Об организации и финансировании молодежной практики в Атырауской области
Постановление Атырауского областного Акимата от 26 июня 2009 года № 154. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 4 августа 2009 года за № 2549. Утратило силу - постановлением Атырауского областного акимата от 9 июля 2012 года № 212
Сноска. Утратило силу - постановлением Атырауского областного акимата от 09.07.2012 № 212.
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 149 "О занятости населения", подпунктом 1.5 пункта 1 Плана действий Правительства Республики Казахстан на 2009 год по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию" (Дорожная карта), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 марта 2009 года № 264 "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию", постановлением акимата Атырауской области от 11 января 2008 года № 4 "Об утверждении Плана мероприятий по совершенствованию системы занятости населения Атырауской области на 2008-2010 годы", акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Акимам города Атырау, районов обеспечить своевременное и эффективное использование средств выделенных на организацию молодежной практики.
2. При организации и финансировании молодежной практики в Атырауской области определить, что:
1) отделы координации занятости и социальных программ города Атырау и районов являются уполномоченными органами по организации молодежной практики (далее – уполномоченные органы);
2) уполномоченные органы заключают с работодателями договоры на организацию молодежной практики, с компенсацией их затрат за счет средств местных бюджетов.
3. Уполномоченные органы на основе анализа ситуации, сложившейся на региональном рынке труда в области занятости молодежи, организуют проведение молодежной практики.
4. При организации молодежной практики учитываются:
1) численность безработной молодежи и ее доля в общей численности безработных, зарегистрированных в уполномоченном органе;
2) рост численности молодежи, длительное время находящейся без работы;
3) отсутствие у безработной молодежи трудового стажа, навыков по полученной профессии, что снижает возможности ее трудоустройства;
4) другие условия предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

Атырау облысында жастар тәжірибесін ұйымдастыру және қаржыландыру туралы
Атырау облыстық әкімиятының 2009 жылғы 26 маусымдағы № 154 қаулысы. Атырау облыстық Әділет департаментінде 2009 жылғы 4 тамызда № 2549 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облыстық әкімиятының 2012 жылғы 9 шілдедегі № 212 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облыстық әкімиятының 2012.07.09 № 212 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына,Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 149 "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңына,Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 6 наурыздағы N 264 "Мемлекеттік басшының 2009 жылғы 6 наурыздағы "Дағдарыстан жаңарту мен дамуға" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" қаулысымен бекітілген Мемлекет басшысының 2009 жылғы  6 наурыздағы "Дағдарыстан жаңару мен дамуға" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылға арналған іс-қимыл жоспарының (Жол картасы) 1 тармағының 1.5 тармақшасына, Атырау облысы әкімиятының 2008 жылғы 11 қаңтардағы N 4 "Атырау облысының халықты жұмыспен қамту жүйесін жетілдіру жөніндегі 2008-2010 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" қаулысына сәйкес облыс әкімияты ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Атырау қаласы және аудандар әкімдері жастар тәжірибесін ұйымдастыруға бөлінген қаражаттың уақтылы және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етсін.
2. Атырау облысында жастар тәжірибесін ұйымдастыру және қаржыландыруда мыналар:
1) Атырау қаласы және аудандардың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері жастар тәжірибесін ұйымдастыру бойынша уәкілетті органдар (бұдан әрі – уәкілетті органдар) болып табылады;
2) уәкілетті органдар жергілікті бюджет қаражаты есебінен олардың шығынын өтеу арқылы жастар тәжірибесін ұйымдастыруға жұмыс берушілермен шарттар жасасады деп белгіленсін.
3. Уәкілетті органдар жастарды жұмыспен қамту саласында өңірлік еңбек нарығында қалыптасқан жағдайды талдау негізінде жастар тәжірибесін өткізуді ұйымдастырады.
4. Жастар тәжірибесін ұйымдастыру кезінде:
1) уәкілетті органда тіркелген жұмыссыз жастардың саны және жұмыссыздардың жалпы санындағы оның үлесі;
2) ұзақ уақыт жұмыссыз жүрген жастар санының өсуі;
3) жұмысқа орналастыру мүмкіншілігін төмендететін жұмыссыз жастардың жұмыс өтілі, алған мамандықтары бойынша дағдыларының болмауы;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасымен көзделген басқа да шарттар ескеріледі.

5. Уполномоченные органы проводят работу по сбору информации о предприятиях, стабильных в финансово-экономическом отношении, имеющих перспективы дальнейшего развития, расширения производства и возможность принятия участников молодежной практики. Одновременно уполномоченные органы информируют через средства массовой информации об основных условиях организации и проведения молодежной практики.
6. На основе обобщения и анализа собранной о предприятиях  информации уполномоченные органы проводят подбор безработной молодежи для участия в молодежной практике. При подборе кандидата учитываются следующие критерии:
1) регистрация в уполномоченном органе в качестве безработного;
2) является выпускником высшего учебного заведения, колледжа или профессионального лицея;
3) на момент организации молодежной практики по данным уполномоченного органа отсутствие подходящей для него работы.
7. Участие безработных в молодежной практике допускается с момента начала молодежной практики и осуществляется в порядке очередности согласно дате регистрации в качестве безработного.
8. Уполномоченные органы организуют проведение молодежной практики совместно с местными исполнительными органами и другими организациями (по согласованию), заинтересованными в трудоустройстве молодежи.
9. Уполномоченные органы заключают договоры с работодателями, которые дали согласие на прием безработных на молодежную практику. Договор заключается на срок до шести месяцев.
10. Уполномоченные органы заключают трудовые договоры с участниками молодежной практики (далее – участники).
11. Участники, которые по окончании молодежной практики не будут трудоустроены на постоянное или временное место работы, продолжают состоять на учете уполномоченных органов в качестве безработных.
12. Оплата труда участников производится уполномоченными органами путем перечисления средств на их лицевые счета за фактическое отработанное время на основании заключенных трудовых договоров. Среднемесячные отчисления из местных бюджетов на одного участника составляют 20 000 тенге.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением акимата области от 8.07.2010 № 161.
13. Отменить постановление акимата области от 13 мая 2009 года  № 121 "Об утверждении правил по организации и финансирования молодежной практики.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Амангалиева С.К. - заместителя акима области.
15. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 июня 2009 года.
Аким области                                     Б. Рыскалиев

5. Уәкілетті органдар жастар тәжірибесіне қатысушылардың қабылдау мүмкіндігі мен өндірісті кеңейту, алға қарай дамуда болашағы бар қаржылық-экономикалық тұрғыдан тұрақты кәсіпорындар туралы ақпараттарды жинау бойынша жұмыс жүргізеді. Сонымен қатар уәкілетті органдар бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жастар тәжірибесін өткізу мен ұйымдастырудың негізгі шарттары туралы хабарлайды.
6. Уәкілетті органдар кәсіпорындар туралы жиналған ақпараттарды талдау және қорыту негізінде жастар тәжірибесіне қатысу үшін  жұмыссыз жастарға іріктеу жүргізеді. Кандидаттарды іріктеу кезінде келесідей өлшемдер:
1. уәкілетті органда жұмыссыз есебінде тіркелуі;
1) жоғары оқу орнының, колледж немесе кәсіптік лицейдің түлегі болуы;
2) жастар тәжірибесін ұйымдастыру кезінде уәкілетті органның мәліметі бойынша олар үшін қолайлы жұмыстың болмауы есепке алынады.
7. Жұмыссыздардың жастар тәжірибесіне қатысуына жастар тәжірибесі басталған сәттен бастап рұқсат етіледі және жұмыссыз есебінде тіркелген күніне сәйкес кезектілік ретімен жүзеге асырылады.
8. Уәкілетті органдар жергілікті атқарушы органдармен және жастарды жұмысқа орналастыруға мүдделі басқа ұйымдармен (келісім бойынша) бірлесіп жастар тәжірибесін өткізуді ұйымдастырады.
9. Уәкілетті органдар жастар тәжірибесіне жұмыссыздарды қабылдауға келісім берген жұмыс берушілермен шарттар жасасады. Шарт алты айға дейінгі мерзімге жасалады.
10. Уәкілетті органдар жастар тәжірибесі қатысушыларымен (бұдан әрі - қатысушылар) еңбек шартын жасасады.
11. Жастар тәжірибесі аяқталғаннан кейін тұрақты немесе уақытша жұмыс орнына орналаспаған қатысушылар жұмыссыз ретінде уәкілетті органдарда есепте тұруды жалғастырады.
12. Қатысушылардың еңбегіне ақы төлеуді уәкілетті органдар жасалған еңбек шарттары негізінде іс жүзінде жасаған жұмыс уақыты үшін олардың дербес шоттарына қаражат аудару арқылы жүргізеді. Жергілікті бюджеттерден бір қатысушыға орташа айлық аударымдар 20 000 теңгені құрайды.
Ескерту. 12 тармаққа өзгерту енгізілді - Атырау облыстық әкімиятының 2010.08.02 N 161 қаулысымен.
13. Облыс әкімиятының 2009 жылғы 13 мамырдағы N 121 "Атырау облысында жастар тәжірибесін ұйымдастыру және қаржыландыру ережесін бекіту туралы" қаулысы жойылсын.
14. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары С.Қ. Аманғалиевқа жүктелсін.
15. Осы қаулы алғаш ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi және 2009 жылғы 1 маусымынан бастап туындаған қатынастарға таралады.
Облыс әкімі                    Б. Рысқалиев