Об утверждении форм представления информации о сделках банков второго уровня с лицами, связанными с ними особыми отношениями
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 июля 2010 года № 108. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2010 года № 6423. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 сентября 2013 года № 249
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 23.09.2013 № 249 (вводится в действие с 01.12.2013).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие постановления см. п. 4.
В соответствии с пунктом 8 статьи 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить формы представления информации о сделках банков второго уровня с лицами, связанными с ними особыми отношениями согласно приложениям 1-2 к настоящему постановлению (далее - формы).
2. Банки второго уровня ежемесячно, не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца следующего за отчетным, представляют в Комитет по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) формы в соответствии с приложениями 1, 2 к настоящему постановлению на электронном носителе с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающими конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
По требованию уполномоченного органа банки не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляют формы на бумажном носителе.
Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем правления банка или лицом, его замещающим.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2011 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.09.2011).
3. Признать утратившими силу следующие нормативные правовые акты Республики Казахстан:
постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовой организации от 17 июня 2006 года № 134 "Об утверждении формы представления информации о сделках банков второго уровня с лицами, связанными с ними особыми отношениями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4298);

Екінші деңгейдегі банктердің олармен айрықша қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасаған мәмілелері жөніндегі ақпаратты ұсыну нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 15 шілдедегі N 108 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 23 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6423 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 23 қыркүйектегі № 249 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.09.2013 № 249 қаулысымен (01.12.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабының 8 тармағының Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1, 2-қосымшаларына сәйкес екінші деңгейдегі банктердің олармен айрықша қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасаған мәмілелері жөніндегі ақпаратты ұсыну нысандары (бұдан әрі – нысандар) бекiтiлсiн.
2. Екінші деңгейдегі банктер ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитетіне (бұдан әрі - уәкілетті орган) ұсынылып отырған деректердің конфиденциалдылығын және түзетілмеуін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғау құралдары бар ақпаратты кепілдікпен жеткізудің тасымалдау жүйесін пайдалана отырып, осы қаулының 12-қосымшаларына сәйкес нысандарды электрондық тасымалдауышта ұсынады.
Банктер уәкiлеттi органның талап етуi бойынша сұрату алынған күннен бастап екi жұмыс күнiнен кешiктiрмей нысандарды қағаз тасымалдағышта ұсынады.
Электронды тасымалдағышта ұсынылатын деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен бірдейлігін банк басқармасының бірінші басшысы немесе оның орнындағы тұлға қамтамасыз етеді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық банкі басқармасының 2011.10.28 № 170 Қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының мынадай нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын:
Агенттік Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктердiң олармен айрықша қатынаста болатын тұлғалармен жасаған мәмiлелерi туралы ақпаратты ұсыну нысандарын бекiту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы № 134 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4298 тіркелген) қаулысы;

Общая сумма сделок банка с лицами, связанными особыми отношениями с ним, суммы которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным особыми отношениями с ним, не превышает 0,001 процент в совокупности от размера собственного капитала банка, рассчитываемого в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3924) по состоянию на "__" _____ 201 __ года, составляет ________ тысяч тенге.
Общая сумма займов клиентов банка, застрахованных у страховой организации, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с банком, по состоянию на отчетную дату составляет _________ тысяч тенге.
Банк подтверждает, что в отчетном периоде льготные условия лицам, связанным особыми отношениями с банком, не предоставлялись и других сделок с лицами, связанными особыми отношениями с банком, кроме указанных в настоящей Информации, банком не осуществлялось.
Первый руководитель
(на период его
отсутствия – лицо,
его замещающее)
_______________
Главный бухгалтер
________________
Исполнитель:
_______________
Место печати:
Указания по заполнению таблицы:
1) в таблице указываются сведения обо всех сделках банка с лицами, связанными особыми отношениями с ним, сумма которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным особыми отношениями с ним, превышает 0,001 процент в совокупности от размера собственного капитала банка, рассчитываемого в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3924) по состоянию на соответствующую отчетную дату, в том числе о сделках, указанных в таблице (но, не ограничиваясь ими);
2) если условия сделки не предполагают наличие обеспечения, выплату вознаграждения или начисление провизий, то графы 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 22, 23 не подлежат заполнению;
3) в графе 2 для физического лица фамилия, имя указывается обязательно, отчество – при наличии;

Банктің онымен айрықша қатынастар арқылы байланысты тұлғамен жасаған операцияларының әрбір түрі бойынша сомасы жиынтығында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктерге арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәні мен әдістемесінің есебі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3924 тіркелген) сәйкес есептелетін банктің меншікті капиталының мөлшерінен 0,001 пайыз аспайтын, банктің онымен айрықша қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасаған мәмілелерінің жалпы сомасы 201 _____ жылғы "___"
____ жағдай бойынша __________ мың теңге болады.
Банктің банкпен айрықша қатынастар арқылы байланысты тұлға болып табылатын сақтандыру ұйымында сақтандырылған клиенттері заемдарының жалпы сомасы есепті күндегі жағдай бойынша
__________ мың теңге болады.
Банк банкпен айрықша қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға есепті кезең ішінде жеңілдік берілген талаптардың ұсынылмағанын және банкпен айрықша қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен осы ақпаратта көрсетілгендерді қоспағанда басқа мәмілелер жүзеге асырылмағандығын растайды.
Бірінші басшы (ол жоқ болған _____________ Бас бухгалтер ____________
кезеңде - оның орнындағы тұлға)
Орындаушы: ______________                  Мөрге арналған орын:
Кестені толтыру бойынша нұсқаулар:
1) кестеде тиісті есепті күндегі жағдай бойынша банктің онымен айрықша қатынастар арқылы байланысты тұлғамен жасаған операцияларының әрбір түрі бойынша сомасы жиынтығында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктерге арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәні мен әдістемесінің есебі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3924 тіркелген) сәйкес есептелетін банктің меншікті капиталының мөлшерінен 0,001 пайыз асатын, банктің онымен айрықша қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасаған барлық мәмілелері туралы, оның ішінде кестеде көрсетілген мәмілелер (бірақ олармен шектелместен) туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) егер мәміле талаптарында қамтамасыз етудің болуы, сыйақы төлеу немесе провизияларды есептеу болжанбайтын болса, онда 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 22, 23-бағандар толтырылмауы тиіс;
3) 2-бағанда жеке тұлға үшін тегі, аты міндетті түрде, әкесінің аты - бар болғанда көрсетіледі;

4) в графе 15 качество обеспечения в баллах оценивается в соответствии с Правилами классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4580);
5) в графе 25 указывается сумма начисленного дохода/ расхода, накопленного с начала текущего года;
6) по строке "23. Страховые премии (взносы), оплаченные банком по договорам страхования, заключенным со страховой организацией, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с банком" в графе 9 указывается страховая сумма по договору страхования.
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 15 июля 2010 года № 108
Форма 2
Реестр лиц, связанных с банком особыми отношениями
по состоянию на "___" _________ 201__ года ___________
(наименование банка)
Бизнес – идентификационный
номер (для юридического
лица), индивидуальный
идентификационный номер
(для физического лица) или
регистрационный номер
налогоплательщика
Наименование (фамилия,
имя, отчество) лица
Признак, в соответствии с
которым лицо отнесено к лицу,
связанному особыми отношениями
с банком
1
2
3
4
Первый руководитель
(на период его отсутствия
– лицо, его замещающее)
_______________
Главный
бухгалтер
_____________
Исполнитель:
_______________
Место печати:

4) 15-бағанда баллмен есептегенде қамтамасыз етудің сапасы Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4580 тіркелген) бекітілген Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесіне сәйкес бағаланады;
5) 25-бағанда ағымдағы жылдың басынан бастап жинақталған, есептелген кіріс/шығыс сомасы көрсетіледі;
6) "23. Банктің банкпен айрықша қатынастар арқылы байланысты тұлға болып табылатын сақтандыру ұйымымен жасалған сақтандыру шарттары бойынша төлеген сақтандыру сыйлықақылары (жарналары)» деген жол бойынша 9-бағанда сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2010 жылғы 15 шілдедегі
№ 108 қаулысының
2-қосымшасы
2-нысан
201 __ жылғы "__" ______ жағдай бойынша ____________
(банк атауы)
банкпен айрықша қатынастар арқылы байланысты тұлғалар
тізілімі
Бизнес-сәйкестендiру нөмiрi (заңды тұлға үшiн), жеке сәйкестендiру нөмiрi (жеке тұлға үшiн) немесе салық төлеушінің тіркелу нөмiрi
Тұлғаның атауы (тегі, аты, әкесінің аты)
Тұлғаның банкпен айрықша қатынастар арқылы байланысты тұлғаға жатқызылған белгісі
1
2
3
4
Бірінші басшы (ол жоқ болған
кезеңде – оның орнындағы тұлға)      ________________________
Бас бухгалтер                        ________________________
Орындаушы:                           ________________________
Мөрге арналған орын: