Об утверждении критериев оценки степени рисков в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия
Совместный приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 12 февраля 2010 года № 26 и Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 24 февраля 2010 года № 98. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2010 года № 6112. Действует до 1 января 2011 года
Сноска. Приказ действует до 1 января 2011 года (см. п. 5).
В соответствии с пунктом 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые критерии оценки степени рисков в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия.
2. Комитету культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование;
3) обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра культуры и информации Республики Казахстан Бурибаева А.И.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и действует до 1 января 2011 года.
Министр культуры и                     Министр экономики и
информации Республики Казахстан        бюджетного планирования
________________ М. Кул-Мухаммед       Республики Казахстан
_____________ Б. Султанов
Утвержден
совместным приказом
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 12 февраля 2010 года № 26
и Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 24 февраля 2010 года № 98
Критерии
оценки степени рисков в сфере охраны и использования объектов
историко-культурного наследия Республики Казахстан
1. Критерии оценки степени рисков в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия Республики Казахстан (далее - критерии) разработаны во исполнение статьи 38 Закона Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" и Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов истории и культуры" для проведения проверок за использованием и порядком содержания памятников истории и культуры международного, республиканского и местного значения (далее - памятники истории и культуры).

Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2010 жылғы 12 ақпандағы N 26 және Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 24 ақпандағы N 98 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 5 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6112 болып енгізілді. 2011 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданылады
Ескерту. Осы бұйрық 2011.01.01 дейін қолданылады (5-т.).
«Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мәдениет комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министрі А.И.Бөрібаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2011 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының        Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі   Экономика және бюджеттік
____________ М. Құл-Мұхаммед     жоспарлау министрі
______________ Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
2010 жылғы 12 ақпандағы № 26
және Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
2010 жылғы 24 ақпандағы № 98
бірлескен бұйрығымен бекітілді
Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау
1. Қазақстан Республикасы тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – критерийлер) Қазақстан Республикасының «Жеке кәсіпкерлік туралы» Заңының 38-бабын және «Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы» Заңын орындау мақсатында халықаралық, республикалық және жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін (бұдан әрі – тарих және мәдениет ескерткіштері) пайдалануды және күтіп ұстау тәртібіне тексеру жүргізу үшін әзірленді.

2. В настоящих критериях используются следующие понятия:
1) риск - вероятность причинения вреда физическими и юридическими лицами памятникам истории и культуры, не принятие мер со стороны собственников (пользователей) по обеспечению сохранности памятников истории и культуры находящимся под защитой государства с учетом степени тяжести его последствий;
2) критерии оценки степени риска - совокупность количественных и качественных показателей, связанных непосредственно с памятниками истории и культуры, позволяющие отнести памятники истории и культуры к различным степеням риска;
3) памятники истории и культуры - отдельные постройки, здания, сооружения и ансамбли, историко-культурные ландшафты и другие достопримечательные места, созданные человеком или являющиеся совместным творением человека и природы, связанные с историческим прошлым народа, развитием общества и государства, включенные в Государственный список памятников истории и культуры.
3. В зависимости от степени риска памятники истории и культуры относятся к группам высокого, среднего либо незначительного риска.
4. Первично все памятники истории и культуры относятся к группе незначительной степени риска.
5. В дальнейшем по результатам проверок с учетом набранных баллов по критериям, памятники истории и культуры прошедшие проверку перераспределяются в соответствующие группы риска:
1) к группе незначительной степени риска относятся памятники истории и культуры, набравшие по результатам проверок от 1 до 4 баллов;
2) к группе средней степени риска относятся памятники истории и культуры, набравшие по результатам проверок от 5 до 20 баллов;
3) к группе высокой степени риска относятся памятники истории и культуры, набравшие по результатам проверок от 20 и выше.
6. Критериями для оценки степени риска являются:
отсутствие охранной доски на памятнике истории и культуры - 1 балл;
отсутствие решения государственного органа о предоставлении в пользование памятника истории и культуры - 1 балл;
отсутствие охранного обязательства на памятник истории и культуры - 1 балл;
отсутствие паспорта на памятник истории и культуры - 1 балл;
устранимое повреждение либо изменение исторического, архитектурно-художественного облика памятника истории и культуры - 5 баллов;
отсутствие охранных зон, зон регулирования застройки или охраняемого природного ландшафта на объектах истории и культуры - 5 баллов;
проведение, каких либо работ в границах охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта - 5 баллов;
уничтожение, перемещение, акт вандализма, фальсификация, мистификация, искажение, изъятие из исторического контекста памятника истории и культуры - 20 баллов;
вывоз памятника истории и культуры или его фрагментов - 20 баллов;
неустранимое повреждение либо изменение исторического, архитектурно-художественного облика памятника истории и культуры - 20 баллов;
проведение научно-реставрационных работ без соответствующей лицензии - 20 баллов;
непринятие мер со стороны собственника по обеспечению сохранности памятника истории и культуры - 20 баллов;
проведение всех видов работ, создающих угрозу для существования памятника истории и культуры - 20 баллов.

2. Осы критерийлерде мынандай ұғымдар қолданылады:
1) тәуекел – салдарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, тарих және мәдениет ескерткіштеріне жеке және заңды тұлғалардың зиян келтіру ықтималдығы, меншік иелерінің (пайдаланушылардың) мемлекет қорғауындағы тарих және мәдениет ескерткіштерінің сақталуын қамтамасыз ету бойынша шара қолданбауы;
2) тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері – тарих және мәдениет ескерткіштерін әртүрлі тәуекелдер дәрежесіне жатқызуға мүмкіндік беретін, тарих және мәдениет ескерткіштерінің жағдайына тікелей байланысты сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
3) тарих және мәдениет ескерткіштері – тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізілген, халықтың өткен тарихымен, қоғам мен мемлекеттің дамуымен байланысты, адам жасаған немесе адам мен табиғаттың бірлескен туындысы болып табылатын жекелеген кесендер, ғимараттар, құрылыстар мен ансамбльдер, тарихи-мәдени ландшафттар және басқа да көрікті жерлер.
3. Тәуекел дәрежесіне байланысты тарих және мәдениет ескерткіштері жоғары, орташа немесе төменгі тәуекел топтарына жатқызылады.
4. Бастапқыда барлық тарих және мәдениет ескерткіштері төменгі тәуекел дәрежесіндегі топқа жатқызылады.
5. Бұдан әрі критерийлер бойынша жинаған баллдарды есепке ала отырып, тексеруден өткен тарих және мәдениет ескерткіштері тексерулер нәтижелері бойынша тиісті тәуекел топтарына қайта бөлінеді:
1) тәуекел дәрежесінің төменгі тобына тексеру нәтижесі бойынша 1-ден 4-ке дейін балл жинаған тарих және мәдениет ескерткіштері жатады;
2) тәуекел дәрежесінің орташа тобына тексеру нәтижесі бойынша 5-тен 20-ға дейін балл жинаған тарих және мәдениет ескерткіштері жатады;
3) тәуекел дәрежесінің жоғарғы тобына тексеру нәтижесі бойынша 20 және одан да жоғары балл жинаған тарих және мәдениет ескерткіштері жатады.
6. Тәуекел деңгейлерін бағалау критерийлері мыналар болып табылады:
тарих және мәдениет ескерткішінде қорғау тақтасының болмауы – 1 балл;
мемлекеттік органның тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру туралы шешімінің болмауы – 1 балл;
тарих және мәдениет ескерткіштеріне қорғау міндеттемесінің болмауы – 1 балл;
тарих және мәдениет ескерткіштерінің паспортының болмауы – 1 балл;
қалпына келтіруге болатын зақымдану немесе тарихи, сәулеттік-көркемдік бейнесінің өзгеруі – 5 балл;
тарих және мәдениет объектілерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының болмауы – 5 балл;
қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекарасында қандай да бір жұмыстың жүргізілуі – 5 балл;
тарих және мәдениет ескерткіштерін жою, тағылық актілер, жалған дәріптеу, өңін айналдыру, бұрмалау, орынсыз өзгерістер енгізу, тарихи түпмәтіннен үзіп тастау – 20 балл;
тарих және мәдениет ескерткіштерін немесе оның бөліктерін әкету – 20 балл;
қалпына келтіруге болмайтын зақымдаулар немесе тарих және мәдениет ескерткіштерінің тарихи, сәулеттік-көркемдік бейнесінің өзгеруі – 20 балл;
тиісті лицензиясыз ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу – 20 балл;
тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтауды қамтамасыз ету бойынша меншік иесі тарапынан шара қабылданбауы – 20 балл;
тарих және мәдениет ескерткіштерінің сақталуына қауіп төндіретін жұмыстың барлық түрін жүргізу – 20 балл.

7. Основанием для приоритетного планирования проверок памятников истории и культуры одного уровня степени риска является наибольшая сумма набранных баллов.

7. Жиналған баллдардың неғұрлым көп сомасы бір деңгейдегі тәуекел дәрежесіндегі тарих және мәдениет ескерткіштерін тексерулерді басымды жоспарлаудың негізі болып табылады.