О Правилах содержания зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения, инженерных коммуникаций в городе Астане
Решение маслихата города Астаны от 17 июня 2010 года № 367/49-IV. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 30 июля 2010 года № 644. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 20 июля 2017 года № 181/21-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата г. Астаны от 20.07.2017 № 181/21-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рассмотрев предложение акимата города Астаны, руководствуясь Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан маслихат города РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения, инженерных коммуникаций в городе Астане.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Астаны
Ю. Келигов
Секретарь маслихата
города Астаны
В. Редкокашин
СОГЛАСОВАНО:
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам строительства
и жилищно-коммунального
хозяйства (АРКДСиЖКХ)
Приложение
к решению маслихата
города Астаны
от 17 июня 2010 год
№ 367/49-IV
Правила
содержания зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения,
инженерных коммуникаций города Астаны
Настоящие Правила содержания зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения, инженерных коммуникаций города Астаны (далее - Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148-II "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 16 апреля 1997 года № 94-I "О жилищных отношениях", от 16 июля 2001 года № 242-II "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан" и регулируют отношения, возникающие в процессе содержания, эксплуатации и обеспечения сохранности зданий, сооружений жилищно-гражданского назначения, инженерных коммуникаций города Астаны, независимо от формы собственности, обеспечения коммунальными услугами, ввода новых и завершения реконструкции существующих объектов в установленном порядке, осуществления контроля за организацией мероприятий по сохранению и надлежащей эксплуатации объектов на подведомственной территории.

Астана қаласының тұрғын үй-азаматтық маңызы бар ғимараттары мен құрылыстарын, инженерлік коммуникацияларды күтіп ұстау Қағидасы туралы
Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 17 маусымдағы № 367/49-IV Шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2010 жылғы 30 шілдеде нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 644 болып енгізілді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 20 шілдедегі № 181/21-VI шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 20.07.2017 № 181/21-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Шешімнің атауындағы және бүкіл мәтіні бойынша "Ережесі", "Ереже", "Ережемен", "Ережеде", "Ереженің", "Ережеге", "ережесіне", "ережесінде", "ережесінің", "ережесін" деген сөздер тиісінше "Қағидасы", "Қағида", "Қағидамен", "Қағидада", "Қағиданың", "Қағидаға", "қағидасына", "қағидасында", "қағидасының", "қағидасын" деген сөздермен ауыстырылды - Астана қаласы мәслихатының 27.06.2014 № 257/36-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Астана қаласы әкімінің ұсынысын қарап, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңын басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса берілген Астана қаласының тұрғын үй-азаматтық маңызы бар ғимараттары мен құрылыстарын, инженерлік коммуникацияларды күтіп ұстау Қағидасы бекітілсін.
2. Осы шешім оны алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
Ю.Келигов
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
В.Редкокашин
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істер агенттігінің
төрағасы (ҚР ҚжТКШІА)
С.Нокин
Астана қаласы мәслихатының
2010 жылғы 17 маусымдағы
№ 367/49-IV шешіміне
қосымша
Астана қаласының
тұрғын үй-азаматтық маңызы бар ғимараттары мен құрылыстарын, инженерлік коммуникацияларын күтіп ұстау Қағидасы
Осы Астана қаласының тұрғын үй-азаматтық маңызы бар ғимараттары мен құрылыстарын, инженерлік коммуникацияларын күтіп ұстау Қағидасы (бұдан әрі – Қағида) 1994 жылғы 27 желтоқсанның Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, 2001 жылғы 23 қаңтардың № 148-ІІ Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 1997 жылғы 16 сәуірдің № 94-І "Тұрғын үй қатынастары туралы", 2001 жылғы 16 шілденің № 242-ІІ "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" заңдарына сәйкес әзірленген және меншік нысанына коммуналдық қызметтерді қамтамасыз етуге, белгіленген тәртіппен жаңа объектілерді іске қосу және қолданыстағы объектілерді қайта жаңартуын аяқтауға, ведомстволық бағынысты аумақтағы объектілердің сақталуы және тиісті пайдаланылуы жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырудың бақылауын жүзеге асыруына қарамастан, Астана қаласының тұрғын үй-азаматтық маңызы бар ғимараттарын, құрылыстарын, инженерлік коммуникацияларын күтіп ұстауын, пайдалануын және сақталуын қамтамасыз етудің барысында туындайтын қарым-қатынастарды реттейді.

1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) заказчик - физическое или юридическое лицо, осуществляющее строительство, реконструкцию объектов самостоятельно либо через подрядчика за счет бюджетных, собственных или заемных средств;
2) подрядчик - физическое или юридическое лицо, выполняющее работу по договору строительного подряда с заказчиком;
3) объект - здания и сооружения жилищно-гражданского назначения, инженерные коммуникации;
4) обслуживающая организация - организация, определяемая и финансируемая заказчиком или уполномоченным органом в соответствии с действующим законодательством, осуществляющая содержание и эксплуатацию объекта;
5) общее имущество - части объекта кондоминиума: подъезды, лестницы, лифты, крыши, чердаки, подвалы, внеквартирные либо общедомовые инженерные системы и оборудование, абонентские почтовые ящики, земельный участок, включая элементы благоустройства и другое имущество общего пользования;
6) коммунальная организация - физическое или юридическое лицо, осуществляющее тепло-, электро-, газо-, водоснабжение и водоотведение, вывоз коммунальных отходов;
7) коммунальные услуги - услуги, товары, работы, предоставляемые коммунальными организациями;
8) государственные коммунальные объекты - объекты, построенные за счет средств местного бюджета, находящиеся в ведении местного исполнительного органа;
9) уполномоченный орган - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченное местным исполнительным органом на осуществление функций в сфере жилищных отношений;
10) эксплуатирующая организация - физическое или юридическое лицо, осуществляющее эксплуатацию инженерных коммуникаций до границы балансовой принадлежности.
2. Содержание и эксплуатация объекта
2. В период строительства и реконструкции объекта сохранность и надлежащее содержание объекта возлагается на подрядчика, в том числе:
1) проведение предусмотренных проектом санитарно-технических мероприятий;
2) обеспечение безопасности на объекте и прилегающей к нему территории;
3) оборудование контейнерных площадок с установкой контейнеров-накопителей для сбора коммунальных отходов;
4) оплата коммунальных услуг по договорам с коммунальными организациями, установка и регистрация общедомовых приборов учета, обеспечение их сохранности;
5) беспрепятственный доступ специализированной техники к контейнерной площадке и представителей коммунальных организаций к приборам учета для снятия показаний.
3. При сдаче объекта в эксплуатацию подрядчик погашает текущие и просроченные платежи по коммунальным услугам, предоставляет заказчику справку коммунальных организаций об отсутствии задолженности.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидада келесі анықтамалар пайдаланылады:
1) тапсырыс беруші – дербес немесе мердігер арқылы бюджеттік, жеке меншік немесе заем қаражаты есебінен объектілердің құрылысын, қайта жаңартылуын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
2) мердігер – тапсырыс берушімен құрылыс мердігерлік шарты бойынша жұмыстарды орындайтын жеке немесе заңды тұлға;
3) объект - тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстар, инженерлік коммуникациялар;
4) қызмет көрсететін ұйым – қолданыстағы заңнамаға сәйкес тапсырыс беруші немесе уәкілетті орган белгілейтін және қаржыландыратын, объектіні күтіп ұстау мен пайдалануды жүзеге асыратын ұйым;
5) ортақ мүлік – абаттандыру элементтері мен ортақ пайдаланудағы басқа да мүліктерді қоса, кондоминимум объектісінің бөліктері: кіреберістер, баспалдақтар, лифтілер, төбелер, шатырлар, жертөлелер, пәтерден тыс немесе жалпы үйдің инженерлік жүйелері мен жабдықтары, абоненттік пошталық жәшіктер, жер учаскесі;
6) коммуналдық ұйым – жылумен, электрмен, газбен, сумен қамтамасыз ету мен су тартуды, коммуналдық қалдықтарды шығаруды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
7) коммуналдық қызметтер – коммуналдық ұйымдар ұсынатын қызметтер, тауарлар мен жұмыстар;
8) мемлекеттік коммуналдық объектілер – жергілікті атқарушы органның иелігіндегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен салынған объектілер;
9) уәкілетті орган – жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, жергілікті атқарушы орган тұрғын үй қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыруға уәкілеттік берген атқарушы орган;
10) пайдаланушы ұйым – баланстық тиесілік шегінде инженерлік коммуникацияларды пайдалануды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға.
2. Объектіні күтіп ұстау және пайдалану
2. Объектіні салу және қайта жаңарту кезеңінде объектінің сақталуы мен тиісті күтіп ұсталуы мердігерге жүктеледі, соның ішінде:
1) жобада көзделген санитарлық-техникалық іс-шараларды жүргізу;
2) объектіде және оның маңындағы аумақта қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
3) коммуналдық қалдықтарды жинауға арналған жинақтаушы контейнерді орнатып, контейнер алаңдарын жабдықтау;
4) коммуналдық ұйымдармен жасалған шарттар бойынша коммуналдық қызметтерді төлеу, үйдің ортақ есеп құралдарын орнату мен тіркеу, олардың сақталуын қамтамасыз ету;
5) мамандандырылған техниканың контейнер тұрған алаңға және коммуналдық ұйымдар өкілдерінің көрсеткіштерді алу үшін есеп құралдарына кедергісіз өтуі.
3. Мердігер объектіні пайдалануға тапсыру кезінде коммуналдық қызметтер бойынша ағымдағы және мерзімі өткен төлемдерді өтейді де, тапсырыс берушіге берешектің жоқтығы туралы коммуналдық ұйымдардың анықтамасын ұсынады.

4. Приемка в эксплуатацию построенного объекта государственной приемочной комиссией или приемочной комиссией производится при его полной готовности в соответствии с утвержденным проектом и наличии положительного заключения рабочей комиссии.
5. Эксплуатация построенного объекта без положительного решения государственной приемочной комиссией не допускается, за исключением случаев, предусмотренных законодательством.
6. С даты ввода в эксплуатацию объекта расходы по его содержанию и эксплуатации несет заказчик и (или) собственник объекта, за исключением расходов, связанных с исполнением гарантийных обязательств подрядчиком по договору.
7. Регистрация прав собственности на объект осуществляется заказчиком в порядке, установленном действующим законодательством.
8. Заказчик и (или) собственник объекта в соответствии с законодательством обеспечивает:
1) использование объекта в соответствии с его целевым назначением и его сохранность;
2) организацию обслуживания объекта:
текущее техническое содержание здания, его инженерного оборудования, санитарное содержание зданий и придомовых территорий;
обеспечение коммунальными услугами по водоснабжению, водоотведению, теплоснабжению (отопление, горячее водоснабжение), электроснабжению, газоснабжению, вентиляции, а также иными услугами (теле-, радиооборудования, вывоза коммунальных отходов и другое) в соответствии с условиями договоров, заключенных с коммунальными организациями;
текущий ремонт строительных конструкций, элементов зданий, инженерного оборудования общего назначения, придомовых территорий;
капитальный ремонт (комплексный всего дома или выборочный отдельных строительных конструкций, элементов здания, инженерного оборудования, придомовых территорий);
3) правовое регулирование деятельности нанимателей, арендаторов и собственников помещений (квартир), подрядчиков, агентов по купле-продаже, аренде и обмену жилья, страховых и оценочных компаний;
4) передачу в установленном порядке инженерных коммуникаций до границы эксплуатационной ответственности эксплуатирующим организациям.
Для организации обслуживания многоквартирного жилого дома с момента ввода в эксплуатацию до принятия решения собственниками квартир (помещений) о форме управления объектами кондоминиума заказчик и (или) собственник многоквартирного жилого дома определяет обслуживающую организацию.
9. В случаях, когда заказчиком объекта является администратор бюджетной программы местного исполнительного органа, обеспечение обслуживания объекта осуществляется в соответствии с разделом 3 настоящих Правил.

4. Мемлекеттік қабылдау комиссиясы немесе қабылдау комиссиясы бекітілген жобаға сәйкес үй толық дайын және жұмыс комиссиясының оң қорытындысы алынғанда салынған объектіні пайдалануға қабылдауды жүргізеді.
5. Заңнамада көзделген жағдайлардан өзге, мемлекеттік қабылдау комиссиясының оң шешімісіз салынған объект пайдалануға берілмейді.
6. Мердігермен шарт бойынша кепілдік міндеттемелердің орындалуына қатысты шығындарды қоспағанда, объектіні пайдалануға енгізілген күннен бастап оны ұстау және пайдалану бойынша шығындар тапсырыс берушіге және (немесе) объект иесіне жүктеледі.
7. Объектіге меншік құқығын тіркеуі қолданыстағы заңнамада белгіленген тәртіпте тапсырыс берушімен жүзеге асырады.
8. Тапсырыс беруші және (немесе) объект иесі заңнамаға сәйкес:
1) мақсатты нысанына сәйкес объектінің қолданылуын және оның сақталуын;
2) объектіге қызмет көрсетуді ұйымдастыруды:
ғимаратты, оның инженерлік жабдығының ағымдағы техникалық күтіп-ұсталуын, ғимараттар мен үй маңындағы аумақты санитарлық күтіп-ұстауды;
сумен, су тартуымен, жылумен (жылу беру, ыстық сумен), электр энергиясымен, газбен қамтамасыз етуді, желдету бойынша коммуналдық қызметтермен, сондай-ақ коммуналдық ұйымдармен жасалған шарт талаптарына сәйкес өзге де қызметтермен (теле-, радио жабдық, коммуналдық қалдықтарды шығару және басқа да) қамтамасыз етуді;
құрылыс конструкцияларына, ғимарат элементтеріне, ортақ мақсаттағы инженерлік жабдыққа, үй маңындағы аумаққа ағымдағы жөндеуді;
күрделі жөндеуді (барлық үйді кешенді немесе ішінара құрылыс конструкцияларын, ғимарат элементтерін, инженерлік жабдықты, үй маңындағы аумақты);
3) жалдаушының, жалға алушы мен үй-жай (пәтер) меншік иесінің, мердігердің, тұрғын үйді сатып алу-сату, жалға беру мен ауыстыру агенттерінің, сақтандыру және бағалау компанияларының қызметін құқықтық реттеуді;
4) пайдаланушы ұйымдарға пайдалану жауапкершілігінің шегінде инженерлік коммуникацияларды белгіленген тәртіпте беруді қамтамасыз етеді.
Көп пәтерлі тұрғын үй пайдалануға енгізілген сәттен бастап пәтер (үй-жай) меншік иесінің кондоминиум объектісін басқару нысаны туралы шешімі қабылданғанға дейін, тапсырыс беруші және (немесе) көп пәтерлі тұрғын үйдің иесі көп пәтерлі тұрғын үйге қызмет көрсетуді ұйымдастыру үшін қызмет көрсететін ұйымды белгілейді.
9. Объектіге тапсырыс беруші жергілікті атқарушы органның бюджеттік бағдарлама әкімшісі болған жағдайда, объектіге қызмет көрсетуді қамтамасыз ету осы Қағиданың 3-бөліміне сәйкес іске асырылады.

3. Содержание государственных коммунальных объектов
3.1. Порядок содержания и использования государственных коммунальных объектов
10. После государственной регистрации прав собственности на объект, заказчик в установленном порядке передает объект с правоустанавливающими документами в коммунальную собственность города Астаны.
11. Государственный орган, уполномоченный владеть, пользоваться и распоряжаться коммунальной собственностью, в течение пятнадцати календарных дней с момента получения документов от заказчика обеспечивает прием объекта в коммунальную собственность и его передачу для дальнейшего использования, с указанием принимающей стороны - государственный орган, государственное предприятие, эксплуатирующая организация (организация с государственным участием).
12. Основанием для отказа от подписания акта приема-передачи является отсутствие правоустанавливающих, технических документов на объект с постатейными расшифровками стоимости объекта.
Заказчик обеспечивает устранение замечаний в течение тридцати календарных дней с момента получения обоснованного отказа принимающей стороны.
Необоснованный отказ принимающей стороны от подписания акта приема-передачи не допускается.
13. Организацию предоставления и распределения жилых помещений государственного коммунального жилищного фонда, жилых помещений, арендованных местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, осуществляет уполномоченный орган.
14. Уполномоченный орган заключает с получателями жилья договоры реализации жилья, в том числе купли-продажи, найма (аренды), и обеспечивает их государственную регистрацию в установленном законодательством порядке.
15. Содержание и обслуживание построенного многоквартирного жилого дома с момента ввода в эксплуатацию до государственной регистрации объекта кондоминиума, в том числе оплата коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества, финансируется в пределах, предусмотренных в бюджете города на соответствующий финансовый год, в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил.
Администратором бюджетной программы в данном случае является уполномоченный орган.
16. Содержание и обслуживание иных государственных коммунальных объектов с момента ввода в эксплуатацию финансируется за счет средств принимающей стороны с учетом соответствующей специфики расходов.
3.2. Обслуживание многоквартирного жилого дома
17. После утверждения акта государственной приемочной комиссии в течение десяти рабочих дней заказчик - администратор бюджетной программы обеспечивает передачу подрядчиком комплекта технической документации, схемы инженерных коммуникаций обслуживающей организации для дальнейшего содержания и эксплуатации.

3. Мемлекеттік коммуналдық объектілерді күтіп ұстау
3.1. Мемлекеттік коммуналдық объектілерді күтіп ұстау және пайдалану тәртібі
10. Объектіге меншік құқығын мемлекеттік тіркеуден кейін, тапсырыс беруші белгіленген тәртіп бойынша объектіні құқық белгілейтін құжаттарымен Астана қаласының коммуналдық меншігіне тапсырады.
11. Коммуналдық меншікке иелік етуге, пайдалануға және иеленуге уәкілетті мемлекеттік орган тапсырыс берушіден құжаттар алғаннан кейін он бес күнтізбелік күн ішінде объектіні коммуналдық меншікке қабылдауды қамтамасыз етеді және қабылдаушы тарапты - мемлекеттік органды, мемлекеттік мекемені, пайдаланушы ұйымды (мемлекеттің қатысы бар ұйымды) көрсете отырып, оны әрі қарай пайдалануға береді.
12. Объект құнының баптар бойынша түсіндірілуі мен объектіге құқықтық, техникалық құжаттардың болмауы - қабылдау-тапсыру актісіне қол қоюдан бас тартудың негізі болып табылды.
Тапсырыс беруші қабылдаушы тараптан негізделген бас тартуды алған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде ескертулердің жоюын қамтамасыз етеді.
Қабылдаушы тараптың қабылдау-тапсыру актісіне қол қоюдан негізсіз бас тартуына жол берілмейді.
13. Жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы органмен жалға алынған тұрғын жайларды, мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорындағы тұрғын жайларды бөлу мен тапсыруын ұйымдастыруды уәкілетті орган жүзеге асырады.
14. Уәкілетті орган тұрғын үй алушылармен тұрғын үйді іске асыру, соның ішінде сатып алу - сату, жалға алу (жалға беру) шартын жасайды және олардың заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркеуін қамтамасыз етеді.
15. Салынған көп қабатты тұрғын үйді пайдалануға енгізілгеннен бастап, кондоминиум объектісін мемлекеттік тіркеуге дейін күтіп ұстауы және оған қызмет көрсетуі, соның ішінде ортақ мүлікті ұстауға жұмсалған коммуналдық қызметтердің төленуі осы Қағиданың 23-тармағына сәйкес ағымдағы жылдың қала бюджетінде қарастырылған шеңберде қаржыландырылады. Уәкілетті орган бұл жағдайда бюджеттік бағдарламаның әкімшісі болып табылады.
16. Басқа да мемлекеттік коммуналдық объектілердің күтіп ұстауы және қызмет көрсетуі объектілерді пайдалануға берілгеннен бастап тиісті шығындар ерекшелігін ескере отырып, қабылдаушы тарап есебінен қаржыландырылады.
3.2. Көп пәтерлі тұрғын үйге қызмет көрсету
17. Мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісін бекіткеннен кейін он жұмыс күннің ішінде тапсырыс беруші – бюджеттік бағдарлама әкімшісі, объектілерді одан әрі күтіп ұстау және пайдалану үшін, мердігермен техникалық құжаттар топтамасының, қызмет көрсетуші мекеменің инженерлік коммуникациялары сызба нұсқаларының тапсырылуын қамтамасыз етеді.

18. Для содержания и эксплуатации многоквартирного жилого дома уполномоченным органом определяется обслуживающая организация.
19. Обслуживающая организация заключает договоры с коммунальными организациями, обеспечивает принятие общедомовых приборов учета на коммерческий учет.
20. По заявке и спискам уполномоченного органа обслуживающая организация передает ключи от квартир по акту приема-передачи при условии поквартирного принятия индивидуальных приборов учета на коммерческий учет и заключения получателями жилья договоров с обслуживающей и коммунальными организациями на оплату жилищно-эксплуатационных расходов и коммунальных услуг общего и индивидуального имущества. По мере получения заявки и списков обслуживающая организация организует и координирует выезд представителей коммунальных организаций.
21. Осмотр технического состояния квартир, актирование замечаний и претензий к качеству жилья (квартиры) осуществляется в присутствии получателя жилья, представителей обслуживающей организации и подрядчика. Замечания и претензии к качеству жилья (квартиры) устраняются подрядчиком в соответствии с гарантийными обязательствами по договору с заказчиком.
3.3. Порядок оплаты жилищно-эксплуатационных расходов и коммунальных услуг
22. Оплата жилищно - эксплуатационных расходов и коммунальных услуг, потребленных на содержание помещений (квартир) и общего имущества, осуществляется нанимателями жилья с даты подписания уполномоченным органом акта приема - передачи помещения (квартиры) в соответствии с заключенными договорами.
Сноска. Пункт 22 в редакции решения маслихата города Астаны от 25.09.2012 № 73/9-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. С момента ввода в эксплуатацию до даты регистрации объекта кондоминиума расходы на содержание и обслуживание многоквартирного жилого дома, в том числе на оплату коммунальных услуг, за исключением расходов согласно пункту 22 настоящих Правил, оплачивает обслуживающая организация за счет средств уполномоченного органа.
24. Собственники нежилых помещений участвуют в общих расходах, относящихся к тем частям общего имущества, которые связаны с пользованием нежилыми помещениями.
25. Не позднее тридцати календарных дней с момента регистрации объекта кондоминиума собственники помещений (квартир) принимают решение о форме управления объектом кондоминиума.
26. В случае отказа от услуг обслуживающей организации собственники помещений (квартир) в течение десяти календарных дней с даты принятия решения о форме управления объектом кондоминиума делают сверку взаиморасчетов и погашают обслуживающей организации, коммунальным организациям имеющуюся задолженность.

18. Көп пәтерлі тұрғын үйді күтіп ұстау және пайдалану үшін уәкілетті органмен қызмет көрсетуші ұйым анықталады.
19. Қызмет көрсетуші ұйым коммуналдық ұйымдармен шарт жасап, үйге ортақ құралдарының коммерциялық есепке алынуын қамтамасыз етеді.
20. Коммуналдық қызметтерді тұтынуды есептеудің жеке-дара құралдарын пәтер бойынша коммерциялық есепке қабылдаған және тұрғын үй қабылдаушылардың тұрғын үй пайдаланушы шығындарының төлемі мен коммуналдық қызметтер және жеке мүліктерге қызмет көрсетуші коммуналдық ұйымдармен шарт жасаған жағдайда, уәкілетті органның өтініші мен тізімі бойынша қызмет көрсетуші мекеме пәтерлердің кілтін қабылдау-тапсыру актісі бойынша тапсырады. Ұсыныстар мен тізімдерді алу шегі бойынша қызмет көрсетуші ұйым коммуналдық мекеме өкілдерінің объектіге шығуын ұйымдастырады және бақылайды.
21. Пәтердің техникалық жағдайын қарау, тұрғын үйдің (пәтердің) сапасына талаптар мен ескертпелер бойынша актіні жасау тұрғын үй қабылдаушының, қызмет көрсетуші ұйым мен мердігер өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылады. Тұрғын үйдің (пәтердің) сапасына қойылатын талаптар мен ескертулер тапсырыс берушімен жасалған шарт бойынша кепілдік міндеттемелерге сәйкес мердігермен жойылады.
3.3. Тұрғын үйді пайдалану шығындарына және коммуналдық қызметтерге төлем жүргізу тәртібі
22. Тұрғын үй-пайдалану шығындарына және үй-жайларды (пәтерлерді) және ортақ мүлікті күтіп-ұстауға тұтынған коммуналдық қызметтерге төлемді тұрғын үйді жалға алушылар жасасқан шарттарға сәйкес үй-жайды (пәтерді) қабылдап алу-тапсыру актісіне уәкілетті орган қол қойған датасынан бастап жүзеге асырады .
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2012.09.25 № 73/9-V (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
23. Пайдалануға берілген сәттен бастап кондоминиум объектісінің тіркелуіне дейін осы Қағиданың 22-тармағына сәйкес шығындардан басқа көп қабатты тұрғын үйді күтіп-ұстау және қызмет көрсету бойынша соның ішінде коммуналдық қызметтерді төлеу шығындарын уәкілетті орган қаражаты есебінен қызмет көрсетуші мекеме төлейді.
24. Тұрғын емес үй-жай иелері тұрғын емес үй-жайларды пайдалануымен байланысты ортақ мүлік бөліктеріне жататын ортақ шығындарға қатысады.
25. Кондоминиум объектісінің тіркелген сәттен бастап отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей үй-жай (пәтер) иелері кондоминиум объектісінің басқару нысаны туралы шешім қабылдайды.
26. Қызмет көрсетуші ұйым қызметінен бас тартқан жағдайда үй-жай (пәтер) иелері кондоминиум объектісінің басқару нысаны туралы шешім қабылдаған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде өзара есеп айырысады және қызмет көрсетуші ұйым коммуналдық ұйымдарға бар қарыздарын өтейді.

27. Действие раздела 3.3 настоящих Правил распространяется на лиц, получивших по договору найма (аренды) жилье из государственного коммунального жилищного фонда либо арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде. При расторжении договора найма (аренды) жилья наниматели (арендаторы) предоставляют в уполномоченный орган справку коммунальных организаций об отсутствии задолженности.

27. Қағиданың 3.3-бөлімінің әрекеті мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйді жалға алу шарты бойынша алған немесе жергілікті атқарушы органмен жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұлғаларға таралады. Осы тұрғын үйді жалға алу шартын бұзған жағдайда жалға алушы берешектің жоқтығы туралы коммуналдық мекемелерден анықтаманы алып уәкілетті органға тапсырады.