Об утверждении Правил исчисления стажа работы по специальности работникам организаций образования и научных организаций
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 июня 2010 года № 302. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июля 2010 года № 6340.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В целях реализации подпункта 3) пункта 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра образования и науки РК от 02.07.2019 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления стажа работы по специальности работникам организаций образования и научных организаций.
2. Признать утратившим силу приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 февраля 2002 года № 105 "Об утверждении Правил определения стажа работы по специальности работникам организаций образования и научных организаций, не являющимся государственными служащими" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1760).
3. Финансовому департаменту (Нургожаева Т.А.):
1) представить настоящий приказ в установленном порядке на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Сарыбекова М.Н.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Ж. Туймебаев
"СОГЛАСОВАНО"
И.о. Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
____________ Дуйсенова Т.Б.
16 июня 2010 год
Утверждены
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 14 июня 2010 года № 302
Правила
исчисления стажа работы по специальности работникам
организаций образования и научных организаций
1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления стажа работы по специальности работникам организаций образования и научных организаций (далее - Правила) применяются при определении стажа педагогическим работникам и приравненным к ним лицам, научно-педагогическим, научным работникам и работникам, не являющимся государственными служащими, организаций образования и науки независимо от организационно-правовой формы.
Стаж работы по специальности, засчитываемый в соответствии с настоящими Правилами, учитывается в календарном исчислении при приеме на работу или при переводе на другую работу.
В организациях образования при исчислении должностного оклада в зависимости от стажа работы, размер должностного оклада устанавливается в соответствии с действующими нормативными правовыми актами.
Документами, подтверждающими трудовую деятельность работника, для определения стажа работы по специальности являются:

Бiлiм ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қызметкерлерiне мамандық бойынша жұмыс стажын есептеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2010 жылғы 14 маусымдағы N 302 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылғы 19 шілдеде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6340 болып енгізілді.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысының 4-тармағы 3) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.07.2019 № 289 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Бiлiм ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қызметкерлерiне мамандық бойынша жұмыс стажын есептеу ережесi бекiтілсін.
2. "Бiлiм және ғылым ұйымдарының мемлекеттiк қызметшi емес қызметкерлерiне мамандық бойынша жұмыс стажын белгiлеу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2002 жылғы 21 ақпандағы № 105 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2002 жылғы 22 ақпанда № 1760 тіркелген) күші жойылған деп танылсын.
3. Қаржы департаменті (Т.А. Нұрғожаева):
1) осы бұйрықты белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын;
2) мемлекеттік тіркеуден өткен соң осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр М.Н. Сарыбековке жүктелсін.
5. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Ж. Түймебаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің міндетін атқарушы
____________ Т.Б. Дүйсенова
2010 жылғы 16 маусым
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2010 жылғы 14 маусымдағы
№ 302 бұйрығымен бекітілген
Бiлiм ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қызметкерлерiне мамандық бойынша жұмыс стажын есептеу ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Бiлiм ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қызметкерлеріне мамандық бойынша жұмыс стажын есептеу ережесі (бұдан әрі – Ереже) ұйымдық-құқықтық нысандарына қарамастан бiлiм ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың педагогикалық қызметкерлерінiң және оларға теңестiрiлген адамдардың, ғылыми-педагогикалық, ғылыми қызметкерлерiнiң және мемлекеттiк қызметшi емес қызметкерлерінің жұмыс стажын анықтау кезiнде қолданылады.
Осы Ережеге сәйкес есептелетiн мамандықтар бойынша жұмыс стажы жұмысқа қабылдау кезінде немесе басқа жұмысқа ауыстыру кезінде күнтiзбелiк санау бойынша есептеледi.
Білім беру ұйымдарында жұмыс стажына байланысты лауазымдық айлықақыны есептеу кезінде лауазымдық айлықынының мөлшері қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес белгіленеді.
Қызметкердің мамандық бойынша жұмыс стажын анықтау үшін еңбек қызметін растайтын құжаттар:

1) трудовая книжка;
2) трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения;
3) выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора;
4) выписки из ведомости выдачи заработной платы работникам;
5) послужной список (перечень сведений о работе, трудовой деятельности работника), подписанный работодателем, заверенный печатью организации либо нотариально;
6) архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника.
Для исчисления стажа работы по специальности в организации образования создается комиссия по установлению трудового стажа, состав которой утверждается руководителем соответствующей организации.
2. Исчисление стажа педагогическим
работникам и приравненным к ним лицам
2. В стаж педагогической работы засчитывается педагогическая работа в организациях, указанных в Приложении к настоящим Правилам.
3. Педагогическим работникам и приравненным к ним лицам в стаж педагогической работы засчитываются следующие периоды времени при условии, если этим периодам, взятым как в отдельности, так и в совокупности, непосредственно предшествовала и за ним непосредственно следовала педагогическая деятельность по основному месту работы:
1) время работы на инструкторских и методических должностях в педагогических обществах и правлениях детского фонда, в должности директора (заведующего) Дома учителя (работника образования, профобразования), в должности заведующего фильмотекой и методиста в фильмотеке, в должности старшего инструктора и инструктора юношеских добровольных пожарных дружин органов добровольного пожарного общества до 15 сентября 1999 года, в комиссиях по делам несовершеннолетних или в отделах социально-правовой охраны несовершеннолетних, в инспекциях по делам несовершеннолетних органов Министерства внутренних дел (детских комнатах милиции);
2) время прохождения действительной военной службы лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза Советских Социалистических Республик, в системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности Союза Советских Социалистических Республик, в Службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам; в войсках Министерства внутренних дел, на всех должностях политического состава подразделений, частей, учреждений, военно-учебных заведений, политических отделов (управлений), а также культурно-просветительных учреждений Вооруженных Сил и Военно-Морского флота, время работы в должности инструктора общеобразовательной подготовки Дома офицеров и Военно-Морского флота;

1) еңбек кiтапшасы;
2) тоқтату күні мен оны тоқтатудың негізі туралы жұмыс берушінің белгісі бар еңбек шарты;
3) еңбек шартының жасалуы және тоқтатылуы негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс беруші актілерінен үзінді көшірмелер;
4) қызметкерлерге жалақы төлеу ведомосынан үзінді көшірмелер;
5) жұмыс берушінің қолы қойылған, ұйымның мөрімен расталған не нотариат растаған қызмет ету тізімі (қызметкердің жұмысы, еңбек қызметі туралы мәліметтер тізбесі);
6) қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама болып табылады.
Мамандық бойынша жұмыс стажын есептеу үшін білім беру ұйымында еңбек стажын белгілеу жөніндегі комиссия құрылады, оның құрамын тиісті ұйымның басшысы бекітеді.
2. Педагогикалық қызметкерлерге және оларға теңестiрiлген адамдарға стаж есептеу
2. Педагогикалық жұмыс стажына осы Ережеге Қосымшада көрсетілген ұйымдардағы педагогикалық жұмыс есептеледi.
3. Педагогикалық қызметкерлердiң және оларға теңестірілген адамдардың педагогикалық жұмыс стажына, егер жеке алғанда да, тұтастай алғанда да, белгiлi бiр уақыт кезеңiнiң алдында және одан кейiн негiзгi жұмыс орны бойынша тiкелей педагогикалық қызметпен жалғасқан болса, мынадай уақыт кезеңдерi есептеледi:
1) 1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiнгi педагогикалық қоғамдар мен балалар қоры басқармаларындағы нұсқаушылық және әдiстемелiк лауазымындағы, Мұғалiм үйi (бiлiм беру, кәсiптiк бiлiм беру қызметкерiнiң) директоры (меңгерушісi) лауазымындағы, фильмотека меңгерушiсi және фильмотекадағы әдiстемешi лауазымындағы, өрт сөндiру ерiктi қоғамының өрт сөндiрушi жасөспiрiмдер ерiктi дружиналарының аға нұсқаушысы және нұсқаушысы лауазымындағы жұмыс уақыты, кәмелетке толмағандар iсi жөнiндегi комиссиялардағы немесе кәмелетке толмағандарды әлеуметтiк-құқықтық қорғау бөлiмдерiндегi, Ішкі істер министрлігі органдары кәмелетке толмағандар iсi жөнiндегi инспекцияларындағы (милицияның балалар бөлiмдерiндегi) жұмыс уақыты;
2) қызметтен терiс себептермен босатылған адамдарды қоспағанда, офицерлер құрамының, прапорщиктердiң, мичмандардың, мерзiмнен тыс қызмет ететiн әскери қызметшiлердiң Қарулы Күштердегi, iшкi, шекаралық әскерлердегi, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының басқару органдары мен азаматтық қорғаныс бөлiмдерiндегi, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті және Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi органдары жүйесіндегі, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiндегi және Қазақстан Республикасының Республикалық ұланындағы мерзiмдiк әскери қызметiн өтеу уақыты; Iшкі істер министрлігі әскерлерiндегi, Қарулы күштер және Әскери Теңiз флоты бөлiмшелерiнiң, бөлiмдерiнiң, мекемелерінің, әскери-оқу орындарының, саяси бөлiмдерінің (басқармаларының), сондай-ақ мәдени-ағарту мекемелерiнiң саяси құрамдағы барлық лауазымдарындағы жұмыс уақыты, Офицерлер үйі мен Әскери-теңіз флотының жалпы білім беретін дайындықтарының нұсқаушысы лауазымындағы жұмыс уақыты;

3) отпуска по беременности и родам, а также время дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с трудовым законодательством;
4) время обучения по направлению на курсах по подготовке, переподготовке и повышения квалификации кадров с отрывом от работы, если до обучения работал в организации образования и после обучения вернулся в организацию образования;
5) время обучения (с отрывом от производства) в организациях технического и профессионального, послесреднего (колледжи), высшего, послевузовского образования;
6) время работы в должностях редакторов газет и журналов системы образования до 15 сентября 1999 года;
7) время работы в должности руководителей исполнительных органов и их заместителей, а также в должности депутатов всех уровней засчитывается в стаж педагогической работы при условии, если избранию на эту должность непосредственно предшествовала педагогическая деятельность.
Если работник не мог непосредственно после работы (прохождения службы), указанной в Приложении настоящих Правил, перейти на педагогическую работу в организацию образования в текущем учебном году, в стаж педагогической работы включаются, указанные периоды и в том случае, когда он принят на педагогическую работу к началу следующего учебного года.
4. В стаж педагогической работы работников организаций образования засчитывается:
1) преподавателям по начальной военной подготовке - время службы в Вооруженных Силах, в том числе в войсках Министерства внутренних дел, в войсках и органах Комитета государственной безопасности на должностях офицерского, сержантского, старшинского состава, прапорщиков и мичманов;
2) учителям и преподавателям организаций образования - время службы в Вооруженных Силах на преподавательских должностях в учебных подразделениях воинских частей и соединений, в школах младших специалистов и других школах по подготовке старшин, сержантов и младших специалистов при условии соответствия профиля преподаваемой дисциплины учебному предмету в организациях образования;
3) учителям и преподавателям организаций образования - время прохождения действительной военной срочной службы в Вооруженных Силах;
4) время работы в качестве библиотекарей школ учителям, имевшим педагогическое образование и направленным на эту работу в связи с временным сокращением классов - комплектов;
5) преподавателям школ искусств, музыкальных и художественных школ, преподавателям специальных дисциплин средних музыкальных и художественных школ и школ-интернатов, преподавателям музыкальных дисциплин колледжей, учителям музыки и пения, музыкальным руководителям, педагогам дополнительного образования - время работы на предприятиях, в учреждениях и организациях и время службы в Вооруженных Силах по специальности, соответствующей профилю преподаваемого предмета, дисциплины (профилю работы в организациях образования);

3) бала көтеруiне және босануына байланысты демалыс уақыты, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес бала күту үшiн берiлген ақысыз қосымша демалыс уақыты;
4) егер оқуға дейiн бiлiм беру ұйымында қызмет iстеген болса және оқудан кейiн бiлiм беру ұйымына қайта оралған болса, өндiрiстен қол үзiп оқитын жолдама бойынша кадрлар даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiктi арттыру курстарындағы оқу уақыты;
5) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (колледждер), жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (өндiрiстен қол үзiп) оқу уақыты;
6) 1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiн бiлiм беру жүйесiнiң газет және журналдары редакторлары лауазымындағы жұмыс уақыты;
7) осы қызметке сайланар алдында тiкелей педагогикалық жұмыспен айналысқан жағдайда атқарушы органдар басшыларының және олардың орынбасарларының, сондай-ақ барлық деңгейдегi депутаттар лауазымдық қызметтерiндегi жұмыс уақыты педагогикалық жұмыс стажына есептеледi.
Егер қызметкер осы Ереженің қосымшасында көрсетiлген жұмыстан (қызмет атқарудан) кейiн ағымдағы оқу жылында бiлiм ұйымындағы тiкелей педагогикалық жұмысқа ауыса алмаса, оның педагогикалық жұмыс стажына педагогикалық жұмысқа келесi оқу жылының басында қабылданғандағы көрсетiлген кезеңдер қосылады.
4. Бiлiм беру ұйымдары қызметкерлерiнiң педагогикалық жұмыс стажына:
1) бастауыш әскери дайындық оқытушыларына - Қарулы Күштердегi, оның iшiнде Iшкі істер министрлігі әскерлерiндегi, Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскерлерi мен органдарындағы офицер, сержант, старшина құрамы лауазымдарының, прапорщиктер мен мичмандардың қызмет уақыты;
2) бiлiм беру ұйымдарының мұғалiмдерi мен оқытушыларына - сабақ беретiн пәнiнiң саласы бiлiм беру ұйымдарының оқу пәнiне сәйкес келген жағдайда Қарулы Күштердiң әскери бөлiмдерiндегi, құрамаларындағы, кiшi мамандар даярлайтын мектептердегi және старшиналар, сержанттар және кiшi мамандар даярлайтын басқа мектептердегi қызмет уақыты;
3) бiлiм беру ұйымдарының мұғалiмдерi мен оқытушыларына - Қарулы Күштерде нақты мерзімдік әскери қызметтен өту уақыты;
4) педагогикалық бiлiмi бар және осы жұмысқа сынып жиынтықтардың уақытша қысқаруына байланысты жiберiлген мектеп кiтапханашысы ретiндегi мұғалiмдердiң (1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiн) жұмыс уақыты;
5) өнер мектебi оқытушыларының, музыкалық және көркемөнер орта мектептерi мен мектеп-интернаттарындағы арнайы пәндер оқытушыларының, колледждердегi музыкалық пәндер оқытушыларының, музыка және ән мұғалiмдерiнiң, музыкалық жетекшiлердiң, қосымша бiлiм беру педагогтарының - сабақ беретiн пәнiнiң саласына (бiлiм беру ұйымдарындағы жұмыс саласына) сәйкес келетiн мамандықтар бойынша кәсiпорындардағы, мекемелер мен ұйымдардағы жұмыс және Қарулы Күштерде қызмет уақыты;

6) преподавателям специальных дисциплин и другим педагогическим работникам учебных заведений культуры и искусства, педагогических, музыкально-педагогических, художественно-графических колледжей (отделений), музыкальных и художественных отделений педагогических колледжей - время работы в качестве концертмейстера, (режиссера, дирижера, хормейстера, балетмейстера, артиста, художника до 15 сентября 1999 года);
7) заместителям директоров по производственному обучению - время работы по специальности на предприятиях, в учреждениях и организациях после окончания высшего или технического и профессионального, послесреднего (колледжи) учебного заведения (в том числе военного);
8) учителям (преподавателям, педагогам дополнительного образования, мастерам) основ производственного обучения, труда и черчения, изобразительного искусства, основ информатики и вычислительной техники, специальных дисциплин школ (классов) с углубленным теоретическим, практическим изучением учебных предметов, педагогическим работникам экспериментальных учреждений, внешкольных организаций - время работы по специальности соответствующей профилю преподаваемого предмета;
9) преподавателям специальных дисциплин, а также методистам и старшим методистам учебно-методических кабинетов организаций технического и профессионального, послесреднего образования (колледжи) и преподавателям основ информатики и вычислительной техники - время работы на предприятиях, в учреждениях и организациях не менее 5 лет после окончания высшего учебного заведения по специальности, полученной в высшем учебном заведении (в том числе военном), а также время службы (независимо от его продолжения) в Вооруженных Силах по специальности, полученной в высшем учебном заведении;
10) методистам внешкольных организаций, методических кабинетов, институтов усовершенствования учителей, педагогам дополнительного образования, культурным организаторам, экскурсоводам - время работы в организациях и время службы в Вооруженных Силах по специальности, соответствующей профилю работы в организациях образования;
11) воспитателям (старшим воспитателям), заведующим дошкольными организациями, домами ребенка (время работы в качестве медицинской сестры яслей и яслей-садов, домов ребенка до 15 сентября 1999 года);
12) концертмейстерам и аккомпаниаторам организаций образования в стаж работы по специальности, кроме работы в указанных должностях - время работы в качестве преподавателей специальных дисциплин в учебных заведениях технического и профессионального, послесреднего (колледжи) и высшего образования, дирижеров и артистов соответствующего жанра, хормейстеров, художественных руководителей, режиссеров, преподавателей музыкальных школ, а также учителей пения и музыки в общеобразовательных школах, музыкальных руководителей;

6) мәдениет және өнер оқу орындарының өзге де педагогикалық қызметкерлерiне, педагогикалық, музыкалық-педагогикалық, көркем-графикалық колледждердiң (бөлiмдердiң), педагогикалық колледждердiң музыкалық және көркемөнер бөлiмдерiнiң арнайы пәндер оқытушыларына және басқа да педагог қызметкерлерiне - концертмейстер (режиссер, дирижер, хормейстер, балетмейстер, әртiс, суретшi) ретiндегi 1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiнгi жұмыс уақыты;
7) директордың өндiрiстiк оқыту жөнiндегi орынбасарларына - жоғары немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (колледждер) оқу орнын (оның iшiнде әскери) аяқтаған соң кәсiпорындардағы, мекемелердегi және ұйымдардағы мамандықтар бойынша жұмыс уақыты;
8) өндiрiстiк оқу негiздерi, еңбек және сызу, көркемсурет өнерi, информатика және есептеу техникасының негiздерi, оқу пәндерiн теориялық, практикалық жағынан тереңдетiп оқытатын мектептердiң (сыныптардың) мұғалiмдерiне (оқытушыларға, қосымша бiлiм беру педагогтарына, шеберлерге), эксперименттiк мекемелердiң, мектептен тыс ұйымдардың педагог қызметкерлерiне - беретiн пәндерiнің саласына сәйкес келетiн мамандықтар бойынша жұмыс уақыты;
9) арнайы пәндер оқытушыларына, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (колледждер) білім ұйымдарының оқу-әдiстемелiк кабинеттерінiң әдiскерлерi мен аға әдiскерлерiне және информатика және есептеу техникасының негiздерi пәнiнiң оқытушыларына - жоғары оқу орнын бiтiргеннен кейiн жоғары оқу орнында алған мамандығы бойынша кәсiпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда (оның iшiнде әскери) кемiнде 5 жыл еңбек еткен жұмыс уақыты, сондай-ақ жоғары оқу орнында алған мамандығы бойынша Қарулы Күштер қатарындағы қызмет уақыты (оны жалғастыруына қарамастан);
10) мектептен тыс ұйымдардың, әдiстемелiк кабинеттердiң, мұғалiмдердiң бiлiмiн жетiлдiру институттарының әдiскерлерiне, қосымша бiлiм беру педагогтарына, мәдениет ұйымдастырушыларына, экскурсоводтарға - ұйымдардағы жұмыс уақыты және бiлiм беру ұйымдарындағы жұмыс саласына сәйкес келетiн мамандықтар бойынша Қарулы Күштер қатарындағы қызмет уақыты;
11) тәрбиешiлерге (аға тәрбиешiлерге), мектепке дейiнгi ұйымдардың, бөбектер үйiнiң меңгерушiлерiне (бөбекжайлардың және бөбекжай-бақшалардың, бөбектер үйлерiнiң медициналық бике ретiндегi 1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiнгi жұмыс уақыты);
12) бiлiм беру ұйымдарының, көрсетiлген лауазымдарды қоспағанда концертмейстер және сүйемелдеушi мамандықтары бойынша жұмыс стажына техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (колледждер), жоғары оқу орындарында арнайы пәндердiң оқытушылары, тиiстi жанрдың дирижерлары және әртiстерi, хормейстерлерi, көркемдiк жетекшiлерi, режиссерлерi, музыка мектебiнiң оқытушылары, сондай-ақ жалпы бiлiм беру мектептерiндегi ән және музыка мұғалiмдерi, музыкалық жетекшi ретiндегi жұмыс уақыты;

13) воспитателям интернатных организаций для детей-сирот и для детей, оставшихся без попечения родителей - время работы воспитателями в детских дошкольных организациях, а также время работы учителями, педагогами-психологами, социальными педагогами, педагогами-организаторами в общеобразовательных школах.
5. Время работы за пределами республики (в том числе по контракту) на педагогической работе в соответствующих организациях и должностях, предусмотренных в Приложении к настоящим Правилам, или в организациях образования, осуществляющих обучение по соответствующему уровню образования, засчитывается в стаж педагогической работы без ограничений, если это засчитывается в педагогический стаж без ограничения на территории Республики Казахстан.
6. Работникам предприятий, учреждений и организаций время педагогической работы в организациях образования на условиях почасовой оплаты, включается в педагогический стаж, если ее объем составляет не менее 180 часов в учебном году. При условии выполнения педагогической нагрузки в меньших размерах время работы исчисляется пропорционально фактически выполненному объему работ.
7. Руководителям, директорам, заведующим, начальникам, их заместителям (помощникам) (кроме категорий работников по хозяйственной работе) организаций образования всех типов и наименований в стаж педагогической работы засчитывается время работы на педагогических (и приравненных к ним) должностях.
3. Исчисление стажа научно-педагогическим работникам
8. Научно-педагогическим работникам в стаж научно-педагогической работы засчитываются следующие периоды времени при условии, если этим периодам, взятым как в отдельности, так и в совокупности, непосредственно предшествовала и за ним непосредственно следовала научно-педагогическая деятельность по основному месту работы:
1) время прохождения действительной военной службы лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза Советских Социалистических Республик, в системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности Союза Советских Социалистических Республик, в Службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам; в войсках Министерства внутренних дел, на всех должностях политического состава подразделений, частей, учреждений, военно-учебных заведений, политических отделов (управлений), а также культурно-просветительных учреждений Вооруженных Сил и Военно-Морского флота, время работы в должности инструктора общеобразовательной подготовки Дома офицеров и Военно-Морского флота;

13) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған интернат ұйымдарының тәрбиешілеріне - мектепке дейінгі балалар ұйымдарында тәрбиеші ретіндегі жұмыс уақыты, сондай-ақ жалпы білім беретін мектептерде мұғалім, педагог-психолог, әлеуметтік педагог, ұйымдастырушы педагог ретіндегі жұмыс уақыты есептеледi.
5. Егер ол Қазақстан Республикасының аумағында педагогикалық стажға шектеусiз есептелетiн болса, республикадан тыс жерлерде (оның iшiнде шарт бойынша) Қосымшада көзделген тиiстi ұйымдарда және лауазымдарда педагогикалық жұмыстағы немесе білімнің тиісті деңгейі бойынша оқытуды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарындағы жұмыс уақыты педагогикалық жұмыс стажына шектеусiз есептеледi.
6. Кәсiпорындар, мекемелер және ұйымдар қызметкерлерiнiң бiлiм беру ұйымдарындағы сағаттық төлем шарты бойынша орындалатын педагогикалық жұмысы, егер оның көлемi оқу жылында 180 сағаттан кем болмаса, педагогикалық стажға қосылады. Педагогикалық жүктеме аз көлемде орындалған жағдайда жұмыс уақыты нақты орындалған жұмыс уақытына тепе-теңдікте есептеледi.
7. Барлық үлгiдегi және атаулы бiлiм беру ұйымдарының басшыларына, директорларына, меңгерушiлерiне, бастықтарына, олардың орынбасарларына (көмекшiлерiне) (шаруашылық жұмыс жөнiндегi қызметкерлер санатынан басқа) педагогикалық (және оған теңестiрiлген) лауазымдағы жұмыс уақыты педагогикалық жұмыс стажына есептеледi.
3. Ғылыми-педагогикалық қызметкерлердің стажын есептеу
8. Ғылыми-педагогикалық қызметкерлердiң ғылыми-педагогикалық жұмыс стажына, егер жеке алғанда да, тұтастай алғанда да, белгiлi бiр уақыт кезеңiнiң алдында және одан кейiн негiзгi жұмыс орны бойынша тiкелей ғылыми-педагогикалық қызметпен жалғасқан болса, мынадай уақыт кезеңдері есептеледі:
1) қызметтен терiс себептермен босатылған адамдарды қоспағанда, офицерлер құрамының, прапорщиктердiң, мичмандардың, мерзiмнен тыс қызмет ететiн әскери қызметшiлердiң Қарулы Күштердегi, iшкi, шекаралық әскерлердегi, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының басқару органдары мен азаматтық қорғаныс бөлiмдерiндегi, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті және Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi органдары жүйесіндегі, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiндегi және Қазақстан Республикасының Республикалық ұланындағы мерзiмдiк әскери қызметiн өтеу уақыты; Iшкі істер министрлігі әскерлерiндегi, Қарулы күштер және Әскери Теңiз флоты бөлiмшелерiнiң, бөлiмдерiнiң, мекемелерінің, әскери-оқу орындарының, саяси бөлiмдерінің (басқармаларының), сондай-ақ мәдени-ағарту мекемелерiнiң саяси құрамдағы барлық лауазымдарындағы жұмыс уақыты, Офицерлер үйі мен Әскери-теңіз флотының жалпы білім беретін дайындықтарының нұсқаушысы лауазымындағы жұмыс уақыты;

2) время работы в должности руководителей исполнительных органов и их заместителей, а также в должности депутатов всех уровней засчитывается в стаж педагогической работы при условии, если избранию на эту должность непосредственно предшествовала научно-педагогическая деятельность;
3) отпуска по беременности и родам, а также время дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с трудовым законодательством;
4) время обучения в аспирантуре и докторантуре, а также в магистратуре.
9. В стаж научно-педагогической работы засчитывается:
1) время педагогической и руководящей работы в должностях: заведующего кафедрой, профессора, доцента, старшего преподавателя, преподавателя (ассистента), ректора (директора), проректора (заместителя директора), за исключением проректоров, курировавших административно-хозяйственные вопросы, декана факультета (директора института), заместителя декана (заместителя директора), заведующего учебной лабораторией;
2) время руководящей работы в Академии наук Союза Советских Социалистических Республик, академиях наук бывших союзных республик и стран Содружества Независимых Государств, Академии наук Казахской Советской Социалистической Республики, Национальной академии наук Республики Казахстан, специализированных и общественных академиях, если научная деятельность является основной (далее - Академии), в должностях президента, вице-президента, главного ученого секретаря президиума Академии, председателя президиума Академии, заместителя руководителя филиала или заместителя председателя президиума Академии, члена президиума Академии, академика-секретаря отделения наук Академии, ученого секретаря отделения наук или президиума Академии, заместителя главного ученого секретаря президиума Академии и руководителя филиала, главного научного сотрудника, ведущего научного сотрудника, старшего научного сотрудника, научного сотрудника, младшего научного сотрудника;
3) время фактической педагогической работы с почасовой оплатой в высших учебных заведениях, на подготовительных отделениях при них, в институтах повышения квалификации в объеме нагрузки не менее 225 часов в учебном году. При условии выполнения научно-педагогической нагрузки в меньших размерах время работы исчисляется пропорционально фактически выполненному объему работ;
4) время работы в должностях директора, заместителя директора, имеющих ученое звание или ученую степень и педагогическая работа на кафедрах института повышения квалификации, на которые распространены условия оплаты труда, установленные для высших учебных заведений;

2) осы қызметке сайланар алдында тiкелей педагогикалық жұмыспен айналысқан жағдайда атқарушы органдар басшыларының және олардың орынбасарларының, сондай-ақ барлық деңгейдегi депутаттар лауазымдық қызметтерiндегi жұмыс уақыты;
3) бала көтеруiне және босануына байланысты демалыс уақыты, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес бала күту үшiн берiлген ақысыз қосымша демалыс уақыты;
4) аспирантура және докторантурада, сондай-ақ магистратурада оқу уақыты.
9. Ғылыми-педагогикалық жұмыс стажына:
1) кафедра меңгерушiсi, профессор, доцент, аға оқытушы, оқытушы (ассистент), ректор (директор), әкімшілік-шаруашылық мәселелерді бақылайтын проректорларды қоспағанда проректорлар (директорлардың орынбасарлары), факультет деканы (институт директоры), деканның орынбасары (директордың орынбасары), оқу зертханасының меңгерушісі лауазымдарындағы педагогикалық және басшылық жұмыс уақыты;
2) Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының Ғылым академиясындағы, бұрынғы одақтас республикалар мен Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерi ғылым академияларындағы, Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасы Ғылым академиясындағы, Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым академиясындағы, егер ғылыми қызмет негiзгi қызмет болса, мамандандырылған және қоғамдық академиялардағы (бұдан әрi - Академия) президент, вице-президент, Академия төралқасының бас ғалым хатшысы, Академия төралқасының төрағасы, филиал басшысының орынбасары немесе Академия төралқасы төрағасының орынбасары, Академия төралқасының мүшесi, Академия ғылымдар бөлiмiнiң академик-хатшысы, Академия ғылымдар бөлiмiнiң немесе төралқасының ғалым хатшысы, Академия төралқасы бас ғалым хатшысының және филиал басшысының орынбасары, бас ғылыми қызметкер, жетекшi ғылыми қызметкер, аға ғылыми қызметкер, ғылыми қызметкер, кiшi ғылыми қызметкер лауазымдарындағы басшылық жұмыс уақыты;
3) жоғары оқу орындарындағы, олардың жанындағы дайындық бөлiмдерiндегi, бiлiктiлiк арттыру институттарындағы оқу жылының жүктеме көлемi кемiнде 225 сағаттық сағат шарты бойынша ақы төленетін нақты педагогикалық жұмысының уақыты. Ғылыми-педагогикалық жүктеме аз көлемде орындалған жағдайда жұмыс уақыты нақты орындалған жұмыс уақытына тепе-тең мөлшерде есептеледi;
4) ғылыми атағы немесе ғылыми дәрежесi бар директордың, директор орынбасарының лауазымындағы және жоғары оқу орындары үшiн тағайындалған еңбекақы төлеу шарты бойынша жұмыс iстейтiн біліктілікті арттыру институттарының кафедраларындағы педагогикалық жұмыс уақыты;

5) время работы в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, для лиц имеющих ученое звание или ученую степень;
6) время научно-педагогической работы (по направлению) за рубежом в высших учебных заведениях или научно-исследовательских организациях.
4. Исчисление стажа научным работникам
10. В стаж научной работы засчитывается время научной работы в научных организациях.
При этом, время научной работы в научных организациях засчитывается при условии, если научный сотрудник работает не менее, чем на 0,25 ставки.
11. Научным работникам в стаж научной работы также засчитываются следующие периоды времени при условии, если этим периодам, взятым как в отдельности, так и в совокупности, непосредственно предшествовала и за ним следовала научная деятельность по основному месту работы:
1) время работы в должности руководителей исполнительных органов и их заместителей, а также в должности депутатов всех уровней при условии, если назначению или избранию на эту должность непосредственно предшествовала научная деятельность;
2) отпуска по беременности и родам, а также время дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
3) время обучения в магистратуре, аспирантуре или докторантуре.
5. Исчисление стажа работы по специальности
для работников, не являющихся педагогическими, научными
и научно-педагогическими работниками
12. В стаж работы по специальности в соответствии с тарифно-квалификационной сеткой оплаты труда включается все время работы в организациях по специальности, а также включается время:
1) прохождения действительной военной службы лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза Советских Социалистических Республик, в системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности Союза Советских Социалистических Республик, в Службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам;
2) прохождения службы лицами начальствующего состава в системе органов внутренних дел, службы в органах прокуратуры, работы в аппаратах судов Республики Казахстан и бывшего Союза Советских Социалистических Республик, в Государственном следственном комитете Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных по отрицательным мотивам;

5) ғылыми атағы немесе дәрежесi бар адамдар үшін орта, техникалық және кәсiптiк, орта білімнен кейінгі оқу орындарының оқытушылары лауазымдарындағы жұмыс уақыты;
6) шет ел жоғары оқу орындарындағы немесе ғылыми-зерттеу ұйымдарындағы (жолдама бойынша) ғылыми-педагогикалық жұмыс уақыты есептеледi.
4. Ғылыми қызметкерлердің стажын есептеу
10. Ғылыми жұмыс стажына ғылыми ұйымдардағы ғылыми жұмыс уақыты есептеледі.
Бұл орайда ғылыми ұйымдардағы ғылыми жұмыс уақыты, егер ғылыми қызметкер кемiнде 0,25 мөлшерлемемен жұмыс iстеген жағдайда есептеледі.
11. Ғылыми қызметкерлердiң ғылыми жұмыс стажына, егер жеке алғанда да, тұтастай алғанда да, белгiлi бiр уақыт кезеңiнiң алдында және одан кейiн негiзгi жұмыс орны бойынша тiкелей ғылыми қызметпен жалғасқан болса, мынадай уақыт кезеңдері есептеледі:
1) осы қызметке тағайындалар немесе сайланар алдында тiкелей ғылыми қызметпен айналысқан жағдайда атқарушы органдар басшыларының және олардың орынбасарларының, сондай-ақ барлық деңгейдегi депутаттар лауазымдық қызметтерiндегi жұмыс уақыты;
2) бала көтеруiне және босануына байланысты демалыс уақыты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес бала күту үшiн берiлген ақысыз қосымша демалыс уақыты;
3) магистратурада, аспирантурада және докторантурада оқу уақыты.
5. Педагогикалық, ғылыми және ғылыми-педагогикалық қызметкерлерге жатпайтын қызметкерлерге мамандығы бойынша жұмыс стажын есептеу
12. Еңбекақы төлеудiң тарифтiк-бiлiктiлiк кестесiне сәйкес мамандық бойынша жұмыс стажына ұйымдарда мамандық бойынша iстеген барлық жұмыс уақыты, сондай-ақ мынадай уақыттар кiредi:
1) терiс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа, офицерлер құрамының, прапорщиктердiң, мичмандардың, мерзiмнен тыс қызмет ететiн әскери қызметшiлердiң Қарулы Күштердегi, iшкi, шекаралық әскерлердегi, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының басқару органдары мен азаматтық қорғаныс бөлiмдерiндегi, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті және Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi органдары жүйесіндегі, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiндегi және Қазақстан Республикасының Республикалық ұланындағы мерзiмдiк әскери қызметiн өтеу уақыты;
2) терiс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа басшы құрамдағы адамдардың iшкi iстер жүйесiндегi қызмет өткерген, прокуратура органдарындағы қызмет, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының сот аппаратында, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетiнде жұмыс iстеген уақыты;

3) работы на должностях, дающих право на получение надбавки за выслугу лет, в судах, органах прокуратуры, внутренних дел Республики Казахстан и бывшего Союза Советских Социалистических Республик, в органах государственной безопасности Союза Советских Социалистических Республик, национальной безопасности и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан;
4) работы в системе Государственного банка Союза Советских Социалистических Республик и Национального Банка Республики Казахстан;
5) отпуска по беременности и родам, а также время дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с трудовым законодательством;
6) работы на должностях по идентичным специальностям независимо от сферы деятельности, в которой протекала его трудовая деятельность;
7) работы в должности депутатов всех уровней;
8) пребывания на государственной службе по той же специальности;
9) работы на выборных и ответственных должностях в партийных, профсоюзных и комсомольских органах Казахской Советской Социалистической Республики и Республики Казахстан до 1 января 1992 года.
Приложение к Правилам
исчисления стажа работы
по специальности работникам
организаций образования и
научных организаций
Перечень учебных заведений, организаций и должностей, время работы в которых засчитывается в стаж работы по специальности работников учебно-воспитательных организаций на соответствующих должностях
Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 12.01.2022 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование учебных заведений,
учреждений и организаций
Наименование должностей
1. Общеобразовательные школы, в том числе лицеи (школы-лицеи), гимназии (школы-гимназии), специализированные, малокомплектные, вечерние (сменные) и заочные школы, заочные отделения, экспериментальные площадки, санаторные школы и школы-интернаты, санаторно-лесные школы, спортивные школы всех типов и наименований, школы-детские сады, комплексы детский сад-школа, учебно-воспитательные, учебно-оздоровительные, учебно-воспитательные центры (комплексы), школы с продленным днем и группы продленного дня, трехгодичные школы мастеров, школы музыкантских воспитанников, специальные организации образования (школы, школы-интернаты, классы для детей и подростков, имеющих недостатки в физическом или умственном развитии, специальные организации для детей и подростков, нуждающихся в особых условиях воспитания и т.д.), и школы-интернаты всех типов и наименований, интернаты при школах, межшкольные учебно-производственные комбинаты трудового обучения и профориентации учащихся.
Музыкальные и художественные школы и школы-интернаты. Военные специализированные средние школы, школы-интернаты и училища.
Логопедические пункты, nпсихолого-медико-педагогические консультации.
Реабилитационные центры, кабинет психолого-педагогической коррекции, кабинет коррекции и инклюзивного образования.
Интернатные организации образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, дома юношества, детские деревни, детские городки, детские дома, приюты для несовершеннолетних детей.
Детские трудовые и воспитательно-трудовые колонии, детские приемные пункты, приемники-распределители для несовершеннолетних, школы-колонии (независимо от наименования), научные медико-педагогические консультации, институты трудового воспитания, организации образования особого содержания для лиц с девиантным поведением.
Дошкольные организации всех видов и наименований (детские сады, ясли-сады, ясли, дошкольные мини-центры).
Внешкольные детские организации (согласно номенклатуре).
Комнаты школьника при клубах, дворцах культуры и жилищно-эксплуатационных организациях.
Организации технического и профессионального, полесреднего образования:
профессиональный лицей;
колледж;
училище;
учебный центр профессионально-трудового обучения;
профессиональная школа (лицей) при исправительно-трудовых учреждениях;
профессиональная школа (лицей) для детей с ограниченными возможностями;
профессиональные лицеи для детей–сирот;
военно-техническая школа;
межрегиональный центр профессионального обучения;
высшая техническая школа;
учебный центр профессионального обучения;
профессионально-технический учебный центр;
фабрично-заводского обучения и ученичества, школы и учебно-тренировочные подразделения гражданской авиации, учебные
заведения по подготовке кадров, независимо от их наименований.
Организации, реализующие курсы по повышению квалификации, в том числе и заочные.
Учреждения здравоохранения и социального обеспечения: дома ребенка, детские санатории, клиники, поликлиники, больницы, а также отделения, палаты для детей в учреждениях для взрослых.
Филиалы организации образования, за исключением филиалов высших учебных заведений.
Студии, клубы.
Студенческо-исследовательские бюро.
Учебно-консультационные пункты, учебные (учебно-тренировочные) центры, учебно-производственные, учебно-курсовые комбинаты, учебно-научно-производственные
комплексы, учебно-оздоровительные, учебно-воспитательные центры.
Лагеря (оборонно-спортивные, оздоровительные, школьные, труда и отдыха).
Учебные полигоны организаций образования.
Учебные хозяйства.

3) Қазақстан Республикасы мен бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының iшкi органдарында, прокуратура органдарында, соттарында, Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының мемлекеттiк қауiпсiздiк және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк органдарында, бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетiнде еңбек сiңiрген жылдарына үстеме ақы алу құқығын беретiн лауазымдарда жұмыс iстеген уақыты;
4) Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының Мемлекеттiк банкi мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң жүйесiнде жұмыс iстеген уақыты;
5) бала көтеруiне және босануына байланысты демалыс уақыты, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес бала күту үшiн берiлген ақысыз қосымша демалыс уақыты;
6) оның еңбек қызметі өткен салаға қарамастан осыған ұқсас мамандықтар бойынша лауазымдардағы жұмыс уақыты;
7) барлық деңгейдегi депутаттар лауазымындағы жұмыс уақыты;
8) сол мамандық бойынша мемлекеттiк қызметте болған уақыты;
9) 1992 жылғы 1 қаңтарға дейін Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасы мен Қазақстан Республикасының партия, кәсіподақ және комсомол органдарында сайланбалы және жауапты лауазымдардағы жұмыс уақыты.
Бiлiм ұйымдары мен ғылыми
ұйымдардың қызметкерлерiне
мамандық бойынша жұмыс стажын
есептеу ережесiне қосымша
Ондағы жұмыс уақыты оқу-тәрбие ұйымдарындағы тиiстi лауазымдардағы қызметкерлердiң мамандық бойынша жұмыс стажына есептелетiн оқу орындарының, ұйымдарының және лауазымдарының тiзбесi
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 12.01.2022 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Оқу орындарының, мекемелердiң және ұйымдардың атауы
Лауазымдардың атауы
1. Жалпы бiлiм беретін мектептер, оның iшiнде лицейлер (мектеп-лицейлер), гимназиялар (мектеп-гимназиялар), мамандандырылған, Тұңғыш Президенттің интеллектуалдық мектептері, шағын комплектілі, кешкi (ауысымды) және сырттай оқыту мектептерi, сырттай оқыту бөлiмдерi, эксперименттiк алаңдар, санаторлық мектептер және мектеп-интернаттар, санаторлық-орманды мектептер, барлық үлгiдегi және атаулы спорт мектептерi, мектеп-балабақшалар, балабақша-мектеп кешендерi, оқу-тәрбие, оқу-сауықтыру, оқу-тәрбие орталықтары (кешендерi), ұзартылған күн мектептерi және ұзартылған күн топтары, үш жылдық шеберлер мектебi, музыканттық тәрбие мектебi, арнаулы білім беру ұйымдар (дене бiтiмiнiң немесе ақыл-есiнің жетiлуiнде кемiстiгi бар балалар мен жасөспiрiмдерге арналған мектептер, мектеп-интернаттар, сыныптар, ерекше тәрбиелеу жағдайын қажет ететiн балалар мен жасөспiрiмдерге арналған арнаулы ұйымдар және т.б.) барлық үлгiдегi және атаулы мектеп-интернаттар, мектеп жанындағы интернаттар, оқушыларды еңбекке баулу және кәсiптiк бағдар беретін мектепаралық оқу-өндiрiстiк комбинаттар.
Музыкалық және көркем-өнер мектептерi мен мектеп-интернаттары. Мамандандырылған әскери орта мектептер, мектеп-интернаттар және училищелер. Логопедтiк пунктілер, психологиялық-медициналық-педаго икалық консультациялар.
Оңалту орталықтары, психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттері, түзету және инклюзивтік білім кабинеттері. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған интернаттық білім ұйымдары, жасөспiрiмдер үйлерi, балалар деревнясы, балалар қалашықтары, балалар үйлері, кәмелетке толмаған балаларға арналған жетімханалар.
Балалардың еңбек және тәрбиелiк-еңбек колониялары, балалар қабылдау пунктілерi, кәмелетке толмағандарға арналған қабылдау-бөлу орындары, мектеп-колониялар (атауына қарамастан), ғылыми медициналық-педагогикалық консультациялар, еңбекке тәрбиелеу институттары, шәлкес мiнездi адамдарды ерекше жағдайда ұстайтын бiлiм беру ұйымдары.
Мектепке дейiнгi ұйымдардың барлық түрлерi мен атаулары (балабақшалар, бөбекжай-бақшалар, бөбекжайлар, мектепке дейінгі мини орталықтар).
Мектептен тыс балалар ұйымдары (номенклатураға сәйкес).
Клубтар, мәдениет сарайлары және тұрғын үй-пайдалану ұйымдары жанындағы оқушы бөлмелерi.
Техникалық және кәсiптiк, орта білімнен кейінгі бiлiм беру ұйымдары:
кәсіптік лицей;
колледж;
училище;
кәсіптік-еңбекпен оқыту орталықтары;
еңбекпен түзету мекемелері жанындағы кәсіптік мектеп (лицей);
мүмкіндіктері шектеулі балаларға арналған кәсіптік мектеп (лицей);
жетім балаларға арналған кәсіптік лицейлер;
әскери-техникалық мектеп;
өңіраралық кәсіптік білім беретін орталық;
жоғары техникалық мектеп;
кәсіптік-техникалық оқыту орталығы;
фабрика-зауыттық оқыту және тәлімгерлік мектебі, азаматтық авиация мектептерi мен оқу-жаттығу бөлiмшелерi және атауына қарамастан кадрлар даярлау жөнiндегi оқу орындары.
Бiлiктiлiкті арттыру жөнiндегi курстарды, оның iшiнде сырттан оқытатын курстарды іске асыратын ұйымдар.
Денсаулық сақтау және әлеуметтiк қамсыздандыру мекемелерi: бөбек үйлерi, балалар санаторийлерi, клиникалар, емханалар, ауруханалар, сондай-ақ ересектер мекемелерiндегi балаларға арналған бөлiмшелер, палаталар. Жоғары оқу орындарының филиалын қоспағандағы бiлiм беру ұйымдарының филиалдары. Студиялар, клубтар.
Студенттiк-зерттеу бюролары.
Оқу-консультация пунктілері, оқу (оқу-жаттығу) орталықтары, оқу-өндiрiстiк, оқу курстық комбинаттар, оқу-ғылыми-өндiрiстiк кешендер, оқу-сауықтыру, оқу-тәрбие орталықтары.
Лагерлер (спорттық-қорғаныс, сауықтыру, мектептiк, еңбек және демалыс лагерлерi).
Бiлiм беру ұйымдарының оқу полигондары.
Оқу шаруашылықтары

1. Учителя, педагоги всех специальностей, педагоги-психологи, сурдопедагоги, социальные педагоги, педагоги-организаторы, учителя-дефектологи, учителя-логопеды, преподаватели, логопеды, заведующие логопедическими пунктами, воспитатели (воспитатели-руководители), воспитатели-методисты, старшие воспитатели, старшие методисты (методисты на курсах при условии, если эти курсы являются для них местом основной работы), концертмейстер, аккомпаниаторы, музыкальные руководители
(работники), педагоги дополнительного образования, массовики и экскурсоводы (до 15 сентября 1999 года), старшие тренеры-преподаватели (тренеры, преподаватели) по спорту, вожатые, старшие вожатые, культорганизаторы, инструкторы по труду, старшие мастера, мастера (инструкторы) производственного обучения, инструкторы слуховых кабинетов и заведующие слуховыми кабинетами (до 15 сентября 1999 года) инструкторы по физкультуре, инструкторы по плаванию, старшие инструкторы-методисты, инструкторы-методисты (в том числе по физической культуре и спорту, по туризму), руководители, директора, заведующие, начальники, их заместители (помощники) (кроме категории работников по хозяйственной работе), заведующие учебной, учебно-воспитательной, педагогической частью, заведующие учебной частью по производственному обучению, по иностранному языку, заведующие (начальники) отделами, лабораториями, кабинетами, мастерскими, отделениями, секциями, секторами, филиалами, учебно-консультационнными пунктами, психолого-медико-педагогическими консультациями, начальники курсов, учебно-производственных, учебно-курсовых комбинатов, циклов, заведующие производственной, педагогической практикой, старшие дежурные по режиму, дежурные по режиму, преподаватели-организаторы по начальной военной подготовке, переводчик-дактилолог (сурдопедагог до 15 сентября 1999 года) в организациях образования.
2. Высшие учебные заведения.
2. Профессорско-преподавательский состав, научные работники.
3. Высшие, технические и профессиональные военные учебные заведения.
3. Работа (служба) на профессорско-преподавательских должностях.
4. Институты усовершенствования, переподготовки кадров, повышения квалификации, методические службы всех наименований (независимо от ведомственной подчиненности).
4. Профессорско-преподавательский состав, преподаватели, методисты, (научные сотрудники), старшие методисты, директора, заведующие, их заместители, заведующие учебной частью, секторами, кабинетами, лабораториями.
5. Органы управления образованием и органы, осуществляющие руководство организациями образования.

1. Мұғалiмдер, барлық мамандық педагогтары, педагог-психологтар, сурдопедагогтар, әлеуметтiк педагогтар, педагог-ұйымдастырушылар, дефектолог мұғалiмдер, мұғалiм-логопедтер, оқытушылар, логопедтер, логопедтiк пункттердiң меңгерушiлерi, тәрбиешiлер (тәрбиешi-басшылар), тәрбиешi-әдiскерлер, аға тәрбиешiлер, аға әдiскерлер (курстардағы әдiскерлер, егер бұл курстар олар үшiн негiзгi жұмыс орны болып есептелген жағдайда), концертмейстерлер, сүйемелдеушiлер, музыкалық жетекшiлер (қызметкерлер), қосымша бiлiм беру педагогтерi, массовиктер және экскурсоводтар (1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiн), спорт бойынша аға жаттықтырушы-оқытушылар (жаттықтырушылар, оқытушылар), вожатыйлар, аға вожатыйлар, мәдениет ұйымдастырушылар, еңбек жөнiндегi нұсқаушылар, аға шеберлер, өндiрiстiк оқу шеберлерi (нұсқаушылары), дыбыс кабинеттерiнiң нұсқаушылары, дыбыс кабинеттерiнiң меңгерушiлерi (1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiн), денешынықтыру жөніндегi нұсқаушылар, жүзу жөніндегі нұсқаушылар, аға нұсқаушылар-әдіскерлер, нұсқаушы-әдiскерлер (оның iшiнде денешынықтыру және спорт, туризм бойынша), басшылар, директорлар, меңгерушiлер, бастықтар, олардың орынбасарлары (көмекшiлерi) (шаруашылық жұмыс жөнiндегi қызметкерлер санатынан басқа), оқу, оқу-тәрбие, педагогикалық бөлiм меңгерушiсi, өндiрiстiк оқыту, шет тiлі жөнiндегi оқу бөлiмiнiң меңгерушiлерi, бөлiмдердiң, зертханалардың, кабинеттердiң, шеберханалардың, бөлiмшелердiң, секциялардың, секторлардың, филиалдардың, оқу-консультациялық пунктілердің, психологиялық-медициналық-педаго икалық консультациялардың меңгерушiлерi (бастықтары), курстардың, оқу-өндiрiстік, оқу курстық комбинаттардың, циклдардың бастықтары, өндiрiстiк, педагогикалық практика меңгерушiлерi, тәртiп жөнiндегi аға кезекшiлер, тәртiп жөнiндегi кезекшiлер, бастауыш әскери дайындық жөнiндегi оқытушы-ұйымдастырушылар, бiлiм беру ұйымдарындағы аудармашы-дактилолог (1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiнгi сурдопедагог).
2. Жоғары оқу орындары.
2. Профессорлық-оқытушылық құрам, ғылыми қызметкерлер
3. Жоғары, техникалық және кәсiптiк әскери оқу орындары
3. Профессорлық-оқытушылық лауазымдардағы жұмыс (қызмет)
4. Кадрларды жетiлдiру, қайта даярлау, бiлiктiлiгiн арттыру институттары, барлық атаулы әдiстемелiк ұйымдар (ведомстволық бағыныстылығына қарамастан)
4. Профессорлық-оқытушылық құрам, оқытушылар, әдiскерлер (ғылыми қызметкерлер), аға әдiскерлер, директорлар, меңгерушiлер, олардың орынбасарлары, оқу бөлiмiнiң, секторлардың, кабинеттердiң, зертханалардың меңгерушiлерi.
5. Бiлiм беру органдары және бiлiм беру ұйымдарына басшылық етудi iске асыратын органдар.

5. Руководящие, инспекторские должности (до 15 сентября 1999 года), методические, а также должности, связанные с педагогической деятельностью.
6. Министерство внутренних дел Республики Казахстан, управления (главные управления) внутренних дел, управления исправительно-трудовых учреждений Министерства юстиции
Республики Казахстан.
6. Старшие инспекторы (до 15 сентября 1999 года), инспекторы по общеобразовательному обучению, по учебной воспитательной, методической, внешкольной работе, производственному обучению, по охране детства, дошкольному воспитанию и обучению.
7. Управления детскими дошкольными организациями, соцкультобъектами и спортивными сооружениями, организованные в составе производственных объединений (до 15 сентября 1999 года).
7. Инспекторы отделов по дошкольному воспитанию и обучению, работе с молодежью
(до 15 сентября 1999 года).
8. Отделы (бюро) технического обучения, отделы кадров предприятий, объединений, подразделения министерств (ведомств), занимающиеся вопросами подготовки и повышения квалификации кадров на производстве.
8. Штатные преподаватели, мастера производственного обучения рабочих на производстве, руководящие, инспекторские и инженерные должности (до 15 сентября 1999 года), методические должности, деятельность которых связана с вопросами подготовки и повышения квалификации кадров.
9. Учебные заведения и учебные организации ДОСААФ и гражданской авиации.
9. Руководящий, командно-летный, командно-
инструкторский, инженерно-инструкторский, инструкторский, инженеры-методисты, инженеры-летчики-методисты (до 15 сентября 1999 года), преподавательский состав и мастера производственного обучения.
10. Общежития учреждений, предприятий и организаций, жилищно-эксплуатационные организации, молодежные жилищные комплексы, детские кинотеатры, театры юного зрителя, кукольные театры, культурно-просветительные учреждения и подразделения предприятий и организаций по работе с детьми и подростками.
10. Воспитатели, педагоги-организаторы, психологи, преподаватели, педагоги дополнительного образования, инструкторы и инструкторы-методисты, тренеры-преподаватели, специалисты по работе с детьми и подростками, заведующие детскими отделами, секторами.
11. Исправительно-трудовые колонии, воспитательно-трудовые колонии, следственные изоляторы и тюрьмы, лечебно-трудовые и воспитательно-трудовые профилактории, отделения бывших лагерей для военнопленных и интернированных, специальные учебно-трудовые учреждения.
11. Работа (служба) при наличии педагогического образования в должностях:
заместителя начальника по политико-воспитательной работе, старшего инструктора и инструктора по политико-воспитательной работе (до 15 сентября 1999 года), начальника отряда, старшего инспектора и инспектора по общеобразовательной работе, старшего инструктора-методиста, старшего инструктора и инструктора по политико-воспитательной работе с несовершеннолетними (до 15 сентября 1999 года), старшего инженера и инженера по производственно-техническому обучению (до 15 сентября 1999 года), старшего мастера и мастера производственного обучения, старшего инспектора, инспектора по охране и режиму, заведующего учебно-техническим кабинетом, психолога, переводчика.

5. Басқарушы, инспекторлық (1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiн), әдiскерлiк лауазымдар, сондай-ақ педагогикалық қызметпен байланысты лауазымдар.
6. Қазақстан Республикасы Iшкi істер министрлiгi, iшкi iстер басқармалары (бас басқармалары), Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің еңбекпен түзеу мекемелерiнiң басқармалары.
6. Аға инспекторлар (1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiн), жалпы бiлiм беру, оқу-тәрбие, әдiстемелiк, мектептен тыс жұмыстар, өндiрiстiк оқу, баланы қорғау, мектепке дейiнгi тәрбие және оқу жөнiндегi инспекторлар.
7. Өндiрiстiк бiрлестiктер құрамында ұйымдастырылған мектепке дейiнгi балалар ұйымдарының, әлеуметтiк мәдени объектiлердің және спорттық ғимараттардың басқармалары (1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiн).
7. Мектепке дейiнгi тәрбие және оқыту, жастармен жұмыс бөлiмдерiнiң инспекторлары (1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiн)
8. Техникалық оқыту бөлiмдерi (бюро), кәсiпорындардың, бiрлестiктердiң кадр бөлімдері, өндiрiсте кадрлар даярлаумен және олардың бiлiктiлiгiн арттырумен айналысатын министрлiктердiң (ведомстволардың) бөлiмшелерi.
8. Штаттық оқытушылар, өндiрiсте жұмысшыларды өндiрiстiк оқыту шеберлерi, қызметi кадрлар даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру мәселесi мен байланысты басшылық, инспекторлық, инженерлiк (1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiн), әдiскерлiк лауазымдар
9. ДОСААФ және азаматтық авиация оқу орындары және оқу ұйымдары.
9. Басшылық, командалық-ұшу, командалық-нұсқаушылық, инженерлік-нұсқаушылық, нұсқаушылық, инженер-әдіскерлер, инженер-ұшқыш-әдiскерлер (1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiн) оқытушылық құрам және өндiрiстiк оқыту шеберлерi.
10. Мекемелердiң, кәсiпорындардың және ұйымдардың жатақханалары, тұрғын үй-пайдалану ұйымдары, жастар тұрғын үй кешендерi, балалар кинотеатрлары, жасөспiрiм көрермен театрлары, қуыршақ театрлары, балалармен және жасөспiрiмдермен жұмыс жүргiзу жөнiндегi кәсiпорындар мен ұйымдардың мәдени-ағарту мекемелерi
10. Тәрбиешiлер, педагог-ұйымдастырушылар, психологтар, оқытушылар, қосымша бiлiм беру педагогтары, нұсқаушылар және нұсқаушы-әдiскерлер, жаттықтырушы-оқытушылар және балалармен және жасөспiрiмдермен жұмыс жүргiзу жөнiндегi мамандар, балалар бөлiмдерiнiң, секторларының меңгерушiлерi
11. Еңбекпен түзеу колониялары, еңбекке тәрбиелеу колониялары, тергеу изоляторлары және түрмелер, емдеу-еңбек және еңбекпен тәрбиелеу профилакторийлерi, бұрынғы әскери тұтқындар мен жер аударылғандар лагерлерiнiң бөлiмдерi, арнаулы оқу-еңбек мекемелерi
11. Педагогикалық бiлiмi бар адамдардың бастықтың саяси-тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасары, саяси-тәрбие жұмысы жөнiндегi аға нұсқаушы және нұсқаушы (1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiн), отряд бастығы, жалпы бiлiм беру жұмысы жөнiндегi аға инспектор және инспектор, аға нұсқаушы-әдiскер, кәмелетке толмағандармен жұмыс жүргiзу жөнiндегi аға нұсқаушы және нұсқаушы (1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiн), өндiрiстiк-техникалық оқу жөнiндегi аға инженер және инженер (1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiн), өндiрiстiк оқу жөнiндегi аға шебер және шебер, күзет және тәртiп жөнiндегi аға инспектор және инспектор, оқу-техникалық кабинет меңгерушiсi, психолог, аудармашы лауазымындағы жұмысы (қызметi)