О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 февраля 2010 года № 4 "Об утверждении Инструкции о требованиях по наличию систем управления рисками и внутреннего контроля в страховых (перестраховочных) организациях"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2010 года № 181. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2011 года № 6767. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 198 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 198 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 1 февраля 2010 года № 4 "Об утверждении Инструкции о требованиях по наличию систем управления рисками и внутреннего контроля в страховых (перестраховочных) организациях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6113) следующие дополнения и изменения:
в Инструкции о требованиях по наличию систем управления рисками и внутреннего контроля в страховых (перестраховочных) организациях, утвержденной указанным постановлением:
пункт 6 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Стресс-тестинг осуществляется на основании финансовой и иной отчетности страховой (перестраховочной) организации на отчетную дату.";
в подпункте 1) пункта 22 слова "при совете директоров" исключить;
подпункт 9) пункта 25 после слова "директоров" дополнить словами "ежеквартального, правлению";
в пункте 26 слова "службы внутреннего аудита и подразделение" заменить словом "подразделения";
дополнить пунктом 30-1 следующего содержания:
"30-1. Правление принимает решение по заключению отдельного договора страхования (перестрахования) в пределах лимита, установленного советом директоров в соответствии с подпунктом 3) пункта 28 настоящей Инструкции.";
абзац третий подпункта 9) пункта 32 после слова "повышенным" дополнить словами "или пониженным";
в пункте 33:
в абзаце пятом подпункта 1) слово "оценка" заменить словами "контроль за осуществлением оценки";
подпункт 4) после слова "лимитов" дополнить знаком препинания ",";
в абзаце первом пункта 36 слова "Подразделение по андеррайтингу" заменить словом "Организация";
пункт 45 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандару (қайта сақтандыру ұйымдарында тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуына қойылатын талаптар жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2010 жылғы 1 ақпандағы № 4 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 27 желтоқсандағы № 181 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет минстрлігінде 2011 жылы 3 ақпандағы № 6767 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 198 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуына қойылатын талаптар жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2010 жылғы 1 ақпандағы № 4 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 6113 болып тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуына қойылатын талаптар жөніндегі нұсқаулыққа:
6-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Стресс-тестинг сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есепті күндегі қаржылық және өзге есептілігінің негізінде жүзеге асырылады.";
22-тармақтың 1) тармақшасындағы "директорлар кеңесінің жанында" деген сөздер алып тасталсын;
25-тармақтың 9) тармақшасындағы "ай сайынғы есепті ұсыну" деген сөздер "тоқсан сайынғы, басқармаға - ай сайынғы есепті ұсыну" деген сөздермен ауыстырылсын;
26-тармақтағы "ішкі аудит қызметінің және" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 30-1-тармақпен толықтырылсын:
"30-1. Басқарма осы Нұсқаулықтың 28-тармағының 3) тармақшасына сәйкес директорлар кеңесімен белгіленген лимиттің шегінде жеке сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасасу бойынша шешім қабылдайды.";
32-тармақтың 9) тармақшасының үшінші абзацы "көтеріңкі" деген сөзден кейін "немесе төмен" деген сөздермен толықтырылсын;
33-тармақтың 1) тармақшаның бесінші абзацында "бағалау" деген сөз "бағалаудың жүзеге асырылуын бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
36-тармақтың бірінші абзацындағы "Андеррайтинг бөлімшесі" деген сөздер "Ұйым" деген сөзбен ауыстырылсын;
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"45. Подразделение, ответственное за реализацию политики перестрахования, ведет реестр перестраховщиков в соответствии с приложением 3 к настоящей Инструкции, ежегодно осуществляет анализ финансовой устойчивости каждого перестраховщика (включая анализ активов, страховых резервов, достаточности собственного капитала для погашения обязательств, расходов и доходов, движения денежных средств), с которым заключен либо планируется к заключению договор перестрахования, на основе финансовой отчетности за последние завершенные три финансовых года.
Подразделение, ответственное за реализацию политики перестрахования, осуществляет сбор и хранение копий документов, подтверждающих:
регистрацию перестраховщика в качестве юридического лица;
наличие лицензии либо разрешения соответствующего уполномоченного органа соответствующего государства на осуществление перестраховочной деятельности, за исключением случаев, когда лицензия либо разрешение на осуществление перестраховочной деятельности по законодательству соответствующего государства не требуется;
полномочия андеррайтера либо иного сотрудника перестраховщика на заключение договора перестрахования от имени перестраховщика.
В случае использования услуг страхового брокера подразделение, ответственное за реализацию политики перестрахования, осуществляет хранение и контроль оформления перестраховочной коверноты в соответствии с требованиями Инструкции об условиях деятельности страхового брокера, утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 года № 6 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2715).";
в пунктах 48, 50 и 51 слова "подразделение по страховым выплатам" заменить словом "Организация";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Решение об осуществлении страховой выплаты, за исключением решений об осуществлении страховых выплат, связанных с дожитием, принимается советом по управлению активами и пассивами и правлением после согласования с подразделением по управлению рисками и комплаенс-контролером согласно установленным лимитам.";
в пункте 60 слова "совместно с актуарием" исключить;
дополнить пунктом 67-1 следующего содержания:
"67-1. Гэп-анализ осуществляется страховыми организациями, осуществляющими деятельность в отрасли "страхование жизни", в соответствии с приложением 4 к настоящей Инструкции.
Результаты гэп-анализа представляются в уполномоченный орган не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.";

"45. Қайта сақтандыру саясатын іске асыруға жауапты бөлімшесі осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес қайта сақтандырушылардың тізілімін жүргізеді, жыл сайын қайта сақтандыру шартын жасасқан не жасасу жоспарланған әрбір қайта сақтандырушының қаржылық тұрақтылығына соңғы аяқталған үш қаржы жылғы қаржылық есептілігінің негізінде талдауды (активтердің, сақтандыру резервтердің, міндеттемелерді өтеу үшін меншікті капитал жеткіліктілігін, шығыстардың және кірістердің, ақша қаражатының қозғалысын талдауды қоса алғанда) жүзеге асырады.
Қайта сақтандыру саясатын іске асыруға жауапты бөлімшесі:
қайта сақтандырушының заңды тұлға ретінде тіркелуін;
тиісті мемлекеттің заңнамасы бойынша лицензия не қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыруға рұқсат талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, лицензияның не тиісті мемлекеттің тиісті уәкілетті органының қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыруға рұқсатының болуын;
андеррайтердің не қайта сақтандырушының өзге қызметкерінің қайта сақтандырушының атынан қайта сақтандыру шартын жасасуға өкілеттіктерін растайтын құжаттардың көшірмелерін жинауды және сақтауды жүзеге асырады.
Сақтандыру брокердің қызметін пайдаланған жағдайда қайта сақтандыру саясатын іске асыруға жауапты бөлімшесі Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы № 6 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2715 болып тіркелген) бекітілген Сақтандыру брокері қызметінің шарттары туралы нұсқаулықтың талаптарына сәйкес қайта сақтандыру ковернотасын сақтауын және ресімделуіне бақылауды жүзеге асырады.";
48, 50 және 51-тармақтардағы "сақтандыру төлемдері жөніндегі бөлімше" деген сөздер "Ұйым" деген сөзбен ауыстырылсын;
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Белгілі бір жасқа дейін өмір сүруіне байланысты сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру туралы шешімдерді қоспағанда сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру туралы шешім белгіленген лимиттерге сәйкес тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімшемен және комплаенс-бақылаушымен келіскеннен кейін активтерді және пассивтерді басқару жөніндегі кеңеспен және басқармамен қабылданады.";
60-тармақта "мен актуарий бірлесіп," деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 67-1-тармақпен толықтырылсын:
"67-1. Гэп-талдауды осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес қызметін "өмірді сақтандыру" саласында жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары жүзеге асырады.
Гэп-талдаудың қорытындылары уәкілетті органға есепті тоқсаннан кейін келетін айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей беріледі.";

дополнить пунктом 77-1 следующего содержания:
"77-1. Управление операционными рисками осуществляется посредством системы внутреннего контроля.";
подпункт 1) пункта 84 после слова "директоров" дополнить словами "или правлению";
в пункте 107 слова "и подразделение по управлению рисками" исключить;
приложение 2 изложить согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
дополнить приложениями 3 и 4 согласно приложениям 2 и 3 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединений юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и "Национальная экономическая палата Казахстана "Союз "Атамекен".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель
Е. Бахмутова
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 27 декабря 2010 года № 181
"Приложение 2
к Инструкции о требованиях
по наличию систем управления
рисками и внутреннего контроля
в страховых (перестраховочных)
организациях
Форма 1
Стресс-тестинг по ценовому риску
Категория
финансовых
инструментов
Текущая
стоимость
финансового
инструмента
(в тенге)
Сценарий снижения текущей стоимости
финансового инструмента
Убыток по
выбранному
сценарию
(в тенге)
0 %-5 %

мынадай мазмұндағы 77-1-тармақпен толықтырылсын:
"77-1. Операциялық тәуекелдерді басқару ішкі бақылау жүйесі арқылы жүзеге асырылады.";
84-тармақтың 1) тармақшасында "директорлар кеңесіне" деген сөздерден кейін "және басқармаға" деген сөздермен толықтырылсын;
107-тармақта "және тәуекелдерді басқару бөлімшесі" деген сөздер алынып тасталсын;
2-қосымша осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес жазылсын;
осы қаулының 2 және 3-қосымшаларына сәйкес 3 және 4-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Д.Ш.Қарақұлова):
1) Заң департаментімен (Н.В.Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны "Атамекен" Одағы" Қазақстан ұлттық экономикалық палатасы" заңды тұлғалар бірлестіктерінің, Агенттіктің мүдделі бөлімшелерінің, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестіктерінің назарына жеткізсін.
4. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә.Кенже) осы қаулының Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө.Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2010 жылғы 27
желтоқсандағы № 181 қаулысына
1-қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарында тәуекелдерді басқару
және ішкі бақылау жүйелерінің
болуына қойылатын талаптар
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
1-нысан
Баға тәуекелі бойынша стресс-тестинг
Қаржы құралдарының санаты
Қаржы құралының ағымдағы құны (теңгемен)
Қаржы құралының ағымдағы құнының төмендеуі сценарийі
Таңдалған сценарий бойынша шығын (теңгемен)
0%-5%

(9-2)
(тыс.
тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
эффективная
годовая
процентная
ставка
эффективная
годовая
процентная
ставка
(снижение)
показатели
смертности/
дожития
показатели
смертности/
дожития
(увеличение)
ставка
индексации
страховых
выплат
ставка
индексации
страховых
выплат
(увеличение)
показатели
расходов
показатели
расходов
(увеличение)
Примечание: при выборе сценария в каждом столбце в указанных
интервалах необходимо выбрать один показатель.
Краткое обоснование выбранного сценария:
Первый руководитель Организации (либо лицо, его замещающее)
________________ ______________
подпись дата
Форма 5.2
Сценарий увеличения заболеваемости
Убыток по
выбранному
сценарию
(в тенге)
20 %-40 %
41 %-60 %
61 %-80 %
81 %-100 %
101 % и
более
Размер страховых
резервов
Размер страховых
выплат
Итого убыток
Примечание:
При выборе сценария в каждом столбце в указанных интервалах
необходимо выбрать один показатель.
Краткое обоснование выбранного сценария:
Первый руководитель Организации (либо лицо, его замещающее)
________________ ______________
подпись дата
Форма 5.3
Сценарий увеличения случаев расторжения договоров
страхования*
20 %-40 %
41 %-60 %
61 %-80 %
81 %-100 %
101 % и более
Объем возвращенных
страховых премий
(выкупной суммы)
Норматив достаточности
высоколиквидных активов
* по сравнению с аналогичным периодом прошлого года
Примечание: при выборе сценария в каждом столбце в указанных
интервалах необходимо выбрать один показатель.
Краткое обоснование выбранного сценария:
Первый руководитель Организации (либо лицо, его замещающее)
________________ ______________
подпись дата
Форма 5.4
Перестраховочная
организация
Сценарий влияния риска оплаты перестраховочной организацией
выплаты не в полном объеме на коэффициент убыточности
портфеля страховой организации (в процентах)
10
КУ*
20
КУ
30
КУ
40
КУ
50
Первая крупнейшая
перестраховочная
организация
Вторая крупнейшая
перестраховочная
организация
Третья крупнейшая
перестраховочная
организация
Четвертая крупнейшая
перестраховочная
организация
Пятая крупнейшая
перестраховочная
организация
продолжение таблицы
Сценарий влияния риска оплаты перестраховочной организацией
выплаты не в полном объеме на коэффициент убыточности
портфеля страховой организации (в процентах)
КУ
60
КУ
70
КУ
80
КУ
90
КУ
100
КУ
* коэффициент убыточности с учетом доли перестраховщика по
портфелю страховой организации
Краткое обоснование выбранного сценария:
Первый руководитель Организации (либо лицо, его замещающее)
________________ ______________"
подпись дата
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 27 декабря 2010 года № 181
"Приложение 3
к Инструкции о требованиях
по наличию систем управления
рисками и внутреннего контроля
в страховых (перестраховочных)
организациях
Реестр перестраховщиков
Рейтинг
Наименование
перестраховщика
Доля
ответственности,
переданной на
перестрахование
(в тыс.тенге)
Контактные данные
андеррайтера
перестраховщика,
брокера (лица,
ответственного за
заключение договора
перестрахования)
Лицо,
ответственное за
принятие риска на
перестрахование
(принявшее решение
по принятию риска
на перестрахование)
"
Приложение 3
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 27 декабря 2010 года № 181
"Приложение 4
к Инструкции о требованиях
по наличию систем управления
рисками и внутреннего контроля
в страховых (перестраховочных)
организациях
Гэп-анализ для страховых организаций, осуществляющих
деятельность в отрасли "страхование жизни"
"__________________________________"
(наименование Организации)
на "___" ____________ 20__ года
(в тысячах тенге)
Срок до погашения*
до 1 месяца
от 1
до 3
месяцев
от 3
до 6
месяцев
от 6
месяцев
до 1
года
от 1
до
3 лет
от 3
до
5 лет
от 5
до
10 лет
свыше
10 лет
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
I
Активы
1.
вклады - всего,
в том числе:
1.1
вклады в Национальном
Банке Республики
Казахстан
1.2
вклады в банках
второго уровня
Республики Казахстан,
соответствующих
одному из следующих
требований:
имеют долгосрочный
кредитный рейтинг не
ниже "ВВ-" агентства
"Standard & Poor's"
или рейтинг
аналогичного уровня
одного из других
рейтинговых агентств,
или рейтинговую
оценку не ниже "kzВВ"
по национальной шкале
"Standard & Poor's";
являются дочерними
банками-резидентами,
родительские
банки-нерезиденты
которых имеют
долгосрочный
кредитный рейтинг в
иностранной валюте не
ниже "А-" агентства
"Standard & Poor's"
или рейтинг
аналогичного уровня
одного из других
рейтинговых агентств
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
1.3
вклады в банках
второго уровня
Республики Казахстан,
имеющих долгосрочный
рейтинг от "В+" до
"В" по международной
шкале агентства
"Standard & Poor's"
или рейтинг
аналогичного уровня
одного из других
рейтинговых агентств,
или рейтинговую
оценку от "kzВВ-" до
"kzВ+" по
национальной шкале
"Standard & Poor's"
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
2.
государственные
ценные бумаги
Республики Казахстан
(в том числе
эмитированные в
соответствии с
законодательством
других государств),
выпущенные
Министерством
финансов Республики
Казахстан и
Национальным Банком
Республики Казахстан
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
3.
долговые ценные
бумаги, выпущенные
местными
исполнительными
органами Республики
Казахстан, включенные
в официальный список
фондовой биржи,
осуществляющей
деятельность на
территории Республики
Казахстан (с учетом
сумм основного долга
и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
3.1
долговые ценные
бумаги, выпущенные
акционерным обществом
"Фонд национального
благосостояния
"Самрук-Казына" (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
4.
негосударственные
ценные бумаги,
выпущенные
организациями
Республики Казахстан
в соответствии с
законодательством
Республики Казахстан
и других государств,
входящих в
официальный список
фондовой биржи,
осуществляющей
деятельность на
территории Республики
Казахстан, - всего,
в том числе:
4.1
акции эмитентов,
имеющих международную
рейтинговую оценку не
ниже "ВВ-" агентства
"Standard & Poor's",
или рейтинг
аналогичного уровня
одного из других
рейтинговых агентств,
или рейтинговую
оценку не ниже "kzВВ"
по национальной шкале
"Standard & Poor's" и
депозитарные
расписки, базовым
активом которых
являются данные акции
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
4.2
акции,
соответствующие
требованиям первой
(наивысшей) категории
сектора "акции",
предусмотренным
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и
надзору финансового
рынка и финансовых
организаций от 26 мая
2008 года № 77 "О
требованиях к
эмитентам и их ценным
бумагам, допускаемым
(допущенным) к
обращению на фондовой
бирже, а также к
отдельным категориям
списка фондовой
биржи"
(зарегистрированным в
Реестре
государственной
регистрации
нормативных правовых
актов под
№ 5251) (далее –
постановление № 77),
и депозитарные
расписки, базовым
активом которых
являются данные акции
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
4.3
акции,
соответствующие
требованиям второй
(наивысшей) категории
сектора "акции",
предусмотренным
постановлением № 77,
и депозитарные
расписки, базовым
активом которых
являются данные акции
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
4.4
долговые ценные
бумаги, имеющие
международную
рейтинговую оценку не
ниже "ВВ-" агентства
"Standard & Poor's",
или рейтинг
аналогичного уровня
одного из других
рейтинговых агентств,
или рейтинговую
оценку не ниже "kzВВ"
по национальной шкале
"Standard & Poor's"
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
4.5
долговые ценные
бумаги, имеющие
международную
рейтинговую оценку не
ниже "В-" агентства
"Standard & Poor's",
или рейтинг
аналогичного уровня
одного из других
рейтинговых агентств,
или рейтинговую
оценку не ниже "kzВ"
по национальной шкале
"Standard & Poor's",
соответствующие
требованиям категории
"долговые ценные
бумаги без
рейтинговой оценки
первой подкатегории
(наивысшая
категория)",
предусмотренным
постановлением № 77
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
4.6
долговые ценные
бумаги,
соответствующие
требованиям категории
"долговые ценные
бумаги без
рейтинговой оценки
второй подкатегории
(следующей за
наивысшей
категорией)",
предусмотренным
постановлением № 77
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
4.7
долговые ценные
бумаги,
соответствующие
требованиям
подпункта 8) пункта
36 Инструкции о
нормативных значениях
и методике расчетов
пруденциальных
нормативов страховой
(перестраховочной)
организации,
норматива
достаточности маржи
платежеспособности
страховой группы,
формах и сроках
представления отчетов
о выполнении
пруденциальных
нормативов,
утвержденной
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и
надзору финансового
рынка и финансовых
организаций от 22
августа 2008 года
№ 131
(зарегистрированным
в Реестре
государственной
регистрации
нормативных правовых
актов под № 5331)
(далее – Инструкция
№ 131)
4.8
долговые ценные
бумаги,
соответствующие
требованиям подпункта
9) пункта 36
Инструкции № 131
5.
акции акционерного
общества "Фонд
гарантирования
страховых выплат" (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
6.
ценные бумаги,
имеющие статус
государственных,
выпущенные
центральными
правительствами
иностранных
государств, имеющих
суверенную
рейтинговую оценку не
ниже "ВВВ-" агентства
"Standard & Poor's",
или рейтинг
аналогичного уровня
одного из других
рейтинговых агентств
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
7.
негосударственные
ценные бумаги,
выпущенные
иностранными
организациями:
долговые ценные
бумаги, имеющие
международную
рейтинговую оценку не
ниже "ВВВ-"
(агентства "Standard
& Poor's", или
рейтинг аналогичного
уровня одного из
других рейтинговых
агентств;
акции эмитентов,
имеющих международную
рейтинговую оценку не
ниже "ВВВ-" агентства
"Standard & Poor's",
или рейтинг
аналогичного уровня
одного из других
рейтинговых агентств,
и депозитарные
расписки, базовым
активом которых
являются данные акции
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
8.
ценные бумаги
международных
финансовых
организаций, перечень
которых определен

РШР айырмасы (9-2) (мың.теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
тиімді жылдық пайыздық ставка
тиімді жылдық пайыздық ставка (төмендеуі)
өлім-жітім/белгілі бір жасқа дейін өмір сүру көрсеткіштері
өлім- жітім/ белгілі бір жасқа дейін өмір сүру көрсеткіштері (өсуі)
сақтандыру төлемдерін индекстеу ставкасы
сақтандыру төлемдерін индекстеу ставкасы (өсуі)
шығыстар көрсеткіштері
шығыстар көрсеткіштері (өсуі)
Ескерту: сценарийді таңдаған кезде әрбір бағанда көрсетілген аралықтарда бір көрсеткішті таңдау керек.
Таңдалған сценарийдің қысқаша негіздемесі:
Ұйымның бірінші басшысы (не оның орнындағы адам)
________________ ______________
қолы күні
5.2-нысан
Аурулардың өсуі сценарийі
Таңдалған сценарий бойынша шығын (теңгемен)
20%-40%
41%-60%
61%-80%
81%-100%
101% және көп
Сақтандыру резервтерінің мөлшері
Сақтандыру төлемдерінің мөлшері
Шығын жиынтығы
Ескерту: сценарийді таңдаған кезде әрбір бағанда көрсетілген аралықтарда бір көрсеткішті таңдау керек.
Таңдалған сценарийдің қысқаша негіздемесі:
Ұйымның бірінші басшысы (не оның орнындағы адам)
________________ ______________
қолы күні
5.3-нысан
Сақтандыру шарттарын бұзу жағдайларының көбеюі сценарийі*
20%-40%
41%-60%
61%-80%
81%-100%
101% және одан көп
Қайтарылған сақтандыру сыйлықақылардың (сатып алу сомасының) көлемі
жоғары өтімді активтер жеткіліктілігінің нормативі
* өткен жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда
Ескерту: сценарийді таңдаған кезде әрбір бағанда көрсетілген аралықтарда бір көрсеткішті таңдау керек.
Таңдалған сценарийдің қысқаша негіздемесі:
Ұйымның бірінші басшысы (не оның орнындағы адам)
________________ ______________
қолы күні
5.4-нысан
Қайта сақтандыру ұйымы
Қайта сақтандыру ұйымының төлемді толық емес көлемде төлеуінің сақтандыру ұйымы портфелінің шығындылығы коэффициентіне әсер етуі сценарийі (пайызбен)
Бірінші ең ірі қайта сақтандыру ұйымы
10
ШК*
20
ШК
30
ШК
40
ШК
50
ШК
60
ШК
70
ШК
80
ШК
90
ШК
100
ШК
Екінші ең ірі қайта сақтандыру ұйымы
Үшінші ең ірі қайта сақтандыру ұйымы
Төртінші ең ірі қайта сақтандыру ұйымы
Бесінші ең ірі қайта сақтандыру ұйымы
* сақтандыру ұйымының портфелі бойынша қайта сақтандырушының үлесі ескерілген шығындылық коэффициенті
Таңдалған сценарийдің қысқаша негіздемесі:
Ұйымның бірінші басшысы (не оның орнындағы адам)
________________ ______________
қолы күні"
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2010 жылғы 27
желтоқсандағы № 181 қаулысына
2-қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарында тәуекелдерді басқару
және ішкі бақылау жүйелерінің
болуына қойылатын талаптар
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Қайта сақтандырушылардың тізілімі
Рейтинг
Қайта сақтандырушының атауы
Қайта сақтандыруға берілген жауапкершіліктің үлесі (мың теңге)
Қайта сақтандырушы андеррайтерінің, брокердің (қайта сақтандыру шартын жасасуға жауапты тұлғаның) байланыс деректері
қайта сақтандыру тәуекелін қабылдауға жауапты (қайта сақтандыруға тәуекелді қабылдау жөнінде шешім қабылдаған) тұлға
"
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2010 жылғы 27
желтоқсандағы № 181 қаулысына
3-қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарында тәуекелдерді басқару
және ішкі бақылау жүйелерінің
болуына қойылатын талаптар
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Қызметін "өмірді сақтандыру" саласында жүзеге асыратын
сақтандыру ұйымдары үшін гэп-талдау "__________________________________"
(Ұйымның атауы)
20__ жылғы "___" ____________
(мың теңге)
Өтелгенге дейінгі мерзімі*
1 айға дейін
1 айдан 3 айға дейін
3 айдан 6 айға дейін
6 айдан 1 жылға дейін
1 жылдан 3 жылға дейін
3 жылдан 5 жылға дейін
5 жылдан 10 жылға дейін
10 жылдан артық
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
I
Активтер
1.
салымдар- барлығы, оның ішінде:
1.1.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкте
1.2.
мынадай талаптарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі күмәнді борыштар бойынша резервтері шегерілген салымдар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген)"Standard & Poor's" агенттігінің"ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ"-ден төмен емес рейтингтік бағасы бар;
"Standard & Poor's" агенттігінің "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес бас банктерінің еншілес резидент банктері болып табылады;
1.3.
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В"-ға дейінгі ұзақ мерзімді рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен "kzВ+"-ке дейінгі рейтингі бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі күмәнді борыштар бойынша резервтері шегерілген салымдар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген)
2.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігімен және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкпен шығарылған күмәнді борыштар бойынша резервтер шегерілген(негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген)
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес айналысқа шығарылғандар)
3.
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, Қазақстан Республикасы аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, күмәнді борыштар бойынша резервтер шегерілген борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасы ескерілген)
3.1.
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған, күмәнді борыштар бойынша резервтері шегерілген борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген)
4.
Қазақстан Республикасының және қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне кіретін басқа мемлекеттің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздар – барлығы, оның ішінде:
4.1.
"Standard & Poor's" агенттігінің"ВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ"-ден төмен емес рейтингтік бағасы бар эмитенттердің күмәнді борыштар бойынша резервтері шегерілген (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген) акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
4.2.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қор биржасында айналымына жіберілетін (жіберілген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тізімінің бөлек санаттары туралы" 2008 жылғы 26 мамырдағы № 77 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5251 болып тіркелген) (бұдан әрі № 77 қаулы) көзделген "акциялар" секторының бірінші (ең жоғары) санатының талаптарына сәйкес келетін, күмәнді борыштар бойынша резервтері шегерілген (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген) акциялар және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
4.3.
№ 77 қаулысында көзделген "акциялар" секторының екінші ең жоғары) санатының талаптарына сәйкес келетін, күмәнді борыштар бойынша резервтері шегерілген (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген) акциялар және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
4.4.
"Standard & Poor's" агенттігінің"ВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы бар, немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ"-ден төмен емес рейтингтік бағасы бар, күмәнді борыштар бойынша резервтері шегерілген (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген) борыштық бағалы қағаздары
4.5.
"Standard & Poor's" агенттігінің"В-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВ"-ден төмен емес рейтингтік бағасы бар, № 77 қаулысында көзделген "бірінші шағын санатының (ең жоғары санаты) рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары" санатының талаптарына сәйкес келетін, күмәнді борыштар бойынша резервтері шегерілген борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген)
4.6.
№ 77 қаулысында көзделген "екінші шағын санаттың (ең жоғары санаттан кейін келетін санаттың) рейтингті бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары" санатының талаптарына сәйкес келетін күмәнді борыштар бойынша резервтері шегерілген борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген)
4.7
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 22 тамыздағы № 131 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5331 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 131 Нұсқаулық) бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы нұсқаулықтың 36-тармағының 8) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін борыштық бағалы қағаздары
4.8
№ 131 Нұсқаулықтың 36-тармағының 9) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін борыштық бағалы қағаздары
5.
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының күмәнді борыштар бойынша резервтері шегерілген акциялары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген)
6.
"Standard & Poor's" агенттігінің"ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттерінің орталық үкіметтерімен шығарылған, күмәнді борыштар бойынша резервтері шегерілген мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген)
7.
Шетел ұйымдары шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздар: "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық бағалы қағаздар;
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар эмитенттердің күмәнді борыштар бойынша резервтер шегерілген (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген) акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8.

пунктом 37 № 131
Инструкции (с учетом
сумм основного долга
и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
II
Активы по балансу
III
Обязательства по
классам страхования
1.
страхование жизни
2.
аннуитетное
страхование
3.
страхование от
несчастных случаев
4.
страхование на случай
болезни
IV
Показатель гэп
(I-III)
V
Показатель гэп в
процентах от активов
(IV/II)
VII
Кумулятивный гэп**
VII
Кумулятивный гэп в
процентах от активов
(VII/II)
Примечание:
* активы, не имеющие срока погашения, указываются в столбце 10;
** в строке V кумулятивный гэп рассчитывается по следующей
формуле:
Первый руководитель Организации (либо лицо, его замещающее)
________________ ______________
подпись дата
Руководитель подразделения по управлению рисками
________________ ______________
подпись дата"

Тізбесі № 131 Нұсқаулықтың 37-тармақта белгіленген халықаралық қаржы ұйымдарыныңкүмәнді борыштар бойынша резервтер шегерілген бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген)
II
Баланс бойынша активтер
III
Сақтандыру сыныптары бойынша міндеттемелер
1.
өмірді сақтандыру
2.
аннуитеттік сақтандыру
3.
жазатайым оқиғалардан сақтандыру
4.
ауырған жағдайдан сақтандыру
IV
ГЭП (I-III) көрсеткіші
V
Активтерден гэп көрсеткіші пайызбен (IV/II)
VII
Кумулятивтік гэп**
VII
активтерден кумулятивтік гэп пайызбен (VII/II)
Ескерту:
* өтеу мерзімі жоқ активтер 10-бағанда көрсетіледі;
** V-жолда кумулятивтік гэп мынадай формула бойынша есептеледі:
Кумулятивтік _ гэпі =
_гэпі көрсеткіші
Ұйымның бірінші басшысы (не оның орнындағы адам)
________________ ______________
қолы күні
Тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімшесінің басшысы
________________ ______________
қолы күні".