде құнның өсуі есебінде алынған табыстың сомасын көрсету үшін арналған.
2) жол 240.01.003 бастап 240.01.006 А дейінгі жолдар, Салық кодексінің 180-бабы 2-тармағына сәйкес, құнды қағаздар және қатысу бөлігін қоспағанда мүлікті өткізу кезінде құнның өсуі есебінде алынған мүліктің атын көрсету үшін арналған;
3) жол 240.01.003 В бастап 240.01.006 В дейінгі өткізілетін мүлікті алудың құнын көрсету үшін арналған. Алудың құны жоқ болған кезде нарықтық немесе өткізілетін мүліктің бағалау құны көрсетіледі;
4) 240.01.003 С бастап 240.01.006 С дейінгі жолы мүлікті өткізудің құнын көрсету үшін арналған;
5) жол 240.01.003 D бастап 240.01.006 D дейінгі жолдар Салық кодексінің 180-бабы 3, 4, 6-тармақтарына сәйкес, құнды қағаздар және қатысу бөлігін қоспағанда, мүлікті өткізу кезінде құн өсуінен алынған табыстың сомасын көрсету үшін арналған.
23. "Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу күніне ресми тізімдерде болған акцияларды өткізу" бөлімінде:

1) строка 240.01.007 предназначена для отражения первоначальной стоимости акций;
2) строка 240.01.008 предназначена для отражения стоимости реализации акций;
3) строка 240.01.009 предназначена для отражения суммы дохода от реализации акций, определяемой как разница строк 240.01.008 и 240.01.007 (240.01.008 - 240.01.007).
24. В разделе "Реализация методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках":
1) строка 240.01.010 предназначена для отражения первоначальной стоимости облигаций;
2) строка 240.01.011 предназначена для отражения суммы дисконта и (или) премии;
3) строка 240.01.012 предназначена для отражения стоимости реализации облигаций;
4) строка 240.01.013 предназначена для отражения суммы амортизации дисконта и (или) премии на дату реализации;
5) строка 240.01.014 предназначена для отражения суммы дохода от реализации облигаций, определяемой как разница строки 240.01.012 и суммы строк 240.01.010, 240.01.013 (240.01.012 - (240.01.010 + 240.01.013)).
25. В разделе "Реализация ценных бумаг, приобретенных физическим лицом по опциону":
1) строка 240.01.015 предназначена для отражения стоимости приобретения ценных бумаг, включающая в себя цену исполнения опциона и затраты по приобретению опциона;
2) строка 240.01.016 предназначена для отражения стоимости реализации ценных бумаг, приобретенных физическим лицом по опциону;
3) строка 240.01.017 предназначена для отражения суммы дохода от реализации ценных бумаг, приобретенных физическим лицом по опциону, определяемой как разница строк 240.01.016 и 240.01.015 (240.01.016 - 240.01.015).
26. В разделе "Реализация других ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг":
1) строка 240.01.018 предназначена для отражения первоначальной стоимости ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
2) строка 240.01.019 предназначена для отражения стоимости реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) строка 240.01.020 предназначена для отражения суммы дохода от реализации ценных бумаг, определяемой как разница строк 240.01.019 и 240.01.018 (240.01.019 - 240.01.018).
27. В разделе "Реализация государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций":
1) строка 240.01.021 предназначена для отражения первоначальной стоимости государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций;
2) строка 240.01.022 предназначена для отражения суммы дисконта и (или) премии;
3) строка 240.01.023 предназначена для отражения стоимости реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций;

1) 240.01.007 жолы акциялардың бастапқы құнын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.008 жолы акцияларды өткізудің құнын көрсету үшін арналған;
3) 240.01.009 жолы 240.01.008 және 240.01.007 (240.01.008 - 240.01.007) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, акциялардың өткізуден түсетін табыстың сомасын көрсету үшін арналған.
24. "Фондылық биржаға, жұмыс істейтін Қазақстан Республикасының аумағында, ресми тізімдердегі өткізу күніне болған облигацияларға ашық саудаларды әдіспен өткізу" бөлімінде:
1) 240.01.010 жолы облигацияларды бастапқы құнды көрсету үшін арналған;
2) 240.01.011 жолы Дисконттың сомасын көрсету (немесе) және сыйақыға арналған;
3) 240.01.012 жолы облигацияларды өткізудің құнын көрсету үшін арналған;
4) 240.01.013 жолы өткізудің датасына Дисконттың амортизациялауының сомасын көрсету (немесе) және сыйақыға арналған;
5) 240.01.014 жолы облигациялардың өткізуден табыстың сомасын көрсету үшін арналған. Берілген жол 240.01.012 жолдың айырмашылығы және жолдардың сомасы 240.01.010, 240.01.013 (240.01.012 - (240.01.010 + 240.01.013)).
25. Бөлімінде "Жеке тұлғамен опцион бойынша алынған құнды қағаздардың өткізу":
1) 240.01.015 жолы құнды қағаздарды алудың құнын көрсету үшін арналған опционды орындау және шығынның бағасына өзіне опционды алу бойынша қосатын;
2) 240.01.016 жолы жеке тұлғамен опцион бойынша алынған құнды қағаздарды өткізудің құнын көрсету үшін арналған;
3) 240.01.017 жолы жеке тұлғамен жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, 240.01.016 және 240.01.015 (240.01.016 - 240.01.015) опцион бойынша алынған құнды қағаздардың өткізуден табыстың сомасын көрсету үшін арналған.
26. Бөлімінде "Басқа құнды қағаздар, қоспағанда борышты құнды қағаздардың өткізу":
1) 240.01.018 жолы құнды қағаздарды қоспағанда борышты құнды қағаздардың бастапқы құнын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.019 жолы құнды қағаздарды қоспағанда борышты құнды қағаздарды өткізудің құнын көрсету үшін арналған;
3) 240.01.020 жолы 240.01.019 және 240.01.018 (240.01.019 - 240.01.018) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, құнды қағаздарды өткізуден табыстың сомасын көрсету үшін арналған.
27. "Мемлекеттік эмиссиялық құнды қағаздар және агенттік облигацияларды өткізу" бөлімінде:
1) 240.01.021 жолы мемлекеттік эмиссиялық құнды қағаздар және агенттік облигациялардың бастапқы құнын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.022 жолы Дисконттың (немесе) және сыйақыға сомасын көрсету үшін арналған;
3) 240.01.023 жолы мемлекеттік эмиссиялық құнды қағаздар және агенттік облигацияларды өткізудің құнын көрсету үшін арналған;

4) строка 240.01.024 предназначена для отражения суммы амортизации дисконта и (или) премии на дату реализации;
5) строка 240.01.025 предназначена для отражения суммы дохода от реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций, определяемой как разница строки 240.01.023 и суммы строк 240.01.021, 240.01.024 (240.01.023 - (240.01.021 + 240.01.024)).
28. В разделе "Реализация других долговых ценных бумаг":
1) строка 240.01.026 предназначена для отражения первоначальной стоимости долговых ценных бумаг;
2) строка 240.01.027 предназначена для отражения суммы дисконта и (или) премии;
3) строка 240.01.028 предназначена для отражения стоимости реализации долговых ценных бумаг;
4) строка 240.01.029 предназначена для отражения суммы амортизации дисконта и (или) премии на дату реализации;
5) строка 240.01.030 предназначена для отражения суммы дохода от реализации долговых ценных бумаг, определяемой как разница строки 240.01.028 и суммы строк 240.01.026, 240.01.029 (240.01.028 - (240.01.026 + 240.01.029)).
29. В разделе "Реализация акций и доли участия":
1) строка 240.01.031 предназначена для отражения первоначальной стоимости акций и вклада в долю участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) строка 240.01.032 предназначена для отражения стоимости реализации акций и доли участия;
3) строка 240.01.033 предназначена для отражения суммы дохода от реализации акций и доли участия, определяемой как разница строк 240.01.032 и 240.01.031 (240.01.032 - 240.01.031).
30. В разделе "Доход от сдачи в аренду имущества":
1) строка 240.01.034 С предназначена для отражения общей суммы дохода, полученного от сдачи в аренду имущества лицам, не являющимся налоговыми агентами, определяемой как сумма строк с 240.01.035 С по 240.01.037 С;
2) строки с 240.01.035 А по 240.01.037 А предназначены для отражения имущества, сданного в аренду, с указанием его местонахождения;
3) строки с 240.01.035 В по 240.01.037 В предназначены для отражения периода сдачи в аренду имущества в налоговом периоде;
4) строки с 240.01.035 С по 240.01.037 С предназначены для отражения суммы дохода, полученного от сдачи в аренду имущества.
31. В разделе "Иные доходы, полученные иностранцем или лицом без гражданства" указываются иные доходы иностранца или лица без гражданства, полученные из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 204 Налогового кодекса:
1) строка 240.01.038 В предназначена для отражения суммы иных доходов, полученных иностранцем или лицом без гражданства, за исключением доходов, отраженных в строках с 240.01.001 по 240.01.037, определяемой как сумма строк с 240.01.039 В по 240.01.044 В;

4) 240.01.024 жолы өткізудің датасына Дисконттың амортизациялауының сомасын көрсету (немесе) және сыйақыға арналған;
5) 240.01.025 жолы 240.01.023 жолының айырмасы және 240.01.021, 240.01.024 024 (240.01.023 - (240.01.021 + 240.01.024)) сомасы ретінде айқындалатын, мемлекеттік эмиссиялық құнды қағаздар және агенттік облигациялардың өткізуден табыстың сомасын көрсету үшін арналған.
28. "Басқа борышты құнды қағаздардың өткізу" бөлімінде:
1) 240.01.026 жолы борышты құнды қағаздарды бастапқы құнын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.027 жолы Дисконттың (немесе) және сыйақыға сомасын көрсетуге арналған;
3) 240.01.028 жолы борышты құнды қағаздарды өткізудің құнын көрсету үшін арналған;
4) 240.01.029 жолы өткізудің күніне дисконттың амортизациялауының сомасын көрсету (немесе) және сыйақыға арналған;
5) 240.01.030 жолы 240.01.028 жолының айырмасы және 240.01.026, 240.01.029 (240.01.028 - (240.01.026 + 240.01.029)) сомасы ретінде айқындалатын, борышты құнды қағаздарды өткізуден табыстың сомасын көрсету үшін арналған;
29. "Акциялар және қатысу бөлігін өткізу" бөлімінде:
1) 240.01.031 жолы заңды тұлға немесе Қазақстан Республикасының заңына сәйкес жасалынған консорциумдағы қатысу бөлігіне акциялардың бастапқы құнын көрсету және үлесуге арналған;
2) 240.01.032 жолы акцияларды өткізудің құнын көрсету және қатысу бөлігіне арналған;
3) 240.01.033 жолы 240.01.032 және 240.01.031 (240.01.032 - 240.01.031) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, акцияларды өткізу және қатысу бөлігінен табыс сомасын көрсету үшін арналған.
30. "Мүлікті жалдауға өткізу бастап табыс" бөлімінде:
1) 240.01.034 С жолы 240.01.035 С бастап 240.01.037 С дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық агенті болмайтын тұлғаларға мүлікті жалдауға өткізуден алынған табыстың жалпы сомасын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.035 А бастап 240.01.037 А дейінгі жолдар жалға берілген мүлікті көрсету оның тұрған жерін көрсету үшін арналған;
3) 240.01.035 В бастап 240.01.037 В дейінгі жолдар салық кезеңіндегі мүлікті жалдауға өткізудің мерзімін көрсету үшін арналған;
4) 240.01.035 С бастап 240.01.037 С дейінгі жолдар мүлікті жалдауға өткізуден алынған табыстың сомасын көрсету үшін арналған.
31. "Шетел азаматымен немесе азаматтығы жоқ тұлғамен алынған басқа табыстар" бөлімінде Салық кодексінің 204-бабына сәйкес шетелдіктің басқа табыстары немесе Қазақстан Республикадағы көздерден алынған азаматтығы жоқ адамдар көрсетіледі:
1) 240.01.038 В жолы 240.01.039 В бастап 240.01.044 В дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, 240.01.001 бастап 240.01.037, дейінгі жолдарында көрсетілген табыстарды қоспағанда, шетел азаматымен немесе азаматтығы жоқ тұлғамен алынған басқа табыстар сомасын көрсету үшін арналған;

2) строки с 240.01.039 А по 240.01.044 А предназначены для отражения кода вида иных доходов, полученных иностранцем или лицом без гражданства из источников в Республике Казахстан, за исключением доходов, отраженных в строках с 240.01.001 по 240.01.037, согласно подпункту 1) пункта 43 настоящих Правил.
32. В разделе "Доходы, не подлежащие налогообложению" указываются доходы, не подлежащие налогообложению, за исключением доходов от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций, при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи:
1) строка 240.01.045 В предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению, определяемой как сумма строк с 240.01.046 В по 240.01.048 В;
2) строки с 240.01.045 А по 240.01.048 А предназначены для отражения видов доходов, не облагаемых у источника выплаты и не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса;
3) строки с 240.01.045 В по 240.01.048 В предназначены для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению.
33. В разделе "Налоговые вычеты":
1) строка 240.01.049 предназначена для отражения суммы, подлежащей вычету с доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемой как сумма строк с 240.01.050 по 240.01.055. Налоговые вычеты установлены статьей 166 Налогового кодекса;
2) строка 240.01.050 предназначена для отражения суммы в минимальном размере заработной платы, установленном на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, на соответствующий месяц, за который начисляется доход. Общая сумма вычета за год не должна превышать сумму необлагаемого размера совокупного годового дохода, установленного статьей 157 настоящего Кодекса;
3) строка 240.01.051 предназначена для отражения суммы обязательных пенсионных взносов в размере, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
4) строка 240.01.052 предназначена для отражения суммы добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу;
5) строка 240.01.053 предназначена для отражения суммы страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования;
6) строка 240.01.054 предназначена для отражения сумм, направленных на погашение вознаграждения по займам, полученным физическим лицом-резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях;

2) 240.01.039 А бастап 240.01.044 А дейінгі жолдар осы ережелердің 43-тармағы 1) тармақшасына сәйкес 240.01.001 бастап 240.01.037, дейінгі көрсетілген жолдарды қоспағанда, шетел азаматымен немесе азаматтығы жоқ тұлғамен Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған басқа табыстар түрінің кодын көрсету үшін арналған.
32. "Салық салынуға жатпайтын табыстар" бөлімінде салық салынуға жатпайтын табыстардың мемлекеттік эмиссиялық құнды қағаздар және агенттік облигациялардың өткізу, акциялардың өткізу кезінде құны өсетіндерді қоспағанда және Қазақстан Республикасының аумағындағы немесе жұмыс істейтін заңды тұлға Қазақстан Республикасының заңына сәйкес жасалынған консорциумдардың ресми тізімдеріндегі құнды қағаздарды өткізу күніне болған қор биржасы берген салық салынуға жатпайтын табыстар көрсетіледі:
1) 240.01.045 В жолы 240.01.046 В бастап 240.01.048 В дейінгі олдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық салуға жатпайтын табыстар сомасын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.045 А бастап 240.01.048 А дейінгі жолдар Салық кодексінің 156-бабына сәйкес төлем көзіне салынбайтын және салық салуға жатпайтын табыс түрлерін көрсету үшін арналған;
3) жол 240.01.045 В бастап 240.01.048 В дейінгі салық салуға жатпайтын табыстар сомасын көрсету үшін арналған.
33. "Салық шегерімдері" бөлімінде:
1) 240.01.049 жолы соманы көрсету 240.01.050 нен 240.01.055. дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 166-бабына сәйкес орнатылатын салық шегерімдері төлемнің дейінгі салық салуға жатпайтын табыстар сомасын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.050 жолы еңбек ақының Республикалық бюджет туралы заң тиісті қаржы жылына қойылған ең аз мөлшеріндегі соманы көрсету ар жағында табыс есептеліп қоятын тиісті айға үшін арналған. Шегермнің жалпы сомасы Салық кодекстің 157-бабына сәйкес қойылған жиынтық жылдық табыстың салық салынбайтын мөлшерінің сомасын жылда ас емес;
3) 240.01.051 жолы Қазақстан Республикасының заңымен зейнетақымен қамсыздандыру туралы қойылған мөлшер міндетті зейнетақы жарнасы сомасын көрсету үшін арналған;
4) 240.01.052 жолы өз пайдасына кіргізілетін ерікті зейнетақы жарналарын сомасын көрсету үшін арналған;
5) 240.01.053 жолы жеке тұлғамен өз пайдасына жинақтағыш сақтандыру келісім шарттары бойынша кіргізілетін сақтандыру ақыларын сомасын көрсету үшін арналған;
6) 240.01.054 жолы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы Қазақстан Республикасының заңымен сәйкес жеке тұлғамен алынған қарыз алулар бойынша сыйлық ақыларды өтеуге бағытталынған сомаларды көрсету шаралардың өткізуге тұрғын-үй құрылыс сақтау банктеріндегі Қазақстан Республикасының резиденті үшін Қазақстан Республикасының аумағындағы тұрғын-үй шарттарын жақсартуға арналған;

7) строка 240.01.055 предназначена для отражения суммы расходов на оплату медицинских услуг (кроме косметологических) в размере и на условиях, установленных пунктом 6 статьи 166 Налогового кодекса.
Сумма строки 240.01.001 переносится в строку 240.00.002. Сумма строки 240.01.045 В переносится в строку 240.00.006 I. Сумма строки 240.01.049 переносится в строку 240.00.007.
4. Составление приложения "Доход частного нотариуса/адвоката"
(Форма 240.02)
34. Данная форма предназначена для декларирования частными нотариусами, адвокатами доходов, определяемых в соответствии со статьей 181 Налогового кодекса, за исключением аналогичных видов доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан, и заполняется лицами, отметившими ячейки 7 В, 7 С в разделе "Общая информация о налогоплательщике". Доходы определяются по видам оказанных услуг.
35. В разделе "Всего доходов":
Строка 01 В предназначена для отражения суммы доходов, полученных частным нотариусом или адвокатом за налоговый период, в том числе за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма итоговых величин графы С раздела "Доходы по оказанным услугам".
36. В разделе "Доход по оказанным услугам":
1) в графе А указывается очередной порядковый номер последующей строки;
2) в графе В указывается код вида услуги, оказываемой частным нотариусом или адвокатом.
При заполнении Декларации частными нотариусами необходимо использовать следующую кодировку видов оказываемых услуг:
01 - удостоверение сделки;
02 - удостоверение учредительных документов хозяйственных товариществ;
03 - назначение доверительного управляющего наследством;
04 - выдача свидетельства о праве на наследство;
05 - выдача свидетельства о праве собственности на долю в общем имуществе супругов и иных лиц, имеющих имущество на праве общей совместной собственности;
06 - наложение и снятие запрета отчуждения имущества;
07 - засвидетельствование верности копий документов и выписок из них;
08 - засвидетельствование подлинности подписи на документах;
09 - засвидетельствование верности перевода документов с одного языка на другой;
10 - удостоверение факта нахождения гражданина в живых;
11 - удостоверение факта нахождения гражданина в определенном месте;
12 - удостоверение времени предъявления документов;
13 - передача заявления физических и юридических лиц другим физическим и юридическим лицам;
14 - прием в депозит денег;
15 - совершение протестов векселей;
16 - прием на хранение документов и ценных бумаг;
17 - совершение морских протестов;
18 - обеспечение доказательств;
19 - оказание иных нотариальных действий.
При заполнении Декларации адвокатами необходимо использовать следующую кодировку видов оказываемых услуг:
01 - оказание консультаций, разъяснений, советов и письменных заключений по вопросам, разрешение которых требует профессиональных юридических знаний;
02 - составление исковых заявлений, жалоб и других документов правового характера;
03 - защита и представительство прав и интересов физических и юридических лиц в органах дознания, предварительного следствия, судах, в государственных и иных органах, организациях и в отношениях с гражданами;
04 - оказание иной юридической помощи.

7) 240.01.055 жолы дәрігерлік қызметтердің мөлшерінде (косметологиялықтан басқа) және Салық кодексінің 166-бабы 6-тармағына сәйкес қойылған шарттарды төлеуге шығыстар сомасын көрсету үшін арналған;
240.01.001- жолдың сомасы 240.00.002 жолына көшіріледі. 240.01.045В жолы сомасы 240.00.006 І жолына көшіріледі. 240.01.049- жолдың сомасы 240.00.007 жолына көшіріледі.
4. "Жеке адвокат/нотариустың табысы" қосымшасын жасау (240.02–нысан)
34. Осы нысан Салық кодексінің 181-бабына сәйкес Қазақстан Республикасынан тыс жердегі көздерден алынған "салық төлеуші туралы жалпы мәлімет" табыстарының қоспағанда ұқсас түрлері анықталатын табыс көрсеткен қызметтер түрлер бойынша анықталады жеке адвокат/нотариустың табыстарын декларациялауға арналған және "Салық төлеуші туралы жалпы мәлімет" бөлімінде 7 В, 7 С торкөздерін толтырған тұлғалар толтырады.
35. "Барлық табыстар" бөлімінде:
01 В жолы салық кезеңі, оның ішінде салық кезеңінің әрбір айы үшін "Көрсетілген қызметтер бойынша табыстар" бөлімінің С бағанының жиынтық шамалары сомасы ретінде айқындалатын жеке нотариус немесе адвокаттың алған табыстарының сомасын көрсетуге арналған.
36. Бөлімінде "Көрсетілген қызметтер бойынша табыстар":
1) А бағанында келесі жолдың кезекті реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында нотариус немесе адвокат көрсететін қызмет түрінің коды көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметтердің түрлерінің келесі кодталғанын нотариустарды табыстары декларациясын толтыруда қолдануға керек:
01 - мәміле куәлігі;
02 - шаруашылық серіктестіктердің құрылтай құжаттарының куәлігі;
03 - мұраны сенімгер басқарушысын тағайындау;
04 - мұра беру құқығы туралы куәлікті беру;
05 - жұбайлардың ортақ мүлкіндегі және басқа ортақ меншігі бар тұлғалар мүлкіндегі пайға меншік құқығы туралы куәлігін беру;
06 - мүлікті иеліктен алу тиім салуын тағайындау және оны алып тастау;
07 - құжат көшірмелерінің және олардан жазып алулардың растығын куәландыру;
08 - құжаттарда қол қоюдың растығын куәландыру;
09 - құжаттардың бір тілден басқа тілге аударманың растығын куәландыру;
10 - азаматтың тірі екендігі туралы куәлік;
11 - азаматтың анықталған орында болу фактісі туралы куәлік;
12 - құжаттарды көрсету уақытының куәлігі;
13 - жеке және заңды тұлғалардың басқа жеке және заңды тұлғаларына өтініш беру;
14 - депозитке ақшаны қабылдау;
15 - векселдердің наразылықтарын жасау;
16 - құжаттарды және құнды қағаздарды сақтауға қабылдау;
17 - теңіз наразылықтарын жасау;
18 - дәлелдемелердi қамтамасыз ету;
19 - басқа нотариалдық қызметтерді көрсету.
Декларацияны адвокаттар толтырған кезде көрсетілетін қызмет түрлерінің келесі кодталуын қолдануы тиіс:
01 - оларды шешу кәсіби заң білімдері талап ететін сұрақтар бойынша консультациялар, түсініктемелер, кеңестер және жазбаша шешімдер беру;
02 - талап арыздардан, шағымдарды және басқа заңды құжаттарды жасау;
03 - жеке және заңды тұлғаларды анықтау, алдын ала тергеу органдарында, соттарда, мемлекеттік және басқа органдар, ұйымдарда азаматтармен қарым-қатынастар кезінде қорғау және өкілдік ету;
04 - басқа құқықтық көмек көрсету.

3) в графе С указывается сумма дохода, полученного частным нотариусом или адвокатом от оказания услуги, указанной в графе В за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц отчетного налогового периода.
Итоговая сумма строки 01 В переносится в строку 240.00.015.
5. Составление приложения "Доходы, полученные из источников в
иностранных государствах, в том числе доходы, полученные
в стране с льготным налогообложением. Зачет иностранного
налога" (Форма 240.03)
37. Данная форма предназначена для определения доходов, полученных из источников в иностранных государствах, в том числе доходов, полученных в стране с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и зачета, в соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.
38. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход, согласно пункту 45 настоящих Правил;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 43 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком - резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно пункту 44 настоящих Правил;
6) в графе F указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, предусмотренных статьей 85 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
7) в графе G указывается сумма доходов, указанных в графе F, пересчитанной в национальную валюту по рыночному курсу на день совершения пересчета;
8) в графе H указывается доля участия налогоплательщика - резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе С, в процентах;
9) в графе I указывается общая сумма прибыли юридического лица нерезидента, указанного в графе С, определенной по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте;
10) в графе J указывается сумма прибыли, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, в иностранной валюте. Определяется как отношение произведения значений граф H и I к 100 % ((H х I)/100 %);
11) в графе К указывается сумма прибыли, указанной в графе J, пересчитанной в национальную валюту по рыночному курсу на день совершения пересчета;
12) в графе L указывается сумма прибыли по законодательству Республики Казахстан в национальной валюте;

3) С бағанында есеп беру салық кезеңі ішінде В бағанында көрcетілген қызметті көрсету нотариуспен немесе адвокатпен алынған табыстың сомасы, есепті салық кезеңінің әрбір айына көрсетіледі.
01 В жолының жиынтық сомасы 240.00.015 жолына көшіріледі
5. "Шет ел мемлекеттеріндегі көздерден алынған табыстар, оның ішінде салық жеңілдігі бар елде алынған табыстар. Шетел салығын есепке жатқызу" қосымшасын жасау (240.03 – нысан)
37. Осы нысан Салық кодексінің 7-бөлімінде көзделген, Халықаралық салық салудың ерекшеліктеріне сәйкес шетел мемлекеттері көздерінен алынған табыстар, соның ішінде жеңілдікті салық салуы бар елінде алған табыстардың, сондай-ақ шетел салығын есепке жатқызу сомаларын айқындау үшін арналған.
38. Көрсеткіштер бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында ережелердің 45-тармағына сәйкес табыс төлейтін резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) бағанында резиденттік еліндегі резидент еместің салық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында салық төлеушімен алынатын осы Ережелердің 43-тармағы 2) тармақшасына сәйкес, шетелдік көзінен алынған резиденті, тұрақты мекемесімен байланыспаған табыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында табысты алудың валютасының коды Ережелердің 44-тармағына сәйкес көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 85-бабына сәйкес ескерілген шет мемлекетке резидент, тұрақты мекемесі бар байланыспаған көзінен алынған шетелдік валютада салық төлеушінің есептелген табыстарының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында F қайта есепті өткізу ұлттық валютаға нарықтық курс бойынша күннінені қайта есептелген бағанында көрcетілген табыстардың сомасы көрсетіледі;
8) H бағанында С-бағанында көрcетілген резидент емес пайыздарындағы жарлық капиталындағы резидент-салық төлеушінің қатысу бөлігі көрсетіледі;
9) І бағанында оның нақтылы С бағанында көрcетілген резидент еместің заңды тұлғасының жылдық қаржылық есептілікті мерзімін ұзартылғанда пайдасының жалпы сомасы, шетелдік валютада көрсетіледі;
10) J бағанында салық төлеушіге жататын пайда сомасы, резидентке, шетелдік валютада көрсетіледі. H бағанының мәндердің шығармасының қатынасы және І/100% ((H х І сияқты анықталады)/100%);
11) К бағанында қайта есепті өткізу ұлттық валютаға нарықтық курс бойынша күнінен қайта есептелген бағанында көрcетілген пайда сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында пайда сомасы ұлттық валютада Қазақстан Республикасының заңы бойынша көрсетіледі;

13) в графе М указывается сумма прибыли по законодательству иностранного государства в национальной валюте;
14) в графе N указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
15) в графе О указываются сумма подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов, определяемая как произведение соответствующих значений граф М и N;
16) в графе Р указывается сумма подоходного налога, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
17) в графе Q указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты;
18) в графе R указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов. Определяются как произведение соответствующих значений граф Р и Q.
Итоговая сумма графы G переносится в строку 240.00.003 I. Итоговая сумма графы К переносится в строку 240.00.004. Итоговая сумма графы R переносится в строку 240.00.010.
6. Составление приложения "Доход, подлежащий освобождению от
налогообложения в соответствии с международными договорами"
(Форма 240.04)
39. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса.
40. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 46 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор согласно пункту 45 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащего освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Итоговая сумма графы E переносится в строку 240.00.006 II.
7. Составление приложения
"Деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящихся
за пределами Республики Казахстан"
(Форма 240.05)
41. Данная форма заполняется физическими лицами, имеющими деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 185 Налогового кодекса.

13) М бағанында пайда сомасы ұлттық валютада шет мемлекеттің заңы бойынша көрсетіледі;
14) N бағанында табыс салығы, төлемнің көзінің тиісті елдің заңымен немесе халықаралық келісім-шарттармен қойылған ставкалары көрсетіледі;
15) О бағанында, табыстар төлемнің көзі М және N бағанының тиісті мәндерінің жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, әрбір елде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) Р бағанында Қазақстан Республикасының заңы бойынша есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Қазақстан Республикасынан тыс жерге және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде әрбір ел бойынша - төлем көзіне жататын есепке алынатын табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
18) R бағанында әрбір ел бойынша - табыстардың Қазақстан Республикасынан тыс төлем көзіне жерге және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын есепке алынатын табыс салығының сомалары көрсетіледі. Р және Q бағандары жолдарының туындысы ретінде айқындалады.
G бағанындағы жиынтық сома 240.00.003 І жолына көшіріледі. К бағанындағы жиынтық сома 240.00.004 жолына көшіріледі. R бағанындағы жиынтық сома 240.00.010 жолына көшіріледі.
6. "Халықаралық келісім-шарттарға сәйкес табыс салығын төлеуден босату" қосымшасын жасау (240.04 – нысан)
39. Осы нысан Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212, 213-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасымен жасалған Халықаралық келісім-шарттар бойынша табыс салығын төлеуден босату үшін арналған.
40. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 46-тармағына сәйкес Салық кодексімен қойылған тәртіптен айырмашылығы бар табысқа қатысты салық салу тәртібі орнатылатын халықаралық келісім-шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық келісім-шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында Осы Ережелердің 45-тармағына сәйкес халықаралық келісім-шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық келісім-шарттың ережесіне сәйкес, салық салудан босатылған табыс көрсетіледі.
E бағанынының жиынтық сомасы 240.00.006 ІІ жолына көшіріледі.
7. "Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан, шетелдік банктердің банк шоттарында орналасқан ақша" қосымшасын жасау (240.05–нысан)
41. Осы нысан Салық кодексінің 185-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан, шетелдік банктердің банк шоттарында орналасқан ақшасы бар жеке тұлғалармен толтырылады.

42. В разделе "Показатели":
1) строки с 240.05.001 А по 240.05.007 А предназначены для отражения наименований иностранных банков, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых физические лица имеют деньги;
2) строки с 240.05.001 В по 240.05.007 В предназначены для отражения кода страны резидентства иностранных банков, согласно пункту 45 настоящих Правил, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых физические лица имеют деньги;
3) строки с 240.05.001 С по 240.05.007 С предназначены для отражения кода валюты, согласно пункту 44 настоящих Правил, в которых размещены деньги физических лиц в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан;
4) строки с 240.05.001 D по 240.05.007 D предназначены для отражения суммы денег на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан.
8. Коды видов доходов, валют, стран и международных договоров
43. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 - доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан резиденту;
1022 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1030 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 настоящего Кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, установленные настоящей статьей, получаемые указанным лицом от резидента;

42. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 240.5.001 А бастап 240.05.007 А дейінгі жолдар жеке тұлғалардың ақшалары орналасқан Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан шетел банктердің аттарын көрсету үшін арналған;
2) 240.05.001 В бастап 240.05.007 В дейінгі жолдар осы Ережелердің 45-тармағына сәйкес жеке тұлғалардың ақшалары орналасқан Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан шетел банктердің резиденттік елінің кодын көрсету үшін арналған;
3) 240.05.001 С бастап 240.05.007 С дейінгі осы Ережелердің 44-тармағына сәйкес жеке тұлғалардың ақшалары орналасқан Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан шетел банктердің валюта кодын көрсету үшін арналған;
4) 240.05.001 D бастап 240.05.007 D дейінгі жолдар Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан шетел банктердің банк шоттарында ақша сомасын көрсету үшін арналған.
8. Табыстардың, валюталардың, халықаралық келісімдер түрлерінің кодтары
43. Декларация толтыру кезінде мынадай кіріс түрлерін кодтауды пайдалану керек.
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс түрлерінің кодтары:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды өткізуден түскен кірістер;
1011 – Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен кірістер;
1020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен кірістер;
1021 – резидентке егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;
1022 - егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;
1030 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен кірістері, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның резиденттен алатын өзге де кірістер;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по налогу на добавленную стоимость согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления сумм налога на добавленную стоимость в соответствии с разделом 8 Налогового кодекса и статьями 2, 12, 24, 25, 28, 34, 35, 44, 47, 48, 49, 49-1 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении).
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 300.00), приложений к ней (формы с 300.01 по 300.10), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации, за исключением форм 300.07 и 300.08, не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 8-бөліміне және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Енгізу туралы заң) 2, 12, 24, 25, 28, 34, 35, 44, 47, 48, 49, 49-1-баптарына сәйкес қосылған құн салығы сомасын есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес қосылған құн салығы бойынша салық есептілігінің нысанын (декларация) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (300.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (300.01 - 300.10 нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашып көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. 300.07 және 300.08 нысандардан басқа Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.

12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
2. Составление Декларации (Форма 300.00)
14. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" налогоплательщик обязательно отражает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИИН (БИН) - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика - доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) Ф.И.О. или наименование плательщика налога на добавленную стоимость. Строка подлежит обязательному заполнению.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами, наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование или фамилия, имя отчество (при его наличии) доверительного управляющего;
4) налоговый период (квартал, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Декларации в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса является календарный квартал. Строка подлежит обязательному заполнению;

12. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны (300.00 нысаны) жасау
14. "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші міндетті түрде мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушы салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) қосылған құн салығын төлеушінің аты-жөні немесе атауы. Жол міндетті толтырылуға жатады;
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы, жеке кәсіпкердің жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
4) салық кезеңін (тоқсан, жыл) - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі). Салық кодексінің 269-бабына сәйкес Декларацияны тапсыру үшін есепті кезең күнтізбелік тоқсан болып табылады. Жол міндетті толтырылуға жатады;

5) вид Декларации.
Обязательной отметке подлежит одна из ячеек в зависимости от вида налоговой отчетности в соответствии статьей 63 Налогового кодекса.
При снятии с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость представление Декларации с видом "ликвидационная" является обязательным;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика. Обязательной отметке подлежит одна из ячеек А, В, С или D в зависимости от того, к какой категории относится налогоплательщик.
Ячейка 7 А отмечается в случае осуществления налогоплательщиком деятельности по специальному налоговому режиму для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов, с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса.
Ячейка 7 В отмечается в случае осуществления налогоплательщиком деятельности по переработке сельскохозяйственного сырья, по которому уплата налога на добавленную стоимость производится в порядке, установленном статьей 267 Налогового кодекса;
Ячейка 7 С отмечается при осуществлении недропользователем деятельности по соглашению (контракту) о разделе продукции, заключенному между Правительством Республики Казахстан или компетентным органом и недропользователем и по контракту на недропользование, утвержденном Президентом Республики Казахстан, в отношении которых предусмотрена стабильность налогового режима в соответствии с пунктом 2 статьи 308 Налогового кодекса. По деятельности, предусмотренной соглашением (контрактом) отмечается ячейка "С I"; по деятельности, не предусмотренной соглашением (контрактом) отмечается ячейка "С II".
Ячейка 7 D отмечается налогоплательщиками, не относящимися к налогоплательщикам, указанным в ячейках 7 А, 7 В и 7 С;
8) если в строке 7 отмечено "С I", то укажите номер и дату заключения соглашения (контракта) (номер контракта, дата заключения)
Строка подлежит обязательному заполнению в случае, если в строке 7 отмечено "С I". По каждому соглашению (контракту), в отношении которого предусмотрена стабильность налогового режима в соответствии с пунктом 2 статьи 308 Налогового кодекса, составляется отдельная Декларация;
9) код валюты.
Обязательно указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);

5) Декларацияның түрін.
Салық кодексінің 63-бабына сәйкес салық есептілігінің түріне байланысты торкөздердің біреуі міндетті түрде толтыруға жатады.
Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен алынып тасталған жағдайда "тарату" түріндегі Декларацияны табыс ету міндетті болып табылады;
6) хабарламаның нөмірі мен күнін.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларацияның түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) салық төлеушінің санатын. Салық төлеушінің жататын санатына байланысты A, B, C немесе D торкөздердің біреуі міндетті толтырылуға жатады.
7 А торкөзі салық төлеуші қызметін Салық кодексінің 451-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимі бойынша жүзеге асырған жағдайда белгіленеді.
7 В торкөзі салық төлеуші қосылған құн салығы Салық кодексінің 267-бабымен белгіленген тәртіппен төленетін ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу бойынша қызметін жүзеге асырған жағдайда белгіленеді.
7 С торкөзі жер қойнауын пайдаланушы қызметін өнімді бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметімен немесе уәкілетті органмен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы жасасқан келісім (келісімшарт) бойынша және Салық кодексінің 308-бабы 2-тармағына сәйкес салық режимінің тұрақтылығы ескерілген, Қазақстан Республикасының Президентімен бекітілген жер қойнауын падалануға арналған келісімшарты бойынша жүзеге асырған жағдайда белгіленеді. Келісіммен (келісімшартпен) ескерілген қызмет бойынша "С I" торкөзі белгіленеді; келісіммен (келісімшартпен) ескерілмеген қызмет бойынша "С II" торкөзі белгіленеді.
7 D торкөзі 7 А, 7 В және 7 С торкөздерінде белгіленген салық төлеушілерге жатпайтын салық төлеушілермен белгіленеді;
8) егер 7 бөлімінде "С I" белгіленсе, онда келісім (келісімшарт) жасасқан нөмірі мен күнін көрсетіңіз (келісім нөмірі, жасасқан күні).
Жол 7 жолында "СI" белгіленген жағдайда міндетті толтырылуға жатады. Салық кодексінің 308-бабы 2-тармағына сәйкес салық режимінің тұрақтылығы ескерілген әр келісім (келісімшарт) бойынша бөлек Декларация жасалады;
9) валюта кодын. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;

10) метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость. Обязательной отметке подлежит одна из соответствующих ячеек.
Соответствующая ячейка заполняется исходя из выбранного в соответствии со статьей 260 Налогового кодекса метода отнесения налога на добавленную стоимость в зачет. Выбранный метод определения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, не подлежит изменению в течение календарного года.
Ячейка "пропорциональный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал пропорциональный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость.
Ячейка "раздельный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал раздельный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость.
Ячейка "пропорциональный и раздельный" отмечается в том случае, если налогоплательщик согласно пунктам 4 и 5 статьи 260, пунктам 2, 3 и 5 статьи 262 Налогового кодекса использует одновременно пропорциональный и раздельный методы отнесения в зачет налога на добавленную стоимость;
11) серия и номер свидетельства по НДС. Указывается серия и номер свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость. Строка подлежит обязательному заполнению.
12) представленные приложения. Обязательной отметке подлежат ячейки "07", "08" и ячейки соответствующие представленным приложениям.
15. В разделе "Начисление НДС":
1) в строке 300.00.001 А указывается итоговая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, облагаемых налогом на добавленную стоимость, в том числе: по безвозмездной передаче товара; по договорам мены; по передаче товаров, работ, услуг работодателем работнику в счет заработной платы; на условиях рассрочки платежа; по договорам поручения с учетом особенностей, установленных статьей 233 Налогового кодекса; в рамках договоров о совместной деятельности и прочие обороты;
2) строка 300.00.001 А включает в себя сумму строк 300.00.001 I А, 300.00.001 II А, 300.00.001 III А, 300.00.001 IV А, 300.00.001 V А, 300.00.001 VI А, 300.00.001 VII А, 300.00.001 VIII А, 300.00.001 IX А и 300.00.001 X А;
3) в строке 300.00.001 I А указываются суммы оборотов по договорам финансового лизинга, по договорам возвратного лизинга, не освобожденным от налога на добавленную стоимость. Размер облагаемого оборота, указываемого в данной строке, определяется в соответствии с пунктами 10 и 11 статьи 238 Налогового кодекса. В данной строке также указывается сумма вознаграждения лизингодателя в случае несоответствия условиям статьи 251 Налогового кодекса;
4) в строке 300.00.001 II А указываются суммы оборотов по договорам комиссии: комитентом указываются обороты по отгрузке товаров, осуществляемой по договорам комиссии, комиссионером указываются суммы оборотов по реализации, определенных на основе его комиссионного вознаграждения;

10) қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісі. Тиісті торкөздердің бірі міндетті толтырылуға жатады.
Тиісті торкөз Салық кодексінің 260-бабында сәйкес қосылған құн салығын есепке жатқызудың таңдалған әдісіне қарай толтырылады. Есепке жатқызылатын қосылған құн салығын анықтаудың таңдалған әдісі күнтізбелік жылдың ішінде өзгертуге жатпайды.
"Барабар" торкөзі, егер салық төлеуші қосылған құн салығын есептеуге жатқызудың барабарлық әдісін таңдаған жағдайда белгіленеді.
"Бөлек" торкөзі, егер салық төлеуші қосылған құн салығын есептеуге жатқызудың бөлек әдісін таңдаған жағдайда белгіленеді.
"Барабар және бөлек" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 260-бабы 4 және 5-тармақтарына, 262-бабы 2, 3 және 5-тармақтарына сәйкес бір мезгілде қосылған құн салығын есептеуге жатқызудың барабарлық және бөлек әдістерін қолданған жағдайда белгіленеді;
11) ҚҚС куәліктің сериясы мен нөмірі. Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі көрсетіледі. Жол міндетті толтырылуға жатады;
12) табыс етілген қосымшалар. "07", "08" торкөздері және табыс етілетін қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленуге міндетті болып табылады.
15. "ҚҚС есептеу" бөлімінде:
1) 300.00.001 А жолында қосылған құн салығы салынатын тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі, соның ішінде: тауарларды өтеусіз беру бойынша; айырбас шарттары бойынша; жұмыс берушінің тауарды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді қызметкерге жалақы есебінен беру бойынша; бөліп-бөліп төлеу шартында; Салық кодексінің 233-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, тапсырма шарты бойынша; бірлескен қызмет туралы шарт шегіндегі және басқа да айналымдар;
2) 300.00.001 А жолы 300.00.001 I А, 300.00.001 II А, 300.00.001 III А, 300.00.001 IV А, 300.00.001 V А, 300.00.001 VI А, 300.00.001 VII А, 300.00.001 VIII А, 300.00.001 IX А және 300.00.001 X А жолдарын қамтиды;
3) 300.00.001 I А жолында қосылған құн салығынан босатылмаған лизинг шарттары, қайтарымды лизинг шарттары бойынша айналымдар сомалары көрсетіледі. Осы жолда көрсетілетін салық салынатын айналым мөлшері Салық кодексінің 238-бабы 10 және 11-тармақтарына сәйкес анықталады. Сонымен қатар Салық кодексінің 251-бабының шарттарына сәйкес келмеген жағдайда аталған жолда лизинг берушінің сыйақы сомасы көрсетіледі;
4) 300.00.001 II А жолында комиссия шарттары бойынша айналымдар сомалары көрсетіледі: комитентпен комиссия шарттары бойынша жүзеге асырылатын тауарларды жөнелту бойынша айналымдар сомасы көрсетіледі, комиссионермен оның комиссиялық сыйқасы негізінде анықталған өткізу бойынша айналымдар сомасы көрсетіледі;

5) в строке 300.00.001 III А указываются суммы оборотов, возникающих по остаткам товаров (в том числе по основным средствам, нематериальным и биологическим активам, инвестициям в недвижимость) по которым налог на добавленную стоимость был отнесен в зачет в соответствии со статьей 256 Налогового кодекса, при снятии плательщика налога на добавленную стоимость с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость;
6) 300.00.001 IV А указываются суммы оборотов по продаже предприятия в целом как имущественного комплекса;
7) 300.00.001 V А указываются суммы оборотов по договорам транспортной экспедиции. Размер облагаемого оборота у экспедитора определяется в соответствии с пунктом 12 статьи 238 Налогового кодекса;
8) 300.00.001 VI А указываются суммы оборотов по реализации товаров, работ, услуг населению за наличный расчет;
9) 300.00.001 VII А указываются суммы оборотов по реализации, в том числе вознаграждение доверительного управляющего, осуществляемых по договорам доверительного управления в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса;
10) 300.00.001 VIII A указываются суммы оборотов по реализации, возникающих при передаче заложенного имущества (товара) залогодателем в случае невыплаты долга;
11) 300.00.001 IX A указываются суммы оборотов, возникающих при возврате товара в режиме реимпорта, вывезенного ранее в режиме экспорта;
12) 300.00.001 X A указываются прочие обороты, не перечисленные в строках с 300.00.001 I А по 300.00.001 IX А;
13) в строках 300.00.001 I В, 300.00.001 II В, 300.00.001 III В, 300.00.001 IV В, 300.00.001 V В, 300.00.001 VI В, 300.00.001 VII В, 300.00.001 VIII В, 300.00.001 IX B, 300.00.001 X B указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость, определяемая как произведение соответствующих строк 300.00.001 I А, 300.00.001 II А, 300.00.001 III А, 300.00.001 IV А, 300.00.001 V А, 300.00.001 VI А, 300.00.001 VII А, 300.00.001 VIII А, 300.00.001 IX A, 300.00.001 X А и ставки налога, установленной пунктом 1 статьи 268 Налогового кодекса.
Недропользователи, осуществляющие деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции, заключенному между Правительством Республики Казахстан или компетентным органом и недропользователем и по контракту на недропользование, утвержденном Президентом Республики Казахстан, в отношении которых предусмотрена стабильность налогового режима в соответствии с пунктом 2 статьи 308 Налогового кодекса, применяют к соответствующим строкам ставку налога в соответствии с соглашением (контрактом);

5) 300.00.001 III А жолында салық төлеушінің қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен алынған кезінде Салық кодексінің 256-бабына сәйкес қосылған құн салығы есепке жатқызылған тауарлар қалдықтары бойынша (негізгі құралдарды, материалдық емес және биологиялық активтерді, жылжымайтын мүлікке инвестицияларды қоса алғанда) туындайтын айналымдар сомалары көрсетіледі;
6) 300.00.001 IV А жолында кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде сату бойынша айналымдар сомалары көрсетіледі;
7) 300.00.001 V А жолында көлік экспедициясының шарты бойынша айналымдар сомалары көрсетіледі. Экспедитордың салық салынатын айналым мөлшері Салық кодексінің 238-бабы 12-тармағына сәйкес анықталады;
8) 300.00.001 VI А жолында халыққа тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді қолма-қол есеп айырысумен өткізілген айналымдар сомалары көрсетіледі;
9) 300.00.001 VII А жолында өткізу бойынша айналымдар, соның ішінде Салық кодексінің 234-бабына сәйкес сенімгерлікпен басқару шарты бойынша жүзеге асырылатын сенімгерлікпен басқарушының сыйақы сомасы көрсетіледі;
10) 300.00.001 VIII A жолында кепіл берушінің кепілге берілген мүлікті (тауарды) борыштың төленбеуі жағдайында беру кезінде туындайтын өткізу бойынша айналымдар сомалары көрсетіледі;
11) 300.00.001 IX A жолында бұрын экспорт режимінде шығарылған тауарды кері импорт режимінде қайтару кезінде туындайтын өткізу бойынша айналымдар сомалары көрсетіледі;
12) 300.00.001 X A жолында 300.00.001 I А бастап 300.00.001 X дейінгі жолдарда аталмаған басқа айналымдар көрсетіледі;
13) 300.00.001 I В, 300.00.001 II В, 300.00.001 III В, 300.00.001 IV В, 300.00.001 V В, 300.00.001 VI В, 300.00.001 VII В, 300.00.001 VIII В, 300.00.001 IX B, 300.00.001 X B жолдарында тиісті 300.00.001 I А, 300.00.001 II А, 300.00.001 III А, 300.00.001 IV А, 300.00.001 V А, 300.00.001 VI А, 300.00.001 VII А, 300.00.001 VIII А, 300.00.001 IX A, 300.00.001 X А жолдары мен Салық кодексінің 268-бабы 1-тармағымен белгіленген салық ставкасының туындысы ретінде айқындалатын қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
Жер қойнауын пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасасқан өнімді бөлу туралы келісім бойынша немесе уәкілетті органмен жасасқан келісім (келісімшарт) бойынша және Салық кодексінің 308-бабы 2-тармағына сәйкес салық режимінің тұрақтылығын ескеретін Қазақстан Республикасының Президентімен бекітілген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарты бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар тиісті жолдарға келісімге (келісішартқа) сәйкес салық ставкасын қолданады;

14) строки 300.00.002 I, 300.00.002 II и 300.00.002 III подлежат заполнению только налогоплательщиками, которые в соответствии с абзацами 27-50 статьи 49 Закона о введении налог на добавленную стоимость на импортируемые товары уплачивают с изменением срока уплаты. Сведения, отражаемые в указанных строках, учитываются при определении сумм налога на добавленную стоимость, погашенных взаимозачетом в течение трехмесячного периода;
15) в строках 300.00.002 I А, 300.00.002 II А, 300.00.002 III А итоговая сумма оборотов, облагаемых налогом на добавленную стоимость, отраженная по строке 300.00.001 А, указывается в разбивке по месяцам квартала: 1 месяц квартала; 2 месяц квартала; 3 месяц квартала;
16) в строках 300.00.002 I В, 300.00.002 II В, 300.00.002 III В с разбивкой по месяцам квартала указывается общая сумма начисленного налога на добавленную стоимость по оборотам, отраженным в строках 300.00.002 I А, 300.00.002 II А, 300.00.002 III А соответственно;
17) в строке 300.00.003 А указывается оборот по реализации за отчетный налоговый период, облагаемый налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.01.005 приложения 300.01;
18) в строке 300.00.004 А указывается сумма корректировки размера облагаемого оборота. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.06.009 А;
19) в строке 300.00.004 В указываются суммы корректировки налога на добавленную стоимость. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.06.009 В;
20) в строке 300.00.005 А указываются обороты по реализации товаров, работ и услуг, осуществленные плательщиком налога на добавленную стоимость в течение налогового периода, местом реализации которых в соответствии со статьями 236 и 276-5 Налогового кодекса не является Республика Казахстан;
21) в строке 300.00.006 А указываются общая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.02.003. В случае, если в отчетном налоговом периоде произведена корректировка размера освобожденного оборота, то в данной строке указывается сумма с учетом произведенной корректировки, отраженной в строке 300.06.010 А (300.02.003 + (-) 300.06.010 А);
22) в строке 300.00.007 указывается общая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, осуществленных в течение налогового периода, включающая в себя также сумму корректировки размера облагаемого и освобожденного оборотов. Данная строка определяется как сумма строк 300.00.001 А, 300.00.003, 300.00.004 А, 300.00.005, 300.00.006 (300.00.001 А + 300.00.003 + (-) 300.00.004 А + 300.00.005 + (-) 300.00.006);

14) 300.00.002 I, 300.00.002 II және 300.00.002 III жолдары Қолданысқа енгізу туралы Заңның 49-бабының 27-50 абзацтарына сәйкес қосылған құн салығы импортталатын тауарларға төлеу мерзімінің өзгеруімен төлейтін салық төлеушілерімен ғана толтыруға жатады. Аталған жолдарда көрсетілген деректер үш айлық кезең ағымында өзара есепке жатқызу арқылы өтелген қосылған құн салығының сомасын анықтау кезінде есепке алынады;
15) 300.00.002 I А, 300.00.002 II А, 300.00.002 III А жолдарында 300.00.002 А жолдарында көрсетілген қосылған құн салығы салынатын айналымдардың жиынтық сомасы тоқсанның айларына бөлініп көрсетіледі: тоқсанның 1 айы, тоқсанның 2 айы, тоқсанның 3 айы;
16) 300.00.002 I В, 300.00.002 II В, 300.00.002 III В жолдарында тиісті 300.00.002 I А, 300.00.002 II А, 300.00.002 III А жолдарында көрсетілген айналымдар бойынша тоқсанның айларына бөлініп, қосылған құн салығының есептелген жалпы сомасы көрсетіледі;
17) 300.00.003 А жолында салық кезеңінде қосылған құн салығының нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым көрсетіледі. Аталған жолға 300.01.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
18) 300.00.004 А жолында салық салынатын айналымның мөлшерін түзету көрсетіледі. Аталған жолға 300.06.009 А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
19) 300.00.004 В жолында қосылған құн салығының сомасын түзету көрсетіледі. Аталған жолға 300.06.009 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
20) 300.00.005 А жолында Салық кодексінің 236 және 276-5-баптарына сәйкес өткізілетін орны Қазақстан Республикасы болып табылмайтын, салық төлеушімен жүзеге асырылған тауарларды, жұмыстарды мен қызметтерді өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
21) 300.00.006 А жолында қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 300.02.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі. Егер есептік салық кезеңінде босатылған айналым мөлшерінің түзетілуі жасалса, онда осы жолда 300.06.010 А жолында көрсетілген түзету есепке алынған сомасы көрсетіледі (300.02.003+(-) 300.00.010 А);
22) 300.00.007 жолында салық салынатын және босатылатын айналымдардың мөлшерін түзету сомасын қамтитын салық кезеңінің ішінде жүзеге асырылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымның жалпы сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.00.001 А, 300.00.003, 300.00.004 А, 300.00.005, 300.00.006 (300.00.001 А + 300.00.003 + (-)300.00.004 А + 300.00.005 + (-) 300.00.006) жолдарының сомасы ретінде анықталады;

23) в строке 300.00.008 указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации, определяемая как отношение суммы строк 300.00.001 А, 300.00.003, 300.00.004 А, к строке 300.00.007, в процентах ((300.00.001 А + 300.00.003 + (-) 300.00.004 А)/(300.00.007 )х 100 %);
24) в строке 300.00.009 указывается доля оборота, облагаемого по нулевой ставке, в общем облагаемом обороте, определяемая как отношение строки 300.00.003 к суммам строк 300.00.001 А, 300.00.003, 300.00.004 А, в процентах (300.00.003/(300.00.001 А + 300.00.003 + (-) 300.00.004 А) х 100 %);
25) в строке 300.00.010 указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации в случае, когда налогоплательщиком применяются одновременно пропорциональный и раздельный методы отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 260 Налогового кодекса, пунктами 2, 3 и 5 статьи 262 Налогового кодекса. При этом обороты по реализации товаров, работ, услуг по которым при приобретении был применен раздельный метод отнесения в зачет, не учитываются при определении удельного веса облагаемого оборота в общей сумме оборота;
26) в строке 300.00.011 указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленного по импортируемым товарам в течение налогового периода и уплаченного методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
27) в строке 300.00.012 указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленного по импортируемым товарам в течение налогового периода и уплаченного методом зачета в соответствии с абзацем 66 статьи 49 и статьей 49-1 Закона о введении, за исключением сумм налога на добавленную стоимость, указанных в строке 300.00.011. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.04.001 В.
По товарам, импортированным в соответствующем налоговом периоде с территории государств-членов таможенного союза на территорию Республики Казахстан, по которым сумма налога на добавленную стоимость уплачена методом зачета в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении, в строке 300.00.012 учитывается сумма из строки 320.00.006 В Деклараций по косвенным налогам по импортированным товарам, представленных за соответствующие налоговые периоды;
28) в строке 300.00.013 указывается общая сумма начисленного налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 300.00.001 В, 300.00.004 В, 300.00.011, 300.00.012 (300.00.001 В + (-) 300.00.004 В + 300.00.011 + 300.00.012).
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).

23) 300.00.008 жолында 300.00.001 А, 300.00.003, 300.00.004 А жолдары сомасының 300.00.007 жолына қатынасы ретінде пайызда ((300.00.001 А + 300.00.003 + (-) 300.00.004 А) / (300.00.007)х 100 %) анықталатын салық салынатын айналымның өткізу бойынша жалпы айналымдағы үлесі көрсетіледі;
24) жолында 300.00.003 жолының 300.00.001 А, 300.00.003, 300.00.004 А жолдарының сомаларына қатынасы ретінде пайызда (300.00.003 / (300.00.001 А + 300.00.003 + (-) 300.00.004 А) х 100%) анықталатын нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымның жалпы салық салынатын айналымдағы үлесі көрсетіледі;
25) 300.00.010 жолында салық төлеушінің Салық кодексінің 260-бабы 4 және 5-тармақтарына, 262-бабы 2, 3 және 5-тармақтарына сәйкес бір мезгілде қосылған құн салығын есептеуге жатқызудың барабарлық және бөлек әдістерін қолданған жағдайда салық салынатын айналымның өткізу бойынша жалпы айналымдағы үлесі көрсетіледі. Бұл ретте сатып алу кезінде есепке жатқызудың бөлек әдісі қолданған тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналым жалпы айналым сомасындағы салық салынатын айналым үлесін анықтау барысында есепке алынбайды;
26) 300.00.011 жолында салық кезеңінің ішінде импортталатын тауарлар бойынша есептелген және жер қойнауын пайдалану келісімшартының шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
27) 300.00.012 жолында 300.00.011 жолында көрсетілген қосылған құн салығының сомасын қоспағанда, салық кезеңінің ішінде импортталатын тауарлар бойынша есептелген және Енгізу туралы Заңының 49-бабы 66-абзацына және 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Қолданысқа енгізу туралы Заңның 49-1-бабына сәйкес қосылған құн салығының сомасы есепке жатқызу әдісімен төленген, кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тиісті салық кезеңінде импортталған тауарлар бойынша 300.00.012 жолында импортталған тауарлар бойынша тиісті салық кезеңдерінде ұсынылған жанама салықтар бойынша декларацияның 320.00.006 В жолындағы сомадан ескеріледі;
28) 300.00.013 жолында 300.00.001 В, 300.00.004 В, 300.00.011, 300.00.012 (300.00.001 В + (-) 300.00.004 В + 300.00.011 + 300.00.012) жолдарының сомасы ретінде анықталатын есепті салық кезеңі үшін есептелген қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі.

16. В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет":
1) в строке 300.00.014 А указывается общая сумма оборотов по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан. Сумма в данной строке включает в себя сумму из строк 300.00.014 I А и 300.00.014 II А;
2) в строке 300.00.014 I А указывается сумма оборотов по товарам, работам, услугам, приобретенным на основании счетов-фактур;
3) в строке 300.00.014 II А указывается сумма оборотов по товарам, работам, услугам, приобретенным по прочим документам (кроме счетов-фактур), установленным статьей 256 Налогового кодекса;
4) в строке 300.00.014 В указывается общая сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан. Сумма в данной строке включает в себя сумму из строк 300.00.014 I В и 300.00.014 II В;
5) в строке 300.00.014 I B указывается сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, приобретенным на основании счетов-фактур;
6) в строке 300.00.014 II B указывается сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, приобретенным по прочим документам (кроме счетов-фактур), установленным статьей 256 Налогового кодекса;
7) в строке 300.00.015 А указывается сумма облагаемого оборота по работам, услугам, приобретенным от нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость в Республике Казахстан, местом реализации которых в соответствии со статьями 236 и 276-5Налогового кодекса признается Республика Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.05.001;
8) в строке 300.00.015 В указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по работам и услугам, приобретенным от нерезидента, местом реализации которых признается Республика Казахстан. В строку 300.00.015 В переносится сумма, отраженная в строке 300.05.007. Необходимо учесть, что плательщики налога на добавленную стоимость, применяющие раздельный метод отнесения в зачет, отражают в данной строке суммы налога на добавленную стоимость по работам, услугам, используемым для целей облагаемого оборота. При этом сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет по облагаемому обороту из строки 300.05.007 переносится в соответствующем размере;
9) в строке 300.00.016 указывается сумма оборота по товарам, работам, услугам, приобретенным без налога на добавленную стоимость и по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость, но по которым налог на добавленную стоимость не подлежит отнесению в зачет в соответствии со статьей 257 Налогового кодекса;

16. "Есепке жатқызуға жатқызылатын ҚҚС сомасы" бөлімінде:
1) 300.00.014 А жолында Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығы салынатын айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. Аталған жол сомасы 300.00.014 I А және 300.00.014 II А жолдарының сомасын қамтиды;
2) 300.00.014 I А жолында шот-фактура негізінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша айналымдар сомасы көрсетіледі;
3) 300.00.014 II А жолында Салық кодексінің 256-бабымен белгіленген (шот-фактурадан басқа) басқа құжаттар бойынша сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша айналымдар сомасы көрсетіледі;
4) 300.00.014 В жолында Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есептелген қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі. Аталған жол сомасы 300.00.014 I В және 300.00.014 II В жолдарының сомасын қамтиды;
5) 300.00.014 I B шот-фактура негізінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
6) 300.00.014 II B Салық кодексінің 256-бабымен белгіленген (шот-фактурадан басқа) басқа құжаттар бойынша сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
7) 300.00.015 А Салық кодексінің 236 және 276-5-баптарына сәйкес өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын, Қазақстан Республикасының қосылған құн салығының төлеушісі болып табылмайтын резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша салық салынатын айналым сомасы көрсетіледі, Аталған жолға 300.05.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 300.00.015 В жолында Салық кодексінің 236-бабына сәйкес өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын, Қазақстан Республикасының қосылған құн салығының төлеушісі болып табылмайтын резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. 300.00.015 В жолын 300.05.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданатын қосылған құн салығының төлеушілері аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданатын жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығының сомасын көрсететінін ескерген жөн. Бұл ретте салық салынатын айналым бойынша есепке жатқызылуға жататын қосылған құн салығының сомасы 300.05.007 жолынан тиісті мөлшерде көшіріледі;
9) 300.00.016 жолында қосылған құн салығынсыз сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша және қосылған құн салығымен сатып алынған, бірақ Салық кодексінің 257-бабына сәйкес қосылған құн салығы есепке жатқызылуға жатпайтын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша айналым сомасы көрсетіледі;

10) в строке 300.00.017 А указывается сумма оборота по облагаемому импорту, определяемому в соответствии со статьей 247 и пунктом 3 статьи 276-4 Налогового кодекса, за исключением отражаемого в строках 300.00.018, 300.00.019, 300.00.020, 300.00.021, 300.00.028. Данная строка заполняется на основании сведений, указанных в грузовых таможенных декларациях и в Декларации по косвенным налогам по импортированным товарам (форма 320.00). Cтрока включает в себя строки 300.00.017 I А, 300.00.017 II А и 300.00.017 III А;
11) в строке 300.00.017 I А указывается размер облагаемого импорта, по товарам ввезенным из государства, не являющегося членом таможенного союза;
12) в строке 300.00.017 II А указывается размер облагаемого импорта, по товарам ввезенным из Российской Федерации;
12-1) в строке 300.00.017 III А указывается размер облагаемого импорта по товарам, ввезенным из Республики Беларусь;
13) в строке 300.00.017 В указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного при таможенном оформлении. При применении пропорционального метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по импортируемым товарам, согласно грузовой таможенной декларации и Декларации по косвенным налогам по импортированным товарам (форма 320.00). При применении раздельного метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по импортируемым товарам, используемым для целей облагаемого оборота. Данная строка включает в себя строки 300.00.017 I В, 300.00.017 II В и 300.00.017 III В;
14) в строке 300.00.017 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость на импорт, уплаченная при таможенном декларировании по товарам, ввезенным из государства, не являющегося членом таможенного союза;
15) в строке 300.00.017 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость на импорт, уплаченная по товарам, ввезенным из Российской Федерации и отраженной в заявлении о ввозе и уплате косвенных налогов и декларации по косвенным налогам по импортированным товарам;
15-1) в строке 300.00.017 III В указывается сумма налога на добавленную стоимость на импорт, уплаченная по товарам, ввезенным из Республики Беларусь и отраженной в заявлении о ввозе и уплате косвенных налогов и декларации по косвенным налогам по импортированным товарам;
16) в строке 300.00.018 указывается стоимость импортируемых товаров, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255, подпунктом 2) пункта 2 и пунктом 3 статьи 276-15 Налогового кодекса или в соответствии с международными договорами. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.02.010;

10) 300.00.017 А жолында 300.00.018, 300.00.019, 300.00.020, 300.00.021, 300.00.028 жолдарында көрсетілетіндерді қоспағанда, Салық кодексінің 247-бабына және 276-4-бабының 3-тармағына сәйкес анықталатын салық салынатын импорттың мөлшері көрсетіледі. Аталған жол кедендік жүк декларацияларындағы мен Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларацияда (320.00 нысан) көрсетілген деректер негізінде толтырылады. Жол 300.00.017 I А және 300.00.017 II А және 300.00.017 III A жолдарын қамтиды;
11) 300.00.017 I А кеден одағының мүшесі болып табылмайтын мемлекетте сатып алынған тауарлар бойынша салық салынатын импорттың мөлшері көрсетіледі;
12) 300.00.017 II А Ресей Федерациясында сатып алынған тауарлар бойынша салық салынатын импорттың мөлшері көрсетіледі;
12-1) 300.00.017 III А жолында Беларусь Республикасынан әкелінген тауарлар бойынша салық салынатын импорт мөлшері көрсетіледі;
13) 300.00.017 В кедендік ресімдеу кезінде төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың барабарлық әдісін қолданған жағдайда аталған жолда импортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы кедендік жүк декларациясына және Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларацияға (320.00 нысан) сәйкес көрсетіледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданған жағдайда аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданатын, импортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.00.017 I В, 300.00.017 II В және 300.00.017 III В жолдарын қамтиды;
14) 300.00.017 I В жолында кеден одағының мүшесі болып табылмайтын мемлекеттен әкелінген тауарлар бойынша кедендік декларациялау кезінде төленген, импортқа қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
15) 300.00.017 II В жолында Ресей Федерациясынан әкелінген тауарлар бойынша төленген және әкелу және жанама салықты төлеу туралы өтініш пен импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларацияда көрсетілген импортқа қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
15-1) 300.00.017 III В жолында Беларусь Республикасынан әкелінген тауарлар бойынша төленген және әкелу және жанама салықты төлеу туралы өтініш пен импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларацияда көрсетілген импортқа қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
16) 300.00.018 Салық кодексінің 255-бабына 2-тармақтың 2) тармақшасына және 276-15-бабының 3-тармағына сәйкес немесе халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импортталатын тауарлар құны көрсетіледі. Аталған жолға 300.02.010 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

17) в строке 300.00.019 указывается стоимость импортируемых товаров, по которым налоговым органом было вынесено решение об изменении сроков уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацем 46 статьи 49 Закона о введении. Данная строка заполняется на основании грузовой таможенной декларации и (или) Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по товарам, импортированным из государств-членов таможенного союза;
18) в строке 300.00.020 указывается сумма фактически уплаченного в налоговом периоде налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, по которым был изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 27-50 статьи 49 Закона о введении. При применении пропорционального метода отнесения в зачет в данную строку переносится сумма итоговых строк 0000001 и 0000002 графы J формы 300.03. При применении раздельного метода отнесения в зачет в данной строке указывается итоговая сумма уплаченного налога по импортированным товарам, используемым для целей облагаемого оборота;
19) в строке 300.00.021 А указывается стоимость импортируемых товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
19-1) в строке 300.00.021 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импорту товаров, уплаченная методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
20) в строке 300.00.022 указывается общая сумма оборота по приобретению товаров, работ, услуг, определяемая как сумма строк 300.00.014 А, 300.00.015 А, 300.00.016 А, 300.00.017 А, 300.00.018 А, 300.00.019, 300.00.021 А и 300.00.028 А (300.00.014 А + 300.00.015 А + 300.00.016 А + 300.00.017 А + 300.00.018 А + 300.00.019 + 300.00.021 А + 300.00.028 A);
21) в строке 300.00.023 указывается корректировка суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.06.026;
22) в строке 300.00.024 указывается общая сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет за налоговый период, определяемая сложением сумм из строк 300.00.014 В, 300.00.015 В, 300.00.017 В, 300.00.020 В, 300.00.021 В, 300.00.023 (300.00.014 В + 300.00.015 В + 300.00.017 В + 300.00.020 + 300.00.021 В + (-) 300.00.023).
Общая сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, в случае одновременного применения пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет, подлежит также отражению с разбивкой в строках 300.00.024 I, 300.00.024 II, 300.00.024 III.
Строки 300.00.024 I, 300.00.024 II, 300.00.024 III подлежат обязательному заполнению следующими плательщиками налога на добавленную стоимость:

17) 300.00.019 жолында Енгізу туралы заңының 49-бабы 46-абзацына сәйкес салық органы қосылған құн салығын төлеу мерзімдерін өзгерту туралы шешім шығарған импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі. Аталған кедендік жүк декларациясының және (немесе) Тауарларды әкелу және кеден одағына мүше мемлекеттерден импортталған тауарлар бойынша жанама салықтарды төлеу туралы өтінішінің негізінде толтырылады;
18) 300.00.020 жолында Енгізу туралы заңының 49-бабы 27-50-абзацтарына сәйкес салық органы қосылған құн салығын төлеу мерзімдерін өзгерту туралы шешім шығарған импортталатын тауарлар бойынша нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған жағдайда аталған жолға 300.03 нысанының J бағанындағы 0000001 және 0000002 қорытынды жолдарының сомалары көшіріледі. Есепке жатқызудың барабар бөлек әдісін қолданған жағдайда аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданатын, импортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
19) 300.00.021 А жолында қосылған құн салығы жер қойнауын пайдалану келісімшартының шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі;
19-1) 300.00.021 В жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың талаптарына сәйкес тауарлардың импорты бойынша есепке жатқызу әдісімен төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
20) 300.00.022 жолында 300.00.014 А, 300.00.015 А, 300.00.016 А, 300.00.017 А, 300.00.018 А, 300.00.019, 300.00.021 А және 300.00.028 А (300.00.014 А + 300.00.015 А + 300.00.016 А + 300.00.017 А + 300.00.018 А + 300.00.019 + 300.00.021 А + 300.00.028 A) жолдарының сомасы ретінде анықталатын тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алудың жалпы сомасы көрсетіледі;
21) 300.00.023 есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасын түзету көрсетіледі. Аталған жолға 300.06.026 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
22) 300.00.024 жолында 300.00.014 В, 300.00.015 В, 300.00.017 В, 300.00.020 В, 300.00.021, 300.00.023 (300.00.014 В + 300.00.015 В + 300.00.017 В + 300.00.020 В + 300.00.021 + (-) 300.00.023) жолдарының сомасы ретінде анықталатын салық кезеңі үшін есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
Бір мезгілде есепке жатқызудың барабар және бөлек әдістерін қолданған жағдайда есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығының жалпы сомасы 300.00.024 I, 300.00.024 II, 300.00.024 III жолдарында да бөлініп көрсетілуі тиіс.
300.00.024 I, 300.00.024 II, 300.00.024 III жолдары мынадай салық төлеушілер үшін толтыруға міндетті:

налогоплательщиками при наличии оборотов, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 1 статьи 249 Налогового кодекса, в случае одновременного использования пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость согласно пунктам 4 и 5 статьи 260 Налогового кодекса;
банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, микрокредитными организациями, использующими согласно пункту 2 статьи 262 Налогового кодекса право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость, по оборотам, связанным с получением и реализацией заложенного имущества (товаров) при применении ими пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по другим полученным товарам, работам, услугам;
лизингодателями, использующими согласно пункту 3 статьи 262 Налогового кодекса право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с передачей имущества в финансовый лизинг, при применении ими пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по другим полученным товарам, работам, услугам;
исламскими банками, использующими согласно пункту 5 статьи 262 Налогового кодекса право применения раздельного метода отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с приобретением и передачей имущества в рамках финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита, при применении ими пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по другим полученным товарам, работам, услугам;
23) в строке 300.00.024 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет по пропорциональному методу при применении одновременно пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет;
24) в строке 300.00.024 II указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет по раздельному методу при применении одновременно пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет;
25) в строке 300.00.024 III указывается сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, используемым одновременно для целей облагаемых и необлагаемых оборотов при применении одновременно пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет;
26) в строке 300.00.025 указывается сумма разрешенного зачета при применении раздельного метода отнесения в зачет, по полученным товарам, работам и услугам, используемым для целей облагаемых оборотов;

Салық кодексінің 260-бабы 4 және 5 тармақтарына сәйкес бір мезгілде есепке жатқызудың барабарлық және бөлек әдістерін қолданған жағдайда Салық кодексінің 249-бабы 1-тармағына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған айналымдары бар салық төлеушілер үшін.
Салық кодексінің 262-бабы 2-тармағына сәйкес басқа алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабарлық әдісін қолдана отырып, кепілдікке берілген меншікті (тауарды) алу және өткізумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығын есептелуінің бөлек әдісін қолдану құқығын пайдаланатын банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, микрокредиттік ұйымдар үшін.
Салық кодексінің 262-бабы 3-тармағына сәйкес басқа алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабарлық әдісін қолдана отырып, меншікті қаржылық лизингке берілуімен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы есептелуінің бөлек әдісін қолдану құқығын пайдаланатын лизинг берушілер үшін;
Салық кодексінің 262-бабы 5-тармағына сәйкес басқа алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабарлық әдісін қолдана отырып, коммерциялық кредит бере отырып, сауда делдалы ретінде сауда қызметін қаржыландыру шеңберінде мүлікті сатып алумен және берумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы есептелуінің бөлек әдісін қолдану құқығын пайдаланатын ислам банктері үшін;
23) 300.00.024 I жолында бір мезгілде есепке жатқызудың барабарлық және бөлек әдістерін қолданған жағдайда барабарлық әдісі бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
24) 300.00.024 II бір мезгілде есепке жатқызудың барабарлық және бөлек әдістерін қолданған жағдайда бөлек әдісі бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
25) 300.00.024 III есепке жатқызудың бір мезгілде барабарлық және бөлек әдістерін қолданған жағдайда бір мезгілде салық салынатын және салынбайтын айналымдар мақсатында қолданатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
26) 300.00.025 жолында салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылатын алынған тауарлар, жұмыстар және қызметтер бойынша бөлек есеп әдісі бойынша есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;

27) в строке 300.00.026 указывается сумма разрешенного зачета при применении пропорционального метода отнесения в зачет по полученным товарам, работам и услугам, используемым для целей облагаемых оборотов. Сумма, отражаемая в данной строке определяется как произведение сумм из строк 300.00.024 и 300.00.008 (300.00.024 х 300.00.008). Данная строка обязательно заполняется при использовании пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость;
28) в строке 300.00.027 указывается сумма разрешенного зачета в случае, если налогоплательщиком используются одновременно пропорциональный и раздельный методы отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость согласно пунктам 4 и 5 статьи 260, пунктам 2, 3 и 5 статьи 262 Налогового кодекса. Данная строка заполняется в случае применения пропорционального или раздельного метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость.
Сумма в строке 300.00.027 определяется как произведение сумм из строк (300.00.024 I x 300.00.010), (300.00.024 III x 300.00.008) и суммы из строки 300.00.024 II или по формуле: (300.00.024 I x 300.00.010) + (300.00.024 III x 300.00.008) + 300.00.024 II. При этом при применении пунктов 4 и 5 статьи 260 Налогового кодекса величина строки 300.00.024 II равна нулю;
29) в строке 300.00.028 А указывается стоимость импортируемых товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета, в соответствии с абзацем 71 статьи 49 и статьей 49-1 Закона о введении, за исключением стоимости импортируемых товаров, указанных в строке 300.00.021 А. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 300.04.001 А.
По товарам, импортированным в соответствующем налоговом периоде с территории государств-членов таможенного союза на территорию Республики Казахстан, по которым сумма налога на добавленную стоимость уплачена методом зачета в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении, в строке 300.00.028 А учитывается сумма из строки 320.00.006 А Деклараций по косвенным налогам по импортированным товарам, представленных за соответствующие налоговые периоды;
30) в строке 300.00.028 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, по которым налог уплачен методом зачета, в соответствии с абзацем 71 статьи 49 и статьей 49-1 Закона о введении, за исключением налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, указанного в строке 300.00.021 В. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 300.04.001 В.
По товарам, импортированным в соответствующем налоговом периоде с территории государств-членов таможенного союза на территорию Республики Казахстан, по которым сумма налога на добавленную стоимость уплачена методом зачета в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении, в строке 300.00.028 В учитывается сумма из строки 320.00.006 В Деклараций по косвенным налогам по импортированным товарам, представленных за соответствующие налоговые периоды.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).

27) 300.00.026 жолында салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылатын алынған тауарлар, жұмыстар және қызметтер бойынша барабарлық әдісі бойынша есепке жатқызуға жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолда көрсетілетін сома 300.00.024 және 300.00.008 (300.00.024 х 300.00.008) жолдарының туындысы ретінде анықталады. Аталған жол қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабарлық әдісі пайдаланылған кезде міндетті түрде толтырылады;
28) 300.00.027 жолында Салық кодексінің 260-бабы 4 және 5-тармақтарына және 262-бабы 2, 3 және 5-тармақтарына сәйкес қосылған құн салығын есепке жатқызудың бір мезгілде барабар және бөлек әдістерін қолданған жағдайдағы есепке жатқызылатын сома көрсетіледі. Аталған жол қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабарлық немесе бөлек әдістерін қолданған жағдайда толтырылады;
300.00.027 жолындағы сома (300.00.024 I x 300.00.010), (300.00.024 III x 300.00.008) жолдар туындысының сомалары және 300.00.024 II жол сомасы ретінде немесе (300.00.024 I x 300.00.010) + (300.00.024 III x 300.00.008) + 300.00.024 II формуласы бойынша анықталады. Бұл ретте Салық кодексінің 260-бабы 4 және 5-тармақтарын қолданған жағдайда 300.00.024 II жолының өлшемі нөлге тең болады;
29) 300.00.028 А жолында 300.00.024 А жолында көрсетілген импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын қоспағанда, қосылған құн салығы Енгізу туралы заң 49-бабының 71-абзацына және 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі. Аталған жолға 300.04.001 А жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Қолданысқа енгізу туралы Заңның 49-1-бабына сәйкес қосылған құн салығының сомасы есепке жатқызу әдісімен төленген, кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тиісті салық кезеңінде импортталған тауарлар бойынша 300.00.028 А жолында импортталған тауарлар бойынша тиісті салық кезеңдерінде ұсынылған жанама салықтар бойынша декларацияның 320.00.006 А жолындағы сомадан ескеріледі;
30) 300.00.028 В жолында 300.00.024 В жолында көрсетілген импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын қоспағанда, қосылған құн салығы Енгізу туралы заң 49-бабының 71-абзацына және 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі. Аталған жолға 300.04.001 В жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Қолданысқа енгізу туралы Заңның 49-1-бабына сәйкес қосылған құн салығының сомасы есепке жатқызу әдісімен төленген, кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тиісті салық кезеңінде импортталған тауарлар бойынша 300.00.028 В жолында импортталған тауарлар бойынша тиісті салық кезеңдерінде ұсынылған жанама салықтар бойынша декларацияның 320.00.006 В жолындағы сомадан ескеріледі.

17. В разделе "Расчеты по налогу на добавленную стоимость за налоговый период":
1) в строке 300.00.029 указывается сумма налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период. Данная строка не подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" по строке 7 не отмечена одна из ячеек А, В, С, или D.
Данная строка определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет как разница строк 300.00.013, 300.00.025 и 300.00.028 В (300.00.013 - 300.00.025 - 300.00.028 В);
при пропорциональном методе отнесения в зачет как разница строк 300.00.013, 300.00.026 и 300.00.028 В (300.00.013 - 300.00.026 - 300.00.028 В).
Строка 300.00.029 состоит из строк 300.00.029 I и 300.00.029 II.
В случае, если налогоплательщиком одновременно применяется пропорциональный и раздельный методы отнесения в зачет налога на добавленную стоимость строка 300.00.029 не заполняется. В указанном случае заполняется строка 300.00.029 II;
2) в строке 300.00.029 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет с учетом особенностей, установленных статьей 267 Налогового кодекса, определяемая как произведение строки 300.00.029 и 30 процентов (300.00.029 х 30 %). Строка подлежит заполнению в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" отмечена одна из ячеек 7 А или 7 В;
3) в строке 300.00.029 II указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период при применении одновременно пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет налога на добавленную стоимость, определяемая как разница строк 300.00.013, 300.00.027, 300.00.028 В или по формуле (300.00.013 В - 300.00.027 - 300.00.028 В). Строка подлежит заполнению в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" по строке 10 "Метод отнесения в зачет НДС" отмечена ячейка "пропорциональный и раздельный".
Если сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, превышает сумму начисленного налога, строки 300.00.029, 300.00.029 I, 300.00.029 II не заполняются;
4) в строке 300.00.030 указывается общее превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога.
Данная строка не подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" по строке 7 не отмечена одна из ячеек А, В, С, или D.
Данная строка определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет по формуле 300.00.025 + 300.00.028 В - 300.00.013;
при пропорциональном методе отнесения в зачет по формуле 300.00.026 + 300.00.028 В - 300.00.013.

17. "Салық кезеңі үшін қосылған құн салығы бойынша есептер" бөлімінде:
1) 300.00.029 жолында салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиісті салықтың сомасы көрсетіледі. Егер "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі 7 жолында A, B, C немесе D торкөздерінің біреуі белгіленсе, онда аталған жол толтырылмайды.
Аталған жол:
есепке жатқызудың бөлек әдісі кезінде 300.00.013, 300.00.025 және 300.00.028 В (300.00.013 - 300.00.025 - 300.00.028 В) жолдарының айырмасы ретінде;
есепке жатқызудың барабарлық әдісі кезінде 300.00.013, 300.00.026 және 300.00.028 В (300.00.013 - 300.00.026 - 300.00.028 В) жолдарының айырмасы ретінде анықталады;
300.00.029 жолы 300.00.029 I және 300.00.029 II жолдарын қамтиды.
Егер салық төлеушімен қосылған құн салығын есепке жатқызуының бір мезгілде барабар және бөлек әдістері пайдаланатын болса, онда 300.00.029 жолы толтырылмайды. Көрсетілген жағдайда 300.00.029 II жолы толтырылады.
2) 300.00.029 I жолында 300.00.029 жолы мен 30 пайыздың (300.00.029 х 30%) туындысы ретінде анықталатын Салық кодексінің 267-бабында белгіленген ерекшеліктерді есепке ала отырып, бюджетке төленуге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Жол "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 7 А немесе 7 В торкөздерінің біреуі белгіленген жағдайда толтырылады.
3) 300.00.029 II жолында 300.00.013, 300.00.027, 300.00.028 В айырмасы ретінде немесе (300.00.013 В - 300.00.027 - 300.00.028 В) формуласы бойынша анықталатын қосылған құн салығын есепке жатқызылуының бір мезгілде барабар және бөлек әдістері пайдаланатын жағдайда салық кезеңі бойынша бюджетке төленуге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Жол егер "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "Қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісі" 10 жолы бойынша "барабарлық және бөлек" торкөзі белгіленген болса толтырылады.
Егер есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы салықтың есептелген сомасынан асып кетсе, онда 300.00.029, 300.00.029 I, 300.00.029 II жолдары толтырылмайды;
4) 300.00.030 жолында есепке жатқызылатын қосылған құн салығының есептелген сомасынан асып кеткен жалпы сомасы көрсетіледі.
Егер "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі 7 жолында A, B, C немесе D торкөздерінің біреуі белгіленсе, онда аталған жол толтырылмайды.
Аталған жол:
есепке жатқызудың бөлек әдісі кезінде 300.00.025 + 300.00.28 В - 300.00.013 формуласы бойынша;
есепке жатқызудың барабарлық әдісі кезінде 300.00.26 + 300.00.28 В - 300.00.013 формуласы бойынша анықталады.

Строка 300.00.030 состоит из строк 300.00.030 I и 300.00.030 II;
5) в строке 300.00.030 I указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, с учетом особенностей, установленных статьей 267 Налогового кодекса, определяемое как произведение строки 300.00.030 и 30 процентов (300.00.030*30 %). Строка подлежит заполнению в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" отмечена одна из ячеек 7 А или 7 В;
6) в строке 300.00.030 II указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет при применениии одновременно пропорционального и раздельного методов, определяемое по формуле (300.00.027 + 300.00.028 В - 300.00.013). Строка подлежит заполнению в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" по строке 10 "Метод отнесения в зачет НДС" отмечена ячейка "пропорциональный и раздельный";
7) в строке 300.00.031 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога с нарастающим итогом (с учетом зачетов, переносимых из предыдущих налоговых периодов). Строка 300.00.031 включает в себя строку 300.00.031 I;
8) в строке 300.00.031 I указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога с нарастающим итогом по товарам, работам, услугам, включаемым в первоначальную стоимость основных средств, инвестиций в недвижимость либо на увеличение их балансовой стоимости (с учетом зачетов, переносимых из предыдущих налоговых периодов);
9) в строке 300.00.032 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога по состоянию на 01.01.2009 года с учетом предоставленных деклараций за предыдущие налоговые периоды. Данная строка включает в себя строки 300.00.032 I и 300.00.032 II;
10) в строке 300.00.032 I указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога без учета оборотов, облагаемых по нулевой ставке;
11) в строке 300.00.032 II указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога по оборотам, облагаемым по нулевой ставке;
12) в строке 300.00.033 указывается сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.01.010.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).

300.00.030 жолы 300.00.030 I және 300.00.030 II жолдарынан тұрады;
5) 300.00.030 I жолында 300.00.030 жолы мен 30 пайыздың (300.00.030 х 30%) туындысы ретінде анықталатын Салық кодексінің
267-бабында белгіленген ерекшеліктерді есепке ала отырып, бюджетке төленуге жататын қосылған құн салығы сомасының асып түсуі көрсетіледі. Жол "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 7А немесе 7В торкөздерінің біреуі белгіленген жағдайда толтырылады;
6) 300.00.030 II жолында (300.00.027 + 300.00.028 В - 300.00.013) формуласы бойынша анықталатын бір мезгілде барабар және бөлек әдістері пайдаланатын жағдайда есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының асып түсуі көрсетіледі. Жол егер "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "Қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісі" 10 жолы бойынша "барабарлық және бөлек" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады;
7) 300.00.031 жолында өсу жиынтығымен (алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген есепке жатқызуларды ескере отырып) қосылған құн салығы сомасының есептелген сомадан асып түсуі көрсетіледі. 300.00.31 жолы 300.00.031 I жолын қамтиды;
8) 300.00.031 I жолында есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының негізгі құралдардың бастапқы құнына жылжымайтын мүлікке инвестициялар не болмаса олардың теңгермелік құнының ұлғаюы енгізілетін тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша өсу қорытындысымен есептелген салық сомасынан асып түсуі (алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілетін есепке жатқызуларды есепке ала отырып) көрсетіледі;
9) 300.00.032 жолында есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының алдыңғы салық кезеңдері табыс етілген салық Декларацияларын есепке ала отырып 01.01.2009 жылғы жағдай бойынша есептелген салық сомасынан асып түсуі көрсетіледі. Аталған жол 300.00.032 I және 300.00.032 II жолдарын қамтиды;
10) 300.00.032 I жолында есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдарды есепке алусыз есептелген салықтың сомасынан асып түсуі көрсетіледі;
11) 300.00.032 II жолында есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдарды есепке ала отырып, есептелген салықтың сомасынан асып түсуі көрсетіледі;
12) 300.00.033 жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 300.01.010 жолында көрсетілген сома көшіріледі.

18. В разделе "Требование о возврате превышения налога на добавленную стоимость":
1) в строке 300.00.034 указывается требование о возврате превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога в соответствии со статьями 12 Закона о введении и 272 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя сумму строк 300.00.034 I, 300.00.034 II, 300.00.034 III, 300.00.034 IV (300.00.034 I + 300.00.034 II + 300.00.034 III + 300.00.034 IV). Данная строка не заполняется в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" в строке 5 отмечен вид декларации "дополнительная", "дополнительная по уведомлению", а также, если в строке 7 отмечена одна из ячеек 7 А или 7 В;
2) в строке 300.00.034 I указывается сумма требования о возврате превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, образовавшегося по оборотам, облагаемым по нулевой ставке;
2-1) ячейка в строке 300.00.034 А отмечается в случае, если налогоплательщик, применяющий упрощенный порядок возврата в соответствии со статьей 274 Налогового кодекса, отказывается от осуществления возврата превышения налога на добавленную стоимость без предварительного проведения налоговой проверки;
3) в строке 300.00.034 II указывается сумма требования о возврате превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, образовавшегося в связи с уплатой налога на добавленную стоимость на импорт товаров;
4) в строке 300.00.034 III указывается сумма требования о возврате превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, образовавшегося в связи с уплатой налога на добавленную стоимость за нерезидента;
5) в строке 300.00.034 IV указывается сумма требования о возврате превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, образовавшегося по вводимым в эксплуатацию основным средствам, инвестициям в недвижимость, приобретенным биологическим активам, в том числе с разбивкой по налоговым периодам с 2009 по 2013 годы;
6) в строке 300.00.034 V указывается налоговый период, за который плательщиком налога на добавленную стоимость подается настоящее требование о возврате суммы превышения налога на добавленную стоимость, образовавшегося в соответствии с подпунктами 2), 3), 4) настоящего пункта.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).

18. "Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару туралы талап" бөлімінде:
1) 300.00.034 жолында Енгізу туралы заңның 12-бабына және Салық кодексінің 272-бабына сәйкес есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есептелген салық сомасынан асып түсуін қайтару туралы талап көрсетіледі. Аталған жол 300.00.034 I, 300.00.034 II, 300.00.034 III, 300.00.034 IV (300.00.034 I + 300.00.034 II + 300.00.034 III + 300.00.034 IV) жолдарының сомасын қамтиды. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің 5 жолында "қосымша", "хабарлама бойынша қосымша" Декларация түрі белгіленген болса, сонымен қатар 7 жолында 7А немесе 7В торкөздердің біреуі белгіленген болса аталған жол толтырылмайды;
2) 300.00.034 I жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша туындаған есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есептелген салықтың сомасынан асып түсуін қайтару туралы талап көрсетіледі;
2-1) 300.00.034 А жолындағы торкөз Салық кодексінің 274-бабына сәйкес қайтарудың жеңілдетілген тәртібін қолданатын салық төлеуші қосылған құн салығының артығын қайтаруды алдын ала салықтық тексеруді жүргізбей-ақ жүзеге асырудан бас тартқан жағдайда толтырылады;
3) 300.00.034 II жолында қосылған құн салығының тауар импортына төленуімен байланысты туындаған есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есептелген салықтың сомасынан асып түсуін қайтару туралы талап көрсетіледі;
4) 300.00.034 III жолында қосылған құн салығының резидент емес үшін төленуімен байланысты туындаған есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есептелген салықтың сомасынан асып түсуін қайтару туралы талап көрсетіледі;
5) 300.00.034 IV жолында есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының пайдалануға берілетін негізгі құралдар, жылжымайтын мүлікке инвестициялар бойынша, оның 2009-2013 жылдар аралығындағы салық кезеңдері бойынша бөлумен есептелген салық сомасынан асып түсуін қайтару туралы талаптың сомасы көрсетіледі;
6) 300.00.034 V жолында осы тармақтың 2), 3), 4) тармақшаларына сәйкес туындаған қосылған құн салығы сомасының асып түсуін қайтару туралы осы талап қосылған құн салығы төлеушісімен табыс етілген салық кезеңі көрсетіледі.

19. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется индивидуальным предпринимателем указывается его фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 300.01 -
Оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке
20. Данная форма предназначена для детального отражения информации об оборотах, облагаемых налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке, а также о суммах налога на добавленную стоимость, отнесенных в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке.
Приложение 300.01 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "01".
21. В разделе "Оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке" отражаются обороты, облагаемые по нулевой ставке в соответствии с главами 31 и 37-1 Налогового кодекса. Сумма оборота по реализации, облагаемого по нулевой ставке, определяется путем применения к сумме облагаемого оборота, указанного в счете-фактуре в иностранной валюте, курса валюты на дату совершения оборота по реализации.
В данном разделе:
1) в строке 300.01.001 указывается оборот по реализации товаров на экспорт. Данная строка включает в себя строки 300.01.001 I, 300.01.001 II и 300.01.001 III;
2) в строке 300.01.001 I указывается оборот по реализации товаров на экспорт в государства, не являющиеся членами таможенного союза;
3) в строке 300.01.001 II указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Российскую Федерацию;
3-1) в строке 300.01.001 III указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Республику Беларусь;

19. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында құрылтайшылық құжаттарға сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға табыс ететін болса, оның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына берудің күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларация қабылданған күні.
Салық кодексі 584-бабының 2-тармағына және Енгізу туралы заңның 3-бабына сәйкес Декларацияны табыс ету көрсетіледі.
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе басқа да байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын өткізу
бойынша айналым - 300.01 нысанын жасау
20. Осы нысан нөлдік ставка бойынша салық салынатын өткізу бойынша айналымдар туралы, сондай-ақ нөлдік ставка бойынша айналымдар мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомалары туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған;
300.01 қосымшасы 300.00 нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" 12 жолында "01" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
21. "Нөлдік ставка бойынша салық салынатын өткізу бойынша айналым" бөлімінде Салық кодексінің 31-тарауына және 37-1-тарауларына сәйкес нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар көрсетіледі.
Осы бөлімде:
1) 300.01.001 жолында тауарларды экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі. Аталған жол 300.01.001 І, 300.01.001 II және 300.01.001 III жолдарын қамтиды;
2) 300.01.001 І жолында тауарларды кеден одағының мүшесі болып табылмайтын мемлекетте экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
3) 300.01.001 ІІ жолында тауарларды Ресей Федерациясында экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
3-1) 300.01.007 III жолында Беларусь Республикасына экспортқа арналған тауарларды сату бойынша айналым көрсетіледі;

4) в строке 300.01.002 указывается оборот по реализации услуг по международным перевозкам;
5) в строке 300.01.003 указывается оборот по реализации товаров собственного производства в соответствии со статьей 245 Налогового кодекса;
6) в строке 300.01.004 указываются обороты по реализации работ по переработке давальческого сырья, ввезенного с территории государства-члена таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства, облагаемые по нулевой ставке при соблюдении условий переработки товаров и срока переработки давальческого сырья в соответствии с пунктом 1 статьи 276-13 Налогового кодекса;
7) в строке 300.01.005 указывается итоговый оборот по реализации, облагаемый налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке, определяемый как сумма строк с 300.01.001 по 300.01.004.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
22. Раздел "Сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет и использованного для целей оборота, облагаемого по нулевой ставке" не заполняется плательщиками налога на добавленную стоимость, у которых выполняются условия предусмотренные пунктом 2 статьи 25 Закона о введении и пунктом 3 статьи 272 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) в строке 300.01.006 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации товаров на экспорт;
2) в строке 300.01.007 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации услуг по международным перевозкам;
3) в строке 300.01.008 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации товаров собственного производства в соответствии со статьей 245 Налогового кодекса;
4) в строке 300.01.009 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации работ по переработке давальческого сырья, ввезенного с территории государства-члена таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства, облагаемого по нулевой ставке в соответствии с пунктом 1 статьи 276-13 Налогового кодекса;
5) в строке 300.01.010 указывается итоговая сумма налога на добавленную стоимость, отнесенная в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке. Данная строка определяется как сумма строк с 300.01.006 по 300.01.009.

4) 300.01.002 жолында қызметтерді халықаралық тасымалдар бойынша өткізу көрсетіледі;
5) 300.01.003 жолында Салық кодексінің 245-бабына сәйкес өз өндірісінің тауарларын өткізу көрсетіледі;
6) 300.01.004 жолында, Салық кодексінің 276-13-бабының 1-тармағына сәйкес тауарларды қайта өңдеу шарттары мен алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу мерзімдері сақталған кезде нөлдік ставка бойынша салық салынатын, кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
7) 300.01.005 жолында 300.01.001 жолдан бастап 300.01.004 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, сату бойынша, нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын қорытынды айналым көрсетіледі.
22. "Есепке жатқызуға жатқызылатын және нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылған қосылған құн салығының сомасы" бөлімін Енгізу туралы заң 25-бабының 2-тармағында және Салық кодексі 272-бабының 3-тармағында көзделген шарттар орындалатын қосылған құн салығын төлеушілер толтырмайды.
Осы бөлімде:
1) 300.01.006 жолында тауарларды экспортқа өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
2) 300.01.007 жолында халықаралық тасымал қызметтерін өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
3) 300.01.008 жолында Салық кодексінің 245-бабына сәйкес өз өндірісінің тауарларын өткізу бойынша айналымдар мақсатында қолданған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша есепке алынған қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі;
4) 300.01.009 жолында Салық кодексінің 276-13-бабы 1-тармағына сәйкес нөлдік ставка бойынша салық салынатын, кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды сату бойынша айналым мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының есепке жатқызылған сомасы көрсетіледі;
5) 300.01.010 жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының есепке жатқызылған қорытындысы сомасы көрсетіледі. Осы жол 300.01.006 жолдан бастап 300.01.009 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.

Сумма строки 300.01.005 переносится в строку 300.00.003.
Сумма строки 300.01.010 переносится в строку 300.00.033.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
4. Составление формы 300.02 -
Обороты по реализации товаров, работ, услуг и импорт,
освобожденные от налога на добавленную стоимость
23. Данная форма предназначена для детального отражения оборотов по реализации товаров, работ, услуг и импорта, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии с главой 33 и пунктом 1 статьи 276-15 Налогового кодекса.
Приложение 300.02 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "02".
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
24. В разделе "Обороты по реализации, освобожденные от налога на добавленную стоимость":
1) в строке 300.02.001 указывается сумма оборота по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость, определяемая как сумма строк 300.02.001 I, 300.02.001 II, 300.02.001 III, 300.02.001 IV, 300.02.001 V, 300.02.001 VI, 300.02.001 VII, 300.02.001 VIII, 300.02.001 IX, 300.02.001 X, 300.02.001 XI, 300.02.001 XII, 300.02.001 XIII;
2) в строке 300.02.001 I указывается сумма оборота по реализации услуг по переработке и (или) ремонту товаров, ввезенных на таможенную территорию Республики Казахстан в таможенной процедуре "Переработка товаров на таможенной территории РК";
3) в строке 300.02.001 II указывается сумма оборота по реализации работ и услуг, связанных с международными перевозками;
4) в строке 300.02.001 III указывается сумма оборота, связанного с землей;
5) в строке 300.02.001 IV указывается сумма оборота по реализации жилых зданий согласно пункту 1 статьи 249 Налогового кодекса;
6) в строке 300.02.001 V указывается сумма оборотов по реализации финансовых услуг;
7) в строке 300.02.001 VI указывается сумма оборота по вознаграждению, подлежащего получению лизингодателем;
8) в строке 300.02.00 VII указывается сумма оборота по реализации имущества, передаваемого в финансовый лизинг;
9) в строке 300.02.001 VIII указывается сумма оборота по реализации товаров и услуг в сфере культуры, науки и образования;
10) в строке 300.02.001 IX указывается сумма оборота по реализации товаров и услуг в сфере медицинской и ветеринарной деятельности;
11) в строке 300.02.001 X указывается сумма оборота по реализации товаров, соответствующих критериям установленным Правительством Республики Казахстан, произведенных на территории свободного склада в таможенной процедуре свободного склада, и реализуемых с данной территории на остальную часть территории Республики Казахстан;

300.01.005 жолының сомасы 300.00.003 жолына көшіріледі.
300.01.010 жолының сомасы 300.00.033 жолына көшіріледі.
4. Қосылған құн салығынан босатылған тауарларды,
жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдар
және импорт - 300.02 нысанын жасау
23. Осы нысан Салық кодексінің 33-тарауына және 276-15-бабының 1-тармағына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтер және импортты өткізу бойынша айналымдарды және импортты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
300.02 қосымшасы 300.00 нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" 12 жолында "02" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
24. "Қосылған құн салығынан босатылған айналымдар" бөлімінде:
1) 300.02.001 жолында 300.02.001 I, 300.02.001 II, 300.02.001 III, 300.02.001 IV, 300.02.001 V, 300.02.001 VI, 300.02.001 VII, 300.02.001 VIII, 300.02.001 IX, 300.02.001 X, 300.02.001 XI, 300.02.001 XII, 300.02.001 XIII жолдарының сомасы ретінде анықталатын қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
2) 300.02.001 І жолында "ҚР кеден аумағындағы тауарларды қайта өңдеу" кедендік рәсімімен Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінген тауарларды қайта өңдеу және (немесе) жөндеу бойынша қызметтерді өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
3) 300.02.001 ІІ жолында халықаралық тасымалдармен байланысты жұмыстарды және қызметтерді өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
4) 300.02.001 ІІІ жолында жермен байланысты айналымның сомасы көрсетіледі;
5) 300.02.001 ІV жолында Салық кодексінің 249-бабы 1-тармағына сәйкес тұрғын үй ғимараттарын өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
6) 300.02.001 V жолында қаржы қызметтерін өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
7) 300.02.001 VI жолында лизинг беруші алуы тиіс сыйақының сомасы көрсетіледі;
8) 300.02.00 VII жолында қаржылық лизинге берілетін меншіктерді өткізу бойынша айналымдар сомасы көрсетіледі;
9) 300.02.001 VIII жолында мәдениет, ғылым және білім саласында тауарларды және қызметтерді өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
10) 300.02.001 IX жолында қызметтерді, жұмыстарды медициналық және мал дәрігерлік қызмет саласында өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
11) 300.02.001 X жолында Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілеген өлшемдерге сәйкес, бос қойма кедендік рәсімінің бос қойма аумағында өндірілген және осы аумақтан Қазақстан Республикасы аумағының қалған бөлігіне сатылатын тауарларды сату айналымының сомасы көрсетіледі;

12) в строке 300.02.001 XI указывается сумма оборота по реализации работ и услуг, связанных с реализацией инфраструктурных проектов;
13) в строке 300.02.001 XII указывается сумма оборота по реализации услуг, осуществляемых некоммерческими организациями;
14) в строке 300.02.001 XIII указывается сумма по другим оборотам, освобожденным от налога на добавленную стоимость. В данной строке отражаются обороты по реализации товаров, работ, услуг, освобожденные от налога на добавленную стоимость и не указанные в строках 300.02.001 I, 300.02.001 II, 300.02.001 III, 300.02.001 IV, 300.02.001 V, 300.02.001 VI, 300.02.001 VII, 300.02.001 VIII, 300.02.001 IX; 300.02.001 X; 300.02.001 XI, 300.02.001 XII;
15) в строке 300.02.002 указывается оборот по реализации товаров, работ, услуг, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии с международными договорами, предусматривающими такое освобождение;
16) в строке 300.02.003 указываются обороты по реализации услуг по ремонту товара, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, включая его восстановление, замену составных частей в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 276-15 Налогового кодекса;
17) в строке 300.02.004 указываются обороты по реализации товаров, произведенных из товаров, указанных в подпункте 2) пункта 2 статьи 276-15 Налогового кодекса;
18) в строке 300.02.005 указываются обороты по вознаграждению, выплачиваемого лизингополучателем-налогоплательщиком Республики Казахстан лизингодателю другого государства-члена таможенного союза по договору лизинга;
19) в строке 300.02.006 указывается итоговая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость, определяемая как сумма строк с 300.02.001 по 300.02.005.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
25. В разделе "Импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость":
1) в строке 300.02.007 указывается импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255 и пунктов 2 и 3 статьи 276-15 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 300.02.007 I, 300.02.007 II, 300.02.007 III, 300.02.007 IV, 300.02.007 V;
2) в строке 300.02.007 I указывается сумма товаров, за исключением подакцизных, ввозимых в качестве гуманитарной помощи в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
3) в строке 300.02.007 II указывается сумма товаров за исключением подакцизных, ввозимых в целях благотворительной помощи по линии государства, правительств государств, международных организаций, включая оказание технического содействия;

12) 300.02.001 XI жолында инфрақұрылымдық жобаларды іске асырумен байланысты жұмыстарды және қызметтерді өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
13) 300.02.001 XII жолында коммерциялық емес ұйымдар көрсететін қызметтер өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
14) 300.02.001 XIII жолында қосылған құн салығынан босатылған басқа да айналымдардың сомасы көрсетіледі. Аталған жолда қосылған құн салығынан босатылған және 300.02.001 I, 300.02.001 II, 300.02.001 III, 300.02.001 IV, 300.02.001 V, 300.02.001 VI, 300.02.001 VII, 300.02.001 VIII, 300.02.001 IX; 300.02.001 X; 300.02.001 XI, 300.02.001 XII жолдарында көрcетілмеген тауарларды, жұмыстарды, қызметтердің өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
15) 300.02.002 жолында осындай босатуды көздейтін халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
16) 300.02.003 жолында Салық кодексі 276-15-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген тауарды қалпына келтіруді, құрамдас бөліктерін алмастыруды қоса алғанда, оны жөндеу жөніндегі қызметтерді сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
17) 300.02.004 жолында Салық кодексі 276-15-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тауарлардан өндірілген тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
18) 300.02.005 жолында Қазақстан Республикасының лизинг алушы-салық төлеушісі лизинг шарты бойынша кеден одағына мүше басқа мемлекеттің лизинг берушісіне төлейтін сыйақысы бойынша айналымдар көрсетіледі;
19) 300.02.005 жолында, 300.02.001 жолдан бастап 300.02.005 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сату бойынша айналымдардың қорытынды сомасы көрсетіледі;
25. "Қосылған құн салығынан босатылған импорт" бөлімінде:
1) 300.02.007 жолында Салық кодексінің 255-бабына және 276-15-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импорт көрсетіледі. Аталған жол 300.02.007 І, 300.02.007 ІІ, 300.02.007 ІІІ, 300.02.007 ІV, 300.02.007 V жолдарын қамтиды;
2) 300.02.007 І жолында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіпте гуманитарлық көмек ретінде әкелінетін акцизделетіндерді қоспағанда, тауарлардың сомасы көрсетіледі;
3) 300.02.007 ІІ жолында техникалық көмек көрсетуді қоса алғанда, мемлекет, мемлекеттердің үкіметтері, халықаралық ұйымдар желілері бойынша қайырымдылық көмек мақсатында әкелінетін, акцизделетіндерді қоспағанда, тауарлардың сомасы көрсетіледі;

4) в строке 300.02.007 III указывается сумма товаров, подлежащих декларированию в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан в таможенных режимах, устанавливающих освобождение от уплаты налогов;
5) в строке 300.02.007 IV указывается сумма лекарственных средств любых форм, в том числе лекарств-субстанций; изделий медицинского (ветеринарного) назначения, включая протезно-ортопедические изделия, сурдотифлотехники и медицинской (ветеринарной) техники; материалов, оборудования и комплектующих для производства лекарственных средств любых форм, в том числе лекарств-субстанций, изделий медицинского (ветеринарного) назначения, включая ортопедические изделия, и медицинской (ветеринарной) техники;
6) в строке 300.02.007 V указывается прочий импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255 Налогового кодекса;
7) в строке 300.02.008 указывается импорт товаров, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года;
8) в строке 300.02.009 указывается ввоз на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза товаров, предназначенных для переработки, а также товаров с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 276-15 Налогового кодекса;
9) в строке 300.02.010 указывается временный ввоз на территорию Республики Казахстан товаров, предусмотренных перечнем в соответствии с пунктом 3 статьи 276-15 Налогового кодекса.
Сумма строки 300.02.006 переносится в строку 300.00.006.
Сумма строки 300.02.010 переносится в строку 300.00.018.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
5. Составление формы 300.03 -
Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты
налога на добавленную стоимость
26. Данная форма заполняется как при составлении Декларации за налоговый период, в котором осуществлен импорт товаров и изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 27-50 статьи 49 Закона о введении, так и при составлении Декларации за последующие налоговые периоды, до полного погашения задолженности по налогу на добавленную стоимость.
Приложение 300.03 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "03".
Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).

4) 300.02.007 ІІІ жолында салық төлеуден босатуды белгілейтін кеден режимдерінде Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес декларациялануға жататын тауарлардың сомасы көрсетіледі;
5) 300.02.007 ІV жолында кез келген нысандағы дәрілік заттардың, оның ішінде субстанция-дәрілер; протездік-ортопедиялық бұйымдарды, сурдотифлотехниканы және медициналық (ветеринариялық) техниканы қоса алғанда, медициналық (ветеринариялық) мақсаттағы бұйымдар; кез келген нысандағы дәрілік заттарды шығаруға арналған материалдар, жабдықтар және жинақтаушы материалдар, оның ішінде субстанция-дәрілер, протездік-ортопедиялық бұйымдарды және медициналық (ветеринариялық) техниканы қоса алғанда, медициналық (ветеринариялық) мақсаттағы бұйымдардың сомасы көрсетіледі;
6) 300.02.007 V жолында Салық кодексінің 255-бабына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған басқа да импорт көрсетіледі;
7) 300.02.008 жолында қызметін 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін инфрақұрылымдық жобаны жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарттың шеңберінде жүзеге асыратын заңды тұлға, оның мердігерлері әкелген тауарлардың импорты көрсетіледі;
8) 300.02.009 жолында кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан қайта өңдеу үшін тағайындалған тауарларды, сондай–ақ Салық кодексінің 276-15-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялар олардың көмегімен жүзеге асырылатын тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу көрсетіледі;
9) 300.02.010 жолында Салық кодексінің 276-15-бабының 3-тармағына сәйкес тізбеде көзделген тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелу көрсетіледі;
300.02.006 жолының сомасы 300.00.006 жолына көшіріледі.
300.02.010 жолының сомасы 300.00.018 жолына көшіріледі.
5. Қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген
тауарлар импорты – 300.03 нысанын жасау
26. Осы нысан тауарлар импорты жүзеге асырылған және Енгізу туралы заң 50-бабының 27-45 абзацтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген салық кезеңі үшін Декларацияны жасау кезінде сияқты, қосылған құн салығы бойынша берешекті толық өтегенге дейінгі келесі салық кезеңдері үшін Декларацияны жасау кезінде де толтырылады.
300.03 қосымшасы 300.00 нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" 12 жолында "03" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.

27. В разделе "Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты НДС":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида импорта:
1 - импорт товаров для промышленной переработки;
2 - импорт воды, газа, электроэнергии;
3) в графе С указывается справочный номер грузовой таможенной декларации и дата. При импорте товаров из государств-членов таможенного союза в данной графе указывается номер и дата Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, присваиваемый налогоплательщиком;
4) в графе D указывается сумма налога на добавленную стоимость согласно грузовой таможенной декларации. При импорте товаров из государств-членов таможенного союза в данной графе указывается сумма налога на добавленную стоимость согласно Заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов;
5) в графе Е указывается срок (измененный), для погашения налога. По товарам, импортированным из государств-членов таможенного союза, изменение срока уплаты налога на добавленную стоимость по товарам, импортированным с территории государств-членов таможенного союза на территорию Республики Казахстан, производится на срок не более чем на три месяца со дня принятия на учет таких товаров в соответствии с пунктом 2 статьи 276-2 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается сумма налога на добавленную стоимость, зачитываемого в отчетном налоговом периоде в соответствии с абзацем 47 статьи 49 Закона о введении в счет погашения задолженности по сумме налога, срок уплаты которого был изменен. Указанная сумма налога определяется как разница между суммой, отраженной в строке 300.00.013 и суммами, отраженными в строках 300.00.011 и 300.00.012 формы 300.00, составленной за отчетный налоговый период, т.е. 300.00.013 - (300.00.011 + 300.00.012);
7) в графе G указывается сумма налога на добавленную стоимость, погашенная в соответствии с абзацем 47 статьи 49 Закона о введении в предыдущие налоговые периоды. В данную графу переносятся суммы, отраженные в соответствующих строках графы F за предыдущий налоговый период в соответствии со справочным номером грузовой таможенной декларации, отраженным в графе C и (или) в соответствии с номером Заявления о ввозе и уплате косвенных налогов;
8) в графе H указывается сумма налога на добавленную стоимость, непогашенная взаимозачетом с бюджетом по реализованным товарам в течение трехмесячного периода, определяемая как разница соответствующих строк графы D к сумме строк граф F и G (D - (F + G);
9) в графе I указывается соответствующий код бюджетной классификации;

27. "ҚҚС төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында импорт түрінің коды көрсетіледі:
1 - өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін тауарлар импорты;
2 - су, газ, электр қуаты импорты;
3) С бағанында кедендік жүк декларациясының анықтамалық нөмірі және күні көрсетіледі. Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан тауарлар импорты кезінде осы бағанда салық төлеуші беретін Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің нөмірі және күні көрсетіледі;
4) D бағанында кедендік жүк декларациясына сәйкес қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан тауарлар импорты кезінде осы бағанда Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке сәйкес қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында мерзім (өзгертілген) салықты өтеу үшін көрсетіледі. Кеден одағына мүше мемлекеттерден импортталған тауарлар бойынша Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімін өзгерту Салық кодексінің 276-2-бабының 2-тармағына сәйкес осындай тауарларды есепке алған күннен бастап үш айдан аспайтын мерзімге жүргізіледі.
6) F бағанында төлеу мерзімі өзгертілген салықтың сомасы бойынша берешекті өтеу есебіне Енгізу туралы заң 49-бабының 47-абзацына сәйкес есепті салық кезеңінде есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Көрcетілген салықтың сомасы есепті салық кезеңі үшін жасалған 300.00 нысанының 300.00.011 және 300.00.012 жолдарында көрсетілген сомалары мен 300.00.013 жолында көрсетілген сомаларының айырмасы ретінде анықталады, яғни 300.00.013 – (300.00.011 +300.00.012);
7) G бағанында алдыңғы салық кезеңдерінде Енгізу туралы заң 49-бабының 47-абзацына сәйкес өтелген, қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған бағанға С және (немесе) Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке сәйкес бағанында көрсетілген кедендік жүк декларациясының анықтамалық нөміріне сәйкес алдыңғы салық кезеңі үшін F бағынының тиісті жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
8) H бағанында D бағанының тиісті жолдарының F және G бағандары жолдарының сомасынан айырмасы ретінде (D-F+G) айқындалатын үш айлық мерзімнің ішінде өткізілген тауарлар бойынша бюджетпен өзара есеп айырысумен өтелмеген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында бюджеттік сыныптамасының тиісті коды көрсетіледі;

10) в графе J указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченная в бюджет в отчетном налоговом периоде по импортируемым товарам;
11) в графе K указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченная в предыдущие налоговые периоды по импортируемым товарам. В данную графу переносятся суммы, отраженные в соответствующих строках графы J за предыдущий налоговый период в соответствии со справочным номером грузовой таможенной декларации, отраженным в графе C и (или) в соответствии с номером Заявления о ввозе и уплате косвенных налогов;
12) в графе L указывается сумма задолженности по налогу, подлежащему уплате в бюджет. Данная сумма определяется как разница соответствующих строк графы D к сумме строк граф F, G, J и K;
13) в итоговой строке 0000001 указываются итоговые суммы по импорту товаров для промышленной переработки;
14) в итоговой строке 0000002 указываются итоговые суммы по импорту воды, газа, электроэнергии.
Сумма итоговых строк 0000001, 0000002 графы J переносится в строку 300.00.020.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
6. Составление формы 300.04 -
Импорт товаров, налог на добавленную стоимость
по которым уплачивается методом зачета
28. Данная форма предназначена для детального отражения информации по импорту товаров (в том числе из государств-членов таможенного союза), осуществленному в течение налогового периода, по которым налог на добавленную стоимость при таможенном оформлении уплачивается методом зачета, предусмотренным абзацем 71 статьи 49 и статьей 49-1 Закона о введении.
Приложение 300.04 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "04".
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
29. В разделе "Начисление налога на добавленную стоимость по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета":
1) в строке 300.04.001 А указывается сумма облагаемого импорта, налог на добавленную стоимость по которому уплачивается методом зачета. Данная строка включает в себя строки 300.04.001 I А, 300.04.001 II А, 300.04.001 III А, 300.04.001 IV А, 300.04.001 V А, 300.04.001 VI А, 300.04.001 VII А, 300.04.001 VIII А, 300.04.001 IХ А;
2) в строке 300.04.001 I А указывается сумма импортированного оборудования;
3) в строке 300.04.001 II А указывается сумма импортированной сельскохозяйственной техники;

10) J бағанында импортталатын тауарлар бойынша есепті салық кезеңінде бюджетке іс жүзінде төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында импортталатын тауарлар бойынша алдыңғы салық кезеңдерінде бюджетке іс жүзінде төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған бағанға С және (немесе) Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке сәйкес бағанында көрсетілген кедендік жүк декларациясының анықтамалық нөміріне сәйкес алдыңғы салық кезеңі үшін J бағанының тиісті жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
12) L бағанында бюджетке төленуге жататын салық бойынша берешектің сомасы көрсетіледі. Аталған сома D бағанының тиісті жолдарының F, G, J және K бағандары жолдарына айырмасы ретінде айқындалады;
13) 0000001 жиынтық жолында өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін тауарлар импорты бойынша жиынтық сомалар көрсетіледі;
14) 0000002 жиынтық жолында су, газ, электр қуаты импорты бойынша жиынтық сомалар көрсетіледі.
J бағаны 0000001, 0000002 жолдарының жиынтық сомасы 300.00.020 жолына көшіріледі.
6. Қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін
тауарлар импорты – 300.04 нысанын жасау
28. Осы нысан кедендік ресімдеу кезінде қосылған құн салығы Енгізу туралы заңның 49-бабының және 49-1-бабымен 71-абзацында көзделген және жер қойнауын пайдалану келісім-шартының шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленетін салық кезеңінің ішінде жүзеге асырылған тауарлардың (оның ішінде кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан импорты бойынша ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
300.04 қосымшасы 300.00 нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" 12-жолында "04" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
29. "Тауарлар импорты бойынша есепке жатқызу әдісімен төленетін қосылған құн салығын есептеу" бөлімінде:
1) 300.04.001 жолында қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін салық салынатын импорттың сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.04.001 I А, 300.04.001 II А, 300.04.001 III А, 300.04.001 IV А, 300.04.001 V А, 300.04.001 VI А, 300.04.001 VII А, 300.04.001 VIII А, 300.04.001 IХ А жолдарын қамтиды;
2) 300.04.001 І А жолында импортталған жабдықтың сомасы көрсетіледі;
3) 300.04.001 ІІ А жолында импортталған ауыл шаруашылық техникасының сомасы көрсетіледі;

4) в строке 300.04.001 III А указывается сумма импортированного грузового подвижного состава автомобильного транспорта;
5) в строке 300.04.001 IV А указывается сумма импортированных самолетов и вертолетов;
6) в строке 300.04.001 V А указывается сумма импортированных локомотивов железнодорожных и вагонов;
7) в строке 300.04.001 VI А указывается сумма импортированных морских судов;
8) в строке 300.04.001 VII А указывается сумма импортированных запасных частей;
9) в строке 300.04.001 VIII А указывается сумма импортированных пестицидов (ядохимикатов);
10) в строке 300.04.001 IХ А указывается сумма импортированных племенных животных всех видов и оборудования для искусственного осеменения;
11) в строке 300.04.001 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета. Данная строка включает в себя строки 300.04.001 I В, 300.04.001 II В, 300.04.001 III В, 300.04.001 IV В, 300.04.001 V В, 300.04.001 VI В, 300.04.001 VII В, 300.04.001 VIII В, 300.04.001 IХ В;
12) в строке 300.04.001 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированному оборудованию;
13) в строке 300.04.001 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированной сельскохозяйственной техники;
14) в строке 300.04.001 III В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированному грузовому подвижному составу автомобильного транспорта;
15) в строке 300.04.001 IV В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным самолетам и вертолетам;
16) в строке 300.04.001 V В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным локомотивам железнодорожным и вагонам;
17) в строке 300.04.001 VI В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным морским судам;
18) в строке 300.04.001 VII В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным запасным частям;
19) в строке 300.04.001 VIII В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным пестицидам (ядохимикатам);
20) в строке 300.04.001 IХ В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным племенным животным всех видов и оборудованиям для искусственного осеменения.
Сумма строки 300.04.001 А переносится в строку 300.00.028 А.
Сумма строки 300.04.001 В переносится в строки 300.00.012 и 300.00.028 В.
7. Составление формы 300.05 -
Работы, услуги, приобретенные у нерезидента
30. Данная форма предназначена для детального отражения сведений о суммах налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате и уплаченного за нерезидента в соответствии со статьей 241 Налогового кодекса.

4) 300.04. 001 ІІІ А жолында импортталған автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамының сомасы көрсетіледі;
5) 300.04.001 ІV А жолында импортталған ұшақтар мен тікұшақтардың сомасы көрсетіледі;
6) 300.04.001 V А жолында импортталған теміржол локомативтері мен вагондардың сомасы көрсетіледі;
7) 300.04.001 VІ А жолында импортталған теңіз кемелерінің сомасы көрсетіледі;
8) 300.04.001 VІІ А жолында импортталған қосалқы бөлшектердің сомасы көрсетіледі;
9) 300.04.001 VІІІ А жолында импортталған пестицидтердің (улы химикаттардың) сомасы көрсетіледі;
10) 300.04.001 ІХ А жолында импортталған асыл тұқымды жануарлар барлық түрімен және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтың сомасы көрсетіледі;
11) 300.04.001 В жолында тауарлар импорты бойынша есепке жатқызу әдісімен төленетін қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.04.001 I В, 300.04.001 II В, 300.04.001 III В, 300.04.001 IV В, 300.04.001 V В, 300.04.001 VI В, 300.04.001 VII В, 300.04.001 VIII В, 300.04.001 IХ В жолдарын қамтиды;
12) 300.04.001 І В жолында импортталған жабдық бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
13) 300.04.001 ІІ В жолында импортталған ауыл шаруашылығы техникасы бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
14) 300.04.001 ІІІ В жолында автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамы бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
15) 300.04.001 ІV В жолында импортталған ұшақтар және тік ұшақтар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
16) 300.04.001 V В жолында импортталған теміржол локомотивтері мен вагондары бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
17) 300.04.001 VІ В жолында импортталған теңіз кемелері бойынша қосылған құн салығының сомасы бойынша көрсетіледі;
18) 300.04.001 VІІ В жолында импортталған қосалқы бөлшектер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
19) 300.04.001 VІІІ В жолында импортталған (улы химикаттарға) пестицидтер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
20) 300.04.001 ІХ В жолында импортталған барлық асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
300.04.001 А жолының сомасы 300.00.028 А жолына көшіріледі.
300.04.001 В жолының сомасы 300.00.012 және 300.00.028 В жолдарына көшіріледі.
7. Резидент еместен сатып алынған жұмыстар,
қызметтер – 300.05 нысанын жасау
30. Осы нысан Салық кодексінің 241-бабына сәйкес резидент емес үшін төлеуге жататын және төленген қосылған құн салығының сомалары туралы мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.

Приложение 300.05 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "05".
31. В разделе "По работам и услугам, приобретенным от нерезидента в в отчетном налоговом периоде":
1) в строке 300.05.001 указывается облагаемый оборот по реализации работ и услуг, приобретенных у нерезидента. Размер облагаемого оборота определяется в соответствии с пунктом 2 статьи 241 Налогового кодекса.
Сумма строки 300.05.001 переносится в строку 300.00.015 А;
2) в строке 300.05.002 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, по обороту, указанному в строке 300.05.001. Данная строка подлежит обязательному заполнению, если заполнена строка 300.05.001;
3) в строке 300.05.003 указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет в течение налогового периода, по обороту, указанному в строке 300.05.001. В данную строку также включается сумма налога, излишне уплаченного в бюджет, зачтенного в счет погашения недоимки по налогу на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, согласно статье 31 Закона о введении.
32. В разделе "По работам и услугам, приобретенным от нерезидента в предыдущие налоговые периоды" указываются сведения по работам, услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды, по которым уплата налога на добавленную стоимость за нерезидента частично или полностью произведена в отчетном налоговом периоде:
1) в строке 300.05.004 указывается облагаемый оборот по работам и услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды. Данная строка заполняется в том случае, если налог на добавленную стоимость, подлежащий к уплате в бюджет, не был уплачен (или частично был уплачен) в установленный срок;
2) в строке 300.05.005 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, по обороту, указанному в строке 300.05.004;
3) в строке 300.05.006 указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченная в бюджет в течение налогового периода, по обороту, указанному в строке 300.05.004. В данную строку также включается сумма налога, излишне уплаченного в бюджет, зачтенного в счет погашения недоимки по налогу на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, согласно статье 31 Закона о введении;
4) в строке 300.05.007 указывается общая сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет в налоговом периоде, по работам и услугам, приобретенным у нерезидента, определяемая как сумма строк 300.05.003 и 300.05.006.

300.05 қосымшасы 300.00 нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" 12 жолында "05" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
31. "Есепті салық кезеңінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша" бөлімінде:
1) 300.05.001 жолында резидент еместен сатып алынған жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша салық салынатын айналым көрсетіледі. Салық салынатын айналымның мөлшері Салық кодексінің 241-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалады.
300.05.001 жолының сомасы 300.00.012 ІІ жолына көшіріледі;
2) 300.05.002 жолында қосылған құн салығының 300.05.001 жолында көрсетілген айналым бойынша резидент емес үшін төленуге жататын сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.05.001 жолы толтырылған жағдайда міндетті түрде толтырылуға жатады;
3) 300.05.003 жолында 300.05.001 жолында көрсетілген айналым бойынша салық кезеңінің ішінде іс жүзінде бюджетке төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі, Аталған жолға Енгізу туралы заңның 31-бабына сәйкес резидент емес үшін төленуге жататын қосылған құн салығы бойынша бересіні өтеу есебіне есепке жатқызылған бюджетке артық төленген салықтың сомасы да енгізіледі;
32. "Алдыңғы салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызметтер бойынша" бөлімінде резидент емес үшін қосылған құн салығының сомасын төлеу есепті салық кезеңінде бір бөлігі немесе толық жүргізілген алдыңғы салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша мәліметтер көрсетіледі:
1) 300.05.004 жолында алдыңғы салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызметтер бойынша салық салынатын айналым көрсетіледі. Аталған жол егер бюджетке төленуге жататын қосылған құн салығы белгіленген мерзімде төленбеген (немесе бір бөлігі төленбеген) жағдайда толтырылады;
2) 300.05.005 жолында қосылған құн салығын, резидент еместе жататын төлеудің сомасы көрсетіледі, 300.05.004-те көрcетілген айналым бойынша;
3) 300.05.006 жолында 300.05.004 жолында көрсетілген айналым бойынша салық кезеңінің ішінде бюджетке іс жүзінде төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолға Енгізу туралы заңның 31-бабына сәйкес резидент емес үшін төленуге жататын қосылған құн салығы бойынша бересіні өтеу есебіне есепке жатқызылған бюджетке артық төленген салықтың сомасы да енгізіледі;
4) 300.05.007 жолында 300.05.003 және 300.05.006 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызметтер бойынша салық кезеңінде бюджетке іс жүзінде төленген қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі.

Сумма строки 300.05.001 переносится в строку 300.00.015 А.
Сумма строки 300.05.007 переносится в строку 300.00.015 В.
8. Составление формы 300.06 -
Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборотов и
суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет
33. Данная форма предназначена для детального отражения корректировки размера облагаемого и освобожденного оборотов и суммы налога на добавленную стоимость, произведенной в отчетном налоговом периоде. Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборотов и суммы налога на добавленную стоимость производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 239 и 240 Налогового кодекса, а так же пунктом 14 статьи 238 Налогового кодекса. Также в данной форме отражаются сведения по корректировке суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет, произведенной в соответствии со статьями 258 и 259 Налогового кодекса.
Приложение 300.06 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "06".
Строки данной формы могут иметь отрицательное и (или) положительное значение. В случае корректировки размера освобожденного оборота графа "В" "Сумма корректировки НДС" в разделе "Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборота" не заполняется.
В случае если в ином документе, подтверждающем наступление случаев, при которых производится корректировка размера облагаемого оборота, не указана сумма налога на добавленную стоимость, то данная сумма определяется путем применения ставки налога к сумме корректировки размера облагаемого оборота.
34. Строки с 300.06.001 А по 300.06.008 А в разделе "Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборота" заполняются как при корректировке размера облагаемого оборота, так и при корректировке размера освобожденного оборота.
В разделе "Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборота":
1) в строке 300.06.001 А указывается сумма корректировки оборота, связанного с частичным или полным возвратом товара;
2) в строке 300.06.001 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, связанному с частичным или полным возвратом товаров;
3) в строке 300.06.002 А указывается сумма корректировки оборота по товарам, работам, услугам, по которым изменены условия сделки;
4) в строке 300.06.002 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту по товарам, работам, услугам, по которым изменены условия сделки;

300.05.001 жолының сомасы 300.00.015 А жолына көшіріледі.
300.05.007 жолының сомасы 300.00.015 В жолына көшіріледі.
8. Салық салынатын айналымның мөлшерін және есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасын түзету – 300.06 нысанын жасау
33. Осы нысан есепті салық кезеңінде салық салынатын айналымның мөлшерін және қосылған құн салығының сомасын түзетуді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған. Салық салынатын және босатылатын айналымдар мөлшерін және қосылған құн салығының сомасын түзету Салық кодексінің 239 және 240-баптарында, сондай-ақ Салық кодексінің 238-бабы 14-тармағымен көзделген тәртіпте жүргізіледі. Сонымен қатар осы нысанда Салық кодексінің 258 және 259-баптарына сәйкес есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасын түзету деректері көрсетіледі.
300.06 қосымшасы 300.00 нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" 12 жолында "06" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
Осы нысан жолдарының мәндері теріс және (немесе) оң болуы мүмкін. Босатылған айналым мөлшері түзетілген жағдайда "Салық салынатын және босатылатын айналым мөлшерін түзету" бөліміндегі "ҚҚС сомасы" "В" бағаны толтырылмайды.
Егер салық салынатын айналым мөлшерін түзетуді жүзеге асыру жағдайларын растайтын басқа да құжатта қосылған құн салығының сомасы көрсетілмесе, онда аталған сома салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасына салық ставкасын қолдану жолымен анықталады.
"Айналым мөлшерін түзету" бөліміндегі 300.06.001 А бастап 300.06.008 дейінгі жолдар салық салынатын айналым мөлшерін түзету кезінде де, босатылған айналым мөлшері түзетілген де толтырылады.
34. "Салық салынатын және босатылатын айналым мөлшерін түзету" бөлімінде:
1) 300.06.001 А жолында тауардың бір бөлігін немесе толық қайтарумен байланысты салық салынатын айналымды түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 300.06.001 В жолында тауарлардың бір бөлігін немесе толық қайтарумен байланысты салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің сомасы көрсетіледі;
3) 300.06.002 А жолында мәміленің шарттары өзгертілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша салық салынатын айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
4) 300.06.002 В жолында мәміленің шарттары өзгертілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;

5) в строке 300.06.003 А указывается сумма корректировки оборота, произведенного в связи с изменением цены, компенсации за реализованные товары, работы, услуги;
6) в строке 300.06.003 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, произведенному в связи с изменением цены, компенсации за реализованные товары, работы, услуги;
7) в строке 300.06.004 А указывается сумма корректировки оборота в связи со скидкой с цены, скидкой с продаж;
8) в строке 300.06.004 B указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту в связи со скидкой с цены, скидкой с продаж;
9) в строке 300.06.005 А указывается сумма корректировки оборота при получении разницы в стоимости за реализованные товары, работы, услуги при их оплате в тенге;
10) в строке 300.06.005 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту при получении разницы в стоимости за реализованные товары, работы, услуги при их оплате в тенге;
11) в строке 300.06.006 А указывается сумма корректировки оборота при возврате тары;
12) в строке 300.06.006 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту при возврате тары;
13) в строке 300.06.007 А указывается сумма корректировки оборота при признании сомнительных требований;
14) в строке 300.06.007 B указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту при признании сомнительных требований;
15) в строке 300.06.008 А указывается сумма корректировки оборота при увеличении размера облагаемого оборота на стоимость оплаты по сомнительным требованиям;
16) в строке 300.06.008 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту при увеличении размера облагаемого оборота на стоимость оплаты по сомнительным требованиям;
17) в строке 300.06.009 А указывается итоговая сумма корректировки размера облагаемого оборота, которая определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 А по 300.06.008 А по облагаемым оборотам;
18) в строке 300.06.009 В указывается итоговая сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемым оборотам, которая определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 В по 300.06.008 В по облагаемым оборотам; в строке 300.06.010 А указывается итоговая сумма корректировки размера освобожденного оборота, которая определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 А по 300.06.008 А по освобожденным оборотам.

5) 300.06.003 А жолында өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін бағаның өзгеруіне, өтемақыға байланысты салық салынатын айналымды түзетудің сомасы көрсетіледі;
6) 300.06.003 В жолында өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін бағаның өзгеруіне, өтемақыға байланысты салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің сомасы көрсетіледі;
7) 300.06.004 А жолында баға жеңілдігіне, сатулардан жеңілдікке байланысты салық салынатын айналымды түзетудің сомасы көрсетіледі;
8) 300.06.004 B жолында баға жеңілдігіне, сатулардан жеңілдікке байланысты салық салынатын айналымды түзету бойынша қосылған құн салығын түзетудің сомасы көрсетіледі;
9) 300.06.005 А жолында теңгемен төленген, өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін құн айырмашылығы алынған кезде салық салынатын айналымды түзетудің сомасы көрсетіледі;
10) 300.06.005 В жолында теңгемен төленген кезіндегі өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін құн айырмашылығы алынған кезде салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің сомасы көрсетіледі;
11) 300.06.006 А жолында ыдысты қайтару кезінде салық салынатын айналымды түзетудің сомасы көрсетіледі;
12) 300.06.006 В жолында ыдысты қайтару кезінде салық салынатын айналымды түзету бойынша қосылған құн салығын түзетудің сомасы көрсетіледі;
13) 300.06.007 А жолында күмәнді міндеттемелерді тану кезінде салық салынатын айналымды түзетудің сомасы көрсетіледі;
14) 300.06.007 В жолында күмәнді міндеттемелерді тану кезінде салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің сомасы көрсетіледі;
15) 300.06.008 А жолында күмәнді міндеттемелер бойынша төлеу құнына салық салынатын айналымның мөлшерін ұлғайту кезінде салық салынатын айналымның мөлшерін түзетудің сомасы көрсетіледі;
16) 300.06.008 В жолында күмәнді міндеттемелер бойынша төлеу құнына салық салынатын айналымның мөлшерін ұлғайту кезінде салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің сомасы көрсетіледі;
17) 300.06.009 А жолында 300.06.001 А бастап 300.06.008 А дейінгі жолдардың қосындысымен анықталатын, салық салынатын айналымды түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі;
18) 300.06.009 В жолында салық салынатын айналым бойынша 300.06.001 В бастап 300.06.008 В дейінгі жолдардың қосындысымен анықталатын салық салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі.
19) 300.06.010 А жолында босатылған айналым бойынша 300.06.001 А бастап 300.06.008 А дейінгі жолдардың қосындысымен анықталатын босатылған айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі.

35. В разделе "Корректировка суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет":
1) в строке 300.06.011 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, по которым в предыдущие налоговые периоды налог на добавленную стоимость был отнесен в зачет, и которые в отчетном налоговом периоде были использованы не в целях облагаемого оборота.
Корректировка зачета по товарам, работам, услугам производится следующим образом:
сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая корректировке по основным средствам, используемым не в целях облагаемого оборота, определяется по балансовой стоимости, то есть за минусом амортизационных отчислений, без учета переоценки путем применения ставки налога на добавленную стоимость, действовавшей на момент приобретения основного средства;
по товароматериальным запасам, частично использованным не в целях облагаемого оборота, корректировка налога на добавленную стоимость, ранее отнесенного в зачет, производится в части суммы налога, отнесенного в зачет по товарам, использованным не в целях облагаемого оборота;
при использовании работ, услуг не в целях облагаемого оборота корректировка производится по работам, услугам, не использованным ранее в целях облагаемого оборота;
2) в строке 300.06.012 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам в случае их порчи или утраты. Данная строка может иметь только отрицательное значение;
3) в строке 300.06.013 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по сверхнормативным потерям. Данная строка заполняется теми плательщиками налога на добавленную стоимость, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан являются субъектами естественных монополий;
4) в строке 300.06.014 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость при несоблюдении положений, установленных статьей 263 Налогового кодекса;
5) в строке 300.06.015 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по операциям с налогоплательщикам, признанными лжепредприятиями на основании вступившего в законную силу приговора или постановления суда;
6) в строке 300.06.016 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по сделке, признанной судом совершенной субъектом частного предпринимательства без намерения осуществлять предпринимательскую деятельность;

35. "Есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын түзету" бөлімінде:
1) 300.06.011 жолында алдыңғы салық кезеңдерінде қосылған құн салығы есепке жатқызуға жатқызылған және есепті салық кезеңінде салық салынатын айналым мақсатында емес пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі.
Тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызуды түзету мынадай жолмен жүргізіледі:
салық салынатын айналым мақсатында емес пайдаланылған негізгі құралдар бойынша түзетуге жататын қосылған құн салығының сомасы теңгерімдік құны бойынша яғни амортизациялық аударымдарды шегерумен, қайта бағалау есебінсіз негізгі құралды сатып алу сәтінде қолданыста болған қосылған құн салығының ставкасын қолдану жолымен анықталады;
бір бөлігі салық салынатын айналым мақсатында емес пайдаланылған тауарлық материалдық қорлар бойынша бұрын есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасын түзету салық салынатын айналым мақсатында емес пайдаланылған тауарлар бойынша есепке жатқызуға жатқызылған салық сомасының бөлігінде жүргізіледі;
жұмыстарды, қызметтерді салық салынатын айналым мақсатында емес пайдалану кезінде түзету бұрын салық салынатын айналым мақсатында емес пайдаланылған жұмыстар, қызметтер бойынша жүргізіледі;
1) 300.06.012 жолында жоғалған немесе бүлінген жағдайда тауарлар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі. Аталған жолдың мәні тек қана теріс болуы тиіс;
2) 300.06.013 жолында нормадан тыс шығындар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзету сомасы көрсетіледі. Аталған жолды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес табиғи монополия субъектілері болып табылатын қосылған құн салығының төлеушілері толтырады;
3) 300.06.014 жолында Салық кодексінің 263-бабына белгіленген ережелерді сақтамаған кезде қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
4) 300.06.015 жолында заңды күшіне енген сот үкімінің немесе қаулысының негізінде жалған кәсіпорын деп танылған салық төлеушімен жасалған операциялар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
5) 300.06.016 жолында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру ниетінсіз жеке кәсіпкерлік субъектісі жасаған мәміле бойынша соттың үкімімен заңсыз деп танылған қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
6) 300.06.017 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген мүлік бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;

7) в строке 300.06.017 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по имуществу, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
8) в строке 300.06.018 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам, частично или полностью возвращенным поставщику;
9) в строке 300.06.019 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, по которым изменены условия сделки;
10) в строке 300.06.020 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, производимой в связи с изменением цены, компенсации за приобретенные товары, работы, услуги;
11) в строке 300.06.021 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость в связи со скидкой с цены, скидкой продаж;
12) в строке 300.06.022 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость в связи с получением разницы в стоимости реализованных товаров, работ, услуг при их оплате в тенге;
13) в строке 300.06.023 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость при возврате тары;
14) в строке 300.06.024 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по сомнительным обязательствам, списании обязательств;
15) в строке 300.06.025 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, при осуществлении оплаты по сомнительным обязательствам, по которым ранее была произведена корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость при признании сомнительных обязательств;
16) в строке 300.06.026 указывается итоговая сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, определяемая как сумма строк с 300.06.011 по 300.06.025.
Сумма строки 300.06.009 А переносится в строку 300.00.004 А.
Сумма строки 300.06.009 В переносится в строку 300.00.004 В.
Сумма строки 300.06.010 А учитывается в строке 300.00.006.
Сумма строки 300.06.026 переносится в строку 300.00.023.
9. Составление формы 300.07 -
Реестр счетов-фактур по реализованным товарам, работам,
услугам в течение отчетного налогового периода
36. Данная форма предназначена для детального отражения сведений о счетах-фактурах, выписанных по реализованным товарам, работам, услугам. При наличии за отчетный налоговый период оборотов по реализации данное приложение подлежит обязательному представлению и заполнению.
Сноска. Пункт 36 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
37. В данной форме отражаются счета-фактуры, дата совершения оборота по реализации по которым приходится на отчетный налоговый период.
Реестр счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного налогового периода (далее - Реестр) представляется по выписанным счетам-фактурам, в том числе выписанных комиссионерами, комитентами, доверителями, поверенными, экспедиторами, участниками договора о совместной деятельности.

7) 300.06.018 жолында жеткізушіге бір бөлігі және толық қайтарылған тауарлар бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
8) 300.06.019 жолында мәміленің шарттары өзгерген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
9) 300.06.020 жолында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін бағаның өзгеруіне, өтемақыға байланысты жүргізілетін қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
10) 300.06.021 жолында баға жеңілдігіне, сатулардан жеңілдікке байланысты қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
11) 300.06.022 жолында теңгедемен төленген, өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер құнындағы айырмашылық алынуына байланысты қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
12) 300.06.023 жолында ыдыста қайтару кезіндегі қосымша құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
13) 300.06.024 жолында күмәнді міндеттемелер, міндеттемелерді есептен шығару бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
14) 300.06.024 жолында танылған күмәнді талаптар бойынша қосымша құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
15) 300.06.025 жолында күмәнді міндеттемелерді тану кезінде қосылған құн салығы бойынша бұрын есепке жатқызуды түзету жүргізілген күмәнді міндеттемелер бойынша төлеу жүзеге асырылған кезде қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
16) 300.06.026 жолында 300.06.010-300.06.025 аралығындағы жолдардың сомасы ретінде анықталатын қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі.
300.06.009 А жолының сомасы 300.00.004 А жолына көшіріледі.
300.06.009 В жолының сомасы 300.00.004 В жолына көшіріледі.
300.06.010 А жолының сомасы 300.00.006 жолында есепке алынады.
300.06.026 жолының сомасы 300.06.023 жолына көшіріледі.
9. Есепті салық кезең ішінде өткізілген тауарлар,
жұмыстар, қызметтер бойынша шот фактуралар
тізілімі – 300.07 нысанын жасау
36. Осы нысан өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша жазылған шот-фактуралар туралы мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған. Есепті кезең ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша айналымдар болған жағдайда осы қосымша міндетті түрде ұсынуға және толтыруға жатады.
37. Осы нысанда жасалу күні есепті кезең ішіне кіретін, өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша айналымдар көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот фактуралар тізілімі (бұдан әрі - Тізілім) жазылып берілген, соның ішінде комиссионерлермен, комитенттермен, сенім білдірушілермен, сенім білдірілген өкілдермен, экспедиторлармен, бірлескен қызмет қатысушыларымен жазылып берілген шот-фактуралар негізінде табыс етіледі.

38. Не отражаются в Реестре счета-фактуры, выписанные в адрес нерезидентов, не осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, в том числе через филиал и представительство, а также выписываемые в адрес физических лиц, за исключением индивидуальных предпринимателей.
39. В разделе "Сумма налога на добавленную стоимость по реализованным товарам, работам, услугам:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается заглавными кириллическими буквами статус поставщика. Данная графа заполняется в случае реализации товаров, работ, услуг по договорам комиссии, поручения, транспортной экспедиции, финансового лизинга, в рамках договоров о совместной деятельности. Если поставщиком является комитент указывается статус "К"; комиссионер - указывается статус "М"; доверитель - указывается статус "Д"; поверенный - указывается статус "П"; экспедитор - указывается статус "Э"; лизингодатель - указывается статус "Л". Если реализация товаров, работ, услуг осуществляется в рамках договоров о совместной деятельности, то в данной графе указывается статус "С";
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика покупателя, указанный в счете-фактуре;
4) в графе D указывается индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер (при его наличии) покупателя;
5) в графе E указывается арабскими цифрами номер счета-фактуры, который должен соответствовать номеру, отраженному в счете-фактуре.
Количество ячеек для указания номера счета-фактуры при предоставлении реестра счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода в электронном виде не ограничивается;
6) в графе F указывается дата выписки счета-фактуры или дополнительного счета-фактуры, выписанного в соответствии со статьей 265 Налогового кодекса при корректировке размера облагаемого или освобожденного оборота;
7) в графе G указывается заглавными кириллическими буквами вид счета-фактуры. Данная графа заполняется в следующих случаях:
при отражении сведений из дополнительного счета-фактуры;
если счет-фактура или дополнительный счет-фактура выписан в соответствии со статьей 51 Закона о введении при несоблюдении требований, установленных статьей 78 Налогового кодекса;
если при обращении получателя товаров, работ, услуг к поставщику данных товаров, работ, услуг с требованием выписать счет-фактуру выписка счета-фактуры в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 15 статьи 263 Налогового кодекса, произведена по истечении налогового периода, приходящегося на дату совершения оборота по реализации.
Отметка "Д" указывается в левой ячейке, если в соответствующей строке указываются сведения из дополнительного счета-фактуры.
Отметка "Ф" указывается в правой ячейке, если счет-фактура или дополнительный счет-фактура выписан в соответствии со статьей 51 Закона о введении при несоблюдении требований, установленных статьей 78 Налогового кодекса.
Отметка "П" указывается в правой ячейке, если выписка счета-фактуры в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 15 статьи 263 Налогового кодекса, произведена по истечении налогового периода, приходящегося на дату совершения оборота по реализации;

38. Тізілімде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асырмайтын, оның ішінде филиал немесе өкілдік арқылы жүзеге асырмайтын резидент еместердің атына жазылған, сондай-ақ жеке кәсіпкерлерді қоспағанда жеке тұлғаларға жазылған шот-фактуралар көрсетілмейді.
39. "Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өнім берушінің мәртебесі кириллицалық бас әріптерімен көрсетіледі. Аталған бағана тауарлар, жұмыстар, қызметтер бірлескен қызмет туралы келісімшарты шегінде, комиссия, тапсырма, көлік экспедициялары, қаржы лизингі келісімшарттары бойынша өткізілген жағдайда толтырылады. Егер өнім беруші комитент болса, онда "К" мәртебесі көрсетіледі; комиссионер - "М" мәртебесі көрсетіледі; сенім білдіруші - "Д" мәртебесі көрсетіледі; сенім білдірілген өкіл - "П" мәртебесі көрсетіледі; экспедитор - "Э" мәртебесі көрсетіледі; лизинг беруші - "Л" мәртебесі көрсетіледі. Егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бірлескен қызмет туралы келісімшарты шегінде жүзеге асырылса, онда "С" мәртебесі көрсетіледі;
3) С бағанында шот-фактурада көрcетілген сатып алушы салық төлеушісінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында сатып алушының сәйкестендіру жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) (бар болған жағдайда) нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс араб цифрларымен шот-фактураның нөмірі көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі электронды түрде берілген кезде шот-фактура нөмірін көрсетуге арналған торкөздер саны шектелмейді;
6) F бағанында шот-фактураның немесе Салық кодексінің 265-бабына сәйкес салық салынатын айналымды немесе босатылған айналымды түзету кезінде жазылып берілетін қосымша шот-фактураның жазып берілген күні көрсетіледі;
7) G бағанында шот-фактураның түрі кириллицалық бас әріптерімен көрсетіледі. Аталған бағана мынадай жағдайларда толтырылады:
қосымша шот-фактурадағы деректерді көрсеткен кезде;
егер шот-фактура немесе қосымша шот-фактура Салық кодексінің 78-бабының талаптары сақталмаған кезде Енгізу туралы Заңның 51-бабына сәйкес жазылып берілсе;
егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушымен осы тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді берушіге шот-фактураны жазып беру талабы қойылған кезде Салық кодексінің 263-бабы 15-тармағы 1) және 2) тармақшаларымен ескерілген жағдайларда шот-фактура өткізу бойынша айналым жасалған күнінің салық кезеңі өткеннен кейін жазылып берілсе.
Егер тиісті жолда қосымша шот-фактурасының деректері көрсетілсе, онда сол жақтағы торкөзде "Д" белгісі көрсетіледі.
Егер шот-фактура немесе қосымша шот-фактура Салық кодексінің 78-бабының талаптары сақталмаған кезде Енгізу туралы Заңның 51-бабына сәйкес жазылып берілсе, онда оң жақтағы торкөзде "Ф" белгісі көрсетіледі.
Егер Салық кодексінің 263-бабы 15-тармағы 1) және 2) тармақшаларымен ескерілген жағдайларда шот-фактура өткізу бойынша айналым жасалған күнінің салық кезеңі өткеннен кейін жазылып берілсе, онда оң жақтағы торкөзде "П" белгісі көрсетіледі;

8) в графе H указывается всего стоимость товаров, работ, услуг, указанных в счете-фактуре, без учета налога на добавленную стоимость.
При этом налогоплательщики, выписывающие счета-фактуры покупателю товаров, работ, услуг с учетом особенностей, установленных статьей 264 Налогового кодекса, в данной графе указывают общую сумму оборота (облагаемого и (или) необлагаемого) по реализации товаров, работ, услуг, отраженную в счете-фактуре, с учетом стоимости работ и услуг, выполненных и оказанных перевозчиками и (или) поставщиками в рамках договора транспортной экспедиции.
Комиссионеры, выписывающие счета-фактуры покупателю товаров, работ, услуг с учетом особенностей, установленных пунктом 18 статьи 263 Налогового кодекса, указывают общую сумму оборота (облагаемого и (или) необлагаемого) по реализации товаров, работ, услуг, отраженную в счете-фактуре, выписанном комиссионером, исходя из стоимости товаров, работ, услуг, по которой комиссионерами осуществляется их реализация покупателю.
Лизингодатели, выписывающие счета-фактуры на передаваемый ими предмет лизинга, указывают в данной графе сумму оборота (облагаемого или необлагаемого), указанную в счете-фактуре, исходя из общей суммы всех лизинговых платежей в соответствии с договором финансового лизинга без включения в него суммы вознаграждения и налога на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы H указывается только на первой странице формы 300.07 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
9) в графе I отражается сумма налога на добавленную стоимость, указанная в счете-фактуре. Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 300.07 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
10) в графе J указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период.
При передаче имущества в финансовый лизинг в данной графе указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, определенному в соответствии с пунктом 10 статьи 238 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному при реализации периодических печатных изданий согласно пункту 11 статьи 263 Налогового кодекса, в данной графе указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, определенному в соответствии с пунктом 16 статьи 238 Налогового кодекса.

8) Н бағанында қосылған құн салығын есепке алусыз шот-фактурада көрсетілген тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің жалпы құны көрсетіледі.
Бұл ретте тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алушыға шот-фактураларды Салық кодексінің 264-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, жазып беретін салық төлеуші аталған бағанада көлік экспедициясы келісімшарты шегінде тасымалдаушылардың және (немесе) өнім берушілердің жасаған және көрсеткен жұмыстар мен қызметтерінің құнын ескере отырып, шот-фактурада көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша (салық салынатын және (немесе) босатылатын) айналымдардың жалпы сомасын көрсетеді.
Шот-фактураларды Салық кодексінің 263-бабы 18-тармағымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып жазып беретін комиссионерлер комиссионерлермен сатып алушыға өткізілетін тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің құны негізінде, комиссионермен жызылып берілген шот-фактурада көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша (салық салынатын және (немесе) босатылатын) айналымдардың жалпы сомасын көрсетеді.
Өзі беретін лизинг нысанасына шот-фактура жазатын лизинг беруші бұл бағанада, сыйақы және қосылған құн салығы сомалары енгізілместен, қаржы лизингінің шартына сәйкес барлық лизинг төлемдерінің жалпы сомасы негізінде шот-фактурада көрсетілген (салық салынатын немесе салынбайтын) айналым мөлшерін көрсетеді.
Н бағанының жиынтық мөлшері 300.07 нысанының бірінші бетінде ғана көрсетіледі және барлық беттердің аталған бағанасында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
9) I бағанында шот-фактурада көрcетілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. I бағанының жиынтық мөлшері 300.07 нысанының бірінші бетінде ғана көрсетіледі және барлық беттердің аталған бағанасында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
10) J бағанында есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Егер тиісті жолдар бойынша I бағанасы толтырылған болса, онда J бағанасы толтыруға міндетті болып табылады. J бағанының жиынтық мөлшері 300.07 нысанының бірінші бетінде ғана көрсетіледі және барлық беттердің аталған бағанасында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады.
Мүлікті қаржы лизингіне беру кезінде бұл бағанада Салық кодексінің 238-бабы 10-тармағына сәйкес анықталған салық салынатын айналым бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 263-бабы 11-тармағына сәйкес мерзімді баспа басылымдарын өткізу кезінде жазылып берілген шот-фактура бойынша бұл бағанада Салық кодексінің 238-бабы 16-тармағына сәйкес анықталған салық салынатын айналым бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.

По счет-фактуре, выписанной в рамках договора о совместной деятельности в соответствии с пунктом 1 статьи 235 Налогового кодекса, в данной графе указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость, приходящаяся на данного участника договора о совместной деятельности.
Графа J подлежит обязательному заполнению в случае, если по соответствующей строке заполнена графа I. Итоговая величина графы J указывается только на первой странице формы 300.07 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц.
Сноска. Пункт 39 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
40. Внесение изменений и дополнений в Реестры производится с учетом следующего:
1) в основной форме декларации по НДС формы 300.00 с учетом отнесения к виду налоговой отчетности, предусмотренной в пункте 3 статьи 63 Налогового кодекса, обязательно проставление отметки в ячейке "дополнительная" или "дополнительная по уведомлению";
2) в разделе "Общая информация о плательщике НДС" Реестра указываются регистрационный номер налогоплательщика, индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер (при его наличии) и налоговый период за который вносятся изменения и дополнения;
3) в случае обнаружения ошибки в любой из граф В, С, D, E, F, G, Н, I, J раздела "Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам" производится удаление из Реестра ранее указанного ошибочного счета-фактуры. Для удаления ошибочного счета-фактуры в дополнительном Реестре указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф В, С, D, E, F, G, а в графах Н, I, J, указываются ранее отраженные суммы со знаком минус. Далее новой строкой вводится счет-фактура с правильными реквизитами и суммами;
4) в случае дополнения Реестра за налоговый период новыми строками указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся дополнения.
41. При применении подпунктов 3) и 4) пункта 40 Правил следует учесть, что если представляется первая дополнительная Декларация после представления очередной Декларации, то при дополнении Реестра или удалении строк из Реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой Реестра к очередной Декларации.
Если представляется дополнительная Декларация к очередной Декларации, к которой уже представлялись дополнительные Декларации, то при дополнении Реестра или удалении строк из Реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой Реестра, представленного к последней дополнительной Декларации.

Салық кодексінің 235-бабының 1-тармағына сәйкес бірлескен қызмет туралы шарттың шеңберінде жазылған шот-фактура бойынша осы бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың осы қатысушысына келетін қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі.
40. Тізілімге өзгертулер мен толықтыруларды енгізу мыналар ескеріле отырып жүзеге асырылады:
1) 300.00 нысанының ҚҚС бойынша Декларацияның негізгі нысанында Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағында көзделген салық есептілігінің түріне жатқызылуын есепке ала отырып, "қосымша" немесе "хабарлама бойынша қосымша" торкөздерінде белгі қою міндетті;
2) Тізілімнің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеушінің тіркеу нөмірі, жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі және өзгертулер мен толықтырулар енгізілетін салық кезеңі көрсетіледі;
3) Тізілімнің "Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінің В, С, D, E, F, G, Н, I, J бағандарында қателік табылса, онда алдында көрсетілген қате шот-фактураның Тізілімнен жоюлуы жүзеге асырылады. Қате шот-фактураны жою үшін қосымша Тізілімде өзгертулер енгізу кезеңіндегі алдында табыс етілген Тізілімнің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі, В, С, D, E, F, G бағандарында алдында көрсетілген деректер көрсетіледі, ал Н, I, J бағандарындағы алдында көрсетілген сомалар минус белгісімен көрсетіледі. Одан кейін жаңа жолдан деректері мен сомалары дұрыс шот-фактуралар енгізіледі;
4) Салық кезеңіндегі Тізілімді жаңа жолдармен толықтырған жағдайда өзгертулер енгізу кезеңіндегі алдында табыс етілген Тізілімнің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі.
41. Ереженің 40-тармағы 3) және 4) тармақшаларын қолданған кезде егер кезекті Декларациядан кейін қосымша Декларация бірінші рет табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнің жолдарын жою кезінде кезекті Декларация Тізілімінің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетілетінін ескерген жөн.
Егер алдында қосымша Декларациялар табыс етілген кезекті Декларацияға қосымша Декларация табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнің жолдарын жою кезінде соңғы қосымша Декларацияға табыс етілген Тізілімінің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі.

10. Составление формы 300.08 -
Реестр счетов-фактур (документов на выпуск товаров из
госматрезерва) по приобретенным товарам, работам, услугам
в течение отчетного налогового периода
42. Форма 300.08 предназначена для отражения сведений о счетах-фактурах (документов на выпуск товаров из государственного материального резерва) по товарам, работам, услугам, приобретенным на территории Республики Казахстан. При осуществлении за отчетный налоговый период приобретений товаров, работ, услуг, данное приложение подлежит обязательному представлению и заполнению.
Реестр счетов-фактур по приобретенным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода (далее - Реестр) представляется также комиссионерами, комитентами, поверенными, доверителями, экспедиторами, участниками договора о совместной деятельности.
Не отражаются в Реестре счета-фактуры по товарам, работам, услугам, приобретенным от нерезидентов, не осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, в том числе через филиал, представительство.
Сноска. Пункт 42 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
43. В разделе "Сумма налога на добавленную стоимость по приобретенным товарам, работам, услугам":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается заглавными кириллическими буквами статус поставщика в случае приобретения товаров, работ, услуг по договорам комиссии, поручения, транспортной экспедиции, финансового лизинга, в рамках договоров о совместной деятельности.
Если поставщиком по счету-фактуре является комитент указывается отметка "К"; если комиссионер - указывается отметка "М"; если поверенный - указывается отметка "П"; если экспедитор - указывается отметка "Э"; если лизингодатель - указывается отметка "Л". В случае, если приобретение товаров, работ, услуг осуществляется от поставщика-участника договора о совместной деятельности, то в данной графе указывается отметка "С";
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика поставщика, указанный в счете-фактуре (документе);
4) в графе D указывается индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер (при его наличии) поставщика;
5) в графе E указывается арабскими цифрами номер счета-фактуры, который должен соответствовать номеру, указанному в счете-фактуре или указывается номер документа на выпуск товаров из госматрезерва.
Количество ячеек для указания номера счета-фактуры (документа) при предоставлении в электронном виде реестра счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода не ограничивается;

10. Есепті салық кезең ішінде сатып алынған тауарлар,
жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі
(мемлекеттік материалдық резерв қорынан тауарларды шығаруға
құжаттар) – 300.08 нысанын жасау
42. 300.08 нысаны Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар (мемлекеттік материалдық резерв қорынан тауарларды шығаруға құжаттар) туралы мәліметтерді көрсетуге арналған. Есепті кезең ішінде тауарлар, жұмыстар, қызметтер сатып алынған жағдайда осы қосымша міндетті түрде ұсынуға және толтыруға жатады.
Есепті кезең ішінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) комиссионерлермен, комитенттермен, сенім білдірушілермен, сенім білдірілген өкілдермен, экспедиторлармен, бірлескен қызмет қатысушыларымен де табыс етіледі.
Тізілімде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асырмайтын, оның ішінде филиал немесе өкілдік арқылы жүзеге асырмайтын резидент еместерден сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша шот-фактуралар көрсетілмейді.
43. "Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тауарлар, жұмыстар, қызметтер бірлескен қызмет туралы келісімшарты шегінде, комиссия, тапсырма, көлік экспедициялары, қаржы лизингі келісімшарттары бойынша сатып алынса өнім берушінің мәртебесі кириллицалық бас әріптерімен көрсетіледі.
Егер шот-фактура бойынша өнім беруші комитент болса, онда "К" мәртебесі көрсетіледі; комиссионер - "М" мәртебесі көрсетіледі; сенім білдіруші - "Д" мәртебесі көрсетіледі; сенім білдірілген өкіл - "П" мәртебесі көрсетіледі; экспедитор - "Э" мәртебесі көрсетіледі; лизинг беруші - "Л" мәртебесі көрсетіледі. Егер тауарлар, жұмыстар, қызметтер бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы жеткізушіден сатып алынған жағдайда, онда бұл бағанда "С" белгісі көрсетіледі;
3) С бағанында шот-фактурада (құжатта) көрcетілген өнім беруші салық төлеушісінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында өнім берушінің сәйкестендіру жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) (бар болған жағдайда) нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс араб цифрларымен шот-фактураның нөмірі көрсетіледі немесе мемлекеттік материалдық резерв қорынан тауарларды шығаруға құжат нөмірі көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі электронды түрде берілген кезде шот-фактура нөмірін көрсетуге арналған торкөздер саны шектелмейді;

6) в графе F указывается дата выписки счета-фактуры (документа);
7) в графе G указывается заглавными кириллическими буквами вид счета-фактуры. Данная графа заполняется в следующих случаях:
при отражении сведений из дополнительного счета-фактуры;
если счет-фактура или дополнительный счет-фактура выписан в соответствии со статьей 51 Закона о введении при несоблюдении требований, установленных статьей 78 Налогового кодекса;
если при обращении получателя товаров, работ, услуг к поставщику данных товаров, работ, услуг с требованием выписать счет-фактуру выписка счета-фактуры в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 15 статьи 263 Налогового кодекса, произведена по истечении налогового периода, приходящегося на дату совершения оборота по реализации.
Отметка "Д" указывается в левой ячейке, если в соответствующей строке указываются сведения из дополнительного счета-фактуры.
Отметка "Ф" указывается в правой ячейке, если счет-фактура или дополнительный счет-фактура выписан в соответствии со статьей 51 Закона о введении при несоблюдении требований, установленных статьей 78 Налогового кодекса.
Отметка "П" указывается в правой ячейке, если выписка счета-фактуры в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 15 статьи 263 Налогового кодекса, произведена по истечении налогового периода, приходящегося на дату совершения оборота по реализации;
8) в графе H указывается всего стоимость по счету-фактуре (документу) без учета налога на добавленную стоимость. Итоговая величина графы H указывается только на первой странице формы 300.08 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
9) в графе I указывается сумма налога на добавленную стоимость, указанная в счете-фактуре (документе). Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 300.08 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
10) в графе J указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет по указанному счету-фактуре (документу).
По счету-фактуре, выписанному по договору финансового лизинга, в данной графе отражается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 256 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному при реализации периодических печатных изданий согласно пункту 11 статьи 263 Налогового кодекса, в данной графе отражается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 256 Налогового кодекса.

6) F бағанында шот-фактураның (құжаттың) жазып берілген күні көрсетіледі;
7) G бағанында шот-фактураның түрі кириллицалық бас әріптерімен көрсетіледі. Аталған бағана мынандай жағдайларда толтырылады:
қосымша шот-фактурадағы деректерді көрсеткен кезде;
егер шот-фактура немесе қосымша шот-фактура Салық кодексінің 78-бабының талаптары сақталмаған кезде Енгізу туралы Заңның 51-бабына сәйкес жазылып берілсе;
егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушымен осы тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді берушіге шот-фактураны жазып беру талабы қойылған кезде Салық кодексінің 263-бабы 15-тармағы 1) және 2) тармақшаларымен ескерілген жағдайларда шот-фактура өткізу бойынша айналым жасалған күнінің салық кезеңі өткеннен кейін жазылып берілсе.
Егер тиісті жолда қосымша шот-фактурасының деректері көрсетілсе, онда сол жақтағы торкөзде "Д" белгісі көрсетіледі.
Егер шот-фактура немесе қосымша шот-фактура Салық кодексінің 78-бабының талаптары сақталмаған кезде Енгізу туралы Заңның 51-бабына сәйкес жазылып берілсе, онда оң жақтағы торкөзде "Ф" белгісі көрсетіледі.
Егер Салық кодексінің 263-бабы 15-тармағы 1) және 2) тармақшаларымен ескерілген жағдайларда шот-фактура өткізу бойынша айналым жасалған күнінің салық кезеңі өткеннен кейін жазылып берілсе, онда оң жақтағы торкөзде "П" белгісі көрсетіледі.
8) Н бағанында қосылған құн салығын есепке алусыз шот-фактурада көрсетілген тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің жалпы құны көрсетіледі. Н бағанының жиынтық мөлшері 300.08 нысанының бірінші бетінде ғана көрсетіледі және барлық беттердің аталған бағанасында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
9) I бағанында шот-фактурада (құжатта) көрcетілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. I бағанының жиынтық мөлшері 300.08 нысанының бірінші бетінде ғана көрсетіледі және барлық беттердің аталған бағанасында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
10) J бағанында көрсетілген шот-фактура (құжат) бойынша есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Қаржы лизингі шарты бойынша жазылып берілген шот-фактура бойынша бұл бағанада Салық кодексінің 256-бабы 2-тармағы 2) тармақшасына сәйкес есепке жатқызылуға жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 263-бабы 11-тармағына сәйкес мерзімді баспа басылымдарын өткізу кезінде жазылып берілген шот-фактура бойынша бұл бағанада Салық кодексінің 256-бабы 2-тармағы 4) тармақшасына сәйкес есепке жатқызылуға жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.

По счет-фактуре, выписанной в соответствии с пунктом 3 статьи 235 Налогового кодекса, когда участником (участниками) договора о совместной деятельности приобретаются товары, работы, услуги в рамках такой деятельности, в данной графе указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая отнесению в зачет данным участником договора о совместной деятельности.
Итоговая величина графы J указывается только на первой странице формы 300.08 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц.
Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
44. Порядок внесения изменений и дополнений в ранее представленный Реестр по приобретенным товарам, работам, услугам аналогичен порядку внесения изменений в Реестр по реализованным товарам, работам, услугам, согласно пунктам 40, 41 настоящих Правил.
11. Составление формы 300.09 - Реестр счетов-фактур по
реализованным в Российскую Федерацию в течение налогового
периода товарам и (или) выполненным работам по переработке
давальческого сырья
Сноска. Правила дополнены разделом 11 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
45. Данная форма предназначена для детального отражения сведений о счетах-фактурах, выписанных по реализованным в Российскую Федерацию в течение налогового периода товарам или выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
46. Представление приложения 300.09 является обязательным при наличии за отчетный налоговый период оборотов по реализации товаров в Российскую Федерацию и выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
47. В данной форме отражаются счета-фактуры, дата совершения оборота по реализации по которым приходится на отчетный налоговый период.
48. Реестр счетов-фактур по реализованным в течение отчетного налогового периода товарам в Российскую Федерацию и выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства представляется по выписанным счетам-фактурам.

Бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы (қатысушылары) осындай қызмет шеңберінде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алатын болса, Салық кодексінің 235-бабының 3-тармағына сәйкес жазылған шот-фактура бойынша бұл бағанда қосылған құн салығының, бірлескен қызмет туралы шарттың осы қатысушысы есепке жатқызуға тиіс сомасы көрсетіледі.
J бағанының жиынтық мөлшері 300.08 нысанының бірінші бетінде ғана көрсетіледі және барлық беттердің аталған бағанасында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады.
44. Бұрын табыс етілген Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі осы Ереженің 40, 41-тармақтарына сәйкес өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша Тізілімге өзгерістер енгізу тәртібіне ұқсас болып келеді.
11. 300.09 – Салық кезеңі ішінде Ресей Федерациясына сатылған тауарлар және (немесе) алыс–беріс шикізатты өндіру жөніндегі орындалған жұмыстар бойынша шот-фактуралардың тізілімі – нысанының жасалуы
Ескерту. 300.09-нысанмен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.06.30 № 311 Бұйрығымен.
45. Осы нысан Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, Ресей Федерациясының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша салықтық кезең ішінде Ресей Федерациясына сатылған тауарлар немесе орындалған жұмыстар бойынша жазылған шот-фактуралар туралы мәліметтердің егжей-тегжейлі көрініс табуы үшін тағайындалған.
46. Есепті салықтық кезеңде Ресей Федерациясына тауарларды сату және Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, Ресей Федерациясының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша орындалған жұмыстар бойынша айналымдар болған кезде 300.09 қосымшаны ұсыну міндетті болып табылады.
47. Бұл нысанда сату бойынша айналымды жасаған күні есепті салық кезеңіне тура келетін шот-фактуралар көрініс табады.
48. Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, Ресей Федерациясының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша салықтық кезең ішінде Ресей Федерациясына сатылған тауарлар немесе орындалған жұмыстар бойынша шот-фактуралардың тізілімі жазылған шот-фактуралар бойынша ұсынылады.

49. Не отражаются в Реестре счета-фактуры, выписанные по реализованным товарам на территории Республики Казахстан или выполненным работам по переработке давальческого сырья для резидентов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, и отраженным в приложении 300.07.
50. В разделе "Сумма налога на добавленную стоимость по реализованным товарам, работам:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается ИНН/КПП - идентификационный номер налогоплательщика/код причины постановки на учет - покупателя из Российской Федерации. В случае, если покупателем является юридическое лицо, то указываются ИНН и КПП через знак "/", если по покупателем является индивидуальный предприниматель, то указывается его ИНН;
3) в графе С указывается арабскими цифрами номер счет-фактуры, который должен соответствовать номеру, отраженному в счет-фактуре.
Количество ячеек для указания номера счет-фактуры при предоставлении реестра счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода в электронном виде не ограничивается;
4) в графе D указывается дата выписки счет-фактуры или дополнительной счет-фактуры, выписанной в соответствии со статьей 265 Налогового кодекса;
5) в графе E указывается дата совершения оборота по реализации, определяемая в соответствии с пунктами 1 и 4 статьи 276-6 Налогового кодекса;
6) в графе F заглавными буквами в формате кириллицы указывается вид оборота, облагаемого по нулевой ставке. Если счет-фактура выписана по экспортированным в государства-члены таможенного союза товарам, указывается "Э". Если счет-фактура выписана по работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства, указывается "Р";
7) в графе G указывается всего размер оборота, отраженного в счет-фактуре и облагаемого по нулевой ставке по реализованным в государства-члены таможенного союза в течение налогового периода товарам или выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
12. Составление формы 300.10 - Реестр счетов-фактур по
реализованным в Республику Беларусь в течение налогового
периода товарам и (или) выполненным работам по переработке
давальческого сырья
Сноска. Правила дополнены разделом 12 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).

49. Шот-фактуралар тізілімінде Қазақстан Республикасының, қызметін Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын резиденттері үшін алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша Қазақстан Республикасының аумағында сатылған тауарлар немесе орындалған жұмыстар бойынша жазылған және 300.07 қосымшада көрініс тапқан шот-фактуралар көрсетілмейді.
50. "Өткізілген тауарлар, жұмыстар бойынша қосылған құн салығының сомасы" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Ресей Федерациясының сатып алушысының – ССН (ЕСК) – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі / тіркеу есебіне қою себептерінің коды көрсетіледі. Егер сатып алушы заңды тұлға болса, онда "/" белгісі арқылы ССН және ЕСК көрсетіледі, егер сатып алушы жеке кәсіпкер болса, онда ССН көрсетіледі;
3) С бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс шот-фактураның нөмірі араб цифрларымен көрсетіледі
Электрондық түрде, есепті кезең ішінде сатылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралардың тізілімін беру кезінде шот-фактураның нөмірін көрсету үшін торкөздердің саны шектелмейді;
4) D бағанында шот-фактураның немесе Салық кодексінің 265-бабына сәйкес жазылған қосымша шот-фактураның жазылған күні көрсетіледі;
5) E бағанында Салық кодексінің 276-6-бабының 1 және 4-тармақтарына сәйкес айқындалатын, сату бойынша айналымның жасалған күні көрсетіледі;
6) F бағанында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым түрі кириллица форматында бас әріптермен көрсетіледі. Егер шот-фактура кеден одағына мүше мемлекеттерге экспортталған тауарлар бойынша жазылса, "Э" көрсетіледі. Егер шот-фактура Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстар бойынша жазылған болса "Р" көрсетіледі;
7) G бағанында шот-фактурада көрініс тапқан және салық кезеңі ішінде кеден одағына мүше мемлекеттерге сатылған тауарлар немесе Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстар бойынша нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым мөлшерінің барлығы көрсетіледі.
12. 300.10 – Салық кезеңі ішінде Беларусь Республикасына сатылған тауарлар және (немесе) алыс-беріс шикізатты өндіру жөніндегі орындалған жұмыстар бойынша шот-фактуралардың тізілімі – нысанының жасалуы
Ескерту. 300.10-нысанмен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.06.30 № 311 Бұйрығымен.

51. Данная форма предназначена для детального отражения сведений о счетах-фактурах, выписанных по реализованным в Республику Беларусь в течение налогового периода товарам или выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
52. Представление приложения 300.10 является обязательным при наличии за отчетный налоговый период оборотов по реализации товаров в Республику Беларусь и выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
53. Порядок заполнения данной формы аналогичен порядку заполнения, установленному в пунктах 47, 50 настоящих Правил. При этом в разделе "Сумма налога на добавленную стоимость по реализованным товарам, работам" в графе В указывается УНП - учетный номер плательщика - покупателя из Республики Беларусь.
Приложение к декларации по
косвенным налогам по
импортированным товарам
(форма 320.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по косвенным налогам по импортированным товарам
(форма 320.00)
Сноска. Приказ дополнен Правилами в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по косвенным налогам по импортированным товарам согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства по налогу на добавленную стоимость и акцизам при импорте товаров с территории государств-членов таможенного союза в соответствии с разделами 8 и 9 Налогового кодекса и статьями 11-1 11-2, 21, 49, 49-1 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении).
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 320.00), приложений к ней (формы с 320.01 по 320.13), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства по налогу на добавленную стоимость и акцизам.

51. Осы нысан Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, Беларусь Республикасының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша салықтық кезең ішінде Беларусь Республикасына сатылған тауарлар немесе орындалған жұмыстар бойынша жазылған шот-фактуралар туралы мәліметтердің егжей-тегжейлі көрініс табуы үшін тағайындалған.
52. Есепті салықтық кезеңде Беларусь Республикасына тауарларды сату және Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, Беларусь Республикасының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша орындалған жұмыстар бойынша айналымдар болған кезде 300.10 қосымшаны ұсыну міндетті болып табылады.
53. Бұл нысанды толтыру тәртібі осы Ереженің 47, 50-тармақтарында белгіленген толтыру тәртібіне ұқсас. Бұл ретте "Сатылған тауарлар, жұмыстар бойынша қосылған құн салығының сомасы" деген бөлімнің В бағанында Беларусь Республикасынан сатып алушының – төлеушінің есептік нөмірі – ТЕН көрсетіледі.
___________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі!!!
300.00-300.10 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Импортталған тауарлар бойынша
жанама салықтар жөніндегі
декларация (320.00-нысан)
Ескерту. Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларациямен (320.00-нысан) толықтырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.06.30 № 311 Бұйрығымен.
Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (320.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 8-9-бөлімдеріне және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі - Енгізу туралы Заң) 11-1, 11-2, 21, 49, 49-1-баптарына сәйкес кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан тауарлардың импорттаған кезде қосылған құн салығы және акциздер бойынша салық міндеттемелерін есептеуге арналған осы Ережелерге (бұдан әрі - Декларация) қосымшаға сәйкес импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі салық есептілігін (декларацияны) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (320.00-нысан), қосылған құн салығы және акциздер бойынша салық міндеттемелерін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (320.01-тен 320.13-нысандар бойынша) тұрады.

3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации, не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
2. Составление Декларации (Форма 320.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик обязательно отражает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика, импортирующего товары. При исполнении налогового обязательства налогоплательщиком, относящимся к определенной категории, отмеченной в поле 8 Декларации, указывается РНН такого налогоплательщика;
2) ИИН (БИН) - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства налогоплательщиком, относящимся к определенной категории, отмеченной в поле 8 Декларации, указывается ИНН (БИН) такого налогоплательщика.

3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
10. Декларация толтыру кезінде қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігін салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау (320.00-нысан)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші міндетті түрде мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – тауарларды импорттаушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Декларацияның 8-жолында белгіленген, нақты бір санатқа жататын салық төлеуші салық міндеттемесін орындаған кезде, осындай салық төлеушінің СТН көрсетіледі;
2) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі. Декларацияның 8-жолында белгіленген, нақты бір санатқа жататын салық төлеуші салық міндеттемесін орындаған кезде, осындай салық төлеушінің ЖСН (БСН) көрсетіледі.

В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) Наименование или Ф.И.О. лица, импортирующего товары. Строка подлежит обязательному заполнению.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами, наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование или фамилия, имя отчество (при его наличии) доверительного управляющего. При исполнении налогового обязательства структурным подразделением юридического лица в случаях, указанных в абзацах третьем и четвертом подпункта 2) статьи 276-2 Налогового кодекса, указывается наименование такого структурного подразделения;
4) налоговый период (месяц) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Декларации в соответствии со статьей 276-20 Налогового кодекса является календарный месяц. Строка подлежит обязательному заполнению;
5) вид Декларации.
Обязательной отметке подлежит одна из ячеек в зависимости от вида налоговой отчетности (очередная, дополнительная, дополнительная по уведомлению).
6) номер и дата уведомления;
7) указывается регистрационный номер очередной декларации (присваивается налоговым органом при приеме), к которой представляется дополнительная декларация;
8) категория налогоплательщика. Обязательной отметке подлежит одна из ячеек А, В, С, D, E, F, G в зависимости от того, к какой категории относится налогоплательщик;
9) в поле 8 А обязательной отметке подлежит одна из ячеек. Ячейка I отмечается в случае импорта товаров резидентом. Ячейка II отмечается в случае импорта товаров нерезидентом в соответствии с абзацами пять-семь подпункта 2) статьи 276-2 Налогового кодекса;
10) поле 8 B заполняется, в случае если лицом, импортирующим товары в соответствии с абзацами третьим и четвертым подпункта 2) статьи 276-2 Налогового кодекса, является структурное подразделение юридического лица. Если структурное подразделение является стороной договора (контракта), отмечается ячейка 8 ВI. Если структурное подразделение является получателем товаров по договору (контракту), отмечается ячейка 8 ВII;
11) Ячейка 8 С отмечается при импорте товаров физическим лицом;

"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті түрде толтырылуы тиіс;
3) тауарларды импорттаушы тұлғаның атауы немесе аты-жөні. Жол міндетті түрде толтырылуы тиіс.
Заңды тұлғаның атауы жарғылық құжаттарына сәйкес көрсетіледі, жеке кәсіпкердің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушының атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі. Салық міндеттемесін заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі орындаған кезде Салық кодексінің 276-2-бабы 2) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген жағдайда, осындай құрылымдық бөлімшенің атауы көрсетіледі;
4) салық кезеңі (ай) – Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі Салық кодексінің 276-20-бабына сәйкес күнтізбелік күн болып табылады. Жол міндетті түрде толтырылуы тиіс;
5) Декларацияның түрі.
Салық есептілігінің түріне қарай торкөздердің бірі (бастапқы, қосымша, хабарлама бойынша қосымша) міндетті түрде белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
7) қосымша декларация табыс етілетін кезекті декларацияның тіркеу нөмірі (қабылдаған кезде салық органы береді) көрсетіледі;
8) салық төлеушінің санаты. Салық төлеуші қандай санатқа жататындығына қарай А, В, С, D, E, F, G торкөздердің бірі міндетті түрде белгіленеді;
9) 8 А жолында торкөздердің бірі міндетті түрде белгіленуі тиіс. I торкөзі резиденттің тауарларды импорттаған жағдайда белгіленеді. II торкөзі Салық кодексінің 276-2-бабы 2) тармақшасының бесінші-жетінші абзацтарына сәйкес резидент еместің тауарларды импорттаған жағдайда белгіленеді;
10) 8 В жолы егер тұлға Салық кодексінің 276-2-бабы 2) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарына сәйкес тауарларды импорттаушы заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі болып табылған жағдайда толтырылады. Егер құрылымдық бөлімше шарттың (келісімшарттың) тарабы болып табылса, 8 В I торкөз белгіленеді. Егер құрылымдық бөлімше шарт (келісімшарт) бойынша тауарларды алушы болып табылса, 8 В II торкөз белгіленеді;
11) 8 С торкөз заңды тұлға тауарларды импорттаған кезде белгіленеді;

12) Ячейка 8 D отмечается при импорте товаров частным нотариусом;
13) Ячейка 8 Е отмечается при импорте товаров адвокатом;
14) Ячейка 8 F отмечается при импорте товаров, ввезенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранных государств, консульскими учреждениями иностранных государств, а также для личного пользования лицами, относящимися к дипломатическому и административно-техническому персоналу этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, консульскими должностными лицами, консульскими служащими, включая членов их семей, проживающих вместе с ними;
15) Ячейка 8 G отмечается при импорте товаров доверительным управляющим;
16) Код валюты. Обязательно указывается код валюты в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза и(или) Республики Казахстан;
17) Серия и номер свидетельства по НДС. Указывается серия и номер свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость. Строка подлежит обязательному заполнению, за исключением лицами, не являющимися плательщиками по налогу на добавленную стоимость.
В случае, если в поле 8 B заполнена отмечена ячейка 8 ВI или 8 ВII, в ячейке указывается серия и номер свидетельства по налогу на добавленную стоимость юридического лица структурного подразделения;
18) Импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость. При освобождении от налога на добавленную стоимость импорта товаров, предусмотренных статьей 255 Налогового кодекса, отмечается ячейка 11 I. При освобождении от налога на добавленную стоимость ввоза на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза товаров, предназначенных для переработки, а также товаров, с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров, отмечается ячейка 11 II. При освобождении от налога на добавленную стоимость ввоза с территории государств-членов таможенного союза товаров, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 01.01.2009 года, отмечается ячейка 11 III;
19) Импорт товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачивается методом зачета. Если лицом, осуществляется ввоз товаров, импортируемых на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, в порядке, установленном статьей 49-1 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)", отмечается соответствующая ячейка;

12) 8 D торкөз жеке нотариус тауарларды импорттаған кезде белгіленеді;
13) 8 Е торкөз адвокат тауарларды импорттаған кезде белгіленеді;
14) 8 F торкөз шетелдің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің ресми пайдалануы үшін, сондай-ақ осы өкілдіктердің дипломатиялық және әкімшілік-техникалық персоналына жататын адамдардың, олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда, жеке пайдалануы үшін әкелінетін тауарларды импорттаған кезде белгіленеді;
15) 8 G торкөз сенімгерлікпен басқарушы тауарларды импорттаған кезде белгіленеді;
16) Валюта коды. Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес валюта коды міндетті түрде көрсетіледі;
17) ҚҚС бойынша куәліктің сериясы мен нөмірі. Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі көрсетіледі. Жол қосылған құн салығы бойынша төлеушілер болып табылмайтындарды қоспағанда, міндетті түрде толтырылуы тиіс.
Егер 8 В I немесе 8 В II торкөздер белгіленеген 8 B толтырылған жағдайда, торкөзде құрылымдық бөлімше заңды тұлғасының қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлігінің сериясы мен нөмірі көрсетіледі;
18) Қосылған құн салығынан босатылған импорт. Салық кодексінің 255-бабында көзделген тауарларды қосылған құн салығынан босатқан кезде, 11 I торкөз белгіленеді. Қазақстан Республикасының аумағынан кеден одағына мүше мемлекеттің аумағына қайта өңдеуге арналған, сондай-ақ олардың көмегімен қайта өңдеу бойынша операциялар жүзеге асырылатын тауарларды әкеткен тауарларды қосылған құн салығынан босатқан кезде, 11 II торкөз белгіленеді. Заңды тұлға, 01.01.2009 жылға дейін инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарт шеңберінде қызметін жүзеге асыратын оның медігерлері кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген тауарларды қосылған құн салығынан босатқан кезде, 11 III торкөз белгіленеді;
19) Есепке жатқызу әдісімен төленетін қосылған құн салығы бойынша тауарлардың импорты. Егер тұлға "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңының 49-1-бабында белгіленген тәртіпте кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды әкелуді жүзеге асыратын болса, онда тиісті торкөз белгіленеді;

20) Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты. Если лицом, осуществляется ввоз товаров, импортируемых на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, в порядке, установленном абзацами 27-49 статьи 49 Закона о введении, отмечается соответствующая ячейка;
21) Импорт подакцизных товаров. Если импортируемые товары являются подакцизными товарами, отмечается соответствующая ячейка;
22) Импорт подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом. Соответствующая ячейка отмечается в случае, если импортируемые подакцизные товары освобождены от обложения акцизами в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса;
23) Представленные приложения. В строке 16 отмечаются ячейки соответствующие представленным приложениям;
24) Документы, приложенные к декларации. В данной декларации указываются сведения о документах, представляемых одновременно с декларацией в соответствии с пунктом 3 статьи 276-20 Налогового кодекса.
В поле 17 I указывается количество заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. Количество представленных заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, указываемое в данном поле должно соответствовать количеству Заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, отраженных в Реестре Заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 320.13.
В поле 17 II указывается общее количество листов документов, прилагаемых к декларации в соответствии с пунктом 3 статьи 276-20 Налогового кодекса.
15. В разделе "Начисление налога на добавленную стоимость при импорте товаров":
1) в строке 320.00.001 А указывается итоговая сумма размера облагаемого импорта товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, в том числе по импорту товаров (предметов лизинга) и по импорту товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья в соответствии с пунктом 3 статьи 276-4 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма из строки 320.01.004 приложения 320.01.
Строка 320.00.001 А включает в себя сумму строк 320.00.001 I А, 320.00.001 II А;
2) в строке 320.00.001 I А указывается сумма размера облагаемого импорта товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации. В данную строку переносится сумма строк 320.01.001 I, 320.01.002 I, 320.01.003 I приложения 320.01;
3) в строке 320.00.001 II А указывается сумма размера облагаемого импорта товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма строк 320.01.001 II, 320.01.002 II, 320.01.003 II приложения 320.01.

20) Тауарлардың, олар бойынша төлеу мерзімі өзгертілген импорты. Егер Енгізу туралы Заңының 49-бабы 27-49-абзацтарында белгіленген тәртіпте кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды әкелуді жүзеге асыратын болса, онда тиісті торкөз белгіленеді;
21) Акцизделетін тауарлардың импорты. Егер импортталатын тауарлар акцизделетін тауарлар болып табылса, онда тиісті торкөз белгіленеді;
22) Акциз салудан босатылатын тауарлардың импорты. Егер импортталатын акцизделетін тауарлар Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциз салудан босатылған жағдайда, тиісті торкөз белгіленеді;
23) Табыс етілген қосымшалар. 16 жолда табыс етілетін қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді;
24) Декларацияға қоса берілген құжаттар. Бұл декларацияда Салық кодексінің 276-20-бабы 3-тармағына сәйкес декларациямен бір уақытта табыс етілетін құжаттар туралы мәліметтер көрсетіледі.
17 I жолда тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштердің саны көрсетіледі. Осы жолда көрсетілетін тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштердің саны 320.13-нысанның Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштердің Тізілімінде көрсетілген Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштердің санына сәйкес келуі тиіс.
17 II жолда Салық кодексінің 276-20-бабы 3-тармағына сәйкес декларацияға қоса берілген құжаттар парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
15. "Тауарлардың импорты кезінде қосылған құн салығын есептеу" бөлімінде:
1) кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың импортына, оның ішінде Салық кодексінің 276-4-бабы 3-тармағына сәйкес алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын тауарлардың импортына (лизинг мәніне) салық салынатын мөлшерінің жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанның 320.01.004-жолынан сома көшіріледі;
320.00.001 А жол өзіне 320.00.001 I А, 320.00.001 II А жолдарының сомасын қосады;
2) 320.00.001 I А-жолда Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың салық салынатын импорты мөлшерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанның 320.01.001 I, 320.01.002 I, 320.01.003 I-жолдарынан сома көшіріледі;
3) 320.00.001 II А-жолда Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың салық салынатын импорты мөлшерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанның 320.01.001 II, 320.01.002 II, 320.01.003 II-жолдарынан сома көшіріледі;

Размер облагаемого импорта, указываемого в строках 320.00.001 I А и 320.00.001 II А, определяется в соответствии со статьей 276-8 Налогового кодекса;
4) в строке 320.00.001 В указывается итоговая сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, в том числе по импорту товаров (предметов лизинга) и по импорту товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья в соответствии с пунктом 3 статьи 276-4 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма из строки 320.01.008 приложения 320.01.
Строка 320.00.001 В включает в себя сумму строк 320.00.001 I В, 320.00.001 II В;
5) в строке 320.00.001 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации. В данную строку переносится сумма строк 320.01.005 I, 320.01.006 I, 320.01.007 I приложения 320.01;
6) в строке 320.00.001 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма строк 320.01.005 II, 320.01.006 II, 320.01.007 II приложения 320.01;
7) в строке 320.00.002 А указывается сумма размера облагаемого импорта по транспортным средствам, подлежащим государственной регистрации в государственных органах Республики, импортируемых физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации. Данная строка заполняется только в случае, если в поле 8 Раздела "Общая информация о налогоплательщике" отмечена ячейка 8С "Физическое лицо". Строка 320.00.002 А включает в себя строки 320.00.002 I А, 320.00.002 II А;
8) в строке 320.00.002 I А указывается сумма размера облагаемого импорта по транспортным средствам, если транспортные средства импортируются физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации;
9) в строке 320.00.002 II А указывается сумма размера облагаемого импорта транспортным средствам, если транспортные средства импортируются физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь;
10) в строке 320.00.002 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту транспортных средств, подлежащих государственной регистрации в государственных органах Республики, импортируемых физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации. Строка 320.00.002 В включает в себя строки 320.00.002 I В, 320.00.002 II В;

320.00.001 I А және 320.00.001 II А-жолдарында көрсетілетін салық салынатын импорттың мөлшері Салық кодексінің 276-8-бабына сәйкес айқындалады;
4) 320.00.001 В-жолда кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың импортына, оның ішінде Салық кодексінің 276-4-бабы 3-тармағына сәйкес алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын тауарлардың импортына (лизинг мәніне) салық салынатын мөлшерінің жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанның 320.01.008-жолынан сома көшіріледі;
320.00.001 В жол өзіне 320.00.001 I В, 320.00.001 II В жолдарының сомасын қосады;
5) 320.00.001 I А-жолда Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанның 320.01.005 I, 320.01.006 I, 320.01.007 I-жолдарынан сома көшіріледі;
6) 320.00.001 II А-жолда Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанның 320.01.005 II, 320.01.006 II, 320.01.007 II-жолдарынан сома көшіріледі;
7) 320.00.002 А-жолда Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға импорттайтын, Республиканың мемлекеттік органдарында мемлекеттік тіркеуге жататын көлік құралдары бойынша салық салынатын импорты мөлшерінің сомасы көрсетіледі. 320.00.002 А жол өзіне 320.00.002 I А, 320.00.002 II А жолдарының сомасын қосады;
8) 320.00.002 I А-жолда егер Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға импорттайтын болса, көлік құралдары бойынша салық салынатын импорты мөлшерінің сомасы көрсетіледі;
9) 320.00.002 II А-жолда егер Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға импорттайтын болса, көлік құралдары бойынша салық салынатын импорты мөлшерінің сомасы көрсетіледі;
10) 320.00.002 В-жолда Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға импорттайтын, Республиканың мемлекеттік органдарында мемлекеттік тіркеуге жататын көлік құралдары бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. 320.00.002 В жол өзіне 320.00.002 I В, 320.00.002 II В жолдарының сомасын қосады;

11) в строке 320.00.002 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту транспортных средств, импортируемых физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации;
12) в строке 320.00.002 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту транспортных средств, импортируемых физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь;
13) в строке 320.00.003 А указывается импорт, освобожденный в соответствии со статьей 255 Налогового Кодекса. В данную строку переносится сумма из строки 320.02.001 приложения 320.02. Строка 320.00.003 А включает в себя сумму строк 320.00.003 I А, 320.00.003 II А;
14) в строке 320.00.003 I указывается освобожденный в соответствии со статьей 255 Налогового Кодекса импорт товаров из Российской Федерации;
15) в строке 320.00.003 II указывается освобожденный в соответствии со статьей 255 Налогового Кодекса импорт товаров из Республики Беларусь;
16) в строке 320.00.004 указывается размер освобожденного от налога на добавленную стоимость ввоза на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза товаров, предназначенных для переработки, а также товаров, с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 276-15 Налогового кодекса. Перечень импортируемых товаров и перечень налогоплательщиков, осуществляющих ввоз таких товаров, а также порядок отнесения товаров и налогоплательщиков к указанным перечням определяются Правительством Республики Казахстан. В данную строку переносится сумма из строки 320.02.002 приложения 320.02.
Строка 320.00.004 А включает в себя сумму строк 320.00.004 I А, 320.00.004 II А;
17) в строке 320.00.004 I указывается размер освобожденного от налога на добавленную стоимость ввоза на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации товаров, предназначенных для переработки, а также товаров, с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров;
18) в строке 320.00.004 II указывается размер освобожденного от налога на добавленную стоимость ввоза на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь товаров, предназначенных для переработки, а также товаров, с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров;
19) в строке 320.00.005 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза товарам, предназначенным для промышленной переработки, по которым был изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 27-50 статьи 49 Закона о введении. В данную строку переносится сумма итоговых строк 0000001 и 0000002 графы D формы 320.03.

11) 320.00.002 I В-жолда егер Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға импорттайтын болса, көлік құралдары бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
12) 320.00.002 II В-жолда егер Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға импорттайтын болса, көлік құралдары бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
13) 320.00.003 А-жолда Салық кодексінің 255-бабына сәйкес босатылған импорт көрсетіледі. Бұл жолға 320.02-нысанның 320.02.001-жолынан сома көшіріледі. 320.00.003 А жол өзіне 320.00.003 I А, 320.00.003 II А жолдарының сомасын қосады;
14) 320.00.003 I-жолда Ресей Федерациясынан Салық кодексінің 255-бабына сәйкес босатылған тауарлардың импорты көрсетіледі;
15) 320.00.003 II-жолда Беларусь Республикасынан Салық кодексінің 255-бабына сәйкес босатылған тауарлардың импорты көрсетіледі;
16) 320.00.004-жолда кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарлардың, сондай-ақ Салық кодексінің 276-15-бабы 2-тармағы 2) тармақшасына сәйкес қайта өңдеуге арналған, сондай-ақ олардың көмегімен қайта өңдеу бойынша операциялар жүзеге асырылатын тауарларды әкеткен тауарларды қосылған құн салығының мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанның 320.01.004-жолынан сома көшіріледі. Импортталатын тауарлар мен осындай тауарларды әкелуді жүзеге асыратын салық төлеушілер тізбесін, тауарлар мен салық төлеушілерді көрсетілген тізбеге енгізу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды. Бұл жолға 320.02-нысанның 320.02.002-жолынан сома көшіріледі.
320.00.004 А жол өзіне 320.00.004 I А, 320.00.004 II А жолдарының сомасын қосады;
17) 320.00.004 I-жолда Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына қайта өңдеуге арналған, сондай-ақ олардың көмегімен қайта өңдеу бойынша операциялар жүзеге асырылатын тауарларды әкеткен тауарларды қосылған құн салығының мөлшері көрсетіледі;
18) 320.00.004 II-жолда Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына қайта өңдеуге арналған, сондай-ақ олардың көмегімен қайта өңдеу бойынша операциялар жүзеге асырылатын тауарларды әкеткен тауарларды қосылған құн салығының мөлшері көрсетіледі;
19) 320.00.005 В-жолда Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан импортталатын өндірістік қайта өңдеуге арналған тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-бабы 27-50-абзацтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеу мерзімдері өзгертілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі Бұл жолға 320.03-нысанның D бағанының 0000001 және 0000002 жолдарының жиынтық сомасы көшіріледі.

Строка 320.00.005 В включает в себя сумму строк 320.00.005 I В, 320.00.005 II В;
20) в строке 320.00.005 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации товарам, предназначенным для промышленной переработки, по которым был изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость. В данной строке указывается сумма, определяемая сложением сумм из тех строк из графы D формы 320.03, по которым в графе F указан код страны импорта Российской Федерации;
21) в строке 320.00.005 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь товарам, предназначенным для промышленной переработки, по которым был изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость. В данной строке указывается сумма, определяемая сложением сумм из тех строк из графы D формы 320.03, по которым в графе F указан код страны импорта Республики Беларусь;
22) в строке 320.00.006 А указывается размер облагаемого импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.003 А формы 320.04. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.006 I А и 320.00.006 А II;
23) в строке 320.00.006 I А указывается размер облагаемого импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.001 А формы 320.04;
24) в строке 320.00.006 II А указывается размер облагаемого импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.002 А формы 320.04;
25) в строке 320.00.006 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.003 В формы 320.04. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.006 I В и 320.00.006 В II;

320.00.005 В жол өзіне 320.00.005 I В, 320.00.005 II В жолдарының сомасын қосады;
20) 320.00.005 I В-жолда Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын өндірістік қайта өңдеуге арналған тауарлардың, олар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімдері өзгертілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі Бұл жолда 320.03-нысанның D бағанының жолдарынан, олар бойынша F бағанында ел коды Ресей Федерациясының импорты көрсетілген сомаларын қосумен сомасы көрсетіледі;
21) 320.00.005 II В-жолда Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын өндірістік қайта өңдеуге арналған тауарлардың, олар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімдері өзгертілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі Бұл жолда 320.03-нысанның D бағанының жолдарынан, олар бойынша F бағанында ел коды Беларусь Республикасының импорты көрсетілген сомаларын қосумен сомасы көрсетіледі;
22) 320.00.006 А-жолда кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген импортқа салынатын мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.02.003 А-жолынан сома көшіріледі.
Жол өзіне 320.00.006 I А және 320.00.006 А II жолдарының сомасын қосады;
23) 320.00.006 I А-жолда Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген импортқа салынатын мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.04.001 А-жолынан сома көшіріледі;
24) 320.00.006 II А-жолда Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген импортқа салынатын мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.04.002 А-жолынан сома көшіріледі;
25) 320.00.006 В-жолда кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген импортқа салынатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.04.003 В жолынан сома көшіріледі. Жол өзіне 320.00.006 I В және 320.00.006 В II жолдарының сомасын қосады;

26) в строке 320.00.006 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.001 В формы 320.04;
27) в строке 320.00.006 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.002 В формы 320.04;
28) в строке 320.00.007 А указывается размер освобожденного импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года. В данную строку переносится сумма из строки 320.02.003 формы 320.03. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.007 I А и 320.00.007 А II;
29) в строке 320.00.007 I А указывается размер облагаемого импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года. В данную строку переносится сумма из строки 320.02.003 I формы 320.02;
30) в строке 320.00.007 II А указывается размер облагаемого импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года. В данную строку переносится сумма из строки 320.02.003 II формы 320.02.
16. В разделе "Начисление акцизов при импорте подакцизных товаров" отражаются следующие данные:
1) в строке 320.00.008 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту всех видов спирта. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.05.005 С формы 320.05;
2) в строке 320.00.008 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту всех видов спирта из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.05.005 I С формы 320.05;

26) 320.00.006 I В-жолда Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген импортқа салынатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.04.001 В жолынан сома көшіріледі;
27) 320.00.006 II В жолда Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген импортқа салынатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.04.002 В жолынан сома көшіріледі;
28) 320.00.007 А жолда заңды тұлға әкелген, 01.01.2009 жылға дейін инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарт шеңберінде қызметін жүзеге асыратын оның медігерлері кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлардың босатылған импортының мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.02-нысанның 320.02.003-жолынан сома көшіріледі;
29) 320.00.006 I А жолда заңды тұлға әкелген, 01.01.2009 жылға дейін инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарт шеңберінде қызметін жүзеге асыратын оның медігерлері Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлардың босатылған импортының мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.02-нысанның 320.02.003 I жолынан сома көшіріледі;
30) 320.00.006 II А жолда заңды тұлға әкелген, 01.01.2009 жылға дейін инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарт шеңберінде қызметін жүзеге асыратын оның медігерлері Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлардың босатылған импортының мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.02-нысанның 320.02.003 II жолынан сома көшіріледі;
16. "Акцизделетін тауарлар импорты кезінде акциздерді есептеу" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) 320.00.008 жолда спирттің барлық түрлерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.05-нысанның 320.02.005 жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
2) 320.00.008 I жолда Ресей Федерациясынан спирттің барлық түрлерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.05-нысанның 320.02.005 I С жолынын акциздің сомасы көшіріледі;

3) в строке 320.00.008 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту всех видов спирта из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.05.005 II С формы 320.05;
4) в строке 320.00.009 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту виноматериала. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.06.004 С формы 320.06;
5) в строке 320.00.009 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту виноматериала из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.06.004 I С формы 320.06;
6) в строке 320.00.009 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту виноматериала из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.06.004 II С формы 320.06;
7) в строке 320.00.010 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту алкогольной продукции. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.07.006, составленная по всем видам алкогольной продукции. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельный лист формы 320.07;
8) в строке 320.00.010 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту алкогольной продукции из Российской Федерации. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.07.006 I составленная по всем видам алкогольной продукции. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельный лист формы 320.07;
9) в строке 320.00.010 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту алкогольной продукции из Республики Беларусь. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.07.006 II составленная по всем видам алкогольной продукции. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельный лист формы 320.07;
10) в строке 320.00.011 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту табачных изделий. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.08.007, составленная по всем видам табачных изделий. На каждый вид табачных изделий составляется отдельный лист формы 320.08;
11) в строке 320.00.011 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту табачных изделий из Российской Федерации. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.08.007 I, составленная по всем видам табачных изделий. На каждый вид табачных изделий составляется отдельный лист формы 320.08;
12) в строке 320.00.011 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту табачных изделий из Республики Беларусь. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.08.007 II составленная по всем видам табачных изделий. На каждый вид табачных изделий составляется отдельный лист формы 320.08;

3) 320.00.008 II жолда Беларусь Республикасынан спирттің барлық түрлерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.05-нысанның 320.02.005 I С жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
4) 320.00.009 жолда шарап материалының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.06-нысанның 320.02.004 С-жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
5) 320.00.009 I-жолда Ресей Федерациясынан шарап материалының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.06-нысанның 320.06.004 I С жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
6) 320.00.009 II жолда Беларусь Республикасынан шарап материалының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.06-нысанның 320.06.004 I С жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
7) 320.00.010 жолда алкоголь өнімінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол алкоголь өнімінің барлық түрлері бойынша жасалған, 320.07.006 жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Алкоголь өнімінің әрбір түріне 320.07-нысанның жеке парағы толтырылады;
8) 320.00.010 I жолда Ресей Федерациясынан алкоголь өнімінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол алкоголь өнімінің барлық түрлері бойынша жасалған, 320.07.006 I-жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Алкоголь өнімінің әрбір түріне 320.07-нысанның жеке парағы толтырылады;
9) 320.00.010 II жолда Беларусь Республикасынан алкоголь өнімінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол алкоголь өнімінің барлық түрлері бойынша жасалған, 320.07.006 II жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Алкоголь өнімінің әрбір түріне 320.07-нысанның жеке парағы толтырылады;
10) 320.00.011 жолда темекі өнімдерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол темекі өнімдерінің барлық түрлері бойынша жасалған, 320.07.007-жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Темекі өнімдерінің әрбір түріне 320.08-нысанның жеке парағы толтырылады;
11) 320.00.011 I жолда Ресей Федерациясынан темекі өнімдерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол темекі өнімдерінің барлық түрлері бойынша жасалған, 320.08.007 I жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Темекі өнімдерінің әрбір түріне 320.08-нысанның жеке парағы толтырылады;
12) 320.00.011 II жолда Беларусь Республикасынан темекі өнімдерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол темекі өнімдерінің барлық түрлері бойынша жасалған, 320.08.007 II жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Темекі өнімдерінің әрбір түріне 320.08-нысанның жеке парағы толтырылады;

13) в строке 320.00.012 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту сырой нефти, газовому конденсату. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.09.005 формы 320.09;
14) в строке 320.00.012 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту сырой нефти, газовому конденсату из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.09.005 I формы 320.09;
15) в строке 320.00.012 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту сырой нефти, газовому конденсату из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.09.005 II формы 320.09;
16) в строке 320.00.013 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту бензина (за исключением авиационного). В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.003 С;
17) в строке 320.00.013 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту бензина (за исключением авиационного) из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.003 I С;
18) в строке 320.00.013 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту бензина (за исключением авиационного) из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.003 II С;
19) в строке 320.00.014 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту дизельного топлива. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.007 С;
20) в строке 320.00.014 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту дизельного топлива из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.007 I С;
21) в строке 320.00.014 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту дизельного топлива из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.007 II С;
22) в строке 320.00.015 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.11.003;
23) в строке 320.00.015 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.11.003 I;

13) 320.00.012 жолда шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.09-нысанның 320.09.005 жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
14) 320.00.012 I жолда Ресей Федерациясынан шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.09-нысанның 320.09.005 I жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
15) 320.00.012 II жолда Беларусь Республикасынан шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.09.005 II жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
16) 320.00.013 жолда бензиннің (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.10.003 С жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
17) 320.00.013 I жолда Ресей Федерациясынан бензиннің (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.09.003 I С жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
18) 320.00.013 II жолда Беларусь Республикасынан бензиннің (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.09.003 II С жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
19) 320.00.014 жолда дизель отынының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.10.007 С жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
20) 320.00.013 I жолда Ресей Федерациясынан дизель отынының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320. 10.007 I С жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
21) 320.00.013 II жолда Беларусь Республикасынан дизель отынының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320. 10.007 II С жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
22) 320.00.015-жолда жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.11.003 жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
20) 320.00.015 I жолда Ресей Федерациясынан жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.11.003 I жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
21) 320.00.015 II жолда Беларусь Республикасынан жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.11.003 II жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
22) 320.00.016 жолда акцизделетін тауарлардың импорты бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жол 320.12.008-ден 320.12.015-ке дейінгі-жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
23) 320.00.016 I жолда Ресей Федерациясынан акцизделетін тауарлардың импорты бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі;

24) в строке 320.00.015 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.11.003 II;
25) в строке 320.00.016 указывается итоговая сумма исчисленного акциза по импорту подакцизных товаров. Данная строка определяется как сумма строк с 320.00.008 по 320.00.015;
26) в строке 320.00.016 I указывается итоговая сумма исчисленного акциза по импорту подакцизных товаров из Российской Федерации;
27) в строке 320.00.016 II указывается итоговая сумма исчисленного акциза по импорту подакцизных товаров из Республики Беларусь.
17. В разделе "Импорт подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом" в строке 320.00.017 указывается стоимость импортируемых подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом. В данную строку переносится общая стоимость подакцизного товара, формируемого из строки 320.12.001 В по всем листам формы 320.12.
18. В разделе "Сумма НДС и акцизов по импорту, начисленных по результатам налоговой проверки":
1) в строке 320.00.018 указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным товарам, начисленная по результатам налоговой проверки. Строка подлежит заполнению только в дополнительной декларации. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.018 I и 320.00.018 II;
2) в строке 320.00.018 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленная по результатам налоговой проверки по товарам, импортированным из Российской Федерации;
3) в строке 320.00.018 II указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленная по результатам налоговой проверки по товарам, импортированным из Республики Беларусь.
При заполнении строк 320.00.018, 320.00.018 I и 320.00.018 II в дополнительной декларации такая же сумма подлежит обязательному отражению в строках 320.00.001 В; 320.00.001 В I и 320.00.001 В II, соответственно;
4) в строке 320.00.019 указывается сумма акцизов по импортированным товарам, начисленных по результатам налоговой проверки. Строка подлежит заполнению только в дополнительной декларации. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.019 I и 320.00.019 II;
5) в строке 320.00.019 I указывается сумма акцизов, начисленных по результатам налоговой проверки по товарам, импортированным из Российской Федерации;
6) в строке 320.00.019 II указывается сумма акцизов, начисленных по результатам налоговой проверки по товарам, импортированным из Республики Беларусь.
19. В разделе "Сумма налога на добавленную стоимость по импорту, начисленного в соответствии с пунктом 3 статьи 276-15 Налогового кодекса":

24) 320.00.016 II жолда Беларусь Республикасынан акцизделетін тауарлардың импорты бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі.
17. "Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлардың импорты" бөлімінде 320.00.017 жолда акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар импортының құны көрсетіледі. Бұл жолға 320.12-нысанның барлық парақтары бойынша 320.12.001 В жолынан қалыптастырылатын акцизделетін тауарлар импортының жалпы құны көшіріледі;
18. "Салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген импорт бойынша ҚҚС және акциздер сомасы" бөлiмінде:
1) 320.00.018 жолда салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Жол тек қосымша декларацияда толтырылуы тиіс. Жол өзіне 320.00.018 I және 320.00.018 II жолдарының қосады;
2) 320.00.018 I жолда Ресей Федерациясынан импортталған тауарлар бойынша салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
3) 320.00.018 II жолда Беларусь Республикасынан импортталған тауарлар бойынша салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Қосымша декларацияда 320.00.018, 320.00.018 I және 320.00.018 II жолдарын толтыру кезінде осындай сома сәйкесінше 320.00.001 В; 320.00.001 В I және 320.00.001 В II жолдарында міндетті көрсетілуі тиіс;
4) 320.00.019 жолда салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген импортталған тауарлар бойынша акциздердің сомасы көрсетіледі. Жол тек қосымша декларацияда толтырылуы тиіс. Жол өзіне 320.00.019 I және 320.00.019 II жолдарының қосады;
5) 320.00.019 I жолда Ресей Федерациясынан импортталған тауарлар бойынша салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген акциздердің сомасы көрсетіледі;
6) 320.00.019 II жолда Беларусь Республикасынан импортталған тауарлар бойынша салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген акциздердің сомасы көрсетіледі.
19. "Салық кодексінің 276-15-бабы 3-тармағына сәйкес есептелген импорт бойынша қосылған құн салығының сомасы" бөлiмінде:

1) в строке 320.00.020 указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленного в случае невывоза товаров, временно ввезенных на территорию Республики Казахстан, по которым не был уплачен налог на добавленную стоимость при ввозе в соответствии с абзацем шестым пункта 3 статьи 276-15 Налогового кодекса. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.020 I и 320.00.020 II;
2) в строке 320.00.020 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленного в случае невывоза товаров, временно ввезенных на территорию Республики Казахстан из Российской Федерации, по которым не был уплачен налог на добавленную стоимость при ввозе;
3) в строке 320.00.020 II указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленного в случае невывоза товаров, временно ввезенных на территорию Республики Казахстан из Республики Беларусь, по которым не был уплачен налог на добавленную стоимость при ввозе.
20. В разделе "Сумма налога на добавленную стоимость по импорту, начисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 276-14 Налогового кодекса":
1) в строке 320.00.021 указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленного с даты ввоза давальческого сырья на территорию Республики Казахстан, в случае превышения срока переработки давальческого сырья, установленного пунктом 1 статьи 276-14 Налогового кодекса. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.021 I и 320.00.021 II;
2) в сроке 320.00.021 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленного с даты ввоза давальческого сырья с территории Российской Федерации на территорию Республики Казахстан, в случае превышения срока переработки давальческого сырья, установленного пунктом 1 статьи 276-14 Налогового кодекса;
3) в сроке 320.00.021 II указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленного с даты ввоза давальческого сырья с территории Республики Беларусь на территорию Республики Казахстан, в случае превышения срока переработки давальческого сырья, установленного пунктом 1 статьи 276-14 Налогового кодекса.
21. В разделе "Импорт, не облагаемый налогом на добавленную стоимость в таможенном союзе":
1) в строке 320.00.022 указывается стоимость товаров, не подлежащих обложению налогом на добавленную стоимость при импорте в случае утраты товаров, понесенных налогоплательщиком в пределах норм естественной убыли, установленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также при порче товаров, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера в соответствии с пунктом 4 статьи 276-23 Налогового кодекса. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.022 I и 320.00.022 II;

1) 320.00.020 жолда Салық кодексінің 276-15-бабы 3-тармағы алтыншы абзацына сәйкес әкелген кезде қосылған құн салығы төленбеген, Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген тауарларды әкетпеген жағдайда есептелген импорт бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Жол өзіне 320.00.020 I және 320.00.020 II жолдарының қосады;
2) 320.00.020 I жолда әкелген кезде қосылған құн салығы төленбеген, Ресей Федерациясынан Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген тауарларды әкетпеген жағдайда есептелген импорт бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
3) 320.00.020 II жолда әкелген кезде қосылған құн салығы төленбеген, Беларусь Республикасынан Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген тауарларды әкетпеген жағдайда есептелген импорт бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
20. "Салық кодексінің 276-14-бабы 2-тармағына сәйкес есептелген импорт бойынша қосылған құн салығының сомасы" бөлiмінде:
1) 320.00.021 жолда Салық кодексінің 276-14-бабы 1-тармағында белгіленген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу мерзімі артып кеткен жағдайда, Қазақстан Республикасының аумағына алыс-беріс шикізатын әкелу күнінен есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Жол өзіне 320.00.021 I және 320.00.021 II жолдарының қосады;
2) 320.00.021 I жолда Салық кодексінің 276-14-бабы 1-тармағында белгіленген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу мерзімі артып кеткен жағдайда, Ресей Федерациясынан Қазақстан Республикасының аумағына алыс-беріс шикізатын әкелу күнінен есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
3) 320.00.021 I жолда Салық кодексінің 276-14-бабы 1-тармағында белгіленген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу мерзімі артып кеткен жағдайда, Беларусь Республикасынан Қазақстан Республикасының аумағына алыс-беріс шикізатын әкелу күнінен есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
21. "Кеден одағында қосылған құн салығы салынбайтын импорт" бөлiмінде:
1) 320.00.022 жолда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген табиғи кему нормалар шегінде салық төлеуші шеккен тауарларды жоғалтқан жағдайда, сондай-ақ Салық кодексінің 276-23-бабы 4-тармағына сәйкес табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың нәтижесінде туындаған тауарлардың бүлінген импорт кезінде қосылған құн салығы салынуға жатпайтын тауарлардың құны көрсетіледі. Жол өзіне 320.00.022 I және 320.00.022 II жолдарының қосады;

2) в строке 320.00.022 I указывается стоимость товаров, не подлежащих обложению налогом на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 4 статьи 276-23 Налогового кодекса при импорте товаров из Российской Федерации;
3) в строке 320.00.022 II указывается стоимость товаров, не подлежащих обложению налогом на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 4 статьи 276-23 Налогового кодекса при импорте товаров из Республики Беларусь.
3. Составление формы 320.01 -
Импорт, облагаемый налогом на добавленную стоимость
22. Данная форма предназначена для детального отражения информации об импорте товаров из государств-членов таможенного союза, облагаемых налогом на добавленную стоимость, а также о суммах налога на добавленную стоимость, исчисленных по таким импортированным товарам.
Приложение 320.01 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 320.00 в строке 16 "Представленные приложения" отмечена ячейка "01".
23. В разделе "Облагаемый импорт" отражается импорт, облагаемый налогом на добавленную стоимость в соответствии с главой 37-1 Налогового кодекса. Размер облагаемого импорта товаров, в том числе товаров, являющихся результатом выполнения работ по договору (контракту) об их изготовлении, определяется на основе стоимости товаров, ввезенных на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза. Стоимость товаров определяется на основании принципа определения цены в целях налогообложения в соответствии с пунктом 2 статьи 276-8 Налогового кодекса. Стоимость товаров, работ, услуг в иностранной валюте пересчитывается в тенге по рыночному курсу на дату совершения облагаемого импорта.
24. В данном разделе:
1) в строке 320.01.001 указывается общая сумма облагаемого импорта товаров без налога на добавленную стоимость. Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.001 I и 320.01.001 II. Данная строка не включает в себя суммы облагаемого импорта предметов лизинга и товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья (строки 320.01.002 и 320.01.003);
2) в строке 320.01.001 I указывается облагаемый импорт товаров из Российской Федерации;
3) в строке 320.01.001 II облагаемый импорт товаров из Республики Беларусь;
4) в строке 320.01.002 указывается облагаемый импорт товаров (предметов лизинга). Размер облагаемого импорта определяется в соответствии с пунктом 6 статьи 276-8 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.002 I и 320.01.002 II;
5) в строке 320.01.002 I указывается облагаемый импорт товаров (предметов лизинга) из Российской Федерации;

2) 320.00.022 I жолда Ресей Федерациясынан тауарлардың импорты кезінде Салық кодексінің 276-23-бабы 4-тармағына сәйкес қосылған құн салығы салынуға жатпайтын тауарлардың құны көрсетіледі;
3) 320.00.022 II жолда Беларусь Республикасынан тауарлардың импорты кезінде Салық кодексінің 276-23-бабы 4-тармағына сәйкес қосылған құн салығы салынуға жатпайтын тауарлардың құны көрсетіледі.
3. Қосылған құн салығы салынатын импорт – 320.01-нысанын жасау
22. Бұл нысан қосылған құн салығы салынатын кеден одағына мүше мемлекеттерден тауарлардың импорты туралы, сондай-ақ осындай импортталған тауарлар бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
Егер 320.00-нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде "Табыс етілген қосымшалар" 16-жолда "01" торкөзі белгіленген болса, 320.01 қосымшасы толтырылуы тиіс.
23. "Салық салынатын импорт" бөлімінде Салық кодексінің 37-1-тарауына сәйкес қосылған құн салығы салынатын импорт көрсетіледі. Салық салынатын импорттың мөлшері, оның ішінде оларды дайындау туралы шарттар (келісім-шарттар) бойынша жұмыстарды орындау нәтижесі болып табылатын тауарларды) кеден одағына мүше басқа мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлардың құны негізінде айқындалады. Тауарлардың құны Салық кодексінің 276-8-бабы 2-тармағына сәйкес салық салу мақсатында құнын айқындау қағидаты негізінде анықталады. Шет ел валютасындағы тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердің құны салық салынатын импортты жасаған күнге нарықтық бағам бойынша теңгеге қайта есептеледі.
24. Бұл бөлімде:
1) 320.01.001 жолда қосылған құн салығынсыз, тауарлардың салық салынатын импортының жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол өзіне 320.01.001 I және 320. 01.001 II жолдарының қосады. Бұл жол өзіне алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын лизингтің мәндері мен тауарлардың салық салынатын импортының сомасын қоспайды (320.01.002 және 320.01.003-жолдар);
2) 320.01.001 I жолда Ресей Федерациясынан тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі;
3) 320.01.001 II жолда Беларусь Республикасынан тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі;
4) 320.01.002 II жолда тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты көрсетіледі. Салық салынатын импорттың мөлшері Салық кодексінің 276-8-бабы 6-тармағына сәйкес айқындалады. Бұл жол өзіне 320.01.002 I және 320. 01.002 II жолдарында көрсетілген соманы қосады;
5) 320.01.002 I жолда Ресей Федерациясынан тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты көрсетіледі;

6) в строке 320.01.002 II указывается облагаемый импорт товаров (предметов лизинга) из Республики Беларусь;
7) в строке 320.01.003 указывается облагаемый импорт товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья. Размер облагаемого импорта товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, определяется на основе стоимости работ по переработки данного давальческого сырья в соответствии с пунктом 5 статьи 276-8 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.003 I и 320.01.003 II;
8) в строке 320.01.003 I указывается облагаемый импорт товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, из Российской Федерации;
9) в строке 320.01.002 II облагаемый импорт товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, из Республики Беларусь;
10) в строке 320.01.004 указывается итоговая сумма импорта, облагаемого налогом на добавленную стоимость, определяемая как сумма строк с 320.01.001 по 320.01.003.
25. В разделе "Сумма налога на добавленную стоимость, по облагаемому импорту" отражаются сведения по суммам налога на добавленную стоимость исчисленным по облагаемому импорту, указанному в разделе "Облагаемый импорт".
26. В данном разделе:
1) в строке 320.01.005 указывается общая сумма налога на добавленную стоимость исчисленного по облагаемому импорту товаров указанному в строке 320.01.001. Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.005 I и 320.01.005 II. Данная строка не включает в себя суммы налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту предметов лизинга и товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья (строки 320.01.006 и 320.01.007);
2) в строке 320.01.005 I указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров из Российской Федерации;
3) в строке 320.01.005 II указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров из Республики Беларусь;
4) в строке 320.01.006 указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров (предметов лизинга). Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.006 I и 320.01.006 II;
5) в строке 320.01.006 I указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров (предметов лизинга) из Российской Федерации;
6) в строке 320.01.006 II указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту (предметов лизинга) из Республики Беларусь;
7) в строке 320.01.007 указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья. Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.007 I и 320.01.007 II;

6) 320.01.002 II жолда Беларусь Республикасынан тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты көрсетіледі;
7) 320.01.003 жолда алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорты көрсетіледі. Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорттың мөлшері Салық кодексінің 276-8-бабы 5-тармағына сәйкес айқындалады. Бұл жол өзіне 320.01.003 I және 320. 01.003 II жолдарында көрсетілген соманы қосады;
8) 320.01.003 I жолда Ресей Федерациясынан алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорты көрсетіледі;
9) 320.01.003 II жолда Беларусь Республикасынан алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорты көрсетіледі;
10) 320.01.004 жолда 320.01.001-ден 320.01.003-ке дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын қосылған құн салығы салынатын импорттың жиынтық сомасы көрсетіледі.
25. "Салық салынатын импорт бойынша қосылған құн салығының сомасы" бөлімінде "Салық салынатын импорт" бөлімінде көрсетілген импорт бойынша есептелген қосылған құн салығының сомалар жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
26. Бұл бөлімде:
1) 320.01.005 жолда қосылған құн салығынсыз, тауарлардың салық салынатын импортының жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол өзіне 320.01.005 I және 320. 01.005 II жолдарының қосады. Бұл жол өзіне алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын лизингтің мәндері мен тауарлардың салық салынатын импортының сомасын қоспайды (320.01.006 және 320.01.007-жолдар);
2) 320.01.005 I жолда Ресей Федерациясынан тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі;
3) 320.01.005 II жолда Беларусь Республикасынан тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі;
4) 320.01.006 жолда тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты көрсетіледі. Салық салынатын импорттың мөлшері Салық кодексінің 276-8-бабы 6-тармағына сәйкес айқындалады. Бұл жол өзіне 320.01.006 I және 320. 01.006 II жолдарында көрсетілген соманы қосады;
5) 320.01.006 I жолда Ресей Федерациясынан тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты көрсетіледі;
6) 320.01.006 II жолда Беларусь Республикасынан тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты көрсетіледі;
7) 320.01.007 жолда алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорты көрсетіледі. Бұл жол өзіне 320.01.007 I және 320. 01.007 II жолдарында көрсетілген соманы қосады;

8) в строке 320.01.007 I указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, из Российской Федерации;
9) в строке 320.01.007 II указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, из Республики Беларусь;
10) в строке 320.01.008 указывается итоговая сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту, определяемая как сумма строк с 320.01.005 по 320.01.007.
Сумма строки 320.01.004 переносится в строку 320.00.001 А.
Сумма строки 320.01.008 переносится в строку 320.00.001 В.
4. Составление формы 320.02 -
Импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость
27. Данная форма предназначена для детального отражения импорта товаров из Российской Федерации и Республики Беларусь, освобожденного от налога на добавленную стоимость.
Приложение 320.02 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 320.00 в строке 16 "Представленные приложения" отмечена ячейка "02".
28. В разделе "Импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость":
1) в строке 320.02.001 указывается импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 320.02.001 А, 320.02.001 В, 320.02.001 С, 320.02.001 D, 320.02.001 I, 320.02.001 F;
2) в строке 320.02.001 A указывается размер освобожденного импорта товаров, за исключением подакцизных, ввозимых в качестве гуманитарной помощи в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
3) в строке 320.02.001 B указывается размер освобожденного импорта товаров, за исключением подакцизных, ввозимых в целях благотворительной помощи по линии государства, правительств государств, международных организаций, включая оказание технического содействия;
4) в строке 320.02.001 C указывается размер освобожденного импорта товаров, ввезенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранных государств, консульскими учреждениями иностранных государств, а также для личного пользования лицами, относящимися к дипломатическому и административно-техническому персоналу этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, консульскими должностными лицами, консульскими служащими, включая членов их семей, проживающих вместе с ними;
5) в строке 320.02.001 D указывается размер освобожденного импорта лекарственных средств любых форм, в том числе лекарств-субстанций; изделий медицинского (ветеринарного) назначения, включая протезно-ортопедические изделия, сурдотифлотехники и медицинской (ветеринарной) техники; материалов, оборудования и комплектующих для производства лекарственных средств любых форм, в том числе лекарств-субстанций, изделий медицинского (ветеринарного) назначения, включая ортопедические изделия, и медицинской (ветеринарной) техники;

8) 320.01.007 I жолда Ресей Федерациясынан алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорты көрсетіледі;
9) 320.01.007 II жолда Беларусь Республикасынан алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорты көрсетіледі;
10) 320.01.008 жолда 320.01.005-тен 320.01.007-ге дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын қосылған құн салығы салынатын импорттың жиынтық сомасы көрсетіледі.
320.01.004-жолдарының сомасы 320.00.001 А жолдарына көшіріледі.
320.01.008-жолдарының сомасы 320.00.001 В жолдарына көшіріледі.
4. Қосылған құн салығын салудан босатылған импорт -
320.02-нысанын жасау
27. Бұл нысан қосылған құн салығын салудан босатылған, Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан тауарлардың импортын егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
Егер 320.00-нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде "Табыс етілген қосымшалар" 16-жолда "02" торкөзі белгіленген болса, 320.04 қосымшасы толтырылуы тиіс.
28. "Қосылған құн салығын салудан босатылған импорт" бөлімінде:
1) 320.02.001 жолда Салық кодексінің 255-бабына сәйкес қосылған құн салығын салудан босатылған импорт көрсетіледі. Бұл жол өзіне 320.02.001 А, 320.02.001 В, 320.02.001 С, 320.02.001 D, 320.02.001 I, 320.02.001 F жолдарын қосады;
2) 320.02.001 A жолында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіпте гуманитарлық көмек ретінде әкелінетін акцизделетіндерді қоспағанда, тауарлардың сомасы көрсетіледі;
3) 320.02.001 B жолында техникалық көмек көрсетуді қоса алғанда, мемлекет, мемлекеттердің үкіметтері, халықаралық ұйымдар желілері бойынша қайырымдылық көмек мақсатында әкелінетін, акцизделетіндерді қоспағанда, тауарлардың сомасы көрсетіледі;
4) 320.02.001 C жолында салық төлеуден босатуды белгілейтін кеден режимдерінде Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес декларациялануға жататын тауарлардың сомасы көрсетіледі;
5) 320.02.001 D жолында кез келген нысандағы дәрілік заттардың, оның ішінде субстанция-дәрілер; протездік-ортопедиялық бұйымдарды, сурдотифлотехниканы және медициналық (ветеринариялық) техниканы қоса алғанда, медициналық (ветеринариялық) мақсаттағы бұйымдар; кез келген нысандағы дәрілік заттарды шығаруға арналған материалдар, жабдықтар және жинақтаушы материалдар, оның ішінде субстанция-дәрілер, протездік-ортопедиялық бұйымдарды және медициналық (ветеринариялық) техниканы қоса алғанда, медициналық (ветеринариялық) мақсаттағы бұйымдардың сомасы көрсетіледі;

6) в строке 320.02.001 I указывается размер освобожденного импорта товаров, осуществляемый за счет средств грантов, предоставленных по линии государства, правительств государств и международных организаций;
7) в строке 320.02.001 F указывается размер освобожденного импорта товаров, освобожденного в соответствии со статьей 255 Налогового кодекса и не указанного в строках с 320.02.001 A по 320.02.001 I.
Строки с 320.02.001 А по 320.02.001 F состоят из подстрок I и II. В подстроках I по соответствующим строкам указываются сведения по товарам, импортированным из Российской Федерации, а в подстроках II по соответствующим строкам указываются сведения по товарам, импортированным из Республики Беларусь;
8) в строке 320.02.002 указывается размер освобожденного импорта товаров, ввезенных на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза товаров, предназначенных для переработки, а также товаров, с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров. Данная строка заполняется только по тем товарам и только теми налогоплательщиками, которые соответствуют требованиям, установленным подпунктом 2) пункта 2 статьи 276-15 Налогового кодекса. Строка 320.02.002 включает в себя строки 320.02.002 I и 320.02.002 II;
9) в строке 320.02.002 I отражаются сведения по товарам, указанным в подпункте 8) настоящего пункта, импортированным из Российской Федерации;
10) в строке 320.02.002 II отражаются сведения по товарам, указанным в подпункте 8) настоящего пункта, импортированным из Республики Беларусь;
11) в строке 320.02.003 указывается размер освобожденного импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года. Сумма строки 320.02.001 переносится в строку 320.00.003. Строка 320.02.003 включает в себя строки 320.02.003 I и 320.02.003 II;
12) в строке 320.02.003 I отражаются сведения по товарам, указанным в подпункте 11) настоящего пункта, импортированным из Российской Федерации;
13) в строке 320.02.003 II отражаются сведения по товарам, указанным в подпункте 11) настоящего пункта, импортированным из Республики Беларусь.
Сумма строки 320.02.001 переносится в строку 320.00.003 А.
Сумма строки 320.02.002 переносится в строку 320.00.004 А.
Сумма строки 320.02.003 учитывается в строке 320.00.007 А.

6) 320.02.001 I мемлекеттер, мемлекеттер үкiметтерiнiң және халықаралық ұйымдардың желісі бойынша берiлген грант қаржысы есебінен жүзеге асырылатын тауарларының босатылған импортының мөлшерi көрсетіледі;
7) 320.02.001 F жолда Салық кодексінің 255-бабына сәйкес қосылған құн салығын салудан босатылған импортының мөлшерi көрсетіледі; Бұл жол өзіне 320.02.001 А-дан 320.02.001 I жолдарын қосады;
320.02.001 А-дан 320.02.001 F жолдар I және II кіші жолдардан тұрады. I тиісті кіші жолдарда Ресей Федерациясынан импортталған тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі, ал тиісті кіші жолдарда Беларусь Республикасынан импортталған тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.02.002 жолда Қазақстан Республикасының аумағынан кеден одағына мүше мемлекеттің аумағына қайта өңдеуге арналған, сондай-ақ олардың көмегімен қайта өңдеу бойынша операциялар жүзеге асырылатын тауарларды әкеткен тауарларды қосылған құн салығын салудан босатылған импортының мөлшерi көрсетіледі. Бұл жол Салық кодексінің 276-15-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында белгіленген талаптарға сәйкес келетін тауарлар бойынша және салық төлеушілер бойынша ғана толтырылады 320.02.002 жол өзіне 320.00.002 I және 320.00.002 II жолдарының қосады;
9) 320.02.002 I жолда Ресей Федерациясынан импортталған, осы тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 320.02.002 II жолда Беларусь Республикасынан импортталған, осы тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 320.02.003 жолда Заңды тұлға, 01.01.2009 жылға дейін инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарт шеңберінде қызметін жүзеге асыратын оның медігерлері кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағынан әкелінген тауарларды қосылған құн салығын салудан босатылған импортының мөлшерi көрсетіледі. 320.02.001 жолдың сомасы 320.02.003 жолға көшіріледі. 320.02.003 жол өзіне 320.00.003 I және 320.00.003 II жолдарының қосады;
12) 320.02.003 I жолда Ресей Федерациясынан импортталған, осы тармақтың 11) тармақшасында көрсетілген тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 320.02.003 II жолда Беларусь Республикасынан импортталған, осы тармақтың 11) тармақшасында көрсетілген тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі;
Сумма строки 320.02.001 переносится в строку 320.00.003 А.
Сумма строки 320.02.002 переносится в строку 320.00.004 А.
320.02.003 жолының сомасы 320.00.007 А саналады.

5. Составление формы 320.03 -
Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты налога
на добавленную стоимость
29. Данная форма заполняется при импорте товаров из Российской Федерации и Республики Беларусь по которым изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 27-50 статьи 49 Закона о введении.
Приложение 320.03 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 320.00 в строке 16 "Представленные приложения" отмечена ячейка "03".
30. В разделе "Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты НДС":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида импорта:
1 - импорт товаров для промышленной переработки;
2 - импорт воды, газа, электроэнергии;
3) в графе С указывается номер Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и дата составления указанного Заявления, присваиваемые налогоплательщиком;
4) в графе D указывается сумма налога на добавленную стоимость согласно Заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов;
5) в графе Е указывается срок (измененный), для погашения налога. Изменение срока уплаты налога на добавленную по товарам, импортированным с территории государств-членов таможенного союза на территорию Республики Казахстан, производится на срок не более чем на три месяца со дня принятия на учет таких товаров в соответствии с пунктом 2 статьи 276-2 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код страны импорта;
7) в итоговой строке 0000001 указываются итоговые суммы по импорту товаров для промышленной переработки;
8) в итоговой строке 0000002 указываются итоговые суммы по импорту воды, газа, электроэнергии.
Сумма итоговых строк 0000001, 0000002 графы D переносится в строку 320.00.005.
6. Составление формы 320.04 -
Импорт товаров, налог на добавленную стоимость
по которым уплачивается методом зачета
31. Данная форма предназначена для детального отражения информации по импорту товаров из Российской Федерации и Республики Беларусь, осуществленному в течение налогового периода, по которым налог на добавленную стоимость при импорте уплачивается методом зачета, в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении.
Приложение 320.04 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 320.00 в строке 16 "Представленные приложения" отмечена ячейка "04".
32. В разделе "Начисление налога на добавленную стоимость по импорту товаров из Российской Федерации и Республики Беларусь, уплачиваемого методом зачета":
1) в строке 320.04.001 А указывается сумма облагаемого импорта из Российской Федерации, налог на добавленную стоимость по которому уплачивается методом зачета. Данная строка включает в себя строки 320.04.001 I А, 320.04.001 II А, 320.04.001 III А, 320.04.001 IV А, 320.04.001 V А, 320.04.001 VI А, 320.04.001 VII А, 320.04.001 VIII А, 320.04.001 IХ А;

5. Қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген тауарлардың
импорты – 320.03-нысанын жасау
29. Бұл нысан Енгізу туралы заңның 49-бабы 27-50-абзацтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген, Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан тауарлар импорты кезінде толтырылады.
Егер 320.00-нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде "Табыс етілген қосымшалар" 16 жолда "03" торкөзі белгіленген болса, 320.04 қосымшасы толтырылуы тиіс.
30. "ҚҚС төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында импорт түрінің коды көрсетіледі:
1 - өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін тауарлар импорты;
2 - су, газ, электр қуаты импорты;
3) С бағанында тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтініштің нөмірі және салық төлеуші берген, аталған Өтінішті толтыру күні көрсетіледі;
4) D бағанында Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішке сәйкес қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 276-2-бабы 2-тармағына сәйкес кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды әкетілген мерзім (өзгертілген) салықты өтеу үшін көрсетіледі;
6) F бағанында импорт елінің коды көрсетіледі;
0000001 жиынтық жолында өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін тауарлар импорты бойынша жиынтық сомалар көрсетіледі;
0000002 жиынтық жолында су, газ, электр қуаты импорты бойынша жиынтық сомалар көрсетіледі.
D бағаны 0000001, 0000002 жолдарының жиынтық сомасы 320.00.005 жолына көшіріледі.
6. Қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен
төленетін тауарлар импорты – 320.04-нысанын жасау
1. Бұл нысан Енгізу туралы заңның 49-1-бабына сәйкес импорт кезінде қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін, салық кезеңі ішінде жүзеге асырылған Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан тауарлар импорты бойынша ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
Егер 320.00-нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде "Табыс етілген қосымшалар" 16 жолда "04" торкөзі белгіленген болса, 320.04 қосымшасы толтырылуы тиіс.
2. "Есепке жатқызу әдісімен төленетін Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан тауарлар импорты бойынша қосылған құн салығын есептеу" бөлімінде:
1) 320.04.001 А жолда қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін салық салынатын Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан импорт сомасы көрсетіледі. Бұл жол 320.04.001 I А, 320.04.001 II А, 320.04.001 III А, 320.04.001 IV А, 320.04.001 V А, 320.04.001 VI А, 320.04.001 VII А, 320.04.001 VIII А, 320.04.001 IХ А жолдарын қосады;

2) в строке 320.04.001 I А указывается сумма облагаемого импорта по импортированному оборудованию;
3) в строке 320.04.001 II А указывается сумма облагаемого импорта по импортированной сельскохозяйственной техники;
4) в строке 320.04.001 III А указывается сумма облагаемого импорта по импортированному грузовому подвижному составу автомобильного транспорта;
5) в строке 320.04.001 IV А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным самолетам и вертолетам;
6) в строке 320.04.001 V А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным локомотивам железнодорожным и вагонам;
7) в строке 320.04.001 VI А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным морским судам;
8) в строке 320.04.001 VII А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным запасным частям;
9) в строке 320.04.001 VIII А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным пестицидам (ядохимикатам);
10) в строке 320.04.001 IХ А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным племенным животным всех видов и оборудования для искусственного осеменения;
11) в строке 320.04.001 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импорту товаров из Российской Федерации, уплачиваемого методом зачета. Данная строка включает в себя строки 320.04.001 I В, 320.04.001 II В, 320.04.001 III В, 320.04.001 IV В, 320.04.001 V В, 320.04.001 VI В, 320.04.001 VII В, 320.04.001 VIII В, 320.04.001 IХ В;
12) в строке 320.04.001 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированному оборудованию;
13) в строке 320.04.001 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированной сельскохозяйственной технике;
14) в строке 320.04.001 III В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированному грузовому подвижному составу автомобильного транспорта;
15) в строке 320.04.001 IV В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным самолетам и вертолетам;
16) в строке 320.04.001 V В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным локомотивам железнодорожным и вагонам;
17) в строке 320.04.001 VI В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным морским судам;
18) в строке 320.04.001 VII В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным запасным частям;
19) в строке 320.04.001 VIII В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным пестицидам (ядохимикатам);
20) в строке 320.04.001 IХ В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным племенным животным всех видов и оборудованиям для искусственного осеменения.
Сумма строки 320.04.001 А переносится в строку 320.00.006 I А.
Сумма строки 320.04.001 В переносится в строку 320.00.006 I В.

2) 320.04.001 I А жолда импортталған жабдық бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
3) 320.04.001 II А жолда импортталған ауыл шаруашылығы техникасы бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
4) 320.04.001 III А жолда импортталған автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамы бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
5) 320.04.001 IV А жолда импортталған ұшақтар және тік ұшақтар бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
6) 320.04.001 V А жолда импортталған теміржол локомотивтері мен вагондары бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
7) 320.04.001 VI А жолда импортталған теңіз кемелері бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
8) 320.04.001 VII А жолда импортталған қосалқы бөлшектер бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
9) 320.04.001 VIII А жолда импортталған пестицидтер (улы химикаттар) бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
10) 320.04.001 IХ А жолда импортталған барлық асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтар бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
11) 320.04.001 В жолда есепке жатқызу әдісімен төленетін Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан тауарлар импорты бойынша қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі. Бұл жол 320.04.001 I В, 320.04.001 II В, 320.04.001 III В, 320.04.001 IV В, 320.04.001 V В, 320.04.001 VI В, 320.04.001 VII В, 320.04.001 VIII В, 320.04.001 IХ В жолдарын қосады;
12) 320.04.001 I В жолда импортталған жабдық бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
13) 320.04.001 II В жолда импортталған ауыл шаруашылық техникасы бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
14) 320.04.001 III В жолда импортталған автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамы бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
15) 320.04.001 IV В жолда импортталған ұшақтар және тік ұшақтар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
16) 320.04.001 V В жолда импортталған теміржол локомотивтері мен вагондары бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
17) 320.04.001 VI В жолда импортталған теңіз кемелері бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
18) 320.04.001 VII В жолда импортталған қосалқы бөлшектер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
19) 320.04.001 VIII В жолда импортталған пестицидтер (улы химикаттар) бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
20) 320.04.001 IХ В жолда импортталған барлық асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
320.04.001 А жолының сомасы 320.00.006 I А жолына көшіріледі.
320.04.001 В жолының сомасы 320.00.006 I В жолына көшіріледі.

Также сумма строк 320.00.006 I В учитывается в строках 300.00.012 и 300.00.028 В Декларации по НДС, представленной за соответствующий налоговый период;
21) в строке 320.04.002 А указывается сумма облагаемого импорта из Республики Беларусь, налог на добавленную стоимость по которому уплачивается методом зачета. Данная строка включает в себя строки 320.04.002 I А, 320.04.002 II А, 320.04.002 III А, 320.04.002 IV А, 320.04.002 V А, 320.04.002 VI А, 320.04.002 VII А, 320.04.002 VIII А, 320.04.002 IХ А;
22) строки с 320.04.002 I по 320.04.002 IХ по столбцам А и В заполняются аналогично столбцам по строкам с 320.04.001 I по 320.04.001 IХ.
Сумма строки 320.04.002 А переносится в строку 320.00.006 II А.
Сумма строки 320.04.002 В переносится в строку 320.00.006 II В.
Также сумма строк 320.00.006 II В учитывается в строках 300.00.012 и 300.00.028 В Декларации по НДС, представленной за соответствующий налоговый период;
23) в строке 320.04.003 А указывается итого сумма облагаемого импорта из Российской Федерации и Республики Беларусь, налог на добавленную стоимость по которому уплачивается методом зачета. Сумма облагаемого импорта, отражаемая в данной строке определяется сложением сумм из строк 320.04.001 А и 320.04.002 А;
24) в строке 320.04.003 B указывается итого сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту из Российской Федерации и Республики Беларусь, налог на добавленную стоимость по которому уплачивается методом зачета. Сумма налога на добавленную стоимость, отражаемая в данной строке определяется сложением сумм из строк 320.04.001 В и 320.04.002 В.
Сумма строки 320.04.003 А переносится в строку 320.00.006 А.
Сумма строки 320.04.003 В переносится в строку 320.00.006 В.
7. Составление формы 320.05 - Облагаемый импорт спирта
33. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте всех видов спирта, совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими спирт в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза.
34. В разделе "Облагаемый импорт спирта":
1) в графе А указывается размер налоговой базы (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса.
4) в строке 320.05.001 отражаются сведения по спирту, импортируемому для производства алкогольной продукции, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
5) в строке 320.05.001 I.I. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому для производства алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;

Сондай-ақ 320.00.006 I В жолдарының сомасы тиісті салық кезеңі үшін табыс етілген ҚҚС бойынша Декларацияның 300.00.012 және 300.00.028 В-жолдарында ескеріледі;
21) 320.04.002 А жолда қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін салық салынатын Беларусь Республикасынан импорт сомасы көрсетіледі. Бұл жол 320.04.002 I А, 320.04.002 II А, 320.04.002 III А, 320.04.002 IV А, 320.04.002 V А, 320.04.002 VI А, 320.04.002 VII А, 320.04.002 VIII А, 320.04.002 IХ А жолдарын қосады;
22) 320.04.002 I-ден бастап 320.04.002 IХ-ге дейінгі-жолдар А және В бағандары бойынша 320.04.001 I-ден бастап 320.04.001 IХ дейінгі жолдар бойынша бағандарға ұқсас толтырылады.
320.04.002 А жолының сомасы 320.00.006 II А жолына көшіріледі.
320.04.002 В жолының сомасы 320.00.006 II В жолына көшіріледі.
Сондай-ақ 320.00.006 II В жолдарының сомасы тиісті салық кезеңі үшін табыс етілген ҚҚС бойынша Декларацияның 300.00.012 және 300.00.028 В жолдарында ескеріледі;
23) 320.04.003 А-жолда қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін салық салынатын Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан импорт сомасының қорытындысы көрсетіледі. Бұл-жолда көрсетілетін салық салынатын импорт сомасы 320.04.001 А және 320.04.002 А жолдарынан сомалар қосындысымен айқындалады;
24) 320.04.003 B жолда қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін салық салынатын Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан импорт бойынша қосылған құн салығы сомасының қорытындысы көрсетіледі. Бұл жолда көрсетілетін қосылған құн салығының сомасы 320.04.001 В және 320.04.002 В жолдарынан сомалар қосындысымен айқындалады.
320.04.003 А жолының сомасы 320.00.006 А жолына көшіріледі.
320.04.003 В жолының сомасы 320.00.006 В жолына көшіріледі.
7. Салық салынатын спирт импорты – 320.05-нысанын жасау
3. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған барлық спирт түрлерінің салық салынатын импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және кеден одағына мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасына спирт импорттайтын салық төлеушілер толтырады.
4. "Салық салынатын спирт импорты" бөлімінде:
1) А бағанында салық базасының (литр) мөлшері көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
4) 320.05.001 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін импортталатын спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.05.001 I.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін Ресей Федерациясынан импортталатын 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;

6) в строке 320.05.001 I.II. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, импортируемому для производства алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
7) в строке 320.05.001 II.I. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому для производства алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
8) в строке 320.05.001 II.II. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, импортируемому для производства алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
9) в строке 320.05.002 отражаются сведения по спирту, импортируемому не для производства алкогольной продукции, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
10) в строке 320.05.002 I.I. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому не для производства алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
11) в строке 320.05.002 I.II. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, этиловому спирту и прочим спиртам денатурированным, любой концентрации, импортируемым не для производства алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
12) в строке 320.05.002 II.I. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому не для производства алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
13) в строке 320.05.002 II.II. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, этиловому спирту и прочим спиртам денатурированным, любой концентрации, импортируемым не для производства алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;

6) 320.05.001 I.II. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін Ресей Федерациясынан импортталатын 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 320.05.001 II.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін Беларусь Республикасынан импортталатын 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.05.001 II.II. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін Беларусь Республикасынан импортталатын 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 320.05.002 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталатын спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 320.05.002 I.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталатын 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 320.05.002 I.II. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталатын 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, этил спирті және кез келген концентрациядағы денатуратталған өзге де спирт түрлері бойынша мәліметтер көрсетіледі;
12) 320.05.002 II.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталатын 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 320.05.002 II.II. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталатын 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, этил спирті және кез келген концентрациядағы денатуратталған өзге де спирт түрлері бойынша мәліметтер көрсетіледі;

14) в строке 320.05.003 отражаются сведения по спирту, импортируемому на переработку на давальческой основе, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
15) в строке 320.05.003 I.I. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
16) в строке 320.05.003 I.II. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, импортируемому на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
17) в строке 320.05.003 I.III. отражаются сведения по импорту спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке, импортируемого на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
18) в строке 320.05.003 II.I. отражаются сведения по спирту, этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
19) в строке 320.05.003 II.II. отражаются сведения спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, импортируемому на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
20) в строке 320.05.003 II.III. отражаются сведения по импорту спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке, импортируемого на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
21) в строке 320.05.004 отражаются сведения по импорту спирта, этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;

14) 320.05.003 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
15) 320.05.003 I.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
16) 320.05.003 I.II. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
17) 320.05.003 I.III. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
18) 320.05.003 II.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
19) 320.05.003 II.II. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
20) 320.05.003 II.III. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
21) 320.05.004 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;

22) в строке 320.05.004 I.I. отражаются сведения по импорту спирта, этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
23) в строке 320.05.004 II.I. отражаются сведения по импорту спирта, этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
24) в строке 320.05.005 отражается:
а. итоговая сумма облагаемого импорта, которая определяется как сумма строк с 320.05.001 А по 320.05.004 А;
б. итоговая сумма исчисленного акциза, которая определяется как сумма строк с 320.05.001 С по 320.05.004 С;
25) в строке 320.05.005 I отражается итоговая сумма облагаемого импорта и исчисленного акциза из Российской Федерации;
26) в строке 320.05.005 II отражается итоговая сумма облагаемого импорта и исчисленного акциза из Республики Беларусь.
35. Раздел "Импорт спирта, не подлежащий обложению акцизом":
1) в строке 320.05.006 отражаются сведения по импортируемому этиловому спирту, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;
2) в строке 320.05.006 I.I. отражаются сведения по импортируемому спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;
3) в строке 320.05.006 I.II. отражаются сведения по импортируемому спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;
4) в строке 320.05.006 I.III. отражаются сведения по импорту спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;
5) в строке 320.05.006 II.I. отражаются сведения по импортируемому спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;

22) 320.05.004 I.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, ішкі нарықта тұтыну үшін Ресей Федерациясынан денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
23) 320.05.004 II.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, ішкі нарықта тұтыну үшін Беларусь Республикасынан денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
24) 320.05.005 жолда:
а. 320.05.001 А-дан 320.05.004 А-ға дейінгі жолдар сомасы ретінде айқындалатын салық салынатын импорттың қорытынды сомасы;
б. 320.05.001 С-дан 320.05.004 С-ға дейінгі жолдар сомасы ретінде айқындалатын есептелген акциздың қорытынды сомасы көрсетіледі;
25) 320.05.005 I жолда Ресей Федерациясынан салық салынатын импорттың және есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
26) 320.05.004 II жолда Беларусь Республикасынан салық салынатын импорттың және есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі.
5. "Акциз салуға жатпайтын спирт импорты" бөлімінде:
1) 320.05.006 жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған импортталған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
2) 320.05.006 I.I. жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Ресей Федерациясынан импортталған 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
3) 320.05.006 I.II. жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Ресей Федерациясынан импортталған 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
4) 320.05.006 I.III. жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Ресей Федерациясынан ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.05.006 II.I. жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Беларусь Республикасынан импортталған 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;

6) в строке 320.05.006 II.II. отражаются сведения по импортируемому спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;
7) в строке 320.05.006 II.III. отражаются сведения по импорту спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций.
Сумма строки 320.05.005 С переносится в строку 320.00.008 Декларации.
8. Составление формы 320.06 - Облагаемый импорт виноматериала
36. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте виноматериала, совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими виноматериал в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза.
37. В разделе "Облагаемый импорт виноматериала":
1) в графе А указывается размер налоговой базы (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 320.06.001 отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому для производства этилового спирта и алкогольной продукции, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
5) в строке 320.06.001 I отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
6) в строке 320.06.001 II отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
7) в строке 320.06.002 отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому не для производства этилового спирта и алкогольной продукции, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
8) в строке 320.06.002 I отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому не для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
9) в строке 320.06.002 II отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому не для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;

6) 320.05.006 II.II. жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Беларусь Республикасынан импортталған 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 320.05.006 II.III. жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Беларусь Республикасынан ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
320.05.005 С жолының сомасы Декларацияның 320.00.008 жолына көшіріледі.
8. Шарап материалының салық салынатын импорты – 320.06-нысанын жасау
6. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған шарап материалының салық салынатын импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және кеден одағына мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасына шарап материалын импорттайтын салық төлеушілер толтырады.
7. "Шарап материалының салық салынатын импорты" бөлімінде:
1) А бағанында салық базасының (литр) мөлшері көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 320.06.001 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.06.001 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін Ресей Федерациясынан импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
6) 320.06.001 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін Беларусь Республикасынан импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 320.06.002 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.06.002 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 320.06.002 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;

10) в строке 320.06.003 отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому на переработку на давальческой основе, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
11) в строке 320.06.003 I отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
12) в строке 320.06.003 II отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
13) в строке 320.06.004 отражается итоговая сумма:
- облагаемого импорта, которая определяется как сумма строк с 320.06.001 А по 320.06.003 А;
- исчисленного акциза, которая определяется как сумма строк с 320.06.001 С по 320.06.003 С;
14) в строке 320.06.004 I отражается итоговая сумма:
- облагаемого импорта по Российской Федерации, которая определяется как сумма строк с 320.06.001 I А по 320.06.003 I А;
- исчисленного акциза по Российской Федерации, которая определяется как сумма строк с 320.06.001 I С по 320.06.003 I С;
15) в строке 320.06.004 II отражается итоговая сумма:
- облагаемого импорта по Республике Беларусь, которая определяется как сумма строк с 320.06.001 II А по 320.06.003 II А;
- исчисленного акциза по Республике Беларусь, которая определяется как сумма строк с 320.06.001 II C по 320.06.003 II C.
38. В разделе "Импорт виноматериала, не подлежащий обложению акцизом":
1) в строке 320.06.005 отражаются сведения по импортируемому виноматериалу для производства этилового спирта и алкогольной продукции, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;
2) в строке 320.06.005 I.I. отражаются сведения по импортируемому виноматериалу для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;
3) в строке 320.06.005 I.II. отражаются сведения по импортируемому виноматериалу не для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;
4) в строке 320.06.005 II.I. отражаются сведения по импортируемому виноматериалу для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;

10) 320.06.003 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 320.06.003 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-берістік негізде қайта өңдеуге Ресей Федерациясынан импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
12) 320.06.003 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-берістік негізде қайта өңдеуге Беларусь Республикасынан импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 320.06.004 жолда:
- 320.06.001 А-дан 320.06.003 А-ға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын салық салынатын импорттың;
- 320.06.001 С-дан 320.06.003 С-ға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
14) 320.06.004 I жолда:
- 320.06.001 І А-дан 320.06.003 І А-ға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын Ресей Федерациясы бойынша салық салынатын импорттың;
- 320.06.001 І С-дан 320.06.003 І С-ға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын Ресей Федерациясы есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
15) 320.06.004 II жолда:
- 320.06.001 ІІ А-дан 320.06.003 ІІ А-ға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын Беларусь Республикасы бойынша салық салынатын импорттың;
- 320.06.001 ІІ С-дан 320.06.003 ІІ С-ға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын Беларусь Республикасы есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
8. "Акциз салуға жатпайтын шарап материалының импорты" бөлімінде:
1) 320.06.005 жолда акциз салуға жатпайтын, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
2) 320.06.005 I.I. жолда акциз салуға жатпайтын, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Ресей Федерациясынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
3) 320.06.005 I.II. жолда акциз салуға жатпайтын, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Ресей Федерациясынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
4) 320.06.005 II.I. жолда акциз салуға жатпайтын, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Беларусь Республикасынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;

5) в строке 320.06.005 II.II. отражаются сведения по импортируемому виноматериалу не для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом.
Сумма строки 320.06.004 С переносится в строку 320.00.009 Декларации.
9. Составление формы 320.07 -
Облагаемый импорт алкогольной продукции
39. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемом импорте алкогольной продукции, совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими алкогольную продукцию в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельный лист.
40. В разделе "Облагаемый импорт алкогольной продукции":
1) в строке 320.07.001 А указывается вид алкогольной продукции;
2) в строке 320.07.001 В указывается соответствующий код бюджетной классификации по импортированным подакцизным товарам из Российской Федерации;
3) в строке 320.07.001 С указывается соответствующий код бюджетной классификации по импортированным подакцизным товарам из Республики Беларусь;
4) в строке 320.07.002 указывается объем облагаемого импорта алкогольной продукции, включая сведения о ее порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
5) в строке 320.07.002 I указывается объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о ее порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
6) в строке 320.07.002 II указывается объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о ее порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
7) в строке 320.07.003 указывается объем алкогольной продукции, включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате учетно-контрольных марок. Итоговая сумма строки определяется как сумма строк 320.07.003 I и 320.07.003 II;
8) в строке 320.07.003 I указывается общий объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Российской Федерации при порче, утрате учетно-контрольных марок, определяемая как сумма строк графы С;
9) в строках 320.07.003 I A I - 320.07.003 I A III указывается количество учетно-контрольных марок;
10) в строках 320.07.003 I B I - 320.07.003 I B III указывается емкость потребительской тары;
11) в строках 320.07.003 I C I - 320.07.003 I C III указывается налоговая база по порче, утрате учетно-контрольных марок, которая определяется как произведение граф А и В;

5) 320.06.005 II.II. жолда акциз салуға жатпайтын, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Беларусь Республикасынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
320.06.004 С жолының сомасы Декларацияның 320.00.009 жолына көшіріледі.
9. Салық салынатын алкоголь өнімінің импорты – 320.07 нысанын жасау
9. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған алкоголь өнімінің салық салынатын импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және кеден одағына мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасына алкоголь өнімдерін импорттайтын салық төлеушілер толтырады. Алкоголь өнімінің әрбір түріне жеке парақ жасалады.
10. "Салық салынатын алкоголь өнімінің импорты" бөлімінде:
1) 320.07.001 А жолда алкоголь өнімінің түрі көрсетіледі;
2) 320.07.001 В жолда Ресей Федерациясынан импортталған акцизделетін тауарлар бойынша тиісті бюджет сыныптамасының коды көрсетіледі;
3) 320.07.001 С жолда Беларусь Республикасынан импортталған акцизделетін тауарлар бойынша тиісті бюджет сыныптамасының коды көрсетіледі;
4) 320.07.002 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес алкоголь өнімінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, салық салынатын алкоголь өнімінің импортының көлемі көрсетіледі;
5) 320.07.002 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес алкоголь өнімінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының көлемі көрсетіледі;
6) 320.07.002 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес алкоголь өнімінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының көлемі көрсетіледі;
7) 320.07.003 жолда есепке алу-бақылау таңбалары бүлінген немесе жойылған кезде салық салу базасына енгізілетін алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі. Жолдың қорытынды сомасы 320.07.003 I және 320.07.003 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
8) 320.07.003 I жолда С бағанының жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепке алу-бақылау таңбалары бүлінген, жойылған кезде Ресей Федерациясынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының көлемі көрсетіледі;
9) 320.07.003 I A I - 320.07.003 I A III жолдарында есепке алу-бақылау таңбаларының саны көрсетіледі;
10) 320.07.003 I B I – 320.07.003 I B III жолдарында тұтыну ыдысының сыйымдылығы көрсетіледі;
11) 320.07.003 I C I – 320.07.003 I C III жолдарында А және В бағандарының туындысы ретінде айқындалатын есепке алу-бақылау таңбаларының бүлінуі, жойылуы бойынша салық базасы көрсетіледі;

12) в строке 320.07.003 II указывается общий объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Республики Беларусь при порче, утрате учетно-контрольных марок, определяемая как сумма строк графы С;
13) в строках 320.07.003 II A I - 320.07.003 II A III указывается количество учетно-контрольных марок;
14) в строках 320.07.003 II B I - 320.07.003 II B III указывается емкость потребительской тары;
15) в строках 320.07.003 II C I - 320.07.003 II C III указывается налоговая база по порче, утрате учетно-контрольных марок, которая определяется как произведение граф А и В;
16) в строке 320.07.004 указывается общий объем облагаемого импорта алкогольной продукции, которая определяемая как сумма строк 320.07.002 и 320.07.003;
17) в строке 320.07.004 I указывается общий объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Российской Федерации, определяемая как сумма строк 320.07.002 I и 320.07.003 I;
18) в строке 320.07.004 II указывается общий объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Республики Беларусь, определяемая как сумма строк 320.07.002 II и 320.07.003 II;
19) в строке 320.07.005 указывается установленная ставка акциза;
20) в строке 320.07.006 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 320.07.004 и 320.07.005;
21) в строке 320.07.006 I указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Российской Федерации;
22) в строке 320.07.006 II указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Республике Беларусь.
41. Раздел "Импорт алкогольной продукции, не подлежащий обложению акцизом":
1) в строке 320.07.007 указывается объем импорта алкогольной продукции, не включаемый в налогооблагаемую базу, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций;
2) в строке 320.07.007 I указывается объем импорта алкогольной продукции из Российской Федерации, не включаемый в налогооблагаемую базу, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций;
3) в строке 320.07.007 II указывается объем импорта алкогольной продукции из Республики Беларусь, не включаемый в налогооблагаемую базу, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций;
4) в строке 320.07.008 указывается объем алкогольной продукции, не включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате учетно-контрольных марок, возникших в результате чрезвычайных ситуаций, а также объем алкогольной продукции, не включаемый в налогооблагаемую базу, по испорченным учетно-контрольным маркам, принятым налоговыми органами на основании акта списания к уничтожению. Данная строка заполняется аналогично строке 320.07.003.
42. Налоговая база для водки, ликероводочных изделий, коньяка, бренди рассматривается как литр 100 процентного спирта.

12) 320.07.003 II-жолда С бағанының сомасы ретінде айқындалатын есепке алу-бақылау таңбалары бүлінген, жойылған кезде Беларусь Республикасынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының көлемі көрсетіледі;
13) 320.07.003 II A I - 320.07.003 II A III жолдарында есепке алу-бақылау таңбаларының саны көрсетіледі;
14) 320.07.003 II B I – 320.07.003 II B III жолдарында тұтыну ыдысының сыйымдылығы көрсетіледі;
15) 320.07.003 II C I – 320.07.003 II C III жолдарында А және В бағандарының туындысы ретінде айқындалатын есепке алу-бақылау таңбаларының бүлінуі, жойылуы бойынша салық базасы көрсетіледі;
16) 320.07.004 жолда 320.07.002 және 320.07.003-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық салынатын алкоголь өнімінің импортының жалпы көлемі көрсетіледі;
17) 320.07.004 I жолда 320.07.002 I және 320.07.003 I-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Ресей Федерациясынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының жалпы көлемі көрсетіледі;
18) 320.07.004 II жолда 320.07.002 IІ және 320.07.003 IІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Беларусь Республикасынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының жалпы көлемі көрсетіледі;
19) 320.07.005 жолда белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
20) 320.07.006 жолда 320.07.004 және 320.07.005 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
21) 320.07.006 I жолда Ресей Федерациясы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
22) 320.07.006 II жолда Беларусь Республикасы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
11. "Акциз салуға жатпайтын алкоголь өнімінің импорты" бөлімінде:
1) 320.07.007 жолда салық салу базасына енгізілмейтін, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, алкоголь өнімі импортының көлемі көрсетіледі;
2) 320.07.007 I жолда салық салу базасына енгізілмейтін, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Ресей Федерациясынан алкоголь өнімі импортының көлемі көрсетіледі;
3) 320.07.007 II жолда салық салу базасына енгізілмейтін, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Беларусь Республикасынан алкоголь өнімі импортының көлемі көрсетіледі;
4) 320.07.008 жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде есепке алу-бақылау таңбаларының бүлінуі немесе жоғалуы туындаған салық салу базасына қосылмайтын алкоголь өнімінің көлемі, сондай-ақ салық органдары жоюға есептен шығару актісі негізінде қабылдаған бүлінген есепке алу-бақылау таңбалары бойынша салық салынатын базаға енгізілмейтін алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі. Бұл жол 320.07.003 жолына ұқсас толтырылады.
12. Арақ, ликер-арақ өнімдері, коньяк, бренди үшін салық базасы 100 пайыздық спирттің литрі ретінде қаралады.

Сумма строки 320.07.006 переносится в строку 320.00.010.
10. Составление формы 320.08 -
Облагаемый импорт табачных изделий
43. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте всех видов табачных изделий, включая сигареты с фильтром, сигареты без фильтра, папиросы, сигары, сигариллы, табак трубочный, курительный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий, упакованный в потребительскую тару и предназначенный для конечного потребления, за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин (далее - табак), совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими табачные изделия в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза. На каждый вид табачных изделий составляется отдельный лист.
44. При заполнении данной формы ставка акциза указывается исходя из расчета на одну штуку и/или килограмм табачных изделий. Для этого, ставку акциза, установленную на единицу измерения табачных изделий в штуках, за исключением сигар, необходимо разделить на 1000. Единицей измерения табака являются килограммы, единицей измерения остальных видов табачных изделий являются штуки.
45. В разделе "Облагаемый импорт табачных изделий":
1) в строке 320.08.001 графы А указывается вид табачных изделий;
2) в строке 320.08.001 графы В указывается Код бюджетной классификации по импортируемым товарам из Российской Федерации;
3) в строке 320.08.001 графы С указывается Код бюджетной классификации по импортируемым товарам из Республики Беларусь;
4) в строке 320.08.002 указывается облагаемый импорт табачных изделий, включая сведения о порче, утрате табачных изделий в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
5) в строке 320.08.002 I указывается облагаемый импорт табачных изделий из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате табачных изделий в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
6) в строке 320.08.002 II указывается облагаемый импорт табачных изделий из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате табачных изделий в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
7) в строке 320.08.003 отражаются сведения по табаку, импортируемому на переработку на давальческой основе, включая сведения о порче, утрате табака в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
8) в строке 320.08.003 I отражаются сведения по табаку, импортируемому на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате табака в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;

320.07.006 жолының сомасы 320.00.010 жолына көшіріледі.
10. Салық салынатын темекі өнімдерінің импорты – 320.08 нысанын жасау
13. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған құрамында никотині (бұдан әрі - темекі) бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қатталған және соңғы тұтынуға арналған фильтрлі сигареттерді, фильтрсіз сигареттерді, папиростарды, сигараларды, сигариллаларды, түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, хорхорлы және өзге де темекіні қоса алғанда, темекі өнімдерінің барлық түрлерінің салық салынатын импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және Қазақстан Республикасына кеден одағына мүше мемлекеттерден темекі өнімдерін импорттайтын салық төлеушілер толтырады. Темекінің әрбір түріне бөлек парақ толтырылады.
14. Бұл нысанды толтырған кезде акциз ставкасы темекі өнімінің бір данасына және/немесе килограмына есепті негізге ала отырып, көрсетіледі.Ол үшін сигараларды қоспағанда, темекі өнімдерін данада өлшеу бірлігіне белгіленген акциз ставкасын 1000 бөлу қажет. Темекінің өлшем бірлігі килограмм болып табылады, темекі өнімдерінің қалған түрлерінің өлшем бірлігі дана болып табылады.
15. "Салық салынатын темекі өнімдерінің импорты" бөлімінде:
1) А бағанының 320.08.001 жолда темекі өнімдерінің түрі көрсетіледі;
2) В бағанының 320.08.001 жолда Ресей Федерациясынан импортталған тауарлар бойынша бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі;
3) С бағанының 320.08.001 жолда Беларусь Республикасынан импортталған тауарлар бойынша бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі;
4) 320.08.002 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, салық салынатын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
5) 320.08.002 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан салық салынатын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
6) 320.08.002 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан салық салынатын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
7) 320.08.003 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге импортталған темекі бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.08.003 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге Ресей Федерациясынан импортталған темекі бойынша мәліметтер көрсетіледі;

9) в строке 320.08.003 II отражаются сведения по табаку, импортируемому на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате табака в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
10) в строке 320.08.004 указывается количество, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок;
11) в строке 320.08.004 I указывается количество, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок по Российской Федерации;
12) в строке 320.08.004 II указывается количество, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок по Республике Беларусь;
13) в строках 320.08.004 I и 320.08.004 II графах А указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок;
14) в строках 320.08.004 I и 320.08.004 II графах В указывается наибольшее количество штук, кг в пачке, в которой импортировалась их упаковка в течении налогового периода, предшествующего периоду, в котором произошла порча, утрата акцизных марок;
15) в строках 320.08.004 I и 320.08.004 II графах С указывается размер налоговой базы, определяемый как произведение граф А и В;
16) в строке 320.08.005 указывается общий размер налоговой базы по облагаемому импорту табачных изделий, в течение отчетного налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк c 320.08.002 по 320.08.004;
17) в строке 320.08.005 I указывается общий размер налоговой базы по облагаемому импорту табачных изделий, в течение отчетного налогового периода по Российской Федерации. Данная строка определяется как сумма строк с 320.08.002 I по 320.08.004 I;
18) в строке 320.08.005 II указывается общий размер налоговой базы по облагаемому импорту табачных изделий, в течение отчетного налогового периода по Республике Беларусь. Данная строка определяется как сумма строк с 320.08.002 II по 320.08.004 II;
19) в строке 320.08.006 указывается установленная ставка акциза (на 1 штуку, либо на 1 кг);
20) в строке 320.08.007 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 320.08.005 и 320.08.006;
21) в строке 320.08.007 I указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Российской Федерации;
22) в строке 320.08.007 II указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Республике Беларусь.
46. Раздел "Импорт табачных изделий, не подлежащих обложению акцизом":
1) в строке 320.08.008 указывается необлагаемый импорт табачных изделий при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций;

9) 320.08.003 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге Беларусь Республикасынан импортталған темекі бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 320.08.004 жолда бүлінген немесе жойылған кезде салық салынатын базаға қосылатын акциз таңбаларының саны көрсетіледі;
11) 320.08.004 I жолда Ресей Федерациясы бойынша бүлінген немесе жойылған кезде салық салынатын базаға қосылатын акциз таңбаларының саны көрсетіледі;
12) 320.08.004 II жолда Беларусь Республикасы бойынша бүлінген немесе жойылған кезде салық салынатын базаға қосылатын акциз таңбаларының саны көрсетіледі;
13) 320.08.004 I және 320.08.004 II жолдарында А бағандарында бүлінген және жойылған акциз таңбаларының саны көрсетіледі;
14) 320.08.004 I және 320.08.004 II жолдарында В бағандарында акциз таңбалары бүлінген, жойылған кезеңнің алдындағы салық кезеңі ішінде бумасы импортталған қораптағы анағұрлым көп дана, кг саны көрсетіледі;
15) 320.08.004 I және 320.08.004 II жолдарында С бағандарында А және В бағандарының туындысы ретінде айқындалатын салық базасының мөлшері көрсетіледі;
16) 320.08.005 жолда есепті салық кезеңі ішінде салық салынатын темекі өнімдерінің импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Бұл жол 320.08.002-ден бастап 320.08.004-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
17) 320.08.005 I жолда Ресей Федерациясы бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық салынатын темекі өнімдерінің импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Бұл жол 320.08.002 І-ден бастап 320.08.004 І-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
18) 320.08.005 II жолда Беларусь Республикасы бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық салынатын темекі өнімдерінің импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Бұл жол 320.08.002 ІІ-ден бастап 320.08.004 ІІ-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
19) 320.08.006 жолда белгіленген акциз ставкасы (1 данаға не 1 кг-ға) көрсетіледі;
20) 320.08.007 жолда 320.08.005 және 320.08.006 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
21) 320.08.007 I жолда Ресей Федерациясы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
22) 320.08.007 II жолда Беларусь Республикасы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
16. "Акциз салуға жатпайтын темекі өнімдерінің импорты" бөлімі:
1) 320.08.008 жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну, жойылу кезінде салық салынбайтын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;

2) в строке 320.08.008 I указывается необлагаемый импорт табачных изделий при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций из Российской Федерации;
3) в строке 320.08.008 II указывается необлагаемый импорт табачных изделий при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций из Республики Беларусь;
4) в строке 320.08.009 указывается не подлежащее обложению акцизом количество акцизных марок при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций, а также количество испорченных акцизных марок, принятых налоговыми органами на основании акта списания к уничтожению. Данная строка заполняется аналогично строке 320.08.004.
Сумма строки 320.08.007 переносится в строку 320.00.011 Декларации.
11. Составление формы 320.09 -
Облагаемый импорт сырой нефти, газового конденсата
47. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте сырой нефти, газового конденсата, совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими сырую нефть, газовый конденсат в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза.
48. В разделе "Облагаемый импорт сырой нефти, газового конденсата":
1) в строке 320.09.001 отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
2) в строке 320.09.001 I отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата из Российской Федерации, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
3) в строке 320.09.001 II отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата из Республики Беларусь, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
4) в строке 320.09.002 отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата на переработку на давальческой основе, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
5) в строке 320.09.002 I отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
6) в строке 320.09.002 II отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;

2) 320.08.008 I жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну, жойылу кезінде Ресей Федерациясынан салық салынбайтын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
3) 320.08.008 II жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну, жойылу кезінде Беларусь Республикасынан салық салынбайтын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
4) 320.08.009 жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде болған бүліну, жойылу кезінде акциз салуға жатпайтын акциз таңбаларының саны, сондай-ақ салық органдары жоюға есептен шығару актісі негізінде қабылдаған бүлінген акциз таңбаларының саны көрсетіледі. Бұл жол 320.08.004 жолына ұқсас толтырылады;
320.08.007 жолының сомасы Декларацияның 320.00.011 жолына көшіріледі.
11. Салық салынатын шикі мұнайдың, газ конденсатының
импорты – 320.09 нысанын жасау
17. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және Қазақстан Республикасына кеден одағына мүше мемлекеттерден шикі мұнайды, газ конденсатын импорттайтын салық төлеушілер толтырады.
18. "Салық салынатын шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты" бөлімінде:
1) 320.09.001 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, олардың импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) 320.09.001 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан олардың импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;
3) 320.09.001 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан олардың импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;
4) 320.09.002 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге шикі мұнай, газ конденсаты импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.09.002 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге шикі мұнай, газ конденсаты импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;
6) 320.09.002 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге шикі мұнай, газ конденсаты импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;

7) в строке 320.09.003 отражается итоговая сумма налоговой базы по импорту сырой нефти, газового конденсата, которая определяется как сумма строк с 320.09.001 по 320.09.002;
8) в строке 320.09.003 I отражается итоговая сумма налоговой базы по импорту сырой нефти, газового конденсата из Российской Федерации, которая определяется как сумма строк с 320.09.001 I по 320.09.002 I;
9) в строке 320.09.003 II отражается итоговая сумма налоговой базы по импорту сырой нефти, газового конденсата из Республики Беларусь, которая определяется как сумма строк с 320.09.001 II по 320.09.002 II;
10) в строке 320.09.004 указывается установленная ставка акциза;
11) в строке 320.09.005 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 320.09.003 и 320.09.004;
12) в строке 320.09.005 I указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Российской Федерации;
13) в строке 320.09.005 II указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Республике Беларусь.
49. В разделе "Импорт сырой нефти, газового конденсата, не подлежащий обложению акцизом":
1) в строке 320.09.006 указывается необлагаемый объем импорта сырой нефти, газового конденсата, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций;
2) в строке 320.09.006 I отражаются сведения о необлагаемом объеме импорта сырой нефти, газового конденсата из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций;
3) в строке 320.09.006 II отражаются сведения о необлагаемом объеме импорта сырой нефти, газового конденсата из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций.
Сумма строки 320.09.005 переносится в строку 320.00.012 Декларации.
12. Составление формы 320.010 -
Облагаемый импорт бензина (за исключением авиационного),
дизельного топлива
50. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива, совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза.
51. В разделе "Облагаемый импорт бензина (за исключением авиационного)":
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемому импорту в тоннах;

7) 320.09.003 жолда 320.09.001-ден бастап 320.09.002-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша салық базасының қорытынды сомасы көрсетіледі;
8) 320.09.003 I жолда 320.09.001 І-ден бастап 320.09.002 І-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын Ресей Федерациясынан шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша салық базасының қорытынды сомасы көрсетіледі;
9) 320.09.003 II жолда 320.09.001 ІІ-ден бастап 320.09.002 ІІ-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын Беларусь Республикасынан шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша салық базасының қорытынды сомасы көрсетіледі;
10) 320.09.004 жолда белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
11) 320.09.005 жолда 320.09.003 және 320.09.004-жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
12) 320.09.005 I жолда Ресей Федерациясы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
13) 320.09.005 II жолда Беларусь Республикасы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
19. "Акциз салуға жатпайтын шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты" бөлімінде:
1) 320.09.006 жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жойылу фактісі анықталған шикі мұнай, газ конденсаты импортының салық салынбайтын көлемі көрсетіледі;
2) 320.09.006 I жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жойылу фактісі анықталған Ресей Федерациясынан шикі мұнай, газ конденсаты импортының салық салынбайтын көлемі көрсетіледі;
3) 320.09.006 II жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жойылу фактісі анықталған Беларусь Республикасынан шикі мұнай, газ конденсаты импортының салық салынбайтын көлемі көрсетіледі.
320.09.005 жолының сомасы Декларацияның 320.00.012 жолына көшіріледі.
12. Салық салынатын бензин (авиациялықты қоспағанда),
дизель отыны импорты – 320.10 нысанын жасау
20. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын бензиннің (авиациялықты қоспағанда), дизель отынының импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және Қазақстан Республикасына кеден одағына мүше мемлекеттерден бензинді (авиациялықты қоспағанда), дизель отынын импорттайтын салық төлеушілер толтырады.
21. "Салық салынатын бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты" бөлімінде:
1) А бағанында тоннада салық салынатын импорт бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі;

2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемому импорту, которая определяется в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 320.10.001 указывается объем облагаемого импорта бензина (за исключением авиационного), включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
5) в строке 320.10.001 I указывается облагаемый импорт бензина (за исключением авиационного) из Российской Федерации, включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
6) в строке 320.10.001 II указывается облагаемый импорт бензина (за исключением авиационного) из Республики Беларусь, включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
7) в строке 320.10.002 отражаются сведения об облагаемом импорте бензина (за исключением авиационного), на переработку на давальческой основе, включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
8) в строке 320.10.02 I отражаются сведения об облагаемом импорте бензина (за исключением авиационного), на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
9) в строке 320.10.002 II отражаются сведения об облагаемом импорте бензина (за исключением авиационного), на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
10) в строке 320.10.003 отражается общий размер налоговой базы по облагаемому импорту бензина (за исключением авиационного), а также итоговая сумма акциза. Данная строка определяется как сумма строк 320.10.001 А и 320.10.002 А, а также 320.10.001 С и 320.10.002 С;
11) в строке 320.10.003 I определяется общий размер налоговой базы по облагаемому импорту бензина (за исключением авиационного), а также итоговая сумма акциза из Российской Федерации. Данная строка определяется как сумма строк 320.10.001 I А и 320.10.002 I А, а также 320.10.001 I С и 320.10.002 I С;
12) в строке 320.10.003 II определяется общий размер налоговой базы по облагаемому импорту бензина (за исключением авиационного), а также итоговая сумма акциза из Республики Беларусь. Данная строка определяется как сумма строк 320.10.001 II А и 320.10.002 II А, а также 320.10.001 II С и 320.10.002 II С.
52. В разделе "Импорт бензина (за исключением авиационного), не подлежащий обложению акцизом":

2) В бағанында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын импорт бойынша акциз сомасы көрсетіледі;
4) 320.10.001 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, оның салық салынатын импортының көлемі көрсетіледі;
5) 320.10.001 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан оның салық салынатын импортының көлемі көрсетіледі;
6) 320.10.001 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан оның салық салынатын импортының көлемі көрсетіледі;
7) 320.10.002 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, оның алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге салық салынатын импорты туралы мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.10.02 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, оның Ресей Федерациясынан алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге салық салынатын импорты туралы мәліметтер көрсетіледі;
9) 320.10.002 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, оның Беларусь Республикасынан алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге салық салынатын импорты туралы мәліметтер көрсетіледі;
10) 320.10.003 жолда салық салынатын бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі. Бұл жол 320.10.001 А және 320.10.002 А, сондай-ақ 320.10.001 С және 320.10.002 С-жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
11) 320.10.003 I жолда Ресей Федерациясынан бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ акциздің қорытынды сомасы айқындалады. Бұл жол 320.10.001 I А және 320.10.002 I А, сондай-ақ 320.10.001 I С және 320.10.002 I С жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
12) 320.10.003 II жолда Беларусь Республикасынан бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ акциздің қорытынды сомасы айқындалады. Бұл жол 320.10.001 II А және 320.10.002 II А, сондай-ақ 320.10.001 II С және 320.10.002 II С жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
22. "Акциз салуға жатпайтын бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты" бөлімінде:

1) в строке 320.10.004 указываются сведения по импорту бензина (за исключением авиационного) при порче или утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;
2) в строке 320.10.004 I указываются сведения по импорту бензина (за исключением авиационного) из Российской Федерации при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;
3) в строке 320.10.004 II указываются сведения по импорту бензина (за исключением авиационного) из Республики Беларусь при порче, утрате возникшей в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом.
53. В разделе "Облагаемый импорт дизельного топлива": заполнение строк с 320.10.005 по 320.10.007 по импорту дизельного топлива производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк с 320.10.001 по 320.10.003.
54. В разделе "Импорт дизельного топлива, не подлежащего обложению акцизом": заполнение строки с 320.10.008 производится в том же порядке, в котором производится заполнение строки 320.10.004.
Сумма строки 320.10.003 C переносится в строку 320.00.013, сумма строки 320.10.007 С переносится в строку 320.00.014.
13. Составление формы 320.11 -
Облагаемый импорт легковых автомобилей и прочих
моторных транспортных средств
55. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств, совершенных в течение налогового периода по импорту легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими легковые автомобили и прочие моторные транспортные средства в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза.
56. В разделе "Облагаемый импорт легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств":
1) в строке 320.11.001 указывается количество облагаемого импорта легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
2) в строке 320.11.001 I указывается количество облагаемого импорта легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств из Российской Федерации, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
3) в строке 320.11.001 II указывается количество облагаемого импорта легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств из Республики Беларусь, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
4) в строке 320.11.002 указывается ставка акциза за 1 куб.см объема двигателя;

1) 320.10.004 жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде акциз салуға жатпайтын бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
2) 320.10.004 I жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде акциз салуға жатпайтын Ресей Федерациясынан бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
3) 320.10.004 II жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде акциз салуға жатпайтын Беларусь Республикасынан бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі.
23. "Салық салынатын дизель отынының импорты" бөлімінде: дизель отынының импорты бойынша 320.10.005-тен бастап 320.10.007-ге дейінгі жолдарды толтыру 320.10.001-ден бастап 320.10.003-ке дейінгі жолдарды толтыру тәртібінде жүргізіледі.
24. "Акциз салуға жатпайтын дизель отынының импорты" бөлімінде: 320.10.008-жолдарын толтыру 320.10.004 жолдарын толтыру тәртібінде жүргізіледі.
320.10.003 C жолының сомасы 320.00.013 жолына көшіріледі, 320.10.007 С жолының сомасы 320.00.014 жолына көшіріледі.
13. Жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының
салық салынатын импорты – 320.11 нысанын жасау
25. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты бойынша жасалған жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының салық салынатын импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және Қазақстан Республикасына кеден одағына мүше мемлекеттерден жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарын импорттайтын салық төлеушілер толтырады.
26. "Салық салынатын жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты" бөлімінде:
1) 320.11.001 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, олардың салық салынатын импортының саны көрсетіледі;
2) 320.11.001 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, олардың Ресей Федерациясынан салық салынатын импортының саны көрсетіледі;
3) 320.11.001 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, олардың Беларусь Республикасынан салық салынатын импортының саны көрсетіледі;
4) 320.11.002 жолда 1 текше см. двигатель көлемі үшін акциз ставкасы көрсетіледі;

5) в строке 320.11.003 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, которая определяется как произведение строк 320.11.001 и 320.11.002;
6) в строке 320.11.003 I указывается сумма акциза, исчисленного по Российской Федерации;
7) в строке 320.11.003 II указывается сумма акциза, исчисленного по Республике Беларусь.
57. В разделе "Импорт легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств, не подлежащих обложению акцизом":
1) в строке 320.11.004 указывается количество импортированных легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций;
2) в строке 320.11.004 I указывается количество импортированных легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств из Российской Федерации при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций;
3) в строке 320.11.004 II указывается количество легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств, импортированных из Республики Беларусь при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций.
Сумма строки 320.11.003 переносится в строку 320.00.015 Декларации.
14. Составление формы 320.12 -
Импорт подакцизных товаров, освобожденных
от обложения акцизом
58. Данная форма предназначена для детального отражения информации об импорте подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 2 статьи 299 Налогового кодекса.
59. На каждый вид подакцизной продукции составляется отдельный лист.
60. В разделе "Импорт подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом":
1) в графе А указывается объем импортируемого подакцизного товара, единица измерения указывается в зависимости от вида подакцизного товара;
2) в графе В указывается стоимость импортируемого подакцизного товара;
3) в строке 320.12.001 указываются сведения об объеме и стоимости импортируемых подакцизных товаров. Данная строка определяется как сумма строк с 320.12.001 I по 320.12.001 V;
4) в строке 320.12.001 I указываются сведения об объеме и стоимости импортируемых подакцизных товаров, необходимых для эксплуатации транспортных средств, осуществляющих международные перевозки, во время следования в пути и в пунктах промежуточной остановки;
5) в строке 320.12.001 II указываются сведения об объеме и стоимости импортируемых подакцизных товаров, оказавшихся вследствие повреждения до пропуска их через таможенную границу таможенного союза не пригодным к использованию в качестве изделий и материалов;
6) в строке 320.12.001 III указываются сведения об объеме и стоимости импортируемых подакцизных товаров, ввезенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, а также для личного пользования лицами из числа дипломатического и административно-технического персонала этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними;

5) 320.11.003 жолда 320.11.001 және 320.11.002 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
6) 320.11.003 I жолда Ресей Федерациясы бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
7) 320.11.003 II Беларусь Республикасы бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
27. "Акциз салуға жатпайтын жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты" бөлімінде:
1) 320.11.004 жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде импортталған жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының саны көрсетіледі;
2) 320.11.004 I жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде Ресей Федерациясынан импортталған жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының саны көрсетіледі;
3) 320.11.004 II жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде Беларусь Республикасынан импортталған жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының саны көрсетіледі.
320.11.003 жолының сомасы Декларацияның 320.00.015 жолына көшіріледі.
14. Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар
импорты – 320.12 нысанын жасау
28. Бұл нысан Салық кодексінің 299-бабы 2-тармағына сәйкес акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
29. Акцизделетін тауарлардың әрбір түріне бөлек парақ толтырылады.
30. "Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар импорты" бөлімінде:
1) А бағанында импортталатын акцизделетін тауардың көлемі көрсетіледі, өлшем бірлігі акцизделетін тауар түріне қарай көрсетіледі;
2) В бағанында импортталатын акцизделетін тауардың құны көрсетіледі;
3) 320.12.001 жолда импортталатын акцизделетін тауардың көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 320.12.001 I-ден 320.12.001 V-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
4) 320.12.001 I жолда жол бойы бағытында және аралық аялдама пункттерінде халықаралық тасымалдарды жүзеге асыратын көлік құралдарын пайдалану үшін қажетті импортталатын акцизделетін тауарлардың көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.12.001 II жолда кеден одағының кеден шекарасы арқылы өткізгенге дейін бүлінуі салдарынан бұйымдар және материалдар ретінде пайдалануға жарамсыз болып қалған импортталатын акцизделетін тауарлардың көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі;
6) 320.12.001 III жолда шет елдің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктердің ресми пайдалануы үшін, сондай-ақ осы өкілдіктердің дипломатиялық және әкімшілік-техникалық персоналы қатарындағы адамдардың, олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда, жеке пайдалануы үшін әкелінген импортталатын акцизделетін тауарлардың көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі;

7) в строке 320.12.001 IV указываются сведения об объеме и стоимости импортируемых подакцизных товаров, перемещаемых через таможенную границу таможенного союза, освобождаемых на территории Республики Казахстан в рамках таможенных процедур, установленных таможенным законодательством таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, за исключением таможенной процедуры "Выпуска для внутреннего потребления";
8) в строке 320.12.001 V указываются сведения об объеме и стоимости импортируемой спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) в строке 320.12.002 графы А указывается Код бюджетной классификации по импортируемым подакцизным товарам из Российской Федерации;
10) в строке 320.12.002 графы В указывается Код бюджетной классификации по импортируемым подакцизным товарам из Республики Беларусь.
61. Объем импортируемого подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой.
Сумма строки 320.12.001 В переносится в строку 320.00.017 Декларации.
15. Составление формы 320.13 -
Реестр Заявлений о ввозе товаров и уплате
косвенных налогов
62. Данная форма предназначена для отражения информации о Заявлениях о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, прилагаемых к декларации по косвенным налогам по импортированным товарам в соответствии с пунктом 3 статьи 276-20 Налогового кодекса.
Приложение 320.13 подлежит обязательному заполнению, соответственно в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 320.00 в строке 16 "Представленные приложения" должна быть отмечена ячейка "13".
63. В разделе "Реестр заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны импорта;
3) в графе С указывается номер и дата Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, присваиваемые налогоплательщиком;
4) в графе D указывается сумма налога на добавленную стоимость, отраженная в графе 15 Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов;
5) в графе Е указывается сумма акциза, указанная в графах 16 и (или) 17 Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов;
6) в итоговой строке 0000001 графы D указываются итоговые суммы налога на добавленную стоимость, указанных в графе 15 Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов;
7) в итоговой строке 0000001 графы Е указываются итоговые суммы акцизов, указанных в графе 16-17 Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов.
Приложение к декларации
по акцизу (форма 400.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации) по акцизу
(форма 400.00)

7) 320.12.001 IV жолда кеден одағының кеден шекарасы арқылы өткізілетін, "Ішкі тұтыну үшін шығару" кеден рәсімін қоспағанда, кеден одағының кеден заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген кеден рәсімдері шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағына босатылатын импортталатын акцизделетін тауарлардың көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.12.001 V жолда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы имортталатын өнімнің (бальзамдардан басқа) көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі;
9) А бағанының 320.12.002 жолда Ресей Федерациясынан импортталатын акцизделетін тауарлар бойынша бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі;
10) В бағанының 320.12.002 жолда Беларусь Республикасынан импортталатын акцизделетін тауарлар бойынша бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі.
31. Импортталатын акцизделетін тауар көлемі салық базасына сәйкес айқындалады.
320.12.001В жолының сомасы Декларацияның 320.00.017 жолына көшіріледі.
15. Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы
өтініштер тізілімі – 320.13 нысанын жасау
32. Бұл нысан Салық кодексінің 276-20-бабы 3-тармағына сәйкес импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияға қоса берілетін Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
320.13 қосымшасы міндетті түрде толтырылуы тиіс, тиісінше 320.00 нысанның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде "Табыс етілген қосымшалар" 16-жолда "13" торкөзі белгіленуі тиіс.
33. "Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер тізілімі" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында импорт елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушіге берілетін Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің 15-бағанында көрсетілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің 16 және (немесе) 17-бағандарында көрсетілген акциз сомасы көрсетіледі;
6) D бағанының 0000001 қорытынды-жолда Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің 15-бағанында көрсетілген қосылған құн салығының қорытынды сомалары көрсетіледі;
7) Е бағанының 0000001 қорытынды-жолда Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің 16-17-бағандарында көрсетілген акциздердің қорытынды сомалары көрсетіледі.
РҚАО-ның ескертуі!!!
320.00-320.13 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Акциз бойынша декларацияға
(400.00-нысан) қосымша
Акциз бойынша салық есептілігін (декларация) жасау ережесі (400.00-нысан)

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по акцизу согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления сумм акцизов налогоплательщиками за структурные подразделения, объекты, связанные с налогообложением. Декларация составляется плательщиками акцизов в соответствии с главой 39 Налогового кодекса и статьей 21 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении).
Плательщик акциза, имеющий один объект, связанный с налогообложением, зарегистрированный в налоговом органе по месту своего нахождения, представляет Декларацию по акцизу без приложения Расчета за структурные подразделения или объект, связанный с налогообложением за исключением плательщиков акциза, осуществляющих реализацию бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 400.00) и приложений к ней (формы с 400.01 по 400.08), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "–" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " – " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және салық төлеушілердің құрылымдық бөлімшелері, салық салуға байланысты объектілері үшін акциз сомаларын есептеуге арналған Акциз бойынша салық есептілігін (декларация) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны акциз төлеушілер Салық кодексінің 39-тарауына және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Енгізу туралы заң) 21-бабына сәйкес толтырады.
Орналасқан орны бойынша салық органында тіркелген салық салуға байланысты объектісі бар акциз төлеуші Акциз бойынша декларацияны Құрылымдық бөлімшелер немесе салық салуға байланысты объектілер үшін есепті қоса бермей-ақ табыс етеді.
2. Декларация Декларацияның өзінен (400.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (400.01 - 400.08 нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларация Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.

12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается плательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
2. Составление Декларации (Форма 400.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) БИН – бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица – доверительного управляющего или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица;
4) налоговый период (месяц) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным налоговым периодом для представления Декларации в соответствии со статьей 295 Налогового кодекса является календарный месяц;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.

12. Декларацияны беру кезінде:
1) декларация қағаз түрінде келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау (400.00-нысаны)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда – сенімді басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы немесе жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлік басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушы заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
4) салық кезеңі (ай) - Декларация берілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Декларация табыс ету үшін күнтізбелік күн Салық кодексінің 295-бабына сәйкес есепті салық кезеңі болып табылады;
5) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні.

Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового Кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейка отмечается в случае, если плательщик относится к категории, указанной в строке А;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее – Правила декларирования товаров);
9) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
10) представленные расчеты за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
Соответствующая ячейка отмечается в зависимости от формы расчета, расчета составленной за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
15. В разделе "Исчислено акцизов к уплате":
1) в строке 400.00.001 указывается сумма акциза, исчисленного по всем видам спирта. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.01.014;
2) в строке 400.00.002 указывается сумма акциза, исчисленного по алкогольной продукции и (или) пиву с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента. Данная строка состоит из суммы величин, отраженных в строках 400.02.013 и 400.01.028;
3) в строке 400.00.003 указывается сумма акциза, исчисленного по табачным изделиям. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 400.03.012, 400.03.024, 400.03.036, 400.03.048 и 400.03.060;
4) в строке 400.00.004 указывается сумма акциза, исчисленного по сырой нефти, газовому конденсату. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.04.013;
5) в строке 400.00.005 указывается сумма акциза по бензину (за исключением авиационного).
В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.05.003 С;
6) в строке 400.00.006 указывается сумма акциза, исчисленного по дизельному топливу. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.05.006 С;
7) в строке 400.00.007 указывается сумма акциза, исчисленного по легковым автомобилям. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.08.011;
8) в строке 400.00.008 указывается сумма акциза, исчисленного по прочим подакцизным товарам. Данная строка заполняется плательщиками, осуществляющими исчисление и уплату акциза в налоговом режиме, установленном контрактом на недропользование;

Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) салық төлеуші санаты.
Торкөз егер төлеуші А жолында көрсетілген санатқа жататын болса, белгіленеді;
8) валюта коды.
Валюта кодын толтыру кезінде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшасына сәйкес (бұдан әрі – Тауарларды декларациялау ережесі) валюта коды көрсетіледі;
9) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
10) құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін берілген есептер.
Тиісті торкөз құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін жасалған есеп нысанына қарай белгіленеді.
15. "Төлеуге акциздер есептелді" бөлімінде:
1) 400.00.001 жолында барлық спирт түрлері бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.01.014 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 400.00.002 жолында алкоголь өнімі және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыра бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жол 400.02.013 және 400.01.028 жолдарында көрсетілген сомалардың мөлшерінен құралады;
3) 400.00.003 жолында темекі бұйымдары бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.03.012, 400.03.024, 400.03.036, 400.03.048 және 400.03.060 жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 400.00.004 жолында шикі мұнай, газ конденсаты бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.04.013 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 400.00.005 жолында бензин (авиациялықты қоспағанда) бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
Бұл жолға 400.05.003С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 400.00.006 жолында дизел отыны бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.05.006С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 400.00.007 жолында жеңіл автомобильдер бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.08.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 400.00.008 жолында өзге де акцизделетін тауарлар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолды жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартпен белгіленген салық режимінде акциз есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын төлеушілер толтырады;

9) в строке 400.00.009 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая как сумма строк с 400.00.001 по 400.00.008;
10) в строке 400.00.010 указывается сумма вычета из налога. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке 400.06.001 Е;
11) в строке 400.00.011 указывается итоговая сумма исчисленного акциза, определяемая как разница строк 400.00.009 и 400.00.010;
12) в строке 400.00.012 указывается сумма исчисленного акциза за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
16. В разделе "Подакцизные товары, освобожденные от обложения акцизом":
в строке 400.00.013 указывается стоимость подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии со статьей 299 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.07.004.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать "Ф.И.О. налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указываются дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса и статьей 3 Закона о введении;
6) входящий документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 400.01 – Облагаемые операции
по спирту и (или) виноматериалу
18. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемых операциях по всем видам спирта и виноматериалу собственного производства, заполняется следующими налогоплательщиками:
1) производителями спирта и (или) виноматериала;
2) осуществляющими реализацию конкурсной массы спирта и (или) виноматериала;
3) осуществившими нецелевое использование спирта, приобретенного для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, а также приобретшими спирт и виноматериал с акцизом по ставке ниже базовой и использовавшими его не для производства алкогольной продукции.

9) 400.00.009 жолында 400.00.001-ден 400.00.008-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 400.00.010 жолында салықтан шегерім сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.06.001Е қорытынды жолында көрсетілген сома көшіріледі.
11) 400.00.011 жолында 400.00.009 және 400.00.010 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
12) 400.00.012 жолында құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
16. "Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар" бөлімінде:
400.00.013 жолында Салық кодексінің 299-бабына сәйкес акциздерден босатылған акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жолға 400.07.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
17. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға берген кезде жолда "Салық төлеушінің аты-жөні" жолын қамтуы тиіс, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларация берілген күн.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) Декларация қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына және Енгізу туралы заңның 3-бабына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) кіріс құжаты.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Спирт және (немесе) шарап материалы бойынша салық салынатын операциялар - 400.01-нысанын жасау
18. Осы нысан спирттің және өз өндірісіндегі шарап материалының барлық түрлері бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған, мынадай салық төлеушілер толтырады:
1) спирт және (немесе) шарап материалын өндірушілер;
2) спирттің және (немесе) шарап материалының конкурстық массасын өткізуді жүзеге асыратындар;
3) емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған спиртті мақсатсыз пайдалануды жүзеге асыратындар, сондай-ақ базалықтан төмен ставка бойынша акцизбен спирт және шарап материалын сатып алғандар және оны алкоголь өнімінің өндірісіне пайдаланбайтындар.

19. В разделе "Облагаемые операции по спирту":
1) в графе А указывается размер налоговой базы (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 400.01.001 отражаются сведения по спирту, реализуемому для производства алкогольной продукции;
5) в строке 400.01.002 отражаются сведения по спирту, реализуемому не для производства алкогольной продукции.
В данной строке не отражаются сведения о реализации спирта производителям алкогольной продукции, а также сведения о реализации спирта для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг;
6) в строке 400.01.003 отражаются сведения по спирту, используемому для собственных производственных нужд;
7) в строке 400.01.004 отражаются сведения по спирту, используемому для собственного производства подакцизных товаров;
8) в строке 400.01.005 отражаются сведения по спирту, отпускаемому на переработку на давальческой основе;
9) в строке 400.01.006 отражаются сведения по спирту, передаваемому в качестве взноса в уставный капитал;
10) в строке 400.01.007 отражаются сведения по спирту, который использован при натуральной оплате;
11) в строке 400.01.008 отражаются сведения по спирту, отгружаемому своим структурным подразделениям;
12) в строке 400.01.009 отражаются сведения по реализации конкурсной массы;
13) в строке 400.01.010 отражаются сведения по спирту, перемещенному производителем спирта с указанного в лицензии адреса производства;
14) в строке 400.01.011 отражаются сведения по спирту, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
15) в строке 400.01.012 отражаются сведения по спирту, приобретенному для производства алкогольной продукции, а также производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, но использованного не по назначению;
16) в строке 400.01.013 отражаются суммы акциза, уплаченного поставщикам спирта при приобретении для производства алкогольной продукции.
Строка 400.01.013 заполняется в случае заполнения строки 400.01.012. Строка заполняется на основании платежных документов, подтверждающих оплату поставщику спирта с учетом акциза;
17) в строке 400.01.014 отражается итоговая сумма исчисленного акциза по облагаемым операциям по подакцизной продукции, которая определяется как разница сумм строк с 400.01.001 С по 400.01.012 С, и строкой 400.01.013.
20. Заполнение строк с 400.01.015 по 400.01.028 по разделу "Облагаемые операции по виноматериалу" производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк 400.01.001 по 400.01.014 раздела "Облагаемые операции по спирту".

19. "Спирт бойынша салық салынатын операциялар" бөлімі:
1) А бағанында салық базасының мөлшері (литр) көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 400.01.001 жолында алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатын спирт жөніндегі мәлімет көрсетіледі;
5) 400.01.002 жолында алкоголь өнімін өндіру үшін сатылмайтын спирт жөніндегі мәлімет көрсетіледі;
Бұл жолда алкоголь өнімін өндірушілерге спиртті өткізу туралы мәліметтер, сондай-ақ емдік және фармацевтік құралдарды өндіруге және медициналық қызмет көрсетуге арналған спиртті өткізу туралы мәліметтер көрсетілмейді;
6) 400.01.003 жолында өз өндірісінің қажеттілігі үшін пайдаланылатын спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 400.01.004 жолында акцизделетін тауарларды өзі өндіру үшін пайдаланылған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 400.01.005 жолында алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге берілген спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 400.01.006 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 400.01.007 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 400.01.008 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
12) 400.01.009 жолында конкурстық массасы өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 400.01.010 жолында спирт өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
14) 400.01.011 жолында бүлінуі немесе жоғалуы фактісі анықталған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
15) 400.01.012 жолында алкоголь өнімінің өндірісі, емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған, бірақ мақсаты бойынша пайдаланылмаған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
16) 400.01.013 жолында алкоголь өнімінің өндірісі үшін сатып алынған кезде спиртті жеткізушілерге төленген акциз сомасы көрсетіледі.
400.01.013 жолы 400.01.012 жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Жол спиртті жеткізушіге акцизді есепке алумен төленгенін растайтын төлем құжаттарының негізінде толтырылады;
17) 400.01.014 жолында 400.01.001 С-400.01.012 С жолдары мен 400.01.013 жолының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын акцизделетін өнімдер бойынша операцияларға есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі.
20. "Шарап материалы бойынша салық салынатын операциялар" бөлімі бойынша 400.01.015-тен 400.01.028-ге дейінгі жолдарды толтыру "Спирт бойынша салық салынатын операциялар" бөлімі бойынша 400.01.001-ден 400.01.014-ке дейінгі жолдарды толтыру тәртібінде жүргізіледі.

21. Сумма строки 400.01.014 переносится в строку 400.00.001 Декларации.
4. Составление формы 400.02 – Облагаемые операции по
алкогольной продукции и (или) пиву с объемным содержанием
этилового спирта не более 0,5 процента
22. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по алкогольной продукции (за исключением виноматериала) и (или) пиву с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента собственного производства.
23. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельная страница.
24. В разделе "Облагаемые операции по алкогольной продукции и (или) пиву с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента":
1) в строке 400.02.001 А указывается вид алкогольной продукции и (или) пиво с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента;
2) в строке 400.02.001 В указывается соответствующий код бюджетной классификации;
3) в строке 400.02.002 указывается объем реализованной алкогольной продукции и (или) пива с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента собственного производства;
4) в строке 400.02.003 указывается объем алкогольной продукции и (или) пива с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента, переданный в качестве взноса в уставный капитал;
5) в строке 400.02.004 указывается объем алкогольной продукции и (или) пива с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента, использованный при натуральной оплате;
6) в строке 400.02.005 указывается объем алкогольной продукции и (или) пива с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента, отгруженный своим структурным подразделениям;
7) в строке 400.02.006 указывается объем алкогольной продукции и (или) пива с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента, использованный для собственных производственных нужд налогоплательщика;
8) в строке 400.02.007 указывается объем реализованной конкурсной массы алкогольной продукции и (или) пива с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента;
9) в строке 400.02.008 указывается объем перемещенной производителем с указанного в лицензии адреса производства алкогольной продукции и (или) пива с объемным содержанием не более 0,5 процента;
10) в строке 400.02.009 указывается объем алкогольной продукции и (или) пива с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
11) в строке 400.02.010 указывается объем алкогольной продукции и (или) пива с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента, включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате учетно-контрольных марок. Итоговая сумма строки 400.02.010 определяется как сумма строк 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы С.

21. 400.01.014 жолының сомасы Декларацияның 400.00.001 жолына көшіріледі.
4. Алкоголь өнімі және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыра бойынша салық салынатын операциялар - 400.02-нысанын жасау
22. Бұл нысан өз өндірісінің алкоголь өнімдері бойынша салық кезеңінің ішінде алкоголь өнімі және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыра (шарап материалынан басқа) бойынша жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
23. Алкоголь өнімінің әрбір түріне жеке бет жасалады.
24. "Алкоголь өнімі және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыра бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.02.001 А жолында алкоголь өнімінің және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыраның түрі көрсетіледі;
2) 400.02.001 В жолында тиісті бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі;
3) 400.02.002 жолында сатылған өз өндірісінің алкоголь өнімдерінің және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыраның көлемі көрсетіледі;
4) 400.02.003 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өз өндірісінің алкоголь өнімдерінің және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыраның көлемі көрсетіледі;
5) 400.02.004 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған алкоголь өнімдерінің және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыраның көлемі көрсетіледі;
6) 400.02.005 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген алкоголь өнімдерінің және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыраның көлемі көрсетіледі;
7) 400.02.006 жолында салық төлеушінің өзінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған алкоголь өнімінің және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыраның көлемі көрсетіледі;
8) 400.02.007 жолында алкоголь өнімінің және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыраның өткізілген конкурстық массасының көлемі көрсетіледі;
9) 400.02.008 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген алкоголь өнімінің және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыраның көлемі көрсетіледі;
10) 400.02.009 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған алкоголь өнімінің және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыраның көлемі көрсетіледі;
11) 400.02.010 жолында есепке алу-бақылау таңбасы бүлінген немесе жоғалған кезде салық салынатын базаға енгізілетін алкоголь өнімінің және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыраның көлемі көрсетіледі. 400.02.010 жолының жиынтық сомасы С бағанының 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады.

12) в сроках 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы А указывается количество испорченных или утраченных учетно-контрольных марок;
13) в сроках 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы В указывается емкость потребительской тары;
14) в сроках 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы С указывается налоговая база, исчисляемая как произведение соответствующих строк граф А и В;
15) в строке 400.02.011 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая как сумма срок с 400.02.002 по 400.02.010;
16) в строке 400.02.012 указывается установленная ставка акциза;
17) в строке 400.02.013 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса.
25. Строка удалена.
26. Строки, указанные в подпунктах 3) – 11) пункта 24 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы в литрах.
27. Налоговая база для водки, ликероводочных изделий, коньяка, бренди рассматривается как литр 100 процентного спирта.
3. Составление формы 400.03 – Облагаемые
операции по табачным изделиям
28. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по табачным изделиям собственного производства, включая сигареты с фильтром, сигареты без фильтра, папиросы, сигары, сигариллы, табак курительный, трубочный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий (далее – табак), за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин, упакованные в потребительскую тару и предназначенные для конечного потребления, а также по реализации конкурсной массы.
29. При заполнении данной формы ставка акциза указывается исходя из расчета на одну штуку и/или килограмм табачных изделий. Для этого, установленную на единицу измерения табачных изделий в штуках, ставку акциза необходимо разделить на 1000.
30. В разделе "Облагаемые операции по сигаретам с фильтром":
1) в строке 400.03.001 указывается количество реализованных сигарет с фильтром;
2) в строке 400.03.002 указывается количество сигарет с фильтром, переданных в качестве взноса в уставный капитал;
3) в строке 400.03.003 указывается количество сигарет с фильтром, использованных при натуральной оплате;
4) в строке 400.03.004 указывается количество сигарет с фильтром, отгруженных своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.03.005 указывается количество сигарет с фильтром, использованных для собственных производственных нужд и для собственного производства подакцизных товаров;
6) в строке 400.03.006 указывается количество реализованной конкурсной массы сигарет с фильтром;

12) А бағанының 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарында бүлінген немесе жоғалған есепке алу-бақылау таңбасының саны көрсетіледі;
13) В бағанының 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарында тұтыну ыдысының сыйымдылығы көрсетіледі;
14) С бағанының 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарында А және В бағандарының тиісті жолдарының туындысы ретінде есептелетін салық базасы көрсетіледі;
15) 400.02.011 жолында 400.02.002-ден 400.02.010-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 400.02.012 жолында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
17) 400.02.013 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
25. Осы Ереженің 24-тармағы 3) – 11) тармақшаларында көрсетілген жолдар литрде салық базасын көрсетуге арналған.
26. Арақ, ликер-арақ өнімдері, коньяк, бренди үшін салық базасы ретінде 100 пайыздық спирттің литрі қаралады.
5. Темекі бұйымдары бойынша салық салынатын операциялар - 400.03-нысанын жасау
27. Бұл нысан құрамында никотині бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтынушы ыдысына қорапталған және соңғы тұтынушыға арналған фильтрлі сигареталарды, фильтрсіз сигареталарды, папиростарды, сигараларды, сигариллаларды, шегетін, трубкалы, шайнайтын, соратын, иіскейтін, кальянды және өзге темекіні (бұдан әрі – темекі) қоса алғанда, өз өндірісінің темекі бұйымдары бойынша, сондай-ақ конкурстық массасын өткізу бойынша салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
28. Бұл нысанды толтыру кезінде акциз ставкасы темекі бұйымдарының бір данасының және/немесе килограмының есебін негізге ала отырып көрсетіледі. Ол үшін темекі бұйымдарының бірлікке белгіленген данадағы өлшемін, акциз ставкасын 1000 бөлу қажет.
29. "Фильтрлі сигареталар бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.03.001 жолында сатылған өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
2) 400.03.002 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
3) 400.03.003 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
4) 400.03.004 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
5) 400.03.005 жолында салық төлеушінің өндірістік қажеттіліктеріне және акцизделетін тауарларды өзі өндіру үшін пайдаланылған өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
6) 400.03.006 жолында фильтрлі сигареталардың өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;

7) в строке 400.03.007 указывается количество перемещенных производителем сигарет с фильтром с указанного в лицензии адреса производства;
8) в строке 400.03.008 указывается количество сигарет с фильтром, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
9) в строке 400.03.009 указывается количество сигарет с фильтром, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок. Строка 400.03.009 исчисляется как произведение граф А и В данной строки;
10) в строке 400.03.009 графы А указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок;
11) в строке 400.03.009 графы В указывается наибольшее количество сигарет в пачке, в которую производилась упаковка продукции в течении налогового периода, предшествующего периоду, в котором произошла порча, утрата акцизных марок;
12) в строке 400.03.010 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по сигаретам с фильтром. Данная строка определяется как сумма строк с 400.03.001 по 400.03.009;
13) в строке 400.03.011 указывается ставка акциза;
14) в строке 400.03.012 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.03.010 и 400.03.011.
31. Раздел "Облагаемые операции по сигаретам без фильтра, папиросам" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях по сигаретам без фильтра, а также по реализации конкурсной массы.
Заполнение строк с 400.03.013 по 400.03.024 производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк с 400.03.001. по 400.03.012.
32. В разделе "Облагаемые операции по табаку":
1) в строке 400.03.025 указывается количество реализованного табака;
2) в строке 400.03.026 указывается количество табака, переданного в качестве взноса в уставный капитал;
3) в строке 400.03.027 указывается количество табака, использованного при натуральной оплате;
4) в строке 400.03.028 указывается количество табака, отгруженного своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.03.029 указывается количество табака, использованного для собственных производственных нужд плательщика;
6) в строке 400.03.030 указывается количество реализованной конкурсной массы табака;
7) в строке 400.03.031 указывается количество перемещенного производителем табака с указанного в лицензии адреса производства;
8) в строке 400.03.032 указывается количество табака, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
9) в строке 400.03.033 указывается количество табака, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок;

7) 400.03.007 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген фильтрлі сигареталардың саны көрсетіледі;
8) 400.03.008 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
9) 400.03.009 жолында акциздік таңбалары бүлінген немесе жоғалған кезде салық салу базасына енгізілетін фильтрлі сигареталардың саны көрсетіледі. 400.03.009 жолы осы жолдың А және В бағандарының туындысы ретінде есептеледі;
10) А бағанының 400.03.009 жолында бүлінген және жоғалған акциздік таңбалардың саны көрсетіледі;
11) В бағанының 400.03.009 жолында акциздік маркалардың бүлінуі, жоғалуы болған кезеңнің алдындағы салық кезеңінің ішінде өнімді қораптау жүргізілген, қораптағы сигарета санының барынша көп саны көрсетіледі.
12) 400.03.010 жолында салық кезеңі ішінде фильтрлі сигареталар бойынша жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Бұл жол 400.03.001-ден 400.03.009-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
13) 400.03.011 жолында акциза ставкасы көрсетіледі;
14) 400.03.012 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген, 400.03.010 және 400.03.011 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.
30. "Фильтрсіз сигареталар, папиростар бойынша салық салынатын операциялар" бөлімі фильтрсіз сигареталар бойынша, сондай-ақ конкурстық массасын өткізу бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
400.03.013-400.03.024 жолдарын толтыру 400.03.001-400.03.012 жолдарын толтыру жүргізілетін тәртіпте жүргізіледі.
31. "Темекі бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.03.025 жолында темекінің өткізілген көлемі көрсетіледі;
2) 400.03.026 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген темекінің саны көрсетіледі;
3) 400.03.027 жолында заттай төлеу кезінде пайдаланылған темекінің саны көрсетіледі;
4) 400.03.028 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген темекінің саны көрсетіледі;
5) 400.03.029 жолында төлеушінің өзінің өндірістік қажеттіліктері үшін пайдаланған темекінің саны көрсетіледі;
6) 400.03.030 жолында темекінің өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;
7) 400.03.031 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген темекі саны көрсетіледі;
8) 400.03.032 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған темекінің саны көрсетіледі;
9) 400.03.033 жолында акциздік таңбалар бүлінген немесе жоғалған кезде салық салынатын базаға енгізілетін темекінің көлемі көрсетіледі;

10) в строке 400.03.033 А указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок;
11) в строке 400.03.033 В указывается количество табака в килограммах в пачке;
12) в строке 400.03.034 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по табаку. Данная строка определяется как сумма строк с 400.03.025 по 400.03.033;
13) в строке 400.03.035 указывается ставка акциза;
14) в строке 400.03.036 указывается сумма акциза исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.03.034 и 400.03.035.
33. Заполнение строк с 400.03.037 по 400.03.048 по облагаемым операциям по сигарам производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк 400.03.025 по 400.03.036.
34. Заполнение строк с 400.03.049 по 400.03.060 по облагаемым операциям по сигариллам производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк 400.03.025 по 400.03.036.
45. Сумма строк 400.03.012, 400.03.024, 400.03.036, 400.03.048 и 400.03.060 переносится в строку 400.00.003 Декларации.
4. Составление формы 400.04 – Облагаемые операции по
сырой нефти, газовому конденсату
36. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по сырой нефти, газовому конденсату, а также по реализации конкурсной массы, конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству, и безвозмездно переданной в собственность государства сырой нефти.
37. В разделе "Облагаемые операции по сырой нефти, газовому конденсату":
1) в строке 400.04.001 указывается объем реализованной сырой нефти, газового конденсата, кроме сырой нефти, газового конденсата реализуемый на экспорт;
2) в строке 400.04.002 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, реализуемый по экспорту в Российскую Федерацию;
3) в строке 400.04.003 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, передаваемый на переработку на давальческой основе;
4) в строке 400.04.004 указывается объем сырой нефти, использованный для собственных производственных нужд;
5) в строке 400.04.005 указывается объем сырой нефти, переданный в качестве взноса в уставный капитал;
6) в строке 400.04.006 указывается объем сырой нефти, использованный при натуральной оплате;
7) в строке 400.04.007 указывается объем сырой нефти, отгруженный своим структурным подразделениям;
8) в строке 400.04.008 указывается объем реализованной конкурсной массы, конфискованный и (или) бесхозяйный, перешедший по праву наследования к государству и безвозмездно переданный в собственность государства сырой нефти, газового конденсата;

10) 400.03.033 А жолында бүлінген және жоғалған акциздік таңбалардың саны көрсетіледі;
11) 400.03.033 В жолында қорапта килограммен темекі саны көрсетіледі;
12) 400.03.034 жолында темекі бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жол 400.03.025 - 400.03.033 арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
13) 400.03.035 жолында акциз ставкасы көрсетіледі;
14) 400.03.036 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген, 400.03.034 және 400.03.035 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі;
32. Сигаралар бойынша салық салынатын операциялар бойынша 400.03.037 - 400.03.048 арасындағы жолдарды толтыру 400.03.025 - 400.03.036 арасындағы жолдарды толтыру жүргізілетін тәртіпте жүргізіледі.
33. Сигариллалар бойынша салық салынатын операциялар бойынша 400.03.049 - 400.03.060 арасындағы жолдарды толтыру 400.03.025 - 400.03.036 жолдарына толтыру жүргізілетін тәртіпте жүргізіледі.
34. 400.03.012, 400.03.024, 400.03.036, 400.03.048 және 400.03.060 жолдарының сомасы Декларацияның 400.00.003 жолына көшіріледі.
6. Шикі мұнай, газ конденсаты бойынша салық салынатын операциялар - 400.04-нысанын жасау
35. Бұл нысан шикі мұнай (бұдан әрі - мұнай), газ конденсаты бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнайдың конкурстық массасын өткізу бойынша салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
36. "Шикі мұнай, газ конденсаты бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.04.001 жолында экспортқа өткізілетін шикі мұнайдан, газ конденсатынан басқа, өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
2) 400.04.002 жолында Ресей Федерациясына экспорт бойынша өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
3) 400.04.003 жолында алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге берілетін шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
4) 400.04.004 жолында салық төлеушінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған шикі мұнайдың көлемі көрсетіледі;
5) 400.04.005 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген шикі мұнайдың көлемі көрсетіледі;
6) 400.04.006 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған шикі мұнайының көлемі көрсетіледі;
7) 400.04.007 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген шикі мұнайдың көлемі көрсетіледі;
8) 400.04.008 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген шикі мұнайдың, газ конденсатының өткізілген конкурстық массасының көлемі көрсетіледі;

9) в строке 400.04.009 указывается перемещенный производителем с указанного в лицензии адреса производства объем сырой нефти, газового конденсата;
10) в строке 400.04.010 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
11) в строке 400.04.011 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение налогового периода по сырой нефти, газовому конденсату. Данная строка определяется как сумма строк с 400.04.001 по 400.04.010;
12) в строке 400.04.012 указывается установленная ставка акциза;
13) в строке 400.04.013 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение срок 400.04.011 и 400.04.012.
38. Сумма строки 400.04.013 переносится в строку 400.00.004 Декларации.
5. Составление формы 400.05 – Облагаемые операции по бензину
(за исключением авиационного), дизельному топливу
39. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по бензину (за исключением авиационного), дизельному топливу (далее – нефтепродукты), а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства нефтепродуктов.
40. В разделе "Бензин (за исключением авиационного)":
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции в тоннах;
2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 400.05.001 указываются сведения об исчислении акциза по бензину (за исключением авиационного) (далее – бензин), реализованному оптом. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.001 I, 400. 05.001 II, 400.05.001 III, 400.05.001 IV, 400.05.001 V;
5) в строке 400.05.001 I указываются сведения по оптовой реализации бензина;
6) в строке 400.05.001 II указываются сведения по оптовой реализации бензина, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
7) в строке 400.05.001 III указываются сведения по отгрузке бензина своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
8) в строке 400.05.001 IV указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;

9) 400.04.009 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
10) 400.04.010 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған шикі мұнайдың көлемі көрсетіледі;
11) 400.04.011 жолында шикі мұнай, газ конденсаты бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері анықталады. Осы жол 400.04.001 - 400.04.010 арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
12) 400.04.012 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
13) 400.04.013 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген, 400.04.011 және 400.04.012 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі;
37. 400.04.013 жолының сомасы Декларацияның 400.00.004 жолына көшіріледі.
7. Бензин (авиациялықты қоспағанда) және дизель отыны бойынша салық салынатын операциялар - 400.05-нысанын жасау
38. Бұл нысан бензин (авиациялықты қоспағанда) және дизель отыны (бұдан әрі - мұнай өнімдері) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнай өнімдерінің конкурстық массасын өткізу бойынша есепті салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
39. "Бензин (авиациялықты қоспағанда)" бөлімінде:
1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері тоннада көрсетіледі;
2) В бағанында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексі 289-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі;
4) 400.05.001 жолында көтерме саудада өткізілген бензин (авиациялықты қоспағанда) (бұдан әрі - бензин) бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.001 I, 400. 05.001 II, 400.05.001 III, 400.05.001 IV, 400.05.001 V жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
5) 400.05.001 I жолында бензинді көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
6) 400.05.001 ІІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған бензинді көтерме саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
7) 400.05.001 ІІІ жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне бензинді тиеп-жөнелту бойынша мәлімет көрсетіледі;
8) 400.05.001 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;

9) в строке 400.05.001 V указываются сведения по перемещенному производителем бензину с указанного в лицензии адреса производства;
10) в строке 400.05.002 указываются сведения по бензину, реализованному в розницу. Данная строка определяется как сумма строк с 400.05.002 I по 400.05.002 VII:
11) в строке 400.05.002 I указываются сведения по розничной реализации бензина;
12) в строке 400.05.002 II указываются сведения по розничной реализации бензина, ранее приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
13) в строке 400.05.002 III указываются сведения по бензину, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
14) в строке 400.05.002 IV указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;
15) в строке 400.05.002 V указываются сведения по бензину, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
16) в строке 400.05.002 VI указываются сведения по бензину, использованному на собственные производственные нужды;
17) в строке 400.05.002 VII указываются сведения по использованному на собственные производственные нужды бензину, приобретенного для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;
18. в строке 400.05.003 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.001 и 400.05.002, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.001 и 400.05.002.
41. В разделе "Дизельное топливо":
1) в строке 400.05.004 указываются сведения по дизельному топливу, реализованному оптом. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.004 I, 400. 05.004 II, 400.05.004 III, 400.05.004 IV, 400.05.004 V:
2) в строке 400.05.004 I указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива;
3) в строке 400.05.004 II указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
4) в строке 400.05.004 III указываются сведения по отгрузке дизельного топлива своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
5) в строке 400.05.004 IV указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства дизельного топлива;
6) в строке 400.05.004 V указываются сведения по перемещенному производителем дизельного топлива с указанного в лицензии адреса производства;

9) 400.05.001 V жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
10) 400.05.002 жолында бөлшек саудада өткізілген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі. Бұл жол 400.05.002 I- 400.05.002 VII арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
11) 400.05.002 I жолында бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
12) 400.05.002 IІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
13) 400.05.002 IІІ жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
14) 400.05.002 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
15) 400.05.002 V жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
16) 400.05.002 VІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
17) 400.05.002 VІІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған, Қазақстан Республикасында одан әрі өткізу үшін сатып алынған бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
18) 400.05.003 жолында 400.05.001 және 400.05.002 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады. Бұл жол 400.05.001 және 400.05.002 жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
40. "Дизель отыны" бөлімінде:
1) 400.05.004 жолында көтерме саудада сатылған дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.004 I, 400.05.004 II, 400.05.004 III, 400.05.004 IV, 400.05.004 V жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
2) 400.05.004 І жолында дизель отынын көтерме сату бойынша мәлімет көрсетіледі;
3) 400.05.004 ІІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған дизель отынын көтерме саудада сату бойынша мәлімет көрсетіледі;
4) 400.05.004 ІІІ жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне дизель отынын тиеп-жөнелту бойынша мәлімет көрсетіледі;
5) 400.05.004 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
6) 400.05.004 V жолында өндірушінің лицензияда көрсетілген мекен-жайдан дизель отынын көшіру бойынша мәлімет көрсетіледі;

7) в строке 400.05.005 указываются сведения об исчислении акциза по дизельному топливу, реализованному в розницу. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.005 I, 400.05.005 II, 400.05.005 III, 400.05.005 IV, 400.05.005 V, 400.05.005 VI, 400.05.005 VII:
8) в строке 400.05.005 I указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива;
9) в строке 400.05.005 II указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
10) в строке 400.05.005 III указываются сведения по дизельному топливу, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
11) в строке 400.05.005 IV указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства дизельного топлива;
12) в строке 400.05.005 V указываются сведения по дизельному топливу, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
13) в строке 400.05.005 VI указываются сведения по дизельному топливу, использованному на собственные производственные нужды;
14) в строке 400.05.005 VII указываются сведения по использованному на собственные производственные нужды дизельному топливу, приобретенному ранее для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;
15) в строке 400.05.006 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.004 и 400.05.005, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.004 и 400.05.005.
42) В разделе "Исчислено акциза":
строка 400.05.007 состоит из двух граф:
1) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
2) в графе В указывается сумма исчисленного акциза за отчетный месяц.
43. Итоговые суммы строк 400.05.003 C и 400.05.006 C переносятся соответственно в строки 400.00.005 и 400.00.006 Декларации.
5. Составление формы 400.06 – Вычет из налога
44. Данная форма предназначена для расчета сумм акциза, уплаченного за сырье, фактически использованное для производства подакцизной продукции в налоговом периоде, и подлежащего вычету в соответствии со статьей 291 Налогового кодекса.
45. В разделе "Сумма вычета":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код бюджетной классификации;
3) в графе С указывается объем использованного сырья на производство подакцизного товара в отчетном налоговом периоде;
4) в графе D указывается ставка акциза;

7) 400.05.005 жолында бөлшек саудада өткізілген дизель отыны бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.005 I, 400.05.005 II, 400.05.005 III, 400.05.005 IV, 400.05.005 V, 400.05.005 VI, 400.05.005 VII жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
8) 400.05.005 I жолында дизель отынын бөлшек сату бойынша мәлімет көрсетіледі;
9) 400.05.005 ІІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе импортталған дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
10) 400.05.005 ІІІ жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
11) 400.05.005 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
12) 400.05.005 V жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
13) 400.05.005 VІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
14) 400.05.005 VІІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған, Қазақстан Республикасы аумағында алдағы өткізулер үшін бұрын сатып алынған дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
15) 400.05.006 жолында 400.05.004 және 400.05.005 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады. Бұл жол 400.05.004 және 400.05.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
41. "Акцизді есептеу" бөлімінде:
400.05.007 жолы екі бағаннан тұрады:
1) А бағанында бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі;
2) В бағанында есепті ай үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
42. 400.05.003 С және 400.05.006 С жолдарының жиынтық сомасы Декларацияның 400.00.005 және 400.00.006 жолдарына сәйкесінше көшіріледі.
8. Салықтан шегерім - 400.06-нысанын жасау
43. Бұл нысан салық кезеңінде акцизделетін өнімдер өндіруге нақты пайдаланылған шикізатқа төленген және Салық кодексінің 291-бабына сәйкес шегерімге жататын акциз сомасын есептеуге арналған.
44. "Шегерім сомасы" бөлімінде:
400.06.001 жолдары бес бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бюджеттік жіктеу коды көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде акцизделетін тауар өндіруге пайдаланылған шикізаттың көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;

5) в графе Е указывается сумма акциза, подлежащая вычету.
46. Итоговая сумма графы Е переносится в строку 400.00.010 Декларации.
7. Составление формы 400.07 - Подакцизные товары,
не подлежащие обложению акцизом
47. Форма 400.07 предназначена для отражения информации по подакцизным товарам, не подлежащим обложению акцизом в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса.
48. В разделе "Подакцизные товары, не подлежащие обложению акцизом":
1) в строке 400.07.001 указываются сведения об объеме и стоимости экспортируемых подакцизных товаров (кроме экспорта сырой нефти, газового конденсата в Российскую Федерацию). Данная строка определяется как сумма строк с 400.07.001 I по 400.07.001 XIV, в которых указываются сведения по экспорту в разрезе подакцизных товаров;
2) в строке 400.07.002 указывается объем и стоимость спирта, отпускаемого для изготовления лечебных и фармацевтических препаратов, освобожденных от обложения акцизом;
3) в строке 400.07.003 указывается объем и стоимость спирта, отпускаемого государственным медицинским учреждениям;
4) в строке 400.07.004 указывается итоговая стоимость подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом. Данная строка определяется как сумма строк с 400.07.001 В по 400.07.003 В.
49. Объем реализуемого подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой.
50. Сумма строки 400.07.004 В переносится в строку 400.00.013 Декларации.
8. Составление формы 400.08 – Облагаемые операции
по легковым автомобилям
51. Форма 400.08 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по легковым автомобилям и прочим моторным средствам, предназначенным для перевозки людей (далее - легковые автомобили) а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства легковых автомобилей.
52. В разделе "Облагаемые операции по легковым автомобилям":
1) в строке 400.08.001 указывается количество реализованных легковых автомобилей;
2) в строке 400.08.002 указывается количество легковых автомобилей, переданных в качестве взноса в уставный капитал;
3) в строке 400.08.003 указывается количество легковых автомобилей, использованных при натуральной оплате;
4) в строке 400.08.004 указывается количество легковых автомобилей, отгруженных своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.08.005 указывается количество легковых автомобилей, использованных для собственных производственных нужд плательщика;

5) Е бағанында шегерімге жатқызылатын акциз сомасы көрсетіледі.
45. Е бағанының жиынтық сомасы Декларацияның 400.00.010 жолына көшіріледі.
9. Акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар - 400.07 нысанын жасау
46. 400.07 нысаны Салық кодексі 281-бабының 3-тармағына сәйкес акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
47. "Акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар" бөлімінде:
1) 400.07.001 жолында экспортталатын акцизделетін тауарлардың (Ресей Федерациясына мұнай, газ конденсатының экспортынан басқа) көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы жол акцизделетін тауарлар бөлігінде экспорт бойынша мәлімет көрсетілетін 400.07.001 І - 400.07.001 XIV жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
2) 400.07.002 жолында акциз салудан босатылған емдік және фармацевтік құралдарды дайындауға жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;
3) 400.07.003 жолында мемлекеттік медициналық мекемелерге жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;
4) 400.07.004 жолында акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлардың жиынтық құны көрсетіледі. Осы жол 400.07.001 В - 400.07.003 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
48. Өткізілетін акцизделетін тауар көлемі салық базасына сәйкес айқындалады.
49. 400.07.004 В жолының сомасы Декларацияның 400.00.013 жолына көшіріледі.
11. Жеңiл автомобильдер бойынша салық салынатын операциялар – 400.08 нысанын жасау
50. 400.08 нысаны жеңiл автомобильдер (мүгедектерге арнайы арналған, қолмен басқарылатын автомобильдерден басқа) және адамдарды тасымалдау үшін арналған өзге де моторлық транспортық құралдар (бұдан әрі – жеңіл автомобильдер) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген жеңіл автомлбильдердің конкурстық массасын өткізу бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
51. "Жеңіл автомобильдер бойынша салық салынатын операциялар":
1) 400.08.001 жолында сатылған жеңіл автомобильдер саны көрсетіледі;
2) 400.08.002 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген жеңіл автомобильдердің саны көрсетіледі;
3) 400.08.003 жолында заттай төлеу кезінде пайдаланылған жеңіл автомобильдерінің саны көрсетіледі;
4) 400.08.004 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген жеңіл автомобильдерінің саны көрсетіледі;
5) 400.08.005 жолында төлеушінің өз өндірістік қажеттіліктері үшін пайдаланылған жеңіл автомобильдерінің саны көрсетіледі;

6) в строке 400.08.006 указывается количество реализованной конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства легковых автомобилей;
7) в строке 400.08.007 указывается количество перемещенных производителем легковых автомобилей с указанного в лицензии адреса производства;
8) в строке 400.08.008 указывается количество легковых автомобилей собственного производства, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
9) в строке 400.08.009 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода легковым автомобилям. Данная строка определяется как сумма строк с 400.08.001 по 400.08.008;
10) в строке 400.08.010 указывается ставка акциза за 1 куб.см объема двигателя;
11) в строке 400.08.011 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.08.009 и 400.08.010.
53. Сумма строки 400.08.011 переносится в строку 400.00.007 Декларации.
Приложение к расчету акциза за
структурное подразделение или объекты,
связанные с налогообложением
(форма 421.00)
Правила составления налоговой отчетности (расчета) акциза за
структурное подразделение или объекты, связанные с
налогообложением (форма 421.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) акциза согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Расчет), предназначенного для исчисления сумм акциза плательщиками акциза, имеющими структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением по операциям, совершенным структурными подразделениями или объектами, связанными с налогообложением, согласно разделу 9 Налогового кодекса и статьей 21 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении).
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 421.00) и приложений к нему (формы с 421.01 по 421.04), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.

6) 400.08.006 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген жеңіл автомобильдердің өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;
7) 400.08.007 жолында өндіруші лиценнзияда көрсетілген мекен-жайдан көшірген жеңіл автомобильдер саны көрсетіледі;
8) 400.08.008 жолында бүліну немесе жоғалу анықталған өз өндірісі жеңіл автомобильдерінің саны көрсетіледі;
9) 400.08.009 жолында жеңіл автомобильмен есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жол 400.08.001 - 400.08.007 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
10) 400.08.010 жолында қозғалтқыштың 1 текше см көлемі үшін акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
11) 400.08.011 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген, 400.08.009 және 400.08.010 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.
52. 400.08.011 жолының сомасы Декларацияның 400.00.007 жолына көшіріледі.
_________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 400.00-400.08 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық салуға байланысты
құрылымдық бөлімше немесе
объектілер үшін есебіне
(421.00-нысан) қосымша
Салық салуға байланысты құрылымдық бөлімше немесе объектілер үшін есепті жасау ережесі (421.00-нысаны)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және құрылымдық бөлімшесі (лері) бар акциз төлеушілердің салық салуға байланысты құрылымдық бөлімше немесе объектілер үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - енгізу туралы Заң) 21-бабына және Салық кодексінің 9-бөліміне сәйкес құрылымдық бөлімше (лер) жүзеге асырған операциялар бойынша акциз сомаларына салық салуға байланысты құрылымдық бөлімше немесе объектілер үшін акциз сомаларын есептеуіне арналған Есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есеп Есептің (421.00 нысан) өзінен және оған салық міндеттемелерін есептеу туралы ақпараттарды нақтылай көрсетуге арналған қосымшалардан (нысандар 421.01-ден - 421.04-ті қоса) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көздер толтырылмайды.

3) исчисление акциза:
ячейка А отмечается в случае, если исчисление акциза осуществляется за структурные подразделения;
ячейка В отмечается в случае, если исчисление акциза осуществляется за объекты, связанные с налогообложением;
4) РНН структурного подразделения юридического лица;
5) наименование структурного подразделения юридического лица;
6) код налогового органа:
в строке А указывается код налогового органа по месту регистрационного учета структурного подразделения юридического лица;
7) в строке В указывается код налогового органа по месту регистрационного учета объекта, связанного с налогообложением;
8) налоговый период (месяц) – отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
9) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
10) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
11) категория налогоплательщика.
Ячейка отмечается в случае, если плательщик относится к категории, указанной в строке А;
12) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее – Правила декларирования товаров);
13) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений.
15. В разделе "Исчислено акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением":
1) в строке 421.00.001 указывается сумма акциза, исчисленного по спирту собственного производства. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.01.002;
2) в строке 421.00.002 указывается сумма акциза, исчисленного по алкогольной продукции и (или) пиву с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.01.004 и в итоговой строке графы F формы 421.02;
3) в строке 421.00.003 указывается сумма акциза, исчисленного по реализации конкурсной массы. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке графы F формы 421.03;
4) в строке 421.00.004 указывается общая сумма акциза исчисленного за структурное подразделение или объект, связанный с налогообложением, определяемая как сумма строк с 421.00.001 по 421.00.003;

3) акциздерді есептеу:
егер акциздерді есептеуді құрылымдық бөлімшелер жүзеге асырған жағдайда "А" торкөзге белгі жасалады;
егер акциздерді есептеуді салық салуға байланысты объектілер жүзеге асырған жағдайда "Б" торкөзге белгі жасалады;
4) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің СТН-і;
5) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы;
6) салық органының коды:
А жолында заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
7) В жолында салық салуға байланысты объектінің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
8) салық кезеңі (айы) - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
9) Есептің түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есебінің түрлері Есепке жатқызуға алу есебінен тиісті тор көзге белгі қойылады;
10) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында қаралған Есептің түрлері берілген жағдайда толтырылады.
11) Салық төлеушінің санаты.
Егер төлеуші А жолындағы көрсетілген санатқа жатқызылған жағдайда тор көзге белгі жасалады;
12) валюта коды.
Валюта кодын толтыру кезінде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшасына сәйкес (бұдан әрі – Тауарларды декларациялау ережесі) валюта коды көрсетіледі;
13) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың тор көздеріне белгі қойылады.
15. "Салық салуға байланысты объектілер мен құрылымдық бөлімшелер үшін есептелген акциз" бөлімінде:
1) 421.00.001 жолында өз өндірісінің спирті бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Осы жолға 421.00.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 421.01.002 жолында алкоголь өнімі және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыра бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Осы жолға 421.00.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі және F бағанының қорытынды жолындағы 421.02 нысаны;
3) 421.01.003 жолында конкурстық массаны іске асыру бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Осы жолға F бағанының қорытынды жолындағы 421.03 нысанындағы көрсетілген сома көшіріледі;
4) 421.01.004 жолында 421.00.001-421.00.003 жолдарында көрсетілген салық салуға байланысты айқындалатын құрылымдық бөлімше немесе объектілерге есептелген жалпы акциз сомасы көрсетіледі;

5) в строке 421.00.005 указывается сумма вычета из налога. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке графы Е формы 421.04;
6) в строке 421.00.006 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая как разница строк 421.00.004 и 421.00.005.
7) В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
Если Декларация представляется физическим лицом, в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
4) дата приема Расчета по месту регистрации структурного подразделения или объекта, связанного с налогообложением.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса и статьей 3 Закона о введении;
5) входящий документа.
Указывается регистрационный номер Расчета;
6) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения плательщика;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 421.01 – Облагаемые операции по
спирту и (или) виноматериалу
17. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по спирту и (или) виноматериалу собственного производства.
18. В разделе "Сумма акциза по спирту":
1) в графе А указывается налоговая база (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) строка 421.01.001 I предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по спирту собственного производства, отгруженному для производства алкогольной продукции;
5) строка 421.01.001 II предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по спирту собственного производства, отгруженному не для производства алкогольной продукции;
6) строка 421.01.002 предназначена для отражения итоговой суммы исчисленного акциза по спирту, определяемой как сумма строк 421.01.001 I графы С и 421.01.001 II графы С.
19. Раздел "Сумма акциза по виноматериалу":
1) в графе А указывается налоговая база (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;

5) 421.01.005 жолында салықтан шегерімдер сомасы көрсетіледі. Осы жолға Е бағанының қорытынды жолындағы 421.04 нысанындағы көрсетілген сома көшіріледі;
6) 421.01.006 жолында 421.00.004-421.00.005 жолдарындағы айырма есебінде айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі.
16. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында басшының құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
2) Есепті беру күні.
Салық органына Есепті берген күні көрсетіледі;
3) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
4) тіркеу орны бойынша Салық салуға байланысты құрылымдық бөлімше немесе объектілерден Есепті қабылдау күні.
Енгізу туралы Заңның 3-бабына және Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есепті берген күні көрсетіледі;
5) кіріс құжаты.
Есепті тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) салық органының коды.
Төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Поштаның немесе басқада байланыс ұйымының пошта штемпелі қойылған күні көрсетіледі.
3. Спирт және (немесе) шарап материалы бойынша салық салынатын операциялардың - 421.01-нысанын жасау
17. Осы нысан өз өндірісінің спирті және (немесе) шарап материалы бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
18. "Спирт бойынша акциз сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында салық базасы көрсетіледі (литр);
2) В бағанында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 421.01.001 I жолында алкоголь өнімдері өндірісі үшін жөнелтілген өз өндірісінің спирті бойынша есептелген акциз туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
5) 421.01.001 II жолында алкоголь өнімдері өндірісі үшін емес жөнелтілген өз өндірісінің спирті бойынша есептелген акциз туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
6) 421.01.002 жолында 421.01.001 I жолының С бағанымен және 421.01.001 II жолының С бағанының айқындалған сомасындай, спирт бойынша есептелген акциздің сомасының қорытындысын көрсетуге арналған.
19. "Шарап материалы бойынша акциз сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында салық базасы көрсетіледі (литр);
2) В бағанында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;

3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) строка 421.01.003 I предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по виноматериалу собственного производства, отгруженному для производства алкогольной продукции;
5) строка 421.01.003 II предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по виноматериалу собственного производства, отгруженному не для производства алкогольной продукции;
6) строка 421.01.004 предназначена для отражения итоговой суммы исчисленного акциза по виноматериалу, определяемой как сумма строк 421.01.003 I графы С и 421.01.003 II графы С.
Сумма строки 421.01.002 переносится в строку 421.00.001.
4. Составление формы 421.02 – Облагаемые операции по
алкогольной продукции и (или) пиву с объемным содержанием
этилового спирта не более 0,5 процента
20. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по алкогольной продукции и (или) пиву с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента.
21. В разделе "Сумма акциза":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид алкогольной продукции и (или) пиво с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента без отражения в разрезе ассортимента;
3) в графе С указывается соответствующий код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
4) в графе D указывается налоговая база по указанному виду алкогольной продукции и (или) пива с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента;
5) в графе Е указывается ставка акциза;
6) в графе F указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
22. Налоговая база для водки, ликероводочных изделий, коньяка, бренди рассматривается как литр 100 процентного спирта.
5. Составление формы 421.03 – Облагаемые операции по конкурсной
массе спирта и алкогольной продукции и (или) пива с объемным
содержанием этилового спирта не более 0,5 процента
23. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по конкурсной массе спирта и алкогольной продукции и (или) пива с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента.
24. В разделе "Сумма акциза":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование подакцизной продукции;
3) в графе С указывается код бюджетной классификации;
4) в графе D указывается налоговая база;
5) в графе Е указывается ставка акциза;
6) в графе F указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса.
Итоговая строка графы F настоящей формы переносится в строку 421.00.003.

3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 421.01.003 I жолында алкоголь өнімдері өндірісі үшін жөнелтілген өз өндірісінің шарап материалы бойынша есептелген акциз туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
5) 421.01.003 II жолында алкоголь өнімдері өндірісі үшін емес жөнелтілген өз өндірісінің шарап материалы бойынша есептелген акциз туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
6) 421.01.004 жолында 421.01.003 I жолының С бағанымен және 421.01.003 II жолының С бағанының айқындалған сомасындай, шарап материалы бойынша есептелген акциздің сомасының қорытындысын көрсетуге арналған.
421.01.001 жолына 421.00.002 жолындағы сома көшіріледі.
4. Алкоголь өнімі және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыра бойынша салық салынатын операциялар - 421.02-нысанын жасау
20. Осы нысан алкоголь өнімі және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыра бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
21. "Акциз сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында түр-түрлері қимасында көрсетілмей, алкоголь өнімі және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыралардың түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі. Бір жолда бір бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі;
4) D бағанында алкоголь өнімі және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын сыра бойынша көрсетілген түрлерінің салықтық базасы көрсетіледі;
5) Е бағанында акциздің ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 269-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
22. Арақ, ликер-арақ өнімдері, конъяк, бренди үшін салық базасы болып 100 пайыздық спитінің литр деп қарастырылады.
5. Алкоголь өніміне және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын спиртке конкурстық масса бойынша салық салынатын операциялар - 421.03 нысанын жасау
23. Осы нысан алкоголь өніміне және (немесе) этил спиртінің көлемдік құрамы 0,5 пайыздан аспайтын спиртке конкурстық масса бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
24. "Акциз сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында акцизделетін тауардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі;
4) D бағанында салық базасы көрсетіледі;
5) Е бағанында акциздің ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 269-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
Осы нысанның F бағанының жиынтық жолы 421.01.003 жолына көшіріледі.

6. Составление формы 421.04 - Вычет из налога
25. Данная форма предназначена для расчета сумм акциза, уплаченного за сырье, фактически использованное для производства алкогольной продукции, в отчетном налоговом периоде и подлежащего вычету в соответствии со статьей 291 Налогового кодекса.
26. В разделе "Сумма вычета":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код бюджетной классификации;
3) в графе С указывается объем использованного сырья на производство алкогольной продукции в отчетном налоговом периоде;
4) в графе D ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, подлежащего вычету.
Итоговая строка графы настоящей формы переносится в строку 421.00.005.
Приложение к расчету акциза
за структурное подразделение или
объекты, связанные с налогообложением
(форма 431.00)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета) акциза за структурное
подразделение или объекты, связанные с налогообложением
(Форма 431.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой отчетности (расчета) акциза согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Расчет), предназначенного для исчисления плательщиками акциза, имеющими структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением, сумм акциза по операциям, совершенным структурными подразделениями, или объекты, связанные с налогообложением, согласно разделу 9 Налогового кодекса, статьей 21 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (Закон о введении).
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 431.00), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "–" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
6. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " – " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.
При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.

6. Салықтан шегерім – 421.04-нысанын жасау
25. Осы нысан есепті салық кезеңінде алкоголь өнімінің өндірісі үшін нақты пайдаланылған және Салық кодексінің 270-бабына сәйкес шегерімге жататын шикізат үшін төленген акциз сомасының есебіне арналған.
26. "Шегерім сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бюджеттік жіктеу коды көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде алкоголь өнімінің өндірісіне пайдаланған шикізаттың көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жататын акциздің сомасы көрсетіледі.
Осы нысанның бағанының жиынтық жолы 421.00.005 жолына көшіріледі.
____________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 421.00-421.04 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық салуға байланысты
объектілер және құрылымдық
бөлімше үшін төлеуге тиісті
акциз сомасы есебіне
(431.00-нысан) қосымша
Салық салуға байланысты объектілер және құрылымдық бөлімше үшін төлеуге тиісті акциз сомасы бойынша есепті жасау ережелері (431.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және салық салуға байланысты объектілер және құрылымдық бөлімшесі (лері) бар акциз төлеушілердің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (енгізу туралы Заң) 21-бабына және Салық кодексінің 9-бөліміне сәйкес жүзеге асырған операциялар бойынша салық салуға байланысты объектілер және құрылымдық бөлімше үшін төлеуге тиісті акциз сомаларын есептеуіне арналған Есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есеп Есептің (431.00 нысан) өзінен, оған салық міндеттемелерін есептеу туралы ақпараттарды нақтылай көрсетуге арналған қосымшалардан тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көздер толтырылмайды.
5. Осы ережеде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
6. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
Есеп жасау кезінде:
1) қағаз түрінде – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды түрде – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.

7. Расчет подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
8. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается плательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
2. Составление Расчета (форма 431.00)
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес – идентификационный) номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Расчета с 1 января 2012 года;
3) исчисление акциза:
ячейка А отмечается в случае, если исчисление акциза осуществляется за структурные подразделения;
ячейка В отмечается в случае, если исчисление акциза осуществляется за объекты, связанные с налогообложением юридического лица или индивидуального предпринимателя;
ячейка С отмечается в случае, если исчисление акциза осуществляется за объекты, связанные с налогообложением структурного подразделения;
4) РНН структурного подразделения юридического лица;
5) ИИН (БИН) структурного подразделения юридического лица;
6) наименование структурного подразделения юридического лица;
7) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета структурного подразделения юридического лица или объекта, связанного с налогообложением;
8) налоговый период (месяц) – отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами). Отчетным налоговым периодом для представления Расчета в соответствии со статьей 295 Налогового кодекса является календарный месяц;
9) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
10) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;

7. Есепке Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
8. Есепті беру кезінде:
1) Есеп қағаз түрінде келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен төлеушіге қайтарылады;
2) салық төлеуші хабарламаны почта арқылы хабарламалы тапсырысты хатпен қағаз түрінде почта немесе өзгелей байланыс ұйымы арқылы алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
2. Есепті жасау (431.00-нысаны)
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН (БСН) - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына бастап Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) акциздерді есептеу:
егер акциздерді есептеуді құрылымдық бөлімшелер жүзеге асырған жағдайда "А" торкөзге белгі жасалады;
егер акциздерді есептеуді заңды тұлғалардың салық салуға байланысты объектілері жүзеге асырған жағдайда "Б" торкөзге белгі жасалады;
егер акциздерді есептеуді құрылымдық бөлімшелердің салық салуға байланысты объектілері жүзеге асырған жағдайда "С" торкөзге белгі жасалады;
4) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің СТН-і;
5) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің ИИН (БИН);
6) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы;
7) салық органының коды:
Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің немесе объектілерінің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды.
8) салық кезеңі (айы) - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Есепті табыс ету үшін Салық кодексінің 295-бабына сәйкес күнтізбелік ай есепті салық кезеңі болып табылады;
9) Есептің түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есебінің түрлері Есепке жатқызуға алу есебінен тиісті тор көзге белгі қойылады;
10) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында қаралған Есептің түрлері берілген жағдайда толтырылады.

11) категория налогоплательщика.
Ячейка отмечается в случае, если плательщик относится к категории, указанной в строке А;
12) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее – Правила декларирования товаров).
10. Раздел "Операции по бензину (за исключением авиационного), осуществляемые структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, осуществленных структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением, в течение отчетного налогового периода по бензину (за исключением авиационного):
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции. Налоговая база отражается в тоннах;
2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса.
11. Строки раздела "Операции по бензину (за исключением авиационного), осуществляемые структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением" предназначены для отражения следующей информации:
1) в строке 431.00.001 указываются сведения по бензину, реализованному в сфере оптовой торговли, определяемые как сумма строк с 431.00.001 I по 431.00.001 IV;
2) в строке 431.00.001 I указываются сведения по оптовой реализации бензина, произведенного структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением;
3) в строке 431.00.001 II указываются сведения по оптовой реализации бензина, полученного от головной организации или от поставщиков;
4) в строке 431.00.001 III указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству бензина;
5) в строке 431.00.001 IV указываются сведения по перемещению подакцизных товаров, осуществляемые производителем с указанного в лицензии адреса производства;
6) в строке 431.00.002 отражаются сведения по бензину, реализованному в сфере розничной реализации, определяемые как сумма строк с 431.00.002 I по 431.00.002 VI;
7) в строке 431.00.002 I указываются сведения по розничной реализации бензина, произведенного структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением;

11) Салық төлеушінің санаты.
Егер төлеуші А жолындағы көрсетілген санатқа жатқызылған жағдайда тор көзге белгі жасалады;
12) валюта коды.
Валюта кодын толтыру кезінде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшасына сәйкес (бұдан әрі – Тауарларды декларациялау ережесі) валюта коды көрсетіледі;
10. "Құрылымдық бөлімшелер немесе объектілерге салық салуға байланысты жүзеге асыратын бензин бойынша (авиациялықтан басқа)операциялар" бөлімі бензин бойынша (авиациялықтан басқа) салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі. Салық базасы тоннамен көрсетіледі;
2) В бағанында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі.
11. "Бензин бойынша операцияларды ( авиациялықтан басқа ) жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелер мен объектілерге салық салуға байланысты" бөлімнің жолдары мына ақпараттарды көрсетуге арналған:
1) 431.00.01 жолында 431.00.001 I жолынан бастап 431.00.001 IV жолдарындағы сомаларды қоса айқындайтын көтерме сауда саласында өткізілген бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
2) 431.00.001 I жолында құрылымдық бөлімшелер өндірген немесе салық салуға байланысты объектілермен өндірілген бензинді көтерме саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
3) 431.00.001 ІІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған бензинді көтерме өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
4) 431.00.001 ІІІ жолында тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша көшкен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген бензиннің конкурстық массасын көтерме өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 431.00.001 IV жолында өндіруші жүзеге асыратын өндірістің лицензияда көрсетілген мекен жайы акцизделетін тауарларды орналастыру бойынша мәліметтер көрсетіледі;
6) 431.00.002 жолында 431.00.002 I жолынан бастап 431.00.002 VI жолдарындағы сомаларды айқындайтын бөлшек сауда саласында өткізілген бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 431.00.002 I жолында құрылымдық бөлімшелер өндірген немесе салық салуға байланысты объектілермен өндірілген бензинді бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;

8) в строке 431.00.002 II указываются сведения по розничной реализации бензина, полученного от головной организации или от поставщиков;
9) в строке 431.00.002 III указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству бензина;
10) в строке 431.00.002 IV указываются сведения по бензину, по которому установлен факт его порчи или утраты;
11) в строке 431.00.002 V указываются сведения по бензину собственного производства, использованного на собственные производственные нужды;
12) в строке 431.00.002 VI указываются сведения по бензину, полученному от головной организации или от поставщиков и использованному на собственные производственные нужды;
14) строка 431.00.003 предназначена для определения общего размера налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 431.00.001, 431.00.002, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям, определяемая как сумма строк 431.00.001 и 431.00.002.
12. Раздел "Операции по дизельному топливу, осуществляемые структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением, в течение отчетного налогового периода по дизельному топливу.
В данном разделе:
1) в строке 431.00.004 отражаются сведения по дизельному топливу, реализованному в сфере оптовой торговли, определяемая как сумма строк с 431.00.004 I по 431.00.004 IV;
2) в строке 431.00.004 I указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива, произведенного структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением;
3) в строке 431.00.004 II указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива, полученного от головной организации или от поставщиков;
4) в строке 431.00.004 III указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству дизельного топлива;
5) в строке 431.00.004 IV сведения по перемещению подакцизных товаров, осуществляемые производителем с указанного в лицензии адреса производства;
6) в строке 431.00.005 отражаются сведения по дизельному топливу, реализованному в сфере розничной реализации, определяемая как сумма строк с 431.00.005 I по 431.00.005 VI;
7) в строке 431.00.005 I указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива, произведенного структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением;

8) 431.00.002 ІІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған бензинді бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 431.00.001 ІІІ жолында тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша көшкен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген бензиннің конкурстық массасын бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 431.00.002 ІV жолында оның бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленген бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 431.00.002 V жолында өзінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдаланылған жеке өндірістің бензині бойынша мәліметтер көрсетіледі;
12) 431.00.002 VІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған және өзінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдаланылған бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 431.00.003 жолы 431.00.001, 431.00.002 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшерін, сондай-ақ осы 431.00.001 және 431.00.002 жолдарындағы сомаларды айқындайтын операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасын айқындауға арналған.
12. "Құрылымдық бөлімшелер немесе объектілерге салық салуға байланысты жүзеге асыратын дизель отыны бойынша операциялар" бөлімі дизель отыны бойынша есепті салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімшелер немесе объектілерге салық салуға байланысты жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Осы бөлімде
1) 431.00.004 жолында 431.00.004 I жолынан бастап 431.00.004 IV жолдарындағы сомаларды айқындайтын көтерме сауда саласында сатылған дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
2) 431.00.004 І жолында құрылымдық бөлімшелер немесе объектілер өндірген дизель отынын көтерме саудада сатылуы бойынша салық салуға байланысты мәліметтер көрсетіледі;
3) 431.00.004 ІІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған дизель отынын көтерме саудада өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
4) 431.00.004 ІІІ жолында тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген дизель отынының конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 431.00.004 IV жолында өндіруші жүзеге асыратын өндірістің лицензияда көрсетілген мекен жайы акцизделетін тауарларды орналастыру бойынша мәліметтер көрсетіледі;
6) 431.00.005 жолында 431.00.005 I жолынан бастап 431.00.005 VI жолдарындағы сомаларды айқындайтын бөлшек сауда саласында өткізілген дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 431.00.005 I жолында құрылымдық бөлімшелер өндірген немесе салық салуға байланысты объектілермен өндірілген дизель отыны бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;

8) в строке 431.00.005 II указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива, полученного от головной организации или от поставщиков;
9) в строке 431.00.005 III указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству дизельного топлива;
10) в строке 431.00.005 IV указываются сведения по дизельному топливу, по которому установлен факт его порчи или утраты;
11) в строке 431.00.005 V указываются сведения по дизельному топливу собственного производства, использованного на собственные производственные нужды;
12) в строке 431.00.005 VI указываются сведения по дизельному топливу, полученному от головной организации или от поставщиков и использованному на собственные производственные нужды;
13) строка 431.00.006 предназначена для определения общего размера налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 431.00.004, 431.00.005, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям, определяемая как сумма строк 431.00.004 и 431.00.005.
13. Раздел "Исчисление акциза" предназначен для детального отражения сумм исчисленных акцизов в разрезе кодов бюджетной классификации.
Строка 431.00.007 данного раздела состоит из двух граф:
1) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
2) в графе В указывается сумма исчисленного акциза за отчетный месяц.
14. Раздел "Вычеты" предназначен для детального отражения сумм акцизов в разрезе кодов бюджетной классификации подлежащих вычету.
Строка 431.00.008 состоит из трех граф:
1) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
2) в графе В указывается объем подакцизного товара;
3) в графе С указывается сумма вычета по акцизу за отчетный месяц.
15. Раздел "Всего исчислено акциза" предназначен для детального отражения итоговых сумм исчисленных акцизов в разрезе кодов бюджетной классификации.
Строка 431.00.009 определяется как разница строк 431.00.007 и 431.00.008 по соответствующим кодам бюджетной классификации и состоит из двух граф:
1) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
2) в графе В указывается сумма исчисленного акциза за отчетный месяц.
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
Если Декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать "Ф.И.О. налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

8) 431.00.005 ІІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған дизель отынын бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 431.00.005 ІІІ жолында тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша көшкен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген дизель отынының конкурстық массасын бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 431.00.005 ІV жолында оның бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленген дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 431.00.005 V жолында өзінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдаланылған жеке өндірістің дизель отыны бойынша мәліметтері көрсетіледі;
12) 431.00.005 VІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған және өзінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдаланылған дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 431.00.006 жолы 431.00.004, 431.00.005 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшерін, сондай-ақ осы 431.00.004 және 431.00.005 жолдарындағы сомаларды айқындайтын операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасын айқындауға арналған.
13. "Акцизді есептеу" бөлімі акциздің есептелген сомасын бюджеттік жіктеме коды қимасында анықтап көрсетуге арналған.
Осы бөлімнің 431.00.007 жолы екі бағаннан тұрады:
1) А бағанында бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі. Бір жолда бір бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі;
2) В бағанында есеп берілетін айға акциздің есептелген сомасы көрсетіледі.
14. "Шегерімдер" тарауы шегерімге жатқызылатын бюджеттік жіктеме кодттары аралығында акциз соммаларын көрсетуге арналған.
431.00.08 жолы үш бағаннан тұрады:
1) А бағанында бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі. Бір жолда бір бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі;
2) В бағанында акцизделенетін тауардың көлемі көрсетіледі;
3) С бағанында есеп берілетін айға акциздің есептелген сомасы көрсетіледі.
15. "Есептелінген барлық акциз" бюджеттік жіктеме кодттары аралығында есептелінген акциздердің барлық соммаларын көрсетуге арналған.
431.00.009 тиісті бюджеттік жіктеме кодттары бойынша 431.00.07 және 431.00.08 жолдарының шегерімі түрінде анықталынады.
1) А бағанында бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі. Бір жолда бір бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі;
2) В бағанында есеп берілетін айға акциздің есептелген сомасы көрсетіледі.
16) Салық төлеушінің жауапкершілігі.
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;

2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган.
3) дата приема Расчета по месту регистрации структурного подразделения или объектов, связанных с налогообложением.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса и статьей 3 Закона о введении;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) входящий документа.
Указывается регистрационный номер Расчета;
6) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к декларации
по роялти (форма 500.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации) по роялти
(форма 500.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по роялти согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога по роялти. Декларация по роялти составляется недропользователями, осуществляющими добычу полезных ископаемых, включая извлечение полезных ископаемых из техногенных минеральных образований, независимо от того, имела ли место их реализация в отчетном периоде, а также недропользователями, осуществляющими деятельность на основании контрактов на недропользование, предусмотренных пунктом 2 статьи 308 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 500.00) и приложения к ней (форма 500.01) предназначенной для детального отражения информации об исчислении роялти к уплате.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.

2) Есепті беру күні.
Салық органына Есепті берген күні көрсетіледі;
3) тіркеу орны бойынша Салық салуға байланысты құрылымдық бөлімше немесе объектілерден Есепті қабылдау күні.
Енгізу туралы Заңның 3-бабына және Салық кодексінің 584-бабы 2 тармағы на сәйкес Есепті берген күні көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
5) кіріс құжаты.
Есепті тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) салық органының коды.
Төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Поштаның немесе басқада байланыс ұйымының пошта штемпелі қойылған күні көрсетіледі.
___________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 431.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады. ___________________________________________________________
Роялти бойынша декларацияға
(500.00-нысан) қосымша
Роялти бойынша салық есептілігін (декларация) жасау ережелері(500.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және роялти бойынша салықты есептеуге арналған, осы Ережелерге сәйкес, роялти бойынша салық есептілігінің нысандарын (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны есеп кезеңіде олардың өткiзiлген-өткiзiлмегенiне қарамастан, техногендiк минералды құралымдардан пайдалы қазбалар алуды қоса алғанда, пайдалы қазбалар өндiрудi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар, сондай-ақ, Салық кодексінің 308-бабы 2-тармағына сәйкес көзделген, жер қойнауын пайдалануға жасалған келісім-шарттар негізінде қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (500.00-нысан) және төлеуге роялти есептеу туралы ақпаратты нақты көрсету үшін арналған, оған қосымшадан (500.01-нысан) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымша тиісті көрсеткіштердің мәнін ашуды қажет ететін Декларациядағы жолдарды толтыру кезінде міндетті түрде жасалады.
6. Декларацияға қосымша парағындағы жолдарда көрсеткіштер саны асқан жағдайда, Декларацияға қосымшаның осындай парағы толтырылады.
7. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "- " белгісімен көрсетіледі.

5) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);
6) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
7) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
8) наименование контракта и месторождения.
Указывается наименование контракта на недропользование и месторождения;
9) дата заключения контракта.
Указывается дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом;
10) номер контракта.
Указывается регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом.
13. В разделе "Роялти к уплате":
в строке 500.00.001 указывается "Сумма роялти к уплате в бюджет", указывается сумма роялти, подлежащая уплате в бюджет, которая переносится с итоговой графы М приложения 500.01 к Декларации.
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации в налоговом органе.
Указывается дата фактического представления или поступления Декларации от почтовой или иной организации связи в налоговый орган;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
3. Составление формы 500.01 - Начисление роялти по
контракту на недропользование

5) валюта коды.
(Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
6) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
7) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырылған жағдайда толтырылады;
8) кен орны мен келісім-шарт атауы.
Жер қойнауын пайдалану келісім-шартының және кен орындарының атауы көрсетіледі;
9) келісім-шартты жасасу күні.
Уәкілетті мемлекеттік органымен жер қойнауын пайдалану келісім-шарттың жасау күні көрсетіледі;
10) келісім-шарттың нөмірі.
Уәкілетті мемлекеттік орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
13. "Төлеуге роялти" бөлімінде:
500.00.001 жолында "Бюджетке төлеуге роялти сомасы" көрсетіледі, Декларацияға 500. 01-қосымшасының қорытынды М бағанынан көшірілетін, бюджетке төленуге тиісті роялти сомасы көрсетіледі;
14. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мына мәліметтерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады.
2) декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына берудің күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
5) Салық органында Декларацияны қабылдау күні.
Салық органына Декларацияны нақты тапсыру немесе пошта өзге де байланыс мекемесінден келіп түсу күні көрсетіледі.
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органымен берілген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе басқа байланыс мекемесінде қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт бойынша роялти есептеу-500.01-нысанын жасау

15. Форма 500.01 предназначена для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства по роялти за налоговый период.
16. В разделе "Начисление Роялти":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код полезного ископаемого в соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в пункте 17 настоящих Правил;
3) в графе С указывается единица измерения объема добытых полезных ископаемых или первого товарного продукта (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
4) в графе D указывается объем добытых полезных ископаемых или объем первого товарного продукта (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
5) в графе Е указывается объем реализации добытых полезных ископаемых или объем первого товарного продукта (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
6) в графе F указывается доход от реализации полезных ископаемых за налоговый период.
По недропользователям, не осуществляющим реализацию добытых полезных ископаемых, данная графа не заполняется;
7) в графе G указывается сумма исчисленных косвенных налогов за объем реализованных полезных ископаемых за налоговый период;
8) в графе Н указываются расходы на транспортировку до пункта продажи (отгрузки) полезных ископаемых, за исключением золота, серебра и платины.
Под расходами на транспортировку понимаются фактические расходы, включающие в себя оплату транспортного тарифа при транспортировке по железной дороге, магистральному трубопроводу и (или) морским путем, расходы по сливу и наливу (для жидких веществ), расходы по погрузке и разгрузке (для твердых веществ) и расходы по страхованию в пути, если иное не предусмотрено контрактом на недропользование;

15. 500.01-нысаны салық кезеңі үшін роялти бойынша салық міндеттілігін есептеу туралы ақпаратты нақты көрсету үшін арналған.
16. "Роялти есептелген" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 17-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалардың кодтарына сәйкес пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;
3) С бағанында өндірілген пайдалы қазбалардың немесе бірінші тауарлы өнімнің көлемінің өлшем бірлігі (тоннада, куб м., унцияда, грамда және т. б.) көрсетіледі;
4) D бағанында өндірілген пайдалы қазбалар көлемі немесе бірінші тауарлық өнімнің көлемі (тоннада, куб.м., унцияда, грамда және т. б.) көрсетіледі;
5) Е бағанында өндірілген пайдалы қазбалар көлемі немесе бірінші тауарлық өнімнің көлемі (тоннада, куб.м., унцияда, грамда және т. б.) көрсетіледі;
6) F бағанында салық кезеңі үшін пайдалы қазбаларды сатудан түскен табыс көрсетіледі.
Өндірілген пайдалы қазбаларды өткізуді жүзеге асырмайтын жер қойнауын пайдаланушылар үшін аталған баған толтырылмайды.
7) G бағанында Е және F бағандарында көрсетілген сомалар, және D бағанының сомасы айырмасы ретінде айқындалған роялтиді есептеу үшін өндірілген пайдалы қазбалардың құны; салық кезеңі үшін өткізілген пайдалы қазбалар көлемі үшін есептелген жанама салық сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында алтынды, күмісті және платинаны қоспағанда, пайдалы қазбаларды сату (түсіру) орнына дейін тасымалдауға шыққан шығыстар көрсетіледі.
Тасымалдауға арналған шығыстар деп темір жол, магистральдық құбыр жолы және (немесе) теңіз жолдары арқылы тасымалдау кезінде көлік тарифін қамтитын іс жүзіндегі шығыстар, ағызу және құю (сұйық заттар үшін) жөніндегі шығыстар, тиеу және түсіру (қатты заттар үшін) жөніндегі шығыстар және, егер жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартта өзгеше көзделмесе, жолда сақтандыру жөніндегі шығыстар түсініледі.

9) в графе I указывается средневзвешенная цена реализации единицы первого товарного продукта, полученного из добытых полезных ископамых, исчисленная по формуле (F – G - Н)/Е, если иное не установлено условиями контрактов на недропользование.
По золоту, серебру и платине указывается средняя цена, исчисляемая исходя из средних цен, сложившихся за налоговый период на Международной (Лондонской) бирже.
В случае отсутствия реализации первого товарного продукта, за исключением золота, серебра, платины и общераспространенных полезных ископаемых, указывается средневзвешенная цена реализации первого товарного продукта последнего налогового периода, в котором имела место такая реализация;

9) І бағанда егер жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартта өзгеше көзделмесе, (F – G - H) / E формуласы бойынша есептелген өндірілген пайдалы қазбалардың бірінші тауарлық өнім бірлігінің орташа өткізу бағасы көрсетіледі;
Алтын, күміс және платина бойынша салық кезеңі үшін Халықаралық (Лондон) биржада пайда болған орташа баға негізінде есептелетін орташа баға көрсетіледі.
Алтын, күміс, платина және кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, бірінші тауарлық өнімді өткізу жоқ болған жағдайда, осы өткізу орын алған соңғы салық кезеңінің бірінші тауарлық өнімді өткізудің орташа өлшенген құны көрсетіледі;

10) в графе J указывается стоимость объема добытых полезных ископаемых, определяемая как произведение сумм, указанных в графах D и I.
При полном отсутствии реализации первого товарного продукта стоимость объема добытых полезных ископаемых, за исключением золота, серебра, платины и общераспространенных полезных ископаемых, определяется исходя из фактически сложившихся затрат на добычу подземных ископаемых за налоговый период.
При отсутствии либо полном отсутствии реализации первого товарного продукта, полученного из общераспространенных полезных ископаемых или в случае их полного использования для собственных нужд, стоимость общераспространенных полезных ископаемых определяется исходя из суммы фактически сложившихся затрат на добычу и первичную обработку, увеличенной на фактически сложившуюся в налоговом периоде норму рентабельности недропользователя.
В случае безвозмездной передачи газообразных углеводородов для дальнейшей их переработки стоимость таких углеводородов определяется исходя из фактически сложившихся затрат на их добычу и первичную обработку, увеличенных на фактически сложившуюся в налоговом периоде норму рентабельности в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
В случае использования подземных вод в качестве основного компонента выпускаемой продукции и (или) услуг стоимость добытых подземных вод определяется исходя из фактически сложившихся затрат на их добычу и первичную обработку, увеличенных на фактически сложившуюся в налоговом периоде норму рентабельности;

10) J бағанында D және I бағандарында көрсетілген сомалар туындысы ретінде айқындалатын өндірілген пайдалы қазбалар көлемінің құны көрсетіледі;
Бірінші тауарлық өнім болмаған немесе мүлде болмаған кезде өндірілген алтын, күміс, платина және кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, пайдалы қазбалар көлемінің құны салық кезеңі үшін пайдалы қазбаларды өндіруге нақты пайда болған шығыстар негізінде айқындалады.
Кең таралған пайдалы қазбалардан алынған бірінші тауарлық өнім болмаған кезде немесе оларды толығымен өз қажеттерi үшiн пайдаланған жағдайда, кең таралған пайдалы қазбалардың құны жер қойнауын пайдаланушының салық кезеңiнде iс жүзiнде қалыптасқан рентабельділiк нормасына ұлғайтылған, өндiру мен бастапқы өңдеуде iс жүзiнде қалыптасқан шығындар сомасы негiзге алына отырып айқындалады.
Газ тәрiздес көмiрсутектерiн одан әрi өңдеу үшiн өтеусiз берген жағдайда, осындай көмiрсутектерiнің құны Қазақстан Pecпубликасының Үкiметi айқындайтын тәртіппен салық кезеңiнде iс жүзiнде қалыптасқан рентабельдiлік нормасына ұлғайтылған, оларды өндіру мен бастапқы өңдеуге iс жүзінде қалыптасқан шығындар негiзге алына отырып айқындалады.
Жер асты суларын шығарылатын өнiмдердің және (немесе) көрсетiлетiн қызметтердiң негiзгi компонентi ретiнде пайдаланған жағдайда, өндiрiлетiн жер асты суларының құны салық кезеңінде iс жүзiнде қалыптасқан рентабельділік нормасына ұлғайтылған, оларды өндiру мен бастапқы өңдеуде iс жүзiнде қалыптасқан шығындар негiзге алына отырып айқындалады.

11) в графе К указывается ставка роялти, установленная контрактом на недропользование;
12) графа L заполняется в случае последующей реализации добытых полезных ископаемых, корректировка сумм роялти по которой производится в соответствии с условиями контрактов на недропользование. В случае если корректировка суммы роялти контрактом на недропользование не предусмотрена, то корректировка сумм начисленных роялти производится в том налоговом периоде, когда имела место первая реализация, исходя из фактической цены реализации первого товарного продукта;

11) К бағанында жер қойнауын пайдалануға келісім-шартпен белгіленген роялти ставкасы көрсетіледі.
12) L бағанын жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес роялти сомаларына түзету жасалатын, өндірілген пайдалы қазбаларды келесі өткізу жағдайында көрсетіледі. Егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шартпен роялти сомаларына түзету қарастырылмаған жағдайда қоса есептелген роялти сомаларына түзету бірінші өткізу орын алған салық кезеңінде, бірінші тауарлық өнімді өткізудің iс жүзіндегі құнын негiзге алына отырып жасалады.

0123
Песчаник
0124
Природные пигменты
0125
Ракушечник
0126
Подземные воды
0127
Нефть
0128
Газ
0129
Нефтегазовый конденсат
0130
Другие
Приложение к декларации по
подписному бонусу (форма 510.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации) по подписному бонусу
(форма 510.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларация) по подписному бонусу согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога по подписному бонусу. Декларация по подписному бонусу составляется физическими и юридическими лицами отдельно по каждому контракту на недропользование, заключенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

0123
Құмдық
0124
Табиғи пигменттер
0125
Ұлу тас
0126
Жер асты сулары
0127
Мұнай
0128
Газ
0129
Мұнайгаз конденсаты
0130
Басқалар
РҚАО-ның ескертуі: 500.00-500.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қол қойылатын бонус
бойынша декларацияға
(510.00-нысан) қосымша
Қол қойылатын бонус бойынша салық есептілігін (декларация) жасау ережелері (510.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қол қойылатын бонус бойынша салықты есептеуге арналған, осы Ережелерге сәйкес, қол қойылатын бонус бойынша салық есептілігінің нысандарын (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Қол қойылатын бонус бойынша Декларацияны әрбір жер қойнауын пайдалануға жасалған жеке келісім-шарттар негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте жеке және заңды тұлғалар жасайды.

5) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);
6) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
7) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
8) наименование контракта и месторождения.
Указывается наименование контракта на недропользование и месторождения;
9) код полезного ископаемого.
Указывается код полезного ископаемого в соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в пункте 10 настоящих Правил;
10) дата заключения контракта.
Указывается дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом;
11) номер контракта.
Указывается регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;
12) дата объявления налогоплательщика победителем конкурса.
Указывается дата объявления налогоплательщика победителем конкурса в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
8. В разделе "Подписной бонус к уплате":
в строке 510.00.001 "Сумма подписного бонуса к уплате в бюджет" указывается сумма подписного бонуса, подлежащая уплате в бюджет в соответствии с Налоговым кодексом.
9. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. Налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;

5) валюта коды.
(Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
6) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
7) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайда толтырылады;
8) кен орны мен келісім-шарт атауы.
Жер қойнауын пайдалану келісім-шартының және кен орындарының атауы көрсетіледі;
9) пайдалы қазба коды.
Осы Ережелердің 10-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалар кодтарына сәйкес пайдалы қазба коды көрсетіледі;
10) келісім-шарттың жасалған күні.
Уәкілетті мемлекеттік органымен жер қойнауын пайдалану келісім-шарттың жасалған күні көрсетіледі;
11) келісім-шарттың нөмірі.
Уәкілетті мемлекеттік орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
12) салық төлеушіні конкурс жеңіскері деп жариялау күні.
Қазақстан Республикасының жер қойнаулары мен жер қойнауларын пайдалану туралы заңнамасында белгіленген тәртіпте салық төлеушіні конкурс жеңіскері деп жариялау күні көрсетіледі.
8. "Төленуге қол қойылатын бонус" бөлімінде:
"Төленуге қол қойылатын бонус" 510.00.001 жолында Салық кодексіне сәйкес бюджетке төленуге тиіс қол қойылатын бонус сомасы көрсетіледі.
9. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мына мәліметтерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады.

0123
Песчаник
0124
Природные пигменты
0125
Ракушечник
0126
Подземные воды
0127
Нефть
0128
Газ
0129
Нефтегазовый конденсат
0130
Другие
Приложение к декларации по
бонусу коммерческого
обнаружения (форма 520.00)
Правила
составления налоговой отчетности
(декларации) по бонусу коммерческого обнаружения
(форма 520.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларация) по бонусу коммерческого обнаружения согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога по бонусу коммерческого обнаружения. Декларация по бонусу коммерческого обнаружения составляется по каждому отдельному контракту на недропользование недропользователями, объявившими о коммерческом обнаружении полезных ископаемых на контрактной территории при проведении операций по недропользованию в рамках заключенных контрактов на недропользование.

0123
Құмдық
0124
Табиғи пигменттер
0125
Ұлу тас
0126
Жер асты сулары
0127
Мұнай
0128
Газ
0129
Мұнайгаз конденсаты
0130
Басқалар
___________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 510.00-510.01графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Коммерциялық табу бонусы
бойынша декларацияға
(520.00-нысан) қосымша
Коммерциялық табу бонусы бойынша салық есептілігін (декларация) жасау ережелері (520.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Коммерциялық табу бонусы бойынша салықты есептеуге арналған, осы Ережелер қосымшасына сәйкес (бұдан әрі - Декларация) коммерциялық табу бонусы бойынша салық есептілігі (декларация) нысандарын жасау тәртібін айқындайды. Коммерциялық табу бонусы бойынша Декларация жер қойнауын пайдалануға жасалған әрбір бөлек келісім-шарт бойынша, жер қойнауын пайдалануға жасалған келісім-шарттар шеңберінде, жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу кезінде келісім-шартта көрсетілген территорияда пайдалы қазбаларды коммерциялық табу туралы жариялаған жер қойнауын пайдаланушылармен жасалады.

3) Год - указывается год в котором представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического наименование лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) наименование контракта и месторождения.
Указывается наименование контракта на недропользование и месторождения;
8) дата заключения контракта.
Указывается дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом;
9) номер контракта.
Указывается регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;
10) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);
11) дата утверждения объема извлекаемых запасов.
Указывается дата утверждения уполномоченным государственным органом физического объема извлекаемых запасов полезных ископаемых на месторождении.
12. В разделе "Бонус коммерческого обнаружения к уплате":
в строке 520.00.001 "Сумма бонуса коммерческого обнаружения к уплате в бюджет" указывается сумма бонуса коммерческого обнаружения, подлежащая уплате в бюджет, которая переносится с итоговой графы Н приложения 520.01. к Декларации.
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. Налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;

3) Жыл - Декларация өткізілетін кездегі жыл көрсетіледі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі ;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырылған жағдайында толтырылады;
7) кен орны мен келісім-шарт атауы.
Жер қойнауын пайдалану келісім-шарттының және кен орындарының атауы көрсетіледі;
8) келісім-шарттың жасалған күні.
Уәкілетті мемлекеттік органымен жер қойнауын пайдалану келісім-шарттың жасалған күні көрсетіледі;
9) келісім-шарттың нөмірі.
Уәкілетті мемлекеттік орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
10) валюта коды.
(Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
11) алынып жатқан запастар көлемін бекіту күні.
Уәкілетті мемлекеттік органмен кен орнындағы пайдалы қазбалар запастарының нақты көлемін бекіту күні.
12. "Төлеуге коммерциялық табу бонусы" бөлімінде:
"Төлеуге коммерциялық табу бонусы" 520.00.001 жолында, Декларацияға қосымшаның Н жиынтық бағанынан көшірілетін, бюджетке төлеуге коммерциялық табу бонусы көрсетіледі.
13. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мына мәліметтерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында
Декларацияны заңды тұлғаның тапсырылған кезінде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлғаның тапсырған кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады.
2) декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына берудің күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

5) дата приема Декларации в налоговом органе.
Указывается дата фактического представления или поступления Декларации от почтовой или иной организации связи в налоговый орган;
6) Входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
3. Составление формы 520.01 – Исчисление бонуса коммерческого
обнаружения по контракту на недропользование

5) Салық органында Декларацияны қабылдау күні.
Салық органына Декларацияны нақты тапсыру немесе пошта өзге де байланыс мекемесінен келіп түсу күні көрсетіледі.
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органымен берілген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе басқа байланыс мекемесінде қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт бойынша коммерциялық табу бонусын есептеу-520.01-нысанын жасау

14. Форма 520.01 предназначена для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства по бонусу коммерческого обнаружения за отчетный налоговый период.
15. В разделе "Бонус коммерческого обнаружения":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, предназначаемой для одного вида полезного ископаемого;
2) в графе В указывается код полезного ископаемого в соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в пункте 16 настоящих Правил;

14. 500.01-нысаны есепті салық кезеңі үшін коммерциялық табу бонусы бойынша салық міндеттілігін есептеу туралы ақпаратты нақты көрсету үшін арналған.
15. "Коммерциялық табу бонусы" бөлімінде:
1) А бағанында пайдалы қазбалардың бір түрі үшін арналған жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 16-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалардың кодтарына сәйкес пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;

3) в графе С указывается единица измерения объема извлекаемых запасов полезного ископаемого на месторождении (в тоннах, куб. м., унциях граммах и т.д.), утвержденного уполномоченным государственным органом;
4) в графе D указывается физический объем извлекаемых запасов полезного ископаемого на месторождении (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.), утвержденного уполномоченным государственным органом;
5) в графе Е указывается цена полезного ископаемого, сложившаяся на дату осуществления платежа, указанная в статье 320 Налогового кодекса;

3) С бағанында кен орнында өндірілген пайдалы қазба запастары көлемінің өлшем бірлігі (тоннада, куб.м., унцияда, грамда және т.б.) көрсетіледі;
4) D бағанында кен орнында өндірілген пайдалы қазба запастарының нақты көлемі ( тоннада, куб.м., унцияда, грамда және т.б.) көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 320-бабында көрсетілген, төлемді жүзеге асыру күніне қалыптасқан пайдалы қазбаның бағасы (тоннада, куб.м., унцияда, грамда және т.б.) көрсетіледі;

6) в графе F указывается налоговая база, определяемая как произведение величин, указанных в графах D и E.
В случае, когда на полезные ископаемые не установлена биржевая цена, стоимость извлекаемых запасов определяется из суммы плановых затрат на добычу, указанных в утвержденной уполномоченным для этих целей государственным органом технико-экономическом обосновании контракта, увеличенных на размер плановой рентабельности;

6) F бағанында D және Е бағандарында көрсетілген шамалардың туындысы ретінде айқындалатын салық базасы көрсетіледі;
Пайдалы қазбаларға биржалық баға белгiленбеген жағдайда алынатын қорлардың құны осы мақсаттар үшiн уәкілеттік берiлген мемлекеттік орган бекiткен келісім-шарттың техникалық-экономикалық негiздемесінде көрсетiлген өндiруге жұмсалатын жоспарлы шығындардың жоспарлы рентабельдiлiк мөлшерiне ұлғайтылған сомасынан айқындалады;

0123
Песчаник
0124
Природные пигменты
0125
Ракушечник
0126
Подземные воды
0127
Нефть
0128
Газ
0129
Нефтегазовый конденсат
0130
Другие
Приложение к декларации по
доле Республики Казахстан по
разделу продукции (форма 530.00)
Правила
составления налоговой отчетности
(декларации) по доле Республики Казахстан по разделу продукции
(форма 530.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по доле Республики Казахстан по разделу продукции согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления доли Республики Казахстан по разделу продукции. Декларация по доле Республики Казахстан по разделу продукции составляется недропользователями, заключившие контракты о разделе продукции.

0123
Құмдық
0124
Табиғи пигменттер
0125
Ұлу тас
0126
Жер асты сулары
0127
Мұнай
0128
Газ
0129
Мұнайгаз конденсаты
0130
Басқалар
___________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 520.00-520.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Өнімді бөлу бойынша
Қазақстан Республикасының
үлесі бойынша декларацияға
(530.00-нысан) қосымша
Өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша салық есептілігін (декларация) жасау ережелері (530.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеуге арналған салық есептілігі нысандарын (бұдан әрі - Декларация) осы Ережелерге сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша жасау тәртібін анықтайды. Өнімді бонусы бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша Декларацияны өнімді бонусы бойынша үлесі туралы келісім-шарттар жасаған жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.

2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 530.00) и приложений к ней (формы с 530.01 по 530.03), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих отражению в них.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
8. В данных правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
2. Составление Декларации (форма 530.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;

2. Декларация Декларацияның өзінен (530.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшаларынан (530.01-ден 530.03 дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Декларацияның тиісті торкөзді толтырылмайды.
5. Тиісті көрсеткіштердің мәнін ашуды қажет ететін Декларациядағы жолдарды толтыру кезінде Декларацияға қосымшалар міндетті түрде жасалады.
6. Декларацияда көрсетілуге тиіс мәліметтер жоқ болған кезде оған қосымшалар жасалмайды.
7. Декларацияның қосымша бетінде бар жолдардағы көрсеткіштер саны сол бетке сыймаған жағдайда, Декларацияға қосымшаның дәл сондай беті толтырылады.
8. Осы Ережелерде: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең арифметикалық белгілері қолданылады.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) сол жағындағы бірінші ұяшықта " - " белгісімен көрсетіледі.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабының 3 тармағына сәйкес салық төлеуші немесе оның өкілі қол қояды және салық төлеушінің мөрімен немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар, оның өкілінің мөрімен расталады.
12. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта (жеткізгіште) нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламандыра отырып, тапсырыс хатпен почта бойынша - салық төлеуші почтаның немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдап не қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде, Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау (530.00-нысан)
12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушы – салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс ;

2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее – Правила декларирования товаров);
8) наименование контракта и месторождения.
Указывается наименование контракта о разделе продукции и месторождения;
9) код полезного ископаемого.
Указывается код полезного ископаемого в соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в пункте 26 настоящих Правил;
10) дата заключения контракта.
Указывается дата заключения контракта о разделе продукции с уполномоченным государственным органом;
11) номер контракта.
Указывается регистрационный номер контракта о разделе продукции, присвоенный уполномоченным государственным органом;
12) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений;
13) единица измерения.
Указывается единица измерения полезных ископаемых, добытых согласно контракту о разделе продукции (в тоннах, куб. м, унциях и т.д.).
15. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенным до 1 января 2004 года":
1) в строке 530.00.001 указывается общий объем продукции, добытой за налоговый период. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем добытой продукции;

2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушы – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс ;
3) салық кезеңі - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі ;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөзді Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөзді Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс ету жағдайында толтырылады;
7) валюта коды.
(Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) кен орны мен келісім-шарттың атауы.
Өнімді бөлу туралы келісім-шарт пен кен орындарының атауы көрсетіледі;
9) пайдалы қазбаның коды.
Осы Ережелердің 26-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалар кодтарына сәйкес пайдалы қазба коды көрсетіледі;
10) келісім-шарттың жасалған күні.
Өнімді бөлу туралы келісім-шарттын уәкілетті мемлекеттік органмен жасалған күні көрсетіледі;
11) келісім-шарттың нөмірі.
Келісім-шарттың уәкілетті мемлекеттік орган тағайындаған тіркеу нөмірі көрсетіледі.
12) ұсынылған қосымшалар.
Ұсынылған қосымшалардың тиісті торкөзді белгіленеді.
13) өлшем бірлігі.
Өнімді бөлу туралы келісім-шартқа сәйкес өндірілген пайдалы қазбалардың өлшем бірлігі көрсетіледі ( тоннада, куб. м., унцияда, грамда және т. б.);
15. "2004 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттар бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу" бөлімінде:
1) 530.00.001 жолында салық кезеңінде өндірілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі., жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттардың шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып өндірілген өнімнің жалпы көлемі табылған жағдайда, осы жолды жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;

2) в строке 530.00.002 указывается общий объем продукции, реализованный за налоговый период. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем реализованной продукции;
3) в строке 530.00.003 указывается общая стоимость добытой продукции. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем добытой продукции;
4) в строке 530.00.004 указывается доход от реализации продукции без учета налога на добавленную стоимость и акциза. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем реализованной продукции;
5) в строке 530.00.005 указываются затраты, связанные с реализацией продукции, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. В данную строку переносится итоговая величина графы С приложения 530.02;
6) в строке 530.00.006 указывается фактически уплаченная сумма роялти за налоговый период, в соответствии с условиями контракта на недропользование;
7) в строке 530.00.007 указывается общая стоимость продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную, определяемую в соответствии с условиями контракта;
8) в строке 530.00.008 указывается сумма затрат, возмещенных за счет компенсационной продукции за налоговый период в размере, не превышающей максимально допустимого условиями контракта. В данную строку переносится величина строки 530.03.005;
9) в строке 530.00.009 указывается сумма прибыльной продукции, подлежащей распределению между Республикой Казахстан и недропользователем, определяемая как разница строк 530.00.007 и 530.00.008;
10) в строке 530.00.010 указывается применяемая ставка доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленная в соответствии с условиями контракта на недропользование, в процентах;
11) в строке 530.00.011 указывается начисленная сумма доли Республики Казахстан по разделу продукции, подлежащая уплате в бюджет, определяемая как произведение величин, указанных в строках 530.00.009 и 530.00.010;
12) в строке 530.00.012 указывается сумма начисленных процентов банка, распределенных Республике. Данная строка действует для предприятий, у которых в соответствии с контрактом поступления от окончательной продажи в рамках утвержденных сделок перечисляется на совместный банковский счет и находятся там до оплаты затрат и распределения между участниками, в период нахождения которых начисляются проценты банка.

2) 530.00.002 жолында салық кезеңінде өткізілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі. Осы жолды жер қойнауын пайдаланушылар, егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып өткізілген өнімнің жалпы көлемі табылатын жағдайда толтырады;
3) 530.00.003 жолында өндірілген өнімнің құны көрсетіледі. Осы жолды жер қойнауын пайдаланушылар, егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып өндірілген өнімнің жалпы құны табылатын жағдайда толтырады;
4) 530.00.004 жолында қосымша құн салығы және акциздер есебінсіз өнімді сатудан кіріс көрсетіледі. Осы жолға 530.01 қосымшасы Е жолының жиынтық шамасы көшіріледі. Осы жолды жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шарттарына сәйкес сатылған өнімнің жалпы көлемін пайдаланатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
5) 530.00.005 жолында өнімді сатумен байланысты шығындар көрсетіледі, егер келісім-шарттың шарттарына сәйкес аталған шығындар өтемақылық және пайда әкелетінге бөлінуге жататын жағдай болса, өнімнің құнын айқындау кезінде есепке алынады. Осы жолға 530.02 қосымшасы С бағанының жиынтық шамасы көрсетіледі;
6) 530.00.006 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес салық кезеңі үшін роялтидің нақты төленген сомасы көрсетіледі.
7) 530.00.007 жолында келісім-шарт шарттарына сәйкес айқындалатын өтемақылық және пайдалық бөлуге жататын өнім жалпы құны көрсетіледі;
8) 530.00.008 жолында келісім-шарт шарты бойынша ең жоғарғы рұқсат етілетін мөлшерден асырылмай салық кезеңі үшін өтемақылық өнім есебінен өтелген шығыстар сомасы көрсетіледі. Осы жолға 530.03.005 жолының шамасы көшіріледі;
9) 530.00.009 жолында 530.00.007 мен 530.00.008 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлуге жататын пайдалық өнімінің сомасы көрсетіледі;
10) 530.00.010 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің қолданылатын ставкасы көшіріледі, пайыздарда;
11) 530.00.011 жолында 530.00.009 және 530.00.010 жолдарында көрсетілген шамалардың туындысы ретінде айқындалатын бюджетке төлеуге жататын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің есептелген сомасы көрсетіледі.
12) 530.00.012 жолында Республикада бөлінген, банк пайыздарының Қоса есептелген сомасы көрсетіледі. Осы жол келісім-шартқа сәйкес, бекітілген мәмілелер шеңберінде соңғы сатулардан түсулер бірлескен банк шотына аударылатын және шығындарды төлеу және қатысушылар арасында бөлуге дейін сонда болатын, өнеркәсіптер үшін іске асады.

16. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2004 года":
1) в строке 530.00.013 указывается доход от реализации продукции без учета налога на добавленную стоимость и акциза. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01;
2) в строке 530.00.014 указывается фактически уплаченная сумма роялти за налоговый период;
3) в строке 530.00.015 указывается общая стоимость продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную, в соответствии с условиями контракта, определяемая как разница строк 530.00.013 и 530.00.014;
4) в строке 530.00.016 указывается сумма затрат, фактически возмещенная за счет компенсационной продукции в налоговом периоде в размере, не более максимально допустимого по условиям контракта. В данную строку переносится величина строки 530.03.009;
5) в строке 530.00.017 указывается сумма дохода, подлежащая распределению между Республикой Казахстан и недропользователем, определяемая как разница строк 530.00.015 и 530.00.016;
6) в строке 530.00.018 указывается коэффициент корректировки с учетом рыночной цены реализации, которая определяется как отношение рыночной цены на средневзвешенную фактическую цену реализации.
При этом средневзвешенная цена определяется как отношение строки графы Е к строке графы С приложения 530.01;
7) в строку 530.00.019 сумма дохода, подлежащая распределению между Республикой Казахстан и недропользователем с учетом корректировки, определяемая как произведение строк 530.00.017 и 530.00.018;
8) в строке 530.00.020 указывается доля Республики Казахстан в прибыльной продукции, которая определяется в контракте о разделе продукции;
9) в строке 530.00.021 указывается начисленная доля Республики Казахстан по разделу продукции, определяемая как произведение строк 530.00.019 и 530.00.020.
17. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2005 года":
1) в строке 530.00.022 указывается общий объем добытой продукции за налоговый период;
2) в строке 530.00.023 указывается доход от реализации продукции без учета налога на добавленную стоимость и акциза. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01;
3) в строке 530.00.024 указываются затраты, связанные с реализацией продукции, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. В данную строку переносится итоговая величина графы С приложения 530.02;

16. "2004 жылдың 1 қаңтарынан кейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу" бөлімінде:
1) 530.00.013 жолында қосымша құн салығысыз және акцизсіз есепті салық кезеңі үшін сатылған өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі. Аталған жолға 530.01 қосымшасы Е бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
2) 530.00.014 жолында есепті салық кезеңі үшін роялтидің нақты төленген сомасы көрсетіледі;
3) 530.00.015 жолында келісім-шарт шарттарына сәйкес 530.00.013 және 530.00.014 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын өтемақылық және пайдалық бөлуге жататын өнімнің жалпы құны көрсетіледі;
4) 530.00.016 жолында келісім-шарт шарты бойынша ең жоғарғы рұқсат етілетін мөлшерден асырылмай салық кезеңі үшін өтемақылық өнім есебінен өтелген шығыстар сомасы көрсетіледі. Осы жолға 530.03.009 жолының шамасы көшіріледі;
5) 530.00.017 жолында 530.00.015 және 530.00.016 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлуге жататын кіріс сомасы көрсетіледі;
6) 530.00.018 жолында нарықтық бағаның сатудың орташа өлшенген нақты бағасына қатынасы ретінде айқындалатын, өткізудің нарықтық бағасын ескерумен түзетудің коэфициенті көрсетіледі.
Бұл ретте, орташа өлшенген баға Е бағанының 530.01 қосымшасы С бағанының жолына қатынасы ретінде айқындалады.
7) 530.00.019 жолына 530.00.017 және 530.00.018 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын түзетуді есекерумен Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлуге жататын кіріс сомасы көрсетіледі;
8) 530.00.020 жолында өнімді бөлу туралы келісім-шартында айқындалатын пайдалы түсімді өнімдегі жер қойнауын пайдаланушының үлесі көрсетіледі;
9) 530.00.021 жолында 530.00.019 және 530.00.020 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын бюджетке төленуге жататын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің есептелген сомасы көрсетіледі.
17. "2005 жылдың 1 қаңтарынан кейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу" бөлімінде:
1) 530.00.022 жолында салық кезеңі үшін өндірілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі;
2) 530.00.023 жолында өнімді сатудан кіріс көрсетіледі. Аталған жолға 530.01 нысанының Е бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
3) 530.00.024 жолында қосымша құн салығысыз мен акцизсіз өнімді өткізумен байланысты шығындар көрсетіледі, егер келісім-шарттың шарттарына сәйкес аталған шығындар өтемақылық және пайда әкелетінге бөлінуге жататын жағдай болса, өнімнің құнын айқындау кезінде есепке алынады. Аталған жолға 530.02 нысаны С бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;

4) в строке 530.00.025 указывается общий объем продукции, реализованной за налоговый период;
5) в строке 530.00.026 указывается средняя цена реализации продукции в точке раздела, представляющая собой отношение строки 530.00.025 к разнице строк 530.00.023 и 530.00.024;
6) в строке 530.00.027 указывается стоимость добытой продукции, определяемая как произведение строк 530.00.022 и 530.00.026;
7) в строке 530.00.028 указывается доля компенсационной продукции;
8) в строке 530.00.029 указывается объем компенсационной продукции;
9) в строке 530.00.030 указываются возмещаемые затраты, фактически возмещенные за счет компенсационной продукции в налоговом периоде.
В данную строку переносится величина строки 530.03.009;
10) в строке 530.00.031 указывается объем добытой продукции, подлежащей распределению между Республикой Казахстан и недропользователем (530.00.022 – 530.00.029);
11) в строке 530.00.032 указывается R – фактор (показатель доходности), который определяется в соответствии с контрактом о разделе продукции;
12) в строке 530.00.033 указывается ВНР (внутренняя норма рентабельности), которая определяется в соответствии с контрактом о разделе продукции;
13) в строке 530.00.034 указывается Р – фактор (ценовой коэффициент), который определяется в соответствии с контрактом о разделе продукции;
14) в строке 530.00.035 указывается доля недропользователя в прибыльной продукции в процентах;
15) в строке 530.00.036 указывается доля недропользователя в прибыльной продукции, которая определяется в соответствии с контрактом о разделе продукции;
16) в строке 530.00.037 указывается доля Республики Казахстан по разделу продукции, определяемая как разница строк 530.00.031 и 530.00.036;
17) в строке 530.00.038 указывается доля Республики Казахстан по разделу продукции в стоимостном выражении, определяемая как произведение строк 530.00.026 и 530.00.037.
18. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;

4) 530.00.025 жолында салық кезеңі үшін өткізілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі;
5) 530.00.026 жолында өзімен 530.00.025 жолының 530.00.023 и 530.00.024 жолдарының айырмасына қатынасын білдіретін, бөлу нүктесіндегі өнімді өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
6) 530.00.027 жолында 530.00.022 және 530.00.026 жолдарының туындасы ретінде айқындалатын өндірілген өнімнің құны көрсетіледі;
7) 530.00.028 жолында өтемақылық өнімнің үлесі көрсетіледі;
8) 530.00.029 жолында өтемақылық өнімнің көлемі көрсетіледі;
9) 530.00.030 жолында өтелетін шығындар көрсетіледі, есепті салық кезеңінде өтемақылық өнім есебінен нақты өтелген. Аталған жолға 530.03.009 жолының шамасы көшіріледі;
10) 530.00.031 жолында Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлінуге жататын өнімнің көлемі көрсетіледі (530.00.022 – 530.00.029);
11) 530.00.032 жолында өнімді бөлу туралы келісім-шартына сәйкес айқындалатын R – факторы (кірістілік көрсеткіші) көрсетіледі;
12) 530.00.033 жолында өнімді бөлу туралы келісім-шартына сәйкес айқындалатын РІН (рентабельділіктің ішкі нормасы) көрсетіледі;
13) 530.00.034 жолында өнімді бөлу туралы келісім-шартына сәйкес айқындалатын Р – факторы (баға коэфициенті) көрсетіледі;
14) 530.00.035 жолында жер қойнауын пайдаланушының пайда түсіретін өнімдегі үлесі көрсетіледі, пайыздарда;
15) 530.00.036 жолында өнімді бөлу туралы келісім-шартына сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының пайда түсіретін өнімдегі үлесі көрсетіледі;
16) 530.00.037 жолында 530.00.031 және 530.00.036 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі көрсетіледі;
17) 530.00.038 жолында 530.00.026 және 530.00.037 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, құндық түріндегі өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі көрсетіледі;
18. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мына мәліметтерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады.
2) декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына берудің күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

5) дата приема Декларации в налоговом органе.
Указывается дата фактического представления или поступления Декларации от почтовой или иной организации связи в налоговый орган;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
3. Составление формы 530.01 – Доходы от реализации продукции
19. Форма 530.01 предназначена для отражения информации по определению доходов от реализации продукции за налоговый период.
Если контрактом предусмотрено, что для расчета доли Республики Казахстан применяется кассовый метод учета, то в расчете отражаются только обороты по реализации, оплата по которым поступила на соответствующие счета недропользователя или уполномоченного государственного органа.
20. В разделе "Объем реализации":
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указывается регистрационный номер или код страны резидентства налогоплательщика.
Код страны резидентства налогоплательщика – нерезидента указывается в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров;
3) в строках графы С указывается объем реализованной продукции (в тоннах, куб. м, унциях и т.д.);
4) в строках графы D указывается цена реализации данной продукции;
5) в строках графы Е указывается доход от реализации продукции;
6) в строке "Итого" графы Е указывается итоговая величина всех строк графы Е.
Итоговая величина строки графы Е переносится в строку 530.00.004 или 530.00.012, или 530.00.022 формы 530.00.
4. Составление формы 530.02 – Затраты, подлежащие вычету при
определении стоимости продукции, подлежащей распределению на
компенсационную и прибыльную
21. Форма 530.02 предназначена для отражения информации по определению затрат, связанных с реализацией продукции за налоговый период, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. При этом настоящую форму заполняют недропользователи, заключившие контракты до 1 января 2004 года и после 1 января 2005 года.
22. В разделе "Затраты, подлежащие вычету":
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указываются расходы, связанные с реализацией продукции за налоговый период в разрезе статей затрат;
3) в строках графы С указывается сумма затрат, связанных с реализацией продукции;
4) в строке "Итого" графы С указывается итоговая величина всех строк графы С.

5) Салық органында Декларацияны қабылдау күні.
Салық органына Декларацияны нақты тапсыру немесе пошта өзге де байланыс мекемесінден келіп түсу күні көрсетіледі.
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органымен берілген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе басқа байланыс мекемесінде қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Өнімді өткізуден кірістер – 530.01-нысанын жасау
19. 530.01 нысаны салық кезеңі үшін өнімді сатудан кірістерді айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
Егер Қазақстан Республикасы үлесінің есебі үшін есептің кассалық әдісі қолданылатыны көзделсе, онда есепте төлем жер қойнауын пайдаланушының немесе уәкілетті мемлекеттік органның шотына түскен өткізу бойынша айналымдар ғана көрсетіледі.
20. "Өткізу көлемі" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі немесе резидентік елдің коды көрсетіледі;
Салық төлеуші-резидент еместің резиденттігі - "Әлем елдері жіктеушісіне" Тауарларды декларациялау ережелеріне 6-қосымшасына сәйкес көрсетіледі.
3) С бағаны жолдарында сатылған өнім көлемі (тоннада, куб.м., унцияда, грамда және т.б.) көрсетіледі;
4) D бағанында осы өнімді сату бағасы көрсетіледі;
5) Е бағанында өнімді сатудан кіріс көрсетіледі.
6) Е жолындағы "Жиыны" бағанында Е бағаны жолдарының жиынтық шамасы көрсетіледі.
Е жолының жиынтық шамасы 530.00 бағанының 530.00.004 немесе 530.00.012 немесе 530.00.022 жолына көшіріледі.
4. Өтемдік және пайдалыға бөлуге тиісті өнімнің құнын айқындау кезіндегі шегерімге жатқызуға жататын шығындар – 530.02-нысанын жасау
21. 530.02 нысаны егер келісім-шарт шарты бойынша осы шығындар өтемдік және пайдалыға бөлуге тиісті өнімнің құнын айқындау кезінде ескерілетін жағдайда салық кезеңі үшін өнімді өткізумен байланысты шығындарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған. Бұл ретте, осы нысанды 2004 жылғы 1 қаңтарға дейін және 2005 жылғы 1 қаңтардан кейін келісім-шарттар жасасқан жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.
22. "Шегерімге жататын шығындар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шығыстардың баптары бөлшегінде салық кезеңі үшін өнімді өткізумен байланысты шығыстар көрсетіледі;
3) С бағанының жолдарында өнімді өткізумен байланысты шығындар сомасы көрсетіледі.
4) С жолындағы "Жиыны" бағанында С бағаны жолдарының жиынтық шамасы көрсетіледі.

Итоговая величина строки графы С переносится в строку 530.00.005 или 530.00.023 формы 530.00.
5. Составление формы 530.03 – Затраты, возмещаемые
за счет компенсационной продукции
23. Форма 530.03 предназначена для отражения информации по определению затрат, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции.
24. В разделе "Возмещаемые затраты по контрактам на недропользование, заключенным до 1 января 2004 года":
1) в строку 530.03.001 переносится сумма затрат, подлежащая возмещению за счет компенсационной продукции, на начало налогового периода, из строки 530.03.006. Если Декларация представляется впервые, то указанная строка не заполняется;

С жолының жиынтық шамасы 530.00 бағанының 530.00.005 немесе 530.00.023 жолына көшіріледі.
5. Өтемдік өнім есебінен өтелетін шығындар – 530.03-нысанын жасау
23. 530.03 нысаны өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығындарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
24. "2004 жылға дейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттарына сәйкес өтелетін шығындар" бөлімінде:
1) 530.03.001 жолына 530.03.006 жолынан салық кезеңінің басына өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығыс сомасы көшіріледі. Егер Декларация қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін бірінші рет берілсе, онда аталған жол толтырылмайды;

2) в строке 530.03.002 отражается сумма фактических затрат, произведенных за налоговый период, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции в соответствии с условиями контракта о разделе продукции.
3) в строке 530.03.003 указывается общая сумма затрат, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции, определяемая сложением сумм, указанных в строках 530.03.001 и 530.03.002;
4) в строке 530.03.004 указывается сумма, начисленная на остаток невозмещенных затрат на начало налогового периода согласно условиям контракта;

2) 530.03.002 жолында өнімді бөлу туралы келісім-шарттың талаптарына сәйкес өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын салық кезеңі үшін жүргізілген нақты шығындар сомасы көрсетіледі;
3) 530.03.003 жолында 530.03.001 және 530.03.002 жолдарында көрсетілген соманы қосумен айқындалатын өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 530.03.004 жолында келісім-шарт шартына сәйкес салық кезеңінің басына өтелмеген шығындардың қалдығына есептелген сома көрсетіледі;

5) в строке 530.03.005 отражается сумма затрат, возмещаемых за счет компенсационной продукции в размере, не превышающем максимально допустимого, за налоговый период в соответствии с условиями контракта;
6) в строке 530.03.006 указывается сумма затрат, возмещаемых за счет компенсационной продукции с учетом суммы, начисленной на остаток невозмещенных затрат, на конец налогового периода, которая переносится в последующие налоговые периоды и определяется как разница суммы строк 530.03.003, 530.03.004 и строки 530.03.005.

5) 530.03.005 жолында келісім-шарт шартына сәйкес салық кезеңі үшін ең жоғарғы рұқсат етілетін мөлшерден асырылмай өтемдік өнім есебінен өтелетін шығындар сомасы көрсетіледі;
6) 530.03.006 жолында салық кезеңінің соңына, өтелмеген шығыстар қалдығына есептелген соманы ескеріп өтемдік өнім есебінен өтелетін шығыстар сомасы көрсетіледі, ол кейінгі салық кезеңдеріне көшіріледі және 530.03.003, 530.03.004 жолдарының және 530.03.005 жолының айырмасы ретінде айқындалады.

25. В разделе "Возмещаемые затраты по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2004 года":
1) в строке 530.03.007 указываются возмещаемые затраты, не возмещенные недропользователем на начало налогового периода;
2) в строке 530.03.008 указываются возмещаемые затраты, фактически произведенные в налоговом периоде;
3) в строке 530.03.009 указываются возмещаемые затраты, фактически возмещенные за счет компенсационной продукции в налоговом периоде;

25. "2004 жылдан кейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттарына сәйкес өтелетін шығындар" бөлімінде:
1) 530.03.007 жолында салық кезеңінің басына жер қойнауын пайдаланушы өтемеген өтелетін шығындар көрсетіледі;
2) 530.03.008 жолында салық кезеңінде нақты жүргізілген өтелетін шығындар көрсетіледі;
3) 530.03.009 жолында есепті салық кезеңінде өтемдік өнім есебінен нақты өтелген өтелетін шығындар сомасы көрсетіледі;

0123
Песчаник
0124
Природные пигменты
0125
Ракушечник
0126
Подземные воды
0127
Нефть
0128
Газ
0129
Нефтегазовый конденсат
0130
Другие
Приложение к декларации по налогу
на сверхприбыль (форма 540.00)
Правила
составления налоговой отчетности
(декларации) по налогу на сверхприбыль
(форма 540.00)
1.Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по налогу на сверхприбыль согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога на сверхприбыль. Декларация по налогу на сверхприбыль составляется недропользователями по каждому отдельному контракту на недропользование, за исключением осуществляющих деятельность по соглашениям (контрактам) о разделе продукции и контракта на недропользование, утвержденном Президентом Республики Казахстан, контрактам на разведку, разведку и добычу или добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и (или) лечебных грязей, а также по контрактам на строительство и эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и добычей, при условии, что данные контракты не предусматривают добычу других видов полезных ископаемых.

0123
Құмдық
0124
Табиғи пигменттер
0125
Ұлу тас
0126
Жер асты сулары
0127
Мұнай
0128
Газ
0129
Мұнайгаз конденсаты
0130
Басқалар
___________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 530.00-530.02 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Үстеме пайда салығы бойынша
декларацияға (540.00-нысан)
қосымша
Үстеме пайда салығы бойынша салық есептілігін жасау ережелері (540.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және үстеме пайда салығын есептеуге арналған осы Ережеге қосымшасына сәйкес үстеме пайда салығы бойынша салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Үстеме пайда салығы бойынша декларацияны өнімді бөлу туралы келісімдер (келісім-шарттар), Қазақстан Республикасы Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт, пайдалы қазбалардың басқа түрлерін өндіруді көздемейтін, кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты суларын және (немесе) емдік балшықтарды барлауға, барлау және өндіруге немесе өндіруге арналған келісім-шарттар, сондай-ақ барлау және өндіруге байланысы жоқ жер асты ғимараттарының құрылысына және пайдалануына арналған келісім-шарттар бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардан басқа, жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісім-шарт бойынша жеке толтырады.

2. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки Декларации.
5. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
6. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
7. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в соответствии со статьей 3 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон) - налогоплательщик получает от налогового органа уведомление о принятии или неприятии Декларации в электронном виде.
2. Составление Декларации (форма 540.00)
8. Форма 540.00 предназначена для отражения сумм налога на сверхприбыль, подлежащего уплате за отчетный налоговый период, по каждому отдельному контракту на недропользование.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) БИН – бизнес-идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;

2. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
4. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының бірінші сол жақ торкөзінде " - " белгісімен көрсетіледі.
5. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
6. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады .
7. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" (бұдан әрі – Заң) Қазақстан Республикасының Заңының 3-тармағына сәйкес электронды түрде - салық төлеуші салық органынан Декларацияны қабылдау немесе қабылдамау туралы хабарламаны (растауды) электронды түрде алады.
2. Декларацияны жасау (540.00-нысан)
8. 540.00 нысаны жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір жеке келісім-шарт бойынша салық кезеңі үшін төлеуге жататын үстеме пайда салығының сомасын көрсетуге арналған.
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының - салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;

3) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика - указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации - соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения отнесения Декларации к виду налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления - ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты - указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);
8) наименование контракта и месторождения - указывается наименование контракта на недропользование и месторождения;
9) дата заключения контракта - указывается дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом;
10) номер контракта - указывается регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;
11) нерезидент - отмечается в случае представления Декларации нерезидентом.
10. В разделе "Отношение совокупного годового дохода к вычетам":
1) в строке 540.00.001 указывается сумма совокупного годового дохода в соответствии со статьей 348-3 Налогового кодекса, по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль;
2) в строке 540.00.002 указывается сумма вычетов, предусмотренных статьей 348-4 Налогового кодекса, по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль.
11. В разделе "Исчислен налог на сверхприбыль по контракту на недропользование":
1) в строке 540.00.003 указывается сумма совокупного годового дохода по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль, в порядке, установленном Налоговым кодексом;
2) в строке 540.00.004 указывается сумма вычетов по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль, определяемая как сумма строк с 540.00.005 по 540.00.007 минус строка 540.00.008;
3) в строке 540.00.005 указываются суммы расходов, отнесенных на вычеты в целях исчисления корпоративного подоходного налога, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 348-4 Налогового кодекса, по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль;

3) салық кезеңі - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы - ж еке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі ;
5) Декларацияның түрі - тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді .
6) хабарламаның нөмірі мен күні- торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайда толтырылады;
7) валюта коды – (н ормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі ;
8) кен орны мен келісім-шарт атауы - жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың және кен орындарының атауы көрсетіледі;
9) келісім-шарттың жасалған күні - уәкілетті мемлекеттік органмен жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартты жасасу күні көрсетіледі;
10) келісім-шарттың нөмірі- уәкілетті мемлекеттік орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
11) резидент емес - декларацияны резидент емес беруі кезінде белгіленеді.
10. "Жылдық жиынтық табыстың шегерімдерге қатынасы" бөлімінде:
1) 540.00.001 жолында Салық кодексінің 348-бабы 3-тармағына сәйкес үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша жылдық жиынтық табыстың сомасы көрсетіледі;
2) 540.00.002 жолында Салық кодексінің 348-бабы 4-тармағына көзделген, үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі;
11. "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша есептелген үстеме пайда салығы" бөлімінде:
1) 540.00.003 жолында Салық кодексінде белгіленген тәртіппен үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша жылдық жиынтық табыстың сомасы көрсетіледі;
2) 540.00.004 жолында 540.00.005 және 540.00.007 жолдарынан 540.00.008 жолын шегергендегі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі;
3) 540.00.005 жолында үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша, Салық кодексінің 348-4-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес корпорациялық табыс салығын есептеу мақсатында шегерімдерге жатқызылған, шығыстар сомасы көрсетіледі;

4) в строке 540.00.006 указывается сумма фактически понесенных в течение налогового периода расходов на приобретение и (или) создание фиксированных активов, согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 348-4 Налогового кодекса. Данные расходы относятся на вычеты по усмотрению недропользователя в любом размере (в пределах фактически понесенных расходов) и в любой налоговый период;
5) в строке 540.00.007 указывается сумма убытков, понесенных за предыдущие налоговые периоды, в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 348-4 Налогового кодекса;
6) в строке 540.00.008 указываются корректировка суммы вычетов на сумму амортизационных отчислений, в соответствии с пунктом 3 статьи 348-4 Налогового кодекса;
7) в строке 540.00.009 указывается налогооблагаемый доход для целей исчисления налога на сверхприбыль согласно статье 348-2 Налогового кодекса, определяемый как разница строк 540.00.003 и 540.00.004, с учетом уменьшения осуществляемого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Если разница строк 540.00.003 и 540.00.004, с учетом уменьшения осуществляемого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса меньше чем ноль, то в данной строке отражается значение равное нулю;
8) в строке 540.00.010 указывается сумма корпоративного подоходного налога по контрактной деятельности по контракту на недропользование, согласно статье 348-5 Налогового кодекса, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль. Сумма корпоративного подоходного налога переносится из соответствующего Приложения к Декларации по корпоративному подоходному налогу;
9) в строке 540.00.011 указывается сумма налога на чистый доход, возникающего по чистому доходу по контрактной деятельности, согласно статье 349 Налогового кодекса. Заполняется нерезидентом, осуществляющим контрактную деятельность по недропользованию через постоянное учреждение;
10) в строке 540.00.012 указывается сумма чистого дохода, фактически полученного за налоговый период, определяемая как строка 540.00.009 минус строка 540.00.010 и минус строка 540.00.011;
11) в строке 540.00.013 указывается 25-ти процентная сумма вычетов, которая определяется как произведение строки 540.00.004 и 25 процентов;
12) в строке 540.00.014 указывается налоговая база налога на сверхприбыль, рассчитываемая как часть чистого дохода недропользователя, превышающая 25 процентов от суммы вычетов, которая определяется как разница строк 540.00.012 и 540.00.013;
13) в строке 540.00.015 указывается расчет суммы налога на сверхприбыль по уровням, в том числе:
в графе 540.00.015 А указаны уровни;
в графе 540.00.015 В приведены верхние границы значений отношения совокупного годового дохода к вычетам;

4) 540.00.006 жолында Салық кодексінің 384-4-бабының 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде тіркелген активтер құруға және (немесе) сатып алуға іс жүзіндегі жұмсалған шығыстардың сомасы көрсетіледі. Осы шығыстар жер қойнауын пайдаланушының қалауы бойынша кез келген мөлшерде (нақты келтірілген шығыстар шегінде) және кез келген салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылады ;
5) 540.00.007 жолында Салық кодексінің 348-4-бабының 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінде келтірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
6) 540.00.008 жолында Салық кодексінің 348-4 бабының 3-тармағына сәйкес шегерімдер сомасының амортизациялық аударымдар сомасына түзетулері көрсетіледі;
7) 540.00.009 жолында Салық кодексінің 348-2-бабына сәйкес 540.00.003 және 540.00.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, үстеме пайда салығын есептеу мақсаттары үшін Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүзеге асырылатын азайтуды ескегендегі салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер, Салық кодексінің 133-бабына сәйкес 540.00.003 және 540.00.004 жолдарының айырмасы нөлден кем болса, осы жолда нөлге тең мән көрсетіледі;
8) 540.00.010 жолында Салық кодексінің 348-5-бабына сәйкес үстеме пайда салығы есептелетін, жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша келісім-шарт қызметі бойынша корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. Корпорациялық табыс салығының сомасы корпорациялық табыс салығы бойынша Декларацияның тиісті Қосымшасынан тасымалданады;
9) 540.00.011 жолында Салық кодексінің 349-бабына сәйкес келісім-шарт қызметі бойынша таза табыс бойынша пайда болатын, таза табысқа салынатын салық сомасы көрсетіледі. Тұрақты мекеме арқылы жер қойнауын пайдалану бойынша қызметін жүзеге асыратын резидент емес толтырады;
10) 540.00.012 жолында 540.00.009 жолынан 540.00.010 жолын және 540.00.011 жолын алу ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін іс жүзінде алынған таза табыс сомасы көрсетіледі;
11) 540.00.013 жолында 540.00.004 жолының және 25 пайыздың туындысы ретінде айқындалатын шегерімдердердің 25 пайыздық сомасы көрсетіледі;
12) 540.00.014 жолында 540.00.012 және 540.00.013 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, шегерімдердер сомасының 25 пайызынан асатын, жер қойнауын пайдаланушының таза табысының бөлігі ретінде есептелетін, үстеме пайда салығының салықтық базасы көрсетіледі;
13) 540.00.015 жолында деңгейлер бойынша үстеме пайда салығы сомасының есептеуі көрсетіледі, соның ішінде:
540.00.015 А бағынанда деңгейлер көрсетілген;
540.00.015 В бағанында жылдық жиынтық табыс сомасының шегерімдердерге қатынасының жоғарғы шектерінің мәндері келтірілген;

в графе 540.00.015 С указываются вычеты для целей налога на сверхприбыль, согласно статье 348-4 Налогового кодекса;
в графе 540.00.015 D указываются предельные суммы распределения чистого дохода для целей налога на сверхприбыль по каждому уровню, установленному статьей 351 Налогового кодекса;
в графе 540.00.015 E указывается распределенный фактический чистый доход, предусмотренным статьей 351 Налогового кодекса исчисленный в следующем порядке:
для уровня 1:
если сумма чистого дохода для целей налога на сверхприбыль за налоговый период превышает предельную сумму распределения чистого дохода для первого уровня, то распределенная часть чистого дохода для первого уровня равна предельной сумме распределения чистого дохода для первого уровня;
если сумма чистого дохода для целей налога на сверхприбыль за налоговый период меньше предельной суммы распределения чистого дохода для первого уровня, то распределенная часть чистого дохода для первого уровня равна сумме чистого дохода для целей налога на сверхприбыль за налоговый период.
При этом для следующих уровней распределение чистого дохода для целей налога на сверхприбыль не производится;
для уровней 2-7:
если разница между чистым доходом для целей налога на сверхприбыль за налоговый период и общей суммой распределенных частей чистого дохода по предыдущим уровням превышает или равна предельной сумме распределения чистого дохода для соответствующего уровня, то распределенная часть чистого дохода для этого уровня равна предельной сумме распределения чистого дохода для этого соответствующего уровня;
если разница между чистым доходом для целей налога на сверхприбыль за налоговый период и общей суммой распределенных частей чистого дохода по предыдущим уровням меньше предельной суммы распределения чистого дохода для соответствующего уровня, то распределенная часть чистого дохода для этого уровня равна такой разнице. При этом для следующих уровней распределение чистого дохода для целей налога на сверхприбыль не производится.
Общая сумма распределенных по уровням частей чистого дохода должна быть равна общей сумме чистого дохода для целей налога на сверхприбыль за налоговый период;
в графе 540.00.015 F приведены ставки налога в процентах, в соответствии со статьей 351 Налогового кодекса;
в графе 540.00.015 G указывается исчисленная сумма налога на сверхприбыль, которая определяется построчно как произведение каждой строки в графе 540.00.015 Е на соответствующую ставку в графе 540.00.015 F;
14) в строке 540.00.016 указывается исчисленная сумма налога на сверхприбыль, подлежащая уплате, которая определяется как сумма строк графы 540.00.015 G.

540.00.015 С бағанында Салық кодексінің 348-4 бабына сәйкес үстеме пайда салығы мақсатындағы шегерімдер көрсетіледі;
540.00.015 D бағанында Салық кодексінің 351-бабына сәйкес белгіленген әрбір деңгей бойынша үстеме пайда салығы мақсатында таза табысты бөлудің шекті сомалары көрсетіледі.
540.00.015 E бағанында Салық кодексінің 351-бабына көзделіп бөлінген іс жүзіндегі таза табыс көрсетіледі, келесі тәртіппен алынып тасталған:
1 деңгей үшін:
егер салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табыстың сомасы бірінші деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасынан көп болса, онда бірінші деңгей үшін таза табыстың бөлінген бөлігі бірінші деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасына тең болады;
егер салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табыстың сомасы бірінші деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасынан кем болса, онда бірінші деңгей үшін таза табыстың бөлінген бөлігі салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатындағы таза табыстың сомасына тең болады.
Бұл ретте келесі деңгейлер үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табысты бөлу жүргізілмейді;
2-7 деңгейлер үшін:
егер салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табыс пен алдыңғы деңгейлер бойынша таза табыстың бөлінген бөліктерінің жалпы сомасы арасындағы айырма тиісті деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасының артық не тең болса, онда бұл деңгей үшін таза табыстың бөлінген бөлігі осы тиісті деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасына тең болады;
егер салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табыс пен алдыңғы деңгейлер бойынша таза табыстың бөлінген бөліктерінің жалпы сомасы арасындағы айырма тиісті деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасының кем болса, онда осы деңгей үшін таза табыстың бөлінген бөлігі сондай айырмаға тең болады. Бұл ретте келесі деңгейлер үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табысты бөлу жүргізілмейді.
Таза табыстың бөліктерінің деңгейлері бойынша бөлінген жалпы сома салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатындағы таза табыстың сомасына тең болуы тиіс;
540.00.015 F бағанында Салық кодексінің 351-бабына сәйкес салық ставкалары пайызбен келтірілген;
540.00.015 G бағанында 540.00.015 Е бағындағы әрбір жолдың 540.00.015 F бағанындағы тиісті ставкасына туындысы ретінде жол жолымен айқындалатын үстеме пайда салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
14) 540.00.016 жолында 540.00.015 G бағанының жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, төленуге тиіс үстеме пайда салығының есептелген сомасы көрсетіледі.

12. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) "Ф.И.О. Налогоплательщика" - при представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации - указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа - указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" - указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации в налоговом органе - указывается дата фактического представления или поступления Декларации от почтовой или иной организации связи в налоговый орган;
6) входящий номер документа - указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля - указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
Приложение к отчету (расчету) о
размерах и сроках уплаты (передачи)
налога на добычу полезных ископаемых
и рентного налога на экспорт по сырой
нефти, газовому конденсату, роялти
и доли Республики Казахстан по разделу
продукции, установленных контрактом на
недропользование, в натуральной форме
(форма 550.00)
Правила
составления отчета (расчета) о размерах и сроках уплаты
(передачи) налога на добычу полезных ископаемых и рентного
налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, роялти
и доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных
контрактом на недропользование, в натуральной форме
(форма 550.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 346 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы отчетности "Отчета (расчета) о размерах и сроках уплаты (передачи) налога на добычу полезных ископаемых и рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактом на недропользование, в натуральной форме" (далее - Отчет).
2. Данный Отчет предназначен для недропользователей, осуществляющих передачу Республике Казахстан в натуральной форме полезных ископаемых в счет уплаты налога на добычу полезных ископаемых, рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактами на недропользование, указанными в пункте 2 статьи 308 Налогового кодекса, и получателя от имени государства.

12. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мына мәліметтерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" - декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады.
2) декларацияны беру күні - декларацияны салық органына берудің күні көрсетіледі;
3) салық органының коды - салық төлеушінің орналасу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
5) Салық органында Декларацияны қабылдау күні - салық органына Декларацияны нақты тапсыру немесе пошта өзге де байланыс мекемесінен келіп түсу күні көрсетіледі.
6) Декларацияның кіріс нөмірі - салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні - почта немесе басқа байланыс мекемесінде қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
___________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 540.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Жер қойнауын пайдалануға арналған
келісім-шартта заттай түрде
белгіленген пайдалы қазбаларды
өндіруге салықтың және шикі мұнай,
газ конденсаты бойынша экспортқа
рента салығының, роялти мен өнімді
бөлу бойынша Қазақстан Республикасының
үлесінің мөлшері және төлеу (беру)
мерзімдері туралы есебіне
(550.00-нысан) қосымша
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартта заттай түрде белгіленген пайдалы қазбаларды өндіруге салықтың және шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығының, роялти мен өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы есепті (есеп) жасау ережесі (550.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Бұл ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 346-бабына сәйкес әзірленген және "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартта заттай түрде белгіленген пайдалы қазбаларды өндіруге салықтың және шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығының, роялти мен өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы есеп (есеп)" (бұдан әрі - Есеп) есептілігінің нысанын жасау тәртібін айқындайды.
2. Бұл Есеп Салық кодексінің 308-бабы 2-тармағында көрсетілген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттармен белгіленген пайдалы қазбаларды өндіру салығын, шикі мұнай мен газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығын, роялти мен өнім бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін төлеу есебіне пайдалы қазбаларды Қазақстан Республикасына заттай түрде беруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға және мемлекет атынан алушыға арналған.

3. Отчет составляется недропользователями, осуществляющими передачу полезных ископаемых Республике Казахстан в натуральной форме в счет уплаты налога на добычу полезных ископаемых и рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактами на недропользование, и получателем от имени государства по каждому виду налога отдельно, в счет уплаты которого производится передача в натуральной форме.
4. Отчет представляется в налоговый орган по месту нахождения в сроки уплаты соответствующих видов налогов, установленных Налоговым кодексом и контрактами на недропользование, указанными в пункте 2 статьи 308 Налогового кодекса.
5. Отчет представляется:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
6. Отчет подписывается недропользователем и получателем от имени государства и заверяется печатью недропользователя и получателя от имени государства.
7. При представлении Отчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, 1 экземпляр возвращается недропользователю (получателю от имени государства) с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - на бумажном носителе;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
8. При заполнении Отчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
2. Составление Отчета
9. В разделе "Общая информация о недрапользователе" недропользователь указывает следующие данные:
1) в строке 1. "РНН" указывается регистрационный номер налогоплательщика недропользователя.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Отчета до 1 января 2012 года;
2) в строке 2. "БИН" указывается бизнес идентификационный номер недропользователя.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Отчета с 1 января 2012 года.
3) в строке 3. "Налоговый период" указывается налоговый период, за который недропользователем была произведена передача сырой нефти (газового конденсата) в счет уплаты соответствующего вида налога в натуральной форме.

3. Есепті жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартта белгіленген пайдалы қазбаларды өндіру салығын, шикі мұнай мен газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығын, роялти мен өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін төлеу есебіне пайдалы қазбаларды Қазақстан Республикасына заттай түрде беруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар және төлеу есебіне заттай нысанда беру жүргізілетін салықтың әрбір түрі бойынша бөлек мемлекет атынан алушы жасайды.
4. Есеп Салық кодексінде және Салық кодексінің 308-бабы 2-тармағында көрсетілген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартта белгіленген тиісті салық түрлерін төлеу мерзімдерінде орналасқан орны бойынша салық органына тапсырылады.
5. Есеп:
1) қағаз тасығышта – қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
6. Есепке жер қойнауын пайдаланушы және мемлекет атынан алушы қол қояды және жер қойнауын пайдаланушының және мемлекет атынан алушының мөрімен куәландырылады.
7. Есепті беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада толтырылып, бір данасы салық органының белгісімен жер қойнауын пайдаланушыға (мемлекет атынан алушыға) қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы – қағаз тасығышта;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінен қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
8. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
2. Есепті толтыру
9. "Жер қойнауын пайдаланушы туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 1 "СТН" жолында – жер қойнауын пайдаланушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) 2 "БСН" жолында – жер қойнауын пайдаланушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына бастап Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) 3 "Салық кезеңі" жолында жер қойнауын пайдаланушының шикі мұнайды (газ конденсатын) салықтың тиісті түрін төлеу есебіне заттай түрде беруді жүргізген салық кезеңі көрсетіледі.

4) в строке 4. "Наименование недропользователя" указывается полное наименование недропользователя в соответствии с учредительными документами.
5) в строке 5. "Номер и дата контракта" указывается номер и дата контракта недропользователя.
6) в строке 6. "Вид налога" указывается наименование налога, в счет уплаты которого недропользователем была произведена передача сырой нефти (газового конденсата) Республике Казахстан в натуральной форме.
7) в строке 7. "КБК (код бюджетной классификации)" указывается код бюджетной классификации соответствующего вида налога.
10. В разделе "Общая информация о получателе от имени государства" получатель от имени государства указывает следующие данные:
1) в строке 8. "РНН" указывается регистрационный номер налогоплательщика получателя от имени государства.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Отчета до 1 января 2012 года;
2) в строке 9. "БИН" - бизнес идентификационный номер налогоплательщика получателя от имени государства.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Отчета с 1 января 2012 года.
3) в строке 10. "Наименование получателя от имени государства" указывается полное наименование получателя от имени государства в соответствии с учредительными документами.
11. В разделе "Размеры и сроки уплаты (передачи) налога в натуральной форме":
1) в строке 1 в графе А недропользователем указывается сумма исчисленного налога по представленной декларации по соответствующему виду налога за налоговый период;
2) в строке 1.1 в графе А недропользователем указывается сумма налога, передаваемого в натуральной форме за налоговый период;
3) в строке 2 в графе А недропользователем указывается объем передаваемой нефти (газового конденсата) в счет уплаты соответствующего вида налога за налоговый период;
4) в строке 3:
в графе А - недропользователем указывается цена за 1 тонну передаваемой нефти (газового конденсата), в графе В – получателем от имени государства указывается цена за 1 тонну полученной нефти (газового конденсата);
5) в строке 4 графы В получателем от имени государства указывается объем полученной нефти (газового конденсата) в счет уплаты соответствующего вида налога;
6) в строке 5 в графах А и В недропользователем и получателем от имени государства указываются срок уплаты соответствующего вида налога согласно Налоговому кодексу и контрактам на недропользование, указанным в пункте 2 статьи 308 Налогового кодекса;

4) 4 "Жер қойнауын пайдаланушының атауы" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушының толық атауы көрсетіледі.
5) 5 "Келісім-шарттың нөмірі мен күні" жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
6) 6 "Салық түрі" жолында жер қойнауын пайдаланушының төлеу есебіне Қазақстан Республикасына заттай нысанда шикі мұнайды (газ конденсатын) берген салық атауы көрсетіледі.
7) 7 "БЖК (бюджет жіктеуішінің коды)" жолында тиісті салық түрінің бюджеттік классификация коды көрсетіледі.
10. "Мемлекет атынан алушы туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мемлекет атынан алушы келесі деректерді көрсетеді:
1) 8 "СТН" жолында мемлекет атынан алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) 9 "БСН" жолында мемлекет атынан алушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) 10 "Мемлекет атынан алушының атауы" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес мемлекет атынан алушының толық атауы көрсетіледі.
11. "Заттай нысандағы салықтың мөлшері мен төлеу (беру) мерзімдері" бөлімінде:
1) 1 жолдың А бағанында жер қойнауын пайдаланушы тиісті салық түрі бойынша салық кезеңі үшін тапсырған декларациялар бойынша есептелген салығының сомасын көрсетеді;
2) 1.1 жолдың А бағанында салық кезеңі үшін заттай нысанда берілетін салық сомасы көрсетіледі;
3) 2 жолдың А бағанында жер қойнауын пайдаланушы тиісті салық түрін төлеу бойынша салық кезеңі үшін беретін шикі мұнайдың (газ конденсатының) көлемі көрсетеді;
4) 3 жолда:
А бағанында – жер қойнауын пайдаланушы беретін шикі мұнайдың (газ конденсатының) 1 тоннасының бағасын көрсетеді,
В бағанында – мемлекет атынан алушы алатын шикі мұнайдың (газ конденсатының) 1 тоннасының бағасын көрсетеді;
5) 4 жолдың В бағанында мемлекет атынан алушы тиісті салық түрін төлеу есебіне алған мұнайды (газ конденсатының) көлемі көрсетіледі;
6) 5 жолдың А және В бағандарында жер қойнауын пайдаланушы мен мемлекет атынан алушы Салық кодексі мен жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартқа сәйкес, Салық кодексінің 308-бабы 2-тармағында көрсетілген тиісті салық түрінің төлеу мерзімін көрсетеді;

7) в строке 6:
в графе А - недропользователем указывается дата передачи нефти (газового конденсата) в счет уплаты соответствующего вида налога, в графе В – получателем от имени государства указывается дата получения нефти (газового конденсата) в счет уплаты соответствующего вида налога;
8) в строке 7 в графе В получателем от имени государства указывается сумма уплаченного вида налога по полученной нефти (газового конденсата);
9) в строке 8 в графе В получателем от имени государства указывается номер и дата платежного документа, по которому произведена уплата соответствующего вида налога по полученной нефти (газового конденсата).
12. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в строке "Недропользователь" указывается полное наименование недропользователя в соответствии с учредительными документами.
2) в строке "Получатель от имени государства" указывается полное наименование получателя от имени государства в соответствии с учредительными документами.
3) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
4) дата подачи отчета. Указывается дата представления отчета в налоговый орган;
код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего отчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего отчет;
6) дата приема отчета. Указывается дата представления отчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса и статьей 3 Закона о введении;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к декларации по платежу
по возмещению исторических
затрат (форма 560.00)
Правила
составления налоговой отчетности
(декларации) по платежу по возмещению исторических затрат
(форма 560.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по платежу по возмещению исторических затрат согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления платежа по возмещению исторических затрат. Декларация по платежу по возмещению исторических затрат составляется недропользователями, заключившими контракт на недропользование в порядке установленном законодательством Республики Казахстан, по месторождениям полезных ископаемых, по которым государство понесло затраты на геологическое изучение и обустройство соответствующей контрактной территории до заключения контракта на недропользование.

7) 6 жолда:
А бағанында – жер қойнауын пайдаланушы мұнайды (газ конденсатын) тиісті салық түрін төлеу есебіне беру күнін көрсетеді,
В бағанында – мемлекет атынан алушы мұнайды (газ конденсатын) тиісті салық түрін төлеу есебіне беру күнін көрсетеді;
8) 7 жолының В бағанында мемлекет атынан алушы алған мұнай (газ конденсаты) бойынша салықтың төленген түрінің сомасын көрсетеді;
9) 8 жолының В бағанында мемлекет атынан алушы алған мұнай (газ конденсаты) бойынша тиісті салық түрінің төлемі жүргізілген төлем құжатының нөмірі мен күні көрсетеді.
12. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Жер қойнауын пайдаланушының атауы" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушының толық атауы көрсетіледі.
2) "Мемлекет атынан алушының атауы" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес мемлекет атынан алушының толық атауы көрсетіледі.
3) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
4) Есептінің берілген күні.
Есептінің салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
5) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
7) Есепті қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына және Енгізу туралы заңның 3-бабынасәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
8) құжаттың табыс нөмірі.
Есептінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
9) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
__________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 550.00 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Тарихи шығындарды өтеу
бойынша төлем жөніндегі
декларацияға (560.00-нысан)
қосымша
Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі салық есептілігін (декларация) жасау ережелері (560.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемді есептеуге арналған, осы Ережелер қосымшасына сәйкес (бұдан әрі - Декларация) тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі салық есептілігі (декларация) нысанын жасау тәртібін айқындайды. Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі Декларация, жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт жасауға дейін геологиялық зерттеуге және тиісті шартты территорияны әзірлеуге мемлекет шығындары жұмсалған пайдалы қазбалар кен орындары бойынша, Қазақстан Республикасының заңдылығымен белгіленген тәртіпте жер қойнауын пайдалануға жасаған келісім-шарт жасаған жер қойнауын пайдаланушылармен жасалады.

5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355).
10) В разделе "Платеж по возмещению исторических затрат":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графу В указывается регистрационный номер и дата заключения контракта, присвоенные уполномоченным государственным органом;
3) в графу С указывается "Сумма платежа по возмещению исторических затрат, подлежащая уплате в бюджет" указывается сумма платежа по возмещению исторических затрат, подлежащая уплате в бюджет в соответствии со статьей 328 Налогового кодекса.
11. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. Налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации в налоговом органе.
Указывается дата фактического представления или поступления Декларации от почтовой или иной организации связи в налоговый орган;
входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
Приложение к декларации
по рентному налогу на экспорт
(форма 570.00)
Правила
составления налоговой отчетности
(декларации) по рентному налогу на экспорт
(форма 570.00)
1.Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по рентному налогу на экспорт согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления рентного налога на экспорт. Декларация по рентному налогу на экспорт составляется физическими и юридическими лицами реализующие на экспорт сырую нефть, газовый конденсат, уголь.

5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайында толтырылады;
7) валюта коды.
(Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
12. "Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанына қосымшада уәкілетті мемлекеттік орган берген келісім-шарттың тиісті тіркелу нөмірі мен жасасқан күні көрсетіледі;
3) С бағанына тарихи шығындардың өтеу бойынша төлем сомасы көрсетіледі;
13. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында.
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады.
2) Декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына беру күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
5) Салық органында Декларацияны қабылдау күні.
Салық органына Декларацияны нақты тапсыру пошта немесе өзге де байланыс мекемесінден келіп түсу күні көрсетіледі.
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе басқа байланыс мекемесінде қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
_______________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 560.00-560.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Экспортқа арналған ренталық
салық бойынша декларацияға
(570.00-нысан) қосымша
Экспортқа арналған ренталық салық бойынша салық есептілігін (декларация) жасау ережелері (570.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және экспортқа арналған ренталық салықты есептеуге арналған, осы Ережелер қосымшасына сәйкес (бұдан әрі - Декларация) экспортқа арналған ренталық салық бойынша салық есептілігі нысанын жасау тәртібін айқындайды. Экспортқа арналған ренталық салық бойынша Декларация шикi мұнай, газ конденсатын, көмірді экспортқа өткізетін жеке және заңды тұлғалармен жасалады.

6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
3. Составление формы 570.01 – Определение налоговой
базы по рентному налогу на экспорт
14. Форма 570.01 предназначена для определения налоговой базы по рентному налогу на экспорт за налоговый период.
15. В разделе "Стоимость объема реализации сырой нефти, газового конденсата, угля на экспорт":
1) в строке 570.01.001 указывается объем сырой нефти, реализованной на экспорт за налоговый период;
2) в строке 570.01.002 указывается мировая цена на сырую нефть в соответствии с пунктом 3 статьи 334 Налогового кодекса;
3) в строке 570.01.003 указывается стоимость объема сырой нефти, реализованной на экспорт, определяемая как произведение строк 570.01.001 и 570.01.002;
4) в строке 570.01.004 указывается объем газового конденсата, реализованного на экспорт за налоговый период;
5) в строке 570.01.005 указывается мировая цена на газовый конденсат в соответствии с пунктом 3 статьи 334 Налогового кодекса;
6) в строке 570.01.006 указывается стоимость объема газового конденсата, реализованного на экспорт, определяемая как произведение строк 570.01.004 и 570.01.005;
7) в строке 570.01.007 указывается объем угля, реализованного на экспорт за налоговый период;
8) в строке 570.01.008 указывается фактическая цена реализации на уголь;
9) в строке 570.01.009 указывается стоимость объема реализованного на экспорт угля, определяемая как произведение строк 570.01.007 и 570.01.008;
10) в строке 570.01.010 указывается стоимость объема реализованных на экспорт сырой нефти, газового конденсата, угля за налоговый период, определяемая как сумма строк 570.01.003, 570.01.006 и 570.01.009.
Величина строки 570.01.010 переносится в строку 570.00.001 Декларации.
Приложение к декларации по
дополнительному платежу
недропользователя, осуществляющего
деятельность по контракту о
разделе продукции (форма 580.00)
Правила
составления налоговой отчетности
(декларации) по дополнительному платежу недропользователя,
осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции
(форма 580.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Декларация), предназначенной для исчисления дополнительного платежа недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции. Декларация по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции составляется недропользователями, заключившие контракты о разделе продукции.

6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органымен берілген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе басқа байланыс мекемесінде қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Экспортқа ренталық салық бойынша рента салығы базасын айқындау – 570.01-нысанын жасау
14. 570.01 нысаны салық кезеңі үшін Экспортқа ренталық салық бойынша рента салығы базасын айқындау үшін арналған.
15. "Экспортқа шикi мұнайды, газ конденсатын, көмірді өткізу көлемінің құны" бөлімінде:
1) 570.01.001 жолында салық кезеңі үшін экспортқа өткізілген шикi мұнайдың көлемі көрсетіледі;
2) 570.01.002 жолында Салық кодексінің 334-бабы 3-тармағына сәйкес, шикi мұнайдың әлемдік құны көрсетіледі;
3) 570.01.003 жолында 570.01.001 және 570.01.002 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, газ конденсант экспортқа өткізілген көлемі көрсетіледі;
4) 570.01.004 жолында салық кезеңі үшін экспортқа өткізілген газ конденасатының көлемі көрсетіледі;
5) 570.01.005 жолында Салық кодексінің 334-бабы 3-тармағына сәйкес, газ конденасатының әлемдік құны көрсетіледі;
6) 570.01.006 жолында 570.01.004 және 570.01.005 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, газ конденсатының экспортқа өткізілген көлемі көрсетіледі;
7) 570.01.007 жолында салық кезеңі үшін экспортқа өткізілген көмірдің нақты көлемі көрсетіледі;
8) 570.01.008 жолында газ көмірді өткізудің нақты құны көрсетіледі;
9) 570.01.009 жолында 570.01.007 және 570.01.008 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, көмірдің экспортқа өткізілген көлемі көрсетіледі;
10) 570.01.010 жолында 570.01.003, 570.01.006, 570.01.009 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, көмірдің экспортқа өткізілген шикi мұнайдың, газ конденсатының, көмірдің көлемі көрсетіледі;
570.01.010 жолының шамасы Декларацияның 570.00.001 жолына көшіріледі.
_____________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 570.00-570.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Өнімді бөлу туралы келісім-шарт
бойынша қызметін жүзеге асыратын
жер қойнауын пайдаланушының
төлемі бойынша декларацияға
(580.00-нысан) қосымша
Өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша салық есептілігін (декларация) жасау ережелері (580.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемін есептеуге арналған, осы Ережелерге сәйкес, өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауының пайдаланушының қосымша төлемі бойынша салық есептілігі нысандарын (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауының пайдаланушының қосымша төлемі бойынша Декларацияны Өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.

5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к виду налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);
8) наименование контракта и месторождения.
Указывается наименование контракта о разделе продукции и месторождения;
9) код полезного ископаемого.
Указывается код полезного ископаемого кодов соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в пункте 12 настоящих Правил;
10) дата заключения контракта.
Указывается дата заключения контракта о разделе продукции с уполномоченным государственным органом;
11) номер контракта.
Указывается регистрационный номер контракта о разделе продукции, присвоенный уполномоченным государственным органом;
12) единица измерения.
Указывается единица измерения полезных ископаемых, добытых согласно контракта о разделе продукции (в тоннах, куб. м, унциях и т.д.).
9. В разделе "Дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контрактам о разделе продукции, заключенным после 1 января 2005 года":
1) в строке 580.00.001 указывается общая стоимость объема добытой продукции;
2) в строке 580.00.002 указывается сумма доли поступлений государства, при этом доля поступлений государства означает сумму, представляющую собой долю Республики Казахстан по разделу продукции, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, фактически уплаченные недропользователем, за исключением налога на добавленную стоимость, акциза и налогов, в отношении которых недропользователь выступает в качестве налогового агента;
3) в строке 580.00.003 указывается сумма доли поступлений государства в налоговом периоде, которая составляет 10 процентов от стоимости общего объема добытой продукции;
4) в строке 580.00.004 указывается сумма доли поступлений государства в налоговом периоде, которая составляет 40 процентов от стоимости общего объема добытой продукции;
5) в строке 580.00.005 указывается сумма начисленного дополнительного платежа недропользователя. При исчислении дополнительного платежа недропользователя необходимо иметь в виду, что в случае, если разница строк 580.00.003 и 580.00.002 до момента вложений инвестиций, строк 580.00.004 и 580 00.002 после момента вложения инвестиций будет положительной, то такая разница будет являться для недропользователя дополнительным платежом по контракту о разделе продукции.

5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайында толтырылады;
7) валюта коды.
(Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) кен орны мен келісім-шарттың атауы.
Жер қойнауын пайдалану келісім-шартының және кен орындарының атауы көрсетіледі;
9) пайдалы қазбаның коды.
Осы Ережелердің 26-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалар кодтарына сәйкес пайдалы қазба коды көрсетіледі;
10) келісім-шарттың жасалған күні.
Уәкілетті мемлекеттік органымен жер қойнауын пайдалану келісім-шарттың жасасу күні көрсетіледі;
11) келісім-шарттың нөмірі.
Уәкілетті мемлекеттік орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
12) өлшем бірлігі.
Өнімді бөлу келісім-шарттарына сәйкес өндірілген пайдалы қазбалардың өлшем бірлігі көрсетіледі ( тоннада, куб. м., унцияда, грамда және т. б.);
9. "2005 жылғы 1 қаңтардан кейін жасалған өнімді бөлу туралы келісім-шарттар бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі" бөлімінде:
1) 580.00.001 өндірілген өнім көлемінің жалпы құны көрсетіледі;
2) 580.00.002 жолында мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі, бұл ретте мемлекет түсімдерінің үлесі өзімен Қазақстан Республикасының өнімді бөлу бойынша үлесін, қосымша құн салығы мен акцизді және жер қойнауын пайдаланушы оларға қатысты салық агенті ретінде әрекет ететін салықтарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы нақты төлеген салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдерді білдіреді;
3) 580.00.003 жолында салық кезеңінде өндірілген өнімнің жалпы көлемі құнының 10 процентін құрайтын мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі;
4) 580.00.004 жолында салық кезеңінде өндірілген өнімнің жалпы көлемі құнының 40 процентін құрайтын мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі;
5) 580.00.005 жолында жер қойнауын пайдаланушының есептелген қосымша төлемінің сомасы көрсетіледі. Жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемін есептеген кезде, егер 580.00.003 және 580.00.002 жолдарының айырмасы инвестиция салу сәтіне дейін 580.00.004 және 580.00.002 жолдарының айырмасы инвестиция салу сәтінен кейін оң болып табылса, онда мұндай айырма жер қойнауын пайдаланушы үшін өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қосымша төлемі болып табылатынын ескерген жөн.

0123
Песчаник
0124
Природные пигменты
0125
Ракушечник
0126
Подземные воды
0127
Нефть
0128
Газ
0129
Нефтегазовый конденсат
0130
Другие
Приложение к декларации по налогу
на добычу полезных ископаемых
(форма 590.00)
Правила
составления налоговой отчетности
(декларации) по налогу на добычу полезных ископаемых
(форма 590.00)
1.Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее – Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по налогу на добычу полезных ископаемых согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога на добычу полезных ископаемых. Декларация по налогу на добычу полезных ископаемых составляется недропользователями, осуществляющими добычу нефти, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей, включая извлечение полезных ископаемых из техногенных минеральных образований в рамках каждого отдельного заключенного контракта на недропользование.

0123
Құмдық
0124
Табиғи пигменттер
0125
Ұлу тас
0126
Жер асты сулары
0127
Мұнай
0128
Газ
0129
Мұнайгаз конденсаты
0130
Басқалар
_____________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 580.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Пайдалы қазбаларды өндiру
салығы бойынша декларацияға
(590.00-нысан) қосымша
Пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша салық есептілігін (декларация) жасау ережелері (590.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы заң) сәйкес әзірленген және пайдалы қазбаларды өндiру салығын есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны жер қойнауын пайдалануға арналып жасалған әрбір жеке келісімшарт шеңберінде техногендік минералды құралымдардан пайдалы қазбалар алуды қоса алғанда, мұнайды, минералды шикізатты, жерасты сулары мен емдік балшықты өндіруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы лар жасайды.

2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);
6) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
7) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
8) наименование контракта и месторождения.
Указывается наименование контракта на недропользование и месторождения;
9) дата заключения контракта.
Указывается дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом;
10) номер контракта.
Указывается регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;
11) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
13. В разделе "Налог на добычу полезных ископаемых к уплате":
1) в строке 590.00.001 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых к уплате за налоговый период по контракту на недропользование.
Данная строка определяется как сумма начисленного налога на добычу полезных ископаемых, с учетом корректировок указанных в строках и графах приложений 590.01.078, 590.02 G, 590.03 P, 590.04 I, 590.05.22 к Декларации;
2) в строке 590.00.002 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых с учетом корректировки, согласно пп.1 п.3 статьи 338 Налогового кодекса.
Данная строка применима в отношении лишь тех недропользователей, которые ведут добычу полезных ископаемых по которым в отчетном налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированные на Лондонской бирже металлов и (или) Лондонской бирже драгоценных металлов (далее – Лондонская биржа металлов).

2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының - салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) салық кезеңі - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) валюта коды.
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
6) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді .
7) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайда толтырылады ;
8) кен орны мен келісім-шарттың атауы.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың және кен орнының атауы көрсетіледі;
9) келісім-шартты жасасу күні.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартты уәкілетті мемлекеттік органмен жасасу күні көрсетіледі;
10) келісім-шарттың нөмірі.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың уәкілетті мемлекеттік орган берген тіркеу нөмірі көрсетіледі;
11) тапсырылған қосымшалар.
Тапсырылған қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
13. "Төленуге жататын пайдалы қазбаларды өндіру салығы" бөлімінде:
1) 590.00.001 жолында салық кезеңі үшін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша төленуге жататын пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.
Осы жол Декларацияға 590.01.078, 590.02. G, 590.03 P, 590.04 I, 590.05.22 қосымшаларының жолдары мен бағандарында түзетулерді ескере отырып көрсетілген, есептелген пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы ретінде айқындалады.
2) 590.00.002 жолында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес түзетулерді ескергендегі пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.
Осы жол есепті салық кезеңінде Лондон метал биржасында немесе Лондон бағалы металдар биржасында (бұдан әрі - Лондон метал биржасында) бекітілген бағаның ресми бағамдаулары бар пайдалы қазбаларды өндіруді жүргізетін жер қойнауын пайдаланушылар үшін ғана қолданыла алады.

14. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
6) дата приема Декларации в налоговом органе.
Указывается дата фактического представления или поступления Декларации от почтовой или иной организации связи в налоговый орган;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
3. Составление формы 590.01 – Исчисление налога на
добычу полезных ископаемых на нефть
15. В разделе "Исчисление Раздел. Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть":
1) в строке 590.01.001 указывается планируемый годовой объем добычи сырой нефти, в тоннах;
2) в строке 590.01.002 указывается общий объем за налоговый период добытой сырой нефти, в тоннах;
3) в строке 590.01.003 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
4) в строке 590.01.004 указывается фактическая покупная цена нефтеперерабатывающего завода за единицу реализованной продукции;
5) в строке 590.01.005 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод для переработки, определяемая как произведение строк 590.01.003 и 590.01.004;
6) в строке 590.01.006 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
7) в строке 590.01.007 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти использованной на собственные производственные нужды, в тоннах;
8) в строке 590.01.008 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;

14. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мына мәліметтерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында.
Декларацияны заңды тұлға тапсырған кезде басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) құрылтай құжаттарына сәйкес көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға тапсырған кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына тапсырған күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Салық органында Декларацияны қабылдау күні.
Салық органына Декларацияны нақты тапсыру немесе пошта не өзге де байланыс мекемесінен келіп түскен күні көрсетіледі;
6) Құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы беретін құжаттың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Мұнайға пайдалы қазбаларды өндiру салығын есептеу – 590.01-нысанын жасау
15. "Шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндiру салығын есептеу" бөлімінде:
1) 590.01.001 жолында шикі мұнай өндірудің жоспарланған жылдық көлемі тоннамен көрсетіледі;
2) 590.01.002 жолында салық кезеңі үшін өндірілген шикi мұнайдың жалпы көлемі тоннамен көрсетіледі;
3) 590.01.003 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауыттарына өңдеу үшін өткізілген, өндірілген шикi мұнайдың көлемі тоннамен көрсетіледі;
4) 590.01.004 жолында өткізілген өнімнің бірлігі үшін мұнай өңдеу зауыттарының іс жүзіндегі сатып алу бағасы көрсетіледі;
5) 590.01.005 жолында 590.01.003 және 590.01.004 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, өңдеу үшін мұнай өңдеу зауыттарына өткізілетін өндірілген шикi мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
6) 590.01.006 жолында салық кезеңі үшін өңдеу үшін мұнай өңдеу зауыттарына алыс-беріс шикізаты ретінде берілген өндірілген шикi мұнайдың көлемі тоннамен көрсетіледі;
7) 590.01.007 жолында салық кезеңі үшін жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған өндірілген шикi мұнайдың көлемі тоннамен көрсетіледі;
8) 590.01.008 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайыз қосылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өзіндік құны көрсетіледі;

9) в строке 590.01.009 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованной на собственные производственные нужды, определяемая по следующей формуле ((590.01.006 + 590.01.007) х 590.01.008);
10) в строке 590.01.010 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, переданной в натуральном выражении, в тоннах;
11) в строке 590.01.011 указывается цена передачи, определяемая в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
12) в строке 590.01.012 указывается стоимость объема сырой нефти, переданной в натуральном выражении, определяемая как произведение строк 590.0.010 и 590.01.011;
13) в строке 590.01.013 указывается объем добытой за налоговый период товарной сырой нефти, определяемый как разница строк 590.01.002 и 590.01.003, 590.01.006, 590.01.007, 590.01.010 в тоннах;
14) в строке 590.01.014 указывается мировая цена на сырую нефть, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 334 Налогового кодекса;
15) в строке 590.01.015 указывается стоимость объема товарной сырой нефти, определяемая как произведение строк 590.0.013 и 590.01.014;
16) в строке 590.01.016 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, определенная статьей 7 Закона о введении;
17) в строке 590.01.017 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 7 Закона о введении;
18) в строке 590.01.018 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, определяемая как (((590.01.005 + 590.01.009 + 590.01.012) х 590.01.017) + (590.01.015 х 590.01.016);
В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат":
19) в строке 590.01.019 указывается планируемый годовой объем добычи газового конденсата, в тоннах;
20) в строке 590.01.020 указывается общий объем за налоговый период добытого газового конденсата, в тоннах;
21) в строке 590.01.021 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
22) в строке 590.01.022 указывается фактическая покупная цена нефтеперерабатывающего завода за единицу реализованной продукции;
23) в строке 590.01.023 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод для переработки, определяемая как произведение строк 590.01.021 и 590.01.022;
24) в строке 590.01.024 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;

9) 590.01.09 жолында ((590.01.006+590.01.007) х 590.01.008) формуласы бойынша айқындалатын, жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған және мұнай өңдеу зауыттарына өңдеу үшін алыс-беріс шикізаты ретінде берілген өндірілген шикi мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
10) 590.01.010. жолында салық кезеңі үшін заттай түрде берілген өндірілген шикі мұнайдың көлемі тоннамен көрсетіледі;
11) 590.01.011 жолында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіпте айқындалатын өткізу бағасы көрсетіледі;
12) 590.01.012 жолында 590.01.010 және 590.01.011 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, заттай түрде берілген өндірілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
13) 590.01.013 жолында салық кезеңі үшін 590.01.002 және 590.01.003, 590.01.006, 590.01.007, 590.01.010 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, тауарлық шикi мұнайдың өндірілген көлемі тоннамен көрсетіледі;
14) 590.01.014 жолында Салық кодексінің 334-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын шикi мұнайға әлемдік баға көрсетіледі;
15) 590.01.015 жолында 590.0.013 және 590.01.014 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын тауарлық шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
16) 590.01.016 жолында Заңның 7-бабында айқындалған шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
17) 590.01.017 жолында Заңның 7-бабында айқындалған төмендетуші коэффициентті ескергендегі шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
18) 590.01.018 жолында (((590.01.005+590.01.009+590.01.012) х 590.01.017)+(590.01.015 х 590.01.016) ретінде айқындалатын шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
"Газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу" бөлімінде:
19) 590.01.019 жолында газ конденсатын өндірудің жоспарланған жылдық көлемі тоннамен көрсетіледі;
20) 590.01.020 жолында салық кезеңі үшін өндірілген газ конденсатының жалпы көлемі тоннамен көрсетіледі;
21) 590.01.021 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауытына өңдеу үшін өткізілген газ конденсатының өндірілген көлемі көрсетіледі;
22) 590.01.022 жолында өткізілген өнімнің бірлігі үшін мұнай өңдеуші зауыттың нақты сатып алу бағасы көрсетіледі;
23) 590.01.023 жолында 590.01.021 және 590.01.022 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, мұнай өңдеу зауытына өңдеу үшін өткізілген өндірілген газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
24) 590.01.024 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауытына алыс-беріс шикізаты ретінде берілген газ конденсатының өндірілген көлемі тоннамен көрсетіледі;

25) в строке 590.01.025 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата использованного на собственные производственные нужды, в тоннах;
26) в строке 590.01.026 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
27) в строке 590.01.027 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованного на собственные производственные нужды, определяемая как ((590.01.024 + 590.01.025) х 590.01.026);
28) в строке 590.01.028 указывается объем добытой за налоговый период газового конденсата, переданного в натуральном выражении, в тоннах;
29) в строке 590.01.029 указывается цена передачи, определяемая в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
30) в строке 590.01.030 указывается стоимость объема газового конденсата, переданного в натуральном выражении, определяемая как произведение строк 590.0.028 и 590.01.029;
31) в строке 590.01.031 указывается объем добытой за налоговый период товарного газового конденсата, определяемый как разница строк 590.01.020, 590.01.021, 590.01.024, 590.01.025, 590.01.028 в тоннах;
32) в строке 590.01.032 указывается мировая цена на газовый конденсат, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 334 Налогового кодекса;
33) в строке 590.01.033 указывается стоимость объема товарного газового конденсата, определяемая как произведение строк 590.0.031 и 590.01.032;
34) в строке 590.01.034 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, определенная статьей 7 Закона о введении;
35) в строке 590.01.035 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 7 Закона о введении;
36) в строке 590.01.036 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, определяемая как (((590.01.023 + 590.01.027 + 590.01.030) х 590.01.035) + (590.01.033 х 590.01.034);
В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на природный газ":
37) в строке 590.01.037 указывается планируемый годовой объем добычи природного газа, в кубических метрах;
38) в строке 590.01.038 указывается общий объем за налоговый период добытого природного газа, в кубических метрах;
39) в строке 590.01.039 указывается объем добытого за налоговый период природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан, в кубических метрах;

25) 590.01.025 жолында жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған газ конденсатының салық кезеңі үшін өндірілген көлемі тоннамен көрсетіледі;
26) 590.01.026 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайыз қосылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өзіндік құны көрсетіледі;
27) 590.01.027 жолында ((590.01.024 + 590.01.025) х 590.01.026) ретінде айқындалатын, жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған және мұнай өңдеу зауыттарына алыс-беріс шикізаты ретінде берілген газ конденсатының өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
28) 590.01.028 жолында заттай түрде берілген газ конденсатының салық кезеңі үшін өндірілген көлемі көрсетіледі;
29) 590.01.029 жолында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіпте айқындалған өткізу бағасы көрсетіледі;
30) 590.01.030 жолында 590.0.028 және 590.01.029 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, заттай түрде берілген газ конденсатының салық кезеңі үшін өндірілген көлемі көрсетіледі;
31) 590.01.031 жолында 590.01.020, 590.01.021, 590.01.024, 590.01.025, 590.01.028 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, тауарлық газ конденсатының салық кезеңі үшін өндірілген көлемі тоннамен көрсетіледі;
32) 590.01.032 жолында Салық кодексінің 334-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, газ конденсатына әлемдік баға көрсетіледі;
33) 590.01.033 жолында 590.0.031 және 590.01.032 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, тауарлық газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
34) 590.01.034 жолында Енгізу туралы заңның 7-бабына сәйкес айқындалған, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
35) 590.01.035 жолында Енгізу туралы заңның 7-бабына сәйкес айқындалған, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы төмендетуші коэффициентті ескере отырып, көрсетіледі;
36) 590.01.036 жолында (((590.01.023+590.01.027+590.01.030) х 590.01.035)+(590.01.033 х 590.01.034) ретінде айқындалатын, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
"Табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу" бөлімінде:
37) 590.01.037 жолында табиғи газды өндірудің жоспарланған жылдық көлемі текше метрмен көрсетіледі;
38) 590.01.038 жолында табиғи газдың салық кезеңі ішінде өндірілген жалпы көлемі текше метрмен көрсетіледі;
39) 590.01.039 жолында Қазақстан Республикасының ішкі нарығына өткізілген табиғи газдың салық кезеңі үшін өндірілген көлемі текше метрмен көрсетіледі;

40) в строке 590.01.040 указывается средневзвешенная цена реализации за единицу реализованной продукции;
41) в строке 590.01.041 указывается стоимость объема добытого природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан, определяемая как произведение строк 590.01.039 и 590.01.040;
42) в строке 590.01.042 указывается объем добытого за налоговый период природного газа использованного на собственные производственные нужды, в кубических метрах;
43) в строке 590.01.043 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
44) в строке 590.01.044 указывается стоимость объема добытого природного газа, использованного на собственные производственные нужды, определяемая как произведение строк 590.01.042 и 590.01.043;
45) в строке 590.01.045 указывается объем добытой за налоговый период товарного природного газа, определяемый как разница строк 590.01.038, 590.01.039 и 590.01.042, в кубических метрах;
46) в строке 590.01.046 указывается мировая цена на природный газ, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 334 Налогового кодекса;
47) в строке 590.01.047 указывается стоимость объема товарного природного газа, определяемая как произведение строк 590.01.045 и 590.01.046;
48) в строке 590.01.048 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, определенная статьей 336 Налогового кодекса;
49) в строке 590.01.049 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, определяемая по следующей формуле ((590.01.041 + 590.01.044 + 590.01.047) х 590.01.048);
В разделе "Корректировка налога на добычу полезных ископаемых":
Корректировка суммы налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, газовый конденсат, природный газ производится в соответствии с пунктом 3 статьи 335 Налогового кодекса.
50) в строке 590.01.050 указывается фактический объем добытой сырой нефти за текущий налоговый год по каждому отдельному контракту на недропользование, в тоннах;
51) в строке 590.01.051 указывается исчисленный налог на добычу полезных ископаемых на сырую нефть за 1-3 кварталы налогового года;
52) в строке 590.01.052 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод, за 1-3 квартал налогового года;
53) в строке 590.01.053 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованной на собственные производственные нужды, за 1-3 квартала налогового года;

40) 590.01.040 жолында өткізілген өнімнің бірлігі үшін өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
41) 590.01.041 жолында 590.01.039 және 590.01.040 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, Қазақстан Республикасының ішкі нарығына өткізілген табиғи газдың салық кезеңі үшін өндірілген көлемі көрсетіледі;
42) 590.01.042 жолында жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған табиғи газдың салық кезеңі үшін өндірілген көлемі көрсетіледі;
43) 590.01.043 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайыз қосылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;
44) 590.01.044 жолында 590.01.042 және 590.01.043 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған табиғи газдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
45) 590.01.045 жолында 590.01.038, 590.01.039 және 590.01.042 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, тауарлық табиғи газдың салық кезеңі үшін өндірілген көлемі текше метрмен көрсетіледі;
46) 590.01.046 жолында Салық кодексінің 334-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын, табиғи газға әлемдік баға көрсетіледі;
47) 590.01.047 жолында 590.01.045 және 590.01.046 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, тауарлық табиғи газдың салық кезеңі үшін өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
48) 590.01.048 жолында Салық кодексінің 336-бабына сәйкес айқындалатын, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
49) 590.01.049 жолында ((590.01.041 + 590.01.044 + 590.01.047) х 590.01.048) формуласы бойынша айқындалатын, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
"Пайдалы қазбаларды өндіру салығын түзету" бөлімінде:
Шикі мұнайға, газ конденсатына, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасын түзету Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
50) 590.01.050 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың жеке әрбіреуі бойынша ағымдағы салық жылы үшін шикі мұнай іс-жүзінде өндірілген көлемі тоннамен көрсетіледі;
51) 590.01.051 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін шикі мұнайға есептелген пайдалы қазбаларды өндіру салығы көрсетіледі;
52) 590.01.052 жолында мұнай өңдеуші зауыттарға өткізілген, салық жылының 1-3 тоқсандары үшін өндірілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі
53) 590.01.053 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған және мұнай өңдеу зауытына алыс-беріс шикізаты ретінде өңдеу үшін өткізілген шикі мұнайдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;

54) в строке 590.01.054 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в натуральном выражении, за 1-3 квартал налогового года;
55) в строке 590.01.055 указывается стоимость объема добытой товарной нефти, за 1-3 квартала налогового года;
56) в строке 590.01.056 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, определенная статьей 7 Закона о введении;
57) в строке 590.01.057 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 7 Закона о введении;
58) в строке 590.01.058 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, определяемая по следующей формуле (((590.01.052 + 590.01.053 + 590.01.054) х 590.01.057) + (590.01.055 х 590.01.056));
59) в строке 590.01.059 указывается сумма корректировки налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, согласно пункту 3 статьи 335 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 590.01.058 и 590.01.051;
60) в строке 590.01.060 указывается фактический объем добытого газового конденсата за текущий налоговый год по каждому отдельному контракту на недропользование, в тоннах;
61) в строке 590.01.061 указывается исчисленный налог на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат за 1-3 кварталы налогового года;
62) в строке 590.01.062 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод, за 1-3 квартал налогового года;
63) в строке 590.01.063 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованной на собственные производственные нужды, за 1-3 квартал налогового года;
64) в строке 590.01.064 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в натуральном выражении, за 1-3 квартала налогового года;
65) в строке 590.01.065 указывается стоимость объема добытого товарного конденсата, за 1-3 квартала налогового года;
66) в строке 590.01.066 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, определенная статьей 7 Закона о введении;
67) в строке 590.01.067 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 7 Закона о введении;
68) в строке 590.01.068 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, определяемая по следующей формуле (((590.01.062 + 590.01.063 + 590.01.064) х 590.01.067) + (590.01.065 х 590.01.066));

54) 590.01.054 жолында заттай түрде берілген, салық жылының 1-3 тоқсандары үшін шикі мұнайдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
55) 590.01.055 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін тауарлық шикі мұнайдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
56) 590.01.056 жолында Енгізу туралы заңның 7-бабымен айқындалған, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
57) 590.01.057 жолында Енгізу туралы заңның 7-бабымен айқындалған, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының төмендетуші коэффициентті ескергендегі ставкасы көрсетіледі;
58) 590.01.058 жолында (((590.01.052 + 590.01.053 + 590.01.054) х 590.01.057) + (590.01.055 х 590.01.056)) формуласы бойынша айқындалатын, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
59) 590.01.059 жолында Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес, 590.01.058 және 590.01.051 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзету сомасы көрсетіледі;
60) 590.01.060 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған жеке әрбір келісім-шарт бойынша ағымдағы салық жылы үшін газ конденсатының нақты өндірілген көлемі тоннамен көрсетіледі;
61) 590.01.061 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін есептелген газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығы көрсетіледі;
62) 590.01.062 жолында мұнай өңдеу зауыттарына өткізілген, салық жылының 1-3 тоқсандары үшін газ конденсатының өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
63) 590.01.063 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған және мұнай өңдеу зауытына алыс-беріс шикізаты ретінде өңдеу үшін өткізілген газ конденсатының өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
64) 590.01.064 жолында заттай түрде берілген, салық жылының 1-3 тоқсандары үшін газ конденсатының өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
65) 590.01.065 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін тауарлық газ конденсатының өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
66) 590.01.066 жолында Енгізу туралы заңның 7-бабымен айқындалған, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
67) 590.01.067 жолында Енгізу туралы заңның 7-бабымен айқындалған, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының төмендетуші коэффициентті ескергендегі ставкасы көрсетіледі;
68) 590.01.068 жолында (((590.01.062+590.01.063+590.01.064) х 590.01.067)+(590.01.065 х 590.01.066)) формуласы бойынша айқындалатын, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;

69) в строке 590.01.069 указывается сумма корректировки налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, согласно п.3 статьи 335 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 590.01.068 и 590.01.061;
70) в строке 590.01.070 указывается фактический объем добытого природного газа за текущий налоговый год по каждому отдельному контракту на недропользование, в кубических метрах;
71) в строке 590.01.071 указывается исчисленный налог на добычу полезных ископаемых на природный газ за 1-3 кварталы налогового года;
72) в строке 590.01.072 указывается стоимость объема добытого природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан, за 1-3 квартал налогового года;
73) в строке 590.01.073 указывается стоимость добытого природного газа, использованного на собственные производственные нужды, за 1-3 квартала налогового года;
74) в строке 590.01.074 указывается стоимость объема добытого товарного природного газа за 1-3 квартала налогового года;
75) в строке 590.01.075 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, определенная статьей 336 Налогового кодекса;
76) в строке 590.01.076 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, определяемая по следующей формуле ((590.01.072 + 590.01.073 + 590.01.074) х 590.01.075);
77) в строке 590.01.077 указывается сумма корректировки налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, согласно п.3 статьи 335 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 590.01.076 и 590.01.071;
В разделе "Налог на добычу полезных ископаемых":
78) в строке 590.01.078 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых подлежащего уплате в бюджет, определяемая как сумма следующих строк 590.01.018, 590.01.036, 590.01.049, 590.01.059, 590.01.069, 590.01.077 (590.01.018 + 590.01.036 + 590.01.049 + 590.01.059 + 590.01.069 + 590.01.077).
Значение строки 590.01.078 переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
4. Составление формы 590.02 – Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащее полезные
ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные
котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов, за
исключением общераспространенных полезных ископаемых
17. Форма 590.02 предназначена для детального отражения информации об исчислении налога на добычу полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащего полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов за налоговый период.

69) 590.01.069 жолында Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес, 590.01.068 және 590.01.061 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзету сомасы көрсетіледі;
70) 590.01.070 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған жеке әрбір келісім-шарт бойынша ағымдағы салық жылы үшін табиғи газдың нақты өндірілген көлемі текше метрмен көрсетіледі;
71) 590.01.071 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін есептелген табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығы көрсетіледі;
72) 590.01.072 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін Қазақстан Республикасының ішкі нарығына өткізілген табиғи газдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
73) 590.01.073 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған, өндірілген табиғи газдың құны көрсетіледі;
74) 590.01.074 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін тауарлық табиғи газдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
75) 590.01.075 жолында Салық кодексінің 336-бабында айқындалған, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
76) 590.01.076 жолында ((590.01.072+590.01.073+ 590.01.074) х 590.01.075) формуласы бойынша айқындалатын, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
77) 590.01.077 жолында Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес, 590.01.076 және 590.01.071 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзету сомасы көрсетіледі;
"Пайдалы қазбаларды өндіру салығы" бөлімінде:
78) 590.01.078 жолында 590.01.018, 590.01.036, 590.01.049, 590.01.059, 590.01.069, 590.01.077 (590.01.018 + 590.01.036 + 590.01.049 + 590.01.059 + 590.01.069 + 590.01.077) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіру салығының бюджетке төленуге жататын сомасы көрсетіледі;
590.01.078 жолының мәні 590.00 нысанының 590.00.001 жолына тасымалданады.
4. Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар, құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу – 590.02-нысанын жасау
17. 590.02-нысаны Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңі үшін олар бойынша салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар, құрамында пайдалы қазбалары бар минералды шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу туралы ақпаратты таратып көрсету үшін арналған.

18. В разделе "Объем минерального сырья, за исключением общераспространенных полезных ископаемых":
1) в строке 590.02.001 указывается объем добытого минерального сырья содержащего полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов.
19. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых":
1) в строке "Наименование минерального сырья" указывается наименование добытого минерального сырья содержащего полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов;
2) в графе А указывается порядковый номер строки;
3) в строках графы В указывается наименование полезных ископаемых, содержащихся в облагаемом объеме погашенных запасов минерального сырья, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов;
4) в строках графы С указывается объем полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья (в тоннах, куб. м., унциях граммах и т.д.);
5) в строках графы D указывается средняя биржевая цена, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 338 Налогового кодекса;
6) в строках графы Е указывается налоговая база исчиленная, как стоимость облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье, определяемая как произведение граф С и D;
7) в строках графы F указывается ставка налога, определенная статьей 7 Закона о введении;
8) в строках графы G указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на полезные ископаемые, содержащиеся в облагаемом объеме погашенных запасов минерального сырья, определяемая как произведение граф E и F;
9) в строках графы Н указывается сумма корректировки налога, исчисленная в соответствии с подпунктом 1 пункта 3 статьи 338 Налогового кодекса;
10) в строках графы I указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых, с учетом корректировки определяемая как сумма граф G и Н.
Итоговая сумма графы I переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
В случае если недропользователь предоставляет дополнительную декларацию по налогу на добычу полезных ископаемых, согласно пп.1 п.3 статьи 338, то значение графы I переносится в строку 590.00.002 формы 590.00.
5. Составление формы 590.03 – Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащее
одновременно полезные ископаемые, по которым в налоговом
периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на
Лондонской бирже металлов, и другие виды полезных ископаемых,
извлечение, использование (реализация) которых предусмотрены
условиями контракта на недропользование, за исключением
общераспространенных полезных ископаемых

18. "Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда минералды шикізаттың көлемі" бөлімінде:
1) 590.02.001 жолында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңі үшін олар бойынша салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар, құрамында пайдалы қазбалары бар минералды шикізаттың өндірілген көлемі көрсетіледі;
19. "Пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу" бөлімінде:
1) "Минералды шикізаттің атауы" бөлімінде Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңі үшін олар бойынша салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар, құрамында пайдалы қазбалары бар өндірілген минералды шикізаттың атауы көрсетіледі;
2) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
3) В бағанының жолдарында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңі үшін олар бойынша салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың атауы көрсетіледі;
4) С бағанының жолдарында минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
5) D бағанының жолдарында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, биржалық орташа баға көрсетіледі;
6) Е бағанының жолдарында С және D бағандарының туындысы ретінде айқындалатын, минералды шикізаттың құрамындағы пайдалы қазбалардың төленген запастарының салық салынатын көлемінің құны ретінде есептелген салық базасы көрсетіледі;
7) F бағанының жолдарында Енгізу туралы заңның 7-бабымен айқындалған, салық ставкасы көрсетіледі;
8) G бағанының жолдарында E және F бағандарының туындысы ретінде айқындалатын, минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбаларға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
9) Н бағанының жолдарында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес есептелген салықтың түзету сомасы көрсетіледі;
10) I бағанының жолдарында G және Н бағандарының сомасы ретінде айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзетулерді ескергендегі сомасы көрсетіледі;
I бағанының қорытынды сомасы 590.00 нысанының 590.00.001 жолына тасмалданады.
Егер жер қойнауын пайдаланушы Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша қосымша декларация өткізетін болса, онда I бағанының мәні 590.00 нысанының 590.00.002 жолына тасмалданады.
5. Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар, бір уақытта құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізатқа, және алынуы, қолданылуы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлеріне пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу – 590.03-нысанын жасау

20. Форма 590.03 предназначена для детального отражения информации об исчислении налога на добычу полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащее одновременно полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов, и другие виды полезных ископаемых, извлечение, использование (реализация) которых предусмотрены условиями контракта на недропользование за налоговый период.
21. В разделе "Объем минерального сырья, за исключением общераспространенных полезных ископаемых":
1) в строке 590.03.001 указывается объем добытого минерального сырья, содержащего одновременно полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов, и другие виды полезных ископаемых, извлечение, использование (реализация) которых предусмотрены условиями контракта на недропользование (в тоннах, килограммах, граммах).
23. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых":
1) в строке "Наименование минерального сырья" указывается наименование добытого минерального сырья, содержащего одновременно полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов, и другие виды полезных ископаемых, извлечение, использование (реализация) которых предусмотрены условиями контракта на недропользование;
2) в графе А указывается порядковый номер строки;
3) в строках графы В указывается наименование полезных ископаемых, содержащихся в облагаемом объеме погашенных запасов минерального сырья, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов;
4) в строках графы С указывается объем полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья (в тоннах, куб. м., унциях граммах и т.д.);
5) в строках графы D указывается средняя биржевая цена, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 338 Налогового кодекса;
6) в строках графы Е указывается налоговая база исчисленная как стоимость облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье определяемая как произведение граф С и D;
7) в сроках графы F указывается ставка налога, определенная статьей 7 Закона о введении;
8) в строках графы G наименование других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемом объеме погашенных запасов минерального сырья, извлечение, использование (реализация) которых предусмотрены условиями контракта на недропользование;

20. 590.03-нысаны кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар, бір уақытта құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізатқа, және алынуы, қолданылуы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлеріне пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу туралы ақпаратты таратып көрсету үшін арналған.
21. "Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда минералды шикізаттың көлемі" бөлімінде:
1) 590.03.001 жолында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар, бір уақытта құрамында пайдалы қазбалары бар және алынуы, қолданылуы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлері бойынша минералдық шикізаттың өндірілген көлемі көрсетіледі (тонна, килограмм, грамм).
23. "Пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу" бөлімінде:
1) "Минералды шикізаттың атауы" жолында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар, бір уақытта құрамында пайдалы қазбалары бар және алынуы, қолданылуы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлері бойынша өндірілген минералдық шикізаттың атауы көрсетіледі;
2) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
3) В бағанының жолдарында Лондон металдар биржасында тіркелген, олар бойынша салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың атауы көрсетіледі;
4) С бағанының жолдарында минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың көлемі көрсетіледі (тонна, куб. м., унция, грамм және т.б.);
5) D бағанының жолдарында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, биржалық орташа баға көрсетіледі;
6) Е бағанының жолдарында С және D бағандарының туындысы ретінде айқындалатын, минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалар көлемінің құны ретінде есептелген салық базасы көрсетіледі;
7) F бағанының жолдарында Енгізу туралы заңның 7-бабына сәйкес айқындалған салық ставкасы көрсетіледі;
8) G бағанының жолдарында минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі алынуы, пайдалануы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалану келісім-шартының талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлерінің атаулары көрсетіледі;

9) в строках графы Н указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья за налоговый период (в тоннах, куб. м., унциях граммах и т.д.);
10) в строках графы I указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, переданных другому юридическому лицу для последующей переработки (в тоннах, куб. м., унциях граммах и т.д.);
11) в строках графы J указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, переданных структурному подразделению в рамках одного юридического лица для последующей переработки (в тоннах, куб. м., унциях граммах и т.д.);
12) в строках графы К указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, использованных на собственные производственные нужды (в тоннах, куб. м., унциях граммах и т.д.);
13) в строках графы L указывается средневзвешенная цена реализации, определяемая в соответствии с пунктом 2 статьи 341 Налогового кодекса;
14) в строках графы М указывается производственная себестоимость добычи и первичной переработки (обогащения), приходящие на такие виды полезных ископаемых, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
15) в строках графы N указывается налоговая база исчисленная как стоимость облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье определяемая:
как произведение граф Н и L;
как произведение графы М к графам I, J, K;
при полном отсутствии реализации полезных ископаемых с начала действия контракта на недропользование, стоимость определяется как произведение граф Н и М;
15) в строках графы О указывается ставка налога, определенная статьей 7 Закона о введении;
16) в строках графы P указывается сумма исчисленного налога на добычу полезных ископаемых, определяемая по формуле ((E х F) + (N х O));
17) в строках графы R указывается корректировка налога, определяемая в соответствии с подпунктом 3 пункта 6 статьи 338 Налогового кодекса и подпунктом 1 пункта 3 статьи 338 Налогового кодекса;
18) в строках графы S указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых с учетом корректировки, определяемая как сумма граф (R + P);

9) Н бағанының жолдарында салық кезеңі үшін минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі алынуы, пайдалануы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалану келісім-шартының талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлерінің көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
10) I бағанының бағанының жолдарында басқа заңды тұлғаға қайта өндіруге берілген минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың басқа түрлерінің көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
11) J бағанының жолдарында бір заңды тұлғаның шеңберінде ары қарай өндіру үшін құрылымдық бөлімшеге берілген, минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың басқа түрлерінің көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
12) K бағанының жолдарында жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған, минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың басқа түрлерінің көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
13) L бағанының жолдарында Салық кодексінің 341-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын, өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
14) М бағанының жолдарында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасы бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, сондай пайдалы қазбалар түрлеріне келетін, өндірудің және алғашқы өңдеудің (байытудың) 20 пайыз қосылған өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;
15) N бағанының жолдарында төмендегідей айқындалатын, минералды шикізаттағы пайдалы қазбалардың төленген запастарының салық салынатын көлемінің құны ретінде есептелген салық базасы көрсетіледі:
Н және L бағандарының туындысы ретінде;
I, J, K бағандарына М бағанының туындысы ретінде;
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың колданысқа енгенінен бастап пайдалы қазбаларды өткізу мүлдем болмаған жағдайда, құны Н және М бағандарының туындысы ретінде айқындалады;
16) О бағанының жолдарында Енгізу туралы заңның 7-бабымен айқындалған, салық ставкасы көрсетіледі;
17) P бағанының жолында ((E х F) + (N х O)) формуласы бойынша айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіру салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
18) R бағанының жолдарында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына және Салық кодексінің 338-бабы 6-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалатын, салықтың түзетуі көрсетіледі;
19) S бағанының жолдарында (R+P) бағандарының сомасы ретінде айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзетулерді ескергендегі сомасы көрсетіледі;

Итоговая сумма строки графы S переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
В случае если недропользователь предоставляет дополнительную декларацию по налогу на добычу полезных ископаемых, согласно пп.1 п.3 статьи 338, то значение графы S переносится в строку 590.00.002 формы 590.00.
6. Составление формы 590.04 – Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащее полезные
ископаемые, за исключением полезных ископаемых по которым в
налоговом периоде имеются официальные котировки цен,
зафиксированных на Лондонской бирже металлов и за исключением
общераспространенных полезных ископаемых
23. Форма 590.04 предназначена для детального отражения информации об исчислении налога на добычу полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащее полезные ископаемые, за исключением полезных ископаемых по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов за налоговый период.
24. В разделе "Объем минерального сырья, за исключением общераспространенных полезных ископаемых":
1) в строке 590.04.001 указывается объем минерального сырья, содержащего полезные ископаемые, за исключением полезных ископаемых по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов.
25. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых":
1) в строке "Наименование минерального сырья" указывается наименование добытого минерального сырья, содержащего полезные ископаемые, за исключением полезных ископаемых по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов;
2) в графе А указывается порядковый номер строки;
3) в строках графы В указывается наименование полезных ископаемых, содержащихся в облагаемом объеме погашенных запасов минерального сырья, за исключением полезных ископаемых по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов;
4) в строках графы С указывается объем полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья (в тоннах, куб. м., унциях граммах и т.д.);
5) в строках графы D указывается средневзвешенная цена реализации;
6) в строках графы Е указывается производственная себестоимость добычи и первичной переработки (обогащения), приходящаяся на такие виды полезных ископаемых, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;

S бағанының қорытынды мәні 590.00-нысанының 590.00.001 жолына тасымалданады.
Егер жер қойнауын пайдаланушы Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша қосымша декларация тапсыратын болса, онда S бағанының мәні 590.00-нысанының 590.00.002 жолына тасымалданады.
6. Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда және Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар пайдалы қазбаларды қоспағанда, құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу – 590.04-нысанын жасау
23. 590.04-нысаны Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар пайдалы қазбаларды қоспағанда, құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу туралы ақпаратты таратып көрсетуге арналған.
24. "Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда минералды шикізаттың көлемі" бөлімінде:
1) 590.03.001 жолында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар пайдалы қазбаларды қоспағанда, құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізаттың өндірілген көлемі көрсетіледі;
25. "Пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу" бөлімінде:
1) "Минералды шикізаттың атауы" жолында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар пайдалы қазбаларды қоспағанда, құрамында пайдалы қазбалары бар өндірілген минералдық шикізаттың атауы көрсетіледі;
2) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
3) В бағанының жолдарында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар пайдалы қазбаларды қоспағанда, минералдық шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың атауы көрсетіледі;
4) С бағанының жолдарында минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
5) D бағанының жолдарында өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
6) Е бағанының жолдарында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасы бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайыз қосылған, пайдалы қазбалардың осындай түрлеріне келетін, өндіру және алғашқы өңдеудің (байытудың) өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;

7) в строках графы F указывается налоговая база исчисляемая как стоимость облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье, определяемая как произведение cтрок графы С и строк графы D. При полном отсутствии реализации минерального сырья, прошедшего первичную переработку (обогащение) с начала действия контракта на недропользование стоимость определяется как произведение cтрок графы С и строк графы Е;
8) в строках графы G указывается ставка налога, определенная статьей 7 Закона о введении;
9) в строках графы H указывается корректировка сумм исчисленного налога на добычу полезных ископаемых с учетом фактической средневзвешенной цены реализации в налоговом периоде, в котором имело место первая реализация, согласно подпункта 3 пункта 6 статьи 338 Налогового кодекса;
10) в строках графы I указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на минеральное сырье, прошедшее первичную переработку (обогащение), определяемая по следующей формуле ((F х G ) + Н).
Итоговая сумма строки графы I переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
7. Составление формы 590.05 – Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на общераспространенные полезные
ископаемые, подземные воды и лечебные грязи
26. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых":

7) F бағанының жолдарында С бағанының жолдары және D бағанының жолдары туындысы ретінде айқындалатын, минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалар көлемінің құны ретінде есептелетін салық базасы көрсетіледі. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың қызмет етуінен бастап алғашқы өңдеуден (байыту) өткен пайдалы қазбалардың өткізілуі мүлде жоқ болғанда, құн С бағанының жолдары және Е бағанының жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
8) G бағанының жолдарында Енгізу туралы заңның 7-бабында айқындалған салық ставкасы көрсетіледі;
9) H бағанының жолдарында Салық кодексінің 338-бабы 6-тармағының 3) тармақшасына сәйкес салық кезеңінде өткізудің нақты орташа бағасын ескере отырып, алғашқы өткізу орын алған, есептелген пайдалы қазбаларды өндіру салығы сомасының түзетуі көрсетіледі;
10) I бағанының жолдарында ((F х G )+Н) формуласы бойынша айқындалатын, алғашқы өңдеуден (байыту) өткен, минералды шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.
I бағанының жолының қорытынды сомасы 590.00-нысанының 590.00.001 жолына тасымалданады.
7. Кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты сулары мен шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу – 590.05-нысанын жасау
26. "Пайдалы қазбаларды өндiру салығын есептеу" бөлімінде:

1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указывается код полезного ископаемого;
3) в строках графы С указывается наименование добытых общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей;
4) в строках графы D указывается физический объем добытых общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей за налоговый период (в тоннах, кубических метрах, килограммах, граммах);
5) в строках графы Е указывается средневзвешенная цена реализации, определяемая в соответствии с пунктами 2, 3 статьи 341 Налогового кодекса;

1) А бағанының жолдарында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;
3) С бағанының жолдарында өндірілген кең таралған пайдалы қазбалардың, жер асты сулары мен шипалы балшықтардың атауы көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында кең таралған пайдалы қазбалардың, жер асты сулары мен шипалы балшықтардың салық кезеңі үшін физикалық өндірілген көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, килограмм, грамм); 5) Е бағанының жолдарында Салық кодексінің 341-бабы 2 және 3тармақтарына сәйкес айқындалатын, өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;

6) в строках графы F указывается производственная себестоимость добычи и первичной переработки (обогащения), определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов. Заполняется в случае полного отсутствия реализации общераспространенных полезных ископаемых с начала действия контракта на недропользование;

6) F бағанының жолдарында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасы бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайыз қосылған, өндіру мен алғашқы өңдеуден (байыту) өткізудің өндірістік өзіндік құны көрсетіледі. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың қолднасықа енгенінен бастап кең таралған пайдалы қазбаларды өткізу мүлдем болмаған жағдайда ғана толтырылады;

7) в строках графы G указывается налоговая база для исчисления налога на добычу полезных ископаемых общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей, определяемая в соответствии со статьей 341 Налогового кодекса по следующей формуле (D x E) или (D x F );
8) в строках графы Н указывается ставка налога, определенная статьей 342 Налогового кодекса;
9) в строках графы I указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземных вод и лечебных грязей, определяемая как произведение граф G и Н;

7) G бағанының жолдарында Салық кодексінің 341-бабына сәйкес (D x E) + (D x F ) формуласы бойынша айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға, жер асты сулары мен шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу үшін салық базасы көрсетіледі;
8) Н бағанының жолдарында Салық кодексінің 342-бабымен айқындалған салық ставкасы көрсетіледі;
9) I бағанының жолдарында G және Н бағандарының туындысы ретінде айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға, жер асты сулары мен шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;

10) в строках графы J указывается сумма корректировки налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземных вод и лечебных грязей, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 341 Налогового кодекса;
11) в строках графы К указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземных вод и лечебных грязей, с учетом корректировки, определяемая как сумма граф I и J;

10) J бағанының жолдарында Салық кодексінің 341-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға, жер асты сулары мен шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзету сомасы көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында I және J бағандарының сомасы ретінде айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға, жер асты сулары мен шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзетулерді ескергендегі сомасы көрсетіледі;

0123
Песчаник
0124
Природные пигменты
0125
Ракушечник
0126
Подземные воды
0127
Нефть
0128
Газ
0129
Нефтегазовый конденсат
0130
Другие
Приложение к расчету
отчислений пользователей
автомобильных дорог
(форма 641.00)
Правила
составления Расчета отчислений пользователей
автомобильных дорог
(форма 641.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета отчислений пользователей автомобильных дорог (далее – Расчет) налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее – контракты), в которых Республикой Казахстан предоставлены гарантии стабильности налогового режима.

0123
Песчаник
0124
Табиғи пигменттер
0125
Ракушечник
0126
Жер асты сулар
0127
Мұнай
0128
Газ
0129
Мұнайгаз конденсаты
0130
Басқалар
_____________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 590.00-590.05 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Автомобиль жолдарын
пайдаланушылар аударымдары
есебіне (641.00-нысан)
қосымша
Автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдары есебін жасау ережелері (641.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасымен салық режимі тұрақтылығына кепілдік берілген заңдармен белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісім-шарттар бойынша (бұдан әрі - келісім-шарттар) жұмыс істейтін салық төлеушілермен автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдары есебін жасау (бұдан әрі - Есеп) тәртібін анықтайды.

2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " – " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
7. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 641.00)
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" плательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Расчета до 1 января 2012 года;
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Расчета с 1 января 2012 года;
3) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Расчета является отчетный квартал;
4) наименование налогоплательщика.
Указывается полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).

2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің 69-бабына сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде " - " белгісімен көрсетіледі.
6. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
7. Есепке Салық кодексінің 69-бабына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (641.00-нысан)
8. "Төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының - салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) салық кезеңі - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Есепті беру үшін есепті тоқсан есепті кезең болып табылады;
4) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі бойынша қызмет түрінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).

Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее – ГСО) формы № 1-ПФ (квартальная). Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета № 1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
Наимено-
вание
показате-
лей
Код
строки
Всего за
отчетный
квартал
В том числе
Основной
вид
деятель-
ности
Вторичные (другие) виды деятельности
Торго-
вля
Охота
Реклама
Рыбо-
ловство
Рыбовод-
ство

ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші №1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), №1-ӨН (тоқсандық) есептің І бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің атауы
Жол коды
Есепті кезең үшін барлығы
оның ішінде:
Қызметтің негізгі түрі
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
сауда
аңшылық
жарнама
балық аулау
балық өсіру

Юридические лица – субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы № 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная);
6) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующего Расчета.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком, налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика и (или) прекращения действия контракта;
7) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
8) реквизиты контракта.
Указывается номер и дата заключения контракта, по которому составляется Расчет.
Расчет составляется по каждому контракту отдельно.
9. В разделе "База исчисления платежей":
1) в строках 641.00.001 А, 641.00.001 В, 641.00.001 С указываются фактические объемы реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.001 D указывается фактический объем реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.001 А, 641.00.001 В и 641.00.001 С.
В строке 641.00.001 Е указывается фактический объем реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации с начала года, определяемый как сумма строк 641.00.001 D Расчета отчетного периода и 641.00.001 Е Расчета за предыдущий отчетный период.

№ 2–ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2–ШК (тоқсандық) нысанының 2–бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100–107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
№ СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және № СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
6) Есеп түрі.
Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Есепті табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Есепті жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық агенті оның негізінде бұрын табыс етілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші таратылған (қайта ұйымдастырылған) және (немесе) келісім-шарттың қолданысы тоқтатылған жағдайда белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс етілген жағдайда толтырылады;
8) келісім-шарт реквизиттері.
Есеп жасалатын келісім-шарттың нөмірі және оны жасасқан күн көрсетіледі.
Есеп әр келісім-шарт бойынша бөлек жасалады.
9. "Төлемдерді есептеу базасы" бөлімінде:
1) 641.00.001 А, 641.00.001 В, 641.00.001 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін нақты сату бағаларында өткізілген өнім, орындалған жұмыс және көрсетілген қызметтің нақты көлемдері көрсетіледі.
641.00.001 D жолында 641.00.001 А, 641.00.001 В және 641.00.001 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін нақты сату бағасында сатылған өнімнің, жасалған жұмыстың және ұсынылған қызметтің нақты көлемі көрсетіледі.
641.00.001 Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.001 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.001 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап нақты сату бағасында сатылған өнімнің, жасалған жұмыстың және ұсынылған қызметтің нақты көлемі көрсетіледі.

Данные строки заполняются в случае, если контракт заключен до 8 июня 1998 года;
2) в строках 641.00.002 А, 641.00.002 В, 641.00.002 С указывается совокупный годовой доход за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.002 D указывается совокупный годовой доход за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.002 А, 641.00.002 В и 641.00.002 С.
В строке 641.00.002 Е указывается совокупный годовой доход с начала года, определяемый как сумма строк 641.00.002 D Расчета отчетного периода и 641.00.002 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Данные строки заполняются в случае, если контракт заключен после 8 июня 1998 года.
10. В разделе "Расчет суммы отчислений":
1) в строках 641.00.003 А, 641.00.003 В и 641.00.003 С указывается ставка отчислений пользователей автомобильных дорог, установленная в зависимости от базы исчисления платежей, указанной в строках 641.00.001 или 641.00.002;
2) в строках 641.00.004 А, 641.00.004 В, 641.00.004 С указываются суммы отчислений пользователей автомобильных дорог, подлежащие перечислению в бюджет, определяемые как произведение строк 641.00.001 и 641.00.003 или 641.00.002 и 641.00.003.
В строке 641.00.004 D указывается сумма отчислений пользователей автомобильных дорог за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.004 А, 641.00.004 В и 641.00.004 С.
В строке 641.00.004 Е указывается сумма отчислений пользователей автомобильных дорог с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.004 D Расчета отчетного периода и 641.00.004 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
11. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество должностного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указываются текущая дата подачи Расчета.
5) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогоплательщика.
Приложение к расчету отчислений в фонды
содействия занятости, обязательного
медицинского страхования, государственного
социального страхования, государственный
центр по выплате пенсий
(форма 651.00)
Правила
составления Расчета отчислений в фонды содействия занятости,
обязательного медицинского страхования, государственного
социального страхования, государственный центр по выплате
пенсий (форма 651.00)

Осы жолдар егер келісім-шарт 1998 жылғы 8 маусымға дейін жасалған жағдайда толтырылады;
2) 641.00.002 А, 641.00.002 В, 641.00.002 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
641.00.002 D жолында 641.00.002 А, 641.00.002 В және 641.00.002 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
641.00.002 Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.002 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.002 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
Осы жолдар егер келісім-шарт 1998-жылғы 8-маусымнан кейін жасалған жағдайда толтырылады.
10. "Аударымдар сомасының есебі" бөлімінде:
1) 641.00.003 А, 641.00.003 В, 641.00.003 С жолдарында 641.00.001 немесе 641.00.002 жолдарында көрсетілген төлемдерді есептеу базасына байланысты автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының ставкасы көрсетіледі;
2) 641.00.004 А, 641.00.004 В, 641.00.004 С жолдарында 641.00.001 және 641.00.003 немесе 641.00.002 және 641.00.003 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын бюджетке аударылуға жататын автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
641.00.004 D жолында 641.00.004 А, 641.00.004 В және 641.00.004 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
641.00.004 Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.004 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.004 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
11. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні. Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық төлеушінің тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
_____________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 641.00 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Жұмыспен қамтуға көмектесу,
міндетті медициналық сақтандыру,
мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру,
зейнетақы төлеу бойынша мемлекеттік
орталық қорларына аударымдар
есебіне (651.00-нысан) қосымша
Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру, зейнетақы төлеу бойынша мемлекеттік орталық қорларына аударымдар есебін жасау ережесі (651.00-нысан)

Юридические лица – субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы № 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
6) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующего Расчета.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком, налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика и (или) прекращения действия контракта;
7) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
8) реквизиты контракта.
Указывается номер и дата заключения контракта, по которому составляется Расчет.
Расчет составляется по каждому контракту отдельно.
9. В разделе "Отчисления в фонд содействия занятости":
1) в строках 651.00.001 А, 651.00.001 В, 651.00.001 С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.001 D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.001 А, 651.00.001 В и 651.00.001 С.
В строке 651.00.001 Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.001 D Расчета отчетного периода и 651.00.001 Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 651.00.002 А, 651.00.002 В, 651.00.002 С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.002 D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.002 А, 651.00.002 В и 651.00.002 С.
В строке 651.00.002 Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.002 D Расчета отчетного периода и 651.00.002 Е Расчета за предыдущий отчетный период;

№ 2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2–ШК (тоқсандық) нысанының 2–бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады;
6) Есеп түрі. Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Есепті табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Есепті жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық агенті оның негізінде бұрын табыс етілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші таратылған (қайта ұйымдастырылған) жағдайда белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс етілген жағдайда толтырылады;
8) келісім-шарт деректемелері.
Есеп жасалатын келісім-шарттың нөмірі және осы келісім-шарттың жасалған күні көрсетіледі.
9. "Жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 651.00.001 А, 651.00.001 В, 651.00.001 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.001 D жолында 651.00.001 А, 651.00.001 В және 651.00.001 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.001 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.001 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.001 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.002 А, 651.00.002 В, 651.00.002 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.002 D жолында 651.00.002 А, 651.00.002 В және 651.00.002 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.002 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.002 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.002 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі;

3) в строках 651.00.003 А, 651.00.003 В, 651.00.003 С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.001 и 651.00.002.
В строке 651.00.003 D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.003 А, 651.00.003 В и 651.00.003 С.
В строке 651.00.003 Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.003 D Расчета отчетного периода и 651.00.003 Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.004 А, 651.00.004 В и 651.00.004 С указывается ставка отчислений в фонд содействия занятости в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.005 А, 651.00.005 В, 651.00.005 С указываются суммы отчислений в фонд содействия занятости, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.003 и 651.00.004.
В строке 651.00.005 D указывается сумма отчислений в фонд содействия занятости за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.005 А, 651.00.005 В и 651.00.005 С.
В строке 651.00.005 Е указывается сумма отчислений в фонд содействия занятости с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.005 D Расчета отчетного периода и 651.00.005 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
10. В разделе "Отчисления в фонд обязательного медицинского страхования":
1) в строках 651.00.006 А, 651.00.006 В, 651.00.006 С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.006 D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.006 А, 651.00.006 В и 651.00.006 С.
В строке 651.00.006 Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.006 D Расчета отчетного периода и 651.00.006 Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 651.00.007 А, 651.00.007 В, 651.00.007 С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.007 D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.007 А, 651.00.007 В и 651.00.007 С.
В строке 651.00.007 Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.007 D Расчета отчетного периода и 651.00.007 Е Расчета за предыдущий отчетный период.

3) 651.00.003 А, 651.00.003 В, 651.00.003 С жолдарында 651.00.001 және 651.00.002 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.003 D жолында 651.00.003 А, 651.00.003 В және 651.00.003 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.003 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.003 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.003 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.004 А, 651.00.004 В, 651.00.004 С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.005 А, 651.00.005 В, 651.00.005 С жолдарында 651.00.003 және 651.00.004 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі.
651.00.005 D жолында 651.00.005 А, 651.00.005 В және 651.00.005 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.005 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.005 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.005 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
10. "Міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 651.00.006 А, 651.00.006 В, 651.00.006 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.006 D жолында 651.00.006 А, 651.00.006 В және 651.00.006 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.006 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.006 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.006 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.007 А, 651.00.007 В, 651.00.007 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.007 D жолында 651.00.007 А, 651.00.007 В және 651.00.007 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.007 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.007 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.007 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.

Перечень выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования, приведен в пункте 9 Инструкции о порядке взимания и учета страховых платежей на обязательное медицинское страхование, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1995 года № 1845;
3) в строках 651.00.008 А, 651.00.008 В, 651.00.008 С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.006 и 651.00.007.
В строке 651.00.008 D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.008 А, 651.00.008 В и 651.00.008 С.
В строке 651.00.008 Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.008 D Расчета отчетного периода и 651.00.008 Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.009 А, 651.00.009 В и 651.00.009 С указывается ставка отчислений в фонд обязательного медицинского страхования в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.010 А, 651.00.010 В, 651.00.010 С указываются суммы отчислений в фонд обязательного медицинского страхования, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.008 и 651.00.009.
В строке 651.00.010 D указывается сумма отчислений в фонд обязательного медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.010 А, 651.00.010 В и 651.00.010 С.
В строке 651.00.010 Е указывается сумма отчислений в фонд обязательного медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.010 D Расчета отчетного периода и 651.00.010 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
11. В разделе "Отчисления в фонд государственного социального страхования":
1) в строках 651.00.011 А, 651.00.011 В, 651.00.011 С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.011 D указывается фонд оплаты труда за отчетный период, определяемый как сумма строк 651.00.011 А, 651.00.011 В и 651.00.011 С.
В строке 651.00.011 Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.011 D Расчета отчетного периода и 651.00.011 Е Расчета за предыдущий период;
2) в строках 651.00.012 А, 651.00.012 В, 651.00.012 С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.

Міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 22-қаңтардағы № 1845 қаулысымен бекітілген Міндетті медициналық сақтандыруға сақтандыру төлемдерін алу және есепке алу тәртібі туралы Нұсқаулықтың 9-тармағында келтірілген;
3) 651.00.008 А, 651.00.008 В, 651.00.008 С жолдарында 651.00.006 және 651.00.007 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.008 D жолында 651.00.008 А, 651.00.008 В және 651.00.008 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.008 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.008 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.008 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.009 А, 651.00.009 В, 651.00.009 С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.010 А, 651.00.010 В, 651.00.010 С жолдарында 651.00.008 және 651.00.009 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар сомалары көрсетіледі.
651.00.010 D жолында 651.00.010 А, 651.00.010 В және 651.00.010 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.010 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.010 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.010 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
11. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 651.00.011 А, 651.00.011 В, 651.00.011 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.011 D жолында 651.00.011 А, 651.00.011 В және 651.00.011 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.011 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.011 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.011 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.012 А, 651.00.012 В, 651.00.012 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.

В строке 651.00.012 D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.012 А, 651.00.012 В и 651.00.012 С.
В строке 651.00.012 Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.012 D Расчета отчетного периода и 651.00.012 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Перечень выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования приведен в постановлении Правительства Республики Казахстан от 26 марта 1997 года № 419 "Об утверждении перечня выплат, на которые не начисляются страховые взносы и которые не учитываются при определении среднемесячного заработка для исчисления пенсий и пособий по государственному социальному страхованию";
3) в строках 651.00.013 А, 651.00.013 В, 651.00.013 С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.011 и 651.00.012.
В строке 651.00.013 D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.013 А, 651.00.013 В и 651.00.013 С.
В строке 651.00.013 Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.013 D Расчета отчетного периода и 651.00.013 Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.014 А, 651.00.014 В и 651.00.014 С указывается ставка отчислений в фонд государственного социального страхования в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.015 А, 651.00.015 В, 651.00.015 С указываются суммы отчислений в фонд государственного социального страхования, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.013 и 651.00.014.
В строке 651.00.015 D указывается сумма отчислений в фонд государственного социального страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.015 А, 651.00.015 В и 651.00.015 С.
В строке 651.00.015 Е указывается сумма отчислений в фонд государственного социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.015 D Расчета отчетного периода и 651.00.015 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
12. В разделе "Обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий":
1) в строках 651.00.016 А, 651.00.016 В, 651.00.016 С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.

651.00.012 D жолында 651.00.012 А, 651.00.012 В және 651.00.012 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.012 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.012 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.012 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер тізбесі "Сақтандыру жарнасы есептелмейтiн және мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру бойынша зейнетақы мен жәрдемақы есептеу үшiн орташа жалақыны анықтаған кезде есепке алынбайтын төлемдер тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 26 наурыздағы № 419 қаулысында келтірілген;
3) 651.00.013 А, 651.00.013 В, 651.00.013 С жолдарында 651.00.011 және 651.00.012 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.013 D жолында 651.00.013 А, 651.00.013 В және 651.00.013 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.013 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.013 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.013 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.014 А, 651.00.014 В, 651.00.014 С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.015 А, 651.00.015 В, 651.00.015 С жолдарында 651.00.013 және 651.00.014 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі.
651.00.015 D жолында 651.00.015 А, 651.00.015 В және 651.00.015 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.015 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.015 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.015 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
12. "Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 651.00.016 А, 651.00.016 В, 651.00.016 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.

В строке 651.00.016 D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.016 А, 651.00.016 В и 651.00.016 С.
В строке 651.00.016 Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.016 D Расчета отчетного периода и 651.00.016 Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 651.00.017 А, 651.00.017 В, 651.00.017 С указываются суммы выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.017 D указывается сумма выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.017 А, 651.00.017 В и 651.00.017 С.
В строке 651.00.017 Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.017 D Расчета отчетного периода и 651.00.017 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Перечень выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий, приведен в пункте 11 Порядка совершения операций по взиманию, учету, зачислению и расходованию средств пенсионного фонда Республики Казахстан, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 года № 1120;
3) в строках 651.00.018 А, 651.00.018 В, 651.00.018 С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.016 и 651.00.017.
В строке 651.00.018 D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.018 А, 651.00.018 В и 651.00.018 С.
В строке 651.00.018 Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.018 D Расчета отчетного периода и 651.00.018 Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.019 А, 651.00.019 В и 651.00.019 С указывается ставка обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.020 А, 651.00.020 В, 651.00.020 С указываются суммы обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.018 и 651.00.019.

651.00.016 D жолында 651.00.016 А, 651.00.016 В және 651.00.016 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.016 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.016 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.016 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.017 А, 651.00.017 В, 651.00.017 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.017 D жолында 651.00.017 А, 651.00.017 В және 651.00.017 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.017 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.017 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.017 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер тізбесі Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 6 қазандағы № 1120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы зейнетақы қорының қаржылары бойынша өзара есеп айырысу, есепке алу және жұмсау операцияларын жүргiзу тәртiбiнің 11-тармағында келтірілген;
3) 651.00.018 А, 651.00.018 В, 651.00.018 С жолдарында 651.00.016 және 651.00.017 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.018 D жолында 651.00.018 А, 651.00.018 В және 651.00.018 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.018 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.018 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.018 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.019 А, 651.00.019 В, 651.00.019 С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.020 А, 651.00.020 В, 651.00.020 С жолдарында 651.00.020 және 651.00.020 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі.

В строке 651.00.020 D указывается сумма обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.020 А, 651.00.020 В и 651.00.020 С.
В строке 651.00.020 Е указывается сумма обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.020 D Расчета отчетного периода и 651.00.020 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
13. В разделе "Сумма отчислений - всего":
в строках 651.00.021 А, 651.00.021 В, 651.00.021 С указываются суммы отчислений во все вышеуказанные фонды, определяемые как сумма соответствующих строк 651.00.005, 651.00.010, 651.00.015 и 651.00.020.
В строке 651.00.021 D указывается сумма отчислений во все вышеуказанные фонды за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.021 А, 651.00.021 В и 651.00.021 С.
В строке 651.00.021 Е указывается сумма отчислений во все вышеуказанные фонды с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.021 D Расчета отчетного периода и 651.00.021 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество должностного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указываются текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогоплательщика.
Приложение к декларации по налогу
на транспортные средства, по земельному
налогу и налогу на имущество
(форма 700.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по налогу на транспортные средства,
по земельному налогу и налогу на имущество
(форма 700.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога на транспортные средства, земельного налога и налога на имущество. Декларация составляется налогоплательщиками, указанными в статьях 365, 373, 394 Налогового кодекса, а также частными нотариусами, адвокатами, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 407 Налогового кодекса.

651.00.020 D жолында 651.00.020 А, 651.00.020 В және 651.00.020 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
651.00.020 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.020 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.020 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
13. "Аударымдар сомасы - барлығы" бөлімінде:
651.00.021 А, 651.00.021 В, 651.00.021 С жолдарында 651.00.005, 651.00.010, 651.00.015 және 651.00.020 жолдарының тиісті сомалары ретінде айқындалған жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомалары көрсетіледі.
651.00.021 D жолында 651.00.021 А, 651.00.021 В және 651.00.021 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.021 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.021 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.021 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомасы көрсетіледі.
14. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні.
Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды.
Салық төлеушінің тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
___________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 651.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Көлік құралдары салығы,
жер салығы мен мүлік салығы
бойынша декларацияға
(700.00-нысан) қосымша
Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігі (декларация) жасау ережесі (700.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Бұл Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және осы Ережеге қосымшаға сәйкес салық төлеушілердің көлік құралдары салығын, жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігін (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 365, 373, 394-баптарында көрсетілген салық төлеушілер, сондай-ақ Салық кодексінің 407-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке нотариустар, адвокаттар, жеке кәсіпкерлер болып табылмайтын жеке тұлғалар толтырады.

2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 700.00) и приложений к ней (формы с 700.01 по 700.03), по раскрытию информации об объектах, связанных с обложением налогом на транспортные средства, земельным налогом и налогом на имущество.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "–" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
1) При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. По объектам, переданным (полученным) по договорам лизинга, Декларация и соответствующие к ней приложения заполняются и представляются лизингополучателем.
14. По объектам обложения земельным налогом и налогом на имущество, входящим в состав активов паевого инвестиционного фонда, Декларация заполняется и представляется управляющей компанией паевого инвестиционного фонда.

2. Декларация Декларацияның өзінен (700.00-нысан) және көлік құралдары салығын, жер салығы мен мүлік салығын салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшалардан (700.01-ден 700.03-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөзі толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Ережеде мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Лизинг шарттары бойынша берілген (алынған) объектілер бойынша Декларацияны және тиісті оған қосымшаларды лизинг алушы толтырады және тапсырады.
14. Пайлық инвестициялық қор активтерiнiң құрамына кiретiн жер салығы мен мүлік салығы салынатын объектiлер бойынша Декларацияны пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясы толтырады және тапсырады.

15. По объектам обложения налогом на имущество, переданным по договору концессии, Декларация заполняется и представляется концессионером.
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений к Декларации (формы с 700.01 по 700.03) указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" настоящей Декларации.
2. Составление Декларации
17. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательство доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица – доверительного управляющего;
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С, D, Е;
8) номер и дата заключения контракта.
Заполняется недропользователем с указанием номера и даты заключения контракты на недропользование;

15. Концессия шарты бойынша берілген мүлік салығы салынатын объектілер бойынша Декларацияны концессионер толтырады және тапсырады.
16. Декларацияға қосымшалардың (700.01-ден 700.03-ке дейінгі нысандар) "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде осы Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау
17. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі. Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда – сенімді басқарушының жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" азақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) салық кезеңі (жыл) - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) Декларация түрі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 63-бабына сәйкес белгіленеді. Декларация түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша қосымша Декларация тапсырылған жағдайда белгіленеді;
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А, В, С, D, Е жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санатқа жатқан жағдайда белгіленеді;
8) келісім-шарт жасасқан күн мен нөмірі.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың күні мен нөмірін көрсете отырып, жер қойнауын пайдаланушы толтырады;

9) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее – Правила декларирования товаров);
10) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений к Декларации;
11) количество приложений.
Указывается количество страниц представленных приложений к Декларации по следующим формам (указывается арабскими цифрами):
в строке А – по приложению 700.01;
в строке В – по приложению 700.02;
в строке С – по приложению 700.03.
В разделе "Налог на транспортные средства":
1) в строке 700.00.001 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.01.013 I или 700.01.013 II по всем формам 700.01;
2) в строке 700.00.002 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период;
3) в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.001, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.002, в строке 700.00.003 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.001 и 700.00.002;
4) в случае, если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.002, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.001, в строке 700.00.004 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.002 и 700.00.001.
19. В разделе "Земельный налог":
1) в строке 700.00.005 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.02.015 I или 700.02.015 II по всем формам 700.02;
2) в строке 700.00.006 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.02.016 по всем формам 700.02;
3) в случае, если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.005, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.006, в строке 700.00.007 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.005 и 700.00.006;
4) в случае, если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.006, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.005, в строке 700.00.008 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.006 и 700.00.005.

9) валюта коды.
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне (бұдан әрі - Тауарларды декларациялау ережесі) "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) тапсырылған қосымшалар.
Тапсырылған Декларацияға қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
11) қосымшалардың саны.
Мынадай нысандар бойынша тапсырылған Декларацияға қосымшалардың беттерінің саны көрсетіледі (араб сандарымен көрсетіледі):
А жолында – 700.01 қосымшасы бойынша;
В жолында – 700.02 қосымшасы бойынша;
С жолында – 700.03 қосымшасы бойынша.
18. "Көлік құралдары салығы" бөлімінде:
1) 700.00.001 жолында 700.01 барлық нысандары бойынша 700.01.013 І немесе 700.01.013 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.002 жолында салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
3) егер 700.00.001 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.002 жолында көрсетілген ағымдағы төлемдердің есептелген сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.003 жолында 700.00.001 және 700.00.002 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
4) егер 700.00.002 жолында көрсетілген ағымдағы төлемдердің салық кезеңі үшін есептелген сомасы 700.00.001 жолында көрсетілген есептелген салық сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.004 жолында 700.00.002 және 700.00.001 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын азайтуға салық сомасы көрсетіледі.
19. "Жер салығы" бөлімінде:
1) 700.00.005 жолында 700.02 барлық нысандары бойынша 700.02.015 І немесе 700.02.015 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.006 жолында 700.02 барлық нысандары бойынша 700.02.016 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
3) егер 700.00.005 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.006 жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.007 жолында 700.00.005 және 700.00.006 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
4) егер 700.00.006 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы 700.00.005 жолында көрсетілген есептелген салық сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.008 жолында 700.00.006 және 700.00.005 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын зайтуға салық сомасы көрсетіледі.

20. В разделе "Налог на имущество":
1) в строке 700.00.009 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.03.018 I или 700.03.018 II или 700.03.018 III по всем формам 700.03;
2) в строке 700.00.010 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, определяемая путем суммирования строк 104101 графы G Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), по всем представленным формам 701.01 за текущий налоговый период;
3) в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.009, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.010, в строке 700.00.011 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.009 и 700.00.010;
4) в случае если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.010 больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.009, в строке 700.00.012 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.010 и 700.00.009.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать фамилию, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи Декларации.
Указывается текущая дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения и (или) регистрации объекта налогообложения;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата фактического представления или поступления от почтовой или иной организации связи Декларации в налоговый орган;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.

20. "Мүлік салығы" бөлімінде:
1) 700.00.009 жолында барлық 700.03 нысандары бойынша 700.03.018 І немесе 700.03.018 ІІ немесе 700.03.018 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.010 жолында ағымдағы салық кезеңі үшін барлық тапсырылған 701.01 нысандар бойынша Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің есебінің (701.01) G бағанының 104101 жолдарын жиынтықтау арқылы айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдердің сомасы көрсетіледі.
3) егер 700.00.009 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.010 жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.011 жолында 700.00.009 және 700.00.010 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
4) егер 700.00.010 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы 700.00.009 жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.012 жолында 700.00.010 және 700.00.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, азайтуға салық сомасы көрсетіледі.
21. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсыратын болса, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қамтылуы тиіс;
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлік басқарушының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын басқа жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі.
2) Декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына табыс еткен ағымдағы күн көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық салу объектісінің орналасқан және (немесе) тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияны алу күні.
Салық органына Декларацияның нақты табыс етілген немесе почта немесе өзге байланыс ұйымынан келіп түскен күн көрсетіледі.
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.

3. Составление приложения
"Налог на транспортные средства"
(Форма 700.01)
22. Данное приложение предназначено для исчисления налогоплательщиками налога на транспортные средства в соответствии с разделом 13 Налогового кодекса. Форма 700.01 составляется налогоплательщиком на каждое транспортное средство, имеющееся на праве собственности, хозяйственного ведения, оперативного управления, а также на каждое транспортное средство, переданное (полученное) по договору финансового лизинга, в течение налогового периода. При наличии идентичных транспортных средств (одной модели, с одинаковым объемом двигателя, грузоподъемностью, количеством посадочных мест, мощностью двигателя, сроком эксплуатации) составляется одна форма с указанием их общего количества в строке 700.01.012.
23. Налогоплательщикам, работающим по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке, согласно которым Республикой Казахстан гарантируется стабильность налогового режима, исчисление и уплату налога производят в соответствии с условиями названного контракта и в соответствующих строках данного приложения отражают показатели (месячный расчетный показатель, ставки, поправочный коэффициент), определенные условиями контракта.
24. Если по объекту налогообложения налоговое обязательство по представлению налоговой отчетности возложено на доверительного управляющего, с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса, заполняется раздел "Информация об учредителе доверительного управления или выгодоприобретателе":
1) РНН - указывается регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИИН (БИН) - указывается индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.

3. "Көлік құралдары салығы" қосымшасын жасау (700.01-нысаны)
22. Бұл нысан Салық кодексінің 13-бөліміне сәйкес салық төлеушінің көлік құралдары салығын есептеуіне арналған. 700.01-нысанын салық төлеуші салық кезеңі ішінде меншік құқығындағы, шаруашылық жүргізу құқығындағы, жедел басқару құқығындағы әрбір көлік құралына, сондай-ақ қаржы лизингі шарты бойынша берілген (алынған) әрбір көлік құралына жасайды. Ұқсас көлік құралдары (бір үлгідегі, двигатель көлемі, жүк көтергіштігі, отырғызу орындарының саны, двигатель қуаты, пайдалану мерзімі бірдей) болған жағдайда 700.01.012 жолындағы олардың жалпы санын көрсете отырып бір нысан жасалады.
23. Қазақстан Республикасы салық режимінің тұрақтылығына кепілдік беретін заңдарда белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісім-шарттар бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілер, салықты есептеу мен төлеуді, аталған келісім-шарттың талаптарына сәйкес жүргізеді және осы қосымшаның тиісті жолдарында келісім-шарттың талаптарында белгіленген көрсеткіштерді (айлық есептік көрсеткіш, ставкалар, түзету коэфициенті) көрсетеді.
24. Егер салық салу объектісі бойынша салық есептемесін тапсыру жөніндегі салық міндеттемесі сенімгерлік басқарушыға жүктелген болса, Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, "Сенімгерлік басқарманың құрылтайшысы немесе пайда алушысы туралы ақпарат" бөлімі толтырылады:
1) СТН – салық төлеуші сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН (БСН) - салық төлеуші сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың күні мен нөмірі көрсетіледі.

25. В разделе "Исчисление налога на транспортные средства":
1) в строке 700.01.001 указывается транспортное средство, являющееся объектом обложения.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 366 Налогового кодекса. В зависимости от вида транспортного средства отмечаются соответствующие ячейки A, В, С, D, E, F, G, H, I;
2) в строке 700.01.002 указывается год выпуска транспортного средства;
3) в строке 700.01.003 указывается фактический период (количество месяцев) владения транспортным средством на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления, в том числе по транспортным средствам, не состоявшим ранее на учете в Республике Казахстан;
4) в строке 700.01.004 указываются соответствующие единицы измерения:
объем двигателя легкового автомобиля - в кубических сантиметрах;
грузоподъемность грузового и специального автомобиля - в тоннах;
количество посадочных мест автобуса;
мощность двигателя маломерного судна, летательного аппарата, железнодорожного тягового и мотор-вагонного подвижного состава - в киловаттах;
мощность двигателя катера, судна, буксира, баржи, яхты - в лошадиных силах;
5) в строке 700.01.005 указывается ставка налога на транспортные средства в соответствии с пунктом 1 статьи 367 Налогового кодекса;
6) в строке 700.01.006 указывается размер месячного расчетного показателя, установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
7) в строке 700.01.007 указывается превышение объема двигателя легковых автомобилей свыше 1500 по 2000 куб.см., свыше 2000 по 2500 куб.см., свыше 2500 по 3000 куб.см., свыше 3000 по 4000 куб.см. в соответствии с пунктом 2 статьи 367 Налогового кодекса;
8) в строке 700.01.008 указывается сумма налога, определяемого по легковым автомобилям, как сумма произведения строк 700.01.005 и 700.01.006 и произведения строк 700.01.007 и 7 тенге (700.01.005 х 700.01.006 + 700.01.007 х 7), для остальных транспортных средств и летательных аппаратов определяется как произведение строк 700.01.005 и 700.01.006 (700.01.005 х 700.01.006);
9) в строке 700.01.009 указывается соответствующий поправочный коэффициент, установленный в пункте 3 статьи 367 Налогового кодекса;
10) в строке 700.01.010 указывается сумма налога за налоговый период с учетом поправочного коэффициента, определяемая путем произведения строк 700.01.008 и 700.01.009;
11) в строке 700.01.011 указывается сумма налога за фактический период владения, определяемая как отношение строки 700.01.010 к произведению строки 700.01.003 и 12 (700.01.010/12 х 700.01.003). В случае если фактический период владения составляет 12 месяцев, то в строку 700.02.011 переносится сумма, отраженная в строке 700.02.010;

25. "Көлік құралдары салығын есептеу" бөлімінде:
1) 700.01.001 жолында салық салу объектісі болып табылатын көлік құралы көрсетіледі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 366-бабына сәйкес белгіленеді. Көлік құралының түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді: А, B, C, D, E, F, G, Н, І;
2) 700.01.002 жолында көлік құралының шыққан жылы көрсетіледі;
3) 700.01.003 жолында меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы, соның ішінде Қазақстан Республикасында бұрын есепте тұрмаған көлік құралын нақты иелену кезеңі (айлар саны) көрсетіледі;
4) 700.01.004 жолында тиісті өлшем бірліктері көрсетіледі:
жеңіл автомобиль двигателінің көлемі - шаршы сантиметрлерде;
жүк және арнайы автомобильдерінің жүк көтерімділігі - тоннада;
автобустардың отырғызу орындарының саны;
шағын көлемді кемелер, ұшу аппараттары, темір жол тартқыш және мотор-вагонды жылжымалы құрамдар двигателінің қуаты - киловаттарда көрсетіледі;
катерлер, кемелер, буксирлер, баржалар, яхталар двигательдерінің қуаты - ат күшінде;
5) 700.01.005 жолында Салық кодексінің 367-бабының 1-тармағына сәйкес көлік құралына салық ставкасы көрсетіледі;
6) 700.01.006 жолында Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі;
7) 700.01.007 жолында Салық кодексінің 367-бабының 2-тармағына сәйкес 1500-ден жоғары 2000 шаршы см-гі, 2000-нан жоғары 2500 шаршы см-гі, 2500-ден жоғары 3000 шаршы см-гі, 3000-нан жоғары 4000 шаршы см-гі жеңіл автомобиль двигателі көлемінің асуы көрсетіледі;
8) 700.01.008 жолында 700.01.005 мен 700.01.006 жолдарының туындысының және 700.01.007 мен 7 теңге туындысының (700.01.005 х 700.01.006 + 700.02.007 х 7) сомасы ретінде жеңіл автомобильдер бойынша айқындалатын салық сомасы көрсетіледі, қалған көлік құралдары мен ұшу аппараттары үшін 700.02.005 мен 700.02.006 жолдарының туындысы (700.01.005 х 700.01.006) ретінде айқындалады;
9) 700.01.009 жолында Салық кодексінің 367-бабы 3-тармағында белгіленген тиісті түзету коэффициенті көрсетіледі;
10) 700.01.010 жолында 700.01.008 және 700.01.009 жолдарын көбейту жолымен айқындалатын түзету коэффициенті ескеріле отырып, есепті салық кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі;
11) 700.01.011 жолында 700.01.010 жолының 700.01.003 жолы мен 12 туындысына қатынасы (700.01.010/12х700.01.003) ретінде айқындалатын иеленудің нақты кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі. Егер нақты иелену кезеңі 12 ай құраған жағдайда, онда 700.02.011 жолына 700.02.010 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

12) в строке 700.01.012 указывается количество идентичных транспортных средств, по которым составляется данная форма;
13) в строке 700.01.013 I указывается сумма налога с учетом количества транспортных средств, определяемая путем произведения строк 700.01.011 и 700.01.012 (700.02.011 х 700.02.012);
14) в строке 700.01.013 II указывается сумма налога с учетом количества транспортных средств, подлежащего уплате с учетом особенности, предусмотренной статьей 451 Налогового кодекса, определяемая как произведение 0,3 и произведение строк 700.01.011 и 700.01.012 (700.01.011 х 700.01.012) х 0,3.
4. Составление приложения "Земельный налог"
(Форма 700.02)
26. Данное приложение предназначено для исчисления земельного налога налогоплательщиками в соответствии с разделом 14 Налогового кодекса. Форма 700.02 составляется за каждый земельный участок, находившийся на правах собственности, постоянного землепользования, первичного безвозмездного временного землепользования в течение налогового периода.
27. Если по объекту налогообложения налоговое обязательство по представлению налоговой отчетности возложено на доверительного управляющего, с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса, заполняется раздел "Информация об учредителе доверительного управления или выгодоприобретателе":
1) РНН - указывается регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИИН (БИН) - указывается индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
28. В разделе "Исчисление земельного налога":
1) в строке 700.02.001 указывается местоположение земельного участка (при общей долевой собственности на земельный участок – земельная доля), являющегося объектом обложения земельным налогом в соответствии со статьями 375 и 376 Налогового кодекса;

12) 700.01.012 жолында осы нысан жасалатын ұқсас көлік құралдарының саны көрсетіледі;
13) 700.01.013 І жолында 700.01.011 және 700.01.012 (700.01.011 х 700.01.012) жолдарының көбейтіндісі жолымен айқындалатын көлік құралдарының саны ескеріле отырып, салық сомасы көрсетіледі.
14) 700.01.013 ІІ жолында 700.01.011 және 700.01.012 жолдарын 0,3-ке (700.01.011 х 700.01.012)х0,3 көбейту жолымен айқындалатын, Салық кодексінің 451-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, төлеуге жататын көлік құралдарының санын ескеріп салық сомасы көрсетіледі.
4. "Жер салығы" қосымшасын жасау (700.02-нысаны)
26. Бұл қосымша Салық кодексінің 14-бөліміне сәйкес салық төлеушілердің жер салығын есептеуіне арналған. Салық төлеуші 700.02 нысанын салық кезеңі ішінде меншік, тұрақты жер пайдалану, бастапқы тегін уақытша жер пайдалану құқығындағы әрбір жер теліміне жасайды.
27. Егер салық салу объектісі бойынша салық есептілігін тапсыру бойынша салық міндеттемесі сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген болса, Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, "Сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе пайда алушы туралы ақпарат" бөлімі толтырылады:
1) СТН – салық төлеуші сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН (БСН) - салық төлеуші сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың күні мен нөмірі көрсетіледі.
28. "Жер салығын есептеу" бөлімінде:
1) 700.02.001 жолында Салық кодексінің 375 және 376-баптарына сәйкес жер салығы салынатын объекті болып табылатын жер учаскесінің орналасқан жері (жер учаскесіне ортақ үлестік меншік кезінде - жер үлесі) көрсетіледі;

2) в строке 700.02.002 указывается кадастровый номер на основании идентификационных документов;
3) в строке 700.02.003 указывается дата возникновения права на земельный участок в соответствии с положениями земельного законодательства Республики Казахстан на основании правоустанавливающих документов, в том числе договоры, решения судов, правовые акты исполнительных органов, свидетельство о праве на наследство, передаточный акт или разделительный баланс при реорганизации негосударственных юридических лиц, владеющих земельным участком на праве собственности или выкупивших право временного возмездного землепользования;
4) в строке 700.02.004 указывается дата прекращения права на земельный участок в соответствии с положениями земельного законодательства Республики Казахстан на основании подтверждающих документов;
5) в случае уплаты налогоплательщиком земельного налога в соответствии с пунктом 2 статьи 374 Налогового кодекса строки 700.01.003 и 700.01.004 не заполняются;
6) в строке 700.02.005 указывается количество месяцев владения или пользования земельным участком в налоговом периоде;
7) в строке 700.02.006 указывается категория земель в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан. При этом используются следующие условные обозначения:
ЗСХ-1 - земли сельскохозяйственного назначения - земли степной и сухостепной зон;
ЗСХ-2 - земли сельскохозяйственного назначения - земли полупустынной, пустынной и предгорно-пустынной зон;
ЗНП-ЖФ - земли населенных пунктов, занятые жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем;
ЗНП - земли населенных пунктов, за исключением земель, занятых жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем;
ЗНП-ПУ - земли населенных пунктов - придомовые земельные участки;
ЗП - земли промышленности, расположенные вне населенных пунктов;
ЗП-НП - земли промышленности, расположенные в черте населенных пунктов;
ЗООПТ-СХ-1 или ЗООПТ-СХ-2 - земли особо охраняемых природных территорий, используемые в сельскохозяйственных целях;
ЗООПТ - земли особо охраняемых природных территорий, используемые в иных целях помимо сельскохозяйственных;
ЗЛФ-СХ-1 или ЗЛФ-СХ-2 - земли лесного фонда, используемые в сельскохозяйственных целях;
ЗЛФ - земли лесного фонда, используемые в иных целях помимо сельскохозяйственных;
ЗВФ-СХ-1 или ЗВФ-СХ-2 - земли водного фонда, используемые в сельскохозяйственных целях;
ЗВФ - земли водного фонда, используемые в иных целях помимо сельскохозяйственных;
8) в строке 700.02.007 указывается балл бонитета почвы земельного участка на основании идентификационных документов (акт на право частной собственности на земельный участок, акт на право постоянного землепользования, акт на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды) и акт на право временного безвозмездного землепользования;

2) 700.02.002 жолында сәйкестендіру құжаттары негізінде кадастрлық нөмір көрсетіледі;
3) 700.02.003 жолында құқық белгілейтін құжаттардың, оның ішінде шарттардың, сот шешімдерінің, атқарушы органдарының құқықтық актілерінің, мұрагерлікке құқық туралы куәліктің, меншік құқығында жер учаскесі бар немесе өтемін төлеп уақытша жер пайдалану құқығын сатып алған мемлекеттік емес заңды тұлғалар қайта ұйымдастырылған кезде беру актісінің немесе бөлу теңгерімінің негізінде Қазақстан Республикасының жер заңнамасының ережелеріне сәйкес жер учаскесіне құқық туындаған күн көрсетіледі;
4) 700.02.004 жолында құқық белгілейтін құжаттардың негізінде Қазақстан Республикасының жер заңнамасының ережелеріне сәйкес жер учаскесіне құқық тоқтаған күн көрсетіледі;
5) салық төлеуші жер салығын Салық кодексінің 374-бабы 2-тармағына сәйкес төлеген жағдайда 700.02.003 және 700.02.004 жолдары толтырылмайды;
6) 700.02.005 жолында салық кезеңінде жер учаскесін иелену немесе пайдалану айларының саны көрсетіледі;
7) 700.02.006 жолында Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер санаты көрсетіледі. Бұл ретте, мынадай шартты белгілер пайдаланылады:
АШЖ-1 - ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - далалық және қуаң далалық аймақтардың жерлері;
АШЖ-2 - ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - шөлейтті, шөлді және тау бөктеріндегі шөлді аймақтардың жерлері;
ЕМЖ-ТҮҚ - тұрғын үй қоры, соның ішінде олардың жанындағы құрылыстар мен ғимараттар орналасқан елді мекен жерлері;
ЕМЖ - тұрғын үй қоры, соның ішінде олардың жанындағы құрылыстар мен ғимараттар орналасқан жерлерді қоспағанда, елді мекен жерлері;
ЕМЖ-ҮІЖУ - елді мекен пунктерінің жерлері - үй іргесіндегі жер учаскелері;
ӨЖ - елді мекендерден тыс орналасқан өнеркәсіп жерлері;
ӨЖ-ЕМ - елді мекендер шегінде орналасқан өнеркәсіп жерлері;
ЕҚТАЖ-АШ-1 және ЕҚТАЖ-АШ-2 – ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлері;
ЕҚТАЖ - ауыл шаруашылығынан басқа өзге де мақсатта пайдаланылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлері;
ОҚЖ-АШ-1 немесе ОҚЖ-АШ-2 - ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын орман қорының жерлері;
ОҚЖ - ауыл шаруашылығынан басқа өзге де мақсатта пайдаланылатын орман қорының жерлері;
СҚЖ-АШ-1 немесе СҚЖ-АШ-2 - ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын су қорының жерлері;
СҚЖ - ауыл шаруашылығынан басқа өзге де мақсатта пайдаланылатын су қорының жерлері;
8) 700.02.007 жолында сәйкестендіру құжаттарының (жер учаскесіне жеке меншік құқығына акті, тұрақты жер пайдалану құқығына акті, өтемін төлеп уақытша (ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді) жер пайдалану (жалға алу) құқығына акті және өтемін төлемей уақытша жер пайдалану құқығына акті) негізінде жер учаскесі топырағының бонитет балы көрсетіледі;

9) в строке 700.02.008 указывается общая площадь земельного участка в соответствии с идентификационными документами на земельный участок. Налогоплательщики, определенные пунктом 2 статьи 374 Налогового кодекса, указывают общую площадь земельного участка, находящегося в фактическом владении и пользовании. В случае отсутствия идентификационных документов на земельный участок определение площади осуществляется на основании заключений юридических и физических лиц (имеющих соответствующие лицензии), производившие обмер земельного участка;
10) в строке 700.02.008 I указывается площадь земельного участка, не облагаемая земельным налогом в соответствии с пунктом 2 статьи 375 Налогового кодекса;
11) в строке 700.02.008 II указывается площадь земельного участка, подлежащего обложению земельным налогом, определяемая как разница строк 700.02.008 и 700.02.008 I;
12) в строке 700.02.009 указывается базовая ставка земельного налога в соответствии с главой 54 Налогового кодекса;
13) в строке 700.02.010 указывается размер повышения или понижения ставки земельного налога, установленный решением местного представительного органа за налоговый период, согласно пункту 1 статьи 387 Налогового кодекса (в процентах);
14) в строке 700.02.011 указывается установленный размер повышения ставки земельного налога на земельные участки, занятые под автостоянки, автозаправочные станции, казино за налоговый период, согласно решениям местного представительного органа в соответствии со статьей 386 Налогового кодекса;
15) в строке 700.02.012 указывается коэффициент, установленный пунктами 2, 3 статьи 387 Налогового кодекса для соответствующих налогоплательщиков;
16) в строке 700.02.013 указывается коэффициент, установленный пунктом 5 статьи 387 Налогового кодекса для налогоплательщиков, осуществляющих деятельность на территориях специальных экономических зон;
17) в строке 700.02.014 указывается ставка земельного налога с учетом корректировок базовой налоговой ставки, предусмотренных в строках 700.02.009, 700.02.010, 700.02.011 и 700.02.012;
18) в строке 700.02.015 I указывается сумма налога, исчисленного за налоговый период, определяемая по формуле: (700.02.008 II х 700.02.014/12) х 700.02.005;
19) в строке 700.02.015 II указывается сумма налога, исчисленного за налоговый период, подлежащего уплате с учетом особенности, предусмотренной статьей 451 Налогового кодекса, определяемая по формуле: (700.02.008 II х 700.02.014/12) х 700.02.005 х 0,3;
20) в строке 700.02.016 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период по указанному земельному участку. Строка 700.02.016 определяется как значение строк 104303, 104304, 104305, 104306, 104307, 104308 графы G Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), представленного налогоплательщиком по земельному участку на начало года, плюс (минус) значение графы G по всем формам Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество, представленного при изменении налоговых обязательств (701.01) по указанному земельному участку в течение налогового периода;

9) 700.02.008 жолында жер учаскесіне сәйкестендіру құжаттарына сәйкес жер учаскесінің жалпы ауданы көрсетіледі. Салық кодексінің 374-бабы 2-тармағында айқындалған салық төлеушілер нақты иеленуіндегі және пайдалануындағы жер учаскесінің жалпы ауданын көрсетеді. Жер учаскесіне сәйкестендіру құжаттары болмаған жағдайда ауданы жер учаскесін өлшеген заңды және жеке тұлғалардың (тиісті лицензиялары бар) қорытындылары негізінде айқындалады;
10) 700.02.008 І жолында Салық кодексінің 375-бабының 2-тармағына сәйкес жер салығы салынбайтын жер учаскесінің ауданы көрсетіледі;
11) 700.02.008 ІІ жолында 700.02.008 және 700.02.008 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын жер салығы салынуы тиіс жер учаскесінің ауданы көрсетіледі;
12) 700.02.009 жолында Салық кодексінің 54-тарауына сәйкес жер салығының базалық ставкасы көрсетіледі;
13) 700.02.010 жолында Салық кодексінің 387-бабының 1-тармағына сәйкес салық кезеңіне жергілікті өкілдік органның шешімімен белгіленген жер салығының ставкасын төмендету немесе көтеру мөлшері (пайызбен) көрсетіледі;
14) 700.02.011 жолында Салық кодексінің 386-бабына сәйкес салық кезеңіне жергілікті өкілдік органның шешімі бойынша автотұрақтар, автожанармай құю станциялары мен казино орналасқан жер учаскесіне жер салығының ставкасын көтерудің белгіленген мөлшері көрсетіледі;
15) 700.02.012 жолында тиісті салық төлеушілер үшін Салық кодексінің 387-бабының 2 және 3-тармақтарында белгіленген коэффициент көрсетіледі;
16) 700.02.013 жолында арнаулы экономикалық аймақ аумақтарында қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілерге арналған, Салық кодексінің 387-бабының 5-тармағымен белгіленген коэффициент көрсетіледі;
17) 700.02.014 жолында 700.02.009, 700.02.010, 700.02.011 және 700.02.012 жолдарында көзделген базалық салық ставкасын түзетулер ескеріле отырып, жер салығының ставкасы көрсетіледі;
18) 700.02.015 І жолында (700.02.008 ІІ х 700.02.014 / 12) х 700.02.005 формуласы бойынша айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
19) 700.02.015 ІІ жолында Салық кодексінің 451-бабында көзделген ерекшеліктерді ескеріп, (700.02.008 ІІ х 700.02.014/12) х 00.02.005 х 0,3 формуласы бойынша айқындалатын төленуге тиісті салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
20) 700.02.016 жолында көрсетілген жер учаскесі бойынша салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі. 700.02.016 жолы салық төлеуші жер салығы бойынша жыл басына ұсынған Жер және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің барлық нысандары бойынша G бағанының мәні алу (қосу) көрсетілген жер учаскесі бойынша салық кезеңі ішінде салық міндеттемелері өзгерген кезде табыс етілген Жер және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің (701.00) G бағанының 104303, 104304, 104305, 104306, 104307, 104308 жолдарының мәні ретінде айқындалады;

21) в случае превышения суммы земельного налога, указанной в строке 700.02.015 I или 700.02.015 II, над суммой исчисленных текущих платежей за налоговый период, отраженной в строке 700.02.016, в строке 700.02.017 указывается сумма налога к начислению (+), в обратном случае отражению в строке подлежит сумма налога к уменьшению (-);
22) в строке 700.02.018 указывается соответствующий код бюджетной классификации земельного налога, утвержденный уполномоченным государственным органом.
5. Составление приложения "Налог на имущество"
(Форма 700.03)
29. Данное приложение предназначено для исчисления налогоплательщиками налога на имущество в соответствии с разделом 15 Налогового кодекса. В случае если в течение налогового периода исчисление налога на имущество осуществлялось в нескольких налоговых режимах (по специальному налоговому режиму, по налоговому режиму на территории специальной экономической зоны, в общеустановленном порядке и другое), то приложение составляется отдельно по каждому налоговому режиму. При этом при исчислении налога применяются соответствующие ставки по каждому налоговому режиму.
При применении к объектам налогообложения разных ставок налога приложение заполняется по каждому объекту налогообложения.
30. Если по объекту налогообложения налоговое обязательство по представлению налоговой отчетности возложено на доверительного управляющего, с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса, заполняется раздел "Информация об учредителе доверительного управления или выгодоприобретателе":
1) РНН - указывается регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИИН (БИН) - указывается индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации c 1 января 2012 года;
3) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
В разделе "Исчисление среднегодовой балансовой стоимости объектов налогообложения":

21) 700.02.015 І немесе 700.02.015 ІІ жолдарында көрсетілген жер салығы сомасының 700.02.016 жолында көрсетілген есепті салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан асып кеткен жағдайда, 700.02.017 жолында есептеуге салық сомасы (+), кері жағдайда жолда азайтылатын салық сомасы (-) көрсетіледі;
22) 700.02.018 жолында уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген жер салығының бюджеттік жіктемесінің тиісті коды көрсетіледі.
5. "Мүлік салығы" қосымшасын жасау (700.03-нысан)
29. Бұл қосымша Салық кодексінің 15-бөліміне сәйкес салық төлеушілердің мүлік салығын есептеуіне арналған. Егер салық кезеңі ішінде мүлік салығын есептеу бірнеше салық режимдерінде (арнаулы салық режимі бойынша, арнайы экономикалық аумақтағы салық режимі бойынша, жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте және т.б.) жүзеге асырылған жағдайда, қосымша әр салық режимі бойынша бөлек жасалады. Бұл ретте, салықты есептеу кезінде әр салық режимі бойынша тиісті ставкалар қолданылады.
Салық салу объектілеріне әр түрлі ставкалар қолданылған жағдайда қосымша салық салудың әрбір объекті бойынша толтырылады.
30. Егер салық салу объектісі бойынша салық есептілігін тапсыру бойынша салық міндеттемесі сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген болса, Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, "Сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе пайда алушы туралы ақпарат" бөлімі толтырылады:
1) СТН – салық төлеуші сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН (БСН) - салық төлеуші сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың күні мен нөмірі көрсетіледі.
"Салық салу объектілерінің орташа жылдық баланстық құнын есептеу" бөлімінде:

1) в строке с 700.03.001 по 700.03.013 указывается балансовая стоимость объектов налогообложения по данным бухгалтерского учета на начало налогового периода, на первое число каждого месяца налогового периода и на начало налогового периода, следующего за отчетным;
2) в строке 700.03.014 указывается балансовая стоимость объектов налогообложения, определяемая как сумма строк с 700.03.001 по 700.03.013;
3) в строке 700.03.015 указывается среднегодовая балансовая стоимость объекта налогообложения, определяемая путем произведения строки 700.03.014 и 13 (700.03.014 х 13), в соответствии с пунктом 2 статьи 397 Налогового кодекса;
4) в строке 700.03.016 указывается налоговая база объектов налогообложения, определенная в соответствии с пунктом 4 статьи 397 Налогового кодекса.
31. В разделе "Исчисление налога на имущество":
1) в строке 700.03.017 указывается ставка налога на имущество, установленная статьей 398 Налогового кодекса;
2) в строке 700.03.018 I указывается сумма налога, определяемого путем произведения среднегодовой балансовой стоимости основных средств, отраженной в строке 700.03.015 на ставку налога, указанную в строке 700.03.017 (700.03.015 х 700.03.017);
3) в строке 700.03.018 II указывается сумма налога подлежащего уплате с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса, определяемого как произведение 0,3 и произведение строк 700.03.015 и 700.03.017 (700.03.015 х 700.03.017) х 0,3.
4) в строке 700.03.018 III указывается сумма налога, определяемая путем произведения налоговой базы объектов налогообложения, определенная в соответствии с пунктом 4 статьи 397 Налогового кодекса, отраженной в строке 700.03.016, на ставку налога, указанную в строке 700.03.017 (700.03.016 х 700.03.017).
Приложение к расчету
текущих платежей по налогу
на транспортные средства
(форма 701.00)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета) текущих платежей
по налогу на транспортные средства
(форма 701.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по налогу на транспортные средства согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Расчет), предназначенной для исчисления налога на транспортные средства по транспортным средствам, находящимся на праве собственности, праве хозяйственного ведения или праве оперативного управления, а также по транспортным средствам, переданным (полученным) по договору финансового лизинга, до 1 июля текущего налогового периода. Расчет составляется юридическими лицами в соответствии со статьей 365 Налогового кодекса.

1) 700.03.001 - 700.03.013 жолдарында салық кезеңінің басына, салық кезеңінің әр айының бірінші күніне және есептіден кейінгі салық кезеңінің басына бухгалтерлік есеп деректері бойынша салық салу объектілерінің баланстық құны көрсетіледі;
2) 700.03.014 жолында 700.03.001-ден 700.03.013-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын салық салу объектілерінің баланстық құны көрсетіледі;
3) 700.03.015 жолында Салық кодексінің 397-бабының 2-тармағына сәйкес 700.03.014 жолы мен 13 көбейтіндісі (700.03.014 х 13) арқылы айқындалатын салық салу объектілерінің орташа жылдық баланстық құны көрсетіледі;
4) 700.03.016 жолында салық салу объектілерінің Салық кодексі 397-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалатын салық базасы көрсетіледі.
31. "Мүлік салығын есептеу" бөлімінде:
1) 700.03.017 жолында Салық кодексінің 398-бабында белгіленген мүлік салығының ставкасы көрсетіледі;
2) 700.03.018 І жолында 700.03.017 жолында көрсетілген салық ставкасына 700.03.015 жолында көрсетілген негізгі қаражаттардың орташа жылдық баланстық құнын көбейту (700.03.015х700.03.017) жолымен айқындалатын салық сомасы көрсетіледі.
3) 700.03.018 ІІ жолында 700.03.015 және 700.03.017 жолдарын және 0,3 көбейту (700.03.015х700.03.017)х0,3 жолымен айқындалатын Салық кодексінің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескеріп, төленуге жататын салық сомасы көрсетіледі;
4) 700.03.018 ІІІ жолында 700.03.016 жолында көрсетілген салық салу объектілерінің Салық кодексі 397-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалатын салық базасын 700.03.017 жолында көрсетілген салық ставкасына көбейту жолымен айқындалатын (700.03.016 х 700.03.017) салық сомасы көрсетіледі.
___________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 700.00-700.03 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Көлік құралдары салығы
бойынша Ағымдағы төлемдер
(701.00-нысан) қосымша
Көлік құралдары салығы бойынша Ағымдағы төлемдер есебін жасау ережелері (701.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ағымдағы салық кезеңінің 1 шілдесіне дейін меншік құқығындағы, шаруашылықты жүргізу құқығындағы немесе жедел басқару құқығындағы, сонымен қатар қаржы лизингі шарты бойынша берілген (алынған) көлік құралдары бойынша көлік құралдары салығын есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдердің салық есептілігі нысанын (есебін) (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есеп Салық кодексінің 365-бабына сәйкес жеке және заңды тұлғалармен толтырылады.

3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица – доверительного управляющего.
11. В разделе "Информация об учредителе доверительного управления или выгодоприобретателе" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Расчета с 1 января 2012 года;
3) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом;
4) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С, D;
7) номер и дата заключения контракта, если отмечена строка 10 D.
Заполняется недропользователем с указанием номера и даты заключения контракта на недропользование;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее – Правила декларирования товаров).
12. В разделе "Исчисление текущих платежей по налогу на транспортные средства":
в строке 701.00.001 указывается общая сумма исчисленных налогоплательщиком текущих платежей по налогу на транспортные средства, подлежащих уплате в срок, установленный статьей 369 Налогового кодекса.
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":

3) салық кезеңі (жыл) - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі).
4) салық төлеушінің Т.А.Ә. немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
11. "Сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе пайда алушы туралы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына бастап Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі және күні;
4) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есептің Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді.
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) тармақшасымен қарастырылған хабарлама бойынша қосымша Есепті табыс еткен жағдайда толтырылады.
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер, егер салық төлеуші А, В, С, D жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санаттарға жатқан жағдайда толтырылады.
7) егер 10 D жолы белгіленсе, келісім-шартты жасаған күні және нөмірі.
Жер қойнауын пайдалану келісім-шартының жасалған күні мен нөмірін көрсетіп жер қойнауын пайдаланушы толтырады.
8) валюта коды.
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
12. "Көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" бөлімінде:
701.00.001 жолында Салық кодексінің 369-бабымен белгіленген мерзімде төлеуге тиісті көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық төлеушімен есептелген жалпы сомасы көрсетіледі.
13. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:

1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается текущая дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту регистрации объекта налогообложения;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата фактического представления или поступления от почтовой или иной организации связи Расчета в налоговый орган;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к расчету текущих
платежей по земельному налогу и
налогу на имущество (форма 701.01)
Правила
составления налоговой отчетности
(расчета) текущих платежей по земельному
налогу и налогу на имущество (форма 701.01)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Расчет), предназначенной для исчисления земельного налога и налога на имущество по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода и при изменении налоговых обязательств в течение налогового периода. Расчет составляется физическими и юридическими лицами, указанными в статьях 373, 394 Налогового кодекса.
2. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
4. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "–" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки Расчета.
6. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
7. По объектам, входящим в состав активов паевого инвестиционного фонда, Расчет заполняется и представляется управляющей компанией паевого инвестиционного фонда.

1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
2) Есепті беру күні.
Салық органына Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық салу объектісінің тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
5) Есепті қабылдаған күн.
Салық органына Есептің нақты табыс етілген немесе почта арқылы немесе өзге байланыс ұйымынан келіп түскен күні көрсетіледі.
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
_________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 701.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Жер салығы мен мүлік салығы
бойынша ағымдағы төлемдердің
есебіне (701.01-нысан) қосымша
Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің салық есептілігін (есепті) жасау ережесі (701.01-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық кезеңінің басында бар салық салу объектілері бойынша және салық кезеңі ішінде салық міндеттемелері өзгерген кезде жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің салық есептілігі нысанын (есепті) (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 373, 394-баптарында көрсетілген жеке және заңды тұлғалар жасайды.
2. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
5. Соманың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
6. Есептерді жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
7. Пайлық инвестициялық қор активтерінің құрамына кіретін объектілер бойынша Есепті пайлық инвестициялық қор компаниясының басқарушысы толтырады және табыс етеді.

1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Расчета с 1 января 2012 года;
3) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление;
4) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С, D;
7) номер и дата заключения контракта.
Заполняется недропользователем с указанием номера и даты заключения контракта на недропользование;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219.
13. В разделе "Исчисление текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество":
1) в графе А указаны коды бюджетной классификации земельного налога и налога на имущество, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года № 1362;
2) в графе В указаны наименования налогов;
3) при наличии нескольких земельных участков одной категории в строках С, D, E, F, G соответствующих коду бюджетной классификации земельного участка, указывается общая сумма текущих платежей по указанным земельным участкам;
4) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе C напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 февраля налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе C напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 25 февраля налогового периода;
5) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе D напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 мая налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе D напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 25 мая налогового периода;

1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына бастап Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі және күні;
4) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есептің Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді.
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) тармақшасымен қарастырылған хабарлама бойынша қосымша Есепті табыс еткен жағдайда толтырылады.
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер, егер салық төлеуші А, В, С, D жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санаттарға жатқан жағдайда толтырылады.
7) келісім-шартты жасаған күні және нөмірі.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың жасалған күні мен нөмірін көрсетіп жер қойнауын пайдаланушы толтырады.
8) валюта коды.
(Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген) Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
13. "Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" бөлімінде:
1) А бағанында Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 желтоқсандағы № 1362 қаулысымен бекітілген жер салығы және мүлік салығының бюджеттік жіктеуіш коды көрсетіледі.
2) В бағанында салықтардың атауы көрсетіледі;
3) бір санаттағы бірнеше жер телімі болған жағдайда B, C, D, E, F жолдарында жер телімінің бюджеттік жіктеуіш кодына сәйкес көрсетілген жер телімі бойынша ағымдағы төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша септі тапсыру кезінде С бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде С бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
5) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде D бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде D бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.

6) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода в графе E напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 августа налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе E напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 25 августа налогового периода;
7) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе F напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 ноября налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе F напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 25 ноября налогового периода;
8) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе G указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате за предстоящий налоговый период.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств, в графе G указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) за предстоящий налоговый период.
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается текущая дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта налогообложения;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата фактического представления или поступления от почтовой или иной организации связи Расчета в налоговый орган;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к декларации по
налогу на игорный бизнес
(форма 710.00)
Правила
составления налоговой отчетности - Декларации
по налогу на игорный бизнес
(Форма 710.00)

6) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде E бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде E бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
7) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде F бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына салық кезеңінің 25 қарашадан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде F бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына салық кезеңінің 25 қарашадан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
8) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде G бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына алдағы салық кезеңі үшін төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде G бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына алдағы салық кезеңі үшін төленуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
14. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
2) есепті беру күні.
Салық органына Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық салу объектісінің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
5) Есепті қабылдау күні.
Салық органына Есептің нақты табыс етілген немесе почта арқылы немесе өзге байланыс ұйымынан келіп түскен күні көрсетіледі.
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
_____________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 701.01 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Ойын бизнесі салығы бойынша
декларацияға (710.00-нысан)
қосымша
Ойын бизнесі салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (710.00-нысан)

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по налогу на игорный бизнес согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Декларация), предназначенной для исчисления налога на игорный бизнес. Декларация составляется индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по оказанию услуг в сфере игорного бизнеса, определенными статьей 411 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 710.00) и приложения к ней (форма 710.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложение к Декларации составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Декларации не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ойын бизнесі салығын есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес ойын бизнесі салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 411-бабында айқындалған ойын бизнесі саласында қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (710.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшадан (710.01-нысан) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымша Декларациядағы оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Ережеде мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;

3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
2. Составление Декларации
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) РНН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – регистрационный номер налогоплательщика – учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года.
Строка заполняется доверительным управляющим;
4) ИИН (БИН) учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года.
Строка заполняется доверительным управляющим;
5) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица – доверительного управляющего или наименование юридического лица – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;

3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны толтыру
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмері.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының СТН – Салық кодексінің 35-бабына сәйкес салық төлеушінің – мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
4) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының ЖСН (БСН) – Салық кодексінің 35 - бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
5) Салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлік басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;

6) налоговый период (квартал, год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
7) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
8) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
9) Декларация составлена по деятельности:
ячейка 7 А отмечается в том случае, когда налогоплательщик составляет Декларацию по результатам собственной деятельности;
ячейка 7 В отмечается в том случае, когда налогоплательщик составляет Декларацию по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя;
ячейки 7 А и 7 В отмечаются в случае составления налогоплательщиком Декларации по результатам собственной деятельности и по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя;
10) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);
11) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
15. В разделе "Налог на игорный бизнес":
1) в строке 710.00.001 указывается общая сумма исчисленного налога на игорный бизнес, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, которая переносится из строки 710.01.007 С по всем формам 710.01;
2) в строке 710.00.002 указывается общая сумма исчисленного дополнительного платежа, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, которая переносится из строки 710.01.012 C.
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета в качестве налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности;

6) салық кезеңі (тоқсан, жыл) – Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
7) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияның Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
8) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайда толтырылады;
9) Декларация қызмет бойынша жасалды:
7А торкөзі салық төлеуші өз қызметінің нәтижелері бойынша Декларация толтырған жағдайда белгіленеді;
7В торкөзі салық төлеуші мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделеріне жүзеге асырылған қызмет нәтижелері бойынша Декларация толтырған жағдайда белгіленеді;
7А және 7В торкөздері салық төлеуші өз қызметінің нәтижелері бойынша және мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделеріне жүзеге асырылған қызмет нәтижелері бойынша Декларация толтырған жағдайда белгіленеді;
10) валютаның коды.
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
11) қосымшалардың саны.
Табыс етілген қосымшалардың саны көрсетіледі.
15. "Ойын бизнесі салығы" бөлімінде:
1) 710.00.001 жолында барлық 710.01 нысандары бойынша 710.01.007 С жолынан көшірілетін салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс есептелген ойын бизнесі салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 710.00.002 жолында 710.01.012 С жолынан көшірілетін салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс есептелген қосымша төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
16. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсырған жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
2) Декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына табыс еткен күн көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеуші ретінде тіркеу орны бойынша бойынша салық органының коды көрсетіледі;

4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер Декларации.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 710.01
17. Форма 710.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы налога на игорный бизнес по всем объектам обложения (при их наличии), определенным статьей 412 Налогового кодекса, за налоговый период (квартал).
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" указывается:
1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) РНН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – регистрационный номер налогоплательщика – учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года.
Строка заполняется доверительным управляющим;
4) ИИН (БИН) учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года.
Строка заполняется доверительным управляющим;
5) налоговый период (квартал, год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);

4) Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. 710.01-нысанын толтыру
17. 710.01 нысаны салық кезеңі үшін (тоқсан) Салық кодексінің 412-бабында айқындалған барлық салық салынатын объектілер (олар болған жағдайда) бойынша ойын бизнесі салығы сомасының есептелгені туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.
18. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының СТН – Салық кодексінің 35 - бабына сәйкес салық төлеушінің – мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
4) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының ЖСН (БСН) – Салық кодексінің 35-бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
5) салық кезеңі (тоқсан, жыл) – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);

6) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строка заполняется в случае представления доверительным управляющим Декларации по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;
7) МРП – месячный расчетный показатель (далее – МРП).
Указывается размер МРП, установленного на соответствующий финансовый год законом Республики Казахстан о республиканском бюджете.
8) наличие объектов (укажите Х в соответствующей ячейке);
Ячейка 8 А – отмечается при наличии объектов обложения, находившихся в эксплуатации полный месяц, введенных до 15 числа включительно и выбывших после 15 числа.
Ячейка 8 В - отмечается при наличии объектов обложения введенных в эксплуатацию после 15 числа и выбывших до 15 числа включительно.
Отмечается только одна из ячеек в зависимости от наличия объектов обложения в налоговом периоде. По каждой отмеченной ячейке заполняется отдельное приложение по форме 710.01.
19. Раздел "Исчисление налога на игорный бизнес, подлежащего уплате в бюджет" состоит из строк 710.01.001 - игровой стол, 710.01.002 - игровой автомат, 710.01.003 - касса тотализатора, 710.01.004 - электронная касса тотализатора, 710.01.005 - касса букмекерской конторы, 710.01.006 – электронная касса букмекерской конторы, 710.01.007 – налог на игорный бизнес – всего.
В данных строках отражаются:
1) в графе А - количество объектов обложения за каждый месяц налогового периода;
2) в графе В - ставка налога на игорный бизнес в тенге, применяемая к соответствующему виду объекта обложения, определяемая в соответствии со статьей 413 Налогового кодекса.
По объектам, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, ставка налога в тенге определяется как произведение установленной ставки налога в МРП по каждому объекту обложения и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике".
По объектам, введенным в эксплуатацию после 15 числа месяца и выбывшим до 15 числа месяца включительно ставка налога в тенге определяется как Ң произведения установленной ставки налога в МРП по каждому объекту обложения и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике";
3) в графе С - сумма налога на игорный бизнес в тенге, по объекту обложения за каждый месяц налогового периода, определяемая как произведение соответствующих строк графы А и графы В.
К примеру, по игровым столам заполнение соответствующих строк по указанным графам производится следующим образом.
В строке 710.01.001 А - указывается количество игровых столов за каждый месяц налогового периода.
В строке 710.01.001 B указывается соответствующая ставка налога в тенге, применяемая к игровым столам, определяемая следующим образом:

6) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Жол Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушы мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделері үшін жүзеге асырылатын қызмет нәтижелері бойынша Декларация тапсырған жағдайда толтырылады;
7) АЕК – айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК).
Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңымен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшері көрсетіледі;
8) объектілердің бар-жоғы.
А торкөзі – айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді.
8 В торкөзі – айдың 15-нен кейін енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді.
Салық кезеңінде салық салу объектілерінің болуына қарай торкөздердің біреуі ғана белгіленеді. Әрбір белгіленген торкөз бойынша 710.01 нысаны бойынша бөлек қосымша толтырылады.
19. "Бюджетке төлеуге жататын ойын бизнесі салығын есептеу" бөлімі мынадай жолдардан тұрады: 710.01.001 – ойын үстелі, 710.01.002 – ойын автоматы, 710.01.003 - тотализатор кассасы, 710.01.005 - букмекерлік кеңсе кассасы, 710.01.006 - букмекерлік кеңсенің электронды кассасы, 710.01.007 – ойын бизнесі салығы – барлығы.
Бұл жолдарда:
1) А бағанында - салық кезеңінің әр айы үшін салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
2) В бағанында - Салық кодексінің 413-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын объектінің тиісті түріне қолданылатын ойын бизнесі салығының ставкасы теңгеде көрсетіледі.
Айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы әрбір салық салу объектісі бойынша АЕК-те белгіленген салық ставкасы мен "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшерінің туындысы ретінде айқындалады.
Айдың 15-нен кейін енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы әрбір салық салу объектісі бойынша АЕК-те белгіленген салық ставкасы мен "Салық өлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшерінің туындысының 1/2 ретінде айқындалады;
3) С бағанында - А бағаны мен В бағаны тиісті жолдарының туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін салық салу объектісі бойынша теңгедегі ойын бизнесі салығының сомасы көрсетіледі.
Мысалға, ойын үстелдері бойынша көрсетілген бағандар бойынша тиісті жолдарды толтыру былайша жүргізіледі.
710.01.001 А жолында салық кезеңінің әр айы үшін ойын үстелдерінің саны көрсетіледі.
710.01.001 В жолында былайша айқындалатын ойын үстелдеріне қолданылатын теңгедегі тиісті салық ставкасы көрсетіледі:

по игровым столам, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, ставка налога определяется как произведение установленной ставки налога в размере 830 МРП и установленного размера МРП на соответствующий финансовый год (830 х 1 МРП);
по игровым столам, введенным после 15 числа месяца, выбывшим до 15 числа месяца включительно, ставка налога определяется как Ң произведения утвержденной ставки налога в размере 830 МРП и установленного размера МРП на соответствующий финансовый год ((830 х 1 МРП)/2).
В строке 710.01.001 C указывается сумма налога за каждый месяц налогового периода, определяемая путем применения соответствующей ставки налога к количеству игровых столов за каждый месяц налогового периода как произведение строк 710.01.001 А и 710.01.001 B (710.01.001 А х 710.01.001 B).
По другим видам объектов (игровым автоматам, кассам тотализатора, электронным кассам тотализатора, электронным кассам букмекерских контор, кассам букмекерских контор) заполнение строк производится аналогично заполнению по игровым столам;
4) в строке 710.01.007 С указывается общая сумма исчисленного налога на игорный бизнес по всем видам объектов, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая суммированием строк с 710.01.001 С по 710.01.006 С.
20. Раздел "Исчисление дополнительного платежа, подлежащего уплате в бюджет" заполняется в случае превышения дохода, полученного от деятельности в сфере игорного бизнеса, над предельным доходом, установленным пунктом 2 статьи 416 Налогового кодекса.
Раздел состоит из строк 710.01.008 – казино, 710.01.009 – зал игровых автоматов, 710.01.010 – тотализатор, 710.01.011 – букмекерская контора, 710.01.012 – дополнительный платеж – всего, в которых:
1) в графе A указывается фактический размер дохода от деятельности в соответствующей сфере игорного бизнеса за налоговый период;
2) в графе B указывается сумма, превышающая предельный размер дохода по каждому виду деятельности в сфере игорного бизнеса за налоговый период, определяемая как положительная разница суммы фактического размера дохода (графа A) и предельного размера дохода, установленного пунктом 2 статьи 416 Налогового кодекса;
3) в графе C указывается сумма исчисленного дополнительного платежа за налоговый период по каждому виду деятельности в сфере игорного бизнеса, определяемая путем применения ставки в размере, установленном статьей 4 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)", к сумме превышения предельного размера дохода (графа B).
К примеру, по деятельности казино исчисление дополнительного платежа производится следующим образом.

айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және айдың 15-нен кейін шығарылған ойын үстелдері бойынша 830 АЕК мөлшерінде белгіленген салық ставкасы мен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшерінің туындысы ретінде айқындалады (830 АЕК х 1 АЕК);
айдың 15-нен кейін енгізілген және айдың 15-не дейін шығарылған ойын үстелдері бойынша 830 АЕК мөлшерінде бекітілген салық ставкасы мен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшерінің туындысының 1/2 ретінде айқындалады ((830 АЕК х 1 АЕК)/2).
710.01.001 С жолында 710.01.001 А және 710.01.001 В жолдарының туындысы (710.01.001 А х 710.01.001 В) ретінде салық кезеңінің әр айы үшін ойын үстелдерінің санына тиісті салық ставкасын қолдану арқылы айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін салық сомасы көрсетіледі.
Объектілердің өзге түрлері (ойын автоматтары, тотализатор кассалары, электронды тотализатор кассалары, букмекерлік кеңселердің электронды кассалары, букмекерлік кеңселердің кассалары) бойынша жолдарды толтыру ойын үстелдері бойынша толтыру сияқты жүргізіледі;
4) 710.01.007 С жолында 710.01.001 С-ден 710.01.006 С-ға дейінгі жолдардың жиынтығымен айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын объектілердің барлық түрлері бойынша есептелген ойын бизнесі салығының жалпы сомасы көрсетіледі.
20. "Бюджетке төленуге жататын қосымша төлемдерді есептеу" бөлімі ойын бизнесі саласындағы қызметтен түскен табыстың Салық кодексінің 416-бабы 2-тармағында белгіленген шекті табыстан асып түскен жағдайда толтырылады.
Бөлім мынадай жолдардан тұрады: 710.01.008 – казино, 710.01.009 – ойын автоматтар залы, 710.01.010 – тотализатор, 710.01.011 – букмекерлік кеңсе, 710.01.012 – қосымша төлемдер – барлығы, мұнда:
1) А бағанында салық кезеңі үшін тиісті ойын бизнесі саласындағы қызметтен түскен табыстың нақты мөлшері көрсетіледі;
2) В бағанында табыстың нақты мөлшері (А бағаны) мен Салық кодексінің 416-бабы 2-тармағында белгіленген табыстың шекті мөлшерінің сомасының оң айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін ойын бизнесі саласындағы қызметтің әрбір түрі бойынша табыстың шекті мөлшерінен асатын сома көрсетіледі;
3) С бағанында табыстың шекті мөлшерінен асып кету сомасына "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабында белгіленген мөлшердегі ставканы қолдану жолымен айқындалатын салық кезеңі үшін ойын бизнесі саласындағы қызметтің әрбір түрі бойынша есептелген қосымша төлем сомасы көрсетіледі;
Мысалға, казино қызметі бойынша қосымша төлем есептеу былайша жүргізіледі.

В строке 710.01.008 A указывается фактический размер дохода от деятельности казино за налоговый период.
В строке 710.01.008 B указывается сумма, превышающая предельный размер дохода от деятельности казино за налоговый период, определяемая как разница строки 710.01.008 A и предельного размера дохода от деятельности казино в размере 135000-кратного размера МРП.
В строке 710.01.008 C указывается сумма исчисленного дополнительного платежа за налоговый период, подлежащего уплате в бюджет, определяемая путем применения ставки в размере 20 процентов (ставка 2009 года) к сумме превышения предельного размера дохода с деятельности казино, отраженной в строке 710.01.008 B.
По другим видам деятельности в сфере игорного бизнеса (зала игровых автоматов, тотализатора, букмекерской конторы) заполнение строк осуществляется аналогично заполнению по деятельности казино.
В строке 710.01.012 C указывается общая сумма исчисленного дополнительного платежа по всем видам деятельности игорного бизнеса, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма строк с 710.01.008 C по 710.01.011 C.
Приложение к декларации
по фиксированному налогу
(форма 720.00)
Правила
составления налоговой отчетности - Декларации
по фиксированному налогу
(форма 720.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по фиксированному налогу согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Декларация), предназначенной для исчисления фиксированного налога. Декларация составляется индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по оказанию услуг в сфере игорного бизнеса, определенными статьей 420 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 720.00) и приложения к ней (форма 720.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложение к Декларации составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Декларации не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.

710.01.008 А жолында салық кезеңі үшін казино қызметінен түскен табыстың нақты мөлшері көрсетіледі.
710.01.008 В жолында 710.01.008 А жолы мен 135000-еселенген мөлшердегі АЕК мөлшеріндегі казино қызметінен түсетін табыстың шекті мөлшерінің айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін казино қызметінен түскен табыстың шекті мөлшерінен асатын сома көрсетіледі.
710.01.008 С жолында 710.01.008 В жолында көрсетілетін казино қызметінен түскен табыстың шекті мөлшерінен асатын сомаға 20 пайыз мөлшеріндегі ставканы (2009 жылдың ставкасы) қолдану жолымен айқындалатын, бюджетке төленуге тиіс, салық кезеңі үшін есептелген қосымша төлем сомасы көрсетіледі.
Ойын бизнесі саласындағы қызметтің өзге түрлері бойынша (ойын автоматтарының залдары, тотализаторлар, букмекерлік кеңселер) жолдарды толтыру казино қызметі бойынша толтыру сияқты жүзеге асырылады;
710.01.012 С жолында 710.01.008 С-ден 710.01.011 С-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс ойын бизнесі қызметінің барлық түрлері бойынша есептелген қосымша төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
_____________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 710.00-710.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Тіркелген салық бойынша
декларацияға (720.00-нысан)
қосымша
Тіркелген салық бойынша салық есептілігін – декларацияны жасау ережесі (720.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және тіркелген салықты есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес Тіркелген салық бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 420-бабында айқындалған ойын бизнесі саласындағы қызмет көрсету бойынша қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (720.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшадан (720.01-нысан) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымша Декларациядағы оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.

11) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
15. В разделе "Фиксированный налог":
в строке 720.00.001 указывается общая сумма исчисленного фиксированного налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, которая переносится из строки 720.01.007 С по всем формам 720.01.
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета в качестве налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" - фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер Декларации.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 720.01
17. Форма 720.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы фиксированного налога по всем объектам обложения (при их наличии), определенным статьей 421 Налогового кодекса, за налоговый период (квартал).
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" указывается:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) РНН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – регистрационный номер налогоплательщика – учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года.
Строка заполняется доверительным управляющим;

11) қосымшалардың саны.
Табыс етілген қосымшалардың саны көрсетіледі.
15. "Тіркелген салық" бөлімінде:
720.00.001 жолында барлық 720.01 нысандар бойынша 720.01.007 жолынан көшірілетін, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын тіркелген салықтың есептелген жалпы сомасы көрсетіледі;
16. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсырған жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
2) Декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына табыс еткен күн көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеуші ретінде тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. 720.01 нысанын толтыру
17. 720.01 нысаны салық кезеңі үшін (тоқсан) Салық кодексінің 412-бабында айқындалған барлық салық салынатын объектілер (олар болған жағдайда) бойынша тіркелген салық сомасының есептелгені туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.
18. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) СТН- салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының СТН – Салық кодексінің 35 – бабына сәйкес салық төлеушінің – мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;

4) ИИН (БИН) учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года.
Строка заполняется доверительным управляющим;
5) налоговый период (квартал, год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
6) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строка заполняется в случае представления доверительным управляющим Декларации по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;
7) МРП – месячный расчетный показатель (далее – МРП).
Указывается размер МРП, установленного на соответствующий финансовый год законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
8) наличие объектов.
Ячейка 8 А – отмечается при наличии объектов обложения, находившихся в эксплуатации полный месяц, введенных до 15 числа включительно и выбывших после 15 числа.
Ячейка 8 В – отмечается при наличии объектов обложения введенных в эксплуатацию после 15 числа и выбывших до 15 числа включительно.
Отмечается только одна из ячеек в зависимости от наличия объектов обложения в налоговом периоде. По каждой отмеченной ячейке заполняется отдельное приложение по форме 720.01.
19. Раздел "Исчисление фиксированного налога, подлежащего уплате в бюджет" состоит из строк 720.01.001 - игровой автомат без выигрыша, предназначенный для проведения игры с одним игроком, 720.01.002 - игровой автомат без выигрыша, предназначенный для проведения игры с участием более одного игрока, 720.01.003 - персональный компьютер, используемый для проведения игры, 720.01.004 - игровая дорожка, 720.01.005 - карт, 720.01.006 - бильярдный стол, 720.01.007 - фиксированный налог – всего.
В данных строках отражаются:
1) в графе А – количество объектов обложения за каждый месяц налогового периода;
2) в графе B – ставка фиксированного налога в тенге, применяемая к соответствующему виду объекта обложения, определяемая в соответствии со статьей 422 Налогового кодекса.
По объектам, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, отмеченным в ячейке 8 А раздела "Общая информация о налогоплательщике" ставка налога в тенге определяется как произведение установленной местным представительным органом ставки налога в МРП по соответствующему объекту обложения и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике".
По объектам, введенным в эксплуатацию после 15 числа месяца, выбывшим до 15 числа месяца включительно, отмеченным в ячейке 8 В раздела "Общая информация о налогоплательщике", ставка налога в тенге определяется как Ң произведения установленной ставки налога в МРП и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике";

4) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының ЖСН (БСН) – Салық кодексінің 35–бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
5) салық кезеңі (тоқсан, жыл) – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Жол Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушы мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделері үшін жүзеге асырылатын қызмет нәтижелері бойынша Декларация тапсырған жағдайда толтырылады;
7) АЕК – айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК).
Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңымен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшері көрсетіледі;
8) объектілердің бар-жоғы.
8 А торкөзі – айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді.
8 В торкөзі – айдың 15-нен кейін енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді.
Салық кезеңінде салық салу объектілерінің болуына қарай торкөздердің біреуі ғана белгіленеді. Әрбір белгіленген торкөз бойынша 720.01 нысаны бойынша бөлек қосымша толтырылады.
19. "Бюджетке төленуге жататын тіркелген салықты есептеу" бөлімі мынадай жолдардан тұрады: 720.01.001 – бiр ойыншымен ойын өткiзуге арналған ұтыссыз ойын автоматы, 720.01.002 - бiреуден артық ойыншылардың қатысуымен ойын өткiзуге арналған ұтыссыз ойын автоматы, 720.01.003 – ойын өткізуге пайдаланылатын дербес компьютер, 720.01.004 – ойын жолы, 720.01.005 – карт, 720.01.006 - бильярд үстелі, 720.01.007 – тіркелген салық - барлығы.
Бұл жолдарда:
1) А бағанында – салық кезеңінің әр айы үшін салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
2) В бағанында – Салық кодексінің 422-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын объектінің тиісті түріне қолданылатын тіркелген салық ставкасы теңгеде көрсетіледі.
"Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің 8 А торкөзінде белгіленген, айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы тиісті салық салу объектісі бойынша АЕК-те жергілікті өкілді орган белгілеген салық ставкасы мен "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшерінің туындысы ретінде айқындалады.
"Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің 8 В торкөзінде белгіленген, айдың 15-нен кейін пайдалануға енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы АЕК-те белгіленген салық ставкасы мен "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшерінің туындысының 1/2 ретінде айқындалады;

3) в графе C указывается сумма фиксированного налога за каждый месяц налогового периода, определяемая как произведение соответствующих строк графы А и графы В.
К примеру, по игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, заполнение соответствующих строк по указанным графам производится следующим образом.
В строке 720.01.001 А - указывается количество объектов обложения фиксированного налога – игровых автоматов без выигрыша, предназначенных для проведения игры с одним игроком, за каждый месяц налогового периода.
В строке 720.01.001 B - указывается соответствующая ставка налога в тенге, применяемая к игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, определяемая следующим образом:
по игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, ставка налога определяется как произведение установленной местным представительным органом ставки фиксированного налога и установленного размера МРП на соответствующий финансовый год;
по игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, введенным в эксплуатацию после 15 числа месяца, выбывшим до 15 числа месяца включительно, ставка налога определяется как Ң произведения установленной ставки фиксированного налога и установленного размера МРП на соответствующий финансовый год.
В строке 720.01.001 С указывается сумма налога за каждый месяц налогового периода, определяемая путем применения соответствующей ставки налога к количеству игровых автоматов без выигрыша, предназначенных для проведения игры с одним игроком, за каждый месяц налогового периода как произведение строк 720.01.001 А и 720.01.001 B (720.01.001 А х 720.01.001 B).
По другим видам объектов (игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с участием более одного игрока, персональным компьютерам, используемым для проведения игры, игровым дорожкам, картам, бильярдным столам) заполнение строк осуществляется аналогично заполнению по игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком.
В строке 720.01.007 С указывается общая сумма исчисленного фиксированного налога по всем видам объектов, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая суммированием строк с 720.01.001 С по 720.01.006 С.
Приложение к декларации
по сбору с аукционов
(форма 810.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по сбору с аукционов
(форма 810.00)

3) С бағанында А бағаны мен В бағанының тиісті жолдарының туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін тіркелген салық сомасы көрсетіледі;
Мысалға, бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтары бойынша көрсетілген бағандар бойынша тиісті жолдарды толтыру былайша жүргізіледі. 720.01.001А – жолында салық кезеңінің әр айы үшін тіркелген салық салынатын объектілердің - бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтарының саны көрсетіледі.
720.01.001 В – жолында былайша айқындалатын бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтарына қолданылатын теңгедегі тиісті салық ставкасы көрсетіледі:
айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және айдың 15-нен кейін шығарылған бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтары бойынша салық ставкасы жергілікті өкілді орган белгілеген тіркелген салық ставкасы мен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшерінің туындысы ретінде айқындалады;
айдың 15-нен кейін енгізілген және айдың 15-не дейін шығарылған ойын үстелдері бойынша бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтары бойынша белгіленген тіркелген салық ставкасы мен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшерінің туындысының 1/2 ретінде айқындалады.
720.01.001 С жолында 720.01.001 А және 720.01.001 В жолдарының туындысы (720.01.001 А х 720.01.001 В) ретінде салық кезеңінің әр айы үшін бiр ойыншымен ойын өткiзуге арналған ұтыссыз ойын автоматының санына тиісті салық ставкаларын қолдану арқылы айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін салық сомасы көрсетіледі;
Объектілердің өзге түрлері (бiреуден артық ойыншылардың қатысуымен ойын өткiзуге арналған, ұтыссыз ойын автоматтары, ойын өткізуге пайдаланылатын дербес компьютерлер, ойын жолдары, карттар, бильярд үстелдері) бойынша жолдарды толтыру бiр ойыншымен ойын өткiзуге арналған ұтыссыз ойын автоматтары бойынша жолдарды толтыру сияқты жүргізіледі;
720.01.007 С жолында 720.01.001 С жолынан бастап 720.01.006 С жолына дейінгі жолдардың жиынтығымен айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын объектілердің барлық түрлері бойынша септелген тіркелген салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
____________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 720.00-720.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Аукциондардан алым бойынша
декларацияға (810.00-нысан)
қосымша
Аукциондардан алым бойынша салық есептілігін (декларацияны)жасау ережесі (810.00-нысан)

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по сбору с аукционов (далее - Декларация) согласно приложению к настоящим Правилам, предназначенной для исчисления сбора с аукционов. Декларация составляется физическими и юридическими лицами, выставляющими имущество (в том числе имущественные права) для реализации на аукционах в соответствии со статьей 464 Налогового кодекса.
2. Декларация составляется в соответствии со статьей 468 Налогового кодекса, состоит из самой Декларации (форма 810.00) и приложения к ней (форма 810.01), предназначенной для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложение к Декларации составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Декларации не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және аукциондардан алымды есептеуге арналған осы Ережелерге (бұдан әрі - Декларация) қосымшаларға сәйкес аукциондардан алым бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 464-бабына сәйкес аукциондарда мүлiктi (оның iшiнде мүлiктiк құқықтарды) сатуға шығаратын жеке және заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация Салық кодексінің 468-бабына сәйкес жасалады және осы Декларацияның өзінен (810.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (810.01-нысан) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
10.Декларация толтыру кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электрондық тасығышта –-нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;

3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
2. Составление Декларации
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИИН (БИН) - бизнес идентификационный номер плательщика сбора с аукционов.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) РНН - регистрационный номер учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – регистрационный номер налогоплательщика – учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
4) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
5) налоговый период (месяц, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
6) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица – доверительного управляющего или наименование юридического лица – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;

3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігін салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) СТН – сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
4) ЖСН (БСН) – сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
5) салық кезеңі (ай, жыл) – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) салық төлеушінің атауы.
Жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі.
Мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша – сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының салық міндетін орындау мезетте, жолда сенімді басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі;

7) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
8) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
9) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);
10) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
15. В разделе "Сбор с аукционов, подлежащий уплате в бюджет":
1) в строке 810.00.001 указывается общая стоимость реализованного имущества (имущественных прав) по результатам всех проведенных аукционов за налоговый период, определяемая как сумма строк 810.01.003 по всем формам 810.01;
2) в строке 810.00.002 указывается общая сумма исполнительской санкции, подлежащей уплате в бюджет, определяемая как сумма строк 810.01.004 по всем формам 810.01;
3) в строке 810.00.003 указывается общая стоимость реализованного имущества (имущественных прав), уменьшенная на сумму исполнительской санкции согласно пункту 2 статьи 467 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 810.00.001 и 810.00.002 (810.00.001 - 810.00.002);
4) в строке 810.00.004 указывается ставка сбора с аукционов в соответствии со статьей 466 Налогового кодекса;
5) в строке 810.00.005 указывается общая сумма сбора с аукционов, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период по месту нахождения плательщика сбора, определяемая как произведение строк 810.00.003 и 810.00.004 (810.00.003 х 810.00.004).
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения плательщика сбора с аукционов;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;

7) Декларация түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түріне Декларацияны жатқызуды ескере отырып, тиісті торкөздер белгіленеді.
8) хабарламаның нөмірі мен күні.
Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасындағы көзделген Декларацияны табыс еткен жағдайда, торкөздер белгіленеді.
9) валюта коды.
Валюта кодын толтыру кезінде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) қосымшалар саны.
Тапсырылған қосымшалардың саны көрсетіледі.
15. "Бюджетке төленуге жататын аукциондардан алымы" бөлімде:
1) 810.00.001 жолда 810.01 барлық нысандары бойынша 810.01.003 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін барлық өткізілген аукцион нәтижесі бойынша аукциондарда сатқан мүліктің (мүлік құқығының) жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 810.00.002 жолда 810.01 барлық нысандары бойынша 810.01.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, бюджетке төлеуге тиісті атқарушылық санкцияның жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 810.00.003 жолда 810.00.001 және 810.00.002 (810.00.001 - 810.00.002) жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 467-бабы 2-тармағына сәйкес атқарушылық санкцияның сомасына кемітілген, сатқан мүліктің (мүліктік құқықтарының) жалпы құны көрсетіледі;
4) 810.00.004 жолда Салық кодексінің 466-бабына сәйкес аукциондардан алым ставкасы көрсетіледі;
5) 810.00.005 жолда 810.00.003 және 810.00.004 (810.00.003 х 810.00.004) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, алымды төлеушінің орналасқан орны бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге тиісті, аукциондардан алымның жалпы сомасы көрсетіледі.
16. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияны тапсыру күні.
Декларацияны салық органына тапсырған күн көрсетіледі;
3) салық органның коды.
Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін алым салынатын обектінің орналасқан орны бойынша салық органның коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдап алған лауазымды тұлғаның Т.А.Ә." жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;

5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер Декларации.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 810.01 к Декларации
17. Форма 810.01 предназначена для отражения информации об исчислении сумм сбора с аукционов по каждому проведенному аукциону по реализации имущества (имущественных прав) за налоговый период (месяц) и заполняется отдельно на каждый проведенный аукцион.
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИНН (БИН) - бизнес идентификационный номер плательщика сбора с аукционов.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) РНН - регистрационный номер учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – регистрационный номер налогоплательщика – учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
4) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации c 1 января 2012 года;
5) РНН устроителя аукциона.
Указывается регистрационный номер налогоплательщика - устроителя аукциона;
6) в строке 6 указывается индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер устроителя аукциона;
7) налоговый период (месяц, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);

5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармақшасына сәйкес Декларацияны тапсыру күні көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошталық мөртабанының күні.
Пошта немесе өзге байланыс мекемесінің пошталық мөртабанының күні көрсетіледі.
3. Декларацияға 810.01-нысанды жасау
17. 810.01 нысан салық кезеңі (айы) үшін мүлікті (мүлік құқығы) өткізу бойынша өткізілген әрбір аукционнан алым сомаларын есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және өткізілген аукционның әрқайсысына бөлек толтырылады.
18. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) СТН – сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
4) ЖСН (БСН) – сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
5) 5 жолда аукцион өткізуші - тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) 6 жолда аукцион өткізуші - салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
7) салық кезеңі (ай, жыл) – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);

8) наименование устроителя аукциона.
Указывается наименование юридического лица (устроителя аукциона) в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество физического лица (устроителя аукциона) в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
9) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строки заполняются в случае представления Декларации доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
19. В разделе "Исчисление суммы сбора с аукционов, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 810.01.001 указывается дата реализации имущества (имущественных прав) на аукционе;
2) в строках 810.01.002 I, 810.01.002 II, 810.01.002 III, 810.01.002 IV, 810.01.002 V указываются сведения о месте проведения аукциона (область, город или район, поселок (село), улица (проспект, бульвар, переулок и так далее), номер дома);
3) в строке 810.01.003 указывается стоимость реализованного имущества (имущественных прав) по результатам проведенного аукциона за налоговый период;
4) в строке 810.01.004 указывается сумма исполнительской санкции, подлежащей уплате в бюджет. Данная строка заполняется по аукционам, проведенным органами исполнительного производства по исполнительным документам судов, согласно пункту 2 статьи 467 Налогового кодекса;
5) в строке 810.01.005 указывается стоимость реализованного имущества (имущественных прав) за налоговый период, уменьшенная на сумму исполнительской санкции согласно пункту 2 статьи 467 Налогового кодекса. По аукционам, за исключением аукционов, проведенных органами исполнительного производства по исполнительным документам судов, в строку 810.01.005 переносится величина строки 810.01.003.
По аукционам, проведенным органами исполнительного производства по исполнительным документам судов, величина строки 810.01.005 определяется как разница строк 810.01.003 и 810.01.004;
6) в строке 810.01.006 указывается ставка сбора с аукционов в соответствии со статьей 466 Налогового кодекса;
7) в строке 810.01.007 указывается сумма сбора с аукционов, подлежащей уплате в бюджет, определяемая как произведение строк 810.01.005 и 810.01.006 (810.01.005 х 810.01.006).
Приложение к расчету сумм текущих
платежей по плате за пользование
земельными участками
(форма 851.00)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета сумм текущих
платежей) по плате за пользование земельными участками
(Форма 851.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета сумм текущих платежей) по плате за пользование земельными участками согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Расчет), предназначенной для исчисления платы за пользование земельными участками. Расчет составляется плательщиками платы, определенными статьей 478 Налогового кодекса, за исключением физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями.

8) аукцион өткізушінің атауы.
Заңды тұлғалардың аукцион өткізушінің атауы көрсетіледі. Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (аукцион өткізушінің) атауы немесе жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның (аукцион өткізушінің) тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
9) мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні;
10) Декларация түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген Декларацияға жатқызуды ескере отырып енгізілген салық есептілігінің түріне тиісті торкөз белгіленеді.
11) хабарламаның нөмірі мен күні
Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасындағы көзделген Декларацияны табыс еткен жағдайда, торкөздер белгіленеді.
12) валюта коды. Валюта кодын толтыру кезінде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
13) қосымшалар саны.
Тапсырылған қосымшалардың саны көрсетіледі.
14) аукцион өткізушінің атауы.
Сенімгерлік басқарушымен салық міндетін орындау мезетте, жеке тұлғаның-сенімді басқарушының жолда тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі;
15) мүлікпен сенімгерлік басқару пайда болатын негізінде құжаттың нөмірі мен күні қойылады.
Жол Декларацияны Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы үшін тапсырған жағдайда толтырылады.
19. "Бюджетке төленетін тиісті аукционнан алымдардың есебі" бөлімінде:
1) 810.01.001 жолда мүлікті (мүліктік құқықтарды) аукционда сату күні көрсетіледі;
2) 810.01.002 І, 810.01.002 ІІ, 810.01.002 ІІІ, 810.01.002 ІҮ, 810.01.002 Ү, жолдарында аукцион өткізу орны (даңғыл, гүлзар, тұйық көше және т. б) үй нөмірі) туралы мәліметтер көрсетіледі;
3) 810.01.003 жолда салық кезеңі үшін өткізілген аукцион нәтижесі бойынша сатқан мүліктің (мүлік құқығының) құны көрсетіледі;
4) 810.01.004 жолда бюджетке төлеуге тиісті атқарушылық санкцияның сомасы көрсетіледі. Бұл жол Салық кодексінің 467-бабы 2-тармағына сәйкес соттардың атқарушы құжаттары бойынша органдардың атқарушы iс жүргiзу өткiзген аукциондар бойынша толтырылады;
5) 810.01.005 жолда Салық кодексінің 467-бабы 2-тармағына сәйкес санкцияның кемітілген, салық кезеңі үшін сатқан мүліктің (мүлік құқығының) құны көрсетіледі.
Соттардың атқарушы құжаттары бойынша органдардың атқарушы iс жүргiзу өткiзген аукциондарды қоспағанда 810.01.003 жолының шамасы 810.01.005 жолына көшіріледі.
Соттардың атқарушы құжаттары бойынша органдардың атқарушы iс жүргiзу өткiзген аукциондар бойынша 810.01.005 жолының шамасы 810.01.003 және 810.01.004 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады;
6) 810.01.006 жолда Салық кодексінің 466-бабына сәйкес аукциондардан алынатын алым ставкасы көрсетіледі;
5) 810.00.007 жолда 810.00.003 және 810.00.004 (810.00.003 х 810.00.004) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, бюджетке төлеуге тиісті аукциондардан алымның сомасы көрсетіледі.
_____________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 810.00-810.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Жер телімдерін пайдаланғаны
үшін ағымдағы төлемдер сомасының
есебіне (851.00-нысан) қосымша
Жер телімдерін пайдаланғаны үшін салық есептілігін (ағымдағы төлемдер сомасының есебі) жасау ережелері (851.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша салық есептілігінің нысанын (ағымдағы төлемдер сомасының есебі) (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларды қоспағанда, Салық кодексінің 478-бабында айқындалған төлемақы төлеушілер жасайды.

2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 851.00) и приложения к нему (форма 851.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Приложение к Расчету составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Расчету не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Расчету.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.
10. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Расчет подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
2. Составление Расчета
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика.
В данной строке указывается РНН плательщика платы за пользование земельными участками в соответствии со статьей 478 Налогового кодекса.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Расчета до 1 января 2012 года;

2. Есеп осы Есептің өзінен (851.00 нысан) және жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем алу объектілері туралы ақпаратты ашу жөніндегі оған қосымшадан (851.01 нысан) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
4. Тиісті торкөздердің көрсеткіштері жоқ болған кезде толтырылмайды.
5. Есепке Қосымша тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Есепте жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Есепке Қосымша онда көрсетуге жататын деректер жоқ болған кезде толтырылмайды.
7. Есепке Қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, Есепке Қосымшаның осыған ұқсас парағы қоса толтырылады.
8. Осы Ережелерде келесі арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х"-көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Сомалардың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақ торкөзіне "-" белгісімен белгіленеді.
10. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен- қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Есепке салық төлеушінің немесе оның өкілінің қолы қойылады және Қазақстан Республикасының заңына сәйкес салық төлеушінің немесе өкілінің мөрімен бекітіледі, Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес мөр өз атауымен болу керек.
12. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігін салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Есепті жасау
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Бұл жолда Салық кодексінің 478-бабына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;

9) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
10) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
11) соответствующая ячейка заполняется, если Расчет составлен налогоплательщиком, применяющим специальный налоговый режим для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса;
12) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);
13) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
15. В разделе "Плата за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет":
1) в строке 851.00.001 указывается общая сумма платы за пользование земельными участками по всем земельным участкам, исчисленная плательщиками платы, за исключением плательщиков платы, применяющих специальный налоговый режим для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов, и подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма строк 851.01.012 по всем формам 851.01;
2) в строке 851.00.002 указывается общая сумма платы за пользование земельными участками по всем земельным участкам, исчисленная плательщиками платы, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов, и подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма строк 851.01.013 по всем формам 851.01;
3) в строке 851.00.003 указывается сумма исчисленных текущих платежей платы за пользование земельными участками, подлежащих уплате в бюджет в сроки, установленные пунктом 5 статьи 481 Налогового кодекса:
в строке 851.00.003 I указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 февраля налогового периода;
в строке 851.00.003 II указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 мая налогового периода;
в строке 851.00.003 III указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 августа налогового периода;
в строке 851.00.003 IV указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 ноября налогового периода.
Сумма текущих платежей платы за пользование земельными участками по каждой указанной строке определяется делением общей суммы платы на количество сроков уплаты, оставшихся до окончания налогового периода;

9) Есептің түрі. Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түріне Есепті жатқызуды ескере отырып, тиісті торкөздер белгіленеді.
10) хабарламаның нөмірі мен күні.
Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасындағы көзделген Есептіні табыс еткен жағдайда, торкөздер белгіленеді.
11) егер Есепті Салық кодексінің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып ауылшаруашылық өнімдерін өндіретін және ауылдық тұтынушы коперативтері - заңды тұлғаларға арналған арнайы салық режимін қолданатын салық төлеуші жасаса, тиісті торкөздер белгіленеді.
12) валюта коды.
Валюта кодын толтыру кезінде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын Есептілеу ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
13) қосымшалар саны.
Тапсырылған қосымшалардың саны көрсетіледі.
15. "Жер телімдерімен қолдану үшін төлемдер" бөлімінде:
1) 851.00.001 жолда ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушi заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимiн қолданатын салық төлеушiлер және салық кезеңіндегі бюджетке төленуге тиісті 851.01 барлық нысандары бойынша 851.01.012 жолдарының сомасы ретінде айқындалтын, барлық жер телімдері бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 851.00.002 жолда ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушi заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимiн қолданатын салық төлеушiлер, салық кезеңіндегі бюджетке төленуге тиісті 851.01 барлық нысандарының 851.01.013 жолдарының сомасы айқындалып жер телімдері бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі жер телімдері бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 851.00.003 жолда Салық кодексінің 481-бабы 5-тармағында белгіленген мерзімдерде жер телімдерін пайдаланғаны үшін бюджетке мерзімде төленуге тиісті төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі:
851.00.003 І жолда салық кезеңінің 25 ақпаннан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
851.00.003 ІІ жолда салық кезеңінің 25 мамырдан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
851.00.003 ІІІ жолда салық кезеңінің 25 тамыздан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
851.00.003 IV жолда салық кезеңінің 25 қарашадан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі.

4) в строке 851.00.004 указывается сумма платы за пользование земельными участками в соответствии с частью третьей пункта 5 статьи 481 Налогового кодекса. Данная строка заполняется в случаях предоставления государством земельных участков во временное возмездное землепользование после последнего срока уплаты платы (25 ноября текущего года);
в строке 851.00.004 V указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 декабря налогового периода;
в строке 851.00.004 VI указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 января налогового периода.
Сумма текущих платежей платы за пользование земельными участками по каждой указанной строке определяется делением общей суммы платы на количество сроков уплаты, оставшихся до окончания налогового периода;
5) в строке 851.00.005 VII указывается сумма платы за пользование земельными участками в соответствии с пунктом 7 статьи 481 Налогового кодекса. Данная строка заполняется по окончания срока договора временного возмездного землепользования или его расторжения после начала налогового периода.
16. В разделе "Ответственность плательщика платы":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Расчет представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) плательщика платы, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта обложения платы за пользование земельными участками;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 851.01 к Расчету
17. Форма 851.01 предназначена для отражения информации об исчислении сумм платы за пользование земельными участками за налоговый период по каждому земельному участку, находящемуся на праве временного возмездного землепользования (аренды), и заполняется отдельно за каждый земельный участок.

4)851.00.004 жолда Салық кодексінің 481-бабы 5-тармағында белгіленген мерзімдерде жер телімдерін пайдаланғаны үшін бюджетке мерзімде төленуге тиісті төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі.Бұл жол мемлекет жер телімдерін уақытша өтеусіз жер пайдалануға берген жағдайда төлемді төлеудің соңғы мерзімінен кейін толтырылады (ағымдағы жылдың 25 қарашасында);
851.00.004 V жолда салық кезеңінің 25 желтоқсанынан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі.
851.00.004 VI жолда салық кезеңінің 25 қаңтарынан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі.
Әрбір көрсетілген жол бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін ағымдағы төлемақы төлемдерінің сомасы салық кезеңінің аяқталғанына дейін қалған төлем мерзімі санына жалпы төлемақы сомасына бөлумен айқындалады.
5) 851.00.005 VII жолда Салық кодексінің 481-бабының 7-тармағына сәйкес жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы көрсетіледі. Бұл жол уақытша жер пайдалану шартының мерзiмi бiткен соң немесе салық кезеңi басталғаннан кейiн ол бұзылған жағдайда толтырылады.
16. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолда құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Есепті жеке тұлға өткізетін болса, салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) толтырылады;
2) Есептің беру күні.
Салық органына ұсынылған күні көрсетіледі;
3) салық органның коды.
Жер телімін пайдаланғаны үшін алым салынатын объектінің орналасқан орны бойынша салық органның коды көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдап алған лауазымды тұлғаның Т.А.Ә." жолында Есепті қабылдап алған салық органның қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Есепті қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармақшасына сәйкес Есепті тапсыру күні көрсетіледі;
6) Есептің кіріс нөмірі.
Салық органы берген Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошталық мөртабанының күні.
Пошта немесе өзге байланыс мекемесінің пошталық мөртабанының күні көрсетіледі.
3. Есепке 851.01-нысанын жасау
17. 851.01-нысан уақытша өтеусіз пайдалану құқығындағы (жалдау) әрбір жер телімі бойынша салық кезеңі үшін төлемақы сомаларын есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және әрбір жер телімі бойынша бөлек толтырылады.
Базардың аумағы деп бөліп берілген жалға берілген жер телімі бойынша, онда сауда орындары орналасқан және базар қызметін көрсету аймағы алған бөлімдер бойынша 851.01-нысан бойынша жеке қосымша тапсырылады.

7) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
8) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строки заполняются в случае представления Расчета доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
19. В разделе "Сведения для исчисления платы за пользование земельными участками":
1) в строке 851.01.001 указывается дата заключения договора временного возмездного землепользования (аренды), заключенного с уполномоченным государственным органом по земельным отношениям, а на территории специальной экономической зоны – с местным исполнительным органом или администрацией специальной экономической зоны, на основании которого исчисляется сумма платы за пользование земельными участками согласно пункту 1 статьи 481 Налогового кодекса;
2) в строке 851.01.002 указывается номер договора временного возмездного землепользования (аренды);
3) в строке 851.01.003 указывается дата заключения договора аренды и фактическая дата окончания срока действия договора аренды, или его расторжения с местным исполнительным органом или с администрацией специальной экономической зоны после начала налогового периода;
4) в строках 851.01.004 I, 851.01.004 II, 851.01.004 III, 851.01.004 IV, 851.01.004 V указываются сведения о местонахождении земельного участка, предоставленного государством во временное возмездное землепользование (аренду);
5) в строке 851.01.005 отмечается соответствующая категория земельного участка согласно земельному законодательству Республики Казахстан;
6) в строке 851.01.006 указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству Республики Казахстан;
7) в строке 851.01.007 указывается балл бонитета;
8) в строке 851.01.008 отмечается соответствующий вид целевого использования земельного участка;
9) в строке 851.01.009 указывается количество дней пользования земельным участком в налоговом периоде.
20. В разделе "Исчисление платы за пользование земельными участками, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 851.01.010 указывается общая площадь земельного участка в соответствии с договором аренды земельного участка в соответствующей единице измерения, отмеченной в строках 851.01.010 I (в гектарах) и 851.01.010 II (в квадратных метрах);

7) салық кезеңі (ай, жыл) – Есеп табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
8) мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні;
Жол Есепті Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы үшін тапсырған жағдайда толтырылады.
19. "Жер телімін пайдалану үшін төлемдер есебі туралы ақпарат" бөлімінде:
1) 851.01.001 жолда Салық кодексінің 481-бабы 1-тармағының негізінде төлемақы сомасы жер қатынастары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен, ал арнайы экономикалық аймақтар аумағында жергілікті атқарушы органмен немесе арнайы экономикалық аймақтың әкімшілігімен жасалған өтемiн төлеп уақытша өтеусіз жер пайдалану (жалдау) шарттарының күні көрсетіледі;
2) 851.01.002 жолда уақытша өтеусіз жер пайдалану (жалдау) шарттың нөмірі көрсетіледі;
3) 851.01.003 жолда уақытша өтеусіз жер пайдалану (жалдау) туралы шарттың қолданыс мерзімінің аяқталуының немесе оны салық кезеңі басталған соң жергілікті атқарушы органмен немесе арнайы экономикалық аймақтардың әкімшіліктерімен бұзудың нақты күні көрсетіледі;
4) 851.01.004 І, 851.01.004 ІІ, 851.01.004 ІІІ, 851.01.004 ІҮ, 851.01.004 Ү, жолдарында мемлекетпен уақытша өтеусіз жер пайдалануға (жалға) берілген жер телімінің мекені орналасқан орны туралы мәлімет көрсетіледі;
5) 851.01.005 Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер телімінің санаты белгіленеді;
6) 851.01.006 Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер телімінің кадастрлық нөмірі белгіленеді;
7) 851.01.007 жолда бонитет балы көрсетіледі;
8) 851.01.008 жолда жер телімін мақсатты пайдаланудың тиісті белгісі қойылады;
9) 851.01.009 жолда салық кезеңінде жер телімінің пайдалану күндерінің сандары көрсетіледі.
20. "Бюджетке төленуі тиіс жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемақыны есептеу" бөлімінде:
1) 851.01.010 жолда 851.01.010 І (гектарда) және 851.01.010 ІІ (шаршы метрде) жолдарында белгіленген, тиісті өлшем бірлігінде жер телімін жалға алу шартына сәйкес жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі;

2) в строке 851.01.011 указывается размер ставки платы за пользование земельными участками, определяемый в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;
3) в строке 851.01.012 указывается сумма исчисленной платы за пользование земельными участками, подлежащей уплате в бюджет в налоговом периоде плательщиками платы за пользование земельными участками, за исключением плательщиков платы, применяющих специальный налоговый режим для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов), определяемая как отношение произведения строк 851.01.010 и 851.01.011 к 365, умноженного на строку 851.01.009 ((851.01.010 х 851.01.011) / 365 х 851.01.009);
4) в строке 851.01.013 указывается сумма платы за пользование земельными участками, исчисленная плательщиками платы, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов, подлежащей уплате в бюджет в налоговом периоде в сумме, уменьшенной на 70 процентов в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса.
Приложение к декларации
по плате за пользование
водными ресурсами
поверхностных источников
(форма 860.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации) по плате за
пользование водными ресурсами поверхностных источников
(форма 860.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Декларация), предназначенной для исчисления платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников. Декларация составляется плательщиками платы, определенными статьей 485 Налогового кодекса, за исключением налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 860.00) и приложения к ней (форма 860.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложение к Декларации составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.

2) 851.01.011 жолда Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес айқындалатын, жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасының мөлшері көрсетіледі;
3) 851.01.012 жолда 851.01.010 және 851.01.011 жолдарын 365 көбейтіп 851.01.009 жолына көбейтілген ((851.01.010 х 851.01.011) / 65 х 851.01.009) болып айқындалады ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушi заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимiн қолданатын салық төлеушiлерді қоспағанда, салық кезеңіндегі бюджетке төленуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
4) 851.01.013 жолда ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушi заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимiн қолданатын салық төлеушiлерді және Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңіндегі бюджетке төленуге жататын сомасы 70 пайызға азайтылуға жататын төлеушінің төлем сомасы көрсетіледі.
_____________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 851.00-851.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Жоғарғы қабаттағы көздерден су
ресурстарын пайдаланғаны үшін
төлемақы бойынша декларацияға
(860.00-нысан) қосымша
Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (декларациясын) жасау ережесі (860.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақыны есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (декларация) (бұдан әрі - Декларация) ағымдағы төлемдер сомасының есебін жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерді қоспағанда Салық кодексінің 485-бабында белгіленген төлемақы төлеушілер жасайды.
2. Декларация осы Декларацияның (860.00-нысан) өзінен және жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем алынатын объектілер туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшадан (860.01-нысанынан) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.

4) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
5) налоговый период (квартал, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
6) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица (или структурного подразделения по решению юридического лица) в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица – доверительного управляющего или наименование юридического лица (или структурного подразделения по решению юридического лица) – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
7) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
8) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
9) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);
10) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
15. В разделе "Плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет":
1) в строках 860.00.001 I, 860.00.001 II, 860.00.001 III указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по всем видам специального водопользования, исчисленной и подлежащей уплате в бюджет за каждый месяц налогового периода, которая определяется как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита (860.00.002 I, 860.00.002 II, 860.00.002 III) и сверх установленного лимита (860.00.003 I, 860.00.003 II, 860.00.003 III) за каждый месяц налогового периода.
В строке 860.00.001 IV указывается общая сумма платы за налоговый период (квартал), указанной в настоящем подпункте, определяемая как сумма строк 860.00.001 I, 860.00.001 II и 860.00.001 III.

4) ЖСН (БСН) – сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
5) салық кезеңі (тоқсан, жыл) – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) салық төлеушінің атауы.
Жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
Мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша – сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының салық міндетін орындау мезетте, жолда сенімді басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
7) Декларация түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түріне Декларацияны жатқызуды ескере отырып, тиісті торкөздер белгіленеді.
8) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жол Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасындағы көзделген Декларацияны табыс еткен жағдайда толтырылады.
9) валюта коды.
Валюта кодын толтыру кезінде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын Есептілеу ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) қосымшалар саны.
Тапсырылған қосымшалардың саны көрсетіледі.
15. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін бюджетке төленетін төлемдер" бөлімінде:
1) 860.00.001 І, 860.00.001 ІІ, 860.00.001 ІІІ, жолында есепті салық кезеңінің әр айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін және жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі және орнатылған лимит шегінде және орнатылған лимит үстінен жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы ретінде айқындалады (860.00.002 І, 860.00.002 ІІ, 860.00.002 ІІІ) (860.00.003 І, 860.00.003 ІІ, 860.00.003 ІІІ).
860.00.001 ІV жолында есепті салық кезеңі (тоқсан) үшін, осы тармақта белгіленген 860.00.002 І, 861.00.003 ІІ және 861.00.004 ІІІ жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалады.

В строке 860.00.001 V указывается общая сумма платы с начала года, определяемая как сумма строк 860.00.001 IV налогового периода и 860.00.001 V предыдущего налогового периода.
При составлении Декларации за первый квартал в строку 860.00.001 V переносится величина строки 860.00.001 IV;
2) в строках 860.00.002 I, 860.00.002 II, 860.00.002 III указывается общая сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита по всем видам специального водопользования за каждый месяц налогового периода, определяемая как сумма соответствующих строк 860.01.010 I, 860.00.010 II, 860.00.010 III по всем формам 860.01 за каждый месяц налогового периода.
В строке 860.00.002 IV указывается общая сумма платы в пределах установленного лимита за налоговый период (квартал), указанной в настоящем подпункте, определяемая как сумма строк 860.00.002 I, 860.00.002 II и 860.00.002 III.
В строке 860.00.002 V указывается общая сумма платы в пределах установленного лимита с начала года, определяемая как сумма строк 860.00.002 IV налогового периода и 860.00.002 V предыдущего налогового периода.
При составлении Декларации за первый квартал в строку 860.00.002 V переносится величина строки 860.00.002 IV;
3) в строках 860.00.003 I, 860.00.003 II, 860.00.003 III указывается общая сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита по всем видам специального водопользования за каждый месяц налогового периода, определяемая как сумма соответствующих строк 860.01.011 I, 860.00.011 II, 860.00.011 III по всем формам 860.01 за каждый месяц налогового периода.
В строке 860.00.003 IV указывается общая сумма платы сверх установленного лимита за налоговый период (квартал), указанной в настоящем подпункте, определяемая как сумма строк 860.00.003 I, 860.00.003 II и 860.00.003 III.
В строке 860.00.003 V указывается общая сумма платы сверх установленного лимита с начала года, определяемая как сумма строк 860.00.003 IV налогового периода и 860.00.003 V предыдущего налогового периода.
При составлении Декларации за первый квартал в строку 860.00.003 V переносится величина строки 860.00.003 IV.
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":

860.00.001 V жолында есепті жыл басынан бастап, осы тармақта белгіленген салық кезеңінің 860.00.001 ІV және алдыңғы салық кезеңінің 860.00.001 V көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалады.
Бірінші тоқсанға декларацияны жасау кезінде 860.00.001 V жолындағы көлемі 860.00.001 ІV жолына көшіріледі;
2) 860.00.002 І, 860.00.002 ІІ, 860.00.002 ІІІ, жолында есепті салық кезеңінің әр айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін және жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі және орнатылған лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы ретінде айқындалатын барлық 860.01 нысандарының 860.00.010 І, 860.00.010 ІІ, 860.00.010 ІІІ жолдарымен.
860.00.002 ІV жолында есепті салық кезеңінің (тоқсан) осы тармақта белгіленген 860.00.002 І, 861.00.002 ІІ және 861.00.002 ІІІ жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы орнатылған лимит шегінде айқындалып көрсетіледі.
860.00.002 V жолда салық кезеңінің 860. 00. 002 ІV жолдарының және алдыңғы салық кезеңі 860. 00. 002 V жолдарының сомасы ретінде анықталатын, жыл басынан белгіленген лимит шектеріндегі төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
Бірінші тоқсанға декларацияны жасау кезінде 860.00.002 V жолындағы көлемі 860.00.002 ІҮ жолына көшіріледі;
3) 860.00.003 І, 860.00.003 ІІ, 860.00.003 ІІІ, жолында есепті салық кезеңінің әр айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін және жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі және орнатылған лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы ретінде айқындалатын барлық 860.01 нысандарының 860.01.011 І, 860.00.011 ІІ, 860.00.011 ІІІ жолдарымен көрсетіледі.
860.00.003 ІV жолында есепті салық кезеңінің (тоқсан) осы тармақта белгіленген 860.00.003 І, 861.00.003 ІІ және 861.00.003 ІІІ жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы орнатылған лимит шегінде айқындалып көрсетіледі.
860.00.003 V жолында есепті жыл басынан бастап, осы тармақта белгіленген ІV салық кезеңінің 860.00.003 ІV, және 861.00.003 V алдыңғы салық кезеңінің көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалып көрсетіледі.
Бірінші тоқсанға декларацияны жасау кезінде 860.00.003 V жолындағы көлемі 860.00.003 ІV жолына көшіріледі.
16. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:

1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта обложения платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 860.01
17. Форма 860.01 предназначена для отражения информации об исчислении сумм платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по каждому виду специального водопользования за налоговый период (квартал) и заполняется отдельно за каждый вид специального водопользования.
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика - плательщика платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер плательщика платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) РНН - регистрационный номер учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – регистрационный номер налогоплательщика – учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;

1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияны тапсыру күні.
Декларацияны салық органына тапсырған күн көрсетіледі;
3) салық органның коды.
Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін алым салынатын объектінің орналасқан орны бойынша салық органның коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдап алған лауазымды тұлғаның Т.А.Ә." жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармақшасына сәйкес Декларацияны тапсыру күні көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошталық мөртабанының күні.
Пошта немесе өзге байланыс мекемесінің пошталық мөртабанының күні көрсетіледі.
3. 860.01-нысанын жасау
17. 860.01 нысаны жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдалануға арналған салық кезеңі (тоқсан) үшін су қорларымен пайдалану әр түрлері бойынша ақпараттар ашылып көрсетіледі және су қорларымен қолдану әр түрі бойынша бөлек толтырылады.
18. "Салық төлеуші туралы жалпы мағлұмат" бөлімінде:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) СТН – сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;

4) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
5) налоговый период (квартал, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
6) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строки заполняются в случае представления Декларации доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления, с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;
7) при наличии разрешительного документа на специальное водопользование в ячейке А указывается дата выдачи разрешительного документа, в ячейке В указывается номер разрешительного документа;
8) вид специального водопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального водопользования, установленного водным законодательством Республики Казахстан;
9) код налогового органа по месту осуществления специального водопользования.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта обложения платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
10) единицы измерения водопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального водопользования, указанного в строке "Вид специального водопользования".
19. Раздел "Сведения об объемах водопользования (в единицах измерения водопользования, указанных в строке 10) для исчисления платы" заполняется в единицах измерения водопользования, указанных в строке 10.
20. В случае, если лимит водопользования устанавливается на год без разбивки по кварталам или месяцам:
1) в строках 860.01.001 I, 860.01.001 II, 860.01.001 III указывается остаток лимита водопользования на начало каждого месяца налогового периода.
В случае составления Декларации за первый квартал налогового периода в строке 860.01.001 I указывается установленный годовой лимит водопользования.
В случае составления Декларации за второй – четвертый кварталы налогового периода строка 860.01.001 I заполняется при наличии остатка лимита на конец предыдущего налогового периода. В данную строку переносится величина строки 860.01.006 IV из формы 860.01 за предыдущий налоговый период.
Строка 860.01.001 II заполняется при наличии остатка лимита на конец первого месяца налогового периода. В данную строку переносится величина строки 860.01.006 I.
Строка 860.01.001 III заполняется при наличии остатка лимита на конец второго месяца налогового периода. В данную строку переносится величина строки 860.01.006 II.

4) ЖСН (БСН) – сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
5) салық кезеңі (тоқсан, жыл) – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) мүлікпен сенімгерлік басқару пайда болатын негізінде құжаттың нөмірі мен күні қойылады.
Жол Декларацияны Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы үшін тапсырған жағдайда толтырылады.
7) Арнайы су ресурстарын пайдалану үшін куәләндыратын құжаттың бар болған кезде А торкөзінде куәландырылатын құжаттың нөмірі жазылады, В төр көзінде куәландырылатын құжаттың берілген күні көрсетіледі;
8) су ресурстарымен қолданудың арнайы түрі.
Қазақстан Республикасының су туралы заңнамасында орнатылған су ресурстарының түрлеріне байланысты бір торкөз белгіленеді;
9) Арнайы су ресурстарын қолдану мекен жайы бойынша салық коды.
Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін салық салынатын мекен жайы бойынша салық органның коды көрсетіледі;
10) Су ресурстарының өлшеу бірлігі.
"Арнайы су ресурстарын пайдалану" атты жолда көрсетілген, арнайы су ресурстарын пайдалану өлшеу бірлігін белгілеу.
19. "Төлемді есептеу үшін (10 жолында белгіленген су ресурстарын пайдаланудың өлшем бірлігі) су пайдалану көлемі туралы ақпараттар" бөлімінде 10 жолында белгіленген су пайдаланудың өлшем бірлігі жазылады.
20. Егерде су пайдалану лимиді тоқсандарға немесе айларға бөлінбей бір жылға орнатылса:
1) 860.01.001 І, 860.01.001 ІІ, 860.01.001 ІІІ жолдарында салық кезеңінің әр айдың басында су пайдалану лимитінің қалдығы көрсетіледі.
Егерде салық кезеңнің бірінші тоқсанына Декларацияны жасау мезетте 860.01.001 І, жолында су пайдаланудың жылдық лимиті көрсетіледі.
Егерде салық кезеңінің екінші-төртінші тоқсанындарында Декларацияны жасау мезетте 860.01.001 І жолы бұрынғы салық кезеңнің аяындағы лимиттің қалдығы бар кезде толтырылады. Берілген жолға 860.01 нысанынан 860.01.006 ІҮ жолындағы көлемі көшіріледі.
860.01.001 ІІ жолы салық кезеңнің бірінші айының аяғында лимиттің қалдығы бар болса толтырылады. Берілген жолға 860.01.006 І жолындағы көлемі көшіріледі.
860.01.001 ІІІ жолы салық кезеңнің екінші айының аяғында лимиттің қалдығы болса толтырылады. Берілген жолға 860.01.006 ІІ жолындағы көлемі көшіріледі.

В строку 860.01.001 IV переносится величина строки 860.01.001 I;
2) в строках 860.01.002 I, 860.01.002 II, 860.01.002 III указывается превышение лимита водопользования на начало каждого месяца налогового периода.
В случае составления Декларации за первый квартал налогового периода в строке 860.01.002 I указывается ноль.
В случае составления Декларации за второй – четвертый кварталы налогового периода строка 860.01.002 I заполняется при наличии превышения лимита на конец предыдущего налогового периода, в случае превышения фактического объема специального водопользования (860.01.003 IV) за предыдущий период над остатком лимита на начало налогового периода переносится (860.01.001 I). В строку 860.01.002 I переносится величина строки 860.01.007 IV из формы 860.01 за предыдущий налоговый период.
Cтрока 860.01.002 II заполняется в случае превышения фактического объема специального водопользования за первый месяц налогового периода (860.01.003 I) над установленным лимитом - остатком лимита на начало налогового периода (860.01.001 I). В данную строку (860.01.002 II) переносится величина строки 860.01.007 I.
Строка 860.01.002 III заполняется в случае превышения фактического объема специального водопользования за второй месяц налогового периода (860.01.003 II) над установленным лимитом - остатком лимита на начало налогового периода (860.01.001 I). В данную строку (860.01.002 III) переносится величина строки 860.01.007 II.
В строку 860.01.002 IV переносится величина строки 860.01.002 I;
3) в строках 860.01.003 I, 860.01.003 II, 860.01.003 III указывается общий фактический объем специального водопользования в пределах и сверх установленного лимита за каждый месяц налогового периода.
В строке 860.01.003 IV указывается общий фактический объем специального водопользования за налоговый период (квартал), определяемый как сумма строк 860.01.003 I, 860.01.003 II и 860.01.003 III;
4) в строках 860.01.004 I, 860.01.004 II, 860.01.004 III указывается объем специального водопользования в пределах установленного лимита за каждый месяц налогового периода. Данные строки заполняются при наличии остатка лимита на начало налогового периода (860.01.001 I).
В строке 860.01.004 IV указывается объем специального водопользования в пределах установленного лимита за налоговый период (квартал), определяемый как сумма строк 860.01.004 I, 860.01.004 II и 860.01.004 III;
5) в строках 860.01.005 I, 860.01.005 II, 860.01.005 III указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за каждый месяц налогового периода. Данные строки заполняются при наличии превышения общего фактического объема специального водопользования (860.01.003 IV) за налоговый период над остатком лимита на начало налогового периода (860.01.001 I), в случае превышения фактического объема специального водопользования (860.01.003) над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита (860.01.004):
строка 860.01.005 I определяется как разница строк 860.01.003 I и 860.01.004 I;
строка 860.01.005 II определяется как разница строк 860.01.003 II и 860.01.004 II;
строка 860.01.005 III определяется как разница строк 860.01.003 III и 860.01.004 III.

860.01.001 ІҮ жолының көлемі 860.01.001 І көшіріледі.
2) 860.01.002 І, 860.01.002 ІІ, 860.01.002 ІІІ, салық кезеңнің су ресурстармен қолдану лимиттің артығы көрсетіледі.
Егерде 860.01.002 І жолында салық кезеңнің бірінші тоқсанына Декларацияны жасау кезінде ноль көрсетіледі.
Декларацияны салық кезеңінің екінші - төртінші тоқсандары үшін толтырған жағдайда, 860.01.002 I жол салық кезеңінің басына лимиттің қалдығынан алдыңғы мерзім үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемін асып кеткен жағдайында (860.01.003 ІV) алдыңғы салық кезеңінің аяғына лимиттен асқан жағдайда (860.01.001 І) толтырылады. 860.01.002 I жолға алдыңғы салық кезеңі үшін 860.01 нысанның 860.01.007 ІV жолының шамасы көшіріледі.
860.01.002 ІІ жол салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдалануының нақты көлемінің (860.01.003 І) белгіленген лимиттен - салық кезеңінің басындағы лимит қалдығынан (860.01.001 І) асып кетуі жағдайында толтырылады. Бұл жолға (860.01.002ІІ) 860.01.007 І жолының шамасы көшіріледі.
860.01.002 ІІІ жол белгіленген лимиттен (860.01.003 ІІ) салық кезеңінің екінші айына (860.01.001 І ) салық кезеңінің басына лимиттің қалдығымен арнайы су пайдаланудың нақты көлемін асып кетудің жағдайында толтырылады. 860.01.007 ІІ жолдың шамасы (860.01.002 ІІІ) осы жолға көшіріледі.
860.01.002 ІV жолға 860.01.002 І жолының көлімі көшіріледі;
3) 860.01.003 І, 860.01.003 ІІ, 860.01.003 ІІІ жолдарында салық кезеңінің әр ай бойынша орнатылған лимит бойынша су қолдануының нақты жалпы көлемі көрсетіледі.
860.00.003 ІV жолында салық кезеңі бойынша су қолдануының нақты жалпы көлемі 860.00.003 І, 860.01.003 ІІ, және 861.00.003 ІІІ жолдары салық кезеңінің көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалып көрсетіледі;
4) 860.01.004 І, 860.01.004 ІІ, 860.01.004 ІІІ жолдарында салық кезеңіндегі әр ай бойынша орнатылған лимит шегінде су қолдануының нақты жалпы көлемі көрсетіледі. Берілген жолдар салық кезеңінің басындағы лимит қалдығы болса толтырылады (860.01.001 І).
860.01.004 ІV жолында салық кезеңі бойынша орнатылған лимит шегінде су қолдануының нақты жалпы көлемі 860.00.004 І, 860.01.004 ІІ, және 861.00.004 ІІІ жолдары салық кезеңінің көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалып көрсетіледі;
5) 860.01.005 І, 860.01.005 ІІ, 860.01.005 ІІІ салық кезеңінің әр айдың белгіленген лимит үстінен арнайы су қолдануының нақты жалпы көлемі көрсетіледі. арнайы су қолдануының нақты жалпы көлемі көрсетіледі. Осы жол белгіленген салық кезеңінде лимит шектеріндегі (860.01.003) арнайы су пайдаланудың көлемінен (860.01.001 І) салық кезеңінің басына лимит қалдығыннан (860.01.003 ІV) арнайы су пайдаланудың асып кеткен жағдайда, ортақ нақты көлемінің арнайы су пайдаланудың нақты көлемінен (860.01.004) асып кеткен жағдайында толтырылады:
860.01.005 І жолы 860.01.003 І, 860.01.004 І жолдарының айырмасы болып айқындалады;
860.01.005 ІІ жолы 860.01.003 ІІ, 860.01.004 ІІ жолдарының айырмасы болып айқындалады;
860.01.005 ІІІ жолы 860.01.003 ІІІ, 860.01.004 ІІІ жолдарының айырмасы болып айқындалады;

В строке 860.01.005 IV указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за налоговый период (квартал), определяемый как разница строк 860.01.003 IV и 860.01.004 IV или сумма строк 860.01.005 I, 860.01.005 II и 860.01.005 III;
6) в строках 860.01.006 I, 860.01.006 II, 860.01.006 III указывается остаток лимита на конец каждого месяца налогового периода. Данная строка заполняется в случае превышения остатка лимита на начало периода (860.01.001) над общим фактическим объемом специального водопользования за налоговый период (860.01.003):
строка 860.01.006 I определяется как разница строк 860.01.001 I и 860.01.003 I;
строка 860.01.006 II определяется как разница строк 860.01.001 II и 860.01.003 II;
строка 860.01.006 III определяется как разница строк 860.01.001 III и 860.01.003 III.
В строку 860.01.006 IV переносится величина строки 860.01.006 III;
7) в строках 860.01.007 I, 860.01.007 II, 860.01.007 III указывается превышение лимита на конец каждого месяца налогового периода.
Данные строки заполняются при наличии превышения лимита на начало периода (860.01.002) и объемов специального водопользования сверх установленного лимита за налоговый период (860.01.005):
строка 860.01.007 I определяется как сумма строк 860.01.002 I и 860.01.005 I;
строка 860.01.007 II определяется как сумма строк 860.01.002 II и 860.01.005 II;
строка 860.01.007 III определяется как сумма строк 860.01.002 III и 860.01.005 III.
В строку 860.01.007 IV переносится величина строки 860.01.007 III.
21. В случае, если лимит специального водопользования устанавливается поквартально:
Раздел "Сведения об объемах водопользования (в единицах измерения, указанных в строке 10) для исчисления платы" заполняется в порядке, изложенном в пункте 20 настоящих Правил, за исключением строк:
в строке 860.01.001 I указывается лимит специального водопользования, установленный на налоговый период (квартал).
При этом:
величина строки 860.01.006 IV за предыдущий налоговый период (квартал) не переносится в строку 860.01.001 I;
величина строки 860.01.007 IV за предыдущий налоговый период (квартал) не переносится в строку 860.01.002 I.
22. В случае, если лимит специального водопользования устанавливается помесячно:
Раздел "Сведения об объемах водопользования (в единицах измерения, указанных в строке 10) для исчисления платы" заполняется в порядке, изложенном в пункте 20 настоящих Правил, за исключением строк:
в строках 860.01.001 I, 860.01.001 II, 860.01.001 III указывается лимит специального водопользования, установленный на текущий месяц.
При этом:
величина строки 860.01.006 за предыдущий месяц не переносится в строки 860.01.001 I, 860.01.001 II и 860.01.001 III;

860.01.005 ІV жолында белгіленген лимит шегінде су қолдануының нақты жалпы көлемі 860.01.003 ІV және 860.01.004 ІV жолдарының айырмасы болып айқындалады және 860.01.005 І, 860.01.005 ІІ және 860.01.005 ІІІ жолдары салық кезеңінің көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалып көрсетіледі;
6) 860.01.006 І, 860.01.006 ІІ, 860.01.006 ІІІ жолдарда салық кезеңінің әрбір айының аяғына лимиттің қалдығы көрсетіледі. Осы жол салық кезеңіне арнайы су пайдаланудың ортақ нақты көлемінен (860.01.001) салық мерзімнің басына лимиттің қалдығын (860.01.003) асып кетуі жағдайында толтырылады:
860.01.006 І жолы 860.01.001 І және 860.01.003 І жолдарының айырмасы болып айқындалады;
860.01.006 ІІ жолы 860.01.001 ІІ және 860.01.003 ІІ жолдарының айырмасы болып айқындалады;
860.01.006 ІІІ жолы 860.01.001 ІІІ және 860.01.003 ІІІ жолдарының айырмасы болып айқындалады;
860.01.006 ІV жолы 860.01.006 ІІІ жолының көлемі көшіріледі;
7) 860.01.007 І, 860.01.007 ІІ, 860.01.007 ІІІ жолдарындағы салық кезеңіндегі әр ай бойынша лимиттің артылуы көрсетіледі.
Осы жол (860.01.002) және салық кезеңіне белгіленген лимитті арнайы су пайдаланудың көлемдері мерзімнің басына лимиттен (860.01.005) асып кеткен жағдайда толтырылады:
860.01.007 І жолы 860.01.002 І және 860.01.005 І жолдарының сомасы болып айқындалады;
860.01.007 ІІ жолы 860.01.002 ІІ және 860.01.005 ІІ жолдарының сомасы болып айқындалады;
860.01.007 ІІІ жолы 860.01.002 ІІІ және 860.01.005 ІІІ жолдарының сомасы болып айқындалады;
860.01.007 ІV жолына 860.01.007 ІІІ жолының көлемі көшіріледі.
21. Егерде арнайы су қолдануының лимит тоқсан сайын орнатылса:
"Су пайдалану көлемі үшін (10 жолда көрсетілген су пайдалану өлшем бірлігі) төлем есептері туралы ақпараттар" бөлімін толтыру тәртібі осы Ережелердің 20 тармағында мәлімделген, келесі жолдарды қоспағанда:
860.01.001 І жолында салық кезеңінде (тоқсанда) белгіленген арнайы су пайдалану лимиті көрсетіледі.
Осыған орай:
Алдындағы салық кезеңінің 860.01.006 ІV жолындағы көлемі 860.01.001 І жолына көшірілмейді;
Алдындағы салық кезеңінің 860.01.007 ІV жолындағы көлемі 860.01.002 І жолына көшірілмейді.
22. Егерде арнайы су қолдануының лимит ай сайын орнатылса:
"Су пайдалану көлемі үшін (10 жолда көрсетілген су пайдалану өлшем бірлігі) төлем есептері туралы ақпараттар" бөлімін толтыру тәртібі осы Ережелердің 20 тармағында мәлімделген, келесі жолдарды қоспағанда:
860.01.001 І, 860.01.001 ІІ, 860.01.001 ІІІ жолдары ағымдағы айда орнатылған арнайы су пайдалану лимиті көрсетіледі.
Осыған орай:
өтіп кеткен айдағы 860.01.006 жолдарының көлемі 860.01.006 І, 860.01.006 ІІ, 860.01.006 ІІІ жолдарына көшірілмейді;

строка 860.01.002 не заполняется.
В связи с тем, что величина строк 860.01.001 IV, 860.01.002 IV, 860.01.006 IV и 860.01.007 IV не влияют на исчисление платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, указанные строки не заполняются.
23. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы":
1) в строке 860.01.008 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, утвержденная местным представительным органом области (города республиканского значения, столицы), в соответствии с пунктом 1 статьи 487 Налогового кодекса;
2) в строке 860.01.009 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, определяемая увеличением в пять раз установленных ставок платы (860.01.008) в соответствии с пунктом 2 статьи 487 Налогового кодекса.
24. В разделе "Исчисление платы, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строках 860.01.010 I, 860.01.010 II, 860.01.010 III указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за каждый месяц налогового периода, подлежащей уплате в бюджет:
строка 860.01.010 I определяется как произведение строк 860.01.004 I и 860.01.008 (860.01.004 I х 860.01.008);
строка 860.01.010 II определяется как произведение строк 860.01.004 II и 860.01.008 (860.01.004 II х 860.01.008);
строка 860.01.010 III определяется как произведение строк 860.01.004 III и 860.01.008 (860.01.004 III х 860.01.008).
В строке 860.01.010 IV указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за налоговый период (квартал), определяемая как сумма строк 860.01.010 I, 860.01.010 II и 860.01.010 III;
2) в строках 860.01.011 I, 860.01.011 II, 860.01.011 III указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за каждый месяц налогового периода, подлежащей уплате в бюджет:
строка 860.01.011 I определяется как произведение строк 860.01.005 I и 860.01.009 (860.01.005 I х 860.01.009);
строка 860.01.011 II определяется как произведение строк 860.01.005 II и 860.01.009 (860.01.005 II х 860.01.009);
строка 860.01.011 III определяется как произведение строк 860.01.005 III и 860.01.009 (860.01.005 III х 860.01.009).
В строке 860.01.011 IV указывается общая сумма платы сверх установленного лимита за налоговый период (квартал), определяемая как сумма строк 860.01.011 I, 860.01.011 II и 860.01.011 III;

860.01.002 жолы толтырылмайды.
860.01.001 ІV, 860.01.002 ІV, 860.01.006 ІV және 860.01.007 ІV жолдарының көлемі су ресурстармен пайдалану үшін төлем есептеріне әсер етпейді, көрсетілген жолдар толтырылмайды.
23. "Төлемдер есебі белгіленген ставкалар туралы мәліметтер туралы" бөлімде:
1) 860.01.008 жолында Салық кодекстің 487 бабының 1 тармағына сәйкес жергілікті өкілетті органмен (республикалық маңызы бар қаламен, астанамен) орнатылған лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкалары көрсетіледі.
2) 860.01.009 жолында Салық кодексінің 487-бабының 2-тармағына сәйкес бес есе белгіленген төлем ставкалардың өсуіне сәйкес (860.01.008) айқындалатын, белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкалары көрсетіледі.
24. "Бюджетке төленетін төлемдер есебі" бөлімінде:
1) 860.01.010 І, 860.01.010 ІІ, 860.01.010 ІІІ жолдарында бюджетке төленуге жататын салық кезеңіндегі әр ай бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем есептерінің сомасы көрсетіледі:
860.01.010 І жолы 860.01.004 І және 860.01.008 жолдарының көбейтіндісі болып айқындалады (860.01.004 І х 860.01.008);
860.01.010 ІІ жолы 860.01.004 ІІ және 860.01.008 жолдарының көбейтіндісі болып айқындалады (860.01.004 ІІ х 860.01.008);
860.01.010 ІІІ жолы 860.01.004 ІІІ және 860.01.008 жолдарының көбейтіндісі болып айқындалады (860.01.004 ІІІ х 860.01.008).
860.01.010 ІV жолында белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны 860.01.010 І, 860.01.010 ІІ және 860.01.010 ІІ жолдарының салық кезеңінің көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалып көрсетіледі;
2) 860.01.011 І, 860.01.011 ІІ, 860.01.011 ІІІ жолдарында бюджетке төленуге жататын салық кезеңіндегі әр ай бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем есептерінің сомасы көрсетіледі:
860.01.011 І жолы 860.01.005 І және 860.01.009 жолдарының көбейтіндісі болып айқындалады (860.01.005 І х 860.01.009);
860.01.011 ІІ жолы 860.01.005 ІІ және 860.01.009 жолдарының көбейтіндісі болып айқындалады (860.01.005 ІІ х 860.01.009);
860.01.011 ІІІ жолы 860.01.005 ІІІ және 860.01.009 жолдарының көбейтіндісі болып айқындалады (860.01.005 ІІІ х 860.01.009).
860.01.011 ІV жолында белгіленген лимит шегінде 860.01.011 І, 860.01.011 ІІ және 860.01.011 ІІ жолдарының салық кезеңінің көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалып көрсетіледі;

3) в строках 860.01.012 I, 860.01.012 II, 860.01.012 III указывается общая сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников за каждый месяц налогового периода, подлежащей уплате в бюджет:
строка 860.01.012 I определяется как сумма строк 860.01.010 I и 860.01.011 I;
строка 860.01.012 II определяется как сумма строк 860.01.010 II и 860.01.011 II;
строка 860.01.012 III определяется как сумма строк 860.01.010 III и 860.01.011 III.
В строке 860.01.012 IV указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников за налоговый период (квартал), определяемая как сумма строк 860.01.012 I, 860.01.012 II и 860.01.012 III.
Приложение к декларации
по плате за эмиссии
в окружающую среду
(форма 870.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по плате за эмиссии в окружающую среду
(форма 870.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по плате за эмиссии в окружающую среду согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Декларация), предназначенной для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду.
Декларация составляется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, определенными статьей 493 Налогового кодекса, за исключением налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.
2. Декларация составляется в соответствии со статьей 498 Налогового кодекса, состоит из самой Декларации (форма 870.00) и приложения к ней (форма 870.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложение к Декларации составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Декларации не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.

3) 860.01.012 І, 860.01.012 ІІ, 860.01.012 ІІІ жолдарында бюджетке төленуге жататын салық кезеңіндегі әр ай бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем есептерінің сомасы көрсетіледі:
860.01.012 І жолы 860.01.010 І және 860.01.011 І жолдарының сомасы болып айқындалады;
860.01.012 ІІ жолы 860.01.010 ІІ және 860.01.011 ІІ жолдарының сомасы болып айқындалады;
860.01.012 І жолы 860.01.010 ІІІ және 860.01.011 ІІ жолдарының сомасы болып айқындалады.
860.01.012 ІV жолында 860.01.012 І, 860.01.012 ІІ және 860.01.012 ІІ жолдарының салық кезеңінің жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалып көрсетіледі.
_____________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 860.00-860.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қоршаған ортаға эмиссия үшін
төлемақы бойынша салық
есептілігін декларацияға
(870.00-нысан) қосымша
Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (декларация) жасау ережесі (870.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақыны есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерді қоспағанда Салық кодексінің 493-бабында белгіленген төлемақы төлеушілер жасайды.
2. Декларация Салық кодексінің 498-бабына сәйкес жасалады, осы Декларацияның өзінен (870.00-нысан) және Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеу объектілері туралы ақпаратты ашу жөніндегі оған қосымшадан (870.01 нысан) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.

4) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
5) РНН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство - регистрационный номер налогоплательщика - юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство.
Данная строка заполняется, если в строке 1 указан РНН структурного подразделения, признанного в качестве самостоятельного плательщика платы;
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
6) ИИН (БИН) юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика - юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
7) налоговый период (квартал; год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
8) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование (Ф.И.О.) плательщика платы за эмиссии в окружающую среду;
9) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
10) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
11) строка 11 заполняется в случае, если Декларация составляется и представляется плательщиком платы за эмиссии в окружающую среду с объемами платежей до 100 месячных расчетных показателей (МРП) в суммарном годовом объеме. При этом в строке 7 А указывается номер разрешения, в строке 7 В – дата выдачи разрешения;
12) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);

4) ЖСН (БСН) – сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
5) филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның СТН – филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның СТН-і салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Бұл жол егер 1 жолда төлемақыны дербес төлеуші ретінде танылған құрылымдық бөлімшенің СТН көрсетілсе толтырылады.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
6) филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның ЖСН (БСН) – филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
7) салық кезеңі (тоқсан, жыл) – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
8) салық төлеушінің атауы.
Төлемақыны төлеушінің атауы (аты-жөні) көрсетіледі.
9) Декларация түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түріне Декларацияны жатқызуды ескере отырып, тиісті торкөздер белгіленеді.
10) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жол Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасындағы көзделген Декларацияны табыс еткен жағдайда толтырылады.
11) 11 жол егер қоршаған ортаға эмиссия үшін Декларация төлемақы көлемі жылдық жиынтық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке (АЕК) дейін олған жағдайда төлеуші жасайды және тапсырады. Бұл А жолда рұқсат нөмірі, 7 В жолда рұқсатты беру күні көрсетіледі;
12) валюта коды.
Валюта кодын толтыру кезінде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын Есептілау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;

13) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
15. В разделе "Плата за эмиссии в окружающую среду, подлежащая уплате в бюджет":
1) в строке 870.00.001 указывается общая сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита за налоговый период по всем видам специального природопользования, определяемая как сумма строк 870.01.011 по всем формам 870.01;
2) в строке 870.00.002 указывается общая сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита за налоговый период по всем видам специального природопользования, определяемая как сумма строк 870.01.012 по всем формам 871.01;
3) в строке 870.00.003 указывается общая сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду за налоговый период, подлежащей уплате в бюджет по всем видам специального природопользования, определяемая как сумма строк 870.00.001 и 870.00.002.
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (Руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта налогообложения (по стационарным источникам загрязнения или месту государственной регистрации уполномоченным государственным органом (по передвижным источникам загрязнения);
4) Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
6) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер Декларации.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 870.01 к Декларации
17. Форма 870.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за эмиссии в окружающую среду по каждому виду специального природопользования за налоговый период и заполняется отдельно за каждый вид загрязнения (специального природопользования).

13) қосымшалар саны.
Тапсырылған қосымшалардың саны көрсетіледі.
15."Қоршаған ортаға эмиссия үшін бюджетке төленуге жататын төлемақы" бөлімінде:
1) 870.00.001 жолында 870.01 нысаны бойынша қосымшаның 870.01.011 жолынан айқындалып салық кезеңіндегі белгіленген арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері лимит шектеріндегі қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасы көрсетіледі;
2) 870.00.002 жолында 870.01 нысаны бойынша қосымшаның 870.01.012 жолынан айқындалып салық кезеңіндегі белгіленген арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері лимиттің жоғары шектеріндегі қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасы көрсетіледі;
3) 870.00.003 жолында 870.01.001 және 870.00.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, әрбір арнайы су пайдалану түрлері бойынша бюджетке төленуі тиіс салық кезеңі үшін есептелген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі.
16. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияны тапсыру күні.
Декларацияны салық органына тапсырған күн көрсетіледі;
3) салық органның коды.
Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін алым салынатын объектінің орналасқан орны бойынша салық органның коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдап алған лауазымды тұлғаның Т.А.Ә." жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2)тармақшасына сәйкес Декларацияны тапсыру күні көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошталық мөртабанының күні.
Пошта немесе өзге байланыс мекемесінің пошталық мөртабанының күні көрсетіледі.
3. 870.01-нысан бойынша Декларация жасау
17. 870.01 нысаны салық кезеңі бойынша әр табиғат пайдалану бойынша және уақытша пайдалануға берілген әр ластаудың (арнайы табиғатты пайдалану) жеке түрлері толтырылып, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы үшін төлемдер сомасының есебін ақпараттар ашылып көрсетіледі.

7) налоговый период (квартал; год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
8) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строки заполняются в случае представления Декларации доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления, с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;
9) при наличии экологического разрешения на эмиссии в окружающую среду в ячейке А указывается номер разрешения, в ячейке В указывается дата выдачи разрешения, в ячейке С указывается категория объектов (I, II, III, IV);
10) вид специального природопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального водопользования, установленного экологическим законодательством Республики Казахстан;
11) код налогового органа по месту загрязнения.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта обложения платы за эмиссии в окружающую среду;
12) единицы измерения природопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального природопользования, указанного в строке "Вид специального природопользования".
19. В разделе "Сведения об объемах загрязнения для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду", заполняемом в единицах измерения, указанных в строке 10:
1) в строке 870.01.001 указывается остаток лимита на начало налогового периода. Данная строка заполняется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, за исключением плательщиков платы с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме.
При составлении Декларации за первый квартал налогового года в строке 870.01.001 указывается величина установленного годового лимита.
При составлении Декларации за второй – четвертый кварталы налогового года, величина строки 870.01.007 за предыдущий квартал переносится в строку 870.01.001;
2) в строке 870.01.002 указывается превышение лимита на начало налогового периода. Данная строка заполняется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, за исключением плательщиков платы с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме.
При составлении Декларации за первый квартал налогового года в строке 870.01.002 указывается ноль.
При составлении Декларации за второй – четвертый кварталы налогового года, величина строки 870.01.008 за предыдущий квартал переносится в строку 870.01.002;

7) салық кезеңі (тоқсан, жыл) – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
8) мүлікпен сенімгерлік басқару пайда болатын негізінде құжаттың нөмірі мен күні қойылады.
Жол Декларацияны Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы үшін тапсырған жағдайда толтырылады.
9) қоршаған ортаға эмиссияға экологиялық рұқсаты болса А торкөзде рұқсаттық құжаттың нөмірі көрсетіледі, ал В төркезде рұқсаттық құжатты ресімдеу күні көрсетіледі;
10) Арнайы табиғатты пайдалану түрі.
Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау орнатылған заңнамасына сәйкес арнайы табиғатты пайдалану түрі бойынша бір торкөз белгіленеді;
11) Қоршаған ортаға эмиссия төлемдерін объектінің салым мекен жайы бойынша салық органның кодын көрсету;
12) табиғатты пайдаланудың өлшем бірлігі.
"Табиғатты пайдалану түрі" жолында көрсетілген арнайы табиғат пайдаланудан туындайтын өлшем бірлігі сәйкес торкөзде белгіленеді.
19. 10-жолында көрсетілген өлшем бірлікте толытырылатын "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы есептеу үшін ластау көлемдері туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 870.01.001 жолында салық кезеңнің басына лимиттің қалдығын көрсетеді Берілген жол жиынтық жылдық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке дейін төлейтін төлеушілерді қоспағанда, қоршаған ортаға эмиссия төлейтін төлеушілер толтырады.
Декларацияны салық кезеңнің бірінші тоқсанына жасау кезінде 870.01.001 жолында орнатылған жылдық лимит көлемі көрсетіледі.
Декларацияны салық кезеңнің бірінші-төртінші тоқсанына жасау кезінде 870.01.001 жолына бұрынғы тоқсан үшін 870.01.007 жолының көрсеткіштері көшіріледі;
2) 870.01.002 жолында жаңа салық кезеңнің басына лимиттің асуын көрсетеді. Берілген жол жиынтық жылдық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке дейін төлейтін төлеушілерді қоспағанда, төлемді төлеушілер толтырады.
Декларацияны салық кезеңнің бірінші тоқсанына жасау кезінде 870.01.008 жолында нөл көрсетіледі.
Декларацияны салық кезеңнің екінші-төртінші тоқсанына жасау кезінде 870.01.002 жолына бұрынғы тоқсан үшін 870.01.008 жолының көрсеткіштері көшіріледі;

3) в строке 870.01.003 указывается объем выкупленного лимита на эмиссии в окружающую среду. Данная строка заполняется плательщиком платы за эмиссии в окружающую среду с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме, отмеченным в строке 11 Декларации;
4) в строке 870.01.004 указывается общий фактический объем эмиссий в окружающую среду (выбросов (сбросов) загрязняющих веществ, размещенных отходов производства и потребления) за налоговый период;
5) в строке 870.01.005 указывается фактический объем эмиссий в окружающую среду за налоговый период в пределах установленных нормативов. Данная строка заполняется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, за исключением плательщиков платы с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме, при наличии остатка лимита на начало налогового периода (квартала).
При осуществлении специального природопользования, по которому лимит не устанавливается, величина строки 870.01.004 переносится в строку 870.01.005 и строка 870.01.006 не заполняется;
6) в строке 870.01.006 указывается фактический объем эмиссий в окружающую среду сверх установленных нормативов (при его наличии), определяемый как разница строк 870.01.004 и 870.01.005;
7) в строке 870.01.007 указывается остаток лимита на конец налогового периода (при его наличии), определяемый как разница строк 870.01.001 и 870.01.004. Данная строка заполняется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, за исключением плательщиков платы с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме;
8) в строке 870.01.008 указывается превышение лимита на конец налогового периода (при его наличии), определяемое как сумма строк 870.01.002 и 870.01.006. Данная строка заполняется плательщиками платы, за исключением плательщиков платы за эмиссии в окружающую среду с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме.
20. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду":
1) в строке 870.01.009 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита в соответствии со статьей 495 Налогового кодекса;
2) в строке 870.01.010 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита, определяемая увеличением в десять раз ставок платы (870.01.009), предусмотренных статьей 495 Налогового кодекса.
21. В разделе "Исчисление платы за эмиссии в окружающую среду, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 870.01.011 указывается сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита за налоговый период, определяемая как произведение строк 870.01.005 и 870.01.009 (870.01.005 х 870.01.009);

3) 870.01.003 жолында қоршаған ортаға эмиссиясының сатып алынған лимиттің көлемін көрсетіледі. Берілген жол Декларацияның 11 жолында белгіленген жиынтық жылдық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке дейін төлейтін төлеушілер толтырады;
4) 871.01.004 жолында тоқсан үшін ластаушы заттарды нақты шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың жалпы көлемі көрсетіледі;
5) 871.01.005 жолында белгіленген норматив лимиттің шегінде салық кезеңінде қоршаған ортаға эмиссия нақты көлемі көрсетіледі. Берілген жол салық кезеңнің басына лимиттің қалдығы болса жиынтық жылдық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке дейін төлейтін төлеушілерді қоспағанда, төлемді төлеушілер толтырады.
Лимит белгіленбеген арнайы табиғатты пайдалану кезінде 870.01.004 жолына 870.01.005 жолының көрсеткіштері көшіріледі және 870.01.006 жолы толтырылмайды;
6) 870.01.006 жолында аса орнатылған нормативтердің қоршаған ортаға эмиссияның нақты көлемі 870.01.004 және 870.01.005 жолдарының айырмасы болып айқындалып көрсетіледі;
7) 871.01.007 жолында 871.01.001 және 871.01.004 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын салық кезең соңына лимит қалдығы көрсетіледі.Берілген жол жиынтық жылдық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке дейін төлейтін төлеушілерді қоспағанда, төлемді төлеушілер толтырады;
8) 871.01.008 жолында 871.01.002 және 871.01.006 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын салық кезең соңына лимит асуы көрсетіледі. Берілген жол жиынтық жылдық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке дейін төлейтін төлеушілерді қоспағанда, төлемді төлеушілер толтырады.
20. "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы" бөлімінде:
1) 871.01.009 жолында Салық кодексінің 495-бабына сәйкес орнатылған асыра лимиттің шегінде қоршаған ортаға эмиссия төлем ставкалары көрсетіледі;
2) 871.01.009 жолында Салық кодексінің 495-бабында белгіленген он есе көбейтілген төлем ставкаларымен айқындалып орнатылған асыра лимиттің шегінде қоршаған ортаға эмиссия төлем ставкалары көрсетіледі.
21. "Қоршаған ортаға эмиссия үшін бюджетке төленуге тиісті төлемақы есебі" бөлімінде:
1) 871.01.011 жолында 870.01.005 және 870.01.009 (870.01.005 х 870.01.009) көбейтіндісі болып айқындалатын қоршаған ортаға эмиссия үшін бюджетке төленуге тиісті төлемақы есебінің сомасы көрсетіледі;

2) в строке 870.01.012 указывается сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита за налоговый период, определяемая как произведение строк 870.01.006 и 870.01.010 (870.01.006 х 870.01.010);
3) в строке 870.01.013 указывается общая сумма платы за эмиссии в окружающую среду, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма строк 870.01.011 и 870.01.012.
Приложение к расчету сумм текущих платежей
по плате за использование радиочастотного
спектра, плате за предоставление междугородной
и (или) международной телефонной связи,
а также сотовой связи
(форма 881.00)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета сумм текущих
платежей) по плате за использование радиочастотного спектра,
плате за предоставление междугородной и (или) международной
телефонной связи, а также сотовой связи
(форма 881.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета сумм текущих платежей) по плате за использование радиочастотного спектра, плате за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Расчет), предназначенной для исчисления платы за использование радиочастотного спектра, платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи. Расчет составляется физическими и юридическими лицами, получившими право использования радиочастотного спектра и (или) право предоставления междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи в соответствии со статьями 513, 519 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 881.00) и приложений к нему (формы 881.01, 881.02), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Приложения к Расчету составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Расчету не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Расчету.

2) 871.01.012 жолында 870.01.006 және 870.01.010 (870.01.006 х 870.01.010) көбейтіндісі болып айқындалатын қоршаған ортаға эмиссия үшін бюджетке төленуге тиісті төлемақы есебінің сомасы көрсетіледі;
3) 871.01.013 жолында 870.01.011 және 870.01.012 (870.01.011 х 870.01.012) көбейтіндісі болып айқындалатын қоршаған ортаға эмиссия үшін бюджетке төленуге тиісті төлемақы есебінің сомасы көрсетіледі.
_____________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 870.00-870.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Радиожиілік спектрін пайдаланғаны
үшін төлемақы, қалааралық және
(немесе) халықаралық телефон
байланысын, сондай-ақ ұялы
байланысты бергені үшін төлемақы
бойынша ағымдағы төлемдер
сомасының есебіне (881-нысан)
қосымша
Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемақы, қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (ағымдағы төлемдер сомасының есебі) жасау ережесі (881.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемақы, қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақыны есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемақы, қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (ағымдағы төлемдер сомасының есебі) (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 513, 519-баптарына сәйкес радиожиілік спектрін пайдалану құқығын және (немесе) қалааралық және халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты пайдалану құқығын алған жеке және заңды тұлғалар жасайды.
2. Есеп осы Есептің өзінен (881.00-нысан) және оған қосымшадан (881.01 - 881.02 нысандардан) тұрады, олар арнаулы салық міндеттерінің толықтай есептелуі туралы ақпаратты көрсетеді.
3. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
4. Тиісті торкөздердің көрсеткіштері жоқ болған кезде толтырылмайды.
5. Есепке Қосымша тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Есепте жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Есепке Қосымша онда көрсетуге жататын деректер жоқ болған кезде толтырылмайды.
7. Есепке Қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, Есепке Қосымшаның осыған ұқсас парағы қоса толтырылады.

12) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений в соответствующей ячейке.
15. В разделе "Плата за использование радиочастотного спектра, подлежащая уплате в бюджет":
1) в строке 881.00.001 указывается общая сумма исчисленной платы за использование радиочастотного спектра за налоговый период, подлежащей уплате в бюджет по всем видам радиосвязи, определяемая как сумма строк 881.01.011 по всем формам 881.01;
2) в строке 881.00.002 указывается сумма исчисленных текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра, подлежащих уплате в бюджет в сроки, установленные пунктами 5 и 6 статьи 515 Налогового кодекса:
в строке 881.00.002 I указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 марта налогового периода;
в строке 881.00.002 II указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 июня налогового периода;
в строке 881.00.002 III указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 сентября налогового периода;
в строке 881.00.002 IV указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 декабря налогового периода.
Сумма текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра по каждой указанной строке определяется делением общей суммы платы на количество сроков уплаты, оставшихся до окончания налогового периода.
16. В разделе "Плата за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи, подлежащая уплате в бюджет":
1) в строке 881.00.003 указывается общая сумма исчисленной платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи за налоговый период, подлежащей уплате в бюджет по всем видам связи, определяемая как сумма строк 881.02.007 по всем формам 881.02;
2) в строке 881.00.004 указывается сумма исчисленных текущих платежей платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи, подлежащих уплате в бюджет в сроки, установленные пунктами 5 и 6 статьи 521 Налогового кодекса:
в строке 881.00.004 I указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 марта налогового периода;
в строке 881.00.004 II указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 июня налогового периода;
в строке 881.00.004 III указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 сентября налогового периода;
в строке 881.00.004 IV указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 декабря налогового периода.
Сумма текущих платежей платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи по каждой указанной строке определяется делением общей суммы платы на количество сроков уплаты, оставшихся до окончания налогового периода.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":

12) валюта коды.
Валюта кодын толтыру кезінде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын Есептілау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
13) қосымшалар саны.
Тиісті торкөздерде тапсырылған қосымшалардың саны көрсетіледі.
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
15. "Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін бюджетке тиісті төленетін төлем" бөлімінде:
1) 881.00.001 жолында 881.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарын 881.01.011 жолының көрсеткіштерін жинақтап айқындататын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 881.00.002 жолында Салық кодексінің 515-бабы 5 және 6-тармақтарымен белгіленген барлық радио байланыс бойынша бюджетке мерзімде төленуге тиісті төлемдер, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі:
881.00.002 І жолында салық кезеңінің 25 наурыздан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
881.00.002 ІІ жолында салық кезеңінің 25 маусымнан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
881.00.002 ІІІ жолында салық кезеңінің 25 қыркүйектен кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
881.00.002 ІҮ жолында салық кезеңінің 25 желтоқсаннан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі.
Көрсетілген әр жолдар бойынша төленетін төлем сомаларын айқындау үшін салық кезеңінің аяқталғанына қалған төлем мерзімін жалпы төлем сомасына бөлінуімен анықталады.
16. "Бюджетке төленетін қала аралық және халықаралық телефон байланысы және ұялы телефон байланысын ұсыну төлемдері туралы" бөлімде:
1) 881.00.003 жолында салық кезеңіндегі барлық байланыс түрлері бойынша бюджетке тиісті төленетін төлемдер бойынша 881.02 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарын 881.01.011 жолының көрсеткіштерін жинақтап айқындататын пайдаланғаны қала аралық және халықаралық телефон байланысы және ұялы телефон байланысын үшін төлемнің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) Салық кодексінің 515-бабының 5 және 6-тармақтарымен орнатылған 881.00.002 барлық бойынша бюджетке мерзімде төленуге тиісті төлемдер, қала аралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы және ұялы телефон байланысын пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі:
881.00.004 І жолында салық кезеңінің 25 наурыздан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
881.00.004 ІІ жолында салық кезеңінің 25 маусымнан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
881.00.004 ІІІ жолында салық кезеңінің 25 қыркүйектен кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
881.00.004 ІҮ жолында салық кезеңінің 25 желтоқсаннан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі.
Көрсетілген әр жолдар бойынша төленетін төлем сомаларын айқындау үшін салық кезеңінің аяқталғанына қалған төлем мерзімін жалпы төлем сомасына бөлінуімен анықталады.
16. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:

4) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Расчета с 1 января 2012 года;
5) РНН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство - регистрационный номер налогоплательщика - юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство.
Данная строка заполняется, если в строке 1 указан РНН структурного подразделения, признанного в качестве самостоятельного плательщика платы за использование радиочастотного спектра.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Расчета до 1 января 2012 года;
6) ИИН (БИН) юридического лица, структурным подразделением которого филиал, представительство является – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика - юридического лица, структурным подразделением которого филиал, представительство является.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Расчета с 1 января 2012 года;
7) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
8) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строки заполняются в случае представления Расчета доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления, или юридическим лицом структурного подразделения с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
20. В разделе "Сведения для исчисления платы за использование радиочастотного спектра":
1) в строках 881.01.001 I, 881.01.001 II указываются сведения уполномоченного органа в области связи о дате и номере извещения на уплату платы за использование радиочастотного спектра.
В строках 881.01.001 III, 881.01.001 IV указываются сведения уполномоченного органа в области связи о дате и номере разрешительного документа на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан;

4) ЖСН (БСН) – сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
5) филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның СТН – филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның СТН-і салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
6) филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның ЖСН (БСН) – филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Есепті табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
7) салық кезеңі (ай, жыл) – Есеп табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
8) мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні;
Жол Есепті Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы үшін тапсырған жағдайда толтырылады.
20. "Радиожиілік спектрін пайдалану үшін төлемдер есебі туралы ақпарат" бөлімінде.
1) 881.01.001 І, 881.01.001 ІІ жолында байланыс саласындағы уәкілетті органның радиожиілік спектрін пайдалану үшін төлемді төлеуге хабарламасы туралы ақпарат көрсетілген.
881.01.001 ІІІ, 881.01.001 ІV жолдарында байланыс саласындағы уәкілетті органның радиожиілік спектрін пайдалану туралы күні мен нөмірі және Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжаттың мәліметтері көрсетіледі;

2) в строке 881.01.002 указывается номер пункта и подпункта таблицы ставок платы за использование радиочастотного спектра, указанной в статье 514 Налогового кодекса, соответствующих виду и территории использования радиосвязи;
3) в строках 881.01.003 I, 881.01.003 II, 881.01.003 III указывается место использования радиочастотного спектра (область, город или район, поселок, село);
4) в строке 881.01.004 указывается мощность передающего средства;
5) в строке 881.01.005 I указывается количество станций, в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых станций.
В строке 881.01.005 II указывается количество каналов, в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых каналов.
В строке 881.01.005 III указывается количество радиочастот, в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых радиочастот.
В строке 881.01.005 IV указывается количество пролетов, в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых пролетов.
В строке 881.01.005 V указывается количество стволов, в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых стволов.
При этом по каждой указанной строке заполняется отдельная форма 881.01;
6) в строках 881.01.006 I и 881.01.006 II указывается ширина полосы радиочастотного спектра, выделенная согласно разрешительному документу, в соответствующих единицах измерения (в кГц или в МГц).
Данные строки заполняются в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от ширины полосы (каналов, радиочастот);
7) в строке 881.01.007 указывается количество месяцев использования радиочастотного спектра в налоговом периоде согласно разрешительному документу на использование радиочастотного спектра.
21. В разделе "Исчисление платы за использование радиочастотного спектра, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 881.01.008 указывается годовая ставка платы за использование радиочастотного спектра в месячных расчетных показателях согласно статье 514 Налогового кодекса;
2) в строке 881.01.009 указывается размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на первое число налогового периода;
3) в строке 881.01.010 указывается годовая ставка платы за использование радиочастотного спектра в тенге, определяемая как произведение строк 881.01.008 и 881.01.009 (881.01.008 х 881.01.009);

2) 881.01.002 жолында Салық кодексінің 514-бабына сәйкес радио байланысты аймаққа және түріне сәйкес радиожиілік спекторын пайдалану үшін кестенің ставкасы және тармақ және тармақ астындағы нөмірі көрсетіледі;
3) 881.01.003 І, 881.01.003 ІІ, 881.01.003 ІІІ, жолдарында мекен жайы (область, город немесе аудан, кент, ауыл) бойынша радиожиілікті пайдалану орны көрсетеді;
4) 881.01.004 жолында жіберетін жабдықтың қуаты көрсетіледі;
5) егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын станциялардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.005 І жолында станциялардың саны көрсетіледі.
Егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын арналардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.005 ІІ жолында арналардың саны көрсетіледі.
Егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын радиожиіліктің санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.005 ІІІ жолында радиожиілік саны көрсетіледі.
Егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын өтулердің санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.005 ІV жолында өтулердің саны көрсетіледі.
Егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын бағаналар санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.005 ІV жолында бағаналар саны көрсетіледі.
881.01 нысанының әр жолы жеке толтырылады;
6) егер тиісті өлешем бірлігі (кГц және МГц) бойынша рұқсат етілген құжаттың негізінде радиожиілік спектрінің жолақ еніне байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.006 І және 881.01.006 ІІ жолдары толтырылады.
Берілген жолдар радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын жолақ енінің санына байланысты белгіленетін болса толтырылады;
7) 881.01.007 жолында салық мерзімінде радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін рұқсаттық құжат негізінде айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі.
21. "Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін бюджетке тиісті төленетін төлем" бөлімінде:
1) 881.01.008 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Салық кодексінің 514-бабына сәйкес айлық есептік көрсеткіштердегі радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы көрсетіледі;
2) 881.01.009 жолында республикалық бюджет заңы туралы салық кезеңіне сәйкес есепті салық кезеңі үшін айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
3) 881.01.010 жолында 881.01.008 және 881.01.009 жолдарының көбейтіндісі (881.01.008 х 881.01.009) бойынша есептелген радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы көрсетіледі;

4) в строке 881.01.011 указывается сумма исчисленной годовой платы за использование радиочастотного спектра, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая в зависимости от количества используемых станций либо каналов либо радиочастот либо пролетов либо стволов, указываемого в соответствующей ячейке строки 881.01.005 либо ширины полосы (строка 881.01.006). К примеру, сумма платы за использование радиочастотного спектра в зависимости от количества используемых станций определяется как отношение произведения строк 881.01.005 и 881.01.010 к 12, умноженное на величину строки 881.01.007 ((881.01.005 х 881.01.010)/ 12 х 881.01.007);
сумма платы за использование радиочастотного спектра в зависимости от ширины полосы определяется как отношение произведения строк 881.01.006 и 881.01.010 к 12, умноженное на величину строки 881.01.007 ((881.01.006 х 881.01.010)/12 х 881.01.007);
сумма платы за использование радиочастотного спектра в зависимости от количества используемых станций, каналов, радиочастот, пролетов, стволов и ширины полосы одновременно определяется исходя из соответствующих заполненных строк путем их умножения на строки 881.01.010 и 881.01.007, произведение которых деленное на 12 месяцев ((881.01.010 х 881.01.007)/12).
4. Составление формы 881.02 - Плата за предоставление
междугородной и (или) международной телефонной связи,
а также сотовой связи
22. Форма 881.02 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи за налоговый период по каждому виду связи, и заполняется отдельно за каждый вид телефонной связи.
23. В разделе "Сведения для исчисления платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи":
1) в строках 881.02.001 I, 881.02.001 II указываются сведения уполномоченного органа в области связи о дате и номере извещения на уплату платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи.
В строках 881.02.001 III, 881.02.001 IV указываются сведения уполномоченного органа в области связи о дате и номере разрешительного документа на предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи;
2) в строке 881.02.002 указывается вид связи в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан, утверждающим годовые ставки платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи;

4) 881.01.011 жолында салық кезеңіндегі бюджетке төленетін төлемдер негізінде 881.01.005 жолындағы көрсетілген станциялар санына байланысты жолдарындағы станциялар немесе арналар немесе өтулердің немесе бағаналардың айқындалуының жылдық сомасы көрсетіледі көрсетіледі.
Мысалы, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын станциялардың санына байланысты 881.01.005 жолы және 881.01.010 жолдарының 12-ге 881.01.007 жолының көбейтіндісі айқындалады (881.01.005 х 881.01.010)/12 х 881.01.007);
радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын станциялардың санына байланысты 881.01.006 жолы және 881.01.010 жолдарының 12-ге 881.01.007 жолының көбейтіндісі айқындалады (881.01.005 х 881.01.010)/12 х 881.01.007);
радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы станциялардың, арналардың, радиожиіліктердің, өтулердің және жолақ еніне байланысты бір уақытта белгіленетін жағдайда, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы тиісті толтырылған 881.01.010 және 881.01.007 жолдардан шыға оларды (881.01.010 х 881.01.007) /12) жолдарына көбейту жолымен және 12 айға бөлінгені есептеледі.
4. 881.02 нысанын жасау- қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын ұсыну үшін төлемдер.
22. 881.02 нысаны салық кезеңі бойынша әр байланыс және байланыстың жеке түрлері толтырылып, қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын пайдаланған үшін төлемдер сомасының есебін ақпараттар ашылып көрсетіледі.
23. "Қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысының төлем сомасы туралы жалпы мағлұмат" бөлімінде:
1) 881.02.001 І, 881.02.001 ІІ жолында байланыс саласындағы уәкілетті органның қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын пайдалану үшін төлемді төлеуге хабарламасы туралы ақпарат көрсетілген.
881.02.001 ІІІ, 881.02.001 ІV жолдарында байланыс саласындағы уәкілетті органның қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын пайдалану туралы күні мен нөмірі пайдалануға рұқсаттық құжаттың мәліметтері көрсетіледі;
2) 881.02.002 жолы байланыс түрі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысының негізінде қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын пайдалану үшін жылдық төлем ставкасы көрсетіледі;

3) в строке 881.02.003 указывается доход плательщика платы (оператора междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи от предоставления услуг электрической связи (телекоммуникаций)).
24. В разделе "Исчисление платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 881.02.004 указывается годовая ставка платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи, установленная постановлением Правительства Республики Казахстан;
2) в строке 881.02.005 указывается годовая сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной связи, а также сотовой связи, исчисленная согласно пункту 1 статьи 521 Налогового кодекса исходя из доходов плательщика от предоставления услуг электрической связи (телекоммуникаций) на основании годовых ставок платы;
3) в строке 881.02.006 указывается количество месяцев фактического предоставления междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи в налоговом периоде;
4) в строке 881.02.007 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи, исчисленная согласно пункту 2 статьи 521 Налогового кодекса и подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, которая определяется как произведение строк 881.02.005, деленной на 12 и 881.02.006 (881.02.005/ 12 х 881.02.006).
Приложение к упрощенной
декларации для субъектов
малого бизнеса (форма 910.00)
Правила
составления налоговой отчетности - Упрощенной декларации
для субъектов малого бизнеса
(форма 910.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (упрощенной декларации) для субъектов малого бизнеса согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Декларация), предназначенной для исчисления индивидуального (корпоративного) подоходного и социального налогов, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов. Декларация составляется субъектами малого бизнеса, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 910.00) и приложения к ней (форма 910.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. Приложение к Декларации не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.

3) 881.02.003 жолында (электр тоғы байланыс қызметін ұсынған қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысының операторын) төлеушінің табысы көрсетіледі.
24. "Қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын пайдалану үшін бюджетке төленетін төлемдер есебі" бөлімінде:
1) 881.02.004 жолында қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын пайдалану үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес жылдық есептік көрсеткіштердің ставкасы көрсетіледі;
2) 881.02.005 жолында жылдық ставка төлемдердің негізінде электр тоғы байланыс қызметін төлеуші ұсынған табысынан шығатын Салық кодексінің 521-бабының 1-тармағына сәйкес қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын пайдалану үшін жылдық төлем ставкасы көрсетіледі;
3) 881.02.006 жолында салық кезеңінде қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын пайдаланылған нақты айлар саны көрсетіледі;
4) 881.02.007 жолында 12 бөлінген 881.02.005 және 881.02.006 туындысы (881.02.005/12 х 881.02.006) ретінде айқындалатын Салық кодексінің 521-бабы 2-тармағына сәйкес есептелген қалааралық және халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақы сомасы көрсетіледі.
_____________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 881.00-881.02 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Шағын бизнес субъектілері үшін
оңайлатылған декларацияға
(910.00-нысан) қосымша
Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияны – салық есептігін жасау ережелері (910.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке (корпорациялық) табыс және әлеуметтік салықтарды, әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналарын есептеуге арналған Осы Ереженің қосымшасына сәйкес шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияны - салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларация оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын шағын бизнес субъектілерімен жасалады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (910.00 нысаны) және оған салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшадан (910.01 нысан) тұрады.
3. Көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда Декларацияға қосымша жасалмайды.

4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "–" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки Декларации.
8. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
9. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
2. Составление Декларации
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" налогоплательщик (налоговый агент) указывает следующие данные:
1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика (налогового агента).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес - идентификационный) номер налогоплательщика (налогового агента).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) РНН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – регистрационный номер налогоплательщика – учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года.
Строка заполняется доверительным управляющим;

4. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Осы Ережеде келесі арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
7. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен көрсетіледі.
8. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – Декларация қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Декларация Салық кодексінің 68 – бабына сәйкес толтырылады.
9. Декларация салық төлеуші немесе оның өкілімен қол қойылады және Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген өз атауы жазылған мөрі болған жағдайда салық төлеушінің немесе оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
10. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен – Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
2. Декларацияны толтыру
11. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші (салық агенті) мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің (салық агентінің) тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің (салық агентінің) жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының СТН - Салық кодексінің 35-бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару өзге жағдайларда туындайтын пайда алушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" азақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс.
Жол сенімгерлік басқарушысымен толтырылады;

4) ИИН (БИН) учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года.
Строка заполняется доверительным управляющим;
5) Ф.И.О или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица – доверительного управляющего или наименование юридического лица – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
6) налоговый период (квартал, год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
7) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
8) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
9) Декларация составлена по деятельности:
ячейка 9 А отмечается в том случае, когда налогоплательщик составляет Декларацию по результатам собственной деятельности;
ячейка 9 В отмечается в случае, когда налогоплательщик составляет Декларацию по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя;
ячейки 9 А и 9 В отмечаются в случае составления налогоплательщиком Декларации по результатам собственной деятельности и по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя;
10) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строка заполняется в случае представления доверительным управляющим Расчета по результатам деятельности, осуществляемой в интересах интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;

4) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының ЖСН (БСН) - Салық кодексінің 35-бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару өзге жағдайларда туындайтын пайда алушының - салық төлеушінің жеке сәйкестендірме (бизнес сәйкестендірме) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс.
Жол сенімгерлік басқарушысымен толтырылады;
5) салық төлеушінің (салық агентінің) аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты ((ол болған кезде)) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
Жолда салық міндеттемесін орындайтын сенімгерлік басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлік басқарушы заңды тұлғаның атауы жазылады;
6) салық кезеңі (тоқсан, жыл) – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі).
7) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Салық кодексінің 63–бабында көрсетілген салық есептеме түріне қарай Декларацияны ескеріп белгіленеді;
8) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4)-тармақшасымен қарастырылған Декларация түрлерін тапсырған жағдайда толтырылады;
9) Декларация қызмет бойынша жасалды:
9 А торкөзі салық төлеуші өз қызметінің нәтижелері бойынша Декларация толтырған жағдайда белгіленеді;
9 В торкөзі салық төлеуші мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделеріне жүзеге асырылған қызмет нәтижелері бойынша Декларация толтырған жағдайда белгіленеді;
9 А және 9 В торкөздері салық төлеуші өз қызметінің нәтижелері бойынша және мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделеріне жүзеге асырылған қызмет нәтижелері бойынша Декларация толтырған жағдайда белгіленеді;
10) құжаттың нөмірі мен күні, оның негізінде мүліктің сенімгерлік басқаруы туындайды.
Құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі, оның негізінде мүліктің сенімгерлікпен басқаруы туындайды.
Жол сенімгерлік басқарушысының Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүддесінде жүзеге асырылатын қызметінің нәтижелері бойынша есеп-қисабын тапсырған жағдайда толтырылады;

11) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);
12) наличие приложений.
Указывается отметка при представлении приложения к Декларации.
12. В разделе "Исчисление налогов, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов":
1) в строке 910.00.001 указывается доход, определяемый в соответствии с пунктом 3 статьи 427 Налогового кодекса;
2) в строке 910.00.002 указывается доход учредителя;
3) в строках 910.00.003 I, 910.00.003 II, 910.00.003 III указывается количество работников за каждый месяц налогового периода;
4) в строке 910.00.004 указывается среднесписочная численность работников за налоговый период (910.00.003 I + 910.00.003 II + 910.00.003 III)/3).
В случае если среднесписочная численность работников составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
5) в строке 910.00.005 указывается среднесписочная численность работников, включая индивидуального предпринимателя за налоговый период (910.00.003 I + 910.00.003 II + 910.00.003 III)/3 + 1).
В случае, если среднесписочная численность работников составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит.
Индивидуальный предприниматель при осуществлении деятельности без наемных работников в строке 910.00.005 указывает цифру 1;
6) в строке 910.00.006 указывается среднесписочная численность, превышающая предел, установленный статьей 433 Налогового кодекса;
7) в строке 910.00.007 указывается среднемесячная заработная плата на одного работника за налоговый период;
8) в строке 910.00.008 указывается сумма налогов, исчисленных по ставке, установленной пунктом 1 статьи 436 Налогового кодекса;
9) в строке 910.00.009 указывается сумма налогов с дохода, превышающего предельный доход, установленный статьей 433 Налогового кодекса;
10) в строке 910.00.010 указывается уменьшение суммы налога в зависимости от среднесписочной численности работников, определяемая по формуле ((910.00.008 - 910.00.009) х (910.00.005 - 910.00.006) х 0,015).
Данная строка заполняется при условии, если среднемесячная заработная плата одного работника по итогам отчетного периода у индивидуальных предпринимателей составляет не менее 2-кратного, у юридических лиц - не менее 2,5-кратного минимального размера заработной платы согласно пункту 2 статьи 436 Налогового кодекса;

11) валюта коды.
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімдемесінде 2355 нөмірімен тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
12) қосымшалардың бар болуы.
Декларацияға қосыша тапсырған кезде белгі көрсетіледі.
12. "Салықтарды, әлеуметтік аударымдарды және міндетті зейнетақы жарналарын есептеу" бөлімінде:
1) 910.00.001 жолында Салық кодексінің 427-бабы 3-тармағына сәйкес белгіленген кіріс көрсетіледі;
2) 910.00.002 жолында құрылтайшының кірісі көрсетіледі;
3) 910.00.003 І, 910.00.003 ІІ, 910.00.003 ІІІ жолдарында салық кезеңі үшін қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі;
4) 910.00.004 жолында (910.00.003 І + 910.00.003 ІІ + 910.00.003 ІІІ)/3) формуласы бойынша салық кезеңі үшін қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі.
Егер қызметкерлердің тізімі бойынша орташа саны 0,5-тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда бұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды;
5) 910.00.005 жолында салық кезеңі үшін дара кәсіпкерді қоса алғанда (910.00.003 І + 910.00.003 ІІ + 910.00.003 ІІІ)/3+1) қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі.
Егер қызметкерлердің тізімі бойынша орташа саны 0,5-тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда бұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды.
Дара кәсіпкер қызметін жалдамалы қызметкерлерсіз жүзеге асырған кезде 910.00.005 жолында 1 цифрасы көрсетіледі;
6) 910.00.006 жолында Салық кодексінің 433-бабының 1), 2) тармақшаларымен белгіленген шектен асатын орташа тізімдік саны көрсетіледі;
7) 910.00.007 жолында салық кезеңі үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақысы көрсетіледі;
8) 910.00.008 жолында Салық кодексінің 436-бабының 1-тармағымен белгіленген ставкасы бойынша есептелген салықтардың сомасы көрсетіледі;
9) 910.00.009 жолында Салық кодексінің 433-бабымен белгіленген кірістің шекті сомасынан асатын кірістің салық сомасы көрсетіледі;
10) 910.00.010 жолында ((910.00.008 - 910.00.009) х (910.00.005 - 910.00.006) х 0,015) формуласы бойынша айқындалатын, орташа есептелген қызметкерлер санына байланысты салық сомасының кемуі көрсетіледі.
Бұл жол егер салық кезеңінің қорытындысы бойынша бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы Салық кодексінің 436-бабының 2-тармағына сәйкес дара кәсіпкерлерде айлық еңбекақының 2 еселенген ең аз мөлшерінен кем емес, заңды тұлғаларда 2,5 еселенген ең аз мөлшерінен кем емес болған жағдайда толтырылады;

11) в строке 910.00.011 указывается сумма налогов после корректировки, определяемая как разница строк 910.00.008 и 910.00.010;
12) в строке 910.00.012 указывается сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в размере Ң от исчисленной суммы налогов по декларации (910.00.011 х 0,5). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в Декларацию не принимается;
13) в строке 910.00.013 указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет в размере Ң от исчисленной суммы налогов по декларации за минусом суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования ((910.00.011 х 0,5) – 910.00.022 - 910.00.015). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в Декларацию не принимается.
В случае превышения суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, исчисленных в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, над суммой социального налога, в строке 910.00.013 указывается сумма социального налога, равная нулю, в соответствии с пунктом 2 статьи 437 Налогового кодекса;
14) в строке 910.00.014 указывается доход, с которого исчисляются социальные отчисления за индивидуального предпринимателя;
15) в строке 910.00.015 указывается сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя;
16) в строке 910.00.016 указывается доход, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы за индивидуального предпринимателя;
17) в строке 910.00.017 указывается сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
13. К примеру, за 2009 год заполнение вышеуказанных строк производится следующим образом:
1) по строке 910.00.001 доход за налоговый период индивидуального предпринимателя составил 12 000 000 тенге;
2) по строке 910.00.002 доход учредителя составил 1000 000 тенге;
3) по строке 910.00.003 I количество работников в первом месяце налогового периода составило 28 человек;
4) по строке 910.00.003 II количество работников во втором месяце налогового периода составило 25 человек;
5) по строке 910.00.003 III количество работников в третьем месяце налогового периода составило 25 человек;
6) по строке 910.00.004 среднесписочная численность работников составила 26 человек ((28 + 25 + 25)/3 месяца);

11) 910.00.011 жолында 910.00.008 және 910.00.010 жолдарының айырма ретінде айқындалатын, түзетулерден кейінгі салықтар сомасы көрсетіледі;
12) 910.00.012 жолында (910.00.011 х 0,5) декларация бойынша есептелген салық сомасынан Ң мөлшеріндегі бюджетке төлеуге жататын жеке (корпорациялық) табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектеуге жатады: 50-ден және одан жоғары тиын сомасы бір теңге болып қабылданады, 50-ден кем тиын сомасы Декларацияға қабылданбайды.
13) 910.00.013 жолында ((910.00.011 х 0,5) – 910.00.022 - 910.00.015) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар сомасын алып тастағаннан кейінгі декларация бойынша есептелген салық сомасынан Ң мөлшеріндегі бюджетке төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектеуге жатады: 50-ден және одан жоғары тиын сомасы бір теңге болып қабылданады, 50-ден кем тиын сомасы Декларацияға қабылданбайды.
Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік салық сомасынан асып түскен кезде 910.00.013 жолында Салық кодексінің 437-бабы 2-тармағына сәйкес нөлге тең әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
14) 910.00.014 жолында дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін кіріс көрсетіледі;
15) 910.00.015 дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі;
16) 910.00.016 жолында дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарнасы есептелетін кіріс көрсетіледі;
17) 910.00.017 жолында дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.06.30 № 311 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
13. Мысалы, 2009 жыл үшін жоғарыдағы жолдарды толтыру келесідей жүргізіледі:
1) 910.00.001 жолы бойынша дара кәсіпкердің салық кезеңі үшін кірісі 12 000 000 теңгені құрады;
2) 910.00.002 жолы бойынша құрылтайшының салық кезеңі үшін кірісі 1 000 000 теңгені құрады;
3) 910.00.003 І жолы бойынша салық кезеңінің бірінші айында қызметкерлердің саны 28 адам құрады;
4) 910.00.003 ІІ жолы бойынша салық кезеңінің екінші айында қызметкерлердің саны 25 адам құрады;
5) 910.00.003 ІІІ жолы бойынша салық кезеңінің үшінші айында қызметкерлердің саны 25 адам құрады;
6) 910.00.004 жолы бойынша қызметкерлердің орташа тізбелі саны ((28 + 25 + 25) /3 ай) 26 адам құрады;

7) по строке 910.00.005 среднесписочная численность работников составила 27 человек, включая самого индивидуального предпринимателя ((28 + 25 + 25)/3 месяца + 1);
8) по строке 910.00.006 среднесписочная численность, превышающая предельную численность, составила 2 человека (27 – 25), где 27 человек - фактическая среднесписочная численность, 25 человек – предельная численность, установленная подпунктом 1) статьи 433 Налогового кодекса;
9) по строке 910.00.007 среднемесячная заработная плата на одного работника за налоговый период составила 29 094 тенге, определенная следующим образом:
сумма начисленной заработной платы работников за первый месяц налогового периода составила 656 000 тенге (75 000 тенге + 500 000 + 81 000), в том числе:
заработная плата пяти человек по 15 000 тенге составила 75 000 тенге (5 х 15 000 тенге);
заработная плата двадцати человек по 25 000 тенге - 500 000 тенге (20 х 25 000 тенге);
заработная плата трех человек по 27 000 тенге - 81 000 тенге (3 х 27 000 тенге).
Так, среднемесячная заработная плата на одного работника за первый месяц налогового периода составила 23 429 тенге (656 000/28 человек), где 28 человек – количество работников в первом месяце налогового периода.
Аналогично определяются среднемесячные суммы заработной платы на одного работника за второй и третий месяцы налогового периода.
Допустим, что во втором месяце налогового периода сумма заработной платы на одного работника составила – 27 350 тенге, в третьем – 35 400 тенге.
Тогда, среднемесячная сумма заработной платы на одного работника за налоговый период составила 28 726 тенге ((23 429 тенге + 27350 тенге + 35400 тенге) / 3 месяца).
В данном примере 2-кратный минимальный размер месячной заработной платы, установленный законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на 2009 год, составил 26 940 тенге (13470 тенге х 2). Так как, среднемесячная заработная плата на одного работника по итогам налогового периода превысила 2-кратный размер минимальной заработной платы, то производится корректировка сумм налогов, исчисленных за налоговый период, в сторону уменьшения, исходя из среднесписочной численности работников, предусмотренная пунктом 2 статьи 436 Налогового кодекса;
10) по строке 910.00.008 сумма исчисленных налогов в соответствии с пунктом 1 статьи 436 Налогового кодекса составит 360 000 тенге (12 000 000 тенге х 3 %);
11) по строке 910.00.009 сумма налога с дохода, превышающего предельную сумму дохода, установленного подпунктом 1) статьи 433 Налогового кодекса, составит 60 000 тенге (12 000 000 тенге – 10 000 000 тенге) х 3 %);

7) 910.00.005 жолы бойынша дара кәсіпкердің өзін қоса, қызметкерлердің орташа тізбелі саны ((28 + 25 + 25) /3 ай + 1) 27 адам құрады;
8) 910.00.006 жолы бойынша шекті санынан асатын орташа тізбелі саны 2 адам құрады (27-25), онда Салық кодексінің 433-бабының 1-тармағымен белгіленген 27 адам – нақты орташа тізбелі саны, 25 адам – шекті саны;
9) 910.00.007 жолы бойынша салық кезеңі үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы 29 094 теңгені құрайды:
салық кезеңінің бірінші айы үшін қызметкерлердің есептелген еңбекақының барлық сомасы 656 000 теңге (75 000 теңге + 500 000 + 81 000), оның ішінде:
бес адамның еңбекақысы 15000 теңге бойынша 75 000 теңге (5 х 15 000 теңге) құрады;
жиырма адамның еңбекақысы 20 000 теңге бойынша 500 000 теңге (20 х 20 000 теңге) құрады;
үш адамның еңбекақысы 27 000 теңге бойынша 81 000 теңге (3 х 27 000 теңге) құрады.
Сонша, салық кезеңінің бірінші айы үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы 23 429 теңге құрады (656 000/28 адам), онда 28 адам - салық кезеңінің бірінші айындағы қызметкерлердің саны.
Осындай жолмен салық кезеңінің екінші және үшінші айлары үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы айқындалады.
Мысал үшін, бір қызметкерге салық кезеңінің екінші айында еңбекақы сомасы – 27 350 теңге, үшіншіде – 35 400 теңге құрады.
Онда, салық кезеңі үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы 28 726 теңге ((23 427 теңге + 27 350 теңге + 35 400 теңге)/3 ай) құрады.
Біздің мысалда Қазақстан Республикасының 2009 жылға республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген еңбекақының екі еселік орташа ең аз айлық мөлшері 26 940 теңге (13 470 теңге х 2) құрады. Салық кезеңінің жиынтығы бойынша бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы ең төменгі еңбекақының екі еселік мөлшерінен асқандықтан, Салық кодексінің 436-бабының 2-тармағымен көзделген қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып, салық кезеңіне есептелген салық сомасына түзету жүргізіледі;
10) 910.00.008 жолы бойынша Салық кодексінің 436-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген салық сомасы 360 000 теңге (120 000 000 теңге х 3%) құрайды;
11) 910.00.009 жолы бойынша Салық кодексінің 433-бабының 1-тармағымен белгіленген кірістің шекті сомасынан асатын кірістің салық сомасы 60 000 теңге ((12 000 000 теңге – 10 000 000 теңге) х 3%) құрайды;

12) по строке 910.00.010 уменьшенная сумма налога в зависимости от среднесписочной численности работников составит 112 500 тенге ((360 000 тенге – 60 000 тенге) х (27 чел. - 2 чел.) х 0,015), где 0,015 – коэффициент корректировки суммы налога за каждого работника, исходя из среднесписочной численности работников;
13) по строке 910.00.011 сумма налогов после корректировки, произведенной в сторону уменьшения, составит 247 500 тенге (360 000 тенге - 112 500 тенге);
14) по строке 910.00.012 сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, составит 123 750 тенге (247 500 тенге х 0,5);
15) по строке 910.00.013 исчисленная сумма социального налога, подлежащая уплате в бюджет за налоговый период, составит 27869 тенге ((247 500 тенге х 0,5) – 94265 тенге –1616 тенге), где 94265 тенге – сумма социальных отчислений за работников (910.00.021), 1616 тенге – сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя (910.00.017);
16) по строке 910.00.014 указывается сумма дохода, с которого исчисляются социальные отчисления за индивидуального предпринимателя, - 40 410 тенге (13 470 тенге х 3 месяца), где 13 470 тенге – минимальный размер заработной платы в 2009 году;
17) по строке 910.00.015 сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя составила 1616 тенге (13 470 тенге х 4 % х 3 месяца), где 4 % - ставка социальных отчислений в 2009 году;
18) по строке 910.00.016 сумма дохода, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы за индивидуального предпринимателя, составила 40 410 тенге (13470 тенге х 3 месяца), где 13 470 тенге – минимальный размер заработной платы в 2009 году;
19) по строке 910.00.017 сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя составила 4041 тенге (13 470 тенге х 10 % х 3 месяца), где 10 % - ставка обязательных пенсионных взносов.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
14. Раздел "Суммы налогов, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов за работников" заполняется при наличии работников на основании данных приложения к Декларации (910.01):
1) в строке 910.00.018 указывается сумма индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, которая переносится со строки 910.01.002 IV;
2) в строке 910.00.019 указывается сумма индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, с иностранцев и лиц без гражданства, являющихся резидентами Республики Казахстан в соответствии со статьей 189 Налогового кодекса, которая переносится со строки 910.01.005 IV;

12) 910.00.010 жолы бойынша қызметкерлердің орташа тізімдік санына байланысты азайтылған салық сомасы 112 500 теңге құрады ((360 000 теңге – 60 000 теңге) х (27 адам – 2 адам) х 0,015), мұндағы 0,015 – қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып әрбір қызметкер үшін салық сомасын түзету коэффициенті;
13) 910.00.011 жолы бойынша азайтуға жатқызылған түзетуден кейінгі салық сомасы 247 500 теңге құрайды (360 000 теңге – 112 500 теңге);
14) 910.00.012 жолы бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жеке табыс салығы 123 750 теңгені құрайды (247 500 теңге х 0,5);
15) 910.00.013 жолы бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын, есептелген әлеуметтік салық сомасы 27 869 теңгені құрайды ((247 500 теңге х 0,5) – 94 265 теңге – 1 616 теңге), бұнда 94 265 теңге – қызметкерлер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы (910.00.021), 1 616 теңге – дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы (910.00.017).
16) 910.00.014 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдардан есептелген кірістің сомасы 40 410 теңгені құрады (13 470 теңге х 3 ай), бұнда 13 470 теңге – 2009 жылғы ең төменгі еңбекақының мөлшері;
17) 910.00.015 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы 1 616 теңге (13 470 теңге х 4 % х 3 ай), бұнда 4 % - 2009 жылдың әлеуметтік аударымдар ставкасы;
18) 910.00.016 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарынан есептелген кірістің сомасы 40 410 теңгені құрады (13 470 теңге х 3 ай), бұнда 13 470 теңге – 2009 жылғы ең төменгі еңбекақының мөлшері;
19) 910.00.017 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы 4 041 теңгені құрады (13 470 х 10% х 3 ай), бұнда 10% - міндетті зейнетақы жарналарының ставкасы7
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.06.30 № 311 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
14. "Қызметкерлер үшін салықтар, әлеуметтік аударымдар және міндетті зейнетақы жарналарының сомасы" бөлімі Декларацияға қосымшаның (910.01) деректері негізінде қызметкерлер болған жағдайда толтырылады:
1) 910.00.018 жолында 910.01.002 IV жолынан көшірілетін төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
2) 910.00.019 жолында 910.01.005 IV жолынан көшірілетін, Салық кодексінің 189–бабына сәйкес Қазақстан Республикасы резиденті болып табылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардан төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;

3) в строке 910.00.020 указывается сумма индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов, которая переносится со строки 910.01.008 IV;
4) в строке 910.00.021 указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды, которая переносится со строки 910.01.011 IV;
5) в строке 910.00.022 указывается сумма социальных отчислений, которая переносится со строки 910.01.013 IV.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа по месту нахождения.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в налоговом органе в качестве индивидуального предпринимателя.
Местом нахождения юридического лица-резидента признается место нахождения его постоянно действующего органа, указываемое в учредительных документах.
Местом нахождения юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, признается место осуществления деятельности в Республике Казахстан, заявленное при регистрации в качестве налогоплательщика в налоговом органе;
4) код налогового органа по месту жительства.
Указывается код налогового органа по месту жительства физического лица.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
6) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер Декларации.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.

3) 910.00.020 жолында 910.01.008 IV жолынан көшірілетін, есептелген және төленген кірістерден жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
4) 910.00.021 жолында 910.01.011 IV жолынан көшірілетін, жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
5) 910.00.022 жолында 910.01.013 IV жолынан көшірілетін, әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
15. "Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес ((ол болған кезде) басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына өткізген күні көрсетіледі;
3) орналасқан орны бойынша салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
Бұл ретте, дара кәсіпкердің орналасқан жері салық органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігін жүзеге асыратын орны болып танылады.
Резидент заңды тұлғаның орналасқан жері құрылтай құжаттарында көрсетілген оның тұрақты жұмыс істейтін органының орналасқан жері болып танылады.
Филиал, өкілдік ашпай, қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғаның орналасқан жері салық органында салық төлеуші ретінде тіркеу кезінде мәлімделген Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын жері болып танылады;
4) тұрғылықты жері бойынша салық органының коды.
Жеке тұлғаның тұрғылықты жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
Бұл ретте, жеке тұлғаның тұрғылықты жері азаматтарды тіркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны болып танылады;
5) "Декларацияны қабылдаушы лауазымды тұлғаның Т.А.Ә." жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің ((ол болған кезде)) тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
6) Декларацияны алу күні.
Салық кодексінің 584-бабының 2-тармағына сәйкес Декларацияның өткізілген күні көрсетіледі;
7) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркелген нөмірі көрсетіледі;
8) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымымен қойылған почта штемпелінің күні көрсетіледі.

1) в строках 910.01.001 I, 910.01.001 II и 910.01.001 III указывается суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам (работникам), являющимся резидентами (граждане Республики Казахстан), за каждый месяц налогового периода. При этом, доходы, не подлежащие налогообложению в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса, в данных строках не отражаются.
В строке 910.01.001 IV указывается итоговая сумма доходов за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.001 I, 910.01.001 II и 910.01.001 III.
В строке 910.01.001 V указывается итоговая сумма доходов с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.001 IV за налоговый период и 910.01.001 V за предыдущие налоговые периоды текущего года;
2) в строках 910.01.002 I, 910.01.002 II и 910.01.002 III указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных резидентам (гражданам Республики Казахстан), и подлежащего уплате в бюджет за каждый месяц налогового периода. Строки 910.01.002 I, 910.01.002 II и 910.01.002 III включают в себя суммы строк 910.01.003 I, 910.01.003 II и 910.01.003 III.
В строке 910.01.002 IV указывается итоговая сумма налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.002 I, 910.01.002 II и 910.01.002 III. Строка 910.01.002 IV включает в себя сумму строки 910.01.003 IV.
В строке 910.01.002 V указывается итоговая сумма налога с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.002 IV за налоговый период и 910.01.002 V за предыдущие налоговые периоды текущего года. Строка 910.01.002 V включает в себя сумму строки 910.01.003 V;
3) строка 910.01.003 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
В строках 910.01.003 I, 910.01.003 II и 910.01.003 III указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного по доходам, выплаченным физическим лицам, являющимся резидентами (граждане Республики Казахстан), доверительным управляющим по договорам доверительного управления, и подлежащего уплате в бюджет не позднее 25 числа второго месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
В строке 910.01.003 IV указывается итоговая сумма налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.003 I, 910.01.003 II и 910.01.003 III.
В строке 910.01.003 V указывается сумма налога с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.003 IV налогового периода и 910.01.003 V из Деклараций за предыдущие налоговые периоды текущего года.

1) 910.01.001 I, 910.01.002 II және 910.01.003 III жолдарында салық кезеңінің әр айы үшін резидент (Қазақстан Республикасы азаматтары) болып табылатын жеке тұлғаларға (қызметкерлерге) салық агентімен есептелген кірістердің сомалары көрсетіледі. Бұл ретте, Салық кодексінің 156-бабының 1-тармағы 24) тармақшасына сәйкес салық салуға жатпайтын кірістер осы жолдарда көрсетілмейді.
910.01.001 IV жолында 910.01.001 I, 910.01.001 II және 910.01.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі шін кірістің қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.001 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.001 IV жолының және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.001 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі кірістердің қорытынды сомасы көрсетіледі;
2) 910.01.002 I, 910.01.002 II и 910.01.002 III жолдарында салық кезеңінің әр айында бюджетке төленуге жататын және резиденттерге (Қазақстан Республикасы азаматтары) кірісінен есептелген, төленген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 910.01.002 I, 910.01.002 II және 910.01.002 III жолдарына 910.01.003 I, 910.01.003 II және 910.01.003 III жолдарының сомасы кіреді.
910.01.002 IV жолында 910.01.002 I, 910.01.002 II және 910.01.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі. 910.01.002 IV жолына 910.01.003 IV жолдың сомасы кіреді.
910.01.002 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.002 IV жолының және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.002 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі. 910.01.002 V жолына 910.01.003 V жолдың сомасы кіреді;
3) 910.01.003 жолы егер Салық кодексінің 35 бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескеріп, салық міндеттемесі сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады.
910.01.003 I, 910.01.003 II және 910.01.003 III жолдарында салық кезеңінен кейінгі екінші айдың 25-інен кешіктірілмей бюджетке төленуге жататын және сенімгерлік басқарманың шарты бойынша сенімгерлік басқарушымен резидент (Қазақстан Республикасы азаматтары) болып табылатын жеке тұлғаға төленген кірісінен есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
910.01.003 IV жолында 910.01.003 I, 910.01.003 II және 910.01.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.003 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.003 IV жолдың және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін Декларациядағы 910.01.003 V жолдың сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі.

Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
18. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся резидентами Республики Казахстан в соответствии со статьей 189, Налогового кодекса":
1) в строках 910.01.004 I, 910.01.004 II и 910.01.004 III указываются суммы доходов, начисленных налоговым агентом иностранцам и лицам без гражданства, признанных резидентами Республики Казахстан в соответствии со статьей 189 Налогового кодекса, за каждый месяц налогового периода. При этом, доходы, не подлежащие налогообложению в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса, в данных строках не отражаются.
В строке 910.01.004 IV указывается итоговая сумма доходов за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.004 I, 910.01.004 II и 910.01.004 III.
В строке 910.01.004 V указывается итоговая сумма доходов с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.004 IV за налоговый период и 910.01.004 V за предыдущие налоговые периоды текущего года;
2) в строках 910.01.005 I, 910.01.005 II и 910.01.005 III указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, иностранцев и лиц без гражданства, признанных резидентами Республики Казахстан,), и подлежащего уплате в бюджет за каждый месяц налогового периода. Строки 910.01.005 I, 910.01.005 II и 910.01.005 III включают в себя суммы строк 910.01.006 I, 910.01.006 II и 910.01.006 III.
В строке 910.01.005 IV указывается итоговая сумма налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.005 I, 910.01.005 II и 910.01.005 III. Строка 910.01.005 IV включает в себя сумму строки 910.01.006 IV.
В строке 910.01.005 V указывается итоговая сумма налога с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.005 IV за налоговый период и 910.01.005 V за предыдущие налоговые периоды текущего года. Строка 910.01.005 V включает в себя сумму строки 910.01.006 V;
3) строка 910.01.006 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В строках 910.01.006 I, 910.01.006 II и 910.01.006 III указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного по доходам, выплаченным иностранцам и лицам без гражданства, признанных резидентами Республики Казахстан, доверительным управляющим по договорам доверительного управления, и подлежащего уплате в бюджет не позднее 25 числа второго месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.

Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.06.30 № 311 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
18. "Салық кодексінің 189-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кірісінен төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын есептеу" бөлімінде:
1) 910.01.004 I, 910.01.004 II және 910.01.004 III жолдарында салық кезеңінің әр айы үшін Салық кодексінің 189 – бабына сәйкес Қазақстан Республикасы резиденті болып танылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға салық агентімен есептелген кірістің сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, Салық кодексінің 156-бабының 1-тармағы 24) тармақшасына сәйкес салық салуға жатпайтын кірістер осы жолдарда көрсетілмейді.
910.01.004 IV жолында 910.01.004 I, 910.01.004 II және 910.01.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін кірістердің қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.004 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.004 IV жолдың және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.004 V жолдың сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі кірістің қорытынды сомасы көрсетіледі;
2) 910.01.005 I, 910.01.005 II және 910.01.005 III жолдарында салық кезеңінің әр айы үшін бюджетке төленуге жататын Қазақстан Республикасы резиденті болып танылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кірісінен есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 910.01.005 I, 910.01.005 II және 910.01.005 III жолдарына 910.01.006 I, 910.01.006 II және 910.01.006 III жолдарының сомасы кіреді.
910.01.005 IV жолында 910.01.005 I, 910.01.005 II және 910.01.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі. 910.01.005 IV жолына 910.01.006 IV жолының сомасы кіреді.
910.01.005 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.005 IV жолының және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.005 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі. 910.01.005 V жолына 910.01.006 V жолының сомасы кіреді;
3) 910.01.006 жолы егер Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескеріп салық міндеттемесі сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады.
910.01.006 I, 910.01.006 II және 910.01.006 III жолдарында салық кезеңінен кейінгі екінші айдың 25-інен кешіктірілмей бюджетке төленуге жататын және сенімгерлік басқарманың шарты бойынша сенімгерлік басқарушымен Қазақстан Республикасы резидеті болып табылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға төлеген кірісі бойынша есептеген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.

В строке 910.01.006 IV указывается итоговая сумма налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.006 I, 910.01.006 II и 910.01.006 III.
В строке 910.01.006 V указывается сумма налога с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.006 IV налогового периода и 910.01.006 V из Деклараций за предыдущие налоговые периоды текущего года.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
19. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся нерезидентами Республики Казахстан в соответствии со стаей 190 Налогового кодекса":
1) в строках 910.01.007 I, 910.01.007 II и 910.01.007 III указываются суммы доходов, начисленных и выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, являющихся нерезидентами (далее – нерезиденты), за каждый месяц налогового периода.
В строке 910.01.007 IV указывается итоговая сумма доходов за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.007 I, 910.01.007 II и 910.01.007 III.
В строке 910.01.007 V указывается итоговая сумма доходов с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.007 IV налогового периода и 910.01.007 V из Деклараций за предыдущие налоговые периоды текущего года;
2) в строках 910.01.008 I, 910.01.008 II и 910.01.008 III указываются суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов нерезидентам, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 195 Налогового кодекса, за каждый месяц налогового периода. Строки 910.01.008 I, 910.01.008 II и 910.01.008 III включают в себя суммы строк 910.01.009 I, 910.01.009 II и 910.01.009 III.
В строке 910.01.008 IV указывается итоговая сумма налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.008 I, 910.01.008 II и 910.01.008 III. Строка 910.01.008 IV включает в себя сумму строки 910.01.009 IV.
В строке 910.01.008 V указывается итоговая сумма налога с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.008 IV налогового периода и 910.01.008 V за предыдущие налоговые периоды текущего года. Строка 910.01.008 V включает в себя 910.01.009 V;
3) строка 910.01.009 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В строках 910.01.009 I, 910.01.009 II и 910.01.009 III указываются суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов нерезидентам доверительным управляющим по договорам доверительного управления за каждый месяц налогового периода.

910.01.006 IV жолында 910.01.006 I, 910.01.006 II және 910.01.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.006 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.006 IV жолдың және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін Декларациядағы 910.01.006 V жолдың сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.06.30 № 311 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
19. "Салық кодексінің 190-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кірісінен төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын есептеу" бөлімінде:
1) 910.01.007 I, 910.01.007 II және 910.01.007 III жолдарында салық кезеңінің әр айы үшін резидент еместер болып танылатын шетелдіктерге немесе азаматтығы жоқ тұлғаларға (бұдан әрі - резидент еместер) төленген және есептелген кірістердің сомалары көрсетіледі.
910.01.007 IV жолында 910.01.007 I, 910.01.007 II және 910.01.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін кірістердің қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.007 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.007 IV жолдың және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін Декларациядағы 910.01.007 V жолдың сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі кірістің жиынтық сомасы көрсетіледі;
2) 910.01.008 I, 910.01.008 II және 910.01.008 III жолдарында салық кезеңінің әр айы үшін Салық кодексінің 195-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуге жататын резидент еместерге төленген және есептелген кірісінен жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 910.01.008 I, 910.01.008 II және 910.01.008 III жолдарына 910.01.009 I, 910.01.009 II және 910.01.009 III жолдарының сомасы кіреді.
910.01.008 IV жолында 910.01.008 I, 910.01.008 II және 910.01.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі. 910.01.008 IV жолына 910.01.009 IV жолының сомасы кіреді.
910.01.008 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.008 IV жолының және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.008 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі. 910.00.008 V жолына 910.00.009 V жолының сомасы кіреді;
3) 910.01.009 жолы егер Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескеріп салық міндеттемесі сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады. 910.01.009 I, 910.01.009 II және 910.01.009 III жолдарында салық кезеңінің әр айы үшін сенімгерлік басқарманың шарты бойынша сенімгерлік басқарушымен резидет еместерге төлеген және есептелген кірістерге жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.

В строке 910.01.009 IV указывается итоговая сумма налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.009 I, 910.01.009 II и 910.01.009 III.
В строке 910.01.009 V указывается итоговая сумма налога, определяемая как сумма строк 910.01.009 IV налогового периода и 910.01.009 V за предыдущий налоговый период текущего года.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.06.2010 № 311 (порядок введения в действие см. п. 3).
20. В разделе "Исчисление социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов по выплаченным доходам, в том числе доходам иностранцев и лиц без гражданства, постоянно проживающих на территории Республики":
1) в строках 910.01.010 I, 910.01.010 II и 910.01.010 III указываются суммы начисленных доходов работников, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, за каждый месяц налогового периода.
В строке 910.01.010 IV указывается итоговая сумма доходов за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.010 I, 910.01.010 II и 910.01.010 III.
В строке 910.01.010 V указывается итоговая сумма доходов с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.010 IV налогового периода и 910.01.010 V за предыдущие налоговые периоды текущего года.
При этом обязательные пенсионные взносы удерживаются в размере 10 % от ежемесячного дохода, начисленного работодателем в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов, не должен превышать 75-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
2) в строках 910.01.011 I, 910.01.011 II и 910.01.011 III указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных за каждый месяц налогового периода с выплаченных доходов работников и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
В строке 910.01.011 IV указывается итоговая сумма обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.011 I, 910.01.011 II и 910.01.011 III.
В строке 910.01.011 V указывается итоговая сумма обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.11 IV налогового периода и 910.01.011 V за предыдущие налоговые периоды текущего года;
3) в строках 910.01.012 I, 910.01.012 II, 910.01.012 III указываются суммы расходов работодателя, выплачиваемых работникам в виде доходов, определенных пунктом 2 статьи 163 Налогового кодекса, в каждом месяце налогового периода, с которых исчисляются социальные отчисления.
При этом социальные отчисления производятся в размере, установленном законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.

910.01.009 IV жолында 910.01.009 I, 910.01.009 II және 910.01.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.009 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.009 IV жолдың және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.009 V жолдың сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.06.30 № 311 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
20. "Төленген кіріс бойынша, оның ішінде Республика аумағында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кірісі бойынша әлеуметтік аударымдарды және міндетті зейнетақы жарналарын есептеу" бөлімінде:
1) 910.00.010 І, 910.00.010 ІІ және 910.00.010 ІІІ жолдарында салық кезеңінің әр айы үшін жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарнасы ұсталған (есептелген) қызметкерлердің есептелген кірісінің сомасы көрсетіледі.
910.00.010 IV жолында 910.00.010 І, 910.00.010 ІІ және 910.00.010 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін кірістің қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.00.010 V жолында салық кезеңі үшін 910.00.010 IV жолының және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.00.010 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі кірістің қорытынды сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте, міндетті зейнетақы жарнасы жұмыс берушімен материалдық, әлеуметтік игілік немесе өзге материалдық пайда түрінде ұсынылған кірістерді қосқанда, ақшадай немесе заттай есептелген ай сайынғы кірісінен он пайыз мөлшерінде ұсталады. Міндетті зейнетақы жарнасын есептеу үшін ай сайынғы кіріс тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген ең аз еңбекақының жетпіс бес еселік мөлшерінен аспауы тиіс;
2) 910.00.011 І, 910.00.011 ІІ және 910.00.011 ІІІ жолдарында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес салық кезеңінің әр айында жинақтаушы зейнетақы қорына қызметкерлердің төленген кірісінен есептелген және аударуға жатқызылған міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
910.00.011 IV жолында 910.01.011 I, 910.01.011 II және 910.01.011 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы жарнасының қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.011 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.11 IV жолының және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.011 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі міндетті зейнетақы жарнасының қорытынды сомасы көрсетіледі;
3) 910.01.012 I, 910.01.012 II және 910.01.012 III жолдарында Салық кодексінің 163-бабының 2-тармағымен белгіленген салық кезеңінің әр айында әлеуметтік аударымдар есептелетін кірістер түрінде қызметкерлерге төлеген жұмыс берушінің шығыс сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте, әлеуметтік аударымдар Қазақстан Республикасының әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнама актілерімен белгіленген мөлшерде жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдар үшін ай сайынғы кіріс тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген ең аз еңбекақының он еселік мөлшерінен аспауы тиіс.

В строке 910.01.012 IV указывается итоговая сумма доходов работников за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.012 I, 910.01.012 II, 910.01.012 III.
В строке 910.01.012 V указывается итоговая сумма доходов работников с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.012 IV налогового периода и 910.01.012 V за предыдущие налоговые периоды текущего года;
4) в строках 910.01.013 I, 910.01.013 II, 910.01.013 III указываются суммы социальных отчислений в каждом месяце налогового периода, определяемых в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
В строке 910.01.013 IV указывается итоговая сумма социальных отчислений за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.013 I, 910.01.013 II и 910.01.013 III.
В строке 910.01.013 V указывается итоговая сумма социальных отчислений с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.013 IV налогового периода и 910.01.013 V за предыдущие налоговые периоды текущего года.
Приложение к расчету для
получения патента
(форма 911.00)
Правила составления налоговой отчетности – Расчета
для получения патента (форма 911.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности – Расчета для получения патента согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Расчет), предназначенной для исчисления стоимости патента. В стоимость патента включаются индивидуальный подоходный и социальный налоги. Расчет составляется индивидуальными предпринимателями, применяющими специальный налоговый режим на основе патента.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 911.00) и приложения к нему (форма 911.01), предназначенного для отражения необходимой информации для получения патента.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Приложение к Расчету составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Расчету.
7. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки:"-" - минус; "х" - умножение.
8. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.

910.01.012 IV жолында 910.01.012 I, 910.01.012 II және 910.01.012 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін қызметкерлер кірісінің қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.012 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.012 IV жолының және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.012 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі қызметкерлер кірісінің қорытынды сомасы көрсетіледі;
4) 910.01.013 I, 910.01.013 II және 910.01.013 III жолдарында Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнама актісіне сәйкес айқындалатын салық кезеңінің әр айында әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі.
910.01.013 IV жолында 910.01.013 I, 910.01.013 II және 910.01.013 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.013 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.013 IV жолының және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.013 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
____________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 910.00-910.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Патент алу үшін
есебіне (911.00 нысан)
қосымша
Патент алу үшін салық есептілігін - есепті жасау ережелері (911.00 нысаны)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және патент құнын есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес салық есептілігі нысанын - Патент алу үшін есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Патент құнына жеке табыс және әлеуметтік салықтары кіреді. Есепті патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер жасайды.
2. Есеп Есептің өзінен (911.00-нысан) және патентті алу үшін қажетті ақпаратты көрсетуге арналған оған қосымшадан (911.01 нысаны) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Есепке қосымша Есепте тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдар толтырылған кезде міндетті тәптіпте жасалады.
6. Есепке қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Есепке қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
7. Осы Ережеде мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "-" - алу; "х" - көбейту.
8. Соманың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.

5) Ф.И.О. индивидуального предпринимателя.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя;
6) налоговый период: год – отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
7) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
8) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления Расчета по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
9) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);
10) представление Расчета в электронном виде.
Указывается отметка при представлении Расчета в электронном виде;
11) расчет составлен по деятельности:
ячейка 11 А отмечается в том случае, когда налогоплательщик составляет Расчет по результатам собственной деятельности;
ячейка 11 В отмечается в том случае, когда налогоплательщик составляет Расчет по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя;
ячейки 11 А и 11 В отмечаются в случае составления налогоплательщиком Расчета по результатам собственной деятельности и по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя;
12) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строка заполняется в случае представления доверительным управляющим Расчета по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;
13) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
14. В разделе "Сведения для исчисления стоимости патента":
1) в строке 911.00.001 указывается сумма дохода;
2) в строке 911.00.002 указывается сумма исчисленных налогов, подлежащих уплате в бюджет, определяемая как произведение строки 911.00.001 и ставки, установленной пунктом 1 статьи 432 Налогового кодекса (911.00.001 х 2 %);

5) дара кәсіпкердің аты-жөні;
Дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
6) салық кезеңі: Есеп тапсырылатын жыл – есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
7) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есептің Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
8) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша Есепті тапсырған жағдайда толтырылады;
9) валюта коды.
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) Есепті электронды түрде тапсыру.
Есеп электронды түрде табыс етілген кезде белгіленеді;
11) Есеп қызмет бойынша жасалды:
11 А торкөзі салық төлеуші өз қызметінің нәтижелері бойынша Есеп толтырған жағдайда белгіленеді;
11 В торкөзі салық төлеуші мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделеріне жүзеге асырылған қызмет нәтижелері бойынша Есеп толтырған жағдайда белгіленеді;
11 А және 11 В торкөздері салық төлеуші өз қызметінің нәтижелері бойынша және мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделеріне жүзеге асырылған қызмет нәтижелері бойынша Есеп толтырған жағдайда белгіленеді;
12) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Жол Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушы мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделері үшін жүзеге асырылатын қызмет нәтижелері бойынша Есеп тапсырған жағдайда толтырылады;
13) қосымшалардың саны.
Табыс етілген қосымшалардың саны көрсетіледі.
14. "Патент құнын есептеу үшін мәліметтер" бөлімінде:
1) 911.00.001 жолында табыс сомасы көрсетіледі.
2) 911.00.002 жолында 911.00.001 жолы мен Салық кодексінің 432-бабы 1-тармағында белгіленген ставкасының туындысы (911.00.001 х 2%) ретінде айқындалатын бюджетке төленуге тиіс есептелген салық сомасы көрсетіледі;

3) в строке 911.00.003 указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет, определяемая в размере Ң части исчисленных налогов (911.00.002 х 0,5). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в Расчет не принимается;
4) в строке 911.00.004 указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет, определяемая в размере Ң части исчисленных налогов за минусом социальных отчислений, начисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" ((911.00.002 х 0,5) - 911.00.005). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в Расчет не принимается.
В случае превышения суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании", над суммой социального налога, в данной строке отражается сумма социального налога, равная нулю;
5) в строке 911.00.005 указывается сумма социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
15. В разделе "Сведения для исчисления обязательных пенсионных взносов":
1) в строке 911.00.006 указывается заявленный доход для исчисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, определяемый в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
2) в строке 911.00.007 указывается сумма обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, определяемая в порядке, установленном пенсионным законодательством Республики Казахстан.
16. При представлении Расчета в электронном виде в разделе "Сведения об уплате стоимости патента, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов" в строках 911.00.008 А, 911.00.008 В, 911.00.008 С, 911.00.008 D, 911.00.008 Е указываются сведения по индивидуальному подоходному и социальному налогам, социальным отчислениям и обязательным пенсионным взносам (наименование платежа, КБК (код бюджетной классификации), номер платежного документа, дата уплаты, сумма), уплаченных до получения патента в соответствии с пунктом 1 статьи 431 Налогового кодекса.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

3) 911.00.003 жолында есептелген салықтардың бір бөлігінің 1/2 мөлшерінде айқындалатын (911.00.002 х 0,5) бюджетке төленуге тиіс жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте есептелген салық сомасын 1 теңгеге дейін дөңгелектенуі тиіс: 50 және одан көп тиындағы сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан төмен сома Есепке қабылданбайды;
4) 911.00.004 жолында "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдар алына отырып, есептелген салықтардың бір бөлігінің мөлшерінде айқындалатын бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі ((911.00.002 х 0,5) - 911.00.005). Бұл ретте есептелген салық сомасын 1 теңгеге дейін дөңгелектенуі тиіс: 50 және одан көп тиындағы сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан төмен сома Есепке қабылданбайды.
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік салық сомасынан асып кеткен жағдайда бұл жолда нөлге тең әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
5) 911.00.005 жолында "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі.
15. "Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәліметтер" бөлімінде:
1) 911.00.006 жолында Қазақстан Республикасының Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалатын жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәлімделген табыс көрсетіледі;
2) 911.00.007 жолында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалатын жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
16. Есеп электронды түрде берілген кезде "Патент құнының, әлеуметтік аударымдардың және міндетті зейнетақы жарналарының төленгені туралы мәліметтер" бөлімінде 911.00.008 А, 911.00.008 В, 911.00.008 С, 911.00.008 D, 911.00.008 Е жолдарында Салық кодексінің 431-бабы 1-тармағына сәйкес патент алынғанға дейін төленген жеке табыс және әлеуметтік салықтар, әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналары бойынша мәліметтер (төлемнің атауы, БЖК (бюджет жіктемесінің коды), төлем құжатының нөмірі, төленген күні, сомасы) көрсетіледі.
17. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында жеке басын куәландыратын құжаттарға дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) сәйкес көрсетіледі;

5) налоговый период – отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами).
20. В разделе "Сведения для получения патента":
1) в строке 911.01.001 указывается срок осуществления деятельности по получаемому патенту;
2) в строке 911.01.002 указывается вид осуществляемой предпринимательской деятельности;
3) в строках 911.01.003 A, 911.01.003 B, 911.01.003 C, 911.01.003 D, 911.01.003 E, 911.01.003 F, указываются сведения о месте осуществления предпринимательской деятельности по получаемому патенту (наименование области, города или района, и т.д.).
В строке 911.01.003 G указывается наименование универмага, супермаркета и т.д., и номер или наименование отдела при осуществлении предпринимательской деятельности в универмагах, супермаркетах и т.д. В случае осуществления предпринимательской деятельности в области автомобильных перевозок пассажиров и багажа в строке 911.01.003 G указывается номер или сообщение маршрута;
4) в случае осуществления деятельности по сдаче в аренду имущества в разных населенных пунктах дополнительно заполняются строки:
911.01.004 - вид осуществляемой предпринимательской деятельности;
911.01.005 - иное место осуществления предпринимательской деятельности, отличное от места нахождения (регистрации) индивидуального предпринимателя.
Приложение к декларации для
плательщиков единого
земельного налог (форма 920.00)
Правила
составления налоговой отчетности - Декларации
для плательщиков единого земельного налога
(форма 920.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой отчетности (декларации) для плательщиков единого земельного налога согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Декларация), предназначенной для исчисления единого земельного и социального налогов, индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, платы за эмиссии в окружающую среду, а также обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений. Декларация составляется налогоплательщиками применяющими специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 920.00) и приложений к ней (формы с 920.01 по 920.04), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.

5) салық кезеңі – Есеп табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
20. "Патент алу үшін мәліметттер" бөлімінде:
1) 911.01.001 жолында алынып жатқан патент бойынша қызметті жүзеге асыру мерзімі көрсетіледі;
2) 911.01.002 жолында жүзеге асырылып жатқан кәсіпкерлік қызметтің түрі көрсетіледі;
3) 911.01.003 А, 911.01.003 В, 911.01.003 С, 911.01.003 D, 911.01.003 Е, 911.01.003 F жолдарында алынып жатқан патент бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру орны (облыс, қала немесе аудан т.б.атаулары) көрсетіледі.
911.01.03 G жолында әмбебап дүкені, супермаркет және т.б. атаулары және әмбебап дүкендерінде, супермаркеттерде және т.б. кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру кезінде бөлімнің нөмірі немесе атауы көсетіледі. Кәсіпкерлік қызметті автомобильмен жолаушылар және жүк тасымалдау саласында жүзеге асырған жағдайда 911.01.03 G жолында нөмір және жүру бағыты көрсетіледі;
4) әр-түрлі елді мекендерде мүлікті жалға беру бойынша қызметті жүзеге асыратын жағдайда мына жолдар толтырылады:
911.01.004 – жүзеге асырылатын кәсіпкерлік қызмет түрі;
911.01.005 – дара кәсіпкердің орналасқан (тіркелген) жерінен бөлек жүзеге асырылатын кәсіпкерлік қызметтің өзге орны.
____________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 911.00-911.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Бірыңғай жер салығын
төлеушілерге арналған
салық есептілігін декларацияға
(920.00-нысан) қосымша
Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (920.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және бірыңғай жер және әлеуметтік салықтарды, төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын, жер үстi көздерiнiң су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемақыны, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақыны, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа және фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын және Салық кодексінің 439-бабының шарттарына сай келетін бірыңғай жер салығын төлеушілер жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (920.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (920.01-ден 920.04-ке дейінгі нысандар) тұрады.

2) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) РНН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – регистрационный номер налогоплательщика – учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года.
Строка заполняется доверительным управляющим;
4) ИИН (БИН) учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года.
Строка заполняется доверительным управляющим;
5) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица и наименование крестьянского или фермерского хозяйства (при его наличии).
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица - доверительного управляющего или наименование юридического лица – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
6) налоговый период: год – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
7) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
8) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
9) Декларация составлена по деятельности:
ячейка 9 А отмечается в том случае, когда налогоплательщик составляет Декларацию по результатам собственной деятельности;
ячейка 9 В отмечается в том случае, когда налогоплательщик составляет Декларацию по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя;

2) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының СТН – Салық кодексінің 35-бабына сөйкес салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
4) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не пайда алушының ЖСН (БСН) – Салық кодексінің 35-бабына сөйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
5) Салық төлеушінің атауы.
Шаруа және фермер қожалықтарының (ол болған кезде) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда сенімді басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
6) салық кезеңі: жыл – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
7) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне Декларацияны жатқызу ескеріле отырып, белгіленеді;
8) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
9) қызмет бойынша Декларация жасалды:
9 А торкөзі салық төлеуші өз қызметінің нәтижелері бойынша Декларация толтырған жағдайда белгіленеді;
9 В торкөзі салық төлеуші мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделеріне жүзеге асырылған қызмет нәтижелері бойынша Декларация толтырған жағдайда белгіленеді;

ячейки 9 А и 9 В отмечаются в случае составления налогоплательщиком Декларации по результатам собственной деятельности и по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя;
10) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строка заполняется в случае представления доверительным управляющим Декларации по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;
11) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);
12) МРП – месячный расчетный показатель (далее – МРП).
Указывается размер МРП, установленного на соответствующий финансовый год законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
13) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений в соответствующей ячейке.
15. В разделе "Единый земельный налог (ЕЗН)":
1) в строке 920.00.001 I указывается совокупная площадь пашен, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период.
В строке 920.00.001 II указывается совокупная площадь пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период;
2) в строке 920.00.002 I указывается совокупная оценочная стоимость пашен, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период.
В строке 920.00.002 II указывается совокупная оценочная стоимость пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период;
3) в строке 920.00.003 I указывается сумма исчисленного единого земельного налога по пашням, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период.
В строке 920.00.003 II указывается сумма исчисленного единого земельного налога по пастбищам, естественным сенокосам и другим земельным участкам, имеющимся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период;

9 А және 9 В торкөздері салық төлеуші өз қызметінің нәтижелері бойынша және мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделеріне жүзеге асырылған қызмет нәтижелері бойынша Декларация толтырған жағдайда белгіленеді;
10) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Жол Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушы мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделері үшін жүзеге асырылатын қызмет нәтижелері бойынша Декларация тапсырған жағдайда толтырылады;
11) Валюта коды.
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда № 2355 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
12) АЕК – айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК).
Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңымен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшері көрсетіледі;
13) Қосымшалардың саны.
Табыс етілген қосымшалардың саны тиісті торкөзде көрсетіледі.
15. "Бірыңғай жер салығы (БЖС)" бөлімінде:
1) 920.00.001 І жолында салық кезеңі ішінде бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруашылық немесе фермерлік қожалықта бар егістік жерлердің жиынтық ауданы көрсетіледі.
920.00.001 ІІ жолында салық кезеңі ішінде бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруашылық немесе фермерлік қожалықта бар жайылымдардың, табиғи шабындықтардың және басқа да телімдерінің жиынтық ауданы көрсетіледі;
2) 920.00.002 І жолында салық кезеңі ішінде бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруашылық немесе фермерлік қожалықта бар егістік жерлердің жиынтық бағалау құны көрсетіледі.
920.00.002 ІІ жолында салық кезеңі ішінде бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруашылық немесе фермерлік қожалықта бар жайылымдардың, табиғи шабындықтардың және басқа да телімдерінің жиынтық бағалау құны көрсетіледі;
3) 920.00.003 І жолында салық кезеңі ішінде бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруашылық немесе фермерлік қожалықта бар егістік жерлері бойынша бірыңғай жер салығының есептелген сомасы көрсетіледі.
920.00.003 ІІ жолында салық кезеңі ішінде бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруашылық немесе фермерлік қожалықта бар жайылымдар, табиғи шабындықтар және басқа да телімдері бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі;

4) в строке 920.00.004 указывается общая сумма исчисленного единого земельного налога по месту нахождения пашен и пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.00.004 I и 920.00.004 II. Строка 920.00.004, равная суммам строк 920.00.005 I и 920.00.005 II, включает в себя сумму строки 920.00.006.
В строке 920.00.004 I указывается сумма исчисленного единого земельного налога по месту нахождения пашен за налоговый период, определяемая в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса как сумма строк 920.01.008 по всем формам 920.01.
В строке 920.00.004 II указывается сумма исчисленного единого земельного налога по месту нахождения пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков за налоговый период, определяемая в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса как сумма строк 920.01.016 по всем формам 920.01;
5) в строке 920.00.005 I указывается сумма исчисленного текущего платежа единого земельного налога (строка 920.00.004), подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
В строке 920.00.005 II указывается сумма исчисленного текущего платежа единого земельного налога (строка 920.00.004), подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса;
6) строка 920.00.006 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
В строке 920.00.006 указывается сумма единого земельного налога, исчисленного за налоговый период доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
16. В разделе "Индивидуальный подоходный налог (ИПН) с доходов, облагаемых у источника выплаты":
1) в строке 920.00.007 указываются доходы, начисленные налоговым агентом за налоговый период (год), включая обязательные пенсионные и добровольные пенсионные взносы, страховые премии и индивидуальный подоходный налог, определяемая как сумма строк 920.00.007 I и 920.00.007 II. Строка 920.00.007 включает в себя сумму строки 920.00.008.

4) 920.00.004 жолында салық мерзіміне фермерлік немесе шаруашылық қожалықтарындағы меншігіндегі жайылым және егістік жерлердің табиғи шабынды жерлердің және басқа да жер телімдерін мекен жайы бойынша бірыңғай жер салығы есептелген сомасының есебі көрсетіледі және 920.00.004 І және 920.00.004 ІІ. Айқындалған жолдарының сомалары болып анықталады. 920.00.004 жолы, 920.00.005 І және 920.00.005 ІІ жолдарының сомаларымен тең келіп 920.00.006 жолының сомасын өзіне қосады.
920.00.004 І жолында барлық 920.01 нысандары 920.00.008 жолдарының сомасы Салық кодексінің 444 бабының 1 тармағына сәйкес айқындалады, салық мерзімінің егілген жердің мекен жайы бойынша бірыңғай жер салығы есептелген сомасы көрсетіледі.
920.00.004 ІІ жолында барлық 920.01 нысандарында 920.01.016 жолындағы сомалар Салық кодексінің 444 бабының 1 тармағына сәйкес айқындалады, салық мерзімінде жайылымындар, табиғи шабынды жерлер және басқа да жер телімдері мекен жайы бойынша бірыңғай жер салығы сомасының есебі көрсетіледі;
5) 920.00.005 І жолында салық кодексінің 446 бабының 1 бабының 1 тармағының сәйкес ағымдағы салық мерзімі 10 қарашаға дейін жер телімдерінің орналасқан мекені бойынша бюджетке төленетін бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлемдердің сомасының есебі көрсетіледі.
920.00.005 ІІ жолында салық кодексінің 446 бабының 1 бабының 1 тармағына сәйкес ағымдағы есепті салық кезеңі үшін 10 сәуірге дейін жер телімдерінің орналасқан мекені бойынша бюджетке төленетін бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлемдердің сомасының есебі көрсетіледі;
6) 920.00.006 Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді есепке алумен сенімгерлік басқаруды құрылтайшының мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша сенімгерлік басқарушыға салық міндеттемесін орындауды тапсырған жағдайда толтырылады.
920.00.006 жолда сенімгерлік басқаруды құрылтайшыдағы сенімгерлік басқарушыларын салық кезеңі үшін мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі.
16. "Төлем көзінен салық салынатын табыстардан жеке табыс салығы (ЖТС)" бөлімінде:
1) 920.00.007 жолында 920.00.007 І және 920.00.007 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы және ерікті зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйлықақыларын және жеке табыс салығын қоса алғанда, салық агенті есептеген табыстар көрсетіледі. 920.00.007 жолына 920.00.008 жолының сомасы кіреді.

В строке 920.00.007 I указываются доходы, начисленные налоговым агентом за период с 1 января до 1 октября налогового периода. Строка 920.00.007 I включает в себя сумму строки 920.00.008 I.
В строке 920.00.007 II указываются доходы, начисленные налоговым агентом за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода. Строка 920.00.007 II включает в себя сумму строки 920.00.008 II;
2) в строке 920.00.008 указываются доходы, облагаемые индивидуальным подоходным налогом у источника выплаты, за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.00.008 I и 920.00.008 II.
В строке 920.00.008 I указываются доходы, облагаемые и начисленные за период с 1 января до 1 октября налогового периода.
В строке 920.00.008 II указываются доходы, облагаемые и начисленные за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
3) в строке 920.00.009 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.00.009 I и 920.00.009 II.
В строке 920.00.009 I указывается сумма исчисленного налога за период с 1 января до 1 октября налогового периода.
В строке 920.00.009 II указывается сумма исчисленного налога за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
4) в строке 920.00.010 указываются доходы, начисленные физическим лицам, но не выплаченные налоговым агентом на конец налогового периода;
5) в строке 920.00.011 указываются доходы, выплаченные физическим лицам за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.00.011 I и 920.00.011 II:
В строке 920.00.011 I указываются доходы, выплаченные физическим лицам в период с 1 января до 1 октября налогового периода.
В строке 920.00.011 II указываются доходы, выплаченные физическим лицам в период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
6) в строке 920.00.012 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с доходов, выплаченных работникам (гражданам Республики Казахстан), (в том числе иностранцам и лицам без гражданства, являющихся резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, в соответствии со статьями 189, 190 Налогового кодекса (далее – иностранца и лиц без гражданства), и подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.00.012 I, 920.00.012 II, 920.00.012 III и 920.00.012 IV. Строка 920.00.012 включает в себя сумму строки 920.00.013.
В строке 920.00.012 I указывается сумма исчисленного налога с доходов, выплаченных работникам (гражданам Республики Казахстан), и подлежащего уплате в бюджет за период с 1 января до 1 октября налогового периода в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
В строке 920.00.012 II указывается сумма исчисленного налога с доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, и подлежащего уплате в бюджет за период с 1 января до 1 октября налогового периода в срок не позднее 10 ноября налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
В строке 920.00.012 III указывается сумма исчисленного налога с доходов, выплаченных работникам (гражданам Республики Казахстан) и подлежащего уплате в бюджет за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода в срок не позднее 10 апреля текущего налогового периода в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
В строке 920.00.012 IV указывается сумма исчисленного налога с доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства и подлежащего уплате в бюджет за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса;

920.00.007 І жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан 1 қазанына дейін салық агентімен есептелген табыстар көрсетіледі. 920.00.007 І жолына 920.00.008 І жолының сомасы кіреді.
920.00.007 ІІ жолында салық кезеңінің 1 қазанынан 31 желтоқсанына дейін салық агентімен есептелген кірістер көрсетіледі. 920.00.007 ІІ жолына 920.00.008 ІІ жолының сомасы кіреді;
2) 920.00.008 жолында 920.00.008 І және 920.00.008 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінде жеке табыс салығы салынатын табыстар көрсетіледі.
920.00.008 І жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан 1 қазанына дейін есептелген және салық салынатын табыстар көрсетіледі.
920.00.008 ІІ жолында салық кезеңінің 1 қазанынан 31 желтоқсанына дейін есептелген және салық салынатын табыстар көрсетіледі;
3) 920.00.009 жолында 920.00.009 І және 920.00.009 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін жеке табыс салығының есептелген көрсетіледі.
920.00.009 І жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан 1 қазанына дейін есептелген салық сомасы көрсетіледі.
920.00.009 ІІ жолында салық кезеңінің 1 қазанынан 31 желтоқсанына дейін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.010 жолында жеке тұлғаларға есептелген, бірақ есепті кезеңнің соңына салық агенті төлемеген табыстар көрсетіледі;
5) 920.00.011 жолында 920.00.011 І және 920.00.011 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіне жеке тұлғаларға төленген табыстар көрсетіледі.
920.00.011 І жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан 1 қазанына дейін жеке тұлғаларға төленген табыстар көрсетіледі.
920.00.011 ІІ жолында салық кезеңінің 1 қазанынан 31 желтоқсанына дейін жеке тұлғаларға төленген табыстар көрсетіледі;
6) 920.00.012 жолда қызметкерлерге Қазақстан Республикасының азаматтарына (оның ішінде Салық кодексінің 189, 190-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының резидент және резидент еместері болып табылатын шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдарға) төленген (бұдан әрі - шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар) табыстардан есептелген жеке табыс салығының және 920.00.012 І, 920.00.012 ІІ, 920.00.012 ІІІ және 920.00.012 ІV жолдарында айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын сомасы көрсетіледі. 920.00.012 жол 920.00.013 жолдың сомасын өзіне қосып алады.
920.00.012 І жолда (Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын) жеке тұлғаларға төленген табыстан есептелген және Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірілмей 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі кезең үшін бюджетке төленуге жататын салықтың сомасы көрсетіледі.
920.00.012 ІІ жолда шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға төленген табыстан есептелген және Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірілмей 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі кезең үшін бюджетке төленуге жататын салықтың сомасы көрсетіледі.
920.00.012 ІІІ жолда (Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын) жеке тұлғаларға төленген табыстан есептелген және Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірілмей 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін бюджетке төленуге жататын салықтың сомасы көрсетіледі.
920.00.012 ІV жолда шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға төленген табыстан есептелген және Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмей 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін бюджетке төленуге жататын салықтың сомасы көрсетіледі

7) строка 920.00.013 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
В строке 920.00.013 указывается сумма индивидуального подоходного налога с доходов физических лиц, исчисленного за налоговый период доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
17. В разделе "Социальный налог, социальные отчисления, обязательные пенсионные взносы":
1) в строке 920.00.014 указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет за работников, главу и совершеннолетних членов крестьянского или фермерского хозяйства за налоговый период, определяемая суммированием строк 00000001 R по всем формам 920.02. Строка 920.00.014 включает в себя сумму строки 920.00.015.
В строке 920.00.014 I указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет за работников, главу и совершеннолетних членов крестьянского или фермерского хозяйства за период с 1 января до 1 октября налогового периода в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
В строке 920.00.014 II указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет за работников, главу и совершеннолетних членов крестьянского или фермерского хозяйства за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса;
2) строка 920.00.015 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
В строке 920.00.015 указывается сумма социального налога, исчисленного за налоговый период доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
3) в строке 920.00.016 указывается сумма исчисленных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования за работников, главу и совершеннолетних членов крестьянского или фермерского хозяйства за налоговый период, определяемая суммированием строк 00000001 Т по всем формам 920.02.
В строке 920.00.016 I указывается сумма исчисленных социальных отчислений за период с 1 января до 1 октября налогового периода, подлежащих уплате в бюджет не позднее 10 ноября текущего налогового периода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.

7) 920.00.013 жол Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді есепке алумен сенімгерлік басқаруды құрылтайшының мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша сенімгерлік басқарушыға салық міндеттемесін орындауды тапсырған жағдайда толтырылады.
920.00.013 жолда сенімгерлік басқаруды құрылтайшыдағы сенімгерлік басқарушыларын салық кезеңі үшін мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі.
17. "Әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар, міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 920.00.014 жолда 920.02 барлық нысандары бойынша 00000001R жолын жинақтау бойынша айқындалатын, салық кезең үшін шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толған мүшелері, басшысы мен жалдамалы қызметкерлері үшін бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі. 920.00.014 жол 920.00.015 жолдың сомасын жолының сомасын өзіне қосып алады.
920.00.014 І жолда Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашаға мерзімінен кешіктірмей 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толған мүшелері, басшысы мен жалдамалы қызметкерлері үшін бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
920.00.014 ІІ жолда Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес салық кезеңінен кейінгі есепті салық кезеңі үшін 10 сәуірден мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толған мүшелері, басшысы мен жалдамалы қызметкерлері үшін бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
2) 920.00.015 жолда Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді есепке алумен сенімгерлік басқаруды құрылтайшының мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша сенімгерлік басқарушыға салық міндеттемесін орындауды тапсырған жағдайда толтырылады.
920.00.015 жолда сенімгерлік басқаруды құрылтайшыдағы сенімгерлік басқарушыларын салық кезеңі үшін мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша есептелген әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
3) 920.00.016 жолда 920.02 барлық нысандары бойынша 00000001 Т жолын жинақтау бойынша айқындалатын, салық кезең үшін шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толған мүшелері, басшысы мен жалдамалы қызметкерлері үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
920.00.016 І жолда Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашаға мерзімінен кешіктірмей 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша бюджетке төленуі тиіс есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.

В строке 920.00.016 II указывается сумма исчисленных социальных отчислений за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, подлежащих уплате в бюджет не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса;
4) в строке 920.00.017 указывается сумма исчисленных обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд за работников, главу и совершеннолетних членов крестьянского или фермерского хозяйства за налоговый период, определяемая суммированием строк 00001 I по всем формам 920.02.
В строке 920.00.017 I указывается сумма исчисленных обязательных пенсионных взносов за период с 1 января до 1 октября налогового периода, подлежащих уплате в бюджет не позднее 10 ноября текущего налогового периода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
В строке 920.00.017 II указывается сумма исчисленных обязательных пенсионных взносов за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, подлежащих уплате в бюджет не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
18. В разделе "Плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 920.00.018 указывается общая сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за налоговый период по всем видам специального водопользования, определяемая суммированием строк 920.03.007 по всем формам 920.03;
2) в строке 920.00.019 указывается общая сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за налоговый период по всем видам специального водопользования, определяемая суммированием строк 920.03.008 по всем формам 920.03;
3) в строке 920.00.020 указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по всем видам специального водопользования, исчисленной и подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.00.018 и 920.00.019. Строка 920.00.020 включает в себя сумму строки 920.00.021.
В строке 920.00.020 I указывается сумма исчисленной платы за период с 1 января до 1 октября налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 ноября текущего налогового периода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.

920.00.016 ІІ жолда Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес салық кезеңінен кейінгі салық кезеңі үшін 10 сәуірден мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша бюджетке төленуі тиіс есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.017 жолында 920.02 барлық нысандары бойынша 00001 І жолын жинақтау бойынша айқындалатын, салық кезең үшін шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толған мүшелері, басшысы мен жалдамалы қызметкерлері үшін жинақтаушы зейнетақы қорына есептелген міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
920.00.017 І жолында Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінен кейінгі салық кезеңі үшін 10 қарашаға мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезеңде жинақтаушы зейнетақы қорына есептелген міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
920.00.017 ІІ жолында Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінен кейінгі салық кезеңі үшін 10 сәуір мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша жинақтаушы зейнетақы қорына есептелген міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
18. "Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы" бөлімінде:
1) 920.00.018 жолында 920.03 барлық нысандары бойынша 920.03.007 жолын жинақтаумен айқындалатын арнайы суды пайдаланудың барлық түрлері бойынша салықкезеңі үшін белгіленген лимит шегінде жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептелген төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 920.00.019 жолында 920.03 барлық нысандары бойынша 920.03.008 жолын жинақтаумен айқындалатын арнайы суды пайдаланудың барлық түрлері бойынша салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен асыра жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептелген төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 920.00.020 жолында 920.00.018 және 920.00.019 жолындағының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын және есептелген арнайы суды пайдаланудың барлық түрлері бойынша жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі. 920.00.020 жол өзіне 920.00.021 жолдың сомасын қосады.
920.00.020 І жолында Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінің кейінгі салық кезеңі үшін 10 қарашаға мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезеңде есептелген төлемнің сомасы көрсетіледі.

В строке 920.00.020 II указывается сумма исчисленной платы за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса;
4) строка 920.00.021 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
В строке 920.00.021 указывается сумма платы, исчисленной за налоговый период доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
19. В разделе "Плата за эмиссии в окружающую среду":
1) в строке 920.00.022 указывается общая сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита за налоговый период по всем видам специального природопользования, определяемая суммированием строк 920.04.007 по всем формам 920.04;
2) в строке 920.00.023 указывается общая сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита за налоговый период по всем видам специального природопользования, определяемая суммированием строк 920.04.008 по всем формам 920.04;
3) в строке 920.00.024 указывается общая сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду по всем видам специального природопользования, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.00.022 и 920.00.023. Строка 920.00.024 включает в себя сумму строки 920.00.025.
В строке 920.00.024 I указывается сумма исчисленной платы за период с 1 января до 1 октября налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 ноября текущего налогового периода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
В строке 920.00.024 II указывается сумма исчисленной платы за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса;
4) строка 920.00.025 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.

920.00.020 ІІ жолында Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінен кейінгі салық кезеңі үшін 10 сәуір мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша есептелген міндетті төлемдер сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.021 жолында Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді есепке алумен сенімгерлік басқаруды құрылтайшының мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша сенімгерлік басқарушыға салық міндеттемесін орындауды тапсырған жағдайда толтырылады.
920.00.021 жолында сенімгерлік басқаруды құрылтайшыдағы сенімгерлік басқарушыларын салық кезеңі үшін мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі.
19. "Қоршаған орта эмиссиясы үшін төлемақы" бөлімінде:
1) 920.00.022 жолында 920.04 барлық нысандары бойынша 920.04.007 жолын жинақтаумен айқындалатын арнайы табиғатты пайдаланудың барлық түрлері бойынша салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде қоршаған орта эмиссиясы үшін төлемақының есептелген жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 920.00.023 жолында 920.04 барлық нысандары бойынша 920.04.008 жолын жинақтаумен айқындалатын арнайы табиғатты пайдаланудың барлық түрлері бойынша салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен асыра қоршаған орта эмиссиясы үшін төлемақының есептелген жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 920.00.024 жолында 920.00.022 және 920.00.023 жолындағының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын және есептелген арнайы суды пайдаланудың барлық түрлері бойынша арнайы табиғатты пайдаланудың барлық түрлері бойынша қоршаған орта эмиссиясы үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі. 920.00.024 жол өзіне 920.00.025 жолдың сомасын қосады.
920.00.024 І жолында Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінің кейінгі салық кезеңі үшін 10 қарашаға мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезеңде есептелген төлемнің сомасы көрсетіледі.
920.00.024 ІІ жолында Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінен кейінгі есепті салық кезеңі үшін 10 сәуір мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша есептелген міндетті төлемдер сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.025 жолында Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді есепке алумен сенімгерлік басқаруды құрылтайшының мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша сенімгерлік басқарушыға салық міндеттемесін орындауды тапсырған жағдайда толтырылады.

В строке 920.00.025 указывается сумма платы, исчисленной за налоговый период доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
20. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) В поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа по месту нахождения земельных участков.
Указывается код налогового органа по месту нахождения земельных участков;
4) код налогового органа по месту жительства.
Указывается код налогового органа по месту жительства физического лица.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
6) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер Декларации.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 920.01 – Единый земельный налог
21. Форма 920.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы единого земельного налога за налоговый период по каждому земельному участку:
имеющегося на праве частной собственности, первичного землепользования, в том числе по земельным участкам, переданным в аренду;
имеющегося на праве вторичного землепользования.
При наличии у налогоплательщика земельных участков, имеющих разные показатели (периоды владения; идентификационные документы на земельные участки и так далее), по каждому земельному участку заполняется отдельное приложение по форме 920.01.
22. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;

920.00.025 жолында сенімгерлік басқаруды құрылтайшыдағы сенімгерлік басқарушыларын салық кезеңі үшін мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі.
20. "Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес (бар болған жағдайда) басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны (бар болған жағдайда) жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына өткізген күні көрсетіледі;
3) жер телімінің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
Жер телімінің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) тұрғылықты жері бойынша салық органының коды.
Бұл ретте азаматтарды тіркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны жеке тұлғаның тұрғылықты жері болып танылады;
5) "Декларацияны қабылдаушы лауазымды тұлғаның Т.А.Ә." жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
6) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
7) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркелген нөмірі көрсетіледі;
8) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымымен қойылған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Бірыңғай жер салығы - 920.01 нысанын жасау
21. 920.01 нысаны әрбір жер телімі бойынша салық кезеңі үшін:
жеке меншік құқығындағы, алғашқы жер пайдалану, оның ішінде жалға берілген жер телімі бойынша;
қайталама жер пайдалану құқығындағы бірыңғай жер салығын есептеу туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Салық төлеушіде әртүрлі көрсеткіштері бар жер телімдері болған жағдайда (иемдену кезеңі, жер телімдеріне сәйкестендірме құжаттары тағы сол сияқты) 920.01 нысан бойынша әр жер телімі бойынша жеке қосымша толтырылады.
22. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;

3) в строке 920.01.003 указывается код налогового органа по месту, где производится фактическое пользование пашней;
4) в строке 920.01.004 указывается кадастровый номер пашни согласно земельному законодательству Республики Казахстан;
5) в строке 920.01.005 указывается площадь пашни в гектарах;
6) в строке 920.01.006 указывается оценочная стоимость пашни согласно данным акта определения оценочной стоимости земельного участка.
В случае отсутствия данного акта, в строке 920.01.006 указывается оценочная стоимость пашни, определенная исходя из оценочной стоимости 1 гектара земли в среднем по району, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 441 Налогового кодекса;
7) в строке 920.01.007 указывается количество месяцев пользования (владения) пашней в течение налогового периода;
8) в строке 920.01.008 указывается сумма исчисленного единого земельного налога по пашне, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая в соответствии с пунктом 2 статьи 444 Налогового кодекса как 920.00.003 I х (920.01.005 / 920.00.001 I х 100).
Примеры расчета суммы единого земельного налога по пашням, подлежащего уплате в бюджет за 2009 год (налоговый период).
Пример 1. В случае если плательщик единого земельного налога имеет по Республике Казахстан один земельный участок "пашня", используемый под посевы сельскохозяйственных культур:
№ п/п
Место
нахождение
земельного
участка
Площадь
земельного
участка
(гектар)
Оценочная
стоимость
земель-
ного
участка (в млн.
тенге)
Фактический
период
пользования
земельным
участком в
2009 году
(месяцев)
Оценочная
стоимость
за факти-
ческий
период
пользова-
ния
земельным
участком
(в млн.
тенге)
1.
Северо-
Казахстанская
область, район имени Шал-Акына
700 га
21,0
6 мес.
10,5 млн.
тенге (21,0 /
12 х 6)
Итого:
700 га
(совокупная
площадь)
10,5
млн.тенге
(совокупная
оценочная
стоимость)
Исходя из совокупной площади (700 га), ставка единого земельного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса составляет: 0,1 % от совокупной оценочной стоимости с 500 гектаров + 0,2 % от совокупной оценочной стоимости с гектаров, превышающих 500 гектаров. Рассчитываем:
совокупная оценочная стоимость с 500 гектаров: 7,5 млн. тенге ((10,5 млн.тенге х 500 га)/700 га);
совокупная оценочная стоимость с гектаров, превышающих 500 гектаров: 3,0 млн. тенге ((10,5 млн.тенге х (700 га – 500 га))/700 га), где (700 га – 500 га) – превышение;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2009 год по месту нахождения земельного участка: 13,5 тыс. тенге ((0,1 % х 7,5 млн.тенге) + (0,2 % х 3,0 млн. тенге)).
Пример 2. В случае если плательщик единого земельного налога имеет в разных районах одного региона Республики Казахстан два земельных участка "пашни", используемые под посевы сельскохозяйственных культур:
п/п
Место
нахождение
земельного
участка
Площадь
земельного
участка
(гектар)
Оценочная
стоимость
земельного
участка (в
млн.тенге)
Фактический
период
пользования
земельным
участком в
2009 году
(месяцев)
Оценочная
стоимость за
фактический
период пользования
земельным участком
(в млн. тенге)
1.
Акмолин-
ская область,
Есильский
район
800 га

3) 920.01.003 жолында жер телімдерін (егістікті) нақты пайдалануды жүргізілетін орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) 920.01.004 жолында Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес (егістік) жер телімінің кадасторлық нөмірі көрсетіледі;
5) 920.01.005 жолында жер телімінің (егістіктің) көлемі гектармен көрсетіледі;
6) 920.01.006 жолында жер телімі бағалау құнын анықтау актісінің деректері бойынша жер телімдерінің (егістік) бағалау құны көрсетіледі.
Бұл акті болмаған жағдайда, 920.01.006 жолында Салық кодексінің 441-бабының 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес 1 гектар жердiң аудан бойынша орташа бағалау құны негiзге алына отырып айқындалған, жер телімінің (егістіктің) бағалау құны көрсетіледі;
7) 920.01.007 жолында салық кезеңі ішінде жер телімін (егістіктің) пайдалану (иемдену) ай саны көрсетіледі;
8) 920.01.008 жолында 920.00.003 І х (920.01.005 / 920.00.001 І х 100) ретінде Салық кодексінің 444-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын егістік бойынша бірыңғай жер салығының есептелген сомасы көрсетіледі.
2009 жылға (салық кезеңі) бюджетке төленуге жататын егістік бойынша бірыңғай жер салығын есептеу мысалдары.
1 мысал. Егер бірыңғай жер салығын төлеуші Қазақстан Республикасы бойынша ауыл шаруашылық мәдениетінің егіндікке пайдаланылатын бір "егістік" жер телімі болса:
№ р/н
Жер телімінің орналасқан жері
Жер телімінің көлемі (гектар)
Жер телімінің бағалау құны (млн. теңгеде)
2009 жылы (айлар) жер телімін пайдаланудың нақты кезеңі
Жер телімін пайдаланудың нақты кезеңі үшін бағалау құны (млн. теңгеде)
1.
Солтүстік-Қазақстан облысы, Шал-Ақын атындағы ауданы
700 га
21,0
6 ай
105,5 млн. теңге
(21,0/12х6)
Барлығы:
700га (жиынтық көлемі)
10,5 млн. теңге (жиынтық бағалау құны)
Жиынтық көлемінен (700 га) шыққандағы Салық кодексінің 444-бабының 1-тармағына сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы: 500 гектардан бағалау құнының 0,1% + 500 гектардан асатын гектарлардың бағалау құнының 0,2% жасалады.
Есептейміз:
500 гектардан жиынтық бағалау құны: 7,5 млн. теңге ((10,5 млн. теңге х 500 га)/700 га);
500 гектардан асатын гектарлардың жиынтық бағалау құны: 3,0 млн. теңге ((10,5 млн. теңге х (700 га – 500 га)) / 700 га), мұнда (700 га – 500 га) – асуы;
жер телімінің орналасқан жері бойынша 2009 жылы бюджетке төленетін бірыңғай жер салығының сомасы: 13,5 мың теңге ((0,1% х 7,5 млн. теңге) + (0,2% х 3,0 млн. теңге)).
2 мысал. Егер бірыңғай жер салығын төлеуші Қазақстан Республикасының бір аймақтағы бірнеше ауданында ауыл шаруашылық мәдениетінің егіндікке пайдаланылатын екі "егістік" жер телімі болса:
№ р/н
Жер телімінің орналасқан жері
Жер телімінің көлемі (гектар)
Жер телімінің бағалау құны (млн. теңгеде)
2009 жылы (айлар) жер телімін пайдаланудың нақты кезеңі
Жер телімін пайдаланудың нақты кезеңі үшін бағалау құны (млн. теңгеде)
1.
Ақмола облысы, Есіл ауданы
800 га

16,0
9 мес.
12,0 млн.тенге
(16,0/12 х 9),
где 12 – количество
месяцев в году
2.
Акмолин-
ская область,
Жаксынский
район
1 200 га
24,0
12 мес.
24,0 млн. тенге
(24,0/12 х 12)
Ито-
го:
2 000 га
(совокупная
площадь)
36,0 млн.тенге
(совокупная
оценочная стоимость)
Исходя из совокупной площади 2-х земельных участков (2 000 га), ставка единого земельного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса составляет: 0,3 % от совокупной оценочной стоимости с 1500 гектаров + 0,4 % от совокупной оценочной стоимости с гектаров, превышающих 1 500 гектаров. Рассчитываем:
совокупная оценочная стоимость с 1 500 гектаров: 27,0 млн. тенге ((36,0 млн.тенге х 1 500 га /2 000 га);
совокупная оценочная стоимость с гектаров, превышающих 1 500 гектаров: 9,0 млн. тенге ((36,0 млн.тенге х (2 000 га – 1 500 га))/2 000 га), где (2 000 га – 1 500 га) – превышение;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2009 год по двум земельным участкам, имеющимся у плательщика единого земельного налога: 117,0 тыс. тенге ((0,3 % х 27,0 млн.тенге) + (0,4 % х 9,0 млн. тенге)).
Поскольку согласно статье 447 Налогового кодекса представление декларации по форме 920.00 в налоговые органы и уплата единого земельного налога производится по месту нахождения земельных участков, рассчитываем из исчисленной общей суммы единого земельного налога (117,0 тыс. тенге) суммы единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения каждого земельного участка:
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Есильского района Акмолинской области по земельному участку с площадью 800 гектаров, за 2009 год: 46,8 тыс. тенге (117,0 тыс. тенге х 40 % (800 га/2 000 га х 100 %)), где 2 000 га – совокупная площадь земельных участков;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Жаксынского района Акмолинской области по земельному участку с площадью 1 200 гектаров, за 2009 год: 70,2 тыс. тенге (117,0 тыс. тенге х 60 % (1 200 га/2 000 га х 100 %)).
Пример 3. В случае если плательщик единого земельного налога имеет в разных регионах Республики Казахстан три земельных участка "пашни", используемых под посевы сельскохозяйственных культур:
п/п
Место
нахождение
земельного
участка
Площадь
земельного
участка
(гектар)
Оценочная
стоимость
земельного
участка (в
млн.тенге)
Фактический
период
пользования
земельным
участком в
2009 году
(месяцев)
Оценочная
стоимость за
фактический
период
пользования
земельным
участком (в
млн. тенге)
1.
Костанайская
область,
Камыстинский
район
1 600 га
64,0
8 мес.
42,7 млн.тенге
(64,0/12 х 8),
где 12 –
количество
месяцев в
году
2.
Северо-
Казахстанская
область, район
имени Шал-Акына
700 га

16,0
9 ай
12,0 млн. теңге (16,0 / 12 х 9), мұнда 12 - бір жылдағы айлар саны
2.
Ақмола облысы, Жақсын ауданы
1200 га
24,0
12 ай
24,0 млн. теңге (24,0 / 12 х 12)
Барлығы:
2000 га (жиынтық көлемі)
36,0 млн. теңге (жиынтық бағалау құны)
2 жер телімің жиынтық көлемінен шыққандағы (2 000 га) Салық кодексінің 444-бабының 1-тармағына сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы: 1500 гектардан бағалау құнының 0,3% + 1500 гектардан асатын гектарлардың бағалау құнының 0,4 % құрайды. Есептейміз:
1 500 гектардың жиынтық бағалау құны: 27,0 млн. теңге ((36,0 млн. теңге х 1 500 га) / 2 000 га);
1 500 гектардан асатын жиынтық бағалау құны: 9,0 млн. теңге ((36,0 млн. теңге х (2 000 га – 1 500 га))/2 000 га), мұнда (2 000 га – 1 500 га) – асуы;
бірыңғай жер салығын төлеушінің екі жер телімі бойынша 2009 жылы бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 117,0 мың теңге ((0,3 % х 27,0 млн. теңге) + (0,4 % х 9,0 млн. теңге)).
Салық органына 920.00 нысаны бойынша декларацияны тапсыру және бірыңғай жер салығын төлеу Салық кодексінің 447-бабына сәйкес жер телімінің орналасқан жері бойынша жүргізіледі, бірыңғай жер салығының есептелген жалпы сомасынан әр жер телімінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасын (117,0 мың. теңге) есептейміз:
2009 жылы 800 гектардың жер телімінің көлемі бойынша Ақмола облысы Жақсын ауданының бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 46,8 мың теңге (117,0 мың теңге х 40 % (800 га / 2 000 га х 100 %)), мұнда 2 000 га – жер телімінің жиынтық көлемі;
2009 жылы 1 200 гектардың жер телімінің көлемі бойынша Ақмола облысы Жақсын ауданының бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 70,2 мың теңге (117,0 мың теңге х 60 % (1 200 га / 2 000 га х 100 %)).
3 мысал. Егер бірыңғай жер салығын төлеуші Қазақстан Республикасының түрлі аймақтарында ауыл шаруашылық мәдениетінің егіндікке пайдаланылатын үш "егістік" жер телімі болса:
№ р/н
Жер телімінің орналасқан жері
Жер телімінің көлемі (гектар)
Жер телімінің бағалау құны (млн. теңгеде)
2009 жылы (айлар) жер телімін пайдаланудың нақты кезеңі
Жер телімін пайдаланудың нақты кезеңі үшін бағалау құны (млн. теңгеде)
1.
Қостанай облысы, Қамысты ауданы
1 600 га
64,0
8 ай
42,7 млн. теңге (64,0 / 12 х 8), мұнда 12 – бір жылдағы айлар саны
2.
Солтүстік-Қазақстан облысы, Шал-Ақын атындағы ауданы
700 га

21,0
6 мес.
10,5 млн.
тенге (21,0
/12 х 6)
3.
Акмолинская
область,
Жаксынский
район
1 200 га
24,0
12 мес.
24,0 млн.
тенге (24,0
/12 х 12)
Ито-
го:
3 500 га
(совокупная
площадь)
77,2
млн.тенге
(совокупная
оценочная
стоимость)
Исходя из совокупной площади 3-х земельных участков (3 500 га), ставка единого земельного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса составляет: 0,4 % от совокупной оценочной стоимости с 3000 гектаров + 0,5 % от совокупной оценочной стоимости гектаров, превышающих 3 000 гектаров. Рассчитываем:
совокупная оценочная стоимость с 3 000 гектаров: 66,2 млн. тенге ((77,2 млн.тенге х 3 000 га)/3 500 га);
совокупная оценочная стоимость с гектаров, превышающих 3 000 гектаров: 11,0 млн. тенге ((77,2 млн.тенге х (3 500 га – 3 000 га))/3 500 га), где (3 500 га – 3 000 га) – превышение;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2009 год по трем земельным участкам, имеющимся у плательщика единого земельного налога: 319,8 тыс. тенге ((0,4 % х 66,2 млн.тенге) + (0,5 % х 11,0 млн. тенге)).
Поскольку согласно статье 447 Налогового кодекса представление декларации по форме 920.00 в налоговые органы и уплата единого земельного налога производится по месту нахождения земельных участков, рассчитываем из исчисленной общей суммы единого земельного налога (319,8 тыс. тенге), суммы единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения каждого земельного участка:
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Костанайской области (Камыстинский район) по земельному участку с площадью 1 600 гектаров, за 2009 год: 146,1 тыс. тенге (319,8 тыс. тенге х 45,7 % (1 600 га/3 500 га х 100 %)), где 3 500 га – совокупная площадь земельных участков;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Северо-Казахстанской области (район имени Шал-Акына) по земельному участку с площадью 700 гектаров, за 2009 год: 64,0 тыс. тенге (319,8 тыс. тенге х 20 % (700 га/3 500 га х 100 %));
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Акмолинской области (Жаксынский район) по земельному участку с площадью 1 200 гектаров, за 2009 год: 109,7 тыс. тенге (319,8 тыс. тенге х 34,3 % (1 200 га/3 500 га х 100 %)).
24. В разделе "Сведения для исчисления единого земельного налога по пастбищам, естественным сенокосам и другим земельным участкам":
1) в строках 920.01.009 I и 920.01.009 II указываются сведения о номере и дате заключения договора на землепользование.
Строки заполняются по другим земельным участкам сельскохозяйственного назначения, находящимся у крестьянского или фермерского хозяйства на праве вторичного землепользования;

21,0
6 ай
10,5 млн. теңге (21,0 / 12 х 6)
3.
Ақмола облысы, Жақсын ауданы
1200 га
24,0
12 ай
24,0 млн. теңге (24,0 / 12 х 12)
Барлығы:
3 500 га (жиынтық көлемі)
77,2 млн. теңге (жиынтық бағалау құны)
3 жер телімінің жиынтық көлемінен шыққандағы Салық кодексінің 444-бабының 1-тармағына сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы (3 500 га): 3000 гектардан бағалау құнының 0,4% + 3000 гектардан асатын гектарлардың бағалау құнының 0,5% құрайды. Есептейміз:
3000 гектардың бағалау құны: 66,2 млн. теңге ((77,2 млн. теңге х 3 000 га) / 3 500);
3000 гектардан асатын гектарлардың бағалау құны: 11,0 млн. теңге ((77,2 млн. теңге х (3 500 га – 3 000 га)) / 3 500 га), мұнда (3 500 га – 3 000 га)- асуы;
бірыңғай жер салығын төлеушінің үш жер телімі бойынша 2009 жылы бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 319,8 мың теңге ((0,4 % х 66,2 млн. теңге) + (0,5 % х 11,0 млн. теңге)).
Салық органына 920.00 нысаны бойынша декларацияны тапсыру және бірыңғай жер салығын төлеу Салық кодексінің 447-бабына сәйкес жер телімінің орналасқан жері бойынша жүргізіледі, бірыңғай жер салығының есептелген жалпы сомасынан әр жер телімінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасын (319,8 мың теңге) есептейміз:
2009 жылы 1 600 гектардың жер телімінің көлемі бойынша Қостанай облысының (Қамысты ауданы) бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 146,1 мың теңге (319,8 мың теңге х 45,7 % (1 600 га / 3 500 га х 100 %)), мұнда 3 500 га – жер телімінің жиынтық көлемі;
2009 жылы 700 гектардың жер телімінің көлемі бойынша Солтүстік-Қазақстан облысының (Шал-Ақын ауданы) бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 64,0 мың теңге (319,8 мың теңге х 20 % (700 га / 3 500 га х 100 %));
2009 жылғы бюджетке төленуге тиісті бірыңғай жер салығының сомасы Ақмола облысы (Жақсын ауданы) 1200 гектар көлемі бар жер телімі: 109,7 мың тенге (319,8 мың тенге х 34,3 % (1 200 га / 3 500 га х 100%)).
24. "Жайылымдар жер телімі, табиғи шабынды жерлер және басқа жер телімдері бойынша бірыңғай жер салығы туралы ақпарат" бөлімінде:
1) 920.01.009 І және 920.01.009 ІІ жолдарында жер пайдалану шарттарының күні көрсетіледі.
Жолдар ауылшаруашылыққа белгіленген басқа жер телімдері бойынша, шаруашылық немесе фермерлік қожалығындағы жер пайдалану қайталанба құқығы бойынша толтырылады;

2) в строке 920.01.010 указывается период действия договора.
Строка заполняется по договорам о вторичном землепользовании по другим земельным участкам сельскохозяйственного назначения, находящимся у крестьянского или фермерского хозяйства на праве вторичного землепользования;
3) в строке 920.01.011 указывается код налогового органа по месту, где производится фактическое пользование земельным участком;
4) в строке 920.01.012 указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству Республики Казахстан;
5) в строке 920.01.013 указывается площадь земельного участка в гектарах;
6) в строке 920.01.014 указывается оценочная стоимость земельного участка согласно данным акта определения оценочной стоимости земельного участка.
В случае отсутствия указанного акта, в данной строке указывается оценочная стоимость земельного участка, определенная исходя из оценочной стоимости 1 гектара земли в среднем по району, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 441 Налогового кодекса;
7) в строке 920.01.015 указывается количество месяцев пользования (владения) земельным участком в течение налогового периода;
8) в строке 920.01.016 указывается сумма исчисленного единого земельного налога по пастбищам, естественным сенокосам и другим земельным участкам, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая в соответствии с пунктом 2 статьи 444 Налогового кодекса как 920.00.003 II х (920.01.013 / 920.00.001 II х100)).
Пример расчета суммы единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2009 год (налоговый период), в случае если плательщик единого земельного налога имеет в разных регионах Республики Казахстан два земельных участка, систематически используемые под сенокошение или для выпаса животных:
п/п
Место
нахождение
земельного
участка
Площадь
земельного
участка
(гектар)
Оценочная
стоимость
земельного
участка
(в млн.тенге)
Фактический
период
пользования
земельным
участком в
2009 году
(месяцев)
Оценочная стоимость
за фактический
период пользования
земельным участком
(в млн. тенге)
1.
Акмолин-
ская
область,
Жаксынский
район
1 200 га
24,0
12 мес.
24,0 млн. тенге
(24,0/12 х 12)
2.
Северо-
Казахстан-
ская
область,
район имени
Шал-Акына
700 га
21,0
6 мес.
10,5 млн. тенге
(21,0/12 х 6)
Ито-
го:
1 900 га
(совокупная
площадь)
34,5 млн. тенге
(совокупная
оценочная стоимость)
Исходя из совокупной площади 2-х земельных участков (1 900 га), ставка единого земельного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса составляет: 0,1 % к совокупной оценочной стоимости земельных участков. Рассчитываем:

2) 920.01.010 жолында шарттың қолданыс мерзімі көрсетіледі.
Жолдар ауылшаруашылыққа белгіленген басқа жер телімдері бойынша, шаруашылық немесе фермерлік қожалығындағы жер пайдалану қайталанба құқығы бойынша толтырылады;
3) 920.01.011 жолында нақты жер телімімен пайдалануы жүріп жатқан мекені бойынша салық органның коды көрсетіледі;
4) 920.01.012 Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер теліміне сәйкес кадастрлы нөмірі белгіленеді;
5) 920.01.013 жер телімінің көлемі гектар ретінде көрсетіледі;
6) 920.01.014 жолында жер телімінің бағалау құнын анықтау актісі бойынша жер телімінің бағалау құнын көрсетіледі.
Салық кодексінің 441-бабының 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Акт болмаған жағдайда, жер телімдерін бағалау құны жер ресурстарын басқару жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттік орган берген деректер бойынша 1 гектар жердiң аудан бойынша орташа бағалау құны негiзге алына отырып айқындалады;
7) 920.01.015 жолында салық кезеңінде жер телімінің жалға алу айларының сандары көрсетіледі;
8) 920.01.016 жолында жайлаулар, табиғи шабындықтар және басқа жер телімдері бойынша салық кезеңінің бюджетке төленуге тиісті бірыңғай жер салығының есептелген сомасы Салық кодексінің 2-бабының тармағына сәйкес 920.00.003 ІІ х (920.01.013 / 920.00.001 ІІ х 100) айқындалып көрсетіледі.
2009 жылғы бюджетке төленуге тиісті бірыңғай жер салығының есебі егер бірыңғай жер салығын төлеуші Қазақстан Республикасының түрлі аймақтарында екі жер телімі болса, жүйелі түрде шабындыққа пайдалыналытын не жануарлардың жайылымына қолданылатын:
№ р/н
Жер телімінің орналасқан жері
Жер телімінің көлемі (гектар)
Жер телімінің бағалау құны (млн. теңгеде)
2009 жылы (айлар) жер телімін пайдаланудың нақты кезеңі
Жер телімін пайдаланудың нақты кезеңі үшін бағалау құны (млн. теңгеде)
1.
Ақмола облысы Жақсын ауданы
1 200 га
24,0
12 ай
24,0 млн. теңге (24,0 / 12 х 12)
2.
Солтүстік-Қазақстан облысы, Шал-Ақын атындағы ауданы
700 га
21,0
6 ай
10,5 млн. теңге (21,0 / 12 х 6)
Барлығы:
1 900 га (жиынтық көлемі)
34,5 млн. теңге (жиынтық бағалау құны)
2 жер телімінің жиынтық көлемін алғандағы Салық кодексінің 444 бабының 1 тармағына сәйкес бiрыңғай жер салығын есептеу ставкасы жер телімдерінің жиынтық бағалау құнының 0,1% ставкасын қолдану арқылы жүргізіледі. Есептейміз:

сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2009 год по двум земельным участкам, имеющимся у плательщика единого земельного налога: 34,5 тыс. тенге (0,1 % х 34,5 млн.тенге).
Поскольку согласно статье 447 Налогового кодекса представление декларации по форме 920.00 в налоговые органы и уплата единого земельного налога производится по месту нахождения земельных участков, рассчитываем из исчисленной общей суммы единого земельного налога (34,5 тыс. тенге) суммы единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения каждого земельного участка:
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Акмолинской области (Жаксынский район) по земельному участку с площадью 1 200 гектаров, за 2009 год: 21,7 тыс. тенге (34,5 тыс. тенге х 63 % (1 200 га/1 900 га х 100 %));
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Северо-Казахстанской области (район имени Шал-Акына) по земельному участку с площадью 700 гектаров, за 2009 год: 12,8 тыс. тенге (34,5 тыс. тенге х 37 % (700 га/1 900 га х 100 %)).
4. Составление формы 920.02 – Индивидуальный подоходный налог,
удерживаемый у источника выплаты, социальный налог, социальные
отчисления и обязательные пенсионные взносы
25. Форма 920.02 предназначена для отражения по каждому физическому лицу начисленных работодателем доходов, облагаемых у источника выплаты и подлежащих налогообложению, доходов, не подлежащих налогообложению, предусмотренных статьей 156 Налогового кодекса, налоговых вычетов в соответствии со статьей 166 Налогового кодекса, индивидуального подоходного и социального налогов, социальных отчислений, обязательных пенсионных взносов и выплаченных доходов за период с 1 января до 1 октября и с 1 октября по 31 декабря налогового периода.
При составлении формы 920.02 за период с 1 января до 1 октября и с 1 октября по 31 декабря налогового периода, по каждому периоду заполняется отдельное приложение по форме 920.02.
26. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)":
1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;

бірыңғай жер салығын төлеушінің екі жер телімі бойынша 2009 жылы бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 34,5 мың теңге (0,1 % х 34,5 млн. теңге).
Салық органына 920.00 нысаны бойынша декларацияны тапсыру және бірыңғай жер салығын төлеу Салық кодексінің 447-бабына сәйкес жер телімінің орналасқан жері бойынша жүргізіледі, бірыңғай жер салығының есептелген жалпы сомасынан әр жер телімінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасын (34,5 мың теңге) есептейміз:
2009 жылы 1 200 гектардың жер телімінің көлемі бойынша Ақмола облысының (Жақсын ауданы) бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 21,7 мың теңге (34,5 мың теңге х 63 % (1 200 га / 1 900 га х 100 %).
2009 жылы 700 гектардың жер телімінің көлемі бойынша Солтүстік-Қазақстан облысының (Шал-Ақын ауданы) бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 12,8 мың теңге (34,5 мың теңге х 37 % (700 га / 1 900 га х 100 %)).
4. Төлем көзінен ұсталынатын жеке табыс салығы, әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар және міндетті зейнетақы жарналары – 920.02-нысанын жасау
25. 920.02 нысан әрбір жеке тұлға бойынша жұмыс беруші есептеген, төлем көзінен салық салынатын табыстарды, Салық кодексінің 156-бабында көзделген салық салуға жатпайтын табыстарды, Салық кодексінің 166-бабына сәйкес салықтық шегерімдерді, жеке табыс салығын және әлеуметтік салықтарды, әлеуметтік аударымдарды, міндетті зейнетақы жарналарын және салық кезеңінің 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі және 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең ішінде төленген табыстарды көрсетуге арналған.
920.02 нысанын жасау кезінде кезеңнің 1 қаңтарына бастап 1 қазанына дейінгі және 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін 920.02 нысаны бойынша қосымшаны жасаған кезде, әрбір кезең бойынша 920.02 нысаны бойынша бөлек қосымша толтырылады.
26. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;

3) РНН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – регистрационный номер налогоплательщика – учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года.
Строка заполняется доверительным управляющим;
4) ИИН (БИН) учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года.
Строка заполняется доверительным управляющим;
5) налоговый период ( год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
6) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строка заполняется в случае представления доверительным управляющим Декларации по результатам деятельности, осуществляемой в интересах интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
27. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка "00000001 Итого" заполняется только на первой странице.
2) в графе А указывается очередной порядковый номер;
3) в графе В указываются фамилии, инициалы физических лиц, которым были начислены, выплачены доходы;
4) в графе С указываются соответствующие регистрационные номера налогоплательщиков физических лиц, указанных в графе В;
5) в графе D ячейка отмечается знаком "х" в случае, если физическое лицо, указанное в графе В, является иностранцем и лицом без гражданства. В остальных случаях ячейка не заполняется;
6) в графе Е ячейка:
отмечается знаком "1" - в случае, если физическое лицо в том числе иностранец и лицо без гражданства, являющийся резидентом Республики Казахстан, в соответствии со статьей 189 Налогового кодекса является индивидуальным предпринимателем, адвокатом или частным нотариусом, которыми получен доход, связанный с их деятельностью;

3) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының СТН – Салық кодексінің 35-бабына сәйкес салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
4) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не пайда алушының ЖСН (БСН) – Салық кодексінің 35-бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
5) салық кезеңі:
жыл – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Жол Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушы мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделері үшін жүзеге асырылатын қызмет нәтижелері бойынша Декларация тапсырған жағдайда толтырылады;
27. "Есептік көрсеткіш" бөлімінде:
1) "00000001 Жиыны" жолы бірінші бетте ғана толтырылады.
2) А бағанында кезекті реттік нөмірі қойылады;
3) В бағанында табыстар есептелген, төленген жеке тұлғалардың тегі, инициалдары көрсетіледі;
4) С бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлға салық төлеушілердің тиісті тіркеу нөмірлері көрсетіледі;
5) D бағанында егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға шет елдік және азаматығы жоқ болып табылса "х" белгісі қойылады. Қалған жағдайларда торкөз толтырылмайды;
6) Е бағанында ұяшыққа:
Егер Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар Салық кодексінің 189-бабына сәйкес егер жеке тұлға қызметімен байланысты табыс алған дара кәсіпкер, адвокат немесе жеке нотариус болып табылған жағдайда "1" деген белгі қойылады;

отмечается знаком "2" - в случае, если физическое лицо претендует на получение льготы в соответствии с подпунктами 13), 14)статьи 156 Налогового кодекса. В остальных случаях ячейка не заполняется;
отмечается знаком "3" - в случае, если физическое лицо (иностранец и лицо без гражданства) является нерезидентом Республики Казахстан, в соответствии со стаей 190 Налогового кодекса;
7) в графе F ячейка отмечается, если физическое лицо, указанное в графе В, является членом, главой крестьянского или фермерского хозяйства. В остальных случаях ячейка не заполняется. При этом:
отмечается знаком "1" - в случае, если физическое лицо, указанное в графе В, является совершеннолетним членом крестьянского или фермерского хозяйства;
отмечается знаком "2" - в случае, если физическое лицо, указанное в графе В, не является совершеннолетним членом крестьянского или фермерского хозяйства;
8) в графе G указываются доходы, начисленные за налоговый период физическим лицам, указанным в графе В;
9) в графе H указывается налоговый вычет, предусмотренный подпунктом 1) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
10) в графе I указываются обязательные пенсионные взносы, исчисленные с доходов физических лиц, в том числе работников, главы и совершеннолетних членов крестьянского или фермерского хозяйства, указанных в графе В, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
При этом обязательные пенсионные взносы в пользу совершеннолетних членов (участников) крестьянского или фермерского хозяйства подлежат исчислению и уплате с начала календарного года, следующего за годом достижения ими совершеннолетия.
Исчисление обязательных пенсионных взносов за каждый месяц налогового периода в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении производится в следующем порядке:
за индивидуального предпринимателя (взносы в свою пользу) – в размере 10 % от суммы дохода, но не менее 10 % от минимального размера заработной платы и не выше 10 % от семидесятипятикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
за работников индивидуального предпринимателя – в размере 10 % от ежемесячного дохода работника, не превышающего семидесятипятикратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
11) в графе J указываются суммы добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу физическим лицом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, и относимых на вычеты согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;

егер жеке тұлға Салық кодексінің 156-бабының 13), 14) тармақшаларына сәйкес жеңілдіктер алуға үміткер болып табылса "2" деген белгі қойылады. Қалған жағдайларда торкөз толтырылмайды;
егер жеке тұлға Салық кодексінің 190-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының резидент емесі (шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ тұлға) болып табылса "3" деген белгі қойылады;
7) F бағанындағы ұяшыққа, егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға шаруа немесе фермер қожалығының мүшесі, басшысы болып табылған жағдайда белгі қойылады. Қалған жағдайларда торкөз толтырылмайды.
Бұл ретте:
егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толған мүшесі болып табылса "1" деген белгі қойылады;
егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толмаған мүшесі болып табылса "2" деген белгі қойылады;
8) G бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаларға есепті кезең үшін есептелген табыстар көрсетіледі;
9) Н бағанында Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген салықтық шегерім көрсетіледі;
10) І бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың, соның ішінде шаруа қожалығының кәмелетке толған мүшелерінің, басшысының, жалдамалы қызметкерлерінің табысынан Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есептелген міндетті зейнетақы жарналары көрсетіледі;
Бұл ретте, шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толған мүшелерінің (қатысушыларының) пайдасына міндетті зейнетақы жарналары олар кәмелетке толған жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың басынан бастап есептелуге және төленуге жатады.
Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын есептеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасының қаржы жылына сәйкес дара кәсіпкер үшін табыс сомасынан 10 %, бірақ ең төменгі еңбекақының 10 %-нан төмен емес және тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген еңбекақының ең төменгі 10 %-нан жетпіс бес еселенген мөлшерінен жоғары емес;
Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасының қаржы жылына сәйкес дара кәсіпкер жұмыскері - жұмыскердің ай сайын табыс сомасынан 10 % жетпіс бес еселенген мөлшерінен жоғары емес.
11) J бағанында жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес өзінің пайдасына енгізетін және Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызатын ерікті зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі;

21) в графе Т указываются суммы социальных отчислений за совершеннолетних членов, главу, работников, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
Для исчисления социальных отчислений за участников системы обязательного социального страхования принимается ежемесячный доход в размере, не превышающем десятикратного размера минимальной заработной платы, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальные налоговые режимы, размер дохода, принимаемого для исчисления социальных отчислений, приравнивается к размеру минимальной заработной платы, устанавливаемому законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
22) в графе U указывается сумма доходов, начисленных и невыплаченных физическим лицам (иностранцам и лицам без гражданства), являющихся нерезидентами Республики Казахстан. Заполняется в случае если в графе Е отмечено знаком "3";
23) в графе V указывается сумма подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов физических лиц (иностранцев и лиц без гражданства), являющихся нерезидентами Республики Казахстан, подлежащего перечислению в бюджет, в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса. Заполняется в случае если в графе Е отмечено знаком "3".
5. Составление формы 920.03 – Плата за пользование
водными ресурсами поверхностных источников
28. Форма 920.03 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по каждому виду специального водопользования за налоговый период (год).
29. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года;
2) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года;
3) РНН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – регистрационный номер налогоплательщика – учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации до 1 января 2012 года.
Строка заполняется доверительным управляющим;

21) Т бағанында Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актілеріне сәйкес кәмелетке толған мүшелер, басшы, жалдамалы қызметкерлер үшін есептелген әлеуметтік аударымдардың сомалары көрсетіледі.
Арнаулы салық режимдерін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қолданылатын табыстың мөлшері тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі еңбекақының мөлшеріне теңестіріледі.
Әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қолданылатын табыстың мөлшері тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген он есе еңбекақының мөлшеріне теңестіріледі.
22) U бағанында Қазақстан Республикасының резидент еместері болып табылатын (шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдарға) жеке тұлғаларға есептелген және төленген табыстардың сомасы көрсетіледі.
23) V бағанында Қазақстан Республикасының резидент еместері болып табылатын (шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдарға) жеке тұлғалардың есептелген және төленген табыстарынан жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
5. Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы - 920.03-нысанын жасау
28. 920.03 нысаны салық кезеңі (жыл) үшін арнайы су пайдаланудың әрбір түрі бойынша жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомаларының есептелгені туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
29. "Салық төлеуші туралы жалпы мағлұмат" бөлімінде:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
2) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс;
3) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының СТН – Салық кодексінің 35-бабына сәйкес салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;

4) ИИН (БИН) учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя – индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении Декларации с 1 января 2012 года.
Строка заполняется доверительным управляющим;
5) налоговый период: год – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
6) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строка заполняется в случае представления доверительным управляющим Декларации по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;
7) при наличии разрешительного документа на специальное водопользование в ячейке А указывается дата выдачи разрешительного документа, в ячейке В указывается номер разрешительного документа;
8) вид специального водопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального водопользования, установленного водным законодательством Республики Казахстан;
9) код налогового органа по месту осуществления специального водопользования.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта обложения платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
10) единицы измерения водопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального водопользования, указанного в строке "Вид специального водопользования".
30. Раздел "Сведения об объемах водопользования (в единицах измерения, указанных в строке 10) для исчисления платы" заполняется в единицах измерения водопользования, указанных в строке 10:
1) в строке 920.03.001 указывается установленный лимит водопользования;
2) в строке 920.03.002 указывается общий фактический объем специального водопользования в пределах и сверх установленного лимита за налоговый период;
3) в строке 920.03.003 указывается фактический объем специального водопользования в пределах установленного лимита за налоговый период;
4) в строке 920.03.004 указывается фактический объем специального водопользования сверх установленного лимита за налоговый период, определяемая как разница строк 920.03.002 и 920.03.003.

4) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не пайда алушының ЖСН (БСН) – Салық кодексінің 35-бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті толтырылуы тиіс.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
5) салық кезеңі:
жыл – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Жол Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушы мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделері үшін жүзеге асырылатын қызмет нәтижелері бойынша Декларация тапсырған жағдайда толтырылады;
7) арнайы су пайдалануға рұқсат құжаты болған кезде А торкөзінде рұқсат құжатының берілген күні, В торкөзінде рұқсат құжаттың нөмірі көрсетіледі;
8) арнайы су пайдалану түрі.
Қазақстан Республикасының су заңнамасында белгіленген су пайдалану түріне қарай бір торкөз белгіленеді;
9) арнайы су пайдалануды жүзеге асыру орны бойынша салық органының коды.
Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы төленетін объектінің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
10) су пайдалануды өлшеу бірлігі.
"Арнайы су пайдалану түрі" жолында көрсетілген жүргізілетін арнайы су пайдалануды өлшеу бірлігінің тиісті торкөзі белгіленеді.
30. "Төлемді есептеу үшін (10 жолында белгіленген су ресурстарын пайдаланудың өлшем бірлігі) су пайдалану көлемі туралы ақпараттар" бөлімінде 10 жолында белгіленген су пайдаланудың өлшем бірлігі жазылады.
1) 920.03.001 жолдарында су пайдалану үшін белгіленген лимит көрсетіледі;
2) 920.03.002 салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде және одан жоғары арнайы су пайдаланудың жалпы нақты көлемі көрсетіледі;
3) 920.03.003 салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;
4) 920.03.004 жолында 920.03.002 және 920.03.003 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен жоғары арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;

Строка заполняется в случае превышения величины фактического объема специального водопользования (920.03.002) над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита (920.03.003).
31. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 920.03.005 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, установленная местным представительным органом области (города республиканского значения, столицы), в соответствии с пунктом 1 статьи 487 Налогового кодекса;
2) в строке 920.03.006 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, определяемая увеличением в пять раз установленных ставок платы (920.03.005) в соответствии с пунктом 2 статьи 487 Налогового кодекса.
32. В разделе "Исчисление платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 920.03.007 указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.03.003 и 920.03.005 (920.03.003 х 920.03.005);
2) в строке 920.03.008 указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.03.004 и 920.03.006 (920.03.004 х 920.03.006);
3) в строке 920.03.009 указывается общая сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах (920.03.007) и сверх установленного лимита (920.03.008).
В строке 920.03.009 I указывается сумма исчисленной платы за период с 1 января до 1 октября налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 ноября текущего налогового периода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
В строке 920.03.009 II указывается сумма исчисленной платы за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
6. Составление формы 920.04 – Плата за эмиссии
в окружающую среду

Жол арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің (920.03.002) шамасы белгіленген лимит шегінде арнайы су пайдаланудың көлемінен (920.03.003) асып кеткен жағдайда толтырылады.
31. "Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы есептеу үшін белгіленген ставкалар туралы мәліметтер" бөлімде:
1) 920.03.005 жолында Салық кодекстің 487-бабы 1-тармағына сәйкес облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілді орган белгілеген жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимит шегінде пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі;
2) 920.03.006 жолда Салық кодексінің 487-бабы 2-тармағына сәйкес белгіленген төлемақы ставкасын (920.03.005) бес есе көбейте отырып айқындалатын жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимиттен жоғары пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
32. "Бюджетке төленуі тиіс жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы есептеу" бөлімінде:
1) 920.03.007 жолдарында 920.03.003 және 920.03.005 жолдарының туындысы (920.03.003 х 920.03.005) ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын есептелген жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимит шегінде пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы көрсетіледі;
2) 920.03.008 жолдарында 920.03.004 және 920.03.006 жолдарының туындысы (920.03.004 х 920.03.006) ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын есептелген жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимиттен асыра пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы көрсетіледі;
3) 920.03.009 жолдарында жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимит шегінде (920.03.007) және белгіленген лимиттен асыра (920.03.008) пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын есептелген жалпы жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимиттен асыра пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы көрсетіледі.
920.03.009 І жолында Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінің кейінгі салық кезеңі үшін 10 қарашаға мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезеңде есептелген төлемнің сомасы көрсетіледі.
920.03.009 ІІ жолында Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінен кейінгі салық кезеңі үшін 10 сәуір мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша есептелген міндетті төлемдер сомасы көрсетіледі.
6. Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы - 920.04-нысанын жасау

8) вид специального природопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального природопользования, установленного экологическим законодательством Республики Казахстан;
9) код налогового органа по месту загрязнения.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта обложения платы за эмиссии в окружающую среду;
10) единицы измерения природопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального природопользования, указанного в строке "Вид специального природопользования".
35. Раздел "Сведения об объемах загрязнения (в единицах измерения, указанных в строке 10) для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду" заполняется в единицах измерения, указанных в строке 10:
1) в строке 920.04.001 указывается установленный лимит природопользования;
2) в строке 920.04.002 указывается общий фактический объем эмиссий в окружающую среду (выбросов (сбросов) загрязняющих веществ, размещенных отходов производства и потребления) за налоговый период;
3) в строке 920.04.003 указывается фактический объем эмиссий в окружающую среду за налоговый период в пределах установленных нормативов.
При осуществлении специального природопользования, по которому лимит не устанавливается, величина строки 920.04.002 переносится в строку 920.04.003 и строка 920.04.004 не заполняется;
4) в строке 920.04.004 указывается фактический объем эмиссий в окружающую среду сверх установленных нормативов (при его наличии), определяемый как разница строк 920.04.002 и 920.04.003.
36. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду":
1) в строке 920.04.005 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита в соответствии со статьей 495 Налогового кодекса;
2) в строке 920.04.006 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита, определяемая увеличением в десять раз ставок платы (920.04.005), установленных статьей 495 Налогового кодекса.
37. В разделе "Исчисление платы за эмиссии в окружающую среду, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 920.04.007 указывается сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.04.003 и 920.04.005 (920.04.003 х 920.04.005);
2) в строке 920.04.008 указывается сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.04.004 и 920.04.006 (920.04.004 х 920.04.006);

8) арнайы табиғатты пайдалану түрі.
Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген арнайы табиғат пайдалану түріне қарай бір торкөз белгіленеді;
9) ластану орны бойынша салық органының коды.
Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы алынатын объектінің орналасқан орны бойынша салық органның коды көрсетіледі;
10) табиғатты пайдаланудың өлшем бірлігі.
"Арнайы табиғатты пайдалану түрі" жолында көрсетілген жүргізілетін арнайы табиғат пайдаланудың өлшем бірлігінің тиісті торкөзі белгіленеді.
35. "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы есептеу үшін ластану көлемі (10 жолда көрсетілген өлшем бірліктерде) туралы мәлімет" бөлімінде 10 жолда көрсетілген өлшем бірліктерде толтырылады:
1) 920.04.001 жолында табиғатты пайдалану лимиті көрсетіледі;
2) 920.04.002 жолында салық кезеңі үшін қоршаған ортаға эмиссиялардың (ластағыш заттардың шығарындыларының (төгінділерінің), орналастырылған өндіріс және тұтыну қалдықтардың) нақты жалпы көлемі көрсетіледі;
3) 920.04.003 жолында белгіленген нормативтер шегінде салық кезеңі үшін қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемі көрсетіледі.
Лимит белгіленбейтін арнайы табиғатты пайдалануды жүзеге асырған жағдайда 920.04.002 жолының көлемі 920.04.003 жолына көшіріледі және 920.04.004 жолы толтырылмайды;
4) 920.04.004 жолында белгіленген нормативтерден тыс 920.04.002 және 920.04.003 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемі (болған жағдайда) көрсетіледі.
36. "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы есептеу үшін белгіленген ставкалар туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 920.04.005 жолында Салық кодексінің 495-бабына сәйкес белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі;
2) 920.04.006 жолында Салық кодексінің 495-бабында белгіленген төлемақы ставкаларын он есе ұлғайта отырып, айқындалатын белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
37. "Бюджетке төленуі тиіс қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы есептеу" бөлімінде:
1) 920.04.007 жолында 920.04.003 және 920.04.005 жолдары сомасының туындысы (920.04.003 х 920.04.005) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде есептелген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасы көрсетіледі;
2) 920.04.008 жолында 920.04.004 және 920.04.006 жолдары сомасының туындысы (920.04.004 х 920.04.006) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен жоғары есептелген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасы көрсетіледі;

464
Аморизация прочих
основных средств
465
Амортизация нематериальных
активов
466
Лицензионные соглашения
467
Программное обеспечение
468
Патенты
469
Прочие нематериальные
активы
470
Коммунальные услуги
471
Прочие накладные расходы
472
ЗАБАЛАНСОВЫЕ СЧЕТА
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики
Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной
отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в соответствии
с Соглашением об использовании и признании электронной цифровой
подписи при обмене электронными документами от №
Входящий номер регистрации документа ДДММГГГГ
Код налогового органа
Утверждена приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 24 декабря 2009 года № 574
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления А номер ОООООО В дата ОООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период квартал год
Форма № 1.4
Отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности
тыс. тенге
Наименование показателей
Код стр.
За отчетный
период
За предыдущий
период
Доход от реализации продукции и
оказания услуг
10
Себестоимость реализованной
продукции и оказанных услуг
20
Валовая прибыль (стр. 010 - стр.
020)
30
Доходы от финансирования
40
Прочие доходы
50
Расходы на реализацию продукции
и оказание услуг
60
Административные расходы
70
Расходы на финансирование
80
Прочие расходы
90
Доля прибыли/убытка организаций,
учитываемых по методу долевого
участия
100
Прибыль (убыток) за период от
продолжаемой деятельности
(стр.030 + стр.040 + стр.050 -
стр.060 - стр.070 - стр.080 -
стр.090 +/- стр.100)
110
Прибыль (убыток) от прекращенной
деятельности
120
Прибыль (убыток) до
налогообложения (стр. 110 +/-
стр. 120)
130
Расходы по корпоративному
подоходному налогу
140
Чистая прибыль (убыток) за
период (стр. 130 - стр. 140) до
вычета доли меньшинства
150
Доля меньшинства
160
Итоговая прибыль (итоговый
убыток) за период (стр. 150 -
стр. 160)
170
Прибыль на акцию
180
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики
Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной
отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в соответствии
с Соглашением об использовании и признании электронной цифровой
подписи при обмене электронными документами от №
Входящий номер регистрации документа ДДММГГГГ
Код налогового органа
Утверждена приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 24 декабря 2009 года № 574
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления А номер ОООООО В дата ОООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период квартал год
Форма № 1.5
Отчет о движении произведенных и приобретенных товаров,
выполненных работ, оказанных услуг
тыс. тенге
п/п
Код
ТН
ВЭД
Наименова-
ние товара
(работ,
услуг)
Единица
измерения
Остаток на
начало
налогового
периода,
количество
Остаток на
начало
налогового
периода,
сумма
Количество
произведенных
товаров (работ,
услуг)
Себестоимость
произведенных
товаров (работ
услуг)
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого
продолжение таблицы
Прочее
поступ-
ление
товара,
количес-
тво
Прочее
поступ-
ление
товара,
сумма
Количес-
тво реализо-
ванного
товара
Себестои-
мость
реализо-
ванного
товара
Прочее
выбытие
товара,
количество
Прочее
выбытие
товара,
сумма
Остаток на
конец
налогового
периода,
количество
Остаток на
конец
налогового
периода,
сумма
9
10
11
12
13
14
15
16
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами от №
Входящий номер регистрации документа ДДММГГГГ
Код налогового органа
Утверждена приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 24 декабря 2009 года № 574
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления А номер ОООООО В дата ОООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период квартал год

464
Басқа да негізі құралдардың аморизациясы
465
Материалдық емес активтердің амортизациясы
466
Лицензиялық келісімдер
467
Бағдарламалық қамтамасыз ету
468
Патенттер
469
Басқа да материалдық емес активтер
470
Коммуналдық қызметтер
471
Басқа да үстеме шығыстар
472
ТЕҢГЕРІМНЕН ТЫСҚАРЫ ШОТТАР
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Нысанның түрі:
0 Алғашқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Жойылуға
Хабарламаның күні мен нөмірі А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі тоқсан жыл
№ 1.3 Нысаны
3-бөлім. Экспорттық валюталық бақылау
Шот кредиті
СЭҚ ТН коды
Экспортталатын тауарлардың (қызметтердің, жұмыстардың) атауы
Жеткізу шарты
Тауарларды тиеу орны (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді)
Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізу пункті, ел
Сатыпалушының атауы
Сатып алушының заңды мекен-жайы
Келісім-шарт (шарт) күні
Келісім-шарт (шарт) №
Мәміле паспортының күні
Мәміле паспортының №
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жиыны
кестенің жалғасы
Инвойс күні
Инвойс №
ЖКД күні
ЖКД №
Өлшем бірлігі
Өнімнің бірлік құны
Саны
Сомасы
Келісім валютасы
Теңге курсы
Теңгеге қайта есептеу
Төлеу мерзімі
Кедендік баждар мен алымдар
Тауардың пин-коды
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі ККААЖЖЖЖ
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 574 бұйрығымен бекітілген
Нысанның түрі:
0 Алғашқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Жойылуға
Хабарламаның күні мен нөмірі А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі тоқсан жыл
№ 1.4 Нысаны
Қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есеп
plain мың теңге
Көрсеткіштердің атауы
Жол. коды
Есепті кезеңге
Өткен мерзімге
1
2
3
4
Өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кіріс
10
Өткізілген өнімнің (тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулерді) өзіндік құны
20
Жалпы кіріс (жол 010 - жол 020)
30
Қаржыландыруға байланысты кіріс
40
Басқа да кірістер
50
Өнімді өткізуге және қызметтерді көрсетуге байланысты шығындар
60
Әкімшілік шығындар
70
Қаржыландыруға байланысты шығындар
80
Басқа да шығындар
90
Үлестік қатысу әдісі бойынша есептелетін, ұйымдардың кірістен үлесі/шығыннан үлесі
100
Жүргізіліп жатқан кезеңдегі қызметтен кіріс (зиян) (жол.030 + жол.040 + жол.050 - жол.060 - жол.070 - жол.080 - жол.090 +/- жол.100)
110
Тоқтатылған қызметтен кіріс (зиян)
120
Салық салынғанға дейінгі кіріс (зиян) (жол. 110 +/- жол. 120)
130
Корпорациялық табыс салығы бойынша шығындар
140
Азшылықтың үлесін шегерімге жатқызғанға дейінгі таза кіріс (зиян) (жол.130 - жол.140)
150
Азшылықтың үлесі
160
Есепті кезеңдегі жиынтық кіріс (жиынтық зиян) (жол.150 - жол.160)
170
Акцияға кіріс
180
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 574 бұйрығымен бекітілген
Нысанның түрі:
0 Алғашқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Жойылуға
Хабарламаның күні мен нөмірі А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі тоқсан жыл
№ 1.5 Нысаны
Өндірілген және сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) қозғалысы туралы есеп
мың теңге
№ р/с
СЭҚ ТН коды
Тауардың (жұмыстың, қызметтің)атауы
Өлшем бірлігі
Салық кезеңінің басына қалдық, саны
Салықкезеңінің басына қалдық, сомасы
Өндірілген (жұмыстың, қызметтің) саны
Өндірілген тауардың (жұмыстың, қызметтің) өзіндік құны
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны
кестенің жалғасы
Басқа да келіп түскен тауарлардың, саны
Басқа да келіп түскен тауарлардың, сомасы
Өткізілген тауарлардың саны
Өткізілген тауарлардың өзіндік құны
Өзге де істен шыққан тауарлардың, саны
Өзге де істен шыққан тауарлардың, сомасы
Салық кезеңінің соңына қалдық, саны
Салық кезеңінің соңына қалдық, сомасы
9
10
11
12
13
14
15
16
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 574 бұйрығымен бекітілген
Нысанның түрі:
0 Алғашқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Жойылуға
Хабарламаның күні мен нөмірі А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі тоқсан жыл

Форма № 1.6
Себестоимость произведенной продукции, выполненных работ,
оказанных услуг
тыс.тенге
Наименование
расходов
Т1
Т2
Т3
Т4
Т5
Прочие товары
(работы,
услуги)
Сумма итого:
Код ТН
ВЭД
Код ТН
ВЭД
Код ТН
ВЭД
Код ТН
ВЭД
Код ТН
ВЭД
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Материалы:
1.1
Прибретаемые
сырье и
материалы
1.2
Покупные
материалы
1.3
Природное
сырье
1.4
Покупные
изделия,
полуфабрикаты
1.5
Работы и
услуги
производствен-
ного характе-
ра, выполнение
сторонними
организациями
1.6
Услуги
стороннего
транспорта, по
доставке
запасов,
материалов
1.7
Вспомогатель-
ные материалы
1.8
Топливо и
теплоэнергия
1.9
Все виды
покупной
энергии
1.10
Другие расходы
2
Стоимость
возвратных
отходов
3
Оплата труда основного производственного
персонала
4
Отчисления на
страхование
5
Накладные
расходы:
5.1
Затраты по
обеспечению
производства
сыръем,
материалами,
топливом,
энергией,
инструментами,
другими
средствами и
предметами
труда
5.2
Затраты по
поддержанию
основных
производствен-
ных фондов в
рабочем
состоянии
5.3
Оплата труда
вспомогатель-
ного
производствен-
ного персонала
5.4
Отчисления по
установленным
нормам на
социальное,
медицинское
страхование
5.5
Затраты по
обеспечению
выполнения
санитарно-
гигиенических
норм
5.6
Затраты по
обеспечению
нормальных
условий труда
и техники
безопасности
5.7
Плата за
аренду
производствен-
ных фондов
5.8
Командировоч-
ные расходы,
связанные с
производствен-
ной
деятельностью
5.9
Потери от
простоев
5.10
Расходы на
подготовку и
освоение
производства
5.11
Расходы на
содержание и
эксплуатацию
оборудования
5.12
Затраты на
гарантированно
обслуживание и
ремонт товаров
5.13
Другие расходы
Всего:
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами от №
Входящий номер регистрации документа ДДММГГГ
Код налогового органа
Утверждена приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 24 декабря 2009 года № 574
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления А номер ОООООО В дата ОООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период квартал год

№ 1.6 Нысаны
Өндірілген өнімнің (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өзіндік құны
мың теңге
Шығындардың атауы
Т1
Т2
Т3
Т4
Т5
Өзге де тауарлар (жұмыстар, қызметтер)
Сомалардың жиыны:
СЭҚ ТН коды
СЭҚ ТН коды
СЭҚ ТН коды
СЭҚ ТН коды
СЭҚ ТН коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Материалдар:
1.1
Сатып алынатын шикізат және материалдар
1.2
Сатып алынған материалдар
1.3
Табиғи шикізаттар
1.4
Сатып алынған бұйымдар, жартылай фабрикаттар
1.5
Басқа ұйымдар арқылы істелген өндірістік сипаттағы жұмыстар мен қызмет көрсетулер
1.6
Қорларды, материалдарды жеткізу бойынша басқа жақтың көлік қызметін пайдалану
1.7
Қосалқы материалдар
1.8
Отын және жылу энергиясы
1.9
Сатып алынған энергияның барлық түрі
1.10
Өзге де шығындар
2
Қайтқан қалдықтардың өзіндік құны
3
Негізгі өндірістік персоналдың еңбек ақысы
4
Сақтандыруға аударымдар
5
Үстеме шығындар:
5.1
Өндірісті шикізатпен, материалдармен, отынмен, қуатпен, құралдармен және басқа да еңбек құралдарымен, заттарымен қамтамасыз ету бойынша шығындар
5.2
Негізгі өндірістік қорларды жұмыс жағдайында ұстап тұру бойынша шығындар
5.3
Қосалқы өндірістік персоналдардың еңбек ақысын төлеу
5.4
Әлеуметтік, медициналық сақтандыруға белгіленген нормалар бойынша аударымдар
5.5
Санитарлық-гигиеналық нормалардың орындалуын қамтамасыз ету бойынша шығындар
5.6
Еңбекке қалыпты жағдай жасау және техника қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шығындар
5.7
Өндірістік қорларды жалдау үшін төлем
5.8
Өндірістік қызметпен байланысты іссапар шығыстары
5.9
Тоқтап тұруға байланысты шеккен залалдар
5.10
Өндірісті дайындау және игеру шығыстары
5.11
Жабдықтарды пайдалану және ұстау шығыстары
5.12
Кепілдемелік қызмет көрсетумен тауарларды жөндеу шығындары
5.13
Өзге де шығындар
Барлығы:
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 574 бұйрығымен бекітілген
Нысанның түрі:
0 Алғашқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Жойылуға
Хабарламаның күні мен нөмірі А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі тоқсан жыл

лицензии (формы 2.1-2.5)
Правила составления и представления налоговой отчетности
крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу,
осуществляющими банковскую деятельность, а также отдельные виды
банковских операций на основании лицензии
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления и представления налоговой отчетности крупными налогоплательщиками, осуществляющими банковскую деятельность, а также отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и (или) Национального Банка Республики Казахстан, подлежащими мониторингу (далее - налогоплательщики).
2. Мониторинг налогоплательщиков осуществляется путем анализа их финансово-хозяйственной деятельности с целью определения реальной налогооблагаемой базы, контроля соблюдения налогового законодательства Республики Казахстан и применяемых рыночных цен в целях осуществления контроля при трансфертном ценообразовании.
3. Мониторинг осуществляется путем сбора от налогоплательщиков информации по основным финансово-экономическим и налоговым показателям через электронную систему передачи данных в базу данных на центральном сервере уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет (далее - уполномоченный орган).
Мониторинг осуществляется уполномоченным органом.
Налоговая отчетность по мониторингу представляется консолидировано.
4. База данных по мониторингу формируется на основе налоговой отчетности, составляемой по формам согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 к настоящим Правилам, содержащей информацию, указанную в пункте 3 настоящих Правил, предоставляемой налогоплательщиками в электронном формате (файлах) программного обеспечения в порядке, установленном настоящими Правилами.
5. Программное обеспечение по заполнению форм налоговой отчетности по мониторингу выполняет функцию приведения всех отчетов (заполненных форм налоговой отчетности) налогоплательщиков в однотипные файлы, записанные в едином стандарте.
6. Электронная система передачи данных представляет собой способы доставки заполненных форм налоговой отчетности в виде файлов установленного стандарта до базы данных.
7. Формы налоговой отчетности по мониторингу и программное обеспечение по их заполнению размещаются на сайте уполномоченного органа.

(2.1-2.5-нысандары) қосымша
Лицензия негізінде банктік қызметті, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын, мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің салық есептiлiгiн жасау және табыс ету ережелерi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау бойынша уәкілетті мемлекеттік органның және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің лицензиясы негізінде банктік қызметті, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің (бұдан әрі – салық төлеушілер) салық есептiлiгiн жасау және табыс ету тәртібін көздейді.
2. Салық төлеушілер мониторингі нақты салық салынатын базасын анықтау, Қазақстан Республикасының салық заңнамаларының сақталуын және трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауды жүзеге асыру мақсатында қолданылатын нарықтық бағаларды бақылау мақсатымен олардың қаржы-шаруашылық қызметiн талдау жолымен жүзеге асырылады.
3. Мониторинг салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын қамтамасыз ететін уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) орталық серверінің дерек қорына деректерді берудің электрондық жүйесі арқылы салық төлеушілерден негізгі қаржы-экономикалық және салықтық көрсеткіштер бойынша ақпарат жинау жолымен жүзеге асырылады.
Мониторинг Уәкілетті органмен жүзеге асырылады.
Мониторинг бойынша салық есептілігі шоғырландырылып табыс етіледі.
4. Мониторинг бойынша дерекқор осы Ережелерде белгіленген тәртіп пен және бағдарламалық қамтамасыз етудің электрондық пішімінде (файлдарында) салық төлеуші беретін, осы Ережелердің 3-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтитын, осы Ережелердің NN 1, 2, 3, 4, 5 қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша жасалатын салық есептілігінің негізінде қалыптасады.
5. Салық есептілігі нысандарын толтыру бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету салық төлеушілердің барлық есептерін (салық есептілігінің толтырылған нысандарын) бірыңғай стандартта жазылған бір үлгідегі файлға келтіру қызметін атқарады.
6. Деректерді берудің электрондық жүйесі салық есептілігінің толтырылған нысандарын белгіленген стандарттағы файл түрінде дерекқорға дейін жеткізу тәсілін білдіреді.
7. Мониторинг бойынша салық есептілік нысандары және оларды толтыру жөніндегі бағдарламалық қамтамасыз ету уәкілетті органның сайтында орналастырылады.

8. Заполненные формы налоговой отчетности по мониторингу представляются в уполномоченный орган налогоплательщиками через систему передачи данных.
9. Вид формы налоговой отчетности по мониторингу.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса. В зависимости от вида налоговой отчетности отмечается соответствующая ячейка.
10. При заполнении каждой формы налоговой отчетности по мониторингу налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика (далее - РНН).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности по мониторингу до 1 января 2012 года;
2) идентификационный номер (БИН - для юридических лиц) при наличии.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности по мониторингу с 1 января 2012 года;
3) наименование налогоплательщика в соответствии с учредительными документами;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность по мониторингу;
5) код налогового органа по месту регистрации налогоплательщика.
При отсутствии в отчетном периоде показателей финансово-хозяйственной деятельности налоговая отчетность по мониторингу предоставляется без заполнения соответствующих граф.
11. При необходимости уполномоченный орган вправе запросить расшифровку по представленным формам налоговой отчетности по мониторингу.
2. Порядок заполнения форм налоговой отчетности
12. В форме 2.1 "Книга реализации товаров, работ, услуг" согласно приложению 1 к настоящим Правилам отражаются все операции по реализации основных средств, нематериальных активов, товарно-материальных запасов, аффинированных драгоценных металлов, залогового имущества, обращенного в собственность банка, а также работ (услуг), за исключением банковских операций.
Операции с физическими лицами и банковские операции, к которым относятся операции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности, отражаются одной строкой с указанием общей суммы. При этом банковские операции отражаются в разбивке на "банковские операции юридическим лицам" и "банковские операции физическим лицам".
Данная форма заполняется по мере отгрузки товаров, выполнения работ, предоставления услуг, с целью их реализации на (за пределы) территории Республики Казахстан независимо от времени оплаты.
В форме отражается весь объем реализованных товаров (работ, услуг) за отчетный период.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.

8. Мониторинг бойынша салық есептілігінің толтырылған нысандарын салық төлеуші, уәкілетті органға жеткізу жүйесі арқылы береді.
9. Мониторинг бойынша салық есептілік нысандарының түрі.
Аталған ұяшықтар Салық кодексінің 63-бабына сәйкес белгіленеді. Салық есептілігінің түріне байланысты, қажетті ұяшық белгіленеді.
10. Мониторинг бойынша салық есептілігінің әр нысанын толтыру кезінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі (бұдан әрі - СТН).
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін мониторинг бойынша есептілікті табыс етілген кезде міндетті толтырылуы тиіс;
2) бар болған жағдайда сәйкестендіру нөмірді (БСН – заңды тұлғаларға).
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап мониторинг бойынша есептілікті табыс етілген кезде міндетті толтырылуы тиіс.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап мониторинг бойынша есептілікті табыс етілген кезде міндетті толтырылуы тиіс;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің атауы;
4) Мониторинг бойынша тапсырылатын салық есебінің, есеп берілетін салық кезеңі.
5) салық төлеушiнiң тiркеу орны бойынша салық органының коды.
Есеп мерзімінде қаржы-шаруашылық қызметтерінің көрсеткіштері болмаған жағдайда, Мониторинг бойынша салық есептілігі қажетті бағандар толтырылусыз беріледі.
11. Қажет болған кезде уәкілетті орган мониторинг бойынша берілген салық есептілігі нысандары бойынша таратып жазуды сұратуға құқылы.
2. Салық есептілігі нысандарын толтыру тәртібі
12. № 2.1 нысан "Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу кітабы". Осы Ережелердің 1-қосымшасына сәйкес негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді, тауар-материалдық қорларды, тазартылған қымбат бағалы металдарды, банктің меншігіне айналған кепіл мүліктерді, сонымен қатар банктік операциялардан басқа, жұмыстар (қызметтер) өткізу бойынша барлық операциялар көрсетіледі.
Банктік қызмет және банктер туралы Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетілген операцияларға қатынасты, жеке тұлғалармен жасалған операциялардың және банктік операциялардың жалпы сомасы бiр жолда көрсетiледi. Сонымен қатар банктік операциялар "Заңды тұлғалармен банктік операциялар" және "Жеке тұлғалармен банктік операциялар" деп бөлініп көрсетіледі.
Осы нысан төлеу уақытына қарамастан, оларды Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан тыс) өткiзу мақсатында жұмыстардың орындалуына, қызметтердің көрсетiлуiне, тауарлардың жөнелтiлуiне қарай толтырылады.
Нысанда есептi кезең үшiн өткiзiлген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) барлық көлемi көрсетiледi.
"N" 1-бағанында реттiк нөмiрi көрсетiледi. Одан кейiнгi ақпарат рет бойынша нөмiрлеудi үзбеуi керек.

В графе 2 "Наименование товара (работ, услуг)" указывается наименование реализованных товаров (работ, услуг), с указанием соответствующих характеристик (к примеру, автомобиль ВАЗ-2107; квартира 4-х комнатная в г.Алматы).
В графе 3 "Залог" указывается значение "1", если реализуемый товар является предметом залога.
В графе 4 "Наименование покупателя" указывается полное наименование юридического лица-получателя товара (работ, услуг).
В графе 5 "РНН" указывается РНН покупателя.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности по мониторингу до 1 января 2012 года.
В графе 6 "ИИН/БИН" указывается идентификационный номер покупателя при его наличии.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности по мониторингу с 1 января 2012 года.
В графе 7 "Код страны резидентства" при заполнении кода страны резидентства налогоплательщика - нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 9 июня 2003 года за № 2355) (далее - цифровая кодировка стран).
В графах 8, 9 "Дата контракта (договора)" и "№ контракта (договора)" указываются, соответственно, дата и номер заключенного контракта (договора), согласно которому производится реализация товаров (работ, услуг).
В графах 10, 11 "Дата счета-фактуры (инвойса)" и "Номер счета-фактуры (инвойса)" указывается дата и номер выписанного счета-фактуры (инвойса), соответственно.
В графе 12 "Единица измерения" указывается единица измерения реализованного товара (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан), работ и услуг (тенге).
В графе 13 "Стоимость единицы товара" указывается стоимость товара в тенге за единицу товара без учета сумм косвенных налогов. В случае реализации товара за иностранную валюту проставляется стоимость товара в тенге за единицу по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.

"Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) атауы" 2-бағанында тиiстi сипаттамаларды көрсете отырып сатылған тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудiң) атауы көрсетiледi. (мысалға, ВАЗ-2107 автомобилi; Алматы қ. 4 бөлмелi пәтер).
"Кепiл" 3-бағанында егер сатылатын тауар кепiл заты болып табылса "1" саны көрсетiледi.
"Сатып алушының атауы" 4-бағанында тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) алушы заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледi.
"СТН" 5-бағанында сатып алушының CTH-i көрсетiледi.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін мониторинг бойынша есептілікті табыс етілген кезде міндетті толтырылуы тиіс.
"ЖСН/БСН" 6-бағанында бар болған жағдайда сатып алушының сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап мониторинг бойынша есептілікті табыс етілген кезде міндетті толтырылуы тиіс.
"Резиденттiк елiнің коды" 7-бағанында Резидент емес - салық төлеушiнiң резиденттiк елiнің кодын толтыру кезiнде "Тауарлар мен көлiк құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгi Төрағасының 20 мамырдағы 2003 жылғы N 219 бұйрығымен бекiтiлген (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 2003 жылғы 9 маусымдағы № 2355 болып тiркелген), Тауарларды декларациялау ережесiнің "Әлем елдерiнің жiктемесi" 6-қосымшасына сәйкес елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет (бұдан әрі - елдердің сандық кодталуы).
"Келiсiм-шарт (шарт) күнi" және "Келісiм-шарт (шарт) N" 8, 9-бағандарында оған сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) сату жүргiзiлетiн жасалған келiсiм-шарттың (шарттың) сәйкесiнше нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
"Шот-фактураның (инвойстың) күнi" және "Шот-фактураның (инвойстың) нөмiрi" 10, 11-бағандарында жаздырып алынған шот-фактураның (инвойстың) сәйкесiнше нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
"Өлшем бiрлiгi" 12-бағанында сатылған тауарлар (дана, килограмм, тонна, метр, текше метр, литр, киловатт және Қазақстан Республикасында қолданылатын басқа да өлшем бiрлiктер) бойынша, ал жұмыстар, қызмет көрсетулер (теңге) өлшем бiрлiгiмен көрсетiледi.
"Тауар бiрлiгiнiң құны, теңге" 13-бағанында теңге түрінде жанама салықтарсыз тауарлар бiрлiгiнің құны көрсетiледi. Егер тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шет ел валютасында сатылған болса, операцияны (төлемдi) жасаған күнге валютаны ауыстырудың нарықтық бағамы бойынша теңгедегi сомасы қойылады.

В графе 14 "Количество" указывается количественное выражение реализованного товара. По работам (услугам), а также операциям, которые отражаются одной строкой, указывается значение "1".
В графе 15 "Сумма" указывается общая сумма реализованных товаров (работ, услуг) в тенге. В случае реализации имущества за иностранную валюту указывается сумма в тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции. Сумма указывается без учета сумм косвенных налогов.
В графе 16 "Ставка НДС, %" указывается соответствующая ставка налога на добавленную стоимость (далее - НДС).
В графе 17 "НДС, тенге" указывается сумма НДС в тенге по реализуемым товарам (работам, услугам). Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма НДС.
В графе 18 "Акцизы" указывается сумма акцизов в тенге. Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма акцизов.
В графе 19 "Таможенные пошлины и сборы, тенге" указывается сумма уплаченных таможенных пошлин и сборов при экспорте, в тенге. Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма таможенных пошлин и сборов.
В графе 20 "Сумма займа, выданного под залог" указывается сумма выданного займа, которая несвоевременно и не полностью погашена, вследствие которого имущество перешло в собственность банка и им реализовано.
13. В форме 2.2. "Книга покупок товаров, работ, услуг" согласно приложению 2 к настоящим Правилам отражаются все операции по приобретению основных средств, нематериальных активов, товарно-материальных запасов, аффинированных драгоценных металлов, залогового имущества, обращенного в собственность банка, а также работ (услуг), за исключением банковских операций.
Операции с физическими лицами и банковские операции, к которым относятся операции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности, отражаются одной строкой с указанием общей суммы.
Следующие операции по приобретению товаров (работ, услуг) отражаются одной строкой с проставлением общей суммы:
товарно-материальные запасы (включая канцелярские товары и бензин);
коммунальные услуги;
услуги связи;
командировочные расходы (в части расходов по проезду и проживанию).
Данная форма заполняется по мере оприходования товаров (работ, услуг) на (за пределами) территории Республики Казахстан независимо от времени их оплаты.
В форме отражается весь объем произведенных приобретений за отчетный период.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Наименование товаров (работ, услуг)" указывается наименование приобретаемых товаров (работ, услуг), с указанием соответствующих характеристик (к примеру компьютер Пентиум-4; здание площадью 540 кв. м. в г. Алматы).

"Саны" 14-бағанында сатылған тауарлардың сан түрiндегi мәні көрсетiледi. Жұмыстар мен қызмет көрсетулер, сондай-ақ бiр жолмен қойылатын операциялар "1" санымен толтырылады.
"Сомасы" 15-бағанында теңгеде сатылған тауарлардың жалпы сомасы қойылады. Егер тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шет ел валютасында сатылған болса, операцияны (төлемдi) жасаған күнге валютаны ауыстырудың нарықтық бағамы бойынша теңгедегi сомасы қойылады. Сома жанама салықтар сомасын ескерусiз көрсетiледi.
"ҚҚС ставкасы, %" 16-бағанында ҚҚС қолданылатын проценттiк ставкасы көрсетiледi.
"КҚС, теңге" 17-бағанында сатылатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС-ның теңгедегi сомасы көрсетiледi. Бiр жолмен көрсетiлетiн тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн ҚҚС жалпы сомасы көрсетiледi.
"Акциздер" 18-бағанында акциздердiң теңгедегi сомасы көрсетiледi. Бiр жолмен көрсетiлетiн тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн акциздердiң жалпы сомасы көрсетiледi.
"Кедендік баждар мен алымдар, теңге" 19-бағанында экспорт кезiнде төленген кедендік бaждар мен алымдар сомасы теңгедегi сомасы көрсетіледi. Бiр жолмен көрсетiлетін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн кедендiк баждар мен алымдардың жалпы сомасы көрсетiледi.
"Кепiлдiкке берген қарызның сомасы" 20-бағанында дер кезiнде және толық өтелмеген, соның салдарынан мүлiк банк меншiгiне өткен және онымен сатылған, берiлген қарызның сомасы көрсетiледi.
13. N 2.2-нысан. "Сатып алулар кiтабы" осы Ережелердің 2-қосымшасына сәйкес негiзгi құралдарды, материалдық емес активтердi, тауар-материалдық қорларды, тазартылған қымбат металдарды, банк меншiгiне айналдырылған, кепiлге алынған мүлiктi, сондай-ақ банктiк операцияларды қоспағанда, жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) сатып алу бойынша барлық операциялар көрсетiледi.
Банктік қызмет және банктер туралы Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетілген операцияларға қатысты, жеке тұлғалармен жасалған операциялардың және банктік операциялардың жалпы сомасы бiр жолда көрсетiледi.
Мына тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу бойынша операциялар жалпы соманы қоюмен бiр жолда көрсетiледi:
тауарлы-материалдық қорлар (кеңсе тауарларын және бензиндi қоса алғанда);
коммуналдық қызмет көрсетулер;
байланыс қызмет көрсетулерi;
iссапар шығыстары (жол жүру және тұру бойынша шығыстар бөлiгiнде).
Осы нысан төлеу уақытына қарамастан тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) Қазақстан Республикасының аумағында (аумағынан тыс) кiрiске алынуына қарай толтырылады.
Нысанда есептi кезең үшiн жүргiзiлген сатып алулардың барлық көлемi көрсетiледi.
"N" 1-бағанда реттiк нөмiрi көрсетiледi. Одан кейiнгi ақпарат рет бойынша нөмiрлеудi үзбеуi керек.
"Тауардың (жұмыстың, қызметтің) атауы" 2-бағанында тиiстi сипаттамаларды көрсетумен сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) атауы көрсетiледi.
Мысалы: компьютер Пентиум-4; Алматы қ. ауданы 540 текше м. ғимарат.

В графе 3 "Залог" указывается значение "1", если данный залог обращается в собственность банка.
В графе 4 "Наименование продавца" указывается наименование поставщика товаров (работ, услуг).
В графе 5 "РНН" указывается РНН продавца.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности по мониторингу до 1 января 2012 года.
В графе 6 "ИИН/БИН" указывается идентификационный номер продавца при его наличии.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности по мониторингу с 1 января 2012 года.
В графе 7 "Код страны резидентства" при заполнении кода страны резидентства налогоплательщика - нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран.
В графах 8 и 9 "№ контракта (договора)" и "Дата контракта (договора)" указываются, соответственно, номер и дата заключенного контракта (договора) на основании которого производится приобретение товаров (работ, услуг), договора залога.
В графах 10 и 11 "Дата счета-фактуры (инвойса)" и "Номер счета-фактуры (инвойса)" указывается дата и номер счета-фактуры (инвойса), соответственно.
В графе 12 "Единица измерения" указывается единица измерения товаров (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан), работ и услуг (тенге).
В графе 13 "Стоимость единицы товара, тенге" указывается стоимость товара в тенге за единицу товара, по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции без учета сумм косвенных налогов.
В графе 14 "Количество" указывается количественное выражение приобретенного товара. По работам (услугам), а также операциям, которые отражаются одной строкой, указывается значение "1".
В графе 15 "Сумма, тенге" указывается общая сумма приобретенных товаров (работ, услуг) в тенге. В случае приобретения товаров (работ, услуг) за иностранную валюту указывается сумма в тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции. Сумма указывается без учета сумм косвенных налогов.
В графе 16 "Ставка НДС, %" указывается соответствующая ставка НДС.
В графе 17 "НДС" указывается сумма НДС в тенге по приобретаемым товарам (работам, услугам). Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма НДС.
В графе 18 "Акцизы" указывается сумма акцизов в тенге по приобретаемым товарам (работам, услугам). Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма акцизов.
В графе 19 "Таможенные пошлины и сборы" указывается сумма уплаченных таможенных пошлин и сборов при импорте, в тенге. Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма таможенных пошлин и сборов.
В графе 20 "Сумма подоходного налога у источника выплаты" указывается сумма корпоративного подоходного налога или индивидуального подоходного налога, удержанного (удерживаемого) у источника выплаты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.

"Кепiл" 3-бағанында егер аталған кепiл банк меншiгiне айналса "1" санын көрсету қажет.
"Сатушының атауы" 4-бағанында тауарларды сатушының атауы көрсетiледi.
"СТН" 5-бағанында сатушының CTH-i көрсетiледi.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін мониторинг бойынша есептілікті табыс етілген кезде міндетті толтырылуы тиіс.
"ЖСН/БСН" 6-бағанында бар болған жағдайда сатушының сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына бастап мониторинг бойынша есептілікті табыс етілген кезде міндетті толтырылуы тиіс.
"Резиденттiк елiнің коды" 7-бағанында Резидент емес - салық төлеушiнiң резиденттiк елiнің кодын толтыру кезiнде, елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.
"Келiсім-шарт (шарт) N" және "Келiсiм-шарт (шарт) күні" 8, 9-бағандарында сәйкесiнше, тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткізу бойынша жасалынған келiсiм-шарттың (шарттың) нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
"Шот-фактураның (инвойстың) күнi" және "Шот-фактураның (инвойстың) нөмiрi" 10, 11-бағандарында жазылған инвойстың сәйкесiнше нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
"Өлшем бiрлiгi" 12-бағанында тауарлар бойынша (дана, килограмм, тонна, метр, текше метр, литр, киловатт және Қазақстан Республикасында қолданылатын басқа да өлшем бiрлiктер) бірлік түрінде, ал жұмыстар мен қызмет көрсетулер (теңге) өлшем бiрлiгi түрінде көрсетiледi.
"Taуap бiрлiгiнiң құны, теңге" 13-бағанында жанама салықтар сомаларын ескерусiз операцияны жасау күнiне валютаны ауыстырудың нарықтық бағамы бойынша тауарлар бiрлiгi үшiн тауардың құны көрсетiледi.
"Саны" 14-бағанында сатып алынған тауарлардың сан түрiндегi мәнi көрсетiледi. Жұмыстар мен қызмет көрсетулер, сондай-ақ бiр жолмен қойылатын операциялар "1" санымен толтырылады.
"Сомасы, теңге" 15-бағанында сатып алынған тауарлардың (жұмыстар, қызмет көрсетулер) жалпы сомасы теңгемен қойылады. Егер тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шет ел валютасында сатып алынған болса, операцияны жасаған күнге валютаны ауыстырудың нарықтық бағамы бойынша теңгедегi сомасы қойылады. Сома жанама салықтар сомасын ескерусiз қойылады.
"ҚҚС ставкасы, %" 16-бағанында ҚҚС қолданылатын проценттiк ставкасы көрсетiледi.
"ҚҚС, теңге" 17-бағанында сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС теңгедегi сомасы көрсетiледi. Бiр жолмен көрсетiлетiн тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн ҚҚС жалпы сомасы көрсетiледi.
"Акциздер" 18-бағанында сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша акциздердiң теңгедегi сомасы көрсетiледi. Бiр жолмен көрсетiлетiн тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн акциздердің жалпы сомасы көрсетiледi.
"Кедендiк баждар мен алымдар" 19-бағанында импорт кезiнде төленген кедендiк баждар мен алымдар сомасы теңгемен көрсетiледi. Бiр жолмен көрсетiлетiн тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн кедендiк баждар мен алымдардың жалпы сомасы көрсетiледi.
"Төлем көзiнен табыс салығының сомасы" 20-бағанында Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес төлем көзiнен ұсталған (ұсталатын) корпорациялық табыс салығының немесе жеке табыс салығының сомасы көрсетiледi.

(формы 3.1-3.4)
Правила составления и представления налоговой отчетности
крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу,
осуществляющими деятельность по привлечению пенсионных
взносов и пенсионным выплатам, а также деятельность по
инвестиционному управлению пенсионными активами
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления и представления налоговой отчетности крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу, осуществляющими деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, а также деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами (далее - налогоплательщики).
2. Мониторинг налогоплательщиков осуществляется путем анализа их финансово-хозяйственной деятельности с целью определения реальной налогооблагаемой базы, контроля соблюдения налогового законодательства Республики Казахстан и применяемых рыночных цен в целях осуществления контроля при трансфертном ценообразовании.
3. Мониторинг осуществляется путем сбора от налогоплательщиков информации по основным финансово-экономическим и налоговым показателям через электронную систему передачи данных в базу данных на центральном сервере уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет (далее - уполномоченный орган).
Мониторинг осуществляется уполномоченным органом.
Налоговая отчетность по мониторингу представляется консолидировано.
4. База данных по мониторингу формируется на основе налоговой отчетности, составляемой по формам согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящим Правилам, содержащей информацию, указанную в пункте 3 настоящих Правил, предоставляемой налогоплательщиками в электронном формате (файлах) программного обеспечения в порядке, установленном настоящими Правилами.
5. Программное обеспечение по заполнению форм налоговой отчетности по мониторингу выполняет функцию приведения всех отчетов (заполненных форм налоговой отчетности) налогоплательщиков в однотипные файлы, записанные в едином стандарте.
6. Электронная система передачи данных представляет собой способы доставки заполненных форм налоговой отчетности в виде файлов установленного стандарта до базы данных.
7. Формы налоговой отчетности по мониторингу и программное обеспечение по их заполнению размещаются на сайте уполномоченного органа.
8. Заполненные формы налоговой отчетности по мониторингу представляются в уполномоченный орган налогоплательщиками через систему передачи данных.

салық есептілігіне (3.1-3.4-нысандары)
Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері бойынша қызметті, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын, мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің салық есептілігін жасау және табыс ету ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері бойынша қызметті, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын, мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің салық есептілігін жасау және табыс ету тәртібін көздейді (бұдан әрі – салық төлеушілер).
2. Салық төлеушілер мониторингі нақты салық салынатын базасын анықтау, Қазақстан Республикасының салық заңнамаларының сақталуын және трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауды жүзеге асыру мақсатында қолданылатын нарықтық бағаларды бақылау мақсатымен олардың қаржы-шаруашылық қызметiн талдау жолымен жүзеге асырылады.
3. Мониторинг салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын қамтамасыз ететін уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) орталық серверінің дерек қорына деректерді берудің электрондық жүйесі арқылы салық төлеушілерден негізгі қаржы-экономикалық және салықтық көрсеткіштер бойынша ақпарат жинау жолымен жүзеге асырылады.
Мониторинг Уәкілетті органмен жүзеге асырылады.
Мониторинг бойынша салық есептілігі шоғырландырылып табыс етіледі.
4. Мониторинг бойынша дерекқор осы Ережелерде белгіленген тәртіп пен және бағдарламалық қамтамасыз етудің электрондық пішімінде (файлдарында) салық төлеуші беретін, осы Ережелердің 3-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтитын, осы Ережелердің NN 1, 2, 3, 4 қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша жасалатын салық есептілігінің негізінде қалыптасады.
5. Салық есептілігі нысандарын толтыру бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету салық төлеушілердің барлық есептерін (салық есептілігінің толтырылған нысандарын) бірыңғай стандартта жазылған бір үлгідегі файлға келтіру қызметін атқарады.
6. Деректерді берудің электрондық жүйесі салық есептілігінің толтырылған нысандарын белгіленген стандарттағы файл түрінде дерекқорға дейін жеткізу тәсілін білдіреді.
7. Мониторинг бойынша салық есептілік нысандары және оларды толтыру жөніндегі бағдарламалық қамтамасыз ету уәкілетті органның сайтында орналастырылады.
8. Мониторинг бойынша салық есептілігінің толтырылған нысандарын салық төлеуші, уәкілетті органға жеткізу жүйесі арқылы береді.

9. Вид формы налоговой отчетности по мониторингу.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса. В зависимости от вида налоговой отчетности отмечается соответствующая ячейка.
10. При заполнении каждой формы налоговой отчетности по мониторингу налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика (далее - РНН).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности по мониторингу до 1 января 2012 года;
2) идентификационный номер (БИН - для юридических лиц) при наличии.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности по мониторингу с 1 января 2012 года;
3) наименование налогоплательщика в соответствии с учредительными документами;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность по мониторингу;
5) код налогового органа по месту регистрации налогоплательщика.
При отсутствии в отчетном периоде показателей финансово-хозяйственной деятельности налоговая отчетность по мониторингу предоставляется без заполнения соответствующих граф.
11. При необходимости уполномоченный орган вправе запросить расшифровку по представленным формам налоговой отчетности по мониторингу.
2. Порядок заполнения форм налоговой отчетности
12. Формы 3.1 "Отчет по пенсионным активам" согласно приложению 1 к настоящим Правилам, 3.3 "Бухгалтерский баланс" согласно приложению 3 к настоящим Правилам, 3.4 "Отчет о доходах и расходах" согласно приложению 4 к настоящим Правилам являются финансовой отчетностью налогоплательщика, подготовленной за отчетный налоговый период, и заполняются в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности. Формы заполняются с нарастающим итогом. Единицей измерения является тысяча тенге.
13. Форма 3.2. "Отчет по управлению пенсионными активами" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Наименование НПФ" указывается наименование накопительного пенсионного фонда, передавшего пенсионные активы в управление юридическому лицу, осуществляющему инвестиционное управление пенсионными активами. Накопительные пенсионные фонды, самостоятельно осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, данную графу не заполняют.
В графе 3 "Сумма пенсионных активов на конец налогового периода" указывается сумма пенсионных активов, принятых в управление юридическим лицом, осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами, по каждому накопительному пенсионному фонду по состоянию на конец налогового периода.

9. Мониторинг бойынша салық есептілік нысандарының түрі.
Аталған ұяшықтар Салық кодекісінің 63-бабына сәйкес белгіленеді. Салық есептілігінің түріне байланысты, қажетті ұяшық белгіленеді.
10. Мониторинг бойынша салық есептілігінің әр нысанын толтыру кезінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі (бұдан әрі - СТН).
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызына дейін мониторинг бойынша есептілікті табыс етілген кезде міндетті толтырылуы тиіс;
2) бар болған жағдайда идентификациялық нөмірді (БИН – заңды тұлғалар үшін).
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2010 жылдың 13 тамызынан бастап мониторинг бойынша есептілікті табыс етілген кезде міндетті толтырылуы тиіс;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің атауы;
4) Мониторинг бойынша тапсырылатын салық есебінің, есеп берілетін салық кезеңі.
5) салық төлеушiнiң тiркеу орны бойынша салық органының коды.
Есеп мерзімінде қаржы-шаруашылық қызметтерінің көрсеткіштері болмаған жағдайда, Мониторинг бойынша салық есептілігінің қажетті бағандары толтырылусыз беріледі.
11. Қажет болған кезде уәкілетті орган мониторинг бойынша берілген салық есептілігі нысандары бойынша таратып жазуды сұратуға құқылы.
2. Салық есептілігі нысандарын толтыру тәртібі
12. Осы Ережелердің 1-қосымшасына сәйкес "Зейнетақы активтері бойынша есеп" 3.1, осы Ережелердің 3-қосымшасына сәйкес "Бухгалтерлік теңгерме" 3.3, осы Ережелердің 4-қосымшасына сәйкес "Кіріс және шығыс туралы есеп" 3.4 нысандары салық кезеңi үшін дайындалған салық төлеушiнің қаржы есебi болып табылады және бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есептiлiк бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес толтырылады. Нысандар өспелі жиынтықпен толтырылады, өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
13. "Зейнетақы активтерін басқару бойынша есеп" 3.2-нысан осы Ережелердің 2-қосымшасына сәйкес толтырылады.
"№" 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі. Одан кейінгі ақпарат рет бойынша нөмірлеуді үзбеуі керек.
"Зейнетақы жинақтау қорының атауы" 2-бағанында зейнетақы активтерін, зейнетақы активтерін инвестициялық басқару қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаға берген, зейнетақы жинақтау қорының атауы көрсетiледi. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару қызметін өздері дербес жүзеге асыратын, зейнетақы жинақтау қоры, аталған бағанды толтырмайды.
"Салық кезеңінің соңындағы зейнетақы активтерiнің сомасы" 3-бағанында салық кезеңнiң соңындағы жағдай бойынша қордың зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаның басқаруына берiлген әр зейнетақы жинақтау қоры бойынша, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетiледi.