О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 3 апреля 2002 года № 48 "Об утверждении Инструкции по проведению проверок государственных органов Республики Казахстан органами юстиции по соблюдению законодательства, регулирующего издание, применение, государственную регистрацию и опубликование нормативных правовых актов"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 113. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 апреля 2010 года № 6177. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 8 января 2013 года № 6
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 08.01.2013 № 6.
Руководствуясь статьей 24 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 3 апреля 2002 года № 48 "Об утверждении Инструкции по проведению проверок государственных органов Республики Казахстан органами юстиции по соблюдению законодательства, регулирующего издание, применение, государственную регистрацию и опубликование нормативных правовых актов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1813, опубликованый в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 год, № 19, ст. 608), следующие изменения и дополнения:
в преамбуле:
цифру "11" заменить на цифру "14";
в Инструкции по проведению проверок государственных органов Республики Казахстан органами юстиции по соблюдению законодательства, регулирующего издание, применение, государственную регистрацию и опубликование нормативных правовых актов, утвержденной указанным приказом:
в преамбуле:
слово "разработаны" заменить словом "разработана";
после слова "управлении" дополнить словами "и самоуправлении";
пункт 4 исключить;
пункт 6 исключить;
в пункте 7 слова "обязаны руководствоваться" заменить словом "руководствуются";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Задачами проверок являются:
1) обеспечение контроля за соблюдением действующего законодательства в области государственной регистрации и официального опубликования нормативных правовых актов;
2) выявление и предотвращение фактов издания должностными лицами государственных органов незаконных нормативных правовых актов, затрагивающих права, свободы и обязанности физических лиц, законные интересы хозяйствующих субъектов и государства, противоречащих Конституции либо иным законодательным актам;

Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2002 жылғы 3 сәуірдегі № 48 "Әдiлет органдарының Қазақcтан Республикасының мемлекеттiк органдарын нормативтiк құқықтық актiлердi шығаруды, қолдануды, мемлекеттiк тiркеу мен жариялауды реттейтiн заңнаманы сақтау бойынша тексерулердi жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі N 113 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 16 сәуірде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6177 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2013 жылғы 8 қаңтардағы № 6 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің м.а. 08.01.2013  № 6 бұйрығымен.
«Әдiлет органдары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 18 наурыздағы Заңының 24-бабын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2002 жылғы 3 сәуірдегі № 48 «Әдiлет органдарының Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарын нормативтiк құқықтық актiлердi шығаруды, қолдануды, мемлекеттiк тiркеу мен жариялауды реттейтiн заңнаманы сақтау бойынша тексерулердi жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы» бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1813 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2002 жыл, № 19, 608-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспеде:
«11» деген цифр «14» деген цифрмен ауыстырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Әдiлет органдарының Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарын нормативтiк құқықтық актiлердi шығаруды, қолдануды, мемлекеттiк тiркеу мен жариялауды реттейтiн заңнаманы сақтау бойынша тексерулердi жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықта:
кіріспеде:
орыс тілінде өзгеріс енгізілген, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
«басқару» деген сөзден кейін «және өзін-өзі басқару» деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ алып тасталсын;
6-тармақ алып тасталсын;
7-тармақта «басшылыққа алуға міндетті» деген сөздер «басшылыққа алады» деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Тексерулердiң мiндеттерi:
1) нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу мен ресми жариялау саласындағы қолданыстағы заңнаманың сақталуына бақылауды қамтамасыз ету;
2) мемлекеттiк органның лауазымды адамының Конституцияға не өзге де заң актiлерiне қайшы келетiн, жеке тұлғалардың құқықтарын, бостандықтарын және мiндеттерiн, шаруашылық жүргiзушi субъектiлер мен мемлекеттiң заңды мүдделерiн қозғайтын заңсыз нормативтiк құқықтық акт шығаруы фактiлерiн анықтау және жол бермеу;

3) выявление и предотвращение фактов незаконного применения должностными лицами центральных исполнительных, а также местных представительных и исполнительных органов нормативных правовых актов, утративших силу, признанных судом недействительными, официально неопубликованных, либо действие которых приостановлено уполномоченными органами, а также не прошедших государственную регистрацию в органах юстиции;
4) выявление нарушений должностными лицами правил государственной регистрации нормативных правовых актов, имеющих общеобязательное значение, затрагивающих права, свободы и обязанности физических лиц;
5) оказание методической помощи по вопросам издания, государственной регистрации и официального опубликования нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов.";
в пункте 9 после слов "государственного управления -" слова "на руководителей территориальных органов юстиции и отделы регистрации нормативных правовых актов территориальных органов юстиции (далее - отдел регистрации)." заменить словами "на руководителей территориальных органов юстиции (далее - территориальные органы юстиции).";
в пункте 11 слова "При необходимости" исключить;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Проверки проводятся по инициативе органов юстиции, при получении информации о нарушениях установленных норм законодательства по обращениям физических и юридических лиц, а также по поручению Президента, Правительства Республики Казахстан и руководства Министерства юстиции.
Планы проверок центральных государственных органов утверждаются Министром юстиции Республики Казахстан (либо лицом, исполняющим его обязанности).
Планы проверок органов местного государственного управления областного (города республиканского значения, столицы) уровня, районного в городе республиканского значения (столице), органов местного государственного управления районного (городов областного значения), города районного значения, поселкового, аульного (сельского) округа утверждаются начальниками Департаментов юстиции областей, городов Астаны и Алматы (либо лицами, исполняющими их обязанности).
При этом, плановая проверка в органе местного государственного управления проводится территориальными органами юстиции один раз в год в соответствии с пунктом 10 настоящей Инструкции.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Для организации проведения проверок образуются:
1) группы, создаваемые из числа сотрудников Департамента;
2) группы, создаваемые из числа сотрудников территориальных органов юстиции.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

3) күшi жойылған, сот күшi жоқ деп таныған, ресми жарияланбаған не қолданылу күшiн уәкiлеттi органдар тоқтата тұрған, сондай-ақ әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеуден өтпеген нормативтiк құқықтық актiлердi орталық атқарушы, сондай-ақ жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың лауазымды адамдарының заңсыз қолдануы фактiлерiн анықтау және жол бермеу;
4) лауазымды адамдармен жалпыға міндетті маңызы бар, жеке тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен мiндеттерiн қозғайтын нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу ережелерiн бұзуын анықтау;
5) орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерiн шығару, мемлекеттiк тiркеу және ресми жариялау мәселелері бойынша әдiстемелiк көмек көрсету болып табылады.»;
9-тармақта «органдарын тексеру - » деген сөздерден кейінгі «аумақтық әдiлет органдарының басшыларына және аумақтық әдiлет органдарының нормативтік құқықтық актілерді тіркеу бөлiмдерiне (бұдан әрi - тiркеу бөлiмi)» деген сөздер «аумақтық әдiлет органдарының (бұдан әрi - аумақтық әдiлет органдары) басшыларына» деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақта «Қажет болған жағдайда» сөздер алып тасталсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Тексерулер жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерi бойынша заңнаманың нормаларын бұзу туралы ақпарат алған кезде әдiлет органдарының бастамашылығы бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Yкiметiнiң және Әдiлет министрлiгi басшылығының тапсырмасы бойынша жүргiзiледi.
Орталық мемлекеттік органдарды тексеру жоспары Қазақстан Республикасы Әділет министрімен (немесе оның міндетін атқарушы тұлғамен) бекітіледі.
Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) деңгейдегі, республикалық маңызы бар қаладағы (астанадағы) аудандық жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарын, аудандық (облыстық маңызы бар қалалар), аудандық маңызы бар қалалық, кенттік, ауылдық (селолық) округтер деңгейіндегі жергілікті мемлекеттік басқару органдарын тексеру жоспары облыстар, Алматы және Астана қалалары Әділет департаменттері бастықтарымен (немесе олардың міндетін атқарушы тұлғалармен) бекітіледі.
Бұл ретте, аумақтық әділет органдары жергілікті мемлекеттік басқару органында жоспарлы тексеруді осы Нұсқаулықтың 10-тармағына сәйкес жылына бір рет жүргізеді.»;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Тексерулерді жүргізу үшін:
1) Департамент қызметкерлерінен құрылатын топтар;
2) аумақтық әдiлет органдары қызметкерлерінен құрылатын топтар құрылады.»;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"16. Для проведения проверки первым руководителем органов юстиции (либо лицом, исполняющим его обязанности) выносится приказ, содержащий в себе номер и дату издания, наименование проверяемого органа и участников проверяющей группы, предмет проверки, проверяемый период, дату начала и завершения проверки.
До начала проверки приказ и его копия с заполненной информационной учетной карточкой регистрируются в территориальных органах Комитета по правовой статистике и специальных учетов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) в соответствии с требованиями действующего законодательства.
Проверка проводится органами юстиции после регистрации приказа о проведении проверки в уполномоченном органе.
Датой начала проверки считается дата указанная в приказе о проведении проверки.";
в пункте 17:
абзацы второй и третий изложить в следующей редакции:
"Прекращение, приостановление, возобновление, продление срока проверки производится первым руководителем органов юстиции (либо лицом, исполняющим его обязанности).
В случае продления сроков проверки, либо ее прекращения, приостановления, возобновления, а также снятия с учета (как не проведенная) заполняется и представляется в уполномоченный орган соответствующая учетная карточка.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Перед началом проверки группа проверяющих предъявляет приказ о назначении проверки первому руководителю проверяемого органа (либо лицу, исполняющего его обязанности).";
часть вторую пункта 20 изложить в следующей редакции:
"Дополнение и уточнение задач и функций проверяющих групп осуществляется первым руководителем органов юстиции (либо лицом, исполняющим его обязанности).";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. При проведении проверок проверяющие имеют право:
1) запрашивать от государственных органов необходимые для осуществления проверок материалы и информацию;
2) вносить в государственные органы представление об устранении нарушений закона;
3) запрашивать объяснения лица, привлекаемого к административной ответственности, на имя первого руководителя органов юстиции (либо лица, исполняющего его обязанности).
Примечание: При выявлении в ходе проверки более трех нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации, официальному опубликованию, то в данном случае такие нарушения оформляются отдельным (отдельными) приложением (приложениями) к акту по результатам проверки по каждому предмету проверки по отдельности. При этом, в акте приводится соответствующая ссылка на приложение (приложения).";
в пункте 22:
в абзаце первом слово "обязаны" исключить;
подпункт 1) исключить;
в подпункте 2) слово "не допускать" заменить словом "не допускают";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) не допускают разглашения полученной в ходе проверки информации, представляющей в соответствии с законодательством Республики Казахстан сведения, составляющие государственные секреты, или сведения конфиденциального характера.";
в пункте 23 слова "действующим законодательством" заменить словами "действующими законодательными актами";
в пункте 24 слова "установленном законодательством." заменить словами "установленным Законом Республики Казахстан "О государственных секретах".";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

«16. Тексеру жүргізу үшін шығарылған нөмірі мен күнін, тексерілетін органның атауын, тексеру тобының қатысушыларын, тексеру нысанын, тексеру кезеңін, тексеруді бастау және аяқтау күнін қамтитын әділет органдары бірінші басшысымен (немесе оның міндетін атқарушы тұлғамен) бұйрық шығарылады.
Тексеру басталғанға дейiн бұйрық және оның көшірмесі толтырылған ақпараттық есепке алу карточкасымен Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті аумақтық органдарында (бұдан әрі – уәкілетті орган) қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес тіркеледі.
Тексеру әділет органдарымен тексеру жүргізу туралы бұйрық уәкілетті органда тіркелгеннен кейін жүргізеді.
Тексеруді бастау күні болып тексеру жүргізу туралы бұйрықта көрсетілген күн есептеледі.»;
17-тармақта:
екінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«Тексеруді тоқтату, тоқтата тұру, жаңғырту, мерзiмiн ұзарту әділет органдарының бірінші басшысымен (немесе оның міндетін атқарушы тұлғамен) жүзеге асырылады.
Тексеріс мерзімі ұзартылған, не ол тоқтатылған, тоқтата тұрылған, жаңғыртылған, сондай-ақ есептен шығарылған жағдайда (өткізілмеген тексеріс ретінде) тиісті есепке алу карточкасы толтырылады және уәкілетті органға ұсынылады.»;
18-тармақ мынандай редакцияда жазылсын:
«18. Тексеру бастаудың алдында тексерушiлер тобы тексерiлетiн органның бірінші басшысына (немесе оның міндетін атқарушы тұлғаға) тексерудi тағайындау туралы бұйрықты ұсынады.»;
20-тармақтың екінші бөлігі мынандай редакцияда жазылсын:
«Тексерушi топтардың мiндеттерi мен функцияларын толықтыруды және нақтыландыруды әділет органдарының бірінші басшысымен (немесе оның міндетін атқарушы тұлғамен) жүзеге асырылады.»;
21-тармақ мынандай редакцияда жазылсын:
«21. Тексерулердi жүргiзген кезде тексерушiлер:
1) тексерулердi жүзеге асыру үшiн мемлекеттiк органдардан қажеттi материалдар мен ақпаратты сұрауға;
2) мемлекеттiк органдарға заңның бұзылуын жою туралы ұсыныс енгiзуге;
3) әділет органдары бірінші басшысының (немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның) атына әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылып отырған тұлғадан түсiніктеме сұрауға құқылы.
Ескерту: Тексеру барысында үштен артық мемлекеттік тіркеуге, ресми жариялауға жататын нормативтік құқықтық акті анықталған кезде, онда мұндай бұзушылықтар тексерудің әр мәні бойынша жеке-жеке, тексеру қорытындысы бойынша актіге жеке қосымшамен (қосымшалармен) ресімделеді. Бұл ретте, актіде қосымшаға (қосымшаларға) тиісті сілтеме келтіріледі.»;
22-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
2) тармақшада «жол бермеуге» деген сөздер «жол бермейді» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) тексеру барысында алынған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтер, немесе құпиялы сипаттағы мәліметтерді қамтитын ақпаратты жариялауға жол бермейді.»;
23-тармақта «қолданылып жүрген заңнамасында» деген сөздер «қолданыстағы заңнама актілерінде» сөздерімен ауыстырылсын;
24-тармақта «заңнамада белгiленген» деген сөздер «Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік құпиялар туралы» Заңмен белгіленген» сөздерімен ауыстырылсын;
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"25. По результатам проверки не позднее трех дней с момента ее окончания составляется акт в двух экземплярах с конкретными указаниями по устранению выявленных недостатков и улучшению работы. Составленные акты предоставляются для ознакомления и подписания первому руководителю проверяемого органа (либо лицу, исполняющему его обязанности). После подписания второй экземпляр акта возвращается в органы юстиции.";
абзац третий пункта 26 изложить в следующей редакции:
"Акт подписывается проверяющей группой и предоставляется для ознакомления первому руководителю проверяемого органа (либо лицу, исполняющему его обязанности).";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. При наличии возражений или замечаний к акту со стороны первого руководителя проверяемого органа (либо лица, исполняющего его обязанности), им делается оговорка перед своей подписью, и прилагаются мотивированные письменные объяснения и замечания.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. В случае отказа первого руководителя проверяемого органа (либо лица, исполняющего его обязанности) от подписания, в акте производится соответствующая запись.";
в пункте 29 слово "Правильность" заменить словом "Достоверность";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. В случае выявления по результатам проверки нарушений, Министерством юстиции и его территориальными органами принимаются предусмотренные законодательными актами меры реагирования (вносится представление об устранении нарушений закона, составляется протокол об административном правонарушении).";
пункт 32 исключить;
в пункте 33 после слова "проверяющими" дополнить словом "немедленно";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Составление протокола об административном правонарушении и направление его в суд осуществляется в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях" и приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 10 июня 2002 года № 87 "Об утверждении Инструкции по производству дел об административных правонарушениях органами юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1882).".
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр юстиции
Республики Казахстан                       Р. Тусупбеков

«25. Тексеру қорытындысы бойынша ол аяқталған сәттен бастап үш күннен кешіктірмей анықталған кемшіліктерді жою және жұмысты жақсарту бойынша нақты нұсқаулары бар екі данада акт жасалады. Жасалған актілер тексерілген органның бірінші басшысына (немесе оның міндетін атқарушы тұлғаға) танысу және қол қою үшін ұсынылады. Қол қойылғаннан кейін актінің екінші данасы әділет органдарына қайтарылады.»;
26-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Актіге тексеруші топ қол қояды және тексерілген органның бірінші басшысына (немесе оның міндетін атқарушы тұлғаға) танысу үшін ұсынылады.»;
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«27. Тексерiлген органның бірінші басшысы (немесе оның міндетін атқарушы тұлға) тарапынан актiге қарсылықтар немесе ескертулер болған жағдайда, өзiнiң қолының алдында ескертпе жасайды және оған негiзделген жазбаша түсiндiрмелер мен ескертулер қоса берiледi.»;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«28. Тексерiлген органның бірінші басшысы (немесе оның міндетін атқарушы тұлға) қол қоюдан бас тартқан жағдайда актiде тиiстi жазба жүргiзiледi.»;
29-тармақта «дұрыстығы» деген сөзді «растығы» деген сөзімен ауыстырылсын;
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«31. Тексеріс қорытынды бойынша бұзушылық анықталған жағдайда, Әділет министрлігімен және оның аумақтық органдарымен заңнама актілерімен қарастырылған ықпал ету шаралары қабылданады (заң бұзушылықты жою туралы ұсыныс енгізіледі, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама құрастырылады).»;
32-тармақ алып тасталсын;
33-тармақта «тексерушілер» деген сөздерден кейін «дереу» деген сөзбен толықтырылсын;
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«34. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасау және сотқа жiберу «Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 30 қаңтардағы кодексiнде және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрінің 2002 жылғы 10 маусымдағы № 87 «Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердің өндiрiсi жөнiндегi нұсқаулықты бекіту туралы» (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1882 болып тіркелген) бұйрығында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.».
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі                             Р. Түсіпбеков