Об утверждении Правил благоустройства территории города Тараза
Решение Таразского городского маслихата четвертого созыва Жамбылской области от 25 июня 2010 года N 30-8. Зарегистрировано управлением юстиции города Тараз Жамбылской области 03 июля 2010 года за номером 107. Утратило силу решением Таразского городского маслихата Жамбылской области от 27 июня 2012 года № 5-8
Утратило силу решением Таразского городского маслихата Жамбылской области от 27 июня 2012 года № 5-8
В соответствии с пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях» и подпунктом 8) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» городской маслихат РЕШИЛ:
1.Утвердить прилагаемые Правила благоустройства территории города Тараза.
2. Отменить решения Таразского городского маслихата «Об утверждении Обязательных правил, действующих на территории города Тараза, за нарушение которых предусматривается административная ответственность» от 6 мая 2004 года № 4-6 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1372, опубликовано 27 мая 2004 года в газете «Жамбыл-Тараз», № 22), «О внесении дополнений в решение Таразского городского маслихата № 4-6 от 6 мая 2004 года «Об утверждении Обязательных правил, действующих на территории города Тараза, за нарушение которых предусматривается административная ответственность» от 26 октября 2005 года № 16-3 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6-1-14, опубликовано 29 октября 2005 года в газете «Жамбыл-Тараз», № 74).
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции, вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии                        Секретарь
городского маслихата                       городского маслихата
Д.Кожамжарова                              У. Байшигашев
Утверждены решением
Таразского городского маслихата
от 25 июня 2010 года № 30-8
Правила благоустройства территории города Тараза
1. Общие положения
1. Настоящие Правила благоустройства территории города Тараза (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 387 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях», подпункта 8) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», иными нормативными правовыми актами и определяет порядок организации и осуществления благоустройства территории города Тараз.
Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:

Тараз қаласы аймағын көріктендіру Ережелерін бекіту туралы
Жамбыл облысы Тараз қалалық мәслихатының 2010 жылғы 25 маусымдағы N 30-8 Шешімі. Жамбыл облысы Тараз қаласының Әділет басқармасында 2010 жылғы 03 шілдеде 107 нөмірімен тіркелді. Күші жойылды - Тараз қалалық мәслихатының 2011.06.27 № 5-8 Шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Тараз қалалық мәслихатының 2011.06.27 № 5-8 Шешімімен.
«Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексінің 3-бабының 2 тармағына және «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабы 1 тармағының 8) тармақшасына сәйкес қалалық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса берiлiп отырған Тараз қаласы аймағын көріктендіру Ережелерi бекiтiлсiн.
2. Тараз қалалық мәслихатының «Тараз қаласы аумағында тәртіп бұзғаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тарту жөніндегі, қолданылатын міндетті Ережелерді бекіту туралы» 2004 жылғы 6 мамырдағы № 4-6 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1372 болып тіркелген, 2004 жылдың 27 мамырында «Жамбыл-Тараз» газетінің № 22 жарияланған), «Тараз қаласы аумағында тәртіп бұзғаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тарту жөніндегі, қолданылатын міндетті Ережелерді бекіту туралы» шешіміне толықтырулар енгізу туралы» 2005 жылғы 26 қазандағы № 16-3 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізіліміде № 6-1-14 болып тіркелген, 2005 жылдың 29 қазандағы «Жамбыл-Тараз» газетінің № 74 жарияланған) шешімдері жойылсын.
3. Осы шешiм әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi және алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қалалық мәслихат                           Қалалық мәслихат
сессиясының төрайымы                       хатшысы
Д. Қожамжарова                             Ө. Байшығашев
2010 жылғы 25 маусымдағы № 30-8
Тараз қалалық мәслихаттың
шешiмiмен бекітілген
Тараз қаласы аумағын көріктендіру Ережесі
1. Жалпы ережелер
Осы Тараз қаласы аумағын көріктендіру Ережесі (бұдан әрі - Ереже) 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Кодексінің 387-бабына, 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 6-бабының 1 тармағының 8) тармақшасына, Тараз қаласы аумағын көріктендіруді іске асыру және ұйымдастыру тәртібін анықтайтын және басқа нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
2. Ережеде қолданылатын негізгі түсініктер

1) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирования отношений в сфере жилищно-коммунального хозяйства города Тараз;
2) благоустройство территории - комплекс работ и элементов, обеспечивающих удобную, комфортную жизнедеятельность человека и благоприятную среду обитания на административной территории города;
3) инженерные сети и сооружения, связь - важнейшие элементы инженерного обеспечения, предназначенные для обеспечения населения и предприятий теплом, водой, электроэнергией, связью, а также для сбора и отвода поверхностных вод с территории города;
4) зеленые насаждения - элементы планировочного решения, обеспечивающие санитарно-гигиенические, экологические условия и повышение уровня благоустройства и архитектурно-ландшафтного оформления (газоны, цветники, деревья, кустарники);
5) земляные работы - работы, связанные с разрытием территорий, отсыпкой насыпей, обратной засыпкой, разработкой котлованов;
6) землепользователь - юридическое или физическое лицо, обладающее земельным участком на территории города на праве землепользования либо частной собственности;
7) домовладелец - юридическое или физическое лицо, имеющее в частной собственности домостроение или его часть (совместное владение);
8) отведенная территория - земельный участок, предоставленный землепользователю в собственность или пользование в соответствии с законодательством для размещения объектов;
9) сооружения утилитарного характера - беседки, павильоны, киоски, торговые тележки, скамьи, урны, таблички улиц, домов и рекламы, почтовые ящики;
10) общественные места - зоны отдыха и объекты общего пользования (парки, пляжи, скверы, площади, остановки транспорта);
11) улица - территория, на которой размещены проезжая часть, тротуары, зеленые насаждения, подземные и наземные инженерные сети;
12) автостоянка – территория определенная и отведенная, организованная на основании проектно-сметной документации и предназначенная для размещения автомобильного транспорта;
13) санитарная очистка - система сбора, удаления, обезвреживания, утилизации и захоронения отходов;
14) твердые бытовые отходы - это бытовой мусор, образующийся в жилых и общественных зданиях, включая отходы от текущего ремонта квартир, отходы от отопительных устройств при местном отоплении, крупные предметы домашнего обихода;
15) жидкие бытовые отходы - отходы из неканализованных домовладений;
16) сбор отходов - деятельность предприятий по приему отходов от источника их образования с установленных мест их концентрации;
17) вывоз отходов - транспортировка отходов в определенные места (мусороперегрузочные пункты, мусороперерабатывающие заводы, полигоны).

1) уәкілетті орган – Тараз қаласының тұрғын үй–коммуналдық шаруашылық саласындағы қатынастарды реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган
2) аумақты көрiктендiру - қаланың әкімшілік аумағында адамның қолайлы, жайлы тiршiлiк етуiн қамтамасыз ететін және тұратын ортаны жайлы ететін жұмыстар мен элементтер кешенi;
3) инженерлiк желiлер мен ғимараттар, байланыс - тұрғындар мен кәсіпорындарды жылумен, сумен, электр энергиясымен, байланыспен қамтамасыз ету үшiн, сондай-ақ қала аумағынан жер үстi суын жинау және бұру үшiн тағайындалған инженерлiк көрiктендiрудiң аса маңызды элементтерi;
4) жасыл желектер - санитарлық-гигиеналық, экологиялық жағдайларды және көрiктендiру мен сәулеттiк-ландшафттық безендiру (көгалдар, гүлзарлар, ағаштар, көшеттер) деңгейлерiн көтерудi қамтамасыз ететiн жоспарлау шешiмдерiнiң элементтерi;
5) жер жұмыстары - аумақтарды қазумен, үймелердi жабу, қайтадан жабу, шұңқырларды жасауға байланысты жұмыстар;
6) жер пайдаланушы - қаланың аумағында жер телiмi бар жер пайдалануға не болмаса жеке меншiкке құқықты заңды немесе жеке тұлға;
7) үй иесі - жеке меншiкте үй құрылысы немесе оның бөлiгi (еншiсi) бар заңды немесе жеке тұлға;
8) бөлiнген аумақ - жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерiне сәйкес жер иеленушiге объектiлердi орналастыру үшiн меншiкке немесе пайдалануға берiлген жер телiмi;
9) пайдалы сипаттағы ғимараттар - күркелер, павильондар, дүңгіршектер, сауда арбалары, орындықтар, урналар, көше, үй және жарнама белгiлерi, пошта жәшiктерi;
10) қоғамдық орындар - қоғам пайдаланылатын демалатын аймақтар және объектілер (саябақтар, жағажайлар, скверлер, алаңдар, көлік аялдамалары);
11) көше - жол бөлiктерi, аяқжолдар, жасыл желектер, жер асты және жер үстi инженерлiк желiлер орналасқан аумақ;
12) автотұрақ – уәкілетті органмен жобалық-сметалық құжаттаманың негiзiнде ұйымдастырылған және автомобиль көлiктерiн орналастыру үшiн тағайындалған аумақ;
13) санитарлық тазалау – қалдықтарды жинау, шығару, зиянсыз ету, жою және көму жүйесі;
14) қатты тұрмыстық қалдықтар - бұл пәтерлердегі ағымдағы жөндеуден қалған қалдықтарды қоса алғандағы, тұрғын үй мен қоғамдық ғимараттардың жанында жиналған тұрмыстық қоқыс, жергілікті жылыту кезінде жылытқыш құрылғылардан шыққан қалдықтар, үй керек-жарақтарының ірі заттары;
15) сұйық тұрмыстық қалдықтар - канализацияландырылмаған үй-жайлардың қалдықтары;
16) қалдықтарды жинау - олардың жиналуы белгіленген жерлерден жиналған қалдықтарды қабылдау жөніндегі кәсіпорындардың қызметі;
17) қалдықтарды шығару - белгіленген жерлерге қалдықтарды (қоқысты ауыстырып тиейтін орындарға, қоқысты қайта өңдейтін зауыттарға, полигондарға) тасымалдап шығару.

2. Уборка городской территории
3. Уборка и содержание территории объектов, в том числе санитарно-защитных зон, производится владельцами частных жилых домов, хозяйствующих субъектов и владельцами, пользователями строений в пределах границ отведенной прилегающей территории в радиусе по периметру, а мест (территории) общего пользования уполномоченным органом.
4. Уборка и содержание территории включает в себя следующие работы:
1) уборка, поливка и посыпка тротуаров песком;
2) вывоз снега и мусора;
3) очистка водостоков и дренажей в границах отведенной территории.
5. Железнодорожные пути, мосты, откосы, насыпи, переезды, проходы через пути убираются в пределах зоны отчуждения, убираются железнодорожными организациями и владельцами подъездных путей, эксплуатирующими данные сооружения.
6. Все сносимые, либо демонтируемые строения, сооружения с прилегающей территорией должны быть ограждены владельцами и пользователями. После произведенного демонтажа или сноса строения строительные отходы вывозятся на городскую площадку для сбора мусора, а участок подлежит рекультивации.
7. Уборка территорий детских площадок и вывоз листвы с территории жилой застройки производится органом управления объектом кондоминиума, в ведении которого находятся жилые дома. Не допускается сжигание листьев на территории жилой застройки, в скверах и парках.
8. Санитарную очистку внутриквартальных территорий, находящихся на землях общего пользования, обеспечивает уполномоченный орган в сфере жилищно-коммунального хозяйства.
9. На всех площадях и улицах, в садах, парках, на вокзалах, рынках, остановках городского транспорта, в аэропорту и других общественных местах должны быть выставлены в достаточном количестве урны на расстоянии друг от друга не более 40 метров на оживленных улицах, на малолюдных - 100 метров, не менее 2-х урн в местах остановок городского транспорта, у торговых точек.
9-1. На территории города не допускается:
1) засорять проезжую и пешеходную части улиц, свободные от застройки территории и территории зеленых насаждений, а также другие места общего пользования любыми видами мусора (окурками, бутылками, бумагой), бытовыми отходами;
2) размещать объявления, афиши, извещения, рекламные плакаты, листовки и тому подобное в неустановленных местах.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением Таразского  городского маслихата от 14.12.2011 № 45-6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Сбор и вывоз мусора и твердых бытовых отходов

2. Қала аумағын тазалау
3. Жеке тұрғын үй, шаруашылық субъектілерінің иелері және құрылыс иелері мен оны пайдаланушылар меншіктегі аумаққа қатысты периметр бойынша ал, уәкілетті орган жалпы пайдаланудағы орындарды (аумақ), шекара төңірегіндегі объектілер, оның ішінде санитарлық қорғайтын аймақ аумағын тазалау және ұстауды іске асырады.
4. Аумақты тазалау және ұстауға мына жұмыстар кіреді:
1) жаяужолдарды тазалау, суару және топырақ себу;
2) қар мен қоқыстарды шығару;
3) бөлiнген аумақ шекарасында суағарлар мен кәрiздердi тазалау.
5. Темір жолдар, көпірлер, құламалар, үймелер, өткелдер, темір жолдардан өтетін өткелдер, оқшаулану аймағының шегiндегi аумақтар темір жол ұйымдарымен және осы ғимараттарды iске қосатын өту жолдарының иеленушiлерiмен тазаланады.
6. Барлық қиратылатын не болмаса бөлшектенетін құрылымдар мен ғимараттардың қоршалынуы, іргелес аумақ иеленушілерімен және пайданушыларымен тазалануы тиіс. Құрылымды бөлшектегеннен немесе қиратқаннан кейін құрылыс қалдықтары қоқыс жинауға арналған қалалық алаңшаға шығарылады, ал телім рекультивациялауға жатқызылады.
7. Балалар алаңшасын тазалау және тұрғын үй құрылысы аумағынан жапырақтарды шығару, құзыреті бойынша тұрғын үй жататын кондоминиум объектісінің басқару органымен іске асырылады. Тұрғын үй құрылысы аумағында, скверлер мен саябақтарда жапырақтарды жағуға болмайды.
8. Жалпы пайдаланудағы жерлерде орналасқан квартал іші аумағының санитарлық тазалығын тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган қамтамасыз етеді.
9. Барлық алаңдарда және көшелерде, бақтарда, саябақтарда, вокзалдарда, базарларда, қалалық көлiк аялдамаларында, әуежайда және басқа қоғамдық орындарда, жандандырылған көшелерде бiр-бiрiнен 40 метрден көп емес, аз адам жүретiн көшелерде - 100 метр қашықтықта, қалалық көлiк аялдамалары орындарында, сауда орындарында 2-ден аз емес сауыттар жеткiлiктi түрде орнатылуы тиiс.
9-1. Қаланың аумағында:
1) көшенің жүру және жүргінші жолдарын, кұрылыстан тыс аймақтарды, жасыл желекті аймақтарды және басқа да көпшілік орындарын қоқыстың кез келген түрімен (қағазбен, бөтелкелермен, шылым ұштығымен), тұрмыстық қалдықтармен ластауға;
2) жарнамаларды, афишаларды, хабарламаларды, жарнамалық плакаттарды, үндеу хаттарды және сол сияқтыларды белгіленбеген жерлерде орналастыруға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Тараз қалалық мәслихатының 2011.12.14 № 45-6 шешімімен.
3. Қоқыстар мен қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және шығару

10. Установка контейнеров для сбора мусора и отходов осуществляется специализированными предприятиями.
11. Площадки для размещения контейнеров должны иметь водонепроницаемое твердое покрытие и подъездные пути, иметь 3-х стороннее глухое ограждение высотой не менее 1,5 – 1,8 метров с учетом удобного подъезда мусоросборных машин, контейнеры должны постоянно находиться в исправном состоянии, иметь крышки и быть окрашены.
12. Количество контейнеров определяется из расчета численности населения, пользующегося контейнерами, норм накопления отходов, сроков их хранения.
13. Содержание контейнеров и площадки для сбора на отведенных территориях производится землепользователем, на землях общего пользования - специализированным предприятием по вывозу мусора.
14. Система сбора и удаления твердых бытовых отходов предусматривает регулярный их вывоз с территорий объектов-накопителей отходов со следующей периодичностью:
1) для жилых массивов - согласно графику, установленному домовладельцем либо кооперативом собственников квартир, исключающим накопление мусора и твердых бытовых отходов в контейнерах, но не реже одного раза в три дня, а в теплый период (15 градусов выше нуля) - ежедневно;
2) для объектов общественного и культурного назначения - по мере необходимости, но не менее 2 раз в неделю;
3) для крупногабаритных твердых отходов - по заявке.
15. Содержание контейнеров и площадки для размещения контейнеров производится органом управления объектом кондоминиума, собственником здания или иными организациями по согласованию.
16. Дезинфекция мусорных ящиков, баков, контейнеров осуществляется специализированным предприятием в соответствии с санитарными правилами и нормами.
17. Уборка мусора и бытовых отходов обеспечивается:
1) своевременным удалением мусора с территорий жилых домов, организаций, учреждений и предприятий;
2) составлением на каждую специализированную машину маршрутных графиков со схемой движения;
3) корректировкой маршрутных графиков в соответствии с изменившимися эксплуатационными условиями;
4) обязательным выполнением утвержденных маршрутных графиков;
5) в районах индивидуальной жилой застройки планово-регулярной системой очистки от твердых бытовых отходов, но не реже двух раз в неделю.
4. Уборка и содержание территории в зимних условиях
18. Уборка снега производится с начала снегопада и, во избежание наката, продолжается непрерывно до окончания зимнего периода.
19. Разрешается укладка свежевыпавшего снега в валы и кучи на всех улицах и площадях, за исключением территории автобусных остановок, с последующей вывозкой в установленные места немедленно, после окончания снегопада.

10. Қоқыстар мен қалдықтарды жинау үшiн контейнерлердi орнату мамандандырылған кәсіпорындармен іске асырылады.
11. Контейнерлердi орналастыратын алаңдарда су өтпейтiн қатты жабынды және кірме жолдары болу керек, контейнерлер әрқашан жарамды түзу жағдайларда, қақпақтары және боялған, қоқыс жинайтын машиналарға қолайлы кiру есебiмен 1,5-1,8 метрден кем емес 3 жақты керең қоршау болуы тиiс.
12. Контейнерлер саны контейнерлердi пайдаланатын тұрғындар санын, қалдықтарды жинау нормаларын, олардың сақталу мерзiмiн есептеуден анықталады.
13. Бөлiнген аумақтарда қоқыс жинау контейнерлерi мен қоқыс жинау алаңдарын ұстауды жер пайдаланушылар, ал жалпы пайдалану жерлерiнде қоқыстарды шығару жөнiндегi мамандандырылған кәсіпорындар іске асырады.
14. Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және жою жүйесi қалдықтардың жинақтау-объектiлер аумақтарынан әрқашан мынадай кезеңдiлiкпен шығаруды қарастыруы қажет:
1) тұрғын үй алқаптары үшiн - контейнерлерде қоқыс пен қатты тұрмыстық қалдықтардың жиналуына жол бермейтiн үй иелерi не болмаса пәтер меншiк иеленушiлер кооперативiмен белгiленген кестеге сәйкес, бiрақ үш күнге бiр реттен кем емес, ал жылы мезгілде (15 градус нөлден жоғары) - күн сайын;
2) қоғамдық және мәдени мақсаттағы нысандар үшiн - қажеттiлiгi бойынша, бiрақ аптасына 2 реттен кем емес;
3) iрi көлемдi қатты қалдықтар үшiн - өтінім бойынша.
15. Контейнерлер мен контейнерлердi орналастыру алаңдарын ұстау кондоминиум объектісінің басқару органымен, ғимарат иелерімен немесе келісім бойынша басқа мекемелермен іске асырылады.
16. Қоқыс жәшiктерiн, қоқыс жинау бактарын, контейнерлерді дезинфекциялау санитарлық Ережелер мен нормаларға сәйкес мамандандырылған кәсіпорынмен iске асырылады.
17. Қоқыстарды және тұрмыстық қалдықтарды тазалау:
1) тұрғын үй, ұйымдар, мекемелер мен кәсіпорындар аумақтарынан қоқыс жоюды уақытында іске асыру;
2) әрбір мамандандырылған машинаға қозғалыс кестесімен бағдар кестесін құрастыру;
3) пайдалану жағдайларының өзгеруіне сәйкес бағдар кестелерін түзету;
4) бекiтiлген бағдар кестелерiнiң мiндеттi орындалуын қамтамасыз ету;
5) жеке меншiк тұрғын үй құрылысын салу аудандарында қатты тұрмыстық қалдықтардан аптасына екi реттен кем емес жоспарлы-реттiк тазалау жүйесiн iске асыру арқылы қамтамасыз етіледі.
4. Қысқы жағдайларда аумақтарды тазалау және ұстау
18. Қарды тазалау қар көшкiнi басталғаннан бастап үйменi болдырмау үшiн қар мезгiлi аяқталғанға дейiн тоқтаусыз жүргiзiледі.
19. Қар көшкiнi бiткеннен кейiн, автобус аялдамалары аумақтарынан басқа барлық көшелер мен алаңдардағы жаңа түскен қарды біліктер мен үйiндiлерге қалауға одан кейiн тез арада белгiленген жерлерге шығаруға рұқсат етiледi.

20. Уборка и вывоз снега и льда производится в первую очередь с путепроводов, магистральных улиц и автобусных трасс.
21. Очистка крыш от снега и удаление наростов на карнизах, крышах и водосточных трубах производится владельцами и пользователями зданий и сооружений с соблюдением мер предосторожности, во избежание несчастных случаев с пешеходами и повреждения воздушных сетей, осветительных приборов и зеленых насаждений.
22. Сброшенный с крыш снег, при отсутствии мест складирования, подлежит незамедлительному вывозу.
5. Порядок содержания улиц и дорожных сооружений
23. Улицы, дороги и дорожные сооружения являются государственной собственностью и предназначены для общего пользования.
24. Грузы, перевозимые транспортными средствами, загрязняющие улицы, должны быть тщательно укрыты, для исключения возможности загрязнения улиц.
6. Производство работ, связанных с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других элементов городского хозяйства на территории города
25. Земляные работы, либо другие работы, связанные с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других элементов городского хозяйства на территории города производятся при наличии письменного разрешения, выданного уполномоченным органом.
26. При авариях инженерных сетей, требующих безотлагательного производства восстановительных работ, вскрытия дорожных покрытий, разрытия улиц, площадей и других объектов общего пользования необходимо уведомить уполномоченный орган, органы дорожной полиции, противопожарную службу, владельцев инженерных сетей с последующим оформлением разрешения на производство работ.
27. При производстве работ на городских улицах, связанных с ограничением или закрытием движения транспорта, оформляется соответствующее разрешение на закрытие движения автотранспорта, а при изменении маршрута движения общественного транспорта необходимо оповестить горожан через средства массовой информации.
28. Объекты городского хозяйства и зона работы строительных механизмов должны быть приведены в надлежащее состояние к окончанию срока работ, указанному в разрешении.
29. Прокладка и переустройство подземных сооружений на улицах, площадях, имеющих усовершенствованное покрытие, должны производиться, по возможности, закрытым способом (проколом) без повреждения покрытия.
Открытый способ прокладки допускается внутри кварталов, на неблагоустроенных улицах и площадях, а также при реконструкции и капитальном ремонте подземных сооружений.
30. До начала работ:
1) устанавливаются на границах разрытия ограждения, соответствующие предупреждающие знаки и информационные щиты;

20. Қар мен мұз бiрiншi кезекте жол өткiзгiштерiнен, магистралды көшелерден және автобус трассаларынан тазаланады және жиналады.
21. Төбелердi қардан тазалау және ернеулерде, төбелерде және су ағызу құбырларында шорларды жою жаяу жүргіншілермен бақытсыз жағдайларды және әуе желiлерiнiң, жарықтандыру аспаптары мен жасыл желектердiң бұзылуын болдырмау үшiн сақтандыру шараларын, ғимарат пен құрылыстардың иеленушiлері және пайдаланушылары жүргiзедi.
22. Жинау орындары болмаған жағдайда шатырлардан түсiрiлген қар дереу шығарылуы қажет.
5. Көшелер мен жол ғимараттарын ұстау тәртiбi
23. Көшелер, жолдар және жол ғимараттары мемлекеттiк меншiк болып табылады және жалпы пайдалануға арналған.
24. Көшелердi ластайтын, көлiк құралдарымен тасымалданатын жүктер көшелерді ластау мүмкiншiлiгiн болдырмау үшiн мұқият жабылу керек.
6. Қала аумағында жол жабындыларының, жаяужолдардың, көгалдардың және қалалық шаруашылықтың басқа элементтерiнiң бұзылуына байланысты жұмыстарды жүргiзу
25. Қала аумағында жол жабындыларын, жаяужолдарын, көгалдарын және қалалық шаруашылықтың басқа элементтерiн бұзумен байланысты жер жұмыстарын, немесе басқа жұмыстар уәкілетті орган берген жазбаша рұқсаты болған жағдадайда ғана жүргiзіледі.
26. Қалпына келтiру, жол жабындысын ашу, көшенi, алаңдарды және жалпы пайдаланылатын басқа жерлердi қазу жұмыстарын тоқтатпай жүргiзудi талап ететiн инженерлiк желiлердiң апаты кезiнде жұмыстарды жүргiзуге рұқсатты одан әрi ресiмдеумен уәкілетті органды, жол полиция органдарына, өртке қарсы қызметтерiне, инженерлiк желiлердiң иелерiне хабарлауы қажет.
27. Қала көшелерiнде көлiк қозғалысын шектеумен немесе жабумен байланысты жұмыстарды жүргiзу кезiнде автокөлiк қозғалысын жабуға сәйкес рұқсат ресімделеді, ал қоғамдық көлiк қозғалысының бағыты өзгерген жағдайда қала тұрғындарына бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабар беру қажет.
28. Қалалық шаруашылық объектiлерi және құрылыс механизiмiнiң жұмыс аймағы рұқсатнамада көрсетілген жұмыстың аяқталу мерзiмiне қарай қалыпты жағдайға келтiрiлуi тиіс.
29. Жетiлдiрiлген жабындысы бар көшелердегi, алаңдардағы жер асты құрылыстарын өткiзу және қайта орнату, мүмкіндігінше жабындыға зиян келтiрусiз жабық тәсiлмен (тесу) жүргiзiлуi тиiс.
Өткiзудiң ашық тәсiлi квартал iшiнде, көрiктендiрiлмеген көшелерде, алаңдарда, сондай-ақ жер асты құрылыстарын қайта салу және күрделi жөндеу кезiнде жүргiзiледi.
30. Жұмыс басталғанға дейiн:
1) қазу шекараларында қоршаулар мен ескертетiн сәйкес таңбалар мен ақпараттық жайма тақталар орнатылады;