Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи
Решение Каргалинского районного маслихата Актюбинской области от 23 февраля 2010 года № 192. Зарегистрировано Управлением юстиции Каргалинского района Актюбинской области 29 марта 2010 года № 3-6-101. Утратило силу решением маслихата Каргалинского района Актюбинской области от 30 апреля 2013 года № 119
Сноска. Утратило силу решением маслихата Каргалинского района Актюбинской области от 30.04.2013 № 119.
В соответствии со статьями 67 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», пункта 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года № 94-1 «О жилищных отношениях», пункта 7 статьи 36 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года № 567 «О связи», пункта 4 главы 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 «Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи», пункта 3 главы 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 «О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам» в целях социальной защиты и поддержки населения района районный маслихат РЕШАЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления жилищной помощи.
2. Считать утратившим силу решения районного маслихата от 19 февраля 2007 года № 2 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3-6-48, опубликовано 5 апреля 2007 года за № 14 в районной газете «Қарғалы» «Об утверждении правил о порядке предоставления жилищной помощи для возмещения расходов за потребление коммунальных услуг (центральное тепловое и индивидуальное газовое отопление, горячее и холодное водоснабжение, услуги связи (абонентская плата), мусороудаление, канализация и за газ на приготовление пищи) населению района»,решение Каргалинского районного маслихата от 13 декабря 2007 года № 32 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3-6-55, опубликовано 15 и 22 декабря 2008 года за № 2-3 в районной газете «Қарғалы») «О внесении изменений и дополнений в решение районного маслихата от 19 февраля 2007 года № 2 «Об утверждении правил о порядке предоставления жилищной помощи для возмещения расходов за потребление коммунальных услуг (центральное тепловое и индивидуальное газовое отопление, горячее и холодное водоснабжение, услуги связи (абонентская плата), мусороудаление, канализация и за газ на приготовление пищи) населению района», зарегистрированного в управлении юстиции Каргалинского района № 3-6-48 от 5 марта 2007 года», решение Каргалинского районного маслихата от 27 марта 2008 года № 42 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3-6-60, опубликовано 29 апреля 2008 года за № 18-19 в районной газете «Қарғалы») «О внесении изменения и дополнения в решение районного маслихата от 19 февраля 2007 года № 2 «Об утверждении правил о порядке предоставления жилищной помощи для возмещения расходов за потребление коммунальных услуг (центральное тепловое и индивидуальное газовое отопление, горячее и холодное водоснабжение, электроснабжение, услуги связи (абонентская плата), мусороудаление, канализация и за газ на приготовление пищи) населению района», зарегистрированного в управлении юстиции Каргалинского района № 3-6-48 от 5 марта 2007 года».

Тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 2010 жылғы 23 ақпандағы N 192 шешімі. Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Әділет басқармасында 2010 жылғы 29 наурызда N 3-6-101 тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 2013 жылғы 30 сәуірдегі № 119 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 30.04.2013 № 119 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» заңының 67 баптарына, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі № 94-І «Тұрғын үй қатынастары туралы» заңының 97-бабына, Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдедегі № 567 «Байланыс туралы» заңының 36- бабының 7-тармағына, Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 «Тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы» қаулысына, Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 «Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифының көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының 2-тарауының 3-тармағына сәйкес, аудан тұрғындарын әлеуметтік қорғау және қолдау мақсатында аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі бекітілсін.
2. Аудандық мәслихаттың 2007 жылғы 19 ақпандағы № 2 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 3-6-48 нөмірімен тіркелген, 2007 жылғы 5 сәуірде аудандық «Қарғалы» газетінің 14 санында жарияланған «Аудан тұрғындарына коммуналдық қызметтерді (орталықтандырылған және жекешелендірілген газбен жылыту, ыссы және салқын сумен жабдықтау, байланыс қызметтері (абоненттік төлем), қоқыс шығару, кәріз және ас дайындау көгілдір отынына) тұтыну шығындарын өтеу үшін тұрғын үй көмегін беру тәртібі жөнінде ережені бекіту туралы», аудандық мәслихаттың 2007 жылғы 13 желтоқсандағы № 32 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 3-6-55 нөмірімен тіркелген, 2008 жылғы 15 және 22 қаңтарда аудандық «Қарғалы» газетінің 2-3 сандарында жарияланған) «Қарғалы ауданының әділет басқармасында 2007 жылғы 5 наурызда 3-6-48 болып тіркелген аудандық мәслихаттың 2007 жылғы 19 ақпандағы № 2 «Аудан тұрғындарына коммуналдық қызметтерді (орталықтандырылған және жекешелендірілген газбен жылыту, ыссы және салқын сумен жабдықтау, байланыс қызметтері (абоненттік төлем), қоқыс шығару, кәріз және ас дайындау көгілдір отынына) тұтыну шығындарын өтеу үшін тұрғын үй көмегін беру тәртібі жөнінде ережені бекіту туралы» шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы», аудандық мәслихаттың 2008 жылғы 27 наурыздағы № 42 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 3-6-60 нөмірімен тіркелген, 2008 жылғы 29 сәуірде аудандық «Қарғалы» газетінің № 18-19 сандарында жарияланған) «Қарғалы ауданының әділет басқармасында 2007 жылғы 5 наурызда 3-6-48 болып тіркелген аудандық мәслихаттың 2007 жылғы 19 ақпандағы № 2 «Аудан тұрғындарына коммуналдық қызметтерді (орталықтандырылған және жекешелендірілген газбен жылыту, ыссы және салқын сумен жабдықтау, байланыс қызметтері (абоненттік төлем), қоқыс шығару, кәріз және ас дайындау көгілдір отынына) тұтыну шығындарын өтеу үшін тұрғын үй көмегін беру тәртібі жөнінде ережені бекіту туралы» шешіміне өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы» шешімдерінің күші жойылсын.

3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Председатель сессии
Секретарь районного
районного маслихата
маслихата
В.Пашкевич
Ж.Кульманов
Утверждено
решением районного маслихата
от 23 февраля 2010 года № 192
Правила предоставления жилищной помощи
Настоящие Правила предоставления жилищной помощи (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года № 94-І “О жилищных отношениях”, постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 “О утверждении Правил предоставления жилищной помощи” и определяют порядок назначения жилищной помощи малообеспеченным и нуждающимся семьям (гражданам).
1.Общие положения
1. В Правилах используются следующие основные понятия:
доля предельно-допустимых расходов - отношение предельно-допустимого уровня расходов семьи в месяц на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникации, арендной платы за пользование жилищем к совокупному доходу семьи в поцентах;
совокупный доход семьи - общая сумма доходов, полученных семьей за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
орган управления объектом кондоминиума - физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по содержанию объекта кондоминума:
уполномоченный орган - исполнительный орган района, финансируемый за счет средств местного бюджета, осуществляющий назначение жилищной помощи.
2. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным и нуждающимся семьям (гражданам), постоянно проживающим в данной местности на оплату:
капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
потребления коммунальных услуг, являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища в порядке установленном законодательством в области связи;
арендной платы за пользование жилищем, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы малообеспеченным и нуждающимся семей (граждан) принимаемых исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг, и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищным в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи на эти цели.
2.Порядок и назначения жилищной помощи

3. Осы шешім алғаш ресми түрде жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы
хатшысы
В.Пашкевич
Ж.Құлманов
Қарғалы аудандық мәслихатының
2010 жылғы 23 ақпанындағы
№ 192 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі
Аудандағы тұрғындарға тұрғын үй көмегін беру Ережесі (одан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі № 94-І «Тұрғын үй қатынастары туралы» Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 «Тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы» қаулысына сәйкес әзірленді, сонымен қатар аз қамтылған және мұқтаж отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібін белгілейді.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
шекті жол берілетін шығыстар үлесі – телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде отбасының бір айда кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің отбасының орташа айлық жиынтық кірісіне пайызбен қатынасы;
отбасының жиынтық табысы – тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірілген тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасы алған кірістердің жалпы сомасы;
кондоминиум обьектісін басқару органы – кондоминиум объектісін күтіп ұстау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
уәкілетті орган – жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын, тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын, ауданның жергілікті атқарушы органы.
2. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет есебінен осы елді мекенде тұрақты тұратын аз қамтылған және мұқтаж отбасыларға (азаматтарға):
жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған мемлекеттік тұрғын үй қорларға;
тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді тұтынуға;
байланыс саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен тұрғын үйдің меншік иелері немесе жолдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтеріне;
жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысына ақы төлеуге беріледі.
Аз қамтылған және мұқтаж отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретінде айқындалады.
Тұрғын үй көмегі телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға нормалар шегінде ақы төлеу сомасы мен отбасының осы мақсаттарға жұмсаған, шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде айқындалады.
2.Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі

1. Для назначения жилищной помощи гражданин (семья) обращается в уполномоченный орган с заявлением и представляет документы согласно постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 “О утверждении Правил предоставления жилищной помощи”
2. При предоставлении лицами, имеющими льготы по оплате коммунальных услуг и получателями жилищной помощи счета о размере целевого взноса на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, на основании сметы расходов для проведения отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, согласованные с жилищной инспекцией при акимате района, утвержденные на общем собрании собственников и нанимателей квартир и заверенные печатью, подписью руководителя органа управления объекта кондоминиума, оплачивать в размере 50% и только в период назначения жилищной помощи.
Сноска. 2 пункт в редакции решения маслихата Каргалинского района Актюбинской области от 22.10.2010 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Не имеют право на получение жилищной помощи:
1) лица, имеющие более одной единицы жилья (квартиры, дома) независимо от форм собственности и сдающие жилые помещения в наем (аренду) или под наем, тем самым утрачивают право на получение жилищной помощи;
2) семьи, имеющие трудоспособные лица, которые не работают (за исключением инвалидов всех групп), не учатся, не служат, не самостоятельно занятые, за исключением лиц, осуществляющих уход за инвалидами 1-2 группы или занятых воспитанием детей до 14 лет;
4. В случае возникновения конфликтных, спорных или нестандартных ситуаций, решение вопроса о назначении жилищной помощи может быть вынесено на рассмотрение жилищной инспекции при акимате района.
5. Получатели жилищной помощи обязаны в течение 10 дней информировать уполномоченный орган по назначению жилищной помощи о любых изменениях формы собственности своего жилья, в составе семьи и ее совокупного дохода, а также в случае неверного начисления помощи.
За предоставление заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной компенсации жилищной помощи, собственник (наниматель) лишается права на получение помощи в течении одного года, а незаконно полученные в виде жилищной помощи суммы подлежат возврату в установленном законодательном порядке.
3.Выплата жилищной помощи
1. Финансирование выплат жилищной помощи жителям, проживающим в домах всех форм собственности, осуществляются за счет средств районного бюджета.

1. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін азамат (отбасы) уәкілетті органға өтініш береді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 «Тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы» қаулысына сәйкес құжаттарды ұсынады.
2. Коммуналдық қызметтерді төлеу бойынша жеңілдіктері бар тұлғалар мен тұрғын үй көмегін алушыларға аудан әкімдігі жанындағы түрғын үй инспекциясымен келісіліп, пәтер иелері мен жалдаушыларының жалпы жиналысында бекітілген кондоминиум объектісін басқару органының мөрімен және бастығының қолымен расталған кондоминиум объектісінің жалпы меншігіне күрделі жөндеу жүмыстарын жүргізу түрлеріне шығындар сметасының негізінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу жүмыстарын жүргізуге нысаналы жарнамалар мөлшері туралы шоттар бойынша 50% мөлшерінде түрғын үй көмегін тағайындау кезінде ғана толенсін.
Ескерту. 2 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 2010.10.22 № 232 (ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
3. Тұрғын үй көмегін алуға құқығы жоқ отбасылар:
1) меншік түріне қарамастан, бір баспанадан артық (пәтер, үй) үйі бар немесе үйлерін жалға беретін тұлғалар тұрғын үй көмегін алу құқығын жоғалтады;
2) жұмыс істеуге қабілетті, бірақ жұмыс істемейтін тұлғалары бар отбасылар (барлық топ мүгедектерді қоспағанда) өзін-өзі жұмыспен қамтымағандар, оқу орындарында оқымайтындар, әскер қатарында қызмет етпейтіндер, 1, 2 топ мүгедектеріне күтім жасайтын немесе 14 жасқа дейінгі балалар тәрбиесімен айналысатындарды қоспағанда.
4. Тұрғын үй көмегін тағайындау барысында дау, жанжал немесе қиындылық тудыратын жағдайлар болса, бұл мәселе аудан әкімі жанындағы арнайы инспекция қарауына ұсынылады.
5. Тұрғын үй көмегін алушылар тұрғын үй көмегін беретін органға өз баспанасының кез келген өзгерістері туралы, отбасы туралы және отбасының кірісі туралы, сондай-ақ жәрдемақы дұрыс есептелмеген жағдайдағы өзгерістерді 10 күн ішінде хабарлауы тиіс.
Тұрғын үй көмегін алушы тұрғын үй көмегін беретін органға жалған мәлімет бергендіктен тым артық көмек тағайындалған болса немесе заңсыз көмек алған болса, жалдаушы (пәтер иесі) бір жыл бойына тұрғын үй көмегін алу құқығынан айырылады, сондай-ақ, заңсыз алынған көмекті заңда белгіленген тәртіп бойынша қайтарылады.
3. Тұрғын үй көмегін төлеу
1. Тұрғындарға тұрғын үй көмегін төлеуді қаржыландыру, меншік нысананың барлық түрлері белгіленген үйлерде тұратын тұлғаларға, аудандық бюджет қаржысы есебінен жүзеге асырылады.

2. Районный отдел финансов направляет указанные средства на бюджетный счет районного отдела занятости и социальных программ, который в свою очередь направляет их на счет обслуживаемый КГП «Бадамша-Сервис» на праве хозяйственного ведения при ГУ «Каргалинский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог», Каргалинский участок газового хозяйства АО «КазТрансГазАймак», Каргалинское УЭС, Каргалинский районный узел телекоммуникаций АО «Казактелеком», АО «Казпочта» зачисляют сумму жилищной помощи на счета получателей коммунальных услуг согласно предоставленных списков.
3. Районный отдел финансов по мере необходимости проводит проверку правильности расходования бюджетных средств на выплату жилищной помощи.
4. Выплата жилищной помощи населения района осуществляется уполномоченным органом.
4.Размеры и правила оказания жилищной помощи
Жилищная помощь назначается малообеспеченным, семьям, входящих в состав целевых групп и нуждающимся гражданам, семьям, постоянно проживающим в данной местности и являющимися собственниками или пользователями жилища, независимо от форм собственности, в том случае: если расходы за потребление коммунальных услуг (центральное тепловое и индивидуальное газовое отопление, горячее, холодное водоснабжение, услуги связи (абонентная плата), мусороудаление, канализация, электроснабжение и потребление сжиженного и природного газа) в пределах нормы площади жилья, утвержденных тарифов ежегодно с 1 октября по 30 апреля включительно, превышают 2 % от совокупного семейного дохода семьи, за исключением семей, имеющих инвалидов 1,2,3 групп, семей, имеющих детей инвалидов с детства до 16 лет, которым полностью оплачиваются расходы за потребление вышеперечисленных коммунальных услуг независимо от занимаемой площади и совокупного дохода семьи ежегодно с 1 октября по 30 апреля включительно.
1. Жилищная помощь предоставляется в безналичной форме, как уменьшение платежа за потребление коммунальных услуг (центральное и газовое отопление, горячее, холодное водоснабжение, мусороудаление, канализации, электроснабжение, услуги связи (абонентская плата) и потребление сжиженного и природного газа).
Лицам, имеющим льготы по оплате коммунальных услуг и одновременно имеющим право получать жилищную помощь предоставляется возможность выбора одной из форм социальной защиты.
Жилищная помощь назначается со дня подачи заявления с прилагаемыми документами по договору, между потребителем и отделом занятости и социальных программ.

2. Қарғалы аудандық қаржы бөлімі көрсетілген қаржыны аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бюджеттік есеп шотына жібереді, ал олар «Қарғалы аудандық тұрғын үй шаруашылығы,, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі» ММ-сінің шаруашылығын жүргізуге «Бадамша - Сервис» КММ-нің, Қарғалы аудандық газ шаруашылығы учаскесі «КазТрансГазАймақ» АҚ-ның, Қарғалы элкетрлі жүйелер учаскесінің, Қарғалы аудандық телекоммуникация жүйесі «Қазақтелеком» АҚ-ның, «Қазпошта» АҚ-ның шоттарына тізімге сәйкес тұрғын үй көмегін алушылардың есеп шотына аудару үшін жібереді.
3. Аудандық қаржы бөлімі тұрғын үй көмегін төлеуге арналған бюджеттік қаржылардың шығындарының дұрыстығын тексеру жұмыстарын қажет болған жағдайда жүргізеді.
4. Аудан тұрғындарына тұрғын үй көмегін төлеуді уәкілетті органдар жүзеге асырады.
4. Тұрғын үй көмегін көрсету ережесі және мөлшері.
Тұрғын үй көмегі, меншік нысанасына қарамастан, аз қамтылған, нысаналы топтың құрамына кіретін отбасыларына және мұқтаж азаматтарға, отбасыларына, меншік иесі, не тұрғын үй пайдаланушысы болып табылатын сол жерде тұратын тұрақты тұрғындарға мына жағдайда тағайындалады: егер коммуналдық қызметтерді (орталықтандырылған жылу және жекешеліндірілген көгілдір отынмен жылыту, ыссы және салқын сумен қамтамасыз ету, байланыс қызметтері (абоненттік төлем), қоқыс шығару, кәріз, электрмен жабдықтау және де сұйытылған, табиғи көгілдір отын) ас дайындау көгілдір отыны) тұтыну шығыны өтемақы шараларымен қамтамасыз етілген тұрғын үй алаңының шамасы шегінде шамадан, жыл сайынғы бекітілген тарифтерден 1 қазаннан бастап 30 сәуірді қоса алғандағы отбасы кірісінің 2 пайызынан асып кеткен жағдайда, ал мына отбасыларға - 1, 2, 3 топ мүгедектері, 16 жасқа дейінгі мүгедек балалар бар отбасыларға 1 қазаннан бастап 30 сәуірді қоса алғанда отбасыларға тұрғын үй алаңына және отбасының табысына қарамастан жоғарыда көрсетілген коммуналдық қызметтер толығымен өтеледі.
1. Тұрғын үй көмегі нақтылай ақшалай түрінде емес, коммуналдық қызметтерді (орталықтандырылған жылу және жекешеліндірілген көгілдір отынмен жылыту, ыссы және салқын сумен қамтамасыз ету, байланыс қызметтері (абоненттік төлем), қоқыс шығару, кәріз электрмен жабдықтау және де сұйытылған, табиғи көгілдір отын) тұтыну төлемдерін кеміту түрінде көрсетіледі.
Коммуналдық қызметтерді төлеу бойынша жеңілдіктері бар және тұрғын үй көмегін де алуға құқылы тұлғаларға әлеуметтік қорғау түрінің біреуін таңдауға мүмкіндік беріледі.
Тұрғын үй көмегі арыз жазған күннен бастап ұсынылған құжаттармен бірге келісім шарт бойынша пайдаланушы мен жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі арасында тағайындалады.

2. Задолженность за коммунальные услуги не является основанием для отказа в назначении жилищной помощи, вопрос о возмещении задолженности решается услугодателем в судебном порядке.
При изменении доходов семьи, тарифов за коммунальные услуги производится перерасчет ранее назначенной помощи.
3. При определении совокупного дохода семьи учитывается все виды доходов, полученные в денежной и натуральной форме за квартал, предшествовавший кварталу обращения за жилищной помощью, за исключением адресной социальной помощи, государственных пособий семьям, имеющих детей до 18 лет; пособий на рождение ребенка и по уходу за ним, на погребение, жилищной помощи, доходы опекунов (попечителей).
Доход от трудовой деятельности учитывается в совокупном доходе семьи в соответствии с предоставлением сведений о заработной плате с места работы в размере суммы, предназначенной к выплате (за минусом налоговых вычетов, обязательных пенсионных взносов, алиментов, доходы самостоятельно занятого населения подтверждается письменным заявлением).
Величина дохода от подсобного хозяйства учитывается в совокупном доходе семьи за предыдущий квартал в размере двухкратной величины месячного расчетного показателя.
4. Норма площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, эквивалентна норме предоставления жилья на каждого члена семьи, установленной жилищным законадательством, но не менее однокомнатной квартиры для одиноко проживающих граждан:
1) для семей с составом один человек, проживающего в одной, в двух и более комнатных квартирах многоэтажных домов, в собственном доме утвердить социальную норму жилья в размере 36 квадратных метров;
2) утвердить социальную норму потребления электрической энергии при расчете жилищной помощи на 1 человека в месяц в размере 60 квт/час, но не более 120 квт/час на всю семью;
3) утвердить нормы расхода сжиженного и природного газа для приготовления пищи, подогрева воды на хозяйственно-бытовые нужды на 1 человека в месяц при начислении жилищной помощи в следующем порядке:
при наличии газовой плиты и центрального горячего водоснабжения -10 куб.м.;
при наличии газовой плиты, отсутствии центрального горячего водоснабжения и газового водонагревателя- 12,5 куб.м.;
для отопления жилых помещений (с 1 октября по 30 апреля включительно) 10 куб.м. на 1 кв.м. отапливаемой площади;
расход сжиженного газа на одну плиту в месяц (газовый баллон) – 13 кг.
5. Уполномоченный орган по назначению жилищной помощи формирует списки собственников (нанимателей) квартир с указанием сумм, предоставленной помощи, которые ежемесячно представляются КГП «Бадамша-Сервис» на праве хозяйственного ведения при ГУ «Каргалинский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог», Каргалинский участок газового хозяйства АО «КазТрансГазАймак», Каргалинское УЭС, Каргалинский районный узел телекоммуникаций АО «Казактелеком», АО «Казпочта». Последние зачисляют сумму жилищной помощи на счета получателей коммунальных услуг согласно предоставленных списков.

2. Коммуналдық қызметтерге борышты болу тұрғын үй көмегін тағайындаудан бас тартуға негіз бола алмайды, борышты өтеу туралы сұрақтар қызмет көрсетуші тарапынан сот төрелігімен шешіледі.
Отбасы табысы, коммуналдық қызмет тарифі өзгерген жағдайда бұрын тағайындалған көмек қайта есептелінеді.
3. Отбасының жиынтық табысын анықтау барысында, атаулы әлеуметтік көмекті, 18 жасқа дейінгі балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік балалар жәрдемақысын, бала туылғаннан кейінгі және бала күтімі үшін берілетін жәрдемақыны, жерлеуге берілетін ақшаны, тұрғын үй көмегін қоспағандағы кірістің барлық түрлері, арыз берген тоқсанның алдағы тоқсандағы ақшалай немесе табиғи түрде алған кірістер есепке алынады.
Еңбек қызметінің кірісі төлеуге арналған (салықтық есептемелер, міндетті зейнетақы жарнасына, алименттерден басқа өзін өзі жұмыспен қамтыған тұрғындардың кірісі жазбаша түрде расталады) сома мөлшерінде жұмыс орнынан берілген еңбекақы жөніндегі мәліметтерді берумен сәйкес отбасының кіріс жиынтығы ескеріледі.
Қосымша шаруашылықтың кіріс мөлшері, бір айлық есептік көрсеткіш шамасының екі есе мөлшерінде, алдынғы тоқсандағы отбасының кіріс жиынтығы ескеріледі.
4. Өтемақы шарасымен қамтамасыз етілген тұрғын үй аумағының шамасы тұрғын үй заңнамасында белгіленген отбасының әр мүшесіне берілетін эквиваленттік шама бойынша, бірақ жалғыз тұратын азаматтар үшін бір бөлмелі пәтерден кем болмауы тиіс:
1) көпқабатты пәтерлердің бір, екі не одан да көп бөлмелерінде тұратын, құрамында бір адамы бар отбасылар үшін жеке үйде 36 шаршы метр әлеуметтік жасау шамасын бекіту;
2) тұрғын үй көмегіне есеп айыру кезінде электр энергиясын тұтынудың бір адамға айлық шамасы 60 квт/сағ, бірақ отбасына 120 квт/сағ мөлшерінен аспайтын әлеуметтік шаманы бекіту;
3) тұрғын үй көмегіне есеп айырысу кезінде табиғи және сұйытылған көгілдір отынды тұтынуда бір адамға қажет суды ысытуға, ас дайындауға жұмсалатын бір айлық шығын шамасы мына тәртіпте бекітілсін:
көгілдір отын пеші және орталық ыссы су жабдығы болған жағдайда – 10 куб.м;
көгілдір отын пеші болып, көгілдір отынмен істейтін су ысытқыш және орталық ыссы су жабдығы болмаған жағдайда – 12,5 куб.м;
тұрғын үйді жылыту үшін (1 қазаннан бастап 30 сәуірді қоса алғанда) жылыту алаңының 1 кв.м. - 10 куб.м;
бір плитаға айына сұйытылған көгілдір отын (газ баллон) шығыны – 13 кг.
5. Тұрғын үй көмегін тағайындау бойынша уәкілетті орган пәтерлердің негізгі меншік иелерінің (жалдаушылардың) ай сайынғы көрсетілген көмектің соммасын көрсеткен күйі «Қарғалы аудандық тұрғын үй шаруашылығы,, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі» ММ-сінің шаруашылығын жүргізуге «Бадамша - Сервис» КММ-не, Қарғалы аудандық газ шаруашылығы учаскесі «КазТрансГазАймақ» АҚ-на, Қарғалы элкетрлі жүйелер учаскесіне, Қарғалы аудандық телекоммуникация жүйесі «Қазақтелеком» АҚ-на, «Қазпошта» АҚ-на тізімдер ұсынылады. Соңғылары тұрғын үй көмегінің соммасын берілген тізімдерге сәйкес коммуналдық қызметтерді алушылардың есеп шоттарына аударады.