Об утверждении Типовой формы договоров на рыболовство и ведение рыбного хозяйства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 марта 2010 года № 207. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 апреля 2010 года № 6183. Утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 318-Ө
Сноска. Утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды РК от 18.10.2013 № 318-Ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Типовые формы договоров:
1) на рыболовство согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) на ведение рыбного хозяйства согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту стратегии использования природных ресурсов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр                                    А. Куришбаев
Приложение 1
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 марта 2010 года № 207
Типовая форма
Договор на рыболовство
Комитет рыбного хозяйства
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
город _______________                           "__" ______ 20__ года
_____________________________________________________________________
(территориальное подразделение уполномоченного органа)
в дальнейшем именуемая "Инспекция", в лице __________________________
(Ф.И.О. начальника)
действующая на основании Положения, с одной стороны, и ______________
_____________________________________________________________________
(наименование организации)
в лице ее руководителя ______________________________________________
(Ф.И.О. полностью)
или индивидуальный предприниматель __________________________________
(Ф.И.О. полностью)
признанный решением конкурсной комиссии от "__" _________ 20__ года
№ ___ победителем конкурса, именуемый в дальнейшем "Пользователь",
действующий на основании ____________________________________________
(положение, устав и др.)
с другой стороны, заключили договор о нижеследующем.
1. Предмет договора
1. "Инспекция" предоставила, а "Пользователь" приобрел право на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными на
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование водоема, участка и района его расположения)
в целях _____________________________________________________________
(промыслового рыболовства (прибрежного, морского), научно-исследовательского и т.д.)

Балық аулауға және балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттардың үлгі нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 29 наурыздағы № 207 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 20 сәуірде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6183 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 18 қазандағы № 318-Ө бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 18.10.2013 № 318-Ө бұйрығымен (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» Заңының 9-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Келесі:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес балық аулауға;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес балық шаруашылығын жүргiзуге арналған шарттардың Үлгі нысандары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                       А. Күрішбаев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2010 жылғы 29 наурыздағы
№ 207 бұйрығына
1-қосымша
Үлгі нысаны
Балық аулауға арналған шарт Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
______________ қаласы                     20 ___ ж. «___» ________
__________________________________________________________________
(уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі)
әрі қарай «Инспекция» деп аталатын, ______________________________                                               (бастықтың А.Ә.Т.)
атынан Ереже негізінде әрекет ететін, ____________________________,
бір тараптан, және бастық ________________________________________
(А.Ә.Т. толығымен)
атынан ____________________________________ немесе жеке кәсіпкер
(ұйымның аты)
________________________, конкурстық комиссияның 20 ____ жылғы
(А.Ә.Т. толығымен)
«___»___________ № ___ шешімімен конкурстың жеңімпазы танылған, бұдан әрі «Пайдаланушы» деп аталатын ___________ негізінде әрекет етуші
(ереже, жарғы не басқа)
екінші тараптан төмендегілер туралы шарт жасасты.
1. Шарттың мәнi
1. «Инспекция» ұсынды, ал «Пайдаланушы» ____________________
________________________________________________________ мақсатында
(кәсіпшілік аулау (жағалаулық, теңіздік),
ғылыми-зерттеу және т.б.)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(су айдынының, учаскесінің және орналасқан ауданының атауы)
балық ресурстарын және басқа су жануарларын пайдалану құқығына ие болды.

2. Права сторон
2. "Пользователь" имеет право в установленном законодательством порядке:
1) пользоваться объектами животного мира в соответствии с условиями их предоставления;
2) собственности на добытые объекты животного мира и полученную при этом продукцию;
3) выдавать путевки физическим лицам для лова рыбы на закрепленных за ним рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, зарегистрированные в территориальном уполномоченном органе;
4) заключать договоры с физическими и юридическими лицами на пользование животным миром.
3. "Инспекция" имеет право в установленном законодательством порядке:
1) приостанавливать или прекращать вылов рыбы и других водных животных, изымать разрешение в случае превышения "Пользователем" разрешенного объема вылова рыбы и других водных животных в установленные сроки, невыполнения договорных обязательств и допущения других нарушений законодательства Республики Казахстан;
2) принимать меры по перераспределению в установленном порядке не освоенный "Пользователем" выделенный ему на год (сезон) лимит вылова рыбы и других водных животных, при условии не освоения 50 % осетровых и 35 % частиковых видов рыб в Урало-Каспийском бассейне до 1 июля от выделенного лимита, либо при не освоении 50 % видов рыб до 1 июля от выделенного лимита по другим водоемам республики;
3) расторгать в одностороннем порядке договор при невыполнении договорных условий и рыбоохранного законодательства;
4) осуществлять контроль за освоением выделенного лимита вылова рыбы и других водных животных, санитарным состоянием закрепленного за "Пользователем" водоема (участка), ведением журнала учета вылова рыбы и других водных животных, выполнением договорных условий по охране и воспроизводству рыбных запасов;
5) беспрепятственно посещать в любое время с целью проверки закрепленный за пользователем водоем и (или) участок.
Договор не дает "Пользователю" права пользования водами водного объекта.
3. Обязательства сторон
4. "Пользователь" обязан в установленном законодательством порядке:
1) осуществлять только разрешенный настоящим договором вид пользования рыбными ресурсами и другими водными животными;
2) выполнять установленные правила рыболовства;
3) соблюдать установленные ограничения и запреты при осуществлении рыболовства;
4) осваивать выделенный лимит вылова рыбы и других водных животных на закрепленном за ним водоеме (участке), не превышать разрешенный объем вылова рыбы и других водных животных, соответствующий внесенным платежам за пользование животным миром;
5) обеспечить оплату платежей за пользование животным миром в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан, согласно утвержденных ставок за пользование животным миром;

2. Тараптардың құқықтары
2. «Пайдаланушы» заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) жануарлар дүниесі объектілерін, оларды ұсыну шарттарына сәйкес пайдалануға;
2) ауланған жануарлар дүниесі объектілері мен оның барысында алынған өнім меншігіне;
3) уәкілетті органның бөлімшесінде тіркелген оған бекітіліп берілген су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық аулау үшін жеке тұлғаларға жолдамалар беруге;
4) жеке және заңды тұлғалармен жануарлар дүниесін пайдалануға арналған шарттар жасауға құқылы.
3. «Инспекция» заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) «Пайдаланушы» белгіленген мерзімде балық және басқа су жануарларын аулауға рұқсат берілген көлемнен асып кеткен, шарттық міндеттемелерді орындамаған және Қазақстан Республикасы заңнамасының басқа да бұзушылықтарына жол берген жағдайда балық және басқа су жануарларын аулауды уақытша тоқтатуға немесе тоқтатуға, рұқсаттаманы қайтарып алуға;
2) Жайық – Каспий бассейнінде, 1 шілдеге бөлінген лимиттен бекіре тұқымдас балықтарының 50%-ы және қара балық түрлерінің 35%-ы немесе республиканың басқа су айдындарында, 1 шілдеге дейін бөлінген лимиттен балық түрлерінің 50%-ы игерілмесе, белгіленген тәртіппен «Пайдаланушының» игермеген, жылға (маусымға) берілген балық және басқа су жануарларын аулаудың лимиттерін қайта бөлу шараларын қабылдауға;
3) шарттық талаптарды және балық қорғау заңнамасын орындамаған жағдайда біржақты тәртіпте шартты бұзуға;
4) балық және басқа су жануарларын аулау лимитін игеруге, «Пайдаланушыға» бекітіліп берілген су айдынының (учаскесінің) санитарлық жағдайына, балық және басқа су жануарларын аулау есебі журналын жүргізуге, балық қорын қорғау және өсімін молайту бойынша шарттық талаптарды орындауға бақылауды жүзеге асыруға;
5) тексеру мақсатында кез келген уақытта кедергісіз пайдаланушыға бекітіліп берілген су айдынына және (немесе) учаскесіне келуге құқылы.
Шарт «Пайдаланушыға» су объектісінің суларын пайдалану құқығын бермейді.
3. Тараптардың міндеттемелері
4. «Пайдаланушы» заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) тек осы шартпен рұқсат етілген балық ресурстарын және басқа су жануарларын пайдалану түрін жүзеге асыруға;
2) балық аулаудың белгіленген ережесін орындауға;
3) балық аулауды жүзеге асыру барысында белгіленген шектеулер мен тыйымдарды сақтауға;
4) оған бекітіліп берілген су айдынында (учаскесінде) балық және басқа су жануарларын аулауға бөлінген лимитті игеруге және жануарлар дүниесін пайдалануға төленген төлемге сәйкес, балық ресурстарын және басқа су жануарларын аулаудың рұқсат етілген көлемінен аспауға;
5) жануарлар дүниесін пайдалануға бекітілген ставкаларға сәйкес, жануарлар дүниесін пайдалануға төлем төлеуді Қазақстан Республикасының Салық кодексімен сәйкес қамтамасыз етуге;

6) обеспечить учет вылова рыбы и других водных животных, ведение на каждом закрепленном водоеме и (или) участке, бригаде или звене журнала учета вылова рыбы и других водных животных по установленной форме, заверенного печатью "Инспекции", а также журналов учета приема и сдачи на транспортных судах, предъявление его по требованию "Инспекции", представление "Инспекции" ежемесячно к 2 числу следующего за отчетным периодом, сведений о вылове рыбы и других водных животных, промысловой обстановке на водоеме;
7) обеспечить наличие на каждом водоеме и (или) участке, в случае вылова рыбы и других водных животных на нескольких рыбопромысловых участках водоема, выданных "Инспекцией" разрешений;
8) обеспечить охрану рыбных ресурсов и других водных животных, условия для их воспроизводства на закрепленном за ним водоеме и (или) участке и соблюдение других норм и сроков пользования рыбными ресурсами и другими водными животными, установленных Законом  Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", Правилами рыболовства и иными нормативными правовыми актами.
5. "Инспекция" обязана в установленном законодательством порядке:
1) выдавать "Пользователю" разрешения на право вылова рыбы и других водных животных в объеме, соответствующем сумме фактически оплаченных в установленном порядке платежей за пользование животным миром на каждое судно или промысловое орудие лова, звено или каждую бригаду, для освоения выделенного ему лимита вылова рыбы и других водных животных;
2) проводить ихтиологический контроль на закрепленных за "Пользователем" водоемах и (или) участках.
4. Ответственность сторон и разрешение споров
6. Пользователь ни полностью, ни частично не должен передавать кому-либо свои обязательства по настоящему Договору.
В случае невыполнения Пользователем обязательств по настоящему договору, Инспекция выносит предписание об устранении имеющихся недостатков и устанавливает срок их устранения. Если в указанный срок недостатки Пользователем не устраняются, то к нему применяются меры воздействия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случае нарушения прав Пользователя Инспекцией, она несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Споры по настоящему договору разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
5. Форс-Мажор
8. Ни одна из сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств Договора, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы (форс-мажор).

6) балық және басқа су жануарларын аулаудың есебін, әрбір бекітілген су айдынында (учаскесінде), бригадада немесе буында белгіленген нысан бойынша балық және басқа су жануарларын аулау есебінің «Инспекция» мөрімен куәландырылған журналын, сондай-ақ тасымалдаушы кемелерде қабылдау және тапсыру есебінің журналын жүргізуді, оның талабы бойынша көрсетуді, «Инспекцияға» балық және басқа су жануарларының аулануы, су айдынындағы кәсіпшілік жағдай туралы өткен айдағы мәліметтерді әр айдың 2-сі күні ұсынылуын қамтамасыз етуге;
7) су айдынының кәсіпшілік бірнеше учаскелерінде балық және басқа су жануарларын аулаған жағдайда «Инспекциямен» берілетін рұқсаттаманы әрбір су айдынында және (немесе) учаскесінде болуын қамтамасыз етуге;
8) балық ресурстарын және басқа су жануарларын қорғауды, оған бекітіліп берілген су айдынында және (немесе) учаскесінде олардың өсімін молайту үшін жағдайды және Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» Заңымен, Балық аулау ережемен және басқа нормативтік құқықтық актілермен белгіленген балық ресурстарын және басқа су жануарларын пайдаланудың басқа да нормаларын және мерзімдерін сақтауға міндетті.
5. «Инспекция» заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) «Пайдаланушыға» балық және басқа су жануарларын аулаудың оған бекітіліп берілген лимитін игеру үшін жануарлар дүниесін пайдалануға бөлінген төлем тәртібінде әр кеме немесе кәсіпшілік аулау құралына, буынға немесе әр бригадаға төленген нақты қаржыға сәйкес көлемде балық және басқа су жануарларын аулау құқығына рұқсаттама беруге;
2) «Пайдаланушыға» бекітілген берілген су айдындарында және (немесе) учаскелеріне ихтиологиялық бақылауды жүргізуге құқылы.
4. Тараптардың жауапкершілігі және дауларды шешу
6. Пайдаланушы осы шарт бойынша өз міндеттемелерін толығымен не жартылай басқа біреуге бермеуге міндетті.
Пайдаланушы осы шарт бойынша мiндеттемелердi орындамаған  жағдайда Инспекция орын алып отырған кемшiлiктердi жою туралы ұйғарым шығарады және оларды жою мерзiмiн белгiлейдi. Егер Пайдаланушы кемшiлiктердi көрсетiлген мерзiмде жоймаса, онда оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қолданылады.
Инспекция Пайдаланушының құқықтарын бұзған жағдайда, ол  Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
7. Осы шарт бойынша даулар Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте шешіледі.
5. Форс-Мажор
8. Егер шарттың қандай да болсын міндеттері еңсерілмейтін күштің (форс-мажор) әсер етуімен орындалмаса немесе тиісті орындалмаса, онда ешбір тарап орындамағаны немесе тиісті орындамағаны үшін жауапкершілікте болмайды.

9. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные и непредвиденные при данных условиях обстоятельства, как например: военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия (пожары и т.п.). Приведенный перечень не является исчерпывающим.
10. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, пострадавшая от них, незамедлительно уведомляет об этом другую Сторону путем вручения либо отправки по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание форс-мажорных обстоятельств.
11. При возникновении форс-мажорных обстоятельств, Стороны незамедлительно проводят совещание для поиска решения выхода из сложившейся ситуации и используют все не противоречащие законодательству средства, для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
12. Обстоятельства, указанные в настоящей главе признаются правомочными, если они подтверждены компетентными государственными органами и организациями.
6. Сроки действия договора и юридические адреса сторон
13. Настоящий договор составлен в двух экземплярах, из которых:
первый выдан Пользователю ___________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование пользователя)
второй хранится в Инспекции _________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование инспекции)
Дата ввода в действие договора "__" ________ 20__ года.
Дата окончания действия договора "__" _______ 20__ года.
"Инспекция"                 "Пользователь"
_____________________________ ____________________________
(наименование)                  (наименование)
_____________________________ ____________________________
(почтовый, телеграфный адрес)       (почтовый, телеграфный адрес)
_____________________________ ____________________________
(банковские реквизиты)             (банковские реквизиты)
_____________________________ ____________________________
(должность, Ф.И.О.)                (должность, Ф.И.О.)
_____________________________ ____________________________
(подпись, печать)           (подпись, печать (при наличии))
Приложение 2
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 марта 2010 года № 207
Типовая форма
Договор на ведение рыбного хозяйства
Комитет рыбного хозяйства
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
_______________                                "__" _______ 20__ года
(населенный пункт)
На основании решения (постановления) акимата __________________
области, по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
от "__" _______20__ года № __________________________________________
_____________________________________________________________________
(территориальное подразделение уполномоченного органа в области рыбного хозяйства)
в лице начальника __________________________________________________,
действующего на основании Положения, в дальнейшем именуемый
"Инспекция", с одной стороны и ______________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица или Ф.И.О. гражданина, адрес)
в лице ______________________________________________________________
(Ф.И.О., должность представителя пользователя)
именуемый в дальнейшем "Пользователь", действующий на основании _____
заключили настоящий договор о нижеследующем:

9. Еңсерілмейтін күш жағдайларына төтенше және осы шарттар кезінде күтілмеген жағдайлар, мысалыға: әскери қақтығыстар, табиғи апаттар, дүлей апаттар (өрт және о.с.) жатады. Келтірілген тізім түбегейлі болып табылмайды.
10. Еңсерілмейтін күш жағдайлары пайда болған жағдайда, одан зардап шеккен Тарап осы жайлы форс-мажорлық жағдайдың басталған мерзімі және сипаты нақтыланған жазбаша хабарламаны пошта бойынша тапсыру немесе жолдау арқылы тез арада басқа Тарапты хабардар етеді.
11. Форс-мажорлық жағдайлар пайда болған жағдайда, Тараптар қалыптасқан жағдайдан шығу шешімін іздестіру үшін тез арада кеңес өткізеді және осы жағдайларды минимумға келтіру үшін заңнамаға қайшы келмейтін барлық құралдарды пайдаланады.
12. Егер осы тарауда көрсетілген жағдайлар құзырлы мемлекеттік органдармен және ұйымдармен расталған болса, онда олар заңды болып танылады.
Шарттың қолданылу мерзімі және тараптардың мекен-жайы
13. Осы шарт 2 данада жасалды, оның бірі пайдаланушы ________
___________________________________________________________________
(пайдаланушының атауы)
беріледі, екіншісі ________________________________________________
___________________________________________________________________
(Инспекцияның атауы)
Инспекциясында сақталады.
Шарттың қолданысқа енгізілген күні «____» __________ 20 ___ жыл
Шарттың қолданылу мерзімінің аяқталған күні «____» ______ 20 ___ жыл
«Инспекция»                            «Пайдаланушы»
_________________________          ___________________________
(атауы)                               (атауы)
_________________________          ___________________________
(пошта, телеграфтың мекен-жайы)  (пошта, телеграфтың мекен-жайы)
_________________________          ___________________________     (банктік деректемелер)               (банктік деректемелер)
_________________________          ___________________________            (қызметі, аты-жөні)                 (қызметі, аты-жөні)
_________________________          ___________________________              (қолы, мөр)               (қолы, мөр, (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2010 жылғы 29 наурыздағы
№ 207 бұйрығына
2-қосымша
Үлгі нысаны
Балық шаруашылығын жүргiзуге арналған шарт Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
______________                            2010 ж. «___» ____________
(елдi мекен)
_______________________ облысы әкiмдігінiң балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн бекiтiп беру туралы 20 ___ «___»
_________ № ___ шешiмiне (қаулысына) сәйкес Ереженiң негiзiнде әрекет
ететiн, бұдан әрi «Инспекция» деп аталатын, ________________________
______________________________________________________________ атынан
(балық шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық бөлімшесі)
бастық _______________________________________________ бiр тараптан
және ______________________________________________________________
негiзiнде әрекет ететiн бұдан әрi «Пайдаланушы» деп аталатын
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе азаматтың аты-жөнi, мекен-жайы)
атынан ____________________________________________________________
(пайдаланушы өкiлiнiң аты-жөнi, лауазымы)
___________________________________________________________________ екiншi тараптан төмендегiлер туралы осы шартты жасасты:

1. Предмет договора
1. Инспекция предоставляет право ведения рыбного хозяйства на закрепленных за Пользователем рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, расположенных в ___________________________________ области ____________________________________________________ районе, площадь, размеры и другие параметры которых указаны в прилагаемом к договору паспорте.
2. Перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и/или их номера
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Права и обязанности сторон
3. Пользователь имеет право:
1) на ведение рыбного хозяйства на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
2) на водоемах, закрепленных для целей создания озерно-товарных, прудовых хозяйств в установленном законодательством порядке устанавливать порядок, сроки и способы ведения промыслового и спортивно-любительского рыболовства;
3) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке выдавать путевки;
4) осуществлять виды пользования рыбными ресурсами и другими водными животными в соответствии с выданным разрешением;
5) собственности на добытые водные биологические ресурсы и полученную при этом продукцию;
6) заключать договора с физическими и юридическими лицами на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными (далее - рыбные ресурсы).
4. Пользователь обязан:
1) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) своевременно вносить плату за пользование рыбными ресурсами в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан;
3) проводить рыбохозяйственное устройство;
4) не допускать ухудшения среды обитания животных;
5) пользоваться рыбными ресурсами способами, безопасными для населения и окружающей среды, не допускающими нарушения целостности естественных сообществ и жестокого обращения с животными;
6) предоставить сервитут для осуществления:
контрольного лова - уполномоченному органу;
научно-исследовательского лова - физическим и юридическим лицам;
любительского (спортивного) рыболовства - физическим лицам;
7) по согласованию с уполномоченным органом на основании биологического обоснования производить рыбохозяйственную мелиорацию на закрепленном рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, корректировку данных промыслового запаса рыбных ресурсов и других водных животных;
8) обозначать береговые границы рыбохозяйственных водоемов и (или) участков знаками и аншлагами;

1. Шарттың мәнi
1. Инспекция шартқа қоса беріліп отырған төлқұжатта ауданы, көлемі және басқа көрсеткіштері көрсетілген, _______________ облысы ______________________ ауданында орналасқан Пайдаланушыға бекiтiлiп берiлген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерiнде балық шаруашылығын жүргiзу құқығын бередi.
2. Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерiнiң  тiзiмi және/немесе олардың нөмiрлерi _______________
___________________________________________________________________
2. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
3. Пайдаланушы:
1) бекiтiлiп берiлген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерiнде балық шаруашылығын жүргiзуге;
2) көл-тауарлы, тоғандық шаруашылықтар құру үшін бекітіліп берілген су айдындарында заңнамада белгiленген тәртiппен кәсiпшілік және спорттық-әуесқойлық балық аулау тәртiбiн, мерзiмiн және тәсiлiн белгiлеуге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiппен жолдамалар беруге;
4) берiлген рұқсатқа сәйкес балық ресурстары мен басқа су жануарларын пайдалану түрлерiн жүзеге асыруға;
5) ауланған балық ресурстарына және бұл жағдайда алынған өнiмнің меншiгіне;
6) балық ресурстары мен басқа су жануарларын (бұдан әрi – балық ресурстары) пайдалануға жеке және заңды тұлғалармен шарт жасасуға құқылы.
4. Пайдаланушы:
1) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауға;
2) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгiленген тәртiппен балық ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемдi уақытылы енгiзуге;
3) балық шаруашылығын жайластыруды жүргiзуге;
4) жануарлардың тiршiлiк ету ортасының нашарлауына жол бермеуге;
5) балық ресурстарын халық және қоршаған орта үшiн қауiпсiз, табиғи қоғамдастықтардың тұтастығын бұзуға және жануарларға қатал қарауға жол бермейтiн тәсiлдермен пайдалануға;
6) сервитутты:
бақылаулық аулауды жүргізу үшін – уәкілетті органға;
ғылыми-зерттеу аулауды жүргізу үшін – жеке және заңды тұлғаларға;
әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүргізу үшін – жеке тұлғаларға береді.
7) уәкiлеттi органның келiсiмiмен биологиялық негiздеменiң негiзiнде бекiтiлiп берiлген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерiнде балық шаруашылығы мелиорациясын, балық және басқа су жануарларының қорын бағалауын жүргiзуге;
8) аншлагтар және белгiлер үлгiсiмен балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерiнiң жағалаулық шекарасын белгiлеуге;

9) вести на каждом рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, судне (рыбодобывающем и транспортном), приемном пункте, бригаде или звене журнал учета вылова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал) и предъявлять его по требованию должностных лиц уполномоченного органа;
10) в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, регистрировать в уполномоченном органе все заключенные договоры с физическими и юридическими лицами на пользование животным миром, предоставлять информацию об их расторжении;
11) в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, представлять ему сведения о вылове рыбных ресурсов и других водных животных, промысловой обстановке на водоеме, выданных путевках согласно формам, утвержденным уполномоченным органом;
12) обеспечить охрану рыбных ресурсов на закрепленном рыбохозяйственном водоеме и (или) участке;
13) проводить необходимые мероприятия, обеспечивающие воспроизводство рыбных ресурсов, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения, в соответствии с результатами биолого-экономических обследований в присутствии представителя "Инспекции";
14) устанавливать аншлаги ________ (шт.), плакаты ____ (шт.), информирующие о режиме охраны рыбных ресурсов;
15) создавать егерскую службу в количестве ______ (чел.);
16) обеспечить проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий;
17) провести до "__" _______ 20__ года рыбохозяйственное устройство и обеспечивать его выполнение;
18) обеспечивать условия общего водопользования.
5. Инспекция в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, имеет право:
1) беспрепятственно посещать закрепленные за Пользователем рыбохозяйственные водоемы (участки);
2) привлекать к административной ответственности должностных лиц Пользователя за нарушения правил ведения рыбного хозяйства и  законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
3) вносить предписания и постановления в пределах компетенции.
6. Инспекция в установленном законодательством порядке обязана:
1) контролировать исполнение Пользователем законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и выполнения условий настоящего договора;
2) распределять квоты и выдавать разрешения на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными с учетом поданных заявок Пользователем;
3) обеспечить оформление "Пользователю" паспорта закрепляемого водоема (участка).

9) әр балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесiнде, кемеде (балық аулайтын және көлiктiк), қабылдау пункттерде, бригада немесе буындарда балық және басқа да жануарларын аулауды есепке алу журналын жүргiзiп, уәкiлеттi органның лауазымдық тұлғаларының талабы бойынша оны ұсынуға;
10) жеке және заңды тұлғалардың жануарлар дүниесi объектiлерiн пайдалану үшiн жасасқан барлық шарттарды уәкiлеттi орган бекiткен тәртiбiмен және мерзiмдерiнде уәкiлеттi органда тiркеу, оларды бұзу туралы ақпарат беруге;
11) уәкiлеттi органмен белгiленген нысандарға сәйкес балық және басқа су жануарларының аулануы, су айдынындағы кәсiпшiлiк жағдай, берiлген жолдамалар туралы мәлiметтi уәкiлеттi органмен белгiленген мерзiмде және тәртiппен оған ұсынуға;
12) бекiтiлiп берiлген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық ресурстарын қорғауын қамтамасыз етуге;
13) «Инспекция» өкілінің қатысуымен биологиялық-экономикалық зерттеулердiң нәтижелерiне сәйкес балық ресурстарының, оның ішінде сирек кездесетiн және жойылып кету қаупi төнгендерінің өсiмiн молайтуды қамтамасыз ететiн қажеттi iс-шаралар жүргiзуге;
14) балық ресурстарын қорғау режимi туралы ақпарат беретiн аншлагтарды ______ (дана), плакаттарды _______ (дана) орнатуға;
15) _______ (адамнан) тұратын қорықшылық қызметiн құруға;
16) санитарлық-эпидемияға қарсы (алдын-алу) шараларын жүргiзудi қамтамасыз етуге;
17) «___» _______ 20 __ жылға дейін балық шаруашылығын жайғастыруын және оның орындалуын жүргізуді қамтамасыз етуге;
18) жалпы су пайдаланудың жағдайларын қамтамасыз етуге мiндеттi.
5. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіпте Инспекция өз құзыретiнiң шегiнде:
1) Пайдаланушыға бекiтiлiп берiлген балық шаруашылығы  су айдындарын (учаскелерiне) кедергiсiз келуге;
2) Пайдаланушының лауазымды адамдарын балық шаруашылығын  жүргiзу ережесiн және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн  қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамаларын  бұзғаны үшiн әкiмшiлiк жауапкершілікке тартуға құқылы;
3) құзыреті шегінде ұйғарым және қаулы енгізуге құқылы.
6. Инспекция заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) Пайдаланушының Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын орындауын және осы шарттың талаптарын сақтауын бақылауға;
2) Пайдаланушы берген өтiнiмдерді ескере отырып, балық ресурстарын және басқа су жануарларын пайдалануға арналған квоталарды бөлуге және рұқсаттамаларды беруге;
3) бекітіліп берілген су айдынының (учаскесінің) төлқұжатын «Пайдаланушыға» ресімдеуді қамтамасыз етуге мiндеттi.

3. Ответственность сторон
7. Пользователь ни полностью, ни частично не должен передавать кому-либо свои обязательства по настоящему Договору.
В случае невыполнения Пользователем обязательств по настоящему договору, Инспекция выносит предписание об устранении имеющихся недостатков и устанавливает срок их устранения. Если в указанный срок недостатки Пользователем не устраняются, то к нему применяются меры воздействия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. В случае нарушения прав Пользователя Инспекцией, она несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Заключительные положения
9. Настоящий договор вступает в силу с момента подписания и заключен сроком на ____ лет.
10. Действие договора на ведение рыбного хозяйства прекращается в случаях:
1) добровольного отказа от пользования рыбными ресурсами;
2) истечения срока пользования рыбными ресурсами;
3) прекращения деятельности пользователя;
4) систематического нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также условий договора на ведение рыбного хозяйства;
5) изъятия земельных участков, на которых произведено закрепление рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, для государственных нужд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) лишения разрешений на специальное пользование рыбными ресурсами.
11. При разрешении споров по ведению рыбного хозяйства стороны руководствуются условиями настоящего договора, рыбохозяйственным устройством и законодательством Республики Казахстан.
12. Все споры по настоящему договору разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
13. Настоящий Договор составлен в двух экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.
14. Паспорт установленной формы согласно приложению к настоящему договору рыбохозяйственного (рыбопромыслового) водоема и (или) участка, закрепленного за "Пользователем" является неотъемлемой частью договора.
5. Юридические адреса и подписи сторон
Инспекция                     Пользователь
______________________        __________________________
______________________        __________________________
(полное наименование,          (полное наименование, юридический
юридический адрес и реквизиты)            адрес и реквизиты)
М.П.                             М.П.
Приложение
к договору на ведение рыбного хозяйства
Комитет рыбного хозяйства
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Паспорт
рыбохозяйственного водоема (участка)
__________________________________________________________
(наименование водоема (участка))

3. Тараптардың жауапкершiлiгi
7. Пайдаланушы осы шарт бойынша өз міндеттемелерін толығымен не жартылай басқа біреуге бермеуге міндетті.
Пайдаланушы осы шарт бойынша мiндеттемелердi орындамаған  жағдайда Инспекция орын алып отырған кемшiлiктердi жою туралы ұйғарым шығарады және оларды жою мерзiмiн белгiлейдi. Егер Пайдаланушы кемшiлiктердi көрсетiлген мерзiмде жоймаса, онда оған Қазақстан  Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қолданылады.
8. Инспекция Пайдаланушының құқықтарын бұзған жағдайда, ол  Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
4. Қорытынды ережелер
9. Осы шарт қол қойылған күнінен бастап күшiне енгізіледі жәнe ____ жыл мерзiмге жасалды.
10. Балық шаруашылығын жүргiзу шартының қолданылуы:
1) балық ресурстарын пайдаланудың өз еркiмен бас тартқан;
2) балық ресурстарын пайдаланудың мерзiмi аяқталған;
3) Пайдаланушының қызметi тоқтатылған;
4) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау,  өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасының талаптары,  сондай-ақ балық шаруашылығын жүргiзуге арналған шарт талаптары  жүйелi түрде бұзылған;
5) балық шаруашылығы су айдындарын (учаскелерiн) бекiтiп беру  жүргiзiлген жер учаскелерi Қазақстан Республикасының заңнамаларында  белгiленген тәртiппен мемлекеттiк мұқтаждықтар үшiн алынған;
6) балық ресурстарын арнайы пайдалануға рұқсаттан айырған жағдайларда тоқтатылады.
11. Балық шаруашылығын жүргiзу бойынша дауларды шешу кезiнде тараптар осы шарттың талаптарын, балық шаруашылығын жайғастыру және Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
12. Осы шарт бойынша барлық даулар Қазақстан Республикасының  заңнамасында белгiленген тәртiппен шешiледi.
13. Осы шарт мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде бiрдей заңдық күшi бар екі данада жасалды.
14. Осы шарттың қосымшасымен белгіленген нысанға сәйкес «Пайдаланушыға» бекітіліп берілген балық шаруашылығы (кәсіпшілік балық аулау) су айдынының және (немесе) учаскесінің төлқұжаты шарттың ажыратылмас бөлігі болып табылады.
5. Тараптардың заңды мекен-жайлары
мен қолтаңбалары
«Инспекция»                            «Пайдаланушы»
________________                       __________________
________________                       __________________      (толық атауы, заңды мекен-           (толық атауы, заңдар мекен-     жайы және деректемелерi)               жайы және деректемелерi)
М.О.                                   M.O.
Балық шаруашылығын жүргiзуге
арналған үлгі шартқа
қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің
Балық шаруашылығы комитеті Балық шаруашылығы су айдынының (учаскесінің)
төлқұжаты
_______________________________________________
(су айдынының (учаскесінің) атауы)

1. Географическое расположение
Административная область ____________________________________________
Административный район ______________________________________________
Месторасположение водоема ___________________________________________
(наименование ближайшего населенного пункта,
_____________________________________________________________________
направление расположения водоема, удаленность в км)
Границы участка _____________________________________________________
(описание границ, координаты)
_____________________________________________________________________
2. Физическая характеристика
Длина, км ___________________________________________________________
Ширина, км __________________________________________________________
Площадь, га _________________________________________________________
Глубина максимальная, м _____________________________________________
Глубина средняя, м __________________________________________________
3. Биологическая характеристика
Степень зарастания водоема:
надводной растительностью _____________________________________
(сильно, средне, слабо)
подводной растительностью _____________________________________
(сильно, средне, слабо)
Степень развития фитопланктона (цветение воды) ______________________
(сильно, средне, слабо)
Видовой состав фауны водоема:
ихтиофауны ____________________________________________________
млекопитающих _________________________________________________
беспозвоночных водных животных ________________________________
Видовой состав промысловой фауны водоема:
ихтиофауны ____________________________________________________
млекопитающих _________________________________________________
беспозвоночных водных животных ________________________________
Рыбопродуктивность водоема, кг/га:
ихтиофауны ____________________________________________________
млекопитающих _________________________________________________
беспозвоночных водных животных ________________________________
3. Хозяйственная характеристика
Загрязнение водоема (участка) _______________________________________
(стоками промышленных предприятий,
_____________________________________________________________________
другими отходами производства)
Водозаборы __________________________________________________________
(типы водозаборных сооружений, мощность, ведомственная
_____________________________________________________________________
принадлежность)
Количество тоней, плавов, станов, других постоянных мест
использования рыбных ресурсов водоема (участка) _____________________
_____________________________________________________________________
Другие сведения
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Настоящий паспорт составлен в двух экземплярах и является
неотъемлемой частью договора на ведение рыбного хозяйства.
Наименование территориального подразделения уполномоченного
органа, оформившего настоящий паспорт _______________________________
М.П.                     Начальник ___________________________ Ф.И.О.
(подпись)
"__" ________ 20__ года.

1. Географиялық орналасуы
Әкімшілік облысы ________________________________________________
Әкімшілік ауданы ________________________________________________
Су айдынының орналасқан жер _____________________________________
(жақын маңдағы елді мекеннің атауы,
_________________________________________________________________
су айдыны орналасқан жердің бағыты, қашықтығы шақырымда)
Учаскенің шекаралары ____________________________________________
(шекаралардың сипаттамасы, координаттары)
_________________________________________________________________
2. Физикалық сипаттамасы
Ұзындығы, шақырым _______________________________________________
Ені, шақырым ____________________________________________________
Ауданы, га ______________________________________________________
Максималды тереңдігі, м _________________________________________
Орташа тереңдігі, м _____________________________________________
3. Биологиялық сипаттамасы
Су айдынының:
______________________ су үсті өсімдігімен
(қатты, орташа, әлсіз)
______________________ су асты өсімдігімен қаптап кету деңгейі
(қатты, орташа, әлсіз)
Фитопланктонның даму деңгейі (судың гүлденуі) ___________________
(қатты, орташа, әлсіз)
Су айдынының фаунасының түрлік құрамы:
ихтиофауна: _____________________________________________________
суқоректілер: ___________________________________________________
омыртқасыз су жануарлары: _______________________________________
Су айдынының кәсіпшілік фаунасының түрлік құрамы:
ихтиофауна: _____________________________________________________
суқоректілер: ___________________________________________________
омыртқасыз су жануарлары: _______________________________________
Су айдынының балық өнімділігі, кг/га:
ихтиофауна: _____________________________________________________
суқоректілер: ___________________________________________________
омыртқасыз су жануарлары: _______________________________________
4. Шаруашылық сипаттамасы
__________________________________________________________________
(өнеркәсіптік кәсіпорынның лас сумен,
________________________________________________________ ластануы
өндірістің басқа да қалдықтарымен)
Су тартқыш _______________________________________________________
(су тарту құрылғыларының түрі, қуаттылығы,
__________________________________________________________________
ведомтстволық тиістілігі)
Тартымдардың, жүзетін, тұрақтайтын, су айдынының (учаскесінің) балық ресурстарын пайдаланудың басқа да тұрақты орындарының саны
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Басқа мәліметтер
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Осы төлқұжат екі данада жасалды және балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттың ажыратылмас бөлігі болып табылады.
Осы төлқұжатты рәсімдеген арнайы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің атауы  ______________________________________________
М.О.                           Бастық _________________ (аты-жөні)
(қолы)
«____» ______________ 20 ___ жылы.