Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин Акмолинской области (района, городов Кокшетау, Степногорска)"
Решение Акмолинского областного маслихата от 16 октября 2009 года № 4C-17-5. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 26 ноября 2009 года № 3338. Утратило силу решением Акмолинского областного маслихата от 14 сентября 2022 года № 7С-20-9
Сноска. Утратило силу решением Акмолинского областного маслихата от 14.09.2022 № 7С-20-9 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12-2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, Акмолинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения звания "Почетный гражданин Акмолинской области (района, городов Кокшетау, Степногорска)".
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
сессии Акмолинского
областного маслихата
А.Куликов
Секретарь Акмолинского
областного маслихата
У.Мусабаев
УТВЕРЖДЕНЫ
решением Акмолинского
областного маслихата
№ 4С-17-5 от 16.10.2009 года
Правила присвоения звания "Почетный гражданин
Акмолинской области (района, городов Кокшетау, Степногорска)"
1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения звания "Почетный гражданин Акмолинской области (района, городов Кокшетау, Степногорска)" разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и регламентируют порядок присвоения звания "Почетный гражданин Акмолинской области (района, городов Кокшетау, Степногорска)".
2. Присвоение звания "Почетный гражданин Акмолинской области (района, городов Кокшетау, Степногорска)" (далее – звание) является одним из важнейших моральных стимулов повышения экономической и социальной активности граждан в развитии области, выражением общественного признания плодотворной деятельности заслуженных граждан, их способностей, дарования и инициативы.
3. Звание присваивается гражданам:
1) проявившим личное мужество при исполнении профессиональных обязанностей или гражданского долга, имеющие высшие государственные награды;
2) внесшим в период своей трудовой деятельности вклад в социально-экономическое развитие области, за безупречное и творческое отношение к труду, активное участие в общественной жизни;

"Ақмола облысының (ауданның, Көкшетау, Степногорск қалаларының) құрметті азаматы" атағын беру Ережелерін бекіту туралы
Ақмола обыстық мәслихатының 2009 жылғы 16 қазандағы № 4C-17-5 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2009 жылғы 26 қарашада № 3338 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 қыркүйектегі № 7С-20-9 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облыстық мәслихатының 14.09.2022 № 7С-20-9 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 12-2) тармақшасына сәйкес Ақмола облыстық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. "Ақмола облысының (ауданның, Көкшетау, Степногорск қалаларының) құрметті азаматы" атағын берудің қоса беріліп отырған Ережелері бекітілсін.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақмола облыстық
мәслихаты сессиясының
төрағасы
А.Куликов
Ақмола облыстық
мәслихатының хатшысы
Ө.Мұсабаев
Ақмола облыстық мәслихатының
16.10.2009 жылғы
№ 4С-17-5 шешімімен
БЕКІТІЛДІ
"Ақмола облысының (ауданның, Көкшетау, Степногорск қалаларының) құрметті азаматы" атағын беру Ережелері туралы
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Ақмола облысының (ауданның, Көкшетау, Степногорск қалаларының) құрметті азаматы" атағын беру Ережелері "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленді және "Ақмола облысының (ауданның, Көкшетау, Степногорск қалаларының) құрметті азаматы" атағын берудің тәртібін реттейді.
2. "Ақмола облысының (ауданның, Көкшетау, Степногорск қалаларының) құрметті азаматы" атағын (әрі қарай – атақ) беру облысты дамытудағы азаматтардың экономикалық және әлеуметтік белсенділігін арттыруда ынталандырудың, құрметті азаматтардың жемісті еңбегін, олардың қабілеттіліктерін, дарындылығы мен бастамашылдығын танудың маңызды бір моралды түрі болып табылады.
3. Атақ азаматтарға беріледі:
1) жоғары мемлекеттік наградалары бар кәсіби міндеттемелерін немесе азаматтық парызын орындауда жеке ерлік көрсеткендерге;
2) өзінің еңбек қызметі кезеңінде облыстың әлеуметтік-экономикалық дамуына үлес қосқандарға, еңбекке деген мүлтіксіз және шығармашылық көзқарасы, қоғамдық өмірге белсенді қатысқаны үшін;

3) за инновационную деятельность и внедрение передовых технологий, которые активно способствовали экономическому росту и социальному развитию области;
4) внесшим особый вклад в области науки, литературы, искусства и других видов творческой деятельности, в развитие культуры, спорта, повышение качества образования, здравоохранения;
5) за плодотворную работу по укреплению межнационального согласия и общественной стабильности, мира, дружбы и сотрудничества между народами, населяющими область;
6) за обеспечение законности, общественного порядка;
7) за активную деятельность по защите прав и законных интересов граждан, благотворительную деятельность и милосердие, повышение имиджа Акмолинской области (района, городов Кокшетау, Степногорска) в стране и за рубежом.
4. В знак особого уважения звание может быть присвоено государственным и политическим деятелям, проявившим себя на государственной службе, и гражданам, способствующих социально-экономическому и культурному развитию области.
5. Звание присваивается при жизни гражданам Республики Казахстан.
2. Порядок представления к присвоению звания
6. Звание присваивается соответствующим маслихатом по представлению акима области (района, городов Кокшетау, Степногорска), один раз в год, ко Дню Независимости 16-декабря.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решением Акмолинского областного маслихата от 18.06.2010 № 4С-25-10 (порядок введение в действия см. п-2).
6-1. В целях объективного рассмотрения представленных протоколов схода граждан, собраний трудового коллектива производственного предприятия, организации, государственного учреждения, общественного объединения, партии, обращений депутатов областного, районного, городского маслихатов распоряжением акима области (района, городов Кокшетау, Степногорска) создается рабочая группа в количестве 9 человек, в состав которой входят представители государственных органов, неправительственных организаций, лидеров общественного мнения.
Решения рабочей группы принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов рабочей группы. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал руководитель рабочей группы. Члены рабочей группы имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
Решение рабочей группы носит рекомендательный характер, оформляется протоколом и подписывается руководителем и секретарем.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с решением Акмолинского областного маслихата от 07.12.2012 № 5С-8-11 (вводится в действие со дня официального опубликования).

3) облыстың экономикалық өсуіне және әлеуметтік дамуына белсенді ықпал еткен инновациялық қызметі мен алдыңғы қатарлы технологияларды енгізгендігі үшін;
4) ғылым, әдебиет, өнер салаларына, басқа да шығармашылық қызметіне, мәдениет пен спортты дамытуға, білім, денсаулық сақтау сапасын көтеруге ерекше үлес қосқандарға;
5) ұлтаралық келісім мен қоғамдық тұрақтылықты, бейбітшілікті, достықты, облыста тұрып жатқан халықтардың арасында ынтымақтастықты нығайту жолындағы жемісті еңбегі үшін;
6) заңдылықты, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз еткендігі үшін;
7) азаматтардың құқығын және заңды мүдделерін қорғаудағы, қайырымдылық қызметі мен мейірімділігі, Ақмола облысының (ауданның, Көкшетау, Степногорск қалаларының) елдегі және шет елдердегі беделін көтерудегі белсенді жұмысы үшін.
4. Атақ мемлекеттік қызметте өзін көрсете білген мемлекеттік және саяси қызметшілерге және облыстың әлеуметтік-экономикалық, мәдени дамуына ықпал еткен азаматтарға ерекше құрмет ретінде берілуі мүмкін.
5. Атақ Қазақстан Республикасының азаматтарына тірі кезінде беріледі.
2. Атақ беруге ұсыну тәртібі
6. Атақ облыс (аудан, Көкшетау, Степногорск қалалары) әкімінің ұсынысы бойынша сәйкес мәслихатпен беріледі, жылына бір рет, 16 желтоқсан - Тәуелсіздік күніне орай.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді, Ақмола облыстық мәслихатының 2010.06.18 № 4С-25-10 (қолданысқа енгізу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
6-1. Ұсынылған азаматтар жиынының, өндірістік кәсіпорынның еңбек ұжымы жиналысының, ұйымның, мемлекеттік мекеменің, қоғамдық бірлестіктің, партияның хаттамаларын, облыстық, аудандық, қалалық мәслихаттар депутаттарының өтініштерін дәйекті қарастыру мақсатында облыс (аудан, Көкшетау, Степногорск қалалары) әкімінің өкімімен құрамына мемлекеттік органдардың, үкіметтік емес ұйымдардың, қоғамдық пікір көшбасшыларының өкілдері кіретін 9 адамнан тұратын жұмыс тобы құрылады.
Жұмыс тобының шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және жұмыс тобының жалпы санының басым бөлігі олар үшін дауыс берген жағдайда қабылданған болып есептеледі. Дауыс саны тең болған жағдайда жұмыс тобының басшысы дауыс берген шешім қабылданады. Жұмыс тобының мүшелері ерекше пікір білдіру құқығына ие болады, және оны білдірген жағдайда, жазбаша түрде баяндалуы және хаттамаға қоса берілуі қажет.
Жұмыс тобының шешімі ұсынымдық сипатта болады, хаттамамен рәсімделеді және басшысы мен хатшысының қолдары қойылады.
Ескерту. Ереже 6-1 тармақпен толықтырылды - Ақмола облыстық мәслихатының 07.12.2012 № 5С-8-11 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

7. Представление о кандидатуре на присвоение звания и материалы направляется в соответствующий маслихат согласно его Регламента.
8. На выдвигаемую кандидатуру аким области (района, городов Кокшетау, Степногорска) представляет в соответствующий маслихат следующие документы:
1) протокол схода граждан, собраний трудового коллектива производственного предприятия, организации, государственного учреждения, общественного объединения, партии, обращение депутатов областного, районного, городского маслихатов;
2) характеристику, с указанием конкретных заслуг в производственной, творческой, благотворительной деятельности, сведений о вкладе в социальное, экономическое развитие Акмолинской области (района, городов Кокшетау, Степногорска), перечня неправительственных и других наград с указанием даты награждения;
3) биографические сведения кандидата;
4) документы, подтверждающие особые заслуги и государственные награды.
3. Порядок присвоения звания
9. Постоянная комиссия по вопросам законности и правопорядка соответствующего маслихата дает заключение по представленным кандидатам для рассмотрения на сессии соответствующего маслихата.
10. По присвоению звания соответствующий маслихат принимает решение.
11. Лицу удостоенному звания торжественно вручается удостоверение, нагрудный знак "Почетный гражданин Акмолинской области (района, города Кокшетау, Степногорска)" (далее - нагрудный знак) и его имя вносится в хронологическом порядке в Книгу почетных граждан Акмолинской области (района, городов Кокшетау, Степногорска), которая хранится в аппарате соответствующего маслихата. Фотографии всех удостоенных звания, сведения о них с указанием заслуг, послуживших основанием для присвоения звания, размещаются в Книге почетных граждан Акмолинской области (района, городов Кокшетау, Степногорска).
12. Лица, удостоенные звания, должны обеспечить сохранность удостоверения и нагрудного знака.
В случае утери документов, подтверждающих присвоение звания, лицо удостоенное им сохраняет свои права.
13. Дубликаты документов о присвоении звания, в случае их утери, выдаются решением соответствующего маслихата.
4. Описание нагрудного знака
14. Нагрудный знак изготавливается из металла золотистого цвета, представляет собой окружность диаметром 20 миллиметром и толщиной 4 миллиметра.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре соответствующая надпись "Почетный гражданин Акмолинской области (района, городов Кокшетау, Степногорска)" на государственном языке, которая по нижнему краю окружена лавровым венком из двух симметрично расположенных ветвей. Нагрудный знак при помощи ушка и кольца прикрепляется к прямоугольной колодке шириной 27 миллиметров и высотой 15 миллиметров. Колодка изготавливается из металла золотистого цвета. На лицевой стороне колодки изображен флаг Республики Казахстан. Края лицевой стороны колодки золотистого цвета. Все изображения и надписи выпуклые. На обороте колодки имеется соответствующее приспособление для крепления к одежде обладателя звания.

7. Атақ беруге ұсынылатын кандидатура туралы ұсыныс және материалдар сәйкес мәслихатқа, оның Регламентіне сәйкес жолданады.
8. Облыс (аудан, Көкшетау, Степногорск қалалары) әкімі сәйкес мәслихатқа ұсынылатын кандидатураға қатысты мынадай құжаттарды ұсынады:
1) азаматтар жиынының, өндірістік кәсіпорын еңбек ұжымдары, ұйымдар, мемлекеттік мекемелер, қоғамдық бірлестіктер, партиялар жиналыстарының хаттамасы, облыстық, аудандық, қалалық мәслихат депутаттарының үндеуі;
2) өндірістік, шығармашылық, қайырымдылық қызметтердегі нақтылы еңбегінің, Ақмола облысының (ауданның, Көкшетау, Степногорск қалаларының) әлеуметтік, экономикалық дамуына қосқан үлесі туралы мәліметтері, наградтау күнінің көрсетілуімен үкіметтік емес және басқа наградалардың тізілімі енгізілген мінездеме;
3) кандидатураның өмірбаяны туралы мәліметтер;
4) ерекше еңбегін және мемлекеттік наградаларын растайтын құжаттар.
3. Атақ берудің тәртібі
9. Сәйкес мәслихаттың заңдылық және құқық тәртібі жөніндегі тұрақты комиссиясы сәйкес мәслихаттың сессиясында қарау үшін ұсынылған кандидатура бойынша қорытындыны береді.
10. Сәйкес мәслихат атақ беру жөнінде шешім қабылдайды.
11. Атақ берілген тұлғаға "Ақмола облысының (ауданның, Көкшетау, Степногорск қалаларының) құрметті азаматы" куәлігі, төс белгісі (бұдан әрі – төс белгі) салтанатты түрде беріледі және оның есімі сәйкес мәслихаттың аппаратында сақталатын Ақмола облысының (ауданның, Көкшетау, Степногорск қалаларының) құрметті азаматтарының Кітабына хронологиялық тәртіппен енгізіледі. Барлық атақ алғандардың фото суреттері, атақ беруге негіз болған еңбектері көрсетілген мәліметтер Ақмола облысының (ауданның, Көкшетау, Степногорск қалаларының) құрметті азаматтарының Кітабына енгізіледі.
12. Атақ алған тұлғалар куәлік пен төс белгісінің сақталуын қамтамасыз етулері тиіс.
Атақ берілгендігін растайтын құжаттар жоғалған жағдайда, оны иеленген тұлға өзінің құқықтарын сақтап қалады.
13. Жоғалған жағдайда атақ беру туралы құжаттардың көшірмелері сәйкес мәслихаттың шешімімен беріледі.
4. Төс белгінің көрінісі
14. Төс белгісі алтын түсті металдан жасалады, диаметрі 20 миллиметрлі және қалыңдығы 4 миллиметрлі дөңгелек. Төс белгінің бет жағының орта тұсында "Ақмола облысының (ауданның, Көкшетау, Степногорск қалаларының) құрметті азаматы" деген мемлекеттік тілде, сәйкестеліп жазылған жазу бар, төменгі жағы екі жақтан симметриялы орналасқан лавр гүлдестесі бұтағымен көмкерілген. Төс белгі тесікше және сақинаның көмегімен, ені 27 миллиметрлі, биіктігі 15 миллиметрлі тік бұрышты қалыпқа бекітіледі. Қалып алтын түсті металдан жасалады. Қалыптың бет жағында Қазақстан Республикасының туы бейнеленген. Қалыптың бет жағының қырлары алтын түстес. Барлық бейнелеулер мен жазулар дөңестеліп келеді. Қалыптың сырт жағында атақ иегерінің киіміне тағуға арналған тиісті құралы бар.

15. Изготовление нагрудных знаков и удостоверений к ним возлагается на аппарат акима Акмолинской области (района, городов Кокшетау, Степногорска).
16. Финансирование затрат на изготовление нагрудных знаков и удостоверений к ним, осуществляется за счет соответствующего местного бюджета.
5. Лишение и восстановление звания
17. Лишение звания производится только решением соответствующего маслихата в случае:
1) вступления в законную силу обвинительного приговора суда;
2) совершения лицом проступка, порочащего звание, по представлению коллектива, который ходатайствовал о присвоении звания, а также по представлению правоохранительных органов.
18. Лица, незаконно осужденные и реабилитированные полностью по решению суда восстанавливаются в правах на звание.

15. Төс белгілер мен олардың куәліктерін дайындау Ақмола облысы (аудан, Көкшетау, Степногорск қалалары) әкімінің аппаратына жүктеледі.
16. Төс белгілер мен олардың куәліктерін дайындау шығындарын қаржыландыру сәйкес жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылады.
5. Атақтан айыру және қалпына келтіру
17. Атақтан айыру тек сәйкес мәслихаттың шешімімен мынадай жағдайларға байланысты жүргізіледі:
1) соттың айыптау өкімінің заңды күшіне енуіне;
2) тұлғаның атаққа кір келтіретін әрекет жасауы, атаққа ұсыну туралы ұсыныс білдірген ұжымның, сондай-ақ құқық қорғау органдарының ұсынысы бойынша.
18. Заңсыз сотталған және соттың шешімімен толық ақталған тұлғалардың атаққа құқықтары қалпына келтіріледі.