Об утверждении Правил разработки проектов естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территорий
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 апреля 2010 года № 285. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 мая 2010 года № 6239. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 ноября 2016 года № 490.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22.11.2016 г. № 490 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В целях реализации статьи 8 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки проектов естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территории.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Нысанбаев Е.Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Куришбаев
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 апреля 2010 года № 285
Правила
разработки проектов естественно-научного обоснования
упразднения государственных природных заказников
и государственных заповедных зон республиканского
значения и уменьшения их территорий
1. Общие положения
1. Правила разработки проектов естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территорий (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" (далее - Закон) в целях принятия обоснованных решений при упразднении государственных природных заказников и государственных заповедных зон и уменьшения их территорий.
2. Разработка проектов естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территорий производится специализированными научными (научно-исследовательскими) и проектными (проектно-изыскательскими) организациями по техническим заданиям уполномоченного органа инициирующего упразднение государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшение их территорий (далее – уполномоченный орган), в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О государственных закупках" в случае использования бюджетных средств.

Республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және олардың аумақтарын азайтудың жаратылыстану-ғылыми негіздемесінің жобаларын әзірлеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң 2010 жылғы 22 сәуірдегі N 285 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 20 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6239 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 22 қарашадағы № 490 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 22.11.2016 № 490 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2006 жылғы 7 шілдедегі "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және олардың аумақтарын азайтудың жаратылыстану-ғылыми негіздемесінің жобаларын әзірлеу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (Е.Н. Нысанбаев) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық ол бірінші рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Күрішбаев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2010 жылғы 22 сәуірдегі № 285
бұйрығымен бекітілген
Республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және олардың аумақтарын азайтудың жаратылыстану-ғылыми негіздемесінің жобаларын әзірлеу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және олардың аумақтарын азайтудың жаратылыстану-ғылыми негіздемесінің жобаларын әзірлеу ережесі (бұдан әрі - Ереже) мемлекеттік табиғи қаумалдар мен мемлекеттік қорық аймақтарды тарату және олардың аумақтарын азайту кезінде орнықты шешімдер қабылдау мақсатында 2006 жылғы 7 шілдедегі "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 8-бабына сәйкес әзірленді.
2. Бюджет қаражаты пайдаланылған жағдайда 2007 жылғы 21 шілдедегі "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және олардың аумақтарын азайтудың жаратылыстану-ғылыми негіздемесінің жобаларын әзірлеуді республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен мемлекеттік қорық аймақтарын таратуға және олардың аумақтарын азайтуға бастамашылық жасайтын уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) техникалық тапсырмалары бойынша мамандандырылған ғылыми (ғылыми-зерттеу) және жобалау (жобалау-іздестіру) ұйымдары жүргізеді.

2. Разработка проекта естественно-научного обоснования
3. Проект естественно-научного обоснования включает:
1) уникальность, значимость и репрезентативность природных комплексов проектной территории и расположенных на ней объектов государственного природно-заповедного фонда.
В данном разделе на основе всесторонней оценки природной среды определяется уникальность, значимость и репрезентативность природных комплексов проектной территории.
Объектами изучения природной среды являются: рельеф, почвы, климат, геология, поверхностные и подземные воды, флора, фауна, физико-геологические процессы, протекающие на территории.
Оценка рельефа предусматривает описание общих черт рельефа, его приуроченность к определенному геоморфологическому региону, описание основных орографических особенностей (характера распределения повышенных и пониженных участков). Отмечаются наиболее живописные и интересные в познавательном и эстетическом плане территории. Приводится инженерно-геологическая характеристика проектной территории, анализ отрицательных физико-геологических процессов.
Гидрологическая оценка территории предусматривает анализ существующих водоемов и водотоков, их протяженность, площадь, режим, скорость, глубина и ширина, проточность водоемов, заболоченность территории.
При изучении и анализе растительного покрова определяются закономерности пространственного распределения (взаимосвязь с рельефом, почвами, режимом увлажнения, поясность в горах) основных типов фитоценозов, степень трансформации и сохранности, условия формирования преобладающих и уникальных фитоценозов.
Изучение животного мира включает детальное исследование условий местообитания, ареал ценных и редких видов, стабильность их популяций, сезонные стации и пути миграции различных видов, антропогенные факторы, влияющие на сохранность популяций ценных видов фауны, а так же возможные пути контроля или управления их численностью;
2) состояние экологических систем и объектов государственного природно-заповедного фонда на исследуемой территории, риски, угрозы сохранению и меры по их охране, защите, восстановлению и использованию.
В данном разделе приводится характеристика объектов природно-заповедного фонда и памятников истории и культуры, расположенных на проектной территории или вблизи нее.
Составляются тематические карты: карта экосистем и ландшафтная карта.
Карта экосистем составляется по результатам натурных полевых исследований на основе аэрокосмических снимков. В отличие от ландшафтной карты в легенде к карте экосистем дается детальная характеристика биологических объектов (растительности, основных стаций животного мира). На карте экосистем выделяются уникальные и редкие объекты охраны, а в легенде характеризуются и экологические условия их местообитания.
Ландшафтная карта составляется для отражения ландшафтного разнообразия территории, включая памятники истории и культуры. Ландшафтная карта составляется на основе натурных обследований и обработки специальных материалов. В результате анализа природных условий и факторов антропогенного воздействия на окружающую природную среду проводится комплексная оценка ландшафтов проектной территории;

2. Жаратылыстану-ғылыми негіздеменің жобасын әзірлеу
3. Жаратылыстану-ғылыми негіздеменің жобасы мына мәселелерді қамтиды:
1) жобалық аумақтың табиғи кешендері мен онда орналасқан мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің бірегейлігі, маңыздылығы және ерекшелік сипаты.
Бұл бөлімде табиғи ортаға жан-жақты баға беру негізінде жобалық аумақтың табиғи кешендерінің бірегейлігі, маңыздылығы және ерекшелік сипаты анықталады.
Табиғи ортаны зерттеу объектілері: рельеф, топырақ, климат, геология, жер бетіндегі және жер астындағы сулар, флора, фауна, аумақта болып жататын физикалық-геологиялық процестер болып табылады.
Рельефті бағалау рельефтің жалпы белгілерін сипаттауды, оның белгілі бір геоморфологиялық өңірге жатуын сипаттауды, негізгі орографиялық ерекшеліктерді (биік және еңіс учаскелердің бөліну сипатын) сипаттауды көздейді. Танымдық және эстетикалық тұрғыдан алғанда неғұрлым көрікті және қызықты аумақтар атап өтіледі. Жобалық аумақтың инженерлік-геологиялық сипаттамасы, теріс физикалық-геологиялық процестердің талдауы келтіріледі.
Аумақты гидрологиялық бағалау осындағы су қоймалары мен су ағыстарына, олардың ұзындығына, режиміне, жылдамдығына, су қоймаларының тереңдігі мен еніне, аумақтың батпақтануына талдау жасауды көздейді.
Өсімдіктер қабатын зерттеу мен талдау кезінде фитоценоздардың негізгі тұрпаттарының кеңістікте бөлінуінің заңдылығы (рельефпен, топырақпен, ылғалдану режимімен өзара байланыс, таулардағы белдеулік), өзгеру және сақталу дәрежесі, басым және бірегей фитоценоздардың қалыптасу жағдайлары анықталады.
Жануарлар дүниесін зерттеу мекендеу орындарының жағдайларын егжей-тегжейлі зерттеуді, бағалы және сирек кездесетін түрлердің таралу аймағын, олардың таралымдарының тұрақтылығын, әр түрлердің маусымдық аялдауы мен қоныс аудару жолдарын, фаунаның бағалы түрлері таралымдарының сақталуына әсер ететін антропогендік факторларды, сондай-ақ олардың санын бақылаудың немесе басқарудың ықтимал жолдарын қамтиды.
2) зерттеліп отырған аумақтағы мемлекеттік табиғи-қорық қорының экологиялық жүйелері мен объектілерінің жай-күйі, оларды күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану жөніндегі тәуекелдер, қатерлерді және шаралар.
Бұл бөлімде табиғи-қорық қоры объектілерінің және жобалық аумақта немесе оған жақын маңда орналасқан тарих және мәдениет ескерткіштерінің сипаттамасы келтіріледі.
Тақырыптық карталар: экожүйелер картасы мен ландшафтық карта жасалады.
Экожүйелер картасы аэроғарыш суреттерінің негізінде нақты далалық зерттеулердің нәтижелері бойынша жасалады. Ландшафтық картадан өзгешелігі сол - экожүйелер картасының түсініктемесінде биологиялық объектілердің (өсімдіктердің, жануарлар дүниесінің негізгі түрлерінің) толық сипаттамасы беріледі. Экожүйелер картасында бірегей және сирек кездесетін күзет объектілері бөліп көрсетіледі, ал түсініктемеде олардың мекендеу орындарының экологиялық жағдайлары да сипатталады.
Ландшафтық карта тарих және мәдениет ескерткіштерін қоса алғанда, аумақтың ландшафтық әртүрлілігін көрсету үшін жасалады. Ландшафтық карта нақты зерттеулердің және арнайы материалдарды өңдеудің негізінде жасалады. Табиғи жағдайларды және қоршаған табиғи ортаға антропогендік әсер факторларын талдау нәтижесінде жобалық аумақ ландшафтарының кешенді бағасы келтіріледі.

3) оценку состояния социально-экономических условий на исследуемой территории.
В данном разделе приводится краткая социально-экономическая характеристика региона, существующего производственного и жилого фонда, его состояние и использование, описание системы и объектов культурно-бытового обслуживания территории, потребность местного населения в природных ресурсах;
4) выводы об экологической и экономической целесообразности упразднения государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территорий.
В данном разделе рассматривается планируемая хозяйственная деятельность и ее влияние на природные комплексы исследуемой территории, в том числе воздействия промышленности, транспорта, населенных пунктов, также экономическая целесообразность упразднения государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территорий;
5) в случае уменьшения территорий государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения - рекомендуемые границы с описанием и координатами, категории и площади земельных участков собственников и землепользователей, исключаемых из состава особо охраняемой природной территории.
В данном разделе на основе картографического материала дается описание границ особо охраняемой природной территории в пределах административных областей и районов, географические координаты, приводится экспликация земельных участков, собственников и землепользователей;
6) предложения о последующем использовании и рекультивации земельных участков.
Данный раздел выполняется при разработке месторождений для выработки конкретных предложений с описанием мероприятий направленных на искусственное воссоздание плодородия почвы и растительного покрова, нарушенных в следствии разработок.
4. Проект естественно-научного обоснования подлежит государственной экологической экспертизе в соответствии с Правилами  проведения государственной экологической экспертизы утвержденными приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 28 июня 2007 года № 207-п (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4844) и при положительном ее заключении, в течении 10 календарных дней утверждается уполномоченным органом в области особо охраняемых природных территорий.
5. На основании утвержденного проекта естественно-научного обоснования, уполномоченный орган в области особо охраняемых природных территорий в течении 30 рабочих дней разрабатывает и вносит в Правительство Республики Казахстан соответствующий проект постановления.

3) зерттеліп отырған аумақтағы әлеуметтік-экономикалық жағдайлардың ахуалын бағалау.
Бұл бөлімде өңірдің қысқаша әлеуметтік-экономикалық сипаттамасы, салынған өндірістік және тұрғын үй қоры, оның жай-күйі мен пайдаланылуы, аумаққа мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету жүйесі мен объектілерінің сипаттамасы, жергілікті халықтың табиғи ресурстарға мұқтаждығы келтіріледі.
4) республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және олардың аумақтарын азайтудың экологиялық және экономикалық қажеттілігі туралы тұжырымдар.
Бұл бөлімде жоспарланып отырған шаруашылық қызмет және оның зерттеліп отырған аумақтың табиғи кешендеріне әсері, оның ішінде өнеркәсіптің, көліктің, елді мекендердің әсері, сондай-ақ республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және олардың аумақтарын азайтудың экономикалық қажеттілігі қаралады.
5) республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен мемлекеттік қорық аймақтарының аумақтары азайтылған жағдайда - ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құрамынан шығарылатын меншік иелері мен жер пайдаланушылардың жер учаскелерінің сипаттамасымен және координаттарымен, санатымен және көлемімен ұсынылатын шекаралары;
Бұл бөлімде картографиялық материалдың негізінде әкімшілік облыстар мен аудандардың шегінде ерекше қорғалатын табиғи аумақ шекарасының сипаттамасы беріледі, меншік иелері мен жер пайдаланушылар жер учаскелерінің экспликациясы келтіріледі.
6) жер учаскелерін кейіннен пайдалану және рекультивациялау туралы ұсыныстар.
Бұл бөлім кен орындарын игеру кезінде оның салдарынан бұзылған топырақтың құнарлылығы мен өсімдіктер қабатын жасанды жолмен қалпына келтіруге бағытталған іс-шаралар сипатталып, нақты ұсыныстар әзірлеу үшін орындалады.
4. Жаратылыстану-ғылыми негіздеменің жобасы Қазақстан Республикасының заңнамасы белгілеген тәртіппен мемлекеттік экологиялық сараптамасын жүргізу ережелерін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 28 маусымдағы № 207-е бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4844 тіркелді) мемлекеттік экологиялық сараптауға жатады және оның оң қорытындысы болған жағдайда оны 10 күнтізбелік күн ішінде ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
5. Жаратылыстану-ғылыми негіздеменің бекітілген жобасының негізінде ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы орган 30 жұмыс күні ішінде тиісті қаулы жобасын әзірлеп, Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.