О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2008 года № 77 "О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2009 года № 262. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 февраля 2010 года № 6026. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 189
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 189 (вводится в действие с 01.01.2015).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 26 мая 2008 года № 77 "О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5251, опубликованное 15 сентября 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, № 9) следующие изменения и дополнения:
в абзаце четвертом подпункта 5) пункта 4 слово "второго" заменить словом "третьего";
в абзаце четвертом подпункта 5) пункта 5 слово "второго" заменить словом "третьего";
пункт 13-4 после слов "советом директоров эмитента" дополнить словами "(наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме)";
в части первой пункта 13-5:
слово "десяти" заменить словом "двадцати";
после слов "советом директоров эмитента" дополнить словами "(наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме)";
пункт 13-7 изложить в следующей редакции:
"13-7. Решение о принятии либо отклонении плана мероприятий принимается органом фондовой биржи, в компетенцию которого входит рассмотрение вопросов листинга, делистинга или смены категории списка ценных бумаг (далее - листинговая комиссия) и утверждается советом директоров фондовой биржи.
Решение листинговой комиссии о принятии плана мероприятий содержит информацию о том, что в случае утверждения данного решения советом директоров фондовой биржи ценные бумаги эмитента подлежат переводу в категорию "буферная категория".
Решение листинговой комиссии об отклонении плана мероприятий содержит информацию о том, что в случае утверждения данного решения советом директоров фондовой биржи ценные бумаги эмитента подлежат переводу в подкатегорию "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории" категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки" официального списка фондовой биржи при их соответствии требованиям данной подкатегории либо делистингу.
В случае отказа в утверждении советом директоров фондовой биржи решения листинговой комиссии о принятии плана мероприятий ценные бумаги эмитента подлежат переводу в подкатегорию "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории" категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки" официального списка фондовой биржи при их соответствии требованиям данной подкатегории либо делистингу.
В случае отказа в утверждении советом директоров фондовой биржи решения листинговой комиссии об отклонении плана мероприятий ценные бумаги эмитента подлежат переводу в категорию "буферная категория".
В период нахождения ценных бумаг эмитента в категории "буферная категория" эмитент может вносить изменения в план мероприятий, которые утверждаются советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме).
Решение о принятии либо отклонении изменений в план мероприятий принимается листинговой комиссией и утверждается советом директоров фондовой биржи в течение десяти рабочих дней, следующих за датой получения изменений в план мероприятий.

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қор биржасында айналымына жіберілетін (жіберілген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тізімінің бөлек санаттары туралы" 2008 жылғы 26 мамырдағы № 77 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 29 желтоқсандағы N 262 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 1 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6026 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 189 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2014.10.22 № 189 (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының «Қор биржасында айналымына жіберілетін (жіберілген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тізімінің бөлек санаттары туралы» 2008 жылғы 26 мамырдағы № 77 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5251 тіркелген, № 9 Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2008 жылғы 15 қыркүйекте жарияланған) қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
4-тармақтың 5) тармақшасының төртінші абзацындағы «екінші» деген сөз «үшінші» деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтың 5) тармақшасының төртінші абзацындағы «екінші» деген сөз «үшінші» деген сөзбен ауыстырылсын;
13-4-тармақ «эмитенттің директорлар кеңесі» деген сөздерден кейін «(акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдастырушылық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі)» деген сөздермен толықтырылсын;
13-5-тармақтың бірінші бөлігінде:
«он» деген сөз «жиырма» деген сөзбен ауыстырылсын;
«директорлар кеңесі» деген сөздер «эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдастырушылық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі)» деген сөздермен ауыстырылсын;
13-7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13-7. Іс-шаралар жоспарын қабылдау не қабылдамау туралы шешімді құзыретіне листинг, делистинг немесе бағалы қағаздар тізімінің санатын ауыстыру мәселелерін қарау кіретін қор биржасының органы (бұдан әрі – листингтік комиссия) қабылдайды және оны қор биржасының директорлар кеңесі бекітеді.
Листингтік комиссияның іс-шаралар жоспарын қабылдау туралы шешімін қор биржасының директорлар кеңесі бекіткен жағдайда, осы шешімде эмитенттің бағалы қағаздары «буферлік санат» санатына аударым жасалуы тиіс екендігі туралы ақпарат болады.
Листингтік комиссияның іс-шаралар жоспарын қабылдамау туралы шешімін қор биржасының директорлар кеңесі бекіткен жағдайда, осы шешімде эмитенттің бағалы қағаздары осы шағын санаттың талаптарына не делистингке сәйкес келген кезде қор биржасының ресми тізімінің «рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының «екінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары» шағын санатына аударым жасалуы тиіс екендігі туралы ақпарат болады.
Қор биржасының директорлар кеңесі листингтік комиссияның іс-шаралар жоспарын қабылдау туралы шешімін бекітуден бас тартқан жағдайда, эмитенттің бағалы қағаздары осы шағын санаттың талаптарына не делистингке сәйкес келген кезде қор биржасының ресми тізімінің «рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының «екінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары» шағын санатына аударым жасалуы тиіс.
Қор биржасының директорлар кеңесі листингтік комиссияның іс-шаралар жоспарын қабылдамау туралы шешімін бекітуден бас тартқан жағдайда, эмитенттің бағалы қағаздары «буферлік санат» санатына аударым жасалуы тиіс.
Эмитенттің бағалы қағаздары «буферлік санат» санатында болған кезеңде эмитент эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдастырушылық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі) бекітетін іс-шаралар жоспарына өзгеріс енгізе алады.
Іс-шаралар жоспарына енгізілетін өзгерістерді қабылдау не қабылдамау туралы шешімді листингтік комиссия қабылдайды және оны қор биржасының директорлар кеңесі іс-шаралар жоспарына енгізілетін өзгерістерді алған күннен кейінгі он жұмыс күні ішінде бекітеді.

Решение листинговой комиссии об отклонении изменений в план мероприятий содержит информацию о том, что ценные бумаги эмитента остаются в категории "буферная категория" в случае отсутствия оснований для делистинга в соответствии с пунктами 13-13, 13-14, 13-16 настоящего постановления.";
абзац первый пункта 13-10 после слов "ежеквартальной основе" дополнить словами "и по официальному запросу фондовой биржи";
в пункте 13-12 слова "органа фондовой биржи, в компетенцию которого входит рассмотрение вопросов листинга, делистинга или смены категории списка ценных бумаг" заменить словами "листинговой комиссии";
в пункте 13-16:
подпункт 5) после слов "советом директоров эмитента" дополнить словами "(наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме)";
в подпункте 8):
слово и цифры "пунктов 10 и 11" заменить словами и цифрами "подпунктов 1)-8), 10) пункта 10 и пункта 11";
после слов "советом директоров эмитента" дополнить словами "(наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме)".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и Акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа".
4. Акционерное общество "Казахстанская фондовая биржа" в течение одного месяца с даты введения настоящего постановления в действие привести свои внутренние документы в соответствие с требованиями настоящего постановления.
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова

Іс-шаралар жоспарына енгізілетін өзгерістерді қабылдамау туралы шешім эмитенттің бағалы қағаздары делистинг үшін негіздемелер болмаған жағдайда, осы қаулының 13-13, 13-14, 13-16-тармақтарына сәйкес «буферлік санат» санатында қалатыны туралы ақпаратты қамтиды.»;
13-10-тармақтың бірінші абзацы «тоқсан сайынғы негізде» деген сөздерден кейін «және қор биржасының ресми сұратуы бойынша» деген сөздермен толықтырылсын;
13-12-тармақтағы «құзыретіне листинг, делистинг немесе бағалы қағаздар тізімінің санатын ауыстыру мәселелерін қарау кіретін, қор биржасы органының» деген сөздер «листингтік комиссияның» деген сөздермен ауыстырылсын;
13-16-тармақта:
5) тармақша «эмитенттің директорлар кеңесі» деген сөздерден кейін «(акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдастырушылық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі)» деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақшада:
«эмитенттің директорлар кеңесі» деген сөздерден кейін «(акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдастырушылық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі)» деген сөздермен толықтырылсын;
«10 және 11-тармақтарының» деген сөздер мен цифрлар «10-тармағының 1) - 8), 10) тармақшаларының және 11-тармағының» деген сөздер мен цифрларға ауыстырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» заңды тұлғалар бірлестігіне және «Қазақстан қор биржасы» Акционерлік қоғамға мәлімет үшін жеткізсін.
4. «Қазақстан қор биржасы» Акционерлік қоғамға осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап бір ай ішінде өзінің ішкі құжаттарын осы қаулының талаптарына сәйкес келтірсін.
5. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                     Е. Бахмутова